Keresés

Részletes keresés

Boarhunter Creative Commons License 4 napja 0 2 155211

A "susnyás" nem kimondottan erdészeti szakkifejezés. :-)

Arra az állományra már ráfér az első tisztítás. Utána még mindig nem lesz edulának is tetsző "erdő" de egy lépéssel közele. kerül hozzá.

Egy tölgyes vágásfordulója 100-120 év. Amit felnőtt korunkban letermelnek, annak a helyén mi már nem fogunk öregerdőt látni.

Hogy a "vadászok" mihez miként viszonyulnak nem tudom. Azt sem, hogy a pékek avagy az olajfúró munkások. Sokan, sokfélék vagyunk.

Előzmény: cc (155207)
öreg_néne_b Creative Commons License 4 napja 0 2 155210

A vaddisznok sem veletlenul jelentek meg az elmult evekben olyan helyeken, ahol korabban nem jartak.

 

Többszörösen tévedés ez az erdők hiányával magyarázni. Minden koca, minden évben nevel 10-12 malacot. Az egyévesek már szaporodnak. Nem azért vannak sokan, mert az erdő fogy, hanem, mert gyorsan szaporodnak. Egyébként a disznó pont a járhatatlan sűrűst szereti, nem a szálerdőt. 

Előzmény: edula2 (155205)
morel_whisperer Creative Commons License 4 napja 0 0 155209

Gratulálok, gyönyörű!

Előzmény: cc (155208)
cc Creative Commons License 4 napja 0 1 155208

csak a nagyobbakat hoztuk el, hogy még a jövő hétre is maradjon

viszont a hegyesekből még csak az elsőt most találtuk meg. úgy tűnik, később lesz szezonja

Előzmény: Tharkus (155189)
cc Creative Commons License 4 napja 0 0 155207

ezt én még legfeljebb susnyásnak gondolnám, amiből egyszer esetleg erdő lesz, de sajnos, nem az én életemben. 

 

én egyébként nem igazán értem a vadászok erdőhöz történő viszonyulását, a falu mellet a védett területen felállítottak egy kopjafát az elhunyt vadásztársak emlékére, mindezt engedély nélkül, kiszélesítették az odavezető ösvényt. mindezt egy molyhos tölgyesben, ami köztudomásúlag lassan nő, egy hegyen, amin fokozottan védett növények élnek.

Előzmény: Boarhunter (155198)
Boarhunter Creative Commons License 4 napja 0 2 155206

Szemeid vannak de nem látsz...

Ott a válasz az orrod előtt.

Előzmény: edula2 (155204)
edula2 Creative Commons License 4 napja -1 0 155205

Azt mondjuk mar a kozepkorban tudtak, hogy a vagas utan ujra sarjado erdot ritkitani kell. Igaz, az mar munka, es csak egy vagy ket generacioval kesobb latszik a vegeredmeny, mire nyugdijba mentunk. (Csak sugva szolok, hogy ismertem olyan erdeszt, aki azert hagyta ott a szakmajat, mert azt mondta, hogy a pilisi erdeszetnel nagyobb tolvaj nincs a foldon es o nem ezert ment erdesznek, De gondolom dilettans volt.) Van valami melyebb oka, hogy pont a ket vadaszunk akar a szarrol is elmagyarazni, hogy az arany? Szerintem a vadallomanynak sem fog jot tenni a termeszet ilyen merteku legyakasa. (A vaddisznok sem veletlenul jelentek meg az elmult evekben olyan helyeken, ahol korabban nem jartak. Pl. legnagyobb oromunkre a szomszed telken.)

Előzmény: öreg_néne_b (155199)
edula2 Creative Commons License 4 napja 0 0 155204

Ismered azt a viccet, amikor a feleseg rajtakapja a ferjet egy masik novel? Latom, Te is a "nekem hiszel, vagy a szemednek" filozofia hive vagy. (Ajanlott karrier: politikusi palya.)

Előzmény: Boarhunter (155198)
Tharkus Creative Commons License 4 napja 0 0 155203

mintha alaposan elkőrisesedő tölgyest is látnék az elég homályos képeken, ami persze lehet cél, bár nem szokott az lenni.

 

na mindegy, az igazság valahogy félúton van. azért szerintem látni a munkaerőhiányt és a karbantartások elmaradását az amúgy igenis kezelt és nem ad hoc módon kezelt erdőkben.

Előzmény: morel_whisperer (155201)
Boarhunter Creative Commons License 4 napja 0 0 155202

Soha nem is állítottam, hogy értek hozzá.

:-)

Előzmény: öreg_néne_b (155199)
morel_whisperer Creative Commons License 4 napja 0 0 155201

Az ilyenek széleit egyszerűen csak agancsbányának hívom. :)

Előzmény: Tharkus (155200)
Tharkus Creative Commons License 4 napja 0 0 155200

az utolsó két képpel azért senki sem fog szakmai roadshow-ra menni, ezt te is tudod

Előzmény: öreg_néne_b (155199)
öreg_néne_b Creative Commons License 4 napja 0 2 155199

A dilettánsok mindent jobban tudnak. Az őzike a szarvas gyereke és az erdőt úgy kell telepíteni, hogy embermagas csemetéket ültetnek 1*1-es ültetőgödörbe, szépen kitányérozzák és karózzák, majd a korona záródásáig rendszeresen gyomlálják. Ha te nem így tudod, akkor nem értesz hozzá! :(

Előzmény: Boarhunter (155198)
Boarhunter Creative Commons License 4 napja 0 4 155198

Az erdő megújulásának vannak fázisai. Hozzátenném, az erdőfelügyelet által szigorúan ellenőrzött fázisai.

Hogy Te mit látsz bele, az csak rád tartozik.

Előzmény: edula2 (155197)
edula2 Creative Commons License 5 napja 0 0 155197

Es ditto (masutt). Itt is latni, hogy mi volt es mit sikerult elerni. Ezen talan meg a vadak sem mennek at. Majd fenyekpezek meg (mondjuk a legdurvabb reszekre - pl. a Tharkus altal fokozotta vedettnek leirt Leanyfalu feletti reszre - inkabb bem is megyek)

Előzmény: Boarhunter (155188)
edula2 Creative Commons License 5 napja 0 0 155196

Amikor utoljara korbeneztem, egy ertelmes (vagy akar ertelmetlen) vitaban nem a fizikai agresszivitassal valo fenyegetodzes volt a megfelelo erveles (kiveve tan a kultelki kocsmakban), de meg a bunkoskodas es a name-calling sem. Nem erzem megnyugtatonak, hogy ilyen indulatkezelesi porblemakkal kuzdo embernek fegyver van a kezeben.

Nos, akkor csak a Te kedvedert, sziv kuldi szivnek meg ilyesmi: VH erdogazdalkodas, bozoterdo. Hogy itt valamikor nem ILYEN erdo volt, azt latni az utolso kepen levo hatalmas fatorzson. Mint ahogy azt is latni, hogy a kivagott fak helyen magatol kinott sarjakat senki sem vagta vissza (mar a kozepkori erdogazdalkodasnak is alaptetele volt, hogy erdovagas utan a sarjakat ritkitani kell, kollega ebbol irta a PhD-jat). Itt a mi eletunkben (es alighanem a gyerekeink eleteben) sem fog mar rendes erdo noni. Ez nem friss vagas, 2-3 evtizedes lehet, tehat nekem senki se meselje, hogy majd rendbe hozzak. Es teli van a kornyek ilyennel.  

Előzmény: Boarhunter (155188)
edula2 Creative Commons License 5 napja 0 0 155195

helyett: kesoi laskagomba (kicsit mar oreg, de azert sebaj. Csak ma vettem eszre, pedig ott no, ahol mindennap setaltatok - egy fatorzson, amit aradaskor applikaltak be a "gatvedelembe".)

Előzmény: Tharkus (155189)
morel_whisperer Creative Commons License 5 napja 0 0 155194

Igen, ez a bajom. Szóval olyanok véleményére lennék kíváncsi, akik kb. semmit sem tudnak az adott fajról és sem a begyűjtésükhöz, sem az el(ő)készítésükhoz nem volt közük. Ez így elég necces. Ill. szerintem a 100%-ból valszeg sokan nem is ettek mindegyik fajból. Mese nincs, kell csinálni egy tematikus éttermet. :)

Előzmény: homerx (155193)
homerx Creative Commons License 5 napja 0 0 155193

az egyik tablazat elvileg azt mondja, hogy a megkerdezett 100 emberbol kb 98 maganak szedi es nem vasarolja. szoval kb 99% a gyujtok szama minden csoportban (najo, a maradek 4%-nyi laikusnal talan alacsonyabb).

Előzmény: morel_whisperer (155192)
morel_whisperer Creative Commons License 5 napja 0 0 155192

"A Fortissima Fungus gombaismereti platform szavazással derítette ki, hogy melyik a legfinomabb kucsmagomba."

helyett

 

"A Fortissima Fungus gombaismereti platform szavazással derítette ki, hogy a válaszadók* közül melyik kucsmagombát tartják a legtöbben a legfinomabbnak."

 

Problem solved.

 

* sajnos kissé sok a szakellenőr. Kíváncsi lennék, hogy az egyes részhalmazokon belül milyen eredmények jöttek ki. Kiváltképp a laikus & nem gyűjtő, tehát a teljesen nem-pozícióból-ítélő emberek halmazára.

Előzmény: Tharkus (155189)
Kocka12345 Creative Commons License 5 napja 0 4 155191

A cimboráim jutnak eszembe rólad, akik elolvasnak 2 hvg vagy index cikket és már zsebükben érzik a diplomát, aztán szórják az igét. Azokat, akik már 4 cikket is olvastak a témában, nehéz megvezetni. Akik meg évekig ültek a padban, talán még mosolyogni is tudnak. Mindenképp morbid, hogy iráskényszere mindig az elsőnek van.

Előzmény: Bencuc (155178)
Tharkus Creative Commons License 5 napja 0 1 155190

tisztelettel nem értek egyet, van egy kevés szőlőm, nem én művelem, de elég jól tudom, hogy mi az a vadkár. de a saját kertünkben is kaptunk belőle ízelítőt. és tényleg nincs természetes nagyragadozó, ami ritkítaná az állományt, az tehát mesterségesen van szabályozva.

 

szerintem a vadászat fontos, és egyáltalán nem csak alkesz taplók csinálják, nekem is van full korrekt vadász ismerősöm. akikkel én összefutottam a helyszínen, azok sem voltak inkorrektek, sérelmezték, hogy miért nem a turistaúton megyek csak, elmondtam, rángatták a vállukat, mindenki ment a dolgára (én a helyszínről el, hogy ne zavarjam őket még jobban).

 

abban egyetértünk, hogy lehetne normális környezetvédelem, igen nagy szükség lenne rá.

 

ma egyébként egy csomó rétet jártam volna be, de ott meg minden is le volt kerítve, szóval az egész környék, amit kinéztem (sztyepplejtők) bukó. :/

Előzmény: Bencuc (155178)
Tharkus Creative Commons License 5 napja 0 0 155189

1. Ízletes kucsmagomba
2. Pusztai kucsmagomba
3. Cseh kucsmagomba
4. Hegyes kucsmagomba
5. Fattyú kucsmagomba

helyett

 

1. pgk
2. íkg
3. hkg
a többi mindegy is :)

Előzmény: homerx (155180)
Boarhunter Creative Commons License 5 napja -1 4 155188

Bencucnak kb. semmiben nincs igaza, csak sajnos túlságosan buta tájékozatlan vagy ahhoz, hogy ezt megértsd.

Ha az idézett hozzászólás előzményét is megnézted volna, láthatod, a bencuc féle "jó tanács" az volt, hogy a vadászokat le kell szarni, a vadászoknak a pofájába kell röhögni, a vadászok senkik, nyugodtan b.ssz ki velük mert amúgy is megérdemlik. 

Ez egy jótanács a békés egymás mellett éléshez.

Ekkora barommal tényleg nincs mit kezdeni, jól szájon kell verni, hátha abból majd tanul. Az erdő hallgat.

Persze kedves barátod azóta már kifejtette, hogy az erdészeket is le kell szarni, a természetvédelmi őröket, a tiltó táblákat is, mindent, mert ő egyszer az erdőtörvényben azt olvasta, hogy neki JOGA VAN az erdőben tartózkodni, a többi meg nem számít. Ostoba tahó. Ha ilyen öntörvényű barom, hát legyen, de a saját f.szával verje a csalánt, ne adjon hülye tanácsokat másoknak mert ráfáznak szegények.

Kicsit elmélyedhetnél a dolgokban mielőtt ítélkezel, mert a felszínes megfigyeléseidre alapozott véleményed sok esetben téves.

Itt van ez az erdőgazdálkodás dolog. Ami szerinted nincs. Mert nem telepítik újra, mert kivágják és jópénzért eladják, mert kopár, mert bozót, mert jajjdecsúnya.

De van erdőgazdálkodás. Meglehetősen szigorú. 

A gazdálkodásnak nyilván része az "aratás", az adott területek levágása is. Aztán újratelepítik. Mindet. És jönnek a "szakértők", hogy "eltűnt az erdő". Nem tűnt el, ott van az. Csak Te nem látod. Sokáig nem látod. Mit gondoltál, öles szálfákkal fogják újratelepíteni? Vagy legalábbis embermagas, földlabdás csemetékkel? Nem. Akár makkvetéssel, akár csemetével telepítik újra, igencsak "keresni kell" a szemnek az első években. Sose felejtem el, amikor a vadászfórumon egy nagyonokos csávó hőzöngött, hogy nézzük meg a képet, itt már sosem lesz erdő! Aztán a képen ott sorakoztak a 30-40cm magas tölgycsemeték...

Tudod "Emese", így van ez...

Előzmény: edula2 (155187)
edula2 Creative Commons License 5 napja -2 1 155187

"Aztán ha valaki véletlenűl beveri a pofádat akkor majd te hápogsz te büdös gyökér." Bencucnak abban sajnos mindenkeppen igaza van, hogy tipikus peldaja vagy, hogy miert nincs jo hire a vadaszoknak kis hazankban (aki nem ilyen, sajnos arra is ratapad.) En reszemrol itt befejeztem, mert ahogy a nagyok mondjak, bizonyos szinvonal ala nem megyunk. 

Előzmény: Boarhunter (155185)
edula2 Creative Commons License 5 napja 0 0 155186

jol van, nyugi

Előzmény: Boarhunter (155185)
Boarhunter Creative Commons License 5 napja -1 1 155185

Ha valamihez ennyire nem értessz, miért érzel kínzó kényszert arra, hogy folyton folyvást beledumálj, állandóan hülyét csinálj magadból?

Előzmény: edula2 (155181)
edula2 Creative Commons License 5 napja -3 0 155184

Koszonjuk Emese

Előzmény: Boarhunter (155157)
edula2 Creative Commons License 5 napja 0 0 155183

Igen, erre irtam Ttamasnak, hogy nekunk nem a nyugati szemforgatason kene aggodnunk.

Előzmény: Bencuc (155154)
edula2 Creative Commons License 5 napja 0 0 155182

A Leanyfalu felett levo erdo fokozottan vedett???? De milyen erdo? Az elmult 30 evben itt mar gyakorlatilag a teljes erdot kivagtak. Ami maradt (pl. a Nyergesen) most vagjak tarra. Ha ez a fokozottan vedett, akkor...

Előzmény: Tharkus (155153)
edula2 Creative Commons License 5 napja 0 0 155181

De ez sajnos nem menti fel azt, aki boldogan kivagja az erdot, hogy jo aron eladja. A masik bune nem torli el az enyemet

Előzmény: öreg_néne_b (155128)
homerx Creative Commons License 5 napja 0 1 155180
Bencuc Creative Commons License 5 napja -3 0 155179

Jól van, de mit ér vele? Ha én tartózkodhatok az erdőben mit ér vele ha leigazol? Kb annyit mint a rendőr az úton, igazoltat azt tovább enged. Az igazoltatás nem egyenlő a lekorlátozással. Az továbbra se tudjuk, hogy mikor küldhet el a helyszínről. 

Előzmény: öreg_néne_b (155177)
Bencuc Creative Commons License 5 napja -4 1 155178

Jajj, ez most hogy vadkár.... Elve a vadász probléma ott kezdődik, hogy mióta az eszemet tudom a number one joker kártya a vadászok részéről mindig az arra hivatkozás, hogy: vadászni kell mert nincsenek már nagyragadozók, és nincs ami a tápláléklánc tetején szabályozzon. Na, mostmár itt vannak a nagyragadozók, de persze a vadásszakma mégse akar hátra lépni, nyilván, mert akkor hol lenne a haszon a szarvaskolbászon, meg a vadhús kernek, meg a vadásznak otthonra. Inkább hőzöngjünk, hogy minek ide a nagyragadozó. Ez az egyik, a másik meg: mondják ezt a mezőgazdasági vadkárt. Nem esik meg rajtuk a szivem, most gondolj bele: mit eszed te már a magyar búzát pl? Hol szól ma már arról az agrárium, hogy népet élelmezünk? Elve lassan már mindenhol ukrán gabonából sütik a kenyeret, Aldi, Lidl, Tesco: ott hány százalékban veszel magyar termelésű terméket? A nagy többség nem, mert nem is tudja már megfizetni. Nincsen már olyan mint a multrendszerben, hogy népélelmező magyar agrárium. Eleve sok mindenben már nem is vagyunk önellátóak, amiben meg igen, abban nem népélelmezés folyik, hanem az hogy a gazda megtermeli, de nem azért, hogy téged ellásson, hanem hogy profitmaximalizálás címszóval kivigye külföldre. Ezzel amúgy semmi gond, lelke rajta, majd én megveszem az Aldiban a külföldit, a gond ott kezdődik, hogy utána  teneked nyujtja a markát az agrártámogatásért a közpénzből amit te adsz össze többek között. Tehát népélelmezés kapcsán azt nem nézi, hogy neked jó legyen, de te finanszírozzad a közpénzen keresztül az ő nyerészkedését. Aztán plusszban még hápog a vadkár miatt, hogy ne legyen vad se, mert akkor nem tud profitot maximalizálni a természet kárán meg a te közpénzeden. Na elmehetnek a tudják hova. Közben meg az ember eszi a kínai mézet meg az ukrán kenyeret. 

 

Nem arról van szó amúgy, mert tekintetbe lehetne ezeket venni, ha lenne normáis környezetvédelem, ha a nemzetiparkot nem letermelnék, ha a vadászok nem űznének sportot abból hogy a ragadozómadarakat mérgezzék, meg lőjék le a farkast a juhászokkal összekacsitva sutyiban, vagy éppen téged amint az erdőt járod, amit a törvény neked megenged. Meg ha mondjuk a gazda se harácsolni akarna folyton, hanem ha már adtam neki pénzt a közösből, kicsit az én vásárlói érdekemet is nézné, nemcsak azt hogy miből veszi meg a 7. unokájának is a hodályt. 

 

Szóval nem kell birkának lenni itt. Ki kell kérni magadnak, ha meg mások sem tartják be a játékszabályokat, akkor te se foglalkozz vele, amit tudsz karéjozz ki a rendszerből magadnak, járjad az erdőt kedvedre, ne foglalkozz ilyen vadkár meg satöbbi dolgokkal, meg hogy fokozottan védett terület. Idehaza addig védett fokozottan, mint le nem termelik vagy fel nem szántja a nehézgépével az erdészet. Örülj a szerencsének, hogy nem is nagyon nézik, hogy ember nincs rá.

Előzmény: Tharkus (155174)
öreg_néne_b Creative Commons License 5 napja 0 0 155177

A hivatásos vadász hatósági személy, joga van igazoltatni.

Előzmény: Bencuc (155176)
Bencuc Creative Commons License 5 napja -2 1 155176

"Disztópikus, de nem ember, hanem full automata drón lesz a megoldás, mondjuk 10 éves távlatban. Őrangyal, ami vigyáz, nehogy egy ferdét is szellentsél. :)"

 

Ez valóban egy lehetséges eset. Csak ebben meg a szűk keresztmetszet az erdésszakmára jellemző szűk agy. Hol van ott ember aki képes majd ilyeneket üzemeltetni, ha meg nincs akkor fel kell venni technikus gárdát de arra meg miből lesz pénz, főleg a mai reálbérelvárások mellett. Programozó meg technikus gárda az egy vagyon fizetésileg. Tekintve pl. az erdők állapotát, nem sok nagyban letermelhető terület van már. Pl. értékelhető bútorfa egyre kevésbé. 10 év távlatában szerintem ki fog futni az értékes fa, maradnak az ilyen tüzifa silányságú dolgok. Abból hogy tartja majd fenn a dron parkot, ráadásul egy olyan gazdasági környezetben, ahol már 400 forint az euró, és folyamatosan megy a huzavona a chip-ek körül meg minden. Jelenleg nem a tömegekre zúdított fejlett technológia fele hanem a bezárkózás fele halad a világgazdaság. Ha lesz is ilyen, az majd valamikor nagyon távol, ráadásul a hasznos légpuska még akkor is ott lesz mint drónkiiktató eszköz.

 

"Én speciel mindig nagyon megnézem, hogy hova megyek."

 

Ez rendben van csak nincs rá szükség. Ha erdőről beszélünk, ott jogod van tartózkodni tulajdonformától független. Ha meg az illetékes betartja a rá vonatkozó szabályt, akkor úgyse tévedsz olyan területre, ahova ideiglenesen nem szabad menni. Ez utóbbi szokott hiányozni a részükről, de jogilag az a tulajdonos sara. Amit felvetettél ilyen állatzavarásról, pl. fészkelő védett madarak: én ennek nem néztem utána, de szerintem ennek nincs jogi vonzata. Kivéve olyan helyeken mint Hajdú Biharban mondjuk a földikutya rezervátum, de gondolom az ki is van rendesen táblázva, stb. De én más törvények logikája alapján kizártnak tartom, hogy ilyen dolgokér megbüntetnének, hogy valami értékes madár fészkel ott ahol járkálsz. Azt ki kellene jelölni, hogy megbüntethessenek utána érte, de nem szokták. Egyéb vadak mint a disznó meg ilyenek: szerintem abban se marasztalhatnak el, ha az erdőtörvényben az van, hogy te tartózkodhatsz a területen mint kiránduló, vagy 2kg határig mint gombaszedő. Az tiszta sor hogy a harácsoló-nyerészkedő vadásztársaságot ez zavarja, de a törvény meg neked mégis megengedi. Ahol meg nem engedi meg arról úgyis tudsz, mert az köztudottan, jelölten olyan terület, mint mondjuk a fokozottan védett terület. Ha olyan logika alapján működnének a dolgok ahogy te próbálod beállítani, nem lehetne sehova se menni, mert mindenhol adódhat valami amiben ezek szerint véthetsz. De ez akkor a gyakorlatban teljesen ellehetetlenítené azt, hogy éljél az erdőben tartózkodás jogával. 

 

Most az oké hogy van olyan hogy hivatásos vadász, de olyan is van, hogy hivatásos testőr, meg vagyon őr, de mégse kérhetik el pl. a személyid. Tehát ettől hogy tudjuk van olyan, hogy hivatásos vadász, aki átesett egy hivatalos képzési procedúrán, és hivatalosan van alkalmazva hivatalos erdőgazdálkodási célokra, attól még könnyen lehet hogy szintén az erdőtörvényre hivatkozva te lazán beleröhöghetsz a képébe. 

Előzmény: morel_whisperer (155175)
morel_whisperer Creative Commons License 6 napja 0 1 155175

Súlyos hiányok vannak az ismereteidben. Csak röviden írom le, olvass utána: létezik olyan fogalom, hogy hivatásos vadász. Továbbá a vad zavarását is ismerik a törvények.

 

"Ez alapján ezt hogy malac meg ilyenek te szerintem letojhatod első körben, bár erre te is utaltál."

Nem tojhatom le (lásd fent), nem tojom le, meg amúgy is tudom, hol mi nő, tenyészik. Ahol (amilyen helyeken) a vaddisznók fészkelnek, pl. nincs kucsma. De ha lenne, akkor sem mennék be értük, sokkal kényelmesebben járható helyből is annyi van, hogy nem érek a végükre.

 

Én speciel mindig nagyon megnézem, hogy hova megyek. Erdő tag szinten. Tulajdonforma, védettségi státusz, illetékes vadászati társaság. Aktuális rendelkezések. Azt, hogy hova teszem le az autót. Stb. Amit csak lehet. Igazából sokkal felkészültebb szoktam lenni az adott hellyel kapcsolatban, mint aki velem szemben van, tudom, hogy a magnószalagról benyomott mondókából miben lehet igaza, miben nem. Eddig mindig igazam volt, és a legpökhendibb *bárki* is visszavett az arcból, miután porrá alázta saját magát.

 

"De az erdőveédelem lesz a legutolsó, ahol azon fognak gondolkodni, hogy na oda honnan szalasszanak majd embert."

Disztópikus, de nem ember, hanem full automata drón lesz a megoldás, mondjuk 10 éves távlatban. Őrangyal, ami vigyáz, nehogy egy ferdét is szellentsél. :)

Előzmény: Bencuc (155171)
Tharkus Creative Commons License 6 napja 0 3 155174

közben azért a vadászokat hagyni kellene dolgozni, mert iszonyú a vadkár mindenfelé. még egyébként a gombászterületeken is, szarrátúrva stb. szóval én próbáltam nekik mondani, hogy elnézést, nem tudtam, és ha tudok valamit tenni annak érdekében, hogy ne zavarjak be, megteszem.

Előzmény: Bencuc (155171)
Bencuc Creative Commons License 6 napja -4 2 155173

Az a selejt aki a haverjának mutogatja az erdőben az új puskáját, aztán lelövi vele a város szélén a saját ingatlanán a vétlen embert. Azoknak írogassál meg osszad nekik a jókívánságaidat. Meg azon igyekezzél, hogy a nagy híres szakmátok az ilyeneket kivesse magából. akkor majd fog érdekelni a te véleményed is. 

Előzmény: Boarhunter (155172)
Boarhunter Creative Commons License 6 napja -2 2 155172

Telefonról, későn este nem fogom elmagyarázni, miért vagy egy selejt, hitvàny ember. Majd holnap.

Előzmény: Bencuc (155163)
Bencuc Creative Commons License 6 napja -3 1 155171

"Továbbá bizonyos időszakokban, ha az a szubjektív megítélése a hivatásos vadásznak, akkor elküldhet az adott területről. Mert pl. tavasz van, malacozás. Vagy ősszel bőgés, ugye. De nagyon ritka madárfajoknál a fészket sem közelítheted meg 500 m-re például. Nyilván ennél az extrém esetnél elsőre csak elküldenek, de ha visszamész és rajta kapnak, valószínűleg agyon büntetnek."

Azért ennek utána kellene nézni pontosan, mert az erdőtörvényben a tűrni köteles az ami rád vonatkozik a "tulajdonos" részéről. A közlekedési törvényben meg eleve benne van, hogy a figyelmeztetések, jelzések elfelejtése az a tulajdonos felelőssége. Ez alapján ezt hogy malac meg ilyenek te szerintem letojhatod első körben, bár erre te is utaltál.  A másik meg hogy én nem hiszem hogy a vadász hivatalos személy.  konkrétan hogy ki mit csinálhat szerintem eleve nem is tisztázott teljesen mert sok szürke zóna lehet ebben. Legtöbb erdőtulajdonos pl. annak sincs tudatában hogyha én odamegyek az erdőjébe sátrazni engedély nélkül az teljesen legális. 

Veszély akkor van ha valóban bemész ilyen fokozottan védett területre, mert akkor neked is vaj lesz a füled mögött. Vagy ha kocsival bemész az erdőbe aztán úgy mondod a magadét. De legtöbb esetben ha te leállsz a parkolóban, aztán beveszed magad az erdőbe, valóban ráhívhatod a pampogó vadászra a rendőrt ha fenyegetve érzed magad, mert a szabályt eleve ők se tartják be, te meg nem tudtad, hogy ott épp mi zajlik. Nyilván ha nem a rájuk jellemző kőkori módon megkér, hogy menjél máshova mert vadásznak, az teljesen rendben van, de sok köztük az elmeháborodott. Multkor mikor gombásztam lementem egy völgybe ami a közelünkben a legforgalmasabb vadászhely, délután ráadásul, már egyből megálltak azt magyaráztak hogy mit keresek ott. Mikor mondtam, hogy jó akkor hívja ki a rendőrt, egyből hangnemet váltott azt elment. Sokan beleélik magukat hogy kiváltották a korrupcióval megszerzett engedélyüket, azt mostmár akkor ott ők a górék, durrogtathatnak, folyathatják az olajat a kocsiból, mindenki más meg kopjon le.

Egyébként visszatérve a fokozottan védett területekre, azért nem kell ezen annyira meditálni, meg úgy általában az ellenőrzéseken, mert egyenlőre nem nagyon nézik ezt itthon, meg eleve ha jobban akarják majd nézni a jövőben se fogják tudni. Nincs egyszerűen ember rá. Ami meg lesz, annak is egy része korrupt lesz.  Ennyiből hálistennek minekünk gombászoknak kedvez ez a munkaerőhelyzet. De az erdőveédelem lesz a legutolsó, ahol azon fognak gondolkodni, hogy na oda honnan szalasszanak majd embert. A kamerázás marad az egyetlen épkézláb eszköz majd az erdészet kezében, de az se hatékony. Félreeső helyek, van hogy több út vezet oda, kikerülöd, mire megérkezik elmész, elbújsz, no meg ilyen lepukkantabb helyeken mint Bordod meg Nógrád le is fogják verni őket. Aztán úgyis megunják egy idő után hogy vagyonokat kell a kamerákra kiadni. Láttam már több helyen ahova ki lett rakva kamera szemétlerakás miatt, hogy ott volt a kamera, csak a napelemnek meg a kábelének lett hült helye, úgyhogy vélhetően nem is működik már. Sok helyen a természetvédők kameráit is lelopkodják.  

Előzmény: morel_whisperer (155158)
morel_whisperer Creative Commons License 6 napja 0 0 155170

OK, utánaolvastam. Fokvédettnél, ha jelzett turista út vagy tanösvény van, akkor nem kell az ilyen jellegű kiegészítő tábla, mert általánosan felmentést ad a törvény szövege alapján (nem csak a lenti cikkben írták oda).

Azt viszont fenntartom továbbra is, hogy a simán védett helyre (bármilyen) úton vagy útnak látszó akármin bemehetsz, de nem térhetsz le róla, mert az kárt okozhat (taposás). Ilyen helyen, emiatt büntettek már meg horgász ismerőst - rövidített. Nem tudom, hogy az intézkedés jogszerű volt-e vagy sem, mindenesetre megjegyeztem.

Előzmény: Tharkus (155168)
morel_whisperer Creative Commons License 6 napja 0 0 155169

Igen? Ezt mondom.

Előzmény: Tharkus (155168)
Tharkus Creative Commons License 6 napja 0 0 155168
Előzmény: morel_whisperer (155167)
morel_whisperer Creative Commons License 6 napja 0 1 155167

Fokvédett helyre az úton (útnak látszó képződményen) sem mehetsz be alapesetben. De ez nem rég volt téma, nem vegyük újra elő... ill. simán védett helyen sem térhetsz le az útról (alapesetben).

Előzmény: Bencuc (155165)
Bencuc Creative Commons License 6 napja -3 1 155166

Ez hülyeség. Az erdészetnek a feladata a megfelelő platformon erre felhívni a figyelmet, valamint a megfelelő lezárás. A törvényben sincs ilyen hogy neked kell a kanosszajárást ez ügyben lefolytatni. Benne van ez is az erdőtörvényben. De még az is, hogy örökké nem zárhatja le.  

Előzmény: morel_whisperer (155159)
Bencuc Creative Commons License 6 napja -3 1 155165

"azt meg nem kommentálom, hogy nekem kizárólag a turistaúton lehetne bohóckodni ezredmagammal, és ezzel le van tudva az állampolgár felé a "kikapcsolódási lehetőség". ahhoz tényleg illene olyan erdőségeket fenntartani."

 

Nem is kell mert ahhoz meg jogod van, hogy szerte az erdőben tartózkodjál. Egyébként az ilyen őszi meg téli hajtóvadászatok az egyetlenek ahol aránylag törvénytisztelően felhívják a figyelmet, de az is olykor hiányos, mert nem mindenhol, és mondjuk egyik fele kiteszik, másik felől nem, bemész automatikusan a vadászat közepébe, főleg ha az erdészet se jelentette be külön. A bükkben volt anno egy ilyen ominózus eset, hogy Stimecz ház népszerű kirándulóhelyen vadászat volt, nem tették ki a jelzést, a családok meg a gyerekekkel az út mellé lerakott kibelezett állatok mellett sétáltak. Abból elég nagy kalamajka volt. 

 

Egyébként ennek a vadászdőzsölésnek majd ott lesz egyszer vége mikor valamelyik kisebbséginek a gyerekét hajnalban lelövik gombászaton, aztán meglincselik őket. De meg is fogják érdemelni. 

Előzmény: Tharkus (155160)
Bencuc Creative Commons License 6 napja -3 1 155164

"ők felírták magukat az erdészetnél." ez az érv bíróságon 0, erre mondtam hogy részükről sem tartják be a szabályt, ennek hogy felírta magát semmi köze a valódi teendőjéhez. Ebben egészen biztos lehetsz, hogyha a normál erdőben mész, és hőbörögnek, hogy mit keresel ott, akár nyugodtan  rájuk hívhatod a rendőrt bármiféle vitát elkerülve, mert 100ból 100 nem tartja be ami a szabály szerint rá vonatkozik óvintézkedés tekintetében. A hangoskodás a rádióval meg teljesen védhető, mivel a hivatalos medve elleni óvintézkedések közt is szerepel, hogy zajt kell csapni. Ez csak azoknak fura akik a régi erdőjáró rendszerben szocializálódtak, de ez már a mult mióta medve is van. 

Előzmény: Tharkus (155156)
Bencuc Creative Commons License 6 napja -3 1 155163

Amúgy a helyedben én az újfehértói eseten merengenék az okoskodás helyett.

Előzmény: Boarhunter (155157)
Bencuc Creative Commons License 6 napja -3 1 155162

Azt hiszed most megleptél de tőled pontosan erre számítottam. Élő példa amúgy miért ilyen nagy a respektetek idehaza. 

Előzmény: Boarhunter (155157)
Tharkus Creative Commons License 6 napja 0 0 155161

oké. könnyítsék akkor meg. óráim elmentek már arra, hogy kiderítsem, hogy egyáltalán melyik rész kihez tartozik. és fent van az időpontok listája, a lezárásokkal járóké mind. de aztán ott a joker mondat, hogy "ezek, de egyébként bármikor". de ez csak a vadászat, nem is ez az igazán sarkallatos nekem, inkább a be nem teheted a lábad részek...

Előzmény: morel_whisperer (155159)
Tharkus Creative Commons License 6 napja 0 0 155160

az ilyesmit (szarvasbőgés idején lezárt területek) természetesen megértem és betartom, rá is szoktam keresni az erdészet honlapján. a vadászoknak is mondtam, hogy ha utána tudok nézni indulás előtt, megteszem, nem kerül semmibe. az a része sokkal kevésbé tetszik, hogy a fokvédettség szigorúsága miatt a fél erdőségünkben tilosban járnék, de közben fel van jelölve ott is egy csomó fa, már kitermelt egy csomó terület. azt meg nem kommentálom, hogy nekem kizárólag a turistaúton lehetne bohóckodni ezredmagammal, és ezzel le van tudva az állampolgár felé a "kikapcsolódási lehetőség". ahhoz tényleg illene olyan erdőségeket fenntartani.

Előzmény: morel_whisperer (155158)
morel_whisperer Creative Commons License 6 napja 0 0 155159

"remélem azt azért nem várják, hogy a vh-ban tevékenykedő összes erdészetet felhívjam indulás előtt, hogy lesz-e vadászat"

 

Pedig ezt kell tenned. Érdeklődni. Erdészetnél, rendőrségnél.

Előzmény: Tharkus (155156)
morel_whisperer Creative Commons License 6 napja 0 0 155158

Érdemes elolvasni, hogy mire hatályos az erdőtörvény. Sok mindenre igen, amire nem is gondolná az ember, és ez fordítva is igaz. A kerítést én úgy kezelem, ha azért van, hogy a vad ne jöjjön ki, akkor nem megyek be. Ha azért, hogy ne menjen be, akkor bemegyek, ha érdemes.

 

A vadgazdálkodáshoz annyit, hogy lehetnek spontán esetek, amikor a gombász, kiránduló zavaró körülmény. És lehetnek előre eltervezettek is természetesen. Továbbá bizonyos időszakokban, ha az a szubjektív megítélése a hivatásos vadásznak, akkor elküldhet az adott területről. Mert pl. tavasz van, malacozás. Vagy ősszel bőgés, ugye. De nagyon ritka madárfajoknál a fészket sem közelítheted meg 500 m-re például. Nyilván ennél az extrém esetnél elsőre csak elküldenek, de ha visszamész és rajta kapnak, valószínűleg agyon büntetnek.

Előzmény: Bencuc (155155)
Boarhunter Creative Commons License 6 napja -2 1 155157

Aztán ha valaki véletlenűl beveri a pofádat akkor majd te hápogsz te büdös gyökér.

Előzmény: Bencuc (155155)
Tharkus Creative Commons License 6 napja 0 0 155156

jó kérdés egyébként, hogy ők lehetnek-e fokvédett területen. mert ott voltak. lada nivával. és azzal kezdték, hogy én mégis milyen jelölt turistaúton jutottam ide. leszereltem őket egyébként, és megértem, hogy miért nem örültek nekem és sajnáltam is, hogy esetleg elrontottam a vadászatukat.

 

meg is kérdeztem, hogy honnan kellett volna tudnom, hogy ők itt lesznek, hát ők felírták magukat az erdészetnél. megnéztem a honlapjukat, valóban vannak időpontok vadászatra, meg az is, hogy de hát ez olyan spontán szerveződik, hogy nem lehet ott minden mindig. nem is volt. remélem azt azért nem várják, hogy a vh-ban tevékenykedő összes erdészetet felhívjam indulás előtt, hogy lesz-e vadászat... :D

 

mindenesetre valóban igyekszem kerülni a napfelkelte/naplemente időpontokat az erdőben. a zenés tippet köszi, én fennhangon fütyörészni szoktam, ha úgy érzem, ugyanilyen okokból.

Előzmény: Bencuc (155155)
Bencuc Creative Commons License 6 napja -3 0 155155

A vadászokkal ne foglalkozz, mert az erdőtörvény szerint te neked 0-24 ugyanúgy jogod van az erdőben lenni mint nekik. Vannak kivételes esetek, de ennek a törvényi kereteit az ő részükről még nem láttam, hogy valaki betartotta volna, tehát hiába hápognak, ha betévedsz a területükre az az ő saruk. Magánerdőben is, ebben a tekintetben ugyanis nem tesz különbséget a törvény. (Ebből a szempontból egy érdekes kérdés a lekerített erdő, amit szerintem az erdőtörvény mint fogalmat nem ismer.) Egyébként a legjobb ellenszer ellenük, ha bekapcsolsz telefonról rádiót vagy zenét, azt bömbölteted, hogy ha a borsónyi agyuk nem elég rá hogy megnézzék mire lőnek mielőtt elsütik a fegyvert, az csak leesik nekik, hogy nem a szarvas énekel, hanem valaki zenét hallgat. Mi szoktunk menni hajnalban fotózni is a hegyekbe eldugott helyekre, a sötétben mikor megyünk mindig ezt csinálom. Ami a medve ellen is hasznos amúgy. 

Előzmény: Tharkus (155149)
Bencuc Creative Commons License 6 napja -3 2 155154

Vannak amúgy ritka kivételek, nálunk 25 év erdőjárás után akadtam össze nem rég egy fiatal gyerekkel, aki gondolom forró fejjel eltökélte hogy majd ő változtat a hazai viszonyokon, és kitessékelt a kismotorommal az erdőből. Gondoltam magamban nem vitatkozom vele, főleg mert majd megtapasztalja, hogy hálistennek ha az erdészeknek lehet akkor amúgy a környékbelieknek is, azok meg mind a főnök falusi haverjai. Meg mostmár tudom mikor járja az erdőt a srác azt olyankor a másik úton megyek.

 

Nagy szerencse a szerencsétlenségben, hogy idehaza nem nagyon nézik ezt. Ami amúgy így fair, mert teljesen szétkaszabolja meg larabolja az erdészet az erdőket, a vadászok kiskirálykodnak, a népnek is legyen már akkor egy kis lehetősége. Teljesen más lenne a helyzet, ha maradtak volna erdők nem csak eldugva az isten hátha mögött, hanem a falvak meg városok közelében, akkor azt mondaná az ember jó, nagyon a dzsungelbe nem megy, az legyen a természeté, ő marad a szélén. Na meg ha a szakma nem kiskirálykodna az erdőn, ami amúgy a köztulajdon. Nagy baj lenne hogyha a nyugati szigor lenne, de a keleti lopkodás meg dőzsölés a szakma részéről. Ha már nincs igazi természetvédelem legalább a népet ne szivassuk. Most itt megint modnhatnám Szlovákia példáját, ott a Magastátra fokozottan védett, ha ott ugrálsz, azt tényleg komolyan kiszámlázzák, cserébe van sok más hely ahova mehetsz, még magánerdőbe is, és akkor így a természet is védve van meg te is jól jársz. Idehaza egyenlőre nincs gond, de az a sejtésem a jövőbeli hazai képlet majd úgy fog módosulni idővel hogy a "te is jól jársz" marad ki belőle. Pedig érdekes honnan indultunk anno: aki 1989-ben gombászott még komletten köztulajdonon gázolt mindenhol, és nem a fatüzelés dívott, úgyhogy volt is hova menni. Onnan jutottunk el ide ahol most vagyunk. Ez valahogy szégyen és töketlenség. 

 

 

Előzmény: edula2 (155152)
Tharkus Creative Commons License 6 napja 0 0 155153

mármint fokozottan védett helyről? a térkép szerint leányfalu felett gyakorlatilag a komplett erdő az, például. egy icipici rész a csíkos tó és a település között nem az, minden más hosszan (bőven a vörös kőn túl is) az.

Előzmény: edula2 (155152)
edula2 Creative Commons License 6 napja 0 0 155152

Es ha pisilned kell? Na ja, a ferfiaknak konnyu, de nekunk vacakabb nemnek csak illik lehuzodnunk az utrol valami takartabb reszre. 

En ilyen helyrol a VH-ban meg nem hallottam. Termeszetvedelmi ort pedig egesz biztosan nem lattam. Erdeszeket neha, szigoruan kocsiban ulve. (Egyszer nagyon regen elment mellettunk gyalog egy srac, akin egyenruha volt, talan o termeszetor volt, de meg a kutya miatt sem szolt.) 

Előzmény: Tharkus (155123)
MCA-001 Creative Commons License 6 napja 0 0 155151

Nem csodálom.

Bennünket a saját erdőnkből akartak elzavarni a hajtók, mert ők vadásznak.
Mi meg mondtuk nekik, hogy legalább a tulajdonosokat illene értesíteniük, hogy ők mikor méltóztatnak vadászi.
Erre elhallgattak és egy szó nélkül átmásztak a vadkerítésen...

Előzmény: Tharkus (155149)
morel_whisperer Creative Commons License 6 napja 0 0 155150

Nem-e? :D Göröngyös, egykor makadám út egyik oldala kiváló fkg/hkg-s hely. Mászok ki. Út túloldala hasonló, de nem terem (és pluszban az még naturás is), nagyon sűrű. Furcsa volt az aljnövényzet, az útról látva "világított" a kopárság, amire nem emlékeztem korábbról. Én ide benézek. Kb. 3 m bozóton kellett csak átverekednem magamat. Sok mindenre számítottam, pl. láp foltra, ami addig elkerülte a figyelmemet, meg némi jellemző növénytársulásra - eleve azért másztam be -, de semmi ilyesmi. Ellenben macsétásunk akkora győzelmet aratott a bokrok felett, hogy még a Holdról, izé, műholdról is látszik. Szívesen tennék be egy képet, de ahhoz túl jó gombász hely a túloldal. :) Csak úgy poénból szoktam böngészgetni a nádasokat a Google Earth-ben, figyelemre méltó hely (2021-2022 környékén): 46°46'31.4"N 20°07'52.9"E (Rákeresve a településre, lehet is találni videót az ipiapacsról.) Igazi IQ fighter, aki nádasban, kukoricásban csinál ilyesmit, 2024-ben, amikor még a lakosság jelentős része is rendelkezik drónnal...

Előzmény: öreg_néne_b (155148)
Tharkus Creative Commons License 6 napja 0 0 155149

egyelőre csak vadászokkal volt konfrontációm, éppen hajnal/napnyugta időszakban. amúgy érthető volt, hogy nem örültek, hogy összefutottunk és igyekszem nem is elrontani az esélyeiket/munkájukat. az erdész is kint van hajnalban is szerintem.

Előzmény: Bencuc (155147)
öreg_néne_b Creative Commons License 6 napja 0 0 155148

De azok nem az út mellett. :)

Előzmény: morel_whisperer (155145)
Bencuc Creative Commons License 6 napja -1 0 155147

Az a baj, hogy nem hajnalban mész gombászni, akkor nem kéne félned ettől. Nap közben nagyobb a mozgolódás. 

Előzmény: Tharkus (155137)
Bencuc Creative Commons License 6 napja -2 1 155146

Arról nem is beszélve mikor ki van rakva a Fokozottan védett terület tábla, de mögötte tarra van vágva az erdő, vagy épp rétnél van kitéve, ami tele van hányva a kitermelt fák rönkjeivel, valamint felszántva a nehéz munkagépek nyomvájúival. Az eleve ad egy alaphangot ahhoz, mennyire kell idehaza ezeket a táblákat komolyan venni. 

Előzmény: BX-60-72 (155141)
morel_whisperer Creative Commons License 6 napja 0 0 155145

Meg a wannabe Bob Marley-k. :)

Előzmény: öreg_néne_b (155144)
öreg_néne_b Creative Commons License 6 napja 0 0 155144

Galagonyást csak az irt, akinek az a munkája.

Előzmény: gold71 (155143)
gold71 Creative Commons License 6 napja 0 0 155143

A Fóti somlyó oldalán egy nagyobb részen az út menti galagonyást egyszerűen kiirtották,mivel sorompóval védett rész illetéktelenek nem tudnak be se menni.

Előzmény: BX-60-72 (155141)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.11 0 0 155142

köszi a fejtágítást!

Előzmény: BX-60-72 (155141)
BX-60-72 Creative Commons License 2024.03.11 0 0 155141

Létezik olyan, hogy természetvédelmi őr, de nagyon kevesen vannak, a valamilyen szempontból nagyon kiemelten védett területeket nézik néha, talán az illegális vadászat pl. ragadozó madarak, vagy költési időszakban zavarás pl. kerecsensólyom a Gerecsében jobban érdekli őket. A Hortobágy NP területén pl. egész sokat járőrözgetnek. ÉK-re költözött topictársunk (lilapereszke) is írt a fok.véd. Keleméri-mohos környékén előforduló ellenőrzésről. A fóti somlyót is megnézik nagy nagy ritkán, de csak mert pont ilyenkor nyílik a domb lábánál valamelyik kökörcsin faj elég nagy számban, látványos is. Elég frekventált kiránduló és kutayasétáltató hely amúgy. De nincs ilyen kontroll pl. sajna Nagykovácsi mellett a szénások fok.véd területén, vagy ha van is, nagyon csökkentett módban. Nagykovácsi benépesülésével viszont az utóbbi 10 évben iszonyat mód megnőtt pl. a Nagy-Szénás emberterhelése (és akkor az opportunista, haszonleső vadbarom politikusok ottani egyéni akcióit nem is számoltam). De itt-ott ahol kell, ott nem is a jól leépített természetvédelmi intézményrendszer embereitől kell tartani, hanem az ilyen-olyan tótumfaktum alakoktól, akikről ott helyben hirtelen el se tudod dönteni, hogy valóban az, akinek előadja magát, és valóban van-e bármiféle jogalapja annak amit ott ő előad (vadásznak, erdésznek kinéző akárki, aki csak nem akarja, hogy a köreiket zavarja ott épp valami hívatlan alak). Vagy csak egy sima fatolvaj társa, aki távol tartja a kíváncsi szemeket a meló helyszínétől. Szerintem ilyenre több példa van, de talán Bp-től távolabb, nem a VH-ban.

Előzmény: Tharkus (155125)
BX-60-72 Creative Commons License 2024.03.11 0 0 155140

"Kucsma ügyben ne beszéljünk micéliumról, lévén nem gyökérkapcsolt."

A micéliumnak semmi köze a gyökérkapcsoltsághoz, és az, hogy a Morchellák gyökérkapcsoltak-e (néha/bizonyos fajok stb.) manapság már tudományos körökben is vita tárgyává vált.

Előzmény: nagypapi51 (155131)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.03.11 0 0 155138

Biztos, hogy elkobozza, esetleg a helyszínen megsemmisíti. Úgyhogy nem tudsz venni rossz esetben 5000-ért x kiló kucsmát. :D

Előzmény: Tharkus (155137)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.11 0 0 155137

jaj, a lényegre nem is kérdeztem rá! szóval nem emlékszel, elkobozta a kucsmákat? :))

(aztán elengedem ezt a témát, csak kíváncsi vagyok a "gyakorlatra")

Előzmény: nagypapi51 (155124)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.03.11 0 0 155136

Igaz.

Előzmény: cc (155135)
cc Creative Commons License 2024.03.11 0 1 155135

ha azt mondod, hogy az élesztő gombák esetén nem beszélhetünk micéliumról, akkor egyetértünk, de a micélium nem egyenértékű a gyökérkapcsolttal.

az ascusos gombáknak is van micéliuma.

Előzmény: nagypapi51 (155131)
Bencuc Creative Commons License 2024.03.11 -1 0 155134

"van a topikveteránoknak tapasztalata fokozottan védett erdőben jelenléti bűnözés tényállásának megvalósítása nyomán" idehaza ezen nem kell agyalni

Előzmény: Tharkus (155115)
Bencuc Creative Commons License 2024.03.11 -1 0 155133

Nekem ez a növényzeti összetétel teljesen ismeretlen arra amerre én mozgok. De ezek szerint akkor elég nagy különbségek lehetnek az ország hegyi erdejei között. 

Előzmény: Tharkus (155114)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.03.11 0 1 155132

Szerintem a micélium szó használható szaprotróf gombák esetében is. Illetve pl. íkg-k esetében a gyökérkapcsoltság többé-kevésbé igazoltnak tűnik az életciklus bizonyos szakaszában (bár ezt a témát nem hoztam fel). Ha jól értem. Ettől függetlenül is érdemes elolvasni, sok érdekesség van benne: https://www.researchgate.net/publication/225351395_Mycorrhiza-like_interaction_by_Morchellawith_species_of_the_Pinaceae_in_pure_culture_synthesis

Előzmény: nagypapi51 (155131)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.03.11 0 0 155131

Kucsma ügyben ne beszéljünk micéliumról, lévén nem gyökérkapcsolt.

Ha nem is klasszikus ártér, de jó vízjárású területek/csatornák környéke

jó vadászterület cskg-hoz.

Előzmény: morel_whisperer (155129)
gold71 Creative Commons License 2024.03.11 0 0 155130

Nem pusztitja el,már évtizedekkel ezelőtt elpusztította volna ha nem bírná az áradásokat a kucsma.

Előzmény: Oliver07 (155127)
morel_whisperer Creative Commons License 2024.03.11 0 1 155129

Nem vagyok mikológus, de ha megfelelő mennyiségű oxigén is rendelkezésre áll, akkor szerintem a vizes közeg csak jót tesz a micéliumnak. Pl. ha tésztát kelesztesz, 60 ill. 75 %-os hidratáltság (a liszt tömeghez mérve) esetén egész más sebességgel dolgozik ugyanaz a mennyiségű élesztő (pl. 0.08 %), ugyanazon a hőfokon (pl. 20 fok).

Szerintem áradáskor nagyon jól fel tud hízni a tenyésztest. Aztán amikor elszivárog a víz, megijed, és kinöveszt annyi termőtestet, amennyit csak bír. De mondom, ez csak egy laikus ötletelés.

Előzmény: Oliver07 (155127)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.03.11 0 1 155128

jo aron megy a fa a hanyatlo Nyugat piacain

Inkább álszentnek mondanám. 
Megmentik a bolygót, a klímát, meg mindent. Betiltják a szívószálat és a flakonhoz kötik a kupakot. Mindent környezetbarát, klímasemleges fából és papírból készítenek. Amihez nem vágnak ki fákat, hanem megveszik a kivágott fát a szegényebb országokból, legyenek ők a feketeseggűek, akik kivágják a fákat, amivel tönkre teszik a bolygót, a klímát, meg mindent...

Előzmény: edula2 (155121)
Oliver07 Creative Commons License 2024.03.11 0 0 155127

Kedves gombász kollégák, nemrégiben olvastam, hogy a Duna ártérben várható most tavasszal kucsmagomba, mivel télen rendesen öntött a Duna. Nem lehet az, hogy a túl sok víz elpusztítja a csírákat vagy micéliumokat? Nektek mi a véleményetek? Tényleg lehet számítani kucsmagombára most az ártérben? Mire érdemes odafigyelni? Előre köszönöm a véleményeteket és infókat :-)

morel_whisperer Creative Commons License 2024.03.11 0 0 155126

Sima helyre kérhetsz engedélyt, de azt nem tudom, hogy kapsz-e (valaki ismer olyat, aki kért és kapott?). Azzal szerintem nem mondok újat, hogy 1. sokan igazából fel sem fogják, hogy természetvédelmi területen gombásznak, 2. sok ilyen helyen tartanak terepgyakorlati órákat, sőt gombafesztiválokat is. Utóbbiak esetében - valószínűleg - engedéllyel.

A fokvédett szerintem felejtős, még belépésre is (egyszerű állampolgárként).

Abban az esetben viszont nem tudom, hogy mi van, ha egy kosár gombával a kezedben haladsz át egy védett területen a földúton haladva. Nálam ez játszik egy helyen. A gomba birtoklása nem egyenlő a gomba gyűjtésével. Már pedig ez utóbbit tiltja a törvény.

Előzmény: Tharkus (155125)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.11 -1 0 155125

tehát pénzbünti helyben, és van olyan, hogy természetvédelmi őr. köszi, jó tudni.

Előzmény: nagypapi51 (155124)
nagypapi51 Creative Commons License 2024.03.11 0 0 155124

...van a topikveteránoknak tapasztalata fokozottan védett erdőben jelenléti bűnözés tényállásának megvalósítása nyomán előálló büntetésről?...

Igen, van: Liscsim néhai kollégánkat a Fóti-Somlyón kapta el a természetvédelmi őr kucsmázás közben, 5000 forintja bánta.

(onnan tudom, hogy engem keresett meg utólag, hogy adjam meg a fokozottan védett terület határát egy topo térképre feszítve)

Előzmény: Tharkus (155115)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.11 0 0 155123

nem belépni tilos, hanem "csak a jelölt turistaúton mehetsz, arról le nem térhetsz, faágat a földről fel nem vehetsz"

Előzmény: edula2 (155121)
edula2 Creative Commons License 2024.03.10 0 0 155121

ne aggodj, nem epitkezik, csak az erdot vagja ki (jo aron megy a fa a hanyatlo Nyugat piacain.)

 

En meg sosem hallottam arrol, hogy a VH-nak lenne belepni tilos terulete (vagyis vannak keritessel elkeritett reszek, oda meg sosem masztam be, de ugye en kutyaval megyek, szoval nem maszom - de szerintem ez is inkabb vadkerites lehet ott, ahol megis csak ultettek vagas utan) es senki sem emlitettte, hogy barhol raszoltak volna.

Előzmény: homerx (155116)
Cazador88 Creative Commons License 2024.03.10 0 0 155120

Fejembe száll,  nem szabad ennyiszer :DD 

Ha már így alakult h kedvenc kurcsmámat marc elejétől hajthatom,  akk megyek is gőzerővel. Most viszont kötelező munkahét, pénteken folyt köv :)

Előzmény: Tharkus (155119)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.10 0 0 155119

újfent jár a gratula! szigorú tempót diktálsz.. :)

 

én holnaptól tudnék bekapcsolódni a tavaszi zsongásba, 1900 méterről lejöttünk 180-ra. :)

nyilván most két-három nap esőt mond. :D persze bánja a fene, essen csak, indul a természet. lehet, hogy kitalálok egy mellékküldetést ezekre a napokra...

Előzmény: Cazador88 (155118)
Cazador88 Creative Commons License 2024.03.10 0 0 155118

Akkor csak ráteszek még egy lapáttal:) Vissza budai hg ra, ma is új helyet néztem Vótak vagy negyvenen semmi távolságon belül.  Nem avatkoztam bele , be se léptem a góc közepébe, annyira pici a többség, max kettőt lehetett volna hozni . Kőzettenilag igen mozaikos helyen jártam, én hülye egesz nap a mészkővonulatot követtem , ők most úgy gondolták h a vegyes szekcióban érdemes megjelenni.. Mészkő homokkő töredékek egyaránt jelen a lejtőn,  marha érdekes, sajnos ma nem volt időm jobban szetnezni.

( tény h a feb 29es fotóm egy felhagyott homokkő bánya oldalában lőttem,  de ott jelen volt egy határozott hosszanti mészkősáv)

Kőris kérdésben egyet3rtek a kolléga úrral tuti rengeteget láttál,  ez mindenhol ott van elegyként 

A nyáribükkivaresz legendáját is hamarosan igazolni fogjuk :) 

Előzmény: Bencuc (155111)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.10 0 0 155117

igyekszem betartani a szabályokat, nyilván okkal hozták őket. a vh esetében ugyanakkor hatalmas területek fokvédettek, köztük brutálisan terhelt, legnépszerűbb kirándulóhelyek is, benne szép neonzöld vonallal feljelölt bükkfákkal (a maradék koros állományból, mert amúgy nagy foltokban cserjeszintben újulatos a hely). szóval valahogy a szabályozás és az életbéli gyakorlat erősen elválik egymástól.

 

a börzsönyben kevesebb ilyen terület van (most átnéztem), ott egyszerűen csak elállták az utakat. jórészt itt is egyébként, csak kisebb és átjárhatóbb a hegység.

Előzmény: homerx (155116)
homerx Creative Commons License 2024.03.10 0 0 155116

erdekes, mert az orsegben ilyennel meg nem talalkoztam. a borzsonyt pedig a parejok lezartak. maholnap valszeg lorink epitkezik arrafele.

Előzmény: Tharkus (155115)
Tharkus Creative Commons License 2024.03.10 0 0 155115

más: van a topikveteránoknak tapasztalata fokozottan védett erdőben jelenléti bűnözés tényállásának megvalósítása nyomán előálló büntetésről? átnéztem alaposabban az erdőtérképet és meglepve tapasztaltam, hogy a vh-ban olykor ilyen részen jártam (és szedtem volna gombát, ha láttam volna... tábla amúgy nem volt), de természetesen a börzsönyben is vannak ilyen erdőrészek. kapott ezekben már bárki büntetést, elkobzást, leordítást, kellemetlenkedést, mivanmivanmiivaaaan?!-ozást? (tudom, hogy az őrségben igen, engem most ez a két hegység érdekel elsősorban)

Tharkus Creative Commons License 2024.03.10 0 0 155114

ne viccelj már, tele van virágos kőrissel a pilis, budai hegység, de még a visegrádi is (csak az vulkanikus alapú). elmész egy random kitettebb, meredekebb délies oldalra, ott lesz a kőrises karsztbokorerdő. jobb vízellátottság esetén rendes kőriserdő. erdei és feketefenyvesnél pedig az elkőrisesedés miatti elegyes erdő.

Előzmény: Bencuc (155111)
nyúlfüligomba Creative Commons License 2024.03.10 0 0 155113

Pest megye déli részén egy mindig jól teljesítő foltocskán ott voltak a csehek, vagy 15-20 darab.  Nagyon nem tudtam már körbe nézni, mert késő délután értem oda. Gondolom a többiek ott várakoznak az avar alatt.

morel_whisperer Creative Commons License 2024.03.10 0 0 155112

A talaj is szüttyögős, annak mondjuk jól áll. :) Korábbi előszezonokhoz hasonlítom a mostani állapotokat. Amúgy még van víz, bőven, mert a szedett példányok tönkjéből is csöpögött. Egyszerűen nem akarnak beindulni tömegesen. Ezen a hétvégén sehol sem túrtam meg az avart, de szerintem nem igazán találtam volna bármit is.

Előzmény: edula2 (155110)
Bencuc Creative Commons License 2024.03.10 -1 0 155111

Én azért csodálkozok mindig ezeken a leírásokon, mert bár 20 éve gombászok, parkokon kívül még soha nem láttam kőrist. Ez nekem ugyan olyan mint a nyári bükki vargánya :D

Előzmény: Cazador88 (155105)
edula2 Creative Commons License 2024.03.10 0 0 155110

Kicsit megleptel. Felenk a multban inkabb aprilis legelejen lehetett csehet talalni (mar amennyit.) Marc 15 elott sosem talaltam, de aprilis volt a jellemzobb. (18-ban a valasztas napjan talaltam. Pusztait is.) Ennek alapjan en azt hinnem, hogy jo, hogy ilyen szuttyogos a talaj, legalabb nem szarad mire jonnenek a csehek (ahogy az almult evekben.)

Előzmény: morel_whisperer (155107)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!