Keresés

Részletes keresés

paplanfa Creative Commons License 2 órája 0 0 70640

Kel 1 csillárkapcsoló

A mennyezethez meg kell 2 fekete (kapcsolóból kijövők) 1 zöldsárga(védőföld), 1 kék (null).

A többit nem ismerem, de rá lehet írva.

Előzmény: driver20 (70600)
driver20 Creative Commons License 3 órája 0 0 70639

Erre valakinek ötlet?

Előzmény: driver20 (70600)
horex Creative Commons License 5 órája 0 0 70638

Köszi!

Nem állnék neki ha lenne szabad reg.szerelő.

Tudom hogy megy a hivatalos elintézés. Akad aki aláírja és eljár a szolgáltatónál, ha gyakorlatilag ki van építve.  Dolgoztam így vele korábban, de az belvárosi lakás volt és nem minősült új bekapcsolásnak. Csak most ő is tele munkával.

Előzmény: plepi (70631)

Szipolykaa Creative Commons License 15 órája 0 0 70637

Rendben, így lesz!

Előzmény: bcslaci (70636)
bcslaci Creative Commons License 15 órája 0 0 70636

Ki ne szedd a műanyag dobozt a falból!!!

Úgy ahogy most van fúrj át a másik oldalra, a fúrószár simán átmegy a műanyagon is.

Előzmény: Szipolykaa (70612)
Szipolykaa Creative Commons License 15 órája 0 0 70635

Köszönöm ezerszer!

Előzmény: GTI100 (70634)
GTI100 Creative Commons License 15 órája 0 0 70634

Veszel 3 db 4-es Wago-t. Ez egy összekötő vagy közösítő alkatrész. Pld ilyet:

A három kékről leveszed a 3-as Wagot és bedugod a kéket ebbe a négyesbe. A negyedik eddig üres lukba dugsz egy lehetőleg szintén kék vezetéket. Ezt viszed át a túloldalra. Ugyanezt megcsinálod a zöld-sárga vezetékekkel is. A két barnát kikötöd a kapcsolóból és bedugod a a Wagoba. Két üres lyukad marad mindkettőbe dugsz (lehetőleg barna) vezetéket. Az egyiket ezek közül bekötöd a kapcsolóba a korábbi két barna helyett a másikat pedig átviszed a túloldalra. Szerintem. Sok sikert. Minden mást a szaki tudni fog.

Előzmény: Szipolykaa (70632)
plepi Creative Commons License 15 órája 0 0 70633

IGEN VALÓSZÍNŰ az a kötődobozod  ami a kapcsoló mögött van

Előzmény: Szipolykaa (70632)
Szipolykaa Creative Commons License 15 órája 0 0 70632

...szóval akkor  az alább belinkelt kapcsolási rajz nálam így fest? :

A pöttyözött karikák jelzik azt, amit látok a szememmel a falból kiállni: a tripla föld, a tripla null, és a fázis továbbhaladását az egyszerűség (és az én megtévesztésem) kedvéért a kapcsolóban eszközölték?

Ha így van, akkor minden teljesen világos (csak az a szoba most éppen nem, lecsapott biztosíték okán).

plepi Creative Commons License 16 órája 0 0 70631

A légkábel amin lejön  horganyzott cső bevésed a falba de ebbe még kell egy műanyag cső méretlen fővezeték bevésed a falba egy könyékkel ki álsz  a szekrény hátulján  kivágod a helyét  plusz kivágod a mért  vezeték helyét aztán felcsavarozod a falra meg körbeszilózod a dobozt de te ne álj neki  mert hivatalos papír kell róla hogy ki csinálta  stb. Nem úgy van hogy felrakom aztán ennyi

Előzmény: horex (70628)
Szipolykaa Creative Commons License 16 órája 0 0 70630

Illetve mindjárt jövök egy utolsó rajzzal, csak hogy tényleg felfogtam-e.

Szipolykaa Creative Commons License 16 órája 0 0 70629

Jó. Akkor nagyon szépen köszönöm a segítséget, és szép estét nektek!

horex Creative Commons License 16 órája 0 0 70628

Köszönöm, de én pl. nem akarom besűlyeszteni a szekrényt. Akkor hogy csatlakozik a tetőtartótol a cső, hátulrol közvetlenül egy könyökkel?

És a tetőtartó benyúlik a falba és bilincs-dübel-csavar rögzités?

Előzmény: plepi (70597)
cucu Creative Commons License 16 órája 0 0 70627
Előzmény: plepi (70626)
plepi Creative Commons License 16 órája 0 0 70626

A tiéd az első rajz  csak a fázis megy keresztül a kapcsolón mert egy pólusú a nulla nincs belekötve de ha szakival csináltatod akkor ő tudni fogja 

Előzmény: Szipolykaa (70625)
Szipolykaa Creative Commons License 16 órája 0 0 70625

Jaj! Nem úgy értettem az összeérintést! Hanem hogy közte van a LED :-)

Itt egy rajz, azt már levettem, hogy egypólusú:

http://www.tibivill.hu/tag/kapcsolo-bekotesek/

A felső, a fekete a fázis. Az belmegy a kapcsolóba alulról.

A kék, a null, keresztülmegy a lámpán, aztán bemegy a kapcsolóba.

Na, ez az, amit itt élőben nem látok. Vagy onnantól kezdve, hogy elhagyja a nullvezeték a lámpát, már lehet barna? És akkor nálam ez a pálya? Mert ha igen, akkor lassan az van, hogy hellyel-közzel felfogtam a felfognivalókat...

Előzmény: plepi (70619)
plepi Creative Commons License 16 órája 0 0 70624

Már ha férfi az illető

Előzmény: plepi (70623)
plepi Creative Commons License 16 órája 0 0 70623

A MELL SZŐRZETÉBE ÉG BELE INKÁBB :)

Előzmény: cucu (70622)
cucu Creative Commons License 16 órája 0 0 70622

Valóban sötétség lesz, ha a szemébe fröccsen a fém!

Előzmény: plepi (70619)
plepi Creative Commons License 16 órája 0 0 70621

majd a szerelő megoldja

Előzmény: plepi (70620)
plepi Creative Commons License 16 órája 0 0 70620

A te kapcsolód egy pólusú

Előzmény: Szipolykaa (70618)
plepi Creative Commons License 16 órája 0 0 70619

HA A KÉKET ÉS A BARNÁT ÖSSZEÉRINTED akkor zárlat lesz azt meg se próbáld mert sötétség lesz  a fázist szokták kapcsolóba kötni ha egy pólusú  ha két pólusú kapcsoló akkor mind a kettőt de ezek  egymástól külön zárnak és nyitnak  a kapcsolóban

Előzmény: Szipolykaa (70618)
Szipolykaa Creative Commons License 16 órája 0 0 70618

Akkor most van egy ostoba kérdésem.

Az megvan, hogy 1 földelés elég.

De mire elég egy kék és egy barna? Azokat fogja összeérinteni a LEDek bekapcsolásakor a mechanika?

Mert akkor meg azt nem értem, hogy az alant bemutatott kapcsolóban, amivel megáldott a sors, miért nincs kék :-o

Ha még van türelmed, örömmel vennék egy kis továbbképzést.

És már az eddigiekért is ezer köszönet, amúgy.

Előzmény: plepi (70615)
plepi Creative Commons License 16 órája 0 0 70617

Igen de a szaki úgy is tudja mi a dolga :)

Előzmény: Szipolykaa (70616)
Szipolykaa Creative Commons License 16 órája 0 0 70616

Tehát akkor ha jól értem, a LEDeket szerelő szakember elégedett lesz, ha kap a falból kilógó 1 db földelést, 1 db nullvezetéket, és 1 db fázist (amit a kapcsoló duplájából wagózok tovább?). Tehát HÁROM DARAB, különböző színű vezetékre van szüksége?

Erre nagyon fontos lenne egy határozott "igen" vagy "nem" :-D

Előzmény: plepi (70614)
plepi Creative Commons License 16 órája 0 0 70615

kékből 1  zöld sárga 1  barna egy  ezeket kell átvinned

Előzmény: plepi (70614)
plepi Creative Commons License 16 órája 0 0 70614

Azért kell a négyes wagó hogy a folytonosság megmaradjon és legyen egy plusz hely ahova bekötöd a ledet

Előzmény: Szipolykaa (70603)
plepi Creative Commons License 16 órája 0 0 70613

Az nem konnektor hanem kapcsoló  azért van három barna az az fázis mert ahol kettő van bekötve az az egyik a betáplálás a másik meg megy tovább  valamihez mondjuk  egy másik kapcsolóhoz a harmadik  barna meg megy a  lámpához

Előzmény: *Steve (70604)
Szipolykaa Creative Commons License 16 órája 0 0 70612

Próbálgatom rajzolni, amit mondasz, előbb-utóbb fel fogom fogni (talán).

Nincs a közelben konnektor.

Az a terv, hogy kirángatjuk a fekete kerek dobozt, és mögötte átfúrjuk a falat, aztán a doboz aljába is fúrunk lyukat, amin át tudjuk majd küldeni a szükséges drótokat.

Csak kérlek, azt mondjátok meg, hogy melyik drótból mennyi kell ehhez a LEDes történethez, és különösen azt is, hogy a barnából melyiket - ha jól értelmezem az írásodat, akkor nem az egyedülit, hanem a duplát kéne "wagozni" (de jó szó) :-D

Előzmény: paplanfa (70611)
paplanfa Creative Commons License 17 órája 0 0 70611

Illetve vittek egy nullt és egy védőt is a lámpához ugyaninnen. (ha jól látom)

Előzmény: Szipolykaa (70601)
paplanfa Creative Commons License 17 órája 0 0 70610

Az szerintem úgy van megcsinálva, hogy a két egymás melletti barna az olyan mintha wagozva lenne ahogy a többi színnél.

Az árválkodó barna pedig a kapcsolóból kijövő szála ami a lámpához megy.

Valszeg a plafonról jön le csövön a 3 drót, ebből visszamegy a lámpába 1 villanykapcsoló barna, a többi meg megy tovább egy konnektorhoz, vagy akármihez. (Ha széthúzod kiderül, csak vigyázz, mert nagyot tud rázni.)

Előzmény: Szipolykaa (70608)
paplanfa Creative Commons License 17 órája 0 0 70609

Ez korrekt szerelésnek tűnik. Nézd meg, hogy a kapcsoló fölött a plafon alatt nincs-é külön kötöződoboz amit a festőd-tapétázód síkbadolgozott. Csövek merre mennek a kapcsolódnál? Kövesd a megkezdett utat és megleled az üdvösséget.

Előzmény: Szipolykaa (70605)
Szipolykaa Creative Commons License 17 órája 0 0 70608

> a képet nézted? A kpnnektorba 3 barna van még Jó hogy nem érti

Hát igen, ez az első WTF a történetben

Szipolykaa Creative Commons License 17 órája 0 0 70607

Ja, lehet, hogy nem fogalmaztam világosan: NEM ezzel a kapcsolóval fogjuk kapcsolgatni a LEDeket! Hanem ajtónyitással (hálistennek azt nem mi szereljük, a szakiknak csak a kiállás kell).

Szipolykaa Creative Commons License 17 órája 0 0 70606

:-D

Szipolykaa Creative Commons License 17 órája 0 0 70605

Na, máris nem értem :-)

Miből hány vezetéket kell átvinnem? Eleinte úgy gondoltam, hogy mindenből kettő kellene. De ha négyes wagót rakok, akkor mindegyik típusból csak egy pluszt nyerek. Help!

Előzmény: Szipolykaa (70603)
*Steve Creative Commons License 17 órája 0 0 70604

a képet nézted? A kpnnektorba 3 barna van még Jó hogy nem érti

Előzmény: plepi (70602)
Szipolykaa Creative Commons License 17 órája 0 0 70603

Ezer köszönet, ezt most elkezdem emészteni. Majd szólok, ha nem sikerül :-D

Előzmény: plepi (70602)
plepi Creative Commons License 17 órája 0 0 70602

Barna fázis kék nulla zöld sárga földelés azok a bigyók a vezeték végén wago névre hallgatnak ezeket a wagókat cseréld le hogy négy vezetéket tudj egybe csatlakoztatni a kék illetve zöld sárga vezetéken. Ahol a kapcsolóba belemegy a két barna vezeték oda is teszel egy négyes wagót vagy megpróbálsz még egy szálat bevarázsolni a kapcsolótól a led re

Előzmény: Szipolykaa (70601)
Szipolykaa Creative Commons License 17 órája 0 0 70601

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni.

A probléma röviden: Az előszobába fog érkezni egy gardróbszekrény, aminek a belső megvilágításához (LED-sor) áramra lesz szükség. Ami azon a falon pont nincs. Viszont pontosan a fal túloldalán van egy villanykapcsoló. Tehát nem konnektor (sajnos! Konnektort már sokszor szereltem).

Kicsit kibontva így néz ki:

Azaz mindenből három van, ebből a három föld és a három nullvezeték egy-egy csokiban (vagy miben - tényleg, hogy hívják azt a kis izét?) van összesítve, a három barnából, ami nyilván a fázis, kettő megy a kapcsoló egyik sarkába, egy pedig a másikba.

Na ebből kéne valahogy áramvételi lehetőséget fakasztani a fal túloldalán. Hosszú fúróm van :-) Viszont egy kis magyarázat elkelne. Ha jól tudtok magyarázni, akkor van rá esély, hogy megértem. Mérnök vagyok, bár nem villamos. És vizuális típus, úgyhogy hevenyészett rajzoknak nagyon tudnék örülni.

Előre is köszönök minden segítséget.

driver20 Creative Commons License 18 órája 0 0 70600

Sziasztok.

Adott a nappaliban egy csillárkapcsoló (duplakapcsoló). Ettől 1 MBCU (3 eres) megy fel a mennyezetre, a lámpához. A lámpa egy XPS álmennyezet sziget lesz. Ebben van 8 db spot, egy rövid fehér led szalag, és egy hosszabb RGB led szalag.

A kérdés az lenne, hogy az hogyan oldható meg, hogy az egyik kapcsoló csak a 8 spotot és a fehér ledet, a másik kapcsoló pedig az RGB-t kapcsolja? Továbbá a sziget bekötését is le tudná valaki írni nekem szájbarágósan? A vezérlőkre melyik led melyik kábelét kötni, stb...

Itt van a ledek tápegysége és a két vezérlő:

Köszönöm előre is!

plepi Creative Commons License 19 órája 0 0 70599

bocsi elnéztem a méretlen mellet megy a mért is ha jól látom egy üveg bor után

Előzmény: plepi (70598)
plepi Creative Commons License 19 órája 0 0 70598

Földszonda kell mindenképp eon területen vezérelt és nappali áramkör (mért vezeték) külön védőcsőben illik elvezetni  ennél a képnél a  vill óra szekrény  hátulján  vezették ki a mért  vezetékeket nem én csináltam kerestem neked a neten :)

Előzmény: horex (70595)
plepi Creative Commons License 19 órája 0 0 70597

Előzmény: plepi (70596)
plepi Creative Commons License 19 órája 0 0 70596

Valahogy így :)

Előzmény: horex (70595)
horex Creative Commons License 20 órája 0 0 70595

Üdv szakik!

Úgy tűnik saját magam kell megcsinálni az új mérőhelyet, családi ház.

Sok regszerelőt összetelefonáltam, de egyik sem ér rá vagy éppen nyaral, kórházban van stb.

Szakmám, de sem reg.szerelő nem vagyok, se gyakorlatom nincs ilyenben. Utoljára családi ház mérőhelyet vagy 25 éve csináltam, fogalmam sincs hogy volt akkor megoldva. Akkor még minden jó volt az ELMű-nek :)

Szoval régi tetőtartó le és innen induljunk. Majd kiegésziti aki tudja

1F Csatáry, külső falra, falon kívül.

Azt olvasom, hogy a tetőtartót a tetőn úgy helyezze el, hogy a kivezető 40es cső falsikba essen

Hogy  fenébe lehet tetőtartót igy elhelyezni, amikor a massziv és a függőleges gerendázat sokkal beljebb van, mint a falsík?

40es MÜ I. csövet nem lehet hajligatni! Könyökcsövekkel?

Mi a minimális magasság egy légkábel becsatlakozásának gyalogút felett?

4m-re egy falihorog és onnan cső valahogy a mérőszekrénybe?

Mérőszekrénybe hátulrol csatlakozok be 100x100 dobozon keresztül a légkábellel, vagy a 40-es cső kanyarodik valahogy oda?

És hogy állok ki a mért vezetékkel, kijövök falon kivűlre és akkor már akármilyen csővel bilincsekkel

Családi háznál mindig kell a földelőszonda? Miért, csak hogy jobb legyen a szolgáltató nullája?

De legyen

Egyik helyen a Csatáriba viszi be egy 100x100 dobozon keresztül, kötéssel 10mm2/?/ MKh

máshol meg a lakás főelosztóba ugyanigy

Akkormost hogy?

Szoval valami szájbarágósat ha kaphatnék

Google nem barátom, mert eleget olvasgattam, de.....:)

Qkorica Creative Commons License 23 órája 0 0 70594

Más: 1. a LED lámpák miatt nem kell a hálózatot felújítani. 

2. a tűzhelyhez kell kiépíteni egy új vezetéket 3 x 2,5 mm2 

3. Max teljesítmény felvétel 2,6 Kw ez kb. 1,7 kWh az pedig 90 Ft alatt van.

4. és az így készült táplálék minősége több kategóriával javul.

Előzmény: Qkorica (70591)
tormap Creative Commons License 23 órája 0 0 70593

Köszönöm a segitséget!

Előzmény: cucu (70582)
tormap Creative Commons License 23 órája 0 0 70592

Ebből a leirásból nem szerintem nem derül ki.

Én is megtaláltam ezt a linket.

Előzmény: Tízenhármaska (70581)
Qkorica Creative Commons License 23 órája 0 0 70591

Nem veszélyes, a villanyszámlára nézve. Néhány LED lámpa és kompenzálja a havi sütést.

Nekem ilyen van http://www.markabolt.hu/zanussi/zanussi_tuzhely/kombituzhelyek/zanussi_zck_553g1_xa_tuzhely.html

És a villany sütő miatt a Gázművek is csökkentette az általány díj összegét.

Előzmény: AE ház (70589)
paplanfa Creative Commons License 24 órája 0 0 70590

Hány fokon?

De ha kidobod a gázt, akkor 1 szolgáltatóval kevesebb lesz, messze nem lesz annyi vízpára sem a konyhában. Viszont, ha átalánydíjas, és kissé szar a panel szigetelése, én biztos sokat sütnék a helyedben gázzal.

Előzmény: AE ház (70589)
AE ház Creative Commons License 24 órája 0 0 70589

Nem gázpalackra lenne kötve, vezetékes gázról megy a mostani tűzhely is.

Itt az a kérdés, hogy mennyibe kerülne a villanyhálózatot felújítani, hogy egyáltalán vegyünk tűzhelyet, vagy gázos-gázos megoldásban gondolkozzunk... Nem tudom mennyivel nyomná meg a villanyszámlát ha kb heti 2x sütnénk benne 1 órát?

Előzmény: paplanfa (70588)
paplanfa Creative Commons License 27 órája 0 0 70588

Ki beszélt itt gázpalackról? Lehet, hogy még gázórája sincs, mert átalánydíjat fizet. (ez esetben financiálisan óriási hülyeség az elektromos sütő... vagy kiköttetni és elektromoskodni, vagy full gázosat venni)

Előzmény: maklárzoli (70584)
cucu Creative Commons License 27 órája 0 0 70587

Üdv

Úgy gondolom, hogy a kapcsolótól vidd oda a fázist a ventilátorhoz. De ha tudsz közelebbit, akkor onnan.

Wifin nem lehet még...:)

De a legjobb az volna, ha az egész 230-at odavinnéd egy közeli konnektorból.

Előzmény: maklárzoli (70586)
maklárzoli Creative Commons License 27 órája 0 0 70586

Szia!

Köszi. Hogyan gondolod? Alaphelyzetben a bekötéshez használnám a fürdőszobai lámpát. Onnan szeretném vinni a fázis+nullát, de lekapcsoláskor megszakítja a fázist. Ahhoz, hogy lekapcsolt lámpával is üzemeljen a páratartalmat meghaladó szint elérésekor, na ahhoz kellene az állandó fázis.

Előzmény: cucu (70585)
cucu Creative Commons License 28 órája 0 0 70585

A villanykapcsoló nem jó? Ott van fázis.

Előzmény: maklárzoli (70583)
maklárzoli Creative Commons License 28 órája 0 0 70584

Szia!

Nem szeretnék beleszólni, meg nem is ebben a témában kérdeztél, de mielőtt kombinált tűzhelyt vásárolsz, fontold meg:

Az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet szerint:

191. § (8) Gázpalack használata és tárolása tilos olyan földszintesnél magasabb építményben, ahol az esetleges gázrobbanás a tartószerkezet összeomlását idézheti elő.

Sajna ez a panelre vonatkozik!

Előzmény: AE ház (70568)
maklárzoli Creative Commons License 28 órája 0 0 70583

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni. Házgyári panel lakás fürdőszobájába szeretnék beszerelni páraérzékelős ventilátort. A központi elszívó csövébe tervezem, mivel máshová nem tudom. A ventilátor is meg lenne dn100-as. A problémám az, hogy nem tudom honnét tudnék állandó fázist biztosítani a ventilátornak, hogy a villany lekapcsolása után is működjön. Ebben kérem a segítséget, ötleteteket.

Nagyon köszi!

cucu Creative Commons License 28 órája 0 0 70582

Brrrrr...

Előzmény: tormap (70579)
Tízenhármaska Creative Commons License 30 órája 0 0 70581
Qkorica Creative Commons License 30 órája 0 0 70580

A macska meg fel van mászva a fára, és a farka le van lógva....

tormap Creative Commons License 1 napja 0 0 70579

Sziasztok!

Schlumberger AIT 7301 hangfrekvenciás vevővel kapcsolatban volna kérdésem.

A benne lévő két relé milyen szisztéma szerint kapcsol?

Az a cucc a nullát is megszakitsa?

C20NE Creative Commons License 1 napja 0 0 70578

Az 1+N-nél az N-en nincs áramfigyelés, csak szimplán egy kapcsoló van beépítve.  A 2P kismegszakítóknál mindkét fél teljes értékű túláramvédelmi berendezés.

Előzmény: KubaGoo (70577)
KubaGoo Creative Commons License 1 napja 0 0 70577

Sziasztok!

A kétpólusú kismegszakító, szükség esetén, szétválasztva, a közös kapcsolót vágva, használható szimpla kismegszakítóként?

A közösített kapcsolón túl van egyéb, szerkezeti, működésbeli eltérés a kétpólusú/egypólusú kismegszakítók közt?

Köszi!

peti.olah Creative Commons License 1 napja 0 0 70576

Titász területen már a panelházakban is kérik a szabványosítást teljesítmény növelésnél.

Akkor szép, ha a mért fővezeték átmegy a másik két villanyóra alatt is (mert ugye a szomszédos lakások órái egymás alatt vannak egy fém szekrényben) és azokat is le kellene venni, hogy átfűzzük az új vezetéket. Ekkor a másik két órára is előírja a szabványosítást, anélkül nem plmbálja vissza.

Előzmény: horex (70574)
Zs:) Creative Commons License 1 napja 0 0 70575

Tudtommal viszont júliustól már nem ingyenes, kifizettetik. Az ampert is emelték, ha jól hallottam.

Előzmény: 0l0 (70546)
horex Creative Commons License 1 napja 0 0 70574

Egyszerre keriteni egy villanyszerelőt és megvenni a tűzhelyet

A 8 évenkénti kismegszakitó csere városi legenda, de ezek már tényleg cserére szorultak

Villanyász 2.5mm2-es rézdrótot + földelést elvisz a tűzhelyig csatornában, nem zavaró az és olcsó megoldás.

Villanyórát nem kell cserélni

Attol függ hány amperes a villanyóránál a kismegszakitó

Ha 32A-nél kisebb,akkor  kérd 32A-re  cseréjét ez ingyenes, bár néha valami filléres kiszállást kér a szolgáltató

Előzmény: AE ház (70573)
AE ház Creative Commons License 1 napja 0 0 70573

Köszi!

Akkor a helyemben mit tennétek?

Hívjak egy villanyszerelőt, aki felméri, hogy mi a helyzet, és csak utána megvenni a sütőt?

Ezt a 4 kismegszakítót ki kellene cserélni amúgy is, mert állítólag 8 évente cserélni kellene és már öregebbek. Akkor kellene 2x16A és 2x10A? Ezért nem kell villanyórát cserélni, ugye?

horex Creative Commons License 1 napja 0 0 70572

És ha gáz volt idáig,nem gondolnám hogy a konnektorokhoz 4mm2 aluvezetéket vittek volna panelben,sőt biztos hogy nem

Legegyszerűbb bőviteni egy16-es kismegszakitóval és diszkréten vezetékcsatornában elvinni a tűzhelyig az új vezetékeket

Előzmény: horex (70570)
paplanfa Creative Commons License 1 napja 0 0 70571

Régi panel, aludrót. Védőföld se lesz a környéken.

A kérdést le kell cserélni egy villanyásszal aki a helyszínen mindent összegez és átépít, nem csak toldoz-foldoz.

A sütő önmagában biztosan megvehető.

Előzmény: 0l0 (70569)
horex Creative Commons License 1 napja 0 0 70570

A 16A-es kismegszakitótol 4mm2 aluvezeték jó, úgy 10-15m hosszan

0l0 Creative Commons License 1 napja 0 0 70569

Ez ennyiből nem válaszolható meg biztonsággal. A kismegszakítók közül elvileg egyedül a 16 Amperesre lehet ráterhelni a kb 11 Amperes sütőt, de hogy az melyik kört biztosítja, meg általában a vezetékelés és a kötések milyenek, az megint egy másik kérdés.

AE ház Creative Commons License 1 napja 0 0 70568

Kedves szakemberek!

Szeretnék tanácsot kérni, hogy a kiszemelt kombinált gáztűzhely, melynek alsó része villanysütő beszerelhető-e lakásunkba  a meglévő villanyvezetékekkel.

Jelenleg gázos-gázos tűzhely-és sütő van.

Gáztűzhely: http://www.mediamarkt.hu/hu/product/_zanussi-zck553g1xa-kombin%C3%A1lt-t%C5%B1zhely-1163219.html

Egy régebbi panellakásról lenne szó, alu vezetékeléssel.

Csatolok egy képet a biztosítékokról.

Az lenne a kérdésem, hogy bátran megvehetem a tűzhelyet, vagy esetleg nem fogja bírni a meglévő villanyrendszer? Ebben az esetben mit kellene cserélni és mire?

Köszönöma  segítséget!

horex Creative Commons License 1 napja 0 0 70567
paplanfa Creative Commons License 1 napja 0 0 70566

Nem vagy állat, épp ma szemeztem olyan sínre pattinthatókkal.

Előzmény: Domi-V63-138 (70565)
Domi-V63-138 Creative Commons License 1 napja -1 0 70565

Magamnak mindent H07Z-K -val húztam, összekötőknek pedig a Wago 221-41× -ket használtam. A szerelvényeknél annyi volt a gond, hogy szigeteletlen érvéghüvelyt kellett használni, mert nem fért volna el a dobozban. (Schneider Sedna)

3db 24-es alelosztót raktam fel magamnak, a null ill. földsínt messzire elhajítottam, és sinrepattintható Wago 281-652-ket tettem be fázis, null, védőföld elosztásra.

Tudom, állat vagyok.

Előzmény: paplanfa (70564)
paplanfa Creative Commons License 2 napja -1 0 70564

2,5-ös szerelésnél sima egyeres vezetéket húzni az elosztótól az elosztódobozokig, majd onnan sodrott 2,5-ös vezetékkel a szerelvényekhez. Azt könnyű bekötni, a két vezetéket pedig a karos wago-val lehet összerakni. A szerelvények is rugósak ugye. Ha a pénz nem számít, vagy a tulaj szívott már korábban és tutira akar menni. esetleg végig sodort kábellel ami összetekerhető a dobozban és nem rúgja ki, nem feszül. Persze drága lesz, hát istenem. Épeszű vezeték-nyomvonallal és elhelyezéssel nem biztos.

Előzmény: Domi-V63-138 (70563)
Domi-V63-138 Creative Commons License 2 napja 0 0 70563

Egy véleményen vagyunk. Kevés előnyért hosszútávú szívás.

Amikor kigondolok valamit, az szokott előttem lenni, hogy később is jó legyen.

Ha az lenne a szempont, h mit hogy a legegyszerűbb, akkor még a lombkunyhónál tartanánk. Nem lenne Piramis/Notre Dam/Lánchíd.

Előzmény: peti.olah (70562)
peti.olah Creative Commons License 2 napja 0 0 70562

Van, amit nem tudsz elkerülni, pl. padlástérbe kérnek világítást, TV kábelek levezetése.

De ahol lehet kerülném. Egy ilyen házat csináltam, a gazda nem engedte a vizszintes vésést, így minden dobozból fel, aztán le. Első évben kevés szigetelés volt a mennyezetre téve, a bobozokból csorgott a falon a víz. Tettek plusz szigetelést, már nem csorog.

De első évben még valami jószág is megkóstolta a lépésálló gégecsőben az egyik drótot, állandó Fi lekapcsolás volt, kihúztuk a vezetéket, és látszott a rágás nyoma, meg a kondenz nedvesség a csőben.

Azóta csak falba vésve.

Előzmény: Domi-V63-138 (70549)
cucu Creative Commons License 2 napja 0 0 70561

Nézd, én nem csinálnám a páralecsapódás miatt.

Laktam tetőteres házban, és a tetőtérben a mennyezeti világítás lámpatestében rendszeresen összegyűlt a pára, ami a vezeték mellett a védőcsőben jött létre.

Előzmény: Gábor Rhein (70548)
horex Creative Commons License 2 napja 0 0 70560

Rég lehetett! Anno vagdostam én is pala lapbol alátéteket

Előzmény: Hans70 (70558)
horex Creative Commons License 2 napja 0 0 70559

Az hogy egy várhatóan nedves és ugyanakkor éghető helyiségbe spec. dobozt rak, az nem költség, az biztonság kérdése. Van amit nem lehet kikerülni.

Előzmény: Domi-V63-138 (70553)
Hans70 Creative Commons License 2 napja 0 0 70558

egy padláson a műszaki ellenőr klingeritet rakatott a kötődobozok alá. 

ficere50 Creative Commons License 2 napja 0 0 70557

Ez nem AZ a box...ő a szatjel elosztásánál emlegeti!

Előzmény: kneissl (70543)
Hans70 Creative Commons License 2 napja 0 0 70556

Mi telepítettük a Definiti telkp-ot ha jól emlékszem

Előzmény: Centi the real (70537)
ficere50 Creative Commons License 2 napja 0 0 70555

Jééé....nahát! :-)

Előzmény: kneissl (70543)
botsinkai Creative Commons License 2 napja 0 0 70554

A csövek végeit (lent/fent) ki kell nyomni szilóval/akrillal (behúzás után, szerelvényezés előtt), hogy a csövekben a légmozgás (kéményhatás) megszűnjön, így nem tud kondenzálódni a felszálló levegő magasabb páratartalma. 1-2 tubus akril és 1-2 órás munka. Nyilván ha később még be kell húzni ide vezetéket, akkor az szentségelősebb, de nem lehetetlen kipiszkálni 2-3 centis sziló/akril dugót a csővégekből.

Domi-V63-138 Creative Commons License 2 napja -1 0 70553

Ha a költség nem számít, akkor persze.

Mondjuk szokott. Még sok szerelő is hisztizik, hogy minek a 2,5□-es vezeték olyan nehéz bekötni...

Abból otthon nem engedtem, h a konnektoroknak min. 2,5□ és minden kör méretezve van. Így lett olyan is ahova 4□-es vezeték került, de az órától 2m-re levő aljzathoz is 2,5□-est húztam, hiába elég lett volna a 1,5□.

Előzmény: horex (70551)
horex Creative Commons License 2 napja 0 0 70552

Nem öröm a vésés, de nem is akkora durranás manapság a gépek korában

Anno én még fatiplit is fűrészeltem, mert a műanyag tipliröl nem is álmodtunk :)

40-50ezer körül van egy dupla gyémánt tárcsás horonyvágó és5ezer egy dobozfúró

Persze ezek nem  profi gépek, de egy munkát kibír, aztán eladja fél vagy negyedáron

Előzmény: Domi-V63-138 (70549)
horex Creative Commons License 2 napja 0 1 70551

IP65 védettségű kötődoboz és éghetetlen jelzésű/anyagu.

horex Creative Commons License 2 napja 0 0 70550

Igen , a földkábel 15m-ig a földfelszinen mérve, légkábel 30m, tehát ez nem tétel

Hensel vagy hasonló mérőszekrény is 30-50ezer/?/

A munkadíj kérdéses erősen manapság.

Kábel esetén mérőszekrény telepítés + árok házig, bevésés az elosztóig. Ha jól tudom az átadáshoz minimum elosztótábla egy ÉV-vel kell

Légkábel egyszerübb munka, ott a földmunka elmarad, a többi ugyanaz.

Ami nyűgös, hogy addig semmi munka nem kezdődhet amig nincs villany, viszont a belső hálózatot minimum annyira meg kell tervezni, hogy hol legyen az elosztószekrény

Rászállok ma az ingatlanosra, mert az is vicc hogy nélküle nem nézhetem meg ujból az ingatlant/nem lakják/

Nem akarok az ingatlanostol időpontokban függeni, aláirtam a papírját hogy ott jártam

Azért csak oda kellene menni egy reg.szerelővel, hogy pontos árajánlatot kapjak

Hozzon össze a tulajjal, mi a helyzet pontosan az áramszolgáltatóval.

Tulajdonilapot sem láttam, hogy átírták-e a nevére, merthogy örökség. Én meg nem kérem le a hivatalos tul.lapot, amíg nem biztos a vételem

Elszalajtani sem akarom, mert kellemes ára van a mai árakat nézve, de kibukhat mindig valami amíg nem tisztázódnak ilyen dolgok

Előzmény: 0l0 (70546)
Domi-V63-138 Creative Commons License 2 napja 0 0 70549

Szia, a páralecsapódásos elméleted tök jogos. Keresztapám padlásán (nem beázásból) a kötődobozban állt a víz.

Amikor csináltam a házamat, én is elgondolkodtam, h milyen egyszerű lenne felmenni a padlásra, s lejönni itt-ott.

Hamar elvetettem a víz, tűz, egér, nyest, akármi miatt. Ha véletlenül lenne egy hiba, akkor azt csak már akkor veszed észre amikor ég (=menthetetlen) a tető.

Mekkora felújítást csinálsz, aljzatot érint? Mert ha utálsz vésni, akkor a symalent ajánlom.

Gábor Rhein Creative Commons License 2 napja 0 0 70548

Sziasztok.Bocsi,hogy újra felteszem a kérdést,de nem érkezett rá válasz. Csaladi házunk felújításán vagyunk és az egész ház új vezetékkel lesz behúzva. A védőcsővet vezethetjük a gerenda felett? Ami miatt tartunk a páralecsapódás a kérdés.... Lehet e valami baja a kötéseknek a födémen? A gerenda között 20 cm szigetelès lesz. Vagyis a kötődobozok lehetnek e a fagerenda felett? 

0l0 Creative Commons License 2 napja 0 0 70547

Sőt, most jutott eszembe, a hobbikertemben a teljesen új bekötés is egy százas körül volt 6-7 éve.

Előzmény: horex (70544)
0l0 Creative Commons License 2 napja 0 0 70546

Tudtommal a légkábel és a földkábel is ingyen szokott lenni bizonyos távolságig, a telepített szekrény jó eséllyel belefér egy százasba. Ezen felül persze adódnak még költségek, de ezt az áramszolgáltatótól vagy esetleg valamelyik partnerétől, akivel végezteti kérdezd meg, ha biztosra akarsz menni. A negyedmilliós összeget elvileg alapesetben nem kéne túllépje egy ilyesfajta bekötés szerintem. Nekem annak idején százezer alatt volt, igaz ott csak teljesítménybővítés miatt lett kitelepítve az óra és lecserélve a légkábel földkábelre.

kneissl Creative Commons License 2 napja 0 0 70545

Jó sztori, de a szolgáltatóhoz be tudsz menni a tulajjal együtt, és az orrod előtt kikérheti a nullás igazolást.

horex Creative Commons License 2 napja 0 0 70544

Állitólag nincs már tartozás

Örökölte az eladó,mama kórházban volt és valami szerződésmódositás vagy akármi jött amit nem irt ezért alá,kikötötték elvitték az órát

Vegyük úgy hogy ez igaz

Viszont volt eset hol légkábeles bekötés volt a környéken, mégis földkábelest kért a szolgáltató, bár ott levágták az oszloprol a légkábelt. Ott a kerités mellé került a fogy.mérő és persze árokásás a házig, az elosztóig

El kell kapnom az eladót úgy látszik, mert idáig csak az ingatlanossal dumáltam

Szombaton felnézek a padlástérbe is, mert javítják a tetőt, megsasolom hogy van megoldva a méretlen bevezetése a jelenlegi fadobozba

Lehet , légkábel esetén a tetőtartó is rossz helyen van

Merthogy adott esetben a belső villanyszerelést megcsinálom, de nem mindegy hol lesz az elosztó és a fogy.mérő

Előzmény: kneissl (70542)
kneissl Creative Commons License 2 napja 0 0 70543

Pedig van olyan az alixpressen:

Előzmény: ficere50 (70526)
kneissl Creative Commons License 2 napja 0 0 70542

Egy légkábel/földkábel átállás hónapokba telik.

Ha most ott nincs óra, akkor vélhetően nincs élő szerződés sem, tehát új bekötésként fogják szemlélni az ügyet, ami  vélhetően egy új mérőhely kialakítását fogja igényelni.

Még azt is ki kellene deríteni, hogy mennyi hátralékot kéne kifizetni, hogy egyáltalán beszéljen az elmű a be/visszakötésről...csak úgy mókából nem szerelik le az órát...

Előzmény: horex (70540)
Jahno Creative Commons License 2 napja 0 0 70541

Nem éppen droid, hanem készülékfüggő, képernyőzár és csókolom.

Előzmény: Fázisceruza (70532)
horex Creative Commons License 2 napja 0 0 70540

Hagyjátok a hiradástechnikát, az én gondomra figyeljetek :)

Kinéztem eg ycsaládi házat

Villanyóra leszerelve, eredetileg a ház belső oldalán korhadó fadobozban volt, kábel tetőtartón jött, gummantáblán pát kismegszakító

Van-e bármi követelmény a szolgáltatótol, hogy visszakötés esetén kábeles vagy szintén tetőtartós, légkábeles lesz a visszakötés?

Nilván a tetőtartótol a jelenlegi mérőhelyhez a csövezés nem megfelelő

Mennyibe fájhat egy regszerelői komplett munka, ügyintézéssal együtt , légkábellel vagy földkábellel?

Ha foldkábel, akkor a telekhatártol a ház megfelelő fala,kb. 5m, de az is lehet hogy a keritéshez követeli meg a szolgáltató

Hogy mi a követelmény, személyesen kellene utánajárnom?

Merthogy ennek függvényében adok árajánlatot a házra és nem gondolom hogy nekem mint idegennek a szolgáltató felvilágositást ad

Az eladó azt mondja csináltassam meg én a visszakapcsolást, 250ezer

Én meg azt mondom hogy annál több

Szoval mennyi az annyi,jó közelitéssel?

Fázisceruza Creative Commons License 2 napja 0 0 70539

CAT S60- at vettem, azzal küzdök éppen :)

Előzmény: paplanfa (70538)
paplanfa Creative Commons License 2 napja 0 0 70538

Ha igazi terepes villanyreszelő vagy, ilyen használatra készült telefont vegyél.

http://www.olcsobbat.hu/termek/caterpillar_b25-50418597c1a99f573700215a/

Centi the real Creative Commons License 2 napja 0 0 70537

:-))  Volt hozzá némi közöm...  Az AMP ACO...bár majdnem 20 éve csináltuk...

Előzmény: Hans70 (70531)
ficere50 Creative Commons License 2 napja 0 0 70536

Minek nekem okostelefon, ha mindig ugyanazok a hülyék hívnak...?  :-) :P

cucu Creative Commons License 2 napja 0 0 70535

Nem volna egyszerűbb egy szép kis tokban tartani és akkor nem kell app...:)

Előzmény: Fázisceruza (70534)
Fázisceruza Creative Commons License 2 napja 0 0 70534

Jajj, tudtam, hogy ezt nem kellet volna kihagynom a leírásból...

Természetesen headsetet használok...

Előzmény: cucu (70533)
cucu Creative Commons License 2 napja 0 0 70533

Egyelőre nem is értem, hogyan nyomkolódik a zsebedben... Ki nyúl még a zsebedbe rajtad kívül?

Fázisceruza Creative Commons License 2 napja 0 0 70532

Van itt valaki, aki kenivágja az androidot? 

Az a gondom, hogy bejövő híváskor összevissza nyomkolódik a zsebemben a telefon. Erre kéne valami app,  egy olyan kéne ami dualsimet tud kezelni, de jó lenne, ha magyarul lenne. 

Hans70 Creative Commons License 2 napja 0 0 70531

Hát igen! Csak a nagy cégek engedhetik meg ezt a technikát . pl a TVK-nál láttam ilyet. Jó pénzért olyan átalakító van az üres aljzatba amilyet akar. pl 1 kábelen 1 telefon 1 két-érpáras lan(nem 1 giga) + tv .Persze a Rack-be is ugyan ez az átalakító

Előzmény: bcslaci (70528)
cucu Creative Commons License 2 napja 0 0 70530

Még valami...

Illesztetlenséget okoz az is egy nagyfrekvenciás erősítőnél, ha nem csatlakozunk rá terheléssel. Végfokozat esetében antennával vagy műantennával. (Méréskor természetesen az utóbbival.)

Tehát ha szabadon hagyjuk -terhelés nélkül helyezzük üzembe- azonnal le fog égni a végfokozat erősítő eleme. Ezért fontos a pontos illesztés, mert így tudjuk csak biztosítani az optimális teljesítmény átvitelt.

Hiszen nem az a célunk, hogy melegedjen a tápvonal, nem beszélve a végfokról, hanem, hogy továbbítsuk azt az energiát, amit elő állítottunk. 

Jut eszembe, a szabad tér hullámimpedanciája 120 PI [OHm] mert ez is szempont...

Az izotróp (elméleti)antenna talpponti ellenállása pedig 63 OHm

A dipól pedig azért 240-300 OHm-os, mert az izotróp antenna négyszerese (22) szerese. 

Előzmény: cucu (70515)
paplanfa Creative Commons License 2 napja 0 0 70529

Ruhaszárítónak simán elmegy.

Előzmény: murray (70520)
bcslaci Creative Commons License 2 napja 0 0 70528

Hány méter jó minőségű koaxot kapok az árán?

Előzmény: Hans70 (70516)
bcslaci Creative Commons License 2 napja 0 0 70527

23 éve kábeltévézek, 15 éve kamerázok ezekkel képben vagyok. Csak ugye egy "normális" műszaki ember nem szeret időzített bombákat beépíteni. Minden átmenet csillapít és plusz hibalehetőséget visz a rendszerbe, lehet nem azonnal, de ilyenekből nem kis sz.pás tud keletkezni :) 

Abban sem vagyok biztos, hogy a hétköznapi balun nem veszi zokon a DC feszültséget - mondjuk a fejtápot - biztos van rá spéci, jó pénzért - ott meg az a kérdés mennyi koaxot tudok venni az árán - :D 

Előzmény: Jahno (70518)
ficere50 Creative Commons License 2 napja 0 0 70526

Aki még azzal példálózik, hogy anno, két koaxszal ment be egy "Magicbox"- ba, műholdas rendszernél, nem vitaképes...!

Lassan trollnak nézem.

Előzmény: cucu (70523)
murray Creative Commons License 3 napja 0 0 70525

hát igen, hagyom inkább. veszek új koax-ot. 

Előzmény: Jahno (70522)
cucu Creative Commons License 3 napja 0 0 70524

Kiegészítés képpen:

A szimmetrikus kábeleknek elhanyagolható a csillapításuk a koax kábelekhez képest. Ez az egy előnye van a szimmetrikusnak. Ugyanakkor a zavarokkal szemben sem védett úgy, mint a koax.

Előzmény: cucu (70523)
cucu Creative Commons License 3 napja 0 0 70523

Sőt, tovább megyek...

A nagyfrekvenciás erősítő fokozatok között is illeszteni kell a hullámimpedanciához a ki-és bemenő impedanciákat. Ezt úgy kell érteni, hogy már tervezési szinten, -egy erősítőn belül is, ami több fokozatból állhat- lényeges szempont a hullámimpedancia pontos illesztése.

Az illesztés milyenségét "állóhullám arány"-al fejezzük ki, ami az oda menő, majd a visszavert hullám nagyságának a hányadosa. Értelem szerűen az illesztés akkor tökéletes, ha a visszavert hullám nulla, azaz tiszta Ohm-os az illesztés. (Pl. 50 vagy 75 Ohm)

A balun trafó egy ferrit magra megfelelően feltekert illesztő eszköz, ami a szimmetrikus 300 Ohmos dipol antenna talpponti ellenállását át transzformálja asszimetrikus 75 Ohm-ra, mert az erősítő áramkörök alapvetően asszimetrikusak. Szabatosan kifejezve: mindig a földtől való távolság jelenti a szimmetriát vagy az asszimetriát. Értelem szerűen a szimmetrikus tápvonalnál nehéz biztosítani a folytonos földszimmetriát, (nehéz kézben tartani a helyzetet) ezért transzformáljuk át a balun segítségével asszimetrikussá a tápvonalunkat, mert itt egzaktul biztosítani tudjuk az asszimetriát, hiszen a külső ér egyúttal maga a föld.

Ajánlott irodalom: Rotthammel antenna könyve

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70509)
Jahno Creative Commons License 3 napja 0 0 70522

Áruld ki a lan kábelt :-) Amúgy megint az a kérdés, hogy mire mert úgyis a szolgáltató adja át a saját kis végpontját, abból meg már sokfelé IP alapon megy, vagy mikorhogy. Többit leírták már itt alattunk, de attól függ mit, mert a koax az átviteli közeg, így inkább áruld ki az UTP kábelt és kész :-)

arenarock Creative Commons License 3 napja 0 0 70521

Van olyan helyzet amikor simán tudod használni helyette, már írták is.

murray Creative Commons License 3 napja 0 0 70520

Urak, mindezek után azt kérdezném hogy cat5e lan kábelt akkor nem tudnék 75 ohmos koax helyett használni? 90% h nem de hátha:-)

mert ebből rogyásig vagyok. koaxot meg vennem kell, sokat. 

Jahno Creative Commons License 3 napja 0 0 70520

Persze, hisz minden rendes vizuáltechnikás tudja, hogy az installációs elég gyakran zöld. Nem értem mit nem értesz rajta.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70510)
Jahno Creative Commons License 3 napja 0 1 70519

És erősíted a zajt, vagy mi? Minek teszünk be még +1 eszközt, hogy aztán szopjunk?

A szarul beállított illszetőelemet műszaki hibának hívjuk, az úgy szar. Ugyanúgy szar, mint ha nem foglalkozunk a dologgal. Szóval de, fontos az illesztés, nem poénból vannak ezek a dolgok. Régen ezerrel szoptak vele a szolgáltatók, mikor valaki gányolt és még a szomszédokban is szar volt az adás, vagy csak a kalóz hobó dekóder visszatermelt a kábelre.

Jahno Creative Commons License 3 napja 0 0 70518

"Azt is szívesen megnézném, amint ráberhelsz egy F vagy bármilyen koax castlakozót a csavart érpárra. Vagy ezt hogy oldanád meg?"

Már emlegette a balunt, amit gondolom valami ciciTVnél látott. Ott még szódával elmegy. Aztán kimeneten meg bármit bármivel össze lehet taknyolni, amiből már csavaros F csati lesz:

BNC toldóba ellendarab és csavaros F, csóközön.

Előzmény: bcslaci (70513)
kneissl Creative Commons License 3 napja 0 1 70517

De, Elek, fontos.

És nem csak az anno klasszik "szellemképes" TV vétel miatt, hanem mert elszarja az igazi jelet.

Egyéb dolgokat már leírtak korábban.

#mámegfingodnincscsakokoskodszaguglitalálatilistából

Hans70 Creative Commons License 3 napja 0 0 70516

az AMP-nek vannak 75 ohmos csatlakozói cat7-es kábelhez

Előzmény: bcslaci (70513)
cucu Creative Commons License 3 napja 0 1 70515

Az illesztetlenség nem csak jelszint csökkenéssel jár, hanem reflexióval is. Ez a vételben is zavart okoz, az adásnál pedig akár ki is gyulladhat a végfok, ha olyan mérvű a reflexió. (Benne marad a végfokban, mert nem tudja az antenna átvenni a teljesítményt az illesztetlenség miatt.)

Gábor Rhein Creative Commons License 3 napja 0 0 70514

Sziasztok. Csaladi házunk felújításán vagyunk és az egész ház új vezetékkel lesz behúzva. A védőcsővet vezethetjük a gerenda felett? Ami miatt tartunk a páralecsapódás a kérdés.... Lehet e valami baja a kötéseknek a födémen? A gerenda között 20 cm szigetelès lesz. Vagyis a kötődobozok lehetnek e a fagerenda felett? 

bcslaci Creative Commons License 3 napja -1 1 70513

Gratulálok, ismét sikerült alulmúlni önmagad.

Az UTP kábel 100 ohmos impedanciája vajon fog tetszeni a TV műsorvevők 75 ohmos elvárásának? Elárulom, hogy nem nagyon, és ez az illesztetlen állapot csoda hibákat tud ám okozni. (Tudjuk, te ilyet problémával nem találkoztál, tehát nem is létezik.)  

Azt is szívesen megnézném, amint ráberhelsz egy F vagy bármilyen koax castlakozót a csavart érpárra. Vagy ezt hogy oldanád meg? Nyomnál egy 8P8C-t a koaxra vagy betűzős UTP toldóval ?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70496)
ficere50 Creative Commons License 3 napja 0 0 70512

Most akkor elmagyaráztad amit 23 évig csináltam? A quattro azért kell, mert már 2 polarizáció és két frekisáv van, tehát 2x2=4 bemenet/kimenet kell a fej-multisw. között!

A quattro-lnb 4 egybe épített fejkonvertert tartalmaz: alsó (11 GHz)sáv vert., alsó sáv hor., felső (12 GHz) vert., felső hor.

De van még jó pár megoldás egyedi és kisközösségi műholdas jel elosztás témában...a fenti a leggyakoribb és legstabilabb megoldás.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70500)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 1 70511

"Van  rá példád is? Ezzel max. egy gagyi sávszélességű ciciTV-t szoktak, de jobb helyen meg már az is IP."

Teljes földi frekvenciatartomány átvitele (mellette plusz számítógép hálózat is) olcsó CAT5-ös kábelen, egszerű balun-nal:

http://www.ostelsat.hu/balun_keszlet_utp_passziv_tv-lan_signal_2_db__R94200.htm

Ennél meg egy UTP érpár szimmetrikus jelét egy balun aszimmetrizálja, majd mehet a beltéri egységbe.  50 - 2.200 Mhz, tehát műholdas sáv is.

https://www.touslescables.com/cordon-rj45-f-H9AL-855.html

Előzmény: Jahno (70504)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 0 70510

"Terepen rugalmas kék színű kábelen, installációsban opciósan merev és zöldön."

Én azt kérdeztem, hogy az aszimmetrikus video jelet árnyékolatlan és szimmetrikus érpáron viszed-e 100 méterre, erre te a vezeték színével és merevségével válaszolsz?

Előzmény: Jahno (70506)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja -1 0 70509

"Egyetlen szó: hullámimpedancia!"

Vételtechikában igen sok esetben nem túl fontos az impedancia illesztése,

pl mert a illesztési veszteséget előre kompenzálod egy antenna erősítővel.

És sokszor egy erősítő beiktatása nagyságrenddel kisebb probléma, mint a pontos illesztés. De sok esetben a jel eleve annyira erős, hogy az illesztési hiba után is marad belőle bőven.

(sőt egyes esetekben még adás közben is jobb nem foglalkozni vele, pl kisebb bajt okozhat egy kissé pontatlan, de jól ismert impedancia illesztés, mint egy nagyon szarul kivitelezett/beállított illesztő elem :)

Előzmény: DJ Szegecs (70507)
Jahno Creative Commons License 3 napja 0 1 70508

Ne zavarad össze szakmai dolgokkal!

Előzmény: DJ Szegecs (70507)
DJ Szegecs Creative Commons License 3 napja 0 0 70507

Egyetlen szó: hullámimpedancia!

Jahno Creative Commons License 3 napja 0 0 70506

Én azon viszem,  ami erre való. Terepen rugalmas kék színű kábelen, installációsban opciósan merev és zöldön. Persze mikor miképpen, ha kameránként variálok a színekkel, az sem ritka.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70505)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja -1 0 70505

"Kihozom a TVből RCA-n a kompozitot és csoki, elmegy 100 métert."

Video jel hiba nélkül 100 métert, zavaró környezetben, egy árnyékolatlan érpáron? Mondjuk egy hangszóró vezetéken vagy egy MZS  vezetéken? Vagy akár egy UTP kábel sodrott érpárján?

Előzmény: Jahno (70504)
Jahno Creative Commons License 3 napja 0 1 70504

"Nem feltétlenül. pl ha egy aszimmetrikus jelet szimmetrikusra alakítasz (pl balun trafóval), már csak ettől az átalakítástól is baromi jól továbbítható lesz az UTP kábel sodrott érpárján."

Van  rá példád is? Ezzel max. egy gagyi sávszélességű ciciTV-t szoktak, de jobb helyen meg már az is IP.

Milyen a "hagyományos asszimetrikus" videójel? Kihozom a TVből RCA-n a kompozitot és csoki, elmegy 100 métert. Pont fordítva beszélsz, azt minek alakítanám át, hogy aztán másik fajta, sokkal drágább kábelen vigyem el? Csak azért, hogy vitatkozzunk  és véletlenül se feleljen meg az elméelted a bevált és szabványos dolgoknak? miért ne koax legyen a koax meghosszabbítása és akkor normális dugóval bele is megy a dobozomba? CAT7 meg jó lesz hálózathoz, de azért ott még szerelvényekkel és egyéb cucokkal is meg vagyunk lőve. Eleve egy combos CAT6 SFTP is már kezelhetetlen és nyűgös. Meg szopunk az EPHval, mindennel. IS.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70502)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 0 70503

Ahhoz képest, hogy az eredeti feladványban valószínűleg csak egyetlen műholdvevő szerepel, ahhoz képest eléggé elkalandoztunk :)

Előzmény: paplanfa (70501)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 0 70502

"Persze, IP alapon."

Nem feltétlenül. pl ha egy aszimmetrikus jelet szimmetrikusra alakítasz (pl balun trafóval), már csak ettől az átalakítástól is baromi jól továbbítható lesz az UTP kábel sodrott érpárján. Ha ez az érpár ráadásul habosított szigetelésű (alacsony jelveszteség) és árnyékolt is, akkor így el lehet érni a koaxkábelek átviteli jóságát is.

A rádiótechnikában jól ismerik a "szimmetrikus tápvonal" kifejezést, ha a két vezető között jó sok levegő van, akkor ez a tápvonal jó nagy frekvenciát is hatékony, ha még meg is van sodorva minél sűrűben és ráadásul az egész árnyékolva is van, az már csak hab a tortán.

Egy hagyományos aszimmetrikus video jel is csak néhány méterre vihető el egy egyszerű sodrott érpáron, de mihelyt átalakítjuk szimmetrikussá, abban a pillanatban több száz métert tud megtenni minőségromlás nélkül. Na kb ilyen arányú átvitel-javulást képzelj el, amikor a műhold antenna jelét aszimmetrikussá alakítva rátesszük egy CAT7-es érpárra.

"Ezt is már kb. csak épületen  belül, úgy valamennyire."

Én is hangsúlyozam a rövid távot. Nem is épületen belüll, hanem csupán lakáson belüli távolságokra gondoltam. Ilxen rövid távon valószínűleg nincs szükség semmíféle bűvészkedésre: a CAT7 árnyékolt érpár lehet a koax egyszerű meghosszabbítása.

Előzmény: Jahno (70498)
paplanfa Creative Commons License 3 napja 0 0 70501

Van úgy, hogy több lavór is van a háztetőn, vagy forgatóssal játszik még mindig valaki. De aki ilyen az nem fog szarozni, beépít egy 63-as lefolyócsövet és megoldva a dolog.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70500)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 0 70500

"Vagy egy un. "quattro" LNB, hozzá egy "multiswitch" a tetőtérben, 230V-os tápfesszel, majd annyi levezetés, ahány vevőhely kell."

Én régebben ezt úgy oldottam meg,hogy a parabola fejből lejött két kábelen a két antenna-polarizáció egy dobozba (asszem "magic box" volt a doboz neve neve) és a dobozra rá lehetett kapcsolni 8 db beltérit.

Persze ennél a megoldásnál nem elég egy koax a 8 beltérihez, mert, mert ehhez kettő koax kell.

De ha jól értem, most most a cél az "egyetlen koax - több műholdvevő". A multiswitch-eknek van egy olyan csoportja, amely fűzhető, tehát egy ilyen multiswitch kimeneteire más multiswitch-ek köthetők. Érdekes lenne kipróbálni, hogy fenn a padláson van pl egy ilyen kaszkádolható multiswitch és annak az egyik kivezetését (egy db koaxkábel!) levezetjük és a kábel végére, ott ráteszünk egy másik multiswicth-et, így működhetne a-e a dolog.

Előzmény: ficere50 (70495)
Jahno Creative Commons License 4 napja 0 0 70499

Ja, csak már akkor, mikor még pontos neve sem volt, mert akkor hagyták jóvá a szabványt. Igaz értelme nem sok, de volt amikor rengeteg sok pénzt elvertek rá nálam, így akkor nem tiltakoztam és próbáltam a népet észérvekkel meggyőzni. Míg nem a legolcsóbb CAT5nek hívott spárgával szoplok, addig felőlem legyen hülye, amilyen pózban csak akar.

Előzmény: Garfield007 (70497)
Jahno Creative Commons License 4 napja 0 0 70498

"Egyszer nézz meg közelről egy profi CAT7-es kábelt."

Láttam. Meg merem kockáztatni,  hogy előbb, mint Te.

"Egyébként egyes strukturált kábelezési rendszerben nemhogy földi/kábel TV jelét, de még műhold antenna jelét is továbbítanak CAT7-es utp kábelen."

Persze, IP alapon. Ezt is már kb. csak épületen  belül, úgy valamennyire.

Garfield007 Creative Commons License 4 napja 0 0 70497

Na, Jahno fel van adva a lecke. Ilyet még biztos nem láttál élőben, max. wikin :-)))))

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja -1 1 70496

Egyszer nézz meg közelről egy profi CAT7-es kábelt. Az erek szigetelése habosított (mint egyes koax kábeleknél) és érpáronként árnyékoló köpeny burkolja őket. Tehát minden érpárat lehet úgy tekinteni, mint egy-egy habosított dielektrikumú, kétvezetős koax kábelt.

Ez azért nagyfrekvencián valamivel komolyabban viselkedik, mint egy occsó MZS vezeték :)

http://www.reichelt.de/bilder/web/xxl_ws/E910/4X2_AWG23_100D_01.png

http://www.kenable.co.uk/images/CAT7_2.jpg

Egyébként egyes strukturált kábelezési rendszerben nemhogy földi/kábel TV jelét, de még műhold antenna jelét is továbbítanak CAT7-es utp kábelen.

Előzmény: Jahno (70494)
ficere50 Creative Commons License 4 napja 0 1 70495

Mindez akkor igaz, ha egy beltéri van a műholdhoz és egy (beltéri, vagy tuner a készülékben) a földi sugárzású DVB-t-hez. (MindigTv). Tehát a diplexerek ekkor kellenek. (1 diplexer a padláson és 1 a szobában.)

Abban az esetben, ha több műholdas beltéri van egy ingatlanban, akkor a diplexer semmire sem jó! ilyenkor vagy egy többkimenetes vevőfej (LNB) kell, + annyi levezető koax, ahány kimenetes (2-4-8 is lehet).

Vagy egy un. "quattro" LNB, hozzá egy "multiswitch" a tetőtérben, 230V-os tápfesszel, majd annyi levezetés, ahány vevőhely kell. A "multiswitch"-ek bővíthetők, akár 16-24 -32 levezetésre is. (társasház)

A "multiswitch"-be illeszthető/becsatlakoztatható/ a földi sugárzású adásjel is, sima VHF-UHF antenna jelével: URH-DAB-DVB-T, ami jelet aztán a diplexer tulajdonságú szobai aljzatok szétválasztanak a vevőkészülékek számára.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70493)
Jahno Creative Commons License 4 napja 0 1 70494

Kinek mi a nem nagy, de ezt inkább hanyagoljuk. Más audiót visz rajt, nem tudom merről terjed a sok hülyeség, de ennyi erővel nem nagy távra sima lapos hangszóróvezetéken is vihetd.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70479)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 70493

A műholdas antennák kijövő jele 900 MHz felett frekvenciatartományban  van,

a földi TV (MindigTV) sugárzás viszont a 900 MHz alatti tartományban van

(sőt itt van az am-mikro / HelloHD antennák kimenő jele is).

Tehát egyetlen koax kábelre össze lehet keverni a jeleket (és a másik végén szétválasztani), nem fogják zavarni egymást. A varázsdoboz neve diplexer, érdemes kicsit utánaolvasni a működésének.

Sőt, léteizk olyan fali antenna alzat is, amibe bele van építve egy diplexer, tehát egyetlen bejövő koax kábelből csinál nekünk földi /kábeltv és műholdas antenna bemenetet (sőt, némelyik külön urh rádiót is tud).

norbi.sz_80 Creative Commons License 4 napja 0 0 70492

Mindenképpen cserélve lesz, de kénytelen leszek megoldani saját munkával (villanyszerelő segítségével megy majd a dolog). Ő elmondja, hogyan gondolja, ha nagyon más, mint amiket itt olvastam/kaptam tanácsot, elmondom neki, hogy esetleg lehet-e/jobb-e úgy, együtt megrajzoljuk a kivésendő helyeket, mi kivéssük a hornyot, berakjuk a csövet/elosztódobozokat, aztán a vezetékek behúzását-kötését-toldását megoldja ő... A kapcsolókat, aljzatokat már felrakom én.

Nem vagyok villanyszerelő, de annyira nem áll tőlem messze a barkácsolás, elektronika, hogy azt ne tudjam megcsinálni...

Próbálok minél több mindent megtudni arról, amit csinálok, ami foglalkoztat, néha több-néha kevesebb sikerrel.

Tudom, hogy ez egy komplett felújítás, tehát nem játék, de a környékbeli szerelőket és cégeket ismerve sokkal jobban bízom a jó kivitelezésben úgy, ha látom, mi hogyan készül el (és én veszem meg hozzá az anyagot, tuti nem az olcsóbbat fogom megvenni, hanem a minőségit)... Viszont a saját munkámmal elég sokat meg tudok spórolni rajta...

Tehát nem (csak) az itteni beszélgetés, tanácskérés alapján akarom felújítani a komplett házat, hanem szeretném, ha lenne rálátásom a dologra, ha úgy tűnik, egy itt ajánlott megoldás jobban tetszik, célszerűbbnek látom, tudok szólni a srácnak...

Szóval köszönöm a segítséget mindenkinek! :)

Előzmény: paplanfa (70491)
paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 70491

A villanyt mindenképpen, mert az egész életetek erre lesz ráakasztva, és mindennel el lesz fedve. Ezerszer fontosabb mint a festés, függönyvásárlás, lámpabúra-istenfaxa.

Vegyél falmarót, kihasználod, kuka, de sose akkora csőt tegyél be ami pont elég, hanem mindig a nagyobbik méretet. Abból baj még nem lett, árban nem sokkal több, munkadíjban (idődben) meg semennyivel.

Előzmény: norbi.sz_80 (70490)
norbi.sz_80 Creative Commons License 4 napja 0 0 70490

Elvileg 16-osak, de ebben most nem vagyok biztos...

Nem lakunk egyenlőre a házban, ezért nem annyira sürgős, hogy kész legyen 1-2 hét alatt.

Csak jövőre akarunk költözni, valamikor az év vége felé (vagy ősszel).

Akad rá időm, tesóm is segít a vésésben, a sráccal kijelöljük, hogy mi merre.

Megéri venni egy olcsóbb falhorony véső gépet??? Szerintem a legolcsóbb is kibír egy házat (esetleg használtan nézni a neten), aztán úgy sem fog kelleni...

Nagyon fontos az ár, mert olyan dolgok jöttek közbe, amivel nem számoltunk (pl. a teljes vízvezeték rendszert ki kell cserélni, mert az előző tulaj mivel nem lakta, télen egyáltalán nem ment fűtés és nem engedték le a vizet, pár helyen szétfagyott a cső a falban is, a teljes fűtésrendszert cserélni kell, mert nagyon ronda a csövezés, elavult a rendszer + akkor már kombi kondenzációs kazánt szeretnénk, hogy a gyerkőcök fürdése folytán ne fogyjon el a melegvíz - 2 gyerkőc van -, jelenleg a nyílászárók cseréje folyik)...

Sajnos ezzel - a villamos hálózat cseréjével - nem számoltunk...

Előzmény: GeriSoft07 (70474)
murray Creative Commons License 4 napja 0 0 70489

így van. digis parabola anternáról beszélek. kell a fejtől a 2 szál koax mert 3 tv van. 

tuti nem lehet áramkábellel egyben? 

Előzmény: Centi the real (70483)
paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 70488

Igen, pont emiatt kell a több koax, és mivel ment már el kábeles adás a BL döntő előtt 2 perccel, a mindigtv antenna is kell. :)

Előzmény: Centi the real (70483)
paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 70487

Nálam simán meglenne. 1 koax a lavórhoz, 1 a mindigtv-hez, 1 a kábeltv-hez.

Sőt, a lavór fejéhez(fejeihez) lehet, hogy több is menne.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70480)
paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 1 70486

Olyat kell venni amiben nincs az a használhatatlanná tevő gyerekzáras rugó. Nekem már több gyári laposcsatlakozómat lecibálta, mert beleakadt kihúzáskor.

Előzmény: King_of_Giants (70476)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 70485

"nem fogsz mindent wlanon tolni...  (IPTV, és társai, NetFlix, ect...."

Egy érdekesség: nemrég egy wifi router-re kapcsolódó mobiltelefonon 70 megabit-et mértem az internet (speedtest.net) felől. Ekkora sebesség már kábel nélkül is sok mindenre elegendő. Kár, hogy a sebesség nem csak a routertől függ, hanem a szomszédoktól is, ezért (is) én is kábelen viszek mindent, amit csak lehet.

Előzmény: Centi the real (70465)
DJ Szegecs Creative Commons License 4 napja 0 0 70484

Jobb CAT7-es UTP kábel árnyékolt érpárját lehet koax kábelként is használni (persze nem nagy távolságokra).

Ez azért így erős volt!

Centi the real Creative Commons License 4 napja 0 0 70483

Tányéros tv-nél a multi fejtől darabonként kell levinni a nagyfrekis jelet a különböző stb-khez. Talán ezért.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70480)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 70482

"Erre már van bevett válaszom. :-) - Kellene egy gép 100 körül játékra. - 100-ért játszós gépbe videókártyát veszünk."

Én ezt kb így szoktam megfogalmazni: "Egy komolyabb játékokhoz is elég erős videokártya ára egymagában 50-100 e Ft. Szóval akkor mennyit is szánsz magára a számítógépre?" 

Előzmény: Szumoo (70472)
Centi the real Creative Commons License 4 napja 0 0 70481

Tudom, de az tényleg drága. (PL:  Tyco /AMP ACO rendszer)  az árkülönbségből  bőven kijön a külön koax.. 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 70480

"a szokásos műanyag rugalmas csőben"

Gégecsőnek hívják. Praktikus, mert nem kell toldozgatni,

cserében kétszer akkora hornyot kell vésned a betonba.

Tehát a sima védőcsőhöz kisebb horony kell,

ha csak magát a három eres kábelt vésed be a falba, akkor még kisebb.

"ráadásul 3 koax antenna kábelt is húznék bele"

Antenna kábelt nem szabad 230V-tal azonos csőben vezetni.

Minek oda 3 db koax? Valószínűleg egy is elég lenne. Egy 500 Ft-os antenna elosztót szeretnél megspórolni több óra pluszmunka árán?

Előzmény: murray (70468)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja -1 0 70479

"Esetleg tv szolgáltató függvényében koax is legyen ."

Jobb CAT7-es UTP kábel árnyékolt érpárját lehet koax kábelként is használni (persze nem nagy távolságokra).

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 70478

"Komolyan, szerintem több idő sodorgatni meg szallagozni mint ezt használni. Nem is értem az embereket."

Azt szoktam mondani, hogy egy villanyszerelő PERCENKÉNT 30-100 forintba kerül, ezért nagy butaság a drága idejét sodrott-szigszalagozott kötésekre pazarolni, amikor ott a WAGO.

Előzmény: Domi-V63-138 (70461)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 1 70477

"van olyan, aki szidja, és azt mondja, hogy semmi esetre sem szabad használni, mert könnyen megolvad/kigyullad nagy áram esetén..."

Ez egy marhaság. Szerintem senki nem mond ilyet, aki már valóban használt WAGO-t.

Előzmény: norbi.sz_80 (70459)
King_of_Giants Creative Commons License 4 napja 0 0 70476

Jut eszembe a hosszabbítórol

Barátnőmnek kellett volna egy, elmentünk a boltba.

Mondom humorosan, kinait adjon,mert abban van anyag és nem hamisitott

Adott cseh gyártmányt

Másnap próba, a 8-as aljzatbol csak kettőbe lehetett beerőszakolni a villásdugót

Káromkodás, majd visszaviszem, de eltrehánykodtam az időt

Aztán valahogy maradt annyiban, használhatatlan gyakorlatilag

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70457)
King_of_Giants Creative Commons License 4 napja 0 0 70475

Az ember ott fogja meg a fillért hol tudja,

de

a legnehezebb és a pepecs melót melót veled végezteti el

Ki tervezi és rajzolja meg az egész hálózatot? Mert az se semmi munka. Erröl a megrendelők elfeledkeznek, mondván  "megoldod azt te kapásbol" vagy "minek rajz, ha egyszer elkészül, működik minden?"

Én a 600ezresböl valamennyit lealkudnék, de vele készittetném el

Vedd figyelembe hogy mennyit keresel egy hónapban, illetve a szabadságodat rááldozod a munkára

Előzmény: norbi.sz_80 (70471)
GeriSoft07 Creative Commons License 4 napja 0 0 70474

tudod jól, csak kettőt választhatsz:megbízható, jól megtervezi az egészet, valamint normális áron dolgozik

szerintem elosztóba minimum két FI relé (egy kinti kör, egy benti kör) de lehetne 3 (kint, bent száraz helségek, bent fürdő+konyha)

Aztán egy nagy közös B+C túlfesz levezető a 3 fázis + nullára

"Adott egy emelt szintes családi ház, a lakószinten:

- 2 szoba (1 gyerekszoba + 1 háló szülőknek) -> 1-1 TV, médialejátszó, éjjeli lámpák, spot lámpák

- egy nappali étkezővel -> spot lámpák vagy csillár, 1 TV, 1 asztali számítógép, rádiós erősítő, médialejátszó

- egy konyha -> villanytűzhely, mikor, páraelszívó, vízforraló, melegszendvics sütő, turmixgép

- fürdőszoba + wc -> elektromos fogkefe, hajszárító, elektromos borotva, páraelszívó/szagelszívó venti

Alsó szint:

- garázs -> lámpa, legalább 2 konnektor

- mosókonyha, műhely -> kombi gázkazán, automata mosógép (később esetleg szárítógép), pár konnektor lámpa, forrasztó, laptop, 1-2 kisebb fogyasztó számára, 2db neoncső a világítás miatt

- pince helység -> lámpa, max. 1-2 konnektor

- kazánház-rész -> itt van a vegyes tüzelésű kazán, de azt cserélni kell, így az egyenlőre még nem kerül használatba (de a későbbiek miatt ide is kell lámpa + 2 konnektor)

Kinti világításra kellene 3 lámpa + az udvarra (ház hátsó részéhez) kellene 2 normál, valamint 1 400V-os lehetőség :)"

2x10-16 két szoba dugaljak

nappali dugaljak 2x16A szétosztva

konyha fürdő garázs mosókonyha pince 16-16A-ek dugaljra

Világítás emeletenként két körre osztva, 6A bőven elég áganként

betápod mi 3f-on? 16-16-20A? vagy mégis miből gazdálkodunk?

persze alaprajz és lámpák terve alapján.

aztán bevésni minden szobába min egy helyre egy lan+telefon+tv leállást

riasztó központ, egyép épület automatizálás? motoros redőny, garázskapu, kertkapu motorok? kerti tó szivattyú? locsoló berendezés, kút/vízellátó?

Előzmény: norbi.sz_80 (70471)
norbi.sz_80 Creative Commons License 4 napja 0 0 70473

Az eredeti hozzászólásban ott van, hogy "bár lesz egyenlőre..."

Ezt úgy értettem, hogy nem lesz túl sok nagyfogyasztó, BÁR VAN néhány, amit aztán felsoroltam...

Egyenlőre nem kell a 3 fázis, de mivel úgy vettük a házat, hogy be van kötve, célszerűnek tartanám, ha valahová lenne feltéve egy olyan elérési lehetőség, amivel esetleg használható lenne, ha kell. Szerintem baromság lenne nem rakni valahová egy csatlakozót, ha már megvan... Lehet, hogy sosem lesz használva, de úgy gondolom, hogy ilyenkor ésszerű megoldani ezt is, ha van rá lehetőség...

Előzmény: GeriSoft07 (70470)
Szumoo Creative Commons License 4 napja 0 0 70472

Erre már van bevett válaszom. :-)
- Kellene egy gép 100 körül játékra.
- 100-ért játszós gépbe videókártyát veszünk.

Előzmény: GeriSoft07 (70470)
norbi.sz_80 Creative Commons License 4 napja 0 0 70471

Sajnos itt a környéken (Nógrád megye) nem igazán találtam olyan szakembert, aki megbízható, jól megtervezi az egészet, valamint normális áron dolgozik...

Nézettem, és kaptam majdnem 600ezer Ft-os ajánlatot. Szerintem az baromi sok...

Úgy gondolom, max. 400-450-ből megoldható. Van olyan villanyszerelő ismerős, aki szívesen megcsinálja (csekélyebb összegért), ha segítek neki (pl. kivésem a csövek helyét, felszerelem én a konnektorokat és kapcsolókat, megveszem az anyagot).

Viszont azt azért kérdeztem, hogy ki hogyan tartaná ésszerűnek a bekötéseket, mert ugye többféle módon is megoldható - szeretnék egy egyszerű, nem túlbonyolított, viszont biztonságos és jó megoldást...

Előzmény: GeriSoft07 (70469)
GeriSoft07 Creative Commons License 4 napja 0 0 70470

amúgy innen indultunk:

"Klímát, egyéb nagy áramot felvevő fogyasztó nem igazán lesz (bár lesz egyenlőre egy villanytűzhely, egy mikro, egy automata mosógép). A többi csak szokásos proszívó, 2db LCD/1db képcsöves TV, számítógép, hajszárító, erősítő, hajszárító, ilyesmi..."

ahha, értem, nagy fogyasztók amik nem lesznek, kövérrel jelölve: Klímát, egyéb nagy áramot felvevő fogyasztó nem igazán lesz (bár lesz egyenlőre egy villanytűzhely, egy mikro, egy automata mosógép). A többi csak szokásos proszívó, 2db LCD/1db képcsöves TV, számítógéphajszárító, erősítő, hajszárító, ilyesmi...

igen, ha a gyerek vagy te játszol, a semmi kis pv az lehet 800-1000W is!

nos, semmi nagy fogyasztó?

Adott egy emelt szintes családi ház, a lakószinten:

- 2 szoba (1 gyerekszoba + 1 háló szülőknek) -> 1-1 TV, médialejátszó, éjjeli lámpák, spot lámpák

- egy nappali étkezővel -> spot lámpák vagy csillár, 1 TV, 1 asztali számítógép, rádiós erősítő, médialejátszó

- egy konyha -> villanytűzhely, mikor, páraelszívó, vízforraló, melegszendvics sütő, turmixgép

- fürdőszoba + wc -> elektromos fogkefe, hajszárító, elektromos borotva, páraelszívó/szagelszívó venti

Alsó szint:

- mosókonyha, műhely -> kombi gázkazán, automata mosógép (később esetleg szárítógép), pár konnektor lámpa, forrasztó, laptop, 1-2 kisebb fogyasztó számára, 2db neoncső a világítás miatt

- kazánház-rész -> itt van a vegyes tüzelésű kazán, de azt cserélni kell, így az egyenlőre még nem kerül használatba (de a későbbiek miatt ide is kell lámpa + 2 konnektor)

Kinti világításra kellene 3 lámpa + az udvarra (ház hátsó részéhez) kellene 2 normál, valamint 1 400V-os lehetőség :)

már 3fázis is kell???

ez olyan, mint amikor jön a jóember, kéne egy számítógép, valami olcsó, 100ezer körül

Mire kell?

Semmi, netezés, email (itt már ráncolom a homlokom, netezés=youtube video 0-24, torrent 40 szálon) , kicsit játszana a gyerek.

Mivel játszana

Á, semmi komoly, world of tanks, GTA, meg valami lövöldözős (gondolom Crysis, HALO és társai), mondom ok, akkor 800-as táp, meg a videókártya talán kijön 150-ből, és akkor hol a doboz, alaplap, 16GB ram, és társai?

NA ennyire komolytalan amiket írsz a semmi nagy fogyasztóról.

Előzmény: norbi.sz_80 (70466)
GeriSoft07 Creative Commons License 4 napja 0 1 70469

"Szerintetek hogy lenne érdemes összehozni az egészet?"

mondjuk úgy érdemes összehozni, hogy szakember megtervezi, és kivitelezi :):):)

murray Creative Commons License 4 napja 0 0 70468

T. Urak, 

házamból szeretnék egy kb 30méterre lévő sufniba földelt 220v áramot elvinni.  ásni nem nagyon szeretnék (betonjárda stb) hanem a házból a garázs beállón le  vezetném van egy betonkerités és ott végig a vezetéket. 

a szokásos műanyag rugalmas csőben vezetném amit a falba vésnek be a vezetéknek. ráadásul 3 koax antenna kábelt is húznék bele mert az is kéne. 

próbálnám egy darabból megcsinálni a vezetéket/csővet a toldások elkerülése miatt. 

megoldható ez? beázik?  milyen vezeték kell?   köszi

norbi.sz_80 Creative Commons License 4 napja 0 0 70467

Bocs, a konyhában a "mikor" helyett MIKRO lenne :D

norbi.sz_80 Creative Commons License 4 napja 0 0 70466

Erre is gondoltam :)

Szerintetek hogy lenne érdemes összehozni az egészet?

Adott egy emelt szintes családi ház, a lakószinten:

Alsó szint:

Kinti világításra kellene 3 lámpa + az udvarra (ház hátsó részéhez) kellene 2 normál, valamint 1 400V-os lehetőség :)

Hogyan, mit érdemes egy áramkörre tenni? Ki hogyan oldaná meg a köröket, mit rakna egyre, FI relé, stb.

Köszönöm a segítséget!!!

Centi the real Creative Commons License 4 napja 0 0 70465

Ha már lesz fúrás-faragás, akkor érdemes számítógépes hálózatot is betenni, nem fogsz mindent wlanon tolni...  (IPTV, és társai, NetFlix, ect....)   Esetleg tv szolgáltató függvényében koax is legyen .  (a LAN kábelen szükség szerint klasszikus (analóg) telefon is mehet majd.  Persze az eredetileg digitális, de általában a készülék illesztése RJ11)

A Wago-tól (vonatkoztassunk el attól, hogy ez a cég neve, villanyos körökben ugyan azt a csatlakozó típust jelenti, de természetesen van más gyártótól is hasonló) nem kell félni, ha eredeti, akkor tökéletesen működik, ipari környezetben is elfogadott, és van belőle bontható fajta is, mindegyiken van ellenőrző luk, amin keresztül a kötés bontása nélkül is lehet mérni.

Cm 

Előzmény: norbi.sz_80 (70436)
*Steve Creative Commons License 4 napja 0 0 70464

hátha addig valaki belehal egy fürdésbe

Előzmény: taormina001 (70463)
taormina001 Creative Commons License 4 napja 0 0 70463

"Ebben tehát lehetett igaza némileg a beírónak ,hogy sok szaki ilyenkor inkább kezet széttár, még akár a kiszállást sem kéri el és "menekül"...nem ezért, mert szakmailag nem TUDNÁ megoldani lazán, vagy nem ismeri ezt a fajta életveszélyes hibát...hanem egyszerűen bele sem akar bonyolódni ilyenbe, sőt pénz sem kell, mert "ő ott sem volt" inkább..."

Köszönöm szépen, ez teljesen megvilágítja a helyzetet, de nem akartam itt ilyen részletekbe bonyolodni, nemcsak mert off, hanem mert érdektelen is egy villanyszerelési topic számára. Na ez az attitüd akkor hatalmasodott el igazán, amikor a google-link nyomán kétségbeesetten random telefonálgatni kezdtem mindnféle szakiknak pusztán azon információ alapján, hogy történetesen Kelenföldön székelnek. A tapasztalataimat hadd ne itt osszam meg...

Az utolsó kérdésem az, hogy jól értem-e hogy egy ilyen EPH rendszer létesítésével esetleg ki lehet kerülni a hibaforrás kinyomozását, ami szemlátomást egy életmü lenne:

("sok órás cirkusz, kulcskergetés, rohangálás, veszekedés, közösképviselő felkutatás, telefonálgatás(!) mindenféle rafinált mérések, lépcsőházi kábelezgetéssek")

Tehát mindegy, honnan jön, mindegy mi okozza, de elvezetjük, leszigeteljük, leföldeljük.

Attól tartok azonban, hogy éppen ez már megtörtént, miután a hiba elöször lépett föl, és éppen amiatt kapitulált a szaki, aki a több fázisos kapcsolótáblát, Fi relét stb. létesítette, mondván, hogy a lakáson belül ennél többet nem lehet tenni, (legalábbis ö nem vállalja), amikor a probléma újra megjelent.

Amit tenni fogok; szépen kivárom, míg az, akit megbíható források ajánlottak ráér, akkor is, ha az nem holnap lesz, meg valahogy megpróbálok személyesen odamenni, -szintén nem holnap.

Előzmény: CorvBoy (70413)
norbi.sz_80 Creative Commons License 4 napja 0 0 70462

Tudom, hogy cég, és nem gagyira gondoltam... Még sosem vásároltam ilyet gagyiban, nem is tudtam, hogy van ilyen toldó más/gagyi gyártótól is...

Én csak annyit láttam/hallottam/olvastam róla (akkor valószínűleg a gagyiról), hogy nem elég jó, megolvad, stb. stb.

Csak azt nem igazán írta ki egyik szerelő sem, hogy nem minőségi termékről beszél, sőt a terméket simán wago-ként említették (nem is egy helyen).

Akkor nyugodtan használhatjuk itthon a szaküzletben vásárolt eredeti WAGO terméket?

Előzmény: Domi-V63-138 (70461)
Domi-V63-138 Creative Commons License 4 napja 0 0 70461

A Wago az egy cég. Ez: http://www.wago.hu/

S nem pedig a bedugós kötőelemek (egyéb hulladékok) gyűjtőelnevezése.

Kb 25-35Ft-ért kapható darabja. Ha ész nélkül bevásárlok, szerintem max 7000-ből megvan egy családi ház. Ez tétel egy 10-20Millás lakás esetén?

S ahogy lentebb írták, tudni kell használni. Ha bedugod a /frissenblankolt, egyenes, nem oxidos/ Cu vezetéket, akkor picit vissza kell húzni, hogy belemarjon. A 221 sorozat használata még egyszerűbb.

Al vezetékhez is jó, csak pasztát kell használni. Egy kb 600 Ft-os tubus még egy hobbistának sem kerülhet sokba.

Komolyan, szerintem több idő sodorgatni meg szallagozni mint ezt használni. Nem is értem az embereket.

GeriSoft07 Creative Commons License 4 napja 0 0 70460

megfelelően kell használni, és nem 5Ft-os kínai kamut venni, és semmi gondod nem lesz

norbi.sz_80 Creative Commons License 4 napja 0 0 70459

Tényleg, wago-val mi a helyzet? Van, aki azt mondja, hogy teljesen jó és megfelel, van olyan, aki szidja, és azt mondja, hogy semmi esetre sem szabad használni, mert könnyen megolvad/kigyullad nagy áram esetén...

Előzmény: hegizoli 307 SW (70454)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja -1 0 70458

Ha ez számít: az én hajszárítóm is 2000 wattos. Az én időm túl drága ahhoz, hogy még egy tetves hajszárító is beleszóljon abba, hogy hánykor keljek fel. Kap három percet, ha addigra nem végez, akkor ki van rúgva :)

A fodrászok hajszárítóján meg nem véletlenül van 1-2 csökkentett állás is: a szelídebb fokozat(ok) a kényes hajú kuncsaftok számára. Plusz a szűkítő fúvókát is le tudja kapni, sőt a helyére rá tud pattintani egy "légáram-tágítót", ami nagy haj-területen osztja szét ugyanazt a hőmennyiséget.

A profi fodrász-hajszárítók 1800-2200 wattosak, legalsó fokozatban és a légáram tágítóval leht, hogy csupán 300 watal "égetik" a hajat.

Hamá téma, akkor egy kis érdekesség villanyszerelők számára:

sok hajszárítóval meg lehet csinálni a következő trükköt: ha a hajszárítóval sorba kötünk egy tök egyszerű (persze megfelelő áramú) diódát, attól a leadott hőteljesítmény és a motor fordulatszáma egymással arányosan fog lecsökkenni, tehát a hangos+forró hajszárítóból egy filléres diódával gyengébb+csendesebb hajszárítót csinálhatunk.

Lehet, hogy vannak olyan hajszárítók, amelyeknél nem működik ez a trükk, nekem kettőből kétszer bejött (a diódát mindig olyan helyre szereltem, ahol jár a levegő).

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 70457

Íróasztal alá én ilyet alkalmazok (függőlegesen van a falra rögzítve, falon kívüli dugaljként ráültetve a 65-ös dobozra). Földeletlen lapos dugóból akár 12 darabot is bele lehet dugni.

Két ilyenem van, az egyikben állandóan van a delej, a másik elosztóban csak akkor van villany, amikor megy a számítógépem (ebbe van bedugva a nyomtató, hangfal, kislámpa, stb).

Előzmény: napalm. (70451)
Primary92 Creative Commons License 4 napja 0 0 70456

Megjott az aliexpresses taviranyitos kapcsolo ize. Szerintetek erdemes berakni egy kis uveg bisztit?

Mondjuk 1-2 ampert gondolom ra lehet bizni. Lomha vagy normal legyen?

napalm. Creative Commons License 4 napja 0 1 70455

SK kivitel.

Fedelet majd szerzek be, a házimozi hangszóró kábelei vannak behúzva a falba.

Ezen sajnos nem fér ki az összes kábel ;)

Na és a hűtő mögött és felett ;) A keretet még be kell pótolnom, elszámoltam magam ;)

Előzmény: paplanfa (70453)
hegizoli 307 SW Creative Commons License 4 napja 0 0 70454

Jó kis meló lesz vele :)Gondolom van egy ronda falonkívüli g.tábla  a betápnál ,vegyes kismegszakítókkal :)

Esetleg 2-3 db. Tavasszal mi is ajándékoztunk a gyerekeknek egy lakást,3 szo,fszob,konyha-étkező-nappali.

Úgy kezdtem,h a betápnál levertem amit fent írtam,a táblát,nem maradt más mint a betápkábelek L1, L2, L3,

N, PE. Ide besüllyesztettem egy elosztót,a csövezés innét indult , volt ami megmaradt,tettem ujat is. A köröket úgy osztottam el ahogy fentebb leírtam a helységeket.

A konyha 2,5mm - s rezet kapott teljesen új csövezéssel a leendő készülékeknek,villanysütő,mikro,aut.mosőgép,mosogatógép, a nagy fogyasztókat említve.A többi helységekbe is 1,5mm-s rezet húztam,mert az egész lakásban alu volt.Védőföldelés nem volt kiépítve.Persze láttam a régi g.tábla alatt PEN kötéseket.Most kiépítettem az egész lakásban PE vezetéket az elosztóba,majd tovább a földelő szondába én egy nyolcassal vittem a PEN-t

Persze a fördőszobát FI reléztem,de a többi helységet sem ártana.Közben kiderült,h a villanybojler kikerül a fürdőből ,kondenzációs kombi kazi megy a helyére,így az elosztóban felszabadul két kismegszakító ami a bojlert biztosította.Helyére lehet teszek FI-t  a konyhának az egyik körre ami a vizes gépekhez megy, a fűtőszálak miatt.

A fekete,kék és Z/S vezetékekből,jó másfél tekercs,vagy még több elfogyott.Plusz a csövek,dobozok,kapcsolók,wago-k.

Már csak a külső világítás van még hátra,áthúzni illetve kiépíteni.

paplanfa Creative Commons License 4 napja -1 0 70453

Pont az ilyenre mondom, hogy értelmetlen.

Villanyszerelőnek jó biznisz, de ha átrendezik a szobát, máris nem lesz jó a leosztás. Nálad is ott van egy fedél nélküli valami. Van azonben egy másik változat, amikor a villanykapcsoló magasságában van agyonkonnektorozva.

Hát ha a user így kérte, akkor így kérte. A konyhába meg fel van téve 1,4 méterre az aljzat, a hűtőé meg 1.2 méter... hosszabbító elő, ledobva a földre és úgy már felér, de ugye a hűtő mögött van még mindig az egy szem falialjzat, így még be is kellene mászni oda.

Előzmény: napalm. (70451)
kneissl Creative Commons License 4 napja 0 0 70452

OFF:

Kisebb fokozaton járassa azt a hőlégfúfót a hosszúhajú lány, mert szétég a haja... na nem kigyullad, hanem tönkremegy... van fodrász a családban, a boltban sem használnak 1,8kW nál nagyobbat pont emiatt. 

;-)

Előzmény: paplanfa (70438)
napalm. Creative Commons License 4 napja 0 1 70451

Íróasztal alatt:

TV állvány alatt:

Ez mellett van még tíz dugalj a szobában.

Nehogy kevés legyen....

Előzmény: Szirty__ (70444)
kaposznyak Creative Commons License 4 napja 0 0 70450

Kösz!

Előzmény: nézek (70445)
paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 2 70449

Az örökzöld blankoló.

Itt a tuti homemade verzió, kötelező darab.

paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 70448

Főleg, ha még 1 nő is jár hozzá, abból is a mindent egyszerre használós fajta, mer ugye tudnak 100 felé egyszerre figyelni. mosógép-porszívó, mosogató, szárító, hűtő, TV, klíma ugye egyszerre kell működnie.

Előzmény: Jahno (70446)
paplanfa Creative Commons License 4 napja -1 0 70447

Túl sok kizárt. :) nekem mindig sikerül mindent elfogyasztani.

Ha meg valahol nem kívánatos lenne, le lehet szerelni és a helyét egy falszínűre festett/tapétázott fedéllel le lehet takarni, de itt megengedhető az is, ha vágnak egy hungarocell korongot, azt fél centivel beljebb süllyesztik és levakolják. Ez később könnyen megtalálható, esetleg egy kis bútormágnest is bele lehetne vakolni.

Az 1 helyre zsúfolt sokat mindig is értelmetlennek tartottam. 1 helyre 1 dupla mindig elég, és ha több kell, akkor hosszabbító. TV-nél ámítógépnél is az asztalhoz kell szerelni egy hosszabbítót és azt az egyet kell a falba dugni, így áramtalanítás SOS esetben gyorsan elvégezhető, takarítani is könnyebb.

Előzmény: Szirty__ (70444)
Jahno Creative Commons License 4 napja 0 0 70446

Bár a számítógép manapság nem zabál annyit, de ez így pont vicces volt, hogy szerinted nem lesz,  aztán felorolsz egy tonna nagy fogyasztót, vagy tipkusan TV/PV/hajszárós egyszerre használós eszközöket :-D

nézek Creative Commons License 4 napja -1 0 70445

Ha FI relé van, akkor a szerelő biztosan ellenőrzött...

dőlj hátra, és igyál egy kávét.

Előzmény: kaposznyak (70442)
Szirty__ Creative Commons License 4 napja 0 2 70444

Helló!

"A konnektort mindenhova, nyakrafőre koncepciójával evvel együtt én nem értek egyet, ez lakberendezési kérdés is, egy kis dolgozóba ahol ugyis elosztók lesznek, mert 20db fogyasztó kell kb, kár falanként 2db csúnya aljzat egymástól fél lépésre, stb."

Szerintem két dolog nem jó:

1. Túl sok aljzat

2. Túl kevés aljzat

2db fölösleges "csúnya aljzat" helyett szebb egy nyolcas elosztó a padlón?

Előzmény: CorvBoy (70439)
paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 70443

A konnektort mindenhova, nyakrafőre koncepciójával evvel együtt én nem értek egyet, ez lakberendezési kérdés is, egy kis dolgozóba ahol ugyis elosztók lesznek, mert 20db fogyasztó kell kb, kár falanként 2db csúnya aljzat egymástól fél lépésre, stb.

Felvethető, hogy változnak az igények, okosan átgondolva ez nem szokott probléma lenni, felvethető, hogy egy x. tulaj majd mást akar, de ez már a vicc kateg. majd akkor az uj tulaj bevéseti magának, a más szinű falba, amit utána majd átfestet úgyis.

Akkor, hova célszerű elhelyezni a fali aljzatokat? Lévén, hogy átrendeződik a szoba, cserélődik akár családon belül is a tulaj, megváltozik a funkcója. Biztos van valami ajánlás, tapasztalat. Nálam szoba esetén az ajtó mindkét oldalára kerül, tehát a villanykapcsolóval egyvonalban, alatta, és ugyanolyan magasan a zsanér felől is. De a többi falon? A gyári panelkonnektorhelyek hihetetlen rosszul vannak betájolva, mind pont úgy esik, hogy eltakaródik szekrénnyel, ággyal, vagy nem a konnektor alá rakták, hanem attól beljebb, így berendezve eltakaródik általában szekrénnyel, és nem lehet hozzáférni. (a sok szerelvény árától most tekintsünk el, lehet üres dobozokat is feltenni szerelvény nélkül, gondolván a későbbi szükségességre)

A panelban pont a fentbb írtak miatt célszerű elfelejteni a gyári helyeket és új külső csatornákkal falonkívüli szerelést csinálni oda ahova életszerűen szükséges, s mivel falonkívüli, 2 tiplihelyet kell csak kifúrni vagy bedolgozni.

Előzmény: CorvBoy (70439)
kaposznyak Creative Commons License 5 napja 0 0 70442

FI relé van, hogy mért vagy tesztelt-e a szerelő, azt nem tudom.

Előzmény: nézek (70440)
GeriSoft07 Creative Commons License 5 napja -1 0 70441

"Klímát, egyéb nagy áramot felvevő fogyasztó nem igazán lesz (bár lesz egyenlőre egy villanytűzhely, egy mikro, egy automata mosógép). A többi csak szokásos proszívó, 2db LCD/1db képcsöves TV, számítógép, hajszárító, erősítő, hajszárító, ilyesmi..."

ahha, értem, nagy fogyasztók amik nem lesznek, kövérrel jelölve: Klímát, egyéb nagy áramot felvevő fogyasztó nem igazán lesz (bár lesz egyenlőre egy villanytűzhely, egy mikro, egy automata mosógép). A többi csak szokásos proszívó, 2db LCD/1db képcsöves TV, számítógép, hajszárító, erősítő, hajszárító, ilyesmi...

igen, ha a gyerek vagy te játszol, a semmi kis pv az lehet 800-1000W is!

nézek Creative Commons License 5 napja 0 0 70440

Az rendben, és dícséretes, hogy minden cserélve lett, tehát a belső vezetékkel nics gondod..a földelés  ellenállása  a szonda felülete, a körülötte lévő talaj, (hiba)áram vezetőképessége az első szolgáltatói föld felé..ez az áramkör testzárlat esetén nagyon fontos...vagy levezeti a hibaáramot, vagy nem....persze, ha van FI relé, az más..

asszem van itt sok hozzáértő, azok precízebben elmagyarázzák.

Előzmény: kaposznyak (70437)
CorvBoy Creative Commons License 5 napja 0 1 70439

Alut ne hagyj egy centit sem, azon ne spórolj, ha réz, akkor mindent csere. Aluval és a réz-alu kötéssel állandó kín van csak.

Elosztást célszerűen, nyilván a nagyfogyasztók helye (fürdőszoba, mosókonyha, műhelygarázs, konyha, stb) érdemel külön áramkört, a világítást ha lehet célszerű különvenni, ha lecsapja a bármi, ne sötétben kelljen amőbázni azonnal.

(viszont ha a világításé megy le, egy kislámpa ami konnektorról megy, máris csinál elég fényt)

Szobából akkor szokás külön húzni, ha "nincs sokba" vagy valamiért kiemelten indokolt. Pl elidulok egyik dróttal egyfelé, másikkal másikfelé.

Azért, hogy 4 szoba 4db külön áramkör legyen, ahol lesz két töltő meg egy óra bedugva max, 4x annyi rezet behúzni nyilván nonszensz, mármár pazarlás.

Arra viszont nem árt gondolni, hogy poszívózni pl mindenhol kell, ha nincs szabad megfelelő teljesitményű konnektor, akkor jön a kinszenvedés.

A konnektort mindenhova, nyakrafőre koncepciójával evvel együtt én nem értek egyet, ez lakberendezési kérdés is, egy kis dolgozóba ahol ugyis elosztók lesznek, mert 20db fogyasztó kell kb, kár falanként 2db csúnya aljzat egymástól fél lépésre, stb.

Villanytűzhely ésszerűen külön áramkör, egymaga akkora fogyasztó, hogy külön kiépített áramkört-védelmet érdemel, ha lehet. A konyha általában a lakáselosztóhoz közel van, ennyit megér.

Felvethető, hogy változnak az igények, okosan átgondolva ez nem szokott probléma lenni, felvethető, hogy egy x. tulaj majd mást akar, de ez már a vicc kateg. majd akkor az uj tulaj bevéseti magának, a más szinű falba, amit utána majd átfestet úgyis.

A védőföldelést egyértelműen mindenhova, eggyel több drót, de ma már csak igy biztonságos, egy lapostv is földelt, a fi relé sem kérdés, egyértelműen kihagyhatatlan egy ekkora felújításnál.

Érdemes számolni  jövőbeni fogyasztókra, klimád ugyis lesz előbbutóbb, ha vastagabb a cső és be lehet a külön áramkört húzni, ha van hely a lakáseloszóban egy új kismegszakítónak, ezek olyankor nagy jótétemények, és mikor szétvered, fillérekkel kerül többe, mint a kicentizett verzió.

paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 70438

Na ott villanyóra után kikötés és minden kicibálása lesz :)

Villanyszerelőt keress. Vatta új hálózatot építs, és értelmesebb helyekre tetesd a dolgokat. Konnektorból meg soha sem lehet elég.

Már egy vacak hajszárító is 2100W-os, de csak akkor, ha hosszúhajú lányod van. Na az már nagyfogyasztó az olvasatomban.

kaposznyak Creative Commons License 5 napja 0 0 70437

Tavaly bővítettem a házat, akkor lett kicserélve a földelés, meg kb. minden a villanyóra után...

Csak jóra csinálta a mester.

Előzmény: nézek (70435)
norbi.sz_80 Creative Commons License 5 napja 0 0 70436

Sziasztok!

Nemrég vásároltunk egy családi házat, épp a felújítást kezdjük.

Ma néztem, hogy a villanyvezetékek még aluból vannak (73-as építésű ház). A konnektorhoz menő vezetékek 2.5mm átmérőjűek, a lámpákhoz/kapcsolókhoz 1,5-es.

Viszont védőföld nincs sehol, így azt pótolni kell...

Érdemes kicserélni az alu vezetékeket már rézre??? Gondolom belső biztosítéktáblát érdemes felrakatni, amivel külön-külön le lehet kapcsolni áramköröket (valamint Fi-relét)...

Klímát, egyéb nagy áramot felvevő fogyasztó nem igazán lesz (bár lesz egyenlőre egy villanytűzhely, egy mikro, egy automata mosógép). A többi csak szokásos proszívó, 2db LCD/1db képcsöves TV, számítógép, hajszárító, erősítő, hajszárító, ilyesmi...

Ha cserére kerül a sor, hogyan érdemes csináltatni az áramköröket? A lámpák mehetnek egy biztosítékra, a konnektorok szobánként külön, vagy hogy szokás ezt megcsinálni?

THX

nézek Creative Commons License 5 napja 0 0 70435

ha szabad javasolnom, méress földelési ellenállást, mert gyanítom ez a fal melletti kis szonda aligha ér valamit...

(illetve a villanyszerelővel teszteltesd le, mennyit bír)

szerintem

Előzmény: kaposznyak (70434)
kaposznyak Creative Commons License 5 napja 0 1 70434

Kösz a hozzászólásokat.

Először körbeásom, hátha lejjebb tudom ütni a nyársat és helyre igazítani a drótot.

Ha nem megy, így is-úgyis kell egy villanyszerelő vagy lakatos, aki szépen hegeszt. Mert én elég kezdő vagyok hegesztés ügyileg.

kneissl Creative Commons License 5 napja 0 0 70433

És így sem tudod lejjebb tolni?

(Mert kiásni esélytelen, hacsak nem akarsz egy méter mélyre leásni egy akkor gödörrel, amiben tudsz ásni egy méter mélyen... hacsak nem furkálod körbe földfúróval, és akkor talán kijön ha aláfeszítesz, és valami emelővel húzod kifelé.) 

Előzmény: kaposznyak (70423)
CorvBoy Creative Commons License 5 napja 0 0 70432

Ne fogd meg egyik (csupasz) kézzel a drótot másik kézzel a karót, ez akkor is tud baromi kellemetlen lenni, ha nincs is hiba.

Előzmény: kaposznyak (70429)
Hans70 Creative Commons License 5 napja 0 0 70431

Nem kell lekapcsolni,csak elvileg akkor ha megszünteted a földelést,de hegeszteni kell valamiről nem? 

Előzmény: kaposznyak (70429)
ötfelezős Creative Commons License 5 napja 0 0 70430

Úriemberek egy méter mélyről indították volna a földelőrudat, mert a fagyhatár feletti rész télen nem számít. De most már mindegy. Az nem jó megoldás, hogy megtoldod a kivezetést? Egyszerűbbnek tűnik. Akkor lehajlíthatod a fal mellett. Toldás időtálló legyen, mondjuk 10 cm hosszú hegesztés, és, mint lejjebb írják, horganyspré, de a hegesztést ajánlatos még bepacsmagolni kátránnyal is.

Előzmény: kaposznyak (70426)
kaposznyak Creative Commons License 5 napja 0 0 70429

Kösz, megpróbálom a helyére igazítani.

Le kell kapcsolni hozzá az áramot? Bár kicsi az esélye, hogy pont akkor történjen valami, amikor épp piszkálom.

Előzmény: Hans70 (70428)
Hans70 Creative Commons License 5 napja 0 0 70428

innen nézve a nyárs maradhat,a horganyzott acéldrótot kell hajligatni. Valószínű,hogy hegesztve van. Újrahegesztésnél horganysprével be szokták fújni az új varratot bár nem tudom tartósabb lesz-e vagy csak a fénykép kedvéért csinálják. Kötelező a horganyzás 

Előzmény: kaposznyak (70426)
paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 70427

Bízzunk benne.

Előzmény: Hans70 (70425)
kaposznyak Creative Commons License 5 napja 0 0 70426

Ilyenformán van:

A piros kb.  a tervezett térkő teteje, ott eléggé útban lenne.

Gondoltam kiásom a nyársat, közelebb rakom a falhoz, a földelést meg megrövidítve rászerelem.

Kissé még ott is útban lesz, de már kevésbé.

Mondjuk még nem tudom, a földelő nyársra hogyan van rögzítve a drót.

Előzmény: ötfelezős (70424)
Hans70 Creative Commons License 5 napja 0 0 70425

Az új cigisdobozok hatására hátha leszoknak:)

Előzmény: paplanfa (70422)
ötfelezős Creative Commons License 5 napja 0 0 70424

Miért kéne közelebb tenni? Ott nem lesz térkő? A térkő nyúlik le, vagy a földelés fel?

Előzmény: kaposznyak (70418)
kaposznyak Creative Commons License 5 napja 0 0 70423

Csak időközben leszigeteltettem a házat, félek, hogy rosszul sikerült ütlegelés során befeszül és lerúgja a lábazati szigetelést magáról.

Előzmény: Hans70 (70421)
paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 70422

Pffff, akkor nem nyerő. Marad az egészséges életmódra történő rászokás azaz odamegyek, becsukom, 10 perc múlva kinyitom. Éjszaka szerencsére nem bagóznak.

Előzmény: Hans70 (70419)
Hans70 Creative Commons License 5 napja 0 0 70421

Mert így még rá tudott ütni a samuval a nyársra

Előzmény: kaposznyak (70418)
Hans70 Creative Commons License 5 napja 0 0 70420

Mi szoktunk telepíteni tűzjelzőt(füst) ,és tapasztalatom szerint a szomszéd füst(szagra) szinte biztos,hogy nem reagál. az optikai párára,porra is apró pókokra is jelez

Előzmény: Hans70 (70419)
Hans70 Creative Commons License 5 napja 0 0 70419

Az optikai füstérzékelő csak akkor jelez ha közvetlenül füst megy a kamrájába. A hangkimenetére tényleg lehetne relét kötni. az vezérelne egy 12v-os ajtótartó mágnest amit tűzgátló ajtók megtartására használunk,az elenged és egy ajtóbehúzó ami nincs erősre állítva behúzza az ablakot.viszont igy manuálisan kell nyitni. A füstfej resetelése is manuális

Előzmény: paplanfa (70412)
kaposznyak Creative Commons License 5 napja 0 0 70418

Sziasztok.

Házfal mellett térköveznék, azonban a földelés valamilyen okból vagy 10cm-re van beásva a házfaltól.

Kiáshatom és közelebb tehetem a falhoz? Áramtalanítani kell a házat a munka idejére?

Kösz!

Zoltán a Mesterkém Creative Commons License 5 napja 0 0 70417

A macska már a szomszéd látványától is megijedhet.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70416)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 70416

Először is nem biztos, hogy egy cigarettafüst érzékelő jelezni fogja már a cigaretta szagot is, tehát először csak érzékelőre költs pénzt.

Ha ez megbízhatóan sípol, csak akkor kezdj el azon gondolkodni, hogy mi fogja becsukni az ablakot.

Ez lehet egy profi ablakmozgató motor, de ha meglátod az árakat, kor valószínűleg egy, az ablak sarkára kötött spárgát átvezetsz egy csigán, a spárga másik végére rákötsz egy féltéglát... vagy egy macskát, ami a sípolás hangjára megijed és leugrik az ablakpárkányról...

A rendes megoldás egy mesterséges szellőztetés lenne, vagy megfelelő szűrőkkel, vagy egy olyan pontból beszívni a levegőt a lakásba, ahol soha nincs dohányfüst-szag. Ez utóbbira biztos tippem a gemenci erdő :) de talán közelebb (a házon) is van füstmentes beszívási pont.

Előzmény: paplanfa (70412)
paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 70415

Bezzeg amikor a váltóban kell kicserélni egy 500Ft-os szimmeringgyűrűt.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70414)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 70414

"mi kerül ezen ennyibe..."

Sok szakember nem azért nem vállal efféle nyomozást, mert szakmailag hülye hozzá,

hanem azért nem vállalja, mert a végén esetleg megy a vita a megrendelő részéről, hogy  miért csak öt óra kutatás után találta meg azt a pontot, ahol aztán öt perc alatt megszüntette a hibát.

Sajnos sok ügyfél csak addig hízeleg, amíg meg nem találod a rejtett hibát (amit esetleg már előtted már többen is hiába kerestek), mihelyt megvan a hiba oka, máris alkudozni kezd, hogy hehe ő csak ezt az öt percet szeretné kifizetni... ezért sok szakember inkább egyből azt mondja már a telefonban, hogy ő nem foglakozik efféle nyomozással.

Előzmény: CorvBoy (70413)
CorvBoy Creative Commons License 5 napja 0 0 70413

Nyilván a 16. szomszédba nem tud átmenni még egy 20-30 lakásos tömbben sem, hogy huzgáljanak már ki mindent,  illetve nem is életszerű.

Abban van igazság, hogy sokszor nehéz ezekkel bármit kezdeni egységes szilárd jogszabályi és kényszerítő erejű hatósági háttér nélkül.

Nem is szeretik a maszekok ezt a munkát, mert egy konektort 20x könnyebb felrakni, és a megrendelő boldog, fizet.

Így meg a sok órás cirkusz, kulcskergetés, rohangálás, veszekedés, közösképviselő felkutatás, telefonálgatás(!) mindenféle rafinált mérések, lépcsőházi kábelezgetéssek vége az, sajnos vésni kell, és ugy megoldható,...akkor jön a ""na az NEM!!!",...

.... illetve ha megoldja a szaki minden nélkül, vért izzadva, kissé csálé nyomvonalon huzigálva, afféle "szükség  EPH-t" létesítve, akkor jön a "dehát nem is csinált """semmit""" ""mi kerül ezen ennyibeannyiba....?!?!!"" stb.

Ebben tehát lehetett igaza némileg a beírónak ,hogy sok szaki ilyenkor inkább kezet széttár, még akár a kiszállást sem kéri el és "menekül"...nem ezért, mert szakmailag nem TUDNÁ megoldani lazán, vagy nem ismeri ezt a fajta életveszélyes hibát...hanem egyszerűen bele sem akar bonyolódni ilyenbe, sőt pénz sem kell, mert "ő ott sem volt" inkább...

Sajnos, ez ma a szomorú valóság.

Nyilván vannak kivételek, értelmes lakóközösségek, korrekt tulajdonosok, rámenősebb lelkiismeretesebb szerelők, csak sajna az van, a pozitív jelzők efféle csoportos előfordulása ebben az országben egyre inkább ritkaság.

Előzmény: ficere50 (70409)
paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 70412

Panelházi ablakomra keresnék megoldást ami a szomszédok bagófüst-jelére automatikusan becsukná a bukóablakot.

Érzékelőnek ilyesmi cigarettafüst-érzékelő mennyire működhetne? 15e Ft körüliek, de hogy hová kellene felszerelni a hatékony működéshez??? Talán kívülre (fedett erkély)

http://defloc.hu/cda-707-cigaretta-fuest-erzekelo-oenallo-mukoedesu-beepitett-hangjelzovel-tuzcda707-egyeb

A visítója ki lenne iktatva, relével kapcsolna valamit, valahogyan, tápellátása pedig napelemes töltéssel menne akkuról. Ha az üvegre-erkélyplafonra lehetne tenni valami tapadókorongos-karos behúzót, az tökéletes lenne. oldalra nyitott ablaknál természetesen kiiktatódna a behúzás.

Sejtésem szerint a direkt szellőztetős dolgokban (rekuperátor) eleve benne van az ilyesmi, vagy túlságosan naiv elképzelés? Ámbár a stadur lemezen lehetne vágni "lyukat" ami egy automata szellőzőrendszert lenne hivatott ellátni s ha gebaszos, visszacserélhető eredeti állapotra.

Szirty__ Creative Commons License 6 napja 0 0 70411

Ezen miért kellene bárkinek is csodálkoznia vagy meglepődnie?

Izzót nem cserélünk, lámpatestet nem javítunk feszültség alatt, bekapcsolt kenyérpirítót nem piszkáljuk késsel, atb. Az mond valakinek újat?

A 40W-os izzó sem veszélytelen, a búra eltörhet és már ráz is. És még meg is vág.

Előzmény: Csuklósbusz (70410)
Csuklósbusz Creative Commons License 6 napja -1 0 70410

Ti nem gyűjtitek az ilyen képeket?

A hónap képe: Sikárkefe lámpa

A hónap képe rovatunk rég jelentkezett már, de most újra itt!
Láttatok már drótkeféből vagy sikárkeféből steklámpa szerelést?

Nos pedig egy sikárkeféből is lehet steklámpát csinálni... nem én készítettem, a frissen vásárolt ház tartozéka.

A biztonságot fokozva betekertem egy olyan led lámpát amiből homárposzt is lett mert majdnem agyonütött engem.
Itt a videó hogy világít róla a fáziskereső:

Itt pedig a homárposzt:
http://homar.blog.hu/2015/11/11/kifelejtettek_belole_a_kicsi_kinaiak_egy_kicsi_ellenallast Tovább »

forrás: Blogspot.com

ficere50 Creative Commons License 6 napja 0 0 70409

Kezdve azzal, hogy lehetőleg az összes kapcsolóüzemű tápot kihúzni... (mert ott az a pár pF-es kondi a test felé a szekunderből, ugye, amiről már többször írtunk)

Ha több ilyen is működik a lakásban, házban, egy "laza" EPH-n, akkor már itt is a baj. Márpedig sok ilyen van mostanság...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70407)
Peter atyuska Creative Commons License 6 napja 0 0 70408

Üdv!

Állami cég kér pluszba még árajánlatokat a körülmények röviden:
- létesítményből almérőn keresztül kell egy ingatlanba elvinni 3x32A
- létesítmény nem használt de van élő csatlakozás
- a létesítményen keresztül kell elvezetni a kábelt 4x6 NYY a vészkijáraton keresztül majd egy kb 8 m szakaszon légvezetékként a ház oldalára, ott a meglévő elosztóba kell bekötni és kiiktatni az ELMUS mérőt (lekötni az órától jövő vezetéket) ez kb 40m max

A szokásos állami feltételek 30 napos átutalás. Ha valakit érdekel írjon és küldöm a részleteket.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 6 napja 0 0 70407

"Minden szivárog egy picit a védőföld felé, általában a zavarszűrők..."

Egy hibátlanul megcsinált elektromos rendszer esetén a zavarszűrők által keltett feszültségéből semminek sem lenne szabad megjelenni a ház vízvezetékein, még akkor sem, ha a házban hírből sem ismerik az EPH-t.

Szerintem ha a víz ráz, azt olyan hiba okozza, amit elvileg illene kinyomozni és megszüntetni.

A megfelelő földelés (EPH) persze a legtöbb esetben elfedi ezt a hibát

és ha a víz már nem ráz, akkor mindenki boldog :) akkor is ha a hiba oka nem lett felderítve.

Előzmény: CorvBoy (70402)
Jahno Creative Commons License 2016.08.20 0 0 70406

Röviden az EPHról a Kugliban és mindenfelé:

http://www.villanyszaklap.hu/index.php?option=com_content&id=294

Szerelőnek kell tudnia mivel mit kell csinálni. Gáznál külön papírozós és ha valami nem okés, akkor ki is kapcsolájk :-P Úgy megnyugtatásképpen.

Előzmény: taormina001 (70397)
Jahno Creative Commons License 2016.08.20 0 0 70405

Villamos kézikönyvben is az van, hogy a pad alatti konnektorok általában ilyenek, nem kell meglepődni.

Előzmény: taormina001 (70401)
paplanfa Creative Commons License 2016.08.20 0 1 70404

Én már szűrőre raktam.

Itt nyávog, hogy szerelő kéne neki, kinyögte hol van, írtam egy google keresést, hopp, egy csomó cím. Ott van, hívogassa végig mindet. Vagy direkt szórakozik, vagy orvosi eset.

Előzmény: CorvBoy (70403)
CorvBoy Creative Commons License 2016.08.20 -1 0 70403

Figy, a legjobb szándékkal írom, de mégis mire számítassz ezekből az infókból?

Valaki távolról megjavítja azt, amiben te sem lehetsz biztos, mert láthatóan időkésleltetéssel és infótorzulással kapsz csak értesítést az állapotokról 3.személytől?

Bűvös konnektor amit nem kapcsol le a ..micsoda is?...100 esetből 99x lekapcsolja a laikus ami neki egyértelműnek látszik, "valamit az óra alatt", majd kiderül, az egyik fázist a valahányból, az "éjszakait", a nem mindent védő(!) fi relét, akármit kapcsolgatott

Főleg egy pl. albérlő, aki kevéssé járatos és érdeklődő, végülis nem az ő feladata.

Ha itt ilyen a lakással szintbeli garázs van, akkor nem is klasszikus lakás vagy társas lakótömb ez, bármi lehet akárhogy.

Előzmény: taormina001 (70401)
CorvBoy Creative Commons License 2016.08.20 -1 0 70402

Minden szivárog egy picit a védőföld felé, általában a zavarszűrők összkapacitása elegendő egy nagy háztömbben igen kellemetlen élményekhez. De rengeteg ember használ tudtán kívül lukas fűtőszálakat, mosogató,mosó, stb gépeket, bojlereket..

Ezek még a fi relét sem csapkodják mindig, nem okvetlen éri el egy lakáson belül a tartós 30ma-t a hibaáram..

Ha viszont egy nagyobb lakóépület összes lakásának nagyrésze a vizcsőre kötve "lebeg" az konkrétan életveszélyes. És napi jelenség, mert vízóracserénél, bejövőnek, javításoknál stb már nagyon gyakran kpe-t használnak, kötni, toldani, akármi.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70400)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.20 0 0 70401

A büvös konnektorokra kaptam további érdekfeszítö információt: állítólag három ilyen is van. Az egyik a konyhában a pad alatt; minthogy nem könnyü hozzáférni, nem szokták használni. A másik ugyanannak a falnak a másik oldalán egy szekrény mögött, ugyenebböl az okból használaton kívül. A harmadik a szoba szemközti oldalán. Ez a fal egy garázzsal szomszédos, amit raktárnak használnak; ritkán látogatják.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.08.20 0 1 70400

"a víz általában azért "ráz",mert a vizcsövet valahol kpe-re cserélték,"

Attól még, hogy valami nincs leföldelve, attól még nem muszáj ráznia.

Valahonnan odajut az a megrázó villanyosság,

szerintem fontos lenne a feszültség forrásának felderítése

akkor is, ha a földeléstől esetleg meg is szűnne ott a rázás,

mert lehet, hogy holnap a konyhában kezdi, vagy a szomszéd lakás fürdőszobájában.

Előzmény: CorvBoy (70394)
paplanfa Creative Commons License 2016.08.20 0 0 70399

Felhívni a korábban linkelt kelenföldi szerelők közül valakit.

Előzmény: taormina001 (70397)
paplanfa Creative Commons License 2016.08.20 0 0 70398

Wc-ban meg akár véletlenül is telibe lehet lőni, ha valakinek olyan későn sikerül odaérnie, hogy idő előtt megnyílik a biovízcsap. Vagy ez egy külön előtér? De ott se szívderítő látvány a csap alatti konnektor.

Előzmény: Szumoo (70396)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.20 0 0 70397

"a víz általában azért "ráz",mert a vizcsövet valahol kpe-re cserélték, a földelés meg nem normális kiépített eph, hanem "kössük a vizre, ugyis csak a fürdőbe kell,  jóazúgy""

No ez nagyon valószínünek hangzik. De mit jelent az eph, és a "kössük a vízre"?

Es ha így van, mit kell csinálni?

Szumoo Creative Commons License 2016.08.20 0 0 70396

Melóhelyemen a wc-ben a mosdó alatt van a konnektor, mellette az 5 literes villanyboiler.

Nem bizalmgerjesztő, de gondolom nem tilos, különben nem lenne ott.

Előzmény: paplanfa (70395)
paplanfa Creative Commons License 2016.08.20 0 0 70395

Hát, ha a gyári állapotú paneldrótozást nézzük, na az kapásból hullana a jelenlegi szabályok szerint, és ugye gondolom, hogy az aktuális szabály szemüvegével nézik. Elég szerintem az is, ha az original összesodort aluvezetékes kötöződobozok nincsenek szabadon, márpedig fullba vakoltatta a jónép tapétázás előtt.

És mi van a rozsdamentes mosogatókkal? Lefolyó műanyag, befolyó flexicső, vagy bármi, földelést mosogatótálcán én még sehol sem láttam, pedig jellemzően 2 kézzel matatnak a víz alatt.

A konyha valahogy nincs kellően megnézve. Simán berakják a konnektort a csap környékére holott itt is kéne lennie (szerintem) valami zónázásnak mint a fürdőben. De a fürdőben is nyakra főre rakják a lampákat 20 centire a zuhanytól, hiszen állni kell a kádban és úgy zuhanyozni, a felakasztott zuhanyrózsa alatt. Érdekes, hogy a mosógép is ott virít a kád mellett közvetlenül, sőt a kábelkivezetéses hátulja van a kád felől, mert így adja ki a hely.

CorvBoy Creative Commons License 2016.08.20 -1 0 70394

Van ára, hajajaj,,,,....mert onnantol elvileg az igazolást kiállító szerelő a felelős.

Nem is szivesen végeznek ilyet, jelenleg....mert a  vége általában az, hogy nem felelt meg, semmi, kicsit sem... vésőgép bekapcs, egészlakás szétveret, új -immár a szabályoknak megfelelő- hálózat,...hasraütök... félmillió...plusz kőműves plusz festő plusz...stb..

Namost mivel itt -még- nincs az mint gáznál, hogy gázbiztonsági és teljes tömb kizárása a szolgáltatásból akár, ezért megy a miszetmaszat senkisefellelős mindentlehet, bibibí..

Ha engem kérdeztél, írjak árat, tévuton jársz,.... nekem ebből egy fillérem nincsen, én ide ezeket nem azért írom,hogy magamnak valamiféle üzletet csináljak, vicces is lenne.

Jelzem az olyan gázszerelőnek, aki ilyen tömb szintű hálózat felülvizsgálatokat és felújításokat csinál, két évre(!) előre percre pontosan teli a naptárja...

Előbb utóbb a villanyt is eléri ez, aztán nem lesz ennyi jajrázaviz de most panelvagynem hülyeségbeírás itt, jelei már vannak, már nem annyi -a legtöbbször- a lakást 10x-esen "porráégető" amperszámra bővítés, hogy kijön egy civilruhás és feldob 3mp alatt egy nagyobb kismegszakítót az óra alá...

BTW a víz általában azért "ráz",mert a vizcsövet valahol kpe-re cserélték, a földelés meg nem normális kiépített eph, hanem "kössük a vizre, ugyis csak a fürdőbe kell,  jóazúgy"

Előzmény: paplanfa (70393)
paplanfa Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70393

Lehet kérni egy sima érintésvédelmi felülvizsgálatot, csak úgy a mért szakaszra, ha valaki például új lakásba költözik és szeretne megnyugodni? Papírral, pöcséttel igazoltan. Ára is biztos van.

Előzmény: CorvBoy (70392)
CorvBoy Creative Commons License 2016.08.19 -1 0 70392

Az időszakos érintésvédelmi felülvizsgálat kötelező, mind a fogyasztói mért, mind a társasházi méretlen szakasz tekintetében.

A szolgáltató tulajdonú részt hagyjuk, ts.ház esetében fogalmazzunk úgy, rendben szokik lenni.

A minden tekintetben és értelemben felelős a felülvizsgálat elvégeztetését elmulasztó fogyasztó 100 esetből 99szer. Nem első és nem az utolsó eset, hogy a tragédiát, veszteséget szenvedett lakástulajdonos, családfő, szerződő félként és ingatlan felelős tulajdonosaként a tragédián TÚL még plusszban komplett BÜNTETŐELJÁRÁSSAL néz szembe..

Nem okvetlen -áramütéses- haláleset, többekközött elektromos eredetű lakástűz utáni tűzviszgálat esetén is gyakori ez a fajta kimenetele a történetnek.

(bár itt ugye van valami ködhámozás a totyik mérvadó jogokosai álta, hogy nem is kötelező ami az, és bibiibibí, ..

....én meg lusta vagyok a bh-ban keresgélni, hátha van konkrét joganyagra hivatkozó ítélet is, nomeg felelsleges is lenne, mert akkor a totyik okosok szerint a bíró-ság- tévedett, értelmezett rosszul stb,stb)

paplanfa Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70391

Nem kell rajz, oda is villanyszerelő menjen, hót gány a leírásod szerint az egész.

Előzmény: Centi the real (70379)
paplanfa Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70390
Előzmény: taormina001 (70382)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70389

@steve

Minden nézeteltérés és félreértés ellenére minden hozzászóló megpróbált itt a legjobb belátása és tudomása szerint segíteni nekem, -a te kivételeddel.

Sok értékes javaslatot, ötletet kaptam itt, a Tiedre viszont máig hiába várok. Pontosan mit javasolsz, (ha semmit, miért szólsz hozzá?), és szerinted hol találom azt a szakértöt, akinek nincs jobb dolga, hanem máról holnapra le tudom akasztani a szögröl?

A paramétereket ismered, privátban is szeretettel várom a megváltó ötletet, ha nem akarsz ide konkrét adatokat írni.

Előzmény: *Steve (70385)
ötfelezős Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70388

Fordulatszámot ezerféle módszerrel. Például a tengelyre erősített két pöcök a western lovasversenyek gyorsasági számainál alkalmazott időmérő infrasorompó kapujába belelógva  a szögelfordulás idejét méri ezredmásodperc pontossággal.

Ha van rajta ékszíjtárcsa, akkor kis vesződség árán digitális fényképezővel, amin lehet záridőt állítani.

Előzmény: Gamgoa (70387)
Gamgoa Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70387

Hogyan lehet egy háromfázisú motor teljesítményét kiszámolni,vagy meghatározni, ha nincs meg az adattáblája!? A motornak 3 kivezetése van csak és arra kötve a 3 fázist működik. Esetleg a fordulatszámát hogyan lehet meghatározni?

kneissl Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70386

Az is valami....

Előzmény: taormina001 (70383)
*Steve Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70385

attól még lehet ott fázis hivj már egy szerelőt kinlódz itt

Előzmény: taormina001 (70383)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70384

Nem, ilyenek nem fordultak elö.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70377)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70383

Hát... én magam csak azáltal, hogy az ezt jelzö  lámpa nem égett/gyulladt ki rajta.

Előzmény: kneissl (70380)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70382

Kelenföld

Előzmény: Jahno (70378)
kneissl Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70381

Off..

... ja, sőt olyanok is, akik éppen magyarul tanulnak, ők pedig örülnek annak, hogy magyarul írsz a topikba, és magyar nyelven olvashatnak....

.... na most képe elcsöndesedni kicsit... ismét.

Off/Off

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70372)
kneissl Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70380

Bármi módon meggyőződtetek róla, hogy valóban nincs áram alatt a bojler, és a termosztát kattanása után nem kezd el fűteni ... esetleg annak ellenére is, hogy a megfelelőnek gondolt biztosíték le van kapcsolva????

Előzmény: taormina001 (70375)
Centi the real Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70379

:-))   Köszi a tippeket, skiccelek majd egy rajzot a lakásról.  (egy barátom lakása, alu kábelek a régiek, de a konyhát is átépítette az előző tulaj, ott már találtam réz és alu keverését is (ellenjavalt), sőt találtam egy közös Wagoban fekete, és kék kábelt is. De az a konyhaszekrény tetején van, azzal most nem foglalkoztam, az említett szoba meg a lakás másik vége.

A két konnektor felfelé csövezett  (fa kockából van kifúrva a konnektor helye a betonban), de nem találtam dobozt sehol azon a falon, pedig végigkopogtattam alaposan...

2100w-os hajszárítója van a lánynak...

Előzmény: paplanfa (70358)
Jahno Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70378

Ha már szakiért kiabál, akkor esetleg beírtam volna a kerületet is, hátha motivál valakit a szomszédból.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70377)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70377

Ez az első bejegyzésed, amelyben egyszerre olvasható a téglafal, a fürdőszoba felújítás és hogy elektromos az a szigetelés amire célozgattál. Ezeket az információkat a LEGELSŐ bejegyzésednek kellett volna tartalmaznia ;)

"Ehhez képest még legutóbb is annak a psychologiájáról beszélsz, hogy hogyan lehet a tulajdonost "mindent bevalló" állapotba hozni.,"

És ha esetleg még kiderül, hogy a kád-cserével és a csempzéssel egyidőben esetleg lámpa/konnektor áthelyezés is volt, amit eddig szintén elfelejtettél említeni? Esetleg csövezés helyett vakolatba bekapart használt MM falvezetékkel? Akkor igazat adsz nekem?

Előzmény: taormina001 (70373)
*Steve Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70376

egy kicsit vegyél vissza a lendületből egyenlőre te kérsz segitséget nem?

Előzmény: taormina001 (70373)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70375

Nem kapcsol be, mert a biztosíték le van zárva.

Előzmény: kneissl (70365)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70374

Nem jól emlékszel.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70366)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70373

Megköszönve a tanácsaidat azért valljuk be, hogy legalább ötször mondtam el, hogy tégla, TÉGLA!, társasház TÁRSASHÁZ!, meg azt is, hogy földszint, meg hogy nem hö, vagy hang-, hanem elektromos szigetelésröl van szó.

Azt is sokszor említettem, hogy a hiba egy jelentös fürdöszobafelújítás után lépett föl, tehát igazán nem lehet azt állítani, hogy eltitkoltam volna valamit.

Ehhez képest még legutóbb is annak a psychologiájáról beszélsz, hogy hogyan lehet a tulajdonost "mindent bevalló" állapotba hozni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70372)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.08.19 -1 0 70372

Ezt a fórumot olyanok is olvashatják, akiknél szintén ráz a víz, és NEM a földszinten laknak.

Ők hálásak lesznek a tippemért, ezért most nem fakadok sírva a kötözködéseden ;)

Előzmény: kneissl (70371)
kneissl Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70371

Jól van Elek, megint ügyes voltál:

"....a talpadra jön oda feszültség valamerről (pl az alsó szomszéd nemrég egy szép új kínai csillárt szerelt fel a fürdőszobájába)."

"a helyszín Budapest (egy kollega jelezte is, hogy ö szívesen segítene, de nagyon messze lakik onnan), a ház jellege társasház, a lakás földszinti."

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70354)
naszoka Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70370

Az a gondom, hogy ez egy régi ház. Szigetelve, színezve. Természetesen a fadoboz süllyesztve, ahogy illik. ;) Ha köteleznek arra, hogy áttetessem az egészet, akkor az egy vagyon és még össze is b...sszák a jelenlegi mondjuk, hogy elfogadható kinézetét a háznak. Neked hogy sikerült átrakni, illetve hová? Leszedtétek az eredetit és annak a helyére? Igazából a szigetelést sajnálom, vagy féltem...

Előzmény: Szumoo (70364)
Lacivill Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70369

Nincs vezéreltje, és ha lekapcsolja a mérő kismegszakítóját akkor is csíp!

Előzmény: Hans70 (70368)
Hans70 Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70368

Megszakítója

Előzmény: Hans70 (70367)
Hans70 Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70367

Nem irta,hogy éjszakai,én is a bojlernél nézelődnék ,hisz ìrta,hogy ha csak a bojler megszakízólya van felkapcsolva,akkor kezd rázni

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70366)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70366

Ha jól emlékszem, akkor a bojlerje külön éjszakai villanyórán van

a megrázások pedig olyan időszakban (is) történtek, amikor a bojlerben nem is lehetett villanyosság.

Előzmény: kneissl (70365)
kneissl Creative Commons License 2016.08.19 0 0 70365

A hosszabb ideig történő vízfolyatásnál egy adott ponton bekapcsol a termosztát, és így a bojler fűtése, és .... .... elkezd rázni a víz...?

Nem biztos, hogy olyan komplikált az eset....

Előzmény: taormina001 (70283)
Szumoo Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70364

Csak ha a régi fa szekrénybe befér az új műanyag doboz. ;-)

Viccet félretéve: nekem az új vezérelt órát csak új dobozba tették fel, sőt a meglévő nappali mérőt is át kellett rakatnom új dobozba, és az oszlopig újra cserélték a kábelt, ez utóbbit a saját költségükre.

Előzmény: naszoka (70357)
C20NE Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70363

Nincs hosszú hajú lányod. Kb 1m-ről egyenletes langyos az egész fejét beborító légáramot csinál. A kis szarokkal órákig csinálod.

Előzmény: paplanfa (70362)
paplanfa Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70362

Atyavilág... A hajszakmának is meg kell élnie valamiből.

Előzmény: C20NE (70360)
cucu Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70361

Meg zsugorcsőhöz is...

Előzmény: C20NE (70360)
C20NE Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70360

Nekem is 2kW körüli. Szűkítő nélkül is pillanatok alatt szárít. Fürdőszobát fűteni is jó...

Előzmény: paplanfa (70359)
paplanfa Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70359

Izé... 2100w-os hajszárító ki a jóistennek kell???? Nem hőlégfúvó volt az?

Előzmény: Centi the real (70356)
paplanfa Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70358

Legalább fényképet tegyél fel, vagy egy külső házképet :) Tudod te, hányféle panel épült? :)

Vedd ki a konnektort, és ott csövezés van, vagy MM fali? Ha csövezés, akkor csekkold le a lakás többi részén, hogy ott hol mennek a dobozok, már ha a hülye előző síkba nam húzatta 5 réteg tapéta alatt.. Na, ezeket a dobozokat szépen kivésed, és megcsinálod rendesen a kötéseket. Aludrótjaid lehetnek (konnektorban ugyanazt látod, mint a kismegszaknál, vagy valahol átmegy rézbe is?) az alut meg időnként meg kéne csavargatni. ugye a fürdőszoba plafonig van csempézve?

Az egymás melletti konnektor, valszeg vízszintesen van összekötve, és az egyikből fölmegy a plafon közepére a csillárhoz. Ott nézd előbb meg.

Persze, nálad bármi más is lehet, lehet, hogy a szomszédból kaptad eddig, csak most bukott ki nálad is a dolog :)

Előzmény: Centi the real (70356)
naszoka Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70357

Áve!

Egy olyan kérdésem lenne a hozzáértők felé, hogy H tarifás mérőt bekötnek-e még régi, fa szekrényes mérőhelyre, vagy köteleznek az új, szabvány szerinti mérőhely kialakítására?

köszi a válaszokat előre is :)

Centi the real Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70356

79-es építésű panel lakáshoz találok valahol típusrajzot? Két konnektorban nincs 0 (egymás mellettiek) de nem találtam meg az oda vezető kábelek útvonalát..

Hajszárítás után tűnt el a 0, (2100w-os, tehát volt Amper gazdagon...) Konnektornál rendben minden kismgeszakítóknál is, valahol út közben keletkezett szakadás..

Minden ötletet szívesen veszek...

Attól tartok valahol falkábelként megy, nem csőben, de a fürdőn keresztül, ahol az előző tulaj vastagon rácsempézett.

Cm

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70355

"Igen, ez mind lehetett a múlt század ködében, de a hiba most lépett föl, egy nagyon is konkrét és közeli esemény kapcsán."

Minden évben több ezer háztulajdonos esküszik meg a Szent Bibliára több ezer villanyszerelőnek, hogy A VILÁGON SEMMI sem történt akkor, amikor előjött az elektromos hiba. Szerencsére néhány villanyszerelő nem hagyja magát így átverni és addig kötekedik, amíg a háztulajdonos végül mégis bevallja, hogy mégiscsak történt valami akkor a lakásban, de Ő NEM GONDOLTA, hogy annak bármi köze lehet az elektromossághoz. Magyarul a lakások tulajdonosai rendszeresen okosabbnak hiszik magukat a szakembereknél és ők SOKKAL JOBBAN TUDJÁK, hogy mi okozhat elektromos hibát és mi nem.

Külön pszichológiája van annak, hogyan lehet egy lakástulajdonost speciális kérdésekkel, stb "mindent bevalló" lelkiállapotba hozni, amikor nemcsak a kádcserét vallja be, de minden egyes szeg beverését, sőt az új fa elültetését is a kertben.

Előzmény: taormina001 (70353)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70354

Amíg nem tudod TELJESEN feszültségmentesíteni a lakást, addig nem kezdhetsz gyanakodni arra, hogy esetleg valamelyik szomszédtól jön a rázás.

Ha már eljutsz oda, hogy nálad semmi villany nincs, mégis ráz a csap, na akkor lehet azon gondolkodni, hogy a vízcsövön jön be a feszültség valamelyik szomszédtól, vagy a talpadra jön oda feszültség valamerről (pl az alsó szomszéd nemrég egy szép új kínai csillárt szerelt fel a fürdőszobájába).

Előzmény: taormina001 (70350)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70353

Igen, ez mind lehetett a múlt század ködében, de a hiba most lépett föl, egy nagyon is konkrét és közeli esemény kapcsán.

"Az első tökös villanyszerelő odamegy, csinál egy zárlatot a bűvös konnektorokban, majd megnézi az összes biztosítékot száz méteres körzetben (a szomszédnál is), hogy vajon melyik csapódott le."

És igen, ezt is lehetne, csak ettöl még a hiba okát nem találnánk meg. (Szerintem)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70351)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70352

Igen, lehetne, de ezekre az elmúlt 30 évben nem került sor, (bár a lakás az elsö években kifejezetten nedves volt, amiböl annak idején sok baj származott), mint ahogy a bizarr jelenségeket mutató konnektorok szerelésére se.  Volt viszont fürdöszoba fölújítás most, aminek során a hiba föllépett, és ezt követö alapos elektromos szigetelés és földelés, relészerelés stb.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70349)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70351

"paranormális jelenségröl van szó, aminek a megoldásába már többeknek beletört a fejszéje."

Az első tökös villanyszerelő odamegy, csinál egy zárlatot a bűvös konnektorokban, majd megnézi az összes biztosítékot száz méteres körzetben (a szomszédnál is), hogy vajon melyik csapódott le. Az egész kb öt percig tart és még a fejszéje sem törik bele :)

"Szerinted még minek a müve lehet, és ha nem a szomszédból, és nem is magamtól, akkor még honnan lehet áramot kapni?"

Pl a lakás előző tulajdonosa csináltatott magának néhány "ingyenes" konnektort a villanyóra megkerülésével, persze erről neked nem szólt amikor eladta neked a lakást.

Vagy a lakás első tulajdonosa még az építkezés alatt adott egy kis pénzt a villanyszerelőknek, hogy legyen nála néhány dugalj, ami vagy a szomszédtól, vagy a folyosóról (közös költség) kapja az energiát. Satöbbi.

...szóval még az is előfordulhat, hogy amikor a szerelő rövidre zárja a bűvös konnektorodat, akkor megszűnik a lépcsőházban a világítás, vagy leáll a lift ;)

Előzmény: taormina001 (70346)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70350

Én nem is értem, miröl beszélsz, azokat a vizsgálati módszereket, legalábbis azokat amikröl nem kifejezett nyomatékkal azt írtátok, hogy csak profiknak javasoljátok, lépésröl lépésre elvégeztettem, és az eredményröl itt részletesen beszámoltam. Mihez nincs akkor érzékem?

A közös költségröl föltett kérdés, nem volt idevaló, (mint ahogy a Lagzi Lajcsizás, meg az "áramlopás" témája sem), ezért elnézést kértem.

Gondolhatod, hogy közben sem nem ölbetett kézzel ültem, hanem egyik lehetöséget a másik után próbáltam, ami 1000 km távolságról azért annyira nem egyszerü. Ha nem is 87, de elég sok villanyszerelövel, érintésvédelmi szakemberrel, ismerös ismerösének az ismerösével beszéltem közben, de ennyire rövid távon egy sem tudott ilyen bonyolult munkát vállalni, a többségük meg egész egyszerüen nem vállalta ezt a zürös ügyet.

Köszönöm a segítséget és minden jót!

Előzmény: *Steve (70347)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70349

"Erre azért nem tértem külön ki, mert úgy értettem, hogy ez egy villanyszerelési topic."

Pl

- vízszigetelési probléma miatt nedvesedhet a fal

- hangszigetelés felszerelésekor a dübel befúrása történhet a villanyszerelő csőbe.

- hőszigetelés ragasztója is belemehet pl egy elektromos kötődobozba

Mindhárom "szigetelési" ok miatt rázhatnak a fürdőszobai csapok nálad.

Előzmény: taormina001 (70345)
cucu Creative Commons License 2016.08.18 0 2 70348

Szereld ki a konnektorokat, tedd el a fiókba, és ott mérjél rá. Ha akkor is van bennük villany, akkor tényleg paranormális jelenséggel van dolgod.

*Steve Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70347

maga a hiba nem paranormális  viszont amit vársz az itt lévőktől az igen. Kaptál pár vizsgálati módszert azt hogy nincs érzéked hozzá nem a te hibád 

de az hogy állandóan evvel az ezoterikus misztikus baromsággal jösz  az igen meg belekevered a közös költséget szigetelés stb..

ahelyett hogy hívnál egy olyan szerelőt aki mérőműszerrel mér is . Innen várod a megoldást de tenni az ügy érdekében semmit annyi idő alatt amít itt elpötyögtél 87 villanyszerelővel tárgyalhattál volna .....

taormina001 Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70346

" Ezért ismét arra gondolnék, hogy a "leállíthatatlan" konnektoraid talán nem a véletlen műve. Sőt talán nem is a szomszédtól kapják az áramot..."

Már az elsö postot úgy vezettem be, hogy paranormális jelenségröl van szó, aminek a megoldásába már többeknek beletört a fejszéje. Szerinted még minek a müve lehet, és ha nem a szomszédból, és nem is magamtól, akkor még honnan lehet áramot kapni? Azt hiszem mégiscsak át kell vinnem a témát az ezoterika topicba.

Egyébként közben kiderült, hogy valamilyen számomra érthetetlen okból a konnektorokat, amiröl egyébként semmi komoly fogyasztó nem megy, egy laptoppal tesztelték, aminek ugye akkumulátora van. Még nem kaptam választ rá, hogy esetleg mással is kipróbálták, netalán mérték-e is. Azt viszont biztosan tudom, hogy sem a boiler, sem semmi háztartási gép nem onnan megy; a boilernek ugye egyáltalán nincs is saját konnektora, a fütés, meg a fözés meg eleve gázzal megy.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70336)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70345

Elnézést, nem tudtam, hogy ennek ekkora jelentösége van. Tehát mégegyszer:TÀRSASHÀZ, TÈGLÁBÓL van!De nagyon kétségbeesnék, ha azt ami köztem és a tégla között van, levernék fagy fölvésnék, mert az újonnan készült KÖBURKOLAT.

A szigetelés és földelés ELEKTROMOS természetü. Erre azért nem tértem külön ki, mert úgy értettem, hogy ez egy villanyszerelési topic. Abból, hogy néhány hónapja készült, arra következtetek, hogy megfelel a jelenlegi szabványoknak. Abból, hogy a hiba mégis fönnáll, ill. idönként újra föllép viszont arra következtetek, hogy a házban valami mégsem lehet rendben, mert -hozzád hasonlóan- én is arra tippelek, hogy a konnektorokban tapasztalható jelenségnek nincs ehhez köze, de biztosan nem tudom.)

És mégegyszer elnézést.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70334)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70344

Igazad van, a kérdés ebben a formában sem idevaló, tehát visszavonom; maradjunk tehát a tárgynál.

(Csak egyszerüen mértéktelenül fölbosszant, hogy nyeli a ház a közös költséget, amikor meg probléma van, semmire nem válaszolnak, semmiben nem segítenek. A fölsö emeleten lakó szomszéd lakásának is két évig kellett beáznia, mire tudomásul vették, és végre megoldást kerestek.)

Előzmény: ötfelezős (70331)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70343

"mert a szerencsétlen, aki szerelt, nem vállalt felelősséget,"

Az a szerencsétlen amikor villanyt szerel, akkor élet-halál ura.

Ha ezzel nincs tisztában a munkája minden pillanatában, akkor ne szereljen villanyt.

A felelősséget "ráutaló magatartással" vállalja (ez a jogi szerződés egyik hivatalos formája), amikor olyan dologhoz nyúl, ami hanyag munka esetén balesetet/halált okozhat.

Azt, hogy teljesen tisztában van a hibái veszélyeivel, az jogilag hivatalos papírral bizonyítható: pl a szakmunkás bizonyítvánnyal.

A munkahelynek (látszólag) akkor van felelőssége, ha szakképzetlen emberre bíz veszélyes feladatot. De valójában akkor sem a cég a felelős, hanem pl  Huffnágel István  munkavezető személy szerint.

Előzmény: ötfelezős (70339)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70342

Képzelj el egy olyan műszaki átvételi módszert, amivel kiderülnek még az ilyen hibák is: az ellenőrzés előtt a szomszédos lakások teljes áramtalanítása + nulla+földelés lekötése (mert ugye az is jöhet a szomszédból). Egy ennyire bonyolult műszaki átvételi módszer nem lenne életszerű, ezt egy bíró is belátja, ha értelmesen van elmagyarázva neki a dolog.

" mert a szerencsétlen, aki szerelt, nem vállalt felelősséget, míg a cég, amelyik alkalmazta, az igen"

Úgy tudom, hogy a magyar jogrendben büntetőjogi felelőssége csak természetes személynek (=embernek) lehet, jogi személynek (pl cégnek) nem. Tehát hiába köztudott, hogy annak idején a hibát az XY kft embere követte el, ha a vizsgálat során nem derül ki, hogy az konkrétan a Gipsz Jakab volt, akkor "a tettes személye nem deríthető ki", ügy lezárva.

Előzmény: ötfelezős (70339)
paplanfa Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70341

7:40-től az idevágó rész, csak most nem találom azt a filmet amiben jól látszik hogy az egyik vég bedugásakor megfordul a manusz és x-et csinál.

A film sok kérdésre választ ad a panellel ismerkedőknek, újszülötteknek.

Előzmény: paplanfa (70340)
paplanfa Creative Commons License 2016.08.18 0 1 70340

Szerintem direkt, szórakozásból cserélték meg.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70336)
ötfelezős Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70339

De hogyan derülhetne ki egy ilyen hiba az épület műszaki átvételekor?

Elképzelt párbeszéd a bíróságról:

Bárki: De hogyan derülhetne ki egy ilyen hiba az épület műszaki átvételekor?

Szakértő: Ht kérem...

1. a szakember ellenőrzési kötelessége, hogy mit csinált

2. a villamos biztonságtechnikai felülvizsgálat egyik első lépése a berendezés túláramvédelemhez rendelése

3. a műszaki ellenőr...

4. ...

...

18. a lakás átadásakor...

...

Bíró sorban a megszólítottakhoz: megtörtént az ellenőrzés, és ha igen, milyen módszerrel?

Megszólítottak sorban: izé...

Egyébként szerintem jelentősen tévedsz, mert a szerencsétlen, aki szerelt, nem vállalt felelősséget, míg a cég, amelyik alkalmazta, az igen.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70333)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70338

"Mikrométeres légrés érdemileg rontja a trafó tulajdonságait."

Tehát

- az egy darabból álló vasmagok induló áramlökése durván nagyobb a több részből álló vasmagokhoz képest,

- mégpedig azért, mert az utólag összeillesztett két vasmag-rész illeszkedő felületei között többnyire nem tökéletes az illesztés

?

Hogy teljesen tisztán lássak:

1 - Tehát két azonos teljesítményű, azonos porvasmag-anyagú, azonos vasmag-formájú és azonos tekercselésű transzformátor közül ha az egyiknek két darabból van összeillesztve a vasmagja, akkor annál a trafónál durván kisebb bekapcsolási áramlökések várhatók? 

2 - Tehát ha létezne négyszögletes, de egybeöntött (nulla légrés) porvasmag annak is hasonlóan nagy lenne az induló áramlökése, mint kör alakú (toroid) vasmag esetén?

3 - Tehát a légrés nélküli (pl tekercselt), de lemezes vasmagoknál is megfigyelhető ez a hatalmas induló áram különbség a több darabból összerakott lemezes vasmagokhoz képest?

Előzmény: M3 HellRot (70324)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70337

Én is ijesmire gyanaxok.

Előzmény: paplanfa (70335)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70336

"Nem tudtam, hogy ez fontos; téglából van."

A két szomszédos lakás keresztbe csövezése tipikus házgyári hiba: a sorozatgyártás közben az üzemi alkoholista elnéz egy pillanatra valamit a betonpanel öntés előtti elektromos csövezésénél. A tégla építésű társasházaknál viszont minden lakás különálló egység, ott nehéz "véletlenül" átvésni a szomszédba egy csövet. Ezért ismét arra gondolnék, hogy a "leállíthatatlan" konnektoraid talán nem a véletlen műve. Sőt talán nem is a szomszédtól kapják az áramot...

Előzmény: taormina001 (70326)
paplanfa Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70335

Lagzi Lajcsinál ugye "hiba" miatt fizette más az áramot, lehet, hogy itt is az történt?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70333)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70334

"Inkább így teszem föl: vajon ki a felelös, ha a lakásban baleset történik,"

Egy komoly rendőrségi nyomozás visszanyúlhat a régmúltba, hogy az építés idején kik szerelték a villanyt a lakásodban (valószínűleg senki sem fog emlékezni rá). De ez az ott dolgozó személyek büntetőjogi felelőssége és NEM a villanyszerelő cég utólagos anyagi felelőssége. A kivitelező céget sok évvel később valószínűleg már semmi se kötelezi arra, hogy húsz éve elkövetett hibáit helyrehozza, persze ettől még  bevállalhatja a dolgot korrektségből, jófejségből. A velük való kommunikáció során esetleg rá lehetne gyúrni arra, hogy életveszélyes állapotot hagytak maguk után annak idején, de ha zsarolással próbálkozol, akkor készülj fel rá, hogy lassú és nagyon csúnya munkát fognak végezni.

A leg-valószínűbb, hogy a cég már megszűnt azóta.

"és kiderül, hogy a lakáson belüli szigetelés hibátlan,"

Úgy kellett kikönyörögni belőled, hogy áruld el végre, hogy lakás fala beton panel vagy miből van. Már nincs kedvem új harcot indítani, hogy az általad folyton emlegetett "szigetelés" az hőszigetelés, hangszigetelés, vízszigetelés vagy elektromos szigetelés.

Előzmény: taormina001 (70330)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70333

Az kétségtelenül kivitelezési hiba, ha az egyik lakás három dugalja a szomszédból kap energiát. De hogyan derülhetne ki egy ilyen hiba az épület műszaki átvételekor? Minden dugaljban ott a villany, ennek ellenőrzése megtörténik, de az ilyenkor nem derül ki, hogy az a villany esetleg a szomszédból jön. Az épület átvétele megtörténik, a garanciaidő lejár és mondjuk tíz év múlva rájönnek (remélhetőleg nem egy baleset segítségével), hogy annak idején az egyik lakásban el lett cseszve valami.

Biztos, hogy a ház közös költségéből kell ezt finanszírozni?

Előzmény: ötfelezős (70331)
cucu Creative Commons License 2016.08.18 0 1 70332

Na, most nagyon úgy néz ki, hogy tényleg sikerrel jártam. 

A beépített "szerviz termosztát" jól működik, pontosan, mint ahogyan kell a MINSZK-nek.

Jól megpakoltam a hűtőt kristályvizes palackokkal, meg egy fazék vizet is tettem be, (a húslevessel nem akartam kísérletezni) és reggelre is szépen hűtve volt minden. 

Előzmény: paplanfa (70309)
ötfelezős Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70331

Nem véletlenül mondja az ezekkel a jelenségekkel (is) legrégebben foglalkozó leghíresebb magyar szakember azt, hogy van, amikor nincs felelős, a kétségbeesett felelősségkeresés az egy igen sajnálatos, leginkább a hatalom szerveire jellemző viselkedési mód.

Mert ha valaki a szakma szabályaival ellenkezően szerelt, akkor ő. Az összes többi azért már sokkal kevésbé egyértelmű. 

Hát a ház tulajdonosa a felelős, azaz ti együtt. Hibás szerelés a házépítéskor? Valami más iparos gondatlan külső behatása a szerelés után? A műszaki ellenőr kötelességmulasztása? Az átvételi eljárásnál tényleges hiányosság? Anyaghiba miatti tönkremenés? Karbantartás hiánya?

A baj az, hogy több lehetőség van:

1. a lakás villamos berendezése hibás

2. más lakás villamos berendezése hibás

3. a ház közös villamos berendezése hibás

Nyilvánvaló, hogy ez utóbbi esetben az írásbeli bejelentést követően az intéző megoldja a problémát, melynek költségeit arányosan te is viseled majd.

Csakhogy a szokásos eljárás az első két lehetőség kiküszöbölése.

De ez már ebben a mélységben egy jogász topic témája.

Előzmény: taormina001 (70330)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70330

Rendben; ez ostoba és offtopic kérdés volt.

Inkább így teszem föl: vajon ki a felelös, ha a lakásban baleset történik, és kiderül, hogy a lakáson belüli szigetelés hibátlan, elöírás szerinti, viszont a házé ócska, elhanyagolt?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70320)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.18 0 0 70329

Úgy egy hónapja; a plafon alatt kb 2 cm-vel az utcai fronton; konnektor, villanyos hálózat a közelben sincs.

Hiszen hívnék én....

Előzmény: paplanfa (70328)
paplanfa Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70328

Falba mikor fúrtál, és hány centi mélyen? mondjuk úgy konnektor - villanykapcsoló fölött, alatt, mellett? :D
Fúrógép nem állt meg soha fúrás közben?

Hívjál már egy villanyászt, és számolj be mit leltetek.

Előzmény: taormina001 (70326)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70327

Nem, semmiképp sem így értem. Csak kérdezem, hogy van-e esélyem ezesetben továbbítani a társasház képviselöjének.

Egyébként én is inkább arra tippelnék, hogy a két hibának nincs köze egymáshoz, úgyhogy a kérdés szerintem föl se fog merülni.

taormina001 Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70326

Nem tudtam, hogy ez fontos; téglából van.

A minap fölfúrtam egy karnist vagy 8 cm-es tiplivel; na az másnapra lekéredzkedett.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70319)
cucu Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70325

A szűzgörbére gondolsz... ahol is ott van az a hiszterézis...

Előzmény: M3 HellRot (70323)
M3 HellRot Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70324

Csak akkor ha könnyűre tervezik őket és spórolnak a rézzel. Pont mint egy jó statikus a vassal a betonban :D

DE (!) mivel a porkovácsolt anyagok permeabilitása ott kezdődik, ahol a vasé véget ér, és majd százszor olyan jó is lehet, nem toroid magoknál kritikus a légrés. Mikrométeres légrés érdemileg rontja a trafó tulajdonságait. Amit én láttam ilyen(jellemzően fazék) magokat, azok szinte tükrös felülettel kapcsolódtak. Szóval ilyen anyagból legjobban a toroid éri meg és hozza a legkisebb szórást paraméterekben. Más nem zárt alaknál nem lehet olyan tűréssel tervezni a gyártási és illesztési pontatlanság miatt.

Szóval egy könnyű, de nagy teljesítményű torodidnak jellemzően nagy lesz az indulóárama. Fenti vas / ötvözet permeabilitás arány miatt simán lehet tízszerestől akár százszorosig a tranziens csúcsa.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70315)
M3 HellRot Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70323

Van az a fránya mágnesezési görbe, ami a gerjesztés arányában mutatja a fluxzus változást. Ugye, ez eltér "oda-vissza" irányba. A kettő közötti terület a vesveszteség.

Namost, ez az egész hóbelevanc változik a hőmérséklettel is, utána meg simán el tudom képzelni, hogy a gyenge minőségű mangános vas ötvözet kristályszerkezete simán véltozik kis mértékben a hő hatására. Kb olyan mint amikor eddzés után forró olajban visszalágyítják kicsit az acélt. Ott sem kellenek már több száz fokok hogy belőjék a vas-szén ötvözet pontos szerkezetét. A lemezelt vasmagban simán lehetnek 100 fok feletti hőmérsékletek, pláne ha nem egységes a szerkezete pl. nincs rendesen összehuzatva vagy laponként eltérő az anyagminősége.

Előzmény: Zoltán a Mesterkém (70313)
paplanfa Creative Commons License 2016.08.17 0 1 70322

Azóta nem tudod mikor szexelnek, és mikor bagóznak, ugye?

Előzmény: Jahno (70321)
Jahno Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70321

Ráadásul ki tudja miért van, vagy miképpen, nem  közös terület, ha olyan, akkor simán belül átköthették a dugaszt. Nekem  is volt luk, amin  átláttam a szomszédba, vagy hozzáfértem a konnektora hátához. Be is gipszeltem a picsába :-D

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70320

"de elég tetemes közös költséget fizetünk ahhoz, hogy egy ilyen gányt (és a házban nem ez lesz az elsö) is a magunk zsebére rendezzünk."

Úy érted, hogy  kihívsz egy profi szakembert sürgősséggel, aztán amikor fizetésre kerül a sor, akkor közlöd vele, hogy írjon egy átutalásos számlát a társasház címére és várjon türelemmel, hátha pénzt is lát majd egyszer?

Aki egy ilyen (nem)fizetési konstrukcióba belemegy, olyan szakember nem sok lehet ezen a bolygón... :)

Előzmény: taormina001 (70317)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70319

"a ház jellege társasház"

Véletlenül, vagy készakarva nem vagy hajlandó elárulni, hogy az épület fala tégla, vagy beton panel? ;)

...mert van olyan társasház, amelynek a falát könnyű vésni (pl. jó puha kalapácsos tégla ;)

és van olyan beton, ahová egyes villanyszerelők be sem teszik a lábukat, ha ilyesmi feladat várható.

Egyébként szerencsés csillagállás ÉS jófej szomszéd esetén vésés/kábelezés nélkül is vissza lehet csinálni egy ilyen keresztbe-csövezést: ha a fal két oldalán lévő elektromos dobozok pont egy vonalban vannak (ez pl beton lakótelepeknél gyakori), akkor egyszerűen az egyik doboz aljából átfúr a szomszéd hasonló dobozába és a lyukon át oda-vissza megvalósítja a helyes vezetékezést (miután mindenki a saját villanyát fogja fizetni).

Előzmény: taormina001 (70317)
cucu Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70318

Én is csodálkoztam amikor az Orczyban mondták, hogy ezt a két félét szokták a Minszk-hez vinni.

30 éves, de a kompresszor 15 évvel ezelőtt cserélve lett valami Osztrák gyártmányra. Nem mintha nem lett volna jó, de így újították fel. 

Ami a termosztátot illeti, biztató jelenség, hogy amikor ki-be nyitogatom az ajtót, utána pár másodperccel később bekapcsol. Ezt az előzővel nem csinálta, le is olvadt szépen.

Előzmény: paplanfa (70309)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70317

"A "szigetelés" szó egy rakás dologra vonatkozhat és nem lehet tudni, hogy ezek közül melyikre gondoltál."

Ezt én se tudom, de elég tetemes közös költséget fizetünk ahhoz, hogy egy ilyen gányt (és a házban nem ez lesz az elsö) is a magunk zsebére rendezzünk.

"Nem emléxem, hogy volt-e már szó ilyesmiről"

Igen volt, többször is: a helyszín Budapest (egy kollega jelezte is, hogy ö szívesen segítene, de nagyon messze lakik onnan), a ház jellege társasház, a lakás földszinti.

Így továbbra is szeretettel várom a kihívást kedvelö szakértök jelentkezését, akik esetleg már a falvésés elött/helyett képesek kideríteni, hogy a problémáknak van-e közük egymáshoz.

Öszintén örülnék, ha legalább a legnagyobb katasztrófa, a frissen lerakott fali- és padlókövezet fölvésése elkerülhetö lenne.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70316)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70316

"Érdeklödnék, hogy amennyiben a ház szigetelésének problémája okozza a jelenséget,"

A "szigetelés" szó egy rakás dologra vonatkozhat és nem lehet tudni, hogy ezek közül melyikre gondoltál.

"illetve valami a szomszéd lakások közt nincs megfelelöen bekötve, jogilag ki a felelös a probléma megoldásáért, föleg pedig -a finanszirozásáért?"

Ha egyértelműen kiderült, hogy keresztbe vagytok kötve a szomszéddal, annak egy lehetséges megoldása: jelzed a dolgot a szomszédnak hogy néhány dugalj erejéig egymás villanyát használjátok és a részedről kb egy hét múlva meg lesz szüntetve ez az állapot, ennek folyományaként nála valószínűleg el fog tűnni a villany pár konnektorból. Ha akarja, akkor a te villanyszerelőd szívesen megcsinálja az ő oldalát is, persze azt már ő fizeti ki a villanyszerelőnek.

Két rossz hír:

- ez az átalakítás peches esetben akár több méter falvéséssel is járhat

- jó esély van arra, hogy ettől függetlenül továbbra is rázni fog a zuhany, mert a két dolognak valószínűleg semmi köze egymáshoz.

"A büvös, bátor és különleges képességü szakember jelentkezését (vagy ajánlását) pedig még mindig várom."

Nem emléxem, hogy volt-e már szó ilyesmiről, de az ilyen felhívás mellé nem ártana megadni legalább nagyjából a munka helyét meg az épület jellegét (pl "Miskolc, Egyetemváros, betonpaneles lakótelepi ház") hogy a közelben lakók esetleg kedvet kaphassanak (vagy éppen elmenjen a kedvük :)

Előzmény: taormina001 (70311)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70315

"A toroid, jellemzően porkohászati magoknak nagyobb a permeabilitása,"

Léteznek NEM-toroid (nem kör alakú) porvasmagok is.

Azoknak is magas az induló áramlökése (mert szintén porvasmagok),

vagy azoknak nem magas (mert a vasmagjuk nem kör alakú)?

Előzmény: M3 HellRot (70312)
paplanfa Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70314

Elmentek egy kocsmába és isztok egy-egy felest.

Ha megvan ki gányolta ezt így anno, elő lehet rángatni, de úgyse lesz meg. Érdeklődj a szomszédoknál, nincs-e ott is akupunktúrás kezelés fürdés közben, és külön náluk is kapcsoltasd le a villanyóránál (nálad ne) és nézd meg a konnektorokat, bojlert olyankor mi van.

Előzmény: taormina001 (70311)
Zoltán a Mesterkém Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70313

No, én szar trafóknál tapasztaltam azt, hogy bemelegedve csökken az üzemi szekunder feszültség.

Eddig OK. DE: Teljes lehülés után, a folyamat, már alacsonyabb feszültségről indult.

Ennek mi a fizikai magyarázata? Azt, hogy szar, azt tudom, csak érdekelne... (Pl.:Jesiva, meg a régi HQ-nedis trafók.)

Előzmény: M3 HellRot (70312)
M3 HellRot Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70312

A toroid, jellemzően porkohászati magoknak nagyobb a permeabilitása, azaz adott tekercsszám mellett nagyobb az eredő induktivitása.

Így, toroidra kisebb menetszámmal lehet azonos jóságú trafót készíteni. Ezért is kisebbek és könnyebbek.

A magasabb induktivitás miatt nem lesz túl nagy az üresjárati árama sem. Ugyanakkor ebből következően a bekapcsolási, tisztán ohmos ellenállása sokkal kisebb ezért húzza meg az empereket jobban. Ugyancsak, a remanens fluxusa is kisebb az ilyen magoknak, azaz bekapcsoláskor mindíg szinte ugyanaz (a legrosszabb) eset áll elő.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70308)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70311

Értem.

Lopásról nincs szó.

A büvös, bátor és különleges képességü szakember jelentkezését (vagy ajánlását) pedig még mindig várom.

Érdeklödnék, hogy amennyiben a ház szigetelésének problémája okozza a jelenséget, illetve valami a szomszéd lakások közt nincs megfelelöen bekötve, jogilag ki a felelös a probléma megoldásáért, föleg pedig -a finanszirozásáért?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70310)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.08.17 0 1 70310

"Minden biztositek kikapcsolva (3 konnektor kivetelevel, mert nem lehet)"

Ennek a mondatnak vagy az első fele tévedés,

vagy elektromosan igen durva dolgok vannak a házban.

Ha VALÓBAN minden biztosíték le van kapcsolva (a villanyóráé is!), akkor abban a lakásban sehol egy gramm villanynak nem szabad lennie.

Ha ennek ellenére 3 dugaljban mégis marad villany, arra a következő tippjeim vannak

- valójában nem lett minden biztosíték lekapcsolva (ki lett felejtve valami, vagy tévedésből a szomszédét kapcsolgattad)

- abba a három dugaljba a villany a szomszédból jön (soklakásos házaknál előfordul olykor, sőt az is lehet, hogy ezzel egyidőben a szomszéd viszont a te villanyodat használja)

- abba a három dugaljba a villany a villanyóra megkerülésével jön (eben az esetben durva büntetésre számíthatsz az áramszolgáltatótól)

Ha mindhárom bűvös dugalj a szomszéd lakással közös falon van, akkor valószínű, hogy egymás áramát fogyasztjátok :)

Készülj fel lelkiekben arra, hogy a nyomózó villanyszerelő úgy fogja leellenőrizni azt, hogy hol lehet a bűvös dugaljak biztosítéka, hogy egy kis vezetékdarabbal először megpróbálja összekötni a fázist és a földet (FI relé lecsapatása, ha van), ha ez nem vezet eredményre, akkor (ha profi, akkor két kis vezetékkel) csinál egy jó szikrázós fázis-nulla rövidzárt, majd csendben hallgatózik, hogy melyik szomszéd kezd anyázni, hogy áramszünet lett nála :)

Ezt a rövidzárt csakis szakember csinálja, mert ha ez egy olyan lopott-áram dugalj, amin esetleg egyáltalán nincs biztosíték, az igen csúnya dolgokat csinálhat egy amatőr kivitelezésű rövidzár esetén.

Előzmény: taormina001 (70267)
paplanfa Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70309

"Minszk-hez szoktak vinni"

Még mindig van olyan amelyik működik?????

Előzmény: cucu (70307)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70308

"C20NE jól látja, a kisebb szórás miatt nagyobb a toroid bekapcsolási áramlökése."

Szórás alatt gondolom a szórt fluxusra célzol.

Úgy tudom, hogy egy jól megcsinált NEM toroid transzformátor esetén a szórt fluxus aránya egy százalék alatt van a fő-fluxushoz képest. A toroidoknál persze még kevesebb. Tehát egy toroid és egy nem-toroid transzformátor között a szórt fluxus különbség nem lehet több néhány ezreléknél.

Hogyan lehet képes kétféle trafó ilyen között brutális áramlökés-különbséget okozni mindössze néhány ezreléknyi szórt fluxus-különbség?

Előzmény: ötfelezős (70303)
cucu Creative Commons License 2016.08.17 0 1 70307

Igen, tudok róla. 

A 2*-os az félautomata.

Sajnos a csere nem jött össze. Bár működik vele, csak sokat vár a visszakapcsolással, és eközben kásásodik a mélyhűtő, szóval ez így nem jó.

Most beszereltem egy szerviz termosztátot, jelenleg zajlik a tesztüzem. 2500 Ft-ba került.

Ha ez nem jön be, még mindig tudok venni 4000-ért olyat, amit állítólag Minszk-hez szoktak vinni, pontosabban az 2 sarus nem pedig 3 mint amit most bele tettem. De megesküdni a boltban sem tudtak rá, hogy melyik lenne a belevaló. Egy biztos, hogy a munkapont nem ott van ami ennek a hűtőnek jó lenne. De talán most eltalálom...

Előzmény: ötfelezős (70306)
ötfelezős Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70306

Lehelben is volt félautomata, már 35 éve is.

Előzmény: cucu (70178)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70305

Igen ezt csakugyan írtad, de gondoltam, hogy ök is "idevaló" olvtársak és majd jelentkeznek, ha úgy látják, hogy tudnak segíteni. Eddig arra nem gondoltam, hogy privátban keressem öket.

Eddig nem arra mentem a szakemberkeresésben, hogy ki ad számlát és vállal felelösséget, mert az a tapasztalatom, hogy baj esetén ezek tünnek el leghamarabb és hárítják a felelösséget másra, mondván, hogy ez nem volt benne a megállapodásban, hanem inkább olyat, akiket a családom huszonixéve ismer, és eddig még minden bajunkat meg tudták oldani. Ha nem sikerült elsöre, hát átjöttek mégegyszer, akkor is, ha az egy fél év múlva volt.

Vegyük csak azt a példát, aki most a szigetelést végezte, föltette a relét, és 2-3 V-t mért. Ennek már kb. egy fél éve. Ha ez most egy számlás-garanciás szaki lenne, kézzel-lábbal tiltakozna, hogy ez a hiba nem az a hiba, ez akkor még nem volt, azóta lépett föl, az ö megbízásának ehhez semmi köze stb. Mehetek megint a bíróságra, keríthetek igazságügyi szakértöi véleményt, stb.

No ezért reménykedem inkább személyes ajánlásban, ha közvetett is...

Előzmény: Tízenhármaska (70298)
ötfelezős Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70304

Ami Taormina001 problémáját illeti, én kétszer találkoztam ilyen esettel életemben, az első még akkor, amikor még drága ritkaság volt a digitális műszer, így tudom, hogy sem az analóg elektronikus Goerz, sem a digitális nem mutatja ki, és mégis érezhető a szerencsétlen tisztálkodni vágyónak.

Viszont a másodiknál véletlenül ráraktam a most 1000 Ft-os "digitális fázisceruzát", és azóta nagy becsben tartom, mert annál viszont "kigyulladt" az első érték a skálán.

A második ilyen esetben már tétovázás nélkül mondtam a lakás használójának, hogy kezdjen el alatta és felette minden lakás mérőjét lekapcsolni egy percre, és ha a gangon álló felesége leszól, hogy elég, akkor hagyja abba.

Persze, ehhez az kell, hogy akkor épp csípjen, mikor a kapcsolgatásokat végezzük.

Volt egy érdekes harmadik eset is, a boyler hőfokszabályzóhoz való védővezetője úgy fordult a dekli felrakásakor, hogy az egyik elem nulla sarujához hozzáért. Csakhogy az meg egyszercsak melegedett, elolvadt a szigetelés a védővezetőn, és besegített az áramvezetésbe. Ez elég volt ahhoz, hogy a háziaknak fura érzéseik legyenek.

ötfelezős Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70303

C20NE jól látja, a kisebb szórás miatt nagyobb a toroid bekapcsolási áramlökése.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70160)
ötfelezős Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70302

Megpróbálom megvilágítani.

Az üresen járó transzformátor végletes egyszerűsítéssel egy induktivitás, tehát az áram késik 90 fokot a feszültséghez képest.

Különösebb elméletieskedés nélkül is belátható, hogy akkor van a legkevesebb átmeneti jelenség, ha a bekapcsolás "beletrafál" ebbe a két görbébe.

Mivel a feszültség szabadon változhat, az áram viszont az energiával kapcsolatos korlátozások alá esik, ezért azok a pontok jók, amelyeknél az áram nulla.

No, én meg ezt írtam le. Íme: amikor állandósult üzemben az áram nem épp nulla lenne - na, akkor van a baj

Erre C20NE azt írja, hogy Nem nem így van! (Tudjuk, hogy elnézte azt, hogy én az áram nullaátmenetéről beszélek, ő ezt feszültség nullaátmenetnek értelmezte, ez kiderül a következő mondatából, miszerint is: vagy feszültségmaximumnál kell kapcsolni... csakhogy én is ezt mondtam, ha nem lenne még elég világos!)

No, és jössz te, és lelkesen ráfűtesz C20NE félreértésére, és, ami a hab a tortán, belinkelsz egy olyan cikket, ami nekem ad igazat!

De ez még semmi, miután én kiakadtam, még idézel is belőle...

" Hol a tökömben írtam és mit????"

Hát ezeket. :D

Előzmény: pajaci (70085)
Jahno Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70301

Ha egyáltalán a főbiztit nyomta le, de ha ezután még  marad villany valahol,  akkor az nem játékszer. Eddig még nem is paranormális, csak ember volt egybites, Te  nem értesz hozzá és lehet tudományosnak néz ki. Itt meg szerintem a múltban n+1 alkalommal előfordult, hogy a bojler a vízcsövön keresztül földelődött.

Előzmény: taormina001 (70294)
Domi-V63-138 Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70300

Igazad van, evakuálni kell az épületet......  :S

Költözzenek a híd alá....

Ember, ott laknak, s állítása szerint _néha_ érez valamit.

Hogy mit hova kössön, milyen dobozba / boilerbe nyúljon bele, kifejezetten nem írtam mert messziről látszik a kommentjein, hogy kétségbeesett laikus.

Mondjuk az FI lényegét eddig nem írta le neki senki, és talán a leghasznosabbat Mekk tanácsolta...

Taormina001

Az FI lényege mint ahogy Nagy Feró megénekelte: "Ami befolyik, az rögtön kifolyik"

Tehát ami a fázison kijön, az a nullán KELL visszamenjen (pl 30mA érzékenységgel). Ha nem így történik akkor kapcsol le az FI.

Ha FI ellenére ráz valami, akkor pl a szomszédból jön a villany, ill a FI előttről.

Mondjuk, ha van 3 konnektorod, amit nem tudsz lekapcsolni, akkor lehet hogy innen jön a bibi. Ill. az azokba bedugott dolgok számláját is más állja (áramlopás)

Ezt a 3 konnektort mindenképpen deríttesd ki, hogy honnan kap áramot.

Ha az egyik villanyszerelő nem tudta megoldani, akkor másikat kell hívni. S mindenképpen kell számlát kérni/kapni ha később lenne valami akkor ne maradjon felelősség nélkül.

Előzmény: Zs:) (70262)
Tízenhármaska Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70299

Akkor akiket hivtal nem villanyosok. Feleslegesen kiadott penzt adtal nekik.

Sajnos ujratervezes szukseges,ahogy a GPS is mondana.

Remelem meg a mai nap talalsz villanyszerelot es nem ufo keresot.

Előzmény: taormina001 (70297)
Tízenhármaska Creative Commons License 2016.08.17 -1 0 70298

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=140643468&t=9007165

En mar ebben a hozzaszolasba ajanlottam most, igaz mostanaban nem igazan szolnak hozza,hagyjak a forumon ki forrt "profi villanyosokat" ervenyesulni. Mondjuk most eppen a Te karodra.

taormina001 Creative Commons License 2016.08.17 -1 0 70297

Igen, lehet, hogy szar. Akik számomra elérhetök, ilyet még nem láttak, illetve tovább nem vállalják az esetet, ezért keresnék egy különleges specialistát, mert a jelenség szerintem is abszolut paranormális. Az a szerelö, aki a relét föltette, 2-3 volt feszültséget mért, amit szerinte emberi szervezet nem érzékel. Nem tudom megítélni, hogy az ott lakónak csak különleges "képességei", érzékenysége van-e, vagy csak én magam nem próbálkoztam elég türelmesen. Azt se tudom, hogy a jelenség fokozódik, fokozódhat-e, ezért szeretnék egy specialistát találni.

Előzmény: *Steve (70295)
Hans70 Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70296

Azt tudom,hogy rajta van az òrán,a fi relé az òra utàn van. Én nem tudok szerelőt mert messze vagyok Pesttől. 

*Steve Creative Commons License 2016.08.17 0 1 70295

ez kurvára nem paranormális csak szar a szerelőd

taormina001 Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70294

Jól értem, hogy arra gondoltok, hogy a boiler sincs rajta a villanyórán? De, rajta van. Tehát kikapcsolt villanyóra mellett nem müködik. Ezek szerint akkor mégis a FI hatákörébe tartozik?

Harmadszor is föltenném akkor a kérdést, tudtok-e konkrétan ajánlani valami különleges képességü specialistát, aki paranormális villamosjelenségek orvoslásával foglalkozik, és Budapesten székel, vagy hajlanndó elmenni oda?

Hans70 Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70293

ha a bojler éjszakai áramon van,akkor akkor külön fi-n kell,hogy legyen mert a nullája nem lehet közös a nappalival,de ugy vettem le,hogy nincs külön órája a bojlernak önöknél. Egy szakember gyorsan meg tudná állapítani,hogy védi-e a bojlert a fi. 

Előzmény: Hans70 (70292)
Hans70 Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70292

a fi nem engedi,hogy ilyen esetben 30 ma-nél nagyobb áram rázza meg az embert ami elvileg még nem halálos

Előzmény: taormina001 (70286)
Hans70 Creative Commons License 2016.08.17 0 0 70291

Mondjuk tovább romlik a fűtőbetét állapota és határozottabb lesz a zárlat,és akár fürdés közben baj történhet

Előzmény: taormina001 (70287)
paplanfa Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70289

Sokba kerül a temetés. :)

Előzmény: taormina001 (70287)
paplanfa Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70288

Kikapcsolt villanyóránál is van barátokközt? :)

Na akkor menj vissza újra a templomba és terjeszd fel magad rezsidíjcsökkentő érdemrendre, majd adj hálát, hogy eddig Marinéni fizette a konnektoraidat. Ott lesz nála elcseszve valami, mondjuk egy ezeréves villanybojler.

Ha tényleg van áram lekapcsolt villanyórádnál (és nem Marinéniét kapcsoltad le, mert elcímkézték :)))) akkor sürgősen kapcsold ki a számítógépedet is és holnap kerítsd elő a villanyszerelődet ezt mutasd meg neki. Ez nem valami házgyári panel?

Előzmény: taormina001 (70282)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70287

Mire gondolsz, mitöl rosszabbodhat egy ilyen helyzet?

Előzmény: Hans70 (70285)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70286

Én még mindig nem értem ugyan, hogy mi az a Fi, de úgy tudom, hogy éppen a probléma föllépése miatt szerelték föl.

Előzmény: Hans70 (70285)
Hans70 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70285

A hiba megtalásáig le kell kapcsolni a bojler kismegszakítòját mert ha a bojler véletlenül nincs a fi-n akkor nagy baj is tőrténhet! Melegítéskor meg nem kellene hozzaányúlni a csapokhoz. Lehet,hogy csak egy kicsit ráz,de bármikor rosszabbodhat a helyzet 

Előzmény: Hans70 (70281)
Zs:) Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70284

Ez nem FI relé, hanem egy földzárlatvédelmes megszakító.

Előzmény: Chevy01 (70279)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70283

Rákérdeztem: a konnektorok kikapcsolt villanyóra ellenére müködnek.

úgy tünik, hogy az egész jelenség valamilyen okból mindig csak egy hosszabb idö után lép fel, ha már sok víz lefolyott a Dunán. Lehet, hogy nekem ezért nem volt szerencsém a hozzá. Bekapcsolatam a boilert, levettem a cipöm és 1-2 percig folyattam a vizet. Ez alatt nem lépett föl. Tegnap a szerelö ténykedése után is néhány percig próbálták csak, de csak késöbb lépett újra föl, amikor hosszú ideig folyatták a vizet.

Előzmény: taormina001 (70277)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70282

Minden jel arra mutat, hogy nem így van.

A templom után mit csináljak?

Előzmény: paplanfa (70280)
Hans70 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70281

Jó volna látni. Tényleg egy jó villanyszerelőre lesz szükség aki ért a bojlerekhez is(fűtőbetétcsere stb..) Szerintem karbantartás nélkül pár év alatt is meghibásodhat a bojler. A kapcsolást meg úgy értettem ,hogy ha a bojler fordítva van bekötve akkor kikapcsolt állapotba is kerülhet áram a csövekre hiba esetén,pl ha a világításnál a nullát szakitanám meg és nem a fázist a kapcsolóval akkor lekapcsolt állapotban is ott az áram az izzó foglalatjában ami érintésre halálos 

Előzmény: taormina001 (70278)
paplanfa Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70280

Előbb egy kislámpával végigdugdosod az összes konnektorodat. Világítania kell a wc-ben is, spájzban is, kutyaólban is. Utána kinyomod az óránál és ugyanúgy végigmész az összes konnektoron ugyanazzal a kislámpával. Sehol se világíthat. Ha nem így van, akkor menj el a templomba és adj hálát, hogy még senkit nem .aszott agyon az áram.

Előzmény: taormina001 (70277)
Chevy01 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70279

Ilyen volt, csak  EW32EAM számú.   30ma -es-   Ez a főkapcsoló a CNC-n.  FI relének látom Nulla nélkül.

Előzmény: Zs:) (70220)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70278

Úgy értettem, hogy ez az, ami megbízhatatlan eredményt adott; hol ilyet, hol olyat; a kábelek újraszigetelése után úgy tünt minden rendben; negyedórával a távozása után meg minden elöjött újra.

Előzmény: Hans70 (70276)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70277

Rákérdezek.

Előzmény: paplanfa (70275)
Hans70 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70276

Akkor multiméterrel(feszültségmérő zárlatmérő stb) rá is mért a szerelő feltételezem.

Előzmény: taormina001 (70273)
paplanfa Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70275

Mi at hogy 3 konnektort nem????

Nyomd már ki a villanyórádat. Mindenhol kusnak kéne lennie, a kádnak is. Ha nem, akkor ott nagyon nagy gebasz van.

Előzmény: taormina001 (70272)
Hans70 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70274

Vajon az óra előtti biztosíték lekapcsolására(kicsavarására),hogy reagálna az a három konnektor:)

Előzmény: Zs:) (70269)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70273

Ezt megint nem nagyon értem, de igen, ezen már túl vagyunk; a boilerban újraszigeteltek valami kábelt, amiröl azt gondolták, hogy esetleg nedves-párás környezetben "áthúzhat", azaz vezetheti az áramot. Nem okozott semmi változást.

Előzmény: Hans70 (70271)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70272

Nincs oka, ez a jelenség paranormális jellegének szerves velejárója.

Előzmény: Zs:) (70269)
Hans70 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70271

A bojlert ha nem a kismegszakítóval kapcsolja le hanem a termosztáttal,akkor még rázhat ,ha szerelő véletlenül a nullát szakította meg a termosztáttal és a fűtőbetét állandó fázis kap és föld zárlatos.   nem vagyok szaki, ez csak vélemény

Hans70 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70270

Ha KIKAPCSOLT áram mellett leszedné a bojler kábelbekötésének a fedelét, meg lehetne nézni ,hogy nem e esetleg szivárog e egy kicsit,de gyanítom,hogy ezen már túl vannak. Ilyenkor mondjuk már leold a fi. 

Előzmény: taormina001 (70264)
Zs:) Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70269

"Minden biztositek kikapcsolva (3 konnektor kivetelevel, mert nem lehet)"

Miért nem lehet? Van valami oka?

taormina001 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70268

Van közöttetek olyan szaki, aki csakugyan aktívan megbízást vállal és esetleg Budapesten lakik?

taormina001 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70267

Az elsö bekezdés valószínünek tünik, a második nem, bár ebböl nem sokat értek; azt hiszem hibás készülékek nincsenek. Mi van akkor, ha a csap és a föld között eszerint csakugyan valódi feszültség van? Hogyan lehet ezt orvosolni?

Elkészült viszont a leírásotok szerinti analizis:

"Minden villany felkapcsolva, minden keszulek konnektorban, bojler kikapcsolva: zuhanyviz raz, mosdoviz nem, konhyaviz enyhen.
Minden keszulek ki van kapcsolva konnektorbol, bojler kikapcsolva: zuhanyviz raz, mosdoviz es konyhaviz nem
Minden biztositek kikapcsolva (3 konnektor kivetelevel, mert nem lehet): zuhanyviz raz, konyha es mosdoviz enyhen.
Minden biztositek felkapcsolva, bojler bekapcsolva: zuhanyviz erosen raz, konyha raz, mosdo enyhen (igy fokozodik)
Csak elso, bojler fazis felkapcsolva: mind a 3 viz hatarazottan raz. 
Ha tobb ideig menne a boiler meg erezhetobb lenne a csapnal es a zuhanyfejnel."

Előzmény: kneissl (70265)
paplanfa Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70266

Pont ezt akartam írni. Lehet, hogy pont most csinálták meg jó a kádat, és ezért jöhetett elő, hogy valahol totálmáshol valami nagyon el van szúrva.

Előzmény: kneissl (70265)
kneissl Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70265

Hmmm... Ha műanyag kád volt, akkor lehet hogy eddig pont azért nem volt érzékelhető a probléma, mert az nem földelődött.

Most viszont vélhetően a _valódi_ föld felé folyik némi áram a vízvezeték felől.

Lehet, hogy a földhálózat nem igazi földpotenciálon van, mert nem jól van megcsinálva, és az elvileg "földelt" csap és a valódi föld között feszültség van.

Találgatás helyett tényleg kéne egy _valódi_ szakember aki megméri a dolgot, mert az is lehet, hogy több hiba együtt okozza a jelenséget, és amikor a rosszul működő földhálózat feszültségét megemeli egy éppen akkor a konnektorba bedugott és üzemelő, de hibás készülék, na akkor jelentkezik az elektromos kis ülés.

Előzmény: taormina001 (70264)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70264

Nem tudlak követni, hogy szerinted mi mást lehet tenni, és milyen sorrendben, mint egyik lehetöséget a másik után, kipróbálni és kizárni, mégpedig annak, és csak annak, aki képes érzékelni. Nekem magamnak nem sikerült. Aztán beküldtem a fiamat, (hátha én már túl öreg vagyok; vastag a böröm) de ö sem járt sikerrel, végül az édesanyámat is, hátha én még túl fiatal vagyok hozzá. Mindnyájan mezitláb, bekapcsolt boiler mellett.

Előzmény: Zs:) (70263)
Zs:) Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70263

Pedig egyszerű, ha nem tudja megtenni, akkor hívni kell egy olyant aki meg tudja.

Ha viszont meg tudja csinálni, akkor szépen lehet sorba menni, nem 30 variációt a nyakába ömleszteni.

Szerinted mit kell akkor neki mondani, ha ténylegesen nem tud semmit tenni az ügyben? Talán a 20 lehetőséggel előrébb lesz? Szerintem nem!

Előzmény: Jahno (70245)
Zs:) Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70262

" én magam sem érzem"

Erre te:

"Amikor érzed, hogy csíp a víz,"

Szerinted?

Kicsit nagy merészség valakit biztatni, hogy egy áramkörbe kapcsolódjon be.

Előzmény: Domi-V63-138 (70248)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70261

Nem fém kád volt; valami plasztik, asszem. A csap pedig nem szünt meg.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70260)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70260

".a kádról hogy kap földelést a csap...?"

Pl a fém kádon lévő földelő pont össze volt kötve a csap mögötti vízcsővel. Aztán amikor a kádat kidobták, meg a csapot is megszüntették, akkor megszűnt a csőhálózat földelése is.

De létezik rengeteg olyan kád is, amely közvetlenül  is érintkezik a csappal.

Előzmény: kneissl (70258)
kneissl Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70259

Esetleg sasold meg, hogy a bojler fűt-e akkor éppen, amikor csípős a cucc...

Előzmény: taormina001 (70224)
kneissl Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70258

öööööö........a kádról hogy kap földelést a csap...?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70247)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70257

Ezt is köszönöm!

taormina001 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70256

Ez nem is hülyeség, mert az illetö arról is beszámolt, hogy valamelyik konnektor a biztosíték kikapcsolása után is müködött, meg hogy a víz a konyhában is ráz, de csak néha. Ennek az igazat megvallva nem sok hitelt adtam...Minden csak néha, amikor nincs ott senki.

"A konnektoroknál is ellenőrizni kéne az FI működését." -ez mit jelent? És mire való ez az FI egyáltalán?

Bojlerral melegítek, de az egyik elvetemült ötletem épp az volt, hogy elegem volt ebböl a megfoghatatlan, paranormális hibából, kidobom az új boilert és gázt vezetek be helyette. Ill. már be van vezetve, mert a tüzhely és a fütés is avval megy. De ha jól értem a föltételezéseiteket, még az is elképzelhetö, hogy a hiba ezután is fönnmaradna, ha nem a boilerral függ össze.

Márpedig az könnyen lehet, mert a boiler már 1-2 éves, és eddig semmi baj nem volt vele. A hiba kifejezetten a fürdöszoba fölújítás kapcsán lépett föl.

Előzmény: paplanfa (70252)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70255

Köszönöm, ez végre teljesen közérthetö; követni fogom a leírást, és tudósítok az eredményröl!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70247)
horex Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70254
Előzmény: Tízenhármaska (70244)
Jahno Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70253

"Aztán csak valami UV reagens anyag"

UV festéknek hívják... Sötétben ellenőrizni elég egy paca, bár haversrác (http://hispan.hu/) már csúnyábban tolja a művészetet:

Előzmény: paplanfa (70251)
paplanfa Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70252

Az áramot csakis a saját órádtól kapod, nem a szomszédból? :)

A konnektoroknál is ellenőrizni kéne az FI működését.

Elektromos bojlered van, vagy gázzal melegítesz?

Hideg víz megnyitásánál is ráz, vagy csak akkor, ha a meleget is kinyitod? Konyhában nem ráz?

Ahogy írták, figyelni, sasolni, jegyzetelni, és mivel gebaszos, egyedül ne használja senki, ha baj van legyen valaki lecsapni az órát.

Előzmény: taormina001 (70238)
paplanfa Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70251

Igen, ilyesmi. Villanykapcsolóról és egy ajtókapcsolóról biztosítva, mint a mikrosütőnél, de még egy mozgásérzékelőt is betennék :) Csak aztán hogy ellenőrzöm, hogy tényleg működik-e? Az üveg úgy tudom megfogja az UV-t, s ha még bemaszatolom egy kis naptejjel az is blokkol. Aztán csak valami UV reagens anyag, vagy műszer kéne...

Előzmény: Hans70 (70228)
Dreamer Creative Commons License 2016.08.16 0 1 70250

Azért azt tegyük hozzá, hogy minden embernél más és más a küszöb, és az is rémlik tanulmányokból, hogy nem mindegy, hogy idős vagy fiatal, milyen a lelki állapot, milyen környezetben van (vizes a talpa) stb.

Milyen szép ilyenkor ez a szakma...

Dreamer

Dreamer Creative Commons License 2016.08.16 0 1 70249

Ezt már valahol olvastam, sokat nyomoztak utána mire kiderült, hogy az alatta/felette/mellett lakó hibás berendezése okozta a jelenséget.

Dreamer

Előzmény: Tízenhármaska (70239)
Domi-V63-138 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70248

A javaslatom, amit tenmagad házilag is meg tudsz csinálni:

Amikor érzed, hogy csíp a víz, lekapcsolod a villanyóránál a (Fő)kismegszakítót(kat  az "éjszakai" áramot is), s megint megvizezed a kezed.

Ezzel el lehet dönteni, hogy a te hálózatodból jön- e a hiba vagy nem. Ha csíp akkor a szomszédból jön át.

Ha nem csíp akkor nálad van a gond, ekkor az összes többi kismegszakítót kapcsold le (a villanyóráét pedig fel), s egyenként kapcsold fel őket, közben miközben "ellenőrzöd a vizet". Így talán megtalálod a hibás kört.

Ill: Ha néha ráz, az nem esik egybe esetleg azzal hogy a bojler éppen fűt? Annak körében már nem biztos hogy van FI relé!

Nagyon sok helyen csak a nappali áramra raktak!

A FI relé kettő olyan széles mint egy kisautomata(egy fázis esetén), s nem csak fel-le lehet kapcsolni, hanem van rajta egy nyomógomb is, amit ha megnyomsz akkor le kell hogy kapcsolódjon.

FI relé : >>https://www.google.hu/search?q=fi+rel%C3%A9&biw=1680&bih=904&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwijupqtysXOAhXElCwKHXorAisQ_AUIBigB

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70247

"A probléma egy fürdöszoba fölújítás után lépett föl, melynek során újracsempézték a falat és egy kis kádat cseréltek ki zuhanyzóra."

Valószínűleg eddig azért volt jó, mert a fürdőszobában egyedül a kád volt normálisan leföldelve (a kádról kaptak földelést a csapok is), de a kád ki lett dobva, ezzel megszűnt a csapok földelése.

A csőrendszer leföldelése vagy jól van megcsinálva, vagy valaki barkácsol valamit óccsón.

Akit odahívtál, hogy mérjen feszültséget az nem árult el semmi feszültséget, csak annyit, hogy szerinte "nem veszélyes"? Amikor éppen mérte, akkor érezted, hogy ráz a csap? Vagy akkor éppen nem rázott?

A FI relé kizárólag közel halálos erősségű áramütésekkel foglalkozik, az ennél gyengébb megrázásokkal az érintésvédelmi relé nem foglalkozik.

Első feladatod: átmész Sherlock Holmes üzemmódba. Meg kell figyelned, hogy mikor ráz és mikor NEM ráz a csap: minden lámpát lekapcsolni, mindent konnektort kihúzni (az egész lakásban!), minden kismegszakítót (biztosítékot) lekapcsolni és szép egyenként mehet vissza minden, folyamatos csap-fogdosás közben. Még az is kiderülhet, hogy valamelyik készülék ki-be kapcsolt állapota sem mindegy. Vagy pl csak fürdés közben és utána 1 órán át ráz a csap, de az is csak telihold idején.

Nagyon fontos, hogy amikor éppen ott van a villanyszerelő, akkor produkálni tudd neki a rázást. Egy éppen hibátlan rendszerben nem tudja megtalálni a hibát, maximum csak találgatni tud, de a találgatás nagyon sokba kerülhet neked, mert lehet, hogy tízszer kell kijönnie, mire valóban eltalálja a hiba helyét.

cucu Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70246

Teljesen igazad van!

Csakhogy, innen úgysem lehet komoly javításokat végezni, ez a hely sokkal inkább amolyan "önkielégítő" szektor, ahol mindenki leírja a saját álláspontját, 'oszt jónapot! :)

Ettől függetlenül jó ez a topic.

Előzmény: Jahno (70245)
Jahno Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70245

Nekem most az tetszett, hogy beesett egy teljesen laikus, aki kap egy olyan tippet, hogy elosztónál nézze meg az N kötéseket. Amilyen  infóval kb.. semmit nem tud kezdeni, csak tovább variál, viszont ha mindenki felsorolná az össze létező lehetőséget így látatlanban, akkor simán írnátok rá 20 oldalt, amit Mekk Úr még 17-el ki bírna egészíteni a bolygók együttállása alapján. Csodálkoznék, ha távolról ebből bármi hasznosat ki lehetne hozni.

Előzmény: Tízenhármaska (70244)
Tízenhármaska Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70244

70238 mal irta hogy van.

Illetve irta hogy tobb helyen is csip neki.

Ha figyelmesebben olvasunk talan nem futnank felesleges koroket,mondjuk mostanaban erre a topicra jellemzo.

Amugy en az EPH megnem letere,vagy szabalytalan kiepjtesere gondolnek, elsore is.

Előzmény: kneissl (70242)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70243

FI relé van, én ugyan nem tudom, hogy az micsoda és mire való, de megkérdeztem.

Amit a melósokról írsz, böven lehet. Hogyan lehet utánanézni, és mit kell tenni ellene?

Előzmény: kneissl (70242)
kneissl Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70242

Nem lehet, hogy a felújításkor valamelyik melósnak útban volt a kád / vízvezeték földelése, és levágta?

FI relé van a lakás hálózatán?

taormina001 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70241

Még azt kell talán hozzátennem, hogy a lakás egy régi építésü ház földszintjén van, tehát alatta puszta föld van, ami talán szintén befolyásolja a paranormális jelenségeket.

Előzmény: Zs:) (70240)
Zs:) Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70240

Első körben az elosztónál a N kötéseket kellene átnézni!

Előzmény: taormina001 (70238)
Tízenhármaska Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70239

Ha a szomszéd lámpát cserél a szobába és a kapcsolószálat a beton födémhez szorítja.

Majd hazajön a munkából és gondol egyet, fel kapcsolja az új lámpáját és gyönyörködik benne.

Jah,a szomszéd kislány meg sírva ordít, hogy nem akar fürödni..   

Persze nem azért mert koszos szeret lenni.

Nem könnyű az ilyen hibákat megkeresni, mi előttünk is voltak villanyszerelők akik lecsereltettek a hosszabbítókat, a kötödobozból kivezették a védőfdelést és rákötötték a vízcsőre. Volt olyan aki javasolta a kislány megnevelését.

Szóval, villanyszerelő és villanyszerelő közt is van különbség, nem könnyű a helyzeted.

De, itt is vannak jó arcok pl. Lacivill, Péter atyuska, Hans40 ha jól tudom.

Előzmény: taormina001 (70235)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70238

Utánakérdeztem, és azt a választ kaptam, hogy 30mA-es FI relé van beszerelve. A hiba mégis fönnáll.

Előzmény: Hans70 (70229)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70237

Ismer valaki olyan szerelöt közületek, aki hajlandó/képes volna nagyon sürgösen kiszállni a helyszínre és orvosolni a hibát? A helyszín Budapesten van.

taormina001 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70236

Aki mérte, azt mondta, nincs jelen feszültség, ha mégis, akkor olyan gyenge, hogy azt ember nem érzi.

Előzmény: *Steve (70233)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70235

Társasház; milyen meglepetés?

Előzmény: Tízenhármaska (70234)
Tízenhármaska Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70234

Ez társasház vagy családi?

Mert ha társas akkor érhet egyébb meglepetés.

*Steve Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70233

hivni egy szerelőt aki mér is nemm csak a csapot fogdossa

Előzmény: taormina001 (70232)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70232

Kedves Hans, megvilágítanád ezt egy laikus számára? pontosan mit kell csinálni?

Előzmény: Hans70 (70229)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70231

Mindent elkövettünk, de ennek ellenére persze megeshet. Hogyan lehet ellenörizni, és mi a teendö, ha így van?

Előzmény: még1MbR (70226)
taormina001 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70230

én igen....az anyám is, a fiam is...

Előzmény: Jahno (70225)
Hans70 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70229

Fi relét a fűrdőszoba körre,az reagál ha sérült s kàbel a falba,vagy ha a bojler hibás. A csaptelepeket sem ártana egyenpotenciàlra rakni a bojler földelésével. (Nem vagyok szaki,nem kell komolyan venni)

Hans70 Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70228

Relé+tápegység bentre

Előzmény: paplanfa (70219)
paplanfa Creative Commons License 2016.08.16 0 0 70227

Tudom. Gyilkos dolog, és ezt a tulajdonságát használnám ki, mondjuk WC, fürdőszoba, stb fertőtlenítésre tökéletes lehetne. De vannak direkte germicid lámpák, fénycsövek is, az lehet, hogy célszerűbb lenne, és csak 5-10w-os, nem 250. De ez az UV-C a napfényt sosem látó wc-ben ugyanúgy besárgítaná a műanyag dolgokat is, mint a napfény? (wc-tartály, stb)

Elvi ötletelés szintjén mozog a dolog egyelőre. Odáig nem fajultam, hogy a lehajtható budifedél lecsukáskor automaticén lámpázzon a tetthelyre, lehet, hogy be is csődölne egyből a Henkel.

Előzmény: M3 HellRot (70223)
még1MbR Creative Commons License 2016.08.15 0 0 70226

Megeshet, hogy a lakás bejövő földelése nem jó...

Jahno Creative Commons License 2016.08.15 0 0 70225

"mikor szerelö van ott, nem mutatkozik, és én magam sem érzem."

Ilyenkor jön a kérdés, hogy amikor ott van a szerelő, akkor vizesen, mezítláb volt-e?

taormina001 Creative Commons License 2016.08.15 0 0 70224

Szervusztok,

nincs semmi ezoterikus hajlamom és az UFO-kban sem hiszek, de a probléma, aminek a megoldásához a segítégeteket szeretném kérni, lassan a sírba visz.

Röviden arról van szó, hogy a fürdöszobában ráz a zuhanyzó feje, a csaptelep és enyhén maga a víz is. Már mindent leföldeltünk, leszigeteltünk és mégis. A probléma egy fürdöszoba fölújítás után lépett föl, melynek során újracsempézték a falat és egy kis kádat cseréltek ki zuhanyzóra. A bojler alig néhány éves, újszerü, eddig semmi baja se volt.

A dologban az a félelmetes, hogy nem mindenki érzi: mikor szerelö van ott, nem mutatkozik, és én magam sem érzem. A lakás bérlöje (már a második; egymást nem ismerik), viszont igen.

Van valami ötletetek?

M3 HellRot Creative Commons License 2016.08.15 0 0 70223

UV-c antibaci tulajdonsåga is ezután jön ki igazán. Ne nézz bele így!

Előzmény: M3 HellRot (70222)
M3 HellRot Creative Commons License 2016.08.15 0 0 70222

Rongyba csavarva finom ütéssel összetöröd a külső UV aktív búrát, aztán lehet használni nyák levilágításra :D

Előzmény: paplanfa (70218)
kneissl Creative Commons License 2016.08.15 0 0 70221

Szánkózódombot is bevilágítja téli estéken.... de ... kell hozzá fojtótekercs....

Előzmény: paplanfa (70218)
Zs:) Creative Commons License 2016.08.15 0 0 70220

A kifele és a befele folyó áramok összegét nézi, tök mindegy, hogy az az áram melyik póluson megy a négyből. És ha a két irány között nagyobb lesz a különbség mint a hibaáramának értéke, akkor old le. Értelem szerűen 1f-al is működőképes lesz.

Nem inkább motorvédő volt azokon a gépeken?

Előzmény: Chevy01 (70215)
paplanfa Creative Commons License 2016.08.15 0 0 70219

Akkumulátor + napelemes töltő a zár környékére?

Előzmény: Hans70 (70217)
paplanfa Creative Commons License 2016.08.15 0 0 70218

Egy HGLI (higanygőz) lámpának a tornatrembevilágításon túl milyen alternatív felhasználása lehetséges? Úgy rémlik, mintha ózont termelne, azt meg sokminden nem szereti bakteriális szinten, ha jól tudom.

http://www.haluxvill.hu/izzo-hgli-250w-e40-tetszoleges.html

Hans70 Creative Commons License 2016.08.15 0 0 70217

Csak egy megjegyzés: Az 1-2 ezer forintos záraknak 1 amper körüli az áramfelvétele. A 0.2-0.3 a-os kb 30000 ft-nál kezdődik

Előzmény: Krisztián Marlok (70194)
C20NE Creative Commons License 2016.08.15 0 0 70216

Nem jól ismered a működési elvét, nem kell a nullát bekötni ebben az esetben!

Előzmény: Chevy01 (70215)
Chevy01 Creative Commons License 2016.08.15 0 0 70215

Jobb híján így akarom mivel nincs Nulla, de ha azt nem kötöm be akkor mi a működési elv?  Mert eddig úgy tudtam hogy a 3 fázison befolyó áramok összegét hasonlítja össze a N-án visszafolyó árammal.  De ez esetben a N nem lenne bekötve. 

A fáziskimaradás az csak egy feltételezés volt, csak kérdeztem.

Egyébként a CNC gépek főkapcsolójaként  is egy FI reléket láttam ott nincs is Nulla bekötési lehetőség.  

Előzmény: Zs:) (70212)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.08.15 0 0 70214

Sehogy /mondom én/!

Van motorvédő ami fáziskimaradás ellen is véd.

Egy kis áramú/feszültségű Finder/?/ relét kötnék a motor teste és a földelés közé

Előzmény: Chevy01 (70211)
C20NE Creative Commons License 2016.08.15 0 0 70213

Az N-t nem kötöd be. Fázis kimaradás ellen nem véd!

Zs:) Creative Commons License 2016.08.15 0 0 70212

Bekötöd a 3f+PE-t, N-t meg üresen hagyod a FI relén.

FI relé nem néz terhelést ezért nem is fog védeni fáziskiesés esetén. de még csak túláramra vagy rövidzárra sem véd.

Chevy01 Creative Commons License 2016.08.15 0 0 70211

Sziasztok.  3 fázisú motort hogyan kell helyesen rákötni a 4 pólusú FI-relére hogyha a N  vezető nincs a motoron 3F esetén?   Vagy ez esetben a fázisok közti szimmetrikus terhelést nézi?  Vagyis ez védené a motort a fáziskimaradás okozta leégéstől is?

C20NE Creative Commons License 2016.08.15 0 0 70210

Abszolút igazad van, de itt van egy helyzet amire talán megoldás lehet.  Világítás szokott a kapu környékén lenni, talán megoldható vele.

Előzmény: King_of_Giants (70209)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.08.15 0 0 70209

Nem véletlenül van digi kaputelefonoknál a tápegység a központi egységnél, illetve a nyitómágnes közelében/mellett

Nyűgös mégegy táp a kapunál, mert annak is kell 230V

Előzmény: C20NE (70198)
Jahno Creative Commons License 2016.08.15 0 0 70208

"mint a  visszapillantó típusa egy versenyautó jellemzőit. "

Akkor jó, mert ha láttál szélcsatornás teszteket, akkor tudod, hogy ezen speciel iszonyat sokat pöcsölnek. Ezen is, mert csak akadék és megfogja a kocsit.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70199)
kneissl Creative Commons License 2016.08.15 0 0 70207

... "A vasmag alakja szerintem kb annyira befolyásolja egy trafó jellemzőit, mint..."

....szerinted.....  

A mérések szerint meg....

... sőt, ha rászánnád az időt, akkor talán szerinted is kicsit jobban befolyásolná...

de először annak nézz utána, hogy a lemezes vasmagok helyett miért kezdtek el porkohászti anyagokat alkalmazni, utána talán beugrik, hogy merre keresgélj tovább.

Nem kell itt autókázni.... nyugodtan csináld csak otthon, a szőnyegen. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70199)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.08.15 0 0 70206

A hűtőben lévő hideg dolgokat egyenletes hőmérsékleten tartani

és egy rakás kaját 25 fokkal lehűteni

a két feladat között akár százszoros energia-különbség is lehet.

"Éppen ezért tettem műanyag távtartót a termosztát vége és a mélyhűtő közé"

Tehát a termosztát csak akkor fogja lekapcsolni a hűtést, amikor a hűtőfelületet már hőszigetelő jégréteg borítja... szerintem nem volt túl bölcs dolog ez a megoldás ;)

Előzmény: cucu (70204)
cucu Creative Commons License 2016.08.15 0 0 70205

Vasárnap egész nap megpakolva hűtött. Este betettem még egy 10 Literes leveses fazekat meg