Keresés

Részletes keresés

paplanfa Creative Commons License 2 perce 0 0 69895

Ehhh, legyen fehér a plafon, és a világítás adjon rá fényt is, hogy derítsen, vagy sötét lesz mint egy börtönben, hiába világolsz a spottal lefelé, szembe vakítóan őrült módjára.

Egyébként meg ledek alig fogyasztanak, kicsik, és szerintem eljön hamarosan az az idő mikor eltkarodnak végre a plafon közepén belógó fejbeverős hülyeségek és az oldalfalról tükrökkel lesz bevilágítva a plafon, illetve a plafon közepén egy tükör fogja lefelé vetíteni a fényt, vagy oda ahová kell. A szoba is szabadon variálható lesz.

De azért kell egy középső pilács, hogy megtaláljuk a túlbonyolított tükrös-távlökős- lézeres wifis cucc felhasználói könyvét :)

Előzmény: topikolos (69891)
King_of_Giants Creative Commons License 5 perce 0 0 69894

illetve cserélni a régit"

Mert nem gondol az unokákra :)

Előzmény: *Steve (69892)
King_of_Giants Creative Commons License 5 perce 0 0 69893

Hm.

Azt hittem menyezet. Oldalfalra nem raknék MM vezetéket, ne kérdezd miért,csak

Amugy meg oldalfali gipszelésböl gondot csinálni?

Világitás tervezéshez meg nem értek. A félgömb "ufo" falilámpákat utálom nagyon

Inkább átraknék két csillárhelyet, mint sokkal több falikart/lámpát és rizikóznék hogy a végén elég lesz-e  fény

Nézzél meg eladó luxus lakásokat a neten és lopjál ötletet.

Előzmény: topikolos (69891)

*Steve Creative Commons License 10 perce 0 0 69892

az a baj vele hogy ha bármi gond van vagy esetleg bővítés akkor nincs az hogy behuzok a csőbe mégegy szálat illetve cserélni a régit

Előzmény: topikolos (69890)
topikolos Creative Commons License 20 perce 0 0 69891

Ok, csak azt hittem, van már valami jobb módszer. Akkor marad a szeg + gipsz, aztán szegek kiszedése.

Főleg falakról van szó. A mennyezetet még nem döntöttem el. Pár napja kérdeztem, de nem reagált senki, hogy ha egy kisebb szobáról van szó (kb. 3x4 és 3x5 méter), akkor mennyire megoldható a bevilágítása az oldalfalakról? Vagyos mi van, ha elhagyom a szokásos csilláros megoldást? Mivel átkerülnek a falak más helyre, máshol lesz a közepe a szobáknak, át kellene a csillárt helyezni, vezetékezni, amihez nem sok kedvem van.

Előzmény: King_of_Giants (69887)
topikolos Creative Commons License 20 perce 0 0 69890

Most vagyok csak igazán előrelátó, megterveztem a kiállásokat és a nyomvonalakat.

MM falival mi lehet a baj? Ha az tönkremegy a falban, rég rossz,nem?

Előzmény: *Steve (69886)
topikolos Creative Commons License 20 perce 0 0 69889

Nekem így is simán beleköt a fángliba...:)

Előzmény: paplanfa (69885)
King_of_Giants Creative Commons License 1,5 órája 0 0 69888

Nem szeressem én sem, de egy csillár kiállásnál elmegy, pláne beton vagy nagyon vékony vakolatú menyezeten. A kötődobozba meg pár centis csővön át vittem be, hogy ne törhessen meg véletlenül sem

Előzmény: *Steve (69886)
King_of_Giants Creative Commons License 1,5 órája 0 0 69887

Gondolom menyezet

Ha nem beton, akkor szeg mellé ütve ferdén, nem a szigetelés közé

Ragasztópisztoly poros malterba, de talán még betonra sem fog ragadni

Villanyász gipszel, ahogy alant irják. Belocsolva, sürü kismennyiségű gipsz alúlra-vezeték belenyom és rá megint gipsz, ha nyűgös is, de halad

Só tényleg gyorsítja a kötést

Ha nem egyedül csinálod, akkor a segítő egy léccel tartja amig megköt a gipsz

Előzmény: topikolos (69879)
*Steve Creative Commons License 2 órája 0 0 69886

előrelátó ember nem használ mm falit védőcső azt hajrá

Előzmény: topikolos (69882)
paplanfa Creative Commons License 2 órája 0 0 69885

Gipszeléssel nem haladni???? Valamit nagyon rosszul csináltál eddig.

Tegyél bele sót, de ne picsázz sokáig, mert meleg van és a keverőtálban rádköt.

A takonygép lesz az embered, de portalanítsd alóla porszívóval a nyomvonalat.

Előzmény: topikolos (69883)
pajaci Creative Commons License 3 órája 0 0 69884

Nemtom, próbáld ki, és számolj be róla.

Előzmény: topikolos (69883)
topikolos Creative Commons License 3 órája 0 0 69883

Köszi, ilyen lenne is, de akkor meg alaposan portalanítani kell a felületet, nem?

Előzmény: pajaci (69881)
topikolos Creative Commons License 3 órája 0 0 69882

Köszi, ez nyilvánvaló, de nem elég gyors. Csak addig kell rögzíteni, amíg felkerül a vakolat, de haladni nem nagyon lehet a gipszezéssel, legalább is amit eddig csináltam, abból nem ezt tapasztaltam.

Előzmény: 2Bálint (69880)
pajaci Creative Commons License 4 órája 0 0 69881

Melegítős ragasztópisztoly?

2Bálint Creative Commons License 5 órája 0 0 69880

gipsz?

topikolos Creative Commons License 14 órája 0 0 69879

Sziasztok!

Van valami olcsó, jó megoldás MM falkábel rögzítésére, vagy a szeges rögzítés megfelelő? Persze feltételezve, hogy nem sérül a kábel....

Köszi.

paplanfa Creative Commons License 16 órája 0 0 69878

Nagyon ke vagyok maradva.

Előzmény: T_Kornel (69877)
T_Kornel Creative Commons License 17 órája 0 0 69877

Paplanfa:

- fényerőszabályozható LED: 5 W - 75 W
(max. 10 lámpa)

Működnie kell.

Előzmény: paplanfa (69869)
ficere50 Creative Commons License 17 órája 0 0 69876

Én is még kommutátoros motornak tanultam, tanítottam...de abban igazat adok geri soft-nak, hogy a kollektor elnevezés egy nagyobb halmazt takar, mivel a "hozzávezetés" kifejezést fedi.

Tehát, ha áramirány-váltó szerkezetről beszélünk, (soros váltakozó áramú, vagy egyenáramú gépek) akkor korrektebb a "kommutátor" kifejezés használata...de ettől még kollektor, mert a forgórészek energiaellátását, gerjesztését látja el árammal.

Szerintem...

Előzmény: ötfelezős (69872)
ficere50 Creative Commons License 17 órája 0 0 69875

De igen! Még a LED-hez készültre is megadják, lásd kép: 7-110 VA

Előzmény: paplanfa (69869)
ficere50 Creative Commons License 17 órája 0 0 69874

...bevált... (miért nem lehet itt javítani, bakker???)

Előzmény: ficere50 (69873)
ficere50 Creative Commons License 17 órája 0 0 69873

Nekem ez volt kéznél...és bavált. :P

Előzmény: GeriSoft07 (69863)
ötfelezős Creative Commons License 18 órája 0 0 69872

Volt egy klasszikus, a szakmában Frigyes-Tuscháknak becézett Elektrotechnika régen, annak a tárgymutatójában a kollektornál az van: lásd még kommutátor címszó alatt.

Előzmény: GeriSoft07 (69855)
paplanfa Creative Commons License 19 órája 0 1 69871

A kulcsszó a 10 emeletes panel! :)

Igen, anno a gányerek valahogy benyomták a drrótokat, legipszelték, megfestőzték, megtapétázták, senki se tud semmit ugye? Erre te szépen belocsoltál.

Hívj gyorsan egy villanyászt és nézesd át vele a lakást, mert valami nem fasza, vagy becsorgattad a villanykapcsolót, konnektort, plafonvillanyt. A FI ellenben valószínűleg pont helyesen teszi a dolgát azzal, hogy még mindig lekapcsol.

Előzmény: akovacs82 (69868)
Hans70 Creative Commons License 19 órája 0 0 69870

Valószínű ,hogy 0 és föld zárlat. Ilyenkor ha le van kapcsolva a kismegszakító,akkor is leveri a fi-t. Víz kerülhetett dugaszoló aljzatba vagy kötésbe. az is lehet ,hogy a falba sérült a kábel szigetelése 

Előzmény: akovacs82 (69868)
paplanfa Creative Commons License 19 órája 0 0 69869

Még az is lehet, hogy működni se fog. Nincs a dimmernek valami minimál terhelése?

Előzmény: T_Kornel (69859)
akovacs82 Creative Commons License 19 órája 0 0 69868

Sziasztok!

Egy kis segítségre van szükségem.
Történt ugyanis, hogy minden előjel nélkül egyszercsak elment az áram a lakásban. (10 emeletes panel)
Az "áramszünet" oka a FI relé, ami leoldott állapotban volt.
A táblában 4 kismegszakító van, és 1 db 40A -es FI relé.
A kismegszakítókat egyesével kapcsolgatva megtaláltam, hogy melyik áramkörön van a hiba, onnan le is vettem minden fogyasztót, de a FI-relét nem tudtam felkapcsolni.
Az sötétség bekövetkeztekor éppen a tapétát áztattam le a falról, lehetséges, hogy ez közrejátszik?
Konnektor és kapcsoló az érintett szakaszon nincs, illete le van szerelve, kábelvég elvágva, leszigetelve.
Esetleges vizesedés állhat a háttérben?
A másik amire gondolni tudok, hogy a fal alján a padlónál mehet el a vezeték a többi konnektor felé, talán az lett nedves.
A vizesedés elmultával vajon a relé visszakapcsolható lesz?

Köszi.

GeriSoft07 Creative Commons License 19 órája 0 0 69867

pedig röhögni fogsz, az.

Van egy jó kis forgógyűrűs fóliázónk, ott 4m átmérőjű csúszógyűrűk vannak, ott mondjuk az angol current rail ringnek nevezi holott nem sín, és az "áramszedőket" vagyis a szénkefe csoportot current collector groupnak.

Attól hogy nem hívjuk a csúszógyűrűt kollektornak, még az.

Előzmény: King_of_Giants (69866)
King_of_Giants Creative Commons License 20 órája 0 0 69866

Kollektor a csúszógyűrű is"

Nem értek egyet a megfogalmazással, még ha a kollektálni magyarul gyűjtést/összegyűjtést vagy hasonlót jelent is

Sose nevezték a csúszógyűrűt kollektornak a szakmában. Ha kollektoros szinkronmotort mondanál néznének nagyot

A másik két elnevezés elég zavaros számomra, ha pontosan akarnám megfogalmazni,

mert

kommutálni, változtatás, mindig másik tekercsre kapcsolni az egyenáramot,de ugyanakkor váltóáramú motornál is ez történik

Peter atyuska Creative Commons License 20 órája 0 0 69865

Az ilyen kapcsolók leírásában benne van hogy mihez lehet használni eléggé eldugva, Illetve hogyan kell bekötni. Főleg a fázis a lényeges. Sajnos vannak azért hibás termékek is ezeket cserélik, legtöbb esetben a panelen lévő elektronika rezonál be mert nem kapott elég ragasztót, mint írták is.

Előzmény: Peter atyuska (69860)
pajaci Creative Commons License 20 órája 0 0 69864

Nálam csillárkapcsoló van és 4 égős csillár 4db 40w-os izzóval. 40, 120 és 160w így a variációk lehetősége.

Előzmény: T_Kornel (69862)
GeriSoft07 Creative Commons License 20 órája 0 0 69863

nem melegpisztoly, sűrű nitrólakk. Trafót is azzal áztattunk be régen, mikor még tekercseltünk magunknak

T_Kornel Creative Commons License 20 órája 0 0 69862

Csendesebb működést a dimmer-re értettem nem az égőkre.

Most próbáltam ki a fényerőszabályzóm , 2db fali lámpát szabályoz a gyerekszobába és kicsit idegesítőnek tartom a zúgását amit valószínű a fojtó tekercs okoz, (ezt írják). eddig nem állt módomban dimmelhető led égőkkel kipróbálni  most sima 30w-os izzok vannak a lámpában, erre értettem.

Előzmény: Peter atyuska (69860)
Peter atyuska Creative Commons License 20 órája 0 0 69861

Hát vagy olyan volt a hálózat. Az ilyen esetek nagy részében a FI relének nincs is nagy jelentősége.

Előzmény: kneissl (69831)
Peter atyuska Creative Commons License 20 órája 0 0 69860

Csendes működés? Nem inkább alacsonyabb fogyasztás?

T_Kornel Creative Commons License 21 órája 0 0 69859

Szóval ha a 2db 30w (E14) izzót lecserélem 2db 6w-os dimmelhető ledre(E14 a foglalat) attól ne várjak csendesebb működést?

Kíváncsi leszek jövő héten megjönnek a led izzók majd megírom történt e változás.

Ha nem, szétszedem  és megpróbálom a ragasztópisztollyal rögzíteni.

Segítségeket köszönöm.

GeriSoft07 Creative Commons License 21 órája 0 0 69858

már megérte tanulni :)

Előzmény: ficere50 (69857)
ficere50 Creative Commons License 21 órája 0 0 69857

Pontos a definíció!

ficere50 Creative Commons License 21 órája 0 0 69856

Az oltásszög, vagy gyújtásszög vezérlés az alacsonyfeszültségű halogéneknél fontos, ahol van vasmagos  trafós meghajtás, illetve elektronikus...

Gyújtásszög vezérelt: az elektronikus meghajtású halogénhez kell, míg az oltásszög vezérelt a vasmagos trafókhoz.

Ez, tehát, nem a LED fogyasztókra lenne hatással. (max. akkor, ha a LED-ek egy trafóval, vagy feszültség átalakítóval, vannak meghajtva)

Előzmény: T_Kornel (69852)
GeriSoft07 Creative Commons License 22 órája 0 1 69855

nem egészen.

minden kommutátor kollektor, de nem minden kollektor kommutátor :)

A kommutátor a kollektor része. Kollektor a csúszógyűrű is (szinkron motor), és a kommutátor is (soros AC vagy DC motor), maga az egész szerkezet a kollektor, a kommutátor meg a szegmensekre osztott rézgyűrű maga. 

Előzmény: King_of_Giants (69842)
ficere50 Creative Commons License 22 órája 0 0 69854

Ilyen egy rendes (LED) dimmer:

Előzmény: ficere50 (69853)
ficere50 Creative Commons License 22 órája 0 0 69853

A LED-dimmer-ek elektronikus áramgenerátoros fesz.szabályozók, van alsó- és felső-küszöb beállítási lehetőségük a terhelőáramtól (LED-ek számától) függően...tehát nem potméterek.

Előzmény: Zs:) (69851)
T_Kornel Creative Commons License 22 órája 0 0 69852

Az oltásszögvezérelt dimmer nem zúg úgy mint a gyújtásszög vezérelt

?

Zs:) Creative Commons License 22 órája 0 0 69851

"Max. terhelések:
- fényerőszabályozható LED: 5 W - 75 W
(max. 10 lámpa)"

Szerintem a fázishasításos mind zúg valamilyen szinten. Az ellenállásos nem annyira, végül is ha elfűti azt a pár wattot, nem hal bele, bár én akkor sem használnám azt :).

Előzmény: ficere50 (69848)
T_Kornel Creative Commons License 22 órája 0 0 69850

Sípolásnak nem mondanám akkor inkább ciripelés , ha hasonlítani kell olyasmi  mint amikor sokáig mondanád a Zzzzzzzzzz -betűt 

Előzmény: Zs:) (69847)
ficere50 Creative Commons License 22 órája 0 0 69849

A "mezei" dimmerekben, a gyűrűs-vasmagos, fojtótekercs szokott berezegni...mivel a tűimpulzusok (fázishasítás miatt) eléggé komoly dinamikus hatást keltenek.

Oldottam meg ilyen esetet úgy, hogy szétszedtem a dimmert és szivaccsal, ill. ragasztópisztollyal "rögzítettem" azt.

Előzmény: Zs:) (69847)
ficere50 Creative Commons License 22 órája 0 0 69848

LED-hez, (dimmelhetőhöz is!) LED-Dimmer-t kell venni! Nem mindegy!

Azok nem is zúgnak... (általában).

Előzmény: T_Kornel (69845)
Zs:) Creative Commons License 22 órája 0 0 69847

Az a zúgás nem inkább sípolás vagy ciripelés?

Előzmény: T_Kornel (69845)
ötfelezős Creative Commons License 23 órája 0 0 69846

Akkor az ötfelezős által idézett szerint forraszthatod.

Izé... én ezt sem mondtam... utolsó mondatom az volt, hogy:

Már csak az a kérdés, mi minősülhetne megfelelő kötőelemnek. :)

Előzmény: peti.olah (69843)
T_Kornel Creative Commons License 23 órája 0 0 69845

Sziasztok !
Gyerekszobába 2db falilámpa fényét szeretném szabályozni.
Vettem egy Legrand Valena Life dimmert 5W-300W
Működésével az a gondom , hogy zúg ,ha feltekerem maxra a fényt akkor halkul picit.
Fontos lenne hogy ne adjon hangot mert éjjel mondjuk szoptatás vagy altatás alatt a félhomály fénye az jól jön viszont a zúgás elég idegesítő.
Jelen pillanatban 2db normál 30W E14 izzó van bent, ezt lecserélem 2db E14 6W dimmelhető led égőre.
Azzal talán csendesebb lesz. De HA NEM akkor
Milyen dimmert érdemes venni ami halkan teszi a dolgát?
Létszi írjatok típust.

arenarock Creative Commons License 24 órája 0 0 69844

Hiányérzetem van, egy szakértő még nem szólt hozzá a közelmúlt témáihoz...

Lehet szabira ment? (hál isten)

peti.olah Creative Commons License 25 órája -1 0 69843

Akkor az ötfelezős által idézett szerint forraszthatod.

Előzmény: Alkaline Battery (69841)
King_of_Giants Creative Commons License 27 órája 0 0 69842

No, generáljunk újabb vitát

Ha valami olyanrol beszélünk amit írtál akkor mindegy minek nevezzük

Ha szakmai pontosság, akkor a kollektor váltóáramú gép, ha kommutátor akkor egyenáramú

Mondom én!

Előzmény: GeriSoft07 (69838)
Alkaline Battery Creative Commons License 27 órája -1 0 69841

Jól látod, nem mindenki érti meg, hogy nem "össze forrasztásról" van szó, hanem ónnal befuttatásról! A kettő nem ugyan az nálam sem.

Előzmény: ötfelezős (69839)
Alkaline Battery Creative Commons License 27 órája -1 0 69840

Nem is húztam meg a satut, mert megállt benne magától a kábel, amíg lefényképeztem... De ha valaki kötözködni akar, akkor mindig bele lehet valamibe kötni...

Jól érted a kérdésemet, mert valóban főleg a földelő vezetéken gondolkodtam, mert ott szemet hajtok, míg a másik kettő egyenes marad. Utóbbiaknál jó lehet az érvéghüvely.

A földelés esetében ha szemet préselnék rá, mint amit nap50 topictársunk javasolt, a préselés után azt is elforrasztanám. Eleve a forrasztásnak van egy olyan szerepe, hogy elzárja a levegőtől a csatlakozást, így az oxidációt megakadályozza. Elektrokémiai szempontból pedig megemlíteném, hogy az a szem "gyárilag" ónozva van, tehát minden bizonnyal nem baj, ha a rezet ónnal befuttatjuk... 

Visszatérve a fázis és a nulla vezetékre, szóval ez ebben az esetben úgy van, hogy középen felmegy a gerincvezeték, és onnan 4 felé osztódik. Az armatúrák pedig egymásból kapják a táplálást, azaz a belső csatlakozójukba 2 db sodrott 1,5-es vezetéket kell becsavarozni ugyan oda. Ha összesodrom őket és elforrasztom, akkor simán belefér a helyére, de érvéghüvelyes megoldásnál ez aligha menne.

Különben pedig láttam már nem egy esetben amikor simán kicsúszott a vezeték az érvéghüvelyből évek múlva!

Az ismerősöm a kezében vitte a felsaruzott rövidke kábeleket (EPH-hoz) és már ekkor lepotyogtak róla a szemek, úgy kellett összeszedni. Pedig megfelelő szerszámmal és gyakorlattal rendelkezik, és mégis...

Szóval köszönöm az eszmefuttatást a témáról, úgy látom, hogy konkrétan nincs semmilyen hátránya a forrasztásnak. 

Előzmény: King_of_Giants (69835)
ötfelezős Creative Commons License 27 órája 0 0 69839

Egyébként mintha két dologról keresztbe beszélnénk a forrasztással kapcsolatban. Az egyik a forrasztott vezetékkötés, a másik az elemi szálas madzag végének kezelése. Az nem ugyanaz a kategória.

A régebbi magyar szabványban (MSZ 2364-520:1997) előbbire volt egy passzus (Megjegyzés!), miszerint: az erősáramú kábel- és vezetékrendszerekben ajánlatos elkerülni a forrasztott kötéseket. Használatuk esetén a kötések megvalósításánál figyelembe kell venni a tartós folyáshatárt, a mechanikai igénybevételt és a hőmérséklet növekedését zárlat esetén.

Ezt szokták ugye a kedves ide és más hasonló fórumokra járó szakemberek tiltásként emlegetni, és én, mikor megpendítettem azt, hogy tiltva nincs, akkor a jellegzetes válasz az, hogy: de a felülvizsgáló úgyis lehibázná. Hát, ez egy más kérdés. :)

Ebben a szabványban szó nem volt a vezetékvégek kezeléséről.

Ma viszont igazából nem tudom, mi a helyzet, mert a ma érvényes szabványban (MSZ HD 60364-52:2011) az van, hogy:

A forrasztott kötéseket ajánlatos elkerülni, kivéve telekommunikációs rendszerekben.  - A továbbiakban a szöveg ugyanaz. Azért nem tudnám megmondani, mi a helyzet, mert a kérdés az, hogy ha a "Használatuk esetén"-el folytatjuk, akkor azt mire érti a szabványalkotó, a forrasztott kötésekre bárhol, vagy a telekommunikációs rendszer forrasztott kötéseire.

Viszont lett egy passzus, ami régebben nem volt, mégpedig a:

526.8.2. Az elemi szálakból álló vezető végét átforrasztani megengedett, ha megfelelő kötőelembe csatlakozik a vezeték.

528.2.3. A hajlékony  vagy különlegesen hajlékony szálakból álló vezető végének átforrasztása nem megengedett olyan esetekben, mikor a forrasztott és a nem forrasztott rész egymáshoz képest elmozdulhat.

Már csak az a kérdés, mi minősülhetne megfelelő kötőelemnek. :)

GeriSoft07 Creative Commons License 27 órája 0 0 69838

Az nem ugyanaz :)

Előzmény: King_of_Giants (69836)
ötfelezős Creative Commons License 28 órája 0 0 69837

A forrasztóón hidegfolyásával a fél világ foglalkozik, talán el lehet hinni nekik, hogy van ilyen jelenség.

Előzmény: Alkaline Battery (69825)
King_of_Giants Creative Commons License 28 órája 0 0 69836

Lehet, ő kollektor néven ismerte

Előzmény: GeriSoft07 (69834)
King_of_Giants Creative Commons License 28 órája -1 0 69835

Feltételeztem hogy nem kopp-ra húztad  satut, ez csak csipkelődés volt

El kell fogadni hogy a világ és a szabvány halad, pláne mióta az eu-ba léptünk

A wagó , érvéghüvely és más préselések tényleg nagyon meggyorsitják a munkát

Villanyszerelésnél nem nagy beruházás a minőségi kéziszerszám. A komoly gépek, azok igen

Egy jóbarátom, más szakmában, mindig a drága minőségi gépeket veszi, hogy bizonyos esetben ne kinlódjon és pontos munkát végezhessen

Az hogy kollegád munka közben szétszórta  a wagókat az az ő hibája

Én derékszíjas oldaltáskát használtam, nem szóródott szét semmi

Ugyanakkor mondhat bárki bármit a hidegfolyás és a molekulaszerkezetröl, szvsz. a forrasztás megfelelő, különösen egy földelő szem esetében. Ha egy vezeték felmelegszik az ón olvadáspontja közelébe, az régen rossz és a hiba máshol van

Érdekes lenne egy vizsgálatot megejteni, érvéghüvelyes sodrott sorkapocsba kötve, hogy viselkedik

Előzmény: Alkaline Battery (69805)
GeriSoft07 Creative Commons License 1 napja 0 0 69834

Multkor egy villanyszerelőnek mondtam, szarintem beégett a kommutátor. Üveges szemekkel néz.

mondom nem kommutátoros van benne?

az mi? 220-as gép

mondtam hagyjuk...

GeriSoft07 Creative Commons License 1 napja 0 0 69833

Nem igaz! Tök jól eldolgoznak szagemberek ezrei úgy, hogy "add máide azt a szart amellől a ge.i mellő, me fel kee rakni erre a ba..ott izére"

látod, nem kell azt mondani, hogy add ide a kábelsarut az armatura mellől, hogy rányomjam a betápkábelre

Előzmény: kneissl (69832)
kneissl Creative Commons License 1 napja 0 0 69832

"A tudás nem ott kezdődik, hogy nevén nevezed a szerszámot!"

.... de, ott kezdődik.

Előzmény: Alkaline Battery (69826)
kneissl Creative Commons License 1 napja 0 0 69831

És ez teljesen jól hangzik így, és logikus is, sőt én is támogatom.

De biztos, hogy mindenhol így van? Tudom, hogy egy új építésnél igen, mert a szerelő meg az elmű nem enged belőle, de ezer helyen van csillió éves mérő, bekötés, meg mért hálózat.

Csak azért mondom, mert én magam láttam kézi átkapcsolási lehetőséget vezérelt / nappali között, ahol a nappali hálózaton volt FIrelé, a vezérelten nem volt, és a fogyasztó és az óra között volt kapcsoló és kötőszekrény, ahol már csak egy nulla-sín volt.

És nem verte le a FIt átkapcsolásnál.

Akkor ott valamit nagyon elkötött volna a szerelő?   

Előzmény: Peter atyuska (69777)
Jahno Creative Commons License 1 napja 0 0 69830

Nem hinni kell, hanem rendesen megfejteni. Én mondjuk most 5-20 voltos vackokat krimpelek, de ha 1980-tól idáig kibírták, hogy kocsmától-kocsmáig cipeljék is rugdalták, akkor nekem nincs vele bajom. Csak rendesen kell megoldani, hogy tartson is.

GeriSoft07 Creative Commons License 1 napja 0 1 69829

A krimpelő fogó nem nyílik ki, míg teljesen be nem zárult, kivéve a lemezből sajtolt 600ft-os szarokat. Mind racsnis, végütközős, önkioldós, és tévedésmentes

Alkaline Battery Creative Commons License 1 napja 0 0 69828

Nézd meg még egyszer, hogyan kezdtem a kérdésemet! 

Köszi

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=140437609&t=9007165

Garfield007 Creative Commons License 1 napja 0 1 69827

Alkaline Battery Creative Commons License 1 napja -1 0 69826

Elírtam, és akkor mi van? A tudás nem ott kezdődik, hogy nevén nevezed a szerszámot! Nem mintha nem lenne fontos, de nem ezen múlik a lényeg!

A sarut krimpelni szokás, összepréselni kellő erővel. Ahhoz viszont kell a krimpelő fogó, de ezt elírtam wagóra. Most akkor fel leszek kötve?

Csak ügyesen, hogy a krimpelő erő meglegyen a 100 Kilómhoz! :)

ui. Nem hiszek a krimpelésben... Mechanikai értelemben semmi esetre sem! Önmagában nem tartom elegendőnek. Egyszerű vele dolgozni, de kevés.

Előzmény: GeriSoft07 (69819)
Alkaline Battery Creative Commons License 1 napja 0 0 69825

Én is ezt mondom!

Nem várom meg, míg magától idővel kilapul, hanem már az elején úgy húzom meg, hogy esélye sem lesz tovább lapulni!

Különben pedig a hidegfolyás az alumíniumra jellemző.

Az ónnal vagy cinnel vékonyan befuttatott réznél mi tudna hidegfolyást okozni? A réz? Vagy az a vékony ónréteg, ami már ki van lapulva?

Előzmény: GeriSoft07 (69823)
bacardi07 Creative Commons License 1 napja 0 0 69824

Akkor csak lefényképezem.Soha nem gondoltam volna hogy a villanyászatnál is segítség egy kép.Nem akartam tudálékos lenni ha esetleg valamivel megsértettelek bocsánatot kérek

Előzmény: Dreamer (69820)
GeriSoft07 Creative Commons License 1 napja 0 0 69823

"Hideg folyásnak esélyt sem adok, mert eleve olyan erővel húzom meg a csavart, hogy belenyomódik a rézbe"

Na, az amit csinálsz, az a hidegfolyás. Villanyszerelés, első éves anyag, anyag és gyártásismeret, fém kristályszerkezetek, keménység, na itt tanítják a hidegfolyást is, és méréstechnika órán mértek is anyagkeménységet

De aki nem tanulta, csak csinálja, mert ügyes, annak egy kis olvasmány:

https://hu.wikipedia.org/wiki/Képlékenységtan

Amikor a sarut rápréseled, akkor is hidegen sajtolod, megfolyik az anyag, hidegen sajtolt kábelszem is van, 120mm2 felett lehetséges présfogóval a vezeték végét szemre sajtolni

Dreamer Creative Commons License 1 napja 0 0 69822

Esetleg úgy, hogy a 4 eres vezeték felhasznál 1F + N + védő, és a vezeték jelölését pedig módosítani. Ez amolyan fából vaskarika, de akár még normálisan meg is lehet csinálni. Nem?

Dreamer

Előzmény: GeriSoft07 (69821)
GeriSoft07 Creative Commons License 1 napja 0 0 69821

Ha 4 eres, nem tehetsz rá 230V aljzatokat, mert nincs nulla. Helyi PE-N közösítés meg réz 6mm2, alu 10mm2 esetén lehetséges.

A darálóhoz nem kellett nulla

Sajnos itt kábelcsere lesz

Előzmény: bacardi07 (69816)
Dreamer Creative Commons License 1 napja 0 0 69820

Nos látod, ez egy kissé lényeges infó: "a falból lóg ki egy 10 centis kábel darab. 4eres."

Dreamer

Előzmény: bacardi07 (69816)
GeriSoft07 Creative Commons License 1 napja 0 1 69819

a wago rugós kötőelem, nem kell hozzá fogó, nincs wago fogó

felwagozni sem lehet vezetéket, max felsaruzni. Mi érvéghüvelyről és vezeték saruról beszélünk

Te meg Mekkelek féle lelkes amatőr vagy 30 éve, aki qrvára semmit nem tud, csak hogy színre színt, de az az ultihoz is elég. Se azt nem tudod, mi a neve a saruzó fogónak, se nem tudsz sarut nyomni, se nem tudod, mi a faxom az a wago, de rohadtul mi vagyunk az okostojások mi? qrva nagy ego, vele arányos pofa, és fordítottan arányos tudás.

remélem senkit nem öltél még meg. 

De mész felrakni 58 lámpát, gratulálok.

bacardi07 Creative Commons License 1 napja 0 0 69818

A 3fázisú dugalj beköltözik a villany órához.A földelés is most lett megcsinálva mert eddig nem volt földelés a házon

Előzmény: Zs:) (69811)
Zs:) Creative Commons License 1 napja 0 0 69817

Erre nem gondoltam, de össze lehet gányolni: :)

- 5 vezető van, hurrá

- kábel csere

- átalakít 4 vezetőnél PEN-esre főelosztótól, pajtában szétválaszt földelővel (egyébként se árt, ha messzebb van)

- bővítés 5 vezetőre

Előzmény: Dreamer (69813)
bacardi07 Creative Commons License 1 napja 0 0 69816

Nem igazán értem mire mész a fényképpel?A mellék épületben volt egy daráló,azt elvitték levágták a kábelt mert direktbe volt kötve.Most a falból lóg ki egy 10 centis kábel darab. 4eres. Ha gondolod lefényképezhetem.A lényeget megtudtam 380-as kábelből lehet 220-at csinálni.Igy van értelme keresnem egy szerelőt.

Előzmény: Dreamer (69809)
Zs:) Creative Commons License 1 napja 0 0 69815

Talán inkább olvass vissza, hogy Te miket írtál, talán nekem sem lett volna az az utolsó mondat.

Részemről a téma lezárva.

Előzmény: Alkaline Battery (69814)
Alkaline Battery Creative Commons License 1 napja 0 0 69814

Én meg azt látom, hogy fogalmad sincs, mi volt a kérdés, de osztod azt észt...

De azért neked is köszönöm! Volt jó meglátásod is. Kár, hogy nem érted, miért kérdeztem, és ennek dacára kialakítod az álláspontodat. Főleg az utolsó mondatodra célzok.

Előzmény: Zs:) (69810)
Dreamer Creative Commons License 1 napja 0 0 69813

És ha azon a kábelen 3F + védő megy?

Dreamer

Előzmény: Zs:) (69811)
Dreamer Creative Commons License 1 napja 0 0 69812

Teljesen igazad van, mindenkinek a megfelelő helyre kell tenni, a megfelelő fizetésért. Viszont simán elképzelem, hogy az intézmény túlórában megfizeti a megbízott alkalmazottat, hogy végezze el a munkát. Végül is világít vagy nem sok választás nincs... A megbízott kap egy kis pénzt, a munka el van végezve, nem kell vállalkozót hívni. (A felelősség kérdéséről most ne beszéljük, mert mindenki tudja, hogy itt ám komoly problémák vannak)

A többi már politikai téma :(

Dreamer

Előzmény: Zs:) (69810)
Zs:) Creative Commons License 1 napja 0 0 69811

Először is egy kis helyreigazítás: Magyarországon már jó ideje 400/230V -os rendszer van. Gondolom az ipari az a három fázis akar lenni. Igen, meg lehet csinálni, hogy egyfázisú dugaljakat rakatsz fel, de én rakatnék egy háromfázisút is, gyakran szükség lehet rá. 

Előzmény: bacardi07 (69807)
Zs:) Creative Commons License 1 napja 0 1 69810

Nem tudom, mi köze az iskolához meg a gyerekekhez?!

Egy szakember tudja, hogy egy kötést hogyan kell kialakítani, kár rá a  felesleges szó.

A teszt jelleg pedig arra vonatkozott, hogy bírja a húzó erőt, de nem annál fogva kell fellógatni a lámpát.

Én inkább ott látom a gondot, hogy közintézményekben laikusokkal szereltetnek.

Előzmény: Alkaline Battery (69806)
Dreamer Creative Commons License 1 napja 0 0 69809

Ennyi információból nem lehet választ adni a kérdésedre, próbálj meg néhány képet is közzé tenni!

Vagy egyszerűbb hívni egy mestert, aki szinte azonnal megadja a választ.

Dreamer

Előzmény: bacardi07 (69807)
Dreamer Creative Commons License 1 napja -1 0 69808

Tudom, hogy részben van igazság az írnivalódban, de talán némileg finomabban is lehet savazni... Szerintem több értelme van a türelmesen oktató céllal megírt hozzászólásnak.

Persze ez csak magánvélemény volt.

Dreamer

Előzmény: GeriSoft07 (69802)
bacardi07 Creative Commons License 1 napja 0 0 69807

Sziasztok

Egyszerű kérdés aki ért hozzá.

Most költöztem tanyára.Van egy melléképületem amibe az ipari 380 megy át réz vezetéken.Mivel ebben az épületben még régi 1mm es aluminium vezetékek vannak arra gondoltam hogy levágom a hálózatról a régi aluminiumos vezetékeket és az ipari áramból csinálnék 220-as dugaljakat.Kérdés hogy lehet e ilyet csinálni?(nem én csinálnám hanem egy villanyszerelőt keresnék csak ha nem is lehet akkor fölöslegesen kerestem szerelőt.)

Alkaline Battery Creative Commons License 1 napja 0 0 69806

Iskolában a gyerekek között is? :)

Előzmény: Zs:) (69804)
Alkaline Battery Creative Commons License 1 napja -1 0 69805

Szerintem sincs jobb, mint az összetekert vezetéket vékonyan elforrasztani. Én is kb. 30 éve így csinálom, de sosem volt vele gond. Hideg folyásnak esélyt sem adok, mert eleve olyan erővel húzom meg a csavart, hogy belenyomódik a rézbe. Gyakorlat kérdése.

Egy villanyszerelő ismerősöm wagózott egy marék vezetéket, és boldogan vitte felszerelni, miközben úgy járt mint a Csipkerózsika, hogy amerre ment, potyogtatta el a sarukat. Pedig nem most kezdte ő sem.

A kábelt pedig lazán fogtam be a satuba, éppen-hogy csak ki ne essen... De mindig akadnak okostojások...

A földön pedig a kiszerelt vezetékek és villásdugók láthatóak.

Én is szeretek forrasztani. Amikor sarut vagy szemet szerelek a vezeték végére, azt 3 helyen beszorítom oldalfogóval (nincs wagó fogom) és azután elforrasztom. 20 éve hibátlanul működnek. 

Köszönöm mindenkinek a segítséget!

Előzmény: King_of_Giants (69800)
Zs:) Creative Commons License 1 napja 0 0 69804

Megfelelő szerszámmal kb 1 tonna húzóerőt is el tud viselni, persze teszt jelleggel.

Előzmény: Alkaline Battery (69796)
Zs:) Creative Commons License 1 napja 0 0 69803

A forrasztás szépen el fog folyni, tehát csak úgy csináld (vagyis úgy se), ha évente visszajársz meghúzkodni a kötéseket!

Előzmény: Alkaline Battery (69793)
GeriSoft07 Creative Commons License 1 napja 0 0 69802

nézd meg a földön a nem taposhatű műanyag lengőaljat és a fekete szikszalagot a szürke kábelen, nincs több kérdés

Előzmény: King_of_Giants (69801)
King_of_Giants Creative Commons License 1 napja 0 0 69801

Mert nem tett védőpofát a satura? :)

Előzmény: GeriSoft07 (69798)
King_of_Giants Creative Commons License 1 napja 0 0 69800

Az saruzó és érvéghüvelyező  fogót arra találták ki

A forrasztani vagy nem, az örök vita a szabvány tiltása ellenére

Forrasztottam anno,mert szinte élveztem a forrasztást. Azóta sem szóltak hogy gond lenne, pedig elérhető vagyok

Dolgoztam villanyszerelő fórumokon közismert, neves villanyász cégénél. Forrasztottuk a kötést

Ma meg ő is azt irja, hogy jaj + juj

Szerintem a Kupolfix nem ad jobb kontaktot mint egy forrasztás.

Viszont amikor elöször wagóztam/saruztam, szinte elcsodálkoztam a gyorsaságon

Zoltán a Mesterkém Creative Commons License 1 napja 0 0 69799

:-D

Előzmény: GeriSoft07 (69798)
GeriSoft07 Creative Commons License 1 napja 0 0 69798

aki satuba befogja az MT kábelt, az más aljasságra is képes :(

Előzmény: Alkaline Battery (69794)
GeriSoft07 Creative Commons License 1 napja 0 0 69797

Rávaló saru hozzávaló fogóval, és nem hogy nem potyog le, fizikai képtelenség leszedni. Hidegfolyás, ha hallottad már ezt a szót.

kombinált fogóval baromkodni ugyanaz, mint szemet hajlítani

Sodrott vezetékre mindig tilos volt, ráadásul, ezt már 92-ben is így tanították. Tömörre akkor még hajlítottunk.

Alkaline Battery Creative Commons License 1 napja 0 0 69796

Üdv

Egy baj van ezzel, hogy lepotyognak róla... fogó ide vagy oda.

A forrasztás ellen van valamilyen konkrét magyarázat? Vagy csak szimplán a helyi telep miatt, hosszabb távra nem ajánlatos?

Előzmény: nap50 (69795)
nap50 Creative Commons License 2 napja 0 0 69795

Szabvány tiltja, azon túl, hogy gányolás. A védővezetőre:

http://elektro-light.hu/kategoria/szigetelt-szemes-saruk-100dbcsomag-az-ar-1db-ra-vonatkozik

Persze ezekhez be is kellene ruházni fogókra.

Előzmény: Alkaline Battery (69794)
Alkaline Battery Creative Commons License 2 napja 0 0 69794

Ha érvéghüvelyt használok, akkor nem tudok szemet hajtani. 

Előzmény: peti.olah (69792)
Alkaline Battery Creative Commons License 2 napja 0 0 69793

Ha csak ennyi vele a probléma, azt még be tudom vállalni. 

Tehát elektrokémiai probléma nem merül fel?

Az igaz, hogy a forrasztás mellett merev lesz a vezeték, de ezt nem tartom problémának. Ott nincs mozgatva, bilinccsel rögzítve van.

Előzmény: peti.olah (69792)
peti.olah Creative Commons License 2 napja 0 0 69792

A forrasztáshoz használt gyanta rideggé teszi a vezetéket, ahol véget ér a cin.

Meg ennyi forrasztást csinálni nem éppen szapora munka.

Csavaros kötés alá érvéghüvelyt tennék. Darabja 3 forint, de legalább haladós, és nem kell a pákát húzgáljad a kanóccal.

Előzmény: Alkaline Battery (69791)
Alkaline Battery Creative Commons License 2 napja 0 0 69791

Köszönöm, ennek is hasznát fogom venni egyszer, de most az armatúrában lévő csavaros csatlakozóba kell bekötnöm a sodrott vezetékeket, és azt hallottam, hogy újabban nem javasolják elforrasztani a végét. Mi igaz ebből, illetve mi az oka? 

Előzmény: Jahno (69790)
Jahno Creative Commons License 2 napja 0 0 69790
Előzmény: Alkaline Battery (69789)
Alkaline Battery Creative Commons License 2 napja 0 0 69789

Sziasztok Urak!

Mi a véleményetek arról a megoldásról, hogy a sodrott réz ér végét elforrasztom, hogy nem nyíljon szét, és így csavarozom a helyére. 3X1,5-es vezetékről van szó, mennyezeti világítás egy teremben, összesen 1600 Watt. (14 armatúra, 28 db 58 Wattos neon, egyik táplálja a másikat, tehát lengő kábelről van szó.)

*Steve Creative Commons License 2 napja 0 0 69788

és a csengőhöz mikor húz a szaki érpárat? Soha vezetéket ,kábelt de érpárat tuti nem

Előzmény: GeriSoft07 (69787)
GeriSoft07 Creative Commons License 2 napja 0 0 69787

a 230V AC csengő is gyengeáram, meg a 110V hangszóró is

Előzmény: *Steve (69786)
*Steve Creative Commons License 2 napja 0 0 69786

ne keverjük már a fogalmakat érpárröl max gyengeáramu cuccnál beszélünk pl távközlés de 230 v Ac nál tuti nem

Előzmény: Sarawak (69785)
Sarawak Creative Commons License 2 napja 0 0 69785

Rendben, akkor majd a 230 V-ost használom, de előtte megnézem a myomógomb meg a hozzá vezető érpár állapotát is.

Előzmény: C20NE (69782)
C20NE Creative Commons License 2 napja 0 1 69784

A csengoreduktor egyetlen ertelmes felhasznalasa az volt, hogy tapot csinaltal belole a Sokol radionak, hogy a Nagyinak ne kelljen elemet vennie. A regi cuccok biztonsaga sem volt az igazi...

Előzmény: Sarawak (69781)
Jahno Creative Commons License 2 napja 0 0 69783

Ha alkalmas...

Panelban meg azért, mert annak idején még a kapcsoló is olyan volt, amiről könnyen leeshetett a burkolat. Innentől gondolom nem kell tovább magyarázni. Meg mindenki gányolt mindenfelé és felénk pld. szépen a sorjás fémajtón megy át, így egyre több a kritikus pont, ahol be lehet szopódni.

Nálam egy falapra volt felcsavarozva a régi beltéri KGSTs kapcsoló, azzal együtt meg fém kapura kötegelve. Viccnek is szar.

C20NE Creative Commons License 2 napja 0 1 69782

A villanykapcsoló és a csengő nyomógomb között, pláne egy zárt lépcsőházban mi a különbség? Ha a kábel alkalmas , a nyomógomb alkalmas ne tétovázz!

Sarawak Creative Commons License 2 napja 0 1 69781

Ja igen, ilyenek vannak, de gondolom nem véletlenül csak 8V-ot vittek ki minden panellakásban a nyomógombhoz.

Vagy azt mondod, hogy bátran tegyek be egy ilyet és vigyem ki 230 V-ot a nyomógombig?

Előzmény: C20NE (69779)
Jahno Creative Commons License 2 napja 0 0 69780

Én pattintottam mellé egy trafót és kész, még mindig olcsóbb volt, mint az egyben trafós csengő. Előzőleg tán betettem a fényképet, hogy az idióta barma villanyász (nem, ez nem villanyász) hova vitte ki a 230at...

Előzmény: C20NE (69779)
C20NE Creative Commons License 2 napja 0 0 69779

Én ilyet használtam:

Benne van minden, csörög is rendesen, de 230V-ot ki kell vinned a csengő nyomógombhoz!

Előzmény: Sarawak (69778)
Sarawak Creative Commons License 2 napja 0 0 69778

Rendben, nagyon köszönöm a tanácsot! 

Bojlerem nincs szerencsére, központi fűtés/melegvíz van.

Még egyet kérdeznék: a bejárati csengőt a régi dobozból hogyan tudom helyettesíteni? Létezik olyan sínre szerelhető csengő, ami megegyezik a régi megoldással, vagyis 230 V-al kell megtáplálni és 8 V körüli kimenetet kell rövidrezárni a nyomógombbal hogy szóljon?

Nézegettem már villamossági webshopok kínálatát, de eddig mindhol csak csak olyan sínre szerelhető megoldást láttam, hogy külön meg kell venni egy 230/8 V-os trafót, és külön egy 8V-os csengőt és így együtt már elég húzós az áruk egy mezei csengőhöz képest.

Ezt gyakorlatban hogy szokták megoldani, mindenki megveszi külön a trafót + a csengőt is?

Előzmény: CorvBoy (69773)
Peter atyuska Creative Commons License 2 napja 0 0 69777

Az összes szabály és előírás kimondja hogy külön mért rendszerek nem közösíthetők nulla és földelési szinten egyetlen egy helyen ez a mérési pont.

Előzmény: kneissl (69768)
Szumoo Creative Commons License 2 napja 0 0 69776

Nekem oszlopról 3 fázis meg a PEN jön.

Óraszekrénybe van bekötve saját földelőszondáról egy védőföld.

Szóval az órák előtt már csak egy nulla van, az biztos.

Előzmény: ötfelezős (69772)
gergerg Creative Commons License 2 napja 0 0 69775

Nem lett megfejtve akkor sem.

Előzmény: Jahno (69734)
Szumoo Creative Commons License 2 napja 0 0 69774

Mi a f.asznak linkelek, ha nem kattintasz rá?

A fogyasztói mért hálózatot az MSZ 447 szabvány szerint kell létesíteni. A szabvány ezzel kapcsolatban a következő előírást adja: „7.2.1. Ha a fogyasztásmérő berendezés több, különböző árszabású fogyasztásmérőt tartalmaz (mert a fogyasztókészülékek elszámolási árszabása nem azonos), akkor ezen fogyasztókészülékek hálózatát egymástól elkülönítetten kell létesíteni.”

5. § (1) A „B” árszabás szerint számolható el a felhasználó által meghatározott bármely, szakaszosan is biztonságosan üzemeltethető, külön mért – az elosztó vezérlőberendezésével vezérelt felhasználói áramkörre állandó jelleggel, megfelelő segédeszköz hiányában állagsérelem nélkül nem leválasztható módon, nem dugaszolhatóan csatlakoztatott – felhasználói berendezés fogyasztása.

Értelmezés: Ha az A1 és B árszabás között ide-oda kapcsolgató készülék működik, akkor a kedvezményes időszakban a vezérelt áramkörön nemcsak az elosztó vezérlőberendezésével vezérelt, és nem állandó és állagsérelem nélkül leválasztható jelleggel rögzített készülékek is lesznek.

Az üzletszabályzat 6.10.2. fejezetének rendelkezése szerint a rendszerhasználó részéről szerződésszegésnek minősül különösen, ha:

c. „a felhasználói, termelői berendezések létesítésére, üzemeltetésére, a villamos művel való összekapcsolására vonatkozó előírásokat nem tartja be”. E szerződésszegés jogkövetkezménye: a kötbér, a rendelkezésre állás szüneteltetése, azonnali hatályú szerződésfelmondás és a szolgáltatás megszüntetése. A kötbér mértéke lakossági fogyasztók esetében 10 000 Ft, nem lakossági, profil elszámolású rendszerhasználóknál 25 000 Ft, egyéb kisfeszültségű rendszerhasználóknál 50 000 Ft.

Előzmény: kneissl (69767)
CorvBoy Creative Commons License 2 napja 0 0 69773

Vidd be a PE-t a szobába is mindenképp. A PC ritkán lesz zárlatos, a TV sem egy elromló valami, de amikor igen, olyat üt, mitn a lórugás.

Ezek melegpadlós helyiségek, tehát meghalni nehezebb, de ettől még nettó életveszély a tiszta fém, megérinthető (és naponta megérintett) PC-t földelés nélkül járatni.

Gondoskodj földelt aljzatokról a szobában, ha ennyire simán módodban áll. Akkor nyugodtan mehet az új lakáselosztó+fi, és sokkal nyugodtabban alhatsz.

Nem fog a fi leverni, vagy ha esetleg mégis, akkor legalább tudod, valami rossz még mindig.

Villanybojlert kifelejtettem, bár az nem lakótelepi történet.

Soha karban nem tartott zombi hajdú verdesi a FI-t mind, mert vizben úszik benne az áram.

"Dehát működik, mondja a tulaj, nincs pénzem másik bojlerra a hülye fi miatt".

Aztán van, aki felfogja, hogy 90V-os vízben fürdik, és a csoda mentette meg eddig ,hogy megfogjon valamit, ami nagyon más potenciálon van, van aki sosem érti meg.

Előzmény: Sarawak (69762)
ötfelezős Creative Commons License 2 napja 0 0 69772

Ez vezetékezés függő. 

A nullák előbb utóbb közösítve vannak, és jellemzően a biztosítószekrényben egy sínre van kötve az összes.

Ezt bármikor mondd el próbaképpen egy áramszolgáltatósnak, aki méréssel foglalkozik - de javaslom, előtte kötözd le.

Egyébként, már csak az ohm törvény sem szeretné ezt...

Előzmény: kneissl (69765)
ötfelezős Creative Commons License 2 napja 0 0 69771

súlyos szakmai melléfogás = nagyon gány

Előzmény: ötfelezős (69770)
ötfelezős Creative Commons License 2 napja 0 0 69770

Ha nem külön lett kivezetékezve valamiért az egész a vezérelt fogymérőtől, egy külön alkalommal, akkor esélyes, hogy csak a vezérelt fázis megy el a fogyasztóhoz, a nullát meg valahonnan megkapja. 

Ez sajnos súlyos szakmai melléfogás.

C20NE Creative Commons License 2 napja 0 0 69769

Mert most már másról beszélsz!

Én erre reagáltam: " esélyes, hogy csak a vezérelt fázis megy el a fogyasztóhoz, a nullát meg valahonnan megkapja   "

Előzmény: kneissl (69768)
kneissl Creative Commons License 2 napja 0 0 69768

Miért gány ??

Az oszlopig vissza kellene mennie egy külön nullvezetőnek a vezérelt fázis miatt...?

Előzmény: C20NE (69766)
kneissl Creative Commons License 2 napja 0 0 69767

Egy szekrénybe szerelt automatikus átkapcsoló megoldás nem kell hogy tartalmazzon dugaszolható csatlakozást - tehát megfelelő... megfelelő..???

Másfelől egy vezérelt áramról megtáplált dugaljba csatlakoztatott mosógép teljesen egybevág a szolgáltató érdekével: amikor nem tud mit csinálni az energiával és aktiválja a vezérelt hálózatot, akkor a gép elkezd fogyasztani, a jóember meg kifizeti a fogyasztást.... de ettől még lehessen már mosni nappali áramról is...

Előzmény: Szumoo (69733)
C20NE Creative Commons License 2 napja 0 0 69766

A fene tudja nálunk és amiket láttam a vezérelt fogyasztásmérőből a mért fővezeték megy a biztosíték táblára majd innen megszakítás nélkül a bojlerbe hőtárolós kályhába. Saját dedikált nullával és védővezetővel.

Amit írtál, hogy valahonnan kap majd nullát is, az nekem nagyon gánynak tűnik!

kneissl Creative Commons License 2 napja 0 0 69765

Ez vezetékezés függő. 

A nullák előbb utóbb közösítve vannak, és jellemzően a biztosítószekrényben egy sínre van kötve az összes.

Ha nem külön lett kivezetékezve valamiért az egész a vezérelt fogymérőtől, egy külön alkalommal, akkor esélyes, hogy csak a vezérelt fázis megy el a fogyasztóhoz, a nullát meg valahonnan megkapja. 

A belinkelt átkapcsoló automatikába illek még egy késleltetést betenni, ami először lekapcsolja az egyiket, és pár másodperccel utána kapcsolja fel a másikat.

Ha meg valakinek jó a kézi átkapcsolás, akkor simán vesz egy erre való kapcsolót a boltban, aminek van 3 állása, egyik nappali, második minden lekapcsolva, harmadik vezérelt. Így a két feszültség alatti állapot között mindig van egy "áramtalanított" állapot.

Előzmény: ötfelezős (69742)
C20NE Creative Commons License 2 napja 0 1 69764

Szerintem, amit megtehettél azt megtetted, az emberek 95% közel sem ilyen gondosan szerel.

Az a piros a védővezető. Ha még egy FI-t is felszerelsz az olvadóbetétek mellé az egész lakásra, a jelenleg felújítatlan panel lakások 98%-nál biztonságosabb lesz  lakásod.

Előzmény: Sarawak (69762)
kneissl Creative Commons License 2 napja 0 0 69763

Te milyen törvényről beszélsz? A Polgári, vagy a Büntető törvénykönyvben van az éjszakai / vezérelt áram..?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69726)
Sarawak Creative Commons License 2 napja 0 0 69762

A klímát nem a meglévő szobai konnektorokba csatlakoztattam.

A klíma számára még a mesterek érkezése előtt behúztam a szobába külön betápot 1,5-es MT kábellel.

A fázist és a nullát a lakáselosztó dobozból hoztam ki. A lakásban 3 különálló kör van. A klímát egy olyan körre kötöttem, ami 10 A-es olvadóbiztosítóval van védve és mindössze 4 helyiség világítását táplálja, semmi mást. Igen hülye elrendezés, de nekem pont kapóra jött a klímához ez a kör. Mivel mindenhol energiatakarékos izzók vannak, így ezen a körön a maximum terhelés mindenkor 100 W alatt van, így bátran használtam fel a klímához.

A klíma adatlap szerinti névleges fogyasztása 1100 W, gyakorlatban dugaszolható fogyasztásmérővel a legnagyobb teljesítményen járatva 1020 W-ot mértem csúcsban.

A védőföldet az elosztó dobozban nem találtam meg. Az előszobában futó kábelcsatornákat megbontva találtam egy piros 2,5-es külön futó vezetéket, ez a PE. Követve ezt a piros eret a lépcsőházban az óraszekrényben az órák mellett fut lentről felfelé (10 emeletes panel) egy vaskos sín, erre csatlakoznak rá a különálló lakások piros PE vezetékei. Ez alapján gyanítom, hogy remélhetőleg tényleges földelése van a házban (szondával) nem pedig valami virtuális PE a nulla vezetőből képezve. Lakáson belül pedig ezek a piros erek direktben futnak a konyhai és fürdőszobai földelt aljzatokhoz.

Ezt a piros eret csapoltam meg az előszobai kábelcsatornában, rácsatlakoztam az MT kábelem zöld-sárga erével (igen, használtam alu pasztát is) és vittem be ezt is a klímának.

Szóval úgy gondolom körültekintően jártam el a klíma bekötésénél, nem a meglévő régi alu vezetékeket használtam és vittem neki PE-t is.

Egyébként ezen szerelési munkálatok közben jött a megvilágosodás, hogy jó ötlet lenne kicserélni a francba azt a régi olvadós elosztó dobozt, kismegszakítók és FI relé beépítésével.  Ha ez megtörténik, természetesen a klímát egy külön, negyedik körre kötném majd.

Előzmény: botsinkai (69755)
Sarawak Creative Commons License 2 napja 0 0 69761

Azért csak sikerült egy kis vitát gerjesztenem...  :)

Nagyon köszönöm mindenkinek, aki összefoglalva vagy részletezve elmagyaráztak mindent a FI relével kapcsolatban! Tényleg hasznos dolgokat írtatok, most már sokkal tisztábban látok a kérdésben.

Lenne még egy kérdésem a védőföld bevezetésével kapcsolatban.

Az mennyire javítana a mostani helyzeten, ha egy darab szobai konnektorba külön egyeres 2,5-es sárga-zöld vezetékszálon behúznám a PE-t és azt a konnektort lecserélném földeltre? Ennyi még beleférne, kérdés, hogy van-e ennek értelme.

Igazából az egész lakásban ez az egy szobai konnektor van, ami földeletlen de mégis földelt dugós fogyasztó van bedugva (PC + TV). Ezen kívül csak a konyhában és a fürdőszobában használok földelést igénylő fogyasztókat, azok pedig rendesen földelt aljzatba csatlakoznak.

Feltételezem, hogy mindenképp hasznos lenne egy ilyen módosítás még a FI relé beépítese mellett, csak kíváncsi vagyok, hogy van-e bármi ellenjavallat erre a megoldásra tapasztalt szakemberek részéről. Nyilván a hatályos szabványoknak nagyon nem felelne meg egy ilyen megoldás, de nem ez érdekel most.

Előzmény: CorvBoy (69760)
CorvBoy Creative Commons License 2 napja 0 2 69760

NE legyen földelt cucc olyan helyen üzemeltetve, ahol nincs kiépítve a föld. PC vagy TV vagy hasonló SEM.

A leggyakoribb fí leverések oka ez.

A második, a kábeltévén keresztül összevissza kúszó áramok, ezzel is lehet csinálni több dolgot is, csak érteni kell hozzá, mitől van. Ha már digitális TV-d (UPC, beltéri, stb) van, akkor ez is kilőve, nem lesz baj.

A harmadik, a régi lakás=régi lakók= régi cuccok.

Ami szintén esetleges, nem mindekinek 30éves rakéta meg eta porszívója van, aki ilyan lakásban él. A szovjet hűtők és társaik tudnak még érdekeseket, azt is meg lehet találni, sokszor megjavítani is, tehát még kidobni sem kell, csak mert "nem FI kompatibilis".

De kár goldokodni rajta, ha csupa "modern" (értsd 15éves max) cuccod van.

Így terjednek a hülye legendák.

Na HA még ezután is baj van, 10000esetből egy,akkor lehet (és kell) keresni, melyik áramkör van összetrágyázva, és szivárog valahova.

Előre teljesen felesleges az ármaban turkálni ezért, ezek a rémisztgetésként emlegetett gipszbe ágyazott kötések, meg hasonlóak, csak a legtrágyább helyeken láthatóak néha, és általában akkor is utólag "maszekban" készültek, nem a lakótelep-lakóház stb átadása előtt a szoc. érában.

Van az akkori villanyszereléseknek baja, sok, ..

....de az ,hogy ne lehetne FI relét feltenni, önmagában erősen túlzás.

Előzmény: Sarawak (69741)
peti.olah Creative Commons License 2 napja 0 0 69759

Igazad van, úgy hatásos a védelem.

Arra gondoltam (csak nem jól fogalmaztam) amit ötfelezős is írt, hogy a készülékhibára nem tud figyelni.

Előzmény: Jahno (69757)
topikolos Creative Commons License 2 napja 0 0 69758

Sziasztok!

Újra kábelezem a házat, ha már szét van bontva. Kb. 60m2, 3 szoba és nappali. Részben téglafal vakolva, részben gipszkarton válaszfalak. Milyen kábelt válasszak? Van aki falkábelt ajánl, van aki a hengerest, lehet tömör vagy sodrott.

1,5-ös menne a konnektorokhoz és a világításnak, illetve egy központi helyre 2,5-es (ez adott) tömör réz. 16A-es a főbiztosíték. Semmi extra áramigény ezen a részen.

Melyik fajta kábellel jövök ki a legolcsóbban?

Dobozt minden szerelvény fölé érdemes tenni?

A világítást mennyire szentségtörés "csillár" nélkül megoldani, ha nem akarom a plafont is vésni, fúrni? (gyerekszoba 3x4m, hálószoba 3x2,5m, kicsi nappali 3x5,5m) Az eddig elrendezést megvariáljuk, így minden szoba közepe máshová fog esni, no meg alu vezetékek vannak még jelenleg.

Köszi.

Jahno Creative Commons License 2 napja 0 2 69757

"Ahol földeletlen konnektor van a lakásban, ott értelemszerűen hatástalan."

Miért is? Megfogod a fázis, másik kezeddel a radiátort, Fí  különbségből látja, hogy nem ugyanannyi van a nullán és le is kapcsol, nem?

Előzmény: peti.olah (69756)
peti.olah Creative Commons License 2 napja 0 0 69756

Raktunk fel régi társasházban meglévő alu MM falvezetékre Fi relét.

Ahol földeletlen konnektor van a lakásban, ott értelemszerűen hatástalan. Oda csak telefontöltő, TV, állólámpa van dugva.

A konyhában, fürdőszobában lévő földelt dugaljnál rendben működik a Fi relé.

A lényeg, hogy a kiselosztóban lehessen különválasztani a 0-t és a földelést.

Előzmény: Sarawak (69743)
botsinkai Creative Commons License 2 napja 0 0 69755

"Ha hozzányúlunk, legyen tisztességes munka, vagy hagyni az egészet úgy ahogy volt eddig is."

Jójó, de nem akarja úgy hagyni, rá akar akasztani plusz másfél kW-os terhelést az 1 vagy 1,5 kvadrátos aludrótokra...

A FI relé ebben az esetben halottnak a csók.

Vacak 1200 W-os fűtőszállal szerelt bojlernek visznek 2,5-es rézvezetéket, az 1500 W-os klímát pedig ráakasztják az 1-es alu MM falvezetékre...

Előzmény: paplanfa (69753)
ötfelezős Creative Commons License 2 napja 0 2 69754

Azt hiszem, keverednek a mellékvágányok és a vakvágányok Sarawak problémájával kapcsolatban.

Ő be akar rakni a meglévő hálózatába egy FI-relét, és eljutottatok odáig, hogy ez egy baleset-, család- élet- ön- és közveszélyes magatartás felújítás nélkül. :)

Azért ez nyilvánvalóan enyhe túlzás, pláne, ha figyelembe vesszük azt, hogy ezen figyelmeztetésnek az elsőrendű folyománya az, hogy nem épít be FI-relét. :)

Akkor Sarawaknak összefoglalnám a tudnivalókat:

- A FI-relé beépítése mindenképpen áldás.

- Amit a klímás mond, és amit sokan úgy tartanak, az az, hogy a régi hálózat és készülékek szivárgó árama nagyobb, mint a FI-relé ugrási árama.

- A hálózattal kapcsolatban ez ellenőrizhető.

- Amennyiben készülék vágja le, azt a készüléket nem szabad többet használni - javíttatás nélkül.

- A FI-relé a védővezetős áramkörökre nézve ad megfelelő védelmet, azaz ha valami meghibásodik, a FI-relé lekapcsol.

- Azon áramkörökre nézve, amelyeknél nincs védővezető, a FI-relé olyan védelmet ad, hogy ha valamikor meghibásodik a készülék, akkor nem történik semmi, de ha a felhasználó áramütési helyzetbe kerül, akkor a FI-relé lekapcsol - a védelmet ez esetben az időtartam korlátozása jelenti. Az ilyen működést a szakma (azaz a fejlett világ szabványai) nem ismeri el tejes értékű védelemnek - gondolom, ezt nem kell magyarázni. Azonban az eddigi helyzethez képest, mikor a veszély fennáll, a felhasználót áramütés éri, netán belehal, mégiscsak jobb. A már megszűnt magyar szabvány ezt a megoldást, mint a régi, érintésvédelem nélküli felhasználási hely átmeneti védelmeként definiálja, a felújításig.

- A végleges és mai szemmel biztonságosnak tartott megoldás mindenhová védővezető kiépítése. 

paplanfa Creative Commons License 3 napja 0 0 69753

Lehet, de akkor is cserélném a drótozást, mert nincs védőföld, ahhoz meg nem kell méregetni. Ha hozzányúlunk, legyen tisztességes munka, vagy hagyni az egészet úgy ahogy volt eddig is.

Előzmény: ötfelezős (69740)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 0 69752

"Ha a törvény szövege nem egyértelmű akkor a Magyar jog szerint mindent szabad ami nem tilos!"

És ki fogja HIVATALOSAN kimondani, hogy a törvény szövege nem közérthető? Egy áramszolgáltató szakértője? Egy kecskétől kérdeznéd, hogy őszerinte kinél tárold a káposztádat? ;)

Akinek van pénze jó ügyvédre, annak valószínűleg nem jelent problémát egy automatikus átkapcsoló beépítése, a maradék 9,9 millió ember számára meg marad a jogbizonytalanság és aki fél, az biztos ami biztos alapon a szigorúbb értelmezést fogja választani. Ez a zavaros helyzet az áramszolgáltatóknak kellemes, a törvényalkotó meg vagy kenőpénzt kapott annak idején a készakarva zavaros szövegért, vagy csak egyszerűn leszarta, hogy közérthető-e amit kiad a kezéből.

Előzmény: Becseiy (69731)
Jahno Creative Commons License 3 napja 0 0 69751

"Tisztában vagyok a veszélyekkel és vállalom őket," Jahh, szomszéd is vállalta, hogy félig elnyesett hosszabbítóval dolgozik, mert "jó ez még, tisztában vagyok a veszélyekkel". És sorolhatnánk a sort egészen  odáig, miko pld.  céges takarítónál valami  lúgot raktak ásványvizes palackba, kocsival is cseréltek és pont oda tették, ahova Ő az ásványvizet. Folytassam? Mindig akad egy harmadik  személy,  aki idővel beszopja.

Apósnál pld. a gyorsdaraboló kapcsolója köhögött így direktbe kötötték. Én meg nem számítottam rá, hogy bedugáskor ránt, így kiugrott a kezemből és a lábam  szárát még éppen horzsolta de ha teljes fordulaton csak kicsit megy arrébb, akkor szarul néztem volna ki. Pedig tisztában voltak a veszélyekkel. Én meg kibasztam a gépet és feldaraboltam a hosszabbítót, mert jobb az úgy mindenkinek.

Fít meg mindig érdemes.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 1 69750

"Van esetleg olyan mérési, ellenőrzési módszer, amivel egy mezei multiméterrel meg tudnám mérni, hogy FI relé beszerelése esetén lesznek-e ilyen gondok?"

Azon hibák, amelyekre egy FI relé idegesen reagál, azon hibák 90 százaléka csak földelt  készülékeknél fordul elő. Tehát amíg nem földeltek a dugaljak, addig ezen hibákról nem is fogsz tudni (és a FI relé sem fog tudni!). A maradék 10 százalék hiba olyan, hogy földeletlen dugaljak esetén is megvédi az életedet a FI relé (jól megráz az áram, de életben maradsz).

Egyes hibák folyamatosan fennállnak, ezeket könnyű fülöncsípni, de sok hiba csak akkor jelenik meg, amikor éppen működik a hibás készülék, vagy csak akkor, amikor éppen telihold van, de a Vénusz nincs a horizont felett :) A legszemetebb hibák azok, amelyek szakember jelenlétében soha nem jönnek elő: igen nehéz hibát keresni egy éppen hibátlan rendszerben.

Tippem: hívj egy villanyszerelőt, hogy kukkantsa meg a csövezésedet a falban, hogy mekkora munka lenne a meglévő vezetékek mellé egy földelést is behúzni minden dugaljhoz (sok esetben könnyebb minden vezetéket kicserélni, mint a meglévők mellé egy plusz vezetéket beimádkozni). Ha a csövezés láttán a villanyszerelő köszönés nélkül elrohan, vagy sikítva kiugrik az ablakon, akkor készülj fel valamivel nagyobb kiadásra, de saját felelősségre úgy is dönthetsz, hogy nem akarsz földelt dugaljakat, tehát a FI relé által megelőzött életben maradás helyett inkább inkább a FI relé mellett megrázós életben maradást választod.

Előzmény: Sarawak (69741)
King_of_Giants Creative Commons License 3 napja 0 0 69749

Tisztában vagyok a veszélyekkel és vállalom őket,"

Bátor vagy, de nem vagy tisztában a veszélyekkel! Remélem azért villanyszerelővel csináltatod és nem saját kézzel. Mérni meg azért nem kell, mert bízni kell hogy egy minőségi fi valóban max30mA-nél leold

Ha még igényesebb, bizalmatlanabb vagy, földelési ellenállást kell méretni az arra avatott villanyásszal. Az majd kiméri hány mA-nél old le a fi

King_of_Giants Creative Commons License 3 napja 0 1 69748

Miért nem tennél, illetve miért kellene kicibálni minden drótot?

Megvan az a két áramkör amelyik földelt, mint írja, azt köti a FI-be, feltételezve hogy ezek külön áramkörön/dróton, vannak és a többi konnektor nincs felfűzve rá

Semmiféle szigetelési ellenállás mérés nem kell most ide

Előzmény: paplanfa (69739)
ötfelezős Creative Commons License 3 napja 0 0 69747

Hát, ez a védőszöges elmélet ez néha szigorúnak bizonyul, néha meg elégtelennek. De valószínűségnek jó, csak arra jó a szomszéd két magas épület is, mint írtam.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69728)
King_of_Giants Creative Commons License 3 napja 0 0 69746
Előzmény: GeriSoft07 (69717)
Sarawak Creative Commons License 3 napja 0 0 69745

Pont ezt kérdeztem utánad. :)

Szóval akkor megger mindenképp kell, sima műszerrel valami alapszintű mérést sem lehet elvégezni ezzel kapcsolatban?

Előzmény: ötfelezős (69740)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 0 69744

"csak gondolná az ember, csak érdekesebb egy 15m magas antenna villámhárító mint egy 5m magas mezei háztető."

Ha a villám a felhőből mindig nyílegyenesen közlekedne a legközelebbi földelt pont felé, akkor a villámok "érdeklődési körét" pontosan modellezhetnénk egy 400-600 méter sugarú gömbbel (felhő<->villámhárító távolság). Ebben az esetben teljesen igazad lenne, mert egy-egy magasabban lévő földelt ponttól még viszonylag távol is biztonságban lehetnénk, mert igen nagy területről "magához vonzana" minden villámot.

A valóságban azonban az a tetves villám menet közben számtalanszor irányt változtat, (és minden egyes töréspontra egy-egy újabb/kisebb "érdeklődési" gömböt kell odaképzelni) ezért tökéletes védelem csak teljesen zárt fémdobozban létezik, minden más esetben csupán nagyobb vagy kisebb valószínűségekről beszélhetünk.

Előzmény: GeriSoft07 (69729)
Sarawak Creative Commons License 3 napja 0 0 69743

Megköszönöm a tippet, tisztában vagyok vele, hogy a teljes villamos hálózat felújítása erősen ajánlott, de ezt nincs lehetőségem megtenni, és erről nem is szeretnék tovább beszélgetni.

Tisztában vagyok a veszélyekkel és vállalom őket, akárcsak az a sok tízezer ember, aki ma Mo-n hasonló állapotban lévő villamos hálózatot használ.

Beleolvastam már több helyen villanyszerelős topikba, és láttam ebben a témában elég keményen elszabadult indulatokat, szeretném ezt most itt elkerülni. 

Én most abban kérek segítséget, hogy a meglévő hálózaton minimum védelemként FI relét érdemes-e betenni vagy sem. Köszönöm!

ötfelezős Creative Commons License 3 napja 0 0 69742

Másodjára írom, hogy nem praktikus a másik rendszer nullájával dolgozni... Ha van FI-reléje, úgy levág, mint a huzat. Ha a bojleren is van, akkor legalább mindkettő levág. :D

Ha az áramszolgáltató morcos kedvébe nvan, erre aztán tényleg ráfoghatja, hogy szabálytalan vételezés, hiszen a mérőkört is befolyásolja.

Arról az apróságról nem is beszélve, hogy eztán, amikor a "másik" rendszerről megy, akkor az alaprendszerben leválasztom az áramkört, oszt jól megráz a készülék felől jövő nulla.

Előzmény: Becseiy (69732)
Sarawak Creative Commons License 3 napja 0 0 69741

Szóval akkor még jó is lehet a FI relé.

Van esetleg olyan mérési, ellenőrzési módszer, amivel egy mezei multiméterrel meg tudnám mérni, hogy FI relé beszerelése esetén lesznek-e ilyen gondok?

Vagy ilyenhez már komolyabb műszerezettség kell?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69727)
ötfelezős Creative Commons License 3 napja 0 1 69740

Hát, roppant egyszerű. A kérdező egyik villamos szakember ismerősét megkéri, hogy mérjen egy 500 V-os meggerrel szigetelési ellenállást. Ki fog derülni kb 14 perc közlekedés nélküli időráfordítás árán, + kávéivás a háziakkal, és rövid eszmefuttatás a migránskérdésről.

Mondjuk tudom, hogy a szakma jelentős részében ez a válaszreflex jól benne van, de adatokat még sehol sem láttam.

paplanfa Creative Commons License 3 napja 0 0 69739

A klímás nem beszélt hülyeséget, csak épp keveset.

"ide" nem tenne FI-t, hát én se tennék. Az elosztóupgrade okés, DE vele párhuzamosan minden vezetéket cibálj ki és cseréld ki védőföldes rézvezetékre mindent, mert a f.aszsetudja mit gányoltak anno össze-vissza keresztbe a betanított gányerek amikor épült a ház. Láttam már falban megcserélődő védőcsövezést, általános az 5 centi vastag begipszelt kötöződoboz, amit találj meg :)

Előzmény: Sarawak (69725)
King_of_Giants Creative Commons License 3 napja 0 0 69738

Ha nincs vezérelt áram akkor megy a nappali áramról egy sima relével,"

Miféle relé és hova kellene kötni?

"-smmilyen más szerződesben nem rögzített készülék nem használja avezérelt áramot,csak a boiler."

Sok más fixen csatlakoztatott vill.berendezés is mehet vezéreltröl, pl. villanykandalló, de akár tűzhely is. Ez utóbbi kissé nyűgös mert rá kell kötni egy csengőt, hogy az asszony felébredjen éjjel sütni főzni, ha jön a villany

Előzmény: Becseiy (69735)
paplanfa Creative Commons License 3 napja 0 0 69737

"elektrós hüvelygomba"

Előzmény: Jahno (69734)
King_of_Giants Creative Commons License 3 napja 0 0 69736

Egyébbként tehet egy dugót a bioler vezetékére"

Emlékeim szerint max 50L-es bojlert lehet/ett/ villásdugóval csatlakoztatni és csak nappali villanyra.  Nem tudom mit ir erröl a mai szabvány

Becseiy Creative Commons License 3 napja 0 0 69735

Igen igazad van!Bár a jogi értelmező itt úgy értelmezi,hogy másra is használhatják esetleg a vezérelt áramot.

Szerintem ők sem értik pontosan,hogy mit is akarnak.Ha nincs vezérelt áram miért nem használhatom a normál hálózatot ugyanazon a vezetéken(elosztó-boiler) ha megjön a vezérelt ki az a bolond aki nem azt használná olcsóbban?

■ Értelmezés: "Ha az A1 és B árszabás között ide-oda kapcsolgató készülék működik, akkor a kedvezményes időszakban a vezérelt áramkörön nemcsak az elosztó vezérlőberendezésével vezérelt, és nem állandó és állagsérelem nélkül leválasztható jelleggel rögzített készülékek is lesznek."

Ha nincs vezérelt áram akkor megy a nappali áramról egy sima relével,

-smmilyen más szerződesben nem rögzített készülék nem használja avezérelt áramot,csak a boiler.

persze nem sokkal drágább és kikezdhetetlen az általad javasolt 2 fűtőszál vagy inkább két boiler,a vezrelt pl 80fokra állítva aztán belevezetve a meleg vize a nappali árammal működőbe ami mondjuk 60fokra van állítva így csak annyit fűt amennyit nem bír az éjszakai plusz a hőveszteség.

Előzmény: Szumoo (69733)
Jahno Creative Commons License 3 napja 0 0 69734

Akkor most vitatkozzátok le azt,  amit 3 hónapja megfejtettetek és 2 hónap múlva nem  árt megint bedobni a kérdést,  hátha elfelejtődött.

Szumoo Creative Commons License 3 napja 0 0 69733

Szerződést is elolvastad?

"A Vezérelt, külön mért vételezés árszabás szerint számolja el a Kereskedő a Felhasználó által
meghatározott bármely, szakaszosan is biztonságosan üzemeltethető - a vezérelt áramkörre nem
dugaszolhatóan csatlakoztatott - Felhasználói berendezés fogyasztását."

Esetleg próbáltál utánaolvasni is?

http://www.villanyszaklap.hu/lapszamok/2012/szeptember/1830-ez-szabalytalan

A vezérelt áram arra való, hogyha túltermelés van akkor a szolgáltató plusz fogyasztókat tudjon bekapcsolni a rendszerbe, azért olcsóbb hogy kompenzálja a szakaszos üzem okozta kényelmetlenséget.

Becseiy Creative Commons License 3 napja 0 0 69732
Előzmény: Vass Tibor2014 (69712)
Becseiy Creative Commons License 3 napja 0 0 69731

Ha a törvény szövege nem egyértelmű akkor a Magyar jog szerint mindent szabad ami nem tilos!

-Milyen jogszabály tiltja,hogy nem fűthetem a boilert nappali árammal,avagy mi írja elő,hogy csak éjszakaival lehet?

-az áramszolgáltatónak az hozza a több pénzt,ha a nappali áramot is használják +10Ft/Kw.

Egyébbként tehet egy dugót a bioler vezetékére és odatesz egykonektort sima nappali árammal egyet meg az éjszakaival oszt abba dugja bele amelyikbe akarja,így aztán még a kákák csomót keresők sem szólhatnak!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69726)
C200UF Creative Commons License 3 napja 0 0 69730

Mondj egy példát arra, amikor a két kismegszakító nem védi meg a relét.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69724)
GeriSoft07 Creative Commons License 3 napja 0 0 69729

Ez így van, csak gondolná az ember, csak érdekesebb egy 15m magas antenna villámhárító mint egy 5m magas mezei háztető. De nem az :(

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69728)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 0 69728

Egyszer beszélgettem erről valakivel, aki villámvédelem tervezéssel is foglalkozik.

Azt mondta, hogy egy magasban lévő leföldelt pont maga körül csak azt teret védi le IGAZÁN biztonságosan, ami ezt a földelt pontot és a talajt is érintő, a pont magassága sugarú kör alatt van.

Tehát pl fut végig az utcán egy egy földelt vezeték mondjuk 6 méter magasban. A vezeték mellé két oldalról képzeljünk oda egy-egy 6 méter sugarú hengert, amelyek aljukkal a talajon vannak, és a vezetéknél érnek össze egymással. A két henger és a talaj közötti csúcsos háromszög alakú tér ami IGAZÁN villámvédett, ami a két íven kívülre (tehát pl a képzeletbeli hengerek belsejébe) esik az már nincs teljes biztonságban.

Tehát a 6 méteren futó földelt vezetéktől oldalirányban 3 méter távolságban már mindössze 3 méter magas dologba is belecsaphat a villám, ha nagyon akar.

Kerestem idevágó rajzot az interneten, ami látszanak ezek a negyed-körök alá eső védett zónák  de, sajnos csak ezt a csúnyát találtam, ( ezen dokumentum 13. oldalán a pirossal ferdén csíkozott területek)

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 2 69727

"mert az a tapasztalata, hogy az ilyen régi, földeletlen konnektoros panelokban ha FI relét tettek be, az folyamatosan leoldott,"

Ez ebben a formában butaság.

Ha a lakásban lévő készülékek közül egy sem hibás és a villanyszerelést is értelmes szakember csinálta, akkor a FI relé valószínűleg soha az életben nem fog lecsapódni.

A relé nem a lakás életkorától csapkod le és nem is "magától". Minden esetben létező, megtalálható oka van a leoldásnak, csak éppen túl kevés szaktudás esetén könnyebb a a Jóistenre fogni a dolgot, mint bevallani a tudatlanságot. Aztán ezekből lesznek az elektromos kísértethistóriák a "megtalálhatatlan" hibákról és a öreg lakásokban "magától" lecsapódó FI relékről.

Az a baj, hogy bizonyos rejtett hibák megtalálásához olyan tudású szakember kell, amilyet nem biztos, hogy a kocsmából lehet felcsalni a lakásba két sörért. Komoly szakember sajnos komoly pénzbe kerülhet.

Előzmény: Sarawak (69725)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 0 69726

"Meg tudná mondani valaki, hogy van arra legális technikai megoldás, hogy az éjszakai (vezérelt) áramról működő bojlert időnként nappali áramra kapcsolható legyen. "

Az erre hivatkozó törvény szövege nem egyértelmű.

Az áramszolgáltatók természetesen úgy értelmezik, ami nekik több pénzt hoz, tehát szerintük tilos a bojlert a nappali áramra átkapcsolgatni.

Tehát a problémádra a következő, biztosan legális megoldások jutnak eszembe:

- naponta kétszer átszereled a bojlert: fogsz egy csavarhúzót és lekötöd róla az éjszakai kábelt és bekötöd a nappalt, majd este vissza :)

- csináltatsz egy olyan bojlert, aminek két db fűtőszála van, egyikre a nappali, másikra az éjszakai áramot kötöd :)

- felszerelsz a mostani mellé egy második bojlert, ami csak nappali áramról működik

- a mostani kis bojleredet lecseréled egy olyan nagyra, ami biztosan elég az egész családnak.

Sarawak Creative Commons License 3 napja 0 0 69725

Sziasztok!

Szeretném megkérdezni a véleményeteket.

Adott egy régi panellakás. Az elosztó dobozban van három olvadóbiztosíték, FI relé nincsen. Földelt konnektor csak a fürdőszobában és a konyhában van, az összes többi konnektor földeletlen.

Most szereltettem be klímát, és klímaszerelővel volt egy kis beszélgetésem. Említettem neki, hogy tervezem hamarosan lecserélni az eolsztódobozt, az olvadóbiztosítékok helyett kismegszakítókat teszek, valamint egy FI relét is be akarok szerelni.

Erre azt mondta a klímás, hogy felejtsem el a FI relét, mert az a tapasztalata, hogy az ilyen régi, földeletlen konnektoros panelokban ha FI relét tettek be, az folyamatosan leoldott, nem győzték mindig visszakapcsolgatni a lakók. Azt mondta, hogy ő biztos nem tenne be ide FI relét.

Ezt a tanácsot elég meglepődve fogadtam, mert jópár helyen le van írva, hogy nagyon ajánlott betenni FI relét a régi hálózatokba is.

Most akkor mi az igazság? Szerintetek hülyeséget beszélt a klímás és tegyek be bátran FI relét, vagy felejtsem el?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 0 69724

"Szerintem ha egy vezeték egyik végén egy 25 és egy 16 A-es kismegszakító van, akkor az 41 A-re van biztosítva."

Tévedés.  Ha a vezeték VÉGÉN van a kismegszakító, akkor az nem védi meg az ELŐTTE lévő vezetékszakaszt, így az elé beépített érintésvédelmi relét sem.  A kismegszakítók túláramvédelme nem terjed ki a kismegszakító és a Paksi Erőmű közötti vezetékszakaszra ;) csak a biztosító UTÁNI rész van általuk biztosítva.

Előzmény: C200UF (69713)
ötfelezős Creative Commons License 3 napja 0 0 69723

Ez úgy egészen durván az a szituáció, amikor az egyedül álló házba átlagosan 50 évente belecsapna a villám, így meg, hogy 2 oldalt vannak magasabb épületek, csak átlagosan 170 évente.

Előzmény: GeriSoft07 (69721)
ötfelezős Creative Commons License 3 napja 0 0 69722

Az egyik rendszer nullája és a másik rendszer fázisa? Az álmoskönyv szerint ez nem vezet jóra.

Előzmény: Becseiy (69715)
GeriSoft07 Creative Commons License 3 napja 0 0 69721

Igen, ezen a házon nem volt, viszont sokkal csábítóbb célpontok a környező magasabb (akár 2x olyan magas) épületek, amiken van villámhárító

Tudom, hogy nem azért villámhárító, hogy ne csapjon oda, hanem azért, hogy oda csapjon, a vasba, ne a tetőbe. De nem oda ment. Szerintem nem olvasta a szabványt a villám.

Mint a szúnyog, ami nem tudja, hogy neki el kell riadnia a spray-től, csak csíp

Előzmény: Zs:) (69720)
Zs:) Creative Commons License 3 napja 0 0 69720

Ha van villámhárító, akkor az nem azt jelenti, hogy oda aztán többet be nem vághat a villám! Csak csökkenteni lehet a kockázatot. Persze ehhez jó tervezés is kell. Itt mondjuk én nem látok villámhárítót.

Primary92 Creative Commons License 3 napja 0 0 69719

Egy beton jarda mellett szeretnek elvezetni nem tul melyen a foldben egy kabelt, amiben 12V feszultseg fog lenni, néhány ledet hajt majd meg.

Milyen modszerrel erdemes megoldani? 

Peter atyuska Creative Commons License 3 napja -1 0 69718

Valószínűleg éppen ő volt megfelelő potenciálon, mert nedves volt a tető stb.

GeriSoft07 Creative Commons License 3 napja 0 0 69717

pár házzal odébb ütött be a ménkű :(

Csak azt nem értem, hogy mire jó egy villámhárító, ha:

- a ház egy szintes, kb 4,5m a nyeregmagasság

- mellette balról egy két szintes magastetős ház, kéményekkel, nyeregmagasság kb 10m +1m a kémény, balról mellette egy 2,5 szintes üzltközpont

- jobbról egy két szint + magastetős ovoda kiépített villámhárítókkal, nyereg + tető élek lefutó földelőkkel, nyeregmagasság kb 13méter

- a ház előtt 5,5m magas oszlopok kábelekkel (a szünetmentes is leugrott felénk)

a kettő közé beb@xott a villám.

gergerg Creative Commons License 3 napja 0 0 69716

Hónapokkal ezelőtt kértem az emlmű állásfoglalását az ügyben, azt válaszolták hogy majd válaszolnak. 

Becseiy Creative Commons License 3 napja -1 0 69715

Szerintem a legegyszerűbb egy alternatív kapcsoló az egyik bemeneten a nappali a másikon az éjszakai áram a kimeneten meg értelemszerűen a boiler fázisa.Egyszerre csak egyik ága van bekapcsolt állapotban nem zárja össze a kettőt.persze lehet elektronikusan is az már kicsit bonyolultabb,két félvezető ami kapcsol meg egy hőmérőszenzor ami figyeli a beállított hőmérsékletet plusz egy fototranzisztor ami nem engedi éjszaka bekapcsolni,meg még egy áramkör ami automatikusan  elsőbbséget ad az éjszakai áramnak.

GeriSoft07 Creative Commons License 3 napja -1 0 69714

"Még mindig nem értem, hogy milyen szabály/szabvány szerint szabad rákötni egy maximum 40 amperes készüléket közvetlenül az utcáról bejövő vezetékre, ami mondjuk 250 amperre van biztosítva."

Mivel nem tanultál vezeték hálózat zárlati teljesítmény számítást és méretezést (sem), ezért persze hogy nem érted.

No, megsúgom, nem érdekel senkit, hogy 40A vagy 250A. A zárlati megszakítóképesség a lényeg, és maximum két osztály eltérés.

Tehát pl egy 250-400A késes biztosíték mögé nem tehetsz be egy 25A kismegszakítót, mert az első egyég talán 120kA zárlati áramot bír, a kismegszakító meg maximum 6kA de sokszor csak 1,5kA-esek. (most itt a lakossági BS féle termékekről beszélünk, ugye...)

Ellenben tehetsz egy 25A diazed olvadó biztosítékot, mert annak 50kA a megszakítóképessége. vagy egy mini 25A késes biztit is tehetsz.

Ha annak a FI relének ugyan 40A-es az érintkezője, megfelelő lehet, ha min 22kA-es zárlati áramot tud bontani

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69709)
C200UF Creative Commons License 3 napja -1 0 69713

Szerintem ha egy vezeték egyik végén egy 25 és egy 16 A-es kismegszakító van, akkor az 41 A-re van biztosítva. Most lehet ezen felhördülni és/vagy szabványozni, vagy lehet gondolkozni.

A FI relé ilyen: http://www.ebay.de/itm/Alter-DDR-FI-Schutzschalter-DDR-Neuwertig-/252233748220?hash=item3aba4d8efc:g:NGoAAOSwgQ9Vudwx

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69708)
Vass Tibor2014 Creative Commons License 3 napja 0 0 69712

Meg tudná mondani valaki, hogy van arra legális technikai megoldás, hogy az éjszakai (vezérelt) áramról működő bojlert időnként nappali áramra kapcsolható legyen. 

Az ok egyszerű : nagy a család és sokszor nem elegendő a melegvíz mennyiség és vita van abból, hogy valaki "kifürdi" a melegvizet. :)

C20NE Creative Commons License 3 napja 0 0 69711

Lehet, hogy regrol maradtak ott amikor meg az oszlopokon a bekotovezetekeken volt biztosito.

paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 69710

Vannak utcák, városrészek ahová a villanyászok csak rendőri kísérettel mernek bemenni és leszedegetni a rákötött drótokat, különben ökölszabály szerint megamperülnek.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 69709

"Én is láttam már több helyen. Régi NDK-s 3*40A-est 100mA-est plombálva."

Még mindig nem értem, hogy milyen szabály/szabvány szerint szabad rákötni egy maximum 40 amperes készüléket közvetlenül az utcáról bejövő vezetékre, ami mondjuk 250 amperre van biztosítva.

Előzmény: Lacivill (69704)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 69708

"Kb 25A nappali + 16A ejszakai."

A villanyoszlopon vannak ezek a biztosítékok?

Az volt a kérdés, hogy a villanyórák előtti FI reléhez az utcáról odamenő vezetékek hány amperre vannak biztosítva.

"A rele 160A-es."

Érdekelne, hogy melyik 160 amperes érintésvédelmi relé kerül kevesebbe, mint egy 25-ös meg egy 16-os.

Gondolom konkrét relé-típust nem tudsz mondani.

Előzmény: C200UF (69703)
ötfelezős Creative Commons License 4 napja 0 0 69707

Én is szereltem ilyent valamikor 83 körül.

Aztán legkésőbb a 94-es kiadású MSZ 447 szúrta ágyékon ezeket, mert beleírták, hogy csak a mért hálózatba lehet szerelni.

Előzmény: Lacivill (69704)
C200UF Creative Commons License 4 napja 0 0 69706

Most keresi hivatalos helyen leirva, hogy miert tilos. Ja nem, most tereli a temat.

Előzmény: GeriSoft07 (69705)
GeriSoft07 Creative Commons License 4 napja 0 1 69705

C200UF és Lacivill: Tudhatnátok, ő még nem látott ilyet, tehát nem létezik. Ezt már korábban leírta. Tehát nálatok sincs ilyen, pont.

Előzmény: C200UF (69703)
Lacivill Creative Commons License 4 napja 0 0 69704

Én is láttam már több helyen. Régi NDK-s 3*40A-est 100mA-est plombálva.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69702)
C200UF Creative Commons License 4 napja 0 0 69703

Kb 25A nappali + 16A ejszakai. A rele 160A-es.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69702)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 69702

Kb hány amperre lehet biztosítva ott a FI relébe (az oszlopról egyből) bemenő vezeték?

És hány ampert bír el az a FI relé?

Tud-e valaki más is ilyen helyre szerelt FI reléről?  (milyen gyakori lehet ez a megoldás?)

Előzmény: C200UF (69701)
C200UF Creative Commons License 4 napja 0 0 69701

Lehetseges. A szuleimnel is igy szereltek, 1988-ban. Egy kulonallo, plombalt dobozban van az orak elott.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69682)
paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 1 69700

Kuka.

Előzmény: T-Adee (69687)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 69699

Sejtettem, hogy valami ilyesmi lehet.

Gondolom le kell szedni a két végén lévő deklit és

- vagy állítani lehet egy-egy súly távolságát a tengelytől,

- vagy van hozzá pl 3-3 db kis excenter súly és annyit húzol rá a tengelyre amennyit jónak látsz, a többi súlyt meg pl elteszed a fiókba

- vagy van pl 10-10 db egyforma súly és ha minden másodikat ellenkező irányban húzod rá a tengelyre, akkor párosával kiegyenlítik egymást ;)

Előzmény: Szirty__ (69697)
F.E.K. Creative Commons License 4 napja 0 1 69698

Köszönöm, futok pár kört ezek alapján :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69696)
Szirty__ Creative Commons License 4 napja 0 0 69697

Ezeknél az excenter súlyok átszerelésével lehet változtatni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69696)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 69696

"A "rázóerőt" mivel szabályozhatom?"

A fene tudja. Oda van írva az adataihoz, hogy "Rázóerő állítható: 140kp-1000kp"

de hogy ezt hol lehet átállítani, azt nem tudom. Akik árulnak ilyet, azok talán elárulják neked telefonon is.

http://zsalugep.5mp.eu/web.php?a=zsalugep&o=KuJR4MQ5Cu

http://www.zsalugep.hu/zsaluvibrator.html

Előzmény: F.E.K. (69694)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 69695

Hadd kérdezzem meg, miből állapítottad meg az 1100W-ot?

Beírtam a gugliba ezt: "VZ101" zsaluvibrátor

...innen má csak kattingatni kellett..

Előzmény: cosalf (69692)
F.E.K. Creative Commons License 4 napja 0 0 69694

Nem én vettem, csak megnyertem hogy leheljek bele életet...

A teljes teljesítmény negyede-fele (de talán kevesebb is elég lehet), a cél, annál több már sok is lenne.

A "rázóerőt" mivel szabályozhatom?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69690)
F.E.K. Creative Commons License 4 napja 0 0 69693

Köszönöm a meghatározást. Nem cél a teljes teljesítmény elérése, fele is bőven elég (talán még az is sok).

Előzmény: Black Dragon (69686)
cosalf Creative Commons License 4 napja 0 0 69692

Hadd kérdezzem meg, miből állapítottad meg az 1100W-ot?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69690)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja -1 0 69691

"A konnektorba csatlakoztatáskor rögtön veri a biztit. A házban 16A kismagszakító van,"

Ha annyi forintom lenne, ahányszor elvárták, hogy hamis/félrevezető információk alapján oldjak meg egy problémát...

persze ha meg már az elején mindenre kétszer rákérdezek jól körülírva, akkor meg van, aki megsértődik, hogy miért nézem őt hülyének  :)

Előzmény: T-Adee (69684)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 69690

Hajó látom, akkor ez egy VZ101-es (1100 wattos) zsaluvibrátor. Valószínűleg egy három fázisú 42 voltos motor van benne, valószínűleg egy 3x400/42 voltos trafóval működött, amit viszont valószínűleg nem adták hozzá a kocsmában, ahol vetted, mert valószínűleg a 15-20 ezer forintot érő trafóból az 1000 forintot érő rezet a nagyeszű eladó inkább eladta a színesfém gyűjtőknek ;)   Egy ilyen 3x400/3x42 voltos trafó beszerzése rohadt drága lesz,

3x42 volt 50 hertz-ig leszabályozható 1100 wattos SZÍNUSZOS inverter meg még rohadt drágább lenne.

SAJÁT FELELŐSSÉGRE meg lehet próbálni a következőt:

- a rázó erejét a minimálisra csökkenteni (nem tudom, hogy hol kell)

- kölcsönkérni egy 230/42 voltos, legalább 500 wattos trafót, a két kivezetését rákötni a motor bármelyik két pontjára a háromból

- szerezni egy 80-150 mikrofarádos motorindító kondenzátort, ennek egyik lábát rákötni a motor harmadik pontjára, a másik lábát meg bármelyik kettőre az előzőek közül

- ráadni a trafóra a villanyosságot (elszaladni messzire ;) és figyelni, hogy mi történik. Ha sem a trafó, sem a motor nem melegszik túlságosan, akkor keressük meg a motort az asztal alatt, ahová el-ugrált a próba során, majd lehet emelni egy kicsit a rázóerőn és figyelni tovább. Szerencsés esetben szép apránként az eredeti gyári teljesítmény kb harmadáig merném emelni a rázóerőt, ennél még remélhetőleg el tud indulni erőlködés nélkül. Elvileg akár a feléig is fel lehet emelni a rázóerőt, de ezen a szinten már számítanék a motor leégésére (és/vagy a trafóéra, ha túl kis trafóval kísérletezünk :)

Ha az egész dolog nem működik, vagy tönkremegy valami, akkor rám ne hivatkozz,

mindent csak saját felelősségre és csakis végzett villanyszerelő csinálhatja.

Előzmény: F.E.K. (69683)
Jahno Creative Commons License 4 napja 0 0 69689

Csak kiderül,  hogy a szomszéd kidobta, mert zárlatos :-D

Előzmény: T-Adee (69688)
T-Adee Creative Commons License 4 napja 0 0 69688

Az első hsz-ban valóban rosszul írtam,nem a biztit a FÍ relét veri(100mA van fönt)

Előzmény: T-Adee (69687)
T-Adee Creative Commons License 4 napja 0 0 69687

Nem tudom a korát,vmilyen osztrák cucc. Tökig letekert hőfokszab. is azonnal veri.Több nagyfogyasztó is van a házban(mosógép,mosogatógép,vill. tűzhely) ezekkel semmi gond.Természetesen kipróbáltam úgy is ,hogy semmi más villamos cucc nem ment sehol,a hiba úgy is fennáll,ebből gondoltam,hogy a bojlinál van vmi gebasz.

Előzmény: paplanfa (69685)
Black Dragon Creative Commons License 5 napja 0 1 69686

Ez egy régi 3X42 V feszültségű excenteres zsaluvibrátor. Eredetileg 3x380V / 3x42 V (három oszlopos) transzformátor táplálta. Ezt transzformátorral 1 fázisról jó hatásfokkal nem lehet üzemeltetni. Mivel 50Hz frekvenciára van méretezve, olyan 1 fázisú (vagy esetleg 3x200-240V) frekvenciaváltóval aminek a maximális kimenőfeszültségét lelehet szabályozni erre a tartományra, elvileg működhet. Persze egy ilyen monstrum kiszolgálásához,  az alsó tartományban is igen combos inverter kell. Jaaa........és ezt méretéből adodóan nem illik a névleges frekvencia fölé vinni.    

Előzmény: F.E.K. (69683)
paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 69685

Hány ezer éves az a vízmelegítő? Nem lehet, hogy az FI relé ugrik? Próbáltad már letekert hőfokszabályzóval is? 2000w-os más eszközt, pl. porszívót is leveri ugyanonnan? Nem lehet, hogy a körön be van dugva más nagyfogyasztó és a vízmelegítővel együtt már messze túllőtted a 16 ampert?

Előzmény: T-Adee (69684)
T-Adee Creative Commons License 5 napja 0 0 69684

Üdv urak! Egy kis 5l fali vízmelegítőt kellene beüzemelni hamarosan.A konnektorba csatlakoztatáskor rögtön veri a biztit. A házban 16A kismagszakító van,a bojli fűtőszála 2000W.Ezt elvileg kényelmesen el kellene,hogy bírja...A dugvillát és a bekötését a bojliba kimértem nincs zárlat.Mi lehet a gond?? Köszönöm.

F.E.K. Creative Commons License 5 napja 0 0 69683

Szép napot!

Ha lehet lenne egy kérdésem... van egy régi villanymotorom (rezgő), 42V van ráírva, 3 kivezetése van (illetve 6, de három van bekötve és csak ezeken mutat valamit az ellenállás mérő), és ezt kellene beüzemelnem. Van egy 230V-os váltóáramú hálózatom, mi kell ahhoz hogy működjön a motor?

Extra kívánságképpen jó lenne ha fordulatszám szabályzás is megoldható lenne... (erre elviekben a frekvencia váltó nevű eszköz kellhet ha jól értem)

http://kepfeltoltes.hu/160725/P_20160723_115900_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/160725/P_20160723_115904_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/160725/P_20160723_115932_1_p_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 69682

"Ez a megoldás tökéletesen működik FI relével is, már ahol az egész lakást védi fi relé, és nem csak a fürdőre tettek, mondván a nappali csillár agyonbaszthat bárkit, az nem baj, de a bojler nehogy rázzon."

Nem lehetséges FI relét úgy elhelyezni, hogy egyaránt figyelje a normál és az éccakai villanyórán lévő dolgokat is, mert ehhez a relét a villanyórák ELÉ kellene beépíteni, ami több okból is tilos. A legtöbb esetben csak egy db érintésvédelmi relé kerül felszerelésre, a vezérelt áramkörre nem szokás tenni egy másikat is. Tehát a bojler nullája nem FI relén keresztül megy, a ház összes többi nulla pontja viszont igen. Ennélfogva a bojlerhez máshonnan csak olyan nullát tudsz vinni, ami az első pillanatban leveri a relét.

Ahol van külön ÉV relé a bojlernek is, ott sem jobb a helyzet, hiszen a másik relén át jövő nulla nem használható ezen a relén lévő áramkörben.

Előzmény: GeriSoft07 (69675)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 69681

"Elég ha egy szakadásvizsgálót teszel a szakadtnak vélt nulla és bármely dugalj nullája vagy védővezetője közé,"

Ez teljesen igaz,

csakhogy jelen esetben egy olyan laikust próbálunk távoktatni, aki még hisz a fáziskeresőnek :)

Szőrszál hasogatás: el tudok képzelni olyan (kötés)hibát is a nullvezetőben, aminél a fent említett műszeres mérés nem jelez szakadást, de a bojler meg viszont ellenben mégse hajlandó fűteni.

Előzmény: gergerg (69676)
King_of_Giants Creative Commons License 5 napja 0 1 69680

Hogy kerülne közös ÁVK-ra a vezérelt és a nem vezérelt fázis-nulla?

King_of_Giants Creative Commons License 5 napja 0 0 69679

Nem volt úgy olvasható hogy aluminium vagy akármi vezetékre , kábelre utalsz

"egy készülékből és áramköréből áll, abban aztán nem nagyon vannak dobozbeli kötések."

ezt irtad

Előzmény: ötfelezős (69678)
ötfelezős Creative Commons License 5 napja 0 0 69678

Huhh, szóval te a boylerhez a pipán keresztül alumínium vezetékkel állsz ki, amit a dobozban összetekersz az ott várakozó alumíniummal...

Namerthogy a válaszom az az alumíniumok összetekerésére vonatkozott.

Előzmény: King_of_Giants (69671)
0l0 Creative Commons License 5 napja -1 0 69677

No akkor tényleg nem volt igazam, azt kihagytam, hogy a jelen esetben a bojler vezérelten van.

Én nem tartozom a fikázókhoz továbbra sem...

gergerg Creative Commons License 5 napja 0 0 69676

Az a baj hogy Mekk fikázása most is fontosabb mint a tények. Mekk azt írta, kell vinni egy másik nullát valahonnan kipróbálni, de ha van fírelé, akkor ez nem megoldható. Erre ti azt írjátok, hogy de, ha a fírelé nem csak az adott fogysztóhoz tartozik hanem az egész házhoz. No meg is vagyunk, Mekk hülye, az teljesen lényegtelen hogy egyébként egy vezéreltről működő bojlerről beszélünk, aminek minden bizonnyal tényleg előfordulhat hogy közös fíreléje van a lakás többi részével. A Mekk baszogatására irányuló vágyatok teljesen összezavar benneteket. 

Kedves Mekk! Ettől függetlenül érezd magad lebaszva, mert nem kell nullát drótozni hogy kiderítsd hogy szakadt-e. Elég ha egy szakadásvizsgálót teszel a szakadtnak vélt nulla és bármely dugalj nullája vagy védővezetője közé, természetesen lekapcsolt kismegszakítókkal, és leválasztott bojlerrel. 

GeriSoft07 Creative Commons License 5 napja 0 0 69675

"

Annak leellenőrzésére, hogy kizárólag a nulla hiánya miatt áll-e a bojler, arra van egy trükk: valahonnan máshonnan a házból odaviszünk egy nullát a bojlerhez és ha úgy már működik, akkor leellenőriztük a feltételezésünket. Ez az a trükk, ami FI relé esetén sajnos nem működik.

"

ez nem trükk, azt írtad, van trükk

Ez a megoldás tökéletesen működik FI relével is, már ahol az egész lakást védi fi relé, és nem csak a fürdőre tettek, mondván a nappali csillár agyonbaszthat bárkit, az nem baj, de a bojler nehogy rázzon.

Szóval van trükk, de nincs, ami trükk van, az se trükk. ez tényleg trükkös.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69670)
Becseiy Creative Commons License 5 napja 0 0 69674

Igazad van,de én a bejövő óraszekrényre gondoltam nálam pl.van egy külön biztosíték ahonnan tovább megy a boiler hoz az már nem plombált

Előzmény: ötfelezős (69665)
gergerg Creative Commons License 5 napja 0 0 69673

Ha jól tudom, egy új családi házhoz kötelező villamos tervet készíteni. Megyibe kerül mostanság egy ilyen terv? A tervezőnek nem kell ténylegesen terveznie, kap egy alaprajzot amin minden be van jelölve. 

0l0 Creative Commons License 5 napja 0 0 69672

Látod megadtam a logikailag megfelelő megoldást erre egy gyengébbel állsz elő. :-)

Abba viszont a gyengébbek is beleköthetnek, hogy mondjuk egy az egész hálózatot védő FI relé egyáltalán nem akadályozza meg, hogy a FI utáni körökből bárhonnan nullát húzz az ellenőrzéshez. Akkor nem működik a dolog, ha a védőkapcsoló csak az adott eszközt biztosítja. Szóval a most kifejtett trükk nem magyarázza meg igazán a csak látszólagos ellentmondást, viszont azt jelenti, hogy az elképzelés tényleg hibádzik némileg.

A már firtatott földelés tesztnullaként használata lehetne egy ilyen "veszélyes" trükk, ami tényleg leveri a FI relét, ha van, és a korábbi megállapításaiddal összhangban van, nem tudom miért kerestél másikat, ami meg nem.

Remélem nem én akartam lenni a gondolkodás nélküli rosszindulatú követő, aki elsőre lényegében megvédelmeztelek (még ha a válaszból mást szűrtél is le), másodjára meg kénytelen vagyok beállni "kötözködni". Így jár, aki nem olvassa azokat, akikkel szemben vitában kellemetlenül alulmarad.

Persze hátha most éppen nincs igazam...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69670)
King_of_Giants Creative Commons License 5 napja 0 0 69671

Egyetlen egy készülék a bojler

Már hogyne lenne kötés

Elkészitettem az áramkört , vége egy 100x100-as dobozban és otthagytam

Aztán amikor a vizes meg a festő, burkoló után felszerelték a bojlert, egy pipán keresztül bekötöttem

Máskülönben hogy?

Előzmény: ötfelezős (69665)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 69670

Akkor a gyengébbek kedvéért ;)

A nullvezető szakadás megállapításához nem kell trükk, csupán egy kis hozzáértés (meg egy mérőműszer vagy próbalámpa).

Annak leellenőrzésére, hogy kizárólag a nulla hiánya miatt áll-e a bojler, arra van egy trükk: valahonnan máshonnan a házból odaviszünk egy nullát a bojlerhez és ha úgy már működik, akkor leellenőriztük a feltételezésünket. Ez az a trükk, ami FI relé esetén sajnos nem működik.

Aki a "megállapítást" és a "leellenőrzés"t készakarva felcseréli egymással, hogy így engem hülyének állítson be, az máskor is így járhat. A gondolkodás nélküli rosszindulatú követők is így járhatnak.

Aki meg nem rosszindulatú, csak véletlenül keveri egymással a "megállapítást" és a "leellenőrzést", az meg tanuljon meg olvasni :)

Előzmény: GeriSoft07 (69666)
GeriSoft07 Creative Commons License 5 napja 0 0 69669

ezeket az önellentmondásokat elég nehéz kimagyarázni, de úgyis meg fogja tenni.

Előzmény: 0l0 (69668)
0l0 Creative Commons License 5 napja 0 0 69668

Vicces a dolog valóban, de erre a látszólagos paradoxonra az lehet az egyébként logikus válasz, hogy létezik ugyan, de nincsen rá hozzá szükség...

Előzmény: GeriSoft07 (69666)
Zoltán a Mesterkém Creative Commons License 5 napja 0 0 69667

Mekk, arra gondoltál?

Előzmény: Zoltán a Mesterkém (69662)
GeriSoft07 Creative Commons License 5 napja -1 0 69666

MekkElek: Ha nincs FI relé a házban, akkor létezik egy nagyon egyszerű trükk a nulla-szakadásod leellenőrzésére, de nem mondom meg, mert a nagy kísérletezés közben esetleg jól megb**z a villany és valaki a végén még megpróbálja úgy csűrni-csavarni a dolgot, hogy én okoztam a balesetet.

Cosalf: Zavarba hozol. Milyen trükkre van szükség a nullaszakadás megállapításához?

Mekkelek: A nulla szakadása megállapításához semmilyen trükkre nincs szükség.

Neked tényleg terápiára lenne szükséged.

ötfelezős Creative Commons License 5 napja 0 0 69665

Hát igen, de ha a külön mért egyetlen egy készülékből és áramköréből áll, abban aztán nem nagyon vannak dobozbeli kötések.

Előzmény: Becseiy (69663)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 6 napja 0 0 69664

"Milyen trükkre van szükség a nullaszakadás megállapításához?"

A nulla szakadása megállapításához semmilyen trükkre nincs szükség.

Előzmény: cosalf (69661)
Becseiy Creative Commons License 6 napja 0 0 69663

Régen úgy szereltek álltalában,hogy az alu vezetéket összetekerték majd leszigetelték,az idő vas foga eloxidálja lassan így jönnek a kontakt hibák meg a lakástüzek.Valószínűleg az éjszakai vezeték valamelyik kötésnél megadta magát.Ha nem vagy biztos a magadban ne nyúlj bele nehogy megvágjon,ha igen biztosíték lekapcs!!! Majd megbontani a dobozt(nem az EON-ét ami plombált,mert fizetős!!!!!) majd megnézni hova megy be az éjszakai vezeték,normálisan egy darab kötések nelkül és akkor  nagy valószínűséggel a dobozban lesz a hiba az összekötésnél.Szétszed,megtisztít,újjra összerak,lehetőleg nem összeteker,hanem sorkapocs(csoki).Ha alu vezeték akkor legjobb a csere én most cseréltem,padláson védőcsőben 2,5 rézvezeték 30m volt 8000Ft védőcsővel együtt.

Előzmény: Sanyi123456 (69656)
Zoltán a Mesterkém Creative Commons License 6 napja 0 0 69662

Hehe, szerintem bepróbálná a fázis-védővezető bekötést. Ha talált, a jövő héten veszek lottót...

Előzmény: cosalf (69661)
cosalf Creative Commons License 6 napja 0 0 69661

Zavarba hozol. Milyen trükkre van szükség a nullaszakadás megállapításához?

Inkább arra kellen vigyázni, hogy sok minden rázhat ebben az esetben.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69660)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 6 napja -1 0 69660

Ha a bojlernél a fázis és a nulla között nincs feszültség,

de a fázis és a föld között meg ugyanakkor van feszültség,

akkor valószínűleg a nullvezető van megszakadva valahol.

Ha nincs FI relé a házban, akkor létezik egy nagyon egyszerű trükk a nulla-szakadásod leellenőrzésére, de nem mondom meg, mert a nagy kísérletezés közben esetleg jól megb**z a villany és valaki a végén még megpróbálja úgy csűrni-csavarni a dolgot, hogy én okoztam a balesetet.

Jahno Creative Commons License 6 napja 0 0 69659

" földelő és fázis vezeték között is feszültség mérhető. Ilyen esetekben azt olvastam, a nullvezeték szakadás van." Inkább azt jelneti, hogy jó a földelésed.

ötfelezős Creative Commons License 6 napja 0 0 69658

akkor a bojler nullvezetéke, máshogyan van kötve

Ahol a mérőhelynél valahol szétválik éjszakásra és nappalira, ott válik szét a nulla is... Onnantól kezdve lehet szakadt. 

Tízenhármaska Creative Commons License 6 napja -1 0 69657

Te Sanyi, mar lassan 24 oraja szenvedsz ezzel a hibaval,meg nem unod?

Fel hivod az aramszolgaltato hiba bejelentojet,ha naluk a hiba akkor ingyen meg csinaljak, ha nem naluk a hiba akkor azt 5 ezerert meg mondajk,es hivhatsz egy villanyszerelot.

Jah a telefon hivas ingyenes.

Faziscefuza baszki.

Sanyi123456 Creative Commons License 6 napja 0 0 69656

Köszi a válaszokat, jelenleg a bojler, nappali áramról működik, hosszíbtóról megtáplálva és így teljesen jól működik, szóval azt gondolom, hogy a bojler nincs meghibásodva. 

Végeztünk további méréseket is, a zöld/sárga (földelő, vagy védővezető) vezetékhez képest, a nulla vezetőnél is a multiméter feszültséget mér, és a földelő és fázis vezeték között is feszültség mérhető. Ilyen esetekben azt olvastam, a nullvezeték szakadás van. De ami számomra érthetetlen az az, hogy a lákás többi pontján nem ezek a mérési eredmények, szóval teljesen jól müködik minden, most akkor a bojler nullvezetéke, máshogyan van kötve, vagy máshonnan jön? vagy mi a helyzet ilyenkor? 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69655)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.23 0 2 69655

Amikor egy régóta jól működő bojler egyszer csak nem fűt, az ilyen hibák 99%-a a bojler hibája.

Ráadásul amatőröknek jó szokása az éjszakai áramot nappal várni a drót végén :)

Tehát először azt kellene kipróbálni, hogy fűt-e a bojler pl egy hosszabbítóról megtáplálva (de úgy, hogy a kísérlet során mindenki életben maradjon!)

Számtalan olyan eset van, amikor a fázisceruza fázist jelez ott is, ahol nincs fázis (tehát hülyeséget mutat). Ezeket az eseteket a szakemberek jól ismerik, ezért igen ritkán használnak fáziskeresőt.

A multiméterek meg a hatalmas ellenállásuk miatt írnak ki olykor használhatatlan értékeket, a jobb szakemberek ezeket az eseteket is ismerik.

Ahol a vezetékek színezése zavaros (pláne, ha a nullát és a földet össze lehet keverni), oda mindenképpen szakembert kellene hívni.

Előzmény: Sanyi123456 (69651)
ficere50 Creative Commons License 2016.07.23 0 1 69654

Fázisceruza és multiméter nem alkalmas az ilyen fajta hibakereséshez...

ficere50 Creative Commons License 2016.07.23 0 1 69653

Ha mindkét kérdés erre vonatkozik (Törölt nick is) akkor azt tanácsolom, a kérdésfeltevésekből kiindulva, hogy hívjatok szakembert mielőtt valakit agyoncsap az áram...bocs, ha keményen fogalmaztam, de ez a helyzet.

Törölt nick Creative Commons License 2016.07.22 0 0 69652

Továbbá, még azon is gondolkodtam, hogy a bojler táp vezetékei, van a fekete a fázis a zöld/sárga a föld, és van egy piros vezető ami elvileg a 0. De én arra is gondoltam, hogy régi szabvány szerint a piros vezeték a föld, erről hogy tudok meggyőződni, hogy melyik melyik, habár akkor is se a nulla, se a föld esetén nem kellene a fázisceruzának világítani, nem? 

Sanyi123456 Creative Commons License 2016.07.22 0 0 69651

Sziasztok! 

Azzal a kérdéssel fordulok hozzátok, hogy van itthon egy villanybojlerünk, ami éjszakai áramról üzemel, a bojler nem kapcsolt be, ezért szétszedtük, megnéztük a betáp vezetéket és tapasztaltuk, fázisceruza segítségével, hogy mind a fázison, mind a nulla vezetéken feszültség mérhető, ezt követően, multiméterrel is kimértük a két pont között lévő feszültséget, és olyan 5V körüli lett az érték. A kérdésem, szerintetek mi okozza ezt? 

Én arra gyanakodtam, hogy a nullvezető el lenne szakadva, vagy pedig a villanyóránál lenne valami kontakthiba a nullvezető esetén? 

Köszi előre is segítségeteket. :) 

ötfelezős Creative Commons License 2016.07.21 0 0 69650

Hát, bocsánat, de tegyük helyrébb:

- sántaüzem az, mikor a 120 kV-ból hiányzik egy fázis, és a közép- vagy kisfeszültségű fogyasztók gyakorlatilag nem veszik észre, mert már a 10 vagy 20 kV-os oldalon majdnem egyformák a feszültségek (10-en nagyobb az eltérés) - noha vannak kellemetlen jelenségek, de az így táplált nagytranszformátor a névleges 60%-áig tartósan terhelhető

- amikor középfeszültségből hiányzik egy fázis, az egy üzemzavar, hiszen kisfeszültségen 2 fázisban használhatatlan a feszültség

Peter atyuska Creative Commons License 2016.07.20 0 0 69649

De előtte nem ártana megnézni hogy használható e, volt már olyan ahol rámérve semmi mert valahol elvolt vágva.

Előzmény: DJ Szegecs (69635)
C20NE Creative Commons License 2016.07.20 0 1 69648

KÖF egy fázisának kiesése esetén sánta üzemben megy tovább a KIF oldal csak aszimmetrikus lesz!

Ráadásul az Elek által említett hálózatban lehetnek biztosító aljzatok, szakaszolók és mondjuk leszakadó fa miatt sérülő betáp kábelek.

Ez innen meg tenyérjóslás. A lényeg, hogy nemcsak előfordulhatnak de elő is fordulnak ilyen hibák.

Előzmény: CorvBoy (69644)
Jahno Creative Commons License 2016.07.19 0 0 69647

Műszaki hiba?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69646)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.19 0 0 69646

Mindkét megfejtést hihetőnek találom, köszönöm :)

A hiba kialakulására még várok pályázatokat.

Emlékeztetőül: családi házas övezet, szigetelt vezetékes kötegelt hálózat és az időjárás sem gyanúsítható.

Előzmény: ötfelezős (69643)
Dreamer Creative Commons License 2016.07.19 0 1 69645

Ez egy igen eletszagu megoldo keplet!

Előzmény: ötfelezős (69643)
CorvBoy Creative Commons License 2016.07.19 0 0 69644

Szerinted az erőmű forgógépei után egyenirányítók és később fázistolók-inverterek vannak az energiaellátási láncban?

Vagy mégis mi a rákos keserves isten haragjáért ne eshetne ki egy (vagy bármennyi)  fázis akár egy fél megyében azért, mert a nagy vagy középfeszülstégű hálózatban keletkezett zavar, és a hibahelyre alternatív betápot biztosítani/hibát megjavítani ennyi (fázisonként-káronként eltérő) időbe került??

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69642)
ötfelezős Creative Commons License 2016.07.19 0 0 69643

Akkor nem igen, hanem nem. :)  Én azt kérdeztem, hogy természeti okokra vagy-e kíváncsi, te meg azt mondod, hogy "megjavítani". 

Megjavítással egyszerű a képlet, több megoldás létezik:

1. Az egyik szem nem esett ki, ezért egy patront pótoltak, az illetőt, aki bejelentette, megkérdezték, van-e már vellany, és nála épp ez a patroncsere jól jött. Egy óra múlva dühös szomszédok megint telefonálgattak, diszpécser visszaküldte őket, alapos vizsgálat, patroncsere.

2. Megállapították, hogy 2 patron kiolvadt, és megállapították, hogy elfelejtették a készletet feltölteni a kocsiban. Az egyetlen jó betétet berakták, majd elmentek egy másikért a 40 km-re levő raktárba. :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69642)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.19 0 0 69642

Igen. Tehát milyen hiba okozhat olyan eseménysort, amitől

- az utcán egyszerre két fázis megy el a háromból

- és az egyik kiesett fázis javítása után csak 1-2 órával lehet megjavítani a másikat.

Előzmény: ötfelezős (69641)
ötfelezős Creative Commons License 2016.07.19 0 0 69641

Azt akarod kérdezni, hogy emberi beavatkozás nélkül hogyan volt lehetséges az általad leírt eseménysorozat, vagy nem?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69639)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.19 -2 0 69640

"Ez nem lehetséges. Írták az interneten."

Hol írták, hogy ez nem lehetséges és ki írta?

Ha arra célzol, hogy én írtam ilyesmit, akkor add meg légy szíves a fórum-bejegyzésem számát és megbeszéljük.

Egyeseknek szokásuk, hogy nem azt olvassák el rendesen amit leírok, hanem ők helyette megmondják hogy őszerintük mire gondoltam közben, majd nagy hangon hülyeségnek kiáltják ki azt, amit őszerintük gondoltam írás közben :))))

Amit ténylegesen leírtam, arról persze ne beszéljünk, mert a tények zavarják az ő koncepciójukat, az a lényeg, hogy már megint nincs rajtam sapka...

Előzmény: peti.olah (69630)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.19 -1 0 69639

Nem értem a kérdést.

Előzmény: ötfelezős (69636)
peti.olah Creative Commons License 2016.07.19 0 0 69638

Nekem azért is lett így igényelve, mert nem sok plusz pénzért megvan a 3 fázis, és egy kisebb 3 fázisú gépet már elbír. Persze kicseréltettem C-s kismegszakítókra, így minden trükközés nélkül indul a 2,2kW-os motor.

A világítás, meg egy-egy dugalj megy a 6 amperes fázisokról, így nincs teljes sötétség, ha elmegy egy fázis.

Debrecen mellett lakunk, de ha Miskolcon fúj a szél, nálunk már áramszünetek, fáziskimaradások vannak.

Előzmény: Dreamer (69632)
C20NE Creative Commons License 2016.07.19 0 0 69637

Szerintem van. Bojler, tűzhely, szivattyú, kazán, kültéri cuccok/aljzatok mindenképpen.

Előzmény: ilias (69634)
ötfelezős Creative Commons License 2016.07.19 0 0 69636

És az egész időtartam alatt a lakosok felügyelték a transzformátorállomás elosztószekrényét, valamint az esetleges szakaszbiztosítókat, és nem láttak beavatkozó szakembert?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69628)
DJ Szegecs Creative Commons License 2016.07.19 0 0 69635

Mivel nálad egyszer már szét lett választva a PEN vezető 0-ra, meg védővezetőre, ezért nem szabad összekötnöd!
Fázis, 0 megy a FI relé bemenetére, a védővezető meg az elosztótábla "földelő"sínjére.

Előzmény: playe (69633)
ilias Creative Commons License 2016.07.18 0 0 69634

Üdvözlet!

Azt szeretném megkérdezni, hogy egy családi háznál mennyire van értelme két pólusú kismegszakítókat beépíteni? Lekapcsolt állapotban a teljes áramtalanítás mellett van még valami jelentősége? Nyilván, ha föld-nulla rövidzár van, akkor könnyebb szűkíteni a kört.

Köszönöm előre is.

playe Creative Commons License 2016.07.18 0 0 69633

Sziasztok!

Adott egy panelépület egyik lakásának régi elektromos hálózata. Az órától bejön egy fázis (fekete), nulla (kék), vmint a földelés (kék, piros szigszalaggal jelölve). A bejövő vezetékek anyaga réz. Az eredeti (jelenlegi) hálózatban a lakáson belül található lakáselosztóban össze van kötve a nulla és a föld. A kérdésem az lenne, hogy a teljes felújítás után, amibe bekerül egy Áramvédő relé is, ebben az esetben a nullát és a földet össze kell e kötni a relé előtt?

Köszönöm a válaszokat előre is!

Dreamer Creative Commons License 2016.07.18 0 0 69632

Pont ma láttam egy hasonló igényt 20+6+6 A, nem is igazán értettem miért... :O

Dreamer

Előzmény: peti.olah (69630)
peti.olah Creative Commons License 2016.07.18 0 0 69631

HaHaHa

Előzmény: Garfield007 (69629)
peti.olah Creative Commons License 2016.07.18 0 0 69630

Na, akkor mégis csak létezik ilyen áramszünet?

Többek közt ezért van nekem is 25+6+6 amper bekötve.

Nálunk egyszer egy teherautó ütötte ki a falu túlvégén lévő trafó tartóoszlop egyik lábát. Akkor megsérült vmi porcelántestű biztosíték, ami a légvezeték és a trafó közé van szerelve.

Garfield007 Creative Commons License 2016.07.18 0 1 69629

Ez nem lehetséges.

Írták az interneten.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.18 0 0 69628

Érdekesség:

egy olyan áramszünetről kaptam hírt, ahol

- a három fázisból csak kettő tűnt el, a harmadik meg sem rezzent

- kb két-három óra múlva visszajött az egyik hiányzó fázis

- további kb egy-két óra múlva(!!!) visszajött a harmadik fázis is

- az dolgot semmiféle időjárási esemény nem okozhatta (szél, villám, még eső sem esett)

- az utcai hálózat nem szabadvezetékes, hanem kötegelt, szigetelt szerelésű.

Családi házas övezet, álmos vasárnap kora délután,

a hálózat állítólag 15 éve lett átalakítva kötegeltre,

sem azelőtt, sem azóta még senki nem látott ilyen áramszünetet arrafelé.

Van valakinek tippje, hogy mi okozhatott ilyen hibát? Külön felhívnám a figyelmet a második és a harmadik fázis megjavulása között eltelt jelentős időre.

Teaway Creative Commons License 2016.07.16 0 0 69627

Pincében a falon kívüli szerelés az teljesen járható út; én is így tettem.

Előzmény: _istvan_ (69626)
_istvan_ Creative Commons License 2016.07.15 0 0 69626

Persze, persze! A pincét azért hoztam fel példának, mert azt relatíve egyszerűen meg tudnám oldani. Csak egy fúrás lefelé a szekrény mellett, ill 1m kábelcsatorna.... Lent pedig már akár falon kívül is lehetne végpontokat tenni. Ha ez meg lenne, egy kis lakáselosztóval már elég jól el tudnám osztani a terhelést. A világításnak még ugyan nem lennének külön körei, mert az már tényleg rombolással jár, de a mostani állapotnál jobb lenne....

Előzmény: CorvBoy (69625)
CorvBoy Creative Commons License 2016.07.15 0 0 69625

Nézd, a 3x16 az majd kétszerte több(!), mint a 25ös ami a legtöbb családi házban manapság van.

Ráadásul a garázs az "kinti" dolog, hogy valami módon külön áramkört kapjon, talán nem feltétlen kell szétfurkálni az egész lakás belsejét. (ingatlan adottságaitól függ persze)

Vonatkozik ugyanez a pincére, ezeken a helyeken ráadásul nem tipikus semmi nagyfogyasztó, ha mégis mittudomén ott mosol, villamos gépekkel dolgozol, stb, akkor ennek megvan az a költsége ,hogy meg kell találni a módszert egy biztonságos, önálló áramkör kiépítésére.

Sokszor semmi nem is kell, van védőcső a falban, sőt elég vastag is, egyszerűen újra kell húzni az addig láncszerűen egymásra kötött cuccokat, feltenni egy normális lakáselosztót, és meg van oldva a kérdés.

Régen csomó helyen nem azért volt 1-2db szottyadt olvadóbetét a legtöbb lakásban, mert nem tettek csövet vagy nem lehetett volna külön áramköröket csinálni, hanem mert nem tartották fontosnak plusz nem voltak ekkora fogyasztók.

Előzmény: _istvan_ (69624)
_istvan_ Creative Commons License 2016.07.15 0 0 69624

Sziasztok!

Köszi mindenkinek a válaszokat!

Természetesen, ha "nagyobb" kismegszakító kerülne be, akkor minimum 3, de inkább több körrel meg lenne toldva a lakáson belüli elosztás. A fürdőszoba a legutóbbi felújításkor már át lett kábelezve, úgyhogy azzal nem lenne gond, csak a "teljes pince+garázs+konyha egy áramkörön" dologtól kellene szabadulnunk... 

Előzmény: CorvBoy (69621)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.15 0 0 69623

"Ha a beleszabadítassz egy 15ös kismegszakítóval az elején biztosított "pókhálóba" 25-öt, ugyan a 25-ös nem fog lecsapkodni, mikor a "fél házat" arra terheled, de vajon melyik dobozban gyullad meg az elején a vezeték?"

Az ilyen energia-bővítési igényeknek legtöbbször jól körülhatárolható oka van, pl az új mosógép. Ha az áram-bővítés után az új mosógép számára ki van építve egy külön dugalj külön vezetékkel közvetlenül az elosztóból, de a régi pókháló továbbra is a régi amperre van biztosítva, akkor nem lesz baj.

Sajnos sok család örül, ha nagy nehezen összejön a pénz az új mosógépre, egy új mérőhely kialakításának horror költsége elképzelhetetlen számukra. Nekik lehetne nagy segítség egy olcsó amperszám-emelés, vagy három fázis esetén ingyenes amper-összevonási lehetőség. Talán alá kellene velük íratni egy nyilatkozatot, hogy a meglévő rendszer továbbra is a régi amperre lesz biztosítva.

Előzmény: CorvBoy (69621)
Zs:) Creative Commons License 2016.07.15 0 0 69622

EON-nál dettó ez a helyzet. Már amper vásárláskor is kéri a kihelyezett, szabványosított mérőhelyet.

Előzmény: C20NE (69618)
CorvBoy Creative Commons License 2016.07.15 0 0 69621

Nem a problémádat próbálod megoldani, hanem megkerülni úgy, ami igen veszélyes tud lenni.

Kevés az áramkör, ha összesen három kismegszakítód van, azonban az utánna lévő kötések és vezeték nincsenek

mondjuk 25-re méretezve.

Ha a beleszabadítassz egy 15ös kismegszakítóval az elején biztosított "pókhálóba" 25-öt, ugyan a 25-ös nem fog lecsapkodni, mikor a "fél házat" arra terheled, de vajon melyik dobozban gyullad meg az elején a vezeték?

Ilyenkor a megoldás a jobb elosztás, áthúzás, különálló áramkörök számának növelése (ha nincs csövezés akkor sajnos ez vésést is jelent), az eszetlen amperszám növelés általában csak a veszélyt fokozza, nem megoldás a problémára.

Az óraáthelyezés úgyis teljes újrahúzással és agybefőbe véséssel jár, tehát itt van ráció abban ,hogy nem engedik már azt, ami egyébként sok helyen évekig ment ész nélkül: feldobunk egy nagyobb kismegszakítót, aztán majd ha leég a fogyasztó ingatlana, az ő felelőssége, ő baja, milyen a hálózata, mi mossuk kezeinket.

Előzmény: _istvan_ (69617)
C20NE Creative Commons License 2016.07.15 0 0 69620

Fogalmam sincs, mitől függ, de van egy olyan érzésem, hogy még az ügyintéző személye sem mindegy...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69619)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.15 0 0 69619

"Ha nem váltasz 3f-ról 1-re akkor még nagyobb az esély"

Mitől függ az, hogy meg lehet úszni a méregdrága szabványosítást?

Pl úgy tudom, hogy a régi bejövő méretlen vezetékek keresztmetszete és a régi villanyórák is bírták 25/32 ampert,

tehát ha pl a 3x16 amper, helyett kér 1x32+2x6 ampert (vagy 1x25+2x10), akkor tulajdonképpen nem sok dolog változik az áramszolgáltató részéről, mindössze 3 db kismegszakítót kell ki lecserélnie.

Előzmény: C20NE (69618)
C20NE Creative Commons License 2016.07.15 0 0 69618

Egy ismerősnél Pest megyében most próbáltuk, Szabványosítani kell a mérőhelyet. Ha nem váltasz 3f-ról 1-re akkor még nagyobb az esély, de átalakításnál már semmi.

Előzmény: _istvan_ (69617)
_istvan_ Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69617

Sziasztok! 

Van egy családi ház, (elméletileg) 3x16A betáppal,  80%-ban alu kábelekkel, borzasztó rossz fázis elosztással. A villanyóra szekrény a lakáson belül van, 3db 15L-es kismegszakítóval, természetesen nem szabványos dobozban. 

Hogyan lehetne a 3x16A helyett 1x32-őt, esetleg többet kérni a szolgáltatótól, vagy legalább a 15L Kismegszakítókat kicseréltetni 16B - sekre? 

Ehhez szabványosítani kellene a mérőhelyet,  vagy elég egy regisztrált villanyszerelővel megcsináltatni a cserét? 

Köszönöm előre is! 

Sera26 Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69616

Köszönöm Mindenkinek a tanácsokat, ötleteket Uraim. Hétvégén megpróbálom megkeresni lekapcsolt áramnál, hogy a csillártól merre megy nagyjából a vezeték és hogy van-e egyáltalán ott védőcső, de gyanítom nincs, csak a falban.

A lehetséges elfúrás helyét már sikerült 2 db-ra szűkítenem, az egyikhez közel még egy doboz is volt. Azt kibányászom, annyi javításba, újrafestésbe még nem halok bele, nagy eséllyel onnan húzták a csillárnak a delejt.

Meglátjuk.

További szép estét Mindenkinek!

CorvBoy Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69615

Egy csillár miatt nem fúrnám meg a födémet, pláne ugy, hogy azt sem tudom mit fúrok, milyen technikával épült, ott ahova fúrok, mi van benne, rádásul a helyiség közepén. Nomeg mint mondták kötni, kapcsolóhoz vezetni úgyis kell. 

Nem mondom, hogy egy 10es furattól összedől  a ház, mert valószínűleg nem, még ha a feszített gerenda közepét is fúrják el, de ha végő megoldásként ehhez is nyúlnék, rohadtul körbejárnám előtte.

Előzmény: Sera26 (69609)
ficere50 Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69614

Persze ez a variáció is "játszik" mivel azt írta, hogy a két tápvezetéken elmegy a fázis...de akkor a csillár kiállásnál is ott kellene világítania mindkettőn a fáziskeresőjének.

A legtöbb elfúrásnál mi történik: összegányol /rövidre zár fúrás közben/ max két vezetőért, vagy eltép egyet, de hogy pont két tápot...? :-(

"Szagember" kell oda...percek alatt megoldja.

Előzmény: kneissl (69613)
kneissl Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69613

És ha az egyetlen nullát fúrta el? Egyik kör sem tud záródni...

Mr Bean szerintem ebben az esetben megpróbálná felkapcsolt kapcsolónál a csavarfejeket megnézni fázisceruzával...

:-D

Előzmény: ficere50 (69605)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69612

"Opcionálisan olyat lehet, hogy csillárnál padlásra felfúrni, új kábel (MT kábel gégecsőben?) kihúz, padláson elvezet majd kapcsolónál lefúr, szépen ott is elrendez?"

Lehet ilyet csinálni (a gégecső lépésálló legyen).

De sajnos ehhez is szükség lesz legalább egy kötődoboz kibontására, amit oly szorgalmasan éppen most tüntettél el :) és a dobozból a gégecső felvésésére a padlásra.

Ennél sokkal kevesebb rombolással jár, ha egy szakember megállapítja a hiba helyét és helyreállítja a dolgokat.

Előzmény: Sera26 (69609)
Zs:) Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69611

Áramtalanítás után megpróbálhatod meghúzni a fekete vezetékedet, mert ha elfúrtad teljesen, akkor könnyen ki kellene jönnie.

A lámpánál is megvan a cső vége?

Mert akkor esetleg a jelenlegi csőbe is meg lehetne próbálni behúzni az új vezetéket az elfúrás helyreállítása után. Karnis alatt talán nem is látszana annyira.

Előzmény: Sera26 (69607)
waryou_84 Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69610

Köszi mindkettőtöknek, akkor maradok az Oteo-nál.

Sera26 Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69609

"Főleg ha egy csőben ment szép szorosan a 2 mazzag, amire még mindig feltennéd a sört, hogy nem fúrtad el?"

Reménykedni lehet, nem? :)

Padlásra nem megy semmi, egér biztosan nem, két macska mellett esélye nem lenne.

Tőlünk fentebb lakókban pedig nem hiszek, persze ettől még szerelhetnek villanyt titokban.

Opcionálisan olyat lehet, hogy csillárnál padlásra felfúrni, új kábel (MT kábel gégecsőben?) kihúz, padláson elvezet majd kapcsolónál lefúr, szépen ott is elrendez? A szakadt meg marad ott ahol van? Okozhat gondot ha marad?

Előzmény: Jahno (69608)
Jahno Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69608

Elég lassan logikázod össze.

"Csak fázisceruzáztam a kapcsolónál és igen, világított :) Ha lekapcsoltam nem, nem világított :)"

Na, akkor opciósan tegyük fel, hogy a kapcsolóból kimegy a villany. Ha eddig azt a lámpát kapcsolta, akkor oda megy. Most fúrás után nem műxik. Vajon mi lehetett még a kapcsoló és a lámpa közt? Főleg ha egy csőben ment szép szorosan a 2 mazzag, amire még mindig feltennéd a sört, hogy nem fúrtad el? Persze fel is mehet a padlásra, ahol pont akkor elrágta a kisegér. Vagy az UFÓk voltak.

Előzmény: Sera26 (69607)
Sera26 Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69607

Húha, miről maradtam itt le közben :) Köszönöm már most is ezt a sok véleményt, ötletet.

Próbalámpát hova? Nem, nem tettem sehova. Csak fázisceruzáztam a kapcsolónál és igen, világított :) Ha lekapcsoltam nem, nem világított :) Ez még nem jelent semmit?

És az hogy a két fázisvezeték a lámpánál sosem világítatja a fázisceruzát hiába van felkapcsolva a kapcsoló? Az mit jelenthet?

És az tuti, a karnison kívül más nem került a falba. Sőt, a festés közben a csillár helyett feltettem egy ideiglenes foglalatot, izzóval, hogy az mocskolódjon a munkálatok alatt és bizony esténkén világított.

Na most a karnisok felrakása előtt még elvileg használtam, utána már nem.

Laikusként. Ha a lámpánál lévő sorkapcsoknál a 2 fázisvezetéknél nem világít a lámpa, akkor azokat fúrtam el? Olyankor annak nem kéne levernie valamit? Akár engem a létráról?

Előzmény: Jahno (69606)
Jahno Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69606

Erre kellene a nyomvonalat megfejteni, lehet valahonnan egy fázis ment régen a lámpáig, azzal kanyarodtak vissza a kapcsolóhoz. Ezt meg útközben a karnis és kapcsoló közt eltolta, vagy már mittomén, attól, hogy azt írja kapcsolónál van fázis, vajon tett rá próbalámpát, vagy csak a fázisceruza világít?

Előzmény: ficere50 (69605)
ficere50 Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69605

Hozzátenném, mekkora a valószínűsége annak, hogy egyszerre MINDKÉT fázisvezetőt elfúrja valaki? Méghozzá úgy, hogy el is szakad mindkettő?

Szerintem kicsi. (bár Allah útjai...)

Előzmény: CorvBoy (69601)
Jahno Creative Commons License 2016.07.14 0 1 69604

Azért az alap cuccok nem olyan drágák, amivel elég rendesen meg lehet fejteni a világot. És igen, ha nincs ilyen cucca, akkor ne vállaljon hibaelhárítást.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69603)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.14 -1 1 69603

"Egyébként profi eszközökkel (aktív vezetékkeresők) kb 3mp megmondani, hogy merre megy a drót és hol van vagy nincsen szakadás. Az, hogy mindenki kötődobozt akar,... csak azt jelzi, tele van elméleti nagyokos kontárral a szakma."

Tehát ha a szomszédban lakó nyugdíjas villanyszerelő Józsi bácsinak nincs elektromos térerő-mérő műszere (az egyszerű fémkereső sokszor szart sem ér), akkor Józsi egy elméleti nagyokos kontár és menjen a francba és ne akarjon kötődobozokba belenézegetve megállapítani, hogy melyik dobozból megy a villanydrót a mennyezet felé?

Előzmény: CorvBoy (69597)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.14 -1 0 69602

"majd percre pontosan nem lehet akkor-azután lámpát kapcsolni,"

Egy szoba-festés lehetséges lefolyása:

- a csillárt szereld le drágám, ne kelljen takarítani, majd a festés után visszarakod

- ha már festünk, cseréld ki valami szépre a kapcsolókat is

- a kötődobozok el lesznek tüntetve, ezért biztos ami biztos előtte a régi sodrott kötéseket kösd újra WAGO-val

- a falakon a képeket festés után más helyre tegyük vissza, mutatom drágám, hogy, hova fúrd a lyukakat

- stb.

...hát persze, hogy kizárólag a karnis furata lehet a hiba okozója... ;)

Előzmény: CorvBoy (69601)
CorvBoy Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69601

Ha megfúrta a mennyezetet, majd percre pontosan nem lehet akkor-azután lámpát kapcsolni, 99.99% hogy elfúrta a vezetéket.

Ezután irreveláns, mit fázisceruzázott, vagy milyen hibákat követett el "hibakeresés" közben, az elfúrt vezeték javításához egyik sem visz közelebb.

Nyilván vannak mindeféle 1%-os teóriák is, a fúrógépet ahova dugták a szobában, sosem ment onnan legalább egy porszívó, ettől kiment a kötés ami a lámpához is viszi az delejt, stb, stb, de ezek már ilyen "gyilkosság az orient expresszen"  szintű dolgok, egy villanyszerelő a helyszinen meg ugyis 5perc alatt megállapitja, ha ez van.

Előzmény: Jahno (69598)
Jahno Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69600

Én is laikus vagyok, de tele olyan helyekkel, ahol a "nullában is van fázis", esetleg ha leválasztod akkor már nincs.

Feszkereső is érdekes, lehet vizes a fal,  lehet fémre szól be, műszer típusa alapján lehet valaki felismerné, hogy mire jó, vagy mire nem. 1-2 ismerős is csak nyomja a gombot, én szoktam visszakérdezni,  hogy ha már normálisabb otthoni műszered van, akkor tudod-e, hogy a bekapcsolásnak is kalibrációs folyamata van és nem árt némi leírást olvasni?

Nekem villanyhoz a Meterman egyikmásik cucca bevált, meg a rendes villanyos keresők, többit oldja meg a megoldóember, de ez még nekem  is fáj, hogy fázis van benne. Jahh, mert valamennyire világít a ceruza az indukált fesztől, aztán amúgy mérni sem lehetne, meg kijön van 0 Amper abból a fázisból,  ha terhelnénk.

Előzmény: C20NE (69599)
C20NE Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69599

Azért mert Te tudod, hogy ebben a mondatban hol a hiba miért várod, hogy egy laikus is tudja? ;-)

Előzmény: Jahno (69598)
Jahno Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69598

Vártam, hogy ezt is kiemeled: "mindkét oldalát megnéztem fázisceruzával, és bizony van fázis."

Előzmény: CorvBoy (69597)
CorvBoy Creative Commons License 2016.07.14 -1 0 69597

Szürke szigetelésű alut azt be is szokták vakolni, minden cső vagy egyebek nélkül.  Olyan barna csőbe amit emlegetsz, ritkán tették, de ettől még lehet ez.

Egyébként profi eszközökkel (aktív vezetékkeresők) kb 3mp megmondani, hogy merre megy a drót és hol van vagy nincsen szakadás.

Az, hogy mindenki kötődobozt akar, meg fejet vakargat egy teljesen tipikus mindennapos hiba (vezetékszakadás ismeretlen helyen) láttán, csak azt jelzi, tele van elméleti nagyokos kontárral a szakma.

Előzmény: Sera26 (69596)
Sera26 Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69596

Szia!

"Sajnos Te sem tettel fel fotot,mint oly annyi kerdezo"

Értelek én, de pontosan mit fotózzak? A nem világító lámpát vagy a szépen simára glettelt, festett falat? :)

Egyelőre semmilyen nagyobb lélegzetvételű bontást, fúrást nem csináltam, ami fényképet érdemelne, csak "sötétben" tapogatózom.

"Azt sem irtad le,hogyan s mikent ellenorizted le a lampanal a kapcsolt fazist, lehet kozben a nulladdal van a ban."

Felkapcsoltam a két gombot a kapcsolón, melynek mindkét oldalát megnéztem fázisceruzával, és bizony van fázis. Ha lekapcsolomm mindkettőt, akkor nincs, csak a kapcsoló  bejövő oldalán, ergo szerintem jó a kapcsoló.

Na most amikor felkapcsoltam újra, ugyanezt megcsináltam a csillár/lámpa sorkapcsán. Na ott sehol se nem világított a ceruzám.

Azt sem írtad,hogy ami a lampadhoz csatlakozik vezetek csoben van huzva, vagy MMfal vezetek?

Halvány lila gőzöm sincs, bevallom, amikor épült a ház 86-87-ben, kiskölyök voltam, így le se sajnáltam, hogy apámék mit húztak és hova. Rajz, terv, korabeli fotó sajnos nem maradt akkorról. Annyit tudok, hogy szürke színű a szigetelése és alumínium vezeték, kicsit hasonlít a mostani falvezetékekhez.

Előzmény: Tízenhármaska (69591)
Sera26 Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69595

Sajnos a kötődobozok valóban tökéletesen láthatatlanok lettek, így lehet utálni fognak, én meg őt, amiért annyival többet kér :) De egyébként tudom hol voltak nagyjából így, sokat nem kell keresni.

Nagyon szeretném kizárni a karnisfelrakást mint a hibát okozó tényező, de sajnos semmi egyéb, olyan tevékenységet nem csináltam, amivel belehatoltam volna a falba :)

Egyébként a lent említett "bergmann" cső nálunk úgy néz ki, hogy ilyen vékonyfalú, sötétbarna műanyag valami, fém nélkül. Akkor szerintem ez valóban mégsem a klasszikus bergmann, csak mindenki annak nevezte a környékünkön.

Mindenesetre köszönöm a választ!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69590)
GeriSoft07 Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69594

igen, lehet

Előzmény: pocimixx (69593)
pocimixx Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69593

Üdv.Szakik

Az lenne a kérdésem hozzátok, hogy volna egy 12 lámpából álló lámpasor ( garázs bevezető beálló) amit mozgásérzékelővel akarok kapcsoltatni. De mivel hosszú a távolság ezért két érzékelő kellene. Össze lehet hozni a két érzékelőt párhuzamosítva? Nem vesznek össze egymással? Köszi.

GeriSoft07 Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69592

Amikor az emberek a "A 80-as években" kezdetű házról beszélnek, az általában 60-as, ez az alap. Mivel ekkor nem volt autentikus földhivatali nyilvántartás, és nincsenek tervek se, már tagadják is le az éveket.

A 80-as években kezdetű lakáshirdetések az autóhirdetésben a nemdohányzó első tulajos garázsban tartott megfelelője

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69589)
Tízenhármaska Creative Commons License 2016.07.14 0 0 69591

Szia

Ha betonfodemes a hazad akkor ne csodalkozzal hogy mindenut jelez,de a gagyi muszert meg a nadkotodrot is be sipoltatja.

Sajnos Te sem tettel fel fotot,mint oly annyi kerdezo,pedig sokszor "pontosabb" választ kapnatok.

Pl. nem azt,hogy fempancelos cso van.

Azt sem irtad le,hogyan s mikent ellenorizted le a lampanal a kapcsolt fazist, lehet kozben a nulladdal van a ban.

Azt sem irtad,hogy ami a lampadhoz csatlakozik vezetek csoben van huzva, vagy MMfal vezetek?

Ecseteljem miert kerdem,vagy MekkMester irjon diploma munkat a furasodbol? :-))

Előzmény: Sera26 (69584)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.13 0 0 69590

Nem mondom, hogy lehetetlen, de nagyon-nagyon kicsi a valószínűsége annak, hogy ott megy a lámpához a villany, ahová a karnisok furatai általában kerülnek. Gondolkozz el, hogy abban az időben milyen egyéb tevékenységek folytak ott a szobában ami befolyásolhatta a világítást. 

"Kezdem feladni. Mit tanácsoltok?"

Szerintem hívj egy profi villanyszerelőt. Meg fogja nézni, hogy hogyan helyezkednek el a falon a kötődobozok (bele is fog nézni egy-kettőbe) és 99%-os biztonsággal rá fog mutatni arra a furatra, amelyiknél meg kell vésni a plafont. De szerintem még valószínűbb, hogy azt fogja közölni, hogy a karnis-furatoknak semmi köze a világítástalansághoz.

Ha viszont a festéssel egy időben láthatatlanná lettek téve a kötődobozok is, akkor te a villanyszerelők ellensége vagy és lelkiekben készülj fel a háromszoros munkadíjra :)

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.13 0 0 69589

A 80-as években már rég nem használtak bergmann csöveket.

Csak a laikusok minden elektromos csövet bergmann csőnek hívnak.

Előzmény: Peter atyuska (69585)
CorvBoy Creative Commons License 2016.07.13 0 0 69588

De fémkeresővel a csövet igen.

Sera26 Creative Commons License 2016.07.13 0 0 69587

Fémlemez? Na ez kimaradt, akkor ez a baj. A vésést akartam a legvégére hagyni, mert most kapott a plafon szép, új burkolólapokat kétszer festve :(

Peter atyuska Creative Commons License 2016.07.13 0 0 69586

Hát nem nagyon van.

Előzmény: waryou_84 (69582)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.07.13 0 0 69585

Hát finoman vésegetni a karnis felfogatásánál. A bergmanncső külső fala fémlemez ezért nem lehet megtalálni a vezetéket.

Sera26 Creative Commons License 2016.07.13 0 0 69584

Sziasztok!

Nappaliban festést követően felkerült 2 db új karnis a plafonra, ezzel 5 db új furat keletkezett. Ezután már sajnos a csillár nem hajlandó világítani, valószínűleg valamelyik konzol rossz helyre ment. Áramütés, kismegszakító leverés nem történt. Kettős csillárkapcsolónál fázis megvan, a lámpánál viszont egyikben sincs meg. Kétféle vezetékkeresővel is próbáltam megtalálni a kábelek helyét a falban, plafonban, de van olyan, hogy mindkét műszer az egész falat áram alatt lévő vezetőnek érzékeli.Kezdem feladni.

Mit tanácsoltok? Mit kéne ilyenkor következő lépésként tenni? 80-a években épült családi ház egyébként, még alukábelekkel, bergmann csövekkel szerelve többnyire.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.13 0 0 69583

A földelt dugalj méreteit szabvány írja elő, szóval kb 4 cm-nél keveseb nem létezhet.

Földeletlenből létezhet kb fele akkora is, de földeletlen dugaljat csak kevés helyen szabad alkalmazni.

Előzmény: waryou_84 (69582)
waryou_84 Creative Commons License 2016.07.13 0 0 69582

Sziasztok!

Falon kívüli kettes dugaljból milyen típust tudnátok ajánlani, ami a lehető legkevésbé áll ki a falból? Eddig a Legrand Oteo-t láttam. Van ettől jobb megoldás?

Köszi!

Jancsii Creative Commons License 2016.07.13 0 1 69581

Ok. Ezt nem tudtam. Tehát a vezetékre megadott névleges feszültség nem csúcsértékre, hanem efektív értékre vonatkozik!

Előzmény: ötfelezős (69579)
ötfelezős Creative Commons License 2016.07.13 0 0 69580

Egészen pontosan e szabvány csak a váltakozóáramúakra vonatkozik, az egyenfeszültségű passzust kiradírozva az alábbi a változás a régi magyar szöveghez képest:

A vezeték névleges feszültsége az a referenciafeszültség...

A váltakozóáramú rendszerben a névleges feszültséget két, Voltban...

Előzmény: ötfelezős (69579)
ötfelezős Creative Commons License 2016.07.13 0 0 69579

Tehát az eggyel előbbi hozzászólásban említett szabvány szerint (bár lehet apró eltérés, mert ugye új szabványból nem tudok másolni, és ez a régebbi magyar szabvány, de gyakorlatilag ugyanaz):

Névleges feszültség

A vezeték névleges feszültsége az a feszültség, amelyre a vezetéket tervezték és amely a villamos vizsgálatokat meghatározza. A névleges feszültséget két, voltban megadott érték: Uo/U jelöli:
Uo a bármelyik szigetelt vezető és a „föld” (a vezeték fémburkolata vagy a környezet) közötti effektív érték;
U a többerű vezeték vagy az egyerű vezetékrendszer bármely két fázisvezetője közötti effektív érték.
Váltakozóáramú rendszerben a vezeték névleges feszültsége ne legyen kisebb annak a rendszernek
a névleges feszültségénél, amelyben alkalmazzák. 
Ez a feltétel az Uo és az U értékekre egyaránt vonatkozik.
Egyenáramú rendszerben a rendszer névleges feszültsége ne legyen nagyobb, mint a vezeték névleges feszültségének az 1,5-szerese.
Megjegyzés:
A rendszer üzemi feszültsége 10%-kal tartósan meghaladhatja a rendszer névleges feszültségét. A vezeték a névleges feszültségéhez képest 10%-kal nagyobb üzemi feszültségen használható, ha a névleges feszültsége legalább egyenlő a rendszer névleges feszültségével.

Egyébként a próbafeszültség a 450/750-esnél 2,5 kV, alatta 2 kV. De ez 50 Hz-es effektív érték, egyennel is lehet próbálni, akkor egységesen helyett 5 kV.

Előzmény: Jancsii (69570)
ötfelezős Creative Commons License 2016.07.13 0 0 69578

Ma egyébként az MSZ EN 50525-1:2011 szabvány 4. pontja mondja ugyanazt.

Előzmény: ötfelezős (69577)
ötfelezős Creative Commons License 2016.07.13 0 0 69577

De kaptál választ, hogy nem jókat gondolsz, a 66586. sz. hozzászólásban (bár az 50 Hz-t elírtam 500-nak).

Előzmény: archibaldino (69576)
archibaldino Creative Commons License 2016.07.12 0 0 69576

Nem is ez volt a fontos.

Ott a vezeték névleges feszültségével kapcsolatban tettem fel egy kérdést. Nem kaptam rá választ.

Szerencsétlenségemre visszaolvastam az akkori válaszokat.

Örülök, hogy felvetetted ezt a témát.

Előzmény: Jancsii (69574)
Jahno Creative Commons License 2016.07.12 0 0 69575

Ne, igaz kevésbé szakértő írta, meg a "felső kör", de gyanítom ez az "elment egy fázis" szinonímája:

"bekötés a ház előtt izzik és szikrázik kibaszta a felső kört most hívtuk eont"

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69421)
Jancsii Creative Commons License 2016.07.12 0 0 69574

Igazad van. Össze kevertem. A fázis feszültséget szorozzuk 1, 73 és akkor jön ki a vonali feszültség értéke.

Előzmény: archibaldino (69573)
archibaldino Creative Commons License 2016.07.12 0 0 69573

1,41-el.

Előzmény: Jancsii (69572)
Jancsii Creative Commons License 2016.07.12 0 0 69572

A feszültséget gyök 3-al kell szorozni! Tehát kb. 692 V lesz.

Előzmény: archibaldino (69571)
archibaldino Creative Commons License 2016.07.12 0 0 69571

Ha 692V nincs is, de bőven 500V felett van a csúcsfeszültség.

Lehet kapni 0,6/1kV-os MT-t, de van 450/750V-os is.

Előzmény: Jancsii (69570)
Jancsii Creative Commons License 2016.07.12 0 0 69570

Mert, ha 2 vagy 3 fázisra kötöd, tehát 400V-ra,  annak a csúcsfeszültsége majdnem 700V. (692)

Előzmény: Hans70 (69567)
Jancsii Creative Commons License 2016.07.12 0 0 69569

Igen.

Előzmény: Hans70 (69567)
pampalini111 Creative Commons License 2016.07.12 0 0 69568
Előzmény: Jancsii (69564)
Hans70 Creative Commons License 2016.07.12 0 0 69567

Köszi! Akkor ha csak 1 főzőlapot használok akkor jobban meg van a 0 terhelve,mint amikor minden be van kapcsolva

Előzmény: Jancsii (69566)
Jancsii Creative Commons License 2016.07.12 0 1 69566

Ha 3 fázisról megy, akkor nem kevés!

Ha fázisonként egyforma a terhelés, akkor a nullán nem is folyik áram.

Előzmény: Hans70 (69565)
Hans70 Creative Commons License 2016.07.12 -1 0 69565

Üdv! Én a vill tűzhelyhez valamikor 5x2.5 mt kábelt húztam főzőlapok 1-1 sütő 1 fázis. Basszus ha egyszerre működnek, a nulla keresztmetszete kevés! Nekem ez mo

most esett le

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69561)
Jancsii Creative Commons License 2016.07.12 0 0 69564

Ezzel meg az a baj, hogy nem 1000V-ra  szigetelt.

Előzmény: pampalini111 (69563)
pampalini111 Creative Commons License 2016.07.12 0 0 69563

http://electrocord.hu/doc182/

,és akkor most mi van?

Előzmény: kneissl (69562)
kneissl Creative Commons License 2016.07.11 0 0 69562

..."De hőálló (pl szilikon) kábelt még nem. Persze ettől még lehet ilyen is..."

Micsodaaaaaaa....????????

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69561)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.11 0 0 69561

Olyat láttam már, hogy gumikábel volt előírva tűzhely bekötéséhez.

De hőálló (pl szilikon) kábelt még nem. Persze ettől még lehet ilyen is...

Előzmény: Domi-V63-138 (69558)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.07.11 0 0 69560

Az hogy érdemben ki írogat bele hál istennek annyira nem tudják ellenőrizni, de általában a helyi vezető - irányító vagy az FMV.

Előzmény: ha4nz (69548)
Domi-V63-138 Creative Commons License 2016.07.11 0 0 69558

Szia

Eredetileg indukciósról volt szó.

S igen az én készülékemnél elő van írva a hőállóság.

üdv

(nagyfokú surmóságnak tartom, ha valaki százezerért vesz valamit, s utána max 1200Ft többletet meg sajnál 2m kábelre. ) 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69556)
Jahno Creative Commons License 2016.07.11 0 0 69557

Ez az agrárizé egy teljesen jó reklámos, kattintásra gyúró hatásvadász szemét oldal. Még a sablonja is a tipikus átverős oldalaké, ahol 8 soros hírt 3 felé tördelnek és lapozz a következőre, aztán "nem fogod elhinni mi történt azután".

Előzmény: ötfelezős (69555)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.11 0 0 69556

Az egyszerű MT kábel 70 fokig alkalmazható.

Mekkora esélye van annak, hogy egy tűzhely bekötő kábele ennyire felmelegedhessen?

Vagy a tűzhelyed papírján van valami utalás kötelező hőálló kábel alkalmazására?

Előzmény: Domi-V63-138 (69554)
ötfelezős Creative Commons License 2016.07.11 0 0 69555

Még az FVK-hoz akartam írni, hogy nekem ugyan szívem csücske a Műegyetem, de azért ott is érvényes az, hogy a változásokat nem mindig követik precízen. Mint ahogy ezer példa volt a 90-es évek végén a neten megjelenő anyagokra, ahol az egyszerű és fokozott érintésvédelmet definiálták - igaz, az még akkor csak 13 éve volt nem használatos. :). Van, ami még most is megtalálható:

http://www.agraroldal.hu/vedofoldeles-kifejezes.html#

Domi-V63-138 Creative Commons License 2016.07.11 0 0 69554

Szia

Én a falba azért raktam otthon halogénmentest mert az volt.

A falon kívüli készülékbekötéshez az MT helyett ajánlottam neki a hőállót (a gyári hossz nekem sem volt elég)

üdv

Előzmény: King_of_Giants (69494)
cosalf Creative Commons License 2016.07.10 -5 0 69553

Most már elhiszem, hogy felétek az értelmesebbje a boltban dolgozik.

Előzmény: gergerg (69552)
gergerg Creative Commons License 2016.07.10 0 0 69552

Persze, megkérdöjelezte ezt bárki?

Előzmény: ötfelezős (69551)
ötfelezős Creative Commons License 2016.07.10 0 0 69551

Ugye még fennáll az a jogom, hogy ne értsek veled (se) egyet?

Előzmény: gergerg (69550)
gergerg Creative Commons License 2016.07.10 0 0 69550

De nem szakmunkásvizsgán vagyunk, és nem is szabványértelmezésen. Mindenki tudja hogy AVK a neve (a szakmában), az eszmecsere arról szólt, hogy miért nem jó a neve. Természetesen én is felismerem bárhogy is nevezzék, de ettől függetlenül (nem hivatalosan) az érintésvédelmi relét használom, mert ezt mindenki megérti. Erről még azért sem fogok leszokni, mert néhány villanyszerelő emlékszik még a múlt évezredből a FVK-ra, mert még ők is tudni fogják miről van szó. Ellenben semmi kedvem egy megrendelőnek elemezni az AVK működési elvét, hogy megértse, nem azért akarok neki eladni egy 15 000-ft-os készüléket hogy én jól járjak. 

Előzmény: ötfelezős (69549)
ötfelezős Creative Commons License 2016.07.10 0 1 69549

Hehe.

Amikor a hetvenesek végén az áramszolgáltatónál dolgoztam, én képes voltam elbeszélgetni a nyugdíjas nénikkel a "villanyóráról". A kollégám meg, amikor azt mondta neki a nyanya, hogy ki kellene cseréltetni a villanyórát, visszakérdezett: miért kellene kicserélni a Ferraris-rendszerű villamosenergia-fogyasztásmérőt?

Kérdésedet most is megválaszolva jelzem, hogy előre megválaszoltam előző hozzászólásomban, miszerint "én már leszoktam róla, hogy köhögjek" - azonban, ha szakmunkás vizsgán elnökölnék, lehet, hogy kirúgnám az illetőt, bárez ma nem divat. 

Előzmény: gergerg (69547)
ha4nz Creative Commons License 2016.07.10 0 0 69548

Igen, a céges ügyfélkapu természetesen megvan, mostmár a nuj is letisztult és az fmv is. Még annyit, hogy lehet olyat csinálni, hogy nem én vezetem a naplót, hanem mondjuk az ügyvezetője a kft-nek, de ő nem  fog melózni az építkezésen? Vagy ezzel is meg lehet bízni az fmv-t, hogy naprakész legyen a napló?

Előzmény: Peter atyuska (69541)
gergerg Creative Commons License 2016.07.10 0 0 69547

Csak egy dologra válaszolj! Ha felhív valaki hogy szeretné veled kicseréltetni a lakáselosztóját, és ha már hozzá van nyúlva, szeretne bele egy érintésvédelmi relét is, mit csinálsz? 

Előzmény: ötfelezős (69546)
ötfelezős Creative Commons License 2016.07.10 0 0 69546

Elkezdtem lefelé menni az építkezős úr felé, de közben muszáj volt megállnom. :)

Hát, igen, én már leszoktam róla, hogy köhögjek, ha az ÁVK-t érintésvédelmi relének becézik. Miként Cosalf beidézte, az érintésvédelmi relé az egy konkrét gyártmány neve volt. Nem láttam én sem olyant már 42 éve (akkor hívtak be egy hadgyakorlatra), de még élek, és amit anno tanultam, arra néha emlékszem. :) Ha kihalok, eggyel kevesebb ok lesz nem úgy hívni. :)

(Mint ahogy, bár ez nem ide tartozik, a szakemberek által valaha megfogalmazott "rejtett nullázás" fogalmat a mai szakemberek kisajátították másra; az se jó, de már így fog maradni.)

Ahogy elnézem, ma a legismertebb a FI-relé elnevezés, ezért én ezzel kommunikálok. De szakemberek környékén, írásban az ÁVK rövidebb, és mióta EU-sok vagyunk, az RCD-től sem szabadna zavarba esnünk.

Van némi félreértés, az FVK-val kapcsolatban. Miért ne lehetne földelni a vele védett készüléket? Nem tiltja semmi. Csak az az elektrotechnikai kitétel feltétel, hogy a segédföldelést nem jó erre a földelésre csíptetni, mert akkor ugye nem működik szegény feje.

A felülvizsgálói tankönyvekben főleg azért van benne, mert ha akkor létesítették, amikor még szabványos volt, az fennmaradhat ma is, nem kell leszerelni.

Tételesen nem lett kimondva, hogy: na, FVK nem alkalmazható holnaptól, csak a 86-os kiadású MSZ 172-ben jelent meg a passzus, miszerint holnaptól nincs olyan, hogy védett testet földeléssel impedancián át kötünk össze. Ez ugye (csak) azt jelenti, hogy ha például a védett készüléknek nincsen méretezett földelése (mihez méretezett? túláramvédelemhez vagy FI-reléhez), akkor az FVK nem alkalmazható.  Tehát ma is alkalmazható lenne felesleges kiegészítésként, de hát ugye nem ezért szerettük anno, hogy volt másik módszer, és ezt meg annak a nyakába ültettük.

Ma viszont ilyen passzus nincs - a fogalmak változtak. Legfeljebb nincs megemlítve az érintésvédelmi módok között ez a lehetőség. És, mint tudjuk, a felsorolt módok alkalmazhatók, vagy különben az alkalmazott eljárás jóságát bizonyítani kell. A felülvizsgálói tankönyvben azzal van elintézve, hogy manapság úgysem tudunk FVK-t jól alkalmazni. Szerintem ez nem igaz, a katonaságnál nem véletlenül alkalmazták ezt, bárhol jó, ahol 20 méternyi szűz talaj van, és kész. Ami ellenérvek pár éve egy felhevült vitában elhangzottak, hogy például a vezeték vékony és elszakad, az ellen lehet védekezni. Na de én megvagyok FVK nélkül is. :)

Dreamer Creative Commons License 2016.07.10 0 0 69545
Sracok! Tudja valaki, hogy a panelekben (ez egy debreceni panel, Tocoskert nevre hallgat es kb 85-90 kozott epulhetett) a kiseloszto mellett mi lehet egy kis 2x7 cm dobozka, egy csunya vastag fekete vezerlokabel szeruseg fut bele, de ebbol csak ket eret kotottek be. A dobozon ket szabalyozhato ellenallas jele van. Az erek 0,75os tomor rezbol keszultek. Renovalram egy kiselosztot, es legszivesebben kicsakanyoztam volna ezt a kabelt, de nem tettem. Lehet hogy vmilyen kezdetleges homerseklet jelado lehet(ett)????

Dreamer
gergerg Creative Commons License 2016.07.10 0 0 69544

Azt azért tegyük hozzá, hogy olyan is van, hogy egy halom pénzért nem kap az user semmit. Meg olyan is, hogy van egy egész korrektül elvégzett munka, aztán megjelenik egy másik szaki, aki jól leszarozza hogy az user úgy érezze most fogta meg az isten lábát.

Előzmény: Zoltán a Mesterkém (69543)
Zoltán a Mesterkém Creative Commons License 2016.07.10 0 0 69543

Ez az ország megérdemli, mert amikor választhat szakembert, meg román culágert, utóbbi kapja a melót.

Előzmény: DJ Szegecs (69542)
DJ Szegecs Creative Commons License 2016.07.10 0 0 69542

Ezek érdekes módon nem mennek külföldre dolgozni... :)(

Előzmény: gergerg (69539)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.07.10 0 0 69541

Minden cégnek van ügyfélkapuja (könyvelője tudja miről van szó) ezzel a név-jelszóval tud belépni az e-napló oldalára és beregisztrálnia magát erre kap egy NUJ számot. Amikor regisztrál rögzíti annak az alkalmazottnak az adatait aki rendelkezik érvényes Felelős Építési Vezetői jogosultsággal villamos szakterületen. Az FMV a helyi mérnők kamaránál lehet kérni aminek van képzettségi gyakorlati és vizsga OKJ -s feltételei, ezeket az igazolásokat mellékelni kell, ez pénzes méghozzá évente kell köhögni érte és részt kell venni továbbképzéseken majd az engedély lejárta előtt ezeket igazolni.

Ha sk macerát nem kívánjuk végig vinni kell keresni egy személyt akinek van FMV-je erre a szakterületre és vele szerződést kötni ami lehet csak egy munka vagy keret szerződés sok munkára.

A megrendelővel te állsz szerződésben ha munkát végzel neki te vagy a melósaid vannak jelen, az ellenőrzéskor kiderül hogy kivan jogilag jelen hivatalosan aki nem az sok pénzt fog perkálni plusz a megrendelő is. Amit leírtál még véletlenül sem szabad belemenni, egy esetet kivéve ha alvállalkozóként dolgoztok és a megbízó céget jelölitek meg mint e-napló vezetésre jogosultat. De sok mindent belehet írnia  naplóba így ezt soha sem merném meglépni.

Sajnos a szakma 20% papírokról szól. Még ha erről nem is nagyon akar egyik oldal sem foglalkozni, vagy tudomásul venni. A seggét az ember pont a papírok megléte védi meg

- a plusz megrendelésben nem szereplő munkák kiszámlázhatósága miatt

- minőségi kifogások

- határidők

- ki mit csinált és mikor viták (szétcseszte valaki a másik munkáját, a naplóval lehet bizonyítani hogy valóban kit kéne vegzálni a kár megtérítésével)

- tervek megléte (lehetőleg pontos nyomvonalas és kapcsolási) elvégre azt kell megvalósítani ha közben változtatnak lehet pót munkázni és számlázni e nélkül nehéz bármit is bizonyítani.

- jönnek a hivatalos szervek ellenőrzésre ha papírok alapból hiányosak büntetnek, ha azok jók már 90% hogy elkerüljük a büntetést, 10% meg lehet vitatni különféle módon.

Előzmény: ha4nz (69530)
ficere50 Creative Commons License 2016.07.10 0 0 69540

...részvétem. :-(

Előzmény: gergerg (69539)
gergerg Creative Commons License 2016.07.10 -1 0 69539

Az hogy valahol előfordulhat, ezért ellenőrzendő, még nem zárja ki azt hogy a létesítése tilos legyen. De hála a Jóistennek, én sem találkoztam vele a gyakorlatban, egyetlen emlékem mikor a tanár azt mondta hogy tilos. 

Szemezgessünk egy kicsit az alvállalkozók tegnapi  terméséből:

Hármas wagó

-Kellene 3-as nyitófüles wagó

-Minek az neked?

-Meg kell toldani a vezetékeket

-Ahhoz kettes is elég lenne, nem? (a jó édes anyádért vagdostátok rövidre)

-Azért kell hármas, mert van ahol háromeres kábel van

Találós kérdés

-Adott egy padlócsatlakozó, a bontható mennyezetből lóg valamennyi utp. Ezekből kettő rövid, de nem baj, mert 18 db utp kellene a padlócsatlakozóba, ezért a bontható mennyezethez felkerül 2db Switch, ezekhez megy a 2db rövid utp, és ezektől kell még annyi utp-t behúzni, hogy a padlócsatlakozóban meg legyen a 18db.

-Na ezt most mond el még egyszer!

-Adott egy.....

-Várj egy picit. Józsi, gyere már, mert én nem értem

-Adott egy.....

-Írjuk le.

-Adott egy.....

-Na most akkor mennyi utp kell?

-Adott egy.....

-Ja, értem!

Kis idő múlva telefon:

-Akkor ha behúzunk még 8-at az jó lesz?

-Miért mennyi van most azokon kívül ami a 2 Switch-hez megy? 

-8.

Jöttünk 10-en lámpát szerelni.

-3 részre kellene osztódni, 2-3 és 5 fős csapatba. Három helyszinen kellene dolgozni, adom a csövet, bilincset, lámpát, kábelt, dobozokat. Addig hozzátok be a gépeket.

-Mi nem hoztunk fúrógépet, nem gondoltuk hogy kell.

Sablon fürdők

-Kényszer megoldás. Minden mosdónál van 2 dugalj, a dugaljakhoz van kábelezve egy falikar. Az dugaljakhoz érkezik egy 5 eres kábel. A kék, fekete, z/s a dugalj táp, a barna a falikar, a szürke a falikar nullája. A falikar kettős szigetelt. Értitek?

-Persze!

Próba: Egyik fürdő, minden működik ahogy kell. Másik fürdő, falikar állandóan világít, a dugaljak kapcsolódnak az ajtótól. Harmadik fürdő, a falikar állandóan világít, az egyik dugaljban van fesz, a másik kapcsolható.

Kivetítő

-Van egy padlócsatlakozó. Fölötte egy kiállás kivetítőnek, amihez meg egy közvetlen cső. Ebbe a csőbe kell egy hdmi kábel, a padlócsatlakozótól, amibe kell 230 és egy utp.

-Jó!

-Visszamondod?

-Kell a kivetítő és a padlócsatlakozó közé egy utp meg egy hdmi.

Előzmény: Jancsii (69538)
Jancsii Creative Commons License 2016.07.10 0 0 69538

A 2002-és érintésvédelmi felülvizsgálók tankönyvben még benne van az FVK műszeres ellenőrzése.

gergerg Creative Commons License 2016.07.10 0 0 69537

Nem is fogom elolvasni! ;-)

Előzmény: Jancsii (69533)
gergerg Creative Commons License 2016.07.10 0 0 69536

És az xbs wagót?

Előzmény: tormap (69535)
tormap Creative Commons License 2016.07.10 0 0 69535

Felénk ha filukszot mondasz a boltba azt is értik. Sőőőt a cirmost is.

Ha három szint kérek akkor is megértik. A csattogós wagót is. :D

Előzmény: gergerg (69532)
szakmókus Creative Commons License 2016.07.10 0 0 69534

A FVK nem ördögtől való,de vannak vele problémák.

- a relé tekercsének meg kell húznia az érintési feszültség környékén,de bírnia kell a fázis feszültséget is meghibásodás nélkül.

-ha egy FVK-val védett berendezés fém részére helyeznek egy földelt eszközt,pl villanyrezsót,vagy hegesztő trafót ,az söntöli a FVK tekercsét, így annak a 1,5-2,5-ös zöld/sárgája  védi a berendezést.Ha a védendő berendezés 100A van biztosítva ama zöld/sárga kevésnek bizonyul.

A szakmaismeret könyvben még benne volt,de az oldalt áthúzatták velünk,miszerint alkalmazni tilos.

Előzmény: cosalf (69527)
Jancsii Creative Commons License 2016.07.10 0 2 69533

Sajnos ez is hosszabb 4-5 mondatnál....☺

Előzmény: gergerg (69532)
gergerg Creative Commons License 2016.07.10 -1 0 69532

Azért fiúk nagyon jól van itt szemléltetve a mai villanyszerelő társadalom. Mindenki sír hogy nincs normális alkalmazott, de ha lenne se fizetné meg, nem adna naki munkaruhát, nem fizetne neki szabadságot, kirúgná a betegállományba menne, stb. Minden alkalmazott sír hogy a vállalkozó nem ad semmit, de ezt azért szó nélkül nyeli. Mindenki sír hogy sok a befizetni való, de a munkaidő felét azzal tölti, hogy hogy lehetne okosba vállalni. Mindenki sír hogy leverik az árat, ezért neki olcsón kell dolgoznia, az persze nem esik le, hogy ezzel ő is részesévé válik az árak leverésének.

És persze az aktuális. A másik villanyszerelő hülye. 

Teljesen mindegy hogy Mekk mit ír, hülyeség. Biztos van közte, én ugyan végig nem olvasom a 4-5 mondattól hosszabb írásokat, mert valakinek dolgozni is kell, de gyanítom nem mindig ír hülyeséget, de ha igen, akkor sem az a megoldás hogy megpróbáljuk porig alázni. Minden esetre minden tiszteletem az övé hogy nem veszi fel a kesztyűt.

Pl itt van ez az ÁVK elnevezés. Messze nem az volt a lényeg hogy jelenleg a szabvány hogy nevezi, hanem hogy egy baromság akár fi-relének, akár AVK-nak nevezni. Azt is elmondom hogy miért. A szakma bárminek hívhatja, hívhatja 2342-nek is, a 72431-es szekrényről is tudja minden villanyszerelő hogy mi. Leírtam hogy miért hívom érintésvédelmi relének. Azért mert azon kívül hogy minden villanyszerelő és minden szaküzlet tudja hogy miről van szó, a megrendelő is kérdés nélkül tudja hogy miről van szó, nem kel semmi magyarázat hogy miért védjük az áramot az ávk-val, a fí-reléről nem is beszélve aminek nincs is magyar vonatkozása. És hogy szakmailag mi lenne a legmegfelelőbb elnevezés, a világon senkit nem érdekel, mert nem szabványt írunk.

Ezt persze leírtam, de ez nem jó, mert akkor már legyen életvédelmi relé. Csakhogy ez sem igaz, mert nem védi meg az életet. A múltkor láttam egy embert meghalni fí-relével a kezébe. (elütötte az autó) Szóval Árpádot idézve " az ellen nem véd" Mi ellen véd? Mondjuk a géptesten, nem a helyes irányba folyó áram tartós jelenlétéről, megelőzve ezzel az áramütést, de ha valaki megfog egy vezetéket ami a fí-reléből jön, 30mA-rel pont úgy feltudja dobni a talpát mint fí-relé nélkül. 

FVK. Sosem írtam hogy be van tiltva, hanem hogy úgy tanultam hogy be van tiltva. Ha nekem hülyeséget tanítottak, akkor hülyeséget tanulta. Azt pedig hogy nem tegnap volt, vígan fedi azt hogy 20 éve. Egyébként ha valóban betiltották, nagyon helyesen tették, mert egy avk is ugyan úgy tud védeni mint egy fvk, azzal a különbséggel hogy az fvk kizárja a védőföldelés lehetőségét, a fí-relének meg feltétele a védőföldelés. Meg van még pár ok, de ez most nem lényeges.

Persze erre is volt okos, aki azt mondta hogy nincs tiltva, mert nem bizonyítottam. Nem is akarom, nagy ívben leszarom hogy van tiltva vagy nincs, 50 alatti villanyszerelő nagy eséllyel nem is látott még fvk-t, vagy ha látott is, 30 éve volt.

Szóval egy a lényeg, mindenki hülye. Csak így tovább fiúk, a Lenini úton! :-D

Jancsii Creative Commons License 2016.07.10 0 0 69531

Sok mindenről volt szó. Olvass vissza 1-2 hetet. A fogalmakról elnevezésekről, mit, minek hívunk. Mi a szabványos megnevezése. Ehhez írtam egy kis adalékot.

Előzmény: cosalf (69529)
ha4nz Creative Commons License 2016.07.10 0 0 69530

Köszi, még pár kérdést engedj meg!

NUJ számot gondolom igényelhetek, mint kft, vagy mint én a kft tulaja és kivitelező.

Felelős műszaki vezetést nem tudom mi alapján lehet vállalni, de technikus a végzettségem. Amúgy nem szeretnék ebbe belefolyni, mert e naplót sem láttam még élőben.

Egy építkezésen kit kellene megkeresnem, aki ezt el tudja és akarja is vállalni?

Létezik olyan eset, hogy a megrendelő csak számlát szeretne, velem is csináltatja a kivitelezést, de valahogy kikerüli az e naplót, mondjuk ő csinálta alapon, vagy nem az én cégem szerepel a naplóban, hanem egy haverjáé? Ilyen esetekben a cégemet felelősségre tudják vonni, vagy elővehetik bármiért is?

Sajnos melózni szeretek, de ezek a papírok és bejelentési kötelezettségek, stb nagyon nem az én világom...

Előzmény: Peter atyuska (69513)
cosalf Creative Commons License 2016.07.10 0 0 69529

Nem a védőkapcsolásokról volt szó, hanem az ÉRINTÉSVÉDELMI-reléről.

Előzmény: Jancsii (69528)
Jancsii Creative Commons License 2016.07.10 0 0 69528

Kíváncsiságból elővettem az MSZ 172/1-72 szabványt.

A "védőkapcsolások" címszó alatt "feszültség-védőkapcsolásról, valamint "áram-védőkapcsolásról ír. Szövegben rövidítve nem használja csak a kapcsolási rajzokon van ÁVK és FVK-nak feltüntetve.

cosalf Creative Commons License 2016.07.10 0 0 69527

Be kell vallanom, én is találkozhattam FVK-val. A katonaságnál 2 db aggregátor tartozott a kocsinkhoz. Nem nagyon foglalkoztam akkor velük, a gépkocsivezetőnek kellett kezelnie. Arra is emlékszem, hogy a kocsit, amit táplált, arról páros lábbal kellett leugranunk. A fellépést nem kellett így megoldanunk (...). Azért volt 2 aggregátorunk, ha az egyiket atomtámadás érte volna, akkor átkapcsoltunk volna a másikra. 

"Engem is meglepett, hogy nem használható a FVK"

Ebben azért nem lehetünk biztosak, az állításaikat nem nagyon bizonygatják a hozzáértői.

Előzmény: ficere50 (69526)
ficere50 Creative Commons License 2016.07.09 0 0 69526

Engem is meglepett, hogy nem használható a FVK...én nem csak láttam, hanem használtam is anno 42 éve: terepen, aggregátoros üzemnél, műhelykocsi energiaellátásánál. Talán azért nem preferálják az utóbbi időben, mert nagyon könnyen kiiktatható volt. Egy lusta szerelő csak simán összekötötte a segédföldelő kapcsot az üzemivel és máris ment a veszélyhelyzet...

Előzmény: cosalf (69518)
paplanfa Creative Commons License 2016.07.09 0 0 69525

(elektrós hüvelygomba)
Na de ehhez az is kell, hogy a vezetékezés és a dugalj is megfeleljen a 16A-nek, de a 2,5mm2-es rézvezetéket nem lehet minden dugalljba tisztességesen beszerelni, csak az 1,5mm2-et.

Előzmény: 0l0 (69524)
0l0 Creative Commons License 2016.07.09 0 0 69524

Még mindig hozzá kell tenni, hogy tartósan, mert pl motor indítása miatt lehet az ennél a teljesítménynél sokkal több is, de nyilván legfeljebb csak pár másodpercig. Ha ez belefér az adott kismegszakító karakterisztikájába, akkor nem is fog leoldani. Ezért próbáltam pontosabban definiálni a hagyományos dugvillával szerelhetőség feltételrendszerét :-)

Előzmény: paplanfa (69520)
cosalf Creative Commons License 2016.07.09 0 0 69523

Nem írtam azt, hogy megoldotta, csak azt hitte, hogy megoldja. Szerinte nagyobb volt a terhelés 40 A-nél.

Előzmény: cucu (69522)
cucu Creative Commons License 2016.07.09 0 0 69522

Az szvsz nem azért oldotta meg a problémát mert 63-at tett be.

Egy másik 40 A-es is megoldotta volna.

Előzmény: cosalf (69519)
Black Dragon Creative Commons License 2016.07.09 -1 0 69521

Hááááát.....ilyennel már én is találkoztam. Viszont nála ez megoldotta a problémát, ugyanis szar (valamiért túl érzékeny) volt a FI relé. Még jó, hogy nem röhögtem ki :)))

Előzmény: cosalf (69519)
paplanfa Creative Commons License 2016.07.09 0 0 69520

Na akkor legyen úgy, hogy csak olyan cuccot lehet sima 2+f-es dugvillával forgalomba hozni, ami maximum 16A-t vehet fel a hálózatból. Azaz 230x16=3680W

minden más parasztvakítás, a 7000W-os indukciós sparhelt is. Abban vagy nem működik eleve az összese egyszerre, vagy 2 fázisra kell kötni így 3500+3500W.

Előzmény: 0l0 (69511)
cosalf Creative Commons License 2016.07.09 0 1 69519

Ezt még leírom. 

Találkoztam olyan villanyszerelővel, aki lecserélte a 40A-es 30mA FI-relét 63A-esre, mert állandóan leoldott.

Lehet, hogy ő is itt ad tanácsokat.

Előzmény: szakmókus (69504)
cosalf Creative Commons License 2016.07.09 0 0 69518

" A FVK-t és is tilosnak tanultam, pedig már nem ma jártam iskolába. "

Azért Te még nagyon fiatal lehetsz. Nem tudom, mikor nevezték át a BME-t BUDAPESTI MŰSZAKI ÉS GAZDASÁGTUDOMÁNYI EGYETEM-mé, de talán nem 1927-ben.

Találtam egy mérési útmutatót.

http://www.muszeroldal.hu/measurenotes/erintesvedelem.pdf

Ebből idéznék:

"A - nemzetközi, európai és magyar - szabványok más érintésvédelmi módokat (a környezet elszigetelése, védőelválasztás, földeletlen helyi egyenpotenciálrahozás, az állandósult érintési áram és kisütési energia korlátozása, feszültség-védőkapcsolás) is elismernek, ezeket azonban különlegességük és csak erősen korlátozott alkalmazási területük miatt nem említjük.

Most már abban sem vagyok biztos, hogy be van tiltva a vita tárgya.

Talán megszólal ötfelezős, aki valamivel jártasabb a szabványok világában, mint mi.

Előzmény: gergerg (69506)
cosalf Creative Commons License 2016.07.09 0 0 69517

" Ezért használják az értelmesebbek az érintésvédelmi relét mint elnevezést."

Kár volt ezt a mondatot leírni.

Amerre én lakom, ott nem a bolti eladók szoktak az értelmesebbjei lenni.

Előzmény: gergerg (69506)
cosalf Creative Commons License 2016.07.09 0 0 69516

Én a FI-relé ÉV-relének történő átnevezéséhez szóltam hozzá. gergerg azt mondta, hogy ő speciel annak hívja, erre Elek ezermester örömét fejezte ki, hogy boldog lenne akkor is, ha érintésvédelmi relének hívnák.
ficerének is előjöttek az emlékei, a katonaságnál használt feszültség-védőrelét(ez kapcsoló) hívták ÉVr-nek.Az a sok balfasz katonatiszt, jobban tisztában volt a fogalmakkal, mint az itt írogatóknak.
Én a hozzászólásomban arra szetettem volna felhívni a figyelmet, hogy csak a feszültség-védőkapcsolót hívták érintésvédelmi relének.

Én nem írtam olyant, hogy az "áramvédő kapcsoló" túláramvédelmi eszközt jelentene. A FI-relének semmi köze a túláramvédelemhez, hacsak nem kismegszaítóval kombinált.
Leírom őszintén, életemben nem láttam feszültség-védőkapcsolót, azt sem tudtam, hogy szabvány tiltja használatát. Azért "sejtem", hogy miért tilthatták meg használatát.

Lehet, hogy használják az ÉV megnevezést FI-relé esetében is, de ebben az esetben az ÉV= életvédelmi-t jelenthet és nem érintésvédelmit.

ficere50 Creative Commons License 2016.07.09 0 0 69515

Az mi IKEA-Whirlpool sütőnknél is a max. teljesítmény az alsó+felső (+venti), a többi variáció mind kisebb. Így a 16 A-os 2+f dugvilla (nem konnektor) teljesen szabályos...csatlakozókábel 3x2,5 mm2.

Előzmény: Shoterq (69509)
Szirty__ Creative Commons License 2016.07.09 0 0 69514

"meg kell majd adni ki az aki a napi jelentésért felelni fog (ez lehet bárki)"

Elnézést az off-ért, de erről az jut eszembe ahogy máshol is megy a "probléma megoldás"...

Probléma van a gyártásban, akkor a "nagyok" összeülnek és megvitatják, elemzik a problémát (még akkor is ha az okával egyáltalán nincsenek tisztában, sőt a problémát okozó rendszer működéséről sincsen semmi fogalmuk). Az áttételes következményeit látják.

Szóval megvitatják és kijelölnek egy felelőst. Problem solved. Most már van kit baxogatni.

Alapvetően ez kínosan vicces és röhögnék is rajta de velünk történik... (szép új világ)

Előzmény: Peter atyuska (69513)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.07.09 0 0 69513

Van e építési engedély, ha van az e-naplós, akkor:

- megbízóval köti kell egy szerződést

- kell lenni NUJ számodnak

- kell lenni FMV számodnak ha te nem vagy jogosult akkor kell egy FMV-vel szerződnöd

- meg kell majd adni ki az aki a napi jelentésért felelni fog (ez lehet bárki)

Előzmény: ha4nz (69512)
ha4nz Creative Commons License 2016.07.09 0 0 69512

Sziasztok!

Jelenleg hogyan áll az e- napló kérdése egy új építésű háznál?

Akik öreg fórumozók, tudják, hogy számlaképes vállalkozó vagyok, de egy hibajavításnál adok számlát, megrendelő fizet és kész.

Új építésnél milyen feltételek vannak rám nézve, illetve mit kell a megrendelőnek adni?

Kezdek elveszni a sok infó között.

Előre is köszi!

0l0 Creative Commons License 2016.07.09 -1 0 69511

Vagy talán úgy is fogalmazhatunk, hogy elvileg üzemszerű körülmények között, tartósan nem vehetne fel többet 16 Ampernél.

Előzmény: paplanfa (69508)
C20NE Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69510

Nekem az AEG lábon állóban az alsó-felső mellé a grill is bekapcsolható..... hacsak be nem néztem valamit.

Előzmény: Shoterq (69509)
Shoterq Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69509

Mindegyik kizárja egymást! :))

Csak az alsó-felső fűtőbetét mehet egyszerre vagy külön-külön!

Ez 3 külön funkció, tehát max. 2,00(KW)!

---

Felső fütőbetét (kW)  0,75

Alsó fütőbetét (kW)  1,10

----

Grill fütőbetét (kW)  1,85

----

Körfütő betét (kW) 2,00

---

Előzmény: Jahno (69503)
paplanfa Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69508

"akkor az tutira nem vesz fel többet 16A-nél"

Inkább így fogalmazzunk: ...akkor az nem vehet fel többet 16A-nél.

Előzmény: gergerg (69507)
gergerg Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69507

Kedves Mekk! A jövőre nézve javaslok neked egy szabályt. Ha egy készüléken dugvilla van, azt gond nélkül be szabad dugni a röfibe. És ha be szabad dugni, akkor az tutira nem vesz fel többet 16A-nél. És ha ezt a szabályt alkalmazod, nem kell számolgatnod, se mérned, se próbálgatni.

gergerg Creative Commons License 2016.07.08 -1 0 69506

Nem, teljesen jól gondolod. Épp ezért hívja mindenki fi-relének. Csakhogy vigyázni kell ezekkel a kifejezésekkel, mert nem csak a boltban, de egy megrendelőnek is így fogod mondani ha beléd rögzül, és nem is érted miért nem érti miről beszélsz. Akkor sem ha azt mondod neki hogy ÁVK. Ezért használják az értelmesebbek az érintésvédelmi relét mint elnevezést. Ugyan úgy tudják a boltban miről van szó, sőt, sok bolt ezen a néven árulja, és még egy laikus is tudja miért kell, mert a neve eleve sugallja. Hogy az őskorban mást is így hívtak, az csak egy dolog. A FVK-t és is tilosnak tanultam, pedig már nem ma jártam iskolába. 

Teaway Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69505

Öröm az ürömben, hogy legalább a kondi Rubycon.

Előzmény: King_of_Giants (69492)
szakmókus Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69504

Érdekes nekem az hogy "áramvédő kapcsoló",valamilyen túláram védelmi eszközt jelentene.

Én ama eszközt mindig is FI relének ismertem,ill nevezik mások is.

A feszültség védő kapcsolást,ha az az ahol a géptestet ,ami szigetelve van a földtől, egy relé sorosan van kötve a földpotenciálra, és a hiba feszültséget detektálja,azt ma alkalmazni tilos. Én úgy tanultam.

Vagy én is keverem a fogalmakat?

Előzmény: cosalf (69479)
Jahno Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69503

Nem tudsz számolni? Ez 7 kilowatt. Max. a grill- és a kör valóban kizárja egymást. Akkor kevesebb. Amúgy meg kár róla beszélni, sima alap egybencucc.

Előzmény: Garfield007 (69502)
Garfield007 Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69502

De b+ Elek, ha 3,2 kW, akkor persze hogy elég a 16A, ahogy a lakossági sütők nagy részéhez egy fázison.

Megint okosabb akarsz lenni mindenkinék.

Megjegyzés2: a konnektor óta nyelvészetben se nagyon oszd az észt

Előfordul, hogy írok valami olyasmit, amit valaki félreért vagy nem ért meg, 

Konkrétan hülyeségeket írsz már egy jó ideje.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69500)
Jahno Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69501

Na, így legalább leírás, hogy valójában mennyi:

"hiába van a sütőben összesen 7 kilowattnyi fűtés, "

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69500)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69500

Előfordul, hogy írok valami olyasmit, amit valaki félreért vagy nem ért meg, de nem normálisan reagál/kérdez, hanem fikázva. Ilyenkor nem szoktam egyből reagálni, hanem várok egy kicsit, mert felbukkahatnak még többen is, akik gondolkodás nélkül beállnak a fikázók közé. Ezek egy részének szemmel láthatóan szintén fogalma sincs arról, hogy eredetileg miről van szó, csak a "bandába verődve verhetünk valakit" élvezete élteti őket, más részük meg lehet, hogy megértette a mondandómat, de megpróbálja kiforgatni vagy mellékvágányokra terelni a témát. Szóval időt kell hagyni, hogy az összes agresszív kismalac összegyűlhessen és kitombolhassa magát (és én jót nevethessek, ahogy besározzák magukat + egymást), ezért vártam most is ilyen a válasszal.

"Amúgy láttad is azt a sütőt és van vége a sztorinak, ...esetleg még a kilowattokat is rosszul számolta ki?"

Rákérdeztem most a készülékre: Gorenje K57325AS

Felső fütőbetét (kW)  0,75
Alsó fütőbetét (kW)  1,10
Grill fütőbetét (kW)  1,85
Körfütő betét (kW) 2,00
Világítás (W)  25
Ventilátor (W)  35

Ez összesen  5,76 kilowatt, de mégsem kellett a tűzhelynek 25 amperes biztosíték

helyette megelégedett egy 16 amperessel (sőt, valószínűleg még kisebbel, hiszen a dugalj áramkört valószínűleg kisebb áramra van biztosítva, mint a ház betáp),

azért, mert egyik sütőprogram sem használja az öszes fűtőszálat.

Előzmény: Jahno (69493)
ficere50 Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69499

Mekk ma elérte eddigi pályafutásának "zenitjét"...várom a zenit magyarázatát. :-(

Hátha van amit nem tudtam jól...

GeriSoft07 Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69498

valaki kickbannolja már, komolyan.

A dugvilla az köznyelvben dugó, a fali csatlakozó aljzat meg a konnektor, és épelméjű ember nem mond olyat, hogy dugd be a konnektort a konnektorba, mert maga is rájön, hogy hülye

persze 50-60IQ alatt ez nem tűnik fel.

Jahno Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69497

Én is ezen gondolkozom, de max. "basz" volt a multifunkcionális neve. Szerintem elírta, oszt most magyarázza a fasságot, vagy a haverét, vagy ki tudja. Majd mi is azt mondjuk,  mint a 3 fázisál, nem hallottunk ilyet, tehát hülyeség.

Előzmény: Garfield007 (69496)
Garfield007 Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69496

Magyarország sok területéről vannak barátaim, kollégáim, sőt 2 évig székelyek voltak a szobaszomszédaim, de még ők sem mondtak ilyen cifraságokat.

Senki nem hívja konnektornak a dugvillát, esetleges elfajzása a villásdugó.

Elek, menj inkább nyaralni, mert most egyre nagyobb hülyét csinálsz magadból.(jó, ez neked valóban nehéz, de még ez is sikerül, úgy látom.)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69487)
bcslaci Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69495

HÁHÁHÁHHÁHÁHÁHÁHHHÁHÁHÁH

végre, jókedvűen záródik a péntekem, ezzel feltetted az i-re a pontot

King_of_Giants Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69494

Miért is kell hőállóbb kábel a falba/csőbe?

Előzmény: Domi-V63-138 (69483)
Jahno Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69493

Amúgy láttad is azt a sütőt és van vége a sztorinak, vagy csak addig vagyunk, hogy telefonáltatok egyet és ki tudja mi  volt a merre, esetleg még a kilowattokat is rosszul számolta ki?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69491)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69492

Dugvillát  konnektornak a magyar szakirodalomban/nyelvben?

Soha! A magyar szakemberek , nem csak a laikusok, a fal csatlakozó aljzatot konnektornak nevezik

A dugvilla meg pl angolul plug és nem connector

A kondenzátorok közül kifelejtetted ezt :)

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69491

"mert a konyhai sütők vehetnek fel ekkora áramot maximun 3 fázison."

Mekkora áramról beszélsz?

Vagy csak kitaláltál valamit, hogy azután beleköthess?

Előzmény: nap50 (69489)
nap50 Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69490

Mármint üzemi konyhai sütőre gondoltam. Vendéglátos, stb.....

Előzmény: nap50 (69489)
nap50 Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69489

Szerintem sokat ittatok a vásárlás előtt, mert a konyhai sütők vehetnek fel ekkora áramot maximun 3 fázison.

Legjobb lenne ha mindenki skippelné ezt a hozzánemértő okoskodó ráérő alakot.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69484)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69488

"Meg ugye ha mégis véletlenül 230 V-os dugvilla lenne a kábel végén lógó installáció ami maximum 16 A erősségű áram átvitelére készült, rögtön eldönthető lett volna egy szakember számára, "

Vagy a boltban rábarkácsoltak egyet, mert a kedves vevők mindent ki akarnak próbálni megvásárlás előtt.

Előzmény: bcslaci (69485)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69487

"Amúgy is mi az a konnektor?"

Konnektor = csatlakozó (angolul: connector, francia: connecteur, olaszul: connettore, szerb: конектор)

olyan dolog, amely csatlakozik valahová / valamihez

Idegen nyelveken számtalan fajta csatlakozót konnektornak neveznek, a magyar szaknyelvben kizárólag a 230V-os dugvillát nevezik konnektornak, ezért egy hozzáértő nem is tudja összetéveszteni semmi mással.

A magyar köznyelv (laikusok/amatőrök/muglik) a fali csatlakozó aljzatot is konnektornak nevezi, egyik legszebb magyar mondatunk ez: "dugjad má be a konnektort a konnektorba"

A kérdéses sütőn valami ilyesféle konnektor lehetett:

Előzmény: bcslaci (69485)
tormap Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69486

Jelenleg a padláson van a kábel MÜII-es csőbe. 

Ha át tudom húzni a palás és a sütő közti szakaszt (mozog a csőbe a vezeték) akkor nincs gond.

Egyébként a betáp 3x16A.

bcslaci Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69485

"mert a sütőn egy darab 230V os konnektor van"

Konnektor? A sütőn? WTF?

Amúgy is mi az a konnektor? Talán 230 V-os csatlakozó aljzat lenne? Na de az is egy sütőn? 

Bár porszívón már láttam csatlakozó aljzatot.

Meg ugye ha mégis véletlenül 230 V-os dugvilla lenne a kábel végén lógó installáció ami maximum 16 A erősségű áram átvitelére készült, rögtön eldönthető lett volna egy szakember számára, hogy milyen méretű vezeték és milyen értékű túláram védelem szükséges a helyes működéshez.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69484

"Indukciós tűzhely + villanyos sütő. Papiron 7,2Kw ill. 3,5kw. Én sokallom ezeket a teljesitmény adatokat."

Nemrég egy haver vett egy elektromos sütőt. Hív, hogy lehet, hogy baj van, mert a sütőn egy darab 230V os konnektor van, viszont a műszaki leírásból az összteljestményre 7 kW-ot számol, neki viszont 3x16 amper jön be a házba, mit lehet ilyenkor csinálni.

Először azt mondtam neki, hogy üljön be egy időgépbe, menjen vissza 10 évet és szóljon az áramszolgáltatónak, hogy 3 x 16 helyett inkább 1 x 50 ampert kér.

Azután azt javasoltam neki hogy üljön be egy időgépbe, menjen vissza két napot és a bevásárlás ELŐTT hívjon fel engem, hogy szerintem hány wattos tűzhelyet bír el a hálózata és egy vagy több fázisú tűzhelyet vegyen.

A harmadik ötletem az volt, hogy gyújtson meg egy gyertyát, majd dugja be a falba a sütőt és próbálja végig az összes programot. És bejött: kiderült, hogy hiába van a sütőben összesen 7 kilowattnyi fűtés, egyik sütő-program sem használja az összeset, a sütő nem csapta le a kismegszakítót.

...szóval nem eszik olyan forrón az ampert ;) lehet, hogy a meglévő 5x2,5-ös kábeled vidáman bírni fogja a dolgot, mert EGY IDŐBEN soha nem lesz rajta túl nagy terhelés. Szerintem a meglévő kábelt biztosítsd a megengedett maximumra és sűrű imádkozások közepette próbálj ki minden ÉLETSZERŰ sütő-főző kombinációt (a "bejglisütés lekvárfőzés közben" pl szerintem NEM életszerű). Ráérsz a kábelcserén gondolkodni azután, ha esetleg nem jön be a kísérlet.

Előzmény: tormap (69467)
Domi-V63-138 Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69483

Én nemrég vettem indukciósat, s előtte a falba 5*4mm2 H07Z-K vezetéket húztam direkte neki.

Erre a tetvesek 1 v 2 fázisú bekötésre alkalmas készüléket gyártanak (10,4kW-ra).

Vááá...

Csak hogy meg ne lepődj!

Az MT vezetéket felejtsd el, H05BB / H05SS /szilikonos, egyszóval valami normális magasabb hőmérsékletet bíró kábelt vegyél 

Előzmény: trettret (69470)
0l0 Creative Commons License 2016.07.08 -1 0 69482

Nem is kizárólag rád gondoltam, bárki aki követte azt a témát válaszolhat. Szerintem logikus, hogy így legyen, de azért jó lenne egyértelműsíteni a laikusok kedvéért is, hogy a főelosztóban minden esetben kötelező minden továbbmenő áramkört biztosítani (már amennyiben tényleg kötelező).

Előzmény: cosalf (69480)
Jahno Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69481

Beírhatok a Gugliba bármilyen helyesírásmentes szót, vagy megnézhetjük mennyien használják fegyverrel kapcsolatban a "ravasz" szót, esetleg repülésnél a kifutót. Szakmailag egyik sem helyes.

Előzmény: gergerg (69474)
cosalf Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69480

Sajnos, hiába ragadod meg az alkalmat, nem olvastam az eredeti felvetést és most nincs is időm visszaolvasni.

Ráadásul soha nem foglalkoztam ezzel a témával, de talán a hétvégén lesz időm a fűnyírás és permetezés közben utána nézni, miből indult ki az egész.

Előzmény: 0l0 (69462)
cosalf Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69479

Megkerestem a könyveket, ahol az emlékeim között csak a feszültség-védőkapcsoló esetében használták az ÉVr megnevezést. Jól emlékeztem. 

Az egyik Hámory Albert, a másik Hollós János (Ipari) Villanyszerelés című könyv.

Bemásolom a kezdő mondatot:

"A feszültség-védőkapcsolás (FU-kapcsolás) azt jelenti, hogy az üzemszerűen feszültség alatt nem állófémrészeket olyan "védőmegszakító"  berendezésen át tápláljuk, amely érintési feszültség megjelenése esetén 1/5 s alatt a fogyasztókészülék minden sarkát lekapcsolja a hálózatról. Az érintésvédelmi relé (tobábbiakban ÉVr) tekercse olyan érzékeny, hogy amikor a védett berendezés testén -pl. meghibásodáskor- 24V feszültség lép fel, a relé a hibás gépet a hálózatról lekapcsolja."  

A feszültség-védőkapcsoló esetében még vagy 50-szer használja a könyv az ÉVr elnevezést.

Míg az áram-védőkapcsoló esetében egyetlen egyszer sem.

Most, hogy utólag belegondolok, jogosan. Ezen gondolkodj el Te is, hogy miért? Talán a kiemelés segít.

Az, hogy a google-ban mit találsz, nem nagyon befolyásol, hiszen olyanok mondanak határozott véleményt, mint Te.

Előzmény: gergerg (69474)
trettret Creative Commons License 2016.07.08 0 0 69478

Köszönöm a prezentatív választ,ismét okosabb lettem. :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69475)
ficere50 Creative Commons License 2016.07.07 0 0 69477

:) :-0)

Előzmény: gergerg (69473)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.07 0 0 69476

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69475)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.07 0 1 69475

Egyes egyfázisú motoroknál van egy üzemi kondenzátor, amelyen keresztül a segédfázisú tekercs üzem közben kapja az energiát és van egy indító kondenzátor is, amely csak a motor felpörgéséig biztosít extra nyomatékot a motornak (ez többnyire automatikusan lekapcsol a fordulatszám elérése után, de létezik kézi változat is).

Ilyen extra nyomatékra olyan helyeken van főleg szükség, ahol a villanymotort jelentős terhelés alatt kell forgásra bírni (daru, csörlő, emelő, stb). Az indító kondenzátor többnyire jóval nagyobb kapacitású az üzemi kondenzátornál. Valószínű, hogy jelen esetben egy olyan kondenzátorról van szó, amelyben egybe van építve az üzemi és az indtó kondenzátor.

Előzmény: trettret (69465)
gergerg Creative Commons License 2016.07.07 0 0 69474

Írd be a gugliba hogy érintésvédelmi relé, és meg fogsz lepődni, milyen sokan használják. Egyébként nagyon helyesen. Ha valaki ezt összekeveri a fesz.védőkapcsolóval, az inkább ne is nyúljon hozzá. A kapcsolónak is csak kapcsoló a neve, mégsem keveri össze senki a valena 101-es kapcsolót egy GanzKK-val.

Előzmény: cosalf (69449)
gergerg Creative Commons License 2016.07.07 0 0 69473

Hát a nézéséről, meg a járásáról. Ja, meg hogy 200 éves. :-)

Előzmény: ficere50 (69441)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.07.07 0 0 69472

Ha minden maximumom megy egyszerre akkor vesz fel ennyit, de az ritka mint a fehér holló. 18A felvett max 3F 10m es vezeték hossznál még jó.

C20NE Creative Commons License 2016.07.07 0 0 69471

Attól függ milyen hosszú a kábel. Néhány méterre bőven elég a 2,5-es.

Előzmény: trettret (69470)
trettret Creative Commons License 2016.07.07 0 0 69470

3 fázison megfelelő 16 A biztosítva,de én kicserélném 5x4 es mt re

C20NE Creative Commons License 2016.07.07 0 0 69469

Ha három fázis van akkor ez fázisonként kb. 2,4kW ami fázisonként kb. 10A. A kábel, ha a hossza nem túl sok, elegendő a keresztmetszete.

Ha egy fázisról akarod üzemeltetni az már necces. Nem jó a kábel sem és kell csak a tűzhelynek ha mindent akarsz rajta használni kb. 32A

trettret Creative Commons License 2016.07.07 0 0 69468

Na ma is tanultam valamit! :) Ettől függetlenül nem értem,minek egy villanymotorhoz ilyen.

Előzmény: cucu (69466)
tormap Creative Commons License 2016.07.07 0 0 69467

Uraim!

Indukciós tűzhely + villanyos sütő. Papiron 7,2Kw ill. 3,5kw.

5x2,5 kábel van bent. Elég ez a keresztmetszet?

Én sokallom ezeket a teljesitmény adatokat.

cucu Creative Commons License 2016.07.07 0 0 69466

Valamikor "réges-régen" voltak olyan elektrolit kondenzátorok, amelyek pl. 2X100 uF értékűek voltak. Egy hengeren belül két kondi. Persze, lehetett külön-külön is bekötni. TV-ben, rádióban ilyenek voltak. Funkcióját tekintve az egyik a szűrőkondi volt, a másik a puffer.

Előzmény: trettret (69465)
trettret Creative Commons License 2016.07.07 0 0 69465

Üdv.

Egy képet löjjél fel a kondiról,mert én még kétféle kapcitású kondiról nem hallottam és nem is igazán értem mi lenne az értelme.

Előzmény: Bandee28 (69460)
trettret Creative Commons License 2016.07.07 0 0 69464

Üdv!

A kisfeszültségű,közcélú hálózatra csatlakoztatást az msz 447 szabvány taglalja.A mérőszekrények tipusa,a mérőhelyek kialakítása területenként változó lehet,ezt a területi szolgáltatótól lehet beszerezni,vagy regisztrált villanyszerelő segítségét kell kérni.

Előzmény: Xtremehun (69461)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.07 0 0 69463

"Ez a kondi valami spéci, mert 6 és 29 mikrofarádot is tud leadni."

Ez valószínűleg 2 db kondenzátor egybeépítve.

"Tudok én egy szakival csörlő irányítót készíttetni hozzá?"

Olyan jó szakit nem nehéz találni, aki belenéz az elromlott távirányítóba és életre kelti.

De annyira jó szakit már nehéz lesz találni, aki az eredeti távirányító megtekintése nélkül kitalálja, hogy hogyan működött és legyárt egyet neked egy újat.

Előzmény: Bandee28 (69460)
0l0 Creative Commons License 2016.07.07 -1 0 69462

Akkor megragadnám az alkalmat, hogy visszatérjünk az eredeti kérdéshez, aminek kapcsán kirobbantottam ezt az elnevezések körüli filozofálást. Építkezős feltehetőleg azt szerette volna tudni, hogy a mért fővezeték első megszakításánál, ahol ugye feltétlenül főelosztónak kell lenni, ami nála egy ottani dugaljra és egy lakást betápláló földkábelre oszt mindössze, kötelező-e minden továbbmenő áramkörnek legyen kismegszakítója-túláramvédelme magában a főelosztóban szerelve (szerintem csak véletlenül írt "áramvédő"-t).

Ez csak egy eldöntendő kérdés, aki bizton tudja írhat egy igent, vagy nemet. Szerintem igen, de a szabvány szövege nem volt számomra sem teljesen egyértelmű.

Előzmény: cosalf (69451)
Xtremehun Creative Commons License 2016.07.07 0 0 69461

Üdv 

A Vaskonzolos mérőhely telepítést, melyik szabvány részletezi ? A kerités alapba milyen csövet érdemes elhelyezni méretre, ahol beérkezik a földkábel ? 

Köszönöm

Bandee28 Creative Commons License 2016.07.07 0 0 69460

Üdv topiklakók,

Megpróbálom elmagyarázni, de nem értek hozzá, így lehet hülyén jövök ki belőle. Van egy egyfázisú 900 wattos elektromos csörlőm(Einhell Bt-Eh 500 blue) ennek beszart a vezérlőkapcsolója, konkrétan a benne lévő kondenzátor. Ez a kondi valami spéci, mert 6 és 29 mikrofarádot is tud leadni. A gyártó csak két hét mulva tudja csak küldeni, mert a m.o. képviseletnek nincs raktáron, miért is lenne ezért németből meg kell várni. Tudok én egy szakival csörlő irányítót készíttetni hozzá?

Lá Kreacione Creative Commons License 2016.07.07 0 0 69459

Na ja mint ahogy a robbanás biztos képcső is. De volt idő, amikor ezen rúgoztak.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69445)
Lá Kreacione Creative Commons License 2016.07.07 0 0 69458

Elvileg csak a magyarban és a japánban van szó az elektromosság helyet villamosság. 

Gondolom a villám szóból. De ez már egy régi nóta.

Állítólag úgy 50 éve valaki ezen bukott  a vizsgán, mivel egy rigozósus prof. kicsapta szegény vizsgázót,  mert a villany szó helyett elektromosságot használt.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (69456)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.07.07 0 0 69457

"Ebben biztos vagy?"

A 69442-es bejegyzésem csak humor volt.

Csaknem minden olyan termék, ami rendelkezik a CE gyártói nyilatkozattal, az egész EU területén azonos feltételekkel forgalmazható. Tehát ha egy kapcsoló Németországban 10 amperes, az Magyarországon is terhelhető 10 amperrel.

Előzmény: Dreamer (