Keresés

Részletes keresés

Vezo228 Creative Commons License 2010.06.22 0 0 7103

"Egyébként ki/mi ennek a szolgáltatónak a felügyeleti szerve ???"

 

Csak tippelek: talán az illetékes Közigazgatási Hivatal.

 

Előzmény: Törölt nick (7102)
Marci982 Creative Commons License 2010.06.22 0 0 7101

Szia Dunit, köszi a választ! Egy szezont ment csak a kémény, meg "hála" a jó

vastag malternak, nagyrészük nem is találkozott füsttel, korommal... :-)

Tervező nem volt, nem is gondoltam rá, hogy egyáltalán terveztetnem kéne,

mivel tesómnál is kőműves csinálta a kéményt a kazánhoz- az tökéletesen

működik.

Valaki tudna segíteni az eredeti kérdésben? (Elég a négytagos kazánnak

a 130-140-es kémény?)

Köszi, Marci

 

Előzmény: Dunit (7098)
gmkiev Creative Commons License 2010.06.22 0 0 7100

Egy kis történelem a mából.

Adva avan egy tartalék kémény nélkül megépített és lakhatási engedélyt kapott pestmegyei társasház egyik lakása.

A nappaliba szeretnének elhelyezni 1 db 4,3 kW os vegyestüzelésű kályhát.

És akkor lássuk mit is kell ezért teni?

1, felkeresni a helyi kéményseperő hatalmasságot, ott közlik, hogy a törvényben kért szereltkémény bejelentési kötelezettség néki kevés, így terveztessék meg.

2, irány a ház tervezője, mivel ezek a szaros egykaptafára húzott háztervek is szerzői jogvédelem alatt állanak, így nagy kegyesen megtervezi a ház eredeti tervezője,

3, kémény építés szakszerűen, papíros iparossal. A kémény személyi azonossága igazolva.

4, kályha beállítás, mivel anélkül nem veszi át a kéményseperő! ( mi lenne, ha csak kéményt akarok, de fűteni nem????)

5 kályha beállítva jő a kémény átvétele.

További kívánalmak:

a, tetőkibúó ahhoz a kéményhez amit az udvarról létráról is elérni!

b, a meglévő 100mm.-es légellátást biztosító (ez 16 kW.-hoz elég) légbevezető mellé még egy bevezetés készítése. (de minek???)

c, a kémény alja alá, beton fellépő készítése ( a létrán nem áll meg a kéményseprő) gondolom oknak

d, és min 2 bilincsel megrögzíteni a füstcsövet (egye fene)

És ha ezt valakinek van ma kedve végigjárni, akkor csapjon a lecsóba és kezdje!

maszibmw Creative Commons License 2010.06.21 0 0 7099

Szia !

 

Most begyújtottam én is délután :) 20 fok van nálunk kint.

Úgy viszi mint a franc, akárcsak télen... Gyönyörűen leég. Most majd ha leégett a parázs, beleteszek egy tisztító hasábot.

Erősen elgondolkozom, hogy bebéleltetem én is 130-as csővel. Ha most is, így 20 fokban hibátlanul műkodik a 14x14 es kémény, akkor pláne télen, a 130-assal is el fog ketyegni véleményem szerint. Gyakorlatilag 14%-al "tud" kevesebbet a jelenleginél, de ezt a 14 %-ot elméletileg kompenzálhatja, ha kint nem 20, hanem 0 fok van.

A négyzetes legkisebb kéményméret 196 cm2 a kör megfelelője ennek 153 cm2.

Ez pont egy 140-es cső lenne. A 130-as területe 14%-al kisebb.

 

Kép ma délutánról :)

 

1
Előzmény: boxer-gs (7096)
Dunit Creative Commons License 2010.06.21 0 0 7098

  Hát használt téglát ide visszarakni meggondolandó.

 Amúgy a kömívesnek nem feladata a kémény szelvény megállapítása.

 Azt vagy a tervező vagy a tulaj állapítja meg  !

Előzmény: Marci982 (7097)
Marci982 Creative Commons License 2010.06.21 0 0 7097

Helló, köszi a választ. A téglák vissza lesznek nagyjából rakva, a kőműves úriember pedig garanciálisan kénytelen megcsinálni (kijavítani) a kéményt, mivel miatta olyan amilyen. (Mert azért hívunk szakit, hogy szaktudást igénylő munkát végezzen...)

Pár zsák cement, mészhidrát meg homok, plusz egy tucat kéménytégla amibe kerül ez a project. Engen igazából az átmérő-huzat kapcsolata foglalkoztat, mivel jövőre már nem akarok újat rakatni. ;-) Gondolkoztam anno még is kész-kéményben, biztos szép, meg jó, de ha az embernek tele az udvara bontott cuccokkal, nem szívesen fizet ki 80-100ezret plusszban egy kéményre, mikor pár ezresből ki tudja hozni. (Bár ha már az elején megvettem volna a kész kéményt, most nem lennék itt... :-))

Köszi, üdv.Marci

Előzmény: k.laci37 (7095)
boxer-gs Creative Commons License 2010.06.21 0 0 7096

3x5x7 csempényi a méret.

Begyújtottuk huzatellenőrzés céljából. Működik. De majd akkor leszek teljesen nyugodt, ha a fűtési szezonban is jól működik huzamosabban használva.

Előzmény: maszibmw (7094)
k.laci37 Creative Commons License 2010.06.21 0 0 7095
nem gondoltál még a kész szigetelt kéményre?ez kör alaku,lényegesen kevesebb helyet foglal a hagyományosnál,mivel kör alakú jobb a huzata is,ha kiszámolod a mester munka díját meg esetleg ha téglát is újat raksz szerintem kevesebből kijön,nálunk 6 fm,78000 f,ha ujra kezdhetném csak ilyet csinálnék,csak egy javaslat.
Előzmény: Marci982 (7092)
maszibmw Creative Commons License 2010.06.21 0 0 7094

Szia !

 

Mekkora a cserépkályhád ? ( összehasonlítva az enyémhez, lejjebb megtalálod róla a fotót ). Nem próbáltad meg most így nyáron beindítani, hogy most mit csinál ?

 

Köszi Maszi

Előzmény: boxer-gs (7093)
boxer-gs Creative Commons License 2010.06.21 0 0 7093

A 14x14-es kéménybe akkor húzható bele a 140-es cső, ha a kémény belső felülete teljesen egyenletes és méretpontos. Ezek a feltételek ritkán (sosem?) adottak.

Mindkét említett módszert alkalmazzák. Tehát fel is fúrják 150-es csőhöz, vagy a 130-ast is behelyezik, igény szerint. A nagyobb átmérőjű jobb lenne persze, de nyílván drágáb a kivitelezése néhány tucat ezressel.

Valószínűleg a 140-es cső behúzásához is annyit kéne matatni a kürtő kipucolásával, hogy a 150-esre fúrás sem lenne már sokkal nagyobb költség, így a nagyobbat ismét praktikusabbnak vélem.

 

Elvileg a jelenlegi négyszög keresztmetszetű, egyenetlen belső felszínű kürtőd hatásfokánál egy sima felületű, szakszerűen szerelt 130-as, kör keresztmetszetű béléscső semmivel sem rosszabb (sőt, inkább jobb) hatásfokú szerintem. A gyakorlati tapasztalatról csak jövő ilyenkor tudok majd beszámolni, ha túl leszek egy fűtési idényen, mivel én is mostanában béleltettem a cserépkályhára kötött 14x14-es kéményemet 130-as csővel.

Előzmény: maszibmw (7088)
Marci982 Creative Commons License 2010.06.21 0 0 7092

Sziasztok,
lenne egy olyan problémám, hogy a kőműves "mester" úr 110-es kéményt
épített a vegyestüzelésű kazánomnak. (ez egy négy tégla/sor-ból épült kémény,
amiben az úriember egy 110-es csövet húzott fel és a maradékot malterral kitömte, sőt még el is lett léptetve kb. 5cm-ert egy gerenda miatt...(???!!!)) Én mint laikus
első házfelújító-építő elhittem neki, hogy jó lesz. Termélszetesen nem lett
jó. A kémény a tél során gyöngyözni kezdett, eltömődött, dőlt vissza a füst a kazánajtón, ha a tűzre akartam még rakni, stb.

Most újrarakatom.
A kazán kézikönyve 150-es kéményt ír. Sajnos mindenképpen úgy néz ki, hogy
csak a négy táglás verziót tudjuk megvalósítani, mivel a nagyobb kéményhez már
eszméletlen mértékű rombolásra lenne szükség. A kéménybe egy 4 tagos kb.
23kW-os kazán füstje menne. Szerintetek a négy-téglás verzió 140-es belméretű
kémény elégséges ehhez a kazánhoz? (Most nem vakoltatnám kör alakúra)

Másik kőműves ismerősöm szerint min. 200-as kémény kell kazánhoz, amin erősen csodálkozom, mert a kazán kézikönyve max. 225mm-est ír.

Szerintetek?

Dunit Creative Commons License 2010.06.21 0 0 7091

  Hát igen van aki állítja, hogy  egy kéményt ami 140 -es  150 -re felfúrnak. Kizárt.

 Ha jó, azaz  megfelelően szilárd kéménytéglából van építve, nagyon kölséges lehet.

 Aztán a másik véglet :  ezt a 140 -est nem is akarják kiigazítani.  Általában némi habarcs kitüremkedés van benne, ami  azért eltávolítható, de kényelmesebb a 130 -as csövet bele tenni.

 Elhúzásnál viszont egyik se jöhet számításba.

 Gáznál a furános, szilárdnál a komolyabb műtét  - a bontás- na nem az egész kémény, csak az elhúzásnál.

Előzmény: kod1111 (7089)
maszibmw Creative Commons License 2010.06.21 0 0 7090

Akor szüleimmel beszéltek, én ma beszéltem vele először telefonon, és most ezt mondta. Lehet Apukám értett félre akkor valamit...

Lényeg, hogy csak 130-assal tudja bélelni.

Mi marad akkor most, új kémény építés ?

Előzmény: kod1111 (7089)
kod1111 Creative Commons License 2010.06.20 0 0 7089
Az első hsz.-ben azt mondtad felfúrják 150-re, akkor most még sem fúrják fel, miért, kérdezzél már rá, légyszíves.
Előzmény: maszibmw (7088)
maszibmw Creative Commons License 2010.06.20 0 0 7088
A 14x14 es kéménynek a 140 cső felelne meg hivatalosan. Ezek szerint akkor nincs lehetőség kibélelni ezt a kéményt ?
Előzmény: kod1111 (7087)
kod1111 Creative Commons License 2010.06.20 0 0 7087
Milyen kéményseprő jár hozzátok, egyszer ezt mond, másszor meg megint mást, felfúrják 150-esre, most meg csak a 130-as megy bele. Nem szabad az átmérőt leszűkíteni.
Előzmény: maszibmw (7085)
Zoltanuss Creative Commons License 2010.06.20 0 0 7086

   "Az egész 5 -6 eft ból megúszható (sk. )"

 

 

 Az sk. azt jelenti saját kezűleg.

 Kőmívessel minimum a 10 x -es csak a vakolás.

 Egy valamire való családiházas háztartásban kőmíves szerszámoknak kell lenni.

 Ugymint  : habarcs láda , keverő, rosta, fándli, kőmíveskanál,  kőműveskalapács, simítók  és valamirevaló szakértelem.

 

 Anno jó régen amikor ebbe a lakásba költöztünk, elbontottunk egy cserépkályhát  (sk. ).

 A kéménybe lett a becsatlakozásnál egy szabálytalan lyuk. Kérdi az após  : mikor jön a kőmíves ? Nézem , hogy komolyan gondolja é. Igen komolyan gondolta. Hát mondom papa ha minden vicik vacakot kőmívessel csináltatnék  pont dupláját kéne keresni.

 1 ó alatt meglett a stucni befalazása.  Igaz a gyakorlatlannak úgy tünt, volt az 3 óra is. igen. A vakolatnak   ' húzni  ' kell, de addig lehet mást csinálni.

Előzmény: kod1111 (7084)
maszibmw Creative Commons License 2010.06.20 0 0 7085

Most beszéltem a kéményseprő sráccal, akik kint voltak nálunk.

GYakorlatilag azt mondta, hogy ebbe a 14-es kéménybe egy 130-as csövet tudnak beletenni a teljes hosszon, mivel a kémény elvileg 14 es, de gyakorlatilag csak a 13-as szokott belemenni. Mi erről a véleményetek ? Nem lesz kicsi a kályhának a 130-as átmérő ? ( a 14x14-el szemben ).

 

Köszi Maszi

Előzmény: kod1111 (7078)
kod1111 Creative Commons License 2010.06.20 0 0 7084
Megnézném azt a kőművest aki ezt 5-6E-ből megcsinálná.
Előzmény: Zoltanuss (7080)
kod1111 Creative Commons License 2010.06.20 0 0 7083
Nos a képek alapján ez egy szép normális kémény, igen a kivitelezők hibáztak, hogy nem kenték ki az összekötésnél és úgy látom a gazda jól használja a tüzelőberendezést(száraz a fa, nincs hamar lefojtva) Úgy tűnik nem kellene neki a bélelés, de mi van kifogsz egy kicsit vizesebb fát, vagy netán korábban lezárod, mint kéne, akkor jól jön a bélelés és akkor nem újra vakolni és nem lesz ilyen mint ennél a gazdánál aki azt hitte, hogy oxigén nélkül is elég a fa.


Előzmény: maszibmw (7079)
maszibmw Creative Commons License 2010.06.19 0 0 7082

Tudom, hogy gyakorlatilag százezres tétel egy ilyen béleléses dolog.

De nem érné meg most megcsináltatni, hogy később ebből soha se legyen már gond ? Nem biztonságosabb ha egy zárt acélcsőben fut a füst ?

A szoba azon részét jelenleg kiürítettem, mert ott volt az ágyam, és a nappali részben alszom, annyira irritáló ez a szúrós szag. Gyakorlatilag elviselhetetlen számomra. Alig várom, hogy új vakolat legyen majd azon a részen...

Amúgy a kiégetés fogja a téglát "kiszárítani" ettől az átitatódott létől ?

Előzmény: Zoltanuss (7081)
Zoltanuss Creative Commons License 2010.06.19 0 0 7081

   

Mint írta .

 

 

 "Pár hete, amikor ezek a hatalmas napokig tartó esőzések voltak,... "

 

 

 Azaz nem hideg időben történt, tehát nem kondenzáció  az ok, hanem sima beázás.

 E mellett szól az is, hogy  a kémény nem hideg padláson fut, hanem tető térben - a lehülés így valószínütlen.

 Azzal a béleléssel azért nem árt várni,    sokba kerül - nagyon !!

Előzmény: kod1111 (7078)
Zoltanuss Creative Commons License 2010.06.19 0 0 7080

  Mint írtad :

 

  és azt mondták, hogy az eső miatt történt a dolog."

 

 

 Igazuk van !

 Az eső víz szépen lecsorog a toldott csövön, bele a kéménybe.

 nem béleltetni kell, hanem a csatlkozásnál a vízet elterelni  onnan. Kell egy kis cement felkenés.

 

 A bélelés egyébként is nagyon drága.

 Amiután a kémény kiszárad,  a  vakolatot le kell verni és újra vakoni.

 Az egész 5 -6 eft ból megúszható (sk. )

Előzmény: maszibmw (7072)
maszibmw Creative Commons License 2010.06.19 0 0 7079

Köszi a választ !

 

A beázás oka több dolog együttjátszása lehet. Egyrészt, a hatalmas csapadékhozamú viharos széllel tűzdelt esőzés napokon át, valamint az hogy az a szigetelt toldás mindössze bele van "állítva" a kéménylyukba, körülötte nincs tömítve. A kétméteres fémtoldásról lefolyó eső így véleményem szerint ilyen heves időjárási körülmények között belefolyhatott a kéménybe.

 

Egy kő esik le a szívemről, ha azt mondod, hogy megúszhatjuk kéménybontás nélkül.

Annyira szúrós erős szaga van ennek a kátránylének...

 

A teljes hosszon való kibélelést is meg szeretném csináltatni, hogy többet ilyen ne fordulhasson elő. Kérdésem, hogy amit a kéményseprő mondott, hogy fel lehet fúrni olyan méretre a 14-es kéményt, hogy belemenjen egy 150-es cső, az bevált gyakorlat ? Valóban kivitelezhető ? Feltételezem, hogy egy 150-es cső bőven teljesítené a jelenlegi 14x14 es kocka kémény kapacitását. Javítsatok ki ha nem jól gondolom.

 

Még egy kérdés: A kémény alvetően az alagsorból indul. De csak a földszinten csatlakozik bele a kályha. Ebben az esetben elég kibéleltetni a kályha becsatlakozási pontjáig ? Sajnos a kályhát is vissza kell bontani, mert rá van építve a csatlakozás a kéményfalra.

 

Csináltam 3 képet a telefonommal a kürtőről.

Az első kép az alagsorból felfelé fotózva a kémény aljából, itt természetesen gyönyörű tiszta. A második és harmadik kép pedig a tetőtérben lévő kéményajtóban lefelé és felfelé fotózva. Itt látszik a kátrány.

 

Köszi ,Maszi

 

 

1

 

 

2

 

 

3
Előzmény: kod1111 (7078)
kod1111 Creative Commons License 2010.06.19 0 0 7078
Szia!
Igen a szag megszüntethető , a kiégetés fontos, kéménytisztító fahasábbal javasolnám, viszont jó volna kideríteni és megszüntetni a beázást és utána vakolnám csak újra. A bélelés is kell.
Előzmény: maszibmw (7072)
gmkiev Creative Commons License 2010.06.19 0 0 7077
Bocs. Nem jó szemüveg volt rajtam. Már látom.
Előzmény: maszibmw (7076)
maszibmw Creative Commons License 2010.06.19 0 0 7076
Nemtudom milyen csőre gondolsz, a lakáson belül egy normál béleletlen 14x14 es kémény fut végig. Ennek a vakolatán láthatod az átütést. A cső, ami a kémény tetején van, az csak egy 2 m-es toldás( szigetelt ), a kémény tetjére van rögzítve, onnan lefelé a téglakémény nem bélelt jelenleg.
Előzmény: gmkiev (7074)
maszibmw Creative Commons License 2010.06.19 0 0 7075
Teljesen béleltetném, nem csak a felső szakaszt. Nem szeretnék újra hasonló foltokat. A kérdés az, hogy ha így átütött, egy esetleges bélelés és a felső rész vakolása esetén megszűnik e véglegesen a szag, vagy idővel újra átjönne a vakolaton ?
gmkiev Creative Commons License 2010.06.19 0 0 7074
Kérdés: ez a föggőleges cső a kémény a lakáson belül?
Előzmény: maszibmw (7072)
Émile Creative Commons License 2010.06.19 0 0 7073

 Helló ebben csak az a probléma, hogy ha nem béleled teljesen  lentebb keletkezik a folt. Az egészet bélelni meg  százezres (több) nagyságrendű összeg.

 Szüntesd meg a víz bejutási lehetőséget  - ólcsóbban megúszod !!

Előzmény: maszibmw (7072)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!