Keresés

Részletes keresés

Süsü1983 Creative Commons License 2012.01.17 0 0 3029

Szervusz!

 

"-Mi annak a zsinór formályú anyagnak a neve amivel manapság a kazán és kandalló ajtókat tömitik?"

 

Tüzimadzag, tűzálló kályhazsinór, azbesztes kályhazsinor, azbesztes madzag, valami ilyesmi a neve.

 

"vagy tudtok még egyéb hőálló anyagot ajánlani ami jó lehet?"

Nálam egy grafitos, szögletes tömítés van az ajtónál tömítés gyanánt. A nevét sajna nem tudom. 

 

"Aki régebb óta fűt ilyen rendszerrel kommentálja már hogy menyire lehet hatékony az égetőm?"

Ezen értékek alapján könnyű kiszámolni: 1 m3 gáz 10 KWH teljesítményre képes 34 MJ/m3 fűtőérték esetén. Ez alapján a többi fűtőanyagot át tudod számítani, mintha gázzal csináltad volna meg.

"Egy-két fafajta fűtőértéke 15%-os nedvességtartalom esetén:
• Bükk: 15,12 MJ/kg
• Tölgy: 15,12 MJ/kg
• Akác: 14,76 MJ/kg
• Gyertyán: 15,12 MJ/kg
• Nyár: 15,12 MJ/kg
• Lucfenyő: 15,84 MJ/kg
Ez csak viszonyítás, hogy mennyit csökken a fűtőértéke a víztartalom függvényében:
Víztartalom              %    10       15       20       30       40       50

Fűtőérték (MJ/kg)         16,56  15,48   14,4   12,24   10,44   8,28
Fűtőérték (kWh/kg)        4,6      4,3      4,0      3,4       2,9      2,3"

 

jó számolgatást a meleg lakásban :)

 

Előzmény: cifkó (3025)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.17 0 0 3028

Szia! Szerintem jó eredmény lenne a 2,5zsák fűrészpor, ha nem ment volna le a hőfok 20-ra. Ha jobban szigeteled majd a lakást, 22fokkal lesz ugyanennyivel, ami már megfelelőnek mondható. Ettől sokkal kevesebbet csak kondenzációs spéci megoldásokkal lehetne szerintem elérni.

Előzmény: cifkó (3025)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.17 0 0 3027

Stabilan, folyamatosan, nem.

Előzmény: Aljas-turorudi (3026)
Aljas-turorudi Creative Commons License 2012.01.17 0 0 3026

sziasztok    , tanácsot  szeretnék  kérni  .  van  vegyes  kazánom  és  tudnék    fürészport szerezni    szárazat   és  sokat.   El lehet  valahogy    elégetni   apriték égetö  fej nélkül  stabilan   folyamatosan  ?   elöre is köszönöm  a segitséget  . jános

cifkó Creative Commons License 2012.01.17 0 0 3025

Üdv :-)

-Az égetőmet még tudtam volna egyszerűbbre is csinálni egy erősebb motorral. Akkor a kúpkerekek egyből a bolygatót hajtották volna a lánckerekek nélkül, de mondom spórolok az erőforrással, ha nagy az áttétel vinnie kell a mosógép motornak is.

-Mi annak a zsinór formályú anyagnak a neve amivel manapság a kazán és kandalló ajtókat tömitik? túl sok fars levegő megy be az ajtón. Akkor is ég a tűz a fejben mikor nem megy a venti. A fűrészpor pislákolva de a szotyi pellet rendesen ég tűztartás üzemmódban no meg kormol rendesen. vagy tudtok még egyéb hőálló anyagot ajánlani ami jó lehet? Ez így nem gazdaságos hogy a kémény huzat kiszíjja a meleget a kazánból. No meg lehet hogy jó lenne közbe iktatni egy füstcsappantyú pillangó szelepet is a füstcsőbe.

-Egyébként van egy 24 órás teszt eredmény. Pont egy tele hordó száraz fűrészpor fogyott el vasárnap-hétfő. Másfél zsák nyár és egy zsák tölgy lett felöntve (liszteszsák). Nem tudom ez hány kiló lehetett. Amikor fölöntöttem a fűrészport előtte pellet ment 23,5 fok volt a házba. Fűrészporral le ment 20-20,5 re. Analóg időkapcsolóval vezérelve. Má nem is tudom fél vagy háromnegyed óra fűtés, egy negyed óra tűztartás ez utóbbi biztos. Kis axiális ventilátor nem olyan jó kicsit gyenge. Folyamatban van a radiális beszerzése

-A házam nem nevezhető jól szigeteltnek. Egy félkész házban élek. / 6 db 150X150-es és 3 60X90-es ablak fából mérsékelt szélnél is mozognak a függönyök. 38-a poroterm tégla, malter vakolat, szigetelés nincs. Alul pince fölül tetőtér ami még nincs kész A lépcsőház le a pincébe és föl a tetőtérbe még nincs kész deszkával karton papírral nájlonnal és csak a tetőtérin űveggyapot paplannal van lefedve, de a fal mellet biztos hogy slisszol a levegő.
Radiátorok nagyok vannak minden ablak alatt teljes szélességben, ez a rész túl van méretezve főleg így hogy a tetőtér még nincs kész így a 35 Kw-os kazán ide tolja a meleget. Ám ha kialszik a tűz rögtön észrevenni hogy hül a ház A házam alapterülete 91 m2 mínusz a falak, ami konkrétan fűtve van az 60 m2 elöszoba közlekedő lépcsőház fűtetlen de ezek a ház közepén találhatóak úgyhogy a belső falakon és ajtókon át oda is jut egy kis meleg.
Ennek fényében talán még tűrhetőnek nevezhető a tüzelőanyag fogyás. De lesz ez még jobb is tömités módosítgatás finomhangolás után.

-Aki régebb óta fűt ilyen rendszerrel kommentálja már hogy menyire lehet hatékony az égetőm? Mihez igyekezzek igazodni.
-Esetleg nem tudtok valamiféle táblázat szerű adattal szolgálni hogy hány MJ = 1KW? Ebből már én is ki tudom számolni a tüzelő anyagra vonatkoztatva mennyi energiát használtam el / hasznosítottam.

Amugy mi a szent szar az a dimmer? Gyorsítani lehet vele? Me nekem inkább nagyobb légnyomás kellene a több levegő adásához de az is jó lehet ha nagyobbra fúrnám a lyukakat. Azért így se fagyok meg.

 

;-)

Süsü1983 Creative Commons License 2012.01.17 0 0 3024

Szervusz!

Ma lemértem a tényleges adagolást. 15 g/sec-re jött ki. Ha az ocsú fűtőértékét kb 20 MJ/kg-nak veszem, akkor 1,7 kg kell belőle 1 m3 gáz (34 MJ/3 fűtőérték mellet) helyettesítésére. 

Percenként (4sec bedagolás/min) 60 g megy be. Egy óra alatt 3,6 kg, azaz 72 MJ/h. Ez megfelel 2,12 m3/h földgázfogyasztásnak. 1 m3 földgáz 10 KWH/m3 teljesítményre képes. Ez azt jelenti hogy a 4 sec/min beadagolás 21 KWH teljesítményre képes (*hatásfok!) elméletileg.

Ha úgy számolok úgy számolok hogy 10 KWH/m3 / 1,7 kg = 5,88 (6,00) KWH/kg teljesítményt képes leadni  egy kg szotyi. Az eredmény ugyanaz, csak aegy lépéssel rövidebb.

Kicsit soknak tűnik a három nappal ezelőtti egyhe időben. Mondjuk a ház nem túlságosan szigetelet (a kazán sem).... Annak ellenére jó eredmény. (22 °C lakáshőmérséklet).

Amióta szotyi ocsúval fűtök megemelkedett 200-220°C-ra a füsthőmérséklet még tiszta kazánnál is.  Rájöttem mi az oka. Hosszúak a lángok és kicsapnak a lángterelő túlsó fele alól és a harmadik táska alatt a füstcső felé törnek. Ezt tapasztaltam kis teljesítménynél is. Ez kirajzolódik a kazán hátsó falán látható kirakódásokból is. 

Ma összeraktam ennek orvoslására egy kb 40*44-es samott lángtörő falat a maradék téglákból. Az eredmény, a füsthőfok stabilan 180°C kis ingadozással. Ez már jó. Javult a hatásfok. Holnap kipróbálom nagyobb teljesítménynél mennyire emelkedik. 

A másik gond hogy számításaim szerint ebből a samotos fejből a 60 KW/h jön ki elméletileg. Ami a mai tesztüzemkor (lángtörö fal nélkül) kevésnek bizonyult (2 óra alatt is csak 35-38°C-os vízhőfok). 

Holnap fölteszem a régi vas fejet samott takarással. Már majdenem kész. Kikalapáltam kihegesztettem egy két repedést. Eléggé lepukkant formában van. Kapott egy belső keretet a téglák tartására. :) Ezzel már elvileg hozható a 80 KW/H. Ami már éppen elmegy nem nagy hidegben. 

 

Totya3 Creative Commons License 2012.01.16 0 0 3023

Ha valaki ezt csinálja pár évig, nem nagy dolog, ez még az egyszerűbbek közül való.

A 2/6 lábakon 0..5V os 31,25KHz-es négyszögjel van, aminek a kitöltési tényezőjét tudom módosítani 10bites felbontásban 0..100% tartományban. A fordulatszám nem egyenesen arányos a kitöltéssel, de ez nem érdekes, mert a PID kör megkeresi a megfelelő kitöltést, ami a megfelelő fordulathoz, azaz levegőmennyiséghez vezet, hogy a beállított füsthőfok beálljon.

Előzmény: murmucbacsi (3020)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.16 0 0 3022

Nem vettem kötözködésnek, csak meg akartalak győzni, hogy ez valós adat.

Az égetőfejjel sokkal hatékonyabban lehet a hőt adagolni. A nyereség több oldalról keletkezik. (alacsonyabb füsthőfok, állandó vízhőfok, állandó szobahőfok.) Biztosan érdemes építened egyet, ha van mit égetned, főleg!

Előzmény: golfdva (3021)
golfdva Creative Commons License 2012.01.16 0 0 3021

Mint azt említettem nem kötözködni akartam és én az év minden napjára számoltam /nyárra a melegvizet a medencébe is../csak a mázsát cseréltem össze a tonnával :))

 

Én kazánba lapátolgatom még egyenlőre a faaprítékot és nekem kb.30-40 kg apriték meg egy jó nagy tejesláda gallyfa megy el a jó öreg vinyisztóban....szeretnék idén már egy égetőt de nem valami űrtechnikásat csak valami "alapgépet".

Gally van mindig,darálóm/aprítóm van akkor miért ne használjam ki.

Előzmény: Totya3 (3018)
murmucbacsi Creative Commons License 2012.01.16 0 0 3020

Hát ja! Igen szép és átgondolt munka! El is mentettem későbbi felhasználásra. No nem mintha után akarnám építeni, de vannak részletek, amelyek hasznosak lehetnek később.

 

Halkan jegyzem meg, én ilyen bonyolultságú áramkört már lusta vagyok építeni. :-( Fapad rulez. Pár relével meg ezzel-azzal majd jól letudom az egészet. Na jó, egy LOGO talán lesz benne, úgyis csak pakolgatok egyet itt már évek óta.

 

Ha meg szabad kérdezni, milyen fesz/jelalak van az 555-ös 2/6-os lábán 10, 50 és 90% motorfordulatnál?

Dzsudimano Creative Commons License 2012.01.16 0 0 3019

Szia!Gratulálok az átalakításhoz,ügyesen megoldottad!Még annyit,hogy ha a ventillátort le tennéd a tartály mellé akkor a tüzelőajtó nyithatóvá válik és üzem közben is megfigyelhető lessz az égés!Üdv.

Előzmény: braca (3002)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.16 0 0 3018

Számoltam, nem 12,8q( azaz 1,28t), hanem 61,2q(azaz 6,12t), ha egy szezon 6hónap és 30nappal számolok átlagban. Én 25kg-ot számoltam naponta, azaz jobb esetben a fogyás 4,5t. Ez szotyihéj esetén 36m3. Én 40m3-re számítottam volna, de csak egyet adtak eddig. :( . Ezért fporral fűtök, ami nem teljesen száraz. Ebből fogy 34kg/nap. A 6,12t kb. 34m3. Ebből is inkább 40m3-re számolok, akkor az 112ezer/év fuvarral. Negyede a gáznak úgy, hogy nem 21°C-ban didergek egész télen! Ezek számítások, a valós fogyást a szezon végén kiszámolom, és megírom...

Előzmény: golfdva (3005)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.15 0 0 3017

Igen, bármilyen fordulatot be tudok állítani 1024 lépésben.

A rajzot feltettem ide, érdekességképpen: www.orbital.tvn.hu/egofej/kazan_vezerlo.pdf

Néhány részlet segíthet egyéb áramköri megoldás esetén.

Előzmény: braca (3016)
braca Creative Commons License 2012.01.15 0 0 3016

Köszi!

Jelenesetben is zsalus a venti, de ha minden igaz sikerült egy elektromos emberkével beszélni aki megoldja a fordulat szabályozást.

A tiéd akkor teljesen egyedi vezérelt venti ami 0-tol max-ig szabályzott.

 

 

Üdv

 

Előzmény: Totya3 (3015)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.15 0 0 3015

:) Akkor emberi nyelven: saját fejlesztésű programozható áramkört 12V-os egyenáramú ventilátor motorral és egyéb kiegészítőkkel a kazán vezérlésére.

 

Neked mivel 220V-os a motor, ezért a korábban taglalt előtétellenállásos módon van lehetőséged fordulatszámot módosítani egy szűkebb határon belül, ha bírja a motor(olvass vissza pár oldalt, milyen megoldásokat ajánlottak a fórumtársak!).

 

Másik megoldás a zsalus, ami a szívó oldalt szűkíti. Ha csak két állapot kell, akkor akár egy relével is lehetne mozgatni a zsalut, mechanikus ütközőkkel, ami a két általad megálmodott állapotba mozdulna az üzemmódot vezérlő elektronika jelére.

 

Az a baj, hogy nálam nem merültek fel ilyen -számomra nem egyszerű- megoldások, így csak ötletelek. A többiek biztosan egyszerűbb és kézzelfoghatóbb megoldást tudnak majd ajánlani.

Előzmény: braca (3014)
braca Creative Commons License 2012.01.15 0 0 3014

Szia!

 

EZt ha letudnád egy laikus számára írni úgy, hogy érthetőbb legyen azt megköszönném.

Nekem egy 220v-os ventim van ezt szeretném folyamatos üzemhez használni úgy, hogy megy a felfütés eléri a beállított hőfokot, átvált folyamatos üzemre, ha netán kevés lenne a szobahő vissza kapcsol felfűtésre.

Előzmény: Totya3 (3012)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.15 0 0 3013

Az ocsúnak 20MJ/kg a fűtőértéke, ezért a 34kg kicsit sok, de nem vészes! Nálam a 34kg nyers fűrészporból fogy, ami legjobb esetben is 10MJ/kg.

Mindegy, lényeg, hogy az elért fogyasztásod már most is nagyszerű eredmény az előző adatokhoz képest! Ha a hőfokon tudsz faragni a radiátorok miatt 40...50°C közé a kinti -5..+5°C tartományban, akkor a fogyásod is 25..30kg közé fog esni, remélhetően! Kíváncsian várom a fejleményeket!

Előzmény: braca (3009)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.15 0 0 3012

Szia! Akkor nem szóltam! :)

A ventim egy 12V-os AUDI venti, amit PWM-el szabályoz a kazánvezérlő panelem, amiben egy mikrovezérlő(PIC18F4620) vezérel mindent.

Előzmény: braca (3007)
braca Creative Commons License 2012.01.15 0 0 3011

Szia!

 

Ezt jól látod de ezen már segítettem, és mióta megemeltem napi szinten takarítom.

Előzmény: Süsü1983 (3008)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.15 0 0 3010

Nekem is annyi, miért meglepő ez, sokat írtunk erről (van aki azt állítja, hogy 50liter megy el neki 24óra alatt. Nekem ez hihetetlen, de ha kondenzációs lenne a rendszer, még el is képzelhető, azaz nem álítom, hogy valótlan!). De vedd figyelembe, hogy eddig 0-5°C között volt a kinti hőfok!

Előzmény: golfdva (3005)
braca Creative Commons License 2012.01.15 0 0 3009

Szia!

 

Bocsi nem írtam, de én napraforgó héjjal (ocsú léha) tüzelek.

A megemelés sokat segített a fogyasztás elérésében, de ez az elmúlt hét "enyhe" időszakára vonatkozik.

Előzmény: golfdva (3005)
Süsü1983 Creative Commons License 2012.01.15 0 0 3008

Szervusz!

Gratulálok a fáradtságokkal teli eredményes munkához! Kicsit koszosnak látom a kazánt belül. Ettől is lehet magasabb a kilépő füstgázok hőfoka. Érdemes lenne jól kivakarni.

Előzmény: braca (3007)
braca Creative Commons License 2012.01.15 0 0 3007

Szia!

 

Köszi, én is bízom a javulásban.

Csak a képen lehet így látni, simán tudok hamuzni  anélkül, hogy ki huznám a fejet.

Kérdésem lenne feléd, neked a ventilátorod fordulatát mi szabályozza?

Előzmény: Totya3 (3004)
Süsü1983 Creative Commons License 2012.01.15 0 0 3006

Szervusz!

Eddig nem mértem. Hamarosan le fogom mérni. Most már lesz értelme, mert tisztán szotyiocsú megy csak. Erre én is kíváncsi vagyok. 

 

Előzmény: Totya3 (2998)
golfdva Creative Commons License 2012.01.15 0 0 3005

Magyarán azt akarod mondani,hogy most napi 30-35 kg aprítékkal megúszod azaz évi 12.8 q a fogyasztásod?!

Kissé hitetlenkedve állok?/tényleg nem kötözködöm/

Előzmény: braca (3003)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.15 0 0 3004

Szia! Hát nem semmi, amit dolgoztál az biztos! Szorítok, hogy javuljon a felület növelésével a hőfok, annak ellenére, hogy a 30-34Kg az már egy megfelelő eredmény! Egy észrevételem van, hogy a hamuzó ajtót jobb lett volna oldalra tenni, mert így nem tudsz hamuzni, csak ha kihúzod a beadagolót. De lehet, hogy csak a kép csalóka.

Előzmény: braca (3003)
braca Creative Commons License 2012.01.15 0 0 3003

Sziasztok!

 

Hát úgy látom nem a képek maradtak le hanem az amit írtam.

Neki kezdek még egyszer.

 

Az elmúlt 2hétben nem nagyon unatkoztam, megemeltem a kazánt 50cm- rel így már az első bordához 45cm re van a fej ami az anyag fogyásban jelenkezett, 30-35kg-ra esett vissza, de a füstgáz és a víz hőfoka nem változott (350-400°C 60-70°C).

Na, ez után jött a radiátor csere kb 25-30%kal növeltem a méreteket pl DK22 600/1200-es DK22 600/1600-ra.

Remélem, hogy lesz jelentősége!

Jövöhéten hétvégén megcsinálom a folyamatos üzemet, független mit eredményez a radiátor csere.

Előzmény: braca (3002)
braca Creative Commons License 2012.01.15 0 0 3002

A képek le maradtak.

 

     

 

  

 

 

 

 

 

sevjo Creative Commons License 2012.01.15 0 0 3001

A felső kettővel tudod állítani az adagolási ideőt az alsó kettővel pedig a szünet időt.

Előzmény: PaLac (3000)
PaLac Creative Commons License 2012.01.15 0 0 3000

köszi, megy a dolog.

Előzmény: sevjo (2994)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!