Keresés

Részletes keresés

juhosttt Creative Commons License 2014.10.09 0 0 17415

Na végre valaki aki említi az ezerjót :)

 

Nem tudsz vki oltványost akinél lehet kapni? Lehet én vagyok a bamba, de sehol nem találtam neten.

Előzmény: Törölt nick (17412)
pickup007 Creative Commons License 2014.10.09 0 0 17414

Sziasztok!

 

Keresek Holder A12, A13, A15, A16, A18 traktor vagy E12, E14 egytengelyes kistraktort. Illetve tapasztalat csere miatt olyan tulajdonosokat akiknek ilyen traktorjuk van. Sajnos keskeny soros szőlőm van és a nagyobb traktorok már nem férnek el a sorok között.

Minden infót előre is köszönök!

Törölt nick Creative Commons License 2014.10.09 0 0 17413

citromlé helyett megteszi a citromsav is.

Előzmény: régimaszek (17410)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.09 0 0 17412

Alföld melyik része? Zweigelt (én ezt a fajtát nem szeretem), kékfrankos mehet, cserszegi-sárdoné helyett én inkább az irsait és ezerjót javaslom

Előzmény: hammer72 (17405)
Kulicz Creative Commons License 2014.10.08 0 0 17411

Négy éve nem készítek bort, de most előjön a nosztalgia. Mikor egy hetekkel a szüret előtt lekénezett hordóba beleszagoltam és tiszta jó illata volt. Ezt nem lehet eltéveszteni, persze bele is világítottunk, szagolgattuk, de csak azért, mert tiszta kellemes illata volt. Öreg, elhanyagolt, szivárgó, rossz illatú hordóban nem lehet jó bort készíteni, szerintem azt már nem lehet jól helyrehozni!

Előzmény: juhosttt (17409)
régimaszek Creative Commons License 2014.10.08 0 0 17410

  

 

szia! én hordó tisztítást a fatertól így tanultam: első lépés,hordó dagasztása forró vízzel. 100l-es hez 30l forró víz bedugaszolni , meggörgetni vigyázva hogy a dugót ki ne lője. másnap tele önteni vízzel, lehet hideg víz is. ha szivárog újra ismételni. második lépés cseresznye nagyságú sóderkavicsot a hordóba meleg vízzel,egy jó össze maréknyit, jó meggörgetni minden irányból,egy jó tíz percig mosni,majd öblíteni.  harmadik lépés: citrom leves vízzel 1/2l citrom lé 5l langyos víz. majd kicsorgatni szellőztetni egy napig utána mehet bele "murci".

Előzmény: binladen007 (17400)
juhosttt Creative Commons License 2014.10.08 0 0 17409

Én nem kénezném közvetlen előtte a hordót. Ez akkoriban volt divatos, mikor még nem állt rendelkezésre sok halmazállapotú kén (folyékony, por)

A hordót azért kénezik, hogy a levegője penészgombákatól menetes maradjon.

Én a helyedben pár apróságot tennék mielőtt bort teszek bele:

0.  Hordóba belenézni, belevilágítani, beleszagolni. Ha a szem és orr vizsgálaton átment, (nem dohos, nem hófehér, stb), akkor folytatás:
1. Felönteném vízzel, mert ha összeszikkadt akkor csorogni fog a bor. Szóval ha szivárog, dagasztani kell.
2. 4-5 napig vízzel áztatnám, de a vízbe a borhoz is megfelelő mennyiségű ként tennék. (hogy ne poshadjon a víz, de lehet ez kevés, szóval a higénia fontos!)

3. 4-5 nap múlva a vizet ízpróbára tenném. Ha nincs dohos íze akkor jöhet a bor. Ha dohos ízű akkor tűzrevaló, vagy virágdézsa, vagy dísz.

Dobtam ki hordót amelyben a kénlap elégett, szag és szem vizsgálat jó volt, 3x forráztam ki, a végén már átlátszó lé jött. 3 napos víz próba: Full ihatatlan dohos a víz. alkalmai szerelő asztal lett belőle...

 

Előzmény: binladen007 (17400)
gyfa50 Creative Commons License 2014.10.08 0 0 17408

Nem vagyok nagy borszakértő, de végig olvastam volt az összes hozzászólást és néhány dolog megmaradt. Az, hogy üres hordó nem sokat mond, mivel mindenki általába üres hordóba fejti át a bort. A kérdés az mikor és mitől ürült meg a hordó. A hordót több okból is kénezik. Egyrészt igy juttatva ként a bórba, vagy a kénezés által derül ki a hordó milyensége. Ha a megfelelő méretü kénrudat elégeted a fegfelelő ürtartamü ledugaszolt hordóba és a kénrud végig ég azt jelenti, hogy jó a hordó vagyis nem dohos vagy penészes.

Esetedben valoszinü csak azt kell eldöntsd, hogy miként juttatod a kén a borba. 

Előzmény: binladen007 (17400)
kersa48 Creative Commons License 2014.10.07 0 0 17407

Igen, én is az egyik "nem egyéni termesztőtől " vettem!

Előzmény: juhosttt (17403)
Falusi1 Creative Commons License 2014.10.07 0 0 17406

Mivel eddig nem kaptál választ, leírom én mit tennék.

Ha a hordó rendben van és nemrég volt kénezve, csak a borba tennék ként.

Előzmény: binladen007 (17400)
hammer72 Creative Commons License 2014.10.07 0 0 17405

Köszönöm a válaszokat.Itt nálunk az alföldön a birkatrágyázott földbe rendszerint paprikát vetnek, az nagyon szereti. Az én területemen nagyon sok öreg elhanyagolt,beteg  tőke van amik helyett akarok újakat tenni. Ajánlott e a telepítés előtt  talajfertőtlenítést végeznem, vagy a trágyázás után telepíthetek is? Mint ahogy már írtam ez egy tópartra nyúló tiszta homokos terület amibe én zweigelt, kékfrankos,cserszegi,chardonnay fajtákat gondoltam. Véleményetek szerint homokon ezek a fajták hosszú távon életképesek és megfelelő termést adó fajták lesznek?

Maci_P Creative Commons License 2014.10.07 0 0 17404

Hello!

És akkor olyat tudtok, akik megbízható minőséget adnak jó áron? És lehetőleg autópályán elérhetőek/küldenek csomagban nagyobb mennyiséget.

 

Köszi

       Maci

Előzmény: kersa48 (17402)
juhosttt Creative Commons License 2014.10.07 0 0 17403

Te is tőlük vetted?

Előzmény: kersa48 (17402)
kersa48 Creative Commons License 2014.10.07 0 0 17402

Azt hiszem, többen járhattunk így! Nekem a kordon kinevelése közben a törzsön jelentkezett a golyvásodás, ami miatt idén három csérét kell megejtenem, de ugyan innen származik a Csemegeszőlő topikban jelzett " Eszter " is, amit a mai napig nem tudok beazonosítani! A három éve tőlük hozott Hamburgim, pl. Olaszrizling lett, amit át sikerült oltanom.

Előzmény: Falusi1 (17401)
Falusi1 Creative Commons License 2014.10.06 0 0 17401

Abasár. Pontosabbat azért nem írok, mert ha olvassák a fórumot, még ők perelnének be esetleg hitelrontásért. Bizonyítani ugyanis lehetetlen lenne, főleg 2-3 év után. Annyit még elárulok, hogy nem egyéni termesztő, mert van belőlük sok. Lehet, hogy velük jobban jártam volna.

Előzmény: juhosttt (17399)
binladen007 Creative Commons License 2014.10.06 0 0 17400

Hali!

Egy kérdésem lenne. Üres hordóba szeretnék bort átfejteni, a hordó rendesen volt kénezve, mielőtt átfejtem a bort égessek benne kénlapot ugye?

juhosttt Creative Commons License 2014.10.05 0 0 17399

Mi volt a beszerzési hely? ősszel én is újra vennék még pár oltványt, de akkor azt elkerülném.

Előzmény: Falusi1 (17398)
Falusi1 Creative Commons License 2014.10.05 0 0 17398

Szerintem az érett marhatrágyát válaszd.

Én a helyedben a homoktalajra is oltványt tennék, mert az oltvány jobban fejlődik, életképesebb. Igaz hogy a homoktalaj immunis és a saját gyökerű szőlőt sem fenyegeti a filoxéra, de az oltvány az előbb említett okok miatt előnyösebb. A terűlet nem olyan nagy, hogy jelentős lenne az árkűlönbség.

Ami a szőlőt illeti: az én beszerzési helyemet nem ajánlanám, mert a pótlásként vásárolt kb. 30 vörös szőlőoltványból kettő fehér volt.

A másik kellemetlen tapasztalat, hogy az űltetést követő 2-3 éven belűl- tehát még termőrefordulás előtt- 3-4 tőkén egyértelműen beazonosítható a levélsodródást okozó vírus. Beszámítva a vírus többéves lappangási idejét, az oltványokat minden bizonnyal már fertőzötten vettem. A beszerzési helyet tehát gondosan válaszd meg.

Előzmény: hammer72 (17396)
juhosttt Creative Commons License 2014.10.05 0 0 17397

Először én is a dugványra gondoltam, de:

Ha hivatalosan csinálod sokkal macerásabb.

Ha csak úgy magadnak, akkor is érdemesebb egy oltvány, mint a dugvány. Már mások is írták hogy a dugványok az oltványhoz képest gyengébben fejlődnek. Egy jól megválasztott oltvánnyal meg jobban jársz szerintem. 
Ami a trágyát illeti az átlag halandónak marha trágya jut... A disznó trágyáról nem sok jót hallottam, de h miért azt nem mondták. De úgy tudom annak magasabb a foszfor tartalma mint a marháé.

Előzmény: hammer72 (17396)
hammer72 Creative Commons License 2014.10.05 0 0 17396

Üdv Mindenkinek.

Szőlőtelepítés előtt állok és tanácsot szeretnék kérni.3 fajta trágyát tudok szerezni birka,disznó és marhatrágyát. Melyik trágya az ami a legjobban ajánlott a szőlőnek ezek közül ? Homoktalajba tenném a szőlőt ezért nem oltványt hanem gyökeres vesszőt gondoltam,honnan tudnék jó minőségű anyagot vásárolni? 600 négyszögöl területről van szó...

Köszönöm.

juhosttt Creative Commons License 2014.10.02 0 0 17395

A hegybíróm azt mondta, állambácsitól is csak OFJ és OEM besorolású bor lehet ergó csak borvidéken használhatom fel. Hát nem lesz könnyű dolgom, akinek van is kvótája nem hajlik affelé h ilyen bonyolultan váljon meg a kvótától... Itt már csak vagy jogszabály változás, vagy egy nagyon jó akaró segíthet...

Előzmény: RAMBO (17380)
juhosttt Creative Commons License 2014.10.02 0 0 17394

A te helyzeted más, ahogy mondtad, szinte minőségtől függetlenül egységes áron veszik meg a szőlődet. Így érthető hogy sokat akarsz termelni. De aki saját maga minőségi borra törekszik az nem fogja agyon terhelni. 

Előzmény: Törölt nick (17393)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.02 0 0 17393

Akkor én nem vagyok valamire adó szőlész

Nálam az a jó, ha sok van rajta. Sőt, még annál is több. :)

Előzmény: juhosttt (17392)
juhosttt Creative Commons License 2014.10.01 0 0 17392

Milyen fajta szőlő? Vannak alapból vastag hajtású fajták. Főleg a pontusi fajtáknál látom, hogy elég vastag vesszőket nevelnek.

A sok trágyázással túl sok nitrogén kerülhet a talajba, ami egy idő után már nem túl jó. Persze ha olyan szinten terheled a szőlőt, hogy azt egy valamire adó szőlész nem tenné (mint én tavaly), akkor kell a sűrűbb trágyázás.

Előzmény: kovás zoli (17391)
kovás zoli Creative Commons License 2014.10.01 0 0 17391

Sziasztok

 

Iden is tudok szerezni erett szerves tragyat a szölömbe

Szerintetek nem baj ha evente megtragyazom a talajt

Olyan a szölöm veszöje szerencsere  hogy mindenki csak amuldozik rajta es kerdi hogy hogyan sikerül ez nekem

De attöl felek nehogy sok legyen a tragya es gondot okozon

 

medvegyu Creative Commons License 2014.10.01 0 0 17390

Szellős hegyoldalban vagyunk, talán kicsit jobb a helyzet, de a reggeli pára valóban aggasztó.

 

Előzmény: BZoltan (17388)
medvegyu Creative Commons License 2014.10.01 0 0 17389

Köszi, nem néztem a dátumot, reméljük a jó időt, épp most jöttek felhők remélem békés szándékkal :-).

Előzmény: juhosttt (17387)
BZoltan Creative Commons License 2014.10.01 0 0 17388

Ha nem lennének ködösek és nyirkosak a reggelek és a napsütéses szép idő nem csak 11-4 között lenne, és a 20 fok az nem csak 1-2 óra körül lenne akkor optimista lennék. De ez így, egyelőre karcsú... persze a remény hal meg utoljára :)

Előzmény: medvegyu (17386)
juhosttt Creative Commons License 2014.10.01 0 0 17387

8 nap alatt sok minden változott, szerencsére az idő jobb mint amit gondoltam! Valóban még érik a szőlő, azóta már másképp látom én is :)

Bár októbertől már elég hűvös lesz, de az ezerjót szeretném a tőkén látni még decemberbe is (aztán majd meglátjuk meddig bírja)

 

Előzmény: medvegyu (17386)
medvegyu Creative Commons License 2014.10.01 0 0 17386

Miért nem fog érni idén már a szőlő?

Én most halasztottam egy héttel a sardoné szüretet, látván, hogy kedvező az idő.

Van sok épp fürt, azt remélem azok még érnek, vizet veszítenek, mindkettő javítaná a minőséget, sava van elég.

 

 

Előzmény: juhosttt (17365)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!