Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

Mekk Elek ezermester két órája Creative Commons License 59960

Ha jó vastag a vezeték vagy rövid a távolság akkor mindkettő jó,

de a felső egy kicsivel biztonságosabb (habár nem kötelező).

Vékony vezeték és/vagy nagy távolság esetén csak a felső a jó.

Előzmény: sange72 (59957)
C20NE 6 órája Creative Commons License 59959

A felsot. Ha rovid a tavolsag, jo az also is.

M3 HellRot 6 órája Creative Commons License 59958

Egyiket sem ;) Ami szerintem jó lenne, az a fenti, de a földelést ne vidd át !

sange72 8 órája Creative Commons License 59957

A kettő közül melyiket javasoljátok? A műhely plusz földeléssel, vagy a műhely plusz földelés nélkül?

M3 HellRot 11 órája Creative Commons License 59956

Azaz, ha a lenti rajz helyes, a jelenlegi állapotra, ne kösd össze a nullát a földeléssel a műhelyben (ha jól értem a szakemberek is erre mondtűk hogy nem is szabad)!

Előzmény: sange72 (59922)
M3 HellRot 11 órája Creative Commons License 59955

Szerintem frankón zárlatos valami a házban, és eleve ott nincs meg a földelés. Tipikusan a villany bojler fűtőszála szokott a földelésen keresztül működni, a csapok meg csípnek ...

Szakítsd meg a földelést, csak nullát és fázist vigyél a ház és műhely között. Földelésre csak az ott kialkított pontot használd. Ne csinálj PEN kötést a műhelyben!

Előzmény: sange72 (59954)
sange72 14 órája Creative Commons License 59954

3 kw lenne a legnagyobb teljesítmény. A műhelybe van fi relé, akkor azt a házból jövő fázisra, és nullára kell simán kötni ezek szerint, és ebből kaphatja minden a nullát a műhelybe. Külön földelést a kb 15 méter távolság miatt gondoltam létrehozni.

Előzmény: GeriSoft07 (59953)
GeriSoft07 14 órája Creative Commons License 59953

Elsosorban ugy vihetsz, hogy hivsz egy villanyszerelot

masodsorban te magad 3x4mm2 kabel akkor (persze tudni kene milyen messze van a muhely, mennyi a max teljesitmeny?) es fazis fazissal, nulla nullaval, fold folddel kotve

Előzmény: sange72 (59952)
sange72 15 órája Creative Commons License 59952

Nem, 4-essel vinném. Egy érthető rajzot viszont akkor megköszönnék, hogy hogyan lehetne áramot vinnem 4-essel a műhelybe normálisan. Köszi.

Előzmény: GeriSoft07 (59951)
GeriSoft07 16 órája Creative Commons License 59951

nem lesz jó, mert gondolom nem 10mm2 vezetékkel mennél át a műhelyig, enélkül meg nem lehet közösíteni a nullát

Előzmény: sange72 (59947)
Mekk Elek ezermester 16 órája Creative Commons License 59950

Ha jól látom a képen, akkor ez egy olyan doboz, ami csak beltérben alkalmazható (a fedele pl csapó eső ellen nem elég zárt).

Olyan dobozt alkalmazz, ami megfelelő IP osztályú kültérre (és a kábel lehetőleg a doboz alsó élén jöjjön ki)

Vagy lehet ez a doboz is, de akkor a fal túlsó oldalán legyen ;)

Előzmény: troby (59946)
Mekk Elek ezermester 16 órája Creative Commons License 59949

Érdemes lenne megvizsgálni  ház földelését is, mert lehet hogy már az sincs csúcsra járatva...

pl a műhely felé induló földvezető mindkét végén feszültséget mérni (a nullához képest) olyankor, amikor minden le van kapcsolva, mégis csíp a víz a műhelyben.

Előzmény: sange72 (59944)
Mekk Elek ezermester 17 órája Creative Commons License 59948

"Ez az "antenna elmélet" nem csak akkor érvényes, ha a fázison folyik is az áram?"

Nem. Amíg van feszültségkülönbség a két vezeték között, tehát amíg a fázisvezetőn pl 230 volt van, a földvezetőn meg (nagyjából) nulla, addig energia fog átadódni közöttük, függetlenül attól, hogy éppen folyik-e a fázisvezetőn áram vagy sem.

A rádió adást csak azért írtam, mert laikusok számára ez a legkönnyebben megérthető megfogalmazása a dolognak, a valóságban ez a jelenség sokkal bonyolultabb, mert két egymás mellett futó vezeték között tulajdonképpen háromféle módon juthat át energia:

- elektromágneses úton (mint pl a trafó két tekercse között) ez hasonlít leginkább a rádióadáshoz

- kapacitív úton (mint a kondenzátorokon átfolyó energia)

- és közvetlen elektromos vezetés útján (mert még a legjobb szigetelő anyagok is vezetik az áramot egy nagyon-nagyon-nagyon picikét)

A te esetedben (váltakozó feszültségű rendszer) egyszerre mindhárom fenti jelenség jelen van, persze eltérő mértékben.

Például ezen picike átjutó energia miatt szokott világítani a fáziskereső olyan vezetékhez érintve, amely vezeték egyik vége nincs sehova bekötve (földeletlen hosszabító földvezetője, vagy több eres kábel kihasználatlan vezetője, stb). A profi elektromos szakemberek ezen becsapósság miatt nem nagyon szeretnek fáziskeresőt használni.

Előzmény: sange72 (59943)
sange72 17 órája Creative Commons License 59947

Átgondoltam még egyszer a hsz-ek alapján, kérdezném, hogy így jó lesz-e a műhely bekötése? ( most függetlenül a csípéstől, csak az elméletre vagyok kíváncsi)

troby 19 órája Creative Commons License 59946

És a képek.

Előzmény: troby (59945)
troby 19 órája Creative Commons License 59945

Sziasztok.

A következő kérdésben kérném a tanácsotokat. 

Mellékelek képeket is. A alábbi helyen egy 30W os ledes reflektor lenne felszerelve tömszelencés kivezetéssel a doboz tetőről ami csavarra rögzíthető. A kérdés az lenne, hogy az a doboz alkalmazható ott azon a helyen vagy nem elég az ip védettsége és cseréljem le? A dobozt ti biztos jobban ismeritek van azért egy kis pereme neki de IP számokat nem találtam rajta, esetleg ha sziloplaszttal picit a peremet kinyomom feljavítható a védettsége? Köszönöm.

Robi

sange72 20 órája Creative Commons License 59944

Kipróbáltam. Fázis nincs a vezetéken( már a háztól)), csípés ugyanúgy ott van a vízben. Asszem zárlatkeresés lesz ebből ma....

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59942)
sange72 20 órája Creative Commons License 59943

Ez az "antenna elmélet" nem csak akkor érvényes, ha a fázison folyik is az áram? ( vagyis ha vmi fogyasztó működik róla...)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59942)
Mekk Elek ezermester 28 órája Creative Commons License 59942

"Ez a bizti a műhelyben van a Fi relé után közvetlenül."

Már más is írta, de megfogalmazom másképpen:

A házból a műhelybe egymás mellett megy hosszan a fázis és a földvezető.

A fázist tartalmazó vezetéket tekintsd egy rádió adó antennának, a földelővezetőt meg vevőantennának, a hosszú közös vezetékszakaszon egy kis energia átjut az egyik drótból a másikba. Annyi energia, ami már csípni tud.

Attól még, hogy a műhelyben lekapcsolod a fázis biztosítóját, attól még a fázisvezető feszültsége egész a műhelyig jelen van a kábelben (mivel ezzel a lekapcsolással az odamenő vezetékből nem tüntetted el a fázist) így útközben van lehetősége átadni a feszültségéből egy picit a földelővezetőnek. Persze ha az a földelővezető valóban jól le lenne földelve, akkor ez a pici energia simán levezetődne a földbe és nem csípne semmise.

Próbáld meg úgy, hogy már a műhely felé a házból ki sem megy a fázis (tehát ne a műhelyben szakítsd meg a fázist, hanem a háznál), úgy is csíp-e az a madár valami.

Előzmény: sange72 (59939)
Mekk Elek ezermester 28 órája Creative Commons License 59941

Egy 30 mA-s FI relé csak (közel) halálos hibaáramokra reagál,

kisebb áramütésekre nem izgatja magát.

Ő meg csak olyasmit írt, hogy "csíp" az áram.

Előzmény: Dreamer (59940)
Dreamer 29 órája Creative Commons License 59940

Ha a háznak van áram-védőkapcsolója, akkor hibaáram esetén az lemenne.

Dreamer

Előzmény: sange72 (59938)
sange72 30 órája Creative Commons License 59939

Ez a bizti a műhelyben van a Fi relé után közvetlenül. Leföldelni nem próbáltam a lekapcsolt biztit, ugyanis azt viszont csináltam, hogy a termosztátról le kötöttem a fázis vezetékeket( amikor le volt kapcsolva a bizt.), és akkor is rázott. CSAK a védővezetőn juthat bele áram :/

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59937)
sange72 1 napja Creative Commons License 59938

Van a háznak védőkapcsolója. A ház és a műhely 4-es tömör réz vezetékkel van összekötve. A műhely külön földelése 2 méter hosszú fél colos ( kívülről tiszta) cső! Ez is 4-essel van bevive a műhelybe. Amúgy ha jó minden kötés, miért nem jelenhet meg a hibaáram a műanyag tartály vizébe?

Előzmény: Dreamer (59936)
Mekk Elek ezermester 1 napja Creative Commons License 59937

"de mint írtam, a műhely biztije le van kapcsolva, tehát nincs ott semmilyen áram"

Ez a bizti nem a műhelyben van, hanem a házban?

Akkor is ráz az az izé, ha ideiglenesen leföldeled az átmenetileg áramtalanított (lekapcsolt bizti) fázis vezetéket is?

Előzmény: sange72 (59931)
Dreamer 1 napja Creative Commons License 59936

Ha jó a kötés, akkor a hibaáramnak nem kellene jelentkezni a tartályban sem. Tehát ott valami nem kerek.

A háznak nincs védőkapcsolója?

Milyen átmérővel van összekötve a műhely és a lakás védővezetője?

Dreamer

Előzmény: sange72 (59935)
sange72 1 napja Creative Commons License 59935

Rendben, holnap szétválasztom, de szerintem így sem csíphetne a víz, szóval a zárlat keresésnek is neki fogok állni, egyenként dugok csak be minden eszközt, és amelyiknél csíp a víz, az a hibás, magyarul az küld áramot a védővezetőre.

Előzmény: szakmókus (59934)
szakmókus 1 napja Creative Commons License 59934

Pont ennek a hibának a kereséséhez kellene szétválasztani a N és a PE potenciálokat, mert védővezetőn, ha nincs szakadás nem juthat feszültség semekkora mértékben sem, a földhöz képest.

Előzmény: sange72 (59931)
sange72 1 napja Creative Commons License 59933

Ott azért más volt a helyzet, mert ott pont hogy nem volt földelés, ha jól értem. Nálam viszont csak és kizárólag az van a termosztáton.

Előzmény: szakmókus (59932)
szakmókus 1 napja Creative Commons License 59932

Érdekes multkor hasonlóval találkoztam átfolyós vízmelegítővel,amiben műanyag tartályban van a fűtőbetét,csak egy kicsi fém alaplapja van, amin a termosztátja is.

Az is "csípett" pedig "csak" a konnektor védőcsapja nem ért hozzá a villásdugó érintkezőjéhez.

A folytonosság rendbetételével megszünt a hiba.

Ott is miért csípett a víz, mikor feszültség alatt lévő fém alkatrész nem ért a vízbe?

Előzmény: szakmókus (59930)
sange72 1 napja Creative Commons License 59931

Ez egy kapillárcsöves csőtermosztát, ami csak fázist kapcsol, ( de mint írtam, a műhely biztije le van kapcsolva, tehát nincs ott semmilyen áram), van rajt egy földelés bekötési pont, ami be is van kötve, és a kapillárcső végén lévő szonda (anyaga réz) lóg csak a vízbe. Ezért gondolom, hogy a házból jövő védővezetőn kerülhet oda csak némi áram, ami mástól nem lehet, mint valami zárlattól....

Előzmény: szakmókus (59930)
szakmókus 1 napja Creative Commons License 59930

A csőtermosztát az az eszköz ami a csőre rugófeszítéssel van rögzítve, nem merül a folyadékba.

Ami merül nálad,  az gondolom fázist kapcsol, a fém szerkezete földelve, szigetelési ellenállása megfelelő?

Valami bojler termosztát?

Előzmény: sange72 (59913)
sange72 1 napja Creative Commons License 59929

Oké, köszi, ez orvosolható. De! Ettől még nem csíphet az a víz, ami csak, és kizárólag egy csőtermosztát szondájával van kapcsolatban. ( a fűtőszálról mindkét saru lehúzva...!)

Előzmény: szakmókus (59928)
szakmókus 1 napja Creative Commons License 59928

Tipikus! Ha a PEN sínröl létesítettünk PE és N pontot, onnan még egy PEN sínt csak a PEN sínről ágaztatható le, és megfelelő keresztmetszettel. A PE-ről nem csinálhatunk PEN sínt!

A nullát sem köthetem össze a védővezetővel a szétválasztás után.

Ez mindig vita téma.

Előzmény: sange72 (59925)
sange72 1 napja Creative Commons License 59927

Ezt még értem is. De mitől csíp a tartály vize? Ha minden okés lenne a házban, akkor nem csíphetne azért, mert egyesítettem a szétválasztott PE-t újra PEN-né. Sztem a házon belül valami szerkezet kismértékben zárlatos, és ezt a "kis" áramot viszi rá a védővezetőn és így a csőtermosztáton keresztül a vízbe.

Előzmény: C20NE (59926)
C20NE 1 napja Creative Commons License 59926

Ez sem jo, mert az egyszer szetvalasztott PEN-t kesobb tilos ujra egyesiteni!

Előzmény: sange72 (59925)
sange72 1 napja Creative Commons License 59925

Elnézést, valamiért a még nem kész rajzot tette be....itt a kész rajz:

Így mi a helyzet?

Dreamer 1 napja Creative Commons License 59924

Ott, hogy a fazishoz es nullahoz tartozo vedovezeto nincs egy potencialon a muhelyben kialakitott foldelessel!

C20NE 1 napja Creative Commons License 59923

Nem jo! Vidd a vedot es a nullat is a muhelyhez es ott foldeld meg egyszer a vedovezetot.

sange72 1 napja Creative Commons License 59922

Neked is kösz. Lerajzoltam, talán így érthetőbb lesz. Akkor hol a bajság?

Előzmény: C20NE (59921)
C20NE 1 napja Creative Commons License 59921

Gond! Vidd a bejovo PEN vezetot fogado sinrol a vedovezetot es az innen atkotott nulla sinrol a nullat, majd a foldeloszondarol jovo vezeteket egy EPH sint hasznalva kosd ra a vedovezetore, igy rogzitve a potencialjat. Ezt a sint hasznald az EPH -ra is.

Előzmény: sange72 (59919)
Dreamer 1 napja Creative Commons License 59920

Hajajajjjj, hajajajjj....

Dreamer

Előzmény: sange72 (59919)
sange72 1 napja Creative Commons License 59919

A kmegszakító csak fázist bont, viszont a műhelynek csináltam külön földelést, és fi relét is. A földelés kb 2 m hosszú horganyzott 1/2 colos cső, szint alá fél méterrel leverve. A házban lévő PEN utáni nulla sínről vittem a nullát a műhelybe, remélem nem gond a külön földelés.

Előzmény: M3 HellRot (59917)
M3 HellRot 1 napja Creative Commons License 59918

HAhaha: csigetelőn = szigetelőn

Előzmény: M3 HellRot (59917)
M3 HellRot 1 napja Creative Commons License 59917

Kapacitív csatolásnak hívják, a váltóram csinál ilyet csigetelőn is átmegy. Kis mértékben, azért csak csíp, és nem vágott agyon ;)

Emiatt pl. az a földpotenciál ami a házban még megvolt,  a műhelyben már nem is annyira alacsony.

A műhelyben a kismegszakítód kétpólusú vagy csak fázist bont?

Előzmény: sange72 (59915)
sange72 1 napja Creative Commons License 59916

Bocs, félreértettem , összekevertem a 0-t, és a földet, gyorsan olvastam... ettől a válaszom, és a kérdésem érvényes a földre vonatkoztatva...

Előzmény: M3 HellRot (59914)
sange72 1 napja Creative Commons License 59915

Köszi. A 0 szakadás kizárva, a válaszod másik részét nem értem. Kb 20 méter a vezeték a műhelyig, külön vezetéken megy minden( vagyis nem egy 3-as kötegben). Amúgy attól hogy kerülhet fázis a nullára, ha hosszan mennek együtt? :O

Előzmény: M3 HellRot (59914)
M3 HellRot 1 napja Creative Commons License 59914

Vagy szakadt az a földvezető valahol,  vagy több 10 métert fut a fázissal egy kötegben, amíg odaér a tartályhoz.

Előzmény: sange72 (59913)
sange72 1 napja Creative Commons License 59913

Üdv! Lenne egy olyan kérdésem, hogy a műhelybe betettem egy kis tartályt, van benne fűtőszál, meg egy csőtermosztát.Namost a helyzet a következő: Fázist semmi nem kap, mivel a műhely külön biztosítója le van kapcsolva, viszont a föld rajt van a csőtermosztáton, aminek a szondája ugye belelóg a vízbe. A gáz az, hogy emiatt "csíp" a víz. Természetesen fázisceruzával nem lehet mérni, de kellemetlenül csíp. Ha kiveszem a szondát, nem csíp. Nem tudok rá jönni, hogy a földelésre honnan kerül az a pici áram. Valakinek esetleg ötlete? Köszi. ( A műhely árama a házéból van leválasztva ....)

Zoltán a Mesterkém 2 napja Creative Commons License 59912

Nálam van "mezei" fénycső, elektronikus előtéttel, szokott párat villanni, a helység

teljes leválasztós kapcsolós áramtalanítása után is, gondolom, a nem teljesen

kisült kondik miatt.

Előzmény: paplanfa (59909)
Zoltán a Mesterkém 2 napja Creative Commons License 59911

:-)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59905)
Mekk Elek ezermester 2 napja Creative Commons License 59910

...vagy a felvillanások sokkal ritkábbak lesznek...

Előzmény: ficere50 (59908)
paplanfa 3 napja Creative Commons License 59909

Akkor nézd meg, hogy "lekapcsolt" világítás mellett nincs-e véletlenül a lámpa mindkét sarkán fázis, illetve némi kis feszültségkülönbség. Csekkold végig a villanykapcsolók minden állásánál.

Előzmény: Palika83 (59906)
ficere50 3 napja Creative Commons License 59908

Nagy az esély arra, hogy akkor megoldódik...

Előzmény: Palika83 (59907)
Palika83 3 napja Creative Commons License 59907

Köszönöm a hozzászólásokat!

Igazából nemzavar a villogás csak felmerült bennem ,hogy előbb vagy utóbb tönkreteszi az égőt.

Igazából 3 lámpa van de csak 1et próbáltam ki,talán ha mindbe rakok égőt akkor az megoldja a problémát! :)

Palika83 3 napja Creative Commons License 59906

kompakt

Előzmény: Zoltán a Mesterkém (59900)
Mekk Elek ezermester 4 napja Creative Commons License 59905

Próbáld meg elmagyarázni a zasszonynak, hogy ne törődjön a villódzással ;)

azt fogja mondani évek múlva is, hogy nem-e lehet-e, hogy amiatt olyan magas a villanyszámla.

(minilexikon

zasszony: az az ember, aki lekapcsolja a konyha 20 wattnyi világítását még akkor is, ha két percre kimegy onnan, de nem kapcsolja ki a 200 wattos TV-t, ha egy órácskára elugrik a boltba - de mi nem szólunk egyik miatt se, mert szerettyük :)

Előzmény: Zoltán a Mesterkém (59904)
Zoltán a Mesterkém 4 napja Creative Commons License 59904

Esetleg, ha meggyőzzük, hogy nem hiba, és nem árt senkinek, és semminek,

akkor úgy hagyja :-)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59903)
Mekk Elek ezermester 4 napja Creative Commons License 59903

Lehet, hogy ilyenkor elég lenne egy mondjuk 100 kiloohmos ellenállást betenni a foglalatba (az izzóval párhuzamosan)

és az elvezetné ezt a picike energiát.

Előzmény: M3 HellRot (59902)
M3 HellRot 4 napja Creative Commons License 59902

Olyan távon megy egymás mellett a két alternatív fázis, hogy a vezetékpár parazita kapacitásán keresztül elegendő áram folyik ahhoz, hogy a (feltételezetten LED) lámpád be-be gyújt töle.

Megoldás 1: tekerj be még egy pár még pár LED, vagy egy normál izzót, akkor az(ok) felveszik ezt az áramot és nem fogod látni.

Megoldás 2: vezetékezd át az egészet két egymástól jobban elszigetelt alternatív fázissal ;)

Előzmény: Palika83 (59897)
Zoltán a Mesterkém 4 napja Creative Commons License 59901

-s

Előzmény: Zoltán a Mesterkém (59900)
Zoltán a Mesterkém 4 napja Creative Commons License 59900

Pontossan, mit értünk lámpán?

LED? Kompakt?

Palika83 4 napja Creative Commons License 59899

Nem.

Előzmény: C20NE (59898)
C20NE 4 napja Creative Commons License 59898

Elvilagitos a kapcsoló?

Palika83 4 napja Creative Commons License 59897

Üdvözletem!!

Segítségeteket szeretném kérni az alábbi problémámban!!

Három helyről kapcsolható világítást szerettem volna készíteni.2 db alternatív kapcsoló,1 db keresztváltó kapcsoló,lámpa

Fel is szereltem működött is ahogy kell,viszont este azt vettem észre,hogy a lámpa nagyon halványan ,de villog lekapcsolt állapotban!

Fázisceruzával amikor megnéztem a kapcsolókat az alternatív kapcsolóknál mindenhol volt fázis ,2 vezetéknél teljesen világított a fázisceruza és a 3.-nál meg épphogy!

Gondolom az lehet a probléma!

Remélem érthetően írtam le!

Akkor most én kötöttem rosszul valamit vagy kapcsoló a hibás?

Válaszokat előre is köszönöm!!!

peti.olah 4 napja Creative Commons License 59896

Vagy rugós szorító alupasztával vastagon (Wago, nem kínai XBS), vagy lakáselosztóba (sinre szerelhető) való sorkapocs, aminek felületkezelt a csatlakozási felülete, és nem a vezetéket cincálja a csavar.

Előzmény: joevagyok68 (59895)
joevagyok68 4 napja Creative Commons License 59895

Szeretném megtudni, hogy alu vezetéket mivel lehet/szabad/kell/szokás "csatlakoztatni" tömör réz (MBCU) vezetékhez ?

Ha valakit érdekel az anamnézis..

A pinecébe alu vezetéken "érkezik" a záram.

Azt még nem találtam meg, hogy "honnan"...a lakásba már tömör réz vezeték van.

A pinecében van több leégazás/doboz amikben a csatlakozás az összesodrás/cigcallagozásban  merül ki.

Most teljesen más helyre kell rakni konnektorokat, lámpákat ezért gondolta, hogy az "alu" beérkezéstől újra kéne csinálni az egészet.

Csak ugye a "csatlakozás" az aluhoz......mivel ?

köszi

Előzmény: Zoltán a Mesterkém (59894)
Zoltán a Mesterkém 5 napja Creative Commons License 59894

Szívesen :-)

Az utolsó kérdés megválaszolásához látni kellene.

Milyen terhelés lesz rajta?

Előzmény: McElek6 (59891)
pajaci 5 napja Creative Commons License 59893

Szívesen!

Előzmény: Diesel125 (59892)
Diesel125 5 napja Creative Commons License 59892

Köszi, sokat segítettél.

Előzmény: pajaci (59882)
McElek6 5 napja Creative Commons License 59891

Köszönöm a választ. A szálak mindenütt feketék. Nincs már meg a számla róla. Ez akkor így használhatatlan? Jobb ha ki is dobom?

Előzmény: Zoltán a Mesterkém (59875)
bcslaci 5 napja Creative Commons License 59890

Igen, általában ezek önhordó kábelek, ha van sima is azt ideiglenesen rá kell venni valahogy, hogy az önhordó mellett maradjon, míg nincs kész a tekerés.

Előzmény: ha4nz (59889)
ha4nz 5 napja Creative Commons License 59889

Akkor ti gyakorlatilag csak két oszlopon álltok és egymással szembe fordulva és ellenkező irányba tekeritek a műanyag szálat és ezzel "bandázsoljátok" össze a kábelkötegeteket, a sodronyhoz?

Előzmény: bcslaci (59888)
bcslaci 5 napja Creative Commons License 59888

Ezt léges hálózaton használják (utcán, ahol több kábel megy azonos nyomvonalon, a DÉMÁSZ csak úgy veszi át, ha egy kötegbe van fogva).

Igen, körbetekerve. 2 ember 35-40 métert tud megcsinálni, állnak egy-egy oszlopon és egymással szemben tekerik a műanyaghuzalt, van egy technikája, amire ha ráérez az ember jól lehet vele haladni.

Előzmény: Zoltán a Mesterkém (59887)
Zoltán a Mesterkém 5 napja Creative Commons License 59887

Ha jól értem, ezt körbetekerik?

Amúgy úgy tűnik, kicsi az ország, nagy a bánat, és nagyok a különbségek,

itt (Fejér megye) pont a magentások kötegeltek, az általuk telepített ACY12-es antenna

levezető kábelét. Még én adtam nekik fekete kötegelőt, mert nem volt nekik........

Előzmény: bcslaci (59886)
bcslaci 5 napja Creative Commons License 59886

Magenta színű KTV szolgáltató nagyon régen nem enged kötegelni (legalábbis felénk)
Ezt kell használni: http://www.kaposplast.hu/termekek/kordonhuzal

Ha jól van kivitelezve és a vége jól meg van kötve örök élet(nek tűnik), nem lazul, nem esik le, nem szakad el.
Meglevő kábeleken is használható, nem kell leereszteni az átfeszítést (kis gyakorlás azért kell hozzá, egyszerre két ember kell egy oszlopközhöz (kisfeszültségű hálózaton)

Koaxból a Teletronikot használjuk: http://www.kte.hu/upload/termekek/teletronik_drop_cables.pdf

ez sem esett még le soha.

Előzmény: Zoltán a Mesterkém (59885)
Zoltán a Mesterkém 5 napja Creative Commons License 59885

Arra azért kíváncsi leszek, hogy szétnyíltak, vagy eltörtek.

Az évekkel korábban felrakott Fisher bírja, a nevenincs elengedte.

Pedig nem is kap déli totál UV-t.

Egyébként simán koaxokat tartanak egy sodronyon.

(Egyébként külön történet, hogy Miskolcról tudtam egyedül olyan koaxot is rendelni,

ami nem "istenbizony" kültéri, hanem ez le volt írva a gyári specifikációban is.)

Előzmény: Dreamer (59883)
pampalini111 5 napja Creative Commons License 59884

Ugy látom nem értesz ,nem ezt írtam ,az előbb írtam hogy szabványosan sokmindent lehet ,

csak nem éri meg ,mert nem megy át a felülvizsgálatkor (papírozni=méretezés,rajz,első felülvizsgálat),

költségvetéskor,erről szól az élet.A helyi igények,előirások,szokások is döntően befolyásol.

A többség a mindenki által elfogadott felé mozdul el, ha az töbletmunkával jár is.

A szabványok nemzeti eltéréseit is gazdasági szempontok vezérlik.

Előzmény: ötfelezős (59872)
Dreamer 5 napja Creative Commons License 59883

Nem tudom, én ma nem tudtam széttépni egy évekkel ezelőtt felrakottat, pedig olcsó Tracon volt. (Persze az is lehet, hogy nem mindegy, hogy milyen méretről beszélünk)

Lehet hullámzó a minőség ott is.

Dreamer

Előzmény: Zoltán a Mesterkém (59880)
pajaci 5 napja Creative Commons License 59882

Aki vak az így jár....

Előzmény: Diesel125 (59881)
Diesel125 5 napja Creative Commons License 59881

Köszi. Úgy látom ez csak a kapcsoló, ezek szerint építeni kell...

Előzmény: Locksmithvill (59877)
Zoltán a Mesterkém 5 napja Creative Commons License 59880

Nem bírta sajnos. Valami Trakonos, vagy Somogyis volt.

Volt dolgom Fisherrel, az bírta, és nagyon jó volt, de azt egy 16.-ker.-i villanyász

boltba láttam eddig egyedül, és az nekem most a világ vége.

Előzmény: Dreamer (59879)
Dreamer 5 napja Creative Commons License 59879

A feketének bírni kellene! Mindegy, hogy Tracon vagy bármi...

Dreamer

Előzmény: Zoltán a Mesterkém (59878)
Zoltán a Mesterkém 5 napja Creative Commons License 59878

Gyorskötözőből tudtok olyan beszerezhető márkát mondani, ami bírja kültéri viszonyokat?

Locksmithvill 5 napja Creative Commons License 59877

Üdv!

Rengeteget cseréltem:  http://www.tracon.hu/product/SSTM-04 

Előzmény: Diesel125 (59874)
pajaci 5 napja Creative Commons License 59876
Előzmény: Diesel125 (59874)
Zoltán a Mesterkém 5 napja Creative Commons License 59875

Igen, találkoztam.

Ha van rá lehetőséged, vidd vissza.

Esetleg még nézd meg, hogy mondjuk, 10 centivel odébb is olyan-e.

Előzmény: McElek6 (59867)
Diesel125 5 napja Creative Commons License 59874

Üdv Mindenkinek!

Tudna valaki segíteni, hogy az alábbi kapcsolható dugaljt hogy hívják, hol tudnám beszerezni? Csak olyat találok a neten, ami közvetlenül csatlakozik konnektorba és billenő kapcsolós. Vagy ilyet csak építeni lehet és készen nem kapni?

Köszönöm:

ötfelezős 5 napja Creative Commons License 59873

Hozzászólás numero 59863.

Előzmény: ötfelezős (59863)
ötfelezős 5 napja Creative Commons License 59872

De mi köze van egy szabványelőírásnak az adott módszer adminisztrációs lépéseinek számához, a költségeihez, stb? Annak max az élethez van köze. De nehogymár valaki azt mondja önkényesen, felülírva a szabványt - mert épp ezt műveled!!! - hogy amiatt, mert valami fáradsággal jár, amiatt a szabvány tiltja...

Előzmény: pampalini111 (59868)
Mekk Elek ezermester 6 napja Creative Commons License 59871

"És mit olvasunk ott?

"fém vízcsövek, fém gázcsövek és egyéb éghető folyadékokat szállító csövek... nem alkalmazhatók"

A többi meg igen..."

Sorolj fel légy szíves néhány csőfajtát (vagy bármilyen fém berendezést, tartószerkezetet, stb.), amelyek fő funkciójuk mellett szabályosan alkalmazhatók földvezetőként vagy eph vezetőként is.

Előzmény: ötfelezős (59851)
Mekk Elek ezermester 6 napja Creative Commons License 59870

"EPH-ról általában:"

Ez is erősen egyértelmű szöveg :))))

Előzmény: Lacivill (59850)
pajaci 6 napja Creative Commons License 59869

A szerelő intéz mindent, papirokat is, kell és ennyi.

Előzmény: V.T.ZS (59865)
pampalini111 6 napja Creative Commons License 59868

Bocsánat!

A köze csak annyi hogy valakinek át kell vennie ,fizetnie kell ,nem mindegy miből csinálod ,mert nem vállalod el vagy nem fogadják el ,ettől még nem lesz tilos (az éghető gázt szállító cső használatát tiltják) a meglévő részeket felhasználni.

A meglévő csövet egyebet jelölni,mérni ,papírozni kell és még így sem biztos hogy elfogadják felülvizsgálatkor ,mérlegelhetsz megéri?

Előzmény: ötfelezős (59864)
McElek6 6 napja Creative Commons License 59867

Kedves Fórumozók!

Az OBI-ban vettem egy 5x1,5mm2 mtk kábelt. Kívülről újnak néz ki, de  mikor lecsupszítottam láttam, hogy a réz szálak meg vannak benne feketedve. Használható ez így vagy kuka? Szerencsére elég drágán is adták.. Találkozott már más is ilyennel?

köszönöm a segítséget.

pampalini111 6 napja Creative Commons License 59866

Lehet létesíteni , vas esetén 50mm2< fölötti keresztmetszettel ,de a hegesztéssel ,festéssel (horganyzás is) járó plúszmunkák ,későbbi korróziós problémák miatt ,inkább rezet használnak.

Előzmény: szakmókus (59862)
V.T.ZS 6 napja Creative Commons License 59865
Sziasztok. Hogyan zajlik az éjszakai áram órájának az igénylése?
Feleségem volt bent eonnál adtak egy listát regisztrált villanyszerelőkről.
Miért kell vill szerelő?
Aki csinálta a rendszert húzott vezetéket az éjszakainak.
ötfelezős okt. 24. Creative Commons License 59864

Már bocsánat, de mi köze van annak, hogy megéri, ahhoz, hogy alkalmazható, vagy nem? És ha nem éri meg, akkor tilos alkalmazni?

No de eleve ki beszélt itt külön EPH célra cső szereléséről? :)

Előzmény: pampalini111 (59853)
ötfelezős okt. 24. Creative Commons License 59863

Féltem, hogy felteszi valaki ezt a kérdést... Ez ugyanis nem egyszerű mellékvágány, hanem a rendezőpályaudvar holtvágánya. :)

Mert ugye valóban elég kevés cső marad egy új lakásban, a felsoroltakon kívül.

Csakhogy nem erről van szó. Hanem arról, hogy az a konkrét, szigorú kijelentés, miszerint "semmilyen gépészeti cső", az nem igaz. Egyszabványt nem lehet feléből-harmadából (át)értelmezni.

Előzmény: Lacivill (59852)
szakmókus okt. 24. Creative Commons License 59862

Na meg olcsóbb mint ha rézből lenne. A folytonosságot pedig csak hegesztett kötéssel lehetett biztosítani.

Ma nem tudom lehet-e ilyet létesíteni.

Előzmény: pampalini111 (59861)
pampalini111 okt. 24. Creative Commons License 59861

A védőföldeléshez hozzátartozik az egyen potenciálra hozás (EPH) ,kiépitése kötelező,a laposvas elég elterjedt ,mert jól birja az előforduló igénybevételeket.

Előzmény: oljeg12 (59860)
oljeg12 okt. 24. Creative Commons License 59860

Üdvözlöm a fórumozókat!

Van egy kérdésem. A munkahelyeken, minden fix helyre telepített gép, rá van kötve egy laposvasra, Ami valahová el van vezetve. Gondolom, hogy ez is földelés. Az nem elég, hogy az árammal együtt, be van kötve a védőföld is?

Jahno okt. 23. Creative Commons License 59859

Obiban mocsok drága lesz.

Előzmény: puru (59858)
puru okt. 23. Creative Commons License 59858

Köszi Srácok!

Közben már leesett, hogy max a Bauhaus/Obi/Baumax trióban próbálkozhatok holnap :)

GeriSoft07 okt. 23. Creative Commons License 59857

bauhaus?

Előzmény: puru (59855)
Jahno okt. 23. Creative Commons License 59856

Szerintem mindenki zárva lesz, de talán Martivill Soroksári úton. Ha nyitva van, akkor ott kapsz.

Előzmény: puru (59855)
puru okt. 23. Creative Commons License 59855

Sziasztok!

Hol tudnék holnap csepel környékén ilyenhez hasonló IP65-ös dugaljt venni?

Köszönöm

Sándor1:87 okt. 23. Creative Commons License 59854

Szép jó napot!

Eladó 1db A1-es alumínium tokozat 5000Ft-ért.

Publikus e-mail címemen keressen akit érdekel, ezt a topicot nem követem.

pampalini111 okt. 22. Creative Commons License 59853

Minek hivatkozol szabványokra ha nem érted őket?Olvasd el újra,mert feleslegesen vitatkozol.Cső földelő szondát használnak ,de csőből eph vezetőt nem csinálnak, ugyanis nem éri meg.A szabványokat már mérnököknek írják ,nem szerelőknek.

Lacivill okt. 22. Creative Commons License 59852

Mert akkor szerinted mi használható fel gerincvezetőnek?

ötfelezős okt. 22. Creative Commons License 59851

Pontosan!

És mit olvasunk ott?

"fém vízcsövek, fém gázcsövek és egyéb éghető folyadékokat szállító csövek... nem alkalmazhatók"

A többi meg igen...

Előzmény: Lacivill (59850)
Lacivill okt. 22. Creative Commons License 59850
Előzmény: ötfelezős (59847)
Peter atyuska okt. 22. Creative Commons License 59849

Nincs de lehetőleg ne a zuhanyzó alá :) habár ott is lehet ha megfelelő védettséggel bír.

Előzmény: Rihi11 (59848)
Rihi11 okt. 22. Creative Commons License 59848

Üdvözlet!

Van arra előirás, hogy hova kerüljön a biztosítéktábla a lakáson belül?

ötfelezős okt. 22. Creative Commons License 59847

"Legjobb tudomásom szerint jelenleg semmilyen gépészeti cső nem  használható fel EPH gerincvezetőnek

Ez pontosan így van."

Ezt is rosszul tudod.

De mondjuk már rájöhettél volna, hogy én sohasem szólok... A szabványok szólnak!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59831)
ötfelezős okt. 22. Creative Commons License 59846

Azt hiszem, nem olvasod, amit írok...

Milyen laikustól? A témát tekintve hol laikus az, aki bemegy egy létesítménybe, és munkavégzés előtt kioktatást nyer, amit aláírásával igazol?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59825)
ötfelezős okt. 22. Creative Commons License 59845

És semmiféle fém tárgy sem használható fel, csakis az, ami kimondottan az eph vezetése céljából van jelen.

Pontosan így van ez a földelésnél is.

Hát, nem így van. :)

Bár nem tudom, mire gondolsz most, én védővezetőről beszéltem, ha te nem arról, akkor bocs.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59831)
ibituba okt. 21. Creative Commons License 59844

Nem túl nagy a műhely,nagyon nem lesz bővítve.Az esztergával együtt nem igen fog semmi más menni,max.néha egy fúrógép,vagy egy kisflex. Ja és természetesen a világítás 3db.120 centis dupla neon.Valami elosztó szekrényt azt tervezünk,hogy lesz,csak még azzal se vagyok teljesen képbe.

bagi2010 okt. 21. Creative Commons License 59843

Köszönöm, hasznos volt számomra a válasz.

Előzmény: GeriSoft07 (59836)
pampalini111 okt. 21. Creative Commons License 59842

Elvileg elég ,de gondolj a mühely bővitésére ,egyébb gépeidre .Egy helyi

elosztószekrény sem árt főkapcsolónak,tuláramvédelemnek,áramvédőnek,EPH -nak.

Előzmény: ibituba (59840)
NO HAB okt. 21. Creative Commons License 59841

elég.

Előzmény: ibituba (59840)
ibituba okt. 21. Creative Commons License 59840

Üdvözlök minden fórumozót.

Egy kis segítséget szeretnék kérni.

Most köttettük be a 3 fázist,mert vettünk egy eszterga padot,amit egy 3kw-os motor hajt.A villanyóra és a gép között kb.25méter van. Az lenne a kérdésem,hogy elég 2,5-es merev réz kábellel hátra menni,vagy vastagabb kell hozzá?

nap50 okt. 21. Creative Commons License 59839

Ugyan már ilyen árak mellett belefér pár évente arcplasztika+névváltoztatás

Előzmény: Szirty__ (59838)
Szirty__ okt. 21. Creative Commons License 59838

Karrier építés rullz...

Előzmény: sziakivagy (59837)
sziakivagy okt. 21. Creative Commons License 59837

Jé, itt a Kékcerkás.  Hát úgy néz ki mégsem olyan profi, mint amilyennek elóőadta magát.

GeriSoft07 okt. 21. Creative Commons License 59836

tisztán ohmos/induktív terhelés általában.

de ha mellé két feszültség érték vagy forma van megadva, akkor az

pl 230VAC/30VDC mellé 16(4)A akkor meg a két értékre igaz

Előzmény: bagi2010 (59835)
bagi2010 okt. 21. Creative Commons License 59835

Bocs, ha nem ez a megfelelő topic, nem hozzáértőként az a kérdésem, hogy mit jelent az, amikor egy kapcsolónál kétfajta Amper értéket adnak meg. Pl. egy kapcsolón ezt láttam: 16(4)A250V

Tehát miért van kétféle amper érték is megadva (16 és 4), vagy egy termosztáton pl.: 230V; 6/2/A.

Köszönöm ha megvilágosítjátok.

Lacivill okt. 21. Creative Commons License 59834

Azért nem kaptál választ, mert nem értjük a kérdésedet.

Írd jobban körbe, tegyél fel fotót/rajzot stb.

Előzmény: knorbika (59830)
Szirty__ okt. 21. Creative Commons License 59833

Helló Mekk Elek ezermester

Nem fogok válaszolnia kérdésedre egészen egyszerűen, csak mert nem akarok és erre semmi nem is kötelez.

Arra viszont szerettem volna felhívni a figyelmed, hogy ferdítettél.

"És semmiféle fém tárgy sem használható fel, csakis az, ami kimondottan az eph vezetése céljából van jelen."

Kifogásolhatónak tartom az ilyen kijelentéseidet amennyiben azt nem támasztod alá megfelelő hivatkozásokkal. (amit nem is régen másokkal szemben te magad is kifogásoltál ha jól emlékszem).

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59832)
Mekk Elek ezermester okt. 21. Creative Commons License 59832

"Én nem tudom, de:"

Vajon mi az oka annak, hogy nem inkább a kérdésemre válaszolsz? ;)

Tehát szerinted védőcső vezetheti hivatalosan az EPH-t (milyen típusú védőcső?), de fűtéscső nem vezetheti?

Előzmény: Szirty__ (59827)
Mekk Elek ezermester okt. 21. Creative Commons License 59831

"Legjobb tudomásom szerint jelenleg semmilyen gépészeti cső nem  használható fel EPH gerincvezetőnek"

Ez pontosan így van.

És semmiféle fém tárgy sem használható fel, csakis az, ami kimondottan az eph vezetése céljából van jelen.

Pontosan így van ez a földelésnél is.

Előzmény: Lacivill (59829)
knorbika okt. 21. Creative Commons License 59830

Egy olyan kérdésem lenne, hogy 3 fázisú sínnél mi a különbség a bal oldali és a jobb oldali földelésű betáp között? Hogyan tudom eldönteni, hogy melyiket válasszam?

Köszönöm a segítséget, nagyon fontos lenne!

Lacivill okt. 21. Creative Commons License 59829

Legjobb tudomásom szerint jelenleg semmilyen gépészeti cső nem  használható fel EPH gerincvezetőnek ( régebben elfogadott volt)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59826)
GeriSoft07 okt. 21. Creative Commons License 59828

Feleségem egyetemi szakvizsgával rendelkező fejlesztőpedagógus, felnőtteket is vállal, ha szeretne szövegértésből fejlődni :)

Szirty__ okt. 21. Creative Commons License 59827

Helló Mekk Elek ezermester!

Én nem tudom, de:

"valamint fém védőcső is"

vs.

"a fűtéscsőről lehet továbbvezetni"

Mekk Elek ezermester okt. 21. Creative Commons License 59826

"De egy tokozott háza ma is használható védővezetőnek, valamint fém védőcső is, ha más fémszerkezet annyira már nem is."

Tehát azt mondod, hogy ha például a pincében a földelés/EPH rá van kötve a fűtéscsőre, akkor az emeleten a fűtéscsőről lehet továbbvezetni az ott lévő berendezésekre?

Előzmény: ötfelezős (59820)
Mekk Elek ezermester okt. 21. Creative Commons License 59825

"tessék úgy beengedni polcszerelőt, egygépetasorbóleltávolítót, hogy amit aláír, abban benne van a folytonosítás igénye is."

Egy laikustól (más szakma képviselőjétől) csak egyetlen dolog figyelembevétele várható el: "ami zöld-sárga, azt nem bontjuk meg" ennél több nem. És ezt a szabványok megfogalmazói is tudják.

Egész biztosan egyik szabványban sincs nyilatkozat-minta, amit munka előtt alá kell íratni pl a szobafestővel ;)

Előzmény: ötfelezős (59819)
ha4nz okt. 20. Creative Commons License 59824

Sok lehetőség volt régen is, ma is. Régen pl. betáp cellában volt 6 db izzó, vagy földzárlat ellenőrző cella, ma pl szigetelés ellenőrző készülék. Schneider vigilohm

Előzmény: szakmókus (59817)
tormap okt. 20. Creative Commons License 59823

Szigetelésszint ellenőrzőt kell felszerelni.

szakmókus okt. 20. Creative Commons License 59822

És erre a hibaáramra valami eszköz jelez?

Vagy műszakonként valaki ellenőrzi?

Előzmény: C20NE (59818)
ötfelezős okt. 20. Creative Commons License 59821

Kivonat a szabványból:

. szigetelés-ellenőrző készülék (IMD);

. hibaáram-ellenőrző eszközök (RCM-ek);

. szigetelési hibahelyet kereső rendszer

. túláramvédelmi eszköz;

. áram-védő kapcsoló

ötfelezős okt. 20. Creative Commons License 59820

De egy tokozott háza ma is használható védővezetőnek, valamint fém védőcső is, ha más fémszerkezet annyira már nem is.

Amúgy az ilyen vasszerkezetesdi nem mindenütt volt hasznos, mert a műszerek hurokellenállást mértek, a máshol menő védővezetőnek meg jó nagy induktivitása volt.

Előzmény: ötfelezős (59819)
ötfelezős okt. 20. Creative Commons License 59819

Ma így van, ahogy írod, és régebben úgy volt, ahogy én írom.

A logikának ehhez vajmi kevés köze van, tessék úgy beengedni polcszerelőt, egygépetasorbóleltávolítót, hogy amit aláír, abban benne van a folytonosítás igénye is. Ez a szocializmusban nem volt gond, a gyárban volt munkavédelmes, energetikus, karbantartó üzemvezető, akármi. Kissiparosnál meg úgysem volt 80 m hosszú polcsor.

Egyébként a vízóra áthidalás sokkal cikmányosabb volt, mert oda viszont nem elektromos hívta a nem elektromost. Mégis át kellett hidalni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59813)
C20NE okt. 19. Creative Commons License 59818

Ilyenkor is folyik a föld felé áram, hiszen a földdel kapacitív csatolásban vannak a vezetők.

szakmókus okt. 19. Creative Commons License 59817

És azt honnan tudjuk hogy egy gép testzárlatos lett, üzem közben?

Előzmény: ha4nz (59816)
ha4nz okt. 19. Creative Commons License 59816

Valamit összekevertél. Az IT rendszer lényege, hogy bizonyos helyeken, pl. kohászatban, műtőkben nem lehet megállni minden vacakért. Ezért ha egysarkú földzárlat van, attól még termelünk tovább. Természetesen mielőbb fel kell számolni ezt a sánta üzemet.

Előzmény: szakmókus (59812)
Mekk Elek ezermester okt. 19. Creative Commons License 59815

Nem vagyok én biztos semmiben a világon.

De ha valamiben nem vagyok biztos, akkor a lehetőségek közül mindig a szigorúbbat kell választani.

Azért jó ismerni egy szabvány pontos szövegét, mert az felmentést adhat a szigorúbb változat alól.

De a szabvány hivatalos szövegét nem ismerhetem meg, mert pofátlan pénzért adják azt, márpedig én nem vagyok hajlandó olyasmiért fizetni, aminek ingyen kellene a szakemberek/lakosság rendelkezésére állnia.

Tehát amíg hiteles forrásból meg nem látom a cáfolatát, addig továbbra is azt állítom, hogy hivatalosan még a vas szekrényajtó sem lehet földvezető.

Előzmény: Szirty__ (59814)
Szirty__ okt. 19. Creative Commons License 59814

"- sőt, hiába vezet tökéletesen a vas szekrényajtó, nem szabad a műszer mellé odahegeszteni egy másik tőcsavart és a műszert ahhoz földelni, mert a szekrény ajtó hivatalosan nem földelővezető."

Miért vagy ennyire biztos ebben? :-)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59813)
Mekk Elek ezermester okt. 19. Creative Commons License 59813

"Most hová ködölsz?"

Nem ködölök. Készakarva írtam egészen más jellegű vasszerkezetet, hogy lásd, hogy mennyire ésszerűtlen lenne egy ilyen előírás (ha létezne), hiszen nem valószínű, hogy a szabvány egy kis külön táblázatban különbséget tesz öntöttvas és hengerelt vas, vagy pl gépalap és salgó polc között.

Egy szabályt/törvényt csak akkor tarthatunk be igazán, ha pontosan ismerjük a határait (hogy mi az amire vonatkozik és mi az, amire már nem). Amíg tudunk olyan (akármilyen hülye) példát kitalálni, aminél nem egyértelmű, hogy arra az esetre érvényes-e az a szabály vagy nem, addig nem érjük elég jól a szabályt (vagy a szabály van szarul megfogalmazva - mert ilyen is akad ugye ;) Valamennyien ismerünk olyan törvényeket, amelyeket lehetetlen tökéletesen betartani, de azért valami miatt mégis érvényben vannak. A törvények szövegével ellentétben a szabványokat szerencsére nem idióta/korrupt politikusok fogalmazzák meg, ezért a szabványok között alig van homályos/félreérthető szöveg.

Írhattam volna vas polcok helyett úgy is, hogy szerinted szabályos földelés-e, ha 10 darab gépalap van egymáshoz csavarozva fogazott alátéttel, a végeredmény akkor is ugyanaz: ha bármikor elviszik a sorból az egyik gépet, nyomban megszűnik a földelés. Ezért van az, hogy földelővezetőként kizárólag olyasmit szabad használni, ami kimondottan föld vezetés céljára van odatéve.

Eszembe jutott egy másik példa: vas vezérlőszekrény vas ajtajára szerelt fémházas műszer:

- hiába tökéletesen vezető a három vas zsanér, ettől még külön földelővezetékkel le kel földelni a szekrényajtót (pl egy ráhegesztet tőcsavarral), mert a zsanér hivatalosan nem földelővezető

- hiába érintkezik tökéletesen a műszer fém háza a szekrényajtóval, ettől még az hivatalosan nincsen leföldelve, mert a szekrény ajtó hivatalosan nem földelővezető

- sőt, hiába vezet tökéletesen a vas szekrényajtó, nem szabad a műszer mellé odahegeszteni egy másik tőcsavart és a műszert ahhoz földelni, mert a szekrény ajtó hivatalosan nem földelővezető.

Előzmény: ötfelezős (59811)
szakmókus okt. 18. Creative Commons License 59812

Nincs érintésvédelmi vizsgám, nem is találkoztam ilyen rendszerrel,nem is tudom hogy kell létesíteni ilyesmit.

Amit viszont leszűrtem , a géptestre jutó feszültség nem okoz a túláram védő eszközöknek leoldáshoz szükséges áramot, mivel a trafó csillagpontja impedancián,vagy ellenálláson keresztül van a géptesthez kötve.

A gép így működik,pl: bánya felvonója. A feladat az, hogy a géptesten a feszültség ,az életveszélyes feszültség  határ alatt maradjon.

Jól értelmeztem?

Előzmény: ha4nz (59809)
ötfelezős okt. 18. Creative Commons License 59811

Most hová ködölsz? Gépalapot említettél, és én arra mondtam, hogy igen. Szó nem volt arról, hogy majd kilométeres Salgó viheti a földpotenciált.

Valamint múltidőt használtál, és én is, ezek után ne térj át jelen és jövő időre.

De ha már itt tartunk, régebben ez volt a helyzet, de aztán bizony 1986 után a Salgót is lehetett védővezetőként használni... Bizonyos kritériumok teljesülése esetén.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59808)
Szirty__ okt. 18. Creative Commons License 59810

Azt akarod mondani, hogy ha ugyanezen állványsor elemei körmös alátét helyett látványosan 10-20cm-es zöld-sárga vezetékekkel van átkötve, akkor Józsi nem vesz majd ki egy elemet azonos egyéb körülmény esetén?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59808)
ha4nz okt. 18. Creative Commons License 59809

Nem kevés erű a kábel, csak azért vagyok bizonytalan, mert IT rendszerről lévén szó az egysarkú földzárlatnál is van megengedett üzemállapot. Köszi az esztergás példát, így már értem elejétől a végéig. A kérdést azért tettem fel, mert volt aki felülvizsgálóként naprakészebb a szabványokban, de van olyan kollégám is, aki sajnos felülvizsgálóként jelenleg nem érvényben lévő szabványokra hivatkozott. Ezt könnyen rendbe tettük, csak a végére engem kevertek össze, elég rendesen.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59804)
Mekk Elek ezermester okt. 18. Creative Commons License 59808

"Lehetett a gépalapot használni földelővezetőnek, egyetlenegy kulcs(két)szó volt, a fogazott alátét."

????

Azt akarod mondani, hogy ha

- pl egy 20 méter hosszú Salgó állványsor első állványát FOGAZOTT ALÁTÉTTEL leföldeled,

- és az összes közbülső vasat FOGAZOTT ALÁTÉTTEL kötöd egymáshoz,

akkor az utolsó állványról teljesen szabályos földelést lehet rákötni pl egy villanymotorra?

És mi van akkor, ha fél év múlva jön Józsi az állványszerelő és kivesz a sor középről egy-két egységet?

Előzmény: ötfelezős (59806)
salem23 okt. 18. Creative Commons License 59807

Köszi a tájékoztatást :)

Előzmény: dara78 (59803)
ötfelezős okt. 18. Creative Commons License 59806

Az "ugyanaz a pont" azt jelenti, hogy zárlat esetén a zárlati áram vezetésében egy milliméter gépalap sem vett részt.

Hát, bocs, kiment már a fejedből a régi szabvány, de ez végülis ma már nem nagy baj.

Lehetett a gépalapot használni földelővezetőnek, egyetlenegy kulcs(két)szó volt, a fogazott alátét.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59804)
ötfelezős okt. 18. Creative Commons License 59805

Igen, szabad. A szabvány azt mondja, hogy a testeket vagy egyenként,  csoportosan vagy együttesen kell leföldelni.

Előzmény: ha4nz (59801)
Mekk Elek ezermester okt. 18. Creative Commons License 59804

Van egy olyan gyanúm, hogy te azért kérdezel ilyen homályosan (nem lehet tudni, hogy pontosan mit is szeretnél), mert már megvásároltad a túl kevés erű kábeleket és most tőlünk várod a felmentést ;)

Hát van egy rossz hírem: sem egy géptest, sem egy tartószerkezet/polc/akármi nem tekinthető földelő vezetőnek. Csakis és kizárólag az tekinthető földelő vezetőnek, ami kimondottan a földelés vezetése céljából van odatéve. Tehát hiába kötöd össze tökéletesen a villanymotor házát a géptalppal/állvánnyal/akármivel és ugyanakkor hiába van valahol máshol tökéletesen leföldelve az a géptalp/állvány/akármi ettől még az a villanymotor hivatalosan nincsen leföldelve.

Példa helytelen külső földelésre:

villamos elosztó földelési pontja -> földelősín -> eszterga talp egyik sarka -> eszterga talp másik pontjával villanymotor teste jól összekötve = ez a motor hivatalosan nincs leföldelve, mert az eszterga gépteste nem földelő vezetőként van jelen (annak ellenére, hogy kiválóan vezeti az áramot)

Tehát amikor annak idején azt láttad a vasműben, hogy a motor teste a gépalaphoz van földelve az

- vagy csak egy kiegészítő földelés volt és a kábelen kapott a motor egy igazi földelést is

- vagy ahol a földelő vezető rá volt kötve a gépalapra, ugyanaz a pont le volt földelve egy másik földelővezetővel vagy földsínnel. Az "ugyanaz a pont" azt jelenti, hogy zárlat esetén a zárlati áram vezetésében egy milliméter gépalap sem vett részt.

Tehát ha túl kevés eres kábelt vettél, akkor

- vagy megoldod külön a (minimum a kábel érrel azonos keresztmetszetű) földelővezető odavezetését a motorokhoz

- vagy új kábelt vásárolsz

de egy tartószerkezet/polc akármi hivatalosan nem lehet földelővezető, tehát ha pl egy 10 elemből álló láncolt rack szekrénysor első szekrényét jól leföldeled, a szekrények fémesen végig jól egymáshoz vannak kötve és az utolsó szekrényről leföldeled a villanymotor testét, az a motor hivatalosan nincs leföldelve.

Előzmény: ha4nz (59801)
dara78 okt. 18. Creative Commons License 59803

Hello

Véletlenül a nullát(K) és a védővezetőt(Z-S) érintetted össze. Miután a többi kismegsz. fel volt kapcsolva, ott folyt áram és azok nullája ment le nálad a föld felé. Ezt érzékelte a Fi. Ennyi, semmi gond. Üdv Dara

Előzmény: salem23 (59802)
salem23 okt. 17. Creative Commons License 59802

Sziasztok!

Pár napja cseréltem az egyik ágon egy konnektort. A hozzá tartozó kismegszakítót lekapcsoltam, tehát nem volt fázis amíg szereltem.

Mikor feltettem a konnektort vettem észre, hogy a FI relét valami levágta. Elképzelhető, hogy azzal, hogy hozzáértem a null-hoz, volt akkora áramkülönbség a Fi relé lábain, hogy e miatt kapcsolt le? 

Köszi!

ha4nz okt. 17. Creative Commons License 59801

Tehát szabad, de nem kötelező?

Köszönöm mindkettőtöknek!

Előzmény: ötfelezős (59799)
knorbika okt. 17. Creative Commons License 59800

Egy olyan kérdésem lenne, hogy 3 fázisú sínnél mi a különbség a bal oldali és a jobb oldali földelésű betáp között? Hogyan tudom eldönteni, hogy melyiket válasszam?

Köszönöm a segítséget!

ötfelezős okt. 16. Creative Commons License 59799

A kérdés az volt, hogy IT rendszerben szabad-e egyedi földeléshez kötni a készülékházat, vagy központihoz kell.

Szabad.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59792)
solymi papa okt. 16. Creative Commons License 59798

Köszönöm az ötleteket! Közben nagy szerencsémre pár emelettel lejjebb szétvertek egy lakást, de falbontásig. A kábelek az aljzatba,és a felső födémbe jönnek, mennek, de a fürdőbe valóban ott egy szögletes kötő doboz fent a szokásos magasságban, szépen fedél helyett leragasztva szövettel, és profi módon leglettelve. Igy, hogy volt minta lakás rátaláltam. És ráadásul nem bent, ahol kerestem, hanem a fal szoba felöli oldalán. A menyóból kapja a betápot, és viszi elfelé, például le az aljzatba, és onnan tovább fali konnektorba, kapcsolóba És a kötődoboz, és a főelosztó között a menyóba van a 0 megszakadva. Ami elég fura jelenség. Innen átadom a terepet majd egy szerelőnek, nem szeretném ha miattam szorulna be a vezeték véglegesen a csőbe csere közbe. Főleg egy ilyen rejtélyes állapotú vezeték.

Előzmény: paplanfa (59796)
paplanfa okt. 16. Creative Commons License 59797

Ez használható a vasbeton panelfalban is? De még ha igen, az a baj, hogy simán lehetnek 7-10 centi mélységben, és a szomszéd vezetékei is bezavarhatnak.

Előzmény: pajaci (59795)
paplanfa okt. 16. Creative Commons License 59796

"lakóparki"

Van ott kötöződoboz, csak valami barom festő úgy síkbavakolta, tömte gipsszel, hogy az építőbrigád se találna rá.

vegyél egyműanyag behúzószalagot, és kezdd el kikapcsolt kismegszakító mellett kötöződobozról kötöződobozra, konnektorra, kapcsolóra végigdugdosva megnézni, hogy nem akad-e el valahol. Ha igen, akkor azon a távolságon ess neki a falnak, és valószínűleg ott lesz a bűnös. Persze csak akkor, ha normálisan, vízszintesen, függőlegesen vezetékeztek, nem úgy mint a panelban, ahol simán van 45 fokban lehúzott cső is...

Előzmény: solymi papa (59794)
pajaci okt. 16. Creative Commons License 59795
Előzmény: solymi papa (59794)
solymi papa okt. 15. Creative Commons License 59794

Szia Topik! Nem vagyok villanyszerelő, csak már láttam ilyesmit. Most a lakóparki lakásomba lett baj az egész fürdőszobába. Először csak lecsapkodta az illetékes kismegszakítót, anélkül, hogy bármi ott üzemelt volna, majd már le se csapta, hanem csak úgy nem volt áram. Egyetlen műszeremmel egy fáziskeresővel azt kiderítettem, hogy az összes 0-n, (konnektor, kapcsolók, elszivó) megjelent a fázis! Mivel zárlati áram már nincs, igy azt gondolom, hogy egyrészt megszakadt a betáplálás 0-ja, másrészt a ’maradék’ valahogy a fázisra ’égett’. De amiért irok annak oka, hogy sehol a lakásba nincs kötő doboz a falon! A konnektor, a kapcsolók(0-t is és fázist is megszakit), alulról kapják a betáp vezetékeket. A következtetés, hogy az aljzatban  jön a betáp. A hibajelenség, és a főelosztó vizsgálata azt  mutatja, hogy onnan egy érhármas indul a fürdőszoba felé! Viszont ott bent a két különböző falon már alulról mennek fel a betáplálások, és se a konnektor, se a kapcsolók, se a ventilátor mögött nincs elosztó bekötés! De akkor hol ágazik 3 felé a betáplálás??? Azt el lehet képzelni normál kivitelben, hogy kötő doboz kerül az aljzatbetonba? A szokásos hivj villanyszerelőt tanácsra pedig a válasz, hogy egy már benézett, látta, hogy nincs a falon kötődoboz, erre külön falon kivüli vezetéket akart (volna) oda vinni sok ezer forintért! Hátha egy itteni nagy ötlet segit mégiscsak megoldani. Egyelőre kiviteli terveket se találok.

Mekk Elek ezermester okt. 15. Creative Commons License 59793

"Természetesen nagy a "szórás", már, ha csak azt vesszük, hogy az érintési felület nagyságával fordítottan arányos a mért ellenállás érték."

Sokan megérintik pár négyzetmilliméteren az ellenállás mérő műszer érintkezőit és az így mért értékek láttán azt mondják, hogy a hivatalos mennyiség hülyeség.  De egy hivatalos szabvány nem határozhatja meg az áramütéskor az érintés négyzetmilliméterét, meg hogy menyire lehetünk izzadtak az áramütés pillanatában, szabad-e áramütés előtt kézkrémet használni (és milyen márkájút), stb stb. A hivatalos érték kénytelen a legrosszabb kombinációval számolni aktuális bőr vezetőképesség és érintési felület terén is. Tehát aki túlságosan alacsonynak tartja a hivatalos ohm értékeket, az  vegyen fel egy lánckesztyűt majd áztassa be be jól sós vízbe...

Előzmény: ficere50 (59786)
Mekk Elek ezermester okt. 15. Creative Commons License 59792

"a másik helyzet, amikor a motoron nincs ilyen földelő kialakítás"

Tudtommal  mindent, ami fém burkolatú és nincs rajta egyértelműen a kettős szigetelés jele, a magyar szabvány szerint  kötelező földelni. Akkor is földelni kell, ha abban az országban ahol gyártották ott nem kell, ezért pl gyárilag nincs rajta földelési pont kialakítva. Tehát a motorokhoz olyan kábeleket vezess, melyekben az üzemi szálak mellett van egy földelő ér is.

Előzmény: ha4nz (59790)
Mekk Elek ezermester okt. 15. Creative Commons License 59791

"míg láttam olyan villanyszerelőt, aki megnyálazta az ujját és azt használta "fázisceruzának"."

Laikusokat át lehet verni azzal, hogy a földtől szigetelt talapzaton/cipőben állva csupasz kézzel fogdossuk a fázisvezetőt, hogy némá hogy bírom az áramot...

Még nagyobb átverés, amikor egy leválasztó trafóról működő pl fúrógépet víz alá merítünk. Néhány éve a TV-ben láttam egy műsort, ahol a stúdió egész közönsége kórusban ámuldozott, mert a zseniális magyar feltaláló demonstrálta az általa feltalált a "semleges energiát" vagy micsodát, amitől nem lehet meghalni, majd meghaltam a röhögéstől. Persze leválasztó trafó után kötve is is meg lehet halni áramütésben, de aki a fúrógépet nyomkodta a víz alá, az végig pontosan tudta, hogy hol a keze ;)

Előzmény: cosalf (59785)
ha4nz okt. 15. Creative Commons License 59790

Érintésvédelemmel kapcsolatos kérdésben tudnátok segíteni? Kollégáimmal nem teljesen vagyunk egy állásponton.

IT rendszerben mi vonatkozik a motorok külső földelésére jelenleg, ha a betáp erőátviteli tokiból 3 vagy 4 vezetékes csatlakozással érkezek a motor deknijéhez. A motor bekötésénél a három fázist bekötöm a kapocslécre és mellette van egy földelőcsavar is, ez a motortestbe van belefúrva. Ilyenkor eléggé adott a bekötés, de a másik helyzet, amikor a motoron nincs ilyen földelő kialakítás. Mi a szabályos, ha 3 és ha 4 eres vezetékkel érkezek a motorhoz?

Régen a vasműben ezt külső földelés néven min. 6-os z/s vezetékkel oldották meg és a gépalaphoz fémesen csatlakoztatták, függetlenül a 3 vagy 4 eres vezetéktől. Nekem azért zavaros, mert ez a külső föld inkább eph-nak tűnik, mintsem védővezetőnek. 

ficere50 okt. 14. Creative Commons License 59789

Én sem tartom "életszerűnek", pont e Te példád miatt sem, de ez a szabvány...

Előzmény: cosalf (59787)
ötfelezős okt. 14. Creative Commons License 59788

A linken az 1 kohm hámréteg nélküli érték...

Egyébként kezdő értéknek kisfeszültségen valóban 5-6 kohmot vesznek.

Persze, van egy IEC irányelv, ami rendeletileg szabályozza, mennyi az ellenállásunk. :)

Előzmény: cosalf (59787)
cosalf okt. 14. Creative Commons License 59787

Nem olvastam el a linket, csak az 1 kOhm-on gondolkodtam el.

Ez annyit jelent, hogy 50V-nál 50mA folyik át a szervezeten. Valami baj van.

Előzmény: ficere50 (59786)
ficere50 okt. 13. Creative Commons License 59786

Én az 5 kOhm-ot referencia értéknek vettem. Természetesen nagy a "szórás", már, ha csak azt vesszük, hogy az érintési felület nagyságával fordítottan arányos a mért ellenállás érték. (De a szakirodalom 1 kOhm-ot vesz alapul! számításoknál)

http://gyakorlat.pataky.hu/edu/erettsegi/A/09.A2.pdf

Előzmény: cosalf (59782)
cosalf okt. 13. Creative Commons License 59785

Az értéket száraz bőrre adta meg ficere.

a száraz kezek közötti ellenállás nagyjából 5 kOhm lehet,

Az természetes, hogy a  a test ellenállását sokminden befolyályásolja. A bőr vastagságától, a lelkiállpotig minden.

Én vagyok az egyik jó példa. Engem már 30V is megráz, míg láttam olyan villanyszerelőt, aki megnyálazta az ujját és azt használta "fázisceruzának".

emberi test ellenállását 70-100 kOhm-al jellemezték, ami rohamosan csökken, ha valaki az áramkörben marad.

Az idő rövidségére is próbáltam utalni. Szerintem senki sem próbálja hosszabb ideig markolászni áram alatt a vezetéket, mindent megtesz, hogy elengedhesse, ha tudja.

Persze ez sem igaz.

Ismertem olyan embert, aki ezzel "edzette"  szervezetét (220V). És ez igaz, amit írtam.

Ez régen volt, nem tudom él-e, mert vagy ő, vagy a bátyja meghalt már. Nem emlékszem. Ja és mentős volt a szakmája.

Előzmény: ötfelezős (59783)
ötfelezős okt. 13. Creative Commons License 59784

És a veszély lényegében "csak" annyi, hogy nincs védőföldem, és más plusz probléma ez miatt nem léphet fel?

Hát, nem csak annyi. Ugyan kicsi az esély, hogy

1. olyan készüléket használj hosszabbító végén, aminek a test felé mutató kapacitása nagy, vagy

2. több készüléket használj a hosszabbító végéről elosztóval,

de ilyen készülék használata esetén a rázás kifejezetten érezhető, ami megijeszthet, odébbugrasz, rálépsz a detonátorra, belököd a babakocsit az emésztőbe, stb, de különlegesen kedvezőtlen körülmények között meg akár életveszélyes is lehet. Több készülék használata esetén ezeket a (lehetséges) áramokat a védővezető összeadja.

Előzmény: Eddy_ (59749)
ötfelezős okt. 13. Creative Commons License 59783

Ez így van, és mégse. :) A bőr jó szigetelő (10-100 kohm/cm2, de a nedvesség, a nyomás erősen befolyásolja ezt.

Aztán a feszültség a bőrt átüti (szakirodalom azt mondja, 100 V átüti 1 másodperc alatt), és a belső rész meg párszáz ohm.

Előzmény: cosalf (59782)
cosalf okt. 12. Creative Commons License 59782

Én keveslem az 5 kOhm-ot száraz kéz esetén.

Emlékeim szerint az emberi test ellenállását 70-100 kOhm-al jellemezték, ami rohamosan csökken, ha valaki az áramkörben marad.

Előzmény: ficere50 (59778)
Dreamer okt. 12. Creative Commons License 59781

Milyen villamos felújítás az, ahol a szerelvényeket nem cseréli le szabványosra? :( :(

Dreamer

Előzmény: Eddy_ (59779)
Dreamer okt. 12. Creative Commons License 59780

Hozzátenném, hogy a szakirodalom arról is ír, hogy nem mindegy az áramút a testben, valamint az érintkezési felület sem (persze ebből jön az ellenállás).

Tehát nem mindegy, hogy a teljes test be van mártva, pl.  vízbe egy jól földelt edényben, vagy egy tűhegynyi felületen érintkezik a test száraz felületen. Nyilván a bemártott test jóval kisebb hibaáram esetén is nagyobb veszélyben van!

Dreamer

Előzmény: ficere50 (59778)
Eddy_ okt. 12. Creative Commons License 59779

Köszi a válaszokat!

Közben szerencsésen megoldódott (megoldódik a hétvégén) a helyzet.

Mint a konnektort kiszedve kiderült, anno a főbérlő tényleg felújította az elektromos hálózatot, ott van szépen a réz védőföldes vezeték is... csak mivel ide a régi konnektort tették vissza, amibe nem volt hová bekötni, így "szépen" tőbe levágták! :-O 

Annyi azért még maradt, hogy leszedve a külső szigetelést be lehessen kötni egy új földelt konnektorba... vagyis remélem! :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59757)
ficere50 okt. 12. Creative Commons License 59778

Sokféleképpen lett ez a halálos "dózisú" áram/feszültség-kérdés megközelítve, ezért én egy kicsit leegyszerűsíteném: az emberi/állati szövetek, szervek, bénulásához, elektrolitikus bomlásához, stb. egy bizonyos áramerősség szükséges. /mA/ Ezt a káros áramerősséget az Ohm törvény szerint az érintési feszültség és a szövetek, testek, belső ellenállásának hányadosa. Ez mindent meghatároz.

Érzékelési küszöb: 1 mA

Elengedési küszöb 15 mA

Légzési, szívritmus zavarok: 20 mA

Váltakozó áram esetén még a frekvenciák, mert a szívritmus 50-120/perc, az 50 Hz-nél pedig 3000 impulzus/perc! /fiblirráció/

Ezek ismeretében, továbbá, hogy a száraz kezek közötti ellenállás nagyjából 5 kOhm lehet, belátható, hogy  ~50 V-nál /AC/ kezdődnek a "bajok"...

Az MSZ 172, és társai ennél sokkal szigorúbb paramétereket használ! /Rtest= 1 kOhm/

Ué = 50 V AC, 120 V DC és gyerekeknél 24 V AC, stb.

Mindehhez pedig vegyük hozzá ez egyéni érzékenységet...

Szirty__ okt. 12. Creative Commons License 59777

Helló oljeg12!

"Azt viszont személyesen tapasztaltam, hogy 1,5V-os ceruzaelem, nagyon meg tud rázni."

A nyelvedet. Mást nem nagyon. Illetve ha sorba kötsz vagy százat...

A leírásod alapján téged nem 1.5V rázott meg hanem az a néhány száz V, amit az elem által a tekercsen átfolyó áram megszakadásakor létrejövő indukció hozott létre.

"De viszont a vasmag, mint elektromágnes magához rántotta a laprugót és az áram kör megszakadt. Ekkor a laprugó ismét vissza tudott ugrani és ismét zárta az áramkört."

Csengő kapcsolás :-)

Előzmény: oljeg12 (59776)
oljeg12 okt. 12. Creative Commons License 59776

Nem sokat értek az elektromossághoz. Annyit tudok, hogy s feszültség alatt lévő vezeték ugyan úgy néz ki, mint amelyik nincs feszültség alatt. Csak más a fogása. :-)))

Az, hogy hány V és hány A kell ahhoz, hogy veszélyes (életveszélyes) legyen nem tudom. Azt viszont személyesen tapasztaltam, hogy 1,5V-os ceruzaelem, nagyon meg tud rázni. Volt egy műanyag doboz, aminek a fiókját úgy lehetett csak kinyitni, hogy két ujjal egy-egy szegecset kellett megfogni. Amint egy kicsit kijjebb húztam, már dobtam is el, mert jól megrázott. Egy ceruzaelem, egy tekercs és vasmag, és egy laprugó volt benne. A laprugónak volt egy bütyke, ami a fiók becsukott helyzetében távol tartotta a laprugót az érintkezőtől. Mikor kijjebb húztam, akkor tudott záródni az áramkör. De viszont a vasmag, mint elektromágnes magához rántotta a laprugót és az áram kör megszakadt. Ekkor a laprugó ismét vissza tudott ugrani és ismét zárta az áramkört. Ezen kívül, hogy volt-e még valami más is amit a tekercs csinált, nem tudom. Valaki azt mondta, hogy indukciós áram keletkezett a tekercsben és azt vezették a két szegecshez, ami megrázott.

Mekk Elek ezermester okt. 12. Creative Commons License 59775

igazad van

Előzmény: cosalf (59774)
cosalf okt. 12. Creative Commons License 59774

Ne nyelvészkedjünk, nem értek hozzá, de úgy látom, Te sem.

Szerintem a képesség szó nem munkavégzést jelent, hanem lehetőséget, ezért felesleges már a lehetőség szó odabiggyesztése.

Előzmény: cosalf (59773)
cosalf okt. 12. Creative Commons License 59773

Hiába szeretnél kinyírni, de ha nem nyomsz belém elektródákat, nem hiszem, hogy pár 10000-ed A-nél nagyobb áramot át tudsz rajtam hajtani.

Ettől meg az én nagyon érzékeny testem sem rándul meg.

Előzmény: GeriSoft07 (59771)
Mekk Elek ezermester okt. 12. Creative Commons License 59772

"A feszültség meghatározásában benne van a munkavégző képesség szó."

Fogalmazzunk inkább úgy, hogy "a munkavégző képesség lehetősége".

Mert hiába van jelen feszültség valahol, attól még lehet, hogy ott éppen semmi munkavégzés nem történik.

Előzmény: cosalf (59769)
GeriSoft07 okt. 12. Creative Commons License 59771

ez így kicsit pongyola...

persze 5V-on elég küzdelmes, de hidd el, hogy 10-12V-al símán kinyírlak :) nem kell ahhoz 100A

Előzmény: cosalf (59768)
Beer Monster okt. 12. Creative Commons License 59770

Tegyük fel, hogy ezeket a dolgokat tudja valaki.

De ezeknek a dolgoknak mi köze van ahhoz, hogy mi a  feszültség?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59767)
cosalf okt. 12. Creative Commons License 59769

A feszültség meghatározásában benne van a munkavégző képesség szó. Nem véletlenül. A fesszültség végzi el a "munkát" az emberen.

Előzmény: cosalf (59768)
cosalf okt. 12. Creative Commons License 59768

...és nagyjából igazuk is van.

Próbálj meg 5V-tal 100A-t "áthajtani" az emberi szervezeten.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59767)
Mekk Elek ezermester okt. 11. Creative Commons License 59767

A laikusok túlnyomó többsége annyit azért tud a feszültségről, hogy

- az elektromosságnak a feszültség az a jellemzője, ami veszélyes lehet ("a feszültség az, ami megráz")

- kis feszültség veszélytelen, nagy feszültség halálos is lehet.

Előzmény: Beer Monster (59766)
Beer Monster okt. 11. Creative Commons License 59766

Inkább azt mondd meg, hogy a feszültségből mit fog fel egy laikus?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59763)
GeriSoft07 okt. 11. Creative Commons License 59765

inkább hagytad volna rá, most elkezdi magyarázni majd :D

Előzmény: Szirty__ (59764)
Szirty__ okt. 11. Creative Commons License 59764

"Energiatartalommal/energiamennyiséggel valószínűleg egyből megérti a dolgot"

MI? :-)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59763)
Mekk Elek ezermester okt. 11. Creative Commons License 59763

"Nem a feszültség ráz, hanem az az áram ami rajtad keresztül folyik!"

Tapasztalataim szerint a laikusok többsége számára az "áram" egy felfoghatatlan dolog, ezért ilyen esetekben jobbnak tartom az energiamennyiségre utaló kifejezéseket.

Egy példa más területről: "Ugyanúgy 12 volttal működik az autód önindítója és a távirányítója is, de ugye nem gondolod, hogy ha távirányítóból a kis ceruzaelemet betennénk a motortérbe az akkumulátor helyére, akkor is el tudna indulni az autód?"

Energiatartalommal/energiamennyiséggel valószínűleg egyből megérti a dolgot, ha viszont az árammal próbálnám elmagyarázni, persze akkor is bólogatna :) csak éppen valószínűleg nem értené meg igazán.

Tehát: létezik olyan kis energiájú 5 mm-es szikra, ami csak egy apró kellemetlenség (se) és van olyan nagy energiájú, szintén 5 mm-es szikra is, ami meg tud ölni egyszerre akár 50 embert is.

Előzmény: Szirty__ (59759)
Mekk Elek ezermester okt. 11. Creative Commons License 59762

"engem pl. eccer 10  000, azaz    tizezer volt rázott meg  !!"

Hajó emléxem, a száraz levegő átütési feszültsége milliméterenként 2100 V

tehát egy 10.000 voltos szikra mindössze 5 milliméteres.

Valószínűleg mindenki találkozott már ennél sokkal nagyobb szikrákkal is.

Előzmény: eekeili (59758)
Zoltán a Mesterkém okt. 11. Creative Commons License 59761

Ha már vezeték csatorna, akkor vigyél 3 vezetéket, ha a kábelcsatorna látványától

eltekintünk, teljes értékű megoldás.

Ha nincs extrém körülmény, 1.5, réz vezeték.

Előzmény: Ofenbau (59760)
Ofenbau okt. 11. Creative Commons License 59760

Hasonló probléma nálunk is előfordul.

Van egy lakás    4. emeleti , ahol a dugaljak fele földelt, fele nem. Ráadásul van egy csavar a dologban.  Un. álföldelések a dugaljak /konnektorok . Ez annyit jelent, hogy  nincs odamenő  védő föld vezeték. Lehetne e utólag kívülről pl. kábelcsatornában az egy szál vezetéket odavezetni ? És nagyjából  milyen vastag  vezeték kellene ?

Kell e egyáltalán kábelcsatorna ?

Megfelelő vastagságú vezeték falhoz rögzítve, falszínére festve ?

Szirty__ okt. 11. Creative Commons License 59759

Helló eekeili!

"engem pl. eccer 10  000, azaz    tizezer volt rázott meg  !!"

A pulóverem többet tol, Kb 60-80 kV-ot :-)

Ahogy ezermester fórumtárs írta. Nem a feszültség ráz, hanem az az áram ami rajtad keresztül folyik!

Van akit 50V halálra súlyt, van aki nem veszi észre hogy 100kV "csapott bele". Hogy van ez? :)

Előzmény: eekeili (59758)
eekeili okt. 11. Creative Commons License 59758

engem pl. eccer 10  000, azaz    tizezer volt rázott meg  !!

na nem hálózati, mert akkor 'szén ' lettem volna.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59757)
Mekk Elek ezermester okt. 11. Creative Commons License 59757

"Elég ijesztő volt az a 100V közeli feszültség!"

Biztosan rázott már meg pl pulóver vagy más ruhadarab.

Na az TÖBB EZER voltos feszültség, mégsem rettegsz tőle, mert alig van energiatartalma.

A földeletlen hosszabbító földelővezetékén mért 100 volt még ennél is sokkal veszélytelenebb: csak az érzékeny műszer tudja kimutatni, az ujjaddal már meg sem érzed.

Ettől függetlenül:

ha egy elektromos berendezést földelni kellene és azt te mégsem földeled (mert pl földeletlen konnektorba/hosszabbítóba dugod), az olyan, mint amikor biztonsági öv nélkül autózol: saját felelősségre lehet ilyet csinálni, csak éppen nem szabad.

Szirty__ okt. 11. Creative Commons License 59756

Helló Beer Monster!

"Földeletlen konnektorba nem dug senki földelt eszközt."

Melyik bolygón?

Itt a földön ha be lehet dugni, akkor azt előbb-utóbb be is dugja valaki.

Hasonló okból kapott a Nokia telefon 7V DC helyett 12V AC-t. Az adapter csatlakozó belement a telefon aljzatába, hát bedugták.

Hasonló okból töltött a kútnál a plázacica a faszija dízel BMW-jébe benzint...

Megtehetik, hát megteszik.Pusztán ez sokszor bőven elég ok arra hogy megtörténjen.

Ez van.

Előzmény: Beer Monster (59751)
nézek okt. 11. Creative Commons License 59755

hohóó...dehogynem...

pajaci okt. 11. Creative Commons License 59754

Ha van fírelé, úgyis leveri.

Beer Monster okt. 10. Creative Commons License 59753

Akkor viszont az a probléma.

Előzmény: C20NE (59752)
C20NE okt. 10. Creative Commons License 59752

Nem kevesen megteszik

Beer Monster okt. 10. Creative Commons License 59751

Ez vajon miért probléma egyáltalán? Földeletlen konnektorba nem dug senki földelt eszközt.

Előzmény: Szirty__ (59750)
Szirty__ okt. 10. Creative Commons License 59750

Üdv Eddy_!

"És a veszély lényegében "csak" annyi, hogy nincs védőföldem, és más plusz probléma ez miatt nem léphet fel?"

Ennyi probléma nem elég?

Eddy_ okt. 10. Creative Commons License 59749

Köszönöm szépen Szirty__! :)

Szóval, ha jól értelmezem... :)

Lényegében ez egy természetes jelenség, abban az esetben, ha földeléses hosszabbítót dugok, nem földeléses konnektorba?

És a veszély lényegében "csak" annyi, hogy nincs védőföldem, és más plusz probléma ez miatt nem léphet fel?

(Elég ijesztő volt az a 100V közeli feszültség!)

Ez egy 5 méteres szerelhető hosszabbító. Jobban járok, mivel csak plusz ijedelmet okozott egész délután :), és funkciója nincs, ha kicserélem a kábelt két eresre vagy csak szimplán nem kötöm be egyik oldalt sem a védőföldet?

Ez egy albérlet, ahol (elméletileg!!!) pár éve újították fel az elektromos hálózatot is.

Az elképzelhető, hogy van ott a konnektor mögött zöld-sárga vezeték is, csak a főbérlő anyagi okok miatt nem cserélte ki mindegyik régi konnektort, és visszakerült a régi (ez egy szekrény mögötti, szerintem előtte nem használt)földeletlen konnektor.

Szóval érdemes keresgélni, vagy a fenti eset teljesen szabálytalan lenne?

Egyáltalán ez így "gyakorlat", hogy egy lakáson belül hol be van kötve a védőföld, hol pedig nem!

Csak kérdem, majdnem laikus vagyok! :)

Szirty__ okt. 10. Creative Commons License 59748

Helló Eddy_!

Egyértelmű jele annak, hogy a hosszabbító földelés ere nincs bekötve a földelés nélküli fali aljzat miatt.

Ha egy több eres kábelben az egyik éren fázist vezetsz és egy eret szabadon hagysz (egyik végét sem kötöd be) akkor azon nagy belső ellenállású feszültség mérővel a kapacitív csatolás miatt akár 100V-ot is mérhetsz. A fázisceruza is világít rajta.

Ez ilyen.

Ha a kábel nagyon hosszú 50-100 méter vagy még több) akkor ez a szabadon hagyott ér elég rendesen ráz is és veszélyes is lehet.

A te esetedben ez annyi veszélyt jelent, hogy nincs földelés, ezért testzárlatos készülék áramütést okozhatnak (a biztosíték kiolvadása helyett).

Előzmény: Eddy_ (59747)
Eddy_ okt. 10. Creative Commons License 59747

Sziasztok!

Valaki homályosítson fel, kérem... nem értek hozzá! :)

Adott egy lakás, ahol mint kiderült a konnektorok egy részénél minden OK, ahogy (nem piaci) műszerrel mértem, fázis-nulla 230V, fázis-védőf. 230V, nulla-védőf. 0V.

Ezek védőföldes konnektorok.... gondolom be is van kötve.

Na most találtam olyan konnektorokat is, ezek általában nem védőföldesek, de van egy olyan is köztük, ahol ha bedugtam egy  védőföldeléses hosszabbítót, és ezen mértem:

fázis-nulla 230V, fázis-védőf. 50-100V, nulla-védőf. 50-100V között.

Megnéztem ugyanezzel a hosszabbítóval és műszerrel a fenti (jó) konnektorokat is, ott minden rendben, ott annyi van vagy nincs, amennyinek kell lennie.

Most akkor mi van ezekkel, zárlatosak?!

Használhatom ezeket, pontosabban lehet ebből később gond? Készülék tönkretétel, megráz valakit az áram?

Köszi a válaszokat!

Tízenhármaska okt. 10. Creative Commons License 59746

Reggelt.

Van egy kedves kinai holgy ugyfelem aki a minap meg kereset azzal,hogy Budapesten szeretne egy berlemenyben utazasiirodat kialakitani,komplett villanyszerelest szeretne,gyengearam is lenne.

Megbizhato ugyfel,tobbszor is szereltunk neki.

Tegnap este nem-t mondtam neki,egyszeruen nem fer bele az idombe,hisz neki is surgos, a kurva engedelyeztetesek..

Kertem keressen ott szerelot,biztos talal,remelem korektett.

Most igy reggel jutott eszembe,hogy itt a forumon is van par jo szaki.

Este ujra beszelek vele ha nem talal akkor azt jelzem,es ha erdekel majd valakit akkor atkuldom a terveket.

Udv: Gyula

Mekk Elek ezermester okt. 9. Creative Commons License 59745

"mit szólsz ehhez:

http://www.ebay.com/itm/4KW-VFD-DRIVE-INVERTER-SOLUTIONS-AVR-TECHNIQUE-CONTROL-TOTALLY-DIFFERENT-POPULAR-/200926077732?pt=UK_BOI_Industrial_Automation_Control_ET&hash=item2ec820a324"

Hát... ha az ebből kijövő feszültség formája elég közel van a színuszhoz, akkor talán nem lesz baja a motorjaidnak. Mivel feltételezhetően villanymotorokhoz készült, ezért feltételezhetően jó lesz neked.

"külön időzítővel, hogy nehogy véletlenül a még forgó gépre rákapcsold a fordított feszültséget"

Amikor azt írtam, hogy "Ha olyanok az esztergák" akkor pont az ilyen extrákra gondoltam, hogy van-e az esztergádban olyan luxus szolgáltatás, pl hogy a villanymotor leállítása (és az egész eszterga ellenkező irányban történő újraindítása) NÉLKÜL is tudsz-e a tokmányon forgásirányt váltani :)

Előzmény: ruzsa janos (59740)
ruzsa janos okt. 9. Creative Commons License 59744

kondenzátorral a névleges teljesítmény kb 60%-a marad meg, ha jól tudom, meg nem is jár szépen a motor.

meg amúgy ez van beépítve a gépbe.

Előzmény: ha4nz (59743)
ha4nz okt. 9. Creative Commons License 59743

Társasházba nem ajánlom, de olcsóbban is megoldható az:

https://www.youtube.com/watch?v=yR-mQ5iWuWs&index=24&list=UUKHP3voC_8pzMZ1oLVsNysA

Előzmény: ruzsa janos (59737)
krissz86 okt. 9. Creative Commons License 59742

Sziasztok!

Érintésvédelmi felülvizsgáló szóbeli kidolgozott tétele van valakinek? 

Élőre is köszi.

Locksmithvill okt. 9. Creative Commons License 59741

Szervusztok!

Érdekes kérdés merült fel, létesítmények szerelvényeinek az elosztószekrényben hozzá tartozó áramkörök hovatratozásával való megjelölést melyik szabvány vagy törvény írja elő?

Esetleg az 1993. évi XCIII. munkavédelmi törvény 30.§-a lenne az?

ruzsa janos okt. 9. Creative Commons License 59740

mit szólsz ehhez:

http://www.ebay.com/itm/4KW-VFD-DRIVE-INVERTER-SOLUTIONS-AVR-TECHNIQUE-CONTROL-TOTALLY-DIFFERENT-POPULAR-/200926077732?pt=UK_BOI_Industrial_Automation_Control_ET&hash=item2ec820a324

nyilván kínai, de (ebay szerint) Angliában van, vám áfa már nem terheli. Postával együtt 60000 forint.

Természetesen ez is elromolhat, mint annyi minden más, de hátha mégsem. Én pedig nem profi felhasználó vagyok, csak lelekes amatőr. :)

Garanciáért mondjuk mehetnék vele Angliába, az biztos...

Variable Frequency Drive Inverter VFD NEW5HP 4KW  220-250V

1) Inpute Voltage: 220±15%  (We also stock 380±15%, please contact us for item stock)

2) Output Voltage – 208-240VAC   (analogous to Input Voltage)

3) Inpute Frequency: 48-63 Hz

4) Outpute Frequency: 0-400 Hz

5) Inpute Phase: 1 or 3 phase as you like

6) Outpute Phase: 3 phase

A kisesztergák egyike most is 1 fázisról működik, egy iszonyatosan elbonyolított elektromechanikus indító/üzemi kondenzátoros kapcsolással (külön időzítővel, hogy nehogy véletlenül a még forgó gépre rákapcsold a fordított feszültséget), az orosz ipar remek terméke. Na ezt pl nem is tudom 3 fázisról használni, mert 220 voltos tekercsei vannak, csak 3 vezeték jön ki a motorból, átkötni sem lehet.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59738)
Mekk Elek ezermester okt. 9. Creative Commons License 59739

Ha olyanok az esztergák, akkor talán legolcsóbb lenne azokat áttrükközni egyfázisúra.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59738)
Mekk Elek ezermester okt. 9. Creative Commons License 59738

"akkor lehet, hogy inkább inverter lesz belőle, bevesebb pénzért."

Attól tartok, hogy egy 3 kilowattos egyfázis->háromfázis szinuszos inverter még többe kerül.

És az még el is romolhat egyszer.

Előzmény: ruzsa janos (59737)
ruzsa janos okt. 9. Creative Commons License 59737

köszönöm!

van két, egyenként  1,5 kW-os teljesítményű kisesztergám, ahhoz kellene, arra tán csak elég?!? :)

bár ha ennyire sokba került egy ilyen fali szekrény telepítés, akkor lehet, hogy inkább inverter lesz belőle, bevesebb pénzért.

Előzmény: Dreamer (59736)
Dreamer okt. 9. Creative Commons License 59736

3x10A karcsú lesz, adott esetben egy komoly egy fázisú fogyasztó is meghaladja ezt a teljesítménykorlátot!

Jellemzően 3x16A-t szoktak kialakítani, az már használható teljesítményt ad.

Árajánlatot pedig kizárólag akkor lehet adni, hogy valaki személyesen felméri a területet. Egy ilyen kialakítás a legegyszerűbb esetben 100-150e Ft.

Dreamer

Előzmény: ruzsa janos (59735)
ruzsa janos okt. 9. Creative Commons License 59735

Tisztelt Fórumtársak,

szükségem lenne a lakásban a meglévő 1 fázisú mellé egy háromfázisú áramforrásra. Tegnap megtudtam az ELMŰtől, hogy 3x10A teljesítményig feléjük ez SEMMIBE sem kerül, (efölött viszont amperonként kb 5000 forintba...), csak annyi a feltétele, hogy az árammérőt a lakáson kívüli dobozban kell elhelyezni, amit viszont csak regisztrált villanyszerelő alakíthat ki. utána a havi rendszerhasználati díj 200 forint, további költsége nincs (persze az elhasznált áram az igen)

Van e ötletetek, mennyibe kerül egy ilyen kialakítás? A lakásunk budapesti társasház, a lakásba bejön a 3 fázisvezeték, meg a PEN vezeték, 10mm2 aluvezetékkel (ebből veszi le a jelenlegi bekötés az 1x25 ampert), egy falon kell átmennem, és max 1 méter vezetékkel beköthető az új doboz, majd onnan vissza 1 méter, és már fel is tudom szerelni az aljzatot.

Esetleg ha valaki közületek regisztrált szerelő, és adna egy árajánlatot? (email) 

Mekk Elek ezermester okt. 9. Creative Commons License 59734

Mérd meg a hálózati feszültséget a faházacskádban fűtéssel és fűtés nélkül. Ha a kettő között kb 5 volt a különbség, az csak az 50 méternyi 1,5-es vezeték normál feszültségesése 1000 watt terhelés hatására, tehát valószínűleg nincs kötéshiba.

Viszont ha a hálózati feszültség 230 voltról csak 225-re csökken, attól még nem szabadna vibrálni még az akciós kínai LED lámpának sem :)

Ha viszont a fűtés bekapcsolásakor 5 voltnál nagyobbat zuhan a feszültség, akkor feltételezhető, hogy valahol kötéshiba van a rendszerben, ha ráadásul folyamatosan változik/ingadozik/csökken (pár tized volt nem számít), akkor még valószínűbb. Peches esetben pont a föld alá elásott kötésnél, okos szakember ezért nem csinál ilyesmit, ha nem muszáj :)

Előzmény: Fikasz81 (59728)
szalsand okt. 8. Creative Commons License 59733

Azt kellene megnézned hogy a kötések rendben vannak-e és hogy pontosan honnan van megtáplálva a ház. Az 50m alapvetöen sem elönyös 1.5 vezetéknél legalábbis biztos nem. 1000w mellett az áramingadozás 50 méteren jelentös. Jó lenne  kicserélni a vezetéket legalább 2.5re és akkor kissebb lenne az áram ingadozása és biztonságosabb is.

Előzmény: Fikasz81 (59730)
Tízenhármaska okt. 8. Creative Commons License 59732

A földben egy kötéssel,ami így máris hibaforrás.

Jah,és még azt meg sem említette,hogy az induló kábel lehet nem is a főelosztóból jön,lehet a lakáson keresztül több kötéssel :-))

Előzmény: Dreamer (59731)
Dreamer okt. 8. Creative Commons License 59731

50 m 3*1.5? Az igen!

Dreamer

Fikasz81 okt. 8. Creative Commons License 59730

1F kondi komolytalan. :)

Előzmény: Fikasz81 (59729)
Fikasz81 okt. 8. Creative Commons License 59729

1F kondi a helyes megnevezés bocsi elírtam.

Fikasz81 okt. 8. Creative Commons License 59728

Köszi a tippet.

Vastagabb betáp kábel nehezen megoldott mivel a föld alatt megy. Egy kötődoboz is el van ásva félúton. A vezeték valóban lehetne vastagabb is, csak 3*1,5-es kb. 50 méter a sok kanyarral együtt. Alternatív lehetőség egy külön betáp kábel egy másik áramkőrről amin csak a fűtőtest megy, ez működik.

Próbáltam 100-240V névleges feszültségű LED izzóval, érdekes így is vibrál, (ez furcsa) pedig 110 Volton is világít.

A padláson van még egy-két hagyományos energiatakarékos izzó, lehet újra hadra fogom őket. :)

Ajánlottak még táp utáni F1 kondit, bár ez nem tudom mi, nem vagyok villanyász. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59727)
Mekk Elek ezermester okt. 8. Creative Commons License 59727

Valószínűleg

a kis faházadba a villany egy marhahosszú + marhavékony vezetéken jut el (vagy kötéshiba van valahol),

emiatt  ezer watt terhelés estén a 230 voltos feszültség már jóval kevesebb,

amely feszültségesést az akciós kínai LED lámpád vibrálással jutalmaz.

Ha valóban ez a hiba oka, akkor megoldási lehetőségek:

- vastagabb betáp kábel

- nagyobb feszültségingadozás tűrésű (sajnos drágább) LED izzó beszerzése

- LED lámpa lecserélése hagyományos energiatakarékos izzóra: pont ugyanannyira takarékos (ugyanannyi wattból kb ugyanannyi fényerő), de feszültségingadozásra kevésbé érzékeny, ráadásul töredék pézbe kerül.

Előzmény: Fikasz81 (59716)
Beer Monster okt. 8. Creative Commons License 59726

De akkor minek költesz ezreket LED-re, ezt nem értjük itt.

Előzmény: Fikasz81 (59725)
Fikasz81 okt. 7. Creative Commons License 59725

Hű de felkeltettem az érdeklődést!

Ha a leddel fűteni lehetne nem vennék infrát.

Pont szarok az áramfogyasztásra...

Előzmény: Beer Monster (59724)
Beer Monster okt. 7. Creative Commons License 59724

Valamin meg kell spórolni azt az infrafűtésnek valót... Bár ez így se stimmel :)

Előzmény: NO HAB (59720)
Beer Monster okt. 7. Creative Commons License 59723

Mondott az öreg olyant, hogy a fűrész nem megy az újról. Ez lehet az oka?

Előzmény: ötfelezős (59714)
NO HAB okt. 7. Creative Commons License 59722

annyira! ;-)))

Előzmény: Beer Monster (59719)
NO HAB okt. 7. Creative Commons License 59721

viszont nem villog!

NO HAB okt. 7. Creative Commons License 59720

ajjjjjaj! ;-)

Beer Monster okt. 7. Creative Commons License 59719

De az sokat fogyaszt....! :D

Előzmény: NO HAB (59717)
Fikasz81 okt. 7. Creative Commons License 59718

Erre én is gondoltam, ha nincs más megoldás. Vastagabb kábelt macerás lenne behúzni.

Előzmény: NO HAB (59717)
NO HAB okt. 7. Creative Commons License 59717

normál izzóval.

Előzmény: Fikasz81 (59716)
Fikasz81 okt. 7. Creative Commons License 59716

Sziasztok!
Segítséget kérnék. Van egy kis faházam a kertben ahol 2db 10W-os 230V-os LED adja a fényforrást. Vettem egy 1000W-os inframelegítőt a téli hideg ellen. A faházban egy áramkőr van, tehát egy fázison megy a LED és az 1000W-os fogyasztó is. Mikor bekapcsolom a melegítőt, a LED fénye elkezd vibrálni. Ki lehet-e küszöbölni valamivel ezt a vibrálást?

A válaszokat előre is köszönöm,

Üdv,

Tamás

C20NE okt. 7. Creative Commons License 59715

Nem biztos, hogy az a jól működő hálózat ahol sosem old a kismegszakító, ahogyan nem biztos az sem, hogy a gyakori kioldás a kismegszakító vagy annak hibásan választott karakterisztikájának a hibája.

Amikor cserélik az órát cserélni fogják a megszakítót is, ha kedvesen beszélsz a szakival felrak egy C karakterisztikájút, ha rossz napod van egy B-t. Ez ellen semmit sem tehetsz.

-szerintem!-

Előzmény: Beer Monster (59713)
ötfelezős okt. 7. Creative Commons License 59714

Gondoltam, nem kell leírnom, hogy azok a nagyon régi kismegszakítóknál a betűk még mást jelentettek - de azért odaírtam a nevüket. Például az akkori B (készülékvédő) majdnem olyan volt, ami ma a C - bár a G az még jobban olyan volt, mint a C. A kettő között, a 70-es évek végétől mittudoménmeddig meg ugyanezt a karakterisztikát az U jelleggörbe jelentette.

Ami ma a B, az a kétbillentyűs típusból az L lett volna.

Előzmény: Beer Monster (59713)
Beer Monster okt. 7. Creative Commons License 59713

Ki akarná azt, hogy a szolgáltató egy "korszerűsítés" keretében egyszercsak elrontsa a jól működő hálózatát, amit azután szerelővel kellhet átatakíttatnia...

A többi régi megszakítókarakterisztika közül melyik volt használatos a háztartásokban, csak a B?

Előzmény: C20NE (59712)
C20NE okt. 7. Creative Commons License 59712

Azok a biztosítékok nem szabványosak, ma már nem kaphatók. A ma szabványos B-t és C-t rakja a helyére. A C-vel ha probléma van akkor alul-méretezett a hálózat. D-t nem fognak felszerelni, ahogyan a többi spéci karakterisztikát sem, a többi meg nem szabványos amiket a régi megszakítóknál írtál.

Ezen kár problémáznod. Ha gond van csere után, egy regisztrált szerelővel alakíttass ki olyan hálózatot ami megfelel Neked.

Előzmény: Beer Monster (59711)
Beer Monster okt. 7. Creative Commons License 59711

Itt láttam, rögtön eggyel lejjebbi hozzászólásban.

Nem jól fogalmaztam. Amikor a szolgáltató lecseréli a régi elavult kétgombos biztosítékot az óránál, arra gondoltam, hogy ott hogyan tudja figyelembe venni. A B-t értem, de a többi fajtát mire tudja cserélni?

Nem kétlem, amint mondsz, hanem képbe szeretnék kerülni. A szomszédomnak volt vagy talán van állandóan problémája a biztosítékaival, amit kapott. Nem szeretnék én is pórul járni.

Előzmény: C20NE (59710)
C20NE okt. 7. Creative Commons License 59710

Kik cserélnek és hol? Háztartásoknál a villanyszerelők? Illik azt visszatenni amit kivettél, de a háztartásokban használt B, C felcserélése nem jár bajjal, ellenben ha nagyobbat épít be mint amit a vezeték elbír akkor az okozhat galibát.

Miért érdekelnek ennyire a karakterisztikák? Mit szeretnél megoldani? Hidd el nekem, hogy a mérőhöz a szolgáltató B, C -t szerel mást nem. Ipari fogyasztóknál elképzelhetőnek tartanám a D-t de nincs tapasztalatom üzemekkel.

Amúgy melyik boltban találtál H,L kismegszakítót?

Előzmény: Beer Monster (59708)
Beer Monster okt. 6. Creative Commons License 59709

Sajnos ezt simán lehet csinálni a pénz reményében, mert a magyar jog elfelejtette büntetni a joggal való visszaélést.

Előzmény: King_of_Giants (59705)
Beer Monster okt. 6. Creative Commons License 59708

A H és L karakterisztika az ebbe a lenti sorba hogyan illeszkedik?

Ahonnan B-st cseréltek le, oda minden esetben B-st raknak az újból? És ahonnan D-st, oda milyen kerül? Vagy erre figyelnek egyáltalán?

Előzmény: C20NE (59505)
ötfelezős okt. 6. Creative Commons License 59707

A régi fehér...

Az négyféle lehetett, B, D, H vagy L jelleggörbéjű. Ezek neve rendre készülékvédő, áramszolgáltatói, háztartási készülékvédő és vezetékvédő volt.

Előzmény: Beer Monster (59650)
C20NE okt. 6. Creative Commons License 59706

Ellent kell mondani, saját szakértővel bevizsgáltatni, ha az rendben találja, meg kell várni amíg a szolgáltató perel. Nektek nem szabad! A perben a szolgáltatótón bizonyítási teher van annak tekintetében, hogy a rongálást a Hölgy követte el és ez alkalmas volt áramlopásra. Amíg a bíróság ki nem mondja a lopás tényét addig nem történt meg, így az egyetemes szolgáltatónak szolgáltatási kötelezettsége van és ha nincs áramszámla elmaradás nem kötheti ki a kötbérre hivatkozva az áramot! Ha megteszi azonnal feljelentés a szolgáltató ellen!

Ügyvédre lenne a néninek szüksége!

Ha Te perelsz egy csomó nemleges dolgot Neked kellene bizonyítanod, nem rongáltad, nem loptál-....stb.

Megelőzésként az Energiahivatalnál azonnal bejelentést tenni a szolgáltató ellen!

Előzmény: King_of_Giants (59705)
King_of_Giants okt. 6. Creative Commons License 59705

Jó napot!

Ismerős bejelentette az ELMŰ-nél hogy hiányosak a plombák  az órán

Lefotózták, elvitték. Most kapott egy kb 300ezres büntetést, merthogy piszkálva volt az óra

Ennek van előzménye is. Tartozás miatt levágták az oszloprol

Visszakötéskor a szerelő állitólag leplombálta a fogy.mérőt. Erröl kellene papírnak lenni szerintem.

A megpiszkálásrol meg annyit, hogy egy hozzá nem értő idős hölgy a tulaj

Mi az hogy önmaga bejelenti és megbüntetik? Mikor milyen szakértő állapitott meg milyen megpiszkálást?

Milyen ész-érvekkel lehet vívni?

Peter atyuska okt. 4. Creative Commons License 59704

Mágnes kapcsolót akkor raknak be ha 25A felett van a kapcsolandó teljesítmény általában de 32A felett már biztos, ezt előre szokták közölni.

Előzmény: kiváncsis (59703)
kiváncsis okt. 4. Creative Commons License 59703

Köszönöm a választ. Valahol azt olvastam hogy a 3 fázisú vezéreltnél a szolgáltató mágneskapcsolót épít be a fogyasztásmérő szekrénybe.

Betáp - sorkapocs - kismegszakító - fogyasztásmérő - mágnes kapcsoló - lakáselosztó

A vezért főáramkörének ez megfelel?

Vagy Betáp - sorkapocs - mágneskapcsoló - fogyasztásmérő - lakáselosztó?

a HFvevő fázisát pedig a méretlenből kapja a kismegszakító után - a fogyasztásmérő előttről. A nullát pedig a fővezetéki sorkapocsból. A HF vevő létezik háromfázisúba, ha nem akkor a mágneskapcsoló igaz lehet?

Előzmény: Peter atyuska (59699)
cosalf okt. 4. Creative Commons License 59702

"kWh árának felel meg inkább nem?"

Igen.

Szerintem meg nem is érdekli a háztartási felhasználót a cosfi, mert a villanyóra wattos fogyasztást mér.

Előzmény: Szirty__ (59701)
Szirty__ okt. 4. Creative Commons License 59701

Sokat mondó a marketing duma (mint mindig).

"Akár 55%-os energiamegtakarítás is elérhető a működtetésével"

Igen. A begyújtáskor, mivel nem izzít. Ennek ideje kb 2 másodperc. Üzem közben 55% megtakarítás teljesen kizárt!

"használatához nem szükséges fáziskompenzáció"

Viszont cserébe remekül szennyezi a hálózatot, mint a legtöbb elektronikus hálózati eszköz.

A hagyományos induktívhoz sem szükséges. Anélkül is vidáman működik. A legtöbbe már nem is szerelnek kondenzátort.

"a fénycső hidegben (akár -25°C) is biztosan begyújt"

Ugyanezen az oldalon a következő is olvasható (csak nem tolják az ember képébe, keresni kell): "környezeti működtetési hőmérséklet tartomány: -20…+50 C" :-)

"Egy elektronika ára kb. 200kW-nak felel meg."

kWh árának felel meg inkább nem?

Ez egy 18W-os előtét esetén kb 10e üzemóra. Ürülhet az ember ha él addig egy ilyen. Pedig a megtakarítás csak ezután kezdődne ugyebár..

Előzmény: cosalf (59700)
cosalf okt. 4. Creative Commons License 59700

Erről tájékoztasd őket is!

http://entervill.eu/hu/elektronikus-fenycso-elotetek/

Itt látható a bekötési rajz is.
http://entervill.eu/download/hu/entervill_13_hlks-fenycsogyujto-elektronikak-fontosabb-muszaki-adatai.pdf

Láttam új fénycsövet a két végén 5 percen belül megfeketedni. Nem tudom, hogy a fénycsővel, vagy az elektronikával volt-e a baj?

Nem a fenti típusú elektronikáról ment, a fűtőszálak nem voltak rövidre zárva.

Egy elektronika ára kb. 200kW-nak felel meg.

Megéri, lehet energiát megtakarítani,gyakran fénycsövet és elektronikát cserélni.

Előzmény: DJ Szegecs (59696)
Peter atyuska okt. 4. Creative Commons License 59699

Két féle is van (szerelőtől függ aki átveszi):

- betáp - sorkapocs - biztosító - y kábel - ( óra / vezérlő ) - óra - vezérlő relé - belső hálózat

- vezérlő betáp

- betáp - sorkapocs -  y kábel - ( biztosító / vezérlő ) - biztosító - óra - vezérlő relé - belső hálózat

- vezérlő betáp

Hivatalos leírást még nem láttam.

Előzmény: kiváncsis (59698)
kiváncsis okt. 4. Creative Commons License 59698

Üdv. Érdeklődnék, hogy tud e valaki abban segíteni, hogy 3 fázisú nappali, 3 fázisú  vezérelt fogyasztásmérő belső vezetékezésének mi a sorrendje. Elsősorban a vezérelt rész  érdekelne. Előre is köszönöm!

arenarock okt. 3. Creative Commons License 59697

Szerintem kevered az egyenáramúval. A kétvezetékes valóban begyújtja a már rossz fűtésű csövet is, és nem csökkenti az élettartamot.

Előzmény: DJ Szegecs (59696)
DJ Szegecs okt. 3. Creative Commons License 59696

Elég egy-egy vezetéket vinni a csövek végéhez.

Az rövid távon kinyírja a fénycsövet. Vészkijárat lámpákban van ilyen megoldás.

Bővebben az előtétekről:

http://skory.z-net.hu/fenycso/fenycso.html

Előzmény: cosalf (59687)
Peter atyuska okt. 3. Creative Commons License 59695

Ez köszönhető annak, hogy nagyon gyatra elemekből és nagyon határon hajtottan készítik őket.

Előzmény: Szirty__ (59694)
Szirty__ okt. 3. Creative Commons License 59694

Üdv cosalf!

Sajnos az elektronikus előtétek élettartam szempontjából szerintem még meglehetősen távol vannak a hagyományos induktív előtétektől.

Nagyon távol.

Előzmény: cosalf (59689)
Beer Monster okt. 3. Creative Commons License 59693

Elsüllyedt a kérdésem, hogy ezek a fajta biztosítékok milyen karakterisztikájúak voltak?

https://www.mozaweb.hu/course/fizika_8/jpg_big/f8_071_4.jpg

C20NE okt. 3. Creative Commons License 59692

Van olyan, a csövet védelmi okokból szokták figyelni, sok előtét nem fűti a csövet.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59691)
Mekk Elek ezermester okt. 3. Creative Commons License 59691

"A fűtőszálat csak azért figyelik, hogy van-e cső behelyezve, mert ha nincs letiltja magát."

Olyat is láttam valahol, amelyik állítólag még szakadt fűtőszálú fénycsővel is működik (tehát még némelyik "kiégett" fénycső is világít vele).

Az valószínűleg nem figyelte a fűtőszál épségét :)

Előzmény: C20NE (59674)
Mekk Elek ezermester okt. 3. Creative Commons License 59690

Köszönöm.

De eddig is tudtam, hogy léteznek olyan Fi relék, amelyek egyúttal kismegszakítók is,

A kérdés viszont az volt, hogy az 59659-esben említett három FI relé 63 ampernél lekapcsol magától (tehát egyúttal biztosító is), vagy csak 63 amper a maximális terhelhetősége.

Előzmény: mantec (59664)
cosalf okt. 3. Creative Commons License 59689

Legyél.

Szerintem meg teljesen mindegy, hogy Tracon, Philips, vagy Osram az előtét. Kinában gyártott szarok.

Olcsóságról nem beszélhetünk. 3000Ft-tól 7000Ft-ig mennek az árak. Komplett armatúra árak meg láthatók a lenti linkeken.

Évente több ezer Ft-ot költeni egy armatúrára nem különösebben gazdaságos.

Előzmény: C20NE (59688)
C20NE okt. 3. Creative Commons License 59688

Elég nagy minőségi különbség van az elektronikus előtétek között, az olcsó húsnak... mondás itt is igaz. Én elektronika párti vagyok .

Előzmény: cosalf (59687)
cosalf okt. 3. Creative Commons License 59687

Régebben olvastam róla, de inkább nagyobb frekvencián üzemelt és az gyújtott be. Épp az volt a lényege, hogy szakadt fűtőszál esteén is indítja a csövet. Elég egy-egy vezetéket vinni a csövek végéhez. 6-7000Ft volt egy ilyen előtét. Megéri.

Előzmény: C20NE (59674)
cosalf okt. 3. Creative Commons License 59686

Most látom, a folytó=fojtó. Ez olyan volt, mint a Lalyos.

Előzmény: cosalf (59682)
cosalf okt. 3. Creative Commons License 59685

Ez sem igaz.

Már kettőt is láttam, amelyik vibrált folyamatosan. Nem úgy, mint a hagyományos, hanem mintha alacsony frekvencián üzemelne.

Az előtét cserépvel megoldódott. 3-4000Ft.

Előzmény: Tízenhármaska (59684)
Tízenhármaska okt. 3. Creative Commons License 59684

Egyet kell hogy ertsek Veled. Egy elonyet latom,nem vibral. Vagy vilagit,vagy nem.

Előzmény: cosalf (59682)
Beer Monster okt. 3. Creative Commons License 59683

"Más világítás típusra van tanácsotok esetleg?"

Van egy világítástechnikai topic is, elég részletes.

Előzmény: stevemegane (59668)
cosalf okt. 2. Creative Commons License 59682

Hát nem vagyok eltelve az elektronikus előtétekkel szerelt fénycsö-armatúráktól.

Az előtétek rövid időn belül elromlanak. Ahány előtét (ráadásul pofátlanul drágák), annyi féle bekötési mód. A fénycsövek pár gyújtás után katódmasszásak.

A hagyományos folytóval és gyújtóval szerelt sokkal üzembiztosabb, a fénycsövet sem veszi úgy igénybe.

Láttam olyan 10 éves armatúrákat (egy helyiségbe legalább 60 db volt), ahol egyetlen cső nem volt megfeketedve, egyetlen egy csövet nem kellett kicserélni bennük 10 év alatt.

Lacivill okt. 2. Creative Commons License 59681

A hagyományosnál simán be lehet tekerni, az elektronikusnál át kell kötni.

Előzmény: stevemegane (59679)
C20NE okt. 2. Creative Commons License 59680

Ő a csövekre menő vezetékek számáról beszél szerintem!

Előzmény: ha4nz (59678)
stevemegane okt. 2. Creative Commons License 59679

Még annyit áruljatok el nekem, hogy a hagyományos neon fénycső armatúrába be lehet-e tenni a LED-es fénycsövet, vagy ahhoz direkt LED-es armatúra kell.

ha4nz okt. 2. Creative Commons License 59678

Köszi, de ettől sajnos még nem értem. Én csak a hagyomásnyos változattal találkoztam, ahol L-n-pe van. Vagy teljesen más vezetékekről beszélünk? 

Előzmény: Tízenhármaska (59677)
Tízenhármaska okt. 2. Creative Commons License 59677

Pl van 6-7-8 vezetékes,ha lehet mi a 6 vezetékest messziről kerüljük,csak a szo.ás van vele.

Előzmény: ha4nz (59676)
ha4nz okt. 2. Creative Commons License 59676

Ezt hogyan kell értelmezni?

hány vezetekes azaz elektronikus trafo.

Előzmény: Tízenhármaska (59673)
Lacivill okt. 2. Creative Commons License 59675

Nem jó helyen nézelődtél akkor, de te tudod, hogy megéri-e mégis használtat venni.

C20NE okt. 2. Creative Commons License 59674

Elhiszem, nálam pont fordítva volt. Nem gondolkoztam, mitől. Ráadásul nem is igazán drága a cucc amiben az elektronikus előtét van. Vannak olyanok amik nem is fűtik a csövet hanem nagyfeszültségű gyújtást használnak. A fűtőszálat csak azért figyelik, hogy van-e cső behelyezve, mert ha nincs letiltja magát.

Előzmény: Tízenhármaska (59673)
Tízenhármaska okt. 2. Creative Commons License 59673

Eppen az elektronikus erzekenyebb a hidegre. Eddig ez a gyakorlati tapasztalatunk,igaz fugg attol is hogy hany vezetekes azaz elektronikus trafo.

Előzmény: C20NE (59666)
pajaci okt. 2. Creative Commons License 59672
pajaci okt. 2. Creative Commons License 59671
Előzmény: stevemegane (59670)
stevemegane okt. 2. Creative Commons License 59670

Nekem nem álmennyezeti kell, hanem falon kívüli.

Annyi kérdésem még lenne, hogy a sima neoncső armatúrába be lehet tenni a LED-es fénycsövet, vagy azt csak a direkt LED-es fénycső armatúrába lehet betenni?

Köszi.

Előzmény: pajaci (59669)
pajaci okt. 2. Creative Commons License 59669
stevemegane okt. 2. Creative Commons License 59668

Én eddig nem találtam 2x36W-os armatúrát fénycsövekkel együtt 4-5e Ft-ért.

A használt pedig csak 2-3~Ft. Nekem pedig sok kell.

Más világítás típusra van tanácsotok esetleg?

Előzmény: Lacivill (59667)
Lacivill okt. 2. Creative Commons License 59667

4-5 ezer 1 db új, minek vennél használtat?

Előzmény: stevemegane (59665)
C20NE okt. 2. Creative Commons License 59666

Az elektronikus biztosabban gyújt, hidegben is és kevésbé vibrál. Elvileg a cső élettartama is hosszabb vele. Én azt venném!

Előzmény: stevemegane (59665)
stevemegane okt. 2. Creative Commons License 59665

Sziasztok!

Tanácsra lenne szükségem.

Garázsba néztem használt kétcsöves neon armatúrákat.

Kétfélét hirdetnek, gyújtótrafós és elektronikus verziót.

Azt szeretném megtudni, hogy mi a különbség köztük és melyiknek mik a tulajdonságai (pl. melyik mennyire villog), melyiket érdemes venni?

Esetleg milyen másféle világítást lehetne beszerelni, ami nem kerül egy vagyonba?

Köszönöm.

mantec okt. 2. Creative Commons License 59664
Előzmény: Mekk Elek ezermester (59661)
C20NE okt. 2. Creative Commons License 59663

De igen. Ha kombinált lenne, azt feltüntetnék rajtuk és nem is így nézne ki.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59661)
Beni22 okt. 2. Creative Commons License 59662

Köszönöm, csak azért érdekelne valami kombinált, mert 5modul hely van. 

Mekk Elek ezermester okt. 2. Creative Commons License 59661

Ezek valóban biztosítékok is?

Tehát 63 amperes áramnál lekapcsolnak?

Biztosítóként milyen karakterisztikájúak?

Nem-e lehetséges-e az, hogy ezek csak olyan egyszerű FI relék, amelyek maximum 63 amperig terhelhetők?

Előzmény: mantec (59659)
Finom Leves okt. 2. Creative Commons License 59660

koszi

akkor szinuszosat keresek,

a motort nem tudom,max ha leveszem a burkolatot talan ott van

mantec okt. 2. Creative Commons License 59659

T Beni22!

Fi relé 4P 63A:

Schneider,

Legrand,

ABB.

Előzmény: Beni22 (59658)
Beni22 okt. 2. Creative Commons License 59658

Üdv! Létezik fi reléből 63A-os 4P ami egyben kismegszakító is? Sok helyen érdeklődtem sikertelenül. Vagy csak külön megoldható? Vagy fi reléből nincs is 63A 4P?

Köszönöm! 

Mekk Elek ezermester okt. 1. Creative Commons License 59657

A szünetmentes tép várható áthidalható idejének megsaccolásához két adat fontos, ezt a kettőt nem adtad meg :)

Először is tudni kéne, hogy munka közben hány wattot fogyaszt a keringetőd.

Aztán meg tudni kellene, hogy mennyi az akkumulátor energiatároló képessége wattórában kifejezve (egy wattóra = akkumulátor amperóra x akkumulátor feszültség).

Tehát például egy teljesen feltöltött 12V 10Ah akkumulátorban 120 wattóra energia tárolódik, ennyiből egy 50 wattot fogyasztó keringető szivattyú elvileg kb 2,4 órán át tud üzemelni. Gyakorlatilag persze ennél kevesebb ideig, mert egyrészt maga a feszültség átalakító elektronika is elfogyaszt valamennyi energiát működés közben, másrészt pedig az az akkumulátor, amelyre 10Ah kapacitás van ráírva, az csak a vásárlás napján igaz, mert ez folyamatosan romlik (tapasztalataim szerint kb 3-4 év alatt a felére csökken).

Egyébként az olcsó szünetmentes tápegységekből olyan csúnya hullámforma jön ki, amit a villanymotorok nagyon nem szeretnek, habár állítólag sok embernek már többször is túlélte a keringetője a négyszög/trapéz hullámot.

A drága színuszos szünetmentes tápok meg nem olcsók :)

Előzmény: Finom Leves (59655)
arenarock okt. 1. Creative Commons License 59656

Sokmindenre elég lenne, de! Mivel a tényleges és a hasznos teljesítmény között nagy a különbség, ezért ez valami "kvázi szinusz " szünetmentes lesz, amit nem szeretnek a motorok...
Esetleg valami illesztett kompenzációs taggal (kondi) lehet használható.
(szerintem)

Előzmény: Finom Leves (59655)
Finom Leves okt. 1. Creative Commons License 59655

hello

a futes vizkeringetojet kene meghajtani valamivel aramszunetkor

Túlfeszültségvédelemmel ellátott elosztóakkumulátor fajtája: VRLA AGM ólom akku
csatlakozók: USB
kimeneti teljesítmény: 800 VA, 480 W
névleges kimeneti feszültség: 230 V
kimeneti csatlakozók: EC 320 C13
névleges bemeneti feszültség: 230 V

ez a 800 VA 480W mire eleg?

koszi

Mekk Elek ezermester okt. 1. Creative Commons License 59654

Valószínűleg bölcsebb lenne a kapcsoló mögötti dobozba befutó csövet eltömíteni,

de csakis olyan anyaggal, ami javítás/vezetékcsere esetén könnyen eltávolítható. Tehát ne gipsszel vagy betonnal :) mert ha megszívatod a jövőbeli villanyszerelőt, egyből megugrik a számla néhány ezressel.

Profi körülmények között létezik ilyen célra olyan megkeményedő (ronda piros) hab, ami nem vezeti az elektromosságot és még tűzálló is. Persze ez túl drága lenne egyetlen cső eldugaszolásához.

A hőszigetelésekhez használt ragasztóhabok (pl a Tytan753) vagy az úgynevezett szerelőhabok valószínűleg jók lesznek ide is. A sima purhab nem biztos.

A hab csak a kis cső-lyukba jusson, az elektromos kötésekre ne! (előtte gyakorolj pl egy újságpapíron, hogyan tudsz maximum diónyi kis gombócokat fújni)

Habozás előtt ne habozz lekapcsolni a villanyórát!

Előzmény: NagyFehérÖrdög (59653)
NagyFehérÖrdög okt. 1. Creative Commons License 59653

Sziasztok!

Egy 2009-ben épített lakásban érezhetően ömlik be a levegő az egyik villanykapcsolón.

A kapcsoló dupla és a két műanyag kapcsoló lemez között áramlik be a levegő.

Mit lehet tenni?

Szereljem le a műanyagrészt és essek neki szigetelőszalaggal vagy van kulturáltabb megoldás?

Előre is köszönöm!

Kigyo szept. 30. Creative Commons License 59652

Hátha valakit érdekel:

Eladó pesten (lőrinc) egy 1 éves fa segédoszlop 1 fázisú szekrénnyel, fi+2 konnektoros kiszerelésben 99% kompletten (a földelőszonda és a csatlakozója (békája) hiányzik csak).

Az ára legyen mondjuk 50e.

Elérhetőség: t-mobile-72416nulla1

Jahno szept. 30. Creative Commons License 59651

Ott ja, nem szokás arra mutogatni, de Te már a szikével hadonászol.

Előzmény: Beer Monster (59634)
Beer Monster szept. 29. Creative Commons License 59650

A régi fehér bakelit megszakító, amin két gomb volt, egy kerek, meg egy szögletes, az milyen karakterisztikájú volt?

Szirty__ szept. 29. Creative Commons License 59649

Üdv Beer Monster!

"Úgy tudtam, hogy a fi-relék lényegesen gyakrabban mennek le, mint a biztosítékok. Nem ez a helyzet?"

De igen. Statisztikailag pontosan ez a helyzet. A különbség elég nagy, de meglehetősen függ attól is hol, milyen körülmények között történik.

Mint minden védelemre (nincs kivétel) erre is igaz, hogy hasznos, de bizonyos esetben akadályoz. Sajnos mindennek van következménye és hátránya.

Előzmény: Beer Monster (59641)
Beer Monster szept. 29. Creative Commons License 59648

Nekem kettőből egy villanykörte kiégésekor lecsapja. Nem stimmelne valami?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59647)
Mekk Elek ezermester szept. 29. Creative Commons License 59647

"Úgy tudtam, hogy a fi-relék lényegesen gyakrabban mennek le, mint a biztosítékok. Nem ez a helyzet?"

Ez nem szokás kérdése :) a FI relé és a biztosíték csak akkor megy le, ha valami dolga van.

Ha soha nincs hiba/rendellenesség a házban, akkor sem a FI relé, sem biztosíték nem megy le, akár húsz évig.

Ha nem kellene olykor leolvasni a villanyórát, akkor az emberek többsége azt se tudná, hogy hol vannak a biztosítékai meg a  FI reléje.

Előzmény: Beer Monster (59641)
Beer Monster szept. 29. Creative Commons License 59646

Kültérre nagyobb hibaáramú, fürdőszobába pedig kisebb hibaáramú szokott kerülni?

Előzmény: ha4nz (59645)
ha4nz szept. 29. Creative Commons License 59645

Azért olyat nem csinálunk, hogy három különböző színű nullavezető. Én azt szoktam ilyenkor csinálni, hogy N-A; N-B; N-C és ezek alapján van L1-A; L2-B; L3-C a három fázisvezetőm is fekete, mert csak kábelnél és kábelszerű vezetékeknél szokott eltérő fázisszínezés lenni. Ha egy komplett ház lakáselosztójáról beszélünk, akkor betáp (mért fővezeték) innen 3 db egyfázisú ávk a lakórészekbe, terheléselosztással figyelembe véve, külön ávk kültérinek és/vagy vizesblokknak, ha melléképület, akkor 5 vezetékkel gerinc kimegy, ott lakáselosztó és abban csinálok 3f ávk és 3f kismegszakító(k)al külön elosztást. 

Kb. így néz ki egy jól szelektált de eléggé összetett rendszer. 

Az más kérdés, hogy ups esetén vigyázni, kell, hogy mi marad fesz alatt szolgáltatói áramkimaradás esetén és ezeknek a szekunder köröknek a védelmére milyen ávk-t kismegszakítókat használunk a jelalakok és egyéb paraméterek szerint.

Inverter, oda-vissza mérő, napelem megint külön történet.

Előzmény: Beer Monster (59635)
ha4nz szept. 29. Creative Commons License 59644

Gondolom nullfesz tekercs van benne, mint egy megszakítóban, vagy ezzel egyenértékű logika.

Előzmény: Dreamer (59640)
Dreamer szept. 29. Creative Commons License 59643

Utoljára foglalkozom ezzel, mert nem értem miért nem lehet elhinni, ha aszonygyuk, hogy BE KELL KAPCSOLNI MINDEN CSATLAKOZTATÁS (áramkimaradás) ESETÉN:

"A készüléket a RESET gomb megnyomásával tudjuk bekapcsolni."

Dreamer

Előzmény: Beer Monster (59642)
Beer Monster szept. 29. Creative Commons License 59642

Lehetséges, hogy az én figyelmemet kerülte el valami, de úgy tűnik, mintha ez csak lecsapás után indulna resettel, az áramszünetről nem látok semmit.

Előzmény: Dreamer (59640)
Beer Monster szept. 29. Creative Commons License 59641

Úgy tudtam, hogy a fi-relék lényegesen gyakrabban mennek le, mint a biztosítékok. Nem ez a helyzet?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59638)
Dreamer szept. 29. Creative Commons License 59640

Mert úgy gondoltam, hogy ez nem egy speciális FI, mégis csak resettel indul. :)

Dreamer

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59639)
Mekk Elek ezermester szept. 29. Creative Commons License 59639

Eztet most miért is tetted ide?

Előzmény: Dreamer (59637)
Mekk Elek ezermester szept. 29. Creative Commons License 59638

"Ezek szerint a külün-külön fi-relékkel védett áramkörök nem számítanak szokványosnak?"

Olyan ez, mint az elektromosan fűtött autóbeálló vagy az arany ajtókilincs: teljesen szabályos és rendben működik, de valamilyen ok miatt mégsem terjedt el tömegesen.

Talán azért, mert az évezredek során kiderült, hogy nem igazán van szükség rájuk ;)

Előzmény: Beer Monster (59635)
Dreamer szept. 29. Creative Commons License 59637

Jajmádicsák! Nem hiszel nekem?

http://www.tracon.hu/product/TFGA-1

Dreamer

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59636)
Mekk Elek ezermester szept. 29. Creative Commons License 59636

Ez egy (villany/mosógép/TV/stb.) szerelő védő okos szerkentyű, amelyet ideiglenesen, csakis a készülék javítása idejére szabad alkalmazni. Valóban FI reléként is működik (többek között) és valóban újra meg kell nyomni minden áramszünet után, a javítás közben esetleg előforduló balesetek elkerülése végett.

Ha egy bolti eladó egy ilyet egyszerű FI relé néven ad el valakinek, azzal ez eladóval meg kell etetni.

A webáruházban szerencsére egyértelműen nem FI reléként árusítják (és az ára sem hasonlít ;)

tehát gyakorlatilag nulla az esély, hogy valaki ilyet használjon egyszerű FI reléként.

Ha lehetne állítani az érzékenységét (mondjuk 3 és 30 mA között), akkor vennék is egyet magamnak.

Előzmény: Dreamer (59632)
Beer Monster szept. 29. Creative Commons License 59635

Maximum érintőlegesen.

"Adott az egyfázisú ávk-d. Amelyik fogyasztót ennek a fázisával táplálod, oda csak ennek a nulláját viheted. Ennyit jelent az ésszel."

Ez azért nem tűnik túl nagy kihívásnak, gondolom, hogy egy villanyszerelő megbirkózik vele. 3 különböző színű fázis-, meg 3 különböző színű nullavezetékkel végképp problémamentesnek tűnik.

Ezek szerint a külün-külön fi-relékkel védett áramkörök nem számítanak szokványosnak?

Előzmény: ha4nz (59620)
Beer Monster szept. 29. Creative Commons License 59634

Na jó, hát ez ilyenformán fölényes, hogy a kérdezést az OKJ vizsgaanyaghoz kötöd. Ilyen erővel ha te kérdezel, én mutogatok majd az M.Sc-re, hogy addig inkább hallgass. Az 59616#-ra ha érkezik valami reakció, esedleg a részedről, az nekem bőven elég lesz. Az egészség fórumban sem szokás az orvosi diplomára mutogatni.

Előzmény: Jahno (59621)
Beer Monster szept. 29. Creative Commons License 59633

De így nem jó, mert felesleges lenne a mélyhűtőhöz még egy sorbakötött fi-relé. Annak van csak értelme, hogy teljesen külön védelmet kapjon a lakás többi részétől.

Ha beázik a kültéri lámpa, vagy bepárásodik a pincében egy konnektor, és emiatt leold az egész házat védő 3-fázisú fi, az nagyon rossz a mélyhűtőnek olyankor, amikor nyaralni mentél.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59630)
Dreamer szept. 29. Creative Commons License 59632

"Stops the electrical accident after the socket — in the event of a fault, the quick electronics interrupt the current within ≤15 ms. All-pole shutdown.
With undervoltage release — if there is a power failure, the DIperfekt automatically switches off —
once line voltage is present again, it must be switched on manually. This prevents connected electrical equipment from starting up accidentally and unmonitored, which can cause damage.
"

http://hu.rs-online.com/web/p/rcd-tapcsatlakozok/0385042/

Termékcsoport információ!

Dreamer

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59631)
Mekk Elek ezermester szept. 29. Creative Commons License 59631

"Általában a személyi (hordozható) változatokat resetelni kell használat előtt!"

Konkrét típust tudnál mondani?

Amelyiknek megnézhetném a gyári dokumentációját a reseteléssel kapcsolatban.

Mert amikor vége az áramszünetnek, akkor mozgó (villanymotoros) berendezések balesetvédelmi okok miatt nem indulhatnak újra el maguktól, ezért a motor-indító elektronikákat természetes, hogy mindig kézzel újra el kell indítani. De itt most egyszerű FI reléről van szó.

Előzmény: Dreamer (59629)
Mekk Elek ezermester szept. 29. Creative Commons License 59630

"És akkor mi lesz, ha a táblán is ott figyel egy "fő" védőkapcsoló?"

Sorba kötött kapcsolók esetén gyakorlatilag mindkettő (majdnem) ugyanazt csinálja, csak az egyik messze van :)

Ebben az esetben többnyire az energiaforráshoz közelebb lévőt szokás főkapcsolónak tekinteni,

a másikat meg helyi (biztonsági) leválasztó kapcsolónak. De ettől még mindkettőt nevezheted főkapcsolónak, csak ne feledd el, hogy ha a leválasztó kapcsolót húzod le, attól még az oda vezető kábelben továbbra is benne van a birkózógép :)

Előzmény: Dreamer (59625)
Dreamer szept. 29. Creative Commons License 59629

Általában a személyi (hordozható) változatokat resetelni kell használat előtt! Huhh, milyen igazad van! :)

Dreamer

Előzmény: ötfelezős (59626)
Mekk Elek ezermester szept. 29. Creative Commons License 59628

"Ha ez olyan, mint amiről én írtam, hogy áramszünet után nem jön vissza magától,"

Nem hinném,hogy létezik olyan FI relé, amit minden áramszünet után újra kell indítani.

Egy ilyennek a kifejlesztőjét a felhasználók meglincselnék az első adandó alkalommal.

C20NE szept. 29. Creative Commons License 59627

Az elég nagy öngól, nem is tudtam, hogy van ilyen! :-)

ötfelezős szept. 29. Creative Commons License 59626

Ha ez olyan, mint amiről én írtam, hogy áramszünet után nem jön vissza magától, akkor ideális a mélyhűtőnek. :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59624)
Dreamer szept. 29. Creative Commons License 59625

És akkor mi lesz, ha a táblán is ott figyel egy "fő" védőkapcsoló?

Gondolom a kettő majd "üti egymást" szelektivitás szempontjából.

Dreamer

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59624)
Mekk Elek ezermester szept. 29. Creative Commons License 59624

"Akkor hogyan tudok külön egyetlen fogyasztót "védeni"? Hogyan lehet akkor egyáltalán megcsinálni azt, hogy a mélyhűtőnek saját fi-reléje legyen?"

A legjobb megoldás, ha veszel egy konnektorral egybeépített FI relét és abba dugod a mélyhűtőt (vagy az egész sufnit mélyhűtőstül, fűnyíróstul).

És akkor el sem tudod rontani a bekötését :)

Előzmény: Beer Monster (59618)
Mekk Elek ezermester szept. 29. Creative Commons License 59623

Ha ezt elrontod, akkor soha nem fogod tudni felkapcsolni a FI relét, mert ugyanabban a pillanatban mindig le fog kapcsolni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59622)
Mekk Elek ezermester szept. 29. Creative Commons License 59622

"Milyen szempontból kell észnél lenni egyébként?"

Egy egyfázisú FI relére kötött (védett) fogyasztóhoz (vagy fogyasztó csoporthoz) a FI relén kell átvezetni a fogyasztó fázisát és nulláját.

Az észnél levés a következő: a FI relén átvezetett (tehát a FI relé utáni) nulla a védett fogyasztón kívül nem mehet más fogyasztóhoz is. Másképpen megfogalmazva: a védett fogyasztó a fázisát és a nulláját csakis a FI relén keresztül kaphatja meg, más áramkörökkel nem lehet semmiféle összeköttetésben még a nullája sem.

Előzmény: Beer Monster (59619)
Jahno szept. 29. Creative Commons License 59621
ha4nz szept. 29. Creative Commons License 59620

Adott az egyfázisú ávk-d. Amelyik fogyasztót ennek a fázisával táplálod, oda csak ennek a nulláját viheted. Ennyit jelent az ésszel.

Te mennyire vagy szakember, ha nem sértelek meg, mert sok hozzáaszólásod volt már, de sajnos nem találtam meg a beszélgetésed elejét és így lemaradtam róla.

Beer Monster szept. 29. Creative Commons License 59619

Milyen szempontból kell észnél lenni egyébként? Az nem elég, hogy amit egyszer az óránál háromfelé választottam, azt nem kötöm össze később sehol?

Előzmény: C20NE (59617)
Beer Monster szept. 29. Creative Commons License 59618

Ezt nem pontosan értem. A három fázisú gondolom minden fázist szétkapcsol, ha a három fázis áramának összege nem egyezik a nulla áramával.

Ekkor teljes áramszünet lesz az egész házban...

Akkor hogyan tudok külön egyetlen fogyasztót "védeni"? Hogyan lehet akkor egyáltalán megcsinálni azt, hogy a mélyhűtőnek saját fi-reléje legyen?

Előzmény: C20NE (59617)
C20NE szept. 28. Creative Commons License 59617

Járható, csak nagyon! észnél kell lenni a nullák kezelésénél mert ha elrontod, nem tudod a FI-t felkapcsolni, illetve fel tudod csak állandón leold. Jobb megoldás a 3 fázisú, illetve ha dedikáltan akarsz egy áramkört vagy egy fogyasztót védeni oda tehetsz ez esetben egy egyfázisút is a három fázisú mellé.

Előzmény: Beer Monster (59615)
Beer Monster szept. 28. Creative Commons License 59616

Mutassatok légyszi egy áramköri vázlatot ezekről, mert fejben nem biztos, hogy jól van meg.

Beer Monster szept. 28. Creative Commons License 59615

Az nem járható, hogy nem egy 3 fázisú fi relé van, hanem három 1 fázisú?

Előzmény: Gyurco78 (59612)
Vargham szept. 28. Creative Commons License 59614

Ja, úgy OK. :-)

Előzmény: Gyurco78 (59612)
drs szept. 28. Creative Commons License 59613

Sziasztok,

szakembert keresek egy Budapest környéki lakás felujitásához, konkrétan a villamos rendszer kiépitéséhez.

- szeretnénk néhány részen a vezetékeket kicsélrni (12 éves ház tetőtere)

- led-es világitást (spot)

- automatizálást illetve központi vezérlést kialakitani.

Ha tudtok ajánlani valakit aki tájékozott ezekben a dolgokban, modern gondolkodásmodu, kérlek jelezzétek.

Köszönöm,

drs

Gyurco78 szept. 28. Creative Commons License 59612

Na de ő most az órától kérdezte...gondolom a lakáselosztóig. Oda meg hiába vinne több nullát, ha a végén 1 Fi-be megy bele :)

Előzmény: Vargham (59611)
Vargham szept. 28. Creative Commons License 59611

Alapvető, hogy minden körhöz KÜLÖN kell vinni a nullát és a védővezetőt is.

Előzmény: Beer Monster (59609)
C20NE szept. 28. Creative Commons License 59610

Aramkoronkent kell a nullát vinni. De inkabb a nulla sinrol, amiből több is lehet, ha tobb fi rele van.

Előzmény: Beer Monster (59609)
Beer Monster szept. 28. Creative Commons License 59609

Emiatt nem érdemesebb úgy kialakítani, hogy az órától vagy az EPH-kialakítástól külön menjen minden fázishoz a nulla?

Előzmény: C20NE (59604)
ha4nz szept. 28. Creative Commons License 59608
Tegnap én is nyertem így egy tálca sört! :)
Előzmény: arenarock (59605)
Beni22 szept. 28. Creative Commons License 59607

Köszönöm, akkor megnyugodtam, ha csak ennyi. 

Előzmény: Peter atyuska (59600)
C20NE szept. 27. Creative Commons License 59606

Igaz, vannak esetek amikor több!

Előzmény: arenarock (59605)
arenarock szept. 27. Creative Commons License 59605

"Az N-en maximum annyi tud folyni mint a legterheltebb fázison"
Ez kizárólag ágankénti egynemű terhelés esetén igaz. Tehát egy kapacitív és egy induktív ág esetén már nagyon nem...

Előzmény: C20NE (59604)
C20NE szept. 27. Creative Commons License 59604

Az N-en maximum annyi tud folyni mint a legterheltebb fázison, szimmetrikus terhelésnél pedig nem folyik rajta semmi, de 3 fázisnál az a lényeg, hogy ha a nullád előbb szakad meg mint a fázisok, akkor felborul a szimmetria, túlfeszültséget kaphatnak a 230V-os fogyasztók és tűzijáték lesz.

Előzmény: Beer Monster (59602)
Beer Monster szept. 27. Creative Commons License 59603

Így már akkor világos :)

De előrébb vagyok valamivel, ha például egy 2A-es világítási áramkört 6A-re biztosítok, és nem 16-ra?

Előzmény: ötfelezős (59598)
Beer Monster szept. 27. Creative Commons License 59602

Nem az N-en folyik általában a legkevesebb áram?

Előzmény: Lacivill (59601)
Lacivill szept. 27. Creative Commons License 59601

Kivéve ha 3 fázisú, és az N adja meg előbb magát. Akkor jön a tűzijáték.

Előzmény: Peter atyuska (59600)
Peter atyuska szept. 27. Creative Commons License 59600

Elfüstöl és szétég meg jó nagy zárlatot csinál. Ezen kívül semmi.

Előzmény: Beni22 (59591)
Lacivill szept. 27. Creative Commons License 59599

Pont a napokban vettem 1 fázisú Schrack Fi relét, a "hagyományosnál jobb oldalt van a billentyűje, a kombináltnál bal oldalt van.

Előzmény: cosalf (59595)
ötfelezős szept. 27. Creative Commons License 59598

Alapból kell túlterhelésvédelem és zárlatvédelem is, a vezetékre is, és a készülékre is.

Ha a vezeték elején elhelyezett védelem mindkét célt ellátja, akkor nem kell külön a készülék elé is. Zárlatvédelem szempontjából azért általában elég a vezeték elején levő zárlatvédelem a készülékre is.

A készülék elé túlterhelésvédelem akkor nem kell, ha gyakorlatilag nem terhelhető túl. Például egy olajradiátort hogy terhelsz túl? Nem tudod lefogni a tengelyét, mint egy motornak. :)

Aztán van, ahol ezek a szép elvek nem teljesülnek - egy hajszárítót kívülről nem tudsz védeni, mert a motor sokkal kisebb áramot vesz föl még leégéskor is, mint a fűtőbetét rendesen. Ilyenkor tulajdonképpen hallgatunk. :)

De azt azért senki sem mondta, hogy világítási áramkört nem biztosíthatsz 16A alá...

Előzmény: Beer Monster (59585)
cosalf szept. 27. Creative Commons License 59597

Nem tudom.

5 éve volt a kezemben ilyen utóljára, emlékeim szerint nem.

De azóta változott a világ, lehet, hogy jelzi valamilyen módon. Nézz utána!

Előzmény: Beer Monster (59594)
cosalf szept. 27. Creative Commons License 59596

F.= FI-relét

Előzmény: cosalf (59595)
cosalf szept. 27. Creative Commons License 59595

Én úgy vásárolok, hogy elötte megnézem katalógusban, hogy mit akarok és pontosan megadom a gyártótól kezdve minden adatát. Mivel schrack-ot szoktam venni, ezért inkább a cikkszámát szoktam megadni.

Nem tudom, mi lenne, ha bemmegyek a boltba és kérek egy kombinált F.

A boltos talán azt adna.

Előzmény: Beni22 (59593)
Beer Monster szept. 27. Creative Commons License 59594

Az egybeépítettnél egyébként lehet valahogy tudni, hogy a fi ment le, vagy a megszakító?

Előzmény: cosalf (59592)
Beni22 szept. 27. Creative Commons License 59593

Azt hol látom rajta, hogy kismegszakítóval egybeépített? Jelölve kell legyen minden tipuson? 

cosalf szept. 27. Creative Commons License 59592

Ha csak sima FI-relé, akkor tulajdonképpen semmi. Nem fog emiatt leoldani, az érintkezői melegedhetnek, vagy hosszabb idő után elégnek, mert csak 40A-re méretezték az érintkezőit.

Van kismegszakítóval egybeéített FI-relé is.

Előzmény: Beni22 (59591)
Beni22 szept. 27. Creative Commons License 59591

Üdv!

Ha egy firelén nagyobb áram folyik át huzamosabb ideig mint amennyi a névleges árama,akkor mi történik?

Pl :Egy 3fázisún  In-40A és 60A folyik át rajta egy órán át.

Köszönöm!

C20NE szept. 26. Creative Commons License 59590

A berendezést nem védi, de a kábel határáig engedi elindulni. Ha a karakterisztikákat megnézed, a rövid idejű túlterhelés esetén viselkednek másként, a thermikus kioldó nagyon hasonló. Rövid ideig a kábel tulterhelheto ha utana tud hűlni.

Előzmény: Beer Monster (59589)
Beer Monster szept. 26. Creative Commons License 59589

Hiszen az előbb meg azt mondtad, hogy nem a berendezést, hanem a kábelt védi... Akkor meg nem tök mindegy?

Előzmény: C20NE (59588)
C20NE szept. 26. Creative Commons License 59588

Egy háztartásban nincs olyan berendezés ami D-t igényelne. Es olyan se aminek K-ra lenne szüksége. Azok ipari felhasználásra készültek. Igy biztosan jo lesz a vezető méretezés, nem követsz el hibat.

Előzmény: Beer Monster (59587)
Beer Monster szept. 26. Creative Commons License 59587

Igen, erre gondoltam én is, maximum azt nem sikerült átlássam, hogy akkor a karakterisztikák a gyakorlatban mire is jók. Hiszen a vezetéket egy D vagy K karakterisztikájú is védi. Na de akkor miért nem jó az, akár pl lakásba?

Előzmény: C20NE (59586)
C20NE szept. 26. Creative Commons License 59586

A biztosítót a vezeték terhelhetősége alapján választod és nem feladata  a végberendezés védelme, bár ellát(hat)ja azt is egy lakás/családiház esetében

Előzmény: Beer Monster (59585)
Beer Monster szept. 26. Creative Commons License 59585

A készülék védelmét nem minden esetben értem. Bojler saját kismegszakítóval, vagy villanytűzhely érthető. De amik nem fixen vannak telepítve, tehát például a konnektorok, vagy akár a világítás, ott eleve csak egy 10 vagy 16 A-es kismegszakítót tudsz tenni, holott a százas égő meg csak fél amper, és a hajszárító is csak 4.

Előzmény: Peter atyuska (59584)
Peter atyuska szept. 26. Creative Commons License 59584

Itt is van némi probléma, mert vagy a végberendezést véded együtt a vezetékkel vagy csak a vezetéket veszed figyelembe. A vezetékeknek van egy elhelyezésük szerint megadott maximális állandó terhelő áramuk ez egy táblázat a régi szabvány szerint az új szerint is de egy kicsit részletesebb. A vezetékek persze ezen értéken felül is bírják a terhelést de melegednek ami a szigetelésük sérüléséhez vezet hosszú távon, a berendezések jellegénél fogva meg bekapcsoláskor vagy üzemükben bekövetkező változások esetén lassan lecsengő vagy impulzus jellegű nagyobb áramot vesznek fel mint normál üzemüknél. Ebből fakadóan egy 10A -es berendezés felvehet 19A ha ezt 10A B-sel védjük leold de egy 10C nél már nem mert az időben lefutó induló 19A terhelés a B-snél leoldást eredményez míg a C-snél már nem. Ezért a jobb gyártók a müszaki leírásban feltüntetik hogy a berendezést milyen védelemmel lássák el pld 10C -s biztosítóval. Ha egy ágat C-sel védünk akkor ezt végig kell vinni a betápig kivéve akkor ha a köztes védelem több leágazást véd és mondjuk 32A-es.

Előzmény: Beer Monster (59581)
Peter atyuska szept. 26. Creative Commons License 59583

OBO termékei és mivel a védelem 3 lépcsős ami azt jelenti első lépcső a villanyóránál vagy ahhoz közel telepítik és bekötik a földelésre közvetlenül, majd a második lépcső amiből már több elem is szerelhető az elosztóba kerül pld külön védelem a kiemelt részeknek és külön az egyébnek, majd a harmadik magában a dugaszoló aljzatoknál helyezkedik el amiből lehet kevés de nagyon sok is.

A másik része hogy ezt még méretezni is kell mert nem mindegy hogy a ház mennyire van kitéve közvetlen villámcsapásnak és közvetettnek, van e saját villámhárítója vagy nincs.

De pld a csatári plast 1F szerelt egysége nettó 99000 Ft (villámáram levezetővel, késes biztosítóval, EPH sínnel) a 3F már 160000 Ft körül van, és akkor kell a 2. és 3. szinthez a levezetők amik az OBO nál pld 1F cserélhető betétes 2. fokozatú aljzat 9000 körül 1F a betét plusz 8-9000 Ft a 3. fokozat vagy olyan elosztó sor amiben van levezető vagy beépített vagy bedugható átmenő típus az is 10000 körül van.

Előzmény: Vakegérke (59580)
Mekk Elek ezermester szept. 26. Creative Commons License 59582

"Ezt az áramtalanító kapcsolót hogyan kell elképzelni?"

Az áramtalanító kapcsoló lényege, hogy ha azt lekapcsolod, akkor a teljes rendszer (lakás/üzem/ország/bolygó) egy egyértelműen meghatározható része teljesen feszültségmentes lesz, tehát azon a részen lehet akár villanyszerelni is úgy, hogy eközben a ház többi része  továbbra is feszültség alatt van. Ha a szerelés helyén három fázis van jelen, de az áramtalanító kapcsolóval a három fázisból csak egyet kapcsolsz le, akkor van némi esélyed rá, hogy megölted a villanyszerelőt (aki azt hitte, hogy ahol dolgozik, az a terület teljesen feszültségmentes).

Tehát

1: írd össze azokat az elektromos alkatrészeket, amelyekben normál üzem közben ott van a villanyosság

2: határozd meg azokat, amelyekben az áramtalanítás UTÁN is MINDENKÉPPEN kell lennie feszültségnek

3: ennek megfelelően kösd be az áramtalanító főkapcsolót

Előzmény: Beer Monster (59579)
Beer Monster szept. 25. Creative Commons License 59581

A különböző karakterisztikájú megszakítók után eltérően kell kábelezni? Tehát egy lomhább is ugyanazt a keresztmetszetet tudja védeni, mint egy gyorsabb, ha a névleges áramuk egyezik?

Előzmény: Zoltán a Mesterkém (59566)
Vakegérke szept. 25. Creative Commons License 59580

Mi az és mennyire húzós?

Előzmény: Peter atyuska (59578)
Beer Monster szept. 25. Creative Commons License 59579

Ezt az áramtalanító kapcsolót hogyan kell elképzelni? Ez egyetlen kapcsoló három fázis esetén is?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59574)
Peter atyuska szept. 25. Creative Commons License 59578

Olyan ami korrekt és jó az árban húzós.

Előzmény: Vakegérke (59568)
Peter atyuska szept. 25. Creative Commons License 59577

Az attól függ mi a cél(funkció), és mi van a madzagok végén.

Előzmény: Beni22 (59572)
Beni22 szept. 25. Creative Commons License 59576

Köszi,már nincs is kérdés :)

glandesz szept. 25. Creative Commons License 59575

Köszönöm!

Előzmény: peti.olah (59571)
Mekk Elek ezermester szept. 25. Creative Commons License 59574

A főkapcsolót nevezd át magadban áramtalanító kapcsolóra és fogalmazd meg újra a kérdésed,

de előtte egyértelműen határozd meg, hogy egész pontosan mit is áramtalanítson az a kapcsoló.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59573)
Mekk Elek ezermester szept. 25. Creative Commons License 59573

"1firelé,2kismegszakito,3főkapcsoló."

Tehát el tudsz képzelni egy olyan elosztót, amiben van egy FI relé, utána 15 darab kismegszakító (mondjuk a 15 darab dugaljhoz) és utánuk 15 darab főkapcsoló?

Na de melyik főkapcsoló a fő főkapcsoló?

Előzmény: Beni22 (59572)
Beni22 szept. 25. Creative Commons License 59572

Köszönöm! Végülis csak az érdekelne, hogy egy villamos szekrényben mi a helyes bekötési sorrend. Mert láttam olya is amiben 1főkapcsoló,2fi relé, 3kismegszakitó,de ilyet is:1firelé,2kismegszakito,3főkapcsoló. 

peti.olah szept. 25. Creative Commons License 59571

Ezen pl ott van, h C2.

C karakterisztika (pár napja tárgyalták itt)

2A névleges áram.

Olyat keress, amin megtalálod a B10 vagy a B16 jelölést.

Előzmény: glandesz (59567)
Vakegérke szept. 25. Creative Commons License 59570

OK, de nem publikus az elérhetőséged!

Előzmény: _kip_ (59569)
_kip_ szept. 25. Creative Commons License 59569

Risztó:

Paradox SP MG sorozatok 32 zónáig 2 partícióval ok, teljesen rugalmasan variálható. Esetleg keressprivátban.

Előzmény: Vakegérke (59568)
Vakegérke szept. 25. Creative Commons License 59568

Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni.

Egy családi ház túlfesz. védelmére mit javasolnátok, ami korrekt, teljes védelmet nyújt és az ára is elfogadható?

Milyen riasztót javasolnátok a fenti házba, ami min. 28 zónát tud kezelni?

glandesz szept. 25. Creative Commons License 59567

Urak!

Kismegszakítót cserélnék a  régi Bakony típusúak elavultak de a Merlin kismegszakitókon csak  kod/ számok szerepelnek és nem az Ah mint a régieken. Nekem 10 és 16 Ah kellene milyen  számút vegyek?Merlin Gerin Multi9 C60N kismegszakító?

Köszönöm!

Zoltán a Mesterkém szept. 25. Creative Commons License 59566

Igen az, egyszer kellett volna egy 8A-es, az ABB-től tudtak volna rendelni,

csak azzal a K karakterisztikával tudtam volna mit kezdeni...

Előzmény: Jahno (59565)
Jahno szept. 25. Creative Commons License 59565

Megszakító lesz az, bár sok mást gyárt:

http://www.abb.hu/product/hu/9AAC910006.aspx?country=HU

Előzmény: Beer Monster (59564)
Beer Monster szept. 24. Creative Commons License 59564

Meg-e szabad-e kérdezni, miaz az ABB...

Előzmény: Zoltán a Mesterkém (59542)
AtoszMester szept. 24. Creative Commons License 59563

Sziasztok!

Most újítom fel a villany hálózatot a (száraz) pincében. Elég zsúfolt a pince gépészeti szempontból, onnan megy fel az összes fűtés felmenő / lejövő ág, vizek, 1 fa kazán, 1 átfolyós vízmelegítő, egy gázkazán, szennyvízcsövek, stb.

Ellenben kellenek a pincébe konnektorok, hajólámpák, és a kapcsolóik.

Van-e arra szabvány, hogy pl. mennyire mehet el gázkazán füstcső mellett lépésálló gégecsőben az MBCU kábel a pincei konnektorokhoz? Ugyanez a kérdésem fém vízcső esetére.

Jelen pillanatban egyik-másik "cső kereszteződésben" csak 20 centi távolságot tudnék tartani ezektől.

Ha ez nem szabványos, akkor a 10 méter hosszú pinyóban 3 helyen plusz 7-7 méter kábelt kell felhasználnom, ami elég ronda lenne (nem a pénz a lényeges).

Köszi!

pocimixx szept. 24. Creative Commons License 59562

Kalocsa szekrény-re keress rá a google-ban. mindent megtalálsz

Előzmény: Beni22 (59557)
Szirty__ szept. 24. Creative Commons License 59561

Arról lemaradtam.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59553)
Beni22 szept. 24. Creative Commons License 59560

Ne gondold túl,nem akarok én csinálni.:)

Jahno szept. 24. Creative Commons License 59559

Ha így hirtelen nem megy, akkor szerintem vedd meg készen.

Előzmény: Beni22 (59557)
Beni22 szept. 24. Creative Commons License 59558

*külső főkapcsolót akartam írni.

Beni22 szept. 24. Creative Commons License 59557

Üdv!

Valaki tudna egy képet linkelni kültéri hordozható áramelosztó szekrény bekötéséről?

Az érdekelne,hogy Fírelé,kismegszakító,külső kismegszakító hogy van bekötve.Mi a sorrendje.

Meg az egész szekrény kivitelezése érdekelne.

Köszönöm!

maat7 szept. 24. Creative Commons License 59556

Köszönöm az eddigi ötleteket!

Amit kipróbáltam sorba kötöttem a fm táblán lévő csengőt a leddel és gyönyörűen villog és csenget is , a csengő picit jobban szaggat de ugyan olyan jól hallható.

Következő lépés , hogy tudom ezt a meglévő világításhoz kapcsolni, a meglévő világítás szobai kapcsolóval kapcsolható.

köszönöm ha van ötlet

ficere50 szept. 24. Creative Commons License 59555

Tényleg! Túl gyorsan rajzoltam...kell egy váltókapcsoló, valóban. Bocs!

Előzmény: Szirty__ (59550)
Mekk Elek ezermester szept. 24. Creative Commons License 59554

"Léteznek olyan ragasztó habok, amelyek nem tágulnak szanaszét, mint a mezei purhab..."

Asszem az úgynevezett szerelő habok is nagyjából ugyanez a termék (persze nem ugyanilyen áron ;)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59547)
Mekk Elek ezermester szept. 24. Creative Commons License 59553

"Kiderült belőle hogy vagy te nem értetted a kérdést, vagy én nem értettem mit szerettél volna közölni..."

A közvetlenül utána következő bejegyzésemet egyszerűen átugrottad?

Előzmény: Szirty__ (59551)
M3 HellRot szept. 24. Creative Commons License 59552

Egyetértek, a lámpa kapcsolóját ki kell cserélni alternálóra (csillár) és annak a két bemenetére kötni a relé két kimenetét.

Előzmény: Szirty__ (59550)
Szirty__ szept. 24. Creative Commons License 59551

Köszönöm a színes képeket!

Kiderült belőle hogy vagy te nem értetted a kérdést, vagy én nem értettem mit szerettél volna közölni...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59494)
Szirty__ szept. 24. Creative Commons License 59550

Üdv ficere50!

"Akkor pont az fog történni, mint amit leírtál."

Ezt írta: "a csengő gombjára a led lámpák (amik amúgy a világítást biztosítják  ) felkapcsolódjanak, vagy ha égnek akkor eloltódjanak."

Szerintem a te kapcsolásod nem fogja kioltani a lámpát ha az éppen be van kapcsolva amikor "csengetnek".

Előzmény: ficere50 (59543)
Mekk Elek ezermester szept. 24. Creative Commons License 59549

"de állítólag nincs relé benne."

Relé nélkül is több módon meg lehet oldani, hogy a nyomógomb elengedése után még néhány másodpercig tovább szóljon a csengő.

Többek között pl egy darlington tranzisztor elé tett RC taggal is.

De ha esetleg nem értetted maradéktalanul az előző mondatomat, akkor inkább maradj meg az időrelénél.

Előzmény: maat7 (59540)
Mekk Elek ezermester szept. 24. Creative Commons License 59548

Kapunyitó rendszerekhez lehet venni villanócsöves lámpákat, 12/24 volttal működnek. Minden helyiségbe jól látható helyre (pl az ajtó fölé) tegyél egy-egy villanót.

Kell egy megfelelő tápegység nekik meg egy néhány másodperces kikapcsolás késleltetés. Ez utóbbit egy laikusnak legegyszerűbb (habár nem a legolcsóbb) egy megfelelő időrelével megoldani.

Mekk Elek ezermester szept. 23. Creative Commons License 59547

"Prokoncept falnál... purhab vagy pl. csemperagasztó...?"

Léteznek olyan ragasztó habok, amelyek nem tágulnak szanaszét, mint a mezei purhab (max kb egy perc után leállnak).

Ezekkel (is) szokták a hőszigetelő lapokat a falra ragasztani. Most hirtelen a Tytan753 neve jut eszembe, de van többféle is.

Én egy ilyennel próbálkoznék,

az úgynevezett purhabot nagyon nem javaslom, mert az azzal körbefújt dobozod még negyed óra múlva is vándorolna valahol a még mindig táguló hab miatt  :)

Előzmény: Vakegérke (59539)
paplanfa szept. 23. Creative Commons License 59546

Siket.

De nem csak neki, minden egyedülélő nagyinak jól jönne egy ilyen.

DJ Szegecs szept. 23. Creative Commons License 59545

Mindenképpen barkács cucc kell, vagy jó a gyári, készen szállított megoldás is? 

Ha az utóbbi, akkor nagyothallók szaküzletében (vagy akár neten rendelve is) van többféle: ledes, vagy stroboszkópos kivitelben is.

Dreamer szept. 23. Creative Commons License 59544

Ezzel csak az a baj, hogy a relé csak addig húz be amíg nyomják a gombot, kellene időzítés hogy egy darabig míg világítson.

Dreamer

Előzmény: ficere50 (59543)
ficere50 szept. 23. Creative Commons License 59543

Kell szerezni egy olyan relét, ami DC 6-8 V-ra behúz és van egy Morse-(váltó) érintkezője.(illetve 1 db záró és 1 db nyitó.) A csengő feszültségét érdemes egyenirányítani és egy kondival (~ 1000uF 25 V) simítani. Ezt az egyenfeszültséget be kellene vezetni a reléhez. A relé érintkezőket pedig a

(nagyon primitív) rajzom szerint rá kell "ültetni" a meglévő csillár/lámpa áramkörre. Akkor pont az fog történni, mint amit leírtál.

Zoltán a Mesterkém szept. 23. Creative Commons License 59542

Találkoztam ABB-ben "K" karakterisztikával, de olyan emberrel nem, aki tudta volna,

hogy mi fán terem...

Előzmény: C20NE (59536)
Zoltán a Mesterkém szept. 23. Creative Commons License 59541

A legegyszerűbb megoldás a villogó led.

Mondjuk, mivel azok jellemzően nem túl fényesek, a villogó leddel célszerű sorba kötni nagy fényerejűt.

Természetesen a csengőreduktor után dióda, ellenállás.

maat7 szept. 23. Creative Commons License 59540

Sziasztok!

Egy kérdésem lenne, egy süket embernek kellene egy csengőt kialakítani , a következő képen.

Van egy központi szoba ott szeretné ha a csengő gombjára a led lámpák (amik amúgy a világítást biztosítják  ) felkapcsolódjanak, vagy ha égnek akkor eloltódjanak.

A csengő egy hagyományos nyomógombos csengő jelenleg, tehát az lenne a jó ha  a felvillanás vagy az  eloltódás többször megismétlődjön , akár úgy : a  gomb nyomásáig villogjon , vagy  a megnyomás után 2-3 másodpercig villogjon.

Ilyen  jelzést a valóságban is láttam, csak el van burkolva a kötés vagy kütyü, de állítólag nincs relé benne.

Ha esetleg valakinek van ötlete erre megköszönném.  

Vakegérke szept. 23. Creative Commons License 59539

Sziasztok!

Prokoncept falnál a belső 5 cm szigetelésben a dobozokat mivel érdemes rögzíteni, purhab vagy pl. csemperagasztó, hogy a dugalj. ne jöjjön ki a falból?

C20NE szept. 21. Creative Commons License 59538

Nem!

Előzmény: Beer Monster (59537)
Beer Monster szept. 21. Creative Commons License 59537

Aha, de akkor az sem opció, hogy az ember D-t kér az órához...?

Előzmény: C20NE (59536)
C20NE szept. 21. Creative Commons License 59536

Lakossági célra csak a B,C van, iparban van mindegyik.

Előzmény: Beer Monster (59535)
Beer Monster szept. 21. Creative Commons License 59535

A B-nél gyorsabb az nem az A, henem Z? Ezt elosztótáblánál sosem használják?

Előzmény: C20NE (59534)
C20NE szept. 21. Creative Commons License 59534

A névleges áram :-)

Előzmény: Beer Monster (59533)
Beer Monster szept. 21. Creative Commons License 59533

Köszönöm. Már az előbbi táblázatban sem tudtam, hogy az In mit jelent, utánanézni meg még nem volt kedvem, ezért most már megkérdezem. ;)

Előzmény: C20NE (59532)
C20NE szept. 21. Creative Commons License 59532

A karakterisztikától függ. Itt van pl. egy C görbe: 5xIn és 10xIn között old le. ( A görbe függőleges szakasza. A fölötte lévő rész a thermikus.

Előzmény: Beer Monster (59531)
Beer Monster szept. 21. Creative Commons License 59531

Értem, a mágneses az gondolom egy tekercses tag. Annak mekkora a leoldási árama a névleges áramhoz képest?

Előzmény: C20NE (59529)
C20NE szept. 21. Creative Commons License 59530

Ezért a szabadban elhelyezett villanyóra szekrénynél ha zimankó van több áramot enged át leoldás nélkül mint nyári 50 Celsius fokban.

Előzmény: C20NE (59529)
C20NE szept. 21. Creative Commons License 59529

Ha megnézel egy kismegszakító kioldási görbéjét azt fogod látni, hogy 2 féle kioldó van benne.

Az egyik kb. egy bimetal, ami lassú, egy 16A-es kismegszakító 17A-nál nem fog azonnal leoldani, el kell teljen egy kis idő, hogy a thermikus kioldó felmelegedjen. Ez akár percek is lehetnek. Ennek működése jelzi azt, hogy egy adott körön nem zárlat hanem túlterhelés van. ( többnyire )

A másik egy mágneses elven működő gyors kioldó és nagyobb áramoknál, leginkább zárlatnál lép működésbe.

Előzmény: Beer Monster (59528)
Beer Monster szept. 21. Creative Commons License 59528

Ez a termikus védelem mit is jelent?

Előzmény: C20NE (59527)
C20NE szept. 21. Creative Commons License 59527

Az a vicc, hogy az a szerelés is működik, ritkán szembesülnek vele, hogy lehetett volna jobban is, max. a vasaló kapcsolgatásával szinkronban hunyorognak a lámpák. A világítás és a háztartási gépek egyre kevesebbet fogyasztanak, persze több is van belőlük. 

Egy jó szerelést onnan veszel észre, hogy ha a fogyasztási igények nőnek, akkor mindig az óra alatti termikus védelme old csak le és elegendő teljesítménybővítést kérni ami után a változatlan rendszer teszi a dolgát :-)

Én csak magamnak és barátoknak csinálom, de se nekem nem érné meg sem a megrendelőknek, ha a maximalizmusom és a lehetőségekre, jövőbeli igényekre való felkészülés megjelenne a kivitelezésemben. Amikor meglátják az elosztóimat mindig túlzásnak gondolják. Már csak a Grinder féle vonalzóval igazított kábelezést kellene megtanulnom, de ahhoz már nincs kedvem ;-)

Előzmény: ötfelezős (59526)
ötfelezős szept. 21. Creative Commons License 59526

A jobbak 2,5-essel csinálták ezt. :D

És amikor én erről morogtam, hogy nem tudok versenyezni ezel a módszerrel, mikor én jobbra elmegyek hat csővel, balra héttel, felfelé hárommal, lefelé néggyel, akkor azt mondták ismerősök: figyelj, te szépen szereled a villanyt, mások meg megélnek belőle. :D

Előzmény: C20NE (59523)
ötfelezős szept. 21. Creative Commons License 59525

A Schneidernek vannak ilyen táblázatai, gyakorlatilag meg lehet úgy közelíteni, hogy a szelektivitás kismegszakítóknál is elérhető, ha az aláosztott készülék névleges árama az előtte levő áramának a tizede.

Előzmény: Beer Monster (59520)
Beer Monster szept. 21. Creative Commons License 59524

Nem kell feltétlen zárlatra gondolni, hiszen egy kiégő körte ugyanakkora bosszúságot tud okozni.

Előzmény: C20NE (59523)
C20NE szept. 21. Creative Commons License 59523

Alapvetően azért lehet érte tenni! Szakítani kell a régi szerelői beidegződésekkel és a lehetőségekhez képest minél jobban megközelíteni a csillagpontos rendszert ahol nem gerincvezetékről ágazgatunk le. Kis túlzással régen sokan azt tették, hogy egy 1,5-es vezetékkel elindultak és amíg tartott a guriga mindent arról kötöttek meg. Egy 100nm-es lakásban volt 3 áramkör és kész.

Ha jól alakítod ki a köröket, nem egy FI-re fűzöd az egész rendszert, és minél jobban szétbontod az áramköröket akkor sokat tehetsz azért, hogy elkerüld az általad említettet.

Sajnos arra, nemigen van jó megoldás, hogy a zárlatos kör ne vigye le az óra alatti megszakítót, de 3 fázisú betáplálással lehet tovább minimalizálni a bajt.

Előzmény: Beer Monster (59522)
Beer Monster szept. 21. Creative Commons License 59522

Értem. Azért nem lenne hülyeség, amikor az ember hetekre magára hagy mélthűtőt, hűtőszekrényt.

Előzmény: C20NE (59521)
C20NE szept. 21. Creative Commons License 59521

Egy időben én is ezt hittem de a tesztek szerint sajnos nem így van. Nevesebb gyártók raknak ki olyan táblázatokat, hogy melyik biztosító milyen előtéttel szelektív, ha van lehetőséged úgy kialakítani, akkor van esély szelektív rendszert csinálni.

Előzmény: Beer Monster (59520)
Beer Monster szept. 21. Creative Commons License 59520

Azt értem, hogy a két C-s nem szelektív, elvégre zárlatnál lehet talán 1000A. De ha az egyik B-s, akkor sem szelektív?

Ha hamarabb old, talán még azelőtt szakítja meg a zárlati áramot, hogy a C-s működésbe lépne.

Előzmény: C20NE (59519)
C20NE szept. 21. Creative Commons License 59519

Sajnos zárlatra nem lesz szelektív 99%-ban lemegy az összes az óráig.

Példa a 6A -es C-s zárlatnál oldott de levitte az óra alatti 25A C-t is.

gL/gG olvadóval lehetne szelektívet csinálni, de azt lakásokban nem szerelik, max a lelkiismeretesek a túlfesz levezető elé.

Előzmény: Beer Monster (59518)
Beer Monster szept. 21. Creative Commons License 59518

"mindenütt C-set használtam"

Gondolom az lenne a jó, hogyha valamelyik megszakítót lebassza, akkor minél kevesebb berendezés maradjon áramellátás nélkül. Ehhez nem jobb megoldás, hogyha az elosztótáblában gyorsabb reagálású kismegszakítók vannak, mint az óránál?

Előzmény: C20NE (59513)
ha4nz szept. 21. Creative Commons License 59517

Házilag készített szerszámgépek párhuzamos üzeme, nagy indulási áramfelvétellel. (Motorikus fogyasztók)

Nekem még mindig elfogadták.

Előzmény: Beer Monster (59514)
C20NE szept. 20. Creative Commons License 59516

Nem tudom, én megbíztam egy regisztrált szerelőt, Ő intézte. Indokként a nagy áramfelvételű gépeimet említettem Neki, de, hogy Ő mit írt be azt nem tudom. De nem említette, hogy kukackodtak volna.

Beer Monster szept. 20. Creative Commons License 59515

például

Beer Monster szept. 20. Creative Commons License 59514

És ldául mit "fogad el" a szolgáltató magyarázatként, aki C-t kér?

Előzmény: C20NE (59513)
C20NE szept. 20. Creative Commons License 59513

Én nem bonyolítottam, mindenütt C-set használtam. Ezek a biztosítók a vezetéket védik, a készüléknek saját védelme kell, hogy legyen. Pl. a toroidos cuccaim simán letolják a 16B-t bekapcsoláskor, de a 16C-vel elindulnak.

Előzmény: Beer Monster (59511)
murray szept. 20. Creative Commons License 59512

szenvedés lesz mert már a összesodrásnál a ráhagyott vezetéket levágtam. köszi!  

Előzmény: C20NE (59510)
Beer Monster szept. 20. Creative Commons License 59511

Akkor azt jól gondolom-e, az órához érdemes pl 16"C"-t, miközben az elosztószekrénybe 10"B" illetve 16"B" megszakítókat, melyeket már később szabadon lehet cserélni, ha valahol szükség van a C-re?

C20NE szept. 20. Creative Commons License 59510

Szabványos kötőelemet, ami befér ( sorozatkapocs, Wago ), vagy kösd be úgy a kapcsolót, ha lehet, hogy a megfelelő kapcsa alá, nem összesodorva - ha azonos keresztmetszetű a két vezeték - kösd be mindkettőt és húzd meg a csavarját rendesen.

Előzmény: murray (59508)
murray szept. 20. Creative Commons License 59509

müködött előtte de zizegett a kapcsoló az öregek már féltek tőle..az összesodrás szigszalagja öreg volt de égést nem láttam..

Előzmény: C20NE (59507)
murray szept. 20. Creative Commons License 59508

tényleg..egymás alatt vannak. nade akkor most mit tegyek? össze nem sodrok, rakjak be valami csokit vagy mi? 

Előzmény: C20NE (59507)
C20NE szept. 20. Creative Commons License 59507

Amikor az összesodrott drótot szétszedted, akkor kötötted ki a konnektor fázisát és amikor rossz helyre tetted a kapcsolóban akkor kötötted ki a lámpa fázisát...

-szerintem!-

PS.: Persze csak ha mielőtt hozzányúltál működött!

Előzmény: murray (59506)
murray szept. 20. Creative Commons License 59506

röhejes kérdés: fater megkért cseréljek ki egy konnektort és egy kettes csillárkapcsolót. leszedve a konektort nézem nincs föld vezeték..jó. a kéket és a fekete drótot berögzitettem kétoldalra a középső földelés csavart úgy hagytam. eredemény: semmi. zárlat nincs , de áram sincs.  megcserélve a kétoldalt sem.  nagyon nincs kedvem a fázist a földre kötni így most nemtom mi van..

csillárkapcsoló: alul 2 ág felül 1.  alsó két fekete drót összesodorva a felső kék szabadon. két feketét szétszedem berögzitem a kapcsoló két csatiba a felső kéket a felső egybe és semmi. se zárlat se világitás. ????

C20NE szept. 20. Creative Commons License 59505

Z karaterisztika:
Rövid vezetékkel bekötött és kifejezetten INDULÓÁRAM NÉLKÜLI fogyasztók (áramköreinek) biztositására szolgáló, gyors leoldású kismegszakíto, minimális túláramtűréssel. (Elektronikus áramkörök védelmere ajánlott és külső méreteit illetően, általában miniatűr kivitelben gyártják)
- zárlati leoldás: 4 x In/AC
- termikus (túlterhelési) leoldás határa, 3 másodpercig fennálló túláramnál: 3 x In alatt.

B karakterisztika:
Alacsony indulóáramu fogyasztók és/vagy kicsi zárlati áramú áramkörök védelmére szolgál. (hűtő, fűtő, világítási áramkörök, kissebb teljesítményű motorikus fogyasztók, stb.)
- zárlati leoldás: kb. 5 x In/AC
- termikus (túlterhelési) leoldás alsó / felső határa, 3 másodpercig fennálló túláramnál: 2,5 x In / 4 x In
(előre nem tisztázott céllal kiépített áramkör esetén ezt ajánlott felszerelni.)

C karakterisztika:
normál áramkörök/fogyasztók és átlagos motorikus fogyasztók (kb. 2,5... 3 kW-ig) áramköreinek a biztositására szolgál.
- zárlati leoldás: kb. 10 x In/AC
- termikus (túlterhelési) leoldás alsó / felső határa, 3 másodpercig fennálló túláramnál: 4 x In / 8 x In

D karakterisztika:
Nagy indulóáramu fogyasztók (3...4 kW feletti motorok) illetve generátorok/transzformátorok (áramköreinek) a biztosítására szolgál.
- zárlati leoldás: kb. 15 x In/AC
- termikus (túlterhelési) leoldás alsó / felső határa, 3 másodpercig fennálló túláramnál: 6 x In / 13 x In

K karakterisztika:
Igen nagy túlárammal és hosszú ideig induló fogyasztók (kondenzátortelepek, nagy transzformátorok, stb) biztositására szolgál. Lassitott leoldású kismegszakitó, ezért csak indokolt esetben és kizárólag nagy zárlati áramot tartósan elviselni képes áramkörökbe iktatható be. A K karakterisztikájú kismegszakitók másodlagos felhasználási területe a főkapcsolóként alkalmazás, B-C-D karakterisztikájú kismegszakítókkal biztosított aláramkörök előtt.
- zárlati leoldás: kb. 20 x In/AC
- termikus (túlterhelési) leoldás alsó / felső határa, 3 másodpercig fennálló túláramnál: 8 x In / 15 x In

S karakterisztika (találni -S jelzéssel is):
Ez kifejezetten napelemes (fotoelektromos) rendszerek primer körébe (tehát maguknak a napelemeknek az áramkörébe) szánt EGYENÁRAMÚ kismegszakító. A zárlati leoldási ideje igen kicsi, 5 ms alatt van.
- zárlati leoldás: 6 x In/DC
- termikus (túlterhelési) leoldás alsó / felső határa, 3 másodpercig fennálló túláramnál: 2,5 x In / 5 x In

Előzmény: C20NE (59504)
C20NE szept. 20. Creative Commons License 59504

Igen nagy bekapcsolási áram felvételű berendezéseknél alkalmazzák megfelelően méretezett vezetékkel. Lakosságnak nem szerelik, ipari üzemekben találhatsz ilyet.

Előzmény: Beer Monster (59503)
Beer Monster szept. 20. Creative Commons License 59503

Mire való akkor végülis a D-s megszakító?

Beer Monster szept. 20. Creative Commons License 59502

De ez hogyan kapcsolódik a kérdéshez? :)

Előzmény: Tízenhármaska (59501)
Tízenhármaska szept. 20. Creative Commons License 59501

Hidd el regszerelok nagyresze,igy en is sokszor csak csovalja a fejet miket kernek.

A formanyomtatvanyra tobbszor rairjuk a nevet,szuletesiidejet stb adatait a megrendelonek.

Most ez heppjuk.

Amugy B vagy C,mast nem hasznalnak tudtommal.

Előzmény: Beer Monster (59499)
C20NE szept. 20. Creative Commons License 59500

Motorja válogatja. A lágyindítósak B-ssel is szépen elindulnak, van amelyik a C-t is lenyomja, ha nagyon kis értékű.

Előzmény: Beer Monster (59499)
Beer Monster szept. 20. Creative Commons License 59499

Én ezt a nyilatkozatot nem egészen pontosan értem. Hogyhogy miért akar valaki C-t? Ha egyszer a villanymotorhoz C kell, nem? Akkor nem az az alapértelmezett? Arról kell nyilatkoznia valakinek ez esetben, hogy van egy 2300W-os (3600W-os) fűrésze vagy hogy a bojler mellett is szeretne porszívózni?

(Egyébként végülis a C vagy a D kell hivatalosan a motorhoz?)

Előzmény: Tízenhármaska (59497)
pampalini111 szept. 20. Creative Commons License 59498

Köszönöm a válaszodat.

Előzmény: Tízenhármaska (59497)
Tízenhármaska szept. 20. Creative Commons License 59497

Regszerelo-formanyomtatvany teljesitmeny valtozas miatt-7-s pontnal nyilatkozni kell miert akarsz C-t.

Előzmény: pampalini111 (59496)
pampalini111 szept. 20. Creative Commons License 59496

Sziasztok!

Érdeklődöm hogyan lehet betápra C kismegszakítót igényelni eon területen,a meglévő B16-6-6 , 3xC10A

igény lenne a körfürész miatt.

Mekk Elek ezermester szept. 20. Creative Commons License 59495

A hivatalos színkód listában 15 amperes érték nem szerepel, ezért nem is lehet színnel jelölni.

A 15 amperesnek fekete a kapcsolója és a feliratát kell nézni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59494)
Mekk Elek ezermester szept. 20. Creative Commons License 59494

Itt vannak szép színes képek:

Előzmény: Szirty__ (59493)
Szirty__ szept. 20. Creative Commons License 59493

10 után sincs A betű.

Egyébként ha 15A-es lenne milyen színű lenne? (mert amúgy van olyan)...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59489)
Beer Monster szept. 20. Creative Commons License 59492

Látom megártott a péntek este, a mai válaszaid elég zűrösek! ;)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59490)
Beni22 szept. 20. Creative Commons License 59491

Köszönöm!

Igen ,15A van felette.Ezért kevert meg.

Mekk Elek ezermester szept. 20. Creative Commons License 59490

"Nem kell légáramlás a pára bejutásához."

Nem szeretnék ennyire offtopic vitába bonyolódni, hogy hogyan juthat extra vízpára egy szobahőmérsékletű pvc cső belsejébe, ha nem a légáram által.

Előzmény: Beer Monster (59484)
Mekk Elek ezermester szept. 20. Creative Commons License 59489

"de felette a szolgáltatós matricán az van,hogy 15A."

Te ott látsz A betűt is a 15 után?

;)

A gyártó matricája piros színű, tehát 10 amperes.

A gyártó matricáján ott van hogy 10/220/380 tehát 10 amperes.

És a gyártó matricáján ott van a készülék típusa is, amiben véletlenül szerepel a 15-ös szám.

Arról persze lehetne vitatkozni a gyártóval, hogy miért nem a legfontosabb adat van a legnagyobb betűvel odaírva...

Előzmény: Beni22 (59487)
Szirty__ szept. 20. Creative Commons License 59488

10A szerintem? A színe és a felirat alapján:

10/220/380

Előzmény: Beni22 (59487)
Beni22 szept. 20. Creative Commons License 59487

Üdv!

Ez a kismegszakító hány amperes?

Mert én úgy tudtam 10A,de felette a szolgáltatós matricán az van,hogy 15A.

A Bakony Művek kismegszakítóknál,hol jelzi az ampert?

Köszönöm!

ha4nz szept. 20. Creative Commons License 59486

Fotót kérhetnék? 

Fázisceruza szept. 20. Creative Commons License 59485

Igen. Én.

Előzmény: gepesz (59476)
Beer Monster szept. 20. Creative Commons License 59484

Nem kell légáramlás a pára bejutásához.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59483)
Mekk Elek ezermester szept. 19. Creative Commons License 59483

"Egy kicsit kifejthetnétek ezt a légtömörségi dolgot."

A falon/födémen átmenő csöveken két dolog szokja a levegőt áramoltatni: a szellőzőrendszer túlnyomása/vákuumja, illetve a huzat.

Az elsőt nem kell sokat magyarázni, habár a komolyabb alacsonyenergiás házakat újabban nyomáspróbázzák is (blower door teszt) és nem árt, ha a villanyszerelő tud az ilyesmiről és a vezetékek behúzása után szépen lezárja az összes fal/födém áttörést.

A huzatról: köztudott, hogy a meleg levegő felfelé száll (ha hagyjuk) és az is, hogy ha a levegőt nagyon lehűtjük, akkor a benne lévő pára folyékony vízzé csapódik ki. A jómeleg lakást a hideg padlással összekötő csövekben sajnos a fenti két jelenség egyszerre valósul meg: a lakás meleg levegője folyamatosan felfelé száll a vezetékeket körülvevő "kéményben", amelynek a felső vége télen jó hideg, tehát a felfelé haladó levegő le tud hűlni a harmatpont alá, ilyenkor vízcseppek csapódnak ki belőle, amik meg lefelé folynak a cső belső falán (és olykor a dobozból kifolyva a lakás falán is :)

De ha a padlásra menő csöveket légmentesen elzárjuk (szerintem mindegy, hogy az alsó vagy a felső végükön), akkor nem tud kialakulni bennük az a folyamatos függőleges légáramlás, ami mindig friss vízpárát szállítana a lakásból a cső hideg szakaszába.

Demivel mostan nem meleg+párás lakásról, hanem garázsról van szó:

- ha a garázs egyáltalán nincs nem fűtve, akkor a padlásnál nem melegebb, ezért a felmenő csövekben nem fog felfelé áramlani a levegő

- ha a garázs nagyon jól szellőzik a külvilággal, akkor a garázs levegőjének páratartalma nem lesz magasabb, min a külvilágé, ekkor nem is tud víz kicsapódni a csőben a levegőből.

Előzmény: gepesz (59474)
Beer Monster szept. 19. Creative Commons License 59482

Ne felejtsük el azt sem, hogy a csőnek a meleg oldal felőli végét kell lezárni, a másikat nem szabad. Na de hogyan csináljuk?

NO HAB szept. 19. Creative Commons License 59481

;-)

Előzmény: pajaci (59480)
pajaci szept. 19. Creative Commons License 59480

Nekem is, de azt mi esőcsatornának hívjuk :-)

Előzmény: NO HAB (59479)
NO HAB szept. 19. Creative Commons License 59479

...nekem is volt olyan,hogy a padlásról lejövő csövekből víz folyt....

Beer Monster szept. 19. Creative Commons License 59478

Majdnem olyan jól működik, mint a pálinkafőzőben.

C200UF szept. 19. Creative Commons License 59477

Én. A padlásról bejövő antennakábel dobozából folyt a víz.

gepesz szept. 19. Creative Commons License 59476

És volt már aki ilyet látott? :-)

Előzmény: Dreamer (59475)
Dreamer szept. 19. Creative Commons License 59475

A dolog egyszerű (bár nem olvastam végig), lent meleg van, fent hideg, pára csövön lecsapódik, és szépen lefolyik kapcsolóhoz dugaljhoz.

Ha van FI leold és a laikus nem jön rá hamar, ha nincs fi akkor a szerelvényekből jövő patak elég veszélyes lehet :)

Dreamer

Előzmény: gepesz (59474)
gepesz szept. 19. Creative Commons License 59474

Egy kicsit kifejthetnétek ezt a légtömörségi dolgot. Ha huzat van a csőben, abból mi lehet a baj?

Doboznál hűti a kötést.

Foglalkoztam légtömörséggel kapcsolatos dolgokkal. Pl.: nyomástartó edények próbájával, légvezetékek szerelvények nyomáspróbájával, de hálózati villanyszerelésnél nem találkoztam még ezzel a fogalommal.

Nem is tanulmányoztam, de azért érdekel.

Kösz, ha valaki áldoz rá egy pár sort.

Előzmény: Fázisceruza (59469)
Mekk Elek ezermester szept. 19. Creative Commons License 59473

Lehet, hogy az egész nincs is feszültség alatt,

csak az ovisoknak ezen oktatják, hogy hogyan kell elektromos tüzet oltani :)

Előzmény: Tízenhármaska (59472)
Tízenhármaska szept. 19. Creative Commons License 59472

Ma erre hívtak ki minket,egy óvoda mérőhelye,belül egy folyosón:

Mekk Elek ezermester szept. 19. Creative Commons License 59471

"Ne felejtsd el légtömören szerelni! 

Volt már sírás ebből."

Nemcsak az elektromos csöveken átsüvítő levegőből szokott baj lenni, de abból is, amikor a padláson tudományosan elhelyezett kötődobozokon és csöveken végiggázol néhány ember dúvad, szépen szétlapítva/összetörve őket, miután persze az összes elektromos kötés ott meredezik csupaszon a padlás padlóján.

Bónusz: amikor egy 130 kilós részeg segédmunkás lába beleakad egy villamos csőbe/kábelbe, ilyenkor nem lép egyet óvatosan hátra, hanem anyázva rúg egy jó erőset előre... ;)

Szerintem egy garázsban tökéletes a falon kívüli csövezés - lehet azt is szépen csinálni, ráadásul utólag villámgyorsan módosítható szükség esetén.

Előzmény: Fázisceruza (59469)
Mekk Elek ezermester szept. 19. Creative Commons License 59470

"áramkimaradás után nem engedi elindulni az elszívót"

ez hiba

"áramkimaradás után nem indul el újból magától az elszívó"

ez viszont lehet balesetvédelem is.

...szóval nagyon nem mindegy, hogy nálad a kettő közül melyik fennforgás lokalizálható.

Ipari/muka célra az occó kínai táv-dugaljak megbízhatósága erősen kétséges.

Ilyen esetre javasolnék

- egy távkapcsolót egy riasztós boltból (relés kimenettel)

- egy 230V min. 10 amperes relét, amelyet 12 volttal lehet vezérelni.

- és pl egy 12 voltos kamera tápegységet, ez látná el energiával a távkapcsoló vevőjét és biztosítaná a relé vezérlőfeszültségét.

Na ha ezeket öszehozod egymással, az egy "kicsivel" tovább fog megbízhatóan működni, mint a kínai rádiós távdugalj készlet.

Még stabilabb lesz, ha mozgó alkatrész nélküli (SSR) relét alkalmazol.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (59461)
Fázisceruza szept. 19. Creative Commons License 59469

Ne felejtsd el légtömören szerelni! 

Volt már sírás ebből.

Előzmény: stevemegane (59467)
Szirty__ szept. 19. Creative Commons License 59468

Helló!

"Flex?"

Tubus!

Előzmény: C200UF (59463)
stevemegane szept. 19. Creative Commons License 59467

Köszönöm a tanácsot.

Természetesen a villanyt nem én fogom szerelni, de a védőcsöveke t és a dobozokat betenném az általam kívánt helyre.

Hidd el ez menni fog. :)

A kötődobozok a padláson lesznek és csak függőleges leállások lesznek a kapcsolóknak és dugaljaknak.

Ez azért nem olyan nagy feladat.

Előzmény: _kip_ (59466)
_kip_ szept. 19. Creative Commons License 59466

A védőcső méretét a benne lévő vezetékek száma = keresztmetszet határozza meg.

Ha MÜIII 16-t teszel annak elégnek kell lennie

Kötődoboz D=80

Szerelvény doboz D=65 ez lehet sorolható,perforált, gipszkarton stb változatban is.

A kérdéseidből viszont arra lehet következtetni, hogy nem nagyon kellene belekezdeni szakember segítsége nélkül.

Előzmény: stevemegane (59465)
stevemegane szept. 19. Creative Commons License 59465

Sziasztok!

A segítségetekre lenne szükségem.

A garázsban szeretnék egy kis villanyszerelést csinálni.

Néhány dugaljat és kapcsolót szeretnék beszerelni/szereltetni.

Jelenleg a falon kívül mennek a régi vezetékek és arra gondoltam, hogy most megcsinálom korrektül a falban vezetve védőcsővel.

Meg tudjátok nekem mondani, hogy milyen méretű műanyag védőcsőben szokták vinni a vezetékeket és milyen méretű doboz kell a dugalj és kapcsoló beszereléshez?

Köszönöm.

Peter atyuska szept. 18. Creative Commons License 59464

Relék a mostani kapcsolók helyére, a relék meg vezérelhetők már egyszerűbb elemekkel is (akár a dugvillás kapcsolókkal), sőt pld ezek valamelyikével is http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Search&q=R%C3%A1di%C3%B3jel+vez%C3%A9rl%C3%A9s%C5%B1+kapcsol%C3%B3rendszerek%2C+RSL&productsPerPage=24

Előzmény: RepülőgépÉpítő (59459)
C200UF szept. 18. Creative Commons License 59463

Flex?

Előzmény: Szirty__ (59450)
C20NE szept. 18. Creative Commons License 59462

Általában 30V-ig lehet elmenni a vezérlőbemeneten egyenárammal, ezért írtam, hogy mókolni kell. A jelenlegi kapcsolód egy sima 5V-os dugasztöltőt kapcsolna csupán, a dugasztápból kijövő 5V pedig indítaná a szilárdtest relével a motort. Ilyen telefontöltő minden családban kallódik nem kevés.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (59460)
RepülőgépÉpítő szept. 18. Creative Commons License 59461

az ipari fogácselszívó biztonsági nyomógombos kapcsolóját úgy is ki kell iktatnom mert áramkimaradás után nem engedi elindulni az elszívót emiatt nem lehet távvezérelni ezzel a kapcsolóval. Viszont ha kiveszem a kapcsolóját akkor a helyére be tudom építeni majd a vevő elektronikáját, úgy, hogy ne legyen veszélyes. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59458)