Keresés

Részletes keresés

Volt tüzér Creative Commons License 2011.09.02 0 0 11327

Én azon a lőtéren már csak akkor voltam, amikor a szabadszállási páncélos dandár volt a gazda (1988.) Rá egy évre már a hódmezőlázárhelyi lövész dandár volt a tulajdonos.

Előzmény: vandork (11326)
vandork Creative Commons License 2011.09.02 -1 0 11326

de:) bocsi, a szárzaföldi csapatokról összeszedett listámban rosszul volt beírva (Orgovány-Kiskunmajsa szerepelt).

 

Orgoványban az utászegység volt és volt még egy alakulat, egy lőtér is (itt sokat deszantoltak a kecskeméti rohamdeszant zászlóalj katonái). A lőtér nem csak objektum, hanem katonai alakulat is, saját postafiókszámmal:)

 

Karesz

 

 

Előzmény: leibigabi (11322)
miki1962 Creative Commons License 2011.09.02 0 0 11325

Így igaz, az 5. gd. gl. e. Kiskunmajsán települt.

Előzmény: leibigabi (11322)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.09.02 0 0 11324

Ami kesik nem mulik,csak lassan jon,de

mivel a kepek tul nagyok lettek, ezert kell az indafoto

http://indafoto.hu/leer

Forras Somogyi Hirlap

thx

Előzmény: VoltKatona(Lee) (11307)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.09.02 0 0 11323

Ehhez hasonló nálunk is volt, azt a beosztást PARANCSNOK TECHNIKAI HELYETTESE néven nevezték. Zászlóaljaknál, osztályoknál már volt, de a repülő századparancsnoknak is volt technikai helyettese, pedig az nem olyan egetverően magas beosztás. Ez mindenhol parancsnokhelyettes volt, és alá tartozott mindenféle technikai csapat (spec technika, gépjármű, fegyverzet, és ami esetleg még volt.). Ez az ember általában mindenhol olyan technikai szakember volt, aki - úgymond - végigrugdosta a lócitromot a hadak útján.

Később ezzel kapcsolatban történt egy baklövés (szerintem az). Összevonták a technikai helyettesi beosztást a hadtáphelyettesivel, így egyből ANYAGI TECHNIKAI HELYETTESSÉ avanzsált a beosztást addig ellátó ember, később meg ANYAGI TECHNIKAI FŐNÖK lett belőle. Ekkor már előfordult az a csúfság is, hogy ezt a beosztást a hadtápfőnök vitte, mert ő volt a rátermettebb, ő volt a parancsnok kedvence, vagy más egyéb ok. (Ok persze volt bőven.) Na innentől már annak az egy embernek nem feltétlenül a technika volt a legfontosabb.

Mostanság állítólag (hálistennek elég régen otthagytam) logisztikai valami lett a beosztás neve. Mert ugyebár fejlődünk.

Előzmény: vandork (11321)
leibigabi Creative Commons License 2011.09.01 0 0 11322

vandork

 

"Ez nem lövész, hanem gépesített lövészezred volt : az 5. gárda gépesített lövészezred"

 

(gépesítettre gondoltam, csak lerövidítettem lövészre)

 

Ez az 5. gárda gépesített lövészezred nem Kiskunmajsán települt? Mikor kerültek ők Orgoványba?

Előzmény: vandork (11320)
vandork Creative Commons License 2011.09.01 -1 0 11321

Érdekes, a légierőnél is volt ehhez hasonló, az ún. ИАС - Инженерная Авиационная Служба, azaz repülőmérnöki szolgálat, s a Légihadsereg Törzsnél ezek is ilyen "ejtőernyősök" voltak. De a csapatoknál is volt ilyen alegység, ott komolyabb, valódi feladatot láttak el, egy ezrednél pl. az egyik ezredparancsnok-helyettes csak az IASz-ért felelt (a gépekért, a TECS-ért, stb.).

 

 

Előzmény: Volt tüzér (11319)
vandork Creative Commons License 2011.09.01 -1 0 11320

Ez nem lövész, hanem gépesített lövészezred volt : az 5. gárda gépesített lövészezred, voltak harckocsiai, MT-55A, BMP-1, BMP-2, BRM-1, 2Sz1, 2Sz12,  BTR-70, BTR-60, PRP-3, PU-12,

 

Karesz

Előzmény: leibigabi (11318)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.09.01 0 0 11319

Akkor ezek szerint ezt a "mérnök" dolgot nemcsak az amerikai, hanem az orosz is használja. Én azért az egyetlen dologért nem vagyok a fogalommal kibékülve, mert a műszakiaknál kifejezetten nem a mérnökök voltak többségben (Egy két helyet kivéve máshol sem). A mérnököt itt, mint egy egyetemet végzett szakembert, egy szakmai színvonalat értem.

Az én szakmámban is volt valaha (légvédelmi rakéta) hasonló fogalom, a hadtest parancsnokságon volt az úgynevezett mérnök - műszaki szolgálat. A te általad leírtakhoz semmi köze nem volt, ezek a szakemberek, miután bizonyos időt eltöltöttek csapatnál, a technika közvetlen közelében, egy részük felkerült ebbe a viszonylag magas polcra, és onnantól magával a technikával már nem nagyon volt dolguk, ráértek különféle elméleteket gyártani, rendszeresen jártak minket, közembereket vizsgáztatni, és más hasonlóságok. Na ott annál a cégnél csupa mérnök volt.

Előzmény: vandork (11317)
leibigabi Creative Commons License 2011.09.01 0 0 11318

vandork

 

Melyik volt ez a lövészezred?

Előzmény: vandork (11313)
vandork Creative Commons License 2011.09.01 -1 0 11317

 Mivel a szovjet csapatokat kutatom, nem amerikaiból fordítunk:) hanem oroszból... És ha már a témánál vagyunk, használjuk az eredeti megnevezést. Az egység pontos neve 108 отдельный гвардейский инженерно-саперный батальон azaz 108. önálló gárda mérnök-utász zászóalj. Persze le lehet rövidíteni utászra, ill. műszaki-utászként is utalhatunk rá, de a forrásnyelv miatt, s hogy a valós jelentést is fedje, én inkább így használom.

 

Ez pl. ugyanaz, mint a szárazföldi hadosztályok (gépesített-lövész és páncélos) törzse mellett feladatokat ellátó отлельный вертолетный отряд (azaz önálló helikopter osztag), mégis "hivatalosan" rajnak fordítjuk, holott ez bizony nem egy raj (az a звено), hanem annál nagyobb, több gépet tartalmazó (vagy ugyanannyi, de nagyobb gépeket, s ebből adódóan jóval nagyobb személyi állományt tartalmazó) egység.

Előzmény: Volt tüzér (11316)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.08.31 0 0 11316

Köszönet a válaszért. De hagy lovagoljak kicsit a megfogalmazáson. Ha már itt vagyunk Magyarországon és megpróbálunk magyarul beszélni, akkor ez a műszaki alakulat maradjon műszaki alakulat. Nálunk két változata volt a szakmának, és bár általában együtt éltek, akkor is, az két külön szakma volt. Külön szakma az utász és a hidász. Ennek az egységes elnevezése nálunk műszaki. És nem mérnök, mint ahogy az amerikaiaknál divat, pontosabban, ahogy az amerikaiból valami idióta lefordítja leferdíti magyarra.

Ez az orgoványi alakulat nem hidász volt, hiszen azokat általában vlami víz mellé rakták, ahol ugyebár volt valami értelme a létüknek. Ez az orgoványi tehát csak valami utász lehetett.

Előzmény: vandork (11313)
vandork Creative Commons License 2011.08.31 -1 0 11315

Szia!

 

Igen, a Szovjet repülőtér titkai kiállítás 14-18 között van nyitva, de ha a megadott telszámon telefonálsz, ettől eltérő időben is meg tudod nézni. Hál' Istennek sikerült legalább elindítani és így üzemeltetni a múzeumot, mindenféle állami segítség, támogatás nélkül. :)

 

Karesz

Előzmény: bcsillag (11261)
vandork Creative Commons License 2011.08.31 -1 0 11314

Nagytevel a DHDSCs védett harcálláspontja volt (ZKP), minden Hadseregcsoportnak, és Katonai Körzetnek volt ilyenje, de természetesen a Légi Hadseregeknek és a hadosztályoknak, ill. ezredeknek és századoknak is volt.

Előzmény: VoltKatona(Lee) (11275)
vandork Creative Commons License 2011.08.31 -1 0 11313

Orgoványon egy gárda gépesített lövészezred és egy gárda mérnök-utász zászlóalj települt.

 

Vándor Karesz

Előzmény: rail cargos (11301)
lackter99 Creative Commons License 2011.08.31 0 0 11312
Előzmény: VoltKatona(Lee) (11307)
zajza Creative Commons License 2011.08.31 0 0 11311

Ohhjee, köszi szépen az infót és a segítséget.
Arra lejáróra gondoltam amire valaki iírta hogy a "Belépés díjtalan, a kilépés bizonytalan" :)
Nem tudtam hogy van más. Ez a lejárat merre is található pontosan?

Előzmény: hadsz (11310)
hadsz Creative Commons License 2011.08.31 -1 0 11310

Szia,

 

az általad betett képen az alsó szint van,a felsőn bejelöltem amit keresel,illetve a K-i torony melletti aknán is lejuthatsz.Szintén jelöltem.

 

A másik kérdésre: Persze,felhasználhatod.Köszi,hogy megkérdezted.

 

Előzmény: zajza (11309)
zajza Creative Commons License 2011.08.31 0 0 11309


Hadsz-tól kérdeznék elsősorban, de ha más is tud válaszolni, az sem baj! :)
Mostanában megyünk Hajagra, a föld alatti bunkerba.
Az egyik kérdésem az lenne, hogy a képen melyik az a folyosó amin keresztül a felszínről lemegyünk a bunkerba?
Csak a jobb tájékozódás miatt érdekel.
A másik kérdésem pedig az, hogy írtál egy hosszabb kommentet a hajagi bunkerről; "...napig hermetikusan elzárva képes lett volna biztosítani a túlélést a benn tartozkodó személyzetnek /olyan 20-30 fő/.2db 600kW-os dieselmotor szolgáltatta volna az energiát.Önálló víz- és levegőellátása lett volna..."
Fel használhatom-e ezeket az infókat a videómba? Gondoltam megkérdezem, mert szerintem így illik. :)
Üdv, Gyula

Volt tüzér Creative Commons License 2011.08.31 0 0 11308

1978-tól 1997-ig időnként előfordultam ott. Gyalogsági éleslövészettől kezdve, robbantási gyakorlaton át petárdág megsemmisítéséig sok mindenben részt vettem.

Előzmény: lackter99 (11306)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2011.08.30 0 0 11307

Az merre van?Kene google earth koordinata, vagy kep

Holnap ha meg lesz a scanner driver, tudok Tabrol scannelni egy cikket,ami a Somogyi Hirlapban jelent meg.

Megprobalom jpg ben feltolteni ide, pdf valszeg nem fog menni.

Előzmény: lackter99 (11303)
lackter99 Creative Commons License 2011.08.30 0 0 11306

'80-'81 között volt valaki a pákozni lőtéren ?

lackter99 Creative Commons License 2011.08.30 0 0 11305

Nagybáttyám korábban volt ott.

Előzmény: 504LACI (11304)
504LACI Creative Commons License 2011.08.30 0 0 11304

'87 áprilisban voltam ott egy hónapig. Érdekes hely volt, inkább olyan háztáji mint katonai jellegű vezetéssel.

Előzmény: lackter99 (11303)
lackter99 Creative Commons License 2011.08.30 0 0 11303

Helló mindenkinek!

Régóta olvasgatom a topikot nagyon tetszik.

Csornapuszta, volt laktanya és lőtér ről tudtok valamit ?(keceltől van ÉNY irányba mai nevén Külsőcsorna)

Vagy a Pákozdi lőtérről ? (itt szolgált nagybáttyám és lőteres volt )

Köszönöm a válaszokat .

 

 

 

kalati Creative Commons License 2011.08.30 0 0 11302

rail cargos Creative Commons License 2011.08.30 0 0 11301

Nem tudja valaki véletlenül,hogy Orgoványon a magyar lőtér mellett milyen szovjet alakulatnak volt a laktanyája?Én úgy tudom,hogy egy műszaki alakulat(talán hidász) volt itt,de ez nem biztos.Gyermekkoromból még a mai napig emlékszem a telephelyüket fedő palatetőre és a rengeteg villámhárítóra,a telephelyet bekerítő hatalmas földhalmok a mai napig megvannak,magából a laktányából csak néhány tégla és kődarab maradt.

Csabi67 Creative Commons License 2011.08.29 0 0 11300

Sziasztok!

 

Tegnap délelőtt voltam kint a tabi volt szovjet laktanyánál, megkerestem az iparvágány még megmaradt részét. A kitérő megmaradt, a többit elbontották. (Korábban már tettem fel képeket a laktanya felőli részről)

 

PepeXVI Creative Commons License 2011.08.26 0 0 11299

Az igen, jól nyomjátok :) ott tényleg hűvös lehetett ;)

Előzmény: zajza (11298)
zajza Creative Commons License 2011.08.26 0 0 11298

Mi pont a Szentkirályszabadjai laktanyába hűsöltünk egész nap. :)

Előzmény: PepeXVI (11296)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!