Keresés

Részletes keresés

Totya3 Creative Commons License 2012.01.31 0 0 3135

Ultrahangosnál az lesz a fő kérdés, hogy mi van akkor, ha beporosodik az adó-vevő. Meglátjuk! Jó éjszakát!

Előzmény: stadler7 (3134)
stadler7 Creative Commons License 2012.01.31 0 0 3134

Próbáltam már azt is, de nem működött. Én TCN75MOA I2C-s hőmérőket használok a fűtésvezérlőmnél ( ez vezérli a keringető szivattyúkat: napkollektor, kazán-puffer, kazán-HMV, padlófűtés, villamos tartályfűtést, padlófűtés háromutu keverőszelepét), itt nekem I2C hálózza be a házat a padlástól a pincéig, mondjuk néha ki is akad, ekkor a PIC újraindul, és helyreáll minden. Nem a legfrappánsabb megoldás, de ez van. Az RS485 biztos sokkal jobb, mert azt nagy távolságokra is lehet használni. Az ultrahangos megoldásnak utánna járok kipróbálom mennyire érzékeny a porra, ha beválna ez lenne a legjobb, mert ez járna a legkevesebb farigcsálással. A védelmet megoldottam, ha egymás után van öt olyan beadagolás amikor nem emelkedik a hőfok, "STOP" állásba megy a vezérlő. A 90 fokot nem tettem bele.

A görbét megpróbáltam feltölteni, de nem engedi a rendszer, hazaviszem, és holnap otthonról feltöltöm.

Köszi a segítséget!

Előzmény: Totya3 (3133)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.31 0 0 3133

Szia! Ez jó hír, örülök, hogy működik!

Próbáld újra telepíteni a PK2 szoftverét.

 

Az I2C nem túl alkalmas nagyobb távolságra, ami kb. 20cm-ert jelent. Kis szerencsével elmegy 1-2m-t is. Nekem RS485 hálózza be a házat, arról megy a kijelző panel is.

 

A szint fokozatmentes mérésére nincs megoldás, illetve drága(ultrahang. bár talán nem is olyan drága, nemrég láttam egy cikket valahol róla. Igaz nem tudom mit szólna a fporhoz...).

Egy diszkrét szint figyelésére én egy nyelves rezgő szondát gondoltam ki, ami egy relé nyelvére szerelt rúd lenne, ami vagy mozog, ha nincs fpor, vagy nem mozog ha van. A mozgást egy HALL érzékelővel lehetne detektálni. A nyelv nem túl mélyen nyúlna be a hordó oldalán keresztül. Sajnos nem teszteltem, és nem tudom hogyan lehetne a kivezető nyílásokat pormentesíteni.

 

Megoldottad a kazán beadagolás lekapcsolását is, ha elfogy az anyag és nem emelkedik a hőfok a beadagolások után? A 90°C-ot ki fogom venni én is, gondolom te bele se tetted!?

Előzmény: stadler7 (3132)
stadler7 Creative Commons License 2012.01.31 0 0 3132

Szia!

Bocs elfelejtettem. Ma megyek vissza éjszakára dolgozni, akkor felteszem. Elvittem a munkahelyemre az pk2-t, és ott gond nélkül működött, nem tudom mi lelte az itthoni gépet, de ezek szerint ezzel van valami probléma. Betöltöttem egy másik PIC-be a nyelv nélküli programot, hazahoztam már ezzel üzemel az égető, úgy csinál mindent ahogy megbeszéltük kb. 2 órája hibátlanul.:) Nem tudsz valami egyszerű, olcsó, és megbízható megoldást a hordóban lévő tüzelőanyag szintmérésére, vagy ha nem is mérésre, akkor legalább olyan megoldást amivel azt lehet detektálni, hogy egy szintnél több, vagy kevesebb van benne? Akarok a házba is tenni kijelzőt egy PIC-el ami I2C-n kommunikálna a szuterinban lévő vezérlővel, igy a házban is látszanának a fontosabb paraméterek, köztük a tartály szint is. Előre is köszönöm!

Előzmény: Totya3 (3126)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.31 0 0 3131

Érdekes ez a fórummotor, na mindegy...

Ez a jó hivatkozás :http://www.orbital.tvn.hu/egofej/Kazanvezerlo_Alapkivitel.pdf

Előzmény: Totya3 (3130)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.31 0 0 3130

Feltettem az említett félbehagyott tervhez kapcsolódó rajzot is, pontosabban a rajz az nincs félbehagyva, csak nincs program írva hozzá. Ha valaki megépíti, és megírja a programot, tökéletesen megoldható vele egy fej vezérlése.

http://www.orbital.tvn.hu/egofej/Kazanvezerlo_Alapkivitel.pdf

Előzmény: Mokuss84 (3128)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.31 0 0 3129

Szia! A legdrágább alkatrészek a hőérzékelők(kb. 8ezer/db K type hőelem 3mm). Az áramkör alkatrészára kb. 12ezer. Ha SSR(szilárdtest relét) akarsz, akkor annak darabja 6..10 ezer körüli, de meg lehet oldani diszkrét alkatrészekből is(opto triak + triak), akkor kb. 1500.

Kérdés, hogy hány motorod lesz, milyen motorok. Milyen venti(DC javallott, mert azt jól lehet fordulatszám szabályozni PWM-el.) Tápegység 5..10ezer(12V 10A),

 

Ami itt a gondot jelentheti az-az, hogy a kazán veszélyes üzem, családok élete forog kockán, kiemelkedő felelősséggel jár, ha komplett ajánlást tesz valaki egy vezérlő elektronikára, programmal. Én elkezdtem egyet tervezni, hogy majd közreadom, de félbe hagytam, mert beláttam, hogy nem tudok ilyen felelősséget felvállalni. 

Ezeket a dolgokat mindenki saját felelőségére és tudásához mérten készíti el a rendelkezésére álló dolgokból. Egy gyári minősítve van, levéve a felelőséget a gyártó válláról, jó pénzért. Nyílván erre nekem nincs lehetőségem.

 

Tehát segíteni próbálok, amiben tudok, de kész megoldást nem tudok adni nyugodt szívvel.

Ha van aki elég bátor és megtervezi, megépíti az áramkört neked, akkor lehet, hogy ez segít: http://www.orbital.tvn.hu/egofej/kazan_vezerlo.pdf

A program megírásában is tudok segíteni, de kész programot nem tudok(akarok) adni...

Előzmény: Mokuss84 (3128)
Mokuss84 Creative Commons License 2012.01.31 0 0 3128

Én is szeretnék épiteni egy ilyen égetöt vezérlö elektronikával segitenétek nekem ebben a dologban?Az elektronikat megépitetnem a programot meg beirná az eggyik barátom remméllem betudja irni! Leirnátok nekem hogy mit kel a vezérlohoz és h mennyibe kerülne durván az alkatrészek Nagyon szépen meggköszöném nektek

Mokuss84 Creative Commons License 2012.01.31 0 0 3127

Üdvözöllek titeket! Nagyon jó ez a fórum, örülök neki hogy megtaláltam. Már átolvastam az egészet és érdekes.

Totya3 Creative Commons License 2012.01.31 0 0 3126

Jut eszembe, ígértél egy grafikon!... :)

Előzmény: stadler7 (3124)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.31 0 0 3125

Szia! Akkor nincs más, mint másik égető. Nekem is szokott néha ilyet csinálni...

Előzmény: stadler7 (3124)
stadler7 Creative Commons License 2012.01.30 0 0 3124

Az égető gyári. A következőt írja:

 

Előzmény: Totya3 (3123)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.30 0 0 3123

Ez csak azt mondja, hogy ha ok-ot nyomsz, betölti a vezérlőprogramot. Nincs hibaüzi. Mi van utána, ha betöltötte? Gyári az égető?

Jó kis PIC...

Az oltót félútra tettem, 40cm körülire az ajtótól. Kisebb visszaégésre ne árasszon el mindent.

 

Előzmény: stadler7 (3122)
stadler7 Creative Commons License 2012.01.30 0 0 3122

Szerintem nem működik, vagy én csinálok valamit rosszul. Csatolom a képet a hibaüzenettel. Ugyanezt írja ki ha simán csatlakoztatom, és akkor is ha előtte nyomom a gombot. 18F2520 vezérli. Köszönöm a segítséget az oltóban, meg fogom építeni. Milyen távol tetted a kazántól?

 

Előzmény: Totya3 (3121)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.30 0 0 3121

Szia! Ha megnyomod a gombot rajta, miközben csatlakoztatod, akkor bootloader módba lép, amikor is fel lehet rá tölteni a PK2 programmal az FW-t(PK2 help, User's Guide). Ha ez nem működik, akkor kell egy külső programozó. Milyen PIC vezérli a kazánt?

Az oltót én egy 12mm átmérőjű fémcsőből készítettem, amit U alakra hajtottam. A cső végét belemártogattam forró parafinba, majd vízbe felváltva, ami végül eltömítette. Ez került a csigacső tetejére hegesztett csőcsonk csatlakozóba, amin keresztül elérheti a meleg. A gyertya kiolvad, a víz befolyik.

Azért kell az U alak és az is fejre fordítva, hogy mikor megtöltöd a tartályt, levegő dugó alakuljon ki, hogy a parafin könnyen kiolvadhasson. 3..5literes edényeke szoktam látni, több biztosan nem kell.

 

 

Előzmény: stadler7 (3120)
stadler7 Creative Commons License 2012.01.30 0 0 3120

Szia!

Köszi az észrevételeket! Hol, és milyen típusú oltót érdemes venni? A csigacső hőmérő vezetéket majd távolabb viszem, a nyelvé remélhetőleg meg fog szűnni. Ma megírtam a programot a nyelv nélküli vezérlésre, de nem tudom kipróbálni, mert szórakozik a PICkit2-es programozóm, szerintem újra kell rá tölteni a vezérlő programot, de majd holnap a munkahelyen megcsinálom, mert ha jól tudom kell hozzá egy másik programozó, amiből itthon csak egy van.

Előzmény: Totya3 (3118)
Gyuszi1973 Creative Commons License 2012.01.30 0 0 3119

Helló!

 

Furtam az aljára még egy pár furatot és az oldalából vakoltam be párat a képed alapján.Kissé javult az égés,nagyon de hullámosan ég.Egyszer beindul-aztán éppen hogy csak izzik.

Az nem baj,hogy az az elején ott egy perem?milyennek kell lennie a nyelv-rudjának?fontos az alakja?

A fűrészpor a nyelv alatt nem ég el.Kifogy az égőből és utána nem megy az anyag,vagy csak izzik.

Mi lehet a gond?

Köszönöm.

Előzmény: Süsü1983 (3053)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.29 0 0 3118

Szia! Nézegettem a képeket és két észrevételem lenne.

Az egyik, hogy a csigacsőhöz rögzített vezetékek veszélyben vannak, mert ha netán visszaégne, azoknak annyi! Nekem is leolvadt pár dolog korábban az egycsigásnál! :)

A másik, hogy nem látok oltót. Ez fontos lehet, ha nyugodtan akarsz aludni!

Előzmény: stadler7 (3111)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.29 0 0 3117

Szokták így is, de nehezebb vele dolgozni. A legtöbb esetben a folyamatokat időben vizsgáljuk, ezért az I tagot is időben kényelmes megadni. Be lehet lőni a képletes megközelítést is, csak kicsit nehézkes. Sok PID kört állítottam be, de a képletest kínszenvedés volt. :)

Előzmény: stadler7 (3116)
stadler7 Creative Commons License 2012.01.28 0 0 3116

Lehet, hogy nem így szokták, én nem vagyok ilyen jártas a szabályzástechnikában. Egy fősulis jegyzetet nézegettem a neten, és ott egy mintapéldában szereplő összefügésből vezettem le a már említett képletet. Egyébként jól működik.:)

Előzmény: Totya3 (3115)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.27 0 0 3115

Érdekes megközelítés! Az OPTO PAC-ek PID megoldása épül hasonló matematikai modelre. Tőlem idegen ez a számomra kifordított gondolkodás, de ez nem azt jelenti, hogy nem jó, vagy hogy nem jól működik!

Közelebb áll hozzám az a megoldás, ahol az I tag dimenziója idő, ami a mintavétel közét határozza meg. Könnyebb a folyamatok megfigyelésével meghatározni az értékét és nem akad ki a kiszámolt I_Y érték az I tag módosításakor. Hatékony szabályzást lehet megoldani azzal is, hogy a P-től függően változtatom a Y_I-t, nem egységnyivel, ahogy az a standard megoldásban van meghatározva, bár ez a te képletedben is benne van, csak nem olyan könnyű sávokra hangolni. Persze van mikor nem is kell.

De ami a lényeg, hogy jól működjön! :)

Előzmény: stadler7 (3114)
stadler7 Creative Commons License 2012.01.27 0 0 3114

Én az integráló szabályzót a következőképpen oldottam meg:

t=I/((Xa-Xe)abszolútérték) 

t:az az idő mialatt a PWM értéket 1-el változtatja

I:integrálási idő

Xa-Xe: hiba

Kiszámolom a hiba nagyságát, és az irányát, utánna az időt ami az állításhoz kell a fenti képlet alapján, ha lejár az idő egyel változtatom a PWM értékét, ha a határértékeken belül van. Én is remélem hogy érthetően írtam le. Örülök hogy jó a fogyasztásom, és

hogy tetszik a vezérlésem, nekem a tiéd is tetszik.:)

Előzmény: Totya3 (3113)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.27 0 0 3113

Szia! Igen, az alap dolgog, hogy ha van két határérték, akkor a kimenet csak azokig mehet el. De eközben a háttérben az I tag felhetet nagyobb, kisebb értékeket, ha nem korlátozod és e miatt ha több ideig lkezelhetetlen túllövés keletkezik, túl későn tud onnan visszatalálni a munka tartományba, ezért az I tagnak is érdemes határértékeket adni, ami ugyanaz lehet, mint a kimeneti, ha ugyanabban a dimenzióban mozog. Remélem értelmesen írtam le! :)

 

Akkor fogyott 2,5zsákkal(180..190liter, amikor még nem volt hideg. Mostanában azért több fogy, úgy 3 körül, azaz 240liter. Ezért ha neked most a -6 ban 200liter, az jónak számít szerintem.

 

Néztem a képeket, szép lett a vezérlő is! Nekem kicsit kuszább a sok vezetéktől. :)

Előzmény: stadler7 (3110)
t.zsolti Creative Commons License 2012.01.27 0 0 3112

akkor jó-))))))

Előzmény: Totya3 (3103)
stadler7 Creative Commons License 2012.01.27 0 0 3111

Ilyen lett:

 

 

 

 

 

 

 

 

stadler7 Creative Commons License 2012.01.27 0 0 3110

A fűrészporom száraz. A hordó 200l-es. Azért gondoltam, hogy nem túl jó érték, mert neked vizesből fogy ennyi. Nekem is túllő, még lehet hogy később ezen finomítok. Van nekem is menüből állítható alsó felső PWM határértékem, és a szabályzó csak a két határérték között állítja a fordulatszámot. Én a fűtésgörbémet, és az ötletet az egyik kollégám hőszivattyús gépkönyvéből vettem. Jövő héten megyek dolgozni akkor teszek fel regisztrátumot a kinti hőfok-benti hőfok-padlófűtés előremenő hőfokról, mert a munkahelyen szoktam kielvasni az EEPROM kártyámat, és elfelejtettem hazahozni a kiolvasott értékeket. A hatásfokom most talán fog javulni, mert kivágtam az égőfej végéről annak a laposvasnak a végéből egy darabot, amit azért hegesztettem oda, hogy ne hulljon le a még égő parázs. A baj az volt vele, hogy a hamu se hullott le, és az égés csak a fej elejében történt, a hátsó lyukakat eltömítette a hamu.

Előzmény: Totya3 (3109)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.27 0 0 3109

Szia! Milyen a fűrészporod, száraz? Hordó 200literes? Jó értéknek tűnik ez, gratulálok!

 

A D tag valóban feleslegesnek tűnik, de mikor a beadagolás után beindul az adag, hirtelen emelkedik a füst, ilyenkor jól jön egy kis ellenszabályzás, hogy ne lőjön túl nagyon. Így is túllő, de ez nem egy egyszerű szabályzási kör!

 

Az I taghoz használsz max-min értékeket? Amikor elengedtem az értékeket, nem volt elég gyors a beavatkozás irányváltásokkor. Sokáig variáltam, hogy milyen értékeket adjak meg, mert ha módosítottam a venti fordulathoz tartozó határértékeket, akkor az I tag értéke már nem biztos, hogy jó volt hozzá. Ekkor jött az ötlet, hogy az I határétékei megegyezzenek a PWM határértékeivel, azaz az PV(out) határértékeivel. Így most az alsó vagy a felső elérése esetén megáll az I tag értéke ezért gyorsan reagál a kilengés után. Látványos javulás a szabályzásban.

 

Jelenleg a víz->füsthőfok alapjel PID értékeit keresem az új programm feltöltése után. Első ránézésre jól fog működni.

 

A táblázatos kinti hőfok figyelembevétele nekem is tervben van, még nem értem oda, mert kevés az adatom. Viszont a lakásom olyan jó szigetel, hogy kb. 6 óra múlva veszi észre, hogy kint megváltozott a hőfok, főleg, ha nem fúj a szél. Szóval van idő reagálni.

Előzmény: stadler7 (3108)
stadler7 Creative Commons License 2012.01.27 0 0 3108

Szia!

Köszönöm a segítséget! Jövő héten lesz szerintem időm, le fogom programozni, és ki fogom próbálni. Nekem is folyamatosan üzemel a szerkezet és egy hordó fűrészporral elvan egy napig, úgy hogy a HMV-t is a kazán csinálja. Szerintem a kazánom hatásfoka az égővel nem a legjobb mert 180 fokos füst alapjelet kell beállítanom, hogy tudja a megfelelő teljesítményt. Öntvégy kazánom van, csak a felső ajtón tudom betolni a fejet a fejhez közel van a tűztér teteje, lehet hogy kell a kazán után csinálnom egy füsthőcserélőt. PID-ből csak az integráló részt programoztam le és 6 másodperces integrálási idővel működik. Én a fűtés vezérlőmet úgy csináltam meg, hogy van egy fűtésgörbém a PIC ben egy táblázattal megoldva, és a kinti hőfok határozza meg az előremenő hőfokot. A ház hőfokot is figyelembe veszi, ha a beállítotthoz képest eltérés van akkor a táblázatból kiolvasott értéket korrigálja beállítható mértékben. Szerintem ez nálad is működne, csak nálad a kinti hőfok a füsthőfok alapjelet határozná meg ami arányos a teljesítménnyel, vagy az is jó lehet amit írtál, csak a víz hőfok megállapításához figyelembe venném a kinti hőfokot is, így elébe tud menni a változásoknak nem várja meg, hogy bennt megváltozzon a hőfok. 

Előzmény: Totya3 (3107)
Totya3 Creative Commons License 2012.01.26 0 0 3107

Szia! Abszolut jól érted, semmit nem hagytál ki.

A 90°C alatti történet a begyújtáskor lehet, és arra gondoltam, ha nem érte el, akkor nincs elég anyag. De ezt a részt nem nagyon volt alkalom ellenőrizni, mert mindig gyorsan túllendült, max egyet adagolt rá, de nem sűrűn gyújtogatom, ég egyfolytában. Ha gondolod el is lehet hagyni.

 

Ma váltottam szotyihéjra próbából, hát van benne kakaó! 3,5sec beadagolás után  62 beadagolás átlaga 5'15''! A füst 130°C van állítva, a víz 47°C, a szoba 23°C, kint -1°C és csökken. A vizes fpor ehhez képest núdli! A 3,5sec beadagoláshoz 2perc körüli átlag állt be. De azért megcsinálta a hőfokot, csak kicsit több fogyott és a tartály belső faláról rongyal töröltem a vizet. Idén előre betárazok, mert ez így pénzkidobás, még ha így is csak fele a gáznak, ha száraz lennem, akkor negyede lenne! 

 

Jut eszembe a füstöt hogyan szabályozod? Van valami PID vezérlő programrészed? Ha szükséged van rá, ebben is tudok segíteni, nagyon egyszerű és jól működő megoldásom van. Közben tovább is fejlesztettem, amit még ki sem próbáltam, de biztosan jó lesz, holnap lesz időm egész nap vele szórakozni, mert a víz hőfoka fogja megmondani a füst alapjelét és a vízét meg a szoba hőfok, de az a következő lépcső lesz... Jó éjt!

Előzmény: stadler7 (3106)
stadler7 Creative Commons License 2012.01.26 0 0 3106

Tehát a beadagolás feltétel figyeléskor 20 másodpercenként összehasonlítod  a füsthőfok pillanatnyi értékét a 20 másodpercel korábbi értékkel, ha nem nagyobb az előzőnél, a minimális várakozási idő lejár, füsthőfok kisebb a beállítottnál, és a venti a max fordulaton jár, akkor beadagolsz egy fix ideig. A védelmi leállítás akkor van ha volt egymás után valahány  olyan beadagolás, amikor nem volt füsthőfok emelkedés. Miért van szükség a füsthő emelkedés jelzőbit "1"-be állításához a füsthőfok>90fok figyelésére. Ez begyújtáskor nem problémás, ha az első beadagolás után a fusthőfok nem éri el a 90 fokot?

Előzmény: Totya3 (3105)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!