Keresés

Részletes keresés

*Steve Creative Commons License 3 órája 0 0 122979

köszönöm Nektek

409 Laci csak info Érdre 10perc alatt voltak a mentők fél 12tehát kb fél óra a János Érd oda tartozik

LyPapa Creative Commons License 3 órája 0 0 122978

Gyógyulj meg mielőbb ! 

Üdv:LyPapa

Előzmény: *Steve (122962)
LyPapa Creative Commons License 3 órája 0 0 122977

A gumi talp és beton nem jó kombináció ... A cipőm talpa volt gumi, a betonon megpróbáltam kispárgázni, kezemben egy 80 kg - os súlyzóval. Régen volt, de emlékezetes :(  Mint kiderült, a betonon volt némi por, és a lökéskor szokásos lépés hosszabbra sikerült. Sokáig a cipőmet csak polcon tudtam megnézni - lehajolni képtelenségnek tűnt. 

72pt Creative Commons License 3 órája 0 0 122976

Gyors gyógyulást kívánok!

Előzmény: *Steve (122969)
409 Creative Commons License 3 órája 0 0 122975

Húú, bakker. Ez nagyon kemény!  ://   (most jöttem le a tetőről)

Előzmény: *Steve (122955)
rferi Creative Commons License 4 órája 0 0 122974

nekem volt olyan 3*12-es hegesztett terpeszes, amíg el nem lopták az alsó kettőt.

imádtam.

azóta nem érek el semmit

Előzmény: Raidx (122967)
arvaiz69 Creative Commons License 4 órája 0 0 122973

Szia!

Jobbulást kívánok én is! 

Üdv.: Zoli

Barnamedvébb Creative Commons License 4 órája 0 0 122972

gyógyulást kívánok

Paco155 Creative Commons License 6 órája 0 0 122971

Mielőbbi regenerálódást kívánok én is.

Előzmény: *Steve (122969)
kjanik Creative Commons License 6 órája 0 0 122970

Az óvatossággal maximálisan egyetértek. Jobbulást kívánok.

A lötyögő, billegő létrákat utálom (még nézni is), csak stabil állást használok legtöbbször létrákból, de azt gyakran és rég óta. Eddig nem volt problémám.

*Steve Creative Commons License 6 órája 0 0 122969

hat hétig semmit sőt utánna se nagyon Örülök hogy végre megszabadultam ilyenektől hogy infúzió katétr kanűl és társai most tanítanak járni majd rehabilitáció

Előzmény: srudolf1 (122968)
srudolf1 Creative Commons License 7 órája 0 0 122968

Az ács, az sosem esik le.

A franc tudja hogy. Amikor végigmennek egy bezsaluzott fal tetején (pl. vasalják a gerendát) a 12. emeleten, mindig frászom van. Hiába van feltéve konzol álvány, csak felmászik a fal tetejére, ha egyszerübben eljut valahova.

Hámot csak a tetőn használunk, mert kötelező és általában nagyvárosokba dolgozunk, ahol akkár le is fényképeznek. Szabványos ipari alpinista hámról van szó. 

Csak a kéne egy klikettes berendezés ami a kábelt szabadon hagyja és megakassza, ha baj van (mint a kutyapóráz), amivel ki van kötve az ember a gerinchez egy vónókábellel. 

De ez nincs (mert hamar elromlik és drága) és ki van húzva néhány kötél a tetőn hosszába és oda akasszák a karabinert, a saját kábele olyan 3.5 méter hosszú. Van ereszkedő szemük is, de nem szeretik. 

Egy pár hónapig ne mássz, ha megteheted. Ki kell szellőzőn a fejedből az eset. 

Vegyél egy alpinista hámot és egy ereszkedő szemet. 

Előzmény: *Steve (122965)
Raidx Creative Commons License 7 órája 0 0 122967

Én meg ott voltam minőségellenőr ahol ezeket elkezdték magyarországon gyártani. Schneider néven indult majd Zarges lett belőle. Persze azóta rengetegen gyártják. A háromrészes kitolhatók alsó része terpeszbe állt. Oldalra nehezebben billent. A három részesek voltak a kétágú létrának is használható + egy elem kitolható. A 3*12-őket már nem szerettem. A sima támasztók között induláskor volt 2*18 fokos is. Nagyon utáltam mert instabilnak éreztem. 

paplanfa Creative Commons License 7 órája 0 0 122966

Szerintem... azt a nyamvadt alulétrát megsimogatta a macska amíg nem álltál rajta, mivel könnyű, odébbtolta, vagy valaki más arrébb rakta aztán meg "ugyanoda" vissza, mert útban volt neki, de nem párhuzamosan, hanem kicsit csálén, olyan női módra. Az is lehet, hogy felmászáskor ugye alulról terhelődött, míg lejövetelkor felül, és ahogy ráléptél kipattogott a helyéről, és azon veszed észre magad, hogy csúszik oldalra az a szar. Utálom azt a hideg zörgő-csúszós hosszú alulétrát. A miénk kitolható, lábon álló, de egy életveszély annyira kint van a túlvége. Mindig teszünk alá széles pallót.

Az a hám se rossz dolog, ha redőnyzsinórból csinálod az is tökéletes lehet. A kutya is imádja a húzóhámot :) A panelablak-cserénél fúrtam 3 dűbelt az ablak fölé kapaszkodónak. Egyszer meg egy antennát szereltem le a tetőről, az is volt vagy 15 méter magasan, hát kötöttem a derekamra egy kötelet a másik végét meg a gerendához és úgy bújtam ki a cserepek között.

Előzmény: *Steve (122965)
*Steve Creative Commons License 8 órája 0 0 122965

Szerinted ha a jövőben veszek egy komolyabb zuhanás gátló hámot 2ponton fogót nem a csipőnél pontost hanem mellkasban is ér valamit? Használtok ilyet?mert értem én hogy az ács olyan mint a macska tetőn de én se a meredek tetótről estem

Előzmény: srudolf1 (122963)
*Steve Creative Commons License 8 órája 0 0 122964

köszönöm pont ilyen talpa van kampoval nem értem volna sokat mert a sátortetőfelfalazott részén javítottam mikor visszafelé jöttem akkor történt

Előzmény: srudolf1 (122963)
srudolf1 Creative Commons License 8 órája -1 0 122963

Részvétem és gyógyulást kívánok.

Apám mindig szerelt egy kampót a két végére a létrának, azt beakasztotta a csatornába. 

Ha ilyen volt a talpa és jó kemény :gumiból: van, akkor el tudom képzelni, hogy elcsússzon.

Én még gyerek koromba csúsztam el egy fa létrával, a testvéremet megkértem, hogy támassza meg a lábát az első létrafokon, de valamiért levette és azonnal zuhantam a létrával együtt. Eltőrt az egyik ujjam, mert fogtam a létrát. 

*Steve Creative Commons License 8 órája 0 0 122962

jöttem le a tetőről és kicsúszott az alja hogy mi által nem tudom az itteni prof azt mondta hogy a létra egy gyilkos jószág 40 év alatt már sok minden varrt ami létra okozott .pl a saját fiát is aki alatt a proff szeme láttára csúszott ki a létra énse tudom nála m jó ez szögben volt gumitalpu és betonon állt

Előzmény: paplanfa (122958)
Raidx Creative Commons License 12 órája 0 0 122961

Eljutottam odáig, hogy a beépített körfűrészkémhez a hasítóéket akartam felszerelni. Rájöttem, hogy az egyszerű módszer nem jó mert döntéskor ő marad az eredeti pozícióba. Valami ötlet? Sajna az oboba kirakott gépekről hiányzott a hasítóék, így nem volt mit lelesnem. Gépkönyvet meg csak akkor kaptam volna, ha megvásárolom valamejiket. Bár sajátépítésűeknél nem igen láttam hasítóéket.

paplanfa Creative Commons License 13 órája 0 0 122960

Az a fok amelyen a festő tulajdonképpen áll, megfigyelhető, hogy mindig vastagabb mint a többi.

Előzmény: Raidx (122954)
pacman123 Creative Commons License 13 órája 0 0 122959

Ohhb... gyors regenerálódást!

paplanfa Creative Commons License 13 órája 0 0 122958

Részvétem kolléga úr, ez nagyon durva dolog, örülök, hogy már itt vagy. Első projekted ugye egy 3,5 méteres nem leborulós fa létra, vagy valami más lesz? Tényleg, mi volt a probléma oka?

MN 3100 Creative Commons License 13 órája 0 0 122957

Szervusz!

Hát ez nem akármi! Minnél előbbi

gyógyulást kívánok.

És persze, lecke nekem és másoknak,

hogy a gravitációt nem lehet kikapcsolni.

Amikor ereszalját fest az ember, akkor

el nem hinné, hogy valaha is leeshet a

létráról. Pedig elég egy egy

észrevehetettlen vakondjárat a földben,

vagy egy ésszerű határon túli nyújtózkodás.

Péter

elemes Creative Commons License 13 órája 0 0 122956

:-(

jobbulást

*Steve Creative Commons License 14 órája 0 0 122955

mindenkinek azért óvatosan evvel a létra dologgal hétfón estem le kitolható fém létráról 3,5méterről most csigolya törés járni tanulás hat csavar 2 fixálás beszarás szal óvatosan

Előzmény: kjanik (122953)
Raidx Creative Commons License 16 órája 0 1 122954

Fa létra:

4 fokig az első lépcsőfok alatt és az utolsó előti alatt van a fém összekötő. Nagyobbaknál a második és utolsó előtti. Nagyon nagyoknál még közte is lehet. Lánc összekötő a kicsiknél a második, nagyoknál a harmadik fok alatt. Festő létránál a szár alja mindig erősített (járófelület). Meg kell feleni a  EN 131-1-2011,illetve az EN 131-2-2011-es európai szabványnak.

kjanik Creative Commons License 16 órája 0 0 122953

Én már 5 olyan létrát javítottam meg, amit más kidobott, olyan merev, stabil mind, mint egy bak. Ha magasban van dolgom, mostanában pedig bőven volt, én nem megyek a létrával, hanem 2 létrára fektetek egy 3,5 m-es pallót és arról dolgozom.

(Most költözött a szomszédomba egy festő, 2 olyan létrája van, ami az összeomlás határát súrolja, ő úgy megy vele és dolgozik róluk, mintha a talajon állna, táncolni is tud velük. Mesélte, hogy mikor ipari tanuló volt, először esni tanították meg őket. Csak nevetünk egymás létráin, hogy használhatatlanok.)

Nálam a felújítás abból áll, hogy teljes szétszedés, tisztítás, törések, hasadások javítása megerősített ragasztással vagy pótlással, összeállítás ragasztással + ékeléssel, festés. A létrát nem hagyom megázni.

Előzmény: traktoros82 (122935)
csjoco74 Creative Commons License 24 órája 0 0 122952

köszönöm a mérést!

Előzmény: arvaiz69 (122951)
arvaiz69 Creative Commons License 25 órája 0 0 122951

Szia! 

Megmértem a marógépasztal magasságát! Az asztal magassága 92,5 cm, nekem ez a magasság ideális a munkához. 

Most a marógép asztal és a Workzone asztali körfűrészgép véletlenül egymás mellé volt rakva és azt vettem észre, hogy a körfűrészgép asztal magassága kb. 3-4 centiméterrel alacsonyabb mint a marógép asztal. Érdekes, de mikor a körfűrészen fűrészelek az is ideális magasság nekem. Az is lehet, hogy a körfűrészasztalnak és a marógépasztalnak két különböző magasság lenne az ideális. Ez a kis különbség talán abból adódik, hogy a fűrészelésnél az ember jobban előrehajol munka közben, míg a marógépasztalnál egyenesebb testtartásban dolgozik. De ez csak egy lehetséges ok lehet a különbség megmagyarázására. Persze ha egy asztalba akarod a két gépet beépíteni, akkor azok természetesen egy magasságba legyenek! 

Előzmény: csjoco74 (122899)
Barnamedvébb Creative Commons License 25 órája 0 0 122950

igen, gyárilag így van

Előzmény: Mr.Gabson (122948)
Paco155 Creative Commons License 27 órája 0 0 122949

Azt ők nem ismerik, csak a mezőgazdasági szerszámokat. :) 

Előzmény: paplanfa (122945)
Mr.Gabson Creative Commons License 27 órája 0 0 122948

oldalanként két-két menetes-szárral, nagy alátétekkel lehet egy kicsit stabilizálni

szokott is ilyen lenni egy-egy fok közelében

Én acélrúdra vágtam menetet fakötésű alátéttel, de ez tartozéka oldalanként min. kettő, alsó és legfelső tértafok alatt, hogy közötte mennyi van azt a létra fokszáma határozza meg.

Előzmény: Barnamedvébb (122944)
peti970 Creative Commons License 27 órája 0 0 122947

Én is így értettem.Az ék lehet ragasztva csak a fokok ne legyenek ragasztva a létra szárához.

Aki ment már létrán az tudja hogy valaminek engednie kell. Ha nem tudod tekergetni a lábaiddal a létrát akkor a térd izületed gyötröd.

Előzmény: Mr.Gabson (122946)
Mr.Gabson Creative Commons License 27 órája 0 0 122946

Már láttam és jártam is pár létrán de ragasztva egyik se volt szerintem.

Ha össze ragasztja nagyon merev lesz, oldalirányba nem enged semmit nehéz vele létrázni.

Én konzultáltam festővel mielőtt festő-létrát készítettem. Úgy kérte, hogy ne legyen ragasztva mert úgy is széttöri, hogy tudjon vele menni. Végül csak az ékeket ragasztottam Neki. Kicsit merev lett, de némi csavargatás után megfelelően tudtak vele menni. Nem tört a csap, de az ék nem engedte szét-csúszni a fokokat.

Előzmény: peti970 (122939)
paplanfa Creative Commons License 27 órája 0 0 122945

Kivéve a menetesszár-bútorlap kombót. Az azé mégse fa.

Előzmény: Paco155 (122943)
Barnamedvébb Creative Commons License 27 órája 0 0 122944

oldalanként két-két menetesszárral, nagy alátétekkel lehet egy kicsit stabilizálni

szokott is ilyen lenni egy-egy fok közelében

Paco155 Creative Commons License 27 órája 0 0 122943

"Én a fa mellett dolgozok fémekkel is és előfordul, hogy néha ötvözöm a 2öt :D"

Tudod, felénk az a mondás járja a nemzetiség körében, hogy azt kellett volna rögtön agyonütni, akinek először jutott eszébe, hogy a fát párosítsa a fémmel. :P

Előzmény: traktoros82 (122938)
paplanfa Creative Commons License 28 órája 0 0 122942

Simogasd meg és vigyázz rá. Fesd le valami olyannal amiről a diszperzitet könnyen le tudod majd mosni. A többit meg leírták. Lánc, hosszú átkötőcsavar a festőfok alatt meglegyen.

Előzmény: traktoros82 (122938)
halaloszto Creative Commons License 28 órája 0 0 122941

nem kell abba vas. legyenek meg a nagy csavarok, amik összehúzzák hogy ne tudjon szétesni, a fokokat meg meg kell ékelni oldalról fa ékkel.

Raidx Creative Commons License 28 órája 0 0 122940

Ha az festő létra volt annak bizony lötyögni kell! Különben, hogy sétál vele a festőmester? Új látrával alig tudsz lépni. Totyogsz mint egy pelenkás. Jó nyagda meg tud rendesen lépni.

peti970 Creative Commons License 28 órája 0 0 122939

Már láttam és jártam is pár létrán de ragasztva egyik se volt szerintem.

Ha össze ragasztja nagyon merev lesz, oldalirányba nem enged semmit nehéz vele létrázni.

Előzmény: paplanfa (122936)
traktoros82 Creative Commons License 28 órája 0 0 122938

Jóvanaaaa, csak 1gondolat volt :DDDDD

Én a fa mellett dolgozok fémekkel is és előfordul, hogy néha ötvözöm a 2öt :D

De már el is felejtettem....... csinálok akkor faéket hozzá. Épp ezt akartam volna elkerülni, hogy teljesen szét kelljen szedni..... de végül is, ha jó munkát akarok végezni akkor nem úszom meg.

Csinálok képeket is.....sőt! videot is, hogy látszódjon rendesen a "lötyögés" is. Addig gondold ki mivel kezeljem majd a végén.

Előzmény: paplanfa (122936)
paplanfa Creative Commons License 29 órája 0 0 122937

Szépnek szép, de ha ezen nekikezdesz egy kislánynak, úgy becsípi a hátsóját, hogy menten tűzrehajítja veled együtt.

Előzmény: pacman123 (122914)
paplanfa Creative Commons License 29 órája 0 0 122936

Az a megemlített laposvas mingyá belédáll, ha itt felemlegeted.

Fotó?

Tessék szépen szétszedni, ha lityeg-lötyög, hőlégfúvóval megpuceválni, beragasztózni, összeékelni. Méghogy laposvas... fujj.

traktoros82 Creative Commons License 29 órája 0 0 122935

Urak, 4 fokos fa létrát szeretnék felújítani valamennyire. Mit gondoltok mivel lenne érdemes kezelni? Festve hála istennek nem volt...... bár valamikor festő létraként funkcionált úgyhogy némi festék van azért rajta, de ezek csiszolással szerintem 2lépcsőben el tudom távolítani.

A kérdés, ha át van csiszolva mivel kezeljem?

Illetve a fokoknál eléggé fel "lazulva" ezért az egész létra rettentő instabil. Mivel új fokokat nem akarok csinálni, ezért arra gondoltam laposvasból csinálnék ékeket és azzal próbálnám meg "stabilizálni".

Mit gondoltok érdemes vele vesződni vagy inkább dobjam a tűzre?

Törve, repedve, vetemedve nincs.

apaf3j Creative Commons License 29 órája 0 0 122934

Köszi, megnyugodtam, hogy nem vagyok ennyire hülye :) 

Előzmény: Kamelot (122933)
Kamelot Creative Commons License 29 órája 0 0 122933

A bútorlap fehér felét kend össze kis ragasztóval. Másnap próbáld meg leszedni. Elárulom simán lekaparható. Nem tud beszívódni. Ugyan az mint ha csempére kennéd.

Előzmény: apaf3j (122932)
apaf3j Creative Commons License 30 órája 0 0 122932

Ebben a vákuumos videóban láttam, hogy a srác simán a bútorlap fehér felületéhez ragasztotta faragasztóval a léc fűrészelt felületét. Ez így elég erős kötést ad?

kozgab Creative Commons License 1 napja 0 0 122931

Szia

Igazad van a kettévágásban, de nálam pl ez nem jó megoldás a feneegyenes beton miatt, ami rosszabb, mint Duna viharban :D

Így mindenképp marad a nagy méretű asztal :)

Amúgy jobb a legózható asztal, mindig oda tolva a második asztalt, ahol éppen kellene.

Előzmény: kuperta (122921)
Kamelot Creative Commons License 1 napja 0 0 122930

Igen én is láttam több féle videót fogaskerekes, bowdenes előtolással. A megmunkáló szerszám körfűrész vagy felsőmaró volt.

Előzmény: rferi (122929)
rferi Creative Commons License 1 napja 0 0 122929

Az 1-es elvén működő spirálkészítő masinát mutatott be a Woodwork magazin valamikor az ezredforduló környékén. Az annyiban volt más, hogy a fadarab forgása össze volt mechanikusan kötve a körfűrész haladásával. A körfűrészt egy menetes orsó vonta, az meg bizonyos áttételekkel a munkadarabot forgatta, a menetes orsót kézi kurblival hajtotta.  Eszméletlen jópofa oszlopokat drehált a pasas a módszerrel. Használt olyan fogaskerékpárokat az áttételrendszerben, amik nem kör alakúak, és emiatt a szöghiba haladási "rendellenességgé" alakult, így a normál spirál helyett mindenféle "részeg" spirálok jöttek ki.

Előzmény: Kamelot (122927)
elemes Creative Commons License 1 napja 0 0 122928

itt, ha jól sejtem az volt az écesz hogy a nagyon vékony levágott darab "felugrását" akadályozza meg a vákuum (amellett persze elszívja a port is). nagyobb daraboknál jó a tolófa.

Előzmény: pacman123 (122926)
Kamelot Creative Commons License 1 napja 0 1 122927

1   2   3

Előzmény: drRamaty (122915)
pacman123 Creative Commons License 1 napja 0 0 122926

Mondjuk tegyük hozzá, hogy a JÓ tolófánál és a JÓL beállított vezetőnél (no meg persze a hasítóéknél) még nem találtak ki jobbat visszarúgás ellen.

Előzmény: pacman123 (122925)
pacman123 Creative Commons License 1 napja 0 0 122925

Bari topiktársunk küldött át nekem tegnap egy érdekes elgondolást visszarúgás ellen:

Mondjuk nemtom, hogy ha elszívásra meg "vákumozásra" is használnánk a porszívót (Y elosztó) mennyire lenne hatékony. De nagyon ötletes!

Előzmény: Tschaby (122920)
halaloszto Creative Commons License 1 napja 0 0 122924

Én most csináltam gurulós szekrényt a körfűrész alá. Volt ilyen szürke szobai gumis kerekem, gondoltam a beton megeszi. Lett neki fehér PA kereke. A nem tükörsima betonon simán eltolom... Faéket szoktam alátenni.

Előzmény: 409 (122918)
kozgab Creative Commons License 1 napja 0 0 122923

Ezt please ne is mond,  eddig csak 3x rendeztem át a helyem,  mert egy feladathoz A jobb,  következőnél viszont B,  padnál megint A xd

Ami lesz asztal gurulni fog...

Előzmény: Tschaby (122917)
halaloszto Creative Commons License 1 napja 0 0 122922

dehogy gépi. pont ez a poen. kicsi fa, kicsi eszterga, kicsi kézigyalu. kicsi fogásra beállítva, kétkézzel erősssen megmarkolva.

Előzmény: drRamaty (122915)
kuperta Creative Commons License 1 napja 0 0 122921

De ha bemutatott három variáció közül kell választani, én mindegyiket ketté vágnám. Két külön gép azonos magasságban. Nálam rendszeres, hogy a szépen levágott gyalult, mart alkatrészek összeszerelése közben derül ki, hogy valamelyiket újra kell gyártanom. Még be van állítva a fűrészen a staller, a vastagoló nincs elállítva, a marón is jó az utolsó beállítás, szóval könnyebben készül egy pótlás. Nem kell a marás miatt elállítani a fűrészt, és fordítva. Ha kell a nagy felület egymásmellé tolom a két gépet.

Előzmény: kuperta (122919)
Tschaby Creative Commons License 1 napja 0 0 122920

Ebben a videjóban a 4:22 után piszkált körmös bizbasz (is) érdekes.

Volt már itt teszt videó, hogy mit csinál a körfűrész, ha nincs hasítóék és visszarúgja a darabot...

Előzmény: kuperta (122919)
kuperta Creative Commons License 1 napja 0 0 122919

Nekem tetszenek az egyszerű beépítések, sajnálom az időt a műhely fejlesztésre.

Előzmény: csjoco74 (122908)
409 Creative Commons License 1 napja 0 0 122918

????

Ennek elkerülésére találták ki igen régen a rögzíthető és fékezhető kerekeket. Elég, ha a 4-ből kettő ilyen, aztán nem gurul az sehová.

Előzmény: Nobody1 (122910)
Tschaby Creative Commons License 1 napja 0 0 122917

" teljesen új asztalt készítek"

mindig így kezdődik ... :)

aztán majd maróasztalt

oszlopos fúró állványt,

gyalugépnek is kéne valami,

nem tudom hová tenni az anyagokat,

kell két bak,

... jaj ez az asztal kicsi/rossz a szélessége-hossza/szarul néz ki

és kezdődik elölről :)

Előzmény: csjoco74 (122901)
joevagyok68 Creative Commons License 1 napja 0 0 122916

Reggel jönnek az ötletek...

Többen az eggyesre szasvaztak ..

Pedig hát az hossz vágásnál és "hossz" marásnál/hoz kifejezetten rossz elrendezésű !

Nem tudsz "utána/át" nyúlni a másik oldalra ! 

Jut eszembe ez nem kevés 2-3 méteres lambéria hosszvágása és néhány hosszabb marás elvégzése után...

Előzmény: csjoco74 (122828)
drRamaty Creative Commons License 1 napja 0 0 122915

"az mennyire gáz, ha gyalultam az esztergán?"

Bazzzz... Hogy ez nem jutott eszembe, amikor a kőkemény gyertyánból kellett leszedni 1-2 centit.

Remélem a gépi gyaluval toltad, az már a level 10 :-) De talán a flexbe fogott csiszolótárcsa is esélyes nagyolni, mint "esztergakés", ki is próbálom.

Előzmény: halaloszto (122909)
pacman123 Creative Commons License 1 napja 0 0 122914

Nem tudom volt-e már .. de hmm .. mindjárt nekikezdek :D

halaloszto Creative Commons License 1 napja 0 0 122913

amíg nem volt kerek, ütötte ugye nagyon, nem is erőltettem. de amikor már kerek, és le kell venni egy centit az átmérőből, nagyon haladós. szép tükrös felületet adott.

Előzmény: pacman123 (122912)
pacman123 Creative Commons License 1 napja 0 0 122912

Ehhh ... nem oszcillál, gagyi :D

Amúgy jópofa, ilyesmi is tervben van csak a ruszki hiperszuper gyalu/körfűrész/"hosszlyukfúrós" csodamasinából kimentett aszinkron mociból. 380W, 2800rpm, kicsit lassítani kell majd de erre jó lesz. De a következő projekt egy tárcsacsiszoló lesz.

Nem tudom jól értem-e ...Kézigyaluval gyalulni (fa?)esztergán? Hááttt ... érdekes 5let :) Nagyon kis fogással. Mondjuk fosnék kissé h mikor tépi ki a kezemből a gyalut, de talán a kis fogás a kulcs. Mindenesetre ezt legépelted, szóval nagy baj nem lehetett. De hosszútávon nem erőltetném :-) Rendes gyalukést akkor veszed el az anyagtól amikor akarod. Ez a kézigyalu meg ... így fejben végigjátsszva ... nem szorította oda hirtelen az anyaghoz? Főleg mikor kezdett kialakulni a hengeres alak.

Előzmény: halaloszto (122909)
pacman123 Creative Commons License 1 napja 0 1 122911

Előzmény: stolaz (122906)
Nobody1 Creative Commons License 1 napja 0 0 122910

Az ilyen gurulós munkaasztalok viccesek (is) tudnak lenni. Tolod a hosszú anyagot a fűrésznek és közben valamerre mozog (leginkább távolodik) az asztal. Vagy a rajta lévő munkadarabra rányomod a kézi szalagcsiszolót és kigurul alóla az egész cucc, stb, stb... :-)))

Előzmény: csjoco74 (122908)
halaloszto Creative Commons License 2 napja 0 0 122909

Itt a következő csiszoló projekt:

Más: az mennyire gáz, ha gyalultam az esztergán?

csjoco74 Creative Commons License 2 napja 0 0 122908

ehhez mit szóltok ... nekem megvalósíthatónak látszik - mármint az eszközeimmel és a tudásommal

Előzmény: stolaz (122906)
Nobody1 Creative Commons License 2 napja 0 0 122907

"Primitív=műanyag lap, sarkok kerekítve, perem lecsiszolva, hogy ne legyen éles+ két, levehető szivacshenger. Ha lenne megfelelő szerszámom és alapanyagom, valószínűleg én is el tudnám készíteni.  Hajlításról, Logitech minőségről szó sem volt."

Ha ennyire egyszerű az elképzelésed, akkor miért nem oldod meg magad?

Alapanyagnak tudnám javasolni a textilbakelit lemezt. Ez nem lágyul hőre, a hővezetése is rosszabb mint a műanyagoknak, viszont nem hajlítható - de mint látom nem is kell.

Jobb színesfém kereskedésben kapható különböző vastagságban és szerintem méretre is vágják, vagy vadászhatsz például a neten az aukciós oldalakon megfelelő darabokat.

Ha esetleg vágni kell, akkor veszel egy 100 Ft-os fémfűrészlapot, egyik végét ronggyal betekered, hogy "kényelmes" fogása legyen és ügyeskedsz vele.

A tábla sarkait és éleit egy darab csiszolópapírral némi testmozgás keretében le tudod rendezni, majd ráfabrikálod (levehetőre!) a kiválasztott szivacshengereket és már kész is...

Minek ehhez mester, műhely és extra felszerelés???

Előzmény: Törölt nick (122847)
stolaz Creative Commons License 2 napja 0 0 122906

"A kényelmes magasság az szerintem kb. az, amikor kicsit behajlított karral rá tudsz tenyerelni az asztalra."

Úgy, hogy a combjai a könyököd belső felét érintsék, és a homlokod meg a dombocskán nyugodjon. Aztán toljad neki...

Előzmény: pacman123 (122905)
pacman123 Creative Commons License 2 napja 0 0 122905

A kényelmes magasság az szerintem kb. az, amikor kicsit behajlított karral rá tudsz tenyerelni az asztalra.

409 Creative Commons License 2 napja 0 0 122904

"és helyet akarok hagyni egy oszlopos fúróállványnak."

Szerintem annak egy külön asztal kellene, csak akkora, amin magában el van.

"mi az ergonomikus, kényelmes asztal magasság? (kerékkel együtt)"

Ez alkati kérdés, mindenkinek más és más lehet. Nekem pl. a 95cm a megfelelő, de ha Te nem vagy magasabb 170cm-nél, akkor ez neked kényelmetlen lenne. Ki kell próbálni.

arvaiz69 Creative Commons License 2 napja 0 0 122903

Szia!

Most fejből nem tudom, de holnap megmérem hogy nekem milyen magas a marógép asztalom.  Az a magasság nekem teljesen megfelelő, ha nem használom a marógépet, akkor azon az asztalon jelölöm a deszkák pontos méreteit,  vagy rajzolom be a csapok helyét, vagy táblásítok, vagy éppen szerelek rajta. Szóval nekem a marógép asztalom, egyben a műhely asztalom is! 

csjoco74 Creative Commons License 2 napja 0 0 122902

miből érdemes munkaasztal lapot készíteni?

csjoco74 Creative Commons License 2 napja 0 0 122901

Ahogy számolgatom ... ha kerekeket rakok az asztalom alá akkor nagyon magas lesz, a lábait nem egyszerű rövidíteni, azaz teljesen új asztalt készítek. A meglévő asztal megmarad a lakatos munkákhoz.

pacman123 Creative Commons License 2 napja 0 1 122900

Öntsd ki a furatokat foszforeszkáló poros epoxival. Sötétben is kockázhattok :-)

Előzmény: gergem (122897)
csjoco74 Creative Commons License 2 napja 0 0 122899

A hármas olyan 1600mm x 1600 mm + a kiegészítő asztal. 

Nekem is a 3-as és az 1-es  tetszik, egy megvezetővel a maróhoz és a fűrészhez. Viszont a  2000 x 750 -es munkaasztalomból az egyest és kettest lehetne kialakítani . Így marad az egyes :)

Egy PTS 10 -et és egy POF 1400 felsőmarót fogok beleépíteni és helyet akarok hagyni egy oszlopos fúróállványnak.

Az 1-es verziónál maradva, a fűrész mérete ~630mm (ha jól azonosítottam be) a felsőmaró egy picit szélesebb helyen van ~ 700mm , a fűrész baloldalán ~ 400 mm hely marad ( nálam ez 600mm körülire marad) . szóval ~1800 mm széles. 

Szerintetek ez jó arány/méret?

mi az ergonomikus, kényelmes asztal magasság? (kerékkel együtt)

Előzmény: pacman123 (122845)
csjoco74 Creative Commons License 2 napja 0 0 122898

sajnos tervem még nincs ... de dolgozom rajta

Előzmény: kozgab (122844)
gergem Creative Commons License 2 napja 0 0 122897

Igazából még egyszerűbben oldottam meg: az egyik szorító tartotta a lapot, a másik szorító meg az egyiket kötötte az asztallaphoz. Így teljesen jól ment.

Aztán törtem a fejem, mi az, amihez kell fűrész, csiszoló, meg a maró is (végül a kisebbet vettem meg, lehet megbánom, de egyelőre talán elég lesz). Szóval vágtam egy szarufából (?) egy kis darabot, hogy pontosan kocka legyen. Majd lecsiszoltam. Aztán gondoltam egyet és csináltam belőle dobókockát. Aztán megint csiszoltam egyet, mert közben az asszony bepöttyözte és nem oda tettem a lyukakat, ahova ő gondolta. Abszolút nem pontos, messze nem tökéletes, de ez az első pilot projektem és a gyerekek imádják, szóval a sikerélmény megvan :).

Az eredmény:

Előzmény: Barnamedvébb (122896)
Barnamedvébb Creative Commons License 2 napja 0 0 122896

szorítókkal már 3 darab lécből egy kis kalodát is fel tudsz szorítózni az asztalra, amibe akkor "ketrec" marad, amibe a csiszolandó anyag van és nem tud mozdulni, aztán hajrá

Előzmény: gergem (122895)
gergem Creative Commons License 2 napja 0 0 122895

Ma végre vettem szorítót is, eddig az nem volt, úgy nehezebb :). Igen amúgy, az volt a gondom, hogy a satum nem bírta a 10cm-t, csak 7,5cm-t bír. A szorítókkal viszont valamelyik módszerrel már menni fog.

Köszönöm mindenkinek a válaszokat!

Barnamedvébb Creative Commons License 2 napja 0 0 122894

és még szép is :)

Előzmény: Garfield007 (122869)
kukucs33 Creative Commons License 2 napja 0 0 122893

Van olyan asztalom amibe lapjával is be lehet fogni, én azon csinálnám :-)

Viszont, ha neked nincs, akkor fogj két hulladék fadarabot aminek a vastagsága valamivel kisebb mint a munkadarabé, azokat szorítózd fel egy asztalra, hokedlire (vagy akármire, amire tudod) úgy, hogy köztük kis réssel elférjen a munkadarab. A kis résbe pedig üss be két éket (ezeket is pillanatok alatt el lehet készíteni némi maradékból) egymással szembefordítva, hogy beszorítsák az anyagot a két "satu-pofa" közé. Aztán lehet adni neki a csiszolóval :-)

A méretezésnél azért nem árt figyelembe venni, hogy a csiszolótalp odaférjen rendesen a szorítóktól (az ugye jó eséllyel magasabb lesz, mint a csiszolandó felület), de erre hamar rájönnél úgy is... ;-)

Előzmény: gergem (122890)
Paco155 Creative Commons License 2 napja 0 0 122892

100mmx100mmx40mm?  

Én az excentert valahogy berögzíteném a satuba fejjel lefelé, és a fadarabot fognám a kezembe.   De ha fordítva akarod, akkor is 40 mm magasságot simán be lehet fogni úgy a satuba, hogy a 100x100 odal legyen felül.

Vagy a satud nem ér át 100 mm-t?

pacman123 Creative Commons License 2 napja 0 0 122891

Én a 20 db 11 cm átmérőjű rétegeltlemezes korongjaimat, a lapjaikat kézből csiszoltam meg. Jól megmasszírozott közben :) Persze ezeknek nem kellett sok, 120-as papír, pár mp cssziszolás, csak hogy jobban egymáshoz simuljanak (ragsztás előtt). Persze ha nem figyelsz oda, kirepül a kezedből.

Ha a satu nem nyílik ki 10cm-re, akkor asztalra két szorító, szorosan a lapok élei mellé és mehet úgy. Elég vastag ahhoz hogy a szorító pofái ne zavarjanak be.

B verzió: 2 oldalas ragasztó. Leragasztod az egyik oldalát az asztallapra, megcsiszolod. Majd a másikat is. Ha kicsi ragasztó rajta marad, azt kézből lecsiszolod.

gergem Creative Commons License 2 napja 0 0 122890

Sziasztok!

Köszi szépen az eddigi tanácsokat. Sok mindenben hallgattam rátok egyelőre nem bántam meg :D

Szóval a mai kérdésem:

Adott egy kis fa lapocska, 10x10cm, a vastagsága meg olyan 3-4cm. Szeretném ezt a kis lapot lecsiszolni, mind a hat oldalát. Excenter csiszolóval dolgoznék (igen, vettem végül egyet). A széleit könnyű, satuba befogom mondjuk, úgy jól meg tudom csinálni. Viszont a két lapot hogyan lenne jó? Ti hogyan csinálnátok?

Köszi!

Paco155 Creative Commons License 2 napja 0 0 122889

Annál azért sokkal több maradna.  Ha nem épp üresjárat van és csak a csevej megy akkor sokoldalas nézeteltérések tudnak kialakulni egy-egy részletkérdésen :) 

Előzmény: Tschaby (122887)
Tschaby Creative Commons License 2 napja 0 0 122888

"Hát nálunk olyan nincs, de igény vóna rá " :)

Előzmény: Mrteo (122878)
Tschaby Creative Commons License 2 napja 0 0 122887

"Ráadásul itt ha nem fával kapcsolatos a kérdés nem is törlik a moderátorok mint más topicokban..... :)"

a 123.000 hozzászólásból 12.300 maradna :P

Előzmény: traktoros82 (122874)
Paco155 Creative Commons License 2 napja 0 0 122886

Mert ha valaki magának csinálja csak saját magát hibáztathatja ha az mégsem olyan lett amit elképzelt.

Előzmény: pacman123 (122885)
pacman123 Creative Commons License 2 napja 0 0 122885

"Be kell lásd, hogy ez a társaság nem elég inteligens a problémád megoldásához"

Szerintem :-)

Én már feladtam, pedig ha valakinek nekem birkatürelmem van. Zárt legyen, hogy ne legyen izzadtságos-sós a laptop, de szellőzön is jól, 50 fokos a noti de a fa a bűnös hogy nem jó hőszigetelő (50 fokot a műanyag is át fog adni). Nekem ez hosszú és sok már ... én szivacshengert is linkeltem már.  Műanyag lapot is lehet "akárhonnan" szerezni, de már arra is is kapott linket kupertától. Tépőzár linket is kapott. Szőrös felét rávarrni a szivacsra (tű+cérna), kampós felét ráragasztani 2 komponensű epoxival (OBI-ban, akármilyen barkáécsáruházban kapható)  a műanyag lapra. Gyak csak a műanyag lap megmunkálása a kérdés. De nagyon finom csiszolópapírral otthon is le lehetne az éleket gömbölyíteni, hogy ne vágjanak. Szerintem.

Szóval fel nem fogom, hogy ha kézben van minden anyag, mitől nem (maximum) szomszédbácsis ez a projekt ... miért igényel "spéci műhelyt"...

pali923 Creative Commons License 2 napja 0 0 122884

+1

Előzmény: Mrteo (122863)
rferi Creative Commons License 2 napja 0 0 122883

Akkor most biztosan meglepődik....  8-o

Előzmény: 409 (122882)
409 Creative Commons License 2 napja 0 0 122882

"Valóban meglepődnék, ha az autómban bármi hőre lágyuló műanyag lenne."

Az élet csupa meglepetés!  :) 

Néhány extrém kivételtől eltekintve csak hőre lágyuló müa van az autókban. Előírás vagy 20éve.

Előzmény: sugarsick (122860)
rferi Creative Commons License 2 napja 0 0 122881

:)

Köszi, de olvass a sorok között! :))))

B__ati Creative Commons License 2 napja 0 0 122880

Sziasztok!

Olyan asztalost keresek, aki rendelkezik marópaddal és 25-30 mm-es kerekítést tud készíteni.

köszi

UgyanPityu Creative Commons License 2 napja 0 0 122879

Sziasztok,

Dewalt DW745 körfűrésszel kapcsolatban van vkinek tapasztalata?

Mrteo Creative Commons License 2 napja 0 0 122878

De ti értenétek, de ti nem vagytok kívülállók :)

"Neked, mint kívülállónak mi a véleményed az intelligenciáról?"

Előzmény: Tschaby (122873)
kozgab Creative Commons License 2 napja 0 0 122877

Ha terepen használod akkor igen :D

De eme figyelmetlenséget elnézek, büntetésül ma ki kell pucolnod :D

Előzmény: srudolf1 (122870)
LyPapa Creative Commons License 2 napja 0 0 122876

Nekem nem baj, legfeljebb, ha el kellene készítenem :) A hajlítást nem vállalnám.

Előzmény: Garfield007 (122869)
joevagyok68 Creative Commons License 2 napja 0 0 122875

Reggel "ott" ülve, valahogy eszembe jutott a kérdésed :

Biztos anélkül kéne "szavaznunk"/dönteni, hogy tudnánk milyen méretű/formályú a műhelyed ? Mennyi helyed van ?

Mert pl. nálunk keskeny és hosszú a pinece...szóval akkor 2-re szavazok !

traktoros82 Creative Commons License 2 napja 0 0 122874

Nem azért mondom..... de ha itt nem sikerült segíteni máshol sem biztos, hogy fognak tudni. :)

Az meg, hogy nem vagytok kreatívak szerintem úgy ahogy van hülyeség! :))

Évek óta olvasgatom a fórumot..... és meg kell mondjam ritka kreatív emberekkel találkoztam már itt, és nem csak fa megmunkálással kapcsolatban!

Pl. te, pacman123, Repülőgépépítő, paco, srudolf1, MN3100, Tschaby, Garfield, LyPapa, halálosztó, Kozgab, 409, arvaiz69 és még sorolhatnám sokáig.....

Ráadásul itt ha nem fával kapcsolatos a kérdés nem is törlik a moderátorok mint más topicokban..... :)

Előzmény: rferi (122872)
Tschaby Creative Commons License 2 napja 0 0 122873

Mi sem ? :)

Előzmény: Mrteo (122864)
rferi Creative Commons License 2 napja 0 0 122872

Szerintem ezt a témát itt most el kell engedned.

Be kell lásd, hogy ez a társaság nem elég inteligens a problémád megoldásához, valami másik csapatot kell keress ehhez!

Előzmény: Törölt nick (122861)
srudolf1 Creative Commons License 2 napja 0 0 122871

Na, hülye vagyok ma.

Előzmény: srudolf1 (122870)
srudolf1 Creative Commons License 2 napja -1 0 122870

1-2 hetente?

Előzmény: kozgab (122868)
Garfield007 Creative Commons License 2 napja 0 0 122869

Az a baj, hogy feltalálták ezt már, "fából" és működik. 

Melegszik a laptop, de legyen zárt az alja...

Előzmény: LyPapa (122866)
kozgab Creative Commons License 2 napja -1 1 122868

Az a noti remélem azért van pucolva 1-2 évente.

A kedvencem, amikor hűtőpadot keresnek egy tisztítatlan notihoz, ami max tüneti kezelés (mert így mi nem érezzük melegnek, holott belül ettől nem sokat hül), de nem megoldás.

50 fokos noti alja 2 esetben szokott lenni: ha nem kap alulról levegőt vagy ha mocskosul meg van hajtva és korábbi M vagy H-Hq proci van benne. Hajtás nélkül még ezen melegebb procik sem fűtötték át a gép alját normál üzemben.

Ezt csak megjegyzésként érdemes tudni :)

Előzmény: Törölt nick (122860)
LyPapa Creative Commons License 2 napja 0 0 122867

fél centiméter vastag lécet akartam volna javasolni :)

Előzmény: LyPapa (122866)
LyPapa Creative Commons License 2 napja 0 0 122866

Akármit teszel a lábaidra, meleged lesz tőle, különösen, ha a laptopod a leírt módon melegszik. Ahogy azt többen is írták, olyan megoldást célszerű választani, ami légrést biztosít a lábad és az asztalka között (lásd: 'reggelizőasztalka'), valamint a laptopot is elemeli az alátámasztó laptól, pl. két, hosszanti, kb. félo cm-es léc.

Előzmény: Törölt nick (122848)
kuperta Creative Commons License 2 napja 0 0 122865

Az R+C Kft. plexiből szinte bármit elkészít. Ha beszélsz velük mindjárt mondják mit lehet, esetleg mit lehetne másképp. 

Mrteo Creative Commons License 2 napja 0 0 122864

Egyébként a hozzászólásodról egy Sándor György klasszikus jutott eszembe, de nem értenéd...

Mrteo Creative Commons License 2 napja 0 0 122863

Nem kell megsértődni, és esetleg burkoltan bunkózni. 

Meglepő, de van bennem is intelligencia valahol mélyen, és egy ideig mi is szoktunk offtopic témákat kibeszélni.

Viszont van egy Hobbiasztalos offtopic is, ahol szintén ugyanezen csapat megbeszéli azokat a témákat amiben nincs fa.

Ilyen lehet pl. egy műanyag laptoptartó.

De mivel unintelligens vagyok viszont moderátor nem, részemről folytasd nyugodtan.

Paco155 Creative Commons License 2 napja 0 0 122862

Hmmmmmm......

Törölt nick Creative Commons License 2 napja -1 0 122861

Mert ezt az egy topikot találtam, ami barkácsolós témával foglalkozik és feltételeztem, hogy az olvasókban lesz annyi intelligencia, hogy megértsék: a bolti áruk nem felelnek meg és olyan üzletet / műhelyt keresek, ahol elkészítenék azt, amit elképzeltem.

Én kérek elnézést a feltételezésért.

Előzmény: Mrteo (122850)
Törölt nick Creative Commons License 2 napja 0 0 122860

Valóban meglepődnék, ha az autómban bármi hőre lágyuló műanyag lenne. :) (nincs autóm)

Hőre lágyuló műanyaggal az a bajom, hogy az esetleg 50+ fokra is felforrósodó laptoptól meglágyul, nem tart rendesen.

Az a bútorlap amit használok, sima pozdorja, valami műanyag fóliával bevonva.

Előzmény: Tschaby (122851)
kozgab Creative Commons License 2 napja 0 0 122859

A hármas amúgy is toldott a képen is, ott a kis kerekes rész mögötte.

Elsőt többek közt azért javasoltam, mert az olyan gépre van csinálva, mint mieink, oldalt toldott, hogy legyen értelmes mérete plusz ha ezt egy méterrel még megtoldja hátrafelé, akkor már bőven elég lesz hosszvágásra is (2 méternél hosszabbat nem hiszem, hogy sokat vágnánk), de ha nagyon hosszú kell, akkor jöhet az a tipp még, amit említettél, felhajtható toldás, így már bő 3 méter is összejön.

Ugyanakkor a 2x2 méteres asztal talán még elfér legtöbbünknél akkor, ha ez egyben maróasztal és munkaasztal is és tologatható :) Igaz, 3 méter kell a forgatáshoz...

A hármason enyhén nagyobb az asztala a fűrésznek, ezt azért érdemes figyelembe venni.

(legalábbis sajátjaimból kiindulva)

Elsőn annyit módosítanék, hogy jobban leburkolnám a fűrészt, hogy leeső porból se juthasson sok ki.

Előzmény: Barnamedvébb (122858)
Barnamedvébb Creative Commons License 2 napja 0 0 122858

hármas

indokláshoz nem tudok újat mondani az elhangzottakhoz képest

tán annyit tennék hozzá, hogy általában nincs ennyi hely, érdemes egy olyan megoldáson gondolkodni, hogy rövidebb hátrafelé az asztal, de van egy felhajtható/beakasztható toldás, ha hosszabb anyaggal kell dolgozni

rferi Creative Commons License 2 napja 0 0 122857

Asszem UNC menet (illetve UNF), tehát colos átmérő és pitches emelkedés, de 60 fokos menetprofil.

Többféle méret van,

3/8 UNF 24 pitch

1/2 UNC 20 pitch

Tokmányra rá szokták írni

Előzmény: halaloszto (122856)
halaloszto Creative Commons License 2 napja 0 0 122856

a körkivágó perfektül működött. lusta voltam csinálni bele egy hatos köracélt vagy akár hatos kihegyezett csavart, levágtam egy hatos fúrót és kész. beleütöttem kicsit kalapáccsal, és minden frankó.

azért majd csinálok rétegeltből egy ilyen tüskéset, mert ez így nagyon hosszú. tokmány, fűrész felfogó, fűrész, szumma vagy 15 centi.

milyen menet van egy kézi elektromos fúrógép tengelyén? esélyes hogy valami félcolos izé? ha lenne olyan menetfúróm, tudnék mindenféle tokmányokat csinálni fából.

Előzmény: halaloszto (122734)
Tschaby Creative Commons License 2 napja 0 0 122855

OK, de ott a forma, a szerszám megvolt, mert a rózsaszín is olyan alakú, méretű mint a fekete.

Az 500-at azért mondták, mert ennyiért hajlandók belenyomni a rózsaszín anyagot, amit utána ki kell majd utána ki kell tisztítani. Illetve valszín 500 db vesz fel egy zsáknyi anyagot, mert kisebb kiszerelésben nem lehet venni...

Előzmény: 409 (122852)
rferi Creative Commons License 2 napja 0 0 122854

És, ha van esze, ötezerért felteszi darabját a netre, és kaszál vele, mint állat!

249 elvetemült barbinőhölgyet simán talál a neten keresztül

Előzmény: 409 (122852)
Tschaby Creative Commons License 2 napja 0 0 122853

"Per pillanat egy használaton kívüli szekrény kis polcát használom "

Ami valószínűleg laminált bútorlap , vagy lakkozott fa. Tehát műanyag ...

409 Creative Commons License 2 napja 0 2 122852

"Ja, hogy csak egy kéne? ...:)

Na az mondjuk egy kicsit megdrágítja ...."

Volt itt a múltkor egy nőihölgy, lecseréltette a rendszámtáblatartókat a BMW-jén, barbi rózsaszínűre......

Mondta, hogy van még neki 498db, mert csak úgy vállalták, hogy minimum 500db.  :-DD

Előzmény: Tschaby (122849)
Tschaby Creative Commons License 2 napja 0 0 122851

"hogy szerintem ócska, talán hőre lágyuló műanyag az alapja"

Nehéz helyzetben leszel, ha nem hőre lágyulót szeretnél.

A nem hőre lágyuló anyag mennyivel jobb? 

Meglepődnél mi készül az autódban ócska hőre lágyulóból. Teflon és kevlár töltéssel ...

Na az  már olyan mint itt a fórumon az egzóta fák ....

De ha "csak" műa lap kell, bemész egy vas anyagokat forgalmazó telepre, ott általában adnak.

Igaz az is lágyuló lesz.

"perem lecsiszolva" - na ez a művelet műanyagnál mindig problémás

Ha a fa nem jó, mert melegít, miből gondolod, hogy a szivacs nem fog?

Szerintem neked egy lábakon álló kell ami nem érintkezik a te lábaddal.
Amikor feleségem terhes volt és már ülni sem volt jó, akkor a kihajtható lábas reggeliző asztal tökéletes laptop állvány volt. Néha még most is azon netezik, mert inkább fekszik, mint üljön a gép előtt...

Nem melegít, tud hűteni a gép, lehet alatta mocorogni. Háromezeré épp láttam a Jysk szórólapon.

Előzmény: Törölt nick (122847)
Mrteo Creative Commons License 2 napja 0 0 122850

Ezek után végképp nem értem, hogy miért a Hobbiasztalos topikban kérdezed ezt.

Tschaby Creative Commons License 2 napja 0 0 122849

"egy műanyaggyárban igen, de itt nem műanyaggyárosok vannak :)"

khmm... kkhmmm

Ez tényleg primitív. Ha van még legalább 99.999 felhasználó akkor már megéri legyártani a fröccsöntőszerszámot kb 20-30.000-ért. (€)

Ehhez még túl igényes anyag sem kell, lesz kb 1 kilós az is megvan egy 1000-esből (HUF)

Szivaccsal nem foglalkozunk. Habosított PU-t nyomhatnánk, de az duplázná az árat.

Primitív ez.  

Ja, hogy csak egy kéne? ...:)

Na az mondjuk egy kicsit megdrágítja ....

Előzmény: pacman123 (122843)
Törölt nick Creative Commons License 2 napja 0 0 122848

Fától épphogy melegem van ;)

Per pillanat egy használaton kívüli szekrény kis polcát használom e célra és nagyon gyorsan átmelegszik. Plusz nagyon nehéz.

Törölt nick Creative Commons License 2 napja 0 0 122847

Primitív=műanyag lap, sarkok kerekítve, perem lecsiszolva, hogy ne legyen éles+ két, levehető szivacshenger. Ha lenne megfelelő szerszámom és alapanyagom, valószínűleg én is el tudnám készíteni.  Hajlításról, Logitech minőségről szó sem volt. Amikor utoljára, úgy 10-12 évesen csináltam ilyet, az egész jól sikerült. Szépséghiba a dologban, hogy az a műanyag max két centi széles volt és az iskola biztosította az anyagot és a szerszámokat is.

Azt meg nem tudom, miért vagytok képtelenek elfogadni, hogy a boltokban kapható állványokat, tartókat, hűtőpadokat már végignéztem, ami olyannak látszott, hogy érdemes, azt kézbe is vettem és egyik sem felelt meg.

Az a yenkee pl ott vérzik el, hogy szerintem ócska, talán hőre lágyuló műanyag az alapja, a két szivacs magassága meg alig tér el a valóságban, nem döntött. Plusz a hátsó alátámasztás elég rossz helyen van. Kicsit megmozdulsz alatta, már borul az egész. Létezik még Dell márkanév alatt is, de az meg egyenes felületű, nincs benne döntés, emiatt pl ágyban heverészve már használhatatlan. 

Törölt nick Creative Commons License 2 napja 0 0 122846

Egy szóval sem mondtam, hogy ingyen akarom. Csak üzletet/műhelyt keresnék, ahol vállalnak ilyesmit.

Előzmény: Nobody1 (122842)
pacman123 Creative Commons License 2 napja 0 0 122845

Én is a hármasra szavazok. Van bőven hely a hosszabb anyagok kifutására is, elég széles anyagot is tudsz vágni és a fűrész/maró utáni rész egyben kiváló munkaasztal is.

És ahogy Paco is megjegyezte, a fűrész vezetője kis kiegészítéssel felhasználható a maró vezetőjének is. Míg 1. 2-nél (ebben a formában) nem.

Mondjuk a hármashoz műhely is kell, mármint kellő alapterületű.

kozgab Creative Commons License 2 napja 0 0 122844

Szia

Részemről első,  de hátrafelé még egy méterrel,  azaz kocka nagy asztallal.  Ekkor jó már hossz és keresztvágásra is. 

Ilyet kéne összetennem :) 

Ha még terved is van hozzá,  megosztható?  Xd

pacman123 Creative Commons License 2 napja 0 0 122843

"ilyen primitív dolgokat"

Ööö, szerintem a műanyag megmunkálása egyáltalán nem primitív és triviális művelet. Lehet hogy maga a laptoptartó szerkezetileg "primitív", de ilyen alakú műanyagok nem teremnek a polcon, szóval meg kell munkálni. És ez nem magától értetődő egy otthoni műhelyben ... egy műanyaggyárban igen, de itt nem műanyaggyárosok vannak :)

De végre megmondtad milyen(hez hasonló) lenne jó, ez már támpont (eddig csak azt mondtad meg nekünk, mi az ami nem jó):

Egy ilyen pl?

http://www.bestbyte.hu/Hutopad/Yenkee-YSN-010-notebook-tarto-p77731.html?ak=0

Jó szivacsos, hátsó szivacs magasabb szóval döntve is van, műanyag, csúszásgátló felülettel  ... az én szemeben funkcionálisan nem sokban különbözik az N500-tól.

Úgy látom nem vagyok egyedül azzal, hogy nem értem miért fázol a fától ...:) Kétlem, hogy melegebb lenne a combodnak egy szépen megmunkált, fából készült laptoptartótól. És amúgy meg szebb is mint egy műanyagdarab. De ízlések és pofonok.

De végiggondolva a műanyag sztorit, kb így néz ki oldalról az N500:

A kék műanyag az OK, sok munka nincs vele. A piros az egy hajlított elem, össze kellene ragasztani a kékkel. A zöld rész meg a szivacs. Ezt egy kárpitos ember el tudná készíteni simán. De egy ügyeskezű akárki is.

A műanyag hajlítása meg házilag ... nos plexit hajlítottam már hőlégfúvóval, de az minden lenne csak nem szép, ha így készítené valaki:

Azt azért ne nagyon várd, hogy valaki műanyagból legyártja neked logitech minőségben az N500-at. Legalábbis nem hobbiasztalos műhelyben :)

Előzmény: Törölt nick (122825)
Nobody1 Creative Commons License 3 napja 0 0 122842

"Gyermekkoromban voltak olyan ismerős szakik, akik rendelkeztek a szükséges ismeretekkel és felszereléssel, de manapság..."

Manapság is vannak jó szakik, még jobb anyagok és felszerelés, csak gondolom gyerekkorodban még dúlt a szocializmus, az emberek órabérben dolgoztak és minden műhelyben akadt 1-2 "ráérős" ember aki szórakozásból pár üveg sörért fusizgatott, hisz belefért a munkaidejébe. A mai rohanó, teljesítményorientált világban viszont örül mindenki, ha a napi feladatin túl van és nem ér rá extra igényekkel tökölni. Ha esetleg valaki mégis vállal ilyet, annak borsos ára lesz.

Ilyen dolgokat vagy magának barkácsol az ember vagy keres egy már nyugdíjas szakit,  aki unaloműzőnek baráti áron örömmel megoldja...

Előzmény: Törölt nick (122825)
Paco155 Creative Commons License 3 napja 0 0 122841

Hármas.

Ha a stellerre erősíted a marónak a stellerér, akkor a távolság is megvan, a szilárdság is, és oldalról hozzáférsz. Az asztal elég hosszú, hogy az anyagot felfektesd rá, és elöl a sínbe be tudod szorítani a fésűt a stabilan tartáshoz.

A fűrész része triviális, viszont a stellert el lehet húzni egész a marórészre, a széles anyagok vágásához.

pali923 Creative Commons License 3 napja 0 0 122840

Az 1. asztali marógép szerintem is használhatatlan így, akkor már inkább 180 fokkal elfordítva a végére, vagy ez a 90 fokos.

Előzmény: arvaiz69 (122838)
pali923 Creative Commons License 3 napja 0 0 122839

Én az 1. változatot készülök megépíteni. Nagyon egyszerű oka van: én inkább szélesebb anyagokat vágok, mint hosszúkat. Úgy gondolom, akkor így jobb és fontosabb az oldalsó alátámasztás. Nyilván lehetnek más szempontok is, nekem így jó.

Nem mindegy szerintem az sem, hogy a műhelynek milyenek a méretei, az oldalak arányai. Azt is érdemes figyelni, milyen anyagot merre tudsz tolni.

arvaiz69 Creative Commons License 3 napja 0 0 122838

Szia!

Nekem az első elrendezés a legszimpatikusabb. Először is azért mert ez az asztal a többihez képest kisebb, barkácsműhelybe még el is férne. Viszont ezen az első asztalon a marógép vezetőjét én elforgatnám 90 fokkal, és akkor hosszabb anyagot is megtudnék marni úgy, hogy a már megmart anyag a fűrészgép asztalára is rátolható lenne. A marógép mostani vezető elhelyezkedése nekem nem tetszik, szerintem a munka is kényelmetlen így.  De ha elforgatnád 90 fokkal akkor tökéletes asztal lehetne belőle. A második képen lévő asztal nálam egyáltalán nem jön be, mert az asztal óriási, a fűrészgép és a marógép túl messze van egymástól.

De a harmadik elrendezés sem lenne rossz, ha az asztal nem lenne olyan hosszú.

arvaiz69 Creative Commons License 3 napja 0 0 122837

Szia!

Ez nagyon szép lett gratulálok! 

Előzmény: MN 3100 (122772)
paplanfa Creative Commons License 3 napja 0 0 122836

Tesco vágódeszka is jó :)

Én vennék a sporttárs helyében rétegelt lemezt, 2db-ot. Egyiket meghagynám, a másikat megfaragnám úgy amilyen a logitech, és el is vágnám, majd szögbe dönteném 2 db háromszög segedelmével. Ótán megkárpitoznám a most kapható lidlis kárpitos tűzőgéppel, polifoam alappal, vékony szivacs ráburkolással, damaszkuszi selyemmel.

Előzmény: joevagyok68 (122829)
Garfield007 Creative Commons License 3 napja 0 0 122835

izzadság párolog, kicsapódik belőle a só a gép alján és belsejében

Nem tudok segíteni.

Előzmény: Törölt nick (122826)
joevagyok68 Creative Commons License 3 napja 0 0 122834

Hozzánemértőként korcolt. lemezfedésre tippelnék

Előzmény: drRamaty (122833)
drRamaty Creative Commons License 3 napja 0 0 122833

Mi az a tetején, lemez?

Előzmény: srudolf1 (122817)
rferi Creative Commons License 3 napja 0 0 122832
Előzmény: rferi (122830)
Kamelot Creative Commons License 3 napja 0 0 122831

Sajnos nem látunk a fejedbe, az elmondásod alapján eddig senki nem találta el hogy mit akarsz. De arra készülj fel hogy ha tálálsz is megfelelő embert az drága lesz mert az egyedi dolgok mindig drágák.

Előzmény: Törölt nick (122826)
rferi Creative Commons License 3 napja 0 0 122830

Tegnap voltam a praktikerben, és olyan laptoptartót láttam, ami műanyag, lábakon áll, jobb fele vízszintesen áll az egérnek, bal felét lehet emelni a gépnek.

Szerintem ágyba van kitalálva.

Nem nézed meg, hátha tudnád kiindulásnak alkalmazni.

Előzmény: Törölt nick (122820)
joevagyok68 Creative Commons License 3 napja 0 0 122829

Az elképzelés kb. annyi lenne, hogy egy erős műanyag lap, 

Ha műanyag akkor miért hobbiasztalosba érdeklődsz ! :-) 

De ha mégis műanyag, akkor megint csak ikea !

Veszel műanyag vágódeszkát megfelelő méretben

Vizesbolt, veszel polifoam csőhélyszigetelést

Tépőzárat meg adok...3M...a hátoldala öntapadós...hány cm kell ?

Mondjuk ezt a "hőszigetelést" se értem a fával kapcsolatban !?

Mennyivel jobb nyáron egy lábra izzadó műanyag lap és/vagy szivacs csík ?

csjoco74 Creative Commons License 3 napja 0 0 122828

ki melyik elrendezésre szavaz és megköszönöm ha indokoljátok.

1. 

2. 

3. 

joevagyok68 Creative Commons License 3 napja 0 0 122827

Ikea-t nézted

Most voltam és mintha láttam volna műanyagot/ból ...tán 3990..

(én - ha már hobbiasztaloskodunk - fából csináltram asszonynak.

Kihajtható lábai vannak - mint az ágybanreggelizős asztalkának - így nem lábon kell 'tartani"...)

csak 1490...rosszul emlékszem...(és lehet már ajánlották is....)

http://www.ikea.com/hu/hu/catalog/products/60150176/

Előzmény: Törölt nick (122813)
Törölt nick Creative Commons License 3 napja 0 0 122826

Nem. Zárt lap kell mindenképpen  (nyáron sokat van az ölemben a gép, az izzadság párolog, kicsapódik belőle a só a gép alján és belsejében) és az sem nyerő, ha kemény műanyag az alja. Rövidnadrágban elég kellemetlen tud lenni. ;)

Külföldről egyébként sem rendelek.

Előzmény: Garfield007 (122824)
Törölt nick Creative Commons License 3 napja 0 0 122825

Boltokban kapható tartókon rég túl vagyok.  Lehet, hogy gyenge a fantáziám, de amit kapni lehet, azok közül egy sem olyan, ami megfelelő lenne, és átalakítani sem igazán lehet/érdemes. Amit te is linktél, annak a pereme problémás. Eredetileg egy Logitech Lapdesk N500-at szerettem volna, de olyan már nincs. A többivel meg mindegyikkel van gond.

De a kérdés nem is igazán a konkrét darab lenne, hanem hogy ilyen primitív dolgokat hol lehet elkészíttetni?

Gyermekkoromban voltak olyan ismerős szakik, akik rendelkeztek a szükséges ismeretekkel és felszereléssel, de manapság már műhelyeket sem látok.

Azért nem triviális esetemben a megfelelő műanyag lap beszerzése, pláne olyan ragasztóé, amivel egy tépőzár a kellő erősséggel rögzíthető hozzá. Kompromisszumokkal persze megoldható, de ennyi erővel egy karton dobozból is elkészíthetem a tartót.

Előzmény: pacman123 (122823)
Garfield007 Creative Commons License 3 napja 0 0 122824

Ezek közül egyik sem jó? 

pacman123 Creative Commons License 3 napja 0 0 122823

Nos Palival értek egyet, keresgélj a neten laptoptartóra, tépőzárat bárhol kapsz, szivacshengert vagy sima szivacsdarabot is, és házilag elkészítheted.

Nem hiszem hogy túl sok olyan üzlet lenne, ahol egyedileg fröccsöntenének/hajlítanának neked műanyag laptoptartót. 

Ha jól értem nem egyedi dizájnra gondolsz, az egyediség az eltávolítható szivacs-alátétben rejlik. Ez meg sima otthoni barkácsmunka.

Pali egyik linkjét nézve, ez bőven megfelelne neked:

Asztalra rakva kényelmes, ölbe véve meg .. veszel szivacshengert, vastagabbat mint a hátsó hajlat , tépőzárat, ragasztasz tépőzár egyik felét a szivacsra másikat meg a tartóra. Ez házilag mind kivitelezhető, nem hiszem hogy szakműhelyt kívánna. De ha segítség kell .... én miskolci vagyok, szívesen ... ha tudok :) 

dudi6 Creative Commons License 3 napja 0 0 122822

Sziasztok!
Ki szeretnénk cserélni a bejárati ajtót. Tudtok Budapesten (Zuglóban) megbízható ajtó-nyílászáró üzletet, beszereléssel? Esetleg tippek, hogy mire figyeljek? Ma voltam nézelődni, boroviból készült bejárati ajtókat. Ha van itt olyan aki vállalna készítést, beépítést az is tökéletes lenne. :)
Köszönöm

pali923 Creative Commons License 3 napja 0 0 122821

Itt van pl. ez meg ez meg ez, ezekekből össze lehet legózni olyat, amilyet akarsz, vagy hozzátenni a legszimpatikusabbhoz párnát, vagy szivacsot.

Törölt nick Creative Commons License 3 napja 0 0 122820

Igen, arra kellene, hogy az ölemben tartva is használható legyen a gép. Fa (na jó,pozdorja) nem nyerő, mert a hőszigetelés terén... khm... vannak hiányosságai. Tapasztalat. :)

Az elképzelés kb. annyi lenne, hogy egy erős műanyag lap, amin egy 15.6"-s laptop kényelmesen elfér, lekerekített peremmel, az aljára tépőzár rögzítve, és kiegészítőként két, a tépőzárra rögzíthető, henger formájú szivacs.

Sajnos nincs kéznél eszköz, amivel lerajzolhatnám, de elsősorban az érdekel, hogy létezik-e olyan üzlet, ahol ilyesmit elkészítenek.

Előzmény: pacman123 (122819)
pacman123 Creative Commons License 3 napja 0 0 122819

"alul meg szivacsos alátámasztás"

Na újraolvasva, gondolom ölbe vehető lenne. De azért a tervedet oszd meg itt.

Előzmény: pacman123 (122818)
pacman123 Creative Commons License 3 napja 0 0 122818

Szia! A műanyagot a súly miatt írtad? Itt leginkább fával szeretünk dolgozni, persze nem kizárt hogy valaki elvállalja műanyagból is.

Asztalra letehetőt szeretnél? Ölbe vehetőt? Ha nem titok a vázlat, szerintem tedd közzé itt és könnyebben találunk rá megoldást.

Előzmény: Törölt nick (122813)
srudolf1 Creative Commons License 3 napja 0 2 122817

Nyolcszögű pergola fedés.

rferi Creative Commons License 3 napja 0 0 122816

Én hagynék 300-at!

Az a plusz 200mm a szalag teljes hosszában anyagilag nem vág fejbe, de sokkal kényelmesebben tervezheted a gépet. Ráadásul a hosszabb szalagon emiatt csökken a hajlítási frekvencia, emiatt hosszabb életű lesz hangyányit a szalag.

Előzmény: CSABUSZ (122814)
CSABUSZ Creative Commons License 3 napja 0 0 122815

nem 20mm, hanem 200mm!

Előzmény: CSABUSZ (122814)
CSABUSZ Creative Commons License 3 napja 0 0 122814

Nekem is 750w-os egyfázisú motorom van.

Én 20cm-t lőttem be a két kerék széle között.

Rétegelt lemez, max néha 18mm-es mdf lapot vágnék.

Rönk, stb szóba sem jöhet. :)

Ilyesmire gondoltam:

Előzmény: rferi (122812)
Törölt nick Creative Commons License 3 napja 0 0 122813

Szükségem lenne egy laptop alátétre,de boltokban nem lehet olyat kapni, ami megfelelne nekem.

Tudnátok tippet adni, hogy hol tudnék legyártatni egyet, egy vázlatos rajz alapján? 

(Műanyag lap,a tetején valami csúszásgátló bevonattal, alul meg szivacsos alátámasztás, hátul picit magasabb, hogy enyhén döntve legyen rajta a gép)

rferi Creative Commons License 3 napja 0 0 122812

Apám 400mm-es gépével, és egy egyfázisú, 750 wattos motorral a 30 cm gyümölcsfarönköt még éppen el tudtuk vágni, már úgy értem elbírta. Ebből kiindulva kell vagy 300-400 mm szabad táv a két kerék széle között, hogy beférjen az asztal is.

Előzmény: CSABUSZ (122809)
drRamaty Creative Commons License 3 napja 0 0 122811

A minimum, hogy elférjen az asztal a két kerék között :-)

Nézz meg egy hasonló kerekű gyári gépet, és ahhoz lődd be. Túl sok (max. 20-25 centi) ne legyen az asztaltól a felső kerék alja. Minél magasabb, annál drágább a szalag, magasabb a gép feleslegesen. Úgy se tudsz 35 centis kerékkel félméteres rönköt vágni majd, még ha alá férne is.

Előzmény: CSABUSZ (122809)
halaloszto Creative Commons License 3 napja 0 0 122810

a kis íven hajtogatástól a lap törik. minnél nagyobb a kerék, annál vastagabb lapot használhatsz.

ilyen gépeket láttam már pl habszivacsot vágni, de azon is 30centis kerekek voltak, meg nagyon vékony szalag fogak nélkül.

Előzmény: CSABUSZ (122805)
CSABUSZ Creative Commons License 3 napja 0 0 122809

Értem, nagyon köszönöm!

Akkor még egy kérdésem lenne:

ha kb. 35cm-es kerekeket tervezek (2db) mennyi távolságot kell hagynom a kettő között?

rferi Creative Commons License 3 napja 0 0 122808

Nem szerencsés, mert ha az ugyanolyan szalaghosszúságú kétkerekeshez képest nézed, akkor a szalag hajlítási frekvenciája ennél éppen a duplája annak. Ez pedig rögtön lefelezi a szalag élettartamát.

Ha ugyanakkora élettartamot akarsz a két gépen, akkor ennél a megoldásnál  kétszer olyan hosszú szalagot kell valahogy beszuszakolnod a gépbe.

De a kicsi kerekek miatt akkor is lesznek gondok, mert a max szalag vastagság (nem szélesség) a kerékátmérőhöz kötődik. Nagy kerék --> vastag szalag, kis kerék --> vékony szalag

drRamaty Creative Commons License 3 napja 0 0 122807

Jó, csak nem fát vágni. Láttam már hasonló (3 kis kerekes) gépet, de azzal szövetet vágtak, fogatlan lappal. Talán nem véletlen, hogy a faiparban nem alkalmaznak ilyet (legalábbis én még nem láttam).

Elég egy kerékkel belőni a szalagfutást, nem hogy kettővel, de szerintem a szalag se lenne hosszú életű ilyen kis átmérőjű kerekekkel.

pacman123 Creative Commons License 3 napja 0 0 122806

Nemtom. Fűrészelni szeret :-) Fát azt nálam, mert otthon (panel) nehezebb. Egyébként meg ... 12 éve van fűrészpartnere :D

Előzmény: Nobody1 (122803)
CSABUSZ Creative Commons License 3 napja 0 0 122805

Sziasztok!

Szerintetek ez a szalagfűrész megoldás jó?

A két kerékkel való megoldás mivel másabb? Persze gyakorlati részről érdekelne.

Köszönöm!

NAND708 Creative Commons License 3 napja 0 0 122804

Sziasztok,

tud valaki J-N-SZ megye É-i részén hozzáértő parkettást?

Előre is köszi!

Nobody1 Creative Commons License 3 napja 0 0 122803

Lehet nem is a forgács érdekelte, hanem a gyalulás... :DD

Előzmény: pacman123 (122800)
pacman123 Creative Commons License 3 napja 0 0 122802

Azt is lehet, de szerintem egy kicsit benyesek abból az ívből, hogy legyen hova szaladnia a szalagnak felfelé. Meg levenni is egyszerűbb ha nem akad fel.

Ez a videó abból a szempontból is hasznos volt, hogy észrevettem hogy a csiszolatpor jó része "bekanyarodik" hátrafele. Ezt meglátva szerintem nem úgy csinálom meg az elszívó burkolatot, ahogy Bellevue, főleg nem úgy hogy középen van a nyílás:

hanem valahogy így:

Teszek bele egy terelőívet, és a sarokban teljes magasságban szívnám el, egy ilyesmi porszívófejjel (van porszívófejem csomó otthon, régi porszívóké is, szerintem találok megfelelőt.) Erre könnyen lenne a porszívó is csatlakoztatható, és talán hatékonyabb lesz az elszívás is. Az is lehet, hogy a piros körrel jelzett sarok lenne a legjobb, de ott lenne a pántos felfogatás, szóval ott macerásabb elhelyezni. De egy biztos, itt nem szabad az elszívást kispórolni. Fél pince porban úszott pár darab megcsiszolása után, és közvetlenül a motorra is verte, azaz majdnem 180 fokban bekenyarodott a por, ezen igen meglepődtem.

Előzmény: halaloszto (122801)
halaloszto Creative Commons License 3 napja 0 0 122801

oda ahol belevágott, kell tenni egy fémlemezt.

Előzmény: pacman123 (122780)
pacman123 Creative Commons License 3 napja 0 0 122800

Nemronda :)

De tőlem valami ilyesmit kért kolléganőm:

Jelenleg a legszebb forgács amivel szolgálhattam (volna) az a forstnerek által kinyalt forgács, az annyira nem "szép" (női szemmel). Én gyönyörűnek láttam, főleg miután saját élezés után produkálta, meg hogy egyáltalán produkált valamit (előtte csak égetett).

Előzmény: Kamelot (122796)
rferi Creative Commons License 3 napja 0 0 122799

Keményfa helyett a profik műanyagot használnak, POM-ot, vagy PE-t.

Te még legelébb kipróbálhatnád azt az öngyógyuló vágólapot, amit az ápiszokban árulnak a sniccerrel vágáshoz, azt a ződet.

A hengeres dolognak az a nagy előnye, hogy kiszámolják mennyi a szendvics vastagsága, és arra lövik be. Ezért a vágólapot alig vágja meg a kés, és tovább tart.Meg hát lézeresen tutipontosan el fog emiatt vágni mindenkit mindenhol, ahol kell.

Előzmény: 409 (122795)
elemes Creative Commons License 3 napja 0 0 122798

Előzmény: Kamelot (122796)
Kamelot Creative Commons License 3 napja 0 0 122797

Egy vásárban láttam ilyet. Ott a vászon ill. papír oldalról csinálták a vágást kalapáccsal és működött. 

Előzmény: 409 (122795)
Kamelot Creative Commons License 3 napja 0 0 122796

Ennél szebb gyaluforgácsot még nem láttam.

409 Creative Commons License 3 napja 0 0 122795

Aha! Na csak azért, mert van nekem ilyenem, de nem igazán sikerült vele kivágni a szalagot. Igaz, hengerekkel sem próbáltam. Összeszorítóztam, alul egy keményfa lapra, aztán kalapáltam, de csak nyomot hagyott a csiszvásznon. Kicsit megéleztem, de nem lett jobb.

Előzmény: rferi (122787)
MN 3100 Creative Commons License 3 napja 0 0 122794

Érdekes ez a színkülönbség a fiók előlapoknál.

Pedig, mindegyik borovi fenyőből van.

Olyan jól még nem állok anyaggal, hogy

színek szerint is tudjak válogatni, illeszteni.

Majd egyformára öregszik az idő múlásával.

A mellette álló szekrény - úgy vásároltam -

színe is jól besötétedett, pedig nem igen éri

a nap.

Szép gyaluforgácsot, többek közt, Sir Stanley

gyárt. Meg is van becsülve. :))

Péter

Előzmény: pacman123 (122778)
Zero0 Creative Commons License 3 napja 0 0 122793

Szép lett gratulálok.

Előzmény: MN 3100 (122792)
MN 3100 Creative Commons License 3 napja 0 0 122792

Szervusz!

Látod, magam sem emlékszem, hogy pontosan mikor

kezdtem. De ezek szerint akár 2014-ben is lehetett.

Hja, az idő halad, a munka marad.

Nem vagyok egy kapkodós típus, bár amúgy meg

ide-oda kapkodok, sok mindenbe belekezdek.

Péter

Előzmény: pacman123 (122778)
GPS Creative Commons License 3 napja 0 0 122791

Azért a pirosnál még elfért volna egy elegáns kis "faberakás" a műszerfalra :-))))

.

Előzmény: Tschaby (122790)
Tschaby Creative Commons License 3 napja 0 0 122790

Ez is egy módszer :)

Ladába eddig ilyen faberakást láttam csak:

De hát a hobbista úgy viszi haza az anyagot ahogy tuggya :)

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (122774)
Egy griff Creative Commons License 3 napja 0 0 122789

+1 

A jó munkához ugye idő kell! :-)

Tschaby Creative Commons License 3 napja 0 0 122788

Az van most is. Busz , meg vonat ... meg vég :)

Előzmény: paplanfa (122765)
rferi Creative Commons License 3 napja 0 0 122787

A stancolószerszámot hivatalosan két megfelelő távolságra beállított henger között kell áttolni úgy, hogy alul vágólap, rajta az anyag, azon meg a stancoló. A két henger meg kábé olyan, mint a régi mosodás mángorló volt, csak távolabb vannak egymástól.

Ilyen henger hiányában a szendvicset valami présbe is lehet tenni, vagy legvégső esetben végigkalapálni gumikalapáccsal, de ez utóbbi már nem tesz túl jót a szerszámnak.

Előzmény: 409 (122786)
409 Creative Commons License 3 napja 0 0 122786

És hogyan kell ezt használni?

Előzmény: Mr.Gabson (122781)
rferi Creative Commons License 3 napja 0 0 122785

Ez egy stancoló szerszám. Ha más méretűt, vagy formájút szeretnétek, akkor itt érdekes dolgokra lelhettek hozzá, illetve meg is csinálják helyettetek, ha akarjátok.

http://www.paperfox.hu/

http://www.paperfox.hu/stancolas_lyukasztas_.html

régebben árulták magát a stanckést is, méterben, aztán otthon mindenki megoldhatta magának. Azóta nagyon átalakult a honlap, azon nem találom, de remélhetőleg még mindig lehet náluk méterben kapni.

Nem volt egy ökör ára...

srudolf1 Creative Commons License 3 napja 0 0 122784

Ez egy kannicsíszoló.

A 75ow motor amit rátettél elég erőss, van áttétel is rajta, amikor kannit csíszolsz, akkor meg tudod fogni rendesen a darabot két kézzel és ki tudod futtani a gépen, de amikor lapját csíszolsz, akkor el kell engedd egy adott pillanatban a darabot (vagy megfogod az araszoddal a két kannit), vigyázz a ujjaidra, a 8o-as papír ennél a sebességnél hamar lekapja a bőrt és a körmöt is.

Készits két satuszerűséget (jó maszív kell legyen), aminek van egy nyele, azt ráfogod a két kannira és majd megtanulod azokkal is érezni, hogy mennyire kell odanyomni a darabot a papírhoz. Amúgy nem kell egyáltalán, elég ha csak hozzáér a papír a darabhoz. 

A satunak legyen egy pereme ami megütközik a munkadarab lapján. 

Kis méretű daraboknál vigyázz, ha érzed, hogy kikapja a kezedből engedd el, mert odakapja a kezedet. 

Mindig kell készíteni egy olyan szerszámot, hogy a kis darabot ehhez illeszted és azt tologatod a gépen. 

csjoco74 Creative Commons License 3 napja 0 0 122783

Kösz a választ!

Ez egy 200 x 75 cm asztal, elég masszív. Úgy gondolom, és amilyen videókat láttam eddig, ez a méret elég kell hogy legyen. Bár több tervet láttam már és nem igazán találtam meg hogy mi lenne az optimális méret, elrendezés.

A gumi csillapítás jó ötlet.

Előzmény: pacman123 (122779)
srudolf1 Creative Commons License 3 napja 0 0 122782

Igen, nekünk vagy egy hasonló, amit egy egyszer valaki megcsinált. 

Tart vagy 15 éve. 

Pacman úgyis mindent megcsinál.:)

Mr.Gabson Creative Commons License 3 napja 0 0 122781

Toldáshoz/végtelenítéshez erre gondol:

https://www.uni-max.hu/fecskefarkas-kivago-keszulek/d/

pacman123 Creative Commons License 3 napja 0 0 122780

Köszönöm :) Biztos olcsóbb lesz majd tekercsben megvenni és magam ragasztani. Én ezt a "kezdőkészletet" (5-5db 80-as/120-as papír, 150x2010-es, papír hordozós) 2262 Ft darabáron vettem, mint Bernardo HV70 "tartozékot". Amúgy jóféle anyagból van. A 0. próbánál próbánál kézzel feszítettem a szalagot (minek az a rugó), persze rohangált a hengereken a szalag mint állat, fel-le. Amíg kapkodtam a kikapcsoló gomb után, fent szaladt a szalag és simán belevágott a nyír rétegelt lemezbe, ahol a fix henger felső tartólemeze van. Itt kicsit szűkebbre kell vennem az ívet:

És jobban végiggondolva, a jobb csuklómon is eret vághatott volna. Marha vagyok ... De amin meglepődtem: szalagnak semmi baja ... :-O

A dupla S alakot nem teljesen értem, illetve ... azt értem hogy a dupla S hogy néz ki, csak az hatékonyabb mint a sima rézsút-illesztéses?

Pl ezt a videót néztem, hogy csinál magának szalagot a mókus:

Előzmény: srudolf1 (122763)
pacman123 Creative Commons License 3 napja 0 0 122779

Gondolom a fiókok kiugranak belőle (anélkül nem tudom elég lenne-e a szélessége mindkét szerszám beépítésére), így nem hiszem hogy hangos lesz.

De ha mégis ... lehet tompítani is: rakj gumit a váz és az asztallap közé.

Előzmény: csjoco74 (122771)
pacman123 Creative Commons License 3 napja 0 0 122778

Szia Péter!

Ez igen szép lett, gratula! Tényleg 2014-ben kezdted? Fő hogy elkészült :)

Kár hogy az a két előlap nem egyívású a többivel, de nem von le a munka értékéből. Részemről ötös!

Azt a táblásítót már korábban megcsodáltam itt a fórumon, amikor képeket raktál fel készültében (?), jó látni munkában is. Meg téged is, hogy "visszatértél" :-)

Nemrég jutottál eszembe - valaki szép gyaluforgácsot akart tőlem kérni, mondtam hogy menj érte a Dunántúlra :D)

pacman123 Creative Commons License 3 napja 0 0 122777

:-O

Műbizonylat?? :D

LyPapa Creative Commons License 3 napja 0 0 122776
Barnamedvébb Creative Commons License 3 napja 0 0 122775

ez igen! gratulálok! :)

Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 3 napja 0 0 122774
LyPapa Creative Commons License 3 napja 0 0 122773

Szépen sikerült, gratulálok !

MN 3100 Creative Commons License 4 napja 0 3 122772

Szervusztok!

Mint korábban írtam, a nyáron csak a fórum olvasására volt

idő. Igen sokféle feladatot kellett megoldanom. (Építkezés,

lakatos munkák, stb.)

Emiatt a "Komód projekt" is - mint minden más elkezdett

munka - nehezen haladt előre. Ám egyszer csak elkészült.

Néhány képet közre adok azzal, hogy ez a munka sem

hibátlan, de a következő még jobb lesz. :)

A terveket előre megrajzoltam. Solid Edge-vel, ami jó volt

a memória felfrissítésére is. Bár a rajzokat nem fejeztem

be (nem szereltem össze teljesen, nem animáltam), de

az elkészítéshez ennyi éppen elég volt.

Péter

Az anyagok (borovi fenyő) táblásításával kezdtem.

A táblásítás gyakran :) jól sikerült. Ez éppen egy fiók homloklap anyaga.

Ezután kiszabtam a komód korpuszának részeit.

A csapozáshoz részben készüléket, részben jelölő tüskét használtam.

Összeállítottam, a fióksínek helyét belőttem, majd összeragasztottam.

Már az összeragasztás előtt készre csiszoltam a belső felületeket és előcsiszoltam a külső felületeket. Itt már a fióksínek is a helyükön vannak.

Időközben a fiókok is elkészültek. 

A fiókokra felkerültek a homloklapok. A hézagokat előzetesen beállítottam, majd az oldalsó kilógásokat korrigáltam.

A külső felületek finom csiszolása volt a következő lépcső. Ekkor már nem kellett szerelés miatt összetapogatnom.

A lakkozás után helyére került a hátlap is. A fiókok már a tették a dolgukat. Így legalább hihető lett, hogy elkészül(t).

A fiók homloklapok lakkozása és felszerelése volt az utolsó fejezet.

csjoco74 Creative Commons License 4 napja 0 0 122771

a kép lemaradt

Előzmény: csjoco74 (122769)
Nobody1 Creative Commons License 4 napja 0 0 122770

Üdv Urak!

Kertészeti gépáruház ezért talán nem ismeritek, de faiparban használatos dolgokat is bőven találhattok...

http://www.kertigepbolt.hu/elektromos_keziszerszamok/

(Érdemes a link más oldalait is megnézni pl. Porszívók, mert ott is akad témába vágó portéka.)

csjoco74 Creative Commons License 4 napja 0 0 122769

erről az asztalról van szó ... szerintetek ha beleépítek asztali körfűrészt és felsőmarót a lemez váz miatt hangos lesz?

Előzmény: csjoco74 (122760)
409 Creative Commons License 4 napja 0 0 122768

Nem is értem miért, de végig 1fázisúban gondolkodtam, pedig elsőre is ott volt a 3fázis. Azzal azért jobbak az esélyek. :-)

Előzmény: kormi07 (122766)
Kamelot Creative Commons License 4 napja 0 0 122767

KÖvetkezőben segitésget kérni.

Háromkerekü szalagfűrész elvileg nagykanizsai gyármány.

Kanizsaiból volt sör, tégla, cserép, bútor, fúrótorony, meg olajász berendezések, de körfűrész...

Így születnek a legendák.

Előzmény: Tschaby (122764)
kormi07 Creative Commons License 4 napja 0 0 122766

Szia Mester:-),Te mindenhol ott vagy:-D

Tehát. A kések 300mm szélesek, 3db van belőle, a tengely súlya nem kevés, nemtommennyi, érzetre 10kg körüli, a motor 3 fázisú, 960/perc a fordulata, ezt fogom majd leáttételezni 3000/perc gyalutengely fordulatra.

Ugyanez a motor hajtja a kúpos fahasítómat, meg a 400-as körfűrészemet is, nem nagyon szokott megállni egyik melóban sem, a 300-as késszélességet max. felében akarom kihasználni, 140-150mm a legszélesebb anyag(fenyő), amit szeretnék gyalulni vele, és nem kell, hogy egyszerre 3mm-t vigyen, 6m/s előtolással.

Meg fogjuk látni, jó esetben még az idén, karácsonyra meglepem magam vele, talán hamarabb is.

Előzmény: 409 (122728)
paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 122765

állomás is volt

Előzmény: Tschaby (122764)
Tschaby Creative Commons License 4 napja 0 0 122764

Bognárékat mint élezőt még nem próbáltam - mivel szalagfűrészem még nincs, szalaggyártásban sem - viszont vettem már náluk jó marókat és cirkula lapot is.

De kanizsai szalagfűrészről még nem hallottam.

Kanizsaiból volt sör, tégla, cserép, bútor, fúrótorony, meg olajász berendezések, de körfűrész...

Jó mondjuk én még csak halvány 40 éve vagyok itt...:)

Előzmény: pacman123 (122729)
srudolf1 Creative Commons License 4 napja 0 0 122763

Gratulálok. Készíts egy szallagragasztót. Kell egy fém sablon amivel elvágod a szallagot, dupla S alakban.

Drága a méretre ragasztott papír.  

Előzmény: pacman123 (122710)
kozgab Creative Commons License 4 napja 0 0 122762

Eh, túlbonyolítod :D

Nesze neked faék, szó szerint megoldásnak.

Bár akkor már inkább el tudnám képzelni, hogy 4 menetes szár, esetleg ez külön-külön tekerve, tolómérővel még mindig ellenőrizhető, bár macerásabb, az tény :)

Előzmény: Raidx (122761)
Raidx Creative Commons License 4 napja 0 0 122761

Ha valaki arra vetemedne, hogy kézi gyalujából/felsőmarójából csinál egy komolyabb egyengetőt innen merithet ihletet:

csjoco74 Creative Commons License 4 napja 0 0 122760

Van egy használt 200*75*85  h x sz x m műhelyasztalom, a lábai fémből a munkalapja 40 mm-es rétegelt lemezből. Szerintetek érdemes belőle satupadot kialakítani? Vagy beépíteni egy felsőmaró és egy asztali fűrész? Sajnos linóleumot ragasztottak rá, szerintem pálmafix ragasztóval.... Leszedtem,  de ragad, lejön ez vmivel? Vagy ragasszak rá egy vékonyabb rétegelt lemezt?

BözsiBözsi Creative Commons License 4 napja 0 1 122759

Kivételes ötlet?

Na ja.. ennyi erővel bármi az lenne...

Egy igazi kókányolás az, semmi több.

Előzmény: kozgab (122758)
kozgab Creative Commons License 4 napja 0 0 122758

És mekkora ötlet, no meg mennyit kapott anno érte :D

Az egyik legleleményesebb megoldás, amit láttam bútorépítések között és tényleg jó :)

(már csak a kivételes ötlet miatt sem rossz)

Előzmény: elemes (122755)
Kamelot Creative Commons License 4 napja 0 0 122757

Azért azt sem kéne elfelejteni hogy 3 fázisról megy a motor. Merőben más mint az 1 fázisú.

Előzmény: 409 (122728)
paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 122756

2008 januártól kell olvasgatni a fórumot. Minden le van írva. Teljesen jól működik a dolog, persze vannak korlátai ennek is.

Előzmény: elemes (122755)
elemes Creative Commons License 4 napja 0 0 122755

GPS féle könnyűszerkezetes konyhabútor :)

Előzmény: pannóniai jános (122752)
pannóniai jános Creative Commons License 4 napja 0 0 122754

asszem erre rá se tudnék kontrázni :))

Előzmény: rferi (122753)
rferi Creative Commons License 4 napja 0 0 122753

Mondtam neked: bármit találsz ki, nem te leszel az első! :)))))

Előzmény: pannóniai jános (122752)
pannóniai jános Creative Commons License 4 napja 0 0 122752

szia!

menetes szár, mint vázszerkezet?! :)

nagyon extravagánsak vagytok :))

Előzmény: kozgab (122749)
paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 122751

A könyveket már régóta a könyvtári könyvespolcon tartom, vagy winchesteren. Ez van sajnos.

Előzmény: pannóniai jános (122738)
kozgab Creative Commons License 4 napja 0 0 122750

OSB-nél van mögötte egy kis fenyő vázszerkezet persze.

Bár kaptunk itt már tippeket hogy lehet osb-vel szerkezet nélkül dolgozni, az még kipróbálásra vár :)

Előzmény: kozgab (122749)
kozgab Creative Commons License 4 napja 0 0 122749

Szia

Nagy általánosságban bútorlapokból :)

Amúgy van itt fórumtárs, aki magának gyártja a lapokat (táblásít), van aki osb-t használ (én is, ha lehet és nem számít a szépség), van aki vázszerkezetnek pedig szereti a menetes szárat :D

Amúgy rétegelt lemezt is használnak, az jóval masszívabb, mint bútorlap, de drágább is. Nekünk pl bóti éjjeli szekrény rétegeltből van (talán Möbelixből, de nem esküdnék meg rá), majd 10 év után is köszöni, nincs baja, stabil nagyon, míg apámék most vettek bútorlapos csodát Yiskből, no az újonnan se stabil :D Igaz mienk az előre gyártott, nem lapraszerelt volt, s sztem elég keményen fatipli és ragasztás az összetétel módja. De van biztosan Möbelixes üveges szekrény is otthon, amit én raktam össze, az már lapraszerelt volt, bútorlapot az se látott soha, üveget még nekem kellett beragasztanom (ettől fáztam mondjuk anno) meg üvegajtót feltenni, de áll, mint a fene, szintén 8 éve, s nincs gondja. Szintén tipli + kalapácsos összerakás volt, alig látott csavart.

Szóval nagy a választék, főleg ár kérdése meddig tudsz elmenni és mennyire kell stabilnak lennie.

Előzmény: pannóniai jános (122747)
halaloszto Creative Commons License 4 napja 0 0 122748

valamilyen táblásított alapra furnérozva. nagyon régóta így készülnek. a parasztbútorok meg kerti cuccok persze nem, de minden más igen.

régen lécekből volt az alap, ma forgácslap vagy mdf.

Vajk

Előzmény: pannóniai jános (122747)
pannóniai jános Creative Commons License 4 napja 0 0 122747

a kezdő kíváncsisága: nagy méretű bútorokat miből szokták készíteni? (úgy általában)

Előzmény: halaloszto (122742)
kozgab Creative Commons License 4 napja 0 0 122746

Azt kapja, két évente majd csiszolom kicsit oszt kapja az anyagot

Lábrészére leszek igazából nagyon kíváncsi. Bontott deszka, az megy leggyorsabban tönkre úgyis alapon. Ugráltam rajta egy keveset, bírja :D

x-ezésen még finlózok, hogy kell-e vagy felesleges, van egy 40x40 léc alul, ami a közepét is tartja, elégnek tűnik.

Átlag 70kg-s emberek ülnek majd rajta, max 4 fő, de inkább 3, így nem lesz túlterhelve.

Ha olyan lesz, mint képzelem teszek fel képeket, de ne számítsatok túl szépre, ott még nem tartok D:

Előzmény: pali923 (122745)
pali923 Creative Commons License 4 napja 0 0 122745

A fenyőnél minden csak a felületkezelésen múlik. Csináltam egy nagy párnatartó ládát, nyugágyat is fenyőből, kint ázik a teraszon, csak télre szoktuk bevinni tető alá. Néha le kell kenni, és minden ok. Nem szabad elhanyagolni.

Előzmény: kozgab (122743)
kuperta Creative Commons License 4 napja 0 0 122744

A lapját nemesebb fából, a lábakat és a vázat fenyőből csinálnám.  Karácsonyra készült két ilyen felépítésű asztal, az egyik akác, a másik császár fa lappal ( a lapok gyárilag voltak táblásítva, vastag fenyő szegélyt kaptak).  Most cseresznye deszkám szárad, abból szeretnék asztal lapot jövőre. Most jut eszembe vörös fenyőből is készült asztalocska.  

Előzmény: pannóniai jános (122740)
kozgab Creative Commons License 4 napja 0 0 122743

Én a kerti pad tartósságára leszek nagyon kíváncsi (fenyő, boróka alap majd tölgy színű vékonylazúrral). Nem lesz a legszebbek egyike, de a tartósságán van a lényegi hangsúly :) Lassan kikerül végre oszt a tél letesztelheti :D Meg a kutyák, mert egyik tutira azon fog aludni naphosszakat, másik borogatni próbálja, de ez már nehéz ahhoz, hogy csak úgy megborítsa, műanyagokat folyamatosan borítja, hogy másik ne mászhasson fel rá :D

Előzmény: pali923 (122741)
halaloszto Creative Commons License 4 napja 0 0 122742

erre nincs abszolút válasz. vannak pl történelemkönyvek. abban benne van hogy melyik korban mit miből csináltak. főleg mert az volt. aztán ha valaki korhű akar lenni, akkor ugyanazt használ, ha van jobb akkor is. aztán lehet megnézni kész bútorokat, és abból tanulni.

vannak praktikus szempontok, mérettartósság, termelékenység (milyen fából nő olyan nagy), szilárdság, súlly. Vannak esztétikai szempontok, szín, erezet. meg vannak gazdasági szempontok is.

nagyméretű bútor tömörfából ritka. műszakilag sem előnyös. persze vannak kivételek, az egy külön stílus.

Vajk

pali923 Creative Commons License 4 napja 0 0 122741

Nálunk meg több évtizede áll néhány ezer könyv fenyő könyvespolcon. És működik az is. :)

Előzmény: rferi (122739)
pannóniai jános Creative Commons License 4 napja 0 0 122740

Köszi :)

Igazából most egy dohányzóasztal lenne tervbe. Mint első alkotás :) Kíváncsi leszek jó móka lesz-e.

Előzmény: rferi (122739)
rferi Creative Commons License 4 napja 0 0 122739

De van, csak te totál általánosságban kérdeztél!  :)))

Én könyvespolchoz tudom ajánlani a tölgyet, a kőrist, a diót, a gőzölt bükköt kevésbé, mert szeret még az is vetemedni, hiába gőzölik fel. Gőzöletlen bükköt ilyen táblás dolgokra inkább ne.

Ha aranyat tojó tikod van, akkor jöhet még a cseresznye és a körte is, mert gyönyörűek.

Az itthoni anyagokból ezeket.

De ha a tik mellett van még egy lúd is, akkor jöhetnek az egzóták!  :)

A teak például valami eszméletlen jóféle faanyag, bármit csinálhatsz belőle, csak az a gond, hogy valami kétmillió öccáz köbmétere.

pannóniai jános Creative Commons License 4 napja 0 0 122738

Tehát nincs ajánlás, hogy milyen anyagot használjak pl. egy könyvespolc vagy egy dohányzóasztal elkészítésénél?

közben találtam egy rövidke kis iránymutatást:

Fakopáncs részleg – 3. rész, a falemezek.

Fával dolgozva, időnként adja magát a feladat, hogy nagyobb felületeket készítenénk, ami deszkákból összeállítva nem mindig megvalósítható. Erre a célra manapság már szinte végtelen változatban készülnek anyagok, ezekből szedjük össze a fontosabbakat itt: [...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

Előzmény: rferi (122733)
paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 122737

Arra tippeltem titkon. Ez így egy kemény, de puha ágy lett és jó nehéz.

Előzmény: halaloszto (122736)
halaloszto Creative Commons License 4 napja 0 0 122736

miért, neked nincs? szivacs van alatta oszt kész. 

Előzmény: paplanfa (122732)
kukta5508 Creative Commons License 4 napja 0 0 122735

Tatabányán is létezik egy építő Takács úr.

50-100 ropi nála egy gép.

Én majd onnan veszek ha még épít akkor.

Szia! Én magyar fűrészben még csak kiskőrösiről hallottam. Ami persze nem zárja ki h Nagykanizsán is gyártanak, de én csak fűrészlap-élezőt találtam a guglival. Nyomát sem lelem nagykanizsai szalagfűrésznek. Ami gyanús ...

Előzmény: pacman123 (122729)
halaloszto Creative Commons License 4 napja 0 0 122734

körkivágóból hatalmas gyűjteményem van, este az lesz az első próba.

a letolja alatt azt értem, hogy a ferde fogakon a nyomaték az pont tengelyirányú erővé alakul. és amint eléggé kinyomta a fogat az anyagból, el is fordul.

Vajk

Előzmény: pacman123 (122731)
rferi Creative Commons License 4 napja 0 0 122733

Az ókori egyiptomiaktól a jelenkori svédekig az a rengeteg ember, aki nekifogott fából tárgyakat készíteni, csinált már a legfosabb nyírfából is széket, meg asztalt, és kurvanehéz vasfából is csónakot.

Szóval gyakorlatilag bármiből csinálhatsz bármit, nem te leszel az első, ez tuti.

Szerintem ilyen lista nincs.

Előzmény: pannóniai jános (122730)
paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 122732

Erre a sitskie fa-székre van valakinek ötlete hogyan épül fel?

https://vimeo.com/35735501

pacman123 Creative Commons License 4 napja 0 0 122731

De szerintem középpontos hegyes csúcsra mindenképpen szükséged van. Különben hogy illeszted az általad anyagközépnek vélt/kiszámolt/jelölt pontot a forgácspontra? Bár lehet szemre is lehet, állítgatással. De hegyes csúcs+" valamilyen karmok". Ilyen van öntvényből az esztergámon (amit mostanában nem találok).

Nemtom milyen eszközöd van a készítéshez. Köszörű? menetvágó? De ha azt mondod hogy letolja magáról az anyagot, akkor inkább az ellenoldali (mozgó szán? vagy menetes száras szorítás?) feszítőnél kutakodnék.

De a RaidX által posztolt körkivágó se lehet rossz ötlet, főleg ha van megfelelő méretben és nem kóvályog (nagyon).

Előzmény: halaloszto (122721)
pannóniai jános Creative Commons License 4 napja 0 0 122730

sziasztok!

hol tudnék utánajárni annak, hogy milyen faanyagból érdemes dolgozni különféle bútoroknál ill. tárgyaknál?

pusztán a kíváncsiság és a tanulásvágy vezérel.

linkeknek, bárminek örülnék.

köszönöm!

pacman123 Creative Commons License 4 napja 0 0 122729

Szia! Én magyar fűrészben még csak kiskőrösiről hallottam. Ami persze nem zárja ki h Nagykanizsán is gyártanak, de én csak fűrészlap-élezőt találtam a guglival. Nyomát sem lelem nagykanizsai szalagfűrésznek. Ami gyanús ...

Honna jött az infó h "elvileg" nagykanizsai gyártmány? Ha hirdetés akkor a hirdetőtől egy rozsdás de olvasható adatlapot is be kéne kérni fényképen. "Elvileg" adatokkal nehéz segíteni :-)

Előzmény: foriga (122727)
409 Creative Commons License 4 napja 0 0 122728

Legutóbb azt írta, hogy 300-as.

Azért az nem mindegy, hogy fordulatonként kétszer, vagy 3-szor terheled le, bár a tengely tömege sokat segíthet ezen. Az alacsony fordulatú motorok jóval érzékenyebbek a terhelésre mint a 2800-at forgók, kisebb fordulatszámesésre állnak meg.

Na mindegy, majd kiderül. Talán.

Előzmény: rferi (122726)
foriga Creative Commons License 4 napja 0 0 122727

Üdv mindenkinek.

KÖvetkezőben segitésget kérni.

Háromkerekü szalagfűrész elvileg nagykanizsai gyármány.

és ennyi amit tudok rólla.esetleg valaki pontos tipust tud mondani?neten semmit sem találok rólla.

köszönöm.

rferi Creative Commons License 4 napja 0 0 122726

Nem, csak 250 az a tengely?

A 3 kés a kutyát nem érdekli, attól nem lesz nagyobb a gond, nem érnek össze annyira, hogy egyszerre kettő legyen az anyagban.

És ha egy moci 960-on ad le 2,2,kw-ot, akkor annak durva nyomatéka van.

El fogja bírni azt a tengelyt.

Szerintem.

Előzmény: 409 (122725)
409 Creative Commons License 4 napja 0 0 122725

Mert Ő 300-as tengelyről, 3 késről, és 960-as motorfordulatról beszél.

Előzmény: rferi (122720)
Raidx Creative Commons License 4 napja 0 0 122724

Láttam én 10 cm-es rönköt is megfogva hasonlóval. Ráadásul az orosz gyerek nem sokat tökölt a központosítással. Az elejét nézni is rossz volt de nem repült ki.

Előzmény: halaloszto (122721)
Raidx Creative Commons License 4 napja 0 0 122723

Matyi /Mathias Wandel/ profibb megoldása: 5 perc tályékán készül a lényeg de ami az első másodpercekbe látható azis jónak tűnik. Bár az gyái szerintem.

raklapjúzer Creative Commons License 4 napja 0 0 122722

És ha befognál a tokmányba egy ilyet?

Előzmény: halaloszto (122714)
halaloszto Creative Commons License 4 napja 0 0 122721

ezt ismerem. ez az, ami csak ilyen lécekre működik, nem tud nyomatékot átvinni. plána ha ilyen szimmetrikus csúcsosra csinálja. ez így ugyanis tolja kifele magát a fából amikor nagy a  nyomaték. 

Előzmény: Raidx (122718)
rferi Creative Commons License 4 napja 0 0 122720

2,2 kilowatt mért lesz kevés?

Nekem 750 wattal 2800-as motor kicsit gyorsító áttétellel 180 széles a késtengelyem, de nagyobb az átmérője mint 90.

És használható.

Előzmény: 409 (122716)
rferi Creative Commons License 4 napja 0 0 122719

A szimmetrikus fogakat köszörüld el féloldalasra.

Ettől nagy darabra nem jó, de legalább valamire jó lesz.

Raidx Creative Commons License 4 napja 0 0 122718

Érdemes végig nézni a mini fúrógépes faeszterga készítését. 3:50 környékén a csúcs is látható. Azt a megoldást több ilyen egyszerű szerkezetnél is láttam. Akár a forgórész akár a támasztórész felől alkalmazzák.

pacman123 Creative Commons License 4 napja 0 0 122717

Mondjuk nem tudom mi lehet a nagy átmérő, de gondolom nem 20 centis farönk, ha fúrógépes az esztergád :) És nem tudom mennyire kell azonnal.

A házi tokmányamhoz kell menetmetsző, 25 (30?, 35?) forstner és B verzióhoz egy köszörű is. Anyag: 18-as rétegelt, esetleg bútorlap és egy egyenes tengely. És így nagy hirtelen:

A verzió: ha van egy egyenes darab tengelyed (akár polcvas), nem kell hosszú, mondjuk max 7-8cm. Amire egy M8, M10-es menetet rá tudsz vágni. Rávágsz mondjuk 35mm menetet. 18-as rétegeltből vágsz egy kb kör alakot, mondjuk D=~50mm (mekkora átmérő a nagy?). Tengelyátmérővel megfúrod középen, a kifelé néző oldalon megsüllyeszted 25-ös forstnerrel, hogy beleférjen egy M8-M10-es csavar és egy fakötésű alátét. Feltekersz a menetre egy M8-M10 csavart, majd fakötésű alátét, majd a 18-as rétegelt lemez, majd az ellenoldali alátét és anya (ezek ugye be vannak süllyesztve) Ezt így centrikusra esztergálod, radiálisan és ha libeg, akkor sikban is. Ez már jó alap lehet. Az is lehet hogy mindenféle hegyes csúcs nélkül is megfog nagyobb darabot (nem tudom hogy a szánom milyen a szorítód)

B verzió: ugyanaz mint A, csak hosszabb menetet vágsz. Annyival hosszabbat hogy felerősítés után kikandikáljon a tengelyből max 1 cm. Ezt az egy cm-t hegyesre és centrikusra köszörülöd úgy, hogy köszörűhöz tartod a fúróba fogott tengelyt, kb 45 fokban, csak a szöget próbáld nem változtatni. És forgó fúró mellett pillanatok alatt lesz egy hegyes és centrikus csúcsod is, ami kilóg a házi tokmányodból. Én így csináltam 8 db M6-os csvarból furatátjelölő eszközt a motor felfogatásához:

Ez meg a sík falap elég lehet.

C verzió: ha nem elég, beütsz pár szeget, egyenletesen elosztva, olyan távolságra a tengelytől amilyen nagy átmérőjű darabot akarsz befogni. Illetve nyilván közelebb. Ez meg a központos hegyes csúcs már elég kell hogy legyen, legalábbis "játék esztergához" :-)

Ez így nem annyira talált megoldás, mint csinált de ha vannak ilyen cuccaid (menetmetsző, köszörű) és találsz egy tengelynek való darabot sztem fél óra és megvan. Méreteket fejből/hasból írtam, lehet érdemes lerajzolni/átgondolni még egy kicsit.

409 Creative Commons License 4 napja 0 0 122716

Ahhoz nagyon kevés lesz az a motor. A 3000-es fordulat sem az igazi.

Előzmény: kormi07 (122709)
Paco155 Creative Commons License 4 napja 0 0 122715
halaloszto Creative Commons License 4 napja 0 0 122714

Sziasztok,

Lenne egy esztergányolós kérdésem. Van egy ilyen fúrógépes játék esztergám. Van saját főorsócsapágya, nem a fúrógépet gyilkolja. Adtak hozzá egy ilyen menesztőcsúcsot, ami használhatatlan. Kicsi az átmérője, és nem farkasfogas hanem szimmetrikus a kettő darab foga, ezért kitolja magát a fából. Fel lehet tenni a helyére a fúrótokmányt, és akkor abba bármit fogni. 

Mit találhatnék hamar egyszerűen, ami alkalmas nagyobb átmérőjű dolog megfogására? 

Vajk

Előzmény: feketefelhoo (122713)
feketefelhoo Creative Commons License 4 napja 0 0 122713

Nekem is :) Csak ráférne egy kárpitozás

Előzmény: pacman123 (122712)
pacman123 Creative Commons License 4 napja 0 0 122712

Jók azok a retro fotelek, a modern környezetben. Nekem tetszik :)

Előzmény: feketefelhoo (122711)
feketefelhoo Creative Commons License 4 napja 0 0 122711

Nekem pedig a tetőműhelyem lassacskán valami lakásfélévé alakul. Most nyomoroghatok a gyalugéppel meg a körfűrésszel a 4x2 méteres műhelyben. Brühühü.

pacman123 Creative Commons License 5 napja 0 1 122710

Szé jóestét az Uraknak :-)

Ígérem ezen kívül már csak a részletes építős videó jön, de annyira örülök hogy jól halad a szalagcsiszoló, hogy gondoltam összedobok egy rövid kétpercest hogy állok ...

... még sok minden hiányzik, pl az oszcillálás, emelhető asztal, extra hengercsiszoló csonk a fix henger folytatásaként, a grafitlap a szalag alá, PORELSZÍVÁS(!) ... eszméletlen mennyiségű port generált a ~negyedórás teszt. De a lényeg, amitől kicsit tartottam: a 750W-os motor elég lesz, a nagy felületű csiszolást is jól bírta minimális lassulás mellett. A videóban csak a 80-as papírt látni, de feltettem a 120-ast is, igen szép felületet csinál relatíve gyorsan.

1450rpm, 1:1 áttétel, 100 mm átmérőjű henger -> így nem jön ki túl nagy szalagsebesség (7.6 m/s) de nekem ennyi is elég lesz az első tesztek alapján. Max lassabban járok, tovább érek :)

kormi07 Creative Commons License 5 napja 0 0 122709

Ma végre meg tudtam nézni közelebbről is, nem jól mondtam több dolgot se, a tengely 3 késes, 300mm széles, 90mm átmérőjű.

3000/min fordulatra fogom tudni áttételezni, ahhoz vannak itthon cuccok, az 14m/s, meglátjuk mire elég.

Köszi a segítséget.

Előzmény: rferi (122687)
stolaz Creative Commons License 5 napja 0 0 122708

pupikukacpupiponthu

Előzmény: Mrteo (122701)
Raidx Creative Commons License 5 napja 0 0 122707
kozgab Creative Commons License 5 napja 0 0 122706

Szia

Nálam ilyen szolgál, de hogy meddig nem tudom, csak úgy okádja indításkor a szikrákat :(

No meg ahogy tanult fórumtársak írják üvölt, túlzás, hogy akkora hangja van, mint körfűrésznek, de majdnem :D

http://www.ebay.com/itm/Fireplace-Ash-1200W-Cylinder-20-L-Hoover-VACUUM-CLEANER-Coal-Chimney-1-Filter-/271337775614?hash=item3f2cfde1fe

Viszont iszonyat ereje van, ami miatt nem kötöm rá a sima porszívót, mert nagyságrenddel kisebbet szív :) Itthon is vannak már hasonló árban, amikor kerestem nem leltem anno és németből jött a cucc.

Ha ez tönkremegy majd keresek vmi jobb megoldást, főként csendesebbet, de kérdés ami így szív az lehet csöndes is?...

Üdv
G

Előzmény: traktoros82 (122702)
paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 122705

Eta Sirius is tökéletes lenne neked. Minden vizes porszívó, takarító ilyen motorrl rendelkezik, befoghatod a szívóoldalt, semmi baja nem lesz, csökken az áramfelvétele is, mert nem végez munkát. A sima átáramló hűtésű visítós porszívókat felejtsd el, ipari hulladék mind. A kollektoron átáramló beszívott levegő a hűtése, minden csapágy-szélzajt és kollektorzajt okádja ki magából, ezért ordít. Pár nappal ezelőtt linkeltem egy porszívóra való mufflert (hangtompító) nézd meg, és érdemes ráeszkábálni minden porelszívóhz, vagy venni egy központi porszívókhoz való gyárit.

Előzmény: traktoros82 (122703)
rferi Creative Commons License 5 napja 0 0 122704

Ezeknek az álló, úgynevezett ipari porszívóknak az a hatalmas előnyük a simával szemben, hogy a motornak két szarva van. Az alsóra rakják fel a szíváshoz való turbinát, a felsőre pedig a motor hűtéséhez szükséges lapátkereket. A motor szépen kihűti magát a szoba levegőjével, és nem megy át rajta a porszívón átszívott, porzsák által úgy-ahogy megszűrt, tehát koszos levegő.

Mondanom se kell, hogy ez mekkora előny!

A csapágyazása nagyságrendekkel tovább bírja! Meg a forgórész is, hiszen nem bombázza a 20-25 ezres fordulattal (tehát komoly kerületi  sebességgel haladó) tekercselést mindenféle kósza kosz, lekoptatva ezzel róla szépen a szigetelést, és okozva ezzel a végső zárlatot benne.

Előzmény: traktoros82 (122703)
traktoros82 Creative Commons License 5 napja 0 0 122703

Rendben, ezt mindenképpen szem előtt tartom majd a vételnél. Bár ezek talán drágábbak mert ugye szerszámgépekhez valók. De ezt nem tudom, még nem nézelődtem ilyen téren.

De ha jól látom, ez a "nagy dobozos" porszívó kell..... nem a sima kicsike gurolós amit egyébként a háztartásokban használunk. Legalábbis nekünk mindig ilyen kicsike NILE, HAJDÚ stb... fekvő porszívóink voltak, amik nem ilyen szűrőbetétesek hanem sima porzsákosak. 

Előzmény: pacman123 (122699)
traktoros82 Creative Commons License 5 napja 0 0 122702

Akkor én is ezt a ciklont rendelem meg. Megmondom őszintén ilyen "dobozos" megoldás eszembe se jutott. :)

Nekem 50L olaj hordóm van (amit még kicsit át kell alakítani mert csak a beöntő/kiöntő nyílás + a szellőző levehető, a teteje sajnos nem. Még eddig nem találtam ki jó megoldást, hogy ha levágom akkor hogyan lehet majd normálisan visszarakni. 

Ez a hamuporszívó milyen fajta és mennyiért vetted?

Előzmény: kozgab (122698)
Mrteo Creative Commons License 5 napja 0 1 122701

Akkor én teszek egy próbát.

Hol van helyileg, és milyen sört szeretsz? :)

Előzmény: stolaz (122700)
stolaz Creative Commons License 5 napja 0 0 122700

Nem próbáltam, nem tudok nyilatkozni. A ciklon nincs ráerősítve a hordóra, csak úgy rátettem a tetejére, hogy lefényképezzem. Egy hetet várok fele, aztán felajánlom a prohardveren, bár ott nem vagyok fórumtag, csak néha olvasom. Aztán a hó végén kidobom... :-(

Előzmény: Mrteo (122692)
pacman123 Creative Commons License 5 napja 0 0 122699

Szinte bármilyen barkácsáruházas/lidlis porszívó jó hozzá. Nekem egy 1500W-os OBI-s porszívóm van. De ha már porszívó, próbálj olyat venni amire szerszámot tudsz dugni és az indítja be porszívót, majd kapcsol ki automatikusan 5-10 mp múlva. Az enyémre dugtam már 2400W-os Tritont, 2200w-os gyalugépet is (más kérdés, nagyobb gyalut nemigen porszívóval "szokás" elszívni). Mondjuk a gyalugép szép áramot vesz fel, amíg meg nem kapta a magáét a porszívó hallhatóan "visszalassult" :) De a gyaluhoz ma már saját építésű elszívót használok.

Előzmény: traktoros82 (122697)
kozgab Creative Commons License 5 napja 0 0 122698

Szia

Ugyanaz van nekem is, bár egy elég nagy koceka van alatta (1x1x1 méteres :D)

Sok por jutott át a porszívóba az elején, de mint kiderült nem volt tökéletes a szigetelés. Amint kapott ablakszigetelő gumit ahol a fedélt zárom rá megszűnt a porzás a porszívóba, gyakorlatilag egy szem por sem kerül bele, csak a dobozba. Nekem hamuporszívó hajtja, ami jócskán erősebb, mint a sima samsung 1600-as porszívónk (pedig csak 1100w a hamus)

Használtam már kézi gyaluval, körfűrésszel, de még ha körfűrész alatt felgyűlt port szívom fel, kissé gyorsabban, akkor se került a hamusba por, szóval elég hatékony :)

Szigetelni, szigetelni, szigetelni a kulcsszó :)

Ilyen mezei nálam:

Marhára nem szép, de működik, ennyi érdekelt a dologból és csak szinte a doboz ingyen volt :)

Mint látod nem pont akkora a fedél, de ennek az az oka, így oda fér még a porszívó is :D

Nem a ciklon a kulcs a megoldásban, persze az se mindegy milyen, de a köret is fontos. Maga a doboz minden lapja között tömítővel van ragasztva, most már felül 1cm-s D szigetelőgumi.

Előzmény: traktoros82 (122697)
traktoros82 Creative Commons License 5 napja 0 0 122697

Ezt a 2. amit ajánlasz lehet majd megrendelem én is. Porszívót milyet lenne érdemes venni hozzá ami még árban elfogadható?

Előzmény: pacman123 (122695)
UgyanPityu Creative Commons License 5 napja 0 0 122696

Ügyes, ha hordót nem is csinálom meg a merevítési ötletet mindenképpen használok, nem szeretném, hogy a csövet véletlenül megrántva eltörjön az egész.

Az íveset meg is rendeltem, már csak egy fém vagy műanyag hordó kell, de mire Kinából ideér a ciklon lesz az is valahonnan :)

Előzmény: pacman123 (122695)
pacman123 Creative Commons License 5 napja 0 0 122695

Én a másodikról tudok nyilatkozni, elég jó. Itt egy rövidke videó az építéséről és a végén egy rövid teszt.

Elég jó de finom porból azért jut át időnként, főleg ahogy telik a bödön.

Előzmény: UgyanPityu (122691)
Mrteo Creative Commons License 5 napja 0 0 122694

Ezért kérdezem Stolaz-t, mert feleslegesen nem akarom elvinni más elől.

Erősebb elszívót nem fogok tenni rá, ahhoz én kispályás vagyok :)

Előzmény: paplanfa (122693)
paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 122693

Szerintem kevés lesz hozzá, de egy próbát mindenképpen megér, aztán kísérletezhetsz vele.

Előzmény: Mrteo (122692)
Mrteo Creative Commons License 5 napja 0 0 122692

Szia, legnagyobb meglepetésemre senki sem csapott le rá.

Lidl-s porszívó mennyire tudja meghajtani?

Ha működőképes vele, akkor én jelentkeznék rá. 

Előzmény: stolaz (122655)
UgyanPityu Creative Commons License 5 napja 0 0 122691
kuperta Creative Commons License 5 napja 0 0 122690

Nekem a Gépdepó szervizénél javították az excenter csiszolómat (garanciális), színpatikus emberek.

http://www.gepdepo.hu/szerviz/szerviz-cime-elerhetosege

Előzmény: elemes (122686)
kukucs33 Creative Commons License 5 napja 0 0 122689

Azért nem kell túl parázni a dolgot.

A gerendák általában 3 méternél nem rövidebbek a fatelepen, inkább 4-5-6 méteresek. Ha az egész végig nem is lesz tökéletesen egyenes (az csoda is volna), azon a hosszon belül lehet találni olyan szakaszokat amik neked már jók lesznek. Fontos, hogy lehessen válogatni nyugodtan, aztán ami tetszik azt elhozod. Legyen nálad mérőszalag, nedvességmérő (ha van), esetleg derékszög, nézd meg, ellenőrizd a kiszemelt darabot több pontján is, csak, hogy nehezebb legyen kiválasztani az igazit ;-).

Van egy másik, ámde fontos része is a dolognak: ekkora anyagokat egyedül pakolászni (válogatáskor) nem teljesen sima ügy, nem rossz ha van segítséged. Nálunk hosszra lecsapják láncfűrésszel amit elviszek. Ez nem a pontos méretre szabás, de pl a 6 métert egyben nem szívesen tenném a tetőcsomagtartóra, kétszer 3 méterrel birkózni sokkal barátságosabb :-) aztán otthon békésen leszabom pontos méretre, de a kiválasztáskor kell némi ráhagyással számolni mindig. És arra is készülj fel, hogy el is kell hozni valahogy, átlag autó tetőcsomagtartó ~50 kg- val terhelhető. 12*12-es gerendá(k)ból az hamar összejöhet.

Előzmény: gergem (122683)
BözsiBözsi Creative Commons License 5 napja 0 0 122688
Előzmény: elemes (122686)
rferi Creative Commons License 5 napja 0 0 122687

Nekem egy kicsit nagyobb a tengelyem átmérője, és 3500 körül forog, és jó.

Jó lesz neked az a 3x áttétel.

Előzmény: kormi07 (122672)
elemes Creative Commons License 5 napja 0 0 122686

makita ütvefúrógépemben lehet, hogy csapágyat kéne cseréltetni, de már rég nem garanciális, bpest környékén van valami ajánlott szerviz?

józsibácsi456 Creative Commons License 5 napja 0 0 122685

Udv!Most ideirom hogy off.Az ugy joe? Mer nem tartozik a temahoz,aztan majd lecsesznek,de hamar kerdeztel,roviden:Teleg lofralas volt.Szaldgaltam ide-oda.Majdnem teljes szezont a szomszedoknal voltam.A gyerekekneka vallalkozasba segiteni.Nyugdijas letemre maszkalok itt ossze-vissza,es allandoan a nyakamba vannak.Javitgattam,de otthagytam egy tolgy szekrenyt,meg egyeb regi fabutort,megvetemedett szekrenyajtot,jezuskeresztet.Vissza kene menni,de majd csak jovore. De ugylatom,hogy itthon se lesz nyugtom pecazni. Lassan mar mindenki kiment burcsazni,itthon meg hullik szejjel minden.

No ennyit a politikai rendszerrol.

Előzmény: drRamaty (122669)
gergem Creative Commons License 5 napja 0 0 122684

Köszönöm. Asztal készítésén még nem gondolkodom, ill. dehogynem, de előbb ki akarom próbálni kicsiben a dolgokat, hogy lássam, mire is lesz szükségem. Múltkor láttam egy nagyon jó videót egyébként egy asztal összeállításáról, amiben volt minden, ami nekem kellene, de azért szöszölt vele az illető rendesen :)). 

Előzmény: kozgab (122650)
gergem Creative Commons License 5 napja 0 0 122683

Igen, köszi, erről lehetett szó. Nyár elején vettem a gerendát és amiket leírsz, teljesen az, ami történt :). Válogatni... jó lenne, első körben megpróbálok egy másik boltot, hátha.

A korlát több tagból áll, talán 1,5m hosszú egy egy tag. De a gerendáktól (a függőleges részen) jobban tartok, ott kell a 100x12x12. A vízszintes részen keskenyebb, talán fele lehet a vastagsága, az menni fog :).  

Előzmény: józsibácsi456 (122660)
elemes Creative Commons License 5 napja 0 0 122682

csak a hosszbordás szíj cafatjai :) kb 270 mm hosszú volt, ilyent kell keresnem.

Előzmény: Tschaby (122681)
Tschaby Creative Commons License 5 napja 0 0 122681

Innen szép nyerni :) Azok ott az ékszíj maradványai, vagy más anyag is belekeveredett?

Dézsavűm lett:) Amikor elégett az EH ékszíja. 

Előzmény: elemes (122654)
409 Creative Commons License 5 napja 0 0 122680

"Hogy a csapágy akadályozza -e meg, hogy lefusson a szalag hátra, azt nem tudom, csak felvetettem, hogy mitől nem megy le. Ha domború lenne a borítás pláne nem érteném."

A fölső kerék dönthető, ezzel lehet a szalag helyzetét beállítani. Bekapcsolt gépnél a szalagnak közel kell lennie, de nem szabad a támasztócsapágyhoz érnie, csak amikor fűrészelsz. A domborúban az a lényeg, hogy a szalag mindig a tetejére igyekszik felmászni.

Előzmény: misikt (122675)
Tschaby Creative Commons License 5 napja 0 0 122679

"Készül lassan egy másik asztal, amibe belekerül a straus körfűrész (asztali), a maró meg dekopír is, ez tervek szerint 2 méteres lesz kerekekkel megáldva." 

2 méter+kerekek? Szerintem ha alacsonyabbra veszed könnyebb lesz használni :)

Előzmény: kozgab (122650)
halaloszto Creative Commons License 5 napja 0 0 122678

bp xx. kerület, írjál magánban.

Előzmény: Petör (122673)
arvaiz69 Creative Commons License 5 napja 0 0 122677

Szia! 

Nagyon ügyesen összeépítetted, minden elismerésem,  gratulálok! 

Előzmény: pacman123 (122676)
pacman123 Creative Commons License 5 napja 0 2 122676

Köszi :) Reszelgetni majd kell még azért. De pár perce sikerült beröffenteni a szerkezetet, a váz+motor+fix henger a helyén, igen szépen fut:

Amitől fostam az a két lineáris csapágy beépítése, hogy szenvedős lesz, de végülis az is jól sikerült, szépen csúszkál benne a (majd)  oszcilláló henger.

A fix henger rögzítőgyűrűjén ha kóválygást látni, az nem délibáb: sajnos a tengelyvégbe fúrt furat nem lett központos, hát ennyire futotta eszterga nélkül. De még így is a legnyugodtabban futó gépem a műhelyben. Remélem szalaggal együtt is megtartja ezt a jó viselkedést. Na az majd holnap/után/, fél egy és még flexelni is kéne de comcéd lehet nem díjazná ...

Előzmény: rferi (122651)
misikt Creative Commons License 5 napja 0 0 122675

Köszi, hogy mégis nyomogattad "azt a vackot" :-))

Hogy a csapágy akadályozza -e meg, hogy lefusson a szalag hátra, azt nem tudom, csak felvetettem, hogy mitől nem megy le. Ha domború lenne a borítás pláne nem érteném.

Akkor ahhoz, hogy előre tudjam hozni a szalagot, a keréken kellene állítanom. Holnap ránézek milyen lehetőségek vannak.

A textil borítás jó, vagy jobb lenne gumírozott parafa?

Előzmény: józsibácsi456 (122674)
józsibácsi456 Creative Commons License 6 napja 0 0 122674

No megis megkinzom magam az irassal!

Mire elkuldtem,kiderul mas is!

Most akkor az a nyomorult szalag akar egyeneset vagni?

A kerekek nem jol allnak.A folso kerek nem meroleges,hanem kifele fordul a folso resze.Igy beviszi a szallagot.Azt csak a tamaszto fogja meg,-tonkremegy a szallag,tonkremegya tamaszto!Az azert van ,hogy fureszelesnel tamassza a szallagot,nem pedig hogy uresbe is az fogja meg!

Alitsd be azt a vackot,mer igy csak disznek jo,meg lapdarabolasra!

A lap fogai logjonak le.

Az elobb irtak is ervenyesek!

Stellerallitas nem az asztalhoz,hanem a szalaghoz!

Előzmény: misikt (122670)
Petör Creative Commons License 6 napja 0 0 122673

Vajk

9-12 érdekelne ha még aktuális.

Helyileg merre?

Köszönöm

Előzmény: halaloszto (122665)
kormi07 Creative Commons License 6 napja 0 0 122672

Köszi Urak a tanácsokat, nincs nagyobb teljesítményű motorom, úgyhogy marad ez, nem ipari célra kellene, csak már nincs kedvem kézzel gyalulni.

A 3000-es fordulat talán még megvalósítható, elhiszem hogy vannak, amik tízezret forognak, de annak én itthon nem állnék neki, még fel kell nevelnem a kölkeimet:-)

Legfeljebb majd játszok a fogásmélységgel/előtolás sebességével, ha nagyon belassulna a motor.

Hosszú téli napokon, mikor azt se tudom melyik munkához kezdjek rettentően unatkozom, majd barkácsolok valamit.

Köszi!

Előzmény: józsibácsi456 (122662)
józsibácsi456 Creative Commons License 6 napja 0 0 122671

Udv!

Nomost elmeletileg ugy be lehet allitani a kerekeket,hogy semerre se huzzon.De nem tudok vegellathatatlan szovegeket irni,mer alig latom ezt a nyomorult telefont.Ugyhogy ezzel be is fejezem egy darabig a kormolest.

Eleg ha megjegyzed:Mindeg ,amikor rateszed a szalagot,oszt kelloen megfeszited, csinalsz egy probavagast.Huzol egy meteres ,sik elu deszkara vonalzoval  egy egyenest.Ezt szabadkezzel bevagod kb felig ,2/3 id a vonalon!

Ez megadja annak a vacak gepnek a vagasi eltereset,ami a kerekek vegett van.Ezutan a vezetot nekitolod annak a deszkanak az elehez.A deszka ne mozduljon el egy lepkefingot se!

No etol kezdve megvan az a sz9og,ami a vezeto szoge lesz.Ezutan nekitolhatod az anyagot,az egyenesen fog vagni.

Ez normalis jelenseg!

Előzmény: misikt (122666)
misikt Creative Commons License 6 napja 0 0 122670

A szalagvezető fából van, a keréken a borítás textil, valóban nem túl puha. A szalagot próbáltam előre hozni, de visszamegy. Ennem a fizikáját egyébként nem értem. A szalag mitől nem szalad le? Hátra gondolom a támasztó csapágy miatt. A csapággyal tudnám előre hozni? 2 cm széles a lap, feltételezem ezzel nem nagyon szabad játszani.

Előzmény: drRamaty (122668)
drRamaty Creative Commons License 6 napja 0 0 122669

Józsibácsi, maga meg merre lófrált hónapokig, hogy egy sort se írt mostanában?

Előzmény: józsibácsi456 (122662)
drRamaty Creative Commons License 6 napja 0 0 122668

"A fogak egyformán vannak kihajtogatva"

Csak voltak! Már egy párszor kitárgyaltuk (és saját tapasztalat is), hogy ezt az okozza, ha nem egyformán vannak hajtogatva a fogak két oldalra. Oka: ha a fogak a keréken futnak, és nem elég puha a borítás, képes vissza nyomni a hajtogatást. Megoldás: úgy kell járatni, hogy a fogazás lelógjon a kerékről, vagy domború legyen a borítás. Már a beállításnál az új lap foga is vissza hajtódhat, ha ráfut a kemény borításra, és jól meg van feszítve.

Szalagvezető miből van?

Előzmény: misikt (122666)
torony78 Creative Commons License 6 napja 0 0 122667

OK, nem kizárt, hogy ez gond. Lecsekkolom, köszi a tippet!

Előzmény: kozgab (122664)
misikt Creative Commons License 6 napja 0 0 122666

Hali!

Próbálkozom a szalagfűrész használatával. Kisipari cucc, új lap van rajta, a lap az asztal szélével párhuzamos, az asztal síkjára derékszögű oldalról és szemből is.

AZONBAN:

ha agy deszkát hosszában szeretnék elvágni, (mondjuk félbe,) akkor NEM az asztallap oldalával párhuzamosan kell vezetnem a deszkát, hanem 5-10 fokos szögben. Ez miért van? Természetes dolog?

Ebből adódóan, ha az asztallal párhuzamos vezetőt teszek fel, nem tudok párhuzamos oldalú deszkát vágni, mert a lap bekanyarodik az anyagba, megfeszül.

A fogak egyformán vannak kihajtogatva, a kerék 300 mm, a vezető pofák szépen illeszkednek a laphoz, és nem nyomják el semerre.

halaloszto Creative Commons License 6 napja 0 0 122665

Arcátlan bepróbálkozás:

Tábla keserűcsokiért lehet vinni a héten, utánna kuka:

Dobozok:

1. Áttetsző tetejű kis doboz. Valami tűzőgép vagy hasonló lehetett benne, de a formára préselt belseje hiányzik. Külméret: 25x19x4.5

2. Lidl akkus csavarozó doboza. 29x22x8

3. Szürke kis doboz, Practa dremel klón volt benne. 27x21x6

4. Kék Lidl csavarhúzó szett doboza. Ki van alakítva a bitek helye. 21x12x4

6. Fekete, körkivágó készlet doboza. 24x11x6

7. Black and Decker 12V akkus csavarozó koffere. 34x22x10

8. Fekete, dremel klón doboza. 29x17x8

9. Zöld bosch ütvefúró doboza koffere. 33x22x10

10. Kínai fúrókalapács doboza koffere. 41x29x10

11. Skil fúrókalapács koffere. 44x33x10

12. Zöld Bosch pof1300ace felsőmaró koffere 38x34x18

Maradékok:

13. Lidl lézeres vízmérték, hiányos. 48x25x11 Állvány, szintezőfej. Maga a vízmérték amiben volt egy lézerpointer az nincs meg.

14. Assist falhoronymaró, kit. 40x27x21 A kicsi támasztókereke le van törve, attól még használható volt. Viszont az állórész valószínűleg le van égve, és az egész darabokban van. A korongokon kívül szerintem minden alkatrésze megvan.

kozgab Creative Commons License 6 napja 0 0 122664

Szia

Nekem ugyanaz van,  csak nagy dobozzal és körfűrész porszívózásnál sem kerül bele semmi se (földről szívásnál sem) 

Viszont míg nem zárt tökéletesen addig sok került porszívóba. 

Ajtószigetelőt raktam le,  azóta tökéletes, sehol egy fals szívás,  az sokat ront. 

Nézzél rá erre,  lehet csak ez a gond,  mindenképp kell szigetelőt tenni. 

Előzmény: torony78 (122661)
paplanfa Creative Commons License 6 napja 0 0 122663

Köszönöm, de sok ez nekem. Inkább egy szőke ciklon kéne.

Előzmény: stolaz (122659)
józsibácsi456 Creative Commons License 6 napja 0 0 122662

Udv!

Nem  tudok litaniakat irni,ezer csak nagyjabol.

Ferinek igaza van.Ez nagyon nyekeressen eleg az iparkodashoz.Vannak 9-10 ezres fordulatu gepek is!Ez azert elarul valamit.

En 4500 ala nem mennek.Sajnos nalad a motor lesz a gyenge lancszem.Habar a fene tuggya,hogy mit mokoltal alaja.

A tarcsak varialasa becsapos! Szamit a kesek szama,a tengelyatmero.A keseket irtad,a tengelyatmero minel nagyobb,anal nagyobb centrifugalis ero hat.

Igaz,hogy elmeletileg ra lehet barkacsolni a motorra egy malomkereket,de annak akkora vibralasa lesz,hogy a osszeszakad az egesz vacaksag!

Nagyon nehez beszerezni azt a 2800-as motrot?

A gyalulas szelessege:ha meg nem adott,nincs meg meg a hozzavalo ,csak a tervek akkor azt tanacsolnam,hogy 260-asra csinald meg.Valsz  vezetod is levesz majd valamit,megaztan kesobb rajossz,hogy hianyzik az a tobb szelesseg.Aztan mokolhatod ujra.Szval igy latatlanba csak javasolni tudok.

Előzmény: kormi07 (122640)
torony78 Creative Commons License 6 napja 0 0 122661

Én egy 50-es nyílású műanyag ciklont tettem egy 30 literes hordóra és ezt kötöttem a lidlis elé. Asztalba épített felsőmaróhoz tökéletes, dekopírt, excenteres csiszolót is jól szolgálja. Hasonló méretű, termelékenységű fűrészportermelőkhöz szerintem nagyon jó. Azt is tapasztaltam viszont, hogy ha egyszerre nagy mennyiségű forgácsot, fűrészport akarok felszedni pl. a körfűrész alól a földről, akkor a porzsákba is eljut a cucc, szóval akkor romlik a leválasztó hatásfok. Méréseket nem végeztem, csak tapogattam már többször a zsákot egy-egy hosszabb meló után.

Ugyancsak romlott a hatásfok, miután a hordó már kb. 1/3 telítettségen volt, szóval viszonylag hamar érdemes üríteni a bödönt, vagy esetleg nagyobb térfogatra váltani ha van lehetőséged, de így is mindenképpen megéri ahelyett, hogy porzsákot/szűrőt vennél.

Előzmény: UgyanPityu (122658)
józsibácsi456 Creative Commons License 6 napja 0 0 122660

Udv!

A nyaron a fatelepek elore le vannak fogva.Men az epitkezes,sok a rendeles.Ez azt eredmenyezi,hogy morogva lancfuresszel  leszabnak neked valami vackot,osz mehecc.Ha erzed,hogy jo nehez,feher ,akkor az friss megmunkalt anyag,vizes.Gyors szaradasnal csavarodik,repedezik.Pld leszaladok a telepre keriteslecet venni.Hazaviszem,es masnapra a sogorokkal nekiugrunk,felutjuk.Nyar van,meleg van.Tuz a nap.Repedezni kezd a keritesdeszka. Friss volt,a napon elkezdett hirtelen sulni-foni.Hiaba az okoskodas,hogy de en lekenytem!

Mindenfelekepen szaraz agyagot vegyel.Ott is figyelni!

Hulyet kapok,amikor a foszer aszongya,hogy muszaritott,kozbe meg kint , akar a teto alatt all osszehanyva a cucc.Hat az lehet muszaritott volt a kamraba,de aztan a kinti levego paratartalma lesz a donto.

A korlat milyen hosszu ?

Surubb tagolassal jobban jarsz.

Előzmény: gergem (122646)
stolaz Creative Commons License 6 napja 0 0 122659

Az is nagyon hatékony, de gyaluláshoz nem azt használom, hanem egy gyárit. Ezt: http://holzmetalshop.hu/DC-300

Paplanfa: hol laksz? Sokfelé járok, el is vihetem. Mondjuk ki is tehetném a kapu elé éjszaka, reggelre már nem lenne ott. De akkor nem olyanhoz kerülne aki örülne is neki... :-)

Előzmény: UgyanPityu (122658)
UgyanPityu Creative Commons License 6 napja 0 0 122658

Szia, a lidlis porszívó+ciklon kombináció mennyire hatékony?

Porszívó már van, most nézegetem az aliexpressen a kisebb ciklonokat.

paplanfa Creative Commons License 6 napja 0 0 122657

Ez rohadt jó, és csak úgy? Kár, hogy iszonyat messze vagy :(

kozgab Creative Commons License 6 napja 0 0 122656

Majd beszélek Janibával,  bicóboltja van,  hozatok vele láncot meg kerekeket xd

Mondjuk hegesztős megoldásnak tűnik kicsit,  de orosz videónál ezen nem csodálkozok,  mindent túlbiztosítanak és vasból építkeznek,  az a tuti :) 

Előzmény: Raidx (122653)
stolaz Creative Commons License 6 napja 0 0 122655

Elkezdtem építeni egy porelszívó rendszert, még tavasszal. Végül nem fejeztem be, inkább megrendeltem egy kész gyárit. Nagyon szívesen átadnám bárkinek, természetesen nem üzleti érdekből, hanem ajándékba. Az alábbi linken láthattok róla néhány fotót. A ciklon 1mm-es rozsdamentes anyagból készült, méretére az alatta levő 200 literes hordóból lehet következtetni. Ezt a hordót és a ciklont viheti, aki eljön érte Bp. belvárosába.

https://goo.gl/photos/QAz7xbiGyDCV999CA

elemes Creative Commons License 6 napja 0 0 122654

Gérex gyártmányú szalagcsiszoló munka közben egyszercsak egy reccsenéssel megállt.

Mármint a szalag állt meg, a motor ment tovább.

A látvány kb igazolta, amire a hang alapján számítottam.

Namost ebből kéne működő gépet varázsolni (a belsejét már kitakarítottam).

Raidx Creative Commons License 6 napja 0 0 122653

Jó is az sokmindenre. Egy M16-os menetesszárnak 2mm/fordulat a menetemelkedése még skálázható is.  Vagy nagyobb pontossághoz 16*1-es menetű oszlop. Gyári roterliftbe is látni a megoldást csk drágán mérik.

Előzmény: kozgab (122652)
kozgab Creative Commons License 6 napja 0 0 122652

Az oroszok nagyon szeretik a láncot és fogaskereket :)

Nem ez az egy ilyen megoldás tőlük, de kéne :)

A másik amit linkeltem az még szebb, de annak sok hely kell :D

Ami nagyon jó ezekben a gyalusokban, hogy sokkal tisztábban használható, mint a maró, no meg kevesebb fogással oldható meg.

Lehet inkább gyaluval fogom megcsinálni az egyengetős részt, jobb lesz...

Ha eljutok oda egyszer csak valami csoda folytán

Előzmény: Raidx (122647)
rferi Creative Commons License 6 napja 0 0 122651

Tökéletes!

Előzmény: pacman123 (122645)
kozgab Creative Commons License 6 napja 0 0 122650

Részemről így csináltam asztalt:

sarokról hoztam 5x5 stafnikat, ezek a lábak, ill. összekötők.

5x2 pedig a többi, nekem bőven sok és elég stabil is. Ezen kézi gyaluval nem nagyon gyalulok, max gépivel, oda meg bőven elég, hátul lekereszteztem ahogy itt javasolták hulladék fával :D Semmit se dobunk ám ki :) Ez konrkétan egy 30 éves szétszedett létrából jött ki, igaz csak egy keresztlécet kapott, 13cm széles, bőven elég, stabil lett nagyon az asztal tőle.

Itt feltettem a kereszt stafnikat és 2 oldalára 1-1 lécet, azon végig maróval egyengettem, szép lett, szép görbe, középen mélyedés van (maró súlya lehúzta a két 5x5 stafnit) :D

Én barom, miért nem zártszelvénnyel csináltam, a másfél méteren van majd 1cm görbület. Most fogom kijavítani az asztalt 2 szimpatikus zártszelvénnyel, akármennyire is undorító itt ilyet írni, de nem szórakozok vele sokat :)

Az asztal teteje meg egy hulladék, bontott bútorlap. Nem sajnálom, ha tönkremegy, van másik :D Tényleges hossza 185 és 70 mély, nekem ez pont optimálisnak jött be. Nem merem leírni össz mennyibe került az asztal összerakása, mert elkergetsz...

Meg kell csinálnom, mert így nem tudok normálisan egyengetni maróval.

Készül lassan egy másik asztal, amibe belekerül a straus körfűrész (asztali), a maró meg dekopír is, ez tervek szerint 2 méteres lesz kerekekkel megáldva. De lehet felezem és egy fűrész és egy maróasztal lesz, ezt még nem találtam ki teljesen :)

Előzmény: gergem (122646)
paplanfa Creative Commons License 6 napja 0 0 122649

A legújabb divatú sörpadokkal tessék majd bizonyítani a lokalizációt. Van olyan érzésem, hogy csöcsfotó is be fog csúszni a képen, mert a söröskorsókat csak úgy sikerül majd megtalálnod.

Előzmény: Pillanatragasz (122648)
Pillanatragasz Creative Commons License 6 napja 0 1 122648

Aggyisten. Űdvözlet németországból , már elkezdtem a gyűjtögetést, még semmi említésre méltó szerszámgépet nem találtam  még kb 5  max 6 hét Aztán jövök fórumozni . Addig is jó fűrészelést mindenkinek. 

Raidx Creative Commons License 6 napja 0 0 122647

Igí is lehet:        Vagy így:  

gergem Creative Commons License 6 napja 0 0 122646

Köszi szépen. Ezt a választ, meg a másikat is. Anno ütvefúrónál gondolkodtam a márkák közt, akkor végül Skil Masters lett, ami egyelőre nagyon is jónak tűnik, de azt többet használom, mint ezeket a gépeket fogom. Legalábbis, mint ezeket fogom a következő időszakban :)).

Köszönöm az egyengetéses választ is. Ha csavarodva is van, akkor szerintem veszek inkább másikat. Ami miatt felmerült bennem ez az egész: amikor a munkaasztalt csináltam, kitaláltam, hogy legyen neki gerendából a lába, 400x10x10-es gerendát ha veszek és 5db-ba vágatom, akkor pont jó lesz, gondoltam. El is vágták, el is hoztam. A gond, hogy a vágások egyike sem 90fok volt (ezt most már tudnám kezelni), valamint a gerendában voltak igen vastag repedések (hasadások) is, gyakorlatban a méret 9,7 és 10,3 közt váltakozott. Ez azért már nagy különbség, főleg, hogy volt, ahol a két merőleges oldal aránya volt ez. Az asztalt végül jó sok csavarral megoldottam, stabil és szinte teljesen vízszintes, de a teraszkorlátnál ez nem járható út.

Ha tudtok dél Bp-en olyan helyen, ahol tudok válogatni is, akár 8-10m gerenda esetén is (tudom, hogy ez kis tétel), megköszönöm, ha mondjátok. Igazából úgy vagyok vele amúgy, hogy most sokat agyalok, próbálok a legrosszabbra felkészülni, aztán ha megvan a döntés, uccu neki :). A kéziszerszámokat (fűrész, véső) mondjuk már megrendeltem.

Előzmény: pacman123 (122642)
pacman123 Creative Commons License 6 napja 0 0 122645

Kicsit késve reagálva, de most lett aktuális: végül csak elkészítettem magamnak a tengelybilincset. 

Megfúrtam tengelyátmérővel (20mm forstner), majd 4-4 átmenő csavarnak a lyu ... jajj ... furatokat. Majd szalagfűrésszel kettévágtam. Az a kiesett anyag pont elégnek bizonyult ahhoz, hogy a 4 átmenő csavar kellően rászorítsa a tengelyre. Kapott stressz-tesztet is rendesen, ugráltam a 100 kilómmal rajta, nem akart odébb mászni. Dr. Ramaty akácából maradt még, abból farigcsáltam ki.

Ékszíjtárcsa: a motoréval ugye már korábban elkészültem és jött a kérdés, hogy a hengerek tengelyével (ami persze nem 19mm mint a motoré hanem 20mm) hogyan alakítsam centrikusra. Ekkor ugrott be ez a Matthias Wandelnél is látott módszer, amit kicsit megtuningolva nemcsak magát a kör alakot de az ékszíj árkát is meg tudtam csinálni a körfűrésszel. Egész jól működött:

Ez itt éppen az első tesztdarab (kicsit elmászott a középvonal, kapkodtam) de az ékszíj tökéletesen illeszkedik bele. Szép apró lépésekkel egyáltalán nem volt zizis a módszer (képen lehet nem úgy látszik :-)

Megcsináltam az ékek helyét is, ékek legyártva, hengerek szilikonozva (ba***ameg, szürkét akartam de mellényúltam a polcon ... jóvanazúgymaradáttetsző), szóval holnap-ma kezdem a vázat összerakni.

És a korábban az oszcillációhoz tervezett régi BD akkus fúrós megoldással ellentétben egy bontószökevény hátsó ablaktörlő motor lesz a befutó.

Az akkus motorja alacsony fordulaton nem elég erős (két ujjheggyel, gyengén szorítva is simán megfogtam -> azmegnemjó) , ezt az ablaktörlőmotort meg egy ilyen PC táp simán meghajtja:

Készül majd egy összefoglaló videó is, de az majd csak a végén (a váz építése nélkül is 45GB/3.5 órányi nyersanyag gyűlt össze). Ha minden jól megy, talán estére már oszcillál a szalag.

Előzmény: jcsapo (122338)
rferi Creative Commons License 6 napja 0 0 122644

első blikkre olyan 3000-3500 fordulat kéne annak a tengelynek. Az is még csak 15 m/sec, alsó hangon elég.

De egy 3x gyorsító áttétel éppen elég lesz annak a motornak, nagyobbat nem tennék rá, mert csak a kínlódás lenne a gyalulással. Szóval szerintem ennél feljebb ne menj, bár a felületnek jó lenne a nagyobb fordulat.

pacman123 Creative Commons License 6 napja 0 0 122643

"Ami gondom, az a hosszanti iránti vágás: ha nem egyenes a fa valamelyik íve, akkor azt kijavítani. Konkrétan ha mondjuk van egy 100x12x12cm-es gerendám, aminek az ívei mennek jobbra-balra, akkor az elején úgy értettem, hogy ehhez ajánlod a körfűrészt vezetővel. Most viszont, ha jól értem azt mondod, hogy ezt is jobb kézivel? Kézihez is létezik vezető?"

Namost, vegyük a legrosszabb esetet: a 12 centi vastag gerendád meg van csavarodva, mint egy nyalóka vagy propeller. Tehát nincs egy egyenes oldala. Ezt azért ölég macerás lenne akár kézi, akár asztali körfűrésszel kiegyengetni. Olyannal meg főleg, aminél eleve forgatni is kell az anyagot, mert kevés a vágáskapacitása. Szerintem felejtős. 

Erre az egyengető/vastagoló (hobbistáknál legtöbbször kombinált) gyalu való. Csinálsz egy referencia sík oldalt, az egyengetővel. Addig tolod rajta amíg sík nem lesz. Ezt a sík oldalát az egyengető vezetőjének nyomva (ami derékszögben áll az asztalhoz képest) meggyalulod a másik oldalát, így lesz két síkod, ami egymásra merőleges. Ekkor betolod a vastagolóba, és a szemben lévő oldalakat is meggyalulod, így lesz 4 sík oldalad.

Ez lenne a "hivatalos" út. De ha lesz egy maród, akkor akár azzal is egyengethetsz. Az elve az így nézne ki (odatekertem ahol elkezdi bemutatni, de nyilván előtte is érdekes, hogyan készíti el a segédet):

https://youtu.be/DezxCIl6ynM?t=909

Nem tudom 8-as szárral kapni-e ilyen "egyengető" marószárat, de alternatívaként szóba jöhet keresztéllel rendelkező nútmaró, vagy sima nútmaró, pl ilyen.

Aztán annyit érdemes szem előtt tartani az ilyen egyengetős sztori kapcsán, hogy ha van mondjuk 20 db 12x12x100 centis gerendád, amiből legyen csak kettő csavarodva, akkor az a kettő (miután kiegyenesítetted/derékszögesítetted őket) nem lesz már csak 10x10 vagy 11x11 centisek, függően a csavarodás/vetemedés mértékétől. Azaz: küldheted utána a többit is, hogy egyformás legyenek (hülyén nézne ki 2 keskenyebb gerenda. De persze van az a verzió is hogy "jóvanazúgy", ekkor maradhat is :-) Vagy C verzió: ha nem vészesen van csavarodva, kis ügyeskedéssel (nomeg esztétikai kompromisszummal) besuvaszthatod valami kevésbé látszó részre a selejtet. Pl a teraszkorlát legelső oszlopának fal felé eső eleme. Vagy az andráskereszt egyik eleme. Stb.

Végiggondolva -> lehet hogy kezdőként nem egyengetéssel akarsz szenvedni :-) (főleg megfelelő szerszám hiányában) Ha tudsz olyan helyet ahol engednek válogatni, akkor ott vegyél anyagot és addig turkálj amíg elfogadható darabokat nem találsz. 

Előzmény: gergem (122628)
pacman123 Creative Commons License 6 napja 0 0 122642

Hű .... nehezeket kérdezel :-)

Az hogy az Einhell a legalja, az szerintem barokkos túlzás. Szerintem sokan használnak itt Einhell-t, ilyen-olyan szerszámot. Nagy anyázásokról még nem olvastam. Persza a Maki azért feljebb van, de kifoghatsz abból is hibásat, ld a gérvágós esetemet, ment vissza a feladónak, helyette vettem Metabo-t, eddig szeretem.

Azért ajánlottam az Einhell-t, mert most kezdesz neki ennek a mókának, de még nem tudod mennyire fogod szeretni, meddig akarsz eljutni - ilyenkor lehet érdemesebb alacsonyabb árszintet belőni. Nem mindegy hogy 100e Ft-nyi cucc porosodik majd a sarokban, vagy 40e. De azt te tudod jobban, neked mennyire fájna. Plusz azért is mentem el erre az ajánlattal, mert írtad hogy a 40 ropi most sok lenne. Így ha most csak a maró kell, 15-ből (plusz a marószárak) megúszod. De ha ki tudsz várni, érdemesebb Makita/Maktec felé elmenni. Rájuk pl 3 év gari van.

Előzmény: gergem (122629)
kormi07 Creative Commons License 6 napja 0 0 122641

2 késes a gyalutengely.

kormi07 Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122640

Üdv emberek, nem jártam még erre.

Egy egyengető gyalunak mennyi a vágási sebessége m/s, nagyjából?

Van egy ~250mm széles, ~100mm átmérőjű gyalutengelyem, egy 2,2kW háromfázisú motorom 960f/min, ehhez kéne valami áttételt számolnom, főként fenyőfa gyalulásra kellene, 140-150mm szélességben max.

A motoron 160, a gyalun 100mm-es tárcsa van, abból ~1500-as fordulat, és 7,75m/s késsebesség adódik, de azt kevésnek gondolom, gugli meg nem segít.

Ha valaki tudna segíteni, megköszönném.

halaloszto Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122639

bringát le kell takarni, meg kell venni kompresszort, akkor le tudod fújni indulás előtt. a youtube huszárok akiknek szép tiszta a műhelye, mind légtisztítót használnak.

a műanyag nyelem a tajimához uszkve 10éves, semmi baja. inkább vegyél tartalék lapot. olyan a foga mint az üveg, ha szeget, kapcsot, bármi fémet fogsz vele, azonnal letörik.

Vajk

Előzmény: csjoco74 (122634)
kozgab Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122638

Hát az valóban nem, de ne járj úgy, mint én. Kézi fűrész nem porol, hát avval vágok asztalon. Erre nem töröltem le és beindítottam az excentert, no itt meg is szivattam magam, repült mindenfelé a por :D

Előzmény: csjoco74 (122637)
csjoco74 Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122637

ezért érdekel a tajima fűrész ... tudom nem mindenhez, de az nem porol :)

Előzmény: kozgab (122635)
csjoco74 Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122636

Az alábbi szerszámok vásárlását tervezem, részben az itt olvasottak alapján.

Van még pár kérdés , köszönöm előre is a válaszaitokat. 

Tajima húzófűrész : hajlított nyéllel - van jelentős különbség a műanyag és az aluminist nyél között? fogás, tartósság, stb? Ehhez még tervezek egy GNB230 lapot és egy GNB 300-at

Tajima Magnum

véső készlet :

Ajánlott/bevált márka?

Mik a leggyakrabban használt méretek?

Érdemes készletet venni, azt látom úgy olcsóbb.

gyalu : Stanley az ajánlott márka, viszont hihetetlen a termékskála ... mi kellhet nekem? mi az a méret és kialakítás ami jól bevált? SB3 ?

Szóval be akarok vásárolni és olyan szerszámokat szeretnék, ami tartós és jó ... és nem kell cserélni sokkal jobbra egy félév múlva

kozgab Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122635

Amíg nem kapcsolsz asztali körfűrészt még talán. Ha kapcsolsz majd kizártnak tartom :D Ill. ha alul-felül szívod jó helyen talán, de teljkesen pormentes nem hiszem, hogy lesz

Előzmény: csjoco74 (122634)
csjoco74 Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122634

rendezgetem a műhelyem ... mennyire elérhetetlen az hogy "pormentes " legyen?

a műhelyben van a bicajom és pár más dolog, lehet ezek mellett barkácsolni, megfelelő elszívással?

feketefelhoo Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122633

Nos az észrevételek alapján ez az ágy praktikusabbnak tűnik. Sajnos ragaszkodom a nyers gerendákhoz :)

Barnamedvébb Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122632

+1

Előzmény: halaloszto (122568)
kozgab Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122631

Természetesen a keresztvágásokra a kézi fűrész, hosszantira asztali :D (Keresztre is lehet asztali, de csak rövid léceknél, hosszúnál körülményes, nem lehetetlen, de ahhoz olyan asztalt kell csinálni.)

Lehet kézi körfűrésszel is hosszanti, de sosem lesz olyan max ha csinálsz neki vezetőt (hosszú léc vezetőt):

. Kézi körfűrész beépítése is kérdéses, mert sok függ a talp merevségétől. Apámnak be van építve, de úgy hullámzik vágás közben, mint viharban a Duna..

Kézi fűrész vezető: :D

Előzmény: gergem (122628)
csjoco74 Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122630

rendeltem egyet :)

ha akarsz az ebayen rendelni, akkor összefoghatnánk ... vannak olyan nagyobb csomagok, amiknek igen jó ára van, de egy embernek túl sok

Előzmény: kozgab (122626)
gergem Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122629

Köszönöm a választ és a linkeket!

Az egyes márkák közt nem biztos, hogy jól látom a különbséget. Az Einhell nem az alja nagyon? A Makita a másik véglet? A Metabo hol van ezen a skálán? És a Skil? Bosch? Nyilván típusfüggő is, de mi az, amit egyáltalán nem érdemes, mi az, amit csukott szemmel is?

A csiszolás a kisebb prioritás nekem, pont azért, mert ahogy mondod, tudom kézzel is. A marón ezért gondolkodtam.

Vennék én használtan is szívesen, csak a kezdő létem miatt picit tartok, hogy átvágnának :) Ill. még nem találtam olyat, ami szimpatikus.

Ugyanígy gondolom egy Makitát könnyebben adok el használtan, ha kinövöm, mint egy Einhellt. Vagy rosszul gondolom?

A Stanleyt néztem, köszi! Egyelőre a japánt gondoltam megvenni, a Stanley a következő körben jön, ha dűlőre jutok, hogy végül is mit is lenne érdemes :)).

Előzmény: pacman123 (122617)
gergem Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122628

Köszi! Nem biztos, hogy jól értelek. A csapolásnál és a keresztbe vágásnál kézifűrésszel tervezem dolgozni, első sorban. Ezeket el tudom képzelni (azt hiszem), hogy hogyan fogom megcsinálni.

Ami gondom, az a hosszanti iránti vágás: ha nem egyenes a fa valamelyik íve, akkor azt kijavítani. Konkrétan ha mondjuk van egy 100x12x12cm-es gerendám, aminek az ívei mennek jobbra-balra, akkor az elején úgy értettem, hogy ehhez ajánlod a körfűrészt vezetővel. Most viszont, ha jól értem azt mondod, hogy ezt is jobb kézivel? Kézihez is létezik vezető? (Bocs, ha hülye a kérdés :) ) Mármint kicsit összekavarodtam, ha van egy kézi húzófűrészem mondjuk, meg egy kézi körfűrészem vezetővel, akkor melyik feladatra ajánlanád az utóbbit? Vagy ilyen nagy gerendánál ne várjam el a szép ívet, csak kisebb léceknél?

Bocs, ha értetlen vagyok, tényleg nem értelek teljesen :(.

Előzmény: kozgab (122618)
kozgab Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122627

Ill sorry, kaptam fórumtárstól egy kerek kést hozzá, még nem használtam, várja a munkát egyelőre.

Előzmény: kozgab (122626)
kozgab Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122626

Nagyon jó gép, de van egy baja:

pengét vagy bármilyen kiegészítőt nem találsz rá csak gyárit :(

Nagyon kényelmes cserélni, egy kar elhúz és máris mehet a csere, semmi szerszám nem kell cseréhez, de azt is tudni kell, hogy megszűnt típus dremelnél.

Meg kéne tudni melyik más márkának a kései jók bele, már amelyik amúgy is nyitott, extol nem jó bele, az tuti :D

Ezt írják hozzá:

http://www.ebay.com/itm/14-mix-quick-change-Oscillating-Multi-Tool-Saw-Blade-for-BOSCH-FEIN-Dremel-MM40-/262085424533?hash=item3d05823595:g:ePIAAOSwXeJXegR9

De még nem próbáltam ki, lehet köv hónapban meglesem, mert kés nincs hozzá csak gyári, amik már kopottak kicsit.

Előzmény: csjoco74 (122625)
csjoco74 Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122625

A dremel mm40 most akcióban a edigitalnál, eddig én is csak nézegettem ... 52990 helyett 25990 Ft https://edigital.hu/multifunkcios-szerszamok/dremel-multi-max-mm40-multigep-mm40-19-p244848

Előzmény: kozgab (122608)
Raidx Creative Commons License 2016.09.17 -1 0 122624

Itt a másodikrésze:

Legalább lett ötletem az elszíó csonkra. Ragasztani semmivel nem bírtam. Minden elvált a beépített piros nyílástól.

Előzmény: kozgab (122622)
kozgab Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122623

De ez is nagyon jó, egyengető és vastagoló is lehet egyben:

Oroszok imádják a vasat :D

Előzmény: kozgab (122622)
kozgab Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122622

Nézegettem elég sokat, de oda jutottam, hogy még mindig gyorsabb csak a lécet lefogni, mellé fogni egy vezetőt és gyorsan átvágni kézivel.

Egy max 5cm-s lécnél nem látom értelmét küzdeni géppel, amikor pár tolás után kézivel is szét van vágva, kézifűrész meg rögtön az orrom előtt pihen, gépet le kell emelni, 220-ba tolni, elővenni a vezetőt amit meg is kell csinálni pontosra...

Szóval én egyszerűbbnek látom. Vagy saccra levág kézivel és halál pontosra végét levágom asztalin. Evvel ugyan vesztek 3-5mm fát, de garantáltan pontos lesz és ez a pár mm nem igen számít.

Ettől függetlenül ilyesmit fogok csinálni csak nyitható típusban, hogy kezelhetőbb legyen:

Már csak a csapolások miatt is, ha hosszú léc asztalin nem tudom lefogni, így meg megy.

Esetleg két részesre, egyol oldalt körfűrész, ,másik oldalt maró :D Ha már anyagot használok fel legyen mindenre jó :D

Előzmény: Raidx (122619)
kozgab Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122621

Nem is értem miért mondod :D

Volt már olyan 2 méteres lécvágásom, hogy feléig toltam, nem húztam ki, hanem leállítottam a gépet, felemeltem a lécet és ahol elvágtam összeért a két rész, nem tudtam szétfeszíteni :D Leállítva azért lett, mert görcs volt benne, nem akartam kísérletezni, hogy no kilövöd vagy nem lövöd... :D Persze nem elején nézi meg az ember, hogy lesz-e gond vagy sem :D

Ha egy részletben tolja, akkor mindenképp lassan, de én se erőltetném a dolgot, bár volt, hogy 5cm-s lécet vágtam ketté és nem volt gond, de lassan, nem igazán szerette a gépezet.

Előzmény: LyPapa (122620)
LyPapa Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122620

Az a 68mm két részletben értendő - én legalábbis úgy csinálnám. Egy 68mm 'mély' vágást egyetlen fogással áttolni rendkívül balesetveszélyes, bármi apró befeszülés a forgó lappal való birkózást eredményezhet, az pedig kíméletlenül durva meccs :(

Előzmény: gergem (122612)
Raidx Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122619

Tegnap láttam filmeket hol a kézi körfűrészt tuningolták. A leg egyszerűbb megoldás egy vezető léc (mint a fejes vonalzó) felfogatása és az mellett már egyenes a vágás. Másik megoldás: Egy U cstorna belmagassága a fűrészedhez igazodik. Szélessége igény szerint. Ezen keresztbe egy másik amibe a fűrészt tologatod. De láttam olyan megoldást is amivel a gérvágó is kiváltható lehet. De táblák darabolásához is vannak használható ötletek.

Itt is érdemes bogarászni: https://www.youtube.com/watch?v=bcFEgBn4gMw 

Előzmény: kozgab (122618)
kozgab Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122618

Szia

Gerendák csapolását én kézifűrésszel csinálnám, mint a darabolást is lehet azzal.

Én előbb vágok keresztben léceket kézivel, mint szórakozzam a kézi körfűrésszel, amivel nem tudok annyira pontosan vágni és körülményesebb is a használata. Lehet csak kell hozzá csinálni rövid "asztalt, vezetőt", de lehet csak én vagyok béna hozzá, inkább kézi, nem sokkal lassabb, tény hogy fárasztóbb. Erre találták ki a gérvágót, de az nincs nekem, kisebb daraboknál pedig ott az asztali.

Szélek lecsapását akár lehet asztali körfűrésszel is, ha bedöntöd 45 fokra, kézi gyaluval (figyelni kell itt viszont nagyon), kézi körfűrésszel.

Asztali fűrész sokkal sokoldalúbb, mint bármi más. Nem akartam, de most hogy van nem tudnék nélküle dolgozni :) Nagyon erőltették nekem is, nem akartam, de belátom, hogy igazuk volt.

Marót sokkal nehezebb használni, mint ahogy tűnik, nekem legalábbis sokszor megbillen és már nem lesz olyan szép. Igaz, sokat nem használom. Úgy persze jó, ha 2 gerendát egymás mellé teszel, felfekszik mind a kettőre és úgy tolod hol egyik oldalt, hol másik oldalt (garantált egyenes gerenda kell, ami nem biztos, hogy van :D). Lehet csapolni is maróval, de ahhoz megint érdemes vmi segédletet csinálni :)

Japóknál láttam olyan megoldást, hogy lécekhez csináltak egy vezetőt, ami mentén vágott, garantált 90 fokba sikerült, gyönyörű csapot csinált. Egyszerűen ráhúzta a lécre, megszorította és mentén vágott.

Minden géphez gyakorlat kell, még akkor is ha full könnyűnek tűnik a használata.

Előzmény: gergem (122609)
pacman123 Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122617

"Mihez kell ilyen mélység? "

Pl ha előbb-utóbb asztalba akarod építeni. És előbb-utóbb akarni fogod. Igazából első körben úgyis a kézi szerszámokat veszed meg. Fűrész, véső, kalapács, stb.

Aztán a korlát projekt mit kívánhat: csiszolást, és te írtad hogy éllekerekítést. Csiszolni lehet kézzel, éllekerekíteni (szépen) már kevésbé . Majd eldöntöd hogy melyik élvez prioritást. De ha ha az anyagiak nem engednek túl sok repkedést, én kezdésnek egy olcsóbb excentert és egy olcsóbb felsőmarót vennék a helyedben:

http://www.megatool.hu/faipari_gepek_293/felsomaro_146/einhell_1100w_felsomaro_th_ro_1100_e_15241

http://www.megatool.hu/faipari_gepek_293/excentercsiszolok_269/fsx200_metabo_excentercsiszolo_914

A kettő 32 ropi, plusz veszel hozzá csiszolókorongokat és marófejeket. 55mm mélység, ez már sok mindenre elég. 6 és 8mm marófejek (utóbbiból szép választék van már). És a vágáson kívül gépesítettél mindent a korlát projekthez. És ha kinőtted a marót, jobbra vágysz -> sokat nem buktál a projekten. De azért az Einhell sem egyszer használatos cucc lesz. Illetve: elgondolkodnék a használt vételen, ha még úgysem tudod mennyire fogod szeretni. Úgy még kevesebbet buksz, ha félretolod. De szerintem nem fogod :-) Igen meg lehet szeretni ezt a fanyűvést.

Ha korlátot 12-es gerendából fogod csinálni, akkor nem nagyon van (kézi) körfűrészből olyan, legalábbis barkácskategóriában amivel egy menetben át tudnád nyesni. Így igen, logikusan vagy forgatod, vagy eleve kihagyod a gépet és egy jó kézifűrésszel esel neki. Ha Miskolc környéki lennél, mondanám hogy írj rám és gyere el kipróbálni a Stanley-t, amit írtam. Meglepődnél milyen könnyű vele vágni :) 

Előzmény: gergem (122612)
halaloszto Creative Commons License 2016.09.17 0 1 122616

Szia,

a 42mm tényleg nem sok, de a 22 az jó. a furat alatt marad anyag benne. jó élessel fúrva simán elvágod a lamellát és kész. lehet én is minit tennék, csak az meg nem igazán tartós, pláne egy nagy ajtón.

igen, a szélesség olyan hogy 3mm luftot szántak két oldalt. csak azonnal megbuksz, mert ha kettő egymás mellett van, oda már nem akarsz 6mm luftot. szóval egy 80as kétszárnyú szekrény az 3+394+3+394+3=979mm széles. de ha több szekrény van egymás mellett, akkor még cifrább. számolni kell és kész, előre!

Vajk

Előzmény: Vityaboy76 (122615)
Vityaboy76 Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122615

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy dolgozott-e már valaki nyitott lamellás classen bútor ajtókkal, amiket a Praktikerben (illetve máshol is) árulnak?Milyen kivetőpántot javasoltok használni? Normál, vagy mini?

A keretet kb. 42 mm széles, 22 mm vastag léc alkotja. Félek, hogy ha a normál kivetőpántnak fúrt fészek (35 mm) nagyon meggyengítené a keret (esetleg kiszakad a széle) illetve azt se tudom, hogy a lamellák milyen mélyen ülnek a keretben.

Másik kérdés:

Ezeket az ajtókat olyan méretekben gyártják, hogy szélességük a szélességük mindig 4mm-re végződik (pl.: 294 mm, 394 mm, 444 mm stb.) Ez azért van, hogy a korpusz méret meghatározása könnyebb legyen? Tehát pl. egy 394 mm széles ajtóhoz, 400 mm széles legyen a korpusz?

A válaszokat előre is köszönöm!

paplanfa Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122614

Nem hinném

Előzmény: srudolf1 (122611)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122613

Amikor építkeztem az egyik utolsó 6m*10*10-es fenyő gerenda ami a tetőcsúcson fut végig nálam is meg volt csavarodva. Az egyik végét fixen lerögzítettem a másik végére meg egy kb 2 m-es acélcsövet rögzítettem erőkarnak. Ezzel vissza tudtam csavarni a gerendát, a lábammal tartottam a csövet, közben nagy szögekkel rögzítettem. A gerenda jó lett, de nekem a derekam az kiment az erőlködéstől, kórház lett a vége.

Előzmény: elemes (122577)
gergem Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122612

+1 kérdés: http://www.makita.hu/index.php?pg=productdetails&lib=productGeneral&id=M5802 - mondjuk ilyen körfűrészre gondoltál? (Ez árban még bele is férhet kb.)

Ill. ez 68mm mélyen vág max, ha egy 12x12-es gerendát vágok, akkor azt jól sejtem, hogy két részletben muszáj, ugye? Vagy akkor már megvan a járat és kézifűrésszel érdemes?

A marón gondolkodom még. Azt írtátok többen, hogy a 35mm mélységet gyorsan kinövöm, jobb a 60mm. Mihez kell ilyen mélység? Mármint nem kötözködésképpen, tényleg érdekel, mert nekem a 3,5cm így tudatlanul bőven elégnek tűnik.

srudolf1 Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122611

Létezik 9oomm-res fém oldalú fiokvasalatrendszer?

kukucs33 Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122610

Ijesztő.

Tényleg, nekem is leginkább az orosz mindentudó (fűrész, gyalu, eszterga) gép jutott eszembe róla. Az is kb. ennyire pontos és biztonságos. Faternak van (mármint az orosz), láttam, tapasztaltam. Mentségére legyen mondva, akkoriban csak az volt.

Előzmény: Kamelot (122595)
gergem Creative Commons License 2016.09.17 0 0 122609

Köszönöm a leírtakat! Az eredeti hsz-omban leírtam mit szeretnék (itt), gyakorlatilag egy viszonylag egyszerű projekt, pilot projektként. Arra kaptam is választ (itt) pár tippel, hogy milyen eszközöket ajánlanak. Részben egyetértetek egymással, részben nem :). Ami nem baj, mert gondolom itt is többféleképpen el lehet érni az üdvösséget :)).

Ami új nekem abban, amit írtál, az a körfűrész, amit a lécek kiegyenesítésére javasolsz. Ez jó ötletnek tűnik, bár még utána kell néznem, hogy értsem is, amit írtál :) (mi az a nút?) Ez egyébként még az egyik kérdés pont, amire nem kaptam korábban választ. Lehet rossz helyen vettem a léceket eddig, de tényleg nem voltak egyenesek, nem tudom, hogyan lehetne ezt feloldani.

Valamilyen marót mindenképp szeretnék, mert az éleket le szeretném kerekíteni. Ezért találtam meg direkt a múltkor linket élmarót is, ami ide azt hiszem jó volna, de természetesen nem egyenértékű egy felsőmaróval.

A csiszolónál szalagcsiszolót gondoltam eredetileg, de aztán valakai (lehet épp te?:) ) javasolta az excentert helyette. De az ráér igazából, egyelőre azt szeretném kipróbálni, hogy hogyan tudok mondjuk egy nagyon egyszerű alapcsapolást összerakni, meg derékszögű elemeket készíteni és összeilleszteni, stb. Mondjuk egy nagyon primitív játékasztal lehet jó erre a célra (négy láb, lábak közt egy-egy léc és a tetejére vmi lap, amit még nem tudom hogyan illesztek rá)

kozgab Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122608

A helyedben a marót elfelejteném, felesleges, én is megvagyok igazából nélküle, alig veszem elő, kézben nem szeretem annyira, mert súlyos és kicsi helyem van egyelőre az asztalon, nem kényelmes a használata. Asztalban jobb lesz csapolásokhoz :)

Körfűrész viszont kell, elég neked is vmi használt, csak jó legyen :D

Ha másra nem is deszkák egyenes szabására, amihez 2 dolog kell, 90 fokba állított tárcsa, 2 szorító mondjuk egy 1 méteres zártszelvénnyel (ha gyenge vagy nem jó a párhuzamvezető). nornyozásra is jó a körfűrész, ha végig nútos kell.

Vésőből nekem 1 1cm-s van össz, nem éreztem eddig hiányát a többinek (de ez tervezés és munka kérdése) :)

Van egy dremel mm40-em, most már excenter, avval gyorsabb a csiszolás, dremellel meg finomra csiszolom. Eddig csavarozóm se volt, egy dewalt fúróval csavartam mindent be, óvatosan, figyelni kellett, de megoldható volt.

Nagyvonalakban ezek vannak használatban nálam:

jó kézifűrész

fareszelő (1db van nekem)

1 asztali körfűrész

1 véső optimális méretben

sok-sok-sok szorító

ceruza meg papír :D

csiszoló (akár kézi, akár gépi)

1 dekopírt használok nagy lapokhoz vagy kézi körfűrészt, dekopír könnyebb volt eddig, körfűrész gyorsabb és pontosabb, de nekem még körülményesebb

fúrógép kell mindenképp :) 2-3-4-6 fúrókkal, csavarbehajtó fejekkel, süllyesztéshez meg 13-as fúró mondjuk, fémfúró vagy a tipikus süllyesztőfej.

faragasztó

csavar, sok-sok millió csavar

gyalu (akár kézi is jó, de abból vegyél stanley-t, nekem s3 van, nagyon jó, 3000-el volt több, mint egy sima fa, de az fabatkát sem ér)

Kb ezeket használom sokat.

Garázsajtót asztali fűrész nélkül csináltam, szinte csak kézi szerszámokkal, ha akkor lett volna asztali fűrész más minőségbe készült volna el. Ahhoz kellet flex is.

Jah és sokat bakiztam, nem terveztem rendesen, ezt kell leginkább megtanulni, többet számít mint a jó szerszám :D Szerintem. Hiába jó a szerszám, ha rossz helyen vágok :D

Spejzpolcnál már léceket asztalival leszabtam, csapolást kézi fűrésszel csináltam, pici vésés, reszelő, fúró, ragasztó volt használva meg kalapács, szorítók, ennyi. Jah meg polcokhoz dekopír és a dremellel csiszoltam, akkor nem volt excenter.

Ill. boccs, tipliző is, de az pontos jelöléssel kiváltható, de csak akkor, ha pontosak a lécek, azaz visszaköszön az asztali fűrész :)

Dremelt nem adnám el már semmi pénzért, nagyon erős, jó kínai papírral, nagyon szépen teszi a dolgát, vágni is lehet vele ha kell, jó gép. 22-t simán megért, azóta 2x ennyiért árulják :D

Excenter jó ha van, gyorsabb a csiszolás vele, de elején nem létszükséglet. Igazából kézzel is lehet csiszolni csak fárasztó és sokáig tart :D

Előzmény: gergem (122591)
generátoros Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122607

a 189.000ft-ért persze egy jó kombi gyalú azért nem rossz vétel lenne. DE  ilyen rátehető lemezasztalos fűrészfeltéttel egy komoly gyártó nem jön elő szerintem.  a hosszlyuk fúrót kézi előtolásal vagy kézbentartott anyaggal  bemutatni szintén nem megnyerő.  ezek után miért kellene feltételezni, hogy ez egy jó vétel.

generátoros Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122606

ezért élnek meg a keleti túristákra szakosodott gyártók és kereskedők. hiába vagyunk európa közepén a bérek keleten vannak.  mit is beszélek? lassan éhbérért dolguzunk. ha alkalmazottak vagyunk és nincs 10 diplománk. van ,egy másik történetem is az esernyősön kivül.  csak fonetikusan írom, mária hilfer strasszé-n lehetet kapni 30-35 éve sok mindent , köztük egy bizonyos autó rádiót.   hozták haza az atyámfiai és rögvest szereltették is be a ladába trabantba dáciába, kinek mi volt.  némelyik annyira eszetlen volt , hogy még azt is megkérdezte  , betudom-e szerelni.   na szóval ekkora az isten  kertje.  A bajok akkor kezdődtek amikor néhány hónap után be-beszartak ezek a direkt kapugaranciás cuccok igen nekünk keleti túristáknak gyártott 1 márkás rádiók, ugyanúgy  mint az esernyő. a büszke magyarja még 3000-ért árulta is ami akkor jó vételnek számítot tekíntve , hogy nyugaton vett cucc volt.   akkor még kevesen tudták hogy kínai vacak volt.  aztán ez megismétlődött a 90-es évek elején is akkor már nagyobbacska üzletek  árulták 5000ft áron. a garanciát úgy intézték , hogy ki kellett vinni valami városszéli aluminium csarnokba és egy konténerbe dobták minden vizsgálat és kérdezés nélkül. a meglepő az volt, hogy rögtön fizették is vissza az 5-öst. talán eltudjátok képzelni mekkora haszon volt rajta.     szóval  a vacakságnak tűnő gépekről mindíg ez jut eszembe.  Tudniillik ha valaki megveszi 189 000-ért ezt a gépet , mi a fenét tud csinálni amikor rájön arra hogy milyen vackot vett.   A gyártó biztos talpon marad mert majd kitalál másik öszvért és avval is piacra lép és amig lószar van veréb is van jelszóval gazdagon megél.

Előzmény: pali923 (122602)
Kamelot Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122605

A videós az egy mutáns. A praktis képen lehet látni a vastagoló asztalt oldalról.

Előzmény: halaloszto (122597)
generátoros Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122604

na figyúztam és megláttam, de akkor sem nyerte el a tetszésem bár ez a klón nem tudom mennyi ft.  és ha megtudom akkor se m vennék ilyent.    bár ki tudja.  

Előzmény: Kamelot (122600)
Kamelot Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122603

01:50 hülyeség 0:40 -től figyuzzál.

Előzmény: Kamelot (122600)
pali923 Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122602

Ja, azt nem tettem hozzá, hogy a sógorok gépeivel lehet dolgozni, akár pontosan is. Viszont sokan nem tudjuk megfizetni, sajnos.

Előzmény: generátoros (122599)
generátoros Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122601

nem tudom ígaz-e a történet, de közre adom.   Volt idő amikor minden üzletben esernyőket adtak bizonyos vásárlási érték felett szinte mindenhol mo-on.  Fanyelű és aránylag jól is használható nem gagyi kategória.  nekem még mindíg van 3 db.   Az a hír járta akkoriban ,hogy egy magyar faszi 1ft-os darabáron kínából hozta be állítólag egy teherhajónyi mennyiségben és 10 ft-ért adta nagytételben.  Igaz nem igaz a nagy boltok buktak rá és vették mint a cukrot.  A faszikámnak meg volt egy jó napja 10-100 milliót keresett vele állítólag 25 évvel ezelőtt.

Kamelot Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122600

Lehet hogy a bor az segít. 01:50 -től figyuzzál és látod hogy hogy kerül le a körfűrész asztal. Az egy levehető cucc.

Előzmény: generátoros (122598)
generátoros Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122599

Szerintem  jól beszélsz:   Csak a hammer vagy felder ilyen öszvér, keleti túrázoknak szánt vackokat nem csinál.

Előzmény: pali923 (122596)
generátoros Creative Commons License 2016.09.16 0 1 122598

ez lehet, hogy klón de akkor mutálódott.  az eredetin hol vagyis hogyan kell elképzelni azt a sárga betétet?   és hogy növekedett egybe a fűrészasztal a gyalú asztalával.   komolyan mondom inni kéne pár pohár bort , hogy tísztán lássak.

halaloszto Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122597

aha!

sokminden kiderült.

- van a fűrészhez steller és szögvezető is.

- az egyengetőhöz is van steller, de nem lehet mellette tolni az anyagot.

- egyengetni sem lehet úgy, hogy rendesen az asztalon feküdjön az anyag

a vastagolást nem mutatták. lehet nincs is alul vastagolója? vagy csak a videóban levőnek nincs?

pali923 Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122596

Az átkos pártállam idején létezett egy mindentudó orosz barkácsgép, amire akkor - jobb híján - sokan vágyakoztak. Ma már mindenki úgy emlegeti, hogy rettenetes volt vele dolgozni. 

Valamiért ez jutott eszembe a videó láttán. Ugyanezeket tudja Felder vagy Hammer néven néhány másik gép. Igaz, azok kicsit nagyobbak, és alsó hangon is vagy tízszer ennyibe kerülnek. Szerintem ez mindent elmond ennek a gépnek a tudásáról és minőségéről, így ránézésre is.

Kamelot Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122595

Itt egy klón.

generátoros Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122594

egyengetőhöz előtolás? Most mi van, bevagyok rúgva?  

Előzmény: halaloszto (122592)
generátoros Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122593

ez egy elég érdekes gép.   legalább is a fotó alapján.   Hosszlyukfúró???   Körfűrész????   Nekem ez kicsit értelmezhetetlen.    Biztos bennem van a hiba.   Vajon milyen vagyis mekkora távolság van a fűrésztárcsa és az asztal széle között.   Fűrészelésnél a hosszlyuk fúrónak mondott asztal emelkedik vajon annyira mint a gyalu asztal, és ez mennyi mm-re van a tárcsától.?   fotó alapján ez egy vicc kategoria is lehetne.  Bocsi de lehet én vagyok dilettáns.

Előzmény: Kamelot (122590)
halaloszto Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122592

190ezer, és a hoszlykfúrónak nem mozog az asztala, a fűrészhez nincs steller és tán az egyengetőhöz sincs vezető? viszont van egyengetőhöz előtolás?

Előzmény: arvaiz69 (122589)
gergem Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122591

Igen, értem teljesen. De mivel nagyon az elején vagyok még az egésznek, 40e Ft körüli beruházás soknak tűnik. Még azt sem tudom, ki használnám-e, ha megveszem, vagy csak évi 1-2 alkalommal bütykölnék vele valamit. Mert ahhoz azért lehet túlzás. Mármint értem, hogy ez egy jó gép és annak ára is van, de... biztos érted :). Egyelőre le kell tesztelnem magamat, hogy boldogulok-e, érdekel-e eléggé, hogy beruházzak komolyabb gépekre.  22-23e Ft hirtelen felindulásból még belefért volna talán, de 40 az már egy magasabb lélektani határ :).

A nem egyenes lécektől viszont félek valamennyire. Amit eddig vettem, egyik sem volt egyenes. De körfűrész is vagy 20e Ft lenne és nem tudom azzal én egyenesre tudnám-e szabni. Lehet, hogy egyelőre megpróbálom anélkül és meglátjuk mire elég. Az alap kézi szerszámok kb. 20e-ből kijönnek, első körben ennyit szánok rá, aztán ha megy, akkor... :) 

Előzmény: kozgab (122574)
Kamelot Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122590

Hát én azért abban a hosszlyukfúrós dologban kételkedem.

Előzmény: pacman123 (122587)
arvaiz69 Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122589

Szia!

Igen ez az a gyalugép amit láttam! De basszus, tényleg elég kutyafuttában néztem, mert nekem ott fel sem tűnt, hogy ezen még körfűrész, meg hosszlyukfúró is van. Ez számomra is meglepő! 

Előzmény: pacman123 (122587)
arvaiz69 Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122588

Szia!

Valóban úgy csinálom ahogy mondod! Egy igazi asztalos biztosan nem így csinálja.  A csapok akkor tökéletesek, ha a csap teljesen kitölti a csapfészket. 

Viszont mentségemre azt tudom felhozni, hogy a sok sok apró csap még így is megfelelő kötést tud létrehozni. Eleinte a kezdetek kezdetén olyan csapokat készítettem ami a szakkönyvekben meg van írva, vagyis hogy a csap kitöltötte a csapfészket. De mire egy kisszék elkészítéséhez az összes csap alját és tetejét a kíván félkör alakra lereszeltem, rengeteg idő eltelt. Ráadásul ez olyan, nem szeretem munka, lassú, unalmas, ezért aztán gyorsan fel is hagytam az ilyen csapok készítésével.

Hogy mennyire tartós a videóban is látott csapolás? Én általában úgy készítem a csapokat, hogy azok passzosak legyenek, kicsit szoruljanak a csapfészekben.Ezen a filmen 8 perc 40 másodpercnél éppen egy kisszéket rakok össze a megszokott csapolási módszeremmel.

Bő ragasztóval összerakom, és száradás után így is tökéletes kötés jön létre. Hosszú évek alatt még egyetlen kisszék sem csúszott szét, vagy ment tönkre.

Egy ilyen kisszék 18  helyen van csapozva, ami bőven elegendő.  

Nem vitatom, a csapfészekben pontosan beleillő csapok kötése, tartóssága biztosan jobb! De mint írtam jóval munkaidő igényesebb is.  Viszont amikor a melléképületemre készítettem a bejárati ajtót és a garázs ajtót, akkor olyan csapokat készítettem ami a nagykönyvben meg van írva, tehát ott én is a tökéletesre törekedtem.  Sőt ahogy elő van írva a csapfészek teljesen át lett fúrva és a belehelyezett csapok mindegyike kettő kettő éket is kapott, hogy még nehezebben tudjon az ajtó szétcsúszni.

Szóval ha komolyabb, nagyobb igénybevételnek kitett dolgot akarsz elkészíteni, akkor mindenképpen célszerű precíz csapokat készíteni, mert azzal biztosra mész. Viszont ha csak egyszerű, minimális igénybevételnek kitett dolgot készítesz, ráadásul olyat amiben sok csap van, akkor szerintem megfelelő a leegyszerűsített csap is, annak is van megfelelő tartása.

Előzmény: kozgab (122581)
pacman123 Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122587

Így rákeresve a Praktiker webkatalógusban,  őt dobta ki ki mint "CROSS-X Tool"-t ami  gyalu, de egyben fűrész is meg hosszlyukfúró is (és árban illik a Zoli által mondotthoz):

https://www.praktiker.hu/szerszam-gep-muhely/elektromos-szerszam/nagygep/302954-cross-tools-famegmunkalo-gep-mft-3500-5-230v-2200w-50hz

Youtube-on érdekes (klón?)videók jönnek szembe erre. Nemtom. Egy 250-es 2200w-os gyalu nem lenne rossz 190-ért, ha tényleg masszív a váza és az extrák is jól használhatók. Miskolci Praktikerben ahogy látom pont nincs, így nem lesz tapi.

Előzmény: arvaiz69 (122585)
feketefelhoo Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122586

3-4x áron lehet jobb, mint a Hyundai klónok

Előzmény: arvaiz69 (122585)
arvaiz69 Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122585

Sziasztok!

Ma jártam a Praktikerben és egy újdonságra figyeltem fel! Ki volt állítva egy számomra ismeretlen márkájú Cross Tools kombinált gyalugép.  A gép első ránézésre elég bizalomgerjesztő volt. A gép 2200 wattos, 25 cm széles gyalutengely, szépen megmunkált öntvény alumínium asztal az egyengető  és a vastagsági asztal is. Az egyengető asztal ránézésre kb. 100 cm hosszú lehet. A gyaluláskor a fogásmélysége 0-tól 3 milliméterig állítható. Viszont az ára elég húzós, 189.000 Ft.  A gép felépítése egészen más mint a megszokott 80 ezres Hyundai, Einhell, Gűde, gépeké.  Ha valaki a Praktikerbe jár érdemes rátekinteni, hátha ez valóban egy jobb, minőségibb kategóriát képviselő gép lenne. 

rferi Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122584

Ha pedig ki tudod fejteni azt az erőt valahogy, nagy eséllyel szétreped a gerendád.

Előzmény: elemes (122583)
elemes Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122583

lehet, hogy valamit rémesen elszámoltam, nekem 4000 Nm csavaró nyomaték jött ki, ez tényleg több, mint amit kézzel meg tudnék feszíteni.

talán ha a szelemen-szerkezetet átlós sodronnyal, húznám a helyére. de ez kb már ágyúval verébre, tényleg egyszerűbb "egyenesre" gyalulni.

Előzmény: elemes (122582)
elemes Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122582

hmm... kétméteres erőkarral ne tudnám a helyére csavarni...?

találtam nyíró rugalamassági modulust, fenyőfára 0.5 GPa körül.

most elkezdek csavaró nyomatékot számolni.

de inkább gyalugéppel átalakítom 9 cm oldalú egyenes oszloppá.

Előzmény: srudolf1 (122579)
kozgab Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122581

Urak, Árvai Zolinál láttam csapolásokat, viszont úgy csinálta a keterechez (bár asszem másnál is így csinálta), hogy kimarta a nútot, ami ugye szélein nem egyenes, hanem félkör maradt, s ebbe akkora csapot csinált téglát, ami középen belefért, azaz nem lett 100% kitöltve a lyuk. Ez mennyire elegendő kötés, érdemes így csinálni (mert sokkal gyorsabb) vagy vésővel csapok széleit kezeljem le.

Ezt most vettem észre, eddig nem figyeltem fel erre :)

kozgab Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122580

Szia

Szerintem nem fogsz akkora erőt kifejteni, legalábbis meghajolok előtted, ha sikerül :D Már ha 10x10cm gerendáról van szó.

Bár még 5x5-nél se látok nagy esélyt rá részemről. Fenyőnél sem, keményfánál meg pláne.

srudolf1 Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122579

- reménytelen akkora erőt kifejtenem, hogy a helyére csavarjam

kozgab Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122578

Ne tudd meg milyen pipa voltam, amikor összeraktam két lécet (2 komplett elem már az ajtónál) és átlátok, vagy 1cm rés, mondom mi a fene. Gyalult, szárított cuccot vettem, s ferde, mint a boszorka háta...

Amit eddig körfűrésszel vágtam jó volt mind, de az is csak akkor, ha hosszabb vezetőt tettem fel, nem mint a hozzá kapott vezető, ami a kés feléig ért csak és felénél járt fa is tolta már kifele kicsit :D. Zártszelvény fel (másfél méteres min vagy ha szintező volt kéznél akkor az), leszorít, s amellett nekitolva a fát végig, szép is lett :) Persze halál pontosan lett belőve a párhuzam :)

Most az elhozott másik straus fűrész jobbnak tűnik sokkal, de avval később fogok foglalkozni, most nincs időm rá sajnos. Annak a nútjai is jók, s még magasságállítás is könnyebben megy :D, előzőnek nem volt az, elején jó, majd megszorult benne mindig a tolt cucc, emelés meg nehéz volt, szorult az is, el is tört az emelő tekerője :D

Ettől függetlenül az se kizárt, hogy dobok a tetejére egy nagyobb asztalt, még úgy is bőven sok nekem a vágáskapacitása vagy szimplán mellé és mögé építek egy asztalt :D Lehet inkább ez lesz.

Még a gyaluláson agyalok, vastagoláson, egyengetésen hogy oldjam meg maróval. Nem fogok venni egyengetőt, egyszerűen horror árban mennek még a kínaiak is. Akkor már előbb vennék szalagfűrészt, mondjuk az se olcsóbb :D

Gondom, hogy sok minden lenne jó, ha volna, de 2 apróság:

nincs elég helyem

s főleg baromi sokba kerül :D, nekem meg egyelőre felesleges, már így is túlzás a gépparkom.

üdv

Előzmény: pacman123 (122575)
elemes Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122577

van egy 10x10-es oszlopom, 2.6 méter. van benne kb 15-20 foknyi elcsavarodás. arra gondoltam, a beépítéskor megfeszítem.

az oszlop két végébe 4-4 darab 15 mm-es csapot rakok így [::] a talpgerendába és a szelemenbe is befúrom a csapok helyét.

az oszlopot a csapokkal beleállítom a talpgerendába és a tetejére a csapokkal rárakom a kétméteres szelement.

a szelemen ekkor el lesz csavarodva a talpgerendához képest, de én erőből a helyére húzom.

mire számítsak?

- reménytelen akkora erőt kifejtenem, hogy a helyére csavarjam?

- elnyíródnak a 15 mm-es bükkfa csapok?

- a csapok palástirányú nyomással szép kitágítják maguknak a lyukat, és az oszlop visszacsavarodik?

- most a helyére megy, de idővel csavarodás irányban ujjnyi repedés lesz a kiegyenesített oszlopon?

hirtelen ennyi buktató jutott eszembe.

LyPapa Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122576

Én meg gyalulás során jöttem rá, hogy a gyalulandó fát nem szabad beszorítani, hanem gyakorlatilag csak meg kell támasztani (!!) A szép, egyenest mutató felület olyan görbe lett, hogy csoda, mikor kivettem a szorítóból, a léc meg kardos lett. Szóval, a jelszavunk: spiccpangejzni - fonetikusan, azaz: hegyes, gyalupadba süllyesztett támasz :)

Előzmény: pacman123 (122575)
pacman123 Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122575

"Én garázskapunál jöttem rá, "

Én meg egyszer a vezető melletti egyenes vágás után, hogy másnap vagy akár rögtön már nem biztos hogy egyenes lesz az adott pillanatban egyenesre szánt lécdarab. Meséltek itt a tapasztaltabb kollégák vmi feszültségről, ami akár azonnal a vágás után is felszabadulhat a fában. És csak nézel mint a moziban, hogy tökegyenes vezető, tökpárhuzamos (illetve kicsit nyitott állású) a laphoz képest, és az eredmény mégis íves lesz. Ez lehet talán a nem megfelelően száraz fa, meg nemtom mi miatt. Én konkrétan akáccal tapasztaltam ezt.

Előzmény: kozgab (122572)
kozgab Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122574

Amúgy nagy akcióban vettem a maktec mt362-t 44000-ért, ha már ennek megfelelő makita van 40-ért is már nagyon jó, olcsóbb kizárt, hogy lesz.

Nagyon erős gép, de gyúrásra is tökéletes, mert nem egy pehelysúlyú versenyző :D

Viszont nekem másképp néz ki valóságban, mint itt a képen. A magasságállítás szabályzója nekem gép fölé nyúlik, míg a képen látható és a most kapható mt362 sem olyan már. Igaz, nálam van előnye és hátránya is ennek.

Nekem ilyen:

Asztalba most már mindenképp be fog kerülni, mert kézben nekem labilis, de ez valszeg az én hibám :)

Előzmény: gergem (122570)
szergej 00 Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122573

Sziasztok!

Beugrottam ma a Lidl-be kenyérért, a kosárba beesett egy szögbelövő is.

Kellemes meglepetés a praktikus műanyag doboza. A gép markolata kényelmes, a táron látható a benne lévő szög/kapocs mennyisége a kis ablakon. Első próbára meg vagyok vele elégedve  bár a mélység állító csavart teljesen föl kellett tekerni, hogy ne hagyjon durva nyomot a fában. Összességében úgy gondolom megérte a pénzét.

kozgab Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122572

Szia

Apróság:

ne keressél egyenes lécet, mert nem létezik :D

Azaz legyen hirtelen felindulásból valamilyen asztali körfűrész, hogy tudj egyenesre szabni léceket.

Én garázskapunál jöttem rá, hogy gyak nem létezik egyenes stafni, úgy raktam össze, hogy vannak pontatlanságok, de ott annyira nem számított. 10-ből 9 ferde volt :D

Most már Vajk javaslatára deszkákat veszek és én szabom le amire kell, ez már egyenes :D

Előzmény: gergem (122570)
halaloszto Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122571

ez a forgatom-nem forgatom kérdés attól is függ, hogy mit vágsz és mi az elvárt pontosság. a leírt módszerrel egy 50x50mm lécet elvágok úgy, hogy választhatsz hogy a 0,7mm ceruzával  húzott vonal meglyik oldalán legyen a vágás, vagy a vonal tűnjön el.

Előzmény: kukucs33 (122569)
gergem Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122570

Köszi, én nem okoskodásnak, inkább okosításnak veszem a szavaitokat :). Tudom, hogy kezdő vagyok, nem szégyen tanulni :).

Jópár hsz-el ezelőtt kérdeztem, hogy milyen alap szerszámok kellenek, akkor kaptam tippnek a vésőt, kalapácsot, derékszögű háromszöget, japán kézi fűrészt. Ezeket mindenképpen tervezem beszerezni, szalagcsiszolót, gyalut, és a marót később terveztem megvenni. Ehhez képest jött most, hogy talán ha akciós, érdemes megvenni, de most lebeszéltetek róla, amit köszönök is. Megnézzük Karácsonykor nem lesz-e nagy leárazás és majd akkor nekifutok megint. Időm, mint a tenger, nem sürgős (pontosabban nagyon kevés időm jut majd erre, ezért lassanként fogok csak haladni :) ). 

Csavarozóm és fúróm van egyébként jó, sőt, egy munkaasztalt is eszkábáltam magamnak, ami egyelőre megteszi majd, azt hiszem. 

Előzmény: misikt (122560)
kukucs33 Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122569

Anno az aluminist nyelűt pont amiatt vettem, hogy vastagabb anyagban a meglevő illesztőfűrészeim gerince mindig elakadt előbb-utóbb, forgatni meg nem szeretem az anyagot, ha nem muszáj. A Tajima-nak meg -nem lévén gerince- nincs határa az átvágható vastagságnak. Aztán annyira rákaptam a használatára, hogy automatikusan ahhoz nyúltam egyre több munkánál, de párszor a nyél útban volt, úgyhogy egyszer hirtelen felindulásból megajándékoztam magam egy egyenessel is.

Előzmény: halaloszto (122568)
halaloszto Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122568

én többnyire mindenféle lécek leszabására használom. pl 45x45mm. vagy akár 100x50 palló. körbe megrajzolom a vonalat. majd egy sarkon kezdek, figyelve hogy mindkét oldalon a vonal mellett legyek. ha egyszerre mindkét oldalon tartom a vonalat, akkor a vágás síkja jó helyen van. így el tudok fűrészelni egy átlóig. utánna már jó mélyen az anyagban van a fűrész, vezeti a maradék vágás közben. de ha nagyon nagy vágás, akkor fordítok, és egy másik sarokról indulva megyek megintcsak kétoldalt figyelve a vonalat.

Vajk

Előzmény: kukucs33 (122565)
pacman123 Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122567

"Azt szoktam csinálni, hogy a munkadarab élénél megbillentve fűrészlapot, az anyag függőleges oldalain is vágok pár húzásnyit (előtte ott is jelöltem, hogy merre kell tartania a vágásnak), hogy ahogy süllyed a fűrészlap, az is segítsen pontosan megvezetni."

+1 részemről is.

Amúgy a linkelt videóban később pontosan ugyanezt mutatja be. 

Előzmény: kukucs33 (122565)
kukucs33 Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122566

"...a marófejekre majd jóval többet fogsz majd költeni, mint amennyibe a gép kerül..."

Tanúsíthatom magam is. Mondhatni, feneketlen kút :-)) És ha idővel még egy asztal is kerül a felsőmaróhoz, akkor egy elképesztően sokoldalú szerszámmal/géppel lesz az ember gazdagabb.

Előzmény: d_feco (122564)
kukucs33 Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122565

A vésőt használtam már párszor, főleg mikor a felülethez képest 45°-ban megdöntve kellet fűrészelni, hogy véletlen se csússzon oldalra. Viszont, amíg nincs elég mélyen az anyagban a fűrészlap, ha rossz felé dől, akkor az anyag "oldalsó" lapjain már nem fogja a kijelölt vonalat (merőlegest, vagy más, megkívánt szöget) tartani a vágás. Azt szoktam csinálni, hogy a munkadarab élénél megbillentve fűrészlapot, az anyag függőleges oldalain is vágok pár húzásnyit (előtte ott is jelöltem, hogy merre kell tartania a vágásnak), hogy ahogy süllyed a fűrészlap, az is segítsen pontosan megvezetni.

Előzmény: pacman123 (122563)
d_feco Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122564

Elég sok minden eszedbe fog jutni majd a felsőmaróval kapcsolatban. :) Amit Kamelot ajánlott, az pl. jó vásárnak tűnik, már csak a 12mm-es befogópatron miatt is, illetve a teljesítménye se túl kevés. Azt tudtad, hogy lehet a segítségével csapot és csapfészket készíteni? :P Arra azért lelkiekben felkészülhetsz, hogy a marófejekre majd jóval többet fogsz majd költeni, mint amennyibe a gép kerül...

Előzmény: gergem (122545)
pacman123 Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122563

Itt is egy egyszerű és működő módszer:

https://youtu.be/4zLJ3FTxAOI?t=274

Éles snitzerrel és vésővel mintegy "megágyazol" a fűrészlapnak. Innen már nehéz a vonalat eltéveszteni.

Előzmény: kukucs33 (122562)
kukucs33 Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122562

Ez érdekes, majd kifigyelem hogy is vannak a tükröződések. Eddig a tükörfényes lapból csak az maradt meg, hogy ha úgy esett a fény, akkor pont nem láttam a vonalat a csillogó fűrészlaptól :-))

Az biztos, hogy (főleg a vágás megkezdésekor) nagyon oda kell figyelni a pontosságra, mert pár húzással is úgy el tud menni rossz felé, hogy csak győzze az ember korrigálni. Ebben segítenek az ilyen "trükkök", köszi, hogy mondtad!

Előzmény: LyPapa (122557)
pacman123 Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122561

Érdekes ... az ágy masszivitásának elismerése után nekem is hasonló dolog jutott eszembe :D De akár térdelhet is asszonyka is az ágy szélén, ha túl puha/alacsony a matrac, az ő sípcsontja bánhatja. Bár azt bánná keskenyebb összekötőelemnél is ...

És ugyan felhoo írta hogy épp szingli, de azért ezt az aspektust is vizsgálni kell.

Nekem összességében tetszik ez a brutális vázszerkezet. Ha jól van csapolva, tuti nem nyekken sokat semmilyen igénybevételre sem.

Előzmény: misikt (122559)
misikt Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122560

Én is beleokoskodok kicsit:

Ha szeretnél barkácsolgatni, érdemes a fontosabb szerszámokkal kezdeni a pénzköltést. pl egy asztali körfűrész vagy egy gyalu talán fontosabbak. Ezek nélkül pl. előre gyártott barkácslécekkel lehet dolgozni, akkor a keresztvágás lép elő, az mehet jóféle jappánnal, véső, fúró, ilyesmi.

Stílustól függően előléphet az akkus csavarbehajtó is, én szerintem azt használom leggyakrabban. Legjobb volna belőle három, egy fúrószárral a csavar magátmérőjére, egy szintén fúrószárral a csavar külső ármérőjére, egy süllyesztő és egy csavarbehajtó bittel. Ja, hogy ez már négy?...

Persze azt hiszem az első elektromos szerszámom egy felsőmaró volt, a fiatalság már csak ilyen...

Előzmény: gergem (122545)
misikt Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122559

Az a léc inkább akkor nem kedvező, mikor a férfi az ágy előtt térdelve szeretné boldoggá tenni az ágyon hanyatt fekvő arát.

Előzmény: LyPapa (122556)
Tschaby Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122558

Nekem hajlított van.
50cm hosszan vágtam 12-es rétegelt. Működött.

Az egyenes nekem kényelmetlennek tűnik. Amikor a kecskelábakon fűrészelek.

Amit a videókon láttam, hogy az echte japán ácsmesterek a földön guggolva térdelve vágnak vele, úgy lehet az egyenes a kényelmes.

Én még a Magnum-on gondolkodtam, de abból a fűrész is meg a pótlap is drágább + abból csak 12TPI van.

A durva daraboláshoz éppen beleszaladtam egy BAHCO-ba. 400-as rókafarkú. 3,5ezeré

De példul inkább vágok nagyobb fákat a 300-as Tajimával ...

Mondjuk gerendát még nem kellett vágni amióta megvan.

Előzmény: csjoco74 (122535)
LyPapa Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122557

Egy újszülöttnek minden vicc új: sajnos nem találom azt a youtube-on fellelhető videót, amelyben a készítő a fűrészelés apró fogásait mutatja be. Azt hangsúlyozta, hogy a vágandó faanyag élének a fűrész lapjában tükröződő képe és a faanyag éle egy vonalba essen, akkor várhatóan szép, merőleges lesz a vágás síkja. A japán fűrész fényes lapja ilyen esetben nagy segítség.

Előzmény: kukucs33 (122555)
LyPapa Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122556

Ahogy leül az ember, máris vágja a fa a combját.

Az még rendben is lenne, de ha a combok iránya lényegesen eltér, pl. csak úgy eldobnád magad ...

Előzmény: rferi (122553)
kukucs33 Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122555

Van amit csak az egyenes nyelűvel tudsz megcsinálni. Amikor nagyon precízen, esetleg nem az anyagra merőlegesen kell vágni, akkor is könnyebb az egyenessel dolgozni. Vagy, ha táblát vágnál hosszában, ott a "görbe" nyél konkrétan akadályozhat.

Amazzal viszont még haladósabban lehet pl. átvágni egy gerendát, mert azzal a fogással lendületesebben lehet húzgálni. Mikor gerendákba készítettem csapolásokat, ott mindkettőt használtam felváltva, mikor melyikkel esett jobban kézre a munka.

Ha csak egyet vennél, akkor az legyen inkább egyenes nyelű.

Előzmény: csjoco74 (122535)
joevagyok68 Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122554

"Te rugdosni szoktad az ágyat ?"

Szándékosan soha !  :-)

Viszont most gondolkodtam én is azon, hogy a készítendő ágynak az "első" lábait valahogy "beljebb" kéne rakni !

Márpedig azért mert,

- "keskeny" a hálószoba

- az ágyat "előröl" lehet majd megközelíteni

- és a 2x90cm mellett kb marad 60-60 cm hely a 2 oldalán

Szóval szándékosan soha, de így azért nagyobb az esély !

Szerintem erre, ilyen esetekre gondolt paplanfa..

Mondjuk ha 25 m2-es a nappalija akkor ok lehet !

jaaa, ha jól emlékszem feketefelhonek majd 100m2-es a "nappalija"...szóval ott se/nem lesz gond !

:-)

Előzmény: feketefelhoo (122543)
rferi Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122553

Ne bántsd! Nincs egyedül a véleményével. Szerintem is baromi kényelmetlen ez az ágykeret-tipus!

Ennél csak az pocsékabb, aminél a vízszintes elemet felhozzák a matrac felső lapja vonala közelébe. Ahogy leül az ember, máris vágja a fa a combját.

Előzmény: feketefelhoo (122543)
pestii63 Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122552

köszi! sokat segítettél már én is végig keresgéltem mindent de nem találtam

Előzmény: pacman123 (122548)
pacman123 Creative Commons License 2016.09.16 0 0 122551

Na amíg a kávémat ittam te meg a kakaódat, megelőztél :D

Előzmény: rferi (122547)
rferi Creative Commons License