Keresés

Részletes keresés

laca bácsi Creative Commons License 2006.10.20 0 0 274
kiggyo,
Megmérnél nekem egy kisbálát mekkora?

A napokban készült el a kombi-csempe-kandallóm. :-)
(A tűztere fölött egy víztartályt melegít, ami egy hőcserélővel a radiátorkört fűti.)
Mivel elég nagynak látszik a tűztere, talán beleférne egy szalmabála egészben is.
Előzmény: kiggyo (271)
kiggyo Creative Commons License 2006.10.19 0 0 273
írták itt a srácok korábban a demrad öntöttvas kazánokat, azt hiszem valamelyik gazdaságos bolt is árulta. Én nem ismerem őket
Előzmény: tgabika11 (272)
tgabika11 Creative Commons License 2006.10.19 0 0 272

Én is egy jó kis vegyestüzelésű kazánt keresek (fa, szén)

Tudtok valami jót ötletet adni?

 

köszi

kiggyo Creative Commons License 2006.10.17 0 0 271
Igen, én is őket írtam, megnéztem a kazánjaikat, elég sok ihletet merítettem belőle. Az áraik nem vészesek (akkoriban 1000 Ft/kg áron adták a kazánt, ez egy bálásnál 200eFt-ra jött ki), nagyon jól ki vannak találva a kazánjaik, szerintem a legjobbak, bár én inkább csinálok sajátot, mert úgy azért csak lényegesen olcsóbb és pont akkorára csinálom amekkora helyem van.
Előzmény: tomacsek bobo (269)
erbe Creative Commons License 2006.10.17 0 0 270
Olvasd el a körítést is!
Azt a szalmát kaptam meg, amit különben kinn a szántón elégettek volna.
A szomszéd "útközben" összebálázta, ezért kellett fizetni. Ha külön csak azért küldöm ki a határba, más a tarifa.
A másik szomszéd hazafelé, hogy ne üresen jöjjön, hazahozta.
Ha mindenre árat számítasz, más érték jön ki.
Előzmény: tomacsek bobo (268)
tomacsek bobo Creative Commons License 2006.10.16 0 0 269
Szalmabálás kazán gyártó: Badigó Bt. Csorvás. 06/66/259-026.
Előzmény: pugges (267)
tomacsek bobo Creative Commons License 2006.10.16 0 0 268

Sziasztok!

Érdekelne, hol lehet szalmabálát szerezni.
Tudna valaki segíteni?
Az 1200 ft / 32 db igen jól hangzik...
Előzmény: erbe (222)
pugges Creative Commons License 2006.10.16 0 0 267

Sziasztok!

mi az ára egy kisbálás méretűíkazánnak, illetve tudnátok mondani gyártót?

kiggyo Creative Commons License 2006.10.16 0 0 266

Nyáron ha jól le van hőszigetelve a tartály (15-20 cm kőzetgyapot) akkor végig meleg a víz benne, főleg hogy 10-20 m2 home-made napkollektort akarok feltenni. Télen úgyis melegen kell tartanom szalmabálával, mivel ebből fűtök. Szerintem a tartály mérete nem olyan lényeges ebből a szempontból, mert ha egyszer már felfűtötted, és jól hőszigetelt, akkor már nem okoz hátrányt a kisebbhez képest. A külső hőszigetelendő felülete pedig nem arányosan nagyobb a térfogatához képest, lehet hogy közel akkora veszteségből meg lehet úszni a 4000 literest, mint egy 300l-es 5 cm szigetelésű olcsó HMV tárolót, mindenesetre nem hiszem hogy nagyságrendekkel rosszabb lenne.

Ha több meleget veszek ki belőle mint amit termel a nap, akkor langyosabb vizem lesz, maximum rá kell fűteni 1-2 hetente bálával, viszont egy 200 literes HMV tároló esetén kifogy és kampec. Viszont ha süt a nap hétágra, akkor sem tud több meleget belepaszírozni a 200 literesbe, azaz kárba vész a nagy kollektorfelület, és este ugyanúgy kiüríthető.

Esetleg meg lehetne bontani 2x2000 literre a tárolót.

 

A keveredés alatt azt értem, hogy az aljában, a kazán visszatérő alatt elvileg a leghidegebb vízréteg van, ami a napkollektor miatt előnyös. Ha összekutyulom szivattyúval, vagy esetleg mindenféle mozgások jönnek létre benne akkor melegebb víz lesz alul mint nyugalmi helyzetben, ami rontja a napkollektor hatásfokát.

Előzmény: gabocsiga (265)
gabocsiga Creative Commons License 2006.10.16 0 0 265

Ha nincs kollektorod a fűtés kezdetén egy darabig eltart mire felnyomod a vizet.  Egész évben a 4000l vizet melegen kell tartanod hogy minden pillanatban kész legyen a rendszer... Igazad van hogy így elhagyható minden kütyü.

Hogy gondolod ezt a keveredést?

Előzmény: kiggyo (264)
kiggyo Creative Commons License 2006.10.16 0 0 264

Bonyolultnak lehet hogy bonyolult, de nem egy vészes árban vannak a szelepek, és minden funkciót meg tud oldani. Ha azt vesszük hogy egy sima fűtésrendszerbe beletesznek 2-3 szivattyút meg hőcserélőt meg anyámtyúkját akkor nem is olyan bonyolult a 4 db szelep. Esetleg ha tud egyszerűbbet akkor szívesen veszem. Egy ismerős fűtésszerelő például azt mondta hogy a falfűtés nem jó, radiátort kell betenni, gravitációsat, mert az gazdaságosabb is és áramszünet esetén nem robban fel a kazán és a falban a csövek. A puffertartályról meg nem is igazán hallott, szerinte jobb a begyújtás után ha 30 fok meleg van a szobában, reggelre meg 17. No comment, persze vannak kivételek. Ezért vagyunk itt, hogy elfogultság nélkül okosakat találjunk ki, ezeket úgyse tanítják sehol, a szerelők meg legjobb esetben a rendszer gyártójának általános leírása alapján dolgoznak.

 

A mostanira a napenergiás topicban felvetettre gondolsz? Lényegesen egyszerűbb mint az előző, és utólag át lehet alakítani, csiszolgatni ha nem válik be teljesen. A lassú reagálást nem tudom mire érted, de a következő lassúságot tudom:

 

Mivel nincs a kazánban hőcserélő, ezért a fűtéshez fel kell melegíteni a puffer vizét hogy elkezdje fűteni a lakást. Ez hátrány, de azért hagytam el, mert ha jobban belegondolok akkor a következő lenne a gyakorlat:

- nyáron van 4000 liter forró vizem, ezzel kezdem az őszt, egy darabig elég, és a nap is pótol utána. Azt meg akarom csinálni hogy a napkollektor közvetlenül melegítse a fal és padlófűtést, a puffert kikerülve, ilyen időszakokban jól jöhet.

- télen pedig 1-2 naponta begyújtok amikor már kezd 30-40 fok körüli lenni a puffer hőmérséklete, és felfűtöm, tehát elvileg sosem hűl ki hidegre.

 

A kazánra kell még egy termosztát hogy ha kialudt akkor ne áramoljon benne a melegvíz.

A pufferben elvileg a legalján a leghidegebb víz van, úgyhogy a napocska tud rádolgozni, HMV elvétel esetén pedig rögtön le is hűl az alja, és a nap érvényesülhet. A napkollektort a legjobban akkor lehet kihasználni, ha sok hidegvizet tudsz vele melegíteni, itt pedig ez adott lenne.

A külön HMV tartályt, egyebeket meg el lehet hagyni, mert drága is, és így rengeteg HMV kinyerhető. Régebben németországban egy tanyán láttam ilyesmit, ott nem volt gáz, csak fával tüzeltek és egy 3 m3 tartályt melegítettek, abból volt a melegvizük is hasonló módszerrel.

 

A megoldás tök egyszerű és olcsó, a kérdés csak az, hogy tényleg nem keveredik-e össze a nagy tartály vize.

 

Esetleg valami ötleted van?

Előzmény: gabocsiga (263)
gabocsiga Creative Commons License 2006.10.16 0 0 263

Szia!

Az első megoldásodra azt mondta a tervezőm hogy bonyolult a sok szelep miatt.

A mostani szerintem lassan reagál. 

Előzmény: kiggyo (244)
b_2 Creative Commons License 2006.10.08 0 0 262

Sziasztok!

 

Van valakinek tapasztalata a mostanság több helyen is kapható DEMRAD típusú öntöttvas kazánokról? Eléggé küszködök egy házilag összeeszkábált lemez kazánnal és nekem ugy tünik ez a legolcsobb most a piacon! Minden vélemény érdekel...

 

 

laca bácsi Creative Commons License 2006.10.03 0 0 261
OK, OK ... Csak még sosem gyújtottam fel szalmabálát/kazlat!
:-)
Előzmény: erbe (260)
erbe Creative Commons License 2006.10.03 0 0 260
Mivel 1 vakolt falszerkezet tűzállóságát vizsgálták, így a szövegben, ha csak külön ki nem emelik, minden meghatározás erre vonatkozik. Ezért írhatják, hogy "...megfelelő mennyiségű levegőt tartalmaznak ahhoz, hogy jó szigetelő értéket biztosítsanak, de nem eleget ahhoz, hogy táplálják a tüzet.", mert több külső levegő nem fér hozzá.
Egyébként a szalma, széna nagyon jól ég, amíg a felszíne ellobban. Utána a tömör belsőre ráül a hamu, alatta mennyiségtől függően akár napokig izzik a mély. Emiatt szükséges a megfelelően irányított intenzív huzat.
Vagy locsolócső! :-)
Előzmény: laca bácsi (258)
tbs1001 Creative Commons License 2006.10.02 0 0 259
Durván jól égnek a szalmabálák. Kérdezd a tűzoltókat. ;D

google
Előzmény: laca bácsi (258)
laca bácsi Creative Commons License 2006.10.02 0 0 258
Bocsi, de szerintem a két külön mondat nem véletlen:
1. tkp. a vakolt fal tűzálló
2. "A szalmabálák megfelelő mennyiségű levegőt tartalmaznak ahhoz, hogy jó szigetelő értéket biztosítsanak, de nem eleget ahhoz, hogy táplálják a tüzet."

A második mondatban CSAK szalmabálát említenek.
De aki ilyen kazánt szeretne, tegyen próbát: meg kell gyújtani egy szalmabálát és megtudjuk.
Előzmény: erbe (257)
erbe Creative Commons License 2006.09.29 0 0 257
Magad idézted: "...vakolt szalmabála szerkezetű fal"
A vakolat alatt nem fér elegendő levegő a szalmabálához.
Egy kazánban a huzat, ráadásul komolyabb, erre készült kazánban ventillátorral fokozott huzat biztosítja az égéshez szükséges levegőt.
Előzmény: laca bácsi (256)
laca bácsi Creative Commons License 2006.09.29 0 0 256
A szalmabála eltüzeléséhez:

>> A Kanadai Jelzálog és Lakásügyi Testület szerint "a vakolt szalmabála szerkezetű fal kivételesen ellenállónak bizonyult a tűzzel szemben. A szalmabálák megfelelő mennyiségű levegőt tartalmaznak ahhoz, hogy jó szigetelő értéket biztosítsanak, de nem eleget ahhoz, hogy táplálják a tüzet.
Forrás: http://www.szalmahaz.hu/faq/faq-hu.html#tuz

Akkor most hogyis tudjátok eltüzelni a szalmabálát?
peter513 Creative Commons License 2006.09.28 0 0 255
A megmaradt.hu-n van 4 m3-es tartály, ha valakit érdekelne.
hawe Creative Commons License 2006.09.22 0 0 254
Kösz, megnézem!
Előzmény: erbe (253)
erbe Creative Commons License 2006.09.22 0 0 253
Alternatív energia, zmrzlina 4569, 4577, 4581-es hozzászólásai.
És egy kis pelletprés:
Előzmény: hawe (252)
hawe Creative Commons License 2006.09.21 0 0 252
Ha valaki össze tud hozni egy kis házi présgépet, akkor majd jöhetnek róla képek és tapasztalatok:)
peter513 Creative Commons License 2006.09.21 0 0 251

Két-két V forma egymással szemben, (lent és fent,) egy karral, a felsőket lenyomni, valamivel (drót, madzag...) összekötni, égéstérhossz-10cm-re vágni, és kész egy kis kéve. Egyszerűbb szállítani, tárolni és tűzrevetni.

gabocsiga Creative Commons License 2006.09.21 0 0 250
Nem is a szalmáról volt szó a préselésnél. Amennyi szalmával én már kapcsolatba kerültem, azzal a pécsi hőerőművet is lehetne néhány napig fűteni... 
Előzmény: Helem (249)
Helem Creative Commons License 2006.09.20 0 0 249
Ha már tapogattad, a sima bála is igen keményre és szorosra van préselve. Hát nem tudom lehet -e ill érdemes -e ezt tovább préselni. Szerintem irdatlan erő kell hozzá, főleg egy ekkora tömeget. A pellet meg brikett az pici méretű arra könnyebb hidraulikát építeni. De lehet, hogy tévedek.
Előzmény: gabocsiga (247)
peter513 Creative Commons License 2006.09.20 0 0 248
Örömmel olvasom a különböző ötleteket. Csak ha valaki elkezd egy ötlet megvalósításába, kérem, hogy ne hagyjon miket cserben. Számoljon be az összes lépésről, és a fejleményekről is. Köszi
gabocsiga Creative Commons License 2006.09.20 0 0 247
Egyáltalán nem biztos. Ha nem pellet méretűre akarod préselni akkor nem kell pakolni mint a mozdonyt. A legegyszerűbb prést szerintem egy hidraulikus emelővel tudod megoldani.
Előzmény: Helem (246)
Helem Creative Commons License 2006.09.20 0 0 246

"A múltkori kérdésem lényege a présgépről szólt, amivel az apró elégetni valókból kisebb, sűrűbb bálát lehetne csinálni."

 

Ezzel az a gond, hogyha te hagyományos vegyestüzelésű kazánban akarsz ezzel tüzelni, akkor le kell költözz a pincébe a kázánod mellé, jobb ha viszel tv-t is meg priccset is amin néha megpihenhetsz. Úgy kell pakolmod mint egy mozdonyt. :-) Sűrűn raknod kell.  

Előzmény: 999mester (245)
999mester Creative Commons License 2006.09.19 0 0 245

Sziasztok!

Örülök a válaszoknak. A műanyag hulladék elégetése valóban nem egy környezetvédelmi hőstett. Bár a Kossuth rádióban valami környezetvédelemmel kapcsolatos műsorban egy tudós ember (bocs, konkrétabbat nem tudok)nyilatkozott úgy, hogy tul. képpen ez is szénhidrogén ugyanúgy, mint az olaj, csak ugye hosszabb szénláncokból. Most én sem a pvc-re meg az autógumira gondolok, hanem azokra a kis átlátszó zacskókra, amit ha kell, ha nem, az orrunk alá dugnak pl a zöldségesnél, vagy a pékségekben. Igen, az olaj is szennyez, de ha elhozatok x kilométerről egy teherautó fát, annak a kibocsátott veszélyesanyag tartalma azért jócskán vetekszik az én egy évben elégetendő műanyagzacsi készletemmel. Persze a ha csak lehet, ne szennyezzünk elvvel én is maximálisan egyetértek. A papírral kapcsolatban nem végeztem hatástanulmányt, szerintem azért nem annyira borzalmas a helyzet, de helyt adok a szigorúbb véleményeknek, hiszen alapvetően én is a környezetemet védeném.

 A múltkori kérdésem lényege a présgépről szólt, amivel az apró elégetni valókból kisebb, sűrűbb bálát lehetne csinálni.

 

peter513

amire te gondolsz, az egy előkályhás rendszer, H.P. Ebert Fatüzelés c. könyvében tárgyalja.  Bővebb infokat, esetleg tervrajzot én is elfogadnék.  

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!