Keresés

Részletes keresés

granov Creative Commons License 2014.10.16 0 0 17448

Én egy eléggé leroggyant szőlőt próbálok feléleszteni, ugyancsak kékfrankost. 

Jövőre megpróbálok átállni az ernyőművelésről az általad felvetett félkarú "magas Guyot"-ra, annyival variálva, hogy ugarcsapot is hagyok. Az idén már úgy metszettem az ernyőt, hogy meghagytam egy-egy ugarcsapot, ahol lehet tavasszal abból hagyom meg a vesszőt . Jövőre kiderül, hogy mit ér? Az ideinél nem hiszem, hogy kevesebb lesz.

Előzmény: Gudora (17443)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.16 0 0 17447

Igen, de akkor már minek?

Előzmény: yacek75 (17444)
pinotnoir777 Creative Commons License 2014.10.16 0 0 17446

Szia Zoli!

 

A rezisztens fajták jelentőségével tökéletesen egyetértek. Pont ezért lenne nagyon fontos, hogy a hazai kutatók olyan rezi fajtákat hozzanak létre, amik a rezisztencián kívül nemesebb, jobb ízű borokat is képesek adni. Sokak véleménye szerint ez idehaza még nem nagyon történt meg, ellentétben sok külföldi országgal. Pedig lehet hogy csak a meglévő rezi fajtákat kellene visszakeresztezni nemes fajtákkal és akkor ez teljesülne is. Külföldön erős tendencia, hogy a hagyományos fajtákhoz hasonlító rezisztens 'változatokat' készítenek, erre sokszor még a nevük is utal. Pl Olaszországban ilyen, merlot és cabernet rezi változatokhoz a magyar Biancát használták alapul. Sokszor ezek a keresztezések ráadásul hamarabb is érnek. A Solarisról Oeschle által írottakat pl érdemes mindenkinek elolvasni itt a topikon, káprázatos fajtának tűnik. Én a megérzéseimre hallgatva a magyar rezik közül egyedül a Néróhoz fűzök komolyabb reményeket, hogy borminőségben is érdekeset képes adni, fehérben nem nagyon tudok ilyenről.

ps: remélem magyar kutatóintézeti munkatársak is olvassák ezt a topikot:)

Előzmény: BZoltan (17440)
pinotnoir777 Creative Commons License 2014.10.16 0 0 17445

Szia! Szerintem ez a sűrűség remek a minőség szempontjából, viszont remélem, jó a derekad meg a térded:)

 

A fél ernyő helyett szerintem jobb a guyot. Csak annyi a különbség, hogy ennél egyenes az elhúzott szálvessző (így ráadásul egy dróttal kevesebb kell), szerintem a fő előnye, hogy lesz egy egységes fürtzónád, amit pl sokkal egyszerűbb kihónaljazni, kilevelezni, egyforma hosszúak lesznek a hajtások. De simán megvalósítható a féloldali ernyő is.

Előzmény: Gudora (17443)
yacek75 Creative Commons License 2014.10.15 0 0 17444
akkor pl. utóerjedésben is pótolható a cukor?
Előzmény: Törölt nick (17442)
Gudora Creative Commons License 2014.10.15 0 0 17443

Szép estét mindenkinek!
Szőlő telepítés előtt állok. Kékfrankost fogok telepíteni, már meg is rendeltem az oltványt egy villányi nemesítőtől. Beszéltem több helyi gazdálkodóval. A fajtával mindenki elégedett, "szereti"  a kaposfüredi hegyet, jól terem.
1,7 m.-es sorközzel számolok, 38 méteres sorhosszal.
Úgy terveztem, hogy sűrű, kb. 80 cm .-es tötávolsággal rakom a vesszőket , de csak egy oldalra húzok kart, ezzel egyfajta hozamkorlátozást érek el.
Így, számításom szerint több tőkén, kb. a hagyományos telepítési móddal közel azonos termésre számítok. Több helyen utána olvasva, több szőlésszel beszélgetve, az ernyőművelést ajánlották, az ismert előnyök miatt. (Jobb lombozat megvilágítás, szellősebb lombfal, egyszerűbb, könnyebb metszés.) Most azon agyalok, hogy fél ernyőmüvelést fogok csinálni, csak egy oldalra, húzva a szálvesszőt.
Vélemény??? Nagy hülyeség???
Zoli a séf

Törölt nick Creative Commons License 2014.10.15 0 0 17442

Mert nincs.

Előzmény: yacek75 (17432)
juhosttt Creative Commons License 2014.10.15 0 0 17441

Végül is szép változatos a magyar nyelv, hát aszu helyett használok más szót ami utal a dologra. 

Viszont a bio szőlő is egy jó tanács, biztosan meg fogom próbálni a régi fajtákkal párhuzamosan.

Előzmény: BZoltan (17440)
BZoltan Creative Commons License 2014.10.15 0 0 17440

Azt, hogy "aszú" azt csak tokaji borra írhatja rá a termelő és csak akkor ha megfelel egy raklap szabálynak. Az aszú kifejezést a tokajiak stipistoppolták maguknak már az átkosban és a rendszerváltás után is.
Egyszerűen a törvényhozók és a hatóságok tudatlanok, olvasatlanok és buták voltak. Nem szabadott volna az "aszott" szóval rokon "aszú" szót oadaadni ajándékba egyetlen borvidéknek... főleh úgy nem, hogy dokumentált, bizonyított tény, hogy több más borvidéken is csináltak aszút. A ménesi, ruszti, somlói aszú borok ismertek és elismertek voltak. De mára az aszú már nagyon tokajhoz nőtt.. így lehet egy hazugságot és a korrupt ostobaságot pár évtized alatt kanonizálni. Szerintem a szamorodnival is ez a helyzet. De ezt pontosan nem tudom.

 

Én tanácsot nem mernék adni, hogy milyen fajtát lenne neked érdemes. Én biztos kipróbálnék pár sornyi rezisztens fajtát. Aztán ha neked ízlik a bora valamelyiknek akkor nagyot tudsz nyerni, mert röhelyesen egyszerű dolgod lesz bio szőlőt termelned. Az pedig hatalmas biznisz lesz 5-15 éven belül. Majd térjünk erre vissza :) de én már most szólok, hogy a következő nagy durranás a bio szőlőből készülő borok lesznek. Nyugat- és Észak-Európa menő éttermeiben szinte már alig van nem bio szőlőbl készült bor. Elzászban a menő borászatok 90%-a már teljesen bio és a fizetőképes kereslet egyre jobban ráizgul a bio dolgokra. Ennek pedig a rezisztens fajta lesz a kulcsa. Azt ugyanis olcsóbban és biztosabban lehet művelni. Csak legyen finom :)

Előzmény: juhosttt (17439)
juhosttt Creative Commons License 2014.10.15 0 0 17439

Ezt hogy érted h az aszu lenyúlása botrányos? Mármint nem lenne szabad, hogy az aszu egyet jelent tokajjal? Móron is csinálják az ezerjó aszut. Akkor én az aszuszemekkel egybe szedett szőlőmet csak sima édesborként adhatom el, mert ez csak tokaji kiváltság h szamorodni?

Ilyen alapon a fekete rizlinget is ellehet adni valami más kékszőlővel együtt, hisz kék szőlő és kész. Nem érdekli a kutyát se h milyen fajta.

 

Én még mindig nem az agyondivatolt fajtákkal akarok foglalkozni, mint pl most villányt felkapták egy francia fajtával. Szvsz azon kívül h magyar földön termett semmi magyar nincs benne...

Továbbá azon fajtákkal se sok esélyt látok itt, ami már be van járatva a jó termőhelyein. (juhfark, hárslevelű.) Persze az ezerjót bejáratták móron, de nem sokat hallani effelől mostanság, és mivel itt szépen viselkedik, talán lesz belőle valami.

 

De személy szerint Te mely fajtákat javasolnád? Kutatgatok az ezerjóból (is) alkotott nemesítések után (zengő, zenit), de nem találtam se meg győző se ellenérveket, amelyek rávinnének hogy azokkal foglalkozzak az ezerjó helyett.

A tömegbort adó kunságon bejáratott fehér bor szőlők meg végképp nem jöhetnek számításba nálam. Ha nem teszem magasra a lécet, nagyon hamar belebukhatok az egészbe, azt meg nem szeretnék.

 

Ami az esőt illeti, szerencsére itt kíméletes volt az égi, sőt a lisztharmatot csak pár gyomnövényen láttam, meg pár jelentéktelen csemegeszőlőn.

 

Idén is sok dolgot tanultam amivel jövőre mégjobb minőséget fogok tudni előállítani, ha minden a sorjában megy :)

Előzmény: BZoltan (17438)
BZoltan Creative Commons License 2014.10.15 0 0 17438

Nem tudom biztosan, de szerintem a szamorodnit is einstandolták a tokajiak az aszúval együtt. Mondjuk a szamorodni az tényleg hegyaljai dolog, mert lengyen vevői a tokajiaknak voltak. De az aszú lenyúlása szerintem botrányos.

Az idei évjárat megítélése kizárólag attól függ, hogy az adott területen mennyi csapadék esett. Nálunk augusztus-szeptember során 400+ mm zuhant le, innentől sok lapot nekünk nem osztott a természet.


Az ezerjó amúgy tényleg jó fajta. Cukrosodik is, jók is savai, egyedül az aromatikjája nem olyan izgalmas mint sok más (esetleg kevésbé cukrosodó) fajtának.

Előzmény: juhosttt (17437)
juhosttt Creative Commons License 2014.10.15 0 0 17437

Ezerjó, október 14-ei szüret, 21 fokos 1 órás áztatással :) Ha nem csipegetem az asuzszemeket, akkor jobb lett volna. Tiszta aszut nem biztos, de szamorodnit lehet belőle csinálni itt is :) Vagy ez is csak a tokajiak kiváltsága?

 

Mondjuk hogy rossz ez az év  rossz ez az év... Hát azért annyira nem volt ez rossz itt nálunk! Nem volt október eleji fagy, az ősz tiszta szép volt, a vénasszonyok nyara is jó volt. Ha nem ették volna a katicák és a darazsak még vártam volna a szürettel és több aszuszem lett volna. Én azért elégedett vagyok. Már biztos, hogy fő fajta lesz ha egyszer beindul a pincészet... Persze nem tudok és nem is akarok vetekedni tokajjal, vagy somlóval, szimplán másat akarok alkotni :)

Előzmény: BZoltan (17435)
gardonyim Creative Commons License 2014.10.15 0 0 17436

A napalm jó szer, csak vigyázni kell a perzselésre :)

Előzmény: BZoltan (17435)
BZoltan Creative Commons License 2014.10.15 0 0 17435

Idén csak a napalm lett volna elég a lisztharmat ellen...

Előzmény: Cirfandlia (17434)
Cirfandlia Creative Commons License 2014.10.14 0 0 17434

Én idén a nálatok látott, hallott Zöldpajzs nevű immunerősítőt küldtem néha Kénnel súlyosbítva. Nem volt elég a lisztharmat ellen.... 

Előzmény: BZoltan (17433)
BZoltan Creative Commons License 2014.10.14 0 0 17433

A "jó cucc" dolgot én óvatosan értettem. Szóval, jó, de növényvédelmileg nem hozta azt amit vártam tőle. 

Előzmény: JelenikD (17431)
yacek75 Creative Commons License 2014.10.14 0 0 17432

már hogy' ne lenne jelentősége ???

 

Előzmény: Törölt nick (17426)
JelenikD Creative Commons License 2014.10.12 0 0 17431

Na, így hogy ennyien mondjátok hogy jó cucc, biztos hogy ki fogom próbálni!

 

Rambo: Inkább erre költöm, minthogy eligyam az árát ....  haha, végülis eliszom, nem? :)

Előzmény: BZoltan (17429)
BZoltan Creative Commons License 2014.10.12 0 0 17430

Egy vacsi új traktornál még mindig olcsóbb :D Láttam a blogposztodat. 

Előzmény: RAMBO (17428)
BZoltan Creative Commons License 2014.10.12 0 0 17429

Az Alginuréről én is csak jót tudok mondani. Én valami lombtrágya szerű hatását is éreztem. Konkrétan jobban fejlődött az ezzel kezelt szőlő. A lisztharmat másidik hulláma és a nagy esőket követp rothadás ellen mondjuk nyilván nem segítette. Na és valóban nem olcsó. Mi jövőre is biztosan használni fogjuk.

Előzmény: JelenikD (17417)
RAMBO Creative Commons License 2014.10.11 0 0 17428

Az Alginure nagyon drága.

Előzmény: JelenikD (17417)
kovás zoli Creative Commons License 2014.10.11 0 0 17427

Köszi a gyors valaszt

Akkor nem rontottam ell a dolgot ugye

 

Köszönöm

Törölt nick Creative Commons License 2014.10.11 0 0 17426

A cukrot az erjedés bármelyik szakaszában hozzáadhatod, nincs jelentősége.

Előzmény: kovás zoli (17425)
kovás zoli Creative Commons License 2014.10.11 0 0 17425

Sziasztok

 

Multhéten szüreteltem le az otthelo szölömet.14 es volt a cukortartalma sajnos.A cukrot felmelegitettem mustban majd hozáadtam a darált szölöhöz.Ujra megmertem a cukorfokot es 18.5 lett.Egy hetet hagytam állni majd tegnap a pincebe került.Persze naponta 3 szor meglett keverve.Tegnap már köze nem volta musthoz,inkabb bor volt.A kérdesem az lenne hogy a cukrot jokor adtam e hozzá a musthoz és helyesen jartam e el az alapanyagal

Azert lettem kicsit ideges mert van aki azt mondja hogy egy hetes áztatas utan kell a cukrott hozáadni.szerintem az nem jo.

Mi a szakszerü

Köszönöm

juhosttt Creative Commons License 2014.10.10 0 0 17424

Van egy tőke szőlőnk amely minden évben őszre kipirosodott, mondhatni túl korán elöregedtek a levelei.

Tavaly kapott közel 20 hígítatlan marhatrágyalevet 60 cm mélyen a tőke közelében. Idén pedig ilyen. A kép ma készült.

 

A másik kép egy kissé terhelt szőlőről készült. A levelek öregebbek, peronoszra fogékonyabbak.

Mind2 fekete rizling. Idén sikerült kitapasztalni, hogy 8 világos rügyre kell(ene) metszeni, így érhető el a maximum 1.5 kg-os terhelés. (idén ez 0.5 kg volt, de a fürtök harmad annyiak mint tavaly így közelítőleg ezzel a terheléssel + fürt válogatással fogok dolgozni.)

 

 

Persze mind2 helyen sűrű a lombozat, de a fürt zóna az szellős volt. No meg azért a szaporító anyag is kell :)

JelenikD Creative Commons License 2014.10.10 0 0 17423

Köszönöm szépen a válaszod. Akkor jövőre mindenképpen kipróbálom őket :)

Előzmény: pinotnoir777 (17422)
pinotnoir777 Creative Commons License 2014.10.10 0 0 17422

Mindkettőt használtam, szerintem nagyszerű szer mindkettő, bár nagyon drága. Az Alginure a pero ellen hatásos, két-három virágzáskori kezelés indukált rezisztenciát vált ki, mintha védőaoltást adnál be a növénynek, ezenkívül zöldít, erősít is. A Prev B2 meg 1 ezrelékben nagyszerű tapasztó-terítő adalék, 2-3 ezrelékben viszont gombaellenes hatása van (szárít). Lisztharmat ellen alapvető szer volt nekünk idén, júli közepéig kénnel és Biomit Plusszal (meg fahéjolajjal és zsurlóteával), utána meg Vitisannal (és Biomittal) volt kombinálva. A prev még ráadásul rovarkártevők ellen is hatékony, bár erről nem tudok nyilatkozni...

Előzmény: JelenikD (17417)
hammer72 Creative Commons License 2014.10.09 0 0 17421

Kalocsai vagyok.A cserszegit pótolni szeretném mert én szeretem a borát sőt a pálinkája is jó és nem akarom az összes tőkét kivágni belőle. Zweigeltből évek óta készítek bort (igaz hogy Hajósról veszem) és azt is nagyon szeretem :-). 

Előzmény: Törölt nick (17412)
régimaszek Creative Commons License 2014.10.09 0 0 17420

 

 

igen,köszi a kisegítést rosszul írtam.

Előzmény: Törölt nick (17413)
juhosttt Creative Commons License 2014.10.09 0 0 17419

Persze jó, de a hegybíró azt mondta oda több engedély és mutyizás kell. Akkor már valami jó oltványa tennék szert, amely aránylag szárazságtűrő is.

Előzmény: Törölt nick (17418)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!