Keresés

Részletes keresés

pacman123 Creative Commons License 5 perce 0 0 98566

Aha. Így már értem :-) Akkor eljátszadozok én is ezzel. Köszi!

Előzmény: RepülőgépÉpítő (98555)
pali923 Creative Commons License 10 perce 0 0 98565

Ezek szerint a lapokban is lehet valami, akár minimális eltérés a teljesen síktól, vagy máshogy fekszik a tengelyen, vagy akármi más okból van kóválygás. Az biztos, hogy érdemes eljátszani azt, amit Repépítő is leírt. Türelemjáték, de megéri. Amíg van ez a kóválygás, a merőleges vágást sem lehet beállítani, hiszen ahogy a fűrészlap "dől", úgy változik a szög is. A rezonálás is megszűnik, ha tényleg jól forog a lap. 

Előzmény: pacman123 (98563)
pacman123 Creative Commons License 10 perce 0 0 98564

Mondjuk még az is benne van, hogy úgy használom sz*rul a mérőórát, ahogy van ...

Előzmény: pacman123 (98563)
pacman123 Creative Commons License 20 perce 0 0 98563

Hogyhogyhogy van ez a bejelölős állítgatás? :-)

Namert elővettem én is a még sosem használt mérőórámat, és mértem egyet 2 különböző lapra (plusz toronynak csináltam lágyindítás tesztet, hogy így indul-e kb az övé is. lehet abban nincs?? lágyindítás. az fura lenne).

Na mindegy, íme egy percben a 3 teszt:

Az látszik hogy a ProLine kevésbé kóvályog mint a Bosch Optiline. Az is tuti, hogy a Bosch 100x többet vágott már mint a Proline.

De ezek szerint akárhányszor fogom be a lapot "csak úgy", sosem kapom 2x ugyanazt (?).

Előzmény: pali923 (98561)
paplanfa Creative Commons License 20 perce 0 0 98562

A taifun totálisan kiirtotta a megfurkált, beinjekciózott, permetezhetetlen helyen kinőtt karvastagságú ecetfát is.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (98559)
pali923 Creative Commons License 30 perce 0 0 98561

Éppen ezt akartam írni: nekem csak egy Freud lapom van aldis fűrésszel, de megszenvedtem, mire beállítottam, hogy ne kóvályogjon a fűrészlap vágás közben. Sőt, balga is voltam, mert annak idején beállítottam, jól megjelöltem alkoholos filccel, aztán egy fűrészlap takarításkor leszedtem a jelölést is, újra kellett kezdenem nemrégiben. 

Nem lehet asztali fűrészen csak úgy fűrészlapot rögzíteni. Illetve biztosan van olyan fűrész, de annyi pénzem sosem lesz. Én is vettem egy mérőórát, hogy pontos legyen. Mikor csak úgy felraktam, nagyon komoly kóválygás volt, sokat kellett apránként forgatni, mire jó lett. Nem kellett alá ragasztani semmit a fix tányérra, csak forgatni. Most aztán nem csak tollal jelöltem meg, és több ponton is, hogy biztosan megmaradjon a jel. Most tizedmilliméter alatt van az eltérés.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (98555)
Barnamedvébb Creative Commons License 30 perce 0 0 98560

így van

ez a 2 szám az általános

Előzmény: Paco155 (98557)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 30 perce 0 0 98559

Az akácról jut eszembe. A kertemben egy csomó akác sarjadék nő rendszeresen. A fűnyírásnál ezeket szinte tőbe levágjuk, de újra kihajt. Van egy félreeső hely a kertben ahova a fűnyíróval nem lehet odaférni, ott szépen megnőtt a sarjadék mellmagasságig mire észre vettem. Meglocsoltam a leveleit egy kis totális gyomirtóval, kb egy decit locsoltam rá hígítás  nélkül csak úgy töményen. Pár nap alatt teljesen kipusztult az akác, lassan egy hónapja figyelem, hogy hoz e újabba sarjakat, de szerencsére nem. :) 

409 Creative Commons License 45 perce 0 0 98558

"Egy lakóparkban itt is megszólnak ha flexelsz vagy a teremgarázsban olajat cserélsz,"

Egyértelmű, nem gondoltam, hogy külön ki kellene ezeket emelni.

Előzmény: halaloszto (98522)
Paco155 Creative Commons License 1,5 órája 0 0 98557

Van 26-os mini pánthely emlékeim szerint, de a normál az 35-ös.

Előzmény: archivalo (98552)
adingos Creative Commons License 1,5 órája 0 0 98556

aq kert végében nincsen sem kő, sem tégla. Viszont van rengeteg csukló vastagságú, és ettől kicsivel vékonyabb akác surjadék. Tehát mindenképp ez kellene, 25,4" belső furat átmérővel.

Előzmény: archivalo (98553)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 1,5 órája 0 0 98555

"

Tegnap sebtiben összedobtam egy képkeretcsapoló sablont (a háromszög alakú idegencsapnak vágja a csaprést a keretsarkokba). Az alapegysége pontos, a továbbépítéskor már kapkodtam és elcsesztem, csinálnom kell majd újat. De a lényeg, hogy közben rámértem a keresztvágó lapom kerfjére egy sima, fedett keresztvágás után, és 3,3mm-t mértem, holott a lap vágásszélessége papíron (de fára megadva :)) 2,8. Magán a lapon nem méregettem, mert a fogai hol jobbra néznek, hol balra.

Szóval vannak itt furcsaságok és bosszúságok. Ez vajon mitől lehet?"

Ez ismerős nekem. Amikor megvettem a freud lapjaimat én is ezt tapasztaltam. Mind a 2 lap egyformán 3.5-ös kornyot vágott, holott a lap szélessége nálam 3.2 mm. Én arra tippeltem, hogy vagy a fűrészlap a görbe, hullámos, vagy a gépem tengelye görbe. Ezért egy mérés sorozatot csináltam ami meghozta a várt eredményt.

Elkezdtem méregetni az asztal hornyától a fűrészlap távolságát miközben kézzel forgattam a fűrészlapot. Erről van is egy gyenge minőségű videóm.  A fürészlapot és a tengelyt összejelöltem szesztollal majd elkezdtem sok lépésben elforgatni a fűrészlapot a jelöléstől, minden alkalommal körmérést végeztem amit egy füzetbe jegyzeteltem. Így derült ki, hogy nem a fűrészlap üt hanem a tengelyen lévő fix tányér van egy kicsit csáléra elkészítve. Ezen nem lehet állítani, ezért egy öntapadós papír fecnit ragasztottam rá, majd így tettem fel a fűrészlapot a jelöléshez állítva. A papírfecni nekem pont elég volt ahhoz, hogy kiküszöböljem a tányér csáléságát. A fűrészlap ezek után már nem 3.5-ös hornyot vágott hanem csak 3.2-est. 

Előzmény: torony78 (98525)
archivalo Creative Commons License 2 órája 0 0 98554

Köszi a tippet is, a linket is, és a próbát is!

Előzmény: Kamelot (98546)
archivalo Creative Commons License 2 órája 0 0 98553

Én semmiképpen se használnék vídiás lapt, csak "normál" acélt, (vagy vasat).

A fűkasza esetén nem lehet kizárni, hogy egy kőbe, vagy valami keményebb göröngybe akad a vágóél, és ha ez vídia, akkor már ki is tört. Ha a normál lap akad bele, akkor csorbul, amit vissza lehet reszelni.

Előzmény: adingos (98536)
archivalo Creative Commons License 2 órája 0 0 98552

Affene a dolgukat!

Pedig aszittem kitaláltam sajtban a lukat... :-)

Köszi!

Nekem az rémlik, hogy a pánthelyfúró 25-ös. Rosszul emlékszem? Mert ha jó ez a 35-ös, Isten látja lelkem, de megveszem. Ennyiért bőven megéri!

Előzmény: Kamelot (98529)
halaloszto Creative Commons License 2 órája 0 0 98551

ő viszont asztali fűrészről, amiben 250es lap van.

Előzmény: paplanfa (98550)
paplanfa Creative Commons License 2 órája 0 0 98550

Én a lidlis körfűrészről beszélek :)

Pont a lágyindítás miatt nagyon jó kézből dolgozni vele, vétek asztalba fordítani, de lehet.

Előzmény: torony78 (98545)
rferi Creative Commons License 2 órája 0 0 98549

Nem mondom, hogy nem jó, csak hogy vigyázzon!

Előzmény: Kamelot (98544)
halaloszto Creative Commons License 2 órája 0 0 98548

- rezgés

- ütés. nem merőleges a lap a tengelyre

- ferde a lap a vágásban. nem parallel a lap a tolóasztallal.

én mérőórával szoktam nézegetni az ütést.

vajk

Előzmény: pacman123 (98534)
halaloszto Creative Commons License 2 órája 0 0 98547

hmm

viszont marógépen nem kell semmire az ütköző. akkor az a tanulság, hogy egy jobb forstnert simán be lehet tenni egy felsőmaróba. csak jó nagy maró kell, a kicsihez valószínűleg túl hosszú a szára. lehet megéri egyet levágni és esztergálni? 

Vajk

Kamelot Creative Commons License 2 órája 0 0 98546

Ezzel a határolóval nem is felsőmaróba való mert a legkisebb fordulaton is a felütközik az anyagon nyomot hagy. Nagy odafigyelés mellett is.

torony78 Creative Commons License 2 órája 0 0 98545

Hogy érted, hogy kézben indítani?

Remélem senkinek nem lesz olyanban része, hogy ottfelejti a kezét.

A "lórugásra" inkább az indításkor adott hangja miatt emlékeztet, aztán a körmozgás az egyenletesen gyorsulónak látszik messziről. Nem szoktam közelebbről fürkészni a lapot indításkor sem és általában igyekszem, a lehető legtávolabb lenni tőle vágáskor :)

Előzmény: paplanfa (98543)
Kamelot Creative Commons License 2 órája 0 0 98544

Fúróban már használtam. Most a Te kedvedért kimentem és kipróbáltam egy Casals FT2000VCE marógépben. Fordulat 10 000 - 22 500 hat fokozatban. A negyedik fokozatban lehetett elhanyagolható remegést észlelni a markolaton.  Hatoson már jelentős volt. Persze rábeszélni nem akarok senkit.

Előzmény: rferi (98533)
paplanfa Creative Commons License 2 órája 0 0 98543

Az enyém tökéletesen működik, szépen lassan pörgeti fel, öröm kézben elindítani. Próbáljátok ki legkisebb és legnagyobb fordulatnál is. Ha valaki véletlenül ottfelejtené a kezét, van 1 mp-e hogy elvegye.

Előzmény: torony78 (98540)
torony78 Creative Commons License 2 órája 0 0 98542

OK. Ha lesz még erőm, este lökök pár jobb képet.

A fenyővázat, ajtót és az OSB-t is lekentem 2 rétegben Carbidecorral. Ez volt a legolcsóbb OBI-s kültéri favédő lazúr.  Ezt lehet, hogy megbánom, de annyiért (10 liter 2800 HUF), ha kell évente áthengerelem. Majd jelentek minden nyáron, hogy bírja.

Előzmény: feketefelh (98539)
adingos Creative Commons License 2 órája 0 0 98541

valami ilyesmire gondoltam.

Előzmény: adingos (98536)
torony78 Creative Commons License 2 órája 0 0 98540

Az enyém is lórugásszerűen indul, de a lap zúgásából ítélve úgy 4-5 mp-re saccolom, míg eléri a maxot.

Lágyindító funkció van benne papíron, de a lórugás az jobb szó szerintem is.

Előzmény: feketefelh (98537)
feketefelh Creative Commons License 3 órája 0 0 98539

Jó lett a házikó, jöhet még kép. Az OSB le van festve? Mivel kented?

Paco155 Creative Commons License 3 órája 0 0 98538

Melléírva meg megint negyed col, de nem válogattam, csak az első két találatot belinkeltem -  az már elég arra, hogy tudjuk, létezik ilyen.

Előzmény: Kamelot (98530)
feketefelh Creative Commons License 3 órája 0 0 98537

Mennyi idő alatt kéne felpörögnie a gépnek ? Az enyém meglehetősen lórúgás szerűen indul, kb azonnal teljes fordulatom pörög

Előzmény: torony78 (98535)
adingos Creative Commons License 3 órája 0 0 98536

Üdvözletem az Uraknak!

Bár picit off, de mégis csak fa jellegű a dolog.

Fűkaszához keresnék cserje, és surjadék fa vágásához vídiás élű korongot. Tudna segíteni valaki ebben? Olyasmi profillal mint a képen.

torony78 Creative Commons License 3 órája 0 0 98535

Még ma megpróbálom lemérni mindhárom lap kerfjét és referálok.

Figyelek, hogy a durva forgácstól mentes legyen a lap, meg a szorítótárcsa lapcserénél, szóval azt kizárnám.

Még annyi jutott eszembe, hogy ha úgy indítom a gépet, hogy rajta van a tilitoli, akkor amíg el nem éri a max fordulatszámát a lap, addig hallatszik, hogy nekiütődnek a fogak a kivágott rés oldalának és mindig dob egy kis finom port, pozdorját is a pofámba, csak hogy érezzem. Aztán mikor maxon pörög, akkor már csont nélkül csúszik. Álláskor axiális kotyogást nem érzek.

Előzmény: pacman123 (98534)
pacman123 Creative Commons License 3 órája 0 0 98534

"Bocs még egyszer a szófosásért."

Nemnem, nekem felüdülés a tömény idevágó infó :-)

"rámértem a keresztvágó lapom kerfjére egy sima, fedett keresztvágás után, és 3,3mm-t mértem, holott a lap vágásszélessége papíron (de fára megadva :)) 2,8.  ... Ez vajon mitől lehet? "

Hmm, én még nem mértem meg soha, hogy pont 2.8mm, vagy 3.2 mm-e a vágás. De szerintem sosem lesz pontosan annyi , hanem egy kicsivel több. Nos hogy mennyi az elfogadható "kicsivel több", azt nem tudom. De ha sokkal nagyobb, az adódhat abból pl a tengely nem stimmel. (most zárjuk ki, hogy a Freud lapnak lenne baja.) Mindkét Freud lapnál jóval szélesebb a vágás mint a lap? És mi van a hozzáadott lappal?

Aztán van a fűrészlap saját "hajlékonysága", rugalmassága, ami szintén hozzáadhat 1-2 tizedet, faanyagtól/vastagságtól függően.

Vagy /bár ez már lehet hogy elég sci-fi kategóriás ötlet :) /: nem fordulhatott elő hogy a felrakáskor, a hátsó rögzítő tányér és a fűrészlap közé beékelődhetet egy kis forgács? Pár század mm "ütés" a tengelynél is megbolygathatja sztem a vágási szélességet.

rferi Creative Commons License 3 órája 0 0 98533

Azzal a bazi nagy csavarral jól megrázza majd kiegyensúlyozatlanság okán a kézifúrót (oszlopost is, csak ott nem annyira baj)!

Szóval csak okosan!

Előzmény: Kamelot (98529)
torony78 Creative Commons License 3 órája 0 0 98532

"

"(jól látható a kitűnően felrakott bitumenes zsindelytető is, ami a lenyugvó, szembesütő nap fényében gyönyörű látványt nyújt" 

Na ebből én egy büdös szót nem látok :)"

Nem csoda :)

Ez feketelfelh-nek volt egy "kacsintás", mert pár hete, vagy inkább hónapja volt szó zsindelyes tetőfedésről és ff is fedte nemrég a műhelyét zsindellyel. És mondtam, hogy nekem is van ilyen tervem, és ígértem képeket is.

Ezzel az érthetetlen mondattal - mintegy öniróniával - azt akartam kifejezni, hogy a munkám jelentős része (pl. héjazás) nem látható, mivel - ilyen szempontból - rossz szögből fényképeztem. (ráadásul szemben a nappal).Amúgy az építési idő nagy részében és ami fő, a zsindelyrakás alatt is, az ég felhős volt, szóval nem panaszkodhatok.

:)

Úgy vélem, hogy szigorúan véve ennek a bódénak csak az ajtaja, ami valamelyest asztalosság, a többi inkább ácsolás, de már többször kiderítettétek, hogy esetenként fogalomzavarban szenvedek.

Mondjuk a vakondokkal, meg a vélt, vagy valós technikatanár topikkal pariban van teljesen a faház, ezért egy képet megengedtem magamnak :).

Előzmény: Tschaby (98528)
Kamelot Creative Commons License 3 órája 0 0 98531

Fél colos szár 35 mm átmérő.  Központhegy hiányában pontos méretre állás kell.

Előzmény: halaloszto (98521)
Kamelot Creative Commons License 3 órája 0 0 98530

Az első linknél kis zavart érzek. Azt írja a szár méret negyed col. A rajzon meg 8 mm van.

Előzmény: Paco155 (98527)
Kamelot Creative Commons License 4 órája 0 0 98529
Előzmény: archivalo (98517)
Tschaby Creative Commons License 4 órája 0 0 98528

"(jól látható a kitűnően felrakott bitumenes zsindelytető is, ami a lenyugvó, szembesütő nap fényében gyönyörű látványt nyújt" 

Na ebből én egy büdös szót nem látok :)

A faház nem asztalos projekt? Azér' jobban mint a múltkori vakondkergetés :)

Na hogy is van ez ? Szembe sütött a lenyugvó nap amikor raktad a zsindelyt? 

Paco155 Creative Commons License 4 órája 0 0 98527
Előzmény: halaloszto (98526)
halaloszto Creative Commons License 4 órája 0 0 98526

nem az a sok, hanem hogy egy mezei forstner nincs tervezve erre a fordulatra. kiegyensúlyozásilag, tengely egyenességileg.

Vajk

Előzmény: GPS (98524)
torony78 Creative Commons License 4 órája 0 0 98525

Előre is bocsánat a hosszú posztért, csak már vagy másfél hete nem olvastam és nem szóltam hozzá :)

Szóval először is feketefelh részvétem a lap miatt, de inkább örülj, hogy neked nem lett bajod. Anyám jött mindig a tanulópénz szöveggel (milyen igaza volt, bár nagyon dühített), hát ez most ide kívánkozik :)

Én jellemzően akkor szoktam maflaságokat csinálni, ha sürgetem a dolgokat és/vagy fáradt vagyok. Sajnos trenírozni kell magunkat fejben, hogy ha bármelyiken is tetten érjük magunkat, akkor azonnal abba kell hagyni a melót.

Egy kis ideje már én is PTS 10 tulaj-pajtás vagyok, és - nem tudom, hogy az én kínom vigasztal-e - elmondom, én hogy jártam. Vettem hozzá 2 Freud lapot Szerkeréknél, hogy még jobban örüljek, egyet hossz-, egyet keresztvágásra (ezeket ajánlották: 21LP20M025 és 21LP40M025).

Csinálnom kellett a géphez keresztvágó tolóasztalt, mert a saját tolóasztala nekem nagyon pontatlan. Ahogy utazik, közben "riszálja" magát, szóval oldalirányban is elmozdul. Nem kotyog sehol se, csak ahogy tolom előre, pár tizeddel bizonyos helyeken közelebb kerül az asztal (és vele munkadarab) a vágásvonalhoz, még tovább tolva picit távolodik és ez jól látható is, meg hallható is vágás közben (hangosabb lesz közben a lap). Vannak az asztalon"hangolócsavarok", de azokat állítva csak romlik a helyzet, kotyogni is kezd. Ez nem tudom garizható dolog-e, gondolom nem, ezért jobbnak láttam csinálni egy pontos tolóasztalt. Ekkor a következővel találtam szemben magam: a körfűrész tolóasztali nútjának szélessége hátul szűkebb, mint elől. A hiba pontos nagyságára nem emlékszem, tolómérővel egyértelműen kimérhető volt 5 tized rémlik, de lehet, hogy csak 1-2 volt. Ez akkor is gáz szerintem. A másik nút szabályos, egységes, de egy hangyányit szűkebb, mint emez. Bükk lépcsőlapból vágtam hozzá síneket. Gyújtógyertya hézagmérővel, tizedes lépcsőkkel faragtam a kívánt méretre - nagyon pepecs volt. A szűkülő nútban elől kissé laza volt, hátul szorulós, ahogy azt vártam. Ez a szorulás megmaradt az összeépítéskor is, de teflonspray-vel nagyon jó csúszós lett és egy kézzel tolható, viszont nem kotyog (gondolom mert a jobb oldali féder fixen tartja).

A tolóasztalt a keresztvágó lappal használtam először. Szép derékszöget vágott. Egyszer viszont a hosszvágó lap maradt benne (azzal még alig vágtam) és kiszélesítette a fabrikált tolóasztalon a kerfet, és kicsipkézte a vágási vonal peremét (bútorlapból van), tönkre téve a szépen megmunkált tilitolit. Mondtam: anyád. Nem értettem, mert elvileg ugyanakkorát vágnak. (2,8) Akkor nem volt időm jobban utánamenni ennek.

Tegnap sebtiben összedobtam egy képkeretcsapoló sablont (a háromszög alakú idegencsapnak vágja a csaprést a keretsarkokba). Az alapegysége pontos, a továbbépítéskor már kapkodtam és elcsesztem, csinálnom kell majd újat. De a lényeg, hogy közben rámértem a keresztvágó lapom kerfjére egy sima, fedett keresztvágás után, és 3,3mm-t mértem, holott a lap vágásszélessége papíron (de fára megadva :)) 2,8. Magán a lapon nem méregettem, mert a fogai hol jobbra néznek, hol balra.

Szóval vannak itt furcsaságok és bosszúságok. Ez vajon mitől lehet?

Azért történnek jó dolgok is. Összeállt a fáskamra (jól látható a kitűnően felrakott bitumenes zsindelytető is, ami a lenyugvó, szembesütő nap fényében gyönyörű látványt nyújt :))

Lőttem az épülés közben is pár fotót, de mivel nem kifejezetten asztalos projekt, csak akkor rakom fel, vagy küldöm el, ha valakit érdekel.

Bocs még egyszer a szófosásért.

Előzmény: feketefelh (98502)
GPS Creative Commons License 4 órája 0 0 98524

35 mm átmérőn a 8.000 fordulat az cca. 15,5 m/sec -et jelent a peremnél.

Ez most sok, vagy kevés?

.

Paco155 Creative Commons License 4 órája 0 0 98523

Van olyan marófej. Másfélcolos biztosan van bár az szerintem kicsit nagy. Az 1+1/4 meg kicsit kicsi. De talán 35 mm-es is található valahol.

halaloszto Creative Commons License 5 órája 0 0 98522

Ezek az országok nagyon nagyok. De még Magyarország is nagyon nagy. Egy lakóparkban itt is megszólnak ha flexelsz vagy a teremgarázsban olajat cserélsz, vidéken meg az sem érdekel senkit ha fáradtolajjal fűtesz. Ismerősöm volt rokonnál kint, és poénból megcsinálta a vezérműszíjcserét a kocsiján. (ezt oktatja hivatalosan, ért hozzá) Bement a helyi boltba venni szíjat meg szerszámokat, iszonyat megbámulták, mert fehér embert ott nem nagyon látnak.

Vajk

Előzmény: 409 (98520)
halaloszto Creative Commons License 5 órája 0 0 98521

felsőmaró tökéletes lenne, csak valami szép precíz fenékfúró kellene, amit mer az ember 8000-en pörgetni.

én asztali fúrógéppel csinálom, azon van mélységütköző, meg tudok feltenni lécet és akkor mind azonos távra van a szélétől.

Vajk

Előzmény: paplanfa (98519)
409 Creative Commons License 5 órája 0 0 98520

És nem kevés Észak-Amerikai fórum van a neten, ahol pl. hobbi autószerelők társalognak, akik otthon a garázsban űzik ezt a tevékenységet.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (98512)
paplanfa Creative Commons License 5 órája 0 0 98519

Hmm hmm, azt hiszem értem. Ezzel meg lehetne azt is oldani, hogy függőlegesen fúrjál. Ha egy fakockába befúrod a forstnert, ráengeded a fúrandó helyre a kocka megvezeti a szárat, és egy rácsavarozott ütköző megállítja. A forgácskivezetés miatt a kocka oldalait ki kell vágni, csak a 4 sarkán feküdjön fel, + porszívás, vagy ami egyszerűbb, porelfújás.

Előzmény: archivalo (98517)
GPS Creative Commons License 5 órája 0 0 98518

"Én is szemre fúrtam mindig a pánthelyet - de a félsz mindig bennem volt."

Nálam úgy van, hogy amikor a fúró (piros) "szoknyájából" cca. 1 mm kilátszik még az anyagból - akkor a furat fenékmélysége pont megfelelő.

Egyébként ezeknél a tróger-fajta bútorlapoknál annyira ritka az anyag közepe, hogy még az előtolási-erőből is érződik, hogy átjutottunk a "ritkáson" és már a túloldali sűrűbb réteget feszegetjük.

Kipihenten, biztos kézzel ez nem okoz problémát.

De fáradt mancsokkal alábbhagy ez a fajta "finomérzék".... és másnap irány a lapszabászat :-))))

.

Előzmény: archivalo (98515)
archivalo Creative Commons License 5 órája 0 0 98517

Én olyanra gondoltam, hogy a fúró "korongszerű" kiszélesedésére rátolok egy "lapot" (szintén korongot), amit a fúró szárán, akár egy aba-bilinccsel megtámasztok.

A fúró szárára előzetesen néhány alátétet ráhúzva (amik a korongfejen felfekszenek) ütköztetem meg a "lapot" és így a furat mélységét lehet vele szabályozni.

A lap megütközik az ajtó lapján (vagy már előbb abbahagyod a fúrást) és még ha valami olyat kapna el, ami magával "rántaná" a fúró hegyét, akkor is megakad.

Előzmény: paplanfa (98516)
paplanfa Creative Commons License 5 órája 0 0 98516

Ó, ez olyasmi lenne mint a gipszkartoncsavaroknál a mélységhatározó gyűrű?

Előzmény: archivalo (98515)
archivalo Creative Commons License 6 órája 0 0 98515

Én is szemre fúrtam mindig a pánthelyet - de a félsz mindig bennem volt.

A leírásod alapján (is) eldöntöttrem, hogy megcsinálom a Forstner fúróra azt a határolót, ami felütközik és megakadályozza, hogy mélyebbre fúrjak.

Ráadásul van 2 darabom belőle, tehát az egyiket akár fixen "kialakíthatom" pánthely fúrónak!

Előzmény: GPS (98514)
GPS Creative Commons License 7 órája 0 0 98514

"Bizony, mindenkinek javaslom, ha érzi, hogy lankad a figyelme a fáradtság miatt, inkább hagyja abba!"

Hát jahh. Egyszer - akkor is konyhát "gyártottam" - de méretre és darabra lap-szabott és ABS-szegett anyagból (!)

Ugyanilyen dög-fáradtam mondtam magamban, hogy "Ezt a két ajtót még befejezem ma, aztán pihenés".

Neki is álltam pánthelyet fúrni... de a másodiknál (fáradság, hejj) sikerült "átmenőre" fúrni a pánthelyet.

Soha nem fordult elő velem ilyen - mert már szemre, mm-re tudom mennyit menjek be a fúróval amennyi már elég, de nem több a kelleténél - de ezegyszer sikerült túltoljam.

Mondanom sem kell, hogy másnap reggel a lapszabónál kezdtem egy másik ajtóért - ahol közölték, hogy sürgősségiben !) 1 hétre tudják vállalni az ajtó pótlását. Hiába kérleltem-könyörögtem - nem és nem.

Összeraktam a bútort a csúnya furattal az ajtaján (egy kis öntapadós tapétával kikozmetikázva) - de 1 hét múlva persze kicseréltem a rendes verzióra.

Pénz-idő-bosszúság-égés. Soha többet dögfáradtan..... :-))))

.

Előzmény: rferi (98510)
MN 3100 Creative Commons License 7 órája 0 0 98513

Szervusz!

Az úgynevezett profi barkácsolók egy része

messze nem amatőr, vagy a kanadai erdőkben

barkácsol. A videók arról tanúskodnak, hogy

manipulált amatőrködés folyik, profi

körülmények között, vagy bérelt műhelyekben

valamilyen ipari, stb. centrumban.

Az otthoni barkácsolás, a filmekből ismert lakóparkokban,

nem igen képzelhető el, mert a zaj, a furcsaság,

vagy más egyéb miatt bejelentést tesznek a

szomszédok és a hatóság intézkedik. Előírásokat

követelnek meg, ellenőrizgetnek és elveszik a

kedvét az embereknek.

Az ottani kisvárosok, falvak persze sokkal

megengedőbbek, ha valakinek ilyenhez

szerencséje van.

Péter

Előzmény: RepülőgépÉpítő (98511)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 7 órája 0 0 98512

Részvétem! 

Ha a szerkernél vetted a lapot akkor érdemes felhívni őket, hogy javítást vállalnak e. Én úgy tudom, hogy élezéssel is foglalkoznak, talán akkor a javítást is csinálják.

Előzmény: feketefelh (98508)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 7 órája 0 0 98511

Rengeteg hobbiasztalos videó van Canadai területről. Például Mathias Wandel is Ottavában barkácsol.

Előzmény: 409 (98493)
rferi Creative Commons License 8 órája 0 0 98510

Bizony, mindenkinek javaslom, ha érzi, hogy lankad a figyelme a fáradtság miatt, inkább hagyja abba!

Még szerencse, ha csak egy lap megy a levesbe, mint ha az ujjak, mint apámnál!

A baj mindig a lankadó figyelem idején üt be!

Előzmény: pacman123 (98509)
pacman123 Creative Commons License 8 órája 0 0 98509

Banyek ... hát fáradtan tényleg semmit a műhely környékén.

Először akartam kérdezni hogy ha már így alakult, akkor ugye nem pont a Freud volt befogva (nem láttam a sztori nyitóposztját), de .... na mindegy, csak óvatosan!

Előzmény: feketefelh (98508)
feketefelh Creative Commons License 8 órája 0 0 98508

Alszok rá párat, aztán majd meglátom. Addig vagdalok az eredeti lappal.

rferi Creative Commons License 9 órája 0 0 98507

A Boronkayék felforrasztanak rá új fogakat, és beköszörülik a többivel egyező méretre, szögekre.

Ha igazán drága volt az a lap, akkor még el kéne vinni hozzájuk, hogy mennyibe fájna a dolog, mert lehet, megérné helyrehozatni velük.

Előzmény: feketefelh (98506)
feketefelh Creative Commons License 9 órája 0 0 98506

Sajnos kuka. Van 1-2 fog ami leszakadt a lapról. 

409 Creative Commons License 9 órája 0 0 98505

A szög nem árt neki.

Előzmény: halaloszto (98501)
Paco155 Creative Commons License 10 órája 0 0 98504

Ouch.....

Nem irigyellek, és maximális részvétem.  Totál kuka, vagy helyrehozható?

rferi Creative Commons License 10 órája 0 0 98503

Hány fog sérült, és mennyire?

Vagy repedt a lap is?

Csak mert lehet egy rendes élezéssel helyrehozható

feketefelh Creative Commons License 10 órája 0 0 98502

Elkezdtem készíteni egy normálisabb vezetőt a körfűrészhez rétegeltből. A vezető egyik végébe átmenő csavarokat tettem, az anyás végére olyan hengeres-menetes csapokat tettem, amiket bútorlapba szokás. Aztán kitaláltam, hogy ez mégse jó. Le akartam fűrészelni a lapok kifúrkált széleit, csak épp azok a hengeres csapok bent maradtak... Fáradtan nem kell barkácsolni, ennyi.

Előzmény: zodes (98499)
halaloszto Creative Commons License 10 órája 0 0 98501

bszki. szöget vágtál?

Előzmény: feketefelh (98498)
zodes Creative Commons License 11 órája 0 0 98500

valószínűleg.... már csak 1 évet kell várnia a következő körfűrész akcióig.

Előzmény: paplanfa (98496)
zodes Creative Commons License 11 órája 0 0 98499

ajjajaj.... hogyan sikerült?

Előzmény: feketefelh (98498)
feketefelh Creative Commons License 11 órája 0 0 98498

Próbálom az eseményt tanulópénznek felfogni, de alapvetően jó nagy hülye vagyok : hazavágtam az új Freud lapot 😕

LyPapa Creative Commons License 17 órája 0 0 98497

Ezek szerint tetszik a kézi körfűrész :)

Üdv: LyPapa

Előzmény: paplanfa (98496)
paplanfa Creative Commons License 18 órája 0 0 98496

Gyakorlatilag az összes Lidlis Parkside cucc tökéletes lesz neked is.

Előzmény: zamoca (98490)
srudolf1 Creative Commons License 18 órája 0 0 98495

Sokmindenre.

Az összes textilipari gép tele van ilyen fogaskerekekkel, de használják nagyteljesítményű préseknél, hidraulikus motorok és még sok száz gépi berendezésben, ahol változó nyomatékot kell átvinni

Az erőátvitelt megoldják, tökéletes evolvensekből vannak szerkesztve a fogak.

Előzmény: Tschaby (98414)
409 Creative Commons License 19 órája 0 0 98494

"..Komolyan mondom ez már vicces... :-)))"

Háááát, az én rekeszizmom nem ettől lesz izomlázas......

Előzmény: zodes (98488)
409 Creative Commons License 19 órája 0 0 98493

Akkor ottan hobbiasztalosok sem lehetnek.  :-//

Előzmény: pali923 (98492)
pali923 Creative Commons License 20 órája 0 0 98492

Egy ismerősöm testvére kiköltözött Kanadába. Egy alkalommal lecserélte az autójában az olajat. Hamarosan megjelentek nála valami hatósági emberek, a szomszéd nyomta fel, mint kiderült. Először is megkérdezték, hova tette a fáradt olajat, mert azt csak a megfelelő helyre lehet. Tudakolták, van-e jogosultsága, papírja ilyen veszélyes anyag kezelésére, szállítására. Egyébként is ilyen szakipari munkákkal forduljon a megfelelő szakemberhez, mert azoknak is élni kell valamiből. Tekintettel a külföldiségére első alkalommal megúszta a bírságot, de még egyszer nem csinálhat ilyet.

Ez nem csak Kanadában működő hozzáállás.

Előzmény: Bediiii (98489)
pajaci Creative Commons License 20 órája 0 0 98491
Előzmény: zamoca (98490)
zamoca Creative Commons License 20 órája 0 0 98490

Sziasztok! 

Kézi körfűrésznél és kézi gyalugépnél mi az ajánlatot "belépési szint" (kezdő, szárnyait próbálgató barkácsolónak)

Milyen gépet ajánlotok és mennyiért? 

Előre is köszönöm a segítséget!

Bediiii Creative Commons License 20 órája 0 0 98489

Franci ismerősök elmondása szerint, arrafelé fel sem merül, hogy valaki maga rakja össze, építse be a bútort, amit megvesz.

Kedvezményes adózással (talán ÁFA kulcs?) úgy támogatja az állam a kisvállalkozókat, hogy, ha rajtuk keresztül vesz valaki bútort összeszereléssel együtt, az alig drágább, mint, ha maga venné meg beépítés nélkül.

zodes Creative Commons License 21 órája 0 0 98488

Mit tudjátok itt pofozni a szart feleslegesen ezzel a hüje ikejja témával kapcsolatban??? Komolyan mondom ez már vicces... :-)))

Kamelot Creative Commons License 21 órája 0 0 98487

Ez alapján a kérdésnek nincs értelme mivel független szakértők végzik a szerelést.

Előzmény: pajaci (98474)
peti970 Creative Commons License 22 órája 0 0 98486

Engem kb 2 éve be akartak szervezni az összeszerelő csapatukba mert villanyszerelő vagyok és épp nem volt olyanjuk.Nagyon kellett volna nekik mert nem köthettek be semmit ha az nincs a csapatban.

Amellett tudta hogy csinálok bútorokat is és így bepasszoltam volna közéjük.

El is mentem a fószerhez megbeszélésre az ikejába de sok reményt nem fűztem a dologhoz.Jól sejtettem kb 150 nettó fizetést ajánlott + céges autót amivel haza is mehetek és nekem kell gondoskodnom a biztonságos parkolásáról.Erre mondtam hogy nekem nem kell se céges autó se szerszám mert van mindenem,de ők adják az náluk így van.A hab a tortán annyi volt hogy a villamos bekötésekre általában a munka végén kerül sor ezért én estefelé mehettem volna amikor a többi majdnem végzett,cserébe "besegíthettem" volna napközben az éppen megszoruló team-nek.Dióhéjban ennyit a tuti cégek világrengető ajánlatairól!Gondoljátok hogy két kézzel kapkodtam eme megismételhetetlen ajánlat után!!

Előzmény: archivalo (98481)
DAMORON Creative Commons License 23 órája 0 0 98485

Na ez egy korrekt válasz,Respekt!

Valahová reálisan én is 15-20 körül gondolom ezek alapján tenni.Köszi a hozzászólást.

Előzmény: archivalo (98461)
pajaci Creative Commons License 24 órája 0 0 98484

Ennyi butaságot leírni, és ráadásul a másikat állítani be ostobának elég vicces.

Előzmény: archivalo (98481)
pajaci Creative Commons License 24 órája 0 0 98483

Kössz!

Előzmény: rferi (98477)
Vikusz1977 Creative Commons License 24 órája 0 0 98482

Az áfa 35 ezer, nem 50.

Előzmény: rferi (98465)
archivalo Creative Commons License 25 órája 0 0 98481

Az pedig, hogy mennyit keresnek az ikejjás összeszerelők, csak akkro tudod meg, ha megkérdezed a Céget.

Szerintem se rferi nem tudja, se más: mert akkor nem feltételezéseket fogalmaztunk volna meg, hanem tényeket...

Azon mundjuk gondolkozz el, mert ezt is leírták: ha valaki 300 keres (nettóban), akkor kb 600 e a bruttója. Ha tudsz olyan helyet, ahol ennyit adnak fizikai munkáért, szóljál, messze nem kapok ennyit egy "kicsit" magasabban kvalifikált szellemi munkáért... (és ebben most senki se keresse a szellemi nagyságra való hivatkozás felvágását - egyszerű tényközlés.)

archivalo Creative Commons License 25 órája 0 0 98480

Kedves pajaci!

Felesleges leírni mindent többször: elég lett volna annyit mondanod, hogy fogalmad sincs, mi a bérköltség és mi a nettó jövedelem, valamint fogalmad sincs arról se, hogy mi az árképzés alapja és hogyan áll össze...

Feri nagyon jól behasalta a napi 30-at.

Arról sajnos, hogy akár a legrészletesebb kifejtés ellenére sem tudod értelmezni, hogyan jön ez ki és mitől, már megbocsáss, de nem mi tehetünk.

Akkor sem, ha trágárkodsz.

Részemről ebből kiszálltam: amit tudtam elmondtam, nem fogom ismételni. Ha abban valamit nem értesz, arra szívesen visszatérek.

Előzmény: pajaci (98472)
paplanfa Creative Commons License 25 órája 0 0 98479

Persze, mi alapvetően magunkból indulunk ki, és aki nem Bp-i az tán el se hiszi, hogy vannak olyan kőgazdagok is, akik egy szeget se tudnának beverni a fába. Ha drván megfizetnék neki, akkor sem. Egy matektanárt ismerek aki nem tudott egy tökegyszerű ikea spájzpolcot sem összerakni, de fejben minden szentségtelenséget azonnal kiszámolt. Hiába volt ott a kinyomtatott, szövegmentes, tényleg hülyevezető papír, kínlódott órákig.

Az ikeás összelegózók mindent összeraknak, felraknak, konnektorba dugnak, ha van villanyreszelő s a galeriban akkor azt is megcsinálják, ha eltörik az excenter, másikat raknak be pluszköltség nélkül. Nyilván "piacvezető" áron, mert mégiscsak ikea, nagyon ki van számolva a nyereségük ezen az "árucikken". A kétkezi munka pedig a legdrágább, nem véletlenül abból gazdagodtak meg, hogy az összeszerelést hagyta ki anno, és ezt reklámozták fitcsőrnek. Azóta továbbfejlődtek, és mivel volt rá igény (nyugdíjasok, kőgazdagok, egyedülálló nőcik, balfék matektanárok) csináltak egy ilyet is.

Előzmény: halaloszto (98457)
rferi Creative Commons License 25 órája 0 0 98478

De ebben a topikban az nincs kiírva! :)))))))))))

Előzmény: paplanfa (98475)
rferi Creative Commons License 25 órája 0 0 98477

Nem hiszem.

Én 200-ra gondoltam, ahhoz komparáltam a 30-at napi szinten.

De ezek az összeszerelők ennyit sztem megkeresnek.

pali923 Creative Commons License 25 órája 0 0 98476

A válasz elég egyértelmű, valószínűleg nem keresnek. 

Egyébként nem értem, miért kell ilyen kérdésen ennyit lovagolni. Jobb vállalkozásnál az árképzésnek csak egyik eleme a költség, ennél ma már sokkal lényegesebbek egészen más szempontok. Aki olcsó bútort vesz az Ikeában, úgyis megoldja az összeszerelést, ismerőssel, rokonnal, faszakival, mindegy. Aki meg hajlandó megfizetni ezt az összeget, az meg fizesse meg, és kész. Kb. így gondolkodtak az árképzéskor. A költség ehhez képest másodlagos, az a lényeg, hogy kijöjjenek belőle.

Vannak ám a mi világunkon kívül más világok is. Asszonykám unokahuga Londonban él pár éve. A frizurája semmi különös, kb. Beatles-hajat hord, mióta ismerem. Ehhez képest inkább hazajön, ha fodrászhoz akar menni, mert a repülőjegy is olcsóbb, mint ha ott elmegy hajszobrászhoz, meg legalább megnézi a családot is hétvégén. Egy sima vágás, mosás, esetleg festés 70.000 Ft-nál kezdődik átszámolva. Pedig ott sem akkora a bérköltség meg a fésűkopás.  

paplanfa Creative Commons License 25 órája 0 0 98475

A bérköltség nem politikai téma?

pajaci Creative Commons License 25 órája 0 0 98474

Volt egy kibaszott egyszerű kérdésem, mindenki írogat rá mindent szart, de a kérdésre nincs válasz.

Leírom tizedszer:

Keresnek nettó 300-at az ikeánál a bútor összeszerelők?

(és akkor jöhet válasznak lenin élete, meg gazdaságpolitikai okfejtések)

Előzmény: rferi (98473)
rferi Creative Commons License 26 órája 0 0 98473

Hát ... tévedtem.

Szörnyű.

Megint a lényegtelen dolgokon lovagoltok...

Két szaki ezt a sok vackot két nap alatt rakja össze, négy napi bérköltség nettó kétszázat feltételezve 80000. Áfa majdnem 50000.

Kijött 130000, és még semmi egyéb költség nem számoltatott....

Teljesen hülye, aki azt hiszi, hogy ebből a melóból lesz ezeknek aranybevonatos kacsalábon forgó palotájuk.

Előzmény: pajaci (98472)
pajaci Creative Commons License 27 órája 0 0 98472

Leírjam még egyszer hogy miről volt szó? Íme:

"Egyetlen szaki egynapi teljes bérköltsége kb 30000 forint"

Előzmény: archivalo (98470)
archivalo Creative Commons License 27 órája 0 0 98471

Elég jól hasaltam az 50 %-kal...

Előzmény: pajaci (98469)
archivalo Creative Commons License 27 órája 0 0 98470

Ha 30 ezer a fickók napidíja (ami a teljes munkadíj része!!!), akkor abban benne van 27% ÁFA - 8100 Ft, marad 21 900.

Ebből az ikejja nagyjából 11 000  forintot befizet munkaadói, munkanélküli, stb járuléknak - marad 11 000 (durván).

Ebből a fickónk befizet 10% TB-t, 16% SZJA-at és már marad is 8140 Ft - a 30ból.

Van 22 munkanap, tehát nagyjából 180 ezer forint jönne ki akkor, ha teljesen nullszaldós lenne minden, azaz a napidíjból nem kéne működtetni a központi részeket, nem lenne az eszközökben amortizáció, az épületek, raktárak, stb fenntartására semmit sem kellene fordítani, stb

De lehet, hogy még ennyire sem fényes a dolog, mert kihagytam valamit

Előzmény: pajaci (98464)
pajaci Creative Commons License 27 órája 0 0 98469

305837Ft nettónak a bérköltsége 600000Ft

http://www.kulcs-soft.hu/?p=informaciok/berkalkulator

Előzmény: rferi (98466)
Paco155 Creative Commons License 27 órája 0 0 98468

Tényleg, a bolygóművet nem is írtam.

Előzmény: archivalo (98467)
archivalo Creative Commons License 27 órája 0 0 98467

Annak ellenére, hogy már eléggé kivesézésre került a foagzott dolgok bemutatása, mellétennék még egy gondolatot... :-)

A látottak közül a spirálra fogazott, az elliptikus kerékre fogazott és a végén bemutatott bolygóműnek VAN valódi technikai tartalma.

A sokszögletes kerekekre tetszőleges profilgörbékkel (és itt a tetszőlegesen van a hangsúly) felvitt "fogazatok" ujjgyakorlatok: mindössze azt bizonyítják, hogy bármilyen görbét fel lehet használni fogalakhoz (fogprofilnak), illetve ehhez meg lehet szerkeszteni az ellenprofilt (ez a hírhedt Reuleaux szerkesztés) . Ezekre a sokszögekre ugyanis a használatos két profilgörbét (evolvens és ciklois) éppúgy fel lehetett volna vinni, sőt, akkor még le is lehetett volna fogazni. A jelen görbesereget csak dekopír (lombfűrész) géppel lehet előállítani, illetve le lehet önteni, vagy szikraforgácsolni. Ezen eljárások mentén azonban olyan drága fogazatok készülnének, hogy a "gyémánt ötvözésű titán betétes aranynak" is a sokszorosába kerülnének...

Valamelyik kolléga tökéletesen elírta: ezek az eszközök arra nagyon jók, hogy "állandóan változó" áttételt valósítanak meg a hajtópárok között, azaz az áttételük nem egy szám, hanem egy függvény (egy görbe mentén változik). Ha megnézitek, akkor állandó a tengelytávolságuk (bevert szögeken forognak - azaz ez fix adat), így egy hajtómű házba is beépíthetők lennének. Az a lényegük, hogy az áttételi jelleggörbéjüket lehet (és kell) illeszteni a hozzájuk kapcsolódó egyéb mechanizmusokhoz, miáltal az ott rejlő egyenetlenségeket el lehet simítani. (Nem tudom hányan horgásznak itt, de tipikusan ilyen célra gyártottak elliptikus kereket a peremfutó orsók zsinórképének kiegyenlítésére - például az Okumák egyes típusaiban).

rferi Creative Commons License 27 órája 0 0 98466

Nem kapod meg a bérköltséged felét nettóban

Előzmény: pajaci (98464)
rferi Creative Commons License 27 órája 0 0 98465

Ezt mondom én is, de nekem nem hiszik el!

Mondom: kezdjük azzal, hogy 27% áfa! Csak az egy ötvenes!

Az egészből - állítom - a legtöbbet az állam profitálja!

Előzmény: archivalo (98463)
pajaci Creative Commons License 27 órája 0 0 98464

Ezt írta:

"Egyetlen szaki egynapi teljes bérköltsége kb 30000 forint"

Ez alapján kérdeztem, hogy havi 300 nettót kapnak?

Előzmény: archivalo (98463)
archivalo Creative Commons License 27 órája 0 0 98463

Urakok!

Nem észt akarok osztani, csak számoljunk egy kicsit.

Nem igazán értem a felhorkanást: mintha a "rezsi óradíj" fogalma ismeretlen lenne...

Ez nem az a pénz, amit a fószer kap a cégétől, hanem az, amennyibe ő kerül cégnek (plusz a haszon) - azaz, amit a cég számít fel az ügyfélkörnek annak érdekében, hoyg a szolgáltatást megfelelő folytonossággal biztosítani tudja.

Szerintem ti is kalkuláltok már ilyet: egy ember kap X forintot, az a cégnek 2X-et jelent (különböző munkanélküli és egyéb járulékok, TB, nyugdíj, stb). E fölött még jön a cégadó, meg a nyereségadó (mert azért senki se abból él, mint az egyszeri Schwartz bácsi: nekem minden nap ráfizetés... Akkor miből tetszik éli? Hát abból, hogy vasárnap zárva vagyok)

Ráadásul ez a két ember sem 100%ban összeszerel, mert jó esetben, ha egy nap van 1-2 meló, akkor már sokat mondok * viszont teljes munkaidőben IKEA-sok. Ja, és az ő munkájuk néhány %át is be kell forgatni a menedzsment és a központi ellátó szolgáltatások (amik igazából egy forintnyi bevételt sem produkálnak, de nélkülük nem tud a vállalat működni) díjába - ami megint csak emeli az árat.

A vonatkozó előírások miatt, meghatározott méretű és súlyú "dobozt" egy ember már nem is emelhet, még akkor sem, ha a doboz mangaszemű és kerekseggű bombázó... :-) Tehát mennek 2en, termelnek egy negyed embernyit naponta. Ez nagyjából azt jelenti, hogy máris 4x annyit kell fizetni érte - az ügyfél oldalán. E mellett még kellenek nekik szerszámok, gépkocsi, abba benzin, arra biztosítás, mobiltelefon, etc.

Egyszer kétszer már kiveséztük, hogy a hobbiasztalos és a profi között a legtöbb esetben az a legmeghatározóbb különbség, hogy a profi abból él, a hobbista pedig nem számolja a ráfordsított időt, hiszen ez neki kedvtelés. Ha mindannyian elkezdenék számolni, hogy egy-egy kütyünk milyen emberi (és anyagi) ráfordítások mellett készült el, akkor megdöbbennénk, hogy mi jön ki belőle. Azért mondom ezt, mert tavaly, amikor elment az állásom, akkor csináltam próbaszámításokat, ezermesteri munkavégzésre (csillárbekötés, vízszerelés, bútorösszerakás, stb). Hááát, mit mondjak, nehéz kenyér az is -  akárhogy is számoltam, csűrtem csavartam a dolgokat, ebből tisztán, háttérállás nélkül, csak baromi magas árakkal lehet megélni.

Előzmény: pajaci (98460)
halaloszto Creative Commons License 28 órája 0 0 98462

ha azt veszem hogy egy pult összemarás magában tud egy huszas lenni, nem is biztos hogy egy elrugaszkodott ár.

Vajk

Előzmény: rferi (98458)
archivalo Creative Commons License 28 órája 0 0 98461

Ez a gép, ha tökéletes állapotban van, akkor 100-150 körüli áron tud elkelni.

Ha ránézel, a mostani állapotára, akkor cca 10-15%-os - azaz 15-20 körüli áron tudod eladni.

Ha "kisikálod" és csili-vili állapotba kerül, valamint megkapja a 380Vos motorját, akkor fel tud menni 50-re, csak kérdés, hogy megér-e annyi "törődést" az a 30 ezer forint.

AZ eddig látottak alapján a jó állapotú használt kütyük tudnak elkelni féláron, ami már csak egy kicsit is necces, rohamosan esik. A te esetedben ez a gép még éppen a "nem_ócskavas" állapot határán van, ezért gondoltam a fenti árat. Ne vedd sértésnek az 5000 forintos ajánlatot se, de gyakorlatilag a fentiekről van szó - kiegészítve azzal, hogy a gép sztalos célra történő felhasználásához, szinte az egészet szét kell szedni, egy rakat alkatrészt cserélni kell benne és már ott is tartunk, hogy a saját ráfordítás értéke meghaladja a használati értékét.

Ráadásul új gépeket lehet a fenti áron kapni, amit hazaviszek, bedugom és használom.

Erről ezt nehezen lehet elmondani...

Előzmény: DAMORON (98436)
pajaci Creative Commons License 28 órája 0 0 98460

Azt mondod az ikea ad az összeszerelőnek havi nettó 300ezret?

Előzmény: rferi (98442)
pacman123 Creative Commons License 28 órája 0 0 98459

Várj Feri! Szerintem senki (én leglábbis tuti nem) a szolgáltatás létjogosultságát kérdőjelezi meg.

Csak én a szemem előtt látom, hogy mennyi mindent tudnék még 160 ropiból venni, ha lenne egy 700 ropis konyhabútorom :-)

De persze, akiket leírtál célközönséget, léteznek és nyilván jó pár embernek jól jön hogy van ilyen szolgáltatás, mert pl. nincs ügyeskezű haverja/szomszédja, (mert mondjuk nem ártalalantekintetű, mangaszemű, kerekseggű bombázó, akinek seperc alatt kerülne ügyeskezű szakértő :-D /

A bérköltségek azok nyilván ennyik, meg még ennyibbek, ha én lennék IKEA és 2 embert kellene erre megfizetnem, meg még keresni is szeretnék rajta kicsit (nyilván kicsit, hiszen a szekrényen már kerestem jó sokat), akkor lehet hogy én is ennyit hoznék ki. De én most ügyfélszemszögből nézem: kb nem érdekelne, hogy a cég 2 emberrel oldja meg vagy eggyel, vagy minden szekrényt külön ember szerel fel: oldják meg, szereljék össze. 160-ból? Háát .... akkor annyiból. De szerintem ma nem sokan teszik a kosárba ezt a szolgáltatást.

Előzmény: rferi (98456)
rferi Creative Commons License 28 órája 0 0 98458

Felrakják, beszabják.

Ha az áruházban veszed a masinériákat, azokat is berakják, be nem kötik, csak a villásdugósakat dughatják be a falba.

Előzmény: halaloszto (98457)
halaloszto Creative Commons License 28 órája 0 0 98457

Az igazi kérdés hogy ez a díj azt jelenti hogy összeszerelik a dobozokat és rájuk teszik az ajtót, vagy azt hogy felraknak mindent a falra, beszabják a végére a takaróelemet, beszabják a fénylécet, pultot, vízvetőt, felrakják a világítást? 

Mert utóbbiakhoz már a barkácsabb típusú emberek is kevesek lehetnek...

Vajk

Előzmény: paplanfa (98454)
rferi Creative Commons License 28 órája 0 0 98456

Soroljam?

-idős, nem bír el egyetlen falapot sem....

-kényelmes, inkább megfizeti a szolgáltatást, és közben nézi a focit a tévén....

-lassú, amennyi idő alatt összeszerelné, azalatt megkeresi a kétszeresét annak a vacaknak, de közben ha nem ő szereli össze, akkor nem lehet benne hiba, mert ráhátékázza a hibás cuccokat a szerelőbrigádra, tehát eleve biztosítva is van.....

...

Basszus, mit nem lehet megérteni azon, hogy ha valaki kitalál egy szolgáltatást, és annak megkéri a rendes, adózott, haszonnal növelt árát, akkor nem terád gondol, meg az országban még megtalálható többezernyi ügyeskezű barkácsolóra???

Én nem egyszer csináltam ilyen összeszerelést, minden esetben rendes emberek kérték.

Volt idős asszony, volt gazdag, akinél az egész család éjjel nappal dolgozott. Volt kisgyerekes háziasszony, olyan fáradt volt a gyerek miatt, örült, hogy valaki összerakja neki. Volt ügyetlen, egyszerűen azt se tudta, hogyan tartsa a leírást, a kalapácsot nem tudta megkülönböztetni a csavarhúzótól. Élniük nekik is kell, bútorok közt.

Előzmény: paplanfa (98454)
halaloszto Creative Commons License 28 órája 0 0 98455

az a köze hozzá, hogy egy 700 ezres ikea konyha sem nem olcsó, sem nem jó. és pláne nem a 20% szerelési költséggel együtt. akinek ez is sok, az talál jelentősen olcsóbbat, akinek meg van rá ennyi pénze, az kap jobbat a pénzéért.

Vajk

Előzmény: rferi (98452)
paplanfa Creative Commons License 28 órája 0 0 98454

Ebben a jól kikalkulált árban az is benne van, hogy csak az kérje aki pénzes és annyira balfék, hogy a hülyevezető alapján se tudja összerakni. Szolgáltatásként, reklámban kipipálható, de ha lehet ne piszkálja őket ezzel senki. A bontatlan csomagot visszaveszik 1 éven belül, a bontottat csak a haszonkulcs leszámolása után. (vagy már úgy sem?)

Előzmény: rferi (98453)
rferi Creative Commons License 28 órája 0 0 98453

Hubakker, mellénéztem,  most aztán megfogtál! De télleg, ebből is látszik, hogy mekkora rohadt egy banda, hogy lenyúlják a szerencsétlen bútorvásárlókat, kizsigerelik őket az utolsó fillérig.

....

Télleg nem maradt más költség szerinted?

Előzmény: joevagyok68 (98451)
rferi Creative Commons License 28 órája 0 0 98452

Ne haragudj, de ez tök irreleváns a téma szempontjából...

Aki nem akar, nem ott vesz bútort, aki nem akar, nem kér összeszerelést.

Az meg milyen már, hogy azt mondod, milyen volt régen??

Kit érdekel annak fényében, hogy 20% az összeszerelés?????

Mintha a fűrészelésről és a habcsókról nyitnál összehasonlító vitát!

Mellesleg az IKEA mindig is a fiatalok kezdő, olcsó bútoráruháza volt, csak akkora lett a jólét itt nálunk, hogy ahhoz, hogy ezt megtartsák, annak kell lenniük, amit mondasz.

De ennek mi köze az alapkérdéshez??

Előzmény: halaloszto (98450)
joevagyok68 Creative Commons License 29 órája 0 0 98451

"kiszállásra"

khm..    Ez van ottan..."16x.xxx Ft  + kiszállási díj" ! 

:-)

halaloszto Creative Commons License 29 órája 0 0 98450

Ez így rendben lenne, de. Régen az ikea volt a tömegtermelt kibírható árú dizájnbútor. Ahol érdekes, modern bútorokat kaptál fából, furnérból. Mostanra viszont csúcsrajáratják gyártsunk minnél olcsóbban, nem baj ha szar csak olcsó legyen témát. 

Vajk

Előzmény: zodes (98447)
paplanfa Creative Commons License 29 órája 0 0 98449

Jár oda, csak nem vesz semmit.

Előzmény: zodes (98447)
zodes Creative Commons License 29 órája 0 0 98448

köszi :-))

Előzmény: rferi (98446)
zodes Creative Commons License 29 órája 0 0 98447

Teljesen veled értek egyet! Aki tud magának venni majdnem egy milláért konyhabútor és van olyan jó menedzser. Akkor az összerakásra is keresse már meg azt a szaros 160 ezret! :-)))

Van sajnos olyan ismerősöm/rokonom, aki még egy villanykörtét sem tud becsavarni. Viszont van nagyon zsíros állása. Ott megkeresi a lóvét és kifizeti az összeszerelőknek.

Egyébként sem a legszegényebb réteg jár az IKEába, ha jól sejtem.

rferi Creative Commons License 29 órája 0 0 98446
Előzmény: zodes (98444)
rferi Creative Commons License 29 órája 0 0 98445

Persze!

Minden kovácsnál, ha kéred tőle, hogy verje le!

Előzmény: zodes (98444)
zodes Creative Commons License 29 órája 0 0 98444

Kollegám régi fagerendára szeretne kovácsoltvas pántot körbe. Már jó ideje böngésszük a netet és nem találunk ilyen pántot. Egyáltalán létezik?

Kamelot Creative Commons License 29 órája 0 0 98443

Más ország más hagyomány más szokás. Nekem ez egy jól szerszámozott Mekk Elek bemutató volt.

Előzmény: pacman123 (98439)
rferi Creative Commons License 29 órája 0 0 98442

Kezdj már el számolni!

Egyetlen szaki egynapi teljes bérköltsége kb 30000 forint, kettőnek hatvan. ALaphangon, ettől még nem keresnek olyan vastagon, hogy nekimenjenek a falnak.

A teljes összeg ugye csak kb 100, mert áfa van.

A maradék negyven az, ami a mozgástér bármire, kiszállásra és hazamenetelre, szerszámköltségre,  haszonra, károkozás utáni kármentésre, stb.

És akkor elkészültek egy nap alatt.

Ha csak egyszer vissza kell menni, már felejtős a negyven is!

paplanfa Creative Commons License 29 órája 0 0 98441

Ó, nem sok az, ha neked fizetnének összeszerelés címén. :)

pacman123 Creative Commons License 29 órája 0 0 98440

"ott a faszi egyedül" - jó, nem telejsen :-) De azt amit én simán 2 emberesnek gondolnék, egyedül oldotta meg (felső szekrények felrakása pl).

pacman123 Creative Commons License 29 órája 0 0 98439

Hát .. kérdés mit takar az "összeszerelés". Gépek bekötése is, vagy csak magának a szekrénynek az összerakása?

Sok konyhaszekrényt még nem raktam 0-ról össze, de most nemrég volt unokatesómnál laksáfelújítás, és kb 3 óra alatt visszzaraktuk (igaz, tényleg ketten) a komplett konyhabútort,  (régi csavarhelyek persze beglettelve, annak ellenére h nem így kérte, szóval "szintezni" is kellett rendesen). Persze a gépek és a munkapult nélkül, ami új volt (olyan saroknál "egybemart" verzió).

Meg anno láttam ezt az full kitchen istallos videót, ott a faszi egyedül, "pillanatok" alatt felküldött a falra/földre egy komplett knyhabútort - nekem ez nem tűnik több napos projektnek.

De persze lehet simán tévedek. IKEÁ-s cucc nagyobb fejtörés? Én max. egyszerű szekrényt raktam olyat össze.

De 164 pisztolyorrú Mátyásért összeszerelni, akárhogy is nézem ... kicsit húzós na :-)

Előzmény: rferi (98434)
zodes Creative Commons License 30 órája 0 0 98438

No szétszedtük a hajtóművet is. Hát Én azt hittem (nem tuom miért???), hogy egy kicsit komolyabb. A villanymotor forgórész tengelye egy fogaskerékben végződik. Tehát fém. A fűrészlap felfogató tengely is egy fogaskerékben kezdődik, tehát az is fém. Van még benne 2 dupla gumi porvédős csapágy (jók) és egy tűgörgős. A szaki "annak nincs baja" felkiálltással össze is rakta. A zsírt fellazította, rakott bele nény csepp olajat, hogy jobb legyen a futása oszt jónapot. Nem gondoltam, hogy ilyen egyszerű szétszedni. A biztonság kedvéért felhívtam még egy szakit, az ugynezt mondta, így kell csinálni. Arra azért felhívta a figyelmem, hogy max negyedig rakjam zsírral, mert ha túl sokat rakok bele, akkor felforrósodhat, kifolyik és annyi a kenésemnek.

Hát akkor ez ilyen hangos. Most megyek egy kicsit nyaralni, a jövőhéten pedig nekiállok a nagy projektnek (fűrész asztal gyártás) :-)))

Üdv: Zoli

Előzmény: Paco155 (98430)
DAMORON Creative Commons License 30 órája 0 0 98437

Hú sajnos nagyon messze vagy.Heves megyébe,Gyöngyösre kellene eljönni érte.De legalább 3 vagy 4 ember kell a mozgatásához.150kg körüli gép.

Előzmény: paplanfa (98412)
DAMORON Creative Commons License 30 órája 0 0 98436

Oké,ez a vasanyag ára.De akkor hol a gép? :)

A semminél ez is több,azért Köszi.

Előzmény: feketefelh (98411)
DAMORON Creative Commons License 30 órája 0 0 98435

Após asztalos volt,és nagyon sok mindent készített a gépen.Én sajnos nem értek hozzá,ezért nem tudom mit ér.

A fűrész melletti asztal lap egyébként fel-le állítható,és ma láttam,ha leemeljük az egyik asztallapot,alatta deszkát is lehet gyalulni rajta.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (98410)
rferi Creative Commons License 30 órája 0 0 98434

A 164-ből majdnem ötven csak az áfa!

Legalább két ember fog dolgozni vele, és nem rakják össze egy nap alatt.

Ha hasznot is akarnak hajtani a cégnek azok a dolgozók, akkor bizony ennyi az annyi...   :((((

Előzmény: Slam Jr. (98431)
laci19791202 Creative Commons License 1 napja 0 0 98433

Hol van itt mikró? :)

Szerintem mara rosz ez az elhelyezés!de a lánynak szép gömbölyde  hátsója ;)

Előzmény: paplanfa (98429)
pajaci Creative Commons License 1 napja 0 0 98432

Ha olcsóbbat veszel olcsóbban szerelik össze. Ha jól tudom az ár 20%-a a szerelés.

Előzmény: Slam Jr. (98431)
Slam Jr. Creative Commons License 1 napja 0 0 98431

Megérkezett az új Ikea katalógus (csak át kellett írni az évszámot hehe). Megakadt a szemem az összeszerelési díjon. Ezt a konyhabútort egy hétig szerelik össze napi 8 órában vagy hogy?

Paco155 Creative Commons License 1 napja 0 0 98430

Szerintem elég szar, mivel semerre sem tud szellőzni, az összes nyílása zárt.

Előzmény: paplanfa (98429)
paplanfa Creative Commons License 1 napja 0 0 98429

Most tényleg viccen kívül, hótkomolyan. Ehhez a mikróelhelyezéshez mit szóltok? Ahogy nézem, magasságilag jónak tűnik, a userina vállmagasságában van, igaz magassarkúban, nem mamuszban. De a mosogató fölött ??? Az ajtón is lehet egy jót csámcsogni.

rferi Creative Commons License 1 napja 0 0 98428

Már boccccccccs, de ezt nem neked válaszoltam! :))))

Amit neked válaszoltam, azt azért tettem, mert te voltál utánam a harmadik, aki megmondta az igazat kajlafogaskerék ügyben.

Lett még egy negyedik is, Vajk személyében. :)))))

Előzmény: GPS (98427)
GPS Creative Commons License 1 napja 0 0 98427

Már boccs, de én nem a léptetős-szakaszos áttételre gondoltam - csak símán a váltakozó áttételre.

Aminek a kimenetei tengelyén is folyamatos a mozgás, csak változó szögsebességű a konstans szögsebességű meghajtótengelyhez képest.

Nagyobb tömegű (tehetetlenségű) tárgyak (pl. teli üvegpalackok) mozgatásánál  egy gyártósor különböző gyártóhelyein jól jöhet, ha a tárgyat előbb egy lassabb, később akár szinuszos gyorsulás mentén teszik-veszik - ahelyett, hogy egyből pofánvernék egy gyors ráhatással.

.

Előzmény: rferi (98426)
rferi Creative Commons License 1 napja 0 0 98426

Az a léptetős dolog a szakaszos mozgatáshoz tartozik.

A szakaszos mozgatós dolgok sokkal régebbiek ezeknél a spéci fogaskerekeknél, például a máltai kereszt (néha hívják máltai keréknek is https://hu.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1ltai_kereszt_%28mechanizmus%29 )  az egyik legismertebb forma, vagy a peremükön számokkal ellátott számlálók, melyeknél egyfogú a fogaskerék a kihajtós oldalon, hogy csak akkor ugorjon egy számot, ha a kisebb helyiértéken levő kerék egyet már körbefordult.

Előzmény: halaloszto (98425)
halaloszto Creative Commons License 1 napja 0 0 98425

arra jó, hogy a két tengely elfordulása nem lineáris egymáshoz. tehát ha az egyiket egyenletesen forgatod, a másik lüktetni fog. ennek egy elfajzott formája az, ami az igényes órákban megoldja hogy a percmutató nem forog, hanem percenként lép egyet.

Vajk

rferi Creative Commons License 1 napja 0 0 98424

Meg te is! :)))))))))))))9

Előzmény: GPS (98423)
GPS Creative Commons License 1 napja 0 0 98423

Magyarú: mirejóez?

Bizony akad olyan feladat (az iparban, gépészetben - főleg az ilyen-olyan gyártósoroknál) -  ahol egy fordulaton belül jól jön a váltakozó áttétel.

Vagyis a fordulat bizonyos szakaszában lelassítani a kimenő-tengely szögsebességét...utána meg jól felgyorsítani.

.

rferi Creative Commons License 1 napja 0 0 98422

Na, én is inkább olvasnék, mielőtt írok....

Előzmény: Paco155 (98419)
rferi Creative Commons License 1 napja 0 0 98421

Ha van két kerek fogaskereked, és a hajtó fogaskerék hajtása időben állandó, akkor a hajtott fogaskerék forgása is időben állandó lesz.

Vannak azonban olyan szituációk, amikor jó lenne, ha a forgás nem lenne egyenletes, hanem néha lassulna, néha gyorsulna.

Na azokra leginkább ezeket a fura fogaskerekeket tudod használni.

Itt ui. ha a behajtott tengelyed egyenletesen forog is, a kihajtott tengely már tuti hogy nem fog, hanem hol siet majd, hol késik.

pali923 Creative Commons License 1 napja 0 0 98420

Akkor meg vagyok nyugodva, én meg azt hittem, ez általános probléma. Így csak az enyém. :)

Ez jó, mert minden nap új ötleteket fogok itt találni. :)

Előzmény: pajaci (98418)
Paco155 Creative Commons License 1 napja 0 0 98419

Amit érdemes tudni ezekről, hogy mindegyik más megoldásra jó.  Háromféle technikai megoldást láttunk - az alakok formájának változatossága csak a cukormáz.

Az első a sokszögek plusz a két ovális kerék. Ezeknél, ha a meghajtó fogaskerék azonos szögsebességgel van meghajtva akkor a meghajtott fogaskerék tengelyén a szögsebesség szinuszosan változik, a kerekek alakjától függően. Az oválisnál két hullám jut egy fordulatra a háromszögnél három, a négyszögnél négy, stb.  Tehát a meghajtott tengely hol gyorsabban, hol lassabban forog.

A második amikor a fogaskerék áttétel folyamatosan változik, majd visszaugrik. Itt egyre gyorsul a meghajtott tengely forgása, majd visszalassul egy tizedmásodperc alatt, majd megint gyorsul... A szögsebesség változás alakja egy fűrészfog.

Az utolsó eset a kihagyásos (a halacskás) amikor is egy adott szögeltérés megforgatja a hajtott tengelyt egyszer, majd szünet egy másik szögeltérésig, ismét egy fordulat, szünet....  Így lehet egyenletes forgó mozgásból szakaszos forgó mozgást csinálni.

A gépiparban egy-egy gyártósoron mindegyikre lehet példát találni, természetesen a valóságban a fogaskerekek nem halacska meg polip alakúak, a sallang le van hagyva róluk, csak a működő fogalak van kidolgozva. 

pajaci Creative Commons License 1 napja 0 0 98418

Vagy alzheimer :-))))

Előzmény: pali923 (98417)
pali923 Creative Commons License 1 napja 0 0 98417

Tegnap este végigolvastam a fórumot a végéig. Aztán ma reggel megint benéztem, és legalább egy oldalnyi új hozzászólást találtam, amik tegnap este még nem voltak ott. Nem a végén, hanem a tegnap esti utolsó 3-4 hsz. előtt. Fórummotor megint?

MN 3100 Creative Commons License 1 napja 0 0 98416

Szervusz!

Én is vettem két garnitúra 50x150-es

szorítót.

Van szorítóm elég sok, de lassan le

kell őket váltani.

Az első garnitúra, amely a kezdeti

lépéseimnél szolgáltak, a létező

leggagyibb, nyeklő-nyakló, lemez

tányéros volt.

Ezután jöttek - a METRO-ban vásárolt -

szintén 50x105-es szorítók. Ezek

nagyon beváltak. Van is belőlük 12 db.

Sajnos már ők is kopnak és javítgatni

muszáj némelyiket.

Amiket most vettem szinte teljesen

azonosak, csak a festésük más és a

nyelük műanyag. Ez sajnos lehet egy

későbbi probléma forrása.

Nekem az ilyen méretű szorító a mindenapi

használat eszköze.

Nem tudom az ára: >800 Ft/db elég

jutányos-e?

Péter

Előzmény: arvaiz69 (98400)
LyPapa Creative Commons License 1 napja 0 0 98415

Az ovális kerekek támolygó mozgáshoz, pl. keverőhöz valószínű alkalmazhatók.

Tschaby Creative Commons License 1 napja 0 0 98414

Azonkívül, hogy a mérnökembert vizuálisan kielégíti egy ilyen fogas sokszög látványa, meg meghökkentő látvány, van-e ennek funkcionális jelentősége?

Magyarú: mirejóez?

Nem kötözködés képpen. Én is tervezem, hogy ha a gyerkőceim kicsit még nőnek csinálok nekik valamilyen összerakós fogaskerekes játékot, de ezeknél egyből az jutott eszembe, hogy használható-é valamire.

Mondjuk a sokszögeken az elhajlított, vékonyított fogak biztos nem a legjobbak az "erőátvitel" szempontjából.

Meg biztosan nem véletlen, hogy a gépekben ritkán van nem kör keresztmetszetű fogazott alkatrész.

De mondjuk ha megcsinálnám a marósztalra magasságemelésnek, biztos tutin nézne ki ...

Előzmény: srudolf1 (98413)
srudolf1 Creative Commons License 1 napja 0 0 98413
Előzmény: RepülőgépÉpítő (98407)
paplanfa Creative Commons License 1 napja 0 0 98412

Fehérgyarmat, vagy Zalalövő közelében?

Előzmény: DAMORON (98408)
feketefelh Creative Commons License 1 napja 0 0 98411

5000

Előzmény: DAMORON (98408)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 1 napja 0 0 98410

Ez nem asztalos fűrészgép. Ez csak tűzifa vágására készült. 

Az asztalos gépnek lehet állítani a lap kiállását az asztalból és lehet szögbe dönteni is a fűrészlapot. Továbbá van vezetője, az asztalában vezető hornyok. 

Előzmény: DAMORON (98409)
DAMORON Creative Commons License 1 napja 0 0 98409

DAMORON Creative Commons License 1 napja 0 0 98408

Érdekel valakit komoly,de törődést igénylő asztalos fűrészgép?

Asztal mérete:73*115cm
magassága:86cm

Rendkívül masszív,kb 150-200Kg a teljes súlya.

Ipari áramról is működtethető,jelenleg 220 Voltos használatra van átkötve.

Após hagyatékából van.Ki mit ajánlana érte?

RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2 napja 0 0 98407
Szilibácsi Creative Commons License 2 napja 0 0 98406

Ok.Köszi

BözsiBözsi Creative Commons License 2 napja 0 0 98405

igen, tedd fel.

Előzmény: Szilibácsi (98404)
Szilibácsi Creative Commons License 2 napja 0 0 98404

Ok. de most gyarilag  is valamennyire fel van toltve. Az nem problema, tegyem ra igy is a toltore?

zodes Creative Commons License 2 napja 0 0 98403

Na hétfőn megyek "lisztért" én is! :-)))

djz Creative Commons License 2 napja 0 0 98402

A frontról azért jó lenne több kép...

Előzmény: pacman123 (98397)
laci19791202 Creative Commons License 2 napja 0 0 98401

Szoritóból sose elég ;)

Remélem azért lisztet vettél! :)

arvaiz69 Creative Commons License 2 napja 0 0 98400

Sziasztok!

Tegnap délelőtt az asszony elküldött a Lidl-be lisztért, mert kellett a nokedlihez. Az üzletbe megláttam a kis szorítókat, ami a múltkor nagyon tetszett. Már csak két csomag volt belőle.  Meg is vettem mind a kettőt! Remélem beválik és elégedett leszek vele.

Üdv.: Zoli

Paco155 Creative Commons License 2 napja 0 0 98399

Először töltsd fel teljesen +még fél óra a töltőn.  Utána teljes lemerülésig használd (ha befejezed a munkát és már nem kell akkor is merítsd le valahogy), és azonnal töltsd fel megint teljesen.

Előzmény: Szilibácsi (98398)
Szilibácsi Creative Commons License 2 napja 0 0 98398

Sziasztok

makita 12 V2Ah csavarbahajtómhoz most rendeltem + 2 akksit az a kèrdesem hogy ezeket az uj aksikat eloszor toltsem vagy mar hasznalhatom igy is a teljes lemerulesig ezek meg Ni-Cd

pacman123 Creative Commons License 2 napja 0 0 98397

Meg a hátlapja is!

Előzmény: drRamaty (98396)
drRamaty Creative Commons License 2 napja 0 0 98396

De a lábazata nagyon jó :-)

Előzmény: paplanfa (98393)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 2 napja 0 0 98395

Nekem egy aldis gépem van. Én egy egyszerű megoldást választottam a fűrészgépből alul kihulló nagy mennyiségű forgácshoz, a gép lábai közé egy primitív fiókot készítettem, abban gyűlik a por. 2-3 hónaponként kiürítem a fiókot. Egy kevés por még így is kijut a fiók szélei mellett mert nem kínlódtam a rések lezárásával. De ez a por nagyon kevés, talán 2-3% ami lehullik a földre. A fő javulást abban értem el, hogy a fiók miatt nem kevereg a levegő a gép alatt csak a fiókban, így nem szórja szanaszét a műhelyben a port. 

Előzmény: feketefelh (98388)
paplanfa Creative Commons License 2 napja 0 0 98394

A túl magasra helyezett páraelszívónak több hátránya is van. Szembe világít a lámpája, a rátett fakanalat nehéz elérni, és a lényeg, a hatásfoka nagyon rossz. Rengeteg szívás van később egy ilyennel. Hiába lenne egy nehezen beszerezhető szupermodell, lényegi funkcióját tekintve használhatatlan.

paplanfa Creative Commons License 2 napja 0 0 98393

Ezt a konyhaszekrényt is unja valaki. Nem lehet nehéz, ahogy azok a frontok kinéznek...

TrOn Creative Commons License 2 napja 0 0 98392

Sziasztok,

Köszönöm szépen a tanácsokat, akkor nem aggódom túl a bogárnyomokat, egyszerűen lecsiszolom a kérget, és lekenem Tetol-al, köszönet rferi-nek az infóért.

kjanik: A héjalás biztos, hogy a cserép marad, ugyanis ez van ingyen, ez egy alacsony költségvetésű projekt :-). Tisztában vagyok vele, hogy alacsony hajlásszög esetén jó esély van a csapadék visszafolyására, főleg ilyen, újkorában sem túl fényes szoci szalagcserép esetén, ezért tetőfóliát mindenképpen teszek a szarufákra (szarufa+tetőfólia+ellenléc+tetőléc+cserép). Huzamosabb emberi tartózkodás nem szempont, mert ahogy írtam, nyitott tároló lesz olyan dolgoknak, amik nem kell, hogy zárható helyen legyenek, csak jó ha nem áznak, (pl hobbiasztalos faanyagok, kerti szerszámok, tüzifa, stb), szóval a szarufák alulról nem lesznek burkolva, nem szempont a melegedés.

archivalo: a kezem még viszonylag jó, a gép egy olcsó Hyundai, a kéz zsibbadás valószínűleg a lamellás csiszolókorong okozta rezonancia miatt volt, mert ma sima gumitányéros csiszolókoronggal csináltam, és így nem jelentkezett a dolog.

Köszönöm mégegyszer a rám szánt időtöket. Ha az ácsmnkákkal elakadok, majd még kérdezek :-)

plusssuni Creative Commons License 2 napja 0 0 98391

Házilag: xps + dryvit halo + csemperagasztó vagy polisztirol rahasztó

Előzmény: halaloszto (98365)
paplanfa Creative Commons License 2 napja 0 0 98390

A fa ablakkeretet kívülről be lehet vonni xps-el? Előtte persze lekaparom a régi festéket (nem tudom mit kentek fel, de a hőlégfúvó nem használ, csak a smirgli) lealapozózom, fedőfestem mint egyébként is tenném. Aztán a keretet szépen körbe 2cm-es xps-el beburkolnám, a kerethez ragasztózv a valami nemtudommivel+facsavarozva, és hálózva, vakolva, festve. Ez egy panelerkély, esővizet a büdös életbe nem kap.

Belülről egy réteg gipszkarton fedése lenne a toknak, szintén leápolás után. (meg előtte az ablakzáródást kell megcsinálnom)

zodes Creative Commons License 2 napja 0 0 98389

Én már a múltkor rájöttem, amikor a robbantott ábrát tetted fel, hogy nagyon sok a hasonlóság a mi két gépünk között. :-)))

Bár most pl észrevettem, hogy az az elem, ami a tengelyt fogja az asztalhoz - azt a tengelyt amin az egész cucc fordul pl 45 fokban - szóval ez a tiéden perselyezve van. Az enyémen csak simán 2 csavarral oda van fogatva. Bár mondjuk én ennek az elemnek nem tulajdonítok sok jelentőséget.

Ma is, hogy mindent összeraktam, megmozgattam mindenfelé is egy hangyányit sem mozdult. Bár tudom, hogy az én gépem nem egy Bosch és még nem is vágtam vele, de úgy érzem ez a gép nagyságrendekkel jobb, mint egy einhell-güde valami. :-)))

Előzmény: feketefelh (98384)
feketefelh Creative Commons License 2 napja 0 0 98388

Mondjuk az nem is lenne hülyeség, hogy alulra a rács helyett valami tölcsér szerű tepsit készíteni, középen egy elszívó csatival, hmm....

Előzmény: feketefelh (98387)
feketefelh Creative Commons License 2 napja 0 0 98387

Itt : http://www.swedishwoodworking.com/articles/improve-dust-collection-on-bosch-contractors-saw/

A csákó úgy tette hatékonyabbá a porelszívást, hogy épített egy új dobozt a gépnek :)

Előzmény: paplanfa (98385)
paplanfa Creative Commons License 2 napja 0 0 98386

Megkérdeztem az egyik barátomat, adott is egy tök jó tippet :)

Bosch GTS 10 Tablesaw mods and Ron Paulk Workbench

http://lumberjocks.com/projects/95585

paplanfa Creative Commons License 2 napja 0 0 98385

Jajj, de szép ez a kép, hol találtad? Van másik oldalról is ott fénykép?

feketefelh Creative Commons License 2 napja 0 0 98384

Épp keresgélek PTS10-re barkácsolt párhuzamvezetőket, mert a gyári egy vicc. No de nem is ez a lényeg, hanem hogy ezt találtam :

Tökre olyan mint a tied, de ez egy Bosch GTS10 széjjelborítva

Előzmény: zodes (98383)
zodes Creative Commons License 3 napja 0 0 98383

Na, jól van Én is úgy gondolom, hogy akkor még egyszer szétszedem, de akkor a hajtóművet is. Ki is fogom cserélni a másik csapágyat is, mindegy, hogy lóg-e vagy sem. :-)))

Az into-nak több értelme van szó se róla! :-DDDD

Előzmény: 409 (98381)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 3 napja 0 0 98382

A motornak szép a hangja, de az áttételen hallani hogy kicsit szárazon fut. A régi zsír maradványait alaposan mosd ki petróleummal vagy benzinnel, mert abban fém részecskék vannak a kopástól.  Kb 3/4 részig töltsd csak meg új zsírral, hagyjál a hőtágulásnak helyet a házban különben ki fogja nyomni a zsírt. Annak az áttételnek nem lenne szabad ennyire karcosan zörögnie. Reméljük, hogy nincsenek még elkopva nagyon a fogaskerekek. Esetleg nézd meg azt is, hogy nem e lehet közelebb állítani a két fogaskereket egymáshoz. 

Előzmény: zodes (98377)
409 Creative Commons License 3 napja 0 0 98381

Vagy száraz, vagy ott is beteg a csapágy.   Amennyire ebből hallani lehet.

Előzmény: zodes (98377)
409 Creative Commons License 3 napja 0 0 98380

"Szerencsére "hintóval" (sosem láttam, életemben most hallottam előszőr erről) megmérve"

Into lesz az.  :-)

Előzmény: zodes (98375)
Paco155 Creative Commons License 3 napja 0 0 98379

Szerintem akkor magadtól is ismered a teendőidet :)

Előzmény: zodes (98378)
zodes Creative Commons License 3 napja 0 0 98378

Nem tudom, nem szedtem szét mégsem. Lehet hibáztam és mégis szét kellett volna kapni. Érdekességet vettem észre. Mintha az egész gép kint állt volna annakidején az esőbe. A burkolaton is látszik, és a csavarok némelyike is rozsdás.

Előzmény: Paco155 (98376)
zodes Creative Commons License 3 napja 0 0 98377

http://1drv.ms/1hctdEz

A képek után itt a vidió! :-))

Paco155 Creative Commons License 3 napja 0 0 98376

"Gondolom én, hogy a szíjhajtás csendesebb, de ennyire???"

Igen.  Amúgy hogy áll zsírral az a fogaskerékpár? 

zodes Creative Commons License 3 napja 0 0 98375

Sziasztok, most raktam össze a beállt csapágyú asztali fűrészem immáron új csapággyal, kicserélt csavarokkal, és az új csapágy új fészkével. Történt ugyanis, hogy amikor a csapágy beállt, a müa. házban megforgott. Helyesebben a műa. házban volt még egy gumi (rezgéscsillapítás) perem amit a csapágy elég jól elégetett. Szerencsére "hintóval" (sosem láttam, életemben most hallottam előszőr erről) megmérve a központossága még jó. Armatúrás szakik, azt mondták teflonból esztergáljon Peti bele egy ugyanolyat. Sikerült, összeraktam, kézzel is szépen forog.

Na amikor beindítottam, olyan fémes hangot hallok. Sokkal zajosabb, mint a szíjas güde. Ez ugye fogaskerékműves. Gondolom én, hogy a szíjhajtás csendesebb, de ennyire??? Nincs szag, nincs szikra, nincs füst. Egyenlőre jónak tűnik. Szerintetek ennek ilyen zajosnak kell lennie? Mindjárt dobok egy rövid vidiót.

Üdv: Zoli

Paco155 Creative Commons License 3 napja 0 0 98374

A szobor szép. A film borzalmas.

Előzmény: paplanfa (98373)
paplanfa Creative Commons License 3 napja 0 0 98373

Amíg Loctite fel nem mászik a medvére, hogy onnan lőjön pár képet, ez jó lesz?

Előzmény: drRamaty (98364)
pajaci Creative Commons License 3 napja 0 0 98372

-1

Előzmény: botek01 (98371)
botek01 Creative Commons License 3 napja -10 0 98371

Ajánlom figyelmetekbe. Minőségi felsőmarókések, Massive Tools. Kiválló minőség, kedvező árfekvés.

www.botex.ro és www.felsőmarókés.hu

paplanfa Creative Commons License 3 napja 0 0 98370

:) Köszi! Ezt találtam eddig erről, kiindulásnak. http://wedilemez.hu/wedi-lemezek-2/index.html

Írhatod az offtopicba is, itt még ránkküldik a famedvét...

Előzmény: RepülőgépÉpítő (98368)
drRamaty Creative Commons License 3 napja 0 0 98369

Na de nyugdíjas technikatanárt fából te se találtál :-)

Előzmény: RepülőgépÉpítő (98367)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 3 napja 0 0 98368

Én házilag készítettem ilyen lemezt. Ha elő tudom bányászni a kupis részből akkor lefotózom. 

Előzmény: halaloszto (98365)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 3 napja 0 0 98367
Előzmény: drRamaty (98364)
Paco155 Creative Commons License 3 napja 0 0 98366

A belinkelt 14,4V- s Makitához lejjebb a sorban volt akksi is külön.  A gép valami 37-ezer akciósan, az akksi pedig 11 ezer akció nélkül.  Az én 8 éves gépemhez a 10,8V-os eredeti Makita akksi is szintén olyan 10 ezer körül jár.  Talán jövőre lecserélem  bár nincs rá szükség.  De legyen mondjuk 10 éves korában a csere.

Nem kell kidobni ezeket a gépeket. Hanem már eredetileg is olyat kell venni amihez egyrészt 10 év múlva is lehet ugyanazt a méretű akksit kapni, másrészt pedig, kibírja a 10 évet a gép is meg a hozzáadott akkumulátor is.

Az akksis gép használat szükségessége illetve kényelmessége pedig két külön dolog. Lehet hogy a lakásban mindenhova oda tudod vinni a kábelt, de sokszor akkora macera.

Előzmény: archivalo (98363)
halaloszto Creative Commons License 3 napja 0 0 98365

Wedi lemez. Baromi draga. Van kerdi neven is, megvdragabb

Előzmény: paplanfa (98362)
drRamaty Creative Commons License 3 napja 0 0 98364

Olyan jó lenne, ha valaki felrakna már valami képet vakondról, medvéről, csapágyról, lítiumion akkuról, technikatanárról. Csak fából legyen :-)

archivalo Creative Commons License 3 napja 0 0 98363

Ennek tükrében és Vajk részletes kifejtése szerint, ez se lehet igaz:

https://www.aldi.hu/hu/ajanlatok/ajanlatok-hetfotol-20150831/reszletes-oldal/ps/p/workzone-li-ion-akkus-csavarozo-20-v/?pk_campaign=hu_product_newsletter&pk_kwd=2015-08-27_16-46 

Mert a 20 voltos feszültség sehogy sem tud kijönni... :-(

Ezzel együtt, a citált és kifogásolt 12 Vos kitétel alatt azt érettem, hogy tök mindegy, hogy LiOnos, avagy sem - tehát nekem nem létkérdés a LiOn - mert az akku pótlása nagyjából egy új gép ára. Jó pár behajtó/fúró átment a kezemen, de még nem láttam olyat, ami motorokusan ment tönkre, viszont soknak sült el a tápegysége és az akkuja.

Helyből zavar, amikor egy működőképes gép azért megy kukába, mert valami "filléres" részegysége megy tönkre - de egy 9,6V vagy 10,8, szinte semmivel, egy 14,4 Vos gép pedig csak-csak hajtható meg a "normális"akksikkal. Vááltozatlanul fenntartom, hogy a legtöbb szerelőmunkához bőven megfelelnek a "dróttal megtoldott" helyhezkötött akksis behajtók és a megdöglöttek is meghajthatók autóakksikról. Tény és való, hogy tetőn nem tudsz vele mászkálni, de erre általában egy életben 2, max 3szor lesz szükséged...r

Előzmény: Paco155 (98360)
paplanfa Creative Commons License 3 napja 0 0 98362

Vajk, ezt egy jó régi hozzászólásodhoz írom. :)

Eszedbe jutott már, hogy mi az "a nemtomhogyhivjak lap, ami belul hungarocell, ketoldalt meg uveghalo es valami ragaszto."?

Előzmény: halaloszto (21091)
paplanfa Creative Commons License 3 napja 0 0 98361

Bekapcsoltam a lidlis körfűréészt :) Vágni persze még nem vágtam vele, de az se fog sokáig váratni magára. Ez a gép tényleg kézi használatra készült, vétek asztalba eldugni. A lágyindítója zseniális, fordulatszabályzója, lézere és a sok kis tekerentyűje mind mind kézreáll, nagyon jó alapból is, de kap majd egy kis finomítást, homemade kiegészítőket ide-oda.

Egy apróságot viszont most vettem csak észre. Ennek egyáltalán nincs hasítóéke. Még a helye sincs meg. Ez mennyire általános dolog?

A forgácskivetője pont hátrafelé dob, ez annyiban jó, hogy tutira nem mögötte áll aki használja, hanem mellette, de egy kis kanyarka adapterrel a porszívókimeneten, ez azért simán korrigálható tetszés szerintire.

Paco155 Creative Commons License 3 napja 0 0 98360

Ebben az esetben meg főleg nincs 12 V-os LiIon cucc. :)

Előzmény: halaloszto (98353)
paplanfa Creative Commons License 3 napja 0 0 98359

O-Ó! Az a himbilimbis vágó, előszöris motort leszerelve, kopaszon himbilimbizzen a legkisebb fuvallatra is. Amíg ez nincs meg, ne is foglalkozzatok mással.

Azt már tudjuk, hogy megbántad a vételt, de ez ne keserítsen el, annál inkább szeretni, tisztelni fogod amint pöccre fog indulni.

Előzmény: pintjano (98358)
pintjano Creative Commons License 3 napja 0 0 98358

Köszönöm a sok választ mindenkinek...

Fiam szerint nem akart nála sem működni, mint ahogy most sem. Nem eröltette, rögtön kikapcsolta-mondja.

Mielőtt teljesen szétszednénk, van valamilyen ötlet, hogy mi lehet a gondja?

Kézzel mozgattam a holtpontról alig lehet elmozditani... lehet rosszul raktuk össze, s valamilyen mechanikai hiba van... zug, erölködik, mintha nem tudná mozgatni. Ha meglököm a holtpontról, akkor csinál egy-két fordulatot. 200 w-os motorhoz igazán könnyen kellene mozognia. Lehet mielőtt vettük volna elgörbűlt vmi... akitől vettem ő is vaterán vette, és rögtön továbbadta.

A felső kar nehezen mozog és néha akad... s ha igy van, akkor ezért adta meg magát az elektronikája?

Egyébként a motor müködtethető lenne a fordulatszabályzós elektronika nélkül is???

üdv PJ

Előzmény: pacman123 (98314)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 3 napja 0 0 98357

Holnap lesz a blogon. Az újdonságokra én is lecsapok ha érdekesek. :) De én ezt már dél környékén beszerkesztettem a blogba. Reméljük marad még olvasó aki nem látja a te bejegyzéseden át a videót :) :) :)

Előzmény: pacman123 (98355)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 3 napja 0 0 98356

Nálam nem meztelen csigák, hanem a szokásos csigaházasok szaporodtak el rettentően. Pár napja volt az a kicsit esős idő, ekkor szembesültem vele mert az eső után előbújtak és elborították a kertet, főleg a füves részt ahol rendszeresen nyírjuk a füvet és a kutya elől is el van zárva. 1 nagy festékes vödör volt kéznél, abba kezdtem el összegyűjteni csigákat, majdnem tele lett a vödör. A szomszédom sok tyúkot tart akik viszont nagyon szeretik a csigákat, jó nagy zabálást rendeztek :) 

Előzmény: Rahed Lee (98336)
pacman123 Creative Commons License 3 napja 0 0 98355

Hahh ... Járkáló Matyi megint unatkozott (automata bölcsőringató):

https://youtu.be/-PWnXhpo4YQ?t=335

Írtam neki hogy egy kis programozással is megoldhatja :-)

halaloszto Creative Commons License 3 napja 0 0 98354

az úgy van hogy régen a notikban mindig párosával parallel voltak a cellák. tehát a 6 cellás noti akksi az 10.8V, mert három sorban, és ezek parallel. manapság a szuper keveset fogyasztó csodákban nem minidig vannak megkettőzve.

Vajk

Előzmény: Paco155 (98349)
halaloszto Creative Commons License 3 napja 0 0 98353

a cellák névlegesen 3.6Vosak. Ha LiIon. szerszámgépben szokott lenni lifepo is, az meg 3.2V, de ritka. szóval a litiumosak is 7.2 meg 10.8 meg 14.4 meg ilyenek. 

Előzmény: Paco155 (98342)
409 Creative Commons License 3 napja 0 0 98352

Eddig mindenhol azt olvastam, hogy a névleges cellafeszültsége 3.7V.

Előzmény: Paco155 (98349)
halaloszto Creative Commons License 3 napja 0 0 98351

rosszul keresel. a proxon meg a proxxon címszót kell csak átnézni, az rövid mindkettő.

Előzmény: pali923 (98341)
halaloszto Creative Commons License 3 napja 0 0 98350

csaxólok hogy technika tanárt már jópáréve nem képeznek. 

Előzmény: Pillanatragasz (98337)
Paco155 Creative Commons License 3 napja 0 0 98349

Amennyire én tudom, 2 cella egy "pack", és annak a feszültsége a névleges 3,6 volt.  Ezért van 4 cellás meg 6 cellás meg xx cellás akksi, de sosem látsz 7 vagy 9 cellásat.

Előzmény: 409 (98346)
Paco155 Creative Commons License 3 napja 0 0 98348

"Ezzel együtt, én sem értettem a hümmögést: ezek szerint, a Paco egyszer a gyalugépről, másszor egy körfűrészről kérdez, akkor csak az egyikre szabad válazolni, a másiknál pedig meg kell kérdőjelezni a kérdés valódiságát?"

Nem. Nekem az tűnt fel, hogy a 3 hozzászólásában kétszer két egymással teljesen szembemenő állítás volt a célról és a személyéről. Így mindkét kérdés igazságtartalma kérdőjeles lett számomra.

Előzmény: archivalo (98343)
pacman123 Creative Commons License 3 napja 0 0 98347

Kedves Gyula, Tanár úr!

"Bocsánat, ha zavartam kérésemmel!"

A kérés/kérdés nem zavar, illetve természetesen az sem ha nyugdíjasként barkácsol. Sőt még örülök is neki, hogy aktívan tölti a szabadidejét. Édesapám is nyugdíjas, ráadásul tanár és "súlyosbító" körülményként még technika (és matek) szakos is :-). Szóval .. tényleg nem zavar.

De ha ilyen kérdést teszt fel hogy egy "orosz barkácsgéphez" hogyan lehetne a hiányos alkatrészeit beszerezni, nos ezt így több mint nehéz megválaszolni.

Kérem kattintson erre a linkre. Ugye látja már miért nehéz a válasz? :-) Ez az összes - a kereső által ismert - orosz barkácsgépet listázza. Ha képet nem tud ide beilleszteni, akkor legalább a gépen fellelhető egyéb infót közöljön róla, írásban. Biztos van rajta valamilyen adatlap, típusszám, név .. akármi. Példának itt van a nemrég tárgyalt egyik csodapéldány, ami a pincénkből került elő, illetve más is gondolkodott hasonló megvételében:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=135880809&t=9104263

Itt a motoron van pl. 1-2 infó ami közelebb vihet az igazsághoz. Pl itt egy sokkal jobban egyben lévő verziója.

A fórumtársakat is csak az zavarja (gondolom, leginkább), ha esélyt sem kapnak arra hogy segítsenek. Nyilván Ön is bután nézne arra a tanulójára, aki úgy kér hogy: "Tanár úr, segítsen, nem megy! Mi nem megy fiam? Hát ... de nem megy, segítsen!" ;-)

Tehát: adatot, több infót kérünk . Különben nem tudunk segíteni.

Előzmény: Ali bán (98332)
409 Creative Commons License 3 napja 0 0 98346

"1,8-asok a cellák,"

???  Az meg hogyan?

Előzmény: Paco155 (98342)
paplanfa Creative Commons License 3 napja 0 0 98345

keresd scroll saw és tico-tico néven is :)

archivalo Creative Commons License 3 napja 0 0 98344

Keresd asztali dekopírként...

archivalo Creative Commons License 3 napja 0 1 98343

Drága erdőlakó székely testvérem!

Ez most egy hihetetlen rossz válasz volt, szerintem visszakozz, amíg tudsz!

Az, hogy két hszben két géppel kapcsolatban érkezett segítségkérés, nagyjából mindnekinek világos.

Akinek nem , annak úgyis mindegy.

Ezzel együtt, én sem értettem a hümmögést: ezek szerint, a Paco egyszer a gyalugépről, másszor egy körfűrészről kérdez, akkor csak az egyikre szabad válazolni, a másiknál pedig meg kell kérdőjelezni a kérdés valódiságát?

Annyit azért hozzátennék, hogy egy technika tanárnak nem feltétlenül kell érteni minden egyes géphez, mert a technika tárgy tanítása nem egyenértékű a teljes "géptan" tudományterület ismeretével. A gépeket felismerték, de még nem használták - ezért kérdeztek róla. Baj? Egyáltalán nem!

Ha jót nem tudsz hozzátenni, rosszat ne tegyél!!!!!

Paco155 Creative Commons License 3 napja 0 0 98342

Szerintem 12V-s LiIon nincs.  1,8-asok a cellák, 12,6 a legközelebbi de az meg páratlan számú cella lenne.

Előzmény: archivalo (98339)
pali923 Creative Commons License 3 napja 0 0 98341

hívják dekopírnak is.

Szoktam keresgélni gépi lombfűrészeket hirdetős oldalakon, még nem vettem meg az igazit. Azon bosszankodom mindig, hogy lombfűrész néven csak pár darab van, a nagy részét dekopir néven árulják. Így aztán át kell nézni a dekopir részleget is mindig, abból viszont mindig nagy a kínálat, sokat kell lapozni. 

Az meg egy megint más kérdés, hogy a vatera keresője külön tételnek veszi a dekopirt és a dekopírt, ezért ott 3 keresést kell indítani...

Előzmény: halaloszto (98313)
Paco155 Creative Commons License 3 napja 0 0 98340

Hogy is mondjam. 

Tegyük fel vannak ketten és két külön szálon valahogy ide talált mindkettő.  Ok. De vajon a technika tanár is azonosul pl. ezzel a hozzászólással, vagy szégyelli?

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=135940692&t=9221346

archivalo Creative Commons License 3 napja 0 0 98339

Én, ha vennék, tuti, hogy csak 12Vost vennék - akár LiON, akár nem. Ha ennek tönkremegy az akkuja, akkor az akku házát megfúrva, két kábelt ráforrasztva az elektródákra, a leggagyibb (levetett) autóakksiról is lehet fillérekért tovább használni. Igaz, akkor már kábeles szerszám lesz, de csak "félig" helyhezkötötten.

(ráadásul kis méretű, 4-5 Ah zselés akksit pár ezer forintért lehet kapni).

Amúgy keress rá a vakerán, jófogáson, mert sokan árulnak "pótakkut"

Előzmény: feketefelh (98306)
Pillanatragasz Creative Commons License 3 napja 0 0 98338

Sajnos az  a medve amelyik megkóstolta a kutyahúst az már többet nem eszik  gyümölcsöt  inkább koplal pár napot amíg fog valamit  a ilyen állat akár az emberre is veszélyes lehet ...de addig nem adnak kilövési engedélyt amíg valakit tényleg meg nem öl . Meg is sóznám szívesen a bundáját belűlől :) 

Előzmény: Rahed Lee (98336)
Pillanatragasz Creative Commons License 3 napja 0 0 98337

Ne foglalkozz vele , bohócokkal nem érdemes ... össze vissza fogalmaz :,,átverték egy orosz barkácsgéppel,, aztán valahogy ,,megörökölte,,  aztán ,,ezen múlik  a technika óra megtartása,, stb 

Na de megfejtettem , vagyis :

- van két gép egyik egy átverésből származó fúrógép, a másik egy megörökölt szallagfűrész

- aztán van két ,,kolléga ,, az egyik technikai tanár a másik ,,f@szom se tudja kicsoda  iskolában dolgozik de kolléga  akkor az is tanár 

-a technikai tanár sz@rt se ért a gépekhez a gyerekemet nem bíznám ilyen szakemberre

- idős ,vagyis nyugdíjas ..hagyja inkább a a tanítást másra frissen végzettek jobban értenek a dolgokhoz hacsak őket is nem ilyen szakember tanította .

-sértődékeny  , türelmetlen , de semmi támpontot nem tud adni  ..nőgyógyász is vizsgálat előtt egy nagyon kövér nőtől azt kérte fingjon egyet legalább legyen kiindulási pontja.

pont.

Előzmény: Paco155 (98335)
Rahed Lee Creative Commons License 3 napja 0 1 98336

Medve?? Az nem játék, nem irigyellek. Nálam csak rókaszínű meztelen csigák randalíroztak a tenyérnyi előkertemben, de azoktól is kiborultam. Megsóztam őket, ettől nagyon megsértődtek és nagy duzzogva elvonultak megdögleni a szomszéd kertjébe. Lehet, hogy medvénél is működhet a praktika.

Előzmény: Pillanatragasz (98322)
Paco155 Creative Commons License 3 napja 0 0 98335

Nem baj.  Egyik sem. A miérteket az előbb leírtam.  Senki sem tud segíteni ha semmit sem tud arról, hogy miről van pontosan szó.

Előzmény: Ali bán (98332)
Paco155 Creative Commons License 3 napja 0 0 98334

"Megkérdezhetem miért hümmög!?"

Természetesen megkérdezheti, várom a kérdését.

"Egy iskolában dolgozunk ketten a kollégámmal és egy linket használunk. Ha ez probléma, kérem írja ide."

Egyrészt ez az index fórum felhasználói feltételeinek súlyos, akár kizárással sújtható megsértése, ami a moderátorokat mondjuk érdekelheti, de engem nem annyira.  Sokkal nagyobb gond, hogy ha ketten két ellenkezőt állítanak (ami akár mindkét féltől külön-külön igaz is lehet) akkor hogyan dönthető el, hogy ki mondott és mit, és esetleg az a szerszám otthoni barkácsolásra kell, vagy egy iskola tanulóit kell elviselnie. Nagyon nem mindegy a válasz szempontjából.

"Egyébként választ vártunk a kérdésünkre, de nem érkezett segítség. Valahogy megoldjuk, de nem hümmögünk!"

Az itt rendszeresen olvasók nem hivatalos gyári helpdesk. Persze szeretnének segíteni, de a még arra sem kapnak választ hogy milyen eszközről van szó, nem tudnak. Ráadásul megsértődni azon, hogy nem segítettek egy olyan szintű kérdésben hogy "Elromlott az autóm, mi a baja és hogyan tudom megjavítani?2  meg főleg nem érdemes.  Ahogy Halálosztó is írta.  Legyen szíves megírni hogy miről van szó, azért hogy legalább némi fogalma legyen a társaságnak arról, hogy hol keresgéljen.

És még egyszer. Ha nem érkezik segítség mert pl senki sem tudja a választ akkor nem megsértődni kell, hanem elfogadni hogy most épp ez van.

"Szép napot Önnek!

Tisztelettel: Horváth Gyula technika tanár"

Önnek is.

Paco155

Előzmény: Ali bán (98331)
halaloszto Creative Commons License 4 napja 0 0 98333

Drága Tanárúr!

Hadd hümmögjön, ha jólesik neki. Azért írta csak, hogy felhozza, ne süllyedjen el. A kérdésére a megadott információk alapján nem tudunk válaszolni. 

De akarunk! Ezért kérdezünk. Pl a 98261-ben: "Ali bán: pár képet, modellnevet/számot/egyebet írj szerintem, úgy könnyebben segítünk."

Megértését megköszönve maradok tisztelettel,

Vajk

Előzmény: Ali bán (98331)
Ali bán Creative Commons License 4 napja 0 0 98332

Nem tudom miért gond, hogy nyugdíjasként szeretnék barkácsolni. Sajnos amit örököltem barkácsgépet, semmit nem tudok róla. Egyébként nyugdíj mellet visszajárok délelőttönként technikát oktatni egy másik kollégámmal, aki még aktív. A kérdésemet azért ide írtam, mert bíztam a több éves tapasztalattal rendelkező fórumozókban. Képet szerettem volna feltenni, de nem tudtam. Bocsánat, ha zavartam kérésemmel! Szép napot Önöknek! Horváth Gyula

Előzmény: pacman123 (98261)
Ali bán Creative Commons License 4 napja 0 0 98331

Megkérdezhetem miért hümmög!? Egy iskolában dolgozunk ketten a kollégámmal és egy linket használunk. Ha ez probléma, kérem írja ide. Egyébként választ vártunk a kérdésünkre, de nem érkezett segítség. Valahogy megoldjuk, de nem hümmögünk!

Szép napot Önnek!

Tisztelettel: Horváth Gyula technika tanár

Előzmény: Paco155 (98251)
pajaci Creative Commons License 4 napja 0 0 98330

Nem kell megkötni a kutyát, a medvetalp meg finom áfonyával :-)

paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 98329

Biztos a faluszépét kereste nálad.

paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 98328

A kisqrva :) tényleg. Ez megépíti magának a venturis, hőszigetelt szellőzőkéményt.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (98325)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 4 napja 0 0 98327

Az 1.3 AH-h-s aksijú nagyobb megvételét javaslom. Ilyeneket használunk most a melóhelyen, csak nem 24Nm nyomatékút hanem sokkal nyomatékosabb változatát, de az aksija ugyanaz. Normál ipari felhasználásban kb 500 csavart lehet vele egy töltéssel kicsavarni vagy becsavarni. A kicsit is használjuk szűk helyeken jó, de nagyon érezni a két gép között a nyomaték különbséget és az aksit is sűrűbben kell tölteni a kicsinél. Jó ha 50-80 csavart kibír egy töltéssel a kicsi.

halaloszto Creative Commons License 4 napja 0 0 98326

nem ellened szól. hanem ilyen a statisztika. kellene egy ellenpróba, de a mi kedvünkért ki ne kapcsold! örüljönk együtt hogy nincs vakondod, meg pajacinak sincs, meg nekem sincs.

Vajk

Előzmény: wtman (98319)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 4 napja 0 0 98325

Kicsit végiggondoltam az ötletedet, mivel évekig tanultam a levegő áramlását és annak fizikai hatásait, ezért van egy kevés ismeretem e téren. Évente kellett vizsgáznom áramlástanból is sok sok éven át.  

Szerintem ez az ötlet nem fog működni. A földtúrás ugyanis megvédi a bejáratot az esőben a vízbefolyástól. Csak egy pici lyuk van a tetején ahol kevés eső esik be. A másik az, hogy mivel magasabban van a kúp teteje mint a talaj szint ezért a szél jobban tud ott már vákumot létrehozni a lyukban mintha csak a talajszinten lenne. A talaj mellett alig áramlik a szél, a fűszálak meg az úgynevezett talajhatás miatt ott egy légpárna alakul ki, ahol nagyon lecsökken a szél sebessége. A kúpos túrás miatt a szélnek fel kell áramlania a kúpon, ezért ott felgyorsul az áramlás és ezért nagyobb lesz a vákum a járatba ami nagyobb szellőzést biztosít. Minél magasabb a túrás annál jobban felgyorsul a levegő felette.  A természet ezt nagyon jól kitalálta, nem hülye a vakond azért mert nem lát. :) 

Azt jobban el tudom képzelni, hogy ha a túrásra ráteszel egy nagyobb, kb 200-300-as  átmérőjű, 2 méter hosszú szennyvíz csövet függőlegesen akkor a cső vége olyan magasságba kerül már ahol sokkal nagyobb a szél sebessége mint a talaj felett pár centivel. Így ott már nagyobb vákum tud kialakulni. A csövet fel lehet díszíteni oldalt például virágtartónak. A kérdés csak az, hogy mennyire fogja tolerálni a vakond a megszokottnál nagyobb vákumot és a cső miatt megváltozott szélzajt. 

Előzmény: paplanfa (98301)
Pillanatragasz Creative Commons License 4 napja 0 0 98324

Van egy kaszálóm ,odaadtam egy falumbelinek  mikor kimentűnk mutassam meg a határokat meglátta a nagy medveszart  egyből kezdett himihumizni  hogy mégse kell  neki a fű. s mivel hogy be van téve uniós támogatásra hát kénytelen vagyok lekaszálni :)  Na de as barna nadrágomat húzom fel..

Előzmény: Paco155 (98323)
Paco155 Creative Commons License 4 napja 0 0 98323

Gyaluld meg a hátát.  :D

Pillanatragasz Creative Commons License 4 napja 0 0 98322

De jó nektek csak vakondotok van  de nekem itt a medve  .  Az almafáimról leverte az almát az ágakat letördelte szomszéd faluban a 90 kg os láncrakötött kutyáját megölte ... 

Előzmény: GPS (98320)
Paco155 Creative Commons License 4 napja 0 0 98321

???  100 nm háló 16000 ft.  20 nm az max 3500.  Vagy azt is beleszámolod, hogy felfogadtál két kubikost? :P

Előzmény: GPS (98320)
GPS Creative Commons License 4 napja 0 0 98320

Nekem volt vakondom - és 20 ezer Ft-omba került egy 20 m2 -es terület vakondtalanítása - vakondhálóval.

.

Előzmény: wtman (98319)
wtman Creative Commons License 4 napja 0 0 98319

Hidd el láttam már vakondot életemben, a kertemben is... A cinizmusodat irányomba viszont nem értem...

Előzmény: pajaci (98318)
pajaci Creative Commons License 4 napja 0 0 98318

Ez olyan dolog, hogy nálam is beválna 100%-osan, mivel sosem volt vakond a környéken.

Előzmény: wtman (98317)
wtman Creative Commons License 4 napja 0 0 98317

Én évek óta sikerrel alkalmazom a napelemes vakondriasztót. Jelenleg is kettő van üzemben.

Előzmény: Babszem_ (98236)
409 Creative Commons License 4 napja 0 0 98316

"Sajnos nem RS, azt hiszem az a gumi porvédős, hanem csak 2Z-s csapágyat vettem FAG. Fém porvédőset."

Csak látás tisztulása végett! :-P

A 2Z arra való, hogy általános felhasználás esetén nem kell neki külön kenés. Ahogy a neve is mondja, porvédő a lemez.*

A 2RS nem porvédős, hanem teljesen tömített csapágy. Ez a normál környezeti hatásoknál nehezebb körülmények között üzemelő csapágyaknak szükséges.

Az asztalos üzem, lényegesen nehezebb körülményű hely mint az általános/normál.

* A neve ellenére, a por, pláne a csiszolat fapor, belemegy ezekbe a csapágyakba és tönkre is teszi. Érdemes egy faipari gép már hangos, de még egyben lévő 2Z-s csapágyának porvédőjét kivenni és megnézni mi van benne.

Előzmény: zodes (98302)
feketefelh Creative Commons License 4 napja 0 0 98315

Nos, ilyen keveset még nem tököltem vásárlással : átugrottam Budaörsre és megvettem a kis 330-ast :-) Hirtelen betekertem vele 1-2 csavart, szerintem jó lesz.

Előzmény: pacman123 (98311)
pacman123 Creative Commons License 4 napja 0 0 98314

Még egy utolsó példa, a vastagabb fa kanyarítására:

https://youtu.be/VD6ZiFc5pY0?t=196

Ez már közelít a colos vastagsághoz, de ~2 centi megvan. Viszont fenyő, vagy valamilyen puhafa. De az 5 centi már tényleg túlzás, ezt a cuccot nem erre találták ki. Esetleg  habszivacsot, vagy balsafát tudnék ilyen vastagságban elképzelni egy ilyen fűrésznek.

Előzmény: pintjano (98303)
halaloszto Creative Commons License 4 napja 0 0 98313

jaja, hívják dekopírnak is. direkt azért írtam a lombfűrészt hogy egyértelmű legyen mire való, mire képes. szerintem érdemes megjavítani. sokféle lapot lehet kapni hozzá. ha csavaros a befogás, akkor a kézibe való lap is belemegy, ha beakasztós csapos, akkor ilyenhez való lapot kell vegyél. utóbbiak masszívabbak.

Vajk

Előzmény: pintjano (98305)
pacman123 Creative Commons License 4 napja 0 0 98312

Na csak megtaláltam neked amit kerestem:

"Lombfűrész használata kezdőknek" sorozat, igaz, angolul de legtöbbször demózza amit mond:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLBB0Vuj1VeTCZzdrHcgLEViRV7T-LofCu

Itt a 2. részben pl azt magyarázza ami nem mindig sikerül elsőre ilyen fűrésszel, az egyenes vágást:

https://www.youtube.com/watch?v=8WYw855pI04&t=153

Persze néhol tekergetni kell, de alapvetően nézhető (inkább a 2. résztől "izgalmasabb").

pacman123 Creative Commons License 4 napja 0 0 98311

Csatlakozom Pacohoz, DF330DWE-t nyúzok. Igaz, nem 8 éve csak hónapja de igen szeretem. Tényleg jól kézreáll, mondjuk a ledvilágítás elég homár, de van .. nagyjából ellátja a feladatát nagyon árnyékolt helyen. A 24Nm meg sok mindenre elég.

Őszintén szólva nem számoltam hogy pl. milyen csavarból mennyit bír betekerni ... van 2 akksija, mindig töltve a nem használt, nagyon malmoznom még nem kellett töltés miatt.

Már csak azért sem, mert mellette van 2 db. 18V-os, erősebb Extool Premium is a csatasorban. Vele összehasonlítva nyilván nem bírja addig szuflával, de otthoni barkácsolásnál nem hiszem hogy sok akadályba ütköznél majd.

pacman123 Creative Commons License 4 napja 0 0 98310

Nekem pontosan ilyen fűrészem van, és igen: ahogy Vajk is írta, ez vékonyabb anyagok finom vágására való, én már centi felett se próbálkoznék :-)

Eddig ez volt a legintenzívebb munkája, ez kb 7-8 mm vastag "táblásított" anyagból készült, volt benne rétegelt lemez, fenyő és bükkfa modellező léc is. Szerintem ez a max vastagság amivel még szépen lehet dolgozni. Pl ilyenek vágására jó leginkább. 

Nem hiszem h 3 fázisú mocival kellene megkínálni, az szerintem ágyúval verébre kategória lenne ebbe a gépbe.

Fűrészlap: most a márkára nem emlékszem, de azt tudom hogy sokat rendeltem a géppel együtt, 15, 20, 25 fogút is. Majd este megnézem neked milyenek pontosan, mert azokkal egyelőre elégedett vagyok, 5 év alatt ha 2 eltört/szakadt lapom volt, akkor sokat mondok.

Kérdés megvan-e minden alkatrésze, ugyanis gyárialg a "T" végű fűrészlap befogója van felszerelve de tartozik hozzá "sima" végű befogó is.

Paco155 Creative Commons License 4 napja 0 0 98309

Ez egy nagyon jó vétel, ezen az áron.

Előzmény: feketefelh (98307)
Paco155 Creative Commons License 4 napja 0 0 98308

DF030DWE-t nyúzok lassan 8 éve (ugyanez csak nem tokmánnyal, hanem bitbefogóval) semmi problémám vele.  Kicsi, könnyű, de elég erős a házi barkácsmunkához.  Amit meg nagyobb erővel kell fúrni, vagy sokáig zümmögtetni arra a vezetékes DP2011-et használom.

feketefelh Creative Commons License 4 napja 0 0 98307
feketefelh Creative Commons License 4 napja 0 0 98306

Úgy tűnik muszáj vennem egy akkus fúrót, a réginek már csak percekben mérhető az akku élete. Mivel a Maki jól bírta a gyűrődést most is azt vennék, de persze Li-Ion akkuval.

Két választottam van :

http://www.technoform.hu/bolt/makita__df347dwe__makita_akkus_furo-csavarbehajto_1,3ah_li-ion_g_akkumulatorral.htm

http://www.technoform.hu/bolt/makita__df330dwe__makita_akkus_furo-csavarbehajto.htm

Van jelentős hátránya a 10,8V-osnak a 14,4-hez képest ? Árban nincsa nagy difi, de a kicsi majd fél kilóval könnyebb, viszont kisebb a tokmánya.

pintjano Creative Commons License 4 napja 0 0 98305

Kössz. Akkor ez a lombfűrész-csak megjegyzem a nevét, mert dekopirnak is olvastam-- szerintem a " kézi fonalfűrészt gépesitették, egy kicsit vastagabb fűrészlappal".

Ezek szerint érdemes megcsinálni? S nem kell átalakitani, csak arra kell használni, mit irtál...

Van hozzá jobb minőségű lap is?

üdv PJ

Előzmény: halaloszto (98304)
halaloszto Creative Commons License 4 napja 0 0 98304

ez egy lombfűrész. vékony lemez, rétegeltlemez kacskaringós vágására. 4-5mm rétegelt neki az otthonos. colos deszka darabolására abszolút nem alkalmas.

Vajk

Előzmény: pintjano (98303)
pintjano Creative Commons License 4 napja 0 0 98303

Güde GDS 16 asztali fonalfűrész (vagy minek nevezzem) 120W teljesitményű  a motor (a feliratozás szerint) a fordulatot elvileg 400-1600 között lehet állitani...

Használtam vettem, sikerül megcsinálni???

Nem volt egyszerű csiszolni bele szénkeféket, mert az ilyen kicsi és fura méret, nem éppen szabvány.

Cseréltünk benne néhány elektronikus alakatrészt... ment, de nem teszteltem, s odadtam nagyfiamnak.

Visszahozta, mert nem tudott vele még egy colos deszkából sem vmit kihozni az unkának.

Ma teszteltem... elindult egyszer azóta csak zúg. Nagyon nem szedtem szét.

Mielőtt szétszedem teljesen, érdemes még egyszer megjavitani? 50 mm-es anyagot ir, amire lehetne használni, de még a felére is használhatatlan.

Ha érdemes, mit kellene csinálni vele? Ha nem, gondoltam átalakitom. Kap kivülről egy 3 fázisú motrot (csak akkor nem lesz hordozható), és frekveciaváltóval lehetne szabályozni a fordulatot. Konkrét elképzelésem nincs rá, de vhogy bizonyára, ha a többi része nem gagyi, meg lehet oldani...

köszönöm: PJ

zodes Creative Commons License 4 napja 0 0 98302

Tudom. Sajnos nem RS, azt hiszem az a gumi porvédős, hanem csak 2Z-s csapágyat vettem FAG. Fém porvédőset.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (98259)
paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 98301

Egyetértek. De nem lehet megmondani hol jöjjön fel... Ahol viszont feljő, annak ott oka van, Tehát ha meghagyjuk, nem szaporodik a túrás? A meglevők fölé lehet tenni egy felfordított lyukas virágcserepet, vagy el is lehet onnan bontani és egy 10 centi hosszú, 50-es pvc cső ledugásával talajsíkba lehet hozni, ami így nem fog beomlani neki, szellőzik, tán még ki is tud rajta mászni, de a fűnyíró is átalmehet fölötte, meg a focilabda is, mint az automata öntözőkön. Ha egy kis lefolyóráccsal "lezárjuk" belelépni se lehet.

Előzmény: Babszem_ (98296)
pali923 Creative Commons License 4 napja 0 0 98300

Mondtam, hogy eltévedtem, köszi.

Előzmény: Kamelot (98294)
halaloszto Creative Commons License 4 napja 0 0 98299

a ceruzás az annyira legend, hogy nem a nasa fejlesztette ki az űrtollat, hanem egy magáncég, marketingcélből. de tényleg sokat költött rá. a végén a nasa meg az oroszok is vettek belőle, de a sok pénzt azon keresték hogy földi halandóknak árulják drágán.  

http://www.spacepen.com/

Vajk

Előzmény: pali923 (98291)
paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 98298

Tegyél mögé valami hangcsillapító anyagot is. (kőzetgyapot?) de a vékony polikarbonát lemezt is kipróbálhatod. (a simát, nem az üregeset)

Előzmény: LyPapa (98279)
halaloszto Creative Commons License 4 napja 0 0 98297

wolfcraftnál lehet rendelni fúrót magában, nem sokkal olcsóbb mint a komplett jig.

a videón azt mutatja hogy belefúr egy fadarabba, és használja. azt a részt nem mutatja hogy hanyadik fadarab mire rájött hogy milyen fába, hova és hogyan kell belefúrni.

Vajk

Előzmény: archivalo (98288)
Babszem_ Creative Commons License 4 napja 0 0 98296

Epits neki levegozot :)) Vagy fogd be asztalosinasnak ... Bar annak jobb lenne egy hod - nagyolni :D

Nalam ugyanaz volt ami Repepitonel, ha nem tomtem be a lyukat megmaradt azoknal, ritkan jott fel.

Elragott egy ket novenyt mert eppen ott ment az autosztradaja, egy ket masik beleesett a lyukba de amugy nem bantja a novenyeket es osszeszed mindenfele csimazt (ami viszont kiragja a novenyt). Remelem ez nem fog atcsapni kesobb a tobb karba mint haszonba :) 

Előzmény: Tschaby (98290)
paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 98295

Teljesen igazad van. Az ikeában 95Ft-ért árulnak most olyan műanyag izét amit a fa vállfára rá lehet tenni, és rendes vállműanyag alakja lesz ettől a vállfának. Tökéletes vállfa hack, el is kapkodták mindet az első napon.

Én egy gazdaboltban találtam rendes, vállformájú vállfákat, persze műanyag... de nem töri a ruhát. Biztos, hogy fogok készíteni vállfagyártósort magamnak. Nonszensz tényleg amit te is írtál, a csilivili szekrényre van pénz, a tényleges használat meg senkinek nem csípi a szemét?

Előzmény: rferi (98275)
Kamelot Creative Commons License 4 napja 0 0 98294
Előzmény: pali923 (98291)
paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 98293

Mi meg egyszer úgy jártunk, hogy a 6-ot kölykező macskának 1 héttel később a 4 cirmos mellett született 2 fekete helyett hirtelen 5 feketéje lett, de ebből 3 nem igazán akart nyávogni. Kicsit jobban megnézve kiderült a turpisság :)

Előzmény: pali923 (98292)
pali923 Creative Commons License 4 napja 0 0 98292

Az egyik helyi ismerős egy időben reggel 5-kor kelt, mint a vadászok (felesége ugratta is: vakondra mész?). 7 vakondot emelt ki így hajnalonta kapával, amíg meg nem unta, hogy semmi nem változik a kertben. Nekem is sikerült már 2-t kivenni így, de általában családostul jönnek, a fene egye meg.

Előzmény: Tschaby (98290)
pali923 Creative Commons License 4 napja 0 0 98291

Pl. itt.

Az unimaxnál viszont azt találtam, hogy kivették a kínálatból ezt a szerkentyűt (ha jó helyen kerestem persze, néha én ott eltévedek).

A ceruzás orosz történet viszont tényleg csak legend, tulajdonképpen az oroszok először megvették az amcsi fejlesztést, mielőtt ők is kitaláltak valamit.  

Előzmény: archivalo (98288)
Tschaby Creative Commons License 4 napja 0 0 98290

Azzal tisztában vagyok, hogy nem pusztítjuk a vakondot, de ahogy Babszem írta:

"Majd mikor megvan gyalulsz a hatara egy csikot, hogy tanuljon rendet :) "

Na én a fakalapácsot használnám arra, hogy tanuljon rendet ...:)

Eszembe jutott egyébként az ősi, nagypapák módszere, hogy kapával kikapják, csak én nem hagynám megpusztulni, hanem elviszem jó messze.
Ezzel csak az a baj, hogy:

- nincs időm ott gubbasztani, hogy mikor túr fel

- milyen messze vigyem?

- mennyi idő múlva jön a másik? (Aztán azt is vigyem el. Meg a következőt. A végén megvádolnak, hogy a vakond migrációban közvetítek ...)

Előzmény: 409 (98277)
archivalo Creative Commons License 4 napja 0 0 98289

Én még ott megakadtam, hogy megszűnt a gyártása...

Ha van, tényleg ez a legjobb!

Lassan mindent beszüntetnek - Isten áldja meg a zöldeket, de úgy, hogy ott nőjenek fogak beléjük, ahová gondolom -, ami ért valamit. Nem tudom, ez az új tetol ugyanazt tudja-e, mint a régi, de az jó volt...

Javaslom az ereszcsatornát megtölteni, és beletenni fürödni a faanyagot.

Előzmény: rferi (98287)
archivalo Creative Commons License 4 napja 0 0 98288

Érdemes megnézni a szovjet verziót is...

Fog egy darab hulladék fát és ferdén belefúr, majd használja... :-)

A másik home made (US verzió) megoldás önmagában egy fél éves projekt - igaz után lehet használni...

Erről a régi urban legend jut eszembe: az amik egy évig kísérleteztek az űrben is író tollal (schaffer készítette el a túlnyomásos tintatartályt), belefeccőltek vagy egy millió dollárt,a ruszkik meg fogták és ceruzát használtak... (azért legenda, mert a grafitpor, főként, ha szabadon szállhat, bármilyen elektromos zárlatot előidézhet - igaz van már nem vezető "grafit" is...)

De, hogy visszalépjek: hol  abánatban lehet ilyen fúrószárat kapni? Mert szerintem ez a dolog alfája és ómegája egyben  (a hozzá járó takaró dugókat már otthon is el lehet készíteni egy jól beállítható gérvágó segítségével)

Előzmény: pali923 (98284)
rferi Creative Commons License 4 napja 0 0 98287

Én a Tetol Fb-t javasolnám, újra lehet kapni!!!

http://www.lazurfestek.hu/termekek/favedo-es-alapozo-festek-6564/tetol-fb-faanyagvedo-oldat-10-l/65077/

Annak idején kristályos formában árulták, majd megszűnt, most folyadékként újra van.

Ez nagyon jó anyag tetőanyag előzetes védelmére, és valamilyen szinten megszüntetésre is!

Előzmény: archivalo (98285)
LyPapa Creative Commons License 4 napja 0 0 98286

Majdnem - vagy a Jung által leírt szinkronicitás egyik formája :)

Előzmény: 409 (98280)
archivalo Creative Commons License 4 napja 0 0 98285

A kérget mindenképpen szedd le - nemcsak szépészetileg fontos, hanem kiváló lakóhelye lesz a későbbiekben a farágó kártevőknek. Ha a kezed kikészült a sikítós csiszolástól, akkor vagy a kezeddel, vagy a gépeddel van baj:-). De ha nem megy, akkor az elektromos kézi gyalu nagy segítséged lesz.

A felszíni rágások nem számítanak.

Mindentől függetlenül, ziher, ami ziher, én a beépítsé előtt tutira beitatnám valami rovarölő és riasztó szerrel (pld:xilamon), mert az ördög nem alszik - főként, hogy már volt társbérlőd. Az esetleges javítási ráfordítás mind időben, mind pénzben többszöröse egy beépítés ELŐTTI favédelemnek (ráadásul az esetleg még meglévőket is elintézi)

Előzmény: TrOn (98269)
pali923 Creative Commons License 4 napja 0 0 98284

Teljesen véletlenül találtam egy homemade verziót ebből a "pocket hole"-ból. 

Előzmény: Szunyó (98045)
pali923 Creative Commons License 4 napja 0 0 98283

13 éve küzdök a vakondok ellen, ezért bátran állíthatom a tapasztalataim alapján, hogy ebben a szövegben egyetlen használható mondat van:

Vakond-védőháló is megoldást nyújthat a problémára.

Azzal a kiegészítéssel, hogy csak az nyújt megoldást. Nincs olyan módszer, amit ne próbáltam volna ki azokból, amiket itt felsoroltatok. Mindegyik csak ideiglenes volt legfeljebb, vagy csak éppen a sok eső miatt nem jöttek egy ideig, azt hittem, működik valami, aztán újra megjelentek.

Az eletromos eszközökre nem érdemes pénzt kidobni, volt olyan, hogy 2 méterre volt egymástól 2 kütyü, a vakond köztük húzta ki a járatát. Növényektől nem ment el, gázgolyókkal egyet sikerült kinyírnom, pedig próbálkoztam. Mindenféle riasztó hatásúnak mondott anyagot beraktam nekik, azt egyszerűen kitolja a vakondtúráson keresztül. Az öntözés éppen vonzó hatású nekik, egyik szomszédom sem öntöz, mi igen, csak nálunk túrnak, mert itt puhább a föld, és a giliszták is feljebb dolgoznak. Vakondcsapdába nem sétált bele egy sem. Egy ismerősömnél viszont működött: tucatszámra(!) szedte ki a vakondokat a telkéből, volt olyan járat, hogy 5 vakond került elő egyetlen helyről, de a vakondtúrások száma nem csökkent. Az egyik szomszéd a fél kertjét lebetonozta, az összes vakond hozzánk menekült. Volt olyan reggel, hogy 1x új túrás volt egy 20m-es területen. Ezek közt volt akkora, hogy nem fért bele a föld egy vödörbe, pedig egy vakond alig 10 centis. Nem túlzok! Egy ilyen túrás fél m2 füvet tönkretesz, bármilyen hasznos is az a jószág, ez nekem nem hiányzik. Egy 10 éve működő pázsitot nem lehet csak úgy felkapálni, átrendezni, a talajfertőtlenítőket be kellene kapálni, ez sem megy. Nekünk van vagy 800 m2.

2 éve a gyep fele alá vakondhálót raktunk, ahol leginkább járkáltak. Nem volt könnyű munka a gyepet felszedni, spéci gép kellett hozzá, de megérte. Azóta a vakondok csak a bokrok alatt tudnak túrni, ott meg nem zavarnak. Már leírtam korábban is: nincs jobb megoldás. Aki füvet telepít, mindenképpen érdemes előtte lerakni, ma már megfizethető áron is hozzá lehet jutni. 

Bocs, hogy kevés volt benne a fa, az offtopicban jobb helyen lenne.

Előzmény: pajaci (98282)
pajaci Creative Commons License 4 napja 0 0 98282

No csak mit találtam:

.............................

Módosítsd az élőhelyüket

* Egy zöld, buja pázsit vonzó és növeli az otthonod értékét. Ez szintén vonzani fogja a vakondot.
* Öntözöd a pázsitod, ez a felszínre hozza a földigilisztákat, és vele együtt a vakondot is. Próbáld meg csökkenteni az öntözés mértéket, .
* Fontold meg, hogy teljesen megváltoztasd a pázsitodat. A pázsit helyett hozz létre egy kertet, cserjékkel, madarakkal, virágokkal, vagyis csökkentsd a síma füves felületet, és a vakond el fog onnan vándorolni.
* Vakond-védőháló is megoldást nyújthat a problémára.

Kergesd el őket

Megoldást nyújthat, ha megpróbálod elriasztani a pázsitodról őket. Többféle megoldást lehet olvasni, hogy mi módon lehet tőlük megszabadulni. Vegyük sorjában az alternatívákat:

* Sok elektromos szerkezet van, mely hangokat, vibrálás okoz, és ettől a vakond hanyatt - homlok menekül majd. Ez esetleg így is van, de egy idő után vissza fog térni azért a finomságért, amely a pázsitod alatt rejtőzik.

* Az emberi haj, petróleum, molylabdák, gyalogbodza ága mind riasztó, és kezdetben el fogja riasztani vakondot, de gyorsan alkalmazkodik, és valószínűleg rövid időn belül vissza fog térni, mert a csemege az csemege.

* Néhány kutya ha kiszagolja a vakondot, megpróbálja kiásni őt, de a vakond gyorsabb, és az alagúthálózatán keresztül már rég eliszkolt. Viszont, emellett a tény mellett az a rendetlenség, amit a kutya fog okozni, miközben megpróbálja kiásni vakondot, vetekedni fog azzal, amit a vakond túrt fel.

* A járat vízzel való feltöltése a Vízmű Zrt-nek örömet fog okozni, mert a vízfogyasztás nagymértékben megemelkedik, a vakond a járataiban ettől függetlenül nem szenved kárt.

Következtetés

* A vakond nem ártalmas az emberek számára, és nem esznek növényt semmilyen formában. Üdvösek a kertészeknek a tény miatt, hogy rengeteg káros rovart elpusztítanak. A talaj-ökoszisztéma fontos részét képezik.

* Az alagútjaik mindazonáltal csúnya vonulatokat és vakondtúrásokat hoznak létre. A legjobb mód, hogy megszabaduljanak vakondoktól, a csapdák kihelyezése, melyet kifejezetten vakond elfogásra készítenek.

* Ha elfogtunk egy vakondot, vigyük ki a mezőre, és engedjük szabadon. Ne öljük meg, csak mert szerencsétlen épp a mi kertünkben szeretett volna élni. Nem tehet róla, hogy a tulajdonos bosszankodik az ő munkája láttán.

* A vakondtúrások nem mutatnak jól a gyepben, ez kétségtelen. De egy gereblye, egy kislapát jó megoldás lehet. A túrást el lehet gereblyézni, vagy épp összeszedni a földet, bár az munka és ugye nem azért ültettük tele fűvel a kertünket, hogy dolgozzunk is.
* És a legfontosabb, NEM A VAKOND RÁGJA MEG A VIRÁGHAGYMÁKAT!!!

RepülőgépÉpítő Creative Commons License 4 napja 0 0 98281

A vakondot nem zavarja a kutya jelenléte, nálam jó nagy területen tud szaladgálni a puli, nagyon békés a puli, csak az utcán elhaladó idegenekre ugat. Állandóan játszana valamivel, nagyon izgő mozgó, nem sokat tud egy helyben lenni, csak a nagy melegben bújik el a bokrok alá.  A vakond meg fél méterre a fekvőhelyétől túr fel. 

Sokat kísérleteztem én is a túrások betemetésével, de másnapra másik három túrás volt ott. Azután rájöttem, jó sokára :) ) hogy azért túr fel szegényke, mert friss levegőhöz akar jutni. Ha nem baszogatom a szellőző túrását, akkor ő sem csinál sűrűn új túrást. Így a bokros részen ahol nincs annyira szem előtt meg szoktam hagyni a túrásokat. 

Előzmény: Tschaby (98276)
409 Creative Commons License 4 napja 0 0 98280

Akkor ez nyitott kapu döngetése volt.  :-)

Előzmény: LyPapa (98279)
LyPapa Creative Commons License 4 napja 0 0 98279

Pontosan így tervezem én is. Egy német juhász - tibeti masztif keverék, meg egy moszkvai őrkutya, akik imádnak a falhoz dörgölődve járni. A nagyobbik, mikor a farkát csóválja,  az a lakás falazat bontásával közel egyenértékű :) Úgy gondolom, hogy készítek egy keretet, melynek felső, vízszintes léce leemelhető. Minden oldalon kap egy nútot, ha szükséges, akkor közép tájon egy merevítést. Így talán elkerülhető a hullámosodás. A betétlemez meg egyszerűen,, kihúzás-betolással cserélhető.

Előzmény: 409 (98278)
409 Creative Commons License 4 napja 0 0 98278

A magam részéről úgy csinálnám, hogy kisebb táblákból, szétszedhető keretbe foglalva, hogy a sérültek egyszerűen cserélhetőek legyenek.

Előzmény: LyPapa (98270)
409 Creative Commons License 4 napja 0 0 98277

"...és kupán vágom :)"

Védett állat! Eszmei értéke 25eft/db.  :-P

Előzmény: Tschaby (98276)
Tschaby Creative Commons License 4 napja 0 0 98276

Igen azt én is olvastam, hogy ha a gyepen rendszeres "forgalom" van, kutya, gyerekzsivaly, fűnyíró, akkor a vakond költözik.

DE  kutyánk nincs, a gyerekek nem ott játszanak, mert van nekik jobb hely, a fűnyírót meg hadd ne toljam már végig minden nap :)

Habár most reggel néztem, hogy a hétfőn legyalult fű nőtt vagy 5 centit.

Akkor marad, az hogy csinálok egy fakalpácsot, és eljátszom a régi videójátékot, hogy jön ki a pocok a lukból és kupán vágom :)

Előzmény: paplanfa (98267)
rferi Creative Commons License 4 napja 0 0 98275

Lomtalanításokkor kifejezetten keresem az ilyen tipusú vállfákat, és szégyen-nem szégyen, én hazaviszem!

Egyrészt sokkal kevésbé rongálja az ingeket, zakókat, kabátokat, másrészt már nem is tudom hány darabból csináltam szobainast a felhasználásukkal.

És hát gondold el? valaki megvesz egy gardróbot százezrekért, akár milliókért, és mindenféle szedett vedett vállfákkal használja?????? Nemá!  :)))

Írigylem azt a sok helyet a műhelyében

Miért villog a fúró lámpája? Incselkedik?

faesztergán rezet esztergálni - na ezt se próbáltam még

Előzmény: paplanfa (98250)
kjanik Creative Commons License 4 napja 0 0 98274

Tapasztalatom ebben a témában:

1. Fontos a tető dőlésszöge. Mi kb. 10-15 fokos dőlésszög mellett többször beáztunk tavasszal, amikor vastag hó volt a tetőn és nappali olvadásokat éjjeli fagyok váltogatták. Tekintélyes átfedések mellett is visszafolyt a hólé hornyolt tetőcserép esetén. Végül lecseréltük a héjalást.

2. Ha huzamosabb emberi tartózkodás is felmerül a féltető alatt, akkor kell valami mennyezet, vagy alátét a tetőfedő anyag és az alsó légtér közé. Ha ugyanis megsüti a Nap a cserepet, az megsokszorozva továbbítja, sugározza a hőt a tető alatti térbe és nem lehet megmaradni alatta. Legyen a rétegek között hűtő átszellőzés.

3. A faanyag miatt én sem félnék. Nálunk is bontott anyag az oszlop, gerenda, szarufa szolgál már vagy 40 éve.

LyPapa Creative Commons License 4 napja 0 0 98273

Köszönöm szépen !

Előzmény: pajaci (98271)
pajaci Creative Commons License 4 napja 0 0 98272

Ha 60 évet kibírt, nem aggódnék túlságosan.

pajaci Creative Commons License 4 napja 0 0 98271
Előzmény: LyPapa (98270)
LyPapa Creative Commons License 4 napja 0 0 98270

Szeretnék a falra tenni valami olyan borítást, ami a kutyusok forgalmának nyomait lemoshatóvá tenné. Amit a diszperzittel festett falon hagynak, az nem semmi ... Segítségeteket kérném,mi lenne megfelelő ? Fényezett farost, dekorit lemez ? A megoldást támogató anyagi erőforrás komoly korlátokkal bír :(

TrOn Creative Commons License 4 napja 0 0 98269

Sziasztok,

Nem tudom ide való-e a kérdés, vagy inkább az építkezős topicba, de mégiscsak fáról szól, gondoltam hátha ti tudtok tanácsot adni.

Tetőcsere után a bontott faanyagból egy 6m x 3m-es féltetős nyitott tárolót szeretnék készíteni. Többségében 14-12 cm átmérőjű, kör keresztmetszetű fenyőgerendák vannak (ezek kb. egy 10x10-es keresztmetszetűvel egyenértékűek), ezekből lennének az oszlopok és a szelemenek, a vékonyabbakból a szarufák, tetőlécet azt vennem kell, mert a régiek legfeljebb ellenlécnek lesznek jók. Az oszlopokat betontuskóba ágyazott oszloptartó vasra tervezem állítani, héjalásnak a régi tetőről leszedett bontott cserépből válogatott darabok kerülnek fel.

Sajnos a faanyagot anno felhasználás előtt nem kezelték semmivel, de még csak a fenyő pikkelyszerű kérgét sem hántották le (1960-ban épült a ház, de szerintem akkoriban sem volt ez így normális). Szóval sajnos legalább kétféle rovar nyomát fel lehet fedezni némelyik fában. A pici, 2mm körüli szélességű, feltehetőleg szú által készített nyomok nem annyira zavaróak, mert felszíniek, csizolással könnyedén eltüntethetők, látszólag nem hatolnak mélyre. Azonban vannak másfajta, 5-6 mm széles, akár 1 cm mélyre hatoló járatok, ez alapján a doksi alapján feltehetőleg valamilyen cincér álcája készítette. Kihúzgáltam a szegeket, ácskapcsokat (lett vagy 20 kg). Nekiálltam a kérget eltávolítani, és a járatokat lecsiszolni sarokcsiszolóval, lamellás csiszolókoronggal, de egy 4 méter hosszú darab után úgy zsibbadt a kezem, hogy abbahagytam. Kérdés: van-e valami hatékonyabb módszer (pl. kézi gyalugépet tudok kölcsönkérni apósomtól)? Illetve kell-e ezt ennyire komolyan venni, vagy csak csiszoljam le a kérget, és kenjem le valami favédő/mentesítő szerrel? (Mivel?)

Élő rovarral/álcával nem találkoztam.

Köszönöm ha tanáccsal láttok el.

409 Creative Commons License 4 napja 0 0 98268

Nem tudom, hogy szokták, vagy sem így "egyszerűsíteni", a katalógus szerint az RS egy oldali tömítést jelent, ahogy a Z is csak egy oldali porvédő lemezt.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (98266)
paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 98267

Na akkor csak le kell dugni egy becsomagolt mobiltelefont, és 10 percenként megcsörgetni :)

Előzmény: RepülőgépÉpítő (98260)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 4 napja 0 0 98266

Az RS csapágyaknál én még nem láttam egy oldalon porvédőzöttet, csak kétoladast. Talán ezért nem szokták a 2RS-ként hívni őket? 

Előzmény: 409 (98262)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 4 napja 0 0 98265

Természetesen. :)

Előzmény: 409 (98262)
BözsiBözsi Creative Commons License 4 napja 0 0 98264

Találtam valamit az elfekvő képeim közt.

Bizonyos rendszerességgel előfordul itt mint kérdés, így gondolom jól jöhet..

meg itt van egy érdekességként..

RepülőgépÉpítő Creative Commons License 4 napja 0 0 98263

Előzmény: pajaci (98248)
409 Creative Commons License 4 napja 0 0 98262

Akkor már az az RS is legyen 2RS.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (98259)
pacman123 Creative Commons License 4 napja 0 0 98261

Nyugdíjas technika tanár? :) Fater is az, bár tuti nem ő írt :D

Ali bán: pár képet, modellnevet/számot/egyebet írj szerintem, úgy könnyebben segítünk.

Előzmény: Paco155 (98251)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 4 napja 0 0 98260

Valamikor én is próbáltam a sörösüveget a vakond lyukba, másnapra kitúrta az üveget is. :)

Tavaly vettem az aldiban egy elektromos vakondrisztót ami egy hosszú fém cső, benne góliát elemek meg egy pici motor és elektronika. Percenként-félpercenként megforgatja a motort véletlenszerűen az elektronika ami egy apró ütőművet működtet. Zörög rezeg és ezt a vakond nem szereti ha leásod neki. Kiszúrtam, hogy éppen akkor túr fel a vakond, oda gyorsan beraktam ezt a csövet. A vakond szépen el húzott onnan, látni lehetett ahogy átás a szomszédba. Kb egy 15-20m-es körben nagyon hatásos. A távolság növelésével csökken a hatásfoka, a talaj nedvesség tartama is számít meg az összetétele is és az elemek állapota is. Ha mezitláb mentem a leszúrt riasztó mellett éreztem a talpamon amikor bekapcsolt. Kb 1 hónapig működött 3 db góliát elemmel, szóval nem olcsó a használata.Kb 1 nyári szezont bírt ki a riasztó, utána tönkrement a kalapácsműve.

Előzmény: pacman123 (98235)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 4 napja 0 0 98259

Nem tudom milyen kialakítású a fűrészgéped motorja, de egy ilyen gépbe álltalában nem Z-s csapágyat szoktak tenni hanem 2Z-st, vagy  RS csapágyat. Ezeknek minkét oldalon van porvédője. Az a tengely és csapágyház is mit most javítottam azért maródott ki mert annó valaki nem porvédős csapágyat rakott bele és a fűrészportól beálltak a csapágyak. A 2Z-s csapágy csak pár forinttal drágább a Z-s csapágynál, ezen nem szabad szerintem spórolni.

Előzmény: zodes (98231)
409 Creative Commons License 4 napja 0 0 98258

Nekem meg mindkettő működik egyformán. FF.

Előzmény: paplanfa (98255)
pacman123 Creative Commons License 4 napja 0 0 98257

Chrome.

/bocs csak bealudtam egy Win8 telepítésnél :) /

Paco155 Creative Commons License 4 napja 0 0 98256

Jajj...., az offban folytathatjuk, de én arról beszélek, hogy az hogy FF vagy ME csak a fele a dolgoknak.  Van egy csomó egyéb beállítás ami eltérhet és komolyan megváltoztathatja, hogy bejön egy aktív link vagy sem.

Előzmény: paplanfa (98255)
paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 98255

Nekem se jön be az amit linkeltem. :) tűzróka

Előzmény: Paco155 (98254)
Paco155 Creative Commons License 4 napja 0 0 98254

Úgy gondolom, valószínűleg az ő beállításaiban a sütik elfogadásánál az lehet hogy végleg tárolja őket, nálam pl az hogy csak amíg az oldal nyitva van.  Lehetne keresgélni a beállítások közötti különbségeket, de fölösleges, nekem is csak egy tipp ez.  Az biztos hogy valami nála másképp van belőve.

Előzmény: pajaci (98253)
pajaci Creative Commons License 4 napja 0 0 98253

Pacman kollégának valamiért az nyílik meg érdekes módon, aminek kellene.

Előzmény: Paco155 (98252)
Paco155 Creative Commons License 4 napja 0 0 98252

Mert aktív link ami nem épül fel anélkül hogy elfogadott süti lenne az aktuális lapon.

Így talán könnyebb:

http://www.pilana.com/hu/letoltes-faipari-korfureszlapok-szalagfuresz-szalagok-es-lapok

Előzmény: pajaci (98249)
Paco155 Creative Commons License 4 napja 0 0 98251
Előzmény: Ali bán (98247)
paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 98250

Erre azt mondom, hogy beszarás, de tényleg el lehet ezt is adni, csak tudni kell ki visel Armanit. Na és természetesen méretre szabott vállfa dukálna hozzá, nem holmi konfekcióméretű

Gyuszi bácsinak ez biztos nem okozna gondot.

pajaci Creative Commons License 4 napja 0 0 98249

Explorerrel is a főoldal jön.

pajaci Creative Commons License 4 napja 0 0 98248

Ez érdekes. Én firefoxot használok, és te?

Előzmény: pacman123 (98246)
Ali bán Creative Commons License 4 napja 0 0 98247

Szép napot! Nyugdíjasként otthon barkácsolnék, de sajnos egy orosz barkácsgéppel átvertek. Nagyon hiányos és így használhatatlan. Segítséget szeretnék kérni, hogy aki tud, mondja meg, hol lehet alkatrészt beszerezni hozzá és a fúrógép tokmányát valamint az ékszíjat hogyan lehet cserélni? Előre is köszönöm! Tisztelettel: Ali-bán

pacman123 Creative Commons License 5 napja 0 0 98246

Nálam mindkettőtök linkje egy-egy PDF-el ajándékozott meg. A tiéd egy egyoldalassal, a pajacié meg részletes Pilana katalógussal.

Előzmény: paplanfa (98245)
paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 98245

Nálam is, hogy fűrészelnék ketté...

Előzmény: pajaci (98244)
pajaci Creative Commons License 5 napja 0 0 98244

Valamiért a te linked és az enyém is a főoldalt hozza. (nálam)

Előzmény: paplanfa (98241)
Paco155 Creative Commons License 5 napja 0 0 98243

2m *20 m?  Az két csík vakondháló.

Előzmény: Tschaby (98242)
Tschaby Creative Commons License 5 napja 0 0 98242

Ilyeneket ne írjál, mert ekkorát nem illik röhögni ... ez munkahely :)

A terület egyébként a kocsibejáró melletti füves rész, kb 2m széles 20m hosszú.

Fokhagymát ide nem ültetnék ...

Tegnapelőtt lenyírtam ezt a részt, a túrásokat elegyengettem.
Tegnap reggel már egy kupacot megint láttam. Mikor hazamentem délután ott volt 17 új túrás, azon a 40m2-en.

Szerintem már hívta a haverjait is... ennyit egyedül nem ás ki egy műszak alatt.

Asszem be kell teljesíteni az elképzelésemet.
Legyomírtózni a terepet aztán vetni bele gyepet. A gyomírtó megritkítja a kukacokat is, aztán vakondom meg migrál nyugatra.

Ne jó ez így, ha mindig túrásokat egyengetek mikor fogok fakukakcoskodni?

paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 98241

Azért tudnak ott is katalógust alkotni :)

http://www.pilana.com/?download=hu/drevo-prehled-pouziti_hu.pdf

Előzmény: pajaci (98240)
pajaci Creative Commons License 5 napja 0 0 98240

Köze nincs a fordulatszámnak a kereszt vagy hosszvágáshoz. Nézegesd ezt:

http://www.pilana.com/?download=hu/pilana-woodworking-tools-hu.pdf

Előzmény: srudolf1 (98221)
409 Creative Commons License 5 napja 0 0 98239

A  vakond rovar/húsevő. Csak ott él meg ahol van számára elegendő rovar/giliszta/stb a talajban. Naponta a saját tömegénél akár többet is meg kell ennie. (az ásás energia igényes) Ha elűzik a vakondot, a rovarok fogják kipusztítani a növényeket.

paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 98238

"A loheret meg kulon szereti - alatta jo sok kover kukac van es a gyokerzet jol befutja a felszint (nem omlik a fold a fejere) - egerek is szeretik :)"

Lehet, hogy csak a vakondokok számára kedvező életfeltételt kéne megszüntetni? :) Rotakapa, gaztalanítás, kukacgyilkolás.

ROTAKAPA!!!!! :)))

paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 98237

Fogj egy pvc csövet (50-es elég, 20 centi hosszút) két végére tegyél egy csapóajtót, ami befelé nyílik. Kólásdoboz oldala pont jó lesz az íve miatt. A vakond bemegy, de kimenni már nem tud se erre-se arra. Rendszeresen ellenőrzöd. Na és persze a járatot megkeresed, ezt pedig beilleszted a nyomvonalba. Gyárilag is lehet kapni ilyet.

Esetleg este kitehetsz a földbe süllyesztve vödröket, amiket 10 centi magas lécekkel kötsz össze terelőnek. Ha a felszínen mozogna, azok talán beleterelik, és lepottyan. Talán.

Előzmény: Tschaby (98234)
Babszem_ Creative Commons License 5 napja 0 0 98236

Cserjebol fonsz kosarat, lasszot es fogod veluk a vakondot.

Majd mikor megvan gyalulsz a hatara egy csikot, hogy tanuljon rendet :) 

Van napelemes vakondriaszto - allitolag mukodik. Be akartam szerezni de egyelore komolyan vette a fenyegetest, csak egy ket zellert turt ki, egyebet elkerult :)

Van egy ket novenyfajta is amit nem szeret - fokhagyma pl. De ez inkabb szolo korul hatasos valamennyire, az egesz udvart nem fedi le.

A loheret meg kulon szereti - alatta jo sok kover kukac van es a gyokerzet jol befutja a felszint (nem omlik a fold a fejere) - egerek is szeretik :)

pacman123 Creative Commons License 5 napja 0 0 98235

"Nincs egyébként valami jó asztalos trükk vakond ellen? :)"

Iszákos trükk nem jó? Megiszol egy üveg sört, beásod a földbe, hogy a nyaka kint legyen a földből .. vagy ez csak "urban legend" hogy jó ellenük?

Tschaby Creative Commons License 5 napja 0 0 98234

Nem, az ecetfát ismerem.
Azokat kitelepítettem a kert végébe.

Most már jó nagyok, betöltik funkciójukat : védik a növényeinket a túloldalon gyomirtózó mezőgazdasági dolgozótól, akit nem érdekel ha a szél a gyümölcsfáimra is ráhordaná a vegyszert.

Azért írtam, hogy "cserjés", mert a tavaly még főleg gyepes/lóherés részen olyan vastag szárú gazok nőnek most - a vakondtúrások között - hogy komolyan elgondolkodom az asztalos hasznosításon :)

Csak tudnám, miért változott meg a flóra egy év alatt ennyire ?

Nincs egyébként valami jó asztalos trükk vakond ellen? :)

Előzmény: paplanfa (98233)
paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 98233

Dobjál már fel egy képet azokról a cserjékről. Szerintem durván ecetfás lesz az a ződ gyep.

Előzmény: Tschaby (98229)
srudolf1 Creative Commons License 5 napja 0 0 98232

Nem állítható egynek sem, két külön gépről beszélek. 

Előzmény: pali923 (98222)
zodes Creative Commons License 5 napja 0 0 98231

Így már valamit kapisgálok, meg elmentem a gépészekhez azok is próbáltak világosítani. Persze ebbe a gagyi fűrészgépbe természetesen nincs se tűgörgő, se ferde, semmiféle más finomság. Itt csak sima Made in Taiwan 6200 Z oszt jónapot! :-DDD

De szerintem ez is bőven jó lesz nekem! :-)))

Előzmény: halaloszto (98227)
409 Creative Commons License 5 napja 0 0 98230

Akinek kedve hozzá, ebből csapágy témában lehet kupálódni.  :-)

Tschaby Creative Commons License 5 napja 0 0 98229

Az én műhelyem nem poros. Még csak most szerelem a villanyt:)

De pont a fűnyírás miatt csúszik az a projekt. Az udvar+kertet 3 délután tudtam abszolválni.

A "szellőztetés" nálam max annyi, hogy a nyíró, meg a traktor is belefújja a füstöt a fűszálak közé:)

Esetleg, ha a buckát "lesimítja" a penge, akkor  a talaj is "szellőzik"...:)

Nincs gyepem amit szellőztetni kellene, max rétnek lehetne minősíteni, bár amik mostanában előbújtak belőle, lehet, hogy inkább cserjés...

A cserjét meg ugye már majdnem lehet asztaloskodásra használni :)

Előzmény: pali923 (98218)
feketefelh Creative Commons License 5 napja 0 0 98228

Én már belenyugodtam, hogy ezek a csapágyak ilyenek, viszont egy csomó minden tisztázódott és ez jó.

A csapágyboltban pont nincs akkora hézagoló ami nekem kell, az első méret 0,3 mm, ez viszont vastag. Ellenben a befőttesüveg kupakjával :)

halaloszto Creative Commons License 5 napja 0 0 98227

sok minden van itt egybefésülve, és aki nem vágja a témát az nehezen követi benne a szálakat. van itt aszinkron motor csapágyazás ahol nem egyértelmű melyik az eleje, van fogaskerékáttételes kihajtás csapágyazása, autó csapágyazása.

az alaptétel a következő: ha egy tengelyt csapágyazol a két végén, akkor csak az egyik vége rögzíthet axiálisan, mert a tengelynek van hőtágulása. az aszinkron mociban ezt úgy oldják meg hogy a hátsó csapágy képes mozogni a fészekben. a fűrészlap tengelynél meg úgy, hogy a hátsó csapágy tűgörgö amiben tud a tengely mozogni. ezekben az esetekben az első csapágy az, ami adja az axiális rögzítést. ezek a mezei mélyhornyú csapágyak amik itt vannak korlátozott axiális erőknek tudnak ellenállni, és kicsi lógásuk is van ebben az irányban. melegen kevesebb. az említett c3, c4 növelt hézagúaknak, hidegen még több a lógásuk de melegen nem szorulnak meg. ha fontos a pontos futás akkor nem mélyhornyú csapágyat használnak, hanem pl szembefordított dupla ferde hatásvonalút precízen előfeszítve. ha meg nagy az axiális erő, akkor axiális csapágyat.

Vajk

Előzmény: zodes (98223)
Paco155 Creative Commons License 5 napja 0 0 98226

Szerintem túlparázod. :)  Használd úgy ahogy eddig szoktad.

Előzmény: zodes (98225)
zodes Creative Commons License 5 napja 0 0 98225

Ááá értem, köszi. Nem tanultam gépészetet. Akkor igazándiból kell várni egy pár mp-et a fűrészelés és indítás között? Így helyes?

Előzmény: Paco155 (98224)
Paco155 Creative Commons License 5 napja 0 0 98224

Csak a tisztázás kedvéért mert úgy tűnik elsiklottál felette.

A csapágynak hidegen van egy axiális holtjátéka Ezt akár kézzel is tudod érezni ha olyan. Mihelyst elindul és üzemi hőmérsékletre melegszik (magyarul elkezd forogni a fűrészlap) a csapágy ez a holtjáték eltűnik.

Előzmény: zodes (98223)
zodes Creative Commons License 5 napja 0 0 98223

Ez igaz, de mégis van. Itt is többen mondják, hogy a csapágyaknak is van némi axiális holtjátéka. A tengely vége csapágyazva van. Nincs itt egy hangyányi ellentmondás? A kérdés, hogy ekkora erőknél, fordulatnál  azt az 1 tizedet kitudom-e mozgatni?

pali923 Creative Commons License 5 napja 0 0 98222

Mennyire jellemző, hogy az asztali körfűrészgépek fordulatszáma állítható?

srudolf1 Creative Commons License 5 napja 0 0 98221

Nagyon halkan mondom.

1. Hasításhoz (hosszvágáshoz) kell egy megfelelő lap (fogszám, fenés, stb), fordulatszám és egy pontos ster.

Keresztvágáshoz kell egy másik lap, más fordulatszám és egy jó hosszú támasz.

Ha a keresztvágás nem a megfelelő lappal volt elkészítve,  szinte lehetetlen szépen kicsíszolni a vágást.  

2. Fűrészgép lapjának nem szabad legyen axiális játéka. 

pali923 Creative Commons License 5 napja 0 0 98220

És mi van még az utolsó sorban? :)

Előzmény: _KGR_ (98219)
_KGR_ Creative Commons License 5 napja 0 0 98219

"Kurvára tudtam, hogy minden szavamra lesz másik tíz ellenpélda."

Ejnye No!

Előzmény: rferi (98210)
pali923 Creative Commons License 5 napja 0 0 98218

Néha ki kell menni a szabadba a poros műhelyből. Akkor meg nem árt, ha nem csak a tüdődet, de a füvedet is megszellőzteted. :)

Előzmény: Tschaby (98217)
Tschaby Creative Commons License 5 napja 0 0 98217

Csak itt csöndben olvasgatok. Az OK, hogy a gépeinkben vannak csapágyak, de áruljátok már el, hobbiasztalos munkákban mire kell a gyepszellőztetőt?

Kell nekem is egy a műhelyembe? :-))))))

Szereljem át "műhelyszellőztetőnek" ? :-))

Előzmény: pali923 (98216)
pali923 Creative Commons License 5 napja 0 0 98216

Annyit beszéltetek a csapágyakról, hogy most nekem is menni kell a csapágyboltba. :) Egy gyepszellőztetőt intéztem el, de nem kispályáztam: az egyik csapágyból szó szerint 2 karika és 2 golyó maradt.

halaloszto Creative Commons License 5 napja 0 0 98215

elindul. és mivel szar a csapágy, melegszik. és mivel messze a tervezett hőfok fölé melegszik, beáll. miközben már forog. persze ettől a motor lefullad, de közben a perdülete arra fordítódik hogy megmozdítsa a csapágyat.

Vajk

Előzmény: Rahed Lee (98214)
Rahed Lee Creative Commons License 5 napja 0 0 98214

Szerintem egy 1100W-os indukciós motor, beállt csapággyal nem indul meg. Előbb elfüstöl.

Előzmény: 409 (98212)
Rahed Lee Creative Commons License 5 napja 0 0 98213

Ezért is tettem hozzá, hogy ez csupán "elméleti" levezetése a jelenségnek. Optimális üzemi körülményeket feltételezve. De mivel az optimális feltételeket gyakran felülírja az élet, emiatt ír elő szorosabb illesztést a technológia :-) 

Előzmény: 409 (98211)
409 Creative Commons License 5 napja 0 0 98212

"párszáz wattos,"

1100

Előzmény: rferi (98210)
409 Creative Commons License 5 napja 0 0 98211

"beszéltem az SKF egyik mérnökével, aki azt mondta, hogy ha a forgó gépelem (az én esetemben a tengely) szorosan van illesztve, akkor a külső gyűrűnél elméletileg elég egy olyan szoros illesztés, ami csak egy kicsit nagyobb súrlódást fejtsen ki, mint ami a belső gyűrű és a golyók között lép fel. Már ekkor sem foroghat meg a csapágy a fészekében. Newton fizikai törvénye: hatás - ellenhatás."

Egészen addig, amíg az a "hatás" nem változik meg. Ha a csapágy sérül, szorul, esetleg a kopadék a golyók alá kerül máris bukik az egész és megforog a külső gyűrű. Szóval nem annyira lehetetlen az a megforgás, és ez döntő többségében csapágyhiba következménye. Ha kicsit szorosabb az illesztés, van rá esély, hogy a hangjából adódóan megelőzhető legyen a baj. (fészek kopás)

"Ez egy kiforrott technológia, abszolút ipari felhasználásra tervezve és tesztelve, nem kell félni tőle. Bizonyított már."

Olyannyira, hogy mára elterjedten a villanymotorok egy jelentős részének a forgórészét préselés helyett, ilyennel ragasztják fel a tengelyre.

Előzmény: Rahed Lee (98207)
rferi Creative Commons License 5 napja 0 0 98210

Kurvára tudtam, hogy minden szavamra lesz másik tíz ellenpélda.

A tieddel például az a baj, hogy nem ide tartozik.

Mégpedig amiatt, mert az a motor nem tudja azt a csapágyat abban a fészekben megforgatni, mert nincs benne annyi erő.

Egy egyfázisú moci, párszáz wattos, a csapágynak meg totál be kell állnia ahhoz, hogy megforgatható legyen a házban.

Ha a csapágy a motor álló helyzetében hal meg, akkor a motor indítónyomatéka totál kevés ehhez. 

Forgás közben meg egy sima mélyhornyú így nem áll be egyik pillanatról a másikra. Ha viszont egyre szarabb a csapágy, akkor a motor egyre lassabban forog, egyre kisebb nyomatékkal, nem tudja a csapágyat megforgatni a házban. Hamarabb leég.

Nem vitattam sem azt, hogy egy ragasztott csapágyat ki lehet venni a fészkéből, se azt, hogy egy csapágy sosem foroghat meg abban, csak ebben a szituban ezek irrelevánsak, mert ilyen nem történik ezekben a motortipusokban gyakorlatilag sosem. Hiányzik hozzá a fizika.

És akkor még mindig ott vagyunk, hogy azt a csapágyat nem szabad beragasztani abba a pajzsba, mert hazabassza a motort. Ez volt a legelső, amit eldöntött a csapat, szóval miről is beszélünk?

Előzmény: RepülőgépÉpítő (98177)
zodes Creative Commons License 5 napja 0 0 98209

Igaz! A billenés nem ugyanaz, de a motor, a hajtás az szinte igen! Most bent van a cégnél, de holnap lefényképezem és felnyomom. Megnézheted. Annyit azért beszúrnék, de csak neked (nem akarok olyan dologba belepofázni, amihez nem értek), szóval nekem is kotyog egy hangyányit az a tengely, amire a lapot fogatjuk fel. De csak tengely irányban! Erre mondta az esztergályosunk, hogy az nem baj az megengedett. De ismétlem a csapágy hál' Istennek nem mozdul. Valójában alig lehet észrevenni. Ahogy valaki írta barkács tizenezer géptől azért ennyi megengedett. :-))

Holnap Én is összerakom a gépet. Reményeim szerint ugrok egy szintet a Güde után. :-))

Előzmény: feketefelh (98202)
72pt Creative Commons License 5 napja 0 0 98208
Előzmény: arvaiz69 (98184)
Rahed Lee Creative Commons License 5 napja 0 0 98207

Nekem Loctite 603-as ragasztóm van, ez tényleg nagyon jó. A gyári technológiai leírás szerint, max 0,15 mm hézagig alkalmazható. Ez melegítéssel simán oldható. Van olyan típus is, ami egyszeri szerelésre való Loctite 638 (nehezen oldható) és van olyan is, ami gyakori bontásra van tervezve - Loctite 641. Ez egy kiforrott technológia, abszolút ipari felhasználásra tervezve és tesztelve, nem kell félni tőle. Bizonyított már.

De visszakanyarodva Pacman izzadó csapágyára, egyetértek rferivel, hogy nem életszerű, hogy normális üzemi körülmények között egy indukciós motor csapágyfészke kiverődjön. Mitől, milyen erő hatására? Itt nem volt dinamikus terhelés sem axiálisan, sem pedig radiálisan. Mitől foroghatott volna meg?

Amikor anno a gyalugép késtengelyem csapágyazásával vergődtem, beszéltem az SKF egyik mérnökével, aki azt mondta, hogy ha a forgó gépelem (az én esetemben a tengely) szorosan van illesztve, akkor a külső gyűrűnél elméletileg elég egy olyan szoros illesztés, ami csak egy kicsit nagyobb súrlódást fejtsen ki, mint ami a belső gyűrű és a golyók között lép fel. Már ekkor sem foroghat meg a csapágy a fészekében. Newton fizikai törvénye: hatás - ellenhatás.

Előzmény: archivalo (98197)
archivalo Creative Commons License 5 napja 0 0 98206

Bocs, itt kavarodás vagyon....

A tűrés és a hézag két külön dolog...

A csapágy hézaga "állítható", akár "negatív" is lehet, azaz be lehet úgy feszíteni, hogy nemcsak meg nem nyekken, hanem el se fordul! hengergörgősre nem igaz!)

Ha egy normál mélyhornyú golyóscsapágyat axiális megfeszítesz, akkor a golyók a külső gyűrű pályának egyik, a belső gyűrű pályájának pedig ezzel ellentétes oldalának feszülnek és egyáltalán nem lesz se axiáli, se radiális elmozdulási lehetőségük!

A csapágyhézag olyan "követelmény", ami ha nincs, akkor a csapágy az első, az üzemi hőfokot elérő időben végképp beállna: ha nincs, akkor golyó ide, golyó oda, elkezd melegedni, ettől tágul, azaz lecsökken a csapágyhézag, amitől mgnő az összeszorító erő a gördülő felületek között, amitől megnő a súrlódási veszteség, amitől melegszik... stb.

Én már láttam összeheggedt golyós és hengergörgő csapágyat! Nem hinnél a szemednek...

A csapágyhézag egyébként gyári adat: nulla terhelés mellett, előfeszítés nélkül a csapágyat alkotó elemek (külső és belső gyűrű) közötti elmozdulás lehetősége. Ezt a konstrukció és a szerelés bőven felülírhatja - egyetlen olyan esetet ismerek, amikor § hézagot kell készíteni, ez pedig a hosszú (főként vasúti) szállítás. Akkor minden egyes sínillesztésen való áthaladás egy-egy (önsúlyból származó) ütés lehet csapágy számára (például szállított hajtóművek esetén - a vasúti kereke csapágyazása másik kérdés!).

A csapágy tűrése pedig az, hogy milyen méret (és alak) tartományban fogadod el a csapágy méreteit - ehhez választasz tengely és furat méretet - ahogy nem tudom, már kimondta, de jól beszélt: a forgó elem van "szorosabban" illesztve.

Előzmény: feketefelh (98195)
paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 98205

Húzgáld meg egy szappannal, hátha csak ennyi kell neki.

Előzmény: feketefelh (98188)
feketefelh Creative Commons License 5 napja 0 0 98204

No, hála nektek rettentő művelt lettem csapágyból :) Seeger szabványt én is megnéztem, valóban csak egyféle méret van, konkrétan az enyém 1,75mm. Azért gondoltam erre, mert nálunk a teherautó sebváltókban van 1-2 helyen hézagoló seeger, de ezek szerint az nem szabvány.

Paco155 Creative Commons License 5 napja 0 0 98203

Kétsoros szembefordított ferdére céloztam.

Előzmény: archivalo (98201)
feketefelh Creative Commons License 5 napja 0 0 98202

Igen, ez a Bosch egyik rajza, honlapjukon kikereshető bármihez a rajz. A tiednek valami sínes-emelős szerkezete van, nem ilyen billenős. Vagy de? Vagy nem?

Előzmény: zodes (98198)
archivalo Creative Commons License 5 napja 0 0 98201

A mélyhornyú golyóscsapágynak is van axiális terhelhetősége... De még mennyire, hogy van!

Egyedül a nem "nem vállazott" hengerörgős csapágynak és a tűgörgősnek nincs - de ez másik kérdés.

A ferde hatásvonalú csapággyal kéretik vigyázni: ha "átgonodlás nélkül" kerül be, akkor hamarabb tönkremegy, mint a normál. A ferde hatásvonal miatt, a radiális terhelés is "belső" axiális erőt okoz, amit valaminek fel kell vennie. Ezért szokás ezeket párban, X, vagy O elrendezésben betervezni - de most inkább nem részletezném. A léyneg, hogy egy egysoros mélyhornyú golyóscsapágyat ne válts ki ferdehatásvonalú golyóssal!

A kétsoros mélyhornyút pedig csak új terbeknél szabad használni, ott sem igazán való axiális terhelésre, általában "szabad csapágyként használjuk, vezetőcsapágyas pár mellett...

Előzmény: Paco155 (98196)
Rahed Lee Creative Commons License 5 napja 0 0 98200

Jól mondja Halálosztó, a legjobb minőségű golyóscsapágynak is van axiális mozgása. Ez természetes. Ezeket radiális terhelésre tervezik. A mélyhornyú az jobban tart tengelyiránban de ott is van kottyanás. Vannak olyanok is, amelyek kifejezetten tengelyirányú terhelésre vannak fejlesztve, de ezek nem a hagyományos kialakításúak.

Én éppen ma délután készültem el egy horizontális fémvágó szalagfűrész vezető-szalagfordító csapágyblokkjával. Nagyon finom (és kurvadrága) kis FAG csapágyakat vettem bele (16 és 13 mm külső átmérőjűek), de még ezeknek is van érezhető mozgása axiálisan.

Szerintem nem tudsz olyan új golyóscsapágyat venni 40-es átmérőben, ami tengelyirányban nem mozog legalább 1 tizedet.

Előzmény: feketefelh (98193)
halaloszto Creative Commons License 5 napja 0 0 98199

nem szar, csak nem erre való. az én gépemben sincs ferde hatásvonalú, de kettő van egymásnak feszítve szolidan. baromira nem mozog axiálisan.

zodes Creative Commons License 5 napja 0 0 98198

Feketefelh! Ez minek a robbantott ábrája???? Az Én gépem, amit elhappoltam előled ugyanígy néz ki! Ez egy Bosch klón, amit vettem???

Előzmény: feketefelh (98162)
archivalo Creative Commons License 5 napja 0 0 98197

Az, hogy a seeger horony szélesebb, mint a gyűrű, magától értetődik. Ha passzentost veszel (nem kapsz, mert sztenderd méretek vannak, de hézagoló lemezekkel eléggé felhízlalhatod), a büdös életben be nem tudod tenni, tehát ezzel ne foglalkozz, ez így van jól "gyárilag".

A tűgörgős csapágyad feladta a leckét, mert az a szopás maximuma: a tűgörgős csapágynál ugyanis a csapágyon belül oldódik meg az axiális elmozdulás kiegyenlítése, így ilyen beépítésnél minden csapágyat jól be kell fogatni axiálisan... (mondjuk nem értem, hogy hova kerül az tűgörgős csapágy, ha már kettő "azonos méretű" ott van)

Csapágy ragasztás: mindenkinek igaza van! (ettől még feri tényleg nem ért a tetőkhöz, de ez másik kérdés... :-) A csapágy qrvára be tud ragadni a fészkébe, de a loctite anyagok pont erre lettek kitalálva, hogy mégse. Ha pedig ragasztás előtt olajpermettel (ködszerűen) befújod a csapágyat olajjal (vagy átkened vele leheletfinoman), akkor ahhoz a büdös életben hozzá nem köt semmi...

Ettől még feri felvetése maximálisan megállja a helyét - de 409é is: ha egy pontos fészekbe kínlódunk bele ragasztót, majd a csapágyat, akkor ott "mikron" vastagságú adhéziós réteg tud csak maradni (ha marad), ami pedig gyakorlatilag eggyé válik a két felülettel (fészek + gyűrű )

Azonos méretű csapágyak: nem követelmény, de az olcsóbb gyártástechnológia miatt jó az esély rá. ltalános célú, peremes motor esetén biztosra vehető, hogy nem vacakoltak mással - magát a terhelést is "hasalják", így tuti, hogy az a pár ezer, vagy akár tízezer üzemóra eltérés, amit az eltérő terhelés okoz az azonos csapágy esetén, bőven megtérül. A csapágy "filléres" gépelem - nem akkor, ha te veszed, hanem ha szériában kell beépíteni egy motorsorozatba.

Előzmény: feketefelh (98179)
Paco155 Creative Commons License 5 napja 0 0 98196

Nem fog kelleni.

Sima mélyhornyú egyenes hatásvonalú csapágy kell neked. Ha nagyon spécizni akarod akkor se ferde hatásvonalút hanem kétsorost kell választanod, annak van axiális terhelhetősége is, viszont egy sima radiális terhelés nem fogja megpróbálni eltolni.

feketefelh Creative Commons License 5 napja 0 0 98195

Jó, közben művelődtem. A normál csapágyaknak 20-30 mikron körül van a radiális tűrésük, axiálist nem írnak, jó az úgy a szerszámgépbe - szerintük. Aztán jönnek a precíziósak (amiről repépítő is írt egyik nap), ott már 8 mikron alá megy a tűrés. Szerintem nekem ferde hatásvonalú fog kelleni 

halaloszto Creative Commons License 5 napja 0 0 98194

az a csapágy nem a tengelyirányú elmozdulás ellen van ott, hanem a radiális miatt....

Előzmény: feketefelh (98193)
feketefelh Creative Commons License 5 napja 0 0 98193

Nem vagyok nagy csapágy szakértő, de nem lógjon már 0,1-t egy 40mm-es csapágy...

Előzmény: feketefelh (98192)
feketefelh Creative Commons License 5 napja 0 0 98192

Igen. Amikor csak a fűrészlap volt levéve, már látszott a csapágy porvédője és ahogy mozgattam a tengelyt, az is mozgott, az meg ugye a külső gyűrűbe van préselve. Ettől függetlenül a csapágynak is van egy kis lógása, de közel sem annyi mint a tengelynek.

Holnap folytköv

Előzmény: halaloszto (98190)
halaloszto Creative Commons License 5 napja 0 0 98191

szerintem ez nem veszélyes. ha le tudod venni a tusát, akkor maszkolás után megkínálhatod valami 2k epoxyval. 

Vajk

Előzmény: traktoros82 (98181)
halaloszto Creative Commons License 5 napja 0 0 98190

és a nagy csapágy tényleg mozog a helyén? tizedes szinten simán maga a csapágy enged, nem pedig mozog a helyén szerintem.

Előzmény: feketefelh (98179)
feketefelh Creative Commons License 5 napja 0 0 98189

Ja és köszi , hogy megnézted :)

Előzmény: pacman123 (98187)
feketefelh Creative Commons License 5 napja 0 0 98188

Érdekes ez a kotyogás, az enyémen szemmel láthatóan mozog ki-be 1-2 tizedet. Lehetséges, hogy ettől nem olyan szép a hosszvágás ?!

Mindegy holnap okosabb leszek. 

Én ilyen T-profilt csináltam, de marhára szorul az egész, szóval majd még kísérletezek. 

https://lh3.googleusercontent.com/csOxUQg94HdsbzekNKo4k_Mz81R6KBh3vHEmDn9yYKY=w1034-h775-no

Előzmény: pacman123 (98187)
pacman123 Creative Commons License 5 napja 0 0 98187

Hű .. a tölgyet de szépen harapta keresztbe! Jó kis lap lesz ez.

A csúszkás képek. Nos azt hiszem nem bonyolítottam túl a szerkezetet :-)

Nem "tésítettem" a vezetőleceket sem, szerintem ennyi is megteszi (eddig megtette). Sok más egyéb mellett ennél a munkánál, a fésűs (?) csapolás elkészítésénél használtam igen intenzíven. Van egy nagytesója is, de azt még a házi készítésű asztali körfűrészemhez csináltam, a PTS10-hez nemigen passzol a vezetőlécek távolsága/vastagsága - majd levésőzöm/gyalulom róla és kap másikat hogy a Bosch-hoz is jó legyen.

A PTS 10 kotyogása. Nos, felfordíiottam a masinát és így,

a fűrészlapnál fogva rángattam meg gyengéden tengelyirányban - megmondom őszintén én nem hallottam semmilyen kotyogást, pedig füleltem nagyon. Csak a fűrészlap pengett ahogy elengedtem :-) Pedig most hogy a kalickás mocinál előjött ez a csapágyas téma, érzékenyebb lett a fülem a kotyogásra, de érzékelhető kottyanást nem sikerült előidéznem.

Amúgy én is azt hittem sokáig, hogy direkt meghajtású a masina, mígnem azt hiszem Vajk rávilágított arra, hogy kizárt hogy 10e-20e-et pörögjön a fűrészlapom :-) Aztán jobban megnézve, majd a robbantott ábrát is: tényleg nem az.

Előzmény: feketefelh (98180)
409 Creative Commons License 5 napja 0 0 98186

Bemegyek megnézem én is a szorítókat, pár darab nekem is kellene. Aztán lehet, hogy maradok az Extol Premiumnál, mégha drágább is. Az már bizonyított nálam. :-)

Előzmény: arvaiz69 (98184)
srudolf1 Creative Commons License 5 napja 0 0 98185

Szereld le puskatust a fegyverről.

A repedés végére fúrj egy fi 3-as lyukat, lehetőleg pont a repedés irányában (befele).

Szerezz pár fogpiszkálót és gyufaszálat. Egy jól megfent széles vésővel feszítsd meg a puskatust és a megnyílt repedésbe szúrj fogpiszkálokat, ha jobban szétnyílt, akkor gyufaszálakat.

Kend be híg ragasztóval (D4-es) a repedést és várj amig megjelenik a ragasztó a másik odalon.

Kiveszed a ékeléseket és azonnal lepréseled. A kifolyt ragasztót pár perc múlva le kell törölni nedves ronggyal. 

A préseléshez kéne keszíteni egy járomot. 

Előzmény: traktoros82 (98181)
arvaiz69 Creative Commons License 5 napja 0 0 98184

Szia! 

Ez egy újabb fejlesztésű szalagcsiszoló, legalábbis újabb mint az enyém. Szerintem jó vétel ez is! Nekem az 50x150-es szorítók keltették fel a figyelmem, az ár sem tűnik rossznak 2.500 Ft-ért. Persze majd megnézem kézben fogva mennyire tűnik strapabírónak. Valakinek van tapasztalata ezekről a kis szorítókról? 

Üdv.: Zoli

Előzmény: 409 (98182)
409 Creative Commons License 5 napja 0 0 98183

"mar egyszer ugye meg lett beszelve, hogy annak a csapagynak axialisan mozognia kell."

Igen meg lett beszélve, és magam is ezt mondtam, de akkor is úgy kezdtem a ragasztós dolgot, ha ki van verődve a fészek. (mert azt nem tudjuk, hogy valójában milyen állapotban van) Nem értem miért duzzogsz, mindössze a kijelentésedre reagáltam, miszerint egy beragasztott csapágyat nem lehet többé szétszedni. Most is azt mondhatom csak, hogy ez nem így van. A megfelelő ragasztóval rögzítettet szét lehet szedni. Sosem mondtam senkinek sem, hogy hibátlan fészekbe ragassza be a csapágyat!!

Előzmény: rferi (98174)
409 Creative Commons License 5 napja 0 0 98182

Ha valakinek pont egy ilyen hanyatt fektethető szalagcsiszoló a vágya.

traktoros82 Creative Commons License 5 napja 0 0 98181

Üdv. mindenkinek!

Mire a jó a költözés......előkerült az egyik régóta elcsomagolt légpuskám. 

Viszont sajnos az alábbi repedés van a tuson. 

Szerintetek meg lehet ezt javítani mielőtt tovább repedne vagy eltörne? Vagy ez csere?

feketefelh Creative Commons License 5 napja 0 0 98180

Lőttem pár fotót a vágásokról, de nem vittem túlzásba, mert főleg az ajtókat építettem befelé a műhelybe. 

Itt az állítólag megosztható link : https://goo.gl/photos/eaiaNzUPntCL3gvu8

Annyi bizonyos, hogy keresztben szebben vág, mint hosszában, viszont mind a két irányban erőlködés nélkül harapja ketté a fa atomjait.

A hangcsillapítást próbáltam figyelni, de valószínűleg akkor lenne fülbetűnő a különbség, ha némi Freud-ozás után visszatenném a régit. Ettől függetlenül inkább úgy mondanám finomabb a hangja. 

Előzmény: pacman123 (98153)
feketefelh Creative Commons License 6 napja 0 0 98179

Szétszedtem. A másik végét egy tűgörgős csapágy támasztja, ott ahol a fogaskerék áttétel van (hasonlóan a kézi fúrógépekhez). A hosszirányú lógás (egyik) oka pedig a nagy csapágyat támasztó zéger (vagy seeger). Ugyanis az ~1,8mm vastag, a horony pedig, amibe befekszik láthatóan több, de oda nem férek be a tolómérővel.

Holnap átugrom a csapágyboltba, hátha van izmosabb seeger, esetleg hézagoló alátét, meg kap egy rendes csapágyat is.

Előzmény: halaloszto (98170)
paplanfa Creative Commons License 6 napja 0 0 98178

Forgás közben picit felmelegszik a csapágy, kitágul, megszorul. Ha kiforog akkor az rossz méretű volt.

RepülőgépÉpítő Creative Commons License 6 napja 0 0 98177

Most szívóztam egy fém csapágyfészekkel amibe megforgott a csapágy. Nem kis méretú csapágy hanem egy kb 6 cm átmérőjü. A másik csapágy meg az acéltengelyen forgott meg, úgy, hogy közel 2 mm lett a kotyogása.  

RepülőgépÉpítő Creative Commons License 6 napja 0 0 98176

Bőven elegendő a pajzsot melegíteni a csapágynál. Nem kell az egész motort ezért melegíteni.

Előzmény: rferi (98171)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 6 napja 0 0 98175

Az epoxi ragasztók nagy része hőre fellágyul így ki lehet szedni a csapágyat

Előzmény: rferi (98158)
rferi Creative Commons License 6 napja 0 0 98174

mar egyszer ugye meg lett beszelve, hogy annak a csapagynak axialisan mozognia kell.

De mostmar azon vitazunk, hogy hogyan ragassza be!

A beragasztas ugy hulyeseg, ahogy van, de csak ragassza be, remelem csak elbaszodik az a moci, aztan mindenki atgondolja a tortenteket.

az total fikcio, hogy megforgott az a csapagy, ez egy femhaz, nem muanyag, nem tud megforogni benne, nem tagul ki, mint a muanyag a  minap.

Tobb szaz hasonlo motor ment at a kezemen, par wattol a partiz kilowattig, de egybe se kellett beleragasztani a csapagyat, pedig nemelyik…

De csak ragassza be! Meg a vegen itt is en leszek kulonben a hulye, mint a gany tetomnel!!

Előzmény: 409 (98172)
paplanfa Creative Commons License 6 napja 0 0 98173

Ezek nem hajszálpontos munkához készült szerszámok, csak asztalosipari gépek a fogyasztói társadalom számára. :(

Előzmény: feketefelh (98169)
409 Creative Commons License 6 napja 0 0 98172

Megette a fene azt a tekercselést, ami 120°C-tól megsérül. Amúgy a pajzsot miért ne melegíthetné meg a csapágynál?? Ha könnyen szétszedhetőst akar, akkor a 641-est kell használni. Használom ezeket régóta, marha jó dolog. Aztán hinni mindenki azt hisz amit akar.

Előzmény: rferi (98171)
rferi Creative Commons License 6 napja 0 0 98171

Aham, csakhogy ha beragasztja a csapágyat a pajzsba, majd a csapágyat feltolja a tengelyre, akkor gyakorlatilag össze is rakta a motort.

Namost a csapágy a tengelyen szorul rendesen, azt csak lehúzóval lehet leszedni, mostmár a csapágy megáll a pajzsban is, tehát amikor majd legközelebb szét akarja szedni a motort, akkor ott áll mint fasz a fürdőben, és nem tud mit kezdeni az egésszel, mert össze van gyógyulva mindenki mindennel, és nincs rajta fogás!!

És az egész mootort nem melegítheti meg, mert nagy valószínűséggel megsérül a tekercselés.

Előzmény: 409 (98165)
halaloszto Creative Commons License 6 napja 0 0 98170

nem erről van szó. hanem hogy egyetlen mélyhornyú golyóscsapágy tartja azt a tengelykét, a másik végén talán van egy bronz persely. nincs semmi ami axiálisan lokalizálná. a lógás amit látsz az a csapágy lógása. nem tudsz vele mit tenni, a konstrukcióból következik.

Vajk

Előzmény: feketefelh (98169)
feketefelh Creative Commons License 6 napja 0 0 98169

Akkor már csak az a kérdés, hogy van-e értelme szétszedni az áttételt hézagmentesítés céljából. Az a tippem, hogy a csapágyat rögzítő zéger-gyűrűnél lehet az a hézag.

Előzmény: halaloszto (98166)
409 Creative Commons License 6 napja 0 0 98168

A csapágyrögzítő és hézagkitöltő "ragasztók" ehhez valók, éppen az ilyen probléma javítására fejlesztették, azt nyugodtan használhatod 0.4mm-es hézagig. Az egyéb ragasztókat természetesen nem erre találták ki, azok kerülendők.

Előzmény: pacman123 (98159)
feketefelh Creative Commons License 6 napja 0 0 98167

Hoppácska! Kéremszépen, hoppácska! :-))

Elmulasztottam leírni, hogy én gyártottam a jobb oldali nútba T-alakú lécet, ami "kikerüli" azokat a biszbaszokat.  Így viszont csak elölről becsúsztatva lehet betolni az asztalkát. Mondjuk ez nem egy rettenetes probléma, de most már legalább értem, miért olyan könnyű neked :)

Előzmény: pacman123 (98164)
halaloszto Creative Commons License 6 napja 0 0 98166

a tiedben is fogaskerék van, csak nem is tudtad. 

a szénkefés motorok fordulata ebben a méret és teljesítménytartományban 10-30ezer/perc. az kicsit sok lenne a fűrészlapnak.

Vajk

Előzmény: feketefelh (98161)
409 Creative Commons License 6 napja 0 0 98165

"Na ez volt az egyik scifi dolog!

ESZEDBE NE JUSSON BERAGASZTANI!

Soha az életbe nem tudod kivenni a fészekből anélkül, hogy ne sérülne a pajzs!!"

Ne haragudj, de amit most írtál, az a "scifi"!!! Vagy 2évtizede van a Loctite-nek erre való ragasztója (pl. Loctite 603), ami melegítésre oldódik. A 603 -as emlékeim szerint 120°C-on, de van 90°C és 160°C között több fajta is. Szóval szét lehet szedni, és ez távolról sem elmélet, számtalanszor kipróbáltam.

pacman123 Creative Commons License 6 napja 0 0 98164

Hű tényleg .... most néztem a padlásos képeden, jól kivehető. Mik azok a b*szások benne? o.O

Az enyimen nem emlékszem, hogy lenne ilyen, de meg kellett most néznem, egyelőre képekről is töksima, és amikor csináltam a csúszkát nem emlékeztem ilyen akadályra:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=136402620&t=9104263

Előzmény: feketefelh (98163)
feketefelh Creative Commons License 6 napja 0 0 98163

No csak azért kérdeztem, mert a jobb oldali csúszka az asztallapban nem olyan, mint a bal oldali. A bal végig egy fejre állított T-profil, a jobb viszont egy sima horony, csak van közben 3 pár belógó fül. Na mindegy, biztos világos lesz ha látom :) 

A új fűrészlapról is referálok majd képekkel.

feketefelh Creative Commons License 6 napja 0 0 98162

De jó, hogy előnézetben ott a kép amit bemásolok, innen meg már eltűnik

LINK

Előzmény: feketefelh (98161)
feketefelh Creative Commons License 6 napja 0 0 98161

Majdnem írtam, hogy szerintem ennél a gépnél a kettő ugyanaz, de tévedtem volna. Inkább megnéztem : van egy áttételház szerűség, abban van a fűrészlap tengely külön.

Előzmény: halaloszto (98152)
zodes Creative Commons License 6 napja 0 0 98160

Tudom Feri, már írtam! :-)

Én viszont leszedtem a csapágyat satuval, köszörűvel..... máshogy nem lehetett :-(( Sima 6200 Z, megyek veszek egyet..

pacman123 Creative Commons License 6 napja 0 0 98159

Igenisértettem! Ez ennyire erős fémragasztó akkor? Mint a faragasztó a fához? (hogy hamarabb törik a fa, mint a ragasztási pont).

Tehát nem ragaszt! Felpontoz! (?) Vagy esztergályoshoz visz! Vagy .. új motort vesz! :)

rferi Creative Commons License 6 napja 0 0 98158

"Zodes: "Én is úgy gondolom, hogy a csapágy megforog a fészekben" - jujj ... én nagyon remélem hogy nem :-) Bár ha igen, akkor még kipróbálom a Lee által javasolt Loctite-ot. De egyelőre sima csapágycsere, oszt möglássuk."

Na ez volt az egyik scifi dolog!

ESZEDBE NE JUSSON BERAGASZTANI!

Soha az életbe nem tudod kivenni a fészekből anélkül, hogy ne sérülne a pajzs!!

Előzmény: pacman123 (98151)
pacman123 Creative Commons License 6 napja 0 0 98157

Én abból indultam ki, hogy a gyári csúszóasztalba vágott nút és a fix asztalon lévő nút egymással tökéletesen párhuzamos (ha nem az, akkor úgyis ba***hatom :-)

Ezért csináltam a leceket "pontosan" illeszkedőre, mert így ha belerakom a nútba, ők már párhuzamosak. Így már csak a fűrészlaphoz képesti derékszögre kellett koncentrálnom. Jelenleg egyáltalán nem kotyog és relatíve könnyen is csúszkál.

Tudom ... a bükkfa is dagadhat, deformálódhat és fog is nyilván. Abban bízok hogy időval max csak széltében dagad és nem girbegurba lesz, így ha nehezebbé válik a tologatás, majd akkor kicsit lecsiszolok a lecek oldalából.

Előzmény: paplanfa (98155)
pacman123 Creative Commons License 6 napja 0 0 98156

Igenigen, én is így gondoltam.

Előzmény: paplanfa (98155)
paplanfa Creative Commons License 6 napja 0 0 98155

Na ezt én is érdeklődve várom!

Apró észrevétel... A ragasztott tologatást nem lehetett volna úgy tökéletesen párhuzamosra csinálni, hogy egész egyszerűen ráraagasztod saccra, majd végigtolod a fűrészen és levágod a fölösleget? Ez halálpontosan párhuzamos lesz, nem? Vagy tévesen agyalok?

halaloszto Creative Commons License 6 napja 0 0 98154

kis segítség a kommunikációhoz: a motornak az az eleje, ahol a kimenő tengely van. ahol felfogattad. a másik vége a hátulja ahol a venti is van.

Előzmény: pacman123 (98151)
pacman123 Creative Commons License 6 napja 0 0 98153

Használd egészséggel! Sokkal szebb a vágáskép? Vagy sokkal könnyeben vág? Hangja? (zajcsillapítottnak írták - ez észrevehető ?

Küldöm este majd a képet a vezetőről és megnézem az tengelyirányú kotyogást is (most a melóhelyen vagyok).

Amúgy semmi extra nincs a vezetőlécekben: bükkfa lecekből van, ami nem magasabb mint a nút mélysége az asztalban, és a szélességét pedig addig szalagcsiszoltam amíg szépen bele nem csusszant a nútokba.  Aztán a nútokba raktam pár alátétet, hogy kijöjjön a két vezetősín az asztal síkjából. Majd, mivel két oldalon laminált bútorlapból készült a cucc (hogy jobban csússzon az asztalon) de ehhez ugye a faragasztó nem szeret ragaszkodni, ezért lemartam két csíkot a csúszka aljáról, csak hogy éppen eltűnjön a laminálás (tudom, miért nem kétkomponnesű epoxi?? :) mert az beszáradt, lévén korábban nem kupakoltam meg rendesen. így maradt a faragasztó) .

Aztán finoman, nem bőven, beragasztóztam a nútba rakott bükkfa leceket, rájuk helyeztem a csúszkát, jó nagy súlyt rá, majd addig kocogtattam/tologattam a csúszkát amíg a fűrészlaphoz képest derékszögben nem állt, és miután így "önpárhuzamosítottam" a vezetőleceket, hagytam megszáradni.

Kb. így készült. 

Előzmény: feketefelh (98149)
halaloszto Creative Commons License 6 napja 0 0 98152

nem a motor tengelye az, hanem a fűrészlap tengelye. ugye?

Előzmény: feketefelh (98149)
pacman123 Creative Commons License 6 napja 0 0 98151

Nagyon köszönöm mindekinek a tippjeit/tanácsait!

Hogy melyiket táplálta "élénk fantázia" és melyiket nem, azt nem tudom megítélni :-)

De abban pl Vajknak jó eséllyel igaza van, hogy az első csapágy kuka, mert amikor minden a helyén volt, és leszedtem a hűtőventilátort, annál a végénél radiális irányban rángatva nem tudtam megkottyantani a tengelyt, de a másiknál, amire fel lesz fogva majd a turbina, azt egy nagyon hangyaf...nyit igen. De mindkét csapágy cserés lesz. Egyénbként jó eséllyel már volt csapágyazva - mert gondolom gyárilag egyformát raktak volna bele, de itt ugye az egyiken semmilyen jelzés nincsen (ilyen létezik egyébként??)

Rahed Lee, most hogy írod, meg én is átgondolom megint: igazad lehet, jó eséllyel ennek a rugós alátétnek akkor van csak értelme, ha "lazán" van a fészekben a csapágy, különben mit feszítene ugye ... szóval akkor az normális ha könnyen kijött.

Repítő: ez pedig veszített sajna :( Mindkettőnél, a gumitömítés és a csapágytest találkozásánál volt kibyuggyanva fehéres zsír. Illetve fehéres a hűtőventilátoiros oldalinál volt, egy kevés. A másik csapágynál már gondolom bőven keveredett fémporral, egyebekkel, mert az szürkés/feketés volt és ott sokkal több volt, a csapágyon és a fészekből is vakartam ki. Amit sikerült leszednem az SKF csapágy, a másik ami még leszedésre vár - nos ahogy írtam azon nem találok semmilyen jelzést. Se méretet, se márkajelzést.

Archivalo: "A tömítőtárcsás csapágyakat annyi zsírral töltik fel,  amennyi kell" - köszi, akkor már csak ennek okán is muszáj cserélnem őket.

Zodes: "Én is úgy gondolom, hogy a csapágy megforog a fészekben" - jujj ... én nagyon remélem hogy nem :-) Bár ha igen, akkor még kipróbálom a Lee által javasolt Loctite-ot. De egyelőre sima csapágycsere, oszt möglássuk.

A csapágyfészkeken nem látok bemaródást, kikopást, szerintem azzal nem lesz gond.

Olyasmi lesz a beépítése, mint amilyen 409 home made elszívója, nekem az igen tetszett már régebben is. Csak a moci fejjel lefele lenne. Bár  ... úgy lehet hogy sokat és feleslegesen kanyarogna a flexibilis 100-as cső .. ezt még megálmodom. De gondolom az már mindegy neki, hogy felfelé néz a "munkavége" (turbina), vagy lefelé. Én még annyival fejelném meg, hogy mivel forgácsleválasztó hatékonyság ide vagy oda, azért jön némi finom por át a kimenő csövön - az ne menjen a moci felé egyáltalán. Már csak a szűrő finomságán kell agyalni. Túl sűrű se legyen, mert akkor sokat veszít a vákumból/levegőmennyiségből - de ribiharisnyát se rakhatok elé, mert azt minek :-)

409 - abban a naptárban nálam mindig szeptember van :-D (csak jön néha öcsém hülye haverja, ő a teltebb barnákat szereti és mindig odalapoz. Ha elmegy, én vissza :))

paplanfa Creative Commons License 6 napja 0 0 98150

Egy picit régebbi olvasnivaló, de attól még érdekes.

http://macsali.hu/pdf/konyha_melleklet.pdf

feketefelh Creative Commons License 6 napja 0 0 98149

Megjött a Freud lap, tök szépen és könnyedén vág, csak a központosító korongot kellett kicsit reszelnem, mert az új lap csak 1,6 mm vastag és elforgott a két szorítópofa között. 

Viszont megint pacman bácsit szeretném megkérdezni : neked kotyog valamennyit a motor forgórésze tengelyirányban ? Nem sok, talán 0,1-n belül van, majd megpróbálom az új tolómérővel valahogy megmérni. Biztos, hogy gyárilag ilyen, de nem tudom érdemes lenne-e szétszedni, megnézni hátha csökkenthető. 

zodes Creative Commons License 6 napja 0 0 98148

Írtam nekik chaten, javítják. Egy nullával több! :-DD

Előzmény: Rahed Lee (98147)
Rahed Lee Creative Commons License 6 napja 0 0 98147

Biztosan azért szinterezték le, hogy ne látszódjék, hogy platinából van az asztala.

Meg azt se feledjétek, hogy "feszítőlemezek vágására is alkalmas" :-))

Azt nem tudom, hogy az mi az, de biztosan valami különleges képesség lehet.

Előzmény: rferi (98146)
rferi Creative Commons License 6 napja 0 0 98146

A "Porfúvásos asztalszélesítés"-en először erősssssssssen elgondolkodtam :))))

Azt hittem ez is olyan, mint a DVD játékos! :))))

Előzmény: joevagyok68 (98142)
pajaci Creative Commons License 6 napja 0 0 98145

Amaz meg eltűnt :-)

Paco155 Creative Commons License 6 napja 0 0 98144

Nem, dehogy. De valamin be kell hozni az olcsó Makitákon elszenvedett veszteséget :D

Előzmény: zodes (98143)
zodes Creative Commons License 6 napja 0 0 98143

Ez elírás????

joevagyok68 Creative Commons License 6 napja 0 0 98142
Előzmény: pajaci (98126)
zodes Creative Commons License 6 napja 0 0 98141

Igaz! Én kérek elnézést! :-)

Előzmény: rferi (98139)
409 Creative Commons License 6 napja 0 0 98140

És milyen diplomatikus a megfogalmazás....  :-)

Előzmény: rferi (98139)
rferi Creative Commons License 6 napja 0 0 98139

"azért majd tanuld meg kritikával olvasni a válaszokat, mert hogy finoman fogalmazzam van pár ami az élénk fantázia szüleménye :-)"

Pont erre gondoltam én is, csak megelőztél! :)))

Ha valaki nem ért valamihez, minek szól bele????

Előzmény: halaloszto (98138)
halaloszto Creative Commons License 6 napja 0 0 98138

azért majd tanuld meg kritikával olvasni a válaszokat, mert hogy finoman fogalmazzam van pár ami az élénk fantázia szüleménye :-)

ez egy talpatlan, peremes motor, teljesen normális neki hogy az első pajzsnál fogva van vízszintesen rögzítve. 

a hátsó csapágyfészekről leírták hogy mi van. direkt laza, hogy ahogy a forgórész melegszik, tudjon előre-hátra mozogni. a hullámos alátét meg ad a csapágynak egy pici feszítést, hogy ne lötyögjenek benne a golyók.

az első csapágyad kuka. a melegtől túlfolyósodott a zsír is, és kijött. függőben persze hogy ok, akkor szinte semmi terhelés nincs rajta, terhelés nélkül függőben egy krumplit is tehetnél a csapágy helyére, azzal is szépen forogna. ennek ki kell bírnia pl azt is ha van rajta egy szíjtárcsa megfeszített szíjjal. a csapágy pont azért van hogy radiális terhelést vegyen fel. nemhogy a forgórész súlyát, hanem sokkal-sokkal többet. a kikopott csapágyban kóvályog minden, azért melegszik. a morgás az az amikor berezonál a cucc, aminek pont nem kellene tudni mozogni, azért van ott a csapágy. 

Vajk

Előzmény: pacman123 (98127)
RepülőgépÉpítő Creative Commons License 6 napja 0 0 98137

Vannak olyan csapágyak is amelyeknek a belső vagy a külső gyűrűje enyhén kúpos. Ezek sem sűrűn használtak. Meg van olyan is ami hornyos a gyűrűje, meg peremes is van. 

Előzmény: archivalo (98131)
409 Creative Commons License 6 napja 0 0 98136

Az új csapágyakkal vízszintesen sem fog melegedni. (illetve a 2RS néhány üzemóráig igen, de ez természetes)

A C3 illesztésű csak akkor szükséges, ha melegüzemben fog működni a motor. (~90°C felett)

Ha az a lazán illesztett fészek nincs kiverődve, akkor, ahogy már írták is, az úgy jó.

"Külső átmérője mindkét csapágynak 47mm, a belsőt ugye így csak az egyiken tudtam még megmérni,"

Nem is kell, elég, ha a tengelyátmérőt megméred. (az meg kilóg a csapágyból ahogy látom....)

Kicsit elkapkodtad a lapozást, még csak augusztus van!!  :-PP

feketefelh Creative Commons License 6 napja 0 0 98135

pacman, lécci linkelj nekem képeket a körfűrész tolóasztalkádhoz. A két vezetőléc kialakítása érdekelne. Próbáltam keresni, de annyi a komment, meg link, hogy túl sok

Kösz

Rahed Lee Creative Commons License 6 napja 0 0 98134

Ha ott volt a csapágy alatt az a hullámos rugós alátét, akkor gyárilag volt lazán illesztve a csapágyad, az axiális mozgás lehetősége bele volt tervezve. Mindazonáltal nem törvényszerű, hogy mind a külső, mind a belső gyűrű egyformán szorosra legyen illesztve. Nem vagyok gépész, de úgy tudom, hogy mindig a forgó mozgást végző gyűrűt kell szorosan illeszteni. A másik eleve lazább. Tehát, ha a tengely forog, akkor a belsőt, álló tengelynél a külsőt kell az előírás szerinti tűréssel illeszteni. Persze, ha dinamikus terhelést kap a csapágy, akkor szorosabb kell, hogy ne verődjön ki a fészek.

De ha mégis megtörtént, akkor jó szolgálatot tesz a Loctite csapágy és agyrögzítő ragasztó. Lehet kicsi 5 ml-es kiszerelésben is venni. Továbbá van egy szakmai körökben erősen vitatott, mindazonáltal a gyakorlatban mégis használt háztáji módszer a kiverődött csapágyfészkek "javítására", a felpontozás. Ha nincs lehetőség a perselyezésre, akkor a lágyabb fémek (alu, szürkeöntvény) esetében a csapágyfészek palástját pontozóval sűrűn fel kell "borzolni". Ha ebbe még ragasztót is használva kerül vissza a csapágy, akkor jó ideig még használható. Nem egy kifinomult módszer, de végszükség esetén alkalmazható. Jómagam egy 50 éves Stihl láncfűrész restaurálásánál alkalmaztam. A főtengely csapágyfészek volt kiverődve. Remekül működött, pedig ott aztán van dinamikus radiális terhelés, rezgés. Azt persze nem állítom, hogy a következő 50 évet is végigszolgálja, a nagyon szépen ment :-)

zodes Creative Commons License 6 napja 0 0 98133

A motortól jobbra a képen egész jó "pozícióban" van a kellék! :-)))

Én is úgy gondolom, hogy a csapágy megforog a fészekben. Nem lehet, hogy attól fórrósodik? Főleg, ha eredetileg függőleges beépítésű.

Paco155 Creative Commons License 6 napja 0 0 98132

És ez még a házi CNC-be is tökéletes.

Előzmény: pajaci (98126)
archivalo Creative Commons License 6 napja 0 0 98131

Akkor, ha ebben a pozícióban volt felfogatva, és melgedett, teljesen természetes.

A mellső oldali csapágyakon "lógott" a motor (komoly hajlítónyomatékot kapva - megfeszülve) és ez a normál üzemi állapothoz képest sokszoros terhelést jelent (nem is beszélve arról, hogy maga a forgórész csapágyazási megoldását kéne látni, mert akár tönkremeneteli állapotot is elő lehet egy ilyennel idézni: a méretezéskor nem a sokkilós motorok súlyára, hanem a forgórész+motor nyomatékból számítható terhelésre méretezik a csapágyakat...)

Csak példaként mondodm, hogy e lehet egy csapágyat annyira feszíteni (pélldául ilyen eltekeréssel), hogy megforgatni nem tudod. Gondold el, ekkor mekkora súrlódás lehet a gördülőemek és a gyűrűk között:naná, hogy sütögetni tudtál rajta...

Az, hogy könnyen kijött a fészkéből, lehet természetes is: a "szabad csapágy"-nak kell vagy a fészkében, vagy a tengelyen biztosítani azt, hogy az axiális (legtöbbször hőmozgásból származó) elmozdulásokat ki tudja egyenlíteni (a legtöbbször a fészekben szokták biztosítani).

A tengelyk k5-m6 tűrésűek, a fészkek általában H7 tűrésűek szoktak lenni (aki tudja értelmezni a betűket, az tudja, mit írok...:-))

Csapágyhézag: Vajknak teljesen igaza van, a C1-C3 jelek "belső" csapágyhézagot jelentenek (a szűkebbek a futáspontos követelmények kielégítésére szolgálnak, a szokásosnál tágabbak pedig a meleg környezetben való működés alkatrészei).

A csapágyak külső gyűrűinek azonban tényleg van különböző +os lehetősége, de ezek nem széria termékek, külön kell "rendelni". A szokásos méretek a katalógusokban, a külső méretek függvényében van megadva.

Ha sok a zsír, ami kijött a csapágyból, sz rosszat jelent: túlmelegedett és a normál koncisztenciához képest lágyabb, folyósabb zsír kifolyt. Ezt akkor is cserélni kell, ha nem zörög és érzésre jól fut. A tömítőtárcsás csapágyakat annyi zsírral töltik fel,  amennyi kell: ha abból bármennyi is kijött, akkor elégtelen lesz a kenés...

RepülőgépÉpítő Creative Commons License 6 napja 0 0 98130

A porvédős csapágyak ritkán veszítenek zsírt, nagyon gagyi minőségnek kell lennie ahhoz. Azt már párszor tapasztaltam, hogy a vadi új csapágyba kevés zsírt raknak a gyártás során, úgy se látja a paraszt a porvédőtől, hogy mennyi van benne alapon. 

RepülőgépÉpítő Creative Commons License 6 napja 0 0<