Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

schlumbergerrrr szept. 26. Creative Commons License 104595

15 oC

15 °C

Ha az ötös után az Alt Gr gombbal együtt megnyomod az 5 gombot (az ötös számot), és utána a C-t, akkor szépen kiírja a °C-t

Előzmény: Szomjas cápa (104594)
Szomjas cápa szept. 26. Creative Commons License 104594

A pektinbontók általában 15 oC alatt nem működnek. Nagyon körbe kell nézni a neten, hogy alacsonyabb hőmérsékleten működőt találj. Én találtam 10 oC-on a leírása szerint működőt, de még nem próbáltam. 

Almacefrézés, téli, szupermarket fajták (Idared, jonagold, stb: betonkemények, üthetők-verhetők, de íztelenek, még a bérfőzdébe járó korszakomból):

Répadarálón ledarálva, a súly 10 %-a vízadagolás, amibe 100 kg almára 1 ampulla (kb. 3 ml), vagy 2 gramm pektinbontó. Az egy ampulla pektinbontó a leírás szerint 600 - 1200 kg gyümölcshöz való. Lényeréshez lehet, de cefrekészítéshez szerintem semmiképpen sem elég. Ha a hőmérséklet elég magas, ilyen víz- és enzimadagolás mellett a általában káposzta saláta állagú ledarált alma babák által fogyasztható reszelt alma  állagúvá változik. Ha az alacsony hőmérséklet miatt nem működött a pektinbontó, a cefre állaga a káposztasaláta állagról semmit sem változott, nem volt szivattyúzható. A főzdében sűrű káromkodások és szidalmak közben vödörrel kellett feltölteni az üstöt, én meg égtem, mint a Reichstag.

Azt ne várd, hogy hígfolyós lévé alakuljon az almacefre a pektinbontó hatására. A kezelhetősége sokat javulhat, az alkohol kihozatal szintúgy. Az elmúlt években nekem napfénymentesen 9-10,5 liter 50%-os nedűt adott 100 kg alma.

Előzmény: Öregdömperes (104565)
Feriba51 szept. 26. Creative Commons License 104593

Úgy látszik ma a félreértések napja van:-)

"Igen, az általad javasolt utópárlatot tegyünk a középpárlathoz"...

Ilyet soha nem mondtam, inkább azt javasoltam, hogy akik hamar áttérnek utópárlatra, legyenek kísérletező kedvűek és az általuk utópárlatnak vélt frakció elejéből (amit külön poharakba gyűjtenek) adjanak a középpárlathoz. Természetesen lehet próbálkozni kicsibe.

Így azt próbálják ki, hogy hol lett volna jobb áttérni utópárlatra 45 foknál vagy 40-nél, vagy amint Te említetted, akár 15-20-nál.

Na, jó nedűt!!!!

Előzmény: hevezoli64 (104590)
schlumbergerrrr szept. 26. Creative Commons License 104592

Pl: Miért nem főz?

Hal, most mintha tőlem kérdezted volna :-) Talán én vagyok itt a fórum kezdete óta az egyetlen, aki nem főz, csak olvasgat :-) 

Azonban már hónapok óta birizgál a dolog, hogy össze kéne rakni egy kisebb, gyakorló hardvert, aztán gyakorlatban is kipróbálni az itt összeolvasottakat.  Egyre inkább birizgál.

:-)

Előzmény: hal65 (104581)
Jozso27 szept. 26. Creative Commons License 104591

Köszönöm a választ, ki próbálom a tánácsod :)

Előzmény: beller1 (104542)
hevezoli64 szept. 26. Creative Commons License 104590

Igen, az általad javasolt utópárlatot tegyünk a középpárlathoz ellentettje a golyós által leírt: középpárlatot tesz beller1 az utópárlathoz, azaz hagy benne a korai up-ra váltással.

Nem a golyós csinálja rosszul, Ő értette meg velünk más szerintünk hibáját.

Snapszmesternek: abban a  bérfőzdében, ahol a családom főzet, 15 fokig engedték a finomítást, és nem érzek utópárlatos ízt, bár még nagyon nyers. (nálad 20-ig jó, azt írtad)

Más: a szilvám, melynek egyharmada vadszilva, mirabolán különböző típusai, nagyon jó lett, annak ellenére, hogy a szilva nem volt olyan értee szedéskor, mint szerettem volna. Valaki fejtegette (Babar?), hogy gyakran a nem puha, folyós érettség a legalkalmasabb a legjobb minőség eléréséhez. lehet, hogy most szerencsém volt.

Korábban leírtam aggodalmamat, hogy idén gyengébb lehet a kihozatal és a minőség, a gyümölcs miatt. Tévedtem, a kihozatal kiváló (hála a cefrézésről itt tanultaknak ), a minőségen pedig gondolom dobott az idén szilvánál is használt aroma felszabadító enzim.

Más: birset még csak-csak tudok szedni itt ott, de almát kénytelen vagyok venni holnap hozzá, 30 Ft/kg. Tartani akarom a tavalyi 60-40 % arányt, ami bevált.

Üdv.

Előzmény: Feriba51 (104586)
beller1 szept. 26. Creative Commons License 104589

Továbbra sem érted, de ez nem baj. Megszakítani a közösülést szoktam mostanság, mert nem szeretném ha a szomszédasszony gyerektartásért beperelne. Arra kérlek, hogy csak azt a pár hsz-emet olvasd még egyszer el, amit ezen az oldalon írtam. De tudod mit? Nem is fontos. A lényeg továbbra is az, hogy Neked finom legyen a saját főzeted. Jó nedüt.

Előzmény: golyós (104576)
Feriba51 szept. 26. Creative Commons License 104588

Így már más:-)

Köszönöm!

Jó nedűt!!!

Előzmény: golyós (104587)
golyós szept. 26. Creative Commons License 104587

Bocsánat, félreérthető voltam... Természetesen higítok többnyire 60-ról 50-re. Azért Így mert ezt könnyen ki tudom számolni..... ( fejben )...... Az én berendezésemen nem célszerű 60 %  ( össz mennyiség ), alá menni mert akkor már szinte csak izesített víz folyik, általában érdetkelen számomra. 

üdv.g.

Előzmény: Feriba51 (104586)
Feriba51 szept. 26. Creative Commons License 104586

Kifejtenéd? Azt írtad magyarul: Feribá fordítottja.

Ha jól értettem golyóst ő is addig finomít, amíg eléri a pálinka kívánt alkoholfokát. Nem hígít utólag.

Ebben az évben én is ezt csináltam, csak egymenetben.

????

Jó nedűt!!!!

Előzmény: hevezoli64 (104580)
gabor0036 szept. 26. Creative Commons License 104585

Szia! Nekem úgy a legfinomabb, ha fele-fele. A sima állama ha golden vagy jonagold léalma innen a kertészetből. :)

Nem túl zöld még ez a Birs? :/ Nem lesz csípős így?

Előzmény: bezzeg Jani (104558)
Palika83 szept. 26. Creative Commons License 104584

Üdv!

Szűrők közül hány "mikronos" használható a pálinka szűréséhez?

Visszaolvasva találtam olyant ,hogy az 5 "mikronos" az aromák 1 részét is kiszűri!

Akinek van tapasztalata az ilyen szűréssel annak megköszönném a válaszát! :)

snapszmester szept. 26. Creative Commons License 104583

Én kizárnám.

Mire ajánlott a pektinbonto?

Lényeresre!

A cefrezest még nem ismerik.

Előzmény: bezzeg Jani (104582)
bezzeg Jani szept. 26. Creative Commons License 104582

Talán.

Én e témában nem zárnám ki a túladagolt pektinbontót sem.

A gyártóknál sincs tuti recept, egy fiola akár 600 literhez vagy 1200 literhez is elegendő.

Honnan tudjam, hogy a vegyszermentes gyümölcshöz fajtától függően menyit használjak?

És meddig tárolhatom a cefrét ?

A túladagolásra fel hívja a figyelmem.

De miért?

Talán a toxin termelése miatt = dominencia= minden gomba arra törekszik, hogy elpusztítsa a másikat, erről szól az irányított erjesztés (szerintem).

Előzmény: Feriba51 (104567)
hal65 szept. 26. Creative Commons License 104581

Pl: Miért nem főz?

Előzmény: edding1100 (104578)
hevezoli64 szept. 26. Creative Commons License 104580

Pontosan.

Feribá inverze.

Előzmény: golyós (104576)
snapszmester szept. 26. Creative Commons License 104579

Szerintem a pálinka nem keserű.

Ha még is akkor ízlés, izleles és technológiai problémák is lehetnek.

Előzmény: barkócza (104568)
edding1100 szept. 26. Creative Commons License 104578

Sziasztok!
A pálinka témakörében felmérést kellene végeznem, 10db totószerű kérdésből kellene összeállítanom egy kérdőívet.
Szerintetek mit érdemes meg kérdezni, átlag, nem főző emberektől? 

snapszmester szept. 26. Creative Commons License 104577

A kálcium hiány tipikus esete.

Előzmény: SándorTiszteletes (104574)
golyós szept. 26. Creative Commons License 104576

Na végre értem!!!!!!!!!!  Amit Te csinálsz az nem az utópárlat újrafőzése, hanem (ha 40-45-fokos kijövőnél megállsz),

akkor nem utópárlatra váltasz, hanem       m e g s z a k í t o d !   a  főzés menetét, aztán HIGÍTASZ , majd folytatod... és büszke vagy rá, hogy még az utópárlatból is jó pálinkát főzöl....  Szerintem egyszerűen értelmezési hiba van nálad. Az up. az NEM UTÓPÁLINKÁT jelent, hanem utópárlatot, ami  már semmit nem tartalmaz ami a pálinkába kell ! No ez az ami nálad az up. újra lefózése után marad... Itt egynéhányan  úgy csináljuk, hogy szépen folyamatosan megcsináljuk az alszesz lefőzését, elveszünk egy kis ep.-t, oszt ami megivásra van szánva annak beállítjuk az alkoholfokát, aztán elkezdünk örülni....

üdv.g.

Előzmény: beller1 (104571)
hal65 szept. 26. Creative Commons License 104575

Na ezt így nem tudtam volna, de örülök, hogy most már tudom.

Előzmény: SándorTiszteletes (104574)
SándorTiszteletes szept. 26. Creative Commons License 104574

élettani betegség, keserű foltosság a neve.

Előzmény: hal65 (104573)
hal65 szept. 26. Creative Commons License 104573

Biztos láttál már olyan almát, amelyiknek a héján apróbb, nagyobb fekete elszíneződés volt.

Én a múlt évben főztem ilyenből.

Már a gyümölcs ízlelésekor is észrevehetően kesernyés ízt tapasztaltam, amikor még csak nyersen ettem. Minél több volt a fekete pötty rajta, annál jobban érezhető volt a keserűsége. Lehet hogy ilyen volt a Te almád is?

No a lényeg. A párlatába is átjött, ez a keserű íz.

Még az volt a szerencse hogy kevés volt belőle.

Nem mondom hogy a tied is ilyen volt, de ez is fenn állhat az almánál.

Egyébként toronnyal is főztem belőle, ott is érezhető volt.

Előzmény: körte51 (104566)
ketyego szept. 26. Creative Commons License 104572

Megbízom benned, te vagy a szakember :-)

Előzmény: snapszmester (104554)
beller1 szept. 26. Creative Commons License 104571

Azt gondolom, hogy az a legfontosabb, hogy aki készíti a főzetet annak finom legyen. Ha Neked ízlik, finom, akkor nincs semmi gond, csináld így. Jó nedüt.

Előzmény: golyós (104569)
zszucs szept. 26. Creative Commons License 104570

Sziasztok,

Rendelnék Lallzyme EX-V -t, de csak 100g-os kiszerelésben találtam.

Risztelne velem bárki, nekem ennyi nem fogy el...

Üdv,

golyós szept. 26. Creative Commons License 104569

Hogy én 45-50 foknál up re váltsak, (amikor a forráspont olyan 82 celsius fok) , az nagyon, de rettenetesen, sőt még annál is keservesebben ki van zárva.... Sőt azt is elárulhatom, hogy egyáltalán nem váltok up-re. Egyszerűen leállítom a főzést amikor kész a pálinka, a maradék,meg ki va öntve....

üdv.g.

Előzmény: beller1 (104563)
barkócza szept. 26. Creative Commons License 104568

Asszem, arról van szó, hogy ugyanazok a nagyobb méretű, többértékű alkoholok (kozmaolajok, egyebek) kisebb koncentrációban adják a pálinka édesség érzetét, nagyobb koncentrációban keserűek. Hasonlóan, mint a mesterséges édesítőszerek, azok is tudnak némi kesernyés mellékízt adni a dolgoknak. Namost valószínűleg elég keskeny a határ az édesség és a keserűség között, ez függhet a pálinka hőmérsékletétől, de a kóstoló pillanatnyi "formájától" is. Egyik nap édesnek, másnap kicsit keserűnek érezzük.

Feriba51 szept. 26. Creative Commons License 104567

A tegnap visszafogtam magam, de azért ma már csak belekotyogok.

Minden évben főzök almát. Illatos nyári zörgő alma. Csak ledarálom és semmi mást nem teszek bele az 1-1,5 % cukron kívül. Ezt is úgy, hogy minden kg cukorhoz 5 liter vizet is teszek (ebben oldom fel).

Az idén először úgy főztem, hogy egymenetesként addig engedtem, amíg a lecsorgott mennyiség 50 fokos lett. A csorgás ekkor 40 fok körül volt.

Tehát nem kellett utólag hígítanom. Mindezek, után még eddig soha nem éreztem kesernyés ízt a párlatomon. Találkoztam már ezzel az ízzel másoknál, tudom miről van szó.

Csak azért írtam le, nehogy már elfogadjuk, hogy az alma ilyen kell legyen. Igaz alma és alma között hatalmas különbségek vannak.

Valahonnan jön az az íz. Az én almám évtizedek óta nem volt permetezve, a cefrébe nem teszek semmit.

Talán valahol e körül kéne szimatolni. Talán.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: körte51 (104566)
körte51 szept. 26. Creative Commons License 104566

Vajon miért is írják rá neves főzdék a mandulás háttérízt,mert keserű az övékéi is és egy kis magyarázatra szorul. Tegnap kóstoltam 4 féle idegen pálinkát ,háromnál határozott kesernyés  volt . Egy friss tornyos is! Régebben egy prémium körtét és összehasonlítva az enyémmel sokkal keserűbb a prémium. Nincs mese poharazgatni és kóstolni kell 50%-tól,ahogy keseredik azonnal befejezni.

Előzmény: nebamun (104561)
Öregdömperes szept. 26. Creative Commons License 104565

Lassan vége felé közeledik az alma cefre forrása.

De,hogy őszinte legyek a pekting bontó hatásától többet vártam.Én azt gondoltam,hogy teljesen folyósítsa majd.Ez így természetes?

beller1 szept. 26. Creative Commons License 104564

Nagy igazságot mondasz. A helyzet az, hogy nyár elején én is megtettem, hogy a cseresznyém és a sárgabarackom ep-up-jait összeelegyítve lefőztem a "tisztázás" szabályai szerint. Hát még itt a fórumon is írtam, hogy számomra különlegesen finomra sikerült. (Csak zárójelben: kaptam érte itt hideget-meleget egyaránt:)  )  Viszont megtettem ezt most nemrégiben a körtém és szilvám maradékaival, és az bizony  -  bár elfogyott  -  hasonlított az itt korábban "hp"-ként ismertetett kategóriára. (Nem hogy nem dicsekedtem vele, hanem eddig mélyen hallgattam róla.) Szóval azt gondolom, hogy próbálkozni lehet, de fel kell készülni a selejt kategóriára.

Előzmény: rézműves1 (104553)
beller1 szept. 26. Creative Commons License 104563

Az első sor végéig jól mondod. A miért állok meg kérdésre: azért, mert már mennyiségileg is elenyésző lenne a második up és ebben a "folyadékban" már szinte semmi nincs ami a gyümölcsre emlékeztetne. Hígítani valód biztosan van, mert ugye kb 45-50%-os szesztartalomnál váltasz át up-ra, és ha kb 8-10%-ig engeded is le, akkor is az átlagod kb 30 % körül  -  de inkább magasabban  -  lesz. És ugye a szakma szerint 25 % körüli szeszt teszünk fel finomítani. Remélem érthetően fogalmaztam, üdv.

Előzmény: golyós (104547)
bezzeg Jani szept. 26. Creative Commons License 104562

Véleményem szerint az a bizonyos kesernyés íz a gyümölcsnek a héja, mivel nem szoktuk meghámozni a szilvát, körtét, kajszit, meggyet   stb.

Mindenki maga dönti el ízlése szerint a végtermék ízét .

Mert előbb az illat aromák jönnek aztán az ízek.

Hölgyek nálam pl. a szilvát, körtét parfümöse kérik, ezét szigorúbban figyelek az up váltásnál. 

Előzmény: nebamun (104559)
nebamun szept. 26. Creative Commons License 104561

"Az erősodo kesernyés is cefrezesi hiba" - ok, de konkrétan mi lehet hiba? A gyümölcs mindig válogatott, tiszta, mag nélküli, rendesen pépesítve, pH beállítva, élesztő, élesztőtáp pontosan kimérve, kiforrás után azonnal főzve.

Azt értem, hogy ennek az tömény íznek a pálinkában kellene lenni, de ez az 5l ami kármentésként így lett, végeredményben több száz kg gyümölcsből jött össze, jóval koncentráltabb lehet, ez persze jelenthet jót is, rosszat is.

Előzmény: snapszmester (104560)
snapszmester szept. 26. Creative Commons License 104560

Pont ez a gond. Ennek a pálinkában kellene lenni.

Az erősodo kesernyés is cefrezesi hiba esetleg magas reztartalom. Ez nem velejárója a pálinkanak.

Előzmény: nebamun (104559)
nebamun szept. 26. Creative Commons License 104559

Idén ugyanezt csináltam, szigorúan választottam el, sajnáltam a cuccot úgy kidobni. A rézelejét külön gyűjtöm, mert föltűnt, hogy akkor is egészen más, sötétsárgás színe van, ha semmi réz nincs a csőben, mert háromszor főztem benne közvetlenül előtte. Ezt meginni nem akarom persze, de valami oldószerbek csak jó lesz.

Az EP+UP-t aztán kannákban gyűjtöttem, lett is vagy 10-15l. Ezt kifőztem újból, a tiédhez hasonló szigorúsággal.

Meglepő tutti-frutti lett a végeredmény, olyan parfümös, hogy ha nem én csináltam volna, azt mondanám rá ez valami mesterséges aroma, mert gyümölcsből ilyen nem jön ki. Többféle cseresznye, meggy, sárgabarack, szilva és málna volt az alapanyag. A szőlőket és a törkölyt most gyűjtöm, annak a levágott darabjaiból is főzök majd egy harmadik lepárlást.

bezzeg Jani szept. 26. Creative Commons License 104558

Gabor0036 nálad a birs&alma összeállításban mik voltak az arányok és milyen fajta almával egészítetted ki?

Akaratomtól függetlenül, tegnap birset kellett cefréznem, mivel megjelentek a hívatlan segítőkész szüretelők, a birtokon.

Kabait nem tennék hozzá inkább kiegészíteném más fajtával.

https://drive.google.com/folderview?id=0B_B4QxK-yoPZQXU5TS0tUUFsWk0&usp=sharing

bezzeg Jani szept. 26. Creative Commons License 104557

Így igaz.

Eme tudomány jelenlegi ismerete, csak egy megálló, és nem pedig a végállomás.

Előzmény: rézműves1 (104556)
rézműves1 szept. 26. Creative Commons License 104556

...nálam talán a "módszer"...lehet, hogy túlságosan szigorúan választottam el??...DD...

...persze koránt sincs akkora rutinom, mint Neked, de így talán könnyebb volt elkerülni a főbb technikai hibákat...szerintem vagyunk így egy páran, de majd ezután egy kicsit lazítok..DDD...

Előzmény: snapszmester (104555)
snapszmester szept. 26. Creative Commons License 104555

Arra senki nem gondol hogy rossz az a készülék, módszer ami után használható eup marad?

Nem gyűjtöm egyiket sem mert használhatatlan, viszont jó a pálinkam.

snapszmester szept. 26. Creative Commons License 104554

Nincsenek arányszámok és soha nem is alkalmazta őket senki.

A kihozatalt ne mericskeld, bizz meg a főzdesben, úgy sincs más választásod.:-)

Előzmény: ketyego (104552)
rézműves1 szept. 26. Creative Commons License 104553

...pályinkás jó reggelt...

...a "szakma" az utópárlatról, valószínűleg helyesen nyilatkozik...de ha az előpárlatot is beleteszed, sőt én az egyébként kristálytiszta "rézelejét" is beleteszem és együtt tartom a szezon végéig, mert ez nem romlik meg...amikor már nincs mit főzni, akkor szoktam elővenni és ezt is 25%-ra hígítani, mert az egész 30% körül van, pedig jól kifacsartam...

...újrafinomítva, jobban figyelek az előpárlatra (kicsit többet is veszek el), de az utópárlatot ugyanúgy 50%-után kezdem figyelni és ha kell rögtön leállítom...

...meglepően finom vegyes a végeredmény, amiben mindig más gyümölcs íz dominál...

ketyego szept. 26. Creative Commons License 104552

Sajnos bérfőzetnem kell készülék hiányában. Mivel szeretek biztosra menni, ezért előre akarom tudni a végeredményt és nem utólag lógatni az orromat :-). Az is gondom, hogy ugyan van műszerem a mérésekhez, de mivel első alkalommal használom, ezért nincsen referenciám annak megbízhatóságáról.

((Amúgy az "Asszony" kihozatala 7.8, a tied pedig 5,7 (50° végtermék esetén) vagyis benne volt a hivatalos kihozatali határban. Tehát nem is lehetett volna mit elvenni.))

Előzmény: gabor0036 (104551)
gabor0036 szept. 26. Creative Commons License 104551

Senki nem fog semmit elvenni. "Asszony" főzött 450szőlőből 78L 45'-os páleszt. Én 360somos szilvából 41L-t...

Előzmény: ketyego (104550)
ketyego szept. 26. Creative Commons License 104550

Még csak 2010-nél tartok a fórumban. Az addig olvasottak szerint korlátozták a kiadható mennyiséget. (Emiatt nem szeretnék úgy járni, hogy a fügével feljavított amúgy is elég jó cefrém lelkének egy része számomra elvesszen. Túl sok munkám van benne hozzá - több mázsa alapanyag manuális magozása, darálása, kezelése, babusgatása. Pálinka főzésben csak dilettáns vagyok, de van kb. 20 éves tapasztalatom szőlőbor készítésben, amit alkalmaztam a cefrézésnél is.) A honlapodon lévő jövedéki linkben is van hivatkozás a kihozatali mennyiségekre. De örülnék, ha nem kellene hígítanom.

Előzmény: snapszmester (104538)
barkócza szept. 26. Creative Commons License 104549

Az UP "tisztázásánál" teljesen fölösleges 25%-ra higítani, és ebből már "UP UP"-t sem kell elvenni.

Előzmény: golyós (104547)
ketyego szept. 26. Creative Commons License 104548

Erre gondoltam:

2. melléklet a 2010. évi XC. törvényhez

„3. számú melléklet a 2003. évi CXXVII. törvényhez

Kihozatali arányszámok

(100 kg alapanyagra /100 liter szõlõborra/ számítva)

Alapanyag megnevezése Párlat

(liter, tiszta szesz)

Cseresznye 4.0

Meggy 5.0

Kajszibarack 6.0

Szilva 7.0

Körte 4.5

Alma 5.0

Õszibarack 4.0

Vegyes 6.0

Birs 4.5

Bodza 3.0

Erdei gyümölcs 3.0

Szõlõtörköly 6.0

Aszútörköly 6.0

Borseprõ 8.0

Szõlõbor 9.0

Szõlõ 8.0”

Előzmény: snapszmester (104533)
golyós szept. 26. Creative Commons License 104547

Tehát -hogy én is értsem - Lefőzöd a cefrét... az alszesz főzésnél elveszed az ep.-t, majd a kp.-t, aztán az up.-t kihigítod !! 25% -ra és újra lefőzöd....

Miért állsz itt meg ? Gondolom annak is va up.-je, amit újra kihigíthatnál 25 % -ra, és így tovább , tovább, tovább, egész évben.

Azt hiszem valamit nagyon elrontok, mert az up-ben nálam semmi kihigítani való sem marad, de majd rámegyek a dologra....

üdv.g.

Laccci82 szept. 26. Creative Commons License 104546

T. "kollégák"!!!:)))

Kozmaolajat eddig nem szűrtem (nincs gondom az opálosodással),

de a régebbi hsz-ban olvasgatva és a láttottak alapján,

kipróbálnám a mechanikus verziót (egyszerűbb:)))

Kérdésem: nem veszítek vele értékes ízt, aromát???

Üdv

sogi01 szept. 26. Creative Commons License 104545

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

A tudás forrása

http://www.snapszmester.uw.hu/

Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (104514)
Babar66 szept. 26. Creative Commons License 104544

No, akkor talált-süllyedt. Épp az előbb mondtam Lillának, hogy ezt szerintem nálad is forgatták a "tejes edények". Gondolom a jogdíjakból gazdagodtál meg...  :)))

Előzmény: szilvakukc (104540)
Tucso69 szept. 25. Creative Commons License 104543

Ha gyűjtenéd az EP-t is, akkor nem csak a haragosaidat kínálhatnád meg!

Ja, aki szerint ez hülyeség, az maradjon ebben a hitben, nem akarok vitát nyitni, esetleg megkínálom!

beller1 szept. 25. Creative Commons License 104542

A szakma azt mondja, hogy UP-ból már sosem lesz jó pálinka. Én össze szoktam gyűjteni, meghígítom újra 25 % környékére ha van egy adagra való lefőzöm és oda adom a haragosaimnak:) Van aki azt mondja , hú de finom:)

Előzmény: Jozso27 (104539)
gabor0036 szept. 25. Creative Commons License 104541

Azt kobozták el tőled? :D

Előzmény: szilvakukc (104540)
szilvakukc szept. 25. Creative Commons License 104540

Ebben a videóban az tetszik többek között, hogy miközben a hülye, degradált Sipos, a szóvivő, arról beszél, hogy milyen veszélyesek a házi készülékek, eközben az én fullos, biztonsági berendezésekkel teleaggatott berendezésemet mutatja a kamera! Ennyit ezekről a faszfej, hozzá nem értő VPOP-sokról(akkor még az volt)! Bár mára sem változtak sokat, agyilag.

Előzmény: forgione1 (104521)
Jozso27 szept. 25. Creative Commons License 104539

Pl mire használjátok fel az utópárlatot? vagy abba hagyjátok a főzést ha elindul az up?

Előzmény: beller1 (104535)
snapszmester szept. 25. Creative Commons License 104538

Már nincs korlát, de nem is hallottam olyat hogy a fozde e miatt nem adná ki a pálinkat.

Előzmény: ketyego (104531)
snapszmester szept. 25. Creative Commons License 104537

Ez is egy variáció, de én a cefreben maradó alkoholra gondoltam. Az eup mindenképpen veszteség.

beller1 szept. 25. Creative Commons License 104536

Hiába próbáltam egyszerű számokat venni, csak elszámoltam magam, hisz nem 100%-os pálinkát fogyasztunk. Bocsánat a tévedésemért.

beller1 szept. 25. Creative Commons License 104535

Mélyen meghajlok a tudásod előtt, de ha szabad, pontosítanék. Illetve azt kellene tisztázni, mi a veszteség. Ha eredménynek a fogyasztásra szánt pálinkát veszem, akkor a rézeleje, EP, UP mindenképpen veszteség. Persze fel lehet másra használni, de nem "iható". Tehát arra gondolok, hogy ha van 100 liter 10%-os cefre, abból nem lesz 10 liter fogyasztásra alkalmas pálinka. Ha mondjuk 8 liter lesz belőle, akkor 20 % a "veszteség". Természetesen ha rosszul mondom, örömmel veszem a kiigazításodat.

Előzmény: snapszmester (104529)
Feriba51 szept. 25. Creative Commons License 104534

"Az 5 poharas ötlet utópárlatra is működik, csak nagyobb pohár kell."

Ismerősnek tűnik ez az ötlet.:-)))

Jó nedűt!!!

Előzmény: zsuzska60 (104530)
snapszmester szept. 25. Creative Commons License 104533

Nem értem és nem is úgy van. Fejtsd ki bővebben.

Előzmény: ketyego (104531)
zsuzska60 szept. 25. Creative Commons License 104532

ne feledd:

van a főerjedés és utána jön az utóerjedés

ilyenkor már a romlás is beköszönt, tehát amit nyersz a réven, elvesztheted a vámon.,,

Előzmény: Elveon (104526)
ketyego szept. 25. Creative Commons License 104531

Köszönöm!

Azért kérdezem, mert tudom, hogy csak bizonyos mennyiségű kész anyag adható ki (gyümölcsfajtánként eltérő). Van vegyes cefrém, amibe sok (több 10 kg) érett füge került. Az erjesztés hideg és alkohol tűrő élesztővel lett irányítva. Kiforrás után refraktométer szerint kb. 16-17 %-os lett. Vagyis hígítani kell a cefrét - mondjuk 8 százalékra -, ha azt akarom, hogy megkapjam a benne lévő összes végterméket? (Persze az nem tudom, hogy mennyire valós a mért érték - teljesen letisztult "borszerű" levet teszteltem. A műszer más méréseknél meglepően jól teljesített.)

(Amúgy én kb. 30 %-ra saccoltam az abszolút "veszteséget". Azt gondoltam, hogy első és második lepárlásnál a kiinduló anyagban maradó és a leválasztott frakcióban elvesző alkohol és valamennyi kevés biztosan elveszik a főzés során a készülék miatt is. De mivel nem vagyok szakmabeli, jobbnak láttam megkérdezni a szakembert.)

Előzmény: snapszmester (104529)
zsuzska60 szept. 25. Creative Commons License 104530

tényleg így van:

a TE főződdel és aTE cefrézési szokásaiddal!!!

Más főzővel és más cefrézéssel más adatok jönnek elő.

Ezért nincs univerzális recept, kóstolgatni kell!

Az 5 poharas ötlet utópárlatra is működik, csak nagyobb pohár kell.

Előzmény: nebamun (104519)
snapszmester szept. 25. Creative Commons License 104529

Szerintem 1% alatt. Nem lehet veszteség ha 3-4%-os cefréket is hoznak.

Előzmény: ketyego (104527)
körte51 szept. 25. Creative Commons License 104528

Lehet egy adagot kifinomítok újra, 3lépcsős lesz:-)

Előzmény: nebamun (104524)
ketyego szept. 25. Creative Commons License 104527

Szervusztok!

Ezen a fórumon új vagyok. Az ajánlott linkeket alaposan áttanulmányoztam :-). A fórum elolvasását megkezdtem és jópár korai éven már átjutottam. :-) Korábban főztem zugban pálinkát, de az már többszörösen elévült. :-))).  A mosófazekas lavóros kuktás  módszerrel próbálkoztam anno.

Szeretném megkérdezni a szakemberektől, hogy a bérfőzésnél mennyi az átlagos kihozatal a kiindulási anyag szeszfokához képest. Vagy egyszerűbben fogalmazva hány százalék átlagos veszteséggel dolgozik egy kétlépcsős berendezés.

(Van némi cefrém, de egyenlőre még nincsen főzőm, így kénytelen vagyok bérfőzetni. A cefrénél a fórumban és a linkeken leírt okosságokat megfogadtam és megítélésem szerint hasznosak voltak. Sőt beléptem a savazók táborába is és a kiforrt cefre savfokát is egzakt módon beállítottam.)

üdv, k.

Elveon szept. 25. Creative Commons License 104526

Köszönöm segítségeteket utólag is

zsuzska60

Baracilin

gabor0036

szilvakukc

Babar66

snapszmester

gombászok

sok tapasztalatra van még szükségem gyümölcsbeszerzés terén. Babar66-nak még válaszolva "Mi az, hogy "nem teljesen kierjedt"? Két nap után lefőzted? Egy átlagos cefre egy hét alatt kierjed. És ha még élesztőt is használtál, és 15 foknál melegebb helyen erjesztettél, akár 4-5 nap alatt kierjed.": a teljes kierjedésnek azt vettem amikor már egyáltalán nem termelődött co2. Ehhez nekem élesztővel/pektinbontóval is legalább 2 hétre volt szükségem napi egy kevergetéssel/bunda lenyomkodással. Teljes kierjedés előtti állapotot pedig a gáz termelődéssel és a minimális bunda jelenlétével ellenőriztem. Ez már nyíilván a főerjedés utáni időszak amikor már nem sok alkohol képződik. Azt éreztem az Irsainál, hogy a "kis bundájú" nem teljesen kierjedt cefrémnek lefőzés után több aromaanyaga maradt mint ami teljesen kierjedt (semmi bunda a cefre tetején). Arra akartam kilyukadni, hogy volt-e valakinek hasonló tapasztalata Irsaival vagy egyéb cefrével?

Előzmény: Babar66 (104458)
cloaked szept. 25. Creative Commons License 104525

Ugyammá, amikor a Gazdakörben a „hagyományőrző” bácsi a 200 éve elavult spirál nélküli főzője mellett osztotta az észt, az volt az igazi kemény anyag :)

Előzmény: forgione1 (104521)
nebamun szept. 25. Creative Commons License 104524

Igen, szerintem is a kesernye idővel erősödik! Van egy almapálinkám, nagyon szerettem, de most már annyira ott a végén, hogy még csak a pohárba töltöm, de már akkor fölb*szom magam, hogy de keserű lesz ennek a vége!!

Előzmény: körte51 (104523)
körte51 szept. 25. Creative Commons License 104523

Én is hasonlóan csinálom és szintén a kesernyés háttéríz miatt váltok hamarább up-re! Ep-nél a gyümölcsillat már jön ,de kóstolásnál még nem az igazi. A számolást én is mindig 25 % ra vetítem ,ha nem is annyi az előszesz %-a!  Az a kesernyés íz meg mintha erősödne az idő előrehaladtával,pedig úgy gondoltam csökkenni fog! 40 % -nál váltok upre . 0,5 % rézeleje + 1% előpárlat  ,de inkább egy kicsit több!   Nálam is közel minden cefrémnél itt van az arány! Majd látom mit változik 1 év alatt és ha zavarón kesernyés lesz szűkítem a középpárlatot! Felénk a főzdés csak a rézelejét nézi ,amikor megszűnik a lepedékesség ,opálosság, még egy kicsi és vált is ! Az utópárlatra 25-30% nál vált! Sose éreztük a barackomon az acetonos illatot és az enyhe savanykás ízt ,csak miután az első itthon főzöttel összekóstoltuk. Az azért hozzátartozik ,hogy az a cefre nagyon távol volt a mostanitól!

Előzmény: nebamun (104519)
Pecabubus szept. 25. Creative Commons License 104522

Talán kapiskálom végre, köszönöm.

Előzmény: snapszmester (104520)
forgione1 szept. 25. Creative Commons License 104521

Igaz, hogy 2010-es videó, de ennyi hülyeséget 3 és fél percben összehordani igazán szép teljesítmény. 

snapszmester szept. 25. Creative Commons License 104520

Sajnos nem érted.

Szerinted aki 60%-nál vált up. mennyi alkoholt hagy a rendszerben? Szerintem semennyit.

Rendszerfüggő. Nálam 20% alatt sem jelentkezik a savanyú íz, de szívesen leállok ha az ügyfél úgy akarja mert a párlat sem jön ingyért, sőt többe van mint a hígítóvíz.

Ha a főzdés megteheti hogy savanyú pálinkát ad ki, az kinek a hibája? A  főzdésé is de az ügyfél is megteheti hogy nem engedi. Legfeljebb nem megy oda legközelebb, az elég nevelő erő.

Előzmény: Pecabubus (104518)
nebamun szept. 25. Creative Commons License 104519

Szerintem nem jól érted, de én sem, úgyhogy várom a további részleteket :)

Biztos az én hibám, de nekem az UP-ra váltás nem ment kóstolgatással. Illetve ment, patika-tiszta, válogatott cefréim voltak, a büdös csak nem akart jönni, csak hú micsoda finom gyümölcsös ízek, illatok. 25-30% körül aztán már megálltam, de inkább biztonságból, büdös akkor se nagyon jött.

A pálinkák nem is lettek büdösek, de idővel (nekem) kellemetlen keserű ízük lett a korty végén, ami nagyon zavart. Idén aztán nem foglalkoztam a szaglászással, 50-45% körül UP-ra váltottam ízleléstől függetlenül. Az eddigi eredmények alapján ez segített, a keserű íz nincs illetve jóval kevesebb.

Az EP-t azt poharazgattam, szigorúan kóstolgattam, midig fölírtam az adatokat. A végén kijött egy általános "minta", szinte minden főzésem ez lett a végén:

0,4% rézeleje (a 25%-os alszesz mennyiségének 0,4%-a)

2% EP (alszesz 2%-a)

45% kifolyó alatt UP

Nem azt mondom, hogy ez egy univerzális recept, de az én főzőmmel meg a cefrézési szokásaimmal és ízlelésemmel többnyire ez lett a dolog vége a kóstolgatással. Ezért aztán amikor nagyon kevés alszeszt finomítottam, amikor nem lehetett értelmesen kis mennyiségeket venni a kóstoláshoz, akkor a fentiek alapján egyszerűen kimatekoztam, hogy mikor kell a vágásokat majd csinálnom. Működött a dolog.

Arra akarok csak kilyukadni, hogy a főzőmester tényleg lehet, hogy ránéz a cefrére, ismeri jól a főzőjét és már tudja is hová kellenek a vágások majd nagyjából.

Előzmény: Pecabubus (104518)
Pecabubus szept. 25. Creative Commons License 104518

Remélem értem, tehát bérfőző mester a lejövő szesz százalékából nem tudja megállapítani hogy mikor kell utópárlatra váltani (fogadjuk el hogy más sem), kóstolni viszont nem kóstolja azt amit főz, a bérfőzető mégúgyse, mert "nem vállalja be" hogy a saját cefréjéből főzetett pálinkát megkóstolja (nyilván időre kellene odamenni). Tehát még mindig nem tudható mikor és hogyan vált UP-ra a mester. Titok?

Megértem azt is hogy nem fogja ~45% lejövőnél befejezni a középpárlatot, hiszen a főzdének nem csekély anyagi haszna van abban hogy minél több alkoholegységet tudjon kifizettetni a kuncsafttal, ezért mennek bele az utópárlatba mélyen? Nehézkesen korrelál ez a minőségi főzésről alkotott idealizált elképzeléssel. Ötliteres desztvíz (vagy pivíz, kinek mi) 300 forint, abból min. száz kóstolás kijön, gondolom egy főzetésnél nem kell 10x megkóstolni, tehát harminc forintból kijönne. Belerokkan a főzde? Ekkora a baj?

Előzmény: snapszmester (104517)
snapszmester szept. 25. Creative Commons License 104517

A hibás te vagy mert nem olvasol figyelmesen.

Az utópárlatra váltást lehet követni a bérfőzdékben is, de nem lehet megmondani %-osan hogy mikor. Azt kóstolni kell, amire ritka az a főzető aki bevállalja.

Mellesleg a vizes hígításra váltásra rengeteg energia kellett mert a tájékozott főzető nem fizet a vízért.

Előzmény: Pecabubus (104516)
Pecabubus szept. 25. Creative Commons License 104516

Tehát ha savanyú/keserű lesz a pálinka mert utópárlattal hígítja évtizedes rutinból akkor a cefre volt a hibás. Logikus.

Előzmény: snapszmester (104515)
snapszmester szept. 25. Creative Commons License 104515

Az alszeszfőzés rendben volt.

A finomításnál mind ketten tévedtek. Nem lehet %-ra megmondani meddig engedje, de a kóstolás nélküli hígítás is hibás. Meddig engedted neki, hány %-nál áltatok le? Mennyi víz kellett hozzá?

Az előpárlat elvétel:

A mintavevő csappal ellátott főzdében sem ellenőriznek minden főzést.

A mester többet főz egy nap alatt mint ti egy évben. (betartva a törvényt)

Jobban ismeri a berendezését mint ti valaha is. Valószínűleg jobb is mint itt néhánynak.

Az elválasztásnál téved 1-2 dl. még mindig jó a pálinka, nálatok meg ennyi az összes elvétel.

Tehát a végeredményt kell kritizálni, a bevitt alapanyaggal együtt.

Előzmény: Fémiparos (104509)
sogi01 szept. 25. Creative Commons License 104514

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

A tudás forrása

Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (104472)
Laccci82 szept. 25. Creative Commons License 104513

Előzmény=stornó

Laccci82 szept. 25. Creative Commons License 104512

Köszönöm a kimerítő válaszokat! :-)))

Előzmény: SándorTiszteletes (104475)
Pecabubus szept. 24. Creative Commons License 104511

Jézusereje, pláne körtét ami nem csak savanyodik de esélyesen keseredik is ahogy vége a középpárlatnak... EP-ről meg úgy váltott hogy a fénytörését nézte? Vagy a buborékokat? Madarak röpte mutatta a mikort?

bezzeg Jani szept. 24. Creative Commons License 104510

Én nem szóltam volna bele.

Ahogy, a kiskátéban írva van, akár 50 tf%-ra is kihígítható, a saját levével. 

Akár a körtét is.

Fémiparos szept. 24. Creative Commons License 104509

Körte cefrémet kb. 5 mázsát elvittem egy bérfőződébe,és az alábbiak szerint főzte a mester.

Első főzés 2,5 óra 500 literes dupla falu üstbe,(háború előtt épült) addig engedte míg 23 % alkohol fokot nem lett az alszesz,így lett 80 liter.

Az alszesz átkerült egy 300 literes üstbe és indult a finomítás. Elő párlat szimatolása nem lehetséges.Kérdeztem hogy lesz elválasztva,azt mondta a mester,szemre vételezéssel látja a folyadékon mikor kell nyítani a csapot.

Még jó hogy megkérdeztem hogy az utópárlatot mi alapján fogja elválasztani.Azt válaszolta hogy úgy szokta amíg el nem éri a késztermék össz alkohol foka az 50 %-ot.Tehát leengedi 20 % -ig.Ekkor mondtam neki hogy az enyémet max 45 %-ig,de majd közben kóstolgatom mikor savanyodik.Így lett víz hozzáadásával 35 liter 50 % pálinkám.

Babar66 szept. 24. Creative Commons License 104508

Már bocs, de a "teljes érés előtt" korántsem azt jelenti, hogy " éretlenül" !!!

" A szőlő érésének három fokozata van: a zsendülés, a teljes érés és a túlérés. 

A fiziológiai érettségen túl figyelembe kell venni azt is, hogy milyen bort akarunk készíteni. Ezt a technológiai érettség jelzi."

Tehát nem éretlenül, hanem épphogy megfelelően éretten! És ez szerintem nem csak a szőlőre, hanem minden gyümölcsre igaz!

Üdv.

Előzmény: barkócza (104477)
barkócza szept. 24. Creative Commons License 104507

Egész pontosan ami bármennyi hozzáadott cukorral készül, az már párlatnak sem nevezhető, csak szeszesitalnak. A párlat is 100% gyümölcsből készül.

Előzmény: beller1 (104501)
Babar66 szept. 24. Creative Commons License 104506

Amiket itt összehordtál, azoknak közük nincs a pálinkához. Hál' Istennek a "fütyülős" sem pálinka többé. Mert azt is azoknak találták ki, akiknek orrmányuk van orr helyett és ízlelőbambájuk ízlelőbimbó helyett!

Üdv.

Előzmény: ROBI876 (104490)
Tucso69 szept. 24. Creative Commons License 104505

Nem csodálkozok, hogy felzaklattad magad!

Igyál egy jó pálinkát! :-)

Előzmény: szilvakukc (104500)
beller1 szept. 24. Creative Commons License 104504

Köszönöm a kiegészítés. Sajna én is email-ban kaptam, ezért nem tudtam csak a linket betenni. De hát van itt annyi egyéb bejegyzés, hogy gondoltam így is elmegy. Még egyszer köszi az észrevétel, javítást.

Előzmény: norris53 (104502)
cloaked szept. 24. Creative Commons License 104503

Mi a különbség a pálinka és a párlat között? – ebben a formában ez egy mesterségesen gerjesztett mítosz. A pálinkautánzatok neve összetételtől függően szeszes ital, likőr, ízesített vodka. „Párlat” nevű ital hivatalosan nincsen. Már kifejtettem a Wikipédián: Pálinka#„Pálinka és párlat”

Van-e olyan, hogy mézes pálinka? – ha a teába rumot keverek, akkor az nem rum lesz és nem tea, hanem rumos tea. A boros kóla sem bor, és nem is kóla, hanem boros kóla. Ha a pálinkába mézet teszek, az bizony mézes pálinka lesz. Az egy teljesen más kérdés, hogy a pálinka neve (EU-s multikulturális megfontolásokból) címkézéskor egyáltalán nem szerepelhet olyan italok nevében, amik nem pálinkák.

Mi az a törköly-pálinka? „Egyik leghagyományosabb párlatfajta.” – a szilárd alapanyagból készült párlatok elég kései gyerekek, évszázadokkal a szeszfőzés elterjedése után jelentek meg, európai és magyar viszonylatban is. Csak a pálinkák közt tartozik a legkorábbiak közé (a szilva mellett). A csigerből esetlegesen (nem jegyeztek fel ilyet) készült „égettbort” lehetne a törkölypálinka elődjének tekinteni, de az igazi törkölypálinkát (és törkölypárlatot) a törvény szerint is közvetlenül törkölyből főzik.

Hány alkohol-százalékos lehet egy pálinka? – sosem sikerült kiderítenem, honnan származik ez az állítólagos 55%-os maximum, de ennél erősebb (asszem 60-as) pálinkák is vannak magyar kereskedelmi forgalomban.

Mit jelent a bérfőzés? – a saját gyümölcsösből származó gyümölcs a törvénytervezetben volt, a kész törvénybe saját tulajdonú (akár vásárolt) gyümölcs került.

Mennyibe kerül egy üveg jó pálinka? – szerintem olyan sose volt az 2004-es eredetvédelem óta, hogy 3000 Ft/fél literes pálinka jó legyen. Ma mindenesetre 5000/félliter alatt csak felejthetőt kapsz, és fölötte is van értéktelen.

norris53 szept. 24. Creative Commons License 104502

Elég ha belinkeled - de szerintem itt már mindenki tudja :-)

HunDeszt Nemzeti pálinka- és Nemzetközi Párlatversenyen 20 pontos skálán 14 pontot kell elérni a bronzéremhez, 16-ot az ezüst, 18-at az arany éremhez. :-)

Ott igen de máshol nem törvényszerű !

beller1 szept. 24. Creative Commons License 104501

Kaptam, közzéteszem, hátha érdekel valakit:

Forrás: boraszportal.hu

A pálinkát mindenki jól ismeri, hiszen hungarikumról van szó. Ugyanakkor gyakran tévesen keverjük össze a különböző párlatokkal. Azzal sem mindig vagyunk tisztában, hogy kell-e cukrot tenni a gyümölcsbe főzés előtt, vagy hogy milyen hőfokon és milyen pohárból kell inni a pálinkát. 

Mi a különbség a pálinka és a párlat között?
A párlat valamilyen cukrot tartalmazó alapanyagból készül erjesztéssel és lepárlással, a pálinka esetén ez az alapanyag a gyümölcs. Párlat bárhol készülhet, a pálinka hungarikum. A párlat ízesíthető, pálinka esetén a jelenleg hatályban lévő rendelet nem engedi adalékanyagok használatát. A legfontosabb, hogy a pálinkát rendelet szabályozza, a párlat, snapsz, desztillátum szavakra vonatkozóan csak uniós szabályozás van. Tehát: minden pálinka párlat, de nem minden párlat pálinka!

Van-e olyan, hogy mézes pálinka?
Bár a kifejezést használják, a jelenleg hatályban lévő rendelet miatt azonban "mézes" pálinkát a boltok polcain nem találhatunk, hiszen semmilyen adalékanyag használata nem engedélyezett, beleértve a mézet is.

Mit jelent az, hogy „kisüsti” pálinka?
Egy pálinka akkor „kisüsti”, ha kisüsti eljárással készült. A kisüsti eljárás azt jelenti, hogy legalább kétszeres lepárlást alkalmazunk; az üstök hő-felülete rézből készült; az üst befogadóképessége nem haladja meg az 1000 litert.

Mi az ágyas pálinka?
A jelenleg hatályban lévő rendelet megengedi a fajtaazonos érett gyümölcs használatát ízesítés céljából. Ha valamilyen érett vagy aszalt gyümölcsöt helyezünk a pálinkába, akkor az kioldja a gyümölcsben lévő aromaanyagokat ill. gyümölcscukrot. A gyümölcscukor a magas alkoholtartalom miatt már nem tud kierjedni, ezért a pálinka édes lesz. Az ilyen eljárással készült terméket ágyas pálinkának nevezzük.

Az ágyas szó onnan ered, hogy a gyümölcs pálinkában való elhelyezését a pálinka ágyazásának hívják: „megágyaztak az üvegben, hogy a pálinkát hosszú időre, puha gyümölcságyra fektethessék”.

Mi az a törköly-pálinka?
A törköly préselt, száraz szőlőt jelent. A legjobb törköly-pálinkákhoz a préselendő szőlőt előbb bogyózzák, ezért nem jelenik meg benne a szár íze. Egyik leghagyományosabb párlatfajta. Mindenhol, ahol fejlett a borkultúra, fejlett e „borászat melléktermékéből” készülő párlatkultúra is. A világ leghíresebb ilyen törkölypárlata az olasz Grappa.

Mi az a „seprő-pálinka”?
A seprő a borkészítés során a borban kialakult „üledék”, amelyből alkoholtartalma miatt párlat készíthető. A jelenleg hatályban lévő rendeletben nincs ilyen kategória, ezért a belőle készült párlatot hivatalosan nem nevezhetjük pálinkának.

Van-e diópálinka?
Hivatalosan nincs, a diónak ugyanis nincs megfelelő mennyiségű erjeszthető cukortartalma. „Diópálinkának” nevezett italt azonban sok helyen készítettek őseink, ami nem dió erjesztésével és lepárlásával készült, hanem egyéb (pl. törköly) pálinkában áztattak puha zölddiót, ezáltal a pálinka átvette a zölddió ízét.

Hány kilogramm gyümölcsből lesz 1 liter pálinka?
Gyümölcstől függ. Legtöbb pálinkát sárgabarackból, szilvából, törkölyből készíthetünk, melyekből egy liter pálinkához 9-10 kg szükséges. Legkevesebb pálinka pedig például kökényből, somból, berkenyéből készül, egy liter pálinka elkészítéséhez 40-45 kg-ra is szükségünk lehet.

Hány alkohol-százalékos lehet egy pálinka?
A jelenleg hatályban lévő rendelet szerint legalább 37,5 %, legfeljebb 86 % (térfogatát tekintve, azaz V/V). Forgalomban lévő pálinkáknál a jellemző alkoholtartalom 40-50%. (Forgalomba csak 37,5% és 55% közötti pálinkák kerülhetnek.)

Mit jelent a bérfőzés?
Saját gyümölcsöskertjéből származó gyümölcsöt kedvezményes adó (bérfőzési szeszadó) – mely a jövedéki adó 50 százaléka – megfizetése mellett bárki hivatalosan lefőzetheti egy erre a tevékenységre engedéllyel rendelkező szeszfőzdében. A bérfőzető évenként - gyümölcstermelő háztartásonként  - 50 liter 86 fokos gyümöcsszesznek megfelelő pálinkát főzethet. Ez 50%-os pálinka esetén 86 literre ad lehetőséget. A bérfőzés szolgáltatás, a főzető a főzési díjat (a szolgáltatást) és a bérfőzési szeszadót fizeti meg a pálinkafőzdében. Az így elkészült pálinka forgalomba nem hozható!

Van-e erdélyi pálinka?
A pálinkafőzés magyarsághoz kötődő tevékenység, így kiváló „pálinkákat” készítenek Felvidéken, Vajdaságban és Erdélyben is. A jelenleg hatályban lévő rendelet azonban nem engedi Magyarországon kívül készült gyümölcspárlatok esetén a pálinka szó használatát (kivéve sárgabarack esetén 4 osztrák tartományt).

Kell-e cukrot tenni a gyümölcsbe főzés előtt?
Nem. A jövedéki törvény nem engedi, de nem is érdemes. A cukor növeli ugyan az alkohol-kihozatalt (ugyanannyi alapanyagból több alkoholt kaphatunk), azonban az így készült párlatban kevesebb az aromaanyag (ugyanannyi aroma több párlatban próbál érvényesülni), valamint a kizárólag gyümölcsből készült párlat másnap nem okoz fejfájást!

Milyen hőmérsékleten igyuk a pálinkát?
A hideg „elrejti” az ízeket, illatokat, ezért jó pálinka optimális fogyasztási hőmérséklete 18-20 °C.

Vannak-e nemzetközi pálinkaversenyek?
Mivel a pálinka hungarikum, ezért nemzetköziről nem beszélhetünk, de nemzeti és egyéb helyi pálinkaversenyek léteznek. Legismertebb pálinkaversenyek a HunDeszt Nemzeti pálinka- és Nemzetközi Párlatverseny, valamint a Gyulai Országos pálinka- és Nemzetközi Gyümölcspárlat Verseny, melyeket évente rendeznek. A pálinkafőző mesterek számos nemzetközi párlatversenyen méretik meg pálinkáikat. Legismertebbek például: Destillata (Bécs), World Spirits Award (Klagenfurt), IWSC (London), Concours Mondial (Brüsszel).

Mi alapján kapják a pálinkák az érmeket pálinkaversenyeken?
Ha egy pálinka arany érmes, az nem azt jelenti, hogy a legjobb, hanem hogy egy bizonyos pontszámot elért a versenyen. Például a HunDeszt Nemzeti pálinka- és Nemzetközi Párlatversenyen 20 pontos skálán 14 pontot kell elérni a bronzéremhez, 16-ot az ezüst, 18-at az arany éremhez. A zsűri 4 szempont alapján bírálja a termékeket: technológiai korrektség, gyümölcsjelleg, íztisztaság, harmónia. Az arany érmesek közül kategóriánként szubjektív módon kiválasztják azt, melyet a legjobbnak tartanak. Ezek a pálinkák arany érmen túl Champion-díjat is kapnak.

Milyen a pálinkáspohár?
Az optimális pálinkás pohár talpas, és tulipánformájú, melyből kellőképpen tudjuk segíteni a gyümölcsillatok intenzív áramlását.

Mennyibe kerül egy üveg jó pálinka?
Az ár sok tényezőtől függ. Azonban ha egy fél literes pálinkát boltokban 3000 Ft alatt megkaphatunk, okkal kételkedhetünk a pálinka minőségét illetően.

szilvakukc szept. 24. Creative Commons License 104500

Sajnálom, hogy ezeket a szardarabokat pálinkának hívod, és még reklámozod is! De az is látszik, hogy nem ittál még igazi málnapálinkát!

Ha nekem nincs gyümim, nincs pálinkám!

A pálinka gyümölcsből készül nem tudtad? A többi hazugság, és én nem vagyok hazudós!

kupeci szept. 24. Creative Commons License 104499

:)

Előzmény: obsitos3 (104498)
obsitos3 szept. 24. Creative Commons License 104498

Ezzel a mentalitással ne állj neki.

Előzmény: vviktor1 (104496)
Tan-csi szept. 24. Creative Commons License 104497

Szia,

A törköly kitűnő pálinka, annak aki szereti (Ittam is most egyet). Én a teljes törkölyt szeretem, azaz szárral együtt hordóba betaposva keményre, fóliát rásimítani úgy, hogy a hordó száján túllógjon és le lehessen hajtani a hordó külsejére. Fóliába vizet öntve légmentesen zárható. Cukrot itteni tapasztalatok alapján 3% körül szoktunk tenni, ha kell.

Előzmény: vviktor1 (104496)
vviktor1 szept. 24. Creative Commons License 104496

Potkivánok a zuraknak, kezdenek rábeszélni az idei gyümölcshelyzet miatt, hogy próbáljam meg a törkölyt is, kérdésem ki hogy csinálja, esetleg tutitipp ? Igazából nem látok benne sok fantáziát. Csak víz és cukor kell hozzá ? milyen arányban, és egyátalán hogy lesz a kipréselt szőlőhéjból még bármilyen lé ???

gabor0036 szept. 24. Creative Commons License 104495

Keresel még Extol fúrógépet? Nalunk a barkácsban csak ezt forgalmaznak (én is ma tudtam meg) Ami nincs polcon, azt egy hét alatt beszerzik. Az 1100W-os fúró náluk 12500Ft...

Előzmény: jancsusz (104044)
SándorTiszteletes szept. 24. Creative Commons License 104494

Tudom mikor érik, kollektívan az összes szőlőre gondoltam, de leírni már elfelejtettem :)

Előzmény: zsuzska60 (104489)
vasbogre szept. 24. Creative Commons License 104493

Többször írtátok, hogy lehetőleg kerüljük a sárgarezet a pálinkafőzőben. Milyen káros hatásai vannak?

cloaked szept. 24. Creative Commons License 104492

Ők még a századfordulón élnek, amikor gabonapálinka is létezett :)

Előzmény: szilvakukc (104487)
ROBI876 szept. 24. Creative Commons License 104491

Amúgy, a málna pálinkát itt olvastam anno, a "pálinkák császárnőjének" mondta valaki, míg a barack csak, a pálinkák királynője. Finom, a málna,,,nem rossz, de szerintem ízben visszafogottabb, szolidabb ízű pálinka. Részemről a "pálinka királynő" barack felett, nincsen több fokozat. ( talán csak hajszállal az ananász-pálinka,,,de az ritka jószág, én is csak egyszer ittam olyat, egészen a trópusokon éreztem magam tőle. :) )

ROBI876 szept. 24. Creative Commons License 104490

Én szoktam....Árpából enzimesen kisüsti és whisky módszerrel szeszt készíteni, alszesz finomításakor 40-50 liter 35%-osba kb. 3-4 púpos evőkanál aktívszenet tenni. A kész szeszt visszahígítom 46-47%-ra, majd megy bele a minőségi gyümölcsaroma, ami csak Pesten, Olasz boltjában kapható. Literenként az adagolási útmutatóban szereplő 1 ml helyett, 1,2 ml aroma adja a kívánt összhatást, ízt. Finom a sárgabarack, az aszalt szilva aroma, és a málna aroma, így, ebben a sorrendben. Málna pálinkát ittam falun igazit, aki készítette, az is ivott az árpa-málnámból, nem talált különbséget.

Idén nekem gyümim nincs,,,talán, ha téli körtém lesz majd. De semmi gond, vannak árpa-pálinkáim.:-))) A sárgabarack és az aszalt szilva aromás párlat, kb. 90%-os hamisítvány. (illata kicsit visszafogottabb, az igaziénál, de az íze gyümölcsbomba, kisüstis ízű, az ízhatás dettó, mint egy finom igazi, jól készített, barackpálinkáé.)  Fontos a jó alapszesz, és a kisüsti módszer. Benne van így a kisüsti íz is, a "pálinkában", de pálinka módszerrel szedve az alapszeszt, abszolút nem lenne jó, tehát kizárólag whisky módszerrel megy a finomítás.

Előzmény: szilvakukc (104487)
zsuzska60 szept. 24. Creative Commons License 104489

augusztusban kellett volna, ilyenkor már nincs :-)

Előzmény: SándorTiszteletes (104483)
sleves szept. 24. Creative Commons License 104488

Általában frisset de pl szilvánál az aszalt nekem jobban bevált.

Előzmény: Laccci82 (104471)
szilvakukc szept. 24. Creative Commons License 104487

Pálinkát?????????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Előzmény: m.robi (104484)
zsorsz szept. 24. Creative Commons License 104486

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9213468 vagy itt,öreg muslicára koncentrálj!

zsorsz szept. 24. Creative Commons License 104485
m.robi szept. 24. Creative Commons License 104484

Kukoricából vagy búzából csinált már valaki pálinkát? Milyen íze van? Azt olvastam, hogy ezekből a gabona növényekből és krumpliból készülnek az alja pálinkák.... 

SándorTiszteletes szept. 24. Creative Commons License 104483

Még jó, hogy eddig nem vettem, az idei évjáratot amúgy is kihagyom. Majd talán jövőre.

barkócza szept. 24. Creative Commons License 104482

Fölhívtam mindkettőt, nincs nekik. Viszek hét végén.

Előzmény: barkócza (104481)
barkócza szept. 24. Creative Commons License 104481

Üsd be a googliba, hogy "hiradástechnikai alkatrészek Veszprém". Két boltot ad ki.

Előzmény: snapszmester (104479)
barkócza szept. 24. Creative Commons License 104480

Megyek hét végén Veszprémbe. Egyébként pl. lomex.hu, farnell.hu, el is küldik (LM335). Van  (volt) egy kis elektronikai bolt a belső gyűrűn a Pennytől a Bpesti út fele a baloldalon, ahol mindenféle kis üzlet van egy bokorban. Ha még létezik, érdemes felhívni.

Előzmény: snapszmester (104479)
snapszmester szept. 24. Creative Commons License 104479

Így kerek, és különben is, elfogyott az összes tartalék érzékelőm. Hol lehet beszerezni rajtad kívül? :-)

snapszmester szept. 24. Creative Commons License 104478

Az éretlen költői túlzás. Az éréssel cukrosabb lesz, de a savak, aromák tompulnak. Az irsai korán érő fajta kevés savval, ellentéten a rizling, juhfark fajtákkal amik éretten is savasak. 

A borászok nem csak a cukorra a savakra is gyúrnak. Mi is rájöttünk hogy ami a bornak jó az pálinkának is finom.

barkócza szept. 24. Creative Commons License 104477

Ez a borászok között is általános vélekedés, hogy az illatos fajtákat teljes érés előtt (értsd: éretlenül) kell leszedni, mert az érés során veszít az illatból, lebomlanak a savak. Más borászok azt mondják, hogy bort csak érett szőlőből szabad csinálni, azt pedig, hogy cukor is legyen, sav is legyen, az illat is megmaradjon, megfelelő zöldmunkával kell elérni.

rézműves1 szept. 24. Creative Commons License 104476

...ha nagyobb mennyiségű gyümölcsöt szeretnél az aromakosárba tenni, akkor célszerűbb, több 2-3 emeletes aromakosarat használni...

.........ez a sisakba tehető......

SándorTiszteletes szept. 24. Creative Commons License 104475

Az Irsait miért kell, kissé éretlenül?

Előzmény: snapszmester (104456)
rézműves1 szept. 24. Creative Commons License 104474

...én is azt mondom, hogy ha lehet frisset tegyél (amíg van)...az aszalt gyümölcs az ágyazáshoz lehet nagyon jó, (persze annak aki így szereti)..DD...a mennyiséget nagyban meghatározza, az aromakosár mérete...ha a főzőüst űrtartalmához arányosan lett készítve, akkor nincs gond...megtömni nem érdemes (túl magasra sem) és a gyümit sem szabad túl apróra vágni, inkább darabosabbra, mert a gőzöktől összeeshet, eltömi a réseket és így nem tudja a gőz rendesen átjárni...

zsuzska60 szept. 24. Creative Commons License 104473

legfeljebb felezünk :-)

ha tudsz, mindenképpen frisset tegyél, több benne az aroma és az illat. Az aszalt pótcselekvés.

sogi01 szept. 24. Creative Commons License 104472

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (104436)
Laccci82 szept. 24. Creative Commons License 104471

"Fizetnék egy jó kérdésért."(Snapszi)

Aromakosár használatánál, friss vagy aszalt gyümölcsöt ajánlotok?

Valamilyen arányszámot tudnátok mandani, mennyihez - mennyit?

Üdv

Babar66 szept. 23. Creative Commons License 104470

Mikor is fogunk kóstolni?  :)))

Előzmény: szilvakukc (104468)
barkócza szept. 23. Creative Commons License 104469

Szerintem kóstoltad múltkor.

Előzmény: szilvakukc (104468)
szilvakukc szept. 23. Creative Commons License 104468

És még nem kóstoltuk össze???? No eztetet sürgősen be kő pótolni! Beszéljünk hamarost!

Egyébként, nekem is, 15%-os lett az alszesz.

Előzmény: barkócza (104465)
barkócza szept. 23. Creative Commons License 104467

Ittam is gyorsan egy kis galagonyát.

Előzmény: barkócza (104465)
Hurkafej szept. 23. Creative Commons License 104466

Nem túl jellemző az, hogy kipróbálhasd a terméket valójában, mielőtt megvennéd.

Előzmény: nebamun (104446)
barkócza szept. 23. Creative Commons License 104465

Ízlések és pofonok. :) Szerintem különleges, elsősorban illatban.

Nem tettem hozzá cukrot, 2,5-3liter/100kg (50%-os pálinkára vonatkoztatva) a kihozatal, de nagyon kicsavarva a cefrét. Hátrány, hogy 8-10%-os az alszesz.

(Az a 2,5-3 úgy jön ki, hogy az utópárlatot is lefinomítom, és hozzáadom a pálinkához.)

Előzmény: szilvakukc (104462)
szilvakukc szept. 23. Creative Commons License 104464

A módszerek:

Amíg nem értesz hozzá, addig próbálj olyan társat szerezni, aki igen.

Ha belejössz, fel fogod ismerni, miből mit vegyél meg.

Nem egyszer mentünk már el messzire valamiért, és nem hoztuk el.

Sáros, koszos gyümit soha nem vegyél meg. Marha nagy mázlid volt, hogy nem lett akroleines, egyáltalán nem javítható hiba.

Tök mindegy, ki a gyümölcstermelő, mindegyik el akarja adni a legszarabbat a legmagasabb áron, Te meg meg akarod venni a legjobbat, a legalacsonyabb áron. Ez az örök háború. És a háború olyan. Néha elveszítjük a csatát, néha megnyerjük.:)))

Előzmény: Elveon (104448)
szilvakukc szept. 23. Creative Commons License 104463

Nem! Reklám!

Előzmény: Pecabubus (104447)
szilvakukc szept. 23. Creative Commons License 104462

Rengeteg víz kell hozzá, kb. 3szoros, hogy kezelhető legyen a cefre. A múlt évi adataim, ha érdekelnek:

100kg galagonya/300 liter édescefre;

Napfény: 3kg

ph:3,9

Akkusav:3dl

ph:3,2

Főzés előtt megmértem Malligand készülékkel a cefrét, 1,6% kihozatalt mutatott!!!!!!

Pálesz: 5,5l 46%-os

És nem egy nagy durranás. Olyan, mint a csúnya nő: Érdekes!:DD

Előzmény: janika.p (104453)
Baracilin szept. 23. Creative Commons License 104461

Az idei gyümölcsöket szerintem semmilyen esetben se vedd alapul....ennyire vadul szar kihozatalaim nem voltak soha.

A gyümölcsöt meg ránézésre veszem....jólnézki jöhet / gáz és nem kell....

gabor0036 szept. 23. Creative Commons License 104460

Fél év múlva nézd meg azt az irsait! Ha úgy viselkedik mint a sargamuskotaly, akkor durván változni fog pozitív irányba!

Előzmény: Elveon (104454)
gabor0036 szept. 23. Creative Commons License 104459

kb 420l bogyózott szakszerűen cefrézett napfény mentes irsai cefréből 78L pálesz lett. Első Irsaim, de egyik kedvencem lesz. Szenzaciosan finom. :)

Babar66 szept. 23. Creative Commons License 104458

Mi az, hogy "nem teljesen kierjedt"? Két nap után lefőzted? Egy átlagos cefre egy hét alatt kierjed. És ha még élesztőt is használtál, és 15 foknál melegebb helyen erjesztettél, akár 4-5 nap alatt kierjed. Ha a gyümölcs nem volt túlérett ( potyogós), vagy teljesen érett, akkor a kihozatalod  csökkenni fog ( bár tapasztalatom szerint nem jelentősen) de az akkor is ugyan olyan gyorsan kierjed. Viszont az illatokon nyerni fogsz, az biztos. A szőlőre különösen igaz, hogy ha túlérik, csökken a savtartalma, ezáltal a frissessége, az illatanyagai. De a cukor tartalma, így a kihozatala nőni fog.  

barkócza szept. 23. Creative Commons License 104457

Ha visszakeresel, megtalálod. Nincs vele trükk, csak éppen a birs hozzá képest egy könnyen keverhető cefre. Ha egy kis vízzel keverőszárral összetöröd, vigyázz, mert tíz perc múlva úgy beköt a vödörbe, mint a beton. Nagyon sok víz kell hozzá, majd meglátod. Ja, és a pektinbontó kihagyhatatlan.

Előzmény: janika.p (104453)
snapszmester szept. 23. Creative Commons License 104456

Először is őszinte részvétem.

Nekem 20 év alatt nem volt ennyi bajom a saját cefréimmel.

A tiszta irsai rettenetesen mosóporos ízre és illatra. Lehet hogy szerencséd hogy így sikerült.

A földes barack az bukta. A többinek meg kell lenni a fajtára jellemző karakternek. 

Minden cefrének ki kell teljesen erjedni. Az alapanyag érettségi foka határozza meg az aromákat. Az irsainak kissé éretlennek a körtének pont érettnek a szilvának túlérettnek kell lenni. Szerintem.

gombászok szept. 23. Creative Commons License 104455

Zsákbagyümölcsöt sose vegyél!!!

Olyat vegyél, amit megennél, akár mosás nélkül is!!

Más (ár)kategória, de az lesz az olcsóbb, és a finomabb!!

Tanulópénz!!!!!!!!!!!

Elveon szept. 23. Creative Commons License 104454

Az irsai illatával semmi problémám nem volt és az íze sem volt rossz a nem teljesen kierjedtnek. Ami kiforrt annak nem volt íze és illatanyaga is kevés volt. Tehát az Irsainak teljesen kierjedten is jónak kell lennie mindig, ha megfelelően van lecefrézve?

Előzmény: zsuzska60 (104451)
janika.p szept. 23. Creative Commons License 104453

megöl az unalom ezért rávettem magam hogy mejek galagonyát szedni aki csináltmár leirná hogyan kell cefrézni mert még ezzel a gyümölcsel nemvolt dolgom előre is köszönöm :)

Pecabubus szept. 23. Creative Commons License 104452

Köszönöm a válaszokat!
Léalma, hmmm... szeretek kísérletezni, és almapálinkát pont nem készítettem még.

zsuzska60 szept. 23. Creative Commons License 104451

1. nem "cefrének való" gyümölcsöt veszek, hanem lekvárnak valót!

2. előre meggondolom, hogy kell-e, ha igen, akkor nem kérdés, hogy megveszem, akármibe is kerül.

3. kísérletezni a 30-40 Ft-os léalmával szoktam.

4. cefrézést tanulni a Miklós1-féle 1x1 alapján tökéletesen jó az olcsó gyümölcs.

5. ahol szép gyümölcsöt adnak, oda visszajárok.

6. ha az Irsaiból nem tudsz legalább egy mosópor illatot kiszedni, akkor benned lehet a hiba. Igaz, hogy az idén íztelenebbek a gyümölcsök, de ennyire azért nem. Ja, a kihozatal is kevesebb, de ez sem meglepetés.

zsuzska60 szept. 23. Creative Commons License 104450

Alma, birs, cseresznye, csipkebogyó, egyéb kemény vad gyümölcsök

nebamun szept. 23. Creative Commons License 104449

Azt hiszem ez egy alig feltárt terület :)

A gyártói javaslatok rá vannak írva (alma, birs, illatos szőlő,...), de konkrét tapasztalatot semmit nem találtam. Idén kísérleti jelleggel csináltam kajszit, cigánymeggyet és germensdorfi cseresznyét ilyen enzimmel és enzim nélkül, ki van már főzve mindegyik, de az enzimes a +4hét miatt egy hónappal fiatalabb, értelmesen nem lehetett még összekóstolni megérte-e a plusz 4 hét macerát.

A vilmoskörte, cserszegi, chardonnay, birs cefre csak enzimmel készült, nem volt elég mennyiség (és idő, türelem) a kontroll csoport elkészítéséhez is.

Elveon szept. 23. Creative Commons License 104448

Idén vettem többféle gyümölcsöt, hogy teszteljem őket illetve teszteljem az egylépcsős és kisüsti közötti különbséget. Sárgabarackot vettem elsőnek Kecskemét mellett. Már össze volt szedve zsákokba de kívülről szinte csak a föld/sár látszott. Mondták, hogy a nagy pálinkafőzdék sem szoktak megijedni egy kis földtől. Én sem ijedtem meg de részben elképzelhető, hogy emiatt lett a 2 mázsa barackból 6 liter pálinka. Képtelenség volt lemosni mert már szinte lé formában volt. Érződött rajta a barack íz de valahogy nem az a finom barack íz volt. mindegy volt, hogy kisüsti vagy egylépcsős, mindkettő gyenge volt.

Második alkalommal őszibarackot vettem (másik helyen) melynek a cefréje nagyon jó illatú volt. Kifőzés után az ízzel nagyon elégedett voltam viszont a mennyiség nagyon kevés lett. Egylépcsős és kisüsti között nem nagyon tudnak különbséget tenni mások, valaki azt mondta, hogy az egylépcsős ízesebb ami egyébként nem igaz, határozott különbség van a két technológia között. Lényeg, hogy mindkét módszerrel jó pálinka lett belőle.

3. irsai Olivér: gyülölcs szép, ízletes. Raktam hozzá élesztőt, pektinbontót majd az egyik kierjedt hordót kifőztem egylpcsőben. Íze semmi. A másik hordóban nem volt még 100%-ig kierjedve, lefőtem azt is egylépcsőben és kicsit érződött a muskotályos íz. Kisüstit nem csináltam belőle, bár jobb lett volna a nem teljesen kierjedtet inkább kisüstiben főzni.

4. besztercei szilva két helyről. Kisüstiben főztem és megtapasztaltam azt amikor az ember egy sokat remélt cefrétől jó pálinkát vár és az első kifolyó szeszt kóstolva valahogy nem az igazi. Majd próbálja magát nyugtatni, hogy biztosan érzéki csalódás és hamarosan elfogadja az igazságot: egy pocsék pálinka lett belőle. Semmi íze nem lett az egyiknek, a másiknak lett minimális íze de az sem az igazi. Teljes csalódás.

5. A debreceni muskotálytól sem várok túl sokat ezek után mert onnan hoztam ahonnan a beszterceit.

Összességében elmondhatom, hogy anyagilag rengeteget veszítettem azon tapasztalat árán melyet sikerült megszerezni. A sárgabaracknak biztosan nem tett jót a rengeteg föld de nem feltétlenül (csak) emiatt lett kevés belőle. Nem megfelelő időben kaptak a fák csapadékot stb. Az íze nem tudom mitől lett kellemetlen, talán a sok föld de ez is lehet a csapadékhiány.

Őszibarack (sárga húsú): kiváló íz, kis kihozatal. Elképzelhetőnek tartom, hogy az ízét azért tartotta meg mert nem erjedt ki 100%-osan. A kihozatalért az időjárást okolom. Van olyan tapasztalata valakinek, hogy teljes kierjedés előtt főz bizonyos gyümölcsöket a jobb aroma végett?

Ugyanaz az Irsai Olivér. Úgy éreztem mintha elillant volna az aromája a teljesen kierjedtnek, pár nappal vagy akár egy héttel előbb kellett volna főznöm. Véleményem szerint az erjedés elején túl nagy hő szabadul fel és elvész az aromák egy része, valamint a teljes kierjedés után is aromavesztés van. Mi a tapasztalatotok vele?

A besztercei - ahogy olvastam - kicsit túléretten jó szedni és akkor van jó pálinka belőle. Az enyém nem tűnt túlérettnek, sőt, inkább kicsit éretlen volt. Ez lehetett a (egyik) gond.

Igazi zsákbamacskának érzem a gyümölcsvásárlást cefrének, viszont kevés is a tapasztalatom. Ti milyen szempontokat vesztek figyelembe egy-egy gyümölcs nagyobb tételben való vásárlásánál? Van egy bevált gyümölcstermelő és inkább attól vásároltok? Milyen módszereitek vannak arra, hogy a fenti veszteségeket elkerüljétek vagy minimalizáljátok?

Pecabubus szept. 23. Creative Commons License 104447

Uraim (és Hölgyeim) van olyan gyümölcs aminél rutinszerű vagy erősen javasolt a Lallzyme aromafeltáró enzim alkalmazása?

nebamun szept. 23. Creative Commons License 104446

Sehol nem lehetett eddig kapni. Ne linkelj webshopot, mert nekik sincs, "szokott lenni", de most nincs, de majd jön még, esetleg megrendelik. Én meg kipróbálnám előtte mit tud valójában.

Előzmény: Hurkafej (104428)
Yosua szept. 23. Creative Commons License 104445

köszönöm.

eltaláltad. 5fokkal elöbb hagyta abba.

Előzmény: snapszmester (104441)
Yosua szept. 23. Creative Commons License 104444

igen így gondoltam.

2 nap különbséggel főztük az én javamra és nem szűrtünk csak gézlap volt ott.

most szűröm a kozmát a cefrénél. remélem most rendben lesz.

Előzmény: barkócza (104440)
barkócza szept. 23. Creative Commons License 104443

Galagonya, esetleg még vadkörte, ugyan ez utóbbi nem nagyon termett az idén.

Előzmény: janika.p (104442)
janika.p szept. 23. Creative Commons License 104442

miilyen erdei gyümölcsből lehet most pálinkát főzni?

snapszmester szept. 23. Creative Commons License 104441

A cukorból  nem lesz kozmaolaj és a többlet alkohol miatt nem válik ki. Esetleg a haver erősebbre hagyta mint te.

Előzmény: Yosua (104439)
barkócza szept. 23. Creative Commons License 104440

Nem jól gondolod. Annyi lehet benne, hogy ha megcukrozod, akkor több alkoholra juthat közel ugyanannyi kozmaolaj. Mégis, azt hiszem, volt bőven más különbség is. Pl. a barátod korábban főzte, te később. Ő jól szűrt kozmaolajat, neked nem sikerült ugyanez.

Ha a cefrefőzésnél szűröd a kozmaolajat, egyik esetben sem lesz opálos.

Előzmény: Yosua (104439)
Yosua szept. 23. Creative Commons License 104439

sziasztok!

jól gondolom, hogy a cefréhez adott cukor felvesz valamennyi kozmaolajat?

mert a haver mindent úgy csinált ahogy én, még a gyümi is ugyan arról a fáról való csak ő rakott hozzá 5% cukrot . én meg nem. 

nekem opálosodott, neki meg nem.

zsorsz szept. 23. Creative Commons License 104438

Csak a világ még egybe legyen addig,meg tudjak mesélni!:)

Előzmény: Tucso69 (104435)
vasbogre szept. 23. Creative Commons License 104437

Lehet, hogy csal nem tudom, mindig ezzel állítom be az alszeszeimet 20-25 közé.

Előzmény: Amphenol (104424)
sogi01 szept. 23. Creative Commons License 104436

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (104398)
Tucso69 szept. 23. Creative Commons License 104435

Ok, majd meséld el milyen lett! :-)

Előzmény: zsorsz (104433)
Tucso69 szept. 23. Creative Commons License 104434

Hajrá! :-) Ott voltam.

Előzmény: zsuzska60 (104385)
zsorsz szept. 22. Creative Commons License 104433

Végül is egy idei II lépcsős kb.60% besztercei és stanley-rodna,51fokos nedűje lett eltéve.

Előzmény: Tucso69 (104431)
Tucso69 szept. 22. Creative Commons License 104432

Finom is az! :-)

Előzmény: snapszmester (104350)
Tucso69 szept. 22. Creative Commons License 104431

1. 18.-ik szülinapján bontanám fel, hogy ihasson belőle szerencsétlen gyerek!

2. ilyen hosszú távra biztos nem ágyaznám, inkább valami karakteres, mondjuk szilva, vagy szőlő pálinkát tennék el neki!

Előzmény: zsorsz (104280)
Hurkafej szept. 22. Creative Commons License 104430

Ahogy írod :D

Egyik tanárom így mondta, vagy így hallottam, és megmaradt rosszul! :)

Előzmény: schlumbergerrrr (104429)
schlumbergerrrr szept. 22. Creative Commons License 104429

fr, refraktométer

Előzmény: Hurkafej (104428)
Hurkafej szept. 22. Creative Commons License 104428

Reflaktométer? :)

Előzmény: nebamun (104423)
szilvakukc szept. 22. Creative Commons License 104427

Jó, hogy pontosítottál, mer hát azé így mégiscsak izé....... meg bigyó......... szóval, hát azé mingyá más.:DDD

Előzmény: Amphenol (104426)
Amphenol szept. 22. Creative Commons License 104426

Hogy pontosítsak az előző hozzászólásomon : mind a 3 mérőm jó 50 fok környékén , ( gondolom mikor bedobálják a súlyt , beleteszik a papírt , mielőtt rögzítik , ilyen oldatban állítják be . )

a 20-90 -es  eléggé minuszos az alsó tartományban .

AMp

Előzmény: Amphenol (104424)
barkócza szept. 22. Creative Commons License 104425

Ugye, a kulcs az, hogy az adott tf%-os pálinka hány m%-os. Ezt a táblázat direkt nem adja meg, vissza kell keresni benne.

Előzmény: nebamun (104423)
Amphenol szept. 22. Creative Commons License 104424

Óvatosan a mérővel , az én 20-90-es mérőmnél a papír alatt van a 10 fok , a 10-nél meg kb 17 fok .

( Egy másik "komolyabb" mérővel , illetve "gyári " 51 fokos pálinka visszahigításával ellenőrizve ...)

Előzmény: vasbogre (104417)
nebamun szept. 22. Creative Commons License 104423

Akkor már csak egy fokoló kellene, amivel tized pontossággal lehet szeszfokot mérni :-P

Mindenképp kipróbálom, van digitális mérlegem, könnyebb tömeget mérni mint a térfogatot becsülni.

Előzmény: barkócza (104421)
Feriba51 szept. 22. Creative Commons License 104422

Nem érted, de nem baj:-)))

Jó nedűt!!!!

Előzmény: Pecabubus (104420)
barkócza szept. 22. Creative Commons License 104421

Itt van egy táblázat, ami a tömegszázalék-sűrűség összefüggést adja meg. Ebből végülis minden kijön.

http://www.handymath.com/cgi-bin/ethanolwater3.cgi?submit=Entry

Előzmény: nebamun (104418)
Pecabubus szept. 22. Creative Commons License 104420

Hőmérő jó, számológép a telefonon rossz, értem.

Előzmény: Feriba51 (104419)
Feriba51 szept. 22. Creative Commons License 104419

Na. látod, hogy mégis fejlődik a technika!:-))))

Ezért nem kell a páracsőre rátenni a kezünket, hanem a bekalibrált hőmérő megmutatja mikor fog megcsordulni a nedű. Esetleg kisebb nagyobb tévedéssel.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: snapszmester (104411)
nebamun szept. 22. Creative Commons License 104418

Ez a tömegmérés jó ötlet, e próbát megér. Alkohol térfogat%/tömeg% átváltó táblázatot hol találok? Esetleg van rá képlet?

Előzmény: barkócza (104406)
vasbogre szept. 22. Creative Commons License 104417

Az idei szilvám elég ízetlen, kis cukortartalmú volt, így nem is vártam tőle sokat. 35 kg-ba 0,5 kg cukrot tettem (+ élesztő, pektinbontó), szépen kiforrt, viszont csak 5 hétre tudtam főzni. Az alszesz 49 fokosan indult meg, elején ízre illatra jó, majd kezdett savanyodni. Aztán lefőztem 5 litert és ekkor jött a meglepetés. A fokolómon (Fehér, 20-90) nem is tudtam mérni, a papír alatt volt, kb 10 fokos lehet. Most van 5 liter 10 fokos szilva alszeszem, gondolom ezt így nincs értelme finomítani. Viszont van 2 liter cseresznye alszeszem ami lehet vagy 35-40 fokos, mert "leült" a 40 kg cefre alja, és keverő hiányában nem tudtam tovább főzni, megállt hiába fűtöttem. Plusz van még 1-1,5 liter cseresznye utópárlatom is. Érdemes ezeket összekeverni a szilvával és így finomítani? Összeöntve bőven meglenne a 20-25 fok, szerintem még higítani is kellene rajta. Vagy kuka a szilva?

golyós szept. 22. Creative Commons License 104416

Érdekes, én fejben számolok, vagy ha problémám lenne, akkor aznap már nem iszom többet, és majd kiszámolom másnap....

üdv.g.

Előzmény: firekiller (104412)
szilvakukc szept. 22. Creative Commons License 104415

Ezt én sem értem, miről beszélnek! Nekem sem kell Android, Terminátor, Mimetikus Polialoid, meg semmi ilyesmi. Osztok, szorzok, oszt hígítok, ezzel kész is a pálesz.

Előzmény: rézműves1 (104409)
gabor0036 szept. 22. Creative Commons License 104414

Pl a hőmérséklet korrekciót nem tudja. 

Hurkafej szept. 22. Creative Commons License 104413

Ha már mondjuk a telefont használom számológépnek, akkor nem mindegy, hogy ugyanazon az eszközön beírom az adatokat és kiírja mennyi vizet igényel vagy, hogy elkezdem bepötyögni a számolást? Szerintem a végeredmény ugyanaz lesz. :) Csak épp az egyikben több a hibalehetőség.

Előzmény: firekiller (104412)
firekiller szept. 22. Creative Commons License 104412

Fokolójuk még csak lenne, de az okostelefon elnyomja a józan paraszti ész használatát :(

Előzmény: zsuzska60 (104410)
snapszmester szept. 22. Creative Commons License 104411

Tiéd a legjobb. Kétszer elolvastam de még mindig nem értem. :-)

zsuzska60 szept. 22. Creative Commons License 104410

csak azt nem értem, hogy a népnek nincs fokolója??? :-)

rézműves1 szept. 22. Creative Commons License 104409

...hogy Ti miket találtok..DD...én meg ki tudom számolni!!, egy sima számológéppel...mert tudom, hogyan kell...a progi fejben van!!...

Előzmény: Pecabubus (104400)
barkócza szept. 22. Creative Commons License 104408

:))) Echt.

Előzmény: zsuzska60 (104407)
zsuzska60 szept. 22. Creative Commons License 104407

én egy f@sza szemre letöltött alkalmazást használok!

barkócza szept. 22. Creative Commons License 104406

Egyébként házi körülmények közt egyszerűbb mérlegen higítani, mert

1; általában otthon nincs egy egész sorozat mérőhengerünk, és egy 200ml-esen elég unalmas lemérni egy pár litert,

2; a tömegmérés jóval pontosabb és egyszerűbb, mint a térfogatmérés, minden háztartásban van 5kg-ig 1g-os felbontással mérő mérleg.

Vagyis, megmérjük a pálinkánk alkoholtartalmát tf%-ban. Az interneten keresünk egy táblázatot, ami a tf%-ot átszámítja tömeg %-ra. Megmérjük a higítandó pálinka tömegét, kiszámoljuk, hogy hány gramm alkoholunk van. Megnézzük az előbbi táblázatban a megcélzott töménységű pálinka m%-ban vett töménységét, kiszámoljuk, és kiszámoljuk, hogy hány gramm vizet kell hozzáadnunk.

Más kérdés, hogy otthon nem lövünk nyulat a pontos alkoholtartalommal, nem ellenőrzi a NAV, hogy tudunk-e higítani.

gabor0036 szept. 22. Creative Commons License 104405

Köszi!

Hurkafej szept. 22. Creative Commons License 104404

Létezik androidra is magyar "fejlesztés", pálinkafokoló néven. Hal oldaláról le is lehet tölteni.

szilvakukc szept. 22. Creative Commons License 104403

A Miklós napi áldás(gondolom, azt többen is sejtik), kevés a jó pálinkához, azért mást is teszek hozzá. Áruld már el, miért kell minden szart lefőzni? Tényleg ezért van ennyi guggolós. Van egy csajszi ismerősöm, meg kéne dugni. Igaz 110 éves, de még szűz. Azt is bevállalod, hátha jó lesz? 

Előzmény: stapika (104396)
snapszmester szept. 22. Creative Commons License 104402

Ez nagyon digitális, de mi lenne ha utánanéznél a százalékszámításnak. Nem fog ártani.

barkócza szept. 22. Creative Commons License 104401

Bizonyos okokból nem tudtam megnézni, de úgy hallottam, ezen a napon kivételesen tényleg az Újpest volt a jobb, így gratulálok nekik.

Előzmény: zsuzska60 (104385)
Pecabubus szept. 22. Creative Commons License 104400

Találtam iPhone-ra egy appot, az a neve hogy Distillers Toolbox, az ingyenes változata is tudja a hígítást. Beállítod hogy hány egység hígítandó szeszed van és milyen proof-ra szeretnéd, megmondja mennyi vizet kell önteni hozzá. A proof az ABV 7/4-e, 1.753 a szorzó. Tehát pl. a 45 fokos pálinka 78.8 proof, az 57%-os pedig 100.

Előzmény: Deathjay (104377)
rézműves1 szept. 22. Creative Commons License 104399

...pályinkás jó reggelt...legközelebb, ha hosszabb időre elteszitek a cuccot, akkor a réz felületeket, egy kicsit gondosabban tisztogassátok és szárítsátok meg és akkor nem lesz se zöld, se kék...főleg a páracsövet és a hűtőspirált érdemes, meleg trisós vízzel átmosni, utána sima vízzel átöblíteni és jól kicsurgatni...lehet a napon is szárítani, de a hajszárítóval is bele lehet fújni...

...egyébként ha az alszesz színes, a finomítás után tiszta lesz...

Előzmény: idi4 (104394)
sogi01 szept. 22. Creative Commons License 104398

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (104366)
TINTUS szept. 21. Creative Commons License 104397

Az alszesz általában kékes szinezetű, a finomított már nem lesz az.

Előzmény: idi4 (104394)
stapika szept. 21. Creative Commons License 104396

Téged csak a kiöntés(kukába)tud lázba hozni?

30 L-er kifőzése nem nagy áldozat(nem több mint a Miklós napi áldás Neked).

Előzmény: szilvakukc (104395)
szilvakukc szept. 21. Creative Commons License 104395

Most Te hülyéskedsz, vagy az ismerősöd? Ennyi idő alatta pálinkát eldobhatod, nem a cefrét!

Előzmény: Gábris85 (104379)
idi4 szept. 21. Creative Commons License 104394

Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem.Ma első alkalommal használtuk idén a pálinkafőzőnket.Sajnálattal tapasztaltuk,hogy az előfőzet kék színű lett.Érdekelne,hogy a másodfőzésnél ez eltűnik-e vagy mit javasoltok?Érdemes még egyszer kifőzni? Köszi előre is.

Öregdömperes szept. 21. Creative Commons License 104393

Gondolom,hogy jól csináltam.

Teljesen pépesítve van.Bele tettem mindent,amit itt tanultam.

Köszönöm a segítséget.

Előzmény: snapszmester (104390)
Babar66 szept. 21. Creative Commons License 104392

Hajrá! Kitartást kívánok.

És egy tipp: közben jegyzetelj! (Én anno megbántam, hogy nem írtam ki a számomra fontos dolgokat, bejegyzéseket.)

Üdv!

Előzmény: Hókuszpók974 (104369)
snapszmester szept. 21. Creative Commons License 104391

Az a gyanúm hogy elég sok gugulos készül.

Előzmény: stapika (104388)
snapszmester szept. 21. Creative Commons License 104390

Mi a bajod? Már majdnem felé lé és még erjed. Az alma leves, ha jól csináltad.

Majd kihigitod főzes előtt ha szükséges.

Előzmény: Öregdömperes (104389)
Öregdömperes szept. 21. Creative Commons License 104389

Két napos forrásban van.Tehetek még hozzá vizet?És mi van ha fözéskor higitom meg,hogy ne gancát főzzek?

A két 60.literes hordóban alakul van leve is kb 25.liter.Össze kavarva nem olyan veszélyes.

Előzmény: gabor0036 (104374)
stapika szept. 21. Creative Commons License 104388

Egy tapasztalt(nem drága),legfeljebb lesz egy guggolós pálinka.:-)

Előzmény: snapszmester (104387)
snapszmester szept. 21. Creative Commons License 104387

Persze hogy kifozi, csak kíváncsi érdemes e.:-)

Előzmény: stapika (104386)
stapika szept. 21. Creative Commons License 104386

Ha nem próbálod meg kifőzni,sosem tudod meg.

Meg mi sem.:-)

Előzmény: Gábris85 (104383)
zsuzska60 szept. 21. Creative Commons License 104385

Hajrá Újpest, élj!

hehehehehehe, azt beszéli már a város....

Megyek is előpárlatot elválasztani :)

zsuzska60 szept. 21. Creative Commons License 104384

meg tudod mérni az alkoholfokát?

ha van jó hőmérőd, mérd meg hány fokon forr.

Előzmény: Gábris85 (104383)
Gábris85 szept. 21. Creative Commons License 104383

Akkor ha jól értem ne foglalkozzak vele, mert nincs sok értelme. Köszönöm a választ snapszmester.

Előzmény: snapszmester (104381)
vviktor1 szept. 21. Creative Commons License 104382

Ki nem szarja le ???

Előzmény: deszegregator (104320)
snapszmester szept. 21. Creative Commons License 104381

Jó, biztos nem.

Előzmény: Gábris85 (104379)
vviktor1 szept. 21. Creative Commons License 104380

Ez az előző főzéskor benne maradt anyag, összerakás előtt fújd át tüdővel, vagy kompresszorral, vagy slaggal mosd át, ez ki fog jönni hidegen is. Nálam is marad a csőben cucc mindíg. Ne a főzéskor a friss gőz nyomja ki !

Előzmény: nebamun (104321)
Gábris85 szept. 21. Creative Commons License 104379

Sziasztok! 

Érdeklődni szeretnék, hogy szerintetek van-e esély arra hogy pálinka legyen egy kb 6 éve hordóban lezárva  tárolt cefréből? Ezt egy ismerős akarja adni. Most csak egy kb 30 litert hozott belőle, hogy megmutassa. Ami biztos , hogy nem ecetesedett meg, illetve hogy van egyfajta konyakos illata már (vagy valami hasonló). Cefre fokolóval rámértünk és tizest mutatott. Egyébként kb 250l ilyen anyag lenne. 

Érdemes lehet vele foglalkozni???

snapszmester szept. 21. Creative Commons License 104378

Szerintem kérdezz meg egy 8adikost.

Hát persze.

Előzmény: Deathjay (104377)
Deathjay szept. 21. Creative Commons License 104377

Sziasztok.

Egy olyan kérdésem lenne, hogy az a képlet ami le van írva a pálinka hígítására, az jó az alszesz 25%-ra való beállításához is?

Gondolom igen, csak biztos szeretnék lenni benne. Köszönöm előre is.

csalitos szept. 21. Creative Commons License 104376

Mit?! Vízeeeet??? Mint az állatok?...  :-DDD

Előzmény: szilvakukc (104358)
snapszmester szept. 21. Creative Commons License 104375

Fogalmam nincs mit írsz, de biztos nem is arra gondoltam. 

A fórum oldalán kezd az olvasást felülről lefelé. 

Onnét hogy Pálinkafőzés(otthon) és használd az egeret is.

Előzmény: Hókuszpók974 (104372)
gabor0036 szept. 21. Creative Commons License 104374

Almához és birshez mindig teszek bőven vizet, annyit hogy kavarni tudjam. Egy 200-as hordóba kb 100kg almát darálok le, és kb 50L vizet teszek hozzá. 

Előzmény: Öregdömperes (104359)
janika.p szept. 21. Creative Commons License 104373

nem lett rossz én igy szeretem :)

Előzmény: snapszmester (104371)
Hókuszpók974 szept. 21. Creative Commons License 104372

Sajnos nem érkezem az elejét is nyomon követni,meg a végén is haladni.Gondoltam rá,hogy az elejétől haladjak.Csak ezzel az a gond,hogy akkor előbb olvasnam a valaszotok minden kérdésre.

Előzmény: snapszmester (104370)
snapszmester szept. 21. Creative Commons License 104371

Olyan rossz lett hogy agyazni kellett?

Előzmény: janika.p (104367)
snapszmester szept. 21. Creative Commons License 104370

Közben azért a reggelinkbe is beleolvasgatsz? Mert fejlődni onnan tudsz.

Előzmény: Hókuszpók974 (104369)
Hókuszpók974 szept. 21. Creative Commons License 104369

Szepjonapot a forumtarsaknak.Tavasszal már egyszer bátorkodtam irni a fórumra.Akkoriban bátorkodtam megjegyezni,hogy annyira érdekes,de főleg TANULSÁGOS amit ide "beirogattok",hogy fejembe vettem,nekiallok es megprobalkozom atolvasni az egesszet.A 10 000ik elolvasása alkalmából irok most.A nyáron az elméleti út helyett a gyakorlati úton haladtam.Cseresznye,meggy,búzával erő körte es szilvaval próbálkoztam.Az eredménnyel elégedett vagyok,nektek köszönhetően.Remélem továbbra is sokat tanulhatok tőletek. Üdv Hókuszpok.

Cipurró szept. 21. Creative Commons License 104368

A mesternek igaza volt. Sütőtökből nem lehet pálinkát készíteni.

Maximum párlatot. :-P

janika.p szept. 21. Creative Commons License 104367

Egy kis szilva és málna szivcsepp :D

sogi01 szept. 21. Creative Commons License 104366

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (104342)
szilvakukc szept. 21. Creative Commons License 104365

Te ahhoz a ritka fajhoz tartozol, aki, ha belekezd valamibe, előbb alaposan áttanulmányozza, hogy minél profibb terméket tudjon létrehozni, nem tudatlanul ugrik, hisztizik, sértődik. Kívánom, érj el sikereket ebben a hitvallásszerű témában, és ne keseredj el, ha nem sikerül egyből. Ha mégis kérdésed van, nyugodtan tedd fel, valszeg Te már nem fogsz hülyeséget kérdezni.

Előzmény: mrkux (104361)
szilvakukc szept. 21. Creative Commons License 104364

Mint ahogy anno, a sok munka-és tűzvédelmi oktató a fejünkbe verte, ugye, az égéshez három feltétel kell: Éghető anyag, oxigén, és gyulladási hőmérséklet. Itt a harmadikkal van gond. A gyorsításon látszik, hogy emberünk, ezt köbö huszadik próbálkozásra érte el. Ezalatt én már lefőztem volna egy adagot.:DD 

Előzmény: janika.p (104355)
TINTUS szept. 21. Creative Commons License 104363

Akkor már egy járható útra léptél.......menj tovább és nézz-figyelj....

Előzmény: mrkux (104361)
TINTUS szept. 21. Creative Commons License 104362

Jobban jársz h MEGSÜTÖD . a NEVE IS AZ  hogy  SÜTŐTÖK  !!!!

Előzmény: birogyula (104349)
mrkux szept. 20. Creative Commons License 104361

Uraim!

Köszönettel tartozom Nektek. Körülbelül 1,5 éve vagyok aktív olvasója a fórumnak, és ma cefréztem életemben először. Igyekeztem mindent úgy csinálni, ahogy a nagykönyvben megírtátok. Nagyon bizakodó vagyok a végeredménnyel kapcsolatban, jó lenne már végre finom, vagy legalább iható pálinkát fogyasztani.

Köszönet a sok okosságért:

Üdv.

nebamun szept. 20. Creative Commons License 104360

Múlt szezonban csináltam. A cukorfoka elég bizonytalan hogy épp milyen tudsz szerezni. A tököt föl kell darabolni, meghámozni, kimagozni aztán legyalulni. Jó családi program, jöhetnek a szomszédok is, kell a dolgos kéz.

Gyalulás után hordóba és sok pektinbontó, keverőszárral tovább pépesíteni, vizezni nem kellett. Van gép darálód, az is jó lehet. Savazni nagyon kell, 6,5 körül volt a pH-ja, sav nélkül garantáltan megromlik.

42 kg volt a kiinduló sütőtök és ebből lett 1,2 liter 46%-os pálinka!! Jól gondold meg, érdemes-e belevágni.

A végeredmény egyáltalán nem olyan mint a képen ami van, az szerintem nem tiszta tök (kóstoltam), ez sokkal intenzívebb, erős ízű, illatú. Eleinte nagyon finom illatú volt, ízre se rossz, de kb, fél év múlva mikor úgy gondoltam, na már jól kipihente magát, szabályosan öklendeztem tőle és a szőr fölállt a hátamon. Az illat, íz maradt, de valami rém kellemetlenbe hajlott. Eddig ilyet egyszer éreztem, amikor a tiroli tarlórépa pálinkát kóstoltam.

Öregdömperes szept. 20. Creative Commons License 104359

Most végeztem az alma cefrézésével.

Ledarálva, és minden benne van amit itt tanultam Tőletek.

De van ez olyan sűrű mint régen a vályognak gyúrt sár.

Mi lesz ebből így?A mester paraszt bácsikám azt mondja.Mi lenne?Pálinka.De Ő mindenre ezt mondja.

Tényleg az lesz??

szilvakukc szept. 20. Creative Commons License 104358

Hogy Ti miket megisztok! Én pölö vizet szoktam! Tudod, az a hákettőó! Hogy miket tartalmaz, azt igazából leszarom! Csak úgy iszoma vizet! A Hákettőót! Hogy, pi, vagy ré, vagy lá, azzal úgy nem szoktam foglalkozni. Csak úgy, iszom a vizet. Mint az őseim. És még mindig élnek! Na, jó nem, de nem azért, mert nem pi, meg ré, meg szó, lá ,ti, dó vizet ittak, hanem simát. Vizet! 

Előzmény: forgione1 (104346)
In Lak'ech szept. 20. Creative Commons License 104357

Én ennek csupán annyi lényegét látom, hogy nincs szükség bográcsállványra. De nekünk, konzervatív fafűtéses fószereknek, van üstházunk. Ettől függetlenül remek ötlet, köszönöm, hogy megosztottad. Túrázáskor nagyon jól jöhet.

Előzmény: janika.p (104355)
naivkezdo szept. 20. Creative Commons License 104356

mintavételeztem újra a szilvám, és nagyon érdekes változás történt az elmúlt pár hétben.

Előjött egy olyan finom szilva íz, ami a legutóbb Feribával emlegetett kátrány szerű lekvárnál éreztem.

Félelmetesen jó irányban alakul.

Ja és ez az, amit a zd-n lesajnálva talán meg sem kóstoltak, tán ment az enyészetbe is, nagy kár azért a mennyiségért.

De biztos nem ittam még igazán jó szilvát, hogy ezt ennyire jónak tartom:)

janika.p szept. 20. Creative Commons License 104355

aki fával füti azt üstét jömegoldás lehet mit gondoltok róla ?

In Lak'ech szept. 20. Creative Commons License 104354

Ekkora a baj idén???

foxrudi szept. 20. Creative Commons License 104353

Ez Szicsek termék,és kisüsti.

Előzmény: birogyula (104351)
gabor0036 szept. 20. Creative Commons License 104352

Főnököm csinált egyszer 400L cefrét belőle, nagyon nem lett jó. Nem kevész időt elbaszkodott vele amire mindent kimagozta. 

birogyula szept. 20. Creative Commons License 104351

Pedig van.

snapszmester szept. 20. Creative Commons License 104350

Pálinkát? Eddig csak levesrol hallottam. 

birogyula szept. 20. Creative Commons License 104349

Sziasztok!

Az idén szeretnék sütőtökből pálinkát főzni.

Cefrézéséről szeretnék érdeklődni.

Hogyan is kel?

zsorsz szept. 20. Creative Commons License 104348

http://alanhamr.weebly.com/glaciers.htmla moréna tavon is látszik,nem az a tipikus desztvíz.

Előzmény: zsorsz (104347)
zsorsz szept. 20. Creative Commons License 104347
Előzmény: forgione1 (104346)
forgione1 szept. 20. Creative Commons License 104346

.az igazán hosszú életű emberek egy csoportja, a Himalája alatti lejtőkön élve, állítólag a gleccserek vizétől olyan egészségesek és hosszú életűek...mert az évmilliók óta lehullott hó és az abból összeállt jég, nem "desztillált" víz, hanem minden olyan ásványi sót, ionokat meg még mit tudom mit tartalmaz

Az pedig desztillált víz, mi más lenne? :-)))

A mélyről fakadó (vagy fúrt) forrásvizek gazadagok szervetlen (kő) ásványokban, miután számos réteken keresztül leszivárogtak a talajba. Ha az adott gleccser is átjutott kőzeten, akkor abban is van.

Hozzáteszem én olyan artézi vizet iszok, mely a szörnyűségesen magas 500 mg/ liter ásvány víz határt kissé átlépi a maga 1500 mg/literjével :-))))

Hiába na, számomra ennek van jó íze.

Szerintem amíg a szervezetben minden rendben megy addig megbirkózik vele. Különben meg mindenki azt egyen és igyon amit kíván. Lásd saját eseted a mogyoróval és a rézporral.    

Előzmény: rézműves1 (104268)
dredly szept. 20. Creative Commons License 104345

Szilvakukc, norris53,

Köszönöm a válaszokat. Nem hullott volt, hanem a fáról szedték (ott voltam), és azért szedték le, mert már a fán is elkezdett rothadni. :-( Akkor nem kísérletezem... :-(

Előzmény: norris53 (104325)
Károly Kocsis szept. 20. Creative Commons License 104344

Ja jó a szemed.

Előzmény: In Lak'ech (104335)
Károly Kocsis szept. 20. Creative Commons License 104343

Köszönöm minden világos.

Előzmény: Pecabubus (104339)
sogi01 szept. 20. Creative Commons License 104342

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (104302)
snapszmester szept. 20. Creative Commons License 104341

Általányban.:-)

Előzmény: szilvakukc (104338)
nebamun szept. 20. Creative Commons License 104340

Köszönöm, azt hiszem igazad van, teljesen logikus amit írsz. Legközelebb megkóstolom aztán kiderül :D Eddig nem mertem, ki tudja mi az. 

Előzmény: csalitos (104323)
Pecabubus szept. 19. Creative Commons License 104339

Biztos nincs összefüggésben hogy épp most ajánlott fel valaki cefrekészítésre komolyabb mennyiségű mézet amikor ismét járványszerűvé vált a nyúlós költésrothadás az egész országban, a fertőzött mézeket pedig veszélyes hulladékként kötelező kezelni.

Ritkán fordul elő hogy valaki nem tudja eladni a mézét mert annyi van neki hogy a padlás is tele, ahol ennyire drága alapanyagot ajánl fel valaki becefrézésbe ott én nagyon óvatos lennék, de ne legyen igazam.

Előzmény: Károly Kocsis (104334)
szilvakukc szept. 19. Creative Commons License 104338

Mennyit? Kérdésenként, vagy egyben?:DD

Előzmény: snapszmester (104318)
szilvakukc szept. 19. Creative Commons License 104337

Felejtsd el!

Előzmény: dredly (104314)
foxrudi szept. 19. Creative Commons License 104336

Pálinkát nem,de alkoholt igen!

In Lak'ech szept. 19. Creative Commons License 104335

Elromlottak az írásjelek a gépeden????

Károly Kocsis szept. 19. Creative Commons License 104334

Üdv mindenkinek kérdés lehet e mézből páleszt főzni s ha igen akkor hogyi ma ajánlottak rengeteg mézet

gabor0036 szept. 19. Creative Commons License 104333

Nem valószínű hogy csak azért hullik. Nálunk most elég szar a birsalma is, már most hullik és másnapra meg is rohadt...

Előzmény: norris53 (104325)
gabor0036 szept. 19. Creative Commons License 104332

Én ma voltam bérfőzetni, és ott a fináncok arra tippelnek hogy a (hivatalos) magánfőzésben lesznek változások. Senki semmit nem tud még. 

Előzmény: deszegregator (104320)
karibaba szept. 19. Creative Commons License 104331

"Csak" 35-40% az az 50%, de tény, hogy van még hova fejlődnöm... :o) Bár nagyrészt a technikai hátteret (fűtőegység pl.) kell letisztázni, optimalizálni...

Előzmény: szilvakukc (104263)
beller1 szept. 19. Creative Commons License 104330
Előzmény: beller1 (104329)
beller1 szept. 19. Creative Commons License 104329

Itt a baloldalon vannak felsorolva a pótalkatrészek. Esetleg meg lehet próbálni tőlük beszerezni, de lehet az útiköltség több mint amit az egész megér. De lemásolni sem kunszt egy jó esztergályos -marósnak.

Előzmény: birogyula (104303)
hevezoli64 szept. 19. Creative Commons License 104328

Nincs tuti recept, gondolom.

Én tavaly 60% birs, 40% alma aránnyal maximálisan elégedett voltam, idén is így csinálom.

Előzmény: Gasparius (104324)
hevezoli64 szept. 19. Creative Commons License 104327

Kedves Feribá!

Soha nem mondom, hogy hülye vagy.

Abszolút tárgyilagos vagyok, nem minősítettem, hogy Te mit csinálsz, hanem azt írtam le én mit csinálok.

Kiforgatni a szavakat lehet, hogy ki hogyan tudja "pontosan elválasztani az utópárlatot, s ebben én nyilván nem vagyok tökéletes.

De azt, amiről biztosan tudom, hogy utópárlat, azt soha nem teszem bele a középpárlatba.

Üdv.

Ui. Nagyon kaki a birsalma idén, alig 120 kg-ot tudtam összekaparni, tán lesz még 100 kg.

Előzmény: Feriba51 (104267)
Gasparius szept. 19. Creative Commons License 104326

Köszi, már megtaláltam a választ!

Előzmény: Gasparius (104324)
norris53 szept. 19. Creative Commons License 104325

Ha már most rohad !

Akkor valószínűleg hullott körtét kaptál ami esetleg férges is volt !

A Hardenpont körte téli körte október közepén kellene szedni és két -három hét utóérés meg hozza a kívánt érettséget akkorra szép sárga és lédús lesz !

Akkor kell cefrézni - kiváló pálinkát lehet belőle főzni !

Nekem elhiheted :-)

nálam ami most potyog -komposztra kerül !

Előzmény: dredly (104314)
Gasparius szept. 19. Creative Commons License 104324

Gyorskérdés!!

Szerintetek mi a helyes birsalma - alma arány a cefrében?

Nem akarok cukrot tenni bele, a levesség és a cukortartalom miatt akarom almával keverni.

Párolni nem akarom, mert kompótízű lett legutóbb..

Közepesen édes almával mi a helyes arány a cefrében?

csalitos szept. 19. Creative Commons License 104323

Igen, láttam! Ma, mikor a hűtőből kivettem a sört. Rögtön ellepte a pára. Ez a harmatpont jelensége. A levegőben mindig van jelen víz, gőz (légnemű) formájában és minél melegebb a levegő annál több. Ha a levegő hűl, ez a vízgőz a hidegebb tárgyra, felületre kicsapódik. Kicsapódik a fűre, a hidegebb helyekre (szabadban, nem árnyékolt felület, nem fa vagy tető alatt), mikor a levegő hőmérséklete a harmatpontot eléri. Nulla fok közelében ebből köd lesz.

A főzöd bizonyos pontján (a hűtőspirálban) kialakul valahol a harmatpont jelensége. Gondolj bele, áramlik kifelé a vízgőzzel dúsított levegő. Elér egy olyan helyre, ahol a harmatpont alá hűl. Természetes jelenség, hogy kicsapódik (mint a sörösüvegen), és ki is csöpög a hűtő végén.

Minden jót.

Józsipapa

snapszmester szept. 19. Creative Commons License 104322

Szárítsd ki a páracsövet, hűtőt hátha megszűnik. Szerintem a meleg hajtja ki a nedvességet.

nebamun szept. 19. Creative Commons License 104321

Egy teljesen marginális kérdés: amikor az alszeszt finomítom föltűnt, hogy 61-62 fok körül (ennyit mutat az üstben lévő hőmérő) mindig megjelenik pár csöpp folyadék, aztán gyorsan el is áll, 75-80 fok között kezd el rendesen lefolyni ahogy kell. 5-10 liter alszeszeket főzök csak, ez a pár csepp mindig megjelenik, mintha lenne az alszeszben valami minimális anyag, ami 60 fok körül párolog le. Látott más is már ilyet?

deszegregator szept. 19. Creative Commons License 104320

Tudtok valamit a napokban zajlott "üzengetésről"? A kormány üzenget az eurobolsevikoknak a médián keresztül, miszerint megnézik hogy tudnak eleget tenni, törvényt módosítani, a kötelezettségeljárás megszüntetése érdekében.... Főző űrtartalom, kedvezményes magánfőzés...stb. Érdekes lesz......

Tucso69 szept. 19. Creative Commons License 104319

Nem tudtam milyen stádiumban van a dolog.

A réz nem desztillál át, tehát azzal nem lesz gondod.

Nem lehet megmondani, hogy mennyi kell a szódabikarbonából, hacsak nem pontosan tudod mennyi szulfitot raktál bele. Viszont ugye ott vannak a gyümölcs savai is.

Rakj a cefrébe, és ha szükséges, az alszeszhez is.

Előzmény: Takszodium (104186)
snapszmester szept. 19. Creative Commons License 104318

Tudod van a gyik. Na, ebből lett a regelink. Ebben kérdés nélkül meg van minden. Nem kell mindenkinek érteni a pálinka főzéshet, de kellene lenni egy tanulni akarásnak. 

A válaszok: akik értenek hozzá már 1000x megválaszoltak mindent. Próbáld meg kényszeríteni őket hogy mégy 1x megválaszolják ha nem akarják. 

Úgy érzed én nem akarok válaszolni?

Fizetnék egy jó kérdésért.

Előzmény: crosspisti (104316)
zsorsz szept. 19. Creative Commons License 104317

Köszönöm a válaszokat

crosspisti szept. 19. Creative Commons License 104316

Nem is értem,hogy miért ne lehessen ,akár ezerszer is kérdezni ugyanazt, a sok kérdezésből sok válasz, akár vita is lehet, amiből lehet tanulni. Egy olvasatnál többet ér a sok hozzászólás, hisz ezért fórum a fórum. Ha valakit zavar a sok kérdezés ne válaszoljon. Minden ember máshoz ért, valakinek az autószerelést kellene ezerszer elmondani, akkor az oktatót üsse meg a guta, és nem is a fórumon van.

snapszmester szept. 19. Creative Commons License 104315

Azért mert nem ilyen egyszerű.

Amint írtam az emberi találékonyság határtalan. Az elvet kell ismerni és betartani az ajánlottakat. 

Látod te sem olvastad figyelmesen és nem érted a működést. Rossz a kiinduló pont, rossz a kérdés és még te háborogsz. Mi segítünk, de a b... nem jutsz gyorsabban hasznos tanácshoz.

Előzmény: Jozso27 (104312)
dredly szept. 19. Creative Commons License 104314

Sziasztok,

Kaptam 25kg frissen (13-án) szedett Hardenpunkt körtét. Tudom, hogy a fogyasztásra érett gyümölcs lenne az ideális, és hogy ez a fajta körte erősen utóérő (az okos emberek szerint min. 2-3 hét kell neki a fogyasztásra érett állapothoz), de a helyzet az, hogy már most elkezdett rothadni. Van-e valakinek tapasztalata hasonlóról: érdemes-e így, féléretten cefrézni (lehet-e belőle jó minőségű pálinka), vagy felejtsem el?

Köszönöm

Dredly

cloaked szept. 19. Creative Commons License 104313

Jó minőségű parafadugót pecsétviasszal szigetelve, sötét, hűvös helyen állítva tárolva gyakorlatilag bármeddig eltartható (van piaca a 100-150 éve palackozott muzeális párlatoknak is, és nem csak dísznek veszik őket). Érlelés nem igazán történik, de olyan pálinkával mehetsz biztosra ízmegőrzés ügyében, ami azt is bírná (pl. szilva, törköly).

Előzmény: zsorsz (104308)
Jozso27 szept. 19. Creative Commons License 104312

Pont a Miklos1 féle pálinkafőzési 1x1-et olvastam el és abban volt az, hogy ne hagyjuk ki a szelepet, de aztán felvilágosítottak, hogy az a rész a köpenyről szolt még. És írták, hogy nem csináljak hülyeséget. Na ebbe a PDF-be nem volt benne milyen hülyeséget ne csináljak ezért bátorkodtam megkérdezni.

Én csak egy valamit nem értek abban,  hogy rabolom az idődet. Miért? Ha már ezerszer megkérdezték és ezerszer leírtad, akkor becsukott szemmel se tartana tovább fél percnél leírni megint, ha a tudás ott van a fejedbe nem kell keresgélni.

Nem értem mi tart órákba két mondat leírásán: ezt meg ezt ne csináld mert felrobban és kész

Előzmény: rézműves1 (104298)
In Lak'ech szept. 19. Creative Commons License 104311

"Még senki nem reagált úgy, "Kösz megtaláltam, elolvastam, már több minden világos."

Snapszi, ne légy rövid emlékezetű. Én megtettem. Igaz, a szöveg pár szóval eltért a tőled idézettől:

"Kösz megtaláltam, elolvastam, de még mindig nem minden világos."  

Ha még visszaemlékszel, a kozmaolajszűrő elvét magyarázta nekem napokon keresztül a fórum teljes tagsága.  :-))))

Előzmény: snapszmester (104306)
gombászok szept. 19. Creative Commons License 104310

Én is a mézpergetőhöz valót javasoltam korábban valakinek.

Egy bibi azért van vele: eredetileg gyorsításra méretezett, nem igazán főzőbe való.

Érdemes kézbe venni, kipróbálni, hogy fordítva szerelhető-e.

Előzmény: Feriba51 (104305)
snapszmester szept. 19. Creative Commons License 104309

Fajtától, minőségtől, tárolás helyétől, hőfoktól, tároló edénytől.

A halványan ecetes pálinka ecet lesz 20 év múlva.

Előzmény: zsorsz (104308)
zsorsz szept. 19. Creative Commons License 104308

Fajtánként változhat(pl.a szilváról feltételezhető hogy tovább bírja),vagy függhet a minőségtől is?

Előzmény: szilvakukc (104295)
szapali szept. 19. Creative Commons License 104307

Bizony nehéz eldönteni kinek higgyünk. A profit orientált gyógyszer gyártóknak, vagy az alternatív gyógyítóknak.

Az általad is említett Hunza nép nemcsak gleccservizet iszik, hanem napi szinten sárgabarack magot is fogyaszt. Valószínűleg nem ismerik a hivatalos (tudományos) álláspontot miszerint a mag ciántartalma miatt mérgező.

Ők egészségesek, hosszú életűek, mi meg izgulunk a cefrében maradt néhány barackmag miatt.

Szerintem a mennyiség dönti el, mi a méreg, és mi az orvosság. Ez érvényes a barackmagra, és desztillált vízre is. Mértékkel fogyasztva akár gyógyszer is lehet...

Ja, és a mérték természetesen személyenként változó...

snapszmester szept. 19. Creative Commons License 104306

Ami kimondottan bosszant hogy beesnek, kérdeznek, megsértődnek, keresnek a gógliban és elfogadják azt ami nekik szimpatikus. Pl. 78C°-on jön a metanol. Igaz hogy nem forr fől 90C° alatt de jól értelmezhető. 

Még senki nem reagált úgy, "Kösz megtaláltam, elolvastam, már több minden világos."

Inkább tesztelgetnek bennünket és ha nem találnak hibát megint megsértődnek.

Előzmény: rézműves1 (104298)
Feriba51 szept. 19. Creative Commons License 104305

Ha keresgélsz a méhészeknél, talán találsz valamit.

Valami ehhez hasonló kéne neked:

http://echipamenteapicole.ro/hu/32-perget-meghajtas

Jó nedűt!!!!

Feriba51 szept. 19. Creative Commons License 104304

Esetleg méhész szakboltokban. Láttam ilyet.

A mézpergetőknek egyik alkotó eleme.

Jó nedűt!!!

birogyula szept. 19. Creative Commons License 104303

Sziasztok!

Ilyen szöghajtást honnan lehet beszerezni?

Vagy másféle is jó lenne ami hozzá való.

Aki tudja kérem segítsen.

sogi01 szept. 19. Creative Commons License 104302

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (104248)
snapszmester szept. 19. Creative Commons License 104301

Borász barátod azt is elmondta hogy nem minden bort lehet tárolni mert sokat romlik. 

A pálinkanál is megvan a palackerettseg. Három hónaptól akár néhány évig is tarthat. Az évtized már necces.

Előzmény: Gadgetfan (104288)
Feriba51 szept. 18. Creative Commons License 104300

Valamikor én is azt hittem, hogy tudom.

Ma már sokat kételkedem.

Szép álmokat, jó nedűt!!!

Előzmény: szilvakukc (104294)
snapszmester szept. 18. Creative Commons License 104299

A főző nyitott rendszer, nem kell bedugni mert vagy felrobban vagy összemegy. Ennyi, de nagyon találékonyak vagyunk.

Előzmény: Jozso27 (104282)
rézműves1 szept. 18. Creative Commons License 104298

"Úgy látom itt inkább kötekednek az emberek a másikkal nem segítenek (tisztelet a kivételnek :) )"

...hiába tettél szmájlikat...javasolnám, hogy ezt a kijelentésedet értékeld át magadban...

...ha esetleg olyant kérdeztél volna, amit már a 13-év alatt ne kérdeztek volna meg mások legalább 1.000.-szer (és sokszor választ is kaptak), akkor azt mondom, tényleg

írja meg aki tudja...

...de ne is haragudj, miért akarsz bennünket, feleslegesen dolgoztatni??...a mi időnk is legalább olyan drága, mint a Tiéd, nem gondolod??...

...és ez nem csak Neked szól, hanem mindenkinek, aki lusta egy kicsit is visszaolvasni...

...minden fontos dolog, szépen tömören, csokorba szedve, le van írva a "reggelinkben"...

...én mindenkinek azt mondom, hogy ez itt egy nagy nyitott "szakkönyv"...

...Te sem viszed át a könyvet a szomszédnak, hogy olvassa el helyetted és mesélje el, hogy mi van benne, mert Neked nincs rá időd...

...a pálinkafőzés szerintem megérdemli azt a tiszteletet, hogy egy kicsit elmélyedjünk a témában...itt nem lehet rohanni, mert a pálinkafőzés

"nem a hamari emberek sportja"

Előzmény: Jozso27 (104286)
Babar66 szept. 18. Creative Commons License 104297

De azért azt tedd hozzá, csak a korrektség kedvéért, hogy azért nem a 14, meg 18 év!   (Hanem valamivel kevesebb...)   :)

Előzmény: szilvakukc (104295)
Babar66 szept. 18. Creative Commons License 104296

Na, jó. Elárulom, az asszony szokott súgni, Ő tudja...   :)))

Előzmény: szilvakukc (104294)
szilvakukc szept. 18. Creative Commons License 104295

A szaki jó nagy hülyeséget mondott! Valóban van olyan pálinka, amelyiknek nem tesz jót az idő, de van egy csomó olyan, amelyiknek javára válik.

szilvakukc szept. 18. Creative Commons License 104294

Hát ez a lényege!Hogy tudd, hol az a pont. Miért, Te nem tudod? 

Előzmény: Feriba51 (104283)
rézműves1 szept. 18. Creative Commons License 104293

..."Épp ez a művészet a pálesz főzésben: eltalálni azt a pillanatot, ahonnan már csak rosszabb lesz. Az előpárlatnál ugyan az: a leginkább elkapni azt a pillanatot, amikor már nem lesz tőle előpárlatos"...

...esküszöm, hogy ez az egyik legtömörebb, de a legf@szább meghatározása is, a jó páleszfőzésnek...igen-igen, ez a művészet...nagy nagy gratula...be kéne írni a reggelinkbe...

Előzmény: Babar66 (104281)
csalitos szept. 18. Creative Commons License 104292

Szerinted mi kötekedünk. Te meg értetlen vagy! Mit nem értesz azon, hogy olvasd el a sogi01 által belinkelt "vf1 link gyűjteményét", abban főleg a "Mikló1 féle pálinkafőzési 1x1-et." Mi a fészkes fenének akarod, hogy írjuk le mégegyszer? Le van írva, olvasd el. Érted?

In Lak'ech szept. 18. Creative Commons License 104291

No akkor én kivétel leszek.  Olvasd el figyelmesen azokat a linkeket, amiket Sógi minden reggel napindítóként, és egyfajta kronológiai ciklusjelzőként feltesz a fórumra. Hidd el, ha ezek után marad benned kérdés, és azt felteszed, mindenki készséggel fog segíteni.

Babar66 szept. 18. Creative Commons License 104290

Sajnos még nekem sem megy, de azoktól, akiknek (szerintem, meg hozzáértők szerint is ) igazán jó a pálinkájuk, igyekszem itt-ott ellesni, eltanulni. És persze, mindegyre viszem a kóstolókat, hogy "fikázzák", mer' abból is tanulok.  :)))

Előzmény: Feriba51 (104283)
zsorsz szept. 18. Creative Commons License 104289

Nekem is a 3 év motoszkált,csak nem voltam biztos benne,köszi az infót.

Gadgetfan szept. 18. Creative Commons License 104288

Nem a saját tudásom, egy pálinka bírálattal foglalkozó szaki mondta: a pálinka nem bor, hogy eltegyük tízévekre. Két-három év után elkezdi lebontani magát, és az íz romlik, az alkohol lebomlik.

Előzmény: zsorsz (104280)
templomhegyi szept. 18. Creative Commons License 104287

Valamit elértettél ,vagy én értettem el ,vagy valami van vagy mittudom én :))

Jozso27 szept. 18. Creative Commons License 104286

Úgy látom itt inkább kötekednek az emberek a másikkal nem segítenek (tisztelet a kivételnek :) )

obsitos3 szept. 18. Creative Commons License 104285

Ja.Le tudná írni.Meg le is írta,csak el kéne olvasni.

Előzmény: Jozso27 (104282)
norris53 szept. 18. Creative Commons License 104284

Nem címezem senkinek direkt :-)

De az elő párlat az elő párlat - ki hol érzi azt hogy hol vált középre egyéni - az utópárlat az - utópárlat és szintén egyéni ki mikor vált utópárlatra - és közte lesz a Pálinka !

Ha ezek az elválasztások félre sikerültek akkor sérül a közép párlat !

Általában kicsit több marad az elő és az utópárlatban annál aki biztosra akar menni ! - Ezért lehetséges az elő és utópárlatból össze öntve ki hígítva (eup)ból egy csökkentett értékű de még használható "pálinkát" készíteni -egyébként nem !!

Ha sikerült jól elválasztani akkor nem futtok nagy karriert vele -(az eup -al)

Feriba51 szept. 18. Creative Commons License 104283

Őszintén irigyellek, hogy Te ilyen pontosan tudod, hol a pont:-)

Jó nedűt!!!!

Előzmény: Babar66 (104281)
Jozso27 szept. 18. Creative Commons License 104282

Jah akkor már értem, tényleg rosszul értermeztem :)

Milyen hülyeséget nem szabad  csinálni? le tudnád irni mikre kell figyelni?

Előzmény: snapszmester (104274)
Babar66 szept. 18. Creative Commons License 104281

Az utópárlat az utópárlat. Nem való a pálinkába. (Pont.)

Épp ez a művészet a pálesz főzésben: eltalálni azt a pillanatot, ahonnan már csak rosszabb lesz. Az előpárlatnál ugyan az: a leginkább elkapni azt a pillanatot, amikor már nem lesz tőle előpárlatos.

Üdv!

Előzmény: Feriba51 (104279)
zsorsz szept. 18. Creative Commons License 104280

Segítség!Egy ismerősöm az újszülött keresztlányának most szeretne eltenni pálinkát,azt a 14. szülinapján felbontani.Rémlik mintha lett volna már ez,de nem emlékszem mit hogyan?...esetleg beágyazni aszalt gyümivel,mennyi ideig maradhat benne?....kreatív ötleteket nagyon megköszönném!

Feriba51 szept. 18. Creative Commons License 104279

Nagyon komolyan gondoltam, hogy

"Előfordulhat, hogy kellemesen fogsz meglepődni:-)"

Ez a lehetőség azonban sok ismeretlenes. Függ attól, hogy mikor is álltunk át az utópárlatra, attól, hogy milyen sebességgel főzünk, milyen a rendszer kiválasztása, ....mit kívánunk elérni, (egy illatos votkát, vagy egy "ütős kisüstit") Szóval nem kell ezt csak úgy Szilvakuck módon lesöpörni:-)))

Jó nedűt!!!

Előzmény: szilvakukc (104276)
snapszmester szept. 18. Creative Commons License 104278

Valami igazság lehet benne. Engem 10 éve is nyuggernek néztek és most is. :-)

Előzmény: rézműves1 (104277)
rézműves1 szept. 18. Creative Commons License 104277

...na ugye, hogy ugye??...én már ezt régen mondom..DD...a PÍ-vízre is azt mondják, hogy az élet vize...ha a páleszomat= (aquva vitae), ami szintén az élet vize, ezzel hígítom, akkor duplán az élet vizét iszom..DDD...a haverok meg már 10-éve ezt mondják, hogy Te nem öregszel??... ...semmit nem változtál!!..:):):))))...kezdek hinni nekik..DD...

Előzmény: zsuzska60 (104271)
szilvakukc szept. 18. Creative Commons License 104276

Gondolom, nem gondoltad komolyan, hogy ha utópárlatot keverek a pálinkába, kellemesen csalódom.:DDD

Előzmény: Feriba51 (104267)
szilvakukc szept. 18. Creative Commons License 104275

Mosmá végképp nem értem! Egy cefrét, ha kifőzöm rendesen, nem kő higítani, mert 25-30% közt van. Ha igen, túl nagy a deflegmáció, az nem jó.

Előzmény: zsuzska60 (104269)
snapszmester szept. 18. Creative Commons License 104274

Valamit rosszul értelmeztél. Az üstöd nem dupla falu akkor csak neked kell vigyázni hogy ne csinálj hülyeséget. A szelep a köpenyre kell. 

Előzmény: Jozso27 (104273)
Jozso27 szept. 18. Creative Commons License 104273

köszönöm a választ, és a szelep?

Előzmény: körte51 (104244)
Feriba51 szept. 18. Creative Commons License 104272

Nagyon köszönöm ezt a hozzáállást. Ezzel is gazdagabbak lettünk.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: zsuzska60 (104270)
zsuzska60 szept. 18. Creative Commons License 104271

Éljen a Pí víz! :-)

zsuzska60 szept. 18. Creative Commons License 104270

én már próbáltam, nekem nem jött be, mert kiéreztem a savanyú ízt. Pont azt a savanyút, ami miatt átváltok utópárlatra. Tisztában vagyok vele, hogy van még jó gyümölcsillat az anyagban, amit így elvesztek, de mégsem kell. Hangsúlyozom: nekem, másnak ettől még bejöhet.

Előzmény: Feriba51 (104253)
zsuzska60 szept. 18. Creative Commons License 104269

szerintem olvasd el még 1x

rézműves1 szept. 18. Creative Commons License 104268

...valóban nagyon fontos, hogy milyen vizet iszunk, de ez a desztillált víz lenne??...

...az igazán hosszú életű emberek egy csoportja, a Himalája alatti lejtőkön élve, állítólag a gleccserek vizétől olyan egészségesek és hosszú életűek...mert az évmilliók óta lehullott hó és az abból összeállt jég, nem "desztillált" víz, hanem minden olyan ásványi sót, ionokat meg még mit tudom mit tartalmaz  (olyan mennyiségben és arányban), amire a szervezetünknek szüksége van és a legjobban működik...

...régóta tudja az orvostudomány, hogy a betegségek jó része "hiánybetegség" ...

...szerencsére olyan "jól" vagyunk "megteremtve", hogy ezek nélkül a fontos anyagok nélkül is eléldegélünk egy darabig, de akkor hamar megbetegszünk és onnantól pedig tömhetjük a gyógyszergyártók zsebét..DD...

...valamit tudhatott az, aki ezt a Bibliába belevette...

..."legyen a Te ételed (italod), a te orvosságod"...

Előzmény: forgione1 (104249)
Feriba51 szept. 18. Creative Commons License 104267

Meg is értelek, hisz sokba kerül a tanácsom:-)))

Azért kár, hisz legalább meggyőződésből mondhatnád, hogy hülye vagy Feribá:-))) Tárgyilagosságot ezek után nem is várhatok tőled.

Jó nedűt!!!

Előzmény: hevezoli64 (104261)
körte51 szept. 18. Creative Commons License 104266

Esővíz is desztvíz ! Olvastam valahol, hogy egy jóember csak desztvizet ivott és versenyre hívott sportolókat akik különböző vitaminitalokat ittak és az öreg lealázta őket kemény hegymászásban! Ha a szervezet megkapja a sókat ásványokat máshonnan .. ,de azért ez az ozmózis nyomás egyértelmű,nem fogom inni a desztvizet! Elnézést ,hogy a múltkor valakinek mondtam igya nyugodtan ,reméljük túlélte! :-)

Előzmény: zsorsz (104254)
körte51 szept. 18. Creative Commons License 104265

Feltűnően jól működik  nem veszek észre kopást ,szépen megvezeti magát! 6 mm tömör réz pálca  a rúd . 28 mm csőbe elfér nem szűkít sokat!  Egyszer láttam a netten egy gyári főzőt onnan az ötlet,hogy a keverő tengelye benne volt a páracsőben ! Könnyen meg tudod csinálni! Van egy 28 15 szűkítő a tetején ! 15 csövet szépen egy kis kalapáccsal addig ütögeted  össze amíg 6mm furat lesz !Beforrasztod a szűkítőbe és nem tud beesni a gumigyűrű ennyi az egész! Nagy előny ,hogy föl tudom emelni a lapátot és lehet érezni a habzást is ! A lapátba középen belekalapálsz egy csíkot az szépen bemerevíti.

Előzmény: forgione1 (104251)
szilvakukc szept. 18. Creative Commons License 104264

Az a baj, hogy marhára kevered az alszeszfőzést a finomítással. Ezért nem értesz itt sok mindent. A gógliról mindenféle marhaságot leszedtél(persze azt is rosszul értelmezve), de fogadjunk Miklós1 pálinkafőzési 1X1-ébe még bele sem néztél, amit Sógi minden reggel belinkel.

Előzmény: vénkecsi (104243)
szilvakukc szept. 18. Creative Commons License 104263

Ebben biztos vagy? 50%-os alszesznél leáll? Szerintem marhára nem csinálja jól.

Előzmény: templomhegyi (104240)
szilvakukc szept. 18. Creative Commons License 104262

Ezzel csak egy baj van: A desztillált víz, nem oltja a szomjat. Akkor csak azok azok a bizonyos gójok éltek normálisan, ezek meg csak ittak, ittak? Nem kő minden marhaságot elhinni a góglinak.

Előzmény: forgione1 (104238)
hevezoli64 szept. 18. Creative Commons License 104261

Soha nem fogok ilyet csinálni. Persze nem is nekem szólt a javaslat. Olyan, mintha a pozíciós sakkozónak a Geller támadást ajánlanánk.

:)

hevezoli64 szept. 18. Creative Commons License 104260

jaj.

Volt egy idióta ismerősöm, aki desztillált vizet ivott csak. Elhalt a veséje, műtéttel mentették meg az életét.

Óvatosan az ajánlásokkal, a felületes olvasók miatt.

snapszmester szept. 18. Creative Commons License 104259

Főleg ha abból indulunk ki hogy az emberi ürülék illatát okozó vegyület nagyon kis hígításban parfümök adaléka. 

Nem vicc, ami töményen kellemetlen, lehet hogy kihígítva még használható.

In Lak'ech szept. 18. Creative Commons License 104258

Mert a középpárlathoz adagolva visszatöményedik, és kitisztul.

Előzmény: Feriba51 (104257)
Feriba51 szept. 18. Creative Commons License 104257

Még annyit, hogy az sem baj, ha a hozzáadott utópárlat már opálos.

Jó nedűt!!!!

birogyula szept. 18. Creative Commons License 104256

Sziasztok!

Ilyen szöghajtást honnan lehet beszerezni?

Aki tudja kérem segítsen.

In Lak'ech szept. 18. Creative Commons License 104255

Az interneten mindenki azt tesz közzé, amit akar (majdnem). Tehát a google-ra való hivatkozás semmire nem bizonyító erejű Minél többen kattintanak rá pl. egy hülyeségre, minél többen lájkolják (hű de hányok ettől a szótól), annál inkább előnyben részesítik a keresőprogramok.

Nagyapáink nem hiszem, hogy desztillált vizet ittak volna. Tiszta kútvizet, meg forrásvizet ittak. Az ő nagyapáinak nagyapái meg még folyókból....

Előzmény: forgione1 (104252)
zsorsz szept. 18. Creative Commons License 104254

Ezzel a desztvíz ivással az agyam nagyon ledobta a láncot,a földi élet nem a desztvízre rendezkedett be....mi a biztosíték hogy nem csak a mérgező anyagokat,hanem a szervezetből fontos ásványokat is kiold?

Feriba51 szept. 18. Creative Commons License 104253

..."van olyan amelyiket nem kell visszahigitani?Mert ha van akkor eddig valamit én baxtam el."

Van.

Próbáld ki a következőt. Az utópárlat elejéből, amikor még nem tüzelsz nagyon keményen, vegyél el két három mennyiséget poharakba. (úgy 30 alkoholfok fölött legyenek). Vegyél egy fokolható mennyiséget az általad jónak vélt középpárlatból és ezt a mennyiséget hígítsd ki 50 fokra a poharakban levő utópárlattal. (lehet, hogy csak az első pohárra lesz szükség)

Kóstold, és kóstoltasd!

Előfordulhat, hogy kellemesen fogsz meglepődni:-)

Jó nedűt!!!!

Előzmény: templomhegyi (104224)
forgione1 szept. 18. Creative Commons License 104252

Mint írtam van pár feltétele ennek a kúrának. Ezeket nem lehet kihagyni!

Részletekbe nem menetem bele csupán gondolatébresztőként, nyilván ez itt off és ott van a google, akit érdekel.

Előzmény: Pecabubus (104250)
forgione1 szept. 18. Creative Commons License 104251

egyszerű kézi keverő

A lapátok nem súrolják az üst oldalát? Vagy nem lényeges mert úgysem kell annyit rajta kevergetni?

Látom a központban lévő páracsőbe tetted a keverő szárát. Ügyes megoldás! De hogyan oldottad meg a tömítést?

Maga a keverőszár nem szűkíti le nagyon a páracső kezdetét?

Előzmény: körte51 (104244)
Pecabubus szept. 18. Creative Commons License 104250

Exnejem fiatalkorában amikor egy sarlatán természetgyógyász (aki meghalt rákban, ebből is látszik hogy nem volt jó abban amit csinált) desztvíz-kúrát javasolt neki, totál belebetegedett, majdnem meghalt. Szerintem amennyi desztvíz/ioncserélt a szervezetbe pálinkával kerül pont elegendő.

forgione1 szept. 18. Creative Commons License 104249

tessék megmondani ha már igy felcsigáztál hogy mit igyunk

Oh, hát benne volt a sorok közt:-)

Mi itt a topikban  a pálinkát érett, ízletes, tetszetős gyümölcsökből főzzük. Tehát a pálinkánk csakis értékes és hasznos alkotó elemeket tartalmaz a szervezetünk számára:-)

Hogy vizet milyet igyunk?

Igazából desztillált vizet kellene, de van ezzel pár probléma.

Először is nincs íze, így szervezet nem tudja mihez hasonlítani, ezért az "íze" elsőre förtelmesen rossz.

Mindezt kilehet védeni ha teszünk bele némi gyümölcslevet, esetleg pár csepp aromás pálinkát, ekkor a szervezet már betudja azonosítani és jó ízű lesz:-)

Aztán a deszt víz ivása mellé feltétlenül szükséges tiszta só kellő bevitele is (tehát kálium mentes).

Kezdetben nem lehet nekiesni a deszt víznek, mert akkor hányás, hasmenés lesz belőle. Ugyanis annyi méreganyagot fog kioldani hirtelen a szervezetből amit csak így tud üríteni..... vagyis mérgezésnek veszi.

Kezdésként éhgyomorra 1 pohár javasolt. A teljes átálláshoz évek kellenek.

Viszont bárki főzhet belőle kávét, teát, levest stb. Megfog lepődni a különbségen, ahogyan a letisztult szín és íz világon is. 

Előzmény: templomhegyi (104241)
sogi01 szept. 18. Creative Commons License 104248

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (104176)
In Lak'ech szept. 17. Creative Commons License 104247

Hát igen. Ez az egy ellenérv van a teljes "kicsavarás" ellen. Én könnyen beszélek, mert hullott ágakkal, gallyakkal fűtök a birtokon.

Előzmény: karibaba (104239)
In Lak'ech szept. 17. Creative Commons License 104246

Cefrefőzésnél nem szagolgatunk, nem ízlelgetünk. Úgyhogy igazából abban sem értünk egyet, amiben szerinted egyetértünk. :-)

Előzmény: vénkecsi (104243)
In Lak'ech szept. 17. Creative Commons License 104245

Te is hamar álltál le. Ha 5%-ig engeded, akkor nem negyvenvalahány fokos lett volna az alszeszed.

Előzmény: templomhegyi (104237)
körte51 szept. 17. Creative Commons License 104244

Az én páracsövem 1,5 m 28mm rézcső a hűtőspirálom 3,5m 15mm lágy rézcső!  Keverő nagyon kell ! Nézd vissza a hozzászólásaim  elején le van fotózva egy nagyon egyszerű kézi keverő ,ami tökéletesen működik ! A környékemen már használják egy páran . A páracsővet lehet rövidebbre csinálnám  ,ha most készíteném! Jó építést:-)

Előzmény: Jozso27 (104204)
vénkecsi szept. 17. Creative Commons License 104243

Hamar leállsz a cefrefőzésnél. Én igyekszem addig engedni, hogy ne kelljen hígítani. Így kevesebb alkohol marad a cefrében kiborításkor.

Na látod mégiscsak van amiben egyetértünk! Legutóbb én is kiengedtem amíg csak nem jött a csúnya íze... Nem is kellett sokat higítanom, és az aroma is ott volt .

Előzmény: In Lak'ech (104235)
vénkecsi szept. 17. Creative Commons License 104242

Karibaba... 

A számolásod alapján megint nem értem, miért sajnáltak le itt a "kollegák" engem (elnézést) ..  hogy 50 lityi cefréből 6 liter alszeszem lett, és abból 4 liter pálesz végül. Pedig mint említettem cukorfok nélküli mirabella fos@dékból lett.

Nekem egy 14 literes rozsdamentes edényem van, abba 4x ment bele az anyag, plusz a tisztázás tehát 5 főzés 5x3 óra kb. Semmi gáz meg tüzelés, 750W rözsón.

De a cuccra a harmadik pontodban tett utalás szerint nem ment rá 5ezer forintnál több!

Nekem sajnos a gyümölcsfáim már kihaltak a kertben, és igazából nem is akartam idén főzicskézni, de anyjuk kapott ebből a hitványnak tűnő gyümölcsből, hát így tértem vissza Hozzátok kicsit megint "okoskodni".

Peace.

Előzmény: karibaba (104232)
templomhegyi szept. 17. Creative Commons License 104241

No mostmár akkor tessék megmondani ha már igy felcsigáztál hogy mit igyunk

Tessék egy kicsit lobbizni,. ne csak azok a szemét gyógyszergyártók:)

Előzmény: forgione1 (104238)
templomhegyi szept. 17. Creative Commons License 104240

Úgy gondolom ,hogy jól csinálod

Előzmény: karibaba (104239)
karibaba szept. 17. Creative Commons License 104239

Ja, gondolom, csak:

- még kicsit lassú a folyamat, a végére mindig feladom, mert már nem bírom cérnával...

- amikor már 10% körüli az alszesz megállok, mert úgy vagyok vele, hogy ennél gyengébbre már sajnálnám a gázt... :o))

Viszont mivel az eleje elég erős szokott lenni (75% körül), jó része 50% fölött van plussz még idejekorán meg is állok, ez azt eredményezi, hogy a végén mindig bőven kell higítani...

forgione1 szept. 17. Creative Commons License 104238

ioncserélt vízre azért írják, hogy emberi fogyasztásra nem alkalmas, mert nincsenek meg benne a szervezet számára szükséges ásványi anyagok.

Ez teljesen ostobaság, hacsak nem azokat az ásványi anyagokat nevezzük a szervezetnek szükségesnek amitől vesekő, fogkő és egyéb lerakódások keletkeznek az éráramban.

A tiszta víz az desztillált víz. A természet körforgásában is desztillálással tisztul meg a víz. Párolgás majd eső formájában hull alá.

Pl. Mózes népe amikor még nem volt savas eső és egyéb környezetszennyezés, csakis esővizet ittak a zsidók. Ami érintkezett a talajjal az maradt a gójoknak.

Az infúzió szintén desztillált víz és Nátrium (30) Kálium (1) arányú keveréke.   És nem csapvíz, főleg nem ásványvíz:-)

Az emberi szervezet a desztillált vizet tudja azonnal felhasználni, mely remek oldószer a mérgek számára, így könnyű ürítenie (kimosni) belőle.

Még az ásványvízből előbb kikell vonnia az ásványi anyagokat, melyeket nem is tud felhasználni. Ugyanis az emberi szervezet csupán szerves ásványokat tudja hasznosítani, még a szervetlenek lerakódnak ha nem tud tőlük megszabadulni. Tehát mielőtt az ásványvízből bármit is tudna hasznosítani a szervezet megkell azt tisztítania. Nem kevés terhet róva ezzel rá.

Az oly kedvelt ásványvizek mind csurig vannak szervetlen ásványokkal, melyek haszontalanok az ember számára. A szervetlen ásványokat kizárólag a növények képesek hasznosítani. Mi pedig akkor, ha ezek  a növények átalakítják szerves ásványokká. 

Tehát az ásványi anyagokat nem a vízzel kell bevinni a szervezetünkbe, hanem az étellel.

A köveket nem tudod megemészteni, mégha porrá őrölöd és vízbe keverd se, mert az ásványvíz tulajdonképpen ez :-)

Ajánlom a hozzászólásom többszöri elolvasását, majd az érintett részek google utánjárást, akit érdekel az egészsége és nem dől be vakon a gyógyszergyártók hamis lobbijának.

Előzmény: fehérkutya (104210)
templomhegyi szept. 17. Creative Commons License 104237

Engedelmeddel, nem feltétlenül aszondanám hogy cefre és készülék függő

Pl: most főztem irsait 12%-nál zátram el 10,5 l alszesz 42% (1 kezdő)

vénkecsi szept. 17. Creative Commons License 104236

Te meg ne legyél gizdább a kelleténél, hidd el néha már elengedett kézzel is megülök a bilin...

Előzmény: In Lak'ech (104233)
In Lak'ech szept. 17. Creative Commons License 104235

Hamar leállsz a cefrefőzésnél. Én igyekszem addig engedni, hogy ne kelljen hígítani. Így kevesebb alkohol marad a cefrében kiborításkor.

Előzmény: karibaba (104234)
karibaba szept. 17. Creative Commons License 104234

....még annyit, az alszeszt nekem mindig higítanom kell, mert jóval erősebb 25%-osnál....vagy mincs meg a kellő tapasztalat, vagy türelmetlen vagyok, de rendszerint 35-40% jön ki...(kevesebb, de erősebb ugyi)

Előzmény: karibaba (104232)
In Lak'ech szept. 17. Creative Commons License 104233

Ezt az ajándékozást ne nagyon szellőztesd.

Ugye a pálinkától való megvakulást is az interneten gugliztad? :-)

Előzmény: vénkecsi (104220)
karibaba szept. 17. Creative Commons License 104232

Írtam egy baromi hosszút, pár perce elszállt..! :o(

Röviden a lényeg: két dolog határozza meg (szerintem) kinek-milyen főzője van, vagy milyet célszerű vennie.

1., Mennyi cefrét akar egy-egy szezonban lefőzni (ha egyfajta gyümölcsből nem tudsz 100 L-nél többet összeszedni, vagy eleve kis mennyiséget tudsz/akarsz főzni, akkor elég egy 30 L-res főző is (kisebbet azért nem ajánlanék), ha nagyban gondolkodsz, akkor 60-100 L főzőt nézz.)

2., Mennyit tudsz rá áldozni! (A full réz gyáriakból a 20 literes "játékszerek" is 100-120 ezret kóstálnak, a nagyobb, duplafalúak 350-400 ezer körül vannak!)

.....és a harmadik: tudsz-e otthon barkácsolni, vannak-e hozzá eszközeid, kellő felkészültséged, megfelelő alapanyagok stb., és amennyire én tudom, ha ezeket úgy kell megvenned (nem férsz másképp hozzá), akkor még így sem lesz olcsó mulatság!

Nekünk 30 L-res, full réz, keverős DES készülékünk van. Kezdők vagyunk, ki kell tapasztalni, de megbízható, szép kis készülék!

Jelen állás szerint évente 5-6 fajta, fajtánként pár liter minőségi pálinka főzése a kitűzött cél. Sok kis gyümölcsfánk van, lehet, hogy idővel kinőjük. :o)

60 L cefréből -sacc / kb- 4-6 Liter pálinka nyerhető. 60 L cefrét válogatott, érett, szép gyümölcsből össze tudok szedni. 60 L cefre 2 feltét, 10-12 L alszesz, 4-6 L pálinka....

Előzmény: fröccsi (104208)
templomhegyi szept. 17. Creative Commons License 104231

Nem kell ám mindent csesztetésnek venni .

De ezt a végén meghagyásos dolgot megint nem értem ,mert az útópárlattal való higitáson nincs mit szelektálni:)

Az ugynevezett spirit meg nem nekem való ,68-ast meg ne igyál mert nagyon bebaxol nagyon hamar

Előzmény: vénkecsi (104230)
vénkecsi szept. 17. Creative Commons License 104230

Látod-látod! Keveset olvastad még a netet.

Nem baxtál el semmit, de sokan meghagyják a 68-as páleszt, hadd marjon! 

Vagy hagynak annyi végét, hogy azt teszik hozzá.

Tudom mindent nem kell elfogadni, de nem árt tudni sok mindenről, máshol mi a "divat".

Igyexem én is szelektálni.

Még azt is beépítem majd az adatbázisba, amikkel itt cseszegettek :)

Előzmény: templomhegyi (104224)
vénkecsi szept. 17. Creative Commons License 104229

Királyvíz! Ez jó ötlet!  :)))

Előzmény: templomhegyi (104226)
templomhegyi szept. 17. Creative Commons License 104228

Talán te nem szelektálsz,ne etessél már vaze ::)))

Előzmény: barkócza (104225)
karibaba szept. 17. Creative Commons License 104227

Nem jöttél, nem írtál....mi van veletek? Elkészült a kiskonyha..? ;o)

Idén eddig én is csak 2 féle alszeszig jutottam....mondjuk gyümölcs se volt....még annyi se, hogy jól lakjunk belőle. :os

Még van kecskesajtom, keress meg!

Előzmény: fehérkutya (104211)
templomhegyi szept. 17. Creative Commons License 104226

Azt a hsz-t nem neked cimeztem de semmi gond,azzal higitasz amivel csak akarsz (desztviz ,útópátlat,királyviz stb...)

Előzmény: vénkecsi (104223)
barkócza szept. 17. Creative Commons License 104225

Hú, én aszittem, mi is az interneten vagyunk. Mi alapján szelektálsz, hogy melyik internetes írásnak hiszel, és melyiknek nem? :)

Előzmény: vénkecsi (104221)
templomhegyi szept. 17. Creative Commons License 104224

Hali 

Igazán nem kötekedésképpen de ezt "és ha vissza kellett higítani" nem értem,van olyan amelyiket nem kell visszahigitani?Mert ha van akkor eddig valamit én baxtam el.

Előzmény: vénkecsi (104216)
vénkecsi szept. 17. Creative Commons License 104223

Azt írtam hogy "opálos lehet" tőle...  

Én annál többre becsülöm minthogy pont ezzel baxam el.

Előzmény: templomhegyi (104222)
templomhegyi szept. 17. Creative Commons License 104222

Nem lett opálos huha ...valamit elbaxtál:))

Előzmény: In Lak'ech (104218)
vénkecsi szept. 17. Creative Commons License 104221

Az ineterneten :D Tudod a gugli ...

Előzmény: foxrudi (104219)
vénkecsi szept. 17. Creative Commons License 104220

Az majd pár hónap múlva ki fog derülni.

De egyébként nem tudom miért feltételezitek hogy aki 6-7 éve főz otthon évi max. 5-8 liter páleszt, az már csak sz@rt főzhet. Nálunk nem nagy a család, ennyi sem fogy el itthon, nagy része megy ajándékba. 

De még senki sem vakult meg, legfeljebb felhívtak hogy qvajó lett...

Amikor a főzőm készítettem, akkor is ezt a fórumot olvastam, és amikor a "technológiával" kísérleteztem akkor is a snapszmester volt az irányadó.

Tudom, rosszul olvastam  :)

Előzmény: szilvakukc (104217)
foxrudi szept. 17. Creative Commons License 104219

Hol írnak ilyen marhaságot,hogy az ioncserélt víztől opálos lesz a pálinka?????????????

In Lak'ech szept. 17. Creative Commons License 104218

Nem a víztől lesz opálos!!!! Én épp az imént hígítottam a norabora pálinkámat csapvízzel (!!!!). És láss csodát, nem lett opálos. 

A "fondar" effektus időről időre felüti fejét. :-)

szilvakukc szept. 17. Creative Commons License 104217

A tiszta pálesz remélem Nálad sem egyenlő, a jó pálesszel! A kiválóról, még nem is beszéltem!

vénkecsi szept. 17. Creative Commons License 104216

Most megint kapok a pofámra biztos hogy bele vauvau, de vagy száz helyen le vagyon írva, hogy az ioncserélt víz nem azonos a desztillált vízzel. Ha jobban megnézed az ára sem ugyanaz, a patikai desztillált nagyságrenddel drágább. 

Azt is leírják rengeteg helyen hogy a simán ioncsrelét opálosodást  okozhat . Az előállítási technológia is teljesen eltérő.

Én eddig mindig megadtam a módját, és ha vissza kellett higítani csakis desztilláltat tettem hozzá.

Még ha sokan megint azt állítják hogy rosszul olvastam...

Egyébként az ülepítővel kezelt alszeszemből csodálatosan tiszta mirabella pálesz lett. Tudom anélkül is az lett volna, majd legközelebb kihagyom. Igaz elég gyenge kihozatallal.

Ezért nem szabad mindig  az okosokra hallgatni, hogy fél százalék cukornál nem szabad többet hozzá adni...

Ha meg látnátok a lineáris főzőmet itt a 250e Ft-os csodamasinákhoz képest, úgyis befonnátok a hajatokat!  :D :D De egy gyenge pillanatomban lehet hogy meg is mutatom, ha nem lesz jobb téma :p

In Lak'ech szept. 17. Creative Commons License 104215

"Krónikus toxicitás: Emebri és állati fogyasztásra nem alkalmas. Az ozmotikus hatások következtében nagy mennyiségű fogyasztása sejtkárosodást okozhat"

Ez itt a lényeg! Nem a mérgezősége miatt, hanem az ozmózis miatt. De ha teszel bele egy kis sót (esetleg pálinkát), máris más a helyzet.

És ezzel vélhetőleg pont kerül egy több éve tartó vitára. :-)))

Előzmény: Cipurró (104212)
In Lak'ech szept. 17. Creative Commons License 104214

Jó marketing duma van hozzá írva, az biztos. Az a 300 literes hűtő kicsit túlzás. Meg a cinkből készült izé is butaság Gondolom rozsdamenteset akartak írni. 99,99%-os réz. Engem meggyőzött. :-)))

Komolyra fordítva a szót, biztosan jó. Ahogyan az is biztos, hogy én nem adnék érte annyit. Nem azért, mert talán nem ér meg annyit, hanem mert nincs rá. Arról nem is beszélve, hogy jómagam feléből megcsinálom. Persze nem lesz ilyen csilivili szépséges.

Előzmény: fröccsi (104208)
Pecabubus szept. 17. Creative Commons License 104213

Van aki pi-vízzel hígít ioncserélt helyett, annak helyén vannak az ionjai meg tiszta is. :)

Cipurró szept. 17. Creative Commons License 104212
fehérkutya szept. 17. Creative Commons License 104211

Bocs, 6 napos elmaradásban vagyok. Azóta ez már nem érdekes.

fehérkutya szept. 17. Creative Commons License 104210

Nem vagyok hozzáértő. Szerintem az ioncserélt vízre azért írják, hogy emberi fogyasztásra nem alkalmas, mert nincsenek meg benne a szervezet számára szükséges ásványi anyagok. Ivóvíz helyett nem fogyasztható. Viszont emiatt nem tudjuk milyen gondossággal készítik, esetleg mivel lehet szennyezett. Mint sokan mások, én is azzal hígitok.

Előzmény: reikisgabi58 (103939)
Öregdömperes szept. 17. Creative Commons License 104209

Köszönöm a válaszokat.

fröccsi szept. 17. Creative Commons License 104208

Sziasztok!

pálinkafőző készülék vásárlása előtt állok.

ezt néztem ki:

http://www.palinkafozo-gep.hu/?12,hu_palinkaf%C5%91z%C5%91-60l-cefre-kever%C5%91vel-kod-d-103-0003

Valaki használ ilyet? Mik a tapasztalatok.

üdv.

Royallfröcs

gabor0036 szept. 17. Creative Commons License 104207

Jol van, de akkor tanár úr a többieket is állítsa sarokba! :)

Előzmény: snapszmester (104206)
snapszmester szept. 17. Creative Commons License 104206

Ne szapuld a kisüstit, cserébe eltűrjük az oszlopos mániádat.

Előzmény: gabor0036 (104205)
gabor0036 szept. 17. Creative Commons License 104205

Tisztelettel megjegyzem, hogy sokszor annak is hangot adtam amikor no1 kisüstit ittam! :)

Előzmény: snapszmester (104195)
Jozso27 szept. 17. Creative Commons License 104204

Hali.

Körte51 mondtad,hogy segitesz a rézcsöveg méreteiben.

Szóval van egy 50l-es lábasom és egy 10l-es rézbográcsom sisaknak.

Az lenne a kérdés, hogy milyen hosszú és átmérőjü legyen a páracsövem és a hűtőspirál.

Keverő rendszer kell bele? (ha igen valami egyszerű ötletet tudsz ajánlani?)

Olvastam, hogy visszacsapó szelep kell bele mert össze is roppanhat a sisak vagy a főző. Ez igaz? ha igen akkor melyik részére tegyem be szerinted?

Előre is köszönöm a válaszokat mindenkitől :)

Üdv.

cavalocchio szept. 17. Creative Commons License 104203

Ez így biztató,köszönöm.Csak lesz belőle valami..Ha igen,bent vagy az első 50 ingyenpálinkában.. :-)

Előzmény: szilvakukc (104182)
rézműves1 szept. 17. Creative Commons License 104202

...ezt hol hallottad??...komoly??...akkor ez olyan lesz, mint a Yugók-nál a "balhé" előtt volt...úgy hívták, hogy a "vidámkocsi"...csak azt ló húzta..DD...szépen beállt a paraszti portára és a "pőrekocsin" lévő, lerögzített főzővel (hűtővel), ott helyben lefőzte a kiforrt cefrédet...házhoz ment a főzde ...DDD...nem mondom, egy két helyen (vidéken), lenne keletje egy ilyen szolgáltatásnak..:):))))...

Előzmény: Mc Bolondu Look (104188)
golyós szept. 17. Creative Commons License 104201

Azért -a legmélyebb tisztelet hangján - bátorkodom megjegyezni hogy a 30 tányéros pontosan 20 tányérral szarabb mint az 50 tányéros, és az meg éppen 50 tányérral. mint a 100 tányéros..... i tak dalse , i tak dalse...

Olyan 20 - 25-ször beraktál ide NAGYÜZEMI berendezésekről készült képeket, a hozzájuk fűzött hozsannákkal együtt , nos részemről meguntam , és nem azért mert nem tisztelném az azokban a berendezésekben rejlő műszaki és tecnológiai színvonalat, hanem azért mert idegennek tartom ezen a topikon. Tudnék csinálni 200 !!! tányérosat is - ha akarnék -  , éppen 170 tányérat verve arra 30 tányérosra,

csak nem akarok, mert az irány rossz szerintem, -már ami a  p á l i n k a  főzést- illeti . A legjobbat mellesleg a -1 tányéroson sikerült főznöm, éppen 31 tányérral lemaradva a favoritodtól.... Igaz, hogy nem viszki, vagy votka, hanem pálesz volt a célom.... Hát ezért nem csinálok 500 tányérosat , 1000 tányérosat meg pláne, 100000 tányéros meg végképp eszembe se jut.....

üdv.g.

Előzmény: gabor0036 (104194)
djkoxi szept. 17. Creative Commons License 104200

Ez így van, nem vagyunk egyformák:))

Nagyon nehéz jó pálinkát főzni mindkét rendszeren, és ezért nem is sikerül mindenkinek. Még ha kiváló a cefre akkor sem. Sajnos ebben az évben ezt a saját bőrömön tapasztaltam. Már abban sem hiszek, hogy érni kell a pálinkának. Ami jó, az 3 nappal a főzés után is sima, gyümölcsös, illatos, ( kollégám pálinkája, ami ugyanott főtt mint az enyém, csak más főzte ) ami nem ( mint az enyém ), az lehet javul valamennyit, de egy év múlva sem lesz olyan, mint amire 3 naposan is rámondtam, hogy kiváló.

Párszor asszisztáltam  otthonfőzésnél, ep, up elválasztás bizony nem egyszerű. Ötpoharas mintavétel, meghígitás vízzel ( főzdében láttuk ), szagolgatás, kóstolgatás ez még jó, még ez is, mind jó, másnap ugyanazokat kóstolva savanyú löttynek tűntek.

Előzmény: körte51 (104196)
cloaked szept. 17. Creative Commons License 104199

Amiről te beszélsz, az nem új generációs szeszfőzés, hanem a kisiparosok kényszerűsége. A másik topicban válaszoltam.

Előzmény: gabor0036 (104189)
Feriba51 szept. 17. Creative Commons License 104198

Azon a tornyoson bizonyosan hamar az utópárlatra tértek.

Jó nedűt!!!

Előzmény: körte51 (104196)
Feriba51 szept. 17. Creative Commons License 104197

Én "egymeneteseket" főzök. Sokáig két lépcsőst csináltam. A pálinka minőségét, azonban nem az dönti el, hogy melyik módszert választjuk. Mindegyiknek van előnye és hátránya, de a jó hangolás után a zenésznek megadatik a lehetőség. Kérdés, hogy él-e vele?

Azt a mondást, hogy "mindenki a maga lovát dicséri", pedig Te is ismered. Nincs ebben semmi kivetni való.:-)))

Jó nedűt!!!

Előzmény: gabor0036 (104194)
körte51 szept. 17. Creative Commons License 104196

Egy két alkalom volt,hogy tornyost ittam,tehát nincs nagy tapasztalatom. Amit éreztem :Könnyedebb pálinka , szép illat ,jó íz!  Viszont nem hosszan tartó ízhatás, egyből lecseng !Nézzük mi épül ki belőle a torkunkba ,kevesebb mint a kisüsti! Nézzük a száraz próbát , kis idő alatt elillan  a kisüsti hosszú ideig illatozik szinte nem lehet betelni vele! Azt gondolom hogy testesebb a kisüsti és ezért számomra jobb ,másnak a másik jobb! Nincs gondom azzal aki a tornyost szereti ,ettől szép a világ hogy mindenkinek más az ízlése!

Előzmény: djkoxi (104193)
snapszmester szept. 17. Creative Commons License 104195

Neked üldözési mániád van.

Senki nem ócsárolta az oszlopos rendszert. Te estél be ide hogy a kisüsti szar. Akkor ki nem fogadja el a más véleményét?

Elárulok egy titkot, csak neked.

Az oszlopos rendszert nem a jobb minőség miatt találták ki. Egyszerűen gazdaságosabb vele a főzés. 

Aki megteheti hogy oszlopost vesz, megteheti hogy hozzá veszi az infrastruktúrát is. Szebb épület, nagyobb gépesítés, tisztább környezet. Ezek mind fontosak, de a pálinka minőségét nem javítják.

Előzmény: gabor0036 (104190)
gabor0036 szept. 17. Creative Commons License 104194

En ajánlottam valakinek valamit. Aztán jöttek szokás szerint a lehurrogások... Talán fel kellene tüntetni, hogy csakis kisüsti topik!?... 

Előzmény: golyós (104191)
djkoxi szept. 17. Creative Commons License 104193

Ha a tornyos rendszert hasonlóan könnyen le lehetne utánozni mint a kétlépcsőst, sokan választanák azt a megoldást otthonfőzők is.

Még nem ittam finom kétlépcsőst, amire rámondtam volna, hogy ez igen, kérek még, viszont a tornyoson főtt pálinka miatt kedveltem meg ezt az italt!

Előzmény: körte51 (104192)
körte51 szept. 17. Creative Commons License 104192

Ez a 30 tálcás ,elég horror kategória, de még 3 tálcásba se tenném a cefrémet! Felkeltette a figyelmedet 104185 :-)

Előzmény: golyós (104191)
golyós szept. 17. Creative Commons License 104191

No és akkor mi lenne, ha nyitnál egy "tornyos " topikot.... Részemről nagyon uncsi a téma, meg felhívnám szives figyelmedet a topikcím (  ) -es részére...

üdv.g.

Előzmény: gabor0036 (104189)
gabor0036 szept. 17. Creative Commons License 104190

A vállaltunk alapértékeinek első pontja, a változásra való képesség és hajlandóság. Én nyitott vagyok az új dologra is, ellenben sokakkal akit alapból nem is érdekel mert szintén egy agymosásom ment át, hogy a tornyos csak szar, meg ízetlen, csak illat,... :) Legyen ez a vége, mindenki azt igya ami ízlik neki. :) 

gabor0036 szept. 17. Creative Commons License 104189

uj generáció mármint fiatalabb generáció induló főzdék... Nem magyar agymosás, valoszinu globális. :) Egy szóval sem mondtam hogy a kétlépcsős a múlté. Nem vitazok mert itt felesleges, ugy sem elismert itt a tornyos...

Előzmény: cloaked (104185)
Mc Bolondu Look szept. 17. Creative Commons License 104188

Most hallotam,hogy jővőre lesz mobil pálinkafőzde.

Beáll kisteherautóval az udvaromba,így én is otthon főzővé válok .

Előzmény: vénkecsi (104187)
vénkecsi szept. 17. Creative Commons License 104187

Most akkor ez a "Pálinkafőzetés főzdében" topic lett vagy mi ?  :o 

Takszodium szept. 17. Creative Commons License 104186

Köszi az infokat!

Azért szórtam a tetejére kénport, mert darabban volt a cefrém forrás után, és még nem akartam-tudtam lefőzni, máskor működött, ezért valszeg túl bátran szórtam.

A rézszulfátos kezelést több pálinkás honlapon olvastam a kén eltávolítására, bár nekem is felülírja az eddigi kémiai ismereteimet a szulfát- szulfid csere miatt, de kínomban elfogadtam.

A szódabikarbónát milyen dózisban használjam? Ha túllúgozom az gondolom elviszi az egyéb savakat is, ami befolyásolhatja a párlat ízét is.

A réz is átdesztillál?

Előzmény: Tucso69 (104174)
cloaked szept. 17. Creative Commons License 104185

Nem tudom, milyen új generációkról beszélsz... ez a „kétlépcsősön már semmit nem főznek a világban” csak a magyar kereskedelmi főzdék agymosása. Amíg a világ két legfelkapottabb prémium párlatát (malátawhisky és cognac) kizárólag két lépcsőben és erősítőfeltétek nélkül főzik, addig elég vicces azzal jönni, hogy a kétlépcsős a múlté. Mellesleg a legtöbb egyéb whiskyfajta gyártásának is része valamilyen formában a kisüsti technológia, de ebbe itt nem mennék bele.

Az ízesített vodka (ld. Zubrówka) nem ízetlen, ez asszem magától éretődő :) Az ízesítetlen vodka viszont törvény szerint sem egyéb, mint finomszesz.

Előzmény: gabor0036 (104177)
Mc Bolondu Look szept. 17. Creative Commons License 104184

Na igen ! Van felétek híresen szar főzde , ahol aceton szag van, hallottam már róla !

Gyere dél írányba !

Ajánlani tudom a bánkit , kereskedelmi főzde , lehet már hivatalosan adnak el .

( Gyuláról hoztak már bronzot ...) EZ NEM REKLÁM !

A D.jenő,Nógrád , na ezekhez be se mennyél , itt atom szart gyártanak !

Azért a hozott anyagokról már ne is beszéljünk ,na jó, egy szót megér :SZAR !!!

A főzde illata : ahol kellemes illat fogad ,ott jót is csinálnak.Viszont ahol az

általad ismert HP szag van,ott a "fekete levest".

Idén nem csinálok pálinkát ... de most nyílt Mogyoródon oszlopos,igéretesnek

tünik számomra,talán egy birset bepróbálok náluk.

Tapasztalatokat írd meg!Engem érdekel!

Előzmény: instruments (104153)
snapszmester szept. 17. Creative Commons License 104183

Amikor belépsz egy vidéki befozdebe és nem a gyümölcsös aromat érzed valószínűleg rossz a kifozott cefre kezelese. Ez nem megy át a pálinkába csak gusztustalan.

szilvakukc szept. 17. Creative Commons License 104182

Lehetséges. Ki kell váltanod az őstermelőit, és zárjegyet kell igényelj a NAV-tól, ami tartalmazza az adót is.

Előzmény: cavalocchio (104158)
zsorsz szept. 17. Creative Commons License 104181

A kés élét hamar letudja gyilkolni!

Előzmény: Öregdömperes (104129)
gabor0036 szept. 17. Creative Commons License 104180

Kóstolj meg egyszer egy igazi Żubrówka vodkát, többet nem mondod hogy ízetlen. :)

Előzmény: foxrudi (104178)
gabor0036 szept. 17. Creative Commons License 104179

A betett képek pont whisky lepárlók. :D

Előzmény: foxrudi (104178)
foxrudi szept. 17. Creative Commons License 104178

Látom oda vagy a képekért,szép csilli villi,de mi pálinkát készítünk,nem finomszeszt (30 tálcás).

A vodka egy más kategória,ezt az íztelen italt nem is kellett volna említeni.

Előzmény: gabor0036 (104177)
gabor0036 szept. 17. Creative Commons License 104177

Én meg azt mondom hogy van. :P

A régi 100éve főző nagyok közül elhiszem hogy kétlépcsős rendszerben főznek, de az új generációk whiskey és vodka lepárlói már ilyen olykor 5000L-es és 30tálctás tornyoson jönnek le. :)

Előzmény: foxrudi (104173)
sogi01 szept. 17. Creative Commons License 104176

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (104103)
Tucso69 szept. 17. Creative Commons License 104175

Picit módosít az ízén a szétdarált mag, de nem lesz rossz! (próbáltam) Ettől jobban nem tudod pépesíteni máshogy.

Tucso69 szept. 17. Creative Commons License 104174

Ne haragudj, de csupa hülyeséget csináltál! A kénezéstől kénessav lesz a cefrében, ami átdesztillál! Tehát ugyanúgy benne lesz a párlatban, csak töményebben!

Kénsavat szoktunk használni a Ph beállításhoz.

Réz-szulfátot miért raktál bele? A szulfát semmit sem csinál a szulfittal.

Savtalanításra szódabikarbóna használható, de csak az alszesznél. A kész pálinkát, vagy az alszeszt, pedig szénsavas mész nevű borászati üzletben kapható anyaggal lehet kezelni, ami finom CaCO3.

Ülepítés és szűrés után még kationcserélő gyantán is át kéne engedned, hogy kiszedd belőle a rezet, amit a réz-szulfáttal vittél bele. De tejes derítés is jó lehet.

Előzmény: Takszodium (104128)
foxrudi szept. 16. Creative Commons License 104173

" hátránya hogy minden főzőnek van egy saját íze-"illata" technológia miatt. "

Na ez butaság

Azt tudtad,hogy a  leghíresebb Konyakot,whiskyt,tequilát mind 2 lépcsőben párolják??

Előzmény: gabor0036 (104141)
foxrudi szept. 16. Creative Commons License 104172

Nagyorosziban voltam katona!D

Lényeg hogy amióta komolyabban foglalkoznak az emberek a pálinka készítéssel,cefrézéssel,sokat javult a minőség.Nyilván valóan vannak bérfőzdések,akiknek a mennyiség a lényeg,ezért up-s kissé a főzetük,de a legfőbb probléma a cefrézéssel volt  mindig.

Ha lesz rá alkalmad,kóstold meg,és illatold meg a Szicsek féle Irsait,vagy birset.Nem fogsz csalódni.

Jómagam Salgótarján körzetében.

Előzmény: instruments (104171)
instruments szept. 16. Creative Commons License 104171

Balassagyarmat... ;-)

körte51: Ne nézzük azért le Őket, értenek a szőlőhöz és a párlatokhoz elhiheted! ;-)

Előzmény: foxrudi (104162)
hevezoli64 szept. 16. Creative Commons License 104170

Három a Pálinka, Hülye Picsa.....))

Előzmény: gombászok (104168)
vénkecsi szept. 16. Creative Commons License 104169

Na ugye hogy ugye!  :D

Előzmény: TINTUS (104163)
gombászok szept. 16. Creative Commons License 104168

Megint látok valami újat:: HP.

Mi a fene az???

Találgathatnék egy kicsikét???

- Házi Pálesz

- Ha van Pálinkád, iszol velem

- Házi Punci???

..................................

gombászok szept. 16. Creative Commons License 104167

Megoldható, de vannak szabályai.

Fabódéd megvan már?? A többi felejtős.

Nem ennek a topiknak a témája, navigáljál át ide:http://forum.index.hu/Topic/showTopicList?t=9214389&la=131730662

Előzmény: cavalocchio (104158)
TINTUS szept. 16. Creative Commons License 104166

Nincs a környéken egy ágdaráló? Azzal könnyebb lenne....

foxrudi szept. 16. Creative Commons License 104165

Így van,és az érmeit rendre a kisüsti módszerrel készített technológiával nyerik!!

Előzmény: gabor0036 (104145)
körte51 szept. 16. Creative Commons License 104164

Tudnék Neked mutatni olyan szőlőpálinkát törköly beütéssel ,hogy egyből elfelejtenéd az Olaszt! :-)     Az enyém is csak azóta jó ,mióta az itt tanultak alapján készítem! Ott kezdődött ,hogy nekem se ízlett a régi pálinkám,jobbat akartam ! Már tudom mit hibáztam a cefrézésnél,tudom mit hibázott a főzőmester ,azóta eltelt jó pár év és kezd ízleni a pálinkám ! :-)

TINTUS szept. 16. Creative Commons License 104163

Ha ezt Baracilin kolléga olvasná......már mint, hogy narancshéjból  is lehet páleszt csinálni.... nem jutna többé az eszébe a zeller vagy zöldség ....:))))

Előzmény: vénkecsi (104120)
foxrudi szept. 16. Creative Commons License 104162

Melyik városban,vagy városhoz a legközelebb??

Én is Nógrádi vagyok,és elkötelezett kisüsti párti.

Előzmény: instruments (104140)
barkócza szept. 16. Creative Commons License 104161

"Otthon biztos finom a kisüsti is!"

Ah, köszönjük. Most már nyugodtan fogunk aludni.

Előzmény: gabor0036 (104160)
gabor0036 szept. 16. Creative Commons License 104160

Azért mondom, hogy ne keverjük az otthon főzést a bérfőzdékkel! ;) Otthon biztos finom a kisüsti is! :) Ezt nem vitatom. 

Előzmény: Babar66 (104157)
gabor0036 szept. 16. Creative Commons License 104159

A legjobb módszer az, ha iszol egy jó tornyost, és iszol egy kisüstit. Egyből érteni fogod amit mondok. Régi generáció nem nagyon fogadja be a tornyost, csak a kisüsti... Sokuk mellé merném tenni a pálinkámat, pedig bérfőzdés. Én nem zárkózom el egyik mellől sem, de nincsenek jo tapasztalatom a kisüstivel. Egy-kettő jót le számolva. 

cavalocchio szept. 16. Creative Commons License 104158

Sziasztok!

Tudom,hogy nem idevaló ,de hátha..Mint mindenki én főzöm a  pálinkát,nem is rosszat :-D,bár lehet azért mondják,mert nem kell fizetni érte.Csak gyümölcs,semmi más.

Nos .ezt szeretném árulni kis fabódéból fesztiválokon falunapon ilyen-olyan rendezvényeken.Lehetséges ez vagy felejtős?Ja.és hivatalosan.Köszi ,ha valaki tud segíteni.

Babar66 szept. 16. Creative Commons License 104157

Erősen gyanítom, hogy eddig csak rossz helyen kóstolt. Sokáig én is így voltam ezzel (Erre Miklós, Szilva és Aknil a tanum ... )  :)))

Előzmény: gabor0036 (104151)
barkócza szept. 16. Creative Commons License 104156

Ja, mint amikor a trabantos szembe hajt az autópályán.

Előzmény: gabor0036 (104151)
gabor0036 szept. 16. Creative Commons License 104155

Nem is vártam mást, hisz itt mindenki kisüsti párti. :) Én nem. :) 

Előzmény: Babar66 (104152)
gabor0036 szept. 16. Creative Commons License 104154

pl azért, mert te oda figyelsz, minden főzés után alaposan ki tudod mosni a rendszert, (kisüsti bérfőzde túl zárt, sok a cső, kozmaolaj szűrő, stb..)...

Előzmény: barkócza (104150)
instruments szept. 16. Creative Commons License 104153

Holnap teszek egy kört a környező főzdékben tapasztalatszerzés céljából! 

snapszmester: Az a HP illat, amit akkor érzel amikor belépsz egy vidéki bérfőzde ajtaján! Nem tudom pontosabban meghatározni! Legalább tízben jártam és ugyanaz az illat! :-)

barkócza: Lehet, hogy cefrehiba, de akkor gondolom ez a később főzött pálinkát is felruházza ezzel a jellegzetes aromával.

Előzmény: gabor0036 (104147)
Babar66 szept. 16. Creative Commons License 104152

Na, azért ebben erősen kételkednék!!!   

gabor0036 szept. 16. Creative Commons License 104151

Más lehet. Amint írta, nem egy palinka hanem szinte mind amit ivott :)

Előzmény: hevezoli64 (104149)
barkócza szept. 16. Creative Commons License 104150

Ezt azért nem egészen értem, hogy a HP aroma ügyben miért ne a házifőzést vegyem alapul? Eddig azt hittem, a HP-ban a H a házit jelenti. :)

hevezoli64 szept. 16. Creative Commons License 104149

Én segítek neked!

Be kell tartani a cefrézés és a főzés alapszabályait, és akkor olyan pálinka ízek lesznek, amik nem olyanok, mint az általad kifogásolt HP íz!

A HP íz előpárlatos pálinka és/vagy utópárlatos pálinka és/vagy romlott cefre eredménye, mint pejoratív jelző.

Előzmény: instruments (104138)
barkócza szept. 16. Creative Commons License 104148

?????? Ezt honnan veszed?

Mondjuk, olyan probléma van, hogy a bérfőzdés készülékén több az ólom, mint a réz, alaposan kimosni a készülékét nemigen tudja finánc jelenléte nélkül. Azért "áthallás" a tételek közt akkor van csak, ha valamelyik nagyon szutyok volt.

gabor0036 szept. 16. Creative Commons License 104147

Ne az otthonfőzést vedd alapul. Nincs sztem olyan kisüsti bérfőzde aminek nincs saját "íze-illata"...

Előzmény: barkócza (104144)
zsuzska60 szept. 16. Creative Commons License 104146

az én pálinkámnak gyümölcs illata van, nem tudom miről beszélsz.

Én itt tanultam meg jót főzni a fórumon.

gabor0036 szept. 16. Creative Commons License 104145

Márkházi pl tud mind a két technológiát, 

barkócza szept. 16. Creative Commons License 104144

Tippelünk a HP aromára: Nyilván ecetes-vajsavas pálinkára gondolsz. Ez sima cefrehiba, a főzéshez semmi köze. Sajnos, valóban sok helyen megrohasztják a cefrét, és azt tekintik az igazi pálinkának. Függetlenül attól, hogy kisüsti, vagy tornyos módszerrel főzik.

gabor0036 szept. 16. Creative Commons License 104143

Ezek is tornyosok. 

Előzmény: gabor0036 (104141)
snapszmester szept. 16. Creative Commons License 104142

Az a gond hogy nem tudjuk mi az a hp aroma ami egységesen meg van mindenhol.

gabor0036 szept. 16. Creative Commons License 104141

Kisüsti technológia ahol két üst van, egyiken le főzik a cefrét alszesznek, a másodikon pedig az alszeszből a pálinkát. Itthon az elmúlt pár évig ez volt az elterjedt, ma is sokan csak ebben főznek. Előnye hogy mélyebbek az ízek, hátránya hogy minden főzőnek van egy saját íze-"illata" technológia miatt. 

Pl ilyen:

Tornyos (német) technológia lényege, hogy egy üst van, egymenetben van főzés. Vagyis beöntöd a cefrét, és egyből a kész pálinka jön ki a másik végén. Ezt sokan nem szeretik, (mert valószínű olyan helyen főzettek ahol vagy a rendszer volt gagyi, vagy nem értettek hozzá, vagy csak alapból mert nem kisüsti) ennek az előnye hogy sokkal simább tisztább illatok vannak, és ha hozzáértő főz jó cefréből akkor az ízek is ugyan olyan jók. Én csak ilyenen főzetek.

Pl ez:

Előzmény: instruments (104134)
instruments szept. 16. Creative Commons License 104140

Nógrád szívében! ;-)

Rengeteg főzde van a környező településeken is, de a párlat gerince ugyanaz.

zsuzska60: Tehát amit Te főzöl annak egyáltalán nincs HP aromája? ;-)

Előzmény: gabor0036 (104136)
zsuzska60 szept. 16. Creative Commons License 104139

ahogy szilvakukc is írta, valószínű, hogy eddig nem ittál jó házipálinkát, én már főztem is és ittam is :-)

Szicsek úr is aláhúzta

Előzmény: instruments (104138)
instruments szept. 16. Creative Commons License 104138

...bizonyára, de sajnos hazánk minden szegletében a HP az HP, nekem pedig ez nem jön be! ;-) Ráadásul ha figyelmesen olvasol láthatod, hogy nem a készülékben van a hiba, itthon is ittam finomat HP aroma nélkül, de az nem házi volt! 

Felejtsd ez az írásomban az olasz jelzőt, igazából nem is fontos. Történhetett volna ez bárhol, de a lényeg az íz, az aroma! Attól, hogy Te szereted más esetleg nem! ;-) Felsejlenek bennem a 80-as évek HP-ből kreált tojáslikőrei... :-D Nekem ez nem tetszetős, bocsi! :-) Inkább segíts! ;-)

Előzmény: zsuzska60 (104133)
szilvakukc szept. 16. Creative Commons License 104137

Erősen szanszos, hogy nem ittál még normális házi pálinkát! Nem izé, bigyót, Házi Főzésű, Normális Pálinkát!

Előzmény: instruments (104130)
gabor0036 szept. 16. Creative Commons License 104136

Merre laksz?

Előzmény: instruments (104134)
szilvakukc szept. 16. Creative Commons License 104135

Uram Jézus!!! Milyen lehet, Neked a nem finom?:))

instruments szept. 16. Creative Commons License 104134

Nem ismerem a technológiákat, én csak kóstoló vagyok! :-) Ez a tornyos rendszer nekem kínai de utána olvasok, hátha lehet így is főzetni valahol. 

Nagyon köszönöm a válaszod! ;-)

Előzmény: gabor0036 (104132)
zsuzska60 szept. 16. Creative Commons License 104133

a magyar pályákon olyan a hó, hogy nem kellemes síelni rajta, bezzeg az oszták pályákon, ott nem érzem ezt...

lehet, hogy nem síeltem jó pályán Magyarországon???

:-)

gabor0036 szept. 16. Creative Commons License 104132

Ebben az esetben ajánlanám neked a tornyos pálinkafőzőket. Más technologia mint a kisüst, tiszta finom illatok és ha jól csinálják akkor a finom gyümölcs ízek is ott vannak benne. 

gabor0036 szept. 16. Creative Commons License 104131

Szerintem csak jót csinálsz vele! utána pektinbonto meg élesztő egyből es hagy szóljon...

instruments szept. 16. Creative Commons License 104130

Sziasztok!

A pálinkafőzéssel kapcsolatban szeretnék némi tanácsot kérni.

Igazából nem nagyon iszom házi pálinkát mert nem szeretem a jellegzetes HP aromát. Mindegy miből van főzve, ha házi akkor van egy számomra meghatározhatatlan illat, ami minden ilyen pálinkán érezhető. Szilva, barack, körte, a fő illat a HP illat! Érdekes, hogy az üzletben vásárolt pálinkákon ez nem érezhető! Miért van ez? Hogyan lehetne úgy pálinkát főzni, hogy ez az illat ne legyen domináns a párlaton?

Itáliában ittam házi törkölypálinkát, ott ennek van tradíciója. Elképesztően finom volt, szinte sajnáltam lenyelni! Annak miért nem volt HP aromája? Mit csinálnak másképp?

Öregdömperes szept. 16. Creative Commons License 104129

Üdv mindenkinek.Újra itt vagyok,s ha már vagyok kérdezek is.

Van kb 100 kiló golden almám.Ha darabolás után gépi hús darálón le darálom nagyon nagy hülyeséget csinálok?Főleg a magja végett.

Takszodium szept. 16. Creative Commons License 104128

Egy kis segítséget kérek.

Csináltam 30-30 liter dinnye és kajszi cefrét, a cefrék felszínét a forrás után megszórtam porkénnel (kálium metabiszulfid). Máskor is csináltam már ilyet, csak nagyobb mennyiséggel, akkor nem volt semmi probléma, most az első főzés után szúr a szaga a kéntől, egyébként a kénszag mögött a párlat jó lenne. Kezeltem rézszulfátos oldattal (kb 1gramm az 5 liter párlatba), de semmi változás. Szellőztettem locsolókannával de semmi. Az egyiket újra főztem, de semmi változás.

El tudom tüntetni a ként valamivel?

Hurkafej szept. 16. Creative Commons License 104127

Eszembejutott egy kérddés! Próbált már valaki gesztenyéből párlatot készíteni?

In Lak'ech szept. 16. Creative Commons License 104126

Én a mi fórumunkat olvasva is azt hittem ma, hogy megszállták az UFO-k.

Előzmény: gombászok (104123)
obsitos3 szept. 16. Creative Commons License 104125

Ha biztosított a megfelelő lezárás,és tudod könnyedén tölteni,üríteni,szerintem nyugodtan.Esetleg a tisztítással lehetnek gondok.

Előzmény: janika.p (104124)
janika.p szept. 16. Creative Commons License 104124

fa hordóba cefrézhetek?

gombászok szept. 16. Creative Commons License 104123

Jaj, már majdnem besz@rtam!

Bekapcs a topikot, olvasok mindenféle, eddig soha nem látott szerzőktől mindenféle marhaságot.

Mivan-gondolkodj mán vazze!

Na, rájöttem, hogy egy másik topik hozzászólásainak időrendjét megváltoztattam, és ez a beállítás itt is érvényesült.

Volt egy kis időutazás, a kezdeti időszak hozzászólásait olvasgattam.

Már megijedtem, hogy a földönkívüliek leptek meg bennünket, de józanul átgondolva, ma még nem ittam semmit!

Pedig nem mehet ez így tovább, na eggs akármivel.

körte51 szept. 16. Creative Commons License 104122

De bizony ,hogy zavarjál ,úgy tanulsz ,tanulunk,ha megtárgyaljuk!

<
körte51 szept. 16. Creative Commons License 104121