Keresés

Részletes keresés

Fázisceruza Creative Commons License 45 perce 0 0 64161

Hát vannak dolgok amik nem változnak. 

Pl az se változik, hogy 20-30.000 kötésjavítás után, még mindig nem találtam egyetlen hibás sodrott-forrasztott kötést sem. :)

Előzmény: DkGrinder (64157)
szakmókus Creative Commons License 10 órája 0 0 64160

Fűtőkábelhez van toldó szett,amiben van egy átlátszó zsugorcső darab. Azért átlátszó hogy lásd miként folyik meg az ón zsugorításkor,ami biztosítja a földelő harisnya folytonosságát, és körkörösségét.Az mi ha nem forrasztott kötés?

Vajon mivel indokolják a mérnök urak az íróasztal mögött hogy tilos?

Az hogy nem ajánlott, nem azt jelenti hogy  tilos, hanem vannak korszerűbb módok helyette.Pl:érvéghüvely.rugós sorkapcsok,stb.

Háttérbe is szorult a forrasztás, bár van ahol elkerülhetetlen.

DkGrinder Creative Commons License 12 órája 0 0 64159

Pedig 20 éve ugyanaz a telefonszámom és kb 15 éve az e-malom se változott :-D

Elvileg igen, csak általában mindig nagyon tele vagyunk.

Előzmény: C20NE (64158)

C20NE Creative Commons License 12 órája 0 0 64158

Egy ismerősöm próbált elérni elektronikusan, telefonon de nem sikerült. Vállaltok még családi házakat?

DkGrinder Creative Commons License 12 órája 0 0 64157

Jézusom jó ideje nem jártam már itt de még mindig a forrasztott kötés a téma :-D Vegyétek meg ezt a könyvet kerek perec benne van, hogy tilos!!!

cucu Creative Commons License 13 órája 0 0 64156

Hát, szerintem ne fáradj a fotókkal, mert azok semmit sem mondanak igazából. De ha ragaszkodsz hozzá... Majd megnézzük.:)

Előzmény: Peet.. (64149)
cucu Creative Commons License 13 órája 0 0 64155

Így igaz! Én is ezt tapasztaltam!

20 éve forrasztott vezetékvég a mai napig jó az autómban, ami 30 éves!

Előzmény: King_of_Giants (64150)
Szirty__ Creative Commons License 14 órája 0 0 64154

Helló Mekk Elek ezermester!

"Aztat írja a szakirodalom, hogy forrasztott kötés csak úgy megengedhető, ahol mechanikailag nincs terhelve."

Van olyan kötés amin megengedhető mechanikai terhelés?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64147)
GeriSoft07 Creative Commons License 15 órája 0 0 64153

OMFG :)

ez horror.

amúgy átltalában zümmer jelzi ha megtelt a csatorna, de nem megy a szivattyú, oda kell egy úszókapcsoló még

Előzmény: Csuklósbusz (64151)
C20NE Creative Commons License 16 órája 0 0 64152

FI az nincs pedig elférne, meg minőségi termékek sem. A Zümmer mit jelez? Minek neki külön megszakító?

- Nulla sínen rengeteg szabad hely mégis bedugta egy közös érvég hüvelybe majd együtt szorította be

- A nullának miért a barnát használta és leszigetelte a kék vezetéket?

Nekem nem tetszik.

Előzmény: Csuklósbusz (64151)
Csuklósbusz Creative Commons License 17 órája 0 0 64151

Ez a szerelvényt fogják nekem majd készreszerelni a csatornások. Kérdésem hogy egyenlőre jól van-e bekötve illetve miért van két megszakító? Azt hittem az egyik FI-relé, de ahogy látom külön megszakító van a zümmernek és a szivattyúnak is... 
AKkor FI nincs is benne??

King_of_Giants Creative Commons License 17 órája 0 0 64150

Ez olyan EU marhaság mint a kockára termesztett uborka

Tudom, mindenkinek van érvégfogója, de ha éppen nem, inkább leforrasztva mint összesodorva

Egy időben az összesodort vezetéket leforrasztva követelték

Azt irják, hogy járműben azért préselik a sarukat mert a forrasztás eltörik az ónozás tövében

Nem tegnap kezdtem autózni motorozni és nem tapasztaltam egyszer sem.

Előzmény: Peet.. (64148)
Peet.. Creative Commons License 17 órája 0 0 64149
Igen tudom köszi. Mivel a műszer is úgy mér ellenállàst hogy egy bizonyos feszültséget ad a vezetőre amin áramot mér és U/I ből már mondja is az ellenállás értékét.
Hétfőn csinálok egy pár fotót a régi rendszerről. Kíváncsi vagyok mit szoltok hozzá.
Előzmény: cucu (64144)
Peet.. Creative Commons License 18 órája 0 0 64148
Boccs hogy beleszólok de ónozott kötést nem lehet csokizni szorítani mert a fizikai nyomástól is meglágyul és még melegednie sem kell.
Előzmény: Mekk Elek ezermester (64147)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 18 órája 0 1 64147

"viszont tűz esetén a kiolvadó ón miatt meggyengülő kötés okozhat másodlagos károkat"

Aztat írja a szakirodalom, hogy forrasztott kötés csak úgy megengedhető, ahol mechanikailag nincs terhelve.

Szerintem egy kötés akkor nincs mechanikailag terhelve, ha a kötésben szereplő erek a forrasztás kiolvadása után is pont ugyanúgy maradnak. Ha a forrasz-anyag megolvadásakor az erek elmozdulnak egymástól, akkor az a kötés nem volt terheletlen mechanikailag, tehát nem is lett volna szabad úgy leforrasztani.

Másképpen megfogalmazva: kizárólag olyan kötést szabad leforrasztani, amely kötés  forrasztás nélkül is megbízhatónak számít elektromosan. Tehát az a helyes forrasztott kötés, amely nem a forrasztás által válik elektromosan megbízható kötéssé, mert már anélkül is az.

Egy ilyen jó kötés nem okozhat másodlagos kárt csak azért, mert a túlmelegedéstől esetleg kiolvad az ón belőle.

Előzmény: C20NE (64121)
gergerg Creative Commons License 20 órája 0 0 64146

No várj, minjárt szólok Kékkembernek meg RoninTT-nek és kezdhetjük! :-D

Előzmény: pajaci (64120)
paplanfa Creative Commons License 22 órája 0 0 64145

Néha csodálkoznak az emberek, hogy miért a 20 A-es biztit veri le az óránál, mikor 10-es, 16-os van a lakásban. Arra nem gondolnak, hogy az áramok összeadódnak, és ha valahol van már 10 és 6 A (mosógép, porszívó egyszerre) egy ráindított kompresszor, hőlégfúvó már összegződik is és katt.

cucu Creative Commons License 25 órája 0 0 64144

Fontos, hogy ne legyen rajta feszültség, mert:

Bizonyosodj meg róla, hogy amin mérsz, feszültség nélküli. (Miről beszélünk azt csak így tudod meg)

Nehogy megrázzon és nehogy tönkre tegye a műszeredet.

Előzmény: Peet.. (64143)
Peet.. Creative Commons License 26 órája 0 0 64143
Értem köszönöm. Hétfőn kezdem a munkát akkor megnézek mindent és úgy csinálok mindent ahogy írtátok. A nulla és a föld között ha nincs fesz akkor mérek ellenállást. valamennyi ellenállásnak azért lennie kell 8 emeletes a ház ha másnem a vezeték fajlagos ellenállásából adódóan.
C2ONE: köszönöm neked is a segítséget.
Előzmény: cucu (64139)
cucu Creative Commons License 1 napja 0 0 64142

Egyetértek. Kiegészítés képpen írtam amit írtam a Te hozzászólásodhoz, csak ez nem ment át...:)

Előzmény: C20NE (64141)
C20NE Creative Commons License 1 napja 0 0 64141

Az a baj, hogy csak ellenállás méréssel nem fogod tudni megállapítani, hogy a szaki aki valaha csinálta rendesen kiépítette vagy csak itt-ott leágaztatta a PEN-ről és azt sem, hogy a keresztmetszetek mindenhol rendben vannak. Én azt gondolom ehhez fel is kell tárni a nyomvonalat.

cucu Creative Commons License 1 napja 0 0 64140

meg elég tőle = mert elég tőle

cucu Creative Commons License 1 napja 0 0 64139

Ahol nem mérsz feszültséget a kettő között, ott mérjél ellenállást. A nulla és a föld között nullának kell lennie, de max. 20 Ohm-nak. Persze, ez csak egy szempont, ennél többről van szó.

Igazából spec. műszerrel szokták kimérni, 1000 V-al. Ha azt bírja, akkor jó a vezeték. A cél az amikor földelünk, hogy a földelő vezeték le bírja vezetni a zárlati áramot arra a kis időre, amíg a megszakító leold. Néhány 10 A-ről van szó. Azért jó, ha a földelő vezeték minél vastagabb, mert egy vékony rézvezeték ugyan potenciál szempontjából megfelel, de nem fogja bírni levezetni a zárlati áramot, meg elég tőle, mielőtt leoldana a bizti.

Előzmény: Peet. (64137)
C20NE Creative Commons License 1 napja 0 0 64138

Először is feltárod, hogy honnan jön a vezeték, ha a szétválasztási pontból, akkor ellenőrzöd a kötéseit és ha mindent rendben találsz készen is vagy.

Csak méréssel nehezen eldönthető, hogy a vezeték amit találtál szabályos védővezető-e.

Előzmény: Peet. (64137)
Peet. Creative Commons License 1 napja 0 0 64137

Akkor hogy lehetek biztos benne hogy a piros az jó védőföldnek?

Ha a nullához képest nem mérek semmit, a fázishoz viszont 230-at akkor az nem azt jelenti hogy rendben van, és beköthetem biztonságosan védővezetőnek?

Az előző lakásban csak annyi volt hogy egy teljesen különálló lyukból jött ki a falból és kész. Itt Csak méréssel lehet megállapítani hogy jó-e vagy nem. Vagy hogy lehet ezt megállapítani?

Előzmény: C20NE (64135)
szakmókus Creative Commons License 1 napja 0 0 64136

A lágyforrasztott kötés, az oldhatatlan kötések közé tartozik.(ónozás) Mi is tiltaná?

Hegesztett kötést általában a Káma szivattyúnál láthatunk, ill orosz berendezésekben.

Általában elmondható, (ha már jogszabály határozottan nem foglal állást) ha a forrasztáshoz szükséges hőmennyiség a vezeték szigetelését megolvasztja,villamos szempontból sem fogja teljesíteni a feladatát a kötés.

Az hogy tűzveszélyes lenne? Mire az ón lecsorogna a kötésről, a vezeték szigetelése régen leolvadt.

Viszont az ónnal befuttatott vezetéket(vagy kötést) nem kötheted sorkapocsba, szerelvénybe, hacsak azon nincs forrasztásra kialakított rész pl nyákfólia, forrszem.

Néha látni villanymotor kapocslécén,hogy sodrott huzalból szem van hajlítva,ami ónnal van befuttatva.

Ez általában akkor törik le, mikor éppen kikötöd.

Előzmény: pajaci (64112)
C20NE Creative Commons License 1 napja 0 1 64135

Mérni is lehet a védővezetőt meg szemrevételezéssel ellenőrizni a kötéseit. Attól, hogy a fázishoz képest mérsz rajta 230V-ot nem jelenti azt, hogy minden rendben mint ahogy az sem feltétlenül, hogy a nullához képest nem mérsz semmit.

Előzmény: Peet.. (64134)
Peet.. Creative Commons License 1 napja 0 0 64134
Elhiszem. Én nem mertem kipróbálni de nem is szeretném. Ekkora feszültségnél a 30mA elég komolynak mondható.
Van egy másik lakás is. 1 fázis földelés sehol. Kész életveszèly. 1,5- ös alu mindenhol 1db 20A -al biztosítva. Ez azért egy kicsit durva nem :).
Ezt is áthúzom az egészet 1,5 MCU val körönként 13A val biztosítva. VilágItást két körre osutom és 10A val biztosítom körönként.
Ez így jo lesz?
Nem tudom van e piros vezeték nem láttam az elosztóban. Ha van és nem 120V ot mérek rajta hanem rendesen 230at akkor az remdben van és azt vigyem a földsínre? Ha esetleg nim piros ami valószínű akkor nullázzam ahogy eddig beszéltük?
Előzmény: C20NE (64132)
C20NE Creative Commons License 1 napja 0 0 64133

A legtöbb mérőszekrény alá-fölé fel lehet rakni kiegészítő dobozt ilyen célra amibe belefér a FI+Kismegszakító ami kell.

Előzmény: Pompiere (64131)
C20NE Creative Commons License 1 napja 0 0 64132

Van tapasztalatom ezzel a megfogom nyugodtan, ha baj van úgyis leold a FI kezdetű történettel....napokig zsibbadt a kezem !

Előzmény: Peet.. (64129)
Pompiere Creative Commons License 1 napja 0 0 64131

Tisztelt Urak!

A környékünkön most csatornáznak. Nálunk túlnyomásos rendszer kerül kiépítésre. A mai nap folyamán telepítették a búvárszivattyút és a hozzá tartozó elektromos dobozt is. A telepítést végzők főnöke azt javasolta - mivel nagyon közel van a DÉMÁSZ mérőszekrénye, - hogy érdemes lenne közvetlenül oda bekötni, természetesen a már mért oldalra és akkor nem a lakáselosztótól kellene kihúzni egy kábelt.

Az a kérdés, hogy lehetséges ez? A szolgáltató hozzájárul ahhoz, hogy közvetlenül az ő óraszekrényébe legyen bekötve a szivattyúhoz menő kábel?

Egyáltalán mi a menete ennek az egésznek? Keressek regisztrált szerelőt aki majd felvilágosít?

Egy-két tanács jól jönne.

Előre is köszönöm.

Így néz ki most a helyszín:

Peet.. Creative Commons License 1 napja 0 0 64130
:). Megbolondult a telóm.
Előzmény: C20NE (64128)
Peet.. Creative Commons License 1 napja 0 0 64129
Rendben értem. Ha esetleg megszakadna a nulla lakáson kívűl akkor az igaz hogy kikerűlne a fázis a védendő felülere a nullán keresztűl, de a visszatérő nulla vezető a fírelén megy keresztűl. Így ha valaki megérintene egy ilyen felületet rögtön ott a hiba áram és 30mA után leoldana a fí. Nem?
Előzmény: C20NE (64126)
C20NE Creative Commons License 1 napja 0 0 64128

Olyan deja vu -m van, olvastam én ezt már csak nem UTF-8 kódolással :-)

Előzmény: Peet.. (64127)
Peet.. Creative Commons License 1 napja 0 0 64127
Értelek és köszönöm. Mindig tanulok valami újat.
Ha nem javítják meg akkor kiépíthetek ettõl függetlenûl egy TN-C-S hálózatot a lakásba ahogy megbeszéltük? Nem kötném be a pirosat sehová hanem a bejövõ nullát ágaztatnám le földsínre a fírelé bemente elõtt. Így is jó lesz?
Előzmény: C20NE (64104)
C20NE Creative Commons License 1 napja 0 1 64126

Ha a nulla keresztmetszete minimum 10-es akkor elvileg megcsinálhatod, de jobban járnál az eredeti védővezetővel, mert az az épületbe belépő fővezetékről egy földelési pontban lett leágaztatva és a potenciálja sokkal stabilabb mint a nulla vezetőé amin folyik áram és ezért eshet rajta feszültség, valamint ha a házban megszakad a nulla akkor komoly áramütés veszélyével számolhatsz függetlenül attól, hogy nálad szabályos a rendszer.

-szerintem!-

Előzmény: Peet.. (64125)
Peet.. Creative Commons License 1 napja 0 0 64125
Értelek és köszönöm. Mindig tanulok valami újat.
Ha nem javítják meg akkor kiépíthetek ettől függetlenűl egy TN-C-S hálózatot a lakásba ahogy megbeszéltük? Nem kötném be a pirosat sehová hanem a bejövő nullát ágaztatnám le földsínre a fírelé bemente előtt. Így is jó lesz?
Előzmény: C20NE (64104)
C20NE Creative Commons License 1 napja 0 0 64124

A mosogepek 2200-2300W korul vannak, a mosogatogepek 2000W korul vannak.

Előzmény: Varek1 (64123)
Varek1 Creative Commons License 1 napja 0 0 64123

Üdvözlet ! 
 Érdeklődnék, hogy egy  8  ill egy 12 étkészletes mosogatógép teljesítménye mennyi lehet ? Valaki képben van ?

Úgyanígy egy normál felültöltős mosógép milyen teljesítményű :

Köszönet előre is.

Jahno Creative Commons License 1 napja 0 0 64122

Ahoz tűz sem kell, kötés persze melegedhet, igaz arra ott lenne a megszakító.

Előzmény: C20NE (64121)
C20NE Creative Commons License 1 napja 0 0 64121

Igaz, viszont tűz esetén a kiolvadó ón miatt meggyengülő kötés okozhat másodlagos károkat akár életveszélyt is ami hozzáadódva a tűzhöz nem kellemes. Ha a kötés mechanikailag rendben van a kiolvadó ón persze nem érdekes, hiszen az csak rögzít és az oxygéntől zárja el a kötést.

Előzmény: pajaci (64120)
pajaci Creative Commons License 1 napja 0 1 64120

Az a kérdés, hogy mit ír pontosan a törvény. (Rendesen forrasztott kötés nem lesz soha tűzfészek, bármilyen más csatlakozás viszont lehet)

Előzmény: Jahno (64118)
pajaci Creative Commons License 1 napja 0 0 64119

Ez az ellentmondás:

"Ajánlatos elkerülni, vagy tilos használni?"

Előzmény: kona.king (64117)
Jahno Creative Commons License 1 napja 0 0 64118

"Szóval egyre jobban nem tudom, hogy szabad e használni."

Kérdés ki írja alá utánad jegyzőkönyvet és később milyen kapcsolatban szeretnél lenni a tűzoltókkal?

Előzmény: pajaci (64113)
kona.king Creative Commons License 1 napja 0 0 64117

eben mi az ellent mondás? a szerelvényt lehet értelmezni wagonak is. vagy én értelmezzem rosszul.

Jahno Creative Commons License 1 napja 0 0 64116

Ez még sok év után is kérdés? Aztán gondolom fél év múlva valaki bedobja a fí relés vonalat, mert rég volt.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64115)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 1 napja 0 0 64115

Ha jól tudom nem is olyan régen pl fa szerkezetekben egyenesen kötelező volt a forrasztott kötések alkalmazása. Ehhez képest elég nagy ugrás lenne, ha mára viszont tilos lenne, mechanikailag tehermentesített pontokon valószínűleg még szabályosnak számít.

C20NE Creative Commons License 2 napja 0 0 64114

Örök vita ez. Lassú, nem termelékeny a forrasztott kötés de ha jól van kivitelezve bármelyik kötőelemmel felveszi a versenyt. Ellenben nem szabványos és egy tűzesetnél pl. gondok adódhatnak ha a tűzvizsgáló gyorsan le akarja zárni....

Előzmény: pajaci (64113)
pajaci Creative Commons License 2 napja 0 0 64113

Meg ezt a részt se értem:

"A lágyforrasztások mechanikai igénybevételnek (nemcsak húzásnak és hajlítánasnak, de nyomásnak sem!) Nem ellenállóak, ezért alkalmazásuk kizárólag mechanikai tehermentesítésük mellett megengedett."

Tehát mégis engedve van?

Lágyforrasztást használnak rézcsövek összekötésére vízvezetékelésnél, ott teljesen elfogadott és korszerű. Mechanikailag pedig biztosan nagyobb a terhelés, mint elosztódobozban pihenő vezetéknél.

Szóval egyre jobban nem tudom, hogy szabad e használni.

pajaci Creative Commons License 2 napja 0 0 64112

Egyszer azt írja "ajánlatos elkerülni a forrasztott kötést" utána meg "a nem hegesztett kötéseket továbbra is szerelvénnyel szabad megoldani".

Ajánlatos elkerülni, vagy tilos használni?

Előzmény: DJ Szegecs (64111)
DJ Szegecs Creative Commons License 2 napja 0 0 64111
Előzmény: pajaci (64110)
pajaci Creative Commons License 2 napja 0 0 64110

Az asztalos topikban felmerült, hogy a szabvány szerint lehet e forrasztani sodrott vezetéket a falban, vagy tiltja ezt valami. Ha tiltja akkor hol olvasható ez?

stevemegane Creative Commons License 2 napja 0 0 64109

Szóval, akkor mindenképp kell FMV, és enapló

Legális építkezés esetén ezt nem lehet megúszni.

Előzmény: Peter atyuska (64108)
Peter atyuska Creative Commons License 2 napja 0 0 64108

Függetlenül a tervtől. Ha az adott építkezés építési engedély köteles és e-napló köteles vagy megnyitották, a szakterületeknek meg kell nyitniuk a saját naplójukat, de nem kell a trv és egyéb előírások alapján tervet készíteni akkor azt nem kell feltölteni max egy nyilatkozatot hogy nem terv köteles. FMV kell amúgy is kell ha építési vállalkozó, ev nél van az hogy ha nincs segítő alkalmazott vagyis sk dolgozik akkor saját maga az FMV de ez egy kicsit bonyolultabb kérdés, rohadt sok mindentől függ.

Előzmény: stevemegane (64107)
stevemegane Creative Commons License 2 napja 0 0 64107

Ha a jogalkotó nem is így akarta esetleg, de a magyar nyelv szabályai szerint az alábbi helyes értelmezés:

A 3-as bekezdés és a 7kW feletti épület teljesítményfelvétel együttes érvényesülése esetén épületvillamossági kivitelezési dokumentáció.

Ha jó az általad bemásolt szöveg, akkor a 7kW mellett még a többi dolognak is teljesülnie kell.

Eddig én is így tudtam.

Már csak az a kérdés, hogy ha nem kell épületvillamossági kivitelezési dokumentáció, akkor szükséges-e villamossági szakterületű felelős műszaki vezető?

Kell-e tölteni az e-naplót a villanyszerelőnek, vagy csak a végén kiállítja a megfelelőségi nyilatkozatot?

Ezt tudja itt valaki????

Köszi.

Előzmény: ötfelezős (64106)
ötfelezős Creative Commons License 2 napja 0 0 64106

Elég hülyén van fogalmazva, mert így szól:

22. §

(3) A kivitelezési dokumentáció tartalma – a (4) bekezdés kivételével – az építési engedélyezési dokumentációból, költségvetési kiírásból és – jogszabályban meghatározott esetekben – jogszabály szerinti biztonsági és egészségvédelmi tervből áll

a) a legfeljebb

aa) 300 m2 szintterületű,

ab) három építményszinttel rendelkező, vagy

ac) 1000 m3 bruttó térfogatú

építményt, építményrészt érintő építőipari kivitelezési tevékenység vagy

b) a 1,5 m-t meg nem haladó magasságú támfal építése

esetén.

...

(4)

c) épületvillamossági kivitelezési dokumentációt kell készíteni, ha a (3) bekezdés szerinti jellemzők teljesülése mellett 7 kW-nál nagyobb az építmény elektromos áram teljesítményfelvétele,

Előzmény: stevemegane (64092)
Peet.. Creative Commons License 2 napja 0 0 64105
Köszi a segĂ­tsĂ©get. Megfogadom a tanácsod rakok 13A kismegszakĂ­tĂłkat ès 1,5- össel hĂşzok be mindent kivĂ©ve a sĂĽtõt Ă©s a klĂ­mát. Azokat 2,5- el. Max 1 körre 5 dugaljnál többet nem rakok. A világĂ­tást elosztom kĂ©t körre.
A TN rendszert úgy gondoltam hogy nevezzük PEN vezetõnek a kéket mert gondolom a csillagpontnál le van földelve és még a fírelé bekötése elõtt leágaztatnám a földsínre. Van egy ezer éves piros vezeték ami a védõföld lenne, de nem merem bekötni földnek. Ezt biztonságosabbnak találom ahogy leírtad. Kollega talált már 120V-ot a fázis és a piros között. Gondolom a házban valahol testzárlat volt valamelyik emeleten ami nem fogyasztott nagy áramot és ilyenkor kiviszi a feszt az egész házba oda ahol földelésnel kellene lennie.
Előzmény: C20NE (64088)
C20NE Creative Commons License 2 napja 0 1 64104

Ha van piros, ( eddig ezt nem említetted ) akkor a házban már szét van választva a TN-C->TN-S -re, méresd és javíttasd ki a védővezetőt, ha nem megfelelő, de ez esetben nem kell a nulla vezetőt PEN-ként kezelned.

Ha 120V-ot mérsz rajta akkor valahol meg van szakadva és a kapcsolóüzemű eszközök bementi zavarszűrőjében lévő kapacitív osztó miatt van feszültség alatt!

Szerintem feltétlenül kellene egy szerelő aki rendbe teszi legalább az órától a lakáselosztóig tartó szakaszt, ha a többit Te is csinálod!

-szerintem!-

Előzmény: Peet.. (64102)
cucu Creative Commons License 2 napja 0 0 64103

Megszakadt a földelés, azért mért rajta 120 V-ot.

Előzmény: Peet.. (64102)
Peet.. Creative Commons License 2 napja 0 0 64102
Köszi a segítséget. Megfogadom a tanácsod rakok 13A kismegszakítókat ès 1,5- össel húzok be mindent kivéve a sütőt és a klímát. Azokat 2,5- el. Max 1 körre 5 dugaljnál többet nem rakok. A világítást elosztom két körre.
A TN rendszert úgy gondoltam hogy nevezzük PEN vezetőnek a kéket mert gondolom a csillagpontnál le van földelve és még a fírelé bekötése előtt leágaztatnám a földsínre. Van egy ezer éves piros vezeték ami a védőföld lenne, de nem merem bekötni földnek. Ezt biztonságosabbnak találom ahogy leírtad. Kollega talált már 120V-ot a fázis és a piros között. Gondolom a házban valahol testzárlat volt valamelyik emeleten ami nem fogyasztott nagy áramot és ilyenkor kiviszi a feszt az egész házba oda ahol földelésnel kellene lennie.
Előzmény: C20NE (64088)
Garfield007 Creative Commons License 2 napja 0 0 64101

Szolgálati közlemény:

Írtam emilt a neved mögött emil címre.

Köszi!

Előzmény: Lacivill (64100)
Lacivill Creative Commons License 2 napja 0 0 64100

Eddig nem kellett, csak kivitelezői nyilatkozat+jegyzőkönyv.

Van egy hatóság aki ellenőrizheti, de nem jutnak el egy átlag családi házhoz.

Előzmény: C20NE (64099)
C20NE Creative Commons License 2 napja 0 0 64099

Ezt soktak ellenorizni? A lakhatasihoz kell?

Előzmény: Lacivill (64098)
Lacivill Creative Commons License 2 napja 0 0 64098

Ezt ki fogja mérési eredménnyel igazolni?

7kW felett kötelező "lenne".

Egy jogszabály irja elő.

Előzmény: stevemegane (64095)
Jahno Creative Commons License 2 napja 0 0 64097

Hanem mit jelenene? Igénybe veheted. Vagy majd bekötsz 3x200 Amprert és azt mondod nem kell terv, hisz csak egy mobiltelefon töltjét szeretnéd róla üzemeltetni?

C20NE Creative Commons License 2 napja 0 0 64096

Ha a házban ezt elvileg igénybe lehet venni akkor kell terv, ha jól gondolom....

stevemegane Creative Commons License 2 napja 0 0 64095

Én úgy tudom, hogy akkor kell, ha a ház áramfelvétele 7 kW feletti.

A telken 3x20A van kiépítve.

De ez szerintem nem azt jelenti, hogy 7 kW feletti a ház áramfelvétele.

Ha nem kell terv, akkor nem kell felelős műszaki vezető sem???

Előzmény: C20NE (64094)
C20NE Creative Commons License 2 napja 0 0 64094

Most találtam infót... 7kW felett kell terv.

Előzmény: C20NE (64093)
C20NE Creative Commons License 2 napja 0 0 64093

Én úgy tudtam, hogy a csatlakozási teljesítmény dönti el kell-e terv vagy sem, de a határra ami fölött kell nem emlékszem.

Előzmény: stevemegane (64092)
stevemegane Creative Commons License 2 napja 0 0 64092

Sziasztok!

Új ház építésénél a villanyszerelés előtt állok.

Természetesen szakember fogja csinálni.

Mondtam neki, hogy én úgy tudom, hogy kell villamos területen jártas felelő műszaki vezető és az e-naplót is tölteni kell.

Ezt ő tudja is csinálni, nem gond.

De szerinte bizonyos összeghatár (itt az építményértékre gondolok) alatt nem kellenek villamos tervek és akkor pedig sem felelős műszaki vezető sem pedig műszaki ellenőr nem szükséges. Természetesen a munka végeztével adni számlát és megfelelőségi nyilatkozatokat is.

Azt ígérte utánanéz mire kezdődik a munka.

Tudtok ebben segíteni? Mi a valós helyzet?

Köszönöm.

Garfield007 Creative Commons License 2 napja 0 0 64091

Elvileg a fizikát neked is tanították, aztán tessék csak egy kicsit kell visszaolvasni...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64090)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2 napja 0 0 64090

"És ha egy zöld-sárga vezetéket vág el, akkor tudja a lakatos hogy egy földelést szakított meg?"

Úgy tudom, hogy része a tananyaguknak, tehát igen.

Nemcsak vezetéknél, de bármilyen zöld-sárga csíkozással megjelölt akárminél meg kell állnia és külön rá kell kérdeznie a dologra.

Valószínűleg éppen azért ilyen feltűnő a földelés megjelölése (választhattak volna helyette egy egyszerű színt is), hogy még a laikusok se keverjék össze semmi mással.

Előzmény: Szirty__ (64083)
DJ Szegecs Creative Commons License 3 napja 0 0 64089

Ehhez látni kellene a meglévő nyomvonalat, ismerni az igényeket (hol legyen dugalj, stb.).
A nagyfogyasztókat (sütő, mosógép) mindenképpen külön körre kellene tenni.

Előzmény: Peet.. (64087)
C20NE Creative Commons License 3 napja 0 0 64088

Én kialakítanék külön világítási áramköröket, külön a tűzhelynek, gondolom villanytűzhely van, Külön áramkör a mosógépnek és a konyhapultnak és szobánként a konnektoroknak.

Ha 1,5-es vezetéket használsz tegyél rá 13A-es megszakítót és máris szabványos, vagy használj 2.5-est de akkor nézd meg, hogy a szerelvényekbe beköthető-e, sok szerelvénybe beköthető de nem mindegyikbe. A világításra bőven elég a 1,5-es vezeték a kapcsolókba úgysem tudsz mást bekötni. A tűzhelynek mindenképpen 2,5-est tegyél.

A TN-C szétválasztásán panel esetében sokat gondolkodtam. Földelést ott kialakítani nincs esélyed, így a bejövő általad nullának mondott vezetéket kösd be a földelő sínre (PE) és onnan a FI-n keresztül vidd a nullát a nulla-sínre. A Fi-n vezesd át a fázisokat és vidd a kismegszakítókra. Ha rám hallgatsz a világításnak külön FI-t tegyél be és nem sötétben keresgéled a bajt. Arra is figyelj, hogy egy helyiségben a konnektorok és a világítás fázisa ne legyen ugyanaz, így a hibaelhárítást szintén nem kell sötétben végezned.

-szerintem!-

Előzmény: Peet.. (64087)
Peet.. Creative Commons License 3 napja 0 0 64087
Köszi a válaszokat. Van egy másfél szobás panel. Ti hogy alakítanátok ki a köröket és milyen vezetékekkel? A fele vezeték kábelcsatornàba megy de vannak szakaszok ahol csak a falban védőcsőben. Az órátol 3 fázis jön 16A megszakítókkal és egy nulla. Védőföld nincs. Egy TN-C-S rendszerre gondoltam és majd a fí relé előtt a becsatlakozási pontnál leágaztatnám nulláról a -védőföldet a földsínre.
Ez így jó lenne?
Előzmény: C20NE (64085)
kona.king Creative Commons License 3 napja 0 0 64086

nem szabványos, de biztonságos:) láttam 1,5mm2 alu vezetéken egy egész házat működni :)

Előzmény: Peet.. (64084)
C20NE Creative Commons License 3 napja 0 0 64085

Ez egy megosztó kérdés két tábor van.

-A mai szabványok szerint nem elfogadható megoldás.

- Így szoktuk és még sosem volt baj.

Válaszd ki a szimpibbet :-)

Előzmény: Peet.. (64084)
Peet.. Creative Commons License 3 napja 0 0 64084
Sziasztok. Tudom hogy már lerágott csont, de muszáj megkérdeznem mert még mindíg nem értem hogy miért húznak be falon belüli védőcsőbe 1,5-ös vezetéket dugalj kőrnek amit 16A kismegszakítóval biztosítanak. Erről mi a véleményetek? Gyakorlatban ez így biztonságos?
Szirty__ Creative Commons License 3 napja 0 0 64083

"Ha egy lakatos elvág egy akármilyen vasat valahol, az nem fogja tudni, hogy éppen valaminek a földelését is megszakította."

És ha egy zöld-sárga vezetéket vág el, akkor tudja a lakatos hogy egy földelést szakított meg?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64080)
Peter atyuska Creative Commons License 3 napja 0 0 64082

Jól látod, ezt én úgy szoktam megoldani, hogy:

- 3F esetén egy 3F kombinált és egy 3F vezérelt szekrény

- 1F esetén egy 1F kombinált és egy 1F vezérelt szekrény ez esetben Hensel nekik van, vagy álló 1+1 és egy 3F vezérelt

Előzmény: Rihi11 (64081)
Rihi11 Creative Commons License 3 napja 0 0 64081

Szakik!

Jól látom hogy nem találok olyan mérőhely szekrény, amiba belefér a nappali, a vezérelt,és egy H tariha együtt?

Ezekszerint mindenképp kombinálnom kell a  szekrényeket?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 0 64080

"anyagi érdekedben áll az anód jó minőségű leföldelése."

helyett inkább fogalmazzunk úgy, hogy "megbízható leföldelése".

Mert az odavezető cső NEM megbízható földelés.

(ha pár év múlva valaki gondol egyet és egy szakaszát kicseréli műanyag csőre, akkor még kevésbé lesz megbízható ;)

Általános szabály: földelő vezető az, amiről tudjuk, hogy ha megszakítjuk, akkor egy földelést szakítunk meg. Ha egy lakatos elvág egy akármilyen vasat valahol, az nem fogja tudni, hogy éppen valaminek a földelését is megszakította.

...persze ha a vízcsövet végig lefested zöld/sárga csíkosra, az talán már lehet akár egyúttal szabályos földelő vezető is :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64079)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 0 64079

A tartályhoz menő vízcső nem tekinthető földelő vezetőnek, még akkor sem, ha amúgy kitűnően odavezeti a földet a tartály testére.

Ha a tartályban/tartályon egyébként nincs semmiféle  elektromos dolog, akkor a tartályt nem kötelező leföldelni, viszont a korrózió védelem miatt anyagi érdekedben áll az anód jó minőségű leföldelése.

Ha a házban van kiépítve EPH földelő hálózat is, akkor erre természetesen a tartályt is rá kell kötni, ez szerintem önmagában is elegendő az anód megbízható működéséhez.

Előzmény: emts (64070)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 0 64078

Ilyen bizonytalan előfordulású hiba megtalálása marha nehéz feladat.

Ha azért hívnak, hogy találd meg a "magától lecsapkodó FI relé" hibát, akkor már a telefonban hívd fel a figyelmüket arra, hogy hibátlanul működő rendszerben nem lehet megtalálni a hibát, tehát ha a megrendelő nem képes bármikor produkálni a hibát, amikor csak kéred tőle, akkor vagy ne vállald el a feladatot, vagy közöld, hogy ne reménykedjenek gyors és olcsó megoldásban.

Ha viszont te szerelted ott az egész villanyt, akkor sajnos tudod lepasszolni ezt a feladatot, ilyenkor sokat segít, ha Sherlock Holmes a rokonod, mert először valamilyen rendszert/szabályt kell keresni a FI relé lecsapkodásokban: mindig esőben/után, mindig éjjel, mindig áramszünet idején, mindig amikor épen megy a kerti locsoló, mindig amikor bableves van ebédre, azóta csinálja, amióta felásták a kertet,  azóta csinálja, amikor felszerelték az új konyhaszekrényt, azóta csinálja, amikor megvettük azt a szép kínai kertilámpát/hajszárítót/aksitöltőt/játékmackót, szóval egy kis nyomozói munka pár ravasz keresztkérdéssel olykor többet segít, mint ezer műszeres mérés.

Előzmény: James Bond 007 (64076)
kona.king Creative Commons License 4 napja 0 0 64077

miért akarsz mozaikot rakni bele, mikkor meg van a bele való kapcsoló, veszel egy 5-6 modulos dobozt, aztán bele rakod a kapcsolókat. nekem ilyen van a pincébe, állandó pára, semmi gond vele. egyébként a legrand forix kapcsolómmal sincs semmi gond, pedig az kint van a kerítésen és az eső is veri, és az csak ip44. 

a pincémben ilyen van  http://shop.villamossagidiszkont.hu/termekek/4279/gewiss-27051-falon-kivuli-csapfedeles-doboz-2sor-8m-ip55

Előzmény: gergerg (64065)
James Bond 007 Creative Commons License 4 napja 0 0 64076

Hát ez elég nagy kihívás lenne úgy, hogy kéthavonta egyszer fordul elő az eset. :) Kimérni nem tudja ezt egy szaki?

Amikor gyakran lecsapdosta, azt megtaláltam: az öntözőszivattyú egy eléggé zárt aknában van és egy lengőcsatlakozóba volt bedugva. Az aknában extrém magas volt a páratartalom. Amikor becsomagoltam a csatlakozót egy nylonszatyorral, megszűnt a jelenség.

Amúgy ez tényleg egy idegbajos példány, már építkezés közben hisztizett, amikor az alumínium redőnyhöz hozzáért a motorhoz kivezetett kábel vége. De csak akkor, ha a festők épp a festékkeverőt indították volna. A betonkeverő viszont abszolút nem zavarta. :)

Előzmény: paplanfa (64072)
gergerg Creative Commons License 4 napja 0 0 64075
Előzmény: paplanfa (64067)
Peter atyuska Creative Commons License 4 napja 0 0 64074

A gyártó műszaki doksija, abban benne van hogyan kell bekötni.

emts Creative Commons License 4 napja 0 0 64073

Köszönöm szépen. Hívok egy szakembert és megcsináltatom vele.

Előzmény: C20NE (64071)
paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 64072

Kellemes szórakozást kívánok inkább :)

Módszeresen kapcsolj ki 1-1 területet, és csekkold a többi működését. Kezd a kerttel, aztán a garázzsal, utána fürdőszoba, konyha, szobák, stb. Valahol ki fog bukni a dolog, ezt onnan tudod majd, hogy nem kapcsolja le. Ez eltarthat pár hétig is :))) Nem az FI hibája, hanem a rendszerben van valami ami miatt szerencsédre működik a védelem. Az okát kell megszüntetni, nem a kapcsolót cserélgetni agyba-főbe.

Hűtőt lekötheted FI nélküli köre, de erről megoszlanak a vélemények. (Én pl. a tescóban tartom a fagyasztott dolgokat, szóval, ha kiolvadna az FI miatt, nem halnék bele. A hűtők meg közismerten egyre üzemtelenbiztosabbak.)

Előzmény: James Bond 007 (64069)
C20NE Creative Commons License 4 napja 0 0 64071

Kötelezően be kell kötni az EPH-ba, annak hiányában földelni kell.

emts Creative Commons License 4 napja 0 0 64070

Sziasztok, fűtési rendszerben van egy 1000 literes fűtési víz tartály, benne anódrúd. A tartályra csatlakoztatott rézcsövek be vannak kötve az EPH-ba. Gázszerelő szerint be szokták kötni az anódrúd végén lévő "csavart" is az EPH-ba, de majd a villanyszerelő megmondja. A villanyszerelő azt mondta, h majd a gázszerelő megmondja. Szerintetek érdemes bekötni? Elvileg a csövek, majd a tartály révén benne van az EPH-ban, mert nem gumival van szigetelve, de nem tudom/ismerem a szabványokat és ezek után azt sem tudom, ki tudna segíteni. Köszönöm szépen.

James Bond 007 Creative Commons License 5 napja 0 0 64069

A gondom az néha lekapcsol a FI relém. Tegnap és ma is előfordult. Ma visszakapcsolás után még egy percig nem volt áram, ezért gyanús, hogy máskor is a Démász pár másodperces áramszünetei okozzák, csak eddig nem tűnt fel, mert mire visszakapcsoltam, visszajött az áram is. Elég bosszantó, mert mi van, ha nyaralás közben történik és mire hazajövünk, leolvad a hűtő, kiszárad a pázsit, stb.

Mintha lenne némi összefüggés az esős idővel is, esetleg egy kültéri konnektor párásodik, ami magában nem elég a lekapcsoláshoz, de a Démász fantasztikus minőségű áramszolgáltatásával (állandóan vibráló lámpák, néha nagy villanással járó feszültségtüske) együtt már igen. (Igen, bejelentettem, megvizsgálták, leszarták.)

A relé Schneider DCKB2 típusú. Tudtok esetleg ajánlani egy kevésbé hisztérikus modellt? Vagy iktattassam ki?

Jahno Creative Commons License 5 napja 0 0 64068

Meg időjárásálló, saválló, vandálbiztos nyomgomb megoldás. Bár az lehet túl kicsi lesz és méretéhez képest drága, meg minek ennyi gomb, ha kevesebb a kapcsolnivaló. Vagy kellene egy külön vezérlószoba ilyen aranyossággal, feltéve ha a 10" elég: http://www.extron.com/product/product.aspx?id=tlp1000tv&s=4

Előzmény: paplanfa (64067)
paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 64067

Létezik még távirányítós kapcsolgatás is, tudtad?

Előzmény: gergerg (64062)
SZ-B50 Creative Commons License 5 napja 0 0 64066
Előzmény: gergerg (64065)
gergerg Creative Commons License 5 napja 0 0 64065

Legrand mozaik megy a gevis dobozba??? :-O

Előzmény: tormap (64063)
Szirty__ Creative Commons License 5 napja 0 0 64064

Már ne haragudj, de semmilyen érvet nem nagyon veszel figyelembe nekem úgy tűnik.

Ha egybevág az álláspontoddal akkor továbbmagyarázod, ha nem vág egybe akkor meg elbeszélsz mellette.

Ha pedig konkrétan szembesítenek egy tévedéssel akkor egyszerűen nem reagálsz semmit.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64047)
tormap Creative Commons License 5 napja 0 0 64063
Előzmény: gergerg (64059)
gergerg Creative Commons License 5 napja 0 0 64062

Az az érzésem jobban járok ha csináltatok az asztalossal egy kis pultot föléje. Vagy betekergetem az egészet önvulkanizáló szalaggal. :-D

gergerg Creative Commons License 5 napja 0 0 64061

Ha csak úgy nem...

Előzmény: cucu (64060)
cucu Creative Commons License 5 napja 0 0 64060

Közelebb kell állni...:)

Előzmény: gergerg (64059)
gergerg Creative Commons License 5 napja 0 0 64059

Majdnem jó! Milyen szerelvény mehet ebbe bele? Biztos én vagyok a béna, de nem találtam bele.

Előzmény: SZ-B50 (64058)
SZ-B50 Creative Commons License 5 napja 0 0 64058

Én ezekből GEWIS dobozokbol vállasztanék 4 vagy 8 modulost, annyi modulos kapcsolót raksz bele ahány kell, membránon keresztül kapcsolható, nem kell felnyitni és rakhatsz bele dugaljat is.

http://shop.villamossagidiszkont.hu/kategoriak/404/szerelvenyezheto-dobozok

Előzmény: gergerg (64054)
Jahno Creative Commons License 5 napja 0 0 64057

Na, Gewissnek 2780-tól felfelé kezdődnek a cikkszámai, bogozd ki, magyar oldalt elsőre nem találtam, de van itt csillár, meg amit akarunk, itt van sorban egymás után:

http://www.cef.co.uk/catalogue/categories/weatherproof-wiring-accessories-gewiss-weatherproof

Jahno Creative Commons License 5 napja 0 0 64056

Kapsz dugaszból is szép ajtós IPakárhányast, de ha több milliós kertbe kell, akkor jó kérdés, jóféle festő ismerős lefújhatja halványkék kerettel margarétákkal is, minden csak pénz kérdése :-D

Elsőre legyen műszaki megoldás, esetleg berakod egy teljesen zárt dobozba és ha van keret, akkor meg kell oldani mobiltelefonos vezérlésre, az tetszeni szokott a júzereknek. Kap egy rajzot a kertről, ahova bök ott kapcsol a világítás. CSak egy kis iPAd kell meg kb. 200ezer programozói költség és ilyenolyan relék, bizbaszok. Saccperkábé 10 milla alatt van, ha igényeskedünk :-D

gergerg Creative Commons License 5 napja 0 0 64055

Fí relével, kismegszakítóval nincs gond, ott van a dobozban a kapcsoló leendő helyétől 1m-re. 

Előzmény: Jahno (64052)
gergerg Creative Commons License 5 napja 0 0 64054

Bakker, ez egy ipari cucc, nekem meg egy pergolára kell, egy többmilliós kertbe! (arról nem is beszélve, hogy a doboz hiába ip65-67, a dugaljak amiket beleteszel, ugyan úgy ip44. Az a kedvencem, amikor ezek a dugaljak még el is vannak forgatva 90 fokkal.

Előzmény: Jahno (64053)
Jahno Creative Commons License 5 napja 0 0 64053

Ezek mondjuk törpös cuccok:

http://shop.villamossagidiszkont.hu/termekek/19522/gewiss-68008n-falon-kivuli-eloszto-14m-6-dugalj-ip65

Csak júzer simán lerántja falról az egészet :-D Érdekes, hogy a kapcsolót most nem találtam semerre, 2 éve meg minden sarkon elsőként szerepelt.

Előzmény: gergerg (64051)
Jahno Creative Commons License 5 napja 0 0 64052

Első helyen kaptam jóféle Gewisst, aztán kész, csak ne felül vidd be a kábelt :-) Attól függ mennyit kell nyomkodni/dugdosni vagy kinek mi az "esztétikus". Én mellé fogtam egy dobozt, aminek nem tettem rá a tetejét így a felső perem még valamennyire az esőtől is védi. Ha nem megfelelő, akkor lehagyhatod a dobozt :-) Vagy áramkör függően van olyan megszakítós cucc, amire falon kívüli kapcsoló/dugaljat tudsz tenni, hátul megcsinálod a kötéseket és felül van egy vízmentes ajtó mögötti rész a megszakítóknak, fínek, akárminek.

Előzmény: gergerg (64050)
gergerg Creative Commons License 5 napja 0 0 64051

Amúgy csak én vagyok ilyen fosos, más simán összedug egy lengőaljzatot egy dugillával a sziklakert tetején is. Én meg azon izgulok, bemegy-e a víz a kapcsolóba ott ahol a találkozik a két az eleje meg a hátulja. 

Előzmény: gergerg (64050)
gergerg Creative Commons License 5 napja 0 0 64050

Én is így gondoltam, de nem egyszerű ip 65-ös kapcsolót-dugaljat találni, főleg hogy az sem lenne baj ha esztétikus lenne. Ráadásul még dupla billenős is kellene. Gondoltam rá, hogy a világítást berelézem, és 12V-ról küldöm, de a dugaljakkal nem igazán tudok mit kezdeni. 

Előzmény: Jahno (64030)
Garfield007 Creative Commons License 5 napja 0 0 64049
C20NE Creative Commons License 5 napja 0 1 64048

Az egyetlen én voltam aki mért, Te meg sem próbáltad bizonyítani az igazad, csak mellébeszélsz folyamatosan.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 64047

"a szakmai tekintélyed hanem hihetetlen mértékben rombolod."

Az én szakmai tekintélyem nulla és továbbra is megmaradhat ezen a szinten (vagy egy kicsit alatta :-)

Viszont akik belekötnek a "hülyeségeimbe" azok okosabban tennék, ha jobban megválogatnák az érveiket, mert ha csak azzal képesek belém kötni, hogy nincs rajtam sapka, akkor úgy járhatnak, mintha Cyrano orrába kötöttek volna bele jobb híján: a végén esetleg ők válnak nevetségessé. És ez persze fordítva is igaz: aki fikázás/kötözködés helyett higgadtan érvel, annak még akkor is nő a szakmai tekintélye, ha esetleg kiderül, hogy valamiben téved is olykor.

De még szakmai érvelni sem mindig muszáj: néha egy-egy okos kérdés is elég ahhoz, hogy javuljon a rólunk kialakult kép.

Előzmény: C20NE (64043)
Jahno Creative Commons License 5 napja 0 1 64046

Intelligens nanoakkumulátor, ami alacsony feszültségnél is segít leoldani a relének. Gyárilag fel van töltve, ha nem kap feszültséget a töltéshez, akkor 20ezer évre hitelesítve is csak 2%-os veszteséggel tárol.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64042)
GeriSoft07 Creative Commons License 5 napja 0 0 64045

"Pl érdekes lenne tudni, hogy ezen a videón 0:48-nál mik azok a kis fekete alkatrészek.

A nagy képen bekarikáztam:"

Azok mini cirkónium reaktorok, amik 70 évre elegendő energiát képesek eltárolni, és az indukált pici feszültség létrehozza a maghasadást, és leold a relé. Csak így képes működtetni.

ficere50 Creative Commons License 5 napja 0 0 64044

Rettentően nehéz kérdés! A kioldó-mágnes hátára szerelt panelen egy egyenirányító van, mert a mágnesek jobban "kedvelik" az egyenáramot. Ha ez "elektronika", akkor legyen...

C20NE Creative Commons License 5 napja 0 0 64043

Én feladtam , a lelkiismeretem tiszta, Te pedig tégy belátásod szerint, de egy ideje már nem építed a szakmai tekintélyed hanem hihetetlen mértékben rombolod.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 64042

A képeden sajnos pont a legérdekesebb rész nem látszik: a felhúzott kioldó mechanikát elindító icipici mágneses bizgentyű környéke: van-e ott valami elektronika is, vagy csak a pici elektromágnes.

Pl érdekes lenne tudni, hogy ezen a videón 0:48-nál mik azok a kis fekete alkatrészek.

A nagy képen bekarikáztam:

Előzmény: C20NE (64008)
C20NE Creative Commons License 5 napja 0 0 64041

Homályt tizedelsz és még mindig képtelen vagy beismerni, hogy tévedtél!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64036)
GeriSoft07 Creative Commons License 5 napja 0 0 64040

"** érdekesség: kb egy hónapja találkoztam egy olyan bojlerrel, amelyek kilyukadt a fűtőszál burkolata és elszakadt a cekász is, de tovább fűtött csak éppen csökkentett teljesítménnyel: kb 150 wattal forrt a víz a rajta átáramló villanyosságtól. A bojler egyébként egy kád felett van, abba kapaszkodnak belépéskor."

Semmi érdekesség nincs benne.

nem egy kávéfőzőt láttam, amit ha egyik módon dugsz be, leveri a betétet, ha megfordítod a dugvillát, nem veri le.

A testen kb 45V fesz volt mérhető, mert a fűtőszál 1/6 - 5/6 arányában lyukadt ki. ha egyik állásban 45V volt a testen, fordítva már 185V ami leverte a biztit

Ennyi.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64039)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 64039

"mert ez már scifi amit emlegetsz"

Ha minden szabályosan van szerelve/földelve**, akkor a halálos áramütés valószínűsége FI relé nélkül is annyira csekély, hogy ugyanezzel az érveléssel a FI relé feltalálóját szintén el lehetett volna hajtani a fenébe :)

** érdekesség: kb egy hónapja találkoztam egy olyan bojlerrel, amelyek kilyukadt a fűtőszál burkolata és elszakadt a cekász is, de tovább fűtött csak éppen csökkentett teljesítménnyel: kb 150 wattal forrt a víz a rajta átáramló villanyosságtól. A bojler egyébként egy kád felett van, abba kapaszkodnak belépéskor.

Előzmény: Jahno (64037)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 64038

"Ezt az összeesküvés elméletet!"

Az "ipari paranoia" elég jól fizető szakterület, mert még a profi szakemberek 99%-a sem érti igazán (sőt, egy részük még ki is neveti). Az erősáram az elmúlt közel 150 éve alatt már elég jól körül lett járva, de a fiatal szakterületek (pl informatika, alacsonyenergiás építkezés, stb) még hemzsegnek a feltérképezetlen fehér foltoktól.

"És ha a boltban feltöltve érkezik? Na??? :D:D:D:D"

Igazad van, nem tudhatjuk, hogy pl menni idő telt el a gyártó tesztelése óta.

Tehát csak egy szétszerelés utáni nagyítós vizsgálatban lehet megbízni.

Előzmény: GeriSoft07 (64009)
Jahno Creative Commons License 5 napja 0 0 64037

"Elméletileg elképzelhető,"

Amúgy mi a kérdés? Az is lehet, gyártónak jobb az ügyvédje és megfejti, hogy egy lila tehén esett rá az űrből, ami vis major és pont úgy nyomta meg a Fí oldalát, hogy sérült az akku, mechanika, innentől jobb ha nem ugrál a T Ügyfél.

Vagy csak mindenki iszik egy kisfröccsöt és megy a dolgára, mert ez már scifi amit emlegetsz.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64036)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 64036

"Marad benne töltés amit valami SuperCap tárol? Hónapokig?"

Lehet az egy aksi is és nem biztos, hogy hónapokig,

de a kényeget jól látod.

Elméletileg elképzelhető, hogy egy nagy gyártó (akinek erősítős/elektronikus elven működik a FI reléje) nem szeretne horror összegegért új termékcsaládot kifejlesztetni csak azért, mert az egyik ország szigorúbban veszi ezt a dolgot, helyette a meglévő termékei közül azokba, amelyik Magyarországon kerülnek forgalomba, belerakat egy-egy kis aksit és az máris megfelel a helyi szabályoknak.

Innentől az ügyvédek kezébe kerül a dolog, mert az, hogy egy fi reléig csupán egyetlen fázis jut el (a betáp nulla megszakad) és ezt hónapokon át senki sem veszi észre, az nem igazán életszerű szituáció és ezt egy per során a bíró is elismerné valószínűleg (pláne, ha kap egy kis ösztönzést).

És voilá, meg van spórolva a hatalmas fejlesztési költség :)

Ilyesmire is kell gondolni, amikor egy ismeretlen tartalmú "fekete doboz" belső működését próbáljuk kitalálni annak felnyitása nélkül.

Előzmény: C20NE (64011)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 64035

"A dobozban van egy rádiós vezérlő is, most ezt kellene kiegészíteni normál kapcsolókkal is a falon. Meg is vettem már az íp 44-es kapcsolókat, de egy kicsit elbizonytalanodtam."

Ha a kapcsolók csupán a rádió vezérlő gombjaiként működnek (tehát ott mindenütt csak törpefeszültség lesz), akkor ráérsz akkor drágábbra lecserélni a kapcsolókat, amikor egy eső után össze-vissza villog a világítás :) ha szerencséd van, akkor lehet, hogy elég lesz a 44-es is.

De ha nem magadnak csinálod, akkor javasolok egy tesztet: átadás előtt slaggal spricceld pár percig minden irányól.

Dehaviszont ott bárhol előfordul 230 V is, akkor

- a 44-es kicsit kevés lesz egy kert közepébe, ahol az esőn kívül más irányú és sokkal erősebb vízre is számítani lehet

- vagy az egész kertet tedd egy leválasztó trafóra.

Előzmény: gergerg (64026)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 64034

"Egy "zseniális" amcsi konnektor-elhelyezés."

Vicc: van, aki NAGYON megbízik a FI relében :)

Nemvicc: lehet, hogy az a két dugalj leválasztó trafóról működik.

Előzmény: paplanfa (64027)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 64033

"és általában az alábbi szerepel: 3x20A"

Az ajánlott biztosító amper-értéke általában jóval magasabb, mint a berendezés tényleges fogyasztása.

Egy hőszivattyúnál ráadásul a hivatalos hőteljesítmény adatból csak durván saccolni lehet a tényleges fogyasztást. Próbálj tényleges max villamos teljesítmény/fogyasztás adatot keresni a a katalógusban.

Ha a biztosítóid késleltetett reagálásúak (C vagy D osztályúak), akkor a várható egyidejű terhelés kiszámolásánál a  kompresszor beindulásakor pár pillanatra megjelenő magasabb áramfelvételét nem kell számításba venni.

Előzmény: stevemegane (64031)
paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 64032

Logikusan, te. A mozgásérzékelőt értelmes helyre kell tenni.

Előzmény: gergerg (64029)
stevemegane Creative Commons License 6 napja 0 0 64031

Sziasztok!

A hőszivattyú villamos bekötésével (levegő-víz) kapcsolatban lenne tanácsra szükségem. Lassan kiválasztásra kerül a konkrét típus. Már csak villamos oldalon van egy bizonytalanságom.

Olvasgattam több típus bekötési útmutatóját és általában az alábbi szerepel: 3x20A vagy legalább 2x3x16A kiépítése szükséges a géphez 3 fázisú verzió esetén.

Nekem 3x20A áll rendelkezésre a telken.

A fentiek szerint ez kevés lesz a hőszivattyúra és a ház többi fogyasztója számára???

Egy 9kW-os hőszivattyú + 3kW fűtőbetét számára kell a 3X20A???

Lehet, hogy rosszul számolok, de 1-es körüli COP értéknél is ez legfeljebb 3X12A a hőszivattyúnak + 3x4A a fűtőpatronnak.

2-es COP-nál ez már csak 3x7A hőszivattyú+ 3x4A fűtőpatron.

Szerintetek szükségem lesz hálózat bővítésre, vagy azért optimális esetben a rendelkezésre álló 3X20A mindenre elég lesz?

Köszönöm.

Jahno Creative Commons License 6 napja 0 0 64030

Menj biztosra, esővédetten IP65.

Előzmény: gergerg (64029)
gergerg Creative Commons License 6 napja 0 0 64029

Lehet, de elég hülyén nézne ki 5 mozgásérzékelő egymás mellett és össze vissza kapcsolnának.

Előzmény: paplanfa (64028)
paplanfa Creative Commons License 6 napja 0 0 64028

Hát én simán integrálnám a monszunozó cuccaival, azzal harmonizáló elhelyezésben, vagy urambocsá annak a dobozában. A mozgásérzékelőt nem ismered? Azt kézzel kapcsolgatni se kéne.

Előzmény: gergerg (64026)
paplanfa Creative Commons License 6 napja 0 0 64027

Egy "zseniális" amcsi konnektor-elhelyezés.

gergerg Creative Commons License 6 napja 0 0 64026

Nem, az első képet csak azért tettem fel hogy lásd a falat. Aztán találtam a másik képet. Az első képen amúgy egy öntözővezérlő látható, de annak van rendes ajtaja csak le volt véve, a másik doboz meg a kertvilágítás elosztója. Ebből megy 4 kör világítás, taposólámpák, állólámpák, tóvilágítás, szökőkút szivattyú, meg ilyenek. A dobozban van egy rádiós vezérlő is, most ezt kellene kiegészíteni normál kapcsolókkal is a falon. Meg is vettem már az íp 44-es kapcsolókat, de egy kicsit elbizonytalanodtam.

Előzmény: paplanfa (64025)
paplanfa Creative Commons License 6 napja 0 0 64025

Hát úgy, hogy kinyitják, és belenyúlnak. Ez valami kertilocsoló pilótaállás-apparát akar lenni?

Előzmény: gergerg (64024)
gergerg Creative Commons License 6 napja 0 0 64024

Na jó, de mi a fene az a viharálló? Egy kapcsolót mégsem szerelhetek dobozba, akkor hogy kapcsolgatják?

Előzmény: paplanfa (64023)
paplanfa Creative Commons License 6 napja 0 0 64023

Hát ez meg mi a fene? Viharállóra csináld meg, vagy egyszerűen tedd be az egészet egy nagyobb dobozba.

Előzmény: gergerg (64021)
gergerg Creative Commons License 6 napja 0 0 64022

Nem, a böngészőnek van valami gyíkja mert csak üres ablak van a képfeltöltésnél. Nemhiába, a böngésző is tudja hogy ritkán járok már erre. :-)

Előzmény: paplanfa (64020)
gergerg Creative Commons License 6 napja -1 0 64021
Előzmény: gergerg (64019)
paplanfa Creative Commons License 6 napja 0 0 64020

Tömörítsd kisebbre, és 1024-re, majd feltöltés után a beillesztett-et is nyomd meg.

Előzmény: gergerg (64019)
gergerg Creative Commons License 6 napja 0 0 64019

Ilyen:

Ez egy kert közepén van, egy épített pult, viszont azon a részen ahová a kapcsolók kerülnek, nincs semmi fedés fentről. Egy kicsit elbizonytalanodtam az ip44-ben. De nem igazán láttam komolyabb védettségű kapcsolót, csak IP54-est, de ugye nem az első szám az érdekes, szóval azzal nem lennék előbbre.

Ö... valamiért nem tudok képet feltenni

Előzmény: paplanfa (64017)
paplanfa Creative Commons License 6 napja 0 0 64018

Hát igen, az direkt erre lett kitenyésztve. Az a cucc is jobban tudja a fizikát.

Előzmény: gergerg (64016)
paplanfa Creative Commons License 6 napja 0 0 64017

Hát milyen milyen, esőálló! :) http://www.mtbiztonsag.hu/ip-vedelmi-szintek

IP6-al a tegnapi pesti monszun ellen is jó volna.

Csak érdekességképp kérdem, nem tudom elképzelni milyen lehet ez a pengefal ahol kapcsolgatni kell valamit. Nem lenne egyszerűbb máshonnan kapcsolni és vezetéket behúzni, vagy valami távirányítós megoldást használni?

Előzmény: gergerg (63998)
gergerg Creative Commons License 6 napja 0 0 64016

Dehogy is! Egy áramváltó azért rossz trafó, mert az az áram ami átmegy a primeren, nem nem kivehető a szekunderen, vagyis elvész. Hála Istennek, mert te ezt az "elveszett" energiát használod. Az lenne a baj, ha jó trafó lenne.

Előzmény: ötfelezős (64015)
ötfelezős Creative Commons License 6 napja 0 0 64015

Hű, azannya. Akkor tehát egy 30 VA-es áramváltó a primerből levesz 3 kVA-t? Feltételezve, ugye, hogy az energia és a teljesítmény között összefüggés van. Hát, komolyan mondom, nem éri meg mérni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63995)
gergerg Creative Commons License 6 napja 0 0 64014

Volt itt egy kérdés, ha esetleg valaki...

Előzmény: gergerg (63998)
cucu Creative Commons License 6 napja 0 0 64013

Pontosan ezt mondom én is, tehát kár ezen annyit rugózni. 

Még egyszer mondom, a tesztelési eljárást a megrendelő kívánsága szerint végzik, nem pedig úgy, hogy mi otthon a konyha asztalon méricskélünk rajta.

Amúgy tetszik a vita erről, megmozgatja az ember agyát, azaz van értelme. Elek sem mond butaságot, sőt, csak érződik rajta a mindenáron való bizonyítási kényszer.

Előzmény: C20NE (64011)
nap50 Creative Commons License 6 napja 0 0 64012

Ezt honnan veszed??

Előzmény: cucu (64010)
C20NE Creative Commons License 6 napja 0 0 64011

És ez az alapkérdés szempontjából miért releváns? Marad benne töltés amit valami SuperCap tárol? Hónapokig?

Természetes, hogy tesztelik...

Előzmény: cucu (64010)
cucu Creative Commons License 6 napja 0 0 64010

Egyre viszont mérget vehetünk, hogy a FI relét a gyártó tesztelés után csomagolja be kiszállításra. A tesztelésnek pedig meg van a megrendelő által előírt módja. 

Tehát amit megveszünk, azt is már egyszer kipróbálták. Ez van.

GeriSoft07 Creative Commons License 6 napja 0 1 64009

"Ha viszont már egyszer rá lett kötve a hálózatra, attól kezdve már lehet energiája az erősítőjének (sőt még kikötés utáni is mert lehet benne akár energiatároló pl akkumulátor is) "

Ezt az összeesküvés elméletet! És ha a boltban feltöltve érkezik? Na??? :D:D:D:D

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64000)
C20NE Creative Commons License 6 napja 0 1 64008

Igaz ez siemens, de kb.  ilyen mindegyik elektro-mechanikus kivitel

C20NE Creative Commons License 6 napja 0 0 64007

Ilyen a vitastílusa. Nem képes beismerni semmit akkor sem ha beleverik az orrát. Küzd, küzd majd agyonhallgatja és tovább lép. Engem mulattat :-)

Mindenki szokott tévedni és a többség korrektül be is ismeri.....

Előzmény: Jahno (64002)
C20NE Creative Commons License 6 napja 0 0 64006

Értem én a próbálkozásokat de hacsak az EATON CFI6 sorozatába az UFO-k nem tettek elektronikát akkor küzdj még egy kicsit :-)))

Hidd el, megbuktál fizikából! Ellenben a FI-vel ami tudja a fizikát :-)

Jahno Creative Commons License 6 napja 0 0 64005

Szerintem nem látott, de véleménye van róla, elvégre bármit el tud képzelni és az ellenkezőjét is.

Előzmény: gergerg (64004)
gergerg Creative Commons License 6 napja 0 0 64004

Nem kell mechanikát mozgatni, az lehet rugós is, amit te húzol fel amikor felkapcsolod, és csak egy reteszke az ami önműködő. Láttál már olyan főkapcsolót amit úgy tudsz bekapcsolni, hogy "felhúzod mint az órát" kikapcsolni viszont egy gyerek is kikapcsolja kisujjal?

Garfield007 Creative Commons License 6 napja 0 0 64003

És az a fantasztikus, hogy nem az első égése és mégis eme fekete öves troll uralja a villanyos topikot évek óta, na ez csodálni való :-)))

Előzmény: Jahno (64002)
Jahno Creative Commons License 6 napja 0 0 64002

Mi ez a sok "lehet"? Oldd meg, szedd szét és utána gyártsál elméleteket. Én amit szétvertem, abban nem láttam akkufélét, amúgy meg csak vekengsz feleslegesen, hogy másnak elsőre véletlenül se legyen igaza.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 6 napja 0 0 64001

Küldj egy szűz FI relét mondjuk email-ben :)

és egy óra múlva megtekintheted a videót a kísérletről.

Előzmény: Szirty__ (63999)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 6 napja -1 0 64000

"A fiokbol vettem ki soha nem volt hasznalva. De ez miert erdekes?"

Ha esetleg van benne jel-erősítő, akkor annak a kimenete már bőven elég erős lehet a mechanika lekapcsolásához, viszont egy ilyen erősítőnek tápfeszültség kell valahonnan. Feltételezem, hogy a dobozból kicsomagolt vásárolt (szűz) FI relékben biztosan nincs ilyen rejtett tápfeszültség, tehát ha lecsap, az csakis a hibaáram energiájától lehet.

Ha viszont már egyszer rá lett kötve a hálózatra, attól kezdve már lehet energiája az erősítőjének (sőt még kikötés utáni is mert lehet benne akár energiatároló pl akkumulátor is) 

Előzmény: C20NE (63997)
Szirty__ Creative Commons License 6 napja 0 0 63999

Tehát nem sikerült kipróbálnod...

Vagy nem akartad....

Vagy akartad, kipróbáltad de az eredmény nem téged támasztott alá...

Melyik történt meg?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63996)
gergerg Creative Commons License 6 napja 0 0 63998

Mesterek!

Jelenleg érvényben lévő előírásoknak megfelelően milyen védettségi fokozatú kapcsoló alkalmazható kültéren, egy penge fal tetejétől 10 cm-re? Szóval ahol az eső közvetlenül éri?

C20NE Creative Commons License 6 napja 0 0 63997

A fiokbol vettem ki soha nem volt hasznalva. De ez miert erdekes?

mint irtam lehet benne meresi hiba a rendkivul kis feszultseg meresenel, de nagysagrendileg a helyen van.

A meres a fi kapcsain tortent igy nem az egesz tesztelo aramkor ellenallasat mertem/szamoltam.

Egyeb kerdes?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63996)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 6 napja -1 0 63996

"Csináltam egy tesztet, hogy megnyugodhassunk és Elek is beismerhesse...."

Jelen szakmai vitában én azt vonom kétségbe, hogy csupán a FI relén áthaladó áramból kivehető icipici energia elegendő lehet a relé mechanikájának leoldáshoz.

A leírásod ennek ellenőrzéséhez kissé túl van bonyolítva, egy fontos információ viszont hiányzik belőle:

a tesztelt FI relé a mérés közben (vagy előtt) feszültség alatt volt-e,

vagy olyan FI relén tesztelted, ami sem mérés közben, sem előtte nem látott feszültséget.

"A Fi egyik ágának impedanciája ebből kb. 9mV/22mA =0,41 Ohm."

Ez gondolom nem csak a FI relé belső ellenállása, hanem az egész tesztelő áramkör teljes hurok-ellenállása. Egy 0,4 ohmos belső ellenállású relé nagyobb hálózati áram esetén elég nagy energiaveszteséget okozna, plusz melegedne is mint állat.

Előzmény: C20NE (63983)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 6 napja 0 0 63995

"Hm. Hová tűnik?"

Egy áramváltó nem más, mint egy nagyon szar hatásfokú transzformátor.

Egy igazi transzformátorban a primer tekercs is jósokszor és szorosan a vasmag köré van tekerve, hogy a tekercs által gerjesztett mágneses térerőből (fluxusból) minél kevesebb menjen nemkívánt irányba (tehát minél több energia átjusson a szekunder tekercsbe).

Az áramváltó nevű transzformátorban viszont a primer tekercs  nincs rátekerve a vasmagra, ami nehéz is lenne, hiszen a menetszáma még az egyet sem éri el :) csak nyílegyenesen áthúz a vasmag közpén.  Ezen primer "tekercs" vezető környezetében létrejövő mágneses fluxus túlnyomó része szanaszét szóródik a környezetben és csak egy kis része kerül bele a vasmagba (hogy azt a szekunder tekercs onnan kivehesse). Ezért olyan rettentő vacak az áramváltó nevű transzformátor energia-átadási hatásfoka.

Előzmény: ötfelezős (63993)
ficere50 Creative Commons License 6 napja 0 0 63994

Azért néztem Rád, mert az egyetértésedet vártam... :-)  ;-)

Előzmény: King_of_Giants (63982)
ötfelezős Creative Commons License 2015.07.26 0 0 63993

az áramváltó vacak (talán 1%-os) energiaátadási hatásfoka mellett

Hm. Hová tűnik?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63953)
ötfelezős Creative Commons License 2015.07.26 0 0 63992

...amelyeket a világ szakemberei nem fogadnak el:

Az áram-védőkapcsolók forrásszabványai: az IEC 61008-1, amely a túláramvédelem nélküli, és az IEC 61009-1, amely a túláramvédelemmel felszerelt készülékeket tárgyalja. Mindkét szabványban a 4. fejezet foglalkozik e védőkészülékek osztályozásával. A működési mód szerint lehetnek a hálózati feszültségtől funkcionálisan független vagy függő áram-védőkapcsolók.
A hálózati feszültségtől függő azon kapcsolók alkalmazását, amelyek a hálózati feszültség hibájából bekövetkező vészhelyzetben nem kapcsolnak ki, az IEC szabvány feltételekhez köti, pl. szakember felügyelete alatti felhasználásra ajánlja, és nem javasolja e kapcsolók általános, pl. lakásokban való felhasználását.

Összefoglalva: A jelenleg érvényes MSZ EN 61008-1 és az MSZ EN 61009-1 jelzetű magyar nemzeti szabványok sem ajánlják általános célú felhasználásra a hálózati feszültségtől funkcionálisan függő és a 4.1.2.2.b) szakasz szerinti hálózati feszültség hibája esetén automatikusan nem nyitó áram-védőkapcsolókat! Mindkét szabvány elsősorban kiegészítő védelemre, vagy csatlakozóaljzattal egybeépített készülékekben való alkalmazásra javasolja. A feszültségtől függő működésű áram-védőkapcsolók alapvető problémája az, hogy az előttük történt nullavezető szakadás, vagy más okból bekövetkezett feszültség kimaradás esetén azok nem működnek. Így nem tudják ellátni a feladatukat – életveszélyesek lehetnek – ezért használatukat nem ajánljuk.
A feszültségtől függő működésű áram-védőkapcsolók használati útmutatójában a forgalmazó köteles felhívni a felhasználók figyelmét az adott áram-védőkapcsoló működési jellemzőire és az alkalmazási lehetőségeire! Ezen kívül a működési módjuknak megfelelően a készülékeken is fel kell tüntetni a szabványban előírt E1, E2 vagy E3 jelölést!

Írta az Érintésvédelmi Munkabizottság jegyzőkönyve.

Egyébként van olyan készülék, amiben mindkettő benne van. :)

Előzmény: Zs:) (63985)
ötfelezős Creative Commons License 2015.07.26 0 0 63991

Van értelme, olyan formában, hogy nullavezető szakadáskor nincs külső működtető energia, de az csak-csak jó, ha a FI relé levág érintés esetén...

Előzmény: Jahno (63978)
paplanfa Creative Commons License 2015.07.26 0 0 63990

Az a gyanúm, Elek a bizonyító videóját akarta elkészíteni, de nem tudja még mindig visszakapcsolni a védőkapcsolót.

Jahno Creative Commons License 2015.07.26 0 0 63989

Eddig okés, csak itt azt állították, hogy ha nagyon kicsi a feszültség, akkor nincs annyi teljesítmény ami a relét ki tudja oldani.

Előzmény: arenarock (63988)
arenarock Creative Commons License 2015.07.26 0 0 63988

Szeretném a firelés balhét lezárni azzal, hogy mivel különbségi áramról van szó, mindegy a feszültség, mivel mindegy mekkora az áram csak a különbsége kell hogy 30mA legyen. Szerintem...

C20NE Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63987

Nekem is tetszenek és ráadásul tökéletes olyan DC-re ami nem tartalmaz semmilyen váltóáramú komponenst, ami pl. napelemes rendszereknél nem hátrány. Kiderül majd idővel, hogy a bennük lévő elektronika milyen megbízható a hagyományos elektro-mechanikus kioldással szemben.

Előzmény: Zs:) (63985)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63986

Ez a  bizonyítás!

Akkor neked, Szirty__-nek  és azoknak volt igaza, akik...

Téma le is zárható :)

Előzmény: C20NE (63983)
Zs:) Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63985

Akkor még annyi a FI témában, hogy a jelenleg elterjedten kapható FI-k mechanikusak, de már piacra került az elektronikus is. Előnye, hogy sokkal pontosabban be tudják állítani, valamint van előjelzési funkciója is (Eaton). Az ,hogy elektronikus, nem azt jelenti, hogy visszakapcsol. Vannak olyanok, amik megpróbálnak visszakapcsolni megadott számszor, de ezek alkalmazása szigorú feltételekhez kötött és semmi köze az elektronikus-mechanikus kivitelhez.

Szirty__ Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63984

Helló King_of_Giants!

"Korábban irtam, hogy akkor akár 0.01V is kioldaná, ha 30mA folyna  a primeren?

SZvsz. nem!"

Én meg azt írtam korábban hogy kioldja ha ekkora feszültség képes áthajtani rajta azt a 30 mA-es kioldási áramot! És így is van.

C20NE Creative Commons License 2015.07.25 0 1 63983

Csináltam egy tesztet, hogy megnyugodhassunk és Elek is beismerhesse....

- Fogtam egy függvénygenerátort, a DC offset-et nullára állítottam a frekvenciát 50Hz-re

- Először sorba kötöttem egy árammérőt a FI vel és az egyik fázisra direktbe bekötöttem a generátor kimenetét

- 22mA-nél minden esetben kioldott a relé

- A rajta eső feszültség ekkor 9mV (!!!) volt

- A generátor üresjárati feszültsége a kioldáskor 1,1V (!!!)

Tehát azt hiszem hátradőlhetünk a FI tudja a fizikát! A Fi 30mA-es A típusú Eaton volt.

A Fi egyik ágának impedanciája ebből kb. 9mV/22mA =0,41 Ohm.

Ha a pontosságot meg is kérdőjelezzük a nagyságrend biztosan stimmel!

Elek! Van még kérdésed?

King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63982

Ne nézz rám :)

én csak ajánlottam hogy sok sallang nélkül, kezdjék ujra a témát

Igen, úgy van ahogy irod

Fogalmunk sincs hogy milyen áram/fesz. van a szekunderen

Az hogy nagyobb hibaáramra van szükség kisebb fesz-en, nyilvánvaló nekem, mert az adott teljesitményt szolgáltatni kell a kioldáshoz

Korábban irtam, hogy akkor akár 0.01V is kioldaná, ha 30mA folyna  a primeren?

SZvsz. nem!

Előzmény: ficere50 (63977)
cucu Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63981

Jusson eszünkbe a gázkészülékeknél használatos termoelem, amely pár száz mV-ot ad le, és már behúz a mágnesszelep tőle.

Tehát nem ördögtől való a FI relé működésbe lépése sem.

Ki vannak ezek találva, nem kell nekünk semmi újat kitalálni.

C20NE Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63980

Szerintem nem jol gondolkodsz...

C20NE Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63979

Ebben igazad van de egy telepes tesztet epitesenel mar erdekes kerdes. Illetve Elek nagyvonalúan lehulyezte a fel topicot persze azota hallgat...

Előzmény: Jahno (63978)
Jahno Creative Commons License 2015.07.25 0 1 63978

230 voltos vagy hasonló rendszernél van egyáltalán értelme ilyen elméleti megfejtésnek, hogy nagyon kicsi feszültségnél mi történik, elvégre azt meg is markolhatom, nem nagyon fog rajtam 30 mA átfolyni, amitől majd jól felfordulok.

ficere50 Creative Commons License 2015.07.25 0 2 63977

Én annyira egyszerűsíteném a kérdést, hogy 30 mA hibaáram képes (indirekt) a mechanika kioldótekercsén akkora mágneses térerőt okozni, (erőhatást létrehozni) ami a kioldómechanikát aktiválja.

Most akkor miről kell ennyit vitázni?

A nevezett 30 mA pedig nem a kioldó-tekercsen folyik, hanem ez okoz akkora indukciót, ami nekünk kell.

A 30 mA az áramváltón okoz szekunder-köri indukciót, majd ennek kisebb hányada végzi a kioldó-munkát.

A fentieket tovább gondolva, minél kisebb a rendszer feszültsége, annál nagyobb hibaáramra van szükségünk a működéshez.

Vagy tévednék???

Előzmény: King_of_Giants (63976)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63976

Tiszta víz kellene már a pohárba :)

hogy min is megy a vita, mert annyi ágaboga van már, hogy...

Előzmény: C20NE (63974)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63975

Nem szedtem még szét fi-t, nem tudom belül milyen a vill.megoldása

De semmi  esetre sem mennék bele ilyen számitásokba, hisz kb 40éve használtam hasonló számitásokat, azota annyi mindennel foglalkoztam, hogy ezek kimentek a fejemböl

Hozzáteszem, akkor is sokszor gépiesen használtam egy szűk területen az akkori tudásomat

Jellemzően transzformátorok , áram és feszváltók mérései volt a feladatom

cosalf

Szerintem most is mechanikus működtetésű, mi más lehetne.

Ha valami elektronikus kapcsolás lenne, a feszültség eltünne ugyan a hiba helyén, de a relé felkapcsolva maradna. Az meg extrém elgondolás, hogy egy elektronika addig korlátozná a hibaáramot amig az fennáll, aztán visszakapcsolná automatikusan

Vagy én értem rosszul amit gondolsz?

Ilyen, de nem elektronikus, a közüzemi hálózatokon van. Valami zárlat/túlterhelés estén adott időre lekapcsol, majd vissza és ha a hiba megszünt, marad is. Ha nem, ujból lekapcsol és úgy marad

Előzmény: C20NE (63971)
C20NE Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63974

Azt a vitát lezártuk még mindig nem erről szól a vita....leírtam min vitatkozunk, illetve Elek min vitatkozik!

Előzmény: cosalf (63972)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63973

1fázison 37A , ha 3f-re kötöd 12.5A. Mindegy mire kötöd, ha mindent akarsz egyszerre használni 8,685W a teljesitmény ez a rated power ami rá van irva. Ha nem használod egyszerre akkor ez a teljesitmény kevesebb

Előzmény: Zolihome (63967)
cosalf Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63972

Nem tudom, hogy vannak megoldva a Fi-(relé-k?) működtetése. Valószinű, régen relés volt a működtetés (innen lehet az elnevezés). (Beleolvastam az elnevezés vitájába is. A német név nem relézik, hanem megszakítónak hívja= hibaáram megszakító). Szerintem ez lenne a helyes megnevezés.

A mostaniak szerintem elektronikus működtetésüek. Ott meg nem kell különösebben nagy áram.

Veszem a fáradtságot és szétszedek a jövő héten egy FI-relét (ezt az elnevezést mindenki ismeri, ezért továbbra is célszerű ezt használni. Nálunk ez a neve)

Előzmény: C20NE (63969)
C20NE Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63971

Ok, tisztázzuk!

Mérd meg a FI valamely fázisának impedanciáját egy impedancia mérővel 50Hz-en. A kapott impedancia segítségével számold ki, hogy mekkora feszültség szükséges ahhoz, hogy ezen 30mA áram folyjon és megkapod a minimum feszültséget amivel tesztelni lehet a FI-t úgy, hogy leoldjon.

Előzmény: King_of_Giants (63970)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63970

Én azt gondolom, ha 230V mellett adod azt a 30mA-t akkor leold, 0.01V-nál  nem

Merthogy az áramgenerátor sem önmagában áramot ad le,van mellette ott feszültség is

A Wiki azt irja, és most elfogadható

"A gyakorlatban a valós áramgenerátorok elektronikus kapcsolások, melyek addig viselkednek ideális áramgenerátorként, amíg a beállított kimenő áram, a terhelés pillanatnyi értékén a bemenetre kapcsolt feszültséggel fenntartható. Felfoghatjuk egy ideális feszültséggenerátor, és egy szabályozható ellenállás soros kapcsolásának."

Gondolom, a fi relé megalkotásakor abbol indult ki a mérnök, hogy a 230V az alap-értelmezett

Vegyünk egy 230V-os primer tekercset, tervezzünk hozzá egy szekundert amin az ott levő/nekünk ismeretlen/ ellenálláson akkora áram és feszültség folyjon, ami működtetni tudja a mechanikát

Előzmény: C20NE (63969)
C20NE Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63969

A kerdes az, hogy leold-e a FI ha a 30mA aramot egy nehany voltos szinuszos generator segitsegeval hajtod at rajta vagy sem. Elek szerint a FI kioldasa feszultsegfuggo szerintunk meg ha a szukseges hibaaram atmegy rajta ki fog oldani a feszultsegtol fuggetlenul.

Előzmény: cosalf (63966)
Zolihome Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63968

kép lemaradt:

Előzmény: Zolihome (63967)
Zolihome Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63967

Erről a tűzhelyről lenne, rákattintva nagyobb lesz:

Erre nekem azt mondta a márkabolt, hogy 1x32 vagy 3x16A a hálózati igénye, most valamiért mégis egy 1x 16A hálózatra van bekötve.

Mi ennek a tényleges, elégséges és biztonság hálózati igénye?

Nekem a biztonság az első, nem tudom ki és mikor kötötte be, már itt volt mikor átvettük a lakást

cosalf Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63966

Akkor tévedtem. AÍzt olvastam az egyik hsz-ben, hogy a relé működéséhez meghatározott nagyságú teljesítményre van szükség. Talán igaz is, mert egy 24V-os relé pl. nem húz be 15V-on.

Egy relén adott az ellenállás (impedancia),  a feszültség nagysága meghatározza az átfolyó áram nagyságát, így a leadott teljesítményt is.

Előzmény: C20NE (63965)
C20NE Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63965

Nem, nem errol szolt!

Előzmény: cosalf (63964)
cosalf Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63964

A feszültség fogalma:

Elektromos mezőben két pont között az elektromos feszültség (villamos feszültség) megadja, hogy mennyi munkát végez a mező egységnyi töltésen, míg a töltés az egyik pontból elmozdul a másikba. Mértékegysége tehát a joule/coulomb, amit voltnak neveznek.

Áram fogalma:

Időegység alatt átáramló töltésmennyiség. Egyszerűbben leírva :

Q=I x t

Villamos munka fogalma:

A munkavégzés, amelyet az elektromos tér végez A-B pont között, miközben Q töltés halad át t idő alatt:

WAB=UAB x Q

Ez a kifejezés Ohm törvénye segítségével átalakítható:

WAB=UAB x I x t

Ezek alapján azért azt beláthatjuk, hogy feszültség nélkül nincs töltésáramlás és nincs munka sem. Felesleges egyenletek átalakításával azt bizonygatni, hogy feszültség nélkül is van villamos teljesítmény.

Megmondom őszintén, nem volt idegzetem a sok „süketelést” végigolvasni, de szerintem erről szól a vita.

Egy egyszerű példa, nem lehet agyonvágatni egy embert a meggerrel, hiába ad ki 1000V-ot.

És nem tudunk áthajtani senkin 1000A-t, ha nincs hozzá megfelelő nagyságú feszültség.

Megmondom őszintén, nem volt idegzetem a sok süketelést végigolvasni, de szerintem erről szól a vita.

King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63963

"A FI relé mechanikájának kioldásához is valamekkora elektromos teljesítmény szükséges."

Jó úton haladtál, aztán ellentmondasz magadnak?

"inkább azt mondom, hogy szerintem valószínűleg egyáltalán nem lehetséges egy FI relét kizárólag a hibaáramból kivett energiával működtetni."

Úgy gondolom,az a 0.035A 230V-nál az 8W , ha a tekercs ezt a teljesitményt  megkapja leold a relé

Többen azt mondják, pl. 5V-nál nem oldana le, mások meg, hogy akkor is  leoldana

Egy asztali modelnél ahol "be lehet" nyúlni az áttételekbe, pl. rátekerni a primerböl/szekunderböl pár menetet leoldana

ha a fi-t megbontás nélkül kisebb feszre kötné akkor nem

Szirty__ Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63962

"A FI relé mechanikájának kioldásához is valamekkora elektromos teljesítmény szükséges. Valószínűleg nem sok, de nem is nulla."

Ezt szerintem senki nem vitatta. Főleg hogy éppen 30mA áramkülönbség okoz ekkora elektromos teljesítményt.

Zolihome Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63961

üdv!

adott egy 1960-70 körül épült 4 emeletes tégla társasházi lakás Debrecenben, amit kibérelnénk.

1x 16A van jelenleg, az órától úgy néztük 6 mm2 alu jön be, ez van elosztva 6db 16-os kismegszakítóval.

Jelenleg van a rendszerben mosógép, mosogatógép, TV, számítógép, mikró és ami a gondot okozza az egy 4 lapos 8,6 kW összteljesítményű villanytűzhely

(1) Azt szeretném megkérdezni, hogy 16A-re egyáltalán szabályos-e hogy feltettek egy kerámialapos tűzhelyet?

Szeretnénk felrakatni egy 2,5kW hűtőteljesítményű (~1 kw elektromos igény)-es inverteres klímát, viszont ez a 16A szerintem mindehhez már nagyon sovány.

(2) A másik kérdésem, hogy 6mm2 alu-ra megadnak-e teljesítménybővítést 25 vagy 32A-re?

Gyanítom nem, ha így van, akkor milyen összegbe kerül ennek a bővítése cakk-pakk?

GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63960

Alapvető elektromosságtudományi problémák ismét!

nem baj, akkor tanul a gyerek, ha kérdez...

a kölcsönös indukció képletben minden van, egy nincs: feszültség :)

minden más kell a számoláshoz, menetszámok, vasmag keresztmetszet, permeabilitás, áram változás és idő esetleg, de feszültség az nincs, mivel nem értelmezhető mágneses indukciónál, esetleg az indukált fesz számolásnál

szóval ezért nem értjük, mi a bajod

ha elmondod, talán, de eddig nem sikerült

cucu Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63959

Nem kérdés, hanem helyesbítés:

P=I*I*R

Előzmény: C200UF (63952)
C20NE Creative Commons License 2015.07.25 0 0 63958

Ezért ne maradj ébren, sosem készül el az a video :-)

Előzmény: paplanfa (63957)
paplanfa Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63957

Te, csinálj már egy videófelvételes demósorozatot.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63948)
SZ-B50 Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63956

Majd ez UTÁN állítsd azt, hogy létezhet olyan mechanikus berendezés,

ami ennyi energiától le tudja csapni a relét.

Egérfogót láttál e már?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63940)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63955

"P=I*I/R"

Felőlem innen is megközelíthetjük a dolgot.

Az I ugyebár 0,03 amper.

Határozz meg egy tetszés szerinti (persze azért életszerű ;) ellenállást,

ebből számold ki a wattot,

vedd figyelembe az áramváltók borzalmasan gyenge energia-átadási hatásfokát (pl 1%),

és hitesd el velem, hogy az eredményül kapott elektromos teljesítménnyel valóban lehetséges elindítani egy FI relé kioldási mechanikáját.

Előzmény: C200UF (63952)
SZ-B50 Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63954

De a szomszédoké felvan !

Attol ez még párhuzamos földelés lenne, ha feltudnád kapcsolni.

Előzmény: tormap (63943)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.24 -1 0 63953

A FI relé mechanikájának kioldásához is valamekkora elektromos teljesítmény szükséges. Valószínűleg nem sok, de nem is nulla.

Ha figyelembe vesszük, hogy

- menyire vacak az áramváltók energiaátadási hatásfoka (merthogy a passzív FI relékben tulajdonképpen egy áramváltó adja át a főáramkör vezetőjének térerő-energiáját a kioldó mechanikának)

- és ennek az energia-átadásnak mindössze 30 milliamperes áram mellett kellene megtörténnie! (hiszen ez felett már le kell oldania a készüléknek)

El nem tudom képzelni, hogy hogyan lehetséges mindössze 30 mA-es főáramköri áram és az áramváltó vacak (talán 1%-os) energiaátadási hatásfoka mellett a mechanika működtetéséhez elegendő energiát átküldeni.

Sőt, inkább azt mondom, hogy szerintem valószínűleg egyáltalán nem lehetséges egy FI relét kizárólag a hibaáramból kivett energiával működtetni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63950)
C200UF Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63952

P=I*I/R

Kérdés?

C20NE Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63951

Az eredeti témáról írj és azt magyarázd meg, ha a FI-n átmegy 30mA de csak mondjuk egy 5V-os színuszos áramforrást használsz akkor miért nem fog leoldani!

A többi amit most írtál csak terelés!

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63950

A különböző relék tekercseinek erejét wattban lehet összehasonlítani.

A nagy mágneskapcsolók behúzó tekercsének megmozdításához akár 100 wattnál is erősebb energia kellhet (a tartáshoz már elég kb 10W),

az átlagos kis reléknek elegendő 1-3 watt,

a nagyon pici (pl termosztát) relék meg talán még egy tized wattot sem kérnek a behúzáshoz.

De csak árammal feszültség nélkül, vagy csak feszültséggel áram nélkül (tehát nulla wattal) egyetlen relé sem működik.

C20NE Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63949

Az értő olvasás nem erősséged és most a Tőled megszokott módon elkezdtél terelni. Kíváncsi vagyok hogy fordulsz ki belőle mert, hogy megpróbálod abban biztos vagyok ;-)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63948)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.24 -1 0 63948

Fedettpályás Európa-rekord: négy szakember vallotta be egymás után (1,5 órán belül), hogy nem érti a "teljesítmény" fogalmát :)

A 10 milliamperes relé nem fog megmoccanni, ha túl túl kicsi feszültséget kap (mert akkor már nem 10 milliamper fog átfolyni rajta),

és a 1,5 voltos relé sem fog semmit sem csinálni, ha nem engedjük meg neki, hogy elég erős áramot felvehessen (mert akkor már messze lesz a 1,5 volttól),

az egyik a túl alacsony feszültség, a másik a túl kicsi áramerősség miatt nem képes produkálni a kapcsoláshoz szükséges teljesítményt.

Ha egy relétől azt várjuk, hogy megmozduljon, akkor biztosítanunk kell számára az ehhez szükséges teljesítményt (wattot). Az elektromos teljesítmény az áram és a feszültség szorzata, aki a teljesítmény meglétét a kettő közül csak az egyiktől teszi függővé, az nem érti a teljesítmény fogalmát.

GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63947

Nekem van itthon 1,5 voltos relém, meg a digit termosztátban is tán 2V relé van

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63941)
cucu Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63946

De hát Ő nem tudja elképzelni...

Előzmény: ficere50 (63945)
ficere50 Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63945

Kedves "Ezermester"...öklömnyi jelfogók húznak meg 10 mA-re is! Nem ezen múlik... (régi telefonrelék, stb.)

Szirty__ Creative Commons License 2015.07.24 0 1 63944

"és pont emiatt nem lesz ott bent annyi energia, ami elég a FI relé megmozdításához, hiába van meg eközben folyamatosan a 30 milliamper."

Tényleg meleged  lehet...

Én mondtam hogy próbáld ki! Nettó hülyeséget magyarázol már szerintem!

tormap Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63943

Az a villanyóra nincs felkapcsolva amiről a reklámtábla működött.

Előzmény: SZ-B50 (63922)
C20NE Creative Commons License 2015.07.24 0 1 63942

Elek , Neked nagyon meleged van!

Teljesen mindegy, mekkora a feszültség az áram tudja a dolgát és ha a FI-n 30mA folyik át, pont ugyanakkora lesz a feszültségesés a FI impedanciáján mintha 1000V -ot kapcsolsz rá a megfelelő ellenállással és abból adódik ki a 30mA áram.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63941

"A teljesítmény a rajta eső feszültségből és nem a rákapcsolt feszültségből adódik."

Ez igaz

és pont ezen bukik meg a  "törpefeszültséggel is működik a passzív FI relé" legendája, 

mivel egy pl 1 voltos feszültség -> 33 ohmos ellenállás -> 0,01 ohmos FI relé áramkörben (30 mA)

a FI relén nem esik gyakorlatilag semmi feszültség (pontosabban kb 0,0003 V feszültség esik, ami ugye sokkal közelebb van a semmihez, mint a valamihez :)

és pont emiatt nem lesz ott bent annyi energia, ami elég a FI relé megmozdításához, hiába van meg eközben folyamatosan a 30 milliamper.

Előzmény: Szirty__ (63937)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63940

"A 45mA az 45mA. I=U/R Lehet variálgatni a feszt, és az ellenállást szabadon, csak a vége ugyanaz legyen,"

Szerinted egy mondjuk 1 voltos feszültség -> 33 ohmos ellenállás -> 0,01 ohmos FI relé áramkörben (30 mA)

a valóságban kb hány watt energia jut az áramkör FI relén belüli szakaszára?

Majd ez UTÁN állítsd azt, hogy létezhet olyan mechanikus berendezés,

ami ennyi energiától le tudja csapni a relét.

Az áram önmagában még NEM teljesítmény.

A fizika bizony makacs dolog.

Előzmény: paplanfa (63938)
SZ-B50 Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63939

Ezt úgy kell érteni hogy a nulla árama nemcsak a nulla vezetéken hanem a földön keresztül is folyik vissza a trafó felé. Biztos tapasztaltad már ha megbontod a földelést szikrázik. Tehát ha az elmenő nullád földzárlatos ha felkapcsolod a FI- t párhuzamos földelést kapcsolsz a nullára és a hálózati nulla áramának egy kis része a Fi reléden keresztül folyik és általában felsem lehet kapcsolni. 

paplanfa Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63938

A 45mA az 45mA. I=U/R Lehet variálgatni a feszt, és az ellenállást szabadon, csak a vége ugyanaz legyen, így tesztelhetsz asztalon is FI-t, kopaszon is, akár elemről, akkumulátorról, és megszűnik a hálózati ingadozásból eredő mérési hibalehetőség. De ez nem ugyanaz a kaliberű teszt lesz mint amit egy beépített cucc esetén végeznél, például a ház legközelebbi és legtávolabbi konnektorjába dugott homemade tesztelővel, hiszen itt a komplett vezetékezés állapota is belejátszik, nem csak a kopasz kapcsoló, mint az asztalon.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63934)
Szirty__ Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63937

"...és ezt az áramot átvezetem a relé bármelyik vezetőjén

akkor az ettől le fog oldani szerinted?"

Te mint aki mindent tudományosan közelítesz meg itt, miért nem tudod elképzelni ezt? Próbáld csak ki!

A tekercsen átfolyó áram a lényeg. A teljesítmény a rajta eső feszültségből és nem a rákapcsolt feszültségből adódik.

paplanfa Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63936

Az FI tesztelőt el lehet készíteni úgy, hogy az adott pillanatban mérhető feszültség esetén mekkora áramnál old le, (potméter) vagy úgy, hogy az adattábláján dedikált értéket ráadják a dedikált 230V-ra méretezve, és az éppen lekapcsol-e vagy sem. A hálózati feszültség nem állandó értékű, nálam perpill 234V. (városközepi tízemeletes, péntek délben) Misztikusan pici eltérés a névlegestől, de ha precízek akarunk lenni, ez is számít.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63933)
C20NE Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63935

Ha érzékeny egyenáramra akkor bizony le fog oldani! A fizika makacs dolog és a vasat az áram gerjeszti ami az átfűzött vezetőkben differenciaként átfolyik. Mindegy, milyen forrásból származik.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63934

"Leold egy gombelemtől is."

Tehát azt mondod, hogy ha

- leteszek az asztalra egy (még soha, sehová sem bekötött, tehát szűz!) 30-as FI relét

- fogok egy 1,5 voltos ceruza elemet, sorba kötök vele egy 33 ohmos ellenállást (=45 milliamper)

- és ezt az áramot átvezetem a relé bármelyik vezetőjén

akkor az ettől le fog oldani szerinted?

Nehezen tudom elhinni azt, hogy kb egy tízezred wattnyi energia bármilyen mechanikát is elmozdítson,  márpedig a fenti kapcsolás esetében ennél több nem jut be a relé belsejébe.

Látni kellene egy ilyen "passzív energiaellátású" FI relé belsejét, vagy egy olyan rajzot, amiben nem a kapcsolásának alapelvét mutogatják laikusoknak, hanem a valóságot.

Előzmény: Szirty__ (63932)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63933

"Lehet azt finomabbra is elkészíteni, a 30mA-nek legyen 30mA-es állása is, ne csak alatta fölötte."

Bármilyen finomra is készíted, csak az ellenállás értékből soha nem tudhatod biztosra az aktuális áramot, mivel az ellenállások kiválasztásánál nem tudhattad a tényleges tápfeszültséget. A papíron 230 volt lehet 240 felett, de lehet akár 200 volt alatt is, ezért kb csak 15%-osan lenne (nem) lenne igaz az ellenállás-kapcsolón a "30 milliamper" felirat.

A helyi FI relé tesztelés szerintem nem lehet komoly az áram mérése nélkül.

Előzmény: paplanfa (63921)
Szirty__ Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63932

ötfelezős jól mondja. Csak az áram érdekli.

Itt a feszültségnek csak annyi szerepe van, hogy a készülék belső ellenállásán (ami egyébként sztem mO-hmban mérhető) ki tudjon alakulni a leoldási áram.

Leold egy gombelemtől is.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63930)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63931

"A 30mA firelé nem 30.01 mA esetén old le. Van bőven hibahatár. Azért"

Igen, de mivel itt életvédelemről van szó, ezért a hibahatár csakis lefelé tévedhet (mint pl az autók sebességmérő órájánál). Tehát egy 30-as relé tényleges lekapcsolási árama lehet talán még 22 mA is, de 30,01 mA már nem. Mert ha egyszer agyonvág egy milliárdost, akkor arra a 0,01 amperre hivatkozva az ügyvédei leperlik a gyártóról még az alsóneműt is.

Tehát (elméletileg) nem létezik olyan 30-as FI relé, amely 30,00000001 mA áram ellenére nem csap le soha.

Előzmény: GeriSoft07 (63925)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63930

"Legjobb tudomásom szerint a hibaáram energiája adja a kioldást."

Feszültség minimum meghatározása nélkül a "hibaáram energiája" bármennyi lehet, akár nulla watt is, márpedig nulla watt nem képes megmozdítani semmit.

Tehát ezeknél a (passzív energiaellátású) FI reléknél biztosan van egy minimálisan szükséges feszültség szint, ami mellett a FI relé gyártója már garantálja a szabályos működést.

Ezen feszültségszint alatt az ilyen passzív relé valószínűleg nem képes ellátni a feladatát, tehát vagy csak túl lassan kapcsol, vagy egyáltalán nem.

Előzmény: ötfelezős (63929)
ötfelezős Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63929

Szerintem félrevezettek. :)

Legjobb tudomásom szerint a hibaáram energiája adja a kioldást. Hibaáramhoz meg legfeljebb a tesztgomb használatánál kell feszültség. De ha a vasmagon átküldünk megfelelő hibaáramot, akármilyen praktikával, akkor le kell csapnia. Az előírt értéknél.

http://www.schneider-electric.hu/documents/news/aramvedos-szorolap-A5_vegleges.pdf

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63911)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63928

Telefonon nincs mentve, de a 30mA az 15mA esetén soha, 15-30mA közt ha leold határeset, 30mA esetén van 0,3s és így fölfelé minél nagyobb áram, annál hamarabb, 60mA esetén már emlékeim szerint 40ms

ezt az időt is illene mérni, nem csak a leold vagy sem állapotot

Előzmény: GeriSoft07 (63925)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63927

Helyett a halálozasi görbe :)

mellényúltam

Előzmény: GeriSoft07 (63926)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63926

Kioldási jellegörbe és sebesség tábla, hogy értsd, miért nem fog 30mA nél leoldani, vagy csak későn

GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63925

A 30mA firelé nem 30.01 mA esetén old le. Van bőven hibahatár. Azért

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63920)
ötfelezős Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63924

Kiegészítő védelemnél biztos is. Annál az lenne jó, ha 15 mA alatt is levágna. Nem is értem, miért baj az, ha a névleges alatt jóval csap le.

Érintésvédelemnél meg a gyakorlatban sosem fordul elő, hogy hurok- vagy földelési ellenállás annyira nagy lenne, hogy 30 és 35 mA között lenne a választóvonal.

Csak sajnos mindkét funkciót egy ÁVK testesíti meg. Általában.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63920)
cucu Creative Commons License 2015.07.24 0 0 63923

Ezt 'hogy kell érteni?

Nem az a baj, hogy kihagytad az r betűt...

SZ-B50 Creative Commons License 2015.07.23 0 0 63922

Ezekszerint nulla a reklámtáblán földzálatos.

Előzmény: tormap (63905)
paplanfa Creative Commons License 2015.07.23 0 0 63921

Lehet azt finomabbra is elkészíteni, a 30mA-nek legyen 30mA-es állása is, ne csak alatta fölötte.

Előzmény: GeriSoft07 (63916)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.23 0 0 63920

Egy életvédelmi berendezés ellenőrző mérésnél szerintem nem szabad ennyire nagyvonalúnak lenni.

A 30 és a 35 milliamper közötti különbség lehet, hogy az élet és a halál közötti különbség.

Előzmény: GeriSoft07 (63916)
Jonny Sniper Creative Commons License 2015.07.23 0 0 63919

Szervusz,

Köszi, közben kiderült, hogy bár az ELmű-nél rögzítettek a vonalak, a jogszabályok a telefonos kollégáknál már kevésbé.

Cca másfél éve már nem kell, csak a kivitelezői nyilatkozat,így tárgytalan.

A bővítéssel egyelőre nem lesz gond, mert a 8 lakásból 5 már fel lett újítva és mindenki megtartotta a gázt és az egy fázis/ max 32A-t, én térek át egyedül a villanytűzhely+indukciós kombóra, más nagyobb gépekke,

további komoly munka nem várható. A közös upgrade előbb-utóbb úgyis időszerű lesz.

köszi mégegyszer!l

Előzmény: lukit (63918)
lukit Creative Commons License 2015.07.23 0 0 63918

Szerintem inkább ügyvédhez fordulj, aki konkrétan megmondhatja, hogy ez tényleg kell-e és mi kell még ezen kívül, így rövidre zárhatod a közös gittegyletes cég okoskodását. Főleg így, hogy ennyire kevés időd van.

Amúgy figyelni kell arra, hogy a lépcsőházban meglévő 3 fázis vezetéke mennyire terhelhető: ha mindenki elkezd rácsimpaszkodni 3x16A-rel, akkor fogja-e bírni és ha nem, akkor ki fizeti majd a közös upgradet.

Előzmény: Jonny Sniper (63917)
Jonny Sniper Creative Commons License 2015.07.23 0 0 63917

Szervusztok.

Olyan kérdéssel fordulnék a tapasztaltabb fórumozókhoz, hogy mi történhet a következő esetben:

8 lakásás társasházban bővítenék 1*15-ről 3*16 amperra. A lépcsőházban ott a 3 fázis, a csőben, ami a lakás felé jön, elfér az új vezeték, de a villanyszerelő pár dolgot kicserélne a méretlen fővezetéknél is(doboz, kapcsoló, stb) a modernizálás végett, az én kontómra + villanyóra kikerülne falon kívülre.

Ehhez nekem ki kellene töltetnem a közös képviselő céggel a NYILATKOZATOK Közüzemi szerzõdés melléklete névre hallgató Elmu doksi 2. pontját, NYilatkozat fővezetékről történő vételezéshez.

ELőször azt mondta, nem írja alá, mert a tulajoktól kell hozzájárulás a kihelyezéshez. MIután felvilágosítottam, hogy a Társasházi törvény szerint ez csak abban az esetben kell, ha akadályoztatok bárkit illetve nem férnek emiatt hozzá az osztatlan közös tulajdonhoz. Ekkor ezt elengedte, jött az, hogy nem engedélyezi, csak villanyszerelői szakvélemény alapján, mert ha leég a ház, ő nem vállal felelősséget, "nem megy börtönbe".

Miután aminősített villanyzserelő beszélt vele és jelezte, hogy ezért van ugyanezen doksin a Kivitelezői nyilatkozat, akkor az lett a gondja, hogy a méretlen fővezeték, ami a házon belül van, az is osztatlan közös tulajdon és alkóknak bele kell egyezniük, hogy azon keresztül én több áramot vételezzek.

Kérdem én, ez valóban így van? Hol találk erre vonatkozóan plussz infót? Nekem ez netto baromságnak tűnik, mert ha Józsinak nem vagyok szimpatikus és nem járul hozzá, akkor buktam?

Vagy ha a 8 lakóból 3 külfölfön él és nem lehet elérni őket, akkor buktam?

Kicsit kétségbe vagyok esve, mert jövő hét második felében kezdenenének dolgozni és ha nem tudják elkezdeni a munkát, én onnantól minden hónap csúszással anyagi veszteséget kell, hogy elkönyveljek.

Segítsen érdemi infóval, aki tud!

Köszönöm előre is,

JS 

GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.23 0 0 63916

Pont leírtad, amit én:

Kell egy 12 állású körkapcsoló, és rákötve ellenálláshálóval a következő áramokra kiszámolva 30-300ma közti összes eszközre

15-25-35-45-55-75-100-125-175-250-280-320

Ha megnézed, miért is van ezekre az áramokra belőve, amit én csináltam?

30mA nem oldhat le 15mA-nél mert rossz

25-35mA közül legalább egyiken le oldhat

ha 45-ön nem old le, hibás

100mA-hez 75-ön még elvileg nem oldhat le, 100 vagy legkésőbb 125-ön kell, 150-es 125-175 közt, stb

Mivel találkoztam már 30mA-es FI-vel ami 15-nél kattogott, kuka.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63914)
C20NE Creative Commons License 2015.07.23 0 0 63915

Nem írtam sehol, hogy a triakkal állítom be az áramot azt ellenben írtam, hogy a műterhelést azzal kapcsolom a vizsgálandó áramkörre és pont azért nullátmenetnél, hogy ne generáljak zavart.

Ha gond az áramellátás akkor ott egyrészt nincs még mit tesztelni másrészt akkor építs egy színuszos AC áramgenerátort telepes táplálással amit vagy mikrokontrollerrel vagy akár egy sima potival állítasz és egy LCD-ről leolvasod mikor oldott a relé. Ennél pontosabban nemigen kell ezt a kérdést vizsgálni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63914)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.23 0 0 63914

"Potira nincs szükség. Van kb. 4 szabványos érték (ha jól emlékszem ) 30,100,300,500 mA, erre csinálasz egy yaxley kapcsolóval egy tesztert és kész."

Mivel most arról van szó, hogy a FI relé tesztelése labor körülmények helyett a helyszínen is megvalósítható legyen, ezért számolnunk kell azzal, hogy nagyjából ismeretlen a rendelkezésre álló feszültség. Ugyanaz az ellenállás-sor nem fog azonos áramot produkálni 210 és 250 volton, ráadásul a FI relék érzékenysége is szór valamennyit, tehát kell a rendszerbe finomszabályozási/korrigálási lehetőség is. Ehhez vagy egy nagyon sok fokozatú tárcsás kapcsoló kell, vagy egy kisebb fokozat-számú, plusz egy potméter, ami két fokozat közötti távolság finomszabályozható.

Tehát egy pl egy 8 fokozatú daxli kapcsoló, a fokozatok között mondjuk 1500 ohmos ellenállásokkal, ezzel sorba kötve egy 2500 ohmos poti (és persze az egésszel sorba kötve egy 6000 ohmos korlátozó ellenállás).

Ha jól saccolom (de számoljatok utána), ezzel a cuccal még 200 volton is lehetne akár kb 40 milliampert csinálni és még 250 volton is le lehetne menni 30 mA közelébe.

De az is lehet, hogy még egy mondjuk 10.000 ohm 4 wattos poti sem égne le (a 6000 ohm 10W ellenállással sorba kötve) és akkor megspóroltuk a dszsexli kapcsolót (meg a sok kapcsolgatást).

"a terhelést meg pl triakkal kapcsolod rá a nullátmenetnél."

Nem vagyok biztos abban, hogy a triak által (szaggatással) korlátozott-létrehozott áramforma  hasonlít az ember-megrázás áramára, így lehet, hogy arra a FI relé egészen máshogy reagálna erre.

Ellenállás-halmozás helyett én kb ilyesmi műterhelést barkácsolnék: egy graetz egyenfeszültségű átlójába beletennék egy áramkorlátozó ellenállást (6k 10W) és vele sorban egy darlington tranzisztort (400V 0,1A 10W) egy kis hűtőbordán és ezen tranyó bázisfeszültségét mozgatnám egy potméterrel: ez az egész a graetz váltófeszültségű pontjain szintén úgy látszana, mint egy változtatható ellenállás  (remélem érthető a leírásom)

Talán ha egy jónagy pufferkondi is van a tanzisztorral párhuzamosan, akkor talán lehet akár triak is a helyén :)

Előzmény: C20NE (63900)
Jahno Creative Commons License 2015.07.23 0 0 63913

Jó, én is ezt szoktam mondani, csak nem azt írtam, hogy gányolj, hanem azt, hogy a Fluke sem fogja megmondani az EPH bekötést. Ha a két vége össze van kötve, akkor árnyék okés, lehet tovább menni.

Előzmény: C20NE (63912)
C20NE Creative Commons License 2015.07.23 0 1 63912

Igazad van szar cuccok mindenhol vannak, de ez -szerintem- nem indok arra, hogy eltérjünk a szabályos kivitelezéstől azért, hogy ezekkel se legyen gond. Én mindig rendszert építek adott cég termékeiből ( kivéve a fali aljzatok ) és az adott rendszer gyártó előírásai szerint telepítem. Nem szokott gond lenni vele. Ha valamelyik végpont gázos a jegyzőkönyvezésnél a teszter úgyis kidobja, ha a kábelezéssel vagy az elemekkel gond van. Én Fluke eszközzel mérem a hálózatot sosem mondta olyan végpontra, hogy jó amelyikkel gond volt.

Gányolásba nem szoktam belemenni mert az utólagos javítgatásokkal kijárkálással el megy a haszon jó része és sose lesz jó ha szar eszközökkel szarul van kivitelezve.

Előzmény: Jahno (63909)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.23 0 0 63911

"működik az 110V-nál, csak akkor kb. 60mA-nél kell leoldania."

Akkor toroid trafós trükk ugrott: FI relét mostantól csak üzemi feszültség környékén tesztelünk.

Előzmény: paplanfa (63906)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.23 0 1 63910

"direktben sehol sem szabad lekötni "földre", csak valamin keresztül."

Fogalmazzunk úgy, hogy ha egy helyen direktben van rákötve a földre (egy ponton még szabad), akor más helye már ne legyen direktben rákötve.

Ha nem vagy biztos abban, hogy a derót túlsó vége hogyan van földelve (mert azt a végét nem te szerelted), akkor szerintem biztos-ami-biztos alapon alkalmaz ellenállást: talán 20 ohm is már elég lehet a nemkívánt földhurok blokkolására, hoiszen a két távoli földpont között nem valószínű jelentős feszültségkülönbség.

A rajzodon lévő kondi alkalmazása okos dolog, mert a nagyferkvenciás zavarok számára teljes rövidzárként működik, a földhurok 50Hz-én viszont már komoly ellenállása van. Az 1 megás ellenállást viszont túl soknak tartom, az maximum a sztatikus feltöltődést képes levezetni.

Előzmény: lukit (63908)
Jahno Creative Commons License 2015.07.23 0 0 63909

"A berendezésekkel nem kell foglalkoznod, hidd el a switch vagy a hálókártya gyártója tudja, hogyan kell elkészíteni az adott eszközt úgy, hogy az árnyékolt kábelt beledugva jól működjön."

Aztán jönnek a laptopok, nyomtatók, meg pár érdekesség, aminél nincs. Bár a patch része már nem szokott nyűgös lenni. Legfeljebb utólag érdemes azon röhögni, mikor nagyon drága kábelezést telepítenek, eszközökbe meg megy a szétmállós teszkós vacak patchkábel, mert legolcsóbb. Hálózatos teszter azt mutatja, hogy be van-e kötve az árnyékolás a két vége közt, azt már nem, hogy zöldsárga is van-e a végeken.

Előzmény: C20NE (63890)
lukit Creative Commons License 2015.07.23 0 0 63908

Értem én, hogy miről beszélsz:) Valószínűleg az lesz a megoldás, hogy direktben sehol sem szabad lekötni "földre", csak valamin keresztül. Erre ad megoldást a Weidmüller és pl. a Phoenix, ahol patchpaneleknél választható, hogy direkt vagy R||C -n keresztül.

A kivitelező amúgy nem szarozott, FTP kábelt fog mindenhova berakni. A fenti kérdést boncolgatva látszott rajta, hogy nem foglalkozott még a témakörrel és mivel "az összes PC tápja kapcsolóüzemű, ezért nem lehet gond".

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63896)
C20NE Creative Commons License 2015.07.23 0 0 63907

Miért? A vasmag gerjesztését az áram végzi a feszültségnek nincs hatása. Ha a gerjesztés megvan a kioldó tekercsben elegendő feszültség indukálódik.

Előzmény: paplanfa (63906)
paplanfa Creative Commons License 2015.07.23 0 0 63906

működik az 110V-nál, csak akkor kb. 60mA-nél kell leoldania.

Feszültségmérőt is kellene használnod.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63898)
tormap Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63905

A relé jó.

A titok nyitja arra felé van, hogy az ikerháznak ugye két mérése van.

Mindkét házrész boltot üzemeltet és mindkettőjüknek van reklámtáblája, közös kerítésen.

Nem boncolgattam tovább, mivel levágtam a reklámtábla vezetékét és megjavult minden.

Azért érdekes.

Kolegám már futott bele ilyenbe. De fogalma sem volt, hogy hogyan javult meg akkoriban 

a rendszer.

Előzmény: Peter atyuska (63892)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63904

Van ruhagyári szabász, van angol úri szabó és érintésvédelmi vizsgás szakember

én nem kezdtem szarozni vele, ugyan számolgattam, műszerem is van, de minek.

Előzmény: C20NE (63887)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63903

Ja, megspékelve váltókapcsoló egy diódával, hogy az egyenre leoldó relét is mérhesd

Előzmény: GeriSoft07 (63902)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63902

Kell egy 12 állású körkapcsoló, és rákötve ellenálláshálóval a következő áramokra kiszámolva 30-300ma közti összes eszközre

15-25-35-45-55-75-100-125-175-250-280-320

C20NE Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63901

A fali aljzat nem földelt csak be van kötve a kábel árnyékolása, ha a számítógépbe "be-patch-eled" akkor lesz földelt a másik vége az adott ágnak. Ha a földelőhálózat nem korrekt lehet gond a nem kettős szigetelésű táppal rendelkező eszközöknél de ekkor elég egy nem árnyékolt patch kábel és megszakad az árnyékolás.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63896)
C20NE Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63900

Potira nincs szükség. Van kb. 4 szabványos érték (ha jól emlékszem ) 30,100,300,500 mA, erre csinálasz egy yaxley kapcsolóval egy tesztert és kész.

Ha mikrokontrollerrel csinálod akkor van lehetőséged a lekapcsolási időt nézni a terhelést meg pl triakkal kapcsolod rá a nullátmenetnél.

pajaci Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63899

A regisztrált szerelőnek szóltam hogy 3x16 amper kellene, néhány nap múlva kijött valaki az áramszolgáltatótól, mutatott egy listát mi mennyibe kerül. Nekik kifizettem az összeget, a regisztrált szerelő megcsinálta, neki nem kellett fizetnem semmit. Ez évekkel ezelőtt volt.

Előzmény: pupákdézi (63897)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63898

"Összerakni egy rendes teszt eszközt FI-re"

Ha jól számolom, akkor

- egy kb 6.000 ohmos 10 wattos ellenállás,

- egy 10.000 ohmos 10 wattos potméter

- meg egy kb 50 milliamperes méréshatárú árammérő

sorba kötve alkalmas lehet 30 milliamperes FI relék házilagos teszteléséhez.

(azt persze nem tudom, hogy hol lehetne kapni ilyen potmétert, én valószínűleg tranzisztorokból barkácsolnék valamit helyette :)

Azt nem tudom, hogy a FI relé működik-e olyankor is, amikor mondjuk csak 100 volt a feszültség, de ha igen, akkor akkor elég lehet beszerezni egy toroid trafót meg egy 15 wattos izzót :)

Előzmény: C20NE (63887)
pupákdézi Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63897

Ez oké, de kb mennyibe került? 5 ezer? 50 ezer?

Előzmény: Peter atyuska (63895)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.22 0 1 63896

Itt van két kép arról, amiről beszéltem: az első a jó, a második a nemjó árnyékolás-leföldelés (további részletek ezen az oldalon).

Ezen az oldalon pl meg van említve egy okos trükk: egyes (DIN sínbe pattintható Weidmüller) UTP aljzatoknál egy csúszkával eldöntheted, hogy a kábel árnyékolásának az a vége földelve legyen, vagy csak "lógjon a levegőben".

Itten a gugliban látható még pár kép hasonló témakörben.

Az egyszerű dugaszolós rendszereknél meg feltételezem, hogy minden egyes STP aljzat külön-külön le van földelve, de nem közvetlenül,hanem egy-egy ellenálláson át, így akármit összedughatsz akármivel, a hurok ellenállás mindenképpen akkora lesz, ami mellett már nem jöhet létre túl nagy hurok-áram.

"Az egyértelmű, hogy az árnyékolást mind a két végén nem szabad "földelni", hisz akkor ott áram folyhat. Nade hol kellene "földelni"?"

Általános szabályként mondják, hogy ha csak az egyik végén földelünk, akkor az lehetőleg a jel forrása felőli vég legyen, aminek analóg telefoközpont vagy kábelTV esetén még van értelme, de a számítástechnikában már nem sok, hiszen ott a kábel mindkét vége egyenrangú jelforrás :)

Előzmény: lukit (63881)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63895

Így igaz ezért írtam a regisztrált szerelőket :) Demász terület meg igen kényes ott még a "föld színe sem mindegy" :(

Előzmény: pupákdézi (63894)
pupákdézi Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63894

Az EDF Démász a szolgáltató, az ügyfélszolgálatos azt mondta, hogy nem csak a partner vállalkozások adhatnak ilyen véleményt, hanem más regisztrált villanyszerelő vállalkozó/vállalkozás.

Előzmény: Peter atyuska (63893)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63893

Melyik szolgáltató? Mert az ügyfélszolgálatos nem volt a helyzet magaslatán, egy regisztrált szerelő kell neked aki kitőlt egy nyomtatványt hogy az adott mérési helyen lévő ilyen meg ilyen vezeték stb alkalmas a kért teljesítményre. Ha nem akkor elmondja mit kéne csinálni, pld vezeték csere. A lista a mmevet.hu oldalon megtalálható.

Előzmény: pupákdézi (63891)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63892

Ohh .. ?? Cseréltél relét másikra ideiglenesen mert lehet hogy szar alapból.

Előzmény: tormap (63884)
pupákdézi Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63891

Mennyibe kerül kb az áramszolgáltatótól igényelt teljesítmény-növelés érdekében végzett műszaki vizsgálat?

Igényelem a szolgáltatótól a nagyobb teljesítményt, de közölték kell egy külön villanyszerelő, aki átnézi a hálózatot és leírja egy "szakvélemény"-be a megállapításait. Aki ilyen csinál, vagy nála végeztek ilyet várom a válaszát.

C20NE Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63890

A Te felelősséged, hogy a rack-ban lévő pach paneltől a megfelelő aljzatokig folytonos legyen az árnyékolás, be legyen kötve és a pach kábel is árnyékolt legyen a megfelelő dugókkal. A berendezésekkel nem kell foglalkoznod, hidd el a switch vagy a hálókártya gyártója tudja, hogyan kell elkészíteni az adott eszközt úgy, hogy az árnyékolt kábelt beledugva jól működjön. Az átadásnál kell egy korrekt kábelmérő ami ellenőrzi a kábeleket és az árnyékolását is, majd nyomtat egy jegyzőkönyvet minden portra és a Te/kivitelező része rendben van.

-szerintem ennyi!-

lukit Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63889

Sajnos az erősáramnak nem csak 50Hz-es komponense van, hanem frankón úgy tele van minden szar tranzienssel, hogy öröm nézni.

Előzmény: C20NE (63885)
lukit Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63888

Én nem építek ki semmit, majd a vállalkozó megcsinálja. Kontrollálni szeretném a munkáját. Hogy szabályos, mik a lenti kérdésekre a válaszok?

Előzmény: C20NE (63886)
C20NE Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63887

Összerakni egy rendes teszt eszközt FI-re még ha nincs is hitelesítve nem egy atomreaktor vezérlése, érdemes megcsinálni. Ha van affinitásod a mikrokontrollerekhez még a kikapcsolási időt is tudod mérni az áram függvényében.

Előzmény: King_of_Giants (63869)
C20NE Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63886

Semmi más nem menti meg a segged a vitában csak ha előírás szerint építed ki! Ne agyalj rajta csak pontosan csináld úgy ahogy szabályos. Ekkor ha nem megy nehezebben kapnak elő!

Ha nekiállsz agyalni meg barkácsolni nehéz jövő elé nézel!

C20NE Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63885

Nem kis pluszpénz ám az! Ha nincs indoka meggondolnám, elvileg az erősáramú kábel az 50Hz-es zavarával nem okoz túl sok gondot, de ha nyugodtan akar aludni és a megrendelő kifizeti az árnyékolt bolondbiztos.

A földeléssel kapcsolatban ne ajánlj mást mint amit a rendszer gyártója ajánl mert utána alulmaradsz majd a vitában ha valami gond lesz még akkor is ha nem ez okozza majd a hibát!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63875)
tormap Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63884

A mért fővezetéket (3 fázis) kikötve is ezt csinálta.

Magyarán csak a 2 nulla volt bekötve a fi-relébe. (elmenő áramkörök kismegszakítójai

le voltak kapcsolva)

Előzmény: Peter atyuska (63880)
lukit Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63883

Több helyen nem lehet megoldani, illetve nagy fájdalommal járna.

Előzmény: Peter atyuska (63882)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63882

Nem lehet a tálcába egy a gyártó elválasztó elemét betenni? vagy az UTP kábeleknek fém vezeték csatornát ott ahol ez szükséges?

lukit Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63881

Előszöris köszönöm mindenkinek a segítséget.

Ezen az árnyékoláson már én is gondolkodtam, hogy mit hova kellene kötni. Az egyértelmű, hogy az árnyékolást mind a két végén nem szabad "földelni", hisz akkor ott áram folyhat. Nade hol kellene "földelni"? A végeszköznél, pl. PC-nél? A switchnél? Mi a helyzet a patch panellel, a dugaljakkal? Ha a switchnél földelem és rádugok egy olyan eszközt, aminek az ethernet aljzata földelt, az megint szívás. Van erre szabvány, hogy "végeszközöknél" nem szabad földelni az aljzat "földjét"? 2 switchet is összeköthetek, így se jó.

Az lehetne az igazi, ha minden végpont (switch, patch panel, fali aljzat, PC portja, stb) EPH-n lenne (aminek szerintem amúgyis teljesülnie kellene) és a kábelek lennének úgy szerelve, hogy egyik végén nincs bekötve az árnyékolás.

Szóval hol van az igazság? :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63875)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63880

Nulla föld a lakásban fel van cserélve valahol, vagy össze van kötve.

Előzmény: tormap (63858)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63879

Ilyen szikra akkor képződik hogy az látható is legyen sötétben ha majdnem a határon kapcsol teljesítményt. Vagy annyira szar a hálózati jellemző hogy a zavarok miatt van egy igen jelentős egyenáramú rész is (felharmonikusok stb nem részletezem :). Első esetben ha nagy teljesítményt kapcsol ez eleve kizárt mert egy redőny motor ritkán vesz fel 10A-nél többet, de lehet hogy egyszerre mozgatnál 10 redőnyt az már húzós. A második esetben meg mérés egyesével az összes fogyasztó kizárni melyiknek a tápja szar, vagy éppen más az ok.

Előzmény: Tepsis krumpli (63870)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63878

"Én csak olvasgattam a vitát, nem folytam bele. Amikor egy szakcikket olvastam, ugrott be és idéztem ide

Szőrszálhasogatás, aki szakember és adott témárol beszélget, nyilván nem a tényleges túláramvédelemre gondol és arra sem hogy az "áramot nem kell védeni" mint itt valaki írta

Mint a balesetvédelmi oktatást kijavitják hogy a balesetet nem kell védeni, hanem a munkást ezért munkavédelmi oktatás a jó kifejezés. Akkor meg ha hasogatunk a munkásvédelmi oktatás lenne a jó kifejezés

A végén úgy fogunk beszélgetni mint a jog, vagy egy szóvivő szövege ami elég komplikált."

Én írtam, mert sokszor (és az idézett könyvben is egyszer rossz, egyszer jó) áramvédő kapcsolót írnak áram-védőkapcsoló helyett

Mellesleg ha követjük a gondolatmenetedet, a munkavédelmi kesztyű sem véd meg a munkától, igaz? :)

Előzmény: King_of_Giants (63872)
ficere50 Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63877

Bocs, hülyeséget írtam tegnap!  a helyes --> ÁVK = FI...

(FVK is volt, az a "seregben" működő aggregátorok esetén volt jellemző, mint már írták.)

Előzmény: ficere50 (63847)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.22 -1 0 63876

Az "áramvédő kapcsoló" buta megnevezése jó szakembert egy másodperig sem zavar és valóban felesleges lenne szóba hozni a dolgot.

De egyes gyengébb szaktudású villanyszerelők (és laikusok tömege) valószínűleg éppen a szerencsétlen elnevezés miatt hiszik azt, hogy értik a működését, miközben nem is. Ez viszont már baj és szerintem megér egy kis eszmecserét/tisztázást.

Előzmény: King_of_Giants (63872)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63875

"több, 63A-es kábel melett fut a hálókábel, kötelező-e az árnyékolt hálókábel használata?"

Tudtommal nincs megadva kötelező minimális távolság és valószínűleg nem is lesz belőle semmi baj:

az utp kábelekben lévő nagyon sűrűn sodrott érpár külső zavarvédettsége megközelíti a koax kábelekét,

ráadásul a vastag energiakábel is sodrott valamennyire, ami jelentősen csökkenti az általa kibocsátott zavaró jeleket (persze a sodrás sűrűségéből kitalálhatod, hogy ez a zavarás-csökkenés nem 10-20 centi távolságra igaz :).

Persze bölcs dolog, hogy mindenütt a lehető legtávolabb vezeted tőle

és az sem hülyeség, ha ilyen helyen mezei UTP helyett FTP / STP / S-FTP kábelt használsz (a nagyáramú földhurok elkerülése érdekében az árnyékolást vagy csak az egyik végén, vagy néhány ohmos ellenálláson keresztül földelném).

Még valami: attól még nem lesz árnyékolt egy kábel, hogy CAT5e helyett CAT6-os, külső zavarvédettségben nincs különbség közöttük.

A megrendelővel meg közöld, hogy te oda árnyékolt UTP kábelt látsz jónak 

és ha ezt a kis pluszt nem hajlandó kifizetni, akkor lehet, hogy igen lassú lesz az adatátvitel, ekkor az utólagos kábelcsere várhatóan X forintjába fog kerülni.

Előzmény: lukit (63859)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63874

Najó, volt kivétel ahol belenyultam a hálózatba miután a mindenhez értő szaGember elkészitette

Irtam talán korábban már

Jóbarátom egy románnal csináltatott meg mindent a házában, többek közt a villanyt is

Lépcsőházi váltó/keresztkapcsolás, vagy nem kapcsolt, vagy  csak egy helyröl, vagy félfénnyel égtek az égők

Román meg mondta hogy hoz majd ő 110V-os égőket Romániábol és az ugy fog működni

Előzmény: King_of_Giants (63873)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63873

Nem!

Elmondom itt, hogy volt hibám, amire mondtam , másnap jövök és kijavitom, munka még mesze nem volt befejezve. Akkor indult el a hisztéria hogy hívnak egy "igazi" villanyszerelőt és számoljunk el. Anyaggal /pénzzel korábban már elszámoltam. Mondtam keressenek egy másik villanyszerelőt, a pár forint nem vág földhöz, összepakoltam és leléptem

Hülyék a másik oldalon vannak

A mérő szakember elérhetősége, csupán a pontosítás és esetleges hibám miatt jó lett volna, de ha nem, nem.

Volt talán két esetem az életben amikor hívtak egy "kis munkára". Látszott hogy egy villanyász félbehagyta valamiért. nem vállaltam el. Ott már valami gubanc lehetett a megrendelővel, nem kell nekem a kötözködés

Volt ahol befogtam a számat, mert a tulaj egy utcai harcos alkat és stílusú volt, de a végén azért aláirattam vele egy jkv-t a további hibákrol, amiket nem akart kijavíttatni velem

Előzmény: pajaci (63871)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63872

Én csak olvasgattam a vitát, nem folytam bele. Amikor egy szakcikket olvastam, ugrott be és idéztem ide

Szőrszálhasogatás, aki szakember és adott témárol beszélget, nyilván nem a tényleges túláramvédelemre gondol és arra sem hogy az "áramot nem kell védeni" mint itt valaki írta

Mint a balesetvédelmi oktatást kijavitják hogy a balesetet nem kell védeni, hanem a munkást ezért munkavédelmi oktatás a jó kifejezés. Akkor meg ha hasogatunk a munkásvédelmi oktatás lenne a jó kifejezés

A végén úgy fogunk beszélgetni mint a jog, vagy egy szóvivő szövege ami elég komplikált.

Előzmény: GeriSoft07 (63867)
pajaci Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63871

Lóvét megkaptad? :-))))

Előzmény: King_of_Giants (63869)
Tepsis krumpli Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63870

Segítséget szeretnék kérni hozzáértőktől. A házunkban viszonylag friss a villanyszerelés, teljesen új kábelezés, szakember csinálta. A bajom az, hogy szinte minden kapcsoló szikrázik. Legrand cuccokról van szó, vadonat újként lettek beévítve, a többségét sk csomagoltam ki.

Elnézést, ha megfogalmazás is dilettáns lesz, de nem értek a villanyszereléshez. Szóval: a szikrák meglehetősen erősek. Van pl. az egyik helyiségben egy kombinált kapcsoló, aminek az egyik fele mennyezeti lámpát kapcsol, a másik a motoros reluxa kapcsolója (dupla kapcsoló, egy ki-be illetve egy irányváltó). Ha a reluxa kapcsolóját kapcsolom ki-be, akkorát szikrázik, hogy felvillan a mennyezeti led-es lámpa. A szikrák amúgy nem feltűnőek, mert elég jól illeszkedik a kapcsoló és elrejti a belső részeket, de lesötétített szobában látható. 

A kérdés - nem tudom, ez látatlanban megválaszolható-e - hogy ez inkább szerelési, vagy anyaghiba lehet. Laikusként azt nem tudom megítélni, hogy be lehet-e rosszul kötni ezeket a kapcsolókat úgy, hogy egyébként működnek, csak épp szikráznak.

Természetesen a mestert is meg fogom erről kérdezni, csak érdekelne kívülálló vélemény is.

King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63869

Hogy érthetőbb legyen a téma, leirom mégegyszer

Felraktam egy év. relét és mondtam a tulajnak hogy "gyanus" a működése/működött/ de erősen felvillant a próbalámpa mielött leoldott volna, ki kellene méretni szakemberrel. Az volt a véleményem hogy sokkal több mint 30mA-nél kapcsol le.

Kimérette és nekem esett hogy nem jó relét tettem fel és hogy' próbáltam ki

Mondom, hogy tesztgomb és fázis föld próbalámpa

Igen, mert én nem értek hozzá, a szakember aki kimérte azt mondta hogy a nulla földre tesztre nem működik, az elosztóban is kellett valamit kötözgetni, és trehány vagyok

Szemöldök felvonva!

Szakember elérhetőségét nem adta meg, jegyzőkönyvet nem mutatta meg

Előzmény: C20NE (63862)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.22 -1 0 63868

Mindenkitől elnézést kérek a vita okozásáért,

nem gondoltam volna, hogy már a szabvány megfogalmazója is elkövette azt a hülyeséget, hogy

- áramvédő kapcsolónak (ÁVK) nevezett el egy olyan kapcsolót amely egyáltalán nem védi/méri/figyeli az áramot,

- ahelyett, hogy mondjuk életvédelmi kapcsolónak (ÉVK) nevezte volna,

- ráadásul ezzel lenyúlta a megnevezést olyan kapcsolók elől, amelyek (a FI relével ellentétben) valóban védik/mérik/figyelik az áramot :)

GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63867

Amíg a szakkönyvek is áram-védőkapcsolónak hívják a hibaáram védőkapcsolókat, és motorvédőnek vagy fázisőrnek a mekkelek féle emlegetett kapcsolókat, nincs miről vitázni

de akkor idézzek is az EBF vizsgatankönyvemből (MEEI kiadás)

Előzmény: King_of_Giants (63860)
Jahno Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63866

Egyrészt akkor már legyen CAT6, másrészt villanytól húzd messze, ahogy illik és csak keresztben találkozzon. Árnyékolt megoldás finoman is szólva picsa drága, nem mindig van értelme, közben és később is csak a szívás van belőle, ugyanis minden végpontot rendesen be kell kötni EPHba, így a szerelvény sem mindegy. Rackeket még össze szokták kötni, végpontnál nem foglalkoznak vele, árnyékolás meg csak összeszedi a zajt és lehet még rázni is fog...

lukit Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63865

OK, ezt meg szoktam csináltatni alapból. Köszi.

Előzmény: C20NE (63864)
C20NE Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63864

Mindenből árnyékolt kivitel kell. A Rack szekrényben az EPH legyen kiépítve. A fali aljzatok is árnyékoltak legyenek. Mindenhol szabályosan kösd be az árnyékolást. árnyékolt pach kábeleket használj minden gépnél és hálózati eszköznél!

Előzmény: lukit (63863)
lukit Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63863

Hát igen. Az árnyékoltra akarom rávenni a kivitelezőt. Amíg a sodrások száma végtelen, addig jó is a rendszer, de ahogy ennél kisebb lesz és a sodrott pár távolsága is folyton változik a zavaró vezetőtől, úgy nő az idegen áthallás befolyása. Ahol épp távolodik és közeledik az UTP kábel, ott az egyik vezető több zavart fog kapni.

Azt még hadd kérdezzem már meg, hogy mi az árnyékolás szabályos bekötése hálózati kábelek esetén. Köszi előre is.

Előzmény: C20NE (63861)
C20NE Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63862

Mivel a mechanikus kioldást az áram "intézi" enélkül nagyon nehezen képzelhető el, hogy kiold.

Előzmény: King_of_Giants (63860)
C20NE Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63861

Használj árnyékoltat de szabályosan kösd be az árnyékolást különben több bajod lesz mint amit megoldasz. Amúgy "elvileg" a hálózati zavarokra a sodrott érpár érzéketlen, hiszen szimmetrikus így a zavarok mindkét éren egyszerre jelentkeznek azonos fázisban és az átvitt jelre nézve nem okoz gondot mert közös módusú zavarokra érzéketlen a rendszer.

King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63860

Én is úgy gondolom

Volt egy kemény/hivatalos/ vitám akárkivel ez ügyben, azért kérdeztem itt rá

Egy helyiség egyetlen betápja egy év. relével a helyzet

Nehogymár valami "titkos" eset is legyen amit nem gondoltam végig.

AZ év-fi vitához annyit, hogy igen hozzértő irja a szabványt boncolgató, magyarázó részben

"Az áramvédőkapcsoló (RCD)

Ha teljesen pontosak akarunk lenni – de nem akarunk –, hibaáram-védőkapcsoló, hiszen a működési elvét tekintve bizonyos nagyságú hibaáram hatására történik a lekapcsolás. (Szerintem egyébként sznobság kijavítani, vagy úgy tenni, mintha nem tudnánk, miről van szó, ha valaki a fi-relé megnevezést használja.)"

Előzmény: C20NE (63857)
lukit Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63859

Szeretném a segítségeteket kérni: van erre valamilyen szabvány, hogy ipari csarnokokban, ahol több, 63A-es kábel melett fut a hálókábel, kötelező-e az árnyékolt hálókábel használata? Illetve mikor kötelező és mikor nem? Ép ésszel tudom, hogy mit kellene csinálni, csak a kivitelező szerintem a költségeket helyezi a minőség elé. Amúgy natur 1 gigabites hálózat, Cat5e kábel.

tormap Creative Commons License 2015.07.22 0 0 63858

Érdekes dologba futottam be tegnap!

Ikerház, mindkettőnek külön 3f mérés+a bojlernak.

Egyik házrészben szereltünk.

Elosztót cseréltük le. 

Próba, ÁVK nem áll meg. Ez OK elmenő áramkörök mind lekapcsolva. 

Villanyóra alatti megszakítók plusz a bojleré lekapcsol. ÁVK nem áll meg.

ÁVK-ból mért fővezeték kiköt. ÁVK nem áll meg.

Magyarán ott tartottunk, hogy csak a nulla volt már bekötve.

Egyik nulla kiköt ÁVK megáll.

Tippek?

C20NE Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63857

Ha nem folyik áram nem old le.

Előzmény: King_of_Giants (63845)
ötfelezős Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63856

Szerintem e topicban már kétszer (de egyszer biztosan) leírtam, mit tart a magyar szakirodalom a kettős szigetelés földelési tilalom okának.

Előzmény: King_of_Giants (63848)
ötfelezős Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63855

Nem tudtam eldönteni, topiktársunk vajon visszafelé nyelvészkedik (műszaki életben elég súlyos hiba egy elnevezésből visszaelemezni, hogy pontosan mit végez a készülék), vagy csak fel akarja hívni a figyelmet, hogy pongyolán alkalmazzuk az RCD magyar nevét. Gerisoft07-nél van az igazság, aki jól kötőjelezte a dolgokat. Vannak a védőkapcsolások, és ezen belül van áram-védőkapcsoló. Lehet, hogy ez is suta, mert igazából védőkapcsoló (áram)-nak kéne hívni, de ha egyszer a név után mellérakták a definíciót (nekem 1956-os kiadású szakirodalom van a kezemben legrégebbi, abban már így van), onnantól kezdve aki akarja, az tudja, miről beszél... A nemakarásnak, meg, mint tudjuk... 

A FI relé sem jobb a Deákné lepedőjénél, mert először is egy német megjegyezné, hogy nem FI hanem F-I, másodszor is a relé szó felesleges, hiszen a Fehlerschutzschalterben benne van a kapcsoló, harmadszor a relé szót az érintésvédelemben a védőkapcsolóknál fenntartották arra a funkcióra, ami az érzékelést végzi és a kioldó parancsot adja.

Érintésvédelmi relének hívni pláne gáz, mióta az ÉV-relé alatt a GANZ. K. K. magyar gyártmányú feszültség-védőkapcsolót kell értenünk - hiszen ezt nevezték ÉV-nek. Aki régen volt katona, és jár Csepel műhelykocsi belsejében...

Az ÁVK az magyar rövidítés, az valamikor a 70-es évek eleje után jelent meg az egyik MSZ 172-ben.

Peter atyuska Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63854

AVK, RCD, FI relé megnevezések nyelvterület az egyik angol rövidítés, a másik színnét de amerikai eredetű, a harmadik német. De egyet jelentenek. 

King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63853

Fölös a föld és a relé is

Tessék gumipadlót alkalmazni és minden fémtárgyat műanyagra cserélni

Minek fémböl épiteni egy mosogép , bojler , lámpa burkolatát? Kézi háztartási gépek is műanyag szigetelésüek. Ez már 3mas szigetelésű lenne

:)

pajaci

Korábban merült itt fel többszobás, emeletes családi ház , szabadtér esetén a lépcsőzetes fi relé alkalmazása. "Normál" lakás esetén bizonyára elég egy is

Előzmény: cucu (63851)
pajaci Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63852

Általában nem egyesével tesznek minden fogyasztónak külön egy fírelét, hanem az egész házat azzal védik eleve.

cucu Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63851

Na bakker: de a földelés nem a FI relé miatt kell!

A kettő külön-külön is működik, de együtt tökéletesebb az  életvédelem szerintem.

Előzmény: cucu (63850)
cucu Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63850

Egy gondolat lemaradt: vagyis a két védelem együtt hatásos igazán. Egy jó földelés és egy jó FI relé.

Előzmény: cucu (63849)
cucu Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63849

Igen, ez így van szerintem is, azaz mindent lehetne FI reléről üzemeltetni, ez lenne a tuti. De erről is volt már itt vita. Vizes eszközöket minden képpen erről kell. pl. medence keringető szivattyúja. Csak korábban nem volt elterjedve és annak is örültünk, ha egy normális földelés van a lakásban.

Másik mondatodhoz, igen, a földelés néhány esetben bajnak van ott. Pl. munkaasztalok esetében kifejezetten veszélyes tud lenni, ha le van földelve pl. az asztal fém lába.

King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63848

Végül is igazad lehet, előfordulhatnak extrém esetek, akkor jó ha ott a relé.

Viszont ennyi erővel a mosógépet/centrigófugát is lehetne év-re kötni, az közvetlenebbül kapcsolódik a vízhez és az érintéshez, mégsem teszik

A kettős szigetelés földelés tiltását valami kapacitiv árammal/?/ magyaráztak ha meghibásodik az egyik szigetelés, de oly' régen volt már

Előzmény: cucu (63846)
ficere50 Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63847

Szerintem: ÁVK --> motorvédelem

FI-----> érintésvédelem...vagy nem?

Előzmény: cosalf (63807)
cucu Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63846

Pontosan ezért kérdeztem, mert a ventilátornak nincs földelt kivezetése, hiszen miért lenne, ha kettős szigetelésű.

Ugyanakkor én konnektorba dugható FI relével akartam megoldani, amin van földelő érintkező, csak minek...

Én arra a következtetésre jutottam, hogy kell így is a FI relé, mert ha a zuhannyal bele zuhanyozunk a ventilátorba, akkor a vízen keresztül elkezd szivárogni az áram és mint azt tudjuk, 30 mA-es különbségnél a FI relé lekapcsolja a feszültséget a ventilátorról.  

Előzmény: King_of_Giants (63812)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63845

Szerintem nem folyhat ott semilyen esetben sem áram

Előzmény: C20NE (63843)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63844

nem tudom, ezt a móricka rajzot honnan vetted, linkeld már az oldalt, mert ezekből nem sok értelmes működés jön le, valamiért van egy elem, egy relé, meg fázisonként áramváltó és 3 nyomógomb. 

"Még inkább lehetne áram-védőnek nevezni azokat a kapcsolásokat, amikor az egyes fázisok atuális áramát is méri/figyeli (nem csak a különbséget) és a megengedettnél nagyobb áram esetén lekapcsolja a rendszert."

3db kismegszakító a 3 fázisra, megfelel? Nagyobb áramnál lekapcsol, vagy 3f hőkioldó

Megint csak körbejárod a témát, de a KÉSZÜLÉKET mutasd már, ami az áramot védi. mellesleg nem kell védeni, ha zárom az áramkört, az áram folyik, védelem nélkül is.

az eszközt vagy az embert kell védeni

fázis különbségre értelmetlen figyelni, mert ez berendezés függő, hogy szimmetrikus, vagy asszimetrikus terhelést ad. Még az is lehet, a 3f cosfije sem azonos! egyiken induktívan terhel az elszívó, másikon megy egy fűtőbetét, harmadikon meg egy konditelep van, és akkor?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63834)
C20NE Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63843

Ha nem folyik áram nem old le, a kioldáshoz kell ~30mA áram, különben nem tudja az elektromágnes kioldani a mechanikát.

Azt gondold végig, hogy a PE vezetőn lehet-e áram, akár idegen forrásból is...

Előzmény: King_of_Giants (63842)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63842

Milyen áram folyik ott? Fogyasztó semmi, lóg magában a fi és van bejövő fázis nulla

Nulla azonos potenciálon a földdel

Előzmény: C20NE (63840)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63841

egy rendes fázisőr figyeli a fázissorendet, a fázis kimaradást, a feszültség egyezőséget a 3 fázis közt, és van, amelyiken áramfigyelés is lehetséges

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63835)
C20NE Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63840

Mivel a FI után összekötött PE+N -nél az áram megoszlik és a PE-n keresztül folyó áram kikerüli a FI-t, amint ez az áram eléri a FI leoldási határát le fog oldani.

Előzmény: King_of_Giants (63838)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63839

Mármint a fi után, természetesen

Előzmény: King_of_Giants (63838)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.21 -1 0 63838

Ha már előkerült megint a fi relé

Mi a helyzet ha a nullát és a földelést kötöm össze, akár rövidzárral akár próbalámpával

Szabályosan kiépitett a hálózat.

Ne kérdezzétek miért kérdem, járjátok körbe a kérdést, mi mikor miért

King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63837

Az nem 230V-os

nap50

Én meg "úgy tudom", hogy csak a dugaljakra fürdőben. Lényeges bővitésnél , vagy új hálózat esetén a főelosztóba raktam és annyi, védett mindent

Tudom , most jöttök a lépcsőzéssel :)

Előzmény: DJ Szegecs (63831)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63836

Marhajó: elküldés után az összes magyarázó szöveg a felette lévő kép mellé került :(

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63835

"az áram-védőrelé az a FI relé"

Abban igazad van, hogy sajnos nagyon sokan így nevezik az érintésvédelmi/FI reléket (szerintem hibásan).

"Amiről te beszélsz, az szerintem a fázisőr"

Úgy tudom, hogy a fázisőr csak fázis-feszültségek meglétét figyeli (hogy megvan-e mindhárom), az egyszerűbbek csupán három 230v-os reléből állnak, a komolyabbak már mérnek is, így feszültség-esésre is tudnak lekapcsolni.

Előzmény: GeriSoft07 (63833)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.21 -1 0 63834

"Fehlerstromschutzschalter"

A német kifejezés egyértelmű:

olyan reléről van szó, amelyet csak az érdekli, hogy folyik-e bárhol HIBAáram (Fehlerstrom),

tehát az érintés védelmi/FI relé

- azt figyeli, hogy valamennyi áram NEM a relén keresztül folyik

- az nem érdekli, hogy a fázisokon egyenlő vagy különböző az áram erőssége

Ez nem védi az áramot sehogyan sem, ezért butaság az érintésvédelmi/FI reléket áram védő kapcsolónak nevezni.

Lerajzolva így néz ki:

Amiről viszont én beszéltem itt lentebb, annál a relé-típusnál egész más feltételek vannak:

- az áramoknak közel azonosnak kell lenniük

- a relé az áramok közötti  megengedett (beálítható) max különbséget figyeli (arra kapcsol)

Érintésvédelem szempontjából a fő különbség az, hogy ha valakit véletlenül úgy ráz meg a villany, hogy mindhárom fázist köti össze a földdel, tehát rázás közben mindhárom fázis áram egyformán változik meg,

azt a felső relé nyomba észreveszi, a második meg soha az életben.

Még inkább lehetne áram-védőnek nevezni azokat a kapcsolásokat, amikor az egyes fázisok atuális áramát is méri/figyeli (nem csak a különbséget) és a megengedettnél nagyobb áram esetén lekapcsolja a rendszert.

Előzmény: pajaci (63824)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63833

az áram-védőrelé az a FI relé

Amiről te beszélsz, az szerintem a fázisőr, de mindegy

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63828)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63832

Az árából gondolom, hogy még Bem Apó tinédzser korában készülhetett,

de a magyar szabvány már akkor is szabvány volt.

Köszönöm.

Előzmény: DJ Szegecs (63831)
DJ Szegecs Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63831

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63829)
DJ Szegecs Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63830

Hajdu centrifuga.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63829)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63829

Tud-e bárki olyan, magyarországon sorozatban gyártott 230V-os konyhai/fürdőszobai készülékről, amelynek fém burkolata van és az nincs leföldelve?

Előzmény: GeriSoft07 (63823)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.21 -1 0 63828

"Egyik fázison van egy 100W izzó, másik fázison egy hegesztő trafó, ami 2kW-os, harmadikon 6db olajradiátor, ami 10kW összesen, az elég asszimetrikus? nem fog leoldani a relé,"

Csupán attól, hogy aszimmetrikus a terhelés, attól még egy FI relé (más néven érintésvédelmi relé) valóban nem fog leoldani,

mert a FI relé nem az áramot védi, hanem az embert,

ezért is butaság egy FI relét áramvédő relének nevezni vagy azzal összekeverni.

A FI relé az ÉRINTÉSVÉDELMI relé/kapcsoló.

Megismétlem amit két órája is leírtam: az áramvédő kapcsolás külön-külön figyeli/méri a fázisok áramát és úgy hasonlítja össze őket, tehát az áramfigyelő relé nagyon nem ugyanazt csinálja mint a fi relé (nem arra készült).

Előzmény: GeriSoft07 (63820)
John Zero Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63827

Haha, eszembe jutott egy sztori: szerelték nálam be a FI relét villanyszerelő szakik (sajnos sikertelenül, de ez más téma).

Ott állok a villanyóra - biztosítótábla mellett, és finoman szólok a segédszakinak, aki már nagyban kezdi bontani a biztosítótáblát, hogy nem kellene lenyomni a villanyóra biztosítékokat előbb?

Mire a főnöke -- aki mintha grimaszolt volna egyet, hogy "na, megint egy okoskodó b .. zi" -- szól a segédnek, hogy:

- Józsikám nyomd már le a fő biztosítékokat gyorsan!

Mondjuk azt nem akarom tudni, hogy mi lett volna ha nem vagyok jelen :-)

Előzmény: ha4nz (63805)
nap50 Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63826

Simán elszabadul' vagy a gyerek játszik a zuhannyal, és kész a baj. A teljes fürdőszobára kötelező a védelem, ott nemcsak a dugaljakra kell Ávk-t kötni.

Előzmény: King_of_Giants (63822)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63825

2. pont nem fedi a valóságot.

Vagy nincs ilyen a szabványban, vagy van folytatása, kitétele, kivétele

Akkor ennyi erővel az EPH-ba is be kellene kötni adott mosógép centrifuga fémtestét

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63817)
pajaci Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63824

Ezt még lehagytad:

Fehlerstromschutzschalter

Előzmény: GeriSoft07 (63809)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63823

"1: A magyar szabvány előírja, hogy kettős szigetelésű elektromos készüléket tilos leföldelni.

2: A magyar szabvány előírja, hogy minden 230V-os és fém burkolatú elektromos készülék burkolatának földelve kell lennie.

3: Magyarországon hivatalosan forgalomba hozhatók olyan kettős szigetelésű készülékek, amelyeknek földeletlen fém burkolata van.

Nyilvánvaló, hogy a fenti három állításból legalább az egyik nem lehet igaz."

1: ez így igaz

2: ez agy nem igaz, olyan van csak, hogy bizonyos felület méret felett mit kell vele tenni (földelés, vagy eph) de kvázi így leírva nem létezik

3: és miért ne tehetnék???

King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63822

Igazad van, beszoptam :)

Azért annak kicsi az esélye hogy belesik a vizzel teli fürdőkádba , vagy vízben állva kötik ki vagy be

Előzmény: DJ Szegecs (63814)
pajaci Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63821
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63820

"Szóval az áramvédő relének csak ott van értelme, ahol (nagyjából) mindig egyenlők a fázisok áramai, ezért a rendszerek túlnyomó többségében (aszimmetrikus fázis-terhelések) nem tudnák helyettesíteni a FI relét,

akármilyen kicsire is állítjuk az érzékenységüket.

Villanymotorok egyedi védelmén kívül csak kevés helyen alkalmazhatók."

Kirchoff törvény??? Mond valamit?

ha van egy 3F rendszerem, Egyik fázison van egy 100W izzó, másik fázison egy hegesztő trafó, ami 2kW-os, harmadikon 6db olajradiátor, ami 10kW összesen, az elég asszimetrikus? nem fog leoldani a relé, akármilyen kicsi az érzékenysége, mivel a csillagponton, mint közös csomóponton átfolyó áram vektoros eredője 0V

akkor is ha van kivezetve nulla, akkor is ha nincs.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63811)
nap50 Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63819

Szokásos módon beszélsz a vakvilágba. Konkrétan melyik szabványokban olvastad ezeket?

GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63818

Kicsit gondolkoztam, vicelsz, vagy komoly :)

Szóval a FI relé (Fehlerstromschutzschalter relay) vagy más néven Residual Current Device (RCD) az az Áram-védőkapcsoló (és nem áramvédő kapcsoló, az áramot nem kell megvédeni...) 

Ez mind ugyanaz az eszköz, hibaáram esetén leold, ezért áram-védőkapcsoló

Régen volt feszültség-védőkapcsoló, ami a föld felé feszültség emelkedést figyelt, de korszerűtlen volta miatt, és nehézkes földelés kialakítási követelmények miatt nem terjedt el

Maradva az általad említett eszköznél, hibás dolog a komplex fázissorrend, fázishiány, feszültségesés/emelkedés védőreléket összemosni az ÁVK-val. A kettő nem ugyanaz

A tekercsszakadt motor meg pont nem hatja meg az ÁVK-t, mert az nulla nélküli rendszernél összes fázis vezető, nullával rendelkező rendszer esetén összes fázis és nulla vezető árama eredője mindig nulla. akkor is ha egy fázis megszakad, így nem old le, nem erre való!

Soha nem lesz értelmezhető asszimetria a 3f rendszerben 2f-ról üzemelő berendezésnél, mert az eredője NULLA!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63810)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63817

Ide írok három állítást:

1: A magyar szabvány előírja, hogy kettős szigetelésű elektromos készüléket tilos leföldelni.

2: A magyar szabvány előírja, hogy minden 230V-os és fém burkolatú elektromos készülék burkolatának földelve kell lennie.

3: Magyarországon hivatalosan forgalomba hozhatók olyan kettős szigetelésű készülékek, amelyeknek földeletlen fém burkolata van.

Nyilvánvaló, hogy a fenti három állításból legalább az egyik nem lehet igaz.

...vagy mégis érvényben van mindhárom szabály?

lukit Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63816

Te, gyerök, te, azt a "földet" (ami inkább védővezető) miért kötötted össze a nullával?

Előzmény: morghulis (63791)
pajaci Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63815

Akkor se lehet földelni :-))))))

Előzmény: DJ Szegecs (63814)
DJ Szegecs Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63814

Nem földelni akar, hanem FI-relét! :)

King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63813

mármint , ha lenne is neki fém burkolata

King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63812

Mivel földelési csatlakozása nincs, fizikailag nem lehet, ha lenne is neki, kettős szigetelést tilos földelni

Előzmény: cucu (63801)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63811

Szóval az áramvédő relének csak ott van értelme, ahol (nagyjából) mindig egyenlők a fázisok áramai, ezért a rendszerek túlnyomó többségében (aszimmetrikus fázis-terhelések) nem tudnák helyettesíteni a FI relét,

akármilyen kicsire is állítjuk az érzékenységüket.

Villanymotorok egyedi védelmén kívül csak kevés helyen alkalmazhatók.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63810)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.21 -1 0 63810

Az áramvédő relének többfázisú rendszerben van értelme, az egyes fázisok áramát külön-külön méri (ez a kulcsszó, mert a FI relé viszont egyben méri az összes vezetőt)

és ha az eltérés közöttük meghaladja a beállított értéket, akkor lekapcsolja a rendszert.

Tehát pl egy áramvédőre kötött villanymotor aszimmetrikus áramfelvétele tekercszárlatot/szakadást jelenthet, lekapcsol mindent, mielőtt még nagyobb baj lesz.

Egyes áramvédő kapcsolókat akár 50 amperes aszimmetriára/érzékenységre is lehet állítani,

egy ilyen áramvédő relé érintésvédelmi célra (tehát FI relé helyett) csak akkor lenne hasznos, ha egy időben 1300 vízben álló mezítlábas ember érintené meg véletlenül ugyanabban a pillanatban ugyanazt a fázist, aminek elég csekély a statisztikai valószínűsége :)

Persze van olyan áramvédő relé, aminek az aszimmetria-érzékenységét le lehet tekerni pl 0,03 amperre, ebben az üzemmódban három fázison egyenletes eloszlású terhelés esetén (nem hivatalosan) akár helyettesíthet egy 30 milliamperes FI relét is.

Előzmény: GeriSoft07 (63809)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63809

"

Nem tudom, akkor már itt voltál-e a fórumon, vagy, csak más néven, de egyszer már kifejtettem az álláspontomat az ávk vs. fí reléről. Szerintem ne keverjük, mert nagyon nem ugyanazt tudja. Nem szeretnék belegyalogolni a kollégák, sem a te lelki világodba, de vagy fogalmazzunk pontosan, vagy sehogy, de ne keverjünk szakmai fogalmakat, eszközöket. 

"

engem is érdekel, mit tudsz, amit mi, földi halandók nem tudunk.

Mert hogy az ÁVK = RCD = FI-relé de szerinted nem...

Előzmény: ha4nz (63806)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.21 0 0 63808

"Kettős szigetelt ablakventilátort érdemes vagy kell-e FI relén keresztül üzemeltetni?"

A kettős szigetelés nem akadályozza meg a fázist abban, hogy benne legyen a ventilátorodban.

Márpedig ha ott a fázis a ventilátorban (ráadásul a kád felett), akkor meg is lehet halni tőle,

pont ez ellen való a FI relé.

Nagyon-nagyon kevés/ritka esettől eltekintve a FI relé alkalmazásának MINDIG van értelme.

Előzmény: cucu (63801)
cosalf Creative Commons License 2015.07.21 0 1 63807

És mi a különbség a kettő között? Gyalogolj bele a lelkivilágomba!

Előzmény: ha4nz (63806)
ha4nz Creative Commons License 2015.07.20 0 0 63806

Majd bekopik :)

Nem tudom, akkor már itt voltál-e a fórumon, vagy, csak más néven, de egyszer már kifejtettem az álláspontomat az ávk vs. fí reléről. Szerintem ne keverjük, mert nagyon nem ugyanazt tudja. Nem szeretnék belegyalogolni a kollégák, sem a te lelki világodba, de vagy fogalmazzunk pontosan, vagy sehogy, de ne keverjünk szakmai fogalmakat, eszközöket. 

(Bocsánat ez az én vessző paripám marad)

Szakmai üdvözlettel: Németh Zoli 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63800)
ha4nz Creative Commons License 2015.07.20 0 0 63805

Szia!

Lusta vagyok rajzolni, de maradjunk annyiban, hogy a TN-C-S rendszer sémáját ismerd meg.

Gyorsan: Betáp az oszlopról: TN-C utána bejön a fogymérő alá, (plombált szolgáltatói terület), itt csinálják az un. nullbontást. Eddig ami jött az L1- (L2-L3)- PEN. Itt csinálunk belőle (a szolgáltató) 3 vagy 5 vezetékes rendszert. Itt semmi más nem történik, csak a PEN (nullázó) vezetőt ketté ágaztatják, úgy, hogy mindenekelőtt a helyi földelést, ami min. 16-os rézzel csatlakozik (potenciálrögzítés), azt erre a PE (védővezető) sínre kötjük. Utána erről az oszlopról érkező PEN vezető egyik ágát lekötik a PE (védővezető) sínre. Itt a másik ágat átvezetjük a fogymérőn. A nullát (N) tovább vezetjük az ávk-ra. (min 6 réz v. 10alu) Majd az ávk elmenő N kapcsát (min 6 réz v. 10 alu) lekötjük a N sínre.  Utána a betáp fázist ráküldjük az ávk bemenetére (N -szabadon választott- mellett alsó vagy felső sor) A túloldalon meg fésűs sínnel tápláljuk a kismegszakítókat. Ezen kismegszakítók elmenő kapcsai lesznek a fogyasztóid fázis betápjai.

Nincs egyértelmű szabály, de én a kismegszakítókat felülről szoktam táplálni, tehát az ávk bemenete lent van. 

Előzmény: morghulis (63802)
lójusz Creative Commons License 2015.07.20 0 0 63804

Sziasztok !

Tanácsot szeretnék kérni, egy merülő szivattyúval kapcsolatban. Al ko TDS 1001/3 tipusú szivattyúról lenne szó. A probléma a következő: A fent említett berendezésnek elromlott az úszókapcsolója,és "szárazra" szívta magát, azaz kiüritette az ásott kutat.Úgy 20-25 percet mehetett szárazon, mire észrevettem, és lekapcsoltam. Az úszókapcsoló zárt állapotban égett össze,mert áram alá helyezéskor,azonnal indul a szivattyú,szóval nem égett le,csak azt az érdekes jelenséget produkálja, hogy kb.1 percig üzemel, majd magától leáll,1 perc pihi után automatikusan ujra indul,majd ismét leáll,ismét indul stb stb stb.Ezt csinálja vizben,és szárazon is.Elképzelhető, hogy az indító,vagy állandó kondija (nem tudom melyik van benne) szórakozik?

morghulis Creative Commons License 2015.07.20 0 0 63803

Erre próbáltam figyelni, nem is érintkeznek közvetlenül, bár a képen nem úgy látszik. Látsz még hibát?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63800)
morghulis Creative Commons License 2015.07.20 0 0 63802

Üdv, nem ez a szakmám és nem is tanultam itt ki azt, csupán néhány hasznos dologról olvastam, de tekintve a 60 ezer hozzászólást természetesen nem volt időm mindent végigkövetni. Most csinálom először, ezért is szóltam hozzá a fórumhoz és kértem a segítségeteket. El tudnád mondani hogy hogyan kellene az elosztót megcsinálni? Esetleg egy skiccen ábrázolva? Köszi

Előzmény: Tízenhármaska (63798)
cucu Creative Commons License 2015.07.20 0 0 63801

Ha már FI relé, akkor egy érdekes kérdésem lenne a szakikhoz:

Kettős szigetelt ablakventilátort érdemes vagy kell-e FI relén keresztül üzemeltetni? (Történetesen a kád fölött van az ablak, benne a ventilátorral.)

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.20 0 0 63800

...és a csokikban is úgy kellene dolgozni, hogy réz közvetlenül sehol ne érintsen alumíniumot.

Előzmény: Tízenhármaska (63798)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.20 0 0 63799

Még egy FI relés hasonlat:

Egy patak felül befolyik a vízimalmok völgyébe, alul meg kifolyik (vízimalmok = elektromos fogyasztók).

A FI relé csak egyetlen dologra ügyel: mindig pont ugyanannyi víz jöjjön ki alul, amennyi felül befolyt (ne lopják a vizet a völgyben), tehát

- a FI relét nem érdekli, hogy eggyel több vagy kevesebb vízimalom dolgozik a völgyben

- arra viszont baromi ideges lesz, ha valaki pl locsolásra használja a vizet

- és ha a befolyó/kifolyó közötti különbség meghaladja a 30 milliampert liter vizet (csakis ezt méregeti-hasonlítgatja állandóan), akkor azonnal lezárja a vizet az egész völgyben

Tehát ha a völgyben egy új vízimalmot kezdesz üzemeltetni (éppen fázis-nulla között ráz az áram), azt nem veszi észre,

de ha kertészkedni kezdesz lopott vízzel locsolva (éppen fázis-föld között ráz az áram), azt egyből észreveszi

Előzmény: morghulis (63796)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.07.20 0 2 63798

Vedovezetot nem a nullacsomopontbol Kell elvinni. Az az eloszto eleg kopedelem,sajnalom hogy ezt vegezted el azutan hogy itt kitanultad a szakmat.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.20 0 0 63797

"Tehát ha valaki olyan szerencsétlenül járna, hogy mindkét vezetékhez hozzáér, akkor nem menti meg az életét a relé?"

A FI relé ebből csak annyit láthat, hogy

- a házban eggyel több dolog fogyasztja áramot (ez vagy te)

- a fázis és a nulla árama egyenlő mértékben változott meg,

- tehát továbbra sincs eltérés/különbség a rajta oda-vissza áthaladó áramok között

- tehát részéről semmi rendellenes nem történik,

ezért nem is fog lekapcsolni.

Előzmény: morghulis (63793)
morghulis Creative Commons License 2015.07.20 0 0 63796

Köszönöm mindenkinek a válaszokat, most már mindent értek. :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63795)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.20 0 1 63795

Egyfázisú rendszernél normál esetben az energia áramlása kizárólag a fázis és a nulla között jöhet létre, tehát normál esetben a nullán és a fázison egyforma az áram erőssége. A FI relé azt figyeli, hogy  a fázis és a nulla árama egyenlő erősségű-e, tehát a FI relét csak a rajta átmenő két vezetéken folyó áramok különbsége izgatja. Ha ezek nem egyenlők, az már nem normál eset, mert valamennyi áram illegális úton közlekedik (pl rajtad keresztül a föld irányába).

Tehát:

- próbalámpa (vasaló/mosógép/stb) a fázis és a nulla között:  a nulla és a fázis áramerőssége között nincs különbség (ez a normál eset), a FI relét nem zavarja

- próbalámpa a fázis és a föld között: van különbség a FI rén árfolyó áramok között: a FI relé lecsap

- próbalámpa a nulla és a föld között: lehet_különbség a FI relén árfolyó áramok között: a FI relé ilyenkor lecsap

- gazdi száraz vastag zokniban a kövön állva a fázishoz ér: van áram-különbség, de túl kicsi (kevesebb a FI relén megadott pl 30 milliampernél), ezért a FI relé nem csap le, az áram meg jól megrázza a gazdit

- gazdi mezítláb a vizes a kövön állva a fázishoz ér: van elegendő áram-különbség, ezért a FI relé gyorsan lecsap, hogy a gazdi ne dobja fel a (vizes) talpát.

"akkor pedig rázott a fázis, a relé nem kapcsolt le. Nem ez lenne a feladata?"

A FI relé nem a megrázástól véd, hanem a meghalástól.

A relén megadott 30 milliamperes áramnál kevesebb áram is nagyon kellemetlen tud lenni rázásilag, de a relének a gyárban azt mondták, hogy ami ennél kevesebb, azzal ne törődjön. Ezért pl egy (igen kellemetlen) 20 milliamperes megrázástól a 30 milliamperes FI relé nem fog lecsapni.

Persze ha kisebb áramú FI relét veszel, az kisebb áramnál kapcsol le, de túlságosan érzékeny fi relé viszont minden apró rendellenességre lekapcsolhat, te meg megőrülsz a hibakereséstől :)

ficere50 Creative Commons License 2015.07.20 0 0 63794

De nem ám, mert akkor TE vagy a fogyasztó!!!...ami akármekkora áramot is fel vehet. Az FI relé, (hibaáram) a fázisvezető (illetve a feszültség alatt lévő) és a föld (védővezető) közötti elfolyó (hiba) áramot érzékeli!

A nulla-védővezető zárlatnál is csak akkor működik, ha valamilyen terhelőáram folyik a nevezett körben, ami a nulla-vezetőn is okoz feszültségesést.

Előzmény: morghulis (63793)
morghulis Creative Commons License 2015.07.20 0 0 63793

Tehát ha valaki olyan szerencsétlenül járna, hogy mindkét vezetékhez hozzáér, akkor nem menti meg az életét a relé? Köszi a gyors választ.

Előzmény: pajaci (63792)
pajaci Creative Commons License 2015.07.20 0 0 63792

A fázis-nulla között nem kapcsol le soha. Fázis-földelés, vagy fázis-tested-talaj 30mA-nál nagyobb árama esetén old le.

morghulis Creative Commons License 2015.07.20 0 0 63791

Üdv, egy kis segítségre lenne szükségem.

Korábban olvasgattam sokat villanyszerelésről itt a fórumon, sok hasznos infót találtam amivel el is jutottam teljesen kezdőként odáig, hogy be van húzva és kötve minden újan a házban, ma viszont a FI relével akadt egy kis gond. Beraktam 2 új kismegszakítót a régi mellé + a FI relét. Le lett próbálva az áramkörön minden, dugaljak működnek, kapcsolók is jók, még a keresztkapcsolást is sikerült összehozni. Próbalámpát kipróbáltuk FÁZIS+NULL között és működött, valamint FÁZIS+FÖLD között is, ahol elvileg szintén működnie kéne, erre lekapcsolt a FI relé. Viszont ez nem volt elég, ki lett próbálva élesben akkor pedig rázott a fázis, a relé nem kapcsolt le. Nem ez lenne a feladata? Vagy pedig rosszul értelmezem? Hozzá kell tenni, hogy a fázis úgy lett érintve, hogy közben a null is fogva volt. Annyit tudok, hogy a relé a fázis és a null között méri az eltérést és ha szökik, akkor kapcsol le. Csak akkor kellene lekapcsolni a relének ha CSAK a fázist érinteném, mert akkor rajtam át távozik, vagy pedig akkor is ha vezetéket csinálok magamból a fázis meg a null között? Ha mindkét esetben le kéne kapcsolnia, akkor valószínű hogy valamit rosszul kötöttem be a relén, ami a másik kérdésem lenne, hogy akkor hogyan? Mellékelek képet és egy ábrát is a kötésről, aki ért hozzá kérem nézze meg és írjon egy rövid választ, hogy mit hogyan kellene változtatni. Köszönöm, Gergő

(Tudom, hogy nem kéne fogdosni :D )

Peter atyuska Creative Commons License 2015.07.19 0 0 63790

Van, de mindent neked kell fizetni és később ha véglegest alakítasz ki az ideiglenes elviekben nem használható fel, az igényt újnak tekintik. Így nem éri meg.

Előzmény: Csuklósbusz (63788)
ha4nz Creative Commons License 2015.07.19 0 0 63789

Én egy építkezésre is már fixen telepíteném a véglegest. Utána is kell áram, max később felbővítteted.

Előzmény: Csuklósbusz (63788)
Csuklósbusz Creative Commons License 2015.07.19 0 0 63788

Ideiglenes vételezésre van még lehetőség démász területen?

Tehát adott egy üres porta. Ha én ott építkezni szeretnék és kellene áram akkor létezik az hogy ideiglenes mérőhelyet adnak max 1 évig?

Peter atyuska Creative Commons License 2015.07.18 0 0 63787

Közép mezőny. Inkább KNX rendszer elemekre koncentrálnak így hagyományos elemekből aránylag kicsi a kínálat.

Előzmény: csodabogarka (63786)
csodabogarka Creative Commons License 2015.07.17 0 0 63786

Sziasztok. Szeretném megtudni, van-e valakinek tapasztalata, véleménye a LOGUS szerelvényekrõl? Konnetorok, kapcsolók vásárlása elõtt állunk, az ára sokkal barátibb mint a piacon levõ nagy neveknek...köszi mindenkinek, aki tud segiteni.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.17 0 0 63785

Ha azt akarod, hogy a belépés pillanatában égjen a villany, akkor azt vagy ajtó nyitás érzékelővel kapcsold, vagy az ajtó vonalát figyelő infrasorompóval.

A térfigyelő infra mozgásérzékelők működési elvéből következik az, hogy valamennyi távolságot meg kell tenned a sötét szobában ahhoz, hogy biztos legyen a jelenlétedben és felkapcsolja a villanyt (ugyanez vonatkozik a jelenlét érzékelőkre is amelyek ugyanezen az elven működnek, csak sokkal több figyelt irányba néznek, viszont sokkal rosszabb helyre szokták szerelni őket: mozgás detektálására a mennyezet közepe a legrosszabb hely)

Tehát ha térfigyeléssel akarsz villanyt kapcsolni, akkor minden szobába belépve egy-két lépést még sötétben fogsz megtenni, ami csak addig vicces, amíg nem sietsz, mert a harmadik sötétben megtett lépés már balesetveszélyes lehet.

Ha mindenáron térfigyeléssel szeretnéd a villanyt felojtani, akkor a leggyorsabb reakcióidőt pont olyan mozgásérzékelővel lehet elérni, amit le szeretnél szerelni:  csak arra kell odafigyelni, hogy

1: a mozgásérzékelő az ajtóval azonos falon legyen (de legalábbis nagyon közel hozzá)

2: a mozgásérzékelő maximum 1,5 méterre legyen az ajtótól (ha van olyan ajtó, amelyik 1,5 méternél messzebb van, akkor oda egy másik érzékelőt kell telepíteni)

3: a mozgásérzékelő ne legyen magasabban kb 160-180 centinél

4: és persze az ajtóhoz képest olyan irányban, hogy a kinyíló ajtószárny ne takarja a belépő embert :)

Persze még ez a módszer sem lesz olyan gyors reagálású, mint azt a laikusok képzelik/szeretnék de  tér-érzékeléssel ez a legkevésbé lassú megoldás.

Előzmény: Dorkuci (63783)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.07.17 0 0 63784

Oda jelenlét érzékelő kell, egy kicsit más mint egy sima mozgás érzékelő, megfelelő érzékelővel és elhelyezéssel. Ha nem szetted szét a régi rendszert (kirángatva a vezetékek) vissza lehet csinálni.

Előzmény: Dorkuci (63783)
Dorkuci Creative Commons License 2015.07.17 0 0 63783

Sziasztok!

Kérdezni szeretnék egy villanyszerelő szakembertől:

Beltéri mozgásérzékelőt rakattam a lakásom folyosójára, de megbántam, nem gondoltam át a dolgot.Szerintetek vissza lehet térni a régi villanykapcsolós megoldáshoz, persze gondolom ez sem lesz egyszerű kivitelezni.

Köszönöm ha válaszol valaki. Szép napot!

Jahno Creative Commons License 2015.07.16 0 0 63782

"vagy a gyár épp a törököknél vagy a kínaiaknál van, ahol nem érvényes a szabályozás, stb."

Nem is a gyárat szabályozzák, hanem a forgalmazását idehaza.

Előzmény: lukit (63779)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.07.16 0 1 63781

+ el kell kérni a CE papírját a kábelnek, ha ezt nem tudják prezentálni elvileg forgalomba se kerülhetne. Ez egy szűrés a kábeleknél, nálam ez bevált :)

Előzmény: lukit (63779)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.16 -1 0 63780

Készíts egy próbalámpát két db sorba kötött 15 wattos izzóból.

Mérd meg az áramát 230V-on: remélhetőleg kb annyi lesz,  ami épphogy le tudja verni a 30 milliamperes FI reléket.

De ez csak tippelés, úgyhogy ne rám hivatkozz, ha végül a próbalámpád csak 25 milliampert tud csinálni és az egyik fi relét leveri, a másikat meg nem :)

Előzmény: King_of_Giants (63764)
lukit Creative Commons License 2015.07.16 0 0 63779

Úgy tudom, hogy az elektromos vezető réz tisztaságát hivatalos előírások szabályozzák (asszem 99,8% tisztaságú lehet a legrosszabb).

Tudod Te is azért legbelül, hogy megy bármilyen szabályozás: biztos szabályozzák, de 1000 kibúvó lehet. Hogy azt a kábelt nem is lenne itthon forgalmazni, vagy mégis lehet, de nincs rajta X jelzés, vagy a gyár épp a törököknél vagy a kínaiaknál van, ahol nem érvényes a szabályozás, stb. Nálunk sokfajta gané kábel megfordult, mert a beszerzés úgy látta, hogy az ár az egyedüli döntő tényező. Lásd lent, 10A-en mit produkált az egyik. Ha nem látom saját szememmel 3 kollega kiséretében, akkor nem hiszem el. És nem csak ez az eset volt, máskor is belefutottunk hasonlóba, amikor többszörös volt a feszültségesés nagyobb terhelésnél. Mind-mind humbák vezeték volt.

Kb hány százalékkal lehet rosszabb a vezeték fajlagos ellenállása, ha az újrahasznosított rézből készült?

Attól függ, mekkora a szennyezés. Nézd meg a gyártó adatlapját arra a konkrét termékre, hogy milyen ellenállást garantál. Ja, hogy még a gyártó sincs feltüntetve a kábelen?:) Az is árulkodó azért, ha nincs adatlap vagy alig van benne valami.

Az interneten hol olvashatnék további részleteket erről a dologról?

Javaslom, hogy keresd fel kedvenc gyártóid honlapját és ott nézd meg, hogy mit árulnak.

Amúgy nem flame wart akarok itt indítani, csak fel szerettem volna hívni a figyelmet arra, hogy nézzük meg, hogy mivel dolgozunk. Senkit se akarok megbántani.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63776)
lukit Creative Commons License 2015.07.16 0 0 63778

Jelez és szerintem nem sok jót. Persze többen is végigszerelték a fél világot ilyen kábelekkel és "mindig jó volt", így inkább nem mennék bele, hogy most dobd ki vagy ne. Ha biztosra akarsz menni, akkor leméred, hogy mi lesz vele, ha megterheled. Nem szükséges pont 230V-on, hanem lehet kisebb feszültséggel is. 12V-on pl. egy H4 autós izzó remek terhelés, csak bírja a tápod. Vezeték hőmérsékletét is nézd. Emellett - ahogy a bölcsek is írták - felső határnak alkalmazd a szabványos keresztmetszeteket a szabványban megadott biztosítóval, ettől csak biztonságosabb irányban térhetsz el.

Előzmény: topikolos (63773)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.16 -1 0 63777

"Gondolod karácsonyfa fűzérrel járok? :)"

Ki tudja :) de pl a próbalámpák többnyire több pici izzóból állnak.

"A leoldás lassuságát hogy érted  A mechanikai +oldás lenne a lassú?"

Igen.

Tehát az elektronika rájön, hogy túl vagyunk a 30 milliamperen és "szól a mechanikának", amelynek X idő kell ahhoz, hogy megszakadjon az áram. Elektromágnes, rugók, vasak, stb: mozgásba kell lendülnie a dolgoknak, ugyanúgy, ahogy pl egy mágneskapcsoló sem nulla idő alatt reagál (vagy pl egy kismegszakító zárlat esetén, hiszen olyankor az is reléként működik).

Talán a FI relék részletes dokumentációjában van is ilyen "leoldási idő késlekedés" adat

és ha ezt az értéket összeveted a próbalámpád felizzási idő/fényerő görbéjével, abból kijöhet, hogy adott esetben mekkora felvillanás tekinthető még normálisnak.

Előzmény: King_of_Giants (63763)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.16 -1 0 63776

"tiszta rézzel számol, holott a legolcsóbb vezetékek újrahasznosítot rézből készülnek, ahol az fajlagos ellenállás lényegesen nagyobb."

Úgy tudom, hogy az elektromos vezető réz tisztaságát hivatalos előírások szabályozzák (asszem 99,8% tisztaságú lehet a legrosszabb).

Kérdéseim:

- Kb hány százalékkal lehet rosszabb a vezeték fajlagos ellenállása, ha az újrahasznosított rézből készült?

- Az interneten hol olvashatnék további részleteket erről a dologról? (de lehetőleg ne olyan "hivatalos" információ forrást adj meg, ahol agy nélküli hülyegyerekek kábítják egymást ;)

Előzmény: lukit (63769)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.16 -1 0 63775

"de nehol 1,5 tappal es arrop agazik le 1 essel"

Ha az egész házban 4-es vezetékek vannak és csupán egyetlen pontra megy mindössze fél méter 1-es vezeték, akkor az egész házat csak 6 amperre szabad biztosítani. Ezt jelenti a "leggyengébb láncszem" elve.

(érdekesség: a leggyengébb láncszembe igazság szerint még a konnektorba bedugott hosszabbító keresztmetszete is beleszámít, persze ez már nem a villanyszerelő felelőssége :)

Előzmény: lajoskaaa7 (63757)
C20NE Creative Commons License 2015.07.16 0 0 63774

Vannak olyan vezetékek, pl az MM falvezeték amit rakhatsz védőcső nélkül a vakolatba de nem ajánlom.

Előzmény: topikolos (63772)
topikolos Creative Commons License 2015.07.16 0 0 63773

Értem. Ami nálam van 1,5-es, az valami prysmian nevezetű, a 2,5-esen viszont nincs semmi felirat. Jelezhet ez valamit?

topikolos Creative Commons License 2015.07.16 0 0 63772

Ok, úgy lesz.

Duplán szigetelt vezetéket rakhatok védőcsövezés nélkül a vakolatba, vagy inkább csövezzem?

Előzmény: C20NE (63762)
lukit Creative Commons License 2015.07.16 0 0 63771

Bocs, az árak duplán szigetelt 3G1,5-re vonatkoznak.

King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.16 0 0 63770

Péter atyuska honlapja olvashatatlan/nálam/ Ő tán mér földelést, ha majd erre néz...

Előzmény: King_of_Giants (63768)
lukit Creative Commons License 2015.07.16 0 0 63769

Arra nagyon kell vigyázni az ilyen számolgatós oldalaknál, hogy legtöbbjük tiszta rézzel számol, holott a legolcsóbb vezetékek újrahasznosítot rézből készülnek, ahol az fajlagos ellenállás lényegesen nagyobb. Lehet kapni rendes rézből készült kábeleket is, csak azok 200m tekercsre br. 260Ft/m-nál, 50m-esre meg 334Ft/m-nél kezdődnek. A legdurvább ilyen az volt, amikor kb 2*4m-en 12V DC-nél 10A mellett a 1,5-es "vezeték" a fogyasztóra juttatott 8V-ot. Ez szerinted miből készülhetett? :)

A másik dolog, hogy ha 1m-re akarod elvinni az áramot, az oda-vissza már 2*1m. Ezt sokan elfelejtik és ha nem közöl részletes számításokat az oldal / program, akkor nem tudod, hogy ezt most beleszámolta-e.

Tehát ha már így számolgatsz, akkor olyan oldalt keressél, ami megmutatja a részszámításokat és be lehet állítani a vezető fajlagos ellenállását. Mondjuk azt nem tudom, hogy mire állítod a dzsunka bt vezetékeinél, de értelmes gyártó megadja a saját vezetékeire.

Előzmény: topikolos (63761)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.16 0 0 63768

Ügyes szerkezet, de én már annyira ritkán melózok, hogy nem feccölök be új szerszámba

Jahno

Volt hogy leirtam papirra, aláiratva a tulajjal mik a hibák, milyen életveszélyes a hálózat többi része, amihez nem nyúltam

Szerintem most is úgy van. Ha én hívok szakembert nekem kell fizetnem, nyilván

A tulaj meg biztosnem fog, hisz a relé fel van szerelve, őt a legkevésbé érdekli a mA és a leoldási idő

Bár úgy tűnik, az a kliens nem egy "sötét", mert a legelején tért ki a relés szükségességére, más szerelvények mellett.

Kicsit ciki hogy utólag, de lehet felhívom hogy mi a helyzet. Akkor kellett volna jeleznem amikor lepróbáltam a működését.

Előzmény: Zs:) (63767)
Zs:) Creative Commons License 2015.07.16 0 0 63767

Jahno Creative Commons License 2015.07.16 0 1 63766

Akkor hívj olyat, aki ért hozzá.

paplanfa Creative Commons License 2015.07.16 0 0 63765

Feszültségmérő, potméter kell. Konnektorba dugós fogyasztásmérő sokat segít. A 30mA-t kb 220-240V között tudd beállítani, és legyen egy tuti 230V-os elvi pozíciód is.

King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63764

A megrendelőnek, ha én mondom neki

Műszerem nincs és nem vagyok év.mérési szakember

De vissza kell mennem ha kész a f.szoba szerelvényezni. Képes leszek összeállitani egy terhelést 30mA-re és letesztelem.

Eredményes lenne egy  6W körüli, pótméterem nincs, ellenállás és amper műszer?

Előzmény: Lacivill (63749)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63763

ha ez a 60W több pici izzóból áll:"

Gondolod karácsonyfa fűzérrel járok? :)

FI relének nem 1milliomod sec alatt kell leoldani, hanem 30mA-nél, amellett hogy ugye vannak késleltetett tipusok. Ez utóbbiakat nem is értem minek. Tudom, a leoldási/védelmi lépcsőzés

de ha ott egy ÉV relé, ami 30mA az oldjon le szorosan a-körül az áram körül

A leoldás lassuságát hogy érted

A mechanikai +oldás lenne a lassú?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63750)
C20NE Creative Commons License 2015.07.15 0 1 63762

Hogy ez az oldal mit és hogyan számol lényegtelen. Alkalmazd a szabványos keresztmetszeteket a szabványban megadott biztosítóval!

Előzmény: topikolos (63761)
topikolos Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63761

Köszi. De azt nem értem, hogy pl. ez az oldal hogyan számol ki a megadott adatokkal 1,5-es keresztmetszetet.

A fő fogyasztó ugye a bojler lenne, ami 1,8kW, arra a boltban azt mondták, elég a 1,5-es vezeték. De ha mellé biggyesztek egy konnektort az esetleges egyebeknek, akkor több lehet, ezért kerekítettem alaposan felfelé.

Most megnéztem, a vezéreltnél 10A-es biztosíték van, az összes többire pedig 16A-es.

A bojler egyébként most is dugaljon van (be tudtam kötni, de nehezen emlékeim szerint, de az még alu vezeték), mert így vettem, gondoltam ugrik a garancia, ha leveszem (olvastam itt nemrég, hogy valószínűleg nem), de az már vagy 10 éve volt, így akár be is köthetem direktben.

Nem nagyon láttam ellenvéleményt, akkor így fogom csinálni, ahogy írtad.

Előzmény: C20NE (63737)
topikolos Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63760

Nálunk is így volt sokáig, így tudtunk pl. mosást időzteni a vezérelt időtartamára. Mostanában viszont számunkra össze-vissza kapcsolgatják, tuti, hogy nem 3x egy nap, mert most hallom is a kattogást, amikor vált. Démász terület.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63751)
lajoskaaa7 Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63759

Ertem az szel! De az a 6 A eleg hogy minden rendben uzemeljen? Ezert momdtam a 7 elemno kabelt azt lattam hogy jol szet lehet osztva, annyira ertek hozza.

C20NE Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63758

Az 1-es dróthoz 6A-es megszakítót illett volna rakni!

Előzmény: lajoskaaa7 (63757)
lajoskaaa7 Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63757

A villanyszerelo atnezte csak figyeltem a munkajat az osszes kotodobozt ujrakototte vago nevu eszkozzel, azt mondta minden rez 1 es vezetekek vannak de nehol 1,5 tappal es arrop agazik le 1 essel ezt mondta.. es ezert rakott 10 A megszakitott meg fi relet rakott 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63756)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63756

"1 es réz vezeték de olykor 1,5 os réz . 7 elmenő tàpja van és 10 A kismegszakitoval van biztositva ez igy rendben van?"

Ez így kissé zavaros számomra,

ha most vetted a házat, hívj egy villanyszerelőt, hogy nézze meg a legfontosabb dolgokat, ha nincs komoly baj, akkor lehet, hogy végez fél óra alatt, az nem kerülhet sokba.

Egyébként 1 mm2 keresztmetszetű vezeték elbírja a 10 ampert, de hivatalosan csak 6 amperre szabad biztostani.

és hiába van a házban itt-ott 1,5 mm2-e vezeték is, a biztosító értékének mindig a leggyengébb láncszemhez kell igazodnia.

Előzmény: lajoskaaa7 (63752)
ötfelezős Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63755

Bocsánat, de... Sokat dolgoztál a hétvégén? 

automata átkapcsoló

Nem szóltam bele az alant olvasható szájkaratélyozásba, de az előírás szelleme csak az, hogy ne tudjál átkapcsolni nappalira, mivel a központi vezérlés úgy van figyelembe véve, mint szükség esetén ledobható terhelés.

merre laksz... nagyon szomorú... pont ugyanakkor

Hát, a világ végén, ahol a legnagyobb fogyasztószámú magyar áramszolgáltató szolgáltat.

Nem szomorú, hanem a műszaki megoldás miatt igen gyakran előforduló lehetőség, hogy a hálózat úgy lesz átkapcsolva, hogy nem elég a jelszint. Akár tervszerű munkák miatt, akár üzemzavar okán. Bár a parancsok sem véletlenül vannak ismételve, és a vevő sem véletlenül ismétli a programot, ha elveszik a jel.

Így aztán persze, hogy ugyanakkor, ha van jel. Csillagidő pontossággal. Nálunk, a világ végén is. Ettől még áll, hogy ha a rendszerben teljesítményhiány van, akkor le kívánják dobni.

mosógép, kert-öntöző, ventilátor

Ezek nagyon rossz példák...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63751)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63754

Egyébként ezt az éjszakai-nappali áram automatikus átkapcsolását jól meg kell gondolni, mert

- egyrészt a villanyszámlán szereplő nem-éjszakai havi fogyasztásnak csak egy igen kis része esik arra az időszakra, amikor éppen van is éjszakai áram, ami ráadásul szintén nem ingyenes, hanem csak kb 30%-al olcsóbb, tehát egy automata átkapcsolóval lehet, hogy csupán 3-5%-kal csökkenne a villanyszámlánk

- másrészt pedig lehet olyan is, akinél ez az átkapcsoló nem csökkentené, hanem éppenhogy növelné a villanyszámlát, mert pl a bojler vagy a hőtárolós kályha pont akkor töltené fel magát meleggel, amikor éppen a drágábbik áram van soron (amikor meg megjön az olcsó áram, akkor meg azt mondaná, hogy "köszönöm, tele vagyok" :)

Utóbbi problémára talán megoldás lehet pl egy "két órányi nappali áram a bojlerbe" feliratú nyomógomb (egy időzítővel), amit csak azokon a napokon nyomnánk meg, amelyeken szokatlanul korán elfogy melegvíz.

C20NE Creative Commons License 2015.07.15 0 1 63753

A Mentavil szerintem mindig atcimkezett kinait arult.

Előzmény: King_of_Giants (63748)
lajoskaaa7 Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63752

Üdv! Köszönöm a vàlaszt mekkelek! Olyan kérdésem volna még hogy adott egy lakàs 70 negyzetmeter kb. Nyaraló volt de lakàs lesz belöle, a vezetékezése nagyrésze 1 es réz vezeték de olykor 1,5 os réz . 7 elmenő tàpja van és 10 A kismegszakitoval van biztositva ez igy rendben van?  a hàzban semmi extra nagy fogyaszto nemlessz hütő meg àtfolyosvizmelegitő hasonló. Persze minden többi lakàsban hasznàlt elektromos tàrgy is. Mi a vélemény?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.15 -1 0 63751

"véletlenszerűen ki- és bekapcsolgatva bármilyen kis vagy nagy időtartamra"

Nem tudom, hogy merre laksz, de nagyon szomorú, ha felétek a vezérelt áram bármikor és bármilyen rövid időtartamra megjöhet/megszűnhet. Mifelénk minden nap három időszakban van éccakai áram (a legrövidebb időszak egy óra) és minden nap pont ugyanakkor kapcsolják be és ki (másodperc pontossággal, tehát akár kapcsolóórával is lehetne illeszkedni hozzá)

Egyébként számos olyan elektromos berendezés van, amit nem zavar, hogy bejelentés nélkül jelenik meg / szűnik meg az energiaellátás (pl azok nagy része, amelyeket mindig kézzel kell elindítani :) de csak a látókörömben van energia-megjövés által beinduló/leálló mosógép, kert-öntöző, ventilátor, sőt (szörnyű szentségtörés) még számítógép is. Most ennyi jutott eszembe.

De ha van automata átkapcsoló, akkor a berendezések sora jelentősen kibővül, habár az átkapcsolási áramszünet tizedmásodpercei sok készülékét megzavarhatnak. Persze elvileg lehetne "nulla szünetes" átkapcsolót is csinálni: villámgyors SSR relékkel, vagy ahol nincs FI relé és azonosak a fázisok, ott idő-átfedéssel (tehát az egyik relé csak akkor nyitna, amikor a másik már zárt).

Előzmény: ötfelezős (63747)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.15 -1 0 63750

"próbalámpa 60W"

Ha ez egy db ekkora izzó, akkor a FI relében lévő leoldó mechanika lassúságára tippelnék: nem hinném, hogy baj esetén a FI relé képes egy milliomod másodpercen belül megszakítani a áramot, az izzószál  áramerőssége egy pillanatig jóval magasabb is lehet 30 mA-nél, ráadásul az izzószál az áram megszűnése után is izzik még egy pillanatig, mielőtt kihűl.

Ráadásul ha ez a 60W több pici izzóból áll: a kis teljesítményű (vékony szálból készült) izzószálak barmi gyorsan képesek felfényleni.

Előzmény: King_of_Giants (63743)
Lacivill Creative Commons License 2015.07.15 0 1 63749

A beszerelőnek ÉV műszerrel ellenőriznie kell!

Előzmény: King_of_Giants (63748)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63748

"teszteltem" már próbalámpával ÉV relét , de emlékeim szerint nem villant fel ennyire, sőt semennyire

Valahogynemtecc ez nekem

Össze kellene állitani egy teszt áramkört.  Ki fizeti azt meg? A   megrendelőnek elég ha "ott van"

Nem tecc ez nekem kicsit

Mentavill márkájú. Elkezdett valami kínai gagyit saját márkázni?

Előzmény: C20NE (63745)
ötfelezős Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63747

Példákat! Mi üzemeltethető még véletlenszerűen ki- és bekapcsolgatva bármilyen kis vagy nagy időtartamra biztonságosan? Lécci! :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63741)
ötfelezős Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63746

Úgy emlékszem, hogy ilyen feltételről egyetlen áramszolgáltató honlapján sem olvastam.

Minek ismételnék meg a szabványt? :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63720)
C20NE Creative Commons License 2015.07.15 0 1 63745

Úgy látszik, hogy az a 20~30ms ami alatt leold elég az izzószálnak felizzani.

Előzmény: King_of_Giants (63743)
peti.olah Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63744

Sztem az "állandó jelleggel" a kulcs.

A leválasztó kapcsoló a bojlerhez tartozó biztonsági berendezés, mint a Fi relé.

Viszont azzal csak a vezéreltre tudod kapcsolni "állandó jelleggel".

Ha átkapcsolót használsz, akkor soxor a nappalira is vagy csatlakozva, és nem teljesül, hogy csak "állandó jelleggel" a vezérelt táplálhatja a berendezést.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63742)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63743

Üdv

Felraktam ma egy 30mA-es ÉV relét egy masszázs kabinhoz

Próba, próbalámpa 60W, persze lemegy a relé, de elég erősen felvillan a lámpa

30mA-nél miért is ?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63742

Ez az "állandó jelleggel csatlakoztatott" rész jogilag valóban homályosan van megfogalmazva,

mert erre való hivatkozással

- vagy még azokat is meg lehet büntetni, aki leválasztó kapcsolót tett a bojler mellé (hiszen bármikor sérülhet az "állandó jelleg")

- vagy azokat sem lehet megbüntetni, aki átkapcsolót alkalmaz (mert az "állandó jelleg"-et itt nem a vezeték/vezető megszakíthatatlan folyamatosságára kell érteni).

Értem én, hogy mire akarsz kilyukadni, de ha a törvény alkotójának egyértelműen az átkapcsolás megtiltása lett volna a szándéka, akkor a szövegben a "kizárólag" kifejezést alkalmazta volna. Tehát az átkapcsolás ezen törvény szellemében nincs megtiltva.

Előzmény: bcslaci (63740)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.15 -1 0 63741

4/2011. (I. 31.) NFM rendelet 5. § (1):

A „B” árszabás szerint számolható el a felhasználó által meghatározott bármely, szakaszosan is biztonságosan üzemeltethető, külön mért - az elosztó vezérlőberendezésével vezérelt felhasználói áramkörre állandó jelleggel, megfelelő segédeszköz hiányában állagsérelem nélkül nem leválasztható módon, nem dugaszolhatóan csatlakoztatott - felhasználói berendezés fogyasztása.

Kiemelés tőlem: BÁRMELY FELHASZNÁLÓI BERENDEZÉS (ami megfelel a fenti feltételeknek),

tehát aki ezt megpróbálja csak bojlerre és villanykályhára szűkíteni, az baromi nagy tévedésben van, ráadásul ezt a tévedését még terjeszti is :)

Előzmény: bcslaci (63734)
bcslaci Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63740

"Nem állítottam soha olyasmit hogy a hivatalos szövegben szerepelne a "fixen csatlakoztatás" kifejezés."

Valóban, mert azt állítottad, hogy nem szerepel, pedig mégis.

Ha a vezérelt áramkörre állandó jelleggel van rákötve, akkor az szerinted azt jelenti, hogy hol ide hol oda van kapcsolva, attól függően honnan jön a delej?

Előzmény: bcslaci (63739)
bcslaci Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63739

Érdekes, a 63727-ben ez szerepel a nicked alatt:

"Egyébként a "fix bekötés" kifejezés sehol nem szerepel az áramszolgáltatók hivatalos szövegében.

A jogilag fontos kifejezéseket tessék szó szerint idézni a hivatalos szövegből :)"

Akkor most ez hogy is van?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63738)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63738

"Szerinted a fixen csatlakoztatás nem szerepel sehol."

Nem állítottam soha olyasmit hogy a hivatalos szövegben szerepelne a "fixen csatlakoztatás" kifejezés.

"De, hogy ne legyek teljesen OFF, olvasgass:"

Az általad beidézett szöveg sem tiltja olyan (kézi vagy automatikus) éjszakai/nappali áram átkapcsoló szerkezet alkalmazását, amire a fogyasztók fixen vannak rákötve.

Előzmény: bcslaci (63734)
C20NE Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63737

5kW az 230V feszültségnél 22A. Ha ennyire biztosítod a vezetéket az 4-es kell, legyen szabvány szerint. Erre nem rakhatsz dugaljat mert az maximum 16A lehet, valamint be sem tudod kötni szerelvénybe.

Tehát a koncepciód rossz!

Húzz be külön áramköröket a vízmelegítőnek, mosógépnek és a fürdőszoba szekrénynek. Használj 2,5-es vezetéket 16A-re biztosítva vagy 1,5-ös vezetéket 13A-re biztosítva és meg is oldottad a problémát.

Előzmény: topikolos (63735)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.15 -1 0 63736

"Amúgy leválasztó kapcsoló lehet, mivel a kötés ott is csavaros, ugye..."

Pontosan erről van szó: ha a hivatalos szöveg mondjuk "segédeszköz nélkül oldhatatlan" kötést határoz meg, akkor ott MINDEN olyan elektromos kötés szabályos, ami csak segédeszközzel oldható. Ha ez nem így lenne, akkor a szöveg megfogalmazója tovább részletezte volna a dolgot.

Sajnos vannak, akik ezt a fejükben túlbonyolítják és olyan mondatrészeket képzelnek bele a hivatalos szövegbe, amelyek a valóságban nincsenek ott.

Még sajnosabb, hogy egyes emberek a fent említett képzelgéseiket úgy adják elő másoknak, mintha azt valami hivatalos helyen olvasták volna. De ha konkrét idézetet / internetes oldal megnevezését kérnél tőlük, akkor bajban lennének :)

Előzmény: GeriSoft07 (63730)
topikolos Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63735

Sziasztok!

Milyen keresztmetszetű kábelt vezessek fürdőszobába, ha később tuti nem akarok gondot? 1,8kW-os bojler, plusz esetleg még max. 3kW egyéb (porszívó vagy hajszárító, mosógép), tehát elméletileg ha minden menne egyszerre, mondjuk 5kW, ez kb. 5m. Kerestem, találtam keresztmetszetszámító oldalt, de azért inkább kérdezek, nem tudom mennyire megbízható...

Szóval ott 1,5-es réz kábelt megfelelőnek dob ki. Ha berakok 2,5-est, akkor eléggé túlbiztosítom, hogy tuti ne legyen a falban semmilyen gond a jövőben?

Köszi.

bcslaci Creative Commons License 2015.07.15 0 1 63734

Milyen ésről vagyról beszélsz? Szerinted a fixen csatlakoztatás nem szerepel sehol. Már megint félrebeszélsz, szokásod szerint.

De, hogy ne legyek teljesen OFF, olvasgass:

"2.2.4„B” árszabások A „B” árszabás szerint számolható el –a közvilágítási célra vételező felhasználó kivételével -a felhasználó által meghatározott bármely, szakaszosan is biztonságosan üzemeltethető, külön mért -az elosztó vezérlőberendezésével a vezérelt felhasználói áramkörre állandó jelleggel, megfelelő segédeszköz (szerszám) hiányában állagsérelem nélkül nem leválasztható módon, nem dugaszolhatóan csatlakoztatott -felhasználói berendezés fogyasztása. A felhasználó a „B” árszabásra szóló szerződés megkötésével felelősséget vállal arra, hogy a kizárólag a vezérelt áramkörre fixen, nem dugaszolhatóan csatlakoztatott berendezések szakaszosan is biztonságosan üzemeltethetők"

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63733)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.15 -1 0 63733

"A többi meg a fing reszelése."

Ezt a fingreszelést mondd a bíróságnak, amikor éppen azon múlik a pered kimenetele, hogy egy hivatalos szövegben "és" szerepel a "vagy" helyett ;)

Előzmény: bcslaci (63731)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.15 0 1 63732

A bojlerre lehet tenni külön FI relét, nem fogja zavarni a másikat.

A földelés lehet közös az egész lakásban, a bojler FI relén csak a bojler nulláját és fázisát kell átvezetni.

Előzmény: lajoskaaa7 (63729)
bcslaci Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63731

Ha nem dugaszolható akkor az fix. SZVSZ
A többi meg a fing reszelése.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63727)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63730

"Ha a villanyszerelő nem ért a szakmájához**, azért miért az áramszolgáltató kell vállalja a felelősséget extra szabályok megalkotásával?

Ezt az indokot nem tudom elfogadni.

(Ahogyan "nem létezik töltetlen fegyver" ugyanúgy nem létezik feszültségmentes dugalj/vezetékvég sem. Pl készülék szerelés előtt előtt MINDIG kihúzzuk a konnektort a falból. Ha egy szerelőt meglepetésként ér, hogy egyszer csak megjelenik a feszültség egy dugaljban, annak halála ügyében Darwin bátyánknál lehet panaszt tenni - vagy az oktatási rendszernél.)"

1: ha villanyszerelő teszi, akkor a halála foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés, közigazgatási keretek közt elhal, mivel saját magát nyírta ki, hiszen nem tartotta be a feszültségmentesítés előírását.

2: mivel az esélyesebb, hogy valaki kontár fog odamenni, "miért ne menne, majd én megszerelem" felkiáltással, akkor a fenti álláspontban a tulaj lesz a gyanúsított, mivel az ő felelőssége, ki megy a berendezéséhez, és ő követte el a szabálytalanságot

Mint amikor a motoros ugatja, hogy majd ő eldönti, vesz e bukót, bvagy a qrva okos autós, hogy nem köti be az övet. Hát ott is, ha én kihajtk elé, és én vagyok a hibás, akkor ha nincs bukó, nincs bekötve, akkor gondatlanságól elkövetett emberölés akkor is a menet.

Amúgy leválasztó kapcsoló lehet, mivel a kötés ott is csavaros, ugye...

csak leválasztod.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63726)
lajoskaaa7 Creative Commons License 2015.07.15 0 0 63729

Üdv mindenkinek! Lajos vagyok! Volna egy kérdésem amire kélek titeket adjatok vàlaszt nekem! Köszönöm elöre is! A lakason elosztoban van FI relé rakva müködik is! A bojler re külön szeretnék tenni eggyet, ez nem zavarja a masik müködését? A bojler a lakasba talàlható földelést kapjam igy nem gond?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.15 -1 0 63728

"hogy tudna rájönni a szolgáltató arra a nagyfokú galádságra, ha valaki mégiscsak nem fix bekötésű eszközt üzemeltet"

Teoretikusan:

Magyarországnak általános érdeke az energiatakarékosság, az erőmű rendszernek meg még anyagi haszonnal is jár, ha minél több fogyasztás áttevődik az amúgy veszteséges (völgy) időszakokra. Az áramszolgáltatónak persze annál nagyobb az árbevétele minél drágábban sózza rád UGYANAZT az energiamennyiséget, de ha ezt a dolgot nagyon erőszakosan teszi, azzal az állam érdekei ellen cselekszik. Ezért kialakult egy olyan helyzet, amikor az áramszolgáltatók megpróbálják a lakosságot ezügyben homályban tartani (kb nulla tájékoztatás), hogy minél magasabb maradjon a bevételük.

Ez van olyankor, amikor magánkézben van az energia szolgáltatás: a nép szopik mint a torkos borz.

Előzmény: lukit (63725)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.15