Keresés

Részletes keresés

Oszi Creative Commons License 2003.08.21 0 0 493
Szept. 14.-n lesz a népszavazás. Biztos, hogy (egyelöre) marad a korona.
(Magam persze - mint általában a bevéndorlók - az € mellett lennék, föleg így, hogy pár év múlva Mo.-on is az lesz a fizetöeszköz).
Érdekesség, hogy bár a (szocdem) kormány, valamint a jobboldali ellenzék elvileg €-párti, a baloldali (kommunista + zöld) ellenzék elvileg €-ellenes, az igen-nem kérdés keresztbemetszi a TELJES politikai palettát.
A kormányon belül is vannak nem-pártiak, van €-párti kommunista és €-ellenes kereszténydemokrata platform is.

A kérdés nem a nemzetvesztés-nemzetmentés vonalon tárgyalódik, hanem munkanélküliség, inflációspolitika, fölmennek-e az árak, európai szolidaritás vonalon.

Az eredmény NEM lesz az € bevezetésére, a népszavazás eredménye azonban nem kötelezö a kormányra, parlamentre nézve.

pancer1 Creative Commons License 2003.08.21 0 0 492
Üdv!
Olvasom az újságban a svédek hamarosan dönrtenek arról hogy koronájukat euróra cserélik e?

Ti, svédbeliek, mit gondoltok, hallotok erről?

Boszorka Creative Commons License 2003.08.15 0 0 491
Körül kellene nézni. Én láttam egy hirdetést 20'000.-- forintért. Nem rég volt, de nem emlékszem hol. Szeptember elején jönnek barátaim, majd megkérdezem.
Előzmény: Oszi (490)
Oszi Creative Commons License 2003.08.15 0 0 490
Na erröl mesélj, mert én csak a Snowflake-et ismerem, ami a SAS fapados járatata, de az nem annyira nevetséges összegért jár (bár valamivel tényleg olcsóbb, mint a rendes járat).
Előzmény: Boszorka (489)
Boszorka Creative Commons License 2003.08.14 0 0 489
Azonkívűl nevetséges összegért lehet már a MALEV fapadossal Stockholmba repülni.
Előzmény: Oszi (488)
Oszi Creative Commons License 2003.08.14 0 0 488
Légvonalban a legrövidebb (és valószínüleg a legolcsóbb) útvonal Gdanskba autóval, és onnan átkompolni egészen föl Nynäshamn-ba. Hátrány a több határ és a kelet-európai minöségü utak.
Elöny, hogy éjszaka hajózol, és másnap reggel már Stockholmban ébredsz.
Alternatív verzió Németországon át menni, és Rostockból vagy Saslitzból átkompolni Trelleborgba, esetleg autóval végigmenni Dánián és az Öresundsbron (a hídon) átjönni. Ez egyértelmüen kerülö, de nem biztos, hogy lassabb.
Én magam nem autózom, de a kollégáim, akik igen, inkább Németországnak vagy Dániának szoktak járni, nem Lengyelország felé.
Előzmény: kiskesz (486)
sz..zs Creative Commons License 2003.08.14 0 0 487
eloszor miskolc fele, hogy felvehessetek engem is... :))
Előzmény: kiskesz (486)
kiskesz Creative Commons License 2003.08.14 0 0 486
Sziasztok!

Mar reg ota olvasom a hozzaszolasokat Svedorszag es a Stockholm topicban. Egy barati tarsasag 3 tagja szeretne autoval elutazni Stockholmba, ahol egy kozos baratunk dolgozik. Szeretnem kerni a segitsegeteket abban, hogy mondjatok tippeket merre erdemes menni?
Mindenki segitseget koszonom!

kiskesz

sz..zs Creative Commons License 2003.08.14 0 0 485
a "land"-okrol gondoltam, hogy tajegysegek, megegyszer koszi a forditast...
Előzmény: Oszi (484)
Oszi Creative Commons License 2003.08.14 0 0 484
A Hälsingland és Jämtland pedig kulturális-földrajzi tájegységek, ún. landskap-ok. Mintha azt mondanánk, hogy pl. a Bakonyban, az Alföldön stb.
Oszi Creative Commons License 2003.08.14 0 0 483
Szívesen.

Hudiksvallban született. Deisboban lakott élete elsö három évében (mittudomén, pl. Deisboban lakott a család, de csak Hudiksvallban volt kórház, azért születt ott).

Előzmény: sz..zs (482)
sz..zs Creative Commons License 2003.08.14 0 0 482
koszi Oszi! :)

de akkor most Hudiksvall vagy Deisbo? ket helyen nem lehet egyszerre szuletni...

es igen, folkrock a neve.

latogassatok meg:
www.garmarna.com (a garm elvileg a skandinav mitologiaban a holtak kapujat orzo kutya)
www.triakel.com (a triakel asszem vmi ital neve)

hallgassatok meg milyen szep hangja van emmanak...

Előzmény: Oszi (481)
Oszi Creative Commons License 2003.08.13 0 0 481
Ha a granar-t átértelmezhetem grannar-nak (mindkettönek van értelme, de szerintem valószínübb, hogy a "szórakoztatta a szomszédokat", és nem "karbantartotta a fenyöket" lesz a megoldás):

Föddes i Hudiksvall 1975 och bodde i Deisbo, Hälsingland sina tre första ĺr. Flyttade till Kluk, Jämtland 1979. Där började hon genast underhĺlla grannar och andra med sin ljuva stamma som antagligen var allt annat än ljuv med tanke pĺ att hon av sin pappa alltid kallades för „Emma-decibel”. Efter vis- och fiolkurser vid Malungs folkhögskola 1992 och 1994 har Emma varit och är verksam som sĺngerska i folkrockbandet Garmarna och Triakel.
1975-ben született Hudiksvallban, és Disboban, Hälsinglandban lakott élete elsö 3 évében. 1979-ben Klukba, Jämtlandba költözött. Ott azonnal elkezdte szórakoztatni a szomszédokat és másokat lágy hangjával, ami valószínüleg minden lehetett, csak nem lágy, tekintve, hogy apja mindig "Emma-decibel"-nek nevezte. A Malungs népföiskolán 1992 és 1994 között végzett ének- és hegedükurzusokat követöen Emma a Garmarna és a Triakel néprockbandában (vagy folkrock a neve?) szerepelt és szerepel, mint énekes.

Előzmény: sz..zs (480)
sz..zs Creative Commons License 2003.08.13 0 0 480
Le tudnatok ezt nekem fordítani? az ä betuk nem biztos hogy mindenhol stimmelnek, egy keprol masoltam, es eleg kisbetuvel volt rajta.

Emma Härdelin

Föddes i Hudiksvall 1975 och bodde i Deisbo, Hälsingland sina tre första ĺr. Flyttade till Kluk, Jämtland 1979. Dar borjade hon genast underhĺlla granar och andra med sin ljuva stamma som antagligen var allt annat an ljuv med tanke pĺ att hon av sin pappa alltid kallades för „Emma-decibel”. Efter vis- och fiolkurser vid Malungs folkhögskola 1992 och 1994 har Emma varit och är verksam som sängerska i folkrockbandet Garmarna och Triakel.

egyebirant ha ismeritek a Garmarna-t, a Triakel-t, Hedninggarna-t, egyeb nordic folkbandakat, szivesen latunk mindenkit a topicban:

http://forum.index.hu/forum.cgi?a=t&t=9040037&uq=193

BONCSI Creative Commons License 2003.08.05 0 0 479
Sziasztok!
Köszi szépen a választ!
Megnézem majd a honlapot.Én még pár év mulva szeretnék csak menni, remélem addigra megoldódik a karantén dolog.
Lehet, hogy a Ti kutyátokat visszaengednék a hazalátogatás után, mert hogy ott laktok.
Előzmény: RAF2 (475)
szaborob Creative Commons License 2003.08.05 0 0 478
sziasztok,

hol lehet, erdemes itt kint turazni (trekking)? hegyek?

szaborob

Előzmény: Törölt nick (477)
RAF2 Creative Commons License 2003.08.04 0 0 475
ugy tudom kell karanten,de ha akarod utanna nezek a sved földugyi hivatalnal.ha jol tudom ha unios lesz magyarorszag nem lesz szukseg karantenra,de lehet hogy kitalaltak valami par eves atallasi idöt,nem tudom.engem is erdekelne a dolog mert mi innen,(Svedo.)szeretnenk jövöre,immar kutyastol hazalatogatni.

schnautzereset nem ismerek,uszakrunk van,
de a svenska kennelklubben.nel van adatbazis.
www.skk.se, van angol nyelvu tuköroldal.

Előzmény: BONCSI (473)
BONCSI Creative Commons License 2003.07.27 0 0 473
Sziasztok!
Más témáról kérdeznék.
Nemtudom, ki jártas kutyás témákba Svédországból közületek.
Először is, azt kérdezném, hogy van-e karantén magyar kutyáknak? mert erről ellentmonásokat hallok itthonról
Valaki ismer -e schnauzer tenyésztőt?
Az én schnauzerem anyja Svédországból való.
Üdv!
Boszorka Creative Commons License 2003.07.25 0 0 472
Na ja a svéd nők mindig is szerették a külföldieket, amit igazat szólva nem is csodálok.

Nekem volt egy ilyen 3 gyerekes kolleganőm, időnként dolgozott is, de többnyire hiányzott. Férje élettársa persze egy szem se volt. Akkor kezdtem először azon gondolkozni, hogy nem lesz ennek a nagy "folkshem Sverige" dolognak jó vége. Pedig akkoriban még nagyon futott a szekér a svédeknél.

Előzmény: Törölt nick (471)
Törölt nick Creative Commons License 2003.07.25 0 0 471
Jol emlékszel.
Amit leirtál az nem csak vicc, de elég sürün elöfordul az egyedülállo mamáknál. A három négy gyerek nem ritkaság,és az sem, hogy különbözö apáktol vannak. Sokszor elöfordul az is, hogy a mama egész egyszerüen azt mondja,hogy nem tudja ki a gyerek apja. Ez a legygyszerübb, mert igy nincs költséges és kellemetlen apasági kivizsgálás, biroság tanuk stb. Az anya igy is megkapja a családi potlékot, és az apátol járo gyerektartást is az államtol termeszetesen.
3 gyerekböl már jol meg lehet élni, a gond az akkor van, amikor a gyerekek 18-19 évesek lesznek, elmennek hazulrol amit már alig vártak.
A támogatás utánuk megszünik marad az egy személyre szolo járadék. Ez azonban kevés,mert a cigaretta és az ital nem olcso itt sem.
A legnagyobb sokk ami a nöket éri ilyenkor az, hogy megszünik az eddigi abálygatás a gyerekek miatt állhatnak ök is a többi szerencsétlennel egy sorba.
Uj dolog,hogy a gyerekek családnevei egyre sürübben az arab országokbol származnak.

Előzmény: Törölt nick (470)
Törölt nick Creative Commons License 2003.07.23 0 0 468
Ma egy háziorvosnál 100 kr körül van egy vizit. Korházban 200.
Előzmény: Boszorka (466)
Törölt nick Creative Commons License 2003.07.23 0 0 467
Ezt a jobb-bal lábas történetet,már hallottam a világ összes országábol, Moricka viccekböl stb. Biztos megtörtént valahol valamikor, de azért nem ez a tipikusan jellemzö a svéd betegellátásra. Nagyon sajnálom azt akivel ez,vagy más hasonlo dolog elöfordul,de hibát még talán Te is csinálsz.

AZ orvosokrol talán oszi majd mesél ha erre jár, és ha van kedve. A tapasztalataim szerint itt a dokik a szakember szintjén vannak kezelve, egyáltalán nem tekintik öket Istennek, söt.

Előzmény: Törölt nick (465)
Boszorka Creative Commons License 2003.07.22 0 0 466
Egyszer a zürichi universitäts spitalban is történt ilyen eset. Ott rosszul írták ki a műtét előtt a beteglapot. Óriási botrány lett belőle, a beteg biztos kapott egy csomó pénzt, hogy a másik lábával mi lett arra nem emlékszem.

Kormorán 7 korona azt fizetni kellett ha orvoshoz mentél. Annyi volt egy vizit, ami addig teljesen ingyenes volt. Ja és ha ötször mentél akkor 5 orvossal volt dolgod és kezdhettél mindent előlről előadni. Még nem voltak computerizálva.

Előzmény: Törölt nick (465)
Törölt nick Creative Commons License 2003.07.22 0 0 464
Akkor már 20 éves voltam, és zöld de már itt voltam. 68 ota élek itt. A napi betegállományra gondolsz, akik nem rendelkeztek jövedelemmel?
Előzmény: Boszorka (463)
Boszorka Creative Commons License 2003.07.21 0 0 463
Az én időmben vezették be a "sjukronors" systemet, hát az nem volt valami remek. De ennek kb. 35 éve.:-( Gondolom még a világon se voltál.
Előzmény: Törölt nick (462)
Törölt nick Creative Commons License 2003.07.21 0 0 462
Ha akut bajjal kell a korházba menned ma is várhatsz akár reggelig,ha mondjuk a lábad ficamodott ki. Ha komolyabb gond van akkor, hamarabb dokihoz kerülsz. A háziorvos szisztem kb. 10 éve tökéletesen müködik. Sügös esetben azonnal, különben pár nap alatt kapsz idöt.
Előzmény: Boszorka (461)
Boszorka Creative Commons License 2003.07.21 0 0 461
Hibák mindenhol vannak, viszont ahol egy kardioligusra 3-6 hónap a várakozási idő, az nekem beteg egészségügy. Magam tapasztaltam még a romlás kezdetét, mikor államosították a háziorvosokat. Én a St. Göranba tartoztam, ambuláns tapasztalataim szerint borzalmasan túladminisztrált volt a dolog.
Előzmény: Törölt nick (460)
Törölt nick Creative Commons License 2003.07.21 0 0 460
Szia umo!

"Kedves Kormorán mit gondolsz Svédpországon kivül a világ melyik országában türnének el ilyesmit ?"

Itt sem türik el, mint ahogy máshol sem. Viszont a világ bármrelyik korházában elöfordulhat, és már biztos elö is fordult hasonlo eset.

Előzmény: Törölt nick (459)
Boszorka Creative Commons License 2003.07.20 0 0 458
Ezzel teljesen tisztában vagyok, viszont a barátnőmet simán elküldték egy tüdőembóliábal haza. A másik meg 8 hónapot várt a szemműtétjére. Szerencsémre svéd kórházhoz nem volt szerencsém, mert fiatal voltam még. Magyarhoz is csak másodkézből. Mindkét férjem itt halt meg igen emberséges körülmények között. Azt hiszem a svédeknél leginkább az emberi melegség és empátia hiányzik a beteggel szemben. Azért ha valami halasztható műtétem vagy hasonló lenne Svájcba mennék.
Előzmény: Törölt nick (457)
Törölt nick Creative Commons License 2003.07.20 0 0 457
Olyan,hogy legjobb valahol nincs. Az egyik helyen az egyik dolog jobb, a másik nem annyira.
Valoban Olof sok mindent tönkretett, de már elég régen meghalt,és a mostani vezetés sokkal jobban kezeli a dolgokat,pl. sokmimdent privatizálnak.

A barátnöd nemtudom látott-e magyar korházat belülröl, vagy esetleg Te. Nem lehet összehásonlitani a svéddel. De nem kell a korházba menni elég,ha megnézel két vidéki körzeti rendelöt.

Ha az ember itt nincs megelégedve az állami orvosi ellátással elmehet a privát szektorba is, ezt a barátnöd is tudja. Viszont ez biztos tobbe kerül, mint otthon kifizetni mutyiba valamennyit
egy ismerös dokinak, aki az állami rendelöben saját zsebre dolgozik.

Nem állitom, hogy a barátnödnél ie ez a helyzet, de általában igy müködik.
Itt ha az orvosnak adni akarnál egy fillért,azt gondolná meg vagy huzatva.

Előzmény: Boszorka (456)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!