Keresés

Részletes keresés

RepülőgépÉpítő Creative Commons License 14 órája 0 0 63611

Köszönöm a gyors segítséget.

Előzmény: Lacivill (63609)
qqqqqqqqqqqqqqqq Creative Commons License 14 órája -1 0 63610

Sziasztok,

Az lenne a kérdésem, hogy vállalna-e valaki online oktatást a villanyszerelésről? ..persze nem ingyen..
Ami érdekelne, motorok bekötése, motorindító, csillag delta, háztartási villamosság, stb...

üdv
Attila

Lacivill Creative Commons License 15 órája 0 0 63609

NE!

A kék vezetéket ne kösd be sehova, a test a zöld/sárga.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (63608)

RepülőgépÉpítő Creative Commons License 15 órája 0 0 63608

Sziasztok

Egy kis segítséget szeretnék kérni 3 fázisú motor bekötésében

A motor egy 3KW-os evig motor, egy szalagfűrészt fog meghajtani. A motort használtan került hozzám, a vezetéke le vannak vágva így csak a csatlakozó fedél alatti részben van egy pár centi vezeték. Ilyen 4 eres vezetékkel bekötött motorral még nem volt dolgom.

A motort 5 eres vezetékkel kellene 5 pólusú csatlakozóba bekötni. A fázis vezetékek nem probléma, a kék és zöldsárga vezetéket közösítsem a motor testén?

A csatlakozó dugót így kötöttem be.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 63607
Előzmény: mekkme (63605)
C20NE Creative Commons License 4 napja 0 0 63606

A karos WAGO 4-es drótot vígan tud fogadni!

Előzmény: mekkme (63605)
mekkme Creative Commons License 4 napja 0 0 63605

Van külön föld és nulla, de nem tudom egy sima wago-val szétosztani a sütő és a főzőlap felé, mert 4-es a vezeték.

Előzmény: King_of_Giants (63603)
paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 63604

Az aljzat általában Max 16A terhelhetőséggel készül. Ha ezt nem lépi túl a beledugott sokminden, akkor annak nem lesz semmi baja.

Előzmény: Pompiere (63599)
King_of_Giants Creative Commons License 5 napja -1 0 63603

Meg rájöttem, hogy a 0 és a föld osztásához nem vettem semmilyen kötőelemet)."

Ugye nem azt akarod ezzel irni, hogy nincs ott föld a dobozban és a nullábol akarsz földelést "leosztani"?

Előzmény: mekkme (63597)
King_of_Giants Creative Commons License 5 napja 0 0 63602

Igaz!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63596)
davidabc Creative Commons License 5 napja 0 0 63601

Ugyan nem értek hozzá, de szerintem az indításkori kb. 10p után nem sok áramot vesz fel, ezért nem ég be a villásdugó. Mondjuk egy 2,5 órás pirolitikai tisztítás biztos jól odatesz neki, de olyan meg nem túl gyakran van.

Előzmény: Pompiere (63599)
mekkme Creative Commons License 5 napja 0 0 63600

És köszi a segítséget mindenkinek! 

Előzmény: King_of_Giants (63595)
Pompiere Creative Commons License 5 napja 0 0 63599

Saját tapasztalatom:

Whirlpool sütő 70 centi magasságban van egy szekrénybe betéve a konyhapult mellett. Fölötte mikrosütő. Mindkét készülék egyetlen dupla konnektorba van bedugva.

Tavasszal amikor festettem és ki kellett húzni a szekrényt a helyéről, nagyon kíváncsi voltam, hogy négy év után látszik-e valami elszíneződés a konnektoron. Akár a sütőből kiáradó meleg, akár a két készülék együttes használata miatt.

Semmi ilyet nem tapasztaltam. Véleményem szerint nyugodtan csatlakoztathatod a sütőt dugvillán keresztül is. Ha nem lehetne így használni, akkor nem így árulnák.

Előzmény: mekkme (63581)
mekkme Creative Commons License 5 napja 0 0 63598

Ez is öntött volt.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63596)
mekkme Creative Commons License 5 napja 0 0 63597

A sütő mögött van egy 15x15-ös doboz, benne 3 fázis. 2 főzőlapnak és 1 a sütőnek.

Végül nem csináltam semmit a lengőaljzattal, mert gondoltam megvárom, hogy mit csinál a szakszervizes bekötő ember a főzőlap bekötés során. (Meg rájöttem, hogy a 0 és a föld osztásához nem vettem semmilyen kötőelemet).

Végül bekötötte a sütőt is: levágta a végéről a dugót, de beleírta a szervizlapjára a sütőnek, hogy ilyen módon üzemelte be a készüléket, pecséttel mindennel.

Előzmény: King_of_Giants (63593)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 63596

Ma már nemigen létezik olyan termék, aminek a kábelén nem öntött dugó van.

Azt meg nem lehet szétszerelni.

Előzmény: King_of_Giants (63595)
King_of_Giants Creative Commons License 5 napja 0 0 63595

gyarto,amelyik azt irja,hogy motor proba utan csereltesse le a proba csatlakozo kabelt a villanyszerelovel."

És miért cseréltetném le a gyári kábelt akármelyik új gyári szerkezetben?

A villanyász meg nyilván nem a szó-szoros értelmében gondolta a levágást, hanem szétszereli a villásdugót

Előzmény: Tízenhármaska (63594)
Tízenhármaska Creative Commons License 6 napja 0 0 63594

Nem ertem hogy miert kell a dugot levagni.

Mi altalabanban mindig kicsereljuk a gyari csatlakozo kabelt 2,5-s gumikabelre,es ugy kotjuk be a levalaszto kapcsoloba. Nem tiltja egy gyarto sem.

Mar van olyan hazivizmu gyarto,amelyik azt irja,hogy motor proba utan csereltesse le a proba csatlakozo kabelt a villanyszerelovel.

Szoval,tul van ez lihegve,hogy vagjuk le vagy nem.

King_of_Giants Creative Commons License 6 napja 0 0 63593

Valamit nem értek/de ez nem csoda nálam olyan régen csináltam/

Két kábelt akarsz bekötni a fali dobozba?

Emlékeim szerint a főzőlapot és a sütőt össze szokták kötni, vagy ha egybe készülék akkor össze is van kötve és onnan egy kábel a falidobozig

Egy régi esetem ahol érvéghüvely volt a piezzo gyujtóhoz, felraktam a villásdugót és amikor jött a szervizes, köszönte és pecsételt. Akkor még valami 5ezer körül volt a szervízes díja

Előzmény: mekkme (63588)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 6 napja 0 0 63592

Nekem meg egy autókereskedő próbálta bemesélni, hogy elvész a garanciám, ha nem őhozzá (a vásárlás helyére) hordom vissza kötelező időszakos felülvizsgálatra :) Aztán a másik márkaszervizben elárulták, hogy a számítógép+internet korában már nemhogy a szerviz tökmindegy, de még az ország is, tehát ha eljön az idő/kilométer, akkor akár a világ túlsó végén is beugorhatok az autógyártó helyi márkaszervizébe, az is teljesen szabályos a garancia szempontjából.

Előzmény: Jahno (63591)
Jahno Creative Commons License 6 napja 0 0 63591

Autóbál is hasonlók mentek, hogy jajj ha nem márkaszervíz csinálja a kötelezőt, akkor nincs gari. Nálam működött, kutya nem ugrált, hogy külsős helyen cseréltettem az olajat és ezért nem érvényes a gari a váltóra/kuplungra. Ellenkező esetben érdekes lett volna, bár a cég sem egy sufni hely, csak független olcsóbb és megbízom benne. Kílmánál szokott menni a megfejtés a telepítésről, ott nem árt ha számla van, akkor elkussolnak, de nyilván más mintavételezése nagyobb lehet. Gáztűzhelynél simán valami KGST-s legendának tartom...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63590)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 6 napja 0 0 63590

"legjobb a dugó le módszer. Csak éppen garanciális igény érvényesítésekor egyből lepattintanak erre hivatkozva"

Valaki már járt így tűzhely esetében? Tehát a gyártó (vagy a gyártó magyarországi képviselője) megtagadta-e már a garanciát a dugó levágására való hivatkozással?

Mert nálam voltak hasonló beijesztések (nem tűzhely esetén) de amikor hivatalos írásos nyilatkozatot kértem a dologról, hirtelen mégiscsak érvényes lett az a garancia ;)

...persze ilyen keménykedéssel csak akkor érdemes próbálkozni, amikor a meghibásodásnak biztosan semmi köze a csatlakozás mikéntjéhez.

Alternatív megoldás:

a gyári konnektoros kábel tűzhely felőli végét kikötni és a tűzhelyt saját kábellel bekötni. Ésakkor nincs levágva a dugó a gyári kábel végéről :)

Előzmény: mekkme (63589)
mekkme Creative Commons License 6 napja 0 0 63589

Én is írtam, hogy technikailag a legjobb a dugó le módszer. Csak éppen garanciális igény érvényesítésekor egyből lepattintanak erre hivatkozva, akkor is ha nincs köze a hibához, mert benne van a beépítési használatijában, hogy a kábeléhez nem szabad hozzápiszkálni...

Előzmény: King_of_Giants (63587)
mekkme Creative Commons License 6 napja 0 0 63588

De jó, hogy mondtad ezt a lengődugót! Eszembe jutott, hogy a korábbi helyünkön is ilyennel volt bekötve a villanysütő és nem volt vele semmi gond. Úgyhogy rátesztek egy lengődugót itt is.

Elektromos főzőlap is van, annak nincs dugója, csak gyárilag érvéghüvelyezett kábel és azt szakszerviznek kell bekötni, mert csak úgy van gari rá. Sok melója nem lesz vele, de kíváncsi vagyok, hogy milyen kötőelemmel fogja bekötni a szerviz, ha már 12500-ba kerül ez a művelet.

Előzmény: King_of_Giants (63587)
King_of_Giants Creative Commons License 6 napja 0 0 63587

A mai sütők jellemzően be vannak épitve a konyhabútorba. nincs ott annyira meleg hogy egy lengődugó ne bírná ki

Egyik helyen is dugó volt a végén, már nem emlékszem hogy sütő is vagy csak főzőlap volt

Lengőaljzatot feltettem bekötöttem sorkapocsba, + még valami kellett,  talán a bútorvilágítás, azt is rákötöttem

Emlékeim szerint az elosztóban 20A-es +szakító volt, csak lemegy ha zárlat lenne   a bútorvilágitásnál :)

Mert ugye előre nem gondolkodtak, csak festés után.

Más helyen simán levettem a dugót és sorkapocsba

A villanyász jól gondolkodott amúgy ha sütő + főzőlap van

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 6 napja 0 0 63586

A sínre szerelhető dugljakba könnyű bekötni vastag tömör ereket is.

Ha nincs hátul hely vagy túl meleg van, akkor 3x4-es flexibilis MT kábellel (de a meleg miatt méginkább gumikábellel) megtoldhatod az MCU-dat, annak a végére már rá lehet szerelni hagyományos falon kívüli dugaljat (4-es keresztmetszet esetén lengő dugaljjal nem próbálkoznék).

És utánakezdődhet az imádkozás, hogy a dugalj meddig fogja bírni az áramot.

Én mondjuk simán levágnám a dugót a végéről és ha emiatt a szerviz utólag belekötne a garanciába, akkor megkapnák a magukét... de ez csak magánvélemény.

mekkme Creative Commons License 6 napja 0 0 63585

Ezt én se tudom. Inkább arra vonatkozott a kérdés, hogy szoktak-e oda tenni?

Előzmény: pajaci (63584)
pajaci Creative Commons License 6 napja 0 0 63584

A net innenső végéről nem érezni, hogy mennyire melegszik a sütőd hátulja.

mekkme Creative Commons License 6 napja 0 0 63583

A "villanyszerelő" azzal akarta kezdeni, hogy levágja a végéről a dugót...

Előzmény: *Steve (63582)
*Steve Creative Commons License 6 napja -1 0 63582

esetleg egy villanyszerelő?

mekkme Creative Commons License 6 napja 0 0 63581

Sziasztok!

Az elektromos sütőnket szeretném bekötni és a problémám, hogy a gyári kábel végén van dugó. A sütő hátánál van egy doboz, benne 4-es MCU a sütőnek, külön kismegszakítón.

Ha levágom a kábel végéről a dugót és bekötöm a meglévő kábelhez mondjuk egy csokival (vagy mit ajánlottok a kötésre?), akkor gondolom ugrik a gari, ami azért nem mindegy (1év + ajándék 4-év "gari" biztosítás). Bár biztonság szempontjából ez tűnik a legjobb megoldásnak.

A másik lehetőség, hogy kellene tegyek egy konnektort a sütő mögé vagy a mellette lévő szekrénybe. Ha mögé teszem, akkor nem kell toldani a vezetéket, de közvetlenül a sütő hátánál nem lesz nagyon meleg neki? Ha mellé teszem, akkor pedig toldani kell, mert az MCU nem ér el addig. Ráadásul a 4-es kábelt nem lehet annyira jól bekötni a hagyományos konnektorokba.

Szóval hogyan csinálnátok?

Sera26 Creative Commons License 6 napja 0 0 63580

Köszönöm szépen!

Előzmény: Tízenhármaska (63579)
Tízenhármaska Creative Commons License 6 napja 0 0 63579

Szia!

Keresel egy regszerelőt innen: http://www.meevet.hu/index.php?menuid=5000

Innen meg letöltheti a zárópecsétbontás és regszerelői meghatalmazás formanyomtatványt: http://www.eon.hu/Lakossagi_aram_letoltheto_nyomtatvanyok

A többit elmondja a "kiválasztott" :-))

Előzmény: Sera26 (63578)
Sera26 Creative Commons License 6 napja 0 0 63578

Üdv!

Üdv!

"plomba bontás is volt, mert az órától a betáp kábel is újra lett húzva az elosztó dobozig."

Nekem is lehet szükségem lenne erre, de mi ennek a hivatalos menete? Na és magyar forintban kifejezve?

ÉMÁSZ embere kijön, megcsinálja, vagy ő csak az általam megbízott villanyszerelő felett áll amíg az befejezi, majd visszaplombáz?

Előzmény: büszkemagyar (63555)
ficere50 Creative Commons License 2015.06.28 0 0 63577

Egyetértek...! Persze, hogy sok mindent tesztel, de a külső "viszonyokat", amire egyesek reflektáltak, azt nem. (Y)

Előzmény: ötfelezős (63576)
ötfelezős Creative Commons License 2015.06.28 0 0 63576

(mechanikus) működést

Szerintem azért annál többet, nem? Az érzékelő áramkörtól kezdve. Igaz, hogy nem vizsgálja a főáramkör belső szakadását, kínai dolgozó által belső söntölését, a védővezető folytonosságát, stb. De a FI relé működőképességét az összegzőn át nem menő áram esetére igen.

Azt, hogy írod: "az elmenő kapocsra van bekötve egy védőföldelés" pedig nem tudom értelmezni...

Arról folyt a beszélgetés, hogy a FI relé után közösítve van a nulla- és a védővezető. Ennek a határesetét tételeztem fel, bár tudtam, hogy Mekk Elek így is bele fog kötni az ellenállásviszonyokba. :D

Előzmény: ficere50 (63536)
Prefetto Creative Commons License 2015.06.27 0 0 63575

Bánfi-hajszesz.... mennyit fizettél érte?

Előzmény: Incy (63570)
citybaa Creative Commons License 2015.06.27 0 0 63574

szia, itt is nézheted Villanyszerelés 

cucu Creative Commons License 2015.06.26 0 0 63573
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.26 0 0 63572

Ha jól értelmezem, akkor a bekapcsolás pillanatában tesztelésképpen bekapcsolja a kijelző összes szegmentjét (6/8/10/12/15 másodperce, ahogy gyárilag beállították -  "dwell time"), ennek elteltével megjeleníti az eddig fogyott összes kilowattórát.

Forrás itt: http://www.meterspec.com/143.pdf - 11. oldal

Előzmény: Vass Tibor2014 (63571)
Vass Tibor2014 Creative Commons License 2015.06.26 0 0 63571

Tudja valaki, hogy az ELSTER A100C-nél mit jelent a bekapcsoláskor kiírt szám ?

Incy Creative Commons License 2015.06.26 0 0 63570

Sziasztok ! 

Sziasztok ! 

Volna  nekem egy  kertesház  felujitasról egy  villamos tervem. Kinek kuldhetnem el  hogy nagyjabol mennyi lehet a munkadijja ? Mekkora osszeggel lehet szamolni kiallasonkent ? 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.26 0 0 63569

NAGYON-NAGYON közel 1

Előzmény: Zs:) (63568)
Zs:) Creative Commons License 2015.06.26 0 0 63568

Akkor a helyes válasz közel 1 lett volna :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63564)
cucu Creative Commons License 2015.06.26 0 0 63567

Nem. Erre én is gondoltam akkoriban, de nem.

A megoldás, hogy az egyik macska délelőtt néz bele, a másik meg délután.

Csak gondoltam, a cosinus fi-hez egész jó példa...:)

Előzmény: Prefetto (63566)
Prefetto Creative Commons License 2015.06.26 0 0 63566

Sötét van?

Előzmény: cucu (63551)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.25 0 0 63565

"közönséges 12V-os fehér LED szalagot."

A sok wattos led szalagok valóban jómelegek tudnak lenni, de a kevés watt/méteres szalagok szinte fel sem melegszenek. Nem mindegy, hogy 5 vagy 20 watt a méterenkénti energiafelvétel, nagyjából ezzel arányosan kb négyszer kisebb a hőtermelés is. Ehhez jön még az, hogy a szalag csupasz legyen (pl ne legyen csőben) és jól járhasson körülötte a levegő.

Előzmény: Szirty__ (63562)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.25 0 0 63564

"Milyen cos fi-vel?"

Villanytűzhelyről van szó.

Előzmény: Zs:) (63563)
Zs:) Creative Commons License 2015.06.25 0 0 63563

Milyen cos fi-vel?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63561)
Szirty__ Creative Commons License 2015.06.25 0 1 63562

Sok a duma szerintem.

Most fogtam 1 azaz 1m (egy méter, ezer milliméter) hosszúságú közönséges 12V-os fehér LED szalagot.

Rákapcsoltam 11.6V feszültségre 5 percig, majd kikapcsoltam és 1 perc múlva kézzel megérintve érezhetően melegebb volt mint a környezetében lévő tárgyak.

Mellesleg a "feladat" megfogalmazása levédhető a rengeteg kiskapu ellen hogy a szószátyárokat is mederben tartsa. De szerintem nem az a lényeg hogy LED szalag világít és azt hány kW-os tápra kötötték rá, hanem az hogyan oldod meg...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63547)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.25 0 0 63561

6500 watt már valóban 30A

(ha egy fázisra van kötve és minden maximumra be van kapcsolva)

Előzmény: büszkemagyar (63559)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.25 0 0 63560

Ha a biztosíték azt mondja,hogy ez nem több 16 ampernél,

és ha a vezeték melegedése is azt mondja,hogy ez nem több 16 ampernél,

és ha a tűzhely adatlapja is is azt mondja,hogy ez nem lehet több 16 ampernél (erről nem írtál),

akkor talán a lakatfogó mér hülyeséget.

Próbáld megmérni az áramot ugyanannak a vezetéknek a másik végénél is.

"Mi lehet magyarázat arra, hogy a 16 A-es "B"-s kismegszakító 30 A-es áram esetén sem old?"

Pl úgy, hogy az valójában egy 35 amperes kismegszakító,

csak át van címkézve ;)

Előzmény: büszkemagyar (63548)
büszkemagyar Creative Commons License 2015.06.24 0 0 63559

MMfalazva van a lakás, kifestve, készen. Nem volna gond, ha csövezve volna, akkor mehetne be a 2,5-es vagy 4-es mbcu a mostani 1,5-es helyére, de így ez nem járható. Megoldjuk máshogy, rombolás nélkül.
Ez a főzőlap:
http://www.digitalko.hu/index.php?st=1&id=zev6240fba_bi_fozolap_keramia_keramia_keret_nelkuli_maradekho_kijelzes&kat=sutofozolap_tuzhely_beepitheto&alkat=elektromos_fozolap_beepitheto

Előzmény: paplanfa (63558)
paplanfa Creative Commons License 2015.06.24 0 0 63558

Hát akkor nézd meg jobban azt az összeállítást újra, és gondold át a 2,5-ös vezeték nyomvonalát... Mi a sütő pontos neve, típusa?

Előzmény: büszkemagyar (63557)
büszkemagyar Creative Commons License 2015.06.24 0 0 63557

Igazából nem is tűzhely leállás az, mert úgy volt, hogy gáztűzhely lesz. Ez időközben módosult, különben nem 1,5-es keresztmetszetű kábelt használunk.... :(

büszkemagyar Creative Commons License 2015.06.24 0 0 63556

Van bedugós teljesítménymérőm, de nem aljzatba álltunk le a tűzhelynek, MM FAL van, sorkapcsozva.
Érdemes lenne felrakni egy lengőaljat, a tűzhelyre meg egy dugvillát, és megmérni úgy a bedugós műszerrel?
Nem néztük az órát, mennyire pörög, nem tudom. Holnap megnézem.

büszkemagyar Creative Commons License 2015.06.24 0 0 63555

Igen, panellakás. Teljesen újra lett kábelezve a kecó, plomba bontás is volt, mert az órától a betáp kábel is újra lett húzva az elosztó dobozig. Szóval nem a szomszédéról megy, meg nincs semmi turpisság a dologban.
Egyébként a Mixvill-es termékekről (XBS) mik a vélemények? Mert az ÉV relé és az összes kismegszakító is a fenti üzletből származik.

paplanfa Creative Commons License 2015.06.24 0 0 63554

Panellakás? Konnektorba dugós kijelződ nincs? Villanyóra hogy pörög?

cucu Creative Commons License 2015.06.24 0 0 63553

Várhattál volna egy kicsit, mielőtt lelövöd...

Szóval, arról a biztiről megy, vagy a szomszédéról?

Előzmény: büszkemagyar (63552)
büszkemagyar Creative Commons License 2015.06.24 0 0 63552

Nem egy időben néznek bele?

Egyébként kikapcsolt állapotban sem mutatott semmit a lakatfogó. Gondolom akkor lenyomott biztinél sem jelzett volna A-t. Beugratós kérdés volt? :)

Előzmény: cucu (63551)
cucu Creative Commons License 2015.06.24 0 0 63551

És azt ismeritek, hogy van két macska és egy vascső?

Az egyik macska belenéz a cső egyik végébe, a másik a másik végébe, mégsem látják egymást. Mi erre a magyarázat?

(A cső egyenes és nincs eldugulva, nincs benne semmi.)

cucu Creative Commons License 2015.06.24 0 0 63550

Ha lekapcsolod a biztit, a lakatfogó mit mutat?

cucu Creative Commons License 2015.06.24 0 0 63549

nem azt nézed?

büszkemagyar Creative Commons License 2015.06.24 0 0 63548

Tiszteletem!

Mi lehet magyarázat arra, hogy a 16 A-es "B"-s kismegszakító 30 A-es áram esetén sem old?
Villany főzőlap, mind a négy fej együttes, legnagyobb teljesítményen történő járatásakor a lakatfogó bizony 30,3 A-t mutatott.
16 A-es, "B"-s bizti van előtte, a villanyórán szintén 16-os, B-s. Egyik sem ment le. Mi lehet az oka?
Ami még fura volt: a főzőlap betápja alul lett méretezve, 1,5-es MBCU-n kapja a naftát. Tudomásom szerint azt 16-os biztivel szokás védeni, mert 20 A környékén már melegszik. Ez a MM FAL viszont langyosnak is alig volt nevezhető. Hogy lehet ez?

Köszönöm!

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.24 -1 0 63547

"A LED szalag és annak tápegysége is melegszik."

Ha kimondottan az a cél, hogy jól kitoljunk a feladványt a gyakorlatban is kipróbálni szándékozókkal,

tehát hogy a lekapcsolás után egy perccel már ne tudja megállapítani kézrátétellel, hogy egy perce világított-e a világítás, akkor lehet olyan ledes világítást csinálni, ami egy perc alatt szinte tökéletesen visszahűl szobahőmérsékletre (nemcsak a led-sor, de még a tápegység külső felülete is).

A kevés watt/méteres led szalagok alig melegszenek és ha szabadon jár körülötte a levegő, akkor pillanatok alatt ki is hűlnek lekapcsolás után.

A tápegységet meg egyrészt durván túl kell méretezni, másrészt meg marhajó hűtése legyen: Pl van olyan Enermax PC tápegységem, ami 12 volton tud 250 wattot és a lekapcsolás után még megy a ventilátora egy darabig. Egy ilyenre rákötünk mindössze 10 wattnyi ledet, a lekapcsolás után egy perccel hidegebb, mint a a környezete ;)

Előzmény: Szirty__ (63537)
cucu Creative Commons License 2015.06.24 0 0 63546

Ügyes!

Előzmény: paplanfa (63544)
cucu Creative Commons License 2015.06.24 0 0 63545

Jaa, szóval hagyományosat! Nem értettem, milyen izzóra gondolsz.

Akkor vélhetőleg a melegedésnek köze van hozzá.

Előzmény: paplanfa (63534)
paplanfa Creative Commons License 2015.06.24 0 0 63544

Lehet arra is gondolni, hogy 1 lámpa van eleve a pincében, 1 a lépcsőnél, 1 a padláson, így amit nem látsz kapcsolgatva, az lesz a ludas. De nem ez az igazi megoldás, hanem:

Az izzólámpa ugye melegszik. A 3-ból 2 kapcsolót felkapcsolsz, és 2 perc után az egyik kapcsolót lekapcsolod, majd felrohansz. Ha a lámpabúra hideg, akkor az eleve nem piszkált kapcsoló az. Ha a búra meleg, de nem világít akkor az amelyiket lekapcsoltad. Ha pedig meleg és értelemszerűen világít is, akkor meg az ami most is fel van kapcsolva.

Természetesen a lámpa jó, és a felrohanásig nem hűl vissza.

Előzmény: cucu (63542)
cucu Creative Commons License 2015.06.24 0 0 63543

Már várom!

Előzmény: ha4nz (63540)
cucu Creative Commons License 2015.06.24 0 0 63542

Én úgy értelmezem a dolgot, hogy a három kapcsoló közül mindegyik kapcsol valamit, csak az a kérdés, hogy melyik kapcsolja a padlást.

Mert ha mondjuk két kapcsoló csak úgy kamuból van felszerelve, akkor nyilván azok nem keltenek szikrázást, csak a 3.

Ha pl. van egy rádió készülék a kapcsolók közelében, akkor lehetne hallani benne, amikor kapcsol a padláskapcsoló.

De ez is csak egy okoskodás, nyilván nem ez a megoldás.

Érdekelne már a válasz...

Előzmény: paplanfa (63534)
Lacivill Creative Commons License 2015.06.24 0 0 63541

Nem értem mi a gondod?

Nagyon szép munka.

Az asztalos munka.

Előzmény: Tízenhármaska (63538)
ha4nz Creative Commons License 2015.06.24 0 0 63540

Elárulhatom?

Többieknek:

Ne felejtsük el, hogy magyar aggyal teljesen máshogyan látjuk a kérdést és pillanatok alatt megoldunk lehetetlen dolgokat a többi néphez képest. Vagy csak mindenki már hallotta  a megoldást?

(Mondjuk a jelenlegi szakképzés alapján, ha az lenne a szakmunkásképzés vizsgafeladata, hogy aki megoldja szabadul a teremből, pár év alatt csak új iskolák lennének mert megtelnének a régi sulik állítólag felkészült, mindent tudó, vizsgázni akaró diákokkal)

Előzmény: cucu (63533)
pajaci Creative Commons License 2015.06.24 0 0 63539

Kapott valaki az áramszolgáltatójától "válassza a zöld tarifát" című emailt?

Tízenhármaska Creative Commons License 2015.06.24 0 0 63538

És még van olyan munka gányolás amit kifízetnek..

Szirty__ Creative Commons License 2015.06.24 0 0 63537

Helló Mekk Elek ezermester!

"Ha a padláson pl LED szalagos világítás van, akkor a feladatnak nincs megfejtése :)"

A LED szalag és annak tápegysége is melegszik.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63528)
ficere50 Creative Commons License 2015.06.24 0 0 63536

Értem az okfejtésedet, de én arra akartam felhívni a figyelmet, hogy az a bizonyos "teszt-áramkör" kizárólag a belső (mechanikus) működést kívánja vizsgálni!

Semmi köze a kimenő áramkörökhöz.

A "<" relációjel sem biztos, hogy jó irányba mutat nálam...

Azt, hogy írod: "az elmenő kapocsra van bekötve egy védőföldelés" pedig nem tudom értelmezni...

Előzmény: ötfelezős (63525)
Jahno Creative Commons License 2015.06.24 0 0 63535

Nem ez szerepelt a specifikációban.

Előzmény: cucu (63529)
paplanfa Creative Commons License 2015.06.23 0 0 63534

"izzó"lámpát kapcsol fel 1 kapcsoló.

Előzmény: cucu (63533)
cucu Creative Commons License 2015.06.23 0 0 63533

15 éve már hallottam róla, de nem jut más az eszembe.

Előzmény: paplanfa (63532)
paplanfa Creative Commons License 2015.06.23 0 0 63532

A megoldás tényleg kriminálisan egyszerű.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.23 0 0 63531

"Szerintem a háromból egy a pincét kapcsolja,"

Sajnos nem ez a megfejtés,

így túl könnyű lenne.

Előzmény: cucu (63529)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.23 0 0 63530

Szerintem valószínűbb, hogy a véletlen föld-nulla összekötés csak méterekkel távolabb történik meg (amíg fel nem találom a zöld/sárga csíkos WAGO-t :), ebben az esetben a teszt-áram 99,9 százaléka a rövidebb útvonalon fog folyni.

Előzmény: ötfelezős (63525)
cucu Creative Commons License 2015.06.23 0 0 63529

Szerintem a háromból egy a pincét kapcsolja, tehát marad kettő. Így meg már gyerekjáték rájönni egyből.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.23 0 0 63528

Ha a padláson pl LED szalagos világítás van, akkor a feladatnak nincs megfejtése :)

Előzmény: paplanfa (63521)
fetya1 Creative Commons License 2015.06.23 0 0 63527

Fi relehez: a mult heten adtunk at egy 3 szintes panziot, uj szereles, tuzallo kabel a falban, betonban, mennyezetben, erre volt penz. Minosegi kismegszakitora, fi relere nem. Ejfelkor felszerelve az utolso lampa is, proba, egy aramkor nem mukodik. Gyanitjuk, h ajtovagas miatt esetleg valakinek mellement a szerszam. Masnap fel ora hibakereses utan kov. a helyzet: a fi kontaktjan van feszultseg. A kontaktus meghuzva rendesen. A vezetekbe viszont mar nem jut el. Utogetes, razas utan minden mukodik. Marka:OEZ. Megoldas: csere ugyan olyanra.

cucu Creative Commons License 2015.06.23 0 0 63526

Szerintem is tök egyszerű.

ötfelezős Creative Commons License 2015.06.23 0 0 63525

Hát...

Ha egy FI relé próbagombos árama úgy van meghatározva, hogy max szabványos feszültségnél ne lépje túl a névleges hibaáramot, akkor, ha éppen minimális szabványos hálózati feszültségről van megtáplálva, és az elmenő kapocsra van bekötve egy védőföldelés, akkor mondjuk a feszültségdifferencia elvisz 20% áramot, a maradék 30%-át meg a megkerülő áramút, aztán máris ott vagyunk ahol ingoványos a terület.

Előzmény: ficere50 (63519)
Szirty__ Creative Commons License 2015.06.23 0 0 63524

Nem csak nézni!

Előzmény: paplanfa (63523)
paplanfa Creative Commons License 2015.06.23 0 0 63523

Szerintem is tök evidens a megfejtés.

Előzmény: pajaci (63522)
pajaci Creative Commons License 2015.06.23 0 0 63522

Ez legalább egyszerű. Nem hiszem el hogy csak egy ismerőse tudta megoldani.

paplanfa Creative Commons License 2015.06.23 0 0 63521
paplanfa Creative Commons License 2015.06.23 0 0 63520

tesztgomb így-tesztgomb úgy, az a lényeg, hogy a konnektoroknál hibaáramot bármilyen módon előidézve működjön az az ÉV kapcsoló.

ficere50 Creative Commons License 2015.06.23 0 0 63519

Szerintem a tesztgomb működését kellene pontosítani, mert itt kisebb félreértéseket vélek felfedezni.

A tesztgomb/áramkör semmi mást nem tesz, mint a különbözeti áramot érzékelő vasmagra tekert menetekre, méretezett <30mA-es, áramot "küld". (szigorúan véve csak a mechanikus működést vizsgálja)

Ezt a teszt- áramot kétféleképpen állítjuk elő: vagy fázis-fázis, vagy fázis-nulla vonatkozásban. Ha, tehát egy FI relé szabályosan van megtáplálva, akkor teljesen független a nullavezető elmenő oldali "kezelésétől", hibájától, zárlatától, stb.

Tehát én ezt a részt kizárnám a lehetséges teóriákból...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63518)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.23 0 0 63518

"Kismegszakitok lent, igy nem folyik át áram és nem is léphet fel hiba áram a föld felé ami leoldaná."

Megnyomom a tesztgombot,

az összeköt két fázist (az ellenálláson át)

és máris ott folyik az az áram, amitől leold a FI relé.

Az, hogy össze van-e kötve a nulla meg a fázis a FI relé után is, az teljesen mindegy, hiszen a hibaáram a fázisvezetőkön jött létre.

Persze a jelek szerint van olyan három fázisú FI relé is, ahol a tesztgomb a nullát köti össze az egyik fázissal:

Megnyomom a tesztgombot,

az összeköt egy fázist a nullával (az ellenálláson át)

az így létrejövő áram egy része a FI relé nullvezetőjén át fog folyni (ezt érzi/méri a FI relé), az áram másik része meg a külső (téves) földelés kerülő útján át fog folyni.

Már csak két kérdés van:

- a megkerülő földelés az áram hány százalékát képes elszipkázni a FI relé elől? Szerintem nagyon keveset, mert a külső megkerülő ágnak nem sok esélye van versenyre kelni a FI relé belsejében lévő (talán csupán pár milliméteres) áramút pirinyó ellenállásával.

- a tesztelő ellenállás által létrehozott áram erősségében van-e annyi plusz tartalék, hogy a kerülő ág által elszipkázott áram-százalék ellenére is leoldjon a relé?

Előzmény: dara78 (63517)
dara78 Creative Commons License 2015.06.23 0 0 63517

Bocs. Nulla és védőföld rövidre zárással tesztelve az ÉV-t, kell, hogy valamennyi áram menjen rajta. Kismegszakitok lent, igy nem folyik át áram és nem is léphet fel hiba áram a föld felé ami leoldaná.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63503)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.23 0 0 63516

nem tom.

Előzmény: paplanfa (63515)
paplanfa Creative Commons License 2015.06.22 0 0 63515

aham, akkor mi is a "hiba"?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63514)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.22 0 0 63514

Szabálytalan a link formázása (nem minden böngészőben látható).

Kattincsá ide és odajucc.

Előzmény: paplanfa (63513)
paplanfa Creative Commons License 2015.06.22 0 0 63513

Itt csak én nem látok semmit? (tűzróka)

Előzmény: King_of_Giants (63510)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.22 0 0 63512

"Látszik, hogy még nem mértél FI relét."

Nem bizony. És nem is akarok :)

Előzmény: Lacivill (63511)
Lacivill Creative Commons License 2015.06.22 0 0 63511

Látszik, hogy még nem mértél FI relét. Előirás szerint a 30-as 15mA-nél még nem kapcsolhat le, de sok 19-25 mA között leold.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63504)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.22 0 0 63510

Nem a saját kútfőmböl kaptam megerősitést erröl

Kutakodtam a neten és ezt találtam

http://ans.atw.hu/

Zűrös az agyam most hogy sokat eltököljek ezen és rajzolgassak

Úgy tűnik ez az egy oldal van a neten ahol hasonló hiba lépett fel

Gondoljátok végig és szivesen hallgatom a megerősitést vagy cáfolást

Előzmény: C20NE (63509)
C20NE Creative Commons License 2015.06.22 0 0 63509

PE-N zárlat ha a FI után van akkor bármilyen terhelésre leoldana ami a PE-n 30mA-t hajtana át és működne a teszt. Ha a FI előt lenne, az sem jelentene semmit, hiszen a PE-N szétválasztás a FI előtt amúgy is összeköti a két vezetőt.

Előzmény: King_of_Giants (63506)
DJ Szegecs Creative Commons License 2015.06.22 0 0 63508

A GE FI-relék, ill. kismegszakítók hol készülnek mostanság?

Akinél van ilyen készleten, rá tudna nézni?

King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.22 0 0 63507

Igen, jellemzően úgy van bekötve, de láttam már 2 fázis közé is kötve a készülék rajzán

pl.

Előzmény: C20NE (63505)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.22 0 0 63506

A +oldás, mint

emlitettem korábban a PE-N zárlat

Most Lmegyek kicsit, addig bizonyára ti is rájöttök :)

C20NE Creative Commons License 2015.06.22 0 0 63505

Most néztem az EATON katalógusát és az N és valamelyik fázis közé rakják a teszt gombhoz tartozó ellenállást, így mind 230V mind 400V feszültségen működni fog.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63504)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.22 0 0 63504

Megfogalmazom másképpen:

Tételezzük fel, hogy a a Fi relé 30 mA-es

Tételezzük fel, hogy a beépített tesztelő áramkör két fázis közé van kötve (tehát 400V-os) és a tesztelő ellenállás értéke úgy van megállapítva, hogy 400 volton mondjuk 33 mA hibaáramot hozzon létre

Ha a szerelő a FI relé rossz oldalára köti a nullát, akkor előfordulhat hogy a tesztgomb megnyomásakor a teszt-ellenállás 400 helyet csak 230 V-os feszültséget kap, ezért a hiabaáram 33 helyet csupán 19 milliamper lesz.

Márpedig 19 milliampertől egy 30 milliamperes FI relé nem fog leverni, hiába nyomkodjuk a tesztgombot. 

Tehát ha a videón látható FI relé nem hibás, akkor a tesztgomb valószínűleg azért nem működik, mert a szerelő a relé jobb oldalára kötötte a nullát, pedig a bal oldalra kellett volna.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63499)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.22 0 0 63503

"Valamennyi áramnak át illik folynia az ÉV-n, hogy az le tudjon oldani a teszt gombra."

Semennyi áramnak nem kell átfolynia rajta. A leoldáshoz szükséges áramot a tesztgomb hozza létre.

Sőt, a teszteléshez elég lehet az is, ha a négy vezetőből mindössze azon a kettőn van feszültség, amelyeket a tesztgomb összeköt.

Előzmény: dara78 (63502)
dara78 Creative Commons License 2015.06.22 0 0 63502

Valamennyi áramnak át illik folynia az ÉV-n, hogy az le tudjon oldani a teszt gombra. A többség kismegszkito le van kapcsolva, igy nem biztos, hogy ez megvalosul. Ez a tippem...

Előzmény: ha4nz (63480)
C20NE Creative Commons License 2015.06.21 0 0 63501

Akkor leoldana arra is ha az elmenő kapcsokat megterheli a próbalámpával de neki csak akkor old le ha keresztben terheli.

Előzmény: pajaci (63500)
pajaci Creative Commons License 2015.06.21 0 0 63500

A három fázis alulról van betáplálva, a nulla meg felülről?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63499)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.21 0 0 63499

Van még egy lehetőség, de ez a jelen feladatban szereplő videóra nem igaz:

- a FI relé teszt-gombja két különböző feszültségű pontot köt össze (egy ellenálláson keresztül) úgy, hogy az ott folyó áram megkerülje a FI relé áramfigyelő részét, ezen hibaáram csapja le a relét teszteléskor

- ha úgy kötjük be a Fi relét, hogy ez a két (tesztgomb által összekötött) vezető azonos potenciálon van (tehát a FI relén kétszer megy át ugyanaz a fázis vagy pl a nulla) akkor a tesztgomb megnyomásakor nem  jön létre semmilyen áram, ezért a FI relé nem is fog lecsapni.

Persze ez a lehetőség erre a videóra nem igaz, mert a lámpázásnál látható, hogy a négy bekötési pontból nincs olyan kettő, amelyek között nulla a fezültség különbség,

tehát a tesztgomb megnyomásakor valamennyi áramnak muszáj átfolynia rajta, amitől le is verne a teszteléskor, akár 230 akár 400 voltot kap a teszt ellenállás.

Elméletileg elképzelhető az is, hogy a FI relét fejlesztő mérnök olyannyira kicentizi a tesztelő ellenállás értékét, hogy ha az 400 voltot kap, akkor elég legyen az árama a tesztelésre, de ha 230 voltot, akkor már ne működjön a tesztelés. Ilyesmi akkor fordulhat elő, ha a szerelő rutinból pl mindig a FI relé bal szélső pontján viszi át a  nullát és egyszer a kezébe kerül egy olyan, amelyiken a jobb oldalon kellett volna ;) ha egy ilyen tévedés találkozik egy "csak 400 volton hatásos" teszt-gombbal, akkor is előfordulhat a videón látható jelenség.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63485)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.21 0 0 63498

"Egyszer kértek egy világitás vezérlést tőlem. Misem egyszerübb mint a távirányitás Nem volt jó mert munkavégzésnek számit."

Van olyan lámpavezérlés, amire még leg-háklisabb rabbi sem tudja ráfogni, hogy munka.

Előzmény: King_of_Giants (63495)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.21 0 0 63497

Én sem értem hol a gond, pedig kicsit rajzolgattam, gondolkodtam :) is

Az eredeti videónál ott a megjegyzés hogy a fi relé jó, nem ott a hiba

Előzmény: GeriSoft07 (63491)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.21 0 0 63496

Elektromosságot meg azért is tilos használni, mert elméletük szerint munkára kényszeritik az erőműben dolgozó másik zsidót, még ha most Mo-on is vannak

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63492)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.21 0 0 63495

Igy van!

Egyszer kértek egy világitás vezérlést tőlem. Misem egyszerübb mint a távirányitás

Nem volt jó mert munkavégzésnek számit. Maradt ahogy volt

Kisgyerek koromban a szomszédban lakott egy zsidó család, én gyújtottam be péntekenként a kályhát, de még gázkonvektor időkben sem gyújtották ők

Ugyanakkor vagy 18 évig volt egy zsidó jóbarátom, az pénteken elment imádkozni, de semmi mást hasonló előirást nem tartott a vallásbol

Egy eset volt kivétel

Kezelésében volt egy épület és pénteken homlokzatomlás kezdődött

Engedélyt kért a rabbitol a szombati munkára, ami a munkások felügyeletéböl , intézkedésekböl állt csak.

Keresztények sem egyformán tartják az előírásokat pedig sokkal kevesebb és megengedőbbek

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63492)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.21 0 0 63494

Az is lehet, mert olyan biciGlis lakatos

Beajánlottam egy munkára, soha többet nem teszem

Késve de megcsinálta, viszont a festése ocsmány

De mondom, soha többet más szaGembernek nem érdeklődök a baja miatt

Előzmény: Jahno (63493)
Jahno Creative Commons License 2015.06.21 0 0 63493

Főleg ha az ismerősöd is már azt adta át, ami nem az eredeti probléma, hanem az a lehetséges műszaki megoldások egyike, amit a kliens vagy a haver kigondolt.

Előzmény: King_of_Giants (63479)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.21 0 0 63492

"Akkus megoldás nem jó? "

Nem az energiaellátással van a baj, hanem valószínűleg azzal, hogy

egyesek az ezzel (is) foglalkozó hivatalos zsidó vallási törvénykönyvet (halacha) úgy értelmezik, hogy  sábbátkor tilos az elektromosság bárminemű használata

és vannak olyanok, akik szerint a halacha csak a munkát tiltja, amivel kapcsolod az áramot, de ha az áram "magától" kapcsolódik, az már teljesen kóser.

Beláthatjuk, hogy a kettő között órási különbség van az ajtónyitás-probléma lehetséges megoldásai szempontjából,

ezért is fontos ilyenkor a konkrét, teljes problémát megismerni és nem valakinek a zavaros elképzeléseinek részletein agyalni másodkézből.

Előzmény: Zs:) (63482)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.06.21 0 0 63491

Jobban atgondolva ha a probalampara leold, az ellenallatra is illene

Előzmény: King_of_Giants (63489)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.21 0 0 63490

onnan leágazva lesz PE-sin illetve N-sin"

N-sin természetesen az elmenő oldalrol

Előzmény: King_of_Giants (63489)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.21 0 0 63489

Feltételezem nem az a "titkos" megoldás, hogy nem jó a teszt gomb, vagy nem nyomta meg rendesen. Első válasz ez lenne, de akkor miért tenné fel a kérdést?

Hogy érted hogy a pe van bekötve és hova a N helyett?

Betáp oldalon elméletileg mindegy minek nevezzük, mert onnan leágazva lesz PE-sin illetve N-sin

Elmenő oldalra meg mit , hogyan kötne PE-t?

Letöltöttem és erősen kinagyitva néztem a videót

Zavaros a helyzet. Úgy tűnik, mintha a N sin össze lenne kötve a PE sinnel. N-sin ugye az elmenőröl van kotve, míg a PE a bejövőröl és oda megy egy EPH is/ha jól látom a videón/

Ha igy lenne, akkor mi a helyzet?

A tesztgomb nem működésére akkor sincs ötletem, mert 3f a betáp. 1f-nál még el lehet kötni a 3fázisú ÉV-t hogy nem működjön a gomb

Előzmény: GeriSoft07 (63487)
pajaci Creative Commons License 2015.06.21 0 0 63488

Az jó hogy leold, így kell működnie. A próbalámpa árama átmegy a fírelé egyik fázisán, de nem a nullán jön vissza. A teszt gomb meg elromlott ahogy Elek is mondja.

Előzmény: GeriSoft07 (63487)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.06.21 0 0 63487

Amúgy szerintem r s t pe van bekötve nem r s t n

ezért old le a próbalámpára

a teszt gomb meg szar

Előzmény: GeriSoft07 (63486)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.06.21 0 0 63486

Itt a hiba

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.21 0 0 63485

A szerelő nem nyomta meg rendesen a tesztgombot,

esetleg hibás a FI relé tesztgomb/teszt ellenállás része.

pajaci Creative Commons License 2015.06.20 0 0 63484

Hiba nincs.

cucu Creative Commons License 2015.06.20 0 0 63483

A próbaégő túl nagy teljesítményű?

Zs:) Creative Commons License 2015.06.20 0 0 63482

Akkus megoldás nem jó? 

Előzmény: King_of_Giants (63479)
Lacivill Creative Commons License 2015.06.20 0 0 63481

Ellenállás kicsípve a reléből?

ha4nz Creative Commons License 2015.06.20 0 0 63480

Tisztelt kollégák!

Egy játékra hívnálak titeket: Hol van a hiba?

King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.20 0 0 63479

Nem pontosan értelek, minek nézzek én utána, milyen infót nem adtam

Itt van ahogy kezdtem

Nem az én munkám, ismerős kérdezte tőlem. Nem fogok odamenni a klienshez és ott okoskodni, pláne nem veszem el senki munkáját

Az első infó elektromos és kézi vez. hevederzár volt

Arra mondtam neki hogy olyan nincs, tessék kapumozgató motort felszerelni,

annak utánanézek hogy is lehetne kézzel is vezérelni

Az új infó ma jött hogy póri elektromos zár is jó. Erre mondtam neki hogy ha nehéz is, de keresgéljen a neten utána, sokféle van többféle vezérléssel

Itt szálltam ki a tanácsadásbol

Előzmény: Jahno (63478)
Jahno Creative Commons License 2015.06.20 0 0 63478

Nézz utána Te, megrendeő az ilyen, csak fizesse ki. Főleg ha az elején sem vézoltad fel, hogy mi a teljes megfejtés. Mindig így csinálod.

Előzmény: King_of_Giants (63477)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.20 0 0 63477

Ez egy kb. 2.5m-es kétszárnyú kapu

DE

köpjetek le, rugjatok belém, ha én mégegyszer más gondjának nézek utána vagy érdeklődök itt

:)

Most beszéltem az ismerőssel akitöl ezt a munkát kérték

"Ááá, jó lesz egy elektromos zár is,  kódos és kulcsos működtetéssel"

Vazze, máskor menj és kutass, kérdezz te az interneten

Dehát nehéz az internet hozzáférésem

Old meg!

Nagyon pipa tudok lenni az ilyenre!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63476)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.20 0 0 63476

Ez nem is egy kertkapu, hanem egy lakás bejárati ajtaja? Arra van egy rakás kész termék.

Imádom, amikor a kedves ügyfél nem árulja el a tényleges feladatot,

hanem ő maga kitalál valami földhözragadt / szarrá bonyolított megoldást 

és az ő találmányának kivitelezéséhez kér segítséget a szakembertől.Mert ő biztosan sokkal okosabb, mint egy olyan valaki, aki rendszeresen százszor nehezebb problémákat old meg...

Előzmény: King_of_Giants (63475)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.19 0 0 63475

Onnan indult hogy hevederzárat akart a kliens elektromos és kézi múködtetéssel

Erre mondtam elsőre hogy ilyen nincs, kapumozgatással kellene megoldani

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63474)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.19 0 0 63474

"Találtam egy cégnél hasonlót

http://www.liftcom.hu/hvb/eshop/8-1-Kapuautomatizalas/55-2-Szettek/5/471-Gibidi-AJ00300"

A kapunyitó motor mechanikájának kioldóját gyárilag úgy is ki lehet alakítani, hogy ne csak kulcs elfordításával, hanem hosszirányú mozgással is ki lehessen oldani. A képen látható izé valószínűleg nem egy flexibilis tengely, hanem csak egy egyszerű toló-húzó bowden, ami csak a bowdenes nyitásra előkészített motoroknál alkalmazható.

"Egyáltalán miért akar hevederzárat elektromosan működtetni,"

Ez valami újabb feladat?

Előzmény: King_of_Giants (63470)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.19 0 0 63473

A szárnyaskapu motornak mindössze 30-40 centi hosszú mozgástere van,

ezen kell leadni ugyanazt az energiamennyiséget, amire a tolókapu motornak több méter áll rendelkezésére. Ráadásul egy szárnyas kapunál lehet számítani a kapu előtt feltorlódó falevélre/hóra/stb ezért óriási különbség van a szárnyaskapu és a tolókapu motorok áttételezése között.

A tolókapu motorokban azért van külön mechanikus zárszerkezet van (amit szintén ki lehet akasztani) hogy megakadályozza a kapu kézi mozgatását (a haverod ezt folyamatosan kiiktatva tartja, ezzel adott a biztonságnak egy pofont), míg a szárnyaskapu motoroknál éppen ellenkezőleg: az elmozdíthatatlanság az "alapszolgáltatás", amit a kéz kulccsal lehet feloldani.

Előzmény: Jahno (63471)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.19 0 0 63472

Mert tolóajtó/kapu és nincs a végében akár mechanikus akár elektromos kampós zár

Ha meg szárnyas, akkor ki van akasztva a mechanikája

Előzmény: Jahno (63471)
Jahno Creative Commons License 2015.06.19 0 0 63471

Ez érdekes, hogy nem lehet megmozdítani, mert 2 ismerőshöz is úgy járok be, hogy elhúzom a kaput. Egyiket nyitják távirányítóval is, szóval azon tuti van motor, másiknál úgy tudom csak bekötve nincs, de megnézem.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63468)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.19 0 0 63470

A flexi tengely lehet a jó megoldás

Találtam egy cégnél hasonlót

http://www.liftcom.hu/hvb/eshop/8-1-Kapuautomatizalas/55-2-Szettek/5/471-Gibidi-AJ00300

Valszeg erre szolgál

Még nem érdeklődtem náluk, mert várom a további pontosabb infót a kliens kivánalmárol

Egyáltalán miért akar hevederzárat elektromosan működtetni, amikor az nem tárja ki a  kaput?

Semmit nem ér vele

Viszont láttam egy cilinder betétet hevederbe, amin úgy tűnik motor van. Erröl is várom az infót

elég kicsi a kép, de ott mintha motor lenne

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63469)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.19 0 0 63469

Erősen házibarkács megoldás (de a sabbat az sabbat ugyebár):

1: a motoron lévő mechanikus kiakasztó kulcsra ráerősíteni pl egy flexibilis tengelyt,

amit ki lehet vezetni egy kívülről nyitható (persze zárral  védett) dobozba.

2: a nagykapuba beépíteni (vagy mellé) egy kiskaput, aminek hagyományos zárja van.

Előzmény: King_of_Giants (63466)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.19 0 0 63468

"Nekem a mechanikát kellene közvetlenül kézzel működtetni valahogy"

Nem fog menni. A kapunyitó motorok olyan nagy áttétellel működnek (a szárnyas kapumotorok orsós végű mechanikája pláne), hogy azt ember fia nem képes megmozdítani. Előbb törik el a fogaskerék vagy dől ki a kapuoszlop, mintsem egy orsós áttételt visszafelé izomból megmozdítson valaki.

A belülről elérhető "kiakasztó" kulcs meg a motor és az áttétel mechanikai kapcsolatát oldja ki,

vagy ez van, vagy az elektromos kapunyitás.

Egyébként kulcsos kapcsoló helyett én inkább számkombinációs zárat alkalmaznék,

a kódot nem fogják kilopni Józsi bácsi a kertész zsebéből a kocsmában a fűnyíró-tolvajok.

King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.19 0 0 63467

És a szombat, pontosabban a sabbat, komoly. Nem viccböl irtam

King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.19 0 0 63466

Kapásbol nem vagyok most képben, hogy is lehet kiakasztani a mechanikát, de emlékeim szerint csak belűlröl

Ez meg egy egyoldalas cilinderzár egy váltóérintkezős mikrokapcsolóval. A baj az lesz hogy ugye ez is elektromosságot kapcsol.

Nekem a mechanikát kellene közvetlenül kézzel működtetni valahogy

Nem én vagyok a fő projektes ebben, hanem tanácsért fordultak hozzám

2.3-2.5m széles kétszárnyú kapurol van szó

Mondtam, késziteni kell egy akkora hevederzárat és beleilleszteni egy villanymotort a fogaslécek közé aztán azt vezérelni :)

Szoval adva van a kérdés.

Előzmény: bcslaci (63465)
bcslaci Creative Commons License 2015.06.18 0 0 63465

Kulcsos kapcsoló a nyitó bemenetre (már ha van olyan a vezérlőn)

Előzmény: King_of_Giants (63461)
pajaci Creative Commons License 2015.06.18 0 0 63464

Bakker!!! De elég drága kondit rakott bele a butája.

Előzmény: King_of_Giants (63463)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.18 0 0 63463

A második olyan mint a kinai kondenzátor :)

Előzmény: pajaci (63462)
pajaci Creative Commons License 2015.06.18 0 0 63462

Jópofa ez a zongorás példa :-)

Azt nem értem, hogy a két motor méretre, küllemre teljesen egyforma, a kisebb szállításúra van nagyobb teljesítmény írva (60w 0.31A) a nagyobb szállításúra meg kisebb (20w 0.4A).

Ráadásul a 60w-os 60w-ot eszik, a 20w-os meg 96w-ot.

Előzmény: ötfelezős (63455)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.18 0 0 63461

Üdv

Kétszárnyas kaput kellene mozgatni, de bizonyos esetben/szombaton/ kulccsal kellene nyitni

Ismer valaki olyan kapunyitó szerkezetet amit kivülröl is lehet nyitni kulccsal?

Azt tudom, hogy belűlröl ki lehet akasztani a hajtóművet áramszünet vagy más miatt

Lacivill Creative Commons License 2015.06.18 0 0 63460

Mért nem veszed fel a kapcsolatot regszerelővel a környéken, úgyis szükség lesz rá.

Előzmény: Prefetto (63458)
*Steve Creative Commons License 2015.06.18 0 0 63459

Azért ez már erősen mérőhely kialakítás  nekem csak egy főbizti dobozt kellet plombálni  elvileg ehhez is kellett volna kivitelezői papír

Előzmény: Prefetto (63458)
Prefetto Creative Commons License 2015.06.18 0 0 63458

Reg. ügyekben kezdő vagyok, sajnos még nincs életszerű gyakorlatom az ügyek intézésében, és hogy mi az amit általában "elnéznek".

Olvasgattam, a szekrényen belül kell megoldani a felerősítést, és így a plombálható rész alá kerül, tehát oké. Most az a gondom, hogy elvileg alulról kell betáplálni, és alulról kell elvinni is, de közben oldalra beleesne a szomszéd mérők dobozába, hátul nem mert vékony a fal, plusz oldalt 5 centit előír távolságot bármitől, hogy szerelhető legyen... sírok....

Régen volt a buborék, már nincs, de közben elmü oldalon látom, hogy van.... kifenétől kéne emilben tájékoztatást kérni???

Előzmény: *Steve (63457)
*Steve Creative Commons License 2015.06.18 0 0 63457

plombálható csavart nem fog hozzni

nekem ma jöttek plombálni  én fúrtam ki 2 darab M8 as csavart

Előzmény: Prefetto (63456)
Prefetto Creative Commons License 2015.06.18 0 0 63456

Kollégák.... régit szétkapták, új mérőhelyet írtak elő. Társasház, vékony falban van az 50 éves csövezés. Oké, szekrény, de nem akarom bevésni, csak a felületre felszerelni, bevezethetem hátulról a csöveket, vagy mindenképpen alul-felül kell menni, így szétvésve a falazatot? ELMÜ terület.. és fog hozni a fószer plombálható mérőcsavart vagy szerezzek?

ötfelezős Creative Commons License 2015.06.18 0 0 63455

Kis motornál a teljesítmény és a felvett áram között akkora szakadék van, mint a Grand Canyon. Névleges terhelésnél a névleges áramot vegye fel, a többihez kéne egy labor. Az meg, úgy látom, teljesül, amennyit mértél és az adattábla közötti eltéréssel (0,4 A helyett 0,42 A) még a zongora sem hamisan szólna - mondta régen egy tanárom.

Szerintem amúgy a hatvan fok az kb jó a két világrendszer közti különbség jellemzésére.

Előzmény: pajaci (63448)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.17 0 0 63454

"kérdés normális e ez a szintű melegedés szabadon"

Irányíts a motorra egy kis légáramot (mintha beépítve lenne), skár saját levegőjéből, vagy egy külső ventilátorral, valószínűleg  drasztikusan lesik a hőmérséklete. 40 fok körül már valószínűleg normálisnak tekinthető.

Látom, rá van írva, hogy biztonsági hőkioldó van a motorba építve. Nincs ráírva valahol, hogy hány fokon kapcsolna le? Esetleg a motor típusa alapján megkeresni a gyári adatait az interneten.

Előzmény: pajaci (63448)
cucu Creative Commons License 2015.06.17 0 0 63453

Biztosan nem olvasta a Kincskereső kisködmönt.

Előzmény: Szirty__ (63452)
Szirty__ Creative Commons License 2015.06.17 0 0 63452

Üdv ha4nz!

"fel sem merült benne a páralecsapódás fogalma, mondván nem tanította neki senki a suliban"

Mert a tapasztalatot nem ott osztják :-/

Előzmény: ha4nz (63451)
ha4nz Creative Commons License 2015.06.17 0 0 63451

Minap összefutottam egy frissen végzett tanulóval. A következő kérdést szegezte nekem: Hogyan lehetne megoldani a padláson dobozolt rendszert igényesen nem MBCu-val. Ő arra gondolt hogy gégecsővel és benne az MCu-k Szerintetek ebbe a kikönnyített obo dobozokba bele lehet tenni a gégecsövet úgy, hogy ne csússzon ki?

(A végeredmény siker, lebeszéltem róla, és marad a földszinten a rendszer, csak ne égesse le a kölcsönadott horonymarómat:) Érdekes, hogy fel sem merült benne a páralecsapódás fogalma, mondván nem tanította neki senki a suliban)

C20NE Creative Commons License 2015.06.17 0 0 63450

Biztosan nem aramkoronkent vitte a nullat es az emiatt tulterhelodott.

Előzmény: dara78 (63449)
dara78 Creative Commons License 2015.06.17 0 0 63449

Hello

Egy lakásban több kötődobozban is össze voltak égve a vezetékek. Érdelkődnék, hogy miért csak a kék(nulla) vezeték csináta ezt. Illetve az égett a rá a fázisra. Valami ötlet? Köszi

pajaci Creative Commons License 2015.06.17 0 0 63448

Az valószínű hogy emiatt jobban melegszik, kérdés normális e ez a szintű melegedés szabadon.

A teljesítmény és áram adatok viszont továbbra is zavarosak.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63439)
moonshadow Creative Commons License 2015.06.17 0 0 63447

Köszi!

Most már letisztázódott, azt mondta, hogy elírás a papíron a 3 x 400V, mert 3 x 230 v kell neki, így már ok.

Előzmény: cucu (63446)
cucu Creative Commons License 2015.06.17 0 0 63446

A 3 fázist régebben 380 V-nak mondták, de amióta nem 220 hanem 230 V a hivatalos, azóta nem 380 ról beszélünk, hanem 400-ról.

Előzmény: moonshadow (63444)
cucu Creative Commons License 2015.06.17 0 0 63445

Be.

Előzmény: moonshadow (63444)
moonshadow Creative Commons License 2015.06.17 0 0 63444

Sziasztok!

Megérkezett a 9 kw-os fűtőpatronom a pufferemhez.

Van 3 x 25 A lakossági 3 fázisom, a 3 fázisú aljzatban 3 x 230 V mérhető.

A gondom ott kezdődik, hogy a készülék mellé kapott bekötési leíráson az áll, hogy 3 x 400 V-ra kell kötni, magán a készüléken meg csak annyi, hogy 400V/50 hz.

Beköthető-e ez a fűtőszál 3 x 230 V-ra?

sweethome Creative Commons License 2015.06.17 0 0 63443

Megvannak még? Érdekelne 4-5 darab...

Előzmény: probody (38774)
pkert Creative Commons License 2015.06.17 0 0 63442

Köszönöm a segítséget!

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.17 0 0 63441

Mókuskerekes ventilátoroknál gyakori a nyitott motor, ezeknél a motor belsején át áramló levegőmennyiség is bele van számítva a hűtésbe.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63439)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.17 -1 0 63440

Mint írták: egy 2,5-es vezetéket maximum 16 amperre szabad(na) biztosítani, ami maximum kb 3500 wattot jelent.

Ha a sütő + mikró + hajszárító + fűnyíró teljesítménye összeadva nem lépi túl a 3500 wattot ÉS EZEK EGY IDŐBEN FOGNAK MŰKÖDNI, akkor elég mindennek egyetlen 2,5-ös vezeték, rajta akárhány konnektorral.

Ha viszont az egyidejű teljesítmény több lehet 3500 wattnál, akkor szét kell osztani több vezetékre.

Előzmény: pkert (63438)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.17 0 0 63439

Akkor lehet, hogy csak az a baj, hogy nincs beépítve a helyére.

Beépített állapotban a levegő mindig kényszerítve áramlik a motor körül (a motor hűtése intenzív légáramra van méretezve) ha csak az asztalon próbálod őket, akkor ez a plusz hűtés hiányzik neki (másfelé fúj / máshonnan szív), ezért melegebb a motor.

Előzmény: pajaci (63437)
pkert Creative Commons License 2015.06.17 0 0 63438

Mivel nem értek a villamossághoz, úgy csinláták a szerelők, hogy akarták. A kábel hossza olyan 10 méter lehet +-1méter. És ha a sütőnek külön vezetéket csináltatok, egy konnektort elbír a 2,5-ös a főzőlappal? Ott néha menne egy turmix/habverő stb.

pajaci Creative Commons License 2015.06.17 0 0 63437

Három sebességes négy kivezetéses mind a kétfajta, van belőlük több darab, kivannak szerelve, nincs elkötve semmi.

Előzmény: pajaci (63431)
C20NE Creative Commons License 2015.06.17 -1 0 63436

Nem! A 2,5-es vezetéket 16A-re lehet szabvány szerint biztosítani. A fogyasztók áramköreit illett volna az elosztótól külön-külön kiépíteni.

Szabályosan egy 2,5-es vezetékről maximum ~3700W használható!

Előzmény: pkert (63434)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.06.17 0 0 63435

Hány méter a vezeték hossz nekem a számítások szerint 2,5 mm2 kábel 25A esetében 1% feszültség esésnél 4,7 m maximumot hoz ki. Ha ez már 10 m akkor 6 mm2 vezeték kéne. Speciel én nem reszkíroznám meg pluszba a sütőt rátenni.

Előzmény: pkert (63434)
pkert Creative Commons License 2015.06.17 0 0 63434

Szép jó napot mindenkinek!

A konyhánkba 2,5 mm réz vezeték van kiépítve 25 A biztosítékkal. Ezt egy dobozban meg van bontva úgy, hogy két konnektor is innen van leágaztatva - egy a sütőnek, egy pedig a konyhai gépeknek + a 2,5-es kábel megy tovább a főzőlaphoz. Eddig csak a főzőlapot használtuk, sütő még nincs bekötve, és a konyhai gépeknek használt konnektort sem használtuk még.

A kérdésem, hogy ez ebben a formában biztonságosan használható-e?

Válaszukat előre is köszönöm!

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.17 0 0 63433

"a replusz képlet nem csak ellenállásokra, de kondenzátorokra is alkalmazható."

Csak éppen fordítva kell gondolkodni, mert az ellenállásoknál sorba kötés esetén összeadódnak az értékek, a kondenzátoroknál meg a párhuzamos kapcsolásnál adódnak össze az értékek.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63432)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.17 0 0 63432

Amatőr körökben jó szokás ventilátorokat sorba kötni egymással (fordulatszám lassítás céljából). Ez pl aszinkron motorok esetén életveszélyes játék (mármint a motorok életére nézve): vagy túléli a soros kötést leégés nélkül, vagy nem. Nézz utána, hogy nem-e sorbakötési amatőr házibarkács esete forog fenn.

A beépítés is lehet hibás: a ventilátorok 99%-a úgy van beépítve, hogy a légárama egyúttal hűti a motort is. Lehet, hogy ebben az esetben valaki okosabb volt a tervezőnél ;) és nincs rendes áramló hűtése a motornak.

Kis értékű kondenzátort meg úgy is csinálhatsz, hogy nagyobbakat sorba kapcsolsz. Tehát pl 2 db 3 mikrós kondi sorba kötve egy 1,5 mikrós kondiként működik.

Több kondenzátorból bármilyen kapacitás értéket ki lehet hozni, csak számolni kell: a replusz képlet nem csak ellenállásokra, de kondenzátorokra is alkalmazható.

Előzmény: pajaci (63431)
pajaci Creative Commons License 2015.06.17 0 0 63431

Mókuskerekes fan-coil ventilátor motorok, 10perc alatt kézzel nemfoghatóra (kb.60fok) melegednek. Megmértem az áramokat, de az adattáblán írt adatok, a számolás, és a mérés se stimmel. Új kondikat vadászok most rájuk, sajnos egyik villanyos boltban sincs ilyen kicsi nálunk.

1.nagyobb szállítású ventilátor 950/min 20w 0.4A mérve: 0.42A számolt telj: 96.6w (kondi 1.25mikro)

2.kisebb szállítású ventilátor    780/min 60w 0.31A mérve: 0.26A számolt telj: 59.8w (kondi 1.5mikro)

Rendellenes ez a melegedés? Hány wattosak is valójában, illetve mekkora áramot kellene mérnem normál működés mellett?

C20NE Creative Commons License 2015.06.16 0 0 63430

Normalis kabelt es csatlakozot kell hasznalni rendes pressel vagy kompresszios szerszammal. Sosem volt vele bajom.

Előzmény: Peter atyuska (63429)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.06.16 0 0 63429

Ja csak nem mindig lehet kapni és valamikor az adott kábelra véletlenül egyik sem jó.

Előzmény: ficere50 (63428)
ficere50 Creative Commons License 2015.06.16 0 0 63428

"(** a kábelgyártók és az F-csati gyártók között olykor kommunikációs problémák vannak :)"

Erre én inkább azt írnám, hogy a szerelő volt felkészületlen, mert X- féle F-csatlakozó méret áll rendelkezésre, csak meg kell venni...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63425)
Zoltán a Mesterkém Creative Commons License 2015.06.16 0 0 63427

Én a kompakt fénycső elektronikájáról szoktam rengeteg rovart ganézni.

Pedig, némi rácsszerű is van a szellőzőjén.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63426)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.15 0 0 63426

Jósok éve az ilyen érzékenyebb elektronikus kültéri izék dobozát/tokját tudatosan kilyukasztom alul,

volt már benne pók, meg rovar-báb,

de pára-probléma még nem volt benne.

Persze profi technikában a szellőző lyukra szivacsot vagy rovarhálót szoktak ragasztani... de én nem vagyok ennyire profi, nekem elég a lyuk...

Például aki már dolgozott a Crow híres D&D infrájával, az a belső burkolat alján biztosan észrevett egy szivaccsal letakart keskeny rést. Na ha az a szellőző nem lenne ott, akkor lehet, hogy az elektronikát néhány hónap alatt megenné a fene.

Előzmény: Kovalic 76 (63424)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.15 0 0 63425

Ha csak egy pici víz is kerül a koax kábel dielektrikumába (a belső vastag szigetelés) az nagyon el tudja cseszni a kábel nagyfrekvenciás tulajdonságait,

ezért az F-csati leg-elejénél (ahol az aljzat menete eltűnik benne) lehetne értelme tömítésnek, már ha volna esélye a víznek végighaladni a menet belsejében :)

De mivel nincs túl sok esélye, ezért jobb, ha az egész F-csati szabadon szellőzik.

Viszont láttam olyat, hogy a kábel köpenye túl vastag volt** és nem tudta rátekerni az Fcsatit, ezért egy kicsivel hosszabbra blankolta a külső köpenyt és kilátszott az árnyékolás 1-2 mm-en. Na oda viszont nem árt egy kis (jósok) szigszalag  - helyett inkább valami jóféle tömítő-trutymós belsejű zsugorcső.

(** a kábelgyártók és az Fcsati gyártók között olykor kommunikációs problémák vannak :)

Előzmény: ficere50 (63421)
Kovalic 76 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 63424

Koszonom valaszaitokat!

Azert raprobalok egy gumimembranos kotodobozra....

cucu Creative Commons License 2015.06.15 0 0 63423

Csak, hogy mindenki értse....

LNB : low Noise Blokkonverter (Alacsony zajú blokkonverter) :)

Előzmény: ficere50 (63421)
Zoltán a Mesterkém Creative Commons License 2015.06.15 0 0 63422

Úgy tudom én is olasz cucc. Az biztos, hogy annyira elcseszni valamit vagy szándékos, (legyen szervízmunka) vagy végtelen hozzá nem értés.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63420)
ficere50 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 63421

Pont ezért beszélek le mindenkit a műholdvevő fejek (LNB), "F" csatlakozójának a "körbeszigszalagozásáról"...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63419)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.15 0 0 63420

"Pár éve a geci Masco kapuvezérlő nyákjain"

Nem hinném, hogy a Masco gyárt kapuvezérlőt.

Úgy tudom, hogy csak kereskedik velük.

Előzmény: Zoltán a Mesterkém (63418)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.15 0 0 63419

Ahová a víz nem jut be, oda a pára nagyon sok esetben vígan bejut.

Amúgy kiváló minőségű mikrohullámú antennafejek sorra mentek tönkre a nedvességtől, amikor egyszer kezembe került egy méregdrága Hirschmann fej, ami már több, mint tíz éve hibátlanul működött: a fej alján volt egy fél centis lyuk gyárilag, azon keresztül szellőzött a belső tere.

Tehát olykor az a legjobb védekezés, ha nincs védekezés :)

Előzmény: Kovalic 76 (63416)
Zoltán a Mesterkém Creative Commons License 2015.06.15 0 0 63418

A cucc mibenlétén is sok múlik.

Pár éve a geci Masco kapuvezérlő nyákjain tizedmiliméterre mentek jelvezetők az erősáram vezetősávjaitól.

Előzmény: Zoltán a Mesterkém (63417)
Zoltán a Mesterkém Creative Commons License 2015.06.15 0 0 63417

A pára akkor is megmarad, az ellen csak fűtéssel lehet védekezni. Ha egy cuccnak trafós tápja van, az általában elég. Anélkül izzólámpa 1-2W, vagy fűtőellenállás. Ínyencek kombinálhatják termosztáttal is :)

Előzmény: Kovalic 76 (63416)
Kovalic 76 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 63416

Sziasztok!

Kültérre szeretnék víz-, és páramentesen elhelyezni kötéseket, RF dobozt.

Vettem sima OBO dobozt, de a pára elintézte a cuccokat.

Tudok nekem ajánlani biztos nedvességmentes dobozt?

Köszönöm

GeriSoft07 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 63415

Mivel a 100V hangfalkábel is gyengeáram, csak az erősáramútól kell külön csőbe húzni. Az összes gyengeáramú mehet egy közösbe, kivéve ha speciálisan igényli a külön szerelést mondjuk áthallás csillapítás miatt

Előzmény: bcslaci (63414)
bcslaci Creative Commons License 2015.06.14 0 0 63414

Üdv!

100 voltos hangosítási rendszer kábele mehet a strukturált és gyengeáramú hálózattal együtt vagy el kell választani az erős- és gyengeáramtól egyaránt?

Dreamer Creative Commons License 2015.06.14 0 0 63413

Igen, mert a tartos meleg eseten csokken a terhelhetoseg. Pont ugyan ugy ahogy nagy elosztoszekrenyben  tartos nevleges teljesitmen. Mellett egy 16Aes kismegszakito mar 13Anel is lekapcsolhat.

Előzmény: pupákdézi (63376)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.06.14 -1 0 63412

Pontosan, erre utaltam, hogy az eredeti postodban a fűtőszál hőmérsékletéről írtál, nem a vízéről

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63411)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.14 -1 0 63411

Rájöttem, hogy miért írtad ezt: "nem könnyű tagadni, amit leírtál"

én ezt írtam:

" a hőmérséklete alig lesz melegebb a környezeténél"

erre ezt írtad:

"az eredeti felvetésben azt mondtad, a fűtőbetét nem lesz melegebb a környezetnél"

Tehát én nem írtam azt, hogy nem lesz melegebb, hanem azt, hogy "alig".

A fűtőbetét külső fém felülete ALIG lesz melegebb a víznél (a belső fűtőszál 800 fok körüli hőmérsékletéhez képest pláne) lehet, hogy csak 20 fokkal lesz melegebb a víznél, de muszáj melegebbnek lennie, máskülönben nem jönne létre hőátadás a fűtőbetét és a víz között.

Előzmény: GeriSoft07 (63407)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.13 -1 0 63410

"nem könnyű tagadni, amit leírtál"

???

Előzmény: GeriSoft07 (63407)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.13 -1 0 63409

"más hőmérsékletű lesz e a betét, ha 2000l álló vízbe meríted, és 1 percig megy, vagy ha a patakba?"

Az álló vízben csak a fűtőszál körül felfelé emelkedő melegebb víz okoz egy kis gravitációs áramlást, a hegyi patak viszont erős kényszerített áramlás is, ezért a patak jobban hűti a fűtőbetét felületét, tehát a betét más hőmérsékletű lesz.

De ha a patak pont annyira lassú folyású, mint amekkora az állóvízben a gravitációs fel-áramlás, akkor egyforma a hűtés, ezért nem lesz hőmérséklet különbség.

"Kiszámolnád? "

Nem.

Előzmény: GeriSoft07 (63408)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.06.13 -1 0 63408

"Mert az volt a kérdés, hogy menyivel lesz melegebb a patak, ha a belelógatott fűtőbetét 11 kW-oS"

nem írtam vizet sem

de ha már itt tartunk, más hőmérsékletű lesz e a betét, ha 2000l álló vízbe meríted, és 1 percig megy, vagy ha a patakba? Kiszámolnád? 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63404)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.06.13 -1 0 63407

"A 

fűtőszál hőszigetelésének/hűtésének számtalan fokozata lehet,

ezért számtalan hőmérsékletre tud felmelegedni.

Ha egy fűtőszálat csupaszon egy rohanó hegyi patakba merítünk (= nulla hőszigetelés + maximális hőelvonás), akkor a hőmérséklete alig lesz melegebb a környezeténél. "

nem könnyű tagadni, amit leírtál

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.13 0 0 63406

Köszönöm a tippet, ezt nem ismertem eddig.

Előzmény: arenarock (63402)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.13 -1 0 63405

Szerelés közben olykor rá lehet látni magára a működő fűtőszálra is.

Mivel a forró dolgok egy bizonyos hőmérséklet felett már látható tartományban is sugároznak, ezért a az izzószál színéből is meg lehet saccolni a hőmérsékletét:

de ne feledjük azt, hogy ha rálátunk egy kis szakaszra az izzószálból, az még nem biztos, hogy a többi része is ugyanilyen hőmérsékletű. A hőátadás/hőelvonás jósága akár néhány milliméteren belül is megváltozhat, tehát lehet, hogy az izzószál vége kellemes 800 fokos, de a közepén van egy szakasz, ahol 1100 fok felett van, mert azon a szakaszon rosszabb a hőleadása: pl a spirál menetei összenyomódtak egy ütődéstől, vagy pl egy szakaszon valami (pl vízkő) akadályozza a spirál megfelelő hűtését.

Sokan nem gondolnák, de mindez nem csak a bojlerre, vasalóra és villanyrezsóra igaz: az izzólámpára is csak egy fűtőszál, persze kicsit más hőmérséklet-tartományban dolgozik.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.13 -1 0 63404

"az eredeti felvetésben azt mondtad, a fűtőbetét nem lesz melegebb a környezetnél mert 100% a hőelvonás"

Ilyet soha nem írtam.

Olyat írtam, hogy ha nagyon jó a hőelvonás, akkor a fűtőbetét alig lesz melegebb a környezeténél.

Hőmérséklet különbség nélkül fizikailag nem létezhet hőátadás, ezért minden hőátadásnál muszáj lenni valamennyi hőmérséklet különbségnek.

"most miért a környezet hőmérséklet emelkedéséről beszélsz?"

Mert az volt a kérdés, hogy menyivel lesz melegebb a patak, ha a belelógatott fűtőbetét 11 kW-os.

"A betét hőfokát számold ki!"

A betét több, eltérő hőmérsékletű alkatrészből áll: fűtőszál, szigetelés, fém burkolat.

A víz melegítésére tervezett fűtőbetétek külső felületét olyan nagyra méretezik, hogy a felületi energiasűrűség (a víz hőelvonó képességét figyelembe véve) lehetőleg egyetlen pontjon se lehessen olyan magas, hogy 100 fok fölé melegedhessen (ez azért van, mert a 100 fok feletti pontoknál forrna a víz és egy zajos bojlert nehéz eladni). Tehát a betét külső felülete (vízbe merítve) maximum 100 fokos lehet.

A belső fűtőszál és a fém burok közötti elektromos szigetelő anyag (és levegő) egyúttal sajnos valamennyire hőszigetelő is, ezért magának a fűtőszálnak a külső felülethez képest sokkal (pár száz fokkal) magasabb hőmérsékleten kell működnie. A fűtőbetét tervezője úgy számolja  ki a dolgot, hogy a fűtőszál normál üzemi hőmérséklete még biztonságosan az olvadáspont alatt legyen, de azért ne bírja a végtelenségig, mert akkor nem lesz kinek eladni a pótalkatrészeket ;)

Előzmény: GeriSoft07 (63403)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.06.13 0 0 63403

Csak egy kérdés: az eredeti felvetésben azt mondtad, a fűtőbetét nem lesz melegebb a környezetnél mert 100% a hőelvonás

most miért a környezet hőmérséklet emelkedéséről beszélsz? A betét hőfokát számold ki!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63400)
arenarock Creative Commons License 2015.06.12 0 0 63402
Előzmény: Mekk Elek ezermester (63400)
cucu Creative Commons License 2015.06.12 0 0 63401

Megadom magam! :) 

Győztél ! ! !

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63391)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.12 0 0 63400

"ha a rohanó hegyi patak egy 30cm széles és mély víz, a fűtőbetét meg 3f 11kW, akkor is igaz lesz amit írsz?"

A víz iszonyatosan sok hőenergiát képes felvenni (a világ egyik legjobb hőtároló anyaga).

Legyen a hegyi patakunk sebessége 1 m/s (3,6 km/h)

- ha a meder keresztmetszete 0,1 m2 (33x33cm), akkor a patak egy pontján másodpercenként 100 liter (0,1m3) víz áramlik át

- a 11 kW-os fűtőbetéted másodpercenként 3 wattóra hőenergiát ad át a víznek (11000/3600).

- 1000 liter víz 1,16 kWh hőtől melegszik 1 fokot, tehát egy liter víz 1,16 wattóra hőtől melegszik egy fokkal, tehát 1 wattóra hőtől 1 liter víz 0,86 fokkal lesz melegebb

...márpedig itt 100 liter vízre jut mindössze 3 wattórányi hő,

tehát a patakunk vizét egy 11 kilowattos fűtőbetét kb 0,026 fokkal (huszonhat EZRED fokkal!) lenne képes feljebb melegíteni

(feltéve, hogy végig jól számoltam :)

Házi feladat (nem találom sehol): a Duna átlagosan hány fokkal melegebb  a Paksi Atomerőmű alatt?

Előzmény: GeriSoft07 (63399)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.06.12 0 0 63399

ha a rohanó hegyi patak egy 30cm széles és mély víz, a fűtőbetét meg 3f 11kW, akkor is igaz lesz amit írsz?

egyébként mikor fűtőszálat keresel katalógusban, ott van hogy milyen közegbe való, víz, levegő, keringetett levegő, hőközlő anyag (beépített fűtőpofa), abban a közegben nem fog elolvadni

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63396)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.12 0 0 63398

"Akkor mi a jobb? Egy 1000W-os vagy egy 2000W-os asztali kancsós vízforraló?"

Mind a kettő jobb mint a másik.

Előzmény: paplanfa (63397)
paplanfa Creative Commons License 2015.06.12 0 0 63397

Akkor mi a jobb? Egy 1000W-os vagy egy 2000W-os asztali kancsós vízforraló? Mindkettő olyan, hogy nem tud rárakódni a vízkő, mert ki lehet takarítani könnyen.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63396)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.12 0 0 63396

A fűtőszál hőszigetelésének/hűtésének számtalan fokozata lehet,

ezért számtalan hőmérsékletre tud felmelegedni.

Ha egy fűtőszálat csupaszon egy rohanó hegyi patakba merítünk (= nulla hőszigetelés + maximális hőelvonás), akkor a hőmérséklete alig lesz melegebb a környezeténél.  Deha ugyanazt a fűtőszálat jóvastagon körbeveszed valami jóféle hőszigetelővel (pl 20 cm száraz kőzetgyapot) akkor megpróbálja elérni a Nap hőmérsékletét, (persze nem fog sikerülni neki, mert elolvad közben) mert a megtermelt hőenergiát senki sem akarja elvinni tőle.

A vízköves bojler hőelszállító képessége a hegyi patak és a kőzetgyapot között van valahol, a fűtőszál hőmérséklete függ a vízkő vastagságától, a víz hőmérsékletétől - lehet, hogy ugyanabban a vízköves bojlerben, amelyben egy 2000 wattos fűtőszál néhány perc alatt eléri az olvadáspontot, ugyanott egy 1500 wattos fűtőszál vígan muzsikál évekig (éppencsak az olvadáspont alatt üzemelve).

Előzmény: Szirty__ (63394)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.06.12 0 0 63395

Ne keverjük az önszabályzó fűtőkábelt egy fűtőbetéttel, ha egy mód van rá

Előzmény: Szirty__ (63394)
Szirty__ Creative Commons License 2015.06.12 0 0 63394

Helló GeriSoft07!

"A kövérrel kiemelt rész meglehetősen erős megfogalmazás, ha ez 100% igaz lenne, nem létezne túlmelegedéstől kiolvadó fűtőbetét, hiszen ahogy melegszik, úgy csökken a teljesítménye, és valahol beállna a stabil állapot. De ilyen nincs."

Miért ne lehetne? Minden azon múlik, hogy a fűtőszál ellenállása milyen mértékben nő a hőmérséklet növekedésével. Ezt azonban nem tudjuk :-)

Ha a "stabil állapot" hőmérséklete magasabb mint a fűtőszál "béketűrése" (kvázi olvadás pontja) akkor bizony kiolvad.

Előzmény: GeriSoft07 (63393)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.06.12 0 0 63393

"A vízkő burok rontja a fűtőszál és a víz közötti hőátadást (hőszigetelőként működik).

A hőszigetelő burkolat miatt romlik a fűtőszál (víz)hűtése, ezért jobban fel fog melegedni.

Magasabb hőmérsékleten magasabb a fűtőszál ellenállása, ezért kisebb áram fog átfolyni rajta.

Azonos feszültség és kisebb áram = kisebb villamos teljesítmény.

Kisebb villamos teljesítmény = lassabban felmelegedő víz.

Tehát a vízkő burok csökkenti a fűtőszál teljesítményét

(a magasabb hőmérséklet meg a fűtőszál élettartamát)."

A kövérrel kiemelt rész meglehetősen erős megfogalmazás, ha ez 100% igaz lenne, nem létezne túlmelegedéstől kiolvadó fűtőbetét, hiszen ahogy melegszik, úgy csökken a teljesítménye, és valahol beállna a stabil állapot. De ilyen nincs.

Bizonyos értelemben létezik ilyen effektus, de nem említésre méltó módon.

a mosógép hatásfoka meg azért romlik, mert felfűtés közben is percenként megforgatja a dobot párszor, és ha ezt 15 perc helyett 20 percig teszi, akkor biza romlik a hatásfoka.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.12 0 1 63392

Erről eszembe jutott az a sok röhejes népi bölcsesség, miszerint a vízkő rontja a mosógép/bojler hatásfokát :)Egyáltalán nem rontja a hatásfokát, hiszen minden egyes felvett watt 100 százalékban hővé fog alakulni, egyetlen wattból sem lesz fény, vagy mozgás vagy gammasugárzás.

Az igaz, hogy egy jó vízköves bojler 2000 helyett mondjuk már csak 1500 wattos, de mind az 1500 wattból hő lesz, tehát a hatásfoka továbbra is 100%-os.

Aki pedig összekeveri a hatásfokot a hatékonysággal az menjen vissza az általános iskolába (kivétel azok a reklámszakemberek, akik pl a mosógép reklámokban készakarva keverik össze a két szót, ők máshová menjenek el ;)

Ha a szobád falát úgy fested le, hogy a festék egy része a földre csepeg, akkor pazarolsz, tehát rossz hatásfokkal dolgozol.

Ha a szobád falát túl kicsi ecsettel fested, akkor baromi sokáig fog tartani, mert alacsony hatékonysággal dolgozol.

Na a vízkövesedő fűtőszál egy csepp festéket sem csepegtet el, csak egyre kisebb az ecsetje ;)

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.12 0 0 63391

"Minden esetre hosszasabban fűt."

A vízkő burok rontja a fűtőszál és a víz közötti hőátadást (hőszigetelőként működik).

A hőszigetelő burkolat miatt romlik a fűtőszál (víz)hűtése, ezért jobban fel fog melegedni.

Magasabb hőmérsékleten magasabb a fűtőszál ellenállása, ezért kisebb áram fog átfolyni rajta.

Azonos feszültség és kisebb áram = kisebb villamos teljesítmény.

Kisebb villamos teljesítmény = lassabban felmelegedő víz.

Tehát a vízkő burok csökkenti a fűtőszál teljesítményét

(a magasabb hőmérséklet meg a fűtőszál élettartamát).

Előzmény: cucu (63380)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.12 0 1 63390

"Nem is értem, hogyan porszívóztatok amikor ment a mosógép..."

Egy mosás teljes futamidejéből a nagy áramfelvételű fűtőszál csak viszonylag rövid ideig működik, az idő többi részében csak egy kis teljesítményű villanymotor üzemel.

Előzmény: cucu (63377)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.12 0 0 63389

"Még annyit, hogy az idő előre haladtával a mosógép áramfelvétele nő, mert pl. a fűtőszál vízkövesedik,"

Egy 2000 wattos fűtőszál a vízkőtől nem lesz 2500 wattos.

Előzmény: cucu (63373)
cucu Creative Commons License 2015.06.11 0 0 63388

Nem ezt kérdeztem, de mindegy, nem érdekes.

Előzmény: pajaci (63387)
pajaci Creative Commons License 2015.06.11 0 0 63387

Ha az 1kw-os fűtőbetét 0.5kw-ot ad le a víz felé bármilyen okból, akkor 0.5kw-ot vesz fel az energia megmaradás törvénye alapján. Energia nem vész el csak átalakul.

Előzmény: cucu (63386)
cucu Creative Commons License 2015.06.11 0 0 63386

MIt értesz az alatt, hogy kevesebbet vesz fel? Önmagához képest? Ez csak úgy lehetséges, ha túlmelegszik, amire vízkő esetén van esély. Így érted?

Azaz a fűtőszál a normálishoz képest túlmelegszik, így csökken az áramfelvétele? 

Előzmény: pajaci (63385)
pajaci Creative Commons License 2015.06.11 0 0 63385

És ezért kevesebb áramot vesz fel.

Előzmény: paplanfa (63383)
paplanfa Creative Commons License 2015.06.11 0 0 63384

Illetve, ha kisebb teljesítményűre cserélik, akkor tényleg tovább tart felmelegíteni ugyanarra a hőfokra, cserébe lehet mellette porszívózni. :)

Előzmény: pajaci (63382)
paplanfa Creative Commons License 2015.06.11 0 0 63383

Tovább fűt, mert kevesebb hőt ad le a hőszigetelőként funkcionáló mészkőlerakódás miatt.

Maga a fűtőszál ugyanaz maradt benne.

Előzmény: pajaci (63382)
pajaci Creative Commons License 2015.06.11 0 0 63382

Tovább fűt, mert kevesebb áramot vesz fel.

Előzmény: cucu (63380)
cucu Creative Commons License 2015.06.11 0 0 63381

3 X 10 Amper

Nálam is így volt, az egyiket felbővíttettem 16-ra, így nincs vele gond. Kár, hogy nem mind a hármat. Most már jóval többe kerülne.

Előzmény: pupákdézi (63379)
cucu Creative Commons License 2015.06.11 0 0 63380

Nem biztos.

Minden esetre hosszasabban fűt. Ez biztos.:)

Előzmény: pajaci (63378)
pupákdézi Creative Commons License 2015.06.11 0 0 63379

Szerintem úgy, hogy 3 áramkör van a házban egyenként 10-10 amperes kioldóval, már amennyire értek hozzá. 

Előzmény: cucu (63377)
pajaci Creative Commons License 2015.06.11 0 0 63378

A félvezetőknek csökken az ellenállása hő hatására, ennek pont fordítva. Minél melegebb, annál kisebb áram folyik rajta.

Előzmény: cucu (63375)
cucu Creative Commons License 2015.06.11 0 0 63377

Meg időközben elöregedett a 4 évnyi csúcsra járatása miatt.

Nem is értem, hogyan porszívóztatok amikor ment a mosógép... vagy a mikro.

Előzmény: pupákdézi (63376)
pupákdézi Creative Commons License 2015.06.11 0 0 63376

Annyit, hogy a fűtőszál 2 hónapja volt cserélve, ráadásul ma a mikro is leverte, amikor ezerrel sütötte a nap a biztosítékokat tartalmazó szekrényt. Lehet, hogy 16 amperes kioldó kellene, de tuti, hogy a meleg idő is közrejátszik!

cucu Creative Commons License 2015.06.11 0 0 63375

Mert benne marad a hő. Nem tudja átadni a víznek, ha vízköves.

Előzmény: pajaci (63374)
pajaci Creative Commons License 2015.06.11 0 0 63374

A vízköves fűtőszál miatt miért lenne nagyobb az áramfelvétel?

cucu Creative Commons License 2015.06.11 0 1 63373

Még annyit, hogy az idő előre haladtával a mosógép áramfelvétele nő, mert pl. a fűtőszál vízkövesedik, a motor is kopik ami nagyobb áramfelvétellel jár, továbbá a biztosíték is öregszik. Így a két változás egymást erősíti. Ezért old le a biztosítékod.

Előzmény: pupákdézi (63370)
cucu Creative Commons License 2015.06.11 0 0 63372

Amikor automata mosógépet vettünk 30 évvel ezelőtt, a tájékoztatóban szerepelt a megfelelő víz és áramvételezési feltétel, amit a vevőnek kell biztosítania.

Másképpen fogalmazva: a 10 Amper az nudli, csoda, hogy eddig bírta. Oda min. 16 A-es bizti kell. Az sem árt, ha lomha. (Amikor fűt is meg forog is, akkor 10 A feletti az áramfelvétele.)

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.11 0 0 63371

Első kísérlet: mosás megkezdése előtt nyisd ki a villanyóra ajtaját (kismegszakító jó szellőzése) és a nap se süssön rá a kérdéses kismegszakítóra (árnyékolás). Ha ettől megszűnik a hiba, akkor tetess be egy fokozattal erősebb kismegszakítót.

pupákdézi Creative Commons License 2015.06.11 0 0 63370

Sziasztok!

A problémám azzal kezdődött, hogy a mosógép egy-két hete elkezdte leverni a 10 amperes megszakítót. A mosógépszerelő szerint a gépnek semmi baja nincs. Négy éve erről a hálózatról üzemel, semmi gond nem volt vele. A gyanú a megszakító irányába terelődött. tavaly októberben cserélte le a szolgáltató a régi "nyomógombos" megszakítót újabb "billenőkapcsolós"-ra. Ahogy bejött a meleg idő a megszakító lekapcsolt ha működött a mosógép. A szekrény üvegablakos és a nap nagy részében süt rá a nap és ettől, valamint az üzemeléstől túlmelegszik és lekapcsol.

Kérdésem az lenne, ha 16 amperesre cseréltetem akkor meg fog szünni ez a probléma? Vagy a külső hő hatására akkor is valószínű a lekapcsolás. Most annyit tettem, hogy az üvegablakra tettem árnyékolót és próbáljuk a mosást napnyugta utánra időzíteni, de ez csak átmeneti megoldás lehet.

Van valakinek valami ötlete, javaslata?

Köszönöm.

tombolo Creative Commons License 2015.06.11 0 0 63369

Köszönöm szépen az infót.

Előzmény: ficere50 (63368)
ficere50 Creative Commons License 2015.06.11 0 0 63368

A mérés pontatlanságából kiindulva én 16-os (mm2) kábelre tippelek. Műanyag szigeteléssel az alapterhelés földbe fektetve  90 A, levegőben, 65 A.

A fenti értékek 3 eres kábelre vonatkoznak, tehát 1 ér esetén, még ennél magasabb érték is elképzelhető.

Előzmény: tombolo (63358)
ötfelezős Creative Commons License 2015.06.11 0 0 63367

Ezelőtt 20 évvel az eonos ránézett volna a rajzra és tudta volna, hogy ez ott így van, vagy például kötéshibát kell keresni. Ma a rajz fejlettebb, de az akarat csökkentebb.

Előzmény: Grim13 (63338)
pajaci Creative Commons License 2015.06.11 0 0 63366

"Ügyeljünk arra, hogy a kék ereket csak a kék erekkel és a barna ereket csak a barna erekkel kössük össze, különben rövidzárlat keletkezik."

Előzmény: GTI100 (63363)
Lacivill Creative Commons License 2015.06.11 0 0 63365

Én nem voltam egyikben sem, hanem egy fő vállalkozom járt szerdán kőbányai boltban, és  mondta, hogy egyszeri nagy akció van. Vett nekem 100-100-100 db-ot,  mivel azért a régit is el kell használni.

Előzmény: ha4nz (63364)
ha4nz Creative Commons License 2015.06.10 0 0 63364

Volt a Fehérvári úti elektroprofiban 6.-án valami bemutató, de én sajnos 5.-én jártam ott. Te esetleg voltál ezen?  Mondjuk többet oda be sem fogom tenni a lábam. Azt a kiszolgálást és modort... Pfujj....

Előzmény: Lacivill (63291)
GTI100 Creative Commons License 2015.06.10 -1 0 63363

Az OBI honlapján a kereső a "kék" szóra összesen 9 teljességgel használhatatlan találatot hozott. A legszebb ez:

http://www.obi.hu/hu/knowHow/kreativ_barkacs/dekoralas_csinositgatas/vodorlampa/index.html

Szerintem tele van hülyeségekkel (pld. sorba kötés, forró ragasztóval ragasztani a melegedő foglalatot, de lehet még bogarászni van ott még). Ki mit talál még?

A Vödörlámpa leírása

Micsoda praktikus egy ilyen vödör! Újabban nem csak hordozhatunk benne, vagy összekeverhetünk benne bármit, vagy éppen takaríthatunk vele, hanem most már akár világíthatunk is vele! Nahát, ne mondjuk, hogy ez nem nevezhető haladásnak! És ráadásul egy ilyen vödörlámpa még iszonyatosan jól is néz ki. Nem is gondoltuk volna, hogy mi mindent lehet egy vödörben elrejteni...

1. lépés

Egy Forstner fúróval (körkivágó) az E27 foglalatok külső átmérőjének megfelelően egyenletes távolságokban egy-egy lyukat fúrunk.

2. lépés

Az előkészített vödröt Decoupage lakkal és egy ív szalmapapírral beragasztjuk.

3. lépés

A kábelcsatlakozásokat előkészítjük. A kábelvégeket forrasztással rögzítjük.

4. lépés

Az összes foglalatot a kábelekkel sorbakötjük. Ügyeljünk arra, hogy a kék ereket csak a kék erekkel és a barna ereket csak a barna erekkel kössük össze, különben rövidzárlat keletkezik.

5. lépés

A foglalatok külső hüvelyeit a vödörbe csavarjuk, és belülről a kábelezett aljzatot becsavarjuk. A hollandianyákat kívülről a hüvelyre csavarjuk és könnyedén rögzítjük.

6. lépés

Ha a foglalatok túl lazának tűnnek, akkor kívülről forró ragasztóval rögzítjük.

7. lépés

Az izzókat becsavarjuk a foglalatba, és a láncot egy karabinerrel felakasztjuk. A világító testet egy megfelelő helyen felakasztjuk, és csatlakoztatjuk az áramforrásra.

Tipp:

A lámpa optikájának megváltoztatásához energiatakarékos vagy LED-lámpákat is használhatunk. Ízlés szerint különböző formák és színek állnak rendelkezésre.

Tízenhármaska Creative Commons License 2015.06.10 0 0 63362

Az XBS hamarebb volt a boltok polcan mint a wago tipus.

En nagy nehezen elertem,hogy kapjak ebbol a tipusbol,mert szeretnek eladni a regebbi tipust ami fel van halmozodva.

Előzmény: cityba (63361)
cityba Creative Commons License 2015.06.10 0 0 63361

Ez jól néz ki :) 

Uluwatu2 Creative Commons License 2015.06.10 0 0 63360

Nagyon köszönöm a gyors válaszod! :)

Előzmény: Tízenhármaska (63359)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.06.10 0 0 63359

Szeva

1. Végleges

2. Ha sietős tartószerkezetre,majd a kerítésbe

3. Sokba fog fájni, pl. nem írtad hogy lesz-e vezérelt. De tételezzük fel hogy nem. Itt (Szabolcsban) én földkábelest, 1 fázist 120-150 ezerig,anyaggal.

4. Én nem vagyok nagy úr, Kiss Úr vagyok :-)) Azt ne feledjük, hogy szezon van, pl. én is csak kb. 1-1,5 hét múlva vállalnék munkát (Szabolcs-Hajdú). Természetesen a hibaelhárítás az más.

5. Ha nem lesz iparigéped akkor 1fázis,és 32A.

6. az 5-ös megvállaszolja.

7. Pl innen fórumról: Lacivill, Ha4nz.

Poénból: Mekk Elek vagy Fáziscerka

Előzmény: Uluwatu2 (63357)
tombolo Creative Commons License 2015.06.10 0 0 63358

Megtudná mondani valaki, hogy hány amperrel terhelhető egy 4.36 mm  átmérőjű alu 1 erű vezeték?Földkábelből 1 érről van szó. 

Előzmény: tombolo (63347)
Uluwatu2 Creative Commons License 2015.06.10 0 0 63357

Uraim!

Telekvásárlás előtt bontanám a faházat hogy át legyen minősítve a telek és ehhez át kellene szereltetni a villanyszekrényt, vagis újraalakítani, mivbel a régi egy trágyadomb.

Szíves segítségeteket kérném, mivel ismeretlen területre tévedtem és sok az ellentétes tanács..

1. Mivel járok jobban: ideiglenes áthelyezéssel, vagy véglegessel? Állítólag ha csak ideiglenest alakíttatok ki, utána a végleges megint egy vagyonba kerül.. Lehet egyáltalán rögtön véglegest kialakítani?

2. Hova érdemes átrakatni/kialakítani a dobozt? (oszlop, kőfal épüljön, kerítés?) Érdemes Vaterán beszerezni a cuccot, használtan? (doboz, oszlop, stb.)

3. Mennyibe fog ez az egész móka nekem fájni és mielőtt nekiállok végigtelefonálni az összes registrált ELMŰ szerelőt, van egy hely a neten ahol "hirdetőfal" létezik és tudok kérni ajánlatot? (aki kapja marja alapon)

4. Akit eddig hívtam, hetekkel később érne rá, vagy horror áron dolgozik (150+). Mi egy reális munkatempó? Lehet olyat találni aki egy pár hét alatt ráér és elkészül, vagy ebben a szakmában mindenki nagy úr és örüljek hogy ha egyáltalán hetek múlva valaki kijön és annyi lesz amennyit igért?..

5. Kell 3 fázis egy átlagos fogyasztáshoz, ahol valószínűleg lesz légkondi és villanytűzhely, de semmi ipari gép? ÉS mennyi Amper javasolt? (itt is ajánlottak már mindenfélét)

6. 220V vagy 380V? Ipari gépek fognak dolgozni a házépítés közben: igaz hogy a 220V ezt nem mindig bírja?

7. Tudnátok javasolni valakit aki korrekt áron és gyorsan dolgozik, Budapest vonzáskörzete?

Egy pár paraméter:

- Nagykovácsi telek, falusi belterület

- az utcán szabadvezetékes a villanyhálózat

- per pillanat szabadvezetékes a telken menő villanyvezeték is, kb 30 méter a kerthatártól a házig

- egy régi gagyi fadobozban van 1 fázis, valamikor ki is éghetett mert kicsit pörkölt a teteje :)

- a kerítés szinte nem létező, oda nem lehet felszerelni dobozt a jelen formájában.

- a későbbiekben kisseb méretű családi ház épül (egy éven belül), valószínűleg könnyűszerkezet, gáz lesz bent így csak a szokásos villanykészülékek lesznek, esetleg légkondi is.

Hálás köszönet a segítségnek!

King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63356

Erre senkinek ötlete?

Előzmény: King_of_Giants (63325)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63355

Egy igazán komoly inverter kimenetén remélhető egy annyira gyors reagálású áramfigyelés,

hogy nem egy irányváltás, de talán még egy teljes rövidzár sem tudja tönkretenni (ifjú koromban az elkészült erősítőket így teszteltem: teljes hangerő mellett hangfal kimeneti csatlakozókat rövidrezárni ;)

persze ki tudja, hogy ez az inverter túléli-e az ilyesmit...

Előzmény: Szirty__ (63354)
Szirty__ Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63354

Félreértettél valamit.

A frekvenciaváltó lépes az irányváltásra igen, ez nem vitás (bár máshogy csinálja mint ahogy azt leírtad)!

Itt arról volt szó, hogy tőle független megszakító (kapcsoló) elem elhelyezhető-e a motor áramkörön vagy nem.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63353)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63353

"frekiváltó tudja a forgásirányváltást cserébe tilos a kimenetén kapcsolgatni"

Ezen herkentyű adatlapján látszik, hogy kimondottan villanymotor táplálására tervezték

és ha jól emléxek a gyári menüjében is benne van a menet közbeni irány-átkapcsolás lehetősége,

szóval nagyon meglepődnék, ha meglepetésként érné egy irányváltás :)

Valószínűleg az elektronika ilyenkor

- lekapcsolja mindhárom fázist,

- rákapcsolja az ellenkező irányt, de csökkentett frekvenciával és feszültséggel (= ellenáramú motorfékezés) és eközben figyeli az áramokat

- amikor a motor felvett áramán látszik, hogy leállt a forgása, akkor szép lassan (több tizedmásodperc alatt) felemeli a feszültséget és a frekvenciát a beállított értékre (= motor lágyindítás az ellenkező irányba)

Legalábbis én valahogy így csinálnám a helyében, ha nem akarnék tönkremenni az irányváltás pillanataiban fellépő brutális áramoktól :)

Tehát lehet, hogy ha az inverter menüjében / távvezérlőjével váltunk irányt, az sokkal kíméletesebb a motor tekercsei+csapágyai (és a gép mechanikája) számára, mint amikor a kapcsolóval váltunk irányt.

Előzmény: Zs:) (63341)
pupákdézi Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63352

Köszönöm a kedvező válaszokat!

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.09 0 1 63351

Nem muszáj egyformának lennie,

nekem pl 10+10+25 amperem van.

Előzmény: pupákdézi (63348)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.06.09 0 1 63350

Szoval.

Tetelezzuk fel, hogy szolgaltatoi kismegszakitorol irsz,kerdezel.

Mivel most 3*10A van, es Te szeretnel 2*10 es 1*16A-t.

Ezt is lehet,kifizetsz 4A-t,illetve elotte hivj egy regszerelot,mert nelkule ez nem fog menni.

Előzmény: pupákdézi (63348)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63349

"csak attól féltem hogy károsíthat valamilyen érzékenyebb eszközt ez a jelenség"

Valóban léteznek olyan elektromos herkentyűk, amelyek hülyeséget csinálnak, de tartós károsodásra most hirtelen nincs ötletem.

Viszont pl számítógép leállhat/újraindulhat egy erősebb feszültségeséstől, ami adatvesztést, sőt akár szoftveres meghibásodást is hozhat magával, ami akár sokba is kerülhet (pl évek óta írt regényed / könyvelésed file-ja helyreállíthatatlanul eltűnik, újra kell telepíteni az egész gépedet, stb).

Előzmény: Grim13 (63340)
pupákdézi Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63348

Sziasztok!

Három áramkör van, mindegyikhez 10 amperes megszakító. Az egyik áramkörön olyan elektromos eszköz van, aminek kevés a 10 amper, így annál szeretnénk a teljesítményt megnövelni 16 amperre. A kérdés az, hogy lehet a teljesítményt egyenként módosíttatni, vagy csak mind a hármat kell akkor növelni? Nem akarok 60-70 ezer forintotkidobni ezért.

tombolo Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63347

Megtudná mondani valaki, hogy hány amperrel terhelhető a 4.36 mm  átmérőjű alu 1 erű vezeték?Földkábelből 1 érről van szó. 

Zs:) Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63346

Egyetértünk, jobb a békesség :)

Előzmény: Szirty__ (63345)
Szirty__ Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63345

Nekem az a meglátásom, hogy az arany közép út a legjobb kompromisszum ezen a téren is.

Tehát kapcsolgatható a kimenete, de lehetőleg ne terhelés alatt. Maximum végső esetben.

A gyakorlatban ez a motor mellett elhelyezett szerviz kapcsolóval, vagy egy frekvenciaváltóval hajtott különböző motorok mágneskapcsolóval történő felváltva  kapcsolgatásával realizálódik.

Az előbbi esetben a terhelés közbeni lekapcsolás lehetséges még a szerviz kapcsoló segédérintkezős reteszelésével együtt is, de a rákapcsolás emiatt nem.

A második esetben a vezérlés (PLC) a fv. kimenetén lévő több motort mágneskapcsolóval felváltva kapcsolgatja mindig amikor a motor áll. Ilyenkor is elképzelhető menet közbeni lekapcsolás (ha pl. forgó motor mellett belépnek a munkavédelmi fotocellába, vagy vészgombot nyomnak).

De olyan is előfordult már, hogy hagyományos irányváltós mágneskapcsolós motor indítás elé frekvenciaváltó lett beépítve, hogy a motor sebessége módosítható legyen. A frekvenciaváltó be lett állítva állandó üzemre akárhány Hz-es kimenő frekvenciával, a kimenetén lévő eredeti irányváltó kapcsolók pedig intézték a motor indítását és irányváltását. Itt tehát a terhelés aktív kimenetre kapcsolódott rá és róla le. Ez mondjuk szükség megoldás volt, de hónapokig üzemelt így.

Emiatt nem szállt még el fv. szerencsére.

Előzmény: Zs:) (63343)
tombolo Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63344

Köszi az észrevételt, és pontosan jól látod, amit lehet én bonyolítottam kissé, de végülis elejétől mondtam,hogy nekem csak a Y-D átkapcsolási lehetőség volt gondom a kapocslécen, hogy ne áthidalókat kelljen mindig  megfelelő átkötésbe szerelgetni.Hiszen az frv. is vált irányt külön, meg a gyári vezérlője is az emelőnek azzal a bizonyos 2db. DIL. mágneskapoccsal. De a két üzemmódot kellett elválasztva külön más-más átkötésbe kapcsolni a motor kapocslécén, amire azt a 2 kapcsolót iktattam be.A kérdés végül már csak az maradt,hogy akkor a vezérlő dobozt kikerülve hidaljam át még1 kapcsolóval,amit csak az frv nél kell bekapcsolni? Vagy az nem kell. 63335 hsz.

Zs:) Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63343

Jelenlegi ABB állásfoglalás, hogy inkább ne. A Danfoss azt mondta, le lehet róla kapcsolni, ennek ellenére már nem az elsőben szállt el a kimenet. Mindamellett hibára is megy, ami nálunk kézi nyugtázást jelent.

Én is használok olyan alkalmazást, ahol mágneskapcsoló van az FU kimenetén, de nem kapcsolgatom ki alóla. 

Előzmény: Szirty__ (63342)
Szirty__ Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63342

Helló Zs:)!

Nem szeretnék hozzátenni a szenvedéshez, de...

"mert frekiváltó tudja a forgásirányváltást cserébe tilos a kimenetén kapcsolgatni."

Ez általános tévhit. Vannak biztosan típusok (főleg talán régebbi, tizen éves konstrukciók) amik erre érzékenyek.

Általánosságban szerintem a frekvenciaváltó kimenete elviseli a kapcsolást (akár teljes terhelés közben is). Számtalan olyan alkalmazást ismerek, ahol a frekvenciaváltó kimenetén kapcsoló eszköz van és problémamentesen üzemel.

Szerintem ezen a téren az adott készülék installációs utasítása a mérvadó.

Zs:) Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63341

Már nehezen bírom ezt a szenvedést :)

Nekem úgy rémlik, hogy nem ez volt az alap felállás, de mind1 is, mert frekiváltó tudja a forgásirányváltást cserébe tilos a kimenetén kapcsolgatni. Tehát csak direkt üzemben kell a kapcsoló (vagy 2 mágneskapcsoló, irányváltás). FU-s üzemnél csak arra kell kapcsoló, hogy  csillagba legyen.

Előzmény: King_of_Giants (63337)
Grim13 Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63340

köszönöm a választ, igazából nem zavar hogy mit csinál mert jóban vagyunk csak attól féltem hogy károsíthat valamilyen érzékenyebb eszközt ez a jelenség

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63339)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.09 0 0 63339

A villanymotorok a bekapcsolás után néhány (tized)másodpercig igen nagy áramot vesznek fel (a felpörgés idejére), utána áll be az áramfelvételük a normál értékre. 

Minél nagyobb az utcai hálózati vezeték ellenállása (pl messze van a háztól transzformátor), egy nagy fogyasztó annál jobban le tudja rántani a feszültséget.

De az is lehet, hogy a normál feszültség is túlságosan alacsony nálatok (azért olyan érzékenyek rá a lámpák), tehát lehet, hogy a hivatalos 230 volt helyett a valóságban többnyire csak 215 körül van (meg kellene mérned néhányszor különböző időszakokban)

tehát talán az zavaró most, ha a 218 v-ot rántja le a szomszéd ketyeréje mondjuk 199 voltra, miközben ha 230 V lenne az átlag, akkor talán észre sem vennéd az időnként 211 voltot.

Ezen már többnyire tud javítani az áramszolgáltató (meg tudja emelni a feszültséget egy kicsit a transzformátoron), ha szólsz nekik, hogy a 230 V nálad csak 218 V,

a szomszédod flexelését/hegesztését nem tudják megtiltani,

és azt sem fogják bevallani soha neked, hogy nem túl optimális a hálózat a környéketeken és már rég kellene rá költeni pár milliót :)

Előzmény: Grim13 (63338)
Grim13 Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63338

Sziasztok remélem belefér a fórumba a kérdésem. A szomszédom elkezdett egy két hete építkezni. Ahányszor bekapcsolja a flexet vagy vagy bármilyen szerszámot nálunk ingadozik az áram. Nem arról van szó hogy elmegy és visszajön, nem egy túl nagy ingadozás csak vibrálnak az égők, neon stb. Ez csak a bekapcsolásnál tapasztalható, miközben megy az eszköz nem vibrálnak a dolgok. Van ötlete valakinek hogy ez mitől lehet vagy normális dolog ez egyáltalán? Az eon-nál jeleztem a dolgot de elég lassan reagálnak és nem akartak semmi konkrétat mondani.

King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63337

Nem értesz meg, pontosabban az egész megoldást nem érted

Adva volt egy Y/D kapcsolód és egy 3f ki/bekapcsolód, azzal megoldottuk

Mindent kézi kapcsolókkal akarsz megoldani? Mert arra is van megoldás 5db ki-be kapcsolóval

A legutolsó rajzom amit sokkal korábban rajzoltam az a jó

Amit te variáltál, amelyiknél egy olvtárs figyelmeztetett fáziscserélésre,  az sem jó

Erre még két kapcsolót akarsz beiktatni, de elképzelni nem tudom hova

Értem én hogy vegyük a Y/D DIL m.kapcsolókat mintha ott sem lennének, csak ezt sem értem miért

És a másik, hogy te "egységekben" gondolkodsz, de nem látod mikor merre megy a villany

Mintha egy blokkrajz lenne, ilyen

Tisztán értehető annak aki szakember

Rajzoltam neked egy rajzott csak kapcsolókkal, ez is működik

De ha a DIL-t is ki akarod váltani, akkor ez

Ennyi rajz után ahogy gondolod :)

Előzmény: tombolo (63335)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63336

Szoval.

Kabel,muanyag csatorna vagy mucso bilincsben. Fk. Doboz,benne wago, ez bedugos vagy karos.

Kacsolo es dugaljzat, az fk. legyen illetve legyen hatlapja. Ha fara szereled akkor tegyel hoszigatalolapot ala, de azt tegyel a lampa ala is. 

Majdnem elfelejtettem a reiser csavart, az is kell :-))

Előzmény: Bazs1981 (63331)
tombolo Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63335

Most csak a lényeget vágtam ki, és rajzoltam kicsit sután, de követhetően, az én variációmat, mivel a 2 dil nincs fesz alatt tehát mintha nem is lenne, így az áramkört megtartva kellene szerintem 1 ki-be kapcsoló még, az frv. áramkörének a deltához.

"Tehát az nem egy Y/D kapcsoló hanem két 3f ki-bekapcsoló?"

Nem, az 2 db.3f. ki-be. És ezért gondoltam még 1 et, a dilek áthidalására.

Előzmény: King_of_Giants (63332)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63334

kihívásként tekintek rá."

Hívjál ki egy sörre!

Te soroltad fel mi kell, csak ismételni tudom. 4 lámpa 2 kapcsoló 2 konnektor kábel.

Mi a kérdés?

Előzmény: Bazs1981 (63331)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63333

A V-Z tekercs nem fog feszültséget kapni , a másik kettő meg ugyanazt a két fázist kapja, "sántaüzem" + 1F  kimaradás vagymi

Előzmény: King_of_Giants (63332)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63332

"tettem bele a Y-D helyett 2 db ki-be kapcsolót"

Tehát az nem egy Y/D kapcsoló hanem két 3f ki-bekapcsoló?

Megtévesztő volt, de ha igy van, akkor az ott jó

DE

deltában a frekiváltórol az irányváltás nem jó/szerintem/

kirajzolom a rajzodbol sallang mentesen, érthetően

1/ mondjuk jobbra forog, a DIL jól kapcsolja a fázisokat

2/fázist cserél a DIL balra forog/na/

Ha irányt váltasz,  a másik tekercsvégen is váltani kell, tehát ugyanazon fázist kapjon

Nálad meg nem igy van

Ha az UV-n cserélődik a fázis akkor a párján

a ZX-en is ugyanugy kell cserélni

Nem is tudom mit fog csinálni, mi merre, már nem is látom át :) Talán valami ellen mágnesesség lesz egy tekercsben

Na majd valaki okosabb vagy türelmesebb megnézi a helyzetet

Előzmény: tombolo (63330)
Bazs1981 Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63331

Sziasztok!

Alapszintű segítségeteket kérném:

Van egy fedett fa kerti kiülőnk és szeretnék bele 4 db lámpát 2 kapcsolóval. + még 2db konnektort. Az áramot már bevittem az épületbe, egy 3x1,5 mm-es kábel jön ki az egyik sarokból. Milyen anyagokra van szükségem, ahhoz hogy biztosan és jól működjön. Tudom, lehet egyszerűbb lenne villanyszerelőt hívni , de én szeretném megcsinálni, kihívásként tekintek rá.

Köszönettel:

Balázs

tombolo Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63330

Én a Szakmókus rajzát amire Te is hivatkozol,azt  alapul véve tettem bele a Y-D helyett 2 db ki-be kapcsolót, mert  így találtam egyszerűbbnek,és a kapcs szekrénybe is csak ezek férnek bele,mivel csak 10cm a mélysége..

Előzmény: King_of_Giants (63329)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63329

Nem kell még egy kapcsoló, csak más áramkörökbe, más besorolásba,  kell kötni a kapcsolókat

Előzmény: tombolo (63327)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63328

Nem!

Két féle baj van vele

Nyugalmi helyzetben nyitott minden.

1/ Rákapcsolod a frekiváltót, megkapja az U-V-W

DIL kapcsol valamerre, mondjuk le irányban

A Y/D elöször csillagba kapcsol és ekkor nincs irányváltás arra indul amerre akar, tőled      

függetlenül, illetve ahogy kapja a f.váltóbol a fázis sorrendet

Ez még kiküszöbölhető emberi figyelemmel, de nem illik az embere bizni ilyet

Ebben az esetben azért kell emberi figyelem, mert elöször a Y/D kapcsolót kapcsolod át deltába 

és csak az után jön a frekiváltó rákapcsolása és inditás a DIL-kapcsolókkal

Itt bizony nagyot lehet tévedni ami balesetveszélyes

Gondolj bele, emelni akarsz és közben sűlyesztesz

2/ Rákapcsolod a frekiváltót, DIL adja a helyes sorrendet az X-Y-Z kapcsoknak is valamely irányba

Aztán irányt váltasz

Ekkor két fázis felcsrélődik a DIL kapcsolónál, Y/D kapcsoló marad deltában, és egy tekercs

ugyanazt a fázist kapja

Rajzold át egyik esetben/másik esetben váltakozó szinekkel és meglátod/ha nem tévedtem/

Az eredeti, legutolsó általam és szakmókus által adott rajz a jó, csak te átvariáltad , máshova kötözgetted a DIL kapcsolókat, a Y/D kapcsolót, és "két kapcsolóval megoldottam" eredményre jutva megnyugodtál :)

Egy villamos vezérlést nem lehet ugy lerajzolni megérteni és bekötni, hogy a vezérlést és a kapcsoló bekötéseket pontosan ne rajzolnák be

Lehet persze, azt tömbvázlatnak nevezik, de ez a rajz arra is hibás lenne

Előzmény: tombolo (63324)
tombolo Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63327

Az előbb véletlen magamnak írtam, de most akkor ezt tőled kérdezem.Lehet hogy már értem, mire gondolsz? Az hogy olyankor a 2 DIL nyitottba van, és ezért nem záródik a Z-U, X-V, Y-W ahogy deltába lenne áthidaló lemezekkel? Ha ez a baj, akkor bizony igazad van, amit talán :-(( még 1 kapcsolóval kell pótolni?

Előzmény: King_of_Giants (63320)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63326

Abban tényleg nem segit a google

De pontosan mi az hogy "főbizti doboz" , milyen szekrény az, hova olyan csavar?

Ha a szekrényhez, vagymihez, nem szabványos tartozék akkor miért kéri az ELMű,

vagy tényleg az átfúrás marad ahogy itt ajánlották

Előzmény: *Steve (63323)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63325

Másod harrmadkézböl kérdezték, mi lehet a gond

ha a hűtő bekapcsolásakor vagy villany felkapcsolásakor elmegy  két csatorna a tv-n, rtl és tv2 ,a többi csatorna rendben van. Azt már nem kérdeztem vissza hogy mikor áll vissza ez a két cstorna

Ilyet még nem is hallottam!

tombolo Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63324

Lehet hogy már értem, mire gondolsz? Az hogy olyankor a 2 DIL nyitottba van, és ezért nem záródik a Z-U, X-V, Y-W ahogy deltába lenne áthidaló lemezekkel? Ha ez a baj, akkor bizony igazad van, amit talán :-(( még 1 kapcsolóval kell pótolni?

Előzmény: tombolo (63321)
*Steve Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63323

ez egy M8 as 13 as kulcsnyílású csavar

Előzmény: *Steve (63322)
*Steve Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63322

nem igazán

Előzmény: King_of_Giants (63319)
tombolo Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63321

a kapcsolókkal deltába van állítva, és az agregát meg ekkor a közelben sincs. Az irányváltást az frv ről kivezetett irányváltó kapcsolóval váltom.

Előzmény: King_of_Giants (63320)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63320

Mi a helyzet, amikor frekiváltórol deltában megy, irányt váltasz?

Azonos fázis kerül egy tekercsre, ha jól látom/értelmezem

Előzmény: tombolo (63316)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63319

Google mit ajánl?

Előzmény: *Steve (63317)
tombolo Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63318

szerintem egy normál belevaló csavar fejének a lapolt részét átfúrod 2mm es fúróval, akkor mér befűzhető,plombálható!A kerek fejüt is átlehet fúrni.

Előzmény: *Steve (63317)
*Steve Creative Commons License 2015.06.08 0 0 63317

sziasztok !

Plombálható csavart  hol kapok ?  ez volt az elmű baja ,hogy a főbizti doboz nem plombálható

tombolo Creative Commons License 2015.06.07 0 0 63316

Nekem is gyanús volt,ezért kértem valaki nézze át, mert hogy a motorkapcsokon a szembelévő színek nem egyeztek,ó, pedig látszik az eredeti rajzomon,hogy ceruzával még jól rajzoltam, de aztán a színeket már eltévesztettem. Remélem így már ok. Köszi a segítséged,ez nagyon lényeges hiba volt.

Előzmény: Jancsii (63313)
tombolo Creative Commons License 2015.06.07 0 0 63315

Köszönöm hogy átnézted, ezt majd akkor átkötöm.

Előzmény: Jancsii (63313)
DkGrinder Creative Commons License 2015.06.06 0 0 63314

Jó lett? 

Előzmény: Lacivill (63311)
Jancsii Creative Commons License 2015.06.06 0 0 63313

Szerintem hibás a rajz. A fő áramkörben van a hiba. Csillag/delta kapcsolásnál a motoron az azonos fázisokat szembe kell kötni. Pl. a Z-V tekercsvég most azonos fázist kap delta kapcsolásban. Az U-V kapcsokra kötött vezetékeket cseréld meg.

Előzmény: tombolo (63295)
Zoltán a Mesterkém Creative Commons License 2015.06.06 0 0 63312

A titokhoz tartozik, hogy a módszer, mivel sokkolja az elemeket, meg is rövidíti az élettartamot.

Lítium elemnél sanszos a kigyulladás is, kezdő bombakészítőknek ideális.

Előzmény: arenarock (63292)
Lacivill Creative Commons License 2015.06.05 0 0 63311

Ja vettek nekem első napi nagy akcióban.

Előzmény: DkGrinder (63310)
DkGrinder Creative Commons License 2015.06.05 0 0 63310

Hú de jó, kipróbáltad már?

kekov Creative Commons License 2015.06.05 0 0 63309

köszönöm szakmókus,

nem is számítottam nagy teljesítményre, csak gondoltam ha már megvan hadd pörögjön amíg hajlandó

... ki tudja mit fog hajtani, valamire csak jó lesz :)

Előzmény: szakmókus (63254)
paplanfa Creative Commons License 2015.06.05 0 0 63308

Nem igazán. Valószínűbb, hogy a wagoba nem dugtad be jól, vagy a csavar alatt nem érintkezik úgy mint az 1,5-ös.

Előzmény: *Steve (63306)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.05 -1 0 63307

Mivel behúzáskor többnyire nem egymagában van húzva, ezért nem valószínű, hogy a húzástól elszakadna.

De tömör lévén, ha ugyanazon a ponton többször is meg van hajlítva, akkor elég könnyen eltörik.

És amikor egy elosztó táblával birkózol, ott azét előfordul derót-hajlítgatás (pláne, ha valami miatt többször is le kellett szedni vezetékeket többször is kikötni/bekötni/átkötni vagy ilyesmi)

Nem is olyan régen egy fali UTP aljzattal jártam így: a bekötés le lett tesztelve, de mire a kis kockát végre sikerült bepattintani a helyére**, addigra annyit lett hajlítgatva a sok ér, hogy az egyik eltört szép csendben.

(** aki a Schneider Anya fali UTP aljzatot ilyenre tervezte, az szerintem még életében nem dolgozott ilyesmivel, van olyan UTP aljzat, amit negyed (tized?) annyi idő alatt be lehet kötni - és sajnos nem ez az egyetlen ilyen szerelő-szívató termék)

Előzmény: *Steve (63306)
*Steve Creative Commons License 2015.06.05 0 0 63306

sziasztok !

Mennyire reális ,hogy behúzás közben a 2,5es tömör réz vezeték megszakadjon ?

Nem tartottam eddig reálisnak de tegnap kötöttem az elosztó táblát és a lányom szobájába a fázis oké a nulla meg az istennek se

King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.05 0 0 63305

a kondenzátor a lemezes átkötés és a teljesen szabad maradt harmadik végre"

Bocs, ez marhaság

A rajz a jó

Előzmény: King_of_Giants (63304)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.05 0 0 63304

Rosszul látni a betüzést a kapocslécen

de

amelyik kettő össze van kötve lemezzel, oda jön/ne/ a 230 egyik vége, a másik vége a szabadon maradt egyik sarura, a kondenzátor a lemezes átkötés és a teljesen szabad maradt harmadik végre

Előzmény: atko081 (63303)
atko081 Creative Commons License 2015.06.04 0 0 63303

A segítségeteket szeretném kérni egy motor bekötésben.
Be volt kötve, szétszedéskor le lett írva, de a kutya megette a
papírlapot mire a csapágycsere megtörtént.
Nyomógomb, kondi, 230V.
A motor adatai: IMI CZ792 T7C IP44 220V 6,2A 750W 2900f/p
Előre is köszönöm!

moonshadow Creative Commons License 2015.06.04 0 0 63302

köszi!

Előzmény: King_of_Giants (63298)
tombolo Creative Commons License 2015.06.04 0 0 63301

A 3f bevezetés sem olcsó, pláne a vill szerelő,anyag Eon. szóval 2-300e és egy csomó utánjárás fúrás faragás, és a műhely a háztól 70m re van. Az frv. bírná, csak a hozzáprogramozást nem tudják, és ez már megvan, ami nem volt drága. Ez a megoldás, kb. mindenestől 60e pénz volt,ha az invertert is hozzászámolom!Ennyiért talán a 70-80m kábelt sem kapnám meg ha bevezettetném.Mivel a drehagép már így is az inverterről ment, így ez a kis + költség már elenyésző a 3f hoz képest. Ennyi untig elég a használati célomhoz.A rajz egyébként jó,vagy bibis? Az a zöld keretes rész a kapcs.szekrény,és csak abba kellett a 2 kapcsolót beszerkeszteni, amit 6500 ért vettem a többi benne lévő cuccal,amiket a rajzon nem is jelöltem,mert az nem játszik itt szerepet. (2db 220v. os konnektor,hozzá 2db. kismegszakítóval védve)! Szóval ezért nem akartam a 3fázist. Az esztergát kb 20 órát használom,az emelőt meg autóhoz kb.5 alkalommal éves szinten. Időnként a futókhoz meg elég "220"ról járatni.(40db).

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63300)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.04 0 0 63300

Ennyi pénzkiadásból + problémamegoldásból talán már kijönne egy akkora inverter ára, ami simán kibírja a nagyobb motorterhelés (vagy a házba behozni a három fázist :)

Előzmény: tombolo (63295)
tombolo Creative Commons License 2015.06.04 0 0 63299

Nem, az csak 2db ki-be, és a zöld piros gombos meg egy motorvédő,alatta meg egy 4 pólusú dugalj,így lehet bármit még ráakasztani simán direktbe.A halom vezeték meg a motoron van meg a vezérlőjében, azzal nincs dolgom, csak ezek amik hiányoztak a két féle betáphoz.

Előzmény: King_of_Giants (63296)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.04 0 0 63298

Elbírja kb. 13A, feltéve ha nem megy mellette egy 4 lapos tűzhely sütővel

2.5mm2 kábel lenne a jobb. Lengőkapcsolót, mint az éjjelilámpákon van még nem láttam 3f-ban

3f tokozott 16A-es kapcsoló kellene, de abban a kábel kitépés nincs biztositva

Lehet hogy van persze olyan is, majd valaki ajánl pontos tipust

Előzmény: moonshadow (63297)
moonshadow Creative Commons License 2015.06.04 0 0 63297

Sziasztok!

Pufitartály tartalékfűtéséhez szeretnék egy 9 kw-os 3 fázisú fűtőpatront beszerelni. 

Az aljzat előtt 3 db B25A kismegszakító van.

Mivel 3 fázis aljzat csak a villanyórában van, ezért 12 m-es kapcsolós lengőaljzatos hosszabítót kell készítenem. Milyen vastagságú kábelt vegyek hozzá, 5 * 1,5-ös elbírja, vagy vegyek inkább 5 * 2,5 -öst, hogy ne füstöljön el? Létezik 3 fázisú lengőkapcsoló? 

Másik kérdés, hogy bírni fogja a kismegszakító? Hogyan tudnám még a fűtőpatron megvásárlása előtt valahogy kipróbálni, hogy nem veri-e le a kismegszakító majd ekkora teljesítménykivételnél? 

King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.04 0 0 63296

Zűrös az átláthatósága

Viszont nem 2 egyszerű 3f kapcsolóval oldod meg mint állitottad, hanem ugyanúgy 4 kapcsolóval mint kezdésben

Elhagytál egy halom vezérlési vezetéket a rajzon azért tűnik csak egyszerübbnek

Az a négyszög a piros-zöld gombbal, az irányváltást vezérli a DIL kapcsolóknak, vagy miért megy át a 3fázis rajta?

Előzmény: tombolo (63290)
tombolo Creative Commons License 2015.06.04 0 0 63295

Sajnos az frv. vel nem tudok milyen irányba futni, mert a motorról abszolút nincs semmiféle adatom, (tábla), és még csak itt a neten sem találok még csak hasonlót sem. Ez az emelő egy régi gyártmánya a ZIPPO nak, de az emelőn sincs a márka feliratán kívül semmi aminek alapján kutakodhatnék. Az frv. vel meg addig ez ügyben nem tudnak mit programozni, ami meg most rajta van, azt még az esztergához lőtték be, aminek van adattáblája. Tehát maradt ez a megoldás. Meg aztán itt talán a megyében sincs olyan aki ehhez szerintem értene, ezért is kellett már nem is tudom hová küldenem anno. Egyébként a rajz így már "használható"? "hivatalosan" tudom nem is használható a masina,de nem is úgy használom,csak bezárt kapunál,és magánként!

Előzmény: szakmókus (63293)
paplanfa Creative Commons License 2015.06.03 0 0 63294

Ezekhez nincs egy gyári levehető fényvédő fekete kupak? UV ellen.

szakmókus Creative Commons License 2015.06.03 0 0 63293

Én futnák egy kört a frekiváltóval is. Meg kellene nézni az áramkorlát ,és a nyomaték százalék értékét.

Lehet meghajtja azt a emelő motorját terhelve is.

A kijelzőre az áramot kirakni, megnézni hány A-nál villog, és tilt le.

Csillagban hány amper van az adat táblán?

Előzmény: tombolo (63289)
arenarock Creative Commons License 2015.06.03 0 0 63292

Elárulom a nagy titkot. Az elemeket áramra mérjük, a ceruza elem 1A alatt már max. óra járatásra jó még fél évig.

Szóval sajna humbug a cikk, ahogy az akkuk, úgy az elemek sem lineárisan merülnek. A vége nagyon felgyorsul...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63286)
Lacivill Creative Commons License 2015.06.03 0 0 63291

Megérkezett:

tombolo Creative Commons License 2015.06.03 0 0 63290

pótoltam.

Előzmény: tombolo (63289)
tombolo Creative Commons License 2015.06.03 0 0 63289

Sokat agyaltam de beraktam az egészet egy szekrénybe, és 3 madzag jön ki a motorvezérlő dobozából,ami a motor gyári része. 1 az frv-re dugóval a végén, 1 a szekrénybe a rajz szerint, és a végkapcs. ami nincs a rajzon mert gyárilag van rajta. Remélem ez már a végleges lehet.

Előzmény: King_of_Giants (63288)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.03 0 0 63288

Spongya rá! :)

Azért iderajzolhatnád, hogy oldottad meg 2db. 3f ki/bekapcsolóval egyszerübben a Y/D és irányváltást , generátor szakaszolását

Előzmény: tombolo (63284)
tombolo Creative Commons License 2015.06.03 0 0 63287

Azért nem lenne egyszerűbb,mert a motorra gyárilag van ráépítve a vezérlő doboz,amiben a két DIL relé van,  az irányváltás miatt.Abba megy a hálózat,a végállás kapcsolók és onnan jön ki egy 4m es madzagon egy dobozba épített irányváltó kapcsoló.

Előzmény: paplanfa (63285)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.03 0 0 63286

Meg kellene mérni, hogy hány ampert lehet kivenni egy frissen kimerült minőségi ceruzaelemből. Ha pl 0,75 volt mellett tudja a 2 ampert, akkor elképzelhető, hogy egy okos step-up konverter le tudja belőle gyártani a 1,5V 1A-t.

Persze nem biztos, hogy a ketyere képes lesz ekkora áramra

és az is valószínű, hogy nagyon nem mindegy az elem gyártója/minősége sem.

De ha csak a Duracell minőségű ceruzelemekkel működik jól és csak 50%-kal hosszabbítja meg a kapacitást és csak max 50-100 millampert fog tudni, még akkor is jó lehet egy rakás helyre.

Persze nagy kérdés a saját fogyasztása is, ezért pl termosztátba/faliórába/csengőnyomóba nem biztos, hogy okos döntés ;)

Előzmény: Szirty__ (63283)
paplanfa Creative Commons License 2015.06.03 0 0 63285

A motorvédő helyes dolog.

Nekem nem fér a fejembe, hogy a sok bizbasz helyett miért nem raksz fel egy, azaz 1 db csatlakozóaljzatot amire a motor kivezetései rá vannak kötve, és arra mennének adapterdobozok amit cserélgetsz. Ezekből meg a megfelelő külső csatlakozáshoz, így tutira hülyebiztos, hullaegyszerű, áttekinthető lenne.

Előzmény: tombolo (63284)
tombolo Creative Commons License 2015.06.03 0 0 63284

Bocsi, de igazán nem cikizésből írtam amire válaszoltál, hiszen sok minden segítséget is kaptam, csak "nekem" tünt a több hozzászólások után megbonyolítottnak. Az hogy néha kevertem-kavartam, azt meg a "villanyászom" miatt, mert ő sem adott egyértelmű válaszokat, hiszen emlékezni sem nagyon tudott arra, hogy itt,éppen akkor mit kötött ki, vagy be. Ezért is kellett nekem megnézni a kapocstáblán lévő betűket, amit bevallok, nagyon nehezen tudtam leolvasni, mert a képen is látni,hogy szinte nem lehet látni a 2 dil és a saruk miatt. Bocsi mégegyszer. Annyit még, hogy most viszont újratervezésbe kezdtem, mert így gyanítom, nem százas, mert kipróbálni sem merem. Mégsem volt olyan egyszerű,csak papíron. Azóta már beleterveztem egy motorvédőt is, mert fő a nyugalom.Kösz hogy elolvastad.

Előzmény: King_of_Giants (63269)
Szirty__ Creative Commons License 2015.06.03 0 0 63283

Ez szerintem bulvárszemét (ami nem meglepő a forrást látva).

"Azt hitte, csak az újratölthető elem újratölthető? Igaza volt, de mostantól téved"

"A nem újratölthető elemet is újratölti egy kütyü"

Nincs szó semmiféle újratöltésről. Nyilván marad még energia az elemekben miután már többnyire használhatatlanul kimerültek.Azt írja hogy: "800 százalékosra húzható fel egy eldobható elem élete"

A következő mondat pedig ez: "A normál használattal csak az elemek 20 százalékát lehet kihasználni".

Azt nem részletezi hogy jött ki a 800 az ötszörös maradékból.

A DC/DC konverter az elem alacsonyabb feszültségéből 1.5V-ot csinál. Ez nem túl nagy trükk. De hogyan birkózik meg azzal, hogy egy 1V körülire kimerült elemből kihozzon akkora áramot ami elég egy készüléknek? Pl. egy zseblámpának, ami 1A áramot is követelhet! A padlóra merült elem ugyan szolgáltat még pár száz mV feszültséget de alig-alig terhelhető.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63282)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.03 -1 0 63282

Új technikai érdekesség:

A nem újratölthető elemet is újratölti egy kütyü

Alapból csak az elemek 20 százalékát használjuk ki, a Batteriser kinyeri a maradék nyolcvanat is. Tovább »

forrás: Index.hu

Jahno Creative Commons License 2015.06.03 0 0 63281

Tesónak még kreativitással is párosul a marhasága, azt külön nem elemeztem. Ha valaki szerint nem létező dolog a kézügyesség különböző fokozata és csak akarni kell, azzal nehéz mit kezdeni.

Előzmény: Garfield007 (63280)
Garfield007 Creative Commons License 2015.06.03 0 0 63280

A kreativitás pl. semmit nem mondd az itteni szakértőnek, de pl. itt kézügyesség kellett?:

http://index.hu/index2/#//indavideo.hu/video/Elkepeszto_autoszerviz

:-)))

Előzmény: Jahno (63278)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.03 0 0 63279

Havernál vendégeskedtem és megláttam a garázs asztalán egy fél marék apró alkatrészt. Kiderült, hogy szétkapta egy ősrégi Opel gyújtáskapcsolóját és egy hónapja próbálja összerakni. Kiröhögtem, majd összeraktam neki (mindössze 2-3 óráig tartott: időnként elrepült egy-egy rugó :) Ha ezt nem kihívásként élem meg, hanem kényszermunkaként, akkor valószínűleg öt perc után bevágom a sarokba és szerzek egyet pl az ebay-ről.

Szóval ez sem kézügyesség kérdése volt, hanem pszichológiai hozzáállásé (aktuális lelkiállapot).

Előzmény: Jahno (63278)
Jahno Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63278

El is mondtad, hogy türelmetlen vagy. Én meg egy csomó mindennel szoptam, aztán csak nem akart sikerülni, vagy béna lett 700. alkalomra is, vagy piros. Akkor csak nem vagyok türelmetlen, ha négyzetesen sok időt elbaszok vele, legfeljebb feleslegesen. Technikaórán is már bénáztam a tutajjal meg ilyen marhaságokkal, gépészeknél azt a hülye kalapácsot sem sikerült vízszintesre reszelni, bár ott valóban hozzájárult a "mi a fasznak ez nekem" opció.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63277)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63277

"Nekem egy csomó mindenhez nincs. Tesónak meg tripla adag van,"

Nálad  "a nincs hozzá kézügyességem" kategóriák valószínűleg csak a "nemérdekel" vagy a "türelmetlenség" miatt vannak, csak talán magadnak sem mered bevallani :)

Nekem pl nincs semmi "kézügyességem" a főzéshez, hiába próbálkoztam százszor is (nemérdekel+türelmetlenség: minden kaját megpróbálok 5-10 perc alatt megcsinálni és ha nem lehetséges, akkor otthagyom a francba).

Előzmény: Jahno (63264)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63276

A jó szülőnek/tanárnak nincs más feladata, mint az érdeklődés felkeltése a megfelelő dolgok iránt, a többi megy magától.

Persze ha nem sikerül az érdeklődés felkeltése, akkor még mindig ott a korbács és a kínlódás... már akinél ez működik.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63275)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.02 0 1 63275

"Meglátszik nagyon, ki végzett olyan dolgokat, amihez kézügyesség kell, és ki nem."

Valóban meglátszik hogy ki csinált már olyasmit,

Pont azt mondom, hogy a kézügyesség nem egy genetikai dolog, a kézügyesség az érdeklődés és a gyakorlat szorzata:

- ha valami nem érdekel, de százszor megcsináltatom veled, azt attól kezdve valószínűleg mindig jól fogod csinálni (tehát megjött az elveszett kézügyességed ;)

- ha valami érdekel, akkor meg már elsőre is oda fogsz figyelni a részletekre, tehát már másodszorra is sikerülni fog, sőt legközelebb a kicsit is hasonló dolgot is felismered egyből meg tudod oldani már azt is.

Ez a különbség az éppen megfelelő és a jó villanyszerelő között: az érdeklődés/kíváncsiság.

50-100 mozdulatból álló sorozatokat tanítottam meg olyanoknak, akik azelőtt a cipőjük bekötését tartották csúcsteljesítménynek, hidd el,  hogy a "nincs kézügyességem" egy mítosz (vagy lustaság ;)

Válassz ki valamit, amit most nagyon bénán csinálsz és csináld meg legalább hússzor egy más után. Nem viccelek: amikor már úgy érzed, hogy tökéletesen hibátlanul megy, akkor még csináld meg még tízszer (amikor tudatosan már nem oda koncentrálsz teljes erővel, aközben a mozdulatsor "beég" a szoftverbe, szerencsés esetben életed végéig).

Nem muszáj egyből veseátültetéssel kezdeni, mondjuk köss csomót egy cérna végére.

Előzmény: Vagdullah (63261)
a némedi Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63274

Mert az alapokat sem tanították meg nekik! Erről beszéltem! Az OKJ fél év alatt lóf@szt sem ér! Ha szereted a szakmát és van kitartásod utána nézel, megtanulod önerőből! De nem ez a helyes. 

Előzmény: szakmókus (63271)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63273

Mindegy minek nevezzük

Van olyan cég aki oktat szakmára, vagy csak iskolába járnak a tanulók?

Anno az ELMŰ-nél kezdtem és elsőben tanműhely, majd később minden osztályt végigjártunk, kábel, légvezeték mérő, alállomások stb. emellett Csepelre a MÜM 33-ba, ami azóta megszünt ha jól tudom

Így egyszerre gyakorlati és elméleti  oktatás volt és minden területét megismertük  a villanyszerelésnek.

Előzmény: paplanfa (63272)
paplanfa Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63272

Van ma vállalat/cég???

Előzmény: King_of_Giants (63270)
szakmókus Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63271

Én huszonakárhány éve tanultam az ép.vill.szerelő szakmát. Az akkori tankönyvek olyan alkatrészeket mutattak példaképp, amelyeket már akkor sem voltak kereskedelmi forgalomban.

Frekvenciaváltóról, lágyindítóról szó sem volt, pedig léteztek már akkoriban is.

Mivel tanuló koromban ipari környezetben mozogtam, így bővebb ismereteim lettek mint osztálytársaimnak.

Sok velem végzett  kolléga elhagyta a szakmát, inkább sofőrködnek, vagy más villanyszerelést nem igénylő szakmában találtak helyet.

Előzmény: a némedi (63265)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63270

Van ma vállalatnál/cégnél ip.tan képzés, vagy csak OKJ

King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63269

2db. sima 3 pólusú ki-be kapcsolóval megoldottam az első rajzom alapján,mert ettől egyszerűbb megoldást nem kaptam,csak mindenki bonyolította"

Köszönjük szépen!

Ez volt az első rajzodon

Itt még a Y/D bekötéséröl kérdeztél és a frekiváltóhoz deltában kellett a motor

Ezt megoldottuk

Aztán mutogattad a DIL kapcsolókat hogydehát irányváltás is kell

És a frekiváltóhoz mégiscsak Y-ba, aztán mégsem hanem delta

és a motor kivezetések betüjeleit is variáltad

Jól agyonvariáltuk egy darabig, erre te ujjgyakorlatként két 3f ki/be kapcsolóval simán +oldottad

De legalább frissitettük az elfeledett tudást, az is valami

Előzmény: tombolo (63256)
Garfield007 Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63268

Ugyi, egy ideig olyan helyen forogtam, ahol mozgásfejlesztéssel is foglalkoztak, tanították is. Homlokegyenest mást állítottak, de hogy mernének vitatkozni egy villanyszerelővel...

Előzmény: Jahno (63264)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63267

Jóbarátom fia küldött emilben pár dolgozat kérdést, kár hogy kitöröltem már

Az első háromra kapásbol megválaszoltam, de a köv.háromhoz lövésem sem volt és alig kereséssel a gugli sem adott találatot

3.éves elektroműszerész szakközép

King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63266

Nagy belső ellenállásunak kell lenni elsősorban

Előzmény: Vagdullah (63257)
a némedi Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63265

A mai iskola rendszer termeli ki a "szakbarbárokat"!!! A tankönyvek jó része alkalmatlan szakember képzésre! Egy végzős technikus nem tudja felrajzolni a kapacitív, induktív kompenzált, vagy teljesítmény-feszültség esési fazor ábrákat! Ami rosszabb el sem tudja magyarázni mi az!? De sorolhatnám napestig amit nem tanítanak, ami miatt alapjában teszik "megérthetetlenné" a villamosságot!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63259)
Jahno Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63264

Nekem egy csomó mindenhez nincs. Tesónak meg tripla adag van, ha valaki azt csak úgy adottság nélkül meg bírja tanulni, akkor nem is tudom...

paplanfa Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63263

Attól nem kell félni. Sok év lesz.

Előzmény: Vagdullah (63261)
cucu Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63262

"Tehát aki azt mondja, hogy "nincs kézügyessége", az vagy türelmetlen, vagy buta, vagy beteg, vagy lusta/hazudik valami miatt :)"

A meleget kihagytad...:)

Vagdullah Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63261

Azért szerintem a kézügyességben erős eltérések vannak az emberek közt. Meglátszik nagyon, ki végzett olyan dolgokat, amihez kézügyesség kell, és ki nem. Azt nem tudom, tanulható-e, vagy inkább gyerekkorban kifejlődött dolog a kézügyesség. Szerelgetni nem szoktam.

Érdekes módon az elektromosság érdekel, csak nem értek hozzá.

A szorgalom és a fizetés szerintem szorosan összefügg esetemben.

Csak attól félek, sok év, mire az ember rendesen megtanulja..

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63260

Ismerek olyan villanyszerelőt, aki a szakmában eltöltött húsz év után is összekeveri a feszültséget az árammal, egy váltó kapcsolást is csak próbálkozással képes helyesen bekötni (keresztváltót már mással csináltatja). Ő is elvégezte valahogy az iskolát.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63259

Rossz (gyenge szaktudású) villanyszerelő bárkiből lehet, aki nem túl hülye. Jó villanyszerelő viszont  abból lesz, aki vagy szorgalmas, vagy okos (elméletileg olyan is létezik, aki szorgalmas is meg okos is, de ilyennel én még nem találkoztam).

Persze óriási előnnyel indul az, akit érdekel is az elektromosság.

Kézügyessége meg mindenkinek van, aki egészséges (biológiailag és mentálisan).

Csak a türelmetlen (és a buta :) emberek gondolják azt, hogy elsőre mindig mindennek sikerülnie kell. Vannak olyan emberek, akiknek a legtöbb dolog megy elsőre is és vannak olyanok, akiknek először százszor el kell gyakorolni valamit, hogy utána nekik is mindig elsőre sikerüljön :) itt is az érdeklődés hiánya az, ami baromira le tudja lassítani a dolgokat (akit érdekel, az ösztönösen megfigyeli a dolgok működését).

...és vannak olyanok is, akik azért hivatkoznak a hiányzó kézügyességükre, mert nem szeretnének valamit megcsinálni ;)

Tehát aki azt mondja, hogy "nincs kézügyessége", az vagy türelmetlen, vagy buta, vagy beteg, vagy lusta/hazudik valami miatt :)

paplanfa Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63258

színlátás, kézügyesség, logikus gondolkodás, műszaki érzék

Vagdullah Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63257

Sziasztok

Meg tudnátok mondani, milyen embernek való a villanyszerelő szakma? Barkácsolós típusnak kell lenni? Kell hozzá kézügyesség? Nekem ezek nincsenek.

És hol érdemes tanulni?

tombolo Creative Commons License 2015.06.02 0 1 63256

Ha még mindig ezt vesézitek, akkor erről már csak annyit tudok hozzátenni, hogy 2db. sima 3 pólusú ki-be kapcsolóval megoldottam az első rajzom alapján,mert ettől egyszerűbb megoldást nem kaptam,csak mindenki bonyolította.Ettől még nagyon köszi mindenkinek a jobbító szándékát. Baleset és csattanás kizárva,mert 2 különböző (4-5 pólusú)dugó a motorról és így muszáj helyes állásba kapcsolni minkét kapcsolót, mert különben nem indul a móka.A legelső rajzom alapján.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63255)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.02 0 0 63255

"Egy hatpólusú váltókapcsolóval biztonságosan kapcsolható a háromfázisú motorod úgy, hogy 1-es állásban csillag, 2-es állásban delta kapcsolású, mindeközben két háromfázisú betáppal akár fixen kötve."

Úgy látom, hogy gyárilag a 4db váltó a maximum.

Egyébként egyszer két kapcsoló alkatrészeiből csináltam egy egyedi kombinációjú 7 (=hét) szintes kapcsolót, de nagyon nehéz volt kapcsolni (komoly erő kellett az átkapcsolásához).

Szóval talán még a kapcsológyár egyedi kapcsolókat gyártó részlege sem vállalná a 6 szintes elkészítését.

De adtál egy ötletet:

ugyan nem rajzoltam le (csak fejben), de szerintem mindössze 2 db DIL 00-44-es mágneskapcsolóból össze lehetne hozni a következő szolgáltatást:

- ha áll az aggregátor, akkor a villanymotor deltában megy az inverterről

- ha beindul az aggregátor, akkor (behúz a két DIL és) a villanymotor csillagban megy az agrregátorról

tehát az átváltás automatikusan történik az aggregátor beindulásával (elvileg egy pillanat alatt, tehát akár menet (emelés) közben is át lehet váltani az erősebb energiaforrásra).

Persze ettől még a motor start-stop kapcsolására is szükség lesz.

Régebben alakítottam át mágneskapcsolókat is egyedi kombinációkra, de már nem vagyok biztos abban, hogy a meglévő 2 db 00-52-est is át lehet alakítani 00-43-asra vagy 00-33-asra, akkor a fenti trükkhöz nem kellene megvenni a két 00-44-est mágneskapcsolót sem.

Előzmény: titusz99 (63247)
szakmókus Creative Commons License 2015.06.01 0 0 63254

Lusta voltam rajzolni, a net-en találtam, azon meg fejjel lefele van rajzolva az egész.

Javallanám a W2-V2-U2 kapcsokat használni, ami a nagy fordulat. A kis fordulatot hanyagolni tessék mert le fog égni.

Felhívnám a figyelmet hogy ez egy nyitott motor, ami port,(hűtőfolyadékot is) szív be. Ha leburkolod nem lesz hűtése. Ráadásul kicsi a teljesítménye.

Csak azért nem nevetlek ki vele, mert én is csináltam egy kicsi szalagcsiszolót ilyen motorral.

(nem győzöm kifúvatni a port a motorból.)     ;-)

Előzmény: kekov (63249)
titusz99 Creative Commons License 2015.06.01 0 0 63253

De a valaszod helyes volt!

Előzmény: Szirty__ (63252)
Szirty__ Creative Commons License 2015.06.01 0 0 63252

Ejh! Megasorry!

Előzmény: Zs:) (63251)
Zs:) Creative Commons License 2015.06.01 0 0 63251

titusz99 <> tombolo :)

Előzmény: Szirty__ (63250)
Szirty__ Creative Commons License 2015.06.01 0 0 63250

Helló Mekk Elek ezermester!

"És a várható terhelésről/áramról sem írtál semmit."

63126:

"A frekiváltó 220 ról 380 3kw. amiről most műxik. A motor kb.2-2.5 kw."

63188:

"Megvettem, de mivel nekem nincs 3 fázisom,így muszáj voltam venni egy 220/380 3 Kw os frekiváltót. Ezt megcsináltattam egy nem kaposvári cégnél, ahol belőtték ehhez a 2-2.5. kw os motorhoz"

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63245)
kekov Creative Commons License 2015.06.01 0 0 63249

A mellékleten egy hajdú mosógép motorja látható a kondijával.

Szeretném ezt a motort itthon barkácsoláshoz használni, köszörű, csiszolás ilyesmi ...

Valaki közületek akar abban segíteni, hogy hogyan kössem be ?

köszönöm

tombolo Creative Commons License 2015.06.01 0 0 63248

Hiszen ezzel kezdtem, amiből lett a bonyodalom!  ezen a számon futó kérdéssel!

63119

Előzmény: titusz99 (63247)
titusz99 Creative Commons License 2015.06.01 0 0 63247

Néztem!

És mintha összehozható lenne.

Szóval: Egy hatpólusú váltókapcsolóval biztonságosan kapcsolható a háromfázisú motorod úgy, hogy 1-es állásban csillag, 2-es állásban delta kapcsolású, mindeközben két háromfázisú betáppal akár fixen kötve.

Üdv.:Titusz

Előzmény: tombolo (63246)
tombolo Creative Commons License 2015.06.01 0 0 63246
Előzmény: titusz99 (63244)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.01 0 0 63245

Csak hogy egyértelmű legyen:

olyan kapcsolót keresel, amiben 6 db váltókapcsoló van, tehát 18 db vezetéket lehet rákötni?

Vagy olyat, amire 6 db vezetéket lehet rákötni, tehát 2 db egybeépített váltókapcsoló?

És a várható terhelésről/áramról sem írtál semmit.

Előzmény: titusz99 (63244)
titusz99 Creative Commons License 2015.06.01 0 0 63244

Uraim!

Létezik 6 pólusú váltókapcsoló? (1 - 0 - 2 kapcsolású)

Ha nem: olyan 3 pólusú amely egybe szerelhető?

Köszönettel: Titusz

King_of_Giants Creative Commons License 2015.06.01 0 0 63243

OK

szoval a lényeg, hogy az aggregát az 3x400V-ot ad, a freki meg 3x230V-ot

Így értem a rendszert

Előzmény: tombolo (63239)
tombolo Creative Commons License 2015.06.01 0 0 63242

Ha ezt még egyszer megnézed,

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=135107646&t=9007165&openwith=1

de már olvasod is ami rá van írva, akkor láthatód,hogy amiket írtál, mind azon a dobozon van, és az frv. ből jön ki. Hát ezzel vezérlem jelenleg hol az esztergát, hola az emelőt. Néha olvassatok kicsit korább leírtakat,mert ezt is már közöltem. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63241)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.06.01 0 0 63241

"http://www.aliexpress.com/item/3-0KW-220V-400HZ-INVERTER-VFD-for-High-Frequency-Spindle-Motor/708072949.html"

Ha jól látom a rajzon, ez az inverter valószínűleg tudja az irányváltást is, ráadásul nemcsak az elején lévő gombokkal, de ki lehetne vezetni az irányváltó (stb) távvezérlő gombjait, pl a poti mellé is vagy akárhova a műhelyedben.

Távvezérlési csatlakozási pontok az inverteren (a külső poti lehetőségen felül):

"for" = előre forgásirány

"rev" = vissza forgásirány

"sph" = maximális sebesség: magas

"spm" = maximális sebesség: közepes

"spl" = maximális sebesség: alacsony

"rst" = stop (reset)

"dcm" = driving common (ez a közös vezetéke a fenti nyomógomboknak)

Előzmény: tombolo (63221)
tombolo Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63240

Ha valakit mélyebben érdekel ez a téma, itt a link:

http://szirty.taviroda.com/misc/Frekvenciavaltokrol_HU.pdf

tombolo Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63239

A motor bekötése A legtöbb frekvenciaváltó teljesítménycsökkentés nélkül üzemeltethető 50 oC- os környezeti hőmérsékletig, de szekrénybe építéskor a készülékek által termelt hőmennyiséget is figyelembe kell venni! Kis teljesítményeken (általában 3 kW -ig) a motorok 230 V delta / 400 V csillag feszültségszintűek. Normál 3 x 400 V- os hálózati üzem esetén ezek a motorok csillag kapcsolásban üzemelnek. Ha frekvenciaváltóval 1 fázisú hálózatról üzemeltetjük a frekvencaváltót, akkor a kimeneti feszültségszint 3 x 230 V, tehát a motort deltába kell kötni! Ezzel szemben ha 3 fázisról táplálunk, akkor a kimeneten is 3 x 400V jelenik meg, tehát csillagba kell a motort kötni. Nagyobb teljesítményű motoroknál a feszültségszint többnyire 400 V delta / 690 V csillag. (A motor bekötése ekkor delta, akár fix hálózatról, akár frekvenciaváltóról üzemel.)

Előzmény: King_of_Giants (63237)
SZ-B50 Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63238

Agregátor ugyan azt adja mint a hálózat 3x 400V.

Előzmény: King_of_Giants (63236)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63237

Ha jó a rajzom neked, örülök

Viszont megérteni is szeretném az egész szisztémát

"generátorról csillag állásban ugyan úgy lesz mint gyárilag, mert a 3f vissza lesz kötve a dilekre,és a motorra.. A Y-D kapcsoló csak az áthidalást fogja változtatni"

A DIL-ek az irányváltást csinálják

Miért van szükség a Y kapcsolásra, aggregátor milyen feszültséget ad le?

Nem mehet deltában az agregátrol?

Előzmény: tombolo (63234)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63236

Frekiváltó és deltába kötés tiszta, 3x230V

Az aggregátor esetében minek a csillag, mennyit ad le az aggregátor?

Előzmény: SZ-B50 (63233)
tombolo Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63235

pontosan!!!! Ez a lényege, nagyon jól megfogtad.

Előzmény: SZ-B50 (63233)
tombolo Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63234

"Ha f.váltóról megy

hogy indítod az egész  süllyesztést vagy emelést?"

A képen látod a dobozt, amin van egy ki és be nyomógomb. Amikor az frv. üzembe állt,megkapja a 220v-t akkor a zöld gomb indítja a rendszert, de még nem csinál semmit. Majd az irányváltót kapcsolom fel, vagy le állásba, és kezdem a potival adni a motorra a fordulatot,és elindul. Még a sebessége is állítható, tehát finoman is tudom mozgatni.

"Ugyanez hogy zajlik aggregátor üzemmódban?

660/380-as v. 380/220-as a motor?

Magyarúl, minek a Y/Δ kapcsoló?"

generátorról csillag állásban ugyan úgy lesz mint gyárilag, mert a 3f vissza lesz kötve a dilekre,és a motorra.. A Y-D kapcsoló csak az áthidalást fogja változtatni. Dehiszen te magad rajzoltad ide, hogyan kell kötni, miután kiveséztük  mit akarok.Az frv. meg csak a motorra, és csak akkor lesz az bedugva és deltában a kapcsoló, mikor a generátor a közelben sincs!Mint most pl.

Előzmény: King_of_Giants (63231)
SZ-B50 Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63233

A csillag delta kacsolóra a frekiváltó miatt van szükség, ez a motor 380/220 as de mivel neki csak egyfázisa van ezért frekiváltóval csináltak neki három fázist. Mivel csak 220V illetve 230V ja van a frekiváltó csak 3x 230V ot tud kiadni, ezért kell a motort deltába kötni.

Előzmény: King_of_Giants (63231)
tombolo Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63232

A programozást az a cég csinálta, akik javítják és forgalmazzák is ezt a tipust is! A motor 3f ről simán emelte a 2 tonnás autót, ahol és ahonnan vettem.Ettől még elképzelhető, hogy rossz az emelőhöz a programozás, mert ezt eredetileg az esztergához, 2Kw. hoz programozták, mert kérték a motor adatait is. Van olyan itt aki ért ezekhez?

Előzmény: SZ-B50 (63225)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63231

A f.váltót hagyjuk, nem értek hozzá

Ha f.váltórol megy

hogy inditod az egész  sűlyesztést vagy emelést?

Bekapcsolod Y-ba a kapcsolót és nyomod a fel gombot közben átkapcsolod Δ-ba?

Ha megáll emelés közben és tovább emelsz, marad D-ben vagy visszakapcsolsz Y -ba?

Ugyanez hogy zajlik aggregátor üzemmódban?

660/380-as v. 380/220-as a motor?

Magyarúl, minek a Y/Δ kapcsoló?

Előzmény: tombolo (63229)
ha4nz Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63230

Ennek megvan a doksija? Szívesen átnézném, mert szerintem ez többet is tud, mint amire felprogramozták.

Előzmény: tombolo (63221)
tombolo Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63229

"

OK. Fogsz te még idejönni fogakat csikorgatva!

:)" én most is itt vagyok, de nem értem mire gondolsz. A rend meg ha az is nekem szól, akkor elárulom, hogy a patika tőlem kicsit arrébb van kb 500m el. Másrészt meg ez javító műhely, nem hobbi. :-(

A működtetésről meg annyit, hogy ugyanúgy mint eddig, csak Y ba kapcsolva és az agregátorba dugózva, a saját le-fel kapcsolójával, amikor már a rajta lévő végkapcs. is működni fog. Nem most kezdtem a használatát, csak eddig a frekiről ment. Vagy mi a konkrét kérdés????A felprogramozást meg az a cég csinálta, akik 75 ért adják ugyan ezt a tipust, és még sok más fajtát. Speciálisan ezeket javítják, forgalmazzák.Mármint a frekiket.

Előzmény: King_of_Giants (63226)
paplanfa Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63228

Iszonyatosan balesetveszélyes.

Előzmény: King_of_Giants (63227)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63227

Ne nézz rám, nem az enyém!

:))

Bevallom, hasonló szinvonalú rend van nálam is. És mindig tudom, hogy van-e vagy nincs valami alkatrész. Hogy megtalálom-e, az más kérdés

Éppen most ment el jóbarátom, ő egy preciz rendszerető ember. Alig birtam visszatartani hogy neki ne álljon lomtalanitani nálam

Előzmény: paplanfa (63223)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63226

OK. Fogsz te még idejönni fogakat csikorgatva!

Ird már le, hogy gyakorlatban az egész emelés, a villamos működtetés hogy fog lejátszódni.

Mert bár jó a kapcs.rajz, de ez igy nem elégiti a normális munkamenetet.

Ha leirod hogy fogod kezelni, leirom a hibákat

Előzmény: tombolo (63219)
SZ-B50 Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63225

Szerinte a frekiváltód nincs jól felprogramozva, az amotor semivel sem erösebb 400V csillagba mint 3x230V deltába.

Előzmény: tombolo (63187)
paplanfa Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63224

Vagyis tombolo kolléga.

Előzmény: paplanfa (63223)
paplanfa Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63223

Attól még elpakolhatnál. Borzalmas ez a már bocs, de disznóól.

Előzmény: King_of_Giants (63218)
tombolo Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63222

Ja, és ugyanezt a "Kínait " adja egy cég 75e.ft ért!

Előzmény: ha4nz (63220)
tombolo Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63221

http://www.aliexpress.com/item/3-0KW-220V-400HZ-INVERTER-VFD-for-High-Frequency-Spindle-Motor/708072949.html

Kb 1.5 éve használom, és semmi probléma. Előtte volt egy SIEMENS, de nem bírt ki 5 hónapot!!!!Pedig akkor csak esztergát hajtott, és nem ipari céllal, kíméletesen.

Előzmény: ha4nz (63220)
ha4nz Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63220

Mi a frekiváltó típusa?

Előzmény: tombolo (63219)
tombolo Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63219

Jelentem akkor ügy lezárva, és nagyon szépen köszönöm a türelmet,és megoldást, a többi jóakaró hsz. t is.

Előzmény: King_of_Giants (63218)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63218

A rend a kisemberek mentsvára, a zseni átlátja a káoszt!

Meg van oldva minden. Mi kell ennél több?

Előzmény: tombolo (63217)
tombolo Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63217

itt látható.

Előzmény: tombolo (63216)
tombolo Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63216

Akkor most újra nyitom a könyvet,de képekkel illusztrálva, ami már jobb megértést tesz gondolom lehetővé.Egyébként részemre már minden tiszta, de a képek még ide kívánkoznak.

Előzmény: tombolo (63206)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63215

"Amúgy jópofák ezek a gyártók. Egy klíma kültérit néztem. Az van ráírva, Fuse 20A. Erre lakatfogó rá, 7-9A közt ugrál."

A biztosíték értékének meghatározásánál valószínűleg a beindulás pillanataiban felpörgő ventilátor és meginduló kompresszor motorjainak együttes induló árama volt a mérvadó.

Előzmény: gergerg (63195)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63214

"a beillesztett képen lévő színes jelöléseket a Y-D kapcsolón kellene számokkal helyettesíteni, amik azon vannak."

Az Y-D kapcsolód oldalán lévő papírra szépen olvashatóan rá van írva, hogy U1-V1-W1-U2-V2-W2, ha követed a vonalakat a papíron az ujjackáddal, akkor megtalálod a hozzájuk tartozó számokat is.

Ezeket a pontokat kell összekötni a motorral, pl így:

U1 -> U

V1 -> V

W1 -> W

U2 -> X

V2 -> Y

W2 -> Z

King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63213

Naszoval azért kötné újra, mert egy aggregátorrol is szeretné működtetni adott esetben, ha nagyobb terhet kell emelni

Előzmény: King_of_Giants (63212)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63212

A dobozban levő 2 DIL

de valamiért ujrakötné/bővítené az egész rendszert

Előzmény: ha4nz (63211)
ha4nz Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63211

De ő ítra, hogy kapott hozzá potit meg irányváltó kapcsolót a frekiváltó kimenetére, mert esztergához is kell neki. (mondjuk én még nem láttam csak 1/4-es frekiváltót)

Előzmény: King_of_Giants (63209)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63210

Mi a nagy mennyiség? :)

Bármely vill.szer boltban ha éppen nem lenne 100db.,  másnapra megrendelik.

Előzmény: Teaway (63207)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63209

szakmókus olvtárs rajzát alakitottam át, mert ott nem lehetett irányt váltani frekiváltórol, csak aggregátrol

Előzmény: szakmókus (63202)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63208

Keversz, keversz rendesen! :)

Döntsd már el mid van és mit szeretnél

Kimásoltál egy rajz részletet valahonnan, most már biztositék, hőelem, más a motor jelzések, nem villásdugó hanem mágneskapcsoló a frekiváltótol,  nulla és földelés is van benne.

Itt van egy , szerintem jó rajz, ott vannak a Y/D számozásai is amit már kiveséztünk

Az irányváltás nyomógombokkal vezérelt DIL-0052 mágneskapcsolóval ami adva van neked

Azért nyomógombokkal, mert a kapcsoló nem biztonságos ebben az esetben/de ha akarod lehet az is helyette, te dolgod/. Akkor egy váltókapcsoló kell a két nyomógomb helyett, póri előlapra csavarozható , tipust nem tudok

Végálláskapcsolók is bekötve, ha nem kell ne vedd figyelembe vezesd folyamatosan a vezetéket

Teaway Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63207

Ilyen Ganz KK0 és KK1 kapcsolókat hol érdemes venni, ahol nagy mennyiség is van?

Előzmény: King_of_Giants (63189)
tombolo Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63206

Hali. Most visszamegyek a "múltba"amivel kezdődött az eszmefuttatásom. Nos a beillesztett képen lévő színes jelöléseket a Y-D kapcsolón kellene számokkal helyettesíteni, amik azon vannak. Onnan már minden világos lesz, hiszen ez is volt az eredeti kérésem. A motor kapocstáblának a két üzemmódhoz való váltása egy kézi kapcsolóval.Az óvó és biztonsági problémák leküzdve,az mind megvan.Tehát a színek számokra váltása a kapcsolón belül.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63203)
paplanfa Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63205

Én nem írok pályaművet, de abban biztos vagyok, hogy maximum 2 hibalehetőség van.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63204

"- következő lépés: ha hiába kapcsolgatod, nem indul el a motor semerre,"

Pontosítás: "ha csillagban elindul, de deltába átkapcsolva leáll a motor"

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63203)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.31 0 0 63203

Az én pályaművem (szöveges rajzolással :)

Mindenekelőtt a két betápot mindenképpen úgy kapcsolnám, hogy még véletlenül se tudd összekötni az aggregátort és az invertert. Ez fontos, mert egy kis figyelmetlenség marha sokba kerülhet (sőt, életveszélyes is lehet). Az aktuális betáp kiválasztására vagy egy három fázisú váltó kapcsolót alkalmaznék, vagy egy három fázisú váló relével/mágneskapcsolóval oldanám meg a betáp (automatikus kiválasztását.

Tehát sorjában:

- a csillag-delta kapcsoló kapcsoló U1-V1-W1 pontjait összekötöd a villanymotor U-V-W pontjaira, MINDEGY, HOGY A HÁROM KÖZÜL  MELYIKET MELYIKRE KÖTÖD

- a csillag-delta kapcsoló kapcsoló U2-V2-W2 pontjait összekötöd a villanymotor X-Y-Z pontjaira, MINDEGY, HOGY A HÁROM KÖZÜL  MELYIKET MELYIKRE KÖTÖD

- a csillag-delta kapcsoló kapcsoló L1-L2-L3 pontjait összekötöd az irányváltó kapcsoló U-V-W pontjaival, MINDEGY, HOGY A HÁROM KÖZÜL  MELYIKET MELYIKRE KÖTÖD

- az irányváltó kapcsoló R-S-T pontjaira rákötöd a betáp (kiválasztó kapcsoló / mágneskapcsoló) felől érkező három fázist, MINDEGY, HOGY A HÁROM KÖZÜL  MELYIKET MELYIKRE KÖTÖD

- következő lépés: ha hiába kapcsolgatod, nem indul el a motor semerre, akkor (teljes fszültségmentesítés után!) a csillag-delta kapcsolóra kötött U1-V1-W1 vezetékek közül  BÁRMELYIK KETTŐT felcseréled egymással

- ha azután a forgásirány nem arra van, amerre szeretnéd a kapcsoló 1/2-es állásaiban, akkor felcseréled BÁRMELYIK KÉT vezetéket az irányváltó kapcsoló R-S-T pontjai közül.

szakmókus Creative Commons License 2015.05.30 0 1 63202

Kicsit belerajzoltam a rajzodba. Gondolom ezt az állapotot akarja elérni.

Előzmény: King_of_Giants (63191)
szakmókus Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63201

No és a végállást miért nem integrálta a rendszerbe az a villanyszerelő!!!!!!!!!

Neked sem hiányzik?Biztos nem csak nem dísznek van az ott!

szakmókus Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63200

Így módosítva? Az 1-es 2-es mágneskapcsoló együtt húz,és reteszelve a fel-le-Y kapcsolóval és viszont.

A vezérlés nyomógombokat is igényel, ill huzalozást, ami meghaladhatja a kérdező képességét.

Bár a Y-D kapcsolót sem egyszerű.

Előzmény: szakmókus (63199)
szakmókus Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63199

Igazad van! Gyorsan rögtönöztem a rajzot,így hibáztam. (lakásfelújításba fogtam)Azon morfondíroztam hogy a segéd érintkezők hány ampert bírnak, hogy minél kevesebb mágneskapcsolót használjak fel.

Azt fel lehetne használni bontónak.

De még egy mágneskapcsolóval több, ill még egy a forgás iránynak, és kész.

Az érdekelne igazán, miért idegenkedik a mágneskapcsolótól.

Ha a forgás irány váltásnak is kell egy kézi kapcsoló,hány kézi  kapcsolónál is járunk?

Előzmény: King_of_Giants (63180)
gergerg Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63198

Drágának nem drága, de nem fizikailag nem fér el vastagabb

Előzmény: gergerg (63197)
gergerg Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63197

Drágának nem drága, de nem fizikailag nem fér el vastagabb. Vésni nem lehet, csatorna nem lehet, felpucolni nem lehet. Én sem tetem volna be ha van más megoldás, de miért is nem, azt nem tudom megindokolni. Táblázat szerint a világon semmi baj nem lehet vele, sőt, ha azt nézem hogy 13A kismegszakítóval kellene megbiztosítani, az is épp a határon lenne. És ez fix teher, nem emelkedik, nem lehet semmi pluszt beledugni, vagyis elvileg ezt a max 14A-t sosem lépi túl. 

Előzmény: pajaci (63196)
pajaci Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63196

Fixre nem kötném be örökre ezzel, nem olyan drága egy vastagabb derót. A jó alvási tényező sokat számít.

Előzmény: gergerg (63195)
gergerg Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63195

Akkor nyugodtan alhatok hogy ez a másfeles Mt nem fogja 13A-rel felnyújtani a házat? C16-tal van amúgy biztosítva. Tudom hogy már nem szabványos, de ha 4 éve még jó volt.... A kötéseket jól megtéptem, nem hinném hogy az rosszabb mint egy dugvilla bekötése. 

Amúgy jópofák ezek a gyártók. Egy klíma kültérit néztem. Az van ráírva, Fuse 20A. Erre lakatfogó rá, 7-9A közt ugrál.

Előzmény: pajaci (63194)
pajaci Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63194

50m-es hosszabbítóval hegesztettünk napokon keresztül, ami 0.75-ös drótból van.

Azért kell akkora, mert az a szabvány. Ha nagyobb mint ami szükséges abból nincs baj, úgy vannak vele.

Előzmény: gergerg (63192)
gergerg Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63193

Újabb kérdés közben. Tud valaki MR16-os gu5.3-as 4000-4500 Kelvines minimum 300 lumenes 12V-os led izzót, aminek az eleje zárt? Egy olyan kültéri lámpába kellene, ami eredetileg halogénnel készült, és az elejét az izzó üvege adja. Jó lenne ha nem ázna be. Vagyis olyan izzó kellene, mint a halogének, mert egy gumigyűrűvel maga az izzó üvege a lámpa eleje. 

gergerg Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63192

Akkor a készülékhez amit üzemeltetek róla, mi a fenének ír a gyártója 15m-ig minimum 2,5-est.

Fűtőbetét van benne, megy egy picike motor, meg egy nagyobb ami kb 5-6A-t zabál, de az nem megy ha meg a fűtés és a kicsi motor. A kicsi motor és a fűtés a 13,x A. Mi a túrónak ennek 2,5-es? 

Előzmény: pajaci (63190)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63191

És az irányváltást nyomógombokkal vagy

kézi kapcsolóval vezérled?

Előzmény: King_of_Giants (63189)
pajaci Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63190

Bármeddig.

Előzmény: gergerg (63188)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63189

1db. Y_D, 1db Irányváltó, 2db ki-be."

Sok a szöveg, azt nagyjábol átláttam mit csinálsz ezzel a szerkezettel

Pontositsunk

A Y/D az egy forgócsapos kapcsoló, ugye, tehát 0-Y-D állása van?

1 db irányváltó az mi? Az a fehéres doboz amiben 2db. DIL00-52

mágneskapcsoló van?

A 2db. ki-be az micsoda? Nyomógombok vagy kézi forgatható 3 fázisú kapcsolók.

Mi van rájuk irva ha kapcsolók, milyen tipus?

Ezeket erősitsd meg vagy korrigáld. Aztán majd holnap , ha minden jó....

A végállás miért is van kiiktatva? Az elég veszélyes, ugyanúgy mint korábban hiányolták az egész rendszer vészleállitó gombját. Azt már nem lenne nagy varázslás beleszerkeszteni

gergerg Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63188

Szerintetek egy 3x1,5-es MT meddig képes elviselni 14A terhelést egy 10m-es szakaszon? (nem a szabvány érdekel meg a terhelhetőségi táblázatok hanem a gyakorlat) 

tombolo Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63187

Na akkor fussunk neki. Van egy emelő,ami 3 fázisról üzemelt. Megvettem, de mivel nekem nincs 3 fázisom,így muszáj voltam venni egy 220/380 3 Kw os frekiváltót. Ezt megcsináltattam egy nem kaposvári cégnél, ahol belőtték ehhez a 2-2.5. kw os motorhoz, tettek rá potmétert,hogy ne hirtelen induljon, és egy irányváló kapcsolót, mert esztergát is hajtson ha kell. Ezzel semmi baj. Az emelőn egy vill szerelő,kiiktatta az eredeti 3 fázisú bekötést, ami addig a motorra szerelt 2 db. dillel váltott irányt, egy 4m hosszú kábelre szerelt jobbra ,balra billenő kapcsolóval ami le-fel mozgatta a csápokat. A masinán van végállás kapcsoló is de ezt is levette,mert az frv. hez nem kell,meg úgysem játszik bele,hiszen azt az áramkört kiiktatta. Az  frv.-t pedig rákötötte direktbe a motor kapocstáblájára, majd az addig csillagban lévő áthidalókat deltába rakta, mert az frv. hez úgy kell. Innen kezdve kifogástalanul műxik a frekiváltóval. A bajom az,hogy  próbáltam autót emelni, de azt így az frv vel nem bírja, letilt. Nos most ezért szeretném ha mindkét módon tudnám használni, azaz 3f el,(generátorral) mikor autóhoz, és az frv. vel utánfutókhoz,mert az kell sűrűen. Tehát csak a motor Y-D kapcsolását kellene megoldani,ha kell 2 kábellel, 1 generátorhoz, 1 frv-ről betáphoz,persze más más dugókkal,hogy ne lehessen hibázni. 1.  4 csapos,és 1.  5 csapossal. Ezzel a megoldással ha ritkán is, de nem a kapocs áthidalókat kellene rakosgatni.De a mágneskapcsolókkal ne próbálkozzunk amiket ajánlgatnak,mert az nekem tovább bonyolítaná a dolgomat. Ami kapcsolóim vannak: 1db. Y_D, 1db Irányváltó, 2db ki-be. Remélem elég részletes a leírt kívánságom.Ha nem világos, nekifutok még 1x. csak kérlek a te türelmed ne fogyjon el.Számomra ez így is hatalmas kihívás. Persze bár mit is ajánlasz,leírsz, azt mind saját felelősségemre fogom (próbálom) megcsinálni! Valamikor elektrólakatosnak tanultam ugyan, de ennek kb 40 éve, azután meg orvosi műszerész lettem, tehát az erős áram nem lett a szívügyem.

Előzmény: King_of_Giants (63184)
subcy Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63186

eh :)

Nem robbanásbiztost keresek, hanem simán. Adtak egy vékonyabbat, de olyan régi az armatúra h nem gyújtja be. Ezért kellene ez a régi fajta bele.

Előzmény: King_of_Giants (63185)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63185

Gugli-Philips rablóáras, de hogy milyen hosszú nem tudom

Előzmény: subcy (63183)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63184

21-22 az egy nyitó érintkezőpár, nyilván a másik mágneskapcsoló tekercs kivezetése megy az egyikre, a másikra meg egy fázis
43-44 az egy záró pár, nyilván a saját m.kapcsolónak az öntartóáramköre
31-32 is nyitó pár, nem tudom mi van ott neked bekötve, de valószínú a másik mágneskapcsoló behúzó tekercsét reteszeli, hogy egyszerre mindegyiket ne lehessen bekapcsolni
Mintha azt olvastam volna valahol, hogy a csatlakozó csavarok M3.5 és nem M4, bár lehet hogy a régieknél nem könnyitettek még

Egyszerű, mi? :))

Induljunk előlröl
Azt szeretnéd ha lenne egy irányváltás mágneskapcsolóval , legyen egy kézi főkapcsoló ami az aggregátra le/fel kapcsolja a motort és egy Y/D kézi kapcsoló?
Hány nyomógomb van azon a dobozon?

Előzmény: tombolo (63181)
subcy Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63183

Üdv,

régi fajta (38mm-es) fénycsövet lehet még valahol beszerezni? 1200mm

Egy működőre ez van írva:

TL40W/33

Köszi

King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63182

Én már nem tudom pontosan mit akarsz

Ha leirnád előlröl az egészet , jobb lenne

Ha egy m.kapcsolónál hiányzik egy csavar oda nem köthetsz semmit. De innen meg nem mondom, hogy az melyik kapocs

Azt kitökölöm talán innen, hogy általában egy DIL kapcsolónak melyik kapcsa melyik.

Vagy 3 vagy 4 fő érintkezője van tipustol függően és 2 tekercs kapocs, + pár segéd érintkező, ami megintcsak tipus függő

Előzmény: tombolo (63176)
tombolo Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63181

A 2 DIL re a hiányzó csavarokat pótolva, mit kell alájuk kötni? 21-22, 43-44, és a 31-32 alá?

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=135097985&t=9007165&openwith=3

Előzmény: tombolo (63179)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63180

Valami nem kerek ebben

Deltában indul mindkét helyzetben, akár az RST/aggregát , akár a f.váltó van rácsatlakoztatva, de a csillagot kapcsoló mágneskapcsolót nem működtetheted mert 3f zárlatot csinál

Előzmény: szakmókus (63177)
tombolo Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63179

Gyakorlatilag akkor te is ezt rajzoltad, csak a linken precízen számozva, bekötéshez. Vagy tévedek?

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=135089425&t=9007165&openwith=1

szakmókus Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63178

Pardon az irányváltás lemaradt!!!!!!!!

A frekiváltó pedig logikai bemeneten történik.

szakmókus Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63177

Mágneskapcsolóval ennyire egyszerű. Egy konbinált kézi kapcsolót 100 villanyszerelőből talán 5 fejből, vázlat nélkül tud bekötni.

Szerelőlapon áttekinthetőbb az egész.

Persze a vezérlés másik téma.

Előzmény: tombolo (63176)
tombolo Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63176

Igen az irány mindkét módszerrel válthatok! Csak a y-d a lényeg. Ja még annyit, hogy a DIL re a fényképen ami van, hová kössem az eredeti 3f et. A tetejükön lévő csavarhiányos kapocsra? A 21-22, 31-32, 43-44, be és kimenőket.  Villanyszerelőt egyébként akit eddig hívtam, ránézett a fent lévő motorra,és fel sem ment hogy belenézzen, már mondta,hogy nem ért a vezérléshez. Aki meg kikötötte a frekire azt meg nehéz elérni, meg ennek a megoldásnak ő sem mestere.Szóval "csináld magad" vagyok kénytelen.  

Előzmény: King_of_Giants (63174)
szakmókus Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63175

Tudom okostojáskodásnak tűnhet a véleményem, de a mágneskapcsolóval végállást, vészgombal tiltást tudsz megvalósítani. Egy emelőgép veszélyes üzem! Ha baj történik, legyen az anyagi vagy testi épséget veszélyeztető probléma, egy laikus vajon melyik kapcsolódat forgatja el?Te nem mindig lehetsz mellette.

Sajnos láttam embert szorult helyzetben, ahol egy külföldi állampolgár lélekjelenlétén múlott hogy nem lett baj.Egy Holland is ismeri a vészgombot, a funkcióját is.

Áramkimaradás és vissza térés? Stb.....

Ha egy villanyszerelő meg is csinálja a kapcsolást, akkor sem beszélhetünk minősített emelőgépről, de legalább tett valamit a baleset megelőzése érdekében.

Az a nap is úgy kezdődik mint a többi, aminek sírás a vége!

Meg lehet csinálni amit akarsz,de az legyen biztonságos. Ne három kézi  kapcsoló állására bízzuk az üzemet.

A frekiváltó kimenetére kapcsolt 3 fázis tönkreteszi azt, ha a kapcsolót úgy forgatom! (véletlen)

Előzmény: tombolo (63161)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63174

Amit rajzoltam az a Y/D bekötés. Akkor az irányváltás nem kell, ugye,az megvan?

Előzmény: tombolo (63172)
tombolo Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63173

Egyszerűbb lenne, csak nem lenne kihasználva,és nem kevés a bevezetés.Évente kb. 2x-3x kellene autóhoz. Viszont ehhez minden megvan, csak az a Ku..va delta kapcsolóval nem boldogulok,mert nem ismerem a bekötéseit. 
King_of_Giants

"szerintem" jól rajzolta a bekötését, de egy valakinek a megerősítésére várunk. 

Előzmény: Zs:) (63171)
tombolo Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63172

De írtam, hogy csápos emelő, és amit felemelek,azt le is kell engedni! A 3f ról a le-főlt vezérli a 2db dill.  A frekiváltón is van potméter, amivel a  "sebességet" állíthatom,(azért a poti,mert eredetileg esztergát is forgatott) és van egy le-fel átkapcsoló. A lényeg, a 2 üzemmód átkapcsolása,(agregát-freki)mert az egyiknél delta, a másiknál csillagba kellene kapcsolni. Ez a lényege. A motoron való átkapcsolás külső kézi kapcsolóval.A többi részletkérdés. A kapocstáblán ne legyenek áthidaló lemezek,hanem aztokat a y-d kapcsoló váltsa ahová akarom.Na ennek a kapcsolónak a bekötése a kérdés számomra. Ha jó 
King_of_Giants rajza, független a betűjelektől, akkor megvan lényeg.

Előzmény: King_of_Giants (63169)
Zs:) Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63171

FU-nál azért nem jó, mert leveszed a motort az FU-ról. Direkt ágnak jó lenne, ha erre gondoltál.

Ha már ilyen csodás megoldáson agyalunk: Direkt esetén irányváltó kapcsoló vagy mágneskapcsolók, motor 3 kivezetése kapcsolón, másik 3 csillag mágneskapcsoló vagy belekombinálni azt is a kapcsolóba ha lehet. FU-nál meg mind a 6, deltába FU-n megint mágneskapcsolóval vagy kapcsolóval, FU engedély reteszeléssel. Na de aki ezt meg is csinálja...

Lassan egyszerűbb lenne bevezettetni a 3f-t :)

Előzmény: King_of_Giants (63168)
ha4nz Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63170

Az elejétől olvastam, de nem bántásként, ha ennyire bonyolult akkor szólj egy villanyszerelőnek.

Ha meg akarod hagyni a régi 3fázisú betápot, akkor hagyd meg. (ha nincs három fázisod, akkor meg nem értem miért kellene meghagyni azt a részét). Mindent köss vissza alapállapotba. Egy kapcsolóval meg válaszd ki hogy melyik üzemmód legyen. Ha a frekiváltós, akkor tedd deltába a motort és engedd rá a frekiváltó kapcsait, ha mezei betáp lesz, akkor meg úgy kapcsold össze a kapocslécen a kivezetéseket.

Én nem szeretnék itt órákat rajzolgatni, de én vagy úgy kezdeném, hogy legyen egy motorom hat kivezetéssel és újból építem az egészet, vagy leülök és kirajzolom a jelenlegi állapotot, majd kiegészítem vagy átkötöm ahol kell.

Előzmény: tombolo (63164)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.30 0 0 63169

Akkor most hogyan váltod az irányt?"

Nem irta hogy követelmény lenne!

Lehet csak emel vele :)

Előzmény: Zs:) (63167)