Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

obsitos3 Creative Commons License 2015.02.15 0 1 109177

Nem tudom,honnan ered ez a valami,de ha ez egy mérési jegyzőkönyv,akkor értéke nagyjából a nullával egyenlő,ha minden sorában feltételezhető annyi gépelési hiba,mint pl. az etil és a fajsúly soraiban.Az még elképzelhető,hogy a cseresznye kb.45%-os,de a 35%-os szilvapálinka nehezen.Hacsak a fejlécen is nem gépelési hiba miatt szerepel pálinka meg párlat,és az amúgy szilva likőr.

Előzmény: snapszmester (109171)
sogi01 Creative Commons License 2015.02.15 0 0 109176

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

A tudás forrása

http://snapszmester.hu/

Benne

Snapszmester és Nabiti összefoglalója

Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (109163)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.14 0 1 109175

Párlatrol beszél, hordós érlelessel. Ez a címe.

Előzmény: Szomjas cápa (109174)
Szomjas cápa Creative Commons License 2015.02.14 0 0 109174

A táblázat megjegyzései: „Windisch Károly szerint”, nem pedig Windisch károly táblázata. Adatrögzítési másolási – gépelési hibákat tartalmazhat. A táblázat adatai nagy pontosságú méréskre utalnak . 4 (ill. 6) értékes jegy súlymésrésnél megfelelő gondosságra utal, más méréseknél is.

Ahogy értelmezem, hogy: Nem a „Párlat” változásáról van szó főzés után, hanem –elvileg- ugyanannak a cefrének kierjedés után közvetlenül, majd a „b”minta 6 hónappal későbbi kifőzéséről és vizsgálatától van szó.

Én a továbbiakban így értelmezem és így is hivatkozok rá.

A súly %-ok számunkra idegenek, át kéne számítani mostan szokásos 20 °C tf%-ra, hogy a nagyságokkal, nagyságrendekkel „ránézésre” tisztában legyünk. A szilva fajsúly 6 hónap tárolás után biztosan helytelen. Hogy a gépírónő mit hibázott??

A két gyümölcscefre párlatainak vizsgálata –mivel akülönböző gyümölcsérésű és feldolgozási módú, valamint a feldolgozás után eltérő környezeti – hőmérsékleti környeztű cefréből főzött pálinkákról van szó, korlátozott összehasonlíthatóságú.

Szilva, alkohol tartalom:, „Etilalkohol”: A főzés utáni alkohol tartalom adatrögzítési hiba: 3,8 %-os párlat súlyszázalékos mértékegység esetében sem pálinka. A 33843, 0 érték lehetséges,38xxx,x a tárolás alatti változás arányát figyelembe véve elfogadhatatlan. A fajsúly növekedés drasztikus alkohol tartalom változásta utal, de ez is inkább az említettek szerint adatrögzítési hiba lehet.

Alkohol tartalom változás esetleg 38,xx m/m % -ról 32,xxx m/m % -ra: bődületes tárolási hibák (részben elpárologhatott, részben ecetté alakult) elkövetése esetén lehetséges, de szerintem nyugodtan kizárhatjuk. (vagy nem.)

Ezek a csípőből jövő dolgok ezután jönnek a tényleges problémák.

Bár a vizsgálatra, mérésekre begfelelő energiát költséget fordított Dr Windisch, a szilvapálinkából mért paraméterek cefrekészítési – tárolási hibákra utalnak. Ilyenkor hiába az 1/100,000, osztásközű súlymérés, egyes paraméterek érdemi nagyságrenddel, sőt akár nagyságrendileg is megváltozhatnak. Minden műszer jó és halápontos, esetleg csak egy deszkákkal fedett muslicás cefréshordó miatt az egész vizsgálat egy sz...t sem ér.

windisch  szerintem ennél a vizsgálatnál azt a hibát követte el, hogy esetleg megállt a mért értékek dokumentásánál, a mérési eredmélyek elemzéséről és ez alapján a vizsgálat megfelelően végzett tárolási körülmények melletti megismétléséről nem gondoskodott. Vagy igen, de az már nem ezen másolt táblázatban van dokumentálva.

Ezután jönnek az igazi „szerves” paraméterek egy csomó nem tisztán kémiai, hanem biokémiai reakciókkal.  Jönnek mindenféle lehetséges kémiai reakciók, de ezekből a táblázatokból a paraméterek  változásának az iránya sem meghatátárorozható.

Összesítve: van néhány hiba a táblázatban, amelyeknek a kiküszöbölése a mérési folyamat hibáinak úgymint ” Minta keletkezés, mintavétel, tárolás, vizgálat, adätrögzítés, adat atmásoláss”  végeredményt jelentősen befolyásoló  hátásának kiküszöbölése  után lehetséges.

vasbicikli Creative Commons License 2015.02.14 0 0 109173

Olyan, mintha nem lett volna bedugva az üveg.

In Lak'ech Creative Commons License 2015.02.14 0 0 109172

Bocs igazad van.

Profi kémikusok a garázsban.  :-)

Előzmény: vasbicikli (109169)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.14 0 0 109171

Mielőtt unatkoznátok.

hevezoli64 Creative Commons License 2015.02.14 0 0 109170

Kösz az infót, nekem érdekes!

Előzmény: Giovanny75 (109155)
vasbicikli Creative Commons License 2015.02.14 0 0 109169

"Amúgy ma reggel kinyitva a fórumot, azt hittem eltévedtem. Meg is néztem a fejlécet, nem az "Amatőr Kémikusok Fórumán vagyok-e? :-))"

Amatőőőőr?!

Nono...

:)))

Előzmény: In Lak'ech (109125)
nebamun Creative Commons License 2015.02.14 0 0 109168

Ennyire színes trutyim nem volt, de hasonló fehér kicsapódás igen, szintén pár hét után kiválva. Simán leszűrtem és ennyi. 

Előzmény: foxrudi (109167)
foxrudi Creative Commons License 2015.02.14 0 0 109167

Szűrd át még egyszer.Maradt benne rendesen.

Előzmény: forumokhozzaszolasok (109165)
forumokhozzaszolasok Creative Commons License 2015.02.14 0 0 109166

Szia!

Köszi a tippet, akkor bizonyára a másik hat üveget sem mostam ki, ha már kökénypálinkát töltök bele...

Előzmény: peca_matyi (109151)
forumokhozzaszolasok Creative Commons License 2015.02.14 0 0 109165

Szia!

48%-os, és igen.

Előzmény: foxrudi (109157)
forumokhozzaszolasok Creative Commons License 2015.02.14 0 0 109164

Szia!

Köszi, megpróbálom.

Előzmény: zsuzska60 (109143)
sogi01 Creative Commons License 2015.02.14 -1 0 109163

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

A tudás forrása

Benne

Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (109104)
In Lak'ech Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109162

Mivel Rézművesen kívül senkit nem ismerek, elküldeni sem tudtam senkivel. És jól mondod, többször próbáltam megoldani a problémát, de nem volt benne partner. Csak ezért nem tudok, és nem is akarok elutazni hozzá, hogy elvigyek 2-3 ezer forintot. Annyira tehetős nem vagyok. Gondolom ezt ő is és te is megérted. Talán megérdemeltem volna annyit anno, amikor felajánlottam, hogy elutalom (azt hiszem, ez tőlem a maximális ráutaló magatartás a fizetési szándékra) és ő elutasította, hogy azt mondja, nincs számlám, de ide, is ide elpostázhatod. Nem érzem magam bűnösnek. De ha ez "nálatok" bűn, akkor nem kívánok a társaság tagja lenni. Mert mivel azt állítod, összetartozunk, így joggal gondolhatnám, hogy van a társaság tagjaiban tolerancia. De hajlandó vagyok a poharak árát duplán kifizetni, ezzel az őt ért kárt remélem busásan kompenzálom. De! Továbbra is csak postán tudom elküldeni, hacsak azóta nem csináltatott magának bankszámlát. Vagy esetleg valami postagalambbal elküldöm. :-)))

De ez sem a fórumra tartozik. Javíts ki, ha tévedek.

Előzmény: szilvakukc (109161)
szilvakukc Creative Commons License 2015.02.13 0 2 109161

Nem tisztem Tucsó barátomat megvédeni, és asszem nincs is rá szüksége, de megjegyezném, hogy nem véletlenül kérdezte. Anno, több mint egy éve! emberünk legyártatta a poharakat, amit ki is fizetett.  A Zd-re persze többen ilyen-olyan ok miatt nem tudtak eljönni, de megoldották a kérdést(elhozatták valakivel, lerendezték emilben, stb), rajtad kívül. Többször Rád lett kérdezve, a sokadik után odavetetted ezt az „átutalom, ha annyira kő” választ, majd nem foglalkoztál a kérdéssel. Szerintem köztünk Zd-sek közt(és, bár Téged még nem látott senki, de elvileg közénk tartozol), ez a pökhendi stílus nem szokott jellemző lenni.

Előzmény: In Lak'ech (109147)
kupeci Creative Commons License 2015.02.13 -1 0 109160

Könnyű annak akinek van olyan szép rozsdamentes:)))

Előzmény: norris53 (109139)
Babar66 Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109159

Szerintem is van itt, aki 10-20 liter körüli főzővel dolgozik, és van aki nagyobbal (80-100 l ) tolja.

Nos, az utóbbiak bizonyára tudnak majd súgni, hogy hol lehet gyorsan 1-2 mázsa mirabellt gyorsan összeszedni.

Aztán bizonyára akad, aki segít kimagozni.

És a végén azért lehet osztozni az eredményen, mert ahogy Öreg néne is írta, a végén csak kerül némi iható fölösleg...

Tehát csak szervezés kérdése az egész. (Persze a pontos dokumentáláshoz Te elengedhetetlen leszel!)

Üdv!

Előzmény: Szomjas cápa (109132)
foxrudi Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109158

Nekem 15mm-es csővel van szerelve,nem 3/4"-al.Valamit rosszul értettél.Az aljától is 10mm van elhagyva.

Előzmény: bergerger (109152)
foxrudi Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109157

Tedd be fagyasztóba egy napra,és szűrd át kávéfilteren.

Hány fokosra engedted,szűrtél kozmaolajat?

Előzmény: forumokhozzaszolasok (109123)
zsorsz Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109156

A cső nem kell hogy a falhoz simúljon, nincs rejtett zug,tisztíthatóbb lesz.Bámulom a türelmedet is,emelem kalapom a kreatívitásod elött,ahogy új útakat keresel egyszerűbb,olcsóbb megoldásokra(meg kell nézni egy eprűvetta+k.olaj szűrő árát, pláne csilli-villi v.rézből)kedvedet ne veszítsd és mégegyszer gratula!

Előzmény: bergerger (109152)
Giovanny75 Creative Commons License 2015.02.13 0 1 109155
Üdv mindenkinek!

Még új vagyok itt de sokat olvastam már a témáról.

A cián témához szólnék hozzá. :)
Tudomásom szerint az amigdalin szárítás közben elbomlik, ezért magozás és magszárítás aprítás után vissza lehet etty részét helyezni a cefrébe. több szakirodalom is ezt irja.
Forrás: Panyik Gáborné dr könyve.
De rákeresve ezt találtam a témában:

" A magtöret a cefrében
különösen veszélyes, mert a magból a cefrézés
és az erjedés során az amigdalin
ciánhidrogénre és benzaldehidre bomlik. Míg
a pálikánál benzaldehid fontos a magjelleg
kialakítása szempontjából, addig a
ciánhidrogén nagyon erős, légzésbénító
mérgező gáz, amely desztilláláskor átmegy a
párlatba is. A magozás után a magot szárítani
kell, és ezután aprítani, majd perforált
szűrővászonban, vagy kosárban az erjedő
cefrébe helyezni. Másik lehetőségként
ajánlható, hogy a szárított magtöretet a
párlatban, pálinkában áztatjuk ki, majd a
pihentetés, vagy érlelés során keverjük a
magkivonatot az előre tesztelt mennyiségben
a termékhez. Fontos figyelembe venni
azonban, hogy a magkivonat szépen érik a
szűrés után, de egy idő után szétesik,
elöregedik"
Forrás http://www.borigo.hu/index.php?cmd=spirituscikk&id=00012
snapszmester Creative Commons License 2015.02.13 0 1 109154

És ha van benne kellően oxidalt vagy redukalt réz, talán megszinezi.

Előzmény: Tucso69 (109153)
Tucso69 Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109153

Én már jártam így.

Na nem így nézett ki, mintha felmosórongyot csavartak volna bele.

Szilva pálinka kb 5 hónaposan a hidegbe egy pici ilyen csapadékot produkált.

Kb 1 hónapot állt a kész cefre, egyértelműen kozmaolaj. Frissen tükör tiszta volt.

Előzmény: peca_matyi (109151)
bergerger Creative Commons License 2015.02.13 0 1 109152

Előbb-utóbb kialakul. Ha kialakul a végleges, megcsinálom térbeli rajzként is, ott sokkal jobban érthető.

Beszámoztam, a hosszmetszet most a 4. változatnál tart.

Egyelőre foxrudi által említett 3/4" csővel van, kicsit bumfordinak tűnik a cső.

Át kell még gondolni a tisztíthatóságot is, különösen amikor a cső a falhoz simul, ott lesznek érdekes zugok.

Lehet, hogy sima 10.10.1 zártszelvény praktikusabb lenne. Ezután jön az anyag és az ár kérdés.

Előzmény: In Lak'ech (109149)
peca_matyi Creative Commons License 2015.02.13 0 1 109151

Én még nem találkoztam ilyennel , mert mindig kimosom az üvegeket , mielőtt beletöltöm a pálinkát.

Ha meg már beletöltöttem , akkor elzárom a haragosaim , meg a vicces gyerekek elől......

Előzmény: forumokhozzaszolasok (109123)
In Lak'ech Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109150

Lehet, hogy próbáltál írni a belsőn, ha igen, megkövetlek. Most vettem észre, hogy már nem továbbítják a régi mélemről az újra a leveleket. Most írtam Aknil-nak, hogy vegye fel az új címemet.

Előzmény: Tucso69 (109144)
In Lak'ech Creative Commons License 2015.02.13 -1 0 109149

Értem én, hogy van ott egy áttápláló cső a jobb kamra bal oldalán, csak nem olyan plasztikus, mint ahogy a bal kamránál ábrázoltad. Olyan, mintha a peremen bukna át a folyadék.

Előzmény: bergerger (109146)
obsitos3 Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109148

Elnézegetve ezt a rajzot,felfogható ez két sorbakötött "fagyisdoboz"-ként is.Hogy aztán a második,,tehát a szűrőkereteket tartalmazó cellában lesz-e olaj,az kérdés.Én affelé hajlok,hogy ha az egyetlen cella jól méretezett,akkor a második már felesleges.De ez nem biztos.

Előzmény: bergerger (109146)
In Lak'ech Creative Commons License 2015.02.13 0 1 109147

Van. Csak nem tudom hol. Mert nem tudtam egyéb munka elfoglaltság miatt ZD-re elmenni. Tudom, hogy valakinek b@ssza a csőrét, hogy nincs kifizetve. Azt hiszem, felajánlottam az összeg elutalását, de erre az volt a válasz, hogy nincs számlaszáma az illetőnek. De postacíme talán van. Rózsaszín csekken is hajlandó vagyok elküldeni az összeget.

A kérdésedet egyébként feltehetted volna a belső levelezésen is, mert ez nem hiszem, hogy a fórumra tartozik. :-) De te tudod.

Előzmény: Tucso69 (109144)
bergerger Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109146

Elméleti metszet, így jobban követhető.

Előzmény: In Lak'ech (109142)
Szomjas cápa Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109145

Rákérdezek a munkahelyemen a laborra, hogy milyen pontossággal tudnak cianidot vizsgálni jóféle pálinkáért? A gondot ott látom, hogy csak ivóvízből és szennyvízből végeznek vizsgálatokat és ha esetleg valamit tönkretesz a szesz az egyetlen automatánkban, engem egy éven keresztül naponta tízszer főbe lőnek.

Előzmény: öreg_néne_b (109134)
Tucso69 Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109144

Szevasz!

Van már névre-szóló poharad?

Előzmény: In Lak'ech (109142)
zsuzska60 Creative Commons License 2015.02.13 0 1 109143

szűrd le kávéfilteren, akkor tiszta lesz.

Élvezeti értéke nem csökken.

Előzmény: forumokhozzaszolasok (109124)
In Lak'ech Creative Commons License 2015.02.13 -1 0 109142

A térbeli rajzodat továbbra is nagyon jónak tartom, de a metszeti az nagyon félrevezető. Főleg a folyadékszíntek miatt. Olyan, mintha a két kamra közt nem volna átjárás, csak fönt a peremnél.

Előzmény: bergerger (109140)
obsitos3 Creative Commons License 2015.02.13 -1 0 109141

Az igazán értelmes meg az volna,ha összenyitnád az "A"és "B" kamrát,úgysincs értelme,búvárcső után nincs mit szűrni,legalább több hideg vized lenne,vagy kisebbre csinálhatod az egészet.

Előzmény: bergerger (109140)
bergerger Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109140

A rajznak már volt értelme, én is tanultam belőle. A külső hidegvizes fürdő csak üzem közbeni utóhűtésre szolgálhat, ha megéri egyáltalán a vesződést. Akkor már tényleg egyszerűbb az "A" kamrába dobálni direktben a jégkockát.

Előzmény: norris53 (109139)
norris53 Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109139

ha egy nagyobb edénybe tesszük, végig lehet mellédobálni a jégkockákat, nem higítjuk fel az alszeszt

Hisz épp az a lényege az egésznek :-)

A rajzod akár jó is lehet - viszont a hideg víz jelölt rész az marhaság az egészet fel kell önteni hideg vízzel -így a belefolyó alszesz keveredik vele és ki válik az olaj a tetején ! mindegy melyik kamrában :-)

én 1,5 literes ""dobozt"" használok 50 literes főzőhöz

Előzmény: bergerger (109129)
tango5001 Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109138

Köszi! :-)

Előzmény: obsitos3 (109137)
obsitos3 Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109137

Amennyit csak bele tudsz préselni.

Előzmény: tango5001 (109136)
tango5001 Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109136

Így világos.....:-)

Én eddig azt hittem,csak az 1. kamrát kell feltölteni.

Mindkét kamrát ugyanaddig a szintig kell feltölteni a jeges vízzel?

Előzmény: snapszmester (109135)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109135

Kezdetnek mind két aknát fel kell tölteni jeges vízzel.

Előzmény: bergerger (109133)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109134

Én láttam már száz literesnél kisebb főzőt is. Nem is kell érte messzire mennem. ;)
A vizsgálat alapanyag igénye megtérül, ugyanis mellékesen keletkezik némi pálinka. ;)
Jelenleg nincs hozzáférésem laborhoz, de egyébként lenne kedvem elvégezni a kísérletet.

Előzmény: Szomjas cápa (109132)
bergerger Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109133

Így igaz, ismét megemlékeznék SM egyszerű befőttesüveg szűrőjéről. Ez a rajz nem a legegyszerűbb megoldás.

Az "A" karmában a kétféle színnel csak az induló állapotot akartam jelezni, amikor még nincs alszesz a készülékben, eddig öntjük jeges vízzel (világos szín). Üzem közben természetesen valamilyen keverék van a teljes magasságban, a "B" kamrában a fokoló tényleg nem sok infót adna.

Előzmény: obsitos3 (109130)
Szomjas cápa Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109132

Azt még hozzátenném, hogy a főzőberendezésnek és a főzést végző személynek minden esetben ugyanannak kell lennie. Így a mérési eredményt ugyanolyan helyi-műszaki és szubjektív hatások befolyásolják. A kísérletben minden munkafolyamatot (a cefrézést és a cefre kezelést is!) a kísérlet vezetőjének személyesen ellenőriznie kell. Jelentős költségű kísérletről, vizsgálatról van szó, nem szabad semmit elb...ni. Nem a "szokásos gondossággal", hanem "különös gondossággal" kell minden munkafolyamatot végezni. A munkafolyamatban bárhol "így szoktuk" módon végzik a munkát, lehet, hogy a kísérlet sz...t sem ér, lehet az egészet  megismételni, de arra már csak a következő évben van rá lehetőség. A "Ne csináljuk így, mert így sokba kerül" kerülhet a legtöbb pénzbe. 100 literes főzővel végezve a kísérletet a cefre időbeni változását is elemző vizsgálat alapanyag igénye kb. 12 mázsa, a munkaigénye hatalmas. 

Eszközigényes is a vizsgálat: pl a súlyméréseket célszerű 10,000,-es osztásközű mérlegekkel végezni, így az utolsó "felejtős" értékes jegyet figyelmen kívül hagyva sem lesz érdemi hatása a súlymérés hibájának a mérési végeredményekre. Sajnos az egész vizsgálatban egyetlen megismételhető elem van: a kész pálinkák ciántartalom vizsgálata. Ott nyilván nincs szükség egyes vizsgálatoknál a teljes pálinkamennyiségekre. Ezzel a laborvizsgálat szórásáról kaphatunk eredményt: Akármilyen akkreditál egy labor, ott is keletkezhetnek, vagy elkövethetők hibák.

Nagy költségű, sok munkával járó mintavétel, itt: mintakészítés esetén nem látok lehetőséget ismétlésre, sőt itt nem is lehetséges: A következő év termése már nem ugyanaz a minta-alapanyag, időjárástól függően lényegesen eltérő paraméterekkel rendelkezhet. Egyedüli lehetőség a hibázási lehetőségek, befolyásoló tényezők előzetes feltárása, és a munkavégzés szigorú felügyelete.

Előzmény: öreg_néne_b (109121)
obsitos3 Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109131

Bazi nagy hiba lenne,ha nem hígítanád fel az  alszeszt.

Előzmény: bergerger (109129)
obsitos3 Creative Commons License 2015.02.13 -1 1 109130

Ennek a bonyolult szerkentyűnek a mi főzőinknél annyi értelme van,mint a spoylernek a zsiguli csomagtérfedelén.Egyébként meg a csőbe dugott fokoló,mint eprüvetta az általad javasolt helyen nem azt mérné,amiért kitalálták,hanem valami hidegvíz-alszesz keveréket,ami semmit nem mond.Az "A"kamrában vázolt állapot pedig nem jöhet létre,mert egyrészt nincs éles határvonal,másrészt ha arányai helyesek,akkor valami fáradtolajat desztillálsz,nem cefrét. 

Előzmény: bergerger (109118)
bergerger Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109129

Megvan az esély, hogy túlkombinálom, így minden kérdés segít. 

Az "A" kamrához tartozik a "B" kamrában lévő talpán álló L alakú cső. Közlekedőedény lévén, a függőleges csőben az "A" kamrában lévő folyadék van, azaz a cső felső vége határozza meg az "A" kamra folyadékszintjét. Úgy bukik ki belőle, mint az eprüvetta munkahengeréből, ezért is jutott eszembe, mint lehetőség. Két hosszmetszet jelent eddig meg, berakom újra, amiről most van szó.

még valami:

ha egy nagyobb edénybe tesszük, végig lehet mellédobálni a jégkockákat, nem higítjuk fel az alszeszt

Előzmény: snapszmester (109126)
tango5001 Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109128

De.

Olvastam a "reggelinket", természetesen.

Mivel kizárólag a szűrőről beszéltünk és az abban lévő víz--amibe jégkockát is lehet tenni--

funkciója szerint hűti és oldja az alszeszt, így nem hinném,hogy nagy eretnekség hűtővíznek nevezni a szűrőben.

Bár nem azért mintha a helyes szóhasználaton akarnék/kellene lovagolni.

"....Az igaz,hogy jobb ha mindig hidegebb a szőllősiben a folyadék........"

Erről beszélek én.

Minél kevesebb a víz, annál gyorsabban felmelegszik.

Előzmény: foxrudi (109122)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.13 -1 0 109127

Nincs olyan hogy jeges víz meg olajos alszesz. Ezek keveréke van.

Előzmény: snapszmester (109126)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109126

A kép fantasztikus, de nem értem a működését. A magasabb állás hol bukik át?

Előzmény: bergerger (109118)
In Lak'ech Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109125

Istenem! Ha két éve nekem ilyen f@sza rajzom lett volna a szűrőről, nem kergettem volna két nap leforgása alatt halálba Snapszit, Rézművest, meg a többi veteránt a hülye kérdéseimmel. :-)

Egy szó, mint száz, ezeknek a rajzoknak méltán helyük volna a Reggelink-ben a vonatkozó helyen.

Amúgy ma reggel kinyitva a fórumot, azt hittem eltévedtem. Meg is néztem a fejlécet, nem az "Amatőr Kémikusok Fórumán vagyok-e? :-))

Előzmény: bergerger (109114)
forumokhozzaszolasok Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109124

forumokhozzaszolasok Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109123

Üdvözlök Mindenkit!

A csatolt képeken lévő problémával szembesültem. Kökény pálinka, november óta lett ilyen. Valaki találkozott már hasonló jelenséggel?

foxrudi Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109122

A 80mm csak arányosít a nagy eredeti szőllősihez.Ha nem teszel bele akkor sincsen semmi,mert nálad nincsen plomba,Te tisztíthatod minden főzés után.De látom Nem olvasod a reggelinket.

Az igaz,hogy jobb ha mindig hidegebb a szőllősiben a folyadék,de Hűtővíz a hűtőtoronyban van.

"Miért nem lehet nagyobbra vagy legalább egyenlő nagyságúra hagyni a két kamrát?"

Benne volt a válaszomban,olvasd el még egyszer.

Előzmény: tango5001 (109120)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109121

Jól tervezett kísérlet, még annyit tennék hozzá, hogy legalább három párhuzamos vizsgálatot (nem csak mérést, cefrézést is!) kell végezni ahhoz, hogy megalapozott következtetést lehessen levonni. 

Ha ehhez még alapos dokumentáció is társul, akkor az utókornak nem kell találgatnia. :)

Előzmény: Szomjas cápa (109119)
tango5001 Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109120

Köszönöm a választ.

Amit leírtál azt tudom, viszont az még mindig nem világos nekem,hogy Te azt írod 8cm-nél legyen a kamra elválasztás,

ergo erősen csökkentve van a hűtővíz mennyisége, ami evégett hamar felmelegedhet és így veszít a hatásfokából.

Miért nem lehet nagyobbra vagy legalább egyenlő nagyságúra hagyni a két kamrát?

Előzmény: foxrudi (109103)
Szomjas cápa Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109119

„ savas közegből vízgőzdesztillációval kihajtják a HCN-t”

Valahol itt lehet az eb elhantolva.  Ezzel lehet, hogy kiszabadítják a szellemet a palackból, lehet, hogy megváltoztatják azt, amit mérni akarnak.

Minket nem a cefre összes, hanem a pálinka ciántartalma érdekel. Számunkra egy a fontos: Az erjesztés után már benne van-e a lében a cián, vagy úgy-ahogy be van-e még zárva a magba, ami jelentős részben, vagy  teljesen csak a főzéskor – vízgőzdesztillációs kihajtáskor szabadul ki onnan. Szerintem legalábbis túlnyomó részt még benne van még a magban.  Az is lehet, hogy a táblázat szerinti bődületes ciántartalom abból is adódhat, hogy a laborban a cefréből még akkor is hajtották ki a ciánt, amikor már alkohol nyomokban sem volt benne. Ez is okozhatta a vizsgálatban a magozatlan/tört magos cián koncentrációk gyakorlatilag azonos voltát. Pálinkafőzéskor elképzelhetetlen a "maradék" cián kihajtása.

Barkócza: „A réz a cianidot oldott komplex formájában a cefremoslékban tartja.” :

Kösz. Ez egy újabb ok lehet, ami miatt nem halt meg még senki a ciános pálinkától.

Megjegyzés: A végén még visszafejtjük a vizsgálat módszerét. Számomra mindig hasznos szokott lenni a több szem többet lát ötletelés, amikor hiányos adatokból kell okokat keresni, vagy következtetéseket levonni.

Összességeében a fő kérdés számunkra ez: Magozottan kell-e erjeszteni a csonthéjasokat,  vagy elegendő a cefrét a főzés előtt kimagozni, esetleg elegendő csak leönteni a mag kiülepedett nagy részéről?

Én a következő kísérletet végezném el fosószilva alapanyagon, mert az géppel az erjedés előtt is könnyen „szárazra” magozható:

-Az összes cefrét ki kell magozni és teljesen homogén cefrét kell előállítani.

-A cefrét pontos súlyméréssel háromfelé kell osztani

-Az 1. minta marad magnélküli, a 2. és 3. sz. mintába súlyméréssel az összes magmennyiség 1/3 – 1/3 részét vissza kell tenni.

-Ezután szabályos erjesztési technológia, pH beállítás, pektinbontó, élesztővel beoltás és stabil hőmérsékletű helyen erjesztés.

-A főzést teljes kierjedés után azonnal, egymás után el kell végezni, úgy, hogy a 2. mintából eltávolítjuk a magot, a 3. mintát maggal együtt főzzük.

-Csak az alkohol kihozatalt és a pálinka ciántartalmát mérjük, a technológiai hibákat jelző ecetsav,stb paraméterekkel nem foglalkozunk, azokra a vizsgálatokra kár időt, munkát, pénzt pazarolni. Tört magos mintával sem érdemes foglalkozni, bár Erdélyben szokás a szilvamag egy részét megtörni.

-Időben eltolt vizsgálatokkal is lehetne értékes információhoz jutni, ami vizsgálattal a cefre tárolásának hatását lehetne megismerni, ugyanezeket a vizsgálatokat kierjedés után 1 – 2 – 3 hónappal elvégezve. Ez azonban megnégyszerezné a kezdeti homogén alapanyag igényt.

Az előbbi vizsgálat egy szép és hasznos diplomamunka lehetne valakinek, bár nagyon nagy munkával és jelentős költséggel járna.

Üdv, jó nedűt!

Előzmény: vasbicikli (109106)
bergerger Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109118

ja, a kép hozzá

bergerger Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109117

Még egy ötlet:  Ha az A-B közötti kapcsolatot átvariáljuk, sokkal könnyebb leszedni az olajat az "A" kamrából, nincs útban a cső. Tkp. lehetne a "B" kamrában lévő csőbe fokolót is tenni, de a finom eprüvettákban pont az a lényeg, hogy kevés alkoholt tud fokolni közvetlenül a hűtőből való kifolyás után. Itt csak az utolsó két liter átlagát mutatná, ami nem ad pontos információt az épp kifolyó alszeszre.

bergerger Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109116

A 3.37 liter az az összes folyadékra vonatkozik, ami a 60 mm szélességű ketyerében elfér, ha valóban azokat a szinteket veszi fel, amit rajzoltam.  Úgy gondoltam, hogy csak az "A" kamrába töltünk jeges vizet, az csak 0,74 liter. Nálad is és máshol is úgy olvastam, hogy nem nagyon kell utántölteni, mert csak az elején jönnek a rossz olajok. Az "A" kamra annyit tud, mint egy másfél literes félig töltött befőttesüveg.

Előzmény: snapszmester (109115)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109115

Nem értem a bontást.

Kezdetben jeges víz 3,37 l, vagy nem? 

Előzmény: bergerger (109114)
bergerger Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109114

Tán valami ilyesmi. Foxrudi méretei és SM elvei remélem, benne vannak.
Építő kritikák után módosítom.

Először kevésnek tűnt a 60 mm szélesség, kiszámoltam 100 mm-esre is, de nem tetszik.

szűrő szélessége:       60 mm          100 mm

jeges víz             0,74                 1,26

olajos alszesz     0,87                 1,47

szűrt alszesz       1,76                2,99
                                    3,37  liter       5,72 liter

Előzmény: foxrudi (109103)
barkócza Creative Commons License 2015.02.13 0 1 109113

Jól látod. A réz a cianidot oldott komplex formájában a cefremoslékban tartja. Nézd megy az 1x1-et, mi a cianidos pálinka kezelése.

Előzmény: Szomjas cápa (109102)
rézműves1 Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109112

...ha jól emlékszem, régebben a fokolók, 15°C-ra voltak kalibrálva...

Előzmény: öreg_néne_b (109108)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109111

Azért az meglehetősen lassú folyamat.

Előzmény: zsorsz (109110)
zsorsz Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109110

Az egyenlet lemaradt:

Előzmény: zsorsz (109109)
zsorsz Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109109

Ezt néztétek?

Vizes oldatban lassan hidrolizál. A hidrolízisekor ammónium-formiát keletkezik.

A cefre erjedésekor van ideje lebomlani.

öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109108

A súlynak a dimenziójánál 15*szerepel. Mi a pék fülét jelent???

Nem 15*, hanem 15° (Celsius). Ezen a hőfokon mérték. A fajsúly ugyanis változik a hőmérséklettel. Mértékegysége akkor g/cm3 volt.

Előzmény: Szomjas cápa (109099)
vasbicikli Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109107

"6-8-szorosa a mostani határértéknek"

Bocs, még bamba vagyok, csak 3-4 szerese.

vasbicikli Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109106

Pálinkában a megengedett HCN tartalom 70 mg/l, alkoholra vonatkoztatva.

A táblázatban 30-40 mg/100 g alk. körül voltak a max értékek. A sűrűség átváltással nincs kedvem tökölni, de ránézésre ez úgy 6-8-szorosa a mostani határértéknek. Egy ilyen pálinka fogyasztásánál már tényleg összemérhető nagyságrendű az alkoholmérgezés és a cianidmérgezés veszélye.

A cianidot a méréshez biztosan kidesztillálták a cefréből.  A mérés azon alapul, hogy savas közegből vízgőzdesztillációval kihajtják a HCN-t, valami reagensben elnyeletik,és fotometriásan mérik (valamikor huszon-x éve szennyvíziszapokban mértem, részletekre már nem emlékszem). A HCN gyenge sav (pKa = 9,2), tehát a pálinkafőzés körülményei között valószínű, hogy nem sok marad az üstben, nagyrészt átmegy a párlatba.

öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.13 0 0 109105

Szó nincs arról, hogy átszámolták volna.

sogi01 Creative Commons License 2015.02.13 -1 0 109104

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Előzmény: sogi01 (109084)
foxrudi Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109103

Nem,az egész űrtartalmát jelenti.

Pl egy 400l-es üsthöz a szűrő űrtartalma,kb 15l.(forrás:Snapszmester.)

Tehát neked egy 2-3 literes bőven jó.

Hűtővizet nem engedsz a szűrőbe,azt megtöltöd vízzel,abba folyik az alszesz,abban kihígul,majd az olaj kiválik,és felúszik a folyadék tetejére.a másik oldalon a pelenkák,lassítják az áramlást,de mechanikai szűrést is végeznek,és ami nem tud kioldódni az elsőben,a másodikban még tud.Általában nekem a textil után "tiszta"a textil előtt még válik ki olaj.

Van aki kívülről hűti a szűrőt,hogy állandóan hidegebb legyen a folyadék,mint a beérkező alszesz hőmérséklete.Te dobhatsz bele jeget az elején,téged nem köt a plomba.

Mivel az első rekeszben,majdnem teljes magasságban kb200mm van a folyadék,a másodikban ez a folyadékszint már kevesebb,mert ebből lejön 1,5-2 csőátmérő,és így kell a hossz a felúszáshoz,hely a textilnek nem beszélve arról,ide hígabb elegy érkezik tehát több idő kell hogy kiváljon az olaj.

Előzmény: tango5001 (109098)
Szomjas cápa Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109102

Nem valószínű. A cianid néhány vasvegyületét kivéve nem csapadék. saas közegben oldott gáz. Nincs elég ismeretem a viselkedéséről. Katalízis, oldatban maradó komplex vegyületek??? Vagy ténylegesen hibás mérés???

Jónéhány költséges laborvizsgálattal lehetne eredményre jutni, vagy csak kizárni bizonyos okokat, ami még cmindig sak közelebb visz az Isten tudja mihez.

Előző hsz utsó mondatom:

"Ha ezt a vizsgálatot elvégzik, lehet, hogy megtudom, mitől fájdul meg a fejem a palinkafőzéskor, amikor miligramm nagyságrendben kóstolom a pálinkát."

Utóirat: Vagy nem.

Előzmény: barkócza (109100)
foxrudi Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109101

Valamikor Te adtad meg a tiéd méreteit,és azt kicsinyítettem le 100l-eshez.Akkor azonnal így készítettem el.

Jobban szűr így,és ezt észre venni birs,narancs,mandarinnál,vagy a granny-nél is.

Van még jobb válaszom is!Nem szeretek mosni!:-)

Előzmény: snapszmester (109097)
barkócza Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109100

A réz megköti a cianidot.

Szomjas cápa Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109099

A táblázatban szerintem nincs szó arról, hogy 100 g cefrében mérték az adott értékeket. Szerintem ezek 100 g cefrére és 100 g alkoholra átszámított értékek. A súlynak a dimenziójánál 15*szerepel. Mi a pék fülét jelent???

A kérdés a 100 g alkoholra vetített ciántartalom. Ha ezt a cefre lepárlása után a pálinkából mérték, az eredmény biztosan nagyságrendileg hibás. A hidrogén-cianid halálos adagja 1 mg/testsúlykilogramm. Az eredmények alapján 4-5 deci ilyen pálesztől minden rendes lakodalomban pár ciánmérgezéses halálesetnek be kellene következnie, 10-20 intenzív osztályon kezelt mellett.

Ha ez a cefre alkoholtartalmára vetített ciántartalom a cefréből vizsgálva, a következő kérdést veti fel: 

Hová tűnt a cián, ha a cefrében sok van, a páleszben nagyságrendileg kevesebb, mert hát még nem hallottam a médiában pálesz okozta ciánmérgezésről?

1. Cefrében, moslékban maradt: Nem valószínű, mert forráspontja nagyon alacsony, a közeg meg savas.

2. Átkerül a nagyja a pálinkába. Kizárt, mert a magozatlan ceféből sem halálos a pálinka.

3. A lepárlás alatt van a deflegmáció, ahol a víz meg egyéb magas forráspontúak mennek vissza az üstbe, a hűtő, ahol az alkohol-víz ilyen - olyan arányban leválasztódik, de mi a továbbmenő??? Arra megy a ciánhidrogén java része???

Snapszmester: Nem tudom, mi a pálesz megengedett ciántartalma, és nálad mit mértek ilyen - olyan esetekben?

Összasségében: Van néhány kérdés, kérdőjel. Legjobb lenne ezt a vizsgálatot megismételni, előre pontosan kidolgozott feltételek mellett.

Ezt a vizsgálatot újra pontosan megtervezett körülmények között el kéne végezni. Ha ezt a vizsgálatot elvégzik, lehet, hogy megtudom, mitől fájdul meg a fejem a palinkafőzéskor, amikor miligramm nagyságrendben kóstolom a pálinkát.

Jó nedűt: Szomjas cápa

Előzmény: öreg_néne_b (109086)
tango5001 Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109098

Szia,

Lennél kedves válaszolni a 109074. hsz-re...?????

Mert mint látom, eddig senki sem válaszolt rá.......

Furcsa......

Előzmény: foxrudi (109094)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109097

Minek kellene két cella otthonra? Ki kell mosni főzés után.

Előzmény: foxrudi (109094)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109096

A weboldalamon.

Előzmény: Deniel17 (109093)
foxrudi Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109095

Akkor ok!:-)

Előzmény: zsuzska60 (109092)
foxrudi Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109094

Tippet tudok adni.60mm széles,220mm magas,és 350-400mm hosszú.Az első cellát kb 80mm hosszant válaszd le

Előzmény: Deniel17 (109093)
Deniel17 Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109093

Működő,bevált mintára kozmaolajszűrőt szeretnék csinálni magamnak.Visszaolvastam sok oldalt,keresgéltem neten is.100 literes üsthöz kellene,amiből szeretném csinálni:1,5 mm saválló lemez és 3/4 saválló cső.

Láttam valahol hogy a cső nem u alakra van meghajlítva hanem állítva van,és oldalról ráhegesztve a befolyó.Ez határozza meg a szintet is ha jól értelmezem.Ez jó megoldás?Igazából ugyan úgy működik nem?

Valami hasonló terv van valakinek méretekkel esetleg?

zsuzska60 Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109092

de látta!

Előzmény: foxrudi (109088)
foxrudi Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109091

Akkor sem lesz már abból jó ízű cuccos!Vagdosd ki a rossz részeket!

Előzmény: nornberg (109090)
nornberg Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109090

Sziasztok,azt szeretném kérdezni egy hozzáértőtől hogy ha van egy csomó almám ami kicsit foltosan meg van rohadva,és nem szeretnék vele babrálni mert csak pici foltokban vannak a hibák rajta,akkor mondjuk megfőzhetem-e hogy a bacik elpusztuljanak,és ezt a főtt almát cefrézném be(pektinbontó,élesztőtápsó,citromsav,fajélesztő).Szóval ebből lehetne jóízű pálinkát főzni,vagy felejtsem el?

Babar66 Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109089

Ez számomra egy szívet melengető írás!

Mennyire nem tudunk "pontosan" mérni, még hiteles labor műszerekkel sem, nemhogy T-gazdaságos saccolókkal!

A pálinkás összefüggés már csak hab a tortán.

Üdv!

Előzmény: Szomjas cápa (109075)
foxrudi Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109088

Szia.Ha tudod értesíteni Zsuzska 60-t légyszi szólj neki,hogy holnapra várja a postást.Emilét még nem látta.

Előzmény: Miklós1 (109087)
Miklós1 Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109087

Szia vasbicikli!

Ha nem olvasol freemail-t akkor írj léci:-)

Miklós1

Előzmény: vasbicikli (109085)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109086

A főzés nem került szóba, a fejléc szerint az értékek 100 g cefrében mértek.

Nem tudom, hogyan magozták, és a magozás közbeni szennyezésre, levegőzésre gondolok...

Előzmény: vasbicikli (109085)
vasbicikli Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109085

Tanult kollégáim már lelőtték előlem a lehetséges konklúziók nagy részét.

A magozás - cián összefüggés várható volt. A zúzott vs. ép magú minták nagyjából egyforma ciántartalmának értelmezéséhez jó lenne tudni, hogy maggal is főtt, vagy csak azon erjedt az anyag, és hogy meddig állt főzés előtt.

Azzal nem tudok mit kezdeni, hogy a magozottakban szignifikánsan magasabb az EtAc (és ezzel összhangban észrevehetően alacsonyabb az alkohol), mint a magozatlanokban. Itt is jó lenne többet tudni  a kísérleti körülményekről. Így a pucér adatok alapján az a következtetés kínálkozik, hogy az ecetsavbaktériumok rosszul tolerálják a ciánt, de ez csak találgatás.

Még egy dolog szúrt szemet, mégpedig hogy az összes cukorhoz (invert + szaharóz - maradék) viszonyítva a közönséges szilvánál legjobb az alkoholkihozatal, a többinél kb. 20 %-kkal alacsonyabb (rendre 0,50, 0,39, 0,39).

Előzmény: öreg_néne_b (109076)
sogi01 Creative Commons License 2015.02.12 -1 0 109084

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Előzmény: sogi01 (109043)
zsorsz Creative Commons License 2015.02.12 0 0 109083

Ezzel betetted a bogarat,előszedtem az 1éves kökénypáleszt és tényleg,eltűnt az a harsány aroma,de mégis karakteres, nagyon finom.Azt hiszem ezt is benevezem.

http://www.piliscsev.hu/content/megh%C3%ADv%C3%B3-2015-%C3%A9vi-3-s%C3%A1ris%C3%A1pi-t%C3%A9rs%C3%A9gi-ny%C3%ADlt-p%C3%A1linkaversenyre

Előzmény: Szomjas cápa (108916)
nemcharlie Creative Commons License 2015.02.11 0 0 109082

Ilyen rémhírterjesztő linkre én, nem kattintok!

Előzmény: nyikj (109045)
barkócza Creative Commons License 2015.02.11 0 0 109081

Jaja, néha az ember megdöben rajta, hogy az öregek estéem meg hápéelcé nélkül mennyi mindent ki tudtak találni. Amit aztán elfelejtettünk, és újra föl kellett fedezni.

Nem hinném, hogy nem gondos és körültekintő munka eredménye ez a táblázat. Az ecetsav kissé zavar, hiszen nekünk már, ha jól lezárjuk, és erjedés után rögtön főzzük, elhanyagolható az ecetsav meg az etil-acetát.

Szomjas cápa Creative Commons License 2015.02.11 0 0 109080

100 éve a vizsgálatot végzőnek erre volt lehetősége. A vizsgálatából ÉRTÉKES következtetésre lehet jutni:

-Magozni célszerű a szilvacefrét.

Ha lehetőség van rá (mindenféle toxikológiai  okok miatt) erősen javasolt a csonthéjasokat a mag túlnyomó többsége nélkül főzni. Ha a pálesz ciántartalma esetleg az együttes főzés ellenére is egészségügyi határérték alatti lenne, akkor is, mert nem jelent érdemi munkát a mag túlnyomó többségének eltávolítása.

Visszatérve a táblázatra: Nincs ÉRTÉK, csak mérési adat, amit ilyen - olyan hibák terhelhetnek. A mérési adatok elemzése is egy szakma.

Előzmény: snapszmester (109078)
Szomjas cápa Creative Commons License 2015.02.11 0 0 109079

Üdv.

Az adott korban az adott célra az adott személynek az adott eszközök - módszerek csak meglehetősen korlátozottan álltak rendelkezésre. Eez ma is igaz.

Jó nedűt - és ez a fő cél.

snapszmester Creative Commons License 2015.02.11 0 0 109078

Köszönöm mindkettőtöknek. Kicsit közelebb kerültem a témához.

Előzmény: Szomjas cápa (109077)
Szomjas cápa Creative Commons License 2015.02.11 0 0 109077

Elb...tam:

"Van olyan, hogy alsó mérési határ, ami alatt a mért érték csak nagyon korlátozottan használható"

helyett:

Van olyan, hogy alsó mérési határ, ami

környezetében

a mért érték csak nagyon korlátozottan használható

A lónak négy lába van, mégis megveri a szódás.

öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.11 0 0 109076

Emlékeim szerint a fórumon vannak vegyészmérnökök is, kérem véleményüket.

Nem mérnök, TTK-s vegyész vagyok. Nem mentem szakmai részletekbe, de már írtam a véleményem.

Egyébként abban a korban igen körültekintő vizsgálatokat is végeztek, a klasszikus analitika alapjait akkorra már lerakták. Olvastam abból a korból pl. olyant, hogy valaminek a súlya ... gramm, levegőn, sárgaréz súlyokkal mérve.

Szomjas cápa Creative Commons License 2015.02.11 0 1 109075

Tiszteletem!

Sokan reagáltak, amíg kiszenvedtem, de csak leírom:

Nem laborvizsálatokat végzőként, hanem ivóvvízkémiai laboreredményeket napi rendszerességgel elemző, értékelő személyként próbálom elemezni az eredményeket. Bocsánat a későbbi hosszú off típusú hasonlatokért, de máshogy nem tudom magyarázni az egyes paraméterek változását. Megpróbálom minimálisra szorítani.

Egy vizsgálati eredményt sok minden befolyásol, pl.

-a mintavétel módja

-a minta tárolása

-a vizsgálati módszer

.

Mindegyiknél lehet elkövetni hibákat, a mintavevő és a vizsgálatot végző legnagyobb gondossága ellenére. Ez lehet, hogy nem is elkövetett hiba, egyszerűen a vizsgálati módszert kidolgozók figyelme nem terjed ki minden befolyásoló paraméterre és azok kiküszöbölési módjára, vagy annak a hibalehetőségnek az elhárítása általánosságban megfizethetetlen költségeket jelentene. Végzünk (természetesen nagyon ritkán) olyan módszerrel ivóvíz kutaknál vízmintavételt, ami a „megtöltöm a palackot a csapnál” módszerhez képest kb. 100,000, Ft többletköltséget jelent, de ezzel olyan információkhoz jutunk, aminek értéke ennél nagyságrendekkel nagyobb. Ezeknél a mintavételeknél olyan mintakonzerválás mellett, amelyeknél garantáltan nem változhat az adott kémiai paraméter, két hetes eltéréssel ismételten elvégeztetem ugyanezen mintáknak a laborvizsgálatát, amiből a laborvizsgálati szórására lehet következtetni. Ezeket már nem részletezem, Off-a-köbön lenne.

A mintában kémiai változások mehetnek végbe a mintavétel időpontjától a vizsgálat elvégzéséig, amit a laborvizsgálat kimutat. Pl. egy folyamatosan termelő ivóvízkutunkban a laborunk gyakran mutat ki minimális nitrit és nitrát mennyiséget, holott az adott vízben ez kémiai képtelenség, de ezek a szennyező anyagok a laboratóriumi vizsgálatkor már ténylegesen a mintában voltak - a mintában keletkeztek a mintavétel óta.

Sajnos a mérési eredményekből sok fontos előzményre nem lehet következtetni. Pl. egyszeri mérésekről van-e szó, vagy több mérés átlagáról? Saját hibámon is megtanultam, hogy egy mérés nem mérés.

Nincs információ a mintavétel és a laboratóriumi vizsgálat technikai lebonyolításáról és a vizsgálati módszerekről sem. Ezeket ismerve az eredmények szórására itt-ott lehetne adni érdemi fizikai, kémiai, esetleg biokémiai magyarázatot.

A korabeli vizsgálati módszerek pontossága (kimutathatósági határ, stb. számomra nem ismert, de egy-két nagyságrenddel a jelenleg alkalmazott kromatográfiás módszerek alatt van.

A mérésről, mint olyanról általában: Van olyan, hogy alsó mérési határ, ami alatt a mért érték csak nagyon korlátozottan használható. Pl. lehet, hogy egy 500 g maximális terhelhetőségű, 0,1 g osztásközű mérleg csak 5 g és 500 g között hitelesíthető. Pl. egy kémiai vizsgálati módszer, ahol egy anyag koncentrációja egy adagolt vegyszer által kiváltott kémiai reakció által okozott színátmenet időtartamával arányosítható, kis koncentráció esetén pl. a vizsgálatot végző személy figyelmétől, stopperórát megnyomó reakció idejétől is függően csak korlátozottan értékelhető.

Van olyan is műszereknél, hogy ismétlési pontosság. Pl. egy 200 g méréshatárú, 0,1 mg pontosságú mérleg (ami egyébként csak 1 mg osztásközre hitelesíthető) pár tized mg eltérést mutat ugyanannak a tömegnek egymás utáni mérésénél ( a műszer "zaja".

Az, hogy egy műszer hitelesíthető, meg csak azt jeleni, hogy egy megadott tartományban a megadott hibahatáron belül mér, vagy méri az etalonokat.

Az adott táblázat értékelése:

-Ismeretlen mintavételi és mérési körülmények, módszerek, kevés számú vizsgálat

-A zúzott magú cefréből kb 10 %-kal nagyobb a párlat ciántartalom, a közönséges szilva esetében a fordított eredmény akár a minták felcseréléséből is eredhet.az adott paraméter vizsgálatánál. A kevés mintaszám pl. ezt sem zárja ki.

-A mirabella minták ecetsav és ecetsav-etilészter tartalmának szórása hibás mintavételre, vagy mintatárolásra utal (nem megfelelően homogenizált alapanyagból történő mintavétel, vagy biokémiai reakciók a mintavétel és vizsgálat közben.

Emlékeim szerint a fórumon vannak vegyészmérnökök is, kérem véleményüket.

Jó nedűt : Szomjas cápa

Előzmény: snapszmester (109057)
tango5001 Creative Commons License 2015.02.11 0 0 109074

Örülök,hogy feljött ismét ez a téma. :-)

A Te általad készített --SM által lektorált- szűrő, amit én is készíttetni fogok.

Lenne egy kérdésem:

Az első rekesz-- ahová érkezik az alszesz-- zárt alulról. 

Stimt.

Átvezető cső alulról viszi át a második rekeszbe az oldatot.

Stimt.

Második rekeszben van mechanikai szűrés.

Stimt.

Amikor arról ír a fáma,hogy üst űrtartalom 3%-a az ideális méretű

a  szűrésnél, akkor itt lényegében CSAK AZ ELSŐ rekesz űrtartalmáról van

szó,ugye...??? 

Legalább is logikusan....szerintem.

Persze az olyan szűrőknél ahol 1mm-es hézagot hagynak az elválasztó fal

és a fenéklemez között, OTT AZ EGÉSZ szűrő űrtartalom /első és második rekesz

együttesen/ adja ki a 3% méretet,mert értelem szerűen ott a hideg hűtővíz

betöltésnél mindkét rekeszben egyből ott van. 

Jól értelemezem...??? Vagy nem...???

Ezen gondolatmenetet követve az nem világos nekem a Te féle szűrődnél,

/ alulról zárt elválasztó fal/ ,hogy miért veszed kisebb méretűre az első

rekeszt és miért hosszabbra,nagyobb méretűre a második rekeszt...????

Mert ugye a vízmennyiség, a mélység,a hígítás,hőmérséklet valósítja meg

a kozmaolajok felúszási, különválási elvét. 

Előzmény: rézműves1 (109072)
murasake Creative Commons License 2015.02.11 0 0 109073

Köszi a választ, örülök, hogy nem vetted zokon, hogy vitázom.

Most alaposan megnéztem a Szöllősi féle szűrőt, valóban más elv szerint működik.

Még annyi nem világos, hogy a szűrőbetétek után a fal teljesen zárt.

???

Részemről a "méregdrágarobotkutyapacemakerszűrő" téma nyugvópontra ért. :)

Előzmény: rézműves1 (109072)
rézműves1 Creative Commons License 2015.02.11 0 2 109072

...nem is nagyon tudtál volna tévedni, hiszen oda is írtam..DD...

...az a sematikus rajz, a "módosított Szöllősi-féle szűrő"-t mutatja, amit a kisüsti főzdékben gyakorta használnak és azt a Snapszi oldaláról töltöttem le...

...az egész szűrőházhoz képest, valóban az első "rekesz" az itt is kisebb, de gondolj bele, ez egy zárt rendszer, tele plombákkal...ezt csak a finánc nyithatja ki, jegyzőkönyvezés után "néhanapján"...van fogalmad mennyi "dzsuva" gyűlik itt össze a cefréből??...

...itt nem lehet a nyitott felszínre szalvétát, vagy papírzsepit dobni, hogy az olajat leszedje a főzőmester...és a főzés végeztével sem mosogathatja el a szűrőt, mint ahogy azt mi otthon tehetjük...az első akna egyébként arányaiban illeszkedik a főzőhöz és a nagyobbik felét úgy kellett neki kialakítani, hogy a ferdén álló szűrőlapok legyenek a "papírzsepik"...

...csak itt a folyadék mozog lassan és ami olaj, az elsőből átjutott a "szivócsövön" keresztül, az ezekre a ferde lapokra tapad rá...

...a mi kisméretű főzőinkhez, amúgy sem célszerű méretarányosan, pont ezt lekicsinyíteni, de jó közelítéssel, egy 15-20-centi magas, legalább 10-centi széles, 22-25-centi hosszú szűrő, már jól működhet...

Előzmény: murasake (109064)
broccolino Creative Commons License 2015.02.11 -1 1 109071

Egy bizonyos ellenzéki pártnak kedvenc vesszőparipája a szabad pálinkafőzés, és most láthatóan előre dörzsöli a markát, hogy majd jól megbüntetik Mo-t, hiába szigorított a pálinkafőzés szabályain. De semmi konkrétum.

Előzmény: szilvakukc (109070)
szilvakukc Creative Commons License 2015.02.11 -1 2 109070

Hülye ellenzéki duma!

foxrudi Creative Commons License 2015.02.11 0 0 109069

Ha rám is értetted,akkor adj egy címet,és küldök kóstolót valamiből.

Nem értem a célzást,elég általános,mert mindenkinek a saját "lova" a kegyszere.Nem?

Előzmény: zsuzska60 (109065)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.11 0 0 109068

Jogos, abban az időben nem a friss cefréket főzték. Keresek magyarázatot a könyvben, ha van este felteszem.

Összetört maggal nincs tapasztalatom, de magozott és maggal főzött között nem találtam különbséget cián szempontjából.

Előzmény: öreg_néne_b (109067)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.11 0 0 109067

Az ördög a részletekben lakik. :)
Arról például nincs infó, hogy meddig állt a cefre a mérés előtt. Nem tűnik valószínűnek, hogy egy hetes erjesztés alatt a maghéjon keresztül is ugyanannyi cián oldódik ki, mintha össze lenne törve.

Előzmény: snapszmester (109062)
murasake Creative Commons License 2015.02.11 -2 1 109066

:)

Én is.

Előzmény: zsuzska60 (109065)
zsuzska60 Creative Commons License 2015.02.11 -3 2 109065

én már úgy megkóstolnám azokat a jó pálinkákat, amiket ezekkel a kegyszerekkel készítenek a tisztelt fórumtársak :-)

Előzmény: murasake (109064)
murasake Creative Commons License 2015.02.11 -1 1 109064

Akkor kunkorodjon a téma tovább.

Többen írták, hogy a vízszintes felület nagysága milyen fontos és hogy legyen helye "kiterülni" a kozmaolajnak. Ez a rajz ebben a dologban úgy tűnik, nagyon hasonlít a "zártszelvény horrorra", mert ennél is egy álló akna van erre a célra (ha nem tévedek az értelmezésben, mert ahol a leeresztő van ott kell lennie az olajnak is:).

Akkor most hogy is van ez? A másé az nem jó, ellenpéldaként a saját, ami viszont szintén zenész...

:)

Előzmény: rézműves1 (109054)
zsuzska60 Creative Commons License 2015.02.11 0 1 109063

úgy mutatja a táblázat, ahogy én is csinálom:

maggal kell cefrézni :-)

snapszmester Creative Commons License 2015.02.11 0 1 109062

Engem is, azért akarom megkérdőjelezni a vizsgálat formáját. Kár hogy nincs friss adat, nekem nincs.

Előzmény: öreg_néne_b (109061)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.11 0 0 109061

Engem az lepett meg, hogy a ciántartalom szempontjából mindegy, hogy a mag össze van-e törve.

Előzmény: snapszmester (109060)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.11 0 0 109060

Legyen a mentsége hogy 1918-ban publikálta. Azt nézd meg van e valami haszna most.

Előzmény: öreg_néne_b (109059)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.11 0 0 109059

Több mérést kellett volna végezni, mert egy mérés nem mérés.

A magozott gyümölcsből készült cefrében sokkal több ecetsav és etil-acetát keletkezett, mint a magozatlanban. Ez a hatás a ringló esetében sokkal kevésbé volt erős.

A maggal együtt erjesztett cefrében nagyságrenddel több ciánhidrogén keletkezett, függetlenül attól, hogy a magok össze voltak-e törve.

Minden mérési adat sokkal több jegyre van megadva, mint amilyen a mérés valódi pontossága.

snapszmester Creative Commons License 2015.02.11 0 0 109058

A méretezésem is meg van nálad. Felteszem a weboldalamra, ha elküldenéd.

Előzmény: rézműves1 (109054)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.11 0 0 109057

Segítsétek értelmezni. Szerintem fontos adatokat tartalmaz.

rézműves1 Creative Commons License 2015.02.11 -1 1 109056

..."Egyébként nem tudok napirendre térni a zártszelvény-horror felett"...

...nem vagy egyedül..DD...azért valamire az is jó lehet..:)...hogy egy "gőzhajó-modellező"

barátom kedvenc mondását idézzem..."nagytestű kutyák megdobálására kiváló"..:):):)...

Előzmény: Szomjas cápa (109052)
Füredi1 Creative Commons License 2015.02.11 0 0 109055

Újabb kérdésem lenne! Duplafalú üst belső falának és aljának találkozásánál (alsó kör alakú sarok) szeretnék biztosra menni. A kialakult kör alakú alsó sarkot szeretném megerősíteni, mivel a sisak felkerülését (forrasztását) követően már nem lesz lehetőség a javítgatásra. Kézenfekvő dolog lenne, hogy hegesszem körbe belülről is. De én inkább a kisebb hőterhelés miatt a keményforraszra gondoltam. Sárgaréz pálcám van amivel meg tudnánk ezt tenni. Tudom, hogy a sárgaréz nem igazán főzőbe való de erre van lehetőség. Mennyire teszek rosszat magammal ha sárgarézzel futattám végig az alsó sarkot, vagy rakaszkodjak mindenképpen a hegesztéshez?

rézműves1 Creative Commons License 2015.02.11 0 0 109054

...látom, miközben írtam, többen leírtátok a lényeget...Snapszi is mindig ezt hangsúlyozta, hogy a kozmaolaj szűrésnél két fontos dolog van:

---a hűtés (hideg víz, jégkocka)...

---és a kihígulás...

...az a rongy pedig, amit utána esetleg még beleteszünk a második rekeszbe, az az áramlás lassítására (cefrefőzéskor) és a durva szűréshez kell...

Előzmény: Szomjas cápa (109046)
Szomjas cápa Creative Commons License 2015.02.11 0 0 109053

Bocs a belevauért, de látom, a következtetéseink azonosak. 

Előzmény: rézműves1 (109051)
Szomjas cápa Creative Commons License 2015.02.11 -1 1 109052

Természetesen a hígítás utánra gondoltam. Az oldatban levő kozmaolaj nem úszik fel.

Elmélet: Meg kell határozni, melyik az a minimális cseppméret, amit fel akarunk úsztatni. A felúszási sebesség cseppméret és sűrűség különbség függő. Az áramlásban ennek a cseppméretnek kell az olajfogó végére jutva az olajfogó felszínére érni adott maximális folyadékhozam mellett (amiből egy vízszintes áramlási sebesség számítható). A beömlésnél, elfolyásnál meg kell növelni (hosszirányban) a számított méretet, hogy az "üzemi" vízszintes keresztmetszetben az áramlás mindenképpen lamináris legyen.

Szerintem nem érdemes feltalálni a csőben a lyukat: Ha egy adott üstméretnél (amihez egy adott optimális fűtésteljesítmény és ehhez egy adott alszeszhozam tartozik) van egy jól működő kozmaolaj leválasztó, azt kell lemásolni, adaptálni, nem éri meg a munkát, kísérletezést méretezni a készüléket. Megtette azt előttünk más. 

Egyébként nem tudok napirendre térni a zártszelvény-horror felett.

Jó nedűt!

Előzmény: bergerger (109050)
rézműves1 Creative Commons License 2015.02.11 0 1 109051

..."Utána lehet szűrőt tervezni/csinálni"...azért nem kellene a meleg vizet feltalálni..DD...

...gyanítom, hogy ez a Szöllősi, nem a WC-n ülve találta fel a róla elnevezett kozmaolaj szűrőt...biztos vagyok benne, hogy alapos kutatások és sok kísérlet előzte meg a bevezetését a főzdékben...a működését pedig Snapszi, többször is elmagyarázta itt a fórumon és a metszeti képe is megtalálható az Ő oldalán...

...arról is beszéltünk már többször, hogy a kozmaolaj, (mivel a 6-nál magasabb szénatomláncú alkoholok családjába tartozik) nem egészen úgy viselkedik, mint az olajok, vagy a zsírok...

...ez azért lényeges, mert vannak, akik úgy gondolják, hogy ha egy hasonló szűrőt csinálnak, mint pl. az autó mosóknál, vagy a szervizek merülőgátas beton keszonjai, ahol a gát alatti résen megy át a víz, akkor jó úton járnak...

...csakhogy ez tévedés, mert a kozmaolaj másképpen viselkedik, mint az ásványolaj, mert utóbbi nem oldódik be a vízbe és rögtön felúszik a tetejére, a víz hőfokától függetlenül...

Előzmény: bergerger (109044)
bergerger Creative Commons License 2015.02.11 0 1 109050

A kezdeti tömény alkoholban vannak a gonosz olajok, nem "pelyhes", hanem oldott állapotban: oldat, nem keverék. Ebben talán különbözik a klasszikus autómosó olajfogójától, ahol a vízben olajcseppek úsznak, alkohol és oldott állapot nem nagyon van. Számomra a higítás/hűtés tűnik egyelőre a fontosnak, abba az irányba kell majd elvinni az elméletet.
Nagyon valószínű, hogy arányos kicsinyítés nem működik (ha emléxik még valaki Pirx kapitány terepasztalon billegő mosóporos dobozaira, "mint holdjáró" a 70-es évek tv-jében, már akkor is röhögtünk).

Csak a rutinos főzők tapasztalatai adhatnak gyógyírt.

Előzmény: Szomjas cápa (109046)
stefán50 Creative Commons License 2015.02.11 0 0 109049

Mit ír?:     Számunkra csak rosszat.

Előzmény: öreg_néne_b (109047)
stefán50 Creative Commons License 2015.02.11 0 0 109048

Zártszelvényes csodaszűrő: Ha a középső részbe mielőtt átbukik a folyadék beépíteni egy vízszintes  szűrőt,így alul a szűrőn maradna az elsőből átszökött olaj maradék.Lehet,hogy nem sok értelme, csak az előbbi írásokat tovább gondolva....

öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.11 0 0 109047

Ilyen linkre nem kattintok. Mit ír?

Szomjas cápa Creative Commons License 2015.02.11 0 0 109046

Tiszteletem!

Megerősítve. Az olajcseppek felúszáshoz, felúsztatáshoz megfelelő nagyságú vízszintes keresztmetszet (felület) kell (hidraulika!!!). Elméletileg kizárólag a felület számít, gyakorlatban még sok minden más is. Ennél a zártszelvényes akárminél ez nagyon kicsi. Ez a "kozmaolaj leválasztó" kb. annyit ér, mint múmiának a pacemaker.

Olajfogót (pár 10 m3-es méretűt) 30 éve méreteztem utoljára, ennyire emlékszem belőle. Szerintem a reggeLink-ben (de a fórumon biztosan) van méretekkel ellátott rajz kozmaolaj szűrőről. Nagyon kis főzőnél nincs értelme, ott a hígítás - fagyasztó eljárás szerintem célszerűbb, mint egy arányosan kicsinyített kozmaolaj leválasztó.

Jó nedűt!

Előzmény: bergerger (109044)
nyikj Creative Commons License 2015.02.11 0 0 109045

Pálinka szabadsággal kapcsolatos tegnapi hír:

http://goo.gl/fkeo78

bergerger Creative Commons License 2015.02.11 -1 1 109044

A zártszelvényes drágaság tényleg csak gézen keresztüli szűrést tud csinálni. Hiányzik belőle az az elv, hogy a belecsordogáló alszeszt lehűteni és higítani, akkor úszik fel a kozmaolaj a felszínre. Ehhez nyilván hely (felület) is kell. Sokféle véleményt olvastam már, hogy mekkora a helyes térfogat.
A tiéd tudja, látszik a második képen az olaj, itt nyilván kézi eltávolítás van, a másik cellában a két szűrő végzi azt el, amit az OLX-es csoda a szűk celláiban.
Én pont erre voltam kíváncsi: az elvekben meg lehet-e állapodni, hogy mi a helyes? Utána lehet szűrőt tervezni/csinálni.

Az eprüvetta alszesznél talán nem is fontos, a rajzot egy erre vonatkozó korábbi kérdés után kezdtem el csinálni, így a kérdés mégis hasznos volt   :-)

Előzmény: foxrudi (109041)
sogi01 Creative Commons License 2015.02.11 0 0 109043

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Előzmény: sogi01 (109007)
zsorsz Creative Commons License 2015.02.11 -1 1 109042

Nahát,a csuda gondolta volna,az a vékonyan csordogáló alkesz akkora süvítést tud csinálni?

Előzmény: szilvakukc (109039)
foxrudi Creative Commons License 2015.02.10 0 1 109041

No!Akkor melyik a szűrőképesebb??Nem akarom elhinni hogy az a totem oszlop többet tud mint az enyém.

foxrudi Creative Commons License 2015.02.10 -1 1 109040

Gondolom úgy akartad írni,mit akarnak ezzel??

Mert én is azt magyarázom,hogy ratyi az egész!!

Előzmény: szilvakukc (109039)
szilvakukc Creative Commons License 2015.02.10 -1 1 109039

Az egésznek semmi értelme! Nem is értem, mit akartok ezzel? A kozmaolajszűrőnek az a lényege, hogy minél nagyobb tere, és ideje legyen a cuccnak feljönni a vízszintre, és szétterülni. Ezeken a szűk lyukakon, csak átsüvít az összes. Ha teletömitek rongyokkal, mechanikai szűrőnek jó.

Előzmény: foxrudi (109038)
foxrudi Creative Commons License 2015.02.10 -1 0 109038

Mivel az olaj a folyadék tetején úszik,ezért a középső kamrának semmi értelme.Azt nyugodtan ki lehetne hagyni.

A szélső kamrában is a felszínen marad,ahogyan a középsőben,és a másik szélsőben.

Szélsőből középsőbe,olaj nagy része a szélsőben marad.középsőből a másik szélsőbe,onnan az összes olaj átfolyik a felszínen,és az utolsó kamrában telítődik.

Ez nem Spanyol viasz!

Előzmény: bergerger (109032)
zsorsz Creative Commons License 2015.02.10 0 1 109037

Cefrefőzéskor k.olaj szűrő,finomításnál eprüvetta-ként nem használható?...csak kérdezem.

Előzmény: envision (109035)
sogi01 Creative Commons License 2015.02.10 0 1 109036

Lájk :-D.

Én legalább nem vonyítok....,hogy Te Úristen most mi lesz?!    :-DDDD

Előzmény: Tucso69 (109027)
envision Creative Commons License 2015.02.10 -2 1 109035

Ez szerintem egy kizálólag filters kozmaolajszűrő , vagyis amit a filter nem szűr meg az első illetve harmadik cellában az oldott állapotban marad az alszeszben,vagyis tök mindegy hogy a gátak a harmadik  cella előtt ,alul vagy felül engedik át az alszeszt ,semmi nem fog felúszni a tetejére....szerintem.

Így lenne  értelme a fokolónak , bár szerintem elég lassan reagálna .

Nem hiszem hogy szükséges ezt a két eszközt kombinálni ,a kozmaolajszűrő az alszesz lepárlásakor szükséges , az eprüvetta-nak  pedig inkább a finomításkor vesszük nagyobb hasznát.

Bár ....kinek mi...:)

Előzmény: In Lak'ech (109024)
murasake Creative Commons License 2015.02.10 -1 1 109034

Sok mindenre gondolt  szaki az biztos.

Ez nagyon jó rajz amit feltettél a méretekkel. Én a 18cm körüli akna mélységet találom egy kicsit kevésnek; vajon elég ez a fokolónak? A vége felé már biztosan, amikor kiemelkedik. :)

Előzmény: bergerger (109032)
zsorsz Creative Commons License 2015.02.10 0 0 109033

Ja,akkor ezek szerint én értettelek félre,bocsi!:)

Előzmény: murasake (109031)
bergerger Creative Commons License 2015.02.10 -1 0 109032

Már majdnem megbátorodtam, hogy minek a középső kamra...

Gondolom azért, hogy ott fel kell jönnie az összes anyagnak, utána fordul csak be felül a metszetrajzon a bal szélső kamrába.  A lényege, hogy mindig lefelé halad a szűrőkön az alszesz, így talán kényelmesebben akad fenn a kozmaolaj felülről lefelé...a szűrő cseréjekor is helyes irányba húzzuk ki: a húzás irányába eső oldalon vigyorog az olaj, nehezebben válhat le.

Nem biztos, hogy ezek a dolgok fontosak, de szimpatikusabb, mint ha a szesz felfelé verekszi át magát a szűrőn... a középső kamrát lehet, hogy le lehet redukálni epruvetta munkahengerré, de szükség van rá.

Előzmény: murasake (109029)
murasake Creative Commons License 2015.02.10 0 0 109031

Ezt most nem értem. Én is erről beszélek! :)

Előzmény: zsorsz (109030)
zsorsz Creative Commons License 2015.02.10 -3 0 109030

Nézd csak vissza a rajzot!...alul ott van "állítható magasságú láb", a Kolléga ügyel a részletekre.

Előzmény: murasake (109029)
murasake Creative Commons License 2015.02.10 -2 0 109029

Szerintem is így jó, én biztos megcsinálom. Egy valami apróságról mindenki megfeledkezett, pedig ez is az univerzalitását fokozza; az állítható magasságú láb. Máris nem kell az alátett edényeket, szűrőket dobozokkal, deszkákkal, téglával polcolgatni, hogy jó szintben álljanak...

Előzmény: zsorsz (109028)
zsorsz Creative Commons License 2015.02.10 -1 1 109028

Gratula!Nekem teccik,így jó ahogy van,a kozmaolaj leszedést sem kell túlzásba vinni,hacsak nem akarjuk a pálinkát kiherélni.

Előzmény: bergerger (109022)
Tucso69 Creative Commons License 2015.02.10 0 1 109027

Ne keverd!

Vagy tejet iszol, vagy pálinkát! :-)

Előzmény: sogi01 (109012)
In Lak'ech Creative Commons License 2015.02.10 0 0 109026

És ebben az esetben a gézt /ami egyébként nem kéne, hogy újdonság legyen) a bal első kamra helyett a középsőbe tenném, és akkor helyreállna az egyetemes rend. Persze az eredeti rajzzal jó helyen van a géz, csak az szerintem nem tökéletes megoldás.

Előzmény: In Lak'ech (109025)
In Lak'ech Creative Commons License 2015.02.10 0 0 109025

Előzmény: In Lak'ech (109024)
In Lak'ech Creative Commons License 2015.02.10 -1 1 109024

Ez azért vérzik egy sebből. Ha ugyanis a piros körnél a válaszfal leér az aljig, akkor ugyebár fölülről táplálkozik a következő kamra. És mivel az a fránya kozmaolaj kisebb sűrűségű, hát frankón átfolyik a következő kamrába, adva ezzel egy nagy büdös pofont annak a bizonyosnak.

Előzmény: bergerger (109022)
norris53 Creative Commons License 2015.02.10 0 1 109023

Ez azért kozmaolaj szűrésre legalább olyan jó mind az eddig látott kegyerék - az ár viszont marhaság :-)

Hal úr > tól idézve hulladékból meg építhető :-)

bergerger Creative Commons License 2015.02.10 -1 0 109022

fog ez menni

Előzmény: snapszmester (109015)
bergerger Creative Commons License 2015.02.10 0 0 109021

a képet külön kell tölteni, afene

bergerger Creative Commons License 2015.02.10 -1 0 109020

Nem fogtam kézbe a kozmaszűrő szerkezetet, a mellékelt rajz csak a korábban feltett hirdetés képe alapján készült, meg némi saját gondolkodás, hogy hogyan működhet. A géz-szűrő rendszerét csodálom, az nagy ötlet. Jó lenne tudni, hogy mennyire működik...

Kezdőként jól viselem a kritikát, ha valakinek ötlete van hozzá, jöhet. Vitassuk meg, a végén közzétehetünk egy rendes gyártási rajzot.

A rajzon a középső kamrát én növeltem meg 80.80.1,5 re, a képen még az is 80.40.1,5 lehet:  fokoló elférhet benne (ha jó a gondolatom), illetve könnyebb még szalvétával, vagy kanállal kozmaolajakat gyűjteni manuálisan.

rézműves1 Creative Commons License 2015.02.10 0 0 109019

...azért az olyan is...egy vidéki ismerősöm most mesélte, hogy a haverja vett olyan (ócsó) "Tecsós" főzőt karácsony előtt és 5-főzés után kilyukadt az üstje...azért ez nem semmi...

...vagy ilyen "savas" volt a cefréje??..:):):)...

Előzmény: In Lak'ech (109017)
rézműves1 Creative Commons License 2015.02.10 -1 0 109018

...szerintem Szilva mondta a frankót, ez csak "lehúzásra" jó, nem szűrésre...

...az a 10-15-canti meg, amennyivel egy jól működő szűrő nagyobb, nem ba..ik egy őtést sem, (csak így parasztosan szólva)..DD...

Előzmény: bergerger (109013)
In Lak'ech Creative Commons License 2015.02.10 0 0 109017

60 ropiért már egy pálinkafőzőt lehet kapni. Majdnem....

Erre mondta szegény, szeretett, megboldogult, bölcs nagypapám, hogy  "ügyes".

janika.p Creative Commons License 2015.02.10 0 0 109016

Sziasztok kaptam 60L bort lefőztem lett 12L 40% alszesz le higitottam 30%-ra most tisztázom ti meddig gyüjtitek a szivét ? 

snapszmester Creative Commons License 2015.02.10 0 0 109015

Láttad ezt élőben?

Egy metszeti rajzot betehetnél.

bazseszka97 Creative Commons License 2015.02.10 0 0 109014

Üdv 

Ha valakit érdekel egy ablak törlő motor, nézzen át a (pálinkás cuccok adás vétele ) fórumra.

bergerger Creative Commons License 2015.02.10 0 0 109013

Üdv mindenkinek. Az OLX/60.000 szűrő tényleg zseniális, nem az ára, hanem a helykihasználása miatt. Ha a középső kamrába állítunk egy fokolót, szinte tökéletes eprüvetta is van.... (kiöntő felől kell nézni  :-)  ). Miért kell ez ilyen anyagból?

Plexiből ragasztópisztollyal összeállítható egy délután, töredék áron. Bocsánatos bűn, ha nem tart ki 20 évig.

sogi01 Creative Commons License 2015.02.10 0 0 109012

Mandarin főzés után....szűrés!

elötte-               utánna.

snapszmester Creative Commons License 2015.02.10 0 0 109011

inkább sotlanul, nem?:-)

Előzmény: zsuzska60 (109009)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.10 -1 0 109010

Olvasgatom a könyvet és semmi ujjat nem találok a mostaniakhoz képest, sőt. Nagyon tetszik.:-)

Előzmény: vasbicikli (109008)
zsuzska60 Creative Commons License 2015.02.10 0 0 109009

csak csüggtem a savain szótlanul :-)

Előzmény: vasbicikli (109008)
vasbicikli Creative Commons License 2015.02.10 0 0 109008

Na mi van, Snapszmester savas múltidézőjétől mindenkinek torkán akadt a szó? (vagy a pálinka :))

sogi01 Creative Commons License 2015.02.10 0 0 109007

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Előzmény: sogi01 (109005)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.09 0 3 109006

Savak.

"A gyümölcsök szabad savjának túlnyomó hányada alma-, czitrom- és borkősavakból áll. A szabad savak kormányozzák az erjedés lefolyását, menetét. A talaj felsőbb rétegeiben élő, onnét a felkavart porral, rovarok közvetítésével mindenüvé elkerülő, illó savakat gerjesztő, nemkülönben rothadást okozó, ekként a szeszes erjedést hátráltató mikroorganizmusok, a szabad savakkal szemben, kétszerte-háromszorta is érzékenyebbek, mint az élesztők. A természettől fogva savanyú gyümölcslevekben, bár abban a mikroorganizmusok legvegyesebb társasága verődött össze, a legkisebb számban jelenlevő élesztők sokasodnak el, míg a versenytársaik fokozatosan elmaradnak, elhalnak. Az oly czefrékben, amelynek savját akár mesterségesen krétával közömbösítettük, avagy a reájuk csapódott meszes- márgás föld, a szabad savat lekötötte, a rothadást okozó, illó-, hangya-, eczet-, proprion-, vaj- stb. savakat termelők jutnak előtérbe. A gyümölcsök gondos gyűjtését, földes részektől történő megszabadítását, mosását, már e tétel is megköveteli.

Az élesztő azonban csak viszonylag savtűrő. Védett helyzetben, azaz idegen csirától mentes és mentesen tartott czefrében, a legbujábban akkor sokasodik és a legerőteljesebben úgy erjeszt, ha a táplálék közömbös kémhatású, vagy legfeljebb oly szerves savtól (almasav) igen-igen gyengén savanykás, amelyet elfogyasztani is tud. A túlságosan savanyú czefrékben az élesztő csak lassan szaporodik, mert idő kell, míg a véletlenül ott jelenlevő egy-két savtűrő sejtből, elegendő számban, ily tulajdonságú utódok származnak. Ezáltal az erjedés lomha és az eredmény is tökéletlen lesz. Az éretlen gyümölcsben ennélfogva nemcsak kevesebb a szeszt adó czukor, de a feles sav egyúttal az anyag kihasználását is hátráltatja. Az éretlen gyümölcsöt ennélfogva utóérlelni kell."

sogi01 Creative Commons License 2015.02.09 0 0 109005

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Előzmény: sogi01 (108980)
Hurkafej Creative Commons License 2015.02.08 0 1 109004

Nekem egy robotkutyának tűnik első ránézésre.

Előzmény: murasake (108999)
szilvakukc Creative Commons License 2015.02.08 -2 3 109003

Ez a valami lehúzásra kiválóan alkalmas! Kozmaolajszűrésre nem!

Előzmény: murasake (108999)
bazseszka97 Creative Commons License 2015.02.08 0 0 109002

Üdv 

Már akartam írni, köszönöm szépen de  úgy néz ki hogy megcsinálják.

De ha esetleg úgy adódik hogy mégsem, akkor szólhatok ?

Előzmény: envision (108992)
envision Creative Commons License 2015.02.08 0 0 109001

Hát igen... akkor még nem gondoltam hogy különböző változtatásokat fogok eszközölni rajta.

Volt egy "elképzelésem" a párlat  tekintetében,és a fejlesztések egy része ez irányba mutat.

A többi meg az energia megtakarítás ,illetve a praktikusság felé.

Előzmény: rézműves1 (108994)
murasake Creative Commons License 2015.02.08 0 0 109000

Ez igaz, csak arra gondoltam, hogy nem kéne két cuccost csinálni, így mindkét feladathoz lehetne használni.

Előzmény: TINTUS (108998)
murasake Creative Commons License 2015.02.08 0 0 108999

zt csak valószínűsíteni lehet, hogy alul nyitott. :) Ha megnyitod a hirdetést (már megint ez a linktilalom:), látszik oldalról is. Úgy kell hogy legyen, különben felül kifolyna. Négy zártszelvény, az elsőben le, a másodikban fel, a harmadikban le és végül a negyedik a kifolyó. Az első és a harmadik "aknában" egy-egy textil szűrőbetét.

Elmés, de a 60 ropi érte az enyhén szólva is jól el van dobva...

Előzmény: foxrudi (108996)
TINTUS Creative Commons License 2015.02.08 0 2 108998

A kozmaolaj szűrőt az alszesz főzésekor használjuk. Az eprüvetta meg csak finomításkor érdekes. Szerintem.

Előzmény: murasake (108985)
murasake Creative Commons License 2015.02.08 0 0 108997

Köszi ez működik. :)

Most már csak azt kéne elérnem, hogy kisebb is maradjon, mert minden megnyitásnál akkorára nyit, hogy csak a negyed része fér a monitorra. Ez azóta van amióta az új ikonok megjelentek.

Előzmény: Feeriba51 (108987)
foxrudi Creative Commons License 2015.02.08 0 0 108996

Szűr is ez vajon?Mert ha nem alul megy a folyadék tovább,akkor a tetején átúszik az olaj is.

Kellene erről egy old.nézeti rajz,mert így nem látni alul össze van e kötve a cella.

rézműves1 Creative Commons License 2015.02.08 0 0 108995

...ami lemaradt, hogy így az üstfedő nyúlványára lehetett volna, egy (70-literhez) jobban illeszkedő nagyobb csatlakozót tenni és ahhoz kérni a "defi" menetét...

...egyébként evvel a hibával gyakran találkozni...(nagy átmérőjű üstfedő, pici lukkal)...

Előzmény: envision (108991)
rézműves1 Creative Commons License 2015.02.08 0 0 108994

...miért nem kérted a készítőtől, hogy nagyobb csatlakozót tegyen rá...ha jól olvastam, egy régebbi hirdetésén úgy reklámozta, hogy igény szerint...

Előzmény: envision (108991)
rézműves1 Creative Commons License 2015.02.08 0 1 108993

...az még csak hagyján, hogy ilyen "absztrakt" a kinézete, de szerintem a "durva" árat említve, még igen finom voltál...de minek is kellene a két teljesen eltérő funkciót, egy készülékben egyesíteni??... (ez nem svájci bicska), hiszen amíg az epruvettát (akinek van) mindig használjuk, addig a kozmaolaj szűrőre csak a cefrefőzéskor van szükség...

............

...az én véleményem szerint, a fentiek, ha nem is nélkülözhetetlen, de igen hasznos kiegészítői a pálinkafőzésnek...megkönnyítik az otthonfőzés folyamatát...

envision Creative Commons License 2015.02.08 0 0 108992

Akkor már nincs is  AWI heggesztőre szükséged a "kukta felvarráshoz" ??

Előzmény: bazseszka97 (108989)
envision Creative Commons License 2015.02.08 0 0 108991

Kedves Rézműves !

Először is szeretném megköszönni hogy válaszoltál a kérdésemre.

"Murasake" tökéletesen megértette az aggodalmaimat a flegma visszavezetésével kapcsolatban :)

Készíttettem a ~70 lityis főzőmre egy , a sisakra ,"üstfedőre " szerelhető 5 Literes léghűtéses deflegmátort...

A helyzet az ,hogy az eddigi kialakításnál a sisakon ,"üstfedőn" lévő csatlakozás a páracső részére 3/4 "-os .

Most ugye ide csatlakoznák be a defivel , és értelemszerűen a defi tetejéről menne tovább a páracső .

Van egy olyan érzésem ,hogy a 3/4" csatlakozás kevés lehet a megnövekedett deflegmációból származó flegma

egyenletes visszavezetéséhez a feláramló gőz ellenében.....,sajnos ezen csak akkor gondolkodtam el mikor már elkészült a defi....

Azért kértem a javaslataitokat mert nem szerettem volna az értékes nedü lepárlása közben szembesülni a problémákkal :)

De ahogy te is írod....

"..ha azonban egy meglévő sisakra tesz fel egy plusz "defit", azt célszerű, minél nagyobb

átmérőjű (1"-5/4") csatlakozóval megtenni..."

Megkaptam a választ amit nagyon szépen köszönök.

Amúgy most ilyen a "TV torony" de a defit majd közelebb hozom a sisakhoz,hogy esztétikailag is megfeleljen az elvárásaimnak :)

Előzmény: rézműves1 (108984)
rézműves1 Creative Commons License 2015.02.08 0 0 108990

...ne izgulj nálam is ilyen nagy...ráadásul nálam a jobb oldalon és csak a kép harmada látszik az egésznek...ha nálad is így jön, akkor először a kurzorral (bal klikk), húzd a képet középre, de ezt is csak a felső sötét sávra helyezve tudod megtenni...így ha már előjött a "jobb felső", lehet a teljes képet a le-fel nyíllal mozgatni, vagy kicsinyíteni úgy, ahogy Feribá

mondta...

Előzmény: murasake (108986)
bazseszka97 Creative Commons License 2015.02.08 0 0 108989

Üdv 

Nem tudom hogy ide való e, de azért ki írom. 

Van egy ismerősöm, aki üstöket gyárt Pécsen, rozsdamentes anyagból, bármilyen kérésnek eleget tud tenni, gyárban készíti az üstöket, bármilyen méretben, 1és 2 mm es anyagból. Ha valakit érdekel írjon.

stefán50 Creative Commons License 2015.02.08 0 0 108988

Egy jó megoldás engem is érdekelne,ha valaki egy kivitelezhető jó megoldást tudna prezentálni.

Feeriba51 Creative Commons License 2015.02.08 0 2 108987

A jobb felső sarokban katt a "teljes méretre" s aztán Ctrl és + vagy -  a megfelelő képnagyságot éred el.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: murasake (108986)
murasake Creative Commons License 2015.02.08 0 0 108986

Valami okból kezelhetetlenül nagyra ugrik rákattintásnál a kép. Másnál is? Mi oka lehet, mit lehet tenni, hogy értelmes méretben jelenjen meg?

murasake Creative Commons License 2015.02.08 0 0 108985

Láttam az egyik hirdetőn egy elég összetett és árban nagyon durva kozmaolaj szűrőt.

Amellett, hogy akárki hulladékból helyből lekoppinthatja, tovább lehetne gondolni a dolgot, hogy lehetne két legyet ütni egycsapásra.

Arra gondolok, hogy a kozmaolaj szűrőt és az eprüvettát egy eszközben integrálni. Ez a zártszelvényes forma, igen alkalmas lehetne erre a szűrő alakja miatt, míg a csőből készült eprü erre nem alkalmas.

Én per pill megrekedtem a továbbgondolásban, de mint ötlet szerintem nem rossz.

Hogy lehetne esetleg még egy zártszelvény hozzáadásával ezt is belefoglalni? Vagy elég csak az elsőbe beletenni a fokolót?

rézműves1 Creative Commons License 2015.02.08 0 1 108984

...való igaz, ezt a ma oly divatos szóval élve "benéztem"...mentségemre csak azt hozhatom fel, hogy ennek a mondatnak a tartalma számomra kicsit félreérthető, de igaz lehet...

..."A sisak és a defi találkozására utalhatott"...

......mivel a legtöbb főzőnél, az üstfedővel egybeépített sisak így

(együttesen) töltik be a "defi", vagyis a léhűtéses deflegmátor szerepét, először azt gondoltam, hogy nála is ez a helyzet...

...ez néha, azért is ad okot a félreértésre, mert itt is gyakran találkozunk olyan megoldással, hogy az üstön lévő, azt lezáró fedőt nevezik sisaknak, vagy kupolának...

...ez utóbbi, talán még inkább inkább elfogadható, de sisaknak (Snapszi ábráit nézve), csak az üstfedőn lévő, ahhoz (nagy átmérőjű nyílással) csatlakozó, léghűtéses deflegmátort nevezzük, függetlenül a formájától...és ha már van egy sisakunk (az üstfedőn), arra miért tennénk egy másik léghűtéses "defit", hacsak az nem egy vízhűtéses erősítő feltét, vagyis egy Pistóriusz tányér...

...én legalábbis így értelmeztem...

...ha azonban egy meglévő sisakra tesz fel egy plusz "defit", azt célszerű, minél nagyobb

átmérőjű (1"-5/4") csatlakozóval megtenni...

Előzmény: murasake (108977)
kibé Creative Commons License 2015.02.08 0 0 108983

Nem kell mindenhol rémeket látni :-) 

Ha törlöd a regisztrációdat a hozzászólások megmaradnak, a nick-név pedig Törölt nickre változik.

Előzmény: vasbicikli (108979)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.08 0 1 108982

"E kézfogásokat a gyümölcsöt feldolgozók is, ha az czélszerűnek látszik, igénybe is vehetik, de ne hagyják más oldalról figyelmen kívül (v. ö. zamat), hogy a levegő csak a vázolt irányban tehet szolgálatot, míg a préselésnél, cefrézésnél és az erjesztésnél, a levegő állandó szabad járása nem éppen kívánatos.

Ugyanis a levegő és az abban lebegő por, eczet - legyek és egyéb röpködő rovarok terjesztői az erje­désre káros mikroorganizmusoknak. Ez már maga is veszély, de egyrészt fokozza ezt, hogy a gyümölcssavakat és a kész alkoholt felélő borvirágok, oidiumok, penészek, mind levegőt kedvelők. Általános szabály szerint felállítható, hogy a mikroorganizmusok, különösen ha a czefrék, tápoldatok felszínén, levegőtől jártán élnek, úgy a szerves vegyületek igen hosszú sorát, beleértve a saját erjedési termékeiket (alkohol, sav, hydrogén, methan stb.), nem mindig kellemes, de a legtöbb esetben, idegenszerű, dohos, penészes szag kíséretében, czukor-, glukol-, czroijm-, oxal-, végül szénsavakká és egyéb más vegyületekké élenyítik. Az alkoholt kiváltképpen az eczet- baktériumok támadják meg. Az eczetbaktériumok a szabad savakban szegény és 3—5°/o alkoholtartalmú borokkal könnyen birkóznak meg. Az eczeterjedés, az alkoholnak eczetsavvá és vízzé való részleges élenyítése, azaz elégése.

CH3 CH2 OH -+- O2 = H2O+ CH3 COOH

alkohol                          oxygén      víz           eczetsav

Idővel az eczetbaktériumok, az eczetsavat tökéletesen szénsavra és vízzé égetik el.

CH3 COOH + O2  = CO2 + 2 H2 O

eczetsav             óxygén    szénsav       víz      "

madarasz.barna Creative Commons License 2015.02.08 0 0 108981

Csak meg lett változatatva a nick nevem :) . Eredetileg nem én regisztráltam be, és nem nagyon tetszett a "Madi86" nick név :D

Előzmény: vasbicikli (108979)
sogi01 Creative Commons License 2015.02.08 0 0 108980

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Előzmény: sogi01 (108951)
vasbicikli Creative Commons License 2015.02.08 0 3 108979

Szegény Törölt nick kolléga vajon minek köszönheti ezt a rövid karriert?

Én itt semmi tilalmas dolgot nem látok tőle.

rézműves1 Creative Commons License 2015.02.07 0 1 108978

...ennél valóságosabb már nem is lehet...ez egy jó söröshordó...

Előzmény: Törölt nick (108976)
murasake Creative Commons License 2015.02.07 0 0 108977

Kedves Mester, szerintem a kérdése nem a deflegmátor kimeneti oldalára vonatkozott (de majd ő is biztos írni fogja).

A sisak és a defi találkozására utalhatott.

Ezen már én is filóztam, amikor egy neves pálinkafőző oldalán láttam, egy alul-felül hollanderrel csatlakozó deflegmátort.

Szerény véleményem szerint is az a jó megoldás, ha alul nincs túlságosan beszűkülve, mivel a melegítés a főzőből a gőzt folyamatosan tolja fel, a lecsapódott flegma nem tud visszafolyni az üstbe a szűk nyakon keresztül, következésképp torlódik, majd újra felmelegedve ismét gőzzé válik és előbb-utóbb továbbjut a páracsőbe...

Én legalábbis erre a következtetésre jutottam... :)

Előzmény: rézműves1 (108973)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.07 0 0 108976

Na most talán sikerült feltölteni :)

Törölt nick Creative Commons License 2015.02.07 0 0 108975

Valaki meg tudná nekem mond, hogy a képen szereplő paraméterek mennyire tükrözik a valóságot, 50 literes söröshordó esetében???

sörös100 Creative Commons License 2015.02.07 0 0 108974

Köszönöm igyekszik az ember.

Előzmény: rézműves1 (108971)
rézműves1 Creative Commons License 2015.02.07 0 0 108973

envision 2 napja
0 0 108903

Üdv mindenkinek!

"Segítségeteket szeretném kérni az alábbi ügyben...

A nagyobbik főzőm sisakjára felkerült egy 5 lityis deflegmátor  amibe gőzelosztó tányér is került ...elvileg használható Pistorius ként is ,mert a teteje peremes kialakítású és a víz elvezetésére is van csatlakozási lehetőség.

Elvileg  klasszikus deflegmátorént fog üzemelni nállam (nem lessz hűtve)

Egy ekkora térfogatu definek elégséges lehet a sisak csatlakozásánál 3/4 "menet ?

Elegendő lehet a belső átmérője a flegma visszajuttatásához az üstbe?
Előfordulhat hogy a megnövekedett deflegmáció miatt esetleg feltorlódik a csatlakozásnál a flegma?
Itt  arra gondolok hogy a kifolyás a hűtőből szakaszos lessz vagy ,"bugyog" vagy egyéb problléma jelentkezik a torlódás miatt....

Ne fogjátok vissza  magatokat :)"

...úgy láttam, hogy a válasz a kérdéseidre késik, úgyhogy "nem fogom vissza magam"..:)...

...segítség lett volna, ha tudjuk mekkora a "nagyobbik főződ", meg hogy mit értesz gőzelosztó tányér alatt?...a gőzt (párát) nem kell elosztani (max terelni), eloszlik az egyenletesen magától is...attól, hogy a tetejére vizet tölthetsz, még nem biztos, hogy "Pistorius-tányér"-ként működik...a lényeg, a megfelelő belső kialakításban van...

...nem a deflegmátor térfogata határozza meg a kimeneti nyílás nagyságát, hanem többnyire az üst térfogata...az 5-literes deflegmátor jól passzol egy 20-30-literes üsthöz és ahhoz nem túlzás az 1"-os kimenet sem 22-es csővel...de ha 3/4-es a kimeneted 18-as csővel, azzal sincs baj, nem fog visszatorlódni, bugyogni, ne félj semmi gond nem lesz vele...

Előzmény: envision (108903)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.07 0 0 108972

Igen értem, csak nem frissítettem időben az oldalt és nem láttam, hogy jött újabb válasz.... de azért köszi :) . Azóta már olvasgatom "golyós" hozzászólásait a témában, nagyrészt választ is kaptam a kérdéseimre.. 

Előzmény: TINTUS (108967)
rézműves1 Creative Commons License 2015.02.07 0 0 108971

...ügyes munka, látom erősen figyeltél..:):)...

Előzmény: sörös100 (108968)
vordas8989 Creative Commons License 2015.02.07 0 0 108970

Üdv a sok főzőtársnak! Idetévedésem oka az lenne hogy érdeklődnék (mivel látom h vannak itt építő szellemű emberek) h esetleg van e valakinek kimaradt 2 colos saválló csöve (leeresztéshez kellene) és réz lemez (amiből a sisakot készíteném el) mivel nem szeretnék ilyen kis mennyiségért egész darabokat megvenni. Vállaszért előrre is hálás vagyok.

norris53 Creative Commons License 2015.02.07 0 0 108969

a főződ űrtartalma-(nos innen tünt el a 10 l )x 1 KW ez lehet a minimum

De meg oldódott Fire figyelt :-)

Előzmény: Törölt nick (108965)
sörös100 Creative Commons License 2015.02.07 0 0 108968

ez lemaradt.

TINTUS Creative Commons License 2015.02.07 0 0 108967

Írták, hogy 10 liter/1 KW  A Tiednek = 50 liter= 5 KW. érthető???

Előzmény: Törölt nick (108964)
sörös100 Creative Commons License 2015.02.07 0 0 108966

lassan halad de egyszer biztosan elkészül.

Törölt nick Creative Commons License 2015.02.07 0 0 108965

Ok. Pont ez nem volt világos, így már értem, köszi :D :D

Törölt nick Creative Commons License 2015.02.07 0 0 108964

Köszi a gyors válaszokat. Bár ezt az űrtartam szorozva 1 kw-al nem nagyon értem :) az úgy elég sok nem? De az is lehet, hogy csak nem tudok számolni :P  Amúgy egy 50 l főzőről lenne szó..

Előzmény: norris53 (108961)
firekiller Creative Commons License 2015.02.07 0 1 108963

;)

Előzmény: norris53 (108962)
norris53 Creative Commons License 2015.02.07 0 1 108962

Egy kis módosítás és érthetőbb 10 l / 1KW

Előzmény: norris53 (108961)
norris53 Creative Commons License 2015.02.07 0 2 108961

Nem hiszem hogy az alapján kelleni ki indulnod ,hogy a két fal között mennyi legyen a hőmérséklet - de ha vizes akkor          ( 110°C ) ha olajos akkor (120>°C) az már jó lehet - Egy jónak mondható szám - a főződ űrtartalma x 1 KW ez lehet a minimum ahhoz hogy megfelelően működjön !                         Szerintem

Előzmény: Törölt nick (108958)
golyós Creative Commons License 2015.02.07 0 1 108960

Engem megtalálsz privátban, persze ha elolvasod amiket eddig írtam, akkor már beljebb vagy.

üdv.g.

öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.07 0 0 108959

Szerintem a víz felejtős, nyomás alatt lehetne eléggé felmelegíteni, de házilag nyomástartó edényt készíteni nem jó ötlet. Hőközlő olaj...

Törölt nick Creative Commons License 2015.02.07 0 0 108958

Nem ott valóban nem probléma.... otthon szóba se jöhetne, bérházban lakom :). Szóval valaki esetleg tudna segíteni abban, hogy egy vízteresnél mi az ideális hőfok amin tartani kell/érdemes a  két fal közötti folyadékot? Fontos kérdés lenne számomra, mert ennek megfelelően választanám ki a főzőhöz a megfelelő elektromos fűtőtestet. "Gondolok itt a víztérbe beépített elektromos fűtőszálra, vagy esetleg egy külső villany kazán ahol az áramlás keringtető szivattyúval van megoldva...." Bármilyen ötlet szívesen meghallgatok :)

Előzmény: öreg_néne_b (108957)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.07 0 0 108957

Ott gondolom, nem probléma a 20-40 A áramfelvétel, de ez egy háztartásban nem triviális.

Előzmény: Törölt nick (108956)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.07 0 0 108956

Ez egy ipari telephelyen lenne, ahol nagyon jutányos áron jutok hozzá. Igazság szerint nem is fizetek érte pénzben, szakirányú munkát végzek az illetőnek cserébe. Szóval nekem simán megérni a villany..

Előzmény: öreg_néne_b (108955)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.07 0 0 108955

Milyen áramod van? Azért egy főzőnek jelentős teljesítményigénye van...

Előzmény: Törölt nick (108954)
Törölt nick Creative Commons License 2015.02.07 0 0 108954

Üdv.

A segítségeteket kérném!! Duplafalú főző esetén, a két fal között lévő folyadéknak ideális esetben hány fokon kell lennie a megfelelő lepárlás eléréséhez? Elektromosan szeretném fűteni a főzőmet. Valakinek van már esetleg tapasztalata villany főző építésében?

TINTUS Creative Commons License 2015.02.07 0 0 108953

Gond nélkül fogod tudni tisztázni.

Előzmény: janika.p (108952)
janika.p Creative Commons License 2015.02.07 0 0 108952

Végülis arra jutottam hogy külön cefrézem a csipkét 20kg szedtem ma cefrézem remélem fogom tudni tisztázni a 20L főzőmben.

sogi01 Creative Commons License 2015.02.07 -1 1 108951

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Előzmény: sogi01 (108942)
bazseszka97 Creative Commons License 2015.02.06 0 0 108950

Nagyon szépen köszönöm 

Előzmény: envision (108949)
envision Creative Commons License 2015.02.06 0 2 108949

Én valószínüleg tudok ...jövő héten beszélek az emberrel ,ha vállalja küldöm a telefonszámát.

Többit megbeszélitek :)

Előzmény: bazseszka97 (108948)
bazseszka97 Creative Commons License 2015.02.06 0 0 108948

Üdv

Ha valaki tud Pécs környékén, rozsda mentes hegesztést, légyszíves írjon nekem. Egy kuktát szeretnék a sörös hordó tetejére erősíteni. Vagy ha tudtok valami más megoldást, a hegesztésen kívül, légyszíves írjátok meg nekem. 

Előre is köszönöm 

barkócza Creative Commons License 2015.02.06 0 2 108947

Ha elfogadsz egy tanácsot, ne almával vegyesen főzd, hanem külön-külön. A csipkében van több cukor.

Előzmény: janika.p (108945)
zsuzska60 Creative Commons License 2015.02.06 0 1 108946

vizet minél kevesebbet tegyél hozzá, éppen hogy keverhető legyen az anyag.

eláll

Előzmény: janika.p (108945)
janika.p Creative Commons License 2015.02.06 0 0 108945

sziasztok

Van vagy 20-30 kg almám beszeretném cefrézni csipkebogyóval nagyon sok van a kertünkben gondoltam szedek hozzá vagy 20 kg-ot mennyi viz szükséges hozzá? ma szednék egy adagot meg holnap mig nem cefrézem be holnapig eláll a vödörbe?

snapszmester Creative Commons License 2015.02.06 0 2 108944

Addig mondjátok, hogy talán én is komolyan gondolom.

Ha lesz, itt fogok először jelentkezőket keresni.

manta-z Creative Commons License 2015.02.06 0 0 108943

Erre a tanfolyamra én is beneveznék...

Előzmény: snapszmester (108927)
sogi01 Creative Commons License 2015.02.06 0 1 108942

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Előzmény: sogi01 (108922)
Tucso69 Creative Commons License 2015.02.05 -3 0 108941

Most már ennek is utánanéztem! :-)

Előzmény: kupeci (108936)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.05 0 0 108940

Csábító ajánlat, ha esedékes visszatérünk rá.:-)

Előzmény: schlumberger (108937)
Tucso69 Creative Commons License 2015.02.05 0 0 108939

Így is 18 pontos lett az irsaim, nem buktam az érem színén. :-)

Előzmény: zsuzska60 (108926)
Tucso69 Creative Commons License 2015.02.05 0 1 108938

Szedd össze magad!

5 negatívat tudtál összeszedni? Hát elég halvány teljesítmény, vagy nem is utálnak annyian? :-D

Előzmény: szilvakukc (108884)
schlumberger Creative Commons License 2015.02.05 0 1 108937

Én is szívesen részt vennék egy bentlakásos, legalább egyhetes oktatáson, mert nagyon kezdő vagyok. Favágást, fűtést vállalok, néhány kiló kolbászt-szalonnát viszek.

Előzmény: Babar66 (108932)
kupeci Creative Commons License 2015.02.05 -1 1 108936

....már mint biológiailag?:))))))

Előzmény: Tucso69 (108882)
Tan-csi Creative Commons License 2015.02.05 -1 1 108935

Meg olyan is volt, aki majdnem késve érkezett, de mivel már több hete szoktatta a zsűrit a pálinkájához, aranyérmes lett a törkölye. :))

Előzmény: szilvakukc (108929)
Tan-csi Creative Commons License 2015.02.05 0 0 108934

Úgy látom pont egálban vagy. :))

gombászok Creative Commons License 2015.02.05 -1 0 108933

Érdekel a dolog, mik a játékszabályok???

Babar66 Creative Commons License 2015.02.05 0 0 108932

Szívesen beneveznék!  :)))

zsorsz Creative Commons License 2015.02.05 0 0 108931

"de nem volt a haverunk, az marha nagy hátrányba volt a többivel szemben"....tiltakozom,ez hátrányos megkülönböztetés!:(

zsuzska60 Creative Commons License 2015.02.05 0 0 108930

az, dobáltam is a faszenet az üvegjébe erősen :-)

szilvakukc Creative Commons License 2015.02.05 -2 3 108929

Igen, a pálinka nagyon érzékeny ital. Pölö volt aki bőven időben érkezett, de nem volt a haverunk, az marha nagy hátrányba volt a többivel szemben.:DDD

Előzmény: zsuzska60 (108926)
In Lak'ech Creative Commons License 2015.02.05 0 4 108928

Ők is csak meginnák.

Forr bennem a düh, amikor a hírekben hallom, a hatóságok lefoglaltak és megsemmisítettek 40 tonna jelöletlen (!!) bizonytalan származású krumplit. Miközben ezrével vannak Magyarországon éhező családok. Bár ez azt hiszem már egy politikai topic témája volna.

Ja. De mitől is lett sok szabadidőd? Elvitték a főzőt? :-))))

snapszmester Creative Commons License 2015.02.05 0 1 108927

Most hogy rengeteg szabadidőm lett, kurzusokat kellene tartani pálinka kóstolásból. Rengeteg fajta pálinkám van korlátozott mennyiségben. Optimális felhasználás lenne, mielőtt elvinné a nav. :-)

Előzmény: barkócza (108925)
zsuzska60 Creative Commons License 2015.02.05 0 0 108926

Ezt észleltük pl a legutóbbi téli ZD-n is. Aki a 10 órás verseny előtt kicsivel érkezett és nem melegedett át a pálinkája, kis hátrányban volt a többivel szemben.

Előzmény: barkócza (108925)
barkócza Creative Commons License 2015.02.05 -1 2 108925

A pálinka íze nagyon függ attól, hogy milyen passzban vagy, mit ettél, mit ittál előtte, továbbá a pálinka hőmérsékletétől is. pár fok is számít, van pálinka, ami kimondottan 20°C fölötti hőmérsékletet kíván, pl. tapasztalatom szerint a vörös törkölyök.

Előzmény: Szomjas cápa (108921)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.05 0 0 108924

Alkothass

Előzmény: snapszmester (108923)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.05 0 3 108923

Köszönöm a hozzászólást.

A kóstolasrol annyi, tőbb száz pálinkát még kell ahhoz kóstolni hogy objektív vélemenyt alkotással.:-)

Előzmény: Szomjas cápa (108921)
sogi01 Creative Commons License 2015.02.05 -1 1 108922

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Előzmény: sogi01 (108874)
Szomjas cápa Creative Commons License 2015.02.05 -2 3 108921

Tiszteletem!

Amikor főzéskor megkóstoltam a kökényt, annyit tudtam megállapítani, hogy nem lesz rossz. Fél évesen: Jó -jó, de nem az igazi, számomra bántóan túlaromás, nem érte meg a munkát, amit belefektettem. 14 hónaposan meg prémium kategóriaként minősítettem. Lehet, hogy én vagyok finnyás, vagy defektesek az ízlelőbimbóim, vagy az orrom. Lehet, hogy csak az aroma távozott-átalakult belőle 14 hónap alatt, lehet, hogy csak elillant az aroma/illat egy része és így vált számomra fogyaszthatóvá. Első-egyszeri tétellel sokat kísérletezni nem lehet. Lehet, hogy 3%-nál több napfényt igényelt volna  az ízlésem szerint, hogy ne legyen aroma-illat lórugás, vagy 48 ° alá kellett volna hígítani valamivel, de lehet, hogy fél évnél tényleg több pihentetést igényelt a kökény. de az is lehet, hogy az aroma túltengés tavalyelőtt csak időjárás-szezonális eset volt.  Nincs uszoda-mennyiség apasztalatom, még gyerekkádnyi sem, csak egy csomó kérdőjelem.

Más téma: Egy korábbi hsz-ban  említetted, hogy párszáz kilométerről is jár valaki Hozzád főzetni. Saját korábbi bérfőzetős tapasztalatomból meg tudom érteni. Az illető nyilvánvalóan bízik Benned, a szaktudásodban és a tisztességedben. Nyilván az illető jelentős munkát fektetett be az évi nedűbe, és bízik Benned. Nyilván korábban kisebb sugarú körben próbálkozott, valószínű, hogy többször is, de valami nem jött össze.

A bizalom meg olyan, mint egy 2000 éves kínai váza. Az értéke felbecsülhetetlen, de ha eltörik, ugyan meg lehet ragasztgatni, de úgy már sz...t sem ér. Túl hosszú lenne leírni saját Canossa-járásomat , amíg megtaláltam a jelenlegi bérfőzdémet, bár az csak 50 km van tőlem, nem 200-ra. Problémám velük csak technikai: Az egy (vagy kétharmad) üstös kis tételekkel van gond náluk, ami műszaki: ilyenkor 5-10 % "áthallás" lehet az előző főzési tétellel, ami miatt beálltam az otthonfőzők táborába is. 

Megint más: A szomszédom néha orvul benevezi itt ott a bérfőzetett, vagy saját pálinkáimat néhány ilyen-olyan érmet szerezve, de számomra a legnagyobb elismerés az, hogy a pálinkamániás erdélyi menyem már régóta a hazai helyett az apósét részesíti előnyben.

Egyébként szívesen küldenék egy-két mintát bírálatra (szigorúan midenféle versenyen kívül, a ZD-re kevésnek tartom magam), melynek esetleges díjazása a következő megállapítás lenne: 

Készítették a "Pálinkafőzés(otthon)" fórum szakmai útmutatásai alapján. 

Köszönettel minden önzetlen szakmai segítségért, jó nedűt:

Szomjas cápa

Előzmény: snapszmester (108917)
TINTUS Creative Commons License 2015.02.05 0 0 108920

Ez újdonság volt !  köszi

Előzmény: vasbicikli (108875)
tango5001 Creative Commons License 2015.02.05 0 0 108919

Köszönöm. :-)

Akkor kb. 14-15 Kw-ost fogok csináltatni.

Előzmény: snapszmester (108918)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.04 -1 2 108918

Szerintem a 10 KW a minimális ajánlat, de ha nagyobb lehet bátran csökkenteni.

Előzmény: tango5001 (108915)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.04 -1 1 108917

Ízléssel nem lehet vitatkozni, de mi rossz lehet abban ha jó alapanyagból, szabályos cefrézéssel, jó időben pálinkát főzöl? Nekem több évtizedes tapasztalatom hogy ami frissen nem ízlett az később sem. Viszont ha nem voltam megelégedve a cefrével abból soha nem ízlett a pálinka. 

Előzmény: Szomjas cápa (108916)
Szomjas cápa Creative Commons License 2015.02.04 -1 4 108916

Pálinkás jó éjt mindenkinek!

Korábbi kökénypálinkával kapcsolatos nyafogásomat szeretném korrigálni, összefoglalva:

Fél éves nedűm valahogy k...ra nem ízlett, az illatát - ízét valahogy tolakodónak, hitlerszalonna – gyümőlcsízhez hasonlónak, szintetikus műíznek éreztem. Ezzel a kökénypáleszom a „máskornemvesződökilyesmivel-amivanazajándélista” kategóriába került. Egy családi eseményen ezek után vagy 8 hónppal visszakínáltak a saját kökénypálinkámmal.  Az illat, íz sima, harmonikussá vált. Nagyon – nagyon finom pálinka vált belőe.  A  jelenlegi minőségi kategőria: Privát, kizárólag családi ünnepekre. Szerencsére egyéb gondom – bajom miatt elajándékozni sem volt időm.

Ezennel Bocsánatot kérek a világ összes kökénybokrától.

tango5001 Creative Commons License 2015.02.04 -3 0 108915

Olvasok már megint mindenfélét.... :-(

Egy 100 literes üst fűtés teljesítményével kapcsolatban.

Úgy olvastam itt,hogy 10 liter/ 1kw azaz 100 liter-10kw.

Máshol a 100 literes üstnél legalább 12kw-ot mondanak, de

találkoztam már 20-22Kw ajánlással is....

Ki a fene tud eligazodni ezen....? :-((

hal65 Creative Commons License 2015.02.04 0 0 108914

Ehhez hasonló.

Előzmény: bazseszka97 (108908)
Tucso69 Creative Commons License 2015.02.04 -2 0 108913

Nem értem miért nem sikerült, nekem nem tartott 1 percig.

Előzmény: héjja60 (108909)
Tucso69 Creative Commons License 2015.02.04 0 0 108912

Ha meg kell, hogy öljön, akkor is kíváncsi vagy? :-)

Előzmény: bazseszka97 (108908)
envision Creative Commons License 2015.02.04 0 0 108911

Mester ezt nekem írtad?

Mert ha igen  , kellene kis segítség ....nem találom a választ a kérdésre.

Előzmény: snapszmester (108904)
envision Creative Commons License 2015.02.04 -1 0 108910

Regisztrálj.... különben nekem sem sikerült :)

Előzmény: héjja60 (108909)
héjja60 Creative Commons License 2015.02.04 0 0 108909

A vendégkönyvben leírtak szerint bejelentkeztem volna , kettősponttal , a nélkül , 

de nem történt semmi !  Ahogy olvasom stapikának sem sikerült tovább lépnie .

Lehet , hogy a jelszóm nem jó , bár nem hiszem .

Előzmény: snapszmester (108904)
bazseszka97 Creative Commons License 2015.02.04 0 0 108908

Ha nem vagyok szemtelen, tudnál felrakni egy képet, arról a gépről, kíváncsi vagyok hogy hogyan működik.

Előzmény: hal65 (108907)
hal65 Creative Commons License 2015.02.04 0 0 108907

Van egy spec spirálhajlító gépem, és azzal.

Nem volt egyszerű feladat. Hárman kellettünk hozzá.

Előzmény: bazseszka97 (108902)
Hurkafej Creative Commons License 2015.02.04 0 0 108906

Nézd meg mekkora nyomás kell a gázzsámolyodnak, és akkor ha van olyan méretű reduktor, akkor tegyél. Kényelmesebb megoldás, mint folyton szabályozni a palackot.

A hagyományos 5.5kW-osnak jó a 30-60mbar közötti érték, a tiédnek több kell.

Előzmény: Füredi1 (108905)
Füredi1 Creative Commons License 2015.02.04 0 0 108905

10-15kw-os gázégő használatakor a pb gáztömlőre kell tegyek reduktort?

snapszmester Creative Commons License 2015.02.04 0 0 108904

A vendégkönyvben megvan a segítség.

envision Creative Commons License 2015.02.04 0 0 108903

Üdv mindenkinek!

Segítségeteket szeretném kérni az alábbi ügyben...

A nagyobbik főzőm sisakjára felkerült egy 5 lityis deflegmátor  amibe gőzelosztó tányér is került ...elvileg használható Pistorius ként is ,mert a teteje peremes kialakítású és a víz elvezetésére is van csatlakozási lehetőség.

Elvileg  klasszikus deflegmátorént fog üzemelni nállam (nem lessz hűtve)

Egy ekkora térfogatu definek elégséges lehet a sisak csatlakozásánál 3/4 "menet ?

Elegendő lehet a belső átmérője a flegma visszajuttatásához az üstbe?
Előfordulhat hogy a megnövekedett deflegmáció miatt esetleg feltorlódik a csatlakozásnál a flegma?
Itt  arra gondolok hogy a kifolyás a hűtőből szakaszos lessz vagy ,"bugyog" vagy egyéb problléma jelentkezik a torlódás miatt....

Ne fogjátok vissza  magatokat :)

bazseszka97 Creative Commons License 2015.02.04 -1 0 108902

Az nem semmi, mire vagy mivel tekerted ezt fel? ha meg kérdezhetem

Előzmény: hal65 (108901)
hal65 Creative Commons License 2015.02.04 0 1 108901

Szép hűtő!

A minap egy ember azt mondta, hogy neki "nagyon nagy hűtő" kell.

Nekifogtam :-)

40m cső ment bele. Azt hittem sosem leszek kész vele.

Előzmény: bazseszka97 (108869)
stapika Creative Commons License 2015.02.04 0 0 108900

Igazad van.Az előbb megnyitottam,de nem figyeltem,hogy nem birok tovább menni.

Előzmény: obsitos3 (108899)
obsitos3 Creative Commons License 2015.02.04 -1 0 108899

Minden valószínűség szerint snapszmester weblapjára más jelszóval lehet bejutni,mint erre a fórumra.

Előzmény: stapika (108898)
stapika Creative Commons License 2015.02.04 0 0 108898

Ide,hogy írtál,ha  nem vagy bejelentkezve?

Előzmény: héjja60 (108893)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.04 0 1 108897

felhasználónévhez írd, hogy wp

jelszóhoz: wp

Ekkor jutsz a regisztrációs oldalra. Választasz egy felhasználónevet és megadsz egy működő e-mail címet. Oda fogják elküldeni a jelszót. Működik...

Előzmény: héjja60 (108893)
Füredi1 Creative Commons License 2015.02.04 0 0 108896

Ok, köszi :))

Előzmény: öreg_néne_b (108895)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.04 0 0 108895
Előzmény: Füredi1 (108894)
Füredi1 Creative Commons License 2015.02.04 0 0 108894

Cefrézésnél olvasom, hogy valaki tesz bele x mennyiségű napfényt. Mi az a napfény?

héjja60 Creative Commons License 2015.02.04 0 0 108893

Próbáltam ,- beírtam a felhasználói névhez a nick nevemet , a jelszót , ezeket wp - vel

kiegészítve és a nélkül is írtam , kattintottam a bejelentkezésre  , semmi nem történik, marad a kezdőlap .

Előzmény: öreg_néne_b (108892)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.04 0 0 108892

Regisztráltál?

Előzmény: héjja60 (108891)
héjja60 Creative Commons License 2015.02.04 0 0 108891

Üdv. Mindenkinek !

Próbáltam a regge- link , A tudás forrása ,----snapszmester . hu részbe belépni , de 

nem sikerül !Hiába írok be bármit ,- nick név , jelszó , wp , stb. , csak a kezdőlap

marad , nem jelenik meg semmi .

Mi lehet a hiba , mit nem csinálok jól ?

Nektek sikerül ?

barkócza Creative Commons License 2015.02.04 0 0 108890

Viszont ha rámész a <nick>/Hozzászólások pontra, ott kiírja, hogy az adott topikban hány hozzászólásod volt, de csak az utolsó 1000-et tudod visszanézni. Úgyhogy eltűnt egy csomó régi hozzászólás.

foxrudi Creative Commons License 2015.02.04 0 1 108889

Azokra is figyelni,akiknél most van a dackorszak!!! :)

broccolino Creative Commons License 2015.02.04 -2 1 108888

Azt én is úgy gondoltam, hogy V=vén, mint az országút.

snapszmester Creative Commons License 2015.02.04 0 1 108887

Ne élj vissza a nicknemeddel, mert megírom hogy hány éves vagy.

Előzmény: zsuzska60 (108886)
zsuzska60 Creative Commons License 2015.02.04 0 3 108886

vén trotty

Előzmény: Tucso69 (108883)
szilvakukc Creative Commons License 2015.02.04 0 0 108885

Azé nem buta gyerekek ezek! Magamat nem tudom pontozni, pedig már kaptam volna egy pár pluszt az előző hsz-re.:DDD

szilvakukc Creative Commons License 2015.02.04 -5 5 108884

Ez a pontozás tök jó, kérdés mennyi után léptetnek elő, illetve ellenkezőleg mennyi után tiltanak ki?

Próbáljuk ki:

Itt mindenki bunkó, paraszt!

Tucso69 Creative Commons License 2015.02.04 0 1 108883

Nem emlékeztem, hogy ilyen régóta fórumozok. Most akkó' öreg vagyok? :-)

Előzmény: Tucso69 (108882)
Tucso69 Creative Commons License 2015.02.04 0 0 108882

Tegnap nem értettem mi az a vezérürü!

Most csak azt, hogy mi alapján van?

Előzmény: zsuzska60 (108877)
papiqa Creative Commons License 2015.02.04 0 0 108881

Vajon hány éves a pálinkám?

reikisgabi58 Creative Commons License 2015.02.04 -1 0 108880

Tetszenek az új alkalmazások. 

foxrudi Creative Commons License 2015.02.04 -1 0 108879

Már kettőt!!:)

Előzmény: sogi01 (108878)
sogi01 Creative Commons License 2015.02.04 0 0 108878

Kaptam egyett a pozitív mellé! :-)

Mandarinfőzős szép napot!

zsuzska60 Creative Commons License 2015.02.04 0 2 108877

A V az Vezérürü :-)

Előzmény: obsitos3 (108872)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.04 0 0 108876

Lehet ám javasolni is:-)

vasbicikli Creative Commons License 2015.02.04 0 1 108875

Ismerkedtem egy kicsit a fórum kezelőfelületének újdonságaival.

Lehet pontozni a hozzászólásokat (+/- jelek).

Okosság, hogy van külön gomb a hozzászólás közvetlen linkjének megjelenítésére.

Ha valakinek nem látszanak az új jelek, egy frissítéssel (Ctrl + F5) elő lehet csalogatni.

sogi01 Creative Commons License 2015.02.04 -1 8 108874

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Előzmény: sogi01 (108823)
cloaked Creative Commons License 2015.02.03 0 3 108873

Czollner Vince 1864-es kéziratos receptgyűjteményéből van, gyógyszerész diplomája volt. Hajnövesztőszertől kezdve padlómázig minden volt benne, szóval nem igazán szakirodalom. Mondjuk a 19. századból még szeszfőző szakirodalomban is lehet „középkori” dolgokat találni, a korábbi időkről meg ne is beszéljünk.

Előzmény: snapszmester (108862)
obsitos3 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108872

Aki V,az meg hány vödörrel?

Előzmény: hevezoli64 (108865)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108871

Annyi idős vagy.

Ezen a néven...

Előzmény: nixon70 (108864)
kerepes Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108870

Köszi a választ!

Előzmény: vasbicikli (108827)
bazseszka97 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108869

bazseszka97 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108868

Nem rakja fel a képet 

Előzmény: bazseszka97 (108867)
bazseszka97 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108867

Elkészült a hűtő, már csak 3 láb kel rá, és bevetésre kész.

jagi26 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108866

Értem. Köszönöm a választ. Még annyi kérdésem lenne, hogy vajon a felhasznált anyagokról (rézcső stb) nem kérnek számlát? 

Előzmény: norris53 (108820)
hevezoli64 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108865

Ki hány pálinkát iszik naponta...)

Előzmény: kupeci (108863)
nixon70 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108864

Annyi idős vagy.

A V az 10+ éves.

Előzmény: kupeci (108863)
kupeci Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108863

Üdv mindenkinek! rég nem jártam erre fele....mik ezek a szimbólumok a nevek mellett?:)

snapszmester Creative Commons License 2015.02.03 0 2 108862

"A czefrézés gyakorlati czélja tehát, a sejtfalak szét- roncsolásával, pépszerű anyag készítésével, a sejt meg­ölése és abból sejtnedv nyerése. Ennélfogva, helytelenül járnak el azok, akik a szeszfőzésre szánt gyümölcsöt, akár nyitott, akár zárt hordókban poshasztják, mert ezzel a szesznyeredékük minőségét és mennyiségét is lénye­gesen apasztják.

Az erjedés — a nem tiszta, hanem a kissé zavaros, pelyhes, de azért közel törkölymentes levekben, amelyek­ben a czefrékben keringő szilárd-kocsonyás alkatelemek az élesztőknek útjuk közben csónakul szolgálván, azok­nak némi tapadási helyhez rögzítést nyújtanak...."

SZESZFŐZÉS

GYÜMÖLCSÖKBŐL

IRTÁK

Dr. HÉRICS-TÓTH JENŐ

ÉS

OSZTRÓVSZKY ANTAL

BUDAPEST   

"PÁTRIA" IRODALMI VÁLlALAT ÉS NYOMDAI RÉSZV.-TÁRS.

19 18

A tiéd a középkorból van?

Előzmény: Berzeg (108857)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108861

Nekem is csapvíz volt a flakonban.

Jó nedűt!!!

Előzmény: öreg_néne_b (108858)
vasbicikli Creative Commons License 2015.02.03 0 1 108860

"Ezen felkavarást minden három hétben ismételjük, mindaddig, mig a czefre ize alig lesz édes és emellett az szeszes izt nyert."

Hát ez az olvasmány engem is eléggé felkavart :)

Rengeteg alkohol veszendőbe mehetett, nem csoda hogy 3x kellett párolni.

Előzmény: Berzeg (108857)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108859

„Még január közepén kitettem az érdi házunk teraszán lévő asztalra csapvizet hat darab másfél literes palackban”

Előzmény: In Lak'ech (108856)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108858

A PET palackban lévő túlnyomás elhanyagolható mértékű fagyáspontcsökkenést okoz.

Előzmény: In Lak'ech (108856)
Berzeg Creative Commons License 2015.02.03 -1 0 108857

Egy régebbi korból való leírás, ahogy ott olvasható. Érdemes elolvasni, a mai dolgokkal összehasonlítani és némi ismeretet szerezni.

A szílvapálínka-készítés legjobb módja
A szilvapálinka (szilvorium, Slivovitz, Prunelliére) egyike a legkedveltebb s hygienikus szempontból is a legegészségesebb szeszes italoknak.
Az aetherek, melyek a szilva savának a szeszszel való érintkezéséböl származnak, továbbá a keserü mandola-olaj, mely a magvak szétzuzása folytán a pálinkába mérsékelten kerül, hatalmas óv- és gyógyszert képeznek igen sok gyomorbaj és részben a láz ellen is, azért a franczia és délszláv nép a szilvoriumban valóságos orvosi szert keres és talál is.
Minél több czukortartalom van a szilvában, akár a fajta tulajdonságánál, akár pedig érettebb állapotánál fogva, annál erösebb, szeszben gazdagabb és több pálinka nyerhetö azon feldolgozandó szilvorium-anyagból.
Ezek elörebocsátása után, egészen röviden s népszerüen a következökben óhajtom leirni a szilvapálinka-készitésmódját.
Veszünk oly félfenekü hordót, mely tiszta, tehát nem penészes, dohos és ebbe gyüjtjük össze a hullottr rothadtas vagy e czélra a fáról leszedett szilvákat. A hordó másik fenekének is meg kell lenni és ezzel a szilvát be kell takarnunk.
Mikor már hordónk megtelt és egy hétig együtt pállott, hogy a szilva héja gyöngébb, szakadozóbb legyen, akkor a szilvát egy kádban tiszta lábbal anynyira széttapossuk, hogy abban egy szilva se maradjon épen.
Most ezen „czefrét" beletesszük egy ajtós hordóba, megtöltjük azt 0,75 résznyire és pár liter vizet öntünk a tetejebe. Ezután a hordó ajtaját behuzzuk, de az ajtón levö csaplyukat a szénsav kibocsárása végett nyitva hagyjuk. Áz ilyen czefrés hordónak melegebb hömérsekü kamrába kell elhelyezve lennie, hogy az erjedés jól mehessen.
Három ét mulva kivesszük a hordó ajtaját, belenyulunk egy kisebb gereblyével a czefrébe s azt jól felkavarjuk. Azután az ajtót ismét behuzzuk. Ezen felkavarást minden három hétben ismételjük, mindaddig, mig a czefre ize alig lesz édes és emellett az szeszes izt nyert. Ekkor a czefrét a kazánba vihetjük avagy ha össze akarjuk várni az összes czefrét vagy talán nem érünk rá mindjárt lefözni, hanem télire akarjuk a fözést halaszrani, ezen esetben a hordó ajtaján levö csaplukat is elzárjuk. igy teljesen elzárva a czefre sem meg nem penészesedik, sem meg nem eczetesedik, de még csak szesztartalmából sem veszit.
A kierjesztés urán a czefrét bármikor a kazánba lehet tenni és lefözni. Betöltskor czélszerü 10 liter czefrére 1 liter vizet önteni, minden liter czefrére egy-egy szilvamagot törünk szét s a kazánba tesszük, hogy attól kevés keserümandolaolaízt nyerjen és igy jellegzetesebb legyen. A magvak íelét széttörni, mint ezt sokan gyakorolják, nem czélszerü s az ily szilvoriumhoz az utánzatok legjobban szoktak hasonlitani. A kazánnak csak 0,75 részig szabad megtöltve lennie. Hogy a czefre a kazán fenekére le ne égjen, a pálinka kozmás ne legyen, a kazánt legczélszerübb egy pléhlemezre állitani, melyre 2 cm, vastagon homok hintetik. A Kriznic-féle kazánnál a kazánban alul egy szitafenék. van, mely a czefrének megkozmásodásáL megakadá-lyozza. Van némely kazánban e czélra egy keverö is alkalmazva, mely azonban soha sem menti meg a pálinkát a kozmás mellékiztöl.
A kazánnak felül a sisakkal, a sisak csövének a kádban elhelyezett kigyóalaku hütövel jól kell összeillesztve lenni, hogy szeszgözök az összeillesztéseknél el ne illanhassanak.
Midön mindez megtörtént, elkezdjük a tüzelést de vigyázzunk, hogy a hütökádban mindég hideg legyen a hütöviz Amennyi czefrét teszünk a kazánba, annak mindég egy harmadát szabad lepárolni. Ezeri elöször lepárolt folyadék „vatyka" (Luther) nevet visel és zavaros gyönge folyadék. Ezt öszegyüjtjük s a kazánba öntjük ujra és most feléig pároljuk le, mire haszaálható 26-32 % pálinkát nyerüok. Az elsö lepárlás nyers-párlat, a második a rektifikált.
A Kriznic-féle kazán sisakjában egy viztelenitö-tányér (Dephlegmator) levén elhelyezve, ez mindjárt 15—20% szeszt szolgáltat, ugy hogy ennek vatykáját másodszor kétharmadrészre lehet lepárolni és ezen párlat mégis használható pálinkát fog szolgáltatni.
A pálinka erösségét a hivatalos bélyeggel ellátott szeszmérövel mérjük meg. Megjegyzem, hogy ha pl. egy czefre szesztartalma 6 % volt, ugy annak egy harmada lefözve 17—18% szesztartalommal fog birni. Ha ezt még felére lepároljuk, akkor a nyerendö pálinka 35-36 vol. % szesztartalmu, tehát erös pálinka leend.
A szilvapálinkát legjobb 50-100 literes uj hordókban tartani, hogy szép sárgás szint nyerjen. Egy-két év mulva a pálinka a hordóból lehuzható palaczkokra, melyek meleg és világos helyen tartandók hogy igy hamarabb fejlödjenek s idösebbek legyenek; mert a pálinkafélék értéke korukkal fokozódik és emelkedik.

In Lak'ech Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108856

A víz fagyáspontja légköri nyomáson 0 c-fok. A szénsavas ásványvizes flakonban nagyobb a nyomás, a fagyáspont is alacsonyabb. A példa kedvéért tegyük fel, hogy ebben az esetben -5 c-fok. A példánkban az erkélyen uralkodó hőmérséklet -4 c-fok. Ennyi a palackban lévő vizedé is, mely ahhoz kevés, hogy a zárt palackban, nyomás alatt lévő vizet fagyott állapotba hozza. De kinyitva a palackot, a nyomás megszűnik, és a -4 c-fokod vízben nyomban megindul a kristályosodás. Ugyanezt lehet eljátszani a forrás irányában is. De itt nem a gócok hiánya miatti a jelenség. A túlhevítés az egy másik tészta. Ott tényleg a góchiány a magyarázat. Ezt mikróban lehet modellezni, ha jó minőségű a mikró. Állítsd le a tányérforgatást, majd egy pohár igen jó minőségű, lehetőleg gyógyszergyári vizet állíts a mikróba és indítsd el. Ha szerencséd van, nem történik semmi. Ám a mikróajtót kinyitva (többnyire már ettől a mozdulattól) a pohár oldalát megpöccintve azonnal hevesen kiforr a pohárból a víz.

Előzmény: Feeriba51 (108845)
körte51 Creative Commons License 2015.02.03 0 1 108855
Előzmény: Feeriba51 (108845)
gabor0036 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108854

Egyszer helyezd át a bejövők közé, utána elméletileg már mindig ott jelenik meg. 

Előzmény: rézműves1 (108809)
firekiller Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108853

A tökéletes vákuum miben "nyilvánult" meg ;) 

Előzmény: zsuzska60 (108851)
dredly Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108852

Nem akartam letapadni a narancsnál, csak azt akartam jelezni, hogy nem ez az első narancs-főzetem, viszont az első olyan főzésem, ahol a főző kalapot emelt előttem. :-)

Az üst tisztasága pedig az asszonyt dicséri, ugyanis előzőleg lekvárt főzött benne (szintén narancsból: ez volt az ára annak, hogy idén télen a finomítást bent csinálhatom a konyhában, és nem kell kimennem... :-) )

Előzmény: golyós (108849)
zsuzska60 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108851

de, a vákuum tökéletes lett :-)

Előzmény: Tucso69 (108850)
Tucso69 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108850

Nem, mindenfélét meg kell kóstolnia!

Tudod a macska sem tud dorombolni, ha nem tapasztalja meg a rosszat. :-)

Ezek szerint nem lett tökéletes?

Előzmény: zsuzska60 (108848)
golyós Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108849

Miért is tapadsz le a narancsnál????  A fizikát nem érdekli, hogy narancs-e avagy körte-e.

Minden esetre gratulálok, hogy olyan szép tiszta üstben kezdted a tisztázást.

üdv.g.

Előzmény: dredly (108841)
zsuzska60 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108848

na és mondd csak, egy Vezérürünek nem csak a legfinomabból kell adni? :-)

Előzmény: Tucso69 (108847)
Tucso69 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108847

Ezt jól eltitkoltad eddig, meg sem kínáltál vele! :-)

Előzmény: zsuzska60 (108846)
zsuzska60 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108846

Pl: lefőzted a cefrét és olyan szerencsésen csorgott bele a gyűjtőedénybe az alszesz, hogy nem igen került bele levegő. Utána a finomításhoz ügyesen, levegőztetés nélkül sikerült beleönteni a kuktába az alszeszt....

mondjuk 1000-ből 1 esetben

Én sem gondoltam, hogy a duplafalú főzőben tudok vákuumot csinálni, aztán egyszer csak sikerült, ahogy egyre tehetségesebb lettem :-)

Feeriba51 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108845

Ilyet én is tapasztaltam az erkélyen hagyott flakon vízzel.

Folyékony állapotból jégkásává vált a kinyitás pillanatában.

Magyarázza már meg valaki!

Jó nedűt!!!

Előzmény: golyós (108838)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108844

Idővel (vagy rázkódás hatására) biztosan az enyém is szétfagyott volna, de ez csak túlhűlt. Mikor kiöntöttem folyadék volt, mire a korsóba ért, sörkása.

Előzmény: Barret02 (108842)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108843

A gőz és a jég képződése valamilyen góc körül indul meg. Ha ilyen nincs (elég) akkor hosszabb-rövidebb ideig túlhevített/túlhűlt állapotban marad a folyadék. Most valószínűleg tisztább/simább volt a készüléked, mint máskor. De lehet, hogy az alszeszed is egy kicsit más volt, mint tavaly. Nem érdemes rajta filózni, pár szem horzsakő megoldja.

Barret02 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108842

Az semmi! Nekem szétfagyott a mélyhűtőben! Nekem egy hűtőre való sörkásám lett...

Előzmény: öreg_néne_b (108840)
dredly Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108841

Mindenkinek köszönöm az információt és a felvilágosítást. Elolvastam Hurkafej által belinkelt hsz-t, legközelebb, ha ilyen jelenséget tapasztalok, kipróbálom. Azt viszont nem értem, hogy mitől függ az, hogy ez a jelenség kialakul-e, vagy sem? Ugyanis eddig még soha nem csinálta (a tavalyi narancsnál sem...).

???

Előzmény: zsuzska60 (108835)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108840

Jártam úgy, hogy a fagyasztóban felejtettem éjszakára egy doboz sört. Másnap kibontottam, kiöntöttem és lett egy korsó sörkásám. Öntés közben fagyott meg.

Előzmény: golyós (108838)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108839

Jól tanultad.

Előzmény: zsuzska60 (108835)
golyós Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108838

Ha már ott jársz megnézheted a túlhűtés jelenségét is, mert olyan is van. Többször előfordult, hogy mikor higítani akartam, a vizesflakonban jéggé vált a víz mire ki akartam önteni.

üdv.g.

( na vajon mit kapok ? )

Előzmény: dredly (108831)
envision Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108837

Nem ment át a fotó....

Előzmény: envision (108836)
envision Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108836

Nálam más a helyzet....2014 szilva  .

Natúr szilvafa (cacansca rodna) ág.

3-4 hónap alatt ilyen lett, de nem is szabad túl hosszú ideig bennehagyni ,mert egy idő után kellemetlen ízt ad a pálinkának.

Előzmény: Hókuszpók974 (108822)
zsuzska60 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108835

A viccet félre téve:

én valahogy úgy tanultam, hogy a felforralt vizet, amiből az oldott levegőt eltávolítottuk, 100 fok fölé is lehet vinni, és a forrás robbanás szerűen megindulhat!

Tévednék?

zsuzska60 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108834

érdekes ez az új számozás, mit a kórházban:

hatoskának tetszik a bogár história :-)

ötöskének nagyon jó ötlete van :-)

...

Hurkafej Creative Commons License 2015.02.03 0 1 108833

Olvasd el ezt a hozzászólást.

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=121083736&t=9007484

Pár érdes felületű tárgy, és megszűnik a jelenség. Csak azt hallani, ahogy ugrálnak a kövek az üst alján. :)

öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108832

Mérnökemberként nézz utána a túlhevítés és a gócképződés témakörének.

dredly Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108831

Köszönöm a tippet, bár a kiindulási megállapítást ("Feljebb kúszott az alszeszed hőmérséklete, mint a forráspont") mérnökember lévén kicsit vitatom: egy nyílt rendszerben a folyadék forráspontját kizárólag az elegy összetétele határozza meg, tehát a folyadék hőmérséklete nyílt rendszerben (a pálinkafőző ilyen) e pont fölé nem tud emelkedni.

Ha a rendszer zárt, akkor sem azonnal emelkedik a forráspont: először kialakul a telített gőz (amikor a folyadékban keletkező gőz nyomása egyensúlyba kerül a gőztérben levő gőz nyomásával), és csak ezután kezd emelkedni a forráspont - a gőz hőmérsékletével és nyomásával együtt.

Előzmény: Hurkafej (108830)
Hurkafej Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108830

Feljebb kúszott az alszeszed hőmérséklete, mint a forráspont, és utána hirtelen több gőz keletkezik, mint ami kijuthatna a rendszeren.

Használj pár forrkövet, és máskor nem lesz ilyen.  

Előzmény: dredly (108829)
dredly Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108829

Sziasztok.

Tegnap finomítottam a narancsomat (10l alszeszt), és a 2 éve hibátlanul működő főzőm eddig számomra ismeretlen jelenséget produkált: megemelte a rugókkal leszorított sisakot, és kifújt! (A kiáramló alkoholgőz természetesen azonnal lángra lobbant, de szerencsére nem volt a közelben semmi, amiben kárt tehetett volna.)

A főzőm: 17 literes rozsdamentes üst (kukta-alj), rajta réz(bogrács) sisak rugókkal leszorítva. A páracső 2m hosszú 15-ös rézcső (emelkedése 10%), a hűtő 2,5m 12-es lágy rézcső 110-es átmérőre feltekerve (kb. 10l-es átfolyós tartályban).

Az események időrendben:

• feltettem az alszeszt, majd amikor a páracső hűtő felüli vége lekezdett langyosodni (kb. 40perc), visszavettem a fűtést.
  • az előpárlat szépen, csepegve indult, majd a hűtőből egyszer csak olyan "lehörgés"-szerű hangok jöttek, mint amikor egy vízzel telt pohárba a víz felszínére közelről szívószálon levegőt fújunk.
  • a negyedik (vagy ötödik?) ilyen hang után a sisak megemelkedett, a gőz kifújt, és belobbant.
  • a fűtést azonnal elzártam, és kis várakozás után (amíg annyira lehűlt a rendszer, hogy meg tudtam fogni) szétszedtem, de sem a páracsőben, sem a hűtőben semmilyen fizikai akadályt nem találtam: a teljes rendszer szájjal könnyedén átfújható volt.
  • ismét összeraktam, alágyújtottam, majd szóról szóra megismétlődött minden. Újra szétszedtem, de dugulásnak ismét semmi nyoma nem volt.
  • végül harmadszori nekifutásra sikerült letisztázni az alszeszt, de végig olyan alacsonyan kellett tartani a fűtést, hogy szinte kialudt a gáz. Így is többször "lehörgött", de szerencsére nem emelt sisakot.

Eddigi főzéseimnél az előpárlat elválasztása után nyugodtan feljebb lehetett állítani a fűtést, és a 12-15l alszesz tisztázása 2,5-3 óráig tartott, míg tegnap 10l finomítása -- nem számítva a szerelési/hibakeresési időket -- 4 óra volt! (Végül az alkoholfok beállítása után 3,8l 45%-os, finom narancsos illatú és ízű párlatom lett, tehát a végeredmény tekintetében nincs okom panaszra...)

Arra gyanakszom, hogy valamiért a szokásosnál jóval nagyobb deflegmáció alakult ki, a flegma a hollandernél valamiért "elakadt", nem tudott visszafolyni az üstbe, és ez okozott dugulást. Létezhet ilyen?

Lehetséges, hogy a deflegmáció mértéke függ az alszesz összetételétől is (pl. milyen gyümölcsből készült)? Ugyanis az elmúlt évek során semmi ilyen/hasonló esemény (sem "lehörgés", sem sisakemelés) nem történt...

Ha valakinek tippje, vagy hasonló tapasztalata van, megköszönöm, ha megosztja.

Dredly

szilvakukc Creative Commons License 2015.02.03 0 1 108828

Hát én is zavart érzek a történetben. Ahhoz, hogy "bogaras" hiba legyen, a felének bogárból kellett volna állni. Itt megromlott cefréről van szó, de ez a bogártörténet tetszik. Ilyet még nem hallottam..:))) 

Előzmény: patxaran (108817)
vasbicikli Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108827

Igen, sőt a fagy egy kicsit segít is a feltárásban. Könnyebb lesz homogenizálni a cefrét, és a cukor is hamarabb hozzáférhető lesz az élesztőknek, mert a jégkristályok kipukkantják a sejteket, egyből oldatba megy minden.

Persze ez akkor igaz, ha nem fagyott/kiengedett/újrafagyott, félig elrohadt gyümölcsről van szó, hanem jó állapotban lefagyasztott és felengedett anyagról.

Előzmény: kerepes (108824)
Lopeta Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108826

Koszonom mindenkinek a segitseget.

Atneztem az irasokat, tehat nem ordogtol valo gondolat a hordos erleles, csak erteni kell hozza... :)

Ha megis a kiprobalas mellett dontunk, a rendszeres ellenorzes mellett mivel lehet csokkenteni a rizikot (fafajta, hordo kezelese, urmeret)?

Hordougyben egy bp.-i/godolloi cimet is szivesen vennek.

L.

zsuzska60 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108825

csak felengedés után, mert nem tud dolgozni az élesztő!

Előzmény: kerepes (108824)
kerepes Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108824

Fagyott gyümölcsöt érdemes cefrézni?

sogi01 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 108823

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Előzmény: sogi01 (108783)
Hókuszpók974 Creative Commons License 2015.02.02 0 1 108822

Azokat a leceket egy kicsit megegetik(megporkolik) gazon. Porkoles nelkul nekem mar egy eve al az uvegben,alig valtozott a szine. Jo estet mindenkinek.

Előzmény: vasbicikli (108813)
foxrudi Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108821

Úgy,ahogy norris53 írta!Már így a tuti.

Előzmény: jagi26 (108816)
norris53 Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108820

Hááát -ezt már csak úgy ,hogy kérsz a NAV-tól gyártási engedélyt és ha meg kaptad akkor utána mondjuk 20 nap múlva bejelented a helyi polgármesteri hivatalba hogy van egy 50 literes főződ az napi dátummal !

Előzmény: jagi26 (108816)
patxaran Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108819

A kóstolót(nem a disznótorost)hova küldjem?:)))

Előzmény: sogi01 (108818)
sogi01 Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108818

Össze kell gyüjteni,becefrézni és a ZD-n lehet vele Újoncot avatni! :-D

Előzmény: rézműves1 (108811)
patxaran Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108817

Továbbra is arra gondolok,hogy a bogarak megfőzése okozta az "illat és íz"anyagok felszabadulását.A baleset megtörtént.Ezt szeretném korrigálni,ha tudtok adjatok tanácsot!Aktívszén-újra finomítás,vagy kiöntés?Vagy valami más?

Előzmény: snapszmester (108815)
jagi26 Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108816

Üdv!

Jó ideje nem voltam idehaza. Most tudtam meg hogy a pálinkafőzőt be kell jelenteni, de ez az egész homályos kicsit. Van egy házi készítésű 50 literes főzőm, ami 2 éve készült. Szóval nincs róla se számla se semmi. Hogy tudom ezt bejelenteni? Egyáltalán időben vagyok még vele? 

Előre is köszönöm a válaszokat! 

Jagi

snapszmester Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108815

Zavart érzek a válaszodban. Ha a cefre kellemes illatú a pálinka sem lehet más. Az lehet hogy nem volt egységes, de azt neked kellett volna észrevenned.

Előzmény: patxaran (108814)
patxaran Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108814

Ha a törköly lett volna büdös ki sem főzöm.Kimondottan kellemes cefre illata volt.A tisztázás közben már éreztem,hogy valami nem oké.Azért vártam  eddig ,mert azt gondoltam,hogy pihentetés után tompul a kellemetlen(büdös)szag.

Előzmény: barkócza (108808)
vasbicikli Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108813

A fán érlelést úgy szokták csinálni kicsiben a viszkisek, hogy a megfelelő fából vágott léceket tesznek a palackba. A szín alakulása is követhető menet közben, és az anyagi kockázat is elenyésző.

Előzmény: Lopeta (108797)
patxaran Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108812

Valóban nem néztem a minőséget:)A bora?(Ha vendégségbe megyek a sajátomat viszem!)De ez nem a szőlő és a bogarak hibája,hanem a hozzá nem értés és a hordó kezelés.Azok a bogarak az én okoskodásom szerint a főzéskor adták ki "aromájukat". A főzésről:Csíger bort csináltam anélkül, hogy  préseltem volna.Kristályos napfény,élesztő, petkin bontó .Kb 10-15nap múlva már leföztem.Még annyit,hogy a szőlő le lett bogyózva.

Előzmény: snapszmester (108806)
rézműves1 Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108811

...tényleg büdös, a házban mindenhová elbújtak közül, néha előjönnek és naponta többet kinyírok és érzem...tavalyelőtt ősszel, ezrével söpörtük a lefújt katicákat az előtérből, mert ott akartak telelni...ez az ami néha csíp is...

Előzmény: barkócza (108807)
hevezoli64 Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108810

na mit kapok a nevem mellé

rézműves1 Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108809

...maga mindig a kukámban kotorászik??..:):)...

Előzmény: gabor0036 (108799)
barkócza Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108808

Persze, hogy tényleg attól volt-e büdös a törköly, vagy nem, ki tudja?

(Megnéztem közben, tényleg így kell írni a harlekinkaticát, csak egybe.)

Előzmény: barkócza (108807)
barkócza Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108807

Ez az új, invazív, amerikai katicafaj, a "harlekin" katica. Franciaországban már komoly problémát okoz a borászok számára, elcseszi a bort. Nálunk most kezdenek panaszkodni róla a borászok.

Előzmény: patxaran (108805)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108806

Ajándék törkölynem ne nézd a minőségét.

Pontosabb hiba leírás kellene. Annyi büdösbogár nem lehet a cefrében hogy hibát okozzon. Ha még is akkor a bor sem jó. Ilyen hibával még nem találkoztam.

Előzmény: patxaran (108805)
patxaran Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108805

Tanácsot szeretnék kérni! Ajándékba kapott törkölyt erjedés után ( még szeptemberben!)kifőztem. A végeredmény egy kellemetlen ízű és aromájú pálinka lett. Kiderült,hogy a szüretkor katica bogár és valamilyen büdös bogár( a szőlő gazdája szerint)került a cefrébe. Mit tegyek? Aktív szén, újra főzés vagy valami más?

In Lak'ech Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108804

Én sem azt gondoltam. Nem olyan családból származom én, felvilágosult gyerök vagyok. :-))

Anyag nem vész el, csak átalakul, vagy gazdát cserél. Azt gondoltam, hogy a fehérje már elbomlik. De abban tényleg igazad van, hogy a felcukrozott cefre újraindul.

Előzmény: öreg_néne_b (108803)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108803

Az nem pusztul/bomlik/tűnik/annihilálódik el?

Olyan nincs, hogy semmiből lesz valami és olyan sincs, hogy valamiből semmi lesz. 

A döglött fehérje is fehérje. 

Egyébként, ha a teljesen kiforrott, de friss cefrébe cukrot teszel, akkor újra el kezd erjedni, szóval az élesztő legalább egy része él.

Előzmény: In Lak'ech (108802)
In Lak'ech Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108802

"Egyébként lúgos közegben főzve a fehérjéből (élesztő) ammónia keletkezik"

Ez világos. De -lehet, hogy kémiai téren való korlátozott ismeretemet bizonyítom- a teljesen kiforrt cefrében fellelhető olyan, hogy élesztő/fehérje? Az nem pusztul/bomlik/tűnik/annihilálódik el?

Előzmény: öreg_néne_b (108784)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108801

Ez saját vélemény: kis hordóban könnyű elrontani az érlelést. 1-2 hét alatt már ihatatlan keserű, barna színű lesz. Ez már szinte művészet. Rengeteget veszít párolgással, amit nem kell pótolni csak elfogy.

Kedvcsinálónak adok egy címet.

www.nemesitalok.hu 

A weboldalamon az új hordók kezeléséről is van infó.

In Lak'ech Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108800

Körülbelül Snapszi is a te mondataid utolsó négy szavát fogja leírni.

gabor0036 Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108799

Majd kukkantson már rá az e-mail szemetesre! :D

Előzmény: rézműves1 (108794)
bazseszka97 Creative Commons License 2015.02.02 0 1 108798

Köszönöm a válaszod, és meg fogadom a tanácsod, holnap meg is veszem a hozzávalókat.

Jó Nedűt 

Előzmény: rézműves1 (108788)
Lopeta Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108797

Kosz, ezt kifejthetned bovebben: egyaltalan a fahordos erlelesnek nincs ertelme?

L.

Előzmény: snapszmester (108796)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108796

Jó barátod? Akkor mást adjál neki. Legfeljebb dísznek lesz jó.

Előzmény: Lopeta (108795)
Lopeta Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108795

Sziasztok,

Ismer valaki egy jo kadarmestert Godollo kornyeken? Hordot keresek palinka erlelesehez (kb 5l-esre gondoltam).

Akar privatban is johet: v_i_b kukac freemailponthu.

Teljesen hozza-nem-erto vagyok (ajandek lesz): fafajta/kezeles/... temaban barmilyen jotanacsnak is orulnek (szilva- es kortepalinkanak lesz).

Koszonom elore is!

Udv, L.

rézműves1 Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108794

...köszi, hogy szóltál, természetesen csak 3-méter volt...pedig én visszaolvasom, amit írok..:):)...

Előzmény: zsuzska60 (108791)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108793

A snapszot csak úgy, a flakonban előtte a kannában kezelés után.

Előzmény: snapszmester (108792)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108792

Tavaly egy kedves otthonfőző lúgos pálinkáját kezeltem ioncserélővel. A színe rendben lett, de rettenetes volt az illata, íze. Megkeresem a fényképét, a párlatnak.

Előzmény: barkócza (108790)
zsuzska60 Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108791

előfordulhat, hogy csak 3 méter??

pedig csak 30m 8x1-es rézcső volt beletekerve

barkócza Creative Commons License 2015.02.02 0 1 108790

Tök jó, hogy leírtad, én sem tudtam. :) Bele kell venni az 1x1-be.

rézműves1 Creative Commons License 2015.02.02 0 1 108789

...a "ne pont ilyet", a 110-es műanyagcsőre írtam...

rézműves1 Creative Commons License 2015.02.02 0 1 108788

...ha javasolhatom, ne pont ilyet csinálj...ez egy (lakótelepi 20-ast), remekül kiszolgált, pedig csak 30m 8x1-es rézcső volt beletekerve...a 30-ashoz 2,5m 10-es, de inkább 12-es csövet tekerjél a 110-es csőre és azt egy 40-45-centi hosszú 160-as csőbe tegyed...

......ehhez hasonlóan...

Előzmény: bazseszka97 (108766)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108787

Köszönöm én is hogy tisztáztad a kémiai hátteret. 

A szakmait talán tisztázhatom én is. A főzetők idegenkednek minden mesterséges beavatkozástól. A cefre készítés közben és a főzésnél is. 

A cefre mindig savas. Akkor is ha nem ecetes. Kezelni nem kell csak nagyon ritka alkalmakkor.

A negyedszázados pályafutásom alatt még nem főztem lúgos cefrét, tehát nem gyakori az előfordulása.

Ezt nem neked csak miattad írtam. :-)

flatszeru Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108786

Köszi mindenkinek a segítséget! Öreg_néne_b: köszi a kémiai háttér tisztázását. Pont egy ilyen válaszra vártam. Hogy mi a háttere.

Jó ,hogy van ez a fórum!

öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108785

A névleges térfogatától.

Előzmény: stapika (108782)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.02.02 0 1 108784

A hivatkozott oldal sem elméleti, sem gyakorlati téren nem valami erős. De legalább reklámban bepótolja.

Inkább az itt minden reggel belinkelt okosságot olvasd. :)

Egyébként lúgos közegben főzve a fehérjéből (élesztő) ammónia keletkezik, az ammónia (azon kívül, hogy mérgező, rossz ízű és szagú) a rézzel élénk kék komlexet képez. Én - ha főzés előtt semlegesíteni szeretnék - mészkőlisztet (takarmánymeszet) használnék, azzal biztosan nem lúgosítanám el a cefrét.

Előzmény: flatszeru (108767)
sogi01 Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108783

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Benne

Előzmény: sogi01 (108749)
stapika Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108782

Már régen kérdezni akartam

Pl.: 100l. főzőbe nem teszel 100liter cefrét,mitől 100 literes?.

Előzmény: snapszmester (108781)
snapszmester Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108781

Mivel a témaban nem készült tudományos érteku állásfoglalás be kell erned ezzel. Vedd figyelembe hogy nem teszed teljesen tele.

Előzmény: tango5001 (108780)
tango5001 Creative Commons License 2015.02.02 0 0 108780

Annyit szeretnék kérdezni,hogy azt olvastam anno itt a fórumon,--

nem emlékszem sajnos már melyik hsz.-- ,hogy a Szőllősi szűrő méretezésénél

egy 100 l-es üstnél hossz: 30cm, magasság: 20cm szélesség: 10 cm., az ideális

méret.

Legalább is, így emlékszem.

Erre olvasom a témában a "reggelink"-ben,hogy :

"A Szöllősi szűrőben több idő jut a kozmaolaj kiválására, ha 20cm mélyre készítjük, miközben térfogata változatlan (az üst 3%-a) "

Ha jól számolom a térfogaz számítást, akkor a 30x10x20 -as méret,

6 liter űrtartalmat jelent, ami a duplája ugye a leközölt 3%-nak.

Mennyi akkor a 100l -es üstre számolt ideális szűrő méret...?????

Noby1 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108779

A 72132 hozzászólásban lévő géphez hasonlót akartam megépiteni!Szerintetek mi a különbség a két gép között,nagyobb kapacitású?

snapszmester Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108778

Miért nem szakirodalmat olvasol ami megtalálható a fórum fejlécében?

Reklamálj az idétlen weboldalon.

Előzmény: flatszeru (108773)
kupeci Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108777

Ahhoz is:)

Előzmény: Noby1 (108775)
obsitos3 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108776

Ha figyelmesen elolvastad volna a linkelt oldalt,ami mellesleg tele van a nem feltétlen szükséges eszközök reklámjával,ahol a pH-mérő fontosságát taglalja,érthetően leírja,hogy a cefre kémhatását 2,8-3,2pH között kell tartani.Lehet,hogy egy tüzépes is volt a bandában,ezért aztán a következő sorokban rábeszélik az olvasót a lúgosításra,hogy fogyjon a mész is.

Noby1 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108775

Köszönöm !Igen részletesen le van irva az elkészitése és a méretek!

Gondolom,hogy a saját készitésű/tervezésű magozó barackhoz is jó!? 

Előzmény: norris53 (108762)
envision Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108774

Persze...

flatszeru Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108773

kösz a választ. Meszezés dolgot innen vettem:

http://kertlabor.premium.shp.hu/cefre-mit-kell-m%C3%A9rni-benne

"Az ecetsav, bekerülve a pálinkába, rontja annak a minőségét.Ezért is szokták a főzés előtt egyes mesterek mészoldattal belúgosítani a cefrét, hogy az ecetsavat lekössék, és ne kerüljön a pálinkába. Ezt a lúgosítást egy pH-mérő segítségével végzik, beállítva pH értéket 9,0-10,0 közzé."

Akkor valószínűleg tényleg tévedésben vagyok. Én a cefrét minden főzés előtt kb. semlegesig meszezem.  Eddig úgy tudtam,hogy lúg nem oldja a rezet csak a savas környezet és akkor lesz kék a produktum.

A cefrét nem szoktam külön savazni,mert amint kiforr rögtön főzöm. Ez a tök sajnos kierjedés után állt 3-4 hetet.

Egyébként a 2,8-3,2 es pH közötti cefrét lehet nyugodtan főzni anélkül,hogy változtatnék a pH-ján?

snapszmester Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108772

Te valamit nagyon elnéztél. Senki nem ajánlotta hogy a cefrét addig meszezd hogy lúgos legyen. A cefrének savasnak kell maradni meszezés után is. Az alszeszt meg nem meszezzük főleg ha már eleve lúgos volt. Akkor sem ha ettől esetleg kitisztul.

Az fel sem tűnik hogy ihatatlan rossz a pálinkád és ezen már nem lehet segíteni.

Szerencsére nem saját tapasztalat hogy a túlmeszezett cefrék kék párlatot adnak ihatatlan rossz ízzel, még akkor is ha a réz ki lesz szedve ioncserével.

Megoldás: öntsd ki.

flatszeru Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108771

a produktum.

Előzmény: obsitos3 (108769)
tango5001 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108770

Urak,

Vásárolni szeretnék egy Szőlösi féle szűrőt, 100 Literes berendezéshez.

Olvastam már fűt,fát sok jó és kevésbé jó megvalósulást.

Magam nem tudom legyártani,nem is akarok kísérletezni, ezért szeretnék vásárolni, legyártatni lehetőleg saválló vagy réz anyagból egy olyat,ami itt fórum szinten is elismerten megfelelő,jól végzi a dolgát, tapasztalatból tudva.

Na most jön az a kérdés ami remélem nem szabálytalan.:-)

/ ha igen, akkor kérem a moderátort,törölje ezt a hsz.-t/

Ha valaki tudna ez ügyben segíteni, ötletet ,tanácsot adni, kérem írjon nekem

privátban mail-t ,ha nem való ide a fórumra publikusan.

Köszönöm előre is! :-)

obsitos3 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108769

Áruld már el: a produktum lett kék,vagy a beledugott pH-papír?Merthogy más oka van a papír kékülésének és megint más a kifolyó szeszének.

tango5001 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108768

:-))

Előzmény: Feeriba51 (108733)
flatszeru Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108767

A cefrét kifőzése előtt szokták mésszel kezelni,hogy az ecetsavat semlegesítsék vele.

Viszont nekem az a fő problémám,hogy az első főzés után kapott kék párlat (pH ja eleve sem volt már savas) mésszel történő kezelése után a második lepárlás eredménye is kék lett. Vagyis valaminek gondolom a hő hatására savvá kellett alakulnia. Tehát a problémám hogy egy 9 es pH ra meszezés után majdnem víztiszta folyadék újrapárlása után miért lett az eredmény megint kék?

bazseszka97 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108766

Ezt szeretném koppintani, vagyis valami ilyesmit szeretnék én is.

Előzmény: bazseszka97 (108765)
bazseszka97 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108765

Üdv mindenkinek 

Szeretnék készíteni egy spirálos hűtőt, de mivel 30 literes  tornyos főzőm van, elgondolkodtam a méreteken. Nem tudom hogy, befolyásolja e, a torony a hűtő méreteit. Milyen vastag csövet vegyek ? és mennyit ? 

Előre is köszönöm 

Jó Nedűt 

körte51 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108764

Igen , egy hosszú emelkedő páracsőnek jelentős deflegmáló hatása van. Ahogy kijön a sisakból, nem utaztatni fölöslegesen a lehető leghamarabb be a hűtőbe.

Előzmény: envision (108763)
envision Creative Commons License 2015.02.01 0 1 108763

Érdekes dolog ez a páracső dilemma :) 

Volt alkalmam egyszerre főzni  DES 30 Literes  és Alambic 30 L-es  szimplafaluval  ugyanabból a birs cefréből .

Sisak térfogata nagyjából ugyanaz mindkettőnél.

Érdekesség lehet hogy az Alambic páracsöve viszonylag rövidebb ,eső kialakítású  ,míg a DES hosszabb , emelkedő kialakítású .

Már az alszesz lepárlásánál is észrevehető volt ,hogy az Alambic jobb illatu párlatot produkált ,gyümölcsösebb íz mellett....(megkóstoltuk)

Ugyanez maradt  a helyzet a finomításnál is .

Az Alambic gyümölcsösebb ízvilágot produkált jellegzetes "pálinkás" ízvilágot háttérbe szorítva ,a DES kissé pálinkásabbat produkált ,.... ez sem volt rossz....

Összességében  az első  jobban izlett a társaságnak , de volt  1 ismerős akihez a "pálinkás" jelleg ált közelebb.

A száraz poharas illatteszten is észrevehető volt a különbség az első javára.

Én azt a következtetést vontam le  ,hogy a sisak kialakítása ,formája (deflegmációja) nagyobb  befolyással lehet a végtermékre  mint a páracső emelkedése ,hossza.

Minden esetre érdekes volt összehasonlítani két különböző  főzőt egyidőben..

Előzmény: snapszmester (108753)
norris53 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108762
Előzmény: Noby1 (108758)
Feeriba51 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108761

Hááát, ez nagyon furcsa. Mindenütt írják, hogy a cefrét savazni kell, ahhoz, hogy könnyebb legyen tárolni. A mész egy erős lúg. Honnan vetted ezt az ötletet????

Meszet esetleg egy nagyon ecetes cefréhez adnak, hogy semlegesítsék az ecetsavat.

Egy 3 Ph helyett Te beállítottál egy 10-est. Hogy van ez???? (Savas kémhatás helyett, kaptál egy lúgot)

Jó nedűt!!!

Előzmény: flatszeru (108759)
flatszeru Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108760

Papírral mértem a pH -t de kb. 9-10 -es lehetett.

flatszeru Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108759

A pH -t mésszel állítottam be. 

Noby1 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108758

Sziasztok!

Szeretnék épiteni egy gyümölcsmagozó gépet,vannak konkrét elképzeléseim,láttam már magozógépet igaz pontosan nem tudtam leméretezni de a "kép" megvolt!

Főként barack magozására lenne használva amihez a 8mm átmérőjű szita/rosta megfelelő e?

Menyire szokás megdönteni a gépet,azaz menyi esést kel adni,hogy megfelelő legyen a magozás sebessége,vagy ez nem befolyásolja anyira a termelékenységet,neten nézegettem gépeket és nem mindegyik volt megdöntve!  

snapszmester Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108757

Milyen anyaggal állítottál pH-t?

Előzmény: flatszeru (108755)
hevezoli64 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108756

Sárga sütőtököt cefrézz, ne kéket...)

Előzmény: flatszeru (108755)
flatszeru Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108755

üdv.

Segítséget szeretnék kérni. Sütőtökből próbáltam pálinkát főzni kisüsti rendszeren. Első főzésnél (pH beállítás után) végig kék párlat jött. Gondoltam majd tisztázásnál eltűnik. Az első lepárlás után 20 fokos párlatot kaptam. Azt hígítás nélkül tettem fel főzni újra. A pH megintcsak lúgosba ment át. Tisztázásnál is kék párlat jött. Az első és második főzés között tavalyi bort pároltam le, annál nem volt ilyen gond. Vagyis a lepárló tiszta. Tök előtt is rendesen áttisztítottam. Mi lehet az oka?

Feeriba51 Creative Commons License 2015.02.01 0 0 108754

Úgy van!:-)

Jó nedűt!!!

Előzmény: snapszmester (108753)
snapszmester