Keresés

Részletes keresés

Qkorica Creative Commons License 20 perce 0 0 67334

Például itt.

Előzmény: Zs:) (67333)
Zs:) Creative Commons License 1 órája 0 0 67333

Már ne haragudj, de a villanyradiátoron hol van a fűtőszál közvetlenül kapcsolatban a levegővel?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67332)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 órája 0 0 67332

A fűtőbetét hőmérséklete erősen függ attól, hogy üzem közben milyen hővezetésű és milyen sebességgel áramló közeg veszi körül. Ebből a szempontból a három leggyakoribb kategória:

- víz (pl villanybojler)

- kényszer-áramoltatott levegő (ventilátoros légfűtők)

- gravitációs áramlású levegő (meleg levegő felfelé száll: pl villanyradiátor)

A víz 25-ször jobb hővezető a levegőnél és a ventilátorral tolt levegő is sokkal hatékonyabb a mezei gravitációs légáramlásnál.

Tehát ha egy vízhűtésre tervezett/méretezett fűtőbetétet csak úgy a levegőben beindítasz, az (megfelelő hűtés/hőelszállítás híján) valószínűleg perceken belül túlforrósodik és tönkremegy.

Előzmény: King_of_Giants (67319)

paplanfa Creative Commons License 22 órája 0 0 67331

Ő csinálta a komplett házat, de nem tud kábelt behúzni? Kifogásszagú.

Előzmény: Htomas79 (67328)
Htomas79 Creative Commons License 23 órája 0 0 67330

Rendben, köszönöm mindenkinek a segítséget.

Előzmény: cosalf (67329)
cosalf Creative Commons License 23 órája 0 0 67329

Szerintem megijedt a párás helyiségtől, ezért találta ki ezt az indokot. Hívjál olyant, aki már kötött be ilyet, az nem fog meghátrálni.

A 4mm2-es vezeték jó, a nullán nem fog jelentős áram folyni.

Előzmény: Htomas79 (67328)
Htomas79 Creative Commons License 23 órája 0 0 67328

Nem, nem olyan.

Ez a villanyszerelő csinálta a komplett ház villanyszerelését, és az elosztókat.

Előzmény: cosalf (67327)
cosalf Creative Commons License 23 órája 0 0 67327

akit a garancia miatt elfogad a SZERVÍZ?

Előzmény: cosalf (67326)
cosalf Creative Commons License 23 órája 0 0 67326

Ez olyan villanyszerelő volt (nem tudom, mi a nevük ezeknek), akit a garancia miatt elfogad a villanyszerelő?

Előzmény: Htomas79 (67325)
Htomas79 Creative Commons License 23 órája 0 0 67325

Egyik sem. A szaunások tél elején összeépítették, de a villanyszerelőnek kellett volna bekötnie.

Ő kijött, de azt mondta, hogy kicsi a kábel, és nem tud vastagabbat behúzni, és le is lépett, azóta sem érem el.

Szóval most csak itt áll november óta...

Előzmény: cosalf (67324)
cosalf Creative Commons License 24 órája 0 0 67324

Tulajdonképpen mi a baja? Nem indul, leold egy idő után, nem fűt fel rendesen? Ha lekapcsol, akkor a FI-relé, vagy a kismegszakító old le?

Előzmény: cosalf (67323)
cosalf Creative Commons License 24 órája 0 0 67323

Az valószínű, hogy szilikon is. Valamilyen leírásban olvastam a neten, hogy 2,5mm2-es szilikonvezeték elég hozzá. Nálad 4mm2-es van, annak elégnek kell lennie. Ott valami más baj van.

Előzmény: Htomas79 (67322)
Htomas79 Creative Commons License 24 órája 0 1 67322

Olyan kábel jön az elosztótól, mint amivel a sütő is be van kötve. Sajnos a típusát nem tudom megmondani. Barnás-pirosas a külső része  és olyan a tapintása, mint a szilikon guminak. Próbáltam lefotózni, de nem lehet látni

Előzmény: ötfelezős (67309)
ficere50 Creative Commons License 25 órája 0 1 67321

OK, megvilágosodtam...ott tévedtem, hogy a csillag-delta közt csak feszültség eltérésben gondolkodtam. Itt pedig áramosztás esete van...kösz! (tényleg öregszem, bakker)

Előzmény: ötfelezős (67294)
cosalf Creative Commons License 25 órája 0 0 67320

Én ezeket a fűtőtesteket nem nagyon használnám légfűtésre.

Előzmény: King_of_Giants (67319)
King_of_Giants Creative Commons License 26 órája 0 0 67319
Előzmény: cosalf (67314)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 27 órája 0 0 67318

"A villanyszerelő azt mondja, hogy kicsi a nulla vezető kersztmetszete,"

Az a villanyszerelő vagy nem ért a szakmájához,

vagy a kályhát három helyett egy fázisról akarjátok működtetni.

Mindhárom fázison egyenlő ohmos terhelés esetén a nullán nem folyik semennyi áram, tehát a nullvezető vastagsága sem számít.

Ha viszont az egészet egy fázisról akarod működtetni, akkor mindhárom fűtőbetét árama a nullán fog folyni. EZÉRT marhára nem mindegy, hogy egy- vagy három fázis.

Előzmény: Htomas79 (67295)
Szirty__ Creative Commons License 27 órája 0 0 67317

off

Helló Mekk Elek ezermester!

"A kis egész számokkal történő szorzás többnyire  fejben is megoldható,

de az 1,73-mal történő szorzás azonban nem ilyen egyszerű az emberi agy számára, ezért ahhoz mindenképpen elő kell venni a számológépet."

Azt javaslom az ilyen kitérőket kerüld a hozzászólásaidban, lerontja annak a színvonalát!

/off

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67315)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 27 órája 0 0 67316

Ide teszem a (szerinted) hibáktól hemzsegő 67261 hozzászólásom kijavított változatát:

-----------------------------------------------------------------------

Az egyik módszer, hogy fázisonként kiszámoljuk a wattot és összeadjuk (230Vx16A + 230Vx16A + 230Vx16A).

Ha a 400 voltos vonali feszültséget vesszük kiindulási alapul, akkor gyök hárommal (1,73) is számolni kell, ami megnehezíti a számolás folyamatát. DE mivel a végeredmény mindkét esetben ugyanannyi, ezért bölcsebb dolog a könnyebbik módszerrel számolni. (bónusz: a könnyebbik módszer ráadásul fázisonként eltérő áramok esetén is alkalmazható).

Elég annyit megjegyezni, hogy ebben az esetben (maximális terhelhetőség) tök felesleges az életünket vonali feszültséggel és gyök hárommal bonyolítani. Persze három fázisú rendszerekben vannak olyan esetek, amikor nem menekülhetünk a gyökhárommal történő számolástól, de a maximális terhelhetőség  (és pl az aktuális energiafelvétel) kiszámolása nem ilyen eset: tökmindegy, hogy melyik módszert alkalmazzuk.

--------------------------------------------------------------------------

Akit érdekel a hibáktól hemzsegő eredeti hozzászólásom, az megtekintheti itt.

Még egyszer elnézést kérek az elírásokért.

Előzmény: cosalf (67277)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 27 órája 0 0 67315

"Az 1.732x400x16 mivel bonyolultabb a 230Vx16A + 230Vx16A + 230Vx16A -nál?"

A kis egész számokkal történő szorzás többnyire  fejben is megoldható,

de az 1,73-mal történő szorzás azonban nem ilyen egyszerű az emberi agy számára, ezért ahhoz mindenképpen elő kell venni a számológépet.

Plusz az összeadós módszer akkor is használható, ha a háromból az egyik biztosíték mondjuk 20 amperes, már csak ezért is inkább azt a módszert kellene megtanulni.

Előzmény: pajaci (67278)
cosalf Creative Commons License 28 órája 0 0 67314

Szerintem Gábor nem fűtőbetétet akar venni, hanem kész hőlégbefúvót. Ha maga akarja készíteni, akkor ventilátortól, kapcsolóig, szabályzóig mindenfélére szüksége lenne.

Nem nagyon hiszem, hogy bemegy bármelyik boltba és kér 400V-ra köthető és 43 Ohm ellenállású fűtőtestet, akkor kap.

Háromszögbe vannak kötve az ellenállások, csak nincs teljesen kirajzolva az ábra.

Előzmény: King_of_Giants (67312)
Csuklósbusz Creative Commons License 29 órája 0 0 67313

Most néztem meg a hivatalos árlistát, itt azért vannak horror árak új bekötésre...

https://www.edfdemaszhalozat.hu/servlet/download?type=file&id=2823

De ha jól értem akkor ha ennyit kifizetek akkor kompletten meg is csinálják?

Vagy még az alábbi díjtételek közül is fizetni kell ( kiszállási, feszültségalá helyezési stb díjjat is)

https://www.edfdemaszhalozat.hu/servlet/download?type=file&id=2823?

Előzmény: Csuklósbusz (67262)
King_of_Giants Creative Commons License 29 órája 0 0 67312

Itt az eredeti kérdés

Arra/szerintem/ még mindig nem kapott választ a kérdező, milyen fűtőbetétet vegyen, ha 3x16A a rendelkezésre álló áram, tételezzük fel hogy mindig egyszerre fűtenek és  Y vagy D -be köti

Vegyen 3,3kW/400V-osat

vagy 3,3kW/230V-osat ?

A rajzodon a felső ágban 16A folyik, akkor az ellenálláson hogy fog 9,25A folyni?

Előzmény: ötfelezős (67294)
ötfelezős Creative Commons License 29 órája 0 0 67311

Az 5x4-es lehet PVC a kötődobozig, onnan kell gumikábellel menni!

Így van! Felületes voltam, van doboz..

Előzmény: Zs:) (67310)
Zs:) Creative Commons License 29 órája 0 0 67310

Az 5x4-es lehet PVC a kötődobozig, onnan kell gumikábellel menni!

Mondjuk elég nulla egy leírás, normális gyártó megadja az előtét biztosító értékét és a szükséges kábel keresztmetszetet.

11kW-ot figyelembe véve elégnek kellene lennie a 4-esnek, 25A-es zárlat és FI védelemmel.

Előzmény: ötfelezős (67309)
ötfelezős Creative Commons License 30 órája 0 0 67309

Azt írja, van egy vezérlőegység...

Ahhoz kell a nulla.

A két rajz, amiket alább beraktál, mindegyike arról szól, hogy segédáramköröknek kell a nulla, a betéteknek meg nem feltétlenül.

Bár mondjuk én ezeket a variációkat nem látom a belinkelt manualban.

Amely manual azt is írja, hogy PVC szigetelésű kábellel nem szabad bekötni. Nem PVC az 5x4-es?

Előzmény: Htomas79 (67307)
Htomas79 Creative Commons License 30 órája 0 0 67308

Nem nagyon értem a kérdést :)

Olyasmi hőfokszabályzó lehet benne, mint a vasalókon van..

Előzmény: cosalf (67306)
Htomas79 Creative Commons License 30 órája 0 0 67307

Rendben, köszönöm. Inkább keresek másik villanyszerelőt.

Amúgy a típusa: Harvia PC110HE

http://www.harvia.fi/files/pdf_installation_info/36342/PC110EE_ENDE.pdf

Előzmény: Lacivill (67300)
cosalf Creative Commons License 30 órája 0 0 67306

Fokozatosan tudod a hőfokszabályzót működtetni?

Előzmény: Htomas79 (67302)
cosalf Creative Commons License 30 órája 0 0 67305

És miért csak akkor működne?

Előzmény: GeriSoft07 (67298)
C20NE Creative Commons License 30 órája 0 0 67304

Akkor hallgass LaciVill-re!

Előzmény: Htomas79 (67303)
Htomas79 Creative Commons License 30 órája 0 0 67303

3 fázisra van bekötve

Előzmény: C20NE (67301)
Htomas79 Creative Commons License 30 órája 0 0 67302

Szerintem elektronika nincsen benne, de hőfokszabályzó igen.

Előzmény: GeriSoft07 (67298)
C20NE Creative Commons License 30 órája 0 0 67301

Kivéve ha egyfázisú rendszere van! Erről nem kérdeztük és Ő nem írta...

Előzmény: Lacivill (67300)
Lacivill Creative Commons License 30 órája 0 0 67300

A vezeték rendben lesz, táv elfogadható. Kösse be, és mérjen áramot a nullán, és csodálkozzon.

Előzmény: Htomas79 (67297)
cosalf Creative Commons License 30 órája 0 0 67299

Lehet rajt hőfokot szabályozni?

GeriSoft07 Creative Commons License 30 órája 0 0 67298

nulla bekötést ne hagyd ki, mert ez esetben CSAK akkor működne, ha mindhárom fűtőbetétre adsz fázist.

és sanszos, hogy az elektronika akár két elemet is lekapcsolhat, ha kedve tartja, hőntartáshoz elég.

Persze ismerni kell a vezérlését, ha mindig mindhárom betét egyszerre kapcsol ki-be vagy épp fázishasítással szabályozza, akkor elhagyható a nulla vezető

ha elemenként kapcsolgat, akkor nem, de akkor sem kell kábelt cserélni :)

Htomas79 Creative Commons License 30 órája 0 0 67297

11.0 KW-os a kályha, és kb 15-16m lehet a távolság a fi relétől.

Előzmény: Lacivill (67296)
Lacivill Creative Commons License 1 napja 0 0 67296

Első bekötésnél se lenne probléma, csak nem ért hozzá. Mekkora az a szauna kályha, és hány méter a kábel az elosztótól?

Htomas79 Creative Commons License 1 napja -1 0 67295

Sziasztok!

Hasonló problémával küszködök én is.

Van egy szaunánk, amit jelenleg nem tudunk használni, mert kicsi a bekötő vezeték vastagsága.

5x4mm2 kábel lett kiépítve.

A villanyszerelő azt mondja, hogy kicsi a nulla vezető kersztmetszete, és csak komplett kábel csere után lehetne üzemeltetni, viszont a kábel védőcsőben,az aljzatbetonban jön a szaunáig, és kizárt dolog vastagabbat belehúzni.

Kimásoltam a szauna könyvéből a bekötési rajzot. (első kép)

Namost ha a nulla bekötést kihagyom, akkor működhetne úgy, mint egy három fázisú motor csillag kapcsolásban? (2.kép)

Így elvileg a nulla vezető nem lenne agyonterhelve...

ötfelezős Creative Commons License 1 napja 0 0 67294

milyen maximális teljesítményt tud kivenni a hálózatból, a 16 A-

Ugyanazt, ezt mondom már páradszor, de valóban tán a rajz segít, bár mindnet leírtam már, ami azon szerepel:

Előzmény: ficere50 (67289)
ficere50 Creative Commons License 1 napja 0 0 67293

Nem, azt túltoltam... Nem szabad 66 évesen fejből azonnal kinyilatkoztatni! Frissíteni kell a szoftvert néha... :(

Előzmény: nap50 (67290)
cosalf Creative Commons License 1 napja 0 0 67292

Ebben a vitában a legkisebb probléma a veszteségek. 

Előzmény: nap50 (67290)
cosalf Creative Commons License 1 napja 0 0 67291

Nem akartam a témával többet foglalkozni, de most vettem észre, hogy az Eleknek ígért gyök 2-es megoldás lemaradt.

Előzmény: cosalf (67273)
nap50 Creative Commons License 1 napja 0 0 67290

Rég jártam erre, és eléggé érdekes hozzászólások születtek. Csupán 1 embernek jutott eszébe, hogy vegyük figyelembe a távolságot.

Tanár úr, akkor továbbra is azt állitod, hogy 3*16A, ból kiszedhető 3 fázison 3 db 400V-ra méretezett fütőbetéttel 19.2 kW?

Előzmény: ficere50 (67289)
ficere50 Creative Commons License 1 napja 0 0 67289

Hagyjuk, nem biztos, hogy akkor jól fogalmaztam meg az eredeti kérdésre adott válaszomat... én a nem szakmabeli kérdezőnek azt akartam elmondani, hogy, attól függően, hogy mekkora feszültségre lettek a fűtőtestjei tervezve, (már tudjuk, hogy 230 V 3,3 kW) milyen maximális teljesítményt tud kivenni a hálózatból, a 16 A-al védett, 2,5 mm2 keresztmetszetű vezetékekkel. (ott még a hossza sem volt ismert)

Ha csak azt írtam volna, hogy csillag, vagyis a 3 fűtőtest fázis-nulla bekötésű, akkor nem lett volna ez a hosszú polémia...P=3 * 230 V * 16 A = 11,4 kW max --> ami nagyobb, mint a 3 db tervezett 3,3 kW-> 9,9 kW!

Nem kevertem a csillag-delta motorüzemet ide, mert ott az adott (400 V!-ra méretezett) tekercsekre jutó feszültséget változtatjuk meg (csökkentjük) a kötésmód változtatással. Ezzel korlátozva az indulási áramlökést.

De most már tényleg befejezem... kösz mindenkinek a figyelmet. :-)

Előzmény: ötfelezős (67288)
ötfelezős Creative Commons License 1 napja 0 0 67288

Ha van egy, (nálunk ohmos!) fogyasztónk és azon X feszültség (230, vagy 400 V)  és Y áram folyik

De NEM EGY Y áram folyik rajta, hanem egy hálózati áramunk van - ami csillagban az ellenállás árama, de deltában NEM AZ. 

És NEM EGY fogyasztónk van, hanem kapcsolásonként más. Lenne szükség például a csillag-delta átalakításra, ha ugyanakkora ellenállások lennének mindkét esetben, úgy, hogy az áramkör minden jellemzője ugyanaz maradna?

Szerintem téged a motorok csillag-delta üzeme kavart meg.

Előzmény: ficere50 (67284)
arenarock Creative Commons License 1 napja 0 0 67287

Meg kéne kérni a moderátort törölje ezt a pár tíz hozzászólást, mert itt szinte mindenki nagyon lejáratta magát...

ficere50 Creative Commons License 1 napja 0 0 67286

Nem bántottál meg...a hibát fel kell tárni és el kell fogadni, ha jogos. Ez nem érzelmi kérdés...üdv!

Előzmény: cosalf (67285)
cosalf Creative Commons License 1 napja 0 0 67285

Hagyjuk! Nem akarlak nagyon megbántani, nem ez volt az eddig írtak célja sem.

Előzmény: ficere50 (67284)
ficere50 Creative Commons License 1 napja 0 0 67284

1. Már 28 éve nem oktatom, tehát megbocsátható...

2. Fejből írtam... Megbocsátható, ha tévedtem.

3. Mit is rontottam el? (melyik hsz.-ben írtam rosszat és mit is?) Mert egyik esetben a vonali-feszültséget említem, a másikban annak gyökhárom szorosát? Ezzel mi volt a gond???)

4. Ha van egy, (nálunk ohmos!) fogyasztónk és azon X feszültség (230, vagy 400 V)  és Y áram folyik, akkor ott miért nem jó a Z teljesítmény értéke? Vagy ha ismert a fogyasztón lévő feszültség és az ehhez tartozó teljesítmény, akkor miért ne lenne jó az erre vonatkozó hányados esetén a vonali áram értéke???

5. Ezek szerint vagy én vagyok hülye/szenilis/alzheimeres, vagy valaki nem olvasta el amit írtam, vagy értelmezési gondjai vannak...

Akkor nézzük:

Háromszög (delta) kapcsolásban U(v)=U(f) , tehát a feszültségek egyenlők, míg csillag (ipszilon) kapcsolásban az áramok egyenlôk I(v)=I(f) Háromfázisú rendszerben a sin-pi/m=sin 60 fok= (gyök3)/2 ebből adódik, hogy háromszögkapcsolásban I(v)=gyök3 x I(f) illetve csillagkapcsolásban U(v)=gyök3 x U(f) 

Órákat lehetne ezekről beszélgetni. Igazándiból rajzolni lett volna jó, úgy könnyebben érthető. Szóval innen jön az a fránya gyök3!  Ha a cosfit kihagyjuk (elvben a cos fi csak a meddő és hasznos teljesitmeny > aranyat mutatja és lényegtelen, hogy egy, vagy 3 fázisról van szó) , mivel > az ohmosnál "1", semmiféle gyök 3 nincs a számolásban. > Van egy fázis és nulla. Az egyszerűség kedvéért. > Ezek között 230 V a külonbség. > Mivel ohmos terhelésről lévén szó, a cos fit akar ki is hagyhatjuk. > Mivel a fázisvezetőn max 16 A folyik igy  3680W jön ki. > Aztan a második fázison is folyik max 16 A. teljesen logikus, hogy ez is 3680 W. > Aztán a harmadikon is.

Remélem így már segítettem.

Előzmény: cosalf (67249)
gabor0036 Creative Commons License 1 napja 0 0 67283

Köszönöm mindenkinek!

C20NE Creative Commons License 1 napja 0 0 67282

Reméljük nem. Illúzióm nincs, kártérítést nem fognak kapni, de újakat már nem fognak bepalizni.

Előzmény: GeriSoft07 (67281)
GeriSoft07 Creative Commons License 1 napja 0 0 67281

megint a kisember szív.

amelyik forgalmazó nem számolódik fel gyorsan, az most lehúzza őket átalakítással :(

Előzmény: C20NE (67280)
C20NE Creative Commons License 1 napja 0 0 67280

Hála az égnek vége az egyik legnagyobb átverésnek:

http://www.mnnsz.hu/dol-a-domino-vege-az-ionkazanok-aranykoranak/

cosalf Creative Commons License 1 napja 0 0 67279

B+ Mekk Elek, valamilyen csavart minden hsz-edbe beteszel. Te egy élmény vagy.

"csak az enyém közérthetőbb, plusz így eltérő áramok esetén is használható." 

Ez nem igaz.

Nem mindegy, hogy szimmetikus vagy nem a terhelés. Nem mindegy, hány vezetékes a rendszer?

Itt már a szimmetrikus összetevők módszerét alkalmazzák. Az aszimmetrikus rendszert szimmetrikus rendszerekre bontják és a számításokat a szuperpozició tétele alapján összegzik.

Na ezért felesleges annyit süketelni, mert az ember nem olvassa el a teljes szöveget.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67275)
pajaci Creative Commons License 1 napja 0 0 67278

Az 1.732x400x16 mivel bonyolultabb a 230Vx16A + 230Vx16A + 230Vx16A -nál?

cosalf Creative Commons License 1 napja 0 0 67277

Hanem a gyök 2-vel és a 400V-os fázisfeszültséggel.

Előzmény: cosalf (67276)
cosalf Creative Commons License 1 napja 0 0 67276

Nem is azzal volt bajom.

A g

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 1 napja 0 0 67275

A könyvedben ez a képlet szerepel "P = 3 Uf If"

(a cos ϕ-t kihagyom, mert jelen esetben nem számít)

Én ezt írtam a 62761-esben : 230Vx16A + 230Vx16A + 230Vx16A

Ez a kettő UGYANAZ a számítás, csak az enyém közérthetőbb, plusz így eltérő áramok esetén is használható.

A 62767-esben arra céloztam, hogy ha a másik képletet alkalmazzuk, amiben a 400 voltos feszültség és az 1,73 szerepel akkor is pont ugyanaz a végeredmény jön ki, viszont a számítás bonyolultabb, ezért bölcsebb az első módszert alkalmazni.

Előzmény: cosalf (67273)
cosalf Creative Commons License 1 napja 0 0 67274

A következő kérdést tette fel Gábor:"Üdv! 3x16A-os hálózat hány kW-os terhelést (elektromos fűtőbetét) bír el?"

Teljesen érdektelen a kismegszakítónak, hogy csillagba vagy deltába van kapcsolva a fogyasztó.
A kismegszakítókon 16A folyhat át. Erre pedig 11,085kW-nyi terhelést köthet rá.
Tehát a Gábor működtethet 10kW-os hősugárzót.

Ötfelezős érthetően elmagyarázza miért, de tovább jönnek a különböző megoldások. Ficere50-től több is, és Gábort teljes bizonytalanságba dönti. Ficere50 feltalálja a perpetuum mobile-t, két-három jólírányzott mozdulattal deltába köti a fűtőtesteket és máris 20kW-os teljesítménnyel fűti a lakást, közben 11kWh-t fizet.
Ebben az esetben itt nem szakmai vita folyik. Egyszer egy kurva azt mondta: a pina nem alku tárgya, de a 2x2 sem vita tágya, a teljesítmény számítása sem az.

Ebben a fórumban a Gábor a kérdező és ti vagytok a szakemberek.

Előzmény: King_of_Giants (67258)
cosalf Creative Commons License 2 napja 0 0 67273

Előkerestem egyik könyvemet, ahol jól érthetően le van írva, hogy számítjuk ki a teljesítményt.

Én nem tudnám ilyen szabatosan elmondani, ezért lefényképeztem. Olvassátok!

Ezt az oldalt Mekk Eleknek csak, hogy van gyök 2-es képlet is. Én mindent megteszek azért, hogy igazad legyen.

cosalf Creative Commons License 2 napja 0 0 67272

Ezért kerestél egy programot.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67268)
cosalf Creative Commons License 2 napja 0 0 67271

Nem kötözködök. Egy hozzászólásodban két alapvető hiba is van. Itt éppen a hibás a vonali és fázis feszültségek és áramok nem értéséből adódó vitát láthatjuk.

A többi zagyválásod különösebben nem értelmezem, mert mindent elkövetsz minden hozzászólásodban, hogy minél nehezebben érthető legyen.  

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67266)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2 napja 0 0 67270

Itt egy online teljesítmény-számoló alkalmazás, ahol lehet váltogatni egy és három fázis, vonali és fázisfeszültség között meg minden.

Aki tud egy picit angolul, az kipróbálhatja (aki nem tud, az is ;)

AC = váltóáram

single phase = egy fázis

three phase = három fázis

line to line voltage = fázis-fázis közötti feszültség (400V)

line to neutral voltage = fázis-nulla közötti feszültség (230V)

A power factor (=cosfi) az egyszerűség kedvéért legyen 1

Az amper az meg az amper :)

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2 napja 0 1 67269

Igazad van, tévedésből következetesen gyökkettőt írtam gyökhárom helyett. Elnézést.

Előzmény: Lacivill (67267)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2 napja 0 0 67268

"Neked a ficere50 tanította a matekot is?"

Tornából, számtanból és fizikából felmentésem volt az oskolában.

Előzmény: cosalf (67263)
Lacivill Creative Commons License 2 napja 0 0 67267

Ezek a hozzászülások jobbak mint a Ludas Matyi.

Gyök kettő különben 1.41... legalábbis nálam, ja és 10-es számrendszerben.

Előzmény: cosalf (67265)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2 napja 0 0 67266

"Hol laksz, hogy 400V nálatok a fázisfeszültség?"

Aki olvassa, mindenki pontosan tudja, hogy jelen esetben a fázisfeszültség szót tévedésből írtam vonali feszültség helyett. Te is pontosan tudod, de nem bírtad ki, hogy ne kötözködj :)

Előzmény: cosalf (67265)
cosalf Creative Commons License 2 napja 0 0 67265

"Ha a 400 voltos fázisfeszültséget vesszük kiindulási alapul, akkor gyök kettővel (1,73) is számolni kell"

Hol laksz, hogy 400V nálatok a fázisfeszültség?

A gyök kettőnek a csúcsfeszültséghez van köze.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67261)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2 napja 0 0 67264

Ugyanaz más megközelítésből:

azonos feszültségek és áramok esetén MINDIG ugyanannyi lesz a watt is,

tök mindegy, hogy az eredményt csillag vagy delta logikával számoljuk ki.

Ilyen eseteknél látszik a szar oktatási rendszer: a tananyag jól fel van hígítva szükségtelen tudással (hogy jól ki legyen töltve az összes tanóra és legyen jó sok hülyeség, amiből vizsgáztatni lehet), miközben a való életben szinte naponta ténylegesen szükséges tudás tökéletes megértetése nem kap kiemelt fontosságot.

cosalf Creative Commons License 2 napja 0 0 67263

Neked a ficere50 tanította a matekot is?

Csuklósbusz Creative Commons License 2 napja 0 0 67262

Én ahogy láttam simán berakják az icipici dobozt egyetlen mérőórával mert gondolom az a legolcsóbb és mindenki úgy kéri. De akkor remélhetőleg nincs nagy különbség a 3 fázis között. 
Földkábelnél is van x méter ingyen?

Tehát ha egy zártkerthez odaakarom vinni az áramot ahol még soha nem volt áram (se tartozás se semmi) de 3fázis + vezérelt akkor esetleg elfogadnak már ottlévő szekrényt?

Tehát veszek egy használtat de ugyanolyat amit ők használnak azt elfogadják esetleg?

Vagy egy ilyenhez mit szólnak? :
http://www.jofogas.hu/budapest/Ideiglenes_villanyoszlop__beton_gyammal__hensel_villanyora_szekrennyel_41266761.htm?first=1

Bár szerintem egy 100-asból alapból odaviszik. De mögé gondolom kell mégegy "doboz" amiben a kismegszakítók vannak, FI-relé nomeg a dugaljak, ehhez jó bármilyen szerelő aki papírt ad róla vagy regisztrált kell ahhoz is?

Előzmény: Peter atyuska (67205)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2 napja 0 0 67261

Az egyik módszer, hogy fázisonként kiszámoljuk a wattot és összeadjuk (230Vx16A + 230Vx16A + 230Vx16A).

Ha a 400 voltos fázisfeszültséget vesszük kiindulási alapul, akkor gyök kettővel (1,73) is számolni kell, ami megnehezíti a számolás folyamatát. DE mivel a végeredmény mindkét esetben ugyanannyi, ezért bölcsebb dolog a könnyebbik módszerrel számolni. (bónusz: a könnyebbik módszer ráadásul fázisonként eltérő áramok esetén is alkalmazható).

Elég annyit megjegyezni, hogy ebben az esetben (maximális terhelhetőség) tök felesleges az életünket vonali feszültséggel és gyök kettővel bonyolítani. Persze három fázisú rendszerekben vannak olyan esetek, amikor nem menekülhetünk a gyökkettővel történő számolástól, de a maximális terhelhetőség  (és pl az aktuális energiafelvétel) kiszámolása nem ilyen eset: tökmindegy, hogy melyik módszert alkalmazzuk.

ötfelezős Creative Commons License 2 napja 0 0 67260

"Ebben az a hiba, hogy nem osztottál gyök hárommal."

Dehogynem!

A művelet sorrendje, 1,73*230=397,9 és ezzel osztom a 9900W-ot

Osztottál, de nem azzal a gyök hárommal.  hanem azzal, ami még hiányzik. A 3 fázisú teljesítmény képlete, ha már így akarjuk felírni, tehát nem gyök3*Uf*I, hanem gyök3*gyök3*Uf*I. Mert a teljesítmény, bocs, még mindig gyök3*Uv*I, és az Uv az egyenlő gyök3*Uf.

Nem, az mindig gyök3*U*I, mert deltában a vonali=fázisfeszültséggel, csillagban meg vonalival számolunk

Próbáljuk meg összerakni. Van 3 db egyforma ellenállás, nézzük meg egyiken a teljesítményt, nyilván azt kell majd szorozni hárommal, hogy a rendszer füstölését megkapjuk.

Csillagba kötve az egyiken van Uf*If teljesítmény. Összesen lesz tehát 3*Uf*If. Megjegyezzük, hogy ez a képlet írható gyök3*Uv*If alakban is, mivel Uf és Uv között a kapcsolat gyök3. És azt is, hogy itt If helyett lehetne Iv-t írni, mert ugye lehet.

Deltában egy ellenálláson Uv van ugyan, de a betáp felől jövő áram kétfelé oszlik, az ellenállásra csak egy része jut. A Mercedes-jelvényből következőleg cos 30 fok= Iv/2/If, azaz If=Iv/gyök3. Egy ellenálláson tehát veszik Uv*If=Uv*Iv/gyök3. Ennek a háromszorosa 3*Uv*Iv/gyök3 és a 3/gyök3=gyök3 átalakítással gyök3*Uv*Iv.

Előzmény: King_of_Giants (67257)
pajaci Creative Commons License 2 napja 0 1 67259

Elég szívatós ez a háromfázisú teljesítmény, ha agyal rajta az ember. De ha elfogadjuk, hogy 3x16A-ből bárhogy is kötjük, és bármit kötünk csak 11kw vehető ki, akkor könnyebb lesz az életünk.

http://www.mikes.educv.ro/c/document_library/get_file?uuid=b0800ea6-1270-4baa-8e2e-2c4e780626cd&groupId=14

King_of_Giants Creative Commons License 2 napja 0 0 67258

Ne szomorkodj! Szólj bele, javitsd ki ami rossz! Bizonyára mindenki belátja ha rosszul gondolkodik vagy számol.

Én jópár más szakmát is űztem életemben és soha nem szégyeltem kérdezni, de a saját szakmámban sem.

Ha tévedtem, beláttam és tanultam belőle

Előzmény: cosalf (67249)
King_of_Giants Creative Commons License 2 napja -1 0 67257

Ebben az a hiba, hogy nem osztottál gyök hárommal."

Dehogynem!

A művelet sorrendje, 1,73*230=397,9 és ezzel osztom a 9900W-ot

"a három fázisú teljesítmény az vagy 3*Uf*I "

Nem, az mindig gyök3*U*I, mert deltában a vonali=fázisfeszültséggel, csillagban meg vonalival számolunk

Mivel az olvtárs még nem vett fűtőbetétet, ezért ha 400V 3,3kW-ost vesz , használhatja 16A 3fázison. 

Ha 230V-ost vesz ugyanilyen W-tal akkor nem.   Bekapcsolja egy-egy fázisra és ott a nulla, magyarul csillagba köti, ekkor 24A körül vesz fel

Előzmény: ötfelezős (67248)
szakmókus Creative Commons License 2 napja 0 0 67256

Mágneskapcsolónál vagy relénél egyértelmű,de motorvédőnél, megszakítónál ha van segédérintkező, biztos ami biztos azért rámérek inkább .   :-)

Előzmény: cosalf (67253)
dr.Stefan76 Creative Commons License 2 napja 0 0 67255

ok.

Koszonom szepen.

szakmókus Creative Commons License 2 napja 0 0 67254

"A törvény szelleme a "másvalakinek történő áramszolgáltatást" tiltja, tehát tilos megkerülni az áramszolgáltatás állami monopóliumát."

Nem kötekedni akarok de úgy jó a rendszer ahogy van. Gondolj csak bele egy sorháznál valaki a szomszéddal megegyezik hogy egy almérőről vesz áramot. Ennek az embernek tűz üt ki a lakásában, a tűzoltó addig nem kezd oltani míg nem áramtalanít.

Hol is kezd neki? A jobb oldali vagy a baloldali szomszédnál kell áramtalanítani? Pláne ha azok nincsenek is otthon.

Jellemzően az óra is a szomszédban van(lenne).

Vagy miért is fizetne valaki többet egy vásárolt áramért (vagy legalább is ugyan annyit),vagy ha a a tulajdonos váltás történik az új tulajdonos lehet nem járul hozzá és megszünteti a vételezést,vagy manipulálja a mérő órát ezt hol viheti jogi útra a vásárló,stb,stb.

Feltételezzük hogy a kérdező társasházában ha tűz üt ki, a tűzoltó az egész társasházat áramtalanítja egy főkapcsolóval.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67224)
cosalf Creative Commons License 2 napja 0 1 67253

Alaphelyzetben nyitott ( NO, Normally open ) vagy zárt ( NC, Normally close )

Alaphelyzet, ha nincs bekapcsolva a készülék.

Előzmény: dr.Stefan76 (67250)
ötfelezős Creative Commons License 2 napja 0 1 67252

Hát így is lehet fogalmazni, de az O és a C betűk az ellenkező irányú rátekintést mutatják, miszerint a C az az alaphelyzetben zárt - ami valóban a másik ideológia szerint a nyitó. De ha már ezt a jelölést alkalmazzuk, akkor tanácsos eszerint gondolkodni.

paplanfa Creative Commons License 2 napja -1 0 67251

normal open

normal close

dr.Stefan76 Creative Commons License 2 napja 0 0 67250

hogyis van ez ??

a 4 NC = ez 4 nyito erintkezo

es

a 4NO = 4 normal Zaro  ??

koszi.

cosalf Creative Commons License 2 napja 0 0 67249

Egyre szomorúbb vagyok.

Ami itt ekkora problémát jelent, azok az alapok a villamosságtanban.

Miből gondoljátok, hogy az itt kérdezőknek adhattok tanácsot?

A Ficere még oktatja is. Elkeserítő.

ötfelezős Creative Commons License 2 napja 0 0 67248

Bocs, de te is rosszul gondolod.

I=9900/1,73*230=24A

Ebben az a hiba, hogy nem osztottál gyök hárommal. Miért kellett volna? Mert a három fázisú teljesítmény az vagy 3*Uf*I vagy gyök3*Uv*I. Te meg egy gyök3*Uf*I-t rendeztél át...

Ha 400V-os

I=9900/1,73*400=14A

A második sor tehát a fentebbiek értelmében igaz. Az első meg nem. Az tök mindegy, hogy mibe van kötve egy ellenállás, a 3 fázisú teljesítmény a fentebbiek szerint számolandó.

Szerintem ti ott keveredtetek meg, hogy ha egy  adott impedancia pakkot kapcsolunk deltába, akkor felvesz bizonyos teljesítményt, ha pedig ugyanezt a pakkot csillagba kapcsoljuk, akkor kevesebbet. De a Kérdező az áramból indul ki. Áram adott, feszültség adott > teljesítmény adott, és kész. :)

Előzmény: King_of_Giants (67247)
King_of_Giants Creative Commons License 2 napja -1 0 67247

Ha ezt 230V-ra méretezett betétekkel állítod ki ........

Ha az áram 16A, akkor a teljesítmény 11040W."

Bizonyára én gondolom rosszul, de nem.

Ha 230V-os és 3db. 3,3kW-os a fűtőbetét, akkor 24A körül vesz fel. Mert ahogy ficere irta

I=9900/1,73*230=24A

Ha 400V-os

I=9900/1,73*400=14A

és 6mm2 lenne a javaslatom 50m-re

Előzmény: ötfelezős (67244)
cosalf Creative Commons License 2 napja 0 0 67246

Egyre vadabb eredményeket hozol ki. Már szegény Gábor is értetlenkedik. Az pedig már nagy bajnak a jele.

Előzmény: ficere50 (67239)
Lacivill Creative Commons License 2 napja 0 0 67245

3*15A terhelésnél ezen a kábelen közel 450W teljesítményt vesztesz el.

Előzmény: gabor0036 (67241)
ötfelezős Creative Commons License 2 napja 0 0 67244

Így írtad, de, bocs, ezt írtad rosszul.

Ha az áram és a feszültség adott, a teljesítmény is adott.

A háromfázisú teljesítmény viszont 3x230/400V-os rendszerben nem 3*400V*áram, hanem  3*230V*áram.

Szimmetrikus 16A az, mint írtad, 11040W. Ha ezt 230V-ra méretezett betétekkel állítod ki, akkor is, meg akkor is, ha 400V-ra méretezettekkel. Ha az áram 16A, akkor a teljesítmény 11040W.

Előzmény: ficere50 (67237)
gabor0036 Creative Commons License 2 napja 0 0 67243

Ezt most nem egészen értem. Azt írod fázisonként 8.25A egy 3.3kW-os fűtőbetét? Abból milyet lenne érdemes venni ami menetes? A másik kérdésem az lenne, hogy ezt a 3db fűtőbetétet hogyan tudnám hőfok alapján szabályozni? Ahogy írtam kb 45-60perc amíg max terhelésen menne, aztán sztem valahol 50% körül...

Előzmény: ficere50 (67239)
gabor0036 Creative Commons License 2 napja 0 0 67242

A lakás elosztóból ki végig a kerti konyhába...

Előzmény: gabor0036 (67241)
gabor0036 Creative Commons License 2 napja 0 0 67241

Kereken 50m a szekrénytől. Végig 5x2.5 réz földkábel.

Előzmény: Lacivill (67240)
Lacivill Creative Commons License 2 napja 0 0 67240

Hány méteres a vezetéked az elosztótáblától? 5 méter felett a 4mm-est javasolnám.

Előzmény: gabor0036 (67225)
ficere50 Creative Commons License 2 napja 0 0 67239

Akkor ebből már kiindulhatunk: 230 V-os 3,3 kW-os betétek fázisonként felvesznek I= P/1,73* U * cosfi (1) áramot = 8,25 A fázisonként!

A vezeték-keresztmetszet: 5 * 2,5 mm2 -> bőven elég, a kismegszakítók: szintén!

Előzmény: gabor0036 (67233)
gabor0036 Creative Commons License 2 napja 0 0 67238

Mivel még nem vettem meg, így bármilyet tudok venni. Csak segítsetek. 

Előzmény: ficere50 (67237)
ficere50 Creative Commons License 2 napja 0 0 67237

Így írtam:

"Mindez akkor, ha a fűtőbetét deltába köthető, vagyis kibírja/méretezett/ a 400 V-ra! Tehát ez a maximum, amit így ki lehet hozni a hálózatból, ohmos fogyasztó esetén! Amennyiben a fűtőbetét csak 230 V - ra méretezett, akkor a szorzat 230-at kap, tehát így a teljesítmény már csak 11,04 kW..."

Előzmény: ötfelezős (67235)
ficere50 Creative Commons License 2 napja 0 0 67236

OK, de nem tudjuk a fűtőtest adatokat, tehát maradtak az általánosságok: Iv=16 A, 3 fázis, tehát Uv= 230V és Uf= 400 V, cosfi= 1 tehát mi is itt a gond?

(Uf = 1,73 "gyök3" x Uv 230 = 400 V)

Miért ne lehetne a fűtőtest 400V-os? Semmi nem tudható, ugyanis az ipari felhasználásban gyakori!

Ismeretterjesztő szinten vagyunk, nem elektro-órán...

Előzmény: ötfelezős (67235)
ötfelezős Creative Commons License 2 napja 0 0 67235

A 230 V-ra méretezett betétet természetesen nem lehet 400 V-ra kapcsolni.

A teljesítmény viszont deltában nem 3*Uv*Iv.

Előzmény: ficere50 (67228)
ötfelezős Creative Commons License 2 napja 0 0 67234

Kedves, hogy feltételezed, azt sem tudom, mit beszélek. :D

Ime:

2.2. Terhelhetõségi csoportok

2.2.1. Az A terhelhetőségi csoportba tartoznak a

– tömör (perforálatlan) szerelőlapon elhelyezett vezetékek,

– a több rétegben egymáshoz szerelt védőcsövekben (ill. vezetékcsatornában) elhelyezett vezetékek, a lakások fogyasztásmérő utáni vezetékeinek kivételével.

2.2.2. A B terhelhetőségi csoportba tartoznak

– a 2.2.1. szakaszba nem tartozó vezetékek a lakások fogyasztásmérő utáni vezetékeinek kivételével,

– a lakások villamos alapfűtésének a vezetékei.

Megjegyzés: A terhelhetőségi csoportba sorolás független attól, hogy a vezeték, ill. a védőcső süllyesztetten vagy falon kívül van elhelyezve.

2.2.3. A C terhelhetőségi csoportba tartoznak a lakások fogyasztásmérő utáni vezetékei, a villamos alapfűtés vezetékeinek kivételével.

Megjegyzés: A villamos alapfűtés vezetékeinek terhelhetőségi csoportját a 2.2.2. szakasz szerint kell megállapítani, ezeknél ugyanis nem lehet a lakások egyéb terheléseinél szokásos, csak néhány órás terhelési időtartammal számolni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67210)
gabor0036 Creative Commons License 2 napja 0 0 67233

Köszi a választ. Összesen 10kW (3db 3.3kW) elektromos fűtőbetétet szeretnék használni ha lehetséges. Nem menne folyamatosan mind a 10kW, de felfűtés idelyén ami kb 1óra addig biztos. Utána csak pár kw kellene szintet tartani. De ha jól veszem ki a szavaid, akkor ez nagyon necces hogy nem bírja el. 

Előzmény: ficere50 (67232)
ficere50 Creative Commons License 3 napja 0 0 67232

Mivel nem szakmabeli kérdezett, legalábbis remélem, ezért nem bibelődtem a " fázisfeszültség- vonali feszültség" illetve a "cosfi" problematikával...ez lenne a baj?

Az 5*2,5-ös kábelről erre következtettem.

Azért ismerem ám a teljes képletet is... :)

Előzmény: cosalf (67230)
ficere50 Creative Commons License 3 napja 0 0 67231

???

Előzmény: cosalf (67230)
cosalf Creative Commons License 3 napja 0 0 67230

Ugye nem tüntetsz béremelésért?

Előzmény: ficere50 (67228)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 0 67229

Vannak olcsó fejlámpák, azzal napnyugta után is lehet villanyt szerelni.

Addig a család körbeül egy gyertyát és népdalokat énekel.

Előzmény: murray (67219)
ficere50 Creative Commons License 3 napja 0 0 67228

Mindez akkor, ha a fűtőbetét deltába köthető, vagyis kibírjaméretezett a 400 V-ra! Tehát ez a maximum, amit így ki lehet hozni a hálózatból, ohmos fogyasztó esetén! Amennyiben a fűtőbetét csak 230 V - ra méretezett, akkor a szorzat 230-at kap, tehát így a teljesítmény már csak 11,04 kW...

Előzmény: ficere50 (67227)
ficere50 Creative Commons License 3 napja 0 0 67227

Ohmos fogyasztó esetén, (fűtőbetét), P = 3* U* I =3* 400* 16= 19,2 kW

Előzmény: gabor0036 (67225)
award007 Creative Commons License 3 napja 0 0 67226

Jelenleg úgy van megoldva, hogy a lakásban a dugaljból kihúzható, így nincs fixen bekötve. A pincébe egy (ki-be kapcsolóval ellátott) hosszabítóban végződik a dolog. A pincém ha jól emlékszem a lakás tulajdoni lapján szerepel, hogy a lakáshoz tartozik (tehát nem közös helyiség -gondolom én).

Régről vannak olyan emlékeim, mintha lenne olyan szabály, miszerint más "portáján" vezetéket áthúzni nem szabad. Jelen esetben ez nem valósul meg.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67224)
gabor0036 Creative Commons License 3 napja 0 0 67225

Üdv! 3x16A-os hálózat hány kW-os terhelést (elektromos fűtőbetét) bír el? 5x2.5 réz földkábel megy a mellékhelységbe...

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 0 67224

A törvény szelleme a "másvalakinek történő áramszolgáltatást" tiltja, tehát tilos megkerülni az áramszolgáltatás állami monopóliumát.

Mivel a pince közös terület, ezért jogilag ez inkább olyan dolog lehet, mintha valaki az utcára/udvarra kivezetne egy hosszabbítót, mondjuk fűnyírás céljára, vagy egy stekklámpát éjszakai autószerelés miatt, aztán ottfelejtené.

Hogy a dolog egyértelmű legyen, őrizzük meg a dolog ideiglenes jellegét, tehát a hosszabbító lakás felőli vége legyen bármikor kihúzható a dualjból (ne fixen legyen bekötve), sőt még biztosabb, ha tényleg csak akkor van bedugva, amikor valóban szükség van rá. Persze ez utóbbi esetben még azelőtt le fog olvadni a fagyasztóláda a pincében, mielőtt valamelyik szomszéd betör és lenyúlja belőle a disznósajtot (is ;)

Előzmény: ego2 (67221)
cucu Creative Commons License 3 napja 0 0 67223

Mielőtt lefúrsz a pincébe, azért jól nézd meg, mert ha az elsőn laksz, akkor közte ott kell lennie a földszinti lakásnak is, nehogy baj legyen...:)

Előzmény: award007 (67194)
paplanfa Creative Commons License 3 napja 0 0 67222

Övé a pince, nem közös tulajdon. Lefúr a szoba közepén, átdug egy vasalózsinórt, ráköt egy 60-as izzót és lemegy a szomszédok képébe röhögni.

Előzmény: ego2 (67221)
ego2 Creative Commons License 3 napja 0 0 67221

Hivatalosan egy szabály tuti, hogy tiltja. Mivel az épület fel van osztva meg van perezve mindennek a helyrajzi száma. Na és itt jön a szabály: más hrsz-ra nem vihetsz át áramot. De aztán senkit nem fog érdekelni ha te lakáson belülről meg tudod oldani. 

cucu Creative Commons License 3 napja 0 0 67220

Ne a fényképezéssel foglald le magadat, hanem kösd át az egészet, mert nagyon gány az egész. Keresztbe-kasul mennek a vezetékek. Talán még másik konnektort sem ártana venned. Vagy a síneket szigetelőzd le.

Előzmény: murray (67219)
murray Creative Commons License 3 napja 0 0 67219

ok de csak szombaton, világosban tudok újra nekiállni. kösz. 

cityba Creative Commons License 3 napja 0 0 67218

Itt lehet a bibi , a barna vezetéket közrefogja a réz lemez, kösd ki és máshol bújtasd át.

Előzmény: murray (67199)
paplanfa Creative Commons License 3 napja 0 0 67217

Csinálj már több rendes képet, olyan ami éles, látszik minden. Lehetőleg világosban, és ne vakuval.

Olyat ami használható is a segítséghez.

Szerintem a blankolásod lehet a rossz, így amikor begyűröd a helyére, összeér a fázis és a föld, ezért lép ki az FI.

VAGY szarul kötötted be, és a földön van a null, vagy a null-föld összeér. A konnektorod érdekes kialakításúnak tűnik.

Szóval több új képet, normálisat dobj fel.

Előzmény: murray (67208)
murray Creative Commons License 4 napja 0 0 67216

persze,  értem.  egyféleképpen tudom felrakni a fedőt. mozgatom fel le hogy a földelés érintkezők kijöjjenek a dugaljban és biztos ott rossz valami. 

láttam hogy a villanyszerelő hogy dolgozik feszültség alatti dolgokkal. én ennyire nem vagyok jó.  mindegy

Előzmény: 0l0 (67215)
0l0 Creative Commons License 4 napja 0 0 67215

Azt írtam, hogy rakod föl és közben néha elslattyogsz és felkapcsolod az automatát megnézni leveri-e, innen tudod, hogy maga a fedél nyom meg valamit, vagy melyik csavarnál jelentkezik a probléma.

Nyilván mindenki képességéhez mérten szereljen, van aki simán le is cserél egy konnektort feszültség alatt, ha szükséges, jó szerszám, figyelem és rutin kérdése, de ha elolvasod rendesen, amit írtam, nem a feszültség alatti szerelést ajánlottam.

Előzmény: murray (67213)
murray Creative Commons License 4 napja 0 0 67214

ok. küzdök még vele. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67211)
murray Creative Commons License 4 napja 0 0 67213

"Azzal lehetne próbálkozni az igazság kiderítése végett, hogy a fedél felrakás mely fázisában történik meg a lecsapódás"

á, ezt nem merem. nem fogok egy feszültség alatt álló nyitott hekkelt konnektor aljzatot mozgatni mert a fi relé tőlem 30 méterre van (ház) és csak egy hatalmas csattanás lesz. 

Előzmény: 0l0 (67209)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 67212

"a zsinór nem sérült, semmi."

Azt te csak úgy látod ;)

A puha+rugalmas szigetelés kisebb sérülései szinte tökéletesen láthatatlanná válnak, mihelyt kihúzod belőle a tűt/kést/akármit.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 67211

Nézd meg a konnektor műanyag burkolatának hátoldalát:különböző bordák és dudorok tarkítják. Valószínűleg az történt, hogy a vezetékek nem szépen alul közlekednek odabent (hogy ne legyenek útjában egyik dudornak sem) és amikor jóerőssssen rányomod a burkolatot, azzal a mozdulattal valahol összenyomsz két olyan fémet, aminek nem kellene összeérnie (valószínűleg egy nullvezető és egy földelés).

Tessék szépen vezetni a vezetékeket, végig alul bújtatva a bekötési pontokig, ez nem ruhaszárító kötél :)

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 67210

"Egyébként az említett táblázatban a lakások fogyasztásmérő utáni vezetékeire (márpedig a kérdező nyilván lakásban él) nem a 16, hanem a 25 A érvényes."

Ez a "zárt csőben 25 amper" valószínűleg valami értelmezési/másolási hiba lehet, ami elterjedt az interneten, szájról szájra, mint egy népdal :)

Akinek van hivatalos szabványa, rákereshetne az eredeti szövegre, mert az valószínűleg nem így van megfogalmazva.

Előzmény: ötfelezős (67198)
0l0 Creative Commons License 4 napja 0 0 67209

Az a baj, hogy felrakott fedélnél annyira nem látszik, hogy mi mit nyom. Pláne nem a neten keresztül :-)

Azzal lehetne próbálkozni az igazság kiderítése végett, hogy a fedél felrakás mely fázisában történik meg a lecsapódás. Lehet úgy, hogy a fedél felrakásának egyes fázisaiban felnyomod a megszakítókat és megnézed lemegy-e a fí.... Mondjuk én ha magam csinálnám le sem nyomnám őket, de nyilván másnak ilyet nem javaslok.

Előzmény: murray (67208)
murray Creative Commons License 4 napja 0 0 67208

tehát a rézszalagok felé nézzem meg? létezik hogy két ilyen kis vékony drót ennyi számit? semmi nem nyom semmit, áthúzni sem tud.  

amúgy a Fi relét csapja le.  ugyebár lekapcsolt kismegszakitokkal /4db/ szerelek, mikor kapcsolom fel őket már csapja le a fi relét. 

kösz h megnéztétek. 

Előzmény: 0l0 (67207)
0l0 Creative Commons License 4 napja 0 0 67207

Tényleg jó homályos a kép. Nem lehet, hogy a burkolat nekinyomja valahol a földelést valamelyik olyan összekötő rézszalagnak? Amúgy mi megy le fí relé, vagy kismegszakító?

Peter atyuska Creative Commons License 4 napja 0 0 67206

Réz lemezek valamiért összeérnek, vagy a tető miatt vagy a vezetékek miatt.

Peter atyuska Creative Commons License 4 napja 0 0 67205

Van a doboz ára és a vezeték ára. A szolgáltatónál nincs csak a 32A felüli igény esetén fizetni kell.

Én mostanában ha van rá lehetőség 3+3F mérőhelyet építek ki mindenkinél függetlenül attól, hogy most csak 1F kér. Később ha kell vezérelt vagy H tarifa klímához nem kell megint egy rakat pénzt költeni rá.

Előzmény: Csuklósbusz (67204)
Csuklósbusz Creative Commons License 4 napja 0 0 67204

Új bekötésnél az 1 fázis és a 3 fázisú között van lényeges árbéli különbség?

award007 Creative Commons License 4 napja 0 0 67203

Mi lehetne, azt ő sem tudja (egyébként közös képviselőről van szó). De majd jól megkérdezi az EON-t, hogy lehet-e. Mondtam neki, hogy kérdezze. De lehet én fogom az EON-t megkérdezni ha kavarni akar.

Előzmény: paplanfa (67201)
paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 67202

Szarabb felvételed nincs? Ezen egy kis homályt talán látni.

paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 67201

Mi lehetne? Nem lopod a közösből, ha kiöntöd a lavórt a te pincédbe folyik. Senkit nem károsítasz ezzel, és más is ugyanígy megcsinálja majd, ha van egy kis esze.

Előzmény: award007 (67200)
award007 Creative Commons License 4 napja 0 0 67200

Valakinek problémát jelent... :-) Csak kiváncsi lennék, hogy hivatalosan van-e valami akadálya...

Előzmény: paplanfa (67197)
murray Creative Commons License 4 napja 0 0 67199

szia sikerült bekötni és működik is de olyan történt hogy én magam sem hiszem el. 

lehuztam a nullvezetéket bekötöttem a szétszedett konnektoraljzatba. majd a fázist is. 

ráadtam a feszültséget amig a konnektor aljzat -ez egy 20 éves négydugós aljzat- szét volt szedve, simámn müködik.   rárakom a konnektor aljzat fedődobozát -4 kis vascsavar- erre lecsapja! 

minden kötést megnéztem és kizárásos alapon az van hogy ha rárakom a konnektor aljzat fedőjét akkor nem jó!egyszerűen nem értem. 

miez ? a földelés kavar be? most egy lengőkonnektorral dugtám rá a lámpákat kivülről. így jó. 

rakok be róla egy képet. itt az van hogy fentről jön le a kék-barna drót az a null és a fázis.  a konnektor régi bekötö drótjánál viszont a fekete a fázis és a barna a null /+föld/ . de miért csapja le ha rárakom a fedőt? 

a zsinór nem sérült, semmi. 

van tipped? 

kösz

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67196)
ötfelezős Creative Commons License 4 napja 0 0 67198

"szinte minden táblázatban ott szerepel a hivatalosan megengedett"

Ha belegondolsz, magad is beláthatod, hogy egy olyan vezetéknél, amelyikre nézve a megengedhető terhelés 16 és 25 A között változik, egyetlen egy túláramvédelem értéket nem lehet megadni.

Bár a megjegyzés elméleti, mert ez az A-B-C csoportos terhelhetőség a magyar szabványokhoz tartozott, és a jelenleg érvényes az némileg óvatosabb.

(Egyébként az említett táblázatban a lakások fogyasztásmérő utáni vezetékeire (márpedig a kérdező nyilván lakásban él) nem a 16, hanem a 25 A érvényes.)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67191)
paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 67197

Ez lenne a legnagyobb probléma... fúrd nyugodtan, de a lakásban valami konnektorról ágaztasd le, hogy tutira ki tudd húzni az áramból, és egy védőcsövön át vidd le a kábelt. Földelt legyen mindenképpen.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 67196

igen.

Előzmény: murray (67195)
murray Creative Commons License 5 napja 0 0 67195

szia. tehát fentről jön két kék vezeték. ezt összekötöm egy csokiba és a az ebbol kijövö egy szál a konnektor egyik ága (nulla) a két barna külön a kapcsoló két csatiba, majd a kapcsolóból kijövö egy szál barna a konnektor fázisba.  jól értem? kösz!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67193)
award007 Creative Commons License 5 napja 0 0 67194

Sziasztok!

Nem tudom, hogy jó helyre írok?

Az áram felhasználás szabálya érdekelne a következő eset kapcsán:

Emeletes társas ház, alaksorban pincékkel, minden lakónak egy, külön lezárva. Az első emeleten lakom, és alattam van a pincém, amiben nincs villany. (Egyik pincében sincs, csak a folyosón). A kérdésem az lenne, hogy ha lefúrok a pincébe a lakásból és levezetem a villanyt, és a pincében egy elosztót (kontaszet) lerakok, ezt megtehetem-e, vagy van rá valamilyen szabály ami tiltja?

Köszönöm a válaszokat előre is!

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 67193

Mindkét lámpa kék vezetéke össze van kötve egymással és a konnektor nullájával is. Ez a rész nincs bekötve a kapcsolóba sehol sem (csak esetleg átmegy a kapcsoló dobozán).

A kapcsoló L1 pontja össze van kötve a konnektorból jövő fázissal.

A kapcsoló maradék két pontjára van rákötve a maradék két (barna) lámpa-vezeték.

Rajzold le magadnak és megérted.

Előzmény: murray (67192)
murray Creative Commons License 5 napja 0 0 67192

sziasztok sos segítségre lenne szükségem, adott egy tetőtéri szoba ahol eddig egy menyezeti lámpa volt egy lengőkapcsolóval.  kell mégegy

melléraktam még egy menyezeti lámpát, és csillárkapcsolót raknék be hogy külön lehessen kapcsolgatni őket. minden vezeték falon kivul megy kábelcsatornában. egy földelt konnektorból ágaztatnám le az áramot a kapcsolóhoz és úgy tovább a lámpákhoz. 

a csillárkapcsolónak alul egy aljzat (L1) fent két csatlakozó csavar N van a  rajzon. 

mindkét menyezeti lámpából jön a kéteres (barna-kék) zsinór.  most mit hova kössek? 

gondolom alul bemegy a fázis a konnektorból.  de hogy tudom úgy bekötni hogy fentről jön a 2*2 zsinór barna-kék . 

hagyjuk a "szakembert"  10rugó/kör , rakás villanykapcsolót cseréltem már ki csak most elakadtam.. 

köszi! 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 67191

Azért kérdeztem, mert szinte minden táblázatban ott szerepel a hivatalosan megengedett kismegszakító-érték is. De ezek szerint megtaláltad a kevés kivétel egyikét :)

Ha ie kattintasz, nagyobb lesz a választék.

Hivatalosan 1,5-ös vezeték elejére 10A-es biztosítéknál nagyobbat nem szabad tenni.

A valóságban persze többet is kibírnak, a lényeg, hogy a beépítés helyén mennyire tud hűlni ha melegedni akarna és mennyire van huzamosan terhelve, nagyobb távolság esetén még a feszültég-eséssel is számolni kell (alacsony feszültség + energiapazarlás).

Előzmény: _Pityesz_ (67190)
_Pityesz_ Creative Commons License 5 napja 0 0 67190
Innen:
http://www.sasovits.hu/cnc/irodalom/vezetek_terhel.htm
Előzmény: Mekk Elek ezermester (67189)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 67189

"1.5mm"-es mcu kábel végére mekkora kismegszakítót rakhatok? Azt már kibogarásztam, hogy 16A a terhelhetősége ennek a tyúkbélnek."

Érdekelne ezen információd forrása.

Előzmény: _Pityesz_ (67187)
peti.olah Creative Commons License 5 napja 0 0 67188

ÉÉÉÉÉS működik !!

Ma délután lecserélték a kismegszakítókat C-re, és gyönyörűen indul a körfűrész.

Mindenkinek köszönöm a tanácsokat.

Előzmény: peti.olah (67127)
_Pityesz_ Creative Commons License 6 napja 0 0 67187

Sziasztok!

1.5mm"-es mcu kábel végére mekkora kismegszakítót rakhatok? Azt már kibogarásztam, hogy 16A a terhelhetősége ennek a tyúkbélnek. Ezzel van behúzva az egész ház. A konyhát most cserélem, mert ott lesz minden nagyfogyasztó(főzőlap, mosógép, mosogatógép). Ide 3x4mm2 a főzőlapnak, többi 2.5mm2, külön húzva. Igazából azt nem tudom eldönteni, hogy b16-ot merjek-e vagy c13 esetleg c10? B10 az kicsinek tűnik pl. fürdőszobához(asszony 2.5kW-os hajszárítóval, hajvasalóval stb.). Nagyon variálni nem akarom a dolgot. Sütőnek megy c25, a többi jó lenne b16, plusz egy 32A-es Fi. Van valami hátránya annak, ha túl nagy kismegszakító kerül fel(persze a megfelelő vezeték keresztmetszetet figyelembe véve)?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.02.01 0 0 67186

Tehát ha a cső meleg oldali végén a párazáró dugóval megakadályozod, hogy a csőbe lakáslevegő jusson, akkor a cső egésze futhat akár hidegben is.

Az ilyen vízkicsapódásokért 99,9999999 százalékban a csőbe bejutó magas páratartalmú lakáslevegő a felelős.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67185)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.02.01 0 0 67185

A párakicsapódásnak két feltétele van:

- alacsony hőmérséklet

- magas abszolút páratartalom

Ezen két adat együttes jellemzője a harmatpont.

Ha a függőleges cső a fal meleg (belső) oldalán megy felfelé, akkor ott nem lesz párakicsapódás.

Ha a cső hideg szakaszába nem tud bejutni a lakás párás levegője, akkor sem lesz párakicsapódás. Ezt a cső meleg végén elkövetett párazárással lehet megakadályozni (pl sziloplasztból nyomott, tökéletesen záró "dugó" a csőbe a vezeték köré)

Előzmény: Zoltán a Mesterkém (67174)
pajaci Creative Commons License 2016.01.31 0 0 67184

Csak kétfajtából lehetett választani, egy mérőórásat, vagy kettőset akarok.

Előzmény: Peter atyuska (67182)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.01.31 0 0 67183

Lehet hogy az lesz de megakartam spórolni a melót vele.

Előzmény: szakmókus (67176)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.01.31 0 0 67182

Területtől függ milyen eljárás van, démász e-on fiksz árassak de nem lehet sokat variálni mert az anyagok és elhelyezés is igen kötött. Amit és speciel ellentétesnek tartok a szabad piaccal mert ez a része pont az előfizetőé vagyis az ő tulajdona, így ha egy szerelvény megfelel a szabványnak akkor azt el kéne fogadniuk. OFF vagyis ne csak 3-6 típus szekrényből lehessen válogatni. Elvégre mindegyik ugyan azt tudja csak más a neve és max egy kicsit a formája.

Előzmény: pajaci (67179)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.01.31 0 0 67181

Reális, kb ennyi szokott lenni, ha könnyebb a munka nem kell vésegetni sokat molyolni akkor kicsivel kevesebb a munkadíj, az ügyintézés is e körül mozog. De kérsz még be ajánlatokat és a legszimpibet fogadod el.

Előzmény: CBFVitya (67177)
CBFVitya Creative Commons License 2016.01.31 0 0 67180

Akkor nem sokallom, csak arra vagyok kiváncsi, hogy van e értelme kihivnom több szakit, vagy ez az ár nagyjából stimmel?

Előzmény: Tízenhármaska (67178)
pajaci Creative Commons License 2016.01.31 0 0 67179

10 éve 3x16A-t szerettem volna a meglévő 1x16 helyett démász területen.

Regisztrált szerelő felhívtam, megnézte, mondta semmi gond, de ezt már csak földkábellel lehet. 

X nap múlva kijött egy öltönyös a szolgáltatótól, kezében egy táblázat árakkal.

Amelyikre ráböktem, annyit fizettem a végén a szolgáltatónak, a reg. szerelőt ők fizették.

Tízenhármaska Creative Commons License 2016.01.31 0 0 67178

Sokallod?

Mennyiert akarod megcsinaltatni?

En a 12 ezret igencsak keveslem,meg szamla nelkul is.

Szoval ha kell a szolgaltatasa akkor csinaltasd vele, nincs ebben atveres.

CBFVitya Creative Commons License 2016.01.31 0 0 67177

Kaptam egy ajánlatot amit kicsit sokallok....

Egy mérőhely kiépítés tetőtartóval és minden egyébbel. Nappali egyfázisú 32amper és egyfázisú vezérelt áramhoz. Csak a mérőhely kell, a mért fővezeték már ki van vezetve a mérőhely helyéhez.

kb. 110ezer anyagköltség 100ezer munkadíj + 12ezer ügyintézési díj...

Ez mennyire lehet reális ár?

Előzmény: Peter atyuska (67109)
szakmókus Creative Commons License 2016.01.31 0 0 67176

Én eddig csak házilag készített megoldást láttam. Az úgy nézett ki hogy egy négykarú lábra feltűztek egy motor küllős abroncsát,amire a dobot rakták,vagy dobokat,mérettől függően.Szépen legördítette a dobokat,de akár dob nélküli kábeleket is.

Nagyobb dobokat állítható magasságú állványról gördítették,ami a kovácsolt alkatrészek miatt akár gyári eszköz is lehetett.

Robosztussága ellenére ez néha felborult,ha a dob megakadt.

Előzmény: Peter atyuska (67169)
Szirty__ Creative Commons License 2016.01.31 0 0 67175

Látom nem akarod hogy átmenjen a lényeg.

Nem az a kérdés ki mondja meg hogy lenne a jobb, arra nekem is lenne ötletem.

A lényeg (és egyben a baj, amire próbáltam rávilágítani) az hogy ez így megy!

Tényekkel nem lehet vitatkozni...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67168)
Zoltán a Mesterkém Creative Commons License 2016.01.31 0 0 67174

Sziasztok!

Kültéren függőlegesről, 90 fokos kanyarral vízszintesen gégecsőben érkező FTP vezeték becsatlakozást hogyan kellene megoldani? Gondolok itt arra, hogy ha a dobozig viszem a gégecsövet, a csőben lecsapódó párát bevezetném. Esetleg a dobozba már csak natúr menjen a vezeték?

Jahno Creative Commons License 2016.01.31 0 0 67173

Azt is mellé tehetjük, hogy szinte az összes HRes és fejvadász hülye, mint a tök.

Előzmény: Szirty__ (67167)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.31 -1 0 67172

Még mindig nem árultad el, hogy mit szeretnél: mekkora kábeldobokról van szó és hány darabról.

Előzmény: Peter atyuska (67171)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.01.31 0 0 67171

Inkább vezeték 100m csomagokat lehetett vele kezelni, meg MT kábeleket.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67170)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.31 0 0 67170

Jó lenne tudni, hogy mekkora kábeldobokról van szó és hány darabról.

Előzmény: Peter atyuska (67169)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.01.31 0 0 67169

Valamikor régen kb 10 éve láttam egy olyan eszközt ami mostanában jól jönne, kábeleket lehetett rá tenni egy forgó dobra ebből több is volt rajta és egy kivezető nyíláson lehetett kihúzni a vezetéket a dobok forogtak így a kábel szépen csavarodás mentessen jött le róla. Most csak a haupa oldalán találtam valami hasonlót de HAUPA Kábelcsévélő 4x de ennél azért komolyabb. Ötlet hol találok ilyet?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.31 0 0 67168

"a hirdetés megfogalmazásától és tartalmától majdnem teljesen függetlenül jelentkeznek olyanok akik nem hogy mindegyik, de van hogy egyik feltételnek sem felelnek meg."

Ha általános szokássá válna, hogy a munkaadók jól beégetik az EGYÉRTELMŰEN csaló jelentkezőket, akkor legközelebb jobban megnéznék, hogy mire jelentkezek. Szóval ezt a problémát maguknak köszönhetik a munkáltatók.

"annak szavát félig sem hiszik el és ízekre szedik az interjún."

Teljesen jogos a vizsgáztatás. Viszont a "próbaidő" intézményére is kicsit másképpen kellene tekinteni, mert ha valaki dadog a felvételkor, az lehet, hogy csak stresszel, amúgy meg egy profi, amikor csak dolgozni kell és nem vizsgázni :)

A HR-esek (mint minden alkalmazott, lásd Parkinson ;) hajlamosak úgy szervezni a munkájukat hogy heti 38 órában játszik a számítógépé meg néz kifelé az ablakon, és 2 órában le akarja tudni a heti 10 darab állásinterjút mindenestül. Ezért aztán persze, hogy nincs ideje rendesen megvizsgálni azt, hogy az a jelentkező egy csaló, vagy csupán egy stresszelő profi.

Előzmény: Szirty__ (67167)
Szirty__ Creative Commons License 2016.01.31 0 0 67167

Helló Mekk Elek ezermester

Asszem Northcote Parkinson írja: "akkor fogalmaztál meg tökéletesen egy álláshirdetést, ha arra csak egyetlen ember jelentkezik: az, akit te magad is kiválasztottál volna száz jelentkező közül".

Ezzel csak egy baj van: nem így működik.

Lehet hogy az ötvenes években Angliában ez valóban így működött, de ma itt nem.

Ha úgy szóltál volna bele hogy tudnád mi történik amikor elkezdenek a jelentkezők beszállingózni egy állásinterjúra egy hirdetés alapján, akkor tudtad volna, hogy a hirdetés megfogalmazásától és tartalmától majdnem teljesen függetlenül jelentkeznek olyanok akik nem hogy mindegyik, de van hogy egyik feltételnek sem felelnek meg.

PL. középfokú angol nyelv vizsga követelményként volt kiírva és nem hogy angolul de még magyarul sem tud beszélni, írni meg pláne.

De azért bepróbálkoznak, beadják a jelentkezést tekintet nélkül 10-20 helyre abban bízva hogy majdcsak becsusszannak valahova. Mindkét fél úgy hazudik mint a vízfolyás. A munkáltató fűt-fát ígér a jelentkező meg pont azt mondja amit hallani akarnak.

Tisztelet a kivételnek természetesen!

Ettől aztán idővel kialakul az a helyzet hogy ha normális jelentkező van annak szavát félig sem hiszik el és ízekre szedik az interjún.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67160)
ötfelezős Creative Commons License 2016.01.30 0 0 67166

Inkább tán az a baj, hogy a FAM képesítés az majdnem ugyanakkora tevékenységi kört jelent, mintha villanyszerelő helyett azt írta volna a hirdető, hogy "műszaki végzettség".

Előzmény: ötfelezős (67165)
ötfelezős Creative Commons License 2016.01.30 0 0 67165

Csodálom, hogy ezt nem írta, mint a múltkor: "Igen komoly, megbízhatóan fizető munkaadó lehet az, amelyiknek csak ingyenes email címre telik..."

Előzmény: GeriSoft07 (67159)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.01.30 0 0 67164

Nem azt írtam nem lehet csak vannak olyan szerelvények és csatlakozó kialakítások ahol az ember haja megőszül egy sodrottal. Mert ha rányomsz egy érvéget akkor sem lehet normálisan berakni.

Előzmény: Lacivill (67153)
Zs:) Creative Commons License 2016.01.30 0 0 67163

Ha jól tudom, kétfajta kivitel van. Az egyik tudja a sodrottat fogadni, a másik csak érvéghüvellyel.

Nálunk szintén nagy mennyiségű gép és elosztó van, nem komálják a rugósat, ettől függetlenül előfordul sok helyen, szerintem nagyon gond sincs velük.

Előzmény: Szirty__ (67158)
Jahno Creative Commons License 2016.01.30 0 0 67162

10-20 méteres nomálisabb VGAimat most fogom kiszórni valami aukcióra, mert túl sok van, helyem meg kevés. Van belőle kicsit használt is, mert HDMIre váltottak, igaz egy fixre telepített tárgyalóteremnél ez nem sok amortizációt jelent. Kivéve, ha angol kolléga bontja ki a falból :-D Pár 20 éves hálózati eszköz ment is a szemétbe, szóval holnap tuti megáll valami öreg biztosítós/nyomdás cucc, amit meg lehetne reszelni jó pénzért, de már nincs hozzá cuccom. Aztán ha már, akkor Hilti szerszámgép, porszívó, menjen a fenébe, nem tudok vele mit kezdeni, évek óta 1-2 normálisabb otthoni porszívóval melózunk és az legalább kicsi.

Előzmény: paplanfa (67157)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.30 0 0 67161

"de minek rizsázni, ha még senki nem kérdezte?"

Lehet, hogy az olvasók közül páran most csaptak a homlokukra, hogy "ha én ezt előbb tudtam volna", csak ők nem írják ide, hogy "köszi a tippet".

Egyébként pár napja pont itt kérdezte valaki, hogy hogyan lehet kihozni egy vasszekrényből monitor meg billentyűzet kábelt egy tömszelencén keresztül. Na pl így is lehet.

Előzmény: Jahno (67156)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.30 0 0 67160

A két kérdésből az egyiket meg is válaszoltad, igaz, hogy kissé túlbonyolítottad :)

Tehát a munkavégzés nem egy helyen történik, hanem "házhoz kijáró szolgáltatás".

"Mivel úgysem érint téged ez"

Egy rakás olyan ember olvassa ezt a fórumot, aki soha nem ír ide. Helyettük kérdeztem meg :)

Te sem örülnél, ha húsz ember jelentkezne a munkára, akiből 15-en elküldenek a fenébe, mert csak utólag tudják meg a részleteket. Nem kellemesebb neked is, ha csak az az 5 ember jelentkezik, akinek megfelel az összes feltétel?

Asszem Northcote Parkinson írja: "akkor fogalmaztál meg tökéletesen egy álláshirdetést, ha arra csak egyetlen ember jelentkezik: az, akit te magad is kiválasztottál volna száz jelentkező közül".

Előzmény: GeriSoft07 (67159)
GeriSoft07 Creative Commons License 2016.01.30 0 0 67159

Mivel úgysem érint téged ez, mert nem vagy villanyszerelő, nem tudom, miért zavar.

De kikódolom neked, ha szövegértéssel bajok lennének, mert szerintem leírt mindent a hirdető:

Villanyszerelő kollégát keresünk Budapesten, óbudai telephelyre, hosszú távú munkavégzésre. 

Az ideális jelentkező: szakképzett (!), de lehet pályakezdő is, terhelhető, józan életvitelű, önálló munkavégzésre alkalmas.
Előnyt jelenthet: B kategóriás jogosítvány, nemdohányzó életmód, FAM képesítés,
Jelentkezni telefonon, e-mailben, fényképes szakmai önéletrajzzal, fizetési igény megjelöléssel lehet.
Dolgozni akaró szerelők jelentkezését várjuk.

Ha Óbudai telephely, de kell jogsi, és FAM vizsga, akkor jó eséllyel kijárós munka, mert:

- szerelő műhelybe nem kell jogsi, szerelő műhelybe nem kell FAM, mert ott javít, vagy újat üzemel be

- kijárós embernek kell jogsi, és beeshet, hogy feszültség alatt KELL javítani, más megoldás nincs

- önálló munkavégzés ergó egyedül fog kijárni (itt mondjuk önellentmondás a pályakezdő, mert az gyakorlat nélküli)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67154)
Szirty__ Creative Commons License 2016.01.30 0 0 67158

Szia!

Nálunk a cégnél (ipari termelő üzem sok géppel) rengeteg rugós csatlakozás van és kizárólag sodrott erek vannak belekötve.

A számuk kb. 50-100 ezer darab rugós csatlakozás. Nem jellemző hogy gond lenne velük...

Előzmény: Lacivill (67153)
paplanfa Creative Commons License 2016.01.30 0 0 67157

Az a 10 méteres vga kábel tipikusan a plafonra rakott projektorokhoz lenne használatos. Nálunk például nagyon jó lenne, de hát a közbeszerzéses projekteknél pont leszarják a kulturált kialakítást és a smarttábla használható helyre, használható magasságba történő felszerelését.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67155)
Jahno Creative Commons License 2016.01.29 0 0 67156

HDMI mondjuk pont nem filléres. Azt sejtem, hogy értesz hozzá, de minek rizsázni, ha még senki nem kérdezte?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67155)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.29 0 0 67155

Ha nagyobb távolságra kell monitor/hdmi/egér/billentyű/USB/audio/stb jelet elvinni, akkor valamilyen extendert alkalmaznék. Ezek olyan átalakítók, amelyeket egyszerű hálózati kábel két végére kell rátenni és segítségükkel viszonylag nagy távolságra lehet eljuttatni a jelet a filléres + nagyon kis helyigényű kábelen.  

Előzmény: paplanfa (67143)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.29 0 0 67154

"Villanyszerelő állás Budapesten!"

Az egyik legfontosabb információt kifelejtetted (és ezzel talán töredékére csökkentetted az érdeklődők számát): nem írtad le, hogy milyen jellegű a munka.

Mert pl odamegy valaki húsz év ipari vezérléstechnikai tapasztalattal,

erre te a kezébe nyomsz egy vésőt meg egy kalapácsot

és megsértődsz, amit mond neked ezután ;) pedig csak előre kellet volna szólni.

Plusz a "munka Budapesten" jelenthet egy kellemes klímájú csendes műhelyt, de azt is jelentheti, hogy egész nap járni kell a város valamennyi kerületét egy klíma nélküli +  a belvárosban minden munkára percre pontosan kell odaérni egy parkolásra teljesen alkalmatlan műhelykocsival ;)

Előzmény: Fabiodiv (67149)
Lacivill Creative Commons License 2016.01.29 0 0 67153

Ketten is írtátok a rugós csatlakozásnál, hogy csak tömör lehet a vezeték. Bár ritkán használok sodrottat, megkérdezném, hogy miért is nem lehet azokat bekötni?!

Előzmény: Peter atyuska (67152)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.01.29 0 0 67152

Mind kettő jó és megbízható ha normális a gyártmány. Egyes olcsó szerelvényeknél a rugós ősz hajat eredményez :) a rugósba csak tömör vezető rakható a normális gyártók normális szerelvényei esetén a rúgósba berakható sodrott is megbízhatóan.

Előzmény: Mila0604 (67150)
Black Dragon Creative Commons License 2016.01.29 0 0 67151

A rugós egyszerűbben és gyorsabban szerelhető, viszont csak tömör erű vezeték alkalmazható hozzá. A csavaros kötés vezeték szempontjából univerzális, és ha minőségi kivitel, akkor a tartós terhelést is jobban elviseli. Lakásba tökéletesen megfelel egy jó nevű gyártótól származó rugós is. 

Előzmény: Mila0604 (67150)
Mila0604 Creative Commons License 2016.01.29 0 0 67150

Üdv!

Meg tudnátok nekem mondani, hogy mi a különbség a dugaljaknál a csavaros és a rugós bekötésűek között? Melyik a jobb, melyiket érdemes venni?

Fabiodiv Creative Commons License 2016.01.28 0 0 67149

Sziasztok!

Villanyszerelő állás Budapesten!

Villanyszerelő kollégát keresünk Budapesten, óbudai telephelyre, hosszú távú munkavégzésre. 
Az ideális jelentkező: szakképzett (!), de lehet pályakezdő is, terhelhető, józan életvitelű, önálló munkavégzésre alkalmas.
Előnyt jelenthet: B kategóriás jogosítvány, nemdohányzó életmód, FAM képesítés,
Jelentkezni telefonon, e-mailben, fényképes szakmai önéletrajzzal, fizetési igény megjelöléssel lehet.
Dolgozni akaró szerelők jelentkezését várjuk.
vszallas(kukuc)gmail.com
06/20/kilenc27-öt58öt

King_of_Giants Creative Commons License 2016.01.28 0 0 67148

Rakjál be egy "normális", irányfény nélküli kapcsolót. Csak tudod sötétben is hol a kapcsoló :)

A villogás csökkenti az élettartamot is

Előzmény: ZJKA (67145)
paplanfa Creative Commons License 2016.01.28 0 0 67147

Jó dolog az a ledes kapcsoló... van egy 5w-os izzód, erre rá akarsz kötni egy terhelést még pluszban.

Kösd ki azt a világítós ledet, vagy vigyél oda egy nullvezetéket, csak annak.

Előzmény: ZJKA (67145)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.01.28 0 0 67146

A lényeg hogy ott vidd, hogy később, akár  egy másik lakó, véletlenül ne fúrjon bele a csőbe ha fel akar akasztani valamit. Logikus az, ha van egy konnektor valahol, nagy a valószinüsége hogy fölötte 2,5-3,5m-re van egy doboz és függőleges cső a falban

Ha egy 3 fázisú sütő..."

Ha sütőre és nem tűzhelyre gondolsz , akkor igen, annyi áramot vesz fel  és a nullán, nem hogy kevés, hanem nem folyik áram, feltételezem a nullát nem is kell akkor ott bekötni

Ha mégis be kell, akkor fog ott áram folyni, mert a vezérlése olyan amilyen

Hogy miért nincs 400V ott ahol lennie kellene, innen meg nem mondom

Ha a kikapcsolt m.kapcsoló bejövő részén minden fázis és nullavezeték között van 230, de egymás között semmi, akkor azonos fázis  van  a 3 fázis helyén. De ez  persze badarság, mert hogy....

El kel indulni a bejövő kábel/sin mérésétöl, hol tűnik el a villany

Előzmény: Peet.. (67136)
ZJKA Creative Commons License 2016.01.28 0 0 67145

Azt nem írtam le, hogy ledes a kapcsoló is és ha lekapcsolom akkor villog az izzó.

Erre olvastam, hogy ellenállást kell a vezetékbe tenni.

Jahno Creative Commons License 2016.01.28 0 0 67144

Van ez mindenféléből az installációsok közt, DVI és mindegyik mellé akár +audio is.

Előzmény: paplanfa (67143)
paplanfa Creative Commons License 2016.01.28 0 0 67143

ilyet találtam a conradban. Csőbe dugható VGA kábel.

http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&pid=485414

paplanfa Creative Commons License 2016.01.28 0 0 67142

Semmilyet. Kicsavarod a 60w-os villanykörtét ezt meg betekered a helyére.

Előzmény: ZJKA (67140)
ZJKA Creative Commons License 2016.01.28 0 0 67141

Köszönöm, hogy segíteni akarsz.

Előzmény: még1MbR (67138)
ZJKA Creative Commons License 2016.01.28 0 0 67140

E14, E27

Előzmény: Teaway (67139)
Teaway Creative Commons License 2016.01.28 0 0 67139

Milyen a foglalata, GU10, E14, E27, R7S, G9, stb.?

Előzmény: ZJKA (67137)
még1MbR Creative Commons License 2016.01.28 0 0 67138

Rossz kérdésre nem lehet jó választ adni sajnos...

Te mit mondanál, ha pl. azt kérdezném, milyen nőt vegyek feleségül?

Előzmény: ZJKA (67137)
ZJKA Creative Commons License 2016.01.28 0 0 67137

Üdv!

Ledes izzónál mekkora ellenállást kell betenni a vezetékbe?

És még ami nem tiszta, hogy a lámpához bemenő két vezetékbe külön-külön kell egy ellenállás?

Peet.. Creative Commons License 2016.01.28 0 0 67136

Létrám van, de akkora nincs :). Amúgy értem, köszönöm. Úgy tanultam hogy menyótól 40cm-re "kell" vinni a vízszintes csöveket, de azt nem tudtam hogy padlótól mennyi a minimum. Most már ok, köszi.

Másik kérdés. Egy régi elosztószekrényben van egy 3 fázisú mágneskapcsoló ahol csak fázisfeszültséget mértem (230), de vonalfeszültséget két fázis között nem tudtam mérni. Vagyis 0V-ot mértem holott 400V-ot kellett volna. Ez hogy lehet?

Még egy kérdés.

Ha egy 3 fázisú sütő pl:8.8kW-os, akkor ugye I=P/U vagyis 22A lenne az áramfelvétele. Ez a 22A egyformán oszlik meg a 3 fázison? Vagyis fázisonként max. 7.3A fog folyni?

Amúgy ilyenkor a Nulla vezetőn alig folyik áram, igaz?

Előzmény: King_of_Giants (67135)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.01.28 0 0 67135

És ha befektetnél egy létrára? :)

Ott viszed ahol akarod, csak ésszerű ajánlások vannak rá, hogy ha képet szekrényt akármit raksz fel, ne fúrjál a csőbe

Padlótol + akár 10-20cm-re is viheted

A lényeg hogy logikus legyenek, a vizszintes és függőleges leállások

Előzmény: Peet.. (67134)
Peet.. Creative Commons License 2016.01.27 0 0 67134
Sziasztok. 3.5m - es belmagasságnál vihetem a csöveket vízszintesen padlótól 220 cm re? 40cm re kellene menyótól hivatalosan tudom de padlótól mennyire lehet vinni legalacsonyabban?
Előre is köszi.
GeriSoft07 Creative Commons License 2016.01.27 0 0 67133

Keresztmetszet nem csökkenhet! egy db 10mm2 vezeték nem köthető be csökkentéssel 6mm2 hüvelybe.

csak kettőbe, az se túl elegáns

Előzmény: Zs:) (67126)
*Steve Creative Commons License 2016.01.27 0 0 67132

tájékoztatás ly-el azt a mindenit ....

Előzmény: pampalini111 (67130)
CBFVitya Creative Commons License 2016.01.27 0 0 67131

Egyenlőre úgy néz ki sínen vagyunk, de ha nem jön össze akkor írok. Azért köszönöm szépen...

Előzmény: Peter atyuska (67109)
pampalini111 Creative Commons License 2016.01.27 0 0 67130

Müködik, tavaly lett cserélve a régi kismegszakítók újra (16,6,6 B), nem müködött a körfürész és a

szalagfürész (4kw), a C -re csere bevált, mivel ingyen volt megérte kipróbálni, az ügyfélszolgálat ad telefonon

tályékoztatást, a papírok aláírásához kell a személyes megjelenés.

pampalini111 Creative Commons License 2016.01.27 0 0 67129

Szia! Bekötő kapocs a neve, többféle kivitelben létezik.

Előzmény: T Man (67124)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.27 0 0 67128

Ha az a villanymotor az indítás pillanataiban nincs terhelés alatt, akkor valószínűleg simán elég lesz C típusú kismegszakítókra váltani.

Tehát pl mivel egy fűrészgép bekapcsolásának pillanatában nincs nekitolva egy hatalmas göcsörtös fahasáb, ezért gyorsan fel tud pörögni, még mielőtt a C-s kismegszakító megnövelt "türelmi ideje" lejárna.

De ha ez pl egy daru, amin a villanymotor indításának pillanatában már ott lóg egy Maus harckocsi, akkor már rezeghet a léc, ebben az esetben valószínűleg be kell áldozni kb 50e Ft-ot az áramszolgáltató oltárán és akkor a 25C+6C+6C helyett lesz egy 25C+10C+10C ampergyűjteményed, ami már elég sok mindenre elég.

peti.olah Creative Commons License 2016.01.27 0 0 67127

Nálam 25+6+6A van, a 25A-ról szépen elketyeg a ház.

De a 2x6A már nem elég a motorindításhoz. Megpróbálom, amit az előbb írtak, a C-s cserét.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67123)
Zs:) Creative Commons License 2016.01.27 0 0 67126

Gondolom ő ilyenre gondol:

Ennek persze nem az a funkciója, amire használni akarja. Amúgy is csak 6-osig jó a sárga.

Tessék kicserélni a sorkapocsot nagyobbra, ami megfelelően tudja fogadni a kábelt/vezetéket!

Előzmény: GeriSoft07 (67125)
GeriSoft07 Creative Commons License 2016.01.27 0 0 67125

remélhetőleg ilyen nem létezik :)

hacsak nem kétdb 6mm2 villa van a saru végén

egyébként tűz- és életveszélyes lenne

Előzmény: T Man (67124)
T Man Creative Commons License 2016.01.27 0 0 67124

Sziasztok!

Mi a neve annak az "érvéghüvelynek" amit akkor használunk, mikor 10mm2-es vezetéket kell bekötni 6mm2-es sorkapocsba egy elosztó szekrényben?

az a kis "füles" valami nem jut az eszembe.

Köszi a segítséget!

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.27 0 0 67123

Én a 3x10 A helyett inkább aszimmetrikusan kérném, az egyik fázis legyen minél erősebb, akár a másik kettő rovására.

Előzmény: pampalini111 (67119)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.27 0 0 67122

"Szerintem a nap rásüt a koromfekete villanyszekrényedre"

Inkább átlátszó (üveg/plexi) ajtajú szekrényeknél szokás (üvegházhatás).

Már akkor gyanakodni kell, amikor a kuncsaft azon értetlenkedik, hogy de miért csak nyáron történik ilyesmi, ráadásul mindig kb ugyanabban az órában veri le a bisztosittékot.

Ilyenkor szépen el kell magyarázni neki, hogy a kismegszakítók az áram által bennük keltett hőtől oldanak le, a mosógép által csinált hőt még bírta volna, de a mosógép ÉS a napütés hője együtt már túl sok neki. Tehát tessék akkor mosni, amikor sötét van :)

Előzmény: paplanfa (67108)
cucu Creative Commons License 2016.01.26 -1 0 67121

Időnként vannak, akik ide járnak kérdezősködni, aztán a következő mondatukkal meg is válaszolják az általuk vélt megoldást... Majd meg is cáfolják.

Amikor meg segíteni akarunk, akkor elutasítják...

Ez egy külön faj, nem szabad rájuk sok energiát fordítani!

Előzmény: pajaci (67114)
pupákdézi Creative Commons License 2016.01.26 0 0 67120

Köszönöm szépen ez egy jó tipp!

Előzmény: pampalini111 (67119)
pampalini111 Creative Commons License 2016.01.26 0 0 67119

Van tipp! Besétálsz az ügyfélszolgálatra személyesen ,motor inditásra hivatkozol (pl. :körfürész), kitöltik a megrendelőt,

kicserélik a B-s kismegszakítót C-re, ez megoldja a problémádat mivel több túlterhelést bir el. EON területen ez ingyenes és 

nem kötözködnek, nem kell előzetes felmérés mivel nincs teljesítmény bővités.

Előzmény: pupákdézi (67113)
paplanfa Creative Commons License 2016.01.26 -1 0 67118

Kevés, locsolni kell a szekrényt kútvízzel. Eső is hullik reája, mégsincs semmi baja :)

Előzmény: Fázisceruza (67116)
pajaci Creative Commons License 2016.01.26 -1 0 67117

:-))))))))))

Előzmény: Fázisceruza (67116)
Fázisceruza Creative Commons License 2016.01.26 -1 0 67116

Akkor próbáld meg vizes ronggyal hűteni. 

Előzmény: pupákdézi (67111)
Jahno Creative Commons License 2016.01.26 0 0 67115

Tipp lenne, de szefrintem sokra nem mész vele. Valaki menjen oda, nézze meg, árazza be. Bár ha előre eltervezted, hogy lehúz és különben is drága lesz, azzal nincs mit kezdeni.

pajaci Creative Commons License 2016.01.26 0 0 67114

A segítségeket megkaptad, az hogy érthetetlen vagy, a te bajod. A személyeskedést meg mellőzd, ha nehezedre esik is!

pupákdézi Creative Commons License 2016.01.26 -1 0 67113

Úgy látom te egy ráérő, unatkozó ezermesternek magát gondoló arc vagy. Amennyiben nem tudsz a topic címében is lévő tippet, trükköt adni inkább nyughass.

Előzmény: pajaci (67112)
pajaci Creative Commons License 2016.01.26 0 0 67112

Én se...

Előzmény: pupákdézi (67110)
pupákdézi Creative Commons License 2016.01.26 0 0 67111

Ezen már túl vagyok, árnyékoltam, de nem segített.

Előzmény: paplanfa (67108)
pupákdézi Creative Commons License 2016.01.26 -1 0 67110

Nem minősítem.

Előzmény: pajaci (67105)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.01.26 0 0 67109

Ha küldesz nekem képeket meg leírod mi kell akkor nagyjából megtudom mondani mire lehet számítani.

Előzmény: CBFVitya (67096)
paplanfa Creative Commons License 2016.01.26 0 0 67108

"a nagy nyári melegekben lekapcsol"

Picit gondolkozzál már mi megy a nagy nyári melegekben... Szerintem a nap rásüt a koromfekete villanyszekrényedre és a kismegszakító alapból frankón felmelegszik. Ha eléültetsz egy csipkebokrot máris megoldódna a gondod, de ha nádfalat, azzal is.

Télen vajon miért nem kapcsolja le? Pedig ugyanannyi a terhelésed, ha nem több.

A nagy nyári estéken sosem kapcsolja le?

Előzmény: pupákdézi (67094)
Tízenhármaska Creative Commons License 2016.01.26 0 0 67107

Ne legyél már érthetetlen meg átvert balek.

Hívj ki legalább 3 regszerelőt a környékedről,tájékozódj tőlük,jegyzetelj.

Ha egyforma vagy megközelítőleg azonosat mondanak akkor kalapba teszed a nevűket és sorsolsz.

De ezt regszerelő nélkül nem úszod meg.

Ezt ők is fogják tudni.

Jah, ha vársz egy picit,akkor február 1-től újra fusizhatnak,regszerelősködhetnek "hivatalosan" az áramszolgáltató emberei is.

Lehet leverík az árat :-((

Előzmény: pupákdézi (67104)
Zs:) Creative Commons License 2016.01.26 0 1 67106

"

Megkoctáztatom ez nem az én saram, hanem a szar modern megszakító.

"

A rohadék, le mer oldani, mikor túlterheled a hálózatot.  Kérjél olvadóbetétet, azt lehet patkolni :)

Előzmény: pupákdézi (67099)
pajaci Creative Commons License 2016.01.26 -1 0 67105

Mossál inkább a patakban, akkor nem kell ezen agyalnod.

Előzmény: pupákdézi (67104)
pupákdézi Creative Commons License 2016.01.26 0 0 67104

Azért nem árt előtte egy kicsit tájékozódni, mert sajnos az életem során sikerült kitapasztalnom a magyarországi szakik átveréseités pénzlehúzásait. Neked valószínűleg szerencséd volt, egy fehér hollóval hozott össze a sors. 

Csak azon csodálkozom, hogy egy regisztrált villanyszerelő csinálta. Eddig úgy tudtam kell egy regisztrált villanyszerelő,  - sőt az sem mindegy csak olyan jó aki a DÉMÁSZ-al áll szerződésben- és kell a szolgáltató egy teljesítménybővítéshez.

Akkor valóban nem értek semmit.

Előzmény: pajaci (67102)
cucu Creative Commons License 2016.01.26 0 0 67103

Én kicseréltetném mind a hármat 16-ra... Amíg ilyen olcsón meg lehet tenni.

pajaci Creative Commons License 2016.01.26 -1 0 67102

Nem értesz semmit. Anyámnál is nagyobb megszakító kellet, kijött a regisztrált szerelő, megnézte, mondta hogy megoldható, meg is csinálta. Fizetni nem kellett, mert belefért a 32A-be.

Előzmény: pupákdézi (67101)
pupákdézi Creative Commons License 2016.01.26 -1 0 67101

Tudom a "mesterember"-nek az a jó ha minden dolog miatt le tudja venni a kuncsaft orcáját. Értem a hozzászólásod lényegét. Ja akkor mire is való a fórum?

Előzmény: pajaci (67100)
pajaci Creative Commons License 2016.01.26 0 0 67100

Sose értettem, ezt a bazdmeg medve a fűnyíród hozzáállást. Szólj a szerelőnek, ne te agyalj előre.

Előzmény: pupákdézi (67099)
pupákdézi Creative Commons License 2016.01.26 -1 0 67099

Köszönöm a válaszodat. Nem ezzel a költséggel van gond, hanem előtte kell reg. villanyszerelő szakvéleménye. Ebben a hatályos előírásokat kell alkalmazni, így valószínűleg horribilis költségek jönnek ki. Nem lesz megfelelő az óraszekrény, nem elegendő a 4 éve behúzott 1,5mm2 vezeték stb. 

De egy melegvizes mosógépnél nem üzemel a fűtőbetét csak nagy ritkán ugye? A vizet a gázkazán melegítené.

A dühítő az, hogy a téli időszakban semmi probléma nincs, csak a nyári melegben. Megkoctáztatom ez nem az én saram, hanem a szar modern megszakító.

Előzmény: pajaci (67097)
pajaci Creative Commons License 2016.01.26 0 0 67098
Előzmény: pajaci (67097)
pajaci Creative Commons License 2016.01.26 0 0 67097

A mosógépekre 2300w becsatlakozási teljesítmény van írva, megnéztem több típust.

32A-ig ingyenes a bővítés, tehát az egyiket kicserélik 12A-esre. Ha 16-osat akarsz, akkor az 4x3600Ft+áfa.

CBFVitya Creative Commons License 2016.01.26 0 0 67096

Sziasztok.

Van itt valaki, vagy ismerőse aki Elműnél melózik?
Délpesten XX. kerben lenne szükségem segítségre.

Elég kacifántos a háznál a bekötés és ki kéne tudni, hogy az új bekötést hogy lehet szabályosan/normálisan kivitelezni.

Előre is köszönöm.

cucu Creative Commons License 2016.01.26 0 0 67095

Nem. Mosógéphez 16-os kell, az simán fogja vinni. 

Fűtésnél és a dob forgatásakor többet vesz fel 10 A-nél. (Kb. 11-et)

pupákdézi Creative Commons License 2016.01.26 0 0 67094

Sziasztok!

Lecserélte a szolgáltató a 3x10 amperes kismegszakítókat 2 éve, mivel a régi (ki-be nyomós) meghibásodott. Azóta a nagy nyári melegekben lekapcsol a megszakító, ha a mosógép melegíti a vizet.

Osztottam szoroztam, hogyan jönne ki egy teljesítménynövelés, de azt a macerát nem nagyon akarom végig vinni. Vélhetőleg új kapcsolószekrény is kellene stb. Arra gondoltam, hogy mivel lassan cserére érett a mosógép, egy hideg-meleg vizest vennék és a meleg vizet a kombi gázkazán biztosítaná, így a fűtőbetét nem dolgozna és nem szakítana meg a kismegszakító. Most például gond nélkül lehet mosni vele ebben a hidegben, csak nyáron lesz probléma. Szerintetek az új mosógéppel megoldható lenne ez a probléma?

_Pityesz_ Creative Commons License 2016.01.25 0 0 67093

Köszönöm!

Előzmény: Peter atyuska (67091)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.01.25 0 0 67092

Nagy része tervezős mert helyszín (kábel hossz stb) függő, az elosztóba saját biztivel.

Netten obo oldalán van tulfesz és villámvédes anyagok napelemről.

Előzmény: cityba (67088)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.01.25 0 0 67091

10 mm2 az előírás.

Előzmény: _Pityesz_ (67090)
_Pityesz_ Creative Commons License 2016.01.25 0 0 67090

Sziasztok.

A villanyórától az elosztódobozig kellene kicserélnem a kábeleket. 32A van az óránál. A doboz 7 méterre van. Csőben lenne húzva. Mekkora és milyen kábelt vegyek ami 130%, hogy jó lesz? 

Zs:) Creative Commons License 2016.01.25 0 0 67089

Neten van fent sok rajz!

Valami konkrét kérdés esetleg?

Napelemről lejövő kábel biztibe, Y túlfeszbe, leválasztó kapcsolóba, inverterbe. Hálózati oldal szintén bizti, túlfesz, inverter. A mért oldalon bárhova rákötheted, ahol megfelelően lehet csatlakozni a hálózathoz, nem kell elvinni az óráig.

Előzmény: cityba (67088)
cityba Creative Commons License 2016.01.25 0 0 67088

Van esetleg napelem bekötésről, normális rajza, képe valakinek? túlfesz bekötések, elosztóba vagy villanyórába kell az inverterből bevinni a kábelt? 

Szirty__ Creative Commons License 2016.01.24 0 1 67087

Az egy másik probléma.

Semmi nincs következmények nélkül. Ilyen a világ.

Előzmény: pajaci (67080)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.24 0 0 67086

"A hősugárzás olyan, mint a fény és a sok ruházat áttetsző, szinte átlátszó számára"hejett:

A hősugárzás olyan, mint a fény és sokféle ruházat áttetsző, szinte átlátszó számára

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67084)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.24 0 0 67085

Úgy szokás mondani, hogy egy átlagos otthoni ruházatban lévő ember hőérzetét kb 50 százalékban nem a levegő hőmérséklete, hanem a környező sugárzó felületek hőmérséklete befolyásolja. Ez az 50 százalék persze nem ilyen egyszerű, mert az irányok is számítanak (pl ha csak egy oldalról jön sugárzó hő, akkor a kétszeres intenzitás nem elég), de az tény, hogy laikusok számára megdöbbentő szokott lenni, amikor a környezetből kivonjuk a hősugárzást (pl szobahőmérsékletű levegő jéghideg falú helyiségben) vagy amikor CSAK hősugárzással fűtünk és "nincs" levegő hőmérséklet (pl téli szabadtéri hősugárzók).

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67084)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.24 0 0 67084

"Pont az a lényeg, hogy nem a levegő hőmérséklete a lényeg és nem azt melegíti, hanem közvetlenül téged."

Ez teljesen így van. A mennyezetfűtés (többek között) ezért hatékonyabb a padlófűtésnél, mert azonos hőmérsékletű mennyezet esetén erősebb az ember hőérzete (több bőrfelület "érzi" melegebbnek a környezetet, mint padlófűtésnél).

A hősugárzás olyan, mint a fény és a sok ruházat áttetsző, szinte átlátszó számára**. Ebnnek fényében tegyük fel a kérdést magunknak: vajon világító padló, vagy világító mennyezet esetén lesz jobban megvilágítva a bőrünk felülete?

(** aki nem hiszi, az a TV infravörös távirányítóját próbálja ki pulóveren keresztül, de még paplan alól is ;)

Előzmény: Szirty__ (67079)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.24 0 0 67083

A leadott hő MENNYISÉGE mindenképpen egyforma, a villamos hálózatból felwett wattból 100%-ban hő lesz és kész. Az viszont igaz, hogy a leadott hőt bizonyos trükkökkel irányítani lehet (ha az jó magas hőmérsékletű), tehát az egyik pontra több hőt sugározni, persze a többi pont rovására, tehát ettől a lakás átlagos hőmérséklete nem fog változni.

Ezeket a hő-irányító trükköket azonban lakásokban nem  szokás az általános fűtés során használni (habár egyes gyártók marketing szövegei ezt sugallják ;) maximum egyes kiemelt pontok időszakos fűtés-megerősítésére jók. Amikkel már találkoztam: vizes testtel törölközés fürdés után, csajoknak lábmelegítés íróasztal alatt,  fekvőhely láb részére hősugárzás alvás közben, kedvenc TV fotelre tévézés ideje alatt, garázsban a környezetnél melegebb munkaterület biztosítása barkácsolás ideje alatt.

Állandó/általános fűtésként a magas hőmérsékleten sugárzó hőforrásokra csak az iparban és a vendéglátásban van szükség (pl fűtött munkahely kialakítása hideg környezetben), de az ilyen helyeken inkább gázfűtést alkalmaznak, érthető anyagi okokból.

Előzmény: Szirty__ (67075)
GeriSoft07 Creative Commons License 2016.01.24 0 0 67082

na, megelőztél

Előzmény: pajaci (67080)
GeriSoft07 Creative Commons License 2016.01.24 0 0 67081

sőt, 300W mikrohullámmal belülről érzed a meleget :)

értem én, hogy király dolog 18 fokban trikóban ugrálni az infrapanel alatt, de a falon kiülő penészt nézni a hideg felület miatt, kevésbé vidám

Sajnos kell a falak és a levegő melegítése is.

pajaci Creative Commons License 2016.01.24 0 0 67080

Beülsz az infra elé hogy jó meleged legyen, a sarkokban meg virágzik a penész a hideg falakon.

Szirty__ Creative Commons License 2016.01.24 0 1 67079

Helló!

Nem. Hatékonyságról beszélek.

Ha az a cél, hogy meleged legyen és ez a cél elérésre kerül, akkor hatékony. Ez hősugárzással könnyebben elérhető.

Pont az a lényeg, hogy nem a levegő hőmérséklete a lényeg és nem azt melegíti, hanem közvetlenül téged.

Sarkítva:

Ahol 6kW gázkonvektor épp hogy elég, ott 6kW hősugárzótól grillcsirkévé sülsz. És nem csak úgy érzed, hanem tényleg :)

Előzmény: GeriSoft07 (67077)
arenarock Creative Commons License 2016.01.24 0 0 67078

Viszont az nem mindegy, hogy egy 1000W-os vasaló alá ülsz, vagy egy 500W-os 2-4m2-es infrapanel alá..

Szóval a fűtésnél a hőérzet számít igazán szerintem.

Előzmény: GeriSoft07 (67077)
GeriSoft07 Creative Commons License 2016.01.24 0 0 67077

az a hőérzet, amiről beszélsz

lehet 18fokban 23 fokos hőérzeted infra sugárzóval, de attól még 18 fok lesz

Előzmény: Szirty__ (67075)
gabor0036 Creative Commons License 2016.01.24 0 0 67076

Ok köszi! 

Előzmény: Zs:) (67074)
Szirty__ Creative Commons License 2016.01.24 0 0 67075

Helló Mekk Elek ezermester!

"fő különbség közöttük a látványban van, a fűtés hatásfokában NINCS SEMMI KÜLÖNBSÉG közöttük."

Ez tévedés!

Nem mindegy hogy egy nagy felületen sugározza a hőt, vagy a levegőt melegíti.

Pedig mint ha ezt már te is kifejtetted volna egyszer.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67073)
Zs:) Creative Commons License 2016.01.24 0 0 67074

Előfordulhat, hogy van, de csak holnap tudom megnézni.

Előzmény: gabor0036 (67072)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.24 0 0 67073

Egy 1000 wattos 70 ezer forintos jappán csúcstechnikás infrapanel PONTOSAN ugyanannyi hőt ad le, mint egy 1000 wattos 5000 forintos kínai hősugárzó, vagy egy 1000 wattos norvég hajszárító vagy egy 1000 wattos bolíviai vasaló.

A fő különbség közöttük a látványban van, a fűtés hatásfokában NINCS SEMMI KÜLÖNBSÉG közöttük.

Előzmény: dalma53 (67069)
gabor0036 Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67072

Nincs valakinek felesleges 2.8A-os motorvédő kapcsolója? 

pajaci Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67071

Kb. háromszor annyiba kerül mint gázzal fűteni.

Lacivill Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67070

A fizika jelen állása szerint nem sokkal lesz olcsóbb vele fűteni, mint bármely más elektromos fűtéssel.

Annyival jobb mint egy mezei panel, hogy pontosabban tudja(talán) tartani a hőfokot.

dalma53 Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67069

Sziasztok! Van valakinek ADAX villanypanel fűtéses tapasztalata? Nem a beszerelésre, hanem a használatára, gazdaságosságára gondolok, lehet-e egy kb. 70 m2 lakás teljes fűtését ezzel a módszerrel megoldani? (Sajnos gázzal a lakás fűtése megoldhatatlan) Használ-e valaki itt ilyet? Köszi.

pupákdézi Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67068

Az valóban szívás lenne, de egyszer meg lehet próbálni. Hátha.

Előzmény: Jahno (67067)
Jahno Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67067

Ha a villanyászod azt mondja és meg is csinálja, akkor persze. Így ránézésre a 2. fal utáni kanyarban el fognak akadni, ki kell vésni a falat, festés/javítás. Ott nagy a szopó.

Előzmény: pupákdézi (67066)
pupákdézi Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67066

Sziasztok! Nyáron fűtéskorszerűsítés lesz és gázkazán beépítése és az a bizonyos EPH létrehozása a gázmeo érdekében. A gázkazán beépítése ezután fog megtörténni, kombi változatban. Jelenleg egy külön vezérelt áramon van egy villanybojler, ezt akarom megszüntetni. Arra gondoltam, ha a villanybojler megszűnik, az óra vissza lesz adva, ott marad a vezetéke a falban, ami feleslegessé válik. Ebben a csőben gondoltam az EPH gerincvezetéket behúzni, az úgyis a megszakító fele megy. 
Szerintetek megvalósítható?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.23 -1 0 67065

"csak nem hinném, hogy ezermesterünk ilyet csinált."

Sajnos igaz, hogy a hőcserélőkhöz teljesen hülye vagyok,

ha valahol ilyesmire lenne szükség, egész biztosan eszembe sem jutna ilyesmit alkalmazni.

:)

Előzmény: Jahno (67060)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67064

"Sütőben azért van, hogy egyenletesen eloszlasd és süljön."

Itt meg azért van, hogy egyenletesen eloszlasd, azért, hogy a felső polcon lévő készülék NE süljön.

Előzmény: Jahno (67062)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67063

Itt a szekrény vas oldalfala a hőátadó felület, tehát a légkeverő ventilátor működtetése tulajdonképpen a hőcserélő felület megnövelése :)

Előzmény: Szirty__ (67059)
Jahno Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67062

Sütőben azért van, hogy egyenletesen eloszlasd és süljön. Viszont nekem nem árt, ha az alul lévő eszközhöz nem kavarjuk oda a meleget, hanem szépen fent marad.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67061)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.23 -1 0 67061

"Légmentes szekrényhez minek keringetés?"

Ha a levegő nincs keringetve benne, akkor nem oszlik el egyenletesen a levő hőmérséklet, hanem rétegeződni fog: felül meleg lesz benne, lefelé egyre hűvösebb. Ebben az esetben a keletkezett összes hő csak a szekrény felső részének felületein át tud távozni, hiszen csak ott van meleg, de nagyobb baj, hogy a felső polcokon lévő berendezéseknek sokkal rosszabb lesz a hűtése, hiszen az alsó polcokhoz képest melegebb környezetben vannak.

Ha viszont egy ventilátor forgatja a levegőt a szekrény belsejében, akkor a levegő hőmérséklete minden magasságban egyforma lesz (a felső polcon sem lesz hőség), ráadásul a vasdoboz egész felülete rész vehet a belső hő eltávolításában.

Részben hasonló céllal: a levegő-hőmérséklet egyenletes elosztása miatt van ventilátor pl a lékeveréses sütőkben és egyes hűtőszekrényekben is.

Előzmény: Jahno (67058)
Jahno Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67060

Majdnem láttam olyat is, csak nem hinném, hogy ezermesterünk ilyet csinált.

Előzmény: Szirty__ (67059)
Szirty__ Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67059

"Légmentes szekrényhez minek keringetés?"

Léteznek klímás és hőcserélős megoldások is :-)

Előzmény: Jahno (67058)
Jahno Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67058

Légmentes szekrényhez minek keringetés? Ha megnézed az új telkomos és villanyos dobozokat, akkor az egész világban spórolnak az ilyen aktív izéken, ellenben jó a szellőzése.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67039)
Jahno Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67057

"Ráadásul kicsúszhat, kihúzzák ,beleakadnak ,megfeszül és elgörbül, stb,stb."

Sokkal egyszerűbb azt javítani. Tárgyalókban én álpadló alá is toldást teszel mindenből, így elég az utolsó 3 métert cserélni, amit simán meg lehet tenni bontás nélkül. Az általad felvázolt verzióban vagy a gépet rángatja meg, vagy annak a csatiját még tömszelence után is. van olyan külső csati, amit kihúzás ellen biztosítani lehet, azt rángathatja is, elég sokat ki fog bírni a vezeték.

Előzmény: szakmókus (67040)
szakmókus Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67056

És még mielőtt azt mondanád van vezeték nélküli vonalkód olvasó........igen, ajánlottunk már olyat,de pont a megrendelő határolódott el tőle mert a csekély értelmű dolgozók Star trek-es lézer fegyverként rohangálnak vele,ill akkor merül le az elem mikor szükség lenn reá.Beejtik a zsákok közé,leejtik a földre,vagy egyszerűen eltűnik örökre.   :-)

Előzmény: szakmókus (67054)
szakmókus Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67055

Természetesen van kőrkivágó készletem lemezhez,de ezt max a diszpécser asztalom lehet elhelyezni.Ott a helye.

A kábelt nem fogja meg,(még ha azt állítod is hogy a tömszelencének nem feladata)és nem pormentes.

A szögletes nyílással nincs bajom. Az érintő képernyőt is méretre kell vágni az előlapon.

Vagy táblaműszert (ampermérőt) aminek igen kicsiny pereme van. 

Ráadásul ragasztani kell ami nálam sajna a legvégső megoldás.

A szerelhetőség mindenek előtt.Ez ipari villanyszerelés ,nem iroda,vagy otthoni felhasználás.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67051)
szakmókus Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67054

Nincs veled bajom, de te a kizárt megoldásokra adtál válasz,vagy alternatívát.A feladat egyértelmű volt,ami Zs:) kollégának lejött és mellébeszélés nélkül dobott egy linket (amit köszönök neki).

Vonalkód olvasót erősen poros helységben is alkalmaznak.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67047)
Garfield007 Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67053

De mi a fenét vártál? Hülye hozzá, de a fantáziája jó, mint már ezerszer megtapasztalhatták itt.

Ha még húzod kicsit a dolgot, űrhajót is építhetsz a tanácsaiból, amelyek persze valósak és megtapasztaltak. 

:-))))

ui.: azért látva a megoldást, jó hogy jár erre még szakember is, aki érti a kérdést...

Motozin Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67052

De ha ehhez veszel még egy körkivágót akkor 1 perc és kész a full pontos furat.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67051)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67051

Vigyázat, ezekhez a szögletes kábelátvezetőkhöz olykor igen precíz négyszögletes lyukat kell kialakítani, ami utólagosan meglehetősen sok (nyűgös) precíziós reszeléssel járhat.

Viszont a barkácsáruházak faipari osztályán (és az asztalosok fiókjaiban) előfordulnak úgynevezett kábelátvezető műanyag idomok, ezeknek többnyire elég széles a rátakaró pereme ahhoz, hogy jótékonyan eltakarja a fúrógéppel tíz perc alatt odabarkácsolt lyuk peremének csúnyaságait.

Előzmény: szakmókus (67045)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67050

Nem szeretek korán kelni :)

Előzmény: paplanfa (67049)
paplanfa Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67049

Nabassz.... :))) Hol voltál eddig?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67048)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.23 -1 0 67048

"Tipikus hogy a csatlakozók gyárilag egybeöntött nem szerelhető kivitelben kerülnek forgalomba. Egy ilyen levágása a garancia elvesztésével is járhat."

Veszel hozzá egy toldókábelt és azt vágod el.

Előzmény: szakmókus (67041)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.23 -1 0 67047

Nem a kérdésekre válaszolsz, hanem megsértődsz? Így nehéz lesz segíteni...

Vagy tőlem elvből nem fogadsz el segítséget? :)

"Pl a vonalkód olvasó csatija amin a tápjának a csatlakozója is van elég egyedi. Erre te azt mondanád hogy"

Ami az egyik ember szemében egyedi speciális csatlakozó, az lehet, hogy egy másik ember számára unalomig ismert dolog és most elárulhatná neked, hogy milyen néven kell kérned a boltban. De ha informálás helyett besértődsz, ebből nem lesz előrehaladás :)

Ha már említetted a vonalkódolvasót: ha ez egy boltban van, akkor valószínűleg olyan helyiség, ahol nem kötelező a tömszelence alkalmazása, sőt, lehetne azon a vasdobozon akár egy annyira nagy lyuk is, amin simán átférnek a csatlakozók is. Persze információk híján csak találgatni tudok...

"A tömszelence nem csak tömít, hanem a kábelt is megfogja."

A tömszelence többnyire nem igazán alkalmas a kábel fizikai rögzítésére (kicsúszás védelemre), ilyen célokra van számos egyéb megoldás (amielyekhez viszont nincs szükség tömszelencére). 

"Egy monitor kábelt azért senki sem végelne újra."

Éppen ezért nem a csatlakozót barmoljuk szét, hanem a kábelt vágjuk el a megfelelő helyen és (a lyukon átdugás után) kötjük össze újra :)

Zs:) Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67046

Ha jól emlékszem, mintha lenne a Phoenixnek is.

Előzmény: szakmókus (67045)
szakmókus Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67045

Köszönöm, ez utóbbi tetszik, megfelelőnek tűnik!

Előzmény: Zs:) (67043)
pajaci Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67044

Fajin, ilyet még nem láttam.

Előzmény: Zs:) (67042)
Zs:) Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67043
Zs:) Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67042
szakmókus Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67041

Tipikus hogy a csatlakozók gyárilag egybeöntött nem szerelhető kivitelben kerülnek forgalomba. Egy ilyen levágása a garancia elvesztésével is járhat.

szakmókus Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67040

Írtam egy jó példát,ami éppen valós is. Képzeld van ipari PC amihez ugyanolyan perifériák csatlakoztathatók mint a te asztali gépedhez,de nem nagyobb mint egy videokazetta. Az iparban számtalanszor probléma hogy egy eszköznek a szekrényben van a konvertere ,tápegysége,és tömszelencén kell az eszközt a perifériára csatlakoztatni mert megkövetelik. Pl a vonalkód olvasó csatija amin a tápjának a csatlakozója is van elég egyedi. Erre te azt mondanád hogy van olyan is ami USB-n csatlakozik, DE ha egyszer ezt adják a kezembe nem mondhatom hogy vegyenek másikat mert Mekk Elek az ezermester azt mondta!

Ha már kizártam, ne erőltesd hogy miért nem lehet csatlakozót rakni a szekrény oldalára.Ráadásul kicsúszhat, kihúzzák ,beleakadnak ,megfeszül és elgörbül, stb,stb.

A tömszelence nem csak tömít, hanem a kábelt is megfogja. Azt is kizártam hogy a csatikat levágjam, és újra forrasszam. Egy monitor kábelt azért senki sem végelne újra.

Nekem az a feladatom hogy tömítetten kivezessem a kábelt a lemez szekrényből, iparosan, esztétikusan.

Erre kell ötlet, és nem alternatíva.

Köszönöm!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67036)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67039

Csináltam már hasonlót: a légmentesen lezárt vas szekrény hatalmas felülete kb 1-2 fokkal felmelegedett és simán átadta a PC hőjét a külvilágnak. Amikor a számítógépet lefektettem a szekrény aljába, akkor még a vasszekrény belső levegő keringetését (azt is én csináltam) is le lehetett kapcsolni. Persze abban a PC-ben nem Vargáné tápegység és nem gyári porgyűjtő Intel processzorhűtő volt :)

Persze ha ez a szekrény a tűző napon van, az más lett volna.

A géphez a hozzáférést egy tömszelencén át kidugott wifi antenna tette lehetővé (akár 30 méterről, pl kocsi anyósüléséről)

Előzmény: Jahno (67038)
Jahno Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67038

Titkos projekt, max. annyit súgunk, hogy ilyen helyen a PC meg fog főlni a vérbe.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67037)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67037

A szekrényben lévő számítógéphez olyan ember számára kell hozzáférést biztosítani, aki nem jogosult a szekrény kinyitására? De amikor nincs ott, akkor idegenek ne férhessenek hozzá a csatlakozókhoz? És mindezt maximum ezer forintból?

Szóval mi a konkrét problémakör?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67036)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.23 0 0 67036

Szerintem jobban járnánk, ha elárulnád a teljes problémát, mert így nagyon kevés a mozgástér. Pl ha nem az általad elképzelt megoldást reszeltetnéd velünk tovább, hanem részletesen elárulnád, hogy mi a konkrét feladat ;)

PL miért nem jó, ha a szekrény külsején/falán ott van néhány csatlakozó aljzat (pl 4 db USB + 1 monitor)?

Miért nem jó, ha két pici tömszelencén egyszer átdugsz egy-egy monitor és egy USB kábelt és (egyszer az életben) visszateszed a végére a csatlakozókat?

Miért nem jó semmi más a tömszelencén kívül? Robbanásveszélyes helyiség?

De talán még az sem biztos, hogy a probléma megoldáséhoz mindenképpen szükség van bármiféle vezeték átdugására :)

Ha a feladat része az is, hogy lehetőleg marhaolcsón kell megoldani, azt is jó lenne tudni.

Előzmény: szakmókus (67032)
kiscsillag2681 Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67035
Kiderül jövő héten mi az igazság!az biztos hogy a Fürdönél össze van kötve a réz es az alumínium.kérdés mi a nagy büdös francer nem vésették ki a régi vezetéket. Valamit vagy csináljunk meg teljesen vagy neki se álljunk de az ilyen feles megoldásokat utálom.ráadásul direkt meg kérdeztem hogy minden át lett húzva?majd le harapta a fejem hogy már megmondta mikor vettük hogy ki lett cserélve minden.csak azt felejtette el közölni hogy bocsi a fürdönél mégsem tudták megcsinálni.hülye vevő meg elhisz mindent aztán később szép lassan kiderül minden.
Előzmény: Jahno (67020)
szakmókus Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67033

Na persze egy PC-hez jár a billenytyű,egér, USB kábel is!

paplanfa Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67033

Dobozlyukat felhasítani, átdugni, repedést összeragasztani láthatatlanra. :)

szakmókus Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67032

Mesterek! Valami megoldás kellene arra az esetre ,ha tömszelencén kell kivezetni kábeleket,de a végükön csatlakozó van, ami nem fér át, a kábel névleges méretére illő tömszelencén.

Példa, a PC lemez szekrényben van, de a monitor kábel csatlakozója ugyebár széles. Amin átférne nem fogja meg a kábelt.

Elvetett ötletek, a szigetelő szalaggal vastagítás, ugyan ez zsugorcsővel, tömszelence helyett csatlakozó aljzat felszerelése,csatlakozó levágása és újrakötése,a tömszelence kitöltése valami sziloplasztal.

Nekem eddig az a tömszelence jutott eszembe,amiben nem gumigyűrű van,hanem gumidugó, abban több kisméretű furat van. Ezeket felhasítani kábelt belehelyezni. Persze kábel átmérők közötti különbségek még problémát okozhatnak.

Jobb ötlet?

caliyoung Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67031

Egy szünetmentes tápot hajtana meg vele a tulajdonos, amin fel van tüntetve, hogy csak szinuszos árammal lehet meghajtani.

Az áramfejlesztőben kb. fél cigis-doboz méretű stabilizátor van.

Köszönöm a segítséged,

Üdv

C20XE :-)

Előzmény: C20NE (67030)
C20NE Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67030

Minden forgógéppel előállított áram szinuszos néhány nagyon ritka kivételtől eltekintve.

Ezeknél az igazi kérdés inkább az, hogy stabilizált-e.

Előzmény: caliyoung (67028)
peti.olah Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67029

Akkor elvileg működhet. Erre gondoltam én is, csak nem mertem kérdezés nélkül belevágni. Kösz.

Előzmény: pajaci (67016)
caliyoung Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67028

Tisztelt szakemberek !

Érdeklődöm, jól gondolom-e, hogy a lenit áramfejlesztő un. szinuszos besorolású ?

http://szerszamallomas.hu/einhell-bt-pg-2000-aramfejleszto.html

Köszönöm és elnézést a kezdő kérdésért.

paplanfa Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67027

Azt cseréltesd nagyobbra, 3 amperért nem éri meg, csak utána legalább 2,5-ös vezetéket tetess be a lakáselosztóig, ahol a 13A-es kismegszak legyen. Ha kell később onnan upgrédelheted a rendszert.

Előzmény: pupákdézi (67025)
C20NE Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67026

Ezt egy regisztrált szerelőtől kérdezd :-)

Előzmény: pupákdézi (67025)
pupákdézi Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67025

Köszönet! Akkor kérhetem a szolgáltatót, hogy az óránál az egyik megszakítót cserélje ki 13 amperesre? Az árát fizetem nekik, hátha ezzel is előrébb jutok.

Előzmény: C20NE (67024)
C20NE Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67024
Előzmény: pupákdézi (67023)
pupákdézi Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67023

Van 13 amperes kismegszakító?

Előzmény: C20NE (67021)
paplanfa Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67022

Az árban kb. ugyanannyi mint a 16-os?

Előzmény: C20NE (67021)
C20NE Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67021

Nem felel meg! A spórolós szakid miatt lehet újravezetékezni a 16A-re biztosítandó áramkört 2,5-es vezetékkel vagy megelégszel a 13A-es kismegszakítóval.

Előzmény: pupákdézi (67019)
Jahno Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67020

Kicsillagnál is :-D

Előzmény: pupákdézi (67019)
pupákdézi Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67019

Sziasztok!

A házat 4 éve teljesen újra vezetékelték 1,5mm2 réz vezetékkel. A 3 db kismegszakító 10 amperes. Az egyik megszakító esetében szeretném a teljesítményt 16 amperra megnöveltetni. A 1,5-es vezeték ennek megfelel?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67018

Házibarkács lágyindító: a motor felpörgésének idejére mindhárom fázisba sorban közbeiktatsz egy-egy 1200 wattos fűtőbetétet, majd a felpörgés után kikapcsolod őket az áramkörből.

De az ilyesmi csak akkor működik, ha a motoron nincs rajta a teljes terhelés már a bekapcsolás pillanatában.

Előzmény: peti.olah (67011)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67017

Lassú kioldású ("C" jellegörbéjű) kismegszakítók?

Csillag-delta indítás?

Lágyindító alkalmazása?

Házba bejövő áram felemelése?

pajaci Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67016

Egy fázisú bekötéssel indítod a 25A-es ágról, utána átkapcsolod három fázisra. Nem rajzolom le.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.22 0 1 67015

Qrblival

Előzmény: Qkorica (67014)
Qkorica Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67014

Kuriblival

paplanfa Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67013

Azért amíg egy ilyen szépet összehoznak, az baromi sok idő és jó néhány szopás, anyázás megelőz. Minimum a drótok egyik vége előre le van gyártva, csekkolva, 5 méteres darabokra szabdalva, hogy ott csak felét kelljen csinálni. A színválaszték is fontos.

Ótókhoz előre készítik el a kábelkorbácsot, ügyes kezű nénik, fogyatékossággal élők szinte rabszolgamunkában. Csak mindig pontosan ugyanazt, ugyanúgy, ugyanoda.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67006)
Jahno Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67012

És? Ott majd nem ilyen megoldást nyomnak, de ha 2 gépet össze kell kötni, akkor megint más lesz. Ez tök normális, átlátható, kezelhető és nem dől nyakadba a szekrény elejéről a spagetti, aminél aztán már tényleg nem teszel odébb egy kábelt, mert akadék a többi, de kihúzni sem bírod. Ahol polcosak vannak ott nincs is összekötve, táp/UTP úgy lóg, hogy elérjen a gép minden egyes részéig, konzolkábel meg a polc elején és el tudod húzni a polc bármelyik sarkáig. Az, hogy egyes szolgáltatóknál csak pókháló van, az egy dolog, általában kezelhetetlenebb, mint bármi más.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67010)
peti.olah Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67011

Uraim, segítséget kérnék.

Adott egy 3fázisú motor, ami az adattábla szerint 5 ampert vesz fel fázisonként.

A háznál 25+6+6 A kismegszakító van, ez természetesen nem bírja az indítást.

Milyen módon lehetne indulásra bírni a motort?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67010

"Ez a kép viszont egy jól szituált DCről van,"

Én meg inkább a rosszul szituált datacenterekben vagyok ismerős, ahol nincs két egyforma számítógép a polcokon, ráadásul ezek is gyakran cserélődnek, rendszeresen előfordul, hogy két gépet közvetlenül kell összekötni egymással és ha egy újonnan berakott gép egynél több UTP kábelt kér, az már problémát jelenthet, satöbbi :)

Előzmény: Jahno (67007)
Jahno Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67009

Nem a kinézetét bántom a kötegelésnek, hanem ezek mégis csak érzékeny adatkábelek és erősre húzva roncsolja a vezetéket.

Nincs kicentizve a kábel, mert a függőleges rendezőben ott van ~1 méter tartalék. És még mindig ott van, hogy switch oldalon felesleges 1 centivel odébb dugni, az általában értelmezhetetlen dolog, panel oldalon meg szintén nem 1-2 porttal szopolik az ember, akkor kábel kifűz, megfelelő méret visszafűz.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67008)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67008

"legangyobb hálóépítősök is kötegelnek ezerrel."

A kötegeléssel nincs semmi bajom: ez is egyfajta látványelem a laikusok/ügyfél felé, az erre fordított energiát tekinthetjük reklámköltségnek is.

Engem inkább az zavar amikor a kábelhossz annyira ki van centizve, hogy (akár a kötegelők levétele árán) nem ér el bármelyik kábel bármelyik csatlakozóig. Tehát ha én csinálnék ilyen látvány-kábelezést, akkor a kábelek hosszából nem vágnék le a csatlakozás helyétől függően, csak megpróbálnám esztétikusan megoldani a csokorba kötést.

Előzmény: Jahno (67005)
Jahno Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67007

Ez a kép viszont egy jól szituált DCről van, van mikor évekig nem jár arra ember, mert minek. Ha meg analóg telefon, akkor a másik oldalát szokás átdugni, az mondjuk 8 perc és akkor méretre is gyártottam a kábelt. Szokott is szopó lenni a x*8 percekkel, ha két szint helyet cserél :-D

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67006)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67006

"amúgy minek átdugni?"

Igazad van: ilyen területen csak kis cégekkel van kapcsolatom, ahol soha nincs elég pénz semmire, ráadásul hajlamos vagyok mindent fejlesztői szemmel nézni, ahol soha semmi sem végleges és bármikor bármit bővíteni/variálni lehessen.

Ha viszont a cégnél

- pontosan tudják, hogy mi a feladat és ez nem is fog változni a jövőben

- profi előre-tervezés van (gondolnak minden előfordulható eseményre)

- és van pénz is rogyásig olyan dolgok megfizetésére, amelyek a beruházás pillanatában szükségtelenek (minden berendezésből legyen helyettesítő/tartalék is),

ott valóban elérhető lehet, hogy ne kelljen átkábelezni dolgokat.

Előzmény: Jahno (67005)
Jahno Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67005

Ez még nem is vészes, amúgy minek átdugni? Bár a kötegelős dolgot nem szeretem, én többnyire tépőzárazok. Ez mindenfelé nagy vita, bár legangyobb hálóépítősök is kötegelnek ezerrel.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (67004)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.22 0 0 67004

Az átadás pillanatában a laikusok szemében valóban nagyon szépen néz ki egy ilyen "tudományos" kábelezés, de kíváncsi lennék, hogy mekkorát anyáz majd a helyi rendszergazda, amikor másnap megkapja a feladatot, hogy a 3-as aljzatba menő kábelt villámgyorsan dugja át a 42-esbe :)

Ez olyan, mintha a villanyszerelőt azért dicsérnék meg, mert az egész ház csövezését meg tudta oldani mindössze 11-es csövekkel, vagy pl hogy a kötődobozokban egy centi felesleges vezetéket sem hagyott :)

Innen már csak egy lépés, amikor valamelyik nagyokos kvázi hülyének néz, mert a a csövezéskor a házi kisfesz és gyengeáramú elosztókból mi a fenének kérek egy-egy plusz ÜRES és VASTAG csövet a padlásra meg a pincébe.

Előzmény: paplanfa (67003)
paplanfa Creative Commons License 2016.01.21 0 0 67003
2Bálint Creative Commons License 2016.01.21 0 0 67002

Vannak sütők, amiket be lehet kötni, van, amit nem. Használati utasítást kéne átnézni...

Előzmény: Peet.. (67000)
sylvanus67 Creative Commons License 2016.01.21 0 0 67001

biztos.

kérdés, hogy működni fog-e, legalább is  megfelelően

Előzmény: Peet.. (67000)
Peet.. Creative Commons License 2016.01.21 0 0 67000

Sziasztok.

3 fázisú sütőt be lehet kötni 1 fázissal?

Előre is köszi a segítséget!

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.21 0 0 66999

"két, nagyjából 8m x10 m terület), ott kellene nagyjából jó világítást kialakítani."

Gondolom fontos az árnyékmentesség, ezért sajnos nem lehet 1-1 db nagy teljesítményű nátrium lámpát alkalmazni (az lenne a legolcsóbb megoldás), ezért én 4-4 db kisebb teljesítményűt (de legalább 100 wattosat) tennék a két terület sarkai fölé, prze a pontos számításhoz kellenének a lumen és a lux értékek.

Feltéve, hogy a munkában nem zavaró a sárga színű fény, mert lehetséges, hogy ilyen munkaterületet egyáltalán nem szabadna ilyen lámpával megvilágítani.

Előzmény: xyzw (66991)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.21 0 0 66998

"nem túlzás egy SMD ledet kapcsolóüzemű tápegységgel ellátni?"

Egy kapcsoló üzemű táp sokkal olcsóbb lehet, mint egy hagyományos transzformátoros.

Ha az egész lámpa egy zárt egység, akkor még a kapcsoló üzemű tápegységekben szokásos pici trafó sem kell bele, hiszen az sem számít, ha a fázis ott van közvetlenül a LED-en. Egy ilyen tápegység meg tényleg fillérekbe kerül (különösen akkor, ha a gyártó nagyvonalúan kihagyja belőle a zavarszűrést is ;)

Előzmény: cucu (66996)
peti.olah Creative Commons License 2016.01.21 0 0 66997

Nálunk 12 db 2x36W-os armatura van feltéve, azt váltották ki 4 db 70W-os nátrium lámpával. Kell 2-3 perc, amíg bemelegszik, de utána kellemes napfény szerű fénye van. Lapos fekete bordázott fémházban van, mint egy nagyobb led reflektor, úgyhogy felszerelni sem gond.

Előzmény: xyzw (66991)
cucu Creative Commons License 2016.01.21 0 0 66996

Azért nem túlzás egy SMD ledet kapcsolóüzemű tápegységgel ellátni? Nem volna erre egyszerűbb megoldás? (Nyilván ez a legjobb...)

Előzmény: Jahno (66994)
cucu Creative Commons License 2016.01.21 0 0 66995

Igen, innen idéztem...

Előzmény: caliyoung (66992)
Jahno Creative Commons License 2016.01.21 0 0 66994

Én meg hiába magyarázom a cégeknek, hogy igen, a wifi az ilyen, míg nem dobozban ülünk addig akármilyen külső hatás is befolyásolhatja. És nem, nem mindig lehet vele mit csinálni.

Előzmény: cucu (66980)
kiscsillag2681 Creative Commons License 2016.01.21 0 0 66993
Látom a humor sem hiányzik ! :)
Előzmény: ike58 (66984)
caliyoung Creative Commons License 2016.01.21 0 0 66992

Előzmény: cucu (66989)
xyzw Creative Commons License 2016.01.21 0 0 66991

Sziasztok! Van egy csarnok, amelynek egy részét világítással kellene ellátnom.  A csarnokban van régi világítás, több évtizedes fénycsöves, de már alig működnek, valamint életveszélyes állapotban vannak. Ezekből a régiekből néhányat rendbe hozok, hogy legyen a raktározási részen is némi fény, de ahol a munka folyik (két, nagyjából 8m x10 m terület), ott kellene nagyjából jó világítást kialakítani.  Elsőre 6-6 db. 2x36 W fénycsöves lámpatestre gondoltam. Régebben is az volt itt, akkor ez megfelelt az itt folyó munkához (faanyag válogatás). De olvasgattam pl. nátriumos fényforrásról is, hogy talán jelenleg az a legjobb fényerő/fogyasztás/bekerülési kltsg/tartósság tekintetében. Ti mit javasolnátok fényerő, gazdaságosság, ár, tartósság, fogyasztás, stb.  szempontokat figyelembe véve? A LED fénycsöveket túl drágának tartom egyenlőre, nem tudom, hogy behozná-e valaha az árát. Előre is köszi a tippeket!

paplanfa Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66990

Ugyan már, tényleg.

Előzmény: cucu (66989)
cucu Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66989

Nyilván mindössze egy dolgot szeretsz magadban, és az a szerénység...:)

Előzmény: paplanfa (66988)
paplanfa Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66988

:) Az biztos, de a többi tanácsom is nagyon jó. :P

Előzmény: ike58 (66984)
cucu Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66987

Kösz a tanácsot!

Előzmény: peti.olah (66985)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66986

Mert egy hozzá nem értő az észreveszi és el tudja dönteni, mit hogy, milyen színűnek kell lenni ?

Előzmény: még1MbR (66976)
peti.olah Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66985

Nyilván az igényes kapcsolóüzemű tápegysége 80-100MHz között dolgozik. Ez ilyen.

Én vettem a "slim" kivitelt, kb 4 hónapot bírt. Elkezdett villogni, aztán megdöglött. Viszont a magas kivitelű, aminél a led mögé szerelt bordás dobozban van a táp, az hibátlan. Abba a dobozba belezsúfoltam egy kicsi sorkapcsot, abban toldottam meg a vezetéket.

Előzmény: cucu (66982)
ike58 Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66984

Az eddig olvasott legjobb tanácsod paplanfa : ne állj le anál  :)  Csak nem tudom kiscsillag mit szól ehhez.

Előzmény: paplanfa (66971)
0l0 Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66983

Pár éve csináltattam kerítés mellé helyezést. Kb. 100 ezer Ft körüli nagyságrendről lehet szó, de több körülménytől is függ.

Előzmény: yanni80 (66939)
cucu Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66982

Úgy érted, hogy ez ilyen? :)

Előzmény: paplanfa (66981)
paplanfa Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66981

Ez nem bug, hanem fitcsőr!

Előzmény: cucu (66980)
cucu Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66980

Más...

Vettem ezt a 10 Wattos ledes reflektort. Korábban már írtam róla, hogy rövid a bekötő kábele.

De most másról van szó.

Amikor bekapcsolom, az URH sávon hallgatott rádióvételt zavarja, ugyanis ekkor elkezd sisteregni. Jó, mi?

Pedig a térerő full-on van, vagyis a jel/zaj viszony jónak mondható.

Csak infónak szántam.

paplanfa Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66979

Na ez az amit tilos, főleg ha festő is van a galeriben. ott kell állni és nézni, segíteni, figyelni

Előzmény: King_of_Giants (66974)
cucu Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66978

Eleve ez egy veszélyes szakma, ezért ha nem vállalkozóként dolgozik a szerelő, mindig ketten mennek a munkavédelmi előírások miatt.

Lacivill Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66977

Azért járnak ketten::--))

még1MbR Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66976

Egy villanyszerelőt veszélyes magára hagyni a tapasztalatom szerint.

Ilyenkor lesz:

- a földelés vezetéke fekete vagy kék, aszerint, hogy mije maradt, amikor a zöld/sárga elfogyott.

- a strukturált hálózat trágya riasztókábelből kiépítve

- a macerásabb dolog úgy hagyva, mondván majd visszajövünk (soha többé...)

... és még sorolhatnám.

És ilyenkor hívnak a barátok, hogy segítsek már nekik kijavítani a sok trógerságot...

holott nem vagyok villanyszerelő.

kiscsillag2681 Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66975

már neki álltam keresgetni meg telefonálgatni és email-t is írtam

idővel jelentkezem mire jutottunk addig is köszönöm mindenkinek a segítséget és a türelmet hozzám!

King_of_Giants Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66974

Ja, és elmentek egy családos hosszú hétvégére welneszezni, akkor már csak kőműves, festő kell

Előzmény: King_of_Giants (66973)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66973

Villanyszerelés Kaposvár és emilezel vagy telefonálsz sorban, leirod hogy teljes áthúzás, bővités, hány szoba, hány m2, mi a jelenlegi hiba

Előzmény: kiscsillag2681 (66969)
Jahno Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66972

Egyik rokonnál is ezazamaz lekonyult, égett, fele szinten elment a villany. Valami ismerős meghákolta, most már el is akarja adnia  házát, természetesen ott is "teljes elektromos felújítás, újrahúzás" szerepel. Én esetemben meg toldozás-foldozás. Még a gázbojler csövei sincsenek összekötözve, ránézésre is kutya szájából kitúrt kismegszakítók, 4 külön márka, valami leharcolt Fí, már az elosztó sem néz ki túl kellemesen, utána alu-réz és társai keveredve.

Előzmény: paplanfa (66971)
paplanfa Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66971

Fogalomzavar van. Azokat a régi tulaj szerint felújították, újrahúzták. Ez annyit jelent, hogy konnektort cserélt és azokat a műanyag csavarókat megcsavargattatta. itt drótcsere nem volt, különösen, ha a fürdőszoba fala dugig van tömve aluvezetékekkel.

A festést ne sajnáld, most kell "új" korában szétverni a házat, nem később. Az a jó hír, hogy szobáról szobára is lehet haladni, akkor lakni is lehet, de persze sokáig lesz disznóól. Egyúttal rakass fel oda ahol nem volt, de kéne, tetesd át oda ahol jobb lenne a konnektor, kapcsoló.

Legyen 200eFt-od az akcióra, az tán csak elég lesz, ne állj le anál, hogy a fürdő most ráz, vagy nem ráz.

Jahno Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66970

Ez szép, mienk 80as évek elején, de már akkor minden réz lett benne.

kiscsillag2681 Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66969
A ház 90es építésű épült.állítólag mielőtt megvettük előtte 1.5 éve vezetékeltek át.hogy ott amit láttatok miért van alu vezeték jó kérdés.de gondolom ha az összes kötegelő le lesz szedve kiderül hogy tényleg át huzattak es csak ott nem tudták valami miatt vagy nem volt áthúzva sehol.amúgy amit a villanyszerelő csinál é.v.mérést az gondolom nem kerül olyan sokba mint egy cég aki erre szakosodik.amúgy új digitális óra van mert be lett kötve a 380v (ennek a hálózatát csatlakozó stb építik jelenleg a melléképületben).de a családiházon belül ezzel kapcsolatban nem csináltak semmit csak új óra es földelőrúd lett kialakítva.a régi óra vezetékeit meg össze lettek kötve az új órával.akkor addig keressek telefonon szakít amíg miután elmeséltem a sztorimat nem é.v.mérést javasol hanem azt mondja hogy átnézi az egész ház villamohálózatát vagy eleve azt kérjem hogy komplett villamoshálózat felülvizsgálat?
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66968

"Szóval ha most majd aki jön új szaki es é.v mérést végezne"

Egy hivatalos ÉV mérés-sorozat elég sokba kerül és nincs is túl sok értelme egy olyan lakásban, ahol valószínűleg egy rakás dolgot javítani/cserélni kell. Esetleg a végén lehet méretni, de akkor meg lehet, hogy azért felesleges pénzkiadás, mert korrekt+értelmes ember szerelte.

Előzmény: kiscsillag2681 (66962)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66967

Pont azt akartam irni amit alant javasolnak. Nem kis pénz és felfordulás, de áthuzatni, bőviteni szükség szerint az egész hálózatot és egy szabványos elosztótáblát év.relével, aztán a mérés

Az a ház tele van aluminium vezetékkel

Ehhez a fogyasztásmérőt sem kell lebontani, ha megfelelő vastag vezeték jön onnan.

Fityek(109HA076) Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66966

Na erre utaltam én is!INkább legyen megcsinálva rendesen,és utánna ÉV mérés ha szükséges!A hibák feltárásához nem kell ÉV jegyzőkönyv.

Előzmény: pajaci (66965)
pajaci Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66965

Minek kell ÉV mérést csinálni, amikor már eleve tudod hogy nem jó a hálózat? A hibákat kell kijavítani, azért meg annak fizetsz aki megcsinálja. Aki nézelődni megy annak is pénzt szoktál adni?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66964

A profi szaki vagy maga fogja megcsinálni, vagy az embere, vagy ő ajánl valakit, akiről tudja, hogy nem hülye az ilyesmihez. Tehát attól kezdve már (valószínűleg) jó kezekben vagy.

Jahno Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66963

Aztán átalakítás után új mérés, új jegyzőkönyv, új kiadás?

kiscsillag2681 Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66962
Szóval ha most majd aki jön új szaki es é.v mérést végezne csak de a dobozokhoz hozzá se nyúl mondjuk majd akkor hívhatom az új szerelőt igaz?kíváncsi leszek hányadik szerelő lesz az aki alapos munkát végez.remélem nem kell túl sok szakít kipróbálni. . Mert nem tudom milyen áron dolgoznak de ha mondjuk csak a 10ik lesz ilyen csődbe megyek :)
Előzmény: Mekk Elek ezermester (66955)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66961

Mert ez az egész az automatikus villany-felkapcsolásból indult,

ami az ajtónál történik. A mennyezet közepére szerelt jelenlét érzékelők viszont a szoba közepe táján nagyon érzékenyek, a falaknál már jóval kevésbé. Ráadásul az ajtón belépés többnyire az infra érzékelővel szemben történő mozgás, ami tovább késlelteti/nehezíti az érzékelést.

Ha a világítás felkapcsolása (a fény megjelenése) nem történik meg a belépést követő kb fél másodpercen belül, az a tempósan haladó ember számára pszichológiai megterhelést jelent és egy idő után gyűlölni fog minden megtorpanást, amíg vár a fényre. Ezért a mennyezet közepére szerelt jelenlét érzékelő habár kiválóan alkalmas lehet arra, hogy folyamatosan figyelje, hogy valaki tartózkodik-e a helyiségben, de a belépéskor a villany felkapcsolására csak igénytelen felhasználó esetén alkalmazható szerintem.

Előzmény: Jahno (66960)
Jahno Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66960

Akkor minek rajt rágni a gittet?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (66958)
Jahno Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66959

Én meg nem tudom, hogy 5 percre megy-e ki vagy 2 napra, aztán lehet egy céges tárgyaló költségét röhögve kifizeted, de a másik 20 már nem, így inkább lekapcsolom helyettük. És a TVket is, amiből szintén van pár.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (66957)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66958

"És mennyi az esély arra, hogy az adott téma keretein belül mozdulatlanok maradjunk?"

Szinte nulla. Ezért is működnek annyira jól a profi (= gyakran 100 feletti zónás) jelenlét érzékelők: ha a helyiségben olyan helyen tartózkodunk, ahol sűrűek a figyelt zónák, ott akár az ember lélegzési mozdulatai is elég lehetnek ahhoz, hogy az érzékelő mindig újra kezdje a visszaszámlálást.

Előzmény: Jahno (66956)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66957

"Én 3W-os LED-et tettem a klotyóba, ha úgy felejtik abba sem halok bele és nem gond fel és lekapcsolni a kapcsolót az ajtó mellett."

Helyes gondolatmenet. Ha esetleg égve marad a villany, napi 1 forintos energiaveszteséget csak elbír a családi kassza valahogyan :)

Én a falnak tudok menni, amikor valaki a villanyok folytonos lekapcsolgatásával akar pénzt megtakarítani. Sokszor dolgozok haveroknál és megőrjít, amikor ahányszor kilépek egy helyiségből öt percre és mire visszamegyek, valaki mindig lekapcsolja a villanyt. Ilyenkor előveszek egy tízforintost és odaadom a  tettesnek, hogy kapcsoljuk fel a lakás ÖSSZES villanyát, amíg itt vagyok, én fizetem**. Sok ember számára ekkora bunkóság kell, hogy végre a fejéhez kapjon és tudatosodjon benne, hogy mennyire tudatlan ezen a téren.

Persze én megtehetem, hogy bunkó vagyok, elvégre haver, ráadásul ingyen dolgozok nekik, legközelebb is engem fognak hívni :)

(** volt, aki nekiállt vitatkozni velem, azzal a végén kiszámoltattam a pontos energiaköltséget és kértem a visszajáró összeget :)

Előzmény: C20NE (66954)
Jahno Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66956

És mennyi az esély arra, hogy az adott téma keretein belül mozdulatlanok maradjunk?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (66953)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66955

"több kötődoboz nincs fedél nélkül"

A jelek szerint a képen lévő kötődoboz le lett vakolva, azután újra kibontva. Úgyhogy lehet, hogy van a lakásodban még egy pár olyan doboz, ami a vakolat alatt rejtőzik.

Az ilyesmit nagyon nem szeretik azok a villanyszerelők, akiknek egy hülye lakástulajdonos által elrejtett dobozok után kell nyomozni: lehet kopogtatni a falakat meg fémkeresőzni, meg kitalálni, hogy vajon mire gondolhatott az a villanyszerelő, aki az egészet csinálta 1972-ben. Van olyan villanyszerelő aki ilyen munkát nem is vállal: közli veled, hogy ezt nem tudod megfizetni, vagy közli, hogy haldoklik a nagynénikéje Argentínában és sajnos sürgősen oda kell utaznia :)

...szóval aki bevállalja (és végig is csinálja!) ezt a pókhálót, az becsüld meg, mert valószínűleg okos+tökös legény.

Előzmény: kiscsillag2681 (66936)
C20NE Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66954

Én 3W-os LED-et tettem a klotyóba, ha úgy felejtik abba sem halok bele és nem gond fel és lekapcsolni a kapcsolót az ajtó mellett.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (66953)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66953

"A jelenlétérzékelő lényege, hogy nem kell hozzá mozogni."

A szokásos jelenlét érzékelő működési elvéből (infra mozgásérzékelés) következik, hogy mozdulatlan dolgot nem érzékel. Még a legérzékenyebb jelenlét érzékelőnek is szüksége van egy pici mozgásra néha.

Ez hasznos dolog, mert így nem hiszi pl egy radiátorról, hogy valaki ott kucorog egész nap az ablak alatt.

Előzmény: maddlock (66943)
kiscsillag2681 Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66952

a házat használtan vettük és burzsuj kádat meg az elöző tulajdonos tetette be  személy szerint én még ki sem próbáltam

de ha vki megtalálja a hibát felőlem lubickolhat benne :) :)

Előzmény: Zs:) (66950)
kiscsillag2681 Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66951

nem is gondoltam :) csak ált.  régi fórumos/ csevegős tapasztalatom az emberkék szerint 90%ban budapestiek voltak  

Előzmény: Zs:) (66950)
Zs:) Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66950

Nem engem érdekel, csak már többen kérdezték, jó eséllyel azért, hogy hátha a közelükben vagy és tudnak segíteni (és talán nem azért, hogy éjjel odaugorjanak az irigykedett burzsuj kádért :) )

Előzmény: kiscsillag2681 (66949)
kiscsillag2681 Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66949

kaposvár ha nagyon érdekel :)

Előzmény: Zs:) (66946)
kiscsillag2681 Creative Commons License 2016.01.20 0 1 66948

szerelő van ezer de egyet se ismerek. ismerős meg ajánlott egyet aki regisztrált is meg van ÉV-is foglalkozik, de csak jövő héten ér rá. ezért mondtam hogy lehet felhívok még 1-2öt hátha valamelyik előbb tud jönni. azt hiszem jó vill.szerelőt kb olyan nehéz találni mint jó n.gyógyászt :)

Előzmény: Fázisceruza (66941)
Zs:) Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66947

Tudnám minek jössz ide kérdezgetni, ha úgyis te osztod az észt?! :)

Én erre csak azt mondom, hogy majd megtudod.

Előzmény: maddlock (66943)
Zs:) Creative Commons License 2016.01.20 0 0 66946

Ez amolyan titkos információ :)

Előzmény: Fázisceruza (66941)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66945

Miért kell személyes tapasztalat? Én egy kb.30 éves kapcsolóval kapcsolgatom a wc-t

Infra jelenlét érzékelő, hamár a neten tudsz keresni

Addig égeti a villanyt amíg a helyiségben vagy

Előzmény: maddlock (66944)
maddlock Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66944

Tipped van? (Google-ban tudok keresni én is, konkrét, személyes tapasztalat érdekel csak.) 

Előzmény: King_of_Giants (66881)
maddlock Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66943

Akkor az nem működik jól. A jelenlétérzékelő lényege, hogy nem kell hozzá mozogni. Amíg testhőt lát a szenzor, addig kapcsolva marad.

Előzmény: Zs:) (66875)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66942

Ha hozzányúlsz akkor az új szabványos mérőhely.

Előzmény: yanni80 (66939)
Fázisceruza Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66941

Hol a fenébe laksz te, hogy hetekig tart egy szerelőt keríteni???

Előzmény: kiscsillag2681 (66922)
Fityek(109HA076) Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66940

MIt hagytam ki?

Előzmény: paplanfa (66938)
yanni80 Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66939

Sziasztok.

Mostanában csinált valaki olyat hogy a falon lévő villany órákat levetette és kerítés mellé tetette?

Nekem a falon van de idén szigetelek és nem akarom kikerülni.

Vagy addig levetettem és utána vissza vagy egy új beállást de ez gondolom nagyon drága. 

paplanfa Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66938

Előbb olvasd vissza a teljes sztoriját. :)

Előzmény: Fityek(109HA076) (66937)
Fityek(109HA076) Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66937

Ebben a szakmában épp ezeket a dolgokat kell megfizetni!Egy ilyen túlzsúfolt mindenféle vezetékkel szerelt dobozt kibontani majd megkeresni mindennek a helyét és rendbe rakni!Remélhetőleg földelés is előfordul ezeken a helyeken.És ahogy a többiek is írták valószínű a többi dobozban is hasonlót találnának...A legbiztosabb megoldás az lenne ha te "áthúzatnád" megfelelő szakemberrel!

Előzmény: kiscsillag2681 (66936)
kiscsillag2681 Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66936

több kötődoboz nincs fedél nélkül ezt meg a lépcsőre állva tudtam lefotozni. a többihez létra is kellene. 

csak ez a fedél nélküli úgy kiszúrta a szemem....ráadásul pont a fürdő falán van....de mindig csak kombinálok. főnököm egyszer megmondta hogy  "ne gondolkozzam előrébb hogy mi van ha" mert túlbonyolitok mindent :)

paplanfa Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66935

Nyugi, az összes többi kötöződoboz is pontosan ugyanilyen kaliberű. Ha találsz még dobj már fel pár fotót azokról is, meg a lakáselosztóról is.

Előzmény: kiscsillag2681 (66930)
Jahno Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66934

Ezzel főleg akkor lesz nagy szívás, ha 1 év múlva valami megint ráz, vayg kijön a füst és még jobban vakarják a fejüket, hogy "bontani kell". Kemény dió.

kiscsillag2681 Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66933

hát ez az.... akkor legalább mondta volna meg, hogy miért nem tudták ezen a részen áthúzni. na minden esetre rajta vagyok a ÉV szakember keresésén. 1-el beszéltem már, de még próbálkozom 1-2 megkeresni aztán választok melyiket hívom 

Előzmény: paplanfa (66929)
paplanfa Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66932

Úgy érti, hogy az összesodrott, kupakos dologban valószínűleg szorosan van ami benne van. De csak ennyi ami a valószínűleg-et fedi. Nem tudjuk mi az, lehet, hogy nincs is semmi a másik végén. A gond az, hogy túl sok a fekete dzsumbuj, és túl kevésnek tűnik a kék illetve a zöldsárga.

paplanfa Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66931

Pók menekül onnan, de zöldsárga vagy piros se sok van.

Előzmény: kiscsillag2681 (66923)
kiscsillag2681 Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66930

ezt közelről meg se nézte a "szakmeber". de megnyugodtam hogy nagy eséllyel nem ezzel van a baj

Előzmény: Jahno (66927)
paplanfa Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66929

Itt a fedőhiány csak pozitívum. Áthúztak a fenét. Esetleg meghúzták azokat a tekerős rugós rögzítőket, és ez jelentette nála az áthúzást.

De a többi... És itt volt teljes felújítás? Persze, hógyne. Az összes ilyet meg kell találnod, azt is amit a festők síkba vakoltak, lefestettek és most nem látod. Ha szerencséd van akkor ezek csőben futnak, ha nem akkor begipszelve :) Aluvezetéknek tűnik az egész dzsumbuj.

Ezeket, mindet ki kéne SZERELŐNEK bogoznia, kihajtogatnia, szétkötözni, feltárni, leellenőriznie mi-hova-merre-meddig, és minimum tisztességesen összekötnie. Még jobb lenne kiszedni átvezetékezni tisztán követhetőre, áttekinthetőre, biztonságosra, szakmailag hibátlanra, ugyanis az aluvezeték szeret eltörni ha sokat hajlítgatják.

Jahno Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66928

Jó eséllyel nem a bekeretezett résszel van a baj.

Előzmény: kiscsillag2681 (66925)
Jahno Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66927

Ráadásul alu-réznek is lennének szabályai. Olyan lófasz megoldás, szerintem egy darabig még keresgetni fogod a szakembert.

Peter atyuska Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66926

Na persze aztán majd jön a csodálkozás hogy a szomszéd is ráver egy csomó kártérítést. Amit ekkor lehet tenni, a szomszéddal beszélni és vele közösen megtalálni a megoldást a problémára.

Előzmény: paplanfa (66921)
kiscsillag2681 Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66925

csak annyit kérdeztem hogy ez így a képen szabályos? 

Előzmény: *Steve (66924)
*Steve Creative Commons License 2016.01.19 0 1 66924

és komolyan mit vársz tőlünk???

kiscsillag2681 Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66923

kiscsillag2681 Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66922

Ehhez a képhez mit szóltok? akit hívtam szerelő az csak jövő héten tudna jönni. lehet felhívok mást is. de addig is ezt a kötegelődobozt a fürdőszoba kinti falán találtam és tető sem fedi 2 kábelt látok ami össze van sodorva és a fém részek egymásnak érnek de nem fedi a műanyagvédő. Ez oké így?

amúgy előző tulaj azt mondta áthúztak mindent, de ezek szerint még sem mert szerelő (régi) azt mondta ez falkábel.

paplanfa Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66921

Akkor mond meg nekik, hogy tüntessék el onnan a drótot, vagy ha nem, egy vihar után véletlenül rádől. Az utcán szarnak rá kivágni.

Nálunk most lesz kerületi képviselő fogadóóra, majd beszélek az emberrel hátha alakul valami.

Előzmény: GabikA (66919)
paplanfa Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66920

Direkt kiszórakoztam milyen lassan nem vesz észre. A zónája meg a tetthelyre volt ráirányítva, ha jobban megmozdultam azonnal kapcsolt. Sokáig ültem bent. :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (66911)
GabikA Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66919

minden heten...

Előzmény: paplanfa (66904)
_kip_ Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66918

Meglévő ház bővítése történt volna + a régi részen tető magasítás és tetőtér beépítés.

Részben az ÉMÁSZ "barátságos" hozzáállása és felajánlott csekk befizetése részben más okoból (e-napló bevezetése megdrágította az egészet = olcsóbb nagyobbat venni) döntöttünk a költözés melett.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (66894)
Jahno Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66917

Feladat adott, 3ezres árfekvésben már linkeltek, most jöhetnek az olcsóbbak.

Előzmény: Garfield007 (66915)
_kip_ Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66916

Aha meg 2012-ben még a híradóbn is volt, hogy jó pár ezer család életét nehezítették meg a vezetékjog bejegyzéssel amit utólag tudtál meg, persze a fellebbezési határidő után...

Sok sikert!

Előzmény: ötfelezős (66892)
Garfield007 Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66915

És ha valaki komolyabban megvakarja a szakértéseit mindig pofára is esik Elek, de nem az a feladós típus. Ami már egy ideje unalmas és egyre kevésbé szórakoztató.

Előzmény: Jahno (66914)
Jahno Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66914

Árfekvés mindegy, itt a "szerintem nem létezik" opcióval megint benéztél valamit, miközben folyton magyarázod miképpen megy a világ.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (66913)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66913

Az ilyen 20-30.000 Ft feletti termékeket nem szoktam figyelembe venni (mintha nem is léteznének), enélkül is túl sokba tud kerülni némelyik sikertelen kísérlet :)

Előzmény: Jahno (66902)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66912

"A megcsináláshoz olyan kell aki megcsinálós papírral rendelkezik."

Nem hiszem, hogy ÉV vizsgája lehet olyan végzettségű embernek, aki nem jogosult a hiba kijavítására.

Előzmény: paplanfa (66910)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66911

"Pedig képes. Direkt kipróbáltam! :) a papírért is el lehet nyúlni szép lassan és nem kapcsol fel :)"

Az az érzékelő valószínűleg nem 1 m magasra volt szerelve és a fő zónája nem  vízszintesen nézett.

Vagy ANNYIRA lassan mozogtál, hogy a mozgásérzékelő lehűlő radiátornak nézett :)

Előzmény: paplanfa (66905)
paplanfa Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66910

De azt is tudni kell, hogy ez csakis mérést jelent, még csak nem is hibafeltárást. Megállapítja amit eddig is tudtunk, szóval azt, hogy szar a rendszer, erről papírt is ad, párhuzamosan sokat elvesz és ennyi. A megcsináláshoz olyan kell aki megcsinálós papírral rendelkezik.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (66897)
Jahno Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66909

Ezermeünek még jól jöhet.

Előzmény: pajaci (66906)
pajaci Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66908
Jahno Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66907

Vagy kapcsoló, pont ezért írtam, ha nem nagyon van mozgás vagy nem látja, akkor is kapcsol, újrakezdi a beállított időtartamot.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (66900)
pajaci Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66906
Előzmény: Jahno (66902)
paplanfa Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66905

Pedig képes. Direkt kipróbáltam! :) a papírért is el lehet nyúlni szép lassan és nem kapcsol fel :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (66899)
paplanfa Creative Commons License 2016.01.19 0 1 66904

Nincs ott egy nagy fa a telkeden ami rádőlhetne?

Előzmény: Xtremehun (66885)
ívfény Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66903

upsz!!

akkor én itt keverhetek valamit?

az eph közös potenciálon van a földeléssel nem?, ha igen, akkor mondjuk úgy, hogy az eph-án keresztűl kerűlhet fesz alá a védővezető kábel, lakáson belűl?

Előzmény: ötfelezős (66893)
Jahno Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66902

Mikrofon meg poénnak ven bennük, hogy a KGST lehallgasson...

Innen, "zaj" a kulcsszó:

http://www.luxomat.com/hu/pdf/hu/cat/BM-KAT_HU.pdf

Előzmény: Mekk Elek ezermester (66868)
paplanfa Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66901

Kérdezd meg, lehet, hogy tök olcsó! Aztán írd meg :)

Előzmény: maddlock (66870)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66900

Köszi a tippet, haver vagy :)

Már vagy tíz pdf-et találtam a termékről, de ez nem volt közöttük.

Sajnos ebből sem derül ki, hogy a "PIR+MIC" az azt jelenti, hogy "pir ÉS mikrofon" vagy azt, hogy "pir VAGY mikrofon", de legalább az kiderült, hogy miket lehet állítani benne.

http://www.kanlux.pl/download/instrukcje/08910.pdf

Előzmény: pgyafi (66898)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66899

"Majd ott fogtok a klotyón hadonászni, ha nem akartok sötétben ücsörögni :)."

A klotyó egy picike helyiség, ezért a mozgásérzékelő sem lehet túl távol :) Ha kb 1 méter magasságba szereli fel (ahogyan már írtam is) akkor valószínűleg nem képes annyira mozdulatlanul ülni egy ember, hogy a tőle max fél méterre lévő mozgásérzékelő ne lássa őt mozogni néhány másodpercenként és ne kezdje újra meg újra a visszaszámlálást.

pgyafi Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66898

http://www.kanlux.pl/en/8910

rövid manual-ja van

Előzmény: Mekk Elek ezermester (66895)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66897

"Ha az van írva a szerelőhöz hogy ÉV.mérést végez az ugyanazt jelenti mint az ÉV.felülvizsgálat?mert csak ÉV.MÉRÉST végzősők vannak a honlapon."

Ez a kettő ugyanazt jelenti.

De nem muszáj az interneten kutakodni, valószínűleg a nálad járt villanyszerelők  is ismernek olyan kollégát, akinek van ilyen képesítése is.

Előzmény: kiscsillag2681 (66878)
Jahno Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66896

Hosszabb időt kell beállítani. Ha internet van, akkor mondjuk úgy kb. 2 órát :-D

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66895

"Hasonló van"

Köszi a tippet, nem ismertem ezt a ketyerét.

Nem találok róla sehol részletes információkat (pl bekapcsol-e CSAK hangra), sem szerelési utasítást... szóval a gyártója elmehet a...

Hang detektálására jelenleg riasztó üvegtörés érzékelőt használok (fogtam már így betörőt is ;), de ebben van relé is meg késleltetés is, van, amikor pont ilyesmi lenne a jó.

Előzmény: King_of_Giants (66882)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66894

"el is költöztünk mert a rohadt drótjuk miatt nem fért volna el a ház."

Annyira sokba került volna egy plusz oszlop kifizetése az áramszolgáltatónak, hogy inkább eladtátok a telket?

Előzmény: _kip_ (66890)
ötfelezős Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66893

Melyik vezeté? Mert a kád nem a védővezető hálózatba van bekötve, hanem az EPH csomópontra.

Előzmény: ívfény (66888)
ötfelezős Creative Commons License 2016.01.19 -1 0 66892

Kisfeszültségen nem volt vezetékjog, hanem a telektulajdonos hozzájáruló nyilatkozata a keresztezéshez.

Előzmény: _kip_ (66890)
ívfény Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66891

elnézést!

hirtelen a pent, nevhának asszociáltam.

nálam annyi a különbség, attól, ahogy te laírtad, hogy a lakásköri földelő vezeték, soxor van összekötve olyan tárgyakkal, ami amúgy a földelő szondámmal fémesen érintkezik, pl neon armatúra, ami fel van csavarozva a földelőszondával egy potenciálon lévő vasszerkezetre, de külön megkapta a lakásköri földelő vezetéket is! remélem nem kardinális probléma?

Előzmény: King_of_Giants (66884)
_kip_ Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66890

Ha nincs vezeték jog bejegyezve, akkor mákod van, részben.

- Nálunk volt vezetékjog és tojt ránk az ÉMÁSZ, el is költöztünk mert a rohadt drótjuk miatt nem fért volna el a ház.

- Cimbinél nem volt vezetékjog, nála a válasz az volt, hogy önköltséges alapon hajlandóak arébb tenni, kifizette. Mivel az üzemszerű működésben nem okoz akadályt ezért őket nem érdekelte.

Keress egy jó ügyvédet és vele írattasd meg a levelet, hátha úgy egyszerűbb és olcsóbb (ügyvéd olcsóbb lehet mint az émásznak fizetni)

ötfelezős Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66889

Már bocsánat, de a megrendelést nem felszólításnak hívják...

Előzmény: cucu (66887)
ívfény Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66888

ezze vitatkoznék! ha megszakad a földelőszonda felé a vezeték és neagyisten fáziszárlat van egy fogyasztó fémházára, mondjuk egy számítógépben, akkor simán megjelenhet a feszely a fürdőkádon, vagy bármely fogyasztó fémházán, ami össze van vezetékezve a házon belűli földelés drótjával! és szerintem innentől lesz veszélyes, a szakadt földszonda kábel, mert tételezzük fel, h rákerűl a fázis a földelés vezetékére, , de nincsen ami kisöntölje, a delejt, mert szakadt a szonda felé a vezeték? és nincsen év relé, meg föld nulla közösítés sem az óránál.

Előzmény: Zs:) (66880)
cucu Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66887

Érdemes levélben megtenni.

Xtremehun Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66886

Xtremehun Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66885

Tisztelt Urak

Kérdésem az lenne hogy a mellékelt képen látható 1 számú telkemen fölött a 3 számú telekre az én udvaromon keresztül megy egy légvezeték egy segéd oszlopra. A tervek szerint a ház építésénél a magassága miatt ez a vezeték útba lesz, Milyen módon szólíthatom fel az ELMŰt hogy ezt a vezetéket helyezze át máshova ? " telkemre semmilyen szolgalmi jog nincs bejegyzett az áram szolgáltató részéről.

Köszönöm a válaszokat.

King_of_Giants Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66884

és nincsen pen sem, azaz a nulla nincs a földdel összekötve az óránál,"

HA nincs PEN akkor villany sincs a házban, mert ugye az önmaga a nullavezeték

Az EPH csillagpontosan összekötve bemegy a PE sinre, oda csatlakozik a nullárol leágaztatott , ÉV relé elöttröl, a PE/föld vezeték, és ide jön a földelőszonda is

Mérésnél ezeket szétbontják Ezt igy kell kivitelezni és nem "ujragondolni"

Előzmény: ívfény (66879)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66883

Villany óránál sem bontható a földelés max ott van egy segéddobozban kialakítva a központi EPH csomópont, amibe bemegy a hálózat nullája és a leütött szolgáltató és az MSZ 447 által előírt helyi földelő szonda, ha sávalapi földelés készült arról a készítéskor mérési jegyzőkönyvet kell készíteni ennek megléte esetén már nem kell az óránál saját földelő szondát létesíteni. Az EPH egy rendszer aminek lényege hogy minden nagy kiterjedésű és egyidejűleg más potenciálon lévő tárgyat egy potenciálra hoz hiba esetén ezzel csökkentve az esetleges áramütés kockázatát és súlyosságát. A földelés meg maga az a része a rendszernek ami magával a környezettel érintkezik úgy mint talaj. Ennek módja lehet igen sokféle, levert rudak, lerakott vízszintes vezeték, lemez, betonalapban lévő betonvasak vagy földelő vasak, stb.

Sajnos egy áramütés lehetőségét csak csökkenteni lehet a különböző mechanikai és villamos megoldásokkal. E megoldásokat hogy mindenki lehetőleg ugyan azt értse és ugyan olyan legyen tették szabványba.

Előzmény: ívfény (66879)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66882
Előzmény: Mekk Elek ezermester (66868)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66881

Vagy figyelik a wc-t kamerán és a wcs néni kapcsolgatja ha be/kimész onnan :)

vagy infravörös hőérzékelő van jó drágán 6-10ezerért

Előzmény: maddlock (66870)
Zs:) Creative Commons License 2016.01.19 0 0 66880

" ha szakadt a kábel, akkor a kád feszültség alá kerűl"

MI VAN?!!! Ekkora hülyeséget ne mondj már és ráadásul nem először írod le! Miért kelrülne feszültség alá valami, ha megszűnik a földelése?

Előzmény: ívfény (66872)
ívfény Creative Commons License 2016.01.19