Keresés

Részletes keresés

_cseszo Creative Commons License 2010.08.24 0 0 7292

Kedves szagértők!

Nekem egy kismarosi faházra kellene az itt elmondottak alapján egy szerelt kémény (nem kell engedély meg bejelentés....stb). Egy "praktiker" kandallót szeretnék üzemeltetni benne hogy tavasszal-ősszel is lehesen kinn tartózkodni. Nem tud valamelyikőtök embert, vagy céget abban a körzetben? Esetleg ezt házilagosan is meg lehet csinálni??? (adott egy villamosmérnök hozzá o)))

 

Köszi a választ akár emilben is

pjotrkolja Creative Commons License 2010.08.24 0 0 7291
ahammm ... ott a nincs után erősen lemaradt az épület szó ...
:)
Előzmény: pjotrkolja (7290)
pjotrkolja Creative Commons License 2010.08.24 0 0 7290
Tipikus GMBSZ - OTÉK ütközés ...
OTÉK szerint (most) 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet 80.§. alapján, meglévő, már használatba vett ingatlan homlokzatán egyebek mellett, ha a kitorkollástól mért 10 méter távolságon belül nincs .
Ezzel szöges ellentétben áll a GMBSZ (gázszolgáltatónak kötelező használnia) MSZ EN 15287-2 alapján bevezetett, homlokzati elvezők elrendezése. Mivel ugye egy gáztervvel nem rohangál senki az éphatósághoz, a GMBSZ rendelkezése szerint valósul meg az átalakítás. Rohangálni viszont max a jegyzőhöz lehet az ilyen gondokkal ... aki az OTÉK-ot fogja alkalmazni.
Tipikus magyar módi ... harmonizált európai szabványalkalmazás.
Előzmény: cseik (7289)
cseik Creative Commons License 2010.08.24 0 0 7289

helyi önkormányzat, jogi és igazgatási iroda (de lehet, h nálatok más a neve) így fogalmazzunk úgy, h jegyző. és birtokháborításnak minősül.

 

igazgatás felkéri éphatot szemlére és véleményeztetésre. éphat vagy az otékra hivatkozással felszólítja szomszédot a szabályos kialakításra vagy ha az oték alapján ezt nem tudja megtenni, akkor kéri a kéményseprő szolgáltató helyszíni vizsgálatát (kötelezi erre szomszédot) és véleményét, és az alapján jár el.

a szabálytalan égéstermék elvezetés esetén az önkori (kéményseprő is ha belekeveredik) ezt köteles jelezni a gázszolgáltató felé, aki pikk-pakk kikapcsolja a gázt. erre hívd fel szomszéd figyelmét.

Előzmény: mindennapi kenyerünket (7285)
kentaura Creative Commons License 2010.08.24 0 0 7288
Ez egy függőleges füstelvezetés ami nem a tető fölé, hanem az eresz alá dobja ki az égésterméket.......
Előzmény: KalásziM (7287)
KalásziM Creative Commons License 2010.08.24 0 0 7287

    W -topiktárs tette fel párnapja :  (Engedelmével megismétlem)

 

   http://www.kemenysepro-bp.hu/erdekessegek/index.html

 

 Itt a 2. kép, igaz  nem tudom mi a szabálytalan, ha már ennyire lihegnek, megírhatták vóna !!

Előzmény: KalásziM (7286)
KalásziM Creative Commons License 2010.08.24 0 0 7286

 Hát érdekes, de nem megoldhatatlan.  

 1. megoldás : az arra illetékes hatóságoknál fel/bejentést teszel, hogy veszélyezteti a te és családod biztonságát.

 hatóságok ? : sok van nyomozz utánuk.

 2. Némi műszaki korrekció.

 pl.   + egy könyök és felviszi a szomszéd még     az épülete fala melett magasabbra.   Egy könyök és  egy - egy és fél méter nem jelent olyan nagy ellenállás növekedést, hogy ne működne az a készülék.

 

 Más  :    vannak azok a parapet konvektorok ,amiknél  az ablakon  ablak altt vezetik ki az égésterméket, néha még földszinti közterületere is. ilyenkor a + védelem max. egy  rács, hogy hozzá ne érjen valaki.

 Eddig baleset még nem igen volt ebből.

 Tehát a félelemed nem indokolt - ennél a helyzetnél se igen veszélyezteti semmi az egésségeteket.

 

 A járműforgalom miatt majd egy nagyságrenddel szennyezettebb levegőt szívsz be.

 Ezek az égéstermékek viszonylag gyorsan hígulnak.

 Az 1. megoldásnál a szomszéd örök haragjára számíthatsz  !!

 

 

 Habár ennél a 2.-nál meg lehet felkerülsz  a szomszéd  felkerül a kéményseperők szégyen táblájára.

Előzmény: mindennapi kenyerünket (7285)
mindennapi kenyerünket Creative Commons License 2010.08.24 0 0 7285
 

Üdvözlet Mindenkinek!

 

Egy kérdésem van a szakértő urakhoz/hölgyekhez, ha valaki tudja a választ, legyen szíves segítsen!

 

A szomszéd egy kondenzációs kazán égéstermék kivezető csövét, ami kb. a kerítéstől max. 1m 10 cm-re van, ránk "nyitotta". Mivel az ő talajszintje alacsonyabban van a miénknél, nekünk pont emberfej - ablakmagasságban (1m 80-90 cm) van.

Kb. a csőtől 1m 90- as távolságban kell eljárnunk - rendszeresen -, és a szoba ablak kb. max. 2m 30 cm távolságra van a csőtől.

 

Ha nem akarjuk magunkat elgázosítani, a szoba ablakát nem lehet kinyitni. De nyilvánvalóan muszáj, akkor ha megy a kazánja , beömlik a szobába az égéstermék.

Ha elmegyünk az úton, szívjuk a gázt.

(Eszméletlen állapot)...

 

 

Az OTÉK 74. és 80. paragrafusát átolvastam. A konkrét kérdésem az, melyik hatósághoz - szervhez - egyébhez  lehet fordulni ennek az állapotnak a megváltoztatásáért?

 

A szomszéd nem fogja fel a problémánkat, egyébként nem rosszindulatú, a kérésünkre az a válasz, hogy a gázszerelő így csinálta meg, és ez így biztos jó...

Valami békés megoldás kellene.

 

Előre is köszönöm a segítséget!!

cseik Creative Commons License 2010.08.24 0 0 7284
off: felvetéseden már én is gondolkodtam. bár én farkastörvények elől nem farkastörvények közé menekülnék. talán van a világnek olyan szeglete, ahol ez nem így van.... on:
Előzmény: S2008 (7276)
cseik Creative Commons License 2010.08.24 0 0 7283
ja, látom, bocsi :)
Előzmény: S2008 (7282)
S2008 Creative Commons License 2010.08.24 0 0 7282
Nem én akarom bélelni, hanem elender1.
Én a "szerelt kéményes" vagyok.

Előzmény: cseik (7280)
Dunit Creative Commons License 2010.08.24 0 0 7281

  Szia !!

 

 

 

 "kell egy 36x36-s külső átmérőhöz?
"

 

 

 Nevezzük inkább szelvénynek  !

 

 de ez hogy jött ki ?

 

 Mo.-on a legkisebb szelvényű kémény  - téglából - a 14 x14 es belső, ami kivülről  250 +  120 + a fuga  20 =  390 mm, amit ha vaklunk is  40 x 40 cm lesz - Vigyázz közben gépészből átmentem  építészbe. Tehát 400 mm - bent vakolva. A tető felett viszont csak fugázva 380 -390 cm.

 Ja látom ez speciel.

 

  Azt a 2,4 m-es tetőn kivüli rész elvileg lehet merevíteni  - szögvas kerettel, hogy az összekötők  vízszintesen vagy ferdén mennek - lényegtelen.

 Tehát  20 x 20  x  3 szögvastól felfelé, összekötőnek lapos acél. Hasonló méretben.

 Itt a keret gyakorlatilag húzásra van igénybe véve  a vas meg húzásra nagyon sokat bir.

 Már maga a 2,4 m-es kinyúlás is a határon van, de ez már tényleg illik merevíteni.

 

 

 D.  A többihöz  -  utólagos  felragasztással tégla HATÁSUVÁ TENNI EGY KÉMÉNYT,

 

 

  Nem az én asztalom  !!

Előzmény: vt75 (7257)
cseik Creative Commons License 2010.08.24 0 0 7280
tulajdon képpen miért is akarod bélelni?
Előzmény: S2008 (7276)
Dunit Creative Commons License 2010.08.24 0 0 7279

  Hamar feladtad  !

 de mielőtt  emigrálsz  légyszi  nyomozz az után  : ki felügyeli ezeket a 'derék' embereket  !!

 

 És tedd közzé !

 Másnak is szabad a gazda !!

Előzmény: S2008 (7276)
Dunit Creative Commons License 2010.08.24 0 0 7278

  Helló !

 Lehet ,hogy létezik ilyen technológia, de szvsz egyszerűbb egy új , megfelelő méretű kéményt építeni. Ezt még menetközben is lehet bélelni, ha egyáltalán kell.

 

 A kémény bélelést magára agázfűtésre találták ki. Többféle létezik, aluminium  korr acél  ill. a furánflexes eseteleg a kerámia ( ami  pl. a samott is ).

 Régi szén és fatüzeléshez megtették az egyszerű téglakémények is.

 Megfelelően kellett megfelelőtüzelőanyaggal tüzelni.

 Az egy más dolog, hogy a kéményseprők túlterjeszkednek és gyakorlatilag minden kémény manapság kibéleltetnek. Nekik ez az érdekük  !

 ehhez gyártanak ilyen olyan ideológíát is, aminek fele sem igaz  !

 Na lehet cáfolni  !!

Előzmény: elender1 (7271)
cseik Creative Commons License 2010.08.24 0 0 7277
a "Lorm" az "Korm" akart lenni.
Előzmény: cseik (7275)
S2008 Creative Commons License 2010.08.23 0 0 7276

Ezek alapján mindent visszabontok. Eladom a színesfém kereskedőnek.

Pénz eliszom. Nem fejlesztek semmit a lakásomon. Sőt azt is eladom. Az árából még az országból is elköltözők jó messzire a dzsungelbe. Legfeljebb vadállat eledel leszek. Ha nem esz meg semmi, akkor meg visszatoloncolnak és én is segélyezett leszek.

 

Előzmény: cseik (7275)
cseik Creative Commons License 2010.08.23 0 0 7275
ja, és a bejelentést a 193/2009. Lorm. r. 45/A paragrafusa szerint kell megtenni. és így meg is kell terveztetni :(
Előzmény: eastside- (7272)
cseik Creative Commons License 2010.08.23 0 0 7274

mivel - gondolom - 140-es kürtő.

létező technológia, de nem ajánlott, "szétrázza" az egész kéménytestet. és a 150-es csőhöz legalább 170-es - 180-as furat kéne.

továbbá a bibije az utólagos felfúrásnak béleléshez, hogy a béléscsövek 12 cm-es kéményfalra vannak emei-ztetve, ha meg lefúratod/kivésed és kiszurja léményseprő (és nem nehéz), akkor ezért nem fogja átvenni :(

Előzmény: elender1 (7271)
cseik Creative Commons License 2010.08.23 0 0 7273

igazad van, be kell jelenteni.

bocs a félrevezetésért. a netjogtar az elvben naprakész.

 

off. lassan havonta kell átolvasni jogszabályokat ..., stabil jogrendszer..... végül is stabil, stabilan dinamikus :( on

Előzmény: eastside- (7272)
eastside- Creative Commons License 2010.08.23 0 0 7272
Köszi a gyors válaszokat. Viszont a 37/2007. (XII. 13.) ÖTM rendeletet szerint amit előszeretettel módosítgatnak mostanában a következő olvasható: IV. oszlop Bejelentés (a tevékenység egyidejű megkezdése mellett) "Meglévő építményben égéstermék-elvezető létesítése, ha annak megvalósítása nem jár a meglévő építmény tartószerkezetének megbontásával, átalakításával, megerősítésével." Ez most az aktuális verzió a net.jogtar.hu-n és egy árva utalás sincs szerelt kéményre amennyire én látom. Nem vagyok jogszabálynáci de jó lenne ha valaki felvilágosítana hogyan megy ez mostanság.
Előzmény: cseik (7270)
elender1 Creative Commons License 2010.08.23 0 0 7271

Sziasztok!

Nagyon örülnék, ha valaki9 tudna segíteni. A fatüzelésű kazánomhoz vettem 150 mm-es rozsdamentes béléscsövet. A kémény viszont több helyen 1-1,5 cm-rel kisebb átmérőjű. Van olyan technológia amivel a kémény felfúrható, marható 150-160 mm-re. A kémény hossza kb. 15 méter. A kéményt megbontottam töb helyen és próbáltam kivésni, de a már lakott térben lévő részt nem szeretném megbontani (ez kb. 4 méter). Pécs közelében érdekelne ilyen technológia. A segítséget előre is köszönöm!

cseik Creative Commons License 2010.08.23 0 0 7270
szerelt kémény nem építési engedély köteles és bejelenteni sem kell. az épített (elemes is) épenghez kötött, amihez építész tervező kell. a szerelthez is kell/javasolt a már leírt terv
Előzmény: eastside- (7268)
S2008 Creative Commons License 2010.08.23 0 0 7269
Szia! Úgy tudom, hogy a szerelt kéményhez nem kell építési engedély. Esetleg ezt javítsa valaki hozzáértő ha nem így van. A segítőkész fórumtársak által eddig leírtak alapján kezdem az ügyintézést a kéményseprők felé.
Előzmény: eastside- (7268)
eastside- Creative Commons License 2010.08.23 0 0 7268
Szia! Te bejelentetetted a kéményt az önkormányzatnál? Ha igen milyen dokumentációt kértek? Nem vagyok semelyik felügyelettől viszont most akarok egyet én is mármint kéményt.
Köszi.
Előzmény: S2008 (7260)
S2008 Creative Commons License 2010.08.22 0 0 7267

Köszönöm a válaszokat!

 

 

Előzmény: cseik (7266)
cseik Creative Commons License 2010.08.22 0 0 7266

annyival kiegészítenélek, hogy a "tervezés" geometriai adatok tervezését is jelenti, vagyis az épület, környező épületek viszonya (10 fokos kúp), kitorkollás elhelyezkedése (pl. ablak, gerinc), bekötések helye száma, tisztíthatóság (pl. felső nem lehet lakótérben) stb.

 

vagyis ez (persze területenként ezt is máshogy értelmezhetik) minimum agy homlokzati és egy részleges metszetrajz, szükség esetén x számú alaprajz. persze ezek kiegészítések az általad is említett méretezéshez.

Előzmény: Dunit (7264)
cseik Creative Commons License 2010.08.22 0 0 7265

elvben kérhetik, de a gyakorlat változó.

önmagában nem kizáró tényező, h garázson megy keresztül.

 

sok mindent mostmár nem tehetsz, hívd ki őket kéményátvételre, oszt ha gond van, akkor segítünk (ha tudunk). ha nincs gond, akkor meg jó:)

 

legrosszab az lehet, hogy nem veszik át, tehát mostmár veszteni nem veszítesz vele, max az 5-8e közötti kéményvizsgálati dajat.

Előzmény: S2008 (7262)
Dunit Creative Commons License 2010.08.22 0 0 7264

   "hogy terveztetni is kell a szerelt kéményt"

 

 Csak részben gondold rosszul.

 Tény a szerelt kémény is tervezetetni   tervezni kell, mint minden műszaki berendezést  ( tűzhely fűnyiró  bicikli,  hajszárító és még millió készülék , berendezés stb ).

 És a gyártó megadja a paramétereket ,hogy mit tud az az árú. Erről nyilatkozik, tanúsítványt ad (ha ad ). 

 Viszont neked egy rendszered van : kiválasztasz egy tüzelő berendezést ehhez kell  füstelevezetés és egy kémény. Na ezt  kell terveztetni a rendszert.

 de azért ne gondolj   holmi bonyolult  tervdokumentációra.

 rutinos szakember ezeket táblázatból megoldja (megjegyzem valamikor a táblázatokat számolással  és  méretezéssel készítették  sőt le is ellenőrízték a nagyszámok törvénye alapján.

 Erre a kérdésre :

 

 

 "szerelt kémény kb. 1m-n a garázson keresztül halad/indul."

 

   a szerelt kémények vagy az épületen kivül vannak, vagy belül - ebben az utóbbi eseteben valahonnan indulnak és valahová - pontosabban mindig a tető főlé érkeznek. Közben egy vagy több födémen és helyiségen is áthalahatnak.

 

 Erre lenne jó egy rajz  -most !

 

 

Előzmény: S2008 (7262)
Dunit Creative Commons License 2010.08.22 0 0 7263
 Nem kellett volna az egész összeget kifizetni !
Előzmény: S2008 (7260)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!