Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2010.01.21 0 0 6742

Na, akkor el kellene dönteni, hogy mit vesz figyelembe és mit nem, mert ez a kettős mérce értelmetlenné teszi a diskurzust önnel.

Magam részéről már feleslegesnek látom az ön szlalomozását a rendelkezésre álló információk között. Úgy szelektál, ahogy épp önnek tetszik, a csúsztatásoktól és hamis állításoktól sem viszolyogva. Ha nem így van, akkor logikai készségek sajátja állhat a háttérben.

Volt szerencsém. Ajánlom magamat!

Előzmény: Akozs (6741)
Akozs Creative Commons License 2010.01.21 0 0 6741

Tisztelt Scytha!

 

-Megjegyzés az állításnak szólt.

- A rajz Franz Bock munkái között megtalálható. Magyar kiadványok is közzétették.

- Az 1857-es rajzon a szembenézeti bal oldalon lévő lyuk félhold alakú. Jól láthatóan ma már nem az. Vagyis roncsolt.

- A 6739-ben nem olvasható, hogy a gyöngytartó csap forrasztása és a kép forrasztással történt rögzíttése egyidőben készült volna.

 

Üdvözlettel: akozs

Előzmény: Törölt nick (6740)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.21 0 0 6740

Az említett mondat feltételes állítást tartalmaz, amelyre a ˝ha˝ szócska utal.

 

Az említett vizsgálati rajz nincs a szemem előtt, de felettébb kíváncsivá tett, hogyan lehet egy lyukat ˝fúrással˝ roncsolni.

 

Mivel az említett rajz nincs előttem, nem tudok mit kezdeni a csapra és csapocskára vontakozó állításokkal.

 

Amit én látok a rendelkezésemre álló képen, az a Dukász Mihály alakja felett található egységes forrasztömb, ami láthatóan nincs kapcsolatban az említett csap vagy csapocska forrasztásából származó forraszfolyással.

Előzmény: Akozs (6739)
Akozs Creative Commons License 2010.01.21 0 0 6739

Tisztelt Scytha!

 

- A 6728-ban a "Föleg..." kezdetű mondatot.

A 6738-hoz:

- Az 1857-ben történt vizsgálat rajza szerint (Bock, 1857. 208. o. 4. kép) a két lyuk sértetlen, ami azt jelenti, hogy az egyik lyukat roncsoló, valamint a keresztpánton lévő két lyuk "furása" csak 1857 után történt.

- Az említett rajz tetején egy csapocska látható. A most látható gyöngy, annak csapja (mögötte a csapocska) és az említett forrasztás is 1857 után készült.

Ezek tehát, nem a fölszerelés kisérletei, hanem javítások szándéka és megvalósítása.

 

Üdvözlettel: akozs

Előzmény: Törölt nick (6737)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.21 0 0 6738

˝- A "Dukasz" kép hátuljára a szélétől "2-3 milliméterre" két íves és egy egyenes lemezcsík van forrasztva. Péri József közlése alapján (1994. 4-5. o.) "azt hitték, hogy a csíkok lemezrugók módjára tartják a képet". Ez lett volna az első és utolsó "kisérlet" a szerelésre, de ez is csak feltevés volt, amit kizárttá is tettek. 

Maradt a szegecselés ami jól láthatóan nem kisérletezés eredménye. ˝

 

No, én azért látok ott egy adag forraszt, és két lyukat is, azonkívül a keresztpánton is kettőt, az előzőekkel megegyező pozícióban. Talán nem követtem el nagy hibát azzal, ha különböző rögzítési kísérletekként értékeltem ezeket.

A szegecselés csak egy sikeres rögzítési kísérlet eredménye, akárhogy nézzük is.

Előzmény: Akozs (6736)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.21 0 0 6737

˝- Akkor feltételes módban kellett volna közölnie.˝

 

Mit is?

Előzmény: Akozs (6736)
Akozs Creative Commons License 2010.01.21 0 0 6736

Tisztelt Scytha!

 

- A 6135-től kezdődő hozzászólásaim sem feltevéseket, sem tényként leírt igazolatlan feltevéseket nem tartalmaztak.

- Akkor feltételes módban kellett volna közölnie.

- A "Dukasz" kép hátuljára a szélétől "2-3 milliméterre" két íves és egy egyenes lemezcsík van forrasztva. Péri József közlése alapján (1994. 4-5. o.) "azt hitték, hogy a csíkok lemezrugók módjára tartják a képet". Ez lett volna az első és utolsó "kisérlet" a szerelésre, de ez is csak feltevés volt, amit kizárttá is tettek. 

Maradt a szegecselés ami jól láthatóan nem kisérletezés eredménye. 

"Minden egyébről" a 6733-ban nem volt szó.

- A tudományos kutatás hibátlanságáról eddig nem ejtettem szót. Természetesnek tartom, hogy a Szent Korona szempontjából tételesen és következetesen azt is vizsgálják. 

 

Üdvözlettel: akozs

 

 

Előzmény: Törölt nick (6735)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.21 0 0 6735

˝Az igazolatlan feltevést tényként kezelni "súlyos hiba", szakszóval tudománytalan.˝

 

Akár, én is mondhatnám ezt viszont. S, tán több okkal, mint ön.

 

˝- A "Dukász" képével érkező abroncskorona feltevését Tózh Endre feltételezte 1996-ban megjelent könyvének 21. oldalán. Sem Tóth Endre, sem pedig Ön nem igazolta, hogy a Szent Korona valahonnan és eleve a "Dukász" képpel együtt jutott volna hozzánk.˝

 

Ezt, magam sem kezeltem másként, mint feltételezésként. Mindig is! Nem is értem, hogy az ön idevonatkozó feltételezését, az én tényként való közlésemről, honnan veszi.

 

A Dukász Mihály képről, tudományosan és fizikai értelemben annyi állapítható meg, hogy a jelenlegi foglalatával nem azonos méretű, és a rögzítését a foglalathoz többféle módszerrel is megkísérelték. Minden egyéb csak feltételezés, és minden egyéb feltevésnek tényként való kezelése ˝súlyos hiba˝, szakszóval tudománytalan.

 

Mindazonáltal a tudomány sem mentes (és miért is lenne az?!) a feltételezésektől, de a tudományosság megítélése szempontjából nem közömbös, hogy az adott feltételezés miféle kutatási módszeren alapul, és az ismeretanyagok tükrében bír-e logikus megfeleltetéssel.

Előzmény: Akozs (6733)
enkies Creative Commons License 2010.01.21 0 0 6734
T. Schyta!
Ezen a topikon, korábban, alaposan kitárgyaltuk, hogy a koronánk (alsó része) nem jöhetett Bizáncbó, Dukasz M. képével!
Ezt ujra előhozni, ujra állítani fölösleges!
Ha kívánod, összegezve fölsorolhatom a bizonyító érveket! (Bár magad is visszaolvashatsz.)
-----
A Szűzanya-kép csréjéről.
Uraim!
Erről is sokat vitatkoztunk.
Az 1618-as dátum, és a kép ottléte világos.
Aztán kb. II. József koráig a koronáról született akár írásos, akár (kezdetleges..én aztán igazán nem sokat adnék egy ilyen primitív technikájú elnagyolt, mondhatni "gyerekrajzra") rajzbéli ábrázolások NEM SZÓLNAK a Szüzanya kérdéséről. Sem arról, hogy ott van, sem arról, hogy nincs! Tehát, "nyugodtan" ott lehetett!
Bagatúr korábbi (engem is meggyőző) érvelése (igaz, hogy ez sem "adatolt") logikus magyarázat arra, hogy II.Józsefnek nem volt érdeke a koronát módosítani.
Viszont LOGIKUS, erős magyarázatot adott Sokadikk a csere indokára, lehetőségére, annak szükségszerű agyonhallgatására. (Tán még "logikusabb"-- ha lehet ilyet mondani), mint Bagatúr érvei!
Mostmár lassan nem értem az Urakat!
MIN VITATKOZTOK/NAK MÉG MINDIG?!
Előzmény: Törölt nick (6732)
Akozs Creative Commons License 2010.01.20 0 0 6733

Tisztelt Scytha!

 

- Az ornon egy foglalat található, amit egy abba illő kép számára készítettek. Ezt a képet a foglalatából kivették, a foglalólemez kőríves részét kiegyengették, az alsó, a visszintest, széltébe kisebbre vágták, és a foglalat belső méreténél 3x9 milliméterrel nagyobb képet a kiegyengetett foglalat élére szegecselték. Vagyis, valamilyen okból csere történt.

- A "Dukász" képével érkező abroncskorona feltevését Tózh Endre feltételezte 1996-ban megjelent könyvének 21. oldalán. Sem Tóth Endre, sem pedig Ön nem igazolta, hogy a Szent Korona valahonnan és eleve a "Dukász" képpel együtt jutott volna hozzánk.

A feltevést a feltételes mód illeti, a tényt pedig a kijelentő mód.

Az igazolatlan feltevést tényként kezelni "súlyos hiba", szakszóval tudománytalan.

 

Üdvözlettel: akozs

Előzmény: Törölt nick (6728)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.20 0 0 6732

Egy ˝szerintem˝ talán még ennek a megállapításához is kevés lesz.

Előzmény: többedik (6730)
többedik Creative Commons License 2010.01.20 0 0 6731

" A közzétett adatok alapján a "Dukász" kép cserélye 1784-1790 között történhetett.

- 1659-ben, 1713-ban, 1740-ben, 1746-ban, majd mégégyszer 1746-ban pedig leírják, hogy a Szent Korona hátulsó részén mindeki számára a Szent Szűzanya képe látható."

 

Én ezt nem így tudtam. A szúz Mária kép említése csak Révaynál fordult elő.

 

"az oromban lévő képet ki kellett volna venni, a foglalat lemezét ki kellett volna egyengetni, a foglalat alsó lemez széleségéből le kellett volna vágni és az abroncs fölső gyöngysorából az útba lévőket ki kellett volna venniük, hogy a "Dukasz" képet fölszegecselhessék."

 

És ez egy ötvösnek több, mint egy órájába kerül?

 

 

Előzmény: Akozs (6729)
többedik Creative Commons License 2010.01.20 0 0 6730

A 6718-ban neked cimezve taglalja Akozs.

Egyébként meg sztem azért kellett kicserélni a Szűz Mária képet, mert tönkrement.

Elég alaposan kitárgyaltuk ezt itt.

Előzmény: Törölt nick (6728)
Akozs Creative Commons License 2010.01.20 0 0 6729

Tisztelt Többedik!

 

- A közzétett adatok alapján a "Dukász" kép cserélye 1784-1790 között történhetett.

- 1659-ben, 1713-ban, 1740-ben, 1746-ban, majd mégégyszer 1746-ban pedig leírják, hogy a Szent Korona hátulsó részén mindeki számára a Szent Szűzanya képe látható.

- A Pálffy Géza által talált forrás a láda 1638-ban történt erőszakos felnyításáról, de nem a Szent Korona sérüléséről szól, ami szerint az oromban lévő képet ki kellett volna venni, a foglalat lemezét ki kellett volna egyengetni, a foglalat alsó lemez széleségéből le kellett volna vágni és az abroncs fölső gyöngysorából az útba lévőket ki kellett volna venniük, hogy a "Dukasz" képet fölszegecselhessék.

 

 

Üdvözlettel: akozs

Előzmény: többedik (6725)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.20 0 0 6728

Már miért kellett volna kicserélni???

Főleg, ha már eleve Dukász Mihály képével jutott hozzánk a korona.

Előzmény: többedik (6727)
többedik Creative Commons License 2010.01.20 0 0 6727
A Szüz Mária képet ki kellett cserélni Dukaszra.
Előzmény: Törölt nick (6726)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.20 0 0 6726
Miért kellett volna babrálni??? Valaki megszabta, hogy kell??? Vagy mi?
Előzmény: többedik (6725)
többedik Creative Commons License 2010.01.20 0 0 6725

Akozsnak abban igaza van, hogy 1618 és 1784 közt kellett "babrálni" a koronával.

A felső időpont talán szükíthető 1746-ig.

Én továbbra is a legvalószinübbnek tartom az 1638-as évszámot.

Előzmény: Törölt nick (6724)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.20 0 0 6724

Magam is örültem az élénkülő eszmecserének. Kár, hogy hamar kifulladt.

Előzmény: Akozs (6722)
Akozs Creative Commons License 2010.01.20 0 0 6722

Tisztelt Scytha! Tisztelt Bagatur1!

 

Köszönöm az Önökkel folyt beszélgetést. Sok tanulsággal járt!

 

Üdvözlöm Mindkettőjüket: akozs

Előzmény: Törölt nick (6719)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.19 0 0 6719

Nem. Nem jelentik azt, és nem azt jelentik.

 

Ez feltételezés, csúsztatás, álokoskodás. Logikailag nem megfeleltethető tudatlan és demagóg állítás.

Előzmény: Akozs (6718)
Akozs Creative Commons License 2010.01.19 0 0 6718

Tisztelt Scytha!

 

Röviden:

Az 1618-as rajzon látható, hogy az orom alsó síkja találkozik az abroncs fölső síkjával.

1790 óta nem látható, hogy az orom alsó síkja találkozik az abroncs felső síkjával.

Ezek azt jelentik, hogy amikor a két sík találkozása látható, akkor a foglalatban illő, amikor pedig a két sík találkozása nem látható, akkor nem a foglalatba illő kép volt az oromzaton.

A rajz minden fogyatékossága éllenére a két sík találkozása jól látható ami a fentiek értelmében azt jelenti, hogy 1618-ban az orom foglalatában az abba illő kép volt.

 

Üdvözlettel: akozs

Előzmény: Törölt nick (6715)
Akozs Creative Commons License 2010.01.19 0 0 6717

Tisztelt Bagatur1!

 

- Egy forrást és adatait, vagy elfogadják, vagy kételyt támasztanak vele szemben. Pl. ezt Pálffy Géza meg is tette az 1638.II.26-án történt visszahelyezés okmányával szemben. Feltevését nem igazolta, így mérvadóként marad az okmány értesítése.

- Eleddig a négy kép csak egy részének ábrázolási azonosságáról volt szó.

 

Üdvözlettel: akozs

Előzmény: Törölt nick (6714)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.19 0 0 6716
6712-re.
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.19 0 0 6715

Jó. Akkor az ismétlések elkerülése végett, abból a tollrajzból, még színezett formában sem derül ki az, hogy milyen és mekora kép szerepelt 1618-ban a koronán. Indokolatlannak tartom az erre való ismételt hivatkozást, akármilyen képcserével kapcsolatosan is.

 

Korábban leírtam, tárgyilagosan, mi látható azon a tollrajzon. Foglalatokkal és méretekkel kapcsolatosan semmi konkrétum nem állapítható meg belőle!

Akozs Creative Commons License 2010.01.19 0 0 6713

Tisztelt Bagatur1!

 

- A hozzászólásokban az eddig közzétett források és adatai kerültek közlésre.

  E meglévő forrásokkal és adatokkal szemben lehet kételyeket támasztani és feltevéseket alkotni.

- Az említett tollrajz sokban eltér a valóságtól, de egyben megegyezik a közlésre került többivel, hogy jól láthatóan az orom az abroncs élén áll.

 

Üdvözlettel: akozs

Előzmény: Törölt nick (6711)
Akozs Creative Commons License 2010.01.19 0 0 6712

Tisztelt Scytha!

 

- Az ismétlések elkerülése végett, kérdéseire adott felelet a 6640-től, az Ön hozzászólásaival együtt, olvasható.

- Röviden:

A Szent Korona hátulsó részén található egy orom. Ezen van egy foglalat. Ebbe a foglalatban eredetileg egy abba illő kép volt. Vagyis a kép nem volt sem nagyobb, sem kisebb.

- 1618-ban többek között készítettek egy tollrajzot a Szent Korona elejéről és hátuljáról. Ezt a tollrajzot Pálffy Géza kutatásai folyamán megtalálta a Magyar Országos Levéltárban. A forrás helyét pontosan adatolta és a rajz közzététele nélkül írt felőle (2004). Az írást itt "murgovita" 2005.10.03-án 383-ban tette ismerté.

- A kép felöl először "Dubois" 2004.11.28-án a 231-es hozzászólásban érdeklődött. A kép ismerete nélkül "Carolus58", - Pálffy Géza írását követve-, 2005.10.01.331-től bővebb eszmecserét indított.

Megjelenésére 5 évet (!) kellett várni mikor is "Wazul" 2009.12.11-én a 6676 sz. hozzászólásban közzéteszi (eredeti szinezéssel a 6697-ben).

 

Üdvözlettel: akozs

Előzmény: Törölt nick (6710)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.19 0 0 6710

Mi ez az ˝orom foglalatában, az abba illő kép˝?

Mit takar ez a kijelentés? Láthatnánk vagy tudhatnánk erről konkrétabbat is?

 

Szóval mi volt 1618-ban, hol, és miből derül ez ki?

Előzmény: Akozs (6709)
Akozs Creative Commons License 2010.01.18 0 0 6709

Tisztelt Bagatur1!

 

A tudományos kutatás által eddig közreadott források (6705) adatainak vizsgálata szerint a Szent Korona 1608-1784 között csak a koronázások, vizsgálatok, átvételi vizsgálatok alkalmával került ki a tartódobozából.

1618-ban az orom foglalatában az abba illő kép volt látható. Ehhez az állapothoz viszonyított változásról egyetlen egy elzárás alkalmával sincs értesítés, így annak állapota 1784-ig folyamatos volt.

Az adatokkal kapcsolatban kételyek támaszthatók, feltevések alkothatók, de igazolásukig a már közreadottak a mérvadóak.

 

Üdvözlettel: akozs

Előzmény: Törölt nick (6708)
Akozs Creative Commons License 2010.01.18 0 0 6707

Tisztelt Bagatur1!

 

- Az ábrázolások tanúsága szerint 1608-1618 között a foglalatban az abba illő kép volt látható.

- A felsorolt források adatai nem értesítenek affelöl, hogy a foglalatba illő képet 1784-ig cserélték volna.

- 1790-ben azonban már az ormon lévő foglalanál nagyobb, miatta többek között az abroncs gyöngysorát is megcsonkitó, kép volt látható.

Így adathiánya ellenére a képcsere 1784-1790 között történhetett.

- A 6697-ben közölt kép már 200-as nagyítás mellett is "szakálltalan" női arcot, kendővel vagy lepellel a fején, mutat.

Jobb láthatóság a már a 6680-ban ajánlott, vagy más képszerkesztőben érhető el.

A legjobbat pedig az eredeti rajzról készíttetett digitális felvétel képszerkesztőbe való írása után kapható.

 

Üdvözlettel: akozs

Előzmény: Törölt nick (6706)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!