Keresés

Részletes keresés

Gonoszka2 Creative Commons License 2000.01.27 0 0 119
Köszönöm igazán hétvégén lehet hogy nekiugrom, bár egy pulcsi isfélbe vagyon... :o)))
Előzmény: hirvike (118)
hirvike Creative Commons License 2000.01.27 0 0 118
1. Mint említettem, a zokni lábfejrészének hossza ott dől el, amikor már eltakarja a delikvens kislábujját - ezután jön a fogyasztási hadművelet. Meg lehet próbálkozni papírra rajzolt láb alapján dolgozni, illetve centivel lemérni, de egyik sem az igazi, mert felvéve más a zokni.

2. Én 4 x 10-re saccolnék. (Ne ijedj meg, ha nagyon szűknek tűnik, a "2 sima 2 fordított" kombináció arról híres, hogy nagyon rugalmas.)

Előzmény: Gonoszka2 (117)
Gonoszka2 Creative Commons License 2000.01.26 0 0 117
Most már csak 1 kérdésem lenne.
Azt hogy hányas lesz a zokni (hányas lábra) az is ki van számolva előre, pl. mérettábla, vagy azt ugy csinálod, hogy amikor a talpat kötöd, hozzáméred, hogy milyen hosszú legyen????

Még valami 30-as kecses 4 éves lábacskára milyen mennyiségű szemmel kezdjem????

Köszi hirvike :o)

Gonoszka2 Creative Commons License 2000.01.26 0 0 116
Köszönöm a drukkolást, jelentkezem igérem, már fejből tudom a tali 12.óta a mail-edet. Ki tudja mikor jöhet még jól... :o))))
Előzmény: hirvike (114)
rahell Creative Commons License 2000.01.26 0 0 115
Újjabb lehetőség a közönség lenyűgözésére zoknikötő tudományoddal!

Mátraháza topic!:o)))

hirvike Creative Commons License 2000.01.26 0 0 114
A zoknikötés rajongói számára előhalásztam a lábbeli készítésének leírását. Remélem valaki hasznát veszi.

A dolog ott kezdődik, hogy az ember eldönti, hogy kinek készül a zokni. Átlagos női zokni esetén én 4 x 12, férfizokninál 4 x 14 szemmel dolgozok. (Az egyéni kötéstipust azért nem árt bekalkulálni.)
Ezekután az egyik tűre felszedjük a kívánt mennyiséget +1 szemet. Ha megvan, elosztjuk négyfelé, úgy, hogy az utolsó tűn legyen a plusz 1. A kötést azzal kezdjük, hogy átemeljük az első tűre ezt a pluszt, és összekötjük az első szemmel. Így meglett a kör.
Most aztán nincs más dolgunk, mint "2 sima - 2 fordított" kombinációval kötögetni - tetszés szerint különböző színű (vízszintes irányú) csíkok kombinálásával - a kívánt hosszúság eléréséig. (A színek váltása mindig az 1. és a 4. tű között történik.)

A sarok kötése a következőképpen történik: a 2. és 3. tűn lévő szemeket egy időre elfelejtjük, ehelyett a 4. tűről folytatjuk a kötést az 1. tűre, és oda vissza kötünk egy darabig. (Egy kötőtűt így félretehetünk.) A színén "1 sima - 1 átemelés" kombináció történik, a fonákján minden szem fordított. Addig kötjük, amig annyi sor lesz, mint szem. (A gyakorlatban: amikor felvéve már leér a földig.) Ha ez megvan, 3 részre osztjuk a szemeket. Ha nem pontosan osztható, a maradék középre kerül. Jelzőfonalakat fűzünk a szemek közé. A fogyasztás során elindulunk a színén, és a második jelzőfonal két oldalán lévő szemet összkötjük úgy, hogy az elsőt leemeljük, a másodikat lekötjük, és áthúzzuk az elsőn.Ezután fordulunk és a fonákján kötjük tovább, a
jelzőfonalig. A két oldalán álló szemet összekötjük - simán, semmi faxni. Fordulás, és így tovább, amíg már csak a középső rész szemei maradnak.

Itt következik az oldalsó szemek felszedése. A tűk találkozásánál érdemes +1 szemet felszedni, hogy ne maradjon luk. Az első sort simán körbekötjük.
FONTOS: Csak a széles lábú páciensek számára kössünk sima szemekkel zoknit. Általában jobb formájú lesz a zokni, ha a 2.-3. as tűn folytatjuk az "2 sima - 2 fordított"-at.

A fogyasztások a következőképpen zajlanak: az 1. tű végén két szemet simán összekötünk, és a 4. tű elején a már ismertetett "egyet lemelek, lekötöm a következőt, majd áthúzom az elsőn" módszer alkalmazandó. Matematikailag a fogyasztás így ábrázolható: 0-1-2-3-4--4 stb. (A számok a fogyasztások között megkötendő sorok számára vonatkoznak.) Addig fogyasztunk, amíg elérjük az eredeti szemszámot. Itt már közeledünk a vég felé: addig kötögetünk, amíg a zoknikezdemény eltakarja a delikvens kislábujját. Ha ez minden kétséget kizáróan megállapítást nyert, belefoghatunk a lábujjrész kialakításába.

Ha páratlan szemszámmal dolgozunk, gyorsan kössük össze minden tűn a 2 utolsó szemet - ezt a lépést ajánlatos pár sorral a kritikus kislábujjeltakaró határvonal előtt megtenni. Ha már páros szám áll a rendelkezésünkre, kerítsünk 4 db. jelzőfonalat, és fűzzük be minden tű közepére. A fogyasztás ezekután gyerekjáték: minden jelzőfonal előtt és minden tű végén összekötünk két szemet. (Ez pl. 12 szem esetében így néz ki: "4 szem leköt - 2 össze - 4 leköt - 2 össze") Ezekután folytatjuk a kötést - mintha mi sem történt volna - annyi sor erejéig, amennyi a két fogyasztás között volt. (pl. itt 4), így az ötödik sorban megismételjük a cselt ("3 - 2 - 3 - 2"), most már csak 3 sort kötünk, fogyasztunk stb. Ha mindent jól csináltunk, akkor már csak 8 szem maradt - én ilyenkor már 2 tűre csoportosítom -, ennek örvendezünk, majd elharapjuk a fonalat, és egy horgolótű segítségével átbújtatjuk a szemeken, majd összehúzzuk, és csomót kötünk rá.

hirvike Creative Commons License 2000.01.26 0 0 113
Sok sikert a zoknihoz. Ha nagyon nem boldogulsz, Emil-jél, hátha írásban is tudok segíteni. (Én már a 45-ös szörnyeteg 2. tagját kötöm... :-)
Előzmény: Gonoszka2 (112)
Gonoszka2 Creative Commons License 2000.01.26 0 0 112
hirvike Kedves

Felhoznám a topicodat, lám megleltem, ki is nyomtattam a használati utasitást. Meg is fogom próbálni régebbi fonalakbol, aztán ha az megy akkor majd célfonalból is. :o)))))))))))))

Előzmény: hirvike (111)
hirvike Creative Commons License 2000.01.03 0 0 111
Örülök. Én most éppen azon bánkódom, hogy Pesten felejtettem a pizsamazoknimat, és ami még súlyosabb, a kötőtűket és a fonalakat is... :-(
Előzmény: ShaReRe (110)
ShaReRe Creative Commons License 2000.01.03 0 0 110
Benéztem :)
hirvike Creative Commons License 1999.11.17 0 0 109
Indulás előtt még felhúzom - a topicot, de mindjárt a zoknimat is -, hogy mindenkinek szem előtt legyen.
hirvike Creative Commons License 1999.11.16 0 0 108
Ezennel szeretném felhívni minden kedves erre tévedő érdeklődő figyelmét, hogy nov. 18.-án (csütörtök) előreláthatólag sor kerül az intenzív IRL zoknikötő tanfolyam első órájára. Helyszín és időpont megegyezik a szokásos csütörtöki tali-val. Kéretik kötőtűt (asszem harisnyakötőtűnek hívják magyarul) és valamiféle fonalat hozni. Továbbá támogatnám, ha nem egy kocsma sötétjében kellene böködni, ergo tessék a Silverstone-ra szavazni.
Angi Creative Commons License 1999.11.15 0 0 107
Milyen tű kell hozzá?
És milyen pamut?
Előzmény: hirvike (106)
hirvike Creative Commons License 1999.11.15 0 0 106
OK tűd van, vagy vigyek neked is egy garnitúrát?
Előzmény: Angi (105)
Angi Creative Commons License 1999.11.15 0 0 105
Csütörtök, SilverStone? Vagy ahova megyünk...

Előzmény: hirvike (104)
hirvike Creative Commons License 1999.11.15 0 0 104
Bárhol, bármikor, nagyon szívesen, de tényleg intenzívet szervezzünk, mert Komáromból kicsit nehézkes lenne a dolog.
Előzmény: Macs (103)
Macs Creative Commons License 1999.11.15 0 0 103
hirvike,
beneveznék egy intenzív IRL zoknikötő tanfolyamra.

Angi

Horusz Creative Commons License 1999.10.16 0 0 102
"Utána ki kér zoknit? :-)"
Én. :-) (41-es a lábméretem.)

Régebben anyukám sokat kötött zoknit és pulóvert is, de mostanában már nem köt, sajnos, pedig nagyon szeretem a kötött dolgokat.

Előzmény: hirvike (101)
hirvike Creative Commons License 1999.10.16 0 0 101
Gondolom senkit nem érdekel - kissé mintha egyszemélyesbe ment volna át a topic -, de már félig kész vagyok egy 2 éves gyermek zoknijával. Lassan zokni kerül Bruckner Szigfrid keresztfiának lábaira is.

Utána ki kér zoknit? :-)

hirvike Creative Commons License 1999.10.14 0 0 100
Azért írtam a 70-80 % gyapjút, mert annyi műszál kell, hogy tartós legyen a zokni, de még érvényesülhessenek a gyapjú előnyös tulajdonságai.
Én momentán tele vagyok - Finnországból hozattam -, csak arra gondoltam, hogy ha tényleg nekilát az index-es társulat zoknikat gyártani, jó lenne tudni, hogy hol lehet fonalat kapni hozzá.
Előzmény: Robin (99)
Robin Creative Commons License 1999.10.11 0 0 99
nem tudom üzletbe kapsz-e, de Erdélyből rendszeresen hoznak be, és tudnak finomabb kikészítéssel is tiszta gyapjút gyártani. szerintem, ha keresel valamelyik nagyobb piac környékén ilyesmit árulókat (Lehel tér, talán Fény u., de ha akarod az egyik kolléganőmnek falvédőt hoztak, biztos megvan az elérhetőség) lehet rendelni is tőlük. Jobb kicsi üzletben meg szokott lenni, főleg ilyenkor idényben. Itt nálunk Békáson vagy egy csöpp bolt, nekik időnként van, de kérdés milyen színű kellene?
Előzmény: hirvike (98)
hirvike Creative Commons License 1999.10.11 0 0 98
Meg én azt is szeretem, ha egyediek a cuccaim. Lehet egyébként valahol 75-80 % gyapjútartalmú fonalat kapni, normális áron?

Egyébként a sokat emlegetett Gyötör-zokni elkészült, most éppen gyerekzoknit kötök. Az legalább hamar megvan.

Előzmény: Robin (97)
Robin Creative Commons License 1999.10.08 0 0 97
inkább csak régi. Amikor kezdtem rengeteg féle fonalat lehetett kapni, bár ismerni kellett hogy hol. És szép pulcsik meg nem voltak sehol. Szvsz csak ez az oka, hogy megtanultam egyet mást.
Előzmény: hirvike (96)
hirvike Creative Commons License 1999.10.08 0 0 96
Wow! Hogy micsoda szakértők vannak!
Előzmény: Robin (94)
hirvike Creative Commons License 1999.10.08 0 0 95
Így látatlanban kicsit nehéz nyilatkozni. Én teflon-bevonaú tűket használok, az itthon 300-400 Ft. Ált. 3 - 3,5-ös tűket használok.
Előzmény: nemisbéka (93)
Robin Creative Commons License 1999.10.08 0 0 94
hello Mindenki,
körkötőtű: létezik u.n. babakörkötő, ezek csak 20 cm hosszúak (csúcstól csúcsig), de csak vékonyat lehetett kapni. Általában mindenki a 60-as 80-as körkötőket ismeri, de rövidebb is van, nekem is. Néhány éve Prym tűket lehetett kapni, akkor szereztem be a teljes skálát, a gyakran használtakból többet is. Nekem a norvég és ír minta a specialitásom, bár mostanában hangulat is kell. Nem tudom van-e olyan ruhadarab amivel nem próbálkoztam, és szakirodalomból is van még meg néhány. A horgolás nagyon jó babakészítéshez, meg sapkához, mert könnyebb vele kerek formákat kialakítani. Nekem soha nem ment igazán.
Gyakorlatban könnyebb volt a mini körkötővel dolgozni, mint az öt tűvel. Amit Mulan mond azt csináltam én is, pl. pulóver ujjánál, ha nem akartam a végén összedolgozni. Volt egy darabban kötött pulóverem is.
nemisbéka Creative Commons License 1999.10.07 0 0 93
Viszont lattam zoknikototut :). 150 Ft atszamolva -- ugye nem sok? :) Azt hiszem, megveszem -- emlek Bulgariabol :). Aztan ha hazamentem, beuzemelem :).
Előzmény: hirvike (92)
hirvike Creative Commons License 1999.10.07 0 0 92
:-(
Akkor majd keszitunk neked kepes utmutatot...
Előzmény: nemisbéka (91)
nemisbéka Creative Commons License 1999.10.07 0 0 91
Hirvike: december magassagaban terek vissza kis hazankba :(. Januarig vizsgaidoszak Pecsett... IRL nekem egyhamar nem aktualis...
Előzmény: hirvike (90)
hirvike Creative Commons License 1999.10.06 0 0 90
nemisbéka egyet;rtek Mulannal, miszerint az említett fejfedő valószínűleg horgolva van. (A horgolásra jellemző a kör alakú dolgok előállítása.) Továbbá - mint már javasoltam -, a mélyebb dolgokat inkább IRL beszéljük meg. (Tudod, egy kép 100 szóval is felér :-)

beep köszike a reklámot! Bár lehet, hogy most minden érdeklődőt elijesztett az 5 tű látványa... :-)

Mikor kezdjük az IRL tanfolyamot?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!