Keresés

Részletes keresés

cseik Creative Commons License 2010.08.31 0 0 7339

37/2007. (XII. 13.) ÖTM rendelet

 

1. melléklet a 37/2007. (XII. 13.) ÖTM rendelethez

Az építésügyi hatósági engedélyhez vagy bejelentéshez kötött építési tevékenységek

Bejelentés (a tevékenység egyidejű megkezdése mellett):

 a)6,0 m építménymagasságot nem meghaladó, új, önálló (szabadon álló) égéstermék-elvezető létesítése.
b) Meglévő építményben égéstermék-elvezető létesítése, ha annak megvalósítása nem jár a meglévő építmény tartószerkezetének megbontásával, átalakításával, megerősítésével.

Előzmény: eastside- (7338)
eastside- Creative Commons License 2010.08.31 0 0 7338
Hát ez az amin pörgök mostanában. Telefonálgattam lokál szakértők után és nem lettem sokkal okosabb viszont a jambó rendesen rászorult a fejemre... 3-ból 2 szerint nem kell itt semmit sem bejelenteni (ennek tudnék örülni ha ez igaz). A szerelt kéményem egyébként házon belül menne (csak ott van rá lehetőség) és szerintük mivel nem a homlokzaton megy továbbá nem kell teherhordó elemeket megerősíteni megváltoztatni nem kell bejelenteni. Ha valaki már az igazság közelébe jutott megoszthatná a néppel és velem. Köszönöm.
Előzmény: cseik (7275)
cseik Creative Commons License 2010.08.31 0 0 7337

xps is le tud fagyni. nem a cellákba megy a víz (vagyis oda csak nagyon kevés) hanem közé és ott fagy meg. lábazatnál nincs ekkora páraterhelés mint a kéménynél, azért mondják lényegében vízállónak.

 

 

én tudom választ, csak kiváncsi vagyok képzett tüónk is tudja-e? ha idővel ő nem, akkor majd én elmondom. meglepő lesz válasz....

 

 

a km. tégla falazott kéménynél van ez a 12 cm (nem tudom pontosan mikortól, de úgy a 90-es évek elejétől). a többinél az emei eng-ben jelzett érték. az volt 0 cm-is rövid ideig, de most mindegyikre 5 cm. (aszem...)

Előzmény: Émile (7335)
Émile Creative Commons License 2010.08.31 0 0 7336

  Végül is bármi megoldható  - csak ügyesnek  és kitartónak kell lenni  !!

 Na megyek  BKV ellenőrnek, állítólag a legjobban a diplomás ellenőrőket szeretnék alkalmazni.  !

 

 

 Végül is ha jut a hagyó hagyatékból miért ne  !!

Előzmény: joevagyok68 (7334)
Émile Creative Commons License 2010.08.31 0 0 7335

 Lehet tévedek , de úgy tudom van olyan polisztirol is ami zárt cellás tehát nem tud lefagyni.

 Amúgy régen a kéményeket tényleg azért nem vakolták, mert eccerűen lefagyott a vakolat, hagyták úgy a natúr téglát és csak fúgázták !

 

 

 Sőt láttam olyant is : ráért a faszi - szépen becsempézte - valami lappal beburkolta  a kéményét semmi baj nem lett azonkivül , hogy a lapok lefagytak , lepotyogtak !

 

 

 Más :   meglepetések lehetnek : a belűlről támadó nedvességet megállítani nem lehet.

 A burkolat és a kémyfal kötöö megfagyhatt sok sok év után , hogy mi lesz ? nem tudni. Lényeg: máról holnapra se nem esik le, se nem gyullad ki.

 

 

 

  "miért pont 12 cm a tűztávolsága éghető anyagtól a falazott kéménynek?"  

 

 Ezen én is mint valamikori kéményes,  meg egyéb polihisztor elgondolkodtam.

 

 

 Anno volt, hogy a kéménytestbe  fa  (gerenda stb.) nem mehet,  mert voltak hülék akik ilyen is csináltak. Volt úgy hogy leéget a házuk,  sőt néha szomszédé vagy az egész város.

 Tehát megtiltották. Ok.

Aztán rájöttek : a kémény falához se érhet semmi fa anyag. Mondjuk, jobb az óvatosság, tehát jogos. Aztán az 5 cm -es előírás következett.

 Ez már vitaható, ritkán tán soha nem alakulhat kiolyan szitúáció amikor a kémény külseje annyira átmelegedhetne, hogy  egy 5 cm-re lévő fát meggyújtana- még egy intenziv kéménytűznél sem.  És már a 12 cm -nél járnak  ?

 

Jövőre a 15 cm lesz az ellőírás   ???

 

 Egyszer nyavikolnak, hogy elázik a kémény, majd meg ,hogy mindent meggyújt.

 

 

 

 

 Én ugyan nem láttam kéménytüzet soha, de a családban volt.

 

 

  Régen még az 'ókórban' az anyám épp a templomban volt valami korúson és látja,  hogy jönnek a szikrák  és a láng kifelé a kéményéből - Rálátott a házunkra.

 Na volt nagy ribillió, szerencsére tűz a kémény belsején kivül nem lett. De akkor még nem gázzal fűtöttek.

 Azután a seprést nem sumákolták el  !!

 

 

 Ja a kéménytüznél : nem a 3 - 4 - 5.5 cm -re lévő faszerkezet ami a tűzet okozhatja _ hanem a kéményből kijövő szikra , ami száraz időben bármit megygyújthat.

 Kivül  !!

Előzmény: cseik (7331)
joevagyok68 Creative Commons License 2010.08.31 0 0 7334

"mivel  házilagosan  a gyapotot burkolni ugy sem tudnánk "

 

Biztos?

 

Ismerősnél valamilyen olasz - kevésbé ismert szerelt/hőszigeteletlen - kéményt raktak , és a tetőn kívül kőzetgyapottal szigetelték, majd élvédő, majd hálózva lett.

 

Ha házilag megoldható a házak falazatának kőzetgyapotos hőszigetelés , akkor ez is .

Nem?

Jó a magasság és a tetőn munka miatt pár fokkal nehezebb....

 

Éedekesség.......:

Hogy a kémény elemeit ragasztva kellett összerakni, de mint utólag kiderült "döglött" volt a ragasztó és az első nagyobb szélnél összedőlt az egész.

Kivéve a tetőn kívüli hőszigetelt/élvédőzött/hálózott rész, az egybe beesett a padlásra.

Szerencséjükre még nem volt cserepezve, csak lécezve/főliázva a tető.

Volt is gyorsba intézkedés, külföldre gyártóhoz ragasztóminta küldözgetés.....

 

Tűzveszélyességről: Olyanról azért már halottunk/olvastunk, hogy a kéménytől nem volt meg a megfelő (védő) távolsága a gerendának és az kigyúlladt. Vagy nem ?

Előzmény: Émile (7330)
cseik Creative Commons License 2010.08.31 0 0 7333

mint érintettem elöbbi hozzászólásomban, nem a meggyulladása a fő veszély (bár korom- és kátrányégésnél az is megvan) hanem, hogy megolvad, oszt idővel marad a szép felületképzés "üresen". persze csak amíg le nem csúszik kémény tövébe. :)

 

minden anyagnek megvan, hogy mire való, használjuk arra....

 

Előzmény: Émile (7330)
Émile Creative Commons License 2010.08.31 0 0 7332
  

"Szerinted hogyan rögzíthetik  a falra(hoz)?

Mármint a dűbelezés előtt?

Aláköpnek oszt odaragadt ??"

 

 

 Van még egy harmadik , sőt  'ősi'   módszer : ez még a szerelt hőszigetelésből adaptálódott : stafnik a falra (stafni másnéven zárléc). Tehát stafnik a falra  a közét kitöltjük hőszigetelővel  pl. ásványgyapot -tal , és innen szétágazik.

 Burkohatjuk palával, műanyaggal stb.

 És van egy  olyan német módszer amikor

 

 befedjük rabichálóval , majd bevakoljuk.

 Így is csinálták anno.

 Igaz ezek már elavultak.

Előzmény: joevagyok68 (7329)
cseik Creative Commons License 2010.08.31 0 0 7331

szakmám ismeretének biztonságából kijelentem: igen! :)

ragasztásnál természetesen + a szükséges felületképzés, élvédő valamint szükség esetén (magasabb és testesebb kémény esetén) drótozás. de mivel te nem a technológiáját kérdezted, ezért ezt le sem írtam ....

 

 

ha pedig te,  mint tüzoltó polisztirollal szigeteled kéményedet, akkor neked nincs meg ez a szakmai tudásod. :(

 

miért mondom ezt?

- mert a gyulladási hőmérséklete igaz, hogy ~350 C (fáé 400 C körüli!), de az olvadása már 80 C-től megindul (fa "hőérzékenysége" >100 C), ez a hőmérséklet meg nem "lehetetlen" egy vegyestüzelésnél. ha igazad lenne, akkor akár faburkolatot is tehetnél kéményre.

- mint említetted van koromégés, ami pedig képez olyan hőt, hogy a kéményfejen is meggyulladjon a polisztirol

- a polisztirol (még az xps is, bár lényegesen kevésbé) vízérzékeny vagyis jelen esetükben a víz fagyására érzékeny. próbáld levezetni, hogy mi történik a polisztirol és a tégla között annak folyamán, hogy téli -10-15 C-ban tüzelünk fával, majd hagyjuk kihűlni a kéményt? segítek: megfagy a polisztirolban a víz és szétroncsolja.

 

 

viszont nekem meg lenne egy szakmádba vágó kérdésem: miért pont 12 cm a tűztávolsága éghető anyagtól a falazott kéménynek?

Előzmény: k.laci37 (7324)
Émile Creative Commons License 2010.08.31 0 0 7330

  Sziasztok !

Látom jó nagy vitát generáltam a kéményszigeteléssel -  Eps - kontra  gyapot - most már csak azon ne vitatkozzunk az üveg- ásvány - salak vagy bazalt gyapot é. Mindegyik van.

  Eőször  ' meggondolatlanul ' az EPS javallottam, majd jött hogy az tűzveszélyes. Ok, akkor legyen valamilyen gyapott. Akkor meg a problém , hogy hogyan rögzítsük.  Elhangzott a ragasztó - ragasztás - igen falra mehet ezzel is, meg dübellel.

 De egy kéményen  megfelel az egyszerű rákötés. Anno így írtam : lágyvas kötöző huzal.

 Tudni illik a kéményre rá lehet kötni.

 Aztán ez a gyúllékonyság. Így van az eps ég, nade ha bevan vonva ?

   Szóval  kéményre - a padlástérben a gyúlékonysága miatt tényleg  -gyapot ( a választék a korábban leírt), beburkolva bádoggal stb.  A tetön kivül meg  : továbbra is az az eps, mivel  házilagosan  a gyapotot burkolni ugy sem tudnánk - burkolás nélkül meg szarrá ázik - vagy semmi hőszig  !! 

 Tűzveszélyről :  mivel a tűzoltó  topiktárs is javasolta, állította : nem tud kigyulldni - én is állítom , kicsi a valószinűsége az ilyen tűzijátéknak, előbb fulladok az  Atlanti Óceánba - habár soha nem lehet tudni  !

joevagyok68 Creative Commons License 2010.08.30 0 0 7329

Figyuzzálmá

Kicsit ingerült vagy...

Ezek szerint Te nem láttál még kőzetgyapottal szigetelni házat!!!!

Pedig van olyan....

Szerinted hogyan rögzíthetik  a falra(hoz)?

Mármint a dűbelezés előtt?

Aláköpnek oszt odaragadt ??

 

Viszont a kormot azt jól ismered...

ÉS

Azt állítod, hogy a " korom előbb begyullad"...........

A kátrányt meg nem ismered , ami ha sok van belőle a kéményben begyulladhat........

k.laci37

2010.04.27 21:30:26 © (11420)

már elnézést a tudatlanságomért de milyen mikor kátrányosodik a kázán?

 

Most akkor ki is a "szerencsétlen" ?????

 

Előzmény: k.laci37 (7324)
hor34 Creative Commons License 2010.08.30 0 0 7328
.
hor34 Creative Commons License 2010.08.30 0 0 7327
Ne haragudj, de mielőtt rátámadsz egy másik fórumtársra nem ártana utánanézni a dolgoknak. A kőzetgyapotot használják ugyan úgy házak szigetelésére mint az eps-t. Amiért az eps nyer a kivitelezések 90%-ban, hogy jóval olcsóbb a gyapotnál. A kőzetgyapothoz több ragasztó kell, drágábban teszik fel, mert nagyobb szakértelmet kíván a vele való munka mint a polisztirol esetében. Ellenben előnye, hogy tűzálló (ezt Neked ezek szerint nagyon is jól kell tudnod) másrészt pedig hang szigetel is ami a modern falazóblokkokról nem mondható el. Tehát mielőtt lehülyéznél másokat nem ártana körbenézni a neten, hogy mibe is kívánsz beleszólni, ezzel nagyon könnyen elkerülheted az ilyen felesleges bántó hozzászólásokat.
Előzmény: k.laci37 (7324)
LudusMagnus Creative Commons License 2010.08.30 0 0 7326

 

 Sziasztok!

 Kérem, hogy válaszoljatok az alábbi kérdésemre.

 Jó néhány kéményen látok a kémény tetején egy körív alakú elemet ami alatt

 elszáll a füst a kéményből.

 Hogy hívják ezt?

 Mi az előnye?

 Válaszotokat előre is köszönöm szépen.

 

 Gyuri

Zs:) Creative Commons License 2010.08.30 0 0 7325
Pedig kőzetgyapottal szigetelnek házakat is!
Előzmény: k.laci37 (7324)
k.laci37 Creative Commons License 2010.08.30 0 0 7324
Tudod egyáltalán hogy néz ki a kőzetgyapot te szerencsétlen?Mivel ragasztod fel?Gondolkozzál már mielőtt hülyeségeket írsz.Amúgy én is hungarocellel szigeteltem a kéményem és remekül bevált,a tűzveszélyességről pedig annyit hogy a korom előbb begyullad belül a kéményben mint a hungarocell kívül,ja és annak ellenére lemerem ezt írni hogy tűzoltó vagyok.
Előzmény: cseik (7323)
cseik Creative Commons License 2010.08.30 0 0 7323

ragasztva

Előzmény: k.laci37 (7322)
k.laci37 Creative Commons License 2010.08.30 0 0 7322
elárulnád hogy milyen módon rögzítse a kőzetgyapotot a kéményre?
Előzmény: cseik (7315)
Émile Creative Commons License 2010.08.29 0 0 7321

 A kékjelű EPS -ek a lábazati szigetelésre valók. Mivel ott elvileg  inkább éri csapadék mint fent a falon.

 Ilyen gondolatmenettel jutottam arra, hogy ott fenn a  magasban a kéményen szintén ez lenne a jobb. A hőmérsékletről  - mármint a külsőről : feleleges aggódalom , de a szabál az szabál, főleg kéményseprőéknél !!!

 Egyébként azért birja jobban a nedvességet mert zárt cellás.

Előzmény: apútó (7320)
apútó Creative Commons License 2010.08.29 0 0 7320

Köszi a választ Émile,én is így gondoltam.Megcsinálom sk mert szakmabeli vagyok.Miért  jobb a kék ?Ott fönt nem éri semmi fizikai behatás.A vízzel nem lesz gond mert a fedlap alá befér az ötös nikecel,így nem tud mögé menni a víz.

üdv.Aputó

Előzmény: Émile (7314)
Émile Creative Commons License 2010.08.29 0 0 7319

 E még nem a kémény, ez a kandalló és a fűstcső találkozása - szerintem  ! 

 

 Ide ezek a csoda masszáknem igen jók.  Régen azbesztzsinórt használtak, ma ennek megfelelő  kerámia zsinórt kell keresni !

Előzmény: skiraly (7316)
Émile Creative Commons License 2010.08.29 0 0 7318

  Na ja elvileg  - szabályilag igazad van !

 de a kedves kuntsaft ezt kérte.

 

 Tehát  :

 Amikor én csináltam : ásványgyapot  és védelemnek gólyónyomott alu fólia.

 

 

 Viszont itt a  kérdező kimondotttan a tető feletti részről beszél, ott meg már semilyen hőmérséklet sincs, nemhogy kivül, de magában a kéményben se. (azért kátrányosodik)

  Finomítva : a tető alatt a padlástérben mindenképen éghetetlen anyag szigetelésre - burkolva, a tető felett meg szabad a gazda. Be lehet ugyan  borítani ásvány-  meg egyéb gyapotokkal, de  laikus kizárt, hogy utána vizmentesen tudná burkolni.

 Az iparban ez megy  - bádogos szerkezettel , vízzáróan.

  

Előzmény: cseik (7315)
szbalogh Creative Commons License 2010.08.29 0 0 7317
Hali!

Köszi a segítséget! Kicsit részleteznéd nekem az összetételt mert ilyenhez nagyon nem értek. Arányokat tudnál írni megközelítőleg? Ha jól emlékszem mész is kellett bele? :/

Üdv.
Előzmény: Zoltanuss (7312)
skiraly Creative Commons License 2010.08.29 0 0 7316
Sziasztok!
Fatüzelésű kandallómnak rozsdamentes acél kéménye van. A kémény csatlakozásnál lévő anyag (amit a kandallós kent oda, mintegy másfél éve) elöregedett, töredezik, pedig még csak próba üzeme volt a kandallónak. Szerintetek mivel pótoljam, én hőálló szilikonra gondoltam, de lehet hogy oda nagyobb hőállóságú, esetleg más anyag kellene?
Válaszotokat köszönöm.kémény
cseik Creative Commons License 2010.08.29 0 0 7315
annyival kiegészíteném elöttem szólót, hogy nikecel nem felel meg, mert éghető anyagnak számít. kőzetgyapot kell oda...
Előzmény: apútó (7313)
Émile Creative Commons License 2010.08.28 0 0 7314

 A kéménynél inkább a belső számít, de itt tényleg  ez a külső.

 

 Szigetelni mindenképpen hasznos.

 

 A padlástérben viszonylag egyszerű, a tető felett annyival bonyolultabb, hogy a víz/nedvesség elleni védelmet is meg kell oldani.

Habár a ragasztott és vékonyvakolatos   Nikecellnél ez nem probléma. Talán a lábazai szigetelést kéne oda tenni ( kék jelőlésű ).

 

 Hogy  a kátrányosodás ellen jó é ?  Hát a régi,  az már ott marad, talán tovább nem romlik a helyzet.

 A kátrányosodás oka elsősorban a tűzelési szokásokban rejlik ( vizes, nem kellően száraz tüzelő , túl nagy  és hamari lefojtás stb. ) Ezeket együtt érdemes vizsgálni.

 És amig a kátrányosodás nem ér a zárt  térbe (padlás, v. lakótér, kit érdekel  ?).

 A megoldásod szvsz lényegesen ólcsóbb mint az erőltetet bélelés.

 

 

 Sk.  csinálva megúszhatod egy tizesből (is ).

 

 Ja én csináltam és bevált - igaz csak a padlástérben  !!

Előzmény: apútó (7313)
apútó Creative Commons License 2010.08.28 0 0 7313

Sziasztok.

van egy vegyes kazánom és ahoz egy 500x600 as külső átmérőjű kéményem,tavaly a tető fölötti rész békátrányosodott,arra gondoltam leszigetelném 50mm nikecellel,hogy jobban tartsa a hőt és talán jobban is ég.csinált már ilyet valaki?

Zoltanuss Creative Commons License 2010.08.28 0 0 7312
   Helló !

 

 A fugázás egy erősen javított, tehát  erősen cementes malterral mehet.

 A kötés után a felesleg lekaparandó majd egy durva zsákszövettel  szépre  - kémény szépre - kezelhető !

 A perem ami egyebként a fedkő/fedlap egy erős cementes, finomszemcsés betonból a helyszinen önthető. Némi vasalás se árt, de ez csak vékony b. acélból vagy drótból praktikus.

 És így örök életű lesz  !!

 

 

 Z.

szbalogh Creative Commons License 2010.08.28 0 0 7311

Az új kályhát az eddig gázbéléses 14x14-es kéménybe fogom kötni. A bélést és a csőtoldatokat kiszedtem. Volt benne fatüzelés régen mert kormos a belseje :)

A kémény tető fölötti része viszont elég ramaty. Nem néz ki rosszul de van a fugákban pár lyuk és a perem is törött. Csak újrafugáznám és új peremet öntenék rá. Valaki meg tudná mondani hogy milyen összetételű fugázót kell keverni hozzá? Illetve a tetejére milyen összetételű beton kell? Egyszer volt egy ilyen kéményes könyvem amiben ezek le voltak írva (pdf formátumben) de már nincsen meg "hála" a windowsnak.

_cseszo Creative Commons License 2010.08.27 0 0 7310
Köszi
Előzmény: Zoltanuss (7296)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!