Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

mrkux okt. 5. Creative Commons License 104954

Sziasztok.

Ha már előjött a téma, engem érdekelne a többi gyümölcsfajtából is, hogy melyiket érdemes pálinkafőzési céllal ültetni, a talaj adottságait figyelmen kívül hagyva. Gondolok itt elsősorban körtére, kajszira, meggyre, (szilvára). A közeljövőben szeretnék én is ültetni jópár csemetét, de megkönnyítené a fajtaválasztást a gyakorlatotok. Ha van olyan fajta, amit egyáltalán nem javasoltok, az is szűkíti a kört :D

Üdv.

Előzmény: Norbi... (104933)
barkócza okt. 5. Creative Commons License 104953

Nem ismerjük a szilvacefre tulajdonosát, de sajnos, előfordul, hogy egyesek az elb.szott cefréiket mindenféle link szöveggel megpróbálják elpasszolni. Ugyanakkor az is előfordul, hogy különösebb látványos mozgás nélkül kiforr a cefre, ezt egy kóstolás eldönti.

Előzmény: pinotnoir777 (104950)
barkócza okt. 5. Creative Commons License 104952

Rendes apósod van. :) Ugye, a cím alatti linkeket elolvastad?

Előzmény: pinotnoir777 (104950)
bezzeg Jani okt. 5. Creative Commons License 104951

Rendben.

Az élesztők a levegő oxigénjére rá vannak utalva, azonban ha ez nem áll rendelkezésükre, akkor vegyi anyagokból is ki tudják szabadítani az oxigént, hogy életműködésükhöz felhasználják.

Életműködésük révén egy cukormolekulából, (C6H12O6) 2 molekulasúlynyi szesz, (C2H5OH) és ugyanannyi szénsav, (CO2) képződik.

A borélesztő gombák a must cukortartalmát alkohollá és szén-dioxiddá alakítják. A sörélesztő gombák az árpából készült malátalé erjedését idézik elő. A boltokban árusított élesztő, amely nélkülözhetetlen a kelt tésztákhoz, szintén szeszélesztő gombák tömege. Az erjedés során keletkező szén-dioxidtól nő meg a tészta térfogata és válik lyukacsossá szerkezete.

Előzmény: szilvakukc (104910)
pinotnoir777 okt. 5. Creative Commons License 104950

Szia! Valóban a törköly lenne a fő profil, de azért lehet egy két egyéb is, mint most pl ez a szilva. Köszi a köves tippeket, eddig még ilyet nem olvastam sehol. Apósom lepett meg a főzővel, de nagyon lelkes vagyok:)

kadarka nem lesz az idén, de egy darabig a jövőben sem, azt az ültetvényt ahol van az átoltás, kivágjuk majd és újraültetjük, rengeteg a hiány és nagyon rossz a támberendezés...

A többieknek is köszönöm a megnyugtató válaszokat, és igen, én sem értem, hogy két hét alatt hogy nem történt semmi sem, abban reménykedem hogy költői túlzás volt a két hét és hideg helyen volt tárolva. Még nem kóstoltam, de az illata teljesen tiszta, ecetnek nyoma sincs.

Előzmény: barkócza (104944)
barkócza okt. 5. Creative Commons License 104949

Nem kell elférnie. Folyamatosan keletkezik lent, és folyamatosan kondenzál a falon.

Előzmény: trakisbandi (104912)
kupeci okt. 5. Creative Commons License 104948

Hehe... van azért még itt kérdés!.....pl:mennyi pálinkád van?  

mennyi pénzed van?

hány éves vagy?

...ja meg bírják e az ajtók a csapkodást!?:)))))))

Előzmény: szilvakukc (104911)
obsitos3 okt. 5. Creative Commons License 104947

Fő kérdésedre a válasz:nem.De én is kérdeznék:kb. 2 hete a hordóban vajon miért nem kezdődött el a spontán erjedés?Ennyi idő alatt,hacsak nem hűtőben tartották,már mindenféle erjedés megtörténhetett.

Előzmény: pinotnoir777 (104943)
Hurkafej okt. 5. Creative Commons License 104946

Ne a magok miatt félj.

Inkább attól, hogy ha igaz, erjedés nélkül vettél 2 hetes pépesített szilvát.

barkócza okt. 5. Creative Commons License 104945

A ciánproblémát felejtsd el, csak főzés előtt vedd ki a magot. Viszont olyan, hogy két hét alatt nem erjedt ki a szilvacefre, valami nagyon komoly problémát takar. Édes még?

barkócza okt. 5. Creative Commons License 104944

Üdv itt a topikon nálunk! Csak nem a rossz termés miatt vettél pálinkafőzőt? :)

Nekem, sajnos, Alembikkel  nincs tapasztalatom, és nem is tudom, hogy itt a topikon ki főz vele. Mégis, általában megpróbálok néhány tanácsot adni.

Gondolom, törkölyt akarsz főzni, úgyhogy megpróbálok specifikusan arról írni.

Szimplafalú főzőben, sajnos, akármilyen leégésgátlót használunk, mindig elő fog fordulni leégés. Az Alembik réz, jó, hagyományos gömbformája van, ez mind segít elkerülni a leégést. Arra kell figyelni, hogy a láng egyenletesen nyaldossa körül. A leégésgátlásnak mégis a legfontosabb eleme a higítás. Eleinte inkább több vizet rakj a törkölyre, mint kevesebbet, és ne a legféltettebb törkölyöddel kezd. Lazára morzsolt törköllyel rakd tele az üstöt, majd önts rá annyi vizet, ami ellepi.

Törkölynél tk. mindegy, hogy kisebb, vagy a nagyobb lyukút választod. Ha félsz attól, hogy elmozdul, a szélén tehetsz rá nagyobb köveket, vagy tehetsz a tetejére még egy 5 cm kavicsréteget. A szita vagy lukacsos lemez alá viszont mindenképpen tegyél pár forrkövet (nagy felületű tufakavicsokat, az ott nálad asszem, előfordul).

Nekem a következő leégésgátló megoldásom van:

,

és itt van a leírása: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=113634705&t=9007484

Tavaly BZolitól kapott törköllyel elég jól működött, egy-két tételt így is sikerült egy egész picit odakapatnom. (Épp csak aldehidesre sikerült, azóta is kínlódom vele.)

Remélem, sikerülni fog.

Kadarkával hogy állsz az idén?

Előzmény: pinotnoir777 (104918)
pinotnoir777 okt. 5. Creative Commons License 104943

s.o.s kérdés: vettem ma szilva cefrét, nagyon jó illatú, de akitől vettem azt mondja, kb két hete a hordóban volt már, rendesen levet eresztett, de még nem indult el a zajos erjedés. A kérdés az, hogy így erjedés nélkül vajon ázott-e ki veszélyes mennyiségű cián a magokból?

bezzeg Jani okt. 5. Creative Commons License 104942

Világos, sejtettem.

Kissé megszellőztetted.

Élesztő gyártás (szaporítás) nagyipari előállítási mód az ú. n. szellőztetési eljárás. Itt az a lényeg, hogy a szűrt és faj É.-vel beoltott cefréhez kompresszorokkal levegőt juttatnak. Az erjedés végén a cefrés folyadékot lecentrifugálják s az É.-s folyadékot szűrősajtókon vezetik át. A szűrletből szeszt párolnak le, a szűrőkendőn maradt É.-t pedig gyúró és keverőgépeken viszik át és félkilós csomagokban, mint sajtolt É.-t hozzák forgalomba.

Előzmény: Kántor87 (104913)
foxrudi okt. 5. Creative Commons License 104941

A stanley is jó,az szinte mindhez jó porzónak is.

Előzmény: Norbi... (104936)
Szomjas cápa okt. 5. Creative Commons License 104940

A Sharka vírusra a muskotály az érzékenyebb. 

A vírus témában lehet, hogy jobb, ha valami kisebb, helyi kertészetből szerzed be a csemetéket: Én egy lajosmizsi nagyüzemből a "Vírusmentes" címke alatt vittem be kajsziban a fertőzés mentes területre a vírust.

Előzmény: TINTUS (104938)
Szomjas cápa okt. 5. Creative Commons License 104939

Ne ijedj meg a klón fogalmától: Van egy alapfajta, pl a kajszinál a Magyar kajszi. Ennek szelektált változata, egy mutánsból a kedvező tulajdonságai alapján kiválasztott és továbbszaporított pl. a C-235, vagy a Gönci magyar. A Jonatán almánál pl. a Szatmárcsekei Jonatán.

Még inkább bizalmat is gerjeszthet: Az alapfajtán belül elvileg garantáltan egy bizonyos változatot kaphatsz, aminek a tulajdonságait pontosabban ismerheted.

Előzmény: Norbi... (104936)
TINTUS okt. 5. Creative Commons License 104938

Igazad van de kényesek a sarka vírusra.....én 1 hónapja vágtam ki a 13 éves fámat.

Sajnos jól körül kell nézni , hogy melyiket válaszd, persze inkább a szilvás fórumba tedd fel ezt a kérdést.

körte51 okt. 5. Creative Commons License 104937

Tekergetem a nyakam és vakarom a fejem!  :-) Jó. 

Előzmény: Babar66 (104932)
Norbi... okt. 5. Creative Commons License 104936

Igen, szerintem az lesz de két fát szeretnék a másiknak talán jobb lenne kipróbálni valami mást(már csak a kiváncsiság kedvéért is).

Eddig ezt a boltot találtam: http://syringa.hu/kinalat/noveny/gyumolcsfa/szilva-gyumolcsfa/besztercei-nm-122-szilva/

Itt "besztercei NM 122" árulnak, amiről kigooglizás után kiderült, hogy valamiféle klón.. nem tudom nincs ilyennel tapasztalatom(igazázból laikusként nehéz is, mert mire felnőll egy fa és termésre fordul évek telhetnek el) miért klón? érdemes lehet ezt megvenni, olyan mint az eredeti egyáltalán kapható még eredeti?

Előzmény: foxrudi (104934)
Babar66 okt. 5. Creative Commons License 104935

Én tavaly ültettem két Stanley fát, egyik már mutatta magát idén. Tényleg szép nagy a termése és finom (tehát "piacos" is) és a pálinkája is nagyon "szilvás". (szerintem) Ja, és idén nem tudtam semmit permetezni, mégis élnek, virulnak.

foxrudi okt. 5. Creative Commons License 104934

Szerintem,az egyik legjobb döntés.Legalábbis nálam a besztercei a legnyerőbb  pálesznak.

Norbi... okt. 5. Creative Commons License 104933

Helló, két szilvafa vételén gondolkodom ebben kéne a segítség hogy melyikből lesz a legjobb szilvórium? Eddig a besztercei vagy a besztercei muskotály a befutó.

Babar66 okt. 5. Creative Commons License 104932

Egy kis adalék még ehhez:

http://borkezeles.hu/upload_files/20070622OenofermekfeherhezI.pdf             :)))

Előzmény: körte51 (104926)
csalitos okt. 5. Creative Commons License 104931

Egyiket sem,... vagy ha akarod mindkettőt. Még megközelítő értéket sem fogsz kapni.

Ui: Hiányzik a billentyűzetedről a pont, vessző és a nagybetű?

Előzmény: janika.p (104883)
snapszmester okt. 5. Creative Commons License 104930

Gratulálok. Külön örom ha kevés koze a fórumnak is volt hozzá.

Előzmény: foxrudi (104928)
snapszmester okt. 5. Creative Commons License 104929

Remélem nem veszed kötekedésnek, de a gaztermeles nem volt az opciók között.

foxrudi okt. 5. Creative Commons License 104928

A hullámvölgyek elkerülhetetlenek,nem vagyunk egyformák!Azért amiket az oldaladról tanultam nem volt hiába való!

Előzmény: snapszmester (104923)
körte51 okt. 5. Creative Commons License 104927

BORÁSZATI MIKROBIOLÓGIA

Naár Zoltán – Szarvas József -ből idéztem .

körte51 okt. 5. Creative Commons License 104926

Igen a gomba nem tudja ,de mi tudjuk,hogy melyik gomba végzi jobban a munkáját és ha akarjuk választhatjuk azt is.

Csak egy tanulmányból ,egy szösszenet ,hogy micsoda bonyolult világ a borélesztők kitenyésztése ,micsoda sokrétű munka áll a háttérben.

"Borászati törzsek gyakorlati szempontból fontos tulajdonságai

Ebben az esetben már faji szint alatt, például egy fajon belül a törzsek (izolátumok) közötti különbségeket keressük. A borászatban a következő vizsgálatok a legelterjedtebbek:

-          Cukortartalom (ozmotikus miliő);

-          Etilalkohol-tűrés;

-          Kénessavtűrés;

-          Fungicidtűrés;

-          Hőmérséklettűrés (optimális erjesztési hőmérséklet);

-          Kémhatástűrés;

-          Ülepedés típusa (bor öntisztuló képessége szempontjából);

-          Az erjedő tétel felülete (habképzés mértéke);

-          Szaporodási sebesség (erjedés gyors megindítása miatt);

-          Liofilizálásra, porlasztva szárításra való alkalmasság;

-          Egységnyi cukorból képzett alkohol;

-          Íz- és aromaanyagok képzése (analitika, vagy mikrovinifikációt követő érzékszervi bírálat);

-          Killer képesség;"

Előzmény: snapszmester (104922)
beller1 okt. 5. Creative Commons License 104925

Sajnálom, ha kötekedésnek vetted. A műszer valóban túlnyomást mutat. Te ezt írtad:

A víz forráspontja 0,5 bár túlnyomáson - 110 °C

1,0 bár túlnyomáson - 120 °C

1,3 bár túlnyomáson nem lehet 107-108 °C  ! Vagy rosszul tudnám ?

Ha belegondolsz, akkor érthető, hogy 0,5 bár túlnyomás= 1,5 bár -  110 Celsius fok

1,0bár túlnyomás=2,0 bár  -  120 Celsius      fok

1,3 bár=0,3 bár túlnyomás  -  107-108 Celsius fok. 

Talán így érted smile nélkül is.

Előzmény: norris53 (104881)
Babar66 okt. 5. Creative Commons License 104924

Az 50 éves! :)))

snapszmester okt. 5. Creative Commons License 104923

Azt gondolom hogy a fórum szakmaisaga történelmi mélypontra süllyedt, hála az ilyen és hasonló írásoknak.

Előzmény: trakisbandi (104921)
snapszmester okt. 5. Creative Commons License 104922

Sajnos az élesztő nem tudja magáról hogy budafoki vagy nemes csak teszi a dolgát. Ha van cukor erjeszt ha oxigén is van szaporodik is. Közben gazt termel. Nem többet és nem kevesebbet mint amit a körülmények megengednek.

Előzmény: körte51 (104914)
trakisbandi okt. 5. Creative Commons License 104921

Hali !

Ha te így gondolod ....

Előzmény: snapszmester (104917)
snapszmester okt. 5. Creative Commons License 104920

Ha több adag cefret főzol egymás után a hűtő spirálban jelentős mennyiségű kozmaolj rakodhat ki amit a finomitaskor az akoholban dús parak kioldanak. Ezért szükséges a spirál takarítása minden finomitas előtt.

Egyébként ilyen mértékű opalosodas kozmaolj szűrés nélkül is képtelenseg.

Előzmény: zuzu6612 (104908)
Hurkafej okt. 5. Creative Commons License 104919

Kicsit uncsi, hogy pálinkáról jönne olvasgatni az ember, és gőzgép készítési tippeket lát.

pinotnoir777 okt. 5. Creative Commons License 104918

Sziasztok! Újoncként van egy alambikszerű 48l-es főzőm, és abban szeretnék tanácsot kérni, hogy milyen szűrőt válasszak az üst aljába? Az egyik, amit a gyártó adna hozzá, abban viszonylag kevés luk van (rétből van), nekem szimpatikusabb egy másik, ahol az egész inkább egy sűrű drótfonatból álló szitához hasonlít. Csak ez meg nem tudom, hogy egyéb rögzítés hiányában lent marad-e az üst alján?

snapszmester okt. 5. Creative Commons License 104917

Lehet valamit elszámoltal.

Viszont egész másról van szó.

Az üstben lévő vízzel más a helyzet.

Mi eddig a köpenyben lévő vízzel foglalkoztunk, ami 50 L és üstben csak néhány liter.

Most már nem tudom miről is beszélsz.

Előzmény: trakisbandi (104912)
peca_matyi okt. 5. Creative Commons License 104916

Összeöntéssel oxigént vittél a cefrébe. Azt pedig ugye tudjuk , hogy az oxidént az élesztök önmaguk szaporítására használják . Alkoholt csak oxigén nélkül kezdenek gyártani. Gyakorlatilag újra indítottad az intenzív erjedést.

Előzmény: Kántor87 (104913)
peca_matyi okt. 5. Creative Commons License 104915

De jó neked. Akkor te már olcson meguszod az asszonyt......

körte51 okt. 5. Creative Commons License 104914

Persze ,hisz a budafokinak az a dolga ,hogy minél több gázt termeljen,ezáltal jó nagyra fújja a kenyeret, bele kell kalkulálni ,ha ezt használjuk. A vadélesztő is ilyen vehemensen indul . Az almám nekem is megemelte a hordófedőt és  kis idő múlva visszaereszkedett, ez is egy előnye a fajélesztőnek .

Előzmény: szilvakukc (104910)
Kántor87 okt. 5. Creative Commons License 104913

Szia.

A cefrézés menete így volt: 100 kg válogatott almát répadarálón ledaráltam utána keverőszárral pépesítettem.

Ezt követően 10 ml Zimopec, majd utána 20 gramm Uvaferm 228-as fajélesztőt + 15 liter csapvizet tettem bele. Egy napra rá Uvavital tápsót kapott, mivel egy kicsit kén-hidrogénes szaga volt a cefrének. Cukrot nem tettem bele.

A büdös szag másnapra megszűnt, és kellemes alma illat jött elő.

A cefre kifutásáról: induláskor 3 hordóba volt a cefre: 2#45 liter és 1# 20 liter. Az erjedés beiundulását követő 6. napon

- amikor az erjedés belassult- felöntöttem a két negyvenötöst a maradékkal. Az egyesítést követő 1,5 órára rá az egyik hordóm majdnem felborult akkora nyomás volt benn( a tető csak lazán volt rátekerve, de a gyömölcshús eltömítette a menetet.)

Ennyi azóta ismét 3 hordóba van az anyag.

(Öszegzés: csak amikor megáll az erjedés akkor kell egyesíteni az anyagot.)

Tanulópénz:MEGFIZETVE!!!

Előzmény: bezzeg Jani (104898)
trakisbandi okt. 5. Creative Commons License 104912

Hali !

Ezeket a mennyiségeket nézzük pálinkafőző szinten.

50 literes üstben legyen 30kg víz 30X42=1260 KJ energia

"1kg 110oC-os gőz, ha lekondenzál, akkor lead kb. 2200kJ energiát. Most mi a további kérdés?"

Az 1kg 1kg 110oC-os gőz  közel 1000 liter!!!

100 liter gőz  220KJ energia ami valószínűleg nem fér el az 50 literes főzőben !!

Viszont lehet valamit elszámoltam.....

Előzmény: barkócza (104906)
szilvakukc okt. 5. Creative Commons License 104911

Egy 45 éves feleség, óránként kb. 42Ft-ot fogyaszt. Egy 25 éves szőke, nagymellű bombázó, 2200-at! A további kérdés: Melyik éri meg jobban?:DD 

Előzmény: barkócza (104906)
szilvakukc okt. 5. Creative Commons License 104910

Ne tartsd fenn. Babarnak igaza van, az élesztő mennyisége független az erjedés intenzitásától.

A minősége, már igen. A budafoki meg tud úgy indulni, mint az állat, míg a fajélesztő, nyugodtan, megfontoltan erjeszt, mégis ugyanolyan hatásfokkal.

Előzmény: bezzeg Jani (104898)
snapszmester okt. 5. Creative Commons License 104909

Már ez is valami.

Ha betartottad az általunk javasoltakat a takarítással lehet baj.

Előzmény: zuzu6612 (104908)
zuzu6612 okt. 5. Creative Commons License 104908

Az a baj, nem jövök rá, mi a gond. A finomított pálinka szeszfoka 66 fok.Ennek ellenére opálos a pálinka. Eddig sosem jártam így. Most a szilva és a kajszi is opálos lett. Ezért gyanakszom a hűtőcsőre. Előfordulhat, vagy más a gond. Páracsövet kitisztítottam.

Előzmény: snapszmester (104894)
sogi01 okt. 5. Creative Commons License 104907

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

A tudás forrása

http://www.snapszmester.uw.hu/

Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (104865)
barkócza okt. 5. Creative Commons License 104906

Bocs, de miről beszélünk? 1kg 110oC-os víz, ha lehűl 100oC-ra, akkor lead 42kJ energiát. 1kg 110oC-os gőz, ha lekondenzál, akkor lead kb. 2200kJ energiát. Most mi a további kérdés?

snapszmester okt. 4. Creative Commons License 104905

És még mindíg nincs jelentősége. Csak a pontosítás végett.

Előzmény: trakisbandi (104904)
trakisbandi okt. 4. Creative Commons License 104904

Hali !

Látom megtaláltad a mértékegységet :-)

"1kg 120°C gőz" közel 1 Köbméter, tehát közel 1000 liter !!

Attól függően mekkora a nyomás, csak a  pontosítás végett .

Előzmény: snapszmester (104893)
deszegregator okt. 4. Creative Commons License 104903

Szinte mindenki visszacsapó szeleppel szerelvényezi a duplafalú üstöt. Réz tányérost vegyél .....

Előzmény: benchmade (104852)
deszegregator okt. 4. Creative Commons License 104902

Új korában le lett tesztelve 4 bárral a duplafal, de a tűzzel nem szabad játszani, nagyon fontos dolgok a biztonsági berendezések!!

Előzmény: deszegregator (104901)
deszegregator okt. 4. Creative Commons License 104901

Nincs jól méretezve a duplafalban a víz mennyisége az üst űrtartalomhoz. Valószínűleg több víz kell bele valamivel, akkor nem fog annyira felmenni a nyomás a főzés végére. Ezt magadnak kell belőni, nekem segített a kicsit több víz. Hülyeség rigolyásan ragaszkodni a 0,5 bárhoz, ha feljebb megy egy kicsit akkor sincs semmi, de azért odafigyelj! Agybajt kapnék az állandó sziszegéstől a 0,5 báros lefúvó szeleppel. Nekem is 1,5 báros a túlnyomás szelepem, jó az ....

A sziszegésről van egy sztorim.: Történt, hogy ürítés után valahogy elfelejtettem feltölteni az üstöt cefrével, tehát 1 - 2 liter moslék alá gyújtottam alá, úgy pakoltam össze az új felöntést. Megyek be egy idő múlva, amikor már kb. meg kéne indulnia, és visszább szoktam venni a gázt , sziszeg a másfél báros lefúvó mint akinek kötelező....Anyááád, ez bedöglött... Már keresni akartam a vakdugót, meg a teflonszalagot hogy lezárjam a lefúvó szelep végét, de a másik oldalon lévő nyomásmérő órára rápillantottam, közel két báron állt. (lol...) Leesett....

Ha nem esik le, minden bizonnyal feltűnik majd hogy 0 fok közelében indul meg az alszesz. De az már nem túl szerencsés. Élő példa arra, hogy miért is jó a két lépcsős védelem ha szabad így nevezni ! (nyomásmérő, és lefúvó szelep.) Ezek mindig legyenek rendben!!!

Előzmény: Laccci82 (104841)
bezzeg Jani okt. 4. Creative Commons License 104900

A kalibrálást mindenki saját tapasztalata alapján korrigálja. 

Előzmény: bezzeg Jani (104899)
bezzeg Jani okt. 4. Creative Commons License 104899

Egyiket se, nem tudod mennyi a lé %-ka és mennyi a ,, száraz anyag"

A borfokolót is tapasztalati úton kalibrálják száraz, félszáraz , stb ,mivel fajsúly alapján mér.+ C- fok korrekció.

A dobozban lévő tájékoztatót vedd komolyan.

Előzmény: janika.p (104887)
bezzeg Jani okt. 4. Creative Commons License 104898

Ilyen profi pépesítést látva szerintem nem kezdő a kolléga, ráadásul két hordó.

Az alma Nálam a 120-as koronafedeles hordóba 80 liter töltettel max. 15 cm  emelkedik 22 C -on.

Habár a hordó formáját tekintve, a szája felé befelé szűkül ezért a bunda fojtás ként működik. És bedúsult a mustgáz.

De azért fen tartom, több élesztő meg a kabai intenzívebb erjedés. Szerintem.

Előzmény: Babar66 (104873)
szapali okt. 4. Creative Commons License 104897

Kösz Mester! Erre tényleg nem gondoltam....

Előzmény: snapszmester (104893)
Babar66 okt. 4. Creative Commons License 104896

Ahogy a Mester is írta, tégy egy próbát! Ebből igen jó kihozatalra számíthatsz, 9% már egy gyengébb asztali bor! 

Előzmény: janika.p (104891)
Babar66 okt. 4. Creative Commons License 104895

No, ez tényleg nem ide tartozik!   :(((

Előzmény: csibe198 (104892)
snapszmester okt. 4. Creative Commons License 104894

A pálinka nem opálos 70 fokon még ha az alkohol is.

Ha neked opálos akkor nagyon elk... valamit. Ennyi infóból ennyi.

Előzmény: zuzu6612 (104885)
snapszmester okt. 4. Creative Commons License 104893

Tisztelt uraim! Kicsivel több komolyságot ha lehetne.

Nincs veszteség a zárt rendszerű Szőllősi szűrőnél sem, csak kicsit gondolkodni kellene. Ha 10%-tól 10% ig ki van hajtva akkor ki veszít?

1kg 120°C gőz pont annyival tartalmaz több energiát mint 1kg 120°C víz amannyi az elgőzölögtetéséhez kell. Ennek van e jelentősége a mi esetünkben az nem biztos, de tény.

A fokoló a közeg sűrűségét méri. Alkohollal, cukorral, savakkal együtt. Tenni kell egy próbát. Meg lesz e a kihozatal a mérésnek megfelelően? Meg lehet lepődni, de nem rajtunk kell számon kérni a különbséget.

A nyomásmérők alap állapotban 0-át mutatnak. Ha többet akkor túlnyomás van benne a légkörihez képest, vagy elromlott. Ha hülyeséget írunk (ne írjunk) nem napok múlva kellene korrigálni és nagyon kellene sajnálkozni.

janika.p okt. 4. Creative Commons License 104891

0-12 az malligandban mér és méri a cefre fokát 9% ot mutat 

Előzmény: Babar66 (104889)
Babar66 okt. 4. Creative Commons License 104890

Nem vagy kicsit elkésve? Felénk már július elején mind leérett.

Előzmény: R-NO11 (104886)
Babar66 okt. 4. Creative Commons License 104889

Szerintem bármelyikkel nézheted, mert úgysem fogod tudni, hogy mit is látsz. (A bor fokoló a borhoz készült.) Nekem van egy cefre fokolóm, de lósart sem ér. Nem is használom. Malligand-készülékkel tudod megmérni, hogy mi várható a cefréből.

Üdv.

Előzmény: janika.p (104887)
TINTUS okt. 4. Creative Commons License 104888

Legfőképpen arra figyelj hogy ha kiforrt azonnal főzd, a málna cefre kényes. A főzés fortélyait meg olvasd el a segédletekbe  amiket minden reggel Sogi kollega belinkel kék szinekkel. milliószor leírtuk a részleteket többet nem akarja senki....olvasni meg csak tudsz.

Előzmény: R-NO11 (104886)
janika.p okt. 4. Creative Commons License 104887

melyiket nézzen ha cefrét akarok fokolni?

R-NO11 okt. 4. Creative Commons License 104886

Sziasztok  mesterek . Szeretném a tanácsaitokat kérni ,  málna főzéssel kapcsolatban .Olvastam hogy nagyon igényes a málnapálinka készítése . Mire kell nagyon figyelni ? mit hogyan csinálnátok ? Most 6 napos a cefrém ,  nagyon szép állagú és finom illatú . Tanácsokat előre is megköszönöm . További szép estét , jó hétvégét és sok finom pálinkát kívánok mindenkinek .

zuzu6612 okt. 4. Creative Commons License 104885

Sziasztok.!

Finomításkor már 70 fokon opálosodás kezdődik. Mi lehet az ok?

Lehet, hogy tisztitani kellene a hűtőcsövet?

Laccci82 okt. 4. Creative Commons License 104884

EZ JÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓ :-)))))

Előzmény: gabor0036 (104879)
janika.p okt. 4. Creative Commons License 104883

bor fokolóval lehet a cefrének a fokát mérni most vettem egyet az egyik skála 0-12 ig a másik 25-0 meiket kell nézni?

páracső okt. 4. Creative Commons License 104882

bocsi! én írtam el. 0,3 bar-t akartam írni ehhez tartozik a 107-108 °C hőfok

Előzmény: norris53 (104881)
norris53 okt. 4. Creative Commons License 104881

Ha egy mosoly jelet teszel a végére akkor még érteném is az érvelésed - De nem életszerű a magyarázatod - mivel mérte az 1,3 bárt a műszere hozzá adta automatikusan a légköri nyomást ? Szerintem ez kötekedés :-)

A nyomásmérők leginkább túlnyomást mérnek ha jól tudom !

Előzmény: beller1 (104878)
szapali okt. 4. Creative Commons License 104880

A nagyszájú befőttesüveget azért javasoltam, mert ott a nagy szájon át le tudod szedni a kozmaolajat. Így nincs veszteség, mivel a kozmaolaj nélküli részt hozzáöntöd a kész alszeszhez. ( ha már ragaszkodsz az üveghez, ami nehezen megmunkálható)

A Szőlősinél valóban van veszteség, mivel az zárt rendszer, nem lehet belenyúlkálni minden főzés után. A kész termék, és a veszteség arányszáma sem mindegy...

Előzmény: trakisbandi (104870)
gabor0036 okt. 4. Creative Commons License 104879

Szóval ha tök lapos a bringám kereke, akkor is nyugodtan mehetek vele mert 1bár van benne... :))

beller1 okt. 4. Creative Commons License 104878

A légköri alapnyomás az nagyjából 1 bár. A jelzett 0,5 és 1,0 bár túlnyomásnál igaz a mellé rendelt vízhőfok. De igaz az 1,3 bár nyomás is, mert az tulajdon képen 0,3 bár túlnyomás és azon a hozzárendelt vízhőfok stimmel. (Tehát nem 1,3 bár túlnyomás, hanem csak nyomás. Vagy 0,3 bár túlnyomás.) Remélem érthetően fogalmaztam.

Előzmény: norris53 (104876)
obsitos3 okt. 4. Creative Commons License 104877

Nem a tudás,a mérés rossz.

Előzmény: norris53 (104876)
norris53 okt. 4. Creative Commons License 104876

Itt valami nem stimmel !!

A víz forráspontja 0,5 bár túlnyomáson - 110 °C

1,0 bár túlnyomáson - 120 °C

1,3 bár túlnyomáson nem lehet 107-108 °C  ! Vagy rosszul tudnám ?

Előzmény: páracső (104840)
norris53 okt. 4. Creative Commons License 104875

Nem oldja :-)

Előzmény: Bátor aligátor (104855)
norris53 okt. 4. Creative Commons License 104874

A fűtést kellene vissza venned úgy hogy ne menjen 0,5 bár fölé és akkor nem kell folyton ki engedned a gőzt !!

Ha azért tennénk bele biztonsági szelepet hogy azzal szabályozzuk a rendszert akkor 0,5 báros meg oldaná - de én inkább azt ajánlom úgy fűts hogy ne menjen 0,5 bár fölé a nyomás a két fal között !

Babar66 okt. 4. Creative Commons License 104873

Ez nem az élesztő függvénye! Sőt, egy jól megválasztott fajélesztővel lehet, hogy ki sem futott volna, de legalábbis nem ennyire. Egyszerűen csak túlpakolta a hordókat.

Üdv.

Előzmény: bezzeg Jani (104859)
obsitos3 okt. 4. Creative Commons License 104872

Akkor mit kezdene az üvegfúrójával?(:-(:-

Komolyra fordítva:a fagyisdoboznál nincs veszteség.A kicsapódó olajat papírtörlővel leszeded,végén a lyukat befogva akár az egész doboz leürül.

Előzmény: szapali (104867)
gabor0036 okt. 4. Creative Commons License 104871

Pedig egyszerű elképzelni is. Egy rugós visszacsapót úgy raksz be, hogy az befele engedjen. Ha hűl a rendszer és vakum keletkezne akkor tud szívni levegőt rajta. 

trakisbandi okt. 4. Creative Commons License 104870

Hali !

Az üveget keményfémlapkás fúróval fúrtam ki, csak élet köszörültem neki.

Hűteni kell veszettül (víz + ecset ) különben reped a melegtől.

A csövet http://www.uvesz.hu/uve5.htm ragasztottam.

Igaziból a szőllősi szűrő első rekesze, ott is marad veszteség.

Használat után mosogatószeres vízzel kimosom.

A befőttes üvegnél még több a veszteség.

pasig okt. 4. Creative Commons License 104869

Üdv

Nem tudtok véletlenül eladó birset?Pest környéke lenne a legjobb, de máshol is érdekel.2-3 mázsa jó lenne.

Előre is kösz

szapali okt. 4. Creative Commons License 104868

...lehet, hogy az üvegben maradt rész a technológiai veszteség .(?) Végül is nem egy nagy mennyiség...

szapali okt. 4. Creative Commons License 104867

Érdekes megoldás. Két kérdésem lenne:

Hogy fúrtad ki az üveget?

Hogy szeded le a végén a kozmaolajat?

Szerintem egy nagyszájú befőttesüveggel jobban jártál volna. 

( de az is lehet, hogy nem értek valamit....)

Előzmény: trakisbandi (104857)
páracső okt. 4. Creative Commons License 104866
sogi01 okt. 4. Creative Commons License 104865

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

A tudás forrása

Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (104824)
snapszmester okt. 4. Creative Commons License 104864

3 de akár 4 ellentmondás is van a rövidke írásodban. Tényleg késő van.

Előzmény: Tucso69 (104856)
barkócza okt. 3. Creative Commons License 104863

Ugye, az a különbség, hogy a víz csak úgy tud hőt leadni, hogy közben maga hűl. A gőz úgy is, hogy nem változik a hőmérséklete, csak lekondenzál (azonos hőmérsékletű vízzé alakul), és közben leadja az igencsak nagy párolgáshőjét. Ezért jobb a gőz a víznél.

körte51 okt. 3. Creative Commons License 104862

Igen a nagyszerű dolgok mindig egyszerűek !

Előzmény: trakisbandi (104857)
gabor0036 okt. 3. Creative Commons License 104861

Ha raksz bele egy visszacsapot fordítva akkor biztos nem szívja ossze. 

snapszmester okt. 3. Creative Commons License 104860

Erre még gyúrjunk egy kicsit, most inkább alszom.

bezzeg Jani okt. 3. Creative Commons License 104859

Irányított erjesztés, jól tele baszt@d élesztővel gratula.

Előzmény: Kántor87 (104844)
Tucso69 okt. 3. Creative Commons License 104858

Szerintem ugyanarról beszéltek!

trakisbandi okt. 3. Creative Commons License 104857

Hali !

"modellt" megcsináltam üvegből, kétkomponensű ragasztóval ragasztva.

Nálam működik, mechanikus szűrés külön van.

Előzmény: Bátor aligátor (104853)
Tucso69 okt. 3. Creative Commons License 104856

Kedves Snapszmester, és Barkócza!

Kicsit fel kellett frissítenem ebbéli tanulmányaim, mer jó régen volt.

Trakisbandi jól írta, hogy a vízben több az energia, még kg-ban is kb 5%-al.

http://biosolar.hu/stuff/uploads/fajho_tablazat.jpg

Egy dupla-falú üstnél, nem számít a párolgáshő, mert párolgáskor ezt el is vonja a folyadéktól.

Ellenben Snapszi által említett "Külön kazánban csinálnám a gőzt és azt vezetném az üstköpenybe."

Ahol is a hőközlést a maximumra lehet fokozni. Nagyon jó ötlet!

Amiért hozzászóltam, semmiképp nem kioktatás a célja, csak megelőzendő, hogy félreértve a dolgot, gőzüstként nagyon kevés vízzel üzemeltesse valaki a rendszerét értelmetlenül.

Csak, hogy mindenki értse, a víz 1 °C hőmérséklet emelkedéséhez kb 4,2kJ/kg energiára van szükség, a víz elgőzölögtetéséhez pedig 2257kJ/kg

Előzmény: barkócza (104835)
Bátor aligátor okt. 3. Creative Commons License 104855

Az FBS-t nem oldja az alkohol? Azt tudom,h olajra,vizre jó, de pl a benzin oldja.

Előzmény: bezzeg Jani (104854)
bezzeg Jani okt. 3. Creative Commons License 104854

FBS kis tubus csőr nélkül 650 Ft.

Előzmény: Bátor aligátor (104853)
Bátor aligátor okt. 3. Creative Commons License 104853

Kozmaolaj szűrőt szeretnék kesziteni. A végleges saválló lemezből lenne, de előtte műanyagból készítenék egy "modellt". A válaszfalak beragasztásához milyen ragasztót ajánlotok? Amit nem old az alkohol. Uverapid megfelelő lenne?!

Köszi.

benchmade okt. 3. Creative Commons License 104852

Nem akarok lovagolni a dolgon, csak mint gépészt érdekel adolog, és fogalmam sincs mi szerrepe lehet a visszahülésnél egy visszacsapónak. Egy szippantó szelepet bele tudok képzelni a rendszerbe, hogy a hüléskor keletkezö vákum ne szivja össze, de a visszacsapót nem értem, de biztos az én tudatlanságom.

Előzmény: páracső (104847)
Öregdömperes okt. 3. Creative Commons License 104851

Köszike.

Előzmény: Péter Somorai (104850)
Péter Somorai okt. 3. Creative Commons License 104850

Természetesen igen a szentírás szerint is max 75% szabad tölteni, így jobban levegőzik.

Előzmény: Öregdömperes (104849)
Öregdömperes okt. 3. Creative Commons License 104849

Frissen főzött pálinkát tárolhatom e a pihentetési időben félig töltött üvegben.?

25.literes üvegben kb.14-15.litert?Vagy jobb ha teli van.

Babar66 okt. 3. Creative Commons License 104848

Pedig szívesen megnéztem volna...    :)))

Előzmény: Baracilin (104846)
páracső okt. 3. Creative Commons License 104847

A rendszer visszahülésénél.

Előzmény: benchmade (104845)
Baracilin okt. 3. Creative Commons License 104846

Viszonylag jól megúsztad....nekem idén az egyik hordóm olyat robbant, 5 óráig ment a sterimob mire a nyomokat sikerült nagyvonalakban eltüntetni...fotót se mertem róla készíteni :D

Előzmény: Kántor87 (104844)
benchmade okt. 3. Creative Commons License 104845

Nem látom, a visszacsapónak mi itt a szerepe, utána van e még cső, és hova köt be?

Előzmény: páracső (104843)
Kántor87 okt. 3. Creative Commons License 104844

Péntek esti csendélet:

páracső okt. 3. Creative Commons License 104843

A kép lemaradt

Előzmény: páracső (104840)
barkócza okt. 3. Creative Commons License 104842

Csak a pontosság kedvéért, elvben nem lehet hőmérsékletkülönbség a forrásban lévő cefre és a fölötte lévő gőz hőmérséklete között. Ici-pici lehet, hiszen a sisak ad le hőt, de szó nincs arról, hogy a 95oC-os forráspontú, forrásban lévő cefre fölött a gőz hőmérséklete 78oC lehetne. esetleg 94,9oC.

Előzmény: gabor0036 (104816)
Laccci82 okt. 3. Creative Commons License 104841

Köszi a válaszokat! Maradok vizes rendszeren.

Tegnap rosszúl írtam a bisztonsági szelepem 1,5 báros, gondolom így a robbanásveszély kizárva.

A manométer főzés végére kb 3,5 óra megy fel 0,8-1 bárra.

Azt mondod folyamatosan engedjek el belőle, hogy főzés végén is 0,5 bár legyen?

Ettől még kihüléskor nem horpad össze(gondolom:)))

Előzmény: gabor0036 (104820)
páracső okt. 3. Creative Commons License 104840

Az én főzőm is vizes, az idén készült el, az alábbi tapasztalatom van.

A hőközlő (Víz) 1,3bar gőz nyomásnál 107-108oC

ilyenkor az üstben a cefre hőfoka 98-100oC

énnél jobban nem szükséges fűteni így is ki jön minden alkohol

Előzmény: Laccci82 (104810)
Babar66 okt. 3. Creative Commons License 104839

Köszi! Ezek után csak azt nem tudom, hogy a középsulis, vagy inkább az általános iskolás fizika könyvet kell keresnem.  :)))

(Valószínűleg ezért lettem inkább elektronhajhász.)

Előzmény: rézműves1 (104827)
Babar66 okt. 3. Creative Commons License 104838

Köszi!  Ezek után elő kell bányásszam valahonnan a fizika könyvemet, mert erről az óráról valószínűleg lógtunk...  :)

Előzmény: szapali (104826)
gabor0036 okt. 3. Creative Commons License 104837

Köszi!

Előzmény: snapszmester (104832)
snapszmester okt. 3. Creative Commons License 104836

Ezen mégy gondolkodj egy kicsit. Hőenergiáról beszélünk.

Előzmény: trakisbandi (104834)
barkócza okt. 3. Creative Commons License 104835

2257 kJ/kg. Párolgáshő a neve.

Előzmény: trakisbandi (104834)
trakisbandi okt. 3. Creative Commons License 104834

Hali !

Mikor literben mérem mindkettőt lehet a vízben több az energia.

Ezért kérdeztem a mértékegységet.

Előzmény: snapszmester (104833)
snapszmester okt. 3. Creative Commons License 104833

???????????????????

Előzmény: trakisbandi (104829)
snapszmester okt. 3. Creative Commons License 104832

Ha magamnak csinálnám...

Külön kazánban csinálnám a gőzt és azt vezetném az üstköpenybe.

A cefre mindig lent van, ha fogy fent lesz hiány. A gőz mindig fent van. Nincs sok jelentősége ha csak nem a réz jó hővezető képességére hagyatkozunk. Komolyabban kb. 2/3 ig tenném vízzel.

Előzmény: gabor0036 (104830)
bezzeg Jani okt. 3. Creative Commons License 104831

Ha, bar  berendezés függő is lehet az érték.

Egy ilyenen rendszernél az 1,7 bar nem, túlzás.

A fenéklemezt 8 db 12-es dorni fogja.

Újra töltéskor, elég 0,7-ig vissza venni. 

gabor0036 okt. 3. Creative Commons License 104830

"A gőz több energiát tartalmaz..."

Ennek tudatában ha magadnak csinálnál 35cm magas duplafalu vizest, meddig töltenéd vízzel?

Előzmény: snapszmester (104828)
trakisbandi okt. 3. Creative Commons License 104829

Hali !

Liter ?

kg    ?

Előzmény: snapszmester (104828)
snapszmester okt. 3. Creative Commons License 104828

És még azzal is bonyolítom, hogy 110°C a gőz és az alatta lévő víz is, de gőz több energiát tartalmaz.

rézműves1 okt. 3. Creative Commons License 104827

...nos majdnem jó..DD...a normál légköri nyomás=0-bár=0-atü=1-ata

...amikor a vizet elkezdjük melegíteni,-------99.1°C-ig---0-bár a nyomása...

104.2°C-nál---0.2-bár

110.0°C-nál---0.5-bár

119.6°C-nál---1.0-bár

128.1°C-nál---1.6-bár

132.9°C-nál---2.0-bár

...csak érdekesség képen, 10-bárnál--183.2°C és 99-bárhoz már 309.5°C tartozik...

Előzmény: Babar66 (104821)
szapali okt. 3. Creative Commons License 104826

Albert (Einstein) óta minden relatív, még a nyomás is. Amiről Te írsz, az abszolút nyomás, ahol a viszonyítási alap a vákum.

Mi általában itt a földön a relatív nyomást mérjük, ahol a viszonyítási alap a légköri nyomás. ( 0-pont). Kicsit bővebben, akit érdekel:         

http://e-oktat.pmmf.hu/webgui/www/uploads/images/1745/MAJF_2_EA_SCHIFFER.pdf                                      

snapszmester okt. 3. Creative Commons License 104825

Ez jó, mert akkor se a kolléga se mi nem tudjuk hogy mi történik. :-)

Előzmény: csalitos (104822)
sogi01 okt. 3. Creative Commons License 104824

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (104794)
körte51 okt. 2. Creative Commons License 104823

0,5 bar - 110 °C       1 bar-120 °C   Persze légköri nyomás felett.

csalitos okt. 2. Creative Commons License 104822

Hááát... az vagy nem. Ha a nyomásmérő nincs beszerelve, hanem csak úgy van, mit mutat? Biztos hogy "0"-n áll. Egy nyitott edény falára a légköri nyomás milyen hatást gyakorol? Nyomja az kívül is meg belül is, és ha ebbe a rendszerbe beszereled a nyomásmérőt az "0" mutat. Ha elkezded pumpálni, akkor fogja a zárt térben lévő nyomást mutatni. Tehát "0"-ról indul.

Babar66 okt. 2. Creative Commons License 104821

Norris, vagy Rézműves  kolléga súgjál!!!   A normál légköri nyomás 1 bar, vagy nem???  És 0,1 bar túlnyomás (azaz 1,1 bar) már 110 celsius fok? Nem?

Előzmény: Laccci82 (104815)
gabor0036 okt. 2. Creative Commons License 104820

Ha maradsz vizes rendszeren, akkor rotyogó cefrénél a nyomást (biztonságosan) leengedném 0.5bárra. Az is elég lesz neked! 

snapszmester okt. 2. Creative Commons License 104819

Jól íriad.

Azért erőszakoskodom mert ilyen tudással robbannak fel a kedves kollégák.

Előzmény: gabor0036 (104818)
gabor0036 okt. 2. Creative Commons License 104818

jól írtam mester? Igy van a gyakorlatban is? 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=131933434&t=9007484

Előzmény: snapszmester (104812)
gabor0036 okt. 2. Creative Commons License 104817

Milyen főződ van?

gabor0036 okt. 2. Creative Commons License 104816

Megválaszolom, remélem jól. Ha nem, majd akkor kijavítanak. :)

Szóval vizes duplafalű üstöd van. A duplafalban nyomás alatt tudod csak 100fok fölé vinni. A gyümölcscefrék forrpontja alkohol tartalomtól függően általában 95°C és 97°C között indul főzés elején (nem a szeszpára hőmérséklet, mert az 78°C körül lesz, hanem a cefre az üstben), a végére, amikor alkoholban elszegényednek, ez az érték felmegy 100-102°C-ra (cefre sűrűségtől függően). Ezt nehéz 90°C-os vízzel megoldani. Viszont szerintem 0,5bár felett nem egeszen lehet biztonságos, a forró moslék és a nyomás veszélyes játék ha maszek főződ van. Ebben az esetben inkább olajat lenne célszerű használni hőközlőnek nyitott rendszeren. Nincs nyomás, tökéletesen működik, és nem vagy akkora baleseti forrásnak kitéve mint vizes esetén. 

Előzmény: Laccci82 (104806)
Laccci82 okt. 2. Creative Commons License 104815

95foknál 1bárt mutat

Előzmény: gabor0036 (104814)
gabor0036 okt. 2. Creative Commons License 104814

Én úgy gondolom, 0,5bár több mint elég! ;)

Előzmény: Laccci82 (104810)
Laccci82 okt. 2. Creative Commons License 104813

Válasz: Nyomás alatt nem 100°C-on forr a víz!

Előzmény: snapszmester (104812)
snapszmester okt. 2. Creative Commons License 104812

Légy szíves válaszolj a kérdésre. Abból tanul mindenki.

Előzmény: Laccci82 (104811)
Laccci82 okt. 2. Creative Commons License 104811

Megvilágosodtam :-)))

Előzmény: snapszmester (104809)
Laccci82 okt. 2. Creative Commons License 104810

OK. A nyomással meddig mehetek? Aszem 3báros a lafúvó.

Előzmény: Babar66 (104807)
snapszmester okt. 2. Creative Commons License 104809

Tudod az a baj hogy nem értettem félre. Te nem érted még most sem. Minek kellett visszavenni a fűtést mert 100°C?

Babar66 okt. 2. Creative Commons License 104808

Pontosan! Csak ne töltsd föl a hűtőt vízzel és akkor a gőz kb. mindent elvégez helyetted.

Üdv!

Előzmény: fröccsi (104802)
Babar66 okt. 2. Creative Commons License 104807

Duplafalú üstben a hőközlő anyagnak simán 100 fok fölött kell lenni, pont ez a lényeg! (110- 120 fok).

Egyébként meg ne a hőmérőnek, hanem a nyomás mérőnek higgy, ha vizes a főződ.

Laccci82 okt. 2. Creative Commons License 104806

ÜDV

Talán félreérthetően írtam tegnap!!!

Kipróbáláskor nem desztilálni akartam, cefre volt feltéve főni.

Duplafalu üstben, a közegben mutatott 100°C, ezért kellett visszább csavarni a fűtést!

A gőz hőmérsékletet közvetlenűl a sisakban mérem.

Másfél óra után is: közegben 95°C, sisakban 50°C

Előzmény: snapszmester (104800)
szapali okt. 2. Creative Commons License 104805

Szívesen!

Sosem gondoltam volna, hogy tojással is lehet szeszfokot mérni.( a tojás hitelesítése után) Ezt még nagyanyám sem tudta, amikor a lavóros módszerrel készítette a disznótorra a serkentőt...

Előzmény: snapszmester (104797)
Mc Bolondu Look okt. 2. Creative Commons License 104804

Hétvégén (holnaptól) cool-túr program a várban ....

Laccci82 okt. 2. Creative Commons License 104803

Igazából milyen infókra lenne még szükséged? hogy minden tiszta legyen:-)))

Előzmény: rézműves1 (104790)
fröccsi okt. 2. Creative Commons License 104802

Sziasztok!

új pálinkaföző első használata előtt mi a tendő? (alapos átmosás, víz desztilálás?)

köszi

trakisbandi okt. 2. Creative Commons License 104801

O.K.

Előzmény: snapszmester (104800)
snapszmester okt. 2. Creative Commons License 104800

Értem én, de a kollégának nem a hőmérővel, a desztillálással vannak gondjai.

Előzmény: trakisbandi (104799)
trakisbandi okt. 2. Creative Commons License 104799

Hali !

Forralni akkor is kell.

Viszont a hőmérőt lehet a víz forrásához állítani (hitelesíteni ) néhány tized fokon belül (nyomáskorrekció nélkül).

Előzmény: snapszmester (104798)
snapszmester okt. 2. Creative Commons License 104798

És ha nincs hőmérő, akkor nem kell forralni a vizet csak felmelegíteni?

Előzmény: trakisbandi (104796)
snapszmester okt. 2. Creative Commons License 104797

Köszönöm, ez jó!

Előzmény: szapali (104795)
trakisbandi okt. 2. Creative Commons License 104796

Hali !

"Mit hibázhattam???"

Szerintem hittél a hőmérődnek, ami nem pontos.

Hőmérő beépítés után, néhány liter víz az üstbe, forralás, mikor már a hűtőn keresztül jön a víz akkor 100 fok -os a gőz ( a víz tudja a fizikát lehet neki hinni ).

Előzmény: Laccci82 (104789)
szapali okt. 2. Creative Commons License 104795

Egy kis történelem:   

http://www.vasiszemle.t-online.hu/2008/06/balazs.htm       

sogi01 okt. 2. Creative Commons License 104794

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (104732)
snapszmester okt. 1. Creative Commons License 104793

Be írod google keresőbe még jobban jársz.

Előzmény: Jozso27 (104791)
snapszmester okt. 1. Creative Commons License 104792

Mi lenne ha nem vennél vissza? Ha nem viszel be energiát nem lesz forrás.

Jozso27 okt. 1. Creative Commons License 104791

Láttam volt itt téma az almabor is. Lehet kérdezni a készitéséről?

rézműves1 okt. 1. Creative Commons License 104790

...nem értem..D...egy "szoknya", hogyan tud "részben sikerül"-ni...

...hidd el, segítenék szívesen, de amit leírtál az édeskevés...

Laccci82 okt. 1. Creative Commons License 104789

Jó estét!

Rézműves1 talán te tudnál segíteni!!!

Csináltam szoknyát a főzőmhöz (100l) , de csak részben sikerült!

Kipróbáláskor köbö 25 perc alatt víz 90 fok, üst gőz 50 fok (nagy az öröm)

(rár perc múlva, a zsámolyon is visszább vettem mert 100 fok köröl volt a víz)

Köbö 1 óra múlva a gőz az Istennek se ment feljebb :-(((

Mit hibázhattam???

Öregdömperes okt. 1. Creative Commons License 104788

Ma a harmadik főzéskor sok sok pici réz pontocskákat láttam a réz elejében.

Meg győzödtem róla,hogy butaságot kérdeztem a minap.Tanulok én csak lassabban és nehezen.

Tan-csi okt. 1. Creative Commons License 104787

Inkább ne vizezd, taposd. Egyszerű és tökéletes módszer, finom pálinkát eredményez. régebben én is főztem vizezett törkölyt, iható, de inkább gyenge szőlőpálinkára hasonlít, mint igazi törkölyre.

Előzmény: naivkezdo (104749)
Tan-csi okt. 1. Creative Commons License 104786

Olvasd a reggelink-et, addig is pektinbontó és élesztő azonnal, max 3% cukor legkésőbb a főerjedés végéig. Röviden ennyi, bővebben az említett irományban.

Előzmény: dempsey84 (104653)
nebamun okt. 1. Creative Commons License 104785

Beírod ide oldalt, hogy "sütőtök", OK gomb és megkapod a választ.

Lehet főzni, de különösebben nem érdemes és nagyon nem gazdaságos.

Előzmény: vnorbi81 (104763)
zsorsz okt. 1. Creative Commons License 104784

Tavaly télen  300l-t cefréztünk,a fagyok után jobb szedni,egy húsosláda fölött az ágat finoman megütögetni,könnyebben bele potyog.

Előzmény: Elveon (104782)
sogi01 okt. 1. Creative Commons License 104783

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (104732)
Elveon okt. 1. Creative Commons License 104782

Kökényt csinált már valaki? Mikor érdemes szedni, esetleg a fagyok után amikor kicsit megduzzad és lédúsabb lesz?

snapszmester okt. 1. Creative Commons License 104781

Szerintem a zöldségből főzött szesz eleve rossz és hamar romlik. Azért kérdezem az előállítás paramétereit mert hátha tud valaki valami jobbat.

Előzmény: vnorbi81 (104779)
szentöltvíz okt. 1. Creative Commons License 104780

Az én tapasztalatom szerint 3 nap alatt kiforr,utána azonnal főzni.

Az egyhetes cefre már ecetes volt.

vnorbi81 okt. 1. Creative Commons License 104779

A cefre pincében pihent állandó hőmérsékleten teljesen lezárt hordóban, a főzésről nem tudok beszámolni de annyit tudok hogy ugyan az az ember főzte mindkettőt. Nekem kóstolni nem volt alkalmam egyiket sem, ezek csak állítások, azért kérdeztem mert idén én is csinálni szeretnék és dilemmába estem hogy mikor főzzem?!

Előzmény: snapszmester (104764)
körte51 szept. 30. Creative Commons License 104778

Egyszer főztem egy ecetes körtét  ,az előszesz savanyú volt már az elején,de nem volt ecet szaga, és alig volt szeszfoka. Ki sem finomítottam . Nem láttam még ecetszagú pálinkát .

Előzmény: körte51 (104776)
bezzeg Jani szept. 30. Creative Commons License 104777

Pektinbontó nélkül két napig héjon erjesztve, egy napig gyűjtve az utómust.

A pésből kivéve 1 méterről elejtve a pogácsa egyben matadt.

Nem sok kihozatalra számítanák, kabai nélkül.

Előzmény: obsitos3 (104774)
körte51 szept. 30. Creative Commons License 104776

Ecetnek is szúrós szaga van  , kénnek is ,nem lehet ,hogy inkább kén ? Az eső miatt sokat permeteztek és a kén átmegy a párlatba.   Azt nem tudom ,hogy a kén az előszeszben ,vodkában mennyire érezhető, de szerintem ott is érezhető csak lehet kevésbé.

Előzmény: vastibi (104773)
bezzeg Jani szept. 30. Creative Commons License 104775

Nem túl élet szerü helyzet!

Meg, hogy nem kóstoltad meg ? Kóstoláskor nem feltétlenül muszály lenyelni a pálinkát sem.

Paranormális jelenség, ezt jelentened kell az ufó kutatóknak.

Előzmény: vastibi (104773)
obsitos3 szept. 30. Creative Commons License 104774

Én nem használnám,ha pektinbontó van benne pláne nem.A törköly kilúgozása után(préselés előtt néhány napig a kádban tartva forr,esetleg pektinbontó)mire számítasz?

Előzmény: bezzeg Jani (104772)
vastibi szept. 30. Creative Commons License 104773

hát pont ez az...a cefre kellemes illatú volt, nem volt ecetszaga, és a vodkának sem... főzés közben jött elő a szag, nem kóstoltam még de, ha a szaghoz hasonló az íze, az elég gáz... 

Köszönöm a válaszokat, sajnos sokat dolgoztam vele és nem kis mennyiségről van szó...

Előzmény: körte51 (104758)
bezzeg Jani szept. 30. Creative Commons License 104772

A bogyózott othelló szöllő, héjon erjesztve, utómust gyűjtés után lévő magos héjjal érdemes még foglalkozni?

Előzmény: obsitos3 (104760)
Öregdömperes szept. 30. Creative Commons License 104771

Igy igaz.Igazad van.

De nem volt ez nekem be tervezve.Soha nem főztem még,mert nem is iszom.

A 64.évem alatt nem ittam meg egy litert.Szegény sógorom mondta is.Slagi Te hülye vagy,ha nem iszol.Szomorú de igy volt.Előző este volt nálam.Szó szerint ezt mondta.Slagi ha nem iszol velem b@zd meg meg döglesz.Másnap reggel m.helyén hirtelen meg halt.Az az üveg amiből ivott őrökre az Ö üvegje marad.Senki nem ihatja meg az Ö páleszát.(nem volt túl italos Ö sem)Bocs a kitérésért.

De a nyáron annyi cseresznye lett,most meg egy fán vagy 250.kiló alma.Igy jött ez az ötlet.Ha ez így megy jövőre biztos veszek egy 24.literest.

Előzmény: gabor0036 (104769)
Fémiparos szept. 30. Creative Commons License 104770

Következő a kérdésem,a deflegmátorban mi az a sárgás anyag amikor megszárad a belső felülete.

Le kell takarítani vagy nem?

Köszönöm.

gabor0036 szept. 30. Creative Commons License 104769

Ha ilyen sokat főzöl, lehet jobb lenne egy kicsit nagyobb edény nem? Sok energiát és időt meg tudnál spórolni vele, és biztos hogy finomabb pálinkát is készítenél mert könnyebb és kevesebb lenne az elválasztás.

Előzmény: Öregdömperes (104768)
Öregdömperes szept. 30. Creative Commons License 104768

Én már értem,hogy Te mit nem értesz.

Mosás újra töltés,főzés el kell venni az elő párlatot mindig.

Ezt kérdeztem,és meg van a válasz is.

Köszi.

Előzmény: szilvakukc (104739)
gabor0036 szept. 30. Creative Commons License 104767

Ez aztán macerás egy folyamat. :)

Előzmény: snapszmester (104759)
Öregdömperes szept. 30. Creative Commons License 104766

Erről van szó.Lehet,hogy én kérdeztem érthetetlenül.

Előzmény: Tucso69 (104731)
Öregdömperes szept. 30. Creative Commons License 104765

Ma már tovább engedtem.

Előzmény: gabor0036 (104721)
snapszmester szept. 30. Creative Commons License 104764

Sok függ a cefrézéstől, tárolástól és a főzéstől. Fenntartom hogy a tök nem tárolható, de ha beszámolsz a körülményekről és hiteles kóstolókat tudsz állítani, átgondolom.

vnorbi81 szept. 30. Creative Commons License 104763

Üdv mindenkinek. Lehet hogy megköveztek a kérdésemért. Sütőtök párlattal kapcsolatban van e valakinek tapasztalata? Mert az egyik ismerősöm tavaly cefrézett egyformán 300 litert: pépesítés, pektinbontó, 5% napfény, élesztő. Az egyik adagot kifőzte kiforrás után kb 2hét ebből kapott egy íztelen vodka szerű ihatatlan párlatot, a másik adagot kb 2hónap múlva főzte és nagyon finom aromás párlat lett belőle. É tőletek azt tanultam amint kiforr azonnal főzni. Ez talán a zöldség párlatra nem igaz? Van valakinek tapasztalata sütőtökkel?

naivkezdo szept. 30. Creative Commons License 104762

ok, kösz, ez mostmár ilyen lesz, meglátjuk.

obsitos3 szept. 30. Creative Commons License 104761

Ki főzte?Nem főztek közvetlen előtte valami teljesen megecetesedett cefrét?Az alszesz nem szokott megecetesedni.

Előzmény: vastibi (104753)
obsitos3 szept. 30. Creative Commons License 104760

Miért nem így:104759.Semmi cicó.Semmi élesztő.Egyszerűen.A törköly cefrézésénél kb. annyi értelme van az élesztőzésnek,mint a 3 napos szilvacefrénél.Már a betaposáskor erjed.

Előzmény: naivkezdo (104757)
snapszmester szept. 30. Creative Commons License 104759

Pálinkafőzési alapanyagok

Erjesztett szőlőtörköly

A pálinkafőzést tekintve a törköly értékét szesztartalma határozza meg. A szesztartalom a törköly cukortartalmának függvénye. Szesz csak alkoholtartalmú nyersanyagból párolható. Az édes törkölyben lévő cukrot tehát előbb szesszé kell átalakítani, vagyis a törkölyt erjeszteni kell.

A törköly erjesztését azok az élesztőgombák végzik, amelyek a szőlőfürttel kerültek a mustba, illetve az édes törkölybe. Nekünk csupán az előkészítés munkája marad. Ennek a munkának a szakszerűségétől, valamint a helyes tárolástól függ a 100 kg-onkénti szesznyeredék nagysága.

Sajtolás után a törkölyt – mielőtt bemelegednék, s így veszendőbe menne a cukortartalma – gondosan kitisztított kádba vagy félfenekű hordóban (műanyag edénybe) rakjuk. Az erjesztés végezhető föld- vagy cementvederben is, de a törkölyt minden esetben gondosan be kell taposni a tárolóedénybe. A tartályt annyira kell megtölteni, hogy 10-15 cm hely maradjon a törköly felszínének letapasztásához. A letapasztás előtt a felületére szőlőleveleket tegyünk, majd pelyvás-agyagos sárral tapasszuk le, ily módon elzárva a levegőtől. A tapasztásra 3-5 cm vastagon száraz homokot szórunk, hogy a száradás következtében előálló repedések ezzel eltömődhessenek. Gondoskodunk arról is, hogy az edény be ne ázhasson, mert a beszivárgó víz a törkölyt megrohasztja.

Megfelelő méretű műanyag fóliával a sározás elkerülhető. Ez esetben a tartályt teljesen, sőt púpozottan teletömjük tömörített törköllyel, s mint egy befőttesüveget, fóliával lekötözzük. Ezzel az alkohol elillanásának és a külső nedvesség behatolásának gyakorlatilag gátat vethetünk.

A kierjedt törköly hosszabb ideig való eltartása, valamint szállítása szempontjából előnyösebbek a következő módszerek.

• A törkölyt kifenekelt – bor tárolására már alkalmatlan – fahordóba helyezzük el. A hordóban a betömörítést úgy fejezzük be, hogy a befenekelés után a hordó teljesen tele legyen, ezáltal a sározás munkája szintén elmarad. A befenekelés után tanácsos a hordó csínját gipsszel kiönteni. Jól használhatók pl. a 60 literes műanyag hordók, melyeknek légmentesen záró fedelük van. Az így erjesztett törköly vasúton is könnyen szállítható, és igen hosszú ideig (1-2 év) romlásmentesen eltartható.
  • A törkölyt műanyag zsákokba tömörítjük. A zsákok száját visszahajtással – kétszer kötjük le. Ily módon a szesztartalom jobban megőrizhető, mint a kádakban vagy vermekben való erjesztés és tárolás mellett.

Ha a törköly nagyon száraz, akkor a betaposáskor rétegenként kevés vízzel locsoljuk meg. Így könnyebb, s a levegő kizárása is tökéletesebb lesz.

A törköly erjedése, ha kedvező feltételei vannak, gyors lefolyású. Rendszerint 15-30 nap alatt kierjed, ezután kifőzhető. Az erjedés ideje alatt, sőt később is ajánlatos az erjesztőtartályokat szemmel tartani, nem süppedtek-e, repedtek-e, mert a réseken a szesz könnyen elillan.

A szakszerűen tárolt törköly színe üde marad, a beázott megbarnul. 100 kg törkölyből rendes körülmények között 7-9 liter 50 fokos pálinka készíthető.

körte51 szept. 30. Creative Commons License 104758

Biztos ecet? Mi van az ízzel ?  Ecetszaghoz, ecet savanyú íz is párosul . Nincs már annyira meleg ,hogy egy szilvacefre beecetesedjen lezárva . Érezted volna a cefrén is az ecetszagot. Beecetesedett cefre keveset ad, ez meg jól adott.

naivkezdo szept. 30. Creative Commons License 104757

na kb így csináltam én is.

Kipréselt szőlő ment a hordóba, vízben feloldott 2% napfény a törköly mennyiséghez viszonyítva, vízzel felönt, hogy ellepje, élesztő.

Még aznap beindult a zajos.

Akkor ne keverjem fel a zajos alatt sem?

Előzmény: szilvakukc (104755)
szilvakukc szept. 30. Creative Commons License 104756

Kísérletezgethetsz vele. Szilvapálinka már sosem lesz belőle.

szilvakukc szept. 30. Creative Commons License 104755

Az én tapasztalatom: Betaposott törköly, élesztő, napfény a tetejére, víz ellepésig, nem piszka, szépen erjed, mikor leállt nem piszka, két-három hét múlva sincs semmi baja. A titok: nem piszkálni, csak főzéskor.

Előzmény: naivkezdo (104747)
barkócza szept. 30. Creative Commons License 104754

Mégsem sikerült légmentesen lezárni a cefrét.

vastibi szept. 30. Creative Commons License 104753

Sziasztok!

SOS segítséget szeretnék kérni. Érett, egészséges (válogatott), tiszta szilvát cefréztem, megfelelő mennyiségű maggal, kellően pépesre törve, tiszta hordóban, pektinbontót, fajélesztőt kapott. kb 2 hete kiforrt, megjelent a tetején egy fehér bevonat, ami nem penészgomba volt, ezt itatóspapírral gondosan leszedtem, igyekeztem légmentesen lezárni a kiforrott cefrét. Főzéskor a vodkáig minden rendben, jó a kihozatal, jó a szeszfoka, illata is... Viszont finomításkor rémes, elviselhetetlen ecetszaga lett... Mi lehetett a hiba? Meg lehet még ezt menteni? Ha igen, hogyan?

Előre is köszönöm a segítséget!

Tibi

naivkezdo szept. 30. Creative Commons License 104752

na most melyik?:)

Előzmény: snapszmester (104750)
obsitos3 szept. 30. Creative Commons License 104751

De miért kell megvizezni?Csak azért,hogy az élesztőt elkeverjétek?Ez enyhén szólva is sületlenségnek tűnik.

Előzmény: barkócza (104746)
snapszmester szept. 30. Creative Commons License 104750

Igen.

Előzmény: naivkezdo (104749)
naivkezdo szept. 30. Creative Commons License 104749

mire gondolsz? Szopjak vele én, vagy jobb, ha játszok vele én?

Előzmény: snapszmester (104748)
snapszmester szept. 30. Creative Commons License 104748

Tudom, bérfőzés ügyben már összeakaszkodtunk, de azt tudom tanácsolni hogy a vizezett törkölyt főzd ki te.

Előzmény: naivkezdo (104747)
naivkezdo szept. 30. Creative Commons License 104747

ok, köszi.

az igazi kérdés, hogy ez mit jelenthet, 3 nap nagyon gáz?

Előzmény: barkócza (104746)
barkócza szept. 30. Creative Commons License 104746

Bizony, pár nap alatt lemegy. A vizezett törkölycefre erjedés után pedig erősen romlékony.

Előzmény: naivkezdo (104743)
firekiller szept. 30. Creative Commons License 104745

Gorcsev odament az asztalhoz, és megnézte a spárgával bekötött fadobozt. Ez persze
Cortot-é. Meg kell tudni, hogy merre vitték a bűnöző honfiút.
Elküldi utána. Az alterego holmiját feltette a polcra. Saját jól felszerelt sárga bőröndje már ott volt. A hentes épp mellette szemelte ki fekvőhelyét.
- Itt jó lesz, kedves Tintoretto úr... közel vagyunk az ablakhoz. Mi a tisztelt keresztneve?
- Kázmér.
- Szép név. Tintoretto Kázmér. És miféle mestersége is van?
- Szimbolista vagyok.
- Igazán? Zenél is? Én sajnos nem játszom semmiféle hangszeren.
- Sajnálhatja. A szimbolizmus igen finom muzsika.
- Magával hozta az izét... a szimbolát?
- Itt van a kis dobozban... Hosszú hangszer. Három darabból rakom össze.

Előzmény: zsuzska60 (104737)
kupeci szept. 30. Creative Commons License 104744

Csak óvatoskodni akartam ,....hátha idősebb mint én:)))

Előzmény: zsuzska60 (104735)
naivkezdo szept. 30. Creative Commons License 104743

Szia,

én is a víz+cukor+élesztő módon cefréztem a törkölyt. Tényleg lemegy a folyamat 5 nap alatt?

14-18 fok között ingadozik a hely most.

Csak azért kérdezem, mert akkor már most keresek bérfőzdét, ha esetleg 10 napot is kibír, akkor már én főzném.

Előre is köszi a választ.

Előzmény: barkócza (104686)
TINTUS szept. 30. Creative Commons License 104741

Na akkor elég szomorú vagyok ühüm..........:)

Előzmény: szilvakukc (104740)
szilvakukc szept. 30. Creative Commons License 104740

Hasonlít a szimpatához, csak több van belőle. Én pölö gyakorlatilag egy szimpatikus embert sem ismerek.:DD

Előzmény: zsuzska60 (104737)
szilvakukc szept. 30. Creative Commons License 104739

Tényleg nem értem! Hogy a mosás alatt keletkezik-e rézeleje? Vagy mi van?!

Mert, hogy a "rézeleje" az csak a népies neve az előpárlatnak, és minden főzés azzal indul, azt már letisztáztuk. Akkor még mindig nem értem, mi a kérdés. De nem is baj. Nem kő nekem mindent érteni.:)

Előzmény: Tucso69 (104731)
szapali szept. 30. Creative Commons License 104738

Szép munka! Sajnos nekem csak ívhegesztőm van. A felső edényeket lemezből alakítottam ki, mivel nem volt vastag csövem. A varratok eltüntetése volt a legnehezebb... 

Előzmény: norris53 (104716)
zsuzska60 szept. 30. Creative Commons License 104737

milyen hangszer a szimbola?

Előzmény: szilvakukc (104729)
zsuzska60 szept. 30. Creative Commons License 104736

nekem is ilyen saválló van, csak azon balról folyik be az anyag - jobbra van a kifolyó, de tök ugyanígy néz ki :-)

zsuzska60 szept. 30. Creative Commons License 104735

kisasszony :-)

Előzmény: kupeci (104710)
zsuzska60 szept. 30. Creative Commons License 104734

már morzsolom a kukoricát, aztán rátérdelek :-)

Előzmény: kibé (104703)
rézműves1 szept. 30. Creative Commons License 104733

...pályinkás jó reggelt...

...szia Mester!...milyen hőmérsékletű az a felület, amit meg kell óvni?...mert van egy Spray, ami 650°C-ot is simán elvisel (motorok kipufogói)...vagy van egy "olcsóbb", de kissé macerásabb, két komponenses, akril bázisú, színtelen lakk, amit ecsettel is fel lehet vinni...ez is jó kb. 110-120°C-ig...és ez elég kiadós...csak, ha nem használod fel, beköt...

...üstfedőre, sisakra, páracsőre, hűtőre és egyéb réz kiegészítőkre, szerintem ideális...

...mindkettőt a fővárosban veszem, nem tudom, hogy máshol kaphatók-e...

Előzmény: snapszmester (104728)
sogi01 szept. 30. Creative Commons License 104732

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (104668)
Tucso69 szept. 29. Creative Commons License 104731

Tényleg nem érted?

Lefőzi a cefrét. 10 perc alatt kiönti, kimossa és feltesz egy újat!

A rézelejéhez kapcsolódott a kérdés, hogy keletkezik-e ilyen rövid szünet esetén is.

Előzmény: szilvakukc (104724)
gabor0036 szept. 29. Creative Commons License 104730

Ne igyá annyit! :D

Előzmény: szilvakukc (104729)
szilvakukc szept. 29. Creative Commons License 104729

Szimbolikus? Mit szimbolizált?

Előzmény: gabor0036 (104726)
snapszmester szept. 29. Creative Commons License 104728

Én még nem kérdeztem. Milyen lakkal lehet megóvni a fényes felületet?

Előzmény: rézműves1 (104727)
rézműves1 szept. 29. Creative Commons License 104727

...az "ezüstös" is szépen csillog..DD...

gabor0036 szept. 29. Creative Commons License 104726

A 10perc csak szimbolikus volt... :))

Előzmény: szilvakukc (104724)
szilvakukc szept. 29. Creative Commons License 104725

Bocsi, de pálinkáról beszélünk! Lehet, hogy ukrán, lehet, hogy olcsó! Ha nem az igazi, akkor szar!

Előzmény: Szomjas cápa (104708)
szilvakukc szept. 29. Creative Commons License 104724

Akkor most csak én nem értem, mi a franc ez a 10 perc?

Előzmény: Öregdömperes (104712)
obsitos3 szept. 29. Creative Commons License 104723

Természetesen lehet mindenhol,konyha,kamra,pince,tisztaszoba,fészer,tehát mindenhol,ahol a szükséges feltételek biztosíthatók.Tehát:15-25 fok hőmérséklet,jó szellőztethetőség,és nem fejeznek le érte.Néha nehéz megmagyarázni a családnak,hogy miért alszol a hordóid között szívesebben,mint a hitveseddel!(:-(:-

Előzmény: janika.p (104713)
Tucso69 szept. 29. Creative Commons License 104722

Gondolom az asszonytól kérdezed, hogy beviheted-e a házba a cefrét. De miért a fórumon? :-)

Általában nem jó szabadban erjeszteni, mert nem állandó a hőmérséklet. Gondolj bele, hogy csak 10°C ra lehűl a cefre, megáll az erjedés. Arról nem is beszélve, hogy nyáron 28-30 °C-ra, vagy az fölé is felmelegedhet. Pl egy ismerősnek 12 napja forr az alma szabadban, de csak délutánonként! 

Ha gondolod küldök írásjeleket! :-)

Előzmény: janika.p (104713)
gabor0036 szept. 29. Creative Commons License 104721

Csak kérdezném, hogy a cefrét miért állítod meg 15°-nál? Azt ki kellene csavarni teljesen nem?

Előzmény: Öregdömperes (104715)
Öregdömperes szept. 29. Creative Commons License 104720

NEM MERTEM JOBBAN TÜZELNI A LE ÉGÉS MIATT.

Előzmény: norris53 (104717)
gabor0036 szept. 29. Creative Commons License 104719

Nem lehet, hogy valami hasonló trükkös erősítős főző volt mint ez? 

Előzmény: Firga73 (104673)
Tucso69 szept. 29. Creative Commons License 104718

Nekem a 20 literes szimplába 18L cefre 3 óra. Nincs értelme jobban fűteni, mert a hőterelő burkolat (leér a gázrózsáig) ellenére sok lenne a veszteség.

Előzmény: norris53 (104717)
norris53 szept. 29. Creative Commons License 104717

Ez túl sok időút vett igénybe !

A 4,5 óra sok 2- 2 1/2 óra lenne a megfelelő !

Előzmény: Öregdömperes (104715)
norris53 szept. 29. Creative Commons License 104716

Csak hogy több variációt is láss :-)

Előzmény: szapali (104688)
Öregdömperes szept. 29. Creative Commons License 104715

Köszönöm szépen.

Ma el indítottam.11.liter cefre  2.liter víz hozzá mivel túl sűrű az anyag.

4,5 óra alatt aránylag tiszta 1,4liter alszesz jött le.47.fokkal indult és 15.fok körül meg állitottam.Tísztább mint a cseresznyéjé volt.

Üdv.

Előzmény: gabor0036 (104702)
rézműves1 szept. 29. Creative Commons License 104714

...egy kis segítség!!..háromféle cső:10-es; 28-as; 42-es...ugye kitalálod, hogy melyik hová kerül..DD...

... ......a kifolyási

magasságot én úgy választottam meg, hogy egy 5-literes befőttes üveg, simán aláférjen...

Előzmény: m.robi (104677)
janika.p szept. 29. Creative Commons License 104713

meddig lehet még cefrézni ugy értve télen lehet a házba pl konyha nemsokat kb 20-40L?

Öregdömperes szept. 29. Creative Commons License 104712

Bocsi.Te már rég el veszteted.

Előzmény: szilvakukc (104706)
Firga73 szept. 29. Creative Commons License 104711

Ők ugyan azt csinálják első főzésre mint mi tisztázáskor..  Azt nem tudom hogy így milyen arányú a veszteség, de náluk nem ritka a nagyobb mennyiségű anyag főzése . Pl. 200-300 litert tesznek fel egyszerre...   Nem is értették hogy én minek tisztázok.. Szerintük 2-szeri főzés miatt nagyon sok az aroma veszteség...

Mondjuk az is igaz hogy jobban figyelnek  a cefrére , azonnal főzik ha kész .  Sőt egy kicsit előbb is .

Nem ritka hogy hagynak benne egy minimális cukor tartalmat..  

Előzmény: körte51 (104693)
kupeci szept. 29. Creative Commons License 104710

...esetleg Ariadné néni segíthet?:)

gabor0036 szept. 29. Creative Commons License 104709

Ebből indult:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=131883130&t=9007484

Erre persze többen is írták hogy igen mindegyik elejét el kell venni. Aztan jött a kolléga...

Szomjas cápa szept. 29. Creative Commons License 104708

A zunijós szankcijók következtében (jól kib....tunk a zoroszokkal) arcpirítóan alacsony áron lehet első osztályú téli almát, körtét beszerezni. 40 Ft / kg, "szedd magad". Ha lerázod magadnak, az sem baj. Mindenkit kérek, ha nem is tervezte, úgymond "használja ki" a "lehetőséget". Legalább az sem rohad rá a termelőkre. A rázással egy baj van: éretlen gyümölcsöt kell cefrézni. Nem az igazi, de:

Éretlen télikörtéből/almából készült vegykóm kapott egy bronzot Révkomáromban egy éves korában.

A feldolgozási technológia ott van a ReggeLink-ben:

Mosás, darálás, pektinbontó, (mostmár hidegtűrő) élesztő, ínyenceknek aromafeltáró enzim, aztán az sem árt, ha a főzést nem b....od el.

Tucso69 szept. 29. Creative Commons License 104707

Én a nunáról, de hogy jön most ez ide?

szilvakukc szept. 29. Creative Commons License 104706

Most ki, miről beszél? Me má én itten elveszejtettem a fonalat.

Előzmény: gabor0036 (104701)
szilvakukc szept. 29. Creative Commons License 104705

Nem mondod, hogy még Neked sem tetszem, Zsuzsika Te!:)))

Előzmény: zsuzska60 (104700)
beller1 szept. 29. Creative Commons License 104704

Szia!

A 2 függőleges cső lehetne egyméretű, de nincs értelme. Minél kevesebb pálinka legyen az epruvettában annál pontosabb a mérés. A szeszfokolót a párlat meg kell hogy emelje, hiszen az a lényege az epruvettának, így tudod, hogy hány fokos az éppen kifolyó párlat. A vastagabb cső olyan hosszú legyen, hogy a szeszfokoló vége kb 1 cm-t kiérjen belőle akkor is, ha teljesen lent van az alján. Így tudod megfogni és kivenni belőle, ha nincs benne párlat. (Nem kell felborítanod fejjel lefele.) A vastagabb cső érjen ki egy kicsit a rajta levő "tálkából", mert csak akkor tudod leolvasni a szeszfokolót, ha látod a folyadék szintet. A folyadék szint túlcsordul a vastag cső tetején, kifolyik a "tálkába" és onnan a gyűjtő edénybe. Ahogy a cső tetején túlbukik a párlat ott tudod pontosan leolvasni a fokolót, de csak akkor ha látod. A beömlő vékonyabb cső elég ha fél cm-rel magasabb, mint a "túlcsordulási" magasság.

kibé szept. 29. Creative Commons License 104703

ez már IRL beazonosítás,ami tilos

Előzmény: zsuzska60 (104700)
gabor0036 szept. 29. Creative Commons License 104702

Neked mivel kisusti, minden cefrefőzésnél van kozmaolaj szűrés. És minden egyes tisztazaskor van rezeje vagy elő párlat elvetel. Ki hogy hívja, ugy is az "orrod után mész" es azzal választod el. :)

Előzmény: Öregdömperes (104692)
gabor0036 szept. 29. Creative Commons License 104701

És te miért nem olvasol figyelmesebben mielőtt hülyeségeket tanácsolesz másnak? Oregdomperes megírta több öntése van egyszerre. Persze hogy el kell venni mindnek az elejét...

Előzmény: forgione1 (104689)
zsuzska60 szept. 29. Creative Commons License 104700

még a kft-t csak aláhúzom... :-)

Előzmény: szilvakukc (104699)
szilvakukc szept. 29. Creative Commons License 104699

Hogyhogy??? Mindenki tudja, hogy olyan vagyok, mint a Bruce Willis! Egy kft(köcsögfejű tirpák), de gyönyörű!:DD

Előzmény: snapszmester (104698)
snapszmester szept. 29. Creative Commons License 104698

Figyusz szép lehetsz.... habár már az sem! :-)

Előzmény: szilvakukc (104696)
snapszmester szept. 29. Creative Commons License 104697

Forrás: Sólyom könyv

A cefre felforralása a főzési művelet lassú szakasza, ezért igyekezni kell azt meggyorsítani. Közvetlen tüzelésű üstöknél ilyenkor élénkítsük a tüzet, amit leginkább a huzat szabályozásával érhetünk el.

Gőzfűtésű üstöknél a cefre felforralásához a közvetlen és a közvetett gőzfűtést egyaránt alkalmazzuk. Közvetlen gőzfűtésre azért van szükség, hogy a beáramló gőz a cefrét keverje és ezzel a leégést megakadályozza. Közvetett fűtés használatakor az üst lehűlése közben (töltés, ürítés) a csőkígyóban vagy a duplikátor falai között a gőz kondenzálódik és az összegyűlt kondenzvíz akadályozza a fűtést, ezért a kondenzvizet időnként le kell engedni. Ezt úgy végezzük, hogy a gőzszelep megnyitásával egyidejűleg egy-két percre kinyitjuk a kondenzedényt is, hogy az összegyűlt víz gyorsan lefolyhasson.

Gőzfűtéskor a kazán gőznyomása is ingadozhat, ezért a főzőnek állandóan figyelnie kell a nyomásmérőt, és az esetleges nyomásingadozásokat a szelep állításával korrigálni kell. Felfűtés közben figyeljük az üstbe benyúló hőmérőt. Amikor a hőmérséklet a tapasztalatból megismert forráspontnál kb. 10°C-kal kisebb (72-75°C), akkor átmenetileg csökkentsük a fűtést az áthabzás megakadályozása végett.

Hőmérő hiányában a páracső hűtő felőli végét figyeljük, és amikor melegedni kezd, csökkentsük a fűtést és ugyanakkor nyissuk ki a hűtő vízcsapját.

A Pistorius-tányérra a hűtőből távozó vizet vezetjük. Ezt azonban csak akkor kezdjük meg, amikor a hűtő felső része már felmelegedett.

A továbbiakban, amikor a párlat folyása megindult, egyenletes fűtésre törekedjünk. A párlás elején a lefolyó alszesz szeszfoka a cefre szesztartalmától, valamint a főzőkészülék deflegmáló hatásától függően 30-45 tf%.

A hűtővíz hőmérsékletét hőmérővel vagy a hűtő tapintásával ellenőrizzük. Jó a hűtés, ha a hűtő felső harmada langyos, alsó fele pedig hideg. Ilyenkor a kifolyó meleg víz hőmérséklete 65-70°C.

Lassítani kell a forralást, ha

- erős a habzás,

- nem elegendő a hűtővíz mennyisége,

- a hűtővíz nem elég hideg,

- télen túl hideg a hűtővíz. Ez utóbbi is okozhat problémát, mert ilyenkor a hűtő hirtelen megtelik folyadékkal, és ennek gyors lefutása szívó hatást idézhet elő. Ennek következtében a cefre áthabzik, sőt súlyosabb esetben az üst be is horpadhat.

A lepárlást addig folytatjuk, amíg a lefolyó alszesz szeszfoka 2-3% (V/V) lesz. Ebben az esetben ugyanis az üstben levő anyagban már csak 0,1-0,2% (V/V) alkohol van, amelynek kifőzése nem gazdaságos. A párlási idő függ az üst térfogatától, de általában 2-5 óra.

A főzés leállítása úgy történik, hogy először elzárjuk a gőzszelepet, majd ezután a hűtővíz bemenőcsapját. Közvetlen tüzelésű üstnél megszüntetjük a tüzelést, lezárjuk a huzatot szabályozó reteszt és rárakunk a tűzre, hogy takarjuk a lángot. Ha pedig további főzésre nem kerül sor, úgy oltsuk el a tüzet.

A szőlőtörköly és borseprő főzése a szokásosnál nagyobb figyelmet igényel. A szőlőtörkölyt legjobb olyan üstben lefőzni, amelybe előzetesen szitafeneket helyeztek, így a törköly nem ül le az üst aljára és nem ég le. Ugyancsak jó megoldás, ha a törkölyt drótfonatos kosárba téve helyezik az üstbe.

Gőzfűtésű üstöknél a törköly főzésekor az általános, szabállyal ellentétben először a direkt gőzt alkalmazzuk, és csak később nyitjuk az indirekt gőz szelepét. A direkt gőz keveri a törkölyt, és ezzel csökkenti a leégés veszélyét. Ugyanez vonatkozik a borseprő főzésére is. Sűrű seprő főzésénél ajánlatos annak vízzel való hígítása.

A szőlőtörköly szesztartalma általában kevés, többnyire 2-3%. Ilyen kis szeszfokú cefréből hagyományos kisüsti készüléken nem lehet megfelelő szeszfokú alszeszt előállítani. Ez a feladat csak erősítőfeltéttel vagy legalább 2-3 Pistorius-tányér alkalmazásával oldható meg. Itt említjük meg, hogy általában 2 tf%-nál kisebb alkoholkoncentrációjú cefre lefőzésével nem érdemes foglalkozni, mert a főzési költség meghaladja az elérhető hasznot. Ugyancsak gazdaságtalan az éretlen gyümölcsből készített cefre feldolgozása is, mert szeszhozama minimális, aromája pedig gyenge.

Egyáltalán nem szabad lefőzni a súlyosan fertőzött vagy nagy tömegében penészes cefrét, mert ebből jó pálinka nem készíthető, és az ilyen termék utólag sem javítható. Bérfőzés esetén meg kell tagadni az olyan cefre lefőzését, amelyet kátrányos, olajos, benzines, vegyszeres, növényvédőszeres stb. hordóban vagy tartályban tároltak. Az ilyen cefréből főzött pálinka ugyanis mérgezést okozhat.

Meg kell szakítani a főzést, ha a főzdében szúrós, könnyezésre, köhögésre ingerlő szagot érzünk. Ez esetben ugyanis a cefre minden valószínűség szerint akroleint tartalmaz. Az akrolein belélegezve vagy pálinkával elfogyasztva mérgezést okoz. Ilyen pálinka kiadása a főzető vagy más személy részére szigorúan tilos! Gyanú esetén a cefrét, az alszeszt vagy a pálinkát szakintézettel kell megvizsgáltatni.

Nagy kénessavtartalmú borok vagy seprő lefőzése, finomítása esetén is óvatosan kell eljárni, mert a kénessav nagy töménységben szintén ártalmas. A kénessav jellegzetes, szúrós szagáról általában felismerhető, bár néha összetévesztik az akroleinnel.

szilvakukc szept. 29. Creative Commons License 104696

Attól, hogy nem kék-zöld-sárga-ibolyaszínű, attól még rézelejének híjuk az első 0,5%-ot. És az mindig van.

szilvakukc szept. 29. Creative Commons License 104695

Mi az, hogy újratöltöd? Ezt nem értem. Akkor töltöm újra az üstöt, ha lefőztem az előzőt. Vagy most mi van??

Előzmény: Öregdömperes (104692)
snapszmester szept. 29. Creative Commons License 104694

Meg az egészséges emberi lustaság.

Előzmény: körte51 (104693)
körte51 szept. 29. Creative Commons License 104693

Azért finomítunk ,hogy egy kis alkohol tartalmú cefréből a lehető legtöbb ,legjobb ízű 50 % körüli italt nyerjünk! Normál erősítésű kisüsti rendszer nem tud csak nagy veszteséggel 50% körüli párlatot készíteni. Valami Feribácsi féle csavar lehetett a dologban.

Öregdömperes szept. 29. Creative Commons License 104692

Na nem.10.perc alatt csak újra töltöm.

Azt érdeklödtem,hogy újra induláskor van e réz eleje?

Előzmény: szilvakukc (104674)
snapszmester szept. 29. Creative Commons License 104691

Forrás Sólyom könyv.

A párlatrészek szétválasztásának legbiztosabb módja a lefolyó párlat érzékszervi vizsgálata, szaglás és ízlelés alapján. Természetesen, ha egymás után ugyanazt az alszesztételt finomítjuk, akkor a későbbiekben már támaszkodhatunk az első lepárláskor nyert tapasztalatokra.

Az előpárlat legelső része az ún. rézeleje. Ennek szeszfoka viszonylag kicsi, mert az előző lepárlásból a hűtőben visszamaradt utópárlat hígítja. Ez a párlatrész tartalmazza a legtöbb előpárlati szennyeződést. Többnyire sok rézvegyületet tartalmaz, nevét is innen kapta. A párlat ugyanis a hűtő belső felületén keletkező rézoxidot (rézrozsda, grünspan) leoldja. Ettől a párlat sokszor zöld vagy kék színű lesz. A rézelejét az előpárlat további részétől különítsük el, és a végső elő-utópárlati tartályban gyűjtsük vagy semmisítsük meg. Nagy szenynyezettsége miatt ugyanis újrafeldolgozásra sem alkalmas. Mennyisége az alszesz térfogatának 0,3-0,5%-a.

A rézeleje után lejövő előpárlat mennyisége az alszesz térfogatának 0,5-1,5%-a. Az előpárlatban leggyakrabban a szúrós szagú acetaldehid, valamint a sósborszeszre emlékeztető illatú etil-acetát fordul elő. Ezenkívül ecetsav, sőt kozmaolaj is található benne. Az előpárlat eltávolítását nagyon figyelmesen kell végezni. Mihelyt a kellemetlen illat megszűnik, azonnal váltsunk át a középpárlat-elvételre, mert közvetlenül az előpárlat után igen kellemes aromájú anyagok párlódnak át, amelyek különben az előpárlattal veszendőbe mennének. Adott esetben tehát épp olyan hiba lehet a szükségesnél több előpárlat levétele, mint amikor kevés előpárlatot különítünk el. Az előpárlatot a közös elő-utópárlat tartályban gyűjtjük.

snapszmester szept. 29. Creative Commons License 104690

Írtál te nálamnál több értelmetlenséget.

Mi a folyamatos üzem? Mert én lehet hogy abban vagyok és van rézeleje főleg ha az előpárlat mint ahogy te írtad.

Beesel ide és kötözködsz? Majd ha annyi használható infót adsz mint én, de akkor se.

forgione1 szept. 29. Creative Commons License 104689

Előparlat minden finomitasnal van és nem a koszos rendszertől.

Ez így igaz, de miért nem olvastok sokkal, de sokkal figyelmesebben, mielőtt reagáltok valamire????

Persze az igazi szakember mindig italos, de sohasem részeg :-)

Így már érhető, hogy a mondatomból csupán halvány foszlányok jutottak el a tudatodig és amire ezek emlékeztettek arra válaszoltál. 

Az eredeti mondatom így szólt:

Folyamatos üzemnél nincs réz eleje!

Tipp: főzés idején a kezdők ne tegyenek fel bonyolult kérdéseket. Lehetőleg egyszerre csak egyet és azt is csak egyszerűsített tőmondatban -miután elolvasták a reggelinket. 

Előzmény: snapszmester (104665)
szapali szept. 29. Creative Commons License 104688

Én különböző átmérőjű rozsdamentes csövekből, és lemezből készítettem epruvettát.

A mérő-cső belső átmérője: 26 mm. hossza: 270 mm. A be-és kifolyó csövek belső átmérője: 11 mm. Ívvel, FOX SAS 4-A pálcával hegesztve.

Természetesem a szeszfokolód méretei a mérvadóak.

obsitos3 szept. 29. Creative Commons License 104687

És a pektinbontóval kezelt törkölyre ez fokozottan igaz.

Előzmény: Tucso69 (104685)
barkócza szept. 29. Creative Commons License 104686

Csak akkor, ha tudod mondjuk öt nap múlva főzni, egyébként, ahogy Tucsó is mondja, taposd.

Előzmény: szapali (104683)
Tucso69 szept. 29. Creative Commons License 104685

Törkölynél nem az a "bejárt út"!

Minél kisebb egy gyümölcs cukortartalma, és az ebből képződő alkohol, annál könnyebben tud megromlani. Tehát ha hígítod, cukor is kell bele. Ha jól keverhetőt szeretnél sok víz kell, tehát sok cukor. Na abból már nem törköly-pálinka lesz!

Előzmény: szapali (104683)
Tucso69 szept. 29. Creative Commons License 104684

Befolyónak azért kell vékony, hogy kisebb legyen a tehetetlensége. Megemelni azért tudja, ha túl vékony a mérőcső, lehet akármekkora befolyócső ebből a szempontból! Én 28-ast tennék mérőcsőnek, ilyen kell a legtöbb fokolóhoz.

szapali szept. 29. Creative Commons License 104683

Köszönöm a válaszokat! Azt hiszem a bejárt utat választom, és úgy kezelem mint a többi cefrét...

Előzmény: barkócza (104681)
snapszmester szept. 29. Creative Commons License 104682

Igazad lehet, de mi nem a "nem volt rossz" kategóriát céloztuk meg.

Előzmény: Firga73 (104676)
barkócza szept. 29. Creative Commons License 104681

A törkölynél a pektinbontót préselés előtt teszik bele. Élesztő hozzáadása nem lenne rossz, ha bele tudod valahogy keverni a törkölybe. Azért tapossák, hogy minden levegőbuborékot kipréseljenek belőle, a levegőbuborékok mentén ugyanis ecetesedni kezd. A széndioxidnak el kell, persze, távoznia, de fog ő utat találni magának. Ha bikából lezárod a hordót, az persze föl fog robbanni.

Ha kezelhetőbb cefrét akarsz, tehetsz hozzá vizet, de akkor úgy kezeld, mint bármi más cefrét, keverd a főerjedés alatt, és ahogy leáll az erjedés, rögtön főzd, egyébként megromlik. A hozzáadott víz nélküli, betaposott törköly az, ami jó eláll.

Előzmény: szapali (104679)
obsitos3 szept. 29. Creative Commons License 104680

"A szőlőtörkölyhöz nem kell víz, pektinbontó, élesztő, kevéske napfény, és nem kell gondoskodni a széndioxid elvezetéséről sem ?

Be kell döngölni a hordóba, és rögtön légmentesen lezárni?"

Nem kell hozzá semmi,de napfény nem árt.A légmentes lezárás viszont igen,úgy kell lezárni,hogy a keletkező CO2 kijusson,viszont a levegő be ne!

Előzmény: szapali (104679)
szapali szept. 29. Creative Commons License 104679

A szőlőtörköly erjesztését tanulmányoztam, ami teljesen eltér a gyümölcs cefrézéstől.

Mivel biztos szeretnék lenni a dologban, néhány kérdésem lenne:

A szőlőtörkölyhöz nem kell víz, pektinbontó, élesztő, kevéske napfény, és nem kell gondoskodni a széndioxid elvezetéséről sem ?

Be kell döngölni a hordóba, és rögtön légmentesen lezárni?

Előre is Köszönöm a válaszokat!

m.robi szept. 29. Creative Commons License 104678

kép lemaradt:

m.robi szept. 29. Creative Commons License 104677

sziasztok,

Szeretnék csinálni magamnak 1 epruvettát. Kíváncsi vagyok a véleményetekre, hogy amit ide lerajzoltam, az jó lesz vagy módosítani kell rajta?

A 2 függőleges cső, nem lehet egyméretű, mert akkor felemeli a szeszfokolót (ezt már kipróbáltam régebben), akkor sok mindenre jó, de fokolásra alkalmatlan.

Befolyócsőnek mennyivel kell vékonyabbnak lennie, mint a mérőcső? Tud ebben segíteni valaki?  

Firga73 szept. 29. Creative Commons License 104676

Én is 2-szer főzőm  !! De meglepődnél hogy nem volt olyan rossz  !!!

Előzmény: szilvakukc (104675)
szilvakukc szept. 29. Creative Commons License 104675

Elképzelem, miket ihattál akkor eddig!:DD

szilvakukc szept. 29. Creative Commons License 104674

Te 10 perc alatt lefőzöl egy adag cefrét???!!! Marhára tudsz valamit!:))

Előzmény: Öregdömperes (104657)
Firga73 szept. 29. Creative Commons License 104673

Miért kell finomítani ?

Szerbiában voltam egy ismerősnél pont páleszt főztek " Főzetek"...

Ez úgy történt jött egy koma kb. 200 literes főzővel "kisüsti főző" első főzésre elvette a rezet+Ep. és addig főzte amíg nem jött az up. Vagyis nem volt finomítás..... Bevallom nagyon finom lett a kész anyag...... Nem értem akkor mi minek tisztázunk.....

gombászok szept. 29. Creative Commons License 104672

Jaj, félreértettél!!!

De azért köszönöm a részbeni helyreállítást, így legalább mások is tudják, miről diskuráltunk.

Előzmény: Pálinkás Admin (104651)
barkócza szept. 29. Creative Commons License 104671

Ebben nem értek egyet. :) Főerjedés alatt igenis alaposan föl kell keverni naponta kétszer. Főerjedéskor annyira túl van telítve a cefre szén-dioxiddal, hogy az oxigénnek esélye sincs beleoldódni.

Előzmény: TINTUS (104667)
barkócza szept. 29. Creative Commons License 104670

Bocsánat, nem írtam. Pénteken kihúztam a kis fiókomat, és üres volt, úgyhogy nem tudtam vinni. De a Lomexnél úgy látom, van, úgyis fogok arra járni.

Előzmény: snapszmester (104666)
barkócza szept. 29. Creative Commons License 104669

Tavaly még nem volt répadarálóm, akkor csak keféltük (unokatestvéremékkel együtt, övék a fa), felszeleteltük, ez ment bele a citromsavas vízbe, utána keverőszárral mentem neki. Hm, a birs egy keverőszárat kiegyenesített. Egyébként 20 literes vödröt harmadig töltöttem vízzel, ebbe ment hasra két evőkanél citromsav, két kávéskanál aszkorbinsav. Így kb. amikor tele lett a vödör szeletekkel, a víz éppen ellepte.

Az idén nem tettem hozzá citromsavat, viszont vettem répadarálót. A szecskázott birssel a keverőszár már könnyedén elbánt. Keverőszárazás közben folyamatosan adtam hozzá egy kis vizet, annyit, amennyit úgy éreztem, hogy igényel ahhoz, hogy keverje egyáltalán a keverőszár. Aztán persze pektinbontó, élesztő. Meglátjuk, hogy mi a különbség.

Előzmény: deszegregator (104664)
sogi01 szept. 29. Creative Commons License 104668

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (104633)
TINTUS szept. 29. Creative Commons License 104667

NEM KEVERJÜK ÁT ALAPOSAN  !  Csak finoman érzékkel lenyomkodjuk -átfordítjuk a bundát, hogy friss kerüljön felülre.

Különben az alapos átkeveréssel szétkevered a cefre feletti védőréteget (széndioxidot)  és viszont egy csomó oxigént keversz a cefrébe aminek a káros ecet bacik tapsolva örülnek .

Előzmény: vviktor1 (104655)
snapszmester szept. 29. Creative Commons License 104666

Nem találom a forrást. Tudsz küldeni 10db ot utanvettel?

Előzmény: barkócza (104663)
snapszmester szept. 29. Creative Commons License 104665

Előparlat minden finomitasnal van és nem a koszos rendszertől. Az igaz hogy kidobando.

Előzmény: forgione1 (104662)
deszegregator szept. 29. Creative Commons License 104664

Jól emlékszem, hogy  citromsavas  vízbe darálod , hogy ne barnuljon? Mennyire , és mivel darálod össze? Ki akarom próbálni. Párolni szoktam, de csak rottyanásig, majd adok neki az élezett, felturbózott festékkeverővel. Nincs kompót íz, megy bele cukor, és a főzőlé. Az a gondom, hogy csak alma (répa) darálóm van, ami vastag forgács szerűen aprít csak, egyszerűen nem hiszek a gyors, normális erjedésben így párolás nélkül. Persze így is jó az anyag, de kipróbálnám más módon is.

Előzmény: barkócza (104663)
barkócza szept. 28. Creative Commons License 104663

Már egy hete látogatom a titkos vargányás helyeimet, háromszor voltam, sose jöttem el üres kézzel. Ma is rántott vargányát ettem. :)

Én is ennyielőpárlatot veszek el, tényleg volt, ami enélkül se lett aldehides. De a legtöbből kell.

Birshez cukrot csak kezdő koromban tettem egyszer, az még nem összehasonlítási alap. Most is forr kb. 60 liter birscefrém, pektinbontóval, cukor nélkül. Kb. nettó 45kg gyümölcsből készült, és mát összesen 1,45kg-ot veszített a forrás során.

Előzmény: deszegregator (104644)
forgione1 szept. 28. Creative Commons License 104662

Réz eleje a szezon első tisztázó főzéskor van.

Folyamatos üzemnél nincs réz eleje!

Ha mégis, akkor koszos a rendszer.

Különben meg nem kell ezt agyonig bonyolítani, hogy réz eleje meg előpárlat. Mert a kettő gyakorlati szempontból ugyanaz: kidobandó.

Bármiféle számításoktól függetlenül, ha tiszta párlat folyik és nem technokol szagú akkor az már a pálinkád.

Előzmény: körte51 (104660)
barkócza szept. 28. Creative Commons License 104661

Eddig mindenesetre jól csináltad. Sürgősen olvasd el a linkeket fönt, és sürgősen adj a cefréhez legalább élesztőt - a linkben benne van, hogy hogyan.

körte51 szept. 28. Creative Commons License 104660

Igen.

nebamun szept. 28. Creative Commons License 104659

5-10 perc alatt megtöltöd, fölmelegíted, kifőzöd, kiöntöd a maradékot, kimosod a cuccot és kezdet újból?? 

kentag szept. 28. Creative Commons License 104658

Valóban

Chrome és explorer alatt (nálam) nem működik, de a mozillával jó.

Előzmény: gabor0036 (104636)
Öregdömperes szept. 28. Creative Commons License 104657

Szép estét.

Olyan kérdésem van hozzátok.

Kicsi a pálesz főzöm.15.liter.

Minden újra kezdésnél vegyek el réz elejét?

Magyarán.öt-10 perc múlva teszem a következö adagot és akkor is vegyem el?

kupeci szept. 28. Creative Commons License 104656

..igaz, igaz.    Bár aki egyből 5száz l almával kezd az mégsem lehet kezdő!:)

Előzmény: nebamun (104654)
vviktor1 szept. 28. Creative Commons License 104655

1-2 % cukrot tennék bele. 10-10 liter meleg vízben elkeverve hordónként, valamint élesztőt és pektinbontót. 1-2 napon belül el kell kezdenie pezsegni, naponta alaposa átkeverni, és 7-10 nap múlva gyertyapróba, ha már nem alszik el a felszíne felett akkot főzhető.

nebamun szept. 28. Creative Commons License 104654

Figyu, ez topik így kezdődik:

"TISZTELT LÁTOGATÓ, MIELŐTT BÁRMIT KÉRDEZNÉL, LÁTOGASS EL 
ERRE AZ OLDALRA"

Itt harapnak, aki ezt nem tartja be. Szóval inkább  olvass, aztán kérdezz majd. És én még finom voltam ;-) 

dempsey84 szept. 28. Creative Commons License 104653

Sziasztok,

Kezdők vagyunk ilyen téren szóval minden hasznos tanács jól jöhet. Ma daráltunk le 500 kg almát, hordókba raktuk a pépet, mit tanácsoltok, mi a következő lépés? Egy elég sűrű masszaszerű pép lett belőle, nekem már most elég "száraznak" tűnik, olvasom, hogy pektinbontót szoktak alkalmazni (ez különösen az almánál fontos lehet), de mikor szokták ezt beletenni? Illetve a cukrozása és egyéb kezelése is érdekelne...Aki csinált már alma cefrét vagy van észrevétele, írjon. (Nem olvastam végig ezt a fórumot, de ha valaki tud olyan hszt, amiben itt ezzel foglalkoztak, azt is megköszönöm.)

Szép estét! :)

deszegregator szept. 28. Creative Commons License 104652

Ez bizony ecetes meg ki tudja mi, ne kiserletezz, nem lesz abbol elfogadhato anyag. A hanyag cefrekezeles, erzrkeny gyumifajtak, tultarolas....

Előzmény: pálinkás-doszi (104647)
Pálinkás Admin szept. 28. Creative Commons License 104651

Nemá!!

"Tudok egy eladó pálinkafőzőt...........érdeklődők emilben keressene...."

Előzmény: gombászok (104648)
Gadgetfan szept. 28. Creative Commons License 104650

Idén a sok eső miatt a kajszi s a körte is alacsony cukorfokkal jött l a fáról, nálam is meglehetősen alacsony szeszfokkal jött le a pálesz és kevesebb is lett. Mondjuk a szilva kárpótol.....

Előzmény: pálinkás-doszi (104647)
Igazihori szept. 28. Creative Commons License 104649

Köszi az ötletet, nemsokára ki is próbálom. Birssel, abból még vagy egy kevés tavalyról, viszonyítási alapnak :-)

Előzmény: deszegregator (104646)
gombászok szept. 28. Creative Commons License 104648

Nem hirdettem!!

Megyek a tükör elé, megnézem magam!

Előzmény: Pálinkás Admin (104641)
pálinkás-doszi szept. 28. Creative Commons License 104647

Sziasztok!

2-2.5 hónapot tárolt körte, sárgabarack cefre produkálhat olyat hogy el illant belőle az alkohol? Alszesz főzése: 60 liter cefréről lenne szó, felfűtés. Már az elején furcsa volt,hogy a páracső nem melegszik. Máskor 85 Celsius fok körül már a páracső túl vége is tűzforró, itt még csak a páracső eleje. 92,5-93 fok körül kezdett el épp hogy csorogni a szesz. Nagy lassan kifolyott/csöpögött 3 deci, lemértem a szeszfokát 35 fok alatt volt. Ezek után úgy döntöttem nem főzőm tovább, mert egyeltalán nem gazdaságos. Nem saját cefrém volt, hanem kaptam. Nem tudom, hogyan kezelték. Főzés előtt megkóstoltam, savanyú volt, nem ecetes, finom gyümölcsös jeleggel. Ezt a jó cefrét nem akarom így kidobni. Lehet még ilyenkor olyat, hogy a cefrét hagyom kihülni, teszek hozzá cukrot és azt beoltva élesztővel, megerjesztem és lefőzőm? A gyümölcsös jelleg megmarad, vagy inkább a cukor általi semleges alkohol lesz a domináns?

Valakivel történt hasonló?

Válaszotokat előre is köszönöm!

Üdv.: Doszi

deszegregator szept. 28. Creative Commons License 104646

Sok kis tetelben vedd el az elejet,az alszesz aranyaban! En 35 liternel 2 cl -enkent szedem a poharakba, miutan kb. 0,1 -0,2 szazalek EP elvettem. A jol sikerult cefreknel nem szoktam poharazni sem, amint jon a gyumi illat valtok kozepparlatra. Ilyen anyagoknal inkabb egy hangyafasznyi EP keruljon a kozepparlatba, minthogy aromakat dobjak ki. Ezt a picit elbírja a palesz, nem fog erzodni.

Előzmény: Igazihori (104596)
deszegregator szept. 28. Creative Commons License 104645

Egyetertek! Egy cimbi jol kicseszett egy komolyabb almapalesz tetelevel ezzel a fahejjal. Nem volt egy vilagbajnok palinka, de udíto volt a fahejas borzalom utan inni.

Előzmény: TINTUS (104643)
deszegregator szept. 28. Creative Commons License 104644

A legjobban sikerult cefreknel is van egy kis nem belevalo az elejen. Egyre kevesebb EP- t veszek el, egyre fontosabbnak erzem a cefrezes reszet a dolgoknak. A szilvamnal 0,3 korulit vettem el, tavaly 0,5 korulit. Konny szokik a szemembe , es nem a technokoltol, olyan jonak ítelem. : P Menj varganyzni is, ez a szep napos ido kihozta oket, teljesen feregmentesek,kemenyek. Ja, birs az iden is lesz, ki kene mar cukor nelkul probalni, kar hogy olyat meg nem ittam. Van szignifikans kulonbseg?

Előzmény: barkócza (104600)
TINTUS szept. 28. Creative Commons License 104643

Fahéjat majd az almáspitébe tegyél. A pálinka nem tartalmaz ilyen összetevőt. :)

Előzmény: tunnerpeter (104637)
Pálinkás Admin szept. 28. Creative Commons License 104641

Ha ilyen hirdetéseket raksz fel, te is megnézheted  magad!

Előzmény: gombászok (104634)
forgione1 szept. 28. Creative Commons License 104640

Cefrébe minek fahéj?

Egész fahéjból kell eszenciát készíteni és ezt adagolni ízlés szerint a pálinkába.

gabor0036 szept. 28. Creative Commons License 104639

Ne tedd! Kollégám pénteken főzte le és keserű lett a pálesz! A fahéj egyáltalán nem érződik, nagyon minimálisan csak a háttérben de ha nem tudom hogy az nem mondom még. A sima alma hibátlan lett, de a fahéjas keserű. 

Tucso69 szept. 28. Creative Commons License 104638

Tehetsz egy kis adag kész pálinkába, aztán leszűröd.

Nem kockáztatsz, hogy mennyi íz megy át, hogy nem ízlik, hogy esetleg a hűtőben maradt íz nyomokban a következő pálinkába megy.

tunnerpeter szept. 28. Creative Commons License 104637

Sziasztok.

Van egy kis almacefrém és azon gondolkodom, hogy teszek bele egy kis fahéjat.

Csinált már ilyet valaki? Ha igen akkor megosztaná velem a tapasztalatait?

Pálinkába már én is tettem, de a cefrébe még soha.

Üdv.

gabor0036 szept. 28. Creative Commons License 104636

Lehet csak nálad nem. Nekem minden link működik benne. 

Előzmény: kentag (104635)
kentag szept. 28. Creative Commons License 104635

Pálinkás Jóreggelt!

A reggeli linkek között nem működik a 

Eddig el jutottam, http://www.nemesitalok.hu/hazipalinka-fzesi-kiskate de az "ITT" már érvénytelen link.

Előzmény: sogi01 (104633)
gombászok szept. 28. Creative Commons License 104634
Előzmény: Mizsi84 (104631)
sogi01 szept. 28. Creative Commons License 104633

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (104605)
snapszmester szept. 27. Creative Commons License 104632

Igyál a főztjebol.

Előzmény: Mizsi84 (104631)
Mizsi84 szept. 27. Creative Commons License 104631

Üdv.

Segítséget szeretnék kérni. Eddig bérfőzettem, de szeretnék beruházni egy saját főzőre.

Mire kellene odafigyelni, a műszernél?

"kéz aló" házilag készített főzőről van szó.

Köszönöm a segítséget.

Üdv.

norris53 szept. 27. Creative Commons License 104630

A semminél jobb :-)

De tegyél bele egy "fólia zsákot" és ha kierjedt kösd be főzésig

Előzmény: janika.p (104629)
janika.p szept. 27. Creative Commons License 104629

legyen fazék :D szóval maradhat benne a cefre vagy ne?

obsitos3 szept. 27. Creative Commons License 104628

Csak a tisztánlátás kedvéért:faszok,vagy fazék?

Előzmény: janika.p (104626)
obsitos3 szept. 27. Creative Commons License 104627

Esetleg fürdőkád?:):)

Előzmény: janika.p (104626)
janika.p szept. 27. Creative Commons License 104626

az összes hordóm foglalt erjeszthetek 50l fazokba?

vviktor1 szept. 27. Creative Commons License 104625

Köszönöm, már pezseg.

Előzmény: Tan-csi (104497)
R-NO11 szept. 27. Creative Commons License 104624

Szia ,  igen  --- málna --ribizli    levolt fagyasztva . Mindháromnak csábító az illata . A páromnak is nagyon tetszik , csipegeti is szorgalmasan --ahogy olvad kifele a gyümölcs . Azért hírdettem meg hátha valakit érdekel . Ha nem kell senkinek hétfőn elkezdem a cefrézését .

Előzmény: foxrudi (104623)
foxrudi szept. 27. Creative Commons License 104623

Málna,és ribizli ilyenkor?Lefagyasztva tárolod,vagy ez egy vicc most??

Előzmény: R-NO11 (104621)
R-NO11 szept. 27. Creative Commons License 104622

Az ára lemaradt , a 600 liter 90 eft .

Előzmény: R-NO11 (104621)
R-NO11 szept. 27. Creative Commons License 104621

Üdvözlök minden pálinkaszerető fórumozót , elnézést kérek tőletek van pár liter pálinka alapanyagom eladó , és azt szeretném közzé tenni .200 liter málna , 200 liter piros és feketeribizli , 200 liter málna--ribizli--szeder turmix eladó . még nem indult be az erjedés .nagyon jó minőségű étkezési anyag . Szolnok megyében található .  tel  06-30-3660458  . További szép napot kívánok mindenkinek .

körte51 szept. 27. Creative Commons License 104620

Nézd vissza a hozzászólásokat és ahol kékkel ki van írva ,hogy linkás jóreggelt!

Előzmény: sörös100 (104615)
SándorTiszteletes szept. 27. Creative Commons License 104619

két oka lehet.

Egy: Nincs elegendő felvehető Calcium a talajban.

kettő: Van, de a növényünk ( nem részletezném miért) gyökéren nem tudja felvenni.

Megoldás: Vegetációban többszöri calciumtartalmú permetezés(nem drága)

Előzmény: hal65 (104575)
schlumbergerrrr szept. 27. Creative Commons License 104618

A szakszerűségtől még messze vagyok :-) 

Előzmény: kibé (104617)
kibé szept. 27. Creative Commons License 104617
viszont szakszerűen iszik
Előzmény: hal65 (104608)
Igazihori szept. 27. Creative Commons License 104616

Kedves Mester!

Köszönöm a kiigazítást. Ugyan a kiskáté kinyomtatva mindig ott van mellettem, de ezt rosszul tudtam. Akkor metilalkohol törölve, helyette:acetaldehid, etil-acetát, stb...

Előzmény: snapszmester (104613)
sörös100 szept. 27. Creative Commons License 104615

Kérdés  mi az a reggelink hol találni??

Előzmény: snapszmester (104613)
snapszmester szept. 27. Creative Commons License 104614

Közel nem kezelem az alapanyagot ilyen gondosan mint a képken látszik, és mindent pektinbontozok. Kesernyés ízt mégsem találok. Azért gondolom hogy van más variáció is.

Előzmény: bezzeg Jani (104602)
snapszmester szept. 27. Creative Commons License 104613

Hátrány az nem lenne ha igaz lenne.

A reggelinket te se sem gyakran olvasod. Látom van gyakorlatod, de nem árt az ismétlés.

Előzmény: Igazihori (104609)
djkoxi szept. 27. Creative Commons License 104612

Szia!

Jól dolgozik a darálód, tetszik! A birs-et dobálja, de végül legyőzi:))

Sokan répadarálón darálják le az almát, ami egyáltalán nem pépesíti, csak szecskázza.

Előzmény: bezzeg Jani (104603)
barkócza szept. 27. Creative Commons License 104611

Ahogy többször megbeszéltük, ez utóbbi egyáltalán nem igaz.

Előzmény: Igazihori (104609)
Öregdömperes szept. 27. Creative Commons License 104610

Köszönöm szépen.

Én hús darálón daráltam le.

3.ml.tettem bele.Igaz elég hövös van nappal ki teszem a napra melegedni.

A daráláshoz képest mára már sokat javult az állaga.Elég sűrű az állaga.víz nincs benne.

Előzmény: Szomjas cápa (104594)
Igazihori szept. 27. Creative Commons License 104609

Egyik cefre sem volt ecetes, legalább is ízlelés szerint, normál cefre ízű volt, pH 3-3,2 mellett. Lehet, hogy nem ugyan arra a szagra gondolunk a technokol szagnál :-)

Amúgy ha minden igaz, az előpárlattal a metilalkohol jó része is távozik, ami azért nem egy hátrány.

Előzmény: barkócza (104599)
hal65 szept. 27. Creative Commons License 104608

"Talán én vagyok itt a fórum kezdete óta az egyetlen, aki nem főz, csak olvasgat :-) "

Érződik is a pálinkáidon :)

Előzmény: schlumbergerrrr (104592)
gabor0036 szept. 27. Creative Commons License 104607

Én nem datáltam volna még le, ebben a szép napos időben terasz vagy valahova kitettem volna utóérni amíg nem kezd romlani. A foltosodásról. Lehet hogy senkinek sem szimpatikus a permetezés, mert bio meg minden, de pont ebben megváltozott környezetben kellene szerintem valamivel védened a gomba ellen. Én mélyreható permeTiszáért használok virágzásig, és közvetlen "szüret" után metszés majd 3x15-ös műtrágyát mindenre. Ha nem szereted a vegyszert, akkor most hullik a diófa levele, áztasd be pár hétig és permetez azzal. Nem nagyon van az a gomba ami elviseli. 

Előzmény: bezzeg Jani (104603)
gabor0036 szept. 27. Creative Commons License 104606

Ez valóban így lehet, biztos hogy nagyban függ a cefre minőségétől. Eddig nekem általában 400-as öntésnél 3-3.5l előpárlatot vett el a mester, de most az Irsai cefre olyan jo volt, hogy 1.3L után már nem lehetet érezni előpárlatot. 

Előzmény: barkócza (104600)
sogi01 szept. 27. Creative Commons License 104605

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (104545)
Babar66 szept. 27. Creative Commons License 104604

:)))

Előzmény: golyós (104569)
bezzeg Jani szept. 26. Creative Commons License 104603

Ja-ja zöld még! 

tolvajt az alkalom szüli.

A kényszerhelyzetet meg az alkalom. 

Ez van! Mentem ami menthető.

Köszi!

Előzmény: gabor0036 (104585)
bezzeg Jani szept. 26. Creative Commons License 104602

Én a csirízes zománcos vájlig -tól ki indulva van némi tapasztalatom.

25 évig bérfőzetem.

2014- től otthon főzök.

És sosem mocskoltam a mestert.

2014 ben sok kísérletet végeztem a lehető legtöbb variációra.

A készülék hangolása volt az 1. számú prioritás.

Az idegen anyagokat ( pektinbontó) csak fenntartással fogadom el.

Ahogy a kolléga is jelezte az almával.

Mi is van az alma héján ?

Barna -fekete  folt ? - kesernyés az íze?

Nem valami Nigger?

https://drive.google.com/folderview?id=0B_B4QxK-yoPZQXU5TS0tUUFsWk0&usp=sharing

A    DSCN5734.JPG képet nem véletlenül tettem fel.

Az összes birs egy alomból  származik, ahol éri a nap citromsárga  az árnyékos helyeken Valamiféle gombásodás.

Én ezért nem zárom ki feketepenészt, ha úgy tetszik, az enzim kivonatot.

Előzmény: snapszmester (104583)
körte51 szept. 26. Creative Commons License 104601

Csak az első itthon  főzött barackcefrémnél éreztem ! Persze ,mert a következőt alig vártam ,hogy kiforrjon, főztem azonnal ,nem volt ideje ecetesedni. :-)

barkócza szept. 26. Creative Commons License 104600

Egyébként járattam a számat arról tavaly, hogy ha igazán jó a cefre, akkor nem kell semennyi előpárlatot sem elvenni. Az eredmény az lett, hogy bizony néhány pálinkám aldehides (csíp, ahogy Zsuzska felhívta rá a figyelmemet), azóta megint veszek el előpárlatot, ha nem is sokat.

barkócza szept. 26. Creative Commons License 104599

Technokolszag csak akkor van, ha legalább valamennyire megecetesedett a cefre. Az pedig nem jó.

TINTUS szept. 26. Creative Commons License 104598

ötös.

Előzmény: snapszmester (104577)
körte51 szept. 26. Creative Commons License 104597

Igen ,így működik az átlagos rendszeren. Viszont vannak itt az átlagtól eltérő készülékek ,amiken ezek az értékek máshol vannak ! Az én rendszeremben is 50% -nál megjelenik a fazék  ,40% nál a keserűség és 35% nál már nagyon keserű és még büdösebb! Csak készülékfüggő lehet, hogy ekkorák a szórások! És akkor mi is lehet a  különbség?  Csak is a rendszer visszahűtése , deflegmációja ! És egy pénzt érő kérdés ,pálinka minőség szempontból melyik is a jobb?

Igazihori szept. 26. Creative Commons License 104596

Sziasztok!

Már napok óta olvasom a hozzászólásokat az EP, UP vonatkozásában, és úgy tűnik, mintha elbeszélnétek egymás mellett. Erről (a Biblián felnőve) a saját gondolataim a következők:

Kétmenetes hagyományos kisüsti főzés esetén:

- Az első menetben lemegyek 10-20%-ig, ameddig kellemes gyümölcsillatú a párlat, és a türelmem (meg a gáz) bírja. Az első liternél kozmaolaj szűrés.

- Következik a második menet. Az első menet eredményét felhígítom sima csapvízzel 25%-ra, lehetőleg 20 C fokos oldatban mérve ezt. A kapott mennyiség meghatározott részét, az előpárlatot (lásd Biblia) az elején elveszem, a leírtaknak megfelelően (több pohárka használatával). Tapasztalatom szerint teljesen jól lehet követni a Technocol Rapid ragasztó szagához hasonló illat csökkenését majd eltűnését a poharak során. Lényegesnek tartom, hogy az előpárlat teljes elválasztásáig a fűtés a lehető legkisebb legyen, éppen hogy csak csorogjon. A leírtak szerint így az előpárlat alkotóelemeit határozottabban lehet különválasztani az őt követő középpárlattól. Nekem ez eddig így mindig bejött. A középpárlatot  általában 50 %-os korában kezdem ízlelgetni, persze csak cseppenként, így is kiválóan lehet érezni az ízét, meg utána még kocsiba is ülhetek (a bal oldalon). És 50 % alatt valahol nem sokkal előjön az a sokat emlegetett mosófazék íz, amit már nem szeretnék a párlatba engedni. A fűtést itt el is zárom. Egyrészt azért, mert már csak lassan csorog az elejéhez képest, és így sokkal több gáz használódik sokkal rosszabb eredményért. Másrészt én úgy gondolom, hogy ha alkalmanként összegyűjtöm a mondjuk 40% körüli utópárlatot, lehet belőle több hordónyi is, az akkor is csak 40%-os. Ugyan ott vagyok vele, mint amikor egyébként leállítom a fűtést. Az előpárlattal ugyan ez a helyzet szerintem, a sok kevésből hiába lesz egy nagy adag, annak az összetétele nem változik, szerintem ihatatlan. Egyéb dologra persze felhasználható.

Vissza a középpárlathoz: A kapott párlat szesztartalmát megmérem, és a szintén leírt módon 50 %-ra felhígítom, én a mentes (rózsaszín) Sz...királyi vizet használom erre, mondjuk, azon a pár literen nem fognak meggazdagodni :-)

Eddig az leírtak alapján dolgozva (mert ez munka, a javából) a kihozatalok megfeleltek az egyes gyümölcsökhöz tartozónak, és független szakértők szerint is iható minőségűek voltak. Még egy dolog: lehet, hogy sz@rakodásnak tűnik, de magamnak miért ne próbáljam a lehető legjobbat megcsinálni?

Elnézésetek a sok szövegért!

schlumbergerrrr szept. 26. Creative Commons License 104595

15 oC

15 °C

Ha az ötös után az Alt Gr gombbal együtt megnyomod az 5 gombot (az ötös számot), és utána a C-t, akkor szépen kiírja a °C-t

Előzmény: Szomjas cápa (104594)
Szomjas cápa szept. 26. Creative Commons License 104594

A pektinbontók általában 15 oC alatt nem működnek. Nagyon körbe kell nézni a neten, hogy alacsonyabb hőmérsékleten működőt találj. Én találtam 10 oC-on a leírása szerint működőt, de még nem próbáltam. 

Almacefrézés, téli, szupermarket fajták (Idared, jonagold, stb: betonkemények, üthetők-verhetők, de íztelenek, még a bérfőzdébe járó korszakomból):

Répadarálón ledarálva, a súly 10 %-a vízadagolás, amibe 100 kg almára 1 ampulla (kb. 3 ml), vagy 2 gramm pektinbontó. Az egy ampulla pektinbontó a leírás szerint 600 - 1200 kg gyümölcshöz való. Lényeréshez lehet, de cefrekészítéshez szerintem semmiképpen sem elég. Ha a hőmérséklet elég magas, ilyen víz- és enzimadagolás mellett a általában káposzta saláta állagú ledarált alma babák által fogyasztható reszelt alma  állagúvá változik. Ha az alacsony hőmérséklet miatt nem működött a pektinbontó, a cefre állaga a káposztasaláta állagról semmit sem változott, nem volt szivattyúzható. A főzdében sűrű káromkodások és szidalmak közben vödörrel kellett feltölteni az üstöt, én meg égtem, mint a Reichstag.

Azt ne várd, hogy hígfolyós lévé alakuljon az almacefre a pektinbontó hatására. A kezelhetősége sokat javulhat, az alkohol kihozatal szintúgy. Az elmúlt években nekem napfénymentesen 9-10,5 liter 50%-os nedűt adott 100 kg alma.

Előzmény: Öregdömperes (104565)
Feriba51 szept. 26. Creative Commons License 104593

Úgy látszik ma a félreértések napja van:-)

"Igen, az általad javasolt utópárlatot tegyünk a középpárlathoz"...

Ilyet soha nem mondtam, inkább azt javasoltam, hogy akik hamar áttérnek utópárlatra, legyenek kísérletező kedvűek és az általuk utópárlatnak vélt frakció elejéből (amit külön poharakba gyűjtenek) adjanak a középpárlathoz. Természetesen lehet próbálkozni kicsibe.

Így azt próbálják ki, hogy hol lett volna jobb áttérni utópárlatra 45 foknál vagy 40-nél, vagy amint Te említetted, akár 15-20-nál.

Na, jó nedűt!!!!

Előzmény: hevezoli64 (104590)
schlumbergerrrr szept. 26. Creative Commons License 104592

Pl: Miért nem főz?

Hal, most mintha tőlem kérdezted volna :-) Talán én vagyok itt a fórum kezdete óta az egyetlen, aki nem főz, csak olvasgat :-) 

Azonban már hónapok óta birizgál a dolog, hogy össze kéne rakni egy kisebb, gyakorló hardvert, aztán gyakorlatban is kipróbálni az itt összeolvasottakat.  Egyre inkább birizgál.

:-)

Előzmény: hal65 (104581)
Jozso27 szept. 26. Creative Commons License 104591

Köszönöm a választ, ki próbálom a tánácsod :)

Előzmény: beller1 (104542)
hevezoli64 szept. 26. Creative Commons License 104590

Igen, az általad javasolt utópárlatot tegyünk a középpárlathoz ellentettje a golyós által leírt: középpárlatot tesz beller1 az utópárlathoz, azaz hagy benne a korai up-ra váltással.

Nem a golyós csinálja rosszul, Ő értette meg velünk más szerintünk hibáját.

Snapszmesternek: abban a  bérfőzdében, ahol a családom főzet, 15 fokig engedték a finomítást, és nem érzek utópárlatos ízt, bár még nagyon nyers. (nálad 20-ig jó, azt írtad)

Más: a szilvám, melynek egyharmada vadszilva, mirabolán különböző típusai, nagyon jó lett, annak ellenére, hogy a szilva nem volt olyan értee szedéskor, mint szerettem volna. Valaki fejtegette (Babar?), hogy gyakran a nem puha, folyós érettség a legalkalmasabb a legjobb minőség eléréséhez. lehet, hogy most szerencsém volt.

Korábban leírtam aggodalmamat, hogy idén gyengébb lehet a kihozatal és a minőség, a gyümölcs miatt. Tévedtem, a kihozatal kiváló (hála a cefrézésről itt tanultaknak ), a minőségen pedig gondolom dobott az idén szilvánál is használt aroma felszabadító enzim.

Más: birset még csak-csak tudok szedni itt ott, de almát kénytelen vagyok venni holnap hozzá, 30 Ft/kg. Tartani akarom a tavalyi 60-40 % arányt, ami bevált.

Üdv.

Előzmény: Feriba51 (104586)
beller1 szept. 26. Creative Commons License 104589

Továbbra sem érted, de ez nem baj. Megszakítani a közösülést szoktam mostanság, mert nem szeretném ha a szomszédasszony gyerektartásért beperelne. Arra kérlek, hogy csak azt a pár hsz-emet olvasd még egyszer el, amit ezen az oldalon írtam. De tudod mit? Nem is fontos. A lényeg továbbra is az, hogy Neked finom legyen a saját főzeted. Jó nedüt.

Előzmény: golyós (104576)
Feriba51 szept. 26. Creative Commons License 104588

Így már más:-)

Köszönöm!

Jó nedűt!!!

Előzmény: golyós (104587)
golyós szept. 26. Creative Commons License 104587

Bocsánat, félreérthető voltam... Természetesen higítok többnyire 60-ról 50-re. Azért Így mert ezt könnyen ki tudom számolni..... ( fejben )...... Az én berendezésemen nem célszerű 60 %  ( össz mennyiség ), alá menni mert akkor már szinte csak izesített víz folyik, általában érdetkelen számomra. 

üdv.g.

Előzmény: Feriba51 (104586)
Feriba51 szept. 26. Creative Commons License 104586

Kifejtenéd? Azt írtad magyarul: Feribá fordítottja.

Ha jól értettem golyóst ő is addig finomít, amíg eléri a pálinka kívánt alkoholfokát. Nem hígít utólag.

Ebben az évben én is ezt csináltam, csak egymenetben.

????

Jó nedűt!!!!

Előzmény: hevezoli64 (104580)
gabor0036 szept. 26. Creative Commons License 104585

Szia! Nekem úgy a legfinomabb, ha fele-fele. A sima állama ha golden vagy jonagold léalma innen a kertészetből. :)

Nem túl zöld még ez a Birs? :/ Nem lesz csípős így?

Előzmény: bezzeg Jani (104558)
Palika83 szept. 26. Creative Commons License 104584

Üdv!

Szűrők közül hány "mikronos" használható a pálinka szűréséhez?

Visszaolvasva találtam olyant ,hogy az 5 "mikronos" az aromák 1 részét is kiszűri!

Akinek van tapasztalata az ilyen szűréssel annak megköszönném a válaszát! :)

snapszmester szept. 26. Creative Commons License 104583

Én kizárnám.

Mire ajánlott a pektinbonto?

Lényeresre!

A cefrezest még nem ismerik.

Előzmény: bezzeg Jani (104582)
bezzeg Jani szept. 26. Creative Commons License 104582

Talán.

Én e témában nem zárnám ki a túladagolt pektinbontót sem.

A gyártóknál sincs tuti recept, egy fiola akár 600 literhez vagy 1200 literhez is elegendő.

Honnan tudjam, hogy a vegyszermentes gyümölcshöz fajtától függően menyit használjak?

És meddig tárolhatom a cefrét ?

A túladagolásra fel hívja a figyelmem.

De miért?

Talán a toxin termelése miatt = dominencia= minden gomba arra törekszik, hogy elpusztítsa a másikat, erről szól az irányított erjesztés (szerintem).

Előzmény: Feriba51 (104567)
hal65 szept. 26. Creative Commons License 104581

Pl: Miért nem főz?

Előzmény: edding1100 (104578)
hevezoli64 szept. 26. Creative Commons License 104580

Pontosan.

Feribá inverze.

Előzmény: golyós (104576)
snapszmester szept. 26. Creative Commons License 104579

Szerintem a pálinka nem keserű.

Ha még is akkor ízlés, izleles és technológiai problémák is lehetnek.

Előzmény: barkócza (104568)
edding1100 szept. 26. Creative Commons License 104578

Sziasztok!
A pálinka témakörében felmérést kellene végeznem, 10db totószerű kérdésből kellene összeállítanom egy kérdőívet.
Szerintetek mit érdemes meg kérdezni, átlag, nem főző emberektől? 

snapszmester szept. 26. Creative Commons License 104577

A kálcium hiány tipikus esete.

Előzmény: SándorTiszteletes (104574)
golyós szept. 26. Creative Commons License 104576

Na végre értem!!!!!!!!!!  Amit Te csinálsz az nem az utópárlat újrafőzése, hanem (ha 40-45-fokos kijövőnél megállsz),

akkor nem utópárlatra váltasz, hanem       m e g s z a k í t o d !   a  főzés menetét, aztán HIGÍTASZ , majd folytatod... és büszke vagy rá, hogy még az utópárlatból is jó pálinkát főzöl....  Szerintem egyszerűen értelmezési hiba van nálad. Az up. az NEM UTÓPÁLINKÁT jelent, hanem utópárlatot, ami  már semmit nem tartalmaz ami a pálinkába kell ! No ez az ami nálad az up. újra lefózése után marad... Itt egynéhányan  úgy csináljuk, hogy szépen folyamatosan megcsináljuk az alszesz lefőzését, elveszünk egy kis ep.-t, oszt ami megivásra van szánva annak beállítjuk az alkoholfokát, aztán elkezdünk örülni....

üdv.g.

Előzmény: beller1 (104571)
hal65 szept. 26. Creative Commons License 104575

Na ezt így nem tudtam volna, de örülök, hogy most már tudom.

Előzmény: SándorTiszteletes (104574)
SándorTiszteletes szept. 26. Creative Commons License 104574

élettani betegség, keserű foltosság a neve.

Előzmény: hal65 (104573)
hal65 szept. 26. Creative Commons License 104573

Biztos láttál már olyan almát, amelyiknek a héján apróbb, nagyobb fekete elszíneződés volt.

Én a múlt évben főztem ilyenből.

Már a gyümölcs ízlelésekor is észrevehetően kesernyés ízt tapasztaltam, amikor még csak nyersen ettem. Minél több volt a fekete pötty rajta, annál jobban érezhető volt a keserűsége. Lehet hogy ilyen volt a Te almád is?

No a lényeg. A párlatába is átjött, ez a keserű íz.

Még az volt a szerencse hogy kevés volt belőle.

Nem mondom hogy a tied is ilyen volt, de ez is fenn állhat az almánál.

Egyébként toronnyal is főztem belőle, ott is érezhető volt.

Előzmény: körte51 (104566)
ketyego szept. 26. Creative Commons License 104572

Megbízom benned, te vagy a szakember :-)

Előzmény: snapszmester (104554)
beller1 szept. 26. Creative Commons License 104571

Azt gondolom, hogy az a legfontosabb, hogy aki készíti a főzetet annak finom legyen. Ha Neked ízlik, finom, akkor nincs semmi gond, csináld így. Jó nedüt.

Előzmény: golyós (104569)
zszucs szept. 26. Creative Commons License 104570

Sziasztok,

Rendelnék Lallzyme EX-V -t, de csak 100g-os kiszerelésben találtam.

Risztelne velem bárki, nekem ennyi nem fogy el...

Üdv,

golyós szept. 26. Creative Commons License 104569

Hogy én 45-50 foknál up re váltsak, (amikor a forráspont olyan 82 celsius fok) , az nagyon, de rettenetesen, sőt még annál is keservesebben ki van zárva.... Sőt azt is elárulhatom, hogy egyáltalán nem váltok up-re. Egyszerűen leállítom a főzést amikor kész a pálinka, a maradék,meg ki va öntve....

üdv.g.

Előzmény: beller1 (104563)
barkócza szept. 26. Creative Commons License 104568

Asszem, arról van szó, hogy ugyanazok a nagyobb méretű, többértékű alkoholok (kozmaolajok, egyebek) kisebb koncentrációban adják a pálinka édesség érzetét, nagyobb koncentrációban keserűek. Hasonlóan, mint a mesterséges édesítőszerek, azok is tudnak némi kesernyés mellékízt adni a dolgoknak. Namost valószínűleg elég keskeny a határ az édesség és a keserűség között, ez függhet a pálinka hőmérsékletétől, de a kóstoló pillanatnyi "formájától" is. Egyik nap édesnek, másnap kicsit keserűnek érezzük.

Feriba51 szept. 26. Creative Commons License 104567

A tegnap visszafogtam magam, de azért ma már csak belekotyogok.

Minden évben főzök almát. Illatos nyári zörgő alma. Csak ledarálom és semmi mást nem teszek bele az 1-1,5 % cukron kívül. Ezt is úgy, hogy minden kg cukorhoz 5 liter vizet is teszek (ebben oldom fel).

Az idén először úgy főztem, hogy egymenetesként addig engedtem, amíg a lecsorgott mennyiség 50 fokos lett. A csorgás ekkor 40 fok körül volt.

Tehát nem kellett utólag hígítanom. Mindezek, után még eddig soha nem éreztem kesernyés ízt a párlatomon. Találkoztam már ezzel az ízzel másoknál, tudom miről van szó.

Csak azért írtam le, nehogy már elfogadjuk, hogy az alma ilyen kell legyen. Igaz alma és alma között hatalmas különbségek vannak.

Valahonnan jön az az íz. Az én almám évtizedek óta nem volt permetezve, a cefrébe nem teszek semmit.

Talán valahol e körül kéne szimatolni. Talán.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: körte51 (104566)
körte51 szept. 26. Creative Commons License 104566

Vajon miért is írják rá neves főzdék a mandulás háttérízt,mert keserű az övékéi is és egy kis magyarázatra szorul. Tegnap kóstoltam 4 féle idegen pálinkát ,háromnál határozott kesernyés  volt . Egy friss tornyos is! Régebben egy prémium körtét és összehasonlítva az enyémmel sokkal keserűbb a prémium. Nincs mese poharazgatni és kóstolni kell 50%-tól,ahogy keseredik azonnal befejezni.

Előzmény: nebamun (104561)
Öregdömperes szept. 26. Creative Commons License 104565

Lassan vége felé közeledik az alma cefre forrása.

De,hogy őszinte legyek a pekting bontó hatásától többet vártam.Én azt gondoltam,hogy teljesen folyósítsa majd.Ez így természetes?

beller1 szept. 26. Creative Commons License 104564

Nagy igazságot mondasz. A helyzet az, hogy nyár elején én is megtettem, hogy a cseresznyém és a sárgabarackom ep-up-jait összeelegyítve lefőztem a "tisztázás" szabályai szerint. Hát még itt a fórumon is írtam, hogy számomra különlegesen finomra sikerült. (Csak zárójelben: kaptam érte itt hideget-meleget egyaránt:)  )  Viszont megtettem ezt most nemrégiben a körtém és szilvám maradékaival, és az bizony  -  bár elfogyott  -  hasonlított az itt korábban "hp"-ként ismertetett kategóriára. (Nem hogy nem dicsekedtem vele, hanem eddig mélyen hallgattam róla.) Szóval azt gondolom, hogy próbálkozni lehet, de fel kell készülni a selejt kategóriára.

Előzmény: rézműves1 (104553)
beller1 szept. 26. Creative Commons License 104563

Az első sor végéig jól mondod. A miért állok meg kérdésre: azért, mert már mennyiségileg is elenyésző lenne a második up és ebben a "folyadékban" már szinte semmi nincs ami a gyümölcsre emlékeztetne. Hígítani valód biztosan van, mert ugye kb 45-50%-os szesztartalomnál váltasz át up-ra, és ha kb 8-10%-ig engeded is le, akkor is az átlagod kb 30 % körül  -  de inkább magasabban  -  lesz. És ugye a szakma szerint 25 % körüli szeszt teszünk fel finomítani. Remélem érthetően fogalmaztam, üdv.

Előzmény: golyós (104547)
bezzeg Jani szept. 26. Creative Commons License 104562

Véleményem szerint az a bizonyos kesernyés íz a gyümölcsnek a héja, mivel nem szoktuk meghámozni a szilvát, körtét, kajszit, meggyet   stb.

Mindenki maga dönti el ízlése szerint a végtermék ízét .

Mert előbb az illat aromák jönnek aztán az ízek.

Hölgyek nálam pl. a szilvát, körtét parfümöse kérik, ezét szigorúbban figyelek az up váltásnál. 

Előzmény: nebamun (104559)
nebamun szept. 26. Creative Commons License 104561

"Az erősodo kesernyés is cefrezesi hiba" - ok, de konkrétan mi lehet hiba? A gyümölcs mindig válogatott, tiszta, mag nélküli, rendesen pépesítve, pH beállítva, élesztő, élesztőtáp pontosan kimérve, kiforrás után azonnal főzve.

Azt értem, hogy ennek az tömény íznek a pálinkában kellene lenni, de ez az 5l ami kármentésként így lett, végeredményben több száz kg gyümölcsből jött össze, jóval koncentráltabb lehet, ez persze jelenthet jót is, rosszat is.

Előzmény: snapszmester (104560)
snapszmester szept. 26. Creative Commons License 104560

Pont ez a gond. Ennek a pálinkában kellene lenni.

Az erősodo kesernyés is cefrezesi hiba esetleg magas reztartalom. Ez nem velejárója a pálinkanak.

Előzmény: nebamun (104559)
nebamun szept. 26. Creative Commons License 104559

Idén ugyanezt csináltam, szigorúan választottam el, sajnáltam a cuccot úgy kidobni. A rézelejét külön gyűjtöm, mert föltűnt, hogy akkor is egészen más, sötétsárgás színe van, ha semmi réz nincs a csőben, mert háromszor főztem benne közvetlenül előtte. Ezt meginni nem akarom persze, de valami oldószerbek csak jó lesz.

Az EP+UP-t aztán kannákban gyűjtöttem, lett is vagy 10-15l. Ezt kifőztem újból, a tiédhez hasonló szigorúsággal.

Meglepő tutti-frutti lett a végeredmény, olyan parfümös, hogy ha nem én csináltam volna, azt mondanám rá ez valami mesterséges aroma, mert gyümölcsből ilyen nem jön ki. Többféle cseresznye, meggy, sárgabarack, szilva és málna volt az alapanyag. A szőlőket és a törkölyt most gyűjtöm, annak a levágott darabjaiból is főzök majd egy harmadik lepárlást.

bezzeg Jani szept. 26. Creative Commons License 104558

Gabor0036 nálad a birs&alma összeállításban mik voltak az arányok és milyen fajta almával egészítetted ki?

Akaratomtól függetlenül, tegnap birset kellett cefréznem, mivel megjelentek a hívatlan segítőkész szüretelők, a birtokon.

Kabait nem tennék hozzá inkább kiegészíteném más fajtával.

https://drive.google.com/folderview?id=0B_B4QxK-yoPZQXU5TS0tUUFsWk0&usp=sharing

bezzeg Jani szept. 26. Creative Commons License 104557

Így igaz.

Eme tudomány jelenlegi ismerete, csak egy megálló, és nem pedig a végállomás.

Előzmény: rézműves1 (104556)
rézműves1 szept. 26. Creative Commons License 104556

...nálam talán a "módszer"...lehet, hogy túlságosan szigorúan választottam el??...DD...

...persze koránt sincs akkora rutinom, mint Neked, de így talán könnyebb volt elkerülni a főbb technikai hibákat...szerintem vagyunk így egy páran, de majd ezután egy kicsit lazítok..DDD...

Előzmény: snapszmester (104555)
snapszmester szept. 26. Creative Commons License 104555

Arra senki nem gondol hogy rossz az a készülék, módszer ami után használható eup marad?

Nem gyűjtöm egyiket sem mert használhatatlan, viszont jó a pálinkam.

snapszmester szept. 26. Creative Commons License 104554

Nincsenek arányszámok és soha nem is alkalmazta őket senki.

A kihozatalt ne mericskeld, bizz meg a főzdesben, úgy sincs más választásod.:-)

Előzmény: ketyego (104552)
rézműves1 szept. 26. Creative Commons License 104553

...pályinkás jó reggelt...

...a "szakma" az utópárlatról, valószínűleg helyesen nyilatkozik...de ha az előpárlatot is beleteszed, sőt én az egyébként kristálytiszta "rézelejét" is beleteszem és együtt tartom a szezon végéig, mert ez nem romlik meg...amikor már nincs mit főzni, akkor szoktam elővenni és ezt is 25%-ra hígítani, mert az egész 30% körül van, pedig jól kifacsartam...

...újrafinomítva, jobban figyelek az előpárlatra (kicsit többet is veszek el), de az utópárlatot ugyanúgy 50%-után kezdem figyelni és ha kell rögtön leállítom...

...meglepően finom vegyes a végeredmény, amiben mindig más gyümölcs íz dominál...

ketyego szept. 26. Creative Commons License 104552

Sajnos bérfőzetnem kell készülék hiányában. Mivel szeretek biztosra menni, ezért előre akarom tudni a végeredményt és nem utólag lógatni az orromat :-). Az is gondom, hogy ugyan van műszerem a mérésekhez, de mivel első alkalommal használom, ezért nincsen referenciám annak megbízhatóságáról.

((Amúgy az "Asszony" kihozatala 7.8, a tied pedig 5,7 (50° végtermék esetén) vagyis benne volt a hivatalos kihozatali határban. Tehát nem is lehetett volna mit elvenni.))

Előzmény: gabor0036 (104551)
gabor0036 szept. 26. Creative Commons License 104551

Senki nem fog semmit elvenni. "Asszony" főzött 450szőlőből 78L 45'-os páleszt. Én 360somos szilvából 41L-t...

Előzmény: ketyego (104550)
ketyego szept. 26. Creative Commons License 104550

Még csak 2010-nél tartok a fórumban. Az addig olvasottak szerint korlátozták a kiadható mennyiséget. (Emiatt nem szeretnék úgy járni, hogy a fügével feljavított amúgy is elég jó cefrém lelkének egy része számomra elvesszen. Túl sok munkám van benne hozzá - több mázsa alapanyag manuális magozása, darálása, kezelése, babusgatása. Pálinka főzésben csak dilettáns vagyok, de van kb. 20 éves tapasztalatom szőlőbor készítésben, amit alkalmaztam a cefrézésnél is.) A honlapodon lévő jövedéki linkben is van hivatkozás a kihozatali mennyiségekre. De örülnék, ha nem kellene hígítanom.

Előzmény: snapszmester (104538)
barkócza szept. 26. Creative Commons License 104549

Az UP "tisztázásánál" teljesen fölösleges 25%-ra higítani, és ebből már "UP UP"-t sem kell elvenni.

Előzmény: golyós (104547)
ketyego szept. 26. Creative Commons License 104548

Erre gondoltam:

2. melléklet a 2010. évi XC. törvényhez

„3. számú melléklet a 2003. évi CXXVII. törvényhez

Kihozatali arányszámok

(100 kg alapanyagra /100 liter szõlõborra/ számítva)

Alapanyag megnevezése Párlat

(liter, tiszta szesz)

Cseresznye 4.0

Meggy 5.0

Kajszibarack 6.0

Szilva 7.0

Körte 4.5

Alma 5.0

Õszibarack 4.0

Vegyes 6.0

Birs 4.5

Bodza 3.0

Erdei gyümölcs 3.0

Szõlõtörköly 6.0

Aszútörköly 6.0

Borseprõ 8.0

Szõlõbor 9.0

Szõlõ 8.0”

Előzmény: snapszmester (104533)
golyós szept. 26. Creative Commons License 104547

Tehát -hogy én is értsem - Lefőzöd a cefrét... az alszesz főzésnél elveszed az ep.-t, majd a kp.-t, aztán az up.-t kihigítod !! 25% -ra és újra lefőzöd....

Miért állsz itt meg ? Gondolom annak is va up.-je, amit újra kihigíthatnál 25 % -ra, és így tovább , tovább, tovább, egész évben.

Azt hiszem valamit nagyon elrontok, mert az up-ben nálam semmi kihigítani való sem marad, de majd rámegyek a dologra....

üdv.g.

Laccci82 szept. 26. Creative Commons License 104546

T. "kollégák"!!!:)))

Kozmaolajat eddig nem szűrtem (nincs gondom az opálosodással),

de a régebbi hsz-ban olvasgatva és a láttottak alapján,

kipróbálnám a mechanikus verziót (egyszerűbb:)))

Kérdésem: nem veszítek vele értékes ízt, aromát???

Üdv

sogi01 szept. 26. Creative Commons License 104545

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (104514)
Babar66 szept. 26. Creative Commons License 104544

No, akkor talált-süllyedt. Épp az előbb mondtam Lillának, hogy ezt szerintem nálad is forgatták a "tejes edények". Gondolom a jogdíjakból gazdagodtál meg...  :)))

Előzmény: szilvakukc (104540)
Tucso69 szept. 25. Creative Commons License 104543

Ha gyűjtenéd az EP-t is, akkor nem csak a haragosaidat kínálhatnád meg!

Ja, aki szerint ez hülyeség, az maradjon ebben a hitben, nem akarok vitát nyitni, esetleg megkínálom!

beller1 szept. 25. Creative Commons License 104542

A szakma azt mondja, hogy UP-ból már sosem lesz jó pálinka. Én össze szoktam gyűjteni, meghígítom újra 25 % környékére ha van egy adagra való lefőzöm és oda adom a haragosaimnak:) Van aki azt mondja , hú de finom:)

Előzmény: Jozso27 (104539)
gabor0036 szept. 25. Creative Commons License 104541

Azt kobozták el tőled? :D

Előzmény: szilvakukc (104540)
szilvakukc szept. 25. Creative Commons License 104540

Ebben a videóban az tetszik többek között, hogy miközben a hülye, degradált Sipos, a szóvivő, arról beszél, hogy milyen veszélyesek a házi készülékek, eközben az én fullos, biztonsági berendezésekkel teleaggatott berendezésemet mutatja a kamera! Ennyit ezekről a faszfej, hozzá nem értő VPOP-sokról(akkor még az volt)! Bár mára sem változtak sokat, agyilag.

Előzmény: forgione1 (104521)
Jozso27 szept. 25. Creative Commons License 104539

Pl mire használjátok fel az utópárlatot? vagy abba hagyjátok a főzést ha elindul az up?

Előzmény: beller1 (104535)
snapszmester szept. 25. Creative Commons License 104538

Már nincs korlát, de nem is hallottam olyat hogy a fozde e miatt nem adná ki a pálinkat.

Előzmény: ketyego (104531)
snapszmester szept. 25. Creative Commons License 104537

Ez is egy variáció, de én a cefreben maradó alkoholra gondoltam. Az eup mindenképpen veszteség.

beller1 szept. 25. Creative Commons License 104536

Hiába próbáltam egyszerű számokat venni, csak elszámoltam magam, hisz nem 100%-os pálinkát fogyasztunk. Bocsánat a tévedésemért.

beller1 szept. 25. Creative Commons License 104535

Mélyen meghajlok a tudásod előtt, de ha szabad, pontosítanék. Illetve azt kellene tisztázni, mi a veszteség. Ha eredménynek a fogyasztásra szánt pálinkát veszem, akkor a rézeleje, EP, UP mindenképpen veszteség. Persze fel lehet másra használni, de nem "iható". Tehát arra gondolok, hogy ha van 100 liter 10%-os cefre, abból nem lesz 10 liter fogyasztásra alkalmas pálinka. Ha mondjuk 8 liter lesz belőle, akkor 20 % a "veszteség". Természetesen ha rosszul mondom, örömmel veszem a kiigazításodat.

Előzmény: snapszmester (104529)
Feriba51 szept. 25. Creative Commons License 104534

"Az 5 poharas ötlet utópárlatra is működik, csak nagyobb pohár kell."

Ismerősnek tűnik ez az ötlet.:-)))

Jó nedűt!!!

Előzmény: zsuzska60 (104530)
snapszmester szept. 25. Creative Commons License 104533

Nem értem és nem is úgy van. Fejtsd ki bővebben.

Előzmény: ketyego (104531)
zsuzska60 szept. 25. Creative Commons License 104532

ne feledd:

van a főerjedés és utána jön az utóerjedés

ilyenkor már a romlás is beköszönt, tehát amit nyersz a réven, elvesztheted a vámon.,,

Előzmény: Elveon (104526)
ketyego szept. 25. Creative Commons License 104531

Köszönöm!

Azért kérdezem, mert tudom, hogy csak bizonyos mennyiségű kész anyag adható ki (gyümölcsfajtánként eltérő). Van vegyes cefrém, amibe sok (több 10 kg) érett füge került. Az erjesztés hideg és alkohol tűrő élesztővel lett irányítva. Kiforrás után refraktométer szerint kb. 16-17 %-os lett. Vagyis hígítani kell a cefrét - mondjuk 8 százalékra -, ha azt akarom, hogy megkapjam a benne lévő összes végterméket? (Persze az nem tudom, hogy mennyire valós a mért érték - teljesen letisztult "borszerű" levet teszteltem. A műszer más méréseknél meglepően jól teljesített.)

(Amúgy én kb. 30 %-ra saccoltam az abszolút "veszteséget". Azt gondoltam, hogy első és második lepárlásnál a kiinduló anyagban maradó és a leválasztott frakcióban elvesző alkohol és valamennyi kevés biztosan elveszik a főzés során a készülék miatt is. De mivel nem vagyok szakmabeli, jobbnak láttam megkérdezni a szakembert.)

Előzmény: snapszmester (104529)
zsuzska60 szept. 25. Creative Commons License 104530

tényleg így van:

a TE főződdel és aTE cefrézési szokásaiddal!!!

Más főzővel és más cefrézéssel más adatok jönnek elő.

Ezért nincs univerzális recept, kóstolgatni kell!

Az 5 poharas ötlet utópárlatra is működik, csak nagyobb pohár kell.

Előzmény: nebamun (104519)
snapszmester szept. 25. Creative Commons License 104529

Szerintem 1% alatt. Nem lehet veszteség ha 3-4%-os cefréket is hoznak.

Előzmény: ketyego (104527)
körte51 szept. 25. Creative Commons License 104528

Lehet egy adagot kifinomítok újra, 3lépcsős lesz:-)

Előzmény: nebamun (104524)
ketyego szept. 25. Creative Commons License 104527

Szervusztok!

Ezen a fórumon új vagyok. Az ajánlott linkeket alaposan áttanulmányoztam :-). A fórum elolvasását megkezdtem és jópár korai éven már átjutottam. :-) Korábban főztem zugban pálinkát, de az már többszörösen elévült. :-))).  A mosófazekas lavóros kuktás  módszerrel próbálkoztam anno.

Szeretném megkérdezni a szakemberektől, hogy a bérfőzésnél mennyi az átlagos kihozatal a kiindulási anyag szeszfokához képest. Vagy egyszerűbben fogalmazva hány százalék átlagos veszteséggel dolgozik egy kétlépcsős berendezés.

(Van némi cefrém, de egyenlőre még nincsen főzőm, így kénytelen vagyok bérfőzetni. A cefrénél a fórumban és a linkeken leírt okosságokat megfogadtam és megítélésem szerint hasznosak voltak. Sőt beléptem a savazók táborába is és a kiforrt cefre savfokát is egzakt módon beállítottam.)

üdv, k.

Elveon szept. 25. Creative Commons License 104526

Köszönöm segítségeteket utólag is

zsuzska60

Baracilin

gabor0036

szilvakukc

Babar66

snapszmester

gombászok

sok tapasztalatra van még szükségem gyümölcsbeszerzés terén. Babar66-nak még válaszolva "Mi az, hogy "nem teljesen kierjedt"? Két nap után lefőzted? Egy átlagos cefre egy hét alatt kierjed. És ha még élesztőt is használtál, és 15 foknál melegebb helyen erjesztettél, akár 4-5 nap alatt kierjed.": a teljes kierjedésnek azt vettem amikor már egyáltalán nem termelődött co2. Ehhez nekem élesztővel/pektinbontóval is legalább 2 hétre volt szükségem napi egy kevergetéssel/bunda lenyomkodással. Teljes kierjedés előtti állapotot pedig a gáz termelődéssel és a minimális bunda jelenlétével ellenőriztem. Ez már nyíilván a főerjedés utáni időszak amikor már nem sok alkohol képződik. Azt éreztem az Irsainál, hogy a "kis bundájú" nem teljesen kierjedt cefrémnek lefőzés után több aromaanyaga maradt mint ami teljesen kierjedt (semmi bunda a cefre tetején). Arra akartam kilyukadni, hogy volt-e valakinek hasonló tapasztalata Irsaival vagy egyéb cefrével?

Előzmény: Babar66 (104458)
cloaked szept. 25. Creative Commons License 104525

Ugyammá, amikor a Gazdakörben a „hagyományőrző” bácsi a 200 éve elavult spirál nélküli főzője mellett osztotta az észt, az volt az igazi kemény anyag :)

Előzmény: forgione1 (104521)
nebamun szept. 25. Creative Commons License 104524

Igen, szerintem is a kesernye idővel erősödik! Van egy almapálinkám, nagyon szerettem, de most már annyira ott a végén, hogy még csak a pohárba töltöm, de már akkor fölb*szom magam, hogy de keserű lesz ennek a vége!!

Előzmény: körte51 (104523)
körte51 szept. 25. Creative Commons License 104523

Én is hasonlóan csinálom és szintén a kesernyés háttéríz miatt váltok hamarább up-re! Ep-nél a gyümölcsillat már jön ,de kóstolásnál még nem az igazi. A számolást én is mindig 25 % ra vetítem ,ha nem is annyi az előszesz %-a!  Az a kesernyés íz meg mintha erősödne az idő előrehaladtával,pedig úgy gondoltam csökkenni fog! 40 % -nál váltok upre . 0,5 % rézeleje + 1% előpárlat  ,de inkább egy kicsit több!   Nálam is közel minden cefrémnél itt van az arány! Majd látom mit változik 1 év alatt és ha zavarón kesernyés lesz szűkítem a középpárlatot! Felénk a főzdés csak a rézelejét nézi ,amikor megszűnik a lepedékesség ,opálosság, még egy kicsi és vált is ! Az utópárlatra 25-30% nál vált! Sose éreztük a barackomon az acetonos illatot és az enyhe savanykás ízt ,csak miután az első itthon főzöttel összekóstoltuk. Az azért hozzátartozik ,hogy az a cefre nagyon távol volt a mostanitól!

Előzmény: nebamun (104519)
Pecabubus szept. 25. Creative Commons License 104522

Talán kapiskálom végre, köszönöm.

Előzmény: snapszmester (104520)
forgione1 szept. 25. Creative Commons License 104521

Igaz, hogy 2010-es videó, de ennyi hülyeséget 3 és fél percben összehordani igazán szép teljesítmény. 

snapszmester szept. 25. Creative Commons License 104520

Sajnos nem érted.

Szerinted aki 60%-nál vált up. mennyi alkoholt hagy a rendszerben? Szerintem semennyit.

Rendszerfüggő. Nálam 20% alatt sem jelentkezik a savanyú íz, de szívesen leállok ha az ügyfél úgy akarja mert a párlat sem jön ingyért, sőt többe van mint a hígítóvíz.

Ha a főzdés megteheti hogy savanyú pálinkát ad ki, az kinek a hibája? A  főzdésé is de az ügyfél is megteheti hogy nem engedi. Legfeljebb nem megy oda legközelebb, az elég nevelő erő.

Előzmény: Pecabubus (104518)
nebamun szept. 25. Creative Commons License 104519

Szerintem nem jól érted, de én sem, úgyhogy várom a további részleteket :)

Biztos az én hibám, de nekem az UP-ra váltás nem ment kóstolgatással. Illetve ment, patika-tiszta, válogatott cefréim voltak, a büdös csak nem akart jönni, csak hú micsoda finom gyümölcsös ízek, illatok. 25-30% körül aztán már megálltam, de inkább biztonságból, büdös akkor se nagyon jött.

A pálinkák nem is lettek büdösek, de idővel (nekem) kellemetlen keserű ízük lett a korty végén, ami nagyon zavart. Idén aztán nem foglalkoztam a szaglászással, 50-45% körül UP-ra váltottam ízleléstől függetlenül. Az eddigi eredmények alapján ez segített, a keserű íz nincs illetve jóval kevesebb.

Az EP-t azt poharazgattam, szigorúan kóstolgattam, midig fölírtam az adatokat. A végén kijött egy általános "minta", szinte minden főzésem ez lett a végén:

0,4% rézeleje (a 25%-os alszesz mennyiségének 0,4%-a)

2% EP (alszesz 2%-a)

45% kifolyó alatt UP

Nem azt mondom, hogy ez egy univerzális recept, de az én főzőmmel meg a cefrézési szokásaimmal és ízlelésemmel többnyire ez lett a dolog vége a kóstolgatással. Ezért aztán amikor nagyon kevés alszeszt finomítottam, amikor nem lehetett értelmesen kis mennyiségeket venni a kóstoláshoz, akkor a fentiek alapján egyszerűen kimatekoztam, hogy mikor kell a vágásokat majd csinálnom. Működött a dolog.

Arra akarok csak kilyukadni, hogy a főzőmester tényleg lehet, hogy ránéz a cefrére, ismeri jól a főzőjét és már tudja is hová kellenek a vágások majd nagyjából.

Előzmény: Pecabubus (104518)
Pecabubus szept. 25. Creative Commons License 104518

Remélem értem, tehát bérfőző mester a lejövő szesz százalékából nem tudja megállapítani hogy mikor kell utópárlatra váltani (fogadjuk el hogy más sem), kóstolni viszont nem kóstolja azt amit főz, a bérfőzető mégúgyse, mert "nem vállalja be" hogy a saját cefréjéből főzetett pálinkát megkóstolja (nyilván időre kellene odamenni). Tehát még mindig nem tudható mikor és hogyan vált UP-ra a mester. Titok?

Megértem azt is hogy nem fogja ~45% lejövőnél befejezni a középpárlatot, hiszen a főzdének nem csekély anyagi haszna van abban hogy minél több alkoholegységet tudjon kifizettetni a kuncsafttal, ezért mennek bele az utópárlatba mélyen? Nehézkesen korrelál ez a minőségi főzésről alkotott idealizált elképzeléssel. Ötliteres desztvíz (vagy pivíz, kinek mi) 300 forint, abból min. száz kóstolás kijön, gondolom egy főzetésnél nem kell 10x megkóstolni, tehát harminc forintból kijönne. Belerokkan a főzde? Ekkora a baj?

Előzmény: snapszmester (104517)
snapszmester szept. 25. Creative Commons License 104517

A hibás te vagy mert nem olvasol figyelmesen.

Az utópárlatra váltást lehet követni a bérfőzdékben is, de nem lehet megmondani %-osan hogy mikor. Azt kóstolni kell, amire ritka az a főzető aki bevállalja.

Mellesleg a vizes hígításra váltásra rengeteg energia kellett mert a tájékozott főzető nem fizet a vízért.

Előzmény: Pecabubus (104516)
Pecabubus szept. 25. Creative Commons License 104516

Tehát ha savanyú/keserű lesz a pálinka mert utópárlattal hígítja évtizedes rutinból akkor a cefre volt a hibás. Logikus.

Előzmény: snapszmester (104515)
snapszmester szept. 25. Creative Commons License 104515

Az alszeszfőzés rendben volt.

A finomításnál mind ketten tévedtek. Nem lehet %-ra megmondani meddig engedje, de a kóstolás nélküli hígítás is hibás. Meddig engedted neki, hány %-nál áltatok le? Mennyi víz kellett hozzá?

Az előpárlat elvétel:

A mintavevő csappal ellátott főzdében sem ellenőriznek minden főzést.

A mester többet főz egy nap alatt mint ti egy évben. (betartva a törvényt)

Jobban ismeri a berendezését mint ti valaha is. Valószínűleg jobb is mint itt néhánynak.

Az elválasztásnál téved 1-2 dl. még mindig jó a pálinka, nálatok meg ennyi az összes elvétel.

Tehát a végeredményt kell kritizálni, a bevitt alapanyaggal együtt.

Előzmény: Fémiparos (104509)
sogi01 szept. 25. Creative Commons License 104514

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (104472)
Laccci82 szept. 25. Creative Commons License 104513

Előzmény=stornó

Laccci82 szept. 25. Creative Commons License 104512

Köszönöm a kimerítő válaszokat! :-)))

Előzmény: SándorTiszteletes (104475)
Pecabubus szept. 24. Creative Commons License 104511

Jézusereje, pláne körtét ami nem csak savanyodik de esélyesen keseredik is ahogy vége a középpárlatnak... EP-ről meg úgy váltott hogy a fénytörését nézte? Vagy a buborékokat? Madarak röpte mutatta a mikort?

bezzeg Jani szept. 24. Creative Commons License 104510

Én nem szóltam volna bele.

Ahogy, a kiskátéban írva van, akár 50 tf%-ra is kihígítható, a saját levével. 

Akár a körtét is.

Fémiparos szept. 24. Creative Commons License 104509

Körte cefrémet kb. 5 mázsát elvittem egy bérfőződébe,és az alábbiak szerint főzte a mester.

Első főzés 2,5 óra 500 literes dupla falu üstbe,(háború előtt épült) addig engedte míg 23 % alkohol fokot nem lett az alszesz,így lett 80 liter.

Az alszesz átkerült egy 300 literes üstbe és indult a finomítás. Elő párlat szimatolása nem lehetséges.Kérdeztem hogy lesz elválasztva,azt mondta a mester,szemre vételezéssel látja a folyadékon mikor kell nyítani a csapot.

Még jó hogy megkérdeztem hogy az utópárlatot mi alapján fogja elválasztani.Azt válaszolta hogy úgy szokta amíg el nem éri a késztermék össz alkohol foka az 50 %-ot.Tehát leengedi 20 % -ig.Ekkor mondtam neki hogy az enyémet max 45 %-ig,de majd közben kóstolgatom mikor savanyodik.Így lett víz hozzáadásával 35 liter 50 % pálinkám.

Babar66 szept. 24. Creative Commons License 104508

Már bocs, de a "teljes érés előtt" korántsem azt jelenti, hogy " éretlenül" !!!

" A szőlő érésének három fokozata van: a zsendülés, a teljes érés és a túlérés. 

A fiziológiai érettségen túl figyelembe kell venni azt is, hogy milyen bort akarunk készíteni. Ezt a technológiai érettség jelzi."

Tehát nem éretlenül, hanem épphogy megfelelően éretten! És ez szerintem nem csak a szőlőre, hanem minden gyümölcsre igaz!

Üdv.

Előzmény: barkócza (104477)
barkócza szept. 24. Creative Commons License 104507

Egész pontosan ami bármennyi hozzáadott cukorral készül, az már párlatnak sem nevezhető, csak szeszesitalnak. A párlat is 100% gyümölcsből készül.

Előzmény: beller1 (104501)
Babar66 szept. 24. Creative Commons License 104506

Amiket itt összehordtál, azoknak közük nincs a pálinkához. Hál' Istennek a "fütyülős" sem pálinka többé. Mert azt is azoknak találták ki, akiknek orrmányuk van orr helyett és ízlelőbambájuk ízlelőbimbó helyett!

Üdv.

Előzmény: ROBI876 (104490)
Tucso69 szept. 24. Creative Commons License 104505

Nem csodálkozok, hogy felzaklattad magad!

Igyál egy jó pálinkát! :-)

Előzmény: szilvakukc (104500)
beller1 szept. 24. Creative Commons License 104504

Köszönöm a kiegészítés. Sajna én is email-ban kaptam, ezért nem tudtam csak a linket betenni. De hát van itt annyi egyéb bejegyzés, hogy gondoltam így is elmegy. Még egyszer köszi az észrevétel, javítást.

Előzmény: norris53 (104502)
cloaked szept. 24. Creative Commons License 104503

Mi a különbség a pálinka és a párlat között? – ebben a formában ez egy mesterségesen gerjesztett mítosz. A pálinkautánzatok neve összetételtől függően szeszes ital, likőr, ízesített vodka. „Párlat” nevű ital hivatalosan nincsen. Már kifejtettem a Wikipédián: Pálinka#„Pálinka és párlat”

Van-e olyan, hogy mézes pálinka? – ha a teába rumot keverek, akkor az nem rum lesz és nem tea, hanem rumos tea. A boros kóla sem bor, és nem is kóla, hanem boros kóla. Ha a pálinkába mézet teszek, az bizony mézes pálinka lesz. Az egy teljesen más kérdés, hogy a pálinka neve (EU-s multikulturális megfontolásokból) címkézéskor egyáltalán nem szerepelhet olyan italok nevében, amik nem pálinkák.

Mi az a törköly-pálinka? „Egyik leghagyományosabb párlatfajta.” – a szilárd alapanyagból készült párlatok elég kései gyerekek, évszázadokkal a szeszfőzés elterjedése után jelentek meg, európai és magyar viszonylatban is. Csak a pálinkák közt tartozik a legkorábbiak közé (a szilva mellett). A csigerből esetlegesen (nem jegyeztek fel ilyet) készült „égettbort” lehetne a törkölypálinka elődjének tekinteni, de az igazi törkölypálinkát (és törkölypárlatot) a törvény szerint is közvetlenül törkölyből főzik.

Hány alkohol-százalékos lehet egy pálinka? – sosem sikerült kiderítenem, honnan származik ez az állítólagos 55%-os maximum, de ennél erősebb (asszem 60-as) pálinkák is vannak magyar kereskedelmi forgalomban.

Mit jelent a bérfőzés? – a saját gyümölcsösből származó gyümölcs a törvénytervezetben volt, a kész törvénybe saját tulajdonú (akár vásárolt) gyümölcs került.

Mennyibe kerül egy üveg jó pálinka? – szerintem olyan sose volt az 2004-es eredetvédelem óta, hogy 3000 Ft/fél literes pálinka jó legyen. Ma mindenesetre 5000/félliter alatt csak felejthetőt kapsz, és fölötte is van értéktelen.

norris53 szept. 24. Creative Commons License 104502

Elég ha belinkeled - de szerintem itt már mindenki tudja :-)

HunDeszt Nemzeti pálinka- és Nemzetközi Párlatversenyen 20 pontos skálán 14 pontot kell elérni a bronzéremhez, 16-ot az ezüst, 18-at az arany éremhez. :-)

Ott igen de máshol nem törvényszerű !

beller1 szept. 24. Creative Commons License 104501

Kaptam, közzéteszem, hátha érdekel valakit:

Forrás: boraszportal.hu

A pálinkát mindenki jól ismeri, hiszen hungarikumról van szó. Ugyanakkor gyakran tévesen keverjük össze a különböző párlatokkal. Azzal sem mindig vagyunk tisztában, hogy kell-e cukrot tenni a gyümölcsbe főzés előtt, vagy hogy milyen hőfokon és milyen pohárból kell inni a pálinkát. 

Mi a különbség a pálinka és a párlat között?
A párlat valamilyen cukrot tartalmazó alapanyagból készül erjesztéssel és lepárlással, a pálinka esetén ez az alapanyag a gyümölcs. Párlat bárhol készülhet, a pálinka hungarikum. A párlat ízesíthető, pálinka esetén a jelenleg hatályban lévő rendelet nem engedi adalékanyagok használatát. A legfontosabb, hogy a pálinkát rendelet szabályozza, a párlat, snapsz, desztillátum szavakra vonatkozóan csak uniós szabályozás van. Tehát: minden pálinka párlat, de nem minden párlat pálinka!

Van-e olyan, hogy mézes pálinka?
Bár a kifejezést használják, a jelenleg hatályban lévő rendelet miatt azonban "mézes" pálinkát a boltok polcain nem találhatunk, hiszen semmilyen adalékanyag használata nem engedélyezett, beleértve a mézet is.

Mit jelent az, hogy „kisüsti” pálinka?
Egy pálinka akkor „kisüsti”, ha kisüsti eljárással készült. A kisüsti eljárás azt jelenti, hogy legalább kétszeres lepárlást alkalmazunk; az üstök hő-felülete rézből készült; az üst befogadóképessége nem haladja meg az 1000 litert.

Mi az ágyas pálinka?
A jelenleg hatályban lévő rendelet megengedi a fajtaazonos érett gyümölcs használatát ízesítés céljából. Ha valamilyen érett vagy aszalt gyümölcsöt helyezünk a pálinkába, akkor az kioldja a gyümölcsben lévő aromaanyagokat ill. gyümölcscukrot. A gyümölcscukor a magas alkoholtartalom miatt már nem tud kierjedni, ezért a pálinka édes lesz. Az ilyen eljárással készült terméket ágyas pálinkának nevezzük.

Az ágyas szó onnan ered, hogy a gyümölcs pálinkában való elhelyezését a pálinka ágyazásának hívják: „megágyaztak az üvegben, hogy a pálinkát hosszú időre, puha gyümölcságyra fektethessék”.

Mi az a törköly-pálinka?
A törköly préselt, száraz szőlőt jelent. A legjobb törköly-pálinkákhoz a préselendő szőlőt előbb bogyózzák, ezért nem jelenik meg benne a szár íze. Egyik leghagyományosabb párlatfajta. Mindenhol, ahol fejlett a borkultúra, fejlett e „borászat melléktermékéből” készülő párlatkultúra is. A világ leghíresebb ilyen törkölypárlata az olasz Grappa.

Mi az a „seprő-pálinka”?
A seprő a borkészítés során a borban kialakult „üledék”, amelyből alkoholtartalma miatt párlat készíthető. A jelenleg hatályban lévő rendeletben nincs ilyen kategória, ezért a belőle készült párlatot hivatalosan nem nevezhetjük pálinkának.

Van-e diópálinka?
Hivatalosan nincs, a diónak ugyanis nincs megfelelő mennyiségű erjeszthető cukortartalma. „Diópálinkának” nevezett italt azonban sok helyen készítettek őseink, ami nem dió erjesztésével és lepárlásával készült, hanem egyéb (pl. törköly) pálinkában áztattak puha zölddiót, ezáltal a pálinka átvette a zölddió ízét.

Hány kilogramm gyümölcsből lesz 1 liter pálinka?
Gyümölcstől függ. Legtöbb pálinkát sárgabarackból, szilvából, törkölyből készíthetünk, melyekből egy liter pálinkához 9-10 kg szükséges. Legkevesebb pálinka pedig például kökényből, somból, berkenyéből készül, egy liter pálinka elkészítéséhez 40-45 kg-ra is szükségünk lehet.

Hány alkohol-százalékos lehet egy pálinka?
A jelenleg hatályban lévő rendelet szerint legalább 37,5 %, legfeljebb 86 % (térfogatát tekintve, azaz V/V). Forgalomban lévő pálinkáknál a jellemző alkoholtartalom 40-50%. (Forgalomba csak 37,5% és 55% közötti pálinkák kerülhetnek.)

Mit jelent a bérfőzés?
Saját gyümölcsöskertjéből származó gyümölcsöt kedvezményes adó (bérfőzési szeszadó) – mely a jövedéki adó 50 százaléka – megfizetése mellett bárki hivatalosan lefőzetheti egy erre a tevékenységre engedéllyel rendelkező szeszfőzdében. A bérfőzető évenként - gyümölcstermelő háztartásonként  - 50 liter 86 fokos gyümöcsszesznek megfelelő pálinkát főzethet. Ez 50%-os pálinka esetén 86 literre ad lehetőséget. A bérfőzés szolgáltatás, a főzető a főzési díjat (a szolgáltatást) és a bérfőzési szeszadót fizeti meg a pálinkafőzdében. Az így elkészült pálinka forgalomba nem hozható!

Van-e erdélyi pálinka?
A pálinkafőzés magyarsághoz kötődő tevékenység, így kiváló „pálinkákat” készítenek Felvidéken, Vajdaságban és Erdélyben is. A jelenleg hatályban lévő rendelet azonban nem engedi Magyarországon kívül készült gyümölcspárlatok esetén a pálinka szó használatát (kivéve sárgabarack esetén 4 osztrák tartományt).

Kell-e cukrot tenni a gyümölcsbe főzés előtt?
Nem. A jövedéki törvény nem engedi, de nem is érdemes. A cukor növeli ugyan az alkohol-kihozatalt (ugyanannyi alapanyagból több alkoholt kaphatunk), azonban az így készült párlatban kevesebb az aromaanyag (ugyanannyi aroma több párlatban próbál érvényesülni), valamint a kizárólag gyümölcsből készült párlat másnap nem okoz fejfájást!

Milyen hőmérsékleten igyuk a pálinkát?
A hideg „elrejti” az ízeket, illatokat, ezért jó pálinka optimális fogyasztási hőmérséklete 18-20 °C.

Vannak-e nemzetközi pálinkaversenyek?
Mivel a pálinka hungarikum, ezért nemzetköziről nem beszélhetünk, de nemzeti és egyéb helyi pálinkaversenyek léteznek. Legismertebb pálinkaversenyek a HunDeszt Nemzeti pálinka- és Nemzetközi Párlatverseny, valamint a Gyulai Országos pálinka- és Nemzetközi Gyümölcspárlat Verseny, melyeket évente rendeznek. A pálinkafőző mesterek számos nemzetközi párlatversenyen méretik meg pálinkáikat. Legismertebbek például: Destillata (Bécs), World Spirits Award (Klagenfurt), IWSC (London), Concours Mondial (Brüsszel).

Mi alapján kapják a pálinkák az érmeket pálinkaversenyeken?
Ha egy pálinka arany érmes, az nem azt jelenti, hogy a legjobb, hanem hogy egy bizonyos pontszámot elért a versenyen. Például a HunDeszt Nemzeti pálinka- és Nemzetközi Párlatversenyen 20 pontos skálán 14 pontot kell elérni a bronzéremhez, 16-ot az ezüst, 18-at az arany éremhez. A zsűri 4 szempont alapján bírálja a termékeket: technológiai korrektség, gyümölcsjelleg, íztisztaság, harmónia. Az arany érmesek közül kategóriánként szubjektív módon kiválasztják azt, melyet a legjobbnak tartanak. Ezek a pálinkák arany érmen túl Champion-díjat is kapnak.

Milyen a pálinkáspohár?
Az optimális pálinkás pohár talpas, és tulipánformájú, melyből kellőképpen tudjuk segíteni a gyümölcsillatok intenzív áramlását.

Mennyibe kerül egy üveg jó pálinka?
Az ár sok tényezőtől függ. Azonban ha egy fél literes pálinkát boltokban 3000 Ft alatt megkaphatunk, okkal kételkedhetünk a pálinka minőségét illetően.

szilvakukc szept. 24. Creative Commons License 104500

Sajnálom, hogy ezeket a szardarabokat pálinkának hívod, és még reklámozod is! De az is látszik, hogy nem ittál még igazi málnapálinkát!

Ha nekem nincs gyümim, nincs pálinkám!

A pálinka gyümölcsből készül nem tudtad? A többi hazugság, és én nem vagyok hazudós!

kupeci szept. 24. Creative Commons License 104499

:)

Előzmény: obsitos3 (104498)
obsitos3 szept. 24. Creative Commons License 104498

Ezzel a mentalitással ne állj neki.

Előzmény: vviktor1 (104496)
Tan-csi szept. 24. Creative Commons License 104497

Szia,

A törköly kitűnő pálinka, annak aki szereti (Ittam is most egyet). Én a teljes törkölyt szeretem, azaz szárral együtt hordóba betaposva keményre, fóliát rásimítani úgy, hogy a hordó száján túllógjon és le lehessen hajtani a hordó külsejére. Fóliába vizet öntve légmentesen zárható. Cukrot itteni tapasztalatok alapján 3% körül szoktunk tenni, ha kell.

Előzmény: vviktor1 (104496)
vviktor1 szept. 24. Creative Commons License 104496

Potkivánok a zuraknak, kezdenek rábeszélni az idei gyümölcshelyzet miatt, hogy próbáljam meg a törkölyt is, kérdésem ki hogy csinálja, esetleg tutitipp ? Igazából nem látok benne sok fantáziát. Csak víz és cukor kell hozzá ? milyen arányban, és egyátalán hogy lesz a kipréselt szőlőhéjból még bármilyen lé ???

gabor0036 szept. 24. Creative Commons License 104495

Keresel még Extol fúrógépet? Nalunk a barkácsban csak ezt forgalmaznak (én is ma tudtam meg) Ami nincs polcon, azt egy hét alatt beszerzik. Az 1100W-os fúró náluk 12500Ft...

Előzmény: jancsusz (104044)
SándorTiszteletes szept. 24. Creative Commons License 104494

Tudom mikor érik, kollektívan az összes szőlőre gondoltam, de leírni már elfelejtettem :)

Előzmény: zsuzska60 (104489)
vasbogre szept. 24. Creative Commons License 104493

Többször írtátok, hogy lehetőleg kerüljük a sárgarezet a pálinkafőzőben. Milyen káros hatásai vannak?

cloaked szept. 24. Creative Commons License 104492

Ők még a századfordulón élnek, amikor gabonapálinka is létezett :)

Előzmény: szilvakukc (104487)
ROBI876 szept. 24. Creative Commons License 104491

Amúgy, a málna pálinkát itt olvastam anno, a "pálinkák császárnőjének" mondta valaki, míg a barack csak, a pálinkák királynője. Finom, a málna,,,nem rossz, de szerintem ízben visszafogottabb, szolidabb ízű pálinka. Részemről a "pálinka királynő" barack felett, nincsen több fokozat. ( talán csak hajszállal az ananász-pálinka,,,de az ritka jószág, én is csak egyszer ittam olyat, egészen a trópusokon éreztem magam tőle. :) )

ROBI876 szept. 24. Creative Commons License 104490

Én szoktam....Árpából enzimesen kisüsti és whisky módszerrel szeszt készíteni, alszesz finomításakor 40-50 liter 35%-osba kb. 3-4 púpos evőkanál aktívszenet tenni. A kész szeszt visszahígítom 46-47%-ra, majd megy bele a minőségi gyümölcsaroma, ami csak Pesten, Olasz boltjában kapható. Literenként az adagolási útmutatóban szereplő 1 ml helyett, 1,2 ml aroma adja a kívánt összhatást, ízt. Finom a sárgabarack, az aszalt szilva aroma, és a málna aroma, így, ebben a sorrendben. Málna pálinkát ittam falun igazit, aki készítette, az is ivott az árpa-málnámból, nem talált különbséget.

Idén nekem gyümim nincs,,,talán, ha téli körtém lesz majd. De semmi gond, vannak árpa-pálinkáim.:-))) A sárgabarack és az aszalt szilva aromás párlat, kb. 90%-os hamisítvány. (illata kicsit visszafogottabb, az igaziénál, de az íze gyümölcsbomba, kisüstis ízű, az ízhatás dettó, mint egy finom igazi, jól készített, barackpálinkáé.)  Fontos a jó alapszesz, és a kisüsti módszer. Benne van így a kisüsti íz is, a "pálinkában", de pálinka módszerrel szedve az alapszeszt, abszolút nem lenne jó, tehát kizárólag whisky módszerrel megy a finomítás.

Előzmény: szilvakukc (104487)
zsuzska60 szept. 24. Creative Commons License 104489

augusztusban kellett volna, ilyenkor már nincs :-)

Előzmény: SándorTiszteletes (104483)