Keresés

Részletes keresés

Mariska néni Creative Commons License 2016.02.11 0 0 17283

A Culinárisban van eredeti olasz San Marzano, amely a Lungohoz nagyon hasonlít. Il az övét olaszországból szerezte be. 

Előzmény: beetee (17281)
CsendPenge Creative Commons License 2016.02.11 0 0 17282

Meg :)

Ha valahol látod, és szólnál, azt nagyon megköszönném. Tetszik ez az alakkör, és egyéb tulajdonságai is. Igazán most kezdtem beleásni magam a neten a témába, és már találkoztam a heirloom kifejezéssel, amit eddig nem ismertem. Ha más nem, talán az megoldás lesz. Más növényekkel kapcsolatban azt tapasztaltam, hogy a megfelelő fajtaválasztás nagyon sokat tud jelenteni a végső minőségben, többek között ez hajt, hogy paradicsomban is keressek valami jobbat. Ha hinni lehet a netes infó forrásoknak, akkora paradicsomot illetően kifejezetten igen nagy különbség lehet minőségben, ami a fajtaválaszték egyes tagjainak a tulajdonságában gyökerezik. Pechemre nem szeretem enni a leveses, puhább fajtákat,inkább a húsosabb, keményebb bogyójúak jönnének be, de az eddig próbálgatott fajták a legtöbb kényeztetéssel sem voltak többek, mint jó. Mondjuk ez talán nem meglepő, ha a beltartalom kialakításában leghatékonyabb gén hiányzik belőle.

Egyébként tudsz külföldi címet, ahonnan lehet ilyen magot rendelni?

Előzmény: beetee (17281)
beetee Creative Commons License 2016.02.11 0 0 17281

Évekkel ezelőtt láttam valamelyik vetőmagforgalmazó kínálatában (ne kérdezd melyikében), mikor még a nagyon kísérletezős korszakomat éltem.

Lehet, hogy nem a triviális cégek zacsijában volt... valószínű, hogy valamelyik Hermészben.

Ha látok idén, majd szólok.

Biztosan meg külföldről lehetne rendelni, de nem tudom ér-e annyit pár tasak mag, hogy a postaköltséget is megfizesd.

 

 

Én inkább a normális heirloom fajtákat preferálom.

Ez az egy színből érés egyébkéntis csak a legújabb (saccolok: 10-15 éves) fajtáknál fordul elő. Régebben ebben az irányban még nem nemesítettek. És az kiskerti fajtaként egyébként sem volt elérhető.

 

Látom megtaláltad Il blogját. Régen ő is sokat írt ide.

Előzmény: CsendPenge (17279)
55judit Creative Commons License 2016.02.11 0 0 17280

Én ZKI-s San Marsanót vettem. Lungó nincs ráírva, és ilyet még nem is láttam. Nagy különbség van a kettő között?

Előzmény: CsendPenge (17279)
CsendPenge Creative Commons License 2016.02.11 0 0 17279

Úgy látszik, nincs új a nap alatt :) én is rátaláltam a San Marzano Lungo "változatára", amit dicsérnek is rendesen az íze miatt - nem lep meg, hogy több színből érő.

Erről az oldalról ezen a képen nagyon jól látszik. Rákerestem, de sehol nem találtam, hol lehet ilyen fajta magot szerezni. Valaki tud forrást? Nagyon megköszönném...

CsendPenge Creative Commons License 2016.02.11 0 0 17278

Én ezt ki fogom próbálni :) Bár már ott tartanánk, nem ennél a nyavalyás szeles/esős időnél...

Köszönöm én is a linket/keresést/infót.

Előzmény: zsebi41 (17276)
CsendPenge Creative Commons License 2016.02.11 0 0 17277

Köszi. Jól hangzik, ki fogom próbálni!

Előzmény: beetee (17273)
zsebi41 Creative Commons License 2016.02.10 0 0 17276

Sült paradicsom

 

http://forum.index.hu/Search/showArticleResult?topic_id=9096652&aq_ext=1&aq_text=paradicsom%20aszal%E1s

 

 

Az aszalást a nevem alatt itt megtalálod.

Előzmény: brigó001 (17272)
brigó001 Creative Commons License 2016.02.10 0 0 17275

Tavalyról áttelelt (eddig még) Pyros nevű paradicsomom, ami strapabíró ugyan, de az íze és állaga nem igazán jött be, kevésbé lédús. Egy nevenincs balkon, ami ugyancsak erős ebből hagyok meg eredit is , illetve Roma amit nem akarok idén tartani.  Arra gondoltam a gyökereztetett hajtásaikat  ill. tőbe oltást kipróbálom. Nem akarok vetni speciálisan erre a célra, csak ezt ami van barkácsolgatni. Ahogy nézegettem ebben a témában a rézdrót is sokszor felbukkant, így most azon vagyok ezt is kipróbálom. 

Előzmény: beetee (17274)
beetee Creative Commons License 2016.02.10 0 0 17274

Volt már itt ilyen. Keress rá a keresővel!

Van alanynak való magod?

Előzmény: brigó001 (17272)
beetee Creative Commons License 2016.02.10 0 0 17273

Lehet neked is saját recepted, mert ez elég univerzális.

Fogsz egy tepsit, kicsit kikened olajjal (olíva a legjobb választás, de nem történik semmi ha napraforgó lesz)

szórsz bele ízlés szerint fűszert. Legjobb a kertből: bazsalikom, kakukkfű, zsálya, rozmaring, borsfű, oreganó, sok fokhagyma (ízlés dolga).

Terítesz rá paradicsomot, a koktélokat felezve, a nagyobbakat darabolva, de a lényeg, hogy ne legyen nagyon vastag a réteg.

Kicsit még megöntözöd olajjal, sózod, és mehet a sütőbe.

A lényeg, hogy a sütés során minél több lé párologjon el.

Mikor jól összetöppedtek, megsültek a paradicsomok, itt-ott lesültek, akkor kész. Lehet még melegen üvegekbe kanalazni.

Ha kialakul a tetején egy olajréteg az az igazi, még melegen lezárva sterilizált üveggel el szokott állni.

A tutibiztos: ez után még egy dunszt.

Előzmény: CsendPenge (17271)
brigó001 Creative Commons License 2016.02.10 0 0 17272

Oltott már valaki paradicsomot? 

CsendPenge Creative Commons License 2016.02.10 0 0 17271

De jól néz ki! :)

Ok, tehát mindkettő a Roma VF-ből van?

Megkérlek, légy szíves írd le a receptet. Az itt nem OFF, ugye?

Előzmény: zsebi41 (17269)
Atti6909 Creative Commons License 2016.02.10 0 0 17270

De jól néz ki..:) Ezzel lehet megpróbálkozom én is. :)

Előzmény: zsebi41 (17269)
zsebi41 Creative Commons License 2016.02.10 0 0 17269

Én a romából nem készítek levet, a nagy részéből a családi kedvenc a fűszeres sült paradicsom készül de rengeteg mert kell a mélyhűtőbe is, és ebből készül nálam az aszalt paradicsom is.

 

 

 

 Fűszeres, fokhagymás sült paradicsom

 

 

  Aszalt paradicsom

 

 

 

Előzmény: CsendPenge (17241)
vogiii Creative Commons License 2016.02.09 0 0 17268

Köszönöm.

Előzmény: erdepeti (17264)
Tibicsoki19 Creative Commons License 2016.02.09 0 0 17267

Használt már valaki nyúltrágyát paradicsom alá? Ha igen, milyen tapasztalatokkal?

alfi13 Creative Commons License 2016.02.09 0 0 17266

Köszönöm. Egy ismerősőm pont ma ment Szlovéniába és megbíztam hogy hozzon. Tavalyról még maradt annyi hogy idén elég lesz.

Előzmény: erdepeti (17265)
erdepeti Creative Commons License 2016.02.08 0 0 17265

A kép bal felső sarkában látható gazda lábáról ismerős a csomagolás. Az egyik gazdabolt nálunk forgalmazza ennek a gyártónak a magjait. Ha gondolod rákérdezhetek, hogy ennek a fajtának a magjait tartják-e vagy be tudják-e szerezni.

Előzmény: alfi13 (17259)
erdepeti Creative Commons License 2016.02.07 0 0 17264

A cherokke purplet szerintem kizárhatod. Annak ellenére, hogy a neten néha tényleg csalókák a képek, a cherokee purple fajtának lilásnak kellene lennie, legalább a szár környékén.

 

Előzmény: vogiii (17263)
vogiii Creative Commons License 2016.02.07 0 0 17263

Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni egy paradicsom fajta beazonosításában.

Tavaly a palántákat sikerült összekevernem, a kiültetéskor már úgy voltam vele, hogy lesz ami lesz, majd a termésekről beazonosítom őket. Hát ez nem sikerül ennél:

A magok, amiket tavaly rendeltem, és hasonlítható ehhez: cherokee purple, marmande garnier rouge, mortgage lifter radiator charlie, provenzano. Mindegyik folytonnövő fajta volt. 

Első évem volt a kertben, így nem is tudom, hogyan kellene ezeknek kinézniük, a neten található képek néha csalókák. Az is lehet, hogy összeporzódott két fajta? Vagy esetleg nem az volt a magtasakban, amit rendeltem?

Előre is köszönöm a segítséget.

hanga25 Creative Commons License 2016.02.07 0 0 17262

...és tényleg! :-D Kösz, hogy emlékeztettél!

Mert mindig elfelejtem elültetni a hónaljhajtásokat. :-)

 

Bár igaz, tavaly kimaradt egy ládányi paradicsom palántám, már kornyadoztak szegények, meg is álltak a fejlődésben, de nem volt szívem kidobni. Aztán felszabadult egy sornyi hely és  elültettem.

Mire ősszel a környéken mindenkinek leérett a paradicsom, ezek éppen ontották a termést. Mindenféle fajta volt közöttük.

Azt hittem, ez csak a "kezdők szerencséje". :-D

De akkor idén is így teszek.

 

A tejes permetezést tavaly kipróbáltuk a cukkinin és az uborkán, tökéletes volt a hatása.

Előzmény: trigi0722 (17261)
trigi0722 Creative Commons License 2016.02.07 0 0 17261

Abból lesz késői, amit később ültetsz el :-D

Én a leszedett hónaljhajtásokból elültetek eső után 8-10 szálat és meggyökeresedik, majd fagyokig terem. A házikert lényege szerintem az, hogy nem vegyszerezem a növényeket.Állítólag jó a tejes permetezés gombás problémákra, de a fönti módszerrel mindig van paradicsomom a fagyokig.A paradicsommag   szabadföldön is pillanatok alatt kikel és gyorsan fejlődik, ha nincs lehetőség előnevelésre.

 

Előzmény: hanga25 (17231)
CsendPenge Creative Commons License 2016.02.07 0 0 17260

Nem gondoltam volna, hogy ennyire nehéz találni egy képet olyan több színből érő paradicsomfajtára, amin zölden látszik, hogy miről is van szó. Jó félórai keresés találtam egyet, meg rájöttem, hogy nem kellett volna olyan messzire mennem a megoldásért, ugyanis erdepeti 17234-es hozzászólásában jól látható a megoldás. A bal oldali kép bal oldalán felül, illetve középen felül látható olyan paradicsom, ami felül sötétebb zöld elszíneződéssel rendelkezik, mintha "ráfolyt" volna a szín.

A másik, amit találtam, ez a cikk:

Ízletes paradicsomot szeretne? Ültessen magának!

Itt az első képen látható, éretlen paradicsomokon figyelhető meg az elszíneződés.

Előzmény: alfi13 (17259)
alfi13 Creative Commons License 2016.02.07 0 0 17259

Közben találtam egy képet is

 

Előzmény: alfi13 (17258)
alfi13 Creative Commons License 2016.02.07 0 0 17258

Szerintem ezzel  "Jugo" paradicsommal kapcsolatban elég nagy káoszt tapasztaltam. Ilyen magot eddig még nem láttam de a piacon szinte minden palánta szaporítónál lehet venni. Hogy a magot honét vették arról mindenki össze vissza beszél. Tavaly több árustól is vettem 1-1 példányt de szinte mindegyikből más lett.

Ezt végül is azért tettem mert egyszer vásároltam egy "Novosadski" nevű magot ami az összes jugoszláv utód államban kapható de sajnos ez a bolt ahol megvásároltam egy Szlovén tulajdonú bolt volt ami megszűnt.

Ezt ismeri valaki közületek? Szerintem ez számomra az eddigi legfinomabb paradicsom (azt már persze eddig is megbészéltük mindenkinek más a finom szó jelentése)

Előzmény: erdepeti (17254)
Mariska néni Creative Commons License 2016.02.07 0 0 17257

Szigorúan átnéztem a tavalyi listát, egy csomót kihúztam, végül ezek maradtak:

ACE-55

Ökörszív

Lugas F1

Paprika alakú

OSU Blue

San Marzano

Cirmos

Kecskeméti jubileum (újként)

Koktélok:

Schott szív

Mexikói méz

Sárga mini körte

Csoki sherry

 

CsendPenge Creative Commons License 2016.02.07 0 0 17256

Nem is tudom, mit mondjak, próbálok egy pozitív választ "barkácsolni", amiből valamennyire érthetővé válik, hogy mit keresek és miért.

Alapvetően én sem szeretem a "tudományoskodást", olyan szinten el lehet veszni benne, hogy abból még papír sem lesz, nem hogy zöldség, mondjuk paradicsom, hogy a példánál maradjak. Úgy hiszem, azt viszont ki lehet jelenteni, hogy számos dolgot előrébb vitt, hogy nem elégedtünk meg azzal, ami már ismert volt. Nem mindenki próbált változtatni, felfedezni. Volt aki igen, volt aki nem, ebből néha jó sült ki, máskor meg...más :) Én látok lehetőséget és szükséget is a zöldségtermesztés másként való megközelítésében. Szükséget azért, amire a GATE-s kutatás is rámutat, hogy az 1975-ös szinthez mérten 2005-ben a sárgarépa már csak 4%-os volt beltartalmilag, a burgonya 9.52%-os. Lehetőséget meg azért, hogy ne hiánybetegségektől megnyomorítva kínlódjunk, hanem egy jobb minőségű életet érjünk el. Van néhány fajta, amivel kapcsolatban már jelentős minőségbeli (itt ízre gondolok) előrelépést értem el, olyan mértékűt, amit korábban nem gondoltam lehetségesnek. Ez az alap kíváncsiságomat erősen motiválja, ezért is vagyok itt, ebben a topicban, meg azért is, mert lehetőséget látok, hogy több évnyi kísérletezés helyett néhány kérdéssel legyek előrébb. Az meg egész jó rövidítés, nem? :)

Majd keresek képeket, amin látható, hogy mire gondolok.

Amennyire a rendelkezésemre álló forrásokból kihámoztam, az egy színből való érést azért "nemesítették" ki, hogy (hatékonyabban) lehessen kombájnnal aratni a paradicsomot.

Előzmény: TINTUS (17255)
TINTUS Creative Commons License 2016.02.06 0 1 17255

Ennyire nem szeretek tudományoskodni.  A fene se figyelte az érés minden folyamatát. Akkor szedem le mikor piros és kész. Azt azért képzeld el rólam, ha nem lenne érdemes jó fajtaként közzétennem akkor nem tenném.   Írtam, hogy 2014-ben volt ez nálam és annyi parit befőztünk akkor, hogy még idén se kell befőznöm tehát minden apróságra már nem emlékezem. Mellesleg nem láttam még olyan piros parit ami zöldből előbb ne sárga lett volna majd aztán piros. . uff.

Előzmény: CsendPenge (17253)
erdepeti Creative Commons License 2016.02.06 0 0 17254

Determinált/féldeterminált fajtákkal korábban nem sokat foglalkoztam, ezért sok tapasztalatom nincs is. Jugo ról még nem is halottam, de a következő évi kívánságlistára fölvettem. Az ideire már nem fér fel mert közel 40 fajta van :). Az Ace 55-öt, ahogyan mások is tették előttem, dícsérni és ajánlani tudom. Marmanade-val én most probálkozom első alkalommal. Lesz még idén Rutgers és Szultán F1. Elvileg ezek is befözni valók, de ezek új szerzemények, így tapasztalatom még nincs, csak magas elvárásaim.

 

A nagyatádi miatt felmentem a tápiószelei génbank honlapjára, hogy megnézzem mikor lehet már magot kérni magyar tájfajta paradicsomokból, de sajnos 3 nap alatt le is zárták a magkérést. :( Olyan sok magot kértek, hogy ennyi idő alatt mindet kiosztották.

 

Berni rózsából meg talán palántát is lehet szerezni, ha a megint lesz különleges palánta mix az Aldiban. Onnan volt az andenhornom is a zöld zebrával a fekete krímmel és a ananász paradicsommal egyetemben.

Előzmény: CsendPenge (17239)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!