Keresés

Részletes keresés

Csirkés1 Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84193

Szép jó napot!

 

Hála Nektek sikeresen működik a főzőm, lefőztem a narancsot kozma olaj nélkül. Isteni finom lett!

 

Cefre vásárlás előtt állok, 3 hordóval van tavalyi olcsón, hogy tudom megvizsgálni, hogy jó-e a cefre és érdemes-e megvenni?

snapszmester Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84192

Kedves Mester!

Már nagyon várom az összehasonlító elemzést. :-)

 

Más.

Nem tartom szükségesnek a főzés elemzését mert azt hogy ki milyen pálinkát szeret azt sem lehet befolyásolni. Csinálja meg mindenki a magának tetsző minőséget.

Rengeteg fajta pálinka van forgalomban és nem kell mindet mindenkinek szeretni. Az győz akinek a legtöbben kedvelik a termékét. Ez vonatkozik az otthonfőzőkre is. Arra kell figyelni hogy ne tartalmazzon káros anyagot. Ezen belűl nagy a szórás. Kedvenc zd-és barátom kedvelte a hibának bemutatott szílva szeszt és nem állítom hogy nem ért a pálinkához. Neki ílyen az izlése. Még saját magának sem tud elég rosszat főzni. (Ez a fórum hatása.) :-))

Előzmény: hal65 (84191)
hal65 Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84191

Kedves Mester!

 

Leirásod szinte tökéletes.

Annyit tennék még hozzá, hogy kiforróban van egy új, (régi?) eljárás, a "gyöngyös, vagy töltött deflegmátor". A neve tudom kicsit furán hangzik, de majd tisztul ez is:) Ez az eljárás régóta használatos a vegyiparban. Néhány kutató, (fejlesztő) mérnök, azonban "behangolta" CSAK a pálinkához. Részleteket nem írhatok, mert MÁRIS szabadolom védi.

A Lényege, a következő.

Nem kellenek a pisztiriusz tányérok, ezért nincs szükség plusz hűtésre.

Nem kell a csőköteges hűtő a tetejére, igy megint energiát spórolhatunk.

Egymenetben lejön a pálinka, minimális elő, utópárlattal.

A kozmaolajat, a "töltet" magához rántja, így ez a (következő) főzés elején, (előpárlattal) távozik.

Az aromákat, (ízeket) nem elnyomja, mint a pisztoriusz-os, hanem kikerekíti, előhozza.

Elkészítése már nálam is a finisben van. Ha kipróbáltam, beszámolok róla.

Elöljáróban annyit, hogy eddig én is az egyoszlopos rendszer nagy ellensége voltam.

Aztán megkóstoltam ennek a rendszrnek a produktumát, és.....   Tényleg nagyon finom!

 

Előzmény: snapszmester (84186)
Feriba51 Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84190

A kész pálinkát azért hígítod, mert idejében leállsz és nem főzöd addig, amíg nem kéne hígítani. Bizonyosan tudod miért.

 

A deflegmáció pedig jelen van minden rendszerben, minden párlási folyamatban, kisebb nagyobb mértékben. Na, ennek  a növelése segít a nagyobb alkoholfokú párlatok eléréséhez. Ilyenkor tisztább a párlat, kevesebb a "dzsuva". A gond csak ott van, hogy a "dzsuvához" tartoznak azok az íz, illat hordozó elemek is. Ezért egy komoly deflegmációval rendelkező rendszer, kétszeres főzés után már egy elég tiszta alkoholt ad kevés íz és aroma anyaggal.

 

Egy adott rendszernél pedig a deflegmáció hatása nagyon befolyásolható a tüzeléssel. Egy lassú, csendes párlásnál nagyobb alkoholfokot, tisztább alkoholt kapunk. Akár kellemetlenül szesz ízű, kevés aromával rendelkezőt.  Egy megzavart erős tüzelésnél pedig mindenféle ízekkel, "dzuvákkal" tele párlatot kapunk.

 

Na, ezért egy hangszer minden készülék. Ki kell tapasztalni, milyen tüzeléssel, milyen cefréből kapjuk a számunkra kellemes ízű pálinkát. És ez nem jelenti azt, hogy a szomszédnak is ízleni fog.

Szerintem, és csak szerintem a kétlépcsős főzésnél nem szükséges a rendszerben egy deflegmációt növelő elemet használni. Az egymeneteseknél már igen. Mindegyiken jól kell lefogni a húrt!!!!

Jó nedűt!!!

Előzmény: Szkajvolker Lajos (84187)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84189

Erre gondoltam, tehát elvileg jobb ízű pálinka lesz. Ha jól emlékszem Te is most próbálkoztál vele, mi a tapasztalat? Egy vízhűtésest egyből fel kell tötleni vagy csak miután megvolt az előpárlat elvétel? Cefre főzésnél kell használni?

Előzmény: rézműves1 (84188)
rézműves1 Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84188

...többek között azért is, mert a víz "ingyen" jön a csapból, azt nem kell nekünk a drága gázzal, meg egy csomó idővel "előállítani", de a magas forráspontú összetevők között nem csak víz van, hanem egy csomó olyan "dolog", ami nem biztos , hogy kell a páleszba...így a "dzsuvák" egy része is visszafolyik az üstbe a vízzel együtt...

Előzmény: Szkajvolker Lajos (84187)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84187

Köszönöm, ezt nagyjából tudtam, de ez miért jó nekünk? Hiszen a kész pálinkát mindig hígitani kell, még deflegmátor nélkül is.

Előzmény: snapszmester (84186)
snapszmester Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84186

"Deflegmáció

 

A lepárlóüstből távozó gőz alkoholkoncentrációja deflegmációval is növelhető. A deflegmáció a már előbbiekben ismertetett részleges cseppfolyósítás megfelelő alkalmazása. Az üst fölé szerelt deflegmátorok mérsékelt hűtésével elérhető, hogy a gőzelegyből csak a nagyobb forráspontú víz cseppfolyósodjék, és így a távozó gőz alkoholban gazdagabb legyen. A deflegmátor hűtése akkor megfelelő, ha a deflegmációs hőmérséklet kisebb a víz, de nagyobb az alkohol kondenzációs hőmérsékleténél. Ily módon elérhető, hogy az üstbe visszafolyó kondenzátum főleg vizet, míg a deflegmátorból kilépő gőz túlnyomórészt alkoholt tartalmazzon. A hagyományos kisüsti készülékeken deflegmációval növelik az alkoholkoncentrációt. Deflegmátorként Pistorius-tányért vagy csőköteges hűtőt használnak. Emellett deflegmáló hatású az üstre szerelt sisak és a megfelelően vezetett páracső is."

 

Ennyi. Csodát nem ettől kell várni. Azt már a gyümölcs kiválasztásával kell elérni.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (84185)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84185

A deflegmációval kapcsolatban van valami írás valahol? Miért jó, min változtat ,ízek jobbak?Minden érdekel.

Feriba51 Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84184

Gratulálok!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Még jó, hogy szóltam, hogy hullámosodik először:-)))))

Hááát azért ennyi próbából, ilyen eredményt elérni, nem semmi. Ügyes vagy és bizonyosan a kollégák is segítettek tanácsokkal.

Hamar rájöttél a titokra.

Most már növelheted a méreteket és lassan az üst alját is kinyomod, na meg egy nagy méretű sisakot.

A pálinka minősége ilyen cuccban nem is lehet rossz:-)))

Jó nedűt!!!!

 

Előzmény: kupeci (84183)
kupeci Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84183

Mondhatnám úgy is hogy "mekcsináltam"...:)

Előzmény: Törölt nick (84182)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84182

grt

Előzmény: kupeci (84181)
kupeci Creative Commons License 2013.04.04 0 0 84181

Eleinte csak "repedt hamutartóhoz" hasonlított,de avége felé kezdett kialakulni:)Bár a családomat nehéz lenne mélynyomásból eltartanom!:))

hal65 Creative Commons License 2013.04.03 0 0 84180
Itt nézz szét.
Nagyon jó minőségű csatjaik vannak!
http://biotek.hu/index.php?m=16669
Előzmény: Tarnamenti (84160)
SándorTiszteletes Creative Commons License 2013.04.03 0 0 84179

Ez nem leégett, ennek nemes egyszerűséggel rohadt íze van. Csipkebogyó lenne, illatra kiváló, de az íze... Istencsapás :@

Előzmény: sogi01 (84172)
Miklós1 Creative Commons License 2013.04.03 0 0 84178

Turista faszénnel leírtam a szűrést a 22961 hsz.-ban. Többször használom ugyanazta a szenet mert 1-2hét múlva elillan róla az illóolaj amit kiszűrtem vele.

Tarnamenti

A 100Ft-os békazárak elég kicsik, gyengék és nem rozsdamentesek, csak galvanizáltak. A Menet-trend Kft.-nél vettem (2éve) rendelés alapján 1000Ft/db áron nagyon jó masszív rozsdamentes békazárakat, nekem 8 kellett.

Itt a honlapjuk, szerintem ezt vettem: 07 stabil típusú békazár Art. Nr 412-20.

 

Előzmény: SándorTiszteletes (84167)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.03 0 0 84177

Lekozmálni?:-)))))

Előzmény: Törölt nick (84176)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.03 0 0 84176

Te sem érthetsz mindenhez!

Kérdezz, itt segítenek.

Előzmény: snapszmester (84174)
nemkezdő00 Creative Commons License 2013.04.03 0 0 84175

Az újrapárolás segíthet szenes derítés után ha szén java ki van ülepítve. A szén nem desztillál át, kevesebbet kell szűrni.

Előzmény: pálinkaüst (84171)
snapszmester Creative Commons License 2013.04.03 0 0 84174

Azért a hamuzsíros kenyeres módszert kipróbálnám, de sajnos nincs kozmás pálinkám. :-)

Előzmény: sogi01 (84172)
birogyula Creative Commons License 2013.04.03 0 0 84173

sogi01 Creative Commons License 2013.04.03 0 0 84172

Ha esetleg le lett égetve akkor az újrapárolás nem segít.

Előzmény: pálinkaüst (84171)
pálinkaüst Creative Commons License 2013.04.03 0 0 84171

Vagy lepárolod újra.

Előzmény: SándorTiszteletes (84167)
pálinkaüst Creative Commons License 2013.04.03 0 0 84170

Literenként 5 gramm aktív szén max. 1 napig, utána finom papírszűrőn át szűrés.

Előzmény: SándorTiszteletes (84167)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.03 0 0 84169

Ez egy nagyon jó, aromagazdag recept.:-)))))

Előzmény: gombászok (84161)
Prophet09 Creative Commons License 2013.04.03 0 0 84168

Loptam :)

 

- Hogy mondod másképp : "Az ő pálinkája egy vicc"?
- ???
- Ennek a felese tréfa.

SándorTiszteletes Creative Commons License 2013.04.03 0 0 84167

Hogy kell használni az aktív szenet, elég belekeverni a pálinkába és várni, amíg leülepszik, majd lefejteni? Lett egy borzasztó ízű pálinkám, ki akarok szedni belőle minden ízt...

héjja60 Creative Commons License 2013.04.03 0 0 84166

Bujuk !

Az a meggyfa fahasáb ki volt már száradva vagy még nedves volt ? 

Kb. mennyit tettél egy literhez ?

 

Előzmény: bujukcekmece (84091)
nemkezdő00 Creative Commons License 2013.04.03 0 0 84165

Még egy gyöngyszem.

Gondolom erre van igény.

 

"Sokszor megesik vigyázatlanságból , hogy

az égettbor, kozmát kap , vagy megfístösödik ,

a' mint nevezik. Ez onnan van, hogy a' törköly

a' fazékhoz hozzáég, és e' miatt a' Spiritus büdös

, és rossz ízü. Ezt ha tapasztalja a' Gazdaszszony:

válogassa ki a' konyhán a' legjobban kiégett

szeneket, és apróra megtöretvén, szitálja

meg. E' meglévén, a' füstös égett bort elegyitse

meg vizzel, öntse fel a' kazánba, és beléke-

vervén, egy jó össze marok szénport, még egyszer

tsendos tűznél folyassa le. A' szén a' kozmát

magához veszi, és az égetthor jó izű lessz.

Némellyek a' szén helyett egy darab jó házi kenyeret,

és 8. Itsze spiritushoz négy lat hamuzsirt

tesznek, egy hétig így áztatják, és azután

még egyszer letsepegtetik."

norris53 Creative Commons License 2013.04.03 0 0 84164

Pálinkás jónapot !

rézműves1 Creative Commons License 2013.04.03 0 0 84163

...pályinkás jó reggelt...

nyikj Creative Commons License 2013.04.03 0 0 84162

Ezeket a zárakat a vas, csavar, zár, épületvasalás cikkeket árúsító boltok árúlják. Patentzár, vagy békazár néven.

Különböző nagyságban kaphatók már 80-100 Ft.-tól felfelé.

Google keresőbe írd be: békazár

Előzmény: Tarnamenti (84160)
gombászok Creative Commons License 2013.04.03 0 0 84161

Úgy látom, néhányan aggódtok, hogy idén száraz marad a lekvárfőzőtök!

Fel a fejjel, jönnek a jobbnál jobb ötletek a gyümölcs pótlásra.

Én is hozzájárulok eggyel: a szétrohadt gumicsizmát répavágón aprítsd össze, cukrozd meg, egy jól irányított erjesztéssel még jó kis pálesz is lehet belőle. Ja, és amennyiben az alszesze túl erősre sikeredne, nyugodtan lehet hígítani a tisztázás előtt, így javítva a végtermék minőségét.

Tarnamenti Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84160

 

Sziasztok! Aképen látható sisak lefogató csat valamelyikének a beszerzésére lenne szükségem! A segítségetek kellene hozzá. Az egyik tudom, hogy a halfőzőkőn látható, de sokallom a 3000 ft-t. mivel legalább 5 db-ra lenne szükségem. Ehez kérnék valamilyen tippet. Előre is köszönöm. Ha van még ezenkívűl másféle változat az is érdekel csak a működési elv a fontos!!!!

Köszönöm akár pozitív vagy negatív válaszokat egyaránt.

Törölt nick Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84159

Verselő pálinkát ittatok?

Baracilin Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84158

Rár 10 kiló kéne nékem

mer' öblös a berendezésem...

Köbö egy hónap múlva eljutok oda,

ha lesz még gyümölcs az maga lesz a csoda...

hogy pontosan mikor, azt megmondeni nem tudom,

de ez esetben a koordinátákat, pár fotóval átpasszolom.

A szezon legnagyobb biznisze lesz a cigány takony,

de hogy a ZD-n sikert arat-e még nem tudom.

Bár dalod zengi a jövendő kihozatalt,

nem tágítok, ebből főzök italt.

Ha mégis kudarcba fúlok..

 

Vane piád mitől berúgok? :D

Előzmény: szilvakukc (84157)
szilvakukc Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84157

Már úgy érted, hogy amikor érik a hús, a csevapcsicsafán? Szerintem sütve a legfinomabb, akkor már valszeg átalakult a 30% cukor, legalábbis nem volt édes, igaz alkoholtartalma sem volt, mert ahhoz, hogy berúgjunk, egy csomó egyéb piát meg kellett inni. Ez a KIbé falva nincs a térképen. Megadnád a koordinátákat? Mehetek majd veled, szedni? Tuti meggazdagodunk.:DDDDD

Előzmény: Baracilin (84155)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84156

Szia! Itt megvan róla szinte minden: http://terebess.hu/tiszaorveny/gyumolcs/szentjanos.html .

 Reggel bevallom nem olvastam elég figyelmesen, írja is, jobban szemügyre véve az anyagot, hogy a hazánkba kerülő fajtái nem igazán vannak a topon. A ciprusokon őshonos fajtájának termése tartalmaz 30% cukrot. De az meg az írás szerint nem él meg hazánkban.:(

 

Előzmény: Baracilin (84155)
Baracilin Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84155

Milyen cikketek van erről a termésről? Kitennétek ide is?

Azt azér vegyük szmításba, hogy eleinknek még volt tengerparti vidéke(mikori a cikk?), ahol megtermett a szentjános kenyér...akkori irodalmak ezért írnak is erről + narancs + citrom feldolgozásról...ma ilyenünk nincs, így az irogalmakból is kimarad.

 

Utána néztem a csevapcsicsának is... a termések még éretlen állapotban 30% cukrot tartalmaznak. Kérdés mikor finomabb amit főzünk belőle éretlenül vagy ilyenkor?

Mindenesetre érdekes kísérlet idén kipróbálom...Kibé-falván rengeteg van belőle:)

Előzmény: szilvakukc (84151)
Feriba51 Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84154

Bizonyosan igazad van:-)

Nem hasonlítunk, hanem helyettesítünk. A helyettes pedig általában gyengébb, mint amit helyettesítünk.:-)

Jó nedűt!!

Előzmény: Babar66 (84150)
szilvakukc Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84153

Igazad van! Én is sokszor néztem már a cefréimet: "Pfúj, ez egy édes, nyálkás trutyi! És én ebből főzök pálinkát?" 

Az ötlet egyébként jó. Már meg is van a reklám: "Cigánytakony párlat! Most akció! Bőrfejűekenk 10% kedvezmény!":)))

Előzmény: gombászok (84144)
szilvakukc Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84152

Drukkolok, nehogy erre reagáljon Gabó:

"Kedves Babar!

 Ha adhatok tanácsot, a hatodik-és hetedik tányér közé mindenképp pamut, vagy legalább 50% gyapottartalmú rongyot tömj, 63% nedvességtartalommal, én is ezt alkalmazom pölö a madárberkenyénél":DDDD

Előzmény: Babar66 (84150)
szilvakukc Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84151

Na jó van, má megint meghülyítettetek! Megkérdeztem dédapámat, és azt mondta, igen, ne tartsam má életszerűtlennek a dolgot. Igenis, hogy kétszáz éve, államközi szerződéseink nyomán Felső Négerországgal, tömegével hozták be a trópusokról az import szentjánoskenyeret, és akinek nem jutott belőle a szecsmegődi piacon, az befogta a Benedek Elek által is említett öt-meg hatlábú táltosokat, és elröppent vele Ciprusra, megpúpozta a saroglyát, majd itthon pálinkát főzött belőle!:DDDD

Nem lehet, hogy mégiscsak erről a dácsiáról, vagy vagy csomcsocsáról, vagy miről írtak eleink?

 

Babar66 Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84150

Kedves Feribá!

Azért a több tányéros erősítő feltétet, meg a vizes rongyot ne hasonlítsuk már össze!

Én személy szerint (több okból is) maradok a hagyományos kisüsti módszer mellett, de például Gabó biztosan tudna erről mesélni.

Üdv!

Előzmény: Feriba51 (84149)
Feriba51 Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84149

Na, de van egy nagyon hasznos megjegyzésed is:

 

".és ez van az alszesznél is, csak 25%-ig hígítom a jó elválasztás miatt..."

 

Amikor kétlépcsősen főztem, soha nem higítottam az alszeszt, pedig volt jó 30 fok feletti is. Akkor nem tudtam, hogy miért csinálom, de most már tudom:-)))

Pistorius tányér helyett, pedig ott az aromaspirál és a vizes rongy:-)

Mondtam már?

Jó nedűt!!!

Előzmény: rézműves1 (84146)
rézműves1 Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84148

...hoppá ezt benéztem:):):)DDD::...nagyon vágod a "trendi-dumát"...

Előzmény: Feriba51 (84147)
Feriba51 Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84147

Jaaa, én meg vagyok győződve arról, hogy Szilvakukc nem teát akart főzni, csak tőled szerettem volna hallani, hogy hoppá ezt benéztem:-))))))

Hát nem sikerült, talán majd máskor.

Jó nedűt, további szép főzőket!

 

Előzmény: rézműves1 (84146)
rézműves1 Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84146

...na egy szó, mint száz, ezért nem teszünk feleslegesen sok vizet a cefréhez, csak amennyi a főzéshez feltétlenül szükséges...én a legtöbbhöz semennyit, kivéve a birs, vagy az alma, de ez duplafalúnál (keverővel) rendben is van...akinek szimpla van (pláne keverő nélkül) az több vizet tesz...és ez van az alszesznél is, csak 25%-ig hígítom a jó elválasztás miatt...

...de hidd el ezt Szilvakukc is jól tudja és ha sok vizet rakott, akkor annyi kellett bele...

...Gombászok meg jól mondja, a Pisztórius tányér pont a gyenge cefrékhez, meg alszeszekhez nagyon hasznos...

Előzmény: Feriba51 (84139)
nemkezdő00 Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84145

Szórakoztok itt a szeszfok megállapításával. 200 éve már ki van találva, csak azóta van fokoló 500 Ft.-ért.

 

"Az egyszeri égetés után az égett bor gyenge : azért is, másodszor is a' kazánra szokás azt

fel önteni, és még egyszer kiégetni. Ennek jóságát azzal próbálják meg a' Gazdasszonyok , hogy

az üveget megrázzák jól. Ha az égettbor szinén semmi folt vagy takony nintsen, és habzik, vagy

gyöngyszem forma tartós buborékokat tsinál;azt elég erősnek tartják: de ennél jobb mód az,

ha az ember egy üveg poharat vészen , és égettbort tőit b e l e , ezt előbb megmérvén meggyújtja

, és minekutánna elégett: megméri a'vizet, hanem többé egy harmad részénél a' beiöltött égettbornak.

Ha több : gyenge a' pálinka és nem hetvenpróbás: ha kevesebb, igen erős. így kétféle égetéstis

egy munkával meg lehet próbálni; és ha egyik igen erős , a' másik igen gyenge, bátran össze

lehet tölteni."

gombászok Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84144

Én már találkoztam mindkét növény termésével: ami nálunk is megterem, az a Gleditsia, egy akácféle termése, annak a termésfala(hüvelye) tartalmaz némi édes, nyálkás trutyit, gyerekkoromban "cigánytakony"-nak hívtuk(brrr..).Ebből pálinkát főzni?? Biztos lehet.

A szentjánoskenyérfa trópusi növény, talán van némi rokonság közöttük,  termése lényegesen húsosabb, édesebb a termésfal, magja nem, az legfeljebb keményítőtartalmú.

Előzmény: norris53 (84138)
gombászok Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84143

Na, erre találták ki pl. a Pistorius tányért!

Előzmény: rézműves1 (84136)
snapszmester Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84142

Ne köteked, az nem a mi dolgunk.

Mellesleg az én válaszaimra írhat nem segítő kiegészítéseket.

 

A cefre 5%-os a gőze 38%

           3%-os            20,5%

            1 %-os           6,5%

 

Látható az intenzív csökkenés. Veszteség nélkűl nincs győzelem.

Előzmény: norris53 (84140)
Feriba51 Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84141

El lehet vonatkoztatni a 2%-tól. Az csak egy példa a megértéshez. Írhatsz 0,5% vagy 0, 02%-ot. A megállapítás érvényes mindenféleképpen.
Ne kötekedj!:-)))))))

Jó nedűt!!!!!!!!

Előzmény: norris53 (84140)
norris53 Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84140

Minden tiszteletem Feriba51

Háááát, bizony ez is sántít:-))))

 

Elég nagy probléma lenne ha 2% os moslék maradna :-))

A 2% nem a moslék alkohol tartalma hanem a belőle még kinyerhető folyadék alkoholtartalma ! És ez nem mindegy -ugye ?

Rossz vicc lenne ha egy 5-6 % alkohol tartalmú cefrében 2% ot benne hagynánk !

Előzmény: Feriba51 (84139)
Feriba51 Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84139

Háááát, bizony ez is sántít:-))))

 

"...ez a megállapítás, szerintem meglehetősen "sántít"...az összes alkohol, a kisebb forráspontja miatt, mindenképpen kijön a desztillálás folyamán, legfeljebb ha sokáig forralod, akkor sok vízzel együtt...de egy ponton túl és az mindegy, hogy a sisakra "löttyinted-gyújtod", vagy lefokolod, már nem érdemes tüzelni alatta, mert csak a víz lesz több benne..."

 

Nagyon nem mindegy, hogy 10 liter vagy 20 liter 2%  moslékod marad. Ebben az esetben az egyik mennyiség  a másiknak a duplája, mármint, ami az alkohol tartalom abszolut értékét illeti.

Ugyanez a gyenge alszesz finomításánál is megismétlődik.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: rézműves1 (84136)
norris53 Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84138

Pálinkás jó napot !

 Azért nem árt figyelembe venni hogy valószinűleg nem ugyan arról a növényről szól a "monda"

Amit miklós szedett nagy esélyel a Gledicsia >

 

Amiről a cikk ír az meg a szentjánoskenyér fa (lánykori nevén (Ceratonia siliqua L.)

Törölt nick Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84137

Jó, persze, ha az ember nagyon akarja, minden lehetséges. Magamból indultam ki, 8, de max. 5%-os lejövőnél én abba szoktam hagyni a desztillálást. Az üstben ekkor nem tudom, hogy hány százalékos cefre maradhat.

 No, mindegy, nem szeretnék én ebből vitát generálni, akkor csak annyit javaslok, hogy a cefre legyen minél töményebb alkohol %-os, mert jobb, ha 4-5 liter cefréből szedünk ki ugyanannyi alkoholt, mint ha 8-10 literből tennénk ugyanezt. Nagyobb számokkal gondolkozva jópár főzést meg lehet spórolni.

Előzmény: rézműves1 (84136)
rézműves1 Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84136

..."Minél több folyadék van, az adott cukortartalomra, annál kevesebb az alkohol tartalom, és annál több a veszteség, amit nem lehet kinyerni belőle"...

 

...ez a megállapítás, szerintem meglehetősen "sántít"...az összes alkohol, a kisebb forráspontja miatt, mindenképpen kijön a desztillálás folyamán, legfeljebb ha sokáig forralod, akkor sok vízzel együtt...de egy ponton túl és az mindegy, hogy a sisakra "löttyinted-gyújtod", vagy lefokolod, már nem érdemes tüzelni alatta, mert csak a víz lesz több benne...

Előzmény: Törölt nick (84134)
szilvakukc Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84135

Ha egy szobából a Jóskák mennek ki először, mindig a bentlévő 10 Jóska fog először kimenni, akár 20 Pista van benn, akár 300.

Előzmény: Törölt nick (84134)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84134

A folyadékból, cefréből nem lehet az összes alkoholt kinyerni. Valamennyi benne marad. Minél több folyadék van, az adott cukortartalomra, annál kevesebb az alkohol tartalom, és annál több a veszteség, amit nem lehet kinyerni belőle. Próbáld meg kevesebb vízzel, éppen csak annyival, amennyivel erjedés után még főzhető marad az állaga, leégés nélkül. A növény édes volt? Azt írták róla, hogy a régi emberek méz és cukor helyett használták a levét.

 

 

Előzmény: szilvakukc (84133)
szilvakukc Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84133

Az csak súlyra tűnik soknak, térfogatra csak háromszoros. Ennél kevesebbet magába szív, és csak nedves lesz tőle. De mi köze a víznek a kihozatalhoz? Az alkoholt párlom ki akármennyi vízből, nem? Ha kiszámolom, háromnegyede lett a cukorból, negyede a saját cukra. Sajnos pektinbontóm nem volt, a következő kísérlet azzal lesz. De, ha ezek a görögök 25%-ot hoznak ki belőle, hát nem kezdők a szakmában. Ennyi még szőlőből sem nagyon jön ki. 

Előzmény: Törölt nick (84128)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84132

A netről szedtem le ezt az idézetet, nem az enyém.

Előzmény: rézműves1 (84130)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84131

Persze, hogy nem. Nagyon is jó. De ha minden kiló termést 8 liter vízzel cefréz az ember. Akkor kb. 900 liter cefréből van 20-25 liter pálinka. Az úgy nem valami nyerő szerintem.

Előzmény: rézműves1 (84130)
rézműves1 Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84130

... "mert legalább 100 kilónyi gyümölcsből lesz 20-25 liter pálinka"...

 

...azért ez nem olyan rossz kihozatal...

Előzmény: Törölt nick (84128)
rézműves1 Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84129

...pályinkás jó reggelt...

Törölt nick Creative Commons License 2013.04.02 0 0 84128

Szia! Azt olvastam róla, hogy 30% szacharózt tartalmaz a termésfala. Sok az a 8x-os víz, 2x-es mennyiség elég lenne hozzá, 10%-os cefrét célozva meg. Ha lehetséges volna technikailag 2-3 liter vízzel cefrézni kilóját, akkor egész jó kihozatala lenne.

  Valami akkor sem stimmel vele, mert a vers alapján, mintha csak a hozzáadott cukrot nyerted volna ki, a termésből meg semmit sem. 1 liter 30%-os alszesznek kellett volna lennie a hozzáadott cukorral együtt, lett belőle a fele. Szvsz. túl sok volt a víz, és ezért nem lehetett kifőzni belőle hatékonyan a lényeget.

 "Görögországban ma is főznek belőle pálinkát, bár nem nagyon kifizetődő, mert legalább 100 kilónyi gyümölcsből lesz 20-25 liter pálinka"

 

Előzmény: szilvakukc (84126)
hal65 Creative Commons License 2013.04.01 0 0 84127
Lájk!
Előzmény: szilvakukc (84116)
szilvakukc Creative Commons License 2013.04.01 0 0 84126

Sziasztok!

Mostanában Miklós1 barátommal újabb kísérletbe kezdtünk bele, szentjánoskenyérpálinka készítésébe, engedjétek meg, hogy az ünnepre való tekintettel versben foglaljam össze, hol is tartunk, és akinek esetleg van tapasztalata ezzel kapcsolatban, szívesen vesszük , ha megosztja velünk.

 

"Négyszemközt kéne erről beszélnem veletek,

Mi mindent duruzsolnak manapság az emberek!

Miklós 1 felhívott, s nem csal a fülem!!??

Szentjánoskenyér pálinkát vár tülem!

 

A fa alól két vödörrel összeszedett este,

(hogy mé nem szottyad össze, az ilyennek a teste)J)

El is mentem érte, oszt elhoztam a cuccot,

Másnap porrá daráltam, mint Milka a Tuccot!

 

Csak 1,1 kiló lett az egész anyag,

Ha nem kap vizet, kilenc lityit, az ember lesz a hanyag.

Danstil A-val nem állítom, hogy indult, mint az állat,

180 g napfénykével, már büfizett egy párat.

 

Két nap múlva erőszakkal megfogtam a bestét,

S alszeszlétrehozással töltöttem az estét.

Egy lityi lett tesókáim, az is 12 fokos,

A Malligand meg aszondta, hogy 2%? Elég fos!

 

No de mindegy, ugorjunk a tisztázásnak nekije,

Ily sok cuccnak gondolhatod, mi a réznek eleje.

Szerencse, hogy profi vagyok, meg hát marha szerény,

(Miklós1 meg kerüljön csak mégegyszer elém!):))

 

Végülis hát két deci lett, a szentjános pálinka,

Érdekes, hogy csipkére, hajaz a kész  minta.

Miklósnak lett ismét, igaza, ki barátom,

És nem haragszik meg reám, hisz tudja, hogy  kamázom!":DD

 

 

 

kupeci Creative Commons License 2013.04.01 0 0 84125

Tudod rendkívül unalmasak lennének az esték ha nem lennének segítő útbaigazítások!:))

Előzmény: Feriba51 (84124)
Feriba51 Creative Commons License 2013.04.01 0 0 84124

Helló Kupeci!

 

"jobb hónod alatt a nyomóvas, bal hónod alatt a seprűnyél és egyszerre kell, szinkronban mindkettővel simogatni a lemezt..."

 

...és, amikor a lábad már nem éri a földet, gondolj arra, hogy Te nem repülni akartál:-)))))))

Jó nedűt!!!!!

 

Vallasd tovább Hal65!

Előzmény: kupeci (84113)
kupeci Creative Commons License 2013.04.01 0 0 84123

Mindent elkövetek,......csak nehogy szilva félelmei beigazolódjanak!:)))))

Előzmény: szilvakukc (84115)
Tintás Bánsz Creative Commons License 2013.04.01 0 0 84122

Szia.

Ha tudnál mindegyikből az nagyon jó lenne!!!

És a fagytűrésük az milyen??

Előzmény: bujukcekmece (84072)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.04.01 0 0 84121

Tegnap este az én babám nem jött el a meccsre

Lila fehér tojásokat festett egész este

Bajnok lesz az Újpest, csak várj még egy évetű

Addig is, hogy ne unatkozz, meglocsollak téged!

 

Utólag is minden jót nektek!

Előzmény: szilvakukc (84117)
rézműves1 Creative Commons License 2013.04.01 0 0 84120

...he-he...persze lehet így is értelmezni... de kicsit én is fogalmazhattam volna pontosabban...az a "megfelelő lyukba

helyezett tüske" tulajdonképpen megtámasztja a nyomóvasat (vagy a fát a túloldalról) és annak feszítve lehet a kellő

erőt kifejteni, a kellő irányból...ez így elmondva elég bonyolultnak tűnhet, de aki már egy-két órát eltöltött, az ilyen munkafolyamatok megfigyelésével, annak ez egyre világosabb...nagyon jók azok a videók, amik ezt bemutatják...

 

...de a versek is nagyon jók...

Előzmény: szilvakukc (84115)
sogi01 Creative Commons License 2013.04.01 0 0 84119

Végre :DD

Köszi!

Előzmény: szilvakukc (84116)
Prophet09 Creative Commons License 2013.04.01 0 0 84118

Namég1:

 

Húsvét napján szép idő van

vigyorog az ég is,

Adjatok egy fél decivel,

had' vigyorgok én is!

 

szilvakukc Creative Commons License 2013.04.01 0 0 84117

Az anyósnak persze másfajta kő:

"Zöld erdőben jártam,

 Barna medvét láttam.

 Zabálta az egrest,

 Ide az ötezrest!"

 

Előzmény: szilvakukc (84116)
szilvakukc Creative Commons License 2013.04.01 0 0 84116

Ja, mindenkinek kellemes húsvétotat, és hogy Hal, és Sógi se csalódjon, egy ötlet, ha még nem késtem el:

"Van nálam egy kölnisüveg,

 Méreteset spriccel,

 Mivel nagyon rakoncátlan,

 Hát lezártam egy sliccel!"

 

"Piros tojás? Fehér nyuszi?

 Hát ez mind csak maszlag!

 Csere kislány, meglocsollak,

 Oszt utána.......megdumájjuk"

 

szilvakukc Creative Commons License 2013.04.01 0 0 84115

Odáig tiszta, hogy jobbról formára simogatom, és balról a gömbölyű végű, megfelelő lyukba helyezett tüskével hátulról megtámasztom. De hogy közben seprűnyéllel simogatom......... Na, legközelebb kipróbálom. Csak nehogy az a seprűnyél a fejemen koppanjon. És asszem, ezentúl is én próbálkozom, legfeljebb ha nincs megelégedve, szerezzen magának szakembert.:)))))))))

Előzmény: rézműves1 (84114)
rézműves1 Creative Commons License 2013.04.01 0 0 84114

...egy rossz seprűnek szedd ki a nyelét és csiszold gömbölyűre a végét...amikor simítod a formára (jobbról) a lemezt és kezd hullámosodni, akkor az előtted lévő, megfelelő lyukba helyezett tüskével, hátulról gyengéden megtámasztod (ellen- tartassz) a lemeznek a seprűnyéllel...jobb hónod alatt a nyomóvas, bal hónod alatt a seprűnyél és egyszerre kell, szinkronban mindkettővel simogatni a lemezt...ez nagy gyakorlatot igényel és persze nagyobb masinát, mint az enyém...

...ezért bízom ezt én is szakemberre...

Előzmény: kupeci (84113)
kupeci Creative Commons License 2013.04.01 0 0 84113

"namostakkormicsinájjak?"

Előzmény: rézműves1 (84112)
rézműves1 Creative Commons License 2013.04.01 0 0 84112

(((???

Előzmény: hal65 (84110)
rézműves1 Creative Commons License 2013.04.01 0 0 84111

...nem mindegyik, de vannak formák, amelyiknél a hullámosodás ellen, egy plusz farúddal, a hátoldalt is meg kell támasztani...ez főleg nagyobb átmérőjű lemezeknél van...mint az arab írás, mindíg jobbról balra nyomunk, tehát jobbról nyomunk, balról csak megtámasztjuk...kisebb lemezátmérőknél nem kell támasztani, simán rá lehet nyomni...

...persze ehhez sok gyakorlás kell, amit lehet vékony (0,5-ös) és olcsó vaslemezzel is...

Előzmény: Feriba51 (84102)
hal65 Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84110
Először meg kell törni a szélét, különben mindig beráncosodik!
Előzmény: kupeci (84103)
Feriba51 Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84109

Mi nem vagyunk olyan igényesek. Nálunk két mondás is járja:

- Amíg a huszár felül a lovára.

- Amíg elég egy szál gyufa.

Szerintem a második a szigorúbb:-)

Kellemes ünnepeket, jó nedűt!!!

Előzmény: Tan-csi (84107)
bujukcekmece Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84108
Hát már túl késő van, meg amúgy sem szoktam inni :))))

Előzmény: Törölt nick (84093)
Tan-csi Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84107

Nálatok meddig kell tartsa Feribá?

Errefelé azt mondták az öregek, hogy amíg egy miatyánkot elmondasz. 

Kellemes Húsvétot! :)))

Előzmény: Feriba51 (84096)
kupeci Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84106

Ezt is köszönöm, az egyik hiba ezekszerit ez volt:)

Előzmény: Feriba51 (84105)
Feriba51 Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84105

Csak annyit tudok tippelni, hogy a kívül a lemez szép kör legyen. Az az ne próbálj egy négyzet alakú lemez közepére egy púpot nyomni.

És sok-sok türelem!!!

Na, én minden tudásom latba vetettem. Többre nem telik:-))

Jó nedűt!!!

 

Előzmény: kupeci (84103)
Igazihori Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84104

Zöld erdőben voltam,

Adj innom, aszt jól van!

 

Kellemes Húsvétot mindenkinek!

 

Olyan sz@r pálinkát ittam ma, hogy még mindig rettenetes, ha felböffen. Csak ilendőségből ittam meg, felért egy kivégzéssel.

kupeci Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84103

Gyakorolnék én, de "sokbavan":)

Előzmény: Feriba51 (84102)
Feriba51 Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84102

Na, azért mondtam, ahelyett, hogy köközködnél, jobb volna gyakorolni:-)

Kell, hozzá egy érzék, mint a biciklizéshez. Kialakul az, de rámegy egy pár darab.

Talán Rézművest kéne vallatni, mert én sosem csináltam, de láttam kezdőket vörös fejjel.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: kupeci (84101)
kupeci Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84101

Feribá necsináld!

Tényleg hullámosodik!:((((

Előzmény: Feriba51 (84099)
sogi01 Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84100

Az tényleg jó volna:))  Szilva.Szilva.Szilva......

Kéne már egy jót nevetni:D

Előzmény: hal65 (84086)
Feriba51 Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84099

Úgy van, ott ahol a folyadék felső szintje találkozik az üveggel. Na, azon a körön.

Csak, hogy tudjál jól aludni:-)))))))

Inkább a fémnyomást gyakoroljad, mert a kezdőknek meg szokott hullámosodni a lemez széle.

Jó nedűt!!!

Előzmény: kupeci (84097)
pirossapkásaranyhal Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84098

Köszönöm,megint tanultam valamit!

kupeci Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84097

Nem a tetején?:)

Előzmény: Feriba51 (84096)
Feriba51 Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84096

Na meg azért, mert hajdanában nem mindenkinek volt fokolója, de 52 fokosra be lehet állítani fokoló nélkül is. Ilyen töménységen a pálinka "tartja a sorját", az az ha megrázod az üvegben sokáig megmaradnak a buborékok a pálinka fölött.

Jaa, én nem vagyok mester, csak kibic.

Kellemes ünnepeket!

Jó nedűt!!!

Előzmény: pirossapkásaranyhal (84094)
snapszmester Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84095

Örülök hogy így meglettem szólítva.

Nagyon egyszerű az ok. Ennél a töménységnél statisztikailag bizonyított hogy kevésbé lesz opálos a pálinka. Más részt, hígítani mindenki tud, de töményíteni már nem egyszerű.

 

Előzmény: pirossapkásaranyhal (84094)
pirossapkásaranyhal Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84094

Boldog Húsvéti Ünnepeket Kívánok!

Tisztelt pálinkafőző mesterek!

Szeretném megkérdezni ,mi a szakmai indoka annak ,hogy a pálinkát általában  50 fokosra készítik a pálinkafőzők?

Törölt nick Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84093

 Boldog nyuszit mindenkinek! Szia! Ha van kedved átjönni, szívesen megkínállak a meggyfa ízesítéssel készült italomból, már szűrve van. +2 szem aszalt meggy/liter, meg az egyik oldalán pörkölt kisebb meggyfa pálca, amit tőled kaptam. Nagyon finom lett. Kb. 8 nap várakozás:

(amúgy meg,,van nagyon finom abszinth alaplevem is, ízletes:-)) )

 Madárberkenyét még nem ittam, de nagyon megkóstolnám!:-)

Előzmény: bujukcekmece (84091)
fürészes Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84092

Boldog húsvétot mindenkinek!!! És egészségetekre váljék, ami lefolyik!!!!

bujukcekmece Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84091

Egy kísérlet részeredményét teszteltem a minap az ünnepi ebéd bevezetése gyanánt. ROBI876 fórumtárunk, a gabonapárlatok lelkes úttörője, tőle származik a kísérlet alapja. Múltkoriban szólt, hogy ha tudok szerezzek neki meggyfa fahasábot, mert a gabonapárlatokhoz, állítólag nagyon kiváló ízt kölcsönöz. Hát meglepődtem én is, mikor megszagoltam a széthasogatott fát, hát annak annyira meggyes illata volt, hogy elképzelhetetlen, kedvem lett volna megenni:) Bevallom rágcsáltam is egy fogpiszkányit. Nagyon megtetszett, pár hasítékot beletettem egy kétliteres pet palackba, majd felöntöttem tömény törköly UP finomítvánnyal. Kb egy hét alatt szép barnás színt kölcsönzött a pálinkának, és megjelent a meggyfa jellegzetes illata is. Kihigítottam egy pohárnyit, és ámultam-bámultam. Rá se lehetett ismerni, nagyon kellemessé vált, kicsit wiskys beütéssel, az amúgy nem túl karakteres harmadszori főzet. Kapásból beleszórtam a maradék meggyfát 8 liternyi cabernet sauvignon törkölybe. Ami még érdekes volt, hogy amikor vizet kevertem a tömény érlelt pálinkához a színe vörösesebb árnyalatot kapott. A behigított 8 liter pálinkában az elszíneződés már fél óra múlva is látszott.

Amúgy a madárberkenye fájának, madárberkenye pálinka illata van:)))

 

Mindeninek kellemes nyulat!....sütve, vagy locsolva!

jancsusz Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84090

jancsusz Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84089

Hátha megy már a kép is...

jancsusz Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84088

Kellemes Húsvéti Ünnepeket Kívánok!!!!!

Prophet09 Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84087

Sivatagban megy a teve,

tele van a töke vele.

Nálam van a töke leve,

meglocsolhatlak e vele?

 

Kellemes húsvétot kívánok! :)

hal65 Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84086
Szivesn olvasnék Szilva mester tollából is valami "locsolósat"!
foxrudi Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84085

Házunk körül száll a bögöly,

Megöntözlek,meg ne dögölj!

  KELLEMES ÜNNEPEKET!

 

 

 

templomhegyi Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84084

Zöld a moha,zöld a páfrány

Meglocsollak házisárkány

Kellemes húsvétot mindenkinek!!

norris53 Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84083

comad2 Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84082

Hajnal óta öntözök, nem egyszerű munka,

Riheg-röhög mindenhol a sok buta fruska,

Azt hiszik, hogy tojás kell, sütemény meg százas,

Pedig amit elvinnék, az egy üveg ágyas!

rézműves1 Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84081

...pályinkás jó reggelt és kellemes húsvéti ünnepeket mindenkinek...

vf1 Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84080

Pálinkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


 A tudás forrása

http://www.snapszmester.try.hu/   

       Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

 

Előzmény: vf1 (83526)
comad2 Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84079

Ez jó, már meg is tanultam :)

Előzmény: norris53 (84075)
kupeci Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84078

Párthovatartozás nélkül pedig így hangzik:

 

Egy tök

két tök

nem tökölök

öntök!:)

Előzmény: norris53 (84075)
kupeci Creative Commons License 2013.03.31 0 0 84077

Zúg a traktor

szánt az eke

elvtársnő

meglocsolhatom-e? :)

Előzmény: norris53 (84075)
sogi01 Creative Commons License 2013.03.30 0 0 84076

Ez nagyon jó:))

 

Előzmény: norris53 (84075)
norris53 Creative Commons License 2013.03.30 0 0 84075


Zöld erdőben jártam,
Részeg nyuszit láttam.
Le akart itatni,
Leültünk piálni.
Sokat ittunk - de nem eleget,
Hozz pálinkát - de ne keveset!

Előzmény: gombászok (84074)
gombászok Creative Commons License 2013.03.30 0 0 84074

Locsolóvers5:
Túr a disznó, nagy a töke, Kisasszony megbökhetem-e??

sleves Creative Commons License 2013.03.30 0 0 84073

Ebben a sorrendben. :DD

Előzmény: bujukcekmece (84072)
bujukcekmece Creative Commons License 2013.03.30 0 0 84072
Természetesen! Gyökeres növényt nem hiszem, hogy tudok már, de dugványnak valót biztos. Milyen kell? Fán aszalódó, zöld, lila, barna, sárga?
Előzmény: Tintás Bánsz (84068)
bujukcekmece Creative Commons License 2013.03.30 0 0 84071
Szia! Kaptam, meg válaszoltam is, nézzd meg a spam-ek közt. Nincs elkésve semmi, amint jön az idő küldöm a vesszöket, el van készítve!
Előzmény: Miklós1 (84067)
rézműves1 Creative Commons License 2013.03.30 0 0 84070

...páyinkás jó reggelt...

 

...de karcsú lettél...:):):)...hová lett a többi???...

Előzmény: vf1 (84069)
vf1 Creative Commons License 2013.03.30 0 0 84069

Pálinkás jóreggelt!

Tintás Bánsz Creative Commons License 2013.03.29 0 0 84068

Szia.

Tavaly beszélgettünk a füge fákról.

Akkor azt mondtad, hogy tavasszal tudnál küldeni pár tövet!!

Meg tudnánk oldani a dolgot??

Előzmény: bujukcekmece (84064)
Miklós1 Creative Commons License 2013.03.29 0 0 84067

Szia!

Kaptál e maileket tőlem? Mert én nem kaptam választ, most nem tudom, hogy lesz-e oltás.

Előzmény: bujukcekmece (84064)
vf1 Creative Commons License 2013.03.29 0 0 84066

Pálinkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


 A tudás forrása

http://www.snapszmester.try.hu/   

       Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

Előzmény: vf1 (83526)
Fémiparos Creative Commons License 2013.03.28 0 0 84065

Én csináltam egy ilyen cefreés hordó szállítót.A 120 literest könnyű vele odéb vinni.

Előzmény: pálinkás-doszi (84063)
bujukcekmece Creative Commons License 2013.03.28 0 0 84064

Ma ünnepélyesen visszavonult Artúr a pincébe! Vége a tavalyi évadnak!!!!!!!!!!!!

Jöhet az átalakítás, virágozhatnak a pálinkafák!

pálinkás-doszi Creative Commons License 2013.03.28 0 0 84063

Szép estét urak!

Már most készülődök a nyári pálinka szezonra! A legfontosabb ami hiányzik: cefrézőhordó. Már egy hete kutakodok az interneten használt 50-60 literes könnyen mozgatható műanyag hordók után, de sajnos csak nagyon messze találtam. Kérdésem lenne valakinek nincs ilyen űrtartalmú eladó hordója tolna megye közelében? 

Van egy 200 literes jó állapotú hordóm, de annak a mozgatása legalább 3 emberes (ha tele van). Nektek mi vált be? 

Vagy érdemes lenne a kétszázashoz egy kerekes szállítót készíteni? 

Üdv.

rézműves1 Creative Commons License 2013.03.28 0 0 84062

...na mi van???...megint a "hóhányás"???...minek esztek annyi havat, hogy elcsapja a hasatokat???:):):)...

vf1 Creative Commons License 2013.03.28 0 0 84061

Pálinkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


 A tudás forrása

http://www.snapszmester.try.hu/   

       Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

Előzmény: vf1 (83526)
rézműves1 Creative Commons License 2013.03.28 0 0 84060

...pályinkás jó reggelt...

hevezoli64 Creative Commons License 2013.03.27 0 0 84059

Köszönöm a tanácsokat. Figyelem a fordulatszámot jobban. (Az öreg fúró adatait nem tudom, nyilván mérni sem tudtam.)

Előzmény: snapszmester (84058)
snapszmester Creative Commons License 2013.03.27 0 0 84058

A keverő szár sem mindegy. A hengeres nem aprít megfelelően.

Előzmény: snapszmester (84057)
snapszmester Creative Commons License 2013.03.27 0 0 84057

Egyértelműen nem. Magas 3000-res fordulat szám kell és lehetőleg 900-1000 W. Ha felét rászánod ugyan abból a márkából megkapod.

Előzmény: hevezoli64 (84055)
rézműves1 Creative Commons License 2013.03.27 0 0 84056

...sajnos az erre nem jó, (nagy erő-kis fordulat)...erre a célra nekünk 2600-3000-fordulat kell és a 900W-os már elég erős mindenhez...olyat vegyél ami gyors...

Előzmény: hevezoli64 (84055)
hevezoli64 Creative Commons License 2013.03.27 0 0 84055

Szebb napot!

Szeretnék venni új eszközt a gyümölcs (szilva, cseresznye) zúzásához, mert a 20 éves Bosch fúróm nem bírja tovább. Vagy új fúrót veszek (nem nagyon kell másra), vagy festékkeverőt veszek, pl az OBI-ban árulnak 20eFt-ért Hyundai 2 sebességes , kétkezes, keverőszáras festékkeverőt (350/700 fordulat/perc), 1400W-ost.

Van-e tapasztalatotok, hogy ilyen gép megfelelő-e a célra?

A komposztaprító a magtörés miatt nem jó.

pálinkaüst Creative Commons License 2013.03.27 0 0 84054

Ha megfelelő a cukorfoka... De ne felejtsd el savazni, hő hatására könnyen romlik.

Előzmény: barkócza (84051)
kormendy90 Creative Commons License 2013.03.27 0 0 84053

hűtésnek kiváló a hó :)

Előzmény: barkócza (84051)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.27 0 0 84052

Csak napfényes hóból.

Előzmény: barkócza (84051)
barkócza Creative Commons License 2013.03.27 0 0 84051

Hóból lehet pálinkát főzni vajon?

Törölt nick Creative Commons License 2013.03.27 0 0 84050

Tarts lovat :)

Előzmény: zsuzska60 (84048)
vf1 Creative Commons License 2013.03.27 0 0 84049

Pálinkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


 A tudás forrása

http://www.snapszmester.try.hu/   

       Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

 

Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

 

Előzmény: vf1 (83526)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.03.27 0 0 84048

én vettem egy nagy lendületet és kiugrattam a hó alól a kocsival

Előzmény: rézműves1 (84047)
rézműves1 Creative Commons License 2013.03.27 0 0 84047

...pályinkás jó reggelt...

 

...mi van??...mindenki havat lapátol???...akkor megyek én is kiásom a kocsimat...

Inkman Creative Commons License 2013.03.26 0 0 84046

Email ment, varom valaszod. Koszi.

Előzmény: rézműves1 (84045)
rézműves1 Creative Commons License 2013.03.26 0 0 84045

...szia Inkman...megtisztelő, hogy engem kérdezel, de ez a páleszfőző topik és nem a vodkafőző...az égetett szeszes oldalra tartozik a kérdésed, de ha már itt vagy, ezt inkább privátba tárgyaljuk, publikus a címem...

Előzmény: Inkman (84044)
Inkman Creative Commons License 2013.03.26 0 0 84044

Hello Rezmuves! (S persze udv a tobbi szakembernek is ....:D)

 

Sajna kicsit megakadtam a vodkafozo epitesevel, nem tudtam fozoedenyt szerezni, de ma elmentunk setalni a to melle, s az egyik portan eszrevettem egy Guinness hordot, meg is kaptam 10 kemeny euroert....:D Kisuvickoltam a hordot kivul-belul. Mar csak ket problema van: 

 

1. Ahogy felraktam a gazzsamolyra, a hordo aljan (kivulrol) kondenzviz keletkezett, s ez csopog a gazzsamolyra....Mit lehetne ezzel kezdeni, vagjak ki egy adagot a palastjabol, hogy a keletkezo goz eltavozhasson? 

 

2. A hordon levo beontonyilas tetejen van egy gyuru, amire ramegy a sorcsap, ez 3 inches (zollos), a "torony", amit ra akarok rakni 2 inches, s tudom is, hogy hogyan kell rarakni, csak a csatlakozo bilincsem az 2 inches csohoz valo. Vegyek egy 3 inches csatlakozot, vagy essek neki flexszel a 3 inches gyurunek????? Sajna sok szerszam nincs itthon, flex, aztan finomitasra vasfuresz, reszelok.

 

Persze mas szaki velemenyere is kivancsi vagyok!!!! Feriba esetleg valami otlet?

 

Ilyen tipusu csatlakozo bilincsem van:

 

 

 

 

Igy lenne a ketto osszekotve:

 

 

 

ELore is kosz. Szep napot.

Előzmény: rézműves1 (84036)
héjja60 Creative Commons License 2013.03.26 0 0 84043

.....hogy, egy ilyen picike fekete háromszögben milyen csodák rejtőznek,........

Értem már és találom is ,igaz kellett a segítséged / köszi / és egy feles.

Még jó, hogy anno, Bujuk nem látta el  az Arturról feltett képeit " CC logóval ,mert akkor 

meghatározhatta volna, hogy mások milyen feltételekkel használhatják fel művét.

Pl. köteles lennék minden finomítás után feladni címére ,mondjuk 1/2 lit. pálinkát most !

Előzmény: Törölt nick (84041)
kupeci Creative Commons License 2013.03.26 0 0 84042

Jók a videók, segítenek:)

Előzmény: Fémiparos (84026)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.26 0 0 84041

A hozzászólás elküldése előtt elolvastam és elfogadtam a jogi szabályzatot

 

Ezt a szöveget alul megtalálod, de csak akkor ha hsz-t akarsz küldeni,

 a szöveg előtt van egy fekete háromszög.

Arra kattints és válszd ki valamalyik szöveget.

(84033)

A fekete keretben lévő jelzés jelenti a CC fokozatát.

Előzmény: héjja60 (84040)
héjja60 Creative Commons License 2013.03.26 0 0 84040

Értem mostmár, hogy miért nem értem és miért nem találom !

Na majd este legurítok 2,5 dl-t, és majd meglátom , hogy értem-e.

Előzmény: Törölt nick (84039)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.26 0 0 84039
Előzmény: rézműves1 (84038)
rézműves1 Creative Commons License 2013.03.26 0 0 84038

...köszi, így már egy kicsit oszlik a homály, de mi az a "2.5 Magyarország és ez mit módosít az előtte lévőkön???...

Előzmény: Törölt nick (84037)
Törölt nick Creative Commons License 2013.03.26 0 0 84037

Bizony, lehetett volna.

 

A lényeg, mielőtt a hsz-t elküldöd alul beállíthatod a CC szintet

 

 

 

  • © Index.hu Zrt.
  • Nevezd meg! 2.5 Magyarország
  • Nevezd meg!-Ne add el! 2.5 Magyarország
  • Nevezd meg!-Ne add el!-Ne változtasd! 2.5 Magyarország
  • Nevezd meg!-Ne add el!-Így add tovább! 2.5 Magyarország
  • Nevezd meg!-Ne változtasd! 2.5 Magyarország
  • Nevezd meg!-Így add tovább! 2.5 Magyarország
  • Public Domain
Előzmény: rézműves1 (84036)
rézműves1 Creative Commons License 2013.03.26 0 0 84036

...pályinkás jó reggelt...

 

...csak egy kérdés a "CC licencről"...nem lehetett volna ehelyett a szánalmas és rettenetesen gyenge fordítás helyett, egy korrekt MAGYAR szöveget megjeleníteni a lényegről, egy magyar Index oldalon???...

 

 

Előzmény: Törölt nick (84033)
Feriba51 Creative Commons License 2013.03.26 0 0 84035

Helló sleves!

 

A leírtakhoz még annyit, hogy ha választanom kéne a borban megjelenő kén íz, vagy torma íz között, akkor a tormát választanám. Azonban határozottan állítom, hogy a torma nem érzik a boron.

 

Ha már itt vagyunk, akkor jegyezzük meg, hogy a bor eltarthatósága is nagyon függ az alkoholfoktól. Erősebb borok kevésbé romlanak. Én ezt szoktam használni. Nem kell agyoncukrozni a cefrét!!!! A kiforrt, letisztult borba nyugodtan adhatunk tiszta szeszt, vagy akár pálinkát is. Két hét után senki sem fogja megmondani, hogy ilyen keverés történt. Próbáld ki kicsiben.

Én nagyon kevés bort készítek. De például az ősszel is a leszemezett, ledarált fekete szőlőt a szemeken erjesztettem kb. három hétig. Aztán 80 liter cefréhez hozzáöntöttem 2 liter 50 fokos szőlő pálinkát. Na ezt még hagytam pár napig, aztán a levét leszűrtem (nem nagyon) és a megmaradt híg cefrét kifőztem.

Az ilyen bor nem könnyen virágosodik, nem nyúlik és nem is törik. Na meg el is fogy hamar:-)))

Jó nedűt!

Előzmény: sleves (84032)
Feriba51 Creative Commons License 2013.03.26 0 0 84034

Kedves Szepesi Tamás!

 

A tisztánlátás érdekében hallgattassék meg a másik fél is!:-)))

Vagyunk egy néhányan, akik nem savazunk. A savazás szükségességét Snapszmester is kihangsúlyozta, hogy a cefre tárolását könnyíti meg. Tehát, ha erjedés után rögtön ki tudod főzni a cefrét, akkor nem érdemes savazni. Addig védi a cefrét az erjedéskor keletkezett széndioxid. Na, meg ne erjesszünk gyenge cefréket, mert a magasabb alkoholfokú cefrék kevésbé romlanak.

Így van ez a gyantázással is. Azt is csak a "rezes" pálinkáknál érdemes használni, de akinek van az szűr.

Van még néhány vitatott téma (ilyet a borosoknál is olvashatsz, pl: saját élesztő, vagy hozzáadott élesztő), és garantálom neked, hogy nem tudsz olyan könyvet szerkeszteni, amibe nem fognak belekötni egyesek. Ez nem baj, hisz itt is vannak irányzatok, divatok, berögződések, görcsölések... Nem egy reál tantárgy és talán nem is lesz az soha. Szerintem ez a szép benne. Egy bevált tuti recept nagyon unalmas lenne.

Remélem sokat segítettem:-))))))))))))

Jó nedűt!

Törölt nick Creative Commons License 2013.03.26 0 0 84033

A fórumra kitett írásokhoz képekhez nem fűződik szerzői jog tudtommal.

 

  • Hozzászólásod elküldése előtt megadhatsz a hozzászólásához egy Creative Commons szintet, mellyel egy előre meghatározott szerzői jogi szintet állíthatsz be magadnak. A Creative Commons licencekről bővebben itt tájékozódhatsz: www.creativecommons.hu. Amennyiben nem állítasz be Creative Commons licencet a hozzászólásodra illetve a Fórumban általad létrehozott tartalmakra, úgy a Szolgáltató részére automatikusan lemondasz a vonatkozó tartalom valamennyi szerzői joggal kapcsolatos vagyoni jogáról a hozzászólásban elhelyezett bármilyen információhordozó tekintetében.
  •  

     

    nos, ezt hsz-t pl. levédtem

     

    Nevezd meg!-Ne add el!-Ne változtasd!

     

    Előzmény: Miklós1 (84031)
    sleves Creative Commons License 2013.03.26 0 0 84032

    Ki fogom próbálni ezt a tormás dolgot. :)

    Előzmény: Feriba51 (83971)
    Miklós1 Creative Commons License 2013.03.26 0 0 84031

    vf1 minden reggel linkel jónéhány dolgot (regggelink) amiben van egy savazós is.

    Savazásról írtam a  5148, 6804, 6809, 7858, 8621, 8646, 8796, 8826, 8950, 14739, 14767(árak), 15929, 15938, 20372, 29893, 48481, 50006, 51381, 69058 hozzászólásokban, a pH mérésről meg a 6808, 6824, 9597, 15506 hsz.-ban.

    Ezekhez képest a tudásomban annyi a fejlődés, hogy egy 1987-es tudományos cikk alapján (81310 hsz. vasbicikli) most már a savazásnak  szeszhozam növelő hatást is tulajdonítok (saját kísérlettel még nem igazoltam).

    A profik savkeveréket használnak, tejsav, almasav, foszforsav, a magyarázat náluk.

    Visszakeresési módszerek a fórumon (aki még nem tudná):
    -ha tudod, hogy kinek a hozzászólásai között akarsz keresni (a fentiek az enyémek) akkor az illető nevére kell kattintani és az adott topic melletti hozzászólás számra kell kattintani, így egy párszázból kell csak kibogarászni pár ezer helyett.
    -ha adott számú hozzászólásra akarsz ugrani akkor a böngésző címsorába kell belejavítani kézzel:
    http://forum.index.hu/Article/showArticle?na_start=0&na_step=30&t=9007484&na_order=
    Ez a sor akkor jelenik meg, ha egyszer valamelyik előző oldalra, majd vissza az első oldalra váltottunk. Egy oldalon 30 hozzászólás van (alaphelyzetben) és az oldalak sorszámai felül sorakoznak.
    Ebben a sorban a start=0 azt jelenti, hogy a megjelenítés a legfrissebb hozzászólástól kezdődjön. Ha a 0-t 21387-re javítjuk, akkor a legfrissebbnél 21387-tel kisebb számú hozzászólástól kezdődik a megjelenítés.

    A fórumra kitett írásokhoz képekhez nem fűződik szerzői jog tudtommal.

    Előzmény: Szepesi Tamás (84030)
    Szepesi Tamás Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84030

    Kedves ,,rézműves1" !

    De, így is teszem, éppen az általad megnevezett savazás témában, azt nem tudtam áthatóan leírni. Amennyiben hajlandóak vagytok segíteni, azt szeretném is ,,beletenni" a könyvbe, mivel azonban nem saját gondolat, az én ,,anyagomhoz nem nyúlva", kiegészítésként, egyfajta idézetként a felvilágosítótól, nem szeretnék más tollával ékeskedni, a képeket is ezért privátban kértem, nem pedig kezdtem lementegetni ami megtetszik.

    Tisztán leírtam, illetve kifejtettem ,hogy a cefre pH-értékének beállításánál 2,8-3,2 pH-ra kell törekedni, legtöbb forrásnál kénsavat ajánlottak, azonban konkrétumokat nem nagyon találtam (itt pedig nem olvastam vissza). Ha tud valaki tanácsot adni ebben, azt szívesen fogadom!

    Előzmény: rézműves1 (83999)
    bujukcekmece Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84029

    No para!

     

    Most finomítottam ki a napokban a noah törkölyömet! Brutális az illata, nagyon durván noáhs! Szeretem! A direkttermők nagyon is jók pálinkának!

     

    Ma van Gyömölcsoltó Boldogasszony napja! Hát, több mint 20 éve oltogatok fákat, de havazás és fagy miatt még nem volt rá precedens, hogy elmaradjon az oltás.... Lehet meg kell becsülni a tavalyi termést, mert itt a jégkorszak! Valaki azt mondta, nincs ebben semmi rendkívüli 1942-ben valamint 17xx-ban is volt hasonló időjárás. Tényleg semmi rendkívüli nincs ebben:) Amúgy a héten ismét melegszik, mejd újabb hidegbetörés!

    Előzmény: Igazihori (84013)
    Babar66 Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84028
    Hát még az Izabellának... !
    Üdv!
    Előzmény: Tucso69 (84027)
    Tucso69 Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84027

    Ahoz képest még mindig benne van a bortörvényben a direkttermők üldözése!

    Pedig milyen finom illata van egy othelló lugasnak mikor érett a gyümölcs...

    Előzmény: barkócza (84011)
    Fémiparos Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84026
    jancsusz Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84025
    Fémiparos Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84024
    Babar66 Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84023

    A mentesség, remélem, örökölhető, mer' én mán' nem adok magamnak 90-évet... Objektív okokból kifolyólag...

    Üdv!

    Előzmény: szilvakukc (84009)
    Babar66 Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84022

    No, igen! Eccő' tedd föl a tartalmat ide, a nyilvánosság elé, itt a hozzáértőbbek megbírálják (remélhetőleg...), aztán, ha vállalható, áldásukat adják, vagy javasolnak hozzá még ezt-azt, mint kiegészítést, vagy mittom' én, aztán mehet a "köztudatba". És ha itt a nagy többség rábólint, nem fogsz megbukni vele. 

    (Egyébként előfordulhat...) Sok sikert!

    Üdv!

    Előzmény: Szepesi Tamás (83996)
    sogi01 Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84021

    Szia Norris mester! köszi:D

    Előzmény: norris53 (84019)
    norris53 Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84020

    Az ötlet nem elvetendő találsz a fórumon sok képet leírást - bár én nem vagyok ebben jártas > eléggé :-)

    Előzmény: zizibalazs (84018)
    norris53 Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84019

    Pálinkás hó estét !

    Sogi kolléga - az bozony  lánykori nevén kerti csucsor !

     Jó lesz pálinkának ! :-)>>

    annyit még a leíráshoz ( az érett bogyók már nem fényesek )

    Előzmény: sogi01 (84004)
    zizibalazs Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84018
    Sziasztok!

    A segítségeteket szeretném kérni.
    Nemrég vettem egy 17 literes kuktából készült pálinkafőzőt. (Petfect home)
    A páracső, és a kukta közé szeretnék egy olyan edényt építeni mely nyitható, és ezáltal gyümölcsdarabokat tudok bele rakni. Egyfajta aromatoronyként szeretném használni.
    És persze a rézfelületek, valamint a deflegmáció növelése lenne a cél.

    Rézműves hosszászólásait olvasva, nagyon ott van a témában, persze ha valaki másnak is van ötlete, kérem ossza meg valam.

    Balázs


    Előzmény: rézműves1 (83989)
    snapszmester Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84017

    1000-nél kezdődik a szakmai munka. :-)

    Előzmény: Igazihori (84010)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84016

    Ezt gondoltam hogy nem hagyod ki!:))))

    Előzmény: szilvakukc (84009)
    héjja60 Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84015

    Ez a mentesség oly szépen van megfogalmazva , hogy bármely NAV szerv  a magáénak 

    tekintheti . 

    Bár a kilencven évet kicsit soknak tartom, ........

    Előzmény: szilvakukc (84009)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84014

    Ok!:)

    Előzmény: rézműves1 (83997)
    Igazihori Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84013

    Köszi a megnyugtató válaszokat!

    Előzmény: barkócza (84011)
    szilvakukc Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84012

    Erről az jut eszembe, hogy pár éve azon röhögött a fél világ, hogy Angliában elütött valakit a vonat, aki beperelte a vasúttársaságot, és meg is nyerte a pert. Ugyanis volt egy Ezernyolcszáznemtomhányas törvény, mely szerint a mozdony előtt egy embernek kell menni zászlóval a kezében, hogy figyelmeztesse a többieket: Jön a vonat.

    Elfelejtették törölni.:)))

    Előzmény: snapszmester (84007)
    barkócza Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84011

    Ez úgy marhaság, ahogy van. Főzd nyugodtan mind a kettőt. A direkttermő szőlők borának lényegesen magasabb metilalkoholtartalma szintén legenda, a francia bortermelők terjesztették annak idején, és eléggé beleásta magát a köztudatba.

     

    Kicsit keress vissza, fogsz találni hozzászólásokat a témában, ahol leírtuk a metanol forrását. Vasbicikli, ha jól emlékszem, még egy cikket is belinkelt.

    Előzmény: Igazihori (84008)
    Igazihori Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84010

    Az a helyzet, hogy a No. 1-től kezdtem el beleolvasgatni (megnéztem, hogyan nyitotta Dity Joke a topicot), azt az 52.-nél olvastam ezt. Gondolom, hogy szerepelt már ez a téma, akár többször is, de nem akartam feltalálni a meleg vizet, inkább kérdeztem. Egyébként összehasonlítva a topic elejét a mostani időkkel, komoly különbséget látok hozzáértésben.

     

    Előzmény: snapszmester (84007)
    szilvakukc Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84009

    Hát az nem kunszt, ilyet a NAV is csinál bármikor. Nem is kell beküldeni képet, kijönnek szívesen, csinálnak ők, még videót is. Aztán megírják a könyvet, és a nevem nem valami sarokban az "és még köszönjük a közreműkodőknek" rovatban van. Nem! A főszerző vagyok. Egy példányt is kapok belőle, úgyhogy mindent megadnak, ami a hírnévhez kell.:DDD

    Vagy ezeket Te is tudod?:)))

    Bocs a bizalmatlanságért, csak furcsa. Annyi képet simán le lehet szedni az internetről, ami egy könyv illusztrációihoz kell. Aztán, hogy a képeim nyomtatásban! Meg még a nevem is!....Hát, nem is tudom.

    Nem lehetne elintézni, hogy kapjunk valami ilyen szövegű levelet tőlük?:

    " Tisztelt Magánfőző!

      Amennyiben ön képeivel és becses nevével hozzájárul a magyar pálinka, mint hungarikum, akár beföldi, akár külföldi vonatkozásban, való népszerűsítéséhez, a következő 90 évre garantáljuk, hogy a magánfőzés tevékenységre esetlegesen hátrányos bárminemű törvénymódosítás esetén az ingatlan, melyet pálinka előállítás helyszínének megjelöl, adómentes területnek minősűl, és mint olyan, mentesül mindennemű jövedéki ellenőrzés alól."

    Dátum aláírás pöcsét.

    Oszt akkor mi is nyugodtak vagyunk, meg nekik is egy ingatlan problémájával kevesebb.:)))

    Előzmény: Szepesi Tamás (83996)
    Igazihori Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84008

    Hát igen, rita név :))

     

    Ha jól emlékszem, akkor a préselés előtt erjedő törkölyben a szőlőbogyó héjából válik ki metanol. Ha keveset van törkölyön, akkor gondolom, az idővel arányosan ez a mennyiség is kevesebb. 

    Lepárlásnál meg az eleje úgy is el van véve.

    Hát ezért nem igazából értettem ezt a hozzászólást.

     

    Igazihori :)

    Előzmény: hori64 (84005)
    snapszmester Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84007

    Most 84000-nél tartunk. Azóta nem találtál cáfolatot?

    Előzmény: Igazihori (84003)
    Igazihori Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84006

    Bízom benne én is, hogy nem igaz, mert az almalének már most finom illat, íze van, az Izabella szőlőről meg megoszlanak a vélemények. Egyrészt, hogy nem ajánlott a fogyasztása (elhülyülés) másrészt meg olvastam valahol a neten, hogy Kárpátalján egy faluban máig hagyománya van ennek a szőlőnek (meg a borának, persze).

    Előzmény: vf1 (84001)
    hori64 Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84005

    A választ nem tudom, csak a nickneved tűnt fel. :)

     

    Volt szó pár hónapja, hogy a metilalkohol nem választható el.

    A direkttermők szőlők borával kapcsolatbanm a magasabb metilalkohol tartalmat szokták felemlegetni.

     

    Ha van/volt ilyen vélemény, akkor talán ez az alapja.

     

    azigazihori64 :)

    Előzmény: Igazihori (83998)
    sogi01 Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84004

    Sziasztok!

    Kicsit visszakanyarodva az "áfonya" témához. Találtam róla képet,nekem ilyen van.

     

     

    Latin név: Solanum melanocerasum

     

    Leírás:

     

    "Az amerikai kerti áfonya egynyári növény, melyet a paradicsomhoz és a paprikához hasonlóan március-áprilisi palántavetést követően az utolsó fagyok után a kertbe kiültetve eredményesen termeszthetünk. Kékes feketére érett, áfonya méretű és alakú bogyói húsosak, édeskések, ízletes lekvárt főzhetünk belőlük, de a gyümölcsök nyersen kevésbé élvezhetőek.

    Egy apró veszélyforrása van a növénynek, az éretlen, zöld színű bogyói enyhén mérgezőek, tehát fontos, hogy csak az érett, KÉKESFEKETE színű gyümölcsöket fogyasszuk.

    Rendkívül bőtermő, folytonérő fajta, egy bokor több száz, esetenként több ezer gyümölcsöt is érlel."

     

     

    Valakinek ismerős?

     

     

    Igazihori Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84003

    Még az elején, az 52. hozzászólásban olvastam.

    Előzmény: vinik táltos (84000)
    Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84002

    Köszönöm Miklós1 , más valaki még a témában?

    Előzmény: Szkajvolker Lajos (83980)
    vf1 Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84001

    Nem igaz...

    Előzmény: Igazihori (83998)
    vinik táltos Creative Commons License 2013.03.25 0 0 84000

    Bocs, nem én vagyok az igazi válaszadó.

    Én főztem többféle almából (vodkának) és otello törkölyt is.

    Ez kb 1-1 liter volt.

    Érdekelne a hozzászólás sorszáma, ha nem gond, megírnád?

    Előzmény: Igazihori (83998)
    rézműves1 Creative Commons License 2013.03.25 0 0 83999

    ...azt nem szeretnéd, hogy a kiadás előtt egy pár "fórumos" átnézze, hogy minden rendben van-e a tartalommal???...ha már úgyis a mi tevékenységünket írja le???...nem tudom hány példányban jelenne meg, de jó lenne, ha abban minden

    stimmelne és most nem a helyesírásra gondoltam...

    ...gondolom Te is tudod, hogy vannak témák, (pl. savazás) amit nagyon nem mindegy, hogyan tálaljuk és milyen a mellé adott körítés...

    Előzmény: Szepesi Tamás (83996)
    Igazihori Creative Commons License 2013.03.25 0 0 83998

    Üdv mindenkinek!

     

    Az elöbb böngésztem régi hozzászólásokat, azt az egyikben azt olvastam, hogy "tartózkodjunk almafélék és direkttermő szőlők cefrézésétől". Ehhez képest a hétvégén főztem le az almacefrémet (még csak alszesznek) és van még hátra kb. 60l Izabella törköly is. Szeretném tudni,  hogy a fenti állítás igaz-e, vagy sem, köszönöm előre is a hozzáértők válaszát!

    Igazihori

    rézműves1 Creative Commons License 2013.03.25 0 0 83997

    ...ezeket mind sima, csiszolt végű vassal nyomták, de ha görgőzni szeretnéd, csináld 40-50mm átmérőjűre...fogasd be úgy, mint a recézőgörgőt, csak erősebb és hosszabb szárral, úgy hogy a hónod alá tudd fogni...ja és danamitból is jó, nem kell vasból...

    Előzmény: kupeci (83995)
    Szepesi Tamás Creative Commons License 2013.03.25 0 0 83996
    Kedves fórumozók!

    A segítségeteket szeretném kérni. Jelenleg folyamatban van a könyvem elkészítése (pontosabban a könyv tartalmilag teljesen kész van; amatőr, otthoni pálinkafőzés ismertetése a témája), amiben Ti tudnátok segíteni az az lenne, hogy saját, pálinkafőzéssel kapcsolatos fényképeiteket (magáról a gyümölcsről, cefrézésről, főzésről, főzőről stb) elkülditek nekem email-ben, cserébe az általában kiválogatott képek bekerülnek a könyvbe a neveitekkel a kép alatt (persze csak ha igény van rá), illetve akinek a képét berakom a könyvbe, az kap tőlem egy ingyen példányt, s a köszönetnyilvánítás rovatban is feltüntetem a nevét, mint az ,,Amatőr pálinkafőző közösség" aktív tagját.
    Amennyiben valaki kedvet kap, hogy segítségemre legyen, attól azt szeretném, hogy jó minőségű képet/képeket küldjön. Email címem: tszepesi0@gmail.com
    Képeitekért előre is nagy köszönet!

    Üdvözlettel:
    Szepesi Tamás
    kupeci Creative Commons License 2013.03.25 0 0 83995

    A 157-es átmérőhöz illő görgő méretet meg tudod nekem adni?

    Előzmény: rézműves1 (83991)
    rézműves1 Creative Commons License 2013.03.25 0 0 83994

    ...ha egy kicsit le van gömbölyítve az éle, akkor még csinosabb is, meg egy kicsit tartósabb is de pár darabnál tényleg nem számít...ha viszont többet kell nyomni rajta, akkor érdemes a méretből egy lemez vastagságot leesztergálni és 0,8-vagy 1mm-es vaslemezt szorosan ráhúzni és így így már egészen jó minőséget ad, hosszabb ideig...

    ...ha sima vassal nyomja, akkor a végét szépen le kell csiszolni és a faggyú tényleg segít a simításnál...a görgőzésnél nem kell faggyúzni, de az egy bonyolultabb szerszám és inkább csak szériázáshoz kell, vagy ha nagyon fontos a szép felület...

    Előzmény: héjja60 (83992)
    héjja60 Creative Commons License 2013.03.25 0 0 83993

    Hogy mekkora a fordulatszám azt pontosan nem tudom, -- nem én csináltam , csak láttam,--

    de az biztos , hogy nem volt nagy.

    Lényeges még , hogy jól be kell faggyúzni  azt a felületet amelyről a nyomást kapja a lemez !

    Rézműves biztos segít !!!

    Előzmény: kupeci (83988)
    héjja60 Creative Commons License 2013.03.25 0 0 83992

    ......,igen , ahogy írtad úgy a tökéletes,neked , mivel ,gondolom több formát is használsz

    úgy célszerű is ,.....

    Valóban töredeti , főleg az éleknél , de úgy látom , hogy talán beáll , bár az egy -két használat még nem jelent semmit.......

    Előzmény: rézműves1 (83989)
    rézműves1 Creative Commons License 2013.03.25 0 0 83991

    ...amit a képeken láttál, azok 157mm átmérőjűek és 0,8-as félkemény lemezből vannak, ami a sisakfedőnek pont kellő merevséget ad...a leesztergált közcsavar alá még egy sárgaréz "alátétet" is tettem, amit együtt forrasztottam rá, ami így egy plusz erősítést ad a páracső csatlakozásnak...

     

    ...a kilágyítás csak a kalapáláshoz kell, meg a bonyolult formákhoz...a félkemény lemezt 1mm-ig, viszonylag könnyen lehet fémnyomással alakítani és nem kell túl nagy fordulat, talán 500-800 között lehet, de az átmérőtől is függ...

     

    ...neked a 15cm-hez a 0,8-as félkemény elég lesz...

    Előzmény: kupeci (83987)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.25 0 0 83990

    Amekkora=mekkora.

    Előzmény: kupeci (83988)
    rézműves1 Creative Commons License 2013.03.25 0 0 83989

    ...na pont ebből csináltam én is a nyomószerszámaimat, azzal a különbséggel, hogy nem tüskét, hanem egy "flansnit", vagyis "menesztőtárcsát" csináltam, amit a tokmány helyére lehet felcsavarni és minden szerszám ezen lett meg esztergálva és így valamennyi központosan, "ütés-mentesen" szalad...a felület persze nem a legsimább és könnyen kitöredezik, de pár darabot simán kibír...

    Előzmény: héjja60 (83985)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.25 0 0 83988

    Amekkora az ideális fordulatszáma a tokmánynak?

    Előzmény: héjja60 (83985)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.25 0 0 83987

    A lemez milyen vastag legyen egy kb 15cm átmérőjű félgömbhöz és hogyan tudom könnyern kilágyítani?

    Előzmény: rézműves1 (83983)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.25 0 0 83986

    Köszönöm nektek!

    A kalapálással úgy vagyok mint a zongorázással, nem tudom mikor, hova, és mekkorát kell ütni....:))))

    Előzmény: hal65 (83984)
    héjja60 Creative Commons License 2013.03.25 0 0 83985

    Nem kell feltétlen bükkfa vagy danamit forma.

    Én a pisztórius tányérom készítésénél úgy oldottam meg aformát ,hogy fogtam egy 3 cm

    vastag, a konyhai munkalapból kimaradt darabot, ebből levágtam 2db, a méretnek megfelelő

    lapot, ezeket összeragasztottam , facsavarral összefogattam,a közepébe egy befogó tüskét

    rögzítettem, ügyelve arra , hogy a facsavar végek ne érjenek túl a megmunkálandó részbe.

    Ezt egy esztergályos a kívánt méretre munkálta . Sorozatgyártásra persze ez nem alkalmas ,

    de sok-sok darabot le lehet nyomni vele , akár egy egyszerű faesztergán is.

    Előzmény: Miklós1 (83982)
    hal65 Creative Commons License 2013.03.25 0 0 83984
    Igen, meg lehet domborítani.
    Kell egy jószerszám hozzá, és gyönyörű lesz!
    Előzmény: kupeci (83977)
    rézműves1 Creative Commons License 2013.03.25 0 0 83983

    ...pályinkás jó reggelt...

     

    ...ahogy Miklós is, meg Hal is írja, a "legegyszerűbb" egy ilyen végdugót, "fémnyomással" készíteni...ha csak egy darab kell, akkor meg lehet csinálni a "nyomószerszámot", akár bútorlapból is és arra, még akár esztergán is rá lehet simítani a lemezt...akár lágy, akár keményforrasztással szeretnéd a csőre rögzíteni, peremnek elég egy 5 mm-es "ledöntés"...ha csinosabbat szeretnél, akkor persze lehet 20-30mm-is, de a lemezek átfedésére (a forrasztáshoz) elég az 5mm...

     

    ...valami ilyesmire gondoltál ugye???......ez a sima 5mm-es "ledöntés"...

     

    ...ez meg a domborított......de itt is csak  kb. 5mm-t fedik egymást éd úgy van forrasztva ólommentes lágyforrasszal...

     

    ...persze ezenkívül még lehet kalapálni is a jól kilágyított vörösrézlemezt, a megfelelő formára, de ez már tényleg nagy  "rézműves" gyakorlatot és kézügyességet igényel...

    Előzmény: kupeci (83968)
    Miklós1 Creative Commons License 2013.03.25 0 0 83982

    A fémnyomás lenne a korrekt megoldás egy cső lefenekelésére, de az tényleg drága, mert neked kéne vinni a bükkfa vagy danamit szerszámot (ellendarabot) amire a fémnyomó rásimítja a rézlemezt.

    Viszont hallottam olyat, hogy valakinek a nagypapája leült egy darab sík alumínium lemezzel és egy spéci kalapáccsal és néhány óra múlva távcsőkupak lett belőle (kb. kályhacső átmérővel). Rézzel is menne a dolog, ha kis domborulat elég.

    Szkájvolker Lajos

    Gondolom a műanyag csőben vizet akarsz keringetni, akkor elég a képen látható is,  jelentős deflegmációt nézek ki belőle.

     

    Előzmény: kupeci (83977)
    vf1 Creative Commons License 2013.03.25 0 0 83981

    Pálinkás jóreggelt!   

    Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


     A tudás forrása

    http://www.snapszmester.try.hu/   

           Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

     

    Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

    Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

    Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

     

    Előzmény: vf1 (83526)
    Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.03.24 0 0 83980

    Arra gondoltam kikéne próbálnom deflegmátorral főzni, egy ilyen egyszerűt találtam, ki, csak nem tudom ekkora hosszon hatásos lehet? Műanyag csőből nagyobbat tennék rá, csak ez volt kéznél.

     

     

    Babar66 Creative Commons License 2013.03.24 0 0 83979

    Köszönöm!

    Hasznos oldal!

    Üdv!

    Előzmény: obsitos3 (83969)
    Babar66 Creative Commons License 2013.03.24 0 0 83978

    A nyári ZD-n benevezett körte pálesz (Kieffer)  is azzal készült, szerintem jobb, de nem volt ellenpróba. 

    Idén, ha az égiek hagynak némi termést a fán, kipróbálom majd sűtő- és fajélesztővel is. Aztán, majd eldöntjük!

    Üdv!

    Előzmény: rézműves1 (83952)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.24 0 0 83977

    A végét meg lehet domborítani is ?

    Előzmény: hal65 (83976)
    hal65 Creative Commons License 2013.03.24 0 0 83976

    Boltban a 89-es méret, 9-10 ezer körül van, tehát nagyon drága.

    Én meg szoktam csinálni, (esztergapadon) méretre őket.

    Pl így...

     

    .bár ez egy 40-es körüli, de ilyenek a nagyobbak is.

    Előzmény: kupeci (83970)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.24 0 0 83975

    Még akkor is ha ezért vennem kell egy mini teáskannát:)

    Előzmény: kupeci (83974)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.24 0 0 83974

    Köszi, de szeretném valami "domborulat"-ban befejezni:)

    Előzmény: caniculus (83973)
    caniculus Creative Commons License 2013.03.24 0 0 83973

    Bocs, hogy belekotyogok. Épp a héten csináltam hasonlót.

     

    100-as vörösréz lefolyócsőből készítek léghűtéses deflegmátort, amit alul-felül fednem kell. 1mm vastag tisztított réz táblából lemezvágó ollóval kivágtam 110mm átmérőjű kört, amit 10-12 ponton 5mm mélyen bevágtam (mint egy óra számlapját). 100-as merev csődarabra fa kalapáccsal ráhajlítottam a füleket. Most már csak forrasztani kell.

     

    10-10mm ráhagyás a fülekre túl sok, attól csúnya lesz. Második próbálkozásra már nagyon szép passzentos lett az illesztés, rendesen tartott.

    Előzmény: kupeci (83968)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.24 0 0 83972

    Szia Feribá!

    Nem, nem kuka!:)

    Előzmény: Feriba51 (83971)
    Feriba51 Creative Commons License 2013.03.24 0 0 83971

    Helló kupeci!

     

    A tormatablettával és a borral kapcsolatban, hajdanában, amikor még apósom élt és szerette a bort, volt egy módszere a bor virágosodása és a nyúlóság elkerülése érdekében.

    A dugó mellett egy vékony cérnán egy néhány darab tormagyökeret lógatott be. Ez tényleg működött.

    Többen is használták a faluban és volt akinek elszakadt a cérna. Állítólag nem befolyásolta a bor ízét a felszínén úszkáló torma. Sőt egyesek csak bedobták a tormagyökeret. Érdekes módon a bor felszínén úszkáló gyökér megtartotta az állagát, míg a belógatott egy idő után megpuhult és cserélni kellett.

    Azt még meg kell mondanom, hogy ezek az emberek nem kénezték a bort, esetleg a hordót, de azt sem mindenki. Na persze az is igaz, hogy egyszerű magántermő szőlőkről volt szó zömében.

    Jó nedűt!!!

     

    Lehet mellétrafáltam a témának, mert nem olvastam nagyon vissza, akkor kuka.

    Előzmény: kupeci (83967)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.24 0 0 83970

    Köszi a segítséget.

    Előzmény: obsitos3 (83969)
    obsitos3 Creative Commons License 2013.03.24 0 0 83969

    http://www.fejermak.hu/hu/news/28/210/

    Ezt próbáld meg.A stabilizálásnál.

    Előzmény: kupeci (83967)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.24 0 0 83968

    Szia rézműves mester!Szép darab:)

    Adj valami ötletet, egy 90-es vorosréz  csövet kellene befenekelnem de valami esztétikus módon,!:)

    Előzmény: rézműves1 (83966)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.24 0 0 83967

    Szia fürészes!

    Engem érdekelne ez a tormatabletta, igaz más célra. lehet valamit rosszul csináltam, de sajna nem jutottam közelebb:((

    Előzmény: fürészes (83962)
    rézműves1 Creative Commons License 2013.03.24 0 0 83966

    ...pályinkás jó napot...

     

    ...köszi az infót, de már egy helyi ajánlásra, a pár km-re lévő Tök-i, kis magánfőzdét néztük meg szombaton, szerencsénkre üzem közben, mert épp valamilyen vegyest főzött...sajátságos ötvözete a réginek és az újnak...

     

    ...fafűtésű, 500-literes, egymenetes (oszlopos) főzőüst.........

     

    ......vízköpenyes vörösréz üst, de a régi rézsisak helyére, saválló 3-tányéros oszlop 

     

    került, a belsejében a réz (csőspirálos) deflegmátorral...a kisméretű átfolyós (csőköteges) hűtőt, egy kinti nagyobb puffertartályból cirkuláltatja...a tulajdonos elmondása szerint további fejlesztéseket csinál, mivel van vezetékes gáz,

    erre tér át a jobb szabályozhatóság miatt és gőzfűtésűre alakítja az üstöt...

     

    Előzmény: Ladybee (83956)
    Törölt nick Creative Commons License 2013.03.24 0 0 83965

    Küldtem mailt.

    Előzmény: héjja60 (83964)
    héjja60 Creative Commons License 2013.03.24 0 0 83964

    Illattal,ízzel mi a helyzet ?

    A végén tett következtetést viszont nem igen értem,egy kísérletből hogyan jutottál arra a 

    megállapításra ?

    Előzmény: Törölt nick (83957)
    vf1 Creative Commons License 2013.03.24 0 0 83963

    Pálinkás jó napot!   

    Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


     A tudás forrása

    http://www.snapszmester.try.hu/   

           Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

     

    Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

    Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

    Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

     

    Előzmény: vf1 (83526)
    fürészes Creative Commons License 2013.03.24 0 0 83962

    Szia, nem használtam, mert nem volt rá szükségem hogy lezárjam a cefrémet, forrás után egyböl nyomatom!csak a fórum társ kérdezte mi az, ott a válasz!

    Előzmény: kupeci (83959)
    bevontelektroda Creative Commons License 2013.03.23 0 0 83961

     

     

    Hűhaaaaaaaaaaaaaaaa.............:D)

    Előzmény: norris53 (83754)
    snapszmester Creative Commons License 2013.03.23 0 0 83960

    Összefoglalhatom?

    Mindenki használjon fajélesztőt.

    Ha nem tudja megszerezni az alapanyaggal együtt az ne várjon mert a hiánya több kárt okoz mint ha sütőélesztőt használna.

     

    Nem kampányolok a fajélesztők ellen és nincs érdekeltségem pékélesztők terén.

    Csak van egy elképzelésem a jó cefre készítésének szükségességéről.

     

    Az alap a jó minőségű gyümölcs.

    Az adalékokat nem misztifikálom túl. Akkor kapunk jó eredményt ha a cefrézés szabályait betartjuk és csak utána következnek a minőségi kiegészítők. Ezekkel cefrézési hibákat nem lehet helyrehozni.

    Előzmény: héjja60 (83958)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.23 0 0 83959

    Használtad már ?

    Előzmény: fürészes (83954)
    héjja60 Creative Commons License 2013.03.23 0 0 83958

    Egy kis olvasni való fajélesztő témában :

     

    http://www.hunigi.hu/szaritott-fajeleszto-szesziparban

    Törölt nick Creative Commons License 2013.03.23 0 0 83957

    Sziasztok! Snapszmester! Ma végrehajtottam a kísérletet, élesztő ügyben. Megosztanám.

     Készítettem 25 liter cefrét, ebből 17 liter egy nagy ballonba ment, ez Danstil-A borélesztőt kapott, 4-4 liter pedig egy 5-5- literes ballonba került, az egyik Linco sütőélesztővel, a másik Dr. Oetker instant szárított sütőélesztővel beoltva. Első nap végén mindhárom cefre kotyogót kapott.

      Erjedés után külön-külön mindegyik leve ki lett nyomva egy zsírnyomóval. Mindegyik lé a saját elmosott tartályába került vissza. Az 5 literes ballonokban 2,85 liter lé lett, mind a kettőben, egyformán.

       A nagy tartályban 11,3 liter lé maradt. Összesen 17 liter levem keletkezett, azt is megfigyeltem, hogy a törkölyt ha nem nyomkodom ki, kerek 30%-al kevesebb tojáslikőr állagú és színű főzhető cefre-lém lett volna.

      2850 ml-t desztilláltam mindhárom "versenyzőből", kukta főzőben. 8-9%-os lejövőig szedtem mindhármat.

     Eredmények: Linco kocka sütőélesztő=690 ml 30%-os alszesz

                         Dr. Oetker instant=710 ml 30%-os alszesz

                         Danstil-A borélesztő= 770 ml 30%-os alszesz

     Tehát ezek szerint nem a sütőélesztő okozta a gyenge kihozatalokat tavaly, itt nagy különbségek nincsenek.

       A cefre levének alkoholtartalma 7,94% volt.

    Előzmény: snapszmester (83935)
    Ladybee Creative Commons License 2013.03.23 0 0 83956

    A mányit ajánlom. Becsületes, új tulajdonos...

    Előzmény: rézműves1 (83951)
    héjja60 Creative Commons License 2013.03.23 0 0 83955

    Köszönöm !

    Előzmény: fürészes (83954)
    fürészes Creative Commons License 2013.03.23 0 0 83954
    Előzmény: héjja60 (83953)
    héjja60 Creative Commons License 2013.03.23 0 0 83953

    "Mifán terem" az a tormatabletta? Mire jó valójában ?

    Előzmény: Sultan Mcload (83943)
    rézműves1 Creative Commons License 2013.03.23 0 0 83952

    ...de ha már kipróbáltad, miért nem írtad meg, hogy jobb volt-é...

    Előzmény: Babar66 (83948)
    rézműves1 Creative Commons License 2013.03.23 0 0 83951

    ...pályinkás jó reggelt...

     

    ...Zsámbék közelében tud valaki egy jó kis főzdét???...mert meglátogatnám...

    vf1 Creative Commons License 2013.03.23 0 0 83950

    Pálinkás jóreggelt!   

    Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


     A tudás forrása

    http://www.snapszmester.try.hu/   

           Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

     

    Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

    Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

    Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

     

    Előzmény: vf1 (83526)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83949

    "Sokat lehet tanulni belőle"....bele- belenézek én is ha néha elbizonytalanodom!:)))

    Előzmény: Babar66 (83948)
    Babar66 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83948

    Olvasd el a VF1 által minden reggel belinkelt "Reggelink"-et !

    Sokat lehet tanulni belőle. (!!!)  Mi, akik az ott leírtak szerint járunk el, általában nem szoktunk panaszkodni sem a minőség, sem a kihozatal miatt.

    Sőt! A fínnyás ízlésű páleszfőző kollégák elé is sikerült már olyan cuccot prezentálni, amit még Ők is csak alig-alig köpködtek meg...

     

    Mester! Mivel borral is foglalkozom, ráadásul elég mostoha körülmények között (fagyzugos homokvidék a Pesti síkon) csak ezért bátorkodom reagálni élesztő ügyben. Amúgy helyi szinten egész elfogadhatók a produktumaim ( Helyi borverseny, vagy Pest megye bora arany és ezüst minősítés) , de amikor ráleltem egy külhonból származó fajélesztőre, (eléggé el nem ítélhető módon sajnos francia),amit kifejezetten friss, illatos fehér borok erjesztésére fejlesztettek ki, nem tudtam ellenállni és kipróbáltam. No, azóta a pálinkának szánt gyümölcs cefrét is azzal oltom be, mert ha a bornál ennyit jelentett, akkor talán a pálinkánál is lesz valami illat és aroma előny a sütő élesztőhöz képest! 

    Természetesen a vadélesztőkhöz képest a sütő élesztő is egy nagyságrend béli előre lépés, de ugye itt már jónéhányan a kiválónál is jobbat szeretnénk produkálni. (és nem csak önmagunkhoz képest...)

    Üdv!

     

    Előzmény: Sultan Mcload (83943)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83947

    Areduktív erjesztést ismerem de a tormás befejezést nem. Így nem is tudok állástfoglalni.

    Előzmény: Sultan Mcload (83946)
    Sultan Mcload Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83946

    ezt úgy értem,hogy amit október elején elraktam az kész volt novemberre. az első hordó cefre már le volt zárva. mikor az utosó elkezdettt forrni.

    Sultan Mcload Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83945

    Hordónként kb 3-4 hét.

    kupeci Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83944

    Mennyi idő alatt forrt ki?

    Előzmény: Sultan Mcload (83943)
    Sultan Mcload Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83943

    Köszönöm a hozzászólásokat.Egy pár dolgot elfelejtettem elmondani.A 120 l es hordót félig tettem apróra vágott körtével,Majd langyos vízben teljesen feloldottam a cukrot és a a cukros lét öntöttem rá a körtére.A cefre kiforrt rendesen nem volt vele semmi baj, és állandó 15 celsius fokon tartottam a cefrét kamrában zárt helyen.Amikor kiforrt akkor tettem a tetejére tormatablettát ami tudomásom szerint lezárja és nem érintkezik levegővel.majd a hordók tetejét is lezártam.Ja és nem most főzték ki hanem januárban,csak most írok fel mer eddig tudomásom sem volt erről a topikról.Ja és a legutolsó hordó az novemberben lett kész mert folyamatosan szedtem a körtét és amikor összegyűlt egy hordóra való akkor készitettem el a leírt módon.Igy a legkorábbi hordó állt kiforrástól számítva 2 hónapig. És a körte mennyiség volt a legtöbb. a szőlő alma csak 100 kg volt.A főzdés szerint is nagyon jó állagú cefre volt.Nem vádolom a főzdést, csak az ismerősök elmondása szerint vágta át az agyam,énnekem eszembe se jutott,csak mikor megláttam ezt a topikot akkor gondoltam rá,hogy megkérdezem. Még egyszer  köszönöm a hozzászólásokat.Hasznos lessz ez a topik úgy látom. sziasztok

    snapszmester Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83942

    A régivel csinálta.

    Előzmény: Törölt nick (83941)
    Törölt nick Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83941

    Ha a meglévő mellé új nicket regelsz annak használatára várnod kell 60percet.

    Előzmény: snapszmester (83940)
    snapszmester Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83940

    Igen!

    Azt írta ki hogy regisztrácio után 60 percig nincs hozzászólás. De ez mikor volt? 7 éve.

    Előzmény: Törölt nick (83939)
    Törölt nick Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83939

    ?

    Előzmény: snapszmester (83936)
    snapszmester Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83938

    Igen, feltéve ha betartotta az alapvető dolgokat. Pl. 100%-ig meggyőződött arról hogy a cukor teljesen feloldva került erjesztésre.

    Előzmény: héjja60 (83937)
    héjja60 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83937

    Valóban "ügynök írta ízű " az iromány ,de sok ponton elgondolkodtató !

    Biztos végeztek már összehasonlító vizsgálatokat, csak én nem tudok róla, pedig ha valóban

    jobb a fajélesztő használata akkor miért ne használja azt az aki úgy gondolja ,vagy aki

    megengedheti magának.

    Ha Sultan Mcload használt volna sütőélesztőt nagy valószínűséggel több lett volna a

    pálinkája.

    Előzmény: snapszmester (83935)
    snapszmester Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83936

    Pálinkás admin!

    Ki lettem zárva a fórumból. Mi vagyok én kezdő?

     

    Nem tudom és a cukortartalmát sem tudom. Nem is érdekell. Minden anyagból kihozom a lehető legjobbat a legjobb tudásom szerint. Ez elég szokott lenni.

    Előzmény: Törölt nick (83933)
    snapszmester Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83935

    Valószínűleg azért mert azt egy kokoferm ügynök írta.

    Nem kampányolok a fajélesztő ellen, de ne szóljátok le a pékélesztőt, nem érdemli meg.

    Akadnak még mindig olyanok akik az élesztők ellen vannak. Ez már nagyon jó hogy milyen élesztőt tegyünk bele. Mindegy csak tegyünk.

    Nem szelektálnak pékélesztő fajtát. Az alkoholos erjesztésből megmaradtat mossák, préselik, szárítják.

    Előzmény: héjja60 (83934)
    héjja60 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83934

    A Regge-linkben a következőz olvasva ,mindig rácsodálkoztam aszövegre és kérdeztem is 

    maqgamban, hogy akkor mi miért elégszünk meg a sütőélsztővel.

     

    ...." A szárított fajélesztők elsősorban a nagyobb alkohol-kihozatalra szelektáltak.

    Jóval kedvezőbb hatékonysággal hatékonysággal alakítják át a cefrék cukortartalmát , mint

    a sütőélesztők , melyeknek nem az alkoholtermelés a feladatuk elsősorban /a tészta

    felpuffasztásához igen nagymennyiségű CO2-ot kell képezniük /. ......stb.........

    Törölt nick Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83933

    Ez így már bonyolultabb, hisz a gyümicefre nem csak folyadékból, meg cukorból áll, hanem van ott jócskán száraz anyag is. De azért biztosan ki lehetne számolni. Induljunk ki almából. Tudod fejből, hogy nagyjából 300 kg almának mennyi a folyadék tartalma?

    Előzmény: snapszmester (83931)
    Törölt nick Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83932

    A kísérlet pontosan van vezetve, egyenlő feltételekkel. 

      A pékélesztő nem a liszt keményítőjét erjeszti, hisz, ha ez így lenne, akkor nem kéne malátát használni, vagy enzimet. A lisztnek van cukortartalma, 3-5%, csak ezt erjeszti, ez fújja fel a tésztát.

    Előzmény: snapszmester (83929)
    snapszmester Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83931

    Köszönöm! :-)

    Folytatom.

    Pl.

    Ha lefőzök 300 L cefrét amibe tettek 20 Kg cukrot (bemondás alapján) és lett 30L szesz, nem azt mondom az úrnak hogy lett a gyümiből 30 L hol a cukorból, hanem lett a cukorból 20 L és a gyümiből 10 L, hogyan csinálta?

    Előzmény: snapszmester (83929)
    stapika Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83930

    Jó étvágyat az ebédhez.

     

      vf1 már be sem jelentkezett,nem talált linket a cukorcefre készítéséről.:-)

    Előzmény: snapszmester (83929)
    snapszmester Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83929

    Megmondom őszintén, nem kísérletezek. Amit tudományosan megalapozottnak tartok azt elfogadom és hozzá igazítom a saját dolgaimat. Általában beválik.

     

    A pékélesztő ellen azt szokták felhozni hogy a lisztet erjeszti. Na most akkor hol a hiba?

    Szerintem, mivel sörélesztő, jobban erjeszti a hosszabb szénláncú cukrokat. Alapból hideg és alkoholtűrő.

     

    Ahhoz hogy kísérletezzünk nagyon kell ismerni a témát és következeteseknek kell lennünk. Szigorúan meghatározott körülményeket kell minden alkalommal betartani. (bocs, ebéd)

     

    Előzmény: Törölt nick (83928)
    Törölt nick Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83928

    Tavaly minden cefrémbe budafokit tettem, a gyümicefréimnél csináltam egy-egy hordós kísérletet, budafoki kontra Danstil-A.  Ugyanannyi pálinka lett mindkét hordóból. Ezt a budafoki javára írtam, mivel az olcsóbb és ugyanúgy elvégezte a feladatot. Aztán csináltam pár gabonacefrét is, szintén a jól bevált budafokival. Az eredmény lesújtó volt, nem erjesztette ki rendesen a budafoki egyik gabona-cefrémet sem, 3,8%-4,4%-os cefrénél leálltak, mintha ez lenne a maximuma az élesztőnek. Kerestem a hibát, és már nem találtam más okot, az élesztőt róttam fel hibaként. Csináltam még pár gabona cefrét, ugyanazzal a módszerrel, hajszálpontosan. Csak fajélesztőt használtam. Az eredmény dupla kihozatal, sőt még több is.

      Én azóta megfogadtam, hogy budafokit semmilyen szesz készítéséhez nem fogok használni többet, nem is ajánlom senkinek, a gyümibe is az idén csak danstil fog kerülni.

       Van egy kísérletem, mert a másik topikban is felrótták ezt nekem, hogy már pedig a sütő élesztő jó.

    Csináltam egy cefrét, és elosztottam 3 felé. A nagyobb része Danstil-lal van beoltva, 4-4 liter pedig külön szedve sütőélesztővel, illetve Dr oetker instant por élesztővel. (Mert a sütemények sokkal finomabbak tőle, hátha a szesz is) . Hamarosan kifőzőm őket, mindháromból 3-3-3 litert aztán remélem igazolódik a sütő élesztő-elméletem.:-))

     Aztán meg eszembe jutott egy tavalyi Hsz.-a valakinek, aki sütőélesztőt használt, az egyik hordóba tett napfényt is, a másikba nem, és nem jöttek ki neki a számok. Szóval nem kapott többet abból a hordóból sem, amibe tett napfényt. Mintha csak eltűnt volna. (Lehet, hogy az már nem bírt kierjedni?)

      Ez most csak egy feltevés, kíváncsi vagyok a kísérlet eredménye mit fog majd hozni.

    Előzmény: snapszmester (83926)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83927

    Ja........meg arról nem is beszélve hogy  szabályosan kell csinálni mindent!:)))))

    Előzmény: snapszmester (83920)
    snapszmester Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83926

    Mindenben igazad van, de magyarázd már el miért kellene a cukorcefrébe a méregdrága fajélesztő amikor a pékélesztő paraméterei alkoholra(nem aromákra) megegyeznek sőt túltesznek a fajélesztőn?

    Előzmény: Törölt nick (83925)
    Törölt nick Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83925

    Elírtam, javítanék. 

     88000gramm cukor:17 gramm=5176 egység osztva 14,5-el=357 liter víz (és nem gramm)

    Előzmény: Törölt nick (83923)
    Törölt nick Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83924

    Bocsi, egyszerre írtunk, ugyanazt.

    Előzmény: Miklós1 (83922)
    Törölt nick Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83923

    350 liter vizet kellett volna hozzá tenni, és Danstil-A borélesztőt. Akkor meg lett volna a kívánt mennyiségű alkohol. Van egyenlet. 17 gramm cukor 1 liter víz alkoholfokát 1%-al növeli. Maximálisan 15%-os alkoholtartalmú cefrét kell megcélozni, ezzel az uvaferm Danstil-A megbírkózik. 88000gramm cukor:17 gramm=5176 egység osztva 14,5-el=357 gramm. A gyümi még ad egy kis "helyet", túl sokat nem, mivel a szőlő alapból nagyon sok cukrot tartalmaz, ezért 350 liter víz. A vadélesztők nem bírkóznak meg ennyi cukorral, szerintem azért nem kaptad meg a teljes mennyiséget. 120 liternek egész biztosan kellett volna lenni.

    300 kiló gyümölcs, ha csak sima almát számolok, 10% cukortartalom= 30 kiló cukor=30 liter 50%-os+88 kiló cukor=88 liter 50%-os= 118 liter. De az 50 kiló szőlő megdobja még a tételt, az összes alkoholt nem lehet kinyerni, mondjuk a szőlő plusz alkohola a moslékban marad. 120, minimum 110 liter 50%-osnak kellett volna lennie, ha fajélesztőt használsz, és elegendő vizet is adsz neki.

      300 kiló gyümit ha 600 literre hígítottad, akkor kb. a víz mennyisége nagyjából még megfelelő is volt, itt csak egy hiba van, hogy nem fajélesztőt használtál.

    Előzmény: Sultan Mcload (83913)
    Miklós1 Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83922

    Minden vízzel hígíthatsz pálinkát amit ivóvízként is meginnál, szódavízzel is. A bacik elpusztulnak az alkoholban ha netán a forrásvízben voltak.

    tiva77

    Aki márciusban viszi a cefréjét főzetni, ne csodálkozzon ha semmi se lesz belőle.  Itt a fórumon azt javasoljuk, hogy a kierjedt cefrét azonnal főzesd le. Azt nem írtad le, hogyan cefréztél, az pedig nem garancia a helyes cefrézésre, hogy már 5 éve csinálod. A tárolás 5-6 hónapig hol történt, hogyan történt? Ha megecetesedett akkor bizony lehetséges, hogy semmi se lett belőle.

    Sultan Mcload

    Embertelenül túlcukroztad a cefrét, és mivel te is vártál több hónapot a kifőzetéssel, nem lehet pontos számításokat végezni, mert nem tudjuk mit vesztettél ezalatt alkoholban.

    Egyébként ha frissen lefőzöd:

    -300kg gyümölcs (ebből 100kg szőlő)=30l pálinka (minimum)

    -88kg cukor =88l pálinka

    Tényleg lehetett volna 120l körüli pálinkád, de ahhoz az élesztő is kellett volna ami ezt kierjeszti, ugyanis a vadélesztők erjesztési képessége kiszámíthatalan, ilyen erős cukoroldatban meg főleg. A 69l-be belenyugodhatsz.

     

    Előzmény: pedropolis (83896)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83921

    A cefrézésnek is utána kell nézned mert sokmindent helytelenül csináltál. 4% cukornál nem szoktunk többet teteni!

    Elhúzódó cefrézéstől ha ennek utána olvasnál it a fórumon, hát  ettől mindenki óvna.   ....3hónap!?Ha 2-3 hét alatt  nem sikerül ott vagy gond van vagy majd lesz.Ha túl van curozva az akadályozza az erjedést, akár le is állíthatja, gondolj a befőttekre, ott csak akkor "forr" fel ha valami nincs rendben.

    A3 hónap altt az első napokban keletkezett alkoholod a 3. hónap táján akár át is alakulhat ecetté,főleg ha nem levegőtől elzárt körülmények között zajlik az erjedés.

    Ezek után enyhénszolva nem tudom miért a főzésben keresed a hibát?:)

    Előzmény: Sultan Mcload (83919)
    snapszmester Creative Commons License 2013.03.22 0 0 83920

    A 18-as cukor fok kevésnek tűnik. Hogyan tetted bele a cukrot? Feloldottad vagy bele a 120-as hórdódba és keverés.

    Előzmény: Sultan Mcload (83919)
    Sultan Mcload Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83919

    ja és még annyi,hogy a forrás az azért nyúlt hosszúra mert a körte mennyiség is kb 6 hét alatt jött le szeptember november között, mivel a kiffer a legkésőbb érő és folyamatosan szedtem,ésaz első hordók kész voltakdecember végére. a kiforrt cefre tetejére tettem tormatablettát,hogy lezárja,és a hordókat is lezártam.

    Sultan Mcload Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83918

    Étkezési célra nem akartam  elhasználni gondolom raktárban lehettett kiszakadt zsákokból,ezért gondoltam,hogy belerakom a cefrébe .Egyik ismerősöm azt mondta,hogy 1 kg cukor kb 0,7 liternyi mennyiséget ad és a gyümölcs magában 5-6 litert hektóként.

    Cipurró Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83917

    88 kg cukor????Szerintem alaposan túlcukroztad,ez már bőven a cukorcefre kategória.Mivel írod,hogy élesztőt nem raktál bele,elképzelhetőnek tartom a  dolgot.

    Az a 3 hónap forrás is soknak tűnik.Véleményem szerint ekkora adag cukorral a gyümölcshéjon lévő vadélesztők nem tudtak megbirkózni.Egy része átalakult alkohollá,a többi benne maradt.Persze a másik variáció is elképzelhető :-))

    Ekkora dózis "cefréből" ki lehetett volna hozni cca 110-120 litert,mondjuk olyan is lett volna,se íze-se bűze alkohol,hangyányi gyümölcsös beütéssel.

     

    @tiva77:igen előfordul az eseted,főleg az említett alma-körte kombónál.Amikor a jóember elvágja ketté a gyümölcsöt,aztán vár 6-7 hónapot a főzéssel,és várja a csodát.Nem mindíg a főzdés a hunyó.Ha tegyük fel,nyúlni akarnák a pálinkát,akkor azt nem egy közel egy éves cefréből tennék,hanem mondjuk a július-augusztusi főzésekből.

     

    Üdv

    Előzmény: Sultan Mcload (83913)
    Sultan Mcload Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83916

    Igen 88 kg cukor .Egy ismerősöm tartozott nekem pénzzel és egy raktárból hozta . elég szemetes meg koszos volt és 2 szer átszitáltam majd mázsán megmértem. hordónként 16 kg ment bele. az 60 literesbe pedig 8kg

    snapszmester Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83915

    Mennyi cukor? 88 kg.

    Ha ez kifort már akkor 88 L 50 %-os szeszed van.

    Előzmény: Sultan Mcload (83913)
    héjja60 Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83914

    ..........88 kg " napfényt" tettél bele ????? Jól írtad ezt ??????

    Előzmény: Sultan Mcload (83913)
    Sultan Mcload Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83913

    Sziasztok. A véleményetekre vagyok kíváncsi.Az elmult évben csináltam cefrét.A cefre javarésze téli körtéből/kiffer/ készült, 50-50 kg szőlő és apró nyári alma is volt benne. A körtét kimagoztam tiszta és érett gyümölcs volt. A körtét és az almát apróra összedaraboltam. 88 kg cukrot tettem hozzá,meg langyos vizet.A Gyümölcs kb 300 kg volt.A cefre mennyisége 600 liter lett 18as cukorfokkal.5db 120 l es és 1 db 60 l es hordóban volt.3 hónap alatt kiforrt.Élesztőt nem használtam.A cefre minősége kiváló volt,nem lett illós, kiforrás után a gyümölcs szépen leült az aljára.Egy barátom ajánlott egy főzőt aki kifőzi nekem.Megegyezésünk szerint az kifőzésért a fele őt illetti. Az elkészült pálinka kifőzve letisztázva minőségre jó 49,5 fokos egy pici utóíze van de az nem számít. Ami a lényeg ,elmondása szerint 69 liter lett amit elfeleztünk.Azóta több emberrel is beszéltem akik foglalkoznak pálinkával vagy cefrével,és egybehangzóan állítják, hogy átvertek.  A Többük szerint legallább 80-100 liter pálinkának is kellett volna lennie.A Kérdésem ,hogy kb mennyi lehetne a kész áru  az adatok alapján ,és ki lehet e  ezt valahogy számolni,van e rá valamiféle matematikai egyenlet? Előre is köszi

    kovasc Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83912

    Nem akkarom egy főzdéseket  bántani. Ezért keztem a cefrézésel.

    Ahova meg én vittem régen ara a főzdésre  sok panasz volt.

    Előzmény: vf1 (83910)
    tiva001 Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83911

    Igen már 5dik éve hogy van cefrénk. Elöző években több volt 200-250l és azt más főzdébe vittük.De ott 200l a minimális mennyiség.Itt most főzettem (fözettem volna) elöször de egyben utoljára is!  Tavaly februárban lett kifözve és volt oylan év is hogy elöző évit főzettem akkor sem volt vele gond.

     

    Előzmény: kovasc (83907)
    vf1 Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83910

    A cefrézés menetében és a tárolásában is van nagyon sok dolog amit el lehet rontani.

    Nem bántanám a főzdést....

    Előzmény: kovasc (83907)
    Tan-csi Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83909

    Lehetséges, ha nem volt gondosan kezelve a cefre. Ilyen sokáig egyébként is nehezen áll el.

    Előzmény: tiva77 (83904)
    Tan-csi Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83908

    Azt a mindenit! :))

    Előzmény: norris53 (83894)
    kovasc Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83907

    Csináltál többször cefrét? Mert ha tudod a menetét nincs mit elrontani.

    Régen volt nekünk  nagybátyámmal  is ilyen problémánk. Eleinte kevés gyümölcsünk volt a fákon egy kettő hordó. Majd lett 3 4 5 hordó gyümölcs,

      pálinka mennyiség évről évre kevesebb. Aztán váltottunk főzdést és meg lett a pálinkánk menyisége.

    Előzmény: tiva77 (83904)
    gombászok Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83906

    Annál jobb!

    Előzmény: Szkajvolker Lajos (83900)
    gombászok Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83905

    Az is kiváló anyag, még disznóvágó késeknek is!

    Előzmény: fürészes (83901)
    tiva77 Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83904

    sziasztok!

     

    Pár napja vittem bérfőzésre egy teli hordó (120l) cefrét. Volt benne szilva köret és alma.

    Mikor mentem érdeklödni hogy kész e pálinka azt montdák nem lett belőle semmi. Most nem tudom ez lehetséges ? mert ha nem igy van akkor viszont átvertek a főzdében bár nem akarok rosszindulatú lenni de ez is megfordult a fejembe.

     

    üdv: Tiva

     

     

     

    nemkezdő00 Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83903

    PI vizet használj, az tuti.

    Előzmény: pedropolis (83898)
    Baracilin Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83902

    Fenyőrügyet nem de száraz fenyőtüskét már ágyaztam vegyes pálinkába és újrapároltam...nem lett rossz:)

    Előzmény: pedropolis (83899)
    fürészes Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83901

    Egy ismerősömnek is van e korabeli szecskázó, ugyan így öntőt vasból van, ö régi kétkezes fűrészlapból csinált hozzá kést az jó acélos!

    Csak azért  írom, ha tartalékot akarsz csinálni egy ötlet hogy miből, lehetne

    Előzmény: Szkajvolker Lajos (83900)
    Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83900

    Megvannak a kései is!

    Előzmény: gombászok (83895)
    pedropolis Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83899

    Hamarosan kihajtanak a fenyők.

    Fenyőrügy párlatot készített itt már valaki?

     

    pedropolis Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83898

    Hát, ez már nem fog kiderülni mi okozta ezt a jelenséget. Legközelebb azért kihagyom az ásványvizet.

     

    Előzmény: sogi01 (83897)
    sogi01 Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83897

    Nekem is volt zöldségestől gyümölcsöm. Kozmaolajat szépen leválasztottam és sima ioncserélt vízzel higítok. Ezzel nem volt semmi gond,csak tiszta párlat.

    Előzmény: pedropolis (83896)
    pedropolis Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83896

    Hát, én is gondoltam valami vegy, esetleg védőszerre, csak nem voltam benne biztos, hogy a két főzésnél ez átmehet a párlatba. Mindenesetre, legközelebb nem ásványvizet használok és nem bóti almát. Bár, egy keveset látok a narancsomban is, pedig az pucolva lett. Forrásvíz szóba jöhet higításra? Abban nincs klór, viszont bacik lehetnek.

    Előzmény: Miklós1 (83881)
    gombászok Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83895

    Na ez az igazi békebeli répavágó!

    Mikor még a parasztok tehenet tartottak, ezzel aprították a takarmányrépát. Gyerekkorom régi szép emlékei jöttek elő láttán.

    Lajos, a haverodé 2 lityit megér, kést meg a kép alapján lehet bele csinálni, lehetőleg szerszámacélból.

    Nem törte a szilvamagot, vagy igen kicsi %-át. Habarcskeverő a keményebb szilvákat nem vágja(legalábbis nálam nem). Aztán jó még természetesen almafélékhez is.

    Előzmény: Szkajvolker Lajos (83888)
    norris53 Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83894

    Pálinkás jó napot !

     csak hogy pontot tegyünk a végére >>>  Saját csucsor ültetvényről :-)

     

    Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83893

    Nem azért linkeltem be mert azt szeretném megvenni, hanem egy ismerősömnek van egy ilyene és 2 liter finomságért átadná nekem.

    Előzmény: hal65 (83892)
    hal65 Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83892

    És ehhez mit szólsz?

     

    www.expressz.hu/almadaralo-birs-gyumolcs-dadaralo-elado-43798319/

    Előzmény: Szkajvolker Lajos (83888)
    Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83891

    Értem, csak azért kérdeztem rá, mert gombászok írta, hogy anno ilyennel darálták a szilvát.

    Előzmény: snapszmester (83890)
    snapszmester Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83890

    Ez a gép az almatermésűek cefrézésére való. A csonthéjasoknak ott a habarcskeverő.

    Előzmény: Szkajvolker Lajos (83888)
    snapszmester Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83889

    Most megfogtál!

     

    Még is, inkább hiszek a körülmények szerencsés vagy szerencsétlen összejátszásában. Hőfok, töménység, stb.

    Előzmény: sleves (83887)
    Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.03.21 -1 0 83888

    Találtam róla képeket, jó kis ára van.. A szilvánál a magokat nem töri össze?

     

    http://www.jofogas.hu/heves/Gyumolcs_szeletelo_6674311.htm

    sleves Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83887

    Még mielőtt beleköttök, hogy nem is az víz hanem kozmaolaj vagy akármi, nem szoktam az egészet egyszerre hígítani mindig csak egy-egy litert és a többi más vízzel nem pelyhesedett meg csináltam utána ellenpróbát újra az ominózus mentessel és az megint s***r lett.

    Előzmény: sleves (83886)
    sleves Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83886

    Lehetett a mentestől is, sokféle ásványvízzel hígítottam már de legutóbb valami olcsó szart vettem és azzal én is így jártam azóta forralt csapvízzel hígítok. 

    Előzmény: pedropolis (83871)
    snapszmester Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83885

    Megírhatná a kolléga úr, hogy 5 L vagy 5m3 cefréről van szó. A válasz is olyan lenne. :-)

    Költség szinten nem mind egy hogy mit javaslunk. A lényeg hogy fokolni nem érdemes.

    Előzmény: Miklós1 (83884)
    Miklós1 Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83884

    A cefréből szeszhozamot megállapítani Malligand készülékkel lehet (60-80ezer Ft lehet az ára) ami tényleg egy próbafőzést valósít meg kicsiben.

    A cefrét jól meg kell szűrni, ezt a levet forralni egy spirituszégővel, és a forrási hőmérsékletet egy higanyos hőmérő mérni. A Malligand készüléknél ez a hőmérő hlf-ban (hektoliterfok) van skálázva, és még van egy 1,5 körüli tényező is amit a cefre szárazanyag tartalma miatt le kell vonni a higanyszál értékéből. Elég pontos módszer.

    Hal65 megoldása szerint a forrási hőmérsékletet digitális hőmérővel mérjük és táblázatból keressük ki a hozzá tartozó alkohol koncentrációt.

    Lehet kávéfőzővel és kicsi hűtőspirállal próbafőzést is rendezni kicsiben, de esetleg olyan kevés alkoholod keletkezik, hogy egy fokolót nem is tudsz belemeríteni. Ez áll legközelebb a valósághoz, mert térfogatot és szeszfokot lehet mérni, nem csak hőmérsékletből következtetni vissza, valamint kimutatja a büdös pálinkát is.

    Előzmény: csepel 344d (83882)
    snapszmester Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83883

    Cefréből pontosan csak próbafőzéssel lehet az alkoholt kikalkulálni.

     

    Már megint a hígítás. Sokkal könnyebb a beleöntött vízre fogni a bajt mint keresni a főzési eljárásban.

    Mindig a saját hibájától lesz opálos. Nagyon sz... víz ami gondot okoz. Ivásra alkalmas víz nem okozhat opálosodást.

     

    A szövegértésről: a fórum átolvasása után a megállapítás. "A metilt forráspont alapján kell elvenni."

    Mennyi téveszme lehet még amit nem mernek-mertek megkérdezni?

    Előzmény: csepel 344d (83882)
    csepel 344d Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83882

    jónapot az uraknak.

    olyan kérdésem lenne,hogy a cefréböl hogy vagy milyen mérővel lehet a szeszhozamot megállapitani.

    válaszukat köszönöm.

    Miklós1 Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83881

    Nincs ám mindenre pontos válasz. Nem járt még úgy senki mint te, csak hasonlóan , de az mástől volt, szóval látszólag mindent jól csináltál de mégis valami kocsonyás fehéres üledék volt a pálinkádban, ami vattakorongos szűréstől eltűnt. Ez a lényeg, hogy az egyéni problémádat egyénileg meg tudtad oldani (kreatív vagy). Az én tippem szerint valami almavédő viasz párolódhatott át, de ezt sose fogjuk megtudni. Általános szabályként szoktuk mondani, hogy a zöldségesek maradéka csak gyakorlásra jó, nem igazi pálinka alapanyag, éretlenül szedik, védőgázok és védővegyszerek közepette kerül a standra, ha már végképp elszottyad akkor te meg becefrézed. Hol van ez a frissen szedett jó magyar gyümölcstől?

    Gyalogbodza

    Nekem nem undorító, hanem egy jó karaktares átható illatú pálinka, nem rosszabb mint a friss faeper pálinka.

    Előzmény: pedropolis (83864)
    vf1 Creative Commons License 2013.03.21 0 0 83880

    Pálinkás jóreggelt!   

    Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


     A tudás forrása

    http://www.snapszmester.try.hu/   

           Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

     

    Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

    Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

    Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

     

    Előzmény: vf1 (83526)
    Tucso69 Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83879

    Én "bogárízűnek" is mondanám. :-)

    Előzmény: hal65 (83859)
    Tucso69 Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83878

    Fiúk! A vízkő nem fog kicsapódni a pálinkából!

    Ezek kozmaolajok (magasabbrendű, összetettebb alkoholok).

    A mentes ásványvíz is jó higítani, de az ioncserélt, a nem klórízű csapvíz is.

    sogi01 Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83877

    :D  a szélhatás nálam is jelentkezett:)

    De nem gyenge aromával rendelkezett.

    Előzmény: hal65 (83859)
    sogi01 Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83876

    Szia Norris!

    Ha kihajtott teszek fel róla képet.

    Ja és a gyalogbodza párlat tényleg nem mérgező!Mert még élek:DDDD

    pedig mind elfogyott.

    Előzmény: norris53 (83860)
    gombászok Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83875

    Szerintetek bevehetem ezt a maszlagot?

    Előzmény: gombászok (83874)
    gombászok Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83874

    Na, már megint tanultam valamit! Csucsorpálinka. Hm, akár még jó is lehet.

    Előzmény: norris53 (83860)
    fürészes Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83873

    Már látom!!!

    Előzmény: pedropolis (83871)
    fürészes Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83872

    Mivel higítottad? Csapi víznél én is jártam így már,Én se tudtam mi az szerintem vízkő.

    Előzmény: pedropolis (83864)
    pedropolis Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83871

    Mentes ásványvízzel higítottam én is. Az lehet a baj?

     

    Előzmény: Gyevi50 (83870)
    Gyevi50 Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83870

    Üdv Pedropolis!

    Én is jártam igy, nem fogadtam meg a forumtársak jótanácsát, hogy ioncserélt ,szürt,forralt vagy jóminőségű vizzel higítsunk,

    mentes ásványvízzel higítottam meg is lett az eredménye, kicsapodott az üvegfalára szerintem a kalcium vagy valamely ásványi

    anyag. Én is átszürtem azóta semmi baja, az üveget csak homokkal tudtam kimosni.Vagy esetleg kozmaolaj? Volt kozmaolaj szűrés? Majd leírod ha esetleg rájösz mitől volt!

     

    Előzmény: pedropolis (83864)
    templomhegyi Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83869

    Halihó

    próbáld meg a fútót vagy a bástyát:)))

    Előzmény: hal65 (83852)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83868

    Anyag nem vész el csak átalakul:)))

    Előzmény: Tan-csi (83867)
    Tan-csi Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83867

    Az én nyereményem elveszett! :(

    Igaz, az szőlő volt.

    Előzmény: kupeci (83855)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83866

    Nem "vót" még de akkor most meg lesz!:))))

    Előzmény: norris53 (83865)
    norris53 Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83865

    Jövő héten kösd meg a kutyát :-)

    Előzmény: kupeci (83863)
    pedropolis Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83864

    Szép estét!

     

    Kicsit el voltam tűnve, de akadt egy válaszra váró kérdésem!

    Boltból kaptam néhány kg. almát, amit már nem tudtak a minősége miatt kirakni a pultra, így megkaptam ingyen.

    Egy befőzőfazékban megpároltam, majd a levével eggyütt, egy festékkeverővel pépesítettem.

    Kevés cukor, élesztő. Erjedés lezajlott, majd ezutén egyből lefőztem. A cefrének nem volt semmi gyanús illata.

    48 fokra kihigítottam a párlatot, majd szellőztettem, pihentettem.

    Pár hét után ránéztem az üvegre, kicsit meglötyköltem és ekkor láttam valami furcsa anyagot az üveg falán.

    Kicsit fehéres, de áttetsző egy miliméternél kissebb kis anyag rakódott ki az üvegen, az alján elég vastagon.

    Mintha kicsit zselés, vagy kocsonyás lenne az üveg. Átszűrtem az egészet egy vattakorongon. Elég nehezen tudtam kimosni.

    Lehet ez valami vegyszertől? Csak a bolti gyümölcsben van. Kicsi a narancsban is látszik.

    kupeci Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83863

    Szia norris!

    Azt a csucsort mikor tesztelhetném le?:))))

    Előzmény: norris53 (83860)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83862

    Akkor megérkezvén el lehet mondani hogy "miszélhozott"?:))))))

    Előzmény: hal65 (83859)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83861

    2 L szilvát kés nélkül is megér!:)

    Előzmény: Szkajvolker Lajos (83857)
    norris53 Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83860

    Pálinkás jóestét !

     Kupeci uram :-) Itt az élő pálda -- gyalog bodza - mérgező nyersem 60C° Mére ganyaga le bomlik - kerti csucsor - szintén mérgező (burgonya félék családja ) 60C°lebomlik !

    A kerti csucsor és az ebsőlő könnyen me külnbüztethető egymástól  CSUCSOR  levelei nem fűrészesek a bogyók sokkal nagyobbak - az érett bogyó már nem fényes ! Az ebszőlő levele fűrészes szélü...

     Ja én ittam csucsor pálinkát nem keveset - gyalog bodza pálinkát is -és azthiszem élek még :-)

    vad faj          kerti változat

     

    hal65 Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83859

    Köze nincs hozzá!

    Kellemetlen illat, íz, és erős szélhajtó hatás!

    Tapasztaltam:)

    Előzmény: kupeci (83854)
    Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83858

    Köszönöm, nincs esetleg valakinek ilyenről képe amin fel van szerelve a kés?

    Előzmény: kupeci (83853)
    Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83857

    Egyik cimborámé megvannak a kései is! Árban mit ér? 2 lityi "szilvalét" kér érte.

    Előzmény: gombászok (83856)
    gombászok Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83856

    Nagyon jól felkészített eladásra, csak éppen a lényeg hiányzik belőle-a kései!

    Anno ilyen kütyüvel-kézi erővel-500 mázsa szilvát pépesítettünk.

    Előzmény: Szkajvolker Lajos (83851)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83855

    A Tzd-n a tombola egyik nyereménye volt a vadbodza pálinka,nem tudom kihez jutott.:)

    Előzmény: hal65 (83852)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83854

    Hasonlít a rendes bodzára?

    Előzmény: hal65 (83852)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83853

    Szerintem ez Khüne répadaráló,csak mindha hiányoznának a kései.

    A dadálmány nagyságát lehet ugyan növelni a fordulatszám optimalizálásával,de olyan munkát ne várj tőle mint egy ágdarálótól vagy egy kalapácsostól.

    Ezzel együtt is alkalmas almára birsre tökre körtére vagy hasonló gyümölcsökre. 

    Előzmény: Szkajvolker Lajos (83851)
    hal65 Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83852
    Én már főztem gyalogból. Felejthető a párlata.
    Előzmény: kupeci (83850)
    Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83851

    Kérdezném, hogy ez miféle daráló, és alkalmas e cefrekészítéshez, mekkora darabokra vág?

     

    http://imagerz.com/QE8SDUtvAwMBXlJMEQVR

    http://imagerz.com/QE8SDUtvAwMBXlJMEAVR

    http://imagerz.com/QE8SDUtvAwMBXlJMEwVR

    http://imagerz.com/QE8SDUtvAwMBXlJMEgVR

    kupeci Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83850

    A "gyalogbodzából" is főznek és ugyan a növény mérgező de a párlat nem. Én ugyan nem ittam ,de szívesen megkóstolnám ha tehetném.

    Előzmény: hal65 (83848)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83849

    Reája gondoltam én is!:)))

    Előzmény: hal65 (83848)
    hal65 Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83848

    Én asszem ittam is Noriszéból, a ZD-n.

    Nem volt mérgező:)

    Sőt!

    Olyan "kőmég" íze volt.

    Előzmény: kupeci (83847)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83847

    Egy, bizonyos esetekben kifejezetten mérgezőnek tartott bogyót, úgynevezett „ebszőlőt" árult áfonyaként a Búza téri piacon egy idős asszony – tudta meg portálunk. A dologra egy vásárló figyelt fel, az árut elkobozták és megsemmisítették.

    Egyébként főznek csucsorból is páninkát.

    Előzmény: szilvakukc (83845)
    vf1 Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83846

    Pálinkás jóreggelt!   

    Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


     A tudás forrása

    http://www.snapszmester.try.hu/   

           Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

     

    Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

    Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

    Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

     

     

    Előzmény: vf1 (83526)
    szilvakukc Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83845

    És az milyen? Letépi a gyerek kezét, mikor le akarja szakajtani?

    Előzmény: kupeci (83838)
    szilvakukc Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83844

    A helyiek fésűvel szedik, így haladósabb, bőrük színén is látszik nehéz munkájuk.

     

    Akkor most már értem mit jelent, minden falutábla alatt a kiegészítő felirat:

    "Nu mulți dintre romi, dar afine"(Nem a cigány sok, hanem az áfonya!):DDD

    Előzmény: gombászok (83843)
    gombászok Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83843

    Nem vagyok erdélyi, de sokat jártam arrafelé, az áfonyapálinkájuk tulajdonképpen ágyaspálinka: valamilyen pálinkába (rosszabb esetben metilalkoholba!!) áztatott fekete áfonya gyümölcs, ha cukrozzák is, áfonyalikőr.

    A fekete áfonya egy kis apró, 25-30 cm-s bokorka, termése kb a feketeribizlihez hasonló méretű. 1500 m feletti tengerszintmagasságon szőnyegszerű állományt alkot. Bogyója rettenetesen fog, jobban, mint a fekete bodzánk. Volt szerencsém többször sajátkezőleg "szedegetni", kézzel lehetetlen annyit leszedni, amit meg ne tudnál enni.

    A helyiek fésűvel szedik, így haladósabb, bőrük színén is látszik nehéz munkájuk.

    Előzmény: héjja60 (83841)
    gombászok Creative Commons License 2013.03.20 0 0 83842

    Sejtettem, hogy ez az "áfonyád"! Nem javaslom megenni/meginni, mégiscsak a Solanaceae család tagja, melyek némelyike kifejezetten mérgező (dohány, nadragulya, stb) de azért akad ehető is (paprika, paradicsom, padlizsán).

    Nevezett növényt két éve akarta velem megetetni a szomszédasszonyom áfonyaként.

    Leleményes a magyar ember, ha már nincs igazi áfonyája, talál magának és üzletet csinál belőle!

    Másik hasonló eset a távolkeleti Goji bogyó magyarosítása, az útszéleken, temetőben nálunk termő Líceum-ról szedett bogyóját árulják, minő véletlen Ő is a S. család tagja,s mérgező.

    Előzmény: sogi01 (83837)
    héjja60 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 83841

    Ha van a fórumon erdélyi , mondjuk sepsziszentgyörgyi , ő biztos főzőtt már.

    Mi készül már megint Zalában ??

    Előzmény: bujukcekmece (83834)
    héjja60 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 83840

    Igen ez úgy néz ki mint az ebszőlő , ennek van egy "nemesített" változata ,mely nagyon 

    hasonlít az ebszőlőhőz,......ezt árulják a piacon áfonyaként. Semmi köze nincs egymáshoz

    egyiknek sem !!!! Nem biztos , hogy szeretnék az ebből főzőtt pálinkából inni .

    Ez olyan kicsit mint a perui földicseresznye ,....ez ehető,... de van egy izraeli változata , mely-

    nek narancsszínű hártyája van és a termése piros,.....hát ezt nem ajánlom senkinek !

    De majd a hozzáértők ezt pontosan kifejtik !!!!

    Előzmény: kupeci (83838)
    sogi01 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 83839

    Úgytudom Zsuzska jobban ért hozzá...Ő adta :)

    Előzmény: kupeci (83838)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.19 0 0 83838

    Úgy néz ki mint az ebszőlő.....

    Előzmény: sogi01 (83837)
    sogi01 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 83837

    Ezt találtam a neten... egy Kollégátol kaptam.

     

    "

    Azután Juhász Magdolna, a kaposvári múzeum botanikusa elmondta, végül a kertészeti egyetem növénytani tanszékén egy szakember segítségével sikerült beazonosítani. Nem a fekete csucsor. Ugyanaz a faj, Linné nem különítette el annak idején, változatként létezett. Most már külön, önálló fajként kezelik. A latin neve: Solanum melanocerasum, dél-amerikai eredetű, Angliában viszont termelik és főleg lekvár készítésére használják. Arra nem tudott választ adni, hogy solanintartalma milyen, az irodalom nem tér ki rá. Maga is kóstolta a belőle készült lekvárt, nem lett baja. Angol neve: Garden Huckleberry.

    Az internet következett ezután, a megadott két név a találatok tömkelegét hozta angol és német nyelven. A képi illusztrációk a termesztési módot is mutatják, de a sárga háromszögben lévő felkiáltójel jelzés is megtalálható. Vagyis vigyázat, a burgonyafélékhez tartozó növény mégsem egészen szelíd. Alapvető szabály: csak a teljesen beérett és fagycsípte bogyók alkalmasak lekvár, szörp készítésére leginkább más gyümölccsel, például almával társítva. A zöld és a kemény fekete bogyók mérgezők!"

    Előzmény: gombászok (83836)
    gombászok Creative Commons License 2013.03.19 0 0 83836

    Ez érdekes lehet, milyen áfonyából fogtál magot? Van róla képed, vagy leírásod?

    Előzmény: sogi01 (83835)
    sogi01 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 83835

    Majd idén igen,fogok.magokat már elvetettem,remélem ki is hajt....

    Előzmény: bujukcekmece (83834)
    bujukcekmece Creative Commons License 2013.03.19 0 0 83834
    Áfonyából csinált már valamelyikőtök pálinkát?
    hal65 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 83833

    :))

    Előzmény: vf1 (83830)
    vf1 Creative Commons License 2013.03.19 0 0 83832

    Pálinkás jóreggelt!   

    Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


     A tudás forrása

    http://www.snapszmester.try.hu/   

           Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

     

    Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

    Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

    Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

     

    Előzmény: vf1 (83526)
    Tucso69 Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83831

    Köszönöm szépen! 

    Gondolom mást is érdekelhet, de majd kiderül.

    Előzmény: Csirkés1 (83829)
    vf1 Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83830

    Egy rézüveg tényleg nagyon jó lenne.... :)

    Előzmény: Csirkés1 (83828)
    Csirkés1 Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83829

    küldök pár képet ha gondolod privátba! nem akarom terhelni az oldalt!

    Előzmény: Tucso69 (83799)
    Csirkés1 Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83828

    Szép estét!

     A főzömre deflegmátort szeretnék szerkezteni! Következő megoldásokban gondolkoztam:

     a üst tetejére a pára cső kezdeténél egy 4l party söröshordó vagy a pára cső végére egy 4l befőtes üveg! Szerintetek működne? Az üveg akár látványos is lehet!

     Köszönöm a segítségeteket!

    Tucso69 Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83827

    Az nem vitás!

    Viszont alap, hogy csak olyat cefrét (bort) teszünk az üstbe, amit meg merünk kóstolni! Bezony!

    Előzmény: kiflee83 (83826)
    kiflee83 Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83826

    ÁÁÁ épp ezez hogy semmit nem tudok róla, kitudja milyen igényességel volt az elkészítve... Nem kóstolgatok csak úgy emmit sem, ha egyszer átmegy a pálinka főzőn, akkor az legalább valamit sterilizál rajta.. :)

     

    Előzmény: zsuzska60 (83819)
    Tucso69 Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83825

    Akkor most igyunk Sándoraink egészségére!

    jana001 Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83824

    Isten éltesse a Sándorokat!

    Törölt nick Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83823

    7végén benézek az elfekvőbe, van-e valami különlegesség :)

    Előzmény: templomhegyi (83814)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83822

    Én meg birssel köszöntelek benneteket, egészségetekre!:)))

    héjja60 Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83821
    norris53 Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83820

    Pálinkás jó napot !

    Isten és a pálinka éltesse a Sándorokat !!

    zsuzska60 Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83819

    Először kóstold meg! Ha bornak meginnád, akkor lehet belőle valami!

    Előzmény: kiflee83 (83818)
    kiflee83 Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83818

    Sziasztok!

     

    Vörösborból szeretnék pálinkát főzni, hozzájuthatok kb 60 liter kb 20 éves borhoz egy ismerős öreg néni pincéjéből. Annyit tudok róla hogy szellőztetni kell a ként belőle...  Ezt miképp tudom megtenni, és honnan tudom hogy nincs benne több kén, ami össze zavarja a pálinka zamatát..?

    firekiller Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83817

    Majd törexünk az ócószágra:)

    Előzmény: Törölt nick (83812)
    templomhegyi Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83816

    Az kemény:))

    Előzmény: zsuzska60 (83815)
    zsuzska60 Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83815

    van nekem is valami ritkaság...

    Józsi barátom csak úgy hívja: kapanyél faxúaknak való...

    Előzmény: templomhegyi (83814)
    templomhegyi Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83814

    zsuzska uram neked milyen különlegességed van elfekvőben?:)

    templomhegyi Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83813

    Van 2,5 éves Fütyülős Barack ha gondolod vagy ne bombázzunk a jobnál jobb ajánlatokkal:))

    Előzmény: Törölt nick (83812)
    Törölt nick Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83812

    Drága ajándékot nem fogadhatok el!

    Előzmény: snapszmester (83811)
    snapszmester Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83811

    Hogy kibét kimentsem?

    Van 1üveg 10 éve megkezdett  cujkám...

    Előzmény: Törölt nick (83810)
    Törölt nick Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83810

    Mit és mennyit ajánlotok?

    Előzmény: zsuzska60 (83808)
    templomhegyi Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83809

    Még szép:)

    Teljesen önzetlenül

    Előzmény: zsuzska60 (83808)
    zsuzska60 Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83808

    csak megfelelő mennyiségű és minőségű pálinkáért!

    Különben benne hagyjuk :-)

    Előzmény: templomhegyi (83807)
    templomhegyi Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83807

    kibé te most nagy sz..rban vagy:)) de majd kimentünk!

    Előzmény: Törölt nick (83804)
    templomhegyi Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83806

    Sok boldogságot és nagyon jó pálinkákat minden kedves Sándor-nak

    hal65 Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83805

    Kedves Sándorok!

     

    Az Isten éltessen Titeket névnapotok alkalmából!

    Ahogy nézem az előrejelzéseket, beváltjátok reményeinket az időjárással kapcsolatban :)

    Törölt nick Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83804

    jájjjj, nem is kékkel akartam, minnyá jön a PityókásAdmin osszt annyi

    Előzmény: Törölt nick (83803)
    Törölt nick Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83803

    Sándoroknak.

     

    Ma befogsz rúgni mint a szamár,

    holnap olyan leszel mint lajhár,

    sarokba is csak azért fogsz álni

    hogy kapaszkodva tudjál hányni.

    zsuzska60 Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83802

    Sándorok - jó torok!

    Boldog névnapot!

    Előzmény: rézműves1 (83801)
    rézműves1 Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83801

    ...fagymentes, pályinkás jó reggelt...és Isten éltesse a Sándorokat...reméljük, hogy most nem lesz lukas a zsák...

    vf1 Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83800

    Pálinkás jóreggelt!   

    Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


     A tudás forrása

    http://www.snapszmester.try.hu/   

           Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

     

    Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

    Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

    Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

     

     

    Előzmény: vf1 (83526)
    Tucso69 Creative Commons License 2013.03.18 0 0 83799

    Szia! Tennél fel még képeket erről a masináról? Érdekelne hogy működik!

    Előzmény: Csirkés1 (83757)
    szilvakukc Creative Commons License 2013.03.17 0 0 83798

    Mé konyult vóna le? Csak névadó ünnepség lesz. Lehet, hogy valami latin nevet ad neki. Mongyuk, "allodaco", vagy "anusrosusz". Várjuk ki a végit.:DD

    Előzmény: Baracilin (83796)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.17 0 0 83797

    Igen , itt sokat olvastam már hogy nem mindegy hogy melyik irányba lejt!:)))))))

    Előzmény: Baracilin (83796)
    Baracilin Creative Commons License 2013.03.17 0 0 83796

    Urológushoz a páracsövet???

    Csak nem lekonyult? :D Siess vele, a többség úgy szereti ha emelkedik :)

    Előzmény: szilvakukc (83794)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.17 0 0 83795

    Urológushoz névadóra? ...akkor az öreg prosz-tatával hova kell menni!?:))))))))

    Előzmény: szilvakukc (83794)
    szilvakukc Creative Commons License 2013.03.17 0 0 83794

    Te nőgyógyászhoz hordod a deflegmátoraidat tesztelésre?! Hogy mik vannak! Holnap elviszem a páracsövemet egy urológushoz, kíváncsi vagyok, mi lesz a neve?:))

    Előzmény: kupeci (83791)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.17 0 0 83793

    Akár többel is szívesen, főleg ha adott volna valami szebb nevet is neki:)))

    Előzmény: Feriba51 (83792)
    Feriba51 Creative Commons License 2013.03.17 0 0 83792

    És természetesen tartozol egy felessel a keresztapának! :-)))

    Jó nedűt!

    Előzmény: kupeci (83791)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.17 0 0 83791

    A kifejezés nem tőlem származik, de már attól tartok rajtamarad:))

    Előzmény: templomhegyi (83790)
    templomhegyi Creative Commons License 2013.03.17 0 0 83790

    "hüvelyspirálos"

    Atya Úristen ,hogy mik vannak :))))

    Előzmény: Miklós1 (83789)
    Miklós1 Creative Commons License 2013.03.17 0 0 83789

    A fokozot deflegmáció szerelmeseinek egy újabb diagram. Ezúttal

    -kupeci hüvelyspirálos megoldása (kis gyakorlás után maximális kihasználtsággal) látható -vasbicikli dörzsi töltetes sisakja (vagy páracsöve vagy oszlopja) mellett és etalonként

    -naerriszunk hűtött páracsöves megoldása is szerepel zöld vonallal.

    rézműves1 Creative Commons License 2013.03.17 0 0 83788

    ...pályinkás jó reggelt...

    vf1 Creative Commons License 2013.03.17 0 0 83787

    Pálinkás jóreggelt!   

    Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


     A tudás forrása

    http://www.snapszmester.try.hu/   

           Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

     

    Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

    Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

    Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

     

     

    Előzmény: vf1 (83526)
    TINTUS Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83786

    Gondolom már egy csepp sincs belőle....

    Előzmény: Mr.Stratos (83771)
    Csirkés1 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83785

    Köszönöm a válaszokat mindenkinek!

    Lesz még pár kérdésem tuti mire belejövök!

    kupeci Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83784

    Vagy ezt még a kampányidőszakban mondták:)

    Előzmény: barkócza (83782)
    Babar66 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83783

    Nekem (anno) a narancs is, mandarin is inkább rostos volt mint sűrű. Eresztett az lét bőven. Második nap, mikor beindult a forrás, a felső harmada volt a "száraz" rost, az alsó két harmada szín lé. (Lezárva, kotyogóval erjedt, mondjuk elég sokáig kellett hintáztatni az átlátszó fehér hordóban, mire végre feljött a lé...)

    Üdv!

    Előzmény: snapszmester (83777)
    barkócza Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83782

    Nyilván kenyeret sem esznek meg sört sem isznak.

    Előzmény: Csirkés1 (83772)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83781

    Nincs mit tenni, türelmesnek kell lenni:))

    Előzmény: templomhegyi (83778)
    Babar66 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83780

    He-he, beelőztél! Ahogy olvastam, szó szerint ez jutott eszembe. 

    Üdv!

    Előzmény: vf1 (83759)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83779

    A tapasztalatom szerint ha friss a narancs akkor nem tud, de így is került bele egy kis víz, cukor oldat gyanánt:)

    Előzmény: snapszmester (83777)
    templomhegyi Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83778

    Nem tudom fel tenni a számitógépre ,valami gyikja van ennek az öreg masinának .

    Ha minden jól megy holnap újratelepitem és hátha sikerül.

    Előzmény: kupeci (83776)
    snapszmester Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83777

    Ha a reggelink nem győzött meg akkor hallgass az öregekre, de nem k... nehéz, lehetetlen élesztő nélkül alkoholt előállítani. (a szintetikus módszert most hanyagoljuk)

    Narancsosoktól kérdezem - lehet sűrű a cefre?

    Előzmény: Csirkés1 (83772)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83776

    Szia templomhegyi mester!

    Nem küldted a fotókat:)))

    Előzmény: templomhegyi (83775)
    templomhegyi Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83775

    Hali

    Hát élesztő nélkül K..nehéz pálinkát főzni

    ha nem teszel bele akkor is van benne un. virágélesztő ha meg teszel bele akkor meg azért (az meg fajélesztő vagy sütőélesztő)

    na etz magyarázd el az "öregeknek"

    Előzmény: Csirkés1 (83772)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83774

    Az öregek csináltak már narancscefrét?:)

    Előzmény: Csirkés1 (83772)
    hal65 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83773

    Akkor nyilván kenyeret sem esznek az "öregek" mert puffasztja őket!

    Előzmény: Csirkés1 (83772)
    Csirkés1 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83772

    A narancscefrém nagyon sűrű, tegyek hozzá vizet és élesztőt?

    Itt nálunk az öregek nem javasolnak élesztőt semmihez, mert hogy puffasztja a gyomrot és büfögtet, igaz ez?

     

     

    Mr.Stratos Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83771

    Kibének nagyon igaza van...saját páleszt nem dicsérünk ! Nekem Tintusz mondta,hogy ha nem is Oscar,de egy berlini Aranypálmára jó az őszim ! Elhittem neki...)))))

    Előzmény: Törölt nick (83764)
    Csirkés1 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83770

    igen meg hámozom!

    Előzmény: vf1 (83759)
    hal65 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83769
    Mit veszíthetek? ;)
    Előzmény: Törölt nick (83766)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83768

    Igyekezz nem leszűkíteni az addigi keresztmetszetet, és akor nem lesz baj.

    Előzmény: Csirkés1 (83757)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83767

    :)))

    Előzmény: norris53 (83756)
    Törölt nick Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83766

    Bátor vagy.

     

    mint a vakló  :))

    Előzmény: hal65 (83765)
    hal65 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83765

    Vállalom!

    Előzmény: Törölt nick (83764)
    Törölt nick Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83764

    Majd ha a ZD-sek előtt csinálod, és ott kostoljuk...

    Tudod, a pálinka próbája a ZD tagok véleménye, ha ott megállja a helyét jöhet az Oscar díj :)

    Előzmény: hal65 (83763)
    hal65 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83763

    Kóstoltam a produktumot.

    Hibátlan!

    Előzmény: Törölt nick (83762)
    Törölt nick Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83762

    Amiről beszéltél az bizony szenzációs lenne!

     

    Persze ha a pruduktum is szenzációs lesz, nem csak iható :)

    Előzmény: hal65 (83761)
    hal65 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83761

    Noris Mester!

     

    Nyúlj bele nyugotta abba darázsfészekbe, mert szerintem nagyot alkottál!

    Kinek nem inge, ......

    Szerintem sokakat érdedekelne, a szerkezet működése, leírása, vagy csak egy kis magyarázat, hogy mi is az a sok "kütyü" ott toronyba rakva :)

    Úgy látom egyébként, hogy ez az év az újítások éve lesz.

    Én is készülök egy újdonsággal, de ez egyelőre maradjon titok:)  

    (bár néhány "bennfentesnek" már beszéltem róla:)

    Ha kész lesz ígérem beszámolok róla.

    Tehát, ne tarts minket tudatlanságban!

    Előzmény: norris53 (83756)
    Baracilin Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83760

    A gyümölcskosár a beletett gyümölcs mennyisége/tisztázni felrakott alszesz aránya alapján befolyásol.

    Kevés alszesz / sok gyümölcsnél érezhető...fordítva nem.

    Nekem emiatt 2 van...

    A második 7-8x annyi gyümölcs befogadására alkalmas. Édemes fakokra választani, hogy a gőz alaposan átjárja a gyümölcsöt, amit apróta vágva vagy daráva célszerű beletenni. (Málnát raktam csak bele bogyós formában ott az is megfelelő eredmnyt adott)

     

    Szkajvolker Lajos:

    Nem tudok róla hogy valahonnan letölthető lenne.

    Előzmény: Csirkés1 (83757)
    vf1 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83759

    A narancsot meghámozod darálás előtt ugye?

    Előzmény: Csirkés1 (83757)
    snapszmester Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83758

    Szerintem a deflegmátornak, Pistorius tányérnak nincs ellenállása. Vékony páracső, vékony, hosszú, nem eléggé lejtő hűtő, buboréktányéros feltét okozhat torlódást.

    Előzmény: Csirkés1 (83757)
    Csirkés1 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83757

    Napsütéses jó napot!

     

    Vízzáras főzőmre deflegmátort szeretnék rátenni! Az lenne a kérdésem, hogy a deflegmátor ellenállása kinyitja-e a vízzárat?

    Gyümölcskosár alkalmazása mennyire befolyásolja az ízvilágot? Érezhető a különbség?

    A tegnapi alkotásom egy gyümölcsdaráló és egyben centrifugáló, nem ér nevetni! Nagyon jól működik!!! 160 kg narancsot kb. 10 perc alatt, 3 nagy láda almát pedig kb. 15 perc alatt ledarálta.

     

    norris53 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83756

    Hát - magyarázat ugyan van de nem szeretném igazán mert darázsfészekbe nyúlnék !

    Azért egyénileg ha időm engedi megosztom azokkal akik talán hején tudják kezelni :-)

    Igen a két cső csonk a vízhűtéses pistoriusról lejövő vizet fogadja ! na a többi még nem publikus :-)

    Előzmény: rézműves1 (83755)
    rézműves1 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83755

    ...ejha!!...ez igen Norris mester...klasszul néz ki...magyarázat is van hozzá???...az első képen a hengerből kijövő két cső, az a víz ki-be???...a másik mire való??? abba megy az aromakosár???...

    Előzmény: norris53 (83754)
    norris53 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83754

    Pálinkás jónapot !

     

    Most hogy ezerrel süt a nap és - 1C°van egy kis részlet a ĄgépparkrólĄ>>

    vinik táltos Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83753

    Amennyiben a csőben folyamatos a vízfolyás, - 15 fok körül kezd beállni a víz.

    Ha  - 10 fok van, a talaj az első nap legfeljebb 3-5 cm mélyen fagy át.

    Mivel egy két napról van szó, a fagy nem tehet nagy kárt a berendezésben.

    Mindezzel együtt én nem támogatom a vízzel való permetezést.

    Nékem is vannak gondjaim, de (nem a költségek miatt) inkább füstölök.

    Sem a vízpermettel, sem a füstöléssel nem lehet 100 %-ban megmenteni a termést, de tapasztalataim szerint (mivel mindkét esetben szélcsend, vagy minimális szél kell kell, hogy legyen) a füstölés jóval olcsóbb.

    Csak (mindenféle edény nélkül) a fák közelében kell rakni tüzet.

    Én (ha kellett) nedvasített fűrészport használtam.

    Bocs, hogy én írtam, de elég sok pálinkafás fórumozót érdekelhet.

    Előzmény: rézműves1 (83752)
    rézműves1 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83752

    ...azért arra tényleg kiváncsi lennék, hogy milyen módon akadályozod meg a fagynak kitett, vékony, földfeletti öntözőcsövekben, hogy belefagyjon a víz!...polifoam csőhéj??...mert gondolom nem 1m-re, a fagyhatár alá ástad le a csöveket...vagy igen???...mert akkor viszont folyamatosan permetezni kell, amíg mínuszok vannak és a mai 800-1000ft/m3 víztarifa mellet, (hacsak nincs kutad) már lehet, hogy nem olyan olcsó ez a módszer...vagy olyan kevés víz kell ehhez, hogy az nem számottevő???...

    Előzmény: bujukcekmece (83747)
    rézműves1 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83751

    ...pályinkás jó reggelt....

    Törölt nick Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83750

    Ez a művészet, filozófiai mélységekkel megmagyarázni a lustaságot :)

    Előzmény: szilvakukc (83748)
    vf1 Creative Commons License 2013.03.16 0 0 83749

    Pálinkás jóreggelt!   

    Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


     A tudás forrása

    http://www.snapszmester.try.hu/   

           Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

     

    Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

    Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

    Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

     

     

    Előzmény: vf1 (83526)
    szilvakukc Creative Commons License 2013.03.15 0 0 83748

    Csak kíváncsi voltam hogy működik, és úgy, ahogy gondoltam. Én pölö télire szétszedem az öntözőrendszert, mire összeszerelném, bőven kitavaszodna, egyébként is mínusz nemtommenyiben még az is szétfagyna, nemcsak a fa, úgyhogy problémás. Nekem is vannak pálinkaszerető barátaim, de valszeg két hétig röhögnének, ha éjszaka mínusz 10-ben füstölni hívnám őket, és nem is hibáztatom, olyan csíra még nem dugta ki a fejét a földből, amiért én is hajlandó lennék egész éjszaka kinn szívni, ráadásul, lehet, hogy hiába. Nem vagyunk egyformák, igaz-e? Én inkább iszogatom a tavalyit a meleg szobában, és sóhajtozom, hogy milyen nehéz az élet.  Igaz, a gépnél sem szoktam sírni, ha elfagy a barack, hát lesz szilva, vagy meggy, valami mindig van. Nem a szar munkát megtanulni művészet, hanem könnyű munkával megkeresni rá a pénzt, hogy a szar melót elvégeztethessük mással.:DDD

    Előzmény: bujukcekmece (83747)
    bujukcekmece Creative Commons License 2013.03.15 0 0 83747

    Jaj! Nekem is van fagyérzékeny ültetvényem 28 barackfával, és készenlétben van az öntözörendszer erős porlasztással, raklapokból tákolt támrendszeren. Került párezer forintba a tömlő, a gyorscsatik, meg az 5 méteres sugárba terítő öntöztető.

    Ha azt vesszük, hogy minden fa terem 50 kilót, lehet nem a gép mögül okoskodok, és kimegyek éjszakára tüzelni, locsolni füstölni, mert 28x50kg az több mint a semmi. Ha az időjárás oly szélsőséges, hogy napokig nem kíméli az ültetvényt és annak védelme gazdaságtalan, akkor nincs mit tenni! De leggyakrabban az éjszakai un. kisugárzásos fagy teszi a legnagyobb károkat a gyümölcsösökben. Ez kb. 12 óra aktív védelem. Van akinek megér ennyit, van akinek nem, mindenki döntse el maga! Nekem van annyi pálinkaszerető barátom, hogy ha kell jönnek és segítenek. Nem várom az EU-tól:) 

    Ha meg kell venni majd azt a pár mázsa barackot, akkor lehet, hogy meg ért volna egy próbát. Sokan sírtak, hogy elfagyott az egyetlen cseresznyefájuk, almafájuk egy szélcsendes éjszakán. Ha azt vesszük, hogy egy-egy  ilyen fa 10-15 liter pálinkát ad nekünk magánfőzőknek, akkor lehet meg ér annyit, hogy gyújtok alá két-három vödörben tüzet, és ha kell egész éjjel táplálom, persze, csak ha az időjárás enged védekezni a fagykár ellen! Mondjuk nekem nem furcsa, hogy egész éjjel kinn vagyok a hidegben:)

    Előzmény: szilvakukc (83745)
    bujukcekmece Creative Commons License 2013.03.15 0 0 83746

    pontosan így fagynak el a fák....

    Előzmény: szilvakukc (83745)
    szilvakukc Creative Commons License 2013.03.15 0 0 83745

    Lehet, hogy nem vagyok elég parasztember, és nehéz a felfogásom, de most akkor mit is kő csinálni? Ha mondjuk van egy gyümölcsösöm, kb. 25-30 fával, akkor most ott kéne lennem, és mindegyik alatt vödörben füstölni napokig, míg el nem mén a fagy? Vagy kivinni egy tartálynyi vizet, és permetezgetnem a fákat? Mert ez jó, ez az öntözőrendszer, és a Birkás azt mondta szívesen csinálnak nekem is ilyet pár milkáért, mert sajnos az EU-s támogatás-amiből ő is csinálta- most pont elfogyott, de ne adjam fel, érdeklődjek nyugodtan úgy 250 év múlva, hátha.:DDD

    Előzmény: bujukcekmece (83741)
    bujukcekmece Creative Commons License 2013.03.15 0 0 83744

    Hidd el, hogy sokak akkor sem tesznek, ha ez nem jár nagy teherrel, mert sírni mindig is könnyebb volt, pláne a székben hátradölve.

     

    Tisztán, mint 1962. március 15.

         

    Előzmény: firekiller (83743)
    firekiller Creative Commons License 2013.03.15 0 0 83743

    Ha az emberek látnak kiutat vagy reményt, akkor megtesznek mindent a dolgaik védelmébe.

    Persze ha ez sokba kerül vagy bizonytalan az már nem mindig nyerő.

    Ami nagyon hiányzik az egy tudományos háttér, növénytemesztési kutató intézetek, tanulmányok ...

    Sajnos a rendszerváltás után a legtöbb tönkrement vagy vegetál:(

    Előzmény: bujukcekmece (83741)
    vinik táltos Creative Commons License 2013.03.15 0 0 83742

    Ha megfokolod, és megírod, hogy miből főzték,mi is többet tudunk segíteni.

    Ha van még benne szesz, akkor én még legalább kétszer átpárolnám,  várhatóan semleges ízű vodka lesz, és jóval kevesebb (30 % veszteség).

    Eldöntheted, hogy (ha van annyi, hogy megérje felönteni) átpárolod, vagy kiöntöd.

    Ha lepárlod, a vodkát 50 %-ra hagyd, több mindent lehet belőle készíteni,

    Igaz, ez pálinkás topic, de kár lenne az alkoholért.

    Üdv.

    Előzmény: Kimondhatom (83687)
    bujukcekmece Creative Commons License 2013.03.15 0 0 83741
    Amúgy, meg örülök, hogy végre a tavalyi példával ellentétben, a tenni akarás fajtája a téma, nem pedig a számítógép mögötti siránkozás, hogy így elfagyott, úgy elfagyott! Az sírhat, aki megpróbált mindent, de végén a természet győzött! Aki rá se b...szott, az ne ríjjon!
    Előzmény: firekiller (83736)
    firekiller Creative Commons License 2013.03.15 0 0 83740

    Ezt is mint mindent tanulni kell.

    Előzmény: bujukcekmece (83739)
    bujukcekmece Creative Commons License 2013.03.15 0 0 83739
    A jég így nem nagyon szigetel! A lényeg a folyamatos permetezés, mivel a kijuttatott víz fagypont felett van ezért a jeges felületen hőt ad le fagyáskor. Tehát a cél, hogy vékonyan, egyenletesen fedje be a rügyeket a jégréteg, és ezt kell mindaddig porlasztva permetezni, míg nappal magától le nem olvad, megszünik a fagyás. Ha túllocsolod, akkor vizessen szarráfagy minden, ha vastag a jégréteg, akkor nem működött a víz hőleadása, lehül a jégréteg a környező hőmérsékletre, aztán szarrá fagy...
    Tavaly, ezzel a módszerrel akartak megvédeni egy helyi oltványtelepet, de nem ért semmit, mert túlöntözték. A gazda nem járt utánna a pontos eljárásnak.
    Előzmény: firekiller (83736)
    norris53 Creative Commons License 2013.03.15 0 0 83738

    Jól látod a lényegét - kupeci barátom :-)

    Előzmény: kupeci (83735)
    norris53 Creative Commons License 2013.03.15 0 0 83737
    Előzmény: firekiller (83736)
    firekiller Creative Commons License 2013.03.15 0 0 83736

    Az illető úgy magyarázta, hogy a jégburok hőszigetelőként működik.

    Előzmény: kupeci (83735)
    kupeci Creative Commons License 2013.03.15 0 0 83735

    Szia Norris!

    Nem inkáb arról van szó hogy miközben végbe megy a fagyás az hőleadással jár és ez a keletkezett hő védi meg a növényt?:)

    Előzmény: norris53 (83734)
    norris53 Creative Commons License 2013.03.15 0 0 83734

    Pálinkás jó napot !

    Szia fire - ez a thnológia úgy működik igazán ha fojamatosan permetezed a vizet !

    A fákjás módszer meg amit bujuk javasol csak szélcsendes időben működik !

    Azért csak próbálkozz még mindig jobb mintha meg sem próbálod :-) itt 5 cm hó és - 1 c°van

    Előzmény: firekiller (83733)
    firekiller Creative Commons License 2013.03.15 0 0 83733

    Hóhányós szebb napot!

    Nem csípem Bálingazdát de az oldalán találtam egy jó táblázatot :

    http://www.balintgazda.hu/balint-gazda/gentischer/fagykar-2012-februarban.html

    Felénk egy vállalkozó fagy előtt vízzel lepermetezi a fáit, a víz ráfagy a rügyekre és állítólag -10 ig megvédi a növényt. Kipróbálom este pár ággal, veszteni nem vesztek semmit:(

    Előzmény: bujukcekmece (83731)
    bujukcekmece Creative Commons License 2013.03.15 0 0 83732
    Tavaly ezen a napon oltottam át egy komplett körtefát 40 oltással, most meg járhatatlan utak mellett -4 fokban megdőlt az 5 éves szélrekord a csillagvizsgálóban!
    bujukcekmece Creative Commons License 2013.03.15 0 0 83731
    Pálinkafa fagyvédelem!

    Aki abban a szerencsétlen helyzetbe került, hogy értékes pálinkafái pirosbimbós, állapotban várják a kemény minuszokat, azoknak ajánlom a következő tesztet. Le kell vágni egy megpattant virágbimbós ágat az érintett fáról, és mehet a fagyasztóba pár órára. A -3-4 fokos fagyasztó nem játszik szerepet, annyi kinnt is van! A hibernálást követően meleg szobába hajtatni, és ki fog hamar derülni bírta-e a hideget. Nem árt tudni a várható fagy mértékét, illetve a mélyhűtő hőfokát. A ki nem nyílt virágbimbók, még egész jó fagytűrőek, a viszonylag nyugalomban levők, de duzzatt szemek méginkább ellenállóak. A sík területek, hóval borított, szélcsendes völgyek lesznek a leginkább kiszolgáltatottak. Az ország K-i, D-i régiója van rosszabb helyzetben, mert ott sokkal enyhébb volt napogik az idő, mint nálunk! A füstölés ebben az időben nem sok sikerrel fog kecsegtetni, a tüzelés, fákjázás, takarás annál inkább...feltéve, ha nincs szél.
    bujukcekmece Creative Commons License 2013.03.15 0 0 83730
    Hévizen lassan minden üzlet orosz, Zalakaros nagy részé is az orosz maffia kezében...itt élnek köztünk:)
    Előzmény: szilvakukc (83728)
    gombászok Creative Commons License 2013.03.15 0 0 83729

    Bocs, ha már olvastad, ismétlem önmagam, jobb nem jutott eszembe, korán van még:

    Egyébként a jövedéki törvény liberalizációja 2010-ben-egyes vélemények szerint- a választási propaganda része volt. EU belekontrázott, még nincs lefutva, kíváncsian várjuk a végét. Zavartak el ezek már valutaalapot, multikat, most is törik a bosot az orruk alá, ezeket én csak üdvözölni tudom. Nemsokára újra választási év lesz.

    Előzmény: szilvakukc (83726)
    szilvakukc Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83728

    Még midig ott vannak??!! Hogy Ti milyen gonoszak vagytok! Miért nem szóltok már nekik, hogy a peresztrojka száll a friss havon, hazafelé?:)))

    Előzmény: bujukcekmece (83727)
    bujukcekmece Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83727

    Én nem aggódok, itt nálunk még nem indult meg semmi oly mértékben, hogy kárt okozzon a fagy, de a legdurvább helyeken, már bontoagatják a szirmukat a fák. Ott még ma reggel is jó idő volt, nálunk meg a hideg úgy beragadt itt, mint a ruszkik!

    Előzmény: héjja60 (83724)
    szilvakukc Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83726

    "február 21-én határozott úgy, hogy az Európai Unió Bírósága elé idézi Magyarországot a házi pálinkafőzés jövedéki adómentessége miatt."

    Nem kő megilyedni! Mire kihallgatnak tízmillió embert, az azé nem kis idő!:DD

     

    Egyébként is meg fogják védeni magukat, ez az első kormány, aki nem nyalizik nekik. Nehogy má megmagyarázza nekünk a sok nyinyák zöldségzabáló, hány az óra Vekker úr!  Pölö, amikor beléptünk, az egységes vámtarifa egyeztetésénél, a töpörtyűt az állateledelek közé sorolták, mert nem tudták mi az. Fogalmuk sincs, az ezer éves hagyományainkról. Bezzeg, mert Burgerlandban 13,5 éve megterem a barack, mingyá kiemelten kő kezelni. Haggyuk má Ibolykát! Ha jobban megfigyeljük, az indoklás csak "harmonizációról", meg "irányelvről" szól, ez marhára kevés, ezek nem szabályok, csak ajánlások. Mehetnek a pitlibe, és ezt pontosan tudják ők is, meg a magyar jogszabályalkotók is.   

    Előzmény: schlumbergerr (83697)
    héjja60 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83725

    Bizony legyen ,sok - sok  legyen, ..........kérem , és kívánom, ......................................

    Előzmény: barkócza (83723)
    héjja60 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83724

    Hát Bujuk.., én is félek , itt Hmvhelyen 9-kor kezdett el hullani, fu a szél is ,de amit láttam

    Zalában ,az bizony megalapozza félelmedet !

    Előzmény: bujukcekmece (83721)
    barkócza Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83723

    Drága kicsi cigánymeggy fácska, nőjj nekem,

    hadd legyen a barkócza bának pálinkája! :)

    Előzmény: fürészes (83700)
    héjja60 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83722

    Eddig egy hozzászólásod volt , ami értelmes,.............repceméz,...............

    Igyazad volt , lépj közénk , kérdezz a főzésről, segítűnk !!!!!!!!!

    Előzmény: nerpelzs (83716)
    bujukcekmece Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83721

    Hát bakker ez ellen a füstölés nagyon kevés lesz!

    http://tornado.metnet.hu/wrf/?hour=052&maptype=T2m

     

    emailom:

    agazdag@freemail.hu

    kreativati@gmail.com

     

    héjja60 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83720

    PÁLINKAFŐZÉS /otthon/..........................................

    Előzmény: héjja60 (83718)
    sogi01 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83719

    Káromkodás és" cigányozás" sem ide illő !!!!

    Szerintem a zene meg jó!!!

    Előzmény: nerpelzs (83716)
    héjja60 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83718

     

     

    Ajajj.! Olvastad a topik címet : Pálinka főzés / otthon /.

    Kérlek ehhez tarsd magad.

    A zene egyetemleges !

    Előzmény: nerpelzs (83716)
    héjja60 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83717

    T. Bujukcekmece !

    Kérlek, szíveskedj két szót írni az email címemre ,mert én nem tudlak lekérni a fórumból.

    Valószínű a gépem /vagy én / az oka !

     

    Köszönöm !

    nerpelzs Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83716

    Ne haragudj, de mijafaszé kéne cigányzenét hallgatnunk?! Talán ez cigánytopik?! Az majd száz év múlva lesz, sajnos!

     

    Előzmény: fürészes (83700)
    héjja60 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83715

    Természetesen sajnálom a történteket. Én is találtam anno apám kamrájában pálinkát,

    de azüvegben volt . Ő idegenkedett minden műanyagtól , különösen ha valami nemes

    anyag tárolásáról volt szó .

    Elhiheted , hogy itt sok javaslatot tud kapni az ember ,ha van jó megoldás.

    Valoszínűsítem , hogy senki nem tudott olyat javasolni  neked melyet felelőséggel fel tud

    vállalni.Egyszerűen erről van szó , ne törj pálcát felettünk.

    Kezdj el a főzéssel foglakozni , majd akkor meglátod........

    Előzmény: Kimondhatom (83701)
    Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83714

    Le lehet ezt tölteni valahonnan?

    Előzmény: Baracilin (83713)
    Baracilin Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83713

    Ebben a könyvben van sok recept:

     

    Finom tud lenni egy vadkörte ágyas vadkörte, vagy egy galagonya ágyas galagonya...más mostanában már nem ágyazok jó az tisztán:)

    Előzmény: KettTamas (83704)
    sogi01 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83712

    A fagy akkor károsítja legjobban amikor fövirágzásban van,így bimbósan van némi esély.

    De tüzet    rakni és ha leéget , nyers ágat rakni, egyszóval füstölni!

    Előzmény: firekiller (83667)
    Tan-csi Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83711

    A sok milliárd euró elcsalt áfa persze senkit sem érdekel....

    Szaknyelven ezt képmutató köcsg bandának mondják állítólag....

    Előzmény: schlumbergerr (83697)
    sogi01 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83710

    Megbeszéltük:D

    Előzmény: csalitos (83709)
    csalitos Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83709

       Majd lejátszuk...

    Előzmény: sogi01 (83708)
    sogi01 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83708

    Semmi gond Józsipapa! ZD-n egy jó pélesz és felejtős:DDD

    Előzmény: csalitos (83707)
    csalitos Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83707

       Jaaa, és bocsi. Nem néked szól, hanem az előtted kommentelőnek.

    Előzmény: csalitos (83706)
    csalitos Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83706

       Beírtam a keresőbe, hogy "ágyas pálinka receptek". Kiadott nagyjából 7000 találatot. Google a barátod.

       Minden jót.

       Józsipapa

    Előzmény: sogi01 (83705)
    sogi01 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83705

    Ha van jó pálinkád kár elrontani! Csak egy vélemény!

    Előzmény: KettTamas (83704)
    KettTamas Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83704

    Sziasztok! tudtok mondani valami jó recepteket amivel ágyas pálinkát lehet csinálni?

    snapszmester Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83703

    A pálinka sokat változik tárolás közben, függetlenül a tároló edényzettől. Lehet már újkorában sem volt egy aranyérmes termék. Kegyeleti okokból legfeljebb fényképet őrizgessünk. Hallottam már műanyagban tárolt pálinkáról aminek az edényzet volt a legkisebb hibája.

    Előzmény: Kimondhatom (83701)
    firekiller Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83702

    A faszenes szűrést hogyan csináltad?

    Előzmény: Kimondhatom (83701)
    Kimondhatom Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83701

    Reátok találtam, de ötlet itt sincs, csak a megerősítés, hogy mehet a szélvédőmosóba a nagyapó 10 éve őrizgetett pálinkája. Szegény ha tudná....

    Előzmény: héjja60 (83690)
    fürészes Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83700

    Egy kis kedv csináló! #!

    gombászok Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83699

    Remélem, az EU bíróság malmai is lassan őrölnek!

    Kormányunk meg kész megvédeni álláspontját.

    Semmi nincs még veszve, de azért figyeljünk.

    Előzmény: schlumbergerr (83697)
    Törölt nick Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83698

    Vérszívók.

    Előzmény: schlumbergerr (83697)
    schlumbergerr Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83697
    szilvakukc Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83696

    Ki a franc iszik napi fél decit? Ha játszani akarsz, neki se kezdj. Napi fél liter alatt nem érdemes. Most vagy iszunk, vagy nem. Nehogy máj a máj döncse el, mi legyen máj!:DD

    Előzmény: Törölt nick (83693)
    rézműves1 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83695

    ...pályinkás jó reggelt...

    vf1 Creative Commons License 2013.03.14 0 0 83694

    Pálinkás jóreggelt!   

    Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 


     A tudás forrása

    http://www.snapszmester.try.hu/   

           Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

     

    Szárított fajélesztők hatása                             Hagyományos kisüsti eljárás

    Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

    Kationcserélő műgyanta használata              Firekiller tűzvédelmi tanácsai

     

    Előzmény: vf1 (83526)

    Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!