Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

GPS 3 órája Creative Commons License 81564

"....ütvefúró, hagyományos fúrógép, deltacsiszoló - meg amit még kihagytam."

Billerbeck tollpaplan és vánkos?

.

Előzmény: Petör (81562)
Petör 3 órája Creative Commons License 81563

... és utána sajtos-tejfölös lángos a váci piacon menzateával és kávéval 710 HUF...

Előzmény: Petör (81562)
Petör 3 órája Creative Commons License 81562

Urak

gyors jelentés a METRO-ból - Bosch PMF 190 E multigép kofferrel alapkonfiggal 16 kHUF, excentercsiszoló 12 kHUF. Ezek mellett kis sarokcsiszoló, szalagcsiszoló, alap dekopír, csavarozógép PSR 1200-as egy és két akkumulátorral, Li-ion akkumulátoros csavarozók és ütvefúró, hagyományos fúrógép, deltacsiszoló - meg amit még kihagytam.

pali923 4 órája Creative Commons License 81561

Ezt én is megfogdostam már, és jónak találtam, de még nem vettem. Én meg a lidlisről írtam, de az fele ennyibe kerül, és nincs fém a műanyag alatt. Biztosan így van, mert eltörtem, és látom. :) Az ára fele, de a tudása negyede sem lehet, nem érdemes megvenni.

Néha a Praktikerben vannak hasonló Wolfcraft szorítók elég jó áron. Vettem egy párat, de nem ajánlom. Csak szubjektív benyomás ugyan, mert semmit nem mértem rajta, de kicsinek találom a nyomóerejét.

Előzmény: kutyala (81559)
Pillanatragasz 5 órája Creative Commons License 81560

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagy feszültségű földkábel szigetelési technologiáját . csak vicccc  :-))))))))

Előzmény: Schnitt (81539)
kutyala 5 órája Creative Commons License 81559

nem reklámképppen, mert még nem vettem belőle, de a boltban ez nekem szimpatikus volt:

http://www.butorkellek.hu/index.php?keresendo=szor%EDt%F3&keresesmehet=1&keresesmehetgomb_x=0&keresesmehetgomb_y=0&kod=2814-1985&modul=termek&nyelv=hun

nem tudom, sok vagy kevés, de egyszer jobban megnéztem a boltban, emlékeim szerint az van ráírva, hogy 400N, tehát 40 kilóval tud szorítani. Elképzelésem sincs, hogy az mennyi, de a boltban azt mondták, hogy 3 éve árulják, nem vittek vissza egyet sem (pedig amikor én megyek, mindig szinte csak szakik vannak). kívülről műanyag, rákérdeztem, azt mondta a srác, hogy belül fém, arra raknak műanyag réteget. Kézbe véve nekem szimpatikus volt.

Előzmény: pali923 (81554)
GPS 7 órája Creative Commons License 81558

A képen nem mutatja, de egy takaros kofferben adják, flexi-tengellyel, asztali-satus állvánnyal és egy fél kiló tartozékkal benne.

.

Előzmény: GPS (81557)
GPS 7 órája Creative Commons License 81557

Ha valakit vasárnap reggel pont az ALDI-ba küldenek mondjuk zellerért, a déli húsleveshez - és pont nincs egy szál Dremelje sem otthon - akkor ezt ne hagyja ki:

http://www.aldi.hu/hu/ajanlatok/ajanlatok-vasarnaptol-20141130/reszletes-oldal/ps/p/workzone-multifunkcios-csiszolokszlet/

Na jó, viccet félre: nekem is ugyanez van, használtam is sokat és nagyon meg vagyok vele elégedve. Ennyi pénzért meg aztán pláne maximálisan elégedett vagyok.

Bár eddig még nem éreztem semmilyen kompromisszumot egy igazi Dremellhez képest - amelyik a nyáron szintén volt a kezemben és amelyik kereken 3x ennyibe került, mint ez. Egyáltalán nem tudott 3x többet, de még 2x sem.

.

Pote01 20 órája Creative Commons License 81556
Előzmény: pali923 (81555)
pali923 24 órája Creative Commons License 81555

A weblap szerint 6 és 8 mm megy bele.

Előzmény: Pote01 (81553)
pali923 24 órája Creative Commons License 81554

Egyetértek. Én kettőt vettem, az egyiknek a feje tört le, bár nem vagyok izompacsirta. Pedig egy jó egykezes szorító nagyon sokat tud segíteni időnként, ha az ember egyedül van a műhelyben. Csak valószínűleg érdemes a jobbat megvenni abból is.

Előzmény: kukucs33 (81548)
Pote01 24 órája Creative Commons License 81553

Akkor 1-2 héten belül ugyanez lesz nálunk is. A nagy felsőmaróm mellé venni akarok egy ilyen kicsit. A kérdés, hogy a Workzone vagy a Parkside a jobb megoldás. Ezekbe bele lehet valahogy szerkeszteni a 1/4"-os szárú szerszámokat? Gondolom gyárilag nincs hozzá 1/4"-os patron.

Előzmény: vati666 (81547)
kukucs33 25 órája Creative Commons License 81552

Elgondolkodtató.

Építsd a Parkside-ot asztalba, akkor ezt a kapcsoló problémát úriemberhez méltón, egyszer-s-mindenkorra meg tudod kerülni, még akár kis is veheted a gépből! ;-)

Előzmény: halaloszto (81549)
pajaci 25 órája Creative Commons License 81551

Én meg most vettem autógumikat Bulgáriából 20%-os áfával, ingyenes szállítással.

Röhej.

Előzmény: 409 (81550)
409 25 órája Creative Commons License 81550

Ahogy az árakat nézem, lehet érdemesebb oda menni, ha több dolgot is vesz az ember.  Mármint az ország északi részéből. Aztán ott valószínűleg 3év múlva is lesz Lidl, ha esetleg garis gond van.....

halaloszto 25 órája Creative Commons License 81549

gyűlik a tapasztalat a felsőmaróval kapcsolatban. vegyesek az érzelmeim. van egy zöld bosch-om, aminek megvannak a problémái, meg mosmár kukák a csapágyai. a lidl maró megtanított tisztelni a bosch-t, kap új csapágyakat.

ami durva: a lidl-osnek kiesett a bekapcsoló gombja. egy átmérő 4mm kis műanyag basz tartja csak, kicsit megütöd le is tört. sebaj, szigszalaggal lazán rögzítettem, így minden műkszik és nem veszik el. viszont közben a biztonsági retesz deaktiválódott, nem kell nyomni a kis gombot hogy a naggyal be tudd kapcsolni. innentől viszont a gép konkrét életveszély. a frankó formatervezett markolatra tett gomb eredménye, hogy 

- ha csak kézbe akarod venni, esélyes hogy be is kapcsolod

- ha fordítva fogod meg, a tenyereddel azonnal bekapcsoltad

- ha nem a talpara teszed le nehogy felboruljon, hanem lefektetve, akkor ha alulra kerult a gomb a sajat sulyatol bekapcsolódik. ha felülre, akkor csak akkor ha rápakolsz valamit. 

hat ennél ezeerszer biztonságosabb az ha van egy rendes kapcsoló a gépen és kész.

Vajk

Előzmény: kukucs33 (81548)
kukucs33 25 órája Creative Commons License 81548

Az egykezes szorítót nem javaslom, vagy legalábbis csak fenntartással. Két nagyobbat és két kisebbet is vettem, a műanyag "nyele" többnek is eltört, pedig nem volt erőltetve. Használható ugyan így is, de nem az igazi. Van két hasonló méretű Topex-em, még a megboldogult Bricostore-ból, az sem egy csúcsmárka, de ezerszer jobbak.

vati666 27 órája Creative Commons License 81547

A szomszédoknál dec 4től megint "műhely" akció lesz,

remélhetőleg utána nemsokkal nálunk is.

http://www.lidl.sk/sk/ponuka.htm?id=419

Soká 1 napja Creative Commons License 81546

"Aztán mi történt?"

Az történt, hogy elköltöztünk és az új helyen újrahúzattuk az elektromos vezetékeket. :)

De nem a körfűrész miatt költöztünk el :)

bár ebben a topikban elsüthetném ezt a viccet is. Mint ahogyan azt is, hogy tényleg kicserélte a villanyszerelő az elavult vezetékrendszereket, kivéve éppen az alagsort, ahol a "műhelyem" is van :) Ez lett volna a második ütem, amit aztán a gazdasági helyzet(ünk) felülírt. Itt mindenesetre nincs problémám a kézi körfűrésszel.

Előzmény: torony78 (81544)
Rahed Lee 2 napja Creative Commons License 81545

Akkor biztosan szénkefés

Előzmény: torony78 (81542)
torony78 2 napja Creative Commons License 81544

Így már egész más minden, hogy van legalább egy sorstársam.

Aztán mi történt?

Előzmény: Soká (81541)
torony78 2 napja Creative Commons License 81543

Hajmosás után ezzel fogok szárítani, és közben akkor megnézem a szikrákat, és referálok, mi volt.

Előzmény: *Steve (81533)
torony78 2 napja Creative Commons License 81542

Kézi, úgy indul, mint a lórugás, jóval hangosabb (most nincs nálam, de kupakokra nem emlékszem).

Ez szénkefés lesz.

Előzmény: Rahed Lee (81534)
Soká 2 napja Creative Commons License 81541

Ha megnyugtat, korábban én is panaszkodtam, hogy a kézi körfűrészem (Makita) bizony sokszor leverte a kismegszakítót.

Előzmény: torony78 (81531)
Rahed Lee 2 napja Creative Commons License 81540

Szerintem ez többet is elbír. De legalább egy C16-ost. Sokat jelent pluszba a lomha biztosíték.

Előzmény: Schnitt (81539)
Schnitt 2 napja Creative Commons License 81539

A kábelezés 2.5 mm2 réz bergman csőben falban vezetve.

Az 25A max a régi szabvány szerint, az új szigorúbb, szóval a C jelzésű 16-os felejtős asszem.

Ráadásul a hossza sem előny, majdnem 25 méter.

Marad a 16 B. 

Előzmény: Rahed Lee (81537)
arvaiz69 2 napja Creative Commons License 81538

Szia! 

A doboz egyik oldalára az van ráírva CAPACITOR a másik oldalra 30 uf (MFD)  VAC  450 Motor capacitor. Ezen kívül semmi, még az sincs a dobozra írva, hogy hol gyártották!  

Üdv.: Zoli

Előzmény: halaloszto (81485)
Rahed Lee 2 napja Creative Commons License 81537

De annak azért járj utána, hogy milyen az a vezetékszakasz, amit C16-os-os kisautomatával biztosítanál.

Nálam viszonylag új rézkábelezés van, csak egy szakaszon meghagyták a garázsban a régi alu vezetékelést. Ezt váltottam ki egy teljes, beltéri, de falon kívüli, 2.5 mm2-es réz kábelezéssel. De mivel egy rövid szakaszon, valahol a lakáson átjövő részen, csak 1.5-ös a keresztmetszet, ezért nem mertem nagyobbat rakni, mint 16A. Igazán egy 20A lenne az, amivel gondtalanul tudnék együtt élni, de nem akarok rombolni a lakásban. Van ott több vonal is, ami 20 A-re van alapon kábelezve, biztosítva, de az előző tulaj a garázst, csak autó tárolásra használta, oda elég volt a 10A. Ez kiszolgálta a 60-as izzót, meg az autó porszívót. Nálam más a helyzet. Néha Paksig levertem a biztosítékot :-)

Előzmény: Schnitt (81535)
pajaci 2 napja Creative Commons License 81536

A C tipusú fél percig dupla áramot enged meg.

Előzmény: Schnitt (81499)
Schnitt 2 napja Creative Commons License 81535

Na, ez jól hangzik! :)

Ha nem ütközik szabványba, én is megvalósítom.

Előzmény: Rahed Lee (81526)
Rahed Lee 2 napja Creative Commons License 81534

Asztali, vagy kézi az a Makita? Ha kézi, akkor szinte biztos, hogy szénkefés. A szénkefés motor lórúgásszerűen indul (kivéve, ha lágyindítású), az indukciós kevésbé. A szénkefés jóval hangosabb és szokott lenni, a motor külső burkolatán van két nagy, csavarhúzóval bontható kupak (dugó) ez rögzíti a szénkeféket.

*Steve 2 napja Creative Commons License 81533

mikor megy a szellőzőn benézve szikrát látsz  persze csak akkor ha megy :)

torony78 2 napja Creative Commons License 81532

A 1,5kW-os bojlerrel semmi gond, és az 1,8-as porszívó is gond nélkül dolgozik.

Én igazából csak puhafával dolgoznék max 40mm-ig, esetleg 18mm körüli táblásított keményfával, de azt csak ritkán.

Előzmény: halaloszto (81529)
torony78 2 napja Creative Commons License 81531

"azért tudni kéne, hogy milyen motor van abban a makitában"

Ezt passzolom. A gond az, hogy a teljesítményét is csak szájhagyományból tudom, mert egy fia adat sincs magán az eszközön, a doboza és a papírjai is már az enyészeté...

Van valamilyen egyértelmű jele, hogy szénkefe dolgozik a gépben? (anélkül, hogy megbontanám a motorházat) :)

Előzmény: rferi (81505)
torony78 2 napja Creative Commons License 81530

Nos igen, a háztűznéző nem opció. Ebből villanyreszelő lesz tényleg.

Előzmény: látogató (81504)
halaloszto 2 napja Creative Commons License 81529

egy flex vagy fűrész áramfelvétele erősen függ attól mit csinálsz vele. rövid időre simán a névleges fölé mehet rendesen. 6A-ról az 1000W fűrész le fogja verni ha picit megszorul vagy durvábban tolod mint kellene.

Vajk

Előzmény: torony78 (81528)
torony78 2 napja Creative Commons License 81528

Ahogy itt az előbb írtam, van egy pár gyenge pontja a hálózatnak, szóval a kismegszakító upgrade-et nem erőltetném a teljes házra. Egy külön háló kiépítése tűnik jónak.

Igazából egy gyengébb teljesítményű, max 1,2 vagy 1,3kW-os járgány megfelelne a célra. Azzal el kell, hogy bírjon a 6A is, ha a bojlert és a porszívót elbírja...

Előzmény: 409 (81502)
pali923 2 napja Creative Commons License 81527

Ilyen gond a mi házunknál is volt, beázott az oszlopon levő biztosítékdoboz, aztán zárlat. Állítólag az új szerződéseknél már pontosan le van írva, hogy melyik ponttól a lakóé a zsinór, de a mienkben semmi konkrétum nincs, ezért mi is fizettünk. Azóta aztán azt a dobozt leszigeteltük, amennyire tudtuk.

Előzmény: Rahed Lee (81517)
Rahed Lee 2 napja Creative Commons License 81526

Nálam hajszálra így van a biztosítás. Órán B32A, előtte a garázs C16A. Azóta nincs gondom, akár hegesztőgép, akár nagy villanymotor megy róla.

Előzmény: Schnitt (81521)
torony78 2 napja Creative Commons License 81525

Mondom majd a faternak, hogy sz@r színűt vett, mer a fórumon is mondták. :D

Előzmény: hobbitasztalos (81501)
torony78 2 napja Creative Commons License 81524

Köszi!

Jó lenne amúgy, ha akciózna egy ilyen darabbal a Lidl...

Előzmény: GPS (81498)
torony78 2 napja Creative Commons License 81523

Igen, a fő cél az lenne, hogy úgy barkácskodjak, hogy közben nem gyújtom fel a házat. :)Márpedig mivel vályogház, nem olyan nehéz ezt megoldani.

A villanyórától elmenő vezetékek mind 1,5-es rézkábelek, és a konnektorok és kapcsolók, amiket lecseréltem, miután megvettük a vityillót mind 1,5-esek, viszont vannak olyan házrészek, ahol még nem cseréltem semmit, de ott régebbi aluvezetékek vannak, elég gáz állapotban. Azoknak a vastagságát nem tudom.

Pont ezért én magam nem fogok kismegszakítót nagyobbra cserélni, viszont villanyásszal lehet, hogy behúzatok egy teherbíróbb áramkört a műhelyig. Az még talán a kisebb beruházás, mint az egész ház átvizsgáltatása, áthúzása.

Köszi az infókat!

Előzmény: Rahed Lee (81500)
torony78 2 napja Creative Commons License 81522

Köszi a tippet! Ez lehet egy opció. A faterét nem valami kényelmes használni, van vagy 8 kiló, meg olyan ormótlan, meg elkunyizni tőle minden alkalommal, az is macerás, csak akkor már olyan példányt vennék, amiben eleve be van szerelve, ha az nem sokkal drágább megoldás.

Ez a lágyindító, amit linkeltél, minden nagy indítóáramú gépre jó?

Előzmény: *Steve (81496)
Schnitt 3 napja Creative Commons License 81521

Igen, a zárlat egyértelmű. Ha az van, oldjon is le aminek le kell.

A kisebb határátlépéseknél gondoltam, hogy lehetne-e javítani a dolgon.

Arra gondoltam, hogy van ugye az óránál a 32 amperes B típusú.

A műhelybe teszek 16 amperes C típusút, ez tartós túlterhelésnél előbb leold, mint a kinti, viszont a lágyindítóval nem rendelkező gépeknél talán nem rúgja le a pacskert egyből.

Vagy van arra valamilyen szabvány, hogy a fogyasztó felé haladva csak egyre gyorsabbakat szabad alkalmazni?

Előzmény: rferi (81516)
409 3 napja Creative Commons License 81520

"De nekünk kellett állni a számlát, hiába órán kívüli volt a problémás szakasz."

Mert az a szabály, hogy az első kötési pontig a szolgáltató sara. Az meg a földkábel végén lévő szekrény.

GPS 3 napja Creative Commons License 81519

"nálunk van még az órák előtt is egy biztosítékszekrény, ide fut be a földkábel."

Hát igen, innen szoktak jóárasított áramot vételezni az erre hajlamos néposztályok.

.

rferi 3 napja Creative Commons License 81518

Igen, a földkábelnél mindig van ilyen külön doboz, késes olvadókkal, pláne ha többlakásos a ház.

Légvezetéknél nem szokott lenni, azt közvetlenül az óráig húzzák, ezért.

A földkábelt nehéz lenne, azt meg azért.

De a földkábelnél sincsen az oszlopon, vagy az utcai szekrényes bekötésnél már bizti.

Rahed Lee 3 napja Creative Commons License 81517

Háza válogatja. Én egy négylakásos sorházban lakom, nálunk van még az órák előtt is egy biztosítékszekrény, ide fut be a földkábel. Volt is gondunk vele néhány éve, mert szar volt már az órákhoz bejövő kábelezés, rendszeres volt, hogy a külső szekrényben csapkodta le a biztosítékot. Ilyenkor mindig ki kellett hívni a szolgáltatót, mert mi nem fértünk hozzá. Emiatt át lett kábelezve az órákig újra minden lakásnál. De nekünk kellett állni a számlát, hiába órán kívüli volt a problémás szakasz. De megszüntetni sem voltak hajlandók, pedig indítványoztuk.

Előzmény: GPS (81509)
rferi 3 napja Creative Commons License 81516

Zárlatnál nehéz, mert az olyan, mint a piros ász, mindent visz.

Lassú túlterhelésnél lehet, mert ha kisebbet teszel a műhelybe, akkor az lassú terhelésre hamarabb old majd - megfelelő méretezésekkel. Erősen pénzfüggő a dolog, mivel ha az óránál csak 16 amper van, akkor nem nagyon marad mozgástér a műhelyben.

Ha az óránál legalább 32 amper van, az már enged némi teret a karakterisztikák játékával együtt is.

Előzmény: Schnitt (81511)
rferi 3 napja Creative Commons License 81515

Nem az oszlopon van, hanem az óra alatt, villamosan előtte.

Ez agyon van plombálva, gyakorlatilag megbuherni csak úgy lehet, hogy az látszik, tehát lesz majd olyan bünti, ha valaki kárt okoz ebből kifolyólag, hogy úgyis belekékül a delikvens.

Az oszlopon teljesen felesleges.

Előzmény: GPS (81509)
halaloszto 3 napja Creative Commons License 81514

ha a műhelybe A25-öt tennél, akkor nem verne le az óránál csak zárlatra. viszont nem lenne neked jó, mert sokkal gyakrabban verne le akár mint most a B16.

Vajk

Előzmény: Schnitt (81511)
halaloszto 3 napja Creative Commons License 81513

a flex aminek az üzemi árama 11A az a 10A kismegszakítóról simán használható lenne. a 10A kismegszakító 11A-tól max nyári 40 fokban old le félórán belül.

viszont indításkor simán felvesz 20A-t, amire a B10 kismegszakító már elég gyorsan reagál. ha nem nyomja le induláskor, akkor max akkor ha tartósan nagyon nyomod neki, és tulajdonléppen a flexxet is túlterheled.

a kismegszakító elsődleges célja a vezeték védelme. ha van egy vezetéked, ami tartósan bírja a 16A-t, akkor 16A kismegszakítót teszel, és tuti lever mielőtt a vezeték elégne.

a karakterisztika arra jó, hogy meg tudnád oldani hogy a sorban levő 16-osak közül csak a legközelebbi verjen le.

Vajk

halaloszto 3 napja Creative Commons License 81512

a kismegszakítóban két külön független mechanizmus van. 

az egyik egy bimetallos fűtőtekercses cucc. ez az ami a névleges áram felett előbb utóbb kiold. van hozza ilyen karakterisztika, hogy 10% túllépésre egy órán belül, 50%-ra 10 percen belül, stb. ebből a karakterisztikából van többféle, ezek az ABC

a másik egy egyszerű elektromágnes, ami nagy áramra meghúz. ez old zárlati áramra. ez mindegyikben tök egyforma, és elég gyors, pár periódus elég neki, szerintem az első félperiódusra old. 

ha az összes tekercse sorba van kötve, akkor a zárlati áram átmegy minden, és mind egyszerre meghúz, nincs mese.

Vajk

Előzmény: GPS (81493)
Schnitt 3 napja Creative Commons License 81511

Ez tiszta, tudom, melyik mit véd, csak arra utaltam a kérdésemmel, hogy ha van egy főbizti az óránál, ami jó esetben a ház elejénél van, és van a kismegszakító a műhelyben, a ház másik végében, ezzel az A-B-C karakterisztikával ki lehet-e sakkozni, hogy ha leold valami miatt, akkor a műhelyben lévő tegye azt, és ne az, ami 50 méterre van, és viszi az egész ház áramellátását?

Előzmény: rferi (81506)
Petör 3 napja Creative Commons License 81510

Én így oldottam meg a ledobót - a tiéd pultba lenne beépítve a mosdó szintjén vagy a pult frontján lévő nyílással?

Előzmény: RGA01 (81422)
GPS 3 napja Creative Commons License 81509

És akkor ma már az oszlopnál semmilyen generál-védelme sincs a leágazásnak ? (a magánházak felé, úgy értem)

.

Előzmény: rferi (81507)
Rahed Lee 3 napja Creative Commons License 81508

"De ha a barkács-hajlamú júzer a lakásbiztosítékait megbuherálja - akkor bármilyen baromságot is csinált a lakásban (pl. az extrém-marha áthidalja a lakásbiztosítékát, hogy ne verje le a flexje induláskor) - akkor kint van azért még egy bizti, ami a házat azért megvédi a hülyétől."

Ez így igaz is, abban az esetben, ha pl. rövidzárlatot csinál a mekkmester. De ha kiiktatja a kicsit és csak az óránál van a nagy, akkor a túlterheléstől eléghet a falban a vezeték. Bár ha elég, akkor a szigetelés is leég róla, ezáltal létrejöhet a megoldást jelentő rövidzárlat és leold az óránál :-) Jó esetben előbb alakul ki a rövidzárlat, mint hogy meggyulladjon valami a házban. Tudtommal a szabvány szigetelés elég hamar kapitulál, valahol 70°C környékén. Gondolom nem véletlenül. Emiatt nem lenne célszerű tűzjelző kábellel vezetékelni. Pedig ott aztán lehetne pirítan :-)

Előzmény: GPS (81503)
rferi 3 napja Creative Commons License 81507

"Nem tudom itt mi a szokás, de máshol van olyan, hogy a magánházak leágazásánál az oszlopról, (rögtön az oszlopnál) van egy cudar olvadóbiztosíték (egy porcelán-elemre szerelt kalibrált drótdarab-sorban a leágazással) ami kb 50-80 A-nél olvad, hogy azért az utcát megvédje a renitensektől. "

Régen itt is volt ilyen, de ezeket szépen lassan megszüntették a felújításokkor.

Előzmény: GPS (81503)
rferi 3 napja Creative Commons License 81506

Minden vezetékezési szakaszt védeni kell.

Az óránál levő védi az óra előttit, a műhelyben levő védi az óra és a műhely közöttit.

Az óránál levő kismegszakító után akár harmincfelé is oszolhat az áram a házban és melléképületben, mindegyik vezetékágra kell külön vagy csoportos  biztosítás.

rferi 3 napja Creative Commons License 81505

Az óránál levő B25, 25 Amperes kismegszakítót gondolom nem veri le a Makita gép, csak a 6 amperes másikat.

Az nagyon kicsi, oda is rakhatsz legalább 16 amperest, C-st, ha a drótok amúgy megvannak legalább 1,5mm2 keresztmetszetű.

Ha az óránál levőt is leveri, akkor valahogy korlátozni kell az indulási áramot. A lágyindítók korlátoznak, de azért tudni kéne, hogy milyen motor van abban a makitában, mert ha szénkefés, akkor könnyű hozzá lágyindítót szerezni, viszont ha nem szénkefés, hanem indukciós (kalickás), kefe nélküli motor, akkor annak a lágyindítása kicsit macerásabb.

Előzmény: torony78 (81495)
látogató 3 napja Creative Commons License 81504

A 6/220/380 azt jelzi, hogy a zöld kismegszakító 6A-es. Azt azért nem kunszt leveretni egy 2KW-os géppel. Csoda, hogy az 1800 W-os porszívót elbírja, mert, hogy  annak is 7,5-8,2 A körül van az áramigénye. Cseréld le egy 16 A-re így még mindig megmarad a biztonsági lépcső, bár annak is érdemes utánajárni, hogy a 6A-es biztosíték milyen vastag vezetékeket véd, mert ha nem ekkora terhelésre tervezték a 6 A-rel védett ágat, akkor a folyamatos üzem túlmelegítheti a vezetéket és az biz tűzveszély.

GPS 3 napja Creative Commons License 81503

"Node akkor milyen esetben van értelme? Mert amíg csak a kisebbik megszakító áramát lépem túl, addig a nagy úgysem old le, ha meg a nagyét is túllépem, akkor mindent visz."

Háát, ezt inkább úgy kell felfogni, mint afféle dupla biztosítást - extrém esetekre.

Vagy mint egy általános áramtalanító eszközt - ha erre valamiért szükség lenne (pl. lakásbiziti-tábla szereléskör jó jöhet egy ilyen totális áramtalanítás)

De ha a barkács-hajlamú júzer a lakásbiztosítékait megbuherálja - akkor bármilyen baromságot is csinált a lakásban (pl. az extrém-marha áthidalja a lakásbiztosítékát, hogy ne verje le a flexje induláskor) - akkor kint van azért még egy bizti, ami a házat azért megvédi a hülyétől.

Nem tudom itt mi a szokás, de máshol van olyan, hogy a magánházak leágazásánál az oszlopról, (rögtön az oszlopnál) van egy cudar olvadóbiztosíték (egy porcelán-elemre szerelt kalibrált drótdarab-sorban a leágazással) ami kb 50-80 A-nél olvad, hogy azért az utcát megvédje a renitensektől.

Ezt persze csak a villamosművek állíthatja helyre az oszlopon - ha ezt sikerül mégis kivernie valamelyik delej-vitéznek.

.

409 3 napja Creative Commons License 81502

És 10A-esre cserélni azt a szerencsétlen 6A-est??  A 6-ost nem ritkán a "kisflex" is leveri induláskor. Ha most az a gond, hogy maga a hálózat nem bírja, akkor a lágyindító sem megoldás, az csak induláskor korlátozza az áramfelvételt, üzemi helyzetben ugyanakkora lesz mint nélküle.

hobbitasztalos 3 napja Creative Commons License 81501

Azér veri le mer a mexakító ződ ,a makita meg kék.Ha a mexakító is kék lenne-menne :-)

Rahed Lee 3 napja Creative Commons License 81500

Nálam a B10-es kismegszakítót is leverdeste az 1800W-os Makita vastagoló gyalugépem. Én átvezetékeltem az egész garázst és felraktam egy C16-os lomha kismegszakítót. Azóta nincs gondom.

Nem vagyok villanyász, de a villamos hálózatra is igaz, hogy a lánc erősségét a leggyengébb szem határozza meg. Az órádon 25A-es van, de hiába, ha előtte pl. csak egy 10A-s. Ekkor annyit enged, amennyit a kisebb tud. Szerintem nézesd meg villanyszerelővel, hogy mit bír el a jelenlegi vezetékelés és annak megfelelő kismegszakítót rakj fel. Ha a jelenlegi erősen barkácsolt, akkor szerintem azzal ne bajlódj. Hagyd a falban a régit, iktasd ki és húzz végig egy új rézkábelt. Az az igazi, ha az órától végig ki tudnád cserélni, mert ha közben marad valami szarabb szakasz, az elfüstölhet a túlterheléstől. Nehogy felgyújtsd a házat.

A mai szabványokban van tartalék, óvatosan azért meg lehet haladni. Nálam az óra és az új szakasz között van néhány méter 1.5 mm2-es rézkábel, de nem álltam neki kifűzni, rombolni. Emiatt hivatalosan csak 10A körüli kismegszakítót illene ráakasztani, de nekem az kevés volt. Az új vezetékelés már 2.5m2-es, erre tudtommal már a szabvány is engedi a 16A-est. Így én kicsit túllőttem a szabványt, de a villanyász szaki szerint sem lehet ettől gondom. Az új szabványok tudtommal jóval szigorúbbak, sok villanyszerelő szerint indokolatlanul.

Schnitt 3 napja Creative Commons License 81499

Én is erre alapoztam volna, de mivel nem raktak fel főbiztosítéknak C-st, így nem volt alkalmam kipróbálni, mi lenne.

Ha logikusan végiggondolom, oké, hogy van a zárlati áram, az bazinagy, leoldja az összeset.
Ilyen esetben nincs mit nézni az ABC karakterisztikán.
Ha nem zárlati áram van, hanem pl egy 10 amperes kismegszakítón bedugsz egy 2500 wattos nagyflexet, ami ugye 11-12A, az lenyomja a 10-es kicsit, de elvileg békénhagyja a 32-es központit.

Ilyen esetben ugyancsak mindegy az ABC karakterisztika.

Node akkor milyen esetben van értelme?

Mert amíg csak a kisebbik megszakító áramát lépem túl, addig a nagy úgysem old le, ha meg a nagyét is túllépem, akkor mindent visz.
Ezt valaki hozzáértő mesélje már el, legyen szíves, ha van egy kis ideje, mert szeretném megérteni.

Előzmény: GPS (81493)
GPS 3 napja Creative Commons License 81498

"Tudja valaki, hogy a lágyindítás, mint pl. ezen a példányon is van, az együtt jár az indítóáram korlátozással?"

Szerintem mindenképp.

.

*Steve 3 napja Creative Commons License 81497
Előzmény: *Steve (81496)
*Steve 3 napja Creative Commons License 81496

egy lágy inditót venni a körfürészhez ?

torony78 3 napja Creative Commons License 81495

Ha már elmentünk hobbivillanyszerelllő irányba, én is bedobok egy ilyen hibridet.

Pár ezer hozzászólással ezelőtt panaszkodtam, hogy a fater 2kW-os Makita körfűrésze állandóan lecsapkodja a kismegszakítót a hétvégi házban.

Ezt ni:

Ez a vályogházhoz tartozik, aminek a villanyszerelésében elég sok mókolás van (még az előző tulajtól).

Az EON nemrég kicserélte a villanyóráját és betett egy saját kismegszakítót is.

Ezt:

Nagyon minimális villanyszerelési háttértudásom van, de az a sanda gyanúm, hogy a fater Makitája a nagy indítóáram miatt veri le a fentebbi kismegszakítót. (A 1,5 kW-os bojler és az 1800W-os porszívó nem csapkod le semmit, de úgy tudom, hogy azok beindításához nem kell nagy indítóáram.)

Ha ez valóban így van, akkor vagy az egész ház hálózatát ki kell cseréltetnem, kismegszakítóstul, mindenestül, vagy venni egy olyan körfűrészt, amiben indítóáram korlátozás van, és nem veri le a pöcköt.

Az utóbbi megoldás tűnik olcsóbbnak, ha tényleg van ilyen. Tudja valaki, hogy a lágyindítás, mint pl. ezen a példányon is van, az együtt jár az indítóáram korlátozással?

Ha ez sem megoldás, akkor mit lehetne tenni, ami nem jár a ház szétverésével, meg nagy extra kiadásokkal?

hobbitasztalos 3 napja Creative Commons License 81494

Most már legalább tudom hogy ,longboard kerék felfüggesztés és csapágy ,támasztja a szalagfűrészemen a lapot:-) 

Előzmény: Soká (81487)
GPS 3 napja Creative Commons License 81493

Héé, azt én is tudtam, hogy a rövidzár-áram brutál-nagy - csakhogy én az időbeni folyamatra gondoltam: vagyis hogy a gyengébb hamarább fog leoldani amikor a rövidzár-áram felépül.

És ha ez leoldott, utána a nagyobbik már nem lát áramot és békén marad. Csakhogy ez a gyakorlatban nem így történt.

.

Előzmény: halaloszto (81492)
halaloszto 3 napja Creative Commons License 81492

most min csodálkozol? a zárlati áram nagyobb mint 16A és nagyobb mint 10A és még 25A-nál is nagyobb. 

ha a vezetékezéseden 16A-nál 5V esik, akkor hány A-nál esik 200V?

Vajk

Előzmény: GPS (81491)
GPS 3 napja Creative Commons License 81491

"A zárlati leoldásra meg nem vonatkozik az ABC karakterisztika, arra egyforma gyorsak."

Mi több, zárlatnál még az amper sem számít. Jómagam kötöttem sorba egy 25A C után egy 10A B-st, amelyik kézközelben volt.

Az lett volna a haditerv, hogy ha gebasz van, értelemszerűen a 10-es gyorsabb fog leoldani - mielőtt még a távoli 25-ös leoldana. Logikus, nem? És milyen praktikus is egyben, nem igaz?

Hát egy nagy túrót. Zárlatkor úgy levert mind a kettő, mint húzat.

De még nálunk a lakásban is, kint a szekrényben tán 16-os van, bent a lakásban meg 6 és 10-es.

De olyan zárlat még nem volt, hogy a kinti is ne vert volna le - holott jóval nagyobb, mint a lakásban lévő megszakítók.

.

Előzmény: halaloszto (81490)
halaloszto 3 napja Creative Commons License 81490

A 32-es tuti csak 32A felett megy le. Esélyes hogy 32A-nál nagyobb áram az neked csak zárlatkor van. A zárlati leoldásra meg nem vonatkozik az ABC karakterisztika, arra egyforma gyorsak. Az ABC csak a termikus leoldásra vonatkozik.

Vajk

Előzmény: Schnitt (81489)
Schnitt 3 napja Creative Commons License 81489

Az ügyfélszolgálatukon ezzel még nem sokkoltak. Gondolom, ha jött volna a szerelő 3 fázist bekötni, akkor szembesülök a dologgal, és kiderült volna, hogy hoppá, mégegy százas.

Az egyfázisú bizticserénél nem volt gond, megnézték a főbiztosítékig bejövő, és az onnét az óra felé menő keresztmetszetet, azt mondták, az OK, a többi az én gondom.

Persze B-s kismegszkítót tettek fel, mondván, nekik a hálózatukat kell védeni, így, mivel nekem is B-sek vannak az elosztódobozban, annak ellenére, hogy csak 10-16 amperesek, van, hogy magukkal rántják a 32 amperes központit is, így az egész lakásban elmegy a villany, nem csak a túlterhelt ágon.

Előzmény: Bediiii (81486)
CSABUSZ 3 napja Creative Commons License 81488

Mindenkinek köszönöm!!!

Soká 3 napja Creative Commons License 81487

Ha még nem volt a kollegina:

Bediiii 3 napja Creative Commons License 81486

"A 32 amper feletti részt kellett volna fizetni, plusz a kiszállás, a 3 fázisú óra, meg a 3 kismegszakító."

Ez még elviselhető tétel. A gond ott van, hogy a legtöbb villanytársaság minden változtatás feltételéül szabja a mérőhely szabványosítását.

Ezt szerződött szerelő csinálhatja, sok tízezres mérődoboz (ha van éjszakai is, akkor akár 70-80e is lehet), és valami tervezés-adminisztráció is szükséges lehet. így lesz többszázezres móka az órabővítés.

Előzmény: Schnitt (81481)
halaloszto 3 napja Creative Commons License 81485

nemegy ilyen kifújt kondit láttam már. milyen kondit adtak? azért készülj hogy az sem lesz örökélet.

Vajk

Előzmény: arvaiz69 (81482)
Pote01 3 napja Creative Commons License 81484

Köszönöm és örülök, hogy ennyivel megúsztad, soha ne legyen ettől nagyobb gondod a gépekkel!

Előzmény: arvaiz69 (81483)
arvaiz69 3 napja Creative Commons License 81483

Szia!

Nagyon jó lett, gratulálok! Ezzel gyorsan fog haladni a táblásítás!

Előzmény: Pote01 (81477)
arvaiz69 3 napja Creative Commons License 81482

Sziasztok!

Ma voltam Szolnokon megvettem a kondenzátort 930 Ft-ba került. Délután a szerelő már be is szerelte!A gép újra hibátlanul működik! Nagyon örülök neki! 

Schnitt 3 napja Creative Commons License 81481

Arra nem kértem árat, de kb igen.

A 32 amper feletti részt kellett volna fizetni, plusz a kiszállás, a 3 fázisú óra, meg a 3 kismegszakító.

Az nekik olyan szempontból mindegy, hogy hány fázis, csak összeadják az ampereket, levonnak 32-t, a többit felszorozzák az árral, és hozzádobják a sallangokat.

A mostani árakat nem néztem, de nem hiszem, hogy sokat esett volna.

Előzmény: pajaci (81479)
Pote01 3 napja Creative Commons License 81480

Szorító van több is csak zártszelvény van csak 10 db. 20-as gyárilag nútolt ( nem nútféderes csak lapolt ) anyagot táblásítok éppen.

Sima illesztéshez a marógépet használom élgyalukét. Olyan mint egy abrikter csak az élét gyalulja az anyagnak aminek már van egy bázisfelülete. E mellett profilmaróval a 75-ös számú lapkával táblásítok deszkát és pallót is: 

http://www.ebay.de/itm/1-Paar-Profilmesser-f-Universal-Profilmesserkopf-m-Abweisern-Gr-3-GUHDO-FLURY/121086149235?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D20140117130753%26meid%3D0a46585bbdf84baca12ad265a7593f02%26pid%3D100005%26prg%3D20140117130753%26rk%3D3%26rkt%3D6%26sd%3D151017640353&rt=nc

A szorítóhoz 10-es anyagból vágtam 4 cm-es csíkokat a deszka alatt egy van, felette kettő, így szorít rendesen. Ja és valóban 40x40-es zártszelvényből van.

Előzmény: MN 3100 (81478)
pajaci 3 napja Creative Commons License 81479

A 3x16A meg 90ezer lett volna?

Előzmény: Schnitt (81476)
MN 3100 3 napja Creative Commons License 81478

Szervusz!

Látom belehúztál. Egyből 5 garnitúra szorítót

csináltál. Ha jól számoltam.

Szerintem tökéletes lett. A gerendák tehát

40x40-es zárt szelvények.

Milyen vastag anyagot ragasztasz éppen?

A múltkori fejtegetésem ok nélküli, ha a felső

gerenda alá elegendően vastag léceket raksz.

Akkor a két gerenda között elfér az M14-es

zárt anya kényelmesen.

Azt áruld el, hogy a lécek érintkező felületét

hogyan lehet jól, pontosan és gyorsan megmunkálni.

Nekem a gyalulás után mindig hosszan kell igazgatni

az összeillesztendő felületeket, hogy ne lehessen

nagyon átlátni közöttük.

Igaz bútort szeretnék készíteni, komódot.

Gratulálok.

Péter

Előzmény: Pote01 (81477)
Pote01 3 napja Creative Commons License 81477

Ma (énis)összeraktam és kipróbáltam az uni-max féle táblásító szorítót:

A zártszelvényekre a helyi Diego-ban vásárolt lapokból vágtam csíkokat:

Ez az lap egyébként olyan anyag mint a laminált parketta, ezzel van befedve a raklap amin jön. Olyan mint valami préselt papír volna és olyan felület van rajta mint a parkettán. Vékony kemény famintás. Amikor vágtam a gérvágóval akkor apró szikrák látszottak végig a vágás mentén. Egy lap valami 150 Ft-ba került, majd egy négyzetméter és 10-12 mm vastag. Kaptártetőnek vettem duplán elég jó lehet és rendkívül olcsó. Mindenféle marósablont is gondoltam, hogy csinálok belőle, bár a szerszámok élét biztos eszi ez a kemény felületi réteg.

Ez valami förtelem, hogy milyen képeket készít ez a telefon.

Schnitt 3 napja Creative Commons License 81476

"Ha valaki nem akar 3fázist beköttetni"

Én egyszer utánajártam, mibe kerülne.

Az elmünél akkor az volt a módi, hogy 32A-ig nem kell csatlakozási díjat fizetni, csak a kiszállást és a kismegszakító cseréjét. Mivel 1x16 amperem volt, ez került 5000 Ft-ba.

32A felett amperenként 4400 Ft volt a bővítés áfával, plusz a kismegszakítók, a kiszállás, és a villanyóra csere.

Ez 3x32A-nál árajánlattal 300.000 Ft lett volna.

(ha már ipari áramot köt be az ember, nem 3x10 amperrel akar pöcsölni, mert rádug egy nagyflexet, és lecsapja a biztit)

Erre nem volt keret, így maradt az 5000 forintos megoldás, aztán ha hegesztek, vagy más nagyobb áramfelvételű cuccot használok, szólok, hogy senki ne szárítson hajat, meg ne mikrózzon :D

Majd ha beröffen Paks 2, és újra 3,60 lesz a villany literje, újratárgyalom a dolgot az energia hivatallal.

Előzmény: kutyala (81475)
kutyala 3 napja Creative Commons License 81475

bele kell tenni  topikleírásba :)

ebben a témában is könnyű elveszni, mint mindenben, ezért szerintem a praktikum oldaláról érdemes közelíteni. Ha valaki nem akar 3fázist beköttetni, hosszútávon úgyis eljut a frekiváltók témájáig, ezért ezt érdemes hangsúlyosabban megemlíteni.

Előzmény: rferi (81473)
kutyala 3 napja Creative Commons License 81474

még annyit tennék hozzá, ha már ennyit beszéltünk róla (a témában nem annyira jártas idetévedőknek), hogy a háromfázisú motort kondival egyfázisról járatva ökölszabályként harmad-teljesítményűnek szokták emlegetni, tehát az ereje nagyja elvész. Ennek a fizikai háttrerét Feri leírta, hogy ez most 30 vagy 40%, nagyjából mindegy.

Szemben a deltába kötve 3x1fázisról üzemeltethető motorokkal (szerintem a mi köreinkben a 380/220-as járatos), ahol egy frekiváltóval előállított 3x1fázis teljes értékű betáp, tehát egy 1,5 kW-os frekiváltóval hajtott 1,5kW-os deltába kötött 3f motor 1,5 kW lesz. Egy baja van, hogy a frekiváltó sípol a teljesítmény-kimenet felharmonikusai miatt, de motor szempontból ez egy ideális megoldás (szigorúan a deltába köthető motoroknál).

Szerintem hobbi szinten vagy van valakinek 3f, vagy érdemes frekiváltóban gondolkodni, a kondis rásegítés/trükközés max. ipari varrógépnél, rövid üzemidejű gépeknél lehet (kényszer)megoldás.

Előzmény: rferi (81470)
rferi 3 napja Creative Commons License 81473

tudod hányszor leírtam én ezt már itt?

Előzmény: Schnitt (81472)
Schnitt 3 napja Creative Commons License 81472

Na, ez egy korrekt leírás tényekkel alátámasztva.

Előzmény: rferi (81470)
stukov1 3 napja Creative Commons License 81471
helo!
Straus ST/ER1850-003 típusú felsőmarót tudnék venni 12000ft-ért.

Van ilyen valakinek? 1850w, 6,8,12mm befogó. Asztalba építeném. Nem találok róla leírást sehol...
rferi 3 napja Creative Commons License 81470

Vannak egy fázisú és három fázisú motorok.

A három fázisú motorok között vannak 230/400 és 400/700 voltosak.

Ez utóbbiakat lehet a 400 voltos 3f hálózatról deltában járatni, és többnyire csillagban indítják őket.

a 230/400 motorokat a 400 voltos 3f hálózatról csak csillagban lehet járatni, hiába írják rá, hogy csillag/delta.Ez utóbbi jelzés érvényes, de nem a 400 voltos 3f hálózaton, hanem a 230v 3f hálózaton, bárhonnan szedjük elő is azt (pl frekiváltóból).

Aztán vannak az egy fázisra készített motorok, amiből alapvetően kétféle van:

-az indítófázisos, aminél induláskor egy relé egy kondit köt az indítófázis tekercsére, elindulás után lekapcsolja azt. Ez a tekercs úgy van a motorba betekerve, hogy 90 MÁGNESES fokkal van elforgatva a főfázishoz képest, és mivel a kondi is csak 90 fokot tol a fázison, így tökéletes összhangban van minden mindennel, és szépen indul a gép.

-és van az állandó segédüzemi tekercseléssel készített, ami valójában látszólag olyan, mintha 3 fázisú lenne, de nem lehet 3 fázisú hálózatra kötni mégsem. Ezeknek a 3. fázist az üzemi kondi adja.A tekercsek méretezése ehhez igazodik, és megadják a kondenzátor értékét is az adfattáblán.

Ezt manapság jobban preferálják, mint régebben, mert akkor egy harmadik tipust szerettek:

a kétfázisosat, ahol is a segédfázis tekercse 90 fokra volt betekerve, és többnyire alumínium vezetékből volt, hogy ezzel is segítse a fázistolást. (sárga lakkozásnak tűnt a drót, de volt zöld lakkozású is).

Az is állandó üzemi kondival ment.

Olyan motor nincs, amit gyárilag 3f-re csinálnak, de közlik velünk a hekkeléses egyfázisú meghajtáshoz a kondi méretét, meg a bekötést hozzá.

Ami ilyennek néz ki, az valójában valamelyik az egyfázisosak közül.

Azt vésse mindenki jól az eszébe, hogy bár tudjuk járatni a 3f motorokat egy fázisról kondival, de ez kínszenvedés a motornak.

A 3f rendszerben az egyes fázisok közt 120 fokos követési fázisszög van, kondenzátorral csak 90 fokot tudnánk elméletileg előállítani, de a gyakorlatban ez is kevesebb. Emiatt a harmadik pontra adott feszültség nincs jó fázisban, és az egyik tekercset késlelteti, a másikat sietteti, gyakorlatilag mindkettőnek megnöveli az áramát még üresjáratban is!

Ha egy ilyen kapcsolásban üresjáratban megmérnénk az egyes vezetékeken az áramokat, igen meglepődnénk: az egyik elég kicsi lenne, a másik viszont többnyire még a motor névleges áramánál is magasabb. Aztán ahogy elkezdjük terhelni a motort, a kicsi nő, a nagy csökken, és a kondi értéke akkor jó, ha a szükséges terhelésnél a két áram egyforma. Elvileg így kéne beállítani minden egyes motornál ezt az üzemmódot, már persze ha a motort nem változó terhelésértéken üzemeltetjük majd.

Szóval egy így járatott motor üresjáratban is melegszik rendesen, és ez természetes, bár nem jó jelenség.

Előzmény: kutyala (81464)
recefyce 3 napja Creative Commons License 81469

:)

A vendég megkérdezi a pincért:

Megmondaná durván, hogy mennyibe kerül egy kiadós vacsora itt ?

pincér:

Hogyne...

2500 Ft BAZ+ !!!

Úgy értettem, hogy mekkora ráhagyással érdemes leszabni a munkadarabokat...

Úgy 5-8 cm széles, 1,5-3cm vastag és 50cm hosszú lenne kb a legnagyobb.

A legkisebb kb. 5cm széles, hasonló vastagságú, de a hossza akár harmada is lehetne.

10"-tól 22"-ig formáznék hengereket ezekből a dongákból.

Nyilván ki lehet számolni, a darabok pontos méretét, de ezen is lehet variálni, annak tekintetében, hogy mennyi részből és milyen falvastagsággal szeretném....

Keményfáról lenne szó. A hazai gyümölcsfáktól az egzóta fajokig .

Tudom, hogy ez iszonyatosan sok mindentől függ, de mégis ha kapnál magad mellé egy tanulót, akkor mit mondanál neki ?

Előzmény: farontó (81420)
kutyala 4 napja Creative Commons License 81468

Deltában 3*220V kell a kapcsokra, ez a lényege.

Előzmény: GPS (81467)
GPS 4 napja Creative Commons License 81467

1f, vagy 3f ?

.

Előzmény: kutyala (81466)
kutyala 4 napja Creative Commons License 81466

"[...] mert vagy egy frekiváltóm [...]"

Előzmény: GPS (81465)
GPS 4 napja Creative Commons License 81465

"Nekem személy szerint annyi tapasztalatom van, hogy van egy 380/220-as motorom az esztergán, deltába átkötöttem,"

De ez nem azt jelenti ugye, hogy a 3f motort, 1f -ról járatod? Vagy igen?

.

Előzmény: kutyala (81464)
kutyala 4 napja Creative Commons License 81464

oké, de mi a tuti? és szerintem markánsan húzzuk meg a vonalat a házilag bevállalható (csillag-delta átkötés pl.) és a szervízben elvégzendő tevékenység között (ki nem vezetett drót kivezetése, kondis trükközés stb.).

mert most így jól nyitvahagytad.

Nekem személy szerint annyi tapasztalatom van, hogy van egy 380/220-as motorom az esztergán, deltába átkötöttem, mert vagy egy frekiváltóm, és ennyi. Ez a házilag kivitelezhető szint nekem, és mivel a motor gyárilag erre fel van készítve, rá van rajzolva, hogy hogyan kell így bekötni, ez teljesen korrekt. Ja, és a rajta lévő rajz szerint valóban csillagban volt, mert ott, ahonnan elhoztam, volt 3fázis.

Előzmény: rferi (81461)
GPS 4 napja Creative Commons License 81463

"Hétvégén nincs netem, hétfőnként olvasom át a négy napos termést."

Miért nincs neted hétvégén?

Csak nem a KDNP-sek jártak arra és letiltották a hétvégi netezést, hogy legyen időd templomba járni?

.

Előzmény: rferi (81461)
Bubi504 4 napja Creative Commons License 81462

Itt van egy (nem próbáltam!) https://play.google.com/store/apps/details?id=hamidlemon.scientific.apps.stroboskop

Az Iphone-os meg ez is csak annyira jó amennyire gyors/pontos a vaku, úgyhogy nagy fordulatszámokra kétlem hogy bármelyik alkalmas lenne...

Fémdetektor app is van androidra, de szögkeresésre alkalmatlan, akkor meg minek ? "Igazi" svájci bicskát lehet csinálni a telefonból, de pont semmire nem lesz valóban használható. 

Előzmény: Pote01 (81404)
rferi 4 napja Creative Commons License 81461

Hétvégén nincs netem, hétfőnként olvasom át a négy napos termést.

Uramisten, mennyi marhaságot leírtatok itt a motorokkal kapcsolatban!

Lesz pár ember az országban, akinek majd leég a motorja a lerítak alapján! :)))))))))) Vagy inkább :(((((((((((((

vpvp 4 napja Creative Commons License 81460

Sziasztok,

Valakinek van tapasztalata, véleménye az alábbi gép minőségével, használhatóságával kapcsolatban?

http://www.ebolt.hu/gateargep_product171221-Graphite_felsomaro.html

Köszi

kutyala 4 napja Creative Commons License 81459

Én úgy tudom, hogy a 220/380 jelölés annak szól, hogy csillag állásban a kapocsfesznek ennyinek (380), deltában meg a másiknak(220) kell lenni (pl. frekiváltóval előállított "3fázis" esetén). a sima 380-asnak jelölt motor nem köthető deltába (gyárilag), tehát egyfázisról rendeltetésszerűen nem használható (itt jön a kondis "trükk"), a 220-as meg gyárilag egyfázis.

Gyárilag szerintem olyan hekkelést nem jelölnek a világon egyetlen motoron sem, hogy ilyen-olyan kondival máshogy is használható, mint amire ők gyártották. Ez már csak a szakemberek leleménye, és ahogy írod, kényszer.

Előzmény: Rahed Lee (81451)
fahobby 4 napja Creative Commons License 81458

A lap nagysága miatt növekszik a kerületi sebesség, tehát elvileg gyorsabb lehet a vágás. A nagyobb kerületre több fog esik, a forgács kb. leválasztás így ugyanaz marad (természetesen ugyanakkor a előtolás alkalmazásának).

De ha pontosan számolunk.

A kerületre eloszló fogarány szinte ugyanaz (a kicsi lapnál 12.4  a nagy lapnál 10,1).  Ebből következően az biztos, hogy 10-15%kellene csökkentened az előtolást és akkor ugyanolyan vágási felület minősége van, és a forgács leválasztás is ugyanakkora legyen.

Tehát tolhatod neki de a vágásminőség rosszabb lesz, és lehet, hogy a motor sem fogja bírni.

Nagyon összetett dolog, lehetne számolgatni filozofálgatni.

Ha a vágás gyorsaságát akarod emelni akkor inkább a motor fordulatszámát érdemes emelni.

Előzmény: peti970 (81455)
halaloszto 4 napja Creative Commons License 81457

25% több fog, azonos forgácsméretnél ugye negyedével gyorsabb haladás. és persze negyedével nagyobb motorteljesítmény. azonos előtolással vékonyabb forgács, szebb vágáskép, de akkor is nagyobb teljesítményigény.

ha vékony lemezeket vágsz, nincs sok fog az anyagban egyszerre, akkor tuti van eleg ereje a motornak.

Vajk

Előzmény: GPS (81456)
GPS 4 napja Creative Commons License 81456

"a 190mm 48fogas fűrészlap gyorsabban vág, mint a 210mm 60fogas?"

Háát, ez egy fogas kérdés :-)))))

Elméletileg és szerintem (!) a 60 fogas (amennyiben bírja a motor a nagyobb átmérőt)  gyorsabban fog vágni.

De majd a szakik ezt megerősítik.... vagy cáfolják.

Előzmény: CSABUSZ (81454)
peti970 4 napja Creative Commons License 81455

Biztosan nem mert a 210-esnek nagyobb a kerületi sebessége mint a 190 esnek ráadásul a nagyobbnak még a fogszáma is lényegesen nagyobb!

Előzmény: CSABUSZ (81454)
CSABUSZ 4 napja Creative Commons License 81454

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy 2880fordulatos motoron a 190mm 48fogas fűrészlap gyorsabban vág, mint a 210mm 60fogas?

Köszönöm.

Bediiii 4 napja Creative Commons License 81453

"javasolt Szolnokon egy üzletet"

Vagy pl lomex.hu, webáruház, keresés: 07-08-72

30uF 450V 10% MOTOR FOL 45S.D5 BS.30 () 40x98mm 250mm kábel M8 [07-08-72]

Előzmény: arvaiz69 (81406)
409 4 napja Creative Commons License 81452

Ha nem akarod, akkor biztosan nem is fogod megérteni.

Előzmény: Rahed Lee (81451)
Rahed Lee 4 napja Creative Commons License 81451

Szerintem olyan nincs, hogy "egyfázisú is". Van gyárilag egyfázisú és van háromfázisú és ezek között van olyan is, ami átköthető egy fázisra. Azoknál feltüntetik az adattáblán hogy: "230/400V" vagy a régebbieknél: "220/380V".

Előzmény: 409 (81450)
409 4 napja Creative Commons License 81450

Félreérted. Nem mondták, hogy nem lehetséges. Azt mondták, hogy ez a jelölés nem azt jelenti, hogy a motor 1fázisú is, és hogy gyári gépben ilyen bekötésű motor biztosan nincs.

Szerintem.

Előzmény: Rahed Lee (81449)
Rahed Lee 4 napja Creative Commons License 81449

Nekem ezt olyan szakember mondta, aki nap mint nap ilyenekkel foglalkozik már legalább húsz éve, egy 10 fős cég alapító tulaja, a fia villamosmérnök, aki szintén ott dolgozik és nem a könyvelésben. Motorokat tekercselnek, javítanak, árusítanak ipari mennyiségben. És még rajta kívül jópáran megerősítették, akik szintén nem hobbiból foglalkoznak villanymotorokkal. Nekik az sem jelentett volna feltétlenül problémát, ha nincs meg mind a hat kivezetés. Azt mondták, az esetek többségében meg tudják bontani a tekercseket, kivezetni és úgy átkötni, hogy menjen egy fázisról. Ahol megvan minden kivezetés, ott meg végképp nincs gond. De valóban van olyan tekercselés is, ahol ez nem megoldható. De annak az adattábláján nem találsz sehol "230/400V" jelölést.

Valóban nem írják rá egy háromfázisú motor adattáblájára, hogy átkötve mekkora kondi kell rá, mert normális esetben a háromfázisút 400V-ról etetik, akinek egy fázisa van, az meg használjon egyfázisút. Nem egészséges módszer, de simán megoldható az átkötés. Ennek ellenkezőjéről akkor sem győztök meg, ha tízen bizonygatjátok. Az információim szakműhelyekből származnak. Ezeken a helyeken fejben kiszámolták nekem, hogy mekkora teljesítményhez, mekkora kondi kell, ha nyomógombos segédfázissal akarom indítani az egyfázisra átkötött háromfázisút Vagy pl. ha a jelenlegi motorom nem tudná megindítani a húszkilós késtengelyt - ha netán nem lenne elég a gyári folyamatos üzemi kondenzátor, mekkora indítót kell pluszba rárakni. Ilyen helyeken nem adattábláról böngészik az efféle dolgokat.

Tehát nyugodjatok bele, hogy a "230/400V"-os jelölésű háromfázisú motorokat át lehet kötni egyfázisra, még ha nem is egy elegáns és gazdaságos módszer. Ennek ellenére sokan használják így - jobbára kényszerből, még akkor is, ha szerintetek nem lehetséges.

Előzmény: halaloszto (81440)
hobbitasztalos 4 napja Creative Commons License 81448

Na itt a hivatalos megoldás kimásolva :-) Felülről jó a 200-as szeg előfúrva ,vagy a 180-as tokrögzítő csavar nyolcas fakötésű alátéttel.Esetleg ácskapocs is használható,csak az nem mutatós.

Előzmény: Tie (81438)
Tie 4 napja Creative Commons License 81447

Fasza ez a linkelt könyv. Rá is eresztek valami google fordítót. :)

Előzmény: hobbitasztalos (81445)
Tie 4 napja Creative Commons License 81446

Jaja, így gondoltam az illesztést, és felülről két vagy három csavar.

A zsinórozás, azmi?

Előzmény: hobbitasztalos (81445)
hobbitasztalos 4 napja Creative Commons License 81445

A szelement,ez a vízszintes gerenda bekörmölném két centit .Az oszlopok tetejét meg két oldalról meglapolnám.Gömbfát zsinórozni is érdemes hogy legyen honnan mérni. Itt van pár érdekesség  ,1930-ban  Leningrádban még használtak ilyen formátlan faanyagokat is :-)

Előzmény: Tie (81438)
Schnitt 4 napja Creative Commons License 81444

Miért kéne ráírni? Elég egyszerű a képlet, amivel számolható mind az indító, mind az üzemi kondenzátor értéke.

Ajánlom ennek a cikknek az utolsó kép alatti részét olvasni.

Persze tudom, az lesz a válasz, hpgy nem szakértő írta, de hátha mégis volt hozzá némi lövése, amiről mi egy ideje vitatkozunk itt.

Részemről a téma lezárva, akit bővebben érdekel, olvassa el a cikket.

www.villanyszaklap.hu/index.php?option=com_content&id=253 

Előzmény: halaloszto (81441)
halaloszto 4 napja Creative Commons License 81443

na ez a lényeg, az előbb összekevertem.

a 230/400-as motor az 400voltról csillagban üzemel, csillagban indul és úgy is marad. a 400/660-as motor az 400/ról deltában üzemel, és lehet csillagban indítani. csillagban a névleges teljesítményhez 660volt kellene, a 400 az pont egy csökkentett teljesítményű indulást biztosít.

Vajk

Előzmény: pajaci (81431)
halaloszto 4 napja Creative Commons License 81442

az is lehet hogy nincs kivezetve minden tekercsvég. de az is lehet hogy 400/660 voltos, és 400voltról már eleve deltában megy.

Vajk

Előzmény: peti970 (81419)
halaloszto 4 napja Creative Commons License 81441

mutass akkor egy olyan 3f motort, aminek az adattábláján szerepel a szükséges kondenzátor értéke 1f üzemhez.

Vajk

Előzmény: Schnitt (81414)
halaloszto 4 napja Creative Commons License 81440

hol látsz te azon olyat hogy 220 voltról egyfázisról lehetne hajtani? deltában 220V háromfázisról megy, mert ez egy háromfázisú motor. 

Előzmény: Rahed Lee (81410)
arvaiz69 4 napja Creative Commons License 81439

Szia! 

Igen igazad van, úgy biztos jobb, hiszen a gyalulás lenne a tökéletes megoldás erre! 

Én azért nem úgy csinálom, mert a számomra nagyon macerás az ismételt táblásítás! 

Táblásításkor azért raktam keresztbe négy helyen deszkát, hogy ne tudjon a deszka elcsúszni. 

Előzmény: farontó (81436)
Tie 4 napja Creative Commons License 81438

Na, megint zsinnyegtettem két napig az ágdarálót, letoltam rajta egy cseresznyefát, egy almafát, egy körtét, egy juhart, meg vagy 8 tuját. Maradt jónéhány kisebb rönköm (15-25 centi közt), azokból majd deszka lesz, meg a tujákból egy csomó alkarnyi vastag 2 méter körüli szálegyenes darab. Ez utóbbiakból ki is találtam, hogy fatároló lesz belőlük, miután leháncsolom őket.

Valami olyasmire gondoltam, hogy 1.2-1.5 mély, 2 magas, és 3-4 méter széles. Az úgy azért már 6-7 köbméter. Az oldalait meg nyárfa szélezetlen deszkával bedeszkázom szellősre, meg a teteje is ilyesmiből lesz, jó könnyű.

http://uniház.hu/wp-content/gallery/fatarolo/article-new_ehow_images_a07_k7_tb_designs-wood-shed-store-firewood-800x800.jpg

Valami ilyesmire gondoltam, csak nem ekkora hodályra, és ilyen kis 45fokos alátámasztásokkal:

http://1.bp.blogspot.com/-5oucKR7dLOQ/Tnzt2KqitzI/AAAAAAAAAh0/r3P2Qi2a23c/s1600/K%25C3%25A9p0640.jpg

Azt viszont egyáltalán nem látom magam előtt, hogy felül az oszlopokat hogyan illesztem és rögzítem egymáshoz. A felső, vízszintes elem alsó részét, ahol érinti őket a függőleges oszlop, ott azokat marjam be egy picit, simára, és felülről csavarozzam, vagy hogy?

hobbitasztalos 4 napja Creative Commons License 81437

Nemrég volt szó a túlárazott Bessey szorítókról.Ma beszereztem egyet a helyi ócskapiacon,tényleg egy masszív darab .Mellette az eddigi kedvenc 120 x 315 -ös régi elzett eltörpül .

farontó 4 napja Creative Commons License 81436

Ha jól emlékszem azt írtad hogy ragasztás után csiszolóval munkáltad síkba az anyagot.

Én az olyan széles táblát amit nem tudok egyszerre legyalulni meg szoktam osztani pl 75 cm  azt 3x25-re példádnál maradva a 38 mm-es léceket első menetben 35mm-re gyalulom nem baj ha nem tiszta a felület.

Ezeket összeragasztom 3x25 cm táblába.Egyszerre a három van a présbe.

majd legyalulom 32 mm-re és akkor ragasztom össze 75 cm szélességűre.

Így csak két illesztést kell csiszolóval összemunkálni, pontosabb a tábla vastagsága ,könnyebb a két illesztést síkba tartani ragasztáskor.És kevesebb a csiszolni való!

Hátránya a kétszeri ragasztás,de szerintem megéri.

Előzmény: arvaiz69 (81428)
hobbitasztalos 4 napja Creative Commons License 81435

A RamatyDoki féle gyalugépen is eredetileg ilyen volt.

Előzmény: Pote01 (81432)
farontó 4 napja Creative Commons License 81434

Köszönöm mindenkinek a szakértést!

Majd beszámolok róla hogy halad.

Előzmény: pajaci (81431)
blb123 4 napja Creative Commons License 81433

Köszi.

Így már értem .

Üdv.:laci

Előzmény: arvaiz69 (81428)
Pote01 4 napja Creative Commons License 81432

"100éves favázas masinán"

Error 403

Előzmény: hobbitasztalos (81429)
pajaci 4 napja Creative Commons License 81431

"A kis teljesítményű motorok (kb. 4 kW alatt) általában 230V/400V-osak, a nagyobbak (4kW-tól) általában 400V/660V-osak. A kisebb feszültség adat vonatkozik a delta, a nagyobb a csillag kapcsolásra."

Előzmény: farontó (81423)
paplanfa 4 napja Creative Commons License 81430

Стробоскоп-Тахометр

De találtam még egy érdekességet, nem is értem miért nincs alapból egy ilyen program a telefonban. Még ha nem is tudnám visszafejteni, de küldeni jól lehetne vele olyannak aki érti, pl hegyimentőknek: Morze FlashLight de ha mellékelnek hozzá egy kódlapot, akkor visszafejteni is lehet.

hobbitasztalos 4 napja Creative Commons License 81429

Na igazán örülök hogy csak a kondi ment k i:-) A forgórész tönkremenetele aminek már leírták a lehetőségét ,tiszta horror lett volna ...Viszont a kondi filléres fogyóeszköz. A  gépen egy WESTCOTT tokmány van.Én is beszereztem egy ilyet, az épülő új hosszlyukfúrómra.Láttam már 100éves favázas masinán ,de az új  hammer gépeken is ez van.

Előzmény: arvaiz69 (81409)
arvaiz69 4 napja Creative Commons License 81428

Szia! 

Köszönöm az elismerést!

Az asztal deszkáit 32 milliméter vastagra gyalultam. A gyári asztal valamivel vékonyabb  30 mm. Biztosra akartam menni, nehogy leszakadjon az asztal a pörköltes tált alatt!

Azt kérded hogyan jössz ki a legjobban a 4 méteres pallóból? Sok lehetőséged nincs! A pallót fel kell fűrészelni 3,8 centiméteres szeletekre. Mikor ez megvan akkor a deszkáid 5x3,8 centiméteresek lesznek. Mire meggyalulod 4,4x 3,2 centiméteresek lesznek.  Nagyon keskenyek lesznek a deszkák, bár ez nem baj, csak nagyon sok faanyagot elforgácsolsz. Arról nem beszélve, hogy a 4 méteres pallóból marad 180 cm hosszúságú anyag, amit ide nem tudsz felhasználni. Hacsak nincs hossztoldó marókésed!  

Anyukámmal 5 méteres szarufát vettettem, abból kijött kétszer és még maradt is egy kicsi a hosszából. Mikor felfűrészeltem akkor 7,5x3,8 centis lett a deszka! Ezt gyalultam utána a kellő méretre!

Ha van lehetőséged, akkor inkább vegyél 5 méteres faanyagot, a meglévő 4 méterest pedig tartogasd más alkalomra! 

Előzmény: blb123 (81403)
peti970 4 napja Creative Commons License 81427

Ha ez van ráírva akkor mehet is úgy!Lehet váltani csillagról deltára kézi kapcsolóval vagy időrelé+ mágneskapcsoló.

Előzmény: farontó (81423)
Pote01 4 napja Creative Commons License 81426

Ha csak 3 kivezetés van a kapcsolódobozban akkor elviszed a motor egy valamirevaló elektrolakatoshoz, az majd kivezeti neked a csillag pontot és vele a többi kivezetést. Nálam minden motor deltában megy 3x230V-ról ( frekvenciaváltóról ), hozzám is került olyan motor ami csak csillag kivezetés volt, meg lehetett csinálni. 

Előzmény: farontó (81416)
paplanfa 4 napja Creative Commons License 81425

Délután találtam egy oroszt is a guglipléyen, csak elő kell újra bányászni. cirill betűkkel volt írva a tahográf.

Előzmény: Rahed Lee (81389)
Paco155 4 napja Creative Commons License 81424

Az nem a durva hanem a dulva. :) 

Pl:  " Dobjátok a földle. Le.  De dulván." :)

Előzmény: farontó (81420)
farontó 4 napja Creative Commons License 81423

380/220 Csillag/delta ez van ráírva.

Valamelyik faipari szakkönyvben olvastam hogy ezt nem lehet:(

Előzmény: peti970 (81419)
RGA01 4 napja Creative Commons License 81422

Itt talán több szaki van, több ötlettel...

Most készül az otthonunk. A burkoló egy ruhaledobót falaz, amivel a fölső szintről közvetlen a mosókonyhába jut a szennyes. Ennek szeretnék egy csapóajtót beépíteni a mosdópultba. Ha nincs ötlet, valamit maszekolunk, de jobb lenne komplett megoldás. Vagy önmagában esztétikusnak kellene lennie, vagy még jobb lenne, ha burkolható, és a csempét rá lehet ragasztani. Mérete kb. 30/40. A mosdó mellett lesz, némi víz talán érheti. Előre is köszönet a tanácsokért!

Pote01 4 napja Creative Commons License 81421

Te sem jól mondod!

A 230/400 ( 220/380 ) jelölésű motorok rendeltetésszerűen használhatóak 3x230 (220) deltába kötve illetve 3x400 (380)  betáplálással. Tehát mindenképpen 3 fázissal.

A deltában fázis-nulla+kondival nem rendeltetésszerűen lehet ezeket használni.

farontó 4 napja Creative Commons License 81420

A durva szabásnál mire gondolsz??

Közben szidod azt a k#{;>szott fát és dobálod??

Na jó ez csak vicc.

Mekkora lesz az alkatrészek mérete? Hossza? Milyen fából?

Előzmény: recefyce (81371)
peti970 4 napja Creative Commons License 81419

Amúgy miért nem lehet csillag-deltába kötni nincs kivezetve mind a 6 kivezetése mert ha ki van vezetve akkor semmi akadálya.

peti970 4 napja Creative Commons License 81418

Csak halkan súgom a B az a gyorskioldású a C amit én írtam az a lomha az kell neked ,de te tudod!

Amúgy minden kismegszakítón rajta van amperszám előtt vagy után.

pajaci 4 napja Creative Commons License 81417

Elírtam, természetesen "C16" jelzésű, nem "B".

farontó 4 napja Creative Commons License 81416

Sajnos csillag deltába  nem lehet .

A mostani szalagfűrészen 4Kw -os csillag deltába szépen indul.  De ez a motor nem olyan.

Ezt a "B"jelzést hol keressem a kismegszakítón, rá van írva?

Előzmény: pajaci (81412)
peti970 4 napja Creative Commons License 81415

Mint villanyszerelő mondom,szerintem igen.Fázisonként kb 1.7 KW a teljesítmény ez áramban 7.2A indításkor természetesen sokkal nagyobb lesz de mindenképpen C karakterisztikájú kismegszakítóról vagy 16 A olvadóbiztosítóról próbálnám.

Ha nem jó úgy akkor csillag-delta indítással.

Előzmény: farontó (81411)
Schnitt 4 napja Creative Commons License 81414

Köszi szépen! 

Egyúttal elismerem, hogy a motor típusában tévedtem, ez tényleg egyfázisú aszinkron motor.

Azt viszont továbbra is fenntartom, ahogy azt Rahed Lee is megerősítette, hogy ahol a motor tekercselésének mindegyik vége ki van vezetve, tehát 6 db különálló kivezetése van, az köthető 3 és 1 fázisra is, aszerint, hogy csillag vagy delta kapcsolásba kötik, és tesznek hozzá kondenzátort is. És az gyárilag olyan, nem barkácsmegoldás.

Előzmény: arvaiz69 (81409)
farontó 4 napja Creative Commons License 81413

Szia!

A 4 méterből levágsz 225 cm , 5 cm a hulladék a többi MARADÉK! :)

TEHÁT A HULLADÉK MINIMÁLIS!!!!:)))))

Remélem nincs harag!

Előzmény: blb123 (81403)
pajaci 4 napja Creative Commons License 81412

Ha "B" jelzésű kismegszakítód van, akkor remélhetőleg igen. Csillag-deltában lehetne indítani az még jobb volna.

Előzmény: farontó (81411)
farontó 4 napja Creative Commons License 81411

Sziasztok!

Úgy látom elég sok áramhoz értő /érő?/ ember összeszaladt.

Egy kérdést én is bedobnék:3 fázisú 5 Kw 960 ford  villanymotor vajon elindul-e 3x16 amperről. Egy vízszintes szalagfűrészt hajtana.

Mondjuk egy 4 Kw 2800 ford motor a marógépen elindul.

Szerintetek van remény?

Rahed Lee 4 napja Creative Commons License 81410

Bocs, de ebben tévedsz.

Ahogy Schnitt is állítja és tapasztalatból én is, igen is léteznek olyan háromfázisú indukciós motorok (a legtöbb ilyen), amiket megfelelő átkötéssel (delta kapcsolásnak hívják) használhatók 230V-ról is. És ez nem valami amatőr barkács technika, hanem gyári lehetőség, teljesen szabályos bekötési módszer.

Vegyük sorba:

1. A legtöbb háromfázisú motor (gyárilag) igen is alkalmas egyfázisú üzemmódra. Ez visszafelé természetesen nem igaz.

2. Amelyik háromfázisú motor alkalmas egyfázisú üzemmódra, annak az adattábláján ez szerepel: "230/400V". A felvett áram mennyiségét is két adattal adják meg, a nagyobbik áram az 1, a kisebb a 3 fázisra vonatkozik.

3. A lehetőség ellenére ez nem egy gazdaságos dolog, de ezt nem is állította itt senki. A háromfázisú motor, egyfázisra átkötve jóval több áramot vesz fel és jóval kisebb teljesítményt ad le. A legtöbb esetben csak egyharmadát adja le a háromfázisú teljesítménynek, de ez sem jelenthető ki egyértelműen, motorja válogatja. A teljesítmény adatokat nem szokták részletezni, csak az optimális 3 fázisra vonatkozó teljesítmény adat van feltüntetve. Néhány példa:

Tehát ez igen is valós és hivatalos lehetőség, csak nagyon nem gazdaságos, ez egy kényszermegoldás. De ezt Schnitt is leírta. A gyalugépemhez én is ezért voltam kénytelen megvenni újan az egyfázisú 1.850W-os villanymotort, mert még így mindig jobb a teljesítmény / áramfelvétel arány, mint egy deltába átkötött háromfázisúnál. A motort egy szakkereskedésben vettem, ahol a fő tevékenység a szerviz, a motortekercselés, tehát szakértő csapattal tárgyaltam ki ezt a témát. Azt mondta a szervizvezető, hogy egy 3.5-4 kW-os háromfázisút át tudnak tekercselni egyfázisra, ekkor ki tudnak hozni belőle 1.8 Kw-ot. Ennek van annyi vas a forgórészében, amennyi kell. De ebben az esetben, csak a tekercselés maga lett volna 25.000 Ft. Egy 5.5-6kW-os háromfázisú kellett volna ahhoz, hogy csillag helyett delta kapcsolással egy fázison kijöjjön a tengelyen az 1.8-2kW. Ezt ő sem javasolta, mert ha mindent összeadok, akkor az is bent lett volna közel 40 ezerbe és még a mérete is nagyobb. Ezért inkább vettem náluk egy új olasz, gyárilag egyfázisú, jó nagy darab motort, ami le is adja az 1.8 kW-ot, nem csak felveszi, mint az előző.

Előzmény: GPS (81393)
arvaiz69 4 napja Creative Commons License 81409

Szia!

Igazad van 220 Voltos a gép! Készítettem pár képet róla! Az egyik képen lehet látni a gépre felszerelt kimondhatatlan nevű tokmányt is! 

Előzmény: GPS (81391)
Schnitt 4 napja Creative Commons License 81408

Nem szép az a kondenzátor. A méretéből, és értékéből (30 uF) úgy tippelem, üzemi kondi. Az indító ekkora teljesítményre nagyobb kellene legyen. 

Ezt saccoltam látatlanban, hogy a beakadt fúrószár miatt az üzemi kondi elköszönt az élők sorából.

A motor adattáblájáról tudnál egy fotót feltenni?

arvaiz69 4 napja Creative Commons License 81407

A képek lemaradtak!

arvaiz69 4 napja Creative Commons License 81406

Sziasztok!

Nemrég ment el a villanyszerelő. Leszedte a motorról a lemez borítást és a motoron lévő fekete doboz tetejét is levette. Abban volt benne a kondenzátor. A kondenzátor egyik  fele eldeformálódott (kipúposodott) , kicsivel arrébb megolvadt a műanyag burkolat és valami szürke fém (alumínium vagy ólom) folyt ki raja, ami megkeményedett! A villanyszerelő javasolt Szolnokon egy üzletet, hogy ott érdeklődjek, ha jelenleg nincs raktáron akkor megrendelik és másnap már lehet is érte menni!

Kis érdekesség! Mikor megérkezett a szerelő, megakartam neki mutatni, milyen jelenséget tapasztalok indításkor. Tehát beindítom és képzeljétek a gép hibátlanul beindult! Azt mondja " hát jó ez nincs semmi baja"! Kikapcsoltam, próbálom még egyszer akkor zúgott egy kicsit aztán elindult. Harmadik indításnál már csak zúgott, nem indult be.   

Egyébként a gép motorja 220 voltos 2200 wattos Holzmann motor! 

Pote01 4 napja Creative Commons License 81405

Összemértem a Teszkós és az Ikeás vágódeszkát illetve az Ikeásat a Teszkós szétvágott darabjaival, e eszerint a Teszkós ami több mint 2x annyiba kerül kb fél centivel szélesebb és olyan 2 centivel magasabb. Tehát lényegi méterkülönbség nincs cserébe az Ikeás nagyon jó árban van, még a góréajtót is megéri vele kitámasztani, csakhát Ikea üzlet nincs minden sarkon....

Előzmény: Pote01 (81343)
Pote01 4 napja Creative Commons License 81404

Ha valaki megtalálja ezt vagy hasoló jó "fordulatszámmérő" applikációt andriodra az jelezze már, biztos többünket is érdekel. Én találtam egy pár stroboszkóp alkalmazást, de ahogy nézem nem ez a lényeg bennük.

Előzmény: Rahed Lee (81384)
blb123 4 napja Creative Commons License 81403

Sziasztok.

arvaiz69 Gratula a sörpadhoz.

Sok mindent elárulsz a részretekről de hogy,a vastagsága mennyi?

Másik?

2200mm-el hogy jövök ki minimális hulladékkal,?4m padlóval.

Üdv.:egy gépjármű technikus"autoszerelő"

Előzmény: arvaiz69 (81352)
Schnitt 4 napja Creative Commons License 81402

Ezúton megkérem arvaiz69 fórumtársat, hogy fotózza le a gépének és a rajta lévő villanymotornak az adattábláját.

Ha nem az lesz rajta, hogy 230/400V illetve hogy 2,2/3,1kW akkor én elismerem, hogy tévedtem ebben az esetben.

Ha viszont igen, akkor úgy lenne úriemberhez méltó, ha ugyanez visszafele is működne.

Amíg ez meg nem történik, addig erre a témára nincs értelme több szót vesztegetni.

halaloszto 4 napja Creative Commons License 81401

De ne tépjük magunkat. Majd Zoli tesz be képet az adattábláról. Ha szépen megkérjük, a motoréról külön is.

Vajk

Előzmény: halaloszto (81400)
halaloszto 4 napja Creative Commons License 81400

tényleg véletlenül. az is oda van írva hogy s1 meg s6. az azt jelenti hogy folyamatos üzemben 2.2kW, 40% bekapcsolási aránynál 3.1kW.

Vajk

Előzmény: Schnitt (81398)
halaloszto 4 napja Creative Commons License 81399

a névleges fordulatszám természetesen névleges feszültség és névleges teljesítmény mellett értendő.

akkor ennyi, ha leterheled maxra.

Vajk

Előzmény: Rahed Lee (81374)
Schnitt 4 napja Creative Commons License 81398

Nem, nem azt jelenti, hogy rendelhető azzal is.

A teljesítmény sorban ott van, hogy 2,2/3,1kW.

Ez "véletlenül" pont akkora különbség, mint ha egy 3 fázisú motort 1 fázisról használsz.

(30%)

Előzmény: GPS (81393)
halaloszto 4 napja Creative Commons License 81397

nekem most is röpsúlyos motor van a körfűrészemen. gyárilag.

Előzmény: GPS (81370)
halaloszto 4 napja Creative Commons License 81396

amit egyfázisra gyártottak, annak nem három egyforma tekercse van.

Vajk

Előzmény: Schnitt (81366)
GPS 4 napja Creative Commons License 81395

Alant reagáltam a Holzmanra.

.

Előzmény: Schnitt (81394)
Schnitt 4 napja Creative Commons License 81394

Baromira nem hasonlít a benzin-dízel átalakítás a villanymotor bekötésekhez.

Nézd meg a linket, amit az előbb beszúrtam, és látod hogy a gyártó teszi lehetővé 2 féle hálózatról használatát a gépnek, nem kell semmit átfaragnod, csak megfelelően bekötni.

De szajkózd nyugodtan a benzindízelt, attól semmi sem változik.

Mobilról nem tudok rendesen linkelni, kettétöri a sort, de a www.holzmann-maschinen.at oldalon ha rákeresel a típusra, LBM-220, szörnyülködhetsz, hogy ilyen házibarkács megoldásokat hogy engedhet meg egy ilyen nagy gyártó.

Előzmény: GPS (81391)
GPS 4 napja Creative Commons License 81393

Ahogy én ennek a gépnek a komolyságát elnézem (mert ez azért nem fűszerüzleti minőség) az oder itt azt jelentheti, hogy rendelhető mindkét feszültségre.

De azt szinte kizártnak tartom, hogy ugyanazt a motort használja bármilyen feszültségre és bármilyen fázis-számra.

Ez nem barkácsgépnek néz ki - amelyiket bárhova visz a vasárnapi-barkácsoló, ott működnie kell.

Már csak az hiányzott volna, hogy azt írja hogy "230V or 400V or USB connection ".

.

Előzmény: Schnitt (81392)
Schnitt 4 napja Creative Commons License 81392

Hogy ne csak a levegőbe beszéljek:

www.holzmann-maschinen.at/product_info.php?cPath=21_108&products_id=316&osCsid=00djhgm3qelj6r9ug1p6cr70r2 

Ott van a "netzspannung " sorában, hogy "230 oder 400V"

Előzmény: Schnitt (81388)
GPS 4 napja Creative Commons License 81391

"Nyilván veszít az erejéből 1 fázisról hajtva, segédfázis kondenzátorral, de én ezt nem nevezném "házibarkács" megoldásnak, ugyanis erre gyári ajánlások vannak,"

Hát már meg se haragudj, de az én szememben egy szakértő mérnök-gárda által, eredetileg 3 fázisra gondosan megtervezett motort - 1 fázisról használni...hát nálam ez mélyen kimeríti házi-kendács és a hekkelés kategóriát.

Olyan ez kb. nekem, mint ha egy gyárilag dizel-motort - kis átalakításokkal benzinnel akarnánk használni.

Mert hogy mindkettőben hengerek-dugattyúk-főtengelyek vannak.... max. a kompressziót kell levenni vastagabb hengerfejtömítéssel, a befecskendezők helyét át kell fúrni gyertyamenetre, az adagolót meg ki kell cserélni karburátorra...és már majdnem kész.

Jaa, meg egy delkót kell még hozzákötni valahogy a bütyköstengelyhez - de ez már nem akkora gond, csak át kell fúrni a szelepdekni végét és onnan le lehet venni a forgást.

Persze, nem lesz annyi ereje, mint eredetileg... de hát attól még nem nevezhető "házi-barkács" megoldásnak, nem igaz?

Nem a francot.

.

Rahed Lee 4 napja Creative Commons License 81390

Ez így van, ahogy mondod. Vannak olyan háromfázisú motorok, ahol nem lehet 230V-ról etetni, de ahol az adattáblán ez van, hogy 230/400V, ott lehet variálni a csillag / delta kapcsolással. Tény, hogy 50-60%-kal kisebb teljesítménnyel megy 1 fázisról, a futása sem olyan sima, de ez használatos technika, ha rászorul az ember.

Rahed Lee 4 napja Creative Commons License 81389

A tök ingyenes freeware verziónak (én is ezt töltöttem le) itt sem működik minden funkciója, próbál rávenni a full verzió megvásárlására, de 75-3000-es fordulatig mér az ingyenes is, igaz csak 25 r/min lépésközökben. De rendesen használható.

Biztosan fellelhető valami torrent oldalon is a fullos, de nem merek kísérletezni, mert ilyen helyekről cumiztam már be vírusos progit.

Előzmény: paplanfa (81387)
Schnitt 4 napja Creative Commons License 81388

A linken, amit Arvaiz feltett még az elején, fenn van a gép típusa.

Ha megnézed a holzmann oldalán, látszik az adatlapon, hogy 400 voltos motorja van, ami gyárilag 3 fázisú, nem 1.

Én ebből indultam ki. 

Nyilván veszít az erejéből 1 fázisról hajtva, segédfázis kondenzátorral, de én ezt nem nevezném "házibarkács" megoldásnak, ugyanis erre gyári ajánlások vannak, nem hackelés szintű átalakítás.

Fel is tüntetik az ilyen motorokon, hogy milyen áramfelvételük van 1 és 3 fázisról.

Előzmény: GPS (81382)
paplanfa 4 napja Creative Commons License 81387

Van, pont ugyanez csak éppen semmit nem csinál azon túl, hogy 50Hz-en villog. Buyozni akar.

Garfield007 4 napja Creative Commons License 81386

OFF

Örülök, hogy átálltam, az irodában is Apple gépek futnak, élmény, ahogy összedolgoznak az iPhone-nal.

Mindig elképedek mennyire jó az Apple marketingje.

:-)

ON

laci19791202 4 napja Creative Commons License 81385

Köszönöm válaszod,igen ez az!!

Előzmény: Paco155 (81367)
Rahed Lee 4 napja Creative Commons License 81384

Biztosan létezik, nem hinném, hogy csak Apple iOS specifikus.

Erről van szó:

https://itunes.apple.com/us/app/strobe-light-tachometer-to/id708094321?mt=8

Hihetetlen, hogy mennyi hasznos alkalmazást is lehet találni a mai telefonokra. Persze rendszere válogatja, én eddig BlacBerry-t használtam, annak saját oprendszere van, ott nem olyan széles a kínálat, mint az iPhone-okra, Androidos ketyerékre. Örülök, hogy átálltam, az irodában is Apple gépek futnak, élmény, ahogy összedolgoznak az iPhone-nal.

Töltöttem, le egy spéci szögmérő / szintező progit is. Elképesztően érzékeny és precíz. Ehhez gondolom kell az iPhone új kifinomult giroszkóp technológiája is. Ahogy kézben tartom, a szívdobbanásból eredő kézrezdülést is érzékeli. Mielőtt bárki cikizni kezdene, nem vagyok parkinson kóros:-) Ezt nagyon jól tudom majd használni, mindig hiányzott egy jó szögmérő.

Előzmény: paplanfa (81381)
GPS 5 napja Creative Commons License 81383

Az nem bunkofón, kérlek - hanem tepsi-phone. Jó esetben lapát-phone.

.

Előzmény: paplanfa (81381)
GPS 5 napja Creative Commons License 81382

Pedig kjanik szaktársnak szerintem igaza van.

Nekem volt "bóti" (tehát nem 3f-ból buherált) , gyári-egyfázisú aszinkron motorom - kondis - de bizony annak is volt egy jól-kivehető indító (vagy ha úgy tetszik: segéd-) tekercse.

De gondoljunk csak a hűtő-kompresszor motorokra - azok is mind egytől-egyig relével kapcsolt indítótekercsesek - és még milyen bitang-nagy áramot vesznek fel induláskor...de csak addig.

.

Előzmény: Schnitt (81380)
paplanfa 5 napja Creative Commons License 81381

Na, végre egy újabb értelmes program bunkofonokra. Létezik ilyen androidra is?

Schnitt 5 napja Creative Commons License 81380

Nincs igazad, de nem vitatkozom, mert nem vezet sehova.

Drukkolok, hogy a szerelő meg tudja csinálni Arvaiz szaktárs gépét, akármi is a baja.

Előzmény: kjanik (81373)
pajaci 5 napja Creative Commons License 81379

Jogos :-)

Előzmény: Paco155 (81378)
Paco155 5 napja Creative Commons License 81378

A min szerintem ebben az esetben a "minutes"  nek a rövidítése azaz /perc :P

Előzmény: pajaci (81377)
pajaci 5 napja Creative Commons License 81377

oda van írva hogy "min". Gondolom ez a legkisebb fordulat a legnagyobb terhelésen, ha ennél tovább terheled, akkor megáll.

Előzmény: Rahed Lee (81376)
Rahed Lee 5 napja Creative Commons License 81376

Akkor a megadott fordulatszám egy optimális terhelés melletti becsült érték?

Előzmény: pajaci (81375)
pajaci 5 napja Creative Commons License 81375

Ahogy terheled csökken a fordulatszáma, ezt ne felejtsd el.

Rahed Lee 5 napja Creative Commons License 81374

Csak puszta kíváncsiságból kérdezem, nincs nagy jelentősége, de mennyire lehet a motorok adattábláján megadott fordulatszámot komolyan venni?

Az új gyalugép motoromat (1.8 kW, egy fázis) tesztelgettem egy frissen beszerzett iPhone applikációval. Stoboszkópos rendszer, állítható a vaku frekvenciája, ebből számítja ki a fordulatszámot. Ragasztottam a szíjtárcsára egy öntapadós csíkot, elindítottam a motort, oda irányítottam a vakut és amikor a csík állni látszik, akkor mutatja a valós (vagy annak vélt) fordulatszámot. Mint a lemezjátszóknál használt módszer. A motor adattábláján 2750 r/min van, a "műszer" ellenben 2985-öt mért, 49,75Hz-es stroboszkóp ferkvenciával.

kjanik 5 napja Creative Commons License 81373

Amiről te írsz, az az a változat, amikor 3 fázisú motort üzemeltetnek 1 fázisú hálózatról.

Ilyen megoldást (mivel ez súlyos kompromisszumokkal, csökkent teljesítménnyel jár) gyári készülékekben nem alkalmaznak. Ez a barkácsolás játéktere.

Egy fázisú aszinkron motorok segédfázis-tekerccsel indulnak. A két tekercs ellenállása nem egyforma.

Egészen kis teljesítmények esetén elhagyható a segédfázis, ha az állórész vasalásának a szimmetriáját bontják meg , de itt a hatásfok nem játszik.

Előzmény: Schnitt (81366)
Schnitt 5 napja Creative Commons License 81372

Azért ha egy 400 wattos motor induláskor lehúzza a világítás fényerejét az egész házban, ott nagyon át kéne nézni a vezetékezést, ésa kötéseket.

Egyébként egy sima 3 fázisú aszinkron motorról van szó, azzal kapcsolatban írtam amit írtam, természetesen vannak speciális motorok többszörös tekercseléssel akár (pl. dahlander motor) , de attól még a konkrét esetben nem ez van.

Előzmény: GPS (81370)
recefyce 5 napja Creative Commons License 81371

Szia!

Köszönöm a választ !

Onnan vegyek fát, ahol saját részre is készítenek? Jó tipp !

A többivel az a gond, hogy akkorka darabokat nem lehet venni, tehát minden képpen sokat kell aprítanom :)

Az persze teljesen jogos, hogy ha legalább a vastagság kb. stimmel, akkor vegyek olyat.

A durva szabásnál hogyan érdemes eljárni ?

Előzmény: farontó (81353)
GPS 5 napja Creative Commons License 81370

"Aszinkron motoroknál nincs olyan, hogy indítótekercs."

Há'máá hogy a fenébe ne lenne. de még mennyire hogy van - és nem csak kondis, hanem néha "brutál-verzióban" is van.

Nekem volt olyan mosógépmotorom (abból csináltam körfűrészt) amelyiknek rőpsúlyos indítása volt.

Az egy bizonyos fordulatig valami baromi nagy áramot nyomott az indítótekercsre (az egész házban lehúzta a fényt), legalább 20 Amperrre saccolom, amit olyankor felvett 1...3 másodpercig, amíg felpörgött.

Aztán nyílt a a tengellyel együtt forgó röpsúly és elengedte az indító-kontaktokat és helyreállt az üzemi rend. Ha valamiért (nagyobb terheléstől) a fordulat leesett, akkor a röpsőlyos indító megint besegített, a megfelelő fordulat elérésig.

Meg kell mondjam, hogy pl. körfűrésznek ideális volt - mert a mikor kicsit szorult a kapca a lapnál (akár helytelen anyag-vezetés miatt is), az indító nem engedte lankadni a motort.

De még a kivételesen ocsmány indítási-hangjával (mert az csúnyán szólt ám azért, rendesen felbőgött a motor olyankor) - figyelmeztette a szaktársat, hogy talán vissza kéne venni a nagy igyekezetből, mert nem bírja a farka a motornak.

Itt jegyzem meg, hogy azon a motoron 400 W-ot írt. De így visszaemlékezve az erejére, csak ámulok, amikor eszembe jut hogy a flexem több mint a duplája.

Ám vaktában állítom, hogy mechanikai teljesítményben ez a közel 1 kW-os flex-motor még ipari tanulónak se mehetne el annak a régi motornak a valós teljesítménye mellet.

Előzmény: Schnitt (81350)
Régivagyok 5 napja Creative Commons License 81369

Szerintem biztos kondi, nyugodj meg.  Kizárt, hogy egy ilyen ár kategóriájú gép a semmitől tönkre menne.

Előzmény: arvaiz69 (81348)
Barnamedvébb 5 napja Creative Commons License 81368

"beirdalnák" :))))))

Előzmény: szódásbácsi (81346)
Paco155 5 napja Creative Commons License 81367

Vlies vagy Scotch-brite (skótszivacs).

És festékboltban. :)

Előzmény: laci19791202 (81362)
Schnitt 5 napja Creative Commons License 81366

3 db tökegyforma tekercs van, nincs olyan, ami csak indításra használható. A gép linkelt adatlapját megnéztem, ott írják, hogy köthető 400V-ra is, tehát nem lehet eltérés a tekercsek közt.

Az indítókondit oda kötöd, ahova akarod, a másik 2 tekercsre meg a fázist és a nullát.

Ennyi erővel azokat a tekercseket is el lehetne nevezni fázistekercsnek, meg nullatekercsnek, de nem látom értelmét.

Üzemi kondenzátornál, amit ugyanúgy kell bekötni, mint az indítót, hívjuk üzemi tekercsnek?

Előzmény: kjanik (81363)
Pillanatragasz 5 napja Creative Commons License 81365

,,Én bízok benne hogy lesz nála egy akármilyen kondi, és azzal jó lesz.,,

Akármilyen kondi nem jó ...hisz vagy nagy fáziseltolódást okoz , s fogja vissza a motrot ,vagy kicsit s még ugyancsak rá kell segíteni patentfogóval indításnál .  a fűnyíró motromnak nem volt semmi jelzés a kondin így 8 mikróst vetem ..elindul de csak terhelés nélkűl vagyis ha felemelem a fogójától a hátsó két kerekét. aztán mikor elindul vágja a gyepet mint bálna fasza az iszapot.

a 1,8 kw os küszürüre pedig 50 mikrós kondi jár .

Előzmény: halaloszto (81355)
Bubi504 5 napja Creative Commons License 81364

Postástól hallottam, hogy nemrég brutál torlódás alakult ki a posta központi csomagelosztójában, úgyhogy még megérkezhet. Ha van csomagszámod, ez az oldal szállítótól függetlenül megmondja mi van vele : http://www.17track.net/IndexEn.html

Előzmény: RepülőgépÉpítő (81356)
kjanik 5 napja Creative Commons License 81363

"Aszinkron motoroknál nincs olyan, hogy indítótekercs."

De bizony van.

Egy fázisú hálózatról úgy indul egy indító-kondenzátoros aszinkron motor, hogy a fázistekercshez képest eltolt fázisú feszültséget juttat az indító tekercsre a kondi.

Ha mechanikus akadálya van az indulásnak és jó a kondenzátor, akkor egy idő után leég az indító tekercs (akár üzemi, akár kapcsolt az indító-kondenzátor).

Előzmény: Schnitt (81350)
laci19791202 5 napja Creative Commons License 81362

Sziasztok.

Egy kis segitséget kérnék,annó ahol dolgoztam asztalos műhelybe használtunk  csiszoláshoz  (cseresznye konyha) ilyen sötátkék hajlékony anyagot,ilyen szálas anyag ami még kisseb szemcséket is tartalmazott.Valaki nem tudja mi a neve és hol lehetne beszerezni?Köszönöm.

Tie 5 napja Creative Commons License 81361

Többet ér neki az, hogy van egy pozitív visszajelzése, és hogy így bármi történik, csak pozitív feedbackjei vannak. 

Azt a pár dollárt meg kitermeli kb 15 másodperc alatt. 

Paco155 5 napja Creative Commons License 81360

Így van, ez a korrekt megoldás, még ha sokan el is felejtik megtenni.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (81359)
RepülőgépÉpítő 5 napja Creative Commons License 81359

Bár csak így lenne, már utalnám is neki a pénzt újra. 

Előzmény: pitui (81358)
pitui 5 napja Creative Commons License 81358

ha szerencséd van, pár nap múlva megérkezik a termék is.  :)

RepülőgépÉpítő 5 napja Creative Commons License 81357

Hasonló van nekem is 4 db, csak hosszabb menettel és nem keresztben lévő tekerő fogantyúval.:) 

Azt viszont észrevettem, hogy a tieden nem a bütü nyomja a munkadarabot, persze diónál ez nem biztos hogy számít. Én juharból csináltam és a bütü nyomja a munkadarabot.

Előzmény: drRamaty (81335)
RepülőgépÉpítő 5 napja Creative Commons License 81356

Sajna nem kaptam meg a terméket, pedig 45 nap telt el, de a mai napon megérkezett a pénz, korrekt volt az eladó, mert jóval a határidő előtt visszatérítette az összeget, amit a paypal már át is utalt  a számlámra.

Sajnálom hogy így történt, jobban örültem volna egy kis kínai készletnek. 

Csak egy valamit nem értek ilyenkor, hogy mi történik, a kínai eladó most ráfizetett az üzletre? Hiszen elküldte a fúró készletet, a pénzt is visszautalta. 

Előzmény: fahobby (81354)
halaloszto 5 napja Creative Commons License 81355

Én bízok benne hogy lesz nála egy akármilyen kondi, és azzal jó lesz. Nekem ha ilyen volt akkor mindig azt csinálta hogy nem indul csak ha meglököm.

Vajk

Előzmény: arvaiz69 (81352)
fahobby 5 napja Creative Commons License 81354

Ha kinai az áru akkor 1 hónap amíg ideér.

Ne aggódj itt lesz.  (nekem volt olyan ami 5 hét alatt volt itt)

Üdv

Karcsi

Előzmény: RepülőgépÉpítő (81329)
farontó 5 napja Creative Commons License 81353

Szia!

A fával kapcsolatban szabályokat???????

Egy biztos, azt csinál amit akar:))

Ha szárított anyagot vettél igyekezz olyan hőmérsékleten tartani és olyan páratartalmú helységben tárolni felhasználás előtt két három hétig mint ahol majd a kész termék lesz.

Vagyis akklimatizálni kell a fát.

Ha a szobában lesz a dob ne a nyirkos pincébe tárold előtte a  fát. Igyekezz olyan méretű anyagot venni ami a legjobban megközelíti az alkatrész méretét.

Ha 20mm vastag a kész méret deszkát vegyél és ne a pallót vágd ketté.

Ha a deszka, palló végén jó hosszú repedés van az intő jel,feszültség van a fában.

Amikor mégis palló anyagból szeletelsz a bütüből levágsz egy kb 5 cm csíkot és a száliránnyal párhuzamosan ,mintha kettévágnád a fosznit két deszkának, elvágod.

Ha ez a két darab X vagy O alakú lesz, feszültség van a fában.

Általában a bükk szokott nagyon mocorogni, de a borovi fenyő is szokott még csuda dolgokat csinálni.  A legjobban a szárítással szokták elcseszni az anyagot,túl gyorsan szárítják. Próbálj meg olyan helyen vásárolni,ahol saját részre is szárítanak fát,ezeken a helyeken valószínűleg jobban odafigyelnek a szárítási menetrendekre, hisz ők is ebből dolgoznak.

Előzmény: recefyce (81299)
arvaiz69 5 napja Creative Commons License 81352

Szia!

Már szóltam egy szerelőnek, holnap ugyan dolgozik, de ha nem lesz túl fáradt munka után, akkor este 6 órakor átjön megnézi. Azt mondta, nem tud ígérni semmit, de megnézi!  

Hát, nagyon kíváncsi vagyok!

Előzmény: jmedvegy (81349)
Schnitt 5 napja Creative Commons License 81351

A kondenzátor a motorra van felcsavarozva, vagy külön egy hengeres műanyag vagy fém, vagy van egy doboz felszerelve a motortestre, és abba teszik bele.

Schnitt 5 napja Creative Commons License 81350

Aszinkron motoroknál nincs olyan, hogy indítótekercs.

Kondenzátor van, abból 2 féle lehet, indító, vagy üzemi kondenzátor.

De mindegyik kondenzátor, csak kapacitásukban különböznek.

Az indító a nagyobb, olyan gépeknél alkalmazzák, ahol nagy indítónyomatékra van szükség, mert terhelés alatt kell indulnia, pl csörlők, emelők.

Az üzemi kondit ott alkalmazzák, ahol az indítás kis nyomatékkal történik, felpörgés után kap terhelést, pl köszörű, fúrógép, ventillátor, stb.

Ez a fajta kondenzátor nem bírja a nagy áramot, ezért mehetett tönkre, mikor megakadt szerszámmal próbálták indítani a gépet.

Előnye az indítókondenzátorhoz képest, hogy jól méretezve a motorhoz szimulálni tudja a 3 fázist, és nem kell nyomógomb, vagy spéci áramkör, ami csak az indítási másodpercekben kapcsolja be az áramkörbe.

Indításkor viszont nem terhelhető nagyon a gép.

Rosszul méretezve túlmelegedést okoz.

De a legtutibb, ha kondenzátorok nélkül, 3 fázisról használjuk az ilyen gépeket, ha megoldható.

Előzmény: kjanik (81347)
jmedvegy 5 napja Creative Commons License 81349

Üdv!

Elnézést, ha beleavatkozom, szerintem aligha a kondenzátor vagy a tekercs. Én már belefutottam egy hasonlóba, vélhetően az lesz a probléma.

Ha állóhelyben elfordítod a marót és utána elindul, nagy valószínűséggel a motor kalickás részében pattant meg az alu vezetőrész.

Ha a motor kondenzátora vagy segédfázisa kontakt hibás lenne, vagy tönkrement volna, arra nincs hatással a forgórész elfordítása. A kondenzátor ugyan átvezethet, ami elképzelhető ugyan, de ezt az elfordításos jelenséget én olyan gépnél tapasztaltam, ahol konkrétan a forgórészbe öntött alu vezető rész pattant meg, így a forgórészben nem alakul ki a forgatónyomatékhoz szükséges ellentétes irányú áramlás, de vannak vezetőpálcák, amik továbbra is átvezetnek, ezért zúg, de a forgórész elfordításával ez helyre áll, és indul a motor. Mivel úgy állítottad le a gépet, hogy még forgácsolt+a forgórészben igen jelentős áramok keletkeznek, de a feszültség alacsony, lévén egymenetű tekercsnek tekinthető. 

Hogy kikerüld a buktatókat, legegyszerűbb, ha egy kézi műszerrel megméred a segédfázis tekercselés ellenállását, erre kapcsolódik a kondenzátor egyik fegyverzete, ami néhány ohm körüli érték lesz. Ha ez OK, akkor csere egy tuti jó kondenzátorra, aztán ha ez sem jön be, mert azért úriember biztosra nem fogad, akkor bizony szét kell szedni a motor, és forgórészt kell megreparálni.

Azért számolj be arról, mire jutottál.

arvaiz69 5 napja Creative Commons License 81348

Szia!

Elmentek a vendégek egyből öltöztem át és siettem ki a műhelybe.  Mikor a gépet beindítottam, egy-két másodpercig zúgott, aztán beindult.  Hirtelen megismételtem vagy öt alkalommal és mind az ötször ugyan ez történt., rövid zúgás aztán indult. Dolgoztam vele kb. 30 percet, mikor leállítottam. Próbáltam indítani, de csak zúgott, nem indult el!  Megpróbáltam többször is egymás után, de nem változott semmi. Csak úgy indul el, ha kombinált fogóval a marókés szárát egy iciri-picirit megtekerem!

Mennyi esély lehet arra, hogy az említett leállítás miatt esetleg az indítótekercs ment tönkre? Az indítótekercs az hol van? Bent a villanymotorban?  Gondolom az anyagilag jóval húzósabb!

Előzmény: kjanik (81347)
kjanik 5 napja Creative Commons License 81347

"megmurdelt a motoron a kondi.", vagy az indító tekercs.

Előzmény: halaloszto (81340)
szódásbácsi 5 napja Creative Commons License 81346

Szerintem meg ha gyárilag beirdalnák, lehet, hogy még többet el tudnának adni.

Előzmény: djz (81344)
Paco155 5 napja Creative Commons License 81345

Egyértelműen ott. Húsgolyót is vettél? :)

djz 5 napja Creative Commons License 81344

Ilyen kereslet mellett durván felemelik az árát!

Pote01 5 napja Creative Commons License 81343

Hol vagyok? 

halaloszto 5 napja Creative Commons License 81342

mondd meg nekik hozzanak kondenzátort :-)

Előzmény: arvaiz69 (81341)
arvaiz69 6 napja Creative Commons License 81341

Szia! 

Köszönöm szépen a gyors válaszod!

Ma kettőre vendégek jönnek, ha elmennek még dolgozok a gépen egy kicsit aztán majd megpróbálom lebontani a tetejét! 

Előzmény: halaloszto (81340)
halaloszto 6 napja Creative Commons License 81340

megmurdelt a motoron a kondi. szétszeded, megnézed hány uF. régen a vasedényben is adtak, most valami gépalkatrész bolt vagy hasonló fog kelleni neked. esetleg bármilyen gépjavító vagy motortekercselő is tart ilyet tutira.

Vajk

Előzmény: arvaiz69 (81339)
arvaiz69 6 napja Creative Commons License 81339

Sziasztok!

Ma dolgoztam a hosszlyukfúrógépemen amikor megszólalt a telefonom. A gépet kikapcsoltam, de a marókés még a vésett fában volt. Persze azonnal megállt!  Miután befejeztem a telefonos beszélgetést, indítottam volna a gépet, de az csak zúgott nem indult be. Próbáltak többször ki és bekapcsolni, de csak zúgott nem indult. Arra gondoltam, hogy indításkor a kombinált fogóval megfogom a marókés szárát, és tekerek rajta egy kicsit! Így is tettem és ekkor beindult a gép. Próbáltam többször is újraindítani, de rásegítés nélkül egyszer sem indult be. Csak akkor indul be, ha a kombinált fogóval egy felet tekerek a marókés szárán!
Egyébként ha beindul akkor a gép nem zörög, nem ad ki semmilyen furcsa zajt, egyenletesen halkan működik,  és a motor sem veszített az erejéből! 

Mi mehetett tönkre a villanymotorban? A gépen már nincs garancia, nem tudom van-e a közelben szakszerviz? A gép már van vagy 4-5 éves de idáig semmi probléma nem volt vele, elégedett voltam vele! 

Egyébként erről a  gépről van szó!

http://www.naxgepker.hu/faiparigepek/egyeb/lbm220.html

MN 3100 6 napja Creative Commons License 81338

Szervusz!

Pote kolléga pontosan azt a rajzot adta meg

amit én is meg adtam volna. Ezt töltöttem le

egy méhészeti oldalról. A helyesírási hiba is

onnan származik. Persze a szerkezet ettől még jó.

A dió (a belső menetes, kettős csapos alkatrész)

nem hegeres anyagból, hanem 20x20 mm-es

négyzet acélból készült. Ebbe menetet fúrni,

otthoni körülmények között, egyszerűbb.

A menetes szár oldalanként 500 mm hosszú.

Talán egy hónapja  írtam erről, ill. az elkészítés

menetéről. A nick-nevem (MN 3100) segítségével

meg tudod keresni.

Péter

Előzmény: blb123 (81265)
Pillanatragasz 6 napja Creative Commons License 81337

Nekem is hasonló van annyi eltéréssel hogyegy 150 es satu orsójával van megoldva  a szorítás  rendesen ,,sír, a fa mikor szorítom össze ...

Előzmény: drRamaty (81335)
alpapa 6 napja Creative Commons License 81336

Ez egy kreatív káosz (legalább is nekem),csak ámulok és bámulok,ennyi asztalos szorító a világon nincs.Gratulálok,ez már nem a hobbi szint inkább mesteri (művészi szint).:)

Előzmény: halaloszto (81313)
drRamaty 6 napja Creative Commons License 81335

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=128514724&t=9104263

én ilyet csináltam, nagyon jól használható.

Előzmény: arvaiz69 (81323)
RepülőgépÉpítő 6 napja Creative Commons License 81334

Pöpec lett :) Gratulálok.

Előzmény: MN 3100 (81250)
RepülőgépÉpítő 6 napja Creative Commons License 81333

Egy jópofa hasznos szerszám 

RepülőgépÉpítő 6 napja Creative Commons License 81332

Ma elszaladtam a Jászberényi aldiba, venni egy akkus fúrógépet hogy a melóhelyemen is legyen egy gép amit nyúzhatok. A céges gépek is jók, csak kevés van belőlük a szerszám kiadóban, így ha nem vagyok reggel elég gyors akkor aznap kunyermálnom kell gépet mástól, ez meg nem tetszik nekem. A 27Nm-es 18V-os gépet vettem meg 13.990-ért, kíváncsi leszek, hogy ipari terhelésben hogy fog vizsgázni a workzone. 

Az aldiban még volt asztali körfűrész is 1 db :)

Schnitt 6 napja Creative Commons License 81331

Halkan jegyzem meg, de most elérhető az edigital...

pajaci 6 napja Creative Commons License 81330
Előzmény: RepülőgépÉpítő (81329)
RepülőgépÉpítő 6 napja Creative Commons License 81329

Nekem még mindig nem jött meg a november 8.-án rendelt pánthely fúró készlet kínából. Már levelezek az eladóval, de nem sok reményt látok, hogy meg is érkezik a készlet. :( Azt ígérte az eladó, hogy visszaküldi a vételárat, nem nagy összeg, szóval még az sem fájna ha nem küldené. a készletnek jobban örülnék mint a visszaküldött pénznek.

Előzmény: EPP__ (81216)
arvaiz69 6 napja Creative Commons License 81328

Szia! 

Köszönöm szépen!

Előzmény: RepülőgépÉpítő (81326)
RepülőgépÉpítő 6 napja Creative Commons License 81327

Remek, szép lett. Végre tőled is látunk valamit :) 

Előzmény: Petör (81184)
RepülőgépÉpítő 6 napja Creative Commons License 81326

Kicsit elmaradtam a fórum olvasással, rengeteget dolgozom, így erre már nem jut idő sajnos. 

Gratulálok a videóhoz, szép munka. :)

Előzmény: arvaiz69 (81179)
arvaiz69 6 napja Creative Commons License 81325

Szia! 

Ha sürgősen kell, akkor nem tudok segíteni, de ha a mostani nagyobb projektemet befejezem kb, 2-3 hét, akkor utána tudok vele foglalkozni! Akár 1000 darabot is elkészítek neked, megvannak a megfelelő gépeim hozzá. Minden kocka pontosan ugyanolyan méretű lesz, a szögek pedig tökéletes derékszögek!  Ha 10 x 15 milliméteresre gyalulom a léceket és azt 30 mm hosszúságúakra fűrészelem akkor az úgy jó lesz?

Előzmény: troglodita (81282)
látogató 6 napja Creative Commons License 81324

Kiszámoltad hány tégla kell? Mert egy rendes várhoz szükség lesz pár százra. Egy 450x200 mm-es falhoz pl 300 db kell. 

Előzmény: troglodita (81294)
arvaiz69 6 napja Creative Commons License 81323

Szia!

Jobb szeretek fával dolgozni, a vas az olyan ismeretlen, idegen anyag számomra! 

Előzmény: Pote01 (81319)
látogató 6 napja Creative Commons License 81322

Gyomaendrőd abszolút jó helyen van ,-) Szerintem is, ott nőttem fel. Meg szeretek ott lakni is. Mikor odajutok. Mert amúgy én is a 3. kerületben (is) lakom.

khmmm... :-) 

Es ha szepen megkeri meg lehet el is darabolja neki ! /ha megtudja , hogy minek kell.../

Háááát én nem úgy ismerem. Meg nincs is felszerelve ilyesmire. 

Előzmény: joevagyok68 (81297)
Herr X 6 napja Creative Commons License 81321

a fél mm-t ragasztóval kiegyenlíti.

A várak sem egyforma, szabályos "téglákból" épültek....

A fehér faragasztóval simán ki lehet ennyit "javítani".

Ha meg tényleg olyan precíz, szabályos fugákat akar, akkor mint írtam, balzafa. Egy sor lerak. Csiszolófával végighúzza, aztán jöhet a következő sor. A legvégén nyakon önti híg pillanatragasztóval, aztán lehet ágyúzni. :-)

Előzmény: halaloszto (81311)
látogató 6 napja Creative Commons License 81320

Hát nem az a 14x lakkozott japán fadoboz szisztéma, az biztos...:))))

Előzmény: szódásbácsi (81305)
Pote01 6 napja Creative Commons License 81319

Haragban vagy a vasból?

Előzmény: arvaiz69 (81316)
pajaci 6 napja Creative Commons License 81318

Így van, ne spórolj vele, tedd rá mind a két a pántot.

Előzmény: szódásbácsi (81315)
arvaiz69 6 napja Creative Commons License 81317

Szia! 

Mi készül belőle?

Előzmény: halaloszto (81313)
arvaiz69 6 napja Creative Commons License 81316

Szia! 

Már sokszor megfordult a fejemben, hogy csinálni kéne hasonlót csak fából! De még nem szántam rá magam. Majd talán a hosszú téli napokon megpróbálkozom elkészíteni.

Előzmény: Pote01 (81254)
szódásbácsi 6 napja Creative Commons License 81315

Mondjuk az is eszembe jutott, hogy mielőtt összefurkálnám a fáradságos munkával megalkotott ajtót, egy maradék deszkadarabbal célszerű csinálni egy próbát.

Előzmény: pajaci (81308)
szódásbácsi 6 napja Creative Commons License 81314

Ma több fórumon is írták, hogy az E-Digital ma reménytelen vállalkozás, de talán a Metro-ban érdemes próbálkozni nov. 28-30 között, amikor minden BOSCH elektromos barkácsgép 50%-os kedvezménnyel lesz kapható.

halaloszto 6 napja Creative Commons License 81313

blb123 6 napja Creative Commons License 81312

Köszönöm.

Képben vagyok.

Üdv.:Laci

Előzmény: Pote01 (81266)
halaloszto 6 napja Creative Commons License 81311

ha bemesz egy barkacsboltba es veszel egy marok 10x20mm lécet, simán lesz fél mm szórása.

Vajk

Előzmény: Herr X (81296)
pajaci 6 napja Creative Commons License 81310

Ebbe pont az nincs benne.

Előzmény: kofic (81309)
kofic 6 napja Creative Commons License 81309

https://www.youtube.com/watch?v=B2gfSdjQGdc

Előzmény: szódásbácsi (81304)
pajaci 6 napja Creative Commons License 81308

A 24 sok, 20-22között jött be nekem.

pajaci 6 napja Creative Commons License 81307

Teljesen igazad van, a kreatív gyerek két kaviccsal is nagyon jól eljátszik, a fejében bármi is lejátszódhat velük. Képzelőerő a lényeg, nem a csilivili felszín.

Előzmény: szódásbácsi (81305)
kofic 6 napja Creative Commons License 81306
szódásbácsi 6 napja Creative Commons License 81305

Szabdalja, meg ragasztgassa azt a sok száz fakockát, akinek két anyja van.....

Ha esetleg faanyag szóba kerülhetett, akkor is legfeljebb négy darabka collos deszkából egy keret, sarkoknál 65-ös szeggel összeütve, oszt jónapot. Hiába no, már kölyökkoromban is ilyen funkcionalista módon szemléltem a dolgokat.

Előzmény: pajaci (81303)
szódásbácsi 6 napja Creative Commons License 81304

Most közeledik életem első kivetőpántjának a felhelyezése.

Azt szeretném kérdezni, hogy amit különböző helyeken olvastam, hogy 35-ös furat kell neki, és a szélétől a középpontja 24mm távolságra legyen, az helytálló -e. (Rácsapódó ajtó lesz, mert a közézáródóhoz még kispályás vagyok.)

pajaci 6 napja Creative Commons License 81303

:-))))))))))))

Előzmény: szódásbácsi (81302)
szódásbácsi 6 napja Creative Commons License 81302

Gyerekkoromban én is sokszor csináltam várat, de én egyszerűbb megoldást választottam. Kerestem egy vastagfalú kartondobozt. A Szocialista Kisipari fröccsöntött katonáknak elég volt egy kb. 30x40-es alapterületű, ezt a rendelkezésre álló harci állománnyal még hatékonyan lehetett védelmezni. A négy sarkát meghagytam teljes magasságúra, ezek voltak a bástyák, az oldalát pedig alacsonyabbra vágtam a bástyák közötti szakaszon. Kapott egy csapóhidat az elejére, meg az oldalfalak belső oldalára megfelelő magasságban elhelyezett járdákat, és kész. Még a kisebb tűzerejű ágyúzásnak is ellenállt, persze, ha a támadó fél nagy tűzerővel rendelkezik, akkor a védők számára célszerű dekkungokat is készíteni.

joevagyok68 6 napja Creative Commons License 81301

A sarkoknál

Ha a hosszusaga  2* akkora mint a szelessege akkor nem........annyira.  :-) 

De akkor is lesz ahol vagni kell...

Előzmény: Schnitt (81300)
Schnitt 6 napja Creative Commons License 81300

Ha készen kapod a kockákat, akkor sem úszod meg az aprítósdit. Feltéve, ha szépre akarod megcsinálni a várat.

A sarkoknál, közfalaknál, bástyáknál foh majd úgy alakulni, hogy kilóg egy-egy  "féltégla", amit le kéne vágni.

Ahhoz is kell fűrész, ham eg úgyis veszel, a darabolósdi sem okoz gondot, hidd el.

Ezek a méretek, amiket megadtál, komoly asztalosipari gépekhez képest nagyon picik.

Előzmény: troglodita (81288)
recefyce 6 napja Creative Commons License 81299

Sziasztok!

Elnézést kérek mindenkitől, aki bármilyen ötlettel próbált segíteni, hogy csak most jelentkezem.

Köszönöm a hozzászólásokat.

Tudom, hogy a tömör fa hajlításán kívül még milyen módozatai lehetségesek a dobkészítésnek. Ezek közül még a dongákból vagy szegmensekből is fogok készíteni.

A furnérból való készítés a minőségi követelmények miatt megköveteli a hőprések alkalmazását, tehát nagyon is gépigényes. Ráadásul olyan gépeket igényel, amik egyedi gyártásúak lennének.

Más,...de ehhez kapcsolódó :

Mi a meglátásotok a munkadarabok feszültségmentesítésével kapcsolatosan?

Meg lehet-e fogalmazni szabályokat ilyen téren?

Gyakorlati példa:

Veszek egy nagyobb deszkát, aminek nedvességtartalma 8%.

Nekem kis részekre ( pl. dobhoz dongákra :)   ) kell vágom.

Mivel a nedvességtartalma ideális azért már nem vetemedhet, DE ( ! ) mivel azt a kisebb részt, amit leszabtam már nem öleli körül a többi anyag megváltozhatnak benne a feszültségviszonyok és még mozoghat...

Vagy rosszul gondolom és ?

Megoldás? Biztonsági ráhagyás? Meddig pihentessük "új" formájában a fát ?

Természetesen szárított, művileg szárított esetén...?

Herr X 6 napja Creative Commons License 81298

komolyan mondom, hogy a lombfűrész gép nem jár akkora területen porolással.

Vagy van egy másik megoldás is:

balza fa.

http://www.zenn.hu/modelsport/index.php?cPath=76_131

sniccerrel felszabod, esetleg csiszolópapírral beigazítod.

Összeragasztjátok pl. fehér faragasztóval.

És ha puhának találjátok az építményt, akkor időnként híg pillanatragasztóval az erkélyen nyakon öntitek és hagyjátok megszáradni.

http://www.zenn.hu/modelsport/product_info.php?cPath=76_42&products_id=1128

Előzmény: troglodita (81288)
joevagyok68 6 napja Creative Commons License 81297

Gyomaendrőd abszolút jó helyen van ,-)

khmmm... :-) 

Es ha szepen megkeri meg lehet el is darabolja neki ! /ha megtudja , hogy minek kell.../

Nekem is ingyen hajlitotta a badogos - az altalam vitt alu lemezt - mikor a beszelgetesbol kiderult, hogy a gyerekek 'maszovarara' lesz, vizveto/csppentolemez a tetohoz...

Van ilyen is....

Előzmény: látogató (81293)
Herr X 6 napja Creative Commons License 81296

de itt a "téglák" vastagsága és magassága konstansnak tekinthető, mert azt a léc mérete adja. Az, hogy az egyik "tégla" hosszabb, mint a másik, na bumm.....

Előzmény: halaloszto (81287)
joevagyok68 6 napja Creative Commons License 81295

Te latogato, aki latogat..

Csak peldakent irtam....valahanyadik talalat a guglibaqn..

A meretek miatt !

Es meg lehet az ara is netto...

Csak ugy irom.

:-) 

troglodita 6 napja Creative Commons License 81294

Igen, most éppen Békáson lakunk, bár távolról sem vagyunk pöstiek, Csongrádban pl. elég gyakran megfordulunk, no meg tavasszal tuti megyünk Szarvasra is a Minimagyarországot megnézni, szóval Gyomaendrőd abszolút jó helyen van ,-)

látogató 6 napja Creative Commons License 81293

Te Joe, aki vagy! 

A Kovácsfa kb. 180 km-re van trogloditától. Már ha ő pesti. Mert a Kovácsfa Gyomaendrődön van, Békés megyében. Csak úgy mondom. 

Előzmény: joevagyok68 (81289)
pajaci 6 napja Creative Commons License 81292
troglodita 6 napja Creative Commons License 81291

phú, a gyufás fazont én is kigugliztam magamnak, de asszem nem az ötévessel kezdek hozzá a dolgok megvalósításához ;-)))

Előzmény: joevagyok68 (81289)
joevagyok68 6 napja Creative Commons License 81290

Bakker....mire bepotyogtem tableten..... :-) 

Előzmény: Herr X (81285)
joevagyok68 6 napja Creative Commons License 81289

Barkacs bolt van a kozelben ? Aruhaz ?

Veszel gyalult fenyo lecet

10 x 20 mm bol 130 ft/fm...kijon belole 30 db.

http://www.kovacsfa.hu/termekek

Jo venned kell hozza fureszt/lapot is.. :-) 

De akar meg 1 femfuresz lappal is elnyaszatolod...

Akar tobbfelet is vehetsz es akkor valtozatos lesz soronkent.... 10*20 - 20*20

Vagy akar innen valaki bevallalja, hogy felcsapdossa neked gervagoval....akar en is, ha Godollo nincs messze...

Vagy csinaljatok gyufaszalakbol ! :-) 

troglodita 6 napja Creative Commons License 81288

Kösz szépen, de éppen ezt az aprítósdit hagynám ki a harmadik emeleti étkezőnkből. (Pont elég volt az Ikeás konyhát összerakni...) Nem tudtok valami rendes és jó szakit, aki legyártaná nekem ezeket a hasábokat? Őszintén szólva én hirtelen nem tudok egyetlen asztalosműhelyt sem a környékünkön (Bp. 3. kerület)...

halaloszto 6 napja Creative Commons License 81287

ahhoz hogy a várépítés ne legyen túl frusztráló, sajnos igen pontos kell legyen a cucc. tapasztalat.

Vajk

troglodita 6 napja Creative Commons License 81286

Köszönöm az eddigi válaszokat, elsősorban fában gondolkozom, mert most két hete láttunk egy modellkiállításon (Békásmegyeren) egy nagyon klassz vármodellt és valami ahhoz hasonlót szeretnénk mi is. Persze nem lesz olyan szép, mert az nyolc éven át készült és addigra a fiam remélem már a csajokat hajkurássza ;-)

Előzmény: Schnitt (81284)
Herr X 6 napja Creative Commons License 81285

én vennék fenyő lécet a legközelebbi faipari/barkács boltban és vennék egy gérládát / lombfűrész gépet/ gérvágó gépet (konyhaasztalon is lehet vele dolgozni, a végén porszívózol egyet)

http://www.praktikerwebshop.hu/termekek/elektromos-es-keziszerszamok-tartozekok/elektromos-fureszek-gyaluk-marok/egyeb-kombinalt-fureszek-horonymaro-stb/250061-gervago-850w-190mm

esetleg egy olcsó dekopírfűrészt, de azzal macerásabb lesz dolgozni, ellenben sokkal olcsóbb.

Vagy megkérsz egy szalagfűrésszel rendelkező asztalost, hogy aprítson össze neked pár szál fenyőlécet némi zsebpénzért cserébe. (szabadidejében, hobbiból természetesen....)

Schnitt 6 napja Creative Commons License 81284

Mindenképpen fából szeretnéd?
Pl 10 mm vastag hungarocell/nikecell lapból könnyebb akár sniccerrel, vonalzóval kivágni a "téglákat", amit aztán álmennyezet ragasztóval, mint "malterrel"  össze tudsz ragasztgatni, és a végén festhető is terepasztal festékekkel.

Vagy ha veszel szilikon jégkocka tartót, ami nem figurás, hanem sima téglatest alakú mélyedései vannak, modellgipszből is gyárthatsz építőanyagot.

Fával szerszám nélkül nem fogsz boldogulni.

halaloszto 6 napja Creative Commons License 81283

szia hejj!

nekünk van egy készletünk, amihez van egy gumi sablon, amibe gipszből lehet önteni ilyen téglákat.

Vajk

troglodita 6 napja Creative Commons License 81282

Kedves Uraim,

nekem néhány száz darab, kb. 10x15x30 mm vagy hasonló méretű (puha)fahasábra lenne szükségem, egy nem túl bonyolult, 5 éves fiam számára is élvezhető vármodell építéséhez. Tehát a hasábok lennének a hatalmas nagy kövek, amiből a vár ragasztással állna össze. Bármilyen ötletet köszönettel veszek, műhelyem, szerszámaim sajnos nincsenek...

Schnitt 6 napja Creative Commons License 81281

Egy microsoft madzag nélküli egeret láttam 8000 helyett kétezer valahányszázért az IT kategóriában, az közelíti a 70-et.
Meg a Fiskars nagy hasítófejszéje volt félár körül. De pl a tv-knél ilyen 10-20 %-ok voltak csak, igaz, abban az árkategóriában az is 30000 Ft...

Előzmény: pajaci (81280)
pajaci 6 napja Creative Commons License 81280

70%-kal olcsóbban nem volt semmi?

Előzmény: Schnitt (81279)
Schnitt 6 napja Creative Commons License 81279

Én reggel még be tudtam lépni, meglestem a kínálatot a barkács kategóriában, de sok érdekeset nem láttam...

Ami rémlik, az egy skil akkus csavarozó 12000 körül, egy bosch akkus fúrókalapácsot 30000-ért, meg volt 19000-ért egy extol premium ütvefúró, de mást nem nagyon jegyeztem meg.

Előzmény: pajaci (81278)
pajaci 6 napja Creative Commons License 81278

Sajnos nekem se sikerül reggel óta, ez a legtöbb amire jutottam velük :-(

Előzmény: Pote01 (81263)
pajaci 6 napja Creative Commons License 81277

Ez az öntapadós jó ötlet, megcsinálom. Az alja meg ilyen, símán befordul szerencsére az előlap.

Előzmény: kofic (81270)
GPS 6 napja Creative Commons License 81276

"beletört a displayport zsinór a monitorba ÉS a gépbe is" (há'eztmeghogyabánatba???"

Úgy, hogy nagyon határozottan elindult a monitorral az ölében - úgy, hogy elfelejtette előtte kihúzgálni a kanócot legalább az egyikből :-)))

.

Előzmény: pacman123 (81275)
pacman123 6 napja Creative Commons License 81275

Ja, most esett le, hogy te valszeg az asszonyra gondoltál (kicsit szétestem egy olyan ticketen hogy "van egy kis problémám, nem tudom tudtok-e segíteni: beletört a displayport zsinór a monitorba ÉS a gépbe is" (há'eztmeghogyabánatba???!!!))

Nemnem, a csajos kezd megbarátkozni a fanyűvésemmel, nem azért alszok ma lent mert lezavar, én "zavarom el" és "leköltözök". Keletkezik a hétvégén pár teszkószacsis faforgács, azt már látom.

És az egyik kedvenc vúdtörnerem is pont ma rak fel újabb videót, ez nem lehet véletlen :-) Szeretem pl., hogy nem vágja ki ha hibázik.

Előzmény: GPS (81272)
Kamelot 2014.11.21 Creative Commons License 81274

November 13.-án leadott rendelésem nekem is ma érkezett meg.

Előzmény: pacman123 (81271)
pacman123 2014.11.21 Creative Commons License 81273

Meg :-)

Valójában ez "nem számít", karácsonyi ajándék az ősöktől. Valamikor fater is pörgetett hobbiszinten, aztán belelkesült és mondta hogy beszáll az új hobbimba, 25eHUF erejéig. Na ez kb annyi volt (plusz szállítás).

Előzmény: GPS (81272)
GPS 2014.11.21 Creative Commons License 81272

"Megjött! Ma a pincében alszok ..."

Miért? Lebuktál? Megtudták mennyibe került?  :-)))

Előzmény: pacman123 (81271)
pacman123 2014.11.21 Creative Commons License 81271

Az utóbbi hetek egyik legszebb Viber üzenetét kaptam (kicist homályos, muter készítette, de bánom is én):

Megjött! Ma a pincében alszok ...

Előzmény: pacman123 (81269)
kofic 2014.11.21 Creative Commons License 81270

Bocs, előbb válaszoltam mint olvastam ! Az esetek 90 % ban a szokliból vágni kell . A pult aljára szegelhető lemezt kaptál ? Ha nincs, akkor egy valami öntapadós dolgot tegyél fel az ajtó éle fölé , alu szalag stb. mert pára megeszi a pultodat, kivéve ha gánit :)

Előzmény: kofic (81268)
pacman123 2014.11.21 Creative Commons License 81269

Ha végre megérkezik, akkor ő lesz az:

http://www.uni-max.hu/tokmany-4-onalloan-allithato-pofaval-gdm/d/

Belépő szintű tokmány, de pár dolog jóval egyszerűbb lesz. A csomagban még ő is benne lesz, a készletből sok szeretettel várom már az egyes, a hármas és a hatos számú versenyzőt .

Még őt szeretném, és még őt is .. és utána egy jó ideig kussban leszek :) Bár forrást az keresek hozzá, mert ... inkább nem mondom (gondolom unalmas már az uni-max fikázása).

Előzmény: Bubi504 (81256)
kofic 2014.11.21 Creative Commons License 81268

Abba az alsó bemetszett részbe megy (ami olyan mint egy kulcslyuk)a bútorlapra csavarozható "T" elemet . Ha kaptál hozzá sablont azért mérjél rá, Ha a T-t lefelé viszed, az előlap emelkedik !!:) Lenyitod az ajtót,beakasztod a T profilokat,  a fém keret szélén kihajtod a 4 db csavart, alul megtámasztod, pocicionálod és a csomagban kapott 4 rozsdamentessel rögzíted . Minden él fusson párhuzamosan, beállítani a lábakkal tudod majd pontosan . 

Előzmény: pajaci (81235)
Karger 2014.11.21 Creative Commons License 81267

Én is néztem az extreme oldalát,  hogy a bosch 1200   felsőmaró 26000 forint, nekem is ilyen van da akkor még egy picivel drágább volt.

Pote01 2014.11.21 Creative Commons License 81266

Ugyan a kérésed nem nekem szólt, de ha megengeded itt van:

Nem tudom, hogy ismert-e előtted az eszköz teljes mértékben vagy csak most láttam. Itt meg tudod nézni rendszerben és a tájékoztatót is el tudod olvasni: http://www.uni-max.hu/egyenes-deszkailleszto-szoritok-komplett/d/ 

Az eredeti megoldásban 50x30-as zártszelvényt használnak állítva.

Előzmény: blb123 (81265)
blb123 2014.11.21 Creative Commons License 81265

Szia. nagyon tetszik a táblásítód.

A műszaki rajzokat elkérhetném?

Előre is köszönöm.

Üdv.:László

Előzmény: MN 3100 (78515)
Pote01 2014.11.21 Creative Commons License 81264

Najó, én meguntam! Egyébként is ahogy néztem a néha-néha betöltő oldalon nem nagyon kell TV-n meg tableten kívül más holmit akciósan venni, pláne nem felsőmarót...

Előzmény: Pote01 (81263)
Pote01 2014.11.21 Creative Commons License 81263

Az edigital oldala egyenlőre nem tud megbirkózni a Black Friday-al... :(

Pote01 2014.11.20 Creative Commons License 81262

Nagyjából érthető. A "diókban" M14 menet lett készítve az eredeti terv alapján, így a feldarabolt M12 menetes szárak és az anyák biztos jók lesznek ... valami máshoz.

Előzmény: MN 3100 (81261)
MN 3100 2014.11.20 Creative Commons License 81261

Szervusz!

A hidraulika csavarzat egy u.n. roppantógyűrűs

csavarzat. Ennek a külső,szorító anyájára

cseréltem le az M14-es zártanyát.

Az amelyiket használtam a d=8 méretsorú.

Szerencsére volt itthon elfekvőben.

Ennél az anya 17 mm-es laptávú. Az anya

anyaga nagy szilárdságú acél, hiszen

eredetileg is erős meghúzásra találták ki.

A belső menete kb. 14 mm-es. Vagy sűrű

menetű, vagy valamilyen colos, ezt pontosan

nem tudom. El ne mond senkinek, de fogtam

és ráhajtottam a menetes szárra. Egy-két

menetnyit még lazán forgott, azonban

utána némiképp megerőltetve forgattam

az anyát. Hát leesni nem fog, az biztos.

Ez került a hajtó oldalra.

A nyomó oldalra pedig a d=10 m méretsorú

hidraulika anyák kerültek. Itt a menet

16 mm átmérőjű. Ezeket csak

rátoltam a menetes szár végére és mint

csapágyak működtek.

Az volt a probléma, hogy az M14-es anyák

laptávja 22 mm a csúcstávja kb. 25 mm.

Hiába köszörültem le a lehető legkisebb

átmérőjűre zárt anyát, mégis 20 mm-nél

több maradt a mérete.

Márpedig én várhatóan sok 20 mm-es táblát

szeretnék ragasztani és a nagy

átmérőjű/csúcstávolságú anya nem igen fér el

a két gerenda között. Sem a nyomó oldali zárt

anya, sem a tekerő oldalon lévő két

összekontrázott M14-es anya.

Főleg akkor van probléma, ha az összeszorított

lécek összes szélessége, mint nálam, csak kb.

200 mm-nyi. Ekkor a menetes orsó hajtóoldali

vége az alsó és a felső gerenda közé került és ott már

nem lehetett hozzáférni a hajtó anyákhoz, hiszen

szűk volt a hely. Maguk a menetes orsók M14-es

méretűek és 500 mm hosszúak, azaz

megfeleztem a kereskedelemben kaphatóakat.

Így a legkisebb táblaszélesség - a léceket

közvetlenül szorító 20x20 mm-es zártszelvényeket

is beleszámítva - nagyjából 200 mm lehet.

Vastag anyagnál nem gond a zárt anya, ill.

szélesebb táblaméretnél már nem probléma

forgató oldali kontra anya, mert az kívül marad.

Ha M12 menetes szárat használsz, akkor ilyen

gondod talán nem lesz.

Talán érthető amit írtam.

Péter

Előzmény: Pote01 (81253)
HÓ_ember 2014.11.20 Creative Commons License 81260

Elnézést, én csak kétségbeesetten meg akarok tőle szabadulni.

Az árát beforgatnám egy vasipari testvérébe, az már nem foglalná

a helyet. :D 

A vége az lesz, hogy felhányom valamelyik aukciós szutyokra,

úgyis elveszik majd a sok lom között, nem kell vele törődni.

Amúgy 15-20 ezer forint körül gondoltam rá, jobban a 20 felé hajolva.

Előzmény: joevagyok68 (81259)
joevagyok68 2014.11.20 Creative Commons License 81259

"Még mindig eladó"

És akkor most amíg el nem adod 3-5 naponta berakod majd ide ?

Me akkor jön a X !

Előzmény: HÓ_ember (81257)
pajaci 2014.11.20 Creative Commons License 81258

Miért nem mondasz egy árat?

Előzmény: HÓ_ember (81257)
HÓ_ember 2014.11.20 Creative Commons License 81257

Urak!

Még mindig eladó a faeszterga, csak a helyemet foglalja!

Érdeklődni email-ben.

Üdv: Tamás!

Bubi504 2014.11.20 Creative Commons License 81256

Milyen tokmányt vettél ? 

Előzmény: pacman123 (81243)
pali923 2014.11.20 Creative Commons License 81255

Meg lehet ezt oldani két nagyfejű csavarral is, ami a nagy lyukba belemegy, de nem esik ki a hosszú vájatokon. Igazából úgyis az a négy hosszú csavar tart, de az a két nagyfejű csavar hasznos a bútorlap felszerelésekor.

Előzmény: pajaci (81247)
Pote01 2014.11.20 Creative Commons License 81254

Neked is kellene egy ilyen! Ezen gondolkodtam mikor néztem a videódat amin a sok szorítóval vacakoltál.

Előzmény: arvaiz69 (81251)
Pote01 2014.11.20 Creative Commons License 81253

Már vártam a jelentkezésed ez ügyben, én tegnap akartam összerakni az enyémet. Már feldaraboltam a menetes szárakat előre, megvettem hozzá az anyákat is. Aztán azzal szembesültem, hogy lötyög a menetesszár a "diókban". Úgy emlékeztem, hogy M12-es menet került beléjük, így e szerint vettem hozzá cuccot. Most mehetek megint a vasboltba.

Jó ötletet adták a zárt anyával, én is ilyet veszek rá. Te milyen hosszúra vágtad a menetes szárakat? Illetve az érdekelne, hogy milyen az a hidraulika csavar amit említettél és miért jobb az.

farontó 2014.11.20 Creative Commons License 81252

Na ez az amit nem tudok megmondani mert ezer dologtól függ.

Oldószer koncentráció, oldószer , elszívófal előtt festesz vagy nem,stb,stb.

Ez a módszer nekem bevált, ha a nitrót érzed akkor azt szaglászd.

Vagy valakivel szagoltasd meg.:)

Előzmény: Soká (81229)
arvaiz69 2014.11.20 Creative Commons License 81251

Szia!

Hát ez aztán masszív szerkezet! Gratulálok örülök, hogy jól vizsgázott, remek munkát végeztél!  

MN 3100 2014.11.20 Creative Commons License 81250

Szervusztok!

Ma szedtem szét a táblásító szorítót.

Készítettem pár képet. A szerkezet

jól működik. Persze van még finomítandó

rajta. A menetes orsó nyomó végén lévő

szorító elemet cseréltem le kisebb átmérőjűre

és az orsó forgatását lehetővé tevő

M14-es anyák helyett hidraulika csavarzat

szorító anyáját tettem föl. Ez szintén

kisebb laptávolságú.

Persze szívesen vennék jó tanácsokat az

illeszkedő (ragasztandó) felületek könnyű

és pontos megmunkálására is. Nekem sokáig

tart, mire ez elfogadható lesz. A gyalugépen

történő átszalajtás nem elég pontos,

muszáj kézzel is után munkálni.

Péter

A ragasztás állapota.

A kép csal. A valóságban semennyit sem hajlott

meg a zártszelvény, hanem szépen szorított

lefelé.

A szétbontás után. Az alsó gerendánál nem

használtam semmilyen betétet. Felül, a lécekre

gumibelső darab került, majd arra aluminium

idom darab. A leszorítás - úgy gondolom -

egyenletes volt. A csavarorsók nyomását a

20x20 zártszelvény vette fel és osztotta el.

A gumi belső hagyott némi nyomot maga után.

Ha nehezen lehet majd letakarítani, akkor én

is ragasztószalagot fogok használni.

Szép, egyenletes a felülete, nincs megívelődve.

látogató 2014.11.20 Creative Commons License 81249

Én igen. Mit szeretnél tudni? 

Előzmény: gabi9107 (81248)
gabi9107 2014.11.20 Creative Commons License 81248

Hali

Valaki szokott közületek vásárolni az Alföld fától és Pest megyében lakik ???

pajaci 2014.11.20 Creative Commons License 81247

Használtan vettem, nem adtak hozzá semmit :-(

Előzmény: pali923 (81245)
pajaci 2014.11.20 Creative Commons License 81246

Az elejének az alja hál istennek úgy van kiképezve, hogy oda be tud fordulni.

Előzmény: halaloszto (81244)
pali923 2014.11.20 Creative Commons License 81245

Alul van az a két nagy lyuk, egy "nyúlvánnyal". Elvileg adtak a géphez 2 db műanyag vackot, ami oldalról T alakú. Azokat kell felcsavarozni a bútorlapra a megfelelő helyekre. Az meg fogja tartani a lapot, amíg a maradék  4 lyukon átnyomsz 4 szép hosszú csavart. A lábazatra valóban érdemes figyelni, ki kell centizni, hogy az előlap a nyitáskor ne verje le a szoklit. Én idén vettem új gépet, a lábazatból le kellett vágnom 1 centit, mert máshogy fordult az ajtó, mint az előző gépen. Azok a T-csavarok viszont passzoltak ezen is, gondolom, van ehhez szabvány.

halaloszto 2014.11.20 Creative Commons License 81244

arra figyelj még, hogy alul mi lesz a lelógó résszel. lehet hogy a lábazatot le kell szerelni a gépről hogy az ajtó alsó túllógása elférjen amikor kinyitod.

Vajk

Előzmény: pajaci (81240)
pacman123 2014.11.20 Creative Commons License 81243

Na pontosan ezt vettem először az unimax-tól. Amúgy jó kis cucc.

De toddi23, ha mondjuk karácsonyra szeretnéd, akkor már most rendeld meg (ld korábbi dicséreteket az uni-max -ot illetően: 1, 2, 3, 4 - csak az utolsó pár nap termése).

Én most egy faeszterga-tokmányra várok, amit először a múlt héten adtak át a futárnak, majd biztos ami biztos, tegnap jött egy mail hogy megint átadták :D Szavahihetőek, mint egy politikus ... kár, mert nem tűnnek rossznak az áraik.

Előzmény: Bubi504 (81224)
*Steve 2014.11.20 Creative Commons License 81242

ötlet volt csak azért tettem kérdőjelet a végére :))

Előzmény: Erzsébeti (81241)
Erzsébeti 2014.11.20 Creative Commons License 81241

Ez hülye ötlet...:)

egy mozdulattal lerántja róla az ember...

meg van a módja, és még működik is... De nem ez.

Előzmény: *Steve (81236)
pajaci 2014.11.20 Creative Commons License 81240

Köszi a megoldást, a perem felől tényleg vannak lukak, eddig nem tűnt fel :-))))

Előzmény: halaloszto (81239)
halaloszto 2014.11.20 Creative Commons License 81239

típust elárulod, keresek hozzá manualt. 

szokott lenni olyan luk, ami belulről hozzáférhető a peremnél

pajaci 2014.11.20 Creative Commons License 81238

Azok a lukak dísznek vannak vajon?

GPS 2014.11.20 Creative Commons License 81237

A reklámosoknál van.

.

*Steve 2014.11.20 Creative Commons License 81236

hütőmágnes lappal ?? igaz nem tudom hol lehet kapni

pajaci 2014.11.20 Creative Commons License 81235

Bútorlapból tennék előlapot a mosogatógépemre, de nem tudom hogyan szokták felfogatni rá.

Pote01 2014.11.20 Creative Commons License 81234

Nekem akkora szalagfűrészem nincs amivel át lehetne vágni ilyen széles anyagot. Arra gondoltam, hogy úgy vágom át ezzel a lappal, hogy kb 5 cm-t vágom át mindkét oldalon akkor még középen marad 4 cm körüli átvágatlan rész, azt pedig szalagfűrésszel vágom át. Így talán biztonságosabb is illetve láttam már olyan videót a neten ahol ezt kifejezetten így ajánlották.

Előzmény: Deathstar82 (81233)
Deathstar82 2014.11.20 Creative Commons License 81233

Szia!

Megnyugtatlak a Freud lap is égeti a diót. Én diófából csináltam a konyhai munkalapot  és nekem is volt hogy át kellett vágnom 70 mm-t vagy többet és az átfordítós eljárást alkalmaztam én is, de ugyan úgy jártam, mint te, szép égés nyomok voltak a fán. Ilyen méretű átvágásokhoz inkább a szalagfűrészt használtam utána.

Ezt a típusú lapot használom egyébként a hosszvágásokhoz: http://szerker.hu/termekek.php?t=5&contr=&lang=hu&idis=1&iddu=33&tidd=2037

Üdv.

Péter

Előzmény: Pote01 (81206)
halaloszto 2014.11.20 Creative Commons License 81232

nem a csavar a penz. a speci furo. azt lehet kulon is venni.

Előzmény: Schnitt (81230)
pali923 2014.11.20 Creative Commons License 81231

Köszi! Sajnos nekem sincsenek jó tapasztalataim favásárlás ügyben. Fenyőt még úgy ahogy lehet vásárolni, de leginkább épületfának alkalmasak, nagyon sokat kell válogatni, ha jobbat akarsz. Lombos fák meg egyáltalán nincsenek. Kivétel a Zatik, de az meg nem olcsó. Vettem már náluk azokból az egzóta fákból, de azt valóban csak apró szépségek készítéséhez lehet megfizetni.

Még régen dolgoztattam egy asztalossal sokat, ő is a környéken lakik, de Keszthelyre jár fáért, ott van egy elég komoly telep, lehet, neked is inkább megérné oda menni. Bár neked sincs közel.

Egyébként azóta az a másik Erdért-utód telep is megszűnt, vagy elköltözött. Legalábbis egyszer bementem oda, de mindjárt ki is fordultam, mert semmi nem volt ott.

Előzmény: MN 3100 (81208)
Schnitt 2014.11.20 Creative Commons License 81230

Van ilyen fúrósegédje a wolfcraftnak is:

http://www.profibarkacs.hu/spd/4642000/Wolfcraft-Undercover-Jig-rejtett-csavaros-kotes 

Én nem ezt, hanem a mestercsapozót vettem tőlük, elég korrekt cucc.

Kár, hogy ezt a fúrósablont szettben adják, csavarok nélkül lehetne olcsóbb is.

Előzmény: toddi23 (81223)
Soká 2014.11.20 Creative Commons License 81229

De mégis, mennyit bír egy ilyen? Akár munkaórában, akár kiszórt festékliterben számolva?

Az a baj, hogy az én szaglásom néhány éve alaposan megromlott. Ami persze nem a nitrohígitóra vonatkozik, mert azt még én is érzem,:))  de a finom koncentrációjú dolgokat nem feltétlenül érzem. :(

Előzmény: farontó (81228)
farontó 2014.11.19 Creative Commons License 81228

Felveszed a maszkot és megszagolod a nitro hígítót vagy más oldószert, ha érzed a szagát a maszkon keresztül akkor kuka.

Én így szoktam.

Előzmény: Soká (81227)
Soká 2014.11.19 Creative Commons License 81227

Jó estét!

Azt valaki meg tudná mondani nekem, hogy egy aktívszenes szűrő meddig működőképes? Tehát ha oldószeres festéket fúj az ember, akkor meddig hatékony a védelme?

joevagyok68 2014.11.19 Creative Commons License 81226

Ez amit itt linkeltél - formára - a majd 10 évvel ezelőtti (sarga) einhellem 1az1ben "koppintása" !

Előzmény: pajaci (81195)
EPP__ 2014.11.19 Creative Commons License 81225

A video klassz..  de a cikket tuti szarértő írta!

"lámpaernyőt annyira vékonyra csiszolja, hogy már-már papírvékony, majd vékony erezetet vés bele"

Tényleg látszik  végén az erezet. De azt nem a csóka csinálta, hanem egy nálla is hatalmasabb erő, a Természet.  :)

Vagy én tudom rosszul.

Előzmény: Erzsébeti (81150)
Bubi504 2014.11.19 Creative Commons License 81224
Előzmény: toddi23 (81223)
toddi23 2014.11.19 Creative Commons License 81223

Sziasztok!

Ilyen eszközt lehet Magyarországon vásárolni? Vagy milyen más megoldás létezhet, hogy oldalvást tudjak fúrni faanyagba?

https://lh4.googleusercontent.com/-pNaPeKeMkX8/UidyP4ksecI/AAAAAAAAPzw/8eJWr2Ta7JM/w470/pottery+barn+kids+wall+shelf11.jpg

Köszönöm a segítséget!

RepülőgépÉpítő 2014.11.19 Creative Commons License 81222

Na ez szép, gratulálok :)

Előzmény: gabi9107 (81156)
arvaiz69 2014.11.19 Creative Commons License 81221

Szia! 

Köszönöm elismerésed! 

A szalagfűrészgéppel nincs probléma, lehet vele szépen egyenesen vágni! A párhuzamvezető jó hosszú és masszívan áll, nem mozdul el! Én elégedett vagyok vele!

Kíváncsian várom a képeket a táblásításról!

Előzmény: MN 3100 (81218)
arvaiz69 2014.11.19 Creative Commons License 81220

Szia!

Már megérkezett! Le is rendeztem, meg válaszoltam is! 

Előzmény: Pote01 (81215)
MN 3100 2014.11.19 Creative Commons License 81219

De minden mérésnek nem állnék

elébe. Az ember legyen szerény! :))

Péter

Előzmény: farontó (81212)
MN 3100 2014.11.19 Creative Commons License 81218

Szervusz!

Tökéletes a filmed és persze a bemutatott

munka is. A fúró pedig akkor igazi, ha látszik

rajta, hogy használják. Persze: a tisztaság

fél egészség. :))

Viszont dramaturgiai hiányosságot tapasztaltam.

A film végén legalább egy korsó sör asztalra

helyezése és jóízű elfogyasztása megtörténhetett

volna. Ha már sörpad. :))

Komolyra fordítva a szót. Láttam azt, hogy nem

használtál körfűrészt. Ellenben a szagfűrészt

gyakorta. Talán emlékszel, hogy én is játszom

a vásárlás gondolatával. A hosszvágásnál nem

kóvályog a vágás nyoma? Lehet hosszvágást

- legalább 2 méternyit - egyenesen megoldani?

A vezető kellően "vezet"?

Van egy kis asztali szalagfűrészem. Olyan Ferm

márkájú. Na, én azzal még farostlemezt sem

tudtam egyenesen vágni. Se vezetővel, se az nélkül.

Vastagabb anyaggal meg teljesen kilátástalan volt.

Ha lassan toltam neki, ha gyorsan, ha feszítettem

a szalagon, ha beállítottam a szalag vezetőt,

ha nem, akkor sem ment nekem az

egyenes vágás. Hát emiatt, és némely olyan

hozzászólás miatt, ahol nagy gépnél is ilyen hibára

panaszkodnak, bizalmatlan vagyok a szalagfűrész

irányában.

Ma fogtam be először a táblásító szorítókat. Majd

holnap teszek fel képeket. Hála isten ennél nem

kell fölülről szorítani az anyagot. Remélem nem

hajlik meg a tábal középpen. Majd holap kiderül.

Gratulálok a munkádhoz.

Péter

arvaiz69 2014.11.19 Creative Commons License 81217

Szia! 

Köszönöm szépen az elismerést! 

Ez a ragasztószalagos megoldás amit említesz,  nagy ötlet, még van is itthon mert a csomagoláshoz azt használom. 

A táblásított anyag két végére keresztbe azért kelet felcsavarozni a fát, hogy az asztal lapja egyenes maradjon. Ne hajoljon meg ha szárad! Ezt a megoldást a gyáriról lestem le, azon is így volt! 

Természetesen a két réteg lakk az alól is és felől is megvan.  

Én Szolnok megyében lakom, Miskolc az nagyon messze van nekem! 

Előzmény: farontó (81211)
EPP__ 2014.11.19 Creative Commons License 81216

Nov 3-an vettem az uni-maxtol valamit.   Mostanra azt is elfelejtettem,  hogy mit!!!!

Ennyi idő alatt Kinábül meg szoktak érkezni a marhaságaim, és onnan általában ingyenes a szállítás!

Na kipanaszkodtam magam! UFF

Előzmény: pacman123 (81072)
Pote01 2014.11.19 Creative Commons License 81215

Igen, tegnap válaszoltam is rá. Lehet, hogy elkeverte a rendszer, de elküldtem ismét!

Előzmény: arvaiz69 (81209)
pajaci 2014.11.19 Creative Commons License 81214

pajaci 2014.11.19 Creative Commons License 81213

mfp lap

Előzmény: 31415927 (81196)
farontó 2014.11.19 Creative Commons License 81212

Azért ha becsöngetne hozzád a műhelybe hogy megfogná a végét...már persze a hosszú deszka végét:) azért csak nem zavarnád ki?

Előzmény: MN 3100 (81210)
farontó 2014.11.19 Creative Commons License 81211

Szuuuppeer a film még még még! :)

Csak így tovább!

Amikor táblásítottad a léceket a síkban tartó léceket levetted hogy ne ragadjon a táblához. De ha széles barna ragasztószalagot teszel a lécre, azt amivel a kartonokat leragasztják vmi cellux féle akkor ahhoz nem ragad a faragasztó.

Van egy pár ilyen léc előkészítve nekem ragasztáshoz elég sokáig bírja,próbáld ki.

A merevítő lécet rácsavaroztad fixre, fog tudni mozogni a fa?

Nem fog elrepedni ha szárad vagy esetleg elszakítja a csavart ha dagad?

Bár a lakkozás azért csak védi a nedvességtől,gondolom az alsó részét is lekented.

Miskolc környékén alapanyag beszerzési helyek:Jaf Holz Mályi, Szása Laricsi Kft, esetleg Pemo. Itt is van olyan cég amelyik nem enged válogatni de oda nem járok.:))

MN 3100 2014.11.19 Creative Commons License 81210

Most vettem észre, hogy nem a kiscsajt kellet

nézni, hanem a falat.

Azon gondolkodtam, hogy amit csinált az egy

testmagasságmérő lehet, lábban és inch-ben

kalibrálva.

Hát a falat, azt nem néztem. :))

Péter

arvaiz69 2014.11.19 Creative Commons License 81209

Szia Péter!

Megkaptad a levelemet?  

Előzmény: Pote01 (81175)
MN 3100 2014.11.19 Creative Commons License 81208

Szervusz!

Amikor ott vásároltam, még Erdért volt

a neve. Akkor még a vasút mellett voltak,

a Praktikernél lévő vasúti átjárónál kellett

jobbra kanyarodni. Ne feledd, ez legalább

hat éve volt. Az árakra végképp nem emlékszem.

Később elköltöztek. A régi házgyár területén

volt/van a telephelyük. Ott is voltam anyag

nézőben. Hát nem voltam elájulva az ott

lévő anyagoktól, főleg a fűrészárutól.

Az akkor ott működő hölgyike például nem

tudta megmondani, hogy a táblásított anyagnál

mit jelen az AA, AB, AC stb. minőség. Nem

ismerte és össze-vissza mutogattak anyagokat.

A múltkor böngésztem az interneten faanyag

után. Megtaláltam ennek az Erdértnek az

utódját, valamilyen más néven.

Ha igaz - sajnos már régen voltam Győrben -

a volt BricoStore mellett jelen van a Zatik.

Remélem jól emlékszem a nevükre.

Nem tudom most milyen választék van náluk.

Amikor ott jártam, érdekes trópusi fák is voltak

arany áron, de borovi padló nem igen.

Péter

Előzmény: pali923 (81171)
spapda 2014.11.19 Creative Commons License 81207

Nem vitatva az MFP előnyeit, azért megjegyezném, hogy ma már az OSB nem egyenlő a formaldehid emisszióval, hiszen minden tisztességes gyártó palettáján megtalálhatók a formaldehidmentes OSB lapok. Ezek hazai elérhetősége és ára már más kérdés, de általánosítva nem jelenthető ki az OSB-ről, mint terméktípusról, hogy formaldehidet "párolog".

Előzmény: pajaci (81165)
Pote01 2014.11.19 Creative Commons License 81206

Rászántam magam egy profi fültokra, melyről korábban már kérdeztem. Ez a 3M Peltor Optime III. Ki is próbáltam a majd 7000 Ft-os fültokot.

Kényelmes, megfelelő méretű, nem gyűri az ember fülét.

A fültokok mögötti fából készült elemet kellett síkbamarnom, mert nem sikerült valami jól amikor csináltam. Valamennyire minden irányban rest volt, így olyan marásokat ahol pontos illesztés kellett nem tudtam szépen megcsinálni.

A felsőmaró alatt az "L" alakú elem pofáját kellett síkma marni. A jutub tele van ilyen videókkal, két azonos magasságú blokk fölött kell mozgatni egy széles talppal kiegészített felsőmarót, így az egész felületet szépen síkba lehet marni. Nekem arra kellett figyelni, hogy az "L" talpa derékszögbe álljon a marógép lapjával. Lényegében nem sikerült rosszul a forgácslap amit rácsavaroztam a felsőmaró talpára egy kicsit behajlott, de ez minimálisan befolyásolta a végeredményt, úgyis maráskor még megy egy vékony deszka az elejére.

Később csont száraz 3 colos dió pallóból vágtam deszkát, ez már a karácsonyra tervezett létraszék anyaga lenne.

A gép Kiskőrösi ( valójában feltehetően újpesti gyártmány ) 300-as jól bírta, nem erőlködött. a palló 15 cm széles volt, a gép 8 cm-t tud átvágni, így fordításos módszer volt. A lap egy 48 fogú felirat nélküli darab, a géppel kaptam. Fenyőt nagyon szépen vág hosszban is, hát diót ahogy a képen látszik... Égette, füstölt. Nagyon jó lenne a Freud lap amit ajánlottatok, már akkor is azért rendeltem meg, mert tudtam, hogy ki kell fizetni a nyertes, de általam előfinanszírozott pályázatom tételeit ami elvitte az eddigi bevételeim javát. Most nagyon gatyán vagyok, így egyenlőre a 20 ezer forintos fűrészlapvásárlás tolódik. Vagy találok ki valami más megoldást vagy felvágatom valamelyik ismerősömmel.

Végeredményben a fültok jól vizsgázott, de érdemi különbséget nem éreztem az 1000 Ft-os kommersz fültokhoz képest. Biztos, hogy jobb, biztos több káros rezgést szűr ki. Nekem sokáig fogja bírni, lehet hozzá viszonylag olcsón kapni higiéniai szettet, ami azt jelenti, hogy a külső kopó szivacs és azt tartó nejlon réteget pluszban is árulják. Ha elkopik, kiszakad vagy elkoszolódik nem kell komplett új fültokot venni.

bundi82 2014.11.19 Creative Commons License 81205

mivel nútolom az egyik oldalt (mondjuk 8mm mélyen) így 15 mm menne bele az ellenoldaliba. még nincs tűzőgépem, de amit kinéztem (einhell dta25/2) abba 40 mm-es is bele megy,  ezen is vacilláltam, de meg is győztél, 40mm-es kapcsokkal csinálom majd

Előzmény: Pote01 (81204)
Pote01 2014.11.19 Creative Commons License 81204

Nem tud a kapcsozód hosszabb kapcsot? Nekem is van olyan kapcsozóm (is) ami 5,7-es kapcsot tud kilőni de 40-es méretig. A 25 szinte biztos, hogy kevés lesz. Gondolj bele! Csak 7 mm megy bele az ellendarabba. Nagyon kevés.

MFP lapot tudod nútolni körfűrészen sűrűfogú lappal.

Előzmény: bundi82 (81201)
Pillanatragasz 2014.11.19 Creative Commons License 81203

Na látodod ebben a felgyorsult világban ,,betervezett elavulásnak,,nevezett termelés ,vagy hogy is fogalmazzam meg ..Azért hogy nehogy egyel leéljem az életemet  :-)  Pl biciklinél is a régi ukrajna  bírta 20 évig  a mostani MTB k jó ha 2 évet elgurulnak de két év alatt elkopik mindene  fogaskerék ,lánckerék lánc stb . Jó megértem hogy meg kell éljenek a gyártók is de azért ilyen gagyi minőségben biciklialkatrészeket legyártani  szégyen ,se cementálva se hőkezelve nincsenek az alkatrészek szóval katasztrófális  a helyzet. nem mondom hogy nincsenek csúcskategóriás biciklik alkatrészek de azoknak a ára nem az egyszerű emberek zsebéhez van méretezve.

Előzmény: hobbitasztalos (81202)
hobbitasztalos 2014.11.19 Creative Commons License 81202

Egyhuzamban 5év ,aztán szünet:)Tehát legalább 5 évenként 10percre ki kell kapcsolni?

Előzmény: Pillanatragasz (81199)
bundi82 2014.11.19 Creative Commons License 81201

köszönöm szépen a segítséget (minden hozzászólónak)

anyagban úgy döntöttem hogy mfp lesz, nútoláshoz anyagi okokból maradok az asztali körfűrésznél, a tűzőgép típusán még gondolkozok, de valószínű megpróbálom a rizikósabb 5,7 hátszélességű kapcsozót, 25-ös hosszúságú kapoccsal (szintén anyagi okokból), és remélem hogy elég lesz, ha nem úgy is hamar kiderül, legfeljebb az olcsóbb lesz a drágább.

köszi még egyszer a segítségeket, ha majd lesz tapasztalat megosztom veletek.

Előzmény: Pote01 (81176)
Pillanatragasz 2014.11.19 Creative Commons License 81200

Pedig olasz gép ...

Előzmény: Pillanatragasz (81199)
Pillanatragasz 2014.11.19 Creative Commons License 81199

Én is elgondolkodtam ...vettem egy stanley star3200 as invertoros heggesztőgépet 200 euróért . Azt írja  a gépkönyvében hogy a termék működési ideje 5 év ...szemben a szomszéd 80 kg os házilag tekercselt heggesztő ,,aparátjával,, ami már  30 éve űzemel s kutya baja sincs neki...

Előzmény: GPS (81197)
halaloszto 2014.11.19 Creative Commons License 81198

meg fogod ismerni. barna, nem olyan sárga mint az osb. a felülete meg aprómintás, kb mint a forgácslap belseje.

Vajk

GPS 2014.11.19 Creative Commons License 81197

Ezt írja a doksi első oldalán, egy keretben:

Figyelmeztetés!
A készülék nem ipari felhasználásra készült.

Hááát, az olyan iparos (ipari felhasználó) aki a gép árából (no meg amikor kézbe veszi) erre nem jön rá magától.... hát az nem is olyan biztos hogy az valóban ipari felhasználó.

.

Előzmény: pajaci (81195)
31415927 2014.11.19 Creative Commons License 81196

Sziasztok, egy MFP-vel kapcsolatos kérdésem lenne.  Hogy különböztetem meg az MFP lapot a többi (OSB, farost, stb.) lapoktól?

A garázs falára szeretnék feltenni lapokat, hogy utána könnyebb legyen rögzíteni dolgokat és azt a tanácsot kaptam (páratechnikai okokból), hogy MFP-t használjak.

Valami olyasmit képzeltem el, mint ezen a videón:

Szóval a fatelepen miről ismerem meg, hogy melyik az MFP lap?

Előre is köszönöm a segítséget!

pajaci 2014.11.19 Creative Commons License 81195

13ezerért nyugodt szívvel megvenném.

http://majerszerviz.hu/images/1204/1204.pdf

Előzmény: vpvp (81192)
arvaiz69 2014.11.19 Creative Commons License 81194

Szia! 

Arról nem készítettem kisfilmet!  Azért nem, mert a csiszológép  nagyon porol és nem akartam, hogy a fényképezőgépnek valami baja legyen. 

Üdv.,: Zoli

Előzmény: colker (81193)
colker 2014.11.19 Creative Commons License 81193

Neked ragasztás után olyan a felületed hogy már nem is kell csiszolni?Vagy csak az kimaradt a videóból?

vpvp 2014.11.19 Creative Commons License 81192

Sziasztok,

Mi a véleményetek a Hyundai HYD 1204 felsőmaróval kapcsolatban?

12990 lesz a Praktikerben, kizárólag hobbi célra kellene, de azért használhatatlan gagyit nem szeretnék venni.

Köszi előre is!

arvaiz69 2014.11.19 Creative Commons License 81191

Szia! 

Már, hogy lenn gond? Pont ez  a fórum az, ahová az ilyen remekműveket fel kell rakni, hogy mindenki lássa milyen ügyes vagy!

Gratulálok hozzá, ügyesen megcsináltad!  

Előzmény: Petör (81184)
arvaiz69 2014.11.19 Creative Commons License 81190

Szia!

Nagyon jól néz ki gratulálok hozzá! A kislány aki majd kapni fogja, biztosan sok időt fog eltölteni a gáztűzhely előtt! Így ránézésre a kisbútor költségvetése elég zsebbenyúlós lehetett. Nagyon igényesen készítetted el, pont olyan mint az igazi! 

arvaiz69 2014.11.19 Creative Commons License 81189

Szia! 

Egy éve került a házhoz, akkoriba meg is örökítettem, még a fórumra is felraktam a képet! Azóta megnőtt, de hál istennek nagyon szelíd, jó  természetű kandúr (herélt)! Mindenhol ott van, feszt kíváncsiskodik! 

Ilyen volt mikor kiscica volt!

Előzmény: pajaci (81183)
arvaiz69 2014.11.19 Creative Commons License 81188

Szia! 

Köszönöm szépen! Kertesháznál nagy hasznát veszi az ember az ilyen traktornak. Van kis veteményeskertem (288 nm) azt szoktam vele rotálni, meg bakhátat húzni. Na meg kocsizni, ezt azt hozni, vinni vele! Nagy királyság  egy ilyen traktort vezetni, úgy feszítek rajta, mintha lennék valaki!!!  :- ))))   Üdv.: Zoli

Előzmény: Pillanatragasz (81182)
*Steve 2014.11.19 Creative Commons License 81187

SZia !

EZ nálunk is ugyanígy megy :) a rossz telefonon ,álló lámpán keresztül a hokkedliig :)De így lett a kislányomnak pikó mosógép is :)

üdv

István

Előzmény: arvaiz69 (81186)
arvaiz69 2014.11.19 Creative Commons License 81186

Szia!

Köszönöm szépen! Ez remélem nem lesz kint az esőben. Csak akkor lesz elővéve, ha családi összejövetelt szervez anyukám! 

Egyébként a rossz állapotban lévő asztalt anyukám kapta egy ismerősétől, akinél a rossz tárolás miatt tönkrement!

Úgy gondolta anyukám, hogy azt az leharcolt asztalt elfogadja, mert az Ő aranykezű kisfia majd újjávarázsolja! És úgy is lett! :- )))

Előzmény: *Steve (81180)
arvaiz69 2014.11.19 Creative Commons License 81185

Szia!

Teljesen igazad van, osztom a véleményed! 

Előzmény: MN 3100 (81166)
Petör 2014.11.19 Creative Commons License 81184

Urak

őszi esték termései - szocreál asztal és családi kredenc alja. Ha nem gond, megosztom.

pajaci 2014.11.19 Creative Commons License 81183

Mondom én, hogy minden rendes műhelyben van macska!

Pillanatragasz 2014.11.19 Creative Commons License 81182

isteni a ,,bulgár,, traktorod ..:-)

pajaci 2014.11.19 Creative Commons License 81181

Valamelyik telephelyük esetleg?

http://www.natikft.hu/telephelyeink

Előzmény: bundi82 (81169)
*Steve 2014.11.19 Creative Commons License 81180

Gratulálok jó lett .

Egy tapasztalat én egy ajtót kentem le vizesbázisúval és az időjárást nem komálta, így a végén csónaklakk lett az bevált.

arvaiz69 2014.11.19 Creative Commons License 81179

Sziasztok!

Tegnap sikerült lefestenem két sorral az asztalt, ma felszereltem az asztalra a lábakat és ezzel be is fejeztem a munkálatokat! Gyors összefűztem az eddig készített anyagot és már fel is töltöttem az internetre! 

A videón jól látni, hogy mikor először használom a fúrógépem meglehetősen koszos állapotban van. Ez miatt gyorsan megtakarítottam a gépet, úgyhogy a film végén már szép tiszta géppel dolgozok. Mondjuk ez hamarabb is eszembe juthatott volna. De a lényeg, hogy megörökítettem a munkálatokat és elkészítettem a filmet.

Ide is felrakom, nézzétek meg, hogyan újítottam fel az asztalt. Jó szórakozást hozzá! dv.oli

Paco155 2014.11.19 Creative Commons License 81178

Na ilyen újfajta ERBA még nem volt a kezemben.  Eredeti IWATA már igen amiben nem volt ilyen gyűrű, de annak a belső kiképzése is egész más.

Előzmény: Soká (81177)
Soká 2014.11.19 Creative Commons License 81177

Hűha, most belém állítottad a frászt! :)

mert a mini HVLP-nél tényleg van egy áttetsző műanyag karika körbe lyukakkal, a nagyobbnál meg nem volt. Úgyhogy felhívtam az illetékest (szerszamwebaruhaz) és megkérdeztem, hogy mi a helyzet, azt mondta, hogy a régebbi verziónál még volt ilyen, a mostaninál nincsen, bár a javítókészletben még mindig benne van. Hogy most tényleg nem kell, vagy nincs nagy jelentősége, ezt nem tudom...

Megemlítettem a fúvóka nehéz oldhatóságát is, és kiderült, hogy ez általános, így jön a gyárból, ők úgy árulják, hogy eleve megoldják a fúvókát egy nagy kulccsal. :)

Előzmény: Paco155 (81164)
Pote01 2014.11.19 Creative Commons License 81176

Annyit felejtettem el írni, hogy ha kapoccsal akarod összerögzíteni az oldalakat akkor az elterjedtebb 5,7-5,8 mm hátszélesség helyett jobb volna valami szélesebb kapocs. Én 11 mm széles kapcsokat használok keretléchez is. Ezek a gépek drágábbak, de a kapocs nem szakad bele a fába és jobban tart. Nem tudom, hogy meg-e van már a készülék, nem árt tájékozódni. Nem könnyű a kérdés, mert a Makita 11mm-es kapcsozója 100 ezer körül van és ebben a kategóriában nem nagyon vannak olcsó barkácsgépek.

Látom tavasszal regisztráltál a "zöld" fórumra, de még nem írtál. Nyugodtan tedd fel ott is a kérdéseidet, biztos lesz akinek van tapasztalata ilyen kaptárakkal!

Előzmény: bundi82 (81170)
Pote01 2014.11.19 Creative Commons License 81175

Gyalogkaptárt csak lucból! Bár azon kaptárelemek elkészítéséhez amelyek csak termelési időszakban vannak kint, tehát késő tavasztól nyár végéig ki fogom próbálni a nyárfát és a hársat is.

Előzmény: pacman123 (81172)
Pote01 2014.11.19 Creative Commons License 81174

Az előbb már elkezdtem írni, de megjött a könyvelő, elkészítettük a szükséges dokumentumokat, hogy az asszony tudjon mézet árulni.

Én a helyedben asztalba épített felsőmaróval próbálkoznék. Ahhoz, hogy az osb lap élét szépen el tudd vágni kommersz lap nem lesz jó. Egy profi fűrészlap könnyen lehet még drágább is, mint egy középkategóriás felsőmaró. Persze abba se árt egy minőségi marókés.

A lényeg, hogy ezek a "kaptárak" egy zárt guruló méhesházban, konténerben lesznek elhelyezve. Talán pont a méltán híres "Tolnai"típusban.

Hogy visszaérjünk én a helyedben vagy járó felületű hajópadlóból vagy az említett MFP lapból készíteném a kaptárakat. Az OSB kipárolgásával már a Méhészfórumon is többször volt szó. Lehet rá legyinteni, de tekinettel arra, hogy a többi biztonságos és nem utolsó szempontból jobb hőszigetelő valamint hosszabb élettartamú anyagok még nem is sokkal drágábbak. Tudom, hogy 50 kaptár nem olcsó játék ( most hagytam Kohuthnál múlt hétem egymilliót ), de főleg ha élelmiszert állítunk elő akkor... Azt is tudom, hogy sokan csinálnak OSB-ből ezt azt, főleg konténerbe, nem is értek vele egyet.

Hajópadlóból lényegében a meglévő körfűrészeddel meg tudod csinálni a kaptárakat, mert fenyő deszkát könnyebb kifalcolni vele.

fahobby 2014.11.19 Creative Commons License 81173

Köszönöm a felvilágosítást mindenkinek.

Előzmény: halaloszto (81167)
pacman123 2014.11.19 Creative Commons License 81172

Jól emlékeztem, hogy valaki (Pote01 szaktárs) volt a napokban kaptárbeszerző körúton. 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=132481018&t=9104263

Lehet érdemes őt is megkérdezned, miből/hogy készítette (volna).

pali923 2014.11.19 Creative Commons License 81171

Hol vetted Győrben?

Előzmény: MN 3100 (81166)
bundi82 2014.11.19 Creative Commons License 81170

látszik hogy nem vagyok jártas az asztalos témában. (ezért is fordultam hozzátok)

nem említettem, hogy nem kézi hanem asztali körfűrészem van.

Előzmény: halaloszto (81168)
bundi82 2014.11.19 Creative Commons License 81169

köszi a javaslatot, meggyőztél.

kezdhetek keresni kereskedőt aki forgalmazza a közelemben.

Előzmény: pajaci (81165)
halaloszto 2014.11.19 Creative Commons License 81168

A kaptárak én pont úgy emlékszem hogy kívül levő megerősítésekkel készülnek. De lehet hogy nem mind, nem vagyok méhész.

Kézi körfűrész szerintem esélytelen. Asztali fűrész lengő lappal az gyors és termelékeny, de alsóhangon 150ezer forint beruházás. Akkor inkább a kézi felsőmaró, esetleg egy sámliba csavarozva.

Vajk

Előzmény: bundi82 (81161)
halaloszto 2014.11.19 Creative Commons License 81167

az osb-ből az O az az oriented, azaz irányított, irányos.

én martam rá nútfédert, gyilkosan éles a forgács ahogy repül. nem lett szálkásabb mint maga a lap.

Előzmény: fahobby (81162)
MN 3100 2014.11.19 Creative Commons License 81166

Szervusz!

Tényleg szép anyagot vettél. Főleg akkor,

ha figyelembe vesszük azt, hogy nem

válogathattál.

Sajnos, itt nálunk Pápán is az a gond, hogy

nincs normális fatelep és normális kínálat.

Legutóbb - kb. 6 éve - Győrbe (50 km) kellett

elmenni borovi fenyő padlóért. Ott legalább

lehetett válogatni. Fél napig tartott a szelektálás

és szerintem én voltam már a sokadik. Így nagy

nehezen tudtam csak kiválasztani 5 cm-es 4 méteres

szélezetlen padlóból 6 darabot. Szerencsére

volt orosz (ezt mondták) lucfenyő padló is.

Ez kifejezetten jó volt, ebből hoztam még kettőt.

Ha volna kedvük a profi (Gzsodzy, Erzsébeti...)

kollégáknak elmondani, hogy ők hogyan és

milyen szerencsével végzik az anyagbeszerzést,

az szerintem mindnyájunknak a javára válna.

A borovikat nem rég vágtam fel. Igen jó, száraz

anyagok voltak már. Fedett, jól szellőző helyen

tároltam őket. Elsőre soknak tűnt a rengeteg

anyag, de mire szétszortíroztam arra amire

fordítani akarom őket, addigra kiderült, hogy

milyen kevesek.

Úgy hogy megint kellene vásárolni egy nagyobb

mennyiséget.

Még annyit, bár tudom hogy egy kicsit hosszú

lett az írásom, hogy elméletileg pang a kereslet

fa alapanyag ügyben is. De a kereskedői reakció

nem az, hogy gyertek hozzám, mert segítőkész

kiszolgálás van nálam és normális választék.

Nem. Hanem nesze itt van, ez van, kell vagy

nem kell. Csak megrendelés alapján hozunk és

nem tudunk garantálni semmilyen (megígért)

minőséget. Lásd: táblásított fenyő lemezek,

gyalult áru. Mindent, még a műszárított anyagot is

nyílt, fedetlen - max. féltető - alatt tárolnak.

Az árak pedig az elsőosztályú áruért elkérhető

árszinten vannak. És ez a legbosszantóbb.

Nohát ennyit a zsörtölődésemről.

Péter

Előzmény: arvaiz69 (81116)
pajaci 2014.11.19 Creative Commons License 81165

Az osb folyamatosan formaldehidet bocsát ki, nem igen szeretnék ilyen kaptárból mézet enni. Használj inkább MFP lapot, az mindenben jobb tulajdonsággal bír.

http://www.alfoldfa.hu/termek/mfp-lapok/

Előzmény: bundi82 (81161)
Paco155 2014.11.19 Creative Commons License 81164

Nem. Ez a sapka.   A levegőelosztó az a lyukacsos kör alakú műanyag ami a sapka alatt van. :)  A sapka szimmetrikus, nem számít hogy melyik oldala van alul vagy felül (vagy jobb esetleg bal oldalt, ha függőleges terítéssel akarsz fújni). :)

Előzmény: Soká (81153)
pajaci 2014.11.19 Creative Commons License 81163
Előzmény: fahobby (81162)
fahobby 2014.11.19 Creative Commons License 81162

OSB 3 rétegből ? 

Tudomásom szerint az OSB-nek nincs száliránya.  De nem állítom biztosan :)

Én még nem próbáltam marni az OSB-t de szerintem nagyon szálkásodna.

A körfűrész lehet, hogy jobb megoldás lenne.

De az összetűzés biztos nem lesz tartós (nem tömör szerkezet) ragasztás a tökéletes.

Előzmény: pajaci (81158)
bundi82 2014.11.19 Creative Commons License 81161

Köszi a válaszokat.

kb 50*50es a kisebbik oldala, tárolni fogok benne, méheket. a ládák (hívjuk kaptárnak) pedig konténerben lesznek. A külső és belső méret eléggé kötött, nem nagyon fér el erősítés, de nem is nagyon kell (láttam már ilyen verziót és működik erősítés nélkül).

a fő kérdés hogy a lamellázó vagy a felső maró alkalmasabb-e a nút készítésére, vagy ne is ruházzak be, hanem a már említett módon elég a körfűrész?

köszi

halaloszto 2014.11.19 Creative Commons License 81160

ha nem krumpli van benne, a belső lécek zavaróak lehetnek. simán lehet őket kívülre tenni, és még sokkal erősebb is lesz.

Vajk

Előzmény: Pillanatragasz (81157)
halaloszto 2014.11.19 Creative Commons License 81159

ez király!

pajaci 2014.11.19 Creative Commons License 81158

Az osb 3 rétegből áll, 2 hosszirányú és egy középső keresztirányú rétegzéssel. Keresztbe 2.5-ször kisebb a hajlító szilárdsága mint hosszára. Ha a széle felé csinálod ezt a bemarást, gyanús hogy nem lesz valami tartós dolog belőle. Háromszögű merevítőket tennék a sarkokba inkább.

Előzmény: bundi82 (81151)
Pillanatragasz 2014.11.19 Creative Commons License 81157

Nem írtad meg mekkora dobozokat akarsz csinálni . Napi szinten hordozzák dobálják? vagy csak tárolni akarsz benne valamit . Gondolom zöldségnek gyűmölcsnek ..ha nagyobb az már láda. Mindenképp lekerekített belső élű bár 3*3 cm es lécből  a négy sarkába + alul érdemes tenni erősítést arra 5 cm-enként megcsavarozni  előtte megkenve ragasztóval. Fölösleges nutolni a forgácslapot .

gabi9107 2014.11.19 Creative Commons License 81156

Készül a gyerek konyha ajándékba 

https://www.dropbox.com/s/mlho1lrh3rg4d4d/20141109_105831.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/cq0zdb175b877wx/20141109_114934.jpg?dl=0

halaloszto 2014.11.18 Creative Commons License 81155

Ha sokat kell, akkor pont nem gond hogy macerás a beállítás. Egyszer kell beállítani, és utánna a sokat letolni. A felsőmaró egyszerűbb, mert ha van egy 18-as maród akkor egy menetben kiveszi amit kell. A körfűrésszel meg sok tolás egymás mellett. Asztali körfűrészre létezik lap ami egy vagy két menetből kiveszi a 18mm-t, de ha egyszeri a projekt kicsit nagy beruházás lenne.

Semmiképp nem akarsz léceket és csavarokat a sarokba? Sokkal erősebb lenne. Ha belül zavaró, akkor lehet kívül is.

Vajk

látogató 2014.11.18 Creative Commons License 81154

http://www.alfoldfa.hu/termek/finn-asztalos-fureszaru Drágább, de válogathatsz is. Műszárított, szélezett finn fenyőt árulnak. A kihozatal szerintem lényegesen jobb, és látod mit veszel. Én egy ideje lemondtam a csalogatóan olcsóbb anyagról. Valahol mindig megszívtam. Vettem jónak látszó, műszárított borovit, amit rosszul szárítottak, tele volt feszültséggel, persze a telepen ez nem látszik, de mikor kettéhasítottam a 4 m-es palló mindkét darabja kb 15-20 centire kikardosodott, hiába pihentettem, egy fél év múlva még más irányokba is tovább vetemedett. 80.000 Ft/m3 volt és kb 30%-os kihozatal, így aztán kurva drága lett. Jártam így kőrissel, tölggyel is. Régebben Solymáron működött egy orosz fatelep. A világ legjobb alapanyagából botrányos minőségű félkész árut tudtak csinálni. Egyszer átválogattam egy fél szárítónyi vörösfenyő deszkát, meg pallót, egy hajónyi (kb. 1/3 m3) anyagért. Nem jött össze. Akkoriban a szélezetlen angarai vörösfenyőt anyagot 100.000-ért árulták Kék gombás volt szinte az egész. A végén kibótoltam, hogy 260.000-ért négy oldalon gyalult, 6,2 m hosszú méretpontos deszkát vettem, 5%-nyi ráhagyással, amit azonnal be lehetett építeni. Lehet, hogy kicsit drágább volt, de szerintem jobban jöttem ki. Egy-két szál megmaradt, most is teljesen rendben van. 

Soká 2014.11.18 Creative Commons License 81153

"A levegőelosztót remélem megnézted hogy állt eredetileg :)"

Az mi az? :) Ami fedi a fúvókát?

Ez?

Van különbség, hogy a számmal jelzett rész van felül vagy alul?

Előzmény: Paco155 (81149)
zolakol 2014.11.18 Creative Commons License 81152

Szia! Osb élében sem csavar, sem szög nem biztosít tartós kötést.Inkább ragasztóval és szorítóval raknám össze.

bundi82 2014.11.18 Creative Commons License 81151

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni.

18as osb-ből akarok csinálni ládákat, úgy, hogy a hosszabik oldal függőleges éleit nútolom (legalább 8mm mélyen és 18 mm szélesen) és tűzőkapoccsal rakom össze.

kérdés hogy a nútolást mivel lehet megcsinálni? körfűrészem van, de azt beállítani hogy pontos vágást kapjak, szerintem nem túl egyszerű (legalább is nekem), és mivel sokat kell csinálni (54 doboz, 4 él marása dobozonként) lehet nagyon időigényes is lenne. mivel nem értek hozzá így nem tudom mi a célszerszám ehhez a művelethez, neten keresgélve a lamellázó gép és a felső maróig jutottam de igazából nem tudom hogy melyik mire való pontosan. 

Másik, a tűzőkapcsozás, használt-e esetleg valaki einhell DTA25/2 szögbelövőt 25mm-es tűzőkapoccsal osb-n?

Köszi előre is.

Erzsébeti 2014.11.18 Creative Commons License 81150
Paco155 2014.11.18 Creative Commons License 81149

Menetragasztó volt újkorában :)  A levegőelosztót remélem megnézted hogy állt eredetileg :)

A szűrőnél a bogyónak a tartály felé kell állnia. 

Előzmény: Soká (81147)
Soká 2014.11.18 Creative Commons License 81148

Azt hiszem megoldódott a kérdésem:

Kifelé kell állnia annak a pöcöknek, nyilván hogy ki lehessen húzni... Csak az bizonytalanított el, hogy fordítva is jól elfért...

Előzmény: Soká (81147)
Soká 2014.11.18 Creative Commons License 81147

Tegnap visszamondtam az unimaxos megrendelésemet (elfogadták ellenvetés nélkül) és vettem egy Erba HVLP-t "tanulni jó lesz" jeligével...

Most az előbb szétszedtem, de megizzasztottak, a fúvoka annyira szorult, hogy végül egy 40 centis erőkarral sikerült csak megoldani. Azt hittem eltöröm magát a pisztolyt... Kiderült, hogy azért szorult, mert a menetben valami oda nem illő fehér anyag volt. Mintha maradék lakk lenne. Mi a franc lehet? A pisztolyt én bontottam ki a fóliából, tökig zsíros az egész, éppen csak odabent volt valami beleszáradt trutyi...

Szar a fotó, de talán látszik:

Mindegy, lekapirgáltam, megtisztítottam. Viszont lenne egy kérdésem: a festéktartály csatlakozásánál a csőben van egy műanyag kis szűrő. Az egyik pisztolyban így áll ez a szűrő, a másikban ellentétesen. Melyik a jó?

Természetesen semmi hasznavehető leírás, a magyar nyelvről már nem is beszélve...

arvaiz69 2014.11.18 Creative Commons License 81146

Szia! 

Lehet, hogy a kékülés már nálam lett, mert emlékezetem szerint ilyentájt vásároltam a faanyagot, amit a garázsba tároltam, de az autóról leolvadó hólé a garázsban elpárolgott és ezt a nedvességet szívhatta magába a fa! 

Sajnos már jártam így máskor is csak akkor nem ez a kékülés jelentkezett, hanem szürke foltok lettek a fán! 

Kemény fát nem tudok szerezni én sem! Ősszel vásároltam tűzifát, abból mentettem meg magamnak 7 db szép, 1 méter hosszú tölgy rönköt. Asztalossal nagy szalagfűrészen felfűrészeltettem 2,5 és 5 cm vastagságúakra. A bütüjét bekentem faragasztóval, a tetejét lesúlyoztam és most tető alatt szárítom. Még nem tudom mi lesz belőle!

Mostanában nem kell fa, de legközelebb ellátogatok a Szolnok fához! 

Előzmény: colker (81145)
colker 2014.11.18 Creative Commons License 81145

Szépeket sikerült vásárolnod!

Mi is a százados útra szoktunk járni.Problémánk még eddig nem volt inkább mindig csak "szerencsénk"(hajlamos a kiszolgáló kevesebbet számolni pl. most 115cm szélesség helyett 89et számol és van mikor nem is mér hanem mi írjuk le papírra és nem is ellenőrzi).

Kékülést még nem tapasztaltunk, repedések előfordulhatnak de gondolom ez máshol is.

Esetleg ismerősi körödben nincs itt a környéken valaki akinek keményfája lenne?Gondolom ha lenne te is dolgoznál belőle de azért hát ha :)

Csongrádi fateleped lenne legközelebb olcsón de sajna csak hétköznap vannak nyitva ami nekem nem jó és szükségem lenne pár szár bükkre.

Barnamedvébb 2014.11.18 Creative Commons License 81144

tálas utcai aldiban 2 napja még volt 1 db

azt hiszem, xix. ker az már (Budapest)

Előzmény: peti970 (81141)
colker 2014.11.18 Creative Commons License 81143

Igen a borovi szárított,nyilván a luc ennyiért nem.Mi általában ott szoktunk vásárolni (a százados úton a Szolnokfa amit arvaiz69 is említett) készült már belőle lépcső,ajtó,ablak stb...

Mi kékülést nem tapasztaltunk amit ő írt lentebb.

Nyilván át kell válogatni.

Előzmény: Pote01 (81131)
Pillanatragasz 2014.11.18 Creative Commons License 81142

Reggel nyitásnál legyél ott nem biztos hogy van, de hátha ... mindig az első nap kiszedik  az ilyen termékeket ...

Előzmény: peti970 (81141)
peti970 2014.11.18 Creative Commons License 81141

Köszönöm a linkeket, másoknak is a hozzászólást!

Azt hiszem meggyőztél holnap reggel remélem még lesz,akkor megveszem.

Az alapján amit leírtál nekem jó lesz biztosan,ha gond van ott a 3 év garancia.

Előzmény: arvaiz69 (81125)
Pillanatragasz 2014.11.18 Creative Commons License 81140

Jó hogy sikerűlt eladd bár az egyiket , a mosógép szerencsére működik okosabb mint én gyapjúmosásra tettem (vettem volt egy merinói  gyapjú pokrócot a turkálóba )s csodálkoztam nem csavar még azt hittem elromlott.  :-)  közben nekem is nehezen alakulnak az asztalos dolgaim most akarom én is eladni a gyalugépemet ping pong asztalnak :-)  túl nagy a 600 as tengely egy fázisú motornak.

Előzmény: arvaiz69 (81138)
halaloszto 2014.11.18 Creative Commons License 81139

nem csak csavarozni kellene, hanem ragasztani is. hogy együtt mozogjon. 

Vajk

Előzmény: V.T.ZS (81135)
arvaiz69 2014.11.18 Creative Commons License 81138

Szia!

Mostanában nincs időm semmire, valami mindig közbejön és nem úgy haladok ahogy én szeretném! A fórumot szoktam olvasgatni, de sok mindenhez nem értek így aztán nem tudok hozzászólni. Egyébként mostanában hozzáfogtam egy sörpad asztalának teljes felújításához. Hamarosan elkészülök! Majd rakok fel képeket!

Múltkorában az egyik műhelyszekrényt sikerült eladni 45.000 Ft-ért, a másik még megvan!

Megoldódott a mosógép problémád? 

Előzmény: Pillanatragasz (81133)
pajaci 2014.11.18 Creative Commons License 81137
Előzmény: Corde (81136)
Corde 2014.11.18 Creative Commons License 81136

Sziasztok!

Multifunkciós gépekkel kapcsolatban szeretnélek kérdezni titeket.

3 félét nézegetek,de 1xűen neten keresztül nem jövök rá a kompatibilitási trükkre.

Vmiért a Dremel gyárt adaptert (addig ok,hogy más a tengelycsonk),de a szerszám maga,mondjuk egy merülő fűrészlap (vmi ilyen szé pneve van) bármelyikbe befogható?

Melyiket ajánlanátok?

Abszolút home barkácsolós célokra.

http://www.blackanddecker.hu/powertools/productoverview/hierarchy/2719/

http://onlineszerszam.hu/index.php?bosch_pmf_190e_multifunkcionalis_szerszam&kat=90&id=333

http://hometools.hu/Dremel-MultiMax-MM20-multifunkcios-gep

Jómagam kicsit elfogult vagyoka Dremel iránt,de az ár nem utolsó szempont.

Szívem szerint az MM40-es lenne,de annak ára horror

http://hometools.hu/Dremel-MultiMax-MM40-multifunkcios-gep

A B&D volt már kezemben egy áruházban,az is megyőző.

Véleményetek? Tanácsok?

Köszönöm

V.T.ZS 2014.11.18 Creative Commons License 81135

Sziasztok.

Hogyan toldjam meg egy furnér ajtó alját, hogy idővel ne látszódjon a festésen repedés? ok. Rácsavarozom a lécet. Kenjem végig trinát mestertapasszal?

Pillanatragasz 2014.11.18 Creative Commons License 81134

Egyszer én is majdnem megvettem,németben az Aldiban  ,két dolog tartott vissza: egyik hogy 20 km et bicklivel taszítanom kellett volna  a másik hogy egy hétig nem lett volna mit egyek ha belerakom a lét....

Előzmény: RepülőgépÉpítő (81129)
Pillanatragasz 2014.11.18 Creative Commons License 81133

Szia de rég láttalak . Adtad e el a szerszámos szekrényeket?

Előzmény: arvaiz69 (81124)
Handwerker 2014.11.18 Creative Commons License 81132

Szia!

Nekem ilyen van faesztergának átalakítva, igaz az enyém 1000-es nem úgy mint ez. 3 fázis 850w motor hajtja és frekiváltóval szabályozom a fordulatot. Igen masszív cucc. A siklócsapágyat kell csak rendszeresen olajozni. Na igen én 70000 Huf-ért vettem kb 1 éve. Ha valaki komolyan gondolkodik a faesztergálásban jó vétel lehet.

Előzmény: halaloszto (81113)
Pote01 2014.11.18 Creative Commons License 81131

Ezek az árak is szárított anyagra vonatkoznak? Túrkeve nekem sincs messze, bár ahogy hallom tőlünk Hajdúszoboszlóra járnak ott állítólag 120 ezer a borovi palló.

Előzmény: colker (81105)
koopal 2014.11.18 Creative Commons License 81130

Ha hozza azt a (szerintem megfelelő) minőséget, amit az egyszerűbb, fúrógép tokmány helyére szerelhető fajta, akkor sem éri meg, de legalább nem azért, mert hulladék.

Aki ritkán fúr, jobban jár, ha a kopott szár helyett újat vesz, aki meg sűrűn, az nagy valószínűséggel már élezni is megtanult - mint te is.

Előzmény: pajaci (81126)
RepülőgépÉpítő 2014.11.18 Creative Commons License 81129

Nekem ez a gép van, meg vagyok vele elégedve, bár egyszer már cseréltettem garanciában ugyan olyanra, mert a motorja fura hangot adott ki.

Előzmény: peti970 (81121)
pajaci 2014.11.18 Creative Commons License 81128

És ilyet? (az a fránya link linkeskedik:-)

http://majerszerviz.hu/836.html

Előzmény: halaloszto (81127)
halaloszto 2014.11.18 Creative Commons License 81127

még sosem láttam ilyet

Előzmény: pajaci (81126)
pajaci 2014.11.18 Creative Commons License 81126

Micsoda herkenytyű! Volt már valakinek szerencséje ilyenhez? (nem akarok venni, kézből élezek)

arvaiz69 2014.11.18 Creative Commons License 81125

Szia!

Nekem van ilyen fűrészgépem, 2012 karácsonyára vásároltam magamnak. Nem mondhatnám, hogy sokat használtam, mégis gyorsan meghibásodott!  Szervibe került, megjavították, azóta rendben működik. Persze az is igaz, hogy azóta nagyon ritkán használtam. 

Ha szeretsz olvasgatni itt van pár hozzászólásom a géppel kapcsolatban:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=123035049&t=9104263

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=123310443&t=9104263

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=123567759&t=9104263

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=128137469&t=9104263

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=128195296&t=9104263

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=131719316&t=9104263

arvaiz69 2014.11.18 Creative Commons License 81124

Sziasztok!

Míg száradt a lakkozás megtakarítottam a kis csavarhúzógépem, mert már nagyon retkes volt! Ilyen szép lett! Olyan mint újkorában.

Soká 2014.11.18 Creative Commons License 81123

Ha nem akarsz túl sokat keresgélni ezügyben, akkor annyi segítség, hogy ebben az árkategóriában (az újak között) nem találsz jobbat. Ez egyébként megfelel a Einhell RT-TS 1725 U típusú gépnek.

pali923 2014.11.18 Creative Commons License 81122

Nem csak írni érdemes, hanem olvasgatni is. Keress rá, több oldalnyi információ van itt a fórumon erről a gépről.

peti970 2014.11.18 Creative Commons License 81121

Üdv Urak!

Kéne nekem gyors vélemény.

Használ valaki ilyen gépet ami a képen van?Megéri megvenni vagy felejtős?

Most 34900.-ft az Aldi-ban.Csak itthonra kell nem napi szintű felhasználásra!

Előre is köszi a válaszokat.

rferi 2014.11.18 Creative Commons License 81120

Nem, hanem a régi doksik kidobásának ellensége vagyok, így amit a melóhelyemen találtam, és ez az elmúlt ötven évet felöleli, azt mind eltettem. Van egy csomó régi magyar gép gépkönyve, marók, esztergák, fúrók, köszörűk, stb.

Előzmény: Barnamedvébb (81118)
arvaiz69 2014.11.18 Creative Commons License 81119

Szia! 

Írásomból biztos kitűnt, hogy nem vagyok képben festékek terén sem! 

Nemrég fejeztem be az asztallap első sorral történő lakkozását. Factor vízbázisú, selyemfényű lakkot használok, és ecsettel hordom fel.  A műhelyben lévő 8 KW-ost Kamino kandallóba begyújtottam, hogy jó meleg legyen így gyorsabban szárad a lakk.  Úgy gondolom, hogy kb. egy óra múlva mikor már jól megszáradt a lakk, finoman felcsiszolom, aztán mehet rá a második réteg. Ezek a vízbázisú lakkok egyébként is gyorsabban száradnak mint a hígítós lakkok, így meg hogy befűtöttem még jobban rásegítettem a száradásra! A második sort hagyom reggelig száradni, aztán majd meglátom szükség van-e a harmadik rétegre!

Előzmény: fahobby (81104)
Barnamedvébb 2014.11.18 Creative Commons License 81118

neked ez is amolyan hobbid? az esztergák?

Előzmény: rferi (81110)
arvaiz69 2014.11.18 Creative Commons License 81117

Szia!

A lényeget nem kérdeztem meg! Hol van Szolnokon jó fatelep? Ha a most vásárolt fa elfogy, akkor kíváncsiságból elmennék megnézni és ha jó akkor vásárolnék is!

arvaiz69 2014.11.18 Creative Commons License 81116

Szia! 

Szolnok 20 km távolságra lett volna. Nem nagyon vagyok járatos Szolnokon, így aztán nem tudok jó fatelepet! Egyszer vásároltam a százados úti fatelepen, de ott nagyon ráfaragtam a borovifenyővel! Telefonon rákérdeztem az árra, mire odaértem egy tízessel többe került.  Ráadásul a borovi pallók nagy része be volt kékülve (valami penészgomba)  persze erre csak hónapokkal később derült ki, amikor felfűrészeltem. Azt nem tudom, hogy már eleve ilyen volt a fa, vagy nálam a rossz tárolás miatt lett ilyen! Amikor vásároltam nem volt rajta látható. De mikor felfűrészeltem valami borzalmas látvány fogadott, a fa belseje mindenhol bekékült!

Rakok fel pár képet a  most vásárolt fákról! Igazán szép fa, elégedett vagyok nagyon vele! Öröm lesz vele dolgozni! Viszonylag kevés csomó van benne, és szép erezett fák! Persze nem mind, mert a nem túl szép fát is el kellett hoznom, nem lehetett válogatni. De nem sok olyan van benne!

*Steve 2014.11.18 Creative Commons License 81115

szerintem eltévedtél ez itt nem erről szól

Előzmény: gabi9107 (81112)
rferi 2014.11.18 Creative Commons License 81114

Ő sem azt mondta, hogy ez a tipus, csak hogy ez a gyártó!

Előzmény: halaloszto (81113)
halaloszto 2014.11.18 Creative Commons License 81113

nem értek hozzájuk, de nekem képről egyáltalán nem passzol. 

szerintem inkább rokon a rengeteg kecskelábasnak nevezett esztergával, amit mindenütt látni.

http://olx.hu/hirdetes/eszterga-esztergapad-kecskelabas-ID181Ab.html

Előzmény: rferi (81111)
gabi9107 2014.11.18 Creative Commons License 81112

Hali

Valakinek esetleg van plusz munkája amit kiadna???

Szívesen vállalok asztalos melót!!!!

Keressetek

rferi 2014.11.18 Creative Commons License 81111

Na jól sejtettem, hogy régi gép, bőven háború előtti!

Előzmény: hobbitasztalos (81095)
rferi 2014.11.18 Creative Commons License 81110

Többször volt már ingerenciám írni a fazonnak magyar gépekkel kapcsolatban, mert elég sok anyagom van, de rendezni kéne küldés előtt, hogy használni tudja, és erre még nem volt időm.

Ha egyszer sikerül, lesz ott több magyar anyag is.

Előzmény: Barnamedvébb (81091)
rferi 2014.11.18 Creative Commons License 81109

Királyság! :)

Előzmény: Rahed Lee (81090)
fahobby 2014.11.18 Creative Commons License 81108

Köszi !

Megkaptam. 

Válaszoltam.

Üdv

Karcsi

Előzmény: halaloszto (81107)
halaloszto 2014.11.18 Creative Commons License 81107

Hello,

Küldtem levelet. Megkeresem majd a sketchup fileot is. Van egy másik design is, a látszó fecskefarokhoz a nagyobbik maróhoz, de az nincs kipróbálva.

A lenti számításhoz van még egy sor, a villák hossza sem mindegy és függ az anyagvastagságtól, de most az nem áll össze a fejemben.

Vajk

Előzmény: fahobby (81106)
fahobby 2014.11.18 Creative Commons License 81106

Szia Vajk !

Ha megtalálod a terveket nagyon örülnék ha tudnád publikálni.

Egy-kétszer már én is belevágtam csapozósablon készítésében de időhiány miatt nem nagyon jutottam 1-ről a 2-re.

A CNC-ben tudok segíteni. Tehát ha van megfelelő rajz akkor ki tudom marni a sablonokat (bizonyos határig).

Üdv

Karcsi

Előzmény: halaloszto (81102)
colker 2014.11.18 Creative Commons License 81105

Szolnok nem lett volna közelebb?Főleg ekkora összegnél...

5cm vastag,hosszúság változó 4-4.5méter mikor mi, I.osztályú borovi 90.000Ft/m3 és ott nincs olyan hogy nem válogathatsz...Vidéki kisebb városokban jellemző ez hogy nem válogathatsz ez tiszta poén.

2.5cm vastag is szokott lenni mikor hogy hoznak árút az 5cm vastag mindig van.

A luc fűrészáru is 59.000-60.000Ft.

Előzmény: arvaiz69 (81088)
fahobby 2014.11.18 Creative Commons License 81104

http://www.milesi.hu/

Szerintem az egyik legjobb minőségű lazúrokat forgalmazza.

Nekem nem tetszett a natúr fenyő szín, ezért kapott egy réteg lazúrt (érett tölgy).

Üdv

Karcsi

Előzmény: arvaiz69 (81100)
halaloszto 2014.11.18 Creative Commons License 81103

helyesen:

- aminek van egy parallel villája amivel fecskefark maróval marod a farkakat és egy szétálló villája amivel egyenes maróval marod a fészkeket. ez látszó csapolás lesz.

Előzmény: halaloszto (81102)
halaloszto 2014.11.17 Creative Commons License 81102

Megtaláltam a jegyzeteimet, de a képeket nem nagyon. Reggel ha nem felejtem el lefotozom a sablont.

Pár alapadat:

- az olcsó kínai készletben olyan maró van, aminek 12.7mm a széles átmérője, 13mm a hasznos magassága és 14 fok a trapéz szöge. én ezzel csináltam

- amit még szinte mindenütt be lehet szerezni annak ezek az adatai 15.8-22-7. ez alkalmas vastagabb anyaghoz, pl teljesen átmenő csapoláshoz max 22mm anyagban.

- a 15.9mm ~ 5/8 inch egy szokásos vezetőgyűrű méret. 

Sokféle sablon van, az alap geometriában két főtípus

- ami egy villás izével egy menetben csinálja a két felét a félig takartnak. ilyen az enyém

- aminem van egy parallel villája amivel egyenes maróval marod a fészkeket és egy szétálló villája amivel fecsekfark maróval marod a farkakat. ez látszó csapolás lesz.

Ez az én fiókom, amiket csináltam. 12mm rétegeltből van.

A geometria pár lépésben:

- a maró egy trapéz lukat mar.

- ennek van egy nagy alapja, meg egy kis alapja, meg egy magassága

- ahogy a két lap a maráskor egymásnak van forgatva, a mélység a kettőn azonos, emiatt az tuti passzol. 

- az kell, hogy alul a nagy alapok közti húsok pont olyan szélesek legyenek mint fent a kis alapok, és fordítva.

- ha a fenti kicsit hibádzik, akkor szoros vagy laza. a mélység pici adjusztálásával beállítható

- tehát ha a nagy alap 12.7mm, a mélység 9mm, a szög 7 fok, akkor a kis alap 10.5mm. az ismétlődés így 23.2mm.

- ha 16mm a vezetőgyűrű, akkor 7.2mm széles villák kellenek, köztük 8mm rádiusz félkörökkel. 

Én csináltam új talpat a maróhoz. Laminált padló, benne egy 14-es rézcsőhöz való toldó fele, az egész pontosan 16mm átmérőjű.

Majd csinálok képet a sablonról.

Vajk

Előzmény: Soká (81085)
gdzsozy 2014.11.17 Creative Commons License 81101

Èn 35000èrt vettem száraz bontott  borovit gerendában ès 30 cm szèles pallóban

Előzmény: arvaiz69 (81088)
arvaiz69 2014.11.17 Creative Commons License 81100

Szia!

Lehet rosszul írtam az előző írásomat, " holnap lekenem egy sorral"!

Úgy gondoltam hogy holnap egy sorral, holnapután még egy sor lakkot kap!

Mi az a Milesi? Valami gombaölő? Vagy valami más? 

Előzmény: fahobby (81099)
fahobby 2014.11.17 Creative Commons License 81099

Nyáron újítottam fel az enyémet.

Milesi-vel lekentem aztán 3 réteg lakk.

Pontosan a takaríthatóság miatt :)

Üdv

Karcsi

Előzmény: arvaiz69 (81097)
Rahed Lee 2014.11.17 Creative Commons License 81098

Az szól ellene, hogy legalább 6-7 mm az eltérés, ennyit nem reszelgetnék a 10-es csavarnak. Ráadásul ott, ahol a csapágyház van felfogatva, a gépváz síkja sem az igazi. Még agyalok a megoldáson, azt hiszem felhegesztem és valahogy síkba reszelem. Sajnos akkora a váz, hogy nem hiszem, hogy marógépre felfogatva, meg lehetne oldani. Lemezdarabkákkal ki lehet hézagolni, de azért az nem egy elegáns és megbízható megoldás. Most is úgy jártam, hogy hátul csak pillanatszorítóval tudtam leszorítani, ki is ficcent az egyik lemezke és befeszült a csapágy. Ezt szeretném elkerülni.

Előzmény: halaloszto (81096)
arvaiz69 2014.11.17 Creative Commons License 81097

Szia! 

Meggyőztél! :- ) Most van itthon lakkom, így nem kell pénzt  kiadnom érte ! Holnap le is festem egy sorral! Szeretnék mihamarabb végezni vele, mert más sürgető munkám is van!  

Előzmény: Bubi504 (81089)
halaloszto 2014.11.17 Creative Commons License 81096

mi szól az ellen hogy azok a furatok túlméretesek legyenek és lehessen állítgatni a csapágyházakat? 

max ha 100% tuti frankó, akkor összefúrod és teszel bele pár stiftet.

Vajk

Előzmény: Rahed Lee (81094)
hobbitasztalos 2014.11.17 Creative Commons License 81095

Köszi :-) a gyártó már megvan HEIVIL

Előzmény: rferi (81068)
Rahed Lee 2014.11.17 Creative Commons License 81094

Ráadásul most, hogy precízen össze lett rakva a csapágyház, rendesen fel lettek ütve a csapágyak a tengelyre, ez azt eredményezte, hogy a csapágyházak talpfuratai közelebb kerültek néhány mm-rel. Ez nem hangzik túl súlyosnak, csak én a sánta tengelyhez méreteztem, fúrtam a gépvázat. Ergo, most nem tudom rendesen felcsavarozni. Be kell hegesztenem a furatokat és újra pozícionálni, fúrni a felfogatást. De közben eladtam a hegesztőgépemet, szeretnék egy komolyabb, védőgázas cuccot, de ez még nincs meg.

Szóval jó próba ez a türelmetlen, hebrencs lelkemnek. Haladok a buddhista megvilágosodás felé :-)

Előzmény: Barnamedvébb (81092)
Rahed Lee 2014.11.17 Creative Commons License 81093

Jövőre is lesz karácsony :-)

Előzmény: Barnamedvébb (81092)
Barnamedvébb 2014.11.17 Creative Commons License 81092

hát, a luca széke is Karácsonyra kell, h elkészüljön, tehát hajrá!

jó, h újra éla remény

Előzmény: Rahed Lee (81090)
Barnamedvébb 2014.11.17 Creative Commons License 81091

megnéztem a lapot (lathes)

van rajta 4 magyar gép is, 3 mögött tartalom is ;)

komoly adatbázis

(csak érdekelt, fogalmam sincs az esztergálásról, bár apám évekig csinálta fiatalon)

Rahed Lee 2014.11.17 Creative Commons License 81090

Lucaszéke gyalugépem 5.0

Ma este visszakerült hozzám a gyalugép késtengely. Erről paroláztunk itt néhányatokkal hetekkel ezelőtt. Iszonyúan rezonált, majd szétrázta a gépvázat. Visszavittem az esztergályosokhoz. Újra gépre rakták, megpörgették, lecsekkolták, mindössze két század alatt volt az excentritás. Kiderült, hogy az ismeretlen marós, aki anno belemarta az ékléc hornyot, nem állt éppen a szakmai tudás csúcsán. Ez abban nyilvánult meg, hogy a két ékléc horony nem volt szimmetrikus. Jópár mm eltérés volt, emiatt a húszkilós késtengely 5500-as fordulaton megpörgetve iszonyúan rezonált.

Egy marós szaki rendberakta, átmarta újra. Most már simán fut, szinte semmi rezonancia. Innentől úgy látom már lesz belőle valami :-)

Bubi504 2014.11.17 Creative Commons License 81089

Én lakkoznám (és nem csak azért mert ezek általában gyárilag is lakkozottak) hanem mert ezeket üzemszerűen nem éri időjárás (eső-hó-napsütés) viszont így a legkönnyebb tisztítani. Más a helyzet persze ha nem csak használatkor veszik elő hanem télen-nyáron a szabad ég alatt vannak. 

Előzmény: arvaiz69 (81086)
arvaiz69 2014.11.17 Creative Commons License 81088

Sziasztok!

Ma voltam Túrkevén a fatelepen (lakástól 40 km) és vásároltam asztalosminőségű szárított 2,5 cm vastag,  szélezetlen borovifenyőt 2 és 3 méter hosszban 70.000 Ft / m3. Vettem még 4 db. 5 cm vastag, 4 méter hosszú szélezetlen borovifenyő pallót 110.000 Ft / m3. Összesen 65.000 Ft-ot fizettem. Most nem tudtam válogatni, mert nem engedték. Ami következett azt kellett rakni az utánfutóra. Ezzel a mennyiséggel jó ideig eldolgozgatok! Sőt amin még erősen gondolkodom! 

Ezzel a favásárlással megint jól jártam mert Tiszaföldváron ahol legtöbbször szoktam fát vásárolni ott a lucfenyő fűrész árú 64.000 Ft/m3 áron van! Természetesen ezeken a fákon egy hete még a rigó fütyült!

arvaiz69 2014.11.17 Creative Commons License 81087

Szia! 

Köszönöm! Megírtam a barátomnak, nézzen be a fórumra mert itt tudnak hasznos információkat adni! 

Előzmény: Soká (81085)
arvaiz69 2014.11.17 Creative Commons License 81086

Sziasztok!

Most éppen egy úgymond „sörpadhoz való asztal” újítok fel. Anyukám szerzett valahonnan egy nagyon leharcolt ilyen asztalt, és megkért hogy az asztallapot vegyem le és helyette egy szélesebbet készítsek új anyagból! El is készültem vele. Most akarnám lefesteni, de nem igazán tudom, hogy az asztallapot lakkozni kéne, vagy inkább valami lazúrral kenjem le?  Melyik megoldás lenne a jobb?

Egyébként a munkálatok elejétől fényképeztem az éppen aktuális fázisokat, ha befejezem (már nem sok van hátra) összefűzőm és csinálok belőle egy kisfilmet!   

Egyébként így nézett ki a javításra szoruló asztal! 

Most itt tartok!

Soká 2014.11.17 Creative Commons License 81085

Gondolja át a barátod jól, hogy vesz-e készen ehhez való kütyüt, vagy maga próbálja elkészíteni.

Itt van az unimaxosról pár fotó, hátha segít az értelmezésben.

Nem olyan ördöngös ez, de kell egy kis geometria hozzá :) nagyon javaslom, hogy keresgélj utána, halaloszto projektje kapcsán vagy 2-3 éve (is) átrágtuk ezt a témát. De miattam is vagy 5-6 éve :)

Lényeg, hogy egy adott maróhoz kell igazítani az összes számítást. Egy maró - egy sablon. A marónak mindig adott mélységben kell dolgoznia ahhoz, hogy a munkadarabok jól illeszkedjenek egymáshoz. A marón vagy van csapágy vagy szűkítőt kell alkalmazni, az fog a sablonban a fogak között mozogni. Ezek határozzák majd meg, hogy adott ritmuson belül (lásd alábbi rajz, ahol ez 20mm) a fogak milyen szélesek. Ez most biztosan nem érthető :)

Ezt a rajzot 2010 februárjában találhatod meg itt a fórumban (ha minden igaz)

Biztosan vitatkoztunk a matekon :)

Előzmény: arvaiz69 (81071)
arvaiz69 2014.11.17 Creative Commons License 81084

Szia!

Gondoltam én, hogy nem egyszerű erre választ adni, én azért nem is próbálkoztam vele!

Előzmény: Paco155 (81074)
arvaiz69 2014.11.17 Creative Commons License 81083

Szia!

Köszönöm szépen, várni fogom!

Előzmény: halaloszto (81073)
halaloszto 2014.11.17 Creative Commons License 81082

ez az alap. de nagyom másképpen számolnak ha a gép ki van tömve melóval és ha unatkozik. (ha ki van tömve, akkor dől a lé, nem kell megfejni a betévedő megrendelőt)

nekem pl a 4.3x2.6méteres konyhapultot illeszteni meg a külső élét végig rajz szerintire marni (kétszer, mert készült próbadarab) valami bő tízes volt.

Vajk

Előzmény: GPS (81080)
Soká 2014.11.17 Creative Commons License 81081

"Neeeeeeeee!!!!!!!!!!"

Jaj, nem kell megijedned. Annyira azért nem vagyok lamer :) Ha másból nem, hát az árából tudok következtetni a belbecsre :)

Előzmény: Paco155 (81065)
GPS 2014.11.17 Creative Commons License 81080

Amit én hallottam félfüllel, az a cnc-üzemidőről szólt.

Vagyis a gép működési idejéről + az előkészítési idő, persze.

Tehát afféle rezsiórabér-szerűeségről hallottam - én legalábbis.

Előzmény: Kamelot (81078)
halaloszto 2014.11.17 Creative Commons License 81079

sajna nem tudom, mert ismeros volt barati aron, meg az anyagot sem kellett kifizetnem.

Vajk

Előzmény: Kamelot (81078)
Kamelot 2014.11.17 Creative Commons License 81078

Ha nem titok ez a cnc dolog mennyibe került. A titkot az esetleges baráti alapra értettem. Mi alapján számolják. Vágáshossz, összetettség?

Előzmény: halaloszto (81077)
halaloszto 2014.11.17 Creative Commons License 81077

bizony nem egyszerű. én annó értettem a matekot. sketchupban rajzoltam a sablot egy konkrét maróhoz. az alapján cnc-vel kivágták plexiből, és működött elsőre :-)

Előzmény: pali923 (81076)
pali923 2014.11.17 Creative Commons License 81076

Meg az sem mindegy, hogy a fecskefarok marófejnek mekkora a hajlásszöge. 

Nagyon észnél kell lenni, ha valaki ilyenre adja a fejét. Aki így áll neki, valószínűleg jobban jár, ha megpróbál keresni létező komplett rendszereket, és azokról koppint. Neadjisten meg is vesz ezek közül egyet, ami biztosan jól működik. :)

Előzmény: Paco155 (81074)
Paco155 2014.11.17 Creative Commons License 81075

Gyanús, mert a dobozon is opciónak van jelölve, és a képeken erősen ügyelt arra, hogy a kijelző sohasem látszódjon, hogy van-e vagy sem - mindig a másik oldal van felül.

Előzmény: Kamelot (81069)
Paco155 2014.11.17 Creative Commons License 81074

Valószínűleg nem is fogsz tudni ha fejből nem tudtál.  A fogtávolság és fogvastagság függ a maróbit szélességétől, és a vezetőgyűrű külső átmérőjétől. Nem vagyok biztos benne, de ha ha fecskefarokmaró akkor talán attól is milyen mélységbe van leeresztve.

halaloszto 2014.11.17 Creative Commons License 81073

én csináltam ilyet. 12mm körüli anyagba lehet vele félig takart fecskefark csapozást csinálni. tavaly télen tettem fel képeket, majd este megkeresem.

Vajk

pacman123 2014.11.17 Creative Commons License 81072

"... egy hete nem bírják kiszállítani"

Ne is mondd, az uni-max egy katasztrófa! Vagy a futárcég. Vagy mindkettő. Eddig 2x rendeltem tőlük, mindkét esetben a cucc "Raktárkészleten" (bár ez nem mérvadó sok esetben). Az elsőt 6 munkanapba tellett kihozni, a másodikat szerdán rendeltem meg, pénteken hívtak h átadták a futárszolgálatnak (Trans-O-Flex) akik 10 (!!!) munkanapon belül kiszállítják. Persze semmi referenciaszám, amin le lehetne követni hol a cucc ... így nézve a szállítási díj (Br. 25e rendelést (5.5 kg) 3333HUF-ért, Br 7700 (1 kg) rendelést 2300HUF-ért hoznak ki) vaskosnak is tekinthető.

Lehet, hogy nem az uni-max a hunyó, de akkor meg váltsanak futárcéget. Mindenesetre én a büdös életben nem rendelek tőlük semmit. De tényleg, engem se méltattak már az első alkalommal sem válaszra, másodjára maguktól hívtak de minek. Írtam nekik egy normális hangnemű levelet, hogy magyarázzák meg a raktárkészlet + 10 nap szállítást, illetve mivel ez a hosszú kiszállítási idő úgy látszik általános - mit terveznek tenni hogy ez az időtartam lerövidüljön - nincs válasz.

Előzmény: Soká (81060)
arvaiz69 2014.11.17 Creative Commons License 81071

Sziasztok!

Egy jó barátom felsőmarógéphez akar magának készíteni sablont, amivel fiókok oldalait tudná összecsapolni!  Ezzel kapcsolatban lenne egy kérdése! Milyen szélesek az egymást követő bemarások a sablonon? Vagy hogyan, mi alapján kell kiszámolni ezeket a távolságokat?

Remélem jól fogalmaztam meg a kérdést, és értitek mit is akartam kérdezni!  Én magam ezekhez és sok más hasonló dologhoz sajnos nem értek, így aztán nem tudtam segíteni neki!

Előre is köszönöm segítségeteket!!!

kutyala 2014.11.17 Creative Commons License 81070

olyannyira fölpörgött itt az esztergálás téma, hogy nagyon örülök. éppen folyamatban van az esztergám rendbepofozása, külön köszönöm mindenkinek, aki lökést adott a témában :)

Kamelot 2014.11.17 Creative Commons License 81069

Ha a képeknek hinni lehet ez a digital változat.

Előzmény: Soká (81062)
rferi 2014.11.17 Creative Commons License 81068

hubakker!

Ez valami szép régi darab!

Ha esetleg nincs rajta a gyártó -->

lathes.co.uk

Előzmény: hobbitasztalos (81041)
rferi 2014.11.17 Creative Commons License 81067

Ne onnan, innen válasszatok!

http://littlepinktools.com/

Előzmény: pajaci (81001)
Paco155 2014.11.17 Creative Commons License 81066

IWATA másolat, ahogy nézem szintén Auarita - 30 ezerért.

http://szerszampiac.hu/keziszerszamok/levegos_szerszamok/iwata_auarita_festekszoro_lvlp

Nézd meg a kidolgozásbeli különbséget ez és aközött a 10 ezres között. :)

Előzmény: Paco155 (81063)
Paco155 2014.11.17 Creative Commons License 81065

Neeeeeeeee!!!!!!!!!!

Ez még a uni-maxosnál is rosszabb, csak oda van írva hogy sata másolat, mert egy csomó embernek ha meghallja hogy sata akkor egyből jobbnak tűnik. (Ne érts félre de te is köztük vagy. :) ) 

Nézd meg a képeket jobban. A zöldnél még csak csak vannak fúvókanyílások a porlasztófúvóka körül, de a kéknek az sincs. A fúvókáknak mindnél katasztrofális a kiképzése. A tű mindegyiknél aszimmetrikusan áll a lyukban, a festék-szóráskép nem egyenletes.  

Felejtsd el ezt az eladót.

Előzmény: Soká (81064)