Keresés

Részletes keresés

kovás zoli Creative Commons License 2014.08.20 0 0 17117

Sziasztok

 

Bogyozos szölödaralo megvetelen gondolkoodm.Kinek milyen gepe van ami nagyon bevalót és amit szeret is

 

Varom valaszotokat

granov Creative Commons License 2014.08.20 0 0 17116

Köszönöm a diagnózist, sajnos több ilyen is van. Meg olyan is ami a terméssel együtt egy-két hét alatt teljesen kiszáradt.

A 300 tőkés szőlőből idén már 6-8 tőkét kellett vassal kúrálni és még van olyan 8-10 ami gyógyításra vár.

A legnagyobb félelmem, hogy nem tudom mennyi lett a korábbi években a metszések során átfertőzve.

Előzmény: gardonyim (17113)
juhosttt Creative Commons License 2014.08.20 0 0 17115

Ne dátumhoz kösd a takarást, hanem az időhöz! Legalább a hajtás allja barnuljon be, és lehetőleg jöjjenek a hidegek, mert ha melegen takarod be, bepálik a szem. Természetesen kell takarni, de az időt a hőmérséklet adja meg! Tavaly pl még októberben is meleg volt. Lemosót sztem felesleges erre a pár dugványra, én nem fogok semmi ilyesmit, csak tavasszal korán kitakarom, amint felenged a föld fagya, hogy minél előbb hajtson. Aztán májusba rágom a körmöm h ne legyen fagyos szentekkor fagy :)

 

De ezek mind csak az én véleményem, nem szent írás, kérdezz meg másat is és a tanácsokból rakj össze egy saját eljárást, nehogy az legyen hogy azért nem sikerült, mert én így mondtam!!! 

(én így szoktam, mindenhonnan szemezgetem a szerintem hasznos dolgokat, nem egy helyről veszek tanácsokat)

Előzmény: drotszamaras (17114)
drotszamaras Creative Commons License 2014.08.20 0 0 17114

Akkor a maradék szárat le is vághatom ? Szept végén már be is takarom vagy 25 cm vastagon . S mint valaki annak idején írta már nics dolgom vele !Vagy esetleg egy lemoso permetet még adjak neki szerinted?

Előzmény: juhosttt (17112)
gardonyim Creative Commons License 2014.08.19 0 0 17113

Egy ilyen képről nehéz megmondani. Ha a Flavescence dorée kizárható, akkor is lehet még Stolbur fitoplazma. Én azonban inkább szőlő levélsodródás vírusra tippelnék. A diagnózistól függetlenül a kúra: fejsze!

Előzmény: granov (17110)
juhosttt Creative Commons License 2014.08.19 0 0 17112

Nem, ezek a szerek csak a levelet perzselhetik, nem szívódnak fel. De nem 100% hogy a szer perzselés az oka hogy leszáradt a levél. Nekem is lement 2 oltványról a levél, pedig én nem perzseltem meg. Lehet a felületes védekezésem miatt levitte a liszt harmat v peronosz. De ez csak nálam. Nálad nem tudni. 

Ha szerencsés vagy, rejtett rügyből kihajthat tavasszal, de nagyon óvjad a hidegtől! Én se vagyok guru, csak a saját hibáimból is tanulok és osztom meg mit kellett volna tennem hogy ne kövessem el és mások se az adott hibát!

Előzmény: drotszamaras (17111)
drotszamaras Creative Commons License 2014.08.19 0 0 17111

Ami sajnos teljessen odalett az a szőlőskertek királynője és a pölöskei muskotály. De a bianca az tul éltemert ezen csak egyy-egy levék volt ami beteg lett és ezt leszedtem . Egyébként 12 után már kicsit árnyéban voltat a veszőcskék . És most mit tegyek a levél nélküli hajtással ? Vagy sajnos ez a gyökerekkel is végezhetet dobhatom ki az iskolából?

Előzmény: juhosttt (17101)
granov Creative Commons License 2014.08.19 0 0 17110

A megyében még nem hallottam, hogy lett volna fertőzés.

Rendszeresen olvasom a helyi híreket és a két nagy gyártó szekszárdi előrejelzését, de nem olvastam még, hogy lett volna fitoplazmás fertőzés.

Előzmény: RAMBO (17103)
juhosttt Creative Commons License 2014.08.19 0 0 17109

A kénnek 0 nap az évi, lisztharmat ellen lehet permetezni, de azért fogyasztás előtt alaposan meg kell mosni. A bornál a réz ahogy írták előttem az erjedést gátolhatja, a kéntől ezen kívül még a bor bakszagú is lehet.

Szüret után simán lehet permetezni ha szükséges. Ha nagyon kései a szőlőd és nagyon vészes a helyzet, akkor is meg lehet fontolni egy permetezést augusztus után, de lehetőleg kontakt szerrel, és ügyelve az évi idő betartására.

Előzmény: Battaglia (17106)
Bakator_2014 Creative Commons License 2014.08.19 0 0 17108

Szeretnék pátria szőlőt telepiteni. Hol lehet oltványt beszerezni? Érdemes vele foglalkozni?

gardonyim Creative Commons License 2014.08.19 0 0 17107

Fogyaszthatóság miatt, de az erjedést is gátolják a gombaölők. A szüret után egy őszi lemosó permetezés jó lehet (én még ilyet nem csináltam).

Előzmény: Battaglia (17106)
Battaglia Creative Commons License 2014.08.19 0 0 17106

A szőlő fogyaszthatósága miatt nem szoktak permetezni vagy  mert már ilyenkor árt a szőlőnek? Én úgy terveztem, hogy mivel  valamennyire lisztharmatos a  korai szőlőm még elfogyasztjuk a termést és  utána lepermetezem lisztharmat ellen augusztus végén vagy szeptember elején. 

Rossz ötlet?

RAMBO Creative Commons License 2014.08.19 0 0 17105

Agusztus elseje után nem szoktunk permetezni.

Előzmény: JelenikD (17098)
RAMBO Creative Commons License 2014.08.19 0 0 17104

Nem

Előzmény: taormina001 (17090)
RAMBO Creative Commons License 2014.08.19 0 0 17103

Még élőben nem láttam, de lehet, hogy a helyedben aggódnék:

http://www.pointernet.pds.hu/ujsagok/agraragazat/2013/10/201310127.html

Előzmény: granov (17086)
Laja73 Creative Commons License 2014.08.18 0 0 17102

Renbdben, köszi!

Előzmény: jános 55 (17097)
juhosttt Creative Commons License 2014.08.17 0 0 17101

Azt is írd meg, hogy milyen fajta szőlő volt és milyen időjárás volt a dugványra! ;)

Nekem pár  éve a fekete rizling vessző sorvég jelölő volt, de nagyon hajtani akart... Idén is a locsolatlan homokon az gyökeresedett a legjobban.

Magához a gyökeresedéshez megvan milyen meleg szükséges. Ekkor még a talajból nem fog vizet felvenni, mivel nincs mivel. Ha csak nem mocsárba dugványozol, ami felér a rendes vízzel. Ha túl párás a környezete, a vágási felület kalluszosodásnak is indulhat, ami dugványnál nem kell, csak felesleges tápanyag és nedv pocsékolás (idei tapasztalat.)

 

Ami a bio-t illeti:

Amikor és ameddig lehet én is honorálom. A gyümölcsöknél a fiatal még termőre nem fordultaknál nem fogok kockáztatni, hogy vagy bejön a vajákolás vagy nem... Természetesen a termőre fordultaknál próbálom a legzöldebb megoldásokat alkalmazni, de ha kell ott is bekeményítek. (nem csak szőlőről van szó)

De pl a szőlő a dugványtól számítva még kb 3 évig nem fog teremni. Addig nem fogok rizikózni, hogy a gyenge gyökeres vessző mennyire bír egy erősebb gombás fertőzést és egy hozzá adott perzselésre alkalmas szert.

 

A krumplibogár ellen próbáltam a csalánt, de semmit se ért... Tarra ették a bogarak.... Most a paradicsomon jelent meg pár "ribizli", ott erősen át kell gondolni mit tegyek, mert már aktívan érik a paradicsom (főleg amikor nem esik az eső.)

 

Na a szőlőre visszatérve, ez a hideg és esővel tarkított idő nem tesz jót... A levelezés miatt szép kékek a bogyók, de olyan savanyú h nem igaz... Teljesen megállt az érés... Este sincs melegebb 15 foknál, nappal is sokszor borongós az idő... Szeptember végén még jónak mondanám, de augusztus közepén ez pocsék... Ha nem jön egy hosszú meleg ősz, akkor idén karcosan savas borom lesz...

Előzmény: drotszamaras (17100)
drotszamaras Creative Commons License 2014.08.17 0 0 17100

Én a veszőket valaha ugy raktam a földe,hogy kiszedtem a földet 50 cm ig majd forgács és rendes istálótrágya 30-30% ban a többi pedig homok. Ez miatt locsoltam már szinte a kezdettől,nem is volt gond szépen nōvekedett szép kōvér levelei és az összes tövem meg fogta. Addig mig nem jött ez a több napos eső! Valahol itt keresendő a hiba. De gondolom ez a töveknek nem okoz hissza fordithatatlan kárt.A bió termelésröl csak annyit ,hogy a burgonyámat heti szinten csalannal permeteztem és nem volt egy bogaramsem .De az esőzés alatt sajnoz nem tudtam védekezni csak a bogár szedéssel! A zödség sorok közé fedig hagymát dugványozok ez is jól bevált nekem .Nekem is valami szak könyvet kell beszereznem .

Előzmény: juhosttt (17089)
gardonyim Creative Commons License 2014.08.17 0 0 17099

Zsendülés után már nem ajánlott Quadris-szal (vagy bármilyen más felszívódóval) fújni.

Előzmény: JelenikD (17098)
JelenikD Creative Commons License 2014.08.17 0 0 17098

Nem voltam a szőlő közelébe nyaralás miatt két hétig, és mintha csak erre várt volna minden rosszaság. A lisztharmat még az eddiginél is jobban pusztított, a sok(nagyon nagyon sok) esőtől rengeteg szem szétpukkant, a vadak nekiálltak bemászkálni....

Quadris jó még ilyenkor lisztharmat ellen? Mert akkor holnap veszek.

jános 55 Creative Commons License 2014.08.17 0 0 17097

A beteg leveleket és hajtásokat természetesen szedd le, hogy tovább ne fertőzzenek. Többnyire a friss hajtásokon szokott lenni fertőzés azok pedig már nemigazán kellenek.

 

Előzmény: Laja73 (17092)
g.anti56 Creative Commons License 2014.08.16 0 0 17096

Ezerjó

g.anti56 Creative Commons License 2014.08.16 0 0 17095

Zöld fürtű

g.anti56 Creative Commons License 2014.08.16 0 0 17094

Pozsonyi fehér

Zalancelot Creative Commons License 2014.08.16 0 0 17093

Csak annyi esett?

:-)))))

Előzmény: medveger (17085)
Laja73 Creative Commons License 2014.08.16 0 0 17092

RAMBO, jános 55 - hú, nagyon köszi, akkor megnyugodtam. A Flóra már lila, de nem tudom eldönteni, hogy a betegségtől, vagy már érik. Kicsit korai lenne még, bár idén minden hamarabb történik. 

Amikor ilyen betegség van, azért el szokták távolítani a beteg leveleket, hajtásokat, nem?

Thx again

juhosttt Creative Commons License 2014.08.16 0 0 17091

Ha valami késői fajta és a fürtöt támadta meg, (az ez-az-ból nem derült ki mi az), akkor még érdemes lehet. Ha korai fajta és pár levélen mondjuk peronosz van, akkor nem érdemes. Ha nagyon előtört, akkor is max a szüret után, hogy a tőke még tudjon raktározni a következő évre.

Előzmény: taormina001 (17090)
taormina001 Creative Commons License 2014.08.16 0 0 17090

csemegeszölöt ilyenkor permetezünk még?

Ez-az látszik rajta elég diffúzan, de nem súlyos.

juhosttt Creative Commons License 2014.08.15 0 0 17089

Én se vagyok profi félre ne értsd!

Én is tanulok innen, tanulok könyvekből és nagyon sokat tanulok a hibáimból...

Első körben az új telepítésű szőlőknél én a réz/kén kombót elhagynám, mivel azok perzselni tudnak és szvsz úgy rémlik, hogy az a növekedésben is képes picit visszafogni.

Továbbá tekintettel h még 2-4 évig nem fog teremni, így sztem nem kell annyira bio meg öko szemlélet. Én ilyenkor 1-3 felszívódóval mennék, hogy tutira mennyek, továbbá hogy a gyökérfejlesztésre és a lombozatra is tudjon gyúrni a tőke.

 

Amúgy locsolni addig tök felesleges amíg a hajtás nincs legalább 3-5 levesen. Ezt sok esetben csak nyár közepére éri el. Ha addig nem szárad ki, akkor gyökere van, ahol már érdemes locsolni. De az erős, szárazságtűrő fajták megélnek akkor is ha nem locsolod.

Előzmény: drotszamaras (17087)
Gudora Creative Commons License 2014.08.15 0 0 17088

Sziasztok!
Én a múlt héten pénteken, permetezés előtt végigjártam a zalagyöngye vágót, és minden fürtről egyesével leszedegettem a kirepedt szemeket. ( 150 tőke)
Szombaton éjjel és vasárnap délelőtt is volt egy rövid, de annél kiadósabb zápor. Tegnap előtt csak a sorok elején láttam újabb repedt szemeket, a sorok közepén az időjáráshoz képest jól néznek ki a fürtök, de lélekben, és testben készülök a korai szüretre a zalagyöngyében. A rizling viszonylag jól bírja, de az álmom, az októberi szüret most nem tűnik elérhetőnek. Ha csak az idősebb hölgyek meg nem kegyelmeznek, egy kis szép ősszel.
Más: én is halottam, hogy az akác oszlopok is kaphatnak gombás fertőzést, ami tovább terjedhet a tőkére. Hallottatok már erről? Most már az oszlopokat is kell permetezni?
Várakozási idő van??? :-))))))))
Ez már-már őrület.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!