Keresés

Részletes keresés

APT Creative Commons License 2015.02.28 0 0 157572

Ha a mutatók acélból vannak, fel lehet őket polírozni. A pont ugyanilyennel pótlásuk viszont esetleges.

Előzmény: Saughassy (157565)
APT Creative Commons License 2015.02.28 0 0 157571

Ne idegesítsd magad, ha hibátlanul működik, akkor nem lett semmi baja. A modern szerkezetek billegőcsapja ütésbiztosított, így a legtöbb esetben csak olyan nagy ütés-gyorsulás tud kárt tenni az órában, ami már sok minden másra is kihat - egy átlagos (vagy akár annál sokkal durvább) leesést viszont általában ezek az órák minden károsodás nélkül kibírnak.

Előzmény: JoskoChef24 (157563)
JoskoChef24 Creative Commons License 2015.02.28 0 0 157570

Koszonom, megnyugodtam kicsit.

Saughassy Creative Commons License 2015.02.28 0 0 157569

Koszonom, megprobalom felkeresni.

Előzmény: oys... (157568)
oys... Creative Commons License 2015.02.28 0 0 157568

Nekem P.Kiss István (Bp., Népszínház utca) pótolt már mutatókat egy régi órámon.

Előzmény: Saughassy (157565)
oys... Creative Commons License 2015.02.28 0 0 157567

Én nem nyittatnám ki, nehogy megtudjam, mivel kéne szembesülni.

Nickback38 után szabadon: törött billegőhíd, eltört járatfogaserekek és mindezek után egyedi CNC-s szaki megbízási kényszerűsége, hogy pótolni tudd. Rossz még belegondolni is, hát még belenézni!

(nickback38-nak: :^P )

De a viccet félretéve: Minek is bontatnád meg, ha a tapasztalatod gondmentes működést és járási pontosságot mutat?

A tok pedig, ha acél, akkor a valóban elkövetkező legközelebbi szervízelés során szépíthető lesz...

Passionata Creative Commons License 2015.02.28 0 0 157566

ha a jarasa nem valtozott akkor szinte teljesen felesleges kinyitni

Saughassy Creative Commons License 2015.02.28 0 0 157565

Sziasztok!

Van egy olcso, quartz Roamerem egeszen pontosan ez:

Bocsanat, hogy ilyenekkel szennyezem a topicot, de talan akadnak csunyabbak is es megis csak svajci. :)

A problema az, hogy valoszinuleg beparasodas miatt elkezdtek korrodalni a mutatok. Mivel az ora a szivemhez nott, probalnam megmenteni a realitasok keretein belul.

Van arra esely, hogy stilusban hasonlo mutatokat rakjon bele nekem egy oras, a hasznaltpiaci ar alatt maradva? Egyaltalan technikailag megoldhato, vagy ezek nem javithato modon keszulnek?

Ha van ilyen oras Budapesten, szivesen vennek egy elerhetoseget hozza.

Elore is koszonom a segitseget.

(Ha menthetetlen, akkor hasonlo stilusban szivesen veszek nehany tippet, akar automataban is. Mas kerdes, hogy a budzsebe belefer-e, de almodozni ugye mindig szabad:)

malenykij polgar Creative Commons License 2015.02.28 0 0 157564

Én addig nem nyittatnám ki, amíg nincs baja. 

JoskoChef24 Creative Commons License 2015.02.28 0 0 157563

Sziasztok. Szerencsetlensegemre a nemreg vasarolt automata oramat leejtettem kb. derek magassagbol. Az oldalara esett, a koronaval ellentetes oldalra. Ket nehezen eszreveheto karc lett rajta. 1 hete tortent, ugyanugy mukodik, pontossaga ugyanannyi. Kerdesem, megnezessem, felesleges ha ugyanugy mukodik, kar agyalni rajta? Mit csinaljak, idegesit a dolog.

nickback38 Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157562

Nem kívánom neked(sem), de azért úgy a szemem előtt van a jelenet, hogy fekszel a mentőben a hordágyon, hallod, hogy a dokitól, hogy stroke, Te pedig rávágod, hogy kizárt dolog, ebben az életkorban még senkinél sem diagnosztizáltak stroke-ot...

Előzmény: APT (157556)
APT Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157561

Valóban acél tokos óra abból a korból viszont nem nagyon lehetett pattintós hátlapú.

És nem szokott a pattintós hátlap leugrani egy nagyon durva leeséstől sem, sem orosz óráról, sem egy Doxáról - ha csak nem volt már eleve nagyon elvásott állapotban a tok.

A széttört hidakat és fogaskerekeket meg bocsi, de egész egyszerűen nem hiszem el és pont. A fogaskerekek még szó szerint ágyúból kilőve sem törnének szét - nem véletlenül volt az óraműves tüzérségi gyújtóknak ránézésre tulajdonképpen teljesen átlagos kerékrendszere. Kibírta az a kilövést is - üzemképesen.

Előzmény: nickback38 (157559)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157560

Dióhélyban annyi, hogy mivel nulla az óra vízállósága, ezért a villanyszerelő a kaja előtti kézmosás előtt letette,

aztán elfelejtette visszavenni. Közvetlenül a következő meló előtt vette észre a hiányt és visszament a kocsihoz

az óráért, ezért a kollégája kezdett el a melót, amit egyébként ő kezdett volna el. A kollégája meghalt, mert

mégis csak áram alatt volt egy nagyfeszültségű szekrény, ami bontottak volna szét.

Egy ilyen órához csak ennyire fennkölt történek tartozik. Talán ha egy Rolex - még ha műanyag gátszerkezetes is - esett volna le, ahhoz biztosan fennköltebb okok miatt ragaszkodott volna a tulajdonosa...

Előzmény: oys... (157547)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157559

Nem vagyok túl jó orosz órákban sem, ezért a kort csak saccoltam.

A típust nem ismerem, nem volt felirat a számlapon, a caliber-t meg a villanyszerelő

ismerte, mivel az órása, aki egyébként bütykölni szokta, megmondta neki. Annyit

azért tudok, hogy nagy választék nincs az oroszoknál.

A hátlap pattintós volt, mint az én nagyfater Doxa-mon, arról is egyből lepattant,

amikor földet ért.

Ez így korrekt, vagy keressek képet a net-en, hogy létezett ilyen óra?

Előzmény: APT (157549)
Felfedező2 Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157558

Ha már itt vagyok. Van egy gyönyörű állapotú antik Marvinom az ötvenes évekből, amit néha felveszek, de minden este akkurátusan fölhúzok. Na ezt az órát vágta hozzá a konyhaszekrényhez tavaly az akkor kétéves lányom, ahonnan a kőpadlón landolt. Tudjátok mi baja lett (ez még bevonatos, plexis, régi vágású, nem is drága, talán Unitas-szerkezetes óra)? Külsőleg semmi. Elkezdett pontatlanul járni, ezért bevittem az Edisonba, ahol jelezték, hogy elmozdult a tengely az erre rendszeresített kövön - vagyis egy mozdulattal visszahelyezve megszűnt a hiba. Pontosan azért készítették így, hogy ütődéskor ne törjön, hanem kiugorjon az a tengely. Én műszaki analfabétaként csak csodálom a mechanikus szerkezeteket, nem értem igazán őket, de ennél komolyabb baleset azért ritka egy normál órahordásnál, kivéve a beázást. Aki meg nem vigyáz rá, az magára vessen. Kalapálni én sem szoktam Roliban.

Előzmény: APT (157556)
Felfedező2 Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157557

De nem megyek át trollba, csak érdekelt és nem volt annyi eszem, hogy a neten nézzek utána, miközben netes fórumot olvasgatok. Ne haragudjatok!

Előzmény: Felfedező2 (157555)
APT Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157556

Igen, a tokok elsöprő többsége bevonatolt réz/bronz volt.

Hozzátenném, hogy a fórumtárs által említett "Poljot szerkezetes" még csak azt sem jelenti feltétlenül, hogy Poljot lett volna - de ki tudja, ne találgassunk... Mindenesetre a letörő hidakat meg széttörő kerekeket nem hiszem el - ez egy toronyház tetejéből betonra dobva sem következne be.

Előzmény: H_G (157552)
Felfedező2 Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157555

aláhúzza, bocs - és közben beütöttem a keresőbe és rá is találtam. Szerény véleményem szerint... Huhh, hogy ez eddig nem jutott az eszembe, csak bosszankodtam itt rajta, hogy nem értem... Szóval bocs, nem kell válaszolnod. Szerény véleményem szerint. Illetve mégis, miért használod ezt ennyiszer? Nem nyilvánvaló, hogy a Te szerény véleményedről van szó, ha véleményt írsz egy ilyen fórumba?

Előzmény: Felfedező2 (157553)
APT Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157554

Netfórumos fordulat, a "szerény véleményem szerint" rövidítése.

Előzmény: Felfedező2 (157553)
Felfedező2 Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157553

Bocsáss meg, olyan régen olvasom már a bejegyzéseidet és nem tudok rájönni - biztosan csak az alulinformáltságom, logikátlanságom, műveletlenségem okán - hogy mit jelent a Nálad oly gyakran használt "szvsz" rövidítés (a helyesírás ellenőrző program is aláírja, vagyis nem vert még mély gyökeret a magyar nyelvben). Nem lehet fontos, mert átugorva is tökéletesen érthető a szöveg, nyilván egy fölösleges kötőszó, de akkor is... Eddig nem mertem megkérdezni, nehogy szegénységi bizonyítványt állítsak ki magamról itt a fórumon, de most megteszem (főleg mert megszólítottad a rolexeseket, de sajna ahhoz nem értek, amiről itt vitáztok, nem is tetszenek a Bexei órák, mert távol áll a dizájnjuk tőlem - viszont a mestert nem lehet nem elismerni, mert láthatóan a szakma hozzáértőbb része nagyon nagyra tartja és vannak vásárlói is, ami nem semmi egy ilyen, nem éppen az óragyártási hagyományairól elhíresült ország szülötte esetében, nem beszélve arról, hogy a kézműves órakészítés egy fontos szegmense az emberiség ipari kultúrájának és örvendetes, hogy sokan gondolkoznak úgy a tehetősebbek közül, hogy pénzt szánnak az ilyen termékekre is...) ezért inkább ezt hagynám. Áruld el inkább, mit jelent az, hogy "szvsz"!

Előzmény: nickback38 (157546)
H_G Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157552

Azért "nem nagyon", mert csak kicsit gyártottak acéltokosat :) De 90% fölötti volt a krómozott/aranyozott bronz.

Előzmény: APT (157551)
APT Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157551

Azért acéltokos Poljotok készültek - igaz, szinte "homeopátiás" mennyiségben...

Előzmény: H_G (157550)
H_G Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157550

"mivel az adott időszakban üveghátlapos órákat a cég nem is készített"

Acéltokosat se nagyon.

Előzmény: APT (157549)
APT Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157549

No jó, azért egy ilyen fatengelyes vackot ne vessünk már össze egy egyedileg készített iparművészeti darabbal...

Egy AHCI tag által egyedileg készített órában biztosra vehető, hogy nem villanyszerelők fognak kalapálni, és ezzel most nem a jómunkásembereket akarom dehonesztálni, egyszerűen tényt közlök...

Egyébként a Poljotról sem tudom elképzelni, hogy hidak-kerekek törtek volna az eséstől. Elképzelhetetlen, és mivel az adott időszakban üveghátlapos órákat a cég nem is készített, így ezt nem is láthattátok, ez szerintem csak duma volt, semmi több...

B7J Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157548

"Te nézed hülyének a topic-ot, amikor megpróbálod a "saját utcádba" húzni a témát, bár

semmi köze hozzá"

Ezt nagyon szépen és valóban lényegre törően megfogalmaztad. Kiegészítésként még annyit tennék hozzá, hogy nem ez az első és valószínűleg nem is az utolsó  eset a kedves topik társsal.

Előzmény: nickback38 (157534)
oys... Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157547

Nem, mert lejött volna a felületkezelése.

Ezt még csak javíttatni sem szántam volna el magam. Beletörődtem volna abba, hogy másik óra kell.

De azt hittem, hogy a hihetetlenül magasröptű eszmefuttatásaid alátámasztására egy ahhoz méltóbb darabbal hozakodtál elő!

nickback38 Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157546

'70-es '80-as évek beli tankacél orosz óra Poljot caliber-rel. Már előzőleg is érte pár baleset, ami miatt elég karcos volt a tok és az egyik tokfülből is ki volt törve egy darab, de a villanyszerelőnek jó volt úgy ahogy - kabala.

Te kérnél polírozást egy ilyen óra esetén - így mulat egy magyar úr?

Előzmény: oys... (157543)
APT Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157545

Vagy egyszerűen nem fért bele a keretbe egy korrekt szervizelés. Teljesen hétköznapi probléma, hogy komplett restaurációkat várnának el egy felületes kis-szerviz költségéért...

Egyébként ha egy óra az említett károkat szenvedi el, akkor az műszaki értelemben totálkáros, azt javítgatni már sok értelme nincs - ha csak nincs kompletten és olcsón hozzá új szerkezet, tok, stb...

Előzmény: oys... (157543)
oys... Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157544

Egyébként én a legnagyobb gondnak azt látom a BEXEI órák kapcsán, hogy inkább műalkotás, mint használati tárgy módon tekintünk rá.

Szerintem épp fordítva kellene lennie! Egy kézihúzós, rendkívül míves óra azért készül, hogy jelesebb pillanatokban a gazdája a csuklójára csatolja és ünnepekkor azt hordva, azokat a megélt pillanatokat, amikoris rá kell néznie az órájára, nos akkor egy-egy kisebbfajta alkalmi gyönyörrel eltöltő pillanatokat okozhasson.

Tehát hordani kellene és örülni neki!

És ez csak úgy valósulna meg, ha nem vitrinbe veszi a vásárlóközönsége, hanem érdemi célokra.

Van is egy eretnek gondolatom - de egyáltalán nem kívánnék Becsei Áron ügymenetébe belepofázni:

Érdekes dolog lehetne, ha már az országunk első emberei önmaguktól nem ismerik el hazánk AHCI-tagjának kiválóságát, nos akkor - ha a hegy nem megy Mohamedhez, akkor a Mohamed megy a hegyhez alapon - borzasztóan nemes gesztus lenne minden újonnan megválasztott Köztársasági Elnöknek ünnepélyes keretek között felajánlani és átadni egy BEXEI alapkaliberrel szerelt névreszóló órát, mondván, hogy a külvilág előtt ezzel is Magyarország különleges kézműves remekei képviselhetőek bármely más nemzet első emberei előtt.

Lehet, hogy hülyeség mindez, de nem túl nagy kockáztatás lenne egy ilyen bevállalás, elvégre nem sűrűn váltogatják egymást Elnökeink. Ugyanakkor előbb-utóbb valamelyik tényleg ráérezhetne arra, hogy kiváltságosabb körökben is felvegye, márpedig az már valóban azt sugallná, hogy hordható darabokról van szó! (És, nem utolsó sorban, a legmagasabb körökben nyújtaná a referencia lehetőségét egy-egy ilyen felajánlás.)

Előzmény: nickback38 (157462)
oys... Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157543

"olyan 2 m-ről betont fogott és utána még lement három lépcsőfokot, na annál törött volt a billegő hídja és fogaskerék darabot is láttam. Ennyit tudtam beazonosítani, meg sok minden nem látszott az óra belsejéből. Két hónap múlva működőképesen láttam viszont az órát - a tok olyan volt amilyen - a tulaj szerint nem lett cserélve a caliber, csak a törött alkatrészek."

Nos, ez a megjegyzésed mindent elárul!

Ez ez óra még csak nem is részesült magas színvonalú szervízelésben, ha a "tok olyan volt amilyen". Magyarán az az órás a tok felújításával, szépítésével nem is foglalkozott érdemben.

Rendes helyen minőségibb munkát végeznek.

Rendes helyen a minőségi órát is ott merném hagyni. (Ha olyan lehetőségeim lennének, hogy AHCI-tag darabját hordhatnám, akkor azt is.)

Előzmény: nickback38 (157525)
Wreck Diver Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157542

Oris SA 

Ribigasse 1 CH-4434 Hölstein, Switzerland 
Phone +41 61 956 11 11. Fax +41 61 951 20 65

info@oris.ch www.oris.ch

Kérdés van? Nincs? Nem is lehet. ;-)

Előzmény: nickback38 (157541)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157541

Én is szívesebben társalognék egy sör mellett a fórumtagokkal mondjuk az offttopic GS-ről, amit a tengerészemberetől

szereztél, vagy Wreck Diver fórumtárs tapasztalatairól az Oris hazai alkatrész-utánpótlás kérdésében - jobb témák, mint a titán forgácsolása :-)

Előzmény: APT (157536)
oys... Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157540

Ítéljenek a Rolex-esek

Ám legyen!

Tapasztalataim szerint még egy köznapi rolexes is van nagyvonalúbb annál, mint ahogy Te a szervízeléshez hozzáállsz. Egyszerűen megbízunk az óránk szakszervízében, vagy abban a szakemberben, akikre bíztuk az óránkat és később újult örömmel vesszük át használatra az ismételt üzemciklusra alkalmas és újra méltó megjelenésű óránkat, miután ennek az ellenértékét átadtuk a hozzáértő mesternek.

(És ha érdeklődünk a nála töltött idő alatti beavatkozásokról, akkor azt csak hobbysta kedvünkből tesszük - esetlegesen a külvilág felé mutatható dokumentáltsága büszkeségünk részévé válik - és persze nem toljuk a mester képébe, hogy mire, mikor milyen technológiát alkalmazzon, mert belátjuk, hogy ez az ő tudománya.) 

Előzmény: nickback38 (157534)
Wreck Diver Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157539

Jelentem, megtaláltam az ideális jelöltet:

Luminox SR71, örökké tartó 7750-essel. :D

Előzmény: oys... (157537)
Wreck Diver Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157538

Van itthoni ékszerész, aki gyűrűt készít rúd alapanyagból. CNC nélkül, hobbiműhelyben.

Még egy ilyenbe is bele lehet fűrészelni. Pedig ez többcentis rúd, nem lemez.

Centis falvastagságú rozsdamentes acélból már reszeltem puszta kézzel 1mm-es vastagságú
alkatrészt szerszámgéphez. 12 cm-es Tűreszelővel. Nyilván nem egy sakkszakköri munka, de megoldható.
A CNC-s cég azzal kezdte, hogy vegyek 3 méter rúdacélt, és hogyha megtervezem solidworksben, akkoris több tízezres költsége lesz. 
És még elmesélte mellé a karbidszerszámok problematikáját is azért. Ennyit a te CNC alkatrészpótlási álmodról.

De parttalan a vita.

Robbants egy friss Pateket, vagy Omegát, és tucatjával találsz benne kisipari körülmények közt
sokkal nehezebben, vagy sehogy nem pótolható alkatrészt. Értelmetlen ezen lovagolni.

Pont most olvasgattam a csapágykő készítéséről bővebben.  Értsd ezalatt nyers rubin méretre csiszolását, olajcsésze kialakítását rajta stb. Egy száz+ éves könyvben.
De a jútjúbon megnézheted, hogy esztergál kisnyugdíjas, szemüveges ember kézi késsel a kezében, lupéval a szemén billegőtengelyt.

Vagy javaslom a figyelmedbe a Waltham stone mountain zsebórákat az 1870-es évekből,
ha anyagmegmunkálással kapcsolatos kételyeid vannak az óraiparral kapcsolatban.

Előzmény: nickback38 (157535)
oys... Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157537

"neked tömegárura van szükséged, csak azzal érzed magad 'biztonságban' - ennyi"

És erre Te még csak most jöttél rá?!?

Én már tegnap megmondtam (157518) de ez a se s..nyaló, se mameluk okoskodó alak még mindig nem ért a szép szóból, hogy eressze már el a gumicsontját!

Előzmény: APT (157536)
APT Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157536

Attól, hogy nem jó móka még fűrészelhető.

Másfelől ez most már meddő és értelmetlen - a legmanufakturálisabb óragyártó is külső beszállítóktól veszi a csapágyköveket, rugókat-hajszálrugókat, jellemzően a speciális anyagú billegő-koszorúkat is (az anyagukat mindenképpen), de ilyenektől veszi a felhasznált alapanyagokat is. Te most gyakorlatilag azon lovagolsz, hogy egy reszelővel elő lehet-e egy ilyet állítani a térdeden - nem, de ez nem is cél, soha nem is volt az, és nem is feltétel.

Az a horgony meg nem fog elromlani. Annak akkor sem lesz baja, ha az órát úgy odavágják valamihez, hogy egyébként tönkremegy a tok, betörik az üveg, szétmegy a számlap, sérülnek hidak - magyarán szemétre való lesz az óra.

Egy ilyen állapotból nem is cél a feltámasztása, akkor tönkrement. Most te gyakorlatilag azt magyarázod, hogy nem szabad megvenni olyan autót, amit ha belelöksz a szakadékba, felgyújtod, szétrobbantod - akkor nem tudják gyári állapotba hozni újra? Akkor egyiket sem szabad megvenni...

Ismétlem: normál használat mellett egy ilyen órán nem fog olyan probléma keletkezni, ami ne lenne megfelelő műhely-felszereltséggel orvosolható. Ha meg szétverték mozsárban - akkor szétverték, akkor annyi, az már nem az óra hibája, és nem normál elvárás, hogy innen is "feltámasztható" legyen. Amúgy sem lenne az, ha egy Rolexről lenne szó, ott is kicserélnék a tokot, meg a szerkezetet, meg a számlapot - magyarán kicserélnék az órát. Az egészet. Ha megfizeted keményen (többe lenne, mint egy újat venni a boltban) meg fogják csinálni - de ettől még nem igaz, hogy azt az órát kapod vissza kijavítva...

Ezt a trollkodást pedig részemről befejeztem, értelmetlennek tartom, nem visz sehová. Ne vegyél akkor órát egyetlen AHCI tagtól sem, neked tömegárura van szükséged, csak azzal érzed magad "biztonságban" - ennyi...

Előzmény: nickback38 (157535)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157535

"Ahhoz a rendkívül vastag - talán 1mm-es - titánlemezhez pedig megfelelő vágópaszta, jó anyagú éles fűrész."

Nem tudom mennyi lemezt fűrészeltél, de szvsz nem jó móka. Ha meg titánból van a lemez, akkor M42-es acél

ötvözetből készült fűrészlap más jó is lesz - én csak szalagfűrész formájában ismerem, nem hinném, hogy

kézifűrészt készítenének belőle, de lehet. Reszelni mivel fogunk?

Előzmény: Wreck Diver (157533)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157534

Én sem akarlak megbántani, de neked egész egyszerűen fingod sincs a gépi forgácsolásról, mégis erőszakosan osztod az észt... Tényleg ne vedd magadra, de ezt nem tudtam kihagyni :-)

Hogyan munkálsz meg kézzel titánt? Állj oda egy eszterga tokmánya elé - az "csak" edzett szerszámacél - és próbáld meg

mire mész egy reszelővel? A hántolást nem csak ismerem, de csináltam is - mostam is eleget utána a kék tenyereimet -

ha Te is hántoltál valaha, akkor tudod miről beszélek.

Ki lehetne hozni a ezt a formát kézzel is - egy horgonynak nem kell titánból lennie - de akkor nem biztos, hogy kijönne

4-5 óra évente meg nem lenne két egyforma. De a helyzet az, hogy titánból van és kell a 4-5 óra évente - ez adottság, nem lehet elmenni mellette.

Funkcionális kivitelben? Persze, nem kell ennyire cirkalmasnak lenni egy horgonynak és készülhet akár műanyagból is.

Emlékeim szerint van a fórumon pár Rolex tulajdonos/fan, kérdezzük már meg tőlük, hogy mi lenne a reakciójuk, ha mondjuk a 15-16 éves nagyszerviz alkalmával kicserélnék a gátszerkezetet vmi űrműanyagból - ETA-nál van - készültre, mondván funkcionálisan megfelelő. Ha nekik nem lesz ellenvetésük, készséggel elismerem, hogy igazad van - elég hamar mintát lehetne venni a horgonyról aztán lehetne fröccsönteni műanyagból pont olyat, némi kályhaezüst és máris megoldott az egyedi Bexei titánhorgonyának a pótlása. Mindenki boldog.

Az hiszem lejött az eddigi post-jaimból, hogy se s..nyaló, se mameluk nem vagyok és ki szoktam állni, ha úgy gondolom igazam van. Ennek fényében mondom, hogy nagyra becsülöm az órák terén felhalmozott gyakorlati alapokon nyugvó tudásodat - nem gondolom, hogy rajtad kívül sok embernek elhittem volna, pl. hogy nem öregszik a hajszálrugó.

Ettől függetlenül szvsz Te nézed hülyének a topic-ot, amikor megpróbálod a "saját utcádba" húzni a témát, bár

semmi köze hozzá. Egy alkatrész pótlásáról van szó, ami lehet bármiben, nem lényeges, hogy most pont egy

karóra alkatrészről beszélünk.

Ítéljenek a Rolex-esek...

Előzmény: APT (157531)
Wreck Diver Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157533

Úgy látszik, az alapokat nem vagy hajlandó felfogni csak.

1. A "vmi okkal CNC" oka a legtöbb esetben ugyanaz, mint a "vmi" leírásának oka. 
A "valami" leírása időigényesebb, és van, akinek drága az ideje. ;)

2. Nem a savállóság vagy a korrózió veszélye a titán használatának oka, sem a rettenetes erőhatások. 

3. A 300-as acéloknál a forgácsolási keményedés a gond. Ezért szopsz vele az otthoni műszerész esztergán.
Míg egy 400-as acélt majd a munka végeztével olyan keményre edzel, amilyenre tetszik.

Ahhoz a rendkívül vastag - talán 1mm-es - titánlemezhez pedig megfelelő vágópaszta, jó anyagú éles fűrész.
Biztos vagyok benne, hogy el tudná készíteni kézzel, ahogy az óra többi részét is.

Csak költséghatékonyabb CAD szoftverben mozgó szimulációzni, mint legyártani mindent, és aztán próbálgatni.
De régebben az utóbbi is működött, és működne az ma is. Csak a mostanihoz képest is őrülten drágán.

Megjegyzem igazán érdekes baleset lenne, ahol ennek a horgonynak a titán teste eltörik.
Pláne, hogy ilyen brutálisan vastag és egynemű ( az átlagos horgonyokhoz képest ).
Konkrétan rálépni se tudnál úgy szerintem, hogy eltörd, még ha a lábad alatt igazgatnád sem.

"Összefoglalva : Nem vitatom hogy van olyan manufakturálisan  készített egyedi karóra, amit gond nélkül lehet

"bárhol és bárki által" javíttatni, de pont a cikkben említett óra szvsz nem ilyen. Ezt a csicsás horgonytestet

titánból nem fogja bárki/bármivel újragyártani.

Az "okosban spiáterből, bírni fogja az, látszani nem látszik, a lúzer meg úgysem tudja miből volt az eredeti",

vagy ehhez hasonló hozzáállásal meg nem tudok és akarok foglalkozni, mert szimplán méltatlannak érzem

az órás szakmához" stb stb stb.

Javaslom, hogy adózz kadmiummal az SR71-es mérnöki teljesítményének inkább. ;)

Előzmény: nickback38 (157530)
ath Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157532

engem nem izgat különösebben a cnc, viszont azt hiszem, hogy ezt pld elfogadnám.

http://www.hodinkee.com/blog/fp-journe-grande-sonnerie-video

APT Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157531

Nem akarlak megbántani, de neked egész egyszerűen fingod sincs az óraiparról, mégis erőszakosan osztod az észt...

Teljesen mások a tervezési elvek, az extrém precizitást igénylő dolgoknál pedig két járható út is van - az egyik az eleve extrém pontosságú gépi megmunkálás - a másik az egyedi kézi illesztés. Nem ritkán ez utóbbi adja végül a legjobb végeredményt, nem véletlenül tudtak precíziós kronométereket a teljesen kézi-manufakturális, mindenféle gépi-automatikus megmunkálás nélküli időszakban is már készíteni. De például hántolásról hallottál már..?..

Itt most nem arról vitázunk, hogy sorozatban gyártva nem célszerűbb-e valamilyen szinten automatizált gépi megmunkálást alkalmazni (a hivatkozott cikkben is azonnal látható volt, hogy Becsei sem egy-egy horgonnyal bíbelődött, hanem csak ott, azon a képen kapásból volt nyolc egyforma kimart darab) - hanem azon, hogy szükség esetén kézi munkával reprodukálható-e egy ilyen alkatrész megfelelő minőségben, funkcionális kivitelben (még az sem létfontosságú, hogy pontosan ugyanúgy nézzen ki - ha funkcionális) - márpedig ez megtehető.

Te meg vadul erősködsz, hogy nem, nem lehet kézi munkával elkészíteni azokat az alkatrészeket - amelyeket én már nem is tudom hányszor készítettem el kézi munkával... Te most hülyének nézed a topicot?

Előzmény: nickback38 (157530)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157530

Szép munka, egy ilyet elfogadnék - az AHCI tartja a színvonalat. Viszont nulla relevanciája van, mivel nem azt állítottam,

hogy nem lehet CNC nélkül órát csinálni - 150 éve is tudtak, miért lenne ez ma kuriózum -, hanem hogy ha vmi okkal

készült CNC-n, azt nem lehet egykönnyen reprodukálni CNC nélkül, pláne ha nincs dokumentáció.

"Az általad linkelt cikkben lévő horgonytestet kireszeli neked fűrésszel, miután felrajzolta, megfúrta stb. Aztán nagyítva összeveti a tervekkel, finiseli, sellakot melegít, emelőkövek a helyükre stb. stb. stb."

Nocsak. Először még a 316-tal is meggyűlik az órás baja (a '80-as években a nem túl jól ellátott középiskolám műhelyében is volt két készlet titán-karbid lapkás - nem keményforrasztott, csavaros - kés és pár wolfram-karbid lapkás is, de utóbbiakkal már egyszerűen nem volt mit esztergálni), aztán már titánt fűrészel/reszel?

Mondja vki, hogy lassú a fejlődés az óraiparban :-)

Reggel átküldtem egy "megrendelést" két cimborámnak, akik a szakmában vannak és kértem, hogy próbáljanak meg

közös véleményt kialakítani. Megegyeztek, hogy ebben a mérettartományban ők nincsenek otthon - nem ismerik a

releváns gépparkot -, tehát csak pár 10 év gépi forgácsolás tapasztalatával a hátuk mögött nyilatkoznak, az alapján

viszont megsüvegelnék, aki mindennemű dokumentáció nélkül egy mintadarab alapján nekiállna titánból egy mezei felső maróval elkészíteni egy ekkora és ilyen alakú alkatrészt.

Ezen felül roppan karakán tettnek tartják, ha vki a minta anyagának ismerete nélkül nekiáll forgácsolgatni, még ha

nem is lesz emberáldozata, ha kicsit mellényúl. Konkrétan a titán kapcsán említették - én is tudtam, mivel elismeréssel

adózok az USAF SR71-ban rejlő mérnöki teljesítménynek -, hogy nem nagy haverok a kadmiummal. Tehát nem sok

jóval kecsegtet, ha egy titán alkatrész kadmiumos acél kötőelemmel/csappal/szerszámmal/bármivel érintkezik.

Erre viszont van esély, ha az órás kénytelen a szerkezeti acélok keménysége körül mozogni, mert a rapid kés ennyit

bír, a 316-hoz (ebben nincs kadmium) nincs szerszáma - de azért hozzá merne nyúlni egy 30e EUR-os órához...

Tudod, a "keresek egy régi tengelyt és majd abból kiesztergálom" módszer.

Értik ők, hogy ezek "csak" karórák, de az ő világukban börtön járhat egy ilyen "lazaságért".

Összefoglalva : Nem vitatom hogy van olyan manufakturálisan  készített egyedi karóra, amit gond nélkül lehet

"bárhol és bárki által" javíttatni, de pont a cikkben említett óra szvsz nem ilyen. Ezt a csicsás horgonytestet

titánból nem fogja bárki/bármivel újragyártani.

Az "okosban spiáterből, bírni fogja az, látszani nem látszik, a lúzer meg úgysem tudja miből volt az eredeti",

vagy ehhez hasonló hozzáállásal meg nem tudok és akarok foglalkozni, mert szimplán méltatlannak érzem

az órás szakmához - és egyéb szakmákhoz is - nem beszélve hogy milyen órával szemben követnék el

mindezt. Nem arról beszélünk, hogy eltelt 150 év és az újra működő tourbillon nagyobb érték annál, hogy

veszni hagyjuk, mert pl. már nincs olyan acél, amiből a törött/hiányzó eredeti tengely/fogaskerék/bármi készült

anno.

Téged sem akarlak meggyőzni, ennél több érvet meg azt hiszem nem érdemes összeszedni. Talán vki kipróbálja

majd és akkor kiderül az igazság...azért a forgatónál ez nagyobb projekt lesz :-)

Előzmény: Wreck Diver (157528)
öccse Creative Commons License 2015.02.27 0 0 157529

Ezzel a szerkezettel szerintem 50 e-t nem ér meg, az 565-ös werk  jobb volt, amit Hugoneni említett.

Előzmény: Mike0088 (157523)
Wreck Diver Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157528

Ő maga is nekiállna, ha nem lenne CNC, hogy megkönnyítse az életét.

http://www.independent-watchmakers.com/watches-news/masahiro-kikuno-a-new-member-of-the-a-h-c-i/

Tessék, parancsolj. AHCI tag, tourbillon, cnc nélkül, csak kézimunka. És nincs egyedül.

Az általad linkelt cikkben lévő horgonytestet kireszeli neked fűrésszel,
miután felrajzolta, megfúrta stb. Aztán nagyítva összeveti a tervekkel,
finiseli, sellakot melegít, emelőkövek a helyükre stb. stb. stb.

Semmi olyan nem történik, amit ne tudtak volna villanyáram nélkül ( ! ) elkészíteni

az 1700-as évek végén, napkeltétől napnyugtáig a tetőtérben mókolva a szaktekintélyek.

Persze abban a világban, ahol a Patek évi 50 ezer órát készít ( ünnepnapok nélkül is napi majd' 200 db ),
az Omega meg kezdi Haute Horlogerie-nek csúfolni a napi többezer darabos ipari tömeggyártást, ez fura lehet. De így van.

A technikai vívmányokkal lépést tartani max. idő és költségkímélő, de nem jelenti, hogy másképp ne menne. :)
A GP féle újdonságok pont ezt az "örökkévalósági-javíthatósági faktort" rúgják fel a márkaszervizes üzletszemléletért cserébe. Szerintem legalábbis.

( Autós vonalon maradva sárvédőt is lehet a karambolos verdára lemezből kalapálni, csak más a megtérülési ráta,
és a gyártott mennyiség ott, ahol nem Karcsi kalapál, hanem egy x tonnás prés nyom egy elemet 5 másodpercenként... )

Előzmény: nickback38 (157526)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157527

Nem pejoratív értelemben gondoltam - ha tudod miről van szó, akkor azt is tudod, hogy milyen sokan nem tudják :-)

Ez nem olyan, ami ház körüli barkácsolás kapcsán is előkerül...

Előzmény: oys... (157519)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157526

APT fórumtársnak válaszolva érintettem a CNC-s vonalat is - nem igazán hidak készültek :-)

Te sem vagy analfabéta a témában, szerinted nekiállna bárki ennek hagyományos technológiával?

Előzmény: Wreck Diver (157520)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157525

Nem kívánom a saját véleményemet igazságként feltüntetni, vagy a Te tapasztalatodat szőnyeg alá söpörni - ha kérsz

cikket az ÓM-ba, esetleg kitérhetne arra is, hogy hogyan látja egy "kívülálló" esélyeit a javításra, érintve a CNC-vel

készült alkatrészek esetét is. Egyébként egy HVG-s írásban olvastam, hogy gondolkodik a segéderő felvételén, bár okként az erőforráshiányt említi, nem az üzletmenet folytonossága iránt érzett aggodalmat.

"Egy egyedileg készített óraművön nincsenek olyan alkatrészek, amelyeket csak CNC-vel lehet elkészíteni."

Nekem gépgyártás vonalon van CNC-s tapasztalatom, de az alapján ennek nem állnék neki hagyományos szerszámgéppel:

http://www.ablogtowatch.com/movement-hands-on-series-episode-2-a-movement-conceived-and-made-entirely-by-the-same-independent-watchmaker/2/

...Using a CNC machine that was modified to suit the special requirements of watch movement production, the (very) rough pieces are cut from a slate of titanium. In the image above, you see two sets of four forks...

És ha már itt tartunk - bár nem kell róla csodákat képzelni - a titánium sem egy hétköznapi alapanyag.

"Ebben nagyon tévedsz, nem fog abban a billegőtengely kivételével semmi sem eltörni. Mondom ezt úgy, hogy ha ezer ilyet nem láttam már, egyet sem..."

Én csak kettőt láttam. Az egyiknek - szerencsére ez volt a sajátom - valóban nem lett komoly baja cc. 1,5-ről a parkettára érkezve, viszont a másik olyan 2 m-ről betont fogott és utána még lement három lépcsőfokot, na annál törött volt a billegő

hídja és fogaskerék darabot is láttam. Ennyit tudtam beazonosítani, meg sok minden nem látszott az óra belsejéből. Két hónap múlva működőképesen láttam viszont az órát - a tok olyan volt amilyen - a tulaj szerint nem lett cserélve a caliber, csak a törött alkatrészek. Nem látom okát, miért hazudott volna...

Ez természetesen nem zárványnak volt köszönhető - de említhettem volna anyag-feszültséget is, mivel az óraiparban

használt acélok sem feszültségmentesítettek -, de a híd és egy fogaskerék biztosan eltört.

"Ez annyira így van, hogy több olyan II.világháborús Junghans és Kienzle repülőgép-fedélzeti órához volt szerencsém, amelyek dokumentáltan lezuhant és összetört gépekből származtak, ahol általában a személyzet is sajnos "ráment" a repeseményre - ám az órák vagy megúszták egy billegőcsap-töréssel"

Igen, ilyenről én is hallottam, az épen maradt, de megállt fedélzeti chronometer alapján tudták meghatározni

a lezuhanás idejét - még aznap ráleltek a roncsokra. Én ezen annyira nem csodálkozok, mivel jó hogy fixen voltak

rögzítve a műszerfalba, de a repülőgép héjszerkezete komoly "gyűrődő zónát" képviselt. Ugyanolyan magasságból

földre ejtve a fedélzeti chrono-t viszont már nem gondolom, hogy uez lett volna az eredmény...

Előzmény: APT (157515)
hugoneni Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157524

Szevasz!

A licit végéig még van időd!

Az én véleményem szerint 50e Ft alatt nem éred el.

Tegyél rá akkora összeget,amennyit neked megér.

Ez csak az én véleményem!

Jelzett plexit,koronát azért figyelembe kell venni!

Az én 565ös werkkel szerelt,jelzett plexis,nem eredeti koronás órámat sem adnám olcsóbban!

Üdv.:Gabi

Előzmény: Mike0088 (157523)
Mike0088 Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157523

Üdv!

Szerintetek mennyit érhet meg ez az óra (meddig licitálnátok)?

http://ekszer-ora.vatera.hu/karora/ferfi_karora/omega/omega_geneve_automata_aranyozott_karora_2040085298.html

oys... Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157522

Aha, közben meg is találtam a magyarázatot rá:

http://uhrforum.de/zum-150-geburtstag-zeigt-eure-junghans-uhren-t74940-8

oys... Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157521

Emberek!

Ez valami hamisítvány, vagy mi a rák?

http://ekszer-ora.vatera.hu/karora/ferfi_karora/junghans/junghans_flieger_chronograph_elado_2041427345.html

["38-as (KN) acél tok, mechanikus Poljot 3133 chrono szerkezet, (gyártották még ezt a modellt 7750-nel és J88-as werkkel is!)"]

"is"?!?

Kac-kac!!!

Vajon miért villan be nekem a Fortis-sztori erről???

Wreck Diver Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157520

"Amit eleve CNC-vel készít a mester, annak oka van - és nem az, hogy trendi akar lenni."

Persze, hogy van oka. Hót fölösleges a cspágylemezt és hidakat kézzel fűrészelni, síktárcsára ragasztgatva esztergálni stb.,
ha a gép mindig azonos méretben, pontos furatokkal és egyebekkel legyártja kevesebb idő alatt.

Ez nem azt jelenti, hogy kézzel nem lehet megcsinálni, hanem azt, hogy így kevesebbet kell vele tökölni.

Kb. annyi az oka a CNC-nek jelene esetben, mint annak, hogy villanymotoros esztergát használsz a régi kézzel tekerősek helyett.
Gyorsabban, takarékosabban készülnek el a dolgok. Persze megfelelő ellenőrzések követik ezt is.

De te is simán tudnál csapágylemezt esztergálni megfelelő előképzéssel, gyakorlattal, akár egy jó állapotú 160 éves kézi esztergával is. :)

Előzmény: nickback38 (157513)
oys... Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157519

"Ha mond neked vmit a tűrés/illesztés fogalma"

Hidd el, nem most jöttem le a falvédőről!

Elvégre magam is inzsellér vo'nék, vagy mi a szösz...

(De mondhatnám tramváj inzsinyér-nek is.:)

Előzmény: nickback38 (157495)
oys... Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157518

Jó, hogy itt van gumicsontként ez a téma, mert - mint bármikor máskor, bármilyen témában is - ismét úgy oszthatod az észt, hogy az már szinte szívderítő!

De azért hidd el, hogy az egyedisége előnyein túl nem érdemes ugyanennek a hátrányaival ennyit foglalkoznod, mivel ez nem a mi játszóterünk kalandos kis sarkának a része!

(Mondom mindezt annak tudatában, hogy sem Téged, sem a lehetőségeidet nem ismerem személyesen, de ennyi végkövetkeztetés nyugodtan levonható volt abból is, hogy racionális alapokon megközelítve próbálod a majdani ellehetetlenülését bemutatni. Márpedig egy BEXEI óra iránti igény nem valószínű, hogy többségében racionális érvek alapján vetődik fel - ergo aki afelé reálisan vonzódni tud, az egészen másként éli meg a világát, nem úgy, mint mi.)

Előzmény: nickback38 (157503)
vzstrial Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157517

Számomra az a bosszantó, hogy nem bírok rendelni tőle :)

Előzmény: ronin s8 (157501)
APT Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157516

"Ha leejtem, az törik el órában, ami épp akar. Mert mikrozárvány még a legprecízebben készített acélban is"

Ebben nagyon tévedsz, nem fog abban a billegőtengely kivételével semmi sem eltörni. Mondom ezt úgy, hogy ha ezer ilyet nem láttam már, egyet sem...

Az óra abból a szempontból tipikus extrém finommechanika, hogy a járat, a vázszerkezet alkatrészeinek a méretezésénél soha, semmikor nem a szilárdságtechnikai korlátok a meghatározók - hanem a fizikális megmunkálhatóság. Az erőhatások alapján szó szerint hajszál vékonyságú tengelyeken járhatna minden egyes kerék egy átlagos karórában - de ehhez képest még a tengelycsapok is vastagabbak ennél - egyszerűen azért, mert a csapok további vékonyítása már több gondot vetne fel, mint amennyi nyereséget a súrlódásban hozna, miközben nem lenne normálisan megmunkálható - és a veszteségek simán ellensúlyozhatók egy kicsit erősebb rugóval...

Ez annyira így van, hogy több olyan II.világháborús Junghans és Kienzle repülőgép-fedélzeti órához volt szerencsém, amelyek dokumentáltan lezuhant és összetört gépekből származtak, ahol általában a személyzet is sajnos "ráment" a repeseményre - ám az órák vagy megúszták egy billegőcsap-töréssel, vagy még ennyi károsodást sem szenvedtek el, teljesen működőképesek maradtak. Miközben ezek beépítése nem volt rugalmas, simán be voltak csavarozva a lemez műszerfalba...

A zárványokról szóló legendákat így inkább hagyjuk...

Előzmény: nickback38 (157514)
APT Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157515

Egy egyedileg készített óraművön nincsenek olyan alkatrészek, amelyeket csak CNC-vel lehet elkészíteni.

Ellenkezőleg - inkább olyan alkatrészek-megoldások vannak, amelyeket gépesítve nem nagyon lehet, vagy nem célszerű gyártani.

És még egyszer, nagyon nyomatékosan: nem ezekkel szokott gond lenni. Hidak és hasonlók normális esetben nem mennek tönkre egy órán. Elkopik vagy eltörik a billegőcsap, a felhúzótengely, kikopik a felhúzószerkezet, kitörik egy csapágykő, rugótörés - ezek a jellemző meghibásodások egy mechanikus órán. A tokon belül direkt erőhatás normális esetben nem érheti a szerkezetet, ami külső érheti, azt meg a többi kibírja - ha mégsem, akkor ott már az egész óra ráment..

Nekem pont a jelenlegi nagyipari high-tech megoldásokkal van problémám, ezekre fújok - mert teljesen értelmetlennek tartom őket, egy mechanikus-billegős óra akkor sem fogja elérni még egy átlagos, de azért normális olcsó kvarcóra pontosságát sem, ha a legkifinomultabb szilícium egykristály rugóval és gátszerkezettel látják el - viszont ezeket eredeti gyári pótalkatrész nélkül teljesen lehetetlen lesz javítani. Ennek szerintem nincs értelme, a mechanikus óra egy historizáló, konzervatív technológia, és pont ezt csapja agyon a vákuumtechnológiás-lézervágott térbeli függesztésű csoda-gátló meg a többi hasonló látványos, de még gyári szinten sem javítható, csak újra cserélhető próbálkozás.

És ezért lesznek a kis szériás, manufakturális megoldások viszont jól javíthatók száz év múlva is.

Előzmény: nickback38 (157513)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157514

"de a tapasztalatok szerint egy órában egyértelműen olyan dolgok szoktak csak eltörni-elkopni,"

Ha leejtem, az törik el órában, ami épp akar. Mert mikrozárvány még a legprecízebben készített acélban is

van, legfeljebb egy tenyérnyi alkatrésznél nem érdekesek a  század milliméteres zárványok, ha nincs erőhatásnak kitéve, vagy csak csekély mértékben. A milliméteres óra-alkatrészek világában viszont már

más a helyzet.

A többit később, mert most nekem is elfogyott az időm :-)

Előzmény: APT (157509)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157513

Csak hogy rövid legyen.

"A CNC-s céghez elsétálást meg próbáld ki.
Kíváncsi leszek, félreáll-e valaki a több ezres-tízezres volumenú gyártástól,
hogy eszmét cseréljen arról, mit kéne megálmodnia-megterveznie, hogy csináljon neked egy darabot.
Eleve a legtöbb CNC-s cég nincs berendezkedve ilyen mérettartományra."

Amit eleve CNC-vel készít a mester, annak oka van - és nem az, hogy trendi akar lenni. Azt a bizonyos

darabot nem valószínű, hogy hagyományos gépeken el tudnák készíteni, vagy csak irtózatosan ráfizetésesen. Ergo, vagy talál az ember egy megfelelő céget és akkor legalább esélye lesz egy új darabra,

vagy felejtős. Nincs harmadik lehetőség.

Abban teljesen igazad van, hogy ilyen melóra nem lenne egyszerű céget találni - jó 15 éve foglalkoztam a témával, akkoriban biztosan nem lett volna erre madár. Ma talán van, ha nem itt, akkor egy országgal

odébb - ha nem cég, akkor egy hasonló óraműves.Viszont dokumentáció nélkül bármelyikük munkája sem

lesz több próbálkozásnál - még ha előbb-utóbb akár sikerülhet is.

De a fentiek is csak abban erősítenek meg, hogy nem magától értetődő egy ilyen óra javíthatósága.

Előzmény: Wreck Diver (157511)
Wreck Diver Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157512

A Rolexre nézve mindenképp pozitív. :))

Előzmény: nickback38 (157507)
Wreck Diver Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157511

Teljesen fordítva van. 

Amik a gyárakban készülnek, azokat sokszor nem lehet kisipari körülmények között megmunkálni.
Próbálj meg 316-os acélt esztergálni otthon, egy műszerész esztergán, gyorsacél késsel, és gyorsan rájössz.

Nem véletlen préseli a Breitling a tokjait akárhány lépésben.
Na most kisipari méretekben már a présszerszám készíttetésénél elvérzel, nemhogy a gépháttéren.

"Pont Te jegyezted meg többször is - egyébként helyesen - hogy sok remek ötlet ott vérzett el

az óraiparban, hogy tömeggyártásra alkalmatlan volt a költségek miatt. "

Igen, ez arra vonatkozott, hogy vannak dolgok, amiket kézzel reszelve el lehet készíteni ( 30 ezer eurós áron rentábilis is lesz ), gyártani meg túl drága.
Viszont az Omega gyárban nem rentábilis 275 órásmestert svájci órabéren arra tartani, hogy megcsinálja, amit gépen nem lehet.
Lásd Patek: Az életed kifizeted azért, hogy valaki főállásban élletöréseket készítsen napi 8 órában. Pedig az azért nem atomfizika...

Egy Omegánál csak olyan megoldások kellenek, amikhez frankmilliókért feláll a gyártósór, és kiokád évente egymilliót. Lásd a ma divatos fogprofilokat.

De egy ilyen óra javításánál pont fordítva lesz. Épp azért lesz javítható, mert valaki eredetileg is kisipari megoldásokkal operált.

Ez nem egy mazda motor, amibe a homlokfal felőli csavar akkor került, mikor még nem volt körülötte karosszéria,
te meg hülyülj meg, ha nem akarod kivenni a motort szelepfedél tömítés cseréhez, és nem férsz oda a tűzfaltól.

"

Valószínű, hogy 100 év múlva tényleg könnyebb lesz a technológiai fejlődés miatt, de engem mondjuk

a következő 10-30 év izgatna."

Most könnyebb. Ma is akár. A technikai fejlődés elhozhatja, hogy a most még külsősként pótolhatatlan nanoszálat
meg szilicium billegőt le 3D nyomtatjuk 100 év múlva a GP-hez. De jelenleg egy AHCI tag órája könnyebben javítható a fentiek miatt.

"A Petőfi korabeli tourbillon az akkori technológiai szint mellett készült, ami ma gond nélkül reprodukálható,

de csak technológiai szempontból. Akkoriban pl. nem volt szabvány a fogprofilokra, ha reprodukálni kell

egy fogaskereket (pontosabban az összes ahhoz kapcsolódót), először azt kellene tudni, hogy mik

a pontos - kopást figyelmen kívül hagyó - méretei."

A járat jellegzetességei-paraméterei teremtik a szabványt.
És a Petőfi korabeli tourbillon akkori technológiai szintje egyenesen magasabb volt, mint a mai nagy darabszámban gyártottaké.
A Dubois-Depraz is készít negyedütős modulokat manapság. Vesd össze egy századeleji Jaegerrel, Audemars-sal.

Rendesen okádék kinézetű azokhoz képest.

És ne felejtsük el, hogy a Petőfi korabeliek kiállták az idő próbáját elég keményen,
míg a tömeggyártott Original Glashütték és Hublot-ok előtt még tornyosul 100 év. :)

A CNC-s céghez elsétálást meg próbáld ki.
Kíváncsi leszek, félreáll-e valaki a több ezres-tízezres volumenú gyártástól,
hogy eszmét cseréljen arról, mit kéne megálmodnia-megterveznie, hogy csináljon neked egy darabot.
Eleve a legtöbb CNC-s cég nincs berendezkedve ilyen mérettartományra.

A legtöbbször választ sem fogsz kapni. Ha igen, akkor meg levegőt nem, a költségek hallatán...
( Képzeld el, hogy csak miattad kell megvenni 5-6 darab egyenként 2-300 ezres, félmilliós patront, marót stb. )

Amúgy is kár azt hinni, hogy a CNC a csoda a nap alatt.
Nézd meg az ETA által favorizált fogprofilokat. Direkt úgy vannak tervezve, hogy lötyögősen is ellássák a feladatukat.

Különben a 2824-eseknél 2 napig csak fogakat políroznának Heidiék a gyárban. 
Ez nekik jó, mert okádja a gépsor, és még illesztgeti se kell 5 másodpercig, csak egyig, így nagyobb a termelékenység.
De ettől még se nem szebb, sem nem jobb, mint a száz éves, órás asztalon reszeltek. Sőt. :)

A dokumentáció pedig mindegy is. A Pateknél azt se tudod megfizetni,
hogy kihúzzák a pincéből az eredeti gépet-szerszámot, esetleg alapanyagot egy alkatrészért.

Képzeld el, ha csak a terveket vennék elő, és nekiállnának szerszámot gyárttatni hozzá. :))

malenykij polgar Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157510

>Én úgy gondolom nincs.

Ha én egy legendát építenék generációkón túlívelve, akkor az lenne az egyik követelmény, hogy ez ne legyen gond.

Előzmény: nickback38 (157508)
APT Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157509

Nem nagyon van most időm ebbe mélyebben belemerülni, de a tapasztalatok szerint egy órában egyértelműen olyan dolgok szoktak csak eltörni-elkopni, amelyek igenis reprodukálhatók. A kerékrendszerhez például semmiféle műszaki dokumentáció sem szükséges, mert modulelven épül fel, ami azt jelenti, hogy a meglévő ép kerekekből minden esetben pontosan kiszámítható a hiányzó vagy sérült minden paramétere.

Nagyon precíz óránál probléma az, hogy egy javítás-restaurálás után az eredeti pontosság már jellemzően elérhetetlen, az nem fog menni. De egy restaurált antik óránál ez nem is szokott szempont lenni, ahogy egy veterán autótól sem azt várja az ember, hogy pont olyan legyen, mint új korában - csak azért gond nélkül lehessen használni.

És pont az egyedi gyártásnál, manufakturális órakészítésnél jellemző, hogy speciális technológiákat-anyagokat nem használnak - mert nincs mód a megmunkálásukra. Ez valójában inkább a rádió-amatőrködéshez hasonló, egy LSI-VLSI chipet sem lehet egyedileg előállítani kisipari technológiával (de még nagyiparival sem, ez egy külön világ, gigantikus háttérrel), amit meg ilyen módon el lehet készíteni diszkrét alkatrészekből - azt kisipari körülmények között javítani-karbantartani is lehet.

Előzmény: nickback38 (157508)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157508

Nem a dokumentáltság a kérdés, hanem hogy itt és most van-e reális esély - Uram bocsá' garancia - arra, hogy 10 év múlva akármilyen formában, de rendelkezésre fog állni "számomra" egy törött alkatrész újragyártásához szükséges műszaki rajz egy olyan cég esetén, ahol egy db. halandó emberen áll/bukik minden.

Én úgy gondolom nincs. Ha pedig nekem fontos, hogy ameddig én "javítható" vagyok, addig az órám is

legyen az, akkor ez erősen negatív momentum. Ettől függetlenül én is azt a véleményt osztom, hogy aki

ilyet vesz, azt a ma érdekli, nem a holnap(után).

Előzmény: malenykij polgar (157505)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157507

Igazából nem tudom, hogy pozitív, vagy negatív, ha egy ilyen kvalitású ember is "csak" uazt mondja a Rolex-ről, amit még a kezdő órab..i is tud... Azért az "egyóra" hozzáállása tetszik :-)

Előzmény: Wreck Diver (157502)
altimus Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157506

> Szerintem javíthatóak

persze, minden javithato, a kerdes az, hogy mekkora erofeszitessel? (szakertelem, ar, ...) egy mai cnc kod alapjan 50 ev mulva nem lesz olyan gep ami le fogja tudni gyartani az alkatreszt. rajz alapjan inkabb. nameg nyilvan lesznek olyan scannerek amikre ma meg nem is gondolhatunk. hasonlokepp egy scanner+3d printer combo talan az egesz orat le tudja majd gyartani 100 ev mulva ha bedugod az orat egy lyukon, kijon egy ugyanolyan ora a masik oldalon. (klonozas, ha ugy tetszik). persze optimistan felteteleztem az ipari civilizacio tuleleset, ami nelkulozhetetlen ehhez :).

Előzmény: malenykij polgar (157505)
malenykij polgar Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157505

Szerintem javíthatóak, max. az alkatrészellátás lehet más. Ha viszont becsületesen dokumentálta, akkor 50 év múlva is legyártható.

Előzmény: altimus (157504)
altimus Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157504

Szerintem aki ilyen orat vesz az ezzel abszolut tisztaban van. Ezek az orak a "mester" nelkul szinte javithatatlanok. Persze nem hiszem, hogy ez gond lenne, mert nem nagyon tudom elkepzelni azt, hogy ezeket az orakat a vasarlok napi hasznalatban tartanak. Talan nem is alkalmasak erre. Ezek gyujtoi, gyujtemenyi darabok. Nem ismerem a teljes eladasi szamot, de meglepne ha elerne a kettucatot. Ezen a szinten az ar tokeletes fikcio. Ugyanugy lehetne 45ezer euro, ahogy 30. A vevoket nem teriti el a magas ar, inkabb megerositi oket a vasarlasban. A top luxus cikkek igy mukodnek.

nickback38 Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157503

"Dokumentáció pedig van nála."

Pedig nincs. Az özvegyénél van, aki pedig nem szándékozik folytatni a vállalkozást, ezért a cég jogutód nélkül megszűnik. A jelenlegi jogi háttér alapján ebben az esetben még az előző nap vásárolt termékre sem érvényesíthető jótállás/szavatosság, nem hogy olyanra, mi már kifutott a határidőből. Jogi úton sem érhető el, hogy megkapjam a dokumentációt, hiába bástyáznám körül 100%-osan az igényemet, hogy csak a javításhoz kell, nem fogok "szerzői jogokat" sérteni. Mert hogy az alkotó pl. halálos kimenetelű autóbalesetben...

Ha a példában említett sajnálatos eset mondjuk az IWC "főkonstruktőrével" történik, az egy töredék másodpercnyi fennakadást sem fog okozni az IWC-nél.

"Szerintem az általad említettek jobban megállnak egy high-tech tömeggyártott Omegánál,"

Pont Te jegyezted meg többször is - egyébként helyesen - hogy sok remek ötlet ott vérzett el

az óraiparban, hogy tömeggyártásra alkalmatlan volt a költségek miatt. Aki tömeggyártásban

tervez/dolgozik, az nem fog egy oldalt 9 ívből összerakni, ha megoldható 4 egyenesből, pusztán

azért, mert valóban ütősen mutatna így az alkatrész egy szkeletált tokban.

"Egy Bexeinél törött alkatrészt pótolni 100 év múlva sokkal könnyebb lesz szerintem,  
mint nanoszálakat produkálni egy GP-hez a műhelyben. :))"

Valószínű, hogy 100 év múlva tényleg könnyebb lesz a technológiai fejlődés miatt, de engem mondjuk

a következő 10-30 év izgatna.

Ne felejtsd el, hogy a javítás akkor kezd probléma lenni, ha elérhetetlen a gyártó/forgalmazó. A quartz krízis bebizonyította, hogy mérettől függetlenül senki sincs biztonságban, de azért a nagy igazság az, hogy egy nagy piaci szereplő mindig nehezebben tűnik el - lást a post eleje.

Azt se felejtsd el, hogy az óragyártás nem Észak-Amerikai modell alapján zajlik. A nanoszálat egy erre

szakosodott firma fogja gyártani, akinek a sorsa nem kötődik szorosan az óragyáréhoz - és a

nanoszál az ugye nem technológia szempontból kerül a képbe, hanem mint anyag. A silicone hajszálrugó sem pótolhatatlan, mert van ugyanolyan acélötvözetből. Ne keverjük azt, hogy vminek pl. bonyolult az alakja gyártástechnológiai szempontból azzal, hogy milyen anyagból készült.

"Egy APT kaliberű szakember nyugodtan nekimegy egy ilyennek is, ahogy egy Petőfi korabeli tourbillon-nak, vagy percütősnek is.
És ha törik az alkatrész - erről ismerkszik meg a valódi órásmester - akkor fogja magát és elkészíti.
Sőt, akkor sem jön zavarba, ha netán hiányzó alkatrészt kell terveznie."

A Petőfi korabeli tourbillon az akkori technológiai szint mellett készült, ami ma gond nélkül reprodukálható,

de csak technológiai szempontból. Akkoriban pl. nem volt szabvány a fogprofilokra, ha reprodukálni kell

egy fogaskereket (pontosabban az összes ahhoz kapcsolódót), először azt kellene tudni, hogy mik

a pontos - kopást figyelmen kívül hagyó - méretei.

A CNC-vel gyártott több ívből álló oldalakkal határolt alkatrészeknél hiába van a kezemben a kettétört darab,

nincs ember, aki le tudja mérni, hogy hol kezdődik az egyik ív és hol a hozzá kapcsolódó másik - mindez

pl. egy 1x3 mm-es alkatrészen. Állítólag léteznek litográfiás eljárások, amikkel az alkatrész alapján már nem csak önteni lehet egy ugyanolyat, hanem forgácsolni is, de ilyen nem lesz ebben az országban és ahol lenne,

ott sem szívesen fizetném ki egy egyedi reprodukció árát. Régóta létezik forgácsolásos reprodukció tapintóval történő alakkövetés alapján - pl. kulcsmásolás - de itt meg korlátok vannak a minimális méretre.

Én is leírtam, hogy nem lehetetlen az újragyártás, de dokumentáció híján a szaktudáson kívül Fortuna segítsége is kellhet, hogy ne a 412. próbálkozás legyen a sikeres. Ő meg annak segít, akinek akar.

Nem ismerem APT fórumtárs "műszerezettségét", de mindegy is, elsétálhat egy CNC-s céghez akinél megvan

a géppark. Ha korrektek, akkor dokumentáció híján azt vállalják garancia nélkül, hogy megpróbálják elkészíteni a legjobb tudásuk alapján, de sorry, ha nem sikerül elsőre. Természetesen minden próbálkozást

fizetni kell.

Vagy sk. próbálkozhat egy megfizethető árú felsőmaróval/tűreszelővel - de az idő-szükséglet ezesetben sem lesz garantáltan kisebb - sőt - a felületminőség meg egy másik kérdés...

Előzmény: Wreck Diver (157497)
Wreck Diver Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157502

Változó teljesen.
Philippe Dufour a Simplicity-t - ami azért egy "egyszerű" 18.000 a/h-s, 21 köves werk - 48 ezer CHF-ért adta.
Viszont az ütős komplikációi karóratokban 4-600 ezer dollárt tudnak a Sotheby's, Christie's aukcióin is.

Még zsebóratokban is tudnak 170 ezer dollárt, tehát úgy tünik, továbbértékesíthetőek ezek is azért...

Roger Smith-nél közben talán 95 ezer fonttól indulnak az árak, és ezért egy járástartalék kijelzőt kap a vevő. 

Laurent Ferrier-nél 45 ezer frank egy mikrotoros kis csoda 40mm-es tokban.

Más:

Érdekes volt Roger W Smith véleményét olvasni arról, mit venne 10 ezer dollár alatt. :D

"I don’t know if this would surprise people, but personally, it would have to be a Rolex.

They are exceptional watches and what impresses me about Rolex is that they’re not very adventurous,
which is good, because they know they have a great movement. The movements that they use are tried and tested.

They’ve been around forever — why change the wheel? They have a watch that you can use for dress, sports, and it’s a great all-rounder.

Put one on your wrist and you’ll probably die with that watch on your wrist.
It’s not everyone’s cup of tea, but I look at the mechanics of a watch, the case and how all the components are constructed;
to me, [the Rolex is] bulletproof, and I don’t think you can get much better than that.

They don’t sponsor me, by the way."

Előzmény: ronin s8 (157501)
ronin s8 Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157501

Gondoltam... Talán annyi mozgástere lehet, hogy a függetlenek között is van egy (marketing) hierarchia. Aki egy kicsit régebben kezdte, kicsit többet szerepel a médiában (és francia neve van :))))))  ), annak van esélye feljebb tornászni az árat, de valszeg igazad van.

Személy szerint nekem az a bosszantó, hogy nem magyar gazdagok rendelnek tőle...

Előzmény: APT (157500)
APT Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157500

Sajnos még ekkora összegekről sem beszélhetünk, 30-50 ezer eurós tételekről van szó.

Előzmény: ronin s8 (157499)
ronin s8 Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157499

""   "Ekkora összegért már bármely gyártó hajlandó egyedi órát készíteni."

Ezt felejtsd el. Dollármilliókról beszélünk, ha körbeülnek a Patek vagy a vacheron mérnökei, hogy jegyzeteljék az ötleteidet. :)  ""

Ez tetszett. :))  Szerintem is. Becsei pontosan a tucat Rolex, Omega és a szinte megfizethetetlen egyedi PP és VC között tátongó szakadékot próbálja lefedni (ha üzleti szempontból nézzük a dolgot). Azon kívül van az a réteg, akinek plusz érték az egyszeri, megismételhetetlen tárgy, és ezért komoly összeget hajlandó áldozni. Nyilván BÁ is végzett piackutatást, de szerény becslésem szerint ez az összeg egy "kis" alkotó esetében 1-2-3 százezer Euro lehet. Ennél lényegesen többet csak a tradícióval bíró cégek egyedi óráira fizetnek ki. A tévedés jogát fenntartom. ;-)

Előzmény: Wreck Diver (157498)
Wreck Diver Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157498

"Az alkotó számomra egy szimpatikus mester, aki ki akar törni az átlagos megoldások világából.
Ha Ő ezt az USA-ban egy 3. generációs tagként kezdi, akkor feltehetően sokkal könnyebben boldogul. "

"Ilyen trvek, olyan tervek... ilyen prototípus... ennyi megrendelés szükséges a fennmaradáshoz. "

Szerintem egyikről sincs szó a Bexei estében.
A mester már az első órájával kitört az átlagos megoldások világából. 
És minden valószínűség szerint remekül boldogul. Kétlem, hogy lenne nála üresjárat.

A többi AHCI tagot alapul véve valószínűleg nála is években mérhető a várólista, és örül, ha néha hátradőlhet.

Az autóipar meg teljesen más léptékű dolog. 

Volt itt szó arról, hogy a "gazdag ember" hogyan kezeli befektetésképp a hobbiját stb.

De azt kihagyjuk a számításból, hogy olyan emberekről beszélünk, akiknek nem ügy Rolexet vagy Pateket venni.
Bemegy a szalonba, rábök, felpróbálja, kifizeti vagy elintézteti mindezt az alkalmazottjával. Rém unalmas és középszerű. :D

Ilyen életmód mellett biztos kitör az emberekből a vágy, hogy valami olyat viseljenek, amihez más nem jut hozzá.
Netán a rég nem tapasztalt érzés, hogy várni kell valamire. Egy ilyen embert biztosan szórakoztat, hogy az unalmas
kifizetősdi helyett várnia kell, és akkor sem kap órát 3 éven belül, ha fejreáll és pörög. :)

"Ekkora összegért már bármely gyártó hajlandó egyedi órát készíteni."

Ezt felejtsd el. Dollármilliókról beszélünk, ha körbeülnek a Patek vagy a vacheron mérnökei, hogy jegyzeteljék az ötleteidet. :)

Előzmény: ph5.5 (157488)
Wreck Diver Creative Commons License 2015.02.26 0 0 157497

Szép is lenne, ha minden órát csak a gyártója tudna szervizelni
( Bár Ronin jól rávilágított egyszer, hogy több gyártó erre hajt )...

Szerintem az általad említettek jobban megállnak egy high-tech tömeggyártott Omegánál,
Girard-Perregaux nanomikroizénél, mint egy  a klasszikus iskola szerint tervezett óra masszív, esetleg a

jövendőbeli javíthatóságot is szem előtt tartó ( lásd Roger W Smith, aki arra is figyel,
hogy minél könnyebb dolga legyen majd a kollégának :) ), sőt direkt arra is tervező mester munkáinál.

Egy APT kaliberű szakember nyugodtan nekimegy egy ilyennek is, ahogy egy Petőfi korabeli tourbillon-nak, vagy percütősnek is.
És ha törik az alkatrész - erről ismerkszik meg a valódi órásmester - akkor fogja magát és elkészíti.
Sőt, akkor sem jön zavarba, ha netán hiányzó alkatrészt kell terveznie.

Egy Bexeinél törött alkatrészt pótolni 100 év múlva sokkal könnyebb lesz szerintem,  
mint nanoszálakat produkálni egy GP-hez a műhelyben. :))

Dokumentáció pedig van nála.
A nagyobb gyártók saját kalibereihez sem fogsz kézhez kapni soha gyártási dokumentációt.
Hülyék lennének kipakolni a netre, vagy bárhová máshova. Még pótalkatrészt sem kapsz, ha nem vagy márkaszervíz.
És ha szétnézel ebayen, a 15 féle Patek billegőtengely nagyon nem fedi le a valaha volt összes szerkezetet. :)

Előzmény: nickback38 (157495)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.25 0 0 157496

"Ekkora összegért már bármely gyártó hajlandó egyedi órát készíteni."

Háát...én a PP-n kívül nem nagyon bíznék ebben - ők azok, akik eleve be vannak rendezkedve az egyedi darabokra, mivel

készítenek is ilyeneket - és az összeget is megdupláznám ismerve a PP "alap árait". Ők vannak a legközelebb egy órakészítő manufaktúrális működési modelljéhez, még ha nagyobb volumenben gyártanak is.

Biztosan van az a pénz, amiért mondjuk az Omega is hajlandó lenne hasonlóra, de szvsz az még a PP "egyedi" áránál is

magasabb lenne.

nickback38 Creative Commons License 2015.02.25 0 0 157495

A ciklikus karbantartást sem hiszem, hogy bevállalja még egy jónevű órásmester sem. A szerkezet szétszedésénél óhatatlanul előfordulhat vmilyen sérülés, törés. Egy ilyen óránál még mélyen a zsebbe nyúlva sem lehet megvenni

az áldozatul esett alkatrészt.

A szerviz alatt javítást értettem, mert vmi elkopott, eltört - leejtettem - stb. Ami egyedileg lett gyártva, azt újra kell gyártani, ami dokumentáció nélkül elég necces egy ilyen dimenziójú és összetettségű mechanikai rendszerben lévő kapcsolódó alkatrészeknél, melyek mozgást végeznek. Ha mond neked vmit a tűrés/illesztés fogalma, akkor tudod, hogy az nem egzakt módszer, hogy megpróbálok "méretet venni" a pótolandó alkatrészről - pláne ha kopott. Nem kizárt a siker, de lehet, hogy elég sokáig kell próbálkozni.

Ezen felül a szükséges gépi háttér - pl. CNC gépek, az egyedi formákhoz - nincs, még egy komoly márkaszervizben sem.

Egy hasonló órakészítőnél meglesz az infrastruktúra, de a dokumentáció hiánya itt is probléma lesz.

Amiért a fentiek nem befolyásolják érdemben az egyedileg készített órák forgalmát, az az összvolumen - ha minden jegyzett tag 10 órát készít évente, az is elenyésző mennyiség - és a vevőkör, akiknél nem gond ha megint elmegy 30e EUR.

Mi utoljára a befektetési célú vásárlást boncolgattuk, ami pedig a fentiek ismeretében szvsz még jobban átgondolandó...

Előzmény: oys... (157491)
ph5.5 Creative Commons License 2015.02.25 0 0 157494

Igen ezért hoztam fel a Gumpertet példának. Ott is az volt az alapvető gond hogy építésben, minőségben hozta azt amit a nagyobb nevű gyártók... akik már kinőtték magukat kis cégből ismert névvé- de a vásárlók abban az árszegmensben nagyon megnézik mire adnak ki 200 millát. Ami arányaiban olyan mint karórában a 10 misi. SZűk réteget érint, és ha X-nek van már múltja akkor esélyesebb befutó. Hiába egyedibb a másik, hiába kisebb szériás. Befektetés és élvezeti cikk egyben. 

Előzmény: APT (157492)
innovations Creative Commons License 2015.02.25 0 0 157493

Így legyen.

;-)

Előzmény: APT (157492)
APT Creative Commons License 2015.02.25 0 0 157492

Ilyesmit nyilvánvaló módon csak olyan vesz, akit nem csak az ára, de a későbbi esetleges eladhatósága-szervizelhetősége sem érdekel (túlságosan).

Ilyen pedig nem sok van - ugyanakkor az AHCI mesterei közül elég sokan idővel komoly céggé nőtték/növik ki magukat - ahogy anno a ma nagy nevűek zöme is kisvállalkozásként kezdte.

oys... Creative Commons License 2015.02.25 0 0 157491

"egy egyszemélyes firma szolgáltatásaira építeni súrolja az orosz rulett határait"

Azért, ha az egy A.H.C.I.-Tag, akkor ezen máris felülemelkedett az óra gazda!

Ha ne-adj'-Isten, valamikor nem számíthatnál Áron szervízelésére, szerintem egy ilyen elismertségű darabbal nyugodtan be lehet állítani más, komoly helyre is nagyszervízeltetni.

Ezt az egyszemélyes firma ódzkodást elő lehetne adni többekre is az A.H.C.I. berkeiből, ám mégsem veti vissza a keresletüket.

(Egyébként is, az orosz rulett lófütty volt a századvégi háborús időszakban részben elsötétített Belgrádban játszódó szerb ruletthez képest!)

Előzmény: nickback38 (157486)
ph5.5 Creative Commons License 2015.02.25 0 0 157490
Előzmény: oys... (157489)
oys... Creative Commons License 2015.02.25 0 0 157489

Gumpert Apollo?

Szerintem még nem szűnt meg.

ph5.5 Creative Commons License 2015.02.25 0 0 157488

Elolvastam a cikket. Az alkotó számomra egy szimpatikus mester, aki ki akar törni az átlagos megoldások világából. Ha Ő ezt az USA-ban egy 3. generációs tagként kezdi, akkor feltehetően sokkal könnyebben boldogul. 

De: számomra is azt jelenti az egyedi óra amit itt már előttem leírtatok... A gazdag ember attól gazdag hogy nem szórja a pénzét. (na jó- nem csak ettől, de a lényeg hogy nem jellemző rájuk az hogy ésszerűtlenül fektetnének be egy olyan tárgyba amit csak kevesen értékelnek) Ekkora összegért már bármely gyártó hajlandó egyedi órát készíteni. És ott a háttérben marad a sok tízéves vagy száz éves cég összes pénze hatalma, presztízse. Az Ő neve lehet hogy jól cseng bizonyos körökben, de a nagy óragyártók fogalommá nőtték ki magukat. Amivel rövidtávon nem lehet még versenyre kelni. Én is autós példát hoznék fel... pár hónapja vetítettek a Spektrumon egy kis szériás sportkocsi cégről kb 1 órás filmet. Ilyen trvek, olyan tervek... ilyen prototípus... ennyi megrendelés szükséges a fennmaradáshoz. A film azzal ért véget hogy az új modell jól indult a piacon és minden rendben lesz. Talán 2012 márciusi forgatás volt. Rákerestem a cégre- kiderült 2012 év végén megszűntek. Pénzügyi problémák... amik csak abból adódtak hogy a nevük nem csengett elég jól. Mert maga az autó amivel robbantani akartak az kapott egy jó motort, egy jó kasznit... és persze kis szériás presztízsautó lett volna. (márkanév nem jut eszembe, az Audi egyik volt tervezőmérnöke által alapított német cég) 

Előzmény: nickback38 (157487)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.25 0 0 157487

Annyiban igazad lehet, hogy egy megrendelésre készülő óránál azért a design-ba bele lehet szólni.

Ha én rendelek egy a kifacsarodott ízlésemnek megfelelő végletekig csicsázott giccses külsőt - nem kell ennyire szélsőséges példa -, akkor tényleg nincs sok esély, hogy értelmes áron legyen továbbadható,

mivel jelenleg az alkotó neve még nem érte el azt a szintet, hogy amit csinál(t), viszik.

Egyedi óra, egyedi megrendelésre, egyedi ízlés alapján - azt kapom, amit szeretnék, szvsz ennyiről szól

a történet.

Előzmény: innovations (157483)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.25 0 0 157486

Ha már karbantartás/szerviz - ami szvsz szintén nem nagyon foglalkoztatja egy 30e EUR-os óra vásárlóját a vásárlás pillanatában (sem) - azon azért érdemes elgondolkodni, hogy egy egyszemélyes firma szolgáltatásaira építeni súrolja az orosz rulett határait. Nekem az nem előny, ha egy ember van a világon,

akire jó szívvel rábíznám a borsos áron - esetleg befektetési célzattal is - vásárolt órámat.

Befektetési célú vásárlásnál a PP-ben én is hiszek, de Rolex-ből szvsz túl sok van a piacon, a ritkább modellek lehet csak kaszálni.

Előzmény: Passionata (157484)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.25 0 0 157485

Értelek, nincs gond. Némileg más a véleményünk, de ez belefér, ez tartja mozgásban a fórumot :-)

Előzmény: Passionata (157481)
Passionata Creative Commons License 2015.02.25 0 0 157484

ez igy igaz is lehetne viszont egy festmenyt nem kell szervizelni egy oranal ez nem igy van .

persze ertem en ,hogy uaz a CNC megcsinalja ugyanarra a meretre de egy Becsei orat nekem javitson a Becsei ,ez  feltetlen elony a manufakturaknal , a Thierry Stern -gyk PP- azt mondta ok mindent megjavitanak mert mindenhez van alkatresz  ha nincs akkor legyartjak ujra, draga lesz es lassu de megcsinaljak.A masik befektetesi favoritomnal -Rolni- pedig akkora az eladott darabszam,hogy gond nelkul szervizelheto lesz meg 50ev mulva is.

Előzmény: innovations (157483)
innovations Creative Commons License 2015.02.25 0 0 157483

Ugyanazt tudom mondani  evvel kapcsolatban én is mint B.Á. Ezeket a dolgokat kortárs képzőművészeti alkotásként kell kezelni. Aztán majd évtizedek múlva kiderül, hogy ezen téren illetve anyagilag lesz-e valamilyen értéke vagy sem? 

Persze számomra kérdéses, hogy már amennyiben kortárs műalkotás, akkor vajon milyen üzenete van egy ilyen "órának" /az öncélúságon kívül/, miféle "lenyomata" ez mondjuk a "tízes" éveknek?

Őszinte leszek, számomra nem sok és azt is kétlem, hogy néhány évtized múlva jelentős értéket fognak képviselni bármilyen téren is.

Ellenben természetesen igazán kívánom a készítőnek, hogy ne legyen igazam.

;-)

innovations Creative Commons License 2015.02.25 0 0 157482

A példa teljesen O.K. Viszont egy órát nem feltétlenül kell / egy autóval szemben/  bizonyos időnként cserélni, akár tulajdonban maradhat élet hosszig is, talán több generáción keresztül is.  Persze ettől még abszolút nem biztos, hogy jó befektetés lesz. Mint ahogyan mondod pont ezért valók az efféle játékszerek az igazán nagyfiúknak.

;-)

Passionata Creative Commons License 2015.02.25 0 0 157481

akkor legyen egy autos pelda ,

lotus exige s

M3

hasonlo elmeny

utobbinal is csunya lesz a buko , de

-barmikor eladod.

-es csak csunya lesz de nem katasztrofalis.

szerintem igy mar ertheto , hogy mire gondoltam.

^-lecci ne elemezzuk a hungaroringi telemetriat ez csak egy pelda, kosz-

Előzmény: nickback38 (157480)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.25 0 0 157480

Persze, vitán felüli, hogy vannak akik nem csak a pillanatnyi örömért vásárolnak, hanem eleve tovább terveznek, bár megtehetnék, hogy ne foglalkozzanak az áru jövőjével. Annyit viszont mindenki szokott tudni magáról, hogy milyen motiváció(k)ból vesz meg ennyiért vmit :-)

Előzmény: Passionata (157479)
Passionata Creative Commons License 2015.02.25 0 0 157479

Pedig hidd el az esetek tobbsegeben ez igy van ,egy tehetos ember a szenvedelyet hobbijat is befekteteskent eli meg ,a szupergazdag az aki pont leszarja ,ovek lesz chromozott bugatti ,meg jacob and co  vagy a pvdzett patek ,namost ha egy ilyenbe valahogy picinke joizles is szorult akkor vesz egy  BÁ-t.

Előzmény: nickback38 (157478)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.24 0 0 157478

Igen, 30e EUR az már komoly szűrő tud lenni, de pont ezért gondolom, hogy aki ennyiért vesz órát - bármilyet -, annál

már nem szempont, hogy el tudja-e adni és mennyiért, ha pl. ráun. Az ilyen egyedi darabok egyébként sem az ebay-en

találják meg új tulajdonosukat, inkább aukciókon szoktak megjelenni.

Arra nem mernék tippelni, mekkora az ilyen egyedi órák ismertsége a fizetőképes kereslet körében, ha mégis kellene,

inkább osztanám Wreck Diver fórumutárs "Az igazán vájtfülűek szerintem biztosan jól ismerik..." véleményét - a

vásárlás itt nem csupán pénzről szól.

Előzmény: Passionata (157477)
Passionata Creative Commons License 2015.02.24 0 0 157477

sokan vesznek draga orat , de a fuggetlen cucc meg nekik is meleg pite.

szep es jo de csak akkor ha valakinel az ujraertekesithetoseg abszolut nem szempont,

onmagaban a magas ar nem zarja ki ezt, 3-4 patek is van ami a vasarlas utan azonnal a listaar duplajat eri pedig ott a lista is 15M nal kezdodik de egy ilyen fuggetlen termekhez kell aztan igazan gazdagnak lenni. 

Előzmény: altimus (157461)
vzstrial Creative Commons License 2015.02.24 0 0 157476

Mondjuk érdekes az utolsó mondatod. Ha pl az IWC-t vagy bármelyik Luxus Svájcit vesszük megvan a tucattokozott órája és megvan az 1-2-x saját komplikációja. Kíváncsi lennék egy alap 3 mutatós saját szerkezet végletekig leegyszerűsítve (gondolok itt a számlap kidolgozottságára pl.) itthoni viszonylatban életképes lenne-e.

Előzmény: Wreck Diver (157470)
Wreck Diver Creative Commons License 2015.02.24 0 0 157475

Direkt rákerestem, bár a google keményen személyre szabja a találatokat.

De esélye nincs, hogy ezekbe a végtelenül szubjektív top tizes listákba beférjen
az AHCI 30-40 tagjából akár a húsz legismertebb, vagy legdrágább.

Aztán az ízlésről vitatkozás bűnébe esve rá is lehetne ugrani az askmen top tízében
helyet foglaló márkákra, és felsorolni fejenként húsz "miért nincs benne"-t. :)

Az igazán vájtfülűek szerintem biztosan jól ismerik már a nevét, és ez a lényeg.

Előzmény: nickback38 (157472)
altimus Creative Commons License 2015.02.24 0 0 157474

nyilvan az o dolga, hogy mit csinal, hogy el, mit tart a munkajarol, hova pozicionalja. ez a fajta egyedi oragyartas valoban inkabb muveszet mint egy manufaktura. persze a tizmillio feletti arral kizar a potencialis vasarloi korebol gyakorlatilag mindenkit. ez is rendben van persze es ez is lehet egy tudatos lepes. nyilvan meg lehet elni eves szinten akar 4-5 ilyen ora elkeszitesebol es ertekesitesebol is.

oys... Creative Commons License 2015.02.24 0 0 157473

Ugyan minden tiszteletem Ároné, de én mégiscsak egy földhözragadtabb dologról szeretnék továbbra is információt:

A FORTIS FLIPPER (az amelyik a Colors formai őse) mikori modell volt?

Tényleg nem rendelkezik róla senki információkkal (tapasztalatokkal, személyes emlékekkel, emlékdarabokkal:) ?

nickback38 Creative Commons License 2015.02.24 0 0 157472

Persze, az értéket nem a legyártott volumen képviseli, de azért az lelket melengető lenne, ha a "luxury watches list" google keresésre kapott eredményben a Bexei is benne lenne...

oys... Creative Commons License 2015.02.24 0 0 157471

+1!

Előzmény: dexter0719 (157463)
Wreck Diver Creative Commons License 2015.02.24 0 0 157470

Szerintem így van jól.

Biztos vagyok benne, hogy bőven elég megrendelője van már most.
És hacsak nem tervez óragyárat nyitni, akkor nem is kell több.

A 999 és 1077 darabos limitációk úgyis csak csökkentenék az egyedi csodái értékét. :)

Előzmény: nickback38 (157469)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.24 0 0 157469

Nem gondolom, hogy bárki vitatná a minőségi egyedi gyártás árszintjét az ugyanolyan minőségű "tömeggyártáséhoz" képest, vagy az egyedi termékben leledző mérnöki/alkotói teljesítmény nehezen

forintosítható értékét. Csupán az árcédula alapján az egyszeri ember próbálja elhelyezni a produktumot

a "hasonló" termékek világában.

Az ekkora árat megfizetni képes embereknek van egyfajta "kollektív tudata", melyet többek között befektetési tanácsadók/stylist-ok stb. aktuális trendképe és nagyobb részt tradíciók alkotnak. Megvan mi értékes és mi az, ami "csupán" drága (és esetleg giccses is) - pl. egy magára vmit adó médiamogul nem fog 24k-s tömör arany 3év/törpe kézimunkával készített kertitörpéket venni, bármilyen húzós is az áruk. Ugyanez pl. antik-/elismert kortárs szoborban már mehetne.

A luxusórák - a Hublot is - része ennek a kollektív tudatnak, míg Becsei órái a műértők gyűjteményeit ugyan gyarapítják, de általános elfogadottságuk még nincs. Hiába a szakma- és a hozzáértők által elismerten műremek az alkotás, ahhoz hogy ár alapján megkérdőjelezhetetlenül a "helyére" kerüljön sok minden kell még a szakmai tudáson kívül. Egy órakészítő pedig ritkán reklám-, marketing guru is egyben - ideje sem lenne rá. A szakmai résszel nincs gond, reméljük előbb-utóbb  meglesz a többi is.

Előzmény: Wreck Diver (157468)
Wreck Diver Creative Commons License 2015.02.24 0 0 157468

A megfelelő órabérrel kalkulálva mondjuk 4 havi munkát eleve sokmilliós munkadíjjal kezdődik az ügy.

A CNC mérnöki-, tervezési munka önmagában nem egy kétezer forintos órabérű dolog, nem beszélve a Becsei úr zsenijéről,
amire nehéz bármilyen órabért kalkulálni ( Amit a Pateknél külön részlegek végeznek, akár párhuzamosan, az nála sorban megy csak ).

De egy német 30-31 eurós átlag órabérrel számolva is csillagászati az összeg, pedig csak napi 8 óra munkaidővel osztunk szorzunk.

Aztán jönnek a nemesfém és egyéb alapanyagok, és az azokat megmunkáló szerszámok, eszközök költségei.
A minőségi CNC rögzítő-befogó alkatrészek elképesztő drágák, és a gépek sem tartanak örökké.

És még ezer meg ezer pluszköltség, ami ahhoz kell, hogy a produktum megfelelő minőségű legyen.

Mert ugye a tömeggyártásra specializálódott gyártók színvonalát hozni kell, miközben tok-, mutató stb. gyártásban
nehéz egyedileg felvenni a versenyt az elképesztően precíz, de megfizethetetlen gépsorokkal.

Ilyen szempontból az órák világa azért érdekes. Egy esetleg egyedül dolgozó AHCI tagtól pont olyan felületeket stb. várnak el,
mint mondjuk egy tucatgyártott gépsori Omegától. Ha vannak látható - emberi kéz alkotta - hibák, az minőségi hiányosságot sugall.
Tehát az elvárás a "legyen egyedi, de ne annyira, hogy baltával faragottnak tűnjön" állapot.
A "de én kézzel reszeltem" kifogás nem érvényes. :D

Valahol nekem ez olyan, mintha a legnagyobb festől tájképei mellé odabiggyesztenék a hely fotóját, és hasonlítgatnák. Kemény ágazat, na.

Előzmény: nickback38 (157466)
Wreck Diver Creative Commons License 2015.02.24 0 0 157467

http://igenyesferfi.hu/interjuk/bexei-watches-luxus-magyar-orakeszitesben-interju-becsei-aronnal.php

"Magamat kortárs művésznek tartom, aki egyfajta mechanikus műalkotásokat készít."

Előzmény: altimus (157465)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.24 0 0 157466

A nemesfémek használata megdobja az árat - ez egy kereskedelmi forgalomban kapható luxusóránál is igaz. 30e EUR - PP vs. Becsei? Ez a döntés tényleg azon múlik, hogy ki hová sorolja Becsei óráit. A "többségi" eredmény szvsz borítékolható, még akkor is, ha két gyártókapacitás nem összemérhető.

Előzmény: altimus (157465)
altimus Creative Commons License 2015.02.24 0 0 157465

a millios (nehany millios) arat gondoltam. a tizmillio feletti arat nem feltetlenul. ezen a szinten nyilvan egyeni ambicio kerdese az ar. nyilvan van az exkluzivitasnak is ara, meg a kapacitasnak is korlatja. tenyleg az o dolga mi mennyi, de egy kereskedelmi termek eseten nem a zsebben valo turkalas az ar kerdese. az, hogy ezek az orak kereskedelmi termekek-e szinten lehet vita targya. az en szememben egy ora mindenkeppen kereskedelmi termek, megha nagyon egyedi, nagyon ezkluziv, nagyon ertekes is. (most itt nem a gyujtoi unikalis darabokrol irok) persze lehet, hogy becsei mutargykent gondol ezekre az orakra, nem kereskedelmi termekkent. erdekes lenne errol ot megkerdezni.

Előzmény: dexter0719 (157464)
dexter0719 Creative Commons License 2015.02.24 0 0 157464

én a cikkben azt olvastam, hogy évi 4-5 órát készít évente, rendelésre.

és az ár 30.000 EUR-tól indul.

dexter0719 Creative Commons License 2015.02.24 0 0 157463

A Baross utcai szervíz tőlem is kap egy pluszt. Nálam pár hete mutatócserét oldottak meg hibátlanul és korrekt áron egy régi órámon.

Előzmény: nickback38 (157459)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.24 0 0 157462

"inkabb gyujtoi darabok, unikalis erdekessegek lehetnek, de nem nagyon latom azt, hogy hordhato, valodi orak lennenek"

Ezért írtam, hogy inkább műalkotás, mint használati tárgy - ez viszont válasz arra is, hogy miért nincs ár

a honlapon. Kommerszizálná. Ha pl. egy egyedi bútorról beszélnénk, annak is vmilyen galériában lenne

ára, nem a készítő honlapján. Szvsz lobbizni kellene galériatulajdonosoknál, meg műtárgyakra szakosodott

befektetési tanácsadóknál... Néhány témába vágó rangosabb megmérettetésen szerzett díj tud ebben segíteni, vagy egy megfelelő körökben forgó mecénás.

altimus Creative Commons License 2015.02.24 0 0 157461

> Richard Mille órái jutnak eszembe a stílusáról

azert a mille joval letisztultabb esztetikailag, habar nekem az se tetszik. karacsony elott jartam szingapurban es egy ottani csillogo-villogo oraboltban epp ket mille orat vett egy no, azt csomagoltak be neki. nem volt olcso.

a becsei fele orak beltartalma vitathatatlan. az is nagyon klassz dolog, hogy a semmibol, kezimunkaval, egyedi orakat keszit. erdekes lenne tudni mekkora erre a kereslet. mondjuk en eleg foldhozragadt ember vagyok, ugyhogy en siman irnek arat is a weblapomon. igy meg tajekozodni se lehet errol. a design mas kerdes, ezek az orak jelenlegi formajukban szerintem inkabb gyujtoi darabok, unikalis erdekessegek lehetnek, de nem nagyon latom azt, hogy hordhato, valodi orak lennenek. en mindenkeppen egy joval letisztultabb, egyszerubb formavilaggal probalkoznek.

Előzmény: nickback38 (157458)
vucctok Creative Commons License 2015.02.24 0 0 157460

Koszonom

Előzmény: tomcat (157453)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.24 0 0 157459

A Baross utcában konstruktívan és kreatívan álltak hozzá egy csat problémához, pedig nyugodtan elhajthattak volna, hogy már nincs alkatrész, vegyek újat - helyben tudok válogatni a fiókból.

Merem őket ajánlani, ha nem esik nagyon ki vidd el hozzájuk az órát - egy próbát megér...

Előzmény: altimus (157456)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.24 0 0 157458

Richard Mille órái jutnak eszembe a stílusáról - nem pejoratív értelemben. Szvsz ez efféle portéka már inkább

a műalkotás határait súrolja, mintsem egy használati tárgyét, ezért az eladásnál is hasonló utat kell/lehet követni.

Előzmény: APT (157449)
tomcat Creative Commons License 2015.02.23 0 0 157457

https://www.posta.hu/ugyfelszolgalat/gyakori_kerdesek/maganszemelyeknek/csomag/milyen_osszegig_vammentes

Előzmény: Wicked Belzebub (157455)
altimus Creative Commons License 2015.02.23 0 0 157456

udv az uraknak,

egy bicolor noi omega constellation szijaval kapcsolatban erdeklodnek. az ora lassan 10 eves es nyilvan beakadt ide-oda az evek alatt, ugyhogy a fem szij szemei kicsit mintha kilazultak volna es par helyen az osszekapcsolo stift (nem tudom mi ennek a neve magyarul) is nehol kicsit meggorbolt. csak par szem lazabb mint volt egykoron, es par stift van kicsit meggorbulve. ezenkivul egy stift oldalt is kicsuszott, de vissza lehetett utni.

a kerdesem az lenne lehet-e ezt javitani, (es mi modon?), illetve hogy erdemes-e vacakolni vele? amugy az ora teljesen ujszeru, nincs osszekarcolva, ugyhogy egy uj szij se utne el tragikusan az oratol, de gondolom nem lenne olcso, ugyhogy talan nem eri meg kicserelni a szijat?

Wicked Belzebub Creative Commons License 2015.02.23 0 0 157455

Skacok! Ebay-es oravasarlasnal mennyi most a hatar, ami alatt meg atcsusszan?

bimut Creative Commons License 2015.02.23 0 0 157454

koszonom ...

Előzmény: APT (157446)
tomcat Creative Commons License 2015.02.23 0 0 157453

A normál szerviz 15-25e Ft között szokott lenni. A FC esetében a márkaszorzó szerintem annyira nem érvényesül.

tomcat

Előzmény: vucctok (157450)
oys... Creative Commons License 2015.02.23 0 0 157452

Nekem megvannak az elérhetőségei...

vzstrial Creative Commons License 2015.02.23 0 0 157451

Ez a szerkezet amiről a BTW-ben is szó van kicsivel "egyszerűbb" legalábbis a Tourbillon-hoz képest mindenképp :) Viszont az a kronométer gátszerkezet egészen finom kár, hogy sajnos nem sok látható belőle. Kíváncsi lennék azért a Dignitas Pure árára, persze saját szempontomat nézem most és egy sima acéltokos verzió ha létezne. Persze elég valószínű, hogy még így is nagyon sok lenne - ami teljes mértékben érthető, kézzel készült, stb.

vucctok Creative Commons License 2015.02.23 0 0 157450

Uraim! 2824-2 szivvel rendelkezo Frederique Constant oram egyik pillanatrol a masikra megallt. Mivel 7eve nem volt szervizbe ezert egy tisztitast, szabalyozast is megejtenek neki. Szeretnem megkerdezni, hogy mely budapesti megbizhato es meltanyos orasmuhelyeket ajanlanak es milyen arkategoriaba kerul nagysagrendileg a muvelet. Persze a megallas oka es esetleges alkatreszcseret gondolom nem lehet elore beloni, az 5 eves szerviz arkategoriaja erdekelne. Koszonom elore is! 

APT Creative Commons License 2015.02.23 0 0 157449

Azért ebben az órában (is) nagyon komoly munka, energia-befektetés van. Próbálok majd kontaktust keresni Áronnal, megérne egy ÓM-es cikket az eddigi munkássága mindenképpen - még ha idehaza elég reménytelen is ezekre vevőt találni...

Előzmény: vzstrial (157444)
oys... Creative Commons License 2015.02.23 0 0 157448

Merthogy óriási meglepetésemre a Fortis honlapján ( http://www.fortis-watches.com/front_content.php?idart=422 ) a dátumok között lapozgatva az derülne ki, hogy ez még egy 1975-ös modell. Tényleg így volna?

Előzmény: oys... (157447)
oys... Creative Commons License 2015.02.23 0 0 157447

Urak!

Tudja-e valaki, hogy a mai FORTIS Colors órák őse, a Flipper sorozat mikori is? Azazhogy azok a Flipper-ek érdekelnének, amik teljesen ugyanúgy néztek ki, mint a mai Colors-ok.

Erre gondoltam:

APT Creative Commons License 2015.02.23 0 0 157446

Az óraipar már ipar anno is családelven építkezett, emiatt nagyon sok rendkívül hasonló - de valójában mégsem azonos szerkezet van. Ebből adódóan ezeknél a szakmányban készült, alapkonstrukciójukban, részmegoldásaikban tulajdonképpen teljesen egyforma kis cilinderes szerkezeteknél általános, hogy még első ránézésre egyformának tűnő szerkezetek felhúzótengelyei (és más alkatrészei) sem biztos, hogy csereszabatosak. Ráadásul a tengely csak úgy nem szokott kiesni, ha elveszett, akkor könnyen lehet, hogy eltört a rögzítő-leszorító csavaros-rugós kis segédhíd is.

Előzmény: bimut (157445)
bimut Creative Commons License 2015.02.23 0 0 157445

most  neztem  meg a fiokban  van nekem is egy hasonlo  igaz 6 rubis de  ezust .. a szamlapon 1912van..swiss made..viszont a felhuzoja elveszett ez potolhato e masik hasonlo zseb orabol ??valaszt varok urak..

Előzmény: IfjTölgyi (157441)
vzstrial Creative Commons License 2015.02.23 0 0 157444
APT Creative Commons License 2015.02.22 0 0 157443

Ez az óra inkább 100-120 éves lehet - a XIX. század legvége és nagyjából az első világháború között készülhetett - aligha később. A már koronás (Remontoir) felhúzás a kevés kőszámmal is ezt valószínűsíti (csak a billegő van kőben csapágyazva - de ez igazándiból elég is a korrekt működéshez). Valamilyen típus-szerkezet dolgozhat benne, ami egyébként a kőszámtól eltekintve nem is biztos, hogy eltér a 6-8-10 köves kivitelektől.

Nagy értéket nem képvisel, a kengyel láthatóan hiányzik, de amúgy nincs rossz állapotban - ezzel együtt a toktól függően 5-15 ezres értéket mondanék (erősebb ezüst tokban értékesebb az ezüst miatt, sima alpakka tokban meg jóval kevesebbet ér - de ezt ezekről a képekről meg nem lehet mondani).

boxer-gs Creative Commons License 2015.02.22 0 0 157442

Szerintem ez jóval több, mint 50 éves. Milyen nyílvántartást használtál a kor beazonosítására?

IfjTölgyi Creative Commons License 2015.02.22 0 1 157441

Üdv. Még kicsit kezdő vagyok órák terén de inkább csak a márkákhoz nem értek :) . Abban szeretnék segítséget kérni, hogy vettem egy Remantoir cylindre 4 rubis zsebórát, ketyeg ahogy kell kicsit patinás de az korral jár (50éves gyártási szám alapján) és az érdekelne, hogy milyen értékben mozognak ezek a sorozatú darabok, próbáltam keresgélni de csak 6 és 10 rubis-okat találtam. Szóval ha valaki kiokítana azt megköszönném :) 

oys... Creative Commons License 2015.02.22 0 0 157440

Más, ez már - többségében - svájci téma:

Hét érv, ami miatt órát veszel 2015-ben

Minden év az SIHH-val kezdődik meg úgy igazán. Ez az az órakiállítás, ahová összesen 16 márkát hívnak meg és akik többnyire olyan újdonságokat mutatnak be itt, hogy hirtelen nem is tűnik olyan rossz ötletnek néhány tízezer frankot költeni egy órára, amivel a csuklón[...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

oys... Creative Commons License 2015.02.22 0 0 157439

Van igazság abban, amit írsz, ugyanis egyáltalán nem biztos, hogy valaki erre a 7A28-7020-as Seiko-ra emlékszik kapásból abból a filmből, amiben összesen még kétféle Seiko bukkant föl Roger Moore kezén.

Az egyik egy olyan óra, amiben Arnold Schwarzenegger is szeretett mutatkozni:

http://www.thewatchsite.com/21-japanese-watch-discussion-forum/20830-some-seiko-h558-5000-screen-shots-view-kill-bond-movie.html

http://www.watchtalkforums.info/forums/thread40970.html

A másik meg simán egy bikolor Oyster-utánérzés volt:

Előzmény: fastrobi (157435)
oys... Creative Commons License 2015.02.22 0 0 157438

De Sean Connery sem mindig Submarinerezett Bondként, hanem több filmben is GRUEN-t (is) hordott.

http://jamesbondwatches.com/

Előzmény: H_G (157437)
H_G Creative Commons License 2015.02.22 0 0 157437

Tim Dalton pedig nem is hordott Seikót egyáltalán, a seikósok mind Moore-filmek. Dalton a Licence to Kill-ben a klasszikus Rolex Submarinert hordta, mint Connery; a Living Daylightsban pedig egy unikumot, egy TAG Heuert, ami messziről eléggé Submarinernek néz ki (de kvarcszerkezetes).

http://jamesbondwatchesblog.com/tag/timothy-dalton/

H_G Creative Commons License 2015.02.22 0 0 157436

Nagyon gyenge kisérlet is lett volna kötekedésnek! Amely Seiko modelleket te találtál, azokat a For Your Eyes Only, Octopussy, The Spy Who Loved Me és Moonraker filmekben viselték; az Oys linkjén szereplőt, ahogy a képkocka bizonyítja, az A View to Kill filmben hordta Moore.

(Mely utóbbi egy nagyon fáradt és komolytalan film volt már, ez tette végképp nyilvánvalóvá, hogy Moore nagyon kiöregedett a szerepből és abba kéne hagynia! No nem mintha a Moonraker és az Octopussy jó Bond-filmek lettek volna, azok is eltolódtak már a komédia irányába, legfeljebb a látványosságuk dicsérhető.) 

fastrobi Creative Commons License 2015.02.22 0 0 157435

Nem kötekedésből de Roger Moore és Timothy Dalton nem ilyen Seiko-t hordott hanem az egyik mezei quartz-ot a másik meg ana-digit! http://www.jamesbondlifestyle.com/tags/seiko

Előzmény: oys... (157433)
ath Creative Commons License 2015.02.21 0 0 157434

a james bond seikot ismertem, de abban semmi érdekes nincsen számomra. az ilyen nagyon fura formákat viszont kedvelem. egyre jobban bánom, hogy ilyen drága. 

Előzmény: oys... (157433)
oys... Creative Commons License 2015.02.21 0 0 157433

És azt tudtad, hogy a 7A28-as Seiko nem csak a "ripley vonal" alapján ismert a filmvilágban, hanem James Bond által is?

http://moonphase.fr/chronographe-seiko-7a28/

Előzmény: ath (157431)
oys... Creative Commons License 2015.02.21 0 0 157432

Ezeknek a franciadrazsésoknak meg még meredekebb!

Előzmény: ath (157431)
ath Creative Commons License 2015.02.21 0 0 157431

Ezek is jok, koszi, nem ismertem.

nekem a seiko a ripley vonal miatt is tetszik, de az aruk kisse meredek.

Előzmény: oys... (157429)
H_G Creative Commons License 2015.02.21 0 0 157430

Hát franciadrazsét nem mindennap látni órába építve, az már biztos :)

Előzmény: oys... (157429)
oys... Creative Commons License 2015.02.21 0 0 157429

Szerintem meg legalább ekkora dizájn-királyság (ha nem nagyobb!) a LiP cég MACH 2000-es sorozata!

Sőt, ez volt a jóval korábbi is!

(Itt egy Valjoux-szerkezettel.)

(Ez meg quartz.)

http://www.hodinkee.com/blog/2009/10/13/the-lip-mach-2000-two-examples-of-pure-horological-design.html

http://www.watchismo.com/lip-mach-2000-chronograph-watch.aspx

Nálam ezek még mellbevágóbbak, mint a Giugiaro-féle Alien-Seiko!

Ez is legalább annyira "muss sein"! (De csak a 7A00 után.;)

Előzmény: ath (157427)
vzstrial Creative Commons License 2015.02.20 0 0 157428

Nem egészen svájci topicban lenne a téma helye, ugyanis Miyota szerkezetes lenne amit kinéztem, ráadásul Kickstarteres. Beleugranátok kickstarteren egy egyedibb órába, oké utána valamikor lehet tömeggyártásba is kerülne - tehát ez az "egyedisége" is elveszne.

ath Creative Commons License 2015.02.20 0 0 157427

beszarás jól néz ki. ha nem ennyi lenne az ára, instant get lenne. 

Előzmény: oys... (157420)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.20 0 0 157426

Persze, csak ők(is) 300e felett repülnek :-)

Előzmény: tomcat (157425)
tomcat Creative Commons License 2015.02.19 0 0 157425

A Sellita még az ETA tokozók között erősen túlárazott Tag Heuer órákban is szerepelt (via Financial Times) :

http://www.ft.com/cms/s/0/a48df2c4-31d6-11e4-a19b-00144feabdc0.html#axzz3SE6PdUtz

tomcat

Előzmény: nickback38 (157424)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.19 0 0 157424

Nem ismerem minden márka minden modelljét :-)

Sellita-t, pl. Marvin-nál láttam, Soprod-ot meg pl. a Steinhart-nál 300e pénzig, de ennél nagyságrendekkel nagyobb a reprezentáltságuk.

Előzmény: beverli (157418)
boxer-gs Creative Commons License 2015.02.19 0 0 157423

Nekem viszont inkább ez jön be.

3db szép 7A28-asom van és még van jópár, amit szívesen begyűjtenék.

Előzmény: oys... (157420)
davidehg Creative Commons License 2015.02.19 0 0 157422

A Soprod A-10 kalibere még chronométer is.

Előzmény: beverli (157418)
vzstrial Creative Commons License 2015.02.19 0 0 157421

Ezek az újak nekem a szekezetük miatt nem annyira jönnek be. Az, hogy ebbe már olyat tettek amit nem tudsz szétszedni... kicsit olyan az érzésem, mint a swatch sistem51-el, hogy használod aztán kidobod ha szétmegy. Nem tudom, hogy ki tudsz-e fogni egy jó 7A00-t de ha sikerül mindenképp dobd be :)

Előzmény: oys... (157419)
oys... Creative Commons License 2015.02.19 0 0 157420

A Nyócadik-utas-a-benzinkutas filmben pedig megintcsak másféle Giugiaro óra virított, ez:

http://techcrunch.com/2008/02/01/found-ripleys-watch-in-alien/

De nekem e'se begyere! :^(

Előzmény: vzstrial (157417)
oys... Creative Commons License 2015.02.19 0 0 157419

Hát, a jelzett oldalon én leginkább ezeket találtam a Giugiaro fazonírozta órák közül:

Viszont ez nekem nem annyira bejövős fazon.

Egyébként meg manapság még csak nem is lenne ez az óra ritkaság, elvégre az íbéj is tele van vele:

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xseiko+giugiaro.TRS0&_nkw=seiko+giugiaro&_sacat=0

Én inkább tényleg maradnék a 7A00 típusnál!

(Amiből Bangkokban egy eléggé lepukkadt példány is 350,-$ : http://bangkokjunkman.com/seiko/vintage-seiko-chronograph-7a28-7a00-giugiaro/ )

De most, hogy így felhívtad a figyelmemet a 7A28-as szerkezet ismérveire, utánanézegettem és tényleg eléggé meggyőzőnek tűnik a kvarcmivolta ellenére is:

Hát, tényleg nem a legáltalánosabb, alapvillanyhajtány!

...

U.i.:

Urak, bocs az OFF-ért!

(Remélem, nem vertem ki vele a biztit!)

Előzmény: vzstrial (157417)
beverli Creative Commons License 2015.02.19 0 0 157418

A Sellita vagy a Soprod calibereket milyen márkákba szerelik?

Előzmény: nickback38 (157411)
vzstrial Creative Commons License 2015.02.19 0 0 157417

A Boxer által jelzett Guigiaro-ból csak az Alien filmben látottat ismertem. Nem tudom ez a szerkezet mit tud (mennyire pontos, ugye főleg ez a kérdés :)), de meglep a 7A28-on már akkoriban is ott volt a 15 kő, mi több egy kis szabályzási lehetőség is. Főleg ezen lepődtem meg. Nem mondom, hogy egy GS kvarc szerkezetnél alapnak tekintem, csak azért az mégiscsak a top a felkelő nap országában (lehet máshol is, mindegy svájciakat nem akarom ekézni :D). Olyan $285-325 környékén pl Seiyatól újat is tudsz venni a 7T12-es szerkezettel, amolyan korlátozott számú 30. évfordulós kiadás. Persze én is inkább a régebbi szerkezetesből vennék.

Bocsi az offért :)

Előzmény: oys... (157415)
oys... Creative Commons License 2015.02.19 0 0 157416

"ez valószínűleg a Giugiaro-vonalból való darab"

Aha!

És abból szerintem a legjobb külcsínnel rendelkező változat.

(A széria többi tagja meglehetősen ormótlannak tűnik.)

Előzmény: boxer-gs (157412)
oys... Creative Commons License 2015.02.19 0 0 157415

A 7A28-7A00 típusszám előkeresését is köszönöm!

Mi tagadás, ez a SEIKO kronó nagyon megtetszett, úgyhogy gyorsan el is kezdtem keresgélni ilyeneket. És rá kellett, hogy döbbenjek, hogy ez biza igencsak ritka madár. Nem tudtok valakit, akinek van ilyenje? - Akár csak megámulnivalóként is jó lenne vele felvennem a kapcsolatot.

De, ha esetleg egy eladó darabról tudna valaki, akkor az már a non-plus-ultra lenne!

Előzmény: vzstrial (157413)
oys... Creative Commons License 2015.02.19 0 0 157414

Köszi a tippet!

A képkezelésre tényleg jól beválik ez a CTRL+egérgörgetőgomb általi átméretezhetőség.

Előzmény: H_G (157410)
vzstrial Creative Commons License 2015.02.19 0 0 157413

7A28-7A00 (volt ebből sárga és ez a piros)

jó kicsi a kép :)

Előzmény: boxer-gs (157412)
boxer-gs Creative Commons License 2015.02.18 0 0 157412

7A28 sorozatú kvarc kronó. Jó cuccok, ami az árukon is meglátszik. Pláne, hogy ez valószínűleg a Giugiaro-vonalból való darab. Pontos típusszámát sajna nem tudom.

Előzmény: oys... (157408)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.18 0 0 157411

Közelítsük inkább meg onnan a témát, hogy már 100e pénz felett vmivel is rentábilis egy ETA caliber beépítése, tehát mindenképp "jópont" az óra gyártójának, ha áldoz rá. Általában szoktak is. Ettől független egy Sellita, vagy egy Soprod caliber-rel szerelt óra sem elvetendő minőségi szempontból, ha épp az tetszik nagyon - ezek is előfordulnak az említett ársávban.

Előzmény: beverli (157406)
H_G Creative Commons License 2015.02.18 0 0 157410

Nézz át az orosz órás topikba, több ellenszert is találtunk már.

Előzmény: oys... (157409)
oys... Creative Commons License 2015.02.18 0 0 157409

Ja, és itt is borzasztóan zavar a zindexen újonnan felrakott képek használhatatlansága:

A rákattintás után olyan nagyban jelenik meg, hogy az átláthatatlan. És, hogy rontson a helyzeten, a széleken nincs görgetősáv, így aztán a képek felületének jó nagy része megnézhetetlen marad előttem.

Más is így jár mostanában? Van-e valami ellenszere?

(Én mozis tűzrókát használok.)

Előzmény: oys... (157408)
oys... Creative Commons License 2015.02.18 0 0 157408

OFF!

Valaki segítsen má' nekem!

Ez az óra, Urak, miféle SEIKO lehet???

Fellelhető-e még ilyen valahol?

ON!

davidehg Creative Commons License 2015.02.18 0 0 157407

Újraeladás szinte nulla.

Előzmény: beverli (157403)
beverli Creative Commons License 2015.02.18 0 0 157406

Írd meg ha nem jól látom a dolgot, de szerintem az általam megcélzott 2-300.000.-ft közötti órák nagy százalékban az ETA 2824-es szerkezetét rejtik magukban.

Előzmény: nickback38 (157404)
beverli Creative Commons License 2015.02.18 0 0 157405

Akkor a kettő közül inkább a Longines. De van még néhány "jelölt".......

Előzmény: nickback38 (157404)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.18 0 0 157404

Konkrétan ebben ugyanaz a caliber van, mint a Longines Conquest-ben :-)

Nekem az óra külseje és a minősége a mérvadó a tolerálható áran belül - nem tudok nyilatkozni a "csövességéről".

Előzmény: beverli (157403)
beverli Creative Commons License 2015.02.18 0 0 157403

Ez a márka nagyon "csövesnek" számít? A szerkezete gyenge minőségű

http://www.orabirodalom.hu/termek.php?id=135613

Előzmény: nickback38 (157402)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.18 0 0 157402

Igen, ETA-t használnak, mivel ők is a sw group tagjai.

Előzmény: beverli (157400)
beverli Creative Commons License 2015.02.18 0 0 157401
beverli Creative Commons License 2015.02.18 0 0 157400

Megnéztem a Hamilton órákat, vannak közöttük olyanok melyek tetszenek.

ETA szerkezet van bennük?

Előzmény: nickback38 (157390)
tomcat Creative Commons License 2015.02.18 0 0 157399

A PMMA-t  Plexiglas néven Otto Rhöm jegyezte be 1933-ban. a Rhöm a mai napig ezt a nevet használja az általa forgalmazott plexi táblák márkaneveként, de ezt a nevet használják a leggyakrabban az anyag általános megnevezéseként is.

http://www.mkiplexi.hu/?a-plexirol

A plexiüveg ennek megfelelően egy használatos köznéviesült márkanév.

tomcat

Előzmény: Csabi975 (157385)
y78 Creative Commons License 2015.02.17 0 0 157398

Azaz, igen.

Előzmény: beverli (157394)
Navigare necesse est Creative Commons License 2015.02.17 0 0 157397

Legyen igazad. Akkor sem PVC...

Előzmény: tomcat (157396)
tomcat Creative Commons License 2015.02.17 0 0 157396

Ha már vegyészkedünk, akkor a plexi az polimetil-metakrilát ízlés szerint zárójelezve a poli képzőt. Amit írtál az egy termoplaszt szálképző polimer. Nem láttam még finoman szőtt óraüveget.

tomcat

Előzmény: Navigare necesse est (157383)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.17 0 0 157395

Nem semmi... Ugyanezt fehér/ezüst számlappal, szállítással együtt majd' egy százassal olcsóbban lőttem készletkisöprés ürügyén az eBay-en. Nem a legújabb modell - azt több mint 400e-ért láttam az Orex-nél -, de pont ezért ha nem áll távol tőled, érdemes chrono24-en, eBay-en is szétnézni, anno jópár fekete számlapos is volt

Előzmény: beverli (157394)
beverli Creative Commons License 2015.02.17 0 0 157394
Előzmény: y78 (157391)
beverli Creative Commons License 2015.02.17 -1 0 157393

Meg, írtam is nekik.

Előzmény: davidehg (157389)
beverli Creative Commons License 2015.02.17 0 0 157392

Szia, megadod pontosan a Longines óra nevét? Nagyon tetszik, ilyen óra kell nekem a mindennapi használatra, fém szíjjal.

Előzmény: y78 (157391)
y78 Creative Commons License 2015.02.17 0 0 157391

Előzmény: beverli (157377)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.17 0 0 157390

A Fortis egy rétegmodell, megbízható, egyszerűen szervizelhető caliber-rel. Akinek ez a stílus tetszik, érdemes még megnézni a SINN, illetve a Tissot "kollégájának" a Hamilton-nak a hasonló óráit.

A Tissot egy elegáns modell cseppnyi extravaganciával. A 2825-2 caliber-ről sem tudok rosszat mondani,

bár nem igazán tetszenek a vele szerelt órák, ezért nem nagyon foglalkoztam vele. Arra érdemes figyelni, hogy tokhoz igazított bőrszíjja van, ha tönkremegy - olyan 1,5-2 évet szoktak mondani -, akármire nem lehet kicserélni, vagy lesz egy rés a tok és a szíj között - együtt lehet vele élni, de van akinek nem tetszik.

Eltekintve attól, hogy Makó Jeruzsálem két óra stílusa, én bármelyiket megvenném a fentiek figyelembevételével.

Előzmény: beverli (157387)
davidehg Creative Commons License 2015.02.16 0 0 157389

Szívesen!

Megtaláltad a magyar forgalmazót is?

Előzmény: beverli (157388)
beverli Creative Commons License 2015.02.16 0 0 157388

Szia, megnéztem a Zeno órákat, nagyon jók, tetszik, hogy jó nagy a méretük, strapabírók, kértem is gyorsan egy katalógust. Köszönöm a segítséged.

Előzmény: davidehg (157378)
beverli Creative Commons License 2015.02.16 0 0 157387

Szia, köszönöm. A Mühle órákat kedvelem, le is kaptam egy katalógust a polcról, hogy megnézzem őket. Ezekről írnál nekem néhány mondatot, a véleményed:

http://www.centralora.hu/karorak/fortis/flieger/flieger-595.11.41_M.html

http://www.centralora.hu/karorak/tissot/t-trend/couturier-automatic-small-second-T035.428.16.051.00.html

Előzmény: nickback38 (157379)
Csabi975 Creative Commons License 2015.02.16 0 0 157386

Ja, persze a plexiről hallottam már, nade a plexiüvegről nem... :-)

Előzmény: Csabi975 (157385)
Csabi975 Creative Commons License 2015.02.16 0 0 157385

Egy hirdetésben láttam, óra adatainál: plexiüveg. :-) Hirtelen azt sem tudtam, milyen anyag... :-)

Köszi!

Előzmény: dészáz (157381)
S82 Creative Commons License 2015.02.16 0 0 157384

Sziasztok.Tudnatok segiteni?Talaltam egy orat Yves Renaud nevvel.Erhet valamit??

Navigare necesse est Creative Commons License 2015.02.16 0 0 157383

PVC nem egyenlő plexi.
Polvinil-klorid illetve poliakril-nitril.

Előzmény: dészáz (157382)
dészáz Creative Commons License 2015.02.16 0 0 157382

hozzáteszem,1920-tól gyártják ipari méretekben a pvc-t,elvileg lehetett.

Előzmény: dészáz (157381)
dészáz Creative Commons License 2015.02.16 0 0 157381

persze,csak nem plexi,hanem celluloid.

Előzmény: Csabi975 (157380)
Csabi975 Creative Commons License 2015.02.15 0 0 157380

Sziasztok!

Ne haragudjatok a lúzer kérdésekért! :-)

Létezik az, hogy már 1940-ben is volt óraüvegnek plexiüveg?

Illetve az mennyire lehet tartós a karcokkal szemben?

Köszi, ha válaszol valaki egy kezdőnek.

Üdv;

Csabi

nickback38 Creative Commons License 2015.02.15 0 1 157379

Szvsz Mühle Glashütte/Union Glashütte - tudják amit szeretnél és nem fogod minden 5. automata órát hordó csuklóján viszontlátni. Talán még a Longines. Stílust nem írtál, az még beleszólhat..., meg a vásárlás helye a keret miatt.

davidehg Creative Commons License 2015.02.15 0 0 157378

Vásárolj Zeno márkából valamit, ha jól tudom itthon van képviselöjük.

Itt a Hungary alatt látható: http://www.zeno-watch.ch/fr/

beverli Creative Commons License 2015.02.15 0 0 157377

Sziasztok! Kíváncsi vagyok a véleményetekre. Szeretnék vásárolni magamnak egy új svájci vagy német karórát, melyben svájci (ETA, Valjoux) szerkezet van, mechanikus szerkezet. Igazából autómata szerkezetűt szeretnék, de ha felhúzós az sem baj.

Ami még fontos a számomra az hogy mutassa a dátumot és zafír üveg legyen rajta.

300.000.- forintot szánok rá. Milyen márkákat és modelleket javasoltok?

laikus11 Creative Commons License 2015.02.13 0 0 157376

lemaradt a fotó

laikus11 Creative Commons License 2015.02.13 0 0 157375

Sziasztok!

Gondoltam egyet és küldtem egy mailt a Junghans-nak.

Válaszoltak is, jó fejek. 

Fotót küldtem és a hátlapra írt számokat. Ez alapján voltam kíváncsi az óra gyártási évére és kb értékére.

Íme a válasz:

Sehr geehrter Herr Botond,

vielen Dank für die Bekanntgabe der Modellnummer. Hiermit können wir Ihnen mitteilen, dass Ihre Junghansuhr um 1983 produziert wurde. Der heutige Sammlerwert ist privat geschätzt ca. Euro; 120,- in gutem und funktionsbereitem Zustand.

Legalább tudom, hogy mim van!

:-)

Szép napot Mindenkinek!

Botond

nickback38 Creative Commons License 2015.02.12 0 0 157374

Lehet, ezért viszont szvsz megérné, bár csak egy brand :

http://watchreport.com/jenny-caribbean-300-review/

Aki szereti a Doxa SUB stílust, annak reális alternatíva "házon belülről". A kardhal logo-val még ütősebb lenne, de gondolom a SUB Sharkhunter vonala miatt - a régebbi számlapokon még ott is volt a cápa logo -

ejtették.

Előzmény: Passionata (157373)
Passionata Creative Commons License 2015.02.11 0 0 157373

Mondjuk ezekert kar volt ceget alapitaniuk

Előzmény: oys... (157372)
oys... Creative Commons License 2015.02.10 0 0 157372

Illetve az utolsó amolyan Tutima/Hanhart dizájn.

(Egyébként ez eléggé jópofa, így, feketében.)

Előzmény: Wreck Diver (157371)
Wreck Diver Creative Commons License 2015.02.10 0 2 157371

Szerintem csak a Suunto farvizén próbálkozik. ;-))

Előzmény: nickback38 (157370)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.10 0 0 157370

OFF:

Becsei "angolosította" a nevét, más meg pont a magyar névben látott fantáziát :-)

http://www.thetimebum.com/2014/05/preview-szanto-watches.html

Passionata Creative Commons License 2015.02.09 0 0 157369

Aztan csak vigyazni a rengeteg kapeval .;-)

Előzmény: davidehg (157368)
davidehg Creative Commons License 2015.02.09 0 0 157368

Sziasztok!

Megyek autóval a febrár 22.-én tartandó lucerni órabörzére - http://www.luzerner-uhrenboerse.ch/default.aspx -, még van 2-3 hely szabad, aki akar jönni.

rtivi Creative Commons License 2015.02.09 0 0 157367

:-))

Előzmény: APT (157358)
boxer-gs Creative Commons License 2015.02.09 0 0 157366

Nekem akkor tetszene igazán, ha a billegő volna akkora, mint a rugóház.

Előzmény: vzstrial (157348)
vzstrial Creative Commons License 2015.02.09 0 0 157365

igen, kb az 1-2 ezer forintos tétel miatt ugrunk egymásnak :D én kimostam tavaly az olcsó nato-m, de ugyanannyi (agy)munka lett volna egy másikat is rendelni :)

Előzmény: APT (157362)
vzstrial Creative Commons License 2015.02.09 0 0 157364

Azért gondolkodjunk egy kicsit. Mekkora ez a csat? És inkább egyvalamitől félhetsz ha egy kötött ruhadarab is van ott, ami megint olyan, hogy belemegy és kész... ez nem egy horog ami átmegy ezen - azon és összeakadnak a ruhadarabok és akkor egy körbeforgás alatt széttépi. Tényleg nem kell ezt túlmisztifikálni. Ahogy írtam én betettem egy mosózsákba, volt mellette más ruha is. De a másik ilyen szempontból még biztosabb a pulcsi zsebbe való rakás és behúzod a zipzárt.

Fogkrém meg... én inkább szappan, folyékony szappan és puha sörtéjű fogkefével próbálkoznék ha nagyon fogkefézni akarsz. De be is áztathatod mosószeres vízbe.

Előzmény: H_G (157361)
H_G Creative Commons License 2015.02.09 0 0 157363

Az a nejlonszövet messze nem ugyanúgy szövet ám, mint egy pulóver. Textil, de rengeteg dörzsölődést kibír.

Előzmény: APT (157362)
APT Creative Commons License 2015.02.09 0 0 157362

Ja, bármilyen gomb nagyobb terhelést jelent ennél... A szövetet dörzsölgetni viszont csak kopással, kibolyhosodással jár.

Bár én egy NATO szíjat, ha már láthatóan koszos, inkább egyszerűen kicserélnék. Nem egy tétel.

Előzmény: vzstrial (157359)
H_G Creative Commons License 2015.02.09 0 0 157361

Másik ruhadarabba sem akaszkodhat bele? De jó, ha APT megengedte, hogy bárki kipróbálhatja a fogkrémes kézi mosást a saját szíján, hát én sem ellenzem, hogy bárki a mosógépbe tegye a sajátját! :)

Előzmény: vzstrial (157359)
APT Creative Commons License 2015.02.09 0 0 157360

A másodpercstop ütközője. Amúgy ez tényleg egy szép szerkezet, bár ez a "nem-lineáris járástartalék kijelző" voltaképpen csak egy geg - de miért is ne?

vzstrial Creative Commons License 2015.02.09 0 0 157359

Beleteszed egy mosózsákba... vagy egy zárható zsebes pulcsiba. De aggódhatsz ha farmert mosol a bazi nagy gomb miatt is :) nem kötekedek, csak az a fémcsat minimális terhelést ad a dobnak. Egy tornacipő pl nagyobb ütést mér a dobra...

Előzmény: H_G (157355)
APT Creative Commons License 2015.02.09 0 0 157358

Azzal tisztítod a saját csatodat, amivel akarod... Szövetszíjat fogkrémmel, tőlem, nyugodtan...

Én inkább nem is adok több tanácsot, itt úgyis mindenki jobban ért nálam mindenhez, de legfőképpen az órákhoz...

Előzmény: H_G (157357)
H_G Creative Commons License 2015.02.09 0 0 157357

Miért, neked mivel záródik a NATO-szíjad, tépőzárral, mint a gyerekeké? Az eredeti fémcsatos.

Előzmény: APT (157356)
APT Creative Commons License 2015.02.09 0 0 157356

Ki beszélt itt fémcsatról??????

Előzmény: H_G (157355)
H_G Creative Commons License 2015.02.09 0 0 157355

Dehogy teszi tönkre! A sajátomat azzal fehérítettem vissza, amikor a szappan már nem volt elég hatásos. Égvilágon semmi baja nem lett, csak a mentolszag kiűzéséhez kellett utána hosszasan öblítgetni.

Nekem fémcsatot tenni a mosógépbe sokkal rosszabb ötletnek tűnik.

Előzmény: APT (157354)
APT Creative Commons License 2015.02.09 0 0 157354

NATO szövet szíjhoz..??.. Csak tönkretenné...

Simán be kell tenni a mosógépbe a színes mosás mellé - ennyi.

Előzmény: H_G (157353)
H_G Creative Commons License 2015.02.09 0 0 157353

Fogkefe, fogkrém jó erre is.

Előzmény: Azima (157352)
Azima Creative Commons License 2015.02.09 0 0 157352

Sziasztok. A következő kérdésben kérném a segítségetek: navy szövet szíjat, hogyan tisztítsak? Kék-fehér-kék színű, ésa fehér rész már kissé koszos. Simán "csap alatt", vagy valami más módszer? Köszi előre is a javaslatokat.

nickback38 Creative Commons License 2015.02.09 0 0 157351

Lehet, hogy lassan én is elkezdek hinni abban, hogy egyszer tényleg nem lesz a SW group-on kívül ETA szállítás. Mindenesetre biztató jel, hogy a Sellita  - meg más elérhető alternatív svájci - caliber-ek ellenére

is inkább/valószínűleg saját irányt keresnek IWC alatti gyártók is. Talán nem akarnak kétszer belefutni uabba a pofonba - mégis tud tanulni a svájci óraipar?

Az 5-10 év szvsz akkor lesz igazán érdekes, ha nem csak erről, hanem mondjuk 500-1000 USD kategóriájú

órába szerelt saját caliber-ekről is hallunk. Talán azt jól meg tudták csinálni, amiért most 5000 USD-t kérnek - az Oris eddig nem az elvetélt ötleteiről volt híres, bár az említett kronométer megoldás azért nem egy hétköznapi ötlet volt.

Előzmény: Wreck Diver (157346)
candino01 Creative Commons License 2015.02.09 0 0 157350

Szerintem a másodperc stop..... csak tippelek.

ath Creative Commons License 2015.02.09 -1 0 157349

kezdem azt érezni, hogy te és én nem egy nyelvet beszélünk. nem baj, csak kissé megnehezíti a kommunikációt. 

Előzmény: nickback38 (157344)
vzstrial Creative Commons License 2015.02.09 0 0 157348

Ez a pöcök a billegőnél mire van?

Még azt mondom kellően díszített is lett, a számlapja sem túl extra. Szerintem jó érzékkel tervezték meg. A 10 napos járástartalék egy rugóházzal pedig szuper.

Előzmény: nickback38 (157345)
vzstrial Creative Commons License 2015.02.09 0 0 157347

A felületesség miatt nem kell nemzetközi fórumokig elmenni... ott a prohardver pl.

Előzmény: ath (157343)
Wreck Diver Creative Commons License 2015.02.09 0 0 157346

Visszaállt, csak visszaállt... :)

Akik pecek-gátszerkezetből is tudtak kronométert gyártani, 
azokat öröm újra a sajátkaliberesek közt látni.

És még mindig nem keringswatchlvmhrichemont klub.

Ráadásul valóban pofás óra, igazi hasznos komplikációval, mint a járástartalék kijelzés. Csillagos ötös.
Aztán majd 2-5-10 év távlatában hallunk róla, mennyire sikerült jól a konstrukció.
Személy szerint drukkolok nekik. 

Előzmény: nickback38 (157345)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.09 0 0 157345

In-house caliber rajongóknak - az Oris is beállt (bizonyos mértékben) a sorba :

http://www.ablogtowatch.com/oris-begins-house-watch-movement-production-calibre-110/

Szvsz pofás kis órát hozott ki.

nickback38 Creative Commons License 2015.02.09 0 1 157344

A hozzászólás stílusa sokat számít még egy kép felrakásánál is...

Azt pedig erősen vitatom, hogy a fórum drága - szóba sem került volna egy swatch óra - és felesleges  - szvsz értelmes ember az általa feleslegesnek tartott dolgokról nem fórumozik, de még csak nem is követ olyan témájú fórumot - holmikról szól.

Svájci órák fóruma értéktől függetlenül azoknak, akik úgy gondolják, hogy még ma is van értelme karórát

viselni ás viselik is...

Előzmény: ath (157334)
ath Creative Commons License 2015.02.08 -1 0 157343

ezzel így vagyok én is. azt azért megjegyezném, hogy kifejezetten nem értem az itteni vitákat, mivel egy absz szubjektív műfajról van szó. én, kicsit olyan kompemberként nem nagyon értem ami itt folyik, nem izagat, hogy 30%-os páratartalomban, 5 celsius fokon siet-e 0,5sec per nappal többet az órám és sznobul bevallom, az érdektelen darabok sem izgatnak viszont a nemzetközi fórumok világa sem áll olyan közel hozzám, ott meg kicsit túl felületesnek találom a beszélgetéseket. szóval, leginkább csak figyelek, olvasok. ha meg nem íbrom, beleszólok, aminek nem mindig van jó vége. :-)

Előzmény: rtivi (157341)
tomcat Creative Commons License 2015.02.08 0 0 157342

"úgy vélem, hogy a kezdetektől nagyon sokat tanultam"

Ezzel én is így vagyok. APT, Mechanikus munkássága remélem mások számára is hasznos volt.

Fogalmam sincs, hogy működik az új fórum motor, odarakok egy pluszt a bejegyzésed mellé, lesz-ami-lesz.

tomcat

Előzmény: rtivi (157341)
rtivi Creative Commons License 2015.02.08 0 5 157341

OFF

Amikor végképp megundorodtam a politikától, kifejezetten olyan topikot kerestem, ahol "alapvetoen felesleges es draga holmikrol esik szo".  És úgy tűnt, hogy megtaláltam. És azóta is nagyon jól szórakozom, habár kiderült, hogy ez a szeglet sem mentes az üzlettől, és sokak számára ez is - elég jó - pénzkereseti lehetőséget biztosít. Ettől eltekintve, vagy talán ezzel együtt, engem valóban nagyon jól szórakoztat a topik, kellemesen kiegészíti az óráimmal való időtöltést, sőt úgy vélem, hogy a kezdetektől nagyon sokat tanultam, bár ez nem sokat változtathatott az ízlésemen.  Képes vagyok egy agyament drága óra után egy régi Poljotot is megbámulni, miközben arra törekszem, hogy jó messzire elkerüljem a zsebórákat, hiszem már faliórából is van 3, nem beszélve a női kvarcokról, melyeket természetesen nem én viselem. 

Látható, hogy ezen a területen se minden tejfel,  sőt, keményen kell küzdeni a felesleges és drága kacatok felhalmozásának vágyával. 

ON

Előzmény: ath (157334)
H_G Creative Commons License 2015.02.08 0 0 157340

Csak annyit tudok hozzászólni, hogy az öröknaptáras Seiko aszimmetriája SZVSZ csúnya, tönkreteszi a "kortalan elegancia" hatást. A másik hibátlanul elegáns.

Előzmény: Bimbo89 (157338)
innovations Creative Commons License 2015.02.08 0 0 157339

Használd nyugodtan különösebb baja nem lehet. Bár hamarosan jönnek a tudósok és vitatni fogják ezt.

;-)

Viszont én inkább a fém órában történő bringázást nem javasolnám. Bizonyos mértékben balesetveszélyes. Sőt amennyiben lehet semmilyen fém tárgy, szemüveg, óra, lánc, gyűrű, ésatöbbi...

Előzmény: petyus80 (157337)
Bimbo89 Creative Commons License 2015.02.08 0 0 157338

Sziasztok!

Óravásárlásban gondolkodom, nehéz a választás, ebben kérném a segítségeteket!

Certina-ban és Seiko-ban gondolkodom, 100000 Ft-ig!

Szerintetek melyik lenne a jobb?

Seiko SNQ137P1

Seiko SUR007P2

Certina DS Caimano

Nagyon nehéz a választás, ebben kérném a segítségeteket!

A Seiko-ról csak jókat hallottam!

petyus80 Creative Commons License 2015.02.08 0 0 157337

Jó reggelt! Lenne egy kérdésem. Mennyire szeretik az automata órák, ha bringázás közben is viselve vannak. Napi szinten bringával járok melóba és nem vagyok benne biztos, hogy jó ötlet lenne-e tőlem, ha viselném közben. Egy 500 méteres szakaszt (murvás,enyhén hepe-hupás) leszámítva aszfalton visz az utam. Bocs a kérdésért, ha sokatoknak ez triviális, de inkább kérdezek, mintsem az órámnak esetleg ártsak. Amúgy egy Tissot Seastar 1000-es óráról van szó, ETA 2824-2-vel.

Előre is köszi a választ!

bbuffy Creative Commons License 2015.02.07 0 0 157336

Szerencsére nem vagy.:)

Előzmény: ath (157323)
ath Creative Commons License 2015.02.07 0 0 157335

A nem tetszes egy dolog, a nem ertes egy masik. 

Előzmény: tomcat (157333)
ath Creative Commons License 2015.02.07 -1 0 157334

Ha pedig nem erted, miert is volt egy svajci ora topicbak adekvat valasz a kepem, akkor kulon sajnallak. Vicces ezt a kommentet egy olyan topicban olvasni, ahol alapvetoen felesleges es draga holmikrol esik szo.

Előzmény: nickback38 (157330)
tomcat Creative Commons License 2015.02.07 0 1 157333

A kőmosott farmerért külön pacsi. :)

És nem véletlenül hoztam fel a Benetton by Bulova divatóra vonalat. A lenti órából (United Colors Of Benetton) összesen kettő darabot találtam akkor az ebayen amikor beposztoltam, pedig ott aztán tényleg minden kapható és ez volt egykor a leginkább hájpolt divatóra.

Amikor a Baselworld keretében 2013-ban bemutatták a Sistem51-et, én is elgondolkodtam rajta, hogy csak meg kéne nézni, de végül nem tetszett. Ez meg egy ilyen szubjektív dolog.

tomcat

Előzmény: ath (157331)
ath Creative Commons License 2015.02.07 -1 0 157332

A replikat meghagyom neked.

Előzmény: nickback38 (157330)
ath Creative Commons License 2015.02.07 -1 0 157331

En rettento jol szorakozom. Vicces, amikor vki azt probalja elmagyarazni, h mivel a mini uannyiba kerul mint egy dizel octavia kombi, nyugodtan ki lehet jelenteni, h a skoda jobb auto es el sem tudja kepzelni, h vki nem az o ertekrendje szerint vesz autot/orat.

Ki irt olyat, h mi lesz a sistem51-ekkel 20 ev mulva? Kit erdekel? Pont azt irom, h 89-ben sem agyaltam a komosott farmernel, h mennyire fog tetszeni 2015-ben. Egy poen, egy geg. Jar amig jar, oszt veszel masikat, hiszen par filler. 

Soha egy oramnal sem kiserleteztem. Nem tudom milyen pontos es a jarastartaleka is titok, alt hetvegen hordom, vadarnap estetol szombat reggelig meg tobb van mint 90 ora. Azt tudom, hogy nagyon hangos.

Előzmény: tomcat (157329)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.07 0 1 157330

Inkább egy Hublot - persze szigorúan replika és legalább 50mm-es átmérőjű.

És ha lehetne még kérni fényképet a kocsidról, lakásodról/házadról, ruhatárad általad bemutatásra érdemesnek tartott darabjairól. Pár sorral kiegészítve, hogy mi az ami kimaradt...

Előzmény: ath (157328)
tomcat Creative Commons License 2015.02.07 0 0 157329

Szerintem felesleges felhúznod magad. Tök normális, hogy mindenféle "vackot" megvesz az ember, akár kíváncsiságból is. Ez a játszós óra ráadásul nem is túl drága.

Ugyan itt a topicon le lett vezetve, hogy vannak az "igazi gyűjtők" és vannak az ún. hoarderek, akik tudatlanul csak halmozzák a kacatokat vegyesen az értékesekkel. Ezen jót mosolyogtam, el is engedtem a témát. Kinek veszi az órá(ka)t az ember ha nem magának? Eleve kit érdekel a közízlés, mások véleménye?

Ez a fórum ugyanakkor arra is jó, hogy feldobjuk akár a Sistem51 témát is. Ugye te sem gondolod, hogy 20-30 év elteltével tömegesen fognak Sistem51 alapú automaták működni? Hiába a csökkentett féllengésszám, hiába a minimalista szerkezet.

A pontossága amúgy érdekelne. Mik a tapasztalatok a járáseltérésre?

tomcat

Előzmény: ath (157328)
ath Creative Commons License 2015.02.07 -1 0 157328

Tudod mit, holnap veszek egy tissot-t vagy egy hamiltontes meg is van a koncepcio: lesz a swatch group minden szegmensebol oram. Melyiket ajanlanad? 

A polcokat pedig leszarom. 

Ui: Az omegamat nem csatoltam fel, az meg a swatch elotti korbol valo, ugyhogy nem illett ide.

Előzmény: nickback38 (157327)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.07 0 1 157327

Tényleg nem értem... Ez főképp azért lehet, mert - hála tomcat fórumtársnak, aki már többször is felrakta - ismerem a sw group saját besorolását - akár zárszóként is a témában :

Prestige and Luxury Range: Breguet, Harry Winston, Blancpain, Glashütte Original, Jaquet Droz, Léon Hatot, Omega.
High Range: Longines, Rado, Union Glashütte.
Middle Range: Tissot, Balmain, Certina, Mido, Hamilton; Calvin Klein watches + jewelry.
Basic Range: Swatch, Flik Flak.

A sistem51 lehet vkinek érdekes/jópofa, de attól még a legalsó polcon van - nyugodtan össze lehet vele hasonlítani bármely karórát, "alálőni" nem nagyon lehet. Szvsz meglehetősen ambivalens termék - ami jelenthet vonzerőt is -, de

aki akarja, elég jól el tudja helyezni a világban és objektív szempontok alapján el tudja dönteni, hogy érdemes-e

megvenni. Nem ez a karórák femme fatale-ja :-)

Előzmény: ath (157310)
altimus Creative Commons License 2015.02.07 0 0 157326

a karotnyeltet nem veszem magamra :)

idom 95%-at farmer+poloban toltom, persze van oltonyom is, ahova es amikor kell felveszem. orakat mondjuk minosegi orakat hordok, de egesz egyszeruen azert, mert erdekelnek. ha nem erdekelnenek sznobsagbol nem hordanam oket. amugy vidamsag, nevetes az eletem :).

nem akartam a swatch orakat leszolni, elnezest.

Előzmény: ath (157324)
ath Creative Commons License 2015.02.07 0 0 157325

a kulcsszó: mellé! nem helyette, hanem mellé. a gójzer varrott bőrcipő mellé is kell egy futócipő, egy másik kiránduláshoz, egy másik egy laza családi hétvégéhez és így tovább. nekem sem ugrik ki sikítva a breguet-m, az iwc-m és a rolexeim ha beteszem melléjük a swatchot. mellesleg az első sistem51-et pont a svájci szomszédunk kezén láttam, aki egy nem kis vállalat vezetőjeként tevékenykedik kishazánkban és a házának havi bérleti díját szívesen elfogadnám havi bevételként. 

Előzmény: altimus (157321)
ath Creative Commons License 2015.02.07 -1 0 157324

kicsit félelmetes, hogy ennyi karótnyelt ember látogatja ezt a topicot. a swatchot a helyén kell kezelni, ennyi. 

egy geg, egy divatos kiegészítő, amit nyugodtan felvehet bárki, még egy negyvenes üzletember is (megnyugtató, hogy én még úgy másfél évig a nevetségessé válás réme nélkül hordhatom) mondjuk egy trikóval, nyáron, a partra, kiránduláshoz vagy a szigetre. hidd el, nekem is van mellé olyan darabom, amit sötét öltönyhöz fel tudok venni és azt is a helyén tudom kezelni. 

Előzmény: altimus (157317)
ath Creative Commons License 2015.02.07 -1 0 157323

hogy én milyen boldog lennék ha olyan jó ízlésű lehetnék mint mondjuk te! taníts még!

Előzmény: bbuffy (157315)
altimus Creative Commons License 2015.02.07 0 0 157322

> Nem hinném, hogy egy Swatch ízléstelenségre utalna mint ahogyan azt sem, hogy a népesség összetételének a nagy részét a negyvenes üzletemberek adnák, vagy esetleg talán az ő normáik lennének a mértékadóak.

ahogy lentebb irtam ez a svajci orak foruma, ahol a nepesseg osszetetele nem feltetlenul mervado, hiszen egy specialis csoport, a svajci orak irant erdeklodo emberek csoportja, alkotja. nyilvan 4 nagysagrenddel tobb swatch orat adnak el egy evben, mint minosegi, manufakturalis svajci orat. megis erdektelen ez a szal a topic a kontextusaban. szoval itt a csoportnorma inkabb jatszik, mint az altalanosan elfogadott norma.

Előzmény: innovations (157320)
altimus Creative Commons License 2015.02.07 0 0 157321

rendben, ezen tenyleg ne vitatkozzunk. ez a svajci orak foruma, ami feltetelezi, hogy a forumot olvasok, hozzaszolok erdeklodnek a tema irant, talan kicsit szofisztikaltabbak ebben a kerdesben. minden bizonnyal van nalam joval tehetosebb ember aki swatch orat hord. valoban nem kell ezt kicikizni, izles, kultura kerdese ez is. az is nyilvanvalo, hogy nem mindenki negyvenes, jol szitualt uzletember. en se vagyok az. uzletember se voltam soha. negyvenes igen :). megis ugy gondolom egy 20 dollaros muanyag swatch orat komoly felnott ember ne hordjon.

ha lenne a forumon kezzel varrott cipok foruma ott meg el lehetne polemizalni a gojzer varrott cipon, meg az angolnaboron. aztan ott is hozza lehetne szolni, hogy 20ezer forintert prima minosegu bor cipo kaphato a mittudomenhol, minek tizszer annyi penzert valami hulyeseget venni.

Előzmény: malenykij polgar (157318)
innovations Creative Commons License 2015.02.07 0 0 157320

Konkrétan nem a gyűjtés összefüggésében említettem meg a dolgot. Nem hinném, hogy egy Swatch ízléstelenségre utalna mint ahogyan azt sem, hogy a népesség összetételének a nagy részét a negyvenes üzletemberek adnák, vagy esetleg talán az ő normáik lennének a mértékadóak.

Mindegy szerintem hagyjuk mert teljesen másról beszélünk.

H_G Creative Commons License 2015.02.07 0 0 157319

"ennek az izleshez nincs sok koze, inkabb evolucios gyokerei vannak."

Ez így SZVSZ értelmetlen állítás. Annak is evolúció-biológiai okai vannak, hogy az emberek szexelnek vagy hogy ruhát viselnek, de a mai bonyolult kultúrájú emberiségnél ezt mind teljesen átitatják az ízlés-választások.

malenykij polgar Creative Commons License 2015.02.07 0 0 157318

Semmi gáz nincs benne és a "megmosolyogtató" kifejezés kicsit olyan, mintha magas lóról jönne. Nem egy ilyen embert ismerek, aki komoly, meglett és anyagilag is zsebre tehet igen sokunkat, de mégis swatchot hord. Megbízható és pontos karóra kell neki és nem ad érte ezreket. El kell fogadni, hogy nem mindenki órabuzi.

altimus Creative Commons License 2015.02.07 0 0 157317

az emberek mindenfelet gyujtenek. ennek az izleshez nincs sok koze, inkabb evolucios gyokerei vannak. gyujtogeto eletmod, osember, ... erdekes, hogy inkabb masculin dolog a gyujtogetes, habar talan ugy tanultuk egykor, hogy a nok gyujtogettek, a ferfiak halasztak, vadasztak.

lattam en mar meglett embert komoly pez cukorkatarto gyujtemennyel. egyik baratom meg drotot gyujt. van neki vagy tizezer kulonbozo drotja, vezeteke, ... olyan is van aki banancimket gyujt es tobbszazas gyujtemenye van.

szoval lehet a swatch orakat gyujteni, es egy swatch ora gyujto fel is veheti gyujtemenye ekkoveit. ez meg nem teszi a swatch muanyag orat izlesesse, vagy szalonkepesse. (illetve az lehet, egy kamaszon, egyetemistan, de egy meglett nyegyvenes uzletemberen azert kicsit megmosolyogtatonak erzem.)

persze erre sincs recept. van korai, kifogastalan allapotu, piros kijelzos kvarcoram, amit neha felveszek, es meg is nezik neha az emberek. vagy egy korai tizzenes seiko se semmi, esetleg a szamologepes kivitelben :). de ezek gyujtoi darabok, nem az izlesrol szolnak, hanem a tortenelemrol.

Előzmény: innovations (157316)
innovations Creative Commons License 2015.02.07 0 0 157316

Nem is tudom. Svájci barátom hetven környéki meglett úriember. Pályafutása során több cég vezetéséig is eljutott. Komoly Swatch gyűjteménye van egészen a kezdetektől. Hordja is őket pedig van arany Cartier és sok minden más is. Mint ahogyan Converse tornacipő is. Mi köze ennek korhoz, ízléshez?  Ki mondja meg, hogy kinek mit kell viselnie?

;-)

Előzmény: bbuffy (157315)
bbuffy Creative Commons License 2015.02.07 0 1 157315

Csak annyit fűznék a swatch vitãhoz hogy jó ízlésű felnőtt nem hord már ilyen órát. S az mindegy hogy egy innovatív automata az éppen.

Gyerekként nekem is volt, Irony is, szerettem. 

tomcat Creative Commons License 2015.02.07 0 0 157314

Ilyen volt az óra popkultúra a swatch előtt/mellett:

tomcat

Előzmény: tomcat (157313)
tomcat Creative Commons License 2015.02.06 0 0 157313

A swatch annak idején a Benetton by Bulova divatórákkal versenyzett, a nagy kunszt az eldobható, akár szkelettált ezer féle olcsó variáció volt.Tényleg nem törekedtek a minőségre, az eredeti legyártott mennyiséghez képest alig maradt fent pár használható darab. Itthon talán a Poén tolta a Váci utca mellett, mi is nyálcsorgatva jártunk be még csóró felvételizőként az MTV kultúra hazai fellegvárába.

A Sistem51 valójában nem egy nagy durranás, soha nem javítható, eldobható divatóra. De a maga nemében legalább vicces, ugyanakkor nem túl érdekes. Egy végletekig leegyszerűsített szerkezet, ahol sem a pontosság, sem a megbízhatóság nem számít.

Hacsak nem pont ez az érdekessége.

tomcat

Előzmény: ath (157308)
ph5.5 Creative Commons License 2015.02.06 0 0 157312

OFF:

A hozzászólás 9 éves lesz lassan... 

5 éve már hiába keresték az órást a boltnál. Semmi rosszra nem gondolok.

http://1xbolt.blogspot.hu/2010/10/csendes-gyula-oras.html

De a google már nem ad rá találatot. Feltehetően abbahagyta a javítást

ON

Előzmény: KohánImre (157311)
KohánImre Creative Commons License 2015.02.06 0 0 157311

Szia, ha tudod, hol találhatom Csendes Mestert, ird meg légyszives. Én is mindig hozzá vittem az óráimat, de egyszer csak zárva találtam a műhelyét, s a mobil számán sem elérhető (ezen a vonalason sem). Nagyon jó órás, kiválló ember, talán otthon dolgozik...

Köszönöm, ha segitesz, üdv - Imre

Előzmény: Turulsólyom (43522)
ath Creative Commons License 2015.02.06 0 0 157310

jelzem, hogy a divat is kvázi presztizs. az orient a funkció, a swatch a divat. a tények itt nem sokat nyomnak a latban. 

mindegy, nem érted, hogy mit írok. 

Előzmény: nickback38 (157309)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.06 0 0 157309

A presztizskategóriában nincs objektivitás - annyi az ár, amennyit a piac benyel. Azalatt viszont értelmezhető a miből, hogyan, mit mennyiért hoz ki a gyártó. Még akkor is, ha nem egy földhözvágó összegről beszélünk. Az ugyanolyan ársávban futók pedig ugyanabban a ligában versenyeznek, mindegy hogy a made in után mi következik.

Érdekes a szerkezet? Vkinek az, valakinek meg nem,  ízlés kérdése. Az viszont objektív, hogy 150 USD-ért kapsz egy marék műanyagot 5-8 évre, vagy ennél tartósabb anyagot jóval hosszabb időre. Válasszon mindenki szája íze szerint, attól lesz boldog nem a tényektől. De a tények ettől még tények maradnak...

Előzmény: ath (157308)
ath Creative Commons License 2015.02.06 0 0 157308

itt nincs objektivitás, a swatch egy divatóra, fillérekért, a sistem51 esetében egy marha érdekes szerkezettel, nem pedig egy kínai-japán praktikus darab. az egyik bevallottan egy divatcikk, a másik (bocs a fogalmazásért) nincs ló, jó a szamár is megoldás. 

nem ugyanabban a kategóriában versenyeznek, ezért hülyeség őket összehasonlítgatni, 150usd pedig nem az a kategória, hol egy fiatal amerikai napokig oszt-szoroz, hogy hosszútávon melyik éri meg jobban. ez itthon lehet, hogy kiadást jelent, de svájcban, németországban nem, a swatchnak pedig ezek a piacai. 

én pld gyerekkorom óta nem hordtam swatchot, a sistem51-gyel újra elkezdtem és mint írtam, lesz még belőle több is. 

Előzmény: nickback38 (157307)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.06 0 0 157307

Szvsz a vásárlók többsége megnézi mire költ annyit amennyit - a szerelem az meg egy külön kategória.

Csak mert léteznek kínai automata órák is ebben az árfekvésben szintén tele érdekes megoldásokkal - ha jól emlékszem tomcat fórumtárs talán öröknaptárt emlegetett ennyiért -, amik 5-8 évig - ha ezt tekintjük élettartamnak - ugyanúgy szépen elmuzsikálnak, mint egy sistem51.

Ízlésről nem érdemes vitatkozni, de a legtöbb dolognak ettől függetlenül van egy többé-kevésbé objektív mércéje...

Előzmény: ath (157306)
ath Creative Commons License 2015.02.06 0 0 157306

Hagyjuk mar ezt az ennyiert mi mast lehet kapni vonalat! Nekem pld nem

kellene egy orient es seiko sem, a sistem51-et viszon nyar ota imadom. Probaljuk meg a helyen kezelni: egy europai-amerikai leptekben filleres ora, tele erdekes megoldassal. Nem egy unokara hagyomanyozhato patek, hanem egy 150 dollaros (egy kozepes ketszemelyes vacsora ny-ban, szigoruan alkohol nelkul). 

Mellesleg most jon az ujabb kollekcio en mar szemezek is az egyikkel.

Előzmény: nickback38 (157304)
vzstrial Creative Commons License 2015.02.06 0 0 157305

A legnagyobb előnyét emelted ki, 90 óra járástartalék. Az ára pedig vetekszik a japán belépőkkel, amik nem olyan rosszak. Van jó és van rossz élményem is a Swatch-csal kapcsolatosan, a rossz a műanyag tok és az idővel elhasználódó tokfülek amik leválnak a tokról. Ahogy APT is előre jósolta 3-5-7, ezt nekem 2 év alatt sikerült teljesítenie. Nem voltam feldobva. A szétszedésük a korona kitépése után (ez a "hivatalos" megoldás, de visszamegy és vissza is kattan) kis levegő belepumpálásával kikapható a plexi és máris ki tudod venni a szerkezetet. Persze a kérdés, hogy tényleg megéri-e evvel foglalkozni.

Előzmény: nickback38 (157304)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.06 0 0 157304

"Ez egy műanyagtokos óra, egy "egyszer használatos" szerkezettel"

A cikk elolvasása után rákerestem a gyártónál, meg árat is néztem. Minden bizonnyal nem itt oldották meg a

co-axial kenési problémáját, viszont nem nagyon reklámozzák az élettartamot - mondjuk a quartz óráiknál

sem reklámozták anno... 150 UDS árért viszont már lehet offtopic Orient/Seiko5 automatát kapni acéltokban az "öröklétnek". A 3Hz féllengésszám mellett még elfogadható pontosságot is lehet feltételezni, a 90 óra járástartalék meg több mint jó. Nem nagyon jön le a motiváció - minek ennyit mókolni, ha tényleg eldobható órának szánják?

Előzmény: APT (157302)
vzstrial Creative Commons License 2015.02.06 0 0 157303
APT Creative Commons License 2015.02.06 0 0 157302

Ez egy műanyagtokos óra, egy "egyszer használatos" szerkezettel. Nem arról van szó, hogy soha nem kell szervizelni - hanem arról, hogy nem is lehet, az órát arra találták ki, hogy 3-5-8 évig viseld, aztán kidobd a kukába.

Előzmény: nickback38 (157301)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.06 0 0 157301

Talán csak én nem halottam róla  :

http://colorcam.blog.hu/2015/02/05/mikor_hallottal_utoljara_a_swatchrol

Azért az "olajcsere" teljes elhagyása kissé nagyvonalúnak tűnik...

fastrobi Creative Commons License 2015.02.06 0 0 157300

Nincs szabály arra hogy mekkora legyen a tok,persze a prémium gyártók általában nem gyártanak májkrémes doboz méretű órákat.

Előzmény: VostokEurope (157297)
bbuffy Creative Commons License 2015.02.05 0 0 157299

Ez nem kajli?

Előzmény: Tomi 250D (157295)
VostokEurope Creative Commons License 2015.02.05 0 0 157298
VostokEurope Creative Commons License 2015.02.05 0 0 157297

Szeretnék egy Swiss Made elegáns világos számlapos, barna vagy fekete bőr szíjas órát, lehetőleg mechanikust. (és ne legyen arany színű, hanem ezüst vagy króm)

Elég sok márka óráit megnéztem, és általában 38mm a tok átmérője. Viszont úgy érzem ezek kicsik :) 43mm lenne, ami tetszene, de minimum 40mm.

Van összefüggés az elegancia és a méret között? :) Ok, hogy egy 50mm Diesel óra az nem olyan elegáns, de van valami szabály rá, hogy mekkora a max méret?

A nagy kedvencem most a Zeppelin 7690-1 (Igaz, ez nem Swiss Made, nem 43mm, és nem is automata)

Ez egy Hirsch Knight barna bőr szíjjal elég szép lenne.

Vagy Tissot Automatics III

Esetleg ez? Az ára már kicsit húzós lenne.

Tudnátok esetleg néhány alternatívát ajánlani 100-150.000Ft körül?

hathazil50 Creative Commons License 2015.02.05 0 0 157296

Köszönöm.

Tomi 250D Creative Commons License 2015.02.05 0 0 157295

Kedves fórumozók.

Nem foglalkozom különösebben órákkal, de érdekel a téma. "Cserekereskedelemmel" hozájuthatnék egy Doxához, 1 éves, dobozos, talán papír nélküli, szép állapotban. 

Ha valaki ismeri, követi az órák árait, tájékozottabb, mint én, tudna véleményt mondani róla, hogy milyen árban lehetne eladni a képen szereplő órát?

Köszi szépen segítséget!

vzstrial Creative Commons License 2015.02.05 0 0 157294

van egy ELADÓ órák topic... no meg képet is illik feltölteni

Előzmény: hathazil50 (157293)
vzstrial Creative Commons License 2015.02.04 0 0 157292

Kicsit megzavarom a paypal, ebay, swiss made fonalat :)

"Csak" a különdíjat nyerte el Bexei.

"A Magyar Nemzeti Bank Példakép különdíját Becsei Áron órakészítő, a Bexei Watches Kft. ügyvezetője vehette át.A különdíj egy három darabból álló, egyenként 50.000 Ft-os címletű „Középkori magyar aranyforintok 1305-1526” aranyérme sorozat, melyet Soltra E. Tamás tervezett. A különdíjat Hergár Szabó Eszter, a Magyar Nemzeti Bank kommunikációs vezetője adta át.

A harmadik generációs órás családba született Becsei Áron az egyetlen magyar órakészítő, akinek munkáit a világon mindenhol ismerik és elismerik. Egyedi időmérőit gyűjtők számára készíti, mellette pedig kiállításokon mutatja be a Bexei óramodelleket, melyeknek minden egyes alkatrészét saját kezűleg készíti."

Nem néztem utána a többi pályázó milyen téren tevékenykedik, de úgy gondolom Áron munkája bármikor megérdemel egy kis figyelmet.

laikus11 Creative Commons License 2015.02.04 0 0 157290

Köszönöm a tájékoztatást.

Akkor ezt egy kicsit benéztem.

Így jár egy laikus.

dexter0719 Creative Commons License 2015.02.04 0 0 157289

már ez is a múlté, kb 1 éve záródott le az együttműködésük.

egyébként az Eterna előtt valóban az IWC-vel dolgoztak együtt.

Előzmény: Passionata (157285)
oys... Creative Commons License 2015.02.03 0 0 157288

Ami persze régen még IWC volt.

Előzmény: Passionata (157285)
ph5.5 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 157287

Véletlenül sem akarom elrontani az órád által okozott örömöt... és nem is értek a Junghansokhoz... 

De egy ilyen jellegű quartz szerkezetes óra (német vagy svájci gyártás megnevezése nélkül) nem képvisel jelentős értéket. 

Találtam pár órát ami a tiedhez hasonlít. Nos az áruk 5 euro és mondjuk 50 euro között volt.  Ez egy szép állapotú példány amit linkeltem. 

Előzmény: Törölt nick (157283)
tamas1000 Creative Commons License 2015.02.03 0 0 157286

Ez ugy zusammen butasag.

mindent annyiert lehet eladni amennyiert megveszik.

ha valaminek 100 ft az ara, akkor en hiaba akarom 105 Ft ert eladni, hogy pl. a Paypal koltseget a vevovel fizetessem ki.

ezek csak opciok, egyeni dontesek sorozata

eladokent szar a paypal, mert nemcsak jutalek, hanem a szar arfolyam is az eladot terheli.

Passionata Creative Commons License 2015.02.03 0 0 157285

EternA

Előzmény: lowfox (157284)
lowfox Creative Commons License 2015.02.03 0 0 157284

Sziasztok,

A Porsche Design órákkal van valakinek valamilyen tapasztalata?

Mert ugye neki nem csak az óragyártás a profiljuk. Az tudni lehet, hogy kivel készíttetik óráikat?

Előre is köszönöm.

Törölt nick Creative Commons License 2015.02.03 0 0 157283

Sziasztok!

Én nem értek az órákhoz, pár hónapja mutattam meg az akkor még felújításra szoruló JUNGHANS márkájú órát. Nos, elkészült. Üvegcsere, nyomáspróba, a szíj tisztítás, elemcsere, valami ultrahangos izé és ma megkaptam.

Nagyon szép lett.

Az órás szerint sajnos már nem ilyen jó szerkezetekkel árulják az újabb típusokat.

Mint hozzáértőket kérdezlek Benneteket, hogy mint laikust mondjátok meg, hogy ez az óra "milyen"?

Persze használt piaci ár meghatározása lehetetlen, azonban egy értékre is kíváncsi lennék, és a minőségre, mint a sok autótípusnál.

Előre is nagyon köszönöm!!

Botond

UI: Életem első "értékesebb" órája. (ha jól gondolom)

Szepy2884 Creative Commons License 2015.02.02 0 0 157282

Wicked topiktárs már megválaszolta a kérdésed és bár egy ázsiai oldalt linkelt be, de ez az óra egy európai (spanyol) divatház nevét viseli.

Én spanyol országban ismertem meg ezt a márkát és nagyon megörültem annak, hogy itthon is vannak üzletei. Kifejezetten jó minőségű cuccaik vannak korrekt árazás mellett, de az ilyen divat órák vagy divatházak neve alatt futó kiegészítőként megnevezett órákkal szemben nekem fenntartásaim vannak a műszaki tartalommal kapcsolatban.

Előzmény: Uno75SX (157255)
tomcat Creative Commons License 2015.02.02 0 0 157281

Az átutalásnak is lehetnek jelentős költségei. A múltkor rendeltem céges dolgokat Németországból, 4900 Ft volt a SEPA transzfer alapdíja a kisvállalati díjcsomagban. Mert hiába egyszerű és gyors, nem vagyunk tagjai az EUR övezetnek és az átváltás elszámolása is elég vicces volt. A tengerentúlra utalni még drágább tud lenni, már nem is utaltam jó ideje, inkább kártyával fizetek. Van erre egy virtuális Visa netkártyám, átrakom rá az összeget netbankon keresztül és nyugodt szívvel fizetek akár az ebayen akár az amazonon.

A PayPal fizetésnél is nagyon oda kell figyelni az árfolyamra, mindig érdemesebb inkább a kártya kibocsátó bankjának árfolyamát választani, mert a PayPal árfolyama sokkal-sokkal rosszabb. Egyes bankok (pl. Citibank) ilyenkor is tudnak vicces dolgokat összehozni, amikor még volt Citi kártyám, akkor először dollárra váltották az EUR-t, aztán Ft-ra, tehát kétszeres árfolyamveszteség keletkezett egyetlen tranzakción. Le is mondtam.

tomcat

Előzmény: öccse (157278)
WiZARD Creative Commons License 2015.02.02 0 0 157280

De nem ebayről volt szó, hanem általános eladásról.

Előzmény: dexter0719 (157279)
dexter0719 Creative Commons License 2015.02.02 0 0 157279

nézd ha eladok valamit az ebay-en, naná hogy úgy állapítom meg az árat, hogy a tartalmazza az ebay és a paypal költségét is és nincs olyan opció, hogy ebay vagy paypal nélkül mennyi lenne az ár.

ettől még nem a vevő fizeti ezeket a jutalékokat, hanem az eladó.

Előzmény: öccse (157278)
öccse Creative Commons License 2015.02.02 0 0 157278

Tehát beépíted a PP költséget az árba , ergo mindig a vevő fizet. Az a kérdés , hogy átutalasnal jobban v. Rosszabbul jár a vevő ? Mar ami a költséget illeti.

Előzmény: dexter0719 (157277)
dexter0719 Creative Commons License 2015.02.02 0 0 157277

ez megállapodás kérdése.

a lényeg, hogy a paypal nem von le semmit a vevőtől a tranzakció után.

én egyébként ha hidetnék egy órát, akkor egyertelműnek tekinteném, hogy a paypal költsége engem terhel és nem is próbálnám meg kikerülni. persze az árat is ennek megfelelően határoznám meg.

Előzmény: WiZARD (157276)
WiZARD Creative Commons License 2015.02.02 0 0 157276

Ha hirdetnék egy órát, akkor a vevő kedvéért én nem mondanék le arról a 3.3%-ról. Ha akarja az adott + szolgáltatást, akkor fizesse ki.

(amúgy órásfórumokon(wus, timezone, stb) lévő hirdetéseknél szinte kivétel nélkül szerepel, hogy vagy utalás, vagy paypal, de akkor a vevő fizeti az extra költséget)

Előzmény: dexter0719 (157273)
öccse Creative Commons License 2015.02.02 0 0 157275

Megjelent a Chrono24-en a "Trusted Checkout". Valamilyen SEPA banki transfert használnak és a díj 2%. Erről tudtok valamit ?

öccse Creative Commons License 2015.02.02 0 0 157274

Köszi és hogy kell átállítani ?

Előzmény: RCTiv (157260)
dexter0719 Creative Commons License 2015.02.02 0 0 157273

mondtam, hogy az eladónak.

és van olyan eladó aki ezt a díjat megpróbálja továbbterhelni a vevő felé.

Előzmény: öccse (157271)
öccse Creative Commons License 2015.02.02 0 0 157272

Ez a 3,3% egyébként nekem 184 EUR-t jelentene, amit szívesen megspórolnék, de azt sem szeretném, ha átvernének.

Előzmény: öccse (157271)
öccse Creative Commons License 2015.02.02 0 0 157271

Valami ilyesmire gondolsz? Ez egy Chrono24-es eladó tájékoztatója:

- We accept payments by wire transfer to our company's bank account & PayPal (PayPal charges an additional 3.30%)

Most akkor kinek számít fel díjat a PayPal ? Vagy a neki szánt díjat rám akarja terhelni ?

Előzmény: WiZARD (157263)
oys... Creative Commons License 2015.02.02 0 0 157270

"nem az első Apple Watch lesz a nagy dobás, hanem a harmadik-negyedik generáció"

Megdöbbentően ergya dolgok derültek ki az Apple Watch-ról

Az Eleks Labs fejleszti a Tesla autók Apple Watch szoftverét, az ő alkalmazásuk lesz az egyik első, külső cég által készített alkalmazás az okosórán. Ennek megfelelően nekik sikerült a legmélyebbre jutniuk a nyúl üregébe, és ásás közben tettek néhány érdekes, illetve[...] Bővebben! Tovább »

mezsoo Creative Commons License 2015.02.02 0 0 157269

Uraim ! Eladó a képeken látható BERGEON BREVETÉ No. 3007 szerszám .Ha jól tudom hajszálrugó beállításához ill. annak központi persely furatának becsiszolásához használandó . Én sajna csak nagyobb óraszerkezetekkel foglalkozom emiatt válok meg tőle . ir.ára : 14 000 ft Köszönöm a figyelmet ! m.: 06 30 9 224541

HungarianWatchmaker Creative Commons License 2015.02.02 0 0 157268

Köszönöm a választ.

Igen ezt itt megtaláltam:

http://www.fhs.ch/eng/strengthening.html

De ahogy látom az ellenőrzésnek is Svájcban kell történnie.

"Existing requirements, such as the incorporation of a Swiss movement, casing-up and final inspection in Switzerland, remain in place. However, the definition of the Swiss movement adopts a minimum rate of Swiss value of 60% (as opposed to 50% at present)."

Előzmény: altimus (157266)
nickback38 Creative Commons License 2015.02.02 0 0 157267

Kicsit szofisztikáltabban, hogy mire lehet rátenni a swiss made-et :

http://www.orahirek.hu/index.php/cikkek/swissmade/

Előzmény: HungarianWatchmaker (157265)
altimus Creative Commons License 2015.02.02 0 0 157266

a swiss made felirathoz egyvalami kell. az ora ertekenek 60%-a svajci kell, hogy legyen. ez roppant egyszeruen elerheto egy svajci ceg alapitasaval. a ceg akarhol, kina, kuala lumpur, nyekladhaza, legyartathatja a tokot. a szerkezet alatt nem tudom mit ertesz, gondolom nem valami kempelen farkas fele mechanikus okos orara gondolsz. szoval az elektronikat is barki megcsinalhatja barhol. ha 10 penz a tok, 10 az elektronika akkor 80-at elkonyvelsz az IP-re svajcban, es maris svajci az ora. nyilvan adozni is ott kell, de ez inkabb elony, mint hatrany.

Előzmény: HungarianWatchmaker (157265)
HungarianWatchmaker Creative Commons License 2015.02.02 0 0 157265

Sziasztok,

egy okosórás startup-on dolgozom. Azt szeretném kideríteni, hogy illetve hol tudnék olyan svájci óragyártót találni aki legyártja a szerkezetet illetve a tokot. (Ez azért fontos mert swiss made feliratot szeretnék az órára)

Tudom hogy google a barátom, de a svájci manufaktúrákra minden világmárkát kidob amivel nem jutok előrébb. Nekem konkrét gyártó cég kellene.

Köszönöm

dexter0719 Creative Commons License 2015.02.02 0 0 157264

persze van, meg olyan eladó is aki utalás után nem küld, vagy nem azt küld, vagy amit küld az hibás.

no erre jó a paypal

Előzmény: WiZARD (157263)
WiZARD Creative Commons License 2015.02.02 0 0 157263

De van olyan eladó, aki úgy hirdet hogy x pénz utalva, ha paypal akkor +paypal fee...

Előzmény: dexter0719 (157261)
dexter0719 Creative Commons License 2015.02.02 0 0 157261

szia

a paypal nem von le jutalékot a vevőtől, csak az eladótól!

Előzmény: öccse (157258)
RCTiv Creative Commons License 2015.02.02 0 0 157260

ezt így nehéz megmondani, de ha paypallal fizetsz, érdemes átállítani, hogy ne ő váltson hanem a te bankod, úgy kicsit jobban jársz (általában)

Előzmény: öccse (157258)
tomcat Creative Commons License 2015.02.02 0 0 157259

Hümm... és ha azt mondom különösebb argumentumok nélkül, hogy nem drága órát kell venni, hanem olyat, ami tetszik, akkor azzal előrébb van a kérdező? Mindenki olyan órát vesz, ami épp tetszik neki.

De akkor miért van ez a fórum?

tomcat

Előzmény: WiZARD (157257)
öccse Creative Commons License 2015.02.01 0 0 157258

Meg tudja valaki mondani, hogy olcsóbb fizetni külföldre: Paypal-al vagy banki átutalással? A PP azt hiszem 3,3%-ot számol fel.

WiZARD Creative Commons License 2015.02.01 0 0 157257

Na de mi értelme egy funkció feleslegességét, és ennek árát firtatni, amikor eleve nem az alap funkció miatt veszünk drága órát, hanem azért mert tetszik?

Előzmény: tomcat (157256)
tomcat Creative Commons License 2015.02.01 0 0 157256

Okés, de szerintem ne menjünk le dedósba. Nekem pl. nagyon bejött a félórás stoppere a kvarc Accutron Eagle Pilot-nak, mert pont kapóra jött, amikor sütöttem a karácsonyi sütiket. Split seconds, rattrapante, Swiss-made, amit akarsz.

Ettől még a stopper funkció a legkevésbé használt, teljesen felesleges a hétköznapi viseletben.

A tévedés jogát fenntartva.

tomcat

Előzmény: WiZARD (157252)
Uno75SX Creative Commons License 2015.02.01 0 0 157255

köszönöm

Előzmény: Wicked Belzebub (157254)
Wicked Belzebub Creative Commons License 2015.02.01 0 0 157254
Előzmény: Uno75SX (157253)
Uno75SX Creative Commons License 2015.02.01 0 0 157253

sziasztok

Ma láttam ezt az órát az egyik indexes cikkben. Valaki meg tudja mondani a márkát, esetleg a pontos típust?

Túl kicsi a felbontás a képnek, hogy el lehessen olvasni.

köszi előre is

WiZARD Creative Commons License 2015.02.01 0 0 157252

Mivel rosszabb a "felesleges" extra komplikáció-szervizdíj egy 2824-7750 viszonylatban, mint ha a felesleges extra kiadást nézzük egy quartz-2824 viszonylatban? Vagy egy olcsó 2824 tokozás - drága 2824 tokozás esetén?

Szerintem semmivel. Nem látom feleslegesebbnek a stoppert, mint azt hogy 50ezer forintos quartznál drágább órát vegyen valaki, de akár 15ezer forintost is mondhattam volna.

Itt már szó sincs szigorú gazdasági racionalitásról. Azt kell megvenni, ami tetszik az embernek (és amit megengedhet magának).

Előzmény: tomcat (157248)
dészáz Creative Commons License 2015.02.01 0 0 157251

én még a microrotoros hamiltonomba is soknak találom a váltókörömért a 10 ezres árat...

Előzmény: tomcat (157250)
tomcat Creative Commons License 2015.02.01 0 0 157250

Köszi, nálam is be van kötve az ebay. :) Ez ráadásul nem is a klassz fehér, és jelentősen felette van a max. 400 dolláros 2824 költségvetési határomnak, akármennyire is kívánatos volna. :)

tomcat

Előzmény: dészáz (157249)
dészáz Creative Commons License 2015.02.01 0 0 157249
Előzmény: tomcat (157248)
tomcat Creative Commons License 2015.02.01 0 0 157248

A 2824 és a 7750 az ETA két igáslova, nagyon nem lőhetsz velük mellé. Azt mérlegeld, hogy valaha is fogod-e használni a 7750 stopper funkcióját? (Elárulom: soha), ennélfogva a többletköltség a 3 dekoratív segédszámlapot és egy álló központi másodperc mutatót eredményez.

A Certina/Tissot/Hamilton vonal pénztárcabarát a csoporton belül, különösebb fenntartások nélkül merem ajánlani.

A Hamilton az USA piacra gyárt egészen különleges, de ott az Elvis-kultusz miatt hagyományosnak számító kivitelű 2824-el szerelt szkeletált órát is. Erre például régóta fenem a fogamat, remélem felbukkan majd előbb-utóbb egy szebb példány az ebayen:

tomcat

Előzmény: Eostamas (157247)
Eostamas Creative Commons License 2015.02.01 0 0 157247

Köszönöm a segítséget! Leginkább 2824 szerkezetes órákban gondolkodom, de picit több pénzért képbe került egy 7750 szerkezetes, ami elég jó ajánlatnak tűnik most. Később nem szeretném megbánni a bonyolultabb szerkezet esetleges többletköltségeit. Márkát illetően Certina/Tissot/Hamilton vonal érdekes számomra.

Előzmény: tomcat (157246)
tomcat Creative Commons License 2015.02.01 0 0 157246

5-8 évente esedékes a szervizelés a mechanikus szerkezeteknél. Tavaly a 2893 (GMT kiskomplikácós 3 mutatós) szervizelése 15e, a 7750-é 25e Ft volt számlával, fél év garanciával. Valahol innen indulnak az árak, erre jön rá a márkaszorzó és végül határ a csillagos ég.

Ha visszaolvasol a topicon, a márkaszorzónak is van magyarázata: hiába egy ETA tucatkaliber ketyeg pl. az IWC-ben, egy milliós árképzésű órához más mértékű felelősség tartozik, mint az azonos szerkezettel szerelt divatórához.

tomcat

Előzmény: Eostamas (157245)
Eostamas Creative Commons License 2015.02.01 0 0 157245

Üdv mindenkinek!

Abban szeretnék segítséget kérni, hogy nagy szervizt tekintve egy 2824-es és egy 7750-es szerkezettel szerelt óránál kb. mekkora költségre lehet számítani, feltételezve, hogy nincs meghibásodás a szerkezetben.

Köszönöm!

Üdv.

Tamás

oys... Creative Commons License 2015.01.31 0 0 157244

Kézműves luxusórák

A Van Cleef & Arpels márka, az ékszerész családokból származó, Estelle Arpels és Alfred Van Cleef házassága révén született meg, Alfred az apósával hozta létre. Első közös üzletüket 1906-ban nyitották meg Párizsban, a Vendôme téren. Az 1930-as években nem volt elegáns[...] Bővebben! Tovább »

JoskoChef24 Creative Commons License 2015.01.25 0 0 157243

Koszi. Ez nekem is megvan. A beallitasrol csak angolul talaltam infot a neten, ezert erdeklodom hatha valaki tudja hogy kell. Amit leirtam masodik verzio, az jonak tunik?

Előzmény: Wreck Diver (157242)
Wreck Diver Creative Commons License 2015.01.25 0 0 157242

http://www.aerowatch.com/fichiers/modesemploi/Aerowatch-0620-Caliber-62-EN.pdf

Nekem ennyit dob az órádról a gyártó honlapja.

Azokat az időpontokat is írja, amelyek közt nem szabad birizgálni az adott funkciót.

Előzmény: JoskoChef24 (157241)
JoskoChef24 Creative Commons License 2015.01.25 0 0 157241

Koszi ez megvan, a gyakorlati reszere szeretnek rajonni. Abban tudsz segiteni?

Előzmény: Wreck Diver (157238)
JoskoChef24 Creative Commons License 2015.01.25 0 0 157240

Koszi, azert. Angolul talaltam csak leirast, remelem jol forditottam,ertelmeztem.

Előzmény: tomcat (157237)
Wreck Diver Creative Commons License 2015.01.25 0 0 157239

Na most megyek aludni. :D

Előzmény: Wreck Diver (157238)
Wreck Diver Creative Commons License 2015.01.25 0 0 157238
Előzmény: JoskoChef24 (157236)
tomcat Creative Commons License 2015.01.25 0 0 157237

Nem volt még Hold-fázisos órám, ezért konkrétan nem tudok segíteni.

De a Hold egy viszonylag jól szemmel követhető objektum, kevésbé felhős napokon éjszakánként megfigyelhető az égen, én abból indulnék ki, hogy amikor telihold van, akkor ahhoz állítom. Esetleg a vérfarkasokhoz. :)

tomcat

Előzmény: JoskoChef24 (157235)
JoskoChef24 Creative Commons License 2015.01.25 0 0 157236

Koszi, ilyen oldalt talaltam en is,csak nem tudom hogy fogjak a beallitashoz. Hogy csinaljam?

Előzmény: oys... (157233)
JoskoChef24 Creative Commons License 2015.01.25 0 0 157235

Ertem. Gondoltam valami ilyesmi lehet az oka. A beallitasban tudsz segiteni, hogyan csinaljam?

Előzmény: tomcat (157230)
tomcat Creative Commons License 2015.01.24 0 0 157234

A 28-29 elírás valóban pontatlan volt. Fel is függesztem a bioritmusomat! :)

tomcat

Előzmény: oys... (157232)
oys... Creative Commons License 2015.01.24 0 0 157233

Itt van egy holdnaptár a beállítás segítségére:

http://kalender-365.de/holdnaptar.php

Előzmény: JoskoChef24 (157229)
oys... Creative Commons License 2015.01.24 0 0 157232

Szerintem meg inkább huszonkilenc és fél napos ciklusokkal szokott eljutni/váltani a kettős tárcsa a másik teliholdjelzésére.

Előzmény: tomcat (157230)
zolika1981 Creative Commons License 2015.01.24 0 0 157231

Sziasztok!
Volna itt valaki aki Breitlin kérdésben tud segíteni? Pontosabban egy navitimer pluton ról lenne kérdésem

Ma jutott el hozzám, "állítólag" az alsó digitális kijelzőnek van valami megvilágítása. Az első kérdésem az hogy ez igaz e? A második hogy milyen gomb kombinációval lehet használni mert sehogy sem sikerül?

tomcat Creative Commons License 2015.01.24 0 0 157230

A Hold-fázis kijelzés (hasonlóan a nem éves vagy öröknaptáras órák 31 napos dátum kijelzéshez) egy belső 28 napos ciklusú léptető mechanizmus mentén működik általában. A dátum váltásnál elég logikus, hogy valamikor éjfél körül billen át, ezért olyankor összezár a mechanika és ha kívülről bolygatják, abból adódhat törés. Mint amikor valaki kuplungolás nélkül akar váltani egy autóban. Az adott óra leírásában azért lehet ilyen instrukció a Hold-fázis állítására (akár a történelmi hagyományokból adódóan), mert ha a szerkezet du 3 és 5 között léptet, a mechanika részben vagy teljesen összezárt, akkor egy kuplungszerkezet hiányában károsodhat.

tomcat

Előzmény: JoskoChef24 (157229)
JoskoChef24 Creative Commons License 2015.01.24 0 0 157229

Szia. Koszi a valaszt. A leirasban levan rejzolva,hogy melyik a holdfazis allito gyors gomb. Azon kivul semmi.

Forumokon olyat olvastam hogy, teliholdra kell allitani a fazismutatot, megkell nezni mikor volt telihold, es ahany nap eltelt azota, annyiszor benyomni a gombot.

A masik amit olvastam, hogy  a mutatot addig kell tekerni, amig  a holdfazis mutaton telihold lesz, bekell allitani az idot reggel 6ra, utana a napot datumot beallitani az utolso telihold napjara. Utana addig kell tekerni a mutatot amig elnem erjuk a mai napot, es idot.

Jol ertelmeztem? A masodik verzio pontosabban allitja be? Az van a hasznalatai utasitasban hogy  a holdfazist nem lehet 3-5pm kozott allitani. 15-17 ora kozottre gondolnak?

Előzmény: oys... (157204)
Wreck Diver Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157228

Van egy nagyon hasonlóm, de annak meg az üvegén igencsak flexelhettek...

Előzmény: Wicked Belzebub (157224)
Wicked Belzebub Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157227

Jó, nyilván tudod, h elírtam :PP

Megvan még, hogyne lenne, '91-ben vettem az USA-ban :)

Előzmény: oys... (157226)
oys... Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157226

Előzőleg azonban a számláról írtad azt, hogy karcos lett. :-P

(Azt hihettem, hogy egy átmulatott éjszaka után jól megkarcolta a pincér a papírt, amikor a számlát töltötte ki.:)

...

Olvasd vissza!

Magas labda mit se' ér, ha le nem ütik!

oys... Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157225

Ez egy klassz tudású vaccs! Én a helyedben sajnálnám, hogy már nincs meg.

Ráadásul a beavatkozás után már igazi kárcóra vo't... ;^)

Wicked Belzebub Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157224

"Miért hagytad magad átverni?"

Fiatal voltam és tudatlan..:(

Elkúrtam az órát egy rossz időpontban végzett dátumváltással, beadtam egy környékbeli óráshoz, az kotlott rajta bő fél évet, majd amikor visszakaptam ez volt. Nem értettem akkor még ezekhez a dolgokhoz, csak néztem mint a lufinyúl. Aztán később elvittem a Seiko szervizbe, rendeltem mutató készletet, de számlap már nem volt. Az maradt karcos. Tipikus olyan karcok, amikor valaki csavarhúzóval próbál meg hozzáférni a mutatóhoz, h lefeszegesse. És nem kis karcok.

Ja, megtaláltam az órát a neten, szóval az összes kis mutató töve felhajlítva és körülötte összekarcolva a számlap.

Előzmény: oys... (157220)
APT Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157223

Néhányszor kibírja ezt a krono gyűjtő kerék - de aztán cserére fog szorulni... És elveszhet, sérülhet a fékező rugó is. De ami a nagyobb bibi - bizony előfordul, hogy a gyűjtők valamelyike sem akar lejönni.. Én például az óragyűjtőnél jártam már úgy, hogy annyira nem volt hajlandó jönni, hogy végül szó szerint elszakadt maga a tengely (nem, nem volt hajlítgatva, kizárólag tengelyirányba volt húzva...), és a csonk szépen ott maradt a mutatóban... Ami mikroszkóp alatt megnézve bizony szép kúpos volt, atomra felütve a mutatóra, és úgy két évtized alatt végleg, fémesen összegyógyult.. Szerencsére mind a gyűjtő kerék, mind megfelelő mutató simán kapható volt, vagyonba sem került - de azért ez akkor is roppant kínos baleset...

Előzmény: Franek-52 (157222)
Franek-52 Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157222

Sziasztok.

…ahogy én csinálom (7750). A számlapra műanyag fólia, kanálszerű / alányúlós mutatólevevő pálcákkal a gyűjtőket leveszem. A közepén maradnak a mutatók. Megfordítom a kronó részt teljesen leszedem. Marad az óra, perc, és a lebegő krono másodpercmutató. Keresek egy régi zsebóra tengelyt, a szegecselő készletből egy megfelelőt kiválasztok. A tengelyt húzósan illesztem a kiütőbe (rodiko). A szerkezet megfordítom, a tartó karikán. A tengely csaprészével egyszerűen kiütöm a krono mp. kereket, utána megkeresem a leesett fékező rugót. A fóliás - pálcás módszerrel tovább az óra és percmutatókat is leszedem. A mutató testrészt is rögzíteni lehet így, ha meglazult a csövön, a kiütő trombitarésze a cső felső részét enyhén szétnyomja. A módszer ki van próbálva. :-))

Feri’bá

oys... Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157221

Ilyenről beszéltem az előbb:

http://uhrforum.de/fortis-container-t137134

(Ez éppen egy reklámóra változat. Apróér'.)

Előzmény: Bimbi5 (157211)
oys... Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157220

Tényleg "karcos lett a számla" ?

Figyelmetlenség! (Vagy konzumhölgy!:)

Miért hagytad magad átverni?

Előzmény: Wicked Belzebub (157212)
oys... Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157219

Mivel az egyszerű hárommutatós órát kereső embernek került mindez a probléma felvetésre a kvarcóra esetében a legfeljebb elemcserével párhuzamban - azaz, hogy "tudván, hogy még milliós órák mutatói sem élik túl az első szervízt" - nos, ezek ismeretében én még mindig amondó vagyok, hogy ez egy elég durva általánosítás volt.

Sikerült kiterjeszteni a kronográfok közül sem mindre igaz, speciális típusproblémát a mechanikus szerkezetű, ergo szervízt is időnként igénylő órák körére.

(Esetleg ezzel a mechanikus órák felé tapogatózó emberek érdeklődését is lohasztva.)

Előzmény: APT (157218)
APT Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157218

Egyfelől igen - másfelől viszont tegyük hozzá, hogy olyan órákról van szó, amelyek ebből a szempontból nem kritikusak. A Rolex mutatói nagyon precízek, jó anyagúak, szilárdan ülnek - ugyanakkor biztonságosan szerelhetők. Az El-Primero, bár kronó, de nem tartozik a problémás mutatójú konstrukciók közé - többek között azért sem, mert az alkalmazott oszlopkerekes megoldás igen lágyan, lassan nulláz, még viszonylag lazán ülő mutató sem kóvályog, mászkál ezek után a gyűjtők tengelyén.

De tényleg vannak kifejezetten neuralgikus típusok, ahol a mutatók le- és felszerelése egyaránt horror, kockázatos, esetleges. Vannak olcsóbb típusok, ahol jól érzékelhető, hogy igazándiból nem is számoltak szervizeléssel, és úgy felütötték az olcsó anyagú mutatókat, hogy az onnan le nem jön többet... Nagyon gyakori egyébként a Poljot 3133-as kronók másodperc-gyűjtőjének problematikussága is, itt meg előszeretettel alkalmaztak, nagyobb, szélesebb, festett, feltűnő - de a nagyobb test miatti tömegnövekedést elkerülendő alulemez mutatókat. No ezekből meg a mutató csöve szokott kijönni, vagy úgy kilazulni, hogy utána össze-vissza kóvályog nullázáskor - és az aluba visszaütni többé nem lehet... Ha nincs másik mutató (és sokszor nincs, legalábbis nincs teljesen oda illő...), akkor jön a ragasztgatás, meg imádkozás... Sokszor a többi mutató sem jobb, a puszta levételtől már úgy felbővül, hogy utána lötyög... Nagyon rossz ezeket szervizelni, ezeknél tényleg láthatóan azzal számoltak, hogy úgyis minden szerviznél felkerül majd egy új mutatókészlet - igen ám, csak közben megszűnt a szupport...

A 7750 meg aztán tényleg az a történet, hogy olyan óránál, ahol nem vagyok biztos benne, hogy tudok szükség esetén rendelni hozzá új mutatókat - inkább hozzá sem nyúlok... Még a Breitling is rutinszerűen számol minden szerviznél egy új mutatókészlettel (igazándiból csak a gyűjtők a kritikusak, a többi azért kezelhető) - és az esetek legalább felében legalább egy mutatót ténylegesen ki is kell cserélni... De ahhoz legalább kapható is...

De még a tokoknál is vannak őrült dolgok. Többször találkoztam - kimondottan drága modelleknél! - olyan megoldásokkal, ahol a szokásos gyűrűbe bepréselt üveg alatt volt a csak előre kivehető skálagyűrű, vagy valamilyen dekor-index gyűrű, olyan kivitelben, hogy az üveg felületéből igen sokat betakart... Ezt előre kitolni az üveg törése nélkül csak igen kis eséllyel lehet, ha meg a skálagyűrűnél tolja az ember, akkor tönkreteszi azt... Az sem volt normális, aki ilyen, tisztíthatatlan-szervizelhetetlen tokot tervezett, voltaképpen roncsolás nélkül nem bontható, így meg nem tisztítható megfelelően (a festett skálagyűrűket-skálákat vagy megtámadja a tisztítószer, vagy nem - kísérletezzen vele, aki akar...). Bár ez nem annyira újdonság, hiszen már a 70-es évek mára komoly értékké is ritkasággá lett Seiko-Citizen LC kvarcóráin jellemző volt egyébként az a megoldás, hogy a festett alu/rézlemez feliratos keret-számlap úgy van a bepréselt üveg alatt, hogy csak a kijelző területének megfelelő részt hagyja szabadon. A préssel elvileg ott lehetne kitolni az üveget - ami garantált törés.. Pláne, hogy ezek szinte mindig karcosak már egy kicsit.. Ezzel nem lenne gond, ha az üveg (és esetleg a számlapok) rendelhetők lennének - de nem azok, kemény plexiből szoktam egyedileg újat csiszolni hozzájuk...

No szóval, nem egy olyan (sokszor igen komoly és drága!!) óra van, amire az ember azt mondja, hogy köszi, de inkább hozzá sem nyúl, aranyért sem, időzített akna az egész... Ilyenkor tényleg előnyben van az a márkaszerviz, amelyik még alkalmasint tud rendelni ezekhez alkatrészt, szerelvényeket - no de nagyon sok órához már ők sem tudnak, neves márkáknál sem...

Előzmény: oys... (157214)
oys... Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157217

Ha nem túl korrozív a csuklód izzadsága, akkor javaslom, hogy keress valahol egy FORTIS Container-t!

Ritkán akad eladó darab, de olyankor akár NOS állapotúak is kifoghatóak...

Szinte minden kritériumodnak megfelel ez a sorozat, csak egynek nem. Ez az egy az ára: ugyanis sokkal kevesebbet kellene rá elköltened, ha találsz ilyet! (Régen sem volt drága újonnan, manapság pedig már a másodlagos piacra kényszerültek a megmaradt darabok.)

És, ami tök jó benne, hogy fokozatosan épülhet bele a tudatodba az órás témában a továbblépés lehetősége, ugyanis a szerkezete egy belső tokkal együtt tolható ki a kívülről látható tokból, így aztán a későbbiekben át tudod alakítani részben szkelettált szerkezetű órává is, vagy akár automata szerkezettel szerelt órává is.

dészáz Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157216
oys... Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157215

Én mutatócserét csak egyetlen esetben tapasztaltam saját darabomon:

Amikor én rendeltem rá egy mutatókészletet!

(Ugyanis a kedvencnek tekinthető órám, amikor hozzámkerült, a nagymutatója a hegyénél hordozott magán egy apró foltosodást. És ezzel úgy jártam, hogy amikor csak ránéztem, mindig oda-odafigyeltem erre is, kissé úgy, mint a lepattant fog esetén, amikor az ember ösztönösen is piszkálgatja a nyelve hegyével. Na, az óra nálam esedékes első szervízeltetése során az Edison utcában rendeltem rá új mutatókat. - Így aztán a régiek megmaradtak tartaléknak.:)

Előzmény: Wicked Belzebub (157212)
oys... Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157214

Én mindenesetre kedvemre való módon tapasztalhattam meg, hogy Nálad ilyen nem történt az órá(i)mmal.

(Mint ahogy ugyanazt a darabot korábban Orosz Gábor is tudta sérülésmentesen szervízelni.)

És más órámra is kellően vigyáztak az LBS-ben.

Szummázat: Csak megbízható órásra bízom ezentúl is!

Előzmény: APT (157210)
WiZARD Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157213

Ez korábban volt már fejtegetve.

Órásnál leadod az órát, és elvállalja x pénzért, akkor felelősséget vállal azért amit csinál.

A legnagyobb óvatosság mellett is lehet baleset. Nem mind1, hogy egy baleset esetén egy 60ezres óráért kell jótállnia, vagy egy 6 milliósért.

Én se vállalnám ugyanannyi pénzért a kettőt, még ha ugyanaz is a szerkezet, és minden.

Előzmény: Wreck Diver (157199)
Wicked Belzebub Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157212

Nekem sajnos volt ilyenben részem. Gorbult a mutató, karcos lett a számla. jó, nem több milliós óra volt, csak egy Seiko kvarc, dehát akkor is...

Előzmény: oys... (157203)
Bimbi5 Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157211

Üdv mindenkinek!

Egy kis segítségre lenne szükségem.

Óra vásárlás előtt állok, de fogalmam sincs hogy milyen órát vegyek.

A keretösszeg az max 100ezer Ft. (Sajnos többet egy petákkal sem tudok erre költeni.)

Elképzeléseim az óráról:

- klasszikus

- kör alakú tok, fehér analóg számlappal

- bőr szíj

- kvarcóra

- zafírüveg

Ha valaki adna még támpontot, bármiféle segítséget ezzel kapcsolatban (mire kell figyelnem vásárláskor stb..) azt nagyon szívesen venném. Sajnos teljesen laikus vagyok a témában.

Előre is köszi mindenkinek.

Üdv!

APT Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157210

Sajnos tényleg vannak olyan szerkezet-típusok, és olyan mutatók - amelyekkel nagyon komoly gondok tudnak lenni. Hagyományosan mumus a 7750, aminek a brutális nullázása miatt nagyon szorosan ülő, jól "kapaszkodó" mutatókra van szüksége a kronó gyűjtőinél - és bizony néha úgy össze tudnak gyógyulni a tengellyel a mutatók, hogy roncsolás nélkül gyakorlatilag lehetetlen leszedni őket - vagy a mutató, vagy a tengely rámegy a mutatványra, a legjobb felszereléssel is...

És vannak olyan kivitelű számlapok/lakkozások is, amelyek kis túlzással már attól sérülnek, hogy ránéz az ember - megúszható persze ezeknél is a legrosszabb, de rettenetesen kell vigyázni. És számolni kell azzal, hogy az ilyen órák/werkek szervizelése tényleges kockázatokat hordoz magában.

Előzmény: oys... (157207)
oys... Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157209

;^)

Előzmény: Wreck Diver (157208)
Wreck Diver Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157208

Nem. Igen.  ( Az klassz. :))

Előzmény: oys... (157207)
oys... Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157207

Itt alább még nem kronográfokról elmélkedtél.

Keveredik a szezon a fazonnal?

(Ellenben az én Zenith kronóm is átesett már nálam két szervízelésen - különböző mestereknél - és mindmáig az eredeti mutatókészlete van rajta.)

Előzmény: Wreck Diver (157189)
Wreck Diver Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157206

Felgyógyul a központi kronó másodpercmutató a tengelyre,
nem jön le, törik a tengely vagy karcolódik a mutató, lejön a festés, oda a polír, akármi.
A márkaszervízben kap egy új gyárit, és csókolom. Nem márkaszervízben varázsolnak.

Nyilván nem léteznek kimutatások arra, hány mutató megy szarrá szervizelés közben,
ahogy arra sem, hogy a toyotánál hány lámpát törnek össze a gyári munkások.
És mivel az óra szép mutatóval, az autó meg ép lámpával kerül elő, esélytelen megtudni. :)

De én hiszek a nagyon vékony, tükrösre polírozott, gyárban géppel felpréselt stb. mutatók sérülékenységében (is).

Előzmény: oys... (157203)
oys... Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157205

Egy napig se bírja az Apple Watch?

De, akár háromig is, csak ne kapcsoljuk be. Ha ügyesek vagyunk, 3 óra alatt lemeríthetjük. Tovább »

forrás: Index.hu

oys... Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157204

Ha állandóan hordod az órát, akkor a holdfázist csak rendkívül ritkán kell állítani. A módja meg nyilván benne szerepel az általad is említett használati utasításban.

(A múltkori Óra Magazinban volt szó egy cikkben, a Lange új holdfázisjelzős órája kapcsán arról, hogy milyen szerkezeti megoldásokkal megoldott holdfázisjelzés mikorra tér el egy napnyit az ideálistól.)

Inkább csak akkor kell hozzányúlni, amikor huzamosabb időre letetted az órádat és az automatika lejárt, aztán utána a viselés előtt mindent beállítasz rajta...

Előzmény: JoskoChef24 (157202)
oys... Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157203

"még milliós órák mutatói sem élik túl az első szervízt"

Te tényleg ilyen kiszolgáláshoz vagy szokva?!?

Már miért is ne élnék túl? Akár a sokadikat is...

(A mutatólevétel során akár egy számlap is sérülhetne, akkor tehát az sem éli túl az első szervízt ? Úgy véled, hogy a szervízelés során előírásosan cserélik a mutatókkal együtt? Vagy akkor szerinted hogy a fenébe létezhetnének szép állapotú korosabb órák???)

JoskoChef24 Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157202

Sziasztok. Valaki eltudna mondani, a holdfazis beallitas titkat? A vasarolt oram leirasaban az van, hogy napot, datumot, honapot este 11tol hajnal 1ig nem szabad allitani, holdfazist pedig delutan 3tol du 5ig.

A februari, honap vegen ill, a 30napos honapok vegen allitanom kell a datumon., ilyenkor kell allitani a holdfazison is, vagy mikor allitsam be, es hogyan?

Robici Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157201

De a pajszerrel tokhátlapnyitást azért gondolom már az utcáról hallani lehet. :-)

Előzmény: oys... (157200)
oys... Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157200

"Ennyire durva állapotok vannak egy mechanikus óra szervízelése kapcsán?"

Csak, ha olyan helyre viszed, ahol pajszerrel nyitják a tokhátlapot és vízvezetékszerelő csőfogóval rángatják le a mutatókat.

:^D

Előzmény: Robici (157194)
Wreck Diver Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157199

Szerintem egy márkafüggetlen órásnak nem kötelező matekolni a kettő között.
Mechanikus-automata-alkatrészellátott-nem komplikált, árlista:X forint.
Pláne, ha seiko-seiko. A munka ugyanannyi velük, vagy épp egy 2824-essel.

De természetesen órása, szervíze válogatja kedve, jóérzése, bátorsága szerint. :)

Előzmény: vzstrial (157197)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157198

5 ezerért sehol nem csinálnak meg egy automata szervizt (most nem a számla nélküli olcsójánosra gondolok), de az biztos, hogy egy GS karbantartása nem annyibe kerül, mint egy mezei Seiko-é. 

Előzmény: vzstrial (157197)
vzstrial Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157197

Ez tök jó habár vannak kételyeim azért, hogy az 5 éves generált ugyanúgy 5 ezerért csinálnák meg mint a 6R15 esetén de ne nekem legyen igazam és máris ráugrom egy GS-re...

Előzmény: Wreck Diver (157196)
Wreck Diver Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157196

A japóval ilyenkor az ára a baj kizárólag. Ugyanannyiért nyúlnak hozzá a seiko 7S26-hoz, mint egy dupla árú svájcihoz, vagy épp grand seikohoz.
Orosz óránál csúcsosodik ki ez, mikor mondanak egy 15-öst a piacon kétezerért befogott órára, mert a munkaidő, eszközigény ugyanaz, mint a svejcinél.

Fiókozáshoz viszont a kvarc talán jobb. Egy kézihúzósnak, automatának nem jó fél-egy-három év állás ( kirakatban sem, de a bótosok nagy részét ez nem zavarja :) )...

Előzmény: VAG (157191)
malenykij polgar Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157195

Kösz a tippet, már egy kicsit zavart, hogy az enyém többet siet és most tudom, hogyan szabályoztassam. Mire kell leejteni és milyen magasból?

;)

Előzmény: VAG (157190)
Robici Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157194

"Kíváncsi leszek a négy full szervízt megélt órád mutatóira, számlapjára, és a belsejében uralkodó állapotokra."

Ennyire durva állapotok vannak egy mechanikus óra szervízelése kapcsán?

fefe1968 Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157193

Ha pontosságról van szó, akkor a kvarc Tissot PRS 516-om a legjobb :). Van egy bőr- és egy fémszíjas modellem, mert tetszik no... Több hónap elteltével is pont úgy ugrik a kis másodperc pilincka, ahogy a radio controlled mutatja mellette. Megjegyzem, egy Timex elemes is félelmetes módon évi 1-2 másodperces pontossággal ketyeg az óradobozban. 

Előzmény: tomcat (157192)
tomcat Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157192

OK, nincs is semmi gond, ez egy véleményfórum. Nekem a Seiko az ütős-vágós.

Csak azért kérdeztem, miért állítod ilyen megkérdőjelezhetetlen magabiztossággal, mert van ellenpéldám.

A kedvedért lőttem egy fotót. Balról jobbra egy Certina az egyik újabbik ETA Thermoline szerkezettel, mellette egy Accutron 214 fiókszökevény (1977-ben gyártották az utolsó hangvillást, az sem a 214 volt hanem valamelyik utódja, talán a 218) és végül jobbra egy Seiko a citált szerkezettel.

A balról számított kettőt 2014.12.31 24:00-kor állítottam be, a Seikot pedig nemrég vettem le a forgatóról egy párhuzamos 2824 teszten volt.

Melyik mutatja a pontos időt? Hangsúlyozom, az Accutron Spaceview legalább 40 éves, de inkább csak több.

Az óraság mértéke ha egyáltalán létezik ilyen (szerintem) az időmérés pontossága és megbízhatósága.

tomcat

Előzmény: VAG (157190)
VAG Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157191

Szerintem a Certina kvarc ugyananak a fióknak a mélyén fog lakni 20 év múlva, mint a Seiko 5, csak az egyik állni fog, zag són. Én 30+ éves koromig pont leszartam az órákat, csak kívülről mutasson (mármint nem az időt), meg is van mindegyik, mennek is a szekrényben, de kit érdekel?

Egyszerűen most jobban esik valamilyen analóg szerkezetet hordanom, még ha 5-10 év múlva nem is lesz meg (ami a 2-300 EUR kategóriánál nem is szempont), ennyi. A drága, amit csak néha veszek fel, az meg minek van? Ebből a szempontból is pont jó nekem a japó. Az emberek 95 %-nak ez is magas, a maradék 5%-nak meg alacsony, de azokkal nem is barátkozom. ))

VAG Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157190

Nekem nem igazi óra, ezt jelezte a szmájli. Valahogy én nem szívesen adnék annyi pénzt egy kvarcóráért, ha a tengeri játszós-fürdős Timex is van egy percen belül, az évi két óraállítással meg főleg.

A 4R36 nekem újan +5 másodpercet tudott, majd egy kis leejtés után még közelebb került a nullához és hónapok múlva is tartja.

Előzmény: tomcat (157188)
Wreck Diver Creative Commons License 2015.01.23 0 0 157189

Félig OFF:
A seikodat 5 év múltán a használpiaci értéke 80-100%-áért fogod szervizeltetni, miközben
a Certina kvarc elműködik mondjuk 20 évig ( vagy akár tovább ), háromezres elemcserékkel.

Ez a Seikodnak 4 szervízciklus. Kíváncsi leszek a négy full szervízt megélt órád mutatóira, számlapjára, és a belsejében uralkodó állapotokra.
Biztosan rózsás lesz, tudván, hogy még milliós órák mutatói sem élik túl az első szervízt. Másrészt a 4 szervíz árából vehetsz vidáman egy újabb kvarcot.

Valahol még mindig él a mechanikus órák azon varázsa a kvarcokkal szemben, hogy örökké működtethetőek-javíthatóak
( Bár a márkaszervízlés és a nanometrikus izék ezt szép lassan csak megtorpedózzák ).
De amíg ez egy szép Rolexnél vagy régi Nicole & Nielsennél stb. érdekes szempont, a 4R36 meg a 7S26 esetében nem olyan izgalmas.

És már páran leírták itt, hogy az órák történetében az egyik, ha nem a legnagyobb mérföldkő az elmúlt 150 évben a kvarc technológia,
akkor is ha sokszor tikotime szemetek képében rombolja a közízlést ( bár Mechanikus topiktársnak abból is volt kronométer pontosságú :) )...

Előzmény: VAG (157186)
tomcat Creative Commons License 2015.01.22 0 0 157188

Azt hogy érted, hogy mégiscsak egy igazi óra? Akkor most a 27 köves Certina kvarcórám már nem is igazi óra? A gyártó szerint éves 10 mp járáseltéréssel?

A 4R36 szerkezetes 24 köves Seikom pedig igazi óra? Napi 10 mp-t téved out of the box. És nem is Japánban gyártották.

Érdeklődve hallgatom az álláspontod részletesebb kifejtését, mert most megleptél.

tomcat

VAG Creative Commons License 2015.01.22 0 0 157187

Bocsánat, most látom, hogy mechanikus a Certina, amit néztél. Mondjuk jól is néz ki, de annyira nem egyedi, hogy ne találnál kísértetiesen hasonló Seiko-t is akár. Ha számít az ár.

VAG Creative Commons License 2015.01.22 0 0 157186

Valószínűleg ugyanannyira, mert az meg a Seiko-é.

Nem itt kellene reklámozni, de szerintem jobban jársz egy 4R36-os béllel készült Seiko-val egy olcsó kvarc szerkezetes (de ahhoz képest meg drága) Certina-hoz képest. Fél- vagy harmad áron. És az mégiscsak egy igazi óra. ))

Előzmény: Robici (157184)
tomcat Creative Commons License 2015.01.22 0 0 157185

Ha a japán órák is érdekesek, irány a rizses topic:

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9198082

Orient tulajdonosokat ott érdemes megkérdezni a saját tapasztalataikról.

tomcat

Előzmény: Robici (157184)
Robici Creative Commons License 2015.01.22 0 0 157184

Már ajánlották itt a Seiko-t. És az Orient mennyire megbízható? Úgy látom, nekik is vannak jó óráik.

Előzmény: tomcat (157183)
tomcat Creative Commons License 2015.01.22 0 0 157183

A Swatch-group azért elég nagy, én nem vetném el, hogy tőlük vásároljak órát, így néz ki a saját rendszertanuk

a hivatalos álláspontjuk szerint:

Prestige and Luxury Range: Breguet, Harry Winston, Blancpain, Glashütte Original, Jaquet Droz, Léon Hatot, Omega.
High Range: Longines, Rado, Union Glashütte.
Middle Range: Tissot, Balmain, Certina, Mido, Hamilton; Calvin Klein watches + jewelry.
Basic Range: Swatch, Flik Flak.

Saját magam Hamilton, Certina és Tissot tulajdonosként nem írnám le őket.Nem tudom, mennyit olvastál vissza a topicon, az ETA/Valjoux óraszerkezeteket a Swatch-csoport gyártja, nagyon sokan az ő szerkezeteiket tokozták/tokozzák a mai napig a csoporton kívüli presztízsmárkák között is. Még akár a híres IWC Schaffhausen is.

Ugyan volt arról szó, hogy korlátozzák a szerkezetek eladását, ezzel színesítve a piacot, de ez nem annyira valósult meg végül, mert megjelentek az alternatív szerkezetgyártók mögött a befektetők, így pl. a Sellita méretpontos, tökéletesen csereszabatos szerkezeteket készít, amiket már nem véd a rég lejárt szabadalom.

Szóval szerintem vegyél bátran a saját ízlésednek és pénztárcádnak megfelelő órát, de nem érdemes annyira hasra esni a swiss made felirat láttán, mert jó eséllyel egy Swatch-group ETA szerkezetet kapsz.

Aztán ott van még a Rolex. :)

tomcat

Előzmény: bebalazs (157182)
bebalazs Creative Commons License 2015.01.22 0 0 157182

Köszönöm a választ. Esetleg van még olyan márka (a Swatch Groupon kívüli márkák között), amelyiknek van automata modellje hasonló árban, és forgalmazzák hazánkban? Akkor céltudatosabban választanék üzletet.

Előre is köszönöm,

Balázs

Előzmény: tomcat (157135)
Megfigyelő1 Creative Commons License 2015.01.22 0 0 157181

Megkérdezem a T.fórumozók véleményét,hogy mit szólnak a Certina DS Action
C013.407.44.081.00 ! Megéri -e az árát?valamint ha minőségi spotórát akarok ebben az árkategóriában akkor jó választás-e ez a márka??

altimus Creative Commons License 2015.01.22 0 0 157180

tapsolj csak nyugodtan.

Előzmény: Robici (157179)
Robici Creative Commons License 2015.01.22 0 0 157179

:-) Így érzem magam, pont így. :-)

Amúgy eszembe jutott erről a rázkódásról valami. Lehet, hogy butaságnak hangzik, de a taps akkor nem árt az automata óráknak? Én például hangversenyekre szeretném felvenni, ez nálam elég rendszeres elfoglaltság és nem szoktam magam visszafogni taps közben. Külföldi fórumokon körülnéztem és nem egyértelmű erről a vélekedés.

Előzmény: innovations (157178)
innovations Creative Commons License 2015.01.22 0 0 157178

Előzmény: Robici (157151)
Törölt nick Creative Commons License 2015.01.22 0 0 157177
Előzmény: zeon320 (157175)
malenykij polgar Creative Commons License 2015.01.22 0 0 157176

A 4R36 tudja.

Előzmény: oys... (157173)
zeon320 Creative Commons License 2015.01.22 0 0 157175

Kedves Fórumtagok,

Van egy régi de jól működő beépítésre váró ETA szerkezetem, de nem igazán találok jó minőségű tokot. Van ötletetek, hogy honnan lehetne beszerezni?

köszi

tomcat Creative Commons License 2015.01.22 0 0 157174
Előzmény: oys... (157173)
oys... Creative Commons License 2015.01.22 0 0 157173

;^)

Épp erre utaltam. Azazhogy a SEIKO 5-ösök nemigen húzhatóak fel koronáról.

Előzmény: H_G (157172)
H_G Creative Commons License 2015.01.21 0 0 157172

Az a rázogatás elsősorban a Seiko 5-ökre vonatkozik, amiknek csak kicsiny hányada húzható koronáról; maga a Seiko is így ajánlja az életre keltésüket. (Bár pont a WC részt kihagyták, nem is értem, miért :) A világban ketyegő automata óráknak igen jelentős része ez.

Előzmény: oys... (157170)
A Bunkó Creative Commons License 2015.01.21 0 0 157171
Épp ezaz. Keveslem érte a 18-at:-)
oys... Creative Commons License 2015.01.21 0 0 157170

Ne rázogasd! (Azt mással kell megtenni, a piszoárnál.:)

Inkább húzd fel, ha kell. Koronáról. A legtöbbje normál módon is felhúzható. (Na, jó, csak akkor, ha nem hallgatsz H_G-re a 157156 alatt.;)

Előzmény: Robici (157167)
öccse Creative Commons License 2015.01.21 0 0 157169

Az nem is olyan sok. Egy szép állapotú a 60-as évekből akár 100-150 EUR-t is megérhet. De van DS 2 búváróra 68-ból, amiért 500-at is megadnak.

https://www.google.hu/search?q=Certina+DS+2+diver&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=3xvAVI2eCNLsaNnpgZAG&ved=0CDkQsAQ&biw=1366&bih=631#imgdii=_&imgrc=4mqRIv-6VMDZMM%253A%3BrlMXy09Y2zos-M%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.vintagecertinas.ch%252Fimg%252Ftabelle%252Fcertina_ds2_ph_200m-2b.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.vintagecertinas.ch%252Fen%252Ftauchereng.html%3B300%3B300

Előzmény: A Bunkó (157168)
A Bunkó Creative Commons License 2015.01.21 0 0 157168
Tisztelettel!

Kicsit off, de nem hagy nyugodni.

Létezhet, hogy egy '60-as évek beli ds-1 es 18000 ft-ért cseréljen gazdát?
Robici Creative Commons License 2015.01.21 0 0 157167

Aha, így értem. Igazából nekem csak az jutott eszembe, hogy egy ilyen órával kapcsolatban az ember egy kis életérzést is táplál. És nekem az, hogy esetleg reggel felhúzom (ha leállt) és beállítom az időt, ad egyfajta szertartást az egésznek. Míg a WC-n vagy TV előtt való lengetés hát... nekem egy kicsit röhejes. Nyilván ez utóbbi szélsőséges példa, de szerintem értitek, mit akarok mondani. De így, hogy egyes automatákat is fel lehet húzni, ezzel nincs gond.

Előzmény: tomcat (157166)
tomcat Creative Commons License 2015.01.21 0 0 157166

Szerintem ezt picit félreértetted.

Egy automata óra - amennyiben egészséges és jól karbantartott - még teljesen lejárt állapotból is nagyon gyorsan elindul, gyakorlatilag egy-két kézmozdulat után húz annyit a rotor, hogy legyen elég energia a mp mutató látható megmozdításához. A fél perc rázogatás (ami egyébként közel ugyanannyi időben mint kézihúzósnál a felhúzás), az pont arra kell, hogy az időalap pontossága az elvárható napi járáseltérésen belüli részre kerüljön. Szóval ha van kedved a korona forgatásához fél percig a teljes felhúzáshoz, az ugyanannyi vagy valamivel több időt vesz igénybe mint amíg a szerkezet a rugókarakterisztika mentén normális munkapontba kerül egy automatánál. A különbség annyi, hogy egy automatánál onnantól nem kell ráhúzni, ha minden nap hordod, akkor a járástartalék a kezed mozgásából visszaépül. Így akár hónapokig használhatod úgy, hogy esténként leteszed, reggel felveszed.

A kézihúzós ha lejárt, akkor viszont mindenképp fel kell húznod, tehát a napod azzal indul, hogy a kötelező órafelhúzás és a pontos idő beállítása az első napirendi pont.

Nem véletlenül találták ki az automata szerkezeteket, a kézi húzásnak is megvan a maga varázsa de ha egyszer kimarad, akkor akár nap közben is úgy leáll az óra mint a cövek.

tomcat

Előzmény: Robici (157162)
Robici Creative Commons License 2015.01.21 0 0 157165

Ja, hát nem mindegy. :-)

Előzmény: boxer-gs (157164)
boxer-gs Creative Commons License 2015.01.21 0 0 157164

Nem is rázni kell. Lengetni. :-)

Előzmény: Robici (157163)
Robici Creative Commons License 2015.01.21 0 0 157163

Amúgy meg megnéztem a Tissot használati útmutatóját és az is írja, hogy valóban fel lehet húzni az automata órát is. Ja, meg ezt is írja: "Az automata karóra felhúzásához ne rázza szándékosan az órát, mivel ez hatástalan, és az órát is károsíthatja."

Robici Creative Commons License 2015.01.21 0 0 157162

Ja, értem. Bevallom, én úgy gondoltam, hogy az automata óra nem húzható fel, de akkor ezek szerint van, ami igen. Ez az elindulás előtti 2 perc rázogatás, hát nem az én stílusom... Meg az sem, hogy veszek egy mechanikus órát, aztán meg hozzá egy elektromos óraforgatót...

H_G Creative Commons License 2015.01.21 0 0 157161

"Mi van, ha az automata lejár, aztán hirtelen fel akarom venni valahová?"

Ha nem koronáról húzható, akkor 2-3 percig rázogatod indulás előtt, mint egy jégkockás italt. (Amíg megnézed a tévében a híreket, ülsz a WC-n, stb. :) Utána felcsatolod és a karodon már nem fog leállni.

Előzmény: Robici (157159)
tomcat Creative Commons License 2015.01.21 0 0 157160

Több lehetőség is előfordulhat egy automatánál. Ha egyben kézihúzós is, azaz a korona mozgatásával felhúzza a szerkezetet, akkor nincs kérdés, simán csak rá kell húzni. Koronazáras automatáknál előfordul, hogy a szerkezet a gyakori kézihúzástól és a koronazár a gyakori oldásától sérül, de ez sem általános.

A legegyszerűbb megoldás az automatikát (a felhúzó rotort) húzás irányba átmozgatni, itt nyilván előnyös lehet a mindkét irányba húzó szerkezet. Ezt úgy képzeld el, hogy fél-egy percig jobbra-balra mozgatod. Ilyenkor érezni lehet (nyitott hátlaposoknál látni is) a rotor mozgását.

Ugyan itt a topicon már többször oda-vissza megvitattuk pro és kontra az óraforgató használatának szükségességét, de ha nincs napi használatban az óra, akkor az is hasznos lehet.

tomat

Előzmény: Robici (157159)
Robici Creative Commons License 2015.01.21 0 0 157159

Nekem sem tűnik vészesnek a karbantartás. Viszont jó, hogy mondod a méretét, mert nekem is eszembe jutott. Meg fogok nézni élőben is ilyen kategóriájú órát, hogy mennyire kicsi. Amúgy nekem sokkal szimpatikusabb lenne egy mechanikus (felhúzós), mint az automata. Mi van, ha az automata lejár, aztán hirtelen fel akarom venni valahová?

Előzmény: tomcat (157157)
Passionata Creative Commons License 2015.01.21 0 0 157158

a karcba is kell elem , az mondjuk 2k , tomites csere  legyen az is 2 es 20 ev utan valoszinuleg el is lehet dobni , egy jo ETAnal azert nem ennyire szomoru a heyzet.

Előzmény: fefe1968 (157152)
tomcat Creative Commons License 2015.01.21 0 0 157157

Nem is vészes a karbantartás. Nekem van Hamiltonom, egy kaucsukszíjas limitált Khaki Poseidon még 2006-ból. Az aktuális szervize Budapesten 15e Ft volt tavaly. Automata, GMT kiskomplikációval a 2893 szerkezettel. Szóval ez szerintem ne tartson vissza, egy nem túl egyszerű vintage női kézihúzóst 10e Ft-ért szervizeltettünk le.

A Khaki Field a military retro vonalat képviseli, én inkább nem erőltetném a gyári szövet szíjat, főleg világos színben nem, mert nagyon csúnyán tud koszolódni és nehezen tisztítható. Gondolj pl. egy világos Converse tornacipőre, nincs olyan megoldás, amivel a sarkokból ki lehetne pucolni a dzsuvát. Akkor már inkább a NATO-szíj, az ha koszos, eldobod és teszel fel újat.

Ez a Khaki Field "csak" 38 mm, ami manapság már inkább női órának számít méretben.

Hasonló modell ugyanott, 42 mm méretben, 2824 automata szerkezettel, de bőr szíjjal (amit bármikor lecserélhetsz NATO-szíjra) :

http://www.orabirodalom.hu/termek.php?id=90009

tomcat

Előzmény: Robici (157154)
H_G Creative Commons License 2015.01.21 0 0 157156

Létezik ehhez nagyon hasonló Seiko 5 sokkal szerényebb áron, és az már automata.

http://www.ioffer.com/i/brand-new-seiko-5-seiko-military-nylon-snk803k2-watch-95110166

Robici Creative Commons License 2015.01.21 0 0 157155

Viszont ahogy én elnéztem, a gyártók úgy különböztetik meg ezeket, hogy "Mechanical" és "Automatic". A külföldi keresőkben is így láttam, a gyártók honlapján is meg magukra az órákra is így van ráírva.

Előzmény: öccse (157153)
Robici Creative Commons License 2015.01.21 0 0 157154

Igen, ezzel tisztában vagyok, hogy karbantartást is fizetni kell, de ez jelen pillanatban nem tűnik annyira vészesnek. Persze lehet, a vége az lesz, hogy lebeszélem magam az egészről. :-)

Előzmény: fefe1968 (157152)
öccse Creative Commons License 2015.01.21 0 0 157153

Annyi pontosítást tennék, hogy a mechanikus óra kétféle: kézi felhúzású és automata.

fefe1968 Creative Commons License 2015.01.21 0 0 157152

Én nagy Tissot "rajongó" vagyok. Az is köthető F1-hez, ha úgy akarom és árfekvésben az alsó szegmens, mondom abszolute laikusként.

Viszont, ha nincs Tag Heuer-re pénzed, akkor a mechanikus óravásárlást átgondolnám. 150 ezret viszonylag egyszerű összekalapálni egy fizikai melósnak is, de a karbantartásokra 5 évente ~20 ezert kifizetni ugyan lehet, de fájni fog. Szintén az én egyéni véleményem szerint. Míg vásárláskor kézzel foghatót kapok, karbantartáskor csak előfizetek a következő öt évre.

Robici Creative Commons License 2015.01.21 0 0 157151

Sziasztok!

Egy pár napja beütött nálam, hogy új órát szeretnék venni, mégpedig mechanikusat vagy automatikusat. Nem nagyon foglalkoztam eddig ezekkel, mert mindig digitális Casio-im voltak, de valahogy most tetszik a svájci órák világa. A max. 150ezres kategóriában nézelődtem. (Gyerekkoromban a Forma 1 közvetítésekből beleégett a tudatomba a Tag Heuer név, úgyhogy az volt eredetileg az álmom, de annyi pénzem nincs egy órára.)

Valami különlegeset szerettem volna, de éjszakába nyúló nézelődések és fórumolvasás után rájöttem (amit látom, itt mindenki tud), hogy gyakorlatilag itt arról van szó még jóval magasabb árkategóriákig is, hogy minden órába ugyanazt az egy-kétféle szerkezetet teszik be, a különböző márkák csak különböző tokozást jelentenek. Ez elsőre kiábrándítónak tűnt, de végülis lehet előnye is.

Összeírtam (főként az itteni hozzászólások és személyes szimpátia alapján), hogy milyen márkák érdekelnek és mik nem. Szeretem a lehető legegyszerűbb és sallangmentesebb dolgokat, úgyhogy végül maradtak a sima mechanikus modellek. Ezekből jelenleg ahogy elnézem elég kevés van. Nekem fontos a bőr vagy szövet szíj és hogy mutassa a dátumot. Ezek alapján gyakorlatilag egy modell elérhető errefelé:

http://www.orabirodalom.hu/termek.php?id=132136

Ahogy itt olvastam, a Hamilton elég megbízható, az ETA 2804-2 is jó, nem is drága, valószínűleg megnézem valahol élőben is. Tudtok még mechanikus szerkezetű más órákról is ebben a kategóriában?

innovations Creative Commons License 2015.01.21 0 0 157150

A Vacheronra még azt mondom O.K, de nagyobbrészt minden szinten szinte semmi.

Előzmény: Passionata (157147)
dexter0719 Creative Commons License 2015.01.21 0 0 157149

február közepén várhatóak - úgy olvastam,

ha fent lesz, akkor feltöltöm majd azt is.

Előzmény: innovations (157148)
innovations Creative Commons License 2015.01.21 0 0 157148

Persze látható a tendencia már amennyire, de kihagyni az év legerősebb hónapját? A forgalom jelentős része ebben az egy hónapban teljesül. Körülbelül olyan mint a balatoni szezonból kihagyni az augusztust.

;-)

Előzmény: dexter0719 (157146)
Passionata Creative Commons License 2015.01.20 0 0 157147

neztetek a SIHH 2015ot ? valami szanalom .

dexter0719 Creative Commons License 2015.01.20 0 0 157146

miért lenne fals? ott van felül, hogy a 2014-es adatok mire vonatkoznak. gondolom a decemberi számokat még nem publikálták. a tendeciák pontosan láthatóak, még ha az év/év változások nem is pontosak - szerintem.

Előzmény: innovations (157145)
innovations Creative Commons License 2015.01.20 0