Keresés

Részletes keresés

Lacivill Creative Commons License 10 perce 0 0 68722

Prodax gipszkartondobozt viszont kitalálták, hogy ki lehessen venni csavarvesztés nélkül is, a sorolása is egész jó.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68721)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2 órája 0 0 68721

"Ha legalább 2mm-rel szélesebb peremet préselnének neki,"

A keskeny peremű gipszkarton dobozt könnyebben lehet teljesen síkba is szerelni: a keskeny dobozperem megroppantja a lyuk peremét és a doboz teljesen besüllyed a falsíkba. Festők imádják, ha semmiben nem akad a glettvas és egyes szerelvényeket is csak így lehet teljesen falhoz lapulva szerelni. Szélesebb peremmel mindez nem lenne megvalósítható.

"A rögzitő  fülek közül az egyik, a felső többször kiszúrt velem, amikor kilazitottam , nem fordúlt ki hanem leesett a hosszú csavarrol."

A rögzítő fül csavarját egyes dobozoknál egyből lehet előrefelé tekerni (a fül kiugrik a helyéről), másoknál is elég szokott lenni mindössze fél-egy fordulat hátra, mielőtt elkezdheted jobbra tekerni. Amelyik doboznál túl rövid a kilógó menet, vagy nem elég a csavar-fül szorulás ahhoz, hogy a felső fület függőlegesbe fordítsa, azt a fajta dobozt nem szabad többé vásárolni.

Néhány gyártó odafigyel arra, hogy a termékével a szerelők könnyen tudjanak dolgozni, néhány gyártó meg leszarja. Sokszor ha a drágább anyagot vásárolod, akkor annyival hamarabb végzel a munkával, hogy kiderül: a drágább anyag az olcsóbb :)

Előzmény: King_of_Giants (68716)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 órája 0 0 68720

A szobafestő végighúzza a falon a glettvasat és ami beleakad, azt megpróbálja kitépni a  falból. Ezért csakis olyan ideiglenes doboz fedél/tömés van teljes biztonságban, ami felett akadálytalanul elsiklik a glettvas.

Előzmény: King_of_Giants (68715)

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 órája 0 0 68719

"Miért ne lenne szabályos? El kell olvasni a FI leírását,"

Tudsz mutatni nekem olyan FI leírást, amelyben a gyártó leírja, hogy hogyan kell bekötni pl egy 3x25 amperes FI felét, hogy az egyfázisú 50 amperes FI reléként működjön?

Előzmény: C20NE (68714)
zsuri Creative Commons License 4 órája 0 0 68718

Köszi a válaszokat.

Előzmény: Peter atyuska (68706)
cosalf Creative Commons License 6 órája 0 0 68717

Miért nem raktad vízszintesen a két fület?

Előzmény: King_of_Giants (68716)
King_of_Giants Creative Commons License 6 órája 0 0 68716

Amire mindig mérges voltamm, az a gipszkarton doboz

Ha legalább 2mm-rel szélesebb peremet préselnének neki, nem lenne annyira kényes a fúrt lyuk mérete

A rögzitő  fülek közül az egyik, a felső többször kiszúrt velem, amikor kilazitottam , nem fordúlt ki hanem leesett a hosszú csavarrol. Az alsó mindig rendben ment

Előzmény: King_of_Giants (68715)
King_of_Giants Creative Commons License 6 órája 0 0 68715

miért nem lehet azt a hülye dobozt normálisan lezárni egy pattintható saját fedéllel."

Mert a festők előszeretettel leszedik és eldobálják

Anno úgy gipszeltem a kötödobozokat , ha lehetett, hogy a doboztető falsik alatt legyen

Merugye a megrendelő azt "nem akarja látni"

Egy festő csapat volt csak, akik leszedték, lefestették és szilikonnal tették vissza

Anno jellemzően csináltam fotókat a csövezésröl

Egyszer szükségem is volt rá, mert tapétázás után a telefonos nem találta a dobozt/vezeték véget Fotó alapján könnyedén kis bontással megtaláltam

A 65-80-as dobozokhoz lehet kapni olyan fedőket amin hosszú fül/tüske van ami kilóg a vakolás után, nem kell kitömni semmivel, többször felhasználható

Igaz , soha nem használtam :)

Előzmény: CorvBoy (68693)
C20NE Creative Commons License 7 órája 0 0 68714

Miért ne lenne szabályos? El kell olvasni a FI leírását, ott megadják az egyfázisú bekötést. A bekötésnél csak arra kell vigyázni, hogy úgy párosítsd a be/kivezetéseket, hogy a teszt gomb működőképes maradjon.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68713)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 12 órája 0 0 68713

"Egy 3 fázisú 25A-es ÁVK fázisonként tud ennyit, vagy összsen?"

3 fázisú 25A-s FI relé fázis és nulla érintkezői 25-25 amper áramot bírnak ki.

Tehát három fázis esetén akár 17 kWh energia is átmehet rajta,

de sejtem,hogy mire készülsz, ezért van egy rossz hírem: egy fázis esetén csupán 5,7 kilowatt lehetséges maximum, mert a három fázisvezető együtt hiába bírna ki akár 75 ampert is, a FI relé nullvezetőjén akkor sem folyhat 25A-nál nagyobb áram.

Elképzelhetőnek tartom, hogy egy 3 x 25A-s FI relét úgy kössünk, hogy 50 amperes egyfázisú reléként üzemeljen (nulla + fázis: két-két érintkező párhuzamosan kötve) de erre valószínűleg nem mindegyik FI relé alkalmas és amelyik alkalmas erre, annál sem mindegy, hogy melyik vezetőnek melyik a párja.

De az biztos, hogy ez nem lenne szabályos megoldás, tehát kizárólag saját felelősségedre.

Előzmény: Epitkezos (68711)
paplanfa Creative Commons License 16 órája 0 0 68712

De kijavítani ki kell, mert a védőföld behúzása után, a szoba felől belenyomott gipsz már nem hagyott annyi helyet, hogy be lehessen gyömöszölni a több vezetéket.

Ergo mindent visszahúzni, fúrógéppel megfúrkálni a kb 10 centi vastag gipszbruznyákot, és valahogy kitöregetni úgy, hogy a túloldalon, a szoba fala ha lehet ne repüljön le. Cirka 1 nap lesz ahogy nézegettem, csak nem akaródzik eljönni az a nap.

Előzmény: cucu (68707)
Epitkezos Creative Commons License 16 órája 0 0 68711

Fi relés kérdésem lenne:

1. Egy 3 fázisú 25A-es ÁVK fázisonként tud ennyit, vagy összsen?

2. Felhasználhatok-e 3f ÁVK-t 1f-ú rendszerben 3 áramkörre osztva? Tehát ugyanazt a fázist kötném a bemenetekre.

Köszi

arenarock Creative Commons License 16 órája 0 0 68710

Irányított fúrással simán átmehetsz az út alatt nem túl drágán.

Pl.itt

Előzmény: zsuri (68700)
cucu Creative Commons License 17 órája 0 0 68709

Amúgy nem értem, hogy mi a probléma a dobozok begipszelésével.

1. Meg van a doboz helye, úgy, hogy körülötte és mögötte is legalább 1 cm hézag van. 

2. Jön a vizes spricni, alaposan bevizezem a kivésett lukat.

3. A kikevert gipsszel -amihez teszek fele arányba homokot- belecsapok a lukba egy adagot, majd a dobozt belenyomom. Ha megfelelő adagot csaptam bele, a doboz körül kitüremkedik a gipsz és már csak le kell húznom a spaklival.

Az így bedolgozott dobozok fixen a helyükön vannak örök időkre.

Ne felejtsük el, hogy a dobozok alján van egy perem, ami arra van, hogy bele kapaszkodjon a gipszbe, így megkötés után nem tud kimozdulni.

Peter atyuska Creative Commons License 17 órája 0 0 68708

Vannak ilyen dobozok de x pénzért a többi meg x-30% kért a megrendelő 1 Ft ot sem akar többet adni, a doboz meg soha sem fog látszódni. Másik megoldás hogy olyan dobozt használsz mint pld a kopos kp67/2 ez sorolható de nem kell levágdosni a füleket és azok szépen adnak egy plusz rögzítést.

cucu Creative Commons License 17 órája 0 0 68707

Ne fáradj...

A kötődoboz vagy bármely elektromos doboz tisztasága nem esztétikai kérdés.

Előzmény: paplanfa (68704)
Peter atyuska Creative Commons License 17 órája 0 0 68706

Sajnos igen.

Előzmény: zsuri (68703)
paplanfa Creative Commons License 19 órája 0 0 68705

Persze, és innen felfelé.

Előzmény: zsuri (68703)
paplanfa Creative Commons License 19 órája 0 0 68704

Mindjá lefotózom a panelfürdő-nagyszoba közötti 80-as elosztódobozt. Azonnal szívrohamot fogsz kapni annyi gipsz van belenyomva. :)
Ezt még nem javítottam ki, minden mást már igen.

Előzmény: cucu (68698)
zsuri Creative Commons License 22 órája 0 0 68703

Köszi az infókat. Akkor megpróbálom egyszerűbben feltenni a kérdésem, erre talán lehet hosszabb gondolkodás nélkül is felelni:

Reális, hogy az oszlopon levő meglévő árammérő átszerelése mondjuk fém állószekrénybe + geotarifa mérő felszerelése ugyanoda + kb 30m földkábelezés + hőszivattyú bekötése ezek minden költségével együtt kb félmillió forint?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68702)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 23 órája 0 0 68702

Ezer db, egyszerre ránkzúdított kérdésre soha nem fogsz választ kapni, ilyen sok ideje senkink sincs rád.

Én pl figyelmeztetlek, hogy az a házilag felállított villanyoszlop nem lesz hosszú életű, mert a fának tilos a talajt érintenie (nedvességet szív fel).

Az, hogy az út alatt állítólag megy át egy cső,

az nem jelenti azt, hogy az tényleg ott is van

és azt sem jelenti, hogy abba te valamit be is rakhatsz.

De az áramszolgáltatód valószínűleg tud erre (is) válaszolni.

Egy privát átvezetős útfeltörés összes költsége (nagyobb forgalmú útnál) többe kerülhet, mint a házad :)

de vannak olyan cégek, akik erővel át tudnak sajtolni csövet az út alatt, ők csupán fél ház áráért dolgoznak :)

A villany és a kábelTV tudtommal nem mehet egy csőben, még acél köpenyes kábelek esetén sem.

Lacivill Creative Commons License 23 órája 0 0 68701

Én csak az 1. pontra reagálnék. Aszfaltút felbontásával nem lesz olcsó a bejövő kábel kiépítése.

zsuri Creative Commons License 25 órája 0 0 68700

Sziasztok!

Szeretnék egy kis szakértést/segítséget kérni a villanyóránk környékének átalakítására. Mellékeltem a képeket: pillanatnyilag egy még az építkezés során kialakított villanyoszlop oldalára van téve a mérő (3x16A) ami földkábellel megy a házig. Egyelőre még nincs kész a végleges kerítésünk, a tervek alapján annak a kőoszlopára szerettük volna áttenni, bár lehet hogy a meglévő kábelek hossza miatt ez nem valósítható meg.  Egyelőre egyébként elvagyunk így, de pl. a geotarifa kialakításához már valami szilárd oszlopra/dobozba kellene tenni a mérőt és amúgy is hosszú távon földkábelen szeretnénk behozni az áramot. Tehát a következő dolgokban gondolkodunk:

1. földkábelen hozni be az áramot a telekre. Mivel elméletileg 16m-en belül lenne a csatlakozás (nem a képen látható oszlophoz csatlakoznánk) itt nem számolok nagy költséggel az ELMŰ felől, bár némi földmunka biztosan kellene. Elméletileg előttünk pont van egy átvezetés az út alatt, úgyhogy feltörni sem kellene. 

2. Valamiféle igényesebb oszlopra/dobozba tenni a meglévő órát (kerítésoszlop, direkt ennek épített támfal, fém doboz), a villanyoszlopot eltávolítani. Pillanatnyilag az áramot és a kábeltv-t hozzuk oszlopról. A kettő átvezethető az út alatt egy csőben? Ha nem akkor eleve vagy nem tudjuk megszüntetni az oszlopot, vagy mégis fel kell bontain az utat

3. Geotarifához kapcsolódó óra elhelyezése ugyanitt

4. kb. 25 m földkábelhez árok kiásása, kábel elhelyezése benne

5. hőszivattyú környékén a geoáram bekötésének kialakítása

Szerintetek mi lenne a legpraktikusabb/legolcsóbb megoldás? A villanyszerelőnk szerint amit itt elmondtam az alaphangon 500e forint, de inkább több. Szerintetek reális ez az összeg? 

0l0 Creative Commons License 26 órája 0 0 68699

Valójában szerintem a tiszta gipszes megoldás kissé pazarló is és nehezen is kezelhető.

Az ideális a több homok-kevesebb gipsz általában, akkor kapkodni sem kell és szépen síkba kaparható, de az arány nyilván attól is függ milyen igénybevételre kell. Alapvetően a homok töltőanyag gipsz kötőanyag felállás is egy kemény, kötés közben kiterjedő anyagot ad, amennyire megfigyeltem. Még kényelmesebben keverhető és használható a vakolatba kevert gipsz, ha kőművesek is dolgoznak a közelben, persze a bőrnek kevésbé tesz jót.

Előzmény: petike199600 (68688)
cucu Creative Commons License 26 órája 0 0 68698

A kötődobozokban más, idegen anyagnak nem szabad lennie. Nem véletlenül van műanyagból, mert az szigetel. Ha vakolat darab marad benne, és megsérül a fázis szigetelése, az okozhat áramütést is. Erre kell gondolni, ezért fontos, hogy lehetőleg minél tisztább legyen belül a doboz.

1david7 Creative Commons License 26 órája 0 0 68697

Bár még csak egy éve vagyok az építőiparban, tanulóként(jövő héten vizsga), de lehet tudok tippet adni.

Mi a dobozokat szinte mindig tiszta gipszel rakjuk be, ki van vésve a doboz helye, adsz neki egy kis vizet(téglához, betonhoz, ytonghoz is), belocsolsz-be spriccelsz egy kis vizet. Gipszet megkevered, becsapsz egy adagot, dobozt beigazgatod, vízszintezed, felsíkhoz vagy ahogy kell, aztán a maradék gipszel lehet is az oldalakat gipszelni. Előre kitörjük azokat a helyeket ahol cső lesz majd, oda nem is gipszelünk.

Ha gyorsan köt nagyon a gipsz, akkor mi zsákos vakolót használunk(a gépit) és azt adunk még a gipszhez.

A dobozba ha jut gipsz nem kell vele foglalkozni, nem kiállításra mész, amikor megköt fogsz egy csavarhúzót kettőt odaütsz a benne lévő gipszek és kész is.

Csövezni általában később szoktunk, amikor már megkötött a dobozoknál rendesen. Az gipszspórolósan, fele-fele arányban kb. vakoló meg gipsz, vagy kicsit több vakoló, érzéssel azt is.

A dobozok belsejében max egy kis por van, amit szerelvényezéskor egy fújással kifújsz és kész is. 

Nem látnak bele a dobozba, a teljesen steril doboz meg csak a mesében létezik. Tartson, legyen a helyén, a többi igazából nem számít. 

Előzmény: petike199600 (68685)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 27 órája 0 0 68696

" Szóval kell egy kis homok bele."

Szinte bármi lassítja a gipszet, ami por alakú (talán még a liszt is, habár azt még nem próbáltam :), de minden anyag más sebességgel, szóval kísérletezni kell. Talán pont a homok lassítja legkevésbé (abból kell legtöbbet hozzákeverni). Jó eredményeket értem el pl glettanyag hozzákeverésével.

"Az idegesít, hogy a szerelvénydobozból hiába kaparom ki a beleszáradt gipszet attól még ott marad valamennyire a nyoma."

Egy átlagos háznál szinte nincs olyan doboz, amiben ne maradna egy kis gipsz és ez a világon senkit sem zavar (rajtad kívül).

Más nem játszik az anyagokkal, hanem dolgozik / pénzt keres

és azt nem fizeti senki, ha minden doboznál megáll negyed óráig sterilizálni a belsejét.

Azt szoktam mondani, hogy minden felesleges mozdulat nemcsak hogy nem lesz kifizetve, de összeadva a nyaralásod hosszát rövidíti.

Aki nem tudja eldönteni, hogy hol a határ a szükséges/értelmes és az értelmetlen műveletek között, az a létrán tölti azt az időt, amit az okosabb szakember a tengerparton tölt.

botsinkai Creative Commons License 28 órája 0 0 68695

"Nem igaz, hogy nem tud az a doboz 20forintal drágább lenni, és akkor gipszelhető, amin van olyan köröm, amit megfog a gipsz és nem csak a jóindulat tartja a falban."

Van olyan, a nyolcszögletű "düwis". Igaz, annak 80-as koronafúróval kell előfúrni.

Lacivill Creative Commons License 28 órája 0 0 68694

Most őszintén, mi van akkor ha a kapcsoló, és konnektor doboza belül nem tökéletes, hanem átüt kissé a gipsz?

Kaiser doboz használok régóta azt megfogja rendesen a gipsz, különben létezik hozzá vakolófedél.

CorvBoy Creative Commons License 28 órája 0 0 68693

Azért azt meg kell hagyni, ez a dobozdolog egy szégyen a 21. században, de tényleg.

Nem igaz, hogy nem tud az a doboz 20forintal drágább lenni, és akkor gipszelhető, amin van olyan köröm, amit megfog a gipsz és nem csak a jóindulat tartja a falban.

Plusz lehetne valami fólia rajta belül gyárilag, ami még oda is rázár, ahol nem vágtad ki a csőnek, majd egy mozdulattal lerántod mikor bent van a falban, és ott a kész, gyönyörű tiszta dobozod.

A vakolás lehet, hogy középkori dolog, és mindig mindent kartonozni kellene, de a doboztető olyankor is egy vicc, részemről nem értem a koncepciót miért nem lehet azt a hülye dobozt normálisan lezárni egy pattintható saját fedéllel.

Előzmény: paplanfa (68692)
paplanfa Creative Commons License 29 órája 0 0 68692

Úgy is lehet dolgozni, hogy csak 1 konnektornyi gipszet kever be, de az gyorsan kötősre. Fogtechnikán sóztuk, hogy haladjon. Kell hozzá egy kis gyakorlat, szemérték, vizes szivacs, de hamar kialakul.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68686)
paplanfa Creative Commons License 29 órája 0 0 68691

Azok mind gipszkartonos reklámfotók.

A megoldás, kitömöd újságpapírral, vagy alakra formázott hungarocellel a dobozokat. A hungarocell később is felhasználható. Az így kitömött dobozt dugod be a gipszes-csemperagasztós lyukba. Száradás után kibelezed könnyen.

Előzmény: nap50 (68690)
nap50 Creative Commons License 29 órája 0 0 68690

Mutass már ilyen képeket nagy számban, egész házra kiterjedően. Lehet reklámanyagban 1-2 dobozt kiglancolnak,  de pláne a mai világban a perforált dobozokba bemegy a gipsz bármit csinálsz. Mikor megköt akkor ki lehet törni a befolyt megkeményedett gipszet.

peti.olah Creative Commons License 1 napja 0 0 68689

Gipszeléskor miért van csavar a szerelvénydobozban?

Használj glettelő gipszet. Ha össze kavarod másodjára, akkor kb 40 percig használható. Ha nem kevered másodjára, akkor 10-15 perc után kezd kötni.

"Nagyobb" munkánál (teljes családi ház) én csemperagasztót használok. Bekeverek egy nagy festékes vödörrel, fél napot dolgozok vele. Másnapra megköt, akkor lehet csövezni. Ha jó a horony, és nem feszül a cső, akkor lehet rakni folyamatosan a dobozt a csővel.

petike199600 Creative Commons License 1 napja 0 0 68688

Vakolt falon lenne nekem érdekes a gipszelés technikája mondjuk sorolható dobozoknál és 100-as kötődobozoknál egy felújítás esetén. Szoktam látni olyan képeket ahol nagyon szépen meg van csinálva és irigykedem rájuk hogy nekem nem megy még ilyen szépen..  Szóval kell egy kis homok bele. Oké, ezt megjegyzem! Sokszor dobtam már el gipszet... :D Az idegesít, hogy a szerelvénydobozból hiába kaparom ki a beleszáradt gipszet attól még ott marad valamennyire a nyoma. És megint csak a képekhez lyukadok ki amiket láttam, hogy annál a szép gipszelésnél a dobozok belseje olyan mintha nem is a falban lenne hanem még beépítés előtt fognám a kezembe. :D Meg állandóan a szerelvénydobozoknál megy gipsz a szerelvényrögzítő csavarra is. Nem bírom kikerülni :( 

King_of_Giants Creative Commons License 1 napja 0 0 68687

Igen, kikenni gipszes homokkal, merthogy jobb vele dolgozni és nem köt olyan gyorsan, benyomni a dobozt és síkolni , vizszintezni a csavararok helyét

Vagy csavar vagy köröm, de az utóbbi időben csak csavar rögzités, sorolósnál pláne

A doboz mindig falszint alatt, hogy a kapcsoló/konnektor felfeküdjön a falra tökéletesen, a festő ugyis szintre gletteli és a plusz  gipszet széles spaklival lekaparni ha megkötött

Az első benyomás után én kitöröltem mindig a gipszet még kenhető állapotban

A halálom volt amikor még nem volt vakolat

Kőműves azt mondta Xcm lesz, aztán vagy igen vagy nem. Volt hogy teljesen elvakolták a dobozaimat/román szaGemberek/

Ja, aztán rájött még a csempézés is, vagy éppen forditva, kilógott a doboz, mert mégse lett csempe. Az "ügyetlen" persze én voltam.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68686)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 1 napja 0 0 68686

- gipszelésileg nem mindegy, hogy a dobozba a szerelvény csak a dobozperembe betekert csavarral lesz rögzítve, vagy az oldalsó feszítő körmökkel (is)

- nem mindegy, hogy a doboz pereme  kiemelkedik (mert még vakolva is lesz a fal) vagy pont falsíkba teszed

- utóbbi esetben nem mindegy, hogy neked kell teljesen szépre csinálnod, vagy jön még utánad kőműves /festő, aki befejezi szép egyenesre a doboz környékét

Ez összesen hatféle gipszelési feladat és te nem árultad e, hogy melyikkel van problémád.

Tippek:

- az üres lyuk falára ELŐSZÖR kend fel körben a gipszet jóvastagon és csak UTÁNA nyomd bele a dobozt, ezután sokkal egyszerűbb lesz befejezni a gipszelést

- a doboz belsejébe freccsent gipsz kiszedésével várj, amíg teljesen megkeményedik

- ha neked kell szépre is csinálni, akkor időre lesz szükséged a doboz körüli pepecseléshez, viszont a gipsz marha gyorsan megkeményedik, ezért ilyenkor érdemes lelassítani a gipsz kötését. Lassításra szinte bármilyen por hozzákeverése alkalmas (minél finomabb a por, annál jobban lassít), ha nincs nálad homok, akkor lopj egy kicsit a szomszéd szobában söröző szobafestők glettelő anyagából (Cimsec vagy hasonló). A  keverési aránnyal csak óvatosan, mert a tíz perces gipszet könnyen lelassíthatod akár fél naposra is és fárasztó lesz addig tartani kézzel a dobozt a falban, hogy el ne mozduljon, amíg megköt a keveréked.

Előzmény: petike199600 (68685)
petike199600 Creative Commons License 2 napja 0 0 68685

Sziasztok!

Elég érdekes kérdésem lenne gipszeléssel kapcsolatban. 

Nekem gipszeléskor, legyen az 65-ös szerelvénydoboz, vagy 100-as kötődoboz mindig megy egy kevés gipsz a dobozba is és utána csúnya lesz tőle a doboz belseje. Na meg a peremre is jut állandóan.. 

Viszont ezen a fórumon is olyan szép gipszeléseket láttam, hogy eláll tőle a szavam. 

Szeretnék tanácsokat kérni, hogy hogyan lehet olyan szépen gipszelni, hogy öröm legyen ránézni?

Gipszelés idejére be kell tömni a dobozt? És mekkora spaklival érdemes dolgozni az egyes dobozfajtáknál? 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 1 68684

"ne keverjük a kötést a vezetékezéssel"

Jogos :)

Előzmény: *Steve (68683)
*Steve Creative Commons License 3 napja 0 1 68683

ne keverjük a kötést a vezetékezéssel :) kábelezés így úgy is lesz  :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68682)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 1 68682

"Ugye ennél nem megy ki 220V azon a vezetéken ami megy a kapun levő nyomógombhoz?"

Úgy is lehet vezetékezni, hogy kimenjen a 230V a kapuhoz,

de a helyes vezetékezésnél nem megy ki.

Előzmény: wizardry8 (68679)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 0 68681

"Csak levágják valamiből azt a 40 centit, nem?"

Ezt nem értem.

Előzmény: paplanfa (68677)
Jahno Creative Commons License 3 napja 0 1 68680

Ha jól kötöd be, akkor nem.

Előzmény: wizardry8 (68679)
wizardry8 Creative Commons License 3 napja 0 0 68679

Sziasztok, nekem még ilyen klassz régi kapucsengőm van:

http://retronom.hu/files/images/csengo+trafo.preview.jpg

Ugye ennél nem megy ki 220V azon a vezetéken ami megy a kapun levő nyomógombhoz?

paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 68678

Az csak később jutott eszembe, hogy tképpen megvan hozzá az alapanyagom. Pont a kérdésekre adott válaszok segítségével.

Előzmény: Jahno (68673)
paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 68677

Csak levágják valamiből azt a 40 centit, nem?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68674)
peterch Creative Commons License 4 napja 0 0 68676

Szia !

Munchenben az LMU egyetemen minden technikai helyisegben ilyen  ketcsoves lampak biztositjak a vilagossagot. Sajnos jelenleg szabin vagyok, igy markat es tipusszamot nem tudok irni.:( 

Udv , Peter.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68674)
ZolKa Creative Commons License 4 napja 0 0 68675

Sziasztok!

A gyűjtökéményünket hamarosan lezárják, ezért egy villanybojler fogja a meleg vizet előállítani.

A bojler helyes bekötésével kapcsolatban szeretnék tanácsokat kérni.

A bojler egy hajdú Z80EK-1 (fűtőbetét 1800 W) ami a kád fölé fog kerülni és "nappali" áramról lesz táplálva.

Az elképzelés:

Elosztó táblától 1.5mm2 réz vezeték megy vezetékcsatornában a bojlerig (milyen típusú vezetéket  kell/érdemes használni?).

Az elosztó táblán 10A -es kétpólusú kismegszakító biztosítaná a védelmet és a leválasztást.

A bojler fixen lesz bekötve a hálózatra (milyen dobozt érdemes használni?).

Mekkora távolságot kell tartani a plafon a és bojler teteje közt?

Mire kell még figyelnem?

Köszönöm a segítsége!

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 68674

"360 fokban világítós megoldással műanyag, páramentes csőbe rakott fénycsövet már láttam, így biztos létezik"

Robbanásbiztos kivitelben (jódrágán) én is láttam ilyesmit,

no meg szerelőlámpákat, de az meg csak rövid fénycsövekhez létezik, 40 wattoshoz nem hiszem, hogy gyártanak (vagy ha igen, akkor durva ára van).

Persze elképzelhető, hogy speciális célokra (design lakberendezés, üzletberendezés) gyártanak ilyesmit, de azoknak az ára is olyan lehet.

Előzmény: Jahno (68671)
Jahno Creative Commons License 4 napja 0 1 68673

Mondhattad volna az elején, hogy ingyen kell, akkor megspórolunk egy csomó hozzászólást.

Előzmény: paplanfa (68672)
paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 68672

Kifizeted nekem?

A fénycsövek meg már régóta megvannak.

Előzmény: DJ Szegecs (68670)
Jahno Creative Commons License 4 napja 0 0 68671

Bár fürdőbe nem így tenném, de ha ragaszkodik hozzá, akkor tán ezzel kezdtem, mert fogalmam sincs mim a neve, de rendes 360 fokban világítós megoldással műanyag, páramentes csőbe rakott fénycsövet már láttam, így biztos létezik.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68668)
DJ Szegecs Creative Commons License 4 napja 0 0 68670

De miért éri meg házilag buherálni, amikor van kész, gyári megoldás is?

Előzmény: paplanfa (68669)
paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 68669

Részletkérdés. Akár polikarbonát lapokkal is körbe lehetne burkolni ügyesen.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68668)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 6 napja 0 0 68668

"Hmm, tök jó."

Már egyszer írtam: én nem tennék egy vékony falú üvegcsövet csupaszon (plusz védőburok nélkül) olyan helyre, ahol pl törölközővel (pláne meztelenül) hadonászva könnyen eltörhet.

Előzmény: paplanfa (68666)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 6 napja 0 0 68667

" pendelleuchten Ingalámpa? :) https://shop.waldmann.com/industrie/pendelleuchten/tycoon.html Ez pont olyasmi akar lenni."

Miből gondolod, hogy ez felfelé is világít?

Valahol írja, hogy a felső/hátsó oldala (porvédő lemeze) átlátszó anyagból készült?

Előzmény: paplanfa (68664)
paplanfa Creative Commons License 6 napja 0 0 68666

Hmm, tök jó.

Akváriumokhoz való, páramentes csatlakozó.

http://bolthely.hu/tungsram/id/00996_T8_fenycso_foglalat_paramentes_csavarozhato

Itt meg olyasmit látok ami pont úgy néz ki amilyet keresnék, 1 doboz, alatta Y alakban 2 cső. De mintha ez ledes lenne, ami pont nem az igazi körsugárzós cső.

http://www.ibv.hu/hu/760-Batten

Érdekes.

Előzmény: Jahno (68665)
Jahno Creative Commons License 6 napja 0 0 68665

Csak rá kellett keresnem, hogy fénycső foglalat:

Előzmény: paplanfa (68662)
paplanfa Creative Commons License 6 napja 0 0 68664

pendelleuchten Ingalámpa? :)

https://shop.waldmann.com/industrie/pendelleuchten/tycoon.html

Ez pont olyasmi akar lenni.

Előzmény: Htomas79 (68663)
Htomas79 Creative Commons License 6 napja 0 0 68663
Előzmény: paplanfa (68660)
paplanfa Creative Commons License 6 napja 0 0 68662

Pontosan erről beszélek. :)

Előzmény: Jahno (68661)
Jahno Creative Commons License 6 napja 0 0 68661

Keresni kell, mert nevét nem tudom, de én is vendéglátóegységben láttam. Volt teljesen vízmentes is, aminél két végén gumidugó és csőben volt a cső, meg csak a két végén ledugózott és bekötött. Direkt megnéztem, mert nem éppen házibarkácsnak nézett ki, egyik gerendáról lógott le,  másik meg ki volt húzva kültérre, elektronikák meg a tető alatt.

Előzmény: paplanfa (68660)
paplanfa Creative Commons License 6 napja 0 0 68660

Mutass egyet, eddig nem láttam még, de ilyen kéne.

Előzmény: Jahno (68659)
Jahno Creative Commons License 2016.05.20 0 0 68659

Vannak gyári megoldások a cseppmentes zárásra.

Hátat fordítani sem kel, bár nem egy atomvillanás, de normálisabb irodai világítások alapban hosszában ki vannak vágva felül és ész a szórt fény is.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68658)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.20 0 0 68658

Két egy-csöves armatúrát csavarozz háttal egymáshoz.

Azt úgy akár le is lógathatod, ha mindenáron bonyolítani akarod az életedet :)

De ha ez fürdőszobába lesz, akkor

- olyat válassz, ahol a cső védett (jó erős anyagú és körben jól záródó műanyag búrával)

tehát valamennyire freccsenő víz ellen is védett.

- sőt én a két, egymásnak háttal lévő armatúra közötti illesztési vonalat is körben lezárnám (pl sziloplaszttal).

Akkor a legjobb, ha akár slaggal is locsolni mernéd :)

Előzmény: paplanfa (68657)
paplanfa Creative Commons License 2016.05.20 0 0 68657

ilyen van, a leghosszabb.

http://www.rabalux.com/images/pdf_pages_2015/pg_0206.pdf

Eszembe jutott egy lehetséges megoldás. Ha 2 db fénycső lenne egymáson, 1 tokban 2 trafóval, vagy ha egymás mellett lennének szintén háttal, természetesen leengedve. Így a diffúzorburok is rajta maradhatna. Ezt könnyen ki is tudom próbálni, sőt az általad ajánlott is jó lehet hozzá.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68656)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.20 0 1 68656

Nagyon sok keskeny egy-csöves armatúra kb 300 fokos szögben világít, ami azt jelenti, hogy közvetlenül a mennyezetre szerelve annak kb 98 százalékát megvilágítja. Nem hinném, hogy az árnyékban maradó 6 centis csík megvilágítása alul érezhető fényerő növekedést okozna. De akár 2 db armatúrát is fel lehet tenni egymástól távol.

Előzmény: paplanfa (68654)
peterch Creative Commons License 2016.05.19 0 0 68655

Szia !

En ezeket hasznalom evek ota es jol teszik a dolgukat:http://www.cimco.cz/sk/katalog-sortimentu/?q=10+1925

http://www.cimco.cz/sk/katalog-sortimentu/?q=100780

http://www.cimco.cz/sk/katalog-sortimentu/?q=120168

http://www.cimco.cz/sk/katalog-sortimentu/?q=100000

http://www.cimco.cz/sk/katalog-sortimentu/?q=101030

Udv, Peter.

Előzmény: gergerg (68639)
paplanfa Creative Commons License 2016.05.19 0 0 68654

Világosságot a fürdőszobába, szórt fénnyel, fehér plafonnal, árnyékok nélkül, homogénen.

Tökre teljesítené, ha egy fénycső kb 10-15cm -re a plafontól a fürdő hossztengelyében futna.

Jelenleg egy sima rábaluxos fénycső van (tokkal vonóval) egy 2cm-es közdarabbal a plafonhoz csavarozva (265cm-en) Igazából ez is teljesen jó már, de ha nem lenne a fénycső fölött az az árnyékoló gyújtótartó doboz, tökéletes lenne minden. Teljesen fényvisszaverő lenne a plafon, még világosabb érzet lenne.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68653)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.19 0 0 68653

Nem igazán értem, hogy mit szeretnél elérni ezzel a lógatós fénycsővel,

de én nem tennék csupaszon (= védőburkolat nélkül) leheletvékony üvegcsövet és életveszélyes feszültséget olyan helyre, ami elérhető emberi hadonászás által.

Egyébként szerintem némelyik robbanásbiztos armatúrát egy kis barkácsolással át lehetne alakítani úgy, hogy még felfelé (maga mögé) is világítson valamennyit.

De szerintem jobb lenne, ha a különböző fénycső-megoldások további reszelgetése helyett inkább elárulnád, hogy pontosan mi a célod, mert

- vagy lesz rá jobb (biztonságosabb) megoldás mint a lógatott fénycső

- vagy lebeszélünk róla, mert marhaság :)

Előzmény: paplanfa (68652)
paplanfa Creative Commons License 2016.05.19 0 0 68652

Pont azt írtam, hogy a fürdőben van fénycsövem és ledem is.

Mindenhol máshol már csak ledet raktam fel, mert azonnal van fény és ha égetni kell, az se baj.

A kettős szigetelésű vezeték tehát mehet a fénycső két végére. Már csak a rákötést kéne valahogy esztétikusan kivitelezni, de az obiban mintha lenne külön kapható "fénycsővég" ami esetleg felhasználható lenne, vagy kerek csatlakozó a számítógép-tápokból kioperálható.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68651)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.19 0 0 68651

"Vannak akik szeretik égve hagyni... én is, de nem direkt. wc-be ezért került 3,5w-o"

3,5 watt villanyszámlája még akkor sem fáj nagyon, ha egy egész évre égve felejted (1500 Ft/év :)

"A kompakt fénycső lejárt lemez, mire felmelegszik, le is kapcsolnám az esetek 90%-ban."

Előszobába/wc-be jogos, de sokhelyütt vannak olyan lámpák, amelyek órákig szoktak menni minden nap, oda jó a kompakt fénycső is. És ezt nem helyiségenként kell eldönteni, hanem lámpánként, mert sok helyiségben jó dolog, ha külön van "beugrottam fél percre" vagy "csak átszaladok" lámpa és ettől teljesen függetlenül van "tartósan ott tartózkodom" fény is. Ez utóbbi lehet egy-egy konkrét tartózkodási "munkaterület" helyi megvilágítása, pl olvasólámpa a fotelnél, fürdőszobai tükör, íróasztal, stb.

Előzmény: paplanfa (68647)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.19 0 0 68650

Az elektronikus előtétek kimenete enyhe rádiózavar forrás. Ha a vezetékek egymástól távol futnak, az működik legerősebb adó-antennaként (tehát ekkor van a legnagyobb esély arra, hogy ez a kis zavaró-adó valaminek megzavarja a működését), ha a vezetékek szorosan egymás mellett futnak, akkor már alig van szórt nagyfrekvenciás sugárzás, de a legjobb, ha a vezetékek össze is vannak sodorva:  ha elég sűrű a sodrás, akkor a nem kívánt rádió sugárzás akár annyira csekély is lehet, mintha koax kábelek belső erén át át táplálnád a fénycsövet.

Az azonos erejű, de ellenkező irányú erőterek kioltják egymást, lásd pl bifiláris tekercs, de ezért annyira jó a zavarvédelme/sugárzása a számítógép hálózati kábeleknek is.

Előzmény: paplanfa (68648)
DJ Szegecs Creative Commons License 2016.05.19 0 0 68649

Az elektronikus előtétre rá szokták írni, hogy a sorkapocs, és a cső fejelése között max. mekkora vezetékhossz lehet.

Előzmény: paplanfa (68648)
paplanfa Creative Commons License 2016.05.19 0 0 68648

Jut eszembe.

Fénycsövet be szabad kötni kettős szigetelésű, párhuzamosan futó vezetékekkel, vagy mindenképpen az az összevissza futó 1 eres vezeték kell hozzá, hogy direkt ne legyen párhuzamos? Másik kérdésem, hogy ez a bekötővezeték lehet-e kb. 2 méter hosszú? (A csövek végeinek bekötésére gondolok.)

Terv szerint az oldalfalon lenne felszerelve az elektronikus gyújtó, a plafonon vezetékcsatornában vezetve a 4 ér, majd a műanyag madzagon lelógatott fénycső végeire rákötve. Így a cső szabadon tud lengeni, és körsugárzóként a plafonra és lefelé is világítani. Nem árnyékolná be maga fölött a plafont és ezzel még derítettebb, még szórtabb fényt kaphatnék.

paplanfa Creative Commons License 2016.05.19 0 0 68647

Vannak akik szeretik égve hagyni... én is, de nem direkt. wc-be ezért került 3,5w-os, ami totálisan elég, de ha égve marad, akkor se lesz tragédia, míg egy 40w-os izzóval 10x annyit pocsékolnék.

A kompakt fénycső lejárt lemez, mire felmelegszik, le is kapcsolnám az esetek 90%-ban. Marad így a melegfehér led.

Fürdőszobába van egy 36w-os plafoni sima fénycső és egy tükör fölötti led. Ha csak valami félperces beugrós jelenet van akkor a ledet kapcsolom, ha hosszabb mosógépes-fürdős művelet és semmi árnyék nem kell, akkor a fénycsőt kapcsolom.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68643)
0l0 Creative Commons License 2016.05.19 0 0 68646

A Mekk Elek által javasolt cserének illene működni.
Mindenekelőtt a biztonság kedvéért multiméterrel mérj rá a kivezetések közti ellenállásviszonyokra!
Ha jó az elképzelésem, akkor az egyik kék és egyik fekete közt kb 0 ohmot kell mérned, a másik kék és másik fekete közt valamilyen ellenállást (segédfázis tekercs ohmos ellenállása), a két piros között pedig egy ennél kisebb ellenállást (főfázis tekercs ellenállása). A többi párosításban szakadást kell jelezzen, ha a kivezetések szét vannak kötve. Ekkor a pirosak a főfázis tekercs kivezetései, a kékek pedig a segédfázis + kondi soros kötésnek a végpontjai. Ilyen esetben valamely tekercs (de csak az egyik) polaritásának megfordítása, vagyis a kivezetéseinek felcserélése elvileg fordítja a forgásirányt.
A fázis-nulla betáp párost nem tudom eddig hogyan kötötted be, de ha a fenti helyzet áll fenn, akkor a próba elvégzésekor a magányos kék mehet a magányos piros mellé mondjuk a fázisra, a jelenleg is közösített meg a nullára (vagy fordítva...), majd a másik irányhoz a két kéket cseréld fel (vagy a két pirosat).
Az irányváltó kapcsolót is úgy kell bekötni, hogy ugyanezt a cserét végezze el.
Én sem vagyok szakértő, de ez tűnik logikusnak.

Előzmény: Aldric01 (68609)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.19 0 0 68645

Egyszer volt szerencsém ilyen mechanikájú blankoló fogóhoz és az volt a baja, hogy amikor befejezte a blankolást és a fogó összecsukódott, akkor a flexibilis vezeték néhány réz szőrszálát mindig összegyűrte (feltupírozta) külön sikerélmény volt, amikor sikerült annyira gyorsan kirántani az eret a szorításából, hogy nem kócolta össze a vezetékvéget.

Tömör vezetékhez kiváló (ha sikerül mindig pont a vastagságának megfelelő résbe tenni a vezetéket :)

Előzmény: gergerg (68631)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.18 0 0 68644

"jobb lett volna, ha a másik irányba is forog, direkt vettem hozzá kapcsolót is."

A forgásirány átállítása valószínűleg csak annyi, hogy a a két tekercs közül az egyiknek (de csak az egyiknek) a jelenlegihez képest ellenkező irányú áramot adsz, tehát felcseréled a két kivezetését. Tehát pl a két vastag derótot felcseréled egymással, minden más maradjon a helyén.

A csoki bekötésed számomra furcsa (ha a kondenzátor nem külön lene kivezetve, akor kevésbé lenne furcsa), de én nem vagyok nagy motorszakértő (se).

Előzmény: Aldric01 (68636)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.18 0 0 68643

"ezek szerint hosszú távon bejön a csere költsége,"

Ha a ledek valóban kibírják az állítólagos élettartamukat, akkor jó befektetés lehet halogént led-re lecserélni.

Habár némely fürdőszobában naponta csupán pár percig ég a villany, tehát lehet, hogy a "korszerűtlen" 250 wattos világításod villanyszámlája nem éri el a havi 100-150 forintot, tehát lehet, hogy ez a led-es befektetésed az első forint tiszta nyereséget csak nyugdíjas korodban fogja hozni  :)

Előzmény: v_tom (68640)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.18 0 0 68642

Annyiban igazad van, hogy ha korszerű fényforrásokat vesz, akkor egy 6 wattos led már simán elérheti egy 40 wattos halogén fényerejét.

De vigyázni kell, mert forgalomban vannak olyan led izzók is, amelyek ugyanannyi wattból kb fele annyi fényt tudnak produkálni. Mondjuk azok meg valószínűleg élettartamban lesznek tartósak (mivel nincsenek bennük túlfeszítve a led-ek).

Nemrég cseréltem néhány 150 wattos halogén reflektorokat 20 wattos ledesre. Szemre a lednek majdnem ugyanakkora volt a fényereje, habár a területét nem világította be annyira egyenletesen, mint a halogén: a led középre erősebben világított, mint a halogén, de a szélek felé igen gyorsan halványult a fényereje. Tehát most a földre nézve is meg lehet számolni, hogy hány fényforrás világít (fényesebb foltok a gyengébben megvilágított felületen), míg a halogének közel egyenletes eloszlású megvilágítást produkáltak.

Előzmény: Jahno (68629)
Aldric01 Creative Commons License 2016.05.18 0 0 68641

Én a fürdőszobába kicseréltem az 50W-os 220V-os halogén spotlámpákat. 5db volt ott, a kád fölé és a mosdó fölé, ahol a tükör is van 6,5W-os van össz. 3db. az ajtó előtt és a wc fölött 5W-os van. Tehát nincs 30W a fogyasztás a 250W helyett. Ráadásul ugyanolyan erős és ezt nem csak én állapítottam meg, hanem a vízvezeték szerelő, mert kád lett beépítve és csempézve lett. Ő a halogénes időben kezdte és a csempézés után jött szerelvényezni, amikor már led volt. Mondjuk nem mindegy, hogy milyen ledek vannak a spotlámpában.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68628)
v_tom Creative Commons License 2016.05.18 0 0 68640

Köszönöm szépen a választ, ezek szerint hosszú távon bejön a csere költsége, csak észnél kell lenni a megfelelő fényerő megválasztásánál.

gergerg Creative Commons License 2016.05.18 0 0 68639
Előzmény: gergerg (68638)
gergerg Creative Commons License 2016.05.18 0 0 68638

Amit nemrég vettem, az pontosan ilyen. Csak mintha nem adtam volna érte ennyit. Ami jó benne, hogy fesz alatt is használható, mivel csak a pengéi vannak fémből. Eddig jól bírja. 

http://www.szerszamok-webaruhaz.hu/automata_blankolo_fogo_05_6mm2_svi_blankolo1

Ezt bátran ajánlom olcsó kategóriába. 

Előzmény: gergerg (68637)
gergerg Creative Commons License 2016.05.18 0 0 68637

Nekem is. Most vettem nemrég egy újat, az műanyagból van, de az is elég jól bírja, párezer pucoláson már túl van. Egyszer volt egy eredeti Wago blankolófogóm. Az is jó volt, kb 2 nap kellett hozzá hogy elhagyjam. 

Előzmény: paplanfa (68634)
Aldric01 Creative Commons License 2016.05.18 0 0 68636

Hát elvileg gyárilag így volt bekötve. A doboz így volt meg a kondik is.. Ez egy cég volt. Fahasogatógépeket forgalmaznak, meg egyéb szerszámokat. Szerviz is. Szállítási sérült gépeket is javítják, meg a garanciást is. Volt ott vagy 30 motor, de főleg 380v-osok, 220v-os nem sokat tudott mutatni. Ez volt közülük a legerősebb 220v-os motor. Volt olyan motor aminek a hátulja volt sérülve (ventinél volt meghorpadva), a doboza jó volt, de az csak 1,5 KW-os motor volt. Ez szállítási sérült volt. Rengeteg munkahenger, szivattyújuk is volt, meg minden egyéb. 2 raktárépület tele polcokkal az új, illetve sérült alkatrészekkel, meg rengeteg javításra váró, vagy javított gép. Ha tolvajok akkor nagyon nagyban csinálják. De ez kizárt.

Mint a képen is látszik van 2db. vékony fekete vezeték ami kijön a motorból, erre van a két kondi kötve egymással párhuzamosan. Van két vékony kék, amelyik közül az egyik a 2 piros vastag kábellel van összekötve. 

Sajnos én autóvillamossági szerelő vagyok főleg önindítóhoz, generátorhoz vagyk szokva. Bár csapágyat, szénkefét a 220v-os szerszámaimon cserélem, javítom, de ezen most megakadtam. Csak jobbra forog. Mondjuk, ha nem jön össze is jó lesz, de jobb lett volna, ha a másik irányba is forog, direkt vettem hozzá kapcsolót is.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68621)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.05.18 0 0 68635

Kell szabványosítás új 3F doboz és a sallangok. Maradj 1F és bővítés 32A-re.

Előzmény: Csuklósbusz (68630)
paplanfa Creative Commons License 2016.05.18 0 0 68634

Ilyesmim van tizenéve. Eszembe nem jut mást venni, tökéletes alapcucc.

Előzmény: gergerg (68631)
Aldric01 Creative Commons License 2016.05.18 0 0 68633

Így sem jó.

Előzmény: peti.olah (68615)
gergerg Creative Commons License 2016.05.18 0 0 68632

Én odáig sem jutottam. Előbb el akartam vágni vele egy másfelest hogy megpucoljam, de eltört. 2db-ot vettem (van már vagy 15 éve) de a kettővel sem sikerült egyetlen vezetéket sem megpucolnom. 

Előzmény: Jahno (68622)
gergerg Creative Commons License 2016.05.18 0 0 68631

Az olcsó fogókkal az a baj, hogy csak utánozzák a rendest. Az első képed egy extol. Straspabíró, csak épp nincs éle. Kár megvennt. A többi meg első 5 percben eltörik. Olcsó párszázas fogókból egy tipus használható, ez:

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68623)
Csuklósbusz Creative Commons License 2016.05.18 0 0 68630

Meglévő egyfázisú fogyasztási hely esetén ( portán belül, de ház oldalfalán kívül, faszekrény, befér a 3 fázis) ha kérek bővítést akkor úgy mennyibe kerül ha 32A-en belül maradok csak 3 felé szétosztva?

Jahno Creative Commons License 2016.05.18 0 0 68629

Vannak azért erősebb LEDek is, de nem árt trafót cserélni. 6 darab 4 wattos látatlanban is jó fényt bírt csinálni. Vagy vesz 7 wattoat, nabumm.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.18 0 0 68628

"A fürdőszobában van 6 db 12 V-os halogén izzó (GU5.3 foglalat), egyenként 40 W-osak. Az egész előtt nyilván van valahol egy trafó, ami 230 V-os, és valahány W-os."

6 x 40 = 240 watt a halogének fogyasztása, plusz kb 20-30 watt a trafó(k)/tápegység saját fogyasztása tehát összesen kb 260-280 watt

"Ha kicserélem az izzókat 4 W-os LED izzóra, akkor tizede lesz a fogyasztásom,"

Ha a 40 wattos halogén izzókat kicseréled 4 wattos LED es izzókra, akkor két dolog fog történni:

- a rendszer energiafogyasztása az eddiginek kb 9-10%-ára fog csökkenni

- az eddig gyönyörűen megvilágított fürdőszobádban kellemes félhomály lesz, mert naiv módon elhitted egy LED kereskedő parasztvakítását, miszerint 4 watt LED = 40 watt halogén :)

Előzmény: C20NE (68626)
faxelektro Creative Commons License 2016.05.18 0 0 68627

Jó napot

Egy háromfázisos 0,5kW-2850for/perc-motort egyfázisra át kötve mekkora kondenzátort rakjak?

Egy varrógép motor.                                                                                    Köszönöm a segítséget 

C20NE Creative Commons License 2016.05.18 0 0 68626

A fogyasztás a trafó veszteségei plusz a fényforrások összteljesítménye.

Előzmény: v_tom (68625)
v_tom Creative Commons License 2016.05.18 0 0 68625

Egy fogyasztási kérdésben szeretném a véleményeteket kikérni: hogy fogyasztanak a 12 V-os izzók?

A fürdőszobában van 6 db 12 V-os halogén izzó (GU5.3 foglalat), egyenként 40 W-osak. Az egész előtt nyilván van valahol egy trafó, ami 230 V-os, és valahány W-os.
Ha kicserélem az izzókat 4 W-os LED izzóra, akkor tizede lesz a fogyasztásom, vagy ugyanúgy a trafó x W-ja a fogyasztó, és nem érdemes erre költeni?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.18 0 1 68624

Pl elég jónak tartom a Jokari szerszámait.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68623)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.18 0 0 68623

Ha tényleg csak alkalomszerűen lesz használva, akkor a sebesség nem fontos, a legegyszerűbb lesz a leghosszabb életű.

Persze ahol rengeteg vezetéket kell blankolni, ott nagyon nem mindegy, hogy milyen típussal dolgozunk. Ha jó a blankoló fogónk, akkor két órával hamarabb mehetünk a kocsmába.

Előzmény: Jahno (68622)
Jahno Creative Commons License 2016.05.18 0 0 68622

Ebből a legelső occsó kivitel az állat, volt amit egyszer sem bírtam használni, sima 2.5-esnél egyszerűen eltört.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68620)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.18 0 0 68621

Ez a motor gyárilag ilyen csokival volt szerelve?

És a vezetékek így voltak bekötve?

Lehet, hogy a letört dobozfedél (amit a zasszony egyből kidobott a szemétbe :) belső oldalán szépen le volt rajzolva, hogy hogyan kell bekötni, sőt még a kondenzátor értéke is meg volt adva.

Ha viszont sosem volt gyári doboztető, akkor vigyázz, mert tolvajtól vásárolni orgazdaságnak számít.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.18 0 0 68620
Előzmény: Primary92 (68619)
Primary92 Creative Commons License 2016.05.18 0 0 68619

Valaki tudna ajánlani egy olcsó blankoló fogót? Alkalmankénti használatra kell, és kb 0.15-4 mm2-ig.

Black Dragon Creative Commons License 2016.05.17 0 0 68618

A kondik hogyan voltak kötve?

Black Dragon Creative Commons License 2016.05.17 0 0 68617

Az annyi, mint szerszámonként 3 ezer. Az jó biznisz volt :)

Előzmény: gergerg (68613)
Aldric01 Creative Commons License 2016.05.17 0 0 68616

Köszi, majd holnap kipróbálom. A pirosat ami a kékkel van összekötve már cseréltem (de csak a kék vezetékeket), de nem így, ahogy írtad. Mondjuk így logikusabbnak tűnik. Reggel próbáltam, meg most este, de fáradt vagyok, nem volt hozzá elég türelmem, meg eszem.

Előzmény: peti.olah (68615)
peti.olah Creative Commons License 2016.05.17 0 0 68615

A két piros a nulla és a fázis, a két kék a kondi?

Próbáld a szabad kéket és pirosat összefogni, és ami most össze van kötve, azokat szétkötni.

Magyarul a tekercsvégeket felcserélni.

Előzmény: Aldric01 (68614)
Aldric01 Creative Commons License 2016.05.17 0 0 68614

Kísérleteztem vele most este is, de akár hogyan próbálom csak jobbra forog. Senkinek sincs ötlete?

gergerg Creative Commons License 2016.05.17 0 0 68613

Ami azt illeti 15-öt adtam ezért, meg 4 másikért. 

Előzmény: gergerg (68597)
paplanfa Creative Commons License 2016.05.17 0 0 68612

Igen, valamivel több mint 2000w és 10A, csak a szemléletesség miatt írtam ezeket.

Előzmény: Zs:) (68611)
Zs:) Creative Commons License 2016.05.17 0 0 68611

Lehet én vagyok értetlen, de nem értem :)

Ha 3db 2000W-os sütő van egymás mellett, az 6000W. 6000W 3f-on ~10A. 

Ő mondott 7kW-ot, az valamivel több, vagy mit nem értek? :)

Előzmény: paplanfa (68610)
paplanfa Creative Commons License 2016.05.17 0 0 68610

Villanyszámlára (marketingileg) biztos annyi, mint régen a magnókon a 100w. Szerintem itt valami 3x2000W felelhet meg a ténylegesnek, tehát 3x10A, azaz csak 2000w-os a sütő, és ebből 3 van egymás mellé szerelve, tehát a 2000w-hoz kéne méretezni a vezetéket, persze 3 külön fázisról.

Előzmény: Zs:) (68606)
Aldric01 Creative Commons License 2016.05.17 0 0 68609

Sziasztok! Vettem egy 220V 2,2 KW motort. Egy javítócégtől vettem át Előttem mutatták meg, hogy működik kb. fél éve. Na most fel kellene szerelni, de nem emlékszem rá, hogy hogyan kötötték be irányváltásra. A motor jó, de pofára ejtette valaki így a bekötési doboz, meg az egyik kondi összetört. Kép itt van róla, hogyan lehet ezt bekötni?

Black Dragon Creative Commons License 2016.05.17 0 0 68608

Igazad van, itt három fázisú táplálás lesz. Nekem egyfolytában egy fázis járt a fejemben :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68607)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.17 0 0 68607

"de ekkora teljesítmény maximum esetén a 2,5 kanóc már kevés lenne a nullának."

A kör 3x16A-ra van biztosítva, ekora áramhoz elég a 2,5-ös vezeték, ráadásul mindössze 2 méterről van szó, tehát feszültségesétől sem kell tartani.

Három fázis esetén a nullán maximum 16 A fog futni, vagy kevesebb (akár nulla), ez sem indokol 2,5-ösnél vastagabb bekötő vezetéket.

Előzmény: Black Dragon (68603)
Zs:) Creative Commons License 2016.05.17 0 0 68606

"Az hogy jön ki? Összedták valamennyi főzőlap maximális értékét?"

Hogy máshogy számolod ki az össz. teljesítményt? 

Előzmény: paplanfa (68604)
nkelemen18 Creative Commons License 2016.05.16 0 0 68605

Én szerintem is így jöhet ki. Bosch termékről van szó, azoknál nincs bekötéshez vezeték keresztmetszet írva. Hasonló teljesítményű Whirlpool főzőlapok 3L+P+N hez 5*1,5 vezetéket kérnek. Ezért gondoltam, hogy a 5*2,5 elég lesz. A főzőlap alján a dobozba ennél vastagabb külső átmérőjű vezeték szerintem el sem fér. Pl.: 5*4 MTK. Amint a helyszínen kezembe akad a használati útmutató, átlapozom azt is, nem csak a neten keresgetek. Tovább szépíti a dolgot, hogy egy sütőnek is kell 230-as lengőaljat kialakítani ugyan ebből a dobozból. Terv egyelőre így néz ki: 1 fázist osztani a dugaljram a földet és a nullát is, ezt a dobozban megtenni, a lengőaljhoz 1m 3*2.5 mbcu, a főzőlapba prdig 5*2,5 Mbcu. Csak meg kell keresni, hogy a főzőlap melyik fázist terheli a legkevésbé, oda kötni a sütőt...

Előzmény: paplanfa (68604)
paplanfa Creative Commons License 2016.05.16 0 0 68604

7000w???????

Az hogy jön ki? Összedták valamennyi főzőlap maximális értékét?

Ezt a valóságban nem is produkálja szerintem, max 3500 lehet fázisonként és 2 főzőlaponként.

Előzmény: nkelemen18 (68600)
Black Dragon Creative Commons License 2016.05.16 -1 1 68603

Szerintem ha négyes van a dobozban, akkor legyen négyes a bekötés is. Nem ismerem a főzőlap bekötését, de ekkora teljesítmény maximum esetén a 2,5 kanóc már kevés lenne a nullának.

Előzmény: nkelemen18 (68602)
nkelemen18 Creative Commons License 2016.05.16 0 0 68602

Sajnos jelenleg nem vagyok a helyszínen. Ha jól emlékszem, 3db 4mm2 Mcu fázis, 1db 4mm2 Mcu föld és egy 4mm2 MKH nulla. De így látatlanban nem vagyok teljesen biztos abban, hogy 4mm2 vagy 2,5mm2 a vezeték, mivel amúgy is nehezen hozzáférhető a doboz. Más egyéb nincs benne. Kb 20 cm vezeték áll a dobozban rendelkezésre az imént említett szálakból.

Előzmény: Black Dragon (68601)
Black Dragon Creative Commons License 2016.05.16 0 0 68601

Mi van a fali dobozban?

Előzmény: nkelemen18 (68600)
nkelemen18 Creative Commons License 2016.05.16 0 0 68600

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy egy 7000Wattos főzőlaphoz az 5*2,5 mbcu vezeték elég-e? 2 méteres szakaszról lenne szó, a fali doboz és a főzőlap között. Új építésű társasház, a tűzhely a szekrényben 3*16 amperes 3 pólusú kismegszakítóval van biztosítva(1db) wago-val lenne a dobozban kötve. A nullát valamiért sodrott réz éren hozták, ezért oda oldható WAGO lenne. Előre is köszi!

Black Dragon Creative Commons License 2016.05.16 0 0 68599

Knipex....persze ezért ennyit sosem adnék!!!! Akkor már inkább Weidmüller :)

Előzmény: Black Dragon (68598)
Black Dragon Creative Commons License 2016.05.16 0 0 68598

Tökéletes! Persze csak akkor ha nem adtál érte 5 ezernél többet :) Na viccet félre téve, ugyanilyet vettem csak más a színe, és annak EZ a neve. Ezt a fogót elég sok "gyártó" kínálja, de szinte mind ugyanaz. Talán a Knipex kínálatában láttam valami eltérést.

Előzmény: gergerg (68597)
gergerg Creative Commons License 2016.05.16 0 0 68597

Akkor talán ez sem lesz rossz. Már csak az a kérdés hogy mennyire van megkopva.

http://www.newark.com/wieland-electric/95-101-1300-0/crimp-tool/dp/69K6414

Előzmény: Black Dragon (68596)
Black Dragon Creative Commons License 2016.05.16 0 0 68596

Vettem egy négyzetesre nyomót az eBayról. Ár- értékben (nem került 5 ezerbe sem) nem rossz. Ha jól beállítod, 0,25 - 2,5 es tartományban kifejezetten jól használható. A 4 - 6 kanócokhoz már illik átállítani. Kipróbáltam egy sokat használt Weidmüller PZ 10 Hexa (ez hatszögre nyom) krimpelőt. Ennek is hasonló a működési elve, de a használata ...... egy teljesen más világ. Persze az ára is :)))

Előzmény: gergerg (68595)
gergerg Creative Commons License 2016.05.16 0 0 68595

Ez csak négyszöget nyom, de elég jó márka, ha nincs még agyongyilkolva.

Előzmény: tormap (68594)
tormap Creative Commons License 2016.05.16 0 0 68594

Én csak olyat használok. Nincs vele semmi gond. Szeretem.

Ebből is van olyan ami hatszögre nyom nem négyzetre.

Előzmény: gergerg (68586)
Black Dragon Creative Commons License 2016.05.16 0 0 68593

Ez - így képről - olyan mintha egy "légmagos" Hetra 100 / 160 as trafó lenne. Ha az, akkor egy fázisról (230V) 100A -t, kettőről (400V) 160A tud. Ha működik mind vonal, mind fázisfeszültségről, akkor jól van bekötve.

Előzmény: V.T.ZS (68574)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.16 0 0 68592

Ha valaki ilyesmit el akar adni, akkor nem csillogó szemmel azonnal lecsapni a jó vételre, hanem mindig gondold végig, hogy vajon miért akarhatja eladni. Főleg, ha "hibátlan, új" készülékről van szó. A hirdetésekben a "családi okokból eladó" kifejezés az esetek 90 százalékában valami átverést takar.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68590)
Csuklósbusz Creative Commons License 2016.05.16 0 0 68591

Transzformátorokat is csak akkor cserélnek ha tönkremennek?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.16 0 0 68590

"Vettem egy hegesztő trafót, de kevesellem a teljesítményét. Jól van bekötve szerintetek?"

Internetes fórumon keresztül valószínűleg senki sem tud segíteni neked.

Ha házibarkács gyártmány, akkor csak a saját anyja ismeri a lelki világát,

ha gyári termék, akkor valószínűleg jól van bekötve és te csak ronthatsz rajta,

ha gyári termék házilag jól elcseszve átalakítva , akkor meg nem kellett volna megvenni :)

Vidd el egy jó szakemberhez, de lehet, hogy nem lesz olcsó, már ha egyáltalán hajlandó hozzányúlni a trafódhoz.

Előzmény: V.T.ZS (68574)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.16 0 0 68589

"Megtaláltam hol lehet regisztrálni a terc-re, 1.35-öt ír a legtöbb spotra kicsomagolással együtt."

Ha jól értettem, akkor a munka kb a következő:

- lámpa kicsomagolása

- három MÁR OTT LÉVŐ vezeték összekötése wago-val

- lámpa bepattintása MÁR MEGLÉVŐ álmennyezeti lyukba

- ehhez még hozzá kell számolni lámpánként néhány másodperc létrázást+anyagmozgatást.

- és ha nagyon pofátlan akarok lenni, akkor ezt a rendkívül bonyolult munkafolyamatot nem egy, hanem két ember végzi.

De ha egy villanyszerelő ezért nekem lámpánként 1,35 órát próbálna elszámolni, akkor villámgyorsan a rendőségen találná magát csalásért. (kivétel persze, ha politikus vagyok, mert akkor az extra felár fele jár nekem zsebbe)

A norbában található 1,35 órában valószínűleg benne van a lámpahely kialakítása és a vezeték odavitele is.

gergerg Creative Commons License 2016.05.16 0 0 68588

Nekem is ilyen van, hagyományos árkos, áttételes, az egyik 6mm2-ig, a másik 16-ig.  Az ettől nagyobbakat meg egy más tipussal szoktuk nyomni. A 16mm2-ig nyomóban viszont egy marha eltörte a 16-os résznél a fejet. Gondoltam kéne venni valamit. Aztán találtam egy használt szettet, van benne egy ilyen önbeállító, elég jó márkában, egy 1.5-4mm2-ig nyomó, egy sarukhoz való, egy hatszöges feltételezhetően koaxhoz, meg egy fej nélküli knipex.  Végül is úgy döntöttem jó lesz ez is, ha több embernek is kell, lesz mihez nyúlni. Az ára is elég baráti volt, így be is vásároltam. 

Előzmény: szakmókus (68587)
szakmókus Creative Commons License 2016.05.16 0 0 68587

Használtam,de nem rajongtam érte.Igaz négyzetesre nyom de zavaró néha a sarkokon képzett kis "körmök".

Erősebb,strapabíróbb a hagyományos többárkos prés. Vezetéktoldás csak az utóbbival lehetséges és még néhány trükk.(még ha nem is szabályosan) .

gergerg Creative Commons License 2016.05.16 0 0 68586

Megtaláltam hol lehet regisztrálni a terc-re, 1.35-öt ír a legtöbb spotra kicsomagolással együtt.

Mi 200 db-ot szórtunk be ketten egy 10 órás műszakban. Szerelvényre 0.3

Más. Önbeálló érvéghüvely nyomót használ valaki?

Előzmény: Lacivill (68585)
Lacivill Creative Commons License 2016.05.16 0 0 68585

Nekem egy régi normakönyv van. Szerelvény doboz berakással együtt 0.3ó.

Lámpaszerelés álmenyóba 0,28ó

Előzmény: gergerg (68581)
paplanfa Creative Commons License 2016.05.16 0 0 68584

Tipikus szivatás.

Előzmény: tormap (68580)
tormap Creative Commons License 2016.05.16 0 0 68583

Nem vagyok reg. szerelő. De én se örülnék neki, ha rám akarnák eröltetni az új szekrényt.

Előzmény: Csuklósbusz (68582)
Csuklósbusz Creative Commons License 2016.05.16 0 0 68582

De amúgy mi a szabálytalan ebben? Mi az ami nem jó szerintetek?

Mert itt egyvalami az ami nem stimmel, az az hogy a mögöttes hálózat nem bírja ezt el. 

De az meg az ügyfél gondja.

Gondolom a lényeg az hogy a kismegszakítótól elmenő kábel megfelelő vastagságú legyen, az hogy arra már fél méterrel odébb rá van sodorva a vászonszigetelésű kábel az már nem a bővítést végzők hanyagsága.

Nálam nem tudom mekkora az elmenő kábel, de ha felrakok a villanyóraszekrény mellé egy elosztódobozt és közlöm hogy odáig vigyék a mért megszakító utáni kábelt, onnan meg majd elviszem én akkor azt úgy lehet?

Előzmény: tormap (68580)
gergerg Creative Commons License 2016.05.16 0 0 68581

Ez valami más lehet, az 1.25-öt nagyon soknak érzem. Egy szerelvény elhelyezés jobban fedné a valóságot. Meg tudnád nézni az mennyi?

Előzmény: bcslaci (68578)
tormap Creative Commons License 2016.05.16 0 0 68580

Erre felé pedig igen is ezt meg szokták igy oldani. Kérsz teljesitmény bővitést. Toldott a méretlen (általában az) ezért nem

adják meg csak ha ki van cserélve. Ezt cserélik. Valaki lenyilatkozza, hogy a mögöttes hálózat ok és már fel is teszik a nagyobb megszakitót. Szerintem ez rendben is van. Ha viszont kikapcsolják a szolgáltatást akkor már a régi helyére nem teszik fel a mérőt.

Az már új csatlakozásnak számit.

Előzmény: Tízenhármaska (68579)
Tízenhármaska Creative Commons License 2016.05.16 0 0 68579

Teljesitmeny noveles volt,16-rol 32A- re.

Ne dumaljuk mar meg, ezt Neked es nekem ugy basztak volna vissza piros tollal es kiszallasi dij kifizetessel mint a huzat.

Vissza kaptak a jogosultsagot, mehet a "majd mi megoldjuk" ?

Előzmény: Peter atyuska (68576)
bcslaci Creative Commons License 2016.05.15 0 0 68578

Tercben ezt találtam:

Előzmény: gergerg (68551)
Csuklósbusz Creative Commons License 2016.05.15 0 0 68577

Én nem is félek, nomeg ez nem is nálam van, sőt én csak örülök hogy pl sima bővítés ami elvileg 8 ezer Ft ennyi mindent megcsinálnak.

De még aki ezt fizette nem tudtam megkérdezni hogy ez mennyibe került.

A tetőtartó fém része az nincs nullázva, se földelve semmi?

Előzmény: Peter atyuska (68576)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.05.15 0 0 68576

A tetőtartó nincs sehova sem kötve, egy védőcső van bele téve. Valszeg sima javításnak van elkönyvelve a rendszerben akkor nem csinálnak többet mint ami muszáj. Nem kell aggódni átvették leplombálták bekötötték neked semmi bajod nem lesz belőle.

Előzmény: Csuklósbusz (68572)
tormap Creative Commons License 2016.05.15 0 0 68575

Ne aggódj. A szerelőket is ellenőrzik. Olyat tuti nem csinálnak ami náluk nem elfogadott.

Előzmény: Csuklósbusz (68572)
V.T.ZS Creative Commons License 2016.05.15 0 0 68574

Sziasztok. Kellene kis villanyász segítség.

Vettem egy hegesztő trafót, de kevesellem a teljesítményét. Jól van bekötve szerintetek? Próbálom amatőr, de érthető módon magyarázni. MIntha az egyes illetve a kettes vezetéket dugnám a konnektorba. Az egyes számú vezeték az kettő db. drótot tartalmaz. Az egyes számú vezeték mellett van egy vezeték aminek a helye a kapcsolón nem volt összeköttetésbe a dugvilla egyik kivezetésével se. (multiméter szakadásvizsgálója a kapcsolón lévő ezen vezetékek helyénél sipolt)

kolbasz 11 Creative Commons License 2016.05.15 0 0 68573

Akkor passz, félreértettem :-) 

Ilyenekkel nem vagyok tisztában.

Ez érdekelne engem is, vagy pl. egy csillár, v kapcsolós, v dugalj bekötésért mennyit szoktak kérni. 

Előzmény: gergerg (68571)
Csuklósbusz Creative Commons License 2016.05.15 0 0 68572

Igen, bent a lakásban van a 100%-os fadobozos mérőhely.  Régi ezeréves tanya, mikor kötötték az utcában az áramot, na az azóta úgyvan!

Kicserélték a fővezetéket, a tetőtartót, illetve a padlásról hozták le a leágazást a földelőszondához. Padláson nem voltam fent hogyan oldották ezt meg, mit hova kötöttek  stb. Az alábbi képen látszik hogy a padlásról jön a védőcső és a földelőszondában végződik. De ilyen földelőszonda a villanyóra alatt is van beépítve, most akkor azt leköthették vagy párhuzamosan megy mindkettő?  Csak ugye mivelhogy bentvan a villanyóra így le van betonozva stb így gondolom azért nem odabent rakták le a szondát.

De érdekes hogy már a villanyoszlophoz kötötték a kábelt és nem a villanyoszlop fém vezetéktartójához, sőt nincs tartósodrony sem, ahogy látom "öntartóak" a kábelek.

De azt viszont fogalmam sincs hogy a régi fém tetőtartó miért nem volt jó, abból miért kellett új.

Illetve a fém tetőtartó akkor nullázva van most? 

Tehát ha akarok egy jó "földelést" pl valamelyik földeletlen konnektorhoz akkor meglehet bontani ( rákötni) erre a kötődobozban?:

Ha kicserélik az órát digitálisra és rákötök erre mint földelés nem fog bejelezni az óra egy testzárlatnál lopásra vagy valami?

Nem akarom hogy kirúgják őket, sőt én is adok nekik megrendelést mert nekem is ugyanilyen szekrényem van.

De nemazért, de ebbe simán beleférne a 3 fázis is? Sőt okos elrendezéssel az éjszakai is.

Akkor miért nem rakják be?

Előzmény: CorvBoy (68561)
gergerg Creative Commons License 2016.05.15 0 0 68571

Ja, nem azt tudom hogy én mit kérjek érte, arra vagyok kíváncsi hogy azok akik normaidő alapján számolnak, azok mennyit kérnének érte.

Előzmény: gergerg (68570)
gergerg Creative Commons License 2016.05.15 0 0 68570

A megcsinálással már meg vagyunk párszáz darabbal, de el is kellene számolni. 

Előzmény: kolbasz 11 (68569)
kolbasz 11 Creative Commons License 2016.05.15 0 0 68569

Csinálj meg egyet, és mért le az időt:)

Én MTL-lel csináltam, meg érvéghüvelyeztem az MTL-t is, meg a GU10-es porcelán foglalatot is, és csokival kötöttem össze. Nem mértem, de szerintem olyan 5-8 perc volt egy létrázgatással együtt. szerintem egy villanyszerelő 5 percbe simán beleférhet, neki mindenre rááll már a keze.

Előzmény: gergerg (68564)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.15 0 0 68568

Nekem sajnos nincs norma táblázatom, sem könyv, sem szoftver formájában.

A TERC nevű szoftvernek mintha lett volna valami ingyenes (próba?)verziója, de lehet, hogy csak álmodtam :)

De itt körülnézhetsz:

https://www.youtube.com/watch?v=4e58eVB3Gv8

https://www.google.hu/#q=villanyszerel%C3%A9s+normat%C3%A1bl%C3%A1zat

Előzmény: gergerg (68567)
gergerg Creative Commons License 2016.05.15 0 0 68567

No de hol van egy ilyen táblázat amiben megnézhetném?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68566)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.15 0 0 68566

Ilyen esetekben teljesen elfogadott, ha egy hasonló munkaigényű lámpabekötés normáját alkalmazod. A különböző normatáblázatokban és normázó szoftverekben egész biztosan több olyan tétel is van, ami kiválóan alkalmazható erre az esetre, akkor is, ha a munkafolyamat leírása nem hajszálpontosan erre a lámpára vonatkozik.

Legrosszabb esetben vitakozni fog, hogy szerinte az általad kiválasztott tétel a valóság közelében sincs, ebben az esetben a kezébe nyomod a táblázatot, hogy keressen ő benne olyan tételt, ami őszerinte reálisabb és megvitatjátok, hogy melyikőtöknek van igaza. Legfeljebb megegyeztek az általad és az őáltala kiválasztott normatétel közötti árban.

Amibe soha ne egyezz bele: olyan parasztvakításba, amely szerint amit ő csinál, ahhoz még csak hasonló normatétel sem létezik a táblázatban, ez nem atomerőmű-behangolás, csak egy tetves lámpabekötés.

Előzmény: gergerg (68564)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.15 -1 0 68565

"Csőben a 0,75-ös már 1977 óta nem volt szabványos..."

Tekintettel a korszerű világítások rendkívül alacsony áramfelvételére (mindössze 1 amper elegendő lehet akár egy egész lakás összes világítására!)

azt mondanám, hogy mára komolytalanná vált az a szabvány, amelyik (FI relével védett hálózaton) tiltja az 1,5-ösnél vékonyabb vezetékek alkalmazását.

Kivéve persze, ha a szabvány hivatalosan nem fogadja el a FI relét önálló érintésvédelemként

és a "hivatalos" érintésvédelem továbbra is csak a (földzárlatra leoldó) kismegszakító lehet. Ebben az esetben valóban nem árt, ha a fázisvezetőnek is minél alacsonyabb az ellenállása.

Előzmény: ötfelezős (68550)
gergerg Creative Commons License 2016.05.15 0 0 68564

Mondjuk úgy, hogy a gipszkartonos a lyukakat már kifúrta, a méret tökéletes. Az elvégzendő munka annyi, hogy egy az épületben lévő raktárból oda kell vinni a helyszínre dobozokban a lámpákat, kicsomagolni, a gyári sorkapcsot leszerelni róluk, a lyukból kilógó 2 db MT-t megpucolni, nyitófüles wagóval összekötni, majd bepattintani a helyére. Erre kellene nekem egy normaidő, ha valahol létezik ilyen. 

Ja, és ha már valaki nézelődik, a szerelvény elhelyezés normaideje is jól jönne.

Előzmény: Teaway (68556)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.15 0 0 68563

"FA villanyóraszekrény 2016ban? (még ha a szolgáltató engedi is...)"

Nem villanyóra szekrényről volt szó, hanem egy meglévő (szabályos) villanyóra ELÉ a falra szerelt (nyitott hátuljú) szekrényről, tehát egyfajta nyitható elejű kiegészítő burkolatról.

Ezeket a plusz burkolatokat három okból szokás alkalmazni

- esztétikai okokból (egy megdizájnolt ház oldalán elég ocsmány látvány lehet fél négyzetméternyi villanyóra)

- túlmelegedés miatt (amikor a kismegszakítók látszólag ok nélkül lecsapkodnak a rásütő nap hatására, olyankor hasznos lehet egy jó árnyékolás)

- hőszigetelés miatt (hogy a villanyóra ne lehessen durva hőhíd a ház hőszigetelésén)

Az általam leírt megoldás mindhárom feladatra orvosságot jelenthet,

ha a készítő profi, akkor akár még vastag hőszigetelés esetén is alkalmazható.

"100%osan elvakolt óraszekrény? Na EZT tuti nem engedi... és nem látszott csak két kis ablak."

Nincs szükség engedélyre ott, ahol valami nincs megtiltva :)

Javítsatok ki, de úgy tudom, hogy ha a villanyóra burkolatának ajtaja nincs lezárva (tehát bárki bármikor kinyithatja), akkor nem kötelező rá ablak.

Előzmény: CorvBoy (68544)
Jahno Creative Commons License 2016.05.15 0 0 68562

De ha ennyire szarul melóznak, akkor nem lenne mindenkinek jobb, ha kihullanának?

Előzmény: Tízenhármaska (68558)
CorvBoy Creative Commons License 2016.05.15 -1 0 68561

Az a padláson át földelés nagyon erős, egyébként sem áll össze a kép, fadobozos mérőszekrény(!) bent..?!?!

Itt valami zavar lesz,...

Valószinűleg van a falon egy takaró "láda" az óra körül, ne látszon óra a lakásban.--erre nekem is mindig ugatnak, de nem tud mit csinálni mert 1 mp alatt leakasztom és "nincs"--

Ezt vélte valaki "faszekrénynek", mikor az teljesen mást jelent.

És persze, hogy a falra odabent óra helyére megcsinálják a másik órát, 3 fázist, mégegy órát, vezéreltet, akármit.

Van néhol ez a hülyeség, hogy bővítésnél ki kell rakni, de nem nagyon tartatják be, annyi a kiskapu, mint égen a csillag.

Nomeg a szolg. is csak hivatalosan kemény, aztán ő is tudja, ja, kirakás, ennyi százezer, annyi százezer, és még kőműves, még ez, még az...jó köszönöm, így nem kérem a bővítést.

Nekik pedig érdekük, hogy legyen bővítés, ha ép ésszel műszakilag lehet, mert a magyar nem egy spórolós lény, ha ott a "nagydrót", élvezettel fűt, mos, klímáz, porszívóz, mosogat, fürdik egyszerre, az óra meg pörög mint a motolla.

Dreamer Creative Commons License 2016.05.15 0 0 68560

Meg egy minusz pont a Niloe javara. Olyan szerencsetlenul hosszu es eles a korom mozgato csavar, hogy egy kicsit zsufoltabb dobozban hamar meglepedest okoz a szakinak. Jah kerem ez a szakma... De azert akkor is! Erdekes, hogy dupla valto kapcsolonal ezt korrekten megoldottak... Brrrr...

Mariusi Creative Commons License 2016.05.15 0 0 68559

" Amit most ide leírtál az szabálytalan több okból is. Nem részletezném.  " 

pedig nem ártana részletezni.

melyik művelet  ? A Démász által csinált, vagy a másik ?

Arról van szó hogy a topiktárs egy villanyóra szekrényt "felfújt",. megnagyobbított. 

De figyelmesebben olvasva ez még csak egy szándék... a jövőben.

"Sőt azon gondolkoztam hogy mi lenne ha megnagyobbítanám a mérőszekrényt?"

Tízenhármaska Creative Commons License 2016.05.15 0 0 68558

Amit most ide leírtál az szabálytalan több okból is. Nem részletezném. Arra ügyelj, ha fotót teszel fel akkor ne látszódjon mérő azonosító, mert akkor ez a tróger munka lesz most át utolsó számukra. Mondjuk ezt a kivitelezést én kételkedve olvasom.

Előzmény: Csuklósbusz (68553)
Mariusi Creative Commons License 2016.05.15 0 0 68557

Annyi amennyit a normás megállapít !

Teaway Creative Commons License 2016.05.14 0 0 68556

Kibontva a kezedbe adva, vagy neked kell kicsomagolni a raklapnyi tételt?

Peter atyuska Creative Commons License 2016.05.14 0 0 68555

Nem.

dr.Stefan76 Creative Commons License 2016.05.14 0 0 68554

biztos Nem !

Csuklósbusz Creative Commons License 2016.05.14 0 0 68553

Ismerősöm most csináltatta meg a bővítést 16ról 32-re.  Régi fadobozos mérőszekrény, de a kis fajta amiben csak egyetlen egy mérőóra fér el.

Kicserélték a tetőtartót, a bemenő légvezetéket, sőt külön földelőszondát is raktak a ház oldalára, nem a villanyórához mert az bent van, hanem a padláson keresztül kivitték a ház falához kívülre. 

Szóval a Démász megcsinálja, majd rakok fel fényképeket is.  Bár majd megkérdezem az ismerőst hogy mennyibe került illetve mennyiben kellett megkenni őket... 

De akkor amint odajutok én is megkérem a bővítést ugyanilyen szekrényre amíg lehet.

Sőt azon gondolkoztam hogy mi lenne ha megnagyobbítanám a mérőszekrényt? Ugye fából van, vályogfalat könnyű formázni, tehát a mérőszekrény mellett kivésném a falat, és a régi szekrényből csak az a falap maradna amin az óra meg a megszakító van, köré meg építenék fából egy nagyobb villanyóraszekrényt? :-)
Utánna meg kérném a 3 fázist + éjszakait. 

Működne a trükk szerintetek? :-) D

Előzmény: Peti1224 (68514)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.05.14 0 0 68552

Attól függ mire kell 1F van már 15e ért is.

Itt az esetemben már szabványos falba süllyesztve, kb a doboz tetejétől a szigetelés síkja 3 cm re van, e köré épülne rá egy doboz aminek az ajtaja a fal síkjában lenne. Így nem látványos az ott léte. Erre kerestem nem sk megoldást. Ami most van az nem jó megoldás át kell variálnom.

Előzmény: Palási (68546)
gergerg Creative Commons License 2016.05.14 0 0 68551

Valaki meg tudná nekem mondani, hogy mennyi a normaideje egy spot elhelyezésének meglévő furatba?

ötfelezős Creative Commons License 2016.05.14 0 1 68550

Csőben a 0,75-ös már 1977 óta nem volt szabványos...

Előzmény: ötfelezős (68549)
ötfelezős Creative Commons License 2016.05.14 0 0 68549

Pampalini111 leírta, hogy hová nem szabványosak...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68541)
ötfelezős Creative Commons License 2016.05.14 0 0 68548

De, mint megállapítottuk, csak neked nem derül ki...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68534)
Palási Creative Commons License 2016.05.14 0 0 68547

Jó megoldás igaz kissé túlbonyolítva.

Az én első echte óra szekrényem  .  17 éve.  Érdeklődtem valamelyik  tűzép/ép.anyagtelepen , hogy mennyit kóstál náluk egy villanyóra szekrény fából.

A kisasszony mondá 12 eft, majd gyorsan (segítő vagy üzleti  szándékkal) hozzáteszi, hogy az hatalmas művek már nem engedélyezi.. a 40 eft ft -os műanyag a szabványos. Gyors köszönet és már megvolt a koncept  . kettő azaz 2 n -  na ez szabványos  - íróasztal oldalszekrény ajtó  a frontra,  az oldalakra 15 cm széles  2 cm vtg deszka  kb.  3 fm a hulladékkal.

Mivelhogy magamnak készítettem, az engedélyt is megadtam magamnak. Ebbe a szekrénybe belefért  1db. 1 fázisú  1 db. 3 fázisú mérő, biztosíték tábla sőt a bojlerehez még egy külön billenő kapcsoló is. és még kettő un.  automata biztosítékis van az ólvadókon kívül.

A méret  600 x 560 mm.

A 12 és 40 eft -os árak 17 évvel ezelőttiek. Ma minimum a  3 x -osak.

A fennhatóságom alatt van egyébként  5 mérőszekrény. 3 fából, egy az un. műa. és egy mérő naturan bent az előszobában.

És a legtöbb probléma pont a társasházi  müa.órával van, mivel az egy társasház folyósóján van  ... közprédaként !

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68543)
Palási Creative Commons License 2016.05.14 0 0 68546

Valószínűleg új építésnél.

Ott szabványos műa. szekrényeket kell használni.

Amúgy a többség még legtöbb helyen fából van... vagy semmi. Úgy natúran a falra szerelve a mérő.

És most mennyi egy szabványos mérő szekrény ? Gondolom úgy 50 eft körül.

Előzmény: CorvBoy (68544)
Palási Creative Commons License 2016.05.14 0 0 68545

Nagyon nagyon szépek..... igaz csak az ajtók vannak bemutatva. Vajon az áruk  mennyi ?

Előzmény: King_of_Giants (68540)
CorvBoy Creative Commons License 2016.05.14 0 0 68544

FA villanyóraszekrény 2016ban? (még ha a szolgáltató engedi is...)

100%osan elvakolt óraszekrény? Na EZT tuti nem engedi.

Olyat láttam már, hogy a plex óradobozt besüllyesztették, és nem látszott csak két kis ablak.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68543)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.14 0 0 68543

"Tudtok olyan szekrényt amit egy 600x600 as villanyóra elé lehet felszerelni és vakolható is?"

Keresd fel a legközelebbi értelmes asztalost.

Vakolás előtt

- a fára ragassz egy réteg (legalább 1 centi) hungarocellt, mégpedig jó minőségű eps ragasztóhabbal,

- arra mehet a szokásos üvegszövet háló vödrös eps ragasztóval

- azt már vakolhatod.

Ha kispórolod a hungarocellt, akkor a merev fáról előbb-utóbb potyogni kezd a merev vakolat.

Ha a falfelületen nem szeretnél fogantyút/ajtógombot alkalmazni az ajtó kinyitásához: léteznek olyan bútorzárak (szekrényzárak), amelyek az ajtó befelé megnyomása után nyitnak. A zár neve most nem jut eszembe, de az asztalos tudni fogja. Így a külső sík felületen csupán 4-5 vékony vonal fogja jelezni a villanyóra helyét.

A zsanér / kivetőpánt típusának és a szekrény szélességének megválasztásánál vegyétek figyelembe a hőszigetelés vastagságát!!! mert lehet, hogy a szekrényajtó külső síkja 10-15 centivel mélyebben lesz a fal (hőszigetelés) külső síkjánál.

Előzmény: Peter atyuska (68539)
arenarock Creative Commons License 2016.05.14 0 1 68542

Nincs rájuk írva, hogy mire használhatóak...

Amúgy: 17. oldal

És ha még akarsz szörnyülködni: Tessék :D

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68541)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.14 -1 0 68541

"Szabvány szerint a legkissebb keresztmetszet 1,5mm2 (MSZ2364-520) ,erősáramu és világítási áramkörökben,"

Ezek szerint a boltokban kapható 1 és 0,75 mm2-es kábelek nem szabványosak?

http://www.argep.hu/trend/075M/0-75mm2-kabel.html

Előzmény: pampalini111 (68538)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.05.14 0 0 68540
Előzmény: Peter atyuska (68539)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.05.13 0 0 68539

Tudtok olyan szekrényt amit egy 600x600 as villanyóra elé lehet felszerelni és vakolható is? mert láttam ilyet valahol de most nem találok még hasonlót sem.

pampalini111 Creative Commons License 2016.05.13 0 2 68538

Szia! Szabvány szerint a legkissebb keresztmetszet 1,5mm2 (MSZ2364-520) ,erősáramu és világítási áramkörökben, kissebbet nem alkalmazunk a biztonsági okokból.

Előzmény: Primary92 (68536)
C20NE Creative Commons License 2016.05.13 0 0 68537

1mm^2

Előzmény: Primary92 (68536)
Primary92 Creative Commons License 2016.05.13 0 0 68536

B 6 amperes kismegszakito utan mekkora a legvekonyabb vezetek, amit rakhatok? 1 db energiatakarekos izzo lesz   rajta, szoval 15-20 W-os fogyaszto lesz rajta.

0.75?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.12 0 0 68535

Persze ha valami hivatalosan szabályozva van, az első kérdés: "valóban szükség volt arra, hogy ez hivatalosan is szabályozva legyen?"

;)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68534)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.12 0 0 68534

"értem én, hogy nem a törvényt tervező és megalkotót hibáztatod, hanem a végrehajtót,"

Ha valami törvénnyel van szabályozva ÉS abból nem derül ki 100%-osan egyértelműen, hogy mi a törvény alkotójának célja (tehát a végrehajtók számára hatalmas teret enged a garázdálkodásra), akkor a következő lehetőségek vannak:

1: a törvényt készítők nem értenek a szakmájukhoz (szakértők bevonása + egyértelmű fogalmazás), ezért sürgősen ki kell rúgni őket és hozzáértőkkel újra kell fogalmaztatni a jogszabályt.

2: a törvényt készítők célja kimondottan az volt, hogy minél homályosabb legyen a megfogalmazás, ebben az esetben felmerül a gyanú, hogy vagy ők, vagy a megbízóik kenőpénzt kaptak a végrehajtóktól, ami ugye (sok országban) bűncselekménynek számít.

Ha egy végrehajtó maximálisan kihasználja egy zavaros szövegű törvény által lehetővé tett mozgásterét, az nem büntetendő. Persze a dolog mértéke ettől még lehet olyan pofátlan, hogy az már aljasság.

Az, hogy a törvényalkotó tisztában van egy folyamatban lévő tömeges aljassággal, de ennek ellenére mégsem módosít a törvény szövegén...  ha bármely területen lakossággal szembeni tömeges aljassággal találkozol, akkor az első kérdés: "Hihető-e az, hogy az illetékes minisztériumban erről a dologról még senki sem hallott?" Ha a válasz "valószínűleg tudnak a dologról", akkor vagy szakmai inkompetencia, vagy a kenőpénz a megfejtés (esetleg mindkettő :)

Előzmény: ötfelezős (68533)
ötfelezős Creative Commons License 2016.05.12 0 0 68533

Meglepő módon ugyanolyan egyformán hazudoznak össze-vissza az egész világon. Mindenütt ösztönöznék a szabadidős/éjszakás fogyasztásra átterelést. Csak, mint itt megjegyzik, máshonnan indultunk és más sebességgel megyünk. Odaki a hozzáállás az, hogy ha akarja, használja, csak fizesse meg, az eszköz a több tarifás mérés (akár rugalmasan percről-percre lehetne változtatni ma már), itt meg a tilalom. Ki mihez szokott, ki mit érdemel, ki milyen mozgástérrel rendelkezik.

Elvileg értem én, hogy nem a törvényt tervező és megalkotót hibáztatod, hanem a végrehajtót, mert az látszik, de kis gondolkodással azért mögéje lehet nézni, például József Attila világosan tudta, hogy nem az a gazember, aki kijön kikapcsolni a villanyt, hanem a rendszer. :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68529)
paplanfa Creative Commons License 2016.05.11 0 0 68532

Ott a nappali áramról használják. Értsd, a napelemről termelt áramról.

gyurka30 Creative Commons License 2016.05.11 0 0 68531

helló azt hogy kidőljön az oszlop nem kell megvárni hanem hibabejelentést kell tenni ami ingyenes kijönnek felmérik és ki is cserélik !!! ez az ingyenes szám jelenzsd be jobban jársz!! 0680/210-310 hibabejelentő!!

Előzmény: Csuklósbusz (68519)
CorvBoy Creative Commons License 2016.05.11 0 0 68530

hogy évente 20 milliárd euróval támogatják a szektort az adófizetők pénzén

ÉVENTE egy Paks2 és a teljes magyar költségvetés főösszegének kb harmada CSAK energetikai fejlesztésre

NA ennyiből már legyen is olcsó, rugalmas, korszerű meg stb!!

Mi ettől kb olyan messze vagyunk, mint a zimbabwei nyomornegyed sárkunyhói NewYork felhőkarcolóitól.

Minden tekintetben. Közgondolkodásban, politkai észjárásban és akaratban, technikai előrehaladottságban, anyagi lehetőségekben, mindenben.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.11 0 0 68529

Olvasgatom ezt a cikket és nem értem: hogyan fordulhat elő, hogy az energia ára összefügg az előállítási költséggel és az aktuális fogyasztással? Vagy az erőművek és az áramszolgáltatók nem minden országban hazudoznak össze-vissza, hogy minél több pénzt kaparinthassanak meg?

Kíváncsi lennék, hogy Németországban át szabad-e kapcsolni pl a kerti locsolót az éjszakai áramra ;)

gyurka30 Creative Commons License 2016.05.10 0 0 68528

oké rendben mert nekem egy 3m hosszú darab 2" os cső van akkor 1,5-2 m kiengeden és viharmerevitést is teszek akkor az úgy jó lesz??, vagy szabvány szerint főldtől menyi legyen a tetőtartó teteje kb??

köszike 

Előzmény: Peter atyuska (68527)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.05.10 0 0 68527

Annyival hogy rá lehessen rakni a tartó szerkezetet és attól kb 30 cm re legyen a cserép vagy egyéb tetőfedő anyag. Plusz a földtől mért távolság legalább 3-5 m legyen a kifeszített vezetéknek magasság függ attól is hogy a másik oldal hol van és mennyi a belógása a vezetéknek és mi van alatta.

Előzmény: gyurka30 (68526)
gyurka30 Creative Commons License 2016.05.10 0 0 68526

sziasztok tud nekem segiteni valaki abban hogy a tetőtartó csövet a tetősíktól menyire kel kitolni mert én is most építem ki a szabványos új villanyóra helyét !! köszönöm előre is!!!

gergerg Creative Commons License 2016.05.08 0 0 68525

Ok. Nincs harag!

Előzmény: cucu (68524)
cucu Creative Commons License 2016.05.08 0 0 68524

Bocsánatot kérek!

Előzmény: gergerg (68518)
paplanfa Creative Commons License 2016.05.08 0 0 68523

Persze, drótokkal ki van az feszítve 120fokban. :)

Előzmény: einohyl (68522)
einohyl Creative Commons License 2016.05.08 0 0 68522

A látszat ellenére stabil az !!

ötfelezős Creative Commons License 2016.05.08 0 0 68521

Az a fránya szakirodalom... Az vezeti félre mindig az embert. :D

Előzmény: arenarock (68516)
Teaway Creative Commons License 2016.05.08 0 0 68520

Amikor a vihar kifordítja a földből.

Csuklósbusz Creative Commons License 2016.05.08 0 0 68519

Eléggé lelakott felénk a villanyhálózat, a trafó ezeréves, 4 faoszlopra szerelve áll, de viszont erdőben a zegzugos helyekre is innen megy az áram. 
De az ilyen farontó bogarak által károsított, korhadásnak indult oszlopokat amik meg vannak dőlve mikor szokták kicserélni?

Gondolom amikor kidől... nem?

gergerg Creative Commons License 2016.05.08 0 0 68518

Nekem igazából teljesen mindegy, de valaki kérjen már valakitől bocsánatot!

Előzmény: ötfelezős (68515)
Csuklósbusz Creative Commons License 2016.05.08 0 0 68517

Akkor érdemes még most megkérni a bővítést amíg lehet és engedi a démász ha engedi egyáltalán.

A ház viszont két trafókörzet között fekszik. Tehát az utcát két trafó látja el. Az egyik villanyoszlop (utolsó)  a ház előtt van, onnan van most bekötve a ház is. A másik villanyoszlop a másik trafókörzettel 110 méterre a háztól. 

Tehát ha már új mérőszekrény kell akkor gondolkoztam rajta hogy onnan kellene bekötni. És akkor ha az egyik körzet kiesik akkor ott a másik.

A kettő között van egy segédoszlop, de azt a KTV szolgáltató rakta be és csak a KTV vezetékek vannak rajta hogy a két trafókörzet között áthidalja a távolságot.

Nade lehet-e ilyet kérni? Mennyibe kerül a földkábel métere, megcsinálnák egyáltalán?

Vagy egy telekre de külön trafókörzetről két óra kizárt dolog??

Előzmény: Peti1224 (68514)
arenarock Creative Commons License 2016.05.07 0 0 68516

Ó bazz, meg még az 50W-ossal is- többek között

(meg kb. mindegyikkel...)

Előzmény: ötfelezős (68515)
ötfelezős Creative Commons License 2016.05.07 0 0 68515

Igaz, 20 W-ossal is működik.

Előzmény: gergerg (68505)
Peti1224 Creative Commons License 2016.05.07 0 0 68514

Nekem tavaly már nem engedtek bővítést sem régi fadobozos mérőszekrényben, eon. Mindenképp csak külső falon lévő vagy kerítésnél felállított szekrénybe engedték volna.

Így nekem is falba került az új.

Előzmény: Csuklósbusz (68507)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.07 0 0 68513

"Régi fa dobozos kis klasszikus villanyóraszekrény esetén lehet kérni a teljesítmény bővítést 16A- ról 30-ra ingyenesen?"

Ha az utcáról bejövő vezetéked elbírja, akkor reménykedhetsz abban, hogy egy egyszerű árambővítés miatt nem köteleznek új típusú (jódrága) mérőhely kialakítására.

"Ha vezéreltet is kérek ( nem fér el a szekrényben) akkor mi a teendő?"

Ebben az esetben már nincs menekvés: kénytelen leszel az aktuális szabályoknak mindenben megfelelő mérőhelyet csináltatni.

Peter atyuska Creative Commons License 2016.05.07 0 0 68512

Melyik szolgáltató? Alapjában a mérőhely kerítés vonalban vagy az ingatlan falán ha jól látható az utcáról.

paplanfa Creative Commons License 2016.05.07 -1 1 68511

Helyesebben: Fel volt cserélve pár vezeték.

Előzmény: ferike123 (68510)
ferike123 Creative Commons License 2016.05.07 0 0 68510

Köszönöm szèpen! Megoldódott fel kelett cserèlnem pár vezetèket!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68495)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.07 0 0 68509

"A te rajzodon viszont nem nagyon tudom értelmezni az egyik fojtóval sorba kötött kondit."

Azt írja ez a honlap, hogy valahol valakik úgy kompenzálják a fénycső áramkör induktív cosfi-jét, hogy a másik áramkört egy soros kondenzátorral kapacitívvé teszik, így a két áramkör eredője közel ohmos lesz.

Én még soha, egyetlen armatúrában sem láttam ilyen soros-kondenzátoros fázisjavítást,

fogalmam sincs, hogy hol használhatnak ilyet, mert a dupla fojtó és a sok száz voltos kondenzátor jelentősen megemeli a gyártási költségeket.

Előzmény: gergerg (68501)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.07 0 1 68508

A "230 voltos" fénycsövek üzemi feszültsége valójában 40 és 100 volt között van, tehát létezik olyan fénycső is, amiből elméletileg akár hármat is sorba köthetnénk (már ha létezne háromszoros teljesítményű fojtó :)

Az általam berakott rajz nem az én találmányom, 2x20 wattos (és 6x20 wattos három fázisú) fénycső armatúrákban régóta használt trükk, hogy két db kis fojtó helyett egy nagyobb fojtót tesznek, mert így olcsóban jön ki a gyártása.

Persze a te rajzod is működik, csak a két 20 wattos fojtó legyártása többe kerül, mint 1 db 40 wattos, ezért ritkán alkalmazzák.

Előzmény: shioftragemiko (68496)
Csuklósbusz Creative Commons License 2016.05.06 0 0 68507

Régi fa dobozos kis klasszikus villanyóraszekrény esetén lehet kérni a teljesítmény bővítést 16A- ról 30-ra ingyenesen?
Ha vezéreltet is kérek ( nem fér el a szekrényben) akkor mi a teendő? Csak a kerítésbe épített szekrényt fogják betenni?

Garfield007 Creative Commons License 2016.05.06 0 0 68506

És most bocsánatot is kérhetsz Mekk-től.!

Ráér, elég lesz majd ha Elek a végére ér az övéinek, ne kapkodjunk.

Előzmény: gergerg (68498)
gergerg Creative Commons License 2016.05.06 0 0 68505

Hát vagy te. Nem csak 18W-os csövekkel. (ha már ennyire)

Előzmény: ötfelezős (68503)
gergerg Creative Commons License 2016.05.06 0 0 68504

Mit én? Azt írtam hogy nem tudom értelmezni. Nem azt hogy hülye. Most már tudom.

Előzmény: ötfelezős (68502)
ötfelezős Creative Commons License 2016.05.06 0 0 68503

Két 230V-os csövet SORBA a 230-ra?

18W-os csövekkel ez még jól működik...

ötfelezős Creative Commons License 2016.05.06 0 0 68502

A te rajzodon viszont nem nagyon tudom értelmezni az egyik fojtóval sorba kötött kondit.

Hidd el, jobban kijössz a dologból egy bocsánatkéréssel.

Hát, vagy te. Nézz utána a duokapcsolásnak.

Előzmény: gergerg (68501)
gergerg Creative Commons License 2016.05.06 0 1 68501

Mekk rajza tökéletes, és pont az van a rajzon amit a kérdező kérdezett. És egy egyáltalán nem ritka dolog.

A te rajzodon viszont nem nagyon tudom értelmezni az egyik fojtóval sorba kötött kondit.

Hidd el, jobban kijössz a dologból egy bocsánatkéréssel. Mekk sokszor beszél zagyvaságot, de most kivételesen nem hibázott.

Előzmény: shioftragemiko (68499)
paplanfa Creative Commons License 2016.05.06 0 0 68500

:)))

Előzmény: vtmgq8 (68497)
shioftragemiko Creative Commons License 2016.05.06 0 0 68499

A két cső megeflelő fojtóval még lehet sorban takarékosságbol, de ahhoz más fojtó kell, és összegerjednek remekül bizonyos üzemállapotban.

De ilyet láttam már, üsse kavics.

Viszont a két gyújtó az áramkörben sorban az mindenképpen értelmezhetetlen.

normális rajz:

Előzmény: gergerg (68498)
gergerg Creative Commons License 2016.05.06 0 1 68498

Khmm.

Ha valamihez nem nem értünk, inkább ne szóljunk bele. Pláne ne személyeskedjünk. És most bocsánatot is kérhetsz Mekk-től.!

vtmgq8 Creative Commons License 2016.05.06 0 0 68497

paplanfa for president!!!

A lobogár és áldozata.

Szerencsére a kábelt külön kilehetett cserélni így a szivattyú megúszta.

Köszönöm a segítséget mindenkinek!

Előzmény: paplanfa (68443)
shioftragemiko Creative Commons License 2016.05.06 0 0 68496

Két 230V-os csövet SORBA a 230-ra? 

Ha izzó lenne, aztmondanám, fél fényerővel ég, bár pl a 100as izzók munkapontja sem stabilizálódik sokszor normálisan így...

Te ilyen önjelölt szagember vagy, esetleg jártál valaha valami isoklába, csak amit ott tanítottak azt már elfelejtetted?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68495)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.06 0 0 68495

Ha jól kötötted össze, akkor valószínűleg vagy az egyik gyújtó rossz, vagy az egyik fénycső.

Cseréld őket fel egymással, és kiderül.

Előzmény: ferike123 (68494)
ferike123 Creative Commons License 2016.05.06 0 0 68494

Üdvözletem!

2x18 w-os neon bekötèsèben valaki tudna segìteni?2 gyujtó van,egy fojtó ès 2 cső,eddig úgy van,hogy 1 cső begyujt a másik villan ès semmi...Gyanìtom,hogy fèlre van kötve,viszont nem tudom,hol,illetve mi?

Válaszokat nagyon szèpen köszönöm!

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.05 0 0 68493

"Mondta, hogy figyeljük, hogy a javítás után van-e változás"

Tehát amikor ott volt a szerelő, akkor nem látta (nem tudtad neki produkálni) a hibát?

Ez elég nagy hiba, ha a hibát nem tudod bármikor előidézni, mert hiába van sok esze meg műszere a szakembernek, egy éppen hibátlan rendszeren nem tud műszerrel hibát keresni.

Ki kellene kísérletezned, hogyan tudod bármikor előidézni a villogást (pl. hősugárzó/vasaló/hajszárító), ez nagy segítség a szerelőknek. Ha akkor éppen minden tökéletesen rendben van, amikor ott van a szerelő, akkor lehet, hogy nem tud segíteni rajtad.

Előzmény: torpapa125 (68491)
paplanfa Creative Commons License 2016.05.05 0 0 68492

Hány wattos az a mikró?

Izzítsd be egy 2000w-os hőlégfúvót, pislogni fog attól is. Valszeg az oszlopon lehet csavarlazulásod, azért akarja hívatni a szaki a hivatásosokat. Most már tuti, hogy az órádnál, vagy még előtte van gáz, magyarul nem a te balhéd, hanem a szolgáltatóé.

Fa nem borult rá a bejövő drótokra valamikor?

Előzmény: torpapa125 (68491)
torpapa125 Creative Commons License 2016.05.05 0 0 68491

Szia!

Regisztrált szerelő volt kint. Mint kiderült az óra mögött is megbontotta. Mondta nekünk hogy majd ki kell hívni az eont plombáltatni. Ilyenkor kell tőle egy igazolás?

Mondta, hogy figyeljük, hogy a javítás után van-e változás de minden a régi. Mondta, hogy akkor újra kijön még valamit mér és akkor hívja az eont.

A kérdésem az lenne, ezt nem lehet egyszerűen kimérni?

Lehet, hogy az oszlopon van a gond és lehet a lakásba is?

Az az érdekes, hogy a benti mikró hatására az óra mellett lévő lámpa is pislan nem csak a bentiek.

Előzmény: gergerg (68486)
paplanfa Creative Commons License 2016.05.05 0 0 68490

Nem biztos, hogy egyszerű :) Képzelj el egy frissen bebugyizott, vakolt, festett házfalat amire rámutat a szerelőd, hogy ottan ni! Ott kell bontani a közepe fölött 15 centivel. :))

Előzmény: gergerg (68486)
gergerg Creative Commons License 2016.05.05 0 0 68489

Igen.

Előzmény: Chevy01 (68488)
Chevy01 Creative Commons License 2016.05.05 0 0 68488

Sziasztok,

3 fázisú kismegszakító alkalmas-e csak 1 fázis védelmére ha csak 1 fázis van rajta átvezetve? Gondolom hogy igen hiszen 1 fázis túlterhelése is le kell oldja mind a 3-at... de azért megerősítést várnék..

gergerg Creative Commons License 2016.05.05 0 0 68487

Ja bocs, véletlenül rossz topikba írtam, a villanyszerelősbe akartam, nem is értem hogy kerültem egy nyelvtani topikba...

gergerg Creative Commons License 2016.05.05 0 0 68486

Ez egy teljesen egyszerű nulla szakadás. Hívj egy regisztrált szerelőt aki a mérő mögött is megtudja nézni. 90% hogy ott van szétégve. Ne halogasd, veszélyes dolog!

Előzmény: torpapa125 (68452)
paplanfa Creative Commons License 2016.05.05 0 0 68485

Terhességi ultrahangvizsgálat: Neve? Neme? Pfff....

Előzmény: cucu (68484)
cucu Creative Commons License 2016.05.05 -1 0 68484

Jó, ez elmegy poénnak.

De érdekes, senki sem kifogásolta azt, hogy ugyanabban a mondatodban van egy komolyabb hiba, amit már nem lehet elpoénkodni, lévén máskor is így írod:

"Nézd meg, hogy nincs-e elszenesedve valahol a szikkszallag, vagy nem-e jön ki füst, valamelyik mennyezet alatti kötődobozból :)"

Nincs olyan, hogy nem-e...

Helyesen írva: nem jön-e ki..

Ez sokkal fajsúlyosabb hiba mint a szikszallag.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68483)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.04 -1 0 68483

A kislányok hajába makszimum 1 méter hoszú rövid szalagot (egy l-lel) szokás kötni.

A szikkszallag tíz méteres, ezért két ellel kell írni.

A magnómhoz már 500-1000 méter hoszú szalllagok is vannak.

Ezer méter fölött viszont meg már négy db lö betűvel köll írni a hejesirási szabájok szerint.

Előzmény: ficere50 (68482)
ficere50 Creative Commons License 2016.05.04 0 0 68482

Akkor mi a szallag??? Talán a szalag állapotjelzős formája???

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68481)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.04 -1 1 68481

Amire te gondolsz, az a szikhszallag, a szikhek ezzel rögzítik a turbánokhoz az elektromos készülékeket (mobiltelefon, fejhallgató, stb), hogy ne legyen zárlat.

A szikkszallag az más, azzal a szikes területek határát szokják kijelölni a szik számára.

Előzmény: Malaguszti (68478)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.05.04 0 0 68480

Igen ott helyben.

Előzmény: horex (68465)
Dreamer Creative Commons License 2016.05.04 0 0 68479

:D :D és már akkor is zöld sárga volt?

Előzmény: Malaguszti (68478)
Malaguszti Creative Commons License 2016.05.04 0 1 68478

Indiában találták fel a szikszalagot :)

Először ott alkalmazták a szikek, a turbánjukból tekertek le egy kis darabot amikor szigeteltek:)

arenarock Creative Commons License 2016.05.04 -1 0 68477

Jó ha tudjuk hogy miből alakulnak ki a rövidítések, és akkor nem tévesztjük össze a szikes talajon végighúzott szalagot, a villanyszerelők által használt alkalmatossággal...

Ja, és egy hasznos oldal.

(Amúgy nem vagyok nyelvtannáci, csak ez már túlment a belefér határon, és látszott hogy nem elütés, bocs.)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68458)
horex Creative Commons License 2016.05.04 0 0 68476

Regisztrált, fennt van a listán.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68474)
horex Creative Commons License 2016.05.04 0 0 68475

Azért nem megyek érte, mert elméletileg én vagyok a megrendelő

Nehogymár a nyuszi vigye a puskát

Azért elméleti, mert végül nem nálam volt a hiba

Azonkívül lehet hogy kell a pecsétszáma, fogy.mérő adatai stb.

Miért kellene nekem ehhez értenem?

Nyilván ezt is bekalkulálta a számlájába amit a társasháznak adott. Ha nem, nem.

Ha nem jön a papír megeresztek egy emilt a szolgáltató felé és annyi

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68474)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.04 0 0 68474

Én inkább úgy fogalmaznék, hogy a szerelő talán menekül a felelősség (papír kiadás) elől, ezért feltétezném, hogy ezerféle okra hivatkozva sosenem fogja hozni azt a papírt  (hátha előbb-utóbb megunja a megrendelő a zaklatását).

Ezért okosabb lenne minél hamarabb ártatlan képpel rárontani a lakásán, hogy "véletlenül erre jártam" és kicsavarni a kezéből azt a papírt.

Pl annál előbb ki fog derülni, hogy valójában nem is regisztrált szerelő, csak kellett a munka ;)

Előzmény: Émile (68473)
Émile Creative Commons License 2016.05.04 0 0 68473

Az mindig attól függ ki fizetett, mennyit és kell e  a továbbiakban a munkája. Úgy látszik ez a szerelő per pillanat dúskál a munkában, így menjen csak érte a megrendelő.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68470)
cucu Creative Commons License 2016.05.04 0 0 68472

Nyilván a kötésnél a keresztmetszet is változik. 

Nálam is így van. Bejön azt hiszem 10-es AL vezetékkel az oszloptól, aztán az óránál már csak 6-os AL van.

Előzmény: Primary92 (68471)
Primary92 Creative Commons License 2016.05.04 0 0 68471

A villanyóra előtt lehet toldás a bejövő vezetékben? Egyből, ahol bemegy a falba a légvezeték, van egy doboz, abban meg van toldva. Ez szabályos, akadhat belőle problémám?

Van egy jókora doboz a házon kívül, eleve így épülhetett a ház. Eddig senki nem foglalkozott vele, hogy minek van az ott.

A FI-relé leverős problémát egyébként egy vízmelegítő okozta. Eltávolítottam a hálózatból, és azóta semmi probléma nem jelentkezett.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.04 0 0 68470

"és egy papirt miböl áll áthozni pár utcával."

És neked miből áll átmenni pár utcával egy papírért?

MOST, AZONNAL!

Előzmény: horex (68468)
Black Dragon Creative Commons License 2016.05.04 0 0 68469

Na, pont ezért írtam amit írtam. Erre mifelénk (e-on terület) pontosan így megy a cigánykodás.

Előzmény: horex (68468)
horex Creative Commons License 2016.05.04 0 0 68468

Felhívtam

Nyugi majd

Mondom nem majd hanem a héten , nem szeretném ha a szolgáltató rámverne valamit

Ugyan, nem ver az semmit

Akkor mondtam, hogy villanyász vagyok, ismerem a szolgáltatók hozzáállását és a neten keringő sztorikat  és egy papirt miböl áll áthozni pár utcával.

Rendben!

Lássam meg!

Előzmény: horex (68467)
horex Creative Commons License 2016.05.04 0 0 68467

A reg szerelőnek plombabontási engedélyt kellett kérnie a szolgáltatótól,"

Hm, anno úgy ment, hogy a regszerelő simán lebonmtotta/pontosabban én, de szóltam a reg-nek elötte/ ő meg adott egy papirt hogy ő bontotta le.

Hogy ő mit kért mit nem, nem tudom. Nekem semmi papírom nincs hogy ő szedte le a pecsétet..

Úgy gondolom, felhívom és kissé bekeményitek, hogy a héten jutassa el hozzám a papirt

Szinte a szomszédban van a telephelye/lakása, nem értem min szarozik

A társasháznak nyilván kiszámlázta a javítást.

Köszi!

Előzmény: Black Dragon (68466)
Black Dragon Creative Commons License 2016.05.04 0 0 68466

A reg szerelőnek plombabontási engedélyt kellett kérnie a szolgáltatótól, ha nálad "bontott". Ha ezt nem tette meg, akkor porszem kerülhet a gépezetedbe. Ha van valamilyen papírod arról, hogy ott volt, és ilyen jellegű javítást végzett, nagy gond nem lehet. Ellenkező esetben viszont kell tőle valamilyen elismervényt beszerezned, és persze csesztetni a szolgáltatót, hogy a mérőhelyedet mielőbb "legalizálják".

Előzmény: horex (68465)
horex Creative Commons License 2016.05.04 0 0 68465

Jónapot!

Mondjátok meg nekem, hogy megy a fogy.mérő plombálása hivatalosan

Gond volt a hálózattal, hunyorgott a világítás, Bp. társasház

Reg.szerelő jött, kutatott, levette a plombákat. A hiba nem a lakáson belűl, fogy.mérő alatt volt  hanem a folyosói biztosítéknál

Azóta igérgetés hogy úton van a visszazárás, de semmi nem történik.

Ismerve a szolgáltatót, még rámvernek egy áramlopást

Emlékeim szerint valami papírt kellene adnia hogy ő lebontotta és nekem kérni a szolgáltatót hogy jőjjön és pecsételje vissza

Így van?

ilias Creative Commons License 2016.05.04 0 0 68464

Ez egy kb. 15 éves családi ház.

Műszakilag nagyon egyben van, nem csak ránézésre, de továbbítom a tanácsodat. Nem az enyém, már meg lett véve a főzőlap.

Köszi neked is!

Előzmény: nyikj (68462)
ilias Creative Commons License 2016.05.04 0 0 68463

Köszönöm szépen!

Előzmény: Lacivill (68461)
nyikj Creative Commons License 2016.05.04 0 0 68462

Én a helyedben vásárlás előtt megnézetném szakemberrel, hogy a villamos hálózatod alkalmas e arra, hogy még 20 Ampert elbírjon. / Automaták, vezetékek, stb./

Előzmény: ilias (68457)
Lacivill Creative Commons License 2016.05.04 0 0 68461

MTK 3*4mm2

Előzmény: ilias (68457)
matthiasii Creative Commons License 2016.05.04 0 0 68460

Hogy mik vannak !!

Előzmény: Jahno (68456)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.04 0 0 68459

"Kérek engedélyt egy magát villanyszerelőnek hívott arcot agyonverni."

Szólj neki, hogy jöjjön oda és nyomogassa azt a szar gombot szakadó esőben. Ezzel megspórolod a fáradságos agyonverést.

Ha nem vállalja a tesztet, akkor vagy sürgősen csinálja vissza trafósra, vagy csinálja meg szabványosra (kettős szigetelésű kábellel és megfelelő IP védelmű nyomógombbal)

Előzmény: Jahno (68456)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.04 0 0 68458

Az elhalványulás oka valószínűleg egy gyenge (régi sodrott?) elektromos kötés. Nézd meg, hogy nincs-e elszenesedve valahol a szikkszallag, vagy nem-e jön ki füst, valamelyik mennyezet alatti kötődobozból :) amikor nagyobb terhelés (vasaló, hajszárító, hősugárzó) működik a házban. Mérőműszerrel is meg lehet határozni a helyét nagyjából (amikor bekapcsolod pl a hősugárzót, olyankor a házban hol esik legtöbbet a feszültség), én a villanyórához közeli kötésekkel kezdeném. Ha ilyenkor közvetlenül a villanyóra után is mérhető jelentős feszültségesés, akkor külső segítséget kell kérni (pl áramszolgáltató).

A csap meg talán azért ráz, mert a házban minden földelési pont szépen össze van kötve egymással (még a vízcsövek is), csak éppen az egész nincs leföldelve rendesen az anyaföldhöz.

ilias Creative Commons License 2016.05.03 0 0 68457

Üdvözlet!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy egy elektromos főzőlapot (amelynek a max. áramfelvétele 20A) milyen érvastagságú kábellel illik bekötni, ha kb. 13 méterre van a biztosítéktáblától és ebből kb. 12 méteren szabadon, a konyhabútor alatt/mögötj van. Egy fázisú.

Köszönöm előre is.

Jahno Creative Commons License 2016.05.03 0 0 68456

Kérek engedélyt egy magát villanyszerelőnek hívott arcot agyonverni... Anyósnál elromlott a csengő, én nem bírtam időben szakérteni. Erre lecserélte a trafós megoldást egy sínesre, amivel nem lenne baj, de kicsit kötögetett, sok szigszalag, miazmás. Cserébe a kapuban elromlott a világítás, meghagyott pár veszélyes kötést és szépen ide kivitte a 230 voltot:

cucu Creative Commons License 2016.05.03 0 0 68455

Föld-nulla keveredés

paplanfa Creative Commons License 2016.05.03 0 0 68454

Hát ott minden rossz lehet. Totális nagygenerál az óra mögött ígyis-úgyis, de az órát is meg kell húzatni.

Dreamer Creative Commons License 2016.05.03 0 0 68453

Lampahunyorgas eseten a mero mogott is es a lakas halozataban is lehet hiba.

torpapa125 Creative Commons License 2016.05.03 0 0 68452

Sziasztok!

A következő problémára szeretnék segítséget kérni.

Családi házban rokonságban azt tapasztalták, hogy fürdésnél csíp a csap.

Mellette nagyobb fogyasztók bekapcsolásakor a lámpák pislannak egyet.

Villanyszerelő a régi olvadós biztosíték táblát cserélte (ott volt égett nulla vezeték), valamint a bojler is tisztításra került.

Sajna a probléma még fennáll. Pl mikró bekapcsolásakor egy pislanás a lámpán majd pár másodperc múlva láthatóan sötétebb lesz a lámpa. Bojlernél bekapcsoláskor pedig inkább erősödik a lámpa fénye.

Mi lehet a gond? A vezetékek régiek, de a viszonylag újabb részeken is fennáll ez a probléma?

Lakáson belül van a hiba vagy a leplombált óra mögött lehet a baj?

Válaszokat előre is köszönöm

kolbasz 11 Creative Commons License 2016.05.03 0 0 68451

Köszi a választ, meg Dreamernek és paplanfának is.

Elsősorban én is az ára alapján figyeltem fel rá.

Még néztem a Schneider Asforát is, kb Niloé árban van, csak fém, és kerettel együtt, de inkább legrand párti vagyok.

Még megrágom.

Előzmény: gergerg (68429)
paplanfa Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68450

Aha, mert folyton levágta így kiiktatták. Ennek egy külön FI kéne, vagy ne tárolj semmit a mélyhűtődben.

Előzmény: vtmgq8 (68445)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68449

"Fura ez, hogy bevallottan kapitalizmus van, és az autógyár dolgozóinak új étkezdését, az igazgatótanács elnökének autóját nem kifogásolja senki, de az erőműnek ne legyen haszna. :D"

Az új étkezde és az elnök autója egyszerű üzemeltetési kiadás, semmi köze a cég hasznához.

Előzmény: ötfelezős (68438)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68448

"tegnap esete óta 5-10 mA lejelez ki kikapcsolt állapotban."

Azt elfelejtetted megírni, hogy a szivattyú működik-e ennek ellenére.

Ha igen, akkor a megfejtés valószínűleg a következő: a szigetelés megsérült valahol, vagy már eredetileg is szarul lett megcsinálva egy tömítés, csak éppen eddig nem jött elő a hiba, ezért esős időben egy kis áramszivárgás jelentkezik.

Először is azt vizsgálnám meg, hogy hozzáértő szakember csinálta-e azt a részt, vagy egy önjelölt nagytudású amatőr, aki a kocsmában tanulta a szakmát.

Földben futó kábel esetén: a szakember a föld alatt úgynevezett "földkábelt" vezet (ez olyan kábel, aminek a nevében szerepel, hogy földkábel) legalább 60-70 centi mélyen, a kocsmatöltelék meg occsó kábelt occsó csőbe húzva, 15 centi mélyen, mer az úgy is jólesz ezeknek.

Előzmény: vtmgq8 (68433)
cucu Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68447

Akkor a kábel okozza.

Gondolom nem lehet leválasztani a szivattyúnál a szivattyúról. Ez okozza a nehézséget a behatárolásnál. Végül is a kábellel együtt adják a szivattyút.:)

Előzmény: vtmgq8 (68444)
vtmgq8 Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68446

Nem hosszú az egész kb. 80 cm  és ebből 40 cm van a házon kívül, de most kicserélem és rakok védőcsövet stb.

Előzmény: paplanfa (68443)
vtmgq8 Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68445

Azt hiszem az lesz.

Eredetileg az FI elé volt berakva, azért ez egy kicsit merésznek tűnt most már ez is az FI után van.

Előzmény: paplanfa (68441)
vtmgq8 Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68444

Az elosztótáblán a saját kismegszakítója után.

Előzmény: cucu (68442)
paplanfa Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68443

Megrágta a lóbogár, vakond, kismacska, kutya.

Előzmény: cucu (68440)
cucu Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68442

Az a műszer hol van helyileg?

Előzmény: vtmgq8 (68439)
paplanfa Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68441

Na akkor mindent kicibálni, és újrakezdeni nulláról az egész hóbelebancot. FI relé ugye van külön csak annak az istenverésének?

cucu Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68440

Ja, ezt eddig nem mondtad. 

Ez így nagyon gyanús akkor! Lehet, megsérült a kábel.

vtmgq8 Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68439

Igen ha megy akkor 2-3A, ha pedig megszakítom akkor 0.

Van még egy pont ilyen szivattyúm (hideg tartalék :) ), ha nem boldogulok akkor kicserélem, csak a kábel is olyan szépen vezette a szaki annak idején, hogy ihaj csuhaj.

Ha kicserélem akkor én nem  3 cm mélyen a fűben szeretném szabadon kivinni a gumikábelt...

Előzmény: cucu (68437)
ötfelezős Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68438

Fura ez, hogy bevallottan kapitalizmus van, és az autógyár dolgozóinak új étkezdését, az igazgatótanács elnökének autóját nem kifogásolja senki, de az erőműnek ne legyen haszna. :D

A hálózati szolgáltató meg az energia termelési árának képzésében teljesen vétlen. :D

De abba az irányba meg már végleg ne menjünk el, hogy mert drága a villany, az igazolja a lopást. Sem villanynál, se kenyérnél, sem alsógatyánál nem igazolja.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68423)
cucu Creative Commons License 2016.05.02 0 1 68437

És amikor működik akkor ismét 2-3 A ? És az 1 meg a 0 mA továbbra is igaz?

Mert lehet, hogy mérési hiba ez az 5-10 mA. Vagyis a műszer lehet h elromlott.

vtmgq8 Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68436

Szia!

Ez még külön öröm az egészben, aki korábban kötött rá a rendszerre annak a vizmű kezeli a szivattyúját, mivel ez a ház fél évvel a csatornázás után épült így csinálhatom magamnak az egészet.

Az más kérdés hogy az előző tulaj ezt nem így adta elő... (igen megnézhettem volna)

Előzmény: paplanfa (68434)
Dreamer Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68435

Elsősorban a nedvesség nyomát kellett volna keresni. Ha biztos akarsz lenni magadba, akkor javaslom, hogy egy szakműhelybe elvinni kapcsolóval együtt az egész miskulanciát és szigetelés vizsgálatot kérni.

Ha az hibátlan lehet visszaszerelni.

Dreamer

paplanfa Creative Commons License 2016.05.02 -1 0 68434

Vagy be kéne fizetni a szennyvízdíjat.

vtmgq8 Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68433

Tisztelt villanyosok!

Nagy örömömre van egy szennyvíz szivattyúm ami egy kis átemelőből nyom a közcsatornára.

A szivattyú egy egyszerű úszókapcsolós áruházi vacak (OBI). Van rákötve egy fogyasztásmérő ami mA-t is mér igy látom hogy nem akad e véletlenül meg.

Eddig 0 mA szokott mutatni ha áll, vagy 1 mA ha megakad és lezár a hővédelem. Amikor működik akkor a teljesítményének megfelelően 2-3 A.

tegnap esete óta 5-10 mA lejelez ki kikapcsolt állapotban. Ma a szakadó esőben kiszereltem (igen vidám munka), de semmi mechanikai problémát nem találtam. A motort is meglestem szép száraz égésnyommentes.

mi lehet a gond?

tekercszárlat, vagy az úszókapcsolót nézzem át?

vagy fekete macskát kell holdtöltekor áldozni?

üdv

vtm

Dreamer Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68432

Áh, hogy gondolod, az jó lenne a fogyasztónak :)

Dreamer

Előzmény: ficere50 (68426)
paplanfa Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68431

Műanyag??? Fúj. Ingyen se kell.

Előzmény: kolbasz 11 (68425)
Dreamer Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68430

Nyeklik nyaklik, elég rossz sorolni. Persze fel lehet szerelni meg működik, de én nem szeressem.

Dreamer

gergerg Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68429

Én nem szeretem, de használható, és elég jó árban van.

ficere50 Creative Commons License 2016.05.02 0 1 68428

Yesssss...látom megértetted a dolog lényegét! :)

Előzmény: Jahno (68427)
Jahno Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68427

Feltéve, ha délután volt a munkaidő. Amúgy meg akkor fűtünk vele, amikor éppen szükség van rá :-)

Előzmény: ficere50 (68426)
ficere50 Creative Commons License 2016.05.02 -1 1 68426

Látom elmentünk egy megoldási javaslatokat tartalmazó tematikába...bár minek a szolgáltató úgyis azt csinál, ami neki jó.

Én ezt javasolnám: mivel úgyis már adva van a hangfrekvenciás vezérlés, legyenek kéttarifás mérők, és a teljes háztartás ezen üzemeljen (ne legyen különválasztva semmi) és amikor "völgyidőszak van" akkor állítsák át az alacsonyabb árú vételezésre.

Ezt az időszakot tudatosítsák a fogyasztókkal, hogy ők is legyenek partnerek a völgyidőszak "kihasználásában".

Itt végre értelmet kapna az újabb háztartási gépek (mosógépek, mosogatógépek) előre programozható/késleltetett/ indításának funkciója amit ezért talált ki a rohadó nyugat...

A rendszer kitűnően működik itt a szomszédban. (Ausztria)

Amikor még ott dolgoztam, akkor a főnökünk kiadta, hogy a cég padlófűtését délelőtt vegyük vissza, mert a csúcsidőszakban többet fizettünk.

kolbasz 11 Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68425

Sziasztok,

a Legrand Niloé szerelvény családról mi a véleményetek?

Igaz, hogy műanyag, de masszívnak tűnik, és elileg csak egyszer kell felrakni.

A Valena Life-hoz képest fele annyiba kerülne, a sima Valenához képest meg hát...  3-adába.

Köszi előre is a választ.

ficere50 Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68424

Ha, ha, igaz!!!

Előzmény: ötfelezős (68422)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68423

Ha jól emlékszem az adatokra, akkor az atomerőműben kb 10 Ft-ba kerül egy kWh villamos energia előállítása és Paks 17 Ft-ért adja, tehát már ott is van valamennyi profit az áramon. Persze léteznek nem-atom erőművek is, azok durván drágábban adják az áramot, hogy nekik menyi a tényleges előállítási költség és mennyi a profit, azt soha nem fogjuk megtudni. Ez a vég nélküli hazudozások és alkudozások (és valószínűleg hatalmas kenőpénzek) világa.

Ez után jönnek az áramszolgáltatók, stb,

És mivel ezek közül tudtommal egyik sincs kizárólagos állami tulajdonban, ezért mindegyik ráteszi a maga profitját (de még állami tulajdon estén is el tudok képzelni nyereség-képzést, egyfajta rejtett adóbevételt az állam számára).

És a villanyszámlában a sok összeget a végén szépen összeadják és mi szépen kifizetjük :)

Előzmény: ötfelezős (68422)
ötfelezős Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68422

Dehogy drágábban, nem tudtad, hogy a nappali áram az nem extraprofit a vezérelthez képest, hanem annyiba kerül?

Hová el nem jutunk...

Előzmény: ficere50 (68386)
Zoltanuss Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68421

majd gyün egy másik társasság !

Előzmény: CorvBoy (68418)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.02 0 0 68420

Szerintem a következő kellene:

- egyetlen villanyóra, amely mondjuk 5 tarifa között tud ugrálni (pl 25/30/35/40/45 Ft/kWh)

- a tarifák közötti átkapcsolást az erőművek végeznék a terhelésétől függően (akár naponta hússzor is)

- az órának legyen olyan vezérlő kimenete (pl egy fél optocsatoló), amely segítségével mindenki maga eldönthetné, hogy mely fogyasztókat melyik tarifa-szint alatt engedélyezi

- az órának legyen fogyasztási impulzus kimenete is  házilagos mérés / adatrögzítés céljára (mondjuk 0,01 kWh-nként egy impulzus)

- írja elő jogszabály, hogy a lakosság számára naponta legalább hány percet (és mely napszakokban) kell biztosítani legolcsóbb 2-3 tarifából

- a tatifa-átkapcsolási grafikonok legyenek láthatók az interneten

...de amíg megvalósul a fenti találmányom, addig a jelenlegi zavaros rendszert a következőre kellene módosítani:

1: az éccakai mérőórára bárki bármit ráköthet (de kizárólag saját felelősségére, tehát ha pl az áram megszűnése miatt a számítógép adatot veszt, akkor reklamációnak nincs helye)

2: a két óra között bármelyik fogyasztót bármikor átkapcsolhatjuk, akár automatikusan is.

paplanfa Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68419

Figyeld meg, simán megoldják. Megszüntetik ezt a duplatarifáskodós dolgot valami ócska "korszerűtlen, nem kihasznált" dumával és mehet minden a rezsicsökkentett fulláron.

Előzmény: 0l0 (68417)
CorvBoy Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68418

A kéttekercses teljesitménymérőt is tömegek próbálják észrevétlenül kijátszani..

(csak szerencsére nehéz, mert olyan mint a kalapács, primitiv és egyértelmű)

a végtelenített telefonkártyák (anno) és taxaméter radírszoftverek..+stb.. országában minden olyan megoldás, ami ""törhető"" informatikai rendszert iktat a fizikai tárcsák, plombák és leolvasó gyalogdroidok helyére, kvázi halálra van ítélve.

ez az az ország, ahol tömegek hőzöngenek, hogy "átláthatatlan" a villanyszámla, mert nem egy szorzás megkapni hány kw*hány ft..

az az ország, ahol a kormánypárt saját kampányszínével ráiratja törvényben elrendelve, ő mennyi pénzzel vette meg a választóit..

hagyjuk.

Méghogy okosmérő, soktarifa, ehh

Egyébként pont az okoskodók lebuktatására (és újabban a kártyás, "feltölthető" órák esetében) alkalmaznak valamiféle egyszerű digitális fogyasztásmérőt.

Előzmény: 0l0 (68417)
0l0 Creative Commons License 2016.05.01 -2 0 68417

Ez a szépen levezetett esetekre bontott analízis szerintem azért nem stimmel, mert az olcsóbban adja feltétele az (jelen tudásunk szerint), hogy az adott fogyasztó akkor és csak akkor kaphasson táplálást, amikor a szolgáltató akarja, (és persze az is, hogy egyéb fogyasztó ne kaphasson a kedvezményes mérőről energiát).

Ha nekem tegyük fel, van egy kapcsolgatóm a bojleren, ebben az esetben nem feltétlenül akkor használom, amikor a szolgáltató akarja, hanem akkor amikor én akarom, csak amikor olcsóbb tarifán szolgáltat át(vissza)váltok rá. 

Az A1 egy olyan tarifa, ami egy átlagos összeggel dolgozik, tehát bele van kalkulálva, hogy az ilyen fogyasztók bármikor vehetnek áramot, de ez a bármikor lehet éppen a vezérelt időszakban is.

Viszont az nincsen belekalkulálva, hogy az egyébként kedvezményes B tarifát használó fogyasztók bármikor átválthatnak rá.

Ez a logika onnan látszik, hogy az A2 csúcsidős tarifája magasabb az A1-nél, vagyis, ha egy időszakban olcsóbban kapod, akkor máskor drágábban...

Amit Te szeretnél az egy AB vagy A3 tarifa lehetne, ahol a rá csatlakoztatott fogyasztók vezérelt időszakban B áron egyébként pedig az A1-nél valamivel drágábban kapnák az energiát, hasonlóan az A2 csúcsidőszakához. Innen látszik, hol lehet a kutya elásva, hogy amikor a bojleredet a jelen rendszerben nappalira kapcsolnád, akkor ezt a pár forintnyi (egyelőre csak fiktív) díjkülönbözetet nem fizetnéd ki. Ez egy apró logikai ügylet, nem csodálom, hogy alapvetően nem jut az ember eszébe, viszont kritikusan sok fogyasztónál érezhető volna a hatása a rendszerben.

Ez az új tarifa egyébként jól érzed, hogy józan paraszti ésszel nézve nem feltétlenül volna ostobaság, mert jobban ösztönözhetné a vezérelt időszakokban történő fogyasztást, viszont nem korlátozná a fogyasztó működési idejét, de egyelőre nincsen.

A jelenlegi külön mérős rendszerben ez nem is annyira csoda, viszont akár be lehetne vezetni minden háztartási fogyasztóra, ha fel volna szerelve a kettő helyett egy okos mérő, ami regisztrálja, hogy mikor melyik tarifával fogyaszt a háztartás, illetve valami olyasmi is kéne ami tájékoztatja a fogyasztót, mikor van kedvezményes időszak különben nem töltené be a hálózatot kiegyensúlyozó szerepét.

Egyébként a leginnovatívabb megoldás olyan mérőhely volna, ami az aktuális keresleti kínálati viszony függvényében folyamatosan változtatná a tarifát. Olyasmi volna, mint a tőzsdei árfolyammozgások esetében, az aktuális árat a kereslet-kínálat viszonya szabná meg. A neten, az óraszekrénynél, vagy a lakásban akárhol elhelyezett kijelzőn lehetne követni mennyi az aktuális ár illetve jellemzően hogyan szokott mozogni, és aszerint időzíteni a fogyasztást, legalábbis azt a részét, amit lehet.

Persze ezek a megoldások csak mint öltet vetődtek föl, de a többletköltségeik miatt simán lehetséges, hogy jelenleg nem volna rentábilis a bevezetésük, és valószínűleg műszakilag is okoznának kellemetlen következményeket. Ha a döntést nem egy mérőóra végzi, hanem az fogyasztókat kapcsolgató emberek, akkor megint a tőzsdéhez hasonlóan óriási kilengések is lehetnek (lesznek is) a rendszerben...

Visszatérve az eredeti problémához annyira nem biztos, hogy okolható a szolgáltatói/szabályozói oldal, hogy viszonylag partikuláris, akár méltányolható esetek miatt, amikor hébe-hóba szükség esetén valaki kivenné az irányítást a szolgáltató kezéből (mint a Te eseted) olyasmit engedjen meg, ami ellenőrizhetetlensége miatt esetleg nagyobb anyagi, biztonsági, műszaki kockázatot rejt magában, mint az adott esetben jogos felhasználóknak előnyt.

Én valami ilyesmit érzek a dolog mögött, de persze lehet, hogy nincs igazam.

Előzmény: gergerg (68383)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68416

'83-ban voltam Ny-Németben a barátomnál

Átfolyós melegítő volt a f.kádnál. Csak tátottam a számat

Előzmény: gergerg (68410)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68415

Hosszú évek alatt mindig pezsgőztünk és heccböl összegyűjtöttük

Kiszórtam költözéskor.

Előzmény: gergerg (68413)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68414

1 kép többet mond 1000 szónál :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68401)
gergerg Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68413

Minek gyüjtötted? Nem adod el?

Előzmény: King_of_Giants (68412)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68412

Pezsgősdugóm volt néhányszáz :)

Előzmény: gergerg (68406)
gergerg Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68411

Esetleg a kád helyére. Nem bele ülünk, hanem rá.

Előzmény: gergerg (68410)
gergerg Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68410

200L-es fekvő bojler egy fürdőbe? 

Előzmény: paplanfa (68408)
szakmókus Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68409

Biztos vagyok benne hogy a szolgáltató ugyanolyan választ fog adni, ugyanolyan indokokkal, mint 30-40-50évvel ezelőtt is tette volna.Esetleg megspékelve környezetvédelmi okokkal,széndioxid kvótával...stb...

Ugyan akkor a téli nyári óra állítás is okafogyott kellene hogy legyen hiszen azt is a villamos fogyasztás miatt vezették be anno az USA-ban.

Szomorú hír ez azoknak akik szerint kommunista találmány ezért kell beszüntetni az állítgatást.  :-)

Előzmény: gergerg (68394)
paplanfa Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68408

Létezik fektetve felrakható brojler, az se fér be?

szakmókus Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68407

Bocsánat átsiklottam a részleteken!  :-)

Előzmény: King_of_Giants (68402)
gergerg Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68406

Csak ha nagy a terhelés. Olyankor a forrasztott részre teszek még egy alumaxot. És persze az egészet gyantás zsugorcsővel lezárom. Ezek alól csak a fürdőszoba a kivétel, főleg ha a kád alatt van a kötődoboz. Ott úgy szoktam hogy fogok egy 5-ös raychem-et, abba szemből befűzöm a vezetékek, összekötöm őket az említett wagó/forrasztás/alumax technikával. Ezután a raychemet felhúzom a kötésig, felülről teszek bele egy pezsgősdugót, és jól rámelegítem egy hajszárítóval.

Előzmény: King_of_Giants (68404)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68405

"A USA nyári hírei közé tartozik a klímák okozta trafótüzek,körzetek áram nélkül maradása,"

Nézd meg azokat a röhejes trafókat: aki azokat tervezte, az valószínűleg a nagyfőnök rokona volt mert biztosan nem a szaktudása miatt kapta meg az állást ;) a "hűtés" szó pl hiányzott a szótárából.

"akkor rögzíteni kellene hogy hol,hogyan kell előírás szerűen megoldani ama átkapcsolást"

Nem kell semmiféle speciális szabályt létrehozni az éjszakai és a nappali áram közötti átkapcsoláshoz. Elég a már meglévő szabványokat betartani és kész.

"ő majd esténként áthidalja a két aljzatban a nappali kismegszakítót meg lekapcsolja"

Fizikailag még abból sem lenne semmi baj, ha állandóra fixen összekötné a két villanyóra kimenetét. Persze a fizika még nem érintésvédelem/tűzvédelem :)

Előzmény: szakmókus (68390)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68404

belenyomom a wagóba, aztán a wagót fogva megtekerem, majd leforrasztom."

Ez tecc :)

Lehet ezt még fokozni?

Előzmény: gergerg (68399)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68403

Értem!

Akkor vegyen 10A-est ami éppen elég a 2kW bojlerhez. Azért irtam 15-250A-t, nem gondolom hogy árban lényeges különbség lenne

Kedvem nincs most rajzolgatni, de szerinted több idő lenne mint 10perc?

Rajzoltunk itt már eleget egy olvtársnak, aggregátor-hálózat irányváltós YD inditós megoldást. Ennyi beleférne egy szintén laikusnak

Az tény, hogy a villany olyan mint a medve, nade akkor is..

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68401)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68402

engedélyezzék, írtam

Előzmény: szakmókus (68400)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68401

"Vesz egy 15-20A-es 1F m.kapcsolót, kontaktort,"

Ha pl mindössze ezer wattos a bojlere, akkor miért költsön sokkal drágább alkatrészre? Mivel a jelek szerint nem szeretne (nem tud) szakemberre költeni, ebből ara következtetek, hogy az sem mindegy neki, hogy egy pár száz forintos relét vagy egy több ezer forintos mágneskapcsolót vásároltatunk vele.

Tehát azért "hasogatom a szőrt", hogy a kérdezőnek pénzt spóroljak.

"azon átvezeti a nulla-fázist ami a dupla kismegszakitótol jön, időzitő relé megkapja a direkt fázis nullát és kapcsolgatja a mágneskapcsoló tekercs   kivezetéseit,"

A kérdező RÉSZLETES leírást kért, mert totál laikus. Egy részlete leírás valahogy így néz ki: "...az időrelé 11-es pontját összekötöd a mágneskapcsoló 3-as pontjával..." vagy egy ugyanennyire részletes rajz, ami szintén nem öt perces munka.

Előzmény: King_of_Giants (68393)
szakmókus Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68400

Engedélyezték? Mégis hogyan? Ha csökken mérhetően a terhelés lehetőségük van a távvezérelt mérőn keresztül bojlert, kályhát bekapcsolni.

Előzmény: King_of_Giants (68396)
gergerg Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68399

Én a forrasztott kötés kontra wagó dolgoz 2 megoldással hidaltam át. Nehész volt rájönni a megoldásra, mert a forrasztott kötés nagyon jó, de a wagóra meg hosszabb garanciát vállal a gyártója. 

Az egyik:

A vezetéket 5-6 cm hosszan megpucolom, belenyomom a wagóba, aztán a wagót fogva megtekerem, majd leforrasztom.

A másik:

Mikor itthon ráérek, vagdosok vezetéket 10cm hosszúságra, és előre elkészítek 3-as, 4-es, 5-ös és 6-os forrasztott kötéseket. Ezeket külön külön csíkos szatyrokba teszem (a rég fajta bevásárlószatyrokba mert az nem szakad ki) így a területen ha kell csinálni pl egy 3-as kötést, kiveszek egyet a megfelelő szatyorból és 2-es wagókkal beteszem a dobozba.

;-)

Előzmény: King_of_Giants (68395)
Jahno Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68397

USÁban ennyire hülyék, hogy nincs védelem a dobozon?

King_of_Giants Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68396

Néhány éve valamely szolgáltató, talán az ELMű, sirt hogy az energiatakarékos égők miatt csökken a fogyasztás, csökken a bevétele

Nosza , engedélyezzék a nappali bojler villanykandalló átkapcsolgatását

King_of_Giants Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68395

Melyik szabványra emlékszel ilyen tekintetben?

Mert szóbeszéd szinten , volt már szó a forrasztott kötés kontra wago

Én nem vagyok mérvadó, de semmi ilyen kitételt nem olvastam még a neten sem

Előzmény: Zoltán a Mesterkém (68392)
gergerg Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68394

Attól tartok nincs köze egyetlen trafótűzhöz sem a bojlernek. :-) 

Tegyük fel hogy Mari néni kigyujtja a házát, mert egy dugaljba bedug 100db hősugárzót. Vajon Mari néni a felelős? Ha a dugalj jól van legyártva, a vezeték megfelelően van méretezve és biztosítva, akkor ez elő sem fordulhat. Ha szar a hálózat, az ne az én felelősségem legyen. A legtöbb szolgáltatónál nyomát sem látom a pénzhiánynak. Tegyék rendbe a hálózatot ami a szolgáltatás részét képzi, és nem lesz trafótűz. 32A felett minden egyes amper után kifizetjük a hálózat fejlesztési hozzájárulást. Akkor fejlesszék. Én egy kis faluban lakom, hálózat fejlesztés az én életemben itt még nem történt. 

A másik. Ha ekkora problémát okoz a völgyidőszakból esetlegesen kieső fogyasztók egy ilyen átkapcsoló bekötése esetén, akkor meg ugyan ilyen mozdulattal engedélyezni lehetne egyéb fogyasztók vezéreltről történő üzemeltetését. 

A helyzet az, hogy a szolgáltatók egyre jobban esnek el a vezérelt felhasználástól, mert egyre több alternatív lehetőség létezik a bojlerek kiváltására.

Nekem van villanybojlerem. Nem kicsi, a családnak elég. problémám csak ritkán van vele, kb havonta. Nagyobb felszerelésére nincs lehetőségem. Amennyiben a szolgáltatótól azt a választ kapom hogy nem építhetek be átkapcsolót mert akkor az nekik nem lesz jó, mert terhelem a nappali hálózatot a vezéreltet meg nem, akkor egyéb lehetőségek után kell néznem. Ezekből az egyetlen amivel a szolgáltató nem jár rosszabbul, az a nagyobb bojler, de mint mondtam, az nem jöhet szóba, mert nem fér el. 

-Szóval beiktathatok egy átfolyós vízmelegítőt nappaliról. Az semmiben sem fog különbözni attól, mintha átkapcsolnám a bojlert.

-Szerezhetek valahonnan egy olyan bojlert, ami 2 külön fűtőszálat tartalmaz (legyártatom a hajduval) de ez megint ugyan úgy fog működni mintha átkapcsolnék.

-Felmelegíthetem a hiányzó vizet a főzőlapon, de ez sem fog változtatni az erőművek terhelésén.

-Felszerelhetek egy ugyan ekkora hőcserélős bojlert, és zömében nem villamos energiával fog működni. Bevételkiesés.

-Felszerelhetek teljesen egészében villamos energiát mellőző bojlert, pl gáz, ami annyit jelent hogy völgy időszakban egyetlen wattot sem fogok fogyasztani.

Sorolhatjuk a lehetőségeket estig is, a hülye szabály miatt (ha egyáltalán létezik ez a szabály) a szolgáltató csak veszít. De legalább a felhasználót is szívatja. Ez egy kicsit olyan csődbemenős vállalkozós szemlélet, miszerint neki akkor jó, ha az alkalmazottnak rossz. Ha az alkalmazott egy racsnis 13-as kulcsal 5 perc alatt meghúz 50 csavart majd elszív egy cigit akkor rohadjon meg mert lógós, de ha egy rozsdás villáskulccsal kotorászik egy órán keresztül izzadva, lihegve az 50 csavarral, akkor a legjobb ember.

King_of_Giants Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68393

Pont te hasogatod a szőrt ilyen egyszerű esetben?

Miböl éll egy skiccet összedobni, olyan sok idő így vasárnap?

Vesz egy 15-20A-es 1F m.kapcsolót, kontaktort, azon átvezeti a nulla-fázist ami a dupla kismegszakitótol jön, időzitő relé megkapja a direkt fázis nullát és kapcsolgatja a mágneskapcsoló tekercs   kivezetéseit, 

Az hogy mit, milyet vesz szinte mindegy. Majd kérdez ha nyűgje van

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68376)
Zoltán a Mesterkém Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68392

Én úgy emléxem, a forrasztott kötést csak a védővezetőnél tiltja a szabvány.

paplanfa Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68391

Hát igen, amíg az ember olyan hülye, hogy a minden földi létezés alapját képező, meghatározó, és attól függő, kézenfekvő napsugárzást nem úgy használja fel ahogy azt az adott korban a legcélszerűbben, legoptimálisabban, leggazdaságosabban lehetne, addig mindig is szopni fog.

szakmókus Creative Commons License 2016.05.01 -1 0 68390

Ne csak egy egyénben gondolkodjunk. Ha egy valakinek lehet,akkor mindenkinek lehet.Pláne ötletszerűen,(nekemmegéridrágánis)bojlert ,hőtárolós kályhát,stb-t.

A USA nyári hírei közé tartozik a klímák okozta trafótüzek,körzetek áram nélkül maradása,mert mindenki azt gondolja hogy az ő kicsi klímája miért is okozna gondot a nagy szolgáltatónak.

Ha a szolgáltató meghajlik az egyén érvei előtt,akkor rögzíteni kellene hogy hol,hogyan kell előírás szerűen megoldani ama átkapcsolást,nem szakiként ötletelni.Amíg ilyen nincs az nem lopás,hanem szabálytalanul kialakított vételezés.

Érdekes a  forrasztott kötésnél mindenki arra hivatkozott hogy tilos mert tílja a szabvány,holott 100 szakiból 5 bizton állítja hogy megfelel vagy egyenértékű a más kötésekkel.A témánál, mivel nincs szájbarágósan leírva hogy a kedvezményezett fogyasztót tilos a nappali fogyasztásmérőről üzemeltetni akkor lehet mert nincs tiltva.

Ha nekem fogyna el a meleg vizem az kellemetlen lenne,de valószínűleg gázon melegíteném a hiányzó mennyiséget.

Eddig leghajmeresztőbb ötlet az volt hogy a bojler áramtalanító kapcsolójából ki volt hozva egy dugalj, ami nem messze volt egy másiktól.A tulaj azt kérte hogy készítsek egy kábelt aminek két végén egy egy villásdugó van ami fázis helyesen bekötök azt ő majd esténként áthidalja a két aljzatban a nappali kismegszakítót meg lekapcsolja. Hőbörgött hogy nem készítettem el neki.  :-)

Az utóbbi bekezdés csak sztori ,hogy a havi villanyszámla párszázforintalolcsóbblegyenmertdrágaavillany.

Előzmény: gergerg (68383)
paplanfa Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68389

Sőt, ami a legszebb, akkor se ég le, ha hermetikusan bedugózod a csövét.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68387)
paplanfa Creative Commons License 2016.05.01 -1 0 68388

Komolyabb porszívók nem a porzsákon átszívott levegővel hűtik magukat, hanem külön propellerke van rajta a másik oldala felől. Az összes többi gagyi, mert a motoron átszívott levegő egyrészt nem egyenletes, de ami a legrosszabb, a motorzajt felerősítve, tompítatlanul, hangszóróként fújják ki magából. Nagyon nagy mértékben zajszennyező, ezért kellene azokat az ipari szarokat egytől egyig betiltani. Egy takarítógép-motor eleve önmagában sokkal halkabb és biztonságosabb. Ha vizet kapna fel akkor se lenne semmi baja, mert kiköpi magából oldalra, míg az a másik fajta ipari szarság benyeli.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68387)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68387

A legtöbb porszívó motorját a beszívott levegő hűti.

Ahogy telik a porszák, úgy romlik a motor hűtése.

A komolyabb porszívók motorját hőkioldó védi leégés ellen.

Ha jó a motor hűtése (= nincs tele a porzsák), akkor a motor nem fog túlmelegedni.

Előzmény: einohyl (68378)
ficere50 Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68386

Az lopás, csalás, hazudozás, ha valamit drágábban veszek meg a kényelmem kedvéért?

Mi van, visszakanyarodtunk a kezdő témához?

Abba kellene hagyni...

Előzmény: ötfelezős (68380)
ficere50 Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68385

Igen, az újabb porszívókban van termikus védelem, ami, miután visszahűlt a motor, újra engedi üzemeltetni...

ficere50 Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68384

A 68341-es hsz.-ra reagáltam...

Előzmény: einohyl (68377)
gergerg Creative Commons License 2016.05.01 0 1 68383

Olcsóbban adja, ez a feltétel. Pontosan!

Olcsóbban adja---> akkor használom amikor a szolgáltató akarja.

Drágábban adja----> akkor használom amikor én akarom.

Ugyan ez visszafelé:

Akkor használom amikor a szolgáltató akarja--->olcsóbban kapom.

Akkor használom amikor én akarom--->Drágábban kapom.

Átkapcsoló:

0-állás kikapcsolva. Nem fogyasztok, nem fizetek.

1-állás. Akkor használom amikor a szolgáltató akarja, olcsóbban kapom.

2-es állás. Akkor használom amikor én akarom, ezért többet is fizetek érte.

Szerintem teljesen logikus lenne.

paplanfa Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68382

Ott a user korszerűtlenebb mint az olvadóbizti. Ha nőd lenne, cseréld le azt is.

ötfelezős Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68381

Most olvasom vissza, Corvboy nagyjából ezt már leírta. :)

ötfelezős Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68380

Ezt az egészet kár volt leírni.

Olcsóbban adja, ezt kéri feltételként.

Innentől kezdve a trükközés az trükközés.

Már félreértés ne legyen, ebben az országban össznépi játék az, hogy sandán összenézünk és kiröhögjük a szabályokat, ennek én is része vagyok - volt például, mikor áramszolgáltatónál dolgoztam, vagy 30 éve, és az épitkezési mérő tarifája nem háztartási volt, akkor szokásos játék volt ismerősöknél, hogy a telken levő kis kuckó lebontása előtt 2 nappal papíron villamosította a kuckót a tulajdonos, majd kihelyezte a mérőt oszlopra, így maradt a háztartási tarifa. De ha lenne három éves fiam, neki nem mondanám el büszkén, hogy lopok, csalok, hazudok. Legfeljebb 17 éves korában, hivatkozva arra, hogy ez az ÉLET: :D

Előzmény: gergerg (68336)
Lacivill Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68379

Annyira nem korszerű, hogy szabvány szerint már régen cserélni kellett volna kismegszakítóra. Lakásban/házban nem lehetne ilyen típusú olvadó.

einohyl Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68378

De hát nem is ez lenne a kérdésem.

Hanem az , hogy van  csómó hálózatom. Van egy  24 órás - korábban ugye ezt nevezték nappali ármnak. Ezen egy 32 Amp. un. kismegszakító  és utána  4 db al áramkör. Na ezek biztositékai még  az un. olvadó biztosítékokkal vannak ellátva , 10  Amp. -es biztosítékokkal. Nos az egyik családtag azt mondta hogy nem korszerűek, mármint ezek az olvadó biztosítékok.

Így van ez vagy sem ??

Az eset/probléma úgy merült fel, hogy porszívózásnál mindig  elment az áram.

Végül kiderült, hogy egy 1800 Wattos porsívót használt az illető, közben ment  ugyan erről az aláramkörröl egy mosógép, meg egy csómó villanyos égő meg még kitudja.

Megkaptam, hogy nem korszerű ez az olvadó biztosíték. 10 Amp.

A másik kérdés .  Egy idő után leállt ez a híres porszívó.

Már azt hittük ,hogy elromlott.- A fenét . annyira televolt aporzsák, hogy már egy gramm szemét se fért volna bele. Kicseréltem a porzsákot  és újra  működött az a porszívó.

Itt csak sejtem hogy egy  védelem van beépítve, ami célja az , hogy bizonyos esetekben védje  készüléket.

mert bizony még 15 perc állás után is meglehetősen meleg volt annak a porszívónak bizonyos részei. Tehát valami védelem működött vagy csoda történt ??

Ja volt még egy olyan elvi vitám, hogy ha valaki kézbe vesz egy porszívót gyözödjön meg artról, hogy a működésnek minden feltétele meg van é  , így pl. az hogy a porzsák már szinültig tele van.

Vissza erre a nem korszerűnek minősített olvadó biztosítékra :

Szerintem az is a funkciója, hogy egy túlterhelt áramkörnél kiolvadjon.

Mert vannak használók akik azt gondolják, hogy egy áramkörbe korlátlanul lehet fogyasztókat csatlakoztatni.

megy egy mosógép,  megy közben pl. egy kenyér pirító, majd egy gyorsforraló és csak úgy rákötnek egy 2 kW-os hősugárzót .  Elmegy az áram és még méltatlankodnak is, hogy rossz az áamkör.

einohyl Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68377

Nos nem tudom milyen tanulmányról van szó, de  ez azért nekem is feltűnt :

"Egy dolog mégsem derül ki belőle: miért baj az, ha én adott szituációban porszívó helyett egy boyler fűtőszálát terhelem rá a nappali körre?"

tényleg miért baj ?

Mert pl. én néha a vezérelt áramra kötött berendezésemet az olcsóbb vezérelt helyett a drágább  24 órással működtetem.

Tehát a szolgáltató drágább áramát veszem igénybe.

Előzmény: ficere50 (68352)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.05.01 0 0 68376

A mágneskapcsolót a bojler watt-számához kell kiválasztani, azt viszont nem árultad el, hogy hány wattos a bojlered.

Az időzítő kapcsolóból is százféle létezik, mindegyiket másképpen kell bekötni, ennek a típusát sem árultad el.

"Nagyon megköszönnék egy részletes leírást esetleg egy rajzot !"

Imádkozz, hogy legyen valaki, aki ingyen rád szán annyit az idejéből - feltéve, hogy előtte elárulod a fenti adatokat.

"Laikus vagyok."

Hívj szakembert. Ha az összes vezeték és összes alkatrész a helyén van (tehát neki csak vezetékeket kell bekötni), akkor nagyon kevés pénzből megúszhatod a dolgot.

Szakember nélkül meg esetleg az életveszélyt kockáztatod (másokét is).

Előzmény: pappzol1 (68375)
pappzol1 Creative Commons License 2016.04.30 0 0 68375

Üdvözletem Mindenkinek !

Segítséget szeretnék kérni! Egy fázisom van és a bojlerhez szeretnék bekötni egy időzítő kapcsolót. Az elképzelésem szerint külön áramkörön egy 16 A megszakítóval és egy mágneskapcsolóval oldanám meg. A megszakítóm és az időkapcsolóm meg van. Milyen mágneskapcsolót javasoltok ? És persze azt is szeretném tudni, hogy hogyan kössem be? Nagyon megköszönnék egy részletes leírást esetleg egy rajzot !!! Laikus vagyok. Köszönöm !

paplanfa Creative Commons License 2016.04.30 0 0 68374

Elég gáz lehetett, ha ott ücsörgött a néni belövésre készen és elfogyott a melegvíz.

Előzmény: Zs:) (68372)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.04.30 0 0 68373

Ha rendszeresen elfogy a melegvíz a bojlerból, az többnyire tartály-méretezési hiba.

De olyan is van, hogy előre tudjuk, hogy nagyobb kellene, de helyhiány, vagy pénzhiány miatt mégis a kisebb kerül telepítésre.

A vízhasználati szokások is megváltozhatnak átmenetileg (annyira rövid időre, hogy amiatt nem érdemes átállni nagyobb bojlerre).

Utóbbi esetekben szerintem jogos igény lenne a felhasználó részéről, hogy az extra melegvíz mennyiséget akár drágábbik árammal is előállíthassa.

Zs:) Creative Commons License 2016.04.30 0 0 68372

Még úgy, hogy fodrászkodott, még úgy is csak néha volt rá szükség. Szóval azért annyira nem osztom a véleményed. :)

Előzmény: paplanfa (68369)
paplanfa Creative Commons License 2016.04.29 0 0 68371

Vagy egyszerűen lakócsere történt, vagy albérlők, és totál mások az igények. Az egyik simán kifürdi a vizet, a másik el.assza mosogatáskor, a harmadik meg a két másik hülye után nem tud melegvízzel kezetmosni se, mert nem volt még mindig vezérelt áram, de a legszebb, amikor elkerülik egymást, ergo nem tudják hányadán van a víz, és ott álldigál szerencsétlen samponos fejjel a zuhanyzóban hideg víz alatt. Hát, egészséges, az szent.

Előzmény: 0l0 (68370)
0l0 Creative Commons License 2016.04.29 -1 0 68370

Én meg azt mondanám ezzel kapcsolatban, hogy ha napi 8 órában adnak feszültséget és mondjuk egy szokásos 2 KW-os a fűtőszállal melegítünk, ami megél 10 Amperből, akkor az napi 16 kWh energia. Ennyivel kb 200 liter vizet lehet felforralni 20 fokról. Vagyis egy mondjuk 200 literes bojler esetén szélsőséges időbeli eloszlású felhasználás esetén is 200 liter körüli igen meleg vizet tudunk nyerni, de egyenletesebb felhasználás mellett akár még egy 100-120-150 literessel is teljes kihasználtsággal mehet(ne) a fűtőszál. Egy átlag család forró víz igénye ennél szerintem lényegesen kevesebb, többet csak extrém nagy létszám, vagy luxusnak minősülő felhasználás igényel. Természetesen, ha ilyen a helyzet, akkor az űrtartalom és a teljesítmény is fokozható...

Hogy ne legyenek extra veszteségek (mondjuk több KWh készenléti energia) a bojlert körbe lehet a gyári 3-5 cm anyagnál jóval vastagabban szigetelni, így nincs probléma szükség esetén a nagyon meleg víz tárolásával sem. Ma már léteznek csőkígyós több fűtőszálas megoldások is, hogy opcionálisan bármiről lehessen fűteni, ami adódik a napelemtől a napkollektoron át a nappali mérőig. Lehet vész esetére bekötni mellé átfolyós vízmelegítőt is nappaliról.

Vagyis a durván értelmetlenség esete leginkább akkor állhat helyt, ha alul méretezett a bojler, túl nagyok a veszteségek és netán a használat módja sem éppen ésszerű. Ekkor is van többnyire lehetőség értelmessé tenni.

Annyi szabályos lehetőség van egy normális és kényelmes rendszer kivitelezésére, hogy nem is teljesen értem miért okoz ez ilyen felháborodás féleséget, hogy az átkapcsolgatás nem szabályos (ha nem az, de ezt mintha senki nem igazán vitatná már). Persze ha már minden adott, nincs nagy hangulat az átalakításhoz, bojlercseréhez mert csak néha van extra nagy meleg víz igény, akkor ez kényelmes lenne, de az átfolyós beiktatása sem egy sokkal nagyobb kaland, abból meg szükség esetén lehet folyamatosan nyerni a meleg vizet.

Ez hasonló egyébként sok más szolgáltatáshoz és műszaki megoldáshoz. Akinél jól működik az szereti, akinek rossz tapasztalatai vannak rossznak tartja, pedig utóbbi esetben csak arról van szó, hogy esetleg nem megfelelően van megtervezve, kivitelezve...

Előzmény: paplanfa (68369)
paplanfa Creative Commons License 2016.04.29 0 0 68369

Natessék, helyben is vagyunk. Ezért szar megoldás a szolgáltató kénye-kedve szerint kapcsolgatott vízmelegítés. Nekem a családi házban is meggyőzött, hogy durván értelmetlenség, mert abszolút nem kiszámítható ki mikor fürdi ki, fölösleges idegeskedést, feszültséget okoz amit nem kompenzál a spórolgatása.

Előzmény: Zs:) (68367)
gergerg Creative Commons License 2016.04.29 0 0 68368

A fizikai megvalósítás nem okozna problémát, de semmi kedvem úgy fűteni nappaliról, hogy majd valami okostojás még meg is büntet érte mert nem szabályos. 

Előzmény: paplanfa (68366)
Zs:) Creative Commons License 2016.04.29 0 0 68367

Én sógoréknak időrelével csináltam meg. Gombnyomásra fűtött a nappaliról a beállított ideig, aztán visszakapcsolt vezéreltre. Fodrászkodott a csaj, sokszor nem volt elég a meleg víz, hiába volt nagy bojler.

Előzmény: paplanfa (68366)
paplanfa Creative Commons License 2016.04.29 0 0 68366

Ha lenne egy mágneses átváltó-kapcsoló amit megnyomva átvált a vezéreltről rendes hálózatra egy relén át egészen a felfűtésig ha szükséges mondjuk napközben több fürdővíz, az jó lenne. Miután felfűtött, bontja a mágneskapcsolót ergo magától visszakapcsol "normál" vezérelt állásba és ha van delej és szükséges akkor fűt, ha nincs, nem.

Szerintem összvissz ennyi kellne és megvan a korrekt dolog.

paplanfa Creative Commons License 2016.04.29 -1 0 68365

Na az a rendszer amikor lehet tudni, hogy mikor kapcsol fűtésre, az jó rendszer. Mármint a fogyasztó szemszögéből. Az összes többi egy kalap szart ér, nem kiszámítható.

Előzmény: Peter atyuska (68343)
még1MbR Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68364

Nálam anno azért oldott le néha, mert a fürdőszobában volt a bojler. Fürdés után a párás levegő víztartalma kicsapódott a fűtőszál kivezetésein, majd végigszaladt rajta a vízcsepp és létrejött a 30mA hibaáram.

Előzmény: Primary92 (68356)
Primary92 Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68363

Nem mértem a FI relét, csak úgy teszteltem, de vadi új. 

Az egész házat villanyszerelő csinálta eredetileg, de barmolas az egesz. Szoval rosszabb biztos nem lett, de a foldeles ellenorzesehez valaszinuleg szakembert hivok.

Annyira nem állnak messze az elektronok, de itt max 24V van, de inkabb csak 3,3.

Előzmény: horex (68359)
Jahno Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68362

Meg rugót raktak bele.

Előzmény: horex (68360)
gergerg Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68361

Áruld már el, mikor terveztem én illegális átkötést csinálni? Teljesen hülyének nézel, hogy majd azért fogok büntetést fizetni mert drágább árammal fűtöm a vizet? Írtam pár napja egy levelet a szolgáltatónak, állásfoglalást kérve. Még nem értek rá válaszolni.

Elég jól tudsz sértegetni, bár olvasni tudnál ilyen jól. Hogy egy klasszikust idézzek:

"Neked szövegértési problémáid vannak. "

Előzmény: CorvBoy (68341)
horex Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68360

Akkor te láttal már bergmann csőhajlító fogót munka közben :)

Ügyelni kell/ett/ hogy hajlitásnál a lemezburkolat illesztése belűlre essen

Hova fejlődött ez a szakma is! Ma már mobiltelefonrol/netröl inteligensház/Loxon vezérlés, felügyelet

Előzmény: Jahno (68358)
horex Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68359

Arról, hogy megfelelő-e a földelés hogyan lehet meggyőződni?"

Földelési ellenállásméréssel

Ez egy külön "szakma", képesítés a villanyászaton belül

Ne kisérletezz vele

Nyilván a földelőszondátol jön egy 16-os körüli vezeték, vagy később vékonyabb,  ami a fogy.mérő után , a FI elött, a nullával össze van kötve, már ha családi ház

Multiméter azt mér amit akar

Lágyvasassal mérjél feszt, a nulla és föld között , ha már mérsz.

FI relét mA mérővel tesztelted vagy "csak úgy"?

A lényeg, hogy ne sajnáld azt a pár 10ezret a szegény villanyásztol, aki megóv, hogy a későbbiekben gond és gyász legyen esetleg a családban.

Előzmény: Primary92 (68356)
Jahno Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68358

Én jó eséllyel a bilin ülve néztem, ahogy csövezik a házat.

Előzmény: horex (68357)
horex Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68357

Boldog békeidők :)

Akkor még technikusi oklevéllel is tudtam fogy.mérő helyet kialakitani

MSZ1600, 447, 172 és elég volt annyi

Ma meg mittomén hányféle eu konform szabvány van

Előzmény: Jahno (68350)
Primary92 Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68356

Eredetileg volt egy 100 mA-s, ami soha nem volt tesztelve. Teszteltem. Innentől már időnként leoldott. Ezidáig semmit nem változtattam a hálózaton. 

Aztán cseréltem 30 mA-es Fi-re. Pont amiatt, amit írsz. Fel lehet kapcsolni. Csak néha leold. Most eltávolítottam a vízmelegítőt a hálózatról, még nem oldott le. 

Arról, hogy megfelelő-e a földelés hogyan lehet meggyőződni? Jól tudom, hogy kell lennie egy pontnak, ahol a földelés és a nulla össze van kötve még minden előtt? Ilyet nem találtam, hacsak nem egy nem látható helyen van megoldva. Ha a nullát kikötöm a FI reléből, és megnézem, hogy a nulla és a föld között mekkora az ellenállás, és mondjuk rövidzárat mérek, akkor össze van kötve? Ezt nem mértem, de van értelme megmérni? 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68355)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68355

"Volt egy 100 mA-es 3 fázisú FI-relé,"

100 milliamper már olyan sok (durván érzéketlen), hogy gyengébb ember esetén még halálos áramütés esetén sem old le. Ilyeneket ipari létesítményekben szokás alkalmazni.

Lakásban, ahol gyenge asszonyok meg gyerekek is előfordulnak,  30 mA-snál érzéketlenebbet nem alkalmaznék.

"Teszteltem, leoldott. Ezután egyelőre ismeretlen okból rendszeresen leold."

Valószínűleg a teszteléssel egy időben valami mást is megváltoztattál a rendszerben, az okozza a hibát.

A következő szokott történni:

1: lenyomod a FI relét,

2: száz dolgot megváltoztatsz,

3: nem lehet felnyomni a FI relét.

Na abból a 100 dologból (legalább) egyet nem úgy kellett volna csinálni :)

Utólag már nehéz a hamburgerből tehenet csinálni, ezért

- áramtalanítod a ház egyik felét, ott felkapcsolsz valami fogyasztót, majd FI próba

- ha nem abban a felében van a hiba, akkor az áramot áteszed a ház másik feléreott felkapcsolsz valami fogyasztót, és újra próba

- ha megvan a hibás fele, akkor áramtalanítod a hibás felének az egyik felét (tehát most már csak negyed házzal dolgozol), ott felkapcsolsz valami fogyasztót, majd FI próba

- ha nem abban a felében van a hiba, akkor az áramot áteszed a ház hibás felének a másik felére és újra próba

....innentől lásd az első pontot :)

Ha úgy néz ki, hogy MINDEN készülék hibás, tehát akárhová küldesz fázist a házban és kapcsolsz be valamit, a FI relé mindig lecsap, akkor valahol a nullát összekötötted a földeléssel (vagy csak összeér). Ebben az esetben szerezz be egy imakönyvet és/vagy hívj egy NAGYON nyugodt (és nagyon profi) villanyszerelőt.

Előzmény: Primary92 (68351)
Primary92 Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68354

A földelésnek és a nulla vezetőnek az óra után kellene összekötve lennie, még azelőtt, hogy bárhova elágazna? 

Előzmény: Primary92 (68351)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68353

Ezen a grafikonon látszik az erőművek aznapra tervezett teljesítménygörbéje és látszik, hogy a valóságban mi történt.

Egy harmadik görbe nagyon tanulságos lenne: az, hogy mikor mennyi energiát termeltek TÉNYLEGESEN az erőművek. Ez a vonal hasonló lenne a (narancs színű) "tervezett" görbéhez, de mindenütt a zöld vonal felett volna (hiszen csak létező termelésből lehet valamennyit elfogyasztani), viszont a "megtermelt" és az "elfogyasztott" görbék közötti területből láthatnánk, hogy milen hatalmas az az napi energiaveszteség, amiből le lehetne valamennyit faragni, ha a vezérelt áramot arra használnák, amire az ki van találva.

Persze ezt az adatot az erőművek valószínűleg titkolják, hogy a valóságnál sokkal nagyobb veszteségekre hivatkozhassanak olyankor, amikor a fogyasztó megkérdezi, hogy ugyan miért adják olyan pofátlan áron az energiát ;) Tehát lehet, hogy az erőművek napi túltermelési vesztesége csupán 15%, de ők 40-et számláznak ki nekünk.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68344)
ficere50 Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68352

Ragyogó szép írás! Gratulálok...jó is lesz egy szolgáltató szempontjait taglaló etika-tanulmányhoz. Mindez szuper szakmai szósszal leöntve.

A fogyasztó, pedig, fogja be a száját...

Egy dolog mégsem derül ki belőle: miért baj az, ha én adott szituációban porszívó helyett egy boyler fűtőszálát terhelem rá a nappali körre?

Mert ez nem egy rendszer szintű jelenség, hanem pillanatnyi, egyedi.

Köszönjük, amúgy, a kimerítő villamosenergia-gazdálkodási és szabályozási tanulmányt.

Amúgy meg: szégyellem magamat...(?)

Primary92 Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68351

Sziasztok!

Egy házban terveztünk egy kis felújítást, mert enyhén szólva nem volt kielégítő az emelet ellátása, mert az egész emelet vékony alu vezetékkel volt bekábelezve, illetve 6 amperre biztosítva. Miután komolyabb fogyasztók is lesznek, ezért ez nagyon kevésnek bizonyult.

Volt egy 100 mA-es 3 fázisú FI-relé, ami tesztelve szerintem a ház építése óra (kb 25 év) nem volt. Teszteltem, leoldott. Ezután egyelőre ismeretlen okból rendszeresen leold.

3x 20 A van a házban.

Az emeleten eközben elkezdtem kicserélni a vezetékeket, a villanyórától felhúztam 3 fázist egy nullát és egy földet 4 mm2-es vezetéken. Az emeleten felszereltem egy lakáselosztó dobozt, ahol 5 áramkörre osztom szét ezeket (vízmelegítő, világítás, konnektorok, főzőlap, fürdő). Amikor kész lettem, akkor akartam bekötni az óraszekrényben, de óriási gányolás volt, így úgy döntöttünk, hogy rendet rakunk, és új kismegszakítókat szereltem fel, illetve egy 30mA-es FI-relét. Minden szigetelő szalagozva volt.

Megkerestem az órától jövő vezetékeket, amik a FI relébe futottak (3 L, N), illetve azt, hogy melyik fázis vezető hova megy. A nullákat és a földeket nem tudtam azonosítani, mert 1-1 nagy összesodrás volt az egész. Az új kialakítás a következő lett: Órából a fázis és nulla megy a FI-relébe, majd az összes nullát összekötöttem egy elosztódobozban, illetve a fázisokat is bekötöttem a kismegszakítókba, úgy hogy kb egyenletesen legyenek elosztva a fogyasztók a fázisokon. Illetve a földeket is összekötöttem.

Az eredeti összeragasztgatott földelésből egy vastag vezető ment lefelé a szekrényből. Ezeket ugyanígy vissza is kötöttem.

A FI relé továbbra is leold időnként (én a vízmelegítőre tippelek). A másik pedig az, hogy az újonnan létesített hálózaton (emelet) még nincs fogyasztó, viszont a föld és a nulla között az olcsó kis multiméteremel 0,3 V különbséget mértem. Ez normális? Hogyan tudnék meggyőződni arról, hogy megfelelő-e a házban a földelés? Nem tudom, hogy össze van-e kötve a föld és a nulla valahol. Ezt hogy tudom megállapítani? 

Jahno Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68350

Ja, bezzeg régen, mikor az éjszakai áram  még éjszakai vót :-D

Előzmény: horex (68347)
Jahno Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68349

Kár, hogy nincs vezéreltem, megnézném. Más szerint meg nem tény:

"más csoportban volt aki méregette, hogy mikor kap villanyt és Neki pont az volt a baja,  hogy nem tervezhető."

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68346)
horex Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68348

ELMű-töl"

Fenét, tán még BFEM volt a neve akkor :)

Előzmény: horex (68347)
horex Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68347

Az pedig, hogy mi lenne jó a lakosságnak, az a kérdés  fel sem merül :)"

Mert az örök elégedetlenség...!

Én még jártam ki az ELMű-töl kapcsolóórát felhuzogatni. Este 8-tol, mittomén meddig, 7-ig reggel bekapcsolt

Aztán elvették ezt a munkát is a villanymotoros működtetéssel :)

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68346

"Ezt a pontosan ugyanabban a másodpercben-t gondolom  nem tudod indokolni.."

Nem tudom, hogy miféle indoklásra gondolsz,

EZ EGY TÉNY: évek óta látom egy kijelzőn, hogy mikor van/nincs, ezért előre meg tudom mondani , hogy hány óra hány perckor fog megjönni és melyik percben fog megszűnni a vezérelt áram. Ha feljegyezném a másodpercet is, akkor akár másodperc pontossággal, tehát előtte visszaszámolok és amikor azt mondom, hogy "most", akkor abban a pillanatban pl bekapcsolódik a bojler.

Olyan pontosan történik évek óta, hogy órát lehetne igazítani hozzá (valószínűleg azért, mert egy óra vezérli :)

Előzmény: Jahno (68345)
Jahno Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68345

Ezt a pontosan ugyanabban a másodpercben-t gondolom  nem tudod indokolni...

ELMŰ is szűkszavú, de más csoportban volt aki méregette, hogy mikor kap villanyt és Neki pont az volt a baja,  hogy nem tervezhető.

"naponta legalább 8 órára biztosítunk villamos energiát, előre nem meghatározható időszakokban. "

Amúgy egyéb doksit is találni róla, elég érdekes, eddig nem tudtam, hogy területre, de még céleszközre is alkalmas a címzése:

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68344

Ez a teljes hozzászólásod egy (tankönyvből idemásolt?) álomvilág, a való élethez SAJNOS semmi köze.

A vezérelt áram nálam naponta háromszor kapcsolódik be és háromszor kapcsolódik ki, ráadásul mindkettőt évek óta pontosan ugyanabban a másodpercben teszi. És ez valószínűleg ugyanígy van az egész országban.

Szerintem 

- az erőművekben naponta nemcsak háromszor van olyan hirtelen fogyasztáscsökkenés, ami energetikailag indokolná a vezérelt fogyasztók távvezérelt bekapcsolását 2-10 percre, hanem mondjuk naponta 10-50-szer.

- erősen valószínűtlen, hogy ezek hirtelen terheléscsökkenések minden egyes nap másodperc pontossággal ugyanakkor következnek be (hétköznap/ünnepnap télen/nyáron).

Technikailag nincs akadálya annak, hogy a vezérelt fogyasztókat bármikor és akárhányszor ki-be kapcsolgassák (akár napközben is), mégsem ezt teszik.

A való életben ez a dolog valószínűleg 90 százalékban a pénzbevétel maximalizálásáról szól és az csak egy mellékes szál, hogy mi lenne jó az erőműveknek. Az pedig, hogy mi lenne jó a lakosságnak, az a kérdés  fel sem merül :)

Peter atyuska Creative Commons License 2016.04.28 0 0 68343

Nagyon régen az első rendszer óraszerkezetes volt és jellemzően társasházaknál alkalmazták egy központi órát felhasználva a lakásoknál meg egy relét raktak le. Aztán ezt felváltotta azok a szerkezetek amiket a szolgáltató a telephelyén állított be és a mérőnél szerelték fel, ez már elektronikus volt, ennek egy tovább fejlesztett változata volt aminek a beállítását egy nyáklapon lévő mátrix segítségével programoztak a megfelelő pontokat cinezték. Ezután jöttek a távolról vezérelhető rendszerek.

Az első verziók adott időszakokra voltak állítva jellemzően 9-10 kor be és 4-9 kor ki beállításokkal. A mostaniaknál van egy 4 órás ablak és a maradék 4 órát szabdalják szét minimum félórás ablakokra.

Előzmény: 0l0 (68342)
0l0 Creative Commons License 2016.04.28 -1 1 68342

Bár lennének észrevételeim, tételes vitába most nem bocsátkoznék, annyira mélyen nem értek ezekhez a dolgokhoz. Az előttem szóló által elmondottak nekem logikusnak tűnnek.

Szerintem ez az egyik irányú átkapcsolás engedélyezése kicsit arra hasonlítana (persze nem teljes az analógia), mintha engedélyeznék az üzletekben, hogy azok az emberek akik nem rekeszszámra vásárolnak, a saját táskáikba szedjék össze a megvásárolni kívánt árucikkeket, és aztán a vásárló mondhatná el a pénztárosnak, mi van a szatyorban, vagy ő olvasná le a cikkeket és rakhatná is rögtön vissza. Ezzel  a boltok megtakaríthatnák részben a kosarak költségeit is, meg sokaknak kényelmes volna.

Önmagában egy korrekt megoldás, de szerintem gyorsan összeomlana ismert okokból, vagy olyan ellenőrzési rendszert vonna maga után, hogy inkább mindenki maradna a kosárnál...

Valaki tudja esetleg, mikor vezették be az éjszakai áramos rendszert Magyarországon?

Miért tették, és akkor megengedőbb előírások vonatkoztak-e rá?

CorvBoy Creative Commons License 2016.04.27 -2 1 68341

Mint leírtam az erőművi és hálózati "tehetetlenségről" szól ez, a vezérelt logikája vasalja ki (igyekszik) a terhelés tüskéket, ingadozásokat. A zuhanó terhelés meredekséget csökkeni, legyen idő intézkedni, teljesitményt visszavenni, áramot eladni, stb. Visszafelé, növekvő terhelésnél ugyanez.

Nem órákat, és egész éjszakás "völgyeket" hidal ez át..messze nem. Arra szánalmasan alkalmatlan, roppant kevés hozzá. Írom ezt itt le vagy örödször.

A hosszászólásod a rendszerváltás utáni magyarország tragédiájának egyfajta esszenciája. Bekeretezheted arany rámába magadnak.

Rossz a jogszabály, hülye a jogszabály, zavaros, mitszólna a bíróság, de vinnék ám ügyvédet is(huuuhaa), mindenki hülye, mindenki nagy pénzt akar keresni, rajtad!!, sőt lopnak, és a politikusok főleg mennyit lopnak, tehát..

Egy a lényeg: mindennel alátámasztani magadnak, miért fogsz illegális kötést csinálni. Ami neked a te szubjektiv felépített világodban már nem is illegális, hisz te levezetted indezfórumon ,hogy nem az, és ezt még a lopás is(!!) alátámasztja. Főleg az. Ugye.

És csak "egy két hülye" vitatkozott", tehát akkor _igazad van_. Mint besenyőpisabácsinak.

Mer' kérem igazam VAN. Taps.

Nem is dühítő ez már, vagy kiröhöghetően szánalmas, egyszerűen szomorú.

Ez egy relative "kis" dolog, nem egy nagy világot összeomlasztó ügy.

Van egy ilyen rendszer, rengeteg szart előz meg hálózatirányitási szinten, ettől (is) nagyon ritka, hogy áramszünet meg nagy területen ellátási zavar van, mert szükséges esetben van egy jól szabályozható eléggé egyenletesen elosztott országos terhelés, ami kapcsolható.

Sőt, simán bele van kalkulálva az is, hogy pár trükkös dzsoni mit okoskodik vele, meg az is, ha legálisan a főzőlapon melegít, meg minden. Az is, ha nem használja, ha lemondja, ha nem akarja, ha nincs is már villanybojlere se, akármi.

Te meg ahelyett ,hogy vennél pl egy másik bojlert, hencidát, boncidát összehordod, mi miért van ugy, hogy neked lehessen átkapcsolni.

Kapcsolj. Itt már nem az eredeti téma a szomorú, egy lennél vele a 97989 trükköző tóniból, itt ez a vergődés a tragikomikus, amit előadsz hozzá.

Pedig a cél egyértelmű, ha lehet ezeket a fogyazstókat a hálózat irányító, és CSAK a rendszerirányítás akarja vezérelni, úgy ,hogy neki akkor legyen ebből terheléscsökkenés, mikor arra szüksége van, és akkor legyen terhelés növekedés, amikor arra van pillanatnyilag, akár csak 2-3-5-10percig égető  a szüksége. Pont.

És azért olcsóbb, hogy "megérje" ez a szintű kellemetlenség, hogy nem korlátlanul van, hanem ő tetszése szerint (napi X időt kb garnatálva azért) kapcsolgathat. Ennyi az egész, semmi több.

Jahno Creative Commons License 2016.04.27 0 0 68340

"Tudatosítani kell a szerelőkben, hogy"

Még matrica is van hozzá.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68339)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.04.27 0 0 68339

Két kiegészítés:

"mert a balfasz szerelőt majd jól megrázza az áram"

Tudatosítani kell a szerelőkben, hogy még a bojler is csak akkor tekinthető áramtalanítottnak, ha a lakás ÖSSZES bejövő kismegszakítója le van nyomva, tehát mindenki csak saját felelősségre mérlegelhet, hogy akkor melyik maradhat felkapcsolva, ha most csak a bojlert babráljuk.

"Lenne még indok az elkülönített szerelésre vonatkozó előírás. Na ez az ami egy kalap szart sem ér"

Csak enyhén röhejes indoklásokat tudok csak elképzelni, ha megkérdeznénk egy Hivatalos Személyt, hogy vajon mivel indokolja azt, hogy ha pl valaki az előszoba sarkában a lakást védő FI relé mellé be szeretne tenni egy másikat is, ami a bojlert figyeli, ahhoz vajon miért kötelező egy teljesen külön szekrényt/dobozt felszerelni a meglévő mellé.

gergerg Creative Commons License 2016.04.27 0 1 68338

Nem bánom, de a helyesírási hibákat se javítsd ki, mert sosem bux meg vele. :-)

Előzmény: ficere50 (68337)
ficere50 Creative Commons License 2016.04.27 0 0 68337

Ez annyira jó szöveg, hogy smittelem... :)

gergerg Creative Commons License 2016.04.27 0 2 68336

Az a helyzet hogy a legjobb érv az mellett hogy ne lehessen ilyen átkapcsolót beépíteni, az azért mert csak. :-)

Ugye lehetne az hogy:

1. Érintésvédelmi szempontból nem jó, mert a balfasz szerelőt majd jól megrázza az áram. Nos, ha eze egy 3 állású forgócsapos kapcsoló, akkor nagyon hülyének kell lenni ahhoz hogy valaki ne találja meg rajta a 0 állást. Ez a kapcsoló egyben leválasztó kapcsolóként is működhet.

2. Lehetne hogy megkárosítom a szolgáltatót. De nem károsítom meg, mert a többlet energiavételezést forintra pontosan kifizetem. Pont hogy akkor jár a szolgáltató rosszabbul, ha nem engedi az átkapcsolást. A rosszabbul járás mértéke csak attól függ hogy egy nagyobb bojlerrel oldom meg a problémát amit majd vezérelttel fűtök föl, vagy egyszerűen megvárom amíg megint lesz áram, vagyis spórolok.

3. Lehetne érv hogy odabaszok az erőműnek mert nem a völgyidőszakban fűtöm a vizet, de ez is nagyon gyenge lábon áll, mert: 

-Ha nekem extra melegvízre van szükségem, az azt jelenti hogy a völgyidőszakban felfűtött vizet már elhasználtam, és kéne egy kis plusz, amit szintén el fogok használni mire megint lesz vezérelt, különben hülye lennék nappalival fűteni.

-Ha nekem kell a melegvíz, akkor melegítek a főzőlapon, teljesen szabályosan, és ebből pont annyit fog érezni az erőműm, mintha átkapcsoltam volna.

-Lenne még indok az elkülönített szerelésre vonatkozó előírás. Na ez az ami egy kalap szart sem ér, az életben nem ellenőrzi senki, legfeljebb azt hogy nincs-e valami a vezéreltre kötve. Azért találták ki, hogy ne legyen 50 nyolcvanas doboznyi lehetőség a buherálásra. De ezzel sem lenne baj, hála Istennek azt is tudjuk már, hogy a mérőhelyben nem kell elkülönítve szerelni a 2 tarifát, mert le van plombálva. Elgondolkodtam hogy esetleg fel kellene kérni néhány atomfizikust hogy kielemezze, mi történne ha azt mondaná a szolgáltató, hogy lehet ilyen átkapcsoló, közvetlenül a mérőhelynél, egy leplombált dobozban, ahol csak a kapcsoló gombjához lehet hozzáférni. 

Elgondolkodtató, hogy ha ennyire elcseszem az erőművet hogy nappalival is melegítek vizet, akkor miért nem tiltják be a bojlerek nappali áramról való üzemeltetését, vagy az erőműnek kedvezőtlen időben történő mosást (mert azt is lehetne éjszaka) vagy a fűnyírást, stb, mert azok ugyan úgy csúcsidőben terhelik az erőművet. A klímákról nem is beszélve. És persze szóba sem hoztuk azt a verziót hogy felszerelek egy hőcserélős Hajdut, aztán mehet a szolgáltató az erőművel együtt a csába, mert egész télen be sem kapcsol majd a bojler, nyáron meg rákeringetek egy 30 méteres kpe csőre és azt csinálnak a völgyidőszakkal amit akarnak. Esetleg teszek fel gáz bojlert. 

De! Tegyük fel hogy ez az átkapcsolás mégiscsak veszteséget okoz az erőműnek vagy a szolgáltatónak. Akkor mi van? Azért fizetek ugyanannyi víz felmelegítéséért többet ha azt nappalival teszem. Mondhatni hogy megtérítem a kárt.

Szóval a legjobb indok még mindig a "mert csak".

Persze ha a tudomány megáll a sárga csekk kifehérítésénél miközben tucatjával veszik az új autókat hogy a legutolsó pártitkárt fiának is legyen az irodai munkájához céges terepjáró akkor.....  Ja, meg ha egy kicsivel kevesebb pénzt fusiznának ki a kismajmok (vezetőcskék) a haveri kör meg az asszony és a háziállatok nevére létrehozott cégeken keresztül kamumunkákkal....

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.04.27 0 0 68335

Ahányszor elolvassuk egy szabály/törvény szövegét, mindig gondoljunk a következőre:

- Ez a szöveg annyira egyértelműen van megfogalmazva, hogy teljesen lehetetlen többféleképpen értelmezni?

Ha "nem" a válasz tehet a szöveg kétértelmű, zavaros, akkor a következő lehetőségek vannak:

- A szabályra valójában nincs igazán szükség, az alkotók tulajdonképpen csak azért csinálták, hogy ebben a hónapban is felvehessék a fizetésüket. Az, hogy a felesleges túlszabályozással eközben hány emberrel csesznek ki, az teljesen hidegen hagyja őket.

- A szabály szövege készakarva (felsőbb utasításra) lett zavaros, ilyenkor lehet tippelni, hogy vajon kiknek lehet haszna abból, hogy a szöveg nem egyértelmű.

- A szabály megfogalmazói mind idióták, aki csak azért kerülhettek ilyen állásba, mert rokonai/haverjai Valakiknek. Felkérhetnének ugyan egy szakértőt, de még ehhez is idióták.

- A szabály készítőinek fogalma sincs a szakterületről, de féltik az állásukat, ezért az önmagukban értelmetlen rész-mondatokat úgy ollózták össze különféle szakszövegekből és eldöntötték, hogy lebukás esetén majd egymásra fognak mutogatni. De szerencsére lebukásra kicsi az esély, mert egy korszerű neveltetésű állampolgár soha nem mer megszólalni hogy "a király meztelen", inkább befogja a pofáját, sőt másokét is befogja, ezzel igazolva saját gyávaságát.

Kb minden ezredik ember meri hangosan kimondani egy hülye szabályra, hogy ez egy hülye szabály. Ha ez az arány nem javul, akkor meg is érdemeljük, hogy birkaként tereljenek bennünket ide-oda halálunkig.

Zs:) Creative Commons License 2016.04.27 0 0 68334

Egy kapcsolóval hogyan is fogod összekötni a kettőt? Áruld már el!

A távozó vezetékeket hány centire kell egymástól vezetni, hogy senkit ne sértsünk meg?

Az iparban is használnak kapcsolókat, úgy nevezik, hogy átkapcsoló automatika. Itt a két betáp teljesen más trafóról jön, más alhálózatról, még sincsen összekapcsolva a kettő soha, nem is szabad!

Hagyjuk az egészet, beszéljünk inkább a forrasztott kötésekről :)

Előzmény: 0l0 (68329)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68333

"Ha a nappaliról felmelegedett a bojler, akkor nem fog egy kanyi Ampert se felvenni a bojler"

Két termosztáttal meg lehetne oldani azt, hogy amikor van olcsó áram, akkor pl 70 fok fölé fűtsön fel, de ha ez a víz esetleg kifogyna napközben (tehát a bojler 28-30 fok alá hűlne), akkor a másik (a drága áramot kezelő) termosztát csak pl 38 fokra fűtsön. Így a vízmelegítés össz energiájának átlagosan kb 3/4 része továbbra is az éjszakai áramról lenne vételezve, de emellett megvan az a biztonság, hogy napközben is van valamennyi melegvíz gyártás.

Előzmény: Lacivill (68316)
paplanfa Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68332

Vegyél már 10w-os tescós ledet, összesen alig lesz fogyasztásuk és ha égve is marad nem gond. Azonnal felkapcsolnak, fényük mint nappal.

Előzmény: General Specific (68331)
General Specific Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68331

"ház 4 sarkán lévő lámpa rendszer"

Végül is 4 lámpa lesz 8 érzékelővel?

egész pontosan 4 lámpa 6 érzékelővel, mert 2 sarok kiképzése olyan, hogy elég 1 db (180 fokos) érzékelő is.

Amúgy egyenként 60 W-os hagyományos izzókkal lesznek, csak azért hogy legyen némi (irány)fény, és bukjon fel a nép a járdák szélében.

Tehát összesen 240 W, annyival nem lehet gond egy érzékelőnek sem.

Nagyon köszönöm a válaszokat!

Előzmény: King_of_Giants (68297)
paplanfa Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68330

Akkor jársz a legjobban, ha szobánként van 1-1. Akkor nem kell 2 hónap mire rájöjj hogy mi a rossz, hanem csak ott kell keresned. A hűtő is sokkal kisebb eséllyel fog leolvadni, mert csak a konyhai kör lesz rajta s nem az egész kuplerájé.

Előzmény: Chevy01 (68321)
0l0 Creative Commons License 2016.04.26 -1 0 68329

A mérőhely mivel le van plombálva és eleve ott válik ketté a betáp, nem számít ilyen szempontból, a lényeg, hogy a belőle távozó vezetékek már legyenek elkülönítve vagyis ne legyenek köztük átkötésre, átkapcsolásra alkalmas pontok.

A hőtárolós kályha esetén meg feltehetőleg arról van szó, hogy a ventilátor és a fűtőbetét villamos szempontból nem állnak kapcsolatban, annak ellenére, hogy egy készülékben helyezkednek el. 

Előzmény: gergerg (68323)
0l0 Creative Commons License 2016.04.26 -1 0 68328

Hogy sért-e szolgáltatói szerződést (valószínűleg igen), ahhoz a szerződés szövegét kéne látni.

A szabványban leírt elkülönített szerelés, vagy kiépítés szerintem mint ötfelezős is írta azt óhajtja jelenteni, hogy a két hálózat oly mértékben különüljön el, hogy a mérőhelyek után köztük sem elektromos kapcsolat ne jöhessen létre, sem az egyik hálózat valamely része ne kerülhessen a másik mérő által betáplált hálózatra drasztikusabb beavatkozás illetve átalakítás nélkül. Ezért tiltja pl a vezérelt körön dugaszolható csatlakozás kialakítását is. Ugyanígy nem fér bele ebbe a megfogalmazásba a két hálózat közötti kapcsoló vagy más hasonló eszköz sem. A lényege az, hogy ne lehessen rendeltetésszerűen felhasználói szinten kivitelezni ilyesfajta kapcsolatot.

A nappali fogyasztók vezéreltre átkapcsolása a szolgáltatónak jelent bevételkiesést, a vezérelt eszköz nappalira csatlakoztatása meg az erőművekre van rossz hatással, tehát mindkét féle átkapcsolásnak vannak vesztesei, talán ez indokolhatja elsősorban a különféle átkapcsolgatások nagyobb mértékű elterjedésének akadályozására törekvést a szabályokat alkotók részéről..

A vezérelt bojler esetén például megoldható az eseti többletigény egy utána kötött átfolyós vízmelegítő bekötésével nappalira.

Öszvér megoldásnak ott van az A2 tarifa is.

A kapcsolgatás meg nyilván sok helyen üzemel, de ez még nem jelenti azt, hogy szabályos és megfelel a szerződésnek.

Előzmény: ficere50 (68306)
dr.Stefan76 Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68327

'' és pont az éjszakai fogyasztást kellene iszonyúan büntetni, elvégre nappal működik a napelem. :) ''

csak abbol meg tuuul keves van !

Előzmény: ötfelezős (68325)
ötfelezős Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68326

Hát ja. A rendszerváltás után megjelentek az antikváriumokban olcsó angol nyelvű könyvek. Köztük azok, amelyek egy elképzelt orosz-amerikai háborús konfliktussal foglalkoztak (előbb, mint a fordítók mertek volna ilyeneket fordítani :D ). Muris volt, hogy mindegyikben, amit olvastam, közös volt az a motívum is, hogy az orosz katona el fogja kúrni. Az orosz a parancs betűjét értelmezve nevetséges dolgokat csinál, az amerikai meg megérti, mi a feladat, és azt hajtja végre.

ötfelezős Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68325

Jó kis elméleti beszélgetés volt. Ma ezzel a kutya nem törődik, mert ugye energiatúlkínálat van. Ami igazából már nem kéne, hogy legyen, mert az energia legnagyobb részének termelése a bolygó haláltáncának ütemét gyorsítja. Már rég sokkal szigorúbb eljárások kellenének, és pont az éjszakai fogyasztást kellene iszonyúan büntetni, elvégre nappal működik a napelem. :)

ficere50 Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68324

Kössszzzzz....! (Y)

gergerg Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68323

Egy kombinált mérőhely vajon elkülönített szerelés? Egy villanykályha, amiben a venti nappaliról megy vajon elkülönített szerelés?

Előzmény: ficere50 (68319)
ficere50 Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68322

"Könyörgök: akasszuk fel...." (idézet a Valahol Európában c. filmből)

Előzmény: gergerg (68314)
Chevy01 Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68321

Mire leírtam a kérdést már magamtól is rájöttem, hogy ha csak 1 megszakító= áramkorlátozó  ( illetve 2 mert az óra előtt is van de az a szolgáltatóé.) védi az egész házat az óra után közvetlen akkor mindegy hogy közvetlen  elé vagy után, ha szobánként vagy több helyen is van akkor természetesen  ha azt akarom hogy minden védve legyen elé-----

Előzmény: paplanfa (68230)
ficere50 Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68320

Nálunk így működik...bakker lebuktam! :-(

Előzmény: gergerg (68317)
ficere50 Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68319

OK, de ezek a szempontok nem sérülnek, maximum, hogy törvénytelen lenne egy boyler nappalin való üzeme??? Aztán miért?

Mert ezt tartalmazná a tiltás.

Az elkülönítettség a mérő utáni elosztóktól megvalósul.

Na, mindegy én feladom...eléggé sokat rágódtunk ezen.

Üdv kedves szagtársak...

Mekkmesternek: én még, anno, Hámory bácsitól úgy tanultam, hogy kötelező a kétsarkú leválasztó kapcsoló a boylerek áramkörén.

Bizonyára elavult a tudásom, de idézném a 465. oldalon található mondatot: "A fogyasztásmérő és a tároló közé, a vezetéket minden sarkán megszakító, leválasztókapcsolót kell beiktatni"

/Hámory Albert- Villanyszerelés, Műszaki könyvkiadó Bp. 1979/

OK, tudom, elavult... :P :-(

Előzmény: ötfelezős (68318)
ötfelezős Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68318

Ami a szerződésszegést illeti, nem tudom, más szolgáltatóknál hogy van ez, de az biztos, hogy az ELMŰ üzletszabályzat a létesítést tekintve hivatkozik az MSZ-09-00.0163-ra, az meg előírja, hogy  elkülönítetten kell szerelni.

Ebbe persze Mekk Elek Ezermester még mindig bele tudna kötni, mert valóban a magyar nyelv nem számítógépes utasításkészlet, és laikusoknak mindig meg kell magyarázni, hogy miről beszélünk, de ha megnézzük adott szabvány első lapját, amelynél a célok között szerepel az "az előírástól eltérő időszakban való hálózatra kapcsolás" megakadályozása, hát nem nagyon hiszem, hogy bárki még azt mondhatná, fogalma sincs róla, hogy ez most krumpli vagy érettségi találkozó...

gergerg Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68317

Én még olyan hülyét nem láttam aki előbb fürdik, aztán felfűti a vizet nappaliról, majd ledől aludni. Olyat már jobban el tudok képzelni hogy valaki az ebéd utáni mosogatáskor érzi hogy nem olyan meleg a víz, bevillan neki hogy este hogy lesz így fürdés, rákapcsol nappalira, aztán este jól kifürdi. 

Előzmény: Lacivill (68316)
Lacivill Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68316

Ha a nappaliról felmelegedett a bojler, akkor nem fog egy kanyi Ampert se felvenni a bojler Ellenben ha mindig vezérelten van akkor valószínűleg inditáskor meglódul a fogyasztás.

Mellesleg régebben nem lehetett 1 dobozban, vagy egy elosztó táblában a 2 fajta áramnem. Gondolom most sem.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68304)
paplanfa Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68315

Hüvelygomba nem lehetne?

Előzmény: gergerg (68314)
gergerg Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68314

Most pedig beszélgessünk a wago és a forrasztott kötés közti különbségekről. :-D

gergerg Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68313

A helyzet az, hogy ez teljesen lényegtelen.

Arról beszélünk, hogy az 5 tagú családnak bőven van melegvíz. Amikor havonta 1x kiegészül a család 3 fővel, akkor kevés. 

Ha rá tudok nappalival segíteni a melegvízre, azt azért teszem, mert több melegvízre van szükségem. Vagyis a nappalival felmelegített vizet el is fogom használni, ergo semmilyen hatással nem lesz a völgyidőszaki energiaigényemre. Ha nem fűthetem a vizet nappalival, akkor mi történik? Elhasználom ami van, majd felfűt éjszakaival. De tegyük fel hogy úgy felfűtöm nappalival hogy éjszaka be sem kapcsol, mert én olyan hülye vagyok hogy akkor is tuningolok nappalival amikor nem kell. Akkor mi van? Kifizetem a teljes árat minden egyes wattért. Ja, hogy jobb lenne ha éjszaka zabálnék? Lehet, de kérdem én, akkor miért nem hozzák törvénybe hogy bojler csak éjszakairól mehet? Jelenleg bármikor beköthetek egy bojlert nappalira. Miért? Mert teljes árat fogok érte fizetni. Az éjszakai és a nappali tarifa közötti árkülönbözettel járulok hozzá az erőmű problémáinak megoldásához. És kb ennyi. Jobb szolgáltatásért többet fizetek. 

Előzmény: C20NE (68302)
ötfelezős Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68312

Nem tudom, hogy volt e kötelező valaha is.

Az erősáramú villanyszerelés szabályai úgy kezdődnek, hogy minden villamos berendezést le kell tudni választani a hálózatról.

Aztán e szabály alól van itt-ott némi felmentés.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68310)
ötfelezős Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68311

Nem a nagyapám, hanem a szakkönyvek - mint írtam, csak olvasni kellett volna.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68292)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68310

Nem tudom, hogy volt e kötelező valaha is.

Okos dolog, az tény,

de van olyan ügyfél, aki ha két forintot csak az élete árán spórolhat meg, akkor sem habozik :)

Előzmény: ficere50 (68309)
ficere50 Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68309

Kétsarkú leválasztó amúgy is kötelező...vagy már nem??? Minden más amúgy is előbbre van szerelve.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68308)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68308

"Érintésvédelmi aggály sem merülhet fel reálisan, mert a szerelő köteles a leválasztó kapcsolót használni és meggyőződni a feszmentes állapotról."

Ha valakinek túl bonyolult az, hogy egy három állású kapcsoló középállását egyúttal biztonsági leválasztó állásként is értelmezze, az az átkapcsoló után felszerelhet pluszban még egy kapcsolót, ami egyértelműen és csakis leválasztó kapcsoló.

De ha az éjszakai/nappali átkapcsolást automatika végzi (pl egy relé), akkor mindenképpen tennék a bojler mellé egy biztonsági leválasztó kapcsolót.

0l0 Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68307

Én ezt végiggondoltam már, de még mindig nem arról van szó, hogy mi miként volna valamely szereplőnek vagy szereplőknek kedvező. Az eredeti téma az volt, hogy mi szabályos és mi nem. Ezt azért meg lehetne próbálni tisztázni. A különböző egyéb vonatkozások összetettek és sok szereplősek.

Előzmény: C20NE (68302)
ficere50 Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68306

Már maradjunk az eredeti kérdésnél, mert szinte mindenki ide keveri a "B" tarifa felhasználását általános célra!

Eredetileg arra kerestünk választ, hogy mehet-e a boyler nappaliról, ha kevés a melegvíz!?

Szerintem mehet, mert nem sért szolgáltatói szerződést: nem keveredik össze a két mérő utáni hálózat, nincs szabálytalan vételezés. A kétsarkú átkapcsolás egy sima 10A-es 2váltóérintkezős relével vagy kapcsolóval megoldható.

Érintésvédelmi aggály sem merülhet fel reálisan, mert a szerelő köteles a leválasztó kapcsolót használni és meggyőződni a feszmentes állapotról.

Itt meg már mindenki tereli a témát 50 irányba...

/fordítva működő kapcsoló, pedig fordítva kell, hogy "szerelődjön"/

Előzmény: 0l0 (68301)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68305

"1 lámpához 2 mozgásérzékelőt ugye be lehet kötni?"

Igen, akár tíz lámpát is kapcsolhat egyszerre tíz mozgásérzékelő.

Két dolgot kell figyelembe venni:

- egy darab mozgásérzékelő is bírja el az összes lámpa teljesítményét

- a lámpák csak akkor fognak kialudni, amikor az utolsó mozgásérzékelő is kikapcsolt

Előzmény: General Specific (68295)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68304

Amikor egy automatikus éjszakai/nappali átkapcsoló egy terhelést áttesz a másik áramköre, abból az utcai hálózat / erőmű felől semmi nem látszik, hiszen energiafogyasztás szempontjából semmi sem változik. Csak egyvalami változik: az ugyanannyi energiáért beszedhető pénz ;)

Az erőműveknek a nagy csúcsfogyasztás/völgy különbség veszteségeket okoz, tehát kézzelfogható anyagi hasznot hozna minden olyan energiafogyasztás, amit sikerül átterelni a völgy-időszakokba, ezért mindent megtennének azért, hogy a lakosság a fogyasztásából minél többet helyezzen át pl éjszakára.

Az áramszolgáltatóknak bevétel-csökkenést okoz minden olyan energiafogyasztás, amiért nem tudják a legmagasabb tarifát elkérni, ezért mindent megtesznek azért, hogy még a völgy időszakokban is minél több dologért a teljes árat kelljen fizetni. De ezzel egy rakás olyan fogyasztás megmarad a csúcs időszakban, amit egyébként az emberek  (részben vagy teljesen) szívesen átennének éjszakára.

Ha az erőművek és az áramszolgáltatók egyaránt állami tulajdonban vannak, akkor látszólag nincs értelme annak, hogy az egyik állami szektor veszteséget okozzon a másik állami szektornak, tehát a dolognak kétféle magyarázata lehet:

1: Az állam hülye (nem tudja a jobb kéz, hogy mit csinál a bal).

2: Az áramszolgáltatók tarifa-trükközése (az éjszaka is fizetendő minél több nappali tarifával) sokkal nagyobb hasznot hoz az államnak, mint amennyi veszteséget okoz neki az erőművek rengeteg üresjárata, ezért ez a helyzet tudatosan van fenntartva (az így beszedett plusz pénzt tekintsük egyfajta rejtett adónak).

Dreamer Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68303

Igen megoldható.

Dreamer

C20NE Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68302

Gondold végig!

Amikor nappaliról megy egy fogyasztód és a vezérelt megjelenésének pillanatában átrakod vezéreltre az erőmű/ energiaelosztó szempontjából történik terhelésváltozás?

Ha ilyenkor belép a plusz fogyasztó ami eddig nem ment pl. a bojler vagy a hőtárolós kályha, lekezelődik az alacsony terhelés miatti erőművi probléma?

Ha a fentiekre megadtad a választ akkor már könnyen eljutsz oda, miért van így a rendszer!

Előzmény: 0l0 (68301)
0l0 Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68301

Az számomra is világos, hogy a szolgáltatók és a jogalkotók elsősorban azt akarják megakadályozni, hogy az amikor működik vezéreltre kapcsoljon a teljes elektromos hálózat, de mellesleg az is benne foglaltatni látszik, hogy fordítva se működhessen a dolog.

Nyilván ez részben azért is lehet így, mert egy ilyen a két rendszer közötti kapcsoló esetleg némi átkötéssel fordítva is működtethető és lehetőséget ad arra, hogy bármit a másik hálózatról kényelmesen belekössenek, amit pont akadályozni igyekszik a szabályozás.

Előzmény: ficere50 (68299)
0l0 Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68300

A hálózatok elkülönített létesítésébe az én értelmezésemben nem fér bele olyan kapcsoló, ami a kettő között kapcsolgat. Éppen ezt akarják elkerülni a fenti szövegezéssel szerintem. Annyira nem vagyok ott a témában, hogy ebben biztos legyek, de nekem ez jön le belőle.

Amúgy itt nem a két pólusú inkább egy váltókapcsoló tűnik nekem alkalmasnak a feladatra, hogy a bojler fázisvezetőjét a két hálózat között rakosgassa. Ha valamiért a nullát is kapcsolni kell esetleg dupla váltó vagy ennek megfelelő elektronika. Persze mindez csak elvileg, mert továbbra is szabálytalannak tartom.

Láttam egyébként már ilyen kapcsolót az óra mellett az elosztóra házibarkácsban felszerelve, feliratozva. Gondolom a leolvasót nem zavarja, de attól még nem feltétlenül szabályos.

Előzmény: Zs:) (68298)
ficere50 Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68299

Megértem az érvelésedet, de itt megint keveredik a két szituáció: az, hogy a fogyasztót (boylert) kapcsolgatjuk 2 pólussal a két tarifa között, vagy pedig a teljes hálózatot terheljük rá a vezérelt időszak idejére a B tarifára! A kettő pont fordítva működik és az utóbbi valóban szerződésszegésnek minősül!

A legtöbb cikk az utóbbi témára értendő!

"■ Értelmezés: Ha az A1 és B árszabás között ide-oda kapcsolgató készülék működik, akkor a kedvezményes időszakban a vezérelt áramkörön nemcsak az elosztó vezérlőberendezésével vezérelt, és nem állandó és állagsérelem nélkül leválasztható jelleggel rögzített készülékek is lesznek."

Én ezt így értelmezem!

A teljes leválasztása két hálózatnak nem releváns, mert a külön szerelt boyleráramkört, terheljük át a nappalira, tehát a két hálózat ettől még független marad!

Előzmény: 0l0 (68296)
Zs:) Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68298

Azért bennem is felmerül pár kérdés:

"A fogyasztói mért hálózatot az MSZ 447 szabvány szerint kell létesíteni. A szabvány ezzel kapcsolatban a következő előírást adja: „7.2.1. Ha a fogyasztásmérő berendezés több, különböző árszabású fogyasztásmérőt tartalmaz (mert a fogyasztókészülékek elszámolási árszabása nem azonos), akkor ezen fogyasztókészülékek hálózatát egymástól elkülönítetten kell létesíteni.”

Egy két pólusú kapcsoló teljesen szétválasztja a két hálózatot, összekapcsolás nem lehetséges. A B-s kitételt is teljesíti végül is, mert nem dugaszolható, állandó jelleggel rákötött, csak szerszámmal bontható módon van csatlakoztatva a fogyasztó.

Mindkét oldal magyarázható szerintem, itt inkább a kinek nagyobb a f... dönt.

Előzmény: 0l0 (68296)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68297

"1 lámpához 2 mozgásérzékelőt ugye be lehet kötni?"

Igen, csak a mozg.érzékelők terhelhetőségére kell ügyelni, és szabadtéri kivitelűt kell választani

"ház 4 sarkán lévő lámpa rendszer"

Végül is 4 lámpa lesz 8 érzékelővel?

0l0 Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68296

Nekem nincs vezérelt mérőm, így kevéssé vagyok érintett, és ilyen szerződést sem tudok megnézni, de korábban is úgy tudtam és több helyen láttam arra vonatkozó információkat, hogy vezérelt mérőre csak a normál hálózattól elkülönítve fixen bekötött eszközök volnának csatlakoztathatók szabályosan.

Hogy ki, mikor, kinek az érdekeit sérti ebben a történetben, és hogy milyen szabályt milyen megfontolásból hoznak az más kérdés.

Hogy kinek milyen etikai alapja van egy szabállyal szembemenni azt sem tisztem eldönteni, de először jó volna tisztázni mi is a pontos szabályozás. Ha esetleg valami megváltozott, vagy valamit nem jól értelmezek, akkor remélem valaki felvilágosít.

Itt egy cikk, ahol mentegetőzés történik egy éjszakairól nappalira kapcsolgató ketyere terveinek közlése miatt:

http://www.villanyszaklap.hu/lapszamok/2012/szeptember/1830-ez-szabalytalan

Azért a cikkből idézem is a vonatkozó részt:

"A fogyasztói mért hálózatot az MSZ 447 szabvány szerint kell létesíteni. A szabvány ezzel kapcsolatban a következő előírást adja: „7.2.1. Ha a fogyasztásmérő berendezés több, különböző árszabású fogyasztásmérőt tartalmaz (mert a fogyasztókészülékek elszámolási árszabása nem azonos), akkor ezen fogyasztókészülékek hálózatát egymástól elkülönítetten kell létesíteni.”

Jogszabályi háttér: 4/2011. (I. 31.) NFM rendelet a villamos energia egyetemes szolgáltatás árképzéséről: 4. § (1) Az egyetemes szolgáltatás keretében értékesített villamos energia elszámolására vonatkozóan az egyetemes szolgáltatónak teljes ellátás- alapú szerződés keretében a következő árszabá-sokra kell ajánlatot tennie a felhasználók részére: 

a. általános, egy zónaidős (a továbbiakban: „A1”), 
b. általános, két zónaidős („A2”), 
c. közintézményi, két zónaidős („A3”), 
d. időszakos („B”), 
e. idényjellegű, egy zónaidős (a továbbiakban: „H”) árszabás.

5. § (1) A „B” árszabás szerint számolható el a felhasználó által meghatározott bármely, szakaszosan is biztonságosan üzemeltethető, külön mért – az elosztó vezérlőberendezésével vezérelt felhasználói áramkörre állandó jelleggel, megfelelő segédeszköz hiányában állagsérelem nélkül nem leválasztható módon, nem dugaszolhatóan csatlakoztatott – felhasználói berendezés fogyasztása.

"

Előzmény: ficere50 (68282)
General Specific Creative Commons License 2016.04.26 0 0 68295

Urak,

egy tiszteletteljes kérdésem lenne:

1 lámpához 2 mozgásérzékelőt ugye be lehet kötni?

Természetesen párhuzamosan, azaz hogy egyik érzékelő erre, másik amarra néz, és bármelyiknél mozgás van, akkor bekapcsol.

A nekem 20 éve dolgozó (kedves, megbízható) szerelő nagyon bizonytalanul hümmögve mondott talán igent, főleg, hogy csillárkapcsolóval 3 állása lesz a ház 4 sarkán lévő lámpa rendszernek (amihez 4 eres kábelt húztunk a sarkokra)

- mindig világít

- mozgásra felvillan

- semmikor sem világít

Sem a sarokérzékelőket, sem a 360 fokos tényér érzékelőket nem tudom jól feltenni sem a falra, sem a verébdeszkákra, tehát a sarki lámpákhoz 2 mozgásérzékelő lenne logikus.

Előre is köszönöm! :)

paplanfa Creative Commons License 2016.04.25 0 0 68294

Höhö, tudok egy fontosabb alkalmazást!

Ez a cucc a csótimentesítés egyik alappillére a panelházakban! :)

Ma leszereltem 2 konnektort egy panelban és megláttam egy vérbeli békebeli csövezést. :)

Egyik konnektorba plafonról lejön a 2+F, majd vízszintesen átmegy a másik konnektorhoz ugyanazon falon. Igenám, de a túlvégen kissé soknak tűnt a kábeldzsungel ahhoz képest, hogy végpontról van szó, ahol 3db kábelnek kellett volna lennie, és 6-ot számoltam össze.

Az történt, hogy a vízszintes csövezést a tróger barmok menet közben keresztbe rakták egymáson a betonöntödében, és így nem párhuzamosan futnak a csövek a falban, hanem X alakban. Magyarul a mi 2+F-ünk a falszomszéd felőli lyukon kandikált ki, az övé meg emitt. Érdekes. :) Megrángattuk a drótokat, és tényleg. Anno a szakik észrevehették, mert kitörték az elválasztó lapot és mindenki a saját áramát fizette.

Majd teszek rá egy kanyarvéget, vagy vastag varniscsövet mindkettőre, hogy átjárható maradjon a cső, és úgy fogjuk benyomni a lyukat egy kicsit nemdagadós purhabbal, aztán ha a szomszédnak kell, majd kibányássza magának. Itt igaz, hogy aludrótok vannak, de legalább a földelést nem spórolták ki sehonnan. A másik szobában még a bagófüst is átment a konnektoron, úgyhogy ott is ugyanilyen elbaXott leh