Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

forgione1 aug. 28. Creative Commons License 103435

Nem írtad hány %-osan tetted fagyasztóba

kb. 20%-osan, tettem fagyasztóba, lettek is benne jégdarabok. Miután homogén folyékonnyá melegedett, szűrtem.

Őszibarack volt, sajnos ez is állt majd 1 hónapot a kiforrás után, mire főztem.

Vagy az volt a baj, hogy túl hidegen szűrtem? Hiszen még biztos mínusz fokos volt.

Előzmény: snapszmester (103430)
forgione1 aug. 28. Creative Commons License 103434

Viszont nem ilyen egyszerű, van más tapasztalatom is:-)

Főző hiányában, közel két hónapot állt a cseresznye cefre, némi meggyel. Finomításkor 60 %-ig tisztán jött, onnan opálosodott. Kozmaolajt nem szedtem róla. Gondoltam is itt a vég, megint pepecselhetek vele.

45 %-ig pároltam le, ami már teljesen opálos volt. Majd összeöntöttem az egészet, és kaptam egy 70 % fokos párlatot. Így várakozott pár napig (nem volt üvegem).

Hígításkor lelkileg már felkészültem a legrosszabbra. Deszt vízzel felhígítottam 47 %-ra, közben mintha picit opálosodott volna, de mire összerázás után a kis buborékok is eltűntek, addigra a pálesz is kristálytisztára simult.

Magát a folyamatot nem értem, mert elvileg bekellet volna, hogy opálosodjon ekkora visszahígításra.

Így viszont nagy az öröm :-)

Remek az illata, kristálytiszta, Szilveszterre kóstolható.

Előzmény: forgione1 (103429)
snapszmester aug. 28. Creative Commons License 103433

Már csak azt kell tudni hogy a cefre nem 78C° on forr hanem 90 felett és nem állok le a fűtéssel 100 C°-on

Előzmény: Berzeg (103431)
snapszmester aug. 28. Creative Commons License 103432

És ezek az alszeszek 25%-osan is tejfehérek lettek volna ha a finomítást onnan végzed. 

Ha a 25%-os alszeszt teszed a fagyasztóba 1-2 napra tuti hogy megúszod az opálosodást.

Előzmény: snapszmester (103430)
Berzeg aug. 28. Creative Commons License 103431

A hőmérő használata szerintem is hasznos dolog. Úgy látom sokakban felmerült az a kérdés, hogy mit mutat, jól működik-e? Ennek eldöntésére javaslom, hogy az összeszerelt és hőmérővel ellátott készülék üstjébe öntsenek tiszta csapvizet és desztilláljanak le belőle valamennyit és közben figyeljék a rendszer működését, kiemelt figyelmet fordítva a hőmérő állásaira. Hasznos információt nyerünk ebből a kísérletből. Valamint kitisztítottuk készülékünket is. Tudjuk, hogy a víz 100 C-fokon forr és amíg víz van az üstben az így is marad.

Előzmény: Feriba51 (103426)
snapszmester aug. 28. Creative Commons License 103430

Nem írtad hány %-osan tetted fagyasztóba, de 60%-osan a folyékony nitrogén sem javít sokat. A túlhígított pálinkán talán segít a fagyasztás a nagyon erősön nem.

Előzmény: forgione1 (103429)
forgione1 aug. 28. Creative Commons License 103429

Nem figyeltél! 58!!%-on opálosodik! Pont, hogy a derítés nem segít, jövő hétig is derítgetheti. Csak az újrapárlás.

Én figyeltem:-)

Saját példám, hogy nekem már 65!!!!!!! %-on már opálosodott! Neki csak 58-nál.

Hiába tettem 4 csillagos fagyasztóba két napra, majd szűrtem vattán, filteren és pároltam le újra, semmi nem változott, 60% körül ismét opálos lett.

Viszont a tejes derítés megoldotta a problémát. Kristálytiszta!

Minek párolja le újra? Azért, hogy aromát veszítsen? :-)

Egyszerűbb ha előbb megpróbálja a tejes derítést, nekem bevált.

Előzmény: szilvakukc (103406)
karibaba aug. 28. Creative Commons License 103428

Gyakorlatilag víztiszta, mint egy jó pálinka, csak éppen ez alszesz, 72-58 % közötti, vegyítve olyan 65%-ra saccolom.

A hőmérő azért valamiféle támpont, csak nem veszem készpénznek. :o)

A fűtést viszont biztos cserélni kell. (a régire)

A fokoló jó, cefre tuti nem kozmás.

25-30 Liter cefrének mennyi az ideális felfűtési ideje az első cseppekig? 45-60 perc?

snapszmester aug. 28. Creative Commons License 103427

Megértem a tiltakozásodat a hőmérők ellen, de ki is akadt ki azon a beírásomon hogy nembaj ha nem érted csináld úgy ahogy leírtam.

Kell a hőmérő, sokat segít annak aki tisztában van azzal amit csinál. 

Vannak akik nem értik a folyamatot, azok tényleg jobb ha leragasszák.

Ha nem engedi 80 fok főlé ne hogy elszökjön az alkohol azoknak nem használ a ragasztó sem.

Feriba51 aug. 28. Creative Commons License 103426

Gyenge a fűtésed. A hőmérőd pedig dobd el, vagy ragaszd le, hogy ne tudd leolvasni.

Amit eddig kinyertél, azt ne főzd újra (remélem kristálytiszta). Majd összekevered azzal a résszel, amit ezután főzöl kétszer.

Jó nedűt!!!

Előzmény: karibaba (103418)
karibaba aug. 28. Creative Commons License 103425

Köszönöm, én is így gondolom!

A cucc igazából a Kissógoré, tőlünk (sógorok, barátok) kapta nászajándékba, ő variál (próbálkozik) az égőkkel...(játszik a tűzzel! :oD )

Akkor a lényeg, hogy nyugodtan folytathatom, legfeljebb -ezzel a fűtéssel- eltart egy ideig...

Kösz mégegyszer a gyors választ!

(Amúgy, mint írtam, keverős, nem hinném, hogy odaégett volna, eddig kifogástalanul főzött. A hőfok csalhat valamennyit, mert rendszeresen +8+10 fokkal később kezdődik minden, mint ahogy a nagykönyben meg van írva...)

Előzmény: rézműves1 (103420)
szilvakukc aug. 28. Creative Commons License 103424

Én pont így jártam. Aztán azon gondolkoztam, rendben, de mivel szedem ki a nitrót?:DD

Előzmény: jana001 (103410)
szilvakukc aug. 28. Creative Commons License 103423

25 liter cefréből, legalább 7-8 liter alszesznek kéne lejönni, tehát, még benne van a sok alkohol. Ha 100 fok már a cefre, ki kellett volna mindnek jönni. Tehát, vagy a hőmérőd, vagy a szeszfokmérőd rossz. Ha a cefre biztos jó alkoholtartalmú, akkor a hőmérőd. Még az lehet, hogy odakapott, ami kiválóan hőszigetel, de olyankor aránytalanul eltolódik a hűtőközeg, és a cefre hőfoka közötti különbség.

edding1100 aug. 28. Creative Commons License 103422

Fésültem, csak a szárakat, plusz ami rajta maradt minimális gyümölcshúst egy vödörbe raktam, és mire kiburitottam a vödör alja vastagon ragacsos lett..

Előzmény: fehérkutya (103411)
szilvakukc aug. 28. Creative Commons License 103421

Szia Naiv! Megtudtam a pálinkáid történetét. Sajnos hozzám nem jutott el, de ahogy hallom, gyakorlatilag senkihez sem. Sajnálom, mert kíváncsi lettem volna rá.

Előzmény: naivkezdo (103375)
rézműves1 aug. 28. Creative Commons License 103420

...jól tudod, egy ilyen "szimpla" réz üstben, ami ráadásul üstházban is van, max 45-50 perc alatt fel kell forrnia az anyagnak és 2,5-3 óra alatt le kell jönnie az összesnek...

...tuti, hogy gyenge az égőd...egy ilyet, az 5,5 KW-os "félgőzzel" (gázzal) megcsinálja...

...szerintem nyugodtan gyújtsál alá, mert a fele még benne van...

rézműves1 aug. 28. Creative Commons License 103419

...nem a semmiből lesz valami, (mert ott van az) hanem, ahogy Feribá is mondja, az a plusz alkohol, ami a max 3% cukorból lesz, az talán jobban kioldhatja az aromákat...

...ráadásul az így keletkezett alkohol, még egy kis plusz védelmet is jelent a cefreromlás ellen...

Előzmény: TINTUS (103412)
karibaba aug. 28. Creative Commons License 103418

Sziasztok!

Kezdő pálinkafőző vagyok, egy birsen és egy kajszin túl. (szerintem elég finomak lettek)

A készségünk egy DES márkájú, keverős, 30 lityis réz masina.

Tegnap viszont egy ismerőstől kapott cseresznye cefre megtréfált ill. az új "lángszóró"...

A cefre 25 L volt, pont egy feltét.

Este 21-kor gyújtottam be a gázrózsát, 23-kor kezdett el csepegni, eddig tartott míg felfűtött 20 celsiusról 80-ra, a beépített mérő szerint.

2-2,5 decinként szoktam mérni az alszeszt. 72 fokon indított, 1 liter után még mindig 69 fokos volt! (már ezen meglepődtem)

Közben a hőmérő szerint szép lassan felkúszott a hő 90 celsiusra, folydogált az alszesz én meg méricskéltem.

Hajnali kettőkor (!) még mindig mellette gubbasztottam, ekkor kb. 2 liter alszeszen voltam túl, az utolsó mérés még 64 fokot mutatott.

Háromkor (!!) végül feladtam: eredmény 3 L alszesz, az utolsó mérés még mindig 58 % ! Ekkor a hőfok a mérő szerint kereken 100 C volt.

Pár kérdés:

-mi okozza a lassú folyamatot? /A leírás szerint 2,5-3 óra alatt le kellene vele csorgatni 1 feltétnyi (20-30 L) cefrét, én hat órát küzdöttem vele és még hol volt a vége?!/ Kicsi az új gázláng?

- mit tegyek? Alágyújthatok ma újra a cefrének (még nem szedtem szét, mert melóba induláskor még 55 C fokos volt a cucc a mérő szerint) és lecsalogathatok még pár liter alszeszt, vagy ezt már buktam: borítsam ki, mossam ki, majd higítsam fel a meglévő 3 L alszeszt és főzzem készre? (Az össz alszesz erőssége szerintem simán lesz 65 % körül, ezt kellene higítani 25-re tudtommal.....)

Várom a tapasztaltak észrevételeit, javaslatait!

Köszönöm előre is!

Üdv.: Karesz

Szomjas cápa aug. 28. Creative Commons License 103417

Egy kérdés: felénk egy utcában a japán cseresznye tele van terméssel. Nem ehető, de a pálinkája esetleg lehet-e iható?

Feriba51 aug. 28. Creative Commons License 103416

"A cukorból készült alkohol nem tartalmaz aromát tehát nem is tud dúsulni a végtermék a semmitől."

Így is lehet gondolkozni, de ha azt mondjuk, hogy az alkohol egy nagyon jó oldószer, és jól oldja az aromahordozókat, akkor mindjárt megváltozik a gyerek fekvése:-)))

Jó nedűt!!!!

Előzmény: TINTUS (103412)
sogi01 aug. 28. Creative Commons License 103415

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

A tudás forrása

http://www.snapszmester.uw.hu/

Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (103365)
Yosua aug. 28. Creative Commons License 103414

jó reggelt!

köszönöm mindenkinek a válaszokat.

a szűrés nem segített, így marad az újra párlás.

úgy gondolom,hogy a rézelejét ugyan úgy el kell venni de lesz előpárlat is?

TINTUS aug. 28. Creative Commons License 103413

Miért nem használtál kozmaolaj szűrőt???

Előzmény: Yosua (103391)
TINTUS aug. 28. Creative Commons License 103412

"Keményebben fogalmazva, esetleg a cukrozás nem vezet aromaveszteséghez, sőt???:-))) "

A semmiből nem lehet valami !!

A cukorból készült alkohol nem tartalmaz aromát tehát nem is tud dúsulni a végtermék a semmitől.

Előzmény: Feriba51 (103396)
fehérkutya aug. 27. Creative Commons License 103411

Fésülted a bodzát vagy maradtak benne szár darabok pépesítéskor?

Előzmény: edding1100 (103409)
jana001 aug. 27. Creative Commons License 103410

A nitro hígító.

Előzmény: edding1100 (103409)
edding1100 aug. 27. Creative Commons License 103409

Sziasztok!
A gyalogbodza "ragasztóját" mi oldja fel faszányossan?
köszönet!

beller1 aug. 27. Creative Commons License 103408

Kedves Szilvakukac!  Kérlek ne kukacoskodj:)  Két "ajánlatot" tettem fel Az elsőben benne a szivattyú a másodikban nincs. Az első 11 eFt a második 6 eFt. Az elsőből eladható a szivattyú. Na most számolj. Azt gondolom Te vagy az autónepper, hiszen az a rossz, aki.......... Ráadásul nem az enyém egyik cirkó sem:)

Előzmény: szilvakukc (103407)
szilvakukc aug. 27. Creative Commons License 103407

Akkor számoljunk: Simán eladom a szivattyút, amit már kiszedett valaki. Akkor most mennyibe is van nekem? Nem vagy Te véletlenül, autónepper?

-Kedves asszonyom, ez az autó a digitális klíma miatt kerül ennyibe!

Mondjuk ebben a modellben pont nincs-:)))

Előzmény: beller1 (103404)
szilvakukc aug. 27. Creative Commons License 103406

Nem figyeltél! 58!!%-on opálosodik! Pont, hogy a derítés nem segít, jövő hétig is derítgetheti. Csak az újrapárlás.

Előzmény: forgione1 (103400)
snapszmester aug. 27. Creative Commons License 103405

Sok mindent el kell tudni adni, de megvenni nem kötelező. Nekem például több évtizedes cefrézés alatt még nem okozott gondot a hiánya. Ha normális anyagba teszel normális élesztőt nem kell ilyen tixaszar  hatóanyag.

Előzmény: KanemberSajt (103397)
beller1 aug. 27. Creative Commons License 103404

Ez például egy szép darab. Ugyan 11 eft az ára, de a szivattyút 5-8 ezerért pár nap alatt eladod belőle és a MÉH-be is kapsz 1-2 ezret a vörösréz hőcserélőért meg a maradékért.

http://olx.hu/hirdetes/feg-c12-kemenyes-fali-cirko-gazkazan-ID22IPL.html#4d0f8d7ff4

http://olx.hu/hirdetes/feg-fali-c12-es-gazkazan-cirko-kemenyes-ID2qV73.html#8fed3c2444   

Mondjuk ebből már a szivattyút kiszedték:(

Előzmény: gabor0036 (103380)
beller1 aug. 27. Creative Commons License 103403

Nem érdemes "kurtítani", mert nem egyszerű dolog. Sokkal jobban jársz, ha veszel fillérekért egy C 12-es bontásra ítéltet. Az teljesítménybe is megfelel és pár ezerért szerintem hozzájutsz. Ha kifogsz egy már eleve PB-re átállítottat, az lenne a legjobb.

Előzmény: gabor0036 (103380)
beller1 aug. 27. Creative Commons License 103402

Nem elég a PB palack csapja. Mondhatni nem is igazán lehet azzal szabályozni. A gáz armatúrán van szabályozási lehetőség. Ha nem értesz hozzá akkor feltétlen keress egy szerelőt. Nem egy nagy dolog, de azért előszőr jó ha szakember nyúl hozzá. A fúvókákat is cserélni kell akkor a PB-hez. A Lángőrnél kft-nél amit már írtak korábban biztosan kapsz hozzá, de vannak más üzletek is.

Előzmény: gabor0036 (103378)
Hiluxosattila aug. 27. Creative Commons License 103401

"Azóta kiderült, hogy főzdéről, és esetlegesen ottani változások miatti minőség változásról van szó. Innen irreleváns az írásom...)"

Épp ez az, a főzőüstön és a hozzá tartozó berendezéseken semmi se lett változtatva. Épp ezért furcsa.

Előzmény: hevezoli64 (103398)
forgione1 aug. 27. Creative Commons License 103400

Pár hete én is hasonlót kérdeztem.

Újrapárlás helyett (ami úgyse segítene, még a hűtés utáni szűréssel se) ajánlom a tejes derítést.

Literenként tegyél bele 1 mokkás kanálnyi tejet, rázogasd, pár óra múlva szűrheted kávé filteren. 

Legalább kétszer, de inkább háromszor szűrd le. Tejet persze csak egyszer kell bele rakni:-))))

Én először jól megjártam, nem olvastam el a kiskátét és belezúdítom vagy féldeci tejet literenként. A szűrőt pedig nem győztem cserélni, rögtön "eldugult".

Legközelebb pedig figyelj oda a cefrézésre és ha kiforrt azonnal főzd le.

hevezoli64 aug. 27. Creative Commons License 103399

Valóban nem árulnak felénk sem a gazdaboltok ilyen tápsókat.

Ha én lettem volna az egyetlen, aki nem értette, hogy kerül ide a megkeresés, elnézést kérek.

Üdv.

Előzmény: KanemberSajt (103397)
hevezoli64 aug. 27. Creative Commons License 103398

A gyengébb minőség nálam nem a cukor mennyiségét jelenti, hanem, hogy a nagy, "híg" gyümölcs kevesebb íz, zamat, extrakt anyagot tartalmaz. Ürességet én relatíve értettem az előző években tapasztalthoz képest.

Azóta kiderült, hogy főzdéről, és esetlegesen ottani változások miatti minőség változásról van szó. Innen irreleváns az írásom...)

Előzmény: Feriba51 (103396)
KanemberSajt aug. 27. Creative Commons License 103397

Köszi a "segítőkész" válaszod :/

Akkor én is linkelek, így talán érthetőbb hogy miért van itt helye az előző kérdésemnek:
http://kertbaratbolt.hu/catalog/product_info.php?products_id=9447&osCsid=9be32d6534fb023a187b78fab2339d49

A linken található cucc is megteszi, ha nem a világ végére kell menni érte, vagy nem az árának harmincszorosát kell kifizetni postaköltségként...
Itt a környékbeli gazdaboltokban csak néztek rám ha ilyet, vagy ennek megfelelő tápsót kerestem...
A cél a gyorsabb erjedés, mivel meglehetősen hűvös helyen tudom csak a saját "kisérleti" cefréimet erjeszteni.
Eddigi tapasztalataim alapján a gyorsabb erjedés jobb minőséget produkál.

Ehhez a gyorsabb erjedéshez lenne szükségem a fenti tápsóra vagy ezt kiváltó DiAmmónium Foszfát (DAP), vagy MonoAmmónium Foszfátra (MAP), amit a mezőgazdaságban millió tonna szám használnak... 

Előzmény: hevezoli64 (103395)
Feriba51 aug. 27. Creative Commons License 103396

Azért, már kissé elbizonytalanodva, még annyit megjegyeznék, hogy ha gyengébb felétek a gyümölcs minősége, az inkább a cukorfokban mutatkozik meg. Ha pedig íz és aromahiány is van, akkor is van valamilyen íze. (esetleg gyengébb, rosszabb íz)

Az "üresség" szerintem alkoholos, íz nélküli jelleget takar.

Netalán rájövünk egy eddig kényes következtetésre, az-az a több alkohol több aromát old ki? Keményebben fogalmazva, esetleg a cukrozás nem vezet aromaveszteséghez, sőt???:-)))

Jó nedűt!!!!

Előzmény: hevezoli64 (103387)
hevezoli64 aug. 27. Creative Commons License 103395

https://www.youtube.com/watch?v=t-R8CcEjnuc

Bocs, de ez jutott eszembe...:)

Előzmény: KanemberSajt (103390)
Atesz131985 aug. 27. Creative Commons License 103394

Újra párlás!!

kezman46 aug. 27. Creative Commons License 103393

Körtével én is így jártam, pillepalackba fagyasztóba pihentettem egy éjszakát, másnap teafilteren átszűrtem, hibátlan lett :) babra munka de ez van

hevezoli64 aug. 27. Creative Commons License 103392
Yosua aug. 27. Creative Commons License 103391

Sziasztok!

megint lenne egy kérdésem hozzátok.

az 58%-ra hígított körtém teljesen be opálosodott. így még nem jártam. 

nem is hígítottam tovább.

ti mit csinálnátok vele?

előre is köszi!

KanemberSajt aug. 27. Creative Commons License 103390

Sziasztok!

Eddig csak a topik hozzászólásait olvasgattam nagy aktivitással...
Idén tavasz óta már több, baráti körökben is igen sikeres párlaton túl vagyok az itt megosztott tudásnak és tapasztalatoknak köszönhetően, de a további kísérletezgetéseimhez szükségem lenne segítségre tőletek:

Hol lehet beszerezni DAP vagy MAP műtrágyát kis mennyiségben (max. 1-2 Kg) magánszemélyként?

Lehetőleg Budapesti vagy környékbeli beszerzőhely érdekel.

Köszönöm válaszotokat.

gabor0036 aug. 27. Creative Commons License 103389

Igazából fordítva kellene lennie nem? Rozsdamentes üst, es réz fedő-sisak...

Előzmény: Hiluxosattila (103388)
Hiluxosattila aug. 27. Creative Commons License 103388

Hűtőkészülék hatásfokának romlása nem okozhat aroma veszteséget? Vagy esetleg a rozsda mentes üstsisaknál lehet valami? Gondolok itt arra, hogy "kikezdte" az alkohol gőz a tizen akár hány év alatt? Bérfőzdéröl van szó egyébként.

hevezoli64 aug. 27. Creative Commons License 103387

Szerintem meg nincs vele gond, ugyanolyan igényességgel végzi a középpárlat elválasztását, mint eddig. A gyümölcsök ebben az évben (itt nálam biztosan) gyengébb minőségűek. Ezen a "büdöse" beleengedésével nem lehet változtatni.

Jó kevergetést!

Előzmény: Feriba51 (103385)
foxrudi aug. 27. Creative Commons License 103386

Ajjaj!

Na ez a főzőmester csak papíron mester!

Az előző munkahelyén áldják az istent, hogy megszabadultak tőle!!

Előzmény: Cipurró (103381)
Feriba51 aug. 27. Creative Commons License 103385

"Sosem volt gond a minőséggel, de most "üresek" a pálinkák."

Szerintem veled van a gond:-))) Sokat tanultál és okosodtál. E miatt figyelmesebben végzed a tisztázást, hamarabb áttérsz az utópárlatra. Ez is lehet az "üres" pálinka okozója. Fűts bátrabban és a végén engedj egy kis "büdöset" is a középpárlatba. Ha nem hiszel nekem, amit jól teszel, gyűjts 3 decis adagokba az utópárlat elejét. Kicsiben tegyél ebből a középpárlatba, még az sem baj ha opálos, amit beleteszel.

Ízlelgesd és rájössz majd a megfelelő keverési arányra.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: Hiluxosattila (103366)
barkócza aug. 27. Creative Commons License 103384

Klassz képek. A "slempe" szót még nem hallottam. :)

Előzmény: Cipurró (103381)
kezman46 aug. 27. Creative Commons License 103383

Értem szóval csak bele kell tenni a páleszba, azt hittem át kell szűrni valami szén szűrőn, kösz az infót.

Előzmény: körte51 (103382)
körte51 aug. 27. Creative Commons License 103382

Én a vízszűréshez használt szemcsésebbet ,nem a port használom.Nem tudok arányokat mondani a dohos körtémhez 5literbe beleszórtam 1 deciliter. Hagytam ,hogy dolgozzon ,majd leszűrtem. Pici körte íz maradt,így pont jó lett a mákumomhoz!

Előzmény: kezman46 (103372)
Cipurró aug. 27. Creative Commons License 103381
gabor0036 aug. 27. Creative Commons License 103380

Lehet akkor megkurtítom ezt a gázégőt, és kicsinyítek rajta mind a két oldalt...

Előzmény: gabor0036 (103378)
barkócza aug. 27. Creative Commons License 103379

Főzésnél tele lesz az ember orra illattal, sokszor napokig nem érezni utána rendesen az alszesz, vagy pálinka ízét. Lehet, hogy egyáltalán nem illatmentes az alszeszed, várjál még türelmesen.

gabor0036 aug. 27. Creative Commons License 103378

100-as lesz az üst. Földgáz nincs, örültem hogy két éve el tudtam vitetni a gázórát. Faelgázosító kazán meg puffer van. ;)

Szabályozni elég a palack csap is ugye? :)

Előzmény: beller1 (103376)
rézműves1 aug. 27. Creative Commons License 103377

...az ötveneshez jó a 22-es cső és legalább 1,20-1,30 hosszú legyen, szépen emelkedve a hűtő felé...de ha van elég helyed, akár hosszabb is lehet...

Előzmény: Pityi0128 (103374)
beller1 aug. 27. Creative Commons License 103376

Fel lehet használni, de igen nagy teljesítmény a 30 kW. Azt ha leszabályozod (az égő alig ég) akkor is több mint 10 kw a teljesítménye. Tehát az üstödnek minimum 100 liternek vagy nagyobbnak kell lennie. A fúvókákról annyit, hogy ha van vezetékes gáz a főzés közelében, akkor az a legegyszerűbb, ha azt használod. Nem kell reduktor és kiválóan ég. Ha át akarod PB-re alakítani, akkor kell egy fúvóka sor ami PB-re való, és kell egy sima PB reduktor. Egy ilyen készlettel ugyan úgy ég, mint a vezetékes földgázzal (nem kormol). Nem baj ha nem szabályozható a reduktor, mert magát a gázarmatúrát is tudod szabályozni ugyan úgy mint a készüléket.

Előzmény: gabor0036 (103332)
naivkezdo aug. 27. Creative Commons License 103375

magoztál vagy bent maradt?

Előzmény: gabor0036 (103373)
Pityi0128 aug. 27. Creative Commons License 103374

Szép reggelt mindenkinek.

50 literes üsthöz úgy olvastam, hogy 22-es rézcső kell páracsőnek. Milyen hosszú legyen?

gabor0036 aug. 27. Creative Commons License 103373

Nekem a szilva sem lesz olyan, bár csak tegnap cefréztem be. 

Előzmény: Hiluxosattila (103371)
kezman46 aug. 27. Creative Commons License 103372

Kösz, és aktív szén hogy megy vagy egy egyszerű vízszűrő is megteszi?

Előzmény: körte51 (103369)
Hiluxosattila aug. 27. Creative Commons License 103371

Valóban, barack cefrék messze nem voltak jó lekvár illatúak.

Gondoltam még arra, hogy a hűtő belsejét kellene kitakaritani .

Előzmény: gabor0036 (103370)
gabor0036 aug. 27. Creative Commons License 103370

Az idei évben valószínű a gyümölcs lesz a ludas. Elég gyenge év minőség szempontjából. 

körte51 aug. 27. Creative Commons License 103369

Nagyobb mennyiséget érdemes lenne finomítani és aktív szénnel elvenni az ízét , maradna ízetlen szesz ami jó alapnak máshoz.

Előzmény: kezman46 (103368)
kezman46 aug. 27. Creative Commons License 103368

Így gondoltam én is, csak hátha , még szerencse, hogy csak 2 liter kb, alma a lelkem és hát kicsit sűrűbb is a szokásosnál, ma megpróbálom kis hígíttassál , meg óvatosan :)

Előzmény: körte51 (103367)
körte51 aug. 27. Creative Commons License 103367

Szerintem kidobós az égett íz , szag átmegy a párlatba!

Előzmény: kezman46 (103326)
Hiluxosattila aug. 27. Creative Commons License 103366

Sziasztok!

Volna nekem egy elég nagy problémám. Adott egy dupla falú vízköpenyes üst. Idei szezon meginduláskor azt vettem észre, nem jön igazi jó illatos,zamatos alszesz mint szokott. A berendezésen semmit nem változtattam. Üst réz, sisak rozsda mentes, páracső réz, hűtő rozsdamentes. Sosem volt gond a minőséggel, de most "üresek" a pálinkák.

sogi01 aug. 27. Creative Commons License 103365

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

A tudás forrása

Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (103310)
gabor0036 aug. 26. Creative Commons License 103364

A reduktorodon nincs vmi adat milyen tartomány között lehet állítani?

Előzmény: gabor0036 (103363)
gabor0036 aug. 26. Creative Commons License 103363

Lángőrnél 100ft a  belevaló fúvóka. ;) Csak a reduktor még mindig kérdés, de dobtam nekik egy emailt. 

Előzmény: foxrudi (103355)
gabor0036 aug. 26. Creative Commons License 103362

Elado, dobja privátban egy árat. ;)

Előzmény: mivan11 (103360)
gabor0036 aug. 26. Creative Commons License 103361

Én Kazincbarcelóna.... :)

Előzmény: hevezoli64 (103358)
mivan11 aug. 26. Creative Commons License 103360

Jó áron mondjuk a keringető érdekelne.

Előzmény: gabor0036 (103333)
schlumbergerrrr aug. 26. Creative Commons License 103359

Egíssíg!

Én sajnos hazamegyek csütörtökön, vége a jó világnak :-(

(Úgy volt, hogy Pécsre kell menni csüt. este, de azt lefújták, egy borvidékkel kevesebb, marad otthon, Győrben a soproni. Az se rossz :-), de tudjátok, az idegen mindig jobb.

Előzmény: gabor0036 (103352)
hevezoli64 aug. 26. Creative Commons License 103358

mágikus...én is 350 kg-ot cefréztem....  Eger közelében..........)

Előzmény: gabor0036 (103352)
mivan11 aug. 26. Creative Commons License 103357

Cseréptől , sugárzó hőtől , nemtudom . De mit mondottam működik csak lassú és pazarló . Tizendarab került már eladásra állítólag tehát más is szív gondolom.

Előzmény: Babar66 (103334)
hevezoli64 aug. 26. Creative Commons License 103356

de közel van nyelvész úr.....)

Előzmény: schlumbergerrrr (103350)
foxrudi aug. 26. Creative Commons License 103355

Akkor próbáld meg 0,8-as gyári Co2 áramátadóval.

Előzmény: gabor0036 (103353)
gabor0036 aug. 26. Creative Commons License 103354

Szép kis sugárhajtás. :D 

Előzmény: foxrudi (103351)
gabor0036 aug. 26. Creative Commons License 103353

Hirtelen csak ilyen tartományban találtam. 25-45mbar, 20-60mbar, 50-170mbar,

A fúvókára azt olvasom, 0.7mm körül jónak kellene lenni PB-re. Legalabb is ilyen van konkrétan a c25-c40-hez. 

Előzmény: foxrudi (103351)
gabor0036 aug. 26. Creative Commons License 103352

Bocsáss meg. :)) 8-kor fejeztem be 350kg szilva cefrézést, kicsit lehet fáradt én is reggel 5-től. :)) Én pont félúton vagyok Eger és Tokaj között, nekem valahogy az jobban ízlik. Később biztosan elmegyek én is a száraz vörös felé, de még most fehérboros vagyok. :)

Előzmény: schlumbergerrrr (103350)
foxrudi aug. 26. Creative Commons License 103351

Azt én nem tudom,még Svájcból hoztam magamnak,de van itthon is.Pb-re való állítható nyomáscsökkentő.Gondolom ha állítható,akkor 0-max-ig bármit lehet rajta fixálni.Így néz ki:

Előzmény: gabor0036 (103347)
schlumbergerrrr aug. 26. Creative Commons License 103350

átmérőlye

jajjjajjjaajjj   átmérője - inkább erre gondoltál ugye, csak melléütöttél: a pontos j billentyű helyett az elipszilon billentyűt nyomtad meg :-)

Én a héten Egercsehi és Eger között ingázom, a bika vérit vettem, egs!

gabor0036 aug. 26. Creative Commons License 103349

Az tuti hogy nem lesz olyan mint tavaly. Édes édes de nem az igazi. Szép kövér, de nem sok cukra van. 

Előzmény: hevezoli64 (103348)
hevezoli64 aug. 26. Creative Commons License 103348

Én szombaton csináltam, ilyen korán még soha nem érett. Nekem csúcsmennyiség, de eddigi leggyengébb minőség lett.

Előzmény: gabor0036 (103346)
gabor0036 aug. 26. Creative Commons License 103347

Ok, csak van olyan állítható hogy 25-45mbar, 20-60mbar, 50-170mbar,... :) Tudnánk kicsit szűkíteni melyik lehet jó?

Előzmény: foxrudi (103345)
gabor0036 aug. 26. Creative Commons License 103346

Stanley szilva becefrézve, pektinbontó, optimum white, uvaferm tápsó, uvaferm élesztő, ph 3.1-re beállítva élelmiszeri foszforsavval. Már petyeg is. :))

foxrudi aug. 26. Creative Commons License 103345

Állítható nyomáscsökkentő,és 0,8-1,2ig fúvókázni.A Co2 hegesztőgép huzalvezetőjét szokták bele műteni,viszont hogy melyik a legjobb,az az állítható reduktor és a fúvóka hangolásának függvénye.

Ezt neked kell összehangolnod.

Előzmény: gabor0036 (103338)
InkaPál aug. 26. Creative Commons License 103344

rézművesnek!

Mondjál már valamit a mintáimról.

gabor0036 aug. 26. Creative Commons License 103343

Van valami nyomás tartomány hogy milyen reduktor kellene rá?

Előzmény: foxrudi (103335)
naivkezdo aug. 26. Creative Commons License 103342

ez tuti? Összhangban van az ottani vétel a hazai tv.ekkel?

Előzmény: beller1 (103330)
naivkezdo aug. 26. Creative Commons License 103341

köszi #2

Előzmény: gabor0036 (103323)
naivkezdo aug. 26. Creative Commons License 103340

köszi

Előzmény: obsitos3 (103321)
gabor0036 aug. 26. Creative Commons License 103339

Igen PB, csak hát táblagépen az automata szótár nem akarja az igazat. :D Mit kellene tennem vele, hogy palackon használni tudjam kormozás nélkül? 

Előzmény: rézműves1 (103337)
gabor0036 aug. 26. Creative Commons License 103338

Egesz pontosan mi kell nekem ebből a kazanból? Még megvan mindene. és mit kell vennem hozzá?

rézműves1 aug. 26. Creative Commons License 103337

...de azért azt is tedd hozzá, hogy hamar "kihörböli" a palackot, ha tolod neki...

...lassan harminc éve, egy 125-literes full réz cuccot csináltam, körülötte "szoknyával" alulemezből...az alá a szoknya alá, én is egy régi gázcirkó égőjét tettem, ami szintén PB-re lett átalakítva...szuper jól működött...30-mázsa szabolcsi almát kellet az enyészettől "megmenteni"...

rézműves1 aug. 26. Creative Commons License 103336

..."Annak az égőszőnyegét fel lehet használni biztonságosan Bp-re valahogy?"...

...hát Pesten is lehetne használni:):):), de ha PB-re gondoltál, akkor arra is át lehet...

...a fúvókát, (vagy fúvókákat) kell csak szűkebbre cserélni és be kell szabályozni az egészet a jobb üzemanyagra...

foxrudi aug. 26. Creative Commons License 103335

Ez tuti,nekem is van egy ilyen,ez eg 300l-es üstöt is kiszolgálna.Fél gőzzel is nyugodtan megold mindent.Állítható nyomáscsökkentő kell hozzá pb-nél.

Babar66 aug. 26. Creative Commons License 103334

A levegő elég jó hőszigetelő!

Mitől is működne, ha nincs hőközlő folyadék?

Előzmény: mivan11 (103315)
gabor0036 aug. 26. Creative Commons License 103333

Erről van szó. hibatlanül működik egyebkent, de bontásra került mert egyben a kutyának sem kellett. Ő meg korszerűsített. 64cm lesz az olajos külső átmérőlye, ha biztonságosan átalakítható akkor ezt megtartanám. 

gabor0036 aug. 26. Creative Commons License 103332

Faternak szétkaptuk a régi c30-as kazant. Annak az égőszőnyegét fel lehet használni biztonságosan Bp-re valahogy?

Előzmény: beller1 (103331)
beller1 aug. 26. Creative Commons License 103331

10 literenként illik 1 kW fűtőenergia. Neked egy C12-es cirkó égője lenne az igazi, az max 12 kW-ot tud.

Előzmény: Kunca 75 (103329)
beller1 aug. 26. Creative Commons License 103330

Átengedik - 300 Euro értékig VÁM mentesen -, de az ÁFA-t ki kell fizetni. Én legalább is így hallottam.

Előzmény: mackomancs (103324)
Kunca 75 aug. 26. Creative Commons License 103329

Szép napot, 

100 literes keverős des-hez szeretnék gáz égőtálcát. Jobban bízom a gázban mint a fa fűtésben. Milyen lenne ehhez a főzőhöz a legjobb?

sörös100 aug. 26. Creative Commons License 103328

Az előbb lemaradt a kép.

Előzmény: templomhegyi (103318)
sörös100 aug. 26. Creative Commons License 103327

Szia ehhez hasonló lessz a sisak csak bográcsból készül.A hűtőnek 60 literes hordó tervezek.

Előzmény: templomhegyi (103318)
kezman46 aug. 26. Creative Commons License 103326

Hát én ma megszívtam, olajossal odakapta az alját, nem figyeltem és felforrt az olaj, meg is álltam azonnal, de égett szaga van az alszesznek, dobjam ki vagy van valami megoldás???

obsitos3 aug. 26. Creative Commons License 103325

Egyébként jobbklikk a képre,kép másolása,balklikk,és teljesképernyős,tök jól olvasható képet  kapsz.

Előzmény: naivkezdo (103320)
mackomancs aug. 26. Creative Commons License 103324

Valaki tudja,szerbiából a határon átengedik a pálinkafőzőt Magyarország felé. Szombaton mennék egyért és nem tudom.

gabor0036 aug. 26. Creative Commons License 103323

Mail ment

trakisbandi aug. 26. Creative Commons License 103322

Hali !

Adatlapodon levő címre ismét küldtem.

Előzmény: rézműves1 (103319)
obsitos3 aug. 26. Creative Commons License 103321
naivkezdo aug. 26. Creative Commons License 103320

feltudod tenni nagyobb méretben? Jó a szemem, de küzdök vele:)

Előzmény: gabor0036 (103314)
rézműves1 aug. 26. Creative Commons License 103319

...ránéztem!, nincs új levél...(kukában sincs)..D...

Előzmény: trakisbandi (103316)
templomhegyi aug. 26. Creative Commons License 103318

Igen ,néhány éve már üzemel gond nélkül .Az enyém vizzel van töltve (5-6 l viztér kb 7-8 dl desztvizzel)0.5-1.5 bár nyomás ez cefrefüggő.Meg van hozzá az olaj is de még nem volt időm átcserélni.A vizesnél kell egy nyomásmérő meg egy szabadcsonk vagy lefúvószelep biztonság képpen.A 22 cső az jó hozzá a spirál is megfelelő a sajátomnál a spirál asszemcsak 15 de elég is.

A hossza is meg az emelkedése is számit majd lemérem de fontos a sisak milyensége is.

Előzmény: sörös100 (103312)
cslezli aug. 26. Creative Commons License 103317

Szerintem vedd ki a cserepet, és tegyél helyette olajat, nem fog odaégni.

trakisbandi aug. 26. Creative Commons License 103316

Hali !

Ránéznél a leveleidre, kösz.

Előzmény: rézműves1 (103313)
mivan11 aug. 26. Creative Commons License 103315

Duplafenekű , de nem víz vagy olaj van benne hanem cserépdarabok -zörög is ha megrázom . Én sem értem , de valamiért így van csinálva.

Előzmény: rézműves1 (103313)
gabor0036 aug. 26. Creative Commons License 103314

Ha esetleg valaki cefrézés előtt van, segítség lehet. 

rézműves1 aug. 26. Creative Commons License 103313

..."Söröshordó aljában cserépdarabok + lefenekelve"...

...nem értelek...én már jó párat láttam ilyen "duplafenekűt", vizest (gőzöst) is, meg olajost is, de egyikben sem égett le a cefre...minek a cserép??...

...valamit nagyon nem jól csináltatok...nehogy hozzátok is kimenjen a "híradó"..DD...

...a sima 5,5KW-os, kínai öntvény-zsámoly, pláne "szoknyával", kormolás nélkül egy óra alatt felfűti...

...üstházban, fával fűtve, szerintem csak a bojlerrel duplázva működik biztonságosan...

Előzmény: mivan11 (103311)
sörös100 aug. 26. Creative Commons License 103312

Szia

Te is sösöshordóból készült berendezést használsz? Én most akarok csinálni  50 iiteres hordóból kérdezném pára csőnek 22 es cő a spirálnak 18 as elég? Apáracső hossza meghatároz valamit?

Előzmény: templomhegyi (103309)
mivan11 aug. 26. Creative Commons License 103311

Söröshordó aljában cserépdarabok + lefenekelve . Piszok lassan melegszik. A gázégő sincs a toppon (házi barkács valami kazánból) vöröses láng kb  5 cm-re az edény aljától , lemezből egy plusz szoknya de így is nyaldosnak fel a lángok , csupa korom lett az oldala. 40 liter hígított barack , 2óra míg megindult +5 óra lejött kb 7 liter alszesz. És így is megpirult középen meg oldalt a cefre tetejénél.

Állítólag fával fűtve üstházban működik. Ha veszek egy 5Kw-os zsámolyt nem vagyok biztos hogy segít .Mit tanácsoltok vágjam le az alját a francba ?

sogi01 aug. 26. Creative Commons License 103310

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (103274)
templomhegyi aug. 25. Creative Commons License 103309

Hali

Nem ég oda az összekötésnél.

Vizes rendszernél mindenképpen kell összekötés,olajos rendszernél szerintem nem mert ott nincs nyomás.

Előzmény: Babar66 (103307)
sörös100 aug. 25. Creative Commons License 103308

Szia

Bocs a megszólításért nem akartalak megsérteni de én olajos rendszerűt szeretnék csinálni. Rézműves1 álltal felrakott képek alapján.

Előzmény: snapszmester (103306)
Babar66 aug. 25. Creative Commons License 103307

Úgy van, ahogyan már írták: ha nyitott rendszer, akkor csak olajos lehet. Az összekötés meg felesleges (szerintem), plusz hőhíd. Azon a ponton mindig le fog égni. (Bár erről olyas valakit kellene megkérdezni, akinek össze van kötve a két lemez.)

Üdv!

Előzmény: sörös100 (103302)
snapszmester aug. 25. Creative Commons License 103306

A nyitott rendszert.

Előzmény: sörös100 (103304)
foxrudi aug. 25. Creative Commons License 103305

Szia.

Én nem vagyok mester,de szerintem mindent át kellene gondolni.

Pl.:nyitott rendszeren hogy akarsz forralni vízzel,oda olajos megoldás kell..........................!

Előzmény: sörös100 (103304)
sörös100 aug. 25. Creative Commons License 103304

Üdv mester a z összekötést vagy a nyitott rendszert kell átgondoni?

Előzmény: snapszmester (103303)
snapszmester aug. 25. Creative Commons License 103303

Ezt még át kell gondolnod.

Előzmény: sörös100 (103302)
sörös100 aug. 25. Creative Commons License 103302

Szia kösz a választ én nyitott rendszerre akarom csinálni ott nincs nyomás de azért összekötöm további szép estét.

Előzmény: vasbogre (103300)
sogi01 aug. 25. Creative Commons License 103301

Köszi!  Iszok is belőle egy kupicával :-)

Előzmény: ksasa67 (103293)
vasbogre aug. 25. Creative Commons License 103300

Nekem 3 mm-es "került" így ezt használtam, de szerintem túlméretezett, elég 2-es is, hővezetés szempontjából pedig biztos jobb a vékonyabb. Üresen nyomáspróbáztam (vízzel!!!), és 0,6 bar környékén felugrott az alja, de szerencsére visszament, nem is látszik. Szerintem jobb ha összekötöd, mások is ajánlották.

Előzmény: sörös100 (103298)
naivkezdo aug. 25. Creative Commons License 103299

azért köszi.

Előzmény: kibé (103288)
sörös100 aug. 25. Creative Commons License 103298

Szia milyen vastag lemeze érdemes használni a befenekeléshez? A fenéklemezt és a söröshordó alját középenn érdemes összekötni? Kösz a választ.

Előzmény: vasbogre (103291)
bujukcekmece aug. 25. Creative Commons License 103297

...olaj, bogrács ....

Előzmény: bujukcekmece (103296)
bujukcekmece aug. 25. Creative Commons License 103296

Pontosan! 50 literessel tudsz főzni 15 liter cefrét is, és 5 liter alszeszt is. Próbáltam párszor:)))

A keghordót 120 literes hajdú villanybojler belsővel frankón lehet duplikálni. Aztán víz vagy olaj bogrács a tetejére és kész!

Előzmény: ksasa67 (103295)
ksasa67 aug. 25. Creative Commons License 103295

A nagyobban lehet kevesebbet főzni, fordítva nem... (A 30-ast úgyis megbánnád....)

Előzmény: Pityi0128 (103294)
Pityi0128 aug. 25. Creative Commons License 103294

Köszi a válaszokat. Már csak egy kérdés. 30 vagy 50 literes legyen? Éves szinten hàrom 200-as hordó körtéhez melyiket javasoljátok. Október végére kaptam időpontot és inkább belevágok egy saját főző projektbe. Ehhez kéne a tanàcsotok.

ksasa67 aug. 25. Creative Commons License 103293

Gratulálok! :-)

Előzmény: sogi01 (103258)
ksasa67 aug. 25. Creative Commons License 103292

Szia! Az a dupla falú, amelyiket valamilyen technikával duplásítanak.  Gyárilag nem létezik duplafalú. 

Előzmény: Pityi0128 (103290)
vasbogre aug. 25. Creative Commons License 103291

Az enyém pl. "csak" dupla fenekű. Ezt egyszerűbb elkészíteni mint a dupla falút, mert csak egy kör alakú lemezt kell az aljára hegeszteni. A dupla falúnál még palást is kell.

Előzmény: Pityi0128 (103290)
Pityi0128 aug. 25. Creative Commons License 103290

Olvastam itt a fórumon dupla faluról. Melyik az, ebben segítsetek.

Előzmény: sörös100 (103289)
sörös100 aug. 25. Creative Commons License 103289

Szia az 50 lieres söröshordó nem duplafalú.

Előzmény: Pityi0128 (103287)
kibé aug. 25. Creative Commons License 103288

Nekem a 2_es, de én szakmailag nem értek hozzá.

Előzmény: naivkezdo (103268)
Pityi0128 aug. 25. Creative Commons License 103287

Üdv mindenkinek!

Az lenne a kérdésem, hogy az 50 literes söröshordó mind duplafalú, vagy létezik szimpla falú is. Nehogy olyat vegyek véletlen.

Előre is kószi.

barkócza aug. 25. Creative Commons License 103286

Hajaj, látod, már megint kimaradtam az "agymosásból". :)) (Család.)

Szerintem a kifacsart alszesz-maradékban még mindig kevesebb "rossz" anyag van, mint a cefrében, de 3-5% alkohol még mindig lehet. (Már ha nem húzta le az utópárlatot.)

Előzmény: hal65 (103285)
hal65 aug. 25. Creative Commons License 103285

Én is leveszem az up-ot, és elteszem a szezon végére.

A válaszom nem erre írtam, hanem arra, hogy miután "mindent kicsavart belőle amit akart" az utána az üstben maradt részt már nem önteném semmihez.

Lehet hogy félreérthető voltam, de így akartam írni.

Lehet hogy még nem tisztult ki az agyam? :)

Előzmény: barkócza (103284)
barkócza aug. 25. Creative Commons License 103284

Szemben a többi tanáccsal, én lehúzom az utópárlatot, lefinomítom azt is, és hozzáadom a pálinkához. A magam részéről teljesen jónak tartom azt is, ha a tisztázásnál az üstben maradt anyagot hozzáteszik a következő cefréhez.

Előzmény: forgione1 (103280)
hal65 aug. 25. Creative Commons License 103283

A főzőüstben nem alszesz marad vissza, hanem egy büdös, alkohol, és aromatartalmától megfosztott "büdösvíz" marad vissza. Mennyit javíthat ez a következő, egészséges cefréd minőségén?

Ha az alszeszt felteszed főni, és már mindent kicsavartál belőle, amit lehetett, akkor kérdezem én: Mit vársz az üstben maradt, minden használható részétől megfosztott büdös víztől?

kupeci aug. 25. Creative Commons License 103282

...minimum az történik hogy a következő főzésed alkalmával az up-ot ennyivel megnövelted.

szilvakukc aug. 25. Creative Commons License 103281

Miért? Kóstoltam?!

Előzmény: naivkezdo (103265)
forgione1 aug. 25. Creative Commons License 103280

Lehet ostobaság, de ugye tisztázáskor 40-50 alkohol fokig engedjük le a középpárlatot. Az utópárlatot ki milyen indokkal esetleg tovább engedi.

De mi van akkor ha nem kiöntöm, hanem beleöntöm a fajta azonos még éppen erjedésben lévő cefréhez a főzőüstben visszamaradt alszeszt? Van értelme?  

hal65 aug. 25. Creative Commons License 103279

igen Főnök...

Előzmény: Pálinkás Admin (103276)
barkócza aug. 25. Creative Commons License 103278

Interneten is olvastam a híreket, valahol megemlítették, hogy a gázégőt próbálták éppen, de lehet, hogy rosszul emlékszem. A nyomás úgy jöhetett bele a történetbe, hogy a reduktort próbálhatták buherálni (talán). Ha mégi gőz volt, az amúgy nagyon csúnya égési sérüléseket tud okozni. A száz fok alatti páracső is csúnyán meg tud égetni, ha nyáron nem kellően fölöltözve főzi az ember a pálinkát, és véletlenül vállal, felkarral hozzáér a páracsőhöz. Tapasztaltam. :)

Előzmény: rézműves1 (103272)
rézműves1 aug. 25. Creative Commons License 103277

...O.K. megértettem..D...

Előzmény: Pálinkás Admin (103276)
Pálinkás Admin aug. 25. Creative Commons License 103276

hal,rézműves

Ennyi még belefér, de több nem....

hal65 aug. 25. Creative Commons License 103275

Tisztelt Rézműves kolléga!

Fejtegetésed érdekes, és helytálló.

De.

Lássunk már túl egy kicsit azon, amit az orrunk elé tolnak...

Mint tudjuk a csatornának komoly viszályai voltak az elmúlt időszakban a kormánnyal a reklámadó miatt.

Durrogva ugyan, de befizetik, de azt is láthatjuk, hogy napok óta MINDEN rtl-es híradóban van egy kis cikk hogy mit nem tesz jól a kormány.

Ez a "hír" is egy ilyen emberek etetésére való, kreált, sok sebből vérző blabla.

Nem baj.

No de hogy a hsz-nak legyen valami köze a pálinkafőzéshez is, Éljen az otthonfőzött pálinka! :)

Előzmény: rézműves1 (103269)
sogi01 aug. 25. Creative Commons License 103274

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (103250)
rézműves1 aug. 25. Creative Commons License 103273

...nagyot vétene a saját népszerűsége ellen az a kormány, aki a szabad pálinkafőzést meg akarná szüntetni...jól tudja ezt a FIDESZ is, de nem is akarja, mert ezt a "szellemet" amit ők engedtek ki, már nem tudná "visszagyömöszölni" a palackba...de Brüsszel sem ezt akarja visszavonatni velünk, hiába "kóserolják" ezzel a kampánydumával magukat...

...jól tudjuk, hogy az ő szemüket, a 100-liter 43%-os pálesz adómentessége csípi..DD...

...a szigorításhoz viszont kell nekik valami indok és ahhoz már kapóra jönnek az ilyen eltorzított hazugságok...pechjükre valahogy nem akarnak tucatjával felrobbanni, a házi készítésű cuccok és így kapóra jönnek az ilyen "sántító" álhírek...

Előzmény: zsorsz (103271)
rézműves1 aug. 25. Creative Commons License 103272

...én többször is meghallgattam, de ebben az RTL-s híradóban szó sem volt PB-ről...

...viszont az megmagyarázná az égési sérüléseket...ha tényleg "nyomáspróbáztak", ahogy az elején a bemondó közölte, akkor ha levegővel csinálták, max. falhoz csapja őket a légnyomás, de nem gyulladnak meg...ha gőzzel, akkor le is forrázza őket, de ott sincs égés...itt valamit nagyon elhallgatnak...na ez a média "manipulálási szemétsége"...

...nem hazugsággal kell az emberek figyelmét ráirányítani arra, hogy ha valamihez nem értesz, akkor ne csináld!!!...

...a legjobb az, hogy háztartási balesetekben, az otthonokban, naponta több tucat ember sérül meg súlyosan, csak az nem igazi újsághír...

Előzmény: barkócza (103270)
zsorsz aug. 24. Creative Commons License 103271

Netán valami előjáték akar lenni a szabad pálinkafőzés ellen?....az utóbbi időben felettébb megszaporodtak a "pálinka balesetek".

barkócza aug. 24. Creative Commons License 103270

Ha jól értettem, PB robbant.

rézműves1 aug. 24. Creative Commons License 103269

...köszi a linket, legalább hallottam, hogy itt a pálinkafőzésről szó sem lehetett...az majd csak később jött volna...és ez itt a lényeg, hogy egy tipikus "sufni-tuning" baleset volt...

...már azt sem értem, honnan vettek alu-hordót és miért akarták összehegeszteni...

...de ez után jön az egyik legbutább hiba, a nyomáspróba...az meg minek!!! ...vagy először kompresszor tartályt akartak csinálni??..DD...arról nem hallottak, hogy a pálinkafőző üstnek semmilyen NYOMÁST NEM KELL TARTANI??? ...

...ha valóban nyomáspróba miatt ment szét, akkor kompresszorral és levegővel csinálták, ami SZIGORÚAN TILOS!!! ...sem az előbbit, sem az utóbbit nem tudták...

...sőt azt sem, hogy bármilyen nyomástartó edényt, csak hidraulikus préssel, folyadékkal szabad nyomás próbázni...hacsak nem a vizet forralták, mert az még nagyobb baromság a részükről...de egyiknél sincsen lángoló ruha ...

...az a szomorú, hogy egy ilyen hülye balesetet pálinka-főző robbanásnak titulálnak...

...ennek köze sem volt a pálinkafőzéshez...és szemét módon a lényeget elhallgatják...

...elképzelhető, hogy tök véletlenül (a robbanáskor) volt ott a satupadon egy két hígítós üveg, vagy más éghető anyag, ami belobbant, akár pl. egy cigitől amitől a srácok megégtek...

...nagyon úgy néz ki, hogy az egész arra megy ki, minket szívassanak...

Előzmény: zsorsz (103252)
naivkezdo aug. 24. Creative Commons License 103268

egy bizonyos mennyiség tényleg csak egyszer iható, nem töltődik újra:)

de amúgy melyik?

Előzmény: kibé (103267)
kibé aug. 24. Creative Commons License 103267

1$zer.

Előzmény: naivkezdo (103265)
Mindenváró Ádám aug. 24. Creative Commons License 103266

Hát, a lényeg hogy tőlem előrefelé van.. :-) .

Előzmény: szilvakukc (103264)
naivkezdo aug. 24. Creative Commons License 103265

na mi a helyzet, iható a szilvám?

Előzmény: szilvakukc (103263)
szilvakukc aug. 24. Creative Commons License 103264

Hát, ha csak a Zimek birsét akarod utolérni, nem tűztél túl nagy célt magad elé.

Előzmény: Mindenváró Ádám (103261)
szilvakukc aug. 24. Creative Commons License 103263

Te, és azokat a tök jó őszibarackokat Stratossal kivel itattátok? mert én emlékszem, a rosszabbikból kaptam.:DD

Előzmény: rézműves1 (103205)
zsorsz aug. 24. Creative Commons License 103262

Hát ennek nagyon örülök,köszönöm Mindenkinek a jó tanácsokat,segítséget,kiváltképp Neked Mester!Mi sem bizonyítja jobban e fórum hatékonyságát,mint ahhoz képest hogy tavaly októberben regisztráltam,nem is rossz eredmény.:)

Előzmény: snapszmester (103259)
Mindenváró Ádám aug. 24. Creative Commons License 103261

Sziasztok,

Ma főztem őszibarackot, elsőre nem rossz. Igaz volt benne pár kiló szilva is, de túlnyomóan azért őszi.

Héját, magját kiszedtem, egy hétre főztem. Van neki szép őszi illata, de friss még, majd meglátjuk hová alakul.

Kérdés: Most alkalmaztam egy  olyan technikát amit egy öregebb főzőtől láttam... nevezetesen egy ferdén kifeszített sűrű szövésű szövet anyagra csurgattam a szeszt, azon keresztül csurgott a vödörbe.

A főzőm elvileg tiszta volt, a cefre friss és mégis lett egy fél tenyérnyi halvány kékes elszíneződés az anyagon.

Szóval ilyenkor mi van? Mennyire és mégis mitől lehetett rezes a cucc, illetve mekkora részét foghatja fel a szövet?  Egyébként a párlaton nem látszik semmi elszíneződés...

Más: A szünidőben elvetődtem a Zimek főzdébe Zamárdiban és beoldalogtam egy kis kóstolgatásra. Vásárolni nem akartam,  de azért kedvesen fogadtak, van nekik ilyen "kóstolgató kurzusuk". Sajna nagyon belemélyedni nem tudtunk a témába, mert nekik dolguk volt, engem meg várt a család közben, de azért érdekes volt. A birsük és a meggyük ütős, klasszisokkal jobb volt a sajátomnál (megvan a cél, ahová fejlődni kell), viszont a kajszijukat és a cserszegi fűszeresüket nem olyan messziről követem.
Ez viszont elégedettséggel tölt el. Egyszer talán sikerül még elkerülni egy ilyen helyre egy hosszasabb programra is, most csak egy-két órácska és hét féle fért bele...

zsorsz aug. 24. Creative Commons License 103260

Én sem értem,de tényleg félő hogy be fognak keményíteni.

Előzmény: beller1 (103255)
snapszmester aug. 24. Creative Commons License 103259

Örömmel tudatom hogy a nyári zd-én a kökény pálinkád bronz a barackod ezüst minősítést kapott.

Gratulálok.

sogi01 aug. 24. Creative Commons License 103258

NZD-ről hazatérve ezt hoztam magammal! :-)

beller1 aug. 24. Creative Commons License 103257

Hát acetilénnel nem lehet sem rozsdamentest sem alut hegeszteni. Az AWi vagy CO palackban levő gáz megint nem robban, mert nem is éghető. Rejtély.

Előzmény: Babar66 (103256)
Babar66 aug. 24. Creative Commons License 103256

De a fene megette már azt a cefrét, amit 100 fok fölé lehet forralni (ahogy okoska mondja a végén).

Lehet, hogy a hegesztő palack robbant fel? (Csak az nem olyan érdekes...)

Előzmény: beller1 (103255)
beller1 aug. 24. Creative Commons License 103255

Az elején azt mondja nyomás próbázták a szerkezetet. Na ha levegővel vagy vízzel nyomták meg attól nem gyulladhatott ki semmi. De a cefre sem ég. Így aztán zavaros, hogy mi gyulladt meg, amitől szerencsétlenek is tüzet fogtak:(  Ennek minden esetre nem sok köze volt a tényleges pálinka főzéshez, de így is sajnálom őket.

gabor0036 aug. 24. Creative Commons License 103254

Ha csak ennyi kell, akkor írj rám privátban ennyit tudok adni, viszont menetet esztergálni vagy fittinget hegeszteni neked kell. 

Előzmény: veres550123 (103253)
veres550123 aug. 24. Creative Commons License 103253

Tisztelt Fórumtársak!

Segítségeteket szeretném kérni a következőben. Szükségem lenne egy darab 25 cm hosszú, 2 colos vastagságú, egyik végén menetes, saválló, vagy rozsdamentes csőre, amit az üstbe szeretnék beépíteni leeresztőnek. Kérdésem: nincs-e valakinek elfekvőben egy ilyen darab csöve, vagy hol tudnám ezt beszerezni?

Segítségeteket előre is köszönöm:

Veres550123

zsorsz aug. 24. Creative Commons License 103252
Előzmény: rézműves1 (103248)
obsitos3 aug. 24. Creative Commons License 103251

RTL,tegnap az Esti kiadás

Előzmény: rézműves1 (103248)
sogi01 aug. 24. Creative Commons License 103250

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (103236)
gabor0036 aug. 24. Creative Commons License 103249

Én tudom, csak mondtam... :D

Előzmény: rézműves1 (103246)
rézműves1 aug. 24. Creative Commons License 103248

...melyik híradóban volt és hánykor??...nem láttam, csak a hírkeresőben olvastam...

Előzmény: cl45 (103247)
cl45 aug. 24. Creative Commons License 103247

És mekkora ökörségeket mondott a "főzőmester" a híradóban! Csak hogy fokozza a hangulatot.

Előzmény: rézműves1 (103246)
rézműves1 aug. 24. Creative Commons License 103246

...szerintem ha valaki innen informálódik, nem csinál ekkora marhaságot...ezeknek fingjuk sem volt a pálinkafőzőről, meg méretezésről, meg hogy mi miért van úgy, ahogy van...valamit halhattak valakitől, aki már beszélt valakivel, aki már látott ilyet..DDD...

...nem is értem, hogy hogyan csinálhatták, hiszen egy pálinkafőző nem robbanhat fel...

...több, egyenként is szarvas hibát kell ahhoz elkövetni, hogy ez megtörténjen...

...szerintem ott még a cefrézést is elcseszték...sajnos ez rögtön hiradó téma és amikor egy pár ilyen megtörténik, az majd ok lesz valamilyen szigorításra...

Előzmény: gabor0036 (103241)
bezzeg Jani aug. 23. Creative Commons License 103245

A pálinkát pihentetni kell! Akinek van lehetősége és áldoz rá érleli !

Ha már szellőztetni kell, akkor már szar van a palacsintában!!!!!!!!!!!!!

Nem ugyan az; szellőztetés; pihentetés; érlelés..

A szellőztetés; hibás párlat javítása. szerintem

A pihentetésnél; cél a harmonizálás.

Az érlelés célja, hogy a fából beoldódó újabb aromakomponensekkel gazdagodjon a  pálinka, kerek legyen a termék.

Az érleléshez minden esetben fahordó szükséges.

https://drive.google.com/file/d/0B_B4QxK-yoPZVE42dnhxeGsxRnM/edit?usp=sharing

Egs! 2012-es  eperfa hordóban érlelt szilvával.

Szumma -szummára egy éjszaka alatt nem öregszik 1 évet az anyag.

Akkor nem költenének raktározásra a nagy halak.

Előzmény: Öregdömperes (103238)
Öregdömperes aug. 23. Creative Commons License 103244

Köszi.

Előzmény: gabor0036 (103243)
gabor0036 aug. 23. Creative Commons License 103243

Nálam válozó, 1-2 hetet szoktam, és van hogy közben többször át öntöm egyik edényből a másikba... Én érzem, hogy mikor megy el róla az az illat ami nem oda való.

Előzmény: Öregdömperes (103242)
Öregdömperes aug. 23. Creative Commons License 103242

Köszönöm szépen.

És menyi időt érdemes levegőztetni.Egy két nap vagy több?

Előzmény: rézműves1 (103239)
gabor0036 aug. 23. Creative Commons License 103241

Ehhh nem innen volt valaki ma az esti híradóban? Söröshordó robbant, hárman égtek meg...

T-omti aug. 23. Creative Commons License 103240

Hali

A főzdében a főzőmestertől hallottam, hogy kis tételben, ő hallott, vagy csinálta, már nem tudom, hogy akvárium levegőztetőt tesznek bele egy éjszakára és az úgy átszellőzteti a pálinkát, másnapra olyan mintha egy éves pálinka lenne.

Üdv

Előzmény: rézműves1 (103239)
rézműves1 aug. 23. Creative Commons License 103239

...szia Dömperes...teljesen jól gondolod...akár még hígítás előtt is, az 5-vagy 10-literes

demizsonban, amit nem töltesz tele (hogy a folyadék felszíne az üvegben minél nagyobb legyen) félreteszed a kamrába, egy sötét zúgba és csak úgy ferdén ráteszed a dugót, hogy járja a levegő...

Előzmény: Öregdömperes (103238)
Öregdömperes aug. 23. Creative Commons License 103238

Mit jelent a pálinka szellőztetése.?

Elég ha csak le veszem róla a kupakot?

janika84 aug. 23. Creative Commons License 103237

üdv van 200 liter sárgadinnyém és azt szeretném kérdezni hogy mit rakjak hozzá hogy jó legyen

sogi01 aug. 23. Creative Commons License 103236

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (103224)
snapszmester aug. 23. Creative Commons License 103235

Csak figyelj. A versenyre ott leszek.

Előzmény: sogi01 (103234)
sogi01 aug. 22. Creative Commons License 103234

Mester! jössz a ZD-re? 

Előzmény: snapszmester (103232)
Kántor87 aug. 22. Creative Commons License 103233
Ok, köszönöm.
Előzmény: snapszmester (103232)
snapszmester aug. 22. Creative Commons License 103232

A klingerit jobb mint a gumi, de szilikont is lehet kapni. Az egyszerű gumit megeszi az alkohol és büdös is.

Előzmény: Kántor87 (103231)
Kántor87 aug. 22. Creative Commons License 103231
Üdv.
Érdeklődnék, hogy a hollandik közé jó-e a klingerit tömítés vagy inkább gumi tömítés lenne jobb?
vasbogre aug. 22. Creative Commons License 103230

Köszönöm!

Előzmény: snapszmester (103229)
snapszmester aug. 22. Creative Commons License 103229

Ezt kellene a hűtő csővel is. Ez a mocsok gyakorlatilag vízoldható, de lúgos mosószer megkönnyíti. Mosószóda+forróvíz.

Előzmény: vasbogre (103228)
vasbogre aug. 22. Creative Commons License 103228

A múltkor kitakarítottam a páracsövemet. A csövemtől bő 2-szer hosszabb zsinór közepére kötöttem egy darab szivacsot, úgy nézett ki mint egy csokornyakkendő. Ezt húzgáltam oda-vissza vagy tízszer kis citromlével nyakonöntve. Majd bő vízzel kiöblítettem. Elég sok mocsok jött ki, de olyan tiszta lett 5 perc alatt mint újkorában. Azt kérdezném, hogy a citromlé jó vagy valami mást ajánlotok. 

körte51 aug. 22. Creative Commons License 103227

Az a legkevesebb ,hogy eme tudás birtokában előbb utóbb meg kell haljak! :-) Valami gübücs van a freemailnál ,kommunikációs hibát emleget ,próbálom küldeni!

Előzmény: golyós (103226)
golyós aug. 22. Creative Commons License 103226

Küldj egy mailt, mert a Tied nem publikus.... De utána meg kell hogy öljelek...  ;-)

üdv.g.

Előzmény: körte51 (103222)
bezzeg Jani aug. 22. Creative Commons License 103225

A cefrét a  ,,kiskáté" 4.2.2 szerint.

A Pálinkát pedig igyekszek a saját levével kihígítani 48- 52 közé.

Kozmaolajat nem szűrök nem fölözök.

Úgy főzök mint a húslevest, a kihozatal is szempont, viszont a cefrét nem cukrozom.

Előzmény: golyós (103213)
sogi01 aug. 22. Creative Commons License 103224

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (103195)
zsorsz aug. 21. Creative Commons License 103223

Vigyázz!A mag könnyen szétmegy.

Előzmény: körte51 (103216)
körte51 aug. 21. Creative Commons License 103222

Feribá csöpögtet a páracsőre ,hogy hűtse,Te leszigeteled ,hogy fűtsed !  Vannak akik rettenetesen deflegmálnak főleg a törkölynél Te meg a törkölyt is leszigeteled! Én meg minél többet olvaslak benneteket annál nagyobb bajban vagyok ,hogy mi a jó a pálinkámnak ? :-)  Csöpögtetést már kipróbáltam , jön a páracső szigetelés !  Deflegmálás mértékének hatására lennék kíváncsi ,nem az alkoholra  , hanem az illatra, aromára! Alkoholt ki tudom szedni így is úgy is  ! Csökkentsem ,növeljem ? Változtassam a cefre főzés és finomítás között  és milyen irányba? Már csak Benned bízom ,hogy irányt mutatsz ebbe a zavaros világban! :-))

Előzmény: golyós (103221)
golyós aug. 21. Creative Commons License 103221

Ne tévesszen meg a sok csingilingi, azok csak kényelmi eszközök, (mert b...ott lusta vagyok).

A lepárlástechnikai rész, akár a faék.... ez jól látható. Felforral, lehűt, felfog, oszt jóccakát.

üdv.g.

Előzmény: körte51 (103217)
schlumbergerrrr aug. 21. Creative Commons License 103220

Hácsakmerugye, ha van közöd a felsőoktatáshoz, és igényes vagy kicsit a diplomára :-)

Előzmény: körte51 (103219)
körte51 aug. 21. Creative Commons License 103219

Köszönöm ! :-) 

Előzmény: schlumbergerrrr (103218)
schlumbergerrrr aug. 21. Creative Commons License 103218

,ph 

pH !!!

Előzmény: körte51 (103216)
körte51 aug. 21. Creative Commons License 103217

Nem olyan egyszerű a Te eszed !  A legelmésebb találmányaid Neked vannak! :-)

Előzmény: golyós (103213)
körte51 aug. 21. Creative Commons License 103216

Nem tervezem meghámozni .  Úgy gondoltam nekiengedem a Nabiti rettenetest ,ph beállítás ,pektinbontó, élesztő a magot az erjedés végén ki!

Előzmény: barkócza (103214)
zsorsz aug. 21. Creative Commons License 103215

Jó hogy írod, őszibarackot nem cefréztem és ott tartottam hogy kiöntöm,annyira büdös.

barkócza aug. 21. Creative Commons License 103214

Még kezdő koromban csináltam őszibarackot, a puhára érettet már 100Ft-ért adták. 50kg-ot meghámoztam kimagoztam, egész jó lett. Még van belőle egy kicsi.

golyós aug. 21. Creative Commons License 103213

Hát én csak egyszerű eszközökkel, egyszerűen főzök az egyszerű eszemmel.....

De gondolom egy ilyen berendezésnél egyáltalán nem informális mások számára hogy hol "vágsz"...

üdv,g.

Előzmény: bezzeg Jani (103202)
körte51 aug. 21. Creative Commons License 103212

Feleségem délután őszibarack krémlevest főzött . 1kg barackot pucolt, az egész konyhát belakta az illata,finom erős illat !   Sajnos nincs őszibarackfám ,de van egy zöldséges komám ,aki mindent megtesz ,hogy  még az idén kifőzzek egy keveset kóstolónak.:-)

Babar66 aug. 21. Creative Commons License 103211

Azért finomítás előtt jól takarítsd át a rendszert, és jól figyelj az előpárlat elválasztásra, mert lehet, hogy nem véletlenül lett kékes színű az alszesz. (grünspannos)

Előzmény: sajovolgyi (103207)
foxrudi aug. 21. Creative Commons License 103210

Mikor cefrézted,mikor főzted?Mert Vszínű az ecet már dolgozott!

buga1 aug. 21. Creative Commons License 103209

Az alszesznél nem probléma, úgyis finomítani fogod. 

buga1 aug. 21. Creative Commons License 103208

Hát igen, ez már egy "felsőbb" kategóriás cucc! Gratulálok hozzá!

Előzmény: bezzeg Jani (103202)
sajovolgyi aug. 21. Creative Commons License 103207

Sziasztok!

Tud valaki valamit erről a megy alszeszem kékes színű ez hiba vagy nem??

Előre is köszönöm a segítséget.

SándorTiszteletes aug. 21. Creative Commons License 103206

nekem 3 éve volt, egy akkor még öntözetlen területemen néhány kiöregedő őszibarackom ( azóta a fákat leselejteztem). Tele volt apró, lében szegény, de egészséges barackkal. Mindenki mondta körülöttem, hogy kár felszedni, mert nagyon keveset ad, és a minőség is gyenge lesz.

Én másként gondoltam :) 

Ahogy a nagykönyvben meg van írva, becefréztem, majd ki lett főzve. A sok negatívum miatt, kezdtem kicsit hitetlen lenni, de már az első kóstolás mutatta, hogy jó anyag.

Néhány hét múlva tökéletes lett, azóta is visszasírom.

Ja, és nem adott kevesebbet, mint egy átlagos kajszi.

rézműves1 aug. 21. Creative Commons License 103205

...én is két éve, nagyon (meglepően) kellemes őszibarack pálinkát csináltam, ami aztán hamar el is fogyott...úgyhogy azóta nem csak a kajszi a sztár...:):)...

...az érdekes az volt, hogy kifejezetten büdösnek tűnt a cefréje és már azon gondolkodtam, hogy kiöntöm, (amit még sosem kellett)...

Előzmény: SándorTiszteletes (103200)
Mr.Stratos aug. 21. Creative Commons License 103204

Jó ,akkor sem ússzátok meg...holnap hozom a frisset !)))

zsuzska60 aug. 21. Creative Commons License 103203

hallottam, hogy hangosan csaholt! :-)

Előzmény: Mr.Stratos (103201)
bezzeg Jani aug. 21. Creative Commons License 103202
Előzmény: buga1 (103197)
Mr.Stratos aug. 21. Creative Commons License 103201

....és az én őszim két éve,az kutya volt? )))

Előzmény: TINTUS (103193)
SándorTiszteletes aug. 21. Creative Commons License 103200

Olyannyira nem, hogy életem egyik legjobb pálesze őszibarackból volt. Alig várom,hogy az új telepítés felnőjön, mert ezt nem szabad kihagyni.

Előzmény: TINTUS (103193)
buga1 aug. 21. Creative Commons License 103199

Csak azon lepődtem meg, hogy "otthoni" körülményekhez képest ilyen átmérőt használ. Mert amint írtad is nem éppen egy olcsó mulatság...

Előzmény: snapszmester (103198)
snapszmester aug. 21. Creative Commons License 103198

Egy berendezést úgy lehet elrontani ha vékonyra építed. A nagy méret nem hiba csak drágább.

Előzmény: buga1 (103197)
buga1 aug. 21. Creative Commons License 103197

"a hőmérőm után még van 2 méter 2"-os páracső."

2 méter 2 colos rézcső? Nem "nagy" az egy kicsit? :-)

Előzmény: bezzeg Jani (103194)
Feriba51 aug. 21. Creative Commons License 103196

Helló Tucso69!

Mi történt az éberségeddel????:-)))) Talán nem mindenkire érvényes????

Hogy is írtad?:

"Viszont ha valaki megpróbálja két főzéssel így, akkor jó szar lesz. Mondjuk hallottunk már itt ilyesmit!"

Erre fel ez a "golyós" gyerek ezt írja:

Igaz, hogy a második menetet

53 össz % ig hagytam jönni, mert az a savanyú up. sehogy se akart megjelenni, annál inkább volt kellemes őszibarack íze...

Hááááát, azért ő is fura körülményekre szocializálódhatott:-))))

Jó nedűt!!!

Előzmény: Tucso69 (103030)
sogi01 aug. 21. Creative Commons License 103195

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (103175)
bezzeg Jani aug. 20. Creative Commons License 103194

http://www.ebay.com/itm/Red-LED-Digital-Car-Temperature-Meter-Thermometer-55-125-C-DS18B20-Sensor-F-C-/271048456991?ssPageName=ADME:L:OC:US:3160

Ezzel mértem, az eprüvettám 1 decis, a hőmérőm után még van 2 méter 2"-os páracső.

Véleményem szerint a páracső még erősít 6-7 fokot.

A hőmérő előtt van 80 cm magas páradóm és egy 48 cm-es egy tálcás pisztoriusz.

Nekem ez a tapasztalatom.

A kár készülék függő is lehet a jelenség magyarázata, hogy a táblázat szerinti 6 foknál nem érzek semmi jó aromát a moslék gőzében.

És a végén a fűtést már nem siettetem.

Előzmény: golyós (103191)
TINTUS aug. 20. Creative Commons License 103193

azért az őszibarack nem mérhető egy szilvához, körtéhez, meggyhez, szöllőhöz ám választék bővítésnek megfelel.

Előzmény: körte51 (103185)
vviktor1 aug. 20. Creative Commons License 103192

Ez már tényleg az, hogy ahány készülék annyiféle, mindenkinek ki kell ismernie a sajátját...

Előzmény: golyós (103191)
golyós aug. 20. Creative Commons License 103191

Csak azt nem értem, hogyha ez a forráspontod, akkor a táblázat szerint a gőz alkoholtartalma már csak 6% körüli... Akkor abból hogy is lesz 14%-os alszesz az eprüvettában? (Vagy ez már készülékfüggő??) Na persze nem kell nekem érteni mindent , lényeg az, hogy biztosan jó pálinkát főzöl, nagy gonddal , odafigyeléssel, magad, és környezeted megelégedésére...... (végül is erről szól ez a hobby ) jó egészséget hozzá  :-)

üdv,g.

Előzmény: bezzeg Jani (103189)
vviktor1 aug. 20. Creative Commons License 103190

Nekem a kupolán van a hőmérő, 102-nél kell kb lezárnom.

Előzmény: forgione1 (103184)
bezzeg Jani aug. 20. Creative Commons License 103189
Előzmény: bezzeg Jani (103188)
bezzeg Jani aug. 20. Creative Commons License 103188

Biztos úgy van ahogy mondod.

Én már a moslék gőzében nem érzek semmi jó aromát.

Előzmény: körte51 (103181)
bezzeg Jani aug. 20. Creative Commons License 103187

,,kiskáté" 4.2.2

Előzmény: golyós (103180)
norris53 aug. 20. Creative Commons License 103186

Az olaj feletti hőmérsékletet mérheted de az nem ér semmit

Az olaj hőmérsékletet mérd

azt kell

130 elég lesz - megvásárolni ? szerelvény bolt esetleg megrendeled Ebay-n

Előzmény: forgione1 (103184)
körte51 aug. 20. Creative Commons License 103185

Úgy látom ezt a hiányosságot is pótolnom  kell , őszibarack pálinka is lesz a repertoáromban! :-)

Előzmény: golyós (103182)
forgione1 aug. 20. Creative Commons License 103184

A cefrét ki szoktuk facsarni.....

Daplafalú vizes főzöm, sajnos 35 % foknál már csak csepeg(ett). Tömítetlenségi hibák javítgatása után ezt letornáztam 20 %-ra. De ennél többet gazdaságosan már nem tudok belőle kihozni.

Így gondoltam áttérek olajosra. Maga a külső fal hőszigetelve van, amin egyetlen nyílás egy 1/2 colos csap. Ezt kitekerve nyitott rendszerűvé válna és egyben lehetőség egy hőmérő beiktatására.

Kérdés az, hogy milyen hőmérőt és honnan szerezzek be, illetve mennyire engedjem felszökni a leégés veszélye nélkül?

Mondjuk az olajat mérve 135 fok? Vagy az olaj feletti rész hőmérsékletét érdemesebb nézni?

Előzmény: golyós (103173)
kibé aug. 20. Creative Commons License 103183

Jössz a hétvégén ?

Előzmény: golyós (103182)
golyós aug. 20. Creative Commons License 103182

pölö az idei őszibarack cefremoslékomat a muslicák le se sz.rták... Igaz, hogy a második menetet

53 össz % ig hagytam jönni, mert az a savanyú up. sehogy se akart megjelenni, annál inkább volt kellemes őszibarack íze...

igen jó tud lenni az őszibarack pálesz (nekem az első volt, de biztos nem az utolsó...)

üdv.g.

Előzmény: körte51 (103181)
körte51 aug. 20. Creative Commons License 103181

Gazdaságosságból nem főzik tovább!  Én lenullázom és nem az alkohol miatt ,hanem az íz miatt! Szinte desztvíz jön ,de még mindig van egy kis jó illata, íze! Az a kis jó

nekem kell a pálinkámba! Akkor piszkosul örülök ,ha a moslékba semmi jó illat sincs! :-)

Előzmény: bezzeg Jani (103179)
golyós aug. 20. Creative Commons License 103180

Ezen nagyon meg tudnék lepődni....

üdv.g.

Előzmény: bezzeg Jani (103179)
bezzeg Jani aug. 20. Creative Commons License 103179

,,A lepárlást addig kell folytatni, amíg a kifolyó alszez alkoholtartalma 10-15 Tf%."

gombászok aug. 20. Creative Commons License 103178

Ha jól látom, rátaláltál arra a "másik fórumra".

Nem olyan borzasztó ám, ahogyan itten néhányan ijesztgetnek vele, szánjál rá egy kis időt, aztán tégy, ahogy jónak látod!

Ha szorgalmas leszel, még engedélykérelem mintát is találsz.

Előzmény: Jozso27 (103168)
zsuzska60 aug. 20. Creative Commons License 103177

a Stanley most érik, a másik már leérett szerintem

Előzmény: Sündisznóó (103145)
sogi01 aug. 20. Creative Commons License 103175

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (103128)
Ferike29 aug. 20. Creative Commons License 103174

Üdv.Hát ezért nem értem,500 kg gyümölcs volt elvileg.

golyós aug. 20. Creative Commons License 103173

Persze azt nem tudhatjuk, hogy hány kg gyümölcsből készült az a  440 l cefre...

Aztán meg ha az eprüvettában még a végén is 5 %-osan csorgott akkor miért álltál le? A cefrét ki szoktuk facsarni.....

Nekem csak 20 foktól mér a fokolóm, ezért inkább a hőmérsékletet mérem a sisakban....

üdv.g.

Előzmény: Ferike29 (103158)
bezzeg Jani aug. 19. Creative Commons License 103172

Nem értem mi a gond, finomításkor 30-ról vissza erősítettem 75-re a fontos almát.

És 60-nál vágtam. Igaz kisüsti volt. Ezért jó kis hobbi, miden gyümi más-más beállítás.

Kell némi rutin. 

Előzmény: Babar66 (103155)
bezzeg Jani aug. 19. Creative Commons License 103171

1 L-rel tégy egy próbát 49 Tf% -ra.

Ha opálos a maradékkal vissza lehet töményíteni.

Ha érlelni akarod hagyd minél töményebben!

A szűrést nem javaslom, a hozzátett cukor miatt.

A nektarin 1-2 év múlva hozza az igazi illatát-zamatát. 

Előzmény: Laccci82 (103163)
bezzeg Jani aug. 19. Creative Commons License 103170

Én már 25 éve célpont vagyok .

Ahogy snapszi írta,  A fegyverek töltve vannak, és a céltáblák is megvannak.

Úgymint a bérfőzetők!!!!!!!!!!!!!!!! 

Előzmény: Jozso27 (103166)
TINTUS aug. 19. Creative Commons License 103169

47

Előzmény: Laccci82 (103163)
Jozso27 aug. 19. Creative Commons License 103168

rendben, köszi a segítséget :), amúgy már csak egy réz bográcsot kell találnom jó áron és mehet az össze állitás :), találtam 60l-es fazékot :)

Előzmény: körte51 (103167)
körte51 aug. 19. Creative Commons License 103167

Minden le van írva a másik fórumon ott kérdezz ez ügyben itt a finom pálinkafőzést tárgyaljuk ki! :-)

Előzmény: Jozso27 (103166)
Jozso27 aug. 19. Creative Commons License 103166

szoval röviden.:

ha veszek valahol főzőt akkor nem kell bejelentenem,de gondolom igazolni kell számlával hogy vettem, mert ha nem tudom akkor magamnak csináltam, ami viszont engedély köteles.

(de ha kérek engedélyt tudják, hova kell jönni ellenőrizni be van e tartva a többi szabály :) )

és ez lett volna a következő kérdés, hogy mit tartalmazzon az engedély kérés? :)

Előzmény: körte51 (103165)
körte51 aug. 19. Creative Commons License 103165

Van aki kért ,van aki nem! Egy kérelem, egy egyszerű rajzzal! Nem kell fizetni érte ,legalábbis a mi megyénkben! Az utolsó kérdésedre magadnak kell megkeresni a választ ,nem nagyon lehet jól dönteni !

Előzmény: Jozso27 (103164)
Jozso27 aug. 19. Creative Commons License 103164

már most össze vagyok zavarodva.

Sose tudtam eligazodni a paragrafusokon :D

Szoval ti mind kértetek engedélyt? mi kell hozzá? mennyibe kerül? és ha nem kérek?

Előzmény: körte51 (103151)
Laccci82 aug. 19. Creative Commons License 103163

Hali mindenkinek!

Egy pozitív élmény az ősziről.

40kg őszi+5kg körte+1,5kg napfény csütörtökön cefréztem, tegnap főztem, ma finomítottam

eredmény 4 liter 65 fokos pálesz.

Szerintetek mennyire hígitsam???

Köszi

Babar66 aug. 19. Creative Commons License 103162

Tudom, hogy Te érted! Igazából nem is neked szólt.  :)))

Előzmény: gabor0036 (103159)
körte51 aug. 19. Creative Commons License 103161

Igen az csak akkor lesz csipesszel rögzíthető ,ha teszel rá egy karimát ,aminek a külső átmérő a fazék perem átmérő a belső pedig rálóg a fedőre! Nekem is járt az agyam amikor csináltam ! :-) Különben nem kell annyira rászorítani , egy szilikoncső tömít szinte a saját súlyától! Volt most az a baleset amikor berobbant az alkoholgőz és megégett a gyerek ,remélem jól van! Azt gondolom e miatt , stabilan rögzíteni kell.

Valamikor megmértem a csipesz szorítóerejét ,úgy emlékszem összességben  akkora, mintha egy 50 kg -os cementes zsák volna rajta!

Előzmény: Hurkafej (103154)
atomik851 aug. 19. Creative Commons License 103160

Okés, majd tanulmányozom! És köszi mindenkinek a segítséget!! 

Előzmény: Firga73 (103156)
gabor0036 aug. 19. Creative Commons License 103159

Nincs is ezzel gond, ezért mondtam hogy mindkettőhöz érteni kell :)

Előzmény: Babar66 (103155)
Ferike29 aug. 19. Creative Commons License 103158

Üdv.A cefre savanyú volt,megkóstoltam,hát az alszeszt azért engedtem,merthogy azt hittem rosszul látok...3 szeszfokmérővel néztem,epruvettán megy át...74 Liter volt az alszesz.Tiszta rémmese.Az a legnagyobb gáz,hogy szívességből csináltam,hát jókat gondolhatnak...a vegyesem 9 litert adott,pedig az is natur volt.

kupeci aug. 19. Creative Commons License 103157

Igen, 10 L-enként 1 KW. De nekem a 70-est viszi az 5 Kw-os, meg van furkálva a rózsa furata 1mm-el nagyobbra. ........Viszi!:)

Előzmény: naivkezdo (103135)
Firga73 aug. 19. Creative Commons License 103156

A reggeli linkben benne van minden !!!! Olvasni,olvasni,olvasni.... !!!!!!!!!  

Előzmény: atomik851 (103153)
Babar66 aug. 19. Creative Commons License 103155

" nem engedi 79 alá"  Na, erről szól az egylépcsős rendszer! Nem LEHET 40-50 fokig engedni, akármilyen "jó ízeket" is gondolnánk bele. Az bizony már 75-nél is UTÓPÁRLAT! És bizony ehhez kell a nagy tudás és tapasztalat, hogy ebből a brutál szeszből szétválogasd az elejét, a jót, és a végét. 

Üdv!

Előzmény: gabor0036 (103034)
Hurkafej aug. 19. Creative Commons License 103154

Nekem meg van az eredeti fedőm, és a sisak ahhoz lett rögzítve, így ez a verzió nálam nem adja ki magát valószínű. :S

Előzmény: körte51 (103130)
atomik851 aug. 19. Creative Commons License 103153

Nagyon köszi a választ.

Persze nem csak a te hozzászólásodat köszönöm!! Írtam egy emailt neked. Remélem nem baj. Beszereztem ma a pektinbontót! Majd az lesz, hogy átdaráljuk  a cefrét mielőtt megy bele a pektinbontó, hátha úgy jobb hatást fejt majd ki... A kozmaolajat  mikor és hol keressem? Valami tudnivaló még róla? 

Előzmény: Tucso69 (103126)
csalitos aug. 19. Creative Commons License 103152

Itt a törvény:

http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A0300127.TV

Nem kell az elejétől a végéig átolvasni, csak az idevonatkozó és a téged érdeklő részt. De a kiragadott és csak a számodra előnyös paragrafusok ismerete zsákutca!  :-(

Minden jót.

Józsipapa

Előzmény: Jozso27 (103147)
körte51 aug. 19. Creative Commons License 103151

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9214389

Itt utána tudsz olvasni ,ki van rendesen vesézve a történet! Készülj föl rá ,hogy össze leszel zavarva rendesen! :-)

foxrudi aug. 19. Creative Commons License 103150

Ez van a törvényben.

Olvasd el,egy részlet:

Párlatkészítést kizárólag saját tulajdonú berendezéssel lehet végezni. A magánfőzető engedély nélkül tarthat birtokában párlat előállítására alkalmas berendezést, berendezéseket. Ugyanakkor a pálinkafőző berendezés előállítása akár saját célra történik, vagy eladásra, tagállamból vagy harmadik országból továbbértékesítési céllal történő behozatala, értékesítése már előzetes engedély megszerzése mellett végezhető tevékenységnek minősül. Az engedély iránti kérelmet a lakóhely szerinti megyeszékhelyi Vám- és Pénzügyőri Hivatalhoz kell benyújtani. Egyetlen kikötést tesz a jövedéki törvény a magánfőzető által használt desztilláló berendezéssel kapcsolatban, nem lehet nagyobb űrtartalmú 100 liternél. A vámhatóság kizárólag a tevékenység folytatását engedélyezi, így az előállítást és az értékesítést. 

T-omti aug. 19. Creative Commons License 103149

Sziasztok

Éppen tegnap este főzettem az őszibarackomat.

Az elmúlt években 9L-t adott, most pedig 5,54L/100L cefre az  átlag .

500L cefréből 27,7L pálesz.

Ennyit az idei baracktermésről.

Üdv

Előzmény: Ferike29 (103140)
golyós aug. 19. Creative Commons License 103148

Szerintem meg édes volt még az a cefre.... Az az 5% meg mi is ? vagy az a 14 ? Hány liter is volt az a 14 ?

üdv,g.

Jozso27 aug. 19. Creative Commons License 103147

ha saját használatra gyártom akkor is? hol olvastatok erről?

Előzmény: foxrudi (103120)
snapszmester aug. 19. Creative Commons License 103146

Az amúgy is gyenge alszeszt miért engedted még hígabbra? Az őszi ezt tudja és tud még rosszabbat is.

Sündisznóó aug. 19. Creative Commons License 103145

Díjazom a szellemességet ;) Ezek a fajták már most is érnek ugye? Cefrére alkalmas minőségben.

Előzmény: szilvakukc (103143)
szentöltvíz aug. 19. Creative Commons License 103144

A napfény hiánya:)))

szilvakukc aug. 19. Creative Commons License 103143

Még esetleg tudnám ajánlani mindkettőt.:DD

Előzmény: Sündisznóó (103142)
Sündisznóó aug. 19. Creative Commons License 103142

köszönöm! Esetleg még valaki? Vélemény? :)

Előzmény: zsuzska60 (103139)
Phnx aug. 19. Creative Commons License 103141

Köszi az infókat! Természetesen amig tudom, tőkén tartom. 

Előzmény: TINTUS (103134)
Ferike29 aug. 19. Creative Commons License 103140

Üdv.Uraim,volna egy nagy problémám.Egy ismerős hozott 440 liter leszűrt őszibarack cefrét.Illat,állag mint a darált barack,pompás.5!%-ig engedtem az alszeszt,8-10-ig szoktam,és lett 18 liter 48% pálesz.hol lehetett a hiba?az alszesz 14%-os volt mikor finomítani odatettem.

zsuzska60 aug. 19. Creative Commons License 103139

mindkettőt

Előzmény: Sündisznóó (103138)
Sündisznóó aug. 19. Creative Commons License 103138

Sziasztok

Sürgős segítség kéne!

Cefrének melyik szilvát ajánlanátok inkább. Stanley vagy Cacansca Rodna? Cukorfok, kihozatal, íz, aroma szempontjából.

Köszönöm előre is!

naivkezdo aug. 19. Creative Commons License 103137

igen, közben megnyugtattam magam, rézműves is ezt javasolta.

szóval jó lesz, köszönöm.

Előzmény: körte51 (103136)
körte51 aug. 19. Creative Commons License 103136

10 literenként kell 1 kw ! Bőven elég az olcsó ,én is azt használom ! 50 litert cefrém 1 óra alatt el kezd csordogálni !

Előzmény: naivkezdo (103135)
naivkezdo aug. 19. Creative Commons License 103135

jogos, 50l.

Előzmény: kupeci (103129)
TINTUS aug. 19. Creative Commons License 103134

Az azért alap, hogy mennél tovább a tőkén tudod tartani annál cukrosabb (tehát nagyobb alkohol tartalmu ) lesz majd.

Ha cukrot teszel bele abból ugye tiszta alkohol lesz csak , tehát se íze se bűze  vagyis ezzel higul a tiszta szőlő aromája.  Viszont ha mennyiségre mész akkor 3-5 % cukrot elvisel.

Előzmény: Phnx (103133)
Phnx aug. 19. Creative Commons License 103133

Köszi, akkor megpróbálkozom vele :) Sajnos idén úgy alakul, hogy nem tudok kijárni annyit a kertbe, amennyit kellene a borhoz. Meg amúgy is, évek óta tervezgetem, hogy pálinka legyen a szőlőből.

Azt azért még megkérdezem, hogy ugyanúgy kell belőni a szüret időpontját, mint ha borhoz szüretelném? Tehát, az optimális cukorfok-savtartalom úgy legyen, mint ha bor készülne belőle? Illetve, cukor kell e bele, tehát kell e mustfokot növelni, ha mondjuk nagyon úgy látszik, hogy nem lesz meg a megfelelő (legalább 18-as) cukorfok?

Köszi!

Előzmény: barkócza (103116)
körte51 aug. 19. Creative Commons License 103132

Nagyon jól csináltad a kozmaolajhoz ragadt egy kis réz is ,így kell ,hogy legyen!

Előzmény: Milan0007 (103123)
zsuzska60 aug. 19. Creative Commons License 103131

vagy hegeszte(t)sz békazárat rá, vagy pl. iratcsipeszekkel rögzíted, mindkettőre voltak képek az elmúlt napokban, max. 2 hétre visszamenőleg

Előzmény: Milan0007 (103123)
körte51 aug. 19. Creative Commons License 103130

Nekem ez nagyon jól működik! Nem kell a fazékon semmit változtatni ,biztonságos ,gyors ,tescóban olcsó!

Előzmény: Hurkafej (103122)
kupeci aug. 19. Creative Commons License 103129

...hiába a rutin ha nem tudni mekkora a főződ!?:))

Előzmény: naivkezdo (103124)
sogi01 aug. 19. Creative Commons License 103128

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (103096)
Tucso69 aug. 18. Creative Commons License 103127

Ja és a Vilmost nem keverném más körtével.

Ha ittál volna olyan finomat mint én, tudnád miről beszélek! ;-)

Előzmény: Tucso69 (103126)
Tucso69 aug. 18. Creative Commons License 103126

Nyugodtan tegyél bele olyan pektinbontót amit jónak látsz!

Viszont nem helyettesíti a gondos pépesítést, mert nagy darabokkal nem tud mit kezdeni.

Kozmaolajat kozmaolajszűrővel tudod kiszedni, és semmi köze a pektinbontóhoz.

Előzmény: atomik851 (103117)
bezzeg Jani aug. 18. Creative Commons License 103125

Ha a gyümölcsöd megfelelően be tudott érni én nem tennék bele még plusz kovászt.

Főleg a körtébe!, a kihígítás kori opálosodási hajlam miatt.

Az alkalmazását a csomagolásán megtalálod.

https://drive.google.com/file/d/0B_B4QxK-yoPZRkR0ci1ER1M3d3c/edit?usp=sharing

Előzmény: atomik851 (103117)
naivkezdo aug. 18. Creative Commons License 103124

gázzsámolyból ki milyet használ?

azt javasolták, ne vegyem az olcsó 4-5 kw-osat, hanem elvileg létezik akár kétsorosban kb dupla teljesítményű. Rutinosak mi a tapasztalat?

Milan0007 aug. 18. Creative Commons License 103123

Sziasztok!

Segítségetek kérnem abban, hogy a lefőzött cigánymeggy pálinkám kozmaolajos lett. Az általatok itt ajánlott technikával leszűrtem (fagyasztó egy napra, aztán átszűrtem gézlapon) és picit megijedtem, hogy a szűrés után a géz nagyon élénk kékes zöldes színű volt!

Elrontottam valamit? Vagy ez természetes, vagy szűrjem át még egyszer?

Válaszokat előre is köszi!

Üdv.

Hurkafej aug. 18. Creative Commons License 103122

Arian fazékból készült üsthöz tudnátok ötleteket adni a lefogatást és tömítést? Unomaz egymás utáni kisebb mennyiségeknél a csirízezést :)

lefogatás a fő, a tömítést szilikonnal oldom majd meg.

Ugyanilyen üsthöz kavaró megoldások is érdekelnek, ki hogyan oldotta meg, mindig van mit fejleszteni :)

Hurkafej aug. 18. Creative Commons License 103121

Le lehet, csak óvatosan kell fűteni, mert a 60 literhez méretezett fűtés sok neki, ezért szinte éppen csak égnie kell a gázzsámolynak, mert megszalad.

Előzmény: szapali (103118)
foxrudi aug. 18. Creative Commons License 103120

Nem ezekhez kell,hanem ahhoz,hogy Te otthon gyárthass magad készüléket-

Előzmény: Jozso27 (103105)
Sancikaa aug. 18. Creative Commons License 103119

Nem tudok privátba írni!valami nem jó vagy nem tom! kozmasanyi@gmail.hu itt az emailem nem írnál egy üzit hogy felvegyük a kapcsolatot ?

Előzmény: rézműves1 (103098)
szapali aug. 18. Creative Commons License 103118

Üdv!

Gyakorlati tanácsot szeretnék kérni: 60 l-es üstben 3 l alszeszt le lehet-e finomítani rendesen? Csak a fűtésen múlik, vagy eleve reménytelen? Előre is köszönöm a válaszokat.

atomik851 aug. 18. Creative Commons License 103117

Szia. Amúgy fele vilmos körte meg egy másik fajta körte is. Mindkettő rendesen megérve!  Ezt a pektinbontót néztem ki: http://olaszsped.com/index.php?main_page=product_info&cPath=70_39&products_id=356  

Vélemények esetleg? Vagy valami jó tanács, ki hogy alkalmazza a pektinbontót? Minden érdekel a pektinbontóval kapcsolatban! Köszi. 

Előzmény: bezzeg Jani (103094)
barkócza aug. 18. Creative Commons License 103116

Ugyanúgy, semmi trükk nem kell.

Előzmény: Phnx (103115)
Phnx aug. 18. Creative Commons License 103115

Sziasztok!

Vakamiért nem működik nekem a kereső, igy nem igazán tudok rákeresni, hogy volt e mostanában téma, amit kérdezni szeretnék.

Szóval idén a szőlőmből nem bort, hanem pálinkát szeretnék főzetni. Nem csak a törkölyből, hanem magából a szőlőből (is).

A kérdésem csupán annyi, hogy a cefrét ugyanúgy kell csinálni, mint más gyümölcs esetén, vagy van valami extra tennivaló, vagy egyéb trükk? Köszönök minden tanácsot, ötletet.

Tucso69 aug. 18. Creative Commons License 103114

Nem érted? Nem idevaló!

Előzmény: Jozso27 (103113)
Jozso27 aug. 18. Creative Commons License 103113

akkor ami részletet be másoltam nem helytálló?

Előzmény: barkócza (103112)
barkócza aug. 18. Creative Commons License 103112

Olvass vissza, meglátod, mit ne kezdjünk elölről. Az Advocatus diaboli pedig itt van:

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9214389

Előzmény: Jozso27 (103108)
gabor0036 aug. 18. Creative Commons License 103111

Google chrome is nyitja. 

Előzmény: gabor0036 (103110)
gabor0036 aug. 18. Creative Commons License 103110

Nekem safariban hibatlan. 

Előzmény: kozma666 (103109)
kozma666 aug. 18. Creative Commons License 103109

Akkor sem működik az adás vételoldal!!

Jozso27 aug. 18. Creative Commons License 103108

Ezt a válaszod nem értem. mit ne kezdjünk előről?és mi az a Advocatus diaboli??

Előzmény: barkócza (103106)
kozma666 aug. 18. Creative Commons License 103107

Szia hogy nyitod meg vele??

Előzmény: rézműves1 (103103)
barkócza aug. 18. Creative Commons License 103106

Ne kezdjük elölről, erre van az Advocatus diaboli.

Előzmény: Jozso27 (103105)
Jozso27 aug. 18. Creative Commons License 103105

Miéert kellene a nav engedélye?

Megfogadtam a tanácsot és olvasgatom azokat a linkeket amit minden nap elején ki tesztek. Az egyiken találtam ezt a jövedékekről:

"

Magánfőzés

Adómentes a magánfőzésben a magánfőző

által évente legfeljebb 50 liter mennyiségben

előállított párlat feltéve, hogy az a magánfőző

háztartásában való személyes fogyasztásra

szolgál.

Az 50 liter felett előállított párlat

adómértéke 100 térfogat-százalékos

alkoholtartalmú etilalkohol esetében 276 100

forint/hektoliter (a továbbiakban: teljes

adómérték), amely 1 liter 50 térfogatszázalék

alkoholtartalmú párlatra vetítve 1 380 forint.

A magánfőzőnek a párlat előállításához

használt desztillálóberendezés beszerzését

nem szükséges a vámhatósághoz bejelenteni,

birtokban tartásához nem kell vámhatósági

engedély, regisztráció."

Előzmény: gombászok (103100)
bicsi0311 aug. 18. Creative Commons License 103104

Bocs hogy bele vauzok küldtem egy privát mailt ha van időd majd nézz rá légyszives !

Előzmény: rézműves1 (103103)
rézműves1 aug. 18. Creative Commons License 103103

...én most néztem és a "tűzróka" nyitja, avval működik...

Előzmény: gombászok (103102)
gombászok aug. 18. Creative Commons License 103102

Nekem működik, most próbáltam ki.

Előzmény: kozma666 (103101)
kozma666 aug. 18. Creative Commons License 103101

Sziasztok  az adás vétel oldal nem működik???

gombászok aug. 18. Creative Commons License 103100

Csinálhat nyugodtan üstfedőt, az még nem pálinkafőző.

A pálinkafőzőt Sancikaa csinálja, neki kell a NAV engedélyt megkérni, ha nem akar ráfázni(esetleg)

Előzmény: sogi01 (103091)
naivkezdo aug. 18. Creative Commons License 103099

jólvan, bíztam benned.

Akkor majd küldök 2 félét, kiváncsi vagyok.

Előzmény: szilvakukc (103093)
rézműves1 aug. 18. Creative Commons License 103098

...írj a privát címemre...

Előzmény: Sancikaa (103092)
edding1100 aug. 18. Creative Commons License 103097

Sziasztok!
Valaki nem tud Veszprém környékén eladó Bodzát, elérhető áron?
Bokros és gyalog bodza is jó lenne..

sogi01 aug. 18. Creative Commons License 103096

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (103065)
bezzeg Jani aug. 18. Creative Commons License 103095

Enged meg !

A cefre, a te produktumod .

A maradék 10%- ot a bérfőzdés a kis újból kirázta.

Nem kell hasra esni, tudnak ha akarnak csak megfelelő anyag kell hozzá és felszerelés és 8 elemi .

Ugyan azt a tesztet tölti ki ország szerte, minden bérfőzdei mester.

Mégis mindenki a helyi adottságoknak megfelelően főz. 

Vannak tanfolyam társak akik akik 10/10 -el vágnak és akik 10/ 0-val 

Az utóbbi esetben a hajdúszoboszlói Búzakalász bérfőzde 600-as   és egy 350 -es kisüsti rendszerrel, váltott műszakban dübörög   Augusztus-tól Január-ig.

A snapszi több mint, háromszorosát lefőzik.

Nincs luk mert a 100L -is vállalják. De 10l alszesz alatt nem finomítanak, kieresztik.

És már 40 éve.

Ui:

30 km-en belül  9 főzde van.

Szóbakerűt a fejlesztés, az elnök úgy gondolja, amíg az emberek elégedettek és hozzák az anyagot addig nem fejleszt. Nekik 100 milla aprópénz.

Pályázattal 30 milla.

Előzmény: gabor0036 (103054)
bezzeg Jani aug. 18. Creative Commons License 103094

Körtre- körte 25 ös 100-as ?

Előzmény: atomik851 (103074)
szilvakukc aug. 17. Creative Commons License 103093

1 hónap múlva?? Hülyéskedsz? Ahogy lefőzted, megmondom, mire számíts!

Előzmény: naivkezdo (103026)
Sancikaa aug. 17. Creative Commons License 103092

Nem vagyok navos!! xDXDXD

Előzmény: sogi01 (103091)
sogi01 aug. 17. Creative Commons License 103091

Ha Navos vagy akkor a világ kincséért se csinál szerintem. :-D

Előzmény: Sancikaa (103090)
Sancikaa aug. 17. Creative Commons License 103090

Szóval akkor érdekelne hogy mennyiért csinálsz söröshordóra sisakot? Érdekelne a kicsinek meg a nagynak is az ára.

Előzmény: rézműves1 (103089)
rézműves1 aug. 17. Creative Commons License 103089

...nos, szerintem nézz egy pár sorral feljebb és a Hozzászólások rendje fölött látsz egy olyan feliratot, hogy PÁLINKÁS CUCCOK ADÁSVÉTELE...ha arra rákattintasz, akkor átvisz egy másik topikra...javaslom, hogy ott olvasgass vissza legalább egy pár oldalt és mindjárt tudni fogod, hogy mit kérdezz...

Előzmény: Sancikaa (103088)
Sancikaa aug. 17. Creative Commons License 103088

ja igen arra! :D bocsi mondom kezdő vagyok.

Előzmény: rézműves1 (103087)
rézműves1 aug. 17. Creative Commons License 103087

...kupolát még egyet sem csináltam, azt meghagyom az építészeknek, de Te lehet, hogy üstfedőre és sisakra gondolsz..:):)...

Előzmény: Sancikaa (103086)
Sancikaa aug. 17. Creative Commons License 103086

Igen még nem fórumoztam :) Értem köszi a segítséget!Szoktál kupolákat csinálni?

Előzmény: rézműves1 (103085)
rézműves1 aug. 17. Creative Commons License 103085

...értem, de ezek szerint még nem is fórumoztál???...nem baj, valahogy el kell kezdeni..DD...itt senki nem úgy született, hogy rögtön mindent tudott a fórumokról...

...először is, ha valakinek az írására válaszolsz, akkor a nevével egy sorban, a jobb oldalon látsz egy balra hajló nyilat...ha arra rákattintasz, akkor neki válaszolsz és ezt ki is írja a szöveg után...ebből tudhatod azt is, hogy ki írt Neked stb...

...ha pedig az én nick nevemre kattintasz, akkor azt a rendszer elküldi Neked...

Előzmény: Sancikaa (103081)
Sancikaa aug. 17. Creative Commons License 103084

pl azt hogy hol tudok neki privátba írni vagy email címét meg nézni ilyenek. 

gabor0036 aug. 17. Creative Commons License 103083

Akkor mondom a számát. 0690/... 

obsitos3 aug. 17. Creative Commons License 103082

Mit nem tudsz?

Sancikaa aug. 17. Creative Commons License 103081

Bocsi de nem találtam semmit új vagyok itt és nem vágom hogy mi hogy működik :) 

rézműves1 aug. 17. Creative Commons License 103080

...veled ellentétben, az én elérhetőségem publikus..DD...

Előzmény: Sancikaa (103073)
schlumbergerrrr aug. 17. Creative Commons License 103079

Szerintem Feri bá', de a Te nickneved úgy jó, ahogy van, nicknév akármi, akárhogyan lehet.

Üdv!

Előzmény: Feriba51 (103078)
Feriba51 aug. 17. Creative Commons License 103078

:-)))

Ha már itt vagy, hogyan helyes magyarul? Feribá, Feri bá, vagy ahogy a cikkben szerepel,..?

Na, azért jó nedűt is!!!

Előzmény: schlumbergerrrr (103077)
schlumbergerrrr aug. 17. Creative Commons License 103077
Feriba51 aug. 17. Creative Commons License 103076

Még annyit, hogy amikor 52 fokig engedtem, a vége felé nagyon lassan "cérnaszál" vékonyan engedtem. Már egy kicsit opálosodott, de a többivel kitisztult.

Kipróbáltam azt is, hogy 40 fokig lehet hígítani, lejjebb már kezd opálosodni.

Én 35-40 liter cefrét 4-5 óráig főzök. Ebben benne van a felmelegítés és a farokvodka főzése is.

Csak azért írtam le, nehogy valaki holnap kipróbálja, amit írok, lezavarja 3 óra alatt és rájön, hogy szart sem ér az egész.

Bocs, de vasárnap van, azért ez a hosszú lé.

Azért köszönöm a figyelmességed!:-)

Jó nedűt!!!

Előzmény: Feriba51 (103075)
Feriba51 aug. 17. Creative Commons License 103075

Esküszöm, nem értelek:-)))

Én nem pálinkát reklámozok, nekem a hobbim az, hogy semmi pénzért több lehetőséget találjak úgy, hogy ez minőséget is biztosítson.

A pálinka minősége 80%-ban a cefrétől függ.

Snapszmester nem rég szószerint ezt írta:

"A pálinka minősége nem attól függ hogy 1vagy 2 lépésben főztek.  Mindegyikkel lehet jót és rosszat csinálni."

Már küldtem egyszer, szerintem is, közepes minőségű mintát. Néhány, általam nagyon tisztelt, kolléga véleményezte. Utólag összegyűjtöttem egy csokorba a legrosszabb jelzőket, amelyek szerint még ablakmosónak sem nagyon vált volna be.

A másik csokorba a legkedvezőbb jelzőket, ezek szerint egy jó (most szerénykedtem egy kicsit) minőségű pálinka jött ki.

Ehhez még annyit, hogy a saját pálinkám egyik percben aranyérmesnek tűnik a másik alkalommal meg csak hümmögök. Nagyon hangulat függő, szerintem.

Most legutóbb (soha sem fogok megállapodni egy módszernél) azt próbáltam ki almával és szilvával (az idén csak ez lesz esetleg szőlő), hogy engedjem addig az egymenetest, amíg 52 fokos lett a lefolyt mennyiség. Meglepődtem a jó eredményen.

Hölgyekkel szoktam zsűriztetni néhány estben, olyanokkal akik nem szeretik a pálinkát. Próbáld ki az az igazi, mikor nem találnak benne kivetni valót.

Ne álljatok meg ti sem egy módszernél. Túl izgalmas ez a játék ahhoz.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: rézműves1 (103072)
atomik851 aug. 17. Creative Commons License 103074

Sziasztok. Lenne egy pár kérdésem a körte cefrézéssel  kapcsolatban!   A körte cefrébe kell tenni vagy szoktak tenni pektinbontót, és élesztőt? Ki mit javasol?  Amatőr vagyok a témában kérek mindenkit úgy írjon!! :) A körte cefre kb mennyi időn belül lesz kész , mennyi idő után lehet kifőzetni? 

Nagyon köszönöm mindenkinek aki segít. Minden érdekel a témával kapcsolatban. 

Sancikaa aug. 17. Creative Commons License 103073

Rézműves1 te szoktál kupolákat csinálni ?Ha igen akkor adnál valami el érhetőséget?

rézműves1 aug. 17. Creative Commons License 103072

...Ferikém, most itt lenne a jó alkalom, hogy mások is megismerjék a Te egylépcsős, vagy "egymenetes" főzésed produktumát...a ZD-n, most komoly szakmai zsűri kóstolná és mondana szakvéleményt, a "textil-alapú-kapilláris-párologtató"-ból kicsorgatott páleszodról...futár elhozná olcsón, de azt még ki is fizetnénk...Te csak küld el...még oklevelet is kaphatnál, amit mi küldenénk el Néked...

...két mintát küldjél...jó nedűt...

Előzmény: Feriba51 (103069)
gabor0036 aug. 17. Creative Commons License 103071

Akkor kérek engedélyt meghunyászkodni. Egymenetes-egylepcsős nálam a tálcás tornyos megoldás. :)

Előzmény: Feriba51 (103069)
Feriba51 aug. 17. Creative Commons License 103070

Én hiába állítom, hogy finom. Semmi pénzből ki lehet próbálni, s aztán Te döntöd el.

Természetesen a hangolás itt sem maradhat el:-))

Jó nedűt!!!

Előzmény: körte51 (103067)
Feriba51 aug. 17. Creative Commons License 103069

"Egymenetben is érdekes. A bérfőzdék nalunk egymenetes profi (kothe) rendszeren nem engedi 79 alá."

Ezt Te írod egy korábbi hozzászólásodban. Ez a szakirodalomban egylépcsős rendszer, nem egymenetes.

Jó nedűt!!!

Előzmény: gabor0036 (103066)
hal65 aug. 17. Creative Commons License 103068

Rendben, köszönöm!

Előzmény: Pálinkás Admin (103039)
körte51 aug. 17. Creative Commons License 103067

Visszanéztem a tudományodat ,értem ,hogy miért nem egyeznek a fokértékeink ! Kíváncsi lennék az ízére,biztos finom ,azért csinálod így. :-)

Előzmény: Feriba51 (103064)
gabor0036 aug. 17. Creative Commons License 103066

Nem hinném hogy keverem. :) Bérfőzdéről beszéltem és tálcásról. Ott pedig igy csinálják felénk. :)

Előzmény: Feriba51 (103064)
sogi01 aug. 17. Creative Commons License 103065

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (102993)
Feriba51 aug. 17. Creative Commons License 103064

Sajnos az a helyzet, hogy kevered a fogalmakat.

Egy-két kolléga és én  "egymenetest" csinálunk, de ez nem egylépcsős, amiről Te beszélsz.

Nálam a cefre főzésekor 65-70 foknál kezd csurogni és lemegyek 40-45 fokig. Aztán kikapcsolom a csepegtetést és kifőzök némi farokvodkát is (néhány helyen utópárlatnak is nevezik:-)))). Ilyenkor leesik 30 fok alá és engedem 10 fok alá, tovább már unom a helyzetet és leállok.

Nekem nincs tálcám csak "cseppek" szintjén rektifikálok. Tehát a szavaiddal élve az én "tálcámban" kicsi a szint, azért lehet olyan sok aroma benne:-))))

Jó nedűt!!!!

Sancikaa aug. 17. Creative Commons License 103063

Sziasztok! Érdeklődni szeretnék hogy 50literes üsthöz elég egy 60literes hűtő kb 4m 15mm  rézcső? És van köztetek valaki aki kupolákat csinál söröshordóra ?

körte51 aug. 17. Creative Commons License 103062

Nálam is kevesebbet ad a szilva ,nem csoda, sok esőtől öklömnyi a ringlóm  kevesebb a cukra ! Ízére leszek kíváncsi az is minden évben más.

Előzmény: TINTUS (103060)
körte51 aug. 17. Creative Commons License 103061

Van egy barack ,szilva, körte vegyesem az egyik legjobb pálinkám!  Egy jó vegyes pálinka nagyon finom tud lenni! Vegyes pálinkát a kényszer szüli , mennyiségi problémák miatt . Nem tudok olyan gyümölcsöt amit kizárnék a vegyesemből! A szilva pálinkám is vegyes ,négyféle szilvából! Volt  ,hogy külön főztem őket ,mid más ízű, van amelyik édesebb a másik illatosabb, együtt kiegészítik egymást.

Előzmény: szilvakukc (103025)
TINTUS aug. 17. Creative Commons License 103060

Az idén nem adott jól a szílva, 85 kilóból 6,5 liter 47 fokos lett. Az igaz, hogy most nem ragadt össze a kezem cefrézéskor viszont egyetlen szemet se kellett kidobnom. Délelőtt lett a fa frissen rázva és minden szemje piacos érettségű volt. Lepotika volt.  Lassan következik a Vilmos .......

körte51 aug. 17. Creative Commons License 103059

Nekem a készüléken nincs hőmérő , viszont nagyon érdekes volna egy lézeres hőmérővel tanulmányozni több helyen a hőmérsékletet ,csak kimondottan érdekességi szempontból! Cefréből kifacsarni a  legtöbbet ! Finomításkor 50 fok alatt figyelni az utópárlatot ,de biztos olvasgatod az ajánlott két összeállítást ,abba minden lényeget megtalálsz !:-)

Előzmény: Jozso27 (103022)
gabor0036 aug. 16. Creative Commons License 103058

0 állásban nincs semmi.:)) Ezért fontos amit már sokszor mondtam, hogy ha nem vodkát vagy whisky-t főz az ember, fontos szerepe van a folyadék állítási lehetőségnek. Csak mivel macerás, a copy gyártók ezt hanyagolják. :)

itt egy eredeti kothe tálca. 

Előzmény: snapszmester (103056)
gabor0036 aug. 16. Creative Commons License 103057

Nincs harag. Csak letámadtál, hogy a labanc... Rendszertől függetlenül mind a kettő lehet jó és rossz is.  Ha erre jársz öntök neked meleg páleszt. Én maradok 10-15fok körül. :))

Előzmény: templomhegyi (103055)
snapszmester aug. 16. Creative Commons License 103056

Most értettem meg, ha alacsony a szint aromas a pálinka. 

Miért nem engedi 0 rá? Értem, akkor kétszer kellene főzni.

Előzmény: gabor0036 (103041)
templomhegyi aug. 16. Creative Commons License 103055

Nem vagyunk egyformák az, izlésunk sem egyforma ,a szegénységet meg ne feszegessük.

Attól még biztosan jól el pálinkáznánk eggyütt(csak engem ne a hütőből kinálj ok)az a pálinka halála

Előzmény: gabor0036 (103048)
gabor0036 aug. 16. Creative Commons License 103054

Nem az én érdemem, hanem a főzőmesteré. :)

Előzmény: bezzeg Jani (103052)
gabor0036 aug. 16. Creative Commons License 103053

Szeretem megadni a módját. Ha vendégség van nalunk, akkor ne már hubis üvegből kínáljak. :))

Előzmény: Sailer (103051)
bezzeg Jani aug. 16. Creative Commons License 103052

Gratula! Nekem nem kell bizonyítani a bizonyítványod.

Nekem a 42 Tf% szilva alszesz kristály tiszta de a körte nem. Nem szűrök nem fölözök.

Előzmény: gabor0036 (103049)
Sailer aug. 16. Creative Commons License 103051

saját pálesz, saját címke, jobban mutat, mint jägeres üvegben odadobva. :-)

gabor0036 aug. 16. Creative Commons License 103050

Ugyan ezen főzde kereskedelmi pálinkái is 42" és az is rendben van mind. :) 

gabor0036 aug. 16. Creative Commons License 103049

Csak neked vettem most ki a hűtőből. :) Ott nézd, ahol letoroltem a párát róla... Remelem a kep is úgy adja  vissza mint élőben, teljesen tiszta amúgy. Volt már opalos páleszem tudom milyen az. 

Előzmény: bezzeg Jani (103045)
gabor0036 aug. 16. Creative Commons License 103048

Attól hogy te utálod a labancokat, én a német rendszert szertem. Emellett a jó kisüstit is preferálom, amint lentebb olvashattad is kettőt kapásból megneveztem es lehúztam egy tornyost... Sajnálom hogy csak ez jut el hozzád, nem az én szegénységem. Én nyitott vagyok mindenre amiból finom jön le, de te alapból utálod a labancot (osztrák) pedig a nemet kothe és carl rendszer nagyon is jó...

Előzmény: templomhegyi (103043)
gabor0036 aug. 16. Creative Commons License 103047

Igen! Búzával érő körte sav nélkül egyből főzve szenzációs lett és 45"

bezzeg Jani aug. 16. Creative Commons License 103046

?

bezzeg Jani aug. 16. Creative Commons License 103045

Tiszta körtét is 45 Tf% -ra állítják be.

Előzmény: gabor0036 (103042)
bezzeg Jani aug. 16. Creative Commons License 103044

Fontos infó;;;;;;;;; köszönöm.

templomhegyi aug. 16. Creative Commons License 103043

Labanc módszer

Sok "jót" köszönhetünk a labanc sógoroknak többek közt ezt is 

Te meg már annyira istenited hogy fájdalmas,komolyan

gabor0036 aug. 16. Creative Commons License 103042

Nem lattam nalunk. Hagyónál van. Itt nincs, mégsem opálosodik be pedig én mindig 45v/v-re állítom be. 

Előzmény: bezzeg Jani (103035)
gabor0036 aug. 16. Creative Commons License 103041

Általában ahol én főzetek 80 körül. Aztán felmegy 88-90köré, és úgy indul meg lefelé. Ahogy csökken úgy nővel deflegmáciot, és lassul a folyamat de marad az alkohol. A tálcán levő folyadékkal meg folyamatosan jatszik, így változik hogy mennyi aroma megy át. Ha vastag a folyadékszint, akkor steril alkohol lesz. ha vékonyabb, akkor meg ízesebb. Kothe rendszeren 0-24mm között fokozatmentesen tudod állítani. 

Előzmény: bezzeg Jani (103038)
gabor0036 aug. 16. Creative Commons License 103040

Csak amennyire a rossz kisüsti grillbegyújtós helyett. :))

Előzmény: templomhegyi (103037)
Pálinkás Admin aug. 16. Creative Commons License 103039

Küldöm a számlát!

Előzmény: hal65 (103010)
bezzeg Jani aug. 16. Creative Commons License 103038

És mennyin indul Tf% -ban ?

templomhegyi aug. 16. Creative Commons License 103037

Jó  a tornyos módszer mert ha nem higitod be az aútó is elmegy vele:))

templomhegyi aug. 16. Creative Commons License 103036

Küldjed csak bevállaljuk , naná hogy bevállaljuk:))

Szilvának egyébként hihetsz már 1 naposan meg lehet mondani hogy jó-e avagy nem

(csak ku..va sokat kell gyakorolni)

Előzmény: naivkezdo (103032)
bezzeg Jani aug. 16. Creative Commons License 103035

Véleményem szerint, a  beltenyészet csak kapisgál és nem figyel.

Az egylépcsősön hol van a rendszerben a kozmaolaj szürő ?

A számláló előtt én nem látok.

De biztos van. De hol ?

Valaki látott már ?

gabor0036 aug. 16. Creative Commons License 103034

Egymenetben is érdekes. A bérfőzdék nalunk egymenetes profi (kothe) rendszeren nem engedi 79 alá. Ezt a deflegmácio és fűtés növelésével éri el, de ez alatt megjelenik az utopárlat. Persze ezt már úgy, hogy addig a legjavát ki csavarja belőle. 

gabor0036 aug. 16. Creative Commons License 103033

Persze hogy utopárlatos, hisz abban van a legjava...

Előzmény: szilvakukc (103024)
naivkezdo aug. 16. Creative Commons License 103032

azonnal jó, és tudom, hogy csak jobb lesz ettől.

Csak kiváncsi lennék a véleményére, főleg, ha szilvában utazik sokat. Ezért kérdeztem, hogy van-e értelme kóstolni 1 hónapos anyagot, létezhet-e erre rutin, aki már itt tudja.

Rézmesterrel küldenék zd-re, ha bevállaljátok a próbáját:)

Előzmény: snapszmester (103028)
naivkezdo aug. 16. Creative Commons License 103031

haver, te mindenre ugrasz :)

Asszem sehol nem említettem 60 literes bérfőzdét.

Érdekes, vannak 200-300 literes főzdék is, nem csak 500 literesek.

Persze ez csak egy vélemény, biztos minden 500as főzde dübörög:)

Előzmény: snapszmester (103027)
Tucso69 aug. 16. Creative Commons License 103030

Igen Feribá, én úgy érzem magam jól ha a saját hangom hallom! :-D

Valóban, 42-45 fokos még nem kell, hogy up legyen, de akkor az átlag több kell hogy legyen mint 52 fok.

De most kapisgálom, hogy te egymenetben főzöl. 

Viszont ha valaki megpróbálja két főzéssel így, akkor jó szar lesz. Mondjuk hallottunk már itt ilyesmit!

Előzmény: Feriba51 (103000)
Feriba51 aug. 16. Creative Commons License 103029

Mondtam már, hogy tudományos érveid cáfolhatatlanok?:-)))

Ilyenkor egy világ szokott összeomlani bennem.

Ígérem megpróbálok fejlődni:-)))

Jó nedűt!!!

snapszmester aug. 16. Creative Commons License 103028

Ha azonnal nem jó később se lesz jó, csak jobb.

Előzmény: naivkezdo (103026)
snapszmester aug. 16. Creative Commons License 103027

Haver, te el vagy varázsolva. Nem csak naiv vagy, szőke is.

A kis cefrékre találták ki az otthonfőzést. A bérfőzésnek egy jövedelmező (nem nonprofit) vállalkozásnak kell lenni, különben minek. Egy 60 L -es rendszer soha nem térül meg. Az ügyfeleim tudják mekkora az üstöm annyit hoznak. Nem kell keverni senkivel, azt kapja amit hozott.

Előzmény: naivkezdo (103021)
naivkezdo aug. 16. Creative Commons License 103026

megtudod állapítani 1 hónapos pálesznél, hogy mit tud, ha szilváról van szó?:)

szilvakukc aug. 16. Creative Commons License 103025

Most viccelsz, bolondozol? Mi köze a két ízvilágnak egymáshoz?

Előzmény: körte51 (103003)
szilvakukc aug. 16. Creative Commons License 103024

Hát bocsi, de én emlékszem a pálinkádra, az bizony utópárlatos volt. És arra is emlékszem, hogy mikor Miklós1-ét megkóstoltad, leestél a székről, hogy ilyet is lehet készíteni. Pedig akkor még nem is alszeszt ittál, akkor még kétszer főzted. Milyen lehet most?

lizy72 aug. 16. Creative Commons License 103023

:)

Előzmény: körte51 (103003)
Jozso27 aug. 16. Creative Commons License 103022

A komentekből ugy látom, hogy nem hőmérőt kell használni, hanem sokkal könnyebb megállapítani a kifolyó pálinka szeszfokából, hogy hol tartok a főzésben?

Előzmény: körte51 (103004)
naivkezdo aug. 16. Creative Commons License 103021

na ez a tipikus bérfőzde. Ezt mondjuk nem védik egyesek annyira vehemensen, mint általában a bérfőzdéket.

Ez a legalja hozáállás, hogy összeöntenek 10 féle gumicsizmás cefrével, had szokja.

Eleve 500literes bérfőzde akkora öngól, hogy ihaj.

Előzmény: BBéci (102956)
lizy72 aug. 16. Creative Commons License 103020

köszi :)

Van ütvefúróra szerelhető turmixom :) Azzal mindkettőt pépesre szoktam keverni. 

Akkor külön cefrézem, és ha oké lesz mire főzni viszem akkor összeöntöm.

A körtétől  félek is egy  kicsit, mert ugyan tavaly nagyon jó lett, előtte évben nem sikerült.

Savazást még nem csináltam, de ami késik nem múlik, az idén is tanulok valamit :)

Előzmény: hevezoli64 (103016)
gabor0036 aug. 16. Creative Commons License 103019

Felénk forditott a helyzet. Csak a tavalyi évben megszünt egy kisüsti, és lett 5db tornyos 25km-en belül. 

Előzmény: hevezoli64 (103017)
gabor0036 aug. 16. Creative Commons License 103018

Mintha csak magamat hallanám. :)) Én is azóta szeretem csak a pálinkát amióta vannak tornyosok, és én is azt preferálom. De azt is elismerem hogy vannak no1 kisüsti pálinkák.  Igaz a bérfőzdékre nem ez a jellemző, de adódik a régi mentalitástól hogy moslékot cefréznek, meg a főzőmester munkájából hogy szarik bele jo az neki csak mennyiség legyen. Mostanában szelektálom a kisüstiket, találok olyan finom pálinkákat amiket szívesen iszok. Ahogy snapszmester is mondta, mind a kettőből lehet jót es rosszat főzni. Körte51-el ellentétben én azt mondom, hogy a kisüstit könnyebb elbasszintani. Tornyos egyszerű mint a hatosanya, csak bonyolultnak tűnik. Maradjunk annyiban, hogy érteni kell mind a kettőhöz. :)

Előzmény: djkoxi (103013)
hevezoli64 aug. 16. Creative Commons License 103017

Mifelénk csak kétlépcsős rendszerek vannak a főzdékben, nem is hallottam más fajtáról a környéken. Mint ahogy házi egylépcsős rendszere sincs senkinek a környéken, csak itt a fórumon olvasok minden második hozzászólótól róla. Járulékot kapnak a reklámért??

Bocs, már megint bunkó vagyok....((

Előzmény: körte51 (103014)
hevezoli64 aug. 16. Creative Commons License 103016

Jó lesz vegyesnek, a szilva fog dominálni. Ha külön cefrézed, akkor figyelj a körte savazására, illetve, hogy érzékenyebb sokkal, mint a szilva.

Ha kell, a körtét daráld, törd szét minél jobban, mert nem málik szét olyan könnyen, mint a szilva.

Előzmény: lizy72 (103002)
snapszmester aug. 16. Creative Commons License 103015

A pálinka minősége nem attól függ hogy 1vagy 2 lépésben főztek.  Mindegyikkel lehet jót és rosszat csinálni.

körte51 aug. 16. Creative Commons License 103014

Sokan mondják,hogy jó ,sokan az ellenkezőjét! Mifelénk  jellemzően kétlépcsős rendszerek vannak a főzdékben és ezeket ismerem. Sok rosszat főznek ,de az a véleményem ,hogy rosszul cefréznek ,ami az első lépés volna a jó pálinka felé! Számomra bonyolultabb ,ezért a házi főzésekben nem gondolom,hogy túlzottan el fog szaporodni! Úgy lehetne eldönteni,hogy ugyanabból a cefréből mindkét módon lefőzni és kóstolni , de megkóstolni 3 havonta 2 éven keresztül! Lehet érdekes eredménnyel végződne és nem biztos a tornyos javára!

djkoxi aug. 16. Creative Commons License 103013

Az egymenetes, vagy a bérfőzde?:)

Nekem csak azóta ízlik a pálinka, mióta megjelentek az oszlopos rendszerek. Eszembe sem jutott addig a cefrekészítés, főzetés.

Tudom, ez off itt, de a pálinka milyensége, véleményezése talán belefér.

Kollégám kínált a kétlépcsős meggy pálinkájából, és ugyanazt éreztem rajta, ami miatt nem szerettem régen a hp-t.

Előzmény: körte51 (103012)
körte51 aug. 16. Creative Commons License 103012

Akkor nem szóltam semmit ,azt is halkan! Az nem az én világom.:-)

Előzmény: djkoxi (103011)
djkoxi aug. 16. Creative Commons License 103011

Csak azért kérdeztem, mert Feribá egymenetes főzésről beszélt. Mikor jelen voltam az oszlopos főzéseknél, 55 alkoholfok alá sosem mentek.

Előzmény: körte51 (103006)
hal65 aug. 16. Creative Commons License 103010

Bocsi!

Kérem az illetékest törölje az előbbi hsz-omat.

Köszönöm.

Előzmény: hal65 (103009)
hal65 aug. 16. Creative Commons License 103009
Előzmény: ezozo (49132)
sogi01 aug. 16. Creative Commons License 103008

És énis kétszer főzöm.

Előzmény: sogi01 (103007)
sogi01 aug. 16. Creative Commons License 103007

Én 40 -45 körül szoktam elvágni és akkor 65 fokos a párlat.

Előzmény: djkoxi (103005)
körte51 aug. 16. Creative Commons License 103006

Nem,  kétlépcsős .

Előzmény: djkoxi (103005)
djkoxi aug. 16. Creative Commons License 103005

Te is "egymenetest" főzöl?

Előzmény: körte51 (103004)
körte51 aug. 16. Creative Commons License 103004

Engem sikerült elbizonytalanítani ! Én 35 foknál állok meg és 60 fokos a párlat! Nagyon kicsi deflegmálással tudom elképzelni a te főződet és jó erős fűtéssel!  Hogy lehetséges?

körte51 aug. 16. Creative Commons License 103003

Jó a körte szilva vegyes! Külön cefrézd!

Előzmény: lizy72 (103002)
lizy72 aug. 16. Creative Commons License 103002

Sziasztok!

Cefrézési tanácsra lenne szükségem :)

Az idén nem túl sok sem a szilva, sem a körte.

Eddig külön főzettem őket,( nagyon finom tiszta aromás pálesz lett belőlük) de az idén a szilva talán ha lesz 240 liter, a körte meg 120 liter.

A körte és a szilva együtt jó pálinkát ad?

Vegyesen rakjam a hordóba, vagy külön, és a főzésnél öntsem egybe?

Vagy hagyjam a körtét és csak a szilvát főzessem ki?

Feriba51 aug. 16. Creative Commons License 103001

Bizonyosan igazad van, hisz Te tapasztaltad a dolgokat.

Azt, hogy a párlás végén jönnek elő az ízek, már minden olyan emberke tudja, aki egy kicsit is belemerült ebbe a művészeti ágba. Na persze a fazékíz is itt jelenik meg. Na, de hát azért művészet a művészet.:-)))

Jó nedűt!!!

Előzmény: gabor0036 (102997)
Feriba51 aug. 16. Creative Commons License 103000

Örülök neked, mert mindig éber vagy és megkontrázol:-))

Nem tudod miről beszélsz, de határozott vagy és mondod. Amikor leállok a kifolyó 42-45 fokos szokott lenni. Miért lenne ez utópárlatos???

Ekkor már az összes 52 fokos. Talán, ha próbálkoznál ezzel-azzal kellően elbizonytalanodnál.:-))))

Dehát van aki " a járt utat nem adja fel a járatlanért" . További sok sikert és figyelj tovább, mert bizonyosan fogok még marhaságokat mondani!

Jó nedűt!!!

Előzmény: Tucso69 (102995)
schlumbergerrrr aug. 16. Creative Commons License 102999

Jó reggelt kívánok! Benn van a legpörgősebbek között a topik.

gabor0036 aug. 16. Creative Commons License 102998

De hogy ne csak off legyen, a sáppusztai tornyos mindig jo. A hangácsi kisüsti, és a borsodsziráki kisüstiből is szenzacios pálinkákat ittam mostanában. Mindegyik a közelben van, csak ha valaki errefelé keres bérfőzdét. 

Előzmény: gabor0036 (102997)
gabor0036 aug. 16. Creative Commons License 102997

Most egy kicsit off leszek ezzel, mert az egesz cikk egy nagy kamu. Egy mondat igaz az egészből, hogy 120l-t már felönt. Ennél a gyereknél nem erről szól. Régi falusi "parasztoknak" akik a gumicsizmát is becefrézik azoknak mindegy, ők járnak oka. Ez a cikk is azért készült, mert durván megcsappant a forgalma a készített pálesz minősége miatt. Nem vaktában mondom, mert én is főzettem nála egyszer. Többet biztos hogy nem fogok. De mindenki csak panaszkodik rá. Lehetne jó az egész, de fapados a rendszer. A "mosó" kettő db hálózati mosófej. Egy a deflegmátor felett, egy az üstben. Semmit sem ér. A 100%-ra magozott szilvám úgy csörgött benne hogy csak na... Persze az előtte levő benne maradt. Szakaszos üzemű vízlágyítót használ, egy másik kollégámnak sós lett a pálinka! (Valószínű pont regenerált a gép higitaskor). 350-400l-es öntésnél elvesz max 5-6dl előpárlatot. Négyen dolgoznak 24-ben (legalabb is múlt évben, mert idén nincs nagy forgalma) abból egy akinek van köze a főzéshez. Volt egy kb 18-20éves srác. Kérdezem tőle hogy mi az a mérő a páracső tetején. Hát ő nem tudja, neki azt nem mondták. Nálunk és akkor gondold el mit főznek az ilyen "mesterek". A poén az egészben, hogy a rutinos agrármérnök főzőmester (papírja nincs rola, tavaly nem volt) elenged úgy, hogy nem ad bérfőzési papírt... Mondom neki valami lemaradt haver... :D Egy másik neves bérfőzdében is dolgozott, de a trehánysága és papírmunka hiánya végett kivágták. Utana intézett 30M pályázati pénzt kapcsolatokon keresztül mint "gyümölcsfeldolgozó" es ezt csinálták belőle. 

Egy jó pálinkát nem ittunk eddig tőle, gőzzel fűti az üstöket és nem tudja szabályozni. Mindnek van egy kellemetlen íze. És az utopárlat is benne van jócskán ami nem előnyére ment. Nekem ennyi a tapasztalatom vele. 

Előzmény: Feriba51 (102990)
rézműves1 aug. 16. Creative Commons License 102996

...ez az egyik legjobb a hordók között...az 5-6-évesek is újszerűen néznek ki...

.........de azért jó lehet

a többi is, ha nincs a dobálástól össze-vissza horpadva...

Előzmény: Jozso27 (102991)
Tucso69 aug. 16. Creative Commons License 102995

Akkor ezért nem ittam még jó pálinkát arról a vidékről!

De nincs ezzel baj, erre vagy szocializálva. Egy évig innád a pálinkámat, kiköpnéd azt az utópárlatosat.

Egyszer még az elején sikerült főznöm egy kajak utópárlatos őszibarackot. Kénytelen-kelletlen elfogyott.

Azóta se vagyok oda az ősziért, (bár ittam már jókat) benne van a számban az íze.

Az az előnye, hogy pontosan tudom, hol kell elválasztani az up-ot!

Előzmény: Feriba51 (102990)
Jozso27 aug. 16. Creative Commons License 102994

kösszi a választ, akkor valószínűleg ez lesz a befutó, jövőhéten szét is nézek az italnagykerekben :)

Előzmény: gabor0036 (102992)
sogi01 aug. 16. Creative Commons License 102993

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (102937)
gabor0036 aug. 16. Creative Commons License 102992

Mivel abból csinálják akik hordoból csináltak már ilyet,...

Rézműves által mutatott is abból készült. 

Én csak palinka tárolására, és sbérfőzdéből való szállításra használom. 

Előzmény: Jozso27 (102991)
Jozso27 aug. 16. Creative Commons License 102991

ezt a típusú hordót ugye fel tudom használni főzőüst készítésére? :)

Előzmény: gabor0036 (102963)
Feriba51 aug. 16. Creative Commons License 102990

..."mert kicsit zakkant a gyerek, vallja hogy az utopárlatban van a legjobb aroma így bele engedi a végét. Sztem csak a mennyiségre megy...)"

Hááát ,akkor felíratkozok a zakkantak sorába (igaz már rég ott vagyok:-))) mert én is ezt vallom, igaz inkább az ízekre vonatkoztatva.

Az idén már úgy főztem az "egymeneteseimet", hogy addig engedtem, amíg a kifolyt mennyiség kb. 52 fokos lett. Sajnos nálunk "bűn" ennél lejjebb menni. Így már nincs szükség utólagos hígításra. Szerintünk ízesebb így a pálinka és egy egészséges cefrénél ez az "ősi" módszer alkalmazható is.

Már amennyire az egymenetes beilleszthető az ősi módszerek közé:-)

Jó nedűt!!!

Előzmény: gabor0036 (102978)
körte51 aug. 16. Creative Commons License 102989

Az ágyaspálinkáról azt tapasztaltam,hogy gyönyörű színe lesz ,jól mutat az asztalon ,de gyümölcs aromát nem nagyon ad hozzá ,picit selymesebb,cukrosabb lesz . Persze ,hisz ha belegondolunk 10 kg barack aromája van 1 liter pálinkában az a pár szem nem sokat tesz hozzá! Számomra nagyobb élvezeti értéke van ,egy pohár pálinka után bekapni egy szem aszalt sárgabarackot,szilva után egy szem finom aszalt szilvát. Az esti baráti összejövetelünkkor is ott lesz az asztalon egy tálka belőle. Ki kell próbálnod ,meg kell tapasztalnod az ágyast ! 1 literbe 10% aszalt gyümölcs és fél évig érlelni.

Előzmény: BBéci (102952)
Palika83 aug. 16. Creative Commons License 102988

Üdv!

"Inkább pálinkát veszek, mint gyümölcsöt, sokkal kényelmesebb és talán olcsóbb is."

Ilyen véleménnyel valószínű, hogy te sohasem fogsz jó pálinkát főzni!

Bocs az őszinte véleményért,de a pálinkáért meg kell "szenvedni"!

Előzmény: BBéci (102979)
Laccci82 aug. 16. Creative Commons License 102987

Köszönöm Mester!

Előzmény: snapszmester (102986)
snapszmester aug. 16. Creative Commons License 102986

Jó estét, én most fekszem.

Rezelejet, előpárlatot semmiképpen nem kell elvenni. A tünet utoparlatra utal. 

Jó ejt.

Előzmény: Laccci82 (102985)
Laccci82 aug. 16. Creative Commons License 102985

Jó reggelt:-)))

Kajszi cefrémet 2 hete főztem, szárazpohár tesztnél cefremoslékra emlékeztető szaga van.

Újrafinomítanám, de nem tudom, hogy ilyenkor is ugyanaz az eljárás, gondolom rézeleje igen. Előpárlat???

gabor0036 aug. 15. Creative Commons License 102984

Ezt meg csak akkor reklámozd, ha zarjegyesen veszed. :D

Előzmény: BBéci (102975)
foxrudi aug. 15. Creative Commons License 102983

Érdekes.Ezen a fórumon mindenki azzal próbálkozik,hogy minél finomabb pálinkát állítson,állíttasson  elő,a saját maga által legjobb tudása szerint készített cefréjéből,amire büszke lehet.

Erre Te jössz azzal, inkább veszel.

Venni bárki tud.

In Lak'ech aug. 15. Creative Commons License 102982

A borként én sem értem. Ízlik a kénessavas pálinka?????

Tucso69 aug. 15. Creative Commons License 102981

Hát, kénezés helyett inkább savazni kellett volna.

In Lak'ech aug. 15. Creative Commons License 102980

Ez esetben nem értem a fórumtagságodat. Itt nem azért szeretünk pálinkát főzni, hogy olcsóbb legyen (bár szerintem ha magadnak főzöl olcsóbb is), hanem azért mert ez egy életérzés, és mert ha magad főzöl, akkor tudod, hogy mit iszol.

BBéci aug. 15. Creative Commons License 102979

Inkább pálinkát veszek, mint gyümölcsöt, sokkal kényelmesebb és talán olcsóbb is.

Előzmény: barkócza (102976)
gabor0036 aug. 15. Creative Commons License 102978

Ez az egyik, ha esetleg valaki erre lakik. (nem árt a végére odafigyelni mert kicsit zakkant a gyerek, vallja hogy az utopárlatban van a legjobb aroma így bele engedi a végét. Sztem csak a mennyiségre megy...)

Előzmény: gabor0036 (102977)
gabor0036 aug. 15. Creative Commons License 102977

Nem Tom. Nálunk az 500-Ban min 200 a limit. Annyi, hogy érje a keverő. A szomszéd faluban a 300-Ban 120 a limit. De ha 100-at oda viszel, tesz hozzá 20-30 vizet amivel a hordót kimosod és más főzi is. 

Előzmény: foxrudi (102974)
barkócza aug. 15. Creative Commons License 102976

Vehetsz gyümölcsöt is. Vagy összeállhatsz valakivel, akinek úgyszintén csak egy pár fája van.

Előzmény: BBéci (102975)
BBéci aug. 15. Creative Commons License 102975

1-1 kajszi, cseresznye és őszibarack fám van. Előbbi kettő 8, utóbbi 3 éves, tehát nem tudok annyi gyümölcsöt előteremteni, amiből 150-200 l cefre adódik. Éppen ezért kell vennem egy 30-40 literes pálinkafőzőt.

Egyébként remek beszerzési forrásaim vannak, rendkívül baráti áron (2-2500 Ft/l) jutok hozzá ahhoz az évi 12-15 liter itókához, amit a családdal és a barátainkkal elfogyasztunk. Természetesen ajándékba kapom és viszonzásul odacsúsztatok némi hálapénzt. :-)

Előzmény: gabor0036 (102969)
foxrudi aug. 15.