Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

C20NE 7 órája Creative Commons License 59538

Nem!

Előzmény: Beer Monster (59537)
Beer Monster 8 órája Creative Commons License 59537

Aha, de akkor az sem opció, hogy az ember D-t kér az órához...?

Előzmény: C20NE (59536)
C20NE 8 órája Creative Commons License 59536

Lakossági célra csak a B,C van, iparban van mindegyik.

Előzmény: Beer Monster (59535)
Beer Monster 8 órája Creative Commons License 59535

A B-nél gyorsabb az nem az A, henem Z? Ezt elosztótáblánál sosem használják?

Előzmény: C20NE (59534)
C20NE 8 órája Creative Commons License 59534

A névleges áram :-)

Előzmény: Beer Monster (59533)
Beer Monster 8 órája Creative Commons License 59533

Köszönöm. Már az előbbi táblázatban sem tudtam, hogy az In mit jelent, utánanézni meg még nem volt kedvem, ezért most már megkérdezem. ;)

Előzmény: C20NE (59532)
C20NE 8 órája Creative Commons License 59532

A karakterisztikától függ. Itt van pl. egy C görbe: 5xIn és 10xIn között old le. ( A görbe függőleges szakasza. A fölötte lévő rész a thermikus.

Előzmény: Beer Monster (59531)
Beer Monster 8 órája Creative Commons License 59531

Értem, a mágneses az gondolom egy tekercses tag. Annak mekkora a leoldási árama a névleges áramhoz képest?

Előzmény: C20NE (59529)
C20NE 9 órája Creative Commons License 59530

Ezért a szabadban elhelyezett villanyóra szekrénynél ha zimankó van több áramot enged át leoldás nélkül mint nyári 50 Celsius fokban.

Előzmény: C20NE (59529)
C20NE 9 órája Creative Commons License 59529

Ha megnézel egy kismegszakító kioldási görbéjét azt fogod látni, hogy 2 féle kioldó van benne.

Az egyik kb. egy bimetal, ami lassú, egy 16A-es kismegszakító 17A-nál nem fog azonnal leoldani, el kell teljen egy kis idő, hogy a thermikus kioldó felmelegedjen. Ez akár percek is lehetnek. Ennek működése jelzi azt, hogy egy adott körön nem zárlat hanem túlterhelés van. ( többnyire )

A másik egy mágneses elven működő gyors kioldó és nagyobb áramoknál, leginkább zárlatnál lép működésbe.

Előzmény: Beer Monster (59528)
Beer Monster 9 órája Creative Commons License 59528

Ez a termikus védelem mit is jelent?

Előzmény: C20NE (59527)
C20NE 9 órája Creative Commons License 59527

Az a vicc, hogy az a szerelés is működik, ritkán szembesülnek vele, hogy lehetett volna jobban is, max. a vasaló kapcsolgatásával szinkronban hunyorognak a lámpák. A világítás és a háztartási gépek egyre kevesebbet fogyasztanak, persze több is van belőlük. 

Egy jó szerelést onnan veszel észre, hogy ha a fogyasztási igények nőnek, akkor mindig az óra alatti termikus védelme old csak le és elegendő teljesítménybővítést kérni ami után a változatlan rendszer teszi a dolgát :-)

Én csak magamnak és barátoknak csinálom, de se nekem nem érné meg sem a megrendelőknek, ha a maximalizmusom és a lehetőségekre, jövőbeli igényekre való felkészülés megjelenne a kivitelezésemben. Amikor meglátják az elosztóimat mindig túlzásnak gondolják. Már csak a Grinder féle vonalzóval igazított kábelezést kellene megtanulnom, de ahhoz már nincs kedvem ;-)

Előzmény: ötfelezős (59526)
ötfelezős 9 órája Creative Commons License 59526

A jobbak 2,5-essel csinálták ezt. :D

És amikor én erről morogtam, hogy nem tudok versenyezni ezel a módszerrel, mikor én jobbra elmegyek hat csővel, balra héttel, felfelé hárommal, lefelé néggyel, akkor azt mondták ismerősök: figyelj, te szépen szereled a villanyt, mások meg megélnek belőle. :D

Előzmény: C20NE (59523)
ötfelezős 12 órája Creative Commons License 59525

A Schneidernek vannak ilyen táblázatai, gyakorlatilag meg lehet úgy közelíteni, hogy a szelektivitás kismegszakítóknál is elérhető, ha az aláosztott készülék névleges árama az előtte levő áramának a tizede.

Előzmény: Beer Monster (59520)
Beer Monster 12 órája Creative Commons License 59524

Nem kell feltétlen zárlatra gondolni, hiszen egy kiégő körte ugyanakkora bosszúságot tud okozni.

Előzmény: C20NE (59523)
C20NE 12 órája Creative Commons License 59523

Alapvetően azért lehet érte tenni! Szakítani kell a régi szerelői beidegződésekkel és a lehetőségekhez képest minél jobban megközelíteni a csillagpontos rendszert ahol nem gerincvezetékről ágazgatunk le. Kis túlzással régen sokan azt tették, hogy egy 1,5-es vezetékkel elindultak és amíg tartott a guriga mindent arról kötöttek meg. Egy 100nm-es lakásban volt 3 áramkör és kész.

Ha jól alakítod ki a köröket, nem egy FI-re fűzöd az egész rendszert, és minél jobban szétbontod az áramköröket akkor sokat tehetsz azért, hogy elkerüld az általad említettet.

Sajnos arra, nemigen van jó megoldás, hogy a zárlatos kör ne vigye le az óra alatti megszakítót, de 3 fázisú betáplálással lehet tovább minimalizálni a bajt.

Előzmény: Beer Monster (59522)
Beer Monster 13 órája Creative Commons License 59522

Értem. Azért nem lenne hülyeség, amikor az ember hetekre magára hagy mélthűtőt, hűtőszekrényt.

Előzmény: C20NE (59521)
C20NE 13 órája Creative Commons License 59521

Egy időben én is ezt hittem de a tesztek szerint sajnos nem így van. Nevesebb gyártók raknak ki olyan táblázatokat, hogy melyik biztosító milyen előtéttel szelektív, ha van lehetőséged úgy kialakítani, akkor van esély szelektív rendszert csinálni.

Előzmény: Beer Monster (59520)
Beer Monster 14 órája Creative Commons License 59520

Azt értem, hogy a két C-s nem szelektív, elvégre zárlatnál lehet talán 1000A. De ha az egyik B-s, akkor sem szelektív?

Ha hamarabb old, talán még azelőtt szakítja meg a zárlati áramot, hogy a C-s működésbe lépne.

Előzmény: C20NE (59519)
C20NE 15 órája Creative Commons License 59519

Sajnos zárlatra nem lesz szelektív 99%-ban lemegy az összes az óráig.

Példa a 6A -es C-s zárlatnál oldott de levitte az óra alatti 25A C-t is.

gL/gG olvadóval lehetne szelektívet csinálni, de azt lakásokban nem szerelik, max a lelkiismeretesek a túlfesz levezető elé.

Előzmény: Beer Monster (59518)
Beer Monster 15 órája Creative Commons License 59518

"mindenütt C-set használtam"

Gondolom az lenne a jó, hogyha valamelyik megszakítót lebassza, akkor minél kevesebb berendezés maradjon áramellátás nélkül. Ehhez nem jobb megoldás, hogyha az elosztótáblában gyorsabb reagálású kismegszakítók vannak, mint az óránál?

Előzmény: C20NE (59513)
ha4nz 16 órája Creative Commons License 59517

Házilag készített szerszámgépek párhuzamos üzeme, nagy indulási áramfelvétellel. (Motorikus fogyasztók)

Nekem még mindig elfogadták.

Előzmény: Beer Monster (59514)
C20NE 29 órája Creative Commons License 59516

Nem tudom, én megbíztam egy regisztrált szerelőt, Ő intézte. Indokként a nagy áramfelvételű gépeimet említettem Neki, de, hogy Ő mit írt be azt nem tudom. De nem említette, hogy kukackodtak volna.

Beer Monster 29 órája Creative Commons License 59515

például

Beer Monster 29 órája Creative Commons License 59514

És ldául mit "fogad el" a szolgáltató magyarázatként, aki C-t kér?

Előzmény: C20NE (59513)
C20NE 29 órája Creative Commons License 59513

Én nem bonyolítottam, mindenütt C-set használtam. Ezek a biztosítók a vezetéket védik, a készüléknek saját védelme kell, hogy legyen. Pl. a toroidos cuccaim simán letolják a 16B-t bekapcsoláskor, de a 16C-vel elindulnak.

Előzmény: Beer Monster (59511)
murray 29 órája Creative Commons License 59512

szenvedés lesz mert már a összesodrásnál a ráhagyott vezetéket levágtam. köszi!  

Előzmény: C20NE (59510)
Beer Monster 29 órája Creative Commons License 59511

Akkor azt jól gondolom-e, az órához érdemes pl 16"C"-t, miközben az elosztószekrénybe 10"B" illetve 16"B" megszakítókat, melyeket már később szabadon lehet cserélni, ha valahol szükség van a C-re?

C20NE 29 órája Creative Commons License 59510

Szabványos kötőelemet, ami befér ( sorozatkapocs, Wago ), vagy kösd be úgy a kapcsolót, ha lehet, hogy a megfelelő kapcsa alá, nem összesodorva - ha azonos keresztmetszetű a két vezeték - kösd be mindkettőt és húzd meg a csavarját rendesen.

Előzmény: murray (59508)
murray 29 órája Creative Commons License 59509

müködött előtte de zizegett a kapcsoló az öregek már féltek tőle..az összesodrás szigszalagja öreg volt de égést nem láttam..

Előzmény: C20NE (59507)
murray 29 órája Creative Commons License 59508

tényleg..egymás alatt vannak. nade akkor most mit tegyek? össze nem sodrok, rakjak be valami csokit vagy mi? 

Előzmény: C20NE (59507)
C20NE 29 órája Creative Commons License 59507

Amikor az összesodrott drótot szétszedted, akkor kötötted ki a konnektor fázisát és amikor rossz helyre tetted a kapcsolóban akkor kötötted ki a lámpa fázisát...

-szerintem!-

PS.: Persze csak ha mielőtt hozzányúltál működött!

Előzmény: murray (59506)
murray 29 órája Creative Commons License 59506

röhejes kérdés: fater megkért cseréljek ki egy konnektort és egy kettes csillárkapcsolót. leszedve a konektort nézem nincs föld vezeték..jó. a kéket és a fekete drótot berögzitettem kétoldalra a középső földelés csavart úgy hagytam. eredemény: semmi. zárlat nincs , de áram sincs.  megcserélve a kétoldalt sem.  nagyon nincs kedvem a fázist a földre kötni így most nemtom mi van..

csillárkapcsoló: alul 2 ág felül 1.  alsó két fekete drót összesodorva a felső kék szabadon. két feketét szétszedem berögzitem a kapcsoló két csatiba a felső kéket a felső egybe és semmi. se zárlat se világitás. ????

C20NE 1 napja Creative Commons License 59505

Z karaterisztika:
Rövid vezetékkel bekötött és kifejezetten INDULÓÁRAM NÉLKÜLI fogyasztók (áramköreinek) biztositására szolgáló, gyors leoldású kismegszakíto, minimális túláramtűréssel. (Elektronikus áramkörök védelmere ajánlott és külső méreteit illetően, általában miniatűr kivitelben gyártják)
- zárlati leoldás: 4 x In/AC
- termikus (túlterhelési) leoldás határa, 3 másodpercig fennálló túláramnál: 3 x In alatt.

B karakterisztika:
Alacsony indulóáramu fogyasztók és/vagy kicsi zárlati áramú áramkörök védelmére szolgál. (hűtő, fűtő, világítási áramkörök, kissebb teljesítményű motorikus fogyasztók, stb.)
- zárlati leoldás: kb. 5 x In/AC
- termikus (túlterhelési) leoldás alsó / felső határa, 3 másodpercig fennálló túláramnál: 2,5 x In / 4 x In
(előre nem tisztázott céllal kiépített áramkör esetén ezt ajánlott felszerelni.)

C karakterisztika:
normál áramkörök/fogyasztók és átlagos motorikus fogyasztók (kb. 2,5... 3 kW-ig) áramköreinek a biztositására szolgál.
- zárlati leoldás: kb. 10 x In/AC
- termikus (túlterhelési) leoldás alsó / felső határa, 3 másodpercig fennálló túláramnál: 4 x In / 8 x In

D karakterisztika:
Nagy indulóáramu fogyasztók (3...4 kW feletti motorok) illetve generátorok/transzformátorok (áramköreinek) a biztosítására szolgál.
- zárlati leoldás: kb. 15 x In/AC
- termikus (túlterhelési) leoldás alsó / felső határa, 3 másodpercig fennálló túláramnál: 6 x In / 13 x In

K karakterisztika:
Igen nagy túlárammal és hosszú ideig induló fogyasztók (kondenzátortelepek, nagy transzformátorok, stb) biztositására szolgál. Lassitott leoldású kismegszakitó, ezért csak indokolt esetben és kizárólag nagy zárlati áramot tartósan elviselni képes áramkörökbe iktatható be. A K karakterisztikájú kismegszakitók másodlagos felhasználási területe a főkapcsolóként alkalmazás, B-C-D karakterisztikájú kismegszakítókkal biztosított aláramkörök előtt.
- zárlati leoldás: kb. 20 x In/AC
- termikus (túlterhelési) leoldás alsó / felső határa, 3 másodpercig fennálló túláramnál: 8 x In / 15 x In

S karakterisztika (találni -S jelzéssel is):
Ez kifejezetten napelemes (fotoelektromos) rendszerek primer körébe (tehát maguknak a napelemeknek az áramkörébe) szánt EGYENÁRAMÚ kismegszakító. A zárlati leoldási ideje igen kicsi, 5 ms alatt van.
- zárlati leoldás: 6 x In/DC
- termikus (túlterhelési) leoldás alsó / felső határa, 3 másodpercig fennálló túláramnál: 2,5 x In / 5 x In

Előzmény: C20NE (59504)
C20NE 1 napja Creative Commons License 59504

Igen nagy bekapcsolási áram felvételű berendezéseknél alkalmazzák megfelelően méretezett vezetékkel. Lakosságnak nem szerelik, ipari üzemekben találhatsz ilyet.

Előzmény: Beer Monster (59503)
Beer Monster 1 napja Creative Commons License 59503

Mire való akkor végülis a D-s megszakító?

Beer Monster 1 napja Creative Commons License 59502

De ez hogyan kapcsolódik a kérdéshez? :)

Előzmény: Tízenhármaska (59501)
Tízenhármaska 1 napja Creative Commons License 59501

Hidd el regszerelok nagyresze,igy en is sokszor csak csovalja a fejet miket kernek.

A formanyomtatvanyra tobbszor rairjuk a nevet,szuletesiidejet stb adatait a megrendelonek.

Most ez heppjuk.

Amugy B vagy C,mast nem hasznalnak tudtommal.

Előzmény: Beer Monster (59499)
C20NE 1 napja Creative Commons License 59500

Motorja válogatja. A lágyindítósak B-ssel is szépen elindulnak, van amelyik a C-t is lenyomja, ha nagyon kis értékű.

Előzmény: Beer Monster (59499)
Beer Monster 1 napja Creative Commons License 59499

Én ezt a nyilatkozatot nem egészen pontosan értem. Hogyhogy miért akar valaki C-t? Ha egyszer a villanymotorhoz C kell, nem? Akkor nem az az alapértelmezett? Arról kell nyilatkoznia valakinek ez esetben, hogy van egy 2300W-os (3600W-os) fűrésze vagy hogy a bojler mellett is szeretne porszívózni?

(Egyébként végülis a C vagy a D kell hivatalosan a motorhoz?)

Előzmény: Tízenhármaska (59497)
pampalini111 1 napja Creative Commons License 59498

Köszönöm a válaszodat.

Előzmény: Tízenhármaska (59497)
Tízenhármaska 1 napja Creative Commons License 59497

Regszerelo-formanyomtatvany teljesitmeny valtozas miatt-7-s pontnal nyilatkozni kell miert akarsz C-t.

Előzmény: pampalini111 (59496)
pampalini111 1 napja Creative Commons License 59496

Sziasztok!

Érdeklődöm hogyan lehet betápra C kismegszakítót igényelni eon területen,a meglévő B16-6-6 , 3xC10A

igény lenne a körfürész miatt.

Mekk Elek ezermester 1 napja Creative Commons License 59495

A hivatalos színkód listában 15 amperes érték nem szerepel, ezért nem is lehet színnel jelölni.

A 15 amperesnek fekete a kapcsolója és a feliratát kell nézni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59494)
Mekk Elek ezermester 1 napja Creative Commons License 59494

Itt vannak szép színes képek:

Előzmény: Szirty__ (59493)
Szirty__ 1 napja Creative Commons License 59493

10 után sincs A betű.

Egyébként ha 15A-es lenne milyen színű lenne? (mert amúgy van olyan)...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59489)
Beer Monster 1 napja Creative Commons License 59492

Látom megártott a péntek este, a mai válaszaid elég zűrösek! ;)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59490)
Beni22 1 napja Creative Commons License 59491

Köszönöm!

Igen ,15A van felette.Ezért kevert meg.

Mekk Elek ezermester 1 napja Creative Commons License 59490

"Nem kell légáramlás a pára bejutásához."

Nem szeretnék ennyire offtopic vitába bonyolódni, hogy hogyan juthat extra vízpára egy szobahőmérsékletű pvc cső belsejébe, ha nem a légáram által.

Előzmény: Beer Monster (59484)
Mekk Elek ezermester 1 napja Creative Commons License 59489

"de felette a szolgáltatós matricán az van,hogy 15A."

Te ott látsz A betűt is a 15 után?

;)

A gyártó matricája piros színű, tehát 10 amperes.

A gyártó matricáján ott van hogy 10/220/380 tehát 10 amperes.

És a gyártó matricáján ott van a készülék típusa is, amiben véletlenül szerepel a 15-ös szám.

Arról persze lehetne vitatkozni a gyártóval, hogy miért nem a legfontosabb adat van a legnagyobb betűvel odaírva...

Előzmény: Beni22 (59487)
Szirty__ 1 napja Creative Commons License 59488

10A szerintem? A színe és a felirat alapján:

10/220/380

Előzmény: Beni22 (59487)
Beni22 1 napja Creative Commons License 59487

Üdv!

Ez a kismegszakító hány amperes?

Mert én úgy tudtam 10A,de felette a szolgáltatós matricán az van,hogy 15A.

A Bakony Művek kismegszakítóknál,hol jelzi az ampert?

Köszönöm!

ha4nz 1 napja Creative Commons License 59486

Fotót kérhetnék? 

Fázisceruza 1 napja Creative Commons License 59485

Igen. Én.

Előzmény: gepesz (59476)
Beer Monster 2 napja Creative Commons License 59484

Nem kell légáramlás a pára bejutásához.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59483)
Mekk Elek ezermester 2 napja Creative Commons License 59483

"Egy kicsit kifejthetnétek ezt a légtömörségi dolgot."

A falon/födémen átmenő csöveken két dolog szokja a levegőt áramoltatni: a szellőzőrendszer túlnyomása/vákuumja, illetve a huzat.

Az elsőt nem kell sokat magyarázni, habár a komolyabb alacsonyenergiás házakat újabban nyomáspróbázzák is (blower door teszt) és nem árt, ha a villanyszerelő tud az ilyesmiről és a vezetékek behúzása után szépen lezárja az összes fal/födém áttörést.

A huzatról: köztudott, hogy a meleg levegő felfelé száll (ha hagyjuk) és az is, hogy ha a levegőt nagyon lehűtjük, akkor a benne lévő pára folyékony vízzé csapódik ki. A jómeleg lakást a hideg padlással összekötő csövekben sajnos a fenti két jelenség egyszerre valósul meg: a lakás meleg levegője folyamatosan felfelé száll a vezetékeket körülvevő "kéményben", amelynek a felső vége télen jó hideg, tehát a felfelé haladó levegő le tud hűlni a harmatpont alá, ilyenkor vízcseppek csapódnak ki belőle, amik meg lefelé folynak a cső belső falán (és olykor a dobozból kifolyva a lakás falán is :)

De ha a padlásra menő csöveket légmentesen elzárjuk (szerintem mindegy, hogy az alsó vagy a felső végükön), akkor nem tud kialakulni bennük az a folyamatos függőleges légáramlás, ami mindig friss vízpárát szállítana a lakásból a cső hideg szakaszába.

Demivel mostan nem meleg+párás lakásról, hanem garázsról van szó:

- ha a garázs egyáltalán nincs nem fűtve, akkor a padlásnál nem melegebb, ezért a felmenő csövekben nem fog felfelé áramlani a levegő

- ha a garázs nagyon jól szellőzik a külvilággal, akkor a garázs levegőjének páratartalma nem lesz magasabb, min a külvilágé, ekkor nem is tud víz kicsapódni a csőben a levegőből.

Előzmény: gepesz (59474)
Beer Monster 2 napja Creative Commons License 59482

Ne felejtsük el azt sem, hogy a csőnek a meleg oldal felőli végét kell lezárni, a másikat nem szabad. Na de hogyan csináljuk?

NO HAB 2 napja Creative Commons License 59481

;-)

Előzmény: pajaci (59480)
pajaci 2 napja Creative Commons License 59480

Nekem is, de azt mi esőcsatornának hívjuk :-)

Előzmény: NO HAB (59479)
NO HAB 2 napja Creative Commons License 59479

...nekem is volt olyan,hogy a padlásról lejövő csövekből víz folyt....

Beer Monster 2 napja Creative Commons License 59478

Majdnem olyan jól működik, mint a pálinkafőzőben.

C200UF 2 napja Creative Commons License 59477

Én. A padlásról bejövő antennakábel dobozából folyt a víz.

gepesz 2 napja Creative Commons License 59476

És volt már aki ilyet látott? :-)

Előzmény: Dreamer (59475)
Dreamer 2 napja Creative Commons License 59475

A dolog egyszerű (bár nem olvastam végig), lent meleg van, fent hideg, pára csövön lecsapódik, és szépen lefolyik kapcsolóhoz dugaljhoz.

Ha van FI leold és a laikus nem jön rá hamar, ha nincs fi akkor a szerelvényekből jövő patak elég veszélyes lehet :)

Dreamer

Előzmény: gepesz (59474)
gepesz 2 napja Creative Commons License 59474

Egy kicsit kifejthetnétek ezt a légtömörségi dolgot. Ha huzat van a csőben, abból mi lehet a baj?

Doboznál hűti a kötést.

Foglalkoztam légtömörséggel kapcsolatos dolgokkal. Pl.: nyomástartó edények próbájával, légvezetékek szerelvények nyomáspróbájával, de hálózati villanyszerelésnél nem találkoztam még ezzel a fogalommal.

Nem is tanulmányoztam, de azért érdekel.

Kösz, ha valaki áldoz rá egy pár sort.

Előzmény: Fázisceruza (59469)
Mekk Elek ezermester 2 napja Creative Commons License 59473

Lehet, hogy az egész nincs is feszültség alatt,

csak az ovisoknak ezen oktatják, hogy hogyan kell elektromos tüzet oltani :)

Előzmény: Tízenhármaska (59472)
Tízenhármaska 2 napja Creative Commons License 59472

Ma erre hívtak ki minket,egy óvoda mérőhelye,belül egy folyosón:

Mekk Elek ezermester 2 napja Creative Commons License 59471

"Ne felejtsd el légtömören szerelni! 

Volt már sírás ebből."

Nemcsak az elektromos csöveken átsüvítő levegőből szokott baj lenni, de abból is, amikor a padláson tudományosan elhelyezett kötődobozokon és csöveken végiggázol néhány ember dúvad, szépen szétlapítva/összetörve őket, miután persze az összes elektromos kötés ott meredezik csupaszon a padlás padlóján.

Bónusz: amikor egy 130 kilós részeg segédmunkás lába beleakad egy villamos csőbe/kábelbe, ilyenkor nem lép egyet óvatosan hátra, hanem anyázva rúg egy jó erőset előre... ;)

Szerintem egy garázsban tökéletes a falon kívüli csövezés - lehet azt is szépen csinálni, ráadásul utólag villámgyorsan módosítható szükség esetén.

Előzmény: Fázisceruza (59469)
Mekk Elek ezermester 2 napja Creative Commons License 59470

"áramkimaradás után nem engedi elindulni az elszívót"

ez hiba

"áramkimaradás után nem indul el újból magától az elszívó"

ez viszont lehet balesetvédelem is.

...szóval nagyon nem mindegy, hogy nálad a kettő közül melyik fennforgás lokalizálható.

Ipari/muka célra az occó kínai táv-dugaljak megbízhatósága erősen kétséges.

Ilyen esetre javasolnék

- egy távkapcsolót egy riasztós boltból (relés kimenettel)

- egy 230V min. 10 amperes relét, amelyet 12 volttal lehet vezérelni.

- és pl egy 12 voltos kamera tápegységet, ez látná el energiával a távkapcsoló vevőjét és biztosítaná a relé vezérlőfeszültségét.

Na ha ezeket öszehozod egymással, az egy "kicsivel" tovább fog megbízhatóan működni, mint a kínai rádiós távdugalj készlet.

Még stabilabb lesz, ha mozgó alkatrész nélküli (SSR) relét alkalmazol.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (59461)
Fázisceruza 2 napja Creative Commons License 59469

Ne felejtsd el légtömören szerelni! 

Volt már sírás ebből.

Előzmény: stevemegane (59467)
Szirty__ 2 napja Creative Commons License 59468

Helló!

"Flex?"

Tubus!

Előzmény: C200UF (59463)
stevemegane 2 napja Creative Commons License 59467

Köszönöm a tanácsot.

Természetesen a villanyt nem én fogom szerelni, de a védőcsöveke t és a dobozokat betenném az általam kívánt helyre.

Hidd el ez menni fog. :)

A kötődobozok a padláson lesznek és csak függőleges leállások lesznek a kapcsolóknak és dugaljaknak.

Ez azért nem olyan nagy feladat.

Előzmény: _kip_ (59466)
_kip_ 2 napja Creative Commons License 59466

A védőcső méretét a benne lévő vezetékek száma = keresztmetszet határozza meg.

Ha MÜIII 16-t teszel annak elégnek kell lennie

Kötődoboz D=80

Szerelvény doboz D=65 ez lehet sorolható,perforált, gipszkarton stb változatban is.

A kérdéseidből viszont arra lehet következtetni, hogy nem nagyon kellene belekezdeni szakember segítsége nélkül.

Előzmény: stevemegane (59465)
stevemegane 2 napja Creative Commons License 59465

Sziasztok!

A segítségetekre lenne szükségem.

A garázsban szeretnék egy kis villanyszerelést csinálni.

Néhány dugaljat és kapcsolót szeretnék beszerelni/szereltetni.

Jelenleg a falon kívül mennek a régi vezetékek és arra gondoltam, hogy most megcsinálom korrektül a falban vezetve védőcsővel.

Meg tudjátok nekem mondani, hogy milyen méretű műanyag védőcsőben szokták vinni a vezetékeket és milyen méretű doboz kell a dugalj és kapcsoló beszereléshez?

Köszönöm.

Peter atyuska 3 napja Creative Commons License 59464

Relék a mostani kapcsolók helyére, a relék meg vezérelhetők már egyszerűbb elemekkel is (akár a dugvillás kapcsolókkal), sőt pld ezek valamelyikével is http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Search&q=R%C3%A1di%C3%B3jel+vez%C3%A9rl%C3%A9s%C5%B1+kapcsol%C3%B3rendszerek%2C+RSL&productsPerPage=24

Előzmény: RepülőgépÉpítő (59459)
C200UF 3 napja Creative Commons License 59463

Flex?

Előzmény: Szirty__ (59450)
C20NE 3 napja Creative Commons License 59462

Általában 30V-ig lehet elmenni a vezérlőbemeneten egyenárammal, ezért írtam, hogy mókolni kell. A jelenlegi kapcsolód egy sima 5V-os dugasztöltőt kapcsolna csupán, a dugasztápból kijövő 5V pedig indítaná a szilárdtest relével a motort. Ilyen telefontöltő minden családban kallódik nem kevés.

Előzmény: RepülőgépÉpítő (59460)
RepülőgépÉpítő 3 napja Creative Commons License 59461

az ipari fogácselszívó biztonsági nyomógombos kapcsolóját úgy is ki kell iktatnom mert áramkimaradás után nem engedi elindulni az elszívót emiatt nem lehet távvezérelni ezzel a kapcsolóval. Viszont ha kiveszem a kapcsolóját akkor a helyére be tudom építeni majd a vevő elektronikáját, úgy, hogy ne legyen veszélyes. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59458)
RepülőgépÉpítő 3 napja Creative Commons License 59460

Amiket én eddig használtam szilárdtest reléket azok 5V egyenáramról voltak vezérelve. (TTL áramkörrel) 

Előzmény: C20NE (59456)
RepülőgépÉpítő 3 napja Creative Commons License 59459

Nem. A műhelyben kellene az ipari forgács elszívó indítására illetve egy másik porszívó indítására. A harmadik a levegőben lebegő por kiszűrésére kell a ventilátor motort indítani.

Előzmény: Peter atyuska (59455)
Mekk Elek ezermester 3 napja Creative Commons License 59458

Valószínűleg a bennük lévő összes alkatrész bírná a tartós gyűrődést (talán még a 2000 wattot is), egyedül a kapcsoló elem (triac/ssr) az, ami lehetne jobban is hűtve. Szerintem a triac/ssr hűtőfelület jelentős megnövelése és a szellőzés (levegőcsere) javítása (esetleg ventilátorral) valószínűleg  jelentősen megdobná a túlélési esélyeit. Persze ekkor meg érintésvédelmileg lenne kissé életveszélyes...

Előzmény: RepülőgépÉpítő (59452)
RAMIREZ025 3 napja Creative Commons License 59457

Sziasztok! Van egy 220V/400W-os terménydaráló 3 fázisú villanymotorom. Ebből milyen cirkulát tudnék csinálni? Esetleg megerősítené valamilyen tőkesúly, vagy játszani az áttételekkel? Köszi.

C20NE 3 napja Creative Commons License 59456

2~3000ft-ért lehet kapni 100A-es szilárdtest relét, amit vezérelhetsz egy ilyen kisebb teljesítményű szettel, amit eddig próbáltál, de ahhoz barkácsolni kell. Kész cuccot nem ismerek ekkora teljesítményre.

Peter atyuska 3 napja Creative Commons License 59455

Ez hova kéne? lakás?

RepülőgépÉpítő 3 napja Creative Commons License 59454

Nem. 

Előzmény: pajaci (59453)
pajaci 3 napja Creative Commons License 59453

Azt a triakosat nem építetted meg annó?

RepülőgépÉpítő 3 napja Creative Commons License 59452

Sziasztok mesterek.

Rég jártam itt a topikban. Ismét a segítségeteket szeretném kérni. 

Szükségem lenne egy távirányítós konnektor készletre, de amiket eddig találtam az üzletekben azok kis teljesítményűek.

http://www.vilagitascenter.hu/radios_taviranyitos_dugalj_szett_3db_aljzattal_3470?utm_source=argep&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link

Egy ilyen 1000W-os készletet már sikerült tönkretennem mert nem bírta huzamosan a nagy teljesítményű porszívó indulását. 

Nekem olyan megoldás kellene, hogy 750W és 2000W -os motorokat tudjak kb 10 m-en belül indítani és leállítani

Nincs szükségem sem gyermekzárra meg semmi extra csilivilire. Olcsón és megbízhatóan vezérelje a 230V-os motorokat ez a lényeg. (nem szénkefést)

1 db távvezérlő és 3 db aljzat kellene. Tudtok tippet adni?

davidabc 3 napja Creative Commons License 59451

Sziasztok.

Leutron túlfeszültségvédelmi készülékkel van valakinek tapasztalata? http://www.leutron.de/en/products/overview/cat/10/28/52/prod/309.html Ahogy látom, itthon senki nem forgalmazza már (Haluxvill se, illetve a Csővill-t említették korábban fórumokon de már ők is megszűntek jópár éve). Ami érdekes ebben az eszközben hogy állítása szerint

- önmagában megvalósítja a BCD fokozatokat (10m-es vezetékhosszig a D-t)

- nem kell betétet cserélni, több elvezetésre alkalmas

Furcsa, hogy németül se nagyon van róla infó, alig 1-2 cikk említi. Mi lehet ennek az oka?

Szirty__ 3 napja Creative Commons License 59450

Helló Mekk Elek ezermester!

Tudom hogy mit gondolsz a dologról, fölösleges volt magyarázni a bizonyítványt.

Ezzel együtt nettó is hülyeségnek tartom...

Azt a megalapozatlan és túlzó megállapítást, hogy "minden villanyos szakember és egyetlen villamos bolti eladó" ugyanarra gondol amire te, egyszerűen a demagóg "érv" kategóriájába sorolom.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59449)
Mekk Elek ezermester 4 napja Creative Commons License 59449

"A KUKA egyébként nem robot, hanem egy cég neve. Pont ahogyan  a WAGO is :-)"

A magyar nyelvben a "kuka" szó (az 1950-es évek óta) már nem csak a "Keller und Knappich Augsburg" nevű német céget jelenti, hanem a szemét tárolására szolgáló edényt IS,

mégpedig azért, mert a népszokás elnevezte a szemetestartályt a szemetes kocsik hátulján lévő emelő szerkezeten olvasható cégnév-rövídítésről,

ezáltal a kuka szó egy új köznév lett a magyar nyelvben (ma már a szótárakban is szerepel).

Pont ugyanez zajlott le, amikor a nép elnevezte a rugós kötőelemet egy gyártó cégről, tehát jelen pillanatban van  egy WAGO nevű cégnév és KÜLÖN egy wago nevű köznév a magyar nyelvben, amely egy elektromos alkatrész elnevezése. Ez akkor is így van, ha a wago szó (még) nem szerepel a hivatalos értelmező szótárakban.

A WAGO cégnevet és a wago köznevet egyetlen villanyos szakember és egyetlen villamos bolti eladó sem keveri össze egymással (kivétel persze azok, akik direkt szeretik keverni a szalámit ;)

Előzmény: Szirty__ (59448)
Szirty__ 4 napja Creative Commons License 59448

"Ahányszor valaki a járda szélén álló szeméttároló edényt kukának nevezi, akkor is mindig megjegyzed, hogy az ott nem egy ipari robot?"

Nem.

Én úgy gondolom, hogy ebben a szakmában (a topic címében levő szavakra utalok) különösen fontos a pontos fogalmazás. (olykor éppen Te foglalsz állást ennek fontossága mellett)

Nem annyira lenne jó túlságosan messzire menni a szlengekkel. Ha a vezetéket drótnak, tyúkbélnek, a sorkapcsot csokinak, az áramot villanynak stb. kezdjük nevezni, abból félreértés lehet.

A KUKA egyébként nem robot, hanem egy cég neve. Pont ahogyan  a WAGO is :-)

Továbbá azt is gondolom, hogy a szemét tároló edény és az ipari robot egymástól "fajtaidegen", így nehezebben keverhető össze egymással a kettő.

Ám egy WAGO gyártmányú rugós vezeték összekötő és egy szintén WAGO gyártmányú szintén rugós bekötővel rendelkező 750-es I/O rendszer elem kevésbé idegen egymástól...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59446)
Tízenhármaska 4 napja Creative Commons License 59447

Köszönöm a választ. Igen a fekvő típus kell,mivel a régi fadobozba éppen belefér,valamint így elfér a csatlakozó szekrény és a két fogyasztói elosztó is.

Mivel itt szabálytalan áramvételezés volt,így a szigorúbb előírás érvényesül,tehát nem lehet táblás szerelés.

Előzmény: Peter atyuska (59443)
Mekk Elek ezermester 4 napja Creative Commons License 59446

A "WAGO" szót köznévként használtam (ahelyett, hogy pl ezt írtam volna: "rugós gyorskötő elem"),

miközben valóban létezik ilyen tulajdonnevű cég is, amely gyárt ezerféle más terméket is.

Ahányszor valaki a járda szélén álló szeméttároló edényt kukának nevezi, akkor is mindig megjegyzed, hogy az ott nem egy ipari robot?

;)

Előzmény: Szirty__ (59441)
Jahno 4 napja Creative Commons License 59445

Én meg itt vidéken ilyen villanyórát láttam, flancos bekötéssel:

Előzmény: Peter atyuska (59443)
ha4nz 4 napja Creative Commons License 59444

Délután majd lövök neked egy jó fotót a munkahelyemről. Igaz GE de az aztán nem felhasználóbarát.

Előzmény: Szirty__ (59436)
Peter atyuska 4 napja Creative Commons License 59443

Papír munka ugyan az mint a normál esetében, a szerződése a szolgáltatóval más, a műszaki tartalom ugyan az.

Jut eszembe ha van már mérés miért ne volna, akkor ha csak nem elvetemült kritikán aluli a mérőhely a régi guman táblára is felszereli az új mérőt cserével az ELMU legalábbis eddig megtették.

Előzmény: Tízenhármaska (59440)
Peter atyuska 4 napja Creative Commons License 59442

PVT 3060 Á-V (Á) EF-Fm az Á nélküli fekvő kialakítás az Á-s álló.

Előzmény: Tízenhármaska (59437)
Szirty__ 4 napja Creative Commons License 59441
Előzmény: Mekk Elek ezermester (59438)
Tízenhármaska 4 napja Creative Commons License 59440

Szia.

Az azert nem jo mert a vezerlot nem tudja bele rakni.

Nezem a csatari oldalat es lehet a PVT 3060-A-V EF Fm szekreny jo lenne.

Meg elofizetos merovel nem volt dolgom.

A papir munka sem lesz egyszeru :-((

Előzmény: digium (59439)
digium 5 napja Creative Commons License 59439

Két darab Csatári PVT 3030 EF-Fm?

Előzmény: Tízenhármaska (59437)
Mekk Elek ezermester 5 napja Creative Commons License 59438

"Én meg digitális és analóg jelek decentralizált (terepi) kezelésére használom a WAGO-t."

A WAGO nem tudja kezelni sem a digitális, sem az analóg jeleket.

Csak vezetni tudja őket, de azt nagyon (egy bizonyos frekvenciáig).

:)

Előzmény: Szirty__ (59433)
Tízenhármaska 5 napja Creative Commons License 59437

Estet!

Meroszekreny tipusra lenne szuksegem.

1f nappali+1f vezerelt kombinalt,de kartyas legyen.

Koszi elore is

Szirty__ 5 napja Creative Commons License 59436

Üdv ha4nz!

Szoktam hibát keresni persze.

Sőt sokkal több hibakeresési átalakítási feladat van mint ilyenekkel építkezni. Sajnos a fejlesztés drága műfaj.

Érjelölés nem jellemző (konkrétan nincs).

Előzmény: ha4nz (59435)
ha4nz 5 napja Creative Commons License 59435

Hehe, de te csak telepítesz, vagy hibát is szoktál keresni ezekben a sokemeletes szörnyekben? Nagyon innovatívak, csak nem felhasználóbarát. Érjelölők alig férnek el, mérőpontokhoz alig lehet hozzáférni.

Előzmény: Szirty__ (59433)
moart66 5 napja Creative Commons License 59434

Ne hagyd magad Ramirez, csináld meg magad, egy kis segítséget összeszedsz a neten és simán meg tudod csinálni. Ha "szakember" csinálja az sem biztos, hogy jobb lesz mint a saját munkád, de biztosan sokkal drágább.

Sajnos a vállalkozó szakember annyit akar keresni 1 napos munkával, mint mi 1 hónap alatt a munkahelyen. Nekem nincs jó tapasztalatom a vállalkozó "szakemberekkel". Csak a lóvé, meg a duma, hogy az életed, meg stb. Általában egy településen még a városokat is beleértve nagyon sok alul méretezett alu vezetékek vannak még és nem vol tömeg halál emiatt sehol. Ahol van is villamos tűz az csak az új Wagós- szabványos házakban van, mert ugye sok a kötés és sok a hiba. Tehát hajrá szereld magad.

Előzmény: RAMIREZ025 (59432)
Szirty__ 5 napja Creative Commons License 59433

"...a WAGO kiválóan alkalmas vezetékek összekötésére, hiszen erre a célra csinálják őket."

Hmm. Én meg digitális és analóg jelek decentralizált (terepi) kezelésére használom a WAGO-t.

:-o

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59430)
RAMIREZ025 5 napja Creative Commons License 59432

Megfogadom, és vastagabb betápt adok neki, illetve a földelést is mindenhová elviszem. A csatlakozásokat pedig wago-val csinálom meg. Az előbb fejeztem be az ásást, a menyezet kifúrását, és kívül felraktam a falra a védőcsövet is. Megvan minden, csak a kábel kell, és a többi dolog..

Mekk Elek ezermester 5 napja Creative Commons License 59431

Egy gyakorló szakember százféle apróságra odafigyel, és másik százfélére fel van készülve

minden lehetőséget, minden előfordulható problémát nem lehet elmagyarázni egy fórum keretében szervezett gyorstalpaló villanyszerelő tanfolyam keretében. 

Mekk Elek ezermester 5 napja Creative Commons License 59430

"Az elsődleges célom természetesen az, hogy minnél olcsóbban ússzam meg ezt a dolgot,"

Ez csak a másodlagos cél legyen, az elsődleges az életben maradás legyen, ez utóbbihoz nagy segítség egy szakember.

Ha magadnak megszereled mondjuk a vízvezetéket és elcseszed, akkor legrosszabb esetben elázik a lakásod, de egy temetés valamivel több kellemetlenséggel jár.

"Tehát a Vago-s megoldás az összekötésre nem valami jó?"

Ezt nem egésze értem,

a WAGO kiválóan alkalmas vezetékek összekötésére, hiszen erre a célra csinálják őket.

Előzmény: RAMIREZ025 (59429)
RAMIREZ025 5 napja Creative Commons License 59429

Köszönöm a választ, és neked is pampalini111 !! Az elsődleges célom természetesen az, hogy minnél olcsóbban ússzam meg ezt a dolgot, persze a biztoságos kereteken belül. Sok sok hasznos tanácsot írtatok le mindketten. Kaptam már előzőleg mástól is hasznos információkat, de mivel én nem vagyok szakember, így nem tudok teljesen ebben a témában mozgolódni. Van egy jóbarátom, aki "ért" ezekhez, és vele a tegnap este folyamán, már átbeszéltük a megszakítók bekötését, ami egyértelműen csak párhuzamos bekötéssel működhet egymástól függetlenül. Abban is van igazság, hogy az 1,5-ös lehet kevésnek bizonyulna egy betáp kábel esetén. A 3700W teljesítmény felvétel, egyértelműen nem egyszerre történne a hállózatban. Pár villany, tv, laptop, egyéb kisebb dolgok, meg a bojler, éjszakai áramon, amit időkapcsolóval gondoltam ellátni, és akkor kapcsolna be, amikor épp a fenti házban nem megy a bojler. (Max. 2kW-os fűtőszálat gondoltam bele).
Tehát a Vago-s megoldás az összekötésre nem valami jó?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59428)
Mekk Elek ezermester 6 napja Creative Commons License 59428

"szimpla 3*1,5mm2 kábellel gondoltam a gerincet,"

Ha komolyan gondoltad a 3700 wattot megközelítő terhelést,

akkor gondolj inkább egy vastagabb kábelre,

mert ha ilyen sok wattot teszel egy 30 méteres 1,5-ös kábel végére, ott a 230 voltból talán már csak 200-210 fog maradni. Tehát legyen az a kábel  legalább 3x2,5, de még jobb lenne egy 3x4-es.

"a lámpákhoz csak 2*0,75-ös kábellel vinném a kapcsolótól"

Ha a világítási áramkörön maximum 6 amperes kismegszakítót (biztosítékot) alkalmazol, akkor lehet 0,75-ös.

"Viszont nem tudom, hogy a tömör réz vezetékhez képest"

Azonos keresztmetszetű tömör és hajlékony kábel egyformán terhelhető. A fő különbség a kettő között, hogy a tömör olcsóbb, de kizárólag ott szabad alkalmazni, ahol a kábel nem tud mozogni/hajladozni.

Jobb lenne, ha hívnál egy villanyszerelőt az elején, aki lediktálná neked, hogy pontosan miket vásárolj és hova milyen vezetéket vigyél, majd a végén ő kötne össze mindent. Így olcsón megúszhatod és még életben is maradsz :)

Előzmény: RAMIREZ025 (59426)
pampalini111 6 napja Creative Commons License 59427

Szia!

-betáp épületből 20A kismegszakitó (vagy 16A mi a meglévő?)

-2,5 kábel ajánlott betápnak, leágazások 1,5 kábelel a sodrott is jó a megfelelö kötőelemel,

max.  C10A kismegszakitó leágazásokba

-a lámpától ne spórold el a földelést (0,75-nem)

-ha elég zárt a csatorna vezetéket is használhatsz

-áramvédónek is legyen hely

3.?(kismegszakitók párhuzamosan kötve)

Előzmény: RAMIREZ025 (59426)
RAMIREZ025 6 napja Creative Commons License 59426

Sziasztok! Egy kis segítségre lenne szükségem villanyszerelés tekintetében. Először is szeretném kihangsúlyozni, hogy se nem oksokodó kontár, se nem másnak szart csinálni akaró balek vagyok. Tehát előre is elnézést kérnék, minden iskolát és egyéb ebben a szakmában tapasztalatot szerzett szakembertől, bármi hülyeséget is írnék, vagy kérdeznék. Saját részre lenne a dolog, a fő épülettől szeretném levinni az áramot a melléképületbe, mert le szeretnék költözni.

- az épület 10m távolságra van a főépülettől, kb 30m2 amit be szeretnék így vezetni
- szimpla 3*1,5mm2 kábellel gondoltam a gerincet, ill. bent is 3 külön ágat megcsnálni ugyanezzel
- a lámpákhoz csak 2*0,75-ös kábellel vinném a kapcsolótól
- mindent kábelcsatornában gondoltam, falon kívül
- 3 db kismegszakítóval, egy kis szekrényben, 1 almérővel ugyanitt

A kérdéseim a következők lennének:

1. Ezekkel a "hagyományos" kábelekkel, vago-kal, és ezzel az elképzeléssel ez rendben lenne-e?
2. Utána néztem a kábelek terhelhetőségének, ez biztosan elég lesz a 16A/3700W-hoz. Viszont nem tudom, hogy a tömör réz vezetékhez képest, milyen ez a sok erű vezeték?
3. Egy hangyányi segítséget szeretnék még ahhoz kérni, hogy hogyan kössem be a 3 kismegszakítót úgy, hogy egyszerre menjen róla 3 különböző áramkör. 1 bojler, konyha+fürdő, és egy szoba? (Az almérőt ugyanitt a szekrényben, de mindezek elég gondoltam kötni.)

Bármilyen segítséget szívesen fogadok. És mégegyszer elnézést a szakemberektől, és villyanszerelőktől!

Üdv.: Dávid.

t5359 6 napja Creative Commons License 59425

Hali!

Már csak az a kérdés mennyivel kell mélyebbre gipszelni?

Szerintem ezt nem te döntöd el,hanem a kőműves.

Előzmény: tthsanyesz (59424)
tthsanyesz 6 napja Creative Commons License 59424

Nem túllihegett a probléma egy kicsit?  A dobozt begipszeléskor egy kicsivel mélyebbre kell tenni. Aztán mielőtt rákerül a fedő, egy keményebb spaklival körbekaparni , hogy besüllyedjen. Én így szoktam csinálni.

Előzmény: Markolóstejó (59419)
Szirty__ 6 napja Creative Commons License 59423

Előzmény: kernyebauer_ (59420)
Mekk Elek ezermester szept. 15. Creative Commons License 59422

"és azt meg lehet csinálni valahogy, hogy a fal sikjába süllyedjen be?"

Körbe-gletteled síkba.

Rárax tapétát.

Amikor szerelni kell ott (tehát mondjuk 25 év múlva) késsel körbevágod a dobozfedő körvonalát és ki tudod emelni, majd visszatenni úgy, hogy csak egy hajszálvékony kör jelzi a doboz helyét.

Előzmény: Markolóstejó (59410)
szakmókus szept. 14. Creative Commons License 59421

A kismegszakítóval szinkronban működő segéd érintkező, NC-COM -NO érintkező kapcsokkal.

Potenciál függetlenül detektálhatod a kis megszakító állapotát. Például egy PLC 24vdc bemenete így tudja hogy leoldott a kismegszakító.

És még sok egyébre.

Előzmény: kernyebauer_ (59420)
kernyebauer_ szept. 14. Creative Commons License 59420

Üdv szakértők!

Mit jelent az, hogy kismegszakító segédérintkezővel? Mire jó ez a segédérintkező?

Köszi!

Markolóstejó szept. 14. Creative Commons License 59419

az hogy kilóg a fal sikjából. és ez a mai világban már halálos bün.

igazán gyárthatnának olyat, amit bele lehet cuppantani a kötődobozba, pont beleilleszkedne a nyilásba.

Előzmény: Lacivill (59417)
Markolóstejó szept. 14. Creative Commons License 59418

ja pont erre gondoltam.115össel megküldeni. csak én már behúzás után vagyok :(

Előzmény: Zs:) (59416)
Lacivill szept. 14. Creative Commons License 59417

http://www.argep.hu/trend/DOBO/Doboztetoe.html

Ilyenről beszélsz: Mi a gond vele?

Előzmény: Markolóstejó (59415)
Zs:) szept. 14. Creative Commons License 59416

Lamellás koronggal még behúzás előtt egy kis sülyesztéket csinálni a fedőnek, nem baj ha nagyobb, majd a festő legletteli.

Markolóstejó szept. 14. Creative Commons License 59415

nem tudom... flex szel talán nem olyan nehéz, csak félek, hogy megsértem a vezetékeket.

holnap nekiállok, kipróbálom mindkettőt.

azt nem értem, hogy ez egy tök általános probléma és nincs rá filléres megoldás, amit be lehetne rakni a dobozba.

vagy mindenki rátapétáz, és kész?

Előzmény: C20NE (59414)
C20NE szept. 14. Creative Commons License 59414

A vakolatot levakarni, hogy a fedo sikban legyen konnyebb?

Előzmény: Markolóstejó (59413)
Markolóstejó szept. 14. Creative Commons License 59413

ez a körbevágás elég macerásnak tünik nekem. ha sokat vágok, ott marad egy rés. meg vannak nagy, négyzet alakú süllyesztett dobozaim is.

Előzmény: C20NE (59411)
C20NE szept. 14. Creative Commons License 59412

Dedot=tetot

Előzmény: C20NE (59411)
C20NE szept. 14. Creative Commons License 59411

En korbe vagtam dedot, hogy bemenjen a dobozba, majd glett halozva...lemezolloval fyerekjatek.

Markolóstejó szept. 14. Creative Commons License 59410

köszi. és azt meg lehet csinálni valahogy, hogy a fal sikjába süllyedjen be? megcsiszolni kicsit a doboz szélét, vakolatot? a festő azt mondta, rárak papirt és lefesti, de az hótgagyi nem akarom.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59408)
zgi521 szept. 14. Creative Commons License 59409

Elso korben igen. Otfelezos wikipedia linkje jo otlet..( nem??)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59407)
Mekk Elek ezermester szept. 14. Creative Commons License 59408

1: a dobozban azon a két ponton, ahol a két fülecske becsúszik a fal mentén,  a vezetékeket távolítsd el a doboz falától

2: a vezetékeket gyűrd be a dobozba annyira, hogy belülről sehol ne érjenek hozzá a doboztetőhöz.

És szépen ott fog maradni síkban a fedél.

Előzmény: Markolóstejó (59406)
Mekk Elek ezermester szept. 14. Creative Commons License 59407

"a tranziens hiba miatt mdg fogom probalni a masik tipusu fi-t."

Tehát gondolod/reméled, hogy a másik relé nem fog levágni, amikor ismét előjön az ismeretlen hiba?

Reméljük, hogy ennyi elég lesz.

Előzmény: zgi521 (59405)
Markolóstejó szept. 14. Creative Commons License 59406

Sziasztok!

Sima 8oas kötődobozra nem tud valaki ajánlani takarót, ami könnyen a fal sikjába hozható? Ezek a gagyi rugós takarók gyakorlatilag használhatatlanok, nem birnak megmaradni egy helyben.

zgi521 szept. 14. Creative Commons License 59405

Csak arra tudunk kilyukadni hogy a tranziens hiba miatt mdg fogom probalni a masik tipusu fi-t. Megegyszer mondom nincs fix hiba ami kismegszakitot is leoldana. Volt mar ilyen mint mknden haztartasban de annak oka us vlolt. Pl. telefon tolto, kenyerpirito zarlat.

koszonom az egyutt gondolkodast!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59402)
zgi521 szept. 14. Creative Commons License 59404

szted mit kellett volna irn miutan az elmult 2 napban vagy 4x leirtam.. ;)

Előzmény: Szirty__ (59401)
Mekk Elek ezermester szept. 14. Creative Commons License 59403

Ez jó volt :)

Előzmény: zgi521 (59400)
Mekk Elek ezermester szept. 14. Creative Commons License 59402

Helyesen látod a dolgokat. A laikusok hajlamosak egybemosni a villámlást és az esőt, néha többször is rá kell kérdezni, mire kiderül, hogy a kettő közül melyiket lehet kizárni a gyanúsítottak köréből.

Gondold végig, hogy mi az, ami házon kívül van és BÁRMIFÉLE elektromossággal kapcsolatos.

Antenna a háztetőn/padláson, levegőben átlógatott kábelTV bevezetés, fém házas (=földelt burkolatú) külső lámpák, stb.

esetleg meg lehet próbálni egy, a hálózat (áramszolgáltató) felől érkező túlfeszültséget levezető beépítését a villanyórába/elosztóba, habár kicsi a valószínűsége, hogy ettől szűnik meg ez a hiba.

Előzmény: zgi521 (59398)
Szirty__ szept. 14. Creative Commons License 59401

ROTFL!

Hülye kérdésre hülye válasz. Csak így tovább! :-)

Előzmény: zgi521 (59400)
zgi521 szept. 14. Creative Commons License 59400

Igen.

Előzmény: Beer Monster (59399)
Beer Monster szept. 14. Creative Commons License 59399

No és a villámláskor, vagy a dörgéskor megy le?

Előzmény: zgi521 (59398)
zgi521 szept. 14. Creative Commons License 59398

Hosszabito, kapszulaban.. Igen, elkepzelheto a parasodas, de ahogy emlitettem par hete leszereltem A medencet. Ennek ellenere leoldott villamlaskor A heten vmelyik eccaka. Most is gyakorlatilag ket napja esik, de nincs gond, mert nincs komoly mennydorgessel jaro vihar.

Előzmény: ha4nz (59396)
pajaci szept. 14. Creative Commons License 59397

Nálam az abrosz.

Előzmény: Tízenhármaska (59391)
ha4nz szept. 13. Creative Commons License 59396

Hamár medence: nem párásodik valamelyik kültéri dugaljad? Vagy nem tudom hogyan van megcsinálva az uszodatechnikád, amihez villany kell.

Előzmény: zgi521 (59390)
Garfield007 szept. 13. Creative Commons License 59395

Dehogy, meghúzták a vonalat, innentől csend lesz...

Előzmény: Beer Monster (59394)
Beer Monster szept. 13. Creative Commons License 59394

Jézusom, megint kezdődik?...

Garfield007 szept. 13. Creative Commons License 59393

Azért jók a szakmai topikok, hogy anélkül rostálhatsz a mesterek között, hogy tudnod kellene pontosan mihez ért. Itt pl. kiderült, hogy a nőgyűlölő pedagógus bunkót akkor se engednél oda ahol laksz ha ő lenne a világ legjobb villanyszerelője. 

Nagyjából ennyi történt.

cosalf szept. 13. Creative Commons License 59392

"Légiveszély" volt, de azért is az Index volt a hibás.

Tízenhármaska szept. 13. Creative Commons License 59391

Neme baszki valaki foglalja ossze mi volt torolve :-))

zgi521 szept. 13. Creative Commons License 59390

Egyébként nekem meggyözôdslésem volt hogy amedemce okozza nyári idôszakban. bàr tavaly pl. nem fordult elô. Csak most hogy 3 hete szètszedtük a medencèt ès ezek utàn is elôfordulg làttam hogy az zsákutca:( 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59383)
zgi521 szept. 13. Creative Commons License 59389

Köszönöm ez jó ötlet és kifejezetten családi házra javasolt..ha cserélem ilyet keresek!

Előzmény: ötfelezős (59380)
zgi521 szept. 13. Creative Commons License 59388

Köszönöm!! ( értem)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59383)
Beer Monster szept. 13. Creative Commons License 59387

A jóra tudnál egy-két konkrét példát mondani?

Előzmény: Peter atyuska (59386)
Peter atyuska szept. 13. Creative Commons License 59386

Ami automatikus visszakapcsolós 30-40e től indulnak mik jók is.

Előzmény: Beer Monster (59384)
Operator szept. 13. Creative Commons License 59385

A személyeskedő vita berekesztve.

_____________________________________________________________________________________

Beer Monster szept. 13. Creative Commons License 59384

Ha már így belementetek a FI rélékbe, akkor megkérdezném, hogy milyen relé jó hűtőszekrényhez, mélyhűtőhöz olyan helyre, ahol magára van hagyva hosszű időre az eszköz?

Mekk Elek ezermester szept. 13. Creative Commons License 59383

"Gyakorlatilag semmi. Ahogy írtam is.."

Legtöbbször a következőképpen szokott lezajlani ez a beszélgetés:

A hibanyomozás során megkérdezem, hogy történt-e bármilyen változás az elektromos rendszerben akkor, amikor a hibák megjelentek.

A válasz: "Semmi."

Újra megkérdezem: "Egészen tutibiztosan semmi?"

A válasz: "Egészen biztosan semmi. Ne nézzen már hülyének, csak tudnám, ha bármi történt volna."

Kérdésem: "Nem hoztak akkoriban a házba semmi olyasmit, ami elektromossággal működik? Még egy új mobiltelefont vagy mp3 lejátszót sem? Még egy tetves izzócsere sem volt?"

A válasz: "Ja igen, akkor szereltettük fel a 4 db kínai klímát, de hát az ugye nem számít..."

ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ!!!!!

Ezt csak ezért írom, mert a kedves ügyfél sokszor túl okosnak hiszi magát és ha nem kérdezel rá háromszor, akkor helyetted akar gondolkodni és eldönteni, hogy melyik kérdésedet kell komolyan venni, tehát segítség helyett nehezíti a munkádat.

Persze ha abban az időpontban VALÓBAN nem változott semmi a házadban - és előtte három évig nem volt semmi baj a FI relével -akkor arra gondolnék, hogy a házban valami meghibásodott (meggyengült, beázott, elöregedett, stb), esetleg maga a FI relében "állítódott el" valami (habár ez kevéssé valószínű). És mivel a jelek szerint időjárás függő a jelenség, ezért olyan dolgok környékén nyomoznék, amelyek jobban ki vannak téve a külvilág (pl.villámok) elektromos hatásainak: a házon kívül, a tetőn/padláson és külső falakon/közelében lévő dolgokat vizsgálnám elsősorban. Amire pl kevesen gondolnak: antennarendszer/kábeltv és tartozékai (erősítők, splitterek, stb).

Előzmény: zgi521 (59360)
ötfelezős szept. 13. Creative Commons License 59380

Ebben a cikkben

http://hu.wikipedia.org/wiki/FI_rel%C3%A9#Kiviteli_v.C3.A1ltozatai

található

"B" és „Si” típus (az Si rövidítés feloldása ...

kezdetű bekezdésben írottakból válassz egyet, majd ha ezzel is lecsapja, akkor tedd vissza a régit, és egyenként rakd rá bizonyos időre az áramköröket az újra. Ha egy áramkörre sikerül szűkíteni, akkor azt kell megvizsgálni. Ha mindkettő lecsap, akkor általános probléma van. Ésígytovább.

Írtam, hogy drága és/vagy vesződséges.

Előzmény: zgi521 (59361)
zgi521 szept. 13. Creative Commons License 59371

Nekem is ez az elsô tippem, mely a legegyszerûbben kivitelezhetô lenne.. Az az erdekes ,hogy csak villam esetén "döglôdik"? 5 bôl 4 megkerdezett szerint jò ez így , hagyjam. fogok venni sztem, ha nincs változás a közeljövôben..

Előzmény: ha4nz (59363)
K.N.. szept. 13. Creative Commons License 59370

Köszönöm szépen a válaszokat mindenkinek!

Akkor összefoglalva :lényegében nem szabványos,mert illett volna vastagabb vezetéket húzni,de valószínűleg problémát nem fog okozni(persze bízva a szerelőben hogy tudta mit hozott össze, miután megbeszéltük a fogyasztókat).

Előzmény: cosalf (59367)
K.N.. szept. 13. Creative Commons License 59365

Ok,köszi így talán értem.

Az 14.78A, láttam táblázatokat,ahol kiépítéstől függően a 1,5-es vezetékre 16/20 A-es terhelhetőséget írnak.Akkor (gondolom én) a B16-os megszakítóval meg a keresztmetszettel nem lőtt mellé a villanyos?

Vagy majd tapogatom a falat hogy melegszik-e és vissza is jön ha nem tetszik az eredmény.

Előzmény: cosalf (59364)
cosalf szept. 13. Creative Commons License 59364

Megpróbálom egyszerűen leírni.

A P=3,4kW a fűtőtest teljessítménye. Amikor melegít, akkor ennyit vesz fel a hálózatból.

P=UI(cosfi)

A végzett MUNKA, amit a villanyóra mutat, az 0,9kWh, vagy levegőkeringetéssel 0,79kWh.

Tehát a fűtőtest nem melegít egy órán keresztül, csak bizonyos időszakokban kapcsol be, annyi időre, hogy a beállított hőmérsékletet tartani tudja. Amikor be van kapcsolva, akkor viszont 3,4 kW-nak megfelelő TELJESÍTMÉNY-hez szükséges áramot vesz fel.

Ohmosnak feltételezve a fűtőtestet, a fűtési időszakban az áramfelvétele:

I=P/U=3400/230= számítsd ki Amper.

Előzmény: K.N.. (59351)
ha4nz szept. 13. Creative Commons License 59363

Csak egy ötlet: Nem döglődik az az kapcsoló? Műszerrel kéne megmérni... Ha meg ott a felülvizsgáló, akkor a hálózatot is...

Előzmény: zgi521 (59361)
Beer Monster szept. 12. Creative Commons License 59362

Villanymotorhoz nem D kell?

Előzmény: Lacivill (59352)
zgi521 szept. 12. Creative Commons License 59361

Konkrétabban? Tudom vannak laza és lelkis szerelôk az enyém az elôbbi valszeg..

ha a kezébe adom a megoldást vagy tippet talán lökhetümk az ügyön. ( csavarokat közben meghúztam, ellenôriztem, hibátlanok..)

Előzmény: ötfelezős (59342)
zgi521 szept. 12. Creative Commons License 59360

Gyakorlatilag semmi. Ahogy írtam is..

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59359)
Mekk Elek ezermester szept. 12. Creative Commons License 59359

"Cirka 4 éve lett beszerelve, tavasz óta a viharos, villámlásokkal teli napokon leold..."

Én a helyedben mindenekelőtt azon gondolkodnék el, hogy ha  három évig nem volt vele probléma, tavasszal milyen változás történt a ház elektromos (földelési, villámvédelmi, stb) rendszerében, amikor elkezdődtek a bajok.

Előzmény: zgi521 (59335)
C20NE szept. 12. Creative Commons License 59358

Területfüggő lehet ez is, én kértem a regszerelőtől, hogy azt kérjen és azt is kaptam minden gond nélkül.

Előzmény: Tízenhármaska (59357)
Tízenhármaska szept. 12. Creative Commons License 59357

Most mar a C-t eleg rendesen meg kell indokolni miert is kered.

Előzmény: Lacivill (59352)
Dreamer szept. 12. Creative Commons License 59356

Abban nagyon egyetértünk, hogy a másfeles vezetékre 13A-es védelem illene. Azonban, ha belegondolsz, hogy a sütő és az aljzat között van 1,5 vezeték, a falban meg 10-20m amin kergetjük az ampereket, akkor lehet hogy nem mindegy, hogy mi van a falban.

Dreamer

Előzmény: dara78 (59344)
K.N.. szept. 12. Creative Commons License 59355

Azért bízom én is benne hogy tudta mit csinál...Mivel fel sem merült bennem mikor dolgozott hogy valamit mondjuk nem jól csinál ,elkezdtem érdeklődni mert valamit olvastam egy fórumon ,és hajt a kisördög.

Előzmény: C20NE (59353)
dr.Stefan76 szept. 12. Creative Commons License 59354

az mindegy ,,{lenyegtelen hogy mit takar}  te a 3.4 Kw vedd figyelembe, ahhoz meg erosen ajanlott a 2.5 mm2 vezetek !

Előzmény: K.N.. (59351)
C20NE szept. 12. Creative Commons License 59353

Nem, nem mindig. De ha betartod és mégis leég a házad, nem kell majd magyarázgatnod, hogy a Te megoldásod is pont olyan jó volt mint a szabványban előírt. Aki eltér tőle az általában pontosan tudja mit, miért csinál.

Előzmény: K.N.. (59346)
Lacivill szept. 12. Creative Commons License 59352

Alapból  sok helyen látok B-t, ha reklamálsz akkor C-re cserélik.

Előzmény: Beer Monster (59345)
K.N.. szept. 12. Creative Commons License 59351

Bocs hogy értetlenkedem,de akkor mi a bánatot jelenetek azok az adatok??Valami  vakítás a gyártótól vagy mi?

Meg a lényeg hogy 3400w-ot valószínűleg sosem fog felvenni a sütő rész,csak annyi a csatlakozási teljesítménye?

Előzmény: dr.Stefan76 (59350)
dr.Stefan76 szept. 12. Creative Commons License 59350

'' elvileg nincs 1 kwh sem? ''

olyan NEM letezik. 

elekromos suto , mind 1000 Watt felett eszik.

Beer Monster szept. 12. Creative Commons License 59349

Mindkettő igen?

Előzmény: dara78 (59347)
Beer Monster szept. 12. Creative Commons License 59348

Mondom, annak az 1 kWh-nak az ég világon semmi értelme sincsen. Egy folyamatos üzemű berendezésnél időtartam nélkül nem is lehet értelmezni az energiafogyasztást.

dara78 szept. 12. Creative Commons License 59347

Nem lassabb, hanem lomhább, de igen.

Előzmény: Beer Monster (59345)
K.N.. szept. 12. Creative Commons License 59346

A szabvány mindig helyes? Mint laikus kérdem.

Meg az arra vonatkozna ha azon az ágon menne is a 3400 w-os sütő maximális fogyasztással, de viszont a tényleges fogyasztás(ha tényleg annyi és jól értelmezem a leírását a tűzhelynek) elvileg nincs 1 kwh sem?

Amúgy nem sütünk egyfolytában,néha 2 hétig sem,néha meg heti 2x,nem nagyüzem vagyunk...

Előzmény: C20NE (59343)
Beer Monster szept. 12. Creative Commons License 59345

A "C" a lassabbik? A villanyórához milyeneket szerelnek, "D"-t?

Előzmény: dara78 (59344)
dara78 szept. 12. Creative Commons License 59344

Hello

Kombi tűzhelynél a gyártó általában dugvillával szereli a tűzhelyet. Ez nagyjábol feltételezi a kisebb fogyasztást. Amiket én szereltem be azok simán elmentek egy C10 A-es kismegszakitóval. 

Mindenki nyugalma érdekében a javaslatom a következő: a tűzhely áramkörét védő B16 A-es kismegszakitót egy C10 A-es (esetleg C13 A-es) -re kicserélni. Így biztos lehetsz a védelemben is és a gépnek is illik működnie. Remélem segitettem. Dara

Előzmény: K.N.. (59341)
C20NE szept. 12. Creative Commons License 59343

Szabvány szerint nem! De közel van hozzá, ~14A körülre jön ki az árama, de ahhoz (elvileg) kevés a 1,5-ös drót.

Előzmény: K.N.. (59341)
ötfelezős szept. 12. Creative Commons License 59342

Mondd meg annak, aki szerint nincs mit tenni, hogy de van. :)

Bár tenni, amit lehet, az vagy drága, vagy vesződséges.

K.N.. szept. 12. Creative Commons License 59341

Én is azt találtam:

• Energia felhasználás (hagyományos): 0,9 kWh
  • Energia felhasználás (levegő áramoltatásos): 0,79 kWh
  • Energiaosztály:A
  • Csatlakozási feszültség (elektromos): 230 V
  • Csatlakozási teljesítmény (elektromos): 3,4 kW
  • Ennek tükrében elég a 3x 1,5 mmcu ,16a-es b-s megszakítóval,gond nélküli üzemeltetéshez?
Előzmény: Dreamer (59339)
C20NE szept. 12. Creative Commons License 59340

A fene tudja, de én még 2kW alatt elektromos sütőt nem láttam. A mi AEG-ünk, ha a grillt is rákapcsoljuk 4kW fölött eszik, 3 fázisra van kötve így nincs vele gond. Az 0 700W az vicc, a hajszárítóm 1800W !

Előzmény: Dreamer (59339)
Dreamer szept. 12. Creative Commons License 59339

Egy helyen talaltam egy 3400W-ot. Az tesverek kozott is 14-15A.

Előzmény: Dreamer (59338)
Dreamer szept. 12. Creative Commons License 59338

A Görenye semmit nem hajlando elarulni a suto teljesitmenyerol. Ha a leiras alapjan azt gondoljuk hogy a 0,79kw az 1 orara vonatkoztathato, akkor kijon egy 790W-os suto, amit tenyleg dughatsz barhova. Ketlem hogy igy lenne.

Előzmény: K.N.. (59333)
zgi521 szept. 12. Creative Commons License 59337

az elmúlt pár évben is volt vihar, villámlás. lehetséges, hogy ez a tavasz óta tartó extrém időjárás, megannyi villám okolható ezért? mindenesetre nyugtalanító, hogy mire megyek haza vagy reggel kelt a lányom, hogy nincs villany a fürdőben. lassan a fűtésszezon is indul.. :(

Előzmény: Lacivill (59336)
Lacivill szept. 12. Creative Commons License 59336

Közeli villámláskor le szoktak oldani. Ha máskor nem old le akkor ne cseréld le.

zgi521 szept. 12. Creative Commons License 59335

T.Fórumozók!

A lenti FI relével kapcsolatban lenne kérdésem. Cirka 4 éve lett beszerelve, tavasz óta a viharos, villámlásokkal teli napokon leold (ma éjjel volt a 4. alkalommal tavasz óta , előtte semmi :-(). Egyéb okot nem látok, mint tranziens hiba a légköri kisülés kapcsán, mert csak a FI relé, de a kismegszakító nem old le. A FI  relé azonnal visszakapcsolható, és továbbra akár hetekig sincs probléma. Nyáron a kerti medencére gyanakodtam, de az pár hete leszerelésre került, így a gyanúkörből kiesett. Azt a tanácsot, tanácsokat kaptam, hogy nincs mit tenni(?), max. a csatlakozókon a kötéseket húzzam meg szigetelt csavarhúzóval.. A "T" (tesztre) jól reagál a FI relé. Érdemes e másikra (azonos 30Ma re gondolok) cserélni? Többször végiggondolva nincs jelentősebb változás a háztartásban, úgy mint új konyhai berendezés, vagy hűtő stb.. Tippem szerint a kinti hálózatról érkezik/érkezhet a fesz. változás a vihar kapcsán.  

Lacivill szept. 12. Creative Commons License 59334

Ezzel eltart egy ideig, mire megsüti a dolgokat!

Előzmény: K.N.. (59333)
K.N.. szept. 12. Creative Commons License 59333
Előzmény: Dreamer (59332)
Dreamer szept. 12. Creative Commons License 59332

Inkább egy gyártót és egy típust mondj!

Dreamer

Előzmény: K.N.. (59330)
Beer Monster szept. 12. Creative Commons License 59331

Ez az adat milyen mennyiség, teljesen értelmetlennek tűnik. Teljesítmény kéne.

Előzmény: K.N.. (59330)
K.N.. szept. 12. Creative Commons License 59330

Lejjebb írtam a fogyasztását,azt a 0,79 és 0,71 kwh-t találtam csak  a könyvében,józan paraszti ésszel az nincs 1 kwh . Külön vezetéken,lakásban lévő megszakítótól kb 10 m-nyi vezeték megy oda(a villanyóra a földszinten egy közös szekrényben mindenkié). Ennek tükrében sütkérezhetünk nyugodt szívvel? :)

Előzmény: Dreamer (59325)
Beer Monster szept. 12. Creative Commons License 59329

Ki fog oktatni? Az egyetemeken ki oktatja a tanárokat, és ki képezi azokat a fiatal tudósokat, akik a következő tanárnezedéknek megtanítják a szakmát?

Hogyan fogunk hosszú távon jó villanyszerelőket képezni? A képzésben szükség van azokra a mesterekre és mérnökökre, akik maguk a megfelelő intézményekben kutatóktól tanulták a szakmát. Ha a tetején elakad a folyamat, akkor a praktizáló orvostól a szakmunkáson át az utolsó iskolásgyerekig mindenki csak azt kapja, ami marad.

Nem értem, hogy az alapkutatásnak, ami döntően történik az egyetemeken és az akadémiai intézetekben, miben mérhető a kutatás anyagi eredménye?

A tudósokat azért éppen nem kellene egy tökfilkó Schmitt után megítélni, aki még iskolásgyereknek is rossz. Nem lehet nagyon képed a tudományos tevékenységről, ha a lopott publikációt reális lehetőségként képzeled el. Még bölcsészeknél is abszurd ilyesmi.

- A kevés kivétel megy el külföldre, mert megteheti. Ezek döntően Széchenyi-professzorok, nemzetközileg jegyzett kutatók, olyanok, akik 30 évesen kandidátusok voltak, negyvenes éveikre nagydoktorok, és jelentős impaktú helyeken jelennek meg az eredményeik.

- Az "úgynevezettek" meg itt maradtak nekünk, képezni a gyerekeinket.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59319)
Tízenhármaska szept. 12. Creative Commons License 59328

Egyetlen tanacsom van,hivj szerelot surgossen,amig nem lesz villamos tuzed. Tobb mint valoszinu vezetekkotesnel lesz problemad.

Előzmény: maklárzoli (59327)
maklárzoli szept. 12. Creative Commons License 59327

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni. 2 szobás panel lakásban lakunk. Az egyik kismegszakítónk rendszertelen időközönként leold, az amelyiken a fürdő, wc, konyha, kis szoba, előszoba és a nagy szobai konnektorok és világítás van. Tegnap amikor hazaértünk le volt oldva a lakásban és a lépcsőházban is. Érdekes, mert a hűtőn kívül semmi nem ment - az vadonatúj 2 hónapos - . Élőszőr visszakapcsoltam a lakásban, aztán szerettem volna a lépcsőházban, de rögtön le is vágta, szikrázott. Pár percet vártunk és akkor ment minden, de kb. 1 óra múlva újra lement. Elmentem venni az OBI-ba TÜWI tip. kismegszakítót újat és felszereltem. A hiba nem szűnt meg, kb. 2 óra múlva újra leverte, aakor szikrázás nélkül vissza tudtam kapcsolni. Kihúztunk néhány dolgot és azt hittük megszűnik (micro, számítógép), de újra leverte. Éjszakára 2 kislámpa és a hűtő ment , akkor nem volt gond.

Van valami tippetek, tanácsotok. Nagyon megköszönném!

Dreamer szept. 12. Creative Commons License 59326

Nekünk a regszerelő mester felhívta a figyelmet, hogy (legalábbis a csatárplast féle) mérőszekrény plexije (polikarbonátja) nem annyira kedveli a napfényt, szépen be tud sárgulni, pontosan ezért kapható maga csak az átlátszó rész is.

Nekünk olyan falon van a mérőszekrény ahol nagyon sokat süti a nap, tehát készült neki egy kis hejde fadoboz.

Dreamer

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59318)
Dreamer szept. 12. Creative Commons License 59325

Nem azzal van gond, hogy sima dugalj, hanem azzal milyen vezeték van a dugaljban.

Nincs elektromos sütőm, amit nézegettem kb. 2700W-tól indul, ha van benne grill az pedig 1700W-tól, de láttam 3200W-os grillteljesítményt is.

Azért remélem nem vagytok egy nagyon sütkérezős család...

Dreamer

Előzmény: K.N.. (59322)
krisztian98 szept. 12. Creative Commons License 59324

pl: rárakok egy 70 literes cefrés hordót. De az asszonynak nem tetszik, mert csúnya. Valami olyan burkolat kellenne rá, ami esztétikus.

A fóliázás nem jó, mert nem szeretném, ha HÓ + ESŐ + napsütés piszkálná.

Üdv.:

K

Előzmény: ha4nz (59321)
Qkorica szept. 12. Creative Commons License 59323

Uraim!

Komolyra fordítva a szót:

Samsung (légkeveréses hűtőszekrény) ki kellene cserélni az világítást LED-re. 10 esetből csak 7x világít a fénycső.

K.N.. szept. 12. Creative Commons License 59322

Ok,köszi a válaszokat,azért csak tudja mit csinált (remélem)!

Kombi tűzhely az gáz lap+ villany sütő(teljesítménynek,erre más is mondta hogy elég a "sima" dugalj.Egyébként tűzhely adatai ezek ha mond valamit:

Teljesítmény: 230 V Energiafelhasználás: 0,79 kWh Energiafelhasználás: 0,71 kWh Csatlakozási teljesítmény - gáz: 7,8 kW Hagyományos: 47 perc Multifunkcionális sütő: 42 perc

Előzmény: Dreamer (59306)
ha4nz szept. 12. Creative Commons License 59321

Ha uv ellen akarod védeni, akkor fóliáztasd le, mint az autóüvegeket is szokták. Egész jól bevált.

Előzmény: krisztian98 (59317)
pajaci szept. 12. Creative Commons License 59320

A természet alatt, az utcán járkáló emberszabású élőlenyeket értesz?

Mekk Elek ezermester szept. 12. Creative Commons License 59319

"mi meg tudósok és kutatás-fejlesztés nélkül maradunk"

Nem maradunk, mert vannak a (magán)vállalatok által finanszírozott cél-kutatások, ezen kutatói állások úgy vannak megfizetve, hogy kivándorlás helyett érdemes legyen ott dolgozni.

Az állami kutatásból meg többnyire csak a kutatónak van haszna, meg azoknak a bürokrata ingyenélőknek, akik abból élnek, hogy adminisztrálják/megmagyarázzák ezen intézmények fontosságát. A magyar állami kutatásokban többnyire csak a látszattevékenység és fizetésfelvétel folyik, ha esetleg véletlenül sikerül valami hasznosra bukkanni, akkor meg villámgyorsan úgy szervezik a dolgot, hogy az állam által finanszírozott kutatás anyagi eredménye az ő magánzsebeikbe kerüljön (pl egy külföldi haver "véletlenül" egy picivel előbb fedezi fel ugyanazt), nehogy egy fillér is az államé legyen. Aztán tovább követelik az állami támogatást, merthogy nemzeti érdek meg ilyesmi.

Az úgynevezett tudósok nagy része meg valójában tök hülye, csak ügyesen lop másoktól a publikációiba,  baromi jól helyezkedik (szemétkedik, hízeleg, áskálódik, benyal, kifúr, feljelent, stb), plusz nagyon jól meg tudja magyarázni a nagy semmi tudományos tevékenységét. Tisztelet a kevés kivételnek.

Előzmény: Beer Monster (59311)
Mekk Elek ezermester szept. 12. Creative Commons License 59318

A korszerű műanyag villanyóra dobozok kiválóan megvédik saját magukat a természettől.

Inkább az embereket kell megvédeni a ronda villanyóra dobozok látványától.

krisztian98 szept. 11. Creative Commons License 59317

Sziasztok,

Valakinek van ötlete, hogy kültéri villanyóra szekrény hogyan lehet szépen védeni a természettől?

Olcsó és egyszerű megoldás érdekelne.

Tízenhármaska szept. 11. Creative Commons License 59316

Feltetelezem, hogy az aramkori elosztotol tobb ilyen kabellel indult el.

Előzmény: Beer Monster (59315)
Beer Monster szept. 11. Creative Commons License 59315

Akkor a 3x1.5 lenne a fázis+PE+N ?

Előzmény: Tízenhármaska (59313)
C20NE szept. 11. Creative Commons License 59314

Most esett le, hogy mit írtál és mivel kapcsolatban :-))) A válasz gomb sokat segít, hogy az ember lássa, melyik szálhoz szólsz hozzá....

Előzmény: Beer Monster (59310)
Tízenhármaska szept. 11. Creative Commons License 59313

Szerintem.

Azt szerette volna írni tájékoztatásul,hogy 3x1.5-s MMCu-val van szerelve,illetve 5 áramköre van,ebből 4db B16A és 1db B10A.

C20NE szept. 11. Creative Commons License 59312

Ez butaság. 3 fázisvezető esetén 3x16A lenne a helyes, ha 2,5-es vezetéket írtak volna.

-szerintem simán csak elírták az áramot és tévedtek a keresztmetszetnél-

Előzmény: Beer Monster (59310)
Beer Monster szept. 11. Creative Commons License 59311

Nem nagyon szoktak panaszkodni, hanem elmennek más munkába/külföldre, mi meg tudósok és kutatás-fejlesztés nélkül maradunk, végső soron szegényen és hülyén.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59302)
Beer Monster szept. 11. Creative Commons License 59310

Megkérhetem a szakikat, hogy ezt elmagyaráznák:

"3x1,5 mmcu vezeték,és mindez 4x16a"

hogyan kell értelmezni a 4×16A-t a 3 vezetékkel vagy 3 fázissal, mert se így, se úgy nem világos.

C20NE szept. 11. Creative Commons License 59309

Legyen 2kW, egy extrém PC, az még nincs 10A! Simán elég neki egy dugalj, különösebben nem kell túlragozni.

Én mértem rendes teljesítmény mérővel játék gépek áramfelvételét és PF-ét, a felét sem eszik mint amit a böszme táp alapján gondolnál :-)

Persze itt is, mint bárhol máshol, lehetnek extrém dolgok, de azzal a tulaj általában tisztában van és tervez vele.

Előzmény: GeriSoft07 (59308)
GeriSoft07 szept. 11. Creative Commons License 59308

A számítógép nem nagy fogyasztó.

LOL :) ilyenkor derül ki utólag, hogy a számítógép az egy "néha kicsit játszik a gyerek" féle vas, 2db brutál VGA-val, tunningolt 8 magos procival, 1200W táppal, 32" monitorral(vagy kettővel megy a CRYSYS), és 1600W P.M.P.O. 9.1 házimozival :)

nem mindenkit elégít ki egy mac mini mondjuk 30W-al

Előzmény: C20NE (59307)
C20NE szept. 11. Creative Commons License 59307

Az előszobában is illett volna a világítás kapcsoló mellé egy takarító aljzatot tenni. A számítógép nem nagy fogyasztó.

Én nem a jelenlegi igényeimre terveztem, hanem minden élethelyzetben minden lehetséges igényre. Nincs kedvem 5 év múlva újra csinálni.

Ha így van ahogy mondod, nemigen jön ki a megszakítószám amit írtál, vagy egy megszakítóra több kört rakott. Gondolom a 10A a világításé a többi a dugaljaké, gépeké.

Nézd, valószínűleg működni fog, ha valami gubanc lesz a szakid majd biztosan vállalja a felelősséget. :-)

Előzmény: K.N.. (59305)
Dreamer szept. 11. Creative Commons License 59306

"Meg külön vezeték megy a háztartási gépekhez,megbeszéltük anno hogy hol mi lesz. Kombi tűzhely, mosógép,hűtő,más max a számítógép lesz,semmi extra fogyasztó nem lesz később sem."

Ehhez pláne necces lesz a 1,5mm2!

Dreamer

Előzmény: K.N.. (59305)
K.N.. szept. 11. Creative Commons License 59305

Előszobában  is csak világítás,4. emeleti lakásról van szó.Majd ha megyek (ma végzett a parkettás ,pár nap száradás jön)megnézem mi van egy körön,de emlékeim szerint a 2 szobai dugaljak sincsenek  mind egy ágon.Meg külön vezeték megy a háztartási gépekhez,megbeszéltük anno hogy hol mi lesz.Kombi tűzhely, mosógép,hűtő,más max a számítógép lesz,semmi extra fogyasztó nem lesz később sem.

Magyarán 3 helyiségben van műszaki cucc.

Előzmény: C20NE (59303)
Dreamer szept. 11. Creative Commons License 59304

140m x 2 (3)!

Dreamer

Előzmény: K.N.. (59301)
C20NE szept. 11. Creative Commons License 59303

Szerintem a szaki picit alul méretezte a hálózatot. Lehet, hogy én eltúloztam, de minden helyiségnek külön megszakító a dugaljaknak és külön a világításnak, valamint ha a szobában több fogyasztó van, akkor minimum 2 áramkör a dugaljaknak. A mosógép, konyhapult, hűtő, mosógép, mosogatógép külön áramkör. A világításnak és a dugaljaknak külön FI, én a hűtőket is külön tettem. És mindezt szintenként.

És ezektől teljesen függetlenül a kültéri aljzatok.

-szerintem!-

Előzmény: K.N.. (59301)
Mekk Elek ezermester szept. 11. Creative Commons License 59302

"Nem nyolc általánossal: kutatóorvos se keres többet (neki nincs hála pénz) vagy tb. ügyintéző könyvelő, nem maszekként dolgozó autószerelő szervízbe. Pék, cukrász. Tömegközlekedési ezköz vezetők akik életekért felelnek baromira kevés pénzt kapnak kézhez."

Senkit sem érdekel, hogy ki menyit tanult meg milyen szép ember. egy munkakör értékét abban lehet mérni, hogy ha onnan kitesznek, hányan tudnak/akarnak a helyedbe lépni. Ha egy munkakörre másnap százan jelentkeznek (és mind alkalmas is rá), az a munkakör soha nem lesz jól megfizetve.

Aki viszont olyan munkakört tölt be, ahol csak kevesen tudnának a helyébe lépni - és mégsincs jól megfizetve - az nem pénzért dolgozik, hanem hobbiból/meggyőződésből/ismeretlen okból, tehát ne panaszkodjon.

Előzmény: V.T.ZS (59294)
K.N.. szept. 11. Creative Commons License 59301

A lakás 6 helyiség +1 spájz(ott csak villany van) 56m2,azt most hirtelen nem tudom(még nem lakunk ott) melyik mivel van összekötve,de a szobákban több dugalj is van 1 körön,átlag 6-8 a 2 szobában,konyhában van 4,fürdő 1,étkező 2,nagyjából ennyire emlékszem.Remélem tudja mit csinált a szaki,csak valaohol olvastam ezt a max 13a-t és kíváncsivá tett. Össz. 140m vezeték ment bele.

C20NE szept. 11. Creative Commons License 59300

Azért ha csak ez a pár megszakítója van, esélyes, hogy több aljzat van egy megszakítóra kötve, így össze jöhet 16A!

És azt se feledd, hogy nem a fogyasztók alapján választasz megszakítót, hanem a vezeték alapján!

Előzmény: Fázisceruza (59299)
Fázisceruza szept. 11. Creative Commons License 59299

Azt, hogy kell e aggódnod, azt senki nem tudja megmondani neked látatlanban.

Ami tény, hogy 1.5mm2 MMCU-t 16A-ig lehet biztosítani.

Ha hozzávesszük azt is, hogy egyre drágább az energia, így egyre kevesebbet próbálunk használni belőle, akkor beláthatjuk, hogy a 16A-t csak speciális nagyfogyasztókkal tudnád kihasználni. 

Előzmény: K.N.. (59296)
C20NE szept. 11. Creative Commons License 59298

Természetesen réz vezető esetében!

Előzmény: C20NE (59297)
C20NE szept. 11. Creative Commons License 59297

- Szabvány szerint nem megfelelő.

- A fél országban, ha nem a háromnegyedében így van.

Én nem tudom azt mondani, hogy jó-e vagy sem, lesz-e vele probléma.

Régen az ökölszabály az volt, hogy minden mm^2-re 10A -t engedtek meg, mostanában a 1,5->13A-rel biztosítható szabványosan.

Előzmény: K.N.. (59296)
K.N.. szept. 11. Creative Commons License 59296

Üdvözletem!

Más fórumon is érdeklődtem,itt is megkérdek egy szakértőt ha van:

Lakást átvezetékeltek,3x1,5 mmcu vezeték,és mindez 4x16a + 1x 10a b-s kismegszakítóval lett szerelve.Többen írták hogy nem biztos hogy jó a 16, max. 10 a -es megsz. kellett volna,ez igaz? Most kell aggódnom vagy nem??

Köszi a válaszokat!

Beer Monster szept. 11. Creative Commons License 59295

Próbálom elképzelni ezt a szituációt. Takarítónő belép a szállodai fürdőszobába, és amikor a WC-hez lát, elkezd magában mérgelődni:

- Ezek is csak a drága cipőre, taxira, pezsgőre képesek költeni, de még célozni sem tudnak. Aztán még itthagyják, hogy nekem kell helyettük feltakarítani...

Szegény lelkét talán annyira meggyötri, hogy műszak után elpanaszolja a főnökének, aznap hány WC-kagyó volt pisis, és hány szaros.

Miután minden alkalmazottja rendszeresen ilyesmire panaszkodik, a cégtulajdonos már úgy adja tovább az ismerősének, hogy elit szállodát kifizetni tudó emberek nem képesek maguk után a wc. csészét letakarítani.

Előzmény: V.T.ZS (59294)
V.T.ZS szept. 11. Creative Commons License 59294

Felénk sajnos ez a helyzet.

Nem nyolc általánossal: kutatóorvos se keres többet (neki nincs hála pénz) vagy tb. ügyintéző könyvelő, nem maszekként dolgozó autószerelő szervízbe. Pék, cukrász. Tömegközlekedési ezköz vezetők akik életekért felelnek baromira kevés pénzt kapnak kézhez. 

Amúgy igen azok a nagyon buta emberek akik nyolc általánossal a termelésekben dolgoznak 3-4műszakokban, normázva, pedig ha ők nem lennének....

Meg a takarítónő aki a koszból kivakarja a jómódú embert. Vagy a kórházban fekvő hozzátartozóink után takarítanak.  Apropó épp takarító céges ismerősöm mesélte, hogy elit szállodát kifizetni tudó emberek nem képesek maguk után a wc. csészét letakarítani.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59290)
DkGrinder szept. 11. Creative Commons License 59293

A próféta szolt belőled :-D

Előzmény: Csuklósbusz (59291)
Tízenhármaska szept. 11. Creative Commons License 59292

Az egy dolog,hogy a hatralekot kifizeted.

Tulajdonosnak adni kell irasban nyilatkozatot,hozzajarul ahoz hogy Te eljarjal.

Illetve a regszerelod kitolt formanyomtatvanyt,nah ott is van alairasi kotelezetsege.

Az at hosszabbitozashoz csak annyit fuznek,hogy a szerzodesben errol is irnak,csak ugye ezt altalaban nem olvassak el.

Előzmény: Csuklósbusz (59291)
Csuklósbusz szept. 10. Creative Commons License 59291

Régebben volt már itt téma. Beszéltem a démásszal és közölték hogy a szomszédból hosszabbítós megoldásnál ha kibukik akkor rendőrségi ügyet csinálnak belőle, feljelentés mint az áramlopásnál, sőt a NAV-nál is ha pénzt is adtunk az áramért.

Ez onnan jött fel hogy mondták hogy háztulajdonos aláírása nélkül semmiféle villanybekötést nem csinálhat az albérlő és senki sem hiába fizetőképes és hiába a saját nevére kérné. 

Tehát ha egy háznál nem a hivatalos tulaj hanem bárki más akar villanyt visszaköttetni akkor akkor sem teheti meg ha kifizeti a tartozást?

Mekk Elek ezermester szept. 10. Creative Commons License 59290

"egyszerü melós egy hónapban keres 80-120.000.ft.ot."

Aki

- épphogy el tudta végezni a 8 általánost

- van egy munkahelye, ahol másé a gond/felelősség, hogy lesz-e holnap is munka meg fizetés, tehát minden este nyugodtan hajtja álomra a fejét

- a napi 8 óra munka után azt csinál amit akar, tehát ismeri a "szabadidő" nevű dolgot,

- van fizetett szabadsága (olyan napok, amelyekre munka nélkül is kap pénzt),

- satöbbi, satöbbi,

az valóban beéri 80-120 ezerrel (sőt némelyikük még túl is van fizetve ennyi pénzzel).

De te most nem ilyen embert keresel, hanem olyat, aki

- képes különböző szabványok alapján dolgozni

- olyan dolgokhoz ért, amihez viszonylag kevesen (elektromosság)

- nem tudja, hogy holnap miből fog megélni (mert nincs munkaadója, aki helyette gondoskodik a holnapjáról)

- azt sem tudja, hogy ma miből fog megélni, mert minden második ügyfele megpróbálja átverni, sőt némelyik egyáltalán nem kifizetni őt  - és nem tudhatja biztosan, hogy te melyik fajta vagy.

- miközben az állam folyamatosan zaklatja, az adóhivatal meg préseli a legszemetebb módokon (akár keresett pénzt, akár nem),

- és mindeközben naponta kockáztatja a börtönt, mert ha ő hibázik, akkor leéghet egy ház, de akár meg is halhat valaki.

...szóval az egyszerű melós 80-120 ezer forintját először szorozd meg kb hárommal és ez legyen a számítás alapja. Ezután nézd meg, hogy az általam felsorolt pontok közül hánynak a terhét tudod levenni a válláról. Minél többet sikerül, annál kevesebb pénzt fog kérni tőled (remélhetőleg).

Előzmény: kozso1 (59283)
Tízenhármaska szept. 10. Creative Commons License 59289

Lehet hogy az en tokom a legrovidebb,de.... :-))

Lehet olyan szocpolos lakas volt,amiben 1 kapcsolo es 1 csatlakozo aljzatos szereles volt :-))

Nem konnyu a kis falukban az elet es ez mar nem csak a keleti-ek-i reszen van igy.

Felenk is van olyan aki 1dul golgozik,azt az elvet vallva,ha az nap kereset 5ezret mar jo napja van,ma vizet szerel holnap villanyt,majd ha mar ott van akkor elvallalja a festes-csempezest. Nem epitesi vallalkozasrol beszelek ahol tobb szakember van.

Senkit nem lehet arra kenyszeriteni, hogy tobb eve egzisztalo nem kokler csapattal,vallalkozoval szereltessen.

Viszont valahogy nehezen tudom elfogadni,sott sehogy sem tudom elfogadni,ha kap egy arajanlatott tetelesen leirva mit hogyan-mikent, akkor azt meg boncolgatni,napra-orara-percre lebontani akarja. Jah es erezheto hogy a kapott arat sokalja,persze a munkat nem,hiszen ugy fogalmaz:elore lathatolag ez meg az lenne.

Vagyis arbol ugy szeretnek alkudni lefele,hogy kozben meg ez es ez is lenne meg :-))

Lacivill szept. 10. Creative Commons License 59288

Alkalmazottnak fusiban nem olyan rossz pénz zsákfaluban.

Előzmény: gepesz (59285)
Dreamer szept. 10. Creative Commons License 59287

Jó, a vályog "hálásabb" feladat mint egy benton, de a munka az munka, főleg úgy, hogy simítással vakolással.

Durván 1000-1500 Ft-os órabér.

Persze azt is jó lenne tudni, hogy mennyit szerelvényt kellett feltenni egy szobában, stb.

Dreamer

Előzmény: gepesz (59286)
gepesz szept. 10. Creative Commons License 59286

És nagyon vidék. Alföld, zsákfalu, nagy munkanélküliség. A két fő közül az egyik képzett villanyszerelő.

Volt ÉMÁSZ-os. Most E-on alkalmazott. Tán leolvasó?

Előzmény: gepesz (59285)
gepesz szept. 10. Creative Commons License 59285

A szemben lévő ház kb. 80 nm. Vályog. ( 2 szoba, konyha, fürdőszoba, folyosó, előszoba)

Teljes vezeték és szerelvénycsere. Fürdőszobába boylerhez külön vezeték. Mosógéphez külön vezeték.

Számla nélkül 75 e Ft. Két fő 3 nap. Teljes védőcső csere, mert a bergmann csöbe nem tudták behúzni. Kapcsolók, konnektorok doboza újra gipszelve, méret változás miatt. A vésések teljes bevakolása, símítása.

Beer Monster szept. 10. Creative Commons License 59284

Jól bírod a strapát, ahhoz képest, hogy le lettél sóherezve, kóklerezve stb :)

Előzmény: kozso1 (59283)
kozso1 szept. 10. Creative Commons License 59283
Ennyi akkor ennyi. Lehet én abból indultam ki, hogy egyszerü melós egy hónapban keres 80-120.000.ft.ot.
Fázisceruza szept. 10. Creative Commons License 59282

Mondjuk, ha a fodrász kicsit elbóbiskol meló közben, és jobban belenyír a hajadba akkor mi van? -semmi. Kinő újra. Meg aztán a gyerek haját én is le tudom tolni géppel...

Viszont a gázosnak csak kicsit kell hibáznia, és repül a házad, tehát csöppet nagyobb a felelőssége és több tudásra van szüksége. 

Na ezért vannak a különbségek. 

Azért itt hozzátenném, hogy volt a női fodrász ismerősöm, ő 8-éve 5kilót keresett/hó. Szal, azt is lehet jól csinálni.

Előzmény: pajaci (59275)
pajaci szept. 10. Creative Commons License 59281

Dehogynem! Most cserélte ki a küszöböt a lagunámon egy haver, 10ezer a horganyzott küszöb, a meló ingyenes.

Előzmény: Palási (59280)
Palási szept. 10. Creative Commons License 59280

Karosszériát manapság már nem újítanak fel.

első autómnál  (1979 ) úgy 4 éves korában érdeklődtem, hogy mennyiért festenék át. Már akkor azt mondta a szerelő, hogy nem éri meg.  Mindig 6 évente adtam el az autót. A mostani igaz 13 éves, de a motor még sohasem mostam le.

Előzmény: pajaci (59267)
Qkorica szept. 10. Creative Commons License 59279

Érted megyek...

Előzmény: DkGrinder (59278)
DkGrinder szept. 10. Creative Commons License 59278

+ 10 000 a TAXI :-D

Előzmény: Qkorica (59277)
Qkorica szept. 10. Creative Commons License 59277

hűtőszekrény izzó csere 6ezer

Ennyiért nálam is kicserélheted, de LED-esre. (Samsung, légkeveréses)

Előzmény: pajaci (59275)
Tízenhármaska szept. 10. Creative Commons License 59276

Nem tudom mibol elsz,mondjuk nem is erdekel,de remelem minden fizetesed elott egy bizottsag ul ossze,hogy megerdemled vagy pedig faragni kell belole mert kokler vagy.

Sok mindenbol all ossze egy villanyszerelesi arajanlat,nem csak a szerszamos munkabol.

Te itt leragadtal,egeszsegedre.

Pedig igazabol rgyszeru a valasz a ketsegedre,vagy sohersegre,el kell hivni meg par villszerelo vallalkozot.

Ez ugye nem jutott az eszedbe csak az atlagolas.

pajaci szept. 10. Creative Commons License 59275

A fodrászom 15 perc alatt szokott megnyírni egy ezresért. A kocsim javításának az órabére 5ezer, a gázszaki 18ezerért rakott egy csövet a gáztűzhelyre (nem nálam), hűtőszekrény izzó csere 6ezer. Most akkor mennyi is a mennyi?

szakmókus szept. 9. Creative Commons License 59274

Szerintem kár így, naponta összegre lebontani,a dolgot. Ha jól értem ugyan annyi ha 5 nap alatt végez,és ennyi ha 7 nap alatt fejezi be a munkát. Ha jól készül el a munka, 20 évig (vagy több), nem is találkoztok,max szerelvény cserénél, ami nem összeg. Nem ég le a ház, nem ráz meg a villany.

Ellenben egy komplett lakás festés akár 300e is lehet, nem is sokallod mert anyaggal csinálja,de 6-8-10 évente újra találkoztok, és fizetsz.

Reális lehet, bár a részletek nem ismeretesek.

Előzmény: kozso1 (59272)
nap50 szept. 9. Creative Commons License 59273

Teljesen reális. Ha vállalkozó akkor kicsit alacsony, ha nem akkor picit magas.

Előzmény: kozso1 (59272)
kozso1 szept. 9. Creative Commons License 59272
Munkadíj, géphasználat=20000/nap
Előzmény: kozso1 (59271)
kozso1 szept. 9. Creative Commons License 59271
Saját szerszámmal dolgozva sok-e 20.000ft.?
Saját=ami az ő tulajdona.
Lacivill szept. 9. Creative Commons License 59270

Szerintem a munkadíjra keveslik a napi 20e Ft-ot  ::--))

Előzmény: DkGrinder (59269)
DkGrinder szept. 9. Creative Commons License 59269

20 000 a szerszámra? Miért Bérli ?????

Előzmény: kozso1 (59265)
kozso1 szept. 9. Creative Commons License 59268
Kiváncsi vagy az anyag árra is vagy csak arra mint én, hogy reális-e egy napra saját szerszámmal dolgozva elkérni 20.000ft.ot?
Előzmény: pajaci (59267)
pajaci szept. 9. Creative Commons License 59267

Mennyibe kerülhet egy autó karosszériájának a felújítása?

Előzmény: kozso1 (59265)
Beer Monster szept. 9. Creative Commons License 59266

Hát ha valaki nagyon akarja, így is lehet érteni! :)

Előzmény: Szirty__ (59262)
kozso1 szept. 9. Creative Commons License 59265
Sziasztok.
Tudom nem erről szól a topic, de talán mégis tudtok valamit mondani.
Mennyibe kerülhet egy ház átvezetékezésének a munkadíja?
5-6nap munka lenne előre láthatólag. 130000ft.ot mondott a szaki. Horonyvágót, gépeket ő hozná. Napi 20.000.ft?
Nem dolgoztattam még vill. szerelővel.
C20NE szept. 9. Creative Commons License 59264

Ha hagyományos az előtét, akkor 3 csöves armatúrát szoktak beépíteni ahol minden cső másik fázison van, így a 120 fokos eltolás miatt nem fog annyira vibrálni, mintha egy fázisról menne.

Előzmény: Szirty__ (59262)
Szirty__ szept. 9. Creative Commons License 59263

Nem, mert rengeteg ilyen van.

Megnézed milyet tudsz megvenni és utána nézel hogy az megfelel-e az említett feltételeknek.

Ha igen, akkor hajrá.

Előzmény: gabor0036 (59254)
Szirty__ szept. 9. Creative Commons License 59262

Helló Beer Monster!

"Azért ilyent csak nem köt be valaki manapság.    Egy fázisra.. pláne."

Egy csöves lámpatestet 3 fázisra kéne kötni vagy hogy?

"Én arra gondolok, hogy nagy valószínűséggel nagyfrekvenciás előtétje van"

Azt meg pláne hogy kötöd be "nem egy fázisra"?  Nem értem!

Előzmény: Beer Monster (59261)
Beer Monster szept. 9. Creative Commons License 59261

A reklámtábla meg a felhasználási mód fölött én átsiklottam, mert az nem derült ki rendesen a kérdésből.

Én arra gondolok, hogy nagy valószínűséggel nagyfrekvenciás előtétje van, vagy ha korábban nem is az volt, felszerelés előtt kicseréli rá.

Előzmény: ficere50 (59259)
remete004 szept. 9. Creative Commons License 59260

Üdv!

Köszönöm szépen, most már értem és el is szomorít,hogy a felvett teljesítményhez képest a tengelyteljesítmény csak ennyi.A hatásfok durván 35% még a 2800-as fordulaton is.

Előzmény: szakmókus (59236)
ficere50 szept. 9. Creative Commons License 59259

Bocs, de ezt írta kérdező:

"Vettem egy reklám fénytáblát (éjszakai lámpának), ami fénycsöves."

Erre én:

Mi a gond?

Előzmény: Beer Monster (59256)
peti.olah szept. 9. Creative Commons License 59258

Most raktam fel két vadi új 4x18W-os armatúrát, abban is a hagyományos trafó-kondi-gyújtó van. Eredeti kínai.

C20NE szept. 9. Creative Commons License 59257

Pedig de... :-(

Beer Monster szept. 9. Creative Commons License 59256

"előtét- trafó- és kondenzátorra"

Azért ilyent csak nem köt be valaki manapság.    Egy fázisra.. pláne.

Előzmény: ficere50 (59255)
ficere50 szept. 9. Creative Commons License 59255

Ha villásdugó van a végén, akkor mindegy! Ha nem, akkor a világítótestben ki kellene nyomozni, a nulla, ill. fázisvezető helyét. /fénycső esetén a fázis egyenesen az előtét- trafó- és kondenzátorra megy, a nulla pedig a kondi után, valamelyik csőfoglalatba közvetlenül./

Előzmény: méray (59251)
gabor0036 szept. 9. Creative Commons License 59254

A lenti motorra tudsz esetleg ajánlani vmi olyat, amivel megoldható rendesen és nem sípol? 

Előzmény: Szirty__ (59253)
Szirty__ szept. 9. Creative Commons License 59253

Üdv gabor0036!

Igen, deltában kell ilyenkor járatni. Megfelelő teljesítményű frekvenciaváltóval a motor képes lesz leadni a névleges teljesítményét, továbbá 130-160%-os túlterheléssel is képes üzemelni néhány másodpercig.

Ellenben ez az indítási nyomatékra is igaz, ami közvetlen hálózati táplálás esetén ennél nagyobb is lehet.

Igen, a motor sípolni fog a PWM vivőfrekvencián, ami néhány kHz. Ez zavaró lehet bizonyos esetben.

A motor és a fr.váltó közé utólag beépített LC szűrő a motor zajt megszünteti. Cserébe az LC szűrő fog sípolni.

LC szűrőt nem minden frekvenciaváltó visel el a kimenetén, ennek a konkrét készülék leírásában kell utána nézni (az ajánlott szűrő adatait és típusát is fel szokták tüntetni).

A sípolás csökkenthető a PWM vivő növelésével is, ha erre a készülék lehetőséget biztosít (pl. Danfoss, Omron (Yaskawa) esetében van rá mód hogy ez a frekvencia a hallható tartomány szélére essen. Persze ekkor is sípol, csak nem hallatszik annyira.

A nagyobb PWM vivő nem javasolt hosszú motorkábel esetén, különösképp ha az árnyékolt. Továbbá növeli a frekvenciaváltó terhelését (és az EMC-t), így a melegedést, ezért a kivehető teljesítmény csökken valamelyest.

Előzmény: gabor0036 (59245)
Beer Monster szept. 8. Creative Commons License 59252

"ki tudom cserélni nagyobbra"

Valamiért lakástüzet vizionálok...

Előzmény: krampy80 (59246)
méray szept. 8. Creative Commons License 59251

Szia! 

A fehér illetve a zöld kábel minek felel meg? 

Pl: fehér a kéknek.... 

Mert eddig csak kék-barna/és föld kábellel volt dolgom. 

Válaszod előre is köszönöm! 

Üdv méray! 

Előzmény: ficere50 (59250)
ficere50 szept. 8. Creative Commons License 59250

Ezek szerint 2 eres a hozzávezetés. Akkor elcsíped és közé iktatod a kapcsolót...vezeték be, csavarok alá, aztán vezeték ki...ennyi.

Előzmény: méray (59248)
méray szept. 8. Creative Commons License 59249

A fehér és zöld kábel minek felel meg? 

Én eddig csak kék-barna/+föld - et láttam, ilyen fehér-zöldet még nem. 

Csak ez zavar meg. 

Ha kék barna kábel lenne, már bekötöttem volna, de így sajnos nem. 

méray szept. 8. Creative Commons License 59248

Sziasztok! 

Béka kapcsolót szeretnék bekötni. 

A vezeték 2 eres (fehér - zöld). 

A kapcsolórol csatolok képeket. 

Szeretném Tőletek megkérdezni, hogy hogy kössem be? 

Vettem egy reklám fénytáblát (éjszakai lámpának), ami fénycsöves. 

Jó lenne, ha ma már működne. :-) 

Válaszotokat előre is nagyon szépen köszönöm! 

Üdv méray! 

Lacivill szept. 8. Creative Commons License 59247

Ha garanciát nem akarod elveszíteni akkor szakemberrel, számlával pecséttel kell beköttetni.

Én is találkoztam olyan indukcióssal ami belül reteszel, és egyszerre nem tud 16A nál többet felvenni.

Nem lesz gyors ebédfőzés vele!

Előzmény: krampy80 (59246)
krampy80 szept. 8. Creative Commons License 59246

Köszi,

hát a kismegszakító 16-os, ki tudom cserélni nagyobbra, a teljes amperszámom 32 1 fázison. (mondjuk csak egy fázisom is van:) )

Ezt a reteszelést nézem még, mert azt olvasom, hogy ezek az újabb kerámiás főzőlapok már automatice reteszeléssel vannak, és 16Anál nem vesznek fel nagyobb áramot. (remélem jól fogalmaztam)

Amúgy erről van szó:

AKT 1830 NE

Egyébként ez van az adatlapján (találtaaam)

Conductors Amount x size

230V ~+3 X 4 mm2                 ----------------------- nekem ez kellene.

230-240V ~+3 X 4 mm2 (Australia only)

230V 3~+4 X 1.5 mm2

400V 3N ~+5 X 1.5 mm2

400V 2N ~+4 X 1.5 mm2

Magára a készülékre meg az van firkálva, hogy 16A (de lehet ez a 3 amperre vonatkozik fázisonként, ezt nem tudom)

Szval reteszelés. Tudom villanyszerelőt kérdezzek meg, de nincs valami leírás erről, hogy hogyan kell bekötni így?

Köszi szépen előre is

Előzmény: Dreamer (59244)
gabor0036 szept. 8. Creative Commons License 59245

Szia! Köszi a választ! Egy modulos frekvenciaváltó ami az egy fázisból csinál 3x230v-ot az megoldás lenne hogy ne legyen deltában hogy teljesítmény csökkenés? Egy barát annyit mondott, hogy valamilyen szűrő is kellene hozzá ebben az esetben, mert különben "sipolhat" a motor.? Ez mi lenne pontosan?

Előzmény: Szirty__ (59239)
Dreamer szept. 8. Creative Commons License 59244

Ha a vezeték terhelhetőségére van méretezve a kismegszakító, akkor rákötheted, te kellemetlen lesz használni.

Mennyi az összes rendelkezésre álló Amperszám? Pl. 16 A esetén elég bajos lesz ezt működtetni, hiába van vastagabb derót a falban.

Egyfázis esetén 32A elegendő lehet -ahogy írták már- reteszeléssel.

Dreamer

Előzmény: krampy80 (59242)
krampy80 szept. 8. Creative Commons License 59243

Ja még annyi, hogy kb 15 méterre van a megszakító

krampy80 szept. 8. Creative Commons License 59242

Ja igen, elfelejtettem írni egy fázisom van csak:S

Elvileg most utánanéztem, valami cseh oldalon - angol használati - , mert persze magyar, meg semmilyen leírást nem kaptam hozzá, hogy be lehet kötni egy fázisra is. Igazából nem részletezi azt, hogy 1 fázison mekkora átmérőnek kellene lennie, csak általánosságban, hogy 4mm2. / 16A

Vagy nem használom egyszerre minden lapját, ami vsz soha sem fog bekövetkezni, na de ki tudja?:)

Előzmény: C20NE (59241)
C20NE szept. 8. Creative Commons License 59241

Ha a főzőlap 3 fázisú, akkor a távolság függvényében, elég lehet a 2,5mm^2

Ha 1 fázis, az ~40A, oda még a 6-os is karcsú, 2 fázis esetén ~20A, oda elég a 6-os kábel.

Szerintem vagy 3 fázisú vagy reteszelt. A leírásában amúgy megadják többnyire, milyen kábel kell.

Előzmény: krampy80 (59240)
krampy80 szept. 8. Creative Commons License 59240

Sziasztok,

egy gyors kérdésem lenne

hogyan lehet illetve ha megmondjátok mekkora (milyen vastag) MCU kábel kellene egy 9kw teljesítményű főzőlaphoz?

Én balga 2,5est húztam neki, de itt ijesztegetnek, hogy az kevés lesz.

Köszi

Szirty__ szept. 8. Creative Commons License 59239

Helló gabor0036!

Sajnos a kondenzátoros megoldással jelentősen csökken a teljesítménye.

Így csak az egy fázisú betáplálással rendelkező 230V-os frekvenciaváltó marad mint esélyes...

Előzmény: gabor0036 (59238)
gabor0036 szept. 8. Creative Commons License 59238

Sziasztok! A lenti képen látható motort szeretném 230-ról tartosan (kb 4-5óra folyamatos) használni. Tudnátok abban segiteni, hogy hogyan mivel lehetne úgy megoldani, hogy teljesítmény csökkenés ne legyen? Köszi!

Mekk Elek ezermester szept. 6. Creative Commons License 59237

"A két sebességű motor rendszerint kétféle teljesítményű is. A lassabb fordulaton mindig kisebb a teljesítménye. Ha a fordulat sokkal kisebb, akkor a teljesítménye is!"

Sőt, mosó+centrifugáló motoroknál gyakori, hogy a két funkciónak teljesen különálló tekercselése van az állórészben, tehát elektromosan olyan, mintha két külön villanymotor felváltva használná ugyanazt a forgórészt :)

Ez alapján egyből érthető lesz pl az is (egyéb furcsaságok mellett), hogy az adattáblán miért van két db fázistoló kondenzátor stb. megadva egyetlen villanymotorhoz.

Előzmény: Szirty__ (59232)
szakmókus szept. 6. Creative Commons License 59236

A kék vonal közötti adatokat lehet mazsolázni!

Előzmény: remete004 (59224)
Szirty__ szept. 5. Creative Commons License 59235

Helló remete004!

"Igaz, de a fázisjavító kondi miatt a fi közelít a nullához így a cos fi az 1-hez."

Én azt gondolom, hogy itt nincsen fázisjavító kondenzátor. Indító vagy üzemi fázistoló kondenzátor van, aminek célja nem az hogy a cos fi 1 legyen.

Szóval úgy véled, hogy a gyártó elrontotta és túlságosan nagy áram értéket (vagy túlságosan kicsi teljesítmény értéket) tüntetett fel az adattáblán?

Előzmény: remete004 (59233)
pajaci szept. 5. Creative Commons License 59234

De durva!!!!!

remete004 szept. 5. Creative Commons License 59233

Üdv.!

Igaz, de a fázisjavító kondi miatt a fi közelít a nullához így a cos fi az 1-hez. Akkor szorozd meg vele! Ezért egyezzünk ki 700W és 300W-ba . ha Neked is megfelel!

Előzmény: Szirty__ (59232)
Szirty__ szept. 5. Creative Commons License 59232

Helló remete004!

A két sebességű motor rendszerint kétféle teljesítményű is. A lassabb fordulaton mindig kisebb a teljesítménye. Ha a fordulat sokkal kisebb, akkor a teljesítménye is!

"1W=1V x 1A     220v x 3,5A=770W és 220V x 1.5A=330W Így úgy gondolom ezek a teljesítmények a helytállóak.Köszönöm!"

Rosszul gondolod. P=U*I az egyenáram és/vagy ohmos terhelésre igaz.

Ám ez AC motor, és erősen induktív, így COS-fi-vel is szorozni kell...

Előzmény: remete004 (59231)
remete004 szept. 5. Creative Commons License 59231

Üdv.!

Köszönöm a táblát. Nem tudom a W sorban értelmezni a 250 és az 55 mit jelent.  

1W=1V x 1A     220v x 3,5A=770W és 220V x 1.5A=330W Így úgy gondolom ezek a teljesítmények a helytállóak.Köszönöm!

Előzmény: gepesz (59228)
dr.Stefan76 szept. 5. Creative Commons License 59230

nem kell kiabalni,

de  a 150 // 55 mindenkepp Lehetetlen !

Előzmény: remete004 (59226)
Mekk Elek ezermester szept. 5. Creative Commons License 59229

"A múlt héten Martonvásáron vettem új típusú alaplapot 2500ft-ért, amit általában 1500-ért szoktam megkapni. -érted???"

Értem. Tehát mégiscsak forintokról van szó.

Előzmény: Fázisceruza (59219)
gepesz szept. 5. Creative Commons License 59228

Segít?

ha4nz szept. 5. Creative Commons License 59227

Utólag már én is rájöttem, azóta rendbe lett rakva, eladó beismerte, hogy ő adott rosszat, így ingyen lett fűtőbetétem hozzá. Csak szombat 11 órakor siófokon nem olyan könnyű az élet.

Előzmény: Fázisceruza (59221)
remete004 szept. 5. Creative Commons License 59226

Üdv.! Ez egyértelmű.Az érdekel,hogy a megadott teljesítmények nagyságrendileg igazak e ,mert találtam olyat is ami 150W és 55W-ra írta

Előzmény: tormap (59225)
tormap szept. 5. Creative Commons License 59225

Szerintem az egyik teljesítmény a mosás, a másik a centrifuga.

remete004 szept. 4. Creative Commons License 59224

Üdv.!

Szeretném megkérdezni,hogy a régi Energomat mosógépmotor mekkora teljesítményű (hány W-os).mert a NET-en 2 féle értéket találtam róla és nem tudom mi az igaz. Az egyik azt írja,hogy

2800 1/min 700W és 320 1/min 300W Ez igaz lehet? (felvett teljesítmény) A leadott ennek a 70%-a

GeriSoft07 szept. 4. Creative Commons License 59223

ezt külsősként, de a webshopjuk készítőjeként nehezen osztom...

néhány alkatrész... 29.000 cikk neked néhány???

Előzmény: Fázisceruza (59222)
Fázisceruza szept. 4. Creative Commons License 59222

Egyébként az orczy dettó ugyanaz. Hiányos a készletük, a szakképzett eladók már rég leléptek, és azt a néhány poros alkatrész, amik megmaradtak nekik a polcon, űrtechnikai áron próbálják értékesíteni. 

Előzmény: Garfield007 (59220)
Fázisceruza szept. 4. Creative Commons License 59221

Figyu!

Te az EMAX alaplapba beleerőltetted a K-tipusú fűtőbetétet. :DD

Legközelebb hívjál szakembert! 

Előzmény: ha4nz (59218)
Garfield007 szept. 4. Creative Commons License 59220
Előzmény: Fázisceruza (59219)
Fázisceruza szept. 4. Creative Commons License 59219

Na igen...

A múlt héten Martonvásáron vettem új típusú alaplapot 2500ft-ért, amit általában 1500-ért szoktam megkapni. -érted???

Ezekben a kis szuktyok boltokban aranyért adnak mindent, persze van aki megveszi. Végül is a hülyékre épül ez az egész ország...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59217)
ha4nz szept. 4. Creative Commons License 59218

Méretpontatlannak érzed őket?

Én már jártam így az alaplap az eredeti volt, erre kellett felraknom a fűtőbetétet. Ráment, csak azt az alsó lemezt kellett kettévágnom, hogy bemenjen a furatokba. Utána persze a tömítés nem tömített, így azt is házilag kellett készítenem. Agyrém volt...

Előzmény: Fázisceruza (59215)
Mekk Elek ezermester szept. 4. Creative Commons License 59217

"felőrli az idegrendszeremet az anyagbeszerzés"

Pont a nyár elején érdeklődtem Hajdú bojler pótalkatrész ügyben: 2 db vidéki kisbótban is lehetett kapni mindent hozzá, tehát ha megvan a bojler test, azon kívül gyakorlatilag minden volt. Többféle pajzs, többféle fűtőbetét, anódok, komplett vezetékkészletek saruzva, mindenféle tömítések, hőkioldó, termosztát, stb. még glimmlámpa is volt. Így utólag csak alsó műanyag burkolatra meg a gyári csokira nem emlékszem, de lehet, hogy még az is volt mindkét boltban (egy vidéki villanyszerelő bolt meg egy vasbót).

De azt is mondták, hogy bármi hiányzana, pár nap múlva vagy legkésőbb jövő hétre meghozatják.

Merrefelé problémás a Hajdú bojler alkatrész beszerzés?

GeriSoft07 szept. 4. Creative Commons License 59216

Orczy :)

Fázisceruza szept. 3. Creative Commons License 59215

Nem ez a fő motiváció, hanem az, hogy felőrli az idegrendszeremet az anyagbeszerzés.

Előzmény: gergerg (59214)
gergerg szept. 3. Creative Commons License 59214

Olcsósítani akarsz? :-)

Előzmény: Fázisceruza (59213)
Fázisceruza szept. 3. Creative Commons License 59213

A mentavill gyártatott kínában, de selejtes szarokat küldtek. 

Úgy tudom, nem jön már onnét alkatrész.

Előzmény: GeriSoft07 (59211)
Peter atyuska szept. 3. Creative Commons License 59212

Akkor keress meg privátban, és találunk egy időpontot.

Előzmény: A-dani (59207)
GeriSoft07 szept. 3. Creative Commons License 59211

Tégláson?

bár sanszosabb a kínai import mindrn alkatrédzre

Előzmény: Fázisceruza (59208)
Fázisceruza szept. 3. Creative Commons License 59210

Ez így túl egyszerű lenne. Természetesen a kisipari alkatrészeket keresem. 

Amúgy az alaplapra már érkezett megoldás, ha minden igaz. 

Fűtőbetétek, tömítések továbbra is kerestetnek.

Előzmény: Dreamer (59209)
Dreamer szept. 3. Creative Commons License 59209

Hajdúsági Iparművek? Nem sanszos?

Nem szeretem a sört! :)

Dreamer

Előzmény: Fázisceruza (59208)
Fázisceruza szept. 3. Creative Commons License 59208

FELHÍVÁS!

KÉT TÁLCA DREHERT FIZETEK ANNAK, AKI MEGÍRJA NEKEM PRIVÁTBAN, HOGY HOL GYÁRTJÁK KISHAZÁNKBAN A HAJDÚ BOJLERHEZ VALÓ ALAPLAPOKAT, FŰTŐBETÉTEKET, TÖMÍTÉSEKET!

A-dani szept. 3. Creative Commons License 59207

Nem sürgős, a héten nem is fogok ráérni, a hó végéig nem sürgős.

Előzmény: Peter atyuska (59206)
Peter atyuska szept. 3. Creative Commons License 59206

Mennyire sürgős?

Előzmény: A-dani (59205)
A-dani szept. 3. Creative Commons License 59205

Tudtok ajánlani olyan villanyszerelőt, aki Zuglón (Örs környéke) belül ingyenes kiszállással ad árajánlatot egy szoba átvezetékelésére (ill. elszállt földelés javítására?)

Mekk Elek ezermester szept. 3. Creative Commons License 59204

"Tudom, hogy sokmindenen múlik."

Pl azon, hogy a falban lévő csövek belső fala mindenütt sima-e mint a babapopsi (és nem pl kátránypapír), csak lágy ívű kanyarokkal van készítve, nincs bennük sem szűkület sem törés sem hülye toldás, a hosszabb/kanyargósabb szakaszoknál vannak-e pihenődobozok kialakítva,  és a csövek vastagsága bőven elegendő-e a vezetékek számára, elhelyezésük megfelel-e a szabványnak, stb, stb.

Mivel az ilyen kérdésekre nem tudsz megválaszolni, ezért pontos árat nem is fogsz kapni senkitől, csakis a munka végeztével.

Szerintem kérj árajánlatot véséssel+csövezéssel és kérdezz rá, hogy ez kb mennyivel lenne olcsóbb, ha a meglévő csövek+dobozok miatt esetleg mégsem kellene semmit se vésni + csövezni.

Előzmény: V.T.ZS (59202)
Peter atyuska szept. 2. Creative Commons License 59203

300e-től 6m-ig (amúgy kérdéses milyen csövezés és mi van a falban).

Előzmény: V.T.ZS (59202)
V.T.ZS szept. 2. Creative Commons License 59202
Sziasztok. Átvezetékezés elött állunk. Érdekelne,
hogy mennyibe kerül egy 90m2.es 6helyiséges
ház átvezetékezése?
10vill. kapcsoló 30konnektor.
Tudom, hogy sokmindenen múlik. Egy tól-ig határ
is megfelel.
A-dani szept. 2. Creative Commons License 59201

Mondjuk ez igaz, ha túlterheli a rendszerét, mert pl. a fél utca tőle lopja tovább az amúgy is lopott áramot, meg ugye kampós drót esetén nincs biztosíték sem, és ugye megy a sok olajradiátor meg villanyrezsó, simán kigyulladhat. Azért ez szerencsére ritka, gyakoribb az, hogy földelés hiánya vagy a csupasz drót megfogása miatt agyonbasz valakit az áram, vagy pl. a szomszéd úgy lopja tovább (megtörtént többször is), hogy villásdugót szerel a kábel mindkét végére aztán ha kihúzza a feszültség alatti oldalon és megfogja.

Előzmény: DJ Szegecs (59199)
Beer Monster szept. 2. Creative Commons License 59200

Az a baj, a büntetéseket azért nem lehet az elkövetéssel arányosan súlyosbítani, mert mindenki tudja, hogy rendszeresen fennakadnak ártatlanok is a rostán. Ez egy ilyen borzalmas középút.

Előzmény: DJ Szegecs (59199)
DJ Szegecs szept. 2. Creative Commons License 59199

villanynál legalább csak saját magát veszélyezteti,

Ott sem, mert ha rágyullad a társasházi lakás, akkor egyrészt a tűz tovább terjedhet, másrészt a tüzesek locsolása sem tesz jót a többi lakásnak.

Előzmény: A-dani (59198)
A-dani szept. 2. Creative Commons License 59198

Gázt már nem nagyon lehet feltűnésmentesen lopni, őket el is kapják. Magát a gázórát szétberhelni lehet csak, de akkor sérül a plomba meg karcolódik, ill. ha lefogják valahogy mindezek ellenére feltűnésmentesen a számlálót, egyrészt van belső óra másrészt központi mérő is il. ha kevesebb gázt fogyaszt mint máskor akkor is ellenőrzik. Megkerülő vezetékkel megvan alapból a bukás, régi trükk, hogy van órát megkerülő vezeték akár a falban eldugva, mini kamerával végigmennek a csövön és alapból bukik. Gázra illegálisan is nehezebb rácsatlakozni.

Ráadásul, aki lopja a gázt azt tényleg fogják is meg, mert mekkmester módra összetákolt rendszer másra is veszélyes, hiszen ha felrobban a háza, lakása az nem fog megállni a telekhatárnál, villanynál legalább csak saját magát veszélyezteti, de digitális óra esetén szinte lehetetlen lebukás mentesen lopni, akik meg szerződés nélkül kampós dróttal lopják azzal mit tudnak kezdeni? Leszedik az illegális rákötéseket, még aznap este visszarakják. Csak az működne mint az amerikai gettókban, hogy alapból 10-20KV-os légvezetéket visznek, és minden szerződött fogyasztó kap mini transzformátort, nem nagy kapacitású, így nem köt rá az egész utca, a légvezetékre meg nem tudnak rácsatlakozni.

Előzmény: Beer Monster (59194)
Beer Monster szept. 2. Creative Commons License 59197

Hát egy autóbalesethez, lakásbetöréshez is szakembert küldenek.

Előzmény: C20NE (59196)
C20NE szept. 2. Creative Commons License 59196

Igen, de inkább ne a rendőr nézegesse a gázórámat hanem szakember :-)))

Előzmény: Beer Monster (59194)
Evonly szept. 2. Creative Commons License 59195

Nálunk volt már per a szolgáltatóval 10 éve, igaz az ELMÜ volt. Jött a többszázezres csekk - a semmiért.....Egy ügyvéd ingyen elvállalta a pert - különben nem lett volna lehetséges. Így sem nyertünk, hanem csak méltányosságból elengedték a nagyobb felét!! Pedig az ügyvéd az elején maximálisan meg volt róla győződve, hogy nyerhető! Szóval inkább csak óvatosan a szolgáltatókkal, nagy maffia az!

Előzmény: C20NE (59193)
Beer Monster szept. 2. Creative Commons License 59194

"azt rendesen el kell kapni"

Ez mégiscsak a rendőrség dolga volna.

Előzmény: C20NE (59193)
C20NE szept. 2. Creative Commons License 59193

Ha az iróniát félreteszem a post-odból akkor sincs igazad. Ők egy szolgáltatási szerződésben elvárnak tőled valamit ami sok esetben nem áll meg a bíróságon. Nem nyernek pert, a beijesztésre játszanak, nagy része az embereknek fizet, ami a szolgáltatónak tiszta nyereség. A lényeg, ha tiszta vagy nem beijedni hanem harcolni.

Azért ketten mennek, hogy számbeli fölényük a tanúvallomásnál sokat nyomjon a latban. Ugyanezen okból igazoltat a rendőr is mindig párban.

Nem vagy köteles beengedni őket ha rajtaütésszerűen jönnek, de előre egyeztetett időpontban igen.

Nem írhatod elő, hogy a munkához a szolgáltató nem vonhat be alvállalkozót, aki a képviseletében Nálad eljárhat. Persze ilyenkor a Tigáz viseli a felelősséget amit aztán majd továbbhárít az alvállalkozóra, ha akar.

Azt azonban fontos leszögezni, hogy aki lopja az energiát az végül Tőled is lop, és azt rendesen el kell kapni! Csak ártatlanokkal nem kell szórakozni!

-szerintem!-

Előzmény: Mekk Elek ezermester (59186)
A-dani szept. 2. Creative Commons License 59192

És még hányan vannak, akik nem vállalják a jogi hercehurcát és inkább fizetnek, még ha nem is sárosak? Nagy kegyesen megengedi nekik a Tigáz, hogy részletekben törlesszék a kötbért és még örüljenek ,hogy nem zárták ki őket a szolgáltatásból. Monopol helyzetben vannak, nem tudsz mástól földgázt venni ha pechedre a szolgáltatási területükön laksz. Vagy gáz helyett fűtesz vegyes kazánnal és főzöl palackossal vagy villanyrezsóval.

Előzmény: Beer Monster (59190)
C20NE szept. 2. Creative Commons License 59191

Némelyik digitális óra nekem módfelett gyanús, hogy ugyanaz a forgó tárcsa van benne ugyanazzal a szerkezettel és a tárcsa kerületén lévő fogakról egy impulzusadó továbbítja a jelet a digitális résznek. Ha igazam van, ezek ugyanúgy mágnesezhetőek. A nálunk felszerelt óra legalábbis gyanús, hogy ilyen.

Előzmény: A-dani (59189)
Beer Monster szept. 2. Creative Commons License 59190

Hát a Tigáz már annyira arcátlan, hogy az a magyar bíróságokon sem megy át, ha így van.

Bár az első fok így is megdöbbentő. Bűncselekmény nélkül tömegesen elítélt "bűnözők"?

Előzmény: A-dani (59189)
A-dani szept. 2. Creative Commons License 59189

Maga az óra lépcsőházban van, a szekrény lakattal lezárva, ennél többet nem tehetek ,de mágnesezni egy erős mágnessel szekrényajtón át is lehet. Mellesleg azzal egy szerelő mit kezdene, hogy az elektromosságnak van mágneses mezeje, ill. érdektelen, hogy mágnesezték-e az órát vagy sem, hiszen digitális, azt meg nem hatja meg a mágnesezés, még ha tényleg azért is csinálta valaki, mert áramot akar lopni akkor sem volt lopás, hiszen, az óra nem mért pontatlanul. Kísérletet meg bizonyítani is kéne, hogy mágnesezés direkt ezért történt, nem pl. a szomszéd 5 éves kisfia játszadozott egy patkómágnessel.

Tigáznak volt már pár hasonló ügye és ha elsőfokon nekik is adtak igazat a bíróságon jogerősen már szinte sosem.

Beer Monster szept. 2. Creative Commons License 59188

Megpróbálom akkor összerakni:

- az előlapon két csavaros régebbi törik

- a csavar nélküli kevésbé régi pedig nem törik, hanem rendeltetésszerűen szétesik magától

Akkor erről lenne szó, most sikerült helyesen átlátnom?

Előzmény: szakmókus (59184)
Beer Monster szept. 2. Creative Commons License 59187

Ha a Tigáz alkalmazottja, az talán még rosszabb. Gondolom, az ügyfélszolgálaton a Tigáz alkalmazottjai dolgoznak. A cégnél valószínűleg felvételi követelmény a tisztességtelenség.

Mekk Elek ezermester szept. 2. Creative Commons License 59186

"akkor sem vagy kötelezhető rá, hogy 0-24-ben őrizd. Bárki bemászhatott a kerítésen és belepiszkálhatott. Hasonlóan a folyosón vagy szintén kültéren lévő villanyóraszekrénnyel."

Az ilyesmit olyan országban kellene mondogatni, amelyben létezik a "jogbiztonság" nevű fogalom. Magyarország régóta nem ilyen hely, itt csak reménykedhetsz, hogy megúszod baj nélkül.

Az érdekesség kedvéért lehetne írni egy levelet az áramszolgáltatónak, hogy amíg a villanyórád a lakótelepi közös helyiségben / bérházi folyosón van, addig semmi felelősséget nem vállalsz a plombád (vagy pl mágnesezés) állapotáért. Ezután figyeld meg azt a harsány röhögést, amit jogorvoslat helyett kapsz.

A jogbiztonságot úgy is ki lehet próbálni, amikor pl nem akarod beengedni a kapun a Tigáz által odaküldött külsős bűnöző szerelő párost mondjuk arra hivatkozva, hogy a gázóra ellenőrzését egyetlen ember is el tudja végezni és az az egy is a Tigáz alkalmazottja legyen és ne egy borsodi maszek és gyanús külsejű segédje. Egy ilyen beszólás után a Hatóság (=Tigáz) egész biztosan börtönbe zárat vagy húsz évre, de ez a minimum, mert a hatályos törvények szerint akár kivégzésre is van esélyed.

Előzmény: A-dani (59185)
A-dani szept. 1. Creative Commons License 59185

Ha eleve úgy adják a gáztervet, hogy a szabadban van a gázóra (pl. nálunk otthon a kertben), akkor sem vagy kötelezhető rá, hogy 0-24-ben őrizd. Bárki bemászhatott a kerítésen és belepiszkálhatott. Hasonlóan a folyosón vagy szintén kültéren lévő villanyóraszekrénnyel.

Digitális órát ha elrontod, hogy ne mérjen sztem áram sem lesz, persze ha valakinél kikötik az áramot és a villanyvezetékre dobott kampós dróttal lopja az áramot az ellen a digitális óra sem véd. Csak piszkos trükkök ellen, hogy lefogják valahogy a kereket a hagyományosnál, vagy lopótök, esetleg óra előtti rákötés a még méretlen vezetékre, meg ugye mindent loggol, így ha jelentősen változik a fogyasztás vagy mérési adat, felvett teljesítmény, akkor beköphet leolvasáskor és már küldik is az áramkommandót, hogy alaposan nézzék meg a betápvezetéket meg a hálózatot.

Gáz és áramkommandó télen simán hőkamerával végigmegy az utcán és, ahol gyanúsan forrók a falak és az ablakok, oda biztos bemennek szétnézni.

Előzmény: Kecskés 01 (59183)
szakmókus szept. 1. Creative Commons License 59184

A előlapon két csavarral,az sokkal régebbi típus,kicsi kapcsoló kamrával.Kemény+vastag repedésre hajlamos bakelit előlappal. Az utóbbi korszerűbb volt,de eljárt felette az idő.Kiment a divatból.

Előzmény: Beer Monster (59182)
Kecskés 01 szept. 1. Creative Commons License 59183

Szia !

Digitális órát is tönkre lehet tenni hogy ne mérjen .

Gázóránál ha úgy érzed hogy gond van az óráddal egyszerűen elmész kávét főzni, a jegyzőkönyvben feltünteted megjegyzéskén hogy kb. 10 percig nem voltál jelen.

Ez idő alatt bárki manipulálhatta az órát .

Vagy másik ilyen verzió hogy el ismered a tiltott vételezést de csak tegnap csináltad ,ellenkezőjét a szolgáltatónak kell bizonyítani.

Így csak 1 napra tud köd bért megállapítani.  

Előzmény: A-dani (59176)
Beer Monster szept. 1. Creative Commons License 59182

Várjunk csak picit, most akkor már hirtelen homály van a fejemben. Az 59171-ben lévő a szétesős? GeriSoft éppen a másikat mondta...

Most végsősoron a kétcsavaros, vagy a csavar nélküli a széteső, áruljátok el, mert megzakkanok :I

Előzmény: szakmókus (59181)
szakmókus szept. 1. Creative Commons License 59181

Ez a megbízhatatlanabb széteső típus.Még ingyen sem! A másiknak jellegzetes hangja van,mikor kapcsol,és valóban pöccintésre határozottan kapcsol.A falra ragasztható kivitelt én is vadászom, panelházban aranyat ér ,ha pótolni kell. Az oxidálódot (nem beégett) pogácsát finom csiszoló vászonnal javíthatjuk ideig óráig.

Előzmény: Beer Monster (59171)
Locksmithvill szept. 1. Creative Commons License 59180

Üdv!

Milyen emberközeli áron megvásárolható egyvonalas villamos rajzkészítő programot használtok, amivel nem kell 365 napot foglalkozni, hogy az MSZ EN 60617-es szabványsorozatnak megfelelő rajzjeleket lehessen használni? 

A-dani szept. 1. Creative Commons License 59179

A Tigáznál jutalékot ígértek minden lebuktatott ügyfél után, naná, hogy ipari mágnessel jártak a szakik és mágnesezték le az órákat.

Előzmény: Jahno (59178)
Jahno szept. 1. Creative Commons License 59178

"különben  maguk a szolgáltatók (azok korrupt emberei ) járnak élen a manipulációban."

Ez szerintem nem bírod megmagyarázni, hogy mit manipulál és miért lenne jó egy villanyóra leolvasónak.

Előzmény: Ofenbau (59173)
GeriSoft07 szept. 1. Creative Commons License 59177

miután 30 éve nem gyártják, nincs új! van olyan hogy nem használt, de nem új, eloxidálódott érintkezővel valami sárgult szar

Előzmény: Beer Monster (59175)
A-dani szept. 1. Creative Commons License 59176

Ráadásul sokszor nem is ugyanaz a bünti, ami megint csak problémás jog szerint is ,hiszen ugyanazért a vétségért elvileg ugyanaz a bünti járna. Van, ahol szétberhelték az órát és úgy lopták az áramot, betápkábel bedobva a kertbe és még kötbér is, persze dakotáig nem fizetik a büntit és kampós dróttal visszakötötték a leszerelt óra ellenére is, közvetlenül az oszlopról lopva az áramot. Van, aki meg megúszta ugyanezt, részletekben fizeti 10-20 ezresével a számla mellé a kötbért és a szolgáltatás is megmaradt, és rendőrségi ügy sem lett belőle.

Mellesleg digitális villanyórát nem lehet átveri, sőt mágnesezés is hatástalan ellene, de azért van benne indikátor, ami jelzi. Leolvasáskor kiolvasható a logból, hogy próbálkoztál és már ezért megbüntetnek annak ellenére, hogy nem tudtál ezzel csalni, ez is felvet némi törvényességi dolgot sztem. Megjegyzem sima forgó óráknál sem sokat ér egy mágneses manipulálás, mert ugyan lelassítható vele a forgótárcsa, de mivel fékmágneseket is tönkrevágja így túlszámláz az óra, így vagy benyeli a hülyéje és fizet mint a katonatiszt, vagy magát buktatja le mikor túlszámlásért reklamál.

Digitálisnál még az eléékötés sem nyerő, kimutatja, ill. a lopótök és társai sem.

A gázóráknál sem ér semmit a mágnesezés, minden műanyag már a mai órákban belül, elég ha csak ráteszel egy hűtőmágnest vagy pl. gyerek játszik és rárak egy patkómágnest máris ott a mágnesezés és annak ellenére büntetnek meg ha hagyod magad, hogy nem loptál gázt még akaratod ellenére sem. Megjegyzem ha egyszer leplombált dobozban elviszik az órádat, akkor egy ipari mágnessel lezárt dobozon át is meg lehet mágnesezni a doboz felnyitása nélkül, aztán lehetetlen bizonyítani, hogy nem te voltál.

Az egyetlen megoldás az, hogy ha óracsere van vagy ellenőrzés akkor ha teheted videó és/vagy fényképfelvétel készüljön a munkáról, és soha egy pillanatra sem vedd le a szemed az óráról, legyél ott végig és filmezz, akkor is ha el akarnak csalni. Ja és ne írj alá semmit, mielőtt elolvasnád alaposan, és nyilván ha valamit nem követtél el azt ne ismerd be bármit is mondanak.

Előzmény: Ofenbau (59172)
Beer Monster szept. 1. Creative Commons License 59175

De hiszen én újakat szeretnék, lehetőleg boltból.

Előzmény: DJ Szegecs (59174)
DJ Szegecs szept. 1. Creative Commons License 59174

Az a csavar nem az előlapot tartja, hanem a komplett szerelvényt. Legalábbis én erre emlékszem, amikor kb. 10 évvel ezelőtt kidobáltam az összes ilyen elöregedett, és kétes biztonságú szerelvényt a lakásból.

Te miért akarsz használt, kétes műszaki állapotú szerelvényeket beépíteni?

Előzmény: Beer Monster (59171)
Ofenbau szept. 1. Creative Commons License 59173

Szekrény ügyben .

Majd ha jönnek leolvasni, egyszerűen elhúzom, ennyi !

Amúgy bekaphatják !

Egyébként is a leolvasás és az ellenőrzés csak tanúk jelenlétében jogos, különben  maguk a szolgáltatók (azok korrupt emberei ) járnak élen a manipulációban.

Ofenbau szept. 1. Creative Commons License 59172

Tökön kéne rúgni ezeket a szolgáltatókat. A tigáz jár az élen a szívatásban.

Annál jobb üzlet nincs mint amikor feltételezett vagy akár tényleges manipulálás után 400 - 580 eft kötbért kaszálni.

Tény akár villanyos akár gázos vonalon akadnak lopkodósok  - szak -kifejezésel élve szabálytalan vételezők. De azért az  kicsit furcsa hogy a kötbér ekkora.

A megoldás nagyon egyszerű :

Kötbérként csak egyhavi átlagfogyasztást lehet kiróni. a lopásért természetesen büntetés jár, de az nem a Tigáz menedzsmenté hanem a közé.

Tehát elkapnak egy villany vagy gáztolvajt, akkor az egyhavi kötbért kaszálják és feljelentik az ürgét, ill a szolgáltatásból kizárják. mi történik , hát a tolvajok elfogynak és feleslegesen nem fogják rágalmazni a rendes fogyasztókat.

De ez a szisztéma főleg a szolgáltatók menedzsmentjének nem tetszik.

Persze jobb a z 500 eft ,mint a havi ellenőrzés.

Előzmény: Tízenhármaska (59167)
Beer Monster szept. 1. Creative Commons License 59171

Na majd így :)

Beer Monster szept. 1. Creative Commons License 59170

Na akkor maradjunk a régebbi fajtánál, végülis ott csavarozva van az előlap. Mindkettőnek a képét próbáltam betenni, de ezt valamiért csak linkként vette be.

szóval ennél a típusnál mikre számítsak rosszabb esetben?

http://otthonkommando.cafeblog.hu/files/2014/01/kapcsolo4-600x449.jpg

Előzmény: GeriSoft07 (59166)
Beer Monster szept. 1. Creative Commons License 59169

Na hozzám évekig járt a Tigáz le-föl szerelni, miután volt egy írásos elszámolási vita, de arra az ürügyre hivatkoztak, hogy "ellnőrizni" jönnek. Minden alkalommal be volt ígérve, hogy majd nem szerelik vissza. Aztán nem tudtam szolgáltatót váltani, mert újra és újra elutasították először az EMFESZ aztán a Főgáz (szintén tisztességtelen és ostoba társaság mellesleg) átvételi papírjait. Valószínűleg független folyamatok voltak ezek, de olyan benyomást kelt, mintha valamilyen bosszú-brigád volna rendszeresítve a Tigáznál.

Előzmény: A-dani (59168)
A-dani szept. 1. Creative Commons License 59168

Ennél csak a Tigázosok voltak jobban, akik maguk mágnesezték le az órákat ellenőrzéskor aztán meg vitték el szabálytalan vételezés gyanújával, a Hír TV-n ment le az eset rejtett kamera az órát vette egyik szerelő kiterelte a tulajt papírokat aláírni a másik meg rátette a mágnest az órára. Ráadásul nincs sehol benne a szerződésben ,hogy mágnesezni a mérőt nem szabad.

Előzmény: Tízenhármaska (59167)
Tízenhármaska szept. 1. Creative Commons License 59167

Szia.

Igen, jártam már olyan épületben.

Én kertes házban élek,és 2 évvel ezelőtt csúnyán be lettem vádolva zárópecsét miatt,pedig az e-on-os tett fel kevesebbet,mert nem volt nála több és ráírta a szerelőlapra.

480 ezerért leveleztünk 10 hónapon át,és csak az Energia Hivatal közbelépésével tudtam az igazamat bebizonyítani,pedig csak egyszerű matek és értelmezés hiányzott.

Egy kisvárosban 12 eon-ost rúgtak ki 1 éve kb. mert társasházakba jártak mókázni,ki mit tud-ot játszottak.

Előzmény: Kecskés 01 (59164)
GeriSoft07 szept. 1. Creative Commons License 59166

Aminek a fotojat raktad be

Előzmény: Beer Monster (59165)
Beer Monster aug. 31. Creative Commons License 59165

Ez a kettőből melyik típusra érvényes, hogy így szétesik?

Előzmény: GeriSoft07 (59159)
Kecskés 01 aug. 31. Creative Commons License 59164

Gondolod ?

Tudok olyan 10 emeletes házat (panelt ) hogy az összes fogyasztás mérő 1 helyiségben van a földszinten( 60 darabfogyasztás mérő) és oda bármikor bárki bemehet, és bármelyik blombát megsértheti akár bosszúból vagy szorakozásból.

Kérdezem te mint lakó minden hónapban rendszeresen ellenőriznéd a saját mérődet ?

Mikor általában sokan álltalányt fizetnek és csak évente 1 szer van leolvasás ?

Előzmény: Tízenhármaska (59146)
GeriSoft07 aug. 31. Creative Commons License 59163

Dupla konnektort fel lehet szerelni egy szimpla helyére?

igen

Kb. mennyibe kerülhet egy elszállt földelés megjavítása (valszeg a falban kell a kábelt kicserélni),

igen

vagyis akármennyi...

nem ismertek a részletek

ill. két konnektor cserélése, nyilván ha már kihívtam egy szerelőt akkor felrakatom vele, és nem kísérletezek. Ha az egyik konnektor mögött 6 vezeték van 3 helyett, akkor nem okoz majd gondot cserélni egy másikra?

ez meg értelmezhetetlen

Előzmény: A-dani (59161)
Teaway aug. 31. Creative Commons License 59162

Nekem Kontállux van, és lágynak érzem...

Előzmény: Beer Monster (59152)
A-dani aug. 31. Creative Commons License 59161

Kérdés:

Dupla konnektort fel lehet szerelni egy szimpla helyére? Kb. mennyibe kerülhet egy elszállt földelés megjavítása (valszeg a falban kell a kábelt kicserélni), ill. két konnektor cserélése, nyilván ha már kihívtam egy szerelőt akkor felrakatom vele, és nem kísérletezek. Ha az egyik konnektor mögött 6 vezeték van 3 helyett, akkor nem okoz majd gondot cserélni egy másikra?

GeriSoft07 aug. 31. Creative Commons License 59160

ez az, bár nekünk titánium színben van mind :)

Előzmény: Beer Monster (59155)
GeriSoft07 aug. 31. Creative Commons License 59159

igen. ha lepattan a teteje (magától is leeshet, mert gagyi a pereme) akkor ujjal szabadon érinthető az érintkező és a bekötő csavar is. ez egy mai modern kapcsolónál kizárt.

és ezekről úgy is le tudott esni a keret, ha mondjuk odacsapva kapcsoltad le :(

Előzmény: Beer Monster (59156)
Vargham aug. 31. Creative Commons License 59158

Egy fokkal jobb, legalább a pogácsa nincs elégve benne. Sajnos a rugó álltában is fárad, a műanyag törékennyé válik, stb. Évtizedek óta nem gyártott típusokról van szó.

Előzmény: Beer Monster (59156)
A-dani aug. 31. Creative Commons License 59157

Nálunk ugyanez van, mérőóra kívül egy szekrényben, tettünk rá egy lakatot, hogy ne tudja bárki kinyitni. Eddig senki sem szólt érte, óraállást jelentjük a szolgáltató meg ha akar valamit akkor becsönget és van otthon valaki kinyitja neki.

Előzmény: Ofenbau (59141)
Beer Monster aug. 31. Creative Commons License 59156

Találtam újakat apróhirdetésben. Vagy úgy is életveszély?

Előzmény: GeriSoft07 (59139)
Beer Monster aug. 31. Creative Commons License 59155

Ez az?

Előzmény: GeriSoft07 (59154)
GeriSoft07 aug. 31. Creative Commons License 59154

Nekem a schneider sedna bevált, elég lágy, de messze nem olyan mint ezek voltak

Előzmény: Beer Monster (59144)
Beer Monster aug. 31. Creative Commons License 59153

Mármint hogy ezzel:

Előzmény: Peter atyuska (59149)
Beer Monster aug. 31. Creative Commons License 59152

Ezzel a legrand-dal van több tapasztalatom, de nagyon messze van a kettő egymástól.

A Kontállux-szal meg például bírkózni kell :)

Valami konkrét típust tudtok ilyent mondani?

Előzmény: Peter atyuska (59149)
Lacivill aug. 31. Creative Commons License 59151

Valamint a műemlékvédelem is beleszólhat.

Előzmény: Peter atyuska (59150)
Peter atyuska aug. 31. Creative Commons License 59150

Illetve van még egy eset amikor a kihelyezés műszakilag nem lehetséges csak falra de a belógás és a közlekedést zavarja valamint a tűzvédelmi előírások nem teljesülnek de ekkor is szakhatóság (katasztrófa védelem) illetve egy építési szakértő együttes papírja ad lehetőséget a lakáson belül maradásnak. Nem kérnek papírt (szakhatóságit) hanem egyedi igényként bírálják el akkor is ha pld. két 3F mérés lenne de a külső falon a mérődoboz sehogy sem helyezhető el, ekkor a reg szerelő egy másfajta papírt készít és az eljárás ideje nő meg (ők is kijönnek megnézni).

Előzmény: Peter atyuska (59148)
Peter atyuska aug. 31. Creative Commons License 59149

Szinte az összes ilyen, ha jól van beszerelve és nem szorulnak valamiért.

Előzmény: Beer Monster (59144)
Peter atyuska aug. 31. Creative Commons License 59148

A mostani óradobozok nagy részének PVT lakatolható a biztosíték fedele, a plomba sajnos így is levehető. Minden további nélkül lehet rá tenni bármilyen további szekrényt az elvárás hogy leolvasható legyen az óra, amit egy ablakkal lehet lehetővé tenni.

Ha valaki áthelyezteti az órát mert nem tetszik az eredeti helyén akkor kívülre kell helyezni, akkor is ha 1F -ról 3F -ra vált. Vagy fordítva. Ez alól akkor van kivétel, ha műemlék a ház vagy műemlék jellegű és a szakhatóság nem engedi kihelyezni.

C20NE aug. 31. Creative Commons License 59147

A szolgáltató szerint az előfizető felelős, de kültérben elhelyezve soha nem tudta bíróságon elverni a port az előfizetőn, csak akkor jár sikerrel, ha beijed az előfizető és nem megy bíróságra. Az a fontos, hogy a plomba sérülését azonnal jelentse be, ha rendszeresen történik, tegyen feljelentést ismeretlen tettes ellen....

Előzmény: Tízenhármaska (59146)
Tízenhármaska aug. 31. Creative Commons License 59146

Picit tevedesben elsz.

Az aramszolgaltato nem ker engedelyt a kk-tol,hanem eloirja hogyha a lakasban van a mero es korszerusites tortenik akkor kikell helyezni ugy,hogy barmikor ellenorizni vagy olvasni tudja. A zaropecsetert az ugyfel a felelos,nem veletlen hogy a kerdezo aggodik.

Előzmény: Kecskés 01 (59143)
Beer Monster aug. 31. Creative Commons License 59145

(Ez a viszonylag megbízhatóbb egyébként melyik szerkezettel készült? Az 1. sz. sík keretű, kicsit lekerekítettebb gombú (60-as évek?), vagy a 2. sz. kúpos vagy inkább gúla formájú kerettel, szögletesebb gombbal készült (ez a 70-es évekbeli?) típus szerkezete van-e benne?)

Előzmény: Kecskés 01 (59140)
Beer Monster aug. 31. Creative Commons License 59144

Köszönöm a meglátásokat. Olyan kapcsolók kellenének, amik egy pöccintésre átkapcsolnak, gyakorlatilag akkora erőre, mint egy keyboard-billentyű lenyomása. Ezek olyanok voltak, a maiak között lehet ilyent találni?

Előzmény: Vargham (59138)
Kecskés 01 aug. 31. Creative Commons License 59143

Szia!

Csinálj rá szekrényt átlátszó üveggel, plexivel .

Mivel közösségi térben van az óra, nem felesz a blombák sérthetetlenségéért és az óráért , csak ha a szolgáltató elő írta hogy helyez elé szekrényt.

A társasházban csak a lakás a te tulajdonod , a folyosó  és a közlekedő utak, helyiségek  az osztatlan közös tulajdon .

Így gyakorlatilag bármilyen tárgy elhelyezésére írásos  engedély kell kérni a közös képviselőtől, mi előtt bármit felszerelsz.

Vajon a Szolgáltató kért-e  engedélyt az órák áthelyezésére a társasház közös képviselőjétől ? 

C20NE aug. 31. Creative Commons License 59142

Ha csinálsz rá egy ablakot ahonnan leolvasható akkor nem szólnak érte, Óbudán sok helyen láttam ilyet.

Ofenbau aug. 31. Creative Commons License 59141

Sziasztok !

Egy jogi és nem műszaki kérdésem lenne.

Adott egy társasház sok sok lakással, kb. 40 -45.

a lakások modernizációja, de inkább a leválasztások során a modern villanyórák kívülre a folyosó megfelelő helyére lettek helyezve. N a most ezek az órák eléggé ki vannak téve illetéktelenek manipulációinak. az még elmegy ha csak lekapcsolják az órát, de előfordul az is hogy a plombát távolítják el.

Arra gondoltam ill. már meg is valósítottam, hogy az óra elé egy szekrényt teszek, kivágom a hátlapját és így kvázi a szekrénybe kerül az óra.

Kifogása lehet e a szolgáltatónak ez ellen ??

Az egyik , a kérdéses társasházban   a 40 -45 lakásból 3 - 4 ilyen óra van.

Egy másikban 32 lakásból kettő van kint.

vélemények ??

Vagy kettő hónapja valaki lekapcsolta az órát. Kiment a lányom és egy setét alak ott ólálkodott. Még szerencse , hogy pont akkor jött  4 másik lakó és az ürge elkotródott !!

Kecskés 01 aug. 31. Creative Commons License 59140

Szia !

Ezzel a szerkezettel   készültek teljes készüléket beborító billentyűvel ,először szögletes utána lekerekített széllel több féle színnel a fehértől a pirosig .

Tapasztalat elég megbízhatóak voltak .

Előzmény: Beer Monster (59137)
GeriSoft07 aug. 31. Creative Commons License 59139

műszakilag megbízhatók voltak-e?

NEM

Vargham aug. 31. Creative Commons License 59138

Kerüld el!

Nem tudom, hogy új korukban milyenek voltak,  de ezek nagyon régiek, már csak lestrapáltat fogsz találni belőlük.

Mindkét típusból volt nálam az egyik lakásban. Kettő szétesett, egy pedig megégett. Nem a vezetékbekötésnél, a kapcsoló pogácsák estek le, égtek meg. Megnőtt az ellenállása, és a hő hatására leégett róla a műanyag.

Néhány idős rokonnál és ismerősnél is ilyenek vannak. Sajnos sehol sem engedik egyszerre lecserélni őket, pedig szerintem egy lakástüzet kockáztatnak ezzel. Mindig csak azt az egyet lehet cserélni, amelyik éppen elromlik, megolvad.

Ha múzeumhoz, filmforgatáshoz, vagy hasonlóhoz kell, akkor természetesen lehetséges a felújítás, de sok ezer forint lesz darabonként.

Ha lakáshoz kell, akkor vegyél újakat, ilyenen nem érdemes spórolni.

Beer Monster aug. 30. Creative Commons License 59137

Ez esetben még azt hadd kérdezzem, hogy műszakilag megbízhatók voltak-e - és hogy használtan van-e olyan jegyük, amire figyelni érdemes, hogy ne selejtes/leharcolt legyen, ha esetleg találok apróhirdetésben.

Előzmény: Peter atyuska (59136)
Peter atyuska aug. 30. Creative Commons License 59136

Nem

Előzmény: Beer Monster (59135)
Beer Monster aug. 30. Creative Commons License 59135

Szép estét kívánok,

Ezt a két típusú villanykapcsolót be lehet még szerezni?

1.

http://4.bp.blogspot.com/-e7J1uGXalKc/TxVXBBFvm7I/AAAAAAAAh_Q/hOWqcjdZpTE/s1600/20070070019_www.kepfeltoltes.hu_%255B1%255D.jpg

2.

paplanfa aug. 30. Creative Commons License 59134

Kösz a tippet, ezt alkalmazni fogom én is, épp aktuális lesz a dolog.

Előzmény: Tízenhármaska (59131)
paplanfa aug. 30. Creative Commons License 59133

És miért vibrál a kompakt fénycső, ha lekapcsolom? Glimmlámpa nincs a kapcsolójában.

Előzmény: imarko (59132)
imarko aug. 29. Creative Commons License 59132

A visszajelzős villanykapcsolók a fénycsöveket (ha elektronikus gyujtója van), takarékos izzókat (tkp azok is fénycsövek) villogtatják, mert a kis glimm égőcskén átfolyó csekélyke áram elkezdi begyújtani az égőt/csövet. Ezekhez nem használhatók a visszajelzők, ki kell szerelni. A villogtatás csökkenti a lámpa/fénycső és az elektronika élettartamát csökkenti.

Előzmény: bajnokivan (59084)
Tízenhármaska aug. 29. Creative Commons License 59131

Igen,igy erti. Sot ha rezzel csatlakozik akkor is ajanlott,mivel csavar csunyan bele tud vagni a merev rezvezetekba is.

Előzmény: s-joe (59130)
s-joe aug. 29. Creative Commons License 59130

Köszi. Úgy érted, hogy a réz sínnél jó lett volna, ha érvéghüvelyt használ?

Előzmény: Peter atyuska (59129)
Peter atyuska aug. 29. Creative Commons License 59129

FI relénél nem okoz gondot mert az csatlakozási rész kezelt felület, a réz sín jó lett volna.

Előzmény: s-joe (59127)
Peter atyuska aug. 29. Creative Commons License 59128

Nem közvetlen neked szántam, de a beszélgetési folyamatba oda illett.

Előzmény: C20NE (59126)
s-joe aug. 29. Creative Commons License 59127

Sziasztok!

Panelban lakom, az órától 10-es aluvezeték jön a lakáselosztóba. A villanyszerelő a bejövő alumínium nulla és föld vezetéket közvetlenül bekötötte a réz sínbe, a fázist pedig közvetlenül a Fi relébe. Itt nem okozhat problémát az alu-réz kapcsolat? Nem lett volna jobb, ha érvéghüvelyt használ inkább?

köszi

C20NE aug. 29. Creative Commons License 59126

Miért nekem írtad? Én ezeket tudom!

Előzmény: Peter atyuska (59123)
peterch aug. 28. Creative Commons License 59125

Van egy uzemed, amelyiknek egy resze kulon egyseget alkot sajat betappal, tehat egy kabelen keresztul, de a gyari elosztobol. Ide telepitenek egy napelemrendszert, ami hibrid, tehat hasznalja a halozatot is, de foleg a napelemrendszert es az akkumulatorpakkot. Elsodlegesen igyekszik ellatni a sajat egyseget a sajat rendszerebol, ha nem tudja, akkor kapcsolja a halozatot is mint kisegitoegyseget.  Az ilyen egyseg halozatra nem termel, mert a plusz termelest az akkupakk toltesere hasznalja.   Gondolom ilyen elven  uzemel.:)

Előzmény: pajaci (59124)
pajaci aug. 28. Creative Commons License 59124

"- hálózatra visszatápláló de saját teleppel is rendelkező rendszer a hálózattól nem függő belső energia ellátásra képes"

Na ez itt az okosság!

Előzmény: Peter atyuska (59123)
Peter atyuska aug. 28. Creative Commons License 59123

Na akkor, kezdjük az elejétől.

1. Van a hálózat tulajdonosa és kezelője ő a trv szerint és a rendeletek szerint meg az elfogadott üzletszabályzat szerint a következőket kéri az invertert gyártó és vagy forgalmazó cégtől:

- bevizsgálás CE

- nyilatkozatok tömkelege

- műszaki megfelelőség:

-- ha nincs hálózati feszültség az inverternek le kell kapcsolnia x sec alatt, vissza kapcsolás előtt a hálózatot vizsgálnia kell hogy van e feszültség

-- a szinkront a hálózatról kell viszgálnia

-- a frekvenciát is

-- meghatározott jelalakot kell produkálnia elenyésző egyenáramú összetevőkkel

ha a fentieknek megfelelt kap engedélyt arra hogy a hálózatra kössék.

2. Van a hálózatra kapcsolás folyamata:

- be adják az igényt az erre szolgáló papírokon

-- pont akkora ami meglévő fázisszám és kismegszakító érték semmi macera

-- több fázis vagy és nagyobb kismegszakító érték előbb ennek kell megfelelni (szabványos mérőhely)

- beadják a papírokat a gyártó és típus megjelőlésével

- kiadják a gazdasági műszaki tájékoztatót

- ha ez el van fogadva készül egy szerződés a hálózat használatáról

3, módosítani kell az energiát adó és átvevő kereskedői szerződést.

Az invertereknek három nagy csoportja van:

- hálózatra visszatápláló attól függő müködés

- hálózatra visszatápláló de saját teleppel is rendelkező rendszer a hálózattól nem függő belső energia ellátásra képes

- hálózat nélküli, sziget üzemű

Az inverter gyártók 80% a műszaki leírásban (telepítési dokumentáció) általában a következőket rögzítik:

- DC oldali túláram és túlfeszültség védelem = biztosító és túlfesz levezető

- DC oldali szakaszolhatóság

- vica verze AC oldalon is.

Előzmény: C20NE (59105)
OT123 aug. 28. Creative Commons License 59122

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem 1000Wos szivattyúhoz 35 méter távolságra 3x1.5mmvagy 3x2.5mmMBCu-t húzzak be?

Köszi a segítséget

pajaci aug. 28. Creative Commons License 59121

Ezzel kapcsolatban van valakinek tapasztalata?

https://www.edfdemasz.hu/pages/aloldal.jsp?id=461569

H-7 aug. 28. Creative Commons License 59120

Nem ér a csoki, bár 4 éve lejárt a szavatossági ideje! :-) Hungária Aggregát Dízel (HAD) 8 kw. :-)

Előzmény: defisdani (34797)
pajaci aug. 28. Creative Commons License 59119

Magán házban gondolkodtam, nem céges ipari környezetben. Itthon rajtam kívül senki nem mer az elosztószekrényhez nyúlni.

Előzmény: GeriSoft07 (59116)
peterch aug. 28. Creative Commons License 59118

Szerintem nem fustol, mert nincs a vezetekrol feszi es freki.

Előzmény: GeriSoft07 (59117)
GeriSoft07 aug. 28. Creative Commons License 59117

vagy betartja a szbályokat, felrakja a főelosztóraa a rövidzárat leföldelve, aztán feljön a nap, és a kis invertered megfüstöl :)

Előzmény: GeriSoft07 (59116)
GeriSoft07 aug. 28. Creative Commons License 59116

Mert jön a helyismerettel nem rendelkező, nyegle "szakember" aki odamegy a főelosztóhoz, lenyomja a főkapcsolót, és elkezd matatni, ellenőrzés nélkül, hogy van-e még áram. Mer' mé' lenne benne? hisz lenyomta...

(mert minek betartani a feszültségmentesítés szabályait???)

És tegyük fel, hogy nincs is benne, mert épp borult az ég, vagy hajnal kettő van, és elkezdenek dolgozni, majd kisüt a nap, és egyszercsak bumm, megjelenik a feszültség.

Előzmény: pajaci (59113)
peterch aug. 28. Creative Commons License 59115

Ha nincs mihez igazitania a feszit es a frekvenciat, nem mukodik.

Előzmény: A-dani (59111)
A-dani aug. 28. Creative Commons License 59114

Ha kijut a házon kívül akkor lehet csak az. Okos ember áramszünet esetén sem matat az elektromos hálózatban, anélkül, hogy lenyomná a kismegszakítót, elvégre nem tudhatod mikor jön vissza az áram, talán pont akkor mikor épp a fázisvezetéket ölelgeti.

Előzmény: pajaci (59113)
pajaci aug. 28. Creative Commons License 59113

"két nagy mk megoldja áramszünet esetén a leválasztást és az inverter működhetne, de ez életveszélyes akkor is"

Miért életveszélyes?

Előzmény: GeriSoft07 (59110)
GeriSoft07 aug. 28. Creative Commons License 59112

sok mindent meg lehet oldani :)

Előzmény: A-dani (59111)
A-dani aug. 28. Creative Commons License 59111

Esetleg azt lehetne megoldani talán valahogy, hogy addig mondjuk akksiba termel, pl. rákötsz egy autósakksit, aztán mikor visszajött az áram és nincs termelés a napelemnél visszatölti a hálózatba.

Előzmény: GeriSoft07 (59110)
GeriSoft07 aug. 28. Creative Commons License 59110

Áramszünet esetén letilt a napelem, a balesetveszély és a túlterhelés miatt

nekünk egy 10kW-os van, és tudom, mert volt már áramszünet. És beszéltünk emiatt a kivitelezővel, és mondta, tilos megkerülni.

(egyébként halkan mondom, két nagy mk megoldja áramszünet esetén a leválasztást és az inverter működhetne, de ez életveszélyes akkor is)

Amúgy sem bírná el az egész épületet a napelem, mert van 1-2 gép a raktárban, amik néha mennek, és akkor túlterhelné, meg a targonca töltő

Előzmény: A-dani (59108)
peterch aug. 28. Creative Commons License 59109

Szia !

Szerintem nem mukodik a visszataplalos naprendszer, ha nincs hallozatban feszultseg, akkor az inverter is letilt, mert nincs mihez igazitsa a feszit es a frekvenciat.  Valamint azert tilt le, mert maskeppen balesetveszely allna fent. A hallozaton dolgozot aramutes erne. A masik dolog, meg a te rendszeredet tulterhelnek a szomszedok.  Szerintem.

Udv , Peter.

Előzmény: A-dani (59108)
A-dani aug. 28. Creative Commons License 59108

Nekünk van napelemes rendszerünk, de még nem volt áramszünet mióta felszerelték, de sztem menne az áram nélkül is, magát az invertert is a napelemek táplálják, ha nincs elég napsütés nem működik, ha működik egy digitális kijelzőn írja ki épp aktuálisan mennyit termel. Egy oda-vissza mérő villanyórát szereltek fel (digitális), lekérdezhető, hogy mennyit tápláltál be és mennyit vettél ki a rendszerből.

Előzmény: pajaci (59106)
Evonly aug. 28. Creative Commons License 59107

Mivel nem szigetszerű a rendszer, nyilván ha áramszünet van, nem lesz áram. Szigetszerűnél meg nem tudod eladni a fölöst......

Előzmény: pajaci (59106)
pajaci aug. 28. Creative Commons License 59106

Ha áramszünet van akkor leáll a saját napelemes rendszered is, és áram nélkül vagy?

Előzmény: C20NE (59105)
C20NE aug. 28. Creative Commons License 59105

Az inverternél mindenképpen felszerelnek egy FI-t és egy biztosítót. Azzal le is lehet választani. Áramszünetkor pedig amúgy sem megy az inverter, fölösleges leválasztani a szolgáltatói hálózatról.

Előzmény: Peter atyuska (59104)
Peter atyuska aug. 27. Creative Commons License 59104

Lakáselosztó, ez a normális becsatlakozási hely, vagy az óránál ha van közvetlenül fogyasztói doboz. Pld telekhatáros mérőhely ahol az óránál van egy kis doboz amiben van biztosító.

A becsatlakozásnál szokás sőt ajánlott egy saját biztosító és szakasz kapcsoló, leválasztó kapcsoló.

Előzmény: kiváncsis (59102)
C20NE aug. 27. Creative Commons License 59103

A gyakorlatban amiket láttam, ott kerestek egy megfelelő keresztmetszetű vezetéket a mért oldalon ami elbírta és arra kötötték, ha nem volt kiépítettek egyet.

Az elosztóba szokták kötni. A fogyasztásmérőnél a plombált részhez nem nyúlnak, a mért fővezetéket ami megy a lakáselosztóba nem szokták megszakítani.

Előzmény: kiváncsis (59102)
kiváncsis aug. 27. Creative Commons License 59102

Üdv. a fórumozóknak!

Olyan kérdésem lenne, hogy napelemes rendszernél mi a visszatáplálás sorrendje? Az invertertől a hálózat mely pontjára csatlakozik a visszatáplálás? (Lakáselosztó vagy fogyasztásmérő) A kettő távol van egymástól, kb 6 méter. Vagy pedig a kettő közötti mért fővezetéket meg kell dobozolni, és oda csatlakozik?
Előre is köszönöm!

bajnokivan aug. 27. Creative Commons License 59101

tovabbi fogyasztok: van meg turmixgepem is,evi egyszer hasznalom.elfelejtettem.ja,meg kenyerpirito havi egyszer,vasalo havi,evi egyszer,mikor hogy.

ezek nincsenek:mobiltelefon,hifi,teve,mikrohullamu suto ,melyhutoszekreny,szamitogep felek,video felek,hazimozi, nagy ventillator,hosugarzo,elektromos suto,satobbi.

nalam a nagyfogyaszto a 80 literes boiler,nappali arammal es  sokat megy,10-15000 a villanyszamla,es heti 1-2-szer a mosogep,9 kg ruha mehet bele.

bajnokivan aug. 27. Creative Commons License 59100

tegnap egy kapcsolot lekapcsoltam es akarhogy nyomtam,nem tudtam visszakapcsolni a kapcsolotablanal,remelem nem lesz baj belole!

egy nagyon regi,nagy,csunya,fekete kiallo kapcsolo,nagyon nagy,uzemekben szokott lenni ilyen,mint egy ferfiokol,olyan nagy,es nullara volt eddig kapcsolva.en meg atkapcsoltam a masik allasba tegnap este,mert probalgattam,hogy mi minek a biztositeka,kapcsoloja.!

az ikea egot kivettem a konyhacsillarbol,azota nem luktet a kapcsolo.

bajnokivan aug. 27. Creative Commons License 59099

a baratom szerint lehet,hogy csak egy kapcsolocsere kell es kesz,mert mindig sepruvel kapcsolom fel a villanyt es elromlott a kapcsolo.

amugy megneztem a kapcsolotablat.van ket 16 A,egy 20 A es lejjebb es uj biztositek ,vagy mi az,kek .

ha az egyik 16-osat lekapcsolom,nem megy a boiler, ha a masikat ,nem megy a konyhaban semmi, ha a regi 20-asat akkor a szoba es a furdo kikapcsol, ha a legujabb szurke-keket,akkor az egesz lakasban nincs aram.

akkor megse egy aramkoron van minden ez azt jelenti,ugye? amugy nincs sok nagyteljestnenyu gepem.

ettol tobb aramkor kellene akkor nekem szerintetek?

a furdoben fogyasztok:1* 60-as ego,egy nagyteljesitmenyu mosogep,nem ipari,kis helyisegbe valo szellozo egy kis lyukban a falon.

a konyhaban:hutogep,normal meretu,vizforralo,1*25-os, 1*60-as ego.

szoba:4*25 ego,1*60 ego,kismagno,hajszarito,hajsutovas.

bajnokivan aug. 27. Creative Commons License 59098

koszonom szepen.

Előzmény: Dreamer (59096)
A-dani aug. 26. Creative Commons License 59097

És ezt be is kell tartani, egyik haver egyszer meg is szopta, vízkőtelenítették az éjszakai áramra között bojlert, és feltöltés után bedugva villásdugót szerelve a kábelre a bojlert, hogy legyen minél előbb melegvíz. Kb. 10 perc után érezte az égettszagot és addigra már kb. folyt a konnektor meg füstölt. És még mázlija van ,hogy megúszta egy konnektorcserével.

Előzmény: Szirty__ (59095)
Dreamer aug. 26. Creative Commons License 59096

Hát, ha volt nálad szakember akkor tudod a helyzetet.

Azért annyit helyesbítenék, hogy a lakásodban fel lehetne újítani a villamos hálózatot, csak a méretlen/mért fővezeték állapota lesz a legszűkebb keresztmetszet. Illetve a védővezető hiánya.

Dreamer

Előzmény: bajnokivan (59093)
Szirty__ aug. 26. Creative Commons License 59095

Helló mg02!

A csatlakozó aljzat/dugó esetében a 16A azt jelenti, hogy ennyit képes üzemszerűen elviselni. Semmi többet.

Hogy leold-e a biztosíték és mi gyullad fel, az a vezeték keresztmetszetétől és a kismegszakító/biztosíték értékétől is függ.

Előzmény: mg02 (59094)
mg02 aug. 26. Creative Commons License 59094

Nincs adattábla, vagy már leesett, lekopott róla.

És ha mondjuk 16A-nél többet vesz fel és 16A dugaljba teszem, akkor mi történik, leold a kismegszakító,kiolvad a biztosíték, melegedni kezd a vezeték, vagy nem lesz teljesítmény.

Akkor ha jól értem 32A-es aljzatba bedugható minden olyan elektromos gép ami max 32A-t vagy annál kevesebbet vesz fel, és ebben az esetben ha van olyan gép ami csak 16A-t vesz fel vagy kevesebbet (pl. 1-10A ig) és ezek 16A dugvillával vannak szerelve, akkor ezeket lecserélhetem 32A-es dugvillára, ha olyan dugaljam van, vagy ez így nem igaz?

Ha leszeretném cserélni a 16A-es dugaljakat 32A-re, akkor mik a teendők, kis megszakító, olvadóbiztosíték csere, és vezetékcsere (vagy vezeték csere nem szükséges ha megfelelő), és szolgáltatónál jelezni? Milyen költséggel járna?   

bajnokivan aug. 26. Creative Commons License 59093

""A lakásban a legjobb lenne egy teljes villamos rekonstrukció ""

Es felmegoldas mi lenne,ami rogton kesz es nem jar  sok kosszal?

Teljes villamos rekontrukciot akartam ot eve a lakasomban,de a tarsashaz kozos fovezetekenek hianyossaga,allapota miatt minosegi kivitelezes nem lehetseges,ez tobb szakember egybehangzo megallapitasa,akik ott voltak nalam.   Pl. DkGrinder.

bajnokivan aug. 26. Creative Commons License 59092

""a régi rendszer kötéseit pedig átnézni""

""aramkoroket kiepiteni minden nagyobb fogyasztonak."

ami azt jelenti,hogy mindegyik helyisegben a falakat ki kell fejteni a vezetekek teljes  hosszaban?

szoval teljes lakasfelbontas? ajjaj! es ezert meg  fizetni is kell!

hat,valami toldozas-,foltozas nem lehetseges,ami rogton kesz ,ha kijon a szerelo?

A-dani aug. 26. Creative Commons License 59091

Ma reggel történt, miután felébredtem és bekapcsoltam az ágy melletti asztali lámpát, hogy egyszer csak egy villanás a konnektor környékéről és elment a konnektorból az áram, megmozgattam ,de semmi, a többi konnektor működik, a szobában kettő van, a másik is megy.

Van kéznél egy dupla konnektor, azt felrakható a szimpla helyére? Ha nem a konnektor hanem a falban a vezeték döglött meg házilag lehet bármit javítani, vagy nem úszom meg a villanyszerelő kihívását? A falban amúgy alu vezetékek vannak és mindegyik egyforma fehér színű. Korábban már meghúztam a csavarokat a konnektoron (kiállt a falból), akkor néztem, hogy a lespórolták a színjelölést. Amúgy egy 80-as évek elején épült panelházról van szó Zuglóban. 

Tudtok ajnálani megbízható villanyszerelőt Zuglóban, akihez fordulhatok ha nagyobb a baj? Kb. mennyibe kerülhet, egy vezeték generál, ill. hálózat felülvizsgálat, nyilván ha már ott eg szakember átnézetném vele a rendszert.

Dreamer aug. 26. Creative Commons License 59090

Egy társasház addig nem fog tenni semmit, míg egy olyan meghibásodás nem lép fel ami a teljes rekonstrukcióra kényszeríti (pl tűz, több fogyasztót érintő hiba).

Az, hogy "saját kútfőből" legalább a Te fővezetéked cseréje lehetséges-e az helyi adottság kérdése.

A lakásban a legjobb lenne egy teljes villamos rekonstrukció (szinte látatlanban biztos vagyok), ha ez pl anyagiak miatt nem lehetséges, akkor minden nagyobb fogyasztónak külön áramkör (esetleg falon kívül csatornában), a régi rendszer kötéseit pedig átnézni (már amelyik menthető).

Dreamer

Előzmény: bajnokivan (59087)
Mezőföldi 2 aug. 26. Creative Commons License 59089

Neked is és a társasháznak is !

Előzmény: bajnokivan (59087)
bajnokivan aug. 26. Creative Commons License 59088

a kulso halozatot valoban ilyen allapotban van, nehany eve megnezettem tobb villanyszerelovel ,mert a kozgyulesen a lakoknak eloterjesztettem a fovezetek cserejet,kozos foldeles tervet,de elvetettek a tervet.

bajnokivan aug. 26. Creative Commons License 59087

Es miert lesz melyen zsebbenyulos? Nekem vagy a tarsashaznak?

Dreamer aug. 26. Creative Commons License 59086

Én nagyon sürgősen hívnék egy szerelőt, de ha a külső hálózat valóban olyan állapotban van ahogy felvázoltad, akkor mélyen zsebbenyúlós lesz.

Dreamer

Előzmény: bajnokivan (59084)
bajnokivan aug. 26. Creative Commons License 59085

Abbol adodhat a a baj,hogy seprunyellel szoktam benyulni a villanyt felkapcsolni,mikor hazaerek?

Nem szoktam rautni durvan,csak ovatosan megnyomom.Ezzel ronthattam el a kapcsolot?

Regi,sotetbarna,matt,nagy negyzet alaku kapcsolo,erosen meg kell nyomni.

bajnokivan aug. 26. Creative Commons License 59084

Sziasztok!

Lukteto kapcsolofeny,hunyorgo ego.

A fenti hibak jelentkeztek,miota ikea energiatakarekos led izzot tettem a konyhai fuggolampaba tegnap a normal ,60-as regi izzo helyebe!
De azelott is baj volt mar.Elozmenyek:
1-2 honapja a konyhai lampa neha-neha nem reagalt a felkapcsolasra, ami egyre rosszabb lett idovel/?/, volt olyan,hogy csak ot perc mulva, majd tobb ora mulva a kapcsolas utan kapcsolt be a lampa,illetve magatol lekapcsolt neha, egy ideig tarto eges utan.Aztan mar sokszor egyaltalan nem is kapcsol be, illetve a kapcsolon levo jelzofeny sem vilagit.Vettem most bele uj egot,hatha ezzel megoldom.Ja, es kozbe par napja a szobaba is gyors villogas utan egyik felkapcsolasnal nem egett tobbet a villany,a csillar ego.A szobaban tegnap ota nincs gond a vilagitassal,de a konyhai nem lett jobb,sot ,meg a kapcsolofeny is luktet egyfolytaban ,ami felo,nem jot jelent.A kislampak mindharom helyisegben jol egnek,illetve a furdoszobai fali ego is.Osszefugghet azzal,hogy 1-2 honapja uj,a regitol nagyobb teljesitmenyu mosogepem van a furdoszobaban? Es a mosogepnek asziszem nincs kulon aramkore.Regi,korfolyosos berhaz,2.emelet,9.kerulet,a haznak nincs kozos foldelese,ezert a lakasom vezetekrendszere sem felujithato.Foldeles talan ugy-ahogy van a furdoben esetleg,allitolag.A haz fovezetekei papirboritasuak,haboru elottiek.a lakasban a vezetekek meg nem csoben futnak a falban.
Mit kell most csinaljak? Muszaj szerelot hivnom?Mire hazaerek, ki lesz gyulladva ,lehet, a lakasom?

b.

Prefetto aug. 25. Creative Commons License 59083

BOCSI, a második részét félreolvastam. Ha hibátlanul működött 4 pólusú dugóról, nem lesz baja, ha ötösre cseréled, és simán üresen maradhat a nulla. Figyelni kell, melyik a fázis:)

Előzmény: Prefetto (59082)
Prefetto aug. 25. Creative Commons License 59082

A dugó azért is lehet 32-es, mert esetleg valakinek olyan volt mindenhová felszerelve és nem akarta  atrafó miatt cserélgetni.

Ha az adattábla szerint nincs 16 A, simán átrakhatod. 

Ne próbálkozz 4 pólusú dugóval, mert elszállhat, pláne ha komolyabb, újabb a cucc!

Előzmény: mg02 (59080)
GeriSoft07 aug. 25. Creative Commons License 59081

ha 16A-nél többet vesz fel a trafó, nyilván nem dughatod be a 16-os aljba, csere után sem, mert nem arra való

Előzmény: mg02 (59080)
mg02 aug. 25. Creative Commons License 59080

Üdv! Segítséget kérnék

Hegesztő trafóm üzemeltethető 380V, 4 pólusú 32A dugvillával szerelt, de nekem 4 és 5 pólusú 16A dugaljak vannak. 

A trafón lecserélhetem a dugvillát 16A?

Ha lecserélhetem, akkor 5 pólusú 16A dugvillám van, az megoldható úgy hogy csak a 3fázist meg a födet kötöm be a nullát meg szabadon hagyom?

Flagellariaceae aug. 24. Creative Commons License 59079

Köszönet a segítségért (meg nektek is: ficere50Szirty__ )!

Már be is kötöttem, és ki is próbáltam.

Előzmény: szakmókus (59076)
kiváncsis aug. 24. Creative Commons License 59078

Köszönöm szépen a segítséget!

Előzmény: Peter atyuska (59077)
Peter atyuska aug. 24. Creative Commons License 59077

Olcsobb PVT 6060 3+3 Fm de rakható falon kívűlre

Nem kell semmit a mérőhelyen csinálni pluszba.

Előzmény: kiváncsis (59074)
szakmókus aug. 24. Creative Commons License 59076

Gratulálok! Bár minden vill.szerelő így látná! Általában kb 4 KW-ig csillagban,afelett deltában tekercselik a motorokat,nagyobb teljesítményeknél készülve a Y/D indításra.

Természetesen az adat tábla az irányadó.(kivéve aki a csillagpontra köti, annak mindegy).

Egy Japánbol szállított öntőgépnek 3x220v-os, (6KW) volt a hidraulikaszivattyú motorja.Ott van 3x220V . Inkább szállítottak hozzá egy 400/220v-os trafót (10KW) Mikor selejtezték a gépet, a trafot 100ft+ÁFA-ért megvettem.Nagyon hasznos mint nehezék! : )

Előzmény: Flagellariaceae (59072)
ficere50 aug. 24. Creative Commons License 59075

http://hu.wikipedia.org/wiki/Elektromos_h%C3%A1l%C3%B3zatok_%C3%A9s_csatlakoz%C3%B3k_list%C3%A1ja

Tehát ahol (olyan országokban), ahol a vonali feszültség a 230 V közelében van...(kell, lehet, deltában üzemeltetni a motorodat)

kiváncsis aug. 24. Creative Commons License 59074

Tisztelt Urak! Segítséget kérnék

Hensel MI 72866-0 falonkívüli szerelésre alkalmas-e. Ha nem alkalmas tudnátok ajánlani valamit? (3 fázisú vezérelt, és 3 fázisú nappalira).
A másik kérdésem, hy milyen előkészítést kell elvégezni a fogyasztásmérőhely kialakításánál ha a tulaj a közeljövőben napelemeket akar felszereltetni. Tehát ad-vesz fogy. mérő óra lesz neki, de ezt szerintem csak akkor cserélik ha elkészült a napelemes rendszer.

Szirty__ aug. 24. Creative Commons License 59073

Helló Flagellariaceae!

Igen jól gondolod, 400V-on csillagba kell kötni.

"- A delta kapcsolása mire jó, hol van 3f 230V?"

Ez nem olyan dolog, hogy akármennyire tekercselik a "csillagot" meg akármennyire a "deltát". (azt csak külön tekercseléssel lehet). Egyikből adódik a másik.

Ha a motort úgy tekercselik hogy 400V-os legyen csillag kapcsolásban, akkor deltában mindenképpen 230V-os lesz (gyök három).

Flagellariaceae aug. 24. Creative Commons License 59072

Van egy motorom, az alábbi adatokkal.

- Jól értelmezem, hogy a normál 3f hálózatra csillagban kell bekötni?

- A delta kapcsolása mire jó, hol van 3f 230V? (esetleg egy-fázisról táplált háromfázisú inverternél)?

Köszönet a segítségért.

GeriSoft07 aug. 23. Creative Commons License 59071

különböző

Előzmény: zoli03 (59070)
zoli03 aug. 23. Creative Commons License 59070

A 400V-os 16A-s és 32A-s dugók és dugaljak ugyanakkorák, vagy különböző méretűek?

Prefetto aug. 23. Creative Commons License 59069

Konnektort vegyenek. A jobb oldaliak nagyon porosak.

Gabetz aug. 23. Creative Commons License 59068
Köszönöm a választ. Valahogy talán túlélem :)
Előzmény: Peter atyuska (59067)
Peter atyuska aug. 22. Creative Commons License 59067

Megfognak ölni :) lehet padlószintnél is vezetni, vagy 2,5-3 m között is a lényeg legyen róla leírás. A régi bérházaknál 4m belmag kb 3m voltak a régi csövezések.

Előzmény: Gabetz (59063)
ha4nz aug. 22. Creative Commons License 59066

Érdekes, ezeket minden haupa kereskedőnél megkapod...

Előzmény: cosset (59062)
pajaci aug. 22. Creative Commons License 59065

Az árakat ki sem mertétek írni? Biztos nagy siker lesz.

lala1961 aug. 22. Creative Commons License 59064

Először azt hittem ,hogy valamit reklámozol,de aztán tényleg!!!!  EGYSZERŰ.

Gabetz aug. 22. Creative Commons License 59063

Sziasztok! Egy kis segítségre lenne szükségem... egy felújításra váró lakás belmagassága ~4m. Ha jól tudom a szabvány a vezetékek elhelyezését védőcsőben falba süllyesztve oldalfalon 30cm-re a mennyezet síkja alatt írja. Mennyire lehet ettől eltérni, különösen ilyen esetekben? Köszi előre is!

cosset aug. 22. Creative Commons License 59062

Sziasztok!

Most találtam rá erre a fórumra...

Gondoltam megosztok veletek egy információt - ha szigetelt szerszámot vagy felszerelést kerestek akkor az alábbi oldalt ajánlom, profi szerszámok, igaz meg kell fizetni, de nem vészes:

http://www.tomintex.hu/termekcsoport/szigeteltkiffam

pampalini111 aug. 22. Creative Commons License 59061

PE cső 3-6 bar nyomásra ,2 mm falvastagsággal többféle méretben (20,25,32...).

Előzmény: wineman (59059)
peti.olah aug. 22. Creative Commons License 59060

LPE cső. Vékonyabb (talán 1mm) falvastagságú, jobban lehet hajlítani. Mezőgazdasági, öntözési boltban keresd. Van 16 és 20mm külsővel(amit én tudok)

Előzmény: wineman (59059)
wineman aug. 22. Creative Commons License 59059

Az oké, hogy mi maradt, nekem 100m kell egy épület felújításán és mivel pályázatos, mindenre megvan h mennyit költhetsz és bizony minél olcsóbbnak kéne lennie. Szóval még várom az ötleteket!

Előzmény: Jahno (59057)
DkGrinder aug. 22. Creative Commons License 59058

LED szalagok.

Előzmény: bexxter (59055)
Jahno aug. 21. Creative Commons License 59057

Annak sincs akadálya. Én kertben padlófűtés csövébe húztam a kábelt, mert abból maradt 50 méter :-)

Előzmény: wineman (59056)
wineman aug. 21. Creative Commons License 59056

Szerintem nem Symalen volt. Simán a föld alatt volt, nem került se rá, se köré beton, csak egy kis gyepszőnyeg :)

Előzmény: Jahno (59054)
bexxter aug. 21. Creative Commons License 59055

Szabad tudni mik lesznek? :)

Előzmény: DkGrinder (59052)
Jahno aug. 21. Creative Commons License 59054

Van abból mindenálló is, de Symalen az egyik, amire keress. Abból fekete a betonba való.

Előzmény: wineman (59053)
wineman aug. 21. Creative Commons License 59053

Üdv mesteremberek! A múltkor egy munkán láttam, hogy a villanyszerelő valamilyen fekete KPE-szerű csőbe húzta kültérben a föld alatt a kábeleinket. A KPE-nél vékonyabb volt, valószínűleg nem nyomásálló, nekem is föld alatti kábelezéshez kéne. Mi ennek a csőnek a neve és hol lehet kapni? (esetleg Szekszárd és környékén)

DkGrinder aug. 21. Creative Commons License 59052

:-S

Előzmény: DkGrinder (59051)
DkGrinder aug. 21. Creative Commons License 59051

Ez is.

Előzmény: DkGrinder (59050)
DkGrinder aug. 21. Creative Commons License 59050

lemaradt

Előzmény: DkGrinder (59049)
DkGrinder aug. 21. Creative Commons License 59049

Ez jó buli volt :-S

peti.olah aug. 21. Creative Commons License 59048

A mennyezeti lámpádban lehet egy gagyi kapcsolóüzemű tápegység, ami a négyszögjelével bekavar a 100MHz-es rádiósávba.

Előzmény: szuri1987 (59046)
2Qkorica aug. 21. Creative Commons License 59047

Kicsi a térerő, tegyél bele antannát.

Előzmény: szuri1987 (59046)
szuri1987 aug. 21. Creative Commons License 59046

Kedves Hozzáértők!

Az mitől lehet, hogy felkapcsolom az emeleten a lámpát és sistereg lent a rádió.

Az emeleten bekötöttem egy új led mennyezeti lámpát. Valószínűleg ez okozza, csak azt nem tudom miért. Egyébként 2.5-es alu vezetékek vannak a házba a led lámpát úgy kötöttem az alu vezetékhez hogy érvéghüvelyt húztam a vezetékre és sorkapoccsal kötöttem össze őket.

Más kérdés: olyan lehet, hogy villanykapcsolót cserélnék a 2.5-es alu vezetékeknél de nem fér bele a kapcsoló erre szolgáló "nyílásába"?

Válaszukat nagyon köszönöm!
Üdv.: Szurovecz Zsolt

mormogi76 aug. 21. Creative Commons License 59045

Igen mehet, eleve úgy van kialakítva.

Előzmény: Tízenhármaska (59044)
Tízenhármaska aug. 20. Creative Commons License 59044

Koszi! Igen,foleg az erdekel,hogy falonkivuli szerelvenyek,illetve a hivogomb mehet oldalfalra is. Schrackbol mar tobbet is szereltem/szereltunk. De kozel es tavol sajnos majdnem a duplaja az ara :-((. Es most 4 db kellene, valamint a hetvegen lenne kiepitve.

Előzmény: mormogi76 (59042)
mormogi76 aug. 20. Creative Commons License 59043

csak a mennyezetre lehet szerelni a segélykérő szerelvényt? Erre nem válaszoltam, bocsi. Látni kell a zsinór kapcsolója milyen a kialakítású, van amelyiket fel lehet oldal falra is szerelni, attól függ hol helyezkedik el a húzó szerkezet

Előzmény: Tízenhármaska (59039)
mormogi76 aug. 20. Creative Commons License 59042

Szia. A lényege ez egy zsinóros segélyhívó. A zsinórt be kell vezetni a Pull Cord Unit föliratú kapcsolóba, majd azt össze kell kábelezni a cancel föliratú kapcsolóba, ezen keresztül riaszt és ezzel lehet nyugtázni. A cancel föliratú kapcsolót össze kell kábelezni a  Over Door Indicator kijelzővel. Ezt össze kell kötni a Power Supply Unit feliratú tápegységgel. Az hogy kell e programozni vagy sem az nem derült ki a leírásból. A kábelezést én 2x0,75mm2 MTL vagy cat5 utp csinálnám. Remélem tudtam segíteni és érthetően írtam.

Előzmény: Tízenhármaska (59041)
Tízenhármaska aug. 20. Creative Commons License 59041

Szia!

Sajnos csak ennyit találtam róla: http://www.kiralyvill.hu/component/virtuemart/akcio/cooper-segelyhivo-rendszer-detail.html?Itemid=0

Kézzel nem fogható a területünkön.

Előzmény: mormogi76 (59040)
mormogi76 aug. 19. Creative Commons License 59040

Mi a pontos típusa?

Előzmény: Tízenhármaska (59039)
Tízenhármaska aug. 16. Creative Commons License 59039

Estet!

Szerelt valamelyikotok Cooper tipusu segelyhivo rendszert?

A neten illusztralt rajz szerint fk szerelvenyeknek latszanak,illetve csak a mennyezetre lehet szerelni a segelykero szerelvenyt?

W_B aug. 16. Creative Commons License 59038

Köszönöm mindenkinek, már fel is szereltem.

Előzmény: cityba (59036)
szakmókus aug. 16. Creative Commons License 59037

A karmantyú is elégséges. Persze ha a vezetéknél fogva cibálják ki a villásdugót, pószívót akár méter távolságból is rántással,hát.......

Megoldás lehet a tipli a doboz aljába,és hosszú facsavarral rögzíteni.

Persze nem minden szerelvényt lehet így átalakítani.

Mélyre került dobozoknál is ezt szoktam alkalmazni.

Előzmény: pavarotti (59030)
cityba aug. 16. Creative Commons License 59036

Szia, menni fog így.

Előzmény: W_B (59027)
pavarotti aug. 16. Creative Commons License 59035

köszi!

Előzmény: Tízenhármaska (59031)
ficere50 aug. 15. Creative Commons License 59034

Nulla-sínnek tűnik...csak zöld-sárga megy belőle, le, a védővezetőkhöz. (alulra,ahol a nullázás lenne)

Előzmény: Teaway (59033)
Teaway aug. 15. Creative Commons License 59033

Hogy a képen a kékkel jelölt sínre mi van kötve, azt passzolnám.

Előzmény: W_B (59032)
W_B aug. 15. Creative Commons License 59032

Köszönöm !

A kismegszakítón megy át a fázis (megkeresem, hogy az előszobai áramot melyik kapcsolja, és arra kötöm rá a konnektor fázisát), a nulla a közös sínen van ? (Kékkel jelöltem).

A föld a fém keretre van kötve, onnan vihetem.

Előzmény: Teaway (59029)
Tízenhármaska aug. 15. Creative Commons License 59031

Szia! 

Pl. van sorolhatos kaiser szerelveny doboz, akar 4 kis csavarral is tudod meg rogziteni a csatlakozo aljzatot.

Előzmény: pavarotti (59030)
pavarotti aug. 15. Creative Commons License 59030

Sziasztok!

Van olyan, hogy vandálbiztos(abb) konnektor, dugalj? Hogyan lehetséges még a rögzítés a karmantyúkon túli világban? Vagy csak én/korábbi szerelők a bénák és a karmantyú tökéletes ha jól alkalmazom?

Csupa egyszeres konnektorról van szó, tehát nem a szimpla lyukban a dupla konnektor a probléma.

Teaway aug. 15. Creative Commons License 59029

Csak arra figyelj, hogy nehogy megfúrd a falban a kábelezett csövet.

Előzmény: Teaway (59028)
Teaway aug. 15. Creative Commons License 59028

Simán.

Előzmény: W_B (59027)
W_B aug. 15. Creative Commons License 59027

Szervusztok !

Az előszobánkban a kismegszakítókat tartalmazó doboz fölé kellene kb. 10 centire egy konnektor.

(Falra szerelhetőt gondoltam, nem falba süllyesztettet.)

Be lehet úgy kötni, hogy a dobozból vezetem hozzá a kábelt egy kábelcsatorna alatt ?

peter17 aug. 15. Creative Commons License 59026

Szia!

PVT 3060 mérőszekrény darabja 300x600x170 mm, ebből 2 db kell. Ezen kívűl egy kábelfogadó szekrény és mindezt egy nagy szekrénybe beletenni?

Én 600x600x200-as szekrényre gondoltam, amibe belefér a két mérőhely. Egy nagy dobozt akarok több kicsi helyett ami zárható és befalazható.

Köszi

Előzmény: Tízenhármaska (59024)
Tízenhármaska aug. 14. Creative Commons License 59025

a picit pontosabbra számolod a téglaépítést és a lemezszekrény elkészítést akkor lassan a vandálbiztos szekrény ár közelében vagy,de természetesen a Te döntésed merre mész.

Előzmény: Tízenhármaska (59024)