Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3392

No a szabályzó elektronika, az nekem már magas, használni már könnyebben megy.

A lambdaszonda elvileg fűthető, a korábbi kazánhoz képest ennek szembeötlően nagyobb a hamuvisszatartó képessége.

A lambdaszondajel alapján a szekunder levegőt lehetne még szabályozni, az meg fix nyílású, ez tény.

Előzmény: Totya3 (3391)
Totya3 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3391

Ha jól követi a füsthőfok a frisslevegő mennyiség változását, akkor a szabályzási kör könnyen szabályozható lesz.

Nem szükséges előre ismerni a hőfokokhoz tartozó nyitási mértékeket, mert az a fűtőanyagtól is függhet. Rá kell bízni a szabályzó körre, hogy találja meg a megfelelő nyitási mértéket a beállított füsthőfok-alapjel eléréséhez. Ehhez PID, vagy PI szabályzás kéne igazából, de egy P szabályzás is megteszi, ha jól van beállítva a nullpontja.

Előzmény: Törölt nick (3390)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3390

Legelőször egy füstgázhőfok logolás kellene a levegőcsappantyú nyitási keresztmetszetének függvényében, gondolom.

Tapasztalat szerint igen jól követi a füstgázhőfok a levegőszabályozást, gyorsan reagál, a hőcserélő egy állandó áramlási ellenállás, a rostély is viszonylag egyenletesen töltött parázzsal.

Előzmény: Totya3 (3388)
Totya3 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3389

Nem tudom hogy oldják meg a lerakódások elkerülését a labdán vegyes tüzelésnél. Merthogy a lerakódás garantált, akkor meg a lambda nem mér jól.

A másik, hogy ha alacsony hőfokot akarunk a kilépő füstnél, akkor a lambda nem éri el az üzemi hőfokát, valamint még inkább lerakódik rá a korom.

Ezen kívül sem látom, hogy bármilyen haszna is lenne a szabályzó körömben. Ha a füst hőfok megvan, akkor vissza kell venni a levegőt, ha nincs, rá kell adni, bármit is mondjon a lambda.

Előzmény: Törölt nick (3387)
Totya3 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3388

A falslevegőt szerintem nem kell szabályozni, az akkor jó, ha állandó vákumot állít be a kazánnak, azt meg a gravitációs zsalu megoldja.

A füstgáz áramlási sebessége a vákkumtól és a frisslevegőt beállító ajtó nyitási mértékétől függ. Nincs értelme két helyen ugyanazt szabályozni.

Nem a szabályzási körrel vagyok bajban, hanem a kazánod felépítéséből adódó késleltetések és az égés bizonytalansága, mászkálása miatt nem lehet tudni, mekkora idő amíg a füstgázban jelentkezik a frisslevegő változtatás hatása.

Előzmény: Törölt nick (3385)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3387

A lambda és füstgázhőfok vezérlés kombinálását javasolják egy tanulmányban, mint az emisszió normatartás eszközét a fűtéstechnikában.

Totya3 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3386

Ezt nem tudom biztosan. Talán igen, mert több anyag van a csiga felett, de lehet, hogy tévedek. Ha folyamatos ütemű a beadagolás, akkor nem ég vissza így se, úgy se. A kétcsigás kialakítás is véd. Csak áramszünet esetén tudna, de akkor is csak a második csigában, az meg nem számít. Az első csigába kell oltó, de nem hiszem, hogy valaha odáig visszaégne, de az ördög nem alszik.

Előzmény: Mokuss84 (3384)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3385

Két ponton szabályoznám  füsthőfok alapján.

Első a kazánhuzatszabályzó csappantyú, a másik a kémény falslevegő, a barometrikus huzatszabályzó. 

Az első a légfelesleget, a második füstgáz áramlási sebességét szabályozná.

Ez akkor két szervomotor +a hőfok jeladó.

Apríték adagolással +a csigamotor. + egy helyiségtermosztát.

Előzmény: Totya3 (3378)
Mokuss84 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3384

Értem megfontolom a dolgot

Szerinted viszaégés terén roszab lenne az átalakitas uatan?

Előzmény: Totya3 (3383)
Totya3 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3383

Hát nem. Legalább is nem úgy, hogy együtt forgott a csigával. Ez a leveles csiga széttöri a fport, nem csak szállít, hanem keveri is az anyagot. Az elakadás csak úgy fordult elő, hogy a régi fejben az előmelegítő szakasz betömörödött(ott nincs csiga) és a kicsi motor nem bírta el. Ezért mondtam, hogy egy 500W körüli motor szükséges. Az még az esetleges fadarabokat is szétvágja. Lényeg, hogy amikor elakadt a kezdeti próbálkozásokkor, akkor az nem a csigacső miatt volt, azóta mióta nyelv nélkül az új fejben használom, nem akadt el egyszer sem. 

De nem szeretnék én dönteni helyetted!

Előzmény: Mokuss84 (3382)
Mokuss84 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3382

Hát nem sok de nemszeretnem ha beszorulna a fufészpor meg a forgacs nálad meg nemszorult be?

Előzmény: Totya3 (3381)
Totya3 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3381

És mennyi esélye van, hogy aprítékkal is tüzelni akarsz?

Előzmény: Mokuss84 (3380)
Mokuss84 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3380

Fürészpor meg  asztalos forgacs

 

 

Előzmény: Totya3 (3374)
Totya3 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3379

Hú, már tucatszor leírtam és a kapcsolási rajzon is fel van tüntetve, de szívesen leírom mégegyszer, hogy K típusút 3mm átmérőjűt. :)

Előzmény: icemannn (3377)
Totya3 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3378

A szervós frisslevegő szabályzás megoldásáig tisztán látom a dolgot, de hogy a kazánod hogyan működik, az nem tiszta. Értem amit írsz és azt is hogy mikor hol ég stb, de hogy milyen könnyen lehet kézben tartani a füsthőfokot a frisslevegővel, nem látom át. Egy fej esetén az egész égés a kezedben van, viszont itt kicsit káoszosnak látom a dolgot, illetve nincsenek tapasztalataim, amik segítenének a folyamat megértésében.

 

A lambda szerintem nem szükséges, ha füsthőfokot méred. Sőt a lambda, mint azt korábban sokat tárgyaltuk, nem tudja megmondani, hogy azért van sok oxigén, mert elfogyott a tüzelő, vagy azért, mert tökéletlen az égés. A két esemény eltérő frislevegő beállítást kívánna meg, de a lambda jeléből nem lehet tudni melyiket.

 

Előzmény: Törölt nick (3375)
icemannn Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3377

Totya, te milyen hőelemet használsz, a füst méréshez?

Törölt nick Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3376

Törölt nick Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3375

Magasabb hőértékű pl barnaszénnel a felső égetés, fával az alsó útvonalon üzemel. Alul van a mozgatható rostély, középen kapja a szekunder levegőt.

A légfelesleg beállítása azért is fontos, mert túl nagyra nyitott légbevezetésnél már nem elegendő a huzat az alsó útvonalhoz, a levegő a töltőakna tetejénél is begyújtja a tüzelőt, egyszerre túl nagy adag ég tökéletlenül, feleslegesen terhelve az égési zónát.

Szeretnék egy lambdaszondát is beépíteni a füstgázba, a kérdés, hogy mire használható a kapott információ.

A levegőszabályozásnak fokozatmentesen kellene működnie a füstgázhőfok függvényében, talán a barometrikus kéményhuzatszabályozás lehetne lambdaszonda alapú.

Előzmény: Totya3 (3373)
Totya3 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3374

Aprítékkal akarsz fűteni?

Előzmény: Mokuss84 (3372)
Totya3 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3373

Az elképzelés szerintem jó.  A szervo tudná mozgatni az ajtót, akár egy láncon keresztül emelgetve is. Az egyetlen probléma a szervo vezérlése. Ha ezt meg tudnád oldani, akkor a frisslevegő a füst, vagy a víz hőfoka szerint szabályzódna.

 

Nézem a rajzokat, két füstirányt lehet kiválasztani ha jól látom. Mikor melyik módot kell választani? Igazából nem nagyon értem a baloldali hogyan tud egyáltalán égni? Meg, hogy hogyan nem ég vissza? Persze a huzat nem a betöltő ajtó felé halad, ez tiszta, de ha kevés van a tartályban, kizárt, hogy nem parázslik át az egész. A jobb oldalot meg szén esetére javasolják? Furcsa egy kazán...

Előzmény: Törölt nick (3369)
Mokuss84 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3372

Szia. Akkor megfogadoma tanacsod és atalakitom a csövet remmélem jo lessz. Én viszont nem zártszelvényel oldanam meg mert a vastelepen nem leltem nekem valló zártszelvényt és újonan meg nem adnak nalunk csak 6méteres szálal és bazi draga!!! Én levagnam a csönek a teteét és erre egy peremet hegesztenek és ugy tennem visza majdnem ojan mint a zárt szelvény csak tobb vele a munka. Mit szolsz igy  jo lessz?

Előzmény: Progyi (3371)
Progyi Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3371

Szervusz!

Igen Igy muködik rendesen az egetöm az utolso 30m3 apriteknal 2x alt meg mert a lapatot tökeletesen kitutta tamasztani egy apritek darab! A csöbe a gyertyan apritek eleinte elment (1 hetig) aztan a rosda lekopott es az apritek gyakran bele szorult a csigaba! Ha belenezel egy husdaraloba anakis bordas a belseje!

Előzmény: Mokuss84 (3364)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3370

A töltőakna 46 dm3-es, 470 mm mély, 410 mm széles és hátrafelé 180 mm. Mivel a kazán fával 20 kWh teljesítményű, az egyszerre égethető adag 5-7 kg, egy töltet ~ 10-15 kg.

A vegyes fórumon láttam egy vibrátoros rázóvályút, azzal is fentről, az anyagfolyam megszakadásával jutott a rostélyra a tüzelő.

Akáccal és fabrikettel próbáltam a tüzelést, fával nekem is elég egyenletes az égés, kazánvízhőfok 78-80 C, füsthőfok és kéményhuzatszabályozás nélkül úgy érzésre állítva a kazánhuzatszabályozás.

Ez a kazán jobban teljesít, mint az előző ~30 éves szerkezet, de nem teljes a komfort. Az gázkazánnal lenne, tudom, de a cél a minél kevesebb rárakás, és a gyártói 71 %-os hatásfok.

Előzmény: Törölt nick (3369)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3369

Ez egy oldalnézet, bal oldalon, az az elölről az alsó ajtón van egy 200x80 mm-es levegőbevezető nyílás, azt egy tengelyen kibillenthető fedőlemez takarja le.

Ott kapja a primer és a szekunder levegőt, sok variáció nincs, a szekunder keresztmetszet fix, a légzsalu könnyen mozgatható, egy szervó, vagy bármilyen 0-90 fokban oda-vissza mozgó motor működtetné.

Jelenleg vagy maxra, vagy minimumra, hőntartásra van nyitva, a max alatt azt a levegőt értem, amikor a légfelesleg megfelelő, érzésre mérés hiányában, és nem hűl túl az égéstér.

Előzmény: Totya3 (3361)
Totya3 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3368

Nem tudom. Én biztosan nem fogom lecserélni, de ezt neked kell eldöntened!

Előzmény: Mokuss84 (3367)
Mokuss84 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3367

Szia.Ugylátom a Biottomat-nak is négyszög a csigaháza. A csigaházamnak a külso átméröje 100mm  az ajtom ahol beakarom rakni az égetöt 130mm tehat még megférne a csigahazon egy zártszelveny.Mit szolsz csinaljam meg?

Előzmény: Totya3 (3366)
Totya3 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3366

Egy biztos, hogy nem rosszabb a szállítás szempontjából. Apríték esetében felfedezhető az előnye. A bajom az, hogy a sima csővel se volt eddig semmi bajom fporral, és vagyunk ezzel páran, de elvileg jobb konstrukció, mint ahogy a teljesen négyzetes alakú csigaház is az.  Rosszabb biztosan nem lesz, ha megcsinálod. Viszont neked be kell férned az ajtón és a fejbe, erre ügyelj! Visszaégés szempotból sem biztos, hogy előnyös, ha a csiga felett több az anyag. A fejben sem lehet visszaszűkíteni utána és nem látom most, milyen gondot okozhat még. De maga az elv az jó, csak itt több dolgot kell figyelembe venni...

Előzmény: Mokuss84 (3365)
Mokuss84 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3365

Ti mit szoltok az új csigaház őtlethez jobb lenne ha átalakitanam? Kérlek titeket segitsetek mert holnap szeretnem becsapagyazni a csigakat és utána  sokkal nehezebb atalakitanom.

Mokuss84 Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3364

Köszönöm az ötlettet! Neked igy van megoldva az égetöd? kivan probalva? Mert ha igen és mükodik jobban a csiga és ha nem hajlamos a betömörödésre akor még most at tudnam alakitani a csigahazamat de kel tudjam bisztosan ,hogy igy jobban müködik majd a csiga

Előzmény: Progyi (3359)
OAndorka Creative Commons License 2012.02.15 0 0 3363

Sza!

Felső töltőajtós kazánnal már hatodik éve tüzelek fűrészporral.

Nincs hozzá semmi töltőautomatikám, zsákból öntöm be a fport.

Kb 2 közepes gabonászsák fér bele.

Igazából nincs benne semmi trükk, nincs ventillátor, csak egy huzatszabályzó.

A kazánom olyan, hogy ha fával fűtöm, akkor a huzatszabályzó úgy tartja a beállított értéket, mint-ha a hőfokmérő mutatóját odaragasztották volna a beállított értékre.

Fűrészporral ez nem ennyire pontos, de én elégedett vagyok vele.

Igazából soha semmi baj nincs a tüzeléssel, amíg az akna legalébb félig tele van fporral.

Gondom akkor kezdődk, ha már nagyon le van égve, és teljesen feltöltöm.

Szerntem próbáld k ezt a verziót, melőtt nagyon belebuknál.

 

Egy felülről töltö csiga, a végén valami záróelemmel, a kazánban szintérzékelővel ( mondjuk mint a nyelves érzékelő az égőfejeken), nem lehet nagy gond

Nálam azért nincs, mert nincs hozzá helyem.

Üdv:

OAndorka

Előzmény: Törölt nick (3358)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!