Keresés

Részletes keresés

XANTIi Creative Commons License 2016.08.25 0 0 36096

Az attól is függ, mennyit enged az asszony. Kezdő célra egy FT-817 sok. A tizede funkciót sem tudod felfogni, pláne kihasználni. A Grant 2 is jó rádió. Nagyon sokára fogod kinőni, ha igazán rákapsz a rádiózás ízére. De sokan megragadnak a CB szintjén és élvezik. Még többen pár hónap után izgalmasabb hobbit találnak. Kis részük belebolondul és elindul a rádióamatőrré válás útján.

Fontosak a helyi körülmények. Az antenna építés, elhelyezés lehetőségei. Más egy csendes kisfalu határában szinte bármit elhelyezni és más egy panelház alsó emeletén használni. Az igazi RÁDIÓZÁS az rövidhullámon zajlik. 20-40 méteres antennákkal, oszlopokkal.

Kóstolj bele a CB felől indulva és sokat tanulva.

Előzmény: joesalty (36094)
agaibo Creative Commons License 2016.08.25 0 0 36095

Hali Ha lehet maradj a jó öreg stalker IX vagy president grant mellett Meg fogja hálálni!

Előzmény: joesalty (36094)
joesalty Creative Commons License 2016.08.25 0 0 36094

Sziasztok!

 

Segítségeteket szeretném kérni a következőkben:

Egy ideje rádiózok már, de szeretném a jelenlegi PMR-re korlátozott lehetőségeimet egy kicsit kiterjeszteni.

Szemezek a CB DX gondolatával (enyhe képzavar, tudom), csak nem tudom melyik megoldás lenne a részemre megfelelő.

Az elképzelt kezdő konfiguráció a következő:

Rádió: President Grant II vagy Albrecht AE 5890 vagy Yaesu Ft-817ND

Antenna: Sirio Boomerang 27A

 

A dilemmám igazából a rádiókat érinti.

Ezek közül nyilván a Yaesu lenne a legmegfelelőbb, a nagyobb tudása miatt is, de az ára miatt én úgy gondolom, hogy kezdőként, túlzás.

Vacilálok a President és az Albrecht között. Mindkettő nagyjából azonos tudású és árú, de mégsem tudok dönteni.

 

A tapasztalataitok alapján melyik a megfelelőbb választás egy CB-n kezdőnek?

 

Segítségeteket előre is köszi!

 

Joe

Desert Rat Creative Commons License 2016.08.25 0 0 36093

Ha a tetőre sikerül antennát felcsempészni, bőven megtérül a 10-20 m kábel (ami lehetőleg legalább RG213-as ami közel centi vastag. Rádió: Stalker9 + egy 12V 10A-es tápegység. Mindez takarékos vásárlás esetén 50eFt-ból kijön. CB-re nem kell rádióengedély. Antennaoszlop 4m-ig épitési engedély mentes, maga azantenna is 4m-ig ... lehet például 2.6 méter. Ha társasház akkor viszont meg kell egyezni a többiekkel. Az antenna a legfontosabb és meghatározó eleme egy rádióállomásnak, a többi könnyen cserélhető.

Előzmény: HUNJAN (36091)
XANTIi Creative Commons License 2016.08.25 0 0 36092

A magasság a legfontosabb. A balkon antenna csak játék. Erősítőt ilyen környezetben öngyilkosság és aljasság használni. Egy alap SSB-s rádió kell. Stalker IX-nél alább ne add. Minden máson csak buksz amikor el akarod adni. A legkevésbé feltűnő egy 5 méter hosszú sima tű, félhullámú antennának hívják. A tetőre!

Előzmény: HUNJAN (36091)
HUNJAN Creative Commons License 2016.08.24 0 0 36091

Huuu

 

Köszönöm a válaszokat!

 

Lehet inkább mégis megpróbálom (valahogy) az asztali változatot, mert hosszú távon az biztos előnyösebb ésszerűbb. Viszont ebben is segítséget kérnék, mert ehhez a részéhez sem értek :-/

 

Egy társasház magas földszinti lakása ahol szeretném használni, erkély (5m magas) van egyik (nyugati) irányba jó kilátással, 20-25km re lévő dombokat is látok. Másik (keleti) irányba az épület, és amúgy a térség domborzata is arra felé emelkedik, szóval hiába is csempészném fel a tetőre, (4. emelet kb + 10m) nem tudom mennyit jelentene. Szóval marad az erkély változat. Itt viszont az elsődleges dilemmám a felűnés kerülése miatt az antenna típusa jellege mérete. (ez a balkon antenna érdekesen hangzik). Fém korlát és bádog párkány is van.

 

A következő gondolom maga a CB rádió, amiből akkor már ha jól értem SSB változat, az adás teljesítmény miatt. (persze ez gondolom az antennán is múlik) Láttam, hogy árban itt is igen nagy a szórás, szóval tanácsot kérnék ehhez is ár/érték és belépő de ki tudja mi lesz belőle (haladó) szintű felhasználás céljából.

 

Továbbá nem tudom kell e még valami, (erősítő, vagy egyéb mérő műszer) a használathoz vagy netán az későbbi teljesítmény növelés érdekében szükséges?

 

És ami még fontos, ezek legálisan kihelyezhető használható eszközök hobbi céllal, mindenféle vizsga és egyéb hókuszpók nélkül?

 

Minden információt és a válaszokat ajánlásokat előre is köszönöm!

Desert Rat Creative Commons License 2016.08.24 0 0 36090

Hi,

Nem a rádió lesz a probléma, hanem a beszélgetőpartner. A 80-as években primán rádióztunk 100mW-al  AM-ben, aztán kinek mire futotta 4W AM vagy 12W SSB ... de volt hozzá motiváció, szinte telve volt a 40 csatorna.  Most nagyon attól függ minden, hogy milyen környéken laksz, és kézirádióval mindenképpen  helyi összeköttetésekre leszel hagyatkozva.  Ahogy jobb antennával, rádióval és modulációs móddal  bővül a láthatárod,  annak négyzetével nő a beszélgetőpartner esélye. Kézirádiónak akkor van értelme, ha van a közelben biztos partner akivel a szabadban járva rádiózol - például családi csatorna vagy olyan barát aki állandóan vételkész. Otthonra még az is jobb ha egy hosszabb drótot teszel az ablakba és egy stabil rádiót kötsz rá, pl egy AM/FM-est. FM-ben hallhatsz majd jónéhány állomást, néha németeket vagy angolokat is amikor jobb a terjedés ... de jobb antenna hiján vissza nem tusz szólni. 

Előzmény: HUNJAN (36088)
DJ Szegecs Creative Commons License 2016.08.24 0 0 36089

Sajna kézi rádióval max. a szomszéd utcákba tudsz majd elszólni. 
Erkélyen sincs hely? Vannak egész jó, ún. balkon antennák is.

Előzmény: HUNJAN (36088)
HUNJAN Creative Commons License 2016.08.24 0 0 36088

Sziasztok, 

 

Tanácsot szeretnék kérni, mivel teljesen kezdő vagyok CB téren, ám szeretnék vásárolni egy készüléket. Egyenlőre nincs konkrét tervem vele, csak régóta mozgatja a fantáziámat, és mert hát ugye minden rendesen háztartásba kell egy CB :-)

 

Mivel a lakás adottságai nemigen teszik lehetővé a nagyobb eszközök és nagyobb külső antenna elhelyezését, így egy kézi CB rádióra gondoltam esetleg egy gyárinál nagyobb antennával. Pl. Alan 42 Multi

 

Nem lenne annyira helyhez kötve viszont mivel az áruk elég magas, gondoltam tanácsot kérek. Elsőre ezt a típust néztem,  mivel elég sok mindent adnak hozzá gyárilag és a videó tesztek is elég jók. Azt láttam, hogy nem ssb változat, de nemtudom ezesetben (kézi CB) ez mennyire számít. 

 

A válaszokat előre is köszönöm!

cbx Creative Commons License 2016.08.21 0 0 36087

Köszönöm a hozzászólást,Anti mester :) Szerintem is nem  biztos hogy a tranzisztorokban kell keresni a hibát.Ha már kiforrasztották,akkor miért nem cserélték ki,többet bírna kérni érte,ha mint üzemképesként árulja.Előbb lesz az,hogy nem tudják megjavítani.Hagyom én szépen valaki másnak...

Előzmény: XANTIi (36086)
XANTIi Creative Commons License 2016.08.21 0 0 36086

Emlékeim szerint ez a 3600-as több csatornás változata. De alig különbözik. A melegedésnek sok oka lehet, talán nem is tranzisztor hiba.

Előzmény: cbx (36085)
cbx Creative Commons License 2016.08.21 0 0 36085

Az itteni hirdetésben találtam ezt a szép Superstar 3900 rádiót.Az ára csábító,40 eurót kér az eladó.Szerinte a végfok tranyók nem jók,nagyon melegszenek.Még le is írta a tranyók jelzését.2SC2166 és 2SC2312.Szerinte,ha ki lennének cserélve,teljesen üzemképes lenne.Egy kollégája kiforrasztotta őket,lemérte,és szerinte meg vannak hibásodva.Állítólag megy az adás,csak nagyon melegszenek,ezért épített hűtőbordát a doboz hátuljára.Szeretném kérdezni,hogy létezik hogy tényleg így van,ahogy leírta az eladó ? Én mint laikus úgy gondolom,hogy ha azok a tranyók túlhevülnek,akkor ott valami más baj van.Az adás  sem működne,ha nem jók a tranyók,szerintem.Én látom nagyban is a képeket,igazán szép,mókolásnak nem látok nyomát.3600FM volt a portán,nagyon jó kis rádió volt,szerettem használni.Erről a típusról nem sokat tudok, a jelzése szerint újabb lehet,de nem biztos hogy van olyan jó mint az elődje.Akinek van kedve hozzászólni, megköszönném:)

morgó_atosz Creative Commons License 2016.08.21 0 0 36084

Üdvözletem XAntal! Van egy Grant-em ami valószínűleg járt önnél valamikor.  Van esetleg egy adatbázisa ahol sorszám után meg tudná nézni mi volt cserélve benne? Köszönöm a választ!

Alphaholdbázis Creative Commons License 2016.08.16 0 0 36083

Nagyon köszönöm Antibá...

Így már világos.

Holnap kimérem és kialakítom...

Persze egy 10 kohm-os ellenállásra gondoltam.

Előzmény: XANTIi (36082)
XANTIi Creative Commons License 2016.08.16 0 0 36082

Nem. Azon mindíg tápfesz közeli érték van.

A mikrofon csati alatt van egy db B525 feliratú tranyó és egy a panel hossztengelyében egészen elöl az előlapnál. Egyik a vételkor, a másik adáskor ad 8V-ot. A középső (kollektor) lábáról vehető le. 50, max 100 mA-el megterhelhető. Mindenképp valami kOhm körüli ellenállással vinnék ki onnan feszt.

Ez a 2sB525 kicsit testesebb, mint az összes többi kis lapított tranyó. A középső lába látványosan vastagabb.

Előzmény: Alphaholdbázis (36081)
Alphaholdbázis Creative Commons License 2016.08.16 0 0 36081

Ja persze ez már tiszta ...

A rádióban hol keressek olyan feszt amit nem kavarok be?

Stali, Grant mind egy, mert hasonlóak... csak nem mind1, hogy honnan veszek le vezérlő feszültséget.

A végfok "panel söntje" nem alkalmas erre?

Előzmény: XANTIi (36080)
XANTIi Creative Commons License 2016.08.16 0 0 36080

Az igazán egyszerű. A bemenő csatlakozóról egy diódás egyenirányító indít egy tranzisztort. Az egyenirányítóra kapcsol rá egy nagyobb elkót SSB-ben az előlapi átváltó. Egy ide adott külső fesz ugyanúgy adásba kapcsolja.

Előzmény: Alphaholdbázis (36079)
Alphaholdbázis Creative Commons License 2016.08.16 0 0 36079

Egy ilyet próbálok éleszteni...

Egyenlőre IRF520-al....

100 watt fölött van azt látom.

Már csak az RF-vox-ot akarom kikerülni, a rádióból kell vezérlő fesz.

 

Előzmény: XANTIi (36078)
XANTIi Creative Commons License 2016.08.15 0 0 36078

Ma mértem egy 747B jelű Midland végfokot. Az a változat, amin van SSB-AM/FM átkapcsoló. 3-4 W bemenőre rendesen tolta a 100 W-ot. 14 V-ról bekajált 14-15 A-t, de SSB-ben 120 W volt a KIJÖVŐ maximuma.

Hangja rusnya, nem kicsit vágott, komprimált torzítás, SSB-n, AM-en, de üvölt mint a fene.

ürömijani Creative Commons License 2016.08.15 0 0 36077

Szép napot. 

Keresek  Stalker XX-as cb rádiót.      0620 3342336

XANTIi Creative Commons License 2016.08.12 0 0 36076

Egyébként IRF 520 jó helyette. Vagy az 530, de abból nem minden gyártóé jön be. Utóbbi kicsit többet tol.

Előzmény: Alphaholdbázis (36073)
Alphaholdbázis Creative Commons License 2016.08.12 0 0 36075

Ismét tanultam !

Köszönöm!

Előzmény: XANTIi (36074)
XANTIi Creative Commons License 2016.08.12 0 0 36074

Mert ez a típus is egy kamu. Egy normál IRF530 szerű FEt-et nevez át egy cég. Meg 100 másik utánozza. Az a lényeg, hogy ez nem adó célokra készül. Erre a célra válogatják ki és nevezik át.

Előzmény: Alphaholdbázis (36073)
Alphaholdbázis Creative Commons License 2016.08.12 0 0 36073

Vicces, hogy gyártanak mindenféle erősítőt....

Persze FET-re gondolok.

De eredeti "tranzisztort" beszerezni szinte lehetetlen.

 

Az este kerestem MS1307-et.

Az ebay-n találtam is több eladótól.

De érdekes módon egy sem eredeti :)

 

Tudom jó helyette más..vagy nem :)

 

2319 Creative Commons License 2016.08.04 0 0 36072

Szia!

 

Igen erre fel vagyok készülve.... tesztelem. Szerencsére itt is van tartalék , de ha elakadok úgy is jelzem.

Eddig működik tökéletesen!

 

Kössz mindent!

Előzmény: _nyunyuka (36068)
oldgoldfox Creative Commons License 2016.08.04 0 0 36071

Szia, csörrents meg ,  várom ,  ha kell  van  légtartály  nyomásméröve,  meg talp  is .

Előzmény: Tankiszt (36066)
_nyunyuka Creative Commons License 2016.08.03 0 0 36070

Igen, ez szokott történni, némely típusnál a rugós csúszóérintkezőt elvágva, majd összeforrasztva.

Előzmény: Berigeri (36069)
Berigeri Creative Commons License 2016.08.03 0 0 36069

Kissé odébb hajtani az érintkezőt :-)

Előzmény: _nyunyuka (36068)
_nyunyuka Creative Commons License 2016.08.03 0 0 36068

Ha kikopik a potin az ellenálláspálya, cseszheted... illetve nem biztos. 1, esetleg 2 alkalommal javítható, kisebb műtéttel.

 

(érdemes megpróbálni ilyenkor, vesztenivaló úgysincs)

Előzmény: 2319 (36067)
2319 Creative Commons License 2016.08.03 0 0 36067

Szia Antibá!

 

Jót tett neki a kontakt fürdő....

Vagy öt kezelést kapott :)

Átforrasztottam a PLL lábakat  a kvarcot, varikapot és annak környékét. Egy kis gyanta csodákra képes :)

Két napja megy szinte egyfolytában megy a rádió. Hibátlan.

Rápróbáltam egy 2SC2999 cserére is, úgy néz ki jó lett...

 

 

Egy kis feszültséget azért még hozott.

Panaszkodott az ellen-állomás, hogy olyan "kásás" a hangja.

 

Jó pár percig gondolkodtam, hogy mi lehet az oka.

Aztán eszembe jutott,hogy nem ártana elemet cserélni a mikrofonba :)

 

Küldök emailt a három már elkészült, becsomagolt rádió ügyében....

 

 

Szia!

 

 

Előzmény: XANTIi (36065)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!