Keresés

Részletes keresés

Varek1 Creative Commons License 2015.12.18 0 0 692

És a másik felében milyen fűtés van ?

Előzmény: szocske_ (690)
dejódió Creative Commons License 2015.12.17 0 0 691

És nyáron sem szakadtál meg a hőségben:)

Előzmény: szocske_ (690)
szocske_ Creative Commons License 2015.12.17 0 0 690

hát az én házam annyira nem új, de a fűtési szezon felében villanyfűtés van, mert olcsóbb, mint a gáz.

Előzmény: Mezőföldi 2 (689)
Mezőföldi 2 Creative Commons License 2015.12.17 0 0 689

Mo.-on van 4,1 millió lakás, Ebből panel  800 e és az un. egyéb központi fűtéses is legalább 200 e db.

 Mondjuk a  3 milla lakásban is van valamilyen fűtés, egyedi, a java talán gázfűtés. Nyilván ezeket is időszakosan fel kell újítani, de ritka a nulláról való kezdés.

 Új lakás épül úgy 10 - 15 e db /nagyon kevés / ezekből is kb. a fele un. telepszerű meg foghij beéptés, tehát emeletes.   Legyen  a fele cs. ház. Ha ezek mindegyike villanyfűtést válasz, akkor sem jeletős. Főleg tévút olyan esetben, amikor már megvan egy fűtés, működik is csak valamiért  ezt likvidálják.

Előzmény: szocske_ (688)
szocske_ Creative Commons License 2015.12.17 0 0 688

" Az elektromos hőtermelők viszonylag ólcsók, az áram viszont nagyon drága."

igen, a gázból harmadáron lehet energiát nyerni, mint nappali áramból.

Azonban a régebbi gázkészülékek 80% körüli hatásfokon dolgoznak, tehát a hármas szorzó valójában csak 2,5.

Ezért villannyal fűteni alapvetően 2,5-szer annyiba kerül, mint gázzal.

Az éjszakai áram a nappali áramtól 40%-kal olcsóbb, így itt a gáz előnye már csak másfélszeres, ami még mindig drágább, de ha milliós gázos kiépítési költséget spórolunk meg egy kis hőigényű, jól szigetelt lakásban már nem biztos, hogy megéri.


Azonban nem csak villanykályhából és olajradiátorból állnak az elektromos fűtési lehetőségek, vannak hőszivattyúk és klímák is, 3-4 közötti szezonális hatásfokkal.


Ha a 2,5-szer drágább nappali áramból 350% hatásfokkal lesz meleg, akkor már olcsóbb a villanyfűtés, mint a gáz, kb. 40%-kal.

Ha pedig a kedvezményes (H/geo tarifás), 22 Ft-os áramból lesz 350%-os hatásfokkal meleg, akkor kevesebb mint felébe kerül árammal fűteni, mint gázzal!

 

A hőszivattyús rendszer kiépítési költsége persze kb. ott van, mint egy kondenzációs kazános központi fűtés, szóval komoly beruházás, de H tarifával féláron fűt.

Néhány klíma felszerelése viszont jóval olcsóbb is lehet, úgyhogy ahol nincs lehetőség gáz kiépítésére vagy nagyon komoly beruházásra lenne szükség, ott ez lehet a nyerő megoldás...

 

Előzmény: Mezőföldi 2 (686)
Mezőföldi 2 Creative Commons License 2015.12.17 0 0 687

Na néha ezt  nem látják a megkörnyékezett naivak.

 

Jól csengő fütőberendezés név, de nincs hozzá   megfelelő hálózat és teljesítmény.

 

Mindig a norvég hívószó jut ilyenkor eszembe.

Előzmény: dejódió (685)
Mezőföldi 2 Creative Commons License 2015.12.17 0 0 686

Érdekeltségi körömbe tartozó lakásoknál a következő biztosítékok vannak _

 

 1. lakás :

32 Amp  24 órás,   3 x 16 Amp  + 1 x 10 Amp vezérelt,ha jól emlékszem itt 18 kW a szerződött teljesítmény, gázfűtés

2.  lakás  :

25 Amp  24 órás, 3x 16 Amp vezérelt + 1x 10 Amp vez. Itt a lakás  2/3-a gázzal 1/3 -a kb. 16 nm villannyal fűtve,

3. lakás : az 1. lakás felesleges teljestményét használja úgy  8 kW,

4.lakás   : 25 Amp biztosték a 24 órás áramra,  -gázfűtés,

 5 lakás  : 25 amp, gázfűtés  + egy konyhai  átfolyós villanyvíz melegítő  kb.     3 kW

 Villannyal csak kényszerből fűtök ott ahol a gázberuházás ésszerűtlenül drága lenne.

 

 

 Az elektromos hőtermelők viszonylag ólcsók, az áram viszont nagyon drága.

 Van elfekvő vagy 30 kW -nyi teljestményű elektromos fűtőberendezésem  /hősugárzók, olajradiátorok villanykályhák /.

 

 

Előzmény: dejódió (685)
dejódió Creative Commons License 2015.12.17 0 0 685

Egyértelmű. 3x32A 3 fázissal már lehet mit kezdeni de azalatt  eléggé bajos ha villanyalapú a fűtés.

Előzmény: Mezőföldi 2 (684)
Mezőföldi 2 Creative Commons License 2015.12.11 0 0 684

Villanyfűtéssel kacérkodóknak   !

 

 

  Ha van gázhálózat  , sőt ha van üzemelő gázfűtés akkor a 6 m3 / óra  gázmérő áteresztés a magyar háztartások  kilencven kilenc   % - ában elegendő.

 

Nagyjából  56 kW teljestmény.

 Egy gázkazán , még   a rosszul szigetelt háznál is  8 - 10 kW-ot igényel, a tűzhely, ha minden égő és a sütő is megy  10 kW, a melegvízre úgy 18 kW kell, de akkor a fűtés általában áll.

Összegezve 20 kW majd minden háztartásban elegendő, tehát 3 x-os    a túlméretezés.

 

 A villanynál szokott probléma lenni. A naivák némi marketting szirén hangra szoktak  áttérni, akarnak áttérni  a villanyfűtésre. Az ami   3  x drágább  a gázfűtésnél, ráadásul a hálózatuk is majd mindig alulméretezett, a mérőjük is kicsi, kidobnák a rendelkezésre álló / meglévő gázteljesítményt , mert egy norvég panellel megkörnyékezik őket.

 A háztartásokban  többségében 15 Amp vagy néhol 25  Amp és nagyonkevés helyen 32 Amp biztosíték van. Ezekhez tartozó teljesítmny 3,5  5 és 7 kW. Ez a szűksteljesítmény ellát  egy csómó fogyasztót ( világítás, háztartási gépek,  szórakoztató elektronika stb. pl. klíma.)

 Most akkor ilyen esetben figyelmenkívül hagyni a jóvalmagasabb  rendelkezésre álló gázteljestményt,  nem egy ésszerű döntés.

dejódió Creative Commons License 2015.12.01 0 0 683

A japán/koreai  néhány kínai jobb gépekhez tehető opcióként( a légcsatornásokhoz eleve meg a Pana  PKEA  oldalfali szerverhűtéshez és fűtésre alkalmas oldalfali gépe esetén) amelyikek többségén heti programozás van napi 4 ki-bekapcs lehetőséggel.  A Fujitsu LUCA és LTCA sorozatában az infra táv is tudja ezt.Ez tökéletesen alkalmas  a Geo tarifa naoi 2 ki-bekapcs meglédására.

Előzmény: dejódió (682)
dejódió Creative Commons License 2015.12.01 0 0 682

Norvég panel helyett egy felületfűtés hőszivattyús alapon esetleg jobb lehet.

Nem mellesleg hűthetsz is vele. Ha már nem klíma. Igaz a beruházás húzós lehet egy normálisabb(értsd nevesebb klímagyárt által gyártott levegő.-víz hőszivattyú)  milliós tétel.

Előzmény: Törölt nick (681)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.28 0 0 681

Igen ez igaz vezéreltnél, de ha mondjuk felfűtesz 24-25 fokra, akkor másnap este még 21-22 lesz.

 

Mondjuk ez egyéni érzékenység kérdése, mi 5 éve élünk a sivatagban, ahol 8 hónapig van 44-52 fok és éjjel is 35-40, és hogy ne legyen irtó durva a házat csak 27 fokra hűtjük. 26 fokban alszunk.

 

Szóval nekem az éjjeli 25-26 fokkal semmi bajom nem lesz :-)

 

 

Előzmény: szocske_ (680)
szocske_ Creative Commons License 2015.11.28 0 1 680

lehet, de nem lesz komfortos, mert - én legalábbis - alvás közben jobban kedvelem a pár fokkal hidegebbet, mint nappal

norvég panellel éppen túl kell éjjel fűteni, mert akkor jön többet áram a vezérelten, hogy nappal meg legyen az elegendő hőmérséklet.

Szóval ez a verzió szerintem még AE házban sem kényelmes igazán

Előzmény: Törölt nick (678)
szocske_ Creative Commons License 2015.11.28 0 0 679

tényleg nem éltem olyan helyen, csak nyaralni voltam ilyen kánikulában, azt sem élveztem, azóta inkább utószezonban megyek (olcsóbb is, tömeg sincs, és a levegő is "csak" 30-35 fokos, nem 40-45 :).

ennek ellenére azt mondom, hogy ha nincs pénzem klímára, a 45 fokot valahogy átvészeli az ember, nyilván szenved rendesen, de túléli.
Ellenben a -20ban fűtés nélkül jön a fagyhalál, ami azért rosszabb kimenetel, mint szenvedni a melegtől...

Előzmény: Törölt nick (675)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.28 0 0 678

Na egy uccsó gondolat: a norvég panelt is lehet vezéreltre tenni - egy Ae háznál simán megoldható, hogy vezéreltről fűtesz, mert napközben 2-3 fokot hűl mindössze! 

Előzmény: Törölt nick (676)
szocske_ Creative Commons License 2015.11.28 0 0 677

ha vezéreltre teszed a klímát, akkor sztem olyat válassz, ami programozható (nem elég egy ki-be) és figyeld ki nálad mikor kapcsol jellemzően a vezérelt, és utána kapcsoljon be, előtte pedig ki a klíma, nemigen tesz jót neki, ha lesz fixen napi 2-3 áramszünet.
meg eleve a hidegindítás sem hiszem, hogy növeli az élettartamát, sztem jobb a kompresszornak nonstop üzemelni, mint napi 3x hidegen indulni.
Igaz mostanában én is csak nappalra nyomom be a klímát...

Előzmény: Törölt nick (674)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.28 0 0 676

"

 "modern" COP1 villanyfűtéssel (pl. norvég panel): 228000 Ft
- "ódivatú" COP1 villanyfűtéssel (hőtárolós kályha, éjszakai árammal): 132000 Ft
- fával 70000 Ft

- COP3 klímával nappali árammal 76000 Ft
- gázzal, régi gázkonvektorral 82000 Ft (1m3 gáz 9,5kWh, de a konvektor hatásfoka csak 80%, így évente 790m3 gáz fogy, a gáz ára 105 Ft)

- gázzal, új kondenzációs kazánnal 70000 Ft (1m3 gáz 9,5kWh, de a konvektor hatásfoka csak 95%, így évente 665m3 gáz fogy, a gáz ára 105 Ft)
- COP3 klímával H tarifával 44000 Ft"

 

Igen a gáz is kimaradt! Nem véletlenül!

 

Nálam a gáz bekerülési költsége - mivel nincs bevezetve - 2,5 millió lett volna kazánnal- radiátorokkal kompletten.

Ehhez képes - mivel kicsi a ház ( 2x55 nm ) - és kicsi a hőigény - ezt 1 db inverteres klíma megoldja! Abból még a legdrágább is csak 800.000 .- , de amit kinéztem az csak 260! Plusz nyilván meg kellett oldanom a HMV-t, azt 100.ezer ft-ból meg is oldom 2 kisebb villanybojlerral vezéreltről! Tehát egy 2,5 milliós bek költség néz farkasszemet egy 400 ezressel!!! 

 

A bekerülési költségéhez képest pedig egálban fűtenék vele.

Előzmény: szocske_ (671)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.28 0 0 675

"hozzánk képest mekkora előnnyel indulnak, hogy nem kell sokat költeniük fűtésre. Ok, cserébe hűtésre költhetnek, de az opcionálisabb, "

 

 

Nem éltél még olyan országban, ahol tartósan - értsd 6-8 hónapig - 45 fok felett van a nappali hőmérséklet, és éjjel sem megy 35 alá?!

 

Sokkal szarabb mint fázni egy kicsit, bár az se jó. Az ember egyik szélsőséget sem szereti de a hideg könnyebb ügy - hidd el!

Előzmény: szocske_ (673)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.28 0 0 674

Igen-igen....egy pár opciót kihagytam, pl a H-tarifát, de azt csak azért, mert elképzelhető, hogy 2 olcsóbb klíma lesz és az egyiket vezéreltre teszem....akkor a nappalisnak csak rásegítenie kell.....

 

Ezeket a norvég panelokat meg hagyjuk is.....csak felforr az agyvizem tőle :-)

 

A H-tatifát azé' lehet hogy célszerű lenne "elintéznem".....azzal kell még 1 plusz villanyóra ugye?

Előzmény: szocske_ (671)
szocske_ Creative Commons License 2015.11.28 0 0 673

nekem az jutott eszembe, hogy a görögök vannak legnagyobb bajban (gazdaságilag) az EU-ban, pedig pl. hozzánk képest mekkora előnnyel indulnak, hogy nem kell sokat költeniük fűtésre. Ok, cserébe hűtésre költhetnek, de az opcionálisabb, a meleget az átlagember általában jobban viseli, mint a hideget (nem hisztire, hanem élettani hatásokra gondolok, jóval többen fagynak meg hidegben, mint hőgutát kapnak a melegben)

Előzmény: zugloinap (672)
zugloinap Creative Commons License 2015.11.28 0 0 672

Jók ezek az összehasonlitások! A norveg panel mekkora átverés, csak mert jól nez ki. 

Borzaszto, mennyire lehuzzák az embereket a fűtéssel, a Szaharában erdemes lakni, vájsz magadnak lakást es ingyen van a víz és áram

Előzmény: szocske_ (671)
szocske_ Creative Commons License 2015.11.28 0 0 671

jajj, épp a legfontosabb, az ontopic villanyfűtés (infrapanel, norvég panel, ionkazán, tescogazdaságos olajradiátor) maradt ki, tehát még egyszer:

6000 kWh fűtési igény ára:

- "modern" COP1 villanyfűtéssel (pl. norvég panel): 228000 Ft
- "ódivatú" COP1 villanyfűtéssel (hőtárolós kályha, éjszakai árammal): 132000 Ft
- fával 70000 Ft

- COP3 klímával nappali árammal 76000 Ft
- gázzal, régi gázkonvektorral 82000 Ft (1m3 gáz 9,5kWh, de a konvektor hatásfoka csak 80%, így évente 790m3 gáz fogy, a gáz ára 105 Ft)

- gázzal, új kondenzációs kazánnal 70000 Ft (1m3 gáz 9,5kWh, de a konvektor hatásfoka csak 95%, így évente 665m3 gáz fogy, a gáz ára 105 Ft)
- COP3 klímával H tarifával 44000 Ft

Előzmény: szocske_ (669)
zugloinap Creative Commons License 2015.11.28 0 0 670

Köszönöm! itt van gáz, csak ebben a hidegben nem eleg az egy cserépkályha :-( ráadásul -szerintem- szigetelni kellene a házat, mert mindenhol fáznak a konvektoroos lakók is. Főleg öregek vannak, akik a hőszigetelő-pályázatokat nem használták ki, inkább fagyoskodnak és többet fizetnek. Ha hallottad volna a kifogásokat, elájulnál.

MekkElek is javasolta ezt a klimát, de igazán csak vastag hőszigetelés esetén gazdaságos és praktikus.

Infrafűtésben is tudsz segiteni? :-)

Előzmény: szocske_ (668)
szocske_ Creative Commons License 2015.11.28 0 0 669

hogy teljes legyen az összehasonlítás, idetehetted volna a gáz, és a fabrikettet is :)
átszámítom...

szóval 6000 kWh az éves hőigényed, ez

- fával 70000 Ft
- COP3 klímával nappali árammal 76000 Ft
- gázzal, régi gázkonvektorral 82000 Ft (1m3 gáz 9,5kWh, de a konvektor hatásfoka csak 80%, így évente 790m3 gáz fogy, a gáz ára 105 Ft)

- gázzal, új kondenzációs kazánnal 70000 Ft (1m3 gáz 9,5kWh, de a konvektor hatásfoka csak 95%, így évente 665m3 gáz fogy, a gáz ára 105 Ft)
- COP3 klímával H tarifával 44000 Ft


Előzmény: Törölt nick (665)
szocske_ Creative Commons License 2015.11.28 0 0 668

segítek kicsit: a levegő-levegő hőszivattyút általában úgy emlegetik, hogy klíma :)

bár a többség csak hűtésre használja, egy jobb készülékkel olcsóbban lehet fűteni, mint gázzal.

komfortban azért nem olyan jó, de ahol nincs gáz, vagy nem éri meg bevezetni, nincs lehetőség fával fűteni, tehát csak a villany marad, mégis olcsón akar valaki fűteni, ez a legjobb megoldás.
Egy fűtésre is ideális klíma telepítéssel általában 2-300 ezer Ft között szór, általában nem kell a lakás minden helyiségébe egy, persze minél több beltéri van, annál jobb lesz a komfort.
Az üzemeltetés költsége nappali tarifával egy jó gázkazánhoz hasonló, azonban lehet kérni H tarifás órát, amivel 37,5 helyett 22 Ft egy kWh, tehát kb. kétharmada lesz a havi számlád.

Előzmény: zugloinap (666)
zugloinap Creative Commons License 2015.11.28 0 0 667

most nézegetem,ez se 10 fillér, egy jobb darab 300 ezer ft es abbollegalább kettő kellene, a lakás két végébe...és akkor még a meleg víz nincs sehol...és áramról megy, nem? de meggyőzhető vagyok :-))olcsóbban jövök ki, ha telente elutazom valami melegebb éghajlatra...

Előzmény: zugloinap (666)
zugloinap Creative Commons License 2015.11.28 0 0 666

Beleásom magam ebbe a levegős hőszivattyús témába, mert lövésem sincs, mi az :-)

Még az infrafűtés újdonság, de arrol sem tudok semmit, csak képeket láttam szép fűtőpanelekről mennyezetre, falra akasztva.

 

a fafűtéses kályhát nem tudom megoldani, affinitásom sincs faanyag-beszerzésre-szállitásra...pedig alapvetően jó dolog lenne. Majd ha nyugdijas leszek, mert rohangálós az életem, szóval valami egyszerűbb kellene. Meg persze óccsóbb...

Ismerőseimet faggatva a cirkófűtésért is sokat fizetnek, havi 15 ezreket télen-nyáron, 50 nm-re, akkor már a távfűtés olcsóbb, nyáron csak rendelkezesre állási díjat fizetnek es nem kell babrálni vele

Előzmény: Törölt nick (665)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.28 0 0 665

Bizony kuka!

 

Akárhányszor rákérdeztem, hogy ezek a konvektorok mitől is olyan irtó takarékosak?! Sosem jött korrekt válasz. Elkezdték szajkózni a gyári pr-t, és ennyi.

 

Ha meg rákérdezel, hogy hogy a francba tud takarékosabb lenni mint bármelyik COP1-es elektromos fűtőeszköz, ha kell nekem 9000 kwh áram, akkor??? Sosincs válasz. Ilyenkor rájönnek hogy átláttad a dolgot és inkább a többi megtéveszthetőre fókuszálnak. 

 

Nekünk csóróknak egy olyan opciónk van amivel valóban lehet olcsóbban fűteni úgy, hogy még a bekerülési költség sem milliók, és ez a levegő-levegő hőszivattyú más néven inverteres hőszivattyús klíma.

 

Vagy a fatüzelés....száraz fával.

 

Nekem kell kb 6000 kwh hő egy évben. ha ezt fatüzeléssel állítom elő, akkor nagyságrendileg úg jön ki, hogy 1 kg fa 3 kw hő, tehát 20 mázsa fa - kb megcsinálja. 20 mázsa fa - legyen mázsánként 35 ezer - hogy a fanyalgók se kössenek bele hogy lopjuk a fát :-) - akkor 70.000 ft egy szezon. Ha ugyanezt COP3-as hőszipkával fűtöm ki és 2000 kwh áramot használok el, akkor 38 ft-os nappali áron 76.000 ft lesz. Tehát ezzel a 2 megoldással lehet meglátásom szerint kis bekerüléssel olcsón fűteni.

Előzmény: zugloinap (664)
zugloinap Creative Commons License 2015.11.27 0 0 664

Valóban érdekes....akkor kuka! 

Előzmény: k.andras.1970 (662)
Varek1 Creative Commons License 2015.11.27 0 0 663

Azt monja ,hogy a

 

GLAMOX TPA 15

 

1500 W teljestményű,

6,09 A az áramfelvétele

 

135,5 cm35 cm a méretei s elkérnek érte

58.000 Ft-ot.

 

10 eft ért 2 kW-os olajradiátortveszek.

Ok. ez a vakítás. Tehát ha  ezzel fűtök és kell a lakásomba egy télre   9000 kWó energia, akkor az 43 ft-jával majd 390 eft.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!