Keresés

Részletes keresés

misimókus73 Creative Commons License 2 órája 0 0 141066

Sziasztok!

Az én új gépem is okozott meglepetést, sajnos!

Ha a tárcsa mellé beállítom a párhuzam vezetőt akkor látszik, hogy ferde a lap. (illerve a motor van ferdén rögzítve) 40 cm-es anyagot nem tudom rajt áttolni, mert megszorul. Szóval használhatatlan!

Mit javasoltok?

Áljak neki fabrikálni? vagy....?

A Praktikerben vettem, oda vigyem vissza? Vagy a garanciális szervízt keressem meg?

Köszönöm a segítségeteket!

stolaz Creative Commons License 9 órája 0 0 141065

Mi a megoldandó feladat?

Előzmény: feketefelhoo (141018)
SchefferJ Creative Commons License 18 órája 0 0 141064

A skálát nem piszkáltam, szerintem le van ragasztva.

Igen, a szögvezetőre applikáltam a párhuzamvezetőt, de a tárcsasíkhoz jól oda lehet állítani és rögzíteni, így a párhuzamos párhuzamos, azzal nincs gond.

Végülis nem nagy a probléma, a 2mm-re meg egyenlőre oda kell figyelni...

Előzmény: pacman123 (141063)
pacman123 Creative Commons License 18 órája 0 0 141063

Ahogy nézek most egy videót a 2712-ről, a skála az le van ragasztva, nem nagyon mozgatható.

Ezek szerint, ha a fűrészlap mellé szorosan rátolod a vezetőt, plusz 2mm-t mutat? (nem tudod a 0-ig tolni?)

- felszeded a leragasztott skálát, bejelölöd az asztalon a tényleges nullát, visszaragasztod (pl 2k epoxyval. Hártány: nem állítható ha más vastagságú laphoz kellene "átskálázni"

- én csinálnék hozzá egy jobb párhuzamvezetőt. Képeken elnézve .. elég csenevész megoldás, a szögvezetőre kell ráapplikálni? Ezen a videón ez látszik.  De ha meg szögvezetőként akarod használni, akkor másik támaszt kell rátenni? Ez így elég macerásnak tűnik. Rövidtávon szerintem egyszerűen ragaszd át a skálát. Hosszabb távon meg ... csinálj egy ettől jobb vezetőt :)

Előzmény: SchefferJ (141061)
pacman123 Creative Commons License 18 órája 0 0 141062

Bezony, ez azért fontos, főleg ha egy egy 2.4-es lapról 3.2-es lapra váltasz (bár nem tudom 305-ös lapban van-e ilyen vékony) . 

Ha javasolhatom, a "mutató nyilat" csináld állíthatóra.

Előzmény: Mindenváró Ádám (141058)
SchefferJ Creative Commons License 18 órája 0 0 141061

A fűrészlap nem üt, az rendben van...

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (141059)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 18 órája 0 0 141060

Egy pár gépet építettem már, de mindet úgy tervezem meg fejben, hogy mindene állítható legyen. Több munka így elkészíteni bármit, de megéri.

Előzmény: Mindenváró Ádám (141058)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 18 órája 0 0 141059

A tengelynél, ahol a felfogató tárcsa van a lapra ragassz maszkoló szalagból pici csíkokat a lyuk köré. Ezzel a módszerrel az ütős fűrészlapot is egyenesbe lehet hozni. 

Előzmény: SchefferJ (141053)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 18 órája 0 0 141058

Mondjuk jó, hogy ez felmerült, mert stellert is fogok faragni hamarosan ha a hegesztő masinát megjavítják végre. És erre pl. eddig nem gondoltam.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (141057)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 18 órája 0 0 141057

Nekem csak egy olcsó asztali körfűrészem van (workzone VZTS 1700) de még ezen is állítható a skála. Minden fűrészlap cserénél beállítom, mert piszkosul zavar ha picit is pontatlan.

Előzmény: Mindenváró Ádám (141047)
Tschaby Creative Commons License 18 órája 0 0 141056

A láncfűrész egy villanyos Hyundai.

1800W.

Nem kell itt nagy dolgokra gondolni :)

Előzmény: srudolf1 (141050)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 19 órája 0 0 141055

Néztem másik motort, nincs értelme felfogatást faragnom ehhez, ha szinte biztosan nem lesz jó. 

Kérdés: Mindegy nekem, hogy a 750 wattos motoromnak mekkora a fordulatszáma, ha amúgy is áttételt fogok használni?

Kisebb fordulatú motornak nagyobb a nyomatéka, így kompenzálja az áttételt, vagy keressek 3000-es fordulatút?

kutyala Creative Commons License 19 órája 0 0 141054

Esőtől védett, jól szellőző helyen bármilyen fa jól bírja, hacsak nem támadja meg valami bogár vagy gomba vagy ilyesmi. Egy nem beépített padlástér tipikusan ilyen hely.

A nagyszüleimnél a hatalmas pajta (vagy 6-8 méter lehet a gerincmagasság) olyan ágbogakból van, hogy csak na, ott aztán nem volt méretezés, meg így az erők, úgy a csomópontok, találtak valamit, ami elég hosszú, jó lesz. És áll a pajta.

Azért néztek engem sokszor hülyének, amikor 10 éve házat kerestünk, és akkor volt egy bazi nagy hullám a könnyűszerkezeteseknél, én meg, amint megtudtam, hogy az, megköszöntem, és viszlát. Bezárni a faanyagot két nem átlátszó réteg közé, az nekem olyan, hogy vagy magamnak csinálom, ahogy kell, és akkor is lehet benne egy kis rizikó, vagy nem kell. Itt nincs helye vak bizalomnak.

Előzmény: Tschaby (141049)
SchefferJ Creative Commons License 20 órája 0 0 141053

Azt még nem látom át, hogy lehet a fűrésztárcsát mozgatni...

Előzmény: 409 (141046)
SchefferJ Creative Commons License 20 órája 0 0 141052

A vágást tekintve milliméter pontosan vág, csak a mércére kell figyelni... de valamit ki fogok találni

Előzmény: 409 (141048)
SchefferJ Creative Commons License 20 órája 0 0 141051

Azért ennyire nem gáz a helyzet, hogy visszavigyem :) egyébként minden más rendben van, brutál teljesítményű a motor, nem igazán lassul le vágás közben...

srudolf1 Creative Commons License 20 órája 0 0 141050

mekkora a teljesítménye annak a láncfűrésznek?

Előzmény: Tschaby (141049)
Tschaby Creative Commons License 20 órája 0 0 141049

Hehe, ácsok meg a milliméter? :)

Elsőre úgy felrakta a szélen a vágott cserepet, hogy lentről - 7m-ről - jól láthatóan elállt, nem feküdt fel a mellette lévőre. Nem 2 mm volt a rés, annyit lehet nem veszek észre lentről...

Lent kipróbáltam. Ha összerakom a két cserepet egy sík lapon akkor '~1mm rés van köztük ...

Egyébként végeztem a faanyag szelekcióval.

Kérem szépen - ahogy ezt korábban valaki már írta - a tető olyan fából készült ami vót.(valamikor az 50-es 60-as években épült)

A födém, meg a talp szelemenek keményfából (tölgy és akác). Ezt - szelement is - fenn is hagytuk.

De a szaruzat !? Volt benne fenyő, (luc és vörös is), éger, akác, tölgy, és valószínűleg nyár is.

Kiszedtem a használható anyagot. Ha majd a sérült végeket levágom, akkor is marad vagy 3 m3.

Valamivel több meg megy a tűzre.

A tartóssághoz:

vágtunk pár tüzifás gerendát. Vörösfenyő 15*15-ös. Kívülről korhadtnak látszott. Kb 2 centi után belassult a vágás, és füstölt a fűrész. A füst az olajból lett. A lánc frissen élezett, nem azért melegedett be.

Ja és látszott a fán, hogy azt már előtte is valahonnan bontották.

Amin én meglepődtem, hogy az égerek, nyárok milyen jó állapotúak.

Előzmény: 409 (141048)
409 Creative Commons License 20 órája 0 0 141048

Szerintem ez, ahogy talán már mondták is, nem egy kimondottan asztalos gép. Az ácsoknak meg 2milliméter az bakfitty.

Mindenváró Ádám Creative Commons License 20 órája 0 0 141047

Mondjuk a skálát vagy a stellert csinálhatnák kissé állíthatóra egy márkás gépen már csak azért is mert esetleg

más paraméterű lapot fogsz rátenni később. De a gyári lappal illene pontosnak lenni.

Vidd be márkaszer

vizbe, oldják meg...

Előzmény: SchefferJ (141043)
409 Creative Commons License 29 órája 0 0 141046

Nem lehet a fűrészlapot ennyivel arrébb "csalni" ?

Mindenváró Ádám Creative Commons License 30 órája 0 0 141045

Akit érdekel, ebből sokat megtudhat a ventillátorokról. 

Nem volt már sok türelmem hozzá és nem is pont az én szintem, de azért megtudtam belőle ezt azt amin még törhetem a fejem. 

https://www.ara.bme.hu/oktatas/tantargy/NEPTUN/BMEGEAT5140/2009-2010-I/ea/VENTIL%C1TOR.pdf

kergaborr Creative Commons License 30 órája 0 0 141044

Ne csüggedj ezen, sok haladónál láttam, hogy külön centit használnak a beállításhoz, rászoktam erre a módszerre én is, tökéletesen használható ezzel a változattal is. 

SchefferJ Creative Commons License 30 órája 0 0 141043

Van ott mindenféle csavar, de ettől függetlenül ha a párhuzamvezetőt 4 cm-re állítod, akkor 3.8-ra vág. Mindjuk lehet ezzel együttélni, mert ráhagyok 2 mm-et és akkor pontos, csakhát mégis jó lenne...

Előzmény: kergaborr (141042)
kergaborr Creative Commons License 30 órája 0 0 141042

Igen, közben ránéztem. De, nem lehet azon a fogantyús részen állítgatni? Ott, mintha látnék egy csavart. 

Előzmény: SchefferJ (141041)
SchefferJ Creative Commons License 30 órája 0 0 141041

Ezen nem lehet... A skála rajta van az asztalon fixen.

Előzmény: kergaborr (141032)
motor-os Creative Commons License 1 napja 0 0 141040

Nyilván mert üt a tengely, üt a felfogatás, üt a tárcsa. Mindegyik csak egy picikét, de legrosszabb esetben összeadódik.

Előzmény: 409 (141039)
409 Creative Commons License 1 napja 0 0 141039

A fogterpesztés méretét külön megadják a lapkás lapokon, elvileg azzal kellene azonos szélességűnek lennie a hasítóéknek. De a lapok ennél a méretnél is szélesebbet vágnak egy kicsivel.

Előzmény: Mindenváró Ádám (141038)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 1 napja 0 0 141038

A napokban faragtam ki egyet lemezből. Vastagabb kell legyen mint a fűrészlap anyaga és vékonyabb, mint a vágási rés. 

(ugye a fogterpesztés, illetve a lapkák miatt a rés vastagabb mint a lap alapmérete)

Előzmény: Raidx (141035)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 1 napja 0 0 141037

Ja, hogy Pacman is írta őt korábban nézegettem pár órát az oldalát. Sajna ahol fontosat vélek látni azt külön fordítgatnom kell, de azért az látszik, hogy sok időt fektetett a mókus az elszívás témakörébe. 

Az egyik táblázata és a cikkben leírtak alapján egy legalább 750 -es motor fog majd kelleni és ha meg tudom pörgetni a 32-es kerekemet 5000 rpm-el, akkor az ő számításai szerint egy normál porszívóéhoz képest kicsit kevesebb mint fele szívóerőt fogok tudni elérni. (sokkal nagyobb légszállítás mellett)

Tudom, hogy általában a sok levegő+100-as cső ami elfogadott ebben az iparban, de én szeretném elérni, hogy 60-as csövön is értékelhető szívást csináljon az elszívó. Egyrészt mert ilyen spiráltömlőm van itthon, másrészt mert a kézi gépeket is jó lenne ezzel üzemeltetni , meg egyéb takarításokhoz is jó volna majd használni. Itt a műhelybe mindig gondom volt a kis háztartási porszívókkal. 

Előzmény: Raidx (141028)
409 Creative Commons License 1 napja 0 0 141036

Elvileg olyan széles, mint a fűrésztárcsa, de ettől még keskenyebb mint a vágott rés. :))

De most erősen szőrt hasogatunk.  :D

Előzmény: Raidx (141035)
Raidx Creative Commons License 1 napja 0 0 141035

Elvileg ugyan olyannak kellene lenni, hisz az lenne a feladata, hogy hosszvágáskor az anyag ne tudjon a fűrésztáecsára szorulni.

Előzmény: motor-os (141034)
motor-os Creative Commons License 1 napja 0 0 141034

Igazából egyik sem jó megnevezés, mert e lemez vékonyabb, mint a fűrésztárcsa által vágott rés.

Előzmény: motor-os (141033)
motor-os Creative Commons License 1 napja 0 0 141033

Hasító, vagy feszítő ék.

Előzmény: SchefferJ (141029)
kergaborr Creative Commons License 1 napja 0 0 141032

Illetve nem is a skálát, hanem a nézőkét lehet állítani.

kergaborr Creative Commons License 1 napja 0 0 141031

Szia! Nekem nem ilyen gépem van, de nálam a centiméter skálát lehet kicsit mozgatni jobbra-balra, ezzel pontosítható. Megjegyzem, én nem szoktam használni, mindig egy külön mérőszalaggal állítom be a stellert.  A hasítóék kivehető, csavarok tartják, tegyél be annyi alátétet, hogy a tárcsa mögé kerüljön.

409 Creative Commons License 1 napja 0 0 141030

"ha jól emlékszem azokban több kerék van egymás alatt, fallal elválasztva."

Valamikor úgy volt, manapság csak egyre telik a gyáraknak.  :(

Előzmény: Mindenváró Ádám (141026)
SchefferJ Creative Commons License 1 napja 0 0 141029

Megjött a Makita 2712-es... összeraktam, ahogy írva volt. Pöpec a gép, viszont két aprósággal még nem tudok mit kezdeni:

- a párhuzamvezető párhuzamos ugyan, de 2mm-el többre kell beállítani, hogy pontosat vágjon

- a tárcsa mögött lévő sarló alakú valami (itt most egy szakszó kéne), nem pontosan a tárcsát vonalában van, ha tolom előre a munkadarabot, akkor időnként beleakad

Hogy lehet ezeket megoldani (akinek ilyen gépe van)?

Raidx Creative Commons License 1 napja 0 0 141028

Ezt láttad Matyitól? https://woodgears.ca/dust_collector/separator.html

Én valami hasonlót tervezek a hamuporszívóval csak a hangját kell valahogy kisebre venni. https://www.youtube.com/watch?v=c19NzKRkv7E

Most is Thien-baffle van csak két dobozos kivitl. Ami nem a lehjobb helykihasználású.

Előzmény: Mindenváró Ádám (141026)
Soká Creative Commons License 1 napja 0 0 141027

OFF: igazából fogalmam sincs, hogy az a 320fokos valami mit tud vagy mit nem, nem volt türelmem végigbogarászni, hogy mi mi lehet rajta, de ha ilyen népszerű a kereső szerint, akkor csak jó valamire :) Universal Bevel Protractor helyett más neve lenne a miénknek?

Előzmény: 409 (141025)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 1 napja 0 0 141026

Akkor ha jól számolom 78 m/s körülre jön ki a kerületi sebesség egy 10 centis kis keréken a porszívóban. Igaz, ha jól emlékszem azokban több kerék van egymás alatt, fallal elválasztva. ( ilyen több fokozatú, biztosan a szívóerőt növelik vele, a mélykúti szivattyúkban is  több kerék van egymás fölött )

Ha én a 32 cm-es kereket 5000-rel pörgetem, akkor vagyok kb. ugyanott, kérdés, kibírja-e a kerék.

Megtudom, ha kipróbálom. Ha szét találna pukkanni, akkor legfeljebb csinálnom kell másikat. 

Előzmény: 409 (141024)
409 Creative Commons License 1 napja 0 0 141025

Ezzel simán el tudom képzelni, már csak azért is, mert vagy 25éve ilyet használok....  :)

Előzmény: Soká (141022)
409 Creative Commons License 1 napja 0 0 141024

15-18ezret pörögnek a porszívók manapság.

Előzmény: Mindenváró Ádám (141021)
Soká Creative Commons License 1 napja 0 0 141023
Előzmény: Soká (141022)
Soká Creative Commons License 1 napja 0 0 141022

"sehogy sem tudom elképzelni,"

Konkrétan azzal a 320fokos valamivel én sem tudom, hogyan kell bánni, de ott a linken volt egyszem hagyományos fémipari szögmérő is. Ezt a fotót meg még 2011 táján töltöttem fel ide:

http://img.index.hu/imgfrm/9/4/7/4/IMG_0008949474.jpg

Ez nekem százszor egyértelműbb, kezelhetőbb mint egy lidlis, nagy lekerekített szelvényekből felépített bumszli szögmérő.

A fotó ugyan nem a fűrészlap döntését illusztrálja, de ezek alapján talán el tudod képzelni.

Előzmény: 409 (141010)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 1 napja 0 0 141021

Köszi a hozzászólásokat, átgondolom még ezt a fordulatszám dolgot. A csapágyházat, meg a tengelyt bele, ami pont passzol ehhez a kerékhez (a motortengelyre nem való, oda esztergáltatnom kéne alkatrészt...) már tegnap összelegóztam a lomos ládából, tehát felhasználom szerintem mindenképp akár 1:1 áttétellel is, de az áttételt még meggondolom mennyi legyen... Szíjtárcsát meg tudom oldani házilag is rétegeltből.

A nagyobb fordulat biztosan hogy jobb eredményt ad, el kéne találni azt amit még kibír a kerék is és a hangja sem lesz horror. 

Azt tudom, hogy a porszívók pörögnek vagy 30 ezret, de azokban csak 10 cm átmérőjű a kerék és alig pár mm magas.

Valahol mintha már láttam is volna videót az elszívód készítéséről korábban...

Ha megvannak a méreteid, az segítene. Egyelőre csak collos méretezésű rajzot találtam 16 collos kerékhez.

Ezen az alábbi linken 2-3 lóerőket írnak 16 collos kerékhez, tehát nagyon is valószínű hogy karcsú lesz ez a moci, de az első próbákig el lehet vele menni aztán meglátom mi lesz, mennyire melegszik. Ha kell, veszek majd rá egy három fázisú motort.

http://www.billpentz.com/woodworking/cyclone/blower.cfm#impeller_sizing

Sajna csak bogarászom, nem vagyok jó angolból (sem) .

Előzmény: pacman123 (141020)
pacman123 Creative Commons License 1 napja 0 0 141020

+1 409 kommentje mellé.

12k/min fordulat - az tényleg légvédelmi sziréna lesz. Plusz sokfelé repülő járókerék.

Nekem 100-as csövön a 30cm/6 lapátos/8cm(?) magas impeller (fa), 2800-as fordulaton "elég" szívóerőt produkál, de én gyalugépet szívok el vele (ill éppen most nem, mert megnyekkent a moci).

Lehet a szélsebességnek nem feltétlenül van sok köze a szívóerőhöz (illetve előfordulhat hogy van valamilyen relációban vele, de passz hogy milyenben). De egyszer - köszönet Repítő fórumtársnak - egy szélsebesség mérővel megmértem a torkolatban és elszívó végén:

https://www.youtube.com/watch?v=nGp8VOmXNCQ

Viszont egy ilyen impellert 300W-os motorral nem akarnál meghajtani, le bírod fogni vagy sem a tengelyt. Nem mindegy hogy MEDDIG bírja az adott terhelést a moci. Anélkül hogy tojást tudnál sütni rajta.

Ha gondolod lemérem az elszívón mi milyen paraméterű, épp úgyis szét van szedve. Pontos kerékátmérő (emlékeim szerint 30cm) , magasság (tán 8cm), elszívóház méretei, stb. A hobbikategóriás elszívók is 500-750W-os aszinkron mocitól indulnak, amennyire látom. Az enyém egy 1.1kW-os parkettacsiszolóból kinyert motor. 300W szerintem karcsú lesz.

Emlegetted Matyit, csinált egyszer egy tesztet az elszívóházra kihegyezve. Négyzet, "ciklon" alakú .. stb házakkal mért vákumot, meg tán szélsebességet. Az is érdekes lehet neked.

Előzmény: Mindenváró Ádám (141017)
409 Creative Commons License 1 napja 0 0 141019

Akkora fordulaton a müa járókerék szét fog szakadni, ameddig meg bírja, eszméletlenül szirénázni fog. Közel 200m/sec kerületisebességről beszélsz.

Szerintem elég lesz annak a 2800-as fordulat, a 60-as cső meg kevés.

Előzmény: Mindenváró Ádám (141017)
feketefelhoo Creative Commons License 1 napja 0 0 141018

Tiszteletem !

Tud valaki közületek fát esztergálni ? További feltétel a Törökbálint közeli lakhely

Mindenváró Ádám Creative Commons License 1 napja 0 0 141017

Térdfájósoknak amúgy is kihívás a szamóca. Viszont az idén legalább termett, igaz takargattam pár napig a tavaszon. 

Viszont barackot, szilvát, szőlőt második éve nem látok, sajnos fagyzugos helyen lakunk. Lassan alig van mit inni :-)

Más: Agyalok az elszívón. Szerintem a Matthias féle kétvödrös megoldást fogom megcsinálni. 

Egyelőre egy 300 wattosnak írt mosógépmotor fogja meghajtani, ehhez minden megvan itthon. Ha kevés lesz majd veszek rá egy erősebbet később. Ez egy kétfordulatú motor, szép lassan pörög fel, nagyon halkan jár és nekem erősebbnek is tűnik 300 wattnál, legalábbis lefogni nem sikerült egy méteres léccel sem.

Járókerék szintén évek óta itt van, kukáztam valahonnan, nem tudom miben működött. 32 centi az átmérője, sok lapátja van, de rövidek a lapátok. Fogalmam sincs milyen teljesítményt fog tudni. 

A moci 2800-at pörög, de arra gondoltam áttételt teszek és úgy kb. 10-12 ezret fog forogni a járókerék, így talán erősebb szívást fog tudni. 

Olyan gépet szeretnék csinálni, ami egy 60-as csövön azért némi szívóerőt is tud produkálni, nem csak nagy légmennyiséget. 

Úgy gondolom, hogy a motor teljesítmény igényét és a szállított levegő mennyiségét elsősorban a kerék átmérője határozza meg, a szívóerőt meg leginkább a fordulatszám növelésével lehet emelni. Szóljatok ha tévednék.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (141009)
409 Creative Commons License 1 napja 0 0 141016

Aha, de hogyan állítasz be rajta, az asztalhoz viszonyítva mondjuk 80°-ot??  (amihez aztán állítanád a sáskalábat, amivel megint egy hibát viszel a mérésbe) A 90°-ot és a 45°-ot látom, de ezekhez felesleges a szögmérő. A kettő közöttit viszont nem látom ebben az eszközben.

Előzmény: Raidx (141013)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 1 napja 0 0 141015

Ha minőségi vágásképet akarsz akkor Freud lapot ajánlok. Nem olcsók, de kb akkora a különbség egy átlagos fűrészlap és a Freud fűrészlap között mint mondjuk a trabi és merci között. 

Bármilyen fűrészlap vagy maróbit kell akkor hívd fel a szerkert elmondod, hogy milyen méretű és milyen feladatra kell a lap és megmondják neked a típusszámát és az árát is. Ha telefonon megrendeled akkor 1-2 napon belül meg is kapod postán. Az MPL a kiszállító futár. Fűrészlap élezést is vállalnak nagyon olcsón kb 1 hetes átfutással. 

http://szerker.hu/termekek.php?contr=&idis=1&iddu=36&tidd=2222&lang=hu

Én keményfa hosszvágáshoz vettem tőlük régebben 2 db 250/30-as fűrészlapokat, az egyik mélységhatárolós. A normál átlagos fűrészlap csak égette a keményfát de nem vágta, a freud lap meg úgy vágta mintha vajat vágnék. 

Pár napja rendeltem tőlük 2 db bútorlap elővágó nélküli vágásához fűrészlapokat, az egy 160/20-as merülőfűrészbe való a másik 250/30-as asztali gépbe valót. 

A freud lapoknak az is az előnyük, hogy kb 20 alkalommal lehet élezni őket, míg a normál lapokat jó ha 2-5 alkalommal. 

Előzmény: Csaszu (141011)
kergaborr Creative Commons License 1 napja 0 0 141014

Helló!

Van egy 1250 mm-es konyhai asztal, amit szeretnék a hétköznapi használatra 750 mm-re lekicsinyíteni, olymód, hogy megmaradjon a lehetőség visszaállítani 1250-re. Zsanéros megoldást tervezek, csak a rögzítést nem tudtam okosan kiötölni. Mi lenne jó mődszer?

Raidx Creative Commons License 1 napja 0 0 141013

Közvetett nódszerrel ahogy régen. Először beállítod a segédeszközt és azt használva a lapot.

Előzmény: 409 (141010)
raklapjúzer Creative Commons License 2 napja 0 0 141012

Köszönöm szépen, nagyon rendes vagy, de ezzel a két új bicskával elleszek egy darabig, remélem. Az orosz ácsgyalumban ugyanez a fajta van, sokáig használható fenés után. Találtam a cégnél is egyfajta perforálókést. Papírhoz használjuk, majd kiderül hogy milyen. Egyenlőre egy köszörű készül, amivel pontosan meg lehet formázni az élét.

Előzmény: arvaiz69 (140953)
Csaszu Creative Commons License 2 napja 0 0 141011

Sziasztok!

25 mm-es fenyődeszkák hosszirányú vágására milyen körfűrészlapot ajánlatok ? Fontos lenne a vágás minősége.

3600-as fordulatszám mellett megfelelne egy 350 mm átmérőjű,  3,6 mm szélességű keményfémlapkás ? Ha magasabb fogszámú keresztvágásra használatos lapot használok, jobb vágási minőséget lehet elérni ? Esetleg nincs számotevő különbség hosszvágásnál ? Erőt tekintve van tartalék, 5 kw-os motor hajtja. Segítségetek előre is köszönöm!

409 Creative Commons License 2 napja 0 0 141010

Biztosan velem a baj, de ezzel a 0-320°-os (vagy 30-320°??) szögmérővel sehogy sem tudom elképzelni, hogy hogyan lehetne egy fűrésztárcsa dőlését beállítani.  ??

Előzmény: Soká (141008)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2 napja 0 0 141009

Nekem is lenne egy csomó munka a kertben. A szamócát át kell ültetni egy új helyre a jövő hónapban de ehhez az új helyet még fel is kell rotálni, árkolni, fóliázni. Az őszibarack már érik, már ettem belőle egy szemet mert nem tudtam megállni. A többi gyümölcs már a hűtőben pihen. A szép nagy zöldséges kertet naponta locsolom automata rendszerben, de emiatt a gaz is nő rendesen. 

Előzmény: Mindenváró Ádám (141006)
Soká Creative Commons License 2 napja 0 0 141008

Vaterán érdemes figyelgetni, egyébként elég drága :(

Illetve.

Előzmény: Hobbit_G (141007)
Hobbit_G Creative Commons License 2 napja -1 0 141007

Egy ilyennel megdobhatnál :)

Szerencsére eddig nem kellett nekem 45 fokos állítás, így egyszer belőttem derékszöggel a tárcsát oszt sanyi, de jöhet még munka, ahol kéne :)

Előzmény: Soká (141005)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2 napja 0 0 141006

Köszi. Hát, csak annyi anyagot vettem amennyit muszáj volt. Az egyik szögvas adott volt, így ez lett, csak  párt kellett venni hozzá. Az anya az orsó végére jó ötlet, az akkus csavarozó mindig kéznél van...  

A blogot is olvasom, sok jó ötletet lehet találni... Remélem a nyáron kész leszek vele, sajnos lassan haladok. Most is már málnát kéne kivágni, kötözni, epret ültetni... Mondjuk nem baj ha nem unatkozik az ember fia.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140992)
Soká Creative Commons License 2 napja 0 1 141005
Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140997)
roland7 Creative Commons License 2 napja 0 0 141004
Üdv!
Ez a digitális szögmérő (egyelőre) hibátlan kb. 3700 forintért: Mini Digital Protractor Inclinometer level meter Digital Bevel Box 4 x 90 degree Range Magnetic Base
http://s.aliexpress.com/RJziERVz
Hobbit_G Creative Commons License 2 napja 0 0 141003

Könnyen lehet te könnyebben tudsz térdelni és felállni, mint én, pedig 40 se vagyok, de kézi segítség nélkül pl nem igen tudok felállni, fellökni vagy felhúzni tudom magam jelenleg.

Amikor cipőt veszek fel és le kell térdelni (minden plusz súly nélkül), akkor is kezeimre dőlök inkább, mert minden térdelésnél benyilal minimum az egyik térdem még így is, csak egy picit túlkopott :D

Jobban bosszant, hogy 18 múlt húgom is már ebben szenved :(

Nem foglalkozom evvel a dologgal, így egész jól elvagyok vele, alkalmazkodok minden kihíváshoz.

No ilyen térdekkel is megcsinálom, ha kell, mert kevesebb munka még mindig vmire ráborítani, a földet a legvégsőre hagyom, de ha nagy munka árán lehetne csak megoldani a kényelmet, akkor egyszerűsítek és leborítom oszt megyek vmibe kapaszkodva lefele (vagy felvágattatom inkább előre és nincs gond vele).

Mondjuk sok helyem ilyen eszközökre sincs, mert be kéne állni esténként az autóval, ha minden ilyenre csinálnék plusz eszközt meg nem férnék sehogy se be.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140999)
fejes.i Creative Commons License 2 napja 0 0 141002

ilyenem nekem is van a lidl-ből. jónak tűnik, párszor használtam

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140995)
rferi Creative Commons License 2 napja 0 0 141001

De nem arról volt szó, hanem a körfűrészlap dőlésének méréséről.

Vagy tévedek?

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (141000)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2 napja 0 0 141000

Azzal a mágneses kocka alakú szögmérővel hogyan méred meg az asztalra felfektetett nagyobb bútorlap éleit? Tudom, felállítva az asztalra a bútorlapot, de ha nem fér el a mennyezet alatt? 

Előzmény: rferi (140998)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2 napja 0 0 140999

Én nem vagyok hajlandó otthon is térdelve a földön dolgozni. Eleget kell a melóhelyen térdelve dolgoznom.  Maholnap 60 éves leszek ha megérem, már egyre nehezebben megy a hajolás is, hát még a térdelés. 

Előzmény: Hobbit_G (140996)
rferi Creative Commons License 2 napja 0 0 140998

Arra, amit linkeltem ezek mind ugyanúgy megvannak.

Felteszed az asztalra, kinullázod, ráteszed a lapra, és mérsz.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140997)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2 napja 0 0 140997

Nekem ezek nem voltak elég pontosak. Ezzel a digitális szögmérő vonalzóval tized 0.1 fok pontosságot is simán beállítok.  Rögzíthető a beállított szög, így csak odafogom a szerszámhoz vagy géphez és csak ráállítom a vonalzóra ami kell.

Előzmény: rferi (140988)
Hobbit_G Creative Commons License 2 napja 0 0 140996

Én is sokszor nyomorgok, de jobbat nem tudok, mint megoldom valahogy.

Ha nagyon nagy a tábla, akkor földre lécek keresztben (bár újonnan megmaradt bútorlapok adják az alapot) és azon vágok, mászok rajta. így vágtam korábban az osb lapokat is pl. Próbáltam úgy alátámasztani, hogy ott tudjak mászni is, hogy még véletlenül se legyen oka a törésre.

Ekkor persze előtte mindent elpakol, hogy ehhez legyen hely, majd vissza minden.

Most hogy egyre több nagyobb masina is érkezik már egyre rosszabb, muszáj lesz kitalálnom vmi kombi megoldást, ami gurítható is lesz, s belefér a körfűrész meg a jött vastagoló. Most nonstop egész héten bent vagyok tegnap óta vasárnapig napi 10 órában majdnem minden nap, lesz időm kitalálni hogy is legyen, csak ha túl nehéz lesz meg azért lesz nehéz gurítani, mert még mindig nem egyenes a padló, hanem hullámos :D

Van baj, de mindig kitalálok valamit, csak idő kell és akarat...

Előzmény: Soká (140975)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2 napja 0 0 140995

Nekem egy ilyen szögmérőm van csal alidl-ben vettem olcsóbban. Nagyon jó vele dolgozni.

https://www.tessitore-szerszamok.hu/Digitalis-szogmero-vonalzo-szog-es-hosszmeresre-0-360-php

Előzmény: fejes.i (140977)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2 napja 0 0 140994

"Persze, ezzel elkanyarodtunk Repítő eredeti koncepciójától, amiből most én azt tanultam meg, hogy isten ments vágatlan táblát rendelni."

Én meg kimondottan élvezem, mert ilyet még nem csináltam :) Amúgy nem olyan nehéz ezt csinálni, ha megvan hozzá a megfelelő vezető akkor nagyon gyorsan megy és nem kell az egész táblát emelgetni sem. Csak addig nehéz amíg a táblákat beviszem a műhelybe, de azon már túl vagyok.  (a fiókfenék táblák kivételével, mert azok most a garázsban vannak, de az csak 12 mm vastag táblák, így jóval könnyebbek.)

Előzmény: Soká (140975)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2 napja 0 0 140993

Nekem most kell majd 88*88 cm-es elemeket vágnom a fordulós sarokszekrényhez. A tábla teljes hosszában végig kell vágnom. Felállítva a tábla akkor nem gond. Viszont elbaszarintottam a vezetőt, mert nem gondoltam arra, hogy ezt a nagy elemet is le kell szabnom, ezért rövid lett a T vezető szára. Most toldom meg 50 cm-el. Egyben megcsinálom, hogy jobb és bal kézzel is lehessen vele dolgozni. 

Előzmény: rferi (140972)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2 napja 0 0 140992

Szia

Nagyon fasza a géped, látszik rajta a sok munka. Pár dolgot másként csináltam volna. Pld az asztal melletti síneket nem szögvasból hanem zártszelvényből csináltam volna. 

A felső kocsit most csak a saját súlya tartja meg a sínen. Így ha a későbbiekben egy felsőmarót akarsz csinálni a felső részre az el fog tudni emelkedni marás közben. Ugyanez a helyzet ha egy CNC gépet akarsz belőle csinálni akkor ugyanez lesz a probléma. 

A megoldás az lenne, hogy a gép asztala marad ahogy van, csak a síneket kellene lecserélni négyzetes zártszelvényre. A mostani kocsi ugyanúgy tud rajta futni, de ha marni is akarsz vele vagy CNC-zni is akarsz akkor csak egy másik kocsit kell rátolnod az asztal zártszelvény sínjére és pár perc múlva már be is tudod kötni a mozgatást is.

A fűrész döntésnél nem baj, hogy menetesre csináltad. Két megoldás van a gyorsabb állításra. Az egyik az, hogy a hajtókar tengelyére ráteszel egy anyát a végére a kézi keréknél ha nincs rajta, és azt már meg tudod hajtani egy kézi fúrógépbe/csavarozó gépbe fogott dugós kulccsal. A másik megoldás az, hogy a menetesszár fixen rögzített anyáját átalakítod nyithatóra és ha állítani akarsz akkor kinyitod az anyát, egy mozdulattal áthúzod a menetes szárat ahova akarod, majd rázárod az anyát. 

Előzmény: Mindenváró Ádám (140965)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2 napja 0 0 140991

Kipróbáltam a Smart Protractor nevűt is, az is ügyes.  

Mindenváró Ádám Creative Commons License 2 napja 0 0 140990

Beszarás, hogy az embernek nem jut eszébe... :-) 

Baromi jó! Köszi!

Előzmény: rferi (140989)
rferi Creative Commons License 2 napja 0 0 140989

Feltelepítettem ezt:

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.nixgame.bubblelevel

Tök jó, lassan változik, nem ugrál ész nélkül, tök jól lehet vele mérni.

Előzmény: rferi (140988)
rferi Creative Commons License 2 napja 0 0 140988
Előzmény: rferi (140986)
motor-os Creative Commons License 2 napja 0 0 140987

Ha sűrűn kell állítgatni.

Előzmény: Mindenváró Ádám (140984)
rferi Creative Commons License 2 napja 0 0 140986

Ma ez már majdnem felesleges,.

Az okostelókban van egy 3 tengelyes gyorsulásmérő.

Arra vannak applikációk, melyek megmnutatják, melyik tengelyre mennyi gyorsulás hat.

Az álló mobilnál ez természetesen max 1g lehet, és attól függően, hogy melyik tengelyre mennyi hat, egyszerű trigonmetriával kiszámolható, hogyan áll a teló.

Sztem van vízmérték, és akár ilyen szögmérőprogi is telóra.

A pontossága se rosszabb a másiknál, ugyanazon elv mentén vannak szerkesztve.

Előzmény: Mindenváró Ádám (140984)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2 napja 0 0 140985

Ettől kombibbat nem bírtam kitalálni :-)

Néztem bolti kombikat, de drágák voltak nekem.  Aminek szívesen lettem volna a gazdája az inkább 2500 - 3000 euró körül volt.

Igaz, gondolhatnánk hogy az mindig eladható lesz ha mégsem kell, de sajna vettem már olyan gépet drágán amiről azt hittem mindig eladható lesz, aztán még ma is megvan ... örök darab.

Szóval úgy gondoltam pár tízezerből megpróbálok valamit kihozni inkább.

Inspiráltak a youtubon látható homemade dolgok, amik láthatóan jól működnek. 

Előzmény: motor-os (140982)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2 napja 0 0 140984

Megelőztél... :-) Akkor viszont mégis csak megérheti azt a 10 ezret....

Előzmény: 409 (140981)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2 napja 0 0 140983

Hát, akkor lenne az igazi, ha lehetne kalibrálni egy ref. síkhoz. Ha nem lehet, akkor nekem nem ér 10 rugót.

Hasonlót egy kis plexiből, egy szimpla műa. szögmérőből meg egy kis vízből fillérért ki lehet hozni. Igaz azt analóg kell leolvasni, a fafoci gyártásakor felmerült 17.5 fokos vágási szöget beállítani nem volna alkalmas.

Előzmény: Raidx (140978)
motor-os Creative Commons License 2 napja 0 0 140982

Ha nekem ennyi helyem lenne.....  :-)  Biztosan valami kombi gépen gondolkodnék.

Előzmény: Mindenváró Ádám (140976)
409 Creative Commons License 2 napja 0 0 140981

"nem tudom, hogy kalibrálható-e a asztalhoz, hogy hozzá képest mérjen, vagy az abszolút függőlegeshez mér?"

Kalibrálható. Először egy bázisfelülethez kell nullázni, ami jelen esetben a fűrész asztala, majd ehhez képest lehet a fűrésztárcsát beállatni.

motor-os Creative Commons License 2 napja 0 0 140980

Kalibrálható. Lerakod az asztalra. Megnyomsz egy gombot és az lesz a 0°.

motor-os Creative Commons License 2 napja 0 0 140979

Erről írnál pár sort, vagy adnál linket? Ez kimaradt a tanulmányokból. (vagy nem figyeltem oda.  :-)  )

Előzmény: Mr.Gabson (140974)
Raidx Creative Commons License 2 napja 0 0 140978

Feltételezzük, hogy alapon a fűrészlap és az asztal elfogadhatóan 90 fokot alkot. Az eszköz a talpához viszonyítva mér. Ismereteim szerint az asztallap vizszintje is szükséges a pontos méréshez. Legalábbis amit a munkahelyen használtunk olyan volt. (90-es évek)

fejes.i Creative Commons License 2 napja 0 0 140977

Erről a digitális szögmérőről még nem hallottam. Most megnéztem, ez tényleg nagyon jó lehet egy ilyen szerszámon.

Mindenváró Ádám Creative Commons License 2 napja 0 0 140976

Érdekes, de élesben még én sem próbáltam ki... Csak ezen a videón láttam működni:

https://www.youtube.com/watch?v=ZZe9DUcCIBU

Jórészt ezt másoltam, csak pár ponton átalakítottam az elképzelést, ahogy jobbnak gondoltam. Remélem majd beválik.

Mondjuk a menetes megoldás könnyebben szabályozható az  tény.  

Írtak itt a fórumon digitális mágneses szögmérőről, amit a fűrészlapra lehet tenni, ha jól láttam 10 ezer ft körül lehet kapni. 

Azt mondjuk nem tudom, hogy kalibrálható-e a asztalhoz, hogy hozzá képest mérjen, vagy az abszolút függőlegeshez mér?

Előzmény: fejes.i (140967)
Soká Creative Commons License 2 napja 0 0 140975

"Lehet picivel több hely kell"

Hát, nem tudom, szerintem a legtöbb hobbistának pont azon a "picin" múlik. Nekem sem lenne akkora helyem, hogy lefektessek egy adott méretű táblát. Jómagam odakint keresnék egy megfelelő méretű placcot, letennék négy tetőlécet és először a méretekhez igazodva nagyjából félbevágnám a táblákat(térdelve az anyagon...), hogy aztán könnyebben tudjam mozgatni őket egyedül is.

Persze, ezzel elkanyarodtunk Repítő eredeti koncepciójától, amiből most én azt tanultam meg, hogy isten ments vágatlan táblát rendelni.

Előzmény: Hobbit_G (140971)
Mr.Gabson Creative Commons License 2 napja 0 0 140974

Hát igen és akkor még szó nemvolt a feszültségmenetesítő vágásról (elővágás készre vágás) magasabb minőségű dolgok előállításánál.

Előzmény: motor-os (140973)
motor-os Creative Commons License 2 napja 0 0 140973

Úgy tanultuk, hogy először egy tisztázó vágás hosszában. Nem csak a kipattogzás miatt, de esetlegesen nedvességet is kaphat a lap amitől a széle megduzzad. Ezért nem 2 cm a vágás szélessége, hanem szükség szerint.

Ezután keresztbe egy derékszög vágás következik.

Előzmény: Soká (140969)
rferi Creative Commons License 2 napja 0 0 140972

Akkor eddig csak keskeny anyagokat kellett vágnod!

Nekem már a 60 centis szélességű levágásnál komoly gondot okozott felfeküdni a táblára úgy, hogy a gépet tudjam tolni, de ne ferdén, ellenben egyenletesen.

És mikor az asztallapnak a 80 centis vágás jött volna, akkor már komoly bajban voltam!

Előzmény: Hobbit_G (140971)
Hobbit_G Creative Commons License 2 napja 0 0 140971

Szia

Részemről nem bonyolítom túl a dolgokat, 2 asztalra felfektetem a nagy táblákat, keresztben hosszú lécek, így nem fog leesni egy darab sem, ráfektetek egy zártszelvényt vezetőnek és vágok. Nem kell hozzá szinte semmi se és ami a legfontosabb, nem kell térdelni, hajolgatni sokat, amiből az első a fontos nekem.

Lehet picivel több hely kell, de az a mozgatáshoz is sajnos kell.

(kb 2.5 méter széleséggel számolhatok 6 méter hosszban, amiből inkább csak 3 métert használok ki, sokat kell pakolásznom sajnos :))

Előzmény: Soká (140968)
409 Creative Commons License 2 napja 0 0 140970

Bizonyára nem gyárilag ilyen a lapok széle, inkább azok a viszontagságok teszik ilyenné, amíg eljut a vevőhöz. Szerintem.

Előzmény: Soká (140969)
Soká Creative Commons License 2 napja 0 0 140969

Azzal tisztában vagyok, hogy a szabászaton mindig egy "frissítő" vágással kezdenek, de meglepett, hogy ennyire vacak a gyári lapszél. nem tűnt fel, amikor nagy ritkán vágatok valamit.

Előzmény: rferi (140963)
Soká Creative Commons License 2 napja 0 0 140968

"Ha a vágási vonal fölé teszel szorítót akkor hogyan tolod ott át a vezető függőleges T szárát? Az beleütközik a szorítóba!"

Ebben teljesen igazad van, erre hirtelen nem gondoltam. :) Ugyanakkor ez is megoldható lenne, mert a vezető T szárában is ki lehetne alakítani egy olyan hornyot ami alatt elfér a szorító feje. ___lˉˉˉˉl___ éppen csak nálad a tábla és a fal közelsége miatt megoldhatatlan, hogy a szorító elférjen a tábla és a fal között.
Mondjuk, ha van helyed, megoldható lett volna, hogy néhány stafniból összeütött vázzal eltartsd a táblát a faltól. De könnyű kívülről okosnak lenni, miközben már az is gond, hogy egyedül miként tudod a táblát megmozdítani.

Esetleg azt is el tudnám képzelni, hogy egy fém lemezből vagy kellően méretezett rétegelt lemez darabból úgy kialakítani egy tartószerkezetet, hogy a táblád éléhez rögzíted 2-2 csavarkötéssel, a vágás alatt és felett, ami vágás után eltartja a táblát. És persze ott ki kell könnyíteni, ahol a fűrészlap halad. nem tudom, érthető-e, mire gondolok.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140959)
fejes.i Creative Commons License 2 napja 0 0 140967

Ez a gyalulási megoldás érdekes.

Nálam nagyrészt az egyes alkatrészek brutális túlerősítése miatt tart itt a "alkatrész" költség. Illetve mindenütt, ahol valami forog, golyós vagy csúszó csapágyak vannak a kottyanások minimalizálása miatt. Ja, az bennem is megfordult, hogy a döntéshez jobb lenne egy nagyobb menetemelkedésű orsó. Ezt viszonylag könnyen ki tudom cserélni, ha később indokoltnak tűnik, hozzátéve, hogy egy méteres 20-as orsó + rá egy csavar kb 10e ft. Szóval így nőnek a költségek...

Azt nem bánom, hogy orsós, mert szvsz meglehetősen fontos a 90 vagy a 45 fok (vagy akármennyi) pontos beállítása, máskülönben sok szentségelés lesz munka közben.

A gép elődjeként működő fűrésszel rettentő dolgokat vágtam korábban (YTONG, 65 mm-es szélezetlen tölgy, ami olyan nehéz volt, hogy alig bírtam feltenni az asztalra, stb). Sokat kapott az évek során, ennek fejben tartásával próbáltam "elég" erősre csinálni az új verziót. Mivel gyalugépem még nincs, ezzel csináltam mindent.

Előzmény: Mindenváró Ádám (140965)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2 napja 0 0 140966
Mindenváró Ádám Creative Commons License 2 napja 0 0 140965

Hello,

Hasonló stádiumban tartok én is... http://www.habfarago.hu/galleries/asztalosgep 

Én is menetesszárasra csináltam a döntést is, de azt már megbántam, mert rengeteget kell tekergetni és az ember általában úgyis a 45 fokig állítja. Jobb lett volna a fellazítom, odahúzom metódus....

Én gyalulni is szeretnék vele, úgy hogy épült egy sínen guruló híd az asztal fölé, azon van egy állítható magasságú kaloda. 

Abba lehet rögzíteni kézigyalut, csiszolót, felsőmarót. 

Bütykölöm vagy fél éve amikor ráérek. Már látszik, hogy jó lesz, a napokban már kipróbálgattam. Be tudtam úgy állítani, hogy a felsőmaró az asztal egész felületén pár tizeden belül mozog, szóval elég pontos lett ami a magasságot és párhuzamosságot illeti. 

Szóval jó lesz, de sok minden van még hátra. Tolóasztal, meg elszívó, meg steller, meg egy olyan szerkentyű készül még, amivel a hossztengellyel párhozamosan rögzíthető kéne legyen az anyag az asztalon könnyen és gyorsan. 

Sajna a hegesztőgépem megint bedöglött, szóval most azért áll sok minden mert várom hogy meg tudják-e javítani.

Az én projektem eddig kb. 80 ezer forintban áll, igaz hogy minden hulladék anyagot felhasználtam hozzá, ami itthon volt. 

Meg ugye a konstrukcióban sem voltam biztos, így nem cizelláltam túl a dolgokat , ezért aztán annyira nem lett szép, de nem is ez a cél.

Előzmény: fejes.i (140947)
fejes.i Creative Commons License 2 napja 0 0 140964

"bár kicsit túllőttél a célon  itt-ott"

a probléma rendszeres ;-) és mivel már elég öreg vagyok, kétlem, hogy ez változna ;-)

Előzmény: rferi (140962)
rferi Creative Commons License 2 napja 0 0 140963

Minden tábla széle így néz ki gyárilag!

A szabászatokban azzal kezdik a melót, hogy 2 centit "leszéleznek" bal oldalon, és felül. Utána kezdenek méretet szabni.

Előzmény: Soká (140957)
rferi Creative Commons License 2 napja 0 0 140962

Nem fog annyira kopni, hogy csúszásbeli gondokat okozzon, saját tapasztalat.

Nagyon jó, amit csináltál, bár kicsit túllőttél a célon  itt-ott. Nekem 10 mm-es üvegbakelit van fenn vagy 10 éve, egy 80cmx120cm-es vázon úgy, hogy alatta két kereszttartó van, tehát kb 40x80-asak a függő felületek, és nem hajlik be, sík marad.

Előzmény: fejes.i (140950)
fejes.i Creative Commons License 2 napja 0 0 140961

Hát igen - alulbecsültem a szükséges időt. Nem is kicsit.

Ezzel együtt sajnos sokszor úgy van, hogy nem tudom az időt pénzre váltani - és ez az előfeltétele annak, hogy ki tudjak fizetni sokkal többet egy gépre.

Cserélhető betét lesz benne, az kimaradt a leírásból - persze, anélkül, ha rákerül az oldal burkolat, nem lehet korongot sem levenni.

Illetve elszívási lehetőség is lesz.

Előzmény: Soká (140958)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2 napja 0 0 140960

Amit én eddig láttam üzletekben, lapszabászatokban nagy egész táblákat azoknak is sérült volt a széle körbe. Amíg nagy raklapon fekve vannak a táblák addig is sérülhetnek a szélük. Nekimegy a targoncás, nekitolja a többi raklapnak amit éppen visz, a teherautóra felrakás és leszedés közben is sérül a széle. Az egyik fehér bútorlap táblán amit hoztak nekem az egyik hosszanti oldal közepénél a tábla szélén egy fél tenyérnyi sérülés van. 

A lapszabász programban van olyan beállítási lehetőség pont emiatt, hogy a tábla széléből körbe hány mm-t akarsz levágni. 

A bútorlap gyárban szar életlen fűrészlappal vágják a le a tábla méreteket, mert egy jó minőségű ipari fűrészlap kb 15 táblát tud felszabni mert már ki is megy az éle és lehet cserélni. Ha tovább használod csere és élezés nélkül akkor ilyen kiszakadásos lesz a széle. A Freud lapokat sokszor, kb 20 alakalommal lehet élezni ha nincs kicsorbulva valamelyik lapkája. Az ettől olcsóbb fűrészlapokat meg jó ha 5 alkalommal meg tudod élezni, mert olyan kicsik a keményfém lapkák, hogy elkopnak az élezés közben.

Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2 napja 0 0 140959

A szorítózást gondold végig újra :)

Ha a vágási vonal fölé teszel szorítót akkor hogyan tolod ott át a vezető függőleges T szárát? Az beleütközik a szorítóba!

A vágás vége a ciki. Már hosszában végigvágtad a táblát, az eleje le van szorítózva, bármelyik pillanatban rázuhanhat a súly a fűrészlapra és akkor garantáltan megfogja a gépet. Akár a még el is vetemedhet a drága Freud lap is tőle. A szorítót nem rakhatod fel, mert nem tudod annyira mélyre felfogatni a fűrészgép alatt. Fölötte még meg tudod fogatni a tábla felső éléhez a lécet, de lejjebb nem. Az mondjuk megoldás lehet, hogy oda olyan hosszú lécet fogatsz fel ami a földre támaszkodik de akkor ugye nincs összefogatva. A felső tábla rész eldőlhet hátra a többi tábla irányába amikor levágtad. 

A függőleges lapszabász vázára a tábla rádől, az megtartja de nekem ebben a megoldásban nincs ilyen támasztékom. Ahhoz hozzá is lehet fogatni a felső bútorlap csíkot, de mivel nekem nincs váz, így csak a lécekkel kell megoldanom. Ha legalább a tábla felső éle felfeküdne, nekitámaszkodna a falra végig, még az is jó lehet, de én nem tudom a táblákat berakni a falig mert mögöttük gépek vannak amit nem tudok máshova elrakni. 

Soká Creative Commons License 3 napja 0 0 140958

Nem irigyellek. Benne lesz több mint egy hónapi melód + 120e Ft, ha azt az egy hónapot munkabérben is ki lehet fejezni, akkor annyiért már egy jó használt gépet is vehettél volna... (mondom ezt úgy, hogy én is eljátszottam hasonlót egy maróasztallal...)

Nekem egy dolog hiányzik, legalábbis én biztosan építettem volna a fűrészlap köré egy cserélhető betétet.

Soká Creative Commons License 3 napja 0 0 140957

Ha nem mondok hülyeséget, a szorítózást már az elején meg lehetne csinálni,feltéve ha a körfűrésznek elég ha csak pár mm-rel vágja át a táblát (ezt nem tudom...). Ebben az esetben egy lendülettel átvághatnád az egész táblát.

Az első perc után majdnem elkapcsoltam, mert nem akarok tengeribeteg lenni. Annyit tanácsolnék, hogy videózás közben ne kóvályogj a kamerával, mert az a lehető legrosszabb megoldás. Csinálj fix kameraállásokkal pár másodperces állóképeket és nyomj egy pause-t amíg váltasz, vagy olyankor csinálj egy gyors pozícióváltást. Ha mozog a kamera, képtelenség a részleteket megfigyelni.

Miféle tábla az, aminek a széle "gyárilag" így néz ki???

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140956)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 3 napja 0 0 140956

Nem vagyok balkezes. Sőt bal kézzel elég béna is vagyok. Azért lett bal kezes a vezető mert ekkora méretű hulladék rétegelt lemez ládát tudtam szétbontani amiből a vezetőt csináltam. Már így is van egy toldás benne, a T fejrét 3 db 20-as lamellóval rögzítettem a T szárára. A csavarokon és a beütős anyákon kívül minden alkatrésze újrahasznosított anyagból van. Mivel maradt még rétegelt lemez, lehet, hogy megtoldom a T szárát és akkor fordítva rakom be a gépet a fészekbe (T fejébe) , persze akkor egy másik fűrészlap átvágást kell csinálni a fészekbe. Ekkor már jobb kézzel is tolhatom, sokkal kényelmesebb lenne nekem. 

Előzmény: kergaborr (140955)
kergaborr Creative Commons License 3 napja 0 0 140955

Egyszerű, de nagyszerű! Balkezes vagy? Azért tolod balról jobbra? Mert nekem a jobbról balra tolás lenne ideális. Jó ötlet az a pillanatszorítózás, hogy megtartsa a levágott darabot, lehet, hogy a kezdővágás után nem sokkal már meg is lehetne szorítani, és nem kellene ékelni, mert az ékeléstől én félnék, hogy kitöredezik, vagy kipattogzik a széle. Még  nagyon sok van hátra.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140952)
409 Creative Commons License 3 napja 0 0 140954

Véleményem szerint ez a szempont úgy 20év múlva lesz esedékes.  :))

Előzmény: fejes.i (140951)
arvaiz69 Creative Commons License 3 napja 0 0 140953

Szia!

Most olvasom a gyalukés problémádat!  Nekem van 1 pár Elektra Beckum HC300 gyalugéphez való gyári HSS gyalukésem aminek a mérete 304x25x3 milliméter. Az én gépembe már nem tudom használni, mert a sok élezés miatt a kés éle alig éri el az asztal szintjét.  Ha át tudod alakítani úgy hogy használni is tudod, akkor nagyon szívesen neked ajándékozom. Én nem tudok mit kezdeni vele.

Üdv.: Zoli

Előzmény: raklapjúzer (140930)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 3 napja 0 0 140952

Összedobtam egy kis videót a mai munkámról. A bénázásaimat nézzétek el, ez az első eset hogy függőleges táblát kell felszabnom. 

https://www.youtube.com/watch?v=iIRRPKfSifk&list=PLZDW_9XhAlWGzXYRQ6IUxJSwiQVvV6Pg4

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140942)
fejes.i Creative Commons License 3 napja 0 0 140951

/viszont, ha ez a szempont bejön, akkor még most kéne lemezelni, mert az nem mind1, milyen asztalmagassághoz készül a párhuzam vezető./

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140949)
fejes.i Creative Commons License 3 napja 0 0 140950

A bakelit arra jó lesz, hogy elég merev és erős. Alatta a váz kb 16 cm-es osztású és nem akartam, hogy amit arra teszek, az behajoljon, ahol nincs alatta váz.

Kopásra ugyan nem gondoltam (asszem, mostmár nem is kezdek más megoldások agyalni), de ha gázos lesz, legfeljebb ráragasztok műgyantával valami vékony lemezt. Mindig kell fejleszteni  ;-)

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140949)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 3 napja 0 0 140949

Szép munka, ügyes vagy. Az a kár, hogy textilbakelit az asztallap. Karcolódni fog, ezért idővel egyre nehezebben fog rajta csúszni a fa. De még beboríthatod valami vékony vaslemezzel. 

fejes.i Creative Commons License 3 napja 0 0 140948

(ja, lesznek majd rendesebb hajtókerekek is, meg le is festem a vasat öltöztetés előtt)

fejes.i Creative Commons License 3 napja 0 0 140947

Már vagy 3 hónapja, hogy botor módon belefogtam egy "rendes" asztali körfűrész építésébe. Igazából egy régi körfűrész átépítésének indult, de hamar elhatalmasodott...

Min. 3 heti tényleges munka benne van már, meg több, mint 120e ft az anyagokban úgy, hogy motor meg korong volt meg és pár apróság, ékszíjtárcsák pl. (bár a korong szerintem végül csere lesz majd).

Működik az emelő és döntő mechanika, és már vág, bár csak ideiglenes az elektromos bekötés.

Az asztal így 1 m2 15 mm vastag textilbakelit, alatta vagy egy erős váz 50x10, 50x12 élére állított húzott laposacélból.

A motor 2.2 kw 2800as 3 fázis.

Jelenleg (eddig) egy 350 mm-es lengyel korong volt benne, de lehet, hogy 300-315 körüli jobb minőségű korong lesz végül.

Jelenleg ott tart a projekt, hogy megvoltak a próba vágások, most jön a "hangolás". Most derült ki, hogy az ékszíjtárcsák is kuka. Épp annyira ütnek-kopottak, hogy rázzák az egész kócot, ami miatt nem annyira szép a vágáskép, mint szerintem lehetne.

Hiányzik még a fontosabb dolgok közül a vezető, a hasítóék, illetve az emelő-döntő mechanika tengely végeinek lefedése ( az látszik az asztal tetején).

Fel kell "dobozolni" az oldalát, az 15 mm-es rétegelt lemez lesz és megvan hozzá rendes vészkapcsoló, mágneskapcsoló meg rákerül természetesen pár 230v konnektor és az asztalban kap majd helyet marógép emelő mechanizmus is.

Kicsit azért aggódom, hogy tetemes pénz bepumpálása után nem lesz elég jó, de azért bízom benne, hogy mégis.

409 Creative Commons License 3 napja 0 0 140946

Mi vele a baj?  Önregeneráló!!  :P

Előzmény: Hobbit_G (140940)
apaf3j Creative Commons License 3 napja 0 0 140945

Szintén köszönöm :) 

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140934)
apaf3j Creative Commons License 3 napja 0 0 140944

Köszönöm :)

Előzmény: stolaz (140931)
adingos Creative Commons License 3 napja 0 0 140943

Kici Kínai manufaktúra, kici fizetész, kici odafigyelés, de annál nagyobb kosz, retek, és nyitott gépek. = fejbelövés, halál.

Előzmény: Hobbit_G (140940)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 3 napja 0 0 140942

Elkészültem a megálmodott bútorlap vágóval. 

A merülőfűrészemhez méreteztem az egészet. Nem a szépségre hajtottam a készítésénél, hanem arra, hogy minél pontosabban tudja elkészíteni és használható is legyen. Ez egy nagy T alakú vezető, aminek a fején van a merülőfűrész. A gépet úgy kell rögzíteni, hogy van elöl egy perem a T fején, ami alá be kell dugni a gép talpának az elülső peremét majd be kell nyomni a keretbe a gépet és a gép hátsó végén lévő peremnél ugyanúgy le lehet rögzíteni ahogy elöl van csak egy csavar gombbal. A T szárán van egy szorosan illeszkedő csúszka ami majd a bútorlap szélére fekszik fel és egyben az a vezető csúszó része. Ez persze meg van toldva egy hosszabb léccel, hogy ne tudjon billegni a vágás kezdetén és a vágás végén. Elég pontosra sikerült elkészíteni, digitális szögmérővel lőttem be mindenhol a derékszögeket. 

A bútorolap szabástervén minden oldalon ott vannak a konyhabútor oldal falai amik 540 mm mélységűek, ennek a levágására állítottam be a vágási vonalat most a kezdeteknél. Persze van rajta egy kis ráhagyás is mert a bútorlapok gyári széleit le kell körben vágnom 1 cm szélességben mert ki vannak pattogozva. Remélem ennél sokkal szebben fogom majd vágni az új Freud fűrészlappal. a próba most következik.

Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 3 napja 0 0 140941

Én megörököltem 3 db régi szekrényt, nem koloniál, hanem inkább olyan 1960-as években divatos tömegterméket. Kívül belül nagyon szép, szinte új állapotban volt, de a stílusa az ocsmány. Ezt eladni szinte lehetetlen mert ilyen szekrény senkinek sem kell még ingyen sem. A műhelyemben van egy kis szoba, ahol viszont pont jó lett volna a sok rakodó felületnek. Megpróbáltam szétszedni őket, hogy hazavigyem őket a műhelyszekrénynek. Több órás feszegetésre, ütlegelésre sem tudtam levenni a tetejét úgy össze volt csapolva és ragasztva, szétbarmolni meg nem akartam. 

A vége az lett, hogy 3 fordulóval kellett hazaszállítani egyben egy kicsi utánfutóval. Bepolcoztam a 2 akasztós szekrényt ugyan úgy ahogy a harmadik szekrény volt gyárilag, most ebben tartom a csavarokat, vegyszereket, festékeket, és a ritkán használt kézi gépeket. Ugyanilyen szekrény most is árulnak itt.  (felső kép)

Ha nem találsz rajta csavarokat a szekrényeden akkor elég reménytelen a szétszedése súlyos sérülés nélkül. Egy koloniál szekrény azért ettől sokkal értékesebb, hogy szétverje az ember, Lehet próbálkozni rezgővágóval elvágni a csapokat de az is nyomot fog hagyni.

Előzmény: sanyooo1 (140936)
Hobbit_G Creative Commons License 3 napja 0 0 140940

A munkavédelem... :D

Felhívnám a figyelmet a magas minőségű munkabakancsra is.

https://www.youtube.com/watch?v=4wu4nWY0rj4

rferi Creative Commons License 3 napja 0 0 140939

Tuti tönkremegy

A koloniálokat rendesen megcsapolják, és masszívan ragsztva is van.

Törni, szakadni fog valahol.

sanyooo1 Creative Commons License 3 napja 0 0 140938

Igen, az lenne a cél! Köszönöm válaszod!

Előzmény: pacman123 (140937)
pacman123 Creative Commons License 3 napja 0 0 140937

a kérdés költői :) Próbáld meg, óvatosan. De ha ragasztva is volt akkor .. nem hiszem.

Szétszedés és máshol összerakás a cél? Ennyire esélytelen a szállítás?

sanyooo1 Creative Commons License 3 napja 0 0 140936

Nekem tud(na) valaki segíteni? Kétajtós szekrény tetejét szeretném levenni, vajon függőleges csapocskákkal van szerelve, ha alulról felfelé ütögetem, lejön? Koloniál.

pacman123 Creative Commons License 3 napja 0 0 140935

Szia! Hogy haladsz a lányka lakóövezettel? Az a kis emeletes-beépített projekt :)

Előzmény: stolaz (140931)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 3 napja 0 0 140934

ötletes :)

Előzmény: apaf3j (140921)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 3 napja 0 0 140933

Köszi. :)

Előzmény: motor-os (140932)
motor-os Creative Commons License 4 napja 0 0 140932

Hobbiasztalos.blog.hu

Cutting Optimization Pro  fűrészlap vastagság beállítása:

Technical setting

Rectangular (2D)

Cut thickness:    ide a lap vastagságát beírni.

stolaz Creative Commons License 4 napja 0 0 140931

Ügyes!

raklapjúzer Creative Commons License 4 napja 0 1 140930

Végre elkészült a gyalukés kiváltó projektem. Nem tudom hogy a többi klónban milyen kések vannak, ebben az enyémben gyalázatosak. Meglehetősen hamar kiment az éle, azóta már kétszer kellett fenni, de egyre rövidebb ideig éles. Belepróbáltam egy 25 mm széles, 3 mm vastag gyalukést. Kiválóan illett bele úgyhogy rendeltem két 210 mm-es darabot. Sokáig kóválygott a megrendelés, végül két 200 mm-es lett belőle. 5000 pénz lett a kettő. Autocad-ban megrajzoltuk, aztán egy vizesvágón 1500-ért belefaragták a szükséges lyukakat. Túrtam a netet sokáig eredeti darab után, de vagy nincs, vagy szinte aranyért mérik. Most láttam egy Scheppach gyaluhoz valót, majd 12000 lenne egy pár. Azért 6500 egy kicsit barátságosabbnak tűnik. Az új kés sokkal combosabb, remélem jóval tartósabb is lesz! Első tolásra még a hangja is más. A 200 mm hossz miatt ugyan a vezetőlécet egy kicsit beljebb kell vinni, de nem veszélyes az a 10 mm mínusz. Az egyik fotón látszik is, hogy 2-3 mm-t kell aláhézagolni a vezetőnek.

pacman123 Creative Commons License 4 napja 0 0 140929

Jé, a focilabdás bácsi! Csak elindítottam a videót, aztán új lapon közben néztem mást .... de ahogy megszólalt rögtön megismertem a hangját.

Öreg jó dolgokat mókol össze.

Ha már falaszti: ígérem nem lesz több ilyen poszt, de annyit el kell még mondanom hogy az első (és csak úgy elkészített 2.) után a "sohatöbbet senkinek" projektet keresztülhúzta egy cuki kis szöszke könyörgése, léccilécciabátyámnakkellnagyjuvedrukker. Na ő megkapta a 2. labdát, aztán bejelentkezett egy Fradi meg egy nemtom milyen szurker a barkácsfórumról. Nem tudtam olyan pofátlan árat kitalálni hogy ne kelljen, ma összeragasztottam újabb kettőt, holnap csiszolás és talp , hétfőn megy postával Karcagra és a kilenckerbe. 

De most egy ideig nem akarok se hat-, se ötszögeket látni :)

Viszont lett jó sok keményfa apródarabom, tölgy, juhar, cseresznye, szerintem elgórom majd a bogrács alá, más ötletem nincs. Ezt itt a 4 laszti gérvágós hulladéka.

Kis statisztika:

4 laszti-> 4x32 darab öt- és hatszög, ~850 vágás csak a gérvágóval (a tesztvágásokkal együtt 900 felett). Megtelt egy 120L-es hullazsák is a gyaluforgáccsal. A 4 laszti nettó 6 órányi csiszolással nyeri el a gömbalakot. És megevett a 4 labda egy flakon (750g) faragasztót meg egy csomó tűzőkapcsot.

Előzmény: Raidx (140927)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 4 napja 0 0 140928

Biztos jó dolog egy függőleges lapszabász, szükségem is lenne rá, már régen gondolkodtam rajta hogy készítek egyet. Nem olyan nagyon nehéz elkészíteni, rengeteg hasonló barkács lapszabász gép van a youtuben. A gond az, hogy elég sok anyag kell bele és baromi sok helyet foglal egy fal mellett. Én csak a műhelyen kívül tudnám tárolni az időjárásnak kitéve. Annak meg nem sok értelme van. 

Viszont tegnap mondtam, majd álmomban kitalálok egy megoldást a bazi nehéz bútorlap táblák felszabására. Nos az álmomban ki is találtam :) Délelőtt nem voltam otthon, el kellett mennem a merülőfűrészemért. Délben szokás szerint megint aludtam, majd délután nekiálltam megcsinálni. Most szárad a ragasztó, holnap lesz az éles próbája. Majd rakok fel képeket róla.

Előzmény: Raidx (140927)
Raidx Creative Commons License 4 napja 0 0 140927

Homemad lapszabászat:

<iframe width="854" height="480" src="https://www.youtube.com/embed/faFb_6qAgf8" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

apaf3j Creative Commons License 4 napja 0 0 140926

Igazán szívesen. Én is a Youtube-on láttam :)

Előzmény: BigFic (140925)
BigFic Creative Commons License 4 napja 0 0 140925

Köszönöm. Fantasztikus megoldás. Nem is gondolnám.

Előzmény: apaf3j (140924)
apaf3j Creative Commons License 4 napja 0 0 140924

Az alsó háromszög (2 cm vastag akácból van) a keretre van rögzítve, a felső az asztalra. Ahogy az asztalt előre-hátra mozgatom a menetes szárat forgatva, úgy emelkedik illetve süllyed. Négy ilyen van az asztal alatt. Arra kellett nagyon figyelni, hogy pontosan egyformák legyenek az ékpárok.

Előzmény: BigFic (140922)
sanyooo1 Creative Commons License 4 napja 0 0 140923

Sziasztok!

Kétajtós koloniál szekrényt nehéz szétszedni lapjaira? Hogyan kezdjek hozzá? Nem tűzifa a végcél! :)))

Köszönöm a válaszokat!

BigFic Creative Commons License 4 napja 0 0 140922

Köszönöm a képeket.

Hú, de tetszik ez a megoldás. Mindig problémás, hogy csak 82 mm a kés szélessége...

Ötletes és szépen kivitelezett munka. Lehet, hogy én nem tudok ilyet csinálni de előbb-utóbb meg kell majd próbálnom. Az asztal magasságának állításához az ék megoldást nem látom át tisztán.

apaf3j Creative Commons License 4 napja 0 0 140921

Itt van pár kép a gyaluról:

Két 12 mm-es lineáris tengelyen csúsztatható jobbra-balra, így max. kb. 20 cm széles anyagot tudok vele gyalulni (a kés 82 mm széles). A tengelyek egyszerűen a rétegelt lemezbe fúrt lyukakban csúsznak (először lineáris csapággyal akartam, de így egyszerűbb, és stabilabb is). A tengelyek vége négy kis fa téglatestben van, amelyeknek a magassága a keret tetején lévő csavarokkal állítható. Így tudom belőni, hogy a két oldalon egyforma vastagságra gyaluljon.

Az asztal magassága négy ékpáron csúsztatva változtatható, ehhez a menetes szárat kell forgatni. 

Elég egyszerű szerkezet, de azért sokáig vacakoltam vele, hogy pontos legyen. Persze most sem tökéletes, de első lépésnek megteszi. Nagyon vigyázni kell az adagolással, mert ha pár pillanatnál hosszabb időre megáll az anyag, ott rögtön megég, és ugye itt csak kézi előtolás van. Három kéz nagy segítség lenne :)

krotosz Creative Commons License 4 napja 0 0 140920

Hali. Jó ez a 45fokos tartás. Ilyet valahova már építettem de nem emléxem hova :) az lesz a megoldás hogy ragasztók távtartót D3mal és az megy ma. ragasztó pisztollyal a csempére. Kösz az ötletet. 

Előzmény: pacman123 (140909)
apaf3j Creative Commons License 4 napja 0 0 140919

Igen, jól érted. :)

Azért kellene a felvágás után gyalulni, mert a kaloda egy kb. 25 cm széles U-alakú szerkezet, amibe ez a ragasztott lap már nem fér be. Ezért gondoltam azt, hogy felvágom csíkokra, és azokat tolom át a gyalu alatt (A kalodában fent rögzítettem a gyalut, az U rész alja pedig emelhető, így tudom a vastagságot állítani. Majd teszek fel róla képet BigFicnek.) A juhar és dió lécek gyalulásánál jól bevált, 1-2 tizedmilliméter a maximális eltérés hosszában és keresztben is. Mindazonáltal nagyon kezek gondolkozni azon, hogy ha majd lesz rá keret, akkor beszerzek egy vastagsági gyalut, mert ez a megoldás komolyabb munkákhoz azért nem ideális.

Köszönöm a védőcsík ötletet, erre nem gondoltam, úgy fogom csinálni.

Előzmény: pacman123 (140917)
pacman123 Creative Commons License 4 napja 0 0 140918

"bütüt annyira nem" - hopp ezt elfelejtettem befejezni .. o.O De sejted :) Bütüt annyira nem jó csiszolni/gyalulni.

Előzmény: pacman123 (140917)
pacman123 Creative Commons License 4 napja 0 0 140917

Akkor tehát az első ragasztás után még nincs felcsíkozva, ha jól értem. 

Ha jól értem, nem értem miért akarnád felcsíkozás UTÁN, a kis csíkokat gyalulni :) Miért nem most, száliránnyal szemben gyalulod meg egyben?

Egyébként meg igen, muszáj lesz megküzdened a sima felületért felcsíkozás előtt, hiszen ha felcsíkozod és elforgatod, ami most felül-alul van az lesz a ragasztási felület és minden lesz csak nem szép ha újra összeragasztod. Ráadásul figyelned kell arra hogy konstans legyen a vastagság teljes hosszéban/széltében, különben elforgatás és 2. ragasztás után lesz "dimbes/dombos" a felület, azaz lesz vele igen sok melód hogy síkba gyaluld/csiszold - bütüt annyira nem .

A kis gyalugép kicsi szélessége miatt szeretnéd a kis csíkokat gyalulni inkább? És a kaloda akkor állítható magasságú, ill. megoldható hogy tutira egyforma vastagságú csíkokat kapj? Mer akkor meg lehet próbálni. Csak ha javasolhatom ragassz még felcsíkozás előtt egy "védőcsíkot" a két hosszanti oldalra. Amit a 2. ragasztás után levághatsz. Ezzel megakadályozhatod hogy rondán kiszakítsa a végét, mikor kijön a gyalu alól.

Előzmény: apaf3j (140915)
BigFic Creative Commons License 4 napja 0 0 140916

Engem érdekelne a kézigyalu kaloda. Van róla kép, vagy útmutató, ami alapján készült?

Előzmény: apaf3j (140915)
apaf3j Creative Commons License 4 napja 0 0 140915

Igen, a kötelező kör :) Vagy ha úgy tetszik, beavatási szertartás. Szóval vágódeszka juharból és dióból.

A léceket már összeragasztottam, most fogom keresztben elvágni, és nem tudom, hogy küzdjek-e a csiszolással a következő ragasztáshoz szükséges sima felületért, vagy a kapott vegyes anyagú léceket meggyalulhatom gyalugéppel (ami valójában egy Bosch kézigyalu, kalodába rögzítve). Nem a bütüjét gyalulnám, hanem a másik oldalt, szálirányra merőlegesen (a rajzon a piros nyíl). A bal oldalon látható résznél tartok most, a fekete vonalak a szálirányt jelzik. Az arra merőlegesen vágott csíkok alsó és felső oldalát gyalulnám.

Előzmény: UgyanPityu (140894)
Soká Creative Commons License 4 napja 0 0 140914

Félreértettem a szétcsúszást. Azt hittem a keretező egzóta nem "bütüre áll" (mint a betét) és az eltérő szálirány miatt szétnyílt.

Magamból indultam ki, én egy befejezetlen sakktáblával jártam úgy, hogy a betétlap egyszerűen szétfeszítette a gérben illesztett keretszerkezetet :(

Előzmény: pacman123 (140910)
Soká Creative Commons License 4 napja 0 0 140913

Ha azt a piros elemet mindkét oldalról 45fokosra készíted, és úgy készítesz hozzá sárga ellendarabot, akkor máris nem olyan könnyen leemelhető az egész, hanem oldalról csúsztatható. Ez persze még nem oldja meg a kérdező problémáját csak annyiban, hogy a vezetőléceket csavarral lehet rögzíteni a deszkához, az ellendarab meg ragasztható a csempéhez. Az egyáltalán nem baj, ha nem lapul a falhoz, úgy nem lehetne normálisan megfogni a kést. Jobb ha eláll kicsit.

Előzmény: pacman123 (140909)
gergem Creative Commons License 4 napja 0 0 140912

Köszönöm a választ mindkettőtöknek! Az én műhelyem, ami sokkal nagyobb, mint az előző, 240cm széles csak (igaz 4m+ hosszú), szóval a négy méteres szélesség nekem álom egyelőre. Bár az is igaz, hogy a tapasztalataink és a munkáink mennyisége és minősége közt is legalább ekkora rés van, a te javadra :).

Lehet vágok két rést a fűrésznek és áthelyezhetővé teszem... bár egyelőre már egy is nagy előrelépés lesz, ha összejön :)

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140870)
Slam Jr. Creative Commons License 4 napja 0 0 140911

Esetleg ilyen kerek, erős mágnessel? http://www.ebay.com/itm/5PCS-Super-Strong-Round-Magnets-30-mm-x-3-mm-Disc-Rare-Earth-Neo-Neodymium-N50-/271595454191?hash=item3f3c59beef:g:mb4AAOSwDN1UOs7i

Megfelelő méretű forstnerrel befúrod a késtartó hátulján a mágnes vastagságának ~dupláját, egyiket beragasztod a hátuljára, másikat a csempére.

Előzmény: krotosz (140908)
pacman123 Creative Commons License 4 napja 0 0 140910

Ilyen a bütüs vágódeszka :) Így csinálják a profik is -> csak sokkal szebben. (Sajna Bari- kolléga picasás képtára már nem él a deszkáiról, szívem szerint azt linkeltem volna be, az első deszkámat ő inspirálta)

A szétcsúszás akkor történt, mikor már bütüvel felfelé ragasztottam, azaz a 2. menetben. Sajna kapkodtam, és vízszintes irányban nem rögzítettem a bütüs csíkokat... :-(

Azért hugomnak így is tetszik. Jó hogy emlegettem, meg is kérdem mennyit használta/tisztította január óta, van-e vmi baja a deszkának, pl vetemedett-e, repedt-e valahol.

Előzmény: Soká (140906)
pacman123 Creative Commons License 4 napja 0 0 140909

Hali, jópofa tartó :)

Focliabdás projektből maradt nekem is szép cseresznye meg tölgy, kolléganőm kunyizik egy ilyen kisasztalt az erkélyére, összecsukhatót. Azon gondolkodom hogy az asztallap tölgy kerettel, cseresznye betéttel és tölgy lábbal tán' nem nézne ki rosszul.

2k epoxy? Mondjuk meg kellene oldani a falhoz préselést pár óráig.

Vagy ... van jó kézigyalud, gyalulsz a maradék cseresznyéből/akármi más kemény fából vékony, mondjuk max 5mm vastag, kb 4-5cm széles natúr lecet. 45 fokban megcsapod az egyik hosszanti élét. Kettévágod.

Sárgával jelölt lecek 2k epoxyval a késtartóra. És ha azt mondod hogy szted az olajos mivolta miatt nem tapad a ragasztópisztoly a fához, csak a csempéhez, sztem a natúr léchez fog, ezért a pirossal jelölt a falra mehetne ragasztópisztollyal. Gondolom azért azzal akarod hogy idővel könnyebben bontható kötésed legyen. De ha ez nem szempont, akár őt is lehetne 2k epoxyval. Mondjuk azt is szem előtt kell tartani, hogy jó lenne ha meglepiből nem esne le a falról, késekkel együtt, mondjuk az asszony kezére miközben alatta matat.

Az alsó sárga csak egy "távtartó", ugyanabból a lécből amit kézzel gyalulsz vékonyra, szintén a késtartóra rögzítve, 2k epoxyval.

Lehet ez kicsit túl van gondolva, meg lehet nem szeretnéd látni fél centire a faltól a tartót ... majd gondold át. A "french cleat" típusú szerszámosfalról ugrott be az ötlet.

Előzmény: krotosz (140908)
krotosz Creative Commons License 5 napja 0 0 140908

Üdv Urak! Colos cseresznye anyagot feleztem el a nejemnek abból a célból hogy a gyakran használt kések egy helyütt legyenek. A lenti linken a fotók. Segítsetek már abban hogy a fali csempére hogy rögzítsem. Ezen elsiklottam amikor papírra vetettem az ötletem. A 3M kétoldalú szivacsos szalag elvált a fától. A ragasztó pisztoly szintén csak a csempére tapadt oda. Mondjuk paraffin olajos az a vékony dió szalag amit a repedés erősítésére ragasztottam. Legfeljebb fúrok két kampót és rogzítek két fém lemezt a fába de ez lenne az utolsó :) Van ötletetek? Íme a mű:

https://photos.app.goo.gl/rJK670bIWDXDiL9h1

motor-os Creative Commons License 5 napja 0 0 140907

A tanműhelyben 3-an raktuk fel a lapszabász gépre.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140901)
Soká Creative Commons License 5 napja 0 0 140906

"(egyébként jól szétcsúszott)"

Gondolom, a keretező anyaghoz képest érted a szétcsúszást.Ez így minden irányban rendesen tud dagadni...

Előzmény: pacman123 (140900)
stolaz Creative Commons License 5 napja 0 0 140905

Én az állandó változatosságra szavazok.

Előzmény: Kontroll-R (140826)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 5 napja 0 0 140904

Én nagyon utálok keresztbe gyalulni ha lehet akkor inkább elkerülőm vagy csiszolok helyette. A 45 fokos gyalulással mostanában próbálkoztam, fél siker, kevesebb a kiszakadás és rövidebbek a szálak is. Sajna nem lehet mindenhol alkalmazni.

Előzmény: pacman123 (140900)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 5 napja 0 0 140903

Valami hasonló motoszkál a fejemben nekem is.

Előzmény: Raidx (140892)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 5 napja 0 0 140902

Nem minden keményfára igaz ez. Juhart és a bükköt  és égert elég jól lehet keresztbe is gyalulni kis fogásokkal, de például a tölgyet már nem. Hajlamos hosszába kihasadni egy nagy darab belőle. A cseresznye is hasadós bár nem annyira mint a tölgy. 

Előzmény: rferi (140890)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 5 napja 0 1 140901

Hogy nagy kihívást vállaltam be az nem új nekem. Engem ez inspirál. Kételyeim persze nekem is vannak, hogyan fogom tudni mozgatna a bazi nehéz és egyben  kezelhetetlenül nagy táblákat egyedül. Ez főleg a mai bútorlap átvételénél tapasztaltam meg, hogy ketten is majd beszartunk olyan nehéz volt behordani a műhelybe. De majd kitalálok valami okosságot álmomban éjszaka. :) 

Előzmény: Soká (140887)
pacman123 Creative Commons License 5 napja 0 1 140900

Így van. Én gyalultam már így (NE kérdezd miért :D), fenyőt. Jó hosszú szálkák keletkeztek, a 100-as elszívótorokben is feltorlódott a cucc.

És igen, UgyanPituy jól írja: bütüt csak NAGYON kis fogással, óvatosan.  A széleire ragasztani kell az anyaggal megegyező vastagságú lecet, a kiszakadás ellen.

Anno a bal oldali (egyébként jól szétcsúszott) bütüs deszkát is így csináltam:

Előzmény: Slam Jr. (140898)
UgyanPityu Creative Commons License 5 napja 0 0 140899

Jogos, benéztem :)

Előzmény: Slam Jr. (140898)
Slam Jr. Creative Commons License 5 napja 0 0 140898

Ha egy deszka lapját keresztbe gyalulod, az is merőleges a szálirányra.

Előzmény: UgyanPityu (140896)
trilla414 Creative Commons License 5 napja 0 0 140897

Sziasztok! IKEÁban láttam egy számomra ismeretlen "ajtópántot"/zsanért, ami magával ragadott. Egy excenteresen állítható kis műanyag pöcök, a bútor összeszerelésekor szerelődik be, ezzel eltávolíthatatlan lesz az ajtó, de emellett csodálatosan egyszerűnek tűnik. A képen kb. látszik, illetve skicceltem egyet róla. Valaki látott már ilyet? Ez kapható? Vagy hasonló?

Köszi!!

UgyanPityu Creative Commons License 5 napja 0 0 140896

Ugyan kicsit hosszan van leírva de ez szerintem az :)

"Egy amatőr kérdés: géppel lehet keményfát szálirányra merőlegesen gyalulni? És ha lehet, érdemes"

Előzmény: Slam Jr. (140895)
Slam Jr. Creative Commons License 5 napja 0 0 140895

Bütüről nem volt szó.

Előzmény: UgyanPityu (140894)
UgyanPityu Creative Commons License 5 napja 0 0 140894

De bütü gép gyalulásról volt szó.

Ez igenis jó kérdés, szerintem így nagy a visszarúgás esélye.

Csak nagyon kicsit szednék le egyszerre.

Mi készül, vágódeszka?

Hobbit_G Creative Commons License 5 napja 0 0 140893

Hali.

Így könnyű ám :D

Tipikus műanyag szaga van az enyimnek :( Remélem kis idő után megszűnik ez a csodás szag benne, szűrők nélkül is ilyen, ezért gondolom, hogy attól van.

Előzmény: motor-os (140854)
Raidx Creative Commons License 5 napja 0 0 140892

Vonalzót a vonalzónak és megy egy lépésbe is.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140884)
apaf3j Creative Commons License 5 napja 0 0 140891

Köszönöm! Mint mondtam, amatőr kérdés :)

rferi Creative Commons License 5 napja 0 0 140890

A keményfa éppen nem szakadozik ki. Ezért is jobb vele dolgozni.

Előzmény: apaf3j (140886)
motor-os Creative Commons License 5 napja 0 1 140889

A vasalható az vékony.  A vastagat ABS-nek hívják.

Előzmény: Soká (140887)
motor-os Creative Commons License 5 napja 0 0 140888

Igaz!  Bocsánat.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140885)
Soká Creative Commons License 5 napja 0 0 140887

Hát, mondjuk a fekete-fehér konstrukció esetleg egy ravatalozóban lett volna nyerő :) Meg az sem mindegy, hogy egy vékony élfóliáról beszélünk vagy egy... hogyishívják azt a vastagabb műanyag élzárót?

Azért nem árt, ha a tábla darabolásánál a "leeső" darab is fixen felfekszik majd, hogy a sarkok épek maradjanak. Hááát, nem is tudom mit mondjak, én valószínűleg lapszabászaton levágattam volna a cuccot. Időben, rizikóban, szállíthatóságban eléggé kihívás az ilyen projekt. Abból, amit megspórolsz, kijön a két fűrészlap ára? (oké, tudom, azt ígyis-úgyis megvetted volna...)

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140884)
apaf3j Creative Commons License 5 napja 0 0 140886

Sziasztok!

Egy amatőr kérdés: géppel lehet keményfát szálirányra merőlegesen gyalulni? És ha lehet, érdemes próbálkozni vele? Vagy úgy nagyon kiszakadozik? 

Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 5 napja 0 0 140885

Nem volt egyértelmű a kérdésed. :)

A bútorlap csavarozáshoz a próba nem volt tökéletesen egyértelmű. Még nem volt jól beállítva a fúrási mélységütköző és a rejtvecsavarozó sablonját is csak kézzel fogtam hozzá a bútorlap széléhez, így az el tudott csúszni a sikamlós felületen. Ha sikerül az ütközőt beállítani és szorítóval fogatom meg a sablont akkor pár próba fúrás után jó lesz.  Igazából nem nagyon akarom ezt a rejtvecsavarozót használni ehhez a munkához, esetleg a munkalap lefogatásához lehetne jól használni. 

Előzmény: motor-os (140883)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 5 napja 0 0 140884

Megnyugtatlak ez a terv. :)

Azt még nem tudom, hogy mennyit hagyjak rá, talán 3-5 mm elég lesz az első vágáshoz. Majd kiderül a legelső vágásnál, mennyire tudok pontosan vágni a merülővel. A fő gondom az, hogy a merülőfűrész vonalzója 150 cm hosszú csak, míg a tábla 280 * 207 cm-es, így csak 2 lépésben tudom levágni a merülővel a teljes csíkot. 

A más színű élfólia akkor került szóba a megrendelésnél amikor kiderült, hogy nem gyártanak sehol  a szürke bútorlaphoz szín azonos vasalhatós élfóliát csak gépit. De ez csak egy kósza ötlet volt, hogy a szürke fronthoz matt fekete élfóliát használjak. Amikor viszont egymás mellé raktam a fekete élfóliát próbaként a fehér bútorlapra akkor azonnal el is vetettem az ötletet. 

Előzmény: Soká (140881)
motor-os Creative Commons License 5 napja 0 0 140883

A csavarozásra gondoltam.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140882)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 5 napja 0 0 140882

Tökéletes a próba vágás mint írtam.

Ezek a Freud lapok kimondottan bútorlaphoz valók elővágó nélküli munkához. Az ára is elég borsos volt emiatt.

Előzmény: motor-os (140880)
Soká Creative Commons License 5 napja 0 0 140881

Nyugtass meg, hogy ezeket a táblákat csak úgy tudod feldolgozni, hogy először nagyjából feldarabolod a merülővel kezelhető méretűre és utána az asztalon méretre vágod! Még a workzone asztali körfűrészt használod?

Nekem az jutott eszembe, hogy ha már bútorlapról van szó, akkor az éle lehetne más színű is. Annak idején pelenkázót készítettem fehér bútorlapból és azt élkeményfáztam bükkel. Elég macerás volt de szerintem jól nézett ki.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140871)
motor-os Creative Commons License 5 napja 0 0 140880

Ok! A próba sikerült? Mi a tapasztalat faforgács bútorlapnál?

Szerintem inkább rétegelt lemezhez, MDF, HDF laphoz való.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140878)
feketefelhoo Creative Commons License 5 napja 0 0 140879

Bocs skaccok : esetleg tud valaki tippet, hogy hol kaphatok Budaörs,Érd környékén 50-60mm alu csövet ?

Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 5 napja 0 0 140878

Az a csavarozás próba akkor készült, amikor megvettem a rejtett csavarozó készletet. Ezen a hulladék munkadarabon próbáltam ki.

Előzmény: motor-os (140877)
motor-os Creative Commons License 5 napja 0 0 140877

Az utolsó képen a jobb alsó sarkot látva.... ijedtem meg.  :-)

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140876)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 5 napja 0 1 140876

Hova gondolsz, nem vagyok szakbarbár :)

Lapos tiplit és normál tiplit fogok használni. Az a 250 db csavar a fiókcsúszkák felszereléséhez kell.

Előzmény: motor-os (140875)
motor-os Creative Commons License 5 napja 0 0 140875

Ugye nem csavarozni akarod?

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140873)
motor-os Creative Commons License 5 napja 0 0 140874

Jó munkát! Ujjaidra vigyázz!  :-)

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140872)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 5 napja 0 0 140873

Majdnem a mennyezetig érnek a táblák.

Pár szerelvény

A kinyomtatott tervek.

Ilyen lett a vágás az új fűrészlappal. Tökéletes a vágás mindkét oldalt, úgyhogy öröm és boldogság :) :) :) 

Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 5 napja 0 0 140872

Na csak sikerült.

Itt vannak a bútorlap vágó fűrészlapok.

Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 5 napja 0 0 140871

Ma egy kicsit kiköltekeztem. :( A tegnapi napom azzal ment el, hogy megrendeltem a bútorlapokat, szerelvényeket a konyhához. A megrendelés több órán át tartott, mert a fronthoz kiválasztott szürke színhez nem találtunk szín azonos vasalhatós élvédőt. A lapszabászatban 2 hölgy foglalkozott velem végig, az egyik folyamatosan telefonált és próbálta rengeteg cégtől és gyártótól megtudni, hogy mi a színkódja a szín azonos élvédőnek, mivel a gyári katalógusokban sem találtuk. Az összes európai bútorlap gyártó cég katalógusát végignéztük de tökéletesen ugyanolyan árnyalatút nem találtunk. Géppel felrakható vastag élvédőt többet is találtunk de vasalhatósat nem Végül az EGGER központi termékfejlesztése segített egy olyan árnyalatú vasalhatós élvédőt találni ami csak nagyon picit sötétebb, szemmel szinte észrevehetetlen. Megrendeltem 22 pár fiókcsúszkát, hozzá 250 db csavart, 4 tábla fehér bútorlapot (18 mm-es), 2 tábla fehér fiók fenéklapot (12 mm-es), 1 tábla fehér bútorhátlapot, 1 tábla szürke bútorlapot a fronthoz (18mm-es), 2 tábla 410*60*18-as fekete márvány munkalapot, 100 méter fehér vasalhatós élvédőt és 50 métert a majdnem tökéletesen szín azonost a szürkéből, 40 db állítható bútorlábat, meg még egy csomó apró kelléket.

Amikor hazaértem már hívott is a hölgy a lapszabászatból, közölte a rossz hírt. A kiválasztott pult lapot már nem tudja beszerezni, mert kifutó tétel, a nagyker és a gyár sem tud szállítani már. Otthon megnéztem a neten, egy nagyon hasonló fekete márvány mintázatú munkalapot találtam egy pesti cégnél, így azt majd onnan fogom megvenni. Mondjuk nem is baj, mert nem is nagyon tudtam volna tárolni addig fedett helyen a munkalapokat. Így majd csak akkor fogom megvenni amikor már készen vagyok a bútortestekkel. A szürke bútorlap és élvédője a jövő hét elejére ígérték.

Tegnap még megrendeltem 2 db Freud fűrészlapot bútorlap vágáshoz, az egyik az asztali körfűrészbe, a másikat meg a merülőfűrészbe. Ma reggel már meg is hozták a bútorlapokat és a rengeteg kelléket is. Éppen hogy lepakoltunk már jött is az MLP a két fűrészlappal. 

A bútorlapokat alig tudtuk ketten a sofőrrel bevinni a műhelybe. A felnyitható ajtó alacsony így csak 45 fokba elfordítva tudtuk bevinni a 280*207 cm-es táblákat, közben majd beszartunk mert olyan nehezek. :) A hosszanti élére felállítva majdnem felér a mennyezetig. 

A fiók fenékhez való vékonyabb bútorlapot és a hátlapot csak a garázsba tudtuk már így is berakni. 

Miután végre lecsendesedett minden végre ki tudtam próbálni az új Freud bútorvágó fűrészlapot az asztali géppel egy régebbi maradékon. Fantasztikusan vág, egyik oldalon sincs semmi kipattogzás, pedig nem is két tolásból vágtam át a bútorlapot hanem csak egy áttolással. 

Holnap megyek a merülőfűrészemért mert kölcsön van adva, és utána kezdhetem is a darabolást. Az összes szabásmintát méretekkel vágási sorszámokkal, öntapadós címkékkel együtt kinyomtattam. 

Csináltam képeket is de a fórum most nem akarja feltölteni megint. Amint sikerül felrakom ide. 

Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 5 napja 0 0 140870

Nekem általában a fűrészgép jobb oldalán van a maróasztal, ezt szoktam meg. A műhelyem elég keskeny, alig 4 m a szélessége de egy csomó helyet elvesz az elszívó meg a nagy kompresszor/vákuumszivattyú így hosszú munkadarabot csak úgy tudok fűrészelni, hogy a fűrészgépet elfordítom 90 fokkal és a gép mögött lesz a maróasztal. 

Előzmény: gergem (140867)
motor-os Creative Commons License 5 napja 0 0 140869

Feladat függvénye. Van mikor elég a kicsi asztal, közepén a fűrész, van mikor jó lenne ha 3x3 m-es lenne. Amit eddig láttam, inkább a hosszú oldallal volt párhuzamos a fűrésztárcsa. Szerintem a jó gép kicsi, de minden oldalon felrakható bővítő "táblákkal".

Előzmény: gergem (140867)
Soká Creative Commons License 5 napja 0 0 140868

Szerintem azért a pénzért, amibe a műanyag Kreg kerül, kivágathatnád acélból is. A belső kerek betét helyének nyílását nagyobbra kell venni, mint a Triton talpán lévő lyuk átmérője és akkor abba szépen beleülnek a karika betétek, amit szintén ki lehet vágatni vagy le lehet esztergáltatni aluból. Arra kell odafigyelni, hogy a lemez vetemedhet vágásnál ha hő éri (én sokat szenvedtem emiatt). Talán vízzel érdemes kivágatni, nem lézerrel.

Előzmény: pali923 (140860)
gergem Creative Commons License 5 napja 0 0 140867

A körfűrész elhelyezésével kapcsolatban mi a véleményetek? Az asztal hosszanti, vagy keresztben lévő síkjával legyen párhuzamos? (Feltételezve, hogy az asztal mellett keresztben viszonylag kevés hely van, hosszában viszont több.) Köszi!

Előzmény: gergem (140838)
apaf3j Creative Commons License 5 napja 0 0 140866

(Feltéve persze, hogy a Tritonhoz előfúrt változatot veszed.)

Előzmény: apaf3j (140865)
apaf3j Creative Commons License 5 napja 0 0 140865

A Kreg betéthez adnak megfelelő hosszúságú csavarokat. Saját tapasztalat :)

409 Creative Commons License 5 napja 0 0 140864

Arra figyelj a beépítésnél, hogy ne legyen bezárva, mert sok hűtőlevegő kell neki. Zárt helyen irgalmatlanul melegszik.  !!!

Előzmény: pali923 (140859)
pacman123 Creative Commons License 5 napja 0 0 140863

Grat, használd egészséggel :)

Jól mondja Tzupi kolléga, szerezz be hosszabb csavarokat hozzá. Én egy ilyenbe építettem be de a gyári csavarok k. rövidek, csak épphogy belekaptak a menetbe ... pedig rendesen megsüllyesztettem felülről. Miskolcon sehol nem kaptam ilyen "nem metrikus" (1/4-20 UNC. 1/4inch névleges átmérő, 20menet per inch) csavart, a végén Vajk segített a beszerzésben.

pali923 Creative Commons License 5 napja 0 0 140862

Köszi az információt, eszembe nem jutott volna! Győrben kicsit nehezebb lesz beszerezni, de majd igyekszem.

Egyszer kellett volna balos csavar, aztán inkánn az ebay-n rendeltem, az volt a leggyorsabb és legolcsóbb. :)

Előzmény: Tzupi (140861)
Tzupi Creative Commons License 5 napja 0 0 140861

Még beépítés előtt szerezz hozzá csavarokat, mert nem metrikusak az alján lévő lyukak.

Nehogy ott állj szomorúan, hogy mindjárt kész csak nem tudod felcsavarni az aljára. :)

Én Szögkerben vettem hozzá. 

pali923 Creative Commons License 5 napja 0 0 140860

Nem tudom, kinek mennyit ér meg, és mennyi pénzt szán rá, de tegnap este keresgéltem a marónak betétet. Ez a Kreg itt éppen le van egy kicsit olcsózva. Kreg annyira nem lehet rossz, persze vannak olcsóbb megoldások is. Ez 9mm-es műanyag. Szívem szerint egy ilyet vennék, majdnem ugyanaz aluból, de ez azért kétszer annyiba kerül.

pali923 Creative Commons License 5 napja 0 0 140859

Bedőltem ennek a szemét unimaxnak, és vettem egy Triton marót én is, most érkezett meg. :) Nagyon más világ ez, mint amik eddig a kezemben voltak. 

Egy ideig agyaltam egy saját maróliftes megoldáson, de azán beláttam, hogy ha precízen akarom megépíteni, sok pénzbe és energiába került volna, az eredmény meg nem biztos, hogy tökéletes. Így viszont van egy működő megoldás, már csak körbe kell építeni. 

gergem Creative Commons License 5 napja 0 0 140858

O, igen értem, szóval nem a lapra, hanem a merevítő lécekre vonatkozott az a rész. Ez nem gond, simán tudok belőle azon a részen 4cm-t csinálni. Bár belegondolva lehet, hogy a merevítéshez elég lenne 5x3-as fa is? :o

Előzmény: TrOn (140852)
SchefferJ Creative Commons License 5 napja 0 0 140857

A Barkácshiper.hu-val van valakinek tapasztalata?

Rendeltem tőlük (nem is olcsó) gépet, kaptam egy visszaigazolást, de sem a honlapjuk nem elérhető, sem a telefonszámaik nem elérhetők mert "átépítik" a telefonközpontjukat. Ma már a futárnál kéne lenni a cuccnak, de erről sincs infó.

Gyakorlatilag vakon futunk...

srudolf1 Creative Commons License 5 napja 0 0 140856

Mérnöki

metszetben, pl.gerenda: bxhxL, szélesség x magasság x hossz  (y,z,x) x a semleges tengely.

kiterjedt testek, ugyancsak bxhxL , de (x,y,z)

Asztalosságban

szélesség x vastagság x hossz - hiszen a műveletek a vastagságról (egyengetés és vastagságolás), a szélességvágásról (hasítás) és a hosszvágásról (kerestzvágás) szólnak

Előzmény: motor-os (140851)
mezcalito Creative Commons License 6 napja 0 0 140855

metabo dh 330 vélemény: az ára már több mint egy éve 160ezer környékén van ez reális ennyiért megkapod.A metabo trükkje az hogy eldobható késeket tesz bele, vehetsz bele másik gyalukéstengelyt élezhető késekkel, tengely 40-60ezer Ft, plusz a kés, ez már az az árkategória hogy érdemes elgondolkodni a makita és dewalt vastagságin, de ahogy mondtam már jobb lenne egy román oldalról 200-210e Ft-ért egy hc 260-at  beszerezni (még mindig gondolkodok rajta).

A legjobb fogásokat én most angol ebayen látom, record power kombi gép stb, nézegetem a surplex-et is ahol spanyolországban voltak olcsó gépek, érdemes körülnézni informálódni.

Előzmény: motor-os (140793)
motor-os Creative Commons License 6 napja 0 0 140854

Nekem egy jó ideje nagyon elment a szaglásom. Így, ha van is szaga, nem zavar.

Előzmény: Hobbit_G (140853)
Hobbit_G Creative Commons License 6 napja 0 0 140853

Szia

Neked mennyire büdös az alapmaszk, mert nekem azért van egy alap műanyag szaga :(

Ha nincs rajta semmi szűrő, akkor is megvan benne ez sajnos.

Előzmény: motor-os (140819)
TrOn Creative Commons License 6 napja 0 0 140852

Én úgy értettem Rudolf szavait, hogy mivel munkaasztalt készítesz ezért 40 mm-es anyagot kéne inkább használni, ezért csak 8 x 8 marad a 12 x 12-ből.

Előzmény: gergem (140850)
motor-os Creative Commons License 6 napja 0 0 140851

Bocsi! Nem akarok senkit sem kioktatni, megbántani. Úgy látom gond van a dimenziókkal.

Én így tudom:

léc, deszka, gerenda, lap   ---   szélesség, vastagság, hosszúság

szekrény, láda, egyéb bútor   ---   szélesség, magasság, mélység.

gergem Creative Commons License 6 napja 0 0 140850

Köszi! A besüllyesztést értem, csak kapkodtam, lemaradt.

Munkasztalt kellene használnom... mármint a lapnak mondod, munkalapot? Korábban kérdeztem itt, akkor az jött válasznak, hogy kb. mindegy, majd ami beválik. A lapot cserélhetőle szeretném, ha nem válik be, pont ezért, a keret maradna fix. A munkalappal az volt a gondom, hogy a 60cm széleset (mélyet) találtam csak mindenhol.

Köldökcsap Ok.

Köszönöm!

Előzmény: srudolf1 (140848)
srudolf1 Creative Commons License 6 napja 0 0 140849

Ez egy olasz termék, boroví fenyőből és a rétegelés a vastagságba van csinálva, az eső és a nap tönkreteszi pár év alatt (szétnyílnak a rétegek).

Az anyag magasságában összeragasztva a rétegeket 4mm bükkfa rétegelt lemezből meg lehet csinálni, csak sablonok kellenek. Vagy 3mm vastag fenyő blindből, de kell valamilyen teljesen bogmentes és egyenesszálú anyag, ami száraz is. A profil 68x82-es kell legyen, 68 a vastagság 82 a magasság. 

Előzmény: adam654321 (140840)
srudolf1 Creative Commons License 6 napja 0 0 140848

A felső keretet is be kell sűllyeszteni, a 12x12-ből marad 1ox1o, vagy 8x8 ha 4omm vastag anyagot használsz.

És ez egy munkakasztal, azt kéne használj. 

Az asztal lapját muszáj köldökcsapozni, 1o-es vastag csapokkal. 15 cm-ként. 

Készits átfodítható sablont 4mm rétegelt bükkfalemezből. 

Előzmény: gergem (140845)
motor-os Creative Commons License 6 napja 0 0 140847

Pl. hason fekve.....   :-)

Előzmény: rogergerro (140843)
gergem Creative Commons License 6 napja 0 0 140846

Köszönöm! Megnéztem, az alsó részen még töprengek (ahol a lábon keresztülmegy a keresztléc), de mindenképp hasznos. Az sem hátrány, hogy elvileg szétszedhető.

Előzmény: motor-os (140841)
gergem Creative Commons License 6 napja 0 0 140845

Lehet rossz a kép: a felső keret elvileg mindkét tengely mentén összeköti a lábakat. Viszont rájöttem, hogy ezt nem így szokás, nem a tetején, hanem lentebb. Valami ilyesmi kellene mondjuk? (Ezeket a csapolásokat még meg tudom csinálni)

Előzmény: srudolf1 (140839)
fejes.i Creative Commons License 6 napja 0 0 140844

Vagy hajlítással?

Nemrég láttam ilyent, de teljesen fémből volt a szerkezet.

Előzmény: halaloszto (140842)
rogergerro Creative Commons License 6 napja 0 0 140843

Ez jól néz ki, de vajon kényelmes is? :o)

halaloszto Creative Commons License 6 napja 0 0 140842

nem biztos hogy van értelme. egyrészt tuti jelentősen nagyobb keresztmetszetek kellenek mint valami erre való keményfánál, másrészt nem lesz túl időjárásálló.

motor-os Creative Commons License 6 napja 0 1 140841
adam654321 Creative Commons License 6 napja 0 0 140840

Szerintetek egy ilyet meg lehet csinálni fenyőből "bent lamination" technikával?

srudolf1 Creative Commons License 6 napja 0 0 140839

Nem jó az asztal vázszerkezete.

A lábakat össze kell kötni, hosszában is és kereszetbe is.

Ha a csapfészek-csap illesztés nem megy neked, akkor a 12x12 oszlopba a carkokat az asztal alatt és a kötéseket is sűllyeszd be. Azok a vállak kimerevitik a szerkezetet.

gergem Creative Commons License 6 napja 0 0 140838

Sziasztok

Régi, kinőtt műhelyemet (akarom mondani a kis zugot, ahol kalapáltam eddig) lecserélem. Szeretnék egy normális asztalt is az új helyre. Szeretném úgy megcsinálni, hogy később sokáig tudjam használni. Csináltam egy-két vázlatot, a véleményetekre lennék kíváncsi (a végén írom, hogy pontosan mire).

A képen a helyiség vázlata van, a rózsaszínes részen belül kellene maradnia az asztalnak, a fehér rész, ahol túlnyúlik csak ideiglenesen használható (ha mondjuk 4m-es valamit vágok). Az asztal mögött álló szekrény polcos, csak lusta voltam megcsinálni, azon lennének az eszközeim. Kérdés: hova tennétek az asztalt a helyiségen belül? Így most körbejárható, egyik oldalon nagyobb hellyel. Kérdés2: tervezem beépíteni a kézi körfűrészemet, ezt az asztalon belül hova tennétek? Jól gondolom, hogy a hosszanti oldal mentén érdemes? Vagy inkább 90fokkal elforgatva? Mennyire érdemes közel tenni az asztal széléhez? (Azért kérdezek ilyeneket, mert sokatoknak van egy megoldása, fejben nehéz kitalálni, hogy melyik elrendezés miben hibádzik majd a gyakorlatban.)

Ez a kép pedig maga az asztal terve. Körbe maradék gerenda a négy láb, amire kívülről jönnek az 5x10-es fák keretben. A hátsó (fal felöli) oldalon a keret kiér a szélére így a lenti tartóléccel együtt esetleg tudok függőlegesen is rögzíteni majd fát, a többi oldalon az asztallap 5-10 (?) cm-rel túlnyúlik a kereten. 
Kérdés3: Kellenek keresztlécek alul, erősítésképpen, vagy felesleges? (30mm-es asztallapra gondoltam, 3 rétegű fenyőből)
Kérdés4: Hogyan rögzítsem a keretet a laphoz? A csapolás szép lenne, de nem tudom elég ügyes vagyok-e... marad a csavar, alulról?

Bocs a sok kérdésért, minden meglátás, tapasztalat, kritika jól jön.

motor-os Creative Commons License 6 napja 0 0 140837
Előzmény: Mr.Gabson (140835)
Mindenváró Ádám Creative Commons License 6 napja 0 0 140836

Sziasztok,

200x130 cm asztal elkészült, a cirkulatengely is megjavult.  Ahogy gondoltátok, valóban volt a dologban egy kis konstrukciós hiba (ami miatt távtartó gyűrűt kellett rá tenni), azután pedig egy kis slendriánság. Szóval az utólag ráberhelt távtartó gyűrű volt rossz, az miatt ütött. Egy épp oda való bontott belső csapágygyűrűvel most szépen fut.

A következő feladat, hogy kerülne az asztalra hosszában két léc, ami anyagbefogóként ( esetleg rátéttel stellerként is ) működne. Mindkettő az asztal végein már rögzített sínben pozícionálható volna. Az egyik rögzítve volna egy adott pozícióban, a másikat pedig rá lehetne szorítani az elsőre egy vonóköteles megoldással, köztük az anyag.

A léceknek alacsonyabbaknak  kellene lenniük, mint a mindenkori gyalulandó munkadaraboknak. Én 10-12 mm-re gondoltam.

Kérdés: 200 mm hosszú 70-80 mm széles és 10-12 mm vastag méretben melyik anyag volna merevebb, használhatóbb ?

Gyalult gőzölt bükk léc, vagy rétegelt lemez jár a fejemben opcióként.  

(Igazság szerint már elköltöttem vagy 5 ezer forintot 5 x 25 mm alumínium szúnyogháló profilra erre a célra, de nem vált be, messze nem elég merev ilyen hosszban, nem lehet vele szorítani semennyit sem. De nem baj, ahogy mondani szokás "nincsen ez elb.szva, csak máshova lesz jó..."  :-)  )

Mr.Gabson Creative Commons License 6 napja 0 0 140835
Előzmény: kukta5508 (140816)
nyírcsaholy Creative Commons License 6 napja 0 0 140834

Átgondolom, kösz.

Előzmény: kutyala (140804)
LyPapa Creative Commons License 2017.07.20 0 0 140833

Én meg azt utálom a mai vindózokban, hogy mindent jobban akarnak tudni nálam. 

Ez már a Win95 első kiadásánál is így volt :(

Üdv:LyPapa

Előzmény: pali923 (140827)
djz Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140832

Igen, azóta már tudom én is. De mint mondtam, én nem használok Wint, és a billentyűkombináció működik, de a user egérrel akarta!

Előzmény: 409 (140830)
pali923 Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140831

Hát ez az. Ha nekiállnék, 100 ilyet tudnék összszedni, és még nem nyitottam meg az új szövegszerkesztőt...

Előzmény: 409 (140830)
409 Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140830

"Hová lett a Win7-ből az Asztal megjelenítése? Nem tudom, alapvetően Linuxon dolgozom, de a Win+D talán segít. Az nem jó, ő egérrel szeretné."

A tálca jobb végére kell kattintani.  Véletlenül jöttem rá, mert sokáig nem tűnt fel, hogy a végén van egy, a tálcával azonos színű gomb.  Mondjuk nem értem én sem, hogy miért kellett az addig bal oldalon lévő, jól látható gombot a jobb oldalra transzportálni és szinte láthatatlanná tenni.

Előzmény: djz (140828)
Zséé70 Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140829

Köszi!

Közben arra gondoltam, hogy van egy kézi körfűrészem amit ritkán használok talán 220as lappal belevarázsolnám

egy ilyen szerkezetbe. Aztán lecserélném a régi Elektra Beckum fűrészemet, úgy is helyhiányom van!

Előzmény: pacman123 (140801)
djz Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140828

Nem feltétlenül retteg, de amikor a Win7 magától frissül Win10-re, és onnantól nem működik a banki terminál, és nyolcan állnak körül, hogy gyorsan csinálj valamit, az azért frusztráló.
És mire eléred a bank technikai ügyfélszolgálatát, addigra mindenki szétspriccel, nincs kitől megkérdezni a cég ügyfélszámát, stb.
Találd meg grafikusan a Hitelesítő adatok kezelését. Nekem még nem sikerült, de elérem mondjuk parancssorból.

Tíz "vérprofi" felhasználót kértem meg, hogy kapcsolja ki a gépet. Ja, az egeret elvenném. Szerinted hánynak sikerült?
Hová lett a Win7-ből az Asztal megjelenítése? Nem tudom, alapvetően Linuxon dolgozom, de a Win+D talán segít. Az nem jó, ő egérrel szeretné.
Weboldalt úgy nyit meg, hogy beírja a gugliba, hogy index.hu, és a találati listán rákattint.
Valahová be kell lépni, nem login, tab, pwd, enter, hanem login, egérrel fókuszáthelyezés, pwd, egérrel ok.

Te biztosan jól kezeled, bevált, elhiszem. De sok usernek sok-sok kérdése van, aminek gyakran utána kell nézni, mert magad sem használod a rendszer napi szinten.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140822)
pali923 Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140827

Én meg azt utálom a mai vindózokban, hogy mindent jobban akarnak tudni nálam. Lehetne telepítéskor egy ablak, ahol választhatnék, hogy sikító titkárnő vagyok, akinek mindent előre be kell állítani a gépen, vagy jobban értek hozzá, és én akarom megmondani, hogy hova mentsen a gép, és mikor frissítsen. Csak hogy 2 apróságot mondjak. Vannak programok, amiket sosem fogok használni, mégsem lehet letakarítani róla. Az is valóban ökörség, hogy jól megszokott dolgokat egyszer csak máshova raknak. Ezt persze az újabb office-oknál is elcseszték. Aztán ámuldoznak, hogy a gépek 30%-án még mindig xp fut. 

Előzmény: halaloszto (140825)
Kontroll-R Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140826

Azt mondják az életben két dolog van, ami gyönyörködtet, az egyik a változatosság, a másik az állandóság. Motoros kolléga az utóbbit választotta. Meg tudom érteni, én is az utóbbi mellett döntöttem.

halaloszto Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140825

"Az elején nagyon nehéz volt megszoknom, hogy mi hol van benne"

Ez itt a gond. Akinek hobbija a szabás varrás, az az élvezetért csinálja, és megszokni a teljesen másképp működő varrógépet nem nagy élvezet. Akinek meg munkája, annak orbitális szopás, hogy pár hétre megzuhan a termelékenysége meg az elvégzett munka minősége, mert tanulgatja az új gépet.

motor-os Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140824

No meg a gépek 90%-a alkalmatlan Win 10-re.

Előzmény: motor-os (140823)
motor-os Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140823

Dehogy rettegek. Van kb. 340 db számítógépem. Ezen van mindenféle kombináció. Egyszerűen már 62 évesen, minimálbérért nincs kedvem új Op rendszert megismerni.

Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140822

Egyszerűen nem tudom megérteni azokat a véleményeket amikor valaki retteg  egy új operációs rendszertől ami persze már nem is új. Ha egy póktól vagy kígyótól rettegnél azt megérteném. :)

2015 decemberi dátumú a win 10-em egyik gyári könyvtára, azóta használom. Mégy egyszer nem fagyott le, minden fontos program működik rajta, gyors, stb, szóval panaszom nincs rá. Az elején nagyon nehéz volt megszoknom, hogy mi hol van benne, de belejöttem. Ez tized annyi törődést nem igényel mint az xp tette. Azt állandóan takarítani kellett, meg simogatni, hogy működjön. A W10 meg csak megy gond nélkül. Ez nem a reklám helye, hanem a véleményem. 

Előzmény: motor-os (140817)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.19 0 1 140821

ez az egyik legjobb maszk amit kapni lehet. Én szenes betétet használok hozzá mert elég sok vegyszerrel dolgozom. A szenes betétet évente kell cserélni de ha poros helyen használod akkor félévente ajánlott. De úgy is időben észre fogod venni, hogy meghalsz, ha nem kapsz levegőt benne :)

kukta5508 Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140820

Köszi!

Előzmény: motor-os (140819)
motor-os Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140819
motor-os Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140818

Marógép mellet, ha nincs elszívás, zárt térben kell. Még csak 1x használtam.

motor-os Creative Commons License 2017.07.19 -1 0 140817

Szerencsére nincs win 10-em. De ősztől lesz 20 db.

Előzmény: Garfield007 (140815)
kukta5508 Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140816

Sziasztok!

Érdemes megvenni?

Szűrőt közepes használat mellet milyen sűrűn kell cserélni?

Vagy ti melyik fajtát ajánljátok?

Garfield007 Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140815

De miért lenne kár?

Egyébként meg kapcsold ki ha nem tetszik.

Előzmény: motor-os (140814)
motor-os Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140814

Kár.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140811)
Hobbit_G Creative Commons License 2017.07.19 0 1 140813

Ennyire még a 10 sem akaratos.

Bár én fel nem teszek semmi más vírusírtót csak az alap defendert használom, bőven elég :)

Persze ehhez minden gépünkön legális win 8.1 vagy 10 van, ez alap.

Amíg nem defendereztem meg avast ment, nod32 már régóta nem kívánatos nálam, sajnos okkal.

Előzmény: Raidx (140767)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140812

Ahogy nézem a listát, többféle fertőzést is hordoz a file. Lehetséges, hogy egyes vírusirtók más néven tartják nyilván ugyanazt a fertőzést, de ennek a valószínűsége elég kicsi. 

A nod32 amikor az első fertőzést megtalálta azonnal dobta is, lehet hogy a többi fertőzést nem is vizsgálta már tovább. Már nem egyszer találkoztam olyan fertőzött fájlal amiben 5-6 féle fertőzés volt becsomagolva. 

Előzmény: motor-os (140810)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140811

Igen

Előzmény: motor-os (140809)
motor-os Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140810

Akkor lenne az igazi, ha mind ugyanazt találta volna.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140806)
motor-os Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140809

S, ha a NOD-ot kilövöm, visszajön a Defender?

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140805)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140808

A leggyorsabb felújítás az ha lefested.

Még szóba jöhet a famintázatú öntapadós tapétával bevonni, de nem tudom mennyi ideig fogja bírni a teraszon az időjárást. Ez is egy elég gyors megoldás.

Vékony fa lemezekkel is be lehet borítani kívül, pld 3-4 mm vastag bükk vagy nyír rétegelt lemezzel, de ez már nem 1-2 napos munka, hanem kb 1-2 hét ha szépen meg akarod csinálni. 

Előzmény: nyírcsaholy (140786)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140807

Infra hőmérővel megmértem az én hőlégfúvómat hogy mit fúj ki. Az egyes fokozaton 350 C fok míg a 2-es fokozaton 610 C fok körüli hőmérsékletet mutatott a műszer.

Persze ez a hőmérséklet pont a hőlégfúvó szájánál ennyi, tőle 5 centire már jóval kevesebb. 

Előzmény: rogergerro (140781)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140806

Feltöltöttem a virustotálra azt a file-t amit tegnap vírusosnak dobott ki nekem a nod32.

az ellenőrzés végén 29 különböző víruskereső ismert fel benne többféle vírust és férget. Talán megjelenik nektek is az eredménye a vizsgálatnak :

https://www.virustotal.com/hu/file/5d78fba70423b5b552e7b1a1d718f1424c0e5fcf4662d02a999ed17bea2f3af2/analysis/1500472761/

Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140805

Nálam a win 10 alatt nem fut a defender mert a nod32 kilőte :)

kutyala Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140804

Vagy ha masszív egyébként, az ajtókat újragyártod, a vázat meg lefested a natúr frontokhoz illő színűre. Szerintem ezzel a megoldással szép lenne, a frontok meg nem eszeveszetten bonyolultak, akár táblásított fenyőből, gömbölyűre marva az éleket és lazúrozva kivitelezhetőek, még különösebb gépesítés se kell hozzzá.

A négyszögletes váznak meg nekieshetsz akár lamellás csiszoló+flex párossal is :)

Előzmény: nyírcsaholy (140797)
rferi Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140803

Vagy öt ilyen régi, lefestett konyhabútor volt a kezemben eddig.

Állíthatom: a legócskább, hulladék, ótvaros, ócska szar anyagból csinálták ezeket.

Az volt az alapkoncepció, hogy olcsó legyen, falura jó lesz, úgyis lefestve árulják.

Na ehhez válogatták az anyagot.

Előzmény: fejes.i (140798)
Lmr Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140802

köszönöm mindenkinek, hasznos tanácsok voltak! 2x is átgondolom.

pacman123 Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140801

Ha a készítője elárulja, akkor biztosan :)

Nem én voltam, hanem fahobby kolléga.

Előzmény: Zséé70 (140768)
adam654321 Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140800

+1 ennek a vastagolónak, én is elégedetten használom.

motor-os Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140799

Jó döntés.  :-)

Előzmény: nyírcsaholy (140797)
fejes.i Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140798

A leírt tapasztalatok alapján én nem állnék neki fáig leszedni a korábbi festéket. Egyrészt a rettenet munka miatt, másrészt (szvsz) hibás lehet az a feltételezés, hogy mivel régi, szép a fa, ami alatta van. Vagyis sok munkával könnyen lehet csalódás a vége.

Előzmény: kutyala (140784)
nyírcsaholy Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140797

Kösz.

Megnéztem mi ez a flóderezés.

Na ilyennek biztos nem állok neki.

Meg valóban, ha a ráfordított munkaórákat felszorzom pl. csak 1,000 Ft-al (drágábban is számolhatnám, szabadidőből (horgászat, játék, henyélés) megy), inkább elballagunk kézen fogva egy bútorboltba és veszünk valami készet.

Előzmény: kuperta (140791)
srudolf1 Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140796

679 nm 5 rétegben nitro lakozott fenyőbútor (annó mi gyártottuk a bútort, 23 évig használták- a fele nagy koszos volt) felületkezelésének eltávolítása, javitások és pótlások, új vasalatok felszerelése, újrafestése vizes alapú festékkel (sötétbarnára) 316o munkaórát jelent.

Egy négyzetméter felújítása 4.6 óra. 

Anyagköltség: 5 euró/nm. 

Kb. 3 hetet agyaltunk azon, hogy milyen módszert alkalmazzunk. 

A megoldás az volt, hogy gél állagú festékmaróval teljesen lemartuk a lakkot, dörzsivel eltávolitottuk a maradékot a felületekről, vízzel átmostuk 3x, aztán kézi csíszolás és javítások, egy alapozó ecsettel felhordva, gittelés és rajbolás, csíszolás, színezett alapozó felhordása szórással, megint egy csíszolás, aztán egy réteg fedőfesték felhordása szórással.

A bútok között mindenféle akadt: székek, kanakép, ruhásszekrenyek, ágyak, ágyneműtartók, asztalok, íróasztalok, fogasok, rámás és betétes kivitelben. 

A bútor felújítás előtt jó alaposan át kell gondolni az alternatívákat.:)

Egy profi egy korabeli furnérozott nappali bútorgarnitúrán (asztal, 8 -12 szék, tálaló szekrény), olyan 1.5 -2 hónapot dolgozik, speciális eljárásokat alkalmazva (tud furnért javítani, kipótólni bármilyen hibát a maszív részekből,  bitumpác, stb).   De láttam olyat is, hogy egy antik hintaszéken (talán Bidermayer) dolgozott 1.5 hetet- napi 1o órában, kicserélte az ülőke és a háttámla fonatát is (bambusz pácikákkal ékelve- 3 nap alatt).

motor-os Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140795

Köszi. Az ár valóban nem átverés. Mindenki kb. ennyiért adja. Amennyiről csökkenti, az az átverés.

Előzmény: pali923 (140794)
pali923 Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140794

Ez valóban csak egy vastagoló, de bátran megveheted. Nekem is ilyenem van, csak sajnos jóval többért vettem. Ez most jó ár, remélhetőleg nem átverés.

motor-os Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140793

Erről mi a véleményetek? Azt látom, hogy nem kombinált.

http://gepvasarlas.hu/termek/metabo-dh-330-kombinalt-gyalugep/

motor-os Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140792

De egy rugón járunk.  :-)

Előzmény: rogergerro (140788)
kuperta Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140791

Kérdés, hogy milyen a festék alatt a fa! Sokszor durván glettelt a felületi hibák miatt.

Tegnap volt szó a flóderezésről! :)

rogergerro Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140790

Megelőztél! ;-)

Előzmény: motor-os (140787)
motor-os Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140789

Jobb és gyorsabb eredmény érsz el a floderozással.

Előzmény: motor-os (140787)
rogergerro Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140788

"vékonylazúrral átkent, fa-erezetes"

Ebből sajnos ilyen soha nem lesz! :-(

Nem tudod olyan tökéletesen, minden apró repedésből kiszedni a festéket, gittet.

Az egyenes részek jók lesznek, de a türelem a hajlatokban, sarkokban fog elfogyni.

Nem lenne megoldás a flóderozás ebben az esetben?

motor-os Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140787

Na erre ne számíts!   "illene bele egy vékonylazúrral átkent, fa-erezetes bútor.'

Miután lehántottam a festéket, lecsiszoltam és furnéroztam. Azután lehet lazúrozni. Addig ocsmány lesz. Nem véletlenül festették zománcfestékkel. Nem első osztályú fából készült.

nyírcsaholy Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140786

A teraszon lenne elhelyezve, amolyan kinti étkészlet - és cipőtárolóként.

A terasz viszont szép fa oszlopos, lambériás mennyezetes, jobban illene bele egy vékonylazúrral átkent, fa-erezetes bútor.

Persze meg is lehetne venni, de megígértem a feleségnek, hogy megpróbálom felújítani.

kutyala Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140785

ez igazából nyírcsaholynak ment.

kutyala Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140784

nekem van egy ilyen szekrényem a pajtában, szerszám- és csavartároló. Pár éve nekiálltam felújítani, amivel addig jutottam, hogy az egyik kisfiókot lefestettem zöld zománcfestékkel :)  Semmi előkészület, a port talán letöröltem előtte. Azóta is remekül tart.

Biztos, hogy le kell vakarni? Én adnék neki egy esélyt kaparás nélkül, ha nem lesz jó, még mindig visszalehet térni erre a pontra, így viszont sok festéket nem fog megenni, tehát kicsi lesz a veszteség, ha lesz.

Előzmény: fejes.i (140778)
nyírcsaholy Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140783

Szeretném minél kevesebb munkából megúszni...

De ez valószínűleg nem az a projekt lesz, ami pörgősen halad.

BigFic Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140782

Én egyszer egy 8*2,5 m melléképületnek 3 hétig csináltam csak a tetejét. (Jó néha esett az eső és akkor az a nap kimaradt.) Gyakorlat nem volt, a beton koszorú hullámos volt, ezért a szelemen alatt ki kellett egyenlítenem. A kármik kivágásakor a szarufákat egyedül fel-le próbálgatáskor jöttem rá, hogy ez tovább fog tartani, mint terveztem. Mondjuk gyönyörűen körbe is van lambériázva, a bádogos munkát is megcsináltam szakszerűen, stb, de egyedül nagyon viszi az időt az ilyesmi. (Minden éjjel azon gondolkodtam, hogy a másnapi tevékenységet hogyan oldom meg, meg a netet is nézegettem. Pedig volt határozott elképzelés előtte. Buktató szerintem sincs, de a TV-ben látott "48 óra alatt kertet átépít, meg házat felújít" műsorokat már csak az asszony hiszi el.

(Mondjuk nekem gérvágó fűrészem nem volt, nem is kellet, de egy kézi körfűrésszel mindent megoldottam. Az időben az is benne volt, hogy a kőműves 8 méteren 14 cm-t tévedett! Komolyan! és ezt megpróbáltam a tetőnél visszahozni, hogy normálisan nézzen ki.)

Előzmény: Lmr (140761)
rogergerro Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140781

Passsz!!!

Nekem egy Aldis csoda van, ami belekerült vagy 4eFt-ba! ;-)

Ez azt jelenti, hogy az enyém 2x jobb??? :-)

Ezen a nullán kívül még két fokozat van.

A két fokozaton kívül, nem lehet szabályozni, sem a levegőt, hőmérsékletet.

Ha kettesre teszem, akkor a több a szállított levegő mennyisége és vörösen izzanak szálak, az orrában!

Előzmény: nyírcsaholy (140777)
torony78 Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140780

Bele se merek gondolni. Na ez egy jó nagy mínusz pont a gyalupad mellett.

Előzmény: GPS (140756)
fejes.i Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140779

(ja és miután úja festettük az ajtókat, akkor sem lettek igazán szépek)

fejes.i Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140778

A nagyanyánk féle konyhaszekrények korából van egy olyan festék (jellemzően zöld), ami ajtókon is elő szokott fordulni, és nem zománc, hanem valami olajfesték féle.

Sajnos nagyon nehéz leszedni, mert a kromofág nem oldja rendesen, a melegítéstől hólyagosodik ugyan, de mint a rágógumi, ragacsos is lesz.

Nem tudom, hogy erről van-e szó, de ebbe a festékbe több alkalommal beleütköztem már.

A legdurvább úgy 20 éve lehetett, egy Garay téri lakás felújításánál. A nyílászárók TELJES festékmentesítése volt a cél egy 70 nm-es lakásban, ajtók, ablakok.

Nem tudom pontosan hány volt, talán 4 db kétszárnyú, 3 méteres ajtó, 2 db 9x210 ajtó meg 2 ablak.

40 liter kromofág kb 30 db kemping gáz palack, akármennyi csiszolópapír és 2 ember kb 10 napos munkája volt a festékmentesítés. Több réteg volt rajta természetesen, az alsó a zöld "olaj" (nem biztos, hogy olaj, de arra tippelek). Azóta ilyesmibe nem fogok bele ;-)

Előzmény: nyírcsaholy (140771)
nyírcsaholy Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140777

2 éve próbáltam egy hasonlóan régi hokedlit hőlégfúvóval, de nem volt hatékony.

Mondjuk 2000 Ft-os Tesco-s csoda volt.

Milyet vegyek? Mire kell figyelni? Hány fokos levegőt tudjon előállítani?

Előzmény: rogergerro (140774)
rogergerro Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140776

Én az égetést két dolog miatt nem javaslom:

1. a festék megég, hólyagosodik emiatt mindenféle gőz/gáz szabadul fel, ami nem éppen hegyi levegő. :-)

2. gondolom a szekrény puhafa, ami könnyen megég, elszíneződik, ha 1-1 helyen tovább tartod ott a lángot.

Előzmény: SchefferJ (140772)
kutyala Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140775

Én 10 körülre saccolnám, abból kiindulva, hogy az enyém milyen állapotban volt, és mennyiért vettem. Ha az orsók nem jók, akkor tkp a gyalupad funkció megszűnt, illetve javítani kell, így csak egy sima munkaasztal. Az, hogy esztétikailag hogy néz ki, nem fontos (nekem), ha nem nyekliknyaklik, akkor az jó pont, de az orsók tényleg szűk keresztmetszet. Szerintem 10-15-ből az nem javítható, vagy az nagyon az alja.

Előzmény: torony78 (140749)
rogergerro Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140774

Hőlégfúvó és a saját kaparója combót javaslom első körben.

Utána csiszolás és esetleg kromofág (ill. ahhoz hasonló cucc).

Eddig a hőlégfúvó és öreg véső, spakli volt a célszerszám. Sajnos néha kihűlt a festék és már nehezen jött le.

Most megtaláltam az Aldis hőlégfúvó saját kaparóját, ezzel ég és föld.

Ott és akkor melegíted, ahol és amikor kaparod, és fordítva.

rferi Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140773

Hőlégfúvó plusz spakli, vagy festékkaparó.

A nagyja lenn lesz max fél óra alatt.

SchefferJ Creative Commons License 2017.07.19 0 1 140772

Kromofág, csiszolás, óvatosan égetés... aztán megint csiszolás...

nyírcsaholy Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140771

Üdv.

Nagyanyáink-féle zöld-fehér konyhaszekrényről hogy a leggyorsabb eltüntetni a zománcfestéket?

Mr.Gabson Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140770

GPS

Szerintem a kétszárnyú ajtó gyártására szánna 2-3 napot.

Egy hagyományos asztalosműhelyben célszerszámok nélkül, egy geréb/pallótokos ajtó ami alul parapetes, felül osztott üvegbordás 9 óra a norma ideje(emlékeim szerint) ezt szorozzuk meg hárommal ami talán reális.

Gábor

Előzmény: GPS (140769)
GPS Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140769

Ha 25.000/m2 -be kijön egy ilyen házikó - kompletten, kulcsrakészre átadva, ajtókkal, zsindelyes tetővel, lekezelve - anyaggal és szakszerű elkészítéssel együtt - akkor én azt mondom, hogy nincs elszállva az ajánlat.

Gondolom, hogy a "2-3 nap szabit" erre a munkára csak afféle viccnek szántad - mert ennyi nem elég az anyagok beszerzésére és az udvaron való szétválogatás-összerendezésére sem.

És utána jöhet a szabás, összeállítás - arról nem is beszélve, hogy van ennek a melónak egy része, ami már nagyon nem "egyemberes" (bár van aki egyedül is meg tudja csinálni, de nem irigylem tőle).

Aztán le is kell kezelni a kész munkát valamivel - amit minőségiben elvégezni szintén nem 2 fillér és nem is fél óra meló.

Ha vannak fasza gépeid és hozzá némi szaktudás is - akkor természetesen prímán meg tudod csinálni magad is - de mindenképp meg fogsz lepődni, hogy a projekt látszólagos (!) egyszerűségének dacára, mekkora meló mire kulcsrakészre átadsz egy ilyet.

Ismerek embert, aki egy hasonló építményt készített (igaz, meglehetősen korrektül, szigetelten, stb.) - de a rendes, 8 órás munkahelye mellett, majdnem egy teljes nyara ráment úgy, hogy szinte minden szabadidejét erre áldozta (a család nem kis megrőkönyödésére, természetesen).

Én csak egyet tanácsolok neked és akkor nem lesz csalódás: ha belevágsz, akkor ne becsüld le a munka volumenét és időtartamát - és akkor közmegelégedés lesz a vége a projektnek.

.

Zséé70 Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140768

Szuperul nézz ki a szerkezet! Meglehet tudni, hogy kb mennyi idő és kemény forint megy bele egy ilyen gépbe? 

Előzmény: pacman123 (140743)
Raidx Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140767

Létezik egy https://www.virustotal.com/ oldal. Oda feltöltve a fájlt szinte az összes létező víruskergető progi megvizsgálja és ad egy listát, hogy melyik mit talált. Van telepíthető feltöktője is. Ami jobb klikkes küldés menűbe épül be. Win10 alatt a beépített kerékkötőt (Defender) már ki sem lehet írtani! Akkopr is ő akar dolgozni, ha van normális vírusirtó telepítve.

Előzmény: motor-os (140760)
Zséé70 Creative Commons License 2017.07.19 0 0 140766

Köszi! 

Feltettem a szemüvegem jobban megnéztem a képeket az asztalon láttam még jó pár kissebb modellt is !

Szédületesen ügyes fickó !

Előzmény: pacman123 (140726)
pupákdézi Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140765

Köszi, én is így gondolom, de azért megkérdezem nálamnál tapasztaltabbakat.

Előzmény: ombuccman (140764)
ombuccman Creative Commons License 2017.07.18 0 1 140764

Nekem olyan sínem volt, ami végigért a szekrényben, azaz mindkettő akasztó egy sínen volt. 

Viszont ennél ha csak egy csavart használnál, akkor a sín azon elfordulna. Így értelemszerűen két csavarral kell felrakni... Szerintem.... 

Előzmény: pupákdézi (140754)
Lmr Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140763

szted mennyi?

Előzmény: adam654321 (140762)
adam654321 Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140762

Nincs buktató, de 2-3 nap szabi nem lesz elég. :)

Lmr Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140761

Sziasztok,

egy 4x4es kerti tárolót szeretnék csinálni. neten keresgetve találtam is ezzel foglalkozó cégeket, de azt látom, hogy kb az anyagár duplája a végösszeg vagy inkább több...

nettó 400.000+áfa meg ettől nagyobb számok röpködnek...

csináltatnék neki beton alapot, 5x10es anyagból csinálnám a paneleket kb 80cm oszloptávolsággal, most először OSBt kapna kívülről a gyorsaság miatt, aztán majd lambériát vagy ha úgy alakul akkor EPS és ugyanazt a színt mint a ház. Tetőnél szintén 5x10 szarufák erre jönne OSB majd zsindely, vagy cserép

szeretek szerelgetni, de ekkorát még nem csináltam. nézegetem a netes leírásokat, a 90 fokos vágás, csavarozás nem okoz gondot. Tetőnél már kicsit vakarom a fejem.

Kéne vennem a egy gérvágó/fejező fűrészt, milyet ajánlotok?

szeretnék rá egy 120as kétszárnyú ajtót, de ezzel kicsit gondban vagyok.

persze full kényelmes lenne megrendelni és nézni ahogy készen van, de valahogy az a 200.000 ft amivel olcsóbban kijönnék az azért nem mindegy. 2-3 nap szabit erre szívesen kiveszek :)

ki csinált már ilyesmit és hol vannak a buktatók?

Köszi

Lmr

motor-os Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140760

Az én gépeimen nincs telepített víruskereső. Csak időnként teszek fel egyet. Most sem talált egyet sem.

Előzmény: Garfield007 (140745)
motor-os Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140759

Most végzett a víruskeresőm. Nem találta azt amit jeleztél. Pár süti, más semmi.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140739)
SchefferJ Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140758

Köszönöm. Elég kimerítő, elleszek vele egy darabig.

Előzmény: pacman123 (140757)
pacman123 Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140757

Igen, nos ahogy nézem - majd fahobby kolléga kijavít - ez a mestermű kb. ilyenekből készült:

https://www.google.hu/#q=aluminium+g%C3%A9p%C3%A9p%C3%ADt%C5%91+profil

Szemezgess a találatokból. Ha Miskolc környéki vagy mondom hogy hol találtam ilyennel is foglalkozó boltot (most fejből nem is tudom a címüket/nevüket csak ha elmegyek arra :-) )

Aztán talán lineáris tengely a megvezetés (edzett felület, nagyobb kopásállóság miatt gondolom ilyenből készült). Én a csiszológépeimhez amit építettem innen vettem:

http://www.mibim.hu/hajtastechnika/linearis_technika/linearis_tengely_es_csapagy

Gondolom egy 20mm-es elég lehet, talán a képeken is ilyesmi átmérőjű tengely lehet.

A lineáris csapágyat is ugyanitt vettem. 

Viszont: jcsapo kolléga mondta anno hogy a lineáris csapágy (akár a porvédett is) nem igazán való nagyon poros környezetbe.

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=141840607&t=9104263

Mivel én már megvettem azokat a csapágyakat így nem váltottam, de neked érdemes meggondolni a fenti poszt intelmeit, illetve megvárni fahobby kollágát hogy elmondja, ő miből építette és neki hogyan szuperál - azért itt bőven éri por a megvezetést/csapágyat.

Az asztal anyaga nem tudom mi - tán' textilbakelit? Az kb. "aranyárban" van, de majd talán ezt is elmondja a mester miből/hogyan:

https://www.google.hu/#q=textil+bakelit+lemez

Előzmény: SchefferJ (140752)
GPS Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140756

Annyi infóm van még róla, hogy a használója már nem él 

A helyedben, számomra már ez is elég intő jel lenne.

Gondolj bele: megveszed, elkezded te is használni - és rövid időn belül te is.....

:-)))

torony78 Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140755

Amíg nem láttam, úgy voltam vele, hogy ha használatra kész állapotban van, akkor még talán többet is adnék érte 2 ezernél, illetve ha ingyen megkapom, még melózom is vele valamit, de ez a szitu... Jó ismerős szeretném vele ezt korrekt módon intézni, vagy lezárni. 

Előzmény: pali923 (140753)
pupákdézi Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140754

Sziasztok!

Biztosan hülye kérdes, de nekem nem egyértelmű, hogy ezt a sínt egy csavarral kell középen rögzíteni vagy pedig 2 csavarral a két kisebb lyuknál?

pali923 Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140753

Ez nyilván szubjektív, de a leírásod alapján én nem adnék érte talán feleannyit sem. Ezzel még elég sokat dolgozhatsz, mire rendberakod. Ha igaz a leírásod, pótolni is kell alkatrészeket.

SchefferJ Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140752

Igen, a fém dolgokra...

Előzmény: halaloszto (140751)
halaloszto Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140751

az alkatrészeire gondolsz?

Előzmény: SchefferJ (140750)
SchefferJ Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140750

Ezt tudtam... de vissza az eredeti kérdéshez... honnan lehet ilyen párhuzamvezetőt és tolóasztalt venni?

Előzmény: pacman123 (140743)
torony78 Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140749

Jó napot az Uraknak!

Rég nem kotyogtam már bele, és most is inkább kérdeznék, az kisebb hülyeség.

Szóval vágyom egy gyalupadra, nem bánom, ha használt, de ha lehet, rögtön használatba venném, vagy max. 10 tiszta munkaóra, meg anyag befektetéssel rendbehoznám, de ennél többre nem vagyok hajlandó.

A látott képek alapján milyen állapotúnak ítélitek ezt a gyalupadot?

Megér-e ez 25e Ft-ot?

Annyi infóm van még róla, hogy a használója már nem él sajnos, hozzátartozója adná nekem ennyiért. Ő csak egy kicsit ért hozzá kevésbé, mint én.

Megmozgattam a szerkezetet, elég nagy hosszirányú játéka van, az asztallap felemelhető a lábtól. Sajnos kevés időm volt, hogy többet fotózzak, meg kérjek még fényt, hogy belássak alája, szóval ennyi van, meg még egy rövid videó, amit a teló villanójával világítottam meg, az is elég silány. Szóval nem tudom, hogy ebben a modellben hogy volt szokás összerakni a lábat és a lapot. Itt valószínűleg parktikus (költözés) okok miatt csak egymásra rakták, osztjóvan és a lábában az ékek sincsenek beütve, beszorítva csontra, szóval az is lötyög. A lába szerintem puhafából van, gyanús, hogy fenyő, és annak is már szétszáradt, helyenként szerintem víz is érte, vagy párás helyen volt, mert szerintem korhadt. A lapját elég masszívnak nézem, ezek a fecskefarkak, amik látszanak összeszáradtak, de így is köt, nem recseg, nem nyaklik ott semmi. Az oldalsó satu 1-2 cm-t hajlandó mozogni, aztán egy helyben jár, nem lehet teljesen beszorítani. Nem értem a működését, nem látszik a felépítése sem, a kis sufniban arra sem volt hely, hogy szétszedjem. A melső satu orsója így ki volt szerelve, ennek gondolom így kell kinézni, ahogy a képen. Azt nem tudtam a helyére tenni, mert egy bazi nagy rozsdás MZ volt az asztal mellé állítva... (ez a képen nem látszik)

Szóval gyakorlatilag a gyalupad lapjáért kérnek 25e HUF-t, ami mivel keményfa, akár meg is érheti. Szerintetek?

Az elején említett feltételek mellett belevágnék a rendbetételébe, hogy megint gyalupad legyen, de jól jönne némi tanács, akinek van ezzel tapasztalata. Vissza tudok menni bármikor még képeket csinálni. Melyik része lenne érdekes állapotfelmérés szempontjából?

Köszönök előre is minden támogatást!

rogergerro Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140748

Mármint a Windows-al vagy a víruskeresővel!? ;-)

Előzmény: Garfield007 (140745)
pali923 Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140747

Anyámék egyik házában voltak faajtók, és mellettük sima farostlemezesek is. Azokat kenték le ilyen mintával. Nem volt tökéletes, de sokkal jobban nézett ki az összhatás, mint sima barna festékkel. Vagyis én is azt állítom, hogy lehet létjogosultsága ennek a festésnek.

Előzmény: srudolf1 (140744)
elemes Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140746

templomi padokon láttam ilyen mű-faerezet festést de ott szerintem simán csak beszáradt ecsettel csinálták.

Előzmény: halaloszto (140732)
Garfield007 Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140745

Soha nem értettem miért lassítjátok ezekkel a gépeteket...

Előzmény: motor-os (140737)
srudolf1 Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140744

Hoztak eredeti floderozott ajtot es azt kellett lemasolni. Nem mondtad meg fel meterrol, hogy nem pacolt fa. 

Harom szin kombo kell:

Egy alap, egy amivel a mintat keszited es egy ami mindkettot lefedi, az majdnem szintelen. 

Solvenses festekekkel lehet csak megcsinalni. Az alap es a fedo szorassal megy. 

Előzmény: halaloszto (140740)
pacman123 Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140743

Igen, itteni kolléga műve :) Nálam a gépátalakítás egyik etalonja.

https://plus.google.com/u/0/photos/111508960115262209676/albums/6101893868531449617?sort=1

Előzmény: SchefferJ (140741)
409 Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140742

Sehol. Egyedi darab, csinálnia kell annak aki erre vágyik.

Előzmény: SchefferJ (140741)
SchefferJ Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140741

Ilyen(féle) párhuzamvezetőt és tolóasztalt hol lehet(szabad) venni?

https://prohardver.hu/dl/upc/2015-01/526633_20150108_092930.jpg

halaloszto Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140740

mit tekintesz eredetinek? az eredeti flóderozotthoz?

Előzmény: srudolf1 (140738)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140739

Nálam a naprakész nod 32 fut. amikor elkezdtem kicsomagolni a tömörített filet akkor jelzett és azonnal törölte is. 

Előzmény: motor-os (140736)
srudolf1 Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140738

nagyon nehéz kihozni... sokat probáltuk, de nem igazán hasonlított az eredetihez.

Előzmény: halaloszto (140732)
motor-os Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140737

Mikor a saját farkába harap a kígyó.  :-)

Előzmény: motor-os (140736)
motor-os Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140736

A legfrissebb SpyHunter néhány sütin kívül semmit sem talált.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140722)
motor-os Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140735

Bocs. Figyelmetlen voltam. Elvileg biztonságos helyről szedtem le.

kuperta Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140734

Sima íves mintájúval, már festettem papírt. :)

A sűrű géles állagú festék jött be,  keményítőt főztem és temperával színeztem.

Előzmény: somtamas (140733)
somtamas Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140733

Főleg ennek fényében:

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_sop=15&_nkw=wood+grain+rubber+painting&rt=nc&LH_BIN=1

Nekem lehet, hogy szükségem lesz rá, régi ajtókból kellene kicsit szebbet varázsolni... és azt hiszem a varázsláson lesz a hangsúly :D

Előzmény: elemes (140731)
halaloszto Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140732

több mint százéves technológia. flóderezésnek hívják.

Előzmény: elemes (140731)
elemes Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140731

meg ne vegyétek de mekkora ötlet már

http://kutyubazar.hu/dekoraciok/19170-faerezet-mintazo.html

halaloszto Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140730

Azt jelenti, hogy ha ket festett feluletet tartosan osszenyom, akkor ossze fog ragadni. Nem tudod kinyitni az ablakot, az egymasba pakolt szekeket amikor szetszeded lejon a festes.

Előzmény: kutyala (140729)
kutyala Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140729

De ha már, ezt elmagyarázza valaki?

"Ezt a fafestéket belső téri fafelületek bevonására (faburkolatok, lambériák stb.) és egyéb fafelületekre ajánljuk, ahol rakásolás, illetve összecsukódás nem igény."

Ez mit jelent? Jelent valamit? :)

Előzmény: kutyala (140728)
kutyala Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140728

Szerintem bármelyik beltéri lazúr (pl. vizes belinka, lazurán stb.) alkalmas, ami nem színtelen, tehát van benne UV-szűrő (van fenyőszínű is). De van már asszem uv plus néven a belinkának UV-szűrős színtelen is, bár az lehet, hogy oldószeres, azt mondjuk nem tennék beltérre / védett helyre, mert minek.

Előzmény: stukov1 (140701)
ombuccman Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140727

Ezt csak megerősíteni tudom. Egyszer (még az első lakásomba nagyon fiatal koromban) vettem egy übergagyi, nagyonolcsó konyhabútort, és ilyennel volt megoldva. Kicsit féltem tőle (nem hittem el, hogy elbírja a szekrényt), de alaptalan volt. Ami igazán zseniális ebben a megoldásban, hogy nem baj, ha nem 100%-ig vízszintes a fém tartósín felszerelése (néha azért elég nehéz tizedmm pontossággal fúrni a falba), ennek a segítségével tökéletesen lehet egy szintbe hozni a felső szekrényeket, és az se baj, ha görbe a fal, nagyon szépen és egyszerűen lehet vonalba állítani mindent.

Ha van rá lehetősége az embernek, akkor érdemes bemenni egy olyan szerelvényboltba, ahol normális eladók vannak. Ha olyan időben megyünk, amikor nincs nagy forgalom, akkor nagyon jó tippeket lehet kapni. Mivel nekik ez a szakmájuk, ebben élnek, sokkal többet tudnak, mint bármelyik profi asztalos. Egy asztalos ha talál egy módszert, szerelvényt, ami beválik neki, akkor utána ahhoz fog ragaszkodni, nem is figyeli, hátha van más, újabb, egyszerűbb, esetleg olcsóbb megoldás. Ők viszont (mivel ahhoz, hogy hosszútávon megéljenek ez szükséges) követik az új fejlesztéseket, teljesen naprakészek. Abban is biztosak lehetünk, hogy tudják, hogy mi a jó és mi a rossz, mivel ha valamiről kiderül, hogy nem frankó, azt úgyis visszakapják a vásárlóiktól, így azt mér nem fogja többet javasolni (ők se szeretik, ha rájuk borítják az asztalt).

Múltkor beestem egy ilyen boltba, nagyon segítőkészek voltak. Mondtam, hogy még nem vagyok konkrét vásárló, csak ötleteket gyűjtök. Elmondtam, hogy nagyjából mit szeretnék, hát annyi ötletet kaptam, hogy nem is tudtam mindent megjegyezni. Mindent a kezembe adtak, elmondták, hogy hogyan működik, fogjam meg, próbáljam ki, stb. Ja, és az is nagyon tetszett, hogy nem akartak mindenből a legdrágábbat eladni ("felesleges megvenni az 1200 Ft-os bútorpántot, arra a célra elegendő ez a 320Ft-os, és erre se volt panasz", és hasonlóak).

Előzmény: motor-os (140707)
pacman123 Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140726

Kis gugli után:

https://phys.org/news/2017-03-france-classic-2cv-car-special.html

Itt 6 évet írnak a cikkben.

Meg azt hogy elég nagy mániája fából replikákat csinálni :-)

Előzmény: Zséé70 (140724)
pacman123 Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140725

Vágástervező témakörben, amikor tavaly kutakodtam:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=141523384&t=9104263

A rövid tapasztalat alapján nekem ez nagyon bejött:

https://cutlistplus.com/download/

Lehet hobbistaként nem ütközöl soha a darabszám-korlátba. Azt nem tudom magyarítva van-e, akkor használtam utoljára amikor írtam róla.

Zséé70 Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140724

Nem semmi! Kiváncsi lennék mennyi időt tett bele a fiatalember, de vagány lett nagyon!

Előzmény: ombuccman (140723)
ombuccman Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140723
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140722

Figyelem! 

Ez a program fertőzött a win32/hacktool.patcher.d kártevővel.  Nekem a vírusirtó jelezte a jelenlétét még időben.

Ez a kis szemét beépül a gép inditó állományába, elég nehéz kiirtani. Belassítja a gépet ha megfertőzte a rendszert.

itt van egy leírás, hogyan lehet eltávolítani. : https://blog.teesupport.com/how-to-completely-get-rid-of-hacktoolwin32patch-d-step-by-step-instructions/

Előzmény: motor-os (140709)
motor-os Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140721

De azért köszi a tanácsot.

Előzmény: Zséé70 (140718)
motor-os Creative Commons License 2017.07.18 0 0 140720

Egyelőre 3 felső szekrényről van szó saját részre.

Előzmény: Zséé70 (140718)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.18 0 1 140719

köszi megvan.

Előzmény: motor-os (140709)
Zséé70 Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140718

Ha sokat kell szerelj érdemes sablont csinálni, netán univerzális blum sablonnal megoldani!

Van sok videó is a szerelésről, állításról, sok sikert és élményt hozzá!

Előzmény: motor-os (140716)
motor-os Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140717

Ha már telik gránitra, márványra vesz egy új korpuszt is.  Nem jellemző.  :-(

Előzmény: Pillanatragasz (140713)
motor-os Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140716
Előzmény: Mr.Gabson (140715)
Mr.Gabson Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140715
Előzmény: Mr.Gabson (140714)
Mr.Gabson Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140714

Nem-hiszem, mivel háromféle pánttal kínálja csavaros Inserta és Expando, de egy normális kereskedő segít mindenben. Én 5 éve szereltem de akkor másnak dolgoztam és teljes készletet szereltem.

Előzmény: motor-os (140702)
Pillanatragasz Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140713

Ne adj isten  a kuncsaftot jövőben elereszti pénzzel a fennvaló ,és gondol egyet s kicserélteti a munkalapot gránitra esetleg márványra , a tiplik csavarok nem tartsák meg a +200 kg ot. 

Előzmény: ombuccman (140667)
409 Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140712

"Azt szeretném, ha sokáig megmaradna natúr fa színűnek, nem sárgulna be."

Arra leginkább a lúgos/szappanos kezelés lehet a megoldás.

Zséé70 Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140711

Ja az más, akkor kellenek a pontos adatok! Ott nem nagyon lehet hibázni

Előzmény: motor-os (140710)
motor-os Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140710

Köszi. Webáruházból rendelném. Még utánanézek.

Előzmény: Zséé70 (140708)
motor-os Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140709
Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140703)
Zséé70 Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140708

Üdv!

Külön kell venni, blum katalogusban van táblázat a súlyokról, de ahol veszed ott segítenek!

Előzmény: motor-os (140702)
motor-os Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140707

Amióta erre felhívták a figyelmemet a 45°-ban vágott léc nyugdíjazva lett. Sokkal jobb.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140705)
motor-os Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140706

Gmail-en küldtem. Ránézek.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140703)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140705

nem. 

Előzmény: motor-os (140700)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140704

Ezt az anyagot nem ismerem. Én 170 m2 tetőtér lambériát sima hétköznapi csónaklakkal kentem le 2 rétegben 21 éve. Azóta is szép, bár pár árnyalatot sötétedett, de ez csak az előnyére vált. 

Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140703

Nem jött meg.

Előzmény: motor-os (140699)
motor-os Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140702

Blum Aventos HF erőhordozó készlet-et szeretnék beépíteni a konyhai felső szekrényekbe. Azt szeretném kérdezni, hogy a készlet tartalmazza e a pántokat is, vagy külön kell megvenni? Rázáródó ajtók. Milyen pántok kellenek?

Mennyi a 18mm vastag bútorlap súlya m2-enként?

Köszi!

stukov1 Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140701

Heló! Tetőtéri lambériát kennék le valamivel felrakás előtt.

kb 100m2. Ez jó lenne rá?: Fénylakk

Azt szeretném, ha sokáig megmaradna natúr fa színűnek, nem sárgulna be.

motor-os Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140700
Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140698)
motor-os Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140699

Válasz ment.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140697)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140698

Még nem végleges a döntésem erről a felakasztós módszerről. Egy kicsit én is vacilálok miatta mert elég sok helyen meg kell fúrni a csempézett falat a rögzítéséhez. Az is előfordulhat még, hogy a végén én is 4 lábra rakom a szekrényeket. 

Az akasztó felszerelését már kitaláltam. A szekrénytest felső hátsó éle alá is és előre is a két oldalfal közé bekerül egy fektetett 10 cm széles bútorlap csík tiplikkel rögzítve. Ezen a csíkokon keresztül fogom a pultot rögzíteni alulról csavarral. A hátsó csík élébe és az oldalfalakba így már lehet facsavarral rögzíteni a felakasztót. 6-8 csavarral. 

Előzmény: srudolf1 (140693)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140697

Küldtem levelet.

Előzmény: motor-os (140680)
motor-os Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140696

Köszi!  :-)

Előzmény: Mr.Gabson (140694)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140695

A műhelyemben van egy 6*2 m-es asztal rátolva a falra amin szoktam dolgozni. 100 cm magas. A fal mellett lévő dolgokért fel kell hasalnom az asztalra hogy elérjem. Helyszűke miatt a szép york asztalos satumat kénytelen voltam erre felszerelni. Még egy kis egyengetővel is nagyon fárasztó rajta dolgozni, mert túl magas. Viszont a szerelésekhez, nekem ez a kényelmes magasság. 

A konyhában annyival változott a régebbi időkhöz képest a munka, hogy ma már kevesen gyúrnak otthon tésztát amihez nagy és alacsonyabb asztal a jó, hogy rá lehessen nehezedni a gyúrórúdra. A főzéshez, szeleteléshez jobb a magasabb munkalap. 

Előzmény: BözsiBözsi (140679)
Mr.Gabson Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140694

Nem írom biztosra, de lehet lementettem a másik gépemen. Írok ha megvan, vagy nincs.

Előzmény: motor-os (140692)
srudolf1 Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140693

A deszkából szélességet hasítunk, nem magasságot.:(

De nem jó az elképzelés. A lécet, ami a testen van miként rögzíted?

Az oldalak kannijába nem lesz jó.

Minden gyári rögzítőrendszer úgy van készítve, hogy a tetőbe kell csavarozni a testen levő elemet. 

Szerintem ezzel a felfüggesztési rendszerrel nem kéne agyalni, meg kell venni egy gyári sínt a falra és rögzítőket a testeknek, azok állíthatók is- plusz írja a szerelési utasításba, hogy mekkora a terhelhetősége, stb. 

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140661)
motor-os Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140692

Ez jó! Köszi. Nincs meg az első 3 rész? Itt az oldalon nem találom.

Előzmény: Mr.Gabson (140690)
recefyce Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140691

pali923, kergaborr :

Köszönöm a tippeket, utánanézek még ezeknek is.

Mr.Gabson Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140690

Bocsánat, hogy beleszólok a munka-asztalmagasság dologba, de:

https://faipar.hu/hirek/butor-es-design/2853/az-idealis-konyha-tervezese-6-resz

"Az optimális munkapult-magasság az, ha az álló ember könyökben behajlított alsó karja alatt 15 cm-rel helyezkedik el a munkapult, mert így laza kéztartásban van a kézfejünk a munkapulton anélkül, hogy hajolnunk kéne."

Én a 1897-ben gyártott gyalupadot 90cm magasra állítottam pedig csak 174cm magas vagyok.

Gábor

kuperta Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140689

Régi vágyam egy 40 cm magas asztal.:)

Van két ilyen bakom amire felrakva a kisebb bútort, pont munkamagasságba kerül.

Előzmény: BözsiBözsi (140688)
BözsiBözsi Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140688

Itt nem a fél táblák gyalulása  lényeg, hanem az, hogy ha tényleges terhelésre kerül a sor akkor egyből megérzi az ember, hogy mi az ami nem jó neki.

Egyébként a munkák max fele olyan ami "lapos" amikor valami felkerül az asztalra és már van "magassága is" ott már rögtön nem 85 ön dolgozik az ember.

Pl egy fiók alapból 10-20 magas.

A másik, hogy miért jobb sokszor az alacsonyabb asztal az pedig az, hogy nem mindig ugyanabból a szögből kell rálátnunk, vagy dolgoznunk a tárgyon. Jobban "mögé" lehet akár látni, akár manuálisan érni a dolgoknak.

Persze vannak esetek, mikor a magasabb a jobb.

Előzmény: 409 (140683)
motor-os Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140687

Nem tűnt el. Ott van egy szilikon csík formájában.

Előzmény: BözsiBözsi (140672)
409 Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140686

"konyhát nekünk a sztenderd pultmagasságra csinálták, fél óra mosogatás után leszakad a derekam (188cm körül vagyok)."

Aztán ennek a fokozása még, amikor maga a mosogató a falig van tolva, alul meg csak egy provizórikus belépő van.  ://

Előzmény: kutyala (140682)
kutyala Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140685

de ha jobban belegondolok, logikus következtetés az általam írottakból, hogy az alacsony sehol se jó :)

kutyala Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140684

A fürdőben a csapot pl. már én tetem föl, magasabbra, mint "szokták", és senki nem panaszkodik. A feleségem egy fejjel alacsonyabb, nekem még egy kicsit lehetne magasabb, de a 3 éves gyerek is tud már kezet mosni fellépővel. Bár a fürdőben hosszú tevékenység nem nagyon van egy mosdónál, jól esik, hogy nem kell lehajolnom annyira.

409 Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140683

Lehet, hogy Te kipróbáltatnád, és valószínűleg igazad is van a magad szempontjai szerint, de engem nem vonz a féltáblák kézi gyalulása. Amúgy sokkal egyszerűbb pár évente egyszer-egyszer felállni valami dobogóra, mint állandóan görnyedezni feleslegesen az asztal előtt. Szerintem.

(asztalt és gépeket írtam, gyalupadról nem volt szó)

kutyala Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140682

Nagyon más egy konyha meg a gyalulás kézigyaluval. A konyhát nekünk a sztenderd pultmagasságra csinálták, fél óra mosogatás után leszakad a derekam (188cm körül vagyok). Egy konyhában a legtöbb tevékenység olyan, hogy állva, egyenes derékkal jó csinálni (tésztát a géppel gyúratom, de a nagymamám pl. ölébe veszi a tálat, leül egy székre, és "összepofozgatja" a cuccot - öröm nézni). A gyalulás viszont tök más testhelyzetet igényel, meg általában egy műhelytevékenység, ahol pl. fűrészelés közben többet nézem adott esetben oldalról, mint felülről. Nem egy téma.

409 Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140681

Aztán manapság hogyan aránylik a kettő egymáshoz....  ?  Amúgy a fiam szokott tésztát gyúrni, de nem volt nála sem panasz a magasságra. (198cm magas...  :P)

Előzmény: elf (140677)
motor-os Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140680

Az enyém Cutting_Optimization_Pro_v5.9.6.1  full. Kéred?

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140654)
BözsiBözsi Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140679

Én azért kipróbáltatnám veled azt, hogy egy 85-ös, és egy 102-es gyalupadot adnák a kezed alá.

Kapnál két szép fenyőlapot, olyan fé asztal méretűt, meg egy ropánt gyalut ( csak azért ezt, mert hamarabb rájönnél a dolgokra).

A feladat annyi lenne, hogy hozd síkba mind a két lapot egyiket az egyik gyalupadon a másikat a másikon.

Szerintem úgy fél nap múlva átértékelnéd azt a 102-őt... :)

Előzmény: 409 (140675)
BözsiBözsi Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140678

Engem nem győztél meg. :) De úgy csinálod ahogy gondolod. Működik úgy is.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140674)
elf Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140677

Elvileg az van, hogy precíz munkához a magasabb pult a jó, nagyobb erőkifejést igénylő dologhoz(pl tésztagyúrás) meg az alacsonyabb.

Előzmény: 409 (140675)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140676

Nem ismerem. A demóját megnézve kicsit bonyolultabb ez mint amit én beraktam linken. Ez kezeli az élfólia színét is és hogy hova kell felrakni. Amit én linkeltem be az is tud valami hasonlót de azt egyenlőre nem értem hogy működik. 

Még arra sem jöttem rá, hogy a fűrészlap vastagságot hol tudom beállítani a vágáshoz. Egyébként most lettem készen az összes bútorlap (váz, front, fiók, fenéklapok ) bevitelét a lapszabász programba szépen felcímkézve, és ekkor derült ki, hogy egy egész tábla fehér bútorlapot megspórolt nekem a program olyan jól rendezte el a darabokat. :) Viszont az is kiderült, hogy a front táblájából nem elég 1 tábla hanem 2 kell, mert sehogy sem jön ki egy táblából 1 db előlap ami átcsúszik a második táblára.

Az árkalkulációt is megcsináltam, még mindig beleférek éppen a 200.000-es keretbe. :) :) :) 

Előzmény: rogergerro (140669)
409 Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140675

"Nem tudom milyen magas vagy - és főleg a párod milyen magas - de a 880 nekem igen magasnak tűnik. Munkavégzéshez főleg."

Ez valami ősi beidegződés lehet. Mikor a konyhát csináltam, próbálgattam a magasságot és a 90cm volt a minimum ami még jónak látszott. Azóta rájöttem, hogy 95 jobb lett volna. A menyem alig több 170cm-nél, de sosem panaszolta, hogy nem éri fel. :))  A műhelyben az asztalt és a gépeket 102cm magasra csináltam, hogy ne kelljen lehajolni. 182cm magas vagyok, ami azért nem egy átlag feletti méret.

Előzmény: GPS (140599)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140674

Azért mert csak a bútortest front oldalára teszek lábakat. A felakasztásnak az az előnye is megvan, hogy a bútor hátulja a falnál tökéletesen egy vonalban van. Kevesebb munka lenne 4 db lábbal szerelni, de nehezebb beállítani, mert mind a 4 lábat állítani kell. 

Előzmény: BözsiBözsi (140673)
BözsiBözsi Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140673

Miért van szükséged az alsó elem felakasztására?

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140655)
BözsiBözsi Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140672

"Nem ott rontottad a véleményem szerint. A képen nem látszik elégé, de a két munkalap elem találkozásánál látszik, hogy túl mélyre csináltad a bútor testét. A 600-as munkalap esetén ez általában 540 szokott lenni. Így a lefolyó víz nem az ajtókra folyik. Azt sem látom a képen, hogy a munkalap alsó oldalán van e vízvető horony ami megakadályozza hogy a víz befojjon a korpus főlé."

Igen ez így van.

Kicsit mély lett a korpusz.

Egyébként a szakemberek közt is megoszlik az, hogy milyen mélynek kell lennie a korpusznak.

Én 55 ös korpusszal szerelek, és ahol nem látszik a bútor oldala ott 54,5 cm a mélység és erre jön rá a hátfallemez.

Ahol látszik ott 55 cm, és kap egy 5 mm es falcot, így találkozik pl. a 54,5 ös fekvő elemekkel.

Az ikea egy időben (lehet, hogy most is...) úgy csinálta, hogy a pult eleje egyvonalba esett az ajtófronttal.

Szerintem ez bődületes hiba, pont azért amit te is írtál.

És igen a jobb minőségű munkapultoknál (mára alig maradt ilyen) volt egy vízorr kiképezve ott alul ahol a dekor találkozott az alsó takaró papírral. Mára ez szinte eltűnt ami szintén hiba, csak ez a gyártók részéről... Na ja költséghatékonyság a gyártásnál..

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140636)
BözsiBözsi Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140671

"

Hoo, én a tető-lekapási lehetőségről beszéltem - amitől a 85-ös magasságú gép, egyből 82-es lesz.

Hűtőszekrényben ilyet azért még nem láttam.

."

Azért amit még nem láttál az lehetséges ugye? ;)

Létezik olyan is ebben a méretben aminek az ajtaja is csak egy csúnya izé.. na azok teljesen beépíthetőek.

Előzmény: GPS (140627)
BözsiBözsi Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140670

"Köszi. Elől a dupla tiplizés miért megszokott? A hátfal merevítő hatásának hiánya miatt?"

Azért jó ha így van mert stabilabban tart az a rész ami látszik, pontosabb az illesztése, szorulása egymáshoz, meg gondolom az eleje a bútornak jobban terhelt (pántok feszítése stb.).

Előzmény: adam654321 (140626)
rogergerro Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140669
pali923 Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140668

Győrben hajlítható rétegelt lemezt eddig csak a Zatikban láttam, de az ugye már nincs. Ha valahol találsz ebben a városban, akkor az vagy a Somy, vagy a Jafholz lesz. A Somyba szoktam járni, hajlítható mdf van, de rétegelt lemezről nem szól a fáma. Egy-egy telefont azért lehet, hogy megér ez a két cég, a weblapjuk is elég informatív.

Előzmény: recefyce (140644)
ombuccman Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140667

Visszatérve erre az alsó lap kérdésre. Pillanatragasz ezt írta: "Azoknak a bútoroknak amelyeknek lába van  , az alsó bútorlapra ülnek rá az oldalak,  hisz a súly mindig lefele nyomja az egészet . SOHA nem oldalról csavarozzuk tiplizzük hozzá."

Na, én ezen a SOHA szón akadtam fel.

- Tudom, hogy statikailag így jobb, tisztában vagyok vele

- Anno, amikor én csináltam konyhabútort, én is így csináltam, statikai okok miatt egyrészt, másrészt pedig azért, mivel így alulról lehetett csavart használni, nem kellett rejtett kötést (azaz tipli plusz ragasztás) alkalmazni, ami azért lassabb, meg jobban oda kell figyelni.

- Viszont bútorboltban, "gyári" konyhabútornál mindig közé teszik az alsó lapot, ahol eddig néztem.

- Ahol most lakom, ott igencsak egy minőségi konyhabútor van, nagyon profi asztalos cég csinálta, ott sincs ráültetve.

- Valaki más már írta, ha az oldalán lefolyik a víz, akkor az illesztésnél gondot okozhat, kikezdheti a bútorlapot (és ez nagyon fontos tényező, főleg konyhabútor esetén).

- Esztétikailag sem a legszebb, azért az élfólia soha nem tud pontosan passzolni a bútorlap színéhez, és itt jobban feltűnik, mivel itt ugyanazon a síkon van mindkettő, ráadásul egymás mellett.

- Asztalosműhelyben egyszerűbb a gyártás, mivel így csak oldalról kell szorítókat használni ragasztáskor. Haverom (asztalos) mondta, hogy ők mindig igyekeznek úgy csinálni a dolgokat, hogy lehetőleg így kelljen szorítózni.

- Statikailag jobban oda kell figyelni (több lamelló/tipli, és a bútorlábat úgy kell tenni, hogy az oldalfal is feltámaszkodjon arra).

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140616)
Lackó_9 Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140666

Én is használom ezt a progit, nagy segítség néha, nem kell rajta agyalni, hogy mit és hogyan... :)

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140664)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140665

Ja és öntapadós címkéket is tud nyomtatni a munkadarabokhoz. 

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140664)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140664

Egy nagyon nagy segítséget találtam ebben a lapszabász programban. Kiszámolja azt is hogy a táblára kikalkulált lapokat milyen irányban és milyen sorrendben kell egymás után fűrészelni. Ezt az egyes munkadarabok sarkaiban lévő sorszám jelzi, 0 az első vágás, majd az 1 utána a 2.....stb. Ez baromi nagy segítség. 

Itt van a front tábla szabásmintája

Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140663

Láttál te már bútorakasztó fület? Ez ugyanúgy működik csak deszkából csinálom. 

Előzmény: kergaborr (140660)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140662

De látható a rés. De oldalról el is takarhatod ha nagyon zavar, bár én nem tenném, mert akkor a szellőzés is csökken.

Előzmény: kergaborr (140659)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140661

12 cm szélesség az kicsit sok lenne, akkor a munkalap 10 cm-re lenne a faltól :)

Szerintem inkább azt szeretted volna írni, hogy legyen 12 cm magas a falra szerelhető lap. Én 10 cm magasra és 2 cm vastag deszkát tervezek oda alaposan lefestve a felszerelés előtt. A fal görbeségeit persze ki kell bejlagolni ha szükséges. Mivel a konyhaszekrény faltól falig tart, így az akasztó deszka is ilyen hosszú lesz a falon. 

Előzmény: srudolf1 (140658)
kergaborr Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140660

Kezdem érteni. A szélső lapok hosszabbak, hogy beérjenek a falig, a belsők rövidebbek 2 centivel. Így van?

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140656)
kergaborr Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140659

Értem. de nálam oldalról rálátni a szekrényre, az nem mutatna jól, ha lenne ott egy kétcentis rés. Vagy megint nem jól értem?

srudolf1 Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140658

Ha a fal nem egyenes, akkor nem akasztod fel.

A lec a falon legyen 12cm szeles- az nem hajlik a fal utan es meg tudod ekelni a dubelek alatt. 

Zséé70 Creative Commons License 2017.07.17 0 0 140657

Van benne igazság, és még állítani is lehet!

Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140656

Ha teljesen benyomod a szekrényt a falig, akkor ott bepenészedhet a fal mert nincs szellőzés. Az akasztóléc legalább ad 2 cm-es rést a szellőzésre. 

Előzmény: kergaborr (140653)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140655

Előzmény: kergaborr (140653)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140654

Egy pár lapszabász programot próbáltam ma ki, melyik mennyire használható. Találtam egy pár nagyon kutyaütő programot, töröltem is le perceken belül. 

Viszont most találtam egyet ami magyar nyelvre is be lehet állítani, és meglepően jó a program és könnyű kezelni is. Nem írok róla semmit hogy mit tud, mert minden elolvasható magyarul is és egy pár videót is mutat a működéséről. 

Egy probléma van vele, 30 napos a próbaverzió de ez idő alatt teljes értékű, korlátozás mentesen használhatod. (utána is, csak teljesen törölni kell a gépről, majd újra telepíthető) Amúgy az ára sem sok, 70 euró, a többi programhoz képest ez még olcsó is.

Ezt a linket javaslom elmenteni 

http://cutting-optimization.optimalprograms.com/magyar_vagas_optimalizalasa.htm

kergaborr Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140653

Nem teljesen értem, pedig biztos egyszerű. A korpusz is elvesz 18 mm-t, az ajtóra gondolsz? Meg hol hagyjak 2 cm-t a falnál? A szekrény oldalát benyomtam a falig. Ott nincs rés. Meg az akasztólécet sem értem, ilyet én nem csináltam, mi is az?

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140651)
kergaborr Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140652

Muszáj nagy ívnek lenni? Egy kisebb ív nem lenne elég? Könnyebb lenne kimarni, mert arra van sablon. 

https://www.uni-max.hu/foto/manuals/HU_pl730_01.pdf

Vagy erre mi a terved? Hogyan tudod lemarni?

Előzmény: Pillanatragasz (140649)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140651

Állítsd be 540-re a konyhaszekrény vázának a mélységet, ez egy elég sztenderd méret a 600-as pulthoz. A falnál hagyj szellőzést a váznál, én 2 cm-ert hagytam, mert ilyen vastagra akarom megcsinálni az akasztó lécet amire a bútor hátulját felakasztom. A korpusz is elvesz 18mm-t. 

600-540-20-18=22 mm 

Tehát ekkor 22 mm a munkalap kinyúlása előre a korpusz elé. Ez már bőven elég a vízvető horonyhoz is a munkalap alján. A vízvető horonynak elég egy körfűrészlap vastagságú bevágás ha gyárilag nincs rajta. 

Előzmény: kergaborr (140641)
kergaborr Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140650

Arra akartam kilukadni, hogy okozna-e problémát, ha a félköríves rész külön elem lenne, mivel ez növelné az anyagszükségletet? Ha lehetne külön elem, sok minden könnyebb lenne. Például összeállítani, szállítani.

Jól értem, a másik elem 1070 mm hosszú? Nekem úgy tűnik, nagyobb hely van ott. Ha ennyi, akkor a nagybani elosztás, 400 mm a fiókos rész, kb 300 az íves rész, marad az ajtósnak kb 300 mm? Így lehet?

Előzmény: Pillanatragasz (140649)
Pillanatragasz Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140649

Meglátásom nincs , a kuncsaftnak vannak igényei ami az hogy a munkalap is félköríves legyen  ami ugye egy hosszúba kellene legyen . 

Előzmény: kergaborr (140648)
kergaborr Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140648

Nekem van, volt ilyen ives polcelem a szekrény záróelemeként. De ez külön elem volt. Három szintes volt, volt oldala, meg a hátulja is bútorlap volt. Alatta volt a hűtő, amin a mikró. Aztán magasabbra cseréltük a hűtőt, így leszedtem róla két polcot, most már csak az oldala, hátulja, teteje van meg. Lefotóztam:

Tehát lehetne külön elem ez nálad is, de ez többlet anyag felhasználással járna. Valahogy össze lehet hozni, hogy az oldala a szekrény része legyen. 

Erről mi a meglátásod?

Előzmény: Pillanatragasz (140643)
409 Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140647

"rögtön el is akadtam, milyen üveg kellene hozzá,"

Víztiszta polikarbonát?

Előzmény: UgyanPityu (140621)
kergaborr Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140646

Pedig én vettem tőlük 3 mm-est, igaz vagy két éve. Nem vagyok rétegelt lemez fogyasztó. Próbáld meg a Faforg-nál, az Környén van, de beszélj velük, nem biztos, hogy a honlapon szó van róla.

Előzmény: recefyce (140644)
409 Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140645

"..előre nem tudhatom a félkörívet hogyan tudják majd kivágni , polcokat is  ugyanabban az ívben"

Sok lapszabászattal nem volt dolgom, (a tapasztalatok következtében valószínűleg nem is lesz) de egyik sem volt hajlandó íveset vágni.

Előzmény: Pillanatragasz (140643)
recefyce Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140644

Szia! Köszi a tippet, megnéztem a weboldalukat.

A legvékonyabb 4mm és nem a legjobb minőségből sajnos.

Hajlítható kellene 3mm, vagy az alatti...

Előzmény: kergaborr (140587)
Pillanatragasz Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140643

Igazad van.  Viszont ha egy témáról elgondolkodunk legalább  ha nem is kerül megvalósításra már egy kicsit előrébb vagyunk  magunkhoz képest. 

A második szekrénynél az ajtókat az utánra hagyom ,miután kész lesz a szekrény váza hisz előre nem tudhatom a félkörívet hogyan tudják majd kivágni , polcokat is  ugyanabban az ívben és nem tudom kiszámolni sehogy se hova fog pontosan kerülni az elválasztó oldal.

Így két részletben rendelődik meg  . De inkább minthogy rossz méreteket szabjanak le.

Előzmény: kergaborr (140640)
Catman Creative Commons License 2017.07.16 0 1 140642

Én eddig mindig az oldallapok közé raktam a fenéklapot. A lábat úgy rakom, hogy az oldallapot és a fenéklapot is tartsa...

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140616)
kergaborr Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140641

Nem emlékszem a méretre, most nem is tudom megnézni, majd csak holnap, most már kíváncsi vagyok rá. Az biztos, hogy találomra méreteztem. Tegnap, a program 500 mm-errel számolt, amit a programkészítő adott meg előre, persze módosítható lehetőséggel. Az itthoni konyhaszekrényem, asztalos által készített, 560 mm-es.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140636)
kergaborr Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140640

Annyira nem vagyok profi a kezelésében, hogy ennyi adatot beadva neki, automatikusan megtervezze, ez már összetettebb, mint egy mosogatószekrény. Csak darabonként tudnám megterveztetni, de feleslegesen nem görcsölnék vele, ha úgysem hasznosítjuk.

Előzmény: Pillanatragasz (140635)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140639

szia!

Akkor ez érdekelni fog téged. Éppen tegnap néztem meg ezeket a borax vagonok készítését, és hogyan húzzák a sok tonnás kocsisort 20 - 30 lóval.

Ezen a csatornán jópár film foglalkozik a kerekek meg a kocsi váz készítésével a hagyományos módszerekkel, kovácsolással stb.. Jó kis kikapcsolódás :)

https://www.youtube.com/channel/UCMgTlht-PsNniRIuaax4m8Q

Előzmény: arvaiz69 (140631)
jcsapo Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140638

Ha érdekel a szekérkészítés, akkor itt megnézhetsz pár videót.

Előzmény: arvaiz69 (140631)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140637

Túl nagy jelentősége nincs, ha elég tiplit és elég ragasztót  használtál.

Előzmény: kergaborr (140630)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.16 -1 0 140636

Nem ott rontottad a véleményem szerint. A képen nem látszik elégé, de a két munkalap elem találkozásánál látszik, hogy túl mélyre csináltad a bútor testét. A 600-as munkalap esetén ez általában 540 szokott lenni. Így a lefolyó víz nem az ajtókra folyik. Azt sem látom a képen, hogy a munkalap alsó oldalán van e vízvető horony ami megakadályozza hogy a víz befojjon a korpus főlé.

Előzmény: kergaborr (140629)
Pillanatragasz Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140635

Most  már kíváncsi vagyok a szekrényem másik feléből mit tud kiszámolni a programod  az 107 hosszú  egyik büteje  félkerek polcozott s van benne egy 40 es fióksor . 

Előzmény: Pillanatragasz (140634)
Pillanatragasz Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140634

Takarólap ráadásul az is középen elválasztva mint az ajtó .  a szekrény magassága lábak nélkül 780 az ajtó viszont a takarólemezekkel is csak 770.  Szóval 10 mm a rés . Értem én  :D   Ha ott van a takarólemez ha nincs úgyis ráfolyik a víz az ajtóra .  Attól még lehet logika benne .

Előzmény: kergaborr (140629)
kergaborr Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140633

Akartam képet is, de lemaradt.

kergaborr Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140632

Én is csináltam ilyet, a kivetőpántot a bútorszerelvény boltban vettem, kimondottan üvegajtóra létezik. elvittem az üvegeshez, aki az üveget, amely kb 5 mm-es megcsinálta az általam leadott méretek alapján, ő fúrta ki a helyét a fogantyúnak, illetve a kivetőpántnak. Itthon összeszereltem a szokásos módon.

arvaiz69 Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140631

Sziasztok!

Sok év elteltével ismét a Mátrában nyaraltunk, ahonnan ma érkeztünk haza.  A Cifra Istálló és a Kocsimúzeumot most is megnéztük. Az itteni látogatásról mutatok is nektek pár képet.  Az akkori mesterek az egyszerű szerszámaikkal is mindent eltudtak készíteni, mégpedig nagy precizitással. Az itt látott gyalupadon és asztalos szerszámok nézelődésén sokat elidőztem.  A kész kerekek, kocsik meg teljesen lenyűgöztek.

Aztán meg itt Parádon megtaláltam azt a házat, amelyiknek udvarán még mindig, több igazán szép és különleges madáretetőt, postaládát találtam, úgy mint már 10 évvel ezelőtt is. Ezekről is mutatok képeket.

Annak idején ezeknek a madáretetőknek a látványa ösztönzött  engem is arra, hogy valami hasonló madáretetőt készítsek itthonra.

Üdv.: Zoli

kergaborr Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140630

Na, akkor, pechemre,én pont egy ilyet fogtam ki, és azt gondoltam, hogy ezt így kell. Mert, amit csináltam a raktárunkba, annál ez volt a módszer. Most már így marad.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (140628)
kergaborr Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140629

Most döbbentem rá, hogy mi a szerepe a takarólapoknak. Néhány hónapja csináltam egy kis mosogatószekrényt a raktárunkba, úgy ahogyan én gondoltam. Ilyen lett: 

Aztán pár hét múlva érzékeltem, hogy az ajtót kikezdte a víz. Bosszantott, hogy nem vigyáztunk rá, és hagytuk, hogy a víz rámenjen. De, most, hogy szóba került, az ajtó fölött mi az a két lap, jöttem rá, hogy ennek az a szerepe, hogy meggátolja az ajtó roncsolódását, ezért van felette a takarólap. Ha megnézed, az a szekrény, ami helyett akarsz másikat csinálni, hasonlóképp van csinálva, ott is van takarólap. Látszik, hogy szakember csinálta, nem volt olyan kókler, mint én.

Most ilyen:

Előzmény: Pillanatragasz (140602)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2017.07.16 0 0 140628

Ezt én is tapasztaltam, hogy megoszlanak a vélemények. 

Az asszony jó pár évig az egyik legnagyobb magyar bútoráruházban dolgozott eladóként, én meg rendszergazdaként. Nekem sokat kellett kijárnom az üzletekbe meg az áruházakba a számítástechnikai problémák megoldása miatt. Így volt alkalmam látni rengeteg beszállító cég munkáját. Elég kevés gyártó cég alkalmazta az oldalfal közé rakott fenéklapot konyhabútornál.

Előzmény: kergaborr (140619)
GPS Creative Commons License 2017.07.16 0