Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2015.11.03 0 0 435

Szia Petyus!

 

A magyar népi hagyományok és a modern technika összepárosításának egy sajátos példáját láttam idén szeptember végén:

az egyik szomszédos faluban szüreti felvonulás volt és a zenét úgy oldották meg, hogy az egyik lovaskocsira felpakolták a zenekart meg két iszonyat nagy hangszórót :-) A zenekar egyébként egy szintetizátorosból, egy szaxofonosból és egy dobosból állt.

A két hangszóró segítségével zengett az egész falu, amerre csak elvonultak, de valami hihetetlenül jó hangulatot csináltak.

 

Mi lenne ez, ha nem élő népzene, élő néphagyomány?

Előzmény: PETYUS (424)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.03 0 0 434

Ischler Landler és Schleuniger (osztrák néptáncfajták) a felső-ausztriai és felső-stájerországi Salzkammergut vidékéről:

 

Előzmény: Törölt nick (433)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.03 0 0 433

Osztrákok mulatnak:-) Ischler Landler a felső-ausztriai Bad Ischl környékéről :

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.11.03 0 0 432

A felső-ausztriai Innviertel (szó szerinti fordításban: Inn-negyed) vidékéről származó landler (osztrák népzene- és néptáncfajta) a Burgstallerek előadásában:

 

 

Előzmény: Törölt nick (431)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.03 0 0 431

Itt meg a felső-ausztriai Burgstaller-család tagjai adnak elő egy népdalt, jódlival körítve:

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.11.03 0 0 430

Egy kellemesen szép Viergesang Goisernből, a Hallstatti-tó vidékéről:

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.11.03 0 0 429

Jó kis osztrák népzene a Grundlsee vidékéről:

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.10.12 0 0 428

Ez is csodálatos a rottach-i énekesektől (Rottacher-Sänger):

 

's Dirndln is wunderschee (a leány gyönyörű):

 

 

Előzmény: Törölt nick (427)
Törölt nick Creative Commons License 2015.10.12 0 0 427

És egy másik nagyon szép Viergesang (kvartett):

 

Schlierseer Viergesang: 's Diandl is wunderschö (a leány csodaszép)

 

Előzmény: Törölt nick (426)
Törölt nick Creative Commons License 2015.10.12 0 0 426

Osztrák népzene:

 

Innergebirg Viergesang:

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.10.10 0 0 425

Szia Petyus!

 

Bocs, hogy csak most reagálok, de viszonylag kevés időm van a netezésre és több más topikban is érdekelt vagyok.

 

A véleményem az, hogy Magyarországon, ha erősen eltorzult, sokszor kommerszizált formában, de még mindig él a népzene.

 

Vagyis hát ketté kellene választani a témát, van ugyebár az autentikus népzene, amely viszonylag szűk néprétegeket érdekel, de van a népzenének van egy kommerszebb változata is, ide tartozik a lakodalmas és a mulatós is, amely már szélesebb néprétegeket szólít meg, bár az is igaz, hogy általában nem a legmagasabb műveltségű rétegek rajonganak az efajta zenéért.

 

A német területek népzenéjéről csak felületes ismereteim vannak, de ez alapján úgy látom, hogy a népzene továbbéléséről leginkább az osztrák és bajor területeken beszélhetünk.

 

Amikor egyszer egy hétre kinn voltam Alsó-Szászországban egy testvértelepülési kapcsolat keretében és a vendéglátóimnak népzenéről meg népzenés mulatságokról beszéltem, szemmel láthatólag nem értették miről beszélek, szerintem azt hitték, hogy nem jól fejeztem ki magam németül.

 

Elvittek ott egy aratóbálba, mert pont aratás után voltunk, de ott - talán egyetlenegy számot leszámítva - csak közönséges angolszász popzene ment, nagy ritkán egy-egy német nyelvű könnyűzenei szám, de azok sem népzenei ihletésűek voltak.

 

Mondta is az egyik vendéglátóm, hogy náluk a falusi bálokban is a zeneszámok legalább háromnegyede angol nyelvű és max. egynegyede német nyelvű. Azt mondta, hogy ez van, bár úgy láttam rajta, hogy kissé sajnálja ezt.

 

Mondjuk az is igaz, hogy az angolszász számok nálunk is nagyon betörtek még a falusi bálok repertoárjába is, de pl. ahová én jártam régebben, azért 90-95 %-ban magyar nyelvű dalokat játszottak (persze távolról sem volt mindegyik népzenei ihletésű).

 

 

Előzmény: PETYUS (424)
PETYUS Creative Commons License 2015.10.01 0 0 424

Nekem már az is kérdés, hogy a kelet-európaiak népzenéje mennyire élő.

Szerintem akkor tekinthető élőnek egy népművészet, ha művelői rendszeresen hozzátesznek az eddigiekhez.

Példák ugyan vannak rá, de nem sok.

A németeknél a "Volkslied", "Volkstümliches Lied", népies sláger kategóriák mosódnak egybe szántszándékkal, így lehet még egy kis mesterségesen fenntartott népszerűséget csinálni valaminek, ami azonban már régóta csak kisebb részben áll népzenéből.

Magyarországon ezt nehezebb egybemosni, annak idején Bartók keményen kiállt a népdal és a nóta megkülönböztetéséért a nóta egyidejű leértékelése mellett. Az újabb időkben Sárosi Bálint rehabilitálta a nótát, mondván, hogy a magyar nép történetében annak is megvan a maga szerepe.

Sajnos újabban a fiatal korosztály szórakozásából nem csak a népdal és a nóta tűnt el, hanem maga az éneklés is. Pedig énekelni jó.

Előzmény: Törölt nick (423)
Törölt nick Creative Commons License 2015.10.01 0 0 423

Szia Petyus!

Arról mi a véleményed, hogy népzenére mulatozni ma már csak a kelet-európaiak szoktak, a nyugat-európaiak rég elfeledték ezt, már élő népzenéjük sem igazán van.

Az íreket leszámítva persze:-)

Törölt nick Creative Commons License 2015.10.01 0 0 422

És egy videó a népzene és a részeg dajdajozás határvonaláról:-)))

 

Hrúz Dénes és a Dűvő zenekar tagjai mulatoznak népzenére a cimboráikkal Kiscsőszön:

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.09.30 0 0 421

Alföldi betyárdalok citerakísérettel.

 

(Tisza zenekar)

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.09.30 0 0 420

Ez meg egy örökzöld klasszikus, modern hangszerelésben, ráadásul még teljesen aktuális is így őszidőben:

 

Ősszel érik babám a fekete szőlő

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.09.29 0 0 419

Agócs Gerit és Hrúz Dénest azért szeretem különösképpen hallgatni, mert ők bátran énekelnek palóc dialektusban...:-)

Jó hallgatni.

Előzmény: Törölt nick (418)
Törölt nick Creative Commons License 2015.09.28 0 0 418

Gömör vármegyei népdal:

 

Kiskálosi fenyves erdő

 

Zene: Dűvő zenekar

Ének: Hrúz Dénes

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.09.28 0 0 417

Gömöri juhásznóta:

 

Vezérürüm nem akar itt legelni

 

Előadja: Dr. Agócs Gergely

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.09.27 0 0 416

Gömör vármegyei betyárfolklór:

 

Ej de sokkal többet loptak nálamnál

 

Zenél a Dűvő zenekar, prímás és énekes Hrúz Dénes.

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.09.27 0 0 415

Gömör vármegyei betyárfolklór: 

 

Elveszett a lovam

 

Zenél a Fonó Zenekar, énekel Dr. Agócs Gergely.

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.08.24 0 0 414

"Ennek elméleti oka, hogy a farsangi bált húshagyó kedden tartották, amikor is éjfél után már hamvazó szerda volt, ami már a szánom-bánom, a böjt ideje."

 

Azt olvastam én is, hogy a katolikus svábok a böjt kezdetét nagyon szigorúan vették.

Húshagyó kedd éjjelén éjfél előtt még nagyban ment a farsangi mulatozás, aztán pontban éjfélkor mintegy varázsütésre a zenekar befejezte a muzsikálást és a farsangolók elindultak hazafelé.

Kezdődött a hamvazószerda, a böjt első napja. 

Előzmény: PETYUS (412)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.24 0 0 413

Köszi, érdekes adalékok ezek is.

Előzmény: PETYUS (412)
PETYUS Creative Commons License 2015.08.24 0 0 412

Öregek elbeszélése szerint a régi sváb lagzikban, akárcsak a farsangi bálokon, éjfélig ment a hangos zene, majd éjfél után a zenészek letették a trombitát, dobot, majd némi pihenés és hangolás után felvették a hegedűt, gitárt, citerát. A zenészeknek fejenként minimum két hangszeren kellett tudni játszani.

Ennek elméleti oka, hogy a farsangi bált húshagyó kedden tartották, amikor is éjfél után már hamvazó szerda volt, ami már a szánom-bánom, a böjt ideje.

Lagzi esetén pedig éjfélkor vonult el az ifjú pár, utána már nem illett hangoskodni.

Gyakorlati ok, hogy a fúvós zenész nem tud akárhány órát fújni egyfolytában, mert elfárad a szája. Ezért kell neki más hangszerrel is játszani tudni, hegedülhet addig, amíg a húr bevágja az ujja hegyét.

Előzmény: Törölt nick (411)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.20 0 0 411

Végignéztem, nekem nagyon tetszett.

 

Érdekes, hogy a csolnoki svábok lakodalmas szokásai mennyire eltérnek a magyarokétól, de azért vannak párhuzamok, hasonlóságok is.

 

Azt is megfigyeltem, hogy a svábok mennyivel visszafogottabban mulatoznak, mint a "tüzesebb" vérű magyarok, bár az igazsághoz hozzátartozik, hogy voltam már elég búvalbélelt magyar lakodalomban is, ahol valamiért nem nagyon ment a mulatozás, csak unatkozó arccal üldögéltek az emberek.

 

Egyébként nyilván a zenekaron is nagyon sok múlik, a régi sváb lagzikban fúvószenekarok voltak jellemzően, míg a magyar lakodalmakban vagy cigányzenészek vagy ahhoz hasonló stílusban játszó népi zenészek.

 

Mind a hangszerelése, mind a dallamvilága, mind a repertoárja erősen eltért egy sváb fúvószenekarnak meg egy magyar (vagy cigány) népi zenekarnak.

 

Pl. a sváb zenekarok csárdást sokáig nem is játszottak. Újabban már játszanak, bár állítólag fúvósokon nem könnyű és nem is igazán arra valók, de azért el lehet rajtuk játszani. Polka, marsch, waltzer és különféle német táncok alá húzták, ill. jobban mondva fújták a sváb fúvósok a talp alá valót a sváb lakodalmakban.

 

A magyar lakodalmakban pedig a különféle csárdások voltak a legkedveltebb produkciók (lassú, friss, ugrós), persze játszottak más műfajokat is (pl. hallgatót stb.), de ők meg keringőt (waltzert) és más nyugati eredetű táncokat nem nagyon játszottak régebben, persze a II. vh. után minden alapvetően megváltozott.

Nem minden tekintetben pozitív irányba szerintem... 

Előzmény: Törölt nick (405)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.20 0 0 410

A magyar népdalok is érdekelnek vagy inkább az osztrák-bajor terület népdalait, népzenéjét kutatod? 

Előzmény: PETYUS (400)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.20 0 0 409

A stájer népzenében nem igen láttam még a sramligitárt használni, ott inkább a stájer harmonika dívik.

Bár ahogy olvastam a Wikipedián, az is műzenei eredetű, onnan került át az osztrák népzenébe (meg talán a csehbe és a bajorba is, de ebben nem vagyok biztos).

Előzmény: PETYUS (399)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.20 0 0 408

Igen, értem.

Ráadásul a történelem folyamán a magyarok és a németek között mindig is volt egyfajta idegenkedés, bizalmatlanság.

A nemzeti romantika korszakában az írók, költők és más művészek még rá is erősítettek erre.

Egyesek már majdhogynem úgy állították be a németeket/osztrákokat, hogy azok többet ártottak a magyarságnak, mint az oszmán-törökök a 150 évnyi megszállással.

Sajnos még a mai magyarok között is vannak ennek az ostoba és történelmietlen nézetnek bőven követői, de ez már erősen OFF lenne egy néprajzi topikban, ezért nem is folytatom.

Előzmény: PETYUS (407)
PETYUS Creative Commons License 2015.08.18 0 0 407

Szerintem már régebben is megvolt az életszínvonalbeli különbség az országok között, és ez akadályozza a kultúrák egymásra hatását. A környékbeli szláv országokból átjöhetett egy-egy nótafa szerencsét próbálni, osztrák és német földről kevésbé, mert itt sincs több fizetőképes kereslet. Inkább próbálkoztak a magyar cigányzenészek Bécsben, de ők nem sok osztrák hatást hoztak vissza Magyarországra.

Amikor a sramlizene kezdett kialakulni Bécsben, akkor a magyar történelem éppen tragikus időszakát élte, a magyarok akkoriban nem voltak fogékonyak a bécsi polgárság szórakozási szokásaira. A kiegyezés után Magyarországon is kezdett kialakulni egyfajta polgárság, vagy inkább a nemesség kevésbé vagyonos rétege működött polgárság gyanánt, de továbbra is fenntartással kezelték a német kultúrát, viszont a magyar népzenét nem ismerték, így keletkezett egy olyan űr, amit a többé-kevésbé ismert verbunkos hagyományokra építő nótaszerzők próbáltak betölteni.

A bécsi divatműfajok közül az operett tudott Magyarországon is gyökeret verni, de csak a 20. század elejétől.

A paraszti néprétegekre nem volt jellemző a jövés-menés, így kevébé tudtak egymásra hatni.

Előzmény: Törölt nick (403)
Törölt nick Creative Commons License 2015.08.17 0 0 406

A lakodalmas témakör a gyengém, legyen az akár dunai sváb vagy galgamenti...

Előzmény: Törölt nick (405)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!