Keresés

Részletes keresés

paplanfa Creative Commons License 16 órája 0 0 64534

Észrevettem :) Köszi! (a fórum keresője valami ördögtől való dolog lehet...)

Kiindulási tápegyégnek egy gyári led-táp tökéletes lesz, (világításhoz is jó lesz később) már csak a szükséges huzal beszerzése és saccos ára hibádzik. Valszeg elég egy 60 centis.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64518)
paplanfa Creative Commons License 17 órája 0 0 64533

Az nem a szolgáltatóshapi dolga. Hagyjon ott hosszabb "drótot" működjön a rendszer, konnektor ki-be húzgálása után (áramszünet imitáció) áljon fel úgy ahogy az kell, aztán menjen isten hírével onnan. Na akkor ha elment, elő a fúrógép és a többi általad felsorolt dolog, és szépen, tisztességesen feldobozolni úgy, hogy még a tápegység is ott legyen benne az összes vackával együtt, és onnantól ez lesz a "szent szar" nevezetű doboz amihez senki se nyúlhat hozzá, csak aki beállítgatja. A routert is érdemes mellétenni, hasonló megfontolásból. A műanyag dobozt úgy kell kivágni, hogy szellőzni tudjon a belseje. A nőkből 3 féle van. Ebből kettő a leszarom kategóriát képviseli. Vagy takarít ész nélkül, mint állat, tör-zúz mindent, a másik nagy ívben elkerül mindent, nehogy valami baj legyen, illetve ezzel párhuzamosan lusta is. A harmadik tud takarítani. :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64519)
Peter atyuska Creative Commons License 18 órája 0 0 64532

Atya szent szar, ezt úgy oldják meg, hogy a vastagra készítenek egy csatit, majd a kezedbe nyomnak egy patch kábelt gyárit, normális esetben. Illetve azzal kötik össze a vastag kábelt meg a modemet.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64520)

C20NE Creative Commons License 18 órája 0 0 64531

Kisfeszultsegen tortenik a meres messze nem lesz pontos. A merest 230V korul csinalnam minimum.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64523)
Peet.. Creative Commons License 20 órája 0 0 64530

Igazad van. Beleértettem a fírelét is hogy mindent lekapcsolok.

Előzmény: cucu (64529)
cucu Creative Commons License 20 órája 0 0 64529

Eleve a dugalj-os mérés nem igazán tetszik, mert bele méred az ottani kontaktust is.

Ha a biztiket lekapcsolod, akkor miért szűnne meg a nulla is?

Előzmény: Peet.. (64528)
Peet.. Creative Commons License 20 órája 0 0 64528

Értem, köszi. A 20 Ohm nem sok egy kicsit? Rövidzár esetén 11,5A folyna ami nem nagyon oldaná le a 16A -as kismegszakítót. A fírelének meg elég lenne 30mA is de gondolom ilyenkor nem ezt kell alapul venni.

Előzmény: cucu (64525)
Peet.. Creative Commons License 20 órája 0 0 64527

Bocs, most olvastam. Ha lekapcsolok mindent akkor a nullán is szakadás lesz bentról. Azt csak a fírelé előtt tudnám mérni de ahhoz sajna nem férek hozzá.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64524)
Peet.. Creative Commons License 20 órája 0 0 64526

Az utcáról bejövő nullához nem férek hozzá csak közvetlen a villanyóra után van egy dugalj amiben az előzőeket is mértem. Ellenállást nem mérhetek olyan vezetőn ami feszültség alatt van. Hogy értetted, hogy mérjek ellenállást a nulla és a föld között?

Ebből a dugaljból mérhetek a nulla és a föld között ellenállást?

cucu Creative Commons License 20 órája 0 0 64525

20 Ohm, de mindig feszültség méréssel kezdjed, mert ha véletlenül van rajta, akkor tönkreteszi a műszeredet!

Különben is, amíg nem bizonyosodsz meg a szóban forgó két pont közötti potenciálról, addig feszültség alattinak kell tekinteni!

Előzmény: Peet.. (64522)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 20 órája 0 0 64524

"Mérj egy ellenállás értéket az utcáról bejövő nullvezető és az új földelőszondád között."

Előtte csapd le az összes biztosítékot, mert az a pici feszültség is meghamisíthatja az ellenállásmérést.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 20 órája 0 0 64523

Mérj egy ellenállás értéket az utcáról bejövő nullvezető és az új földelőszondád között.

Nem hivatalos módszer, de közelítésnek jó lesz.

Aztán az érdekesség kedvvért számold ki, hogy

- a mért szonda-ellenálláson hány amper folyna, ha 230 voltot kapcsolnál rá

- és ez az amper egész biztosan lecsapná-e a legnagyobb értékű biztosítékot is a villanyórában.

Előzmény: Peet.. (64511)
Peet.. Creative Commons License 20 órája 0 0 64522

Értem, köszi. Szabvány szerint mennyi lehet a max ellenállása a földelésnek? ...és hogy mérjem ki?

Előzmény: C20NE (64514)
Peet.. Creative Commons License 20 órája 0 0 64521

A nulla és a föld között 0.1V. A fázis - föld között 237V. Ugyanennyi a fázis - nulla is.

most akkor hogy számoljam ki vagy mérjem meg a földszonda ellenállását?

Amit számoltam meg ahogy leírtam az úgy nem jó?

Előzmény: cucu (64515)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 20 órája 0 0 64520

"Nem olyan merev az üvegszál. Amúgy láttál már olyasmit? Mert kis mozgatástól nem lesz semmi baja, de még csomót is köthetsz rá."

Nem is magával a szállal van a baj, hanem a toldásokkal meg a csatlakozókba bekötéssel. Ami esetet említettem, azon a helyen az utcáról bejött egyfajta (vastag köpenyes) üvegszál, aztán a modem előtt fél méterrel meg volt toldva egy vékonyabb típusú üvegszállal (a vastagot nem lehetett volna bevezetni a modembe). Ezen két kötésből valamelyik nem bírta ki csak egy napig.

Maga a szerelője is úgy fogta a két ujja között, mint a hímes tojást és pánikba esett, mert szerinte a toldásnál még kb 10 centis sugarú ívben sem szabad meghajlítani. Na ettől meg én rémültem meg, hogy mennyire vacak kötési/toldási technológiájuk lehet, ha még ennyit sem visel el biztonságosan.

Ipari környezetben csak szakember ér hozzá, majd évekig mozdulatlan. De családi házakban ennyire érzékeny megoldásokat alkalmazni szerintem öntökönlövés a szolgáltató részéről.

Előzmény: Jahno (64513)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 21 órája 0 0 64519

A baj ott van, hogy a modem falra felrögzítéséhez fúrógép+facsavar+dübel kell meg tíz perc extra idő,

és ezeket a tíz perceket a szolgáltató embere inkább összevonná nyaralásra :)

Előzmény: paplanfa (64516)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 21 órája 0 0 64518

Ha rákattintasz a beszólásomban lévő második linkre, akkor a Gugli nagyjából feldúrja helyetted.

Előzmény: paplanfa (64517)
paplanfa Creative Commons License 21 órája 0 0 64517

Köszi, feldúrom visszamenőleg.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64505)
paplanfa Creative Commons License 21 órája 0 0 64516

Talán, ha a picit hosszabbra hagyott üvegszálat feltekernéd és egy falra szerelt dobozban elzárnád, Mari néni is mindenhol kitakaríthatna... Doboznak jó egy falon kívüli elosztódoboz is, akár a routert is beledughatod, sőt felszerelheted az egészet a lakáselosztó doboza mellé is :) főleg, ha amúgy is vezetéknélküliként lesz használva.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64510)
cucu Creative Commons License 22 órája 0 0 64515

Mérjél feszültséget a nulla és a földed között. Az mennyi a mérés szerint? Nem a számolás szerint. Csak érdekelne.

C20NE Creative Commons License 22 órája 0 0 64514

Az izzo ellenallasa nem linearis, fugg a szal homersekletetol, de nagysagrendileg le tudod ellenorizni a foldelest akar igy is.

Jahno Creative Commons License 22 órája 0 0 64513

Nem olyan merev az üvegszál. Amúgy láttál már olyasmit? Mert kis mozgatástól nem lesz semmi baja, de még csomót is köthetsz rá. Hülyebiztossal az a baj, hogy a végét kell bilincselni és a szerelvéyneket tehermentesíteni. Sokkal rosszabb, de szerintem ahogy csnálják, ez a fajta hülyebiztosság jó.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64510)
kaposznyak Creative Commons License 22 órája 0 0 64512

Köszi.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64508)
Peet.. Creative Commons License 23 órája 0 0 64511

Sziasztok!

Hogy lehet pontosan lemérni a földelőszonda ellenállását telepítés után? Van egy ház ahová leverek egy 2m-es szondát. Rácsatlakozok egy 6mm2-es vezetékkel amit beviszek a házba és ott kialakítok egy EPH-t. Szeretném lemérni az "új" földelésem ellenállását. 

A próbalámpás megoldás az jó?

Arra gondoltam, hogy pl: van egy egyszerű 100W-os izzóm amit bekötök a fázis és a nulla közé normálisan. Tegyük fel hogy az izzó "lábainál" 230V-ot mérek. Az áramerősség I=P/U vagyis 434mA persze meg is mérem hogy pontos legyen a számítás. Az izzó ellenállása R=U/I azaz 531 Ohm.

Ezután bekötöm az izzót a fázis és a földelés közé. Itt mérek 228V-ot az izzó lábainál. Utána áramot is mérek ami 431mA. Az eredő ellenállás 529 Ohm. Mivel az új védőföld és a földszonda ellenállása sorosan kapcsolódik az izzó ellenállásával így akkor ha az izzón 228V-ot mérek, akkor a földszondán 2V feszültség esik. Ha ezt osztom az áramerősséggel akkor a földszondám ellenállása 4,6 Ohm ?

Jól számolok? Jó ez a módszer egyáltalán?

Előre is köszönöm a segítséget!

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 23 órája 0 0 64510

Ráadásul az üvegszálas szolgálatoknál fel kell készülni az optikai hibákra is (nekem már volt szerencsém). És az nem olyan hogy gyorsan feldobok egy új efcsatit a szolgáltató kábelére  oszt jóvan... Juli néni minden ősszel+tavasszal kitakarítja azt a sarkot is, ahol a jómerev üvegszál kanyarog...

Kíváncsi leszek, hogy a szolgáltatók rá-e fognak-e jönni  arra, hogy

- vagy hülyebiztos (erősített mechanikai védelmű) üvegszálból legyen a házon belüli szakasz

- vagy az üveg álljon meg közvetlenül a ház (belső) falára szereld dobozban (pl a modemet felrögzíteni a falra közvetlenül a lyuknál) és onnantól már csak réz menjen tovább.

Előzmény: C20NE (64507)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 23 órája 0 0 64509

Mondjuk én személy szerint korlátoznám a hőszigetelésben vezetett kábelek maximális terhelő áramát, de engem nem kérdez senki :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64508)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 23 órája 0 0 64508

"Közel van hozzá a villanyóra doboz. ...Kialakíttathatok egy dugaljat a villanyóra dobozban és ráköthetem?"

Ha a klíma teljesítménye nem túl nagy a dugalj áramához, akkor az a dugalj lehet a villanyóra dobozában, vagy akár a klíma mellett a falon is.

"Szigetelve lesz a ház. Elég a falon becsövezni a kábelt vagy vésessem meg a falat"

Kettős szigetelésű kábel mehet cső nélkül is (akár a falban vagy a falon kívül is),

de ami nincs csőben azt később nem tudod kicserélni (pl meghibásodás/átalakítás/bővítés esetén).

Tehát ha a falon kívül megy a (kettős szigetelésű) a kábel vagy a cső, az sem tilos, de lehet, hogy a hőszigetelősöknek nem fog tetszeni a dudor a falon a pluszmunka miatt.

Előzmény: kaposznyak (64481)
C20NE Creative Commons License 23 órája 0 0 64507

Az eredeti állapotot helyreállítani kb. 2 mozdulat :-) Hiba esetén amúgy is azzal szoktam kezdeni az ismerősöknél, hogy a bejövő kábelen nézem a szolgáltatást függetlenül az utána lévő katranctól, ha ott jó nem telefonálgatunk, ha ott is szar akkor meg úgy hagyom a hibaelhárítás idejére, hogy a szerelő ne pampoghasson.

Mostanában komoly bajom csak a T-vel volt. Az UPC -től féltem mint a tűztől, de nagyon korrekt a rendszerük, rezzenéstelenül teszi a dolgát.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64503)
ike58 Creative Commons License 23 órája 0 0 64506

Több szem többet lát alapon kérdezd meg a Klímás fórumban is : http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9018927&la=135891918

Ezek rendszeresen használnak horonymarót és egyesek  nagyon büszkék rá hogy porelszívással együtt. Lehet hogy nekik is lesz valami javaslatuk.

Előzmény: Krisztián83 (64497)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 23 órája 0 0 64505

"XPS vágót kreált már valaki? Az a forródrótos verzió,"

(HŐ)Szigetelések topicban számos változata felbukkant már. Ott keress rá.

Előzmény: Narpbp (64483)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 23 órája 0 0 64504

Ha onnan már nem megy tovább TV kábel, akkor vegyél oda egy végzárós antenna aljzatot.

Ha ilyen nem kapható, akkor vedd meg a legkisebb csillapításút (3,5dB) és a kimenetét nem árt lezárni egy lezáró ellenállással.

Ha esetleg nem kapható 3,5 dB-s, csak nagyobb csillapítású, akkor is ugyanezt kell tenned, de minél nagyobb ez a szám, annál valószínűbb, hogy erősítő nélkül már túl gyenge lesz a jel az aljzatban.

Ha viszont megy tovább is kábel onnan, akkor tudni kellene az egy sorra felfűzött aljzatok számát és nagyjából a közöttük lévő kábelhosszokat is.

Előzmény: pocsolya84 (64490)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 24 órája 0 0 64503

"bejött a kábel a kazánházba és kértem, hogy ott legyen rajta a set top box. Kérdezte, itt fogom nézni? Mondtam igen, majd elment és ráakasztottam a ház rendszerére"

Pont ugyanezt a trükköt alkalmaztam több helyen is: odavittem egy kis TV-t a bejövő kábelük végéhez és oda kértem mindent (modem+settopbox), majd amikor elmentek, akkor ráakasztottam az egész házat a kábelre. Ez annyiból lehet problémás, hogy szolgáltatási gond esetén helyre kell állítani az "eredeti" állapotot, különben az extra erősítőre+alkatrészekre+kábelekre fognak mutogatni, hogy biztosan ott a hiba.

Előzmény: C20NE (64501)
pajaci Creative Commons License 24 órája 0 0 64502

+1

Előzmény: C20NE (64501)
C20NE Creative Commons License 24 órája 0 1 64501

Amikor beköti mérhetne egy csillapítást, majd ezután döntsön ( ahhoz mondjuk műszer is kellene nem csak egy szál csavarhúzó ). Ha szar - szar, ha nem akkor kösse rá. Ha szar ajánljon alternatívát, pl Wireless cuccost ami a távvezérlőt és a audio/video jelet is áttolja. Megfelelően beszintezett erősítőt ami kikompenzálja a túl nagy csillapítást. De egy igényesen, frissen felújított normálisan kábelezett házban ne akarjon gányolni és ne ránézésre mondja azt, hogy szar.

Én megoldottam, bejött a kábel a kazánházba és kértem, hogy ott legyen rajta a set top box. Kérdezte, itt fogom nézni? Mondtam igen, majd elment és ráakasztottam a ház rendszerére ami azóta is hibátlan. Ha hiba lesz visszaviszem a kazánházba amíg elhárítja a hibát a cuccot egy monitorral.

Előzmény: Jahno (64500)
Jahno Creative Commons License 24 órája 0 0 64500

Amennyit egy szolgáltató szopolik az ilyenekkel én meg is értem. Így az a kis basz sem lehet vitaalap, főleg ha kiszállás van, kiderül, hogy az a rossz és júzer nem akar fizetni, meg különben is. Nem olyan egyszerű a dolog, ráadásul azon kevés iparág egyike, ahol a rendes kábelen, csatalakozókon nem spórolnak.

Előzmény: C20NE (64498)
botsinkai Creative Commons License 25 órája 0 0 64499

Kivételesen egy Makita SG150-nel talán ugyanolyan jól járnál.

Előzmény: Krisztián83 (64497)
C20NE Creative Commons License 25 órája 0 0 64498

A dugaljak szabványos csillapítási sorral készülnek, hogy szintezhetőek legyenek. A legkisebb csillapítás pont a végzáróknál van mert ott nem kell tovább osztani a jelet. Ha átmenős akkor ideális esetben felére csökken a jel a kicsatolásnál hacsak a rendszer követelményei miatt ettől eltérő csillapítást nem állítanak be. A továbbmenő ágnak hasonlóan a végzáróhoz min. 1,5dB csillapítása van vagy ettől nagyobb. Gyártója válogatja de nagyjából ilyen.

A kábelszolgáltatók az átadási ponton akkora jelet szolgáltatnak ami min egy darab 3,5dB-s végzárót még minden esetben elbír, bár előszeretettel dobják ki az aljzatot és F - toldóval direktben kábelezik a készüléket. Optimális esetben egy 3,5dB-s kettes osztót és a két végén 1-1 végzárót tudni szokott a rendszer.

A fő gond a visszirány, ezért bármit is csinálsz a legtöbb szolgáltató nem hajlandó az általad kiépített rendszerre rákötni. Mérni nem hajlandóak a minőség nem érdekli őket, kidobják a cuccaidat és direktben kábeleznek, hacsak nem vagy szemfüles!

Előzmény: ficere50 (64495)
Krisztián83 Creative Commons License 26 órája 0 0 64497

Üdv villanyszerelő Urak és persze Hölgyek!

Falhoronymaró vásárlását tervezem. Ezt a gépszettet nézem ki: https://www.hilti.hu/v%C3%A1g%C3%A1s%2c-f%C5%B1r%C3%A9szel%C3%A9s-%C3%A9s-csiszol%C3%A1s/gy%C3%A9m%C3%A1nt-v%C3%A1g%C3%A1s--%C3%A9s-csiszol%C3%A1stechnika/gy%C3%A9m%C3%A1nt-v%C3%A1g%C3%A1s/435683 .

Tudom hogy nem olcsó de hosszútávra venném és hosszú évek óta spórolok rá, most összejött a pénz hogy igazi profi gépszettet vegyek, az olcsó 1-2 évet bíró kínai nevenincs gépek helyett.

Véleményeket szeretnék kérni. Ha lehet olyanok véleményére lennék kíváncsi aki ilyen gépeket használ.

Nem nagyon van tapasztalatom Hilti gépekkel mert Makita párti vagyok de van egy kb 20éves TE-72 vésőgépem ami még sosem hagyott cserben pedig vallatom rendesen, ezért is gondoltam Hiltire, meg azért mert kollégáktól is többször hallottam ha lenne rá pénzük akkor ilyet vennének.

pajaci Creative Commons License 26 órája 0 0 64496

Amaz ipari kapcsoló, ez meg nem. Amazzal jobban aludnék.

Előzmény: Narpbp (64494)
ficere50 Creative Commons License 26 órája 0 0 64495

Azt nem ártana tudni, hogy mekkora a jelszinted, mert a vég-dugaljak általában nagyobb csillapítással készülnek. Ha kevés a jelszint és csak egy dugaljra van szükség,(végződés) akkor lehet egy kis csillapítású átmenő-dugaljat is használni, úgy, hogy a kimenő oldalon beteszel egy oda kapható "lezáró ellenállást"...

Narpbp Creative Commons License 26 órája 0 0 64494
Előzmény: pajaci (64493)
pajaci Creative Commons License 26 órája 0 0 64493
Előzmény: Narpbp (64492)
Narpbp Creative Commons License 27 órája 0 0 64492

Szia. Volt ott egy nagyon régi nagy barna kapcsoló, ami már nem működik.  A felújítás miatt szeretném, hogy ott legyen. Így szokták meg a nagyszülők. Csak gondoltam, hogy egy falon kívüli 102-es jó lehetne-e? 

Előzmény: Dreamer (64489)
C20NE Creative Commons License 27 órája 0 0 64491

- Minél kisebb a csillapítás annál jobb

- Végzáró kell ha a kábelt innen már nem vezeted tovább

- Átmenő kell ha innen tovább viszed a kábelt

- Nem árt ha a szerelvény visszirányos különben egyetlen digit kábelTV sem lesz ráköthető. ( Mondjuk amúgy sem kötnek rá de az más történet....)

pocsolya84 Creative Commons License 27 órája 0 0 64490

Sziasztok!

TV csatlakozóaljzatot szeretnék venni, csak nem tudom, hogy milyet vegyek.

Két tulajdonságot írnak ott ahol nézegetem:

1. Csillapítás, dB-ben. Ez mi? Melyik jó nekem? A kisebb érték vagy a nagyobb?

2. Végzáró vagy átmenő. Ez szintén nem tudom, hogy micsoda...

Tudna esetleg valaki segíteni, hogy egy kicsit tisztábban lássak?

Köszönöm.

Dreamer Creative Commons License 1 napja 0 0 64489

Ket modulos eloszto, es egy ket polusu 10a-es kismegszakito. Miert szeretnel

oda kapcsolot?

C20NE Creative Commons License 1 napja 0 0 64488

Haromfazisu rendszerhez van kitalalva es az altalad vazolt esetben a nullan nem folyik aram. Egyfazisu rendszerben az altalad felvazolt konfiguracioban nem hasznalhato.

Előzmény: büszkemagyar (64487)
büszkemagyar Creative Commons License 1 napja 0 0 64487

Tiszteletem!

Öteres kábelekkel kapcsolatban szeretnék kérdezni. Van ugyebár egy földvezetőm, egy nullvezetőm és 3db fázisvezetőm. Teszem azt, 5x1,5-es MBCU-ról beszélünk, a 3 db fázist lebiztosítom 1-1 db 16 A-es kismegszakítóval. Mindegyik fázison pl. 14 A folyik. Az ugye összesen 42 A. Nem sok az a 42 A az egy árva 1,5-es nullámnak? Én úgy tudom, tartósan a 1,5-es eret 20 A-rel lehet terhelni, épp ezért jellemzően 16 A-es biztosítóval kínáljuk meg. Ebben az esetben azonban a nullán 42 A fog folyni visszafelé. Hogy is van ez? Elnézést, ha butaságot kérdeztem, nem vagyok villanyszerelő. Köszönöm!

Tízenhármaska Creative Commons License 2 napja 0 0 64486
Előzmény: Narpbp (64485)
Narpbp Creative Commons License 2 napja 0 0 64485

Köszi. Esetleg valami olcsóbb akadna?

Előzmény: Tízenhármaska (64484)
Tízenhármaska Creative Commons License 2 napja 0 0 64484
Narpbp Creative Commons License 2 napja 0 0 64483

Sziasztok. Villanybojler /1800 W / elé szeretnék tenni egy falon kívüli kapcsolót. Milyet ajánlotok? Kazánházban van a bojler, nem nedves helyiség. Köszönöm. 

paplanfa Creative Commons License 2 napja 0 0 64482

XPS vágót kreált már valaki? Az a forródrótos verzió, amivel lappal párhuzamosan és keresztben is lehet nyisszantani. Állítólag törpefesszel, 300°C fok körüli ellenálláshuzallal működnek.

kaposznyak Creative Commons License 3 napja 0 0 64481

Sziasztok.

Beszereltettem egy klímát. Az áramot a kültéri egység kapja. Közel van hozzá a villanyóra doboz. Több kérdés felvetődik:

1.Kialakíttathatok egy dugaljat a villanyóra dobozban és ráköthetem?

2. Vagy kell neki egy kültéri dugalj a falon?

3. Szigetelve lesz a ház. Elég a falon becsövezni a kábelt vagy vésessem meg a falat és úgy csöveztessem be?

Előre is kösz.

paplanfa Creative Commons License 3 napja 0 0 64480

:) Nahát, meg is van a hunyó. Hozzáértőbbek majd megmondják mit csinálj, de ha nem tévedek egy földpotenciál közösítés lesz a megoldás, azaz kösd össze a két földelést egy vastag betonvassal.

Előzmény: vtmgq8 (64479)
vtmgq8 Creative Commons License 3 napja 0 0 64479

A ház az tiszta, bár én már így vettem, de egyszerű nem kókányolt munkának tűnik. A szomszédok nem tőlem lopnak J

Az utcai légkábelről saját oszlopra vagyok bekötve és a mérőhelytől 40m földkábelen jön be a kötődobozba. A mérőhelynél a kapu és a garázs kap közvetlenül áramot, de az előtt is csinálta, hogy a garázs meg a kapu ki lett volna építve.

Amihez nem értek: külön földelő szonda van a mérőhelynél és külön a házi elosztónál úgy látom a kettő nincs összekötve. Ez okozhat ilyesmit?

Előzmény: paplanfa (64476)
Dreamer Creative Commons License 4 napja 0 0 64478

Feszültség méréshez a kisebbik csatlakozót a kivezetésekhez kötni (max 30V egyenáram), a nagyobbik kivezetés az áramméréshez kell, Piros kivezetés pozitív csatlakozás, fekete kivezetést SÖNTHÖZ kell kapcsolni méghozzá a negatív potenciálra, a sárgát a sönt másik oldalára, a készülék MÍNUSZ csatlakozó pontjához.

Megfelelő söntöt az áramerősséghez kell méretezni!

Dreamer

Előzmény: dracke (64477)
dracke Creative Commons License 4 napja 0 0 64477

tudna nekem valaki segíteni ennek a volt /amper mérőnek (YB27VA) generátorhoz való bekötésébe (járműbe lenne)

paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 64476

Hmm érdekes. égkábelen vagy bekötve?

Nincs ott valami régi régi kalózdrótozás, szomszéd-áramlopás? Melléképület? Nem lehet, hogy külön potenciálon vagy külön villanyórán vannak? Kábel TV? Telefon? Gémeskút?

Előzmény: vtmgq8 (64468)
Calcitos Creative Commons License 5 napja 0 0 64475

' Javaslatom: a kötődobozokat tapogassa végig, hátha valamelyik melegebb a '   a dobozokon van még egy fedél, azt kell tapogatni !!

Előzmény: Tízenhármaska (64472)
Calcitos Creative Commons License 5 napja 0 0 64474

Nos nekem hasonlókat javasoltak, de  a melegedést  un infraérzékelővel/hőkamerával akarták észlelni.

Előzmény: LyPapa (64469)
Tízenhármaska Creative Commons License 6 napja 0 0 64473

Javasolnam :-))

Előzmény: Tízenhármaska (64472)
Tízenhármaska Creative Commons License 6 napja 0 0 64472

A csajokat sem tapizzuk,nem hogy a vazatekkotest.

Mind a ketto valasza kellemetlen tud lenni :-))

En is a kismegszakito vizsgalatat Jackson's.

LyPapa Creative Commons License 6 napja 0 0 64471

Köszönöm !

Üdv: LyPapa

Előzmény: C20NE (64470)
C20NE Creative Commons License 6 napja 0 0 64470

Én inkább a döglődő kismegszakítóra tippelnék.

LyPapa Creative Commons License 6 napja 0 0 64469

Egy gyors kérdés: nagy fiam az alábbi problémát vetette fel: kiégett egy égő, és utána az egész hálózaton egyfajta berregés jelent meg - a forrása nem volt azonosítható. A konnektorokból sorra eltávolítva a villásdugókat, semmi változás nem volt tapasztalható, a berregés maradt. A biztosítékot kioldva a berregés is abbamaradt,  visszakapcsolva újraindult, majd a biztosíték leoldott. Visszakapcsolva a berregés tovább már nem jelent meg. Mindez a közelmúlt egyik vihara után, az áramszünet elmúlását követően volt.

Tippem: valamelyik csatlakozásnál megnőtt az átmeneti ellenállás, és hasonló működés keletkezett, mint ahogy az autó index reléje működik. Javaslatom: a kötődobozokat tapogassa végig, hátha valamelyik melegebb a többinél - valószínű ott a probléma.

Nagyot tévedtem ?

Üdv: LyPapa

vtmgq8 Creative Commons License 6 napja 0 0 64468

Valami ilyesmi lehet, bár itt a falu szélén semmi nagyfesz nincs. A hibás szigetelést kéne megtalálnom, de igazán még viznyomokat se találok sehol. Az is gyanus hogyha már nem szakad teljes erőből (kb 100 mm/óránál jobban) akkor már nem vág le, pedig még biztos nem száradhatott ki semmi. 

Ha egyszer végép nem tudok mit kezdeni magammal akkor végigmegyek szálanként az egész rendszeren, nem nagy meló kicsi új ház minden a egy dobozban osztva én onan a padláson át vezetékezve.

Előzmény: paplanfa (64467)
paplanfa Creative Commons License 6 napja 0 0 64467

Kóbor. Rossz a szigetelés valahol. Véletlenül nincs villamos, troli metró, vonat, trafóállomás, nagyfeszvez. a környéken, vagy valami más aminek van gerjesztett mágneses mezeje?

Előzmény: vtmgq8 (64452)
Csuklósbusz Creative Commons License 2015.08.21 0 0 64466

Hogyhogy még nem lettek picsánrúgva és szarrábüntetve? 

Itt a környékemen is van jópár család akik már évek óta áram nélkül élnek.  Pénzük sincs, illetve nem is tudják magukat átverekedni a bürokrácián...

Szélessávú netet akarnak az egész országban, közben meg az áram sincs megoldva hogy jusson akinek kell. 

Meg ilyen hogy 6 hónapos átfutási idő?? 

Olyan egyszerűvé kellene tenni az árambekötést mint egy telefonszolgáltatást.... sőt ahogy az okostelefonokat odatudják adni részletfizetésre, addig a villanyt is beköthetnék így, majd a havi számlával részletekben rendezné az ügyfél. 

Előzmény: Peter atyuska (64465)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.08.21 0 0 64465

www.mekh.hu

Hát ezért szentségelünk :) mert változtatnak valamin de basznak szólni. És nem hiszed el de szolgáltatón belül is nem mindegy hogy melyik kirendeltség melyik emberéhez tartozik az adott cím, mert az utca páros oldalán elég ha van papír 30 napon belül, addig a páratlan oldalon nem elég szabványosítani kell. Na ilyenkor magyarázd meg a két szomszédnak nem te vagy a hülye.

Igen az üzletszabályzatban nagyon kevés van leírva, a lényeg mindig a műszaki utasításokban vannak amik viszont nem részei a szabályzatoknak így nem lehet jogilag követelni. Az MSZ 447 meg annyira részletes amennyire muszáj. A másik gond a szekrények, valahol csak és kizárólag a szolgálató adja ki az anyagokat kötött áron, valahol 3-4 gyártó 3-10 féle doboza közül választhatsz, máshol meg egy gyártó termékeiből. Holott ha megfelel egy gyártó az MSZ 447 meg az egyéb szabványoknak nem lehetne megtiltani a termékük használatát, ha meg előírja valaki mit használhatnak akkor fizesse ki ő annak a költségét.

Előzmény: Csuklósbusz (64464)
Csuklósbusz Creative Commons License 2015.08.21 0 0 64464

Démász terület. 

De az is furcsa nekem.. ahány szolgáltató annyi rákfene...  miért nem lehet ez egységes?

Illetve miért nem tudják részletesen leírni hogy pontosan mi az ügymenet és mennyiért?

Mert ők maguk sem tudják néha, maga az ügyintézők sem értik néha.

Igen, ma azt mondták hogyha kikapcsolták és eltelt 30 nap akkor kell a belső!! hálózatról egy szakértői vélemény is a visszakötéshez, amennyiben meg eltelt 1 év akkor teljesen új bekötésnek minősül, ugye új műanyag szekrénnyel stb stb.

Én tudtommal is csak a mérőszekrényről kellett régebben a nyilatkozat. 

Más meg: ha át van írva az albérlő nevére és a bérlő tartozást csinál akkor azt csak őrajta hajtják be elvileg.

Gyakorlatilag egyik infó szerint ha törik ha szakad ugyanazon helyen nem lesz áram amíg ki nem lesz fizetve minden.
Ezt egy regisztrált szerelő írta, amíg nincs rendezve a fogyasztási hely tartozása, tökmindegy ki és milyen szerződéssel csinálta addig nem lesz áram.

Másik infó szerint azé a tartozás akinek a nevén van, ha felmondódik a szerződés akkor lehet újjat kötni az előző személy tartozásának kifizetése nélkül. 

Nagy a zavar visszakötés ügyben az is biztos.

Egy biztos, közérthetően, egyértelműen sehol sincs leírva egyben.

Ezügyben hol tehetek panaszt? Fogyasztóvédelem? 

Mert érdekes mód minden internetszolgáltató meg tudja mondani előre és egyértelműen hogy mennyibe kerül a bekötés...  

Előzmény: Peter atyuska (64463)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.08.21 0 0 64463

Regszerelő díja (ha csak elég egy papír kiköltése az megúszható olcsón, ha szabványosítani kell akkor már nem és az ár nagyban függ hogy mennyire kell szétbarmolni mindent)

Hálózati engedélyes kiszállási díja

Energia szolgáltató és Hálózati engedélyes üzletszabályzatában rögzített díj ha van. Tartozást rendezni kell, vagy megállapodni részletfizetésben, ha védett fogyasztó lehet kérni előre fizetős órát akkor annak nincs költsége.

Előzmény: Csuklósbusz (64461)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.08.21 0 0 64462

Melyik szolgáltató? mert eddig még ilyennel nem találkoztam, csak annyit kérnek hogy maga a mérőhely megfelel e a szabványnak az ingatlan első elosztójáig. Ez új.

Előzmény: Csuklósbusz (64458)
Csuklósbusz Creative Commons License 2015.08.21 0 0 64461

40-80 ezer Ft közötti árakat nézem, elég húzós a felülvizsgálat ára.

Akkor most egy visszakapcsoláshoz kell egy 80 ezres felülvizsgálat + kiszállás + visszakapcsolási díj? 

Előzmény: Csuklósbusz (64460)
Csuklósbusz Creative Commons License 2015.08.21 0 0 64460

Tételezzük fel hogy nincs hiba.... :-) 

Egy hétvégi házról lenne szó. 

Bojler dugvillás, konnektorok mind földelt kivitelűek, szivattyút ellopták.

Egyáltalán ilyenkor mit vizsgál a szerelő ha visszakötéshez kell a vizsgálat?

Gondolom földelést hogy van-e minden konnektorban, megnéz egy kötődobozt szúrópróbaszerűen vagy hogy?

Vagy ha nem az áramszolgáltatónak kell a visszakötéshez hanem pl kihívok egy embert a kötelező x évenkénti felülvizsgálathoz, ő pontosan miket fog csinálni?

Illetve milyen tarifákat számláznak ezért?

Előzmény: Jahno (64459)
Jahno Creative Commons License 2015.08.21 0 0 64459

Inkább az a kérdés, hogy ha hiba van, akkor azt mennyiért lehet rendbetenni nem?

Előzmény: Csuklósbusz (64458)
Csuklósbusz Creative Commons License 2015.08.21 0 0 64458

Beszéltem a szolgáltatóval, ha 30 napon túli a kikapcsolás akkor már szerelői szakvéleményt kérnek a belső hálózatról.

Egy ilyen mennyibe kerülhet?

DkGrinder Creative Commons License 2015.08.21 0 0 64457

Szerintem családi házakra praktikusabbak az egyedi rendszerek, sőt negyed rész annyiból meg lehet valósítani, és a legtöbb még támogatja a KNX-es eszközöket is.

Előzmény: MoonCalf (64456)
MoonCalf Creative Commons License 2015.08.21 0 0 64456

Az irreális nem a legjobb jelző, de a drágával egyetértek. Ezeknek a termékeknek a többségét nem Kínában gyártják, valamint valamint kisebb szériákban készülnek, így értelemszerűen drágák. Én MDT cuccokat vettem, amik viszonylag kedvező árfekvésűek.

Másrészt lehet trükközni. Pl. nem kell minden motoros redőnyhöz megvenni a 30-40E forintos aktort, elég 1db nagyobb (központi) aktor. Több cső kell a falba, több vezetékkel, de még így is jóval olcsóbb lesz. Ehhez hasonlóan lehet mellőzni a KNX kapcsolókat is. Látszatra hagyományos villanyszerelésnek fog tűnni, de annál intelligensebb lesz (annyival amennyit beleprogramozok).

Előzmény: DkGrinder (64455)
DkGrinder Creative Commons License 2015.08.20 0 0 64455

Sajnos a KNX irreálisan drága ritkán eladható :-(

Előzmény: MoonCalf (64454)
MoonCalf Creative Commons License 2015.08.20 0 0 64454

Igen. Van több fajta is, én a KNX-et választottam, decentralizált, nincs szükség központi "agyra". Kétszintes a ház, alul csak egy nyári konyha fűtött a többi kiszolgáló helyiség, itt hagyományos villanyszerelés lesz, a fenti szint KNX. A világítás mellett a redőnymozgatás, a helyiséghőmérséklet-szabályozás és részben a kazánházi gépészet lesz KNX alapon automatizálva, de később a szellőztetést és a riasztót is be szeretném vonni.

Előzmény: DkGrinder (64453)
DkGrinder Creative Commons License 2015.08.20 0 0 64453

Valamilyen Smart home rendszert építesz?

Előzmény: MoonCalf (64451)
vtmgq8 Creative Commons License 2015.08.20 0 0 64452

Ez világos, el is kezdeném szakaszolni, a 0 sinen,  de mire addig eljutok vége az esőnek. Amit nem értek, hogy milyen áram van ilyenkor ami levágja a relét?

Előzmény: C20NE (64450)
MoonCalf Creative Commons License 2015.08.20 0 0 64451

Mechanikus reteszelésre gondoltam, ami a zsalukapcsolókban van. A zsalunyomóban viszont nincs - mint utánajártam ez a különbség a két megnevezés között -, így végső soron a nyomó is megfelel nekem. Mindenesetre praktikusabb lett volna olyan kapcsoló, mint amit felvázoltam.

DkGrinder: Nem veszek minden kapcsolási ponthoz KNX-es kapcsolót, 1db 16-os bináris bemenettel helyettesítem őket. Így egyrészt csökkenthető a beruházási költség, másrészt csak ETS Lite verzióval rendelkezem, 20-nál több eszközt nem tudnák bepakolni egy projektbe.

Előzmény: King_of_Giants (64447)
C20NE Creative Commons License 2015.08.20 0 0 64450

Ezért nem butaság nullát is bontó kismegszakítót használni, és ennek megfelelően kábelezni a hálózatot. Tőlünk nyugatabbra csinálják, nálunk nem divat. Ha ilyenek lennének felszerelve most ki tudnád szakaszolni, hol a hiba.

Előzmény: vtmgq8 (64449)
vtmgq8 Creative Commons License 2015.08.20 0 0 64449

Jó napot mindenkinek!

n+1. FI kérdés: Ha esik (nagyon) az eső az FI levág /ezt még érteném is valohol valami vacak kuszik az áram/ de akkor is ha az összes automatát levágom. 

Honnan jön az a 30 mA ami levágja a relét?

DkGrinder Creative Commons License 2015.08.20 0 0 64448

KNX-es kapcsolókba van :-D

Előzmény: MoonCalf (64445)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.08.20 0 0 64447

Milyen reteszelésre nincs szükséged?

Peter atyuska Creative Commons License 2015.08.20 0 0 64446

Én ilyen szerelvénnyel még nem találkoztam.

MoonCalf Creative Commons License 2015.08.20 0 0 64445

Sziasztok!

Létezik olyan szerelvénycsalád, amelynek van kétirányú (fel-le) nyomógombja? Vagyis olyan csengőkapcsolóra lenne szükségem, ami nyugalmi helyzetben középállásban van, és le ill. fel is lehet nyomni.

Ehhez a zsalunyomók állnak a legközelebb, de nincs szükségem reteszelésre, mindössze impulzuskapcsolóként szeretném használni. Három vezeték, az egyiket szeretném vagy a másodikkal (le), vagy a harmadikkal (fel) kontaktusba hozni.

King_of_Giants Creative Commons License 2015.08.20 0 0 64444

Csak tiszta forrásbol meríccs!

Féreértettél

Én arra utaltam, ha felmászik egy távvezeték oszlopra akkor lelógatva/odakötve a gégecsövet, a vezetéket könnyedén beleengedheti és spórol egy behúzót. Jobb oszlopokon több mint 20m-re van az első sodrony

:)

Előzmény: Szirty__ (64443)
Szirty__ Creative Commons License 2015.08.19 0 0 64443

Üdv!

Segítek értelmezni: King_of_Giants a képpel arra utalt, hogy a kerti szerszámoshoz vezető 12 méteres távolság áthidalása egyáltalán nem probléma, ha 30 méteres távvezeték oszlopok között kifeszített 20mm-es sodronyokon és fél méteres szigetelőkkel vezetjük az ampert :-)

Előzmény: King_of_Giants (64441)
cucu Creative Commons License 2015.08.19 0 0 64442

Ha már szóba került:

Rakéta porszívó eladó! Nem is volt szinte használva. Tartozékokkal.

King_of_Giants Creative Commons License 2015.08.19 0 0 64441

Honnan , honnan?

Előzmény: Fázisceruza (64437)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.08.19 0 0 64440

Megkímélt , garázsban tartott 25m-es acél behúzó eladó, de lehet már csak 20m, mert mintha valaki valamikor eltörte volna :)

http://www.luxvill.net/behuzoszalag_20_meteres_acel_lapos

Ennyit megér egy akkora melónál

Előzmény: fghj k (64431)
C20NE Creative Commons License 2015.08.19 0 0 64439

Jofelenek tunik. A kovetkezo oteves tervben en is levaltom a haztartasi raketa porszivomat :-)

Előzmény: Tízenhármaska (64438)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.08.19 0 0 64438

Éppen tegnap kaptam meg:

:-))

Előzmény: C20NE (64435)
Fázisceruza Creative Commons License 2015.08.18 0 0 64437

Függőlegesen talán, de ki tud 12m-t lelógatni és honnan???

A vízszintesre meg nagy összegben nem fogadnék. 

Előzmény: Jahno (64434)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.18 0 0 64436

Na oda kell a 2,5-ös kábel, az ami egybe van öntve. Szépen kiegyenesíted, és a 2 méteres csődarabokon végigdugdosod, majd az egészet összetolod. Leásol fél métert (eső után a hülye is le tud ennyit) beleejted, ráhomokozol, téglasort teszel rá, földet, egy lopott TEK-es elkerítszalagot végiggurítasz, és a maradék földet is rányomod. FI legyen a házban, vagy a kertiföldkábel betápjánál a házban.

C20NE Creative Commons License 2015.08.18 0 0 64435

Nincs egy eladód? ;-)

Előzmény: Tízenhármaska (64433)
Jahno Creative Commons License 2015.08.18 0 0 64434

12 méter? Még magában is átmegy, vagy függőlegesen.

Tízenhármaska Creative Commons License 2015.08.18 0 0 64433

Kézzel, a kábelt önmagával eldugja,ne szórakozzunk már :-))

Vetessetek vele egy ipari porszívót is :-))

C20NE Creative Commons License 2015.08.18 0 0 64432

Fogsz egy gombolyag spárgát, a végére rákötsz egy szivacsdarabot ami kisebb picit mint  a cső. A porszívót rádugod a másik végén és átszívod a zsineget, majd azzal behúzod a kábelt.

fghj k Creative Commons License 2015.08.18 0 0 64431

kerti szerszámoshoz menne, kb világítás, esetleg fűnyírót bedugni. a behúzás lenne probléma, kb 12m és nincsen behúzóm...

Előzmény: paplanfa (64427)
Jahno Creative Commons License 2015.08.18 0 0 64430

Autóhoz is van szivargyújtóba dugós, ami javítja az áramot. Abban annyi az elektronika, hogy egy LED világít rajt és kész...

Előzmény: Teaway (64424)
Jahno Creative Commons License 2015.08.18 0 0 64429

Ja, csak 12 egy tucat, legyen szó orvosi készülékről, vagy villamos megtakarításról, sok céget nehéz utolérni, ezek is nevenincs boltok, papíron valami távoli szigeten, aztán újra kikel a földből. Én csak azt nem értem, hogy az online kaszinót, kártyát, akármit seperc ki tudták tiltani az országból, ezek a weboldalak miért nem hullanak el központilag?

Előzmény: Peter atyuska (64423)
C20NE Creative Commons License 2015.08.18 0 0 64428

Húzd be kint és a behúzott csövet tedd az árokba.

Előzmény: fghj k (64425)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.18 0 0 64427

Bocs, elírtam. Már most 3 fázisos verziót húzz be, és minimum 2,5-ös vezetékből.

Egyébként mi is a felhasználás célja? :)

paplanfa Creative Commons License 2015.08.18 0 0 64426

A védőcsövet ne hagyd ki! Hidd el, hogy sokkal jobban jársz, ha tisztességesen megcsinálod, és egyúttal akkora védőcsövet teszel le amibe később be lehet majd húzni a 3 fázisos verziót is. Gondolkodj, most gyakorlatilag semmivel se kerül többe, és ezerszer előbbre leszel mind életvédelem, mind későbbi szopás, mind kulturált kivitelezést illetően.

fghj k Creative Commons License 2015.08.18 0 0 64425

köszönöm a válaszokat. még egy kérdés: létezik olyan 3x1,5-ös kábel amit védőcső nélkül lehet a földbe rakni? szívesen kihagynám a behúzást...

Teaway Creative Commons License 2015.08.18 0 0 64424

Ott még a kapcsolási rajzot is közölték. Nem tudtam, hogy sírjak vagy nevessek...

Előzmény: Peter atyuska (64423)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.08.17 0 0 64423

VL szaklapban kivesézték meg még a fogyasztóvédelem is rájuk szált hamis adatok meg ecetera miatt.

Előzmény: Fázisceruza (64420)
pajaci Creative Commons License 2015.08.17 0 0 64422

Az ilyeneket az átkosban lecsukták csalásért....

C20NE Creative Commons License 2015.08.17 0 0 64421

Beszélek az államtitkárral, ez kell az erőművekre és máris nem kell megépíteni Paks II -t!

:-))

Fázisceruza Creative Commons License 2015.08.17 -1 0 64420
paplanfa Creative Commons License 2015.08.17 0 0 64418

Ne légy kishitű, akkor a betoncsatorna-cső is kell a vakondok miatt.

Előzmény: pajaci (64417)
Jahno Creative Commons License 2015.08.17 0 0 64418

Filcnek elmegy a színezése, alanyunk meg úgysem tud olvasni, kár a gőzért.

Előzmény: paplanfa (64416)
pajaci Creative Commons License 2015.08.17 0 0 64417

De mi van ha markolóval áll neki a kertjében ibolyát ültetni? Úgyhogy a lefolyócsőbe én tennék még 5mm falvastagságú acélcsövet is.

Előzmény: paplanfa (64416)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.17 0 0 64416

Akkor megvan. Leetenni a lefolyócsövet jó mélyre. Ehhez egy kis keskeny ásó elég. Erre homok, majd cserépsor, rajta szalaggal, hogy áramvezeték. Aztán föld, és megint egy szalag, ráírva, hogy áramvezeték 50 cm mélyen. Lakkfilccel ráírható :) Aztán mehet a föld.

Előzmény: C20NE (64415)
C20NE Creative Commons License 2015.08.17 0 0 64415

Az sem rossz ötlet. A szalaggal az a baj, hogy megtalálja, megnézi, nem érti és ás tovább :-(

Előzmény: paplanfa (64413)
C20NE Creative Commons License 2015.08.17 0 0 64414

Én vagy 50-es lefolyócsőbe vagy symalen-be rakom azon is koppan az ásó.

Előzmény: pajaci (64412)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.17 0 0 64413

Én megfejelném még egy kivénhedt cserépsorral is. Azon koppan az ásó.

Előzmény: pajaci (64412)
pajaci Creative Commons License 2015.08.17 0 0 64412

A kábel (meg minden elásott cucc) fölé ilyesmi szalagot szoktam tenni.

http://webshop.munkaruhadiszkont.hu/jelzoszalag-pirosfeher-p-123050.html?osCsid=41ce7189f0c609de1b1e64bd1659d4d5

Előzmény: C20NE (64411)
C20NE Creative Commons License 2015.08.17 0 0 64411

Én DSC érzékelőt használok több mint 10 éve hibátlan párás helyiségben is.

A kábelt én egy mély ásónyom meg egy pici teljesen szabványos mélységben szoktam vinni ilyen esetben, hogy a kerti munkák alkalmával biztosan senki ne akadhasson bele. Ha rendesen csinálom kb. 1m mélyen viszem. Ha közel van, akkor a kerítés lábazat mellett szoktam vinni, úgy még kisebb az esélye a véletlen elvágásnak.

-szerintem!-

Előzmény: fghj k (64410)
fghj k Creative Commons License 2015.08.17 0 0 64410

sziasztok!

két kérdés:

1) tudtok mondani olyan mozgásérzékelőt ami tuti kibírja 5-10 évig? fürdőben/wc-ben van mozgásérzékelő a gyerekek miatt, de a mostani kb 10 hónapot bírt, az előtte lévő meg kb 2 évet (noname, kínai valamelyik barkácsáruházból)

2) kerti tárolóhoz szeretnék földkábelt vezetni, minél kevésbé mélyen. milyen csövet vegyek és min milyen mélyre ajánlott fektetni? (autó nem menne rajta át, szóval nem lenne nagy terhelésnek kitéve)

köszi!

pajaci Creative Commons License 2015.08.15 0 0 64409

Igen.

Előzmény: zsaniality (64407)
C20NE Creative Commons License 2015.08.15 0 0 64408

Ezek szerint 25->32 bővítés Pilisszentiván valószínűleg ELMU nem kell kábelt cserélni. Fel eves bekotes.

köszönöm!

Előzmény: Peter atyuska (64406)
zsaniality Creative Commons License 2015.08.15 0 0 64407

Sziasztok!

Amatőr vagyok, úgyhogy buta kérdésem lenne, hogy az ilyen (http://www.anrodiszlec.hu/product_info.php/products_id/8543) mozgásérzékelőket akármilyen lámpával össze lehet kötni? 

Köszönöm a válaszokat!

Peter atyuska Creative Commons License 2015.08.15 0 0 64406

Teljesitmenytol fugg, mind ket vetelezesre igaz, de soha sem raknak 16-osnal kisebbet.

Előzmény: C20NE (64403)
Lacivill Creative Commons License 2015.08.15 0 0 64405

Elírtam: MÁR nem kell 

Előzmény: Lacivill (64404)
Lacivill Creative Commons License 2015.08.14 0 0 64404

Mér nem kell

Előzmény: pampalini111 (64401)
C20NE Creative Commons License 2015.08.14 0 0 64403

ELMŰ területen az új mérő légkábeles bekötése esetén a légkábel keresztmetszete fix, mindig ugyanakkora vagy függ a vételezett teljesítménytől? 1 éven belüli bekötésnél ha teljesítménybővítést akar az előfizető 32A-re vélhetően megfelelő lesz a bekötött kábel keresztmetszete?

Földkábel esetében a keresztmetszetek megegyeznek a légkábeles bekötéssel?

Peter atyuska Creative Commons License 2015.08.14 0 0 64402

Nem, ha a vezetek jo al 10 es vagy rez 6 os akkor egy sima papir kitoltes, ha ezektol vekonyabb akkor vezetek csere, de nem kell teljesen szabvanyositani.

Előzmény: NAND708 (64396)
pampalini111 Creative Commons License 2015.08.14 0 0 64401

Jól gondolod, a társasház beleegyezése is kell, de ne ad fel valaki biztosan ad majd elfogadható ajánlatot a lehetőségek ismeretében.

Azt is számoltasd ki valóban szükséges e a 32A, a 25-öt lényegesen könnyebb elintézni, a régi mérőhelyre is kiadják, C25 A is elintézhető ami majdnem anyit ér mint a B32A.

Előzmény: NAND708 (64399)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.08.14 0 0 64400

Ha bizonytalan vagy akkor hívj még egy regszerelőt a helyszínre,hátha Ő még is talál megoldást.

Ha necces akkor sincs elveszve a dolog,akkor kell a kapcsolatokat elő venni, és a területigazdát megkeresni,sok minden elintézhető.

Előzmény: NAND708 (64399)
NAND708 Creative Commons License 2015.08.14 0 0 64399

Az a gond, hogy az óra előtti és az utcai pózna közötti rész a társasházé. Tehát, ha valami nem stimmel ezen a szakaszon (pl aluvezeték), akkor arra kicsi az esély, hogy meg lehet változtatni, kenhetem a hajamra, ha rám vonatkozó részt a szabványos mérőhely érdekében megcsinálom.

Jól gondolom?

Egy reg. villanyszerelő lelombozásán már túl vagyunk, most csak kapálózunk, hátha van értelme más reg. villanyszerelővel foglalkozni.

_kip_ Creative Commons License 2015.08.14 0 0 64398

Az apró betűs részben van egy kiskapu (...nem szükséges új mérőhely, ha ...)  , reg szereővel beszélj!  De min 10mm2-legyen a bejövő kábeled, mert másképpen nem működik.

Tízenhármaska Creative Commons License 2015.08.14 0 0 64397

szia

Az áramszolgáltató ragaszkodik ahoz, hogy szabványos legyen a mérőhely kialakítás,vezetékelés,életvédelem.

Meglévő lehet fadoboz,ha minden okés.

Ezt, egy helyszínre kihívott regszerelő biztosabban eltudja számodra majd mondani.

NAND708 Creative Commons License 2015.08.14 0 0 64396

Sziasztok, 

a szolgáltató egy egyszerű hálózatbővítéskor (16A -> 32A) is ragaszkodik a szabványos mérőhely kialakításhoz? Magyarul, bármit kér az egyszeri felhasználó a szolgáltatótól, minden esetben előírja a csili-vili dobozos, 100e-be kerülő mérőhelyet?

paplanfa Creative Commons License 2015.08.13 0 0 64395

:)))

Legközelebb előbb egy spárgát szívass át papírgalacsinra kötve a porszívó segítségével, erre kösd a behúzandó kábelt. Ha többet is be kell húznod, vagy több menetben, akkor hosszú behúzószalagot használj, minimum 2x akkorát, és ne húzd vissza soha teljesen, csak az oldalához szigszalagozd. Persze csak akkor tudod ezt megjátszani, ha van hozzá átmérőd is. Alukiszedéskor szoktam így, bekínlódom, aztán mindkét végét rászigszalagozom, és ezeregy miatyánk mellett lehet huzavonálni oda-vissza amíg ki nem mozdul. Így beszakadáskor még mindig lesz egy esélyed a másik irányba is kihúzni. Én csak sima száraz szappannal szoktam bedörzsölni. Két szappan összeszorít, és külön a behúzót, külön a vezetéket, és alaposan a behúzóhoz való rögzítésnél a rászigszalagozást is. Aztán behúzáskor a segédmunkásnő húzza a szalagot, én meg ismét szappanozom az egészet immár egyben. Megy mint csiga a jégen.

Síkba tapétázták, ugye? Volt eszük... Nagyon nehéz lett volna a dobozfedelet leszedve, külön becsomagolni/lefesteni.

Előzmény: King_of_Giants (64393)
ficere50 Creative Commons License 2015.08.13 0 0 64394

Bocsánat, de összefoglalnám: a kW --> "teljesítmény", a kWh --> "munka" ill. "fogyasztás" (teljesítmény, időegység alatt), a leolvasáskor mindig csak az egész számokat adjuk meg...

Előzmény: W_B (64391)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.08.13 0 0 64393

Vettem kihajtós wagót, tökéletesen fogja a foglalat vezetékét is

Sűrű szappanos vízzel kentem a vezetéket, de volt hogy a műaynag behúzó is makrancoskodott

Ugye ha nincs fixen rögzitve a gégecső mindenhol. , márpedig nem volt, akkor ott inkább a cső kunkorodik, minthogy átmenjen a behúzó.

Az álmennyezet készen van, de /tegnap elött/ még nem is vágták ki a lámpahelyeket csak a gége lógott ki.

Nem én raktam be a gégét a mennyezetbe/falba hanem az asztalos.

Volt ahol 3 kanyar volt és éreztem/hallottam hogy mozog a cső, ki kellett találni hol bújik ki a behúzó

Ki volt vezetve minden cső a galéria alá. Egy közeli 80as doboztol kivéstem a betápot, raktam egy 100as dobozt kötéseknek és oda minden cső.

Ezt a lakást valami 12-13 éve még én újítottam fel villanyilag, emlékeztem hol merre van doboz :)

Kerestem a dobozt a tapéta alatt. Mondja az ismerős, hogy nem emlékszel hova tettél dobozt?

Megrendeltél tervrajzot akkor? Nem! Különben is lejárt a garancia.:)

Régi jó ismerős, humorizáltunk csak.

Már csak szerelvényezés lesz, 4 lámpa , kapcsoló + konektor , talán a hétvégén.

Előzmény: paplanfa (64392)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.13 0 0 64392

Akkor égőpótlék :)

A halogén foglalatja miért nem jó neked? Még oda is tudod csavarozni bármihez, a wago-t nem.

A vezetéket pontosan hogyan húzod be? Mivel kened? Ezért jó, ha csak egyenes szakaszokból áll a rendszer, és kanyarnál dobozt raknak be amin szakaszolható. Gond csak a plafon esetében lehet ami panelnél, alu vezeték kiszedésekor (eltépődésekor) a legjobb szívás.

Előzmény: King_of_Giants (64383)
W_B Creative Commons License 2015.08.13 0 1 64391

Nem lovagol senki ezen, csak felhívtuk rá a figyelmedet, hogy egy szakmai fórumon ne keverd már össze a kWh-t a kW-al, mert sz.rul néz ki !

"Az volt a kérdésem,hogy az órán látható szám utolsó karaktere tizedes vagy nem."

És erre megkaptad, hogy nem.

Előzmény: hagyma boly (64389)
ötfelezős Creative Commons License 2015.08.13 0 0 64390

Akkor nem feszegetem tovább. :)

Előzmény: gergerg (64375)
hagyma boly Creative Commons License 2015.08.13 -1 0 64389

Kár volt feltennem itt a kérdést, mert a válaszadók az elírt mértékegységen lovagolnak hol ott ez esetben lényegtelen, mert a vízórán is a látható szám. Ott utolsó karaktere tizedes. / köbméterben mérjük :)/

Az volt a kérdésem,hogy az órán látható szám utolsó karaktere tizedes   vagy nem.

King_of_Giants Creative Commons License 2015.08.13 0 0 64388

Megfogja az akármilyen vékony sodrott vezetéket? NAgyon vékonyka az a vezeték

Csak ez a tipusszámu jó, vagy bármilyen nyitható wago

Előzmény: Jahno (64384)
W_B Creative Commons License 2015.08.13 0 0 64387

"a mértékegység a kilowattóra a teljesitmény a kilowatt. általános iskola  kb. 7. osztályos anyag. EZZEL ÉN  tisztában vagyok."

Ehhez képest mindkétszer rosszul írtad:

"A segitségeteket kérem a bemásolt villanyórát, hogy kell leolvasni? ugy hogy 3948,9  KW,vagy úgy, hogy 39480KW"

A választ megírtam: nincs külön tárcsája a tizedesnek, hanem az utolsó számjegy rovátkáiból lehet leolvasni.

Előzmény: hagyma boly (64378)
Htomas79 Creative Commons License 2015.08.13 0 0 64386

Tízenhármaska Creative Commons License 2015.08.13 0 0 64385

Gergerg

En foleg Szabolcsban,de Hajduban is vegzek eon-os regszerelos munkat. Magannak es cegeknek.

Kb. 4-5 ugyfelirodaba jarok be,es neha mindig megtudnak lepni az ujitasukkal.

De egy biztos,a nullazast a meroszekrenyben,ha foldkabel van akkor azt a kabelfogadoban kell elvegezni. Majd 3 vagy 5 vezetekkel mesz tovabb. Felenk mindenutt elvaras,hogy legyen kiseloszto a meronel,ebbe fi-rele es kismegszakito,itt kulon-kulon nulla es vedovezeto.

Jahno Creative Commons License 2015.08.13 0 0 64384

Erre van a Wagonak célcucca, 224-101, egyik felébe a merev, másikba a sodrott drót. Van dupla is, ha tovább szeretnéd fűzni.

King_of_Giants Creative Commons License 2015.08.13 0 0 64383

Mi az hogy égőpótlék? Ezt vette a tulaj

Ugyanolyan a foglalat mint egy tűs lábú halogéné.

Gipszkarton menyezetbe sűlyesztett lámpatest

Forrasszam össze fixre? Lehetséges az is

A vezetékbehúzást megkinlódtam rendesen. Gégecsövet rakott be a galéria szerelő, néhány kanyarral. Ragadt a vezeték akárhogy kentem

Előzmény: paplanfa (64382)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.12 0 0 64382

Vagy ez valami égőpótlék? Akkor meg annak a foglalatát forraszd a drótra, és abba dugd a ledet.

Előzmény: King_of_Giants (64379)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.12 0 0 64381

Mi a gond? Lecsupaszítod, rátekered, megónozod, zsugorcsövezed.

Előzmény: King_of_Giants (64379)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.12 0 0 64380

Püff, ez nem fog menni. Akkor vagy van 1 az egész lakásra, vagy van egy csomó konnektorbadugós minden konnektoron. Hát a legjobb lenne szobánként egy.

Előzmény: Peter atyuska (64376)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.08.12 0 0 64379

Üdv

Létezik egész kicsi sorkapocs aminek lemeze van?

MCU 1.5mm2-hez kellene csatlakoztatni 10W tűlábas ledeket. A foglalat drótja valami nagyon vékony. Ónozzam meg a foglalat drótvégeit, vagy mi a jó megoldás. Nem mintha nagy áramok lennének, de lehet nem is fogja meg rendesen a  sorkapocs

hagyma boly Creative Commons License 2015.08.12 0 0 64378

a mértékegység a kilowattóra a teljesitmény a kilowatt. általános iskola  kb. 7. osztályos anyag. EZZEL ÉN  tisztában vagyok.

Csak eddig olyan óránk volt ami egyértelmú, mert a vége piros volt, de ez nem olyan és még most sem tudom, teljes bizonyossággal, hogy  van -e tizedes érték avagy nincs.

Előzmény: ötfelezős (64373)
cucu Creative Commons License 2015.08.12 0 1 64377

1 Liter motorolaj az 800 gramm

Előzmény: ötfelezős (64373)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.08.12 -1 0 64376

Igen, de a fi reléket ne egymás után kösd hanem párhuzamosan mert nem lesznek szelektívek.

Előzmény: paplanfa (64369)
gergerg Creative Commons License 2015.08.12 0 0 64375

Nem értem a kérdést. Ha van elosztótábla, van mért fővezeték, és nincs probléma.  A probléma ott van, hogy mért fővezeték nélkül is be lehet kötni mondjuk egy vízmelegítőt. 

Előzmény: ötfelezős (64374)
ötfelezős Creative Commons License 2015.08.12 0 0 64374

És ha nem egy éjszakai készülék van? Akkor kell elosztótábla. Akkor hogyan csinálnád?

Egyébként a beszélgetés annyiban elméleti, hogy minden áramszolgáltatónál van kellő számú, sem villanyszereléshez, sem szabványhoz nem értő ember, akik meghatározzák az adott vállalatra vonatkozó irányelveket, ami ellen úgysincs apelláta. Ja, hát az irányelveket meg szolgálati helyenként másképp értelmezik.  Én újabban nem szerelek, hát nem is ismerem a legújabb tényeket.

Előzmény: gergerg (64372)
ötfelezős Creative Commons License 2015.08.12 0 0 64373

Amibe én beleszóltam, az az volt, hogy az energia (egyik) mértékegysége a kilowattóra, a teljesítmény egyik) mértékegysége a kilowatt; a fogyasztásmérő energiát mér, de te kilowattot írtál a 64359. sz. hozzászólásodban.

De ez csak szakembert zavar. Bár a vásárlásban gyakorlott háziasszonyt is zavarná, hogy ő literben kéri a tejet, de az eladó tudja, hogy egységnyi alapterületű edényébe, ha fél litert tölt, akkor az mekkora nyomást jelent, és mivel a terület egységnyi, a nyomást pongyolán erővel fejezi ki.

Előzmény: hagyma boly (64371)
gergerg Creative Commons License 2015.08.12 0 0 64372

Ebben az esetben nincs mért fő vezeték. Ezért az e tábla előtti vezeték 6 mm2-nél kisebb keresztmetszetű is lehet.

Mérőhely tekintetében nem feltétel, hogy a mért fővezetéket külön szekrényben fogadd. A mérőhelyen a védővezetőt nem viheted keresztül, pláne nem kötheted. Ergo a mérőhelyben fázis és PEN vezető létezik csak.  A PEN  szétválasztását ennek okán a lakáselosztóban vagy kénytelen végrehajtani. Nos, akkor kérdezm én, hogy lesz a mérőhelyben nulla, fázis, és védő vezető? Ha feltétel lenne egy fogadó biztosítótábla, akkor 6mm2-es vezetékkel elvinnél a tábláig egy fázis és egy PEN vezetőt, amit a táblában bontanál, így lehetne nulla, fázis, és védő vezető. 

Egy dolgot tudnék még elfogadni, ha a mérőbe a kék és a zöldsárga vezeték összetekerve lenne bekötve, mert akkor már elviekben megvalósulna a PEN bontás, de erre a mérő nem alkalmas. 

Előzmény: ötfelezős (64367)
hagyma boly Creative Commons License 2015.08.12 0 0 64371

W_B  és ötfelezős !

Erre a villanyóraára is rá van írva, hogy KWh, még is egyértelmű, hogy a pirosat nem vesszük figyelembe

Előzmény: ötfelezős (64367)
Jahno Creative Commons License 2015.08.12 0 0 64370

39489,94 környékét még senki nem írt?

Előzmény: hagyma boly (64359)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.12 0 0 64369

Van egy műhelyasztalom, ahol mindenfélét szoktam szerelgetni. A lakásban van már FI relé, tök jól működik, de arra gondoltam, hogy a szerelőasztalt ezen belül külön levédem egy 10A-es kismegszakítóval és egy FI relével. Ha véletlenül egy rossz kapcsolótáp kerülne oda, vagy valamit elbaszarintanék, ne az egész lakást vágja ki, csak azt az egyet. (Tudom, zárlatnál ígyis-úgyis minden megy az óráig.) Működőképes lenne a dolog?

ötfelezős Creative Commons License 2015.08.12 0 0 64368

Miként rá is van írva a mérőre, hogy kWh. :)

Előzmény: W_B (64365)
ötfelezős Creative Commons License 2015.08.12 0 0 64367

Ne hari, nem értelek. Azt írja, nem kell túláramvédelem, csak leválasztó kapcsoló. Szerintem a tábla tök ugyanúgy nézhet ki mindenféle más szempontból, kivéve e két készüléket. Tehát a védővezető kapcsoló esetén is onnan jön, ahonnan kismegszakító esetén. Gondolom én.

Előzmény: gergerg (64362)
_kip_ Creative Commons License 2015.08.12 0 0 64366

Utolsó számlán előző mérő állásból egyértelmű!

W_B Creative Commons License 2015.08.12 0 1 64365

"A segitségeteket kérem a bemásolt villanyórát, hogy kell leolvasni? ugy hogy 3948,9  KW,vagy úgy, hogy 39480KW"

Szia,

szerintem ez 39489  kWh, nincs külön tárcsája a tizedesnek, hanem az utolsó számjegy rovátkáiból lehet leolvasni.

(És bár nem vagyok villanyász, de kWh, vagy kWó :-)

cucu Creative Commons License 2015.08.11 0 1 64364

0039490

hagyma boly Creative Commons License 2015.08.11 0 0 64363

Tizenhármaska!

Lehet, hogy nem voltam világos, amint látod nincs piros szám, és a végén lévő számot  oldalt sok apró vizszintes vonalkák határolják. Akkor, hogy olvasod a számot , kérlek írd meg, vagy aki tudja ?!

Előzmény: Tízenhármaska (64360)
gergerg Creative Commons License 2015.08.11 0 0 64362

Megnéztem az MSZ447-et. Színtiszta baromság:

7.2.2. Ha a fogyasztásméro´ vagy az ido´program-kapcsoló csak egyetlen fogyasztókészüléket táplál, akkor
a fogyasztói fo´elosztótábla helyett megengedett leválasztókapcsoló elhelyezésére szolgáló tábla felszerelése.
Megjegyzések:
1. Ebben az esetben az áramszolgáltató kezelésében lévo´ kismegszakító elegendo´ a túláramvédelemre.
2. Ebben az esetben nin7cs mért fo´vezeték. Ezért az e tábla elo´tti vezeték 6 mm2-nél kisebb keresztmetszetu´ is lehet.

És honnan kerül elő a védővezető?

Előzmény: gergerg (64361)
gergerg Creative Commons License 2015.08.11 0 0 64361

Mesterek!

Mérőhely kialakítás. Kombinált mérőhely. Vezérelt mérőbe köthető-e közvetlenül a fogyasztó, avagy annak is kell egy mért fővezetéket fogadó "lakáselosztó"? Ha igen, akkor kellene erről valami elmű követelmény vagy szabvány vagy rendelet amivel ez bizonyítható.

Tízenhármaska Creative Commons License 2015.08.11 0 0 64360

Se tizedesvesszo,se pirosszam.

hagyma boly Creative Commons License 2015.08.11 0 0 64359

Üdvözlök mindenkit

A segitségeteket kérem a bemásolt villanyórát, hogy kell leolvasni? ugy hogy 3948,9  KW,vagy úgy, hogy 39480KW

peti.olah Creative Commons License 2015.08.11 0 0 64358

Sztem itt semmi nem arról szól, hogy könnyebb legyen az életünk.

Előzmény: Csuklósbusz (64357)
Csuklósbusz Creative Commons License 2015.08.11 0 0 64357

Épp ez az, eleve ilyet kéne felrakni aki kéri. Nem kell csekket, felszólításokat küldözgetni stb stb.

Az árát meg akár részletekben le is vonogathatják. 

De akik elkezdik halmozni a tartozást nekik miért nem lehet kapásból felajánlani? Úgy kell érte könyörögni meg igazolásokat beszerezni aztán még lehet úgy sem kap az ember.

Előzmény: paplanfa (64356)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.11 0 0 64356

Meg úgy általában, nem lehetne kérésre előre fizetett órát eleve felszereltetni, vagy arra átszereltetni? Aki albit ad ki annak is megnyugvás lenne, az áramoscégek is mindig a pénzüknél lennének, sőt még azelőtt, hogy elköltötték volna.

Előzmény: Csuklósbusz (64353)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.11 0 0 64355

Áhh, ezeréves írás, hemzseg a hejessírási hibáktól is. Azt hiszem arra gondoltak, hogy az 1200-as fordulatra felpörgetni csak kevéssel tart több fizetségbe, viszont ott tartani már nem kell sokkal több, és az alaposan kicsapatott ruha utána sokkal könnyebben meg is szárad. A centriidő pedig ugyanannyi 600-on és 1200-on is. Így lehet energiát spórolni az értelmezésük szerint. Vagy nem?

Előzmény: ficere50 (64351)
pajaci Creative Commons License 2015.08.11 0 0 64354

Én nagyon sok mindent nem értek ezen kívül is :-(

Előzmény: Csuklósbusz (64353)
Csuklósbusz Creative Commons License 2015.08.11 0 0 64353

Itthon is így kellene.

Mert itthon sok ház pl azért elhagyatott mert kikötötték az áramot és a visszakötésért annyi pénzt kérnek hogy olcsóbb másik házat venni/bérelni amibe még van áram.

A faluban is sok ilyen van.... addig volt lakó amíg volt áram.  Aztán vagy illegálisan visszakötötték vagy elköltöztek.

De ennyi erővel nem lenne egyszerűbb minden tartozónak előrefizetőset adni hitelbe??

Ha havonta csak egyszer tölti fel az ember még az is több nyereség a szolgáltatónak mintha meglopnák vagy terhelje rá a házra... ami már annyit sem ér mint a rajta lévő bankhitel meg szocpol.

Mert hiába terheli rá a házra, falusi házaknál gyakran az tuti bukta.  Ehelyett ha havi 2500 Ft-ával is de nem egyszerűbb lenne mindkét félnek?

Nem értem én a dolgot.  De azt viszont láttam és értem hogy a feltöltős órával tényleg fegyelmezettebbek, takarékosabbak a fogyasztók is.

Előzmény: pajaci (64352)
pajaci Creative Commons License 2015.08.11 0 0 64352
ficere50 Creative Commons License 2015.08.11 0 0 64351

Ez csak akkor képzelhető el, ha szárító funkció is lesz használva a gépben, vagy szárítógépet használunk. Mivel inverteres a legtöbb új mosógép (?) ez teljesen hibás megközelítés. Sőt a pólusváltós, vagy kommutátoros változatoknál sem értem.

Előzmény: paplanfa (64343)
Csuklósbusz Creative Commons License 2015.08.11 0 0 64350

Elvileg a telefonszolgáltatók is így csinálják, személlyel szerződnek nem házzal.

De ugye egy 20 tagú családnál sose tudnák kikapcsolni mire mindenki nevén végigmenne....

Ezért pl a Magyar Telekom ha már tartozás volt ugyanazon a címen, tökmindegy hogy milyen néven, és én mondjuk már a 20. albérlő vagyok a tartozós óta, akkor csak akkor kötnek ha kaukciót  fizetek előre amit majd jóváírnak.

Pl előre kérnek 10 ezer Ft-ot, aztán jóváírják a következő 3 hó havidíjjában. De erre azt mondom hogy korrekt a megoldás.

De pl a UPC kábelszolgáltató közölte hogy addig nem köt be arra a címre semmilyen névre amíg a 100+ ezer Ft tartozás ki nincs fizetve.

Sajnos pletykák alapján az áramosok is hasonlóan járnak el. Pedig szerintem is jogtalan. 

A bekötéshez egy csomó személyes adat kell ami alapján megtalálható az ember. Szóval elvileg itt is az kéne, akinek a nevén van az óra, azé a tartozás...

Buhera esetén szokták ezt hangsúlyozni, hogy hiába a szomszéd, jóakaró, albérlő stb buherált, azé a bünti akinek a nevén az óra van hogyha nem bizonyítható hogy mégis a szomszéd volt pl.

Tehát elvileg jogilag, meg gyakorlatilag is azon kellene bevasalni a büntit akinek a nevén van, vagy azon akire rábizonyítható. 
És utánna akinek a nevén van az óra annak a nevén lévő házra stb kell ráterhelni ha más módon nem végrehajtható.

Előzmény: _kip_ (64347)
cucu Creative Commons License 2015.08.11 0 0 64349

Akkor is lehet belőle bünti, ha meggyőződésed alapján mindent előírás szerűen csinálsz! 

Egyszer csak évek múlva, kiderül, hogy mégsem szabályos.

Vagy-vagy. 

Előzmény: Kisfiatal (64346)
_kip_ Creative Commons License 2015.08.11 0 0 64348

xard le, ha jön az óra olvasó és köcsög akkor sajnos jelezni fogja és át kell tenni, de ez kb 20% valószínűség.

Rengeteg helyen beépítették már.

Előzmény: Kisfiatal (64346)
_kip_ Creative Commons License 2015.08.11 0 0 64347

Jogilag a szolgáltatók nem házszámmal, vagy helyrajzi számmal szerződnek, hanem természetes személyel (pl: halálával megszűnik a szerződés - PTK)

Pl valaki felhalmoz tartozást, de feldobja a pacskert, és megveszed a házát, nem fogod megkapni a tartozását stb.

Ha valaki tartozik, azt a szolgáltatónak úgy kell behajtania, hogy az téged mint új szerződő felet ne érintsen.

Más kérdés, hogy a gyakorlatban erőfölénnyel visszaélve a szolgáltatók ezzel zsarolnak, de jogilag nem az émász és eon a nyerő. Utóbbi akkor érdekes, ha jó áron, jó adotságokkal rendelkező telek, vagy ház és érdemes kivárni a jogi herce-hurca végét.

Előzmény: Tízenhármaska (64340)
Kisfiatal Creative Commons License 2015.08.11 0 0 64346

De van rá előírás, hogy kívül kell lennie ? 

Szóval xarjam le, aztán majd lesz vmi. Bünti nem lehet belőle ?

Előzmény: paplanfa (64338)
Csuklósbusz Creative Commons License 2015.08.11 0 0 64345

Az a baj hogy az ügyfélszolgálatosoknak fingjuk nincs az egészről.. ezért is kérdezősködök itt.

De amúgy sem egységes a dolog, itt is látszik a szerencsefaktor. Láttam olyan esetet hogy lopás miatt kijöttek majd lekötötték a házat. A méretlen fővezeték volt megbontva a padláson de éppen nem volt rákötött fogyasztó. Lekötötték, még aznap hívtak egy regisztrált szerelőt aki hitelbe !!! megcsinálta az új csövezést, majd másnap már jöttek is visszakötni...

Aztán se előre fizetős mérő se kültéri szekrény nem kellett.

Nos ezekszerint csak megfelelő számú gyerekkel kell bemenni az ügyfélszolgálatra? :-) D

Itt a faluban sokaknak van előrefizetős órája, úgy hogy feltöltött 5 ezret, levonták felét tartozásba. De ezt most megszüntették a rendszeresen feltöltők között is, már nem von le semmit, hanem egyösszegben kiküldte a tartozást postán, majd utánna tartozáskezelő céggel is.

Előzmény: Tízenhármaska (64340)
peti.olah Creative Commons License 2015.08.10 0 0 64344

Kösz.

A PEN nem lesz megszakítva.

Előzmény: C20NE (64342)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.10 0 0 64343

Urak, ezt nem értem. Itt azt írja a mosógépnél, hogy: "Minél magasabb fordulatszámra állítva használjuk a centrifugát, annál kevesebb energiát fogyaszt."

C20NE Creative Commons License 2015.08.10 0 0 64342

Megszakithatod de csak a nullat! A PEN-t eszedbe se jusson megszakitani, ha a szetvalasztas az elosztoban tortent es nem az oranal!

Előzmény: peti.olah (64341)
peti.olah Creative Commons License 2015.08.10 0 0 64341

Még egy kérdés az átkapcsolóhoz.

Elég csak a fázisvezetőket bekötni a 3 állású kapcsolóba, vagy a nullákat is kössem be?

Én hajlok arra, hogy a nullákat is megszakítom a kapcsolóval, mert akkor lesz teljesen szétválasztva a kétféle betáplálás.

Előzmény: C20NE (64318)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.08.10 -1 0 64340

Akkor az eon-os ügyfeles nem volt toppon.

Mikor házat,telket veszel,akkor tájékozodnod kell a szolgáltatóknál hogy azon helyrajziszámon(utca-házszám) van-e tartozás,nem pedig Kiss Pistáról fogsz érdeklődni.

Ha tartozás van,akkor a telken,a házon van,ezt vagy egyben fizeted ki,vagy részletekben,nah ekkor kártyásmérőre kötelznek. Ha védett fogyasztóvá tudod magad tenni akkor ingyenes a mérő,ha nem tudod magad védeté tenni akkor 17 eerbe fog fájni.

És akkor még nem is beszéltem arról,hogy milyen költségek vrnak rád ha lopás miatt vágták le a csatlakozót.

Előzmény: Csuklósbusz (64339)
Csuklósbusz Creative Commons License 2015.08.10 0 0 64339

Nem, nincs harag, mindenkinek van valami mániája. :-)

Lényeg, beszéltem az áramszolgáltatóval, Démász azt mondta hogy nem lehet ideiglenest kérni lakossági felhasználásra. De maga az ügyintéző is úgy kért segítséget a kérdés megválaszolásához.. szóval nagyon toppon lehet a témában.
Felhívtam az e-ont. Ők azt mondták hogy lehet, sőt tegyük fel van egy ház, kikapcsolt, tartozásos volt fogyasztóval.

Ha én odamegyek és igényelem a saját nevemre az új bekötést akkor nekem bekötnek mint új fogyasztó és tiszta lappal indulok, függetlenül hogy van tartozás...  mert ugye a tartozást nem én csináltam, ergo jogi alapon nem is követelhetik rajtam.

De én is így gondoltam mint az e-on, ha nem én vagyok a bűnös ne rajtam követeljék... függetlenül attól hogy mondjuk az adott fogyasztási helyen van tartozás is.

Tehát ha adott egy szabványos (utcai mérőhely, földkábellel, de oszlopról lekötve és mérő nélkül)  de párszázezer tartozással akkor van rá esély hogyha én mint új lakó beadok egy új bekötés kérelmet még be is kötik nekem... soknullás bekötési díj nélkül is?

Előzmény: paplanfa (64265)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.10 -1 0 64338

Ha kívülre kell tenni, de időközben beltérre teleportálódik, akkor át kell rakatni. Egy vagyonba fog kerülni, de egyúttal építsd is át a hálózatodat olyanra amire időközben rájöttetek, hogy kéne. 3fázis, másfelé drótozás, külön kábel a konyha, fürdő, garázs vonulmányokba, áramvédők, túlfeszvédők.

Vagy hagyd a fenébe, és ha jönnek villanyórát ellenőrizni, akkor vagy köteleznek rá, vagy nem.

Előzmény: Kisfiatal (64332)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.08.10 0 0 64337

Ökölszabály ha nem kell plombát bontani akkor ott marad ahol volt, van. Kivéve ha javítás van és azért kell hozzá nyúlni.

Előzmény: Kisfiatal (64335)
Mezőföldi 2 Creative Commons License 2015.08.10 0 0 64336

Nem gond !

Felesleges pénzkiadás lenne. Mégpedig húzós összeg !

Előzmény: Kisfiatal (64335)
Kisfiatal Creative Commons License 2015.08.10 0 0 64335

Van már vezérelt :) Szóval akkor nem gond ha lakótéren belülre kerül ? 

Előzmény: _kip_ (64333)
peti.olah Creative Commons License 2015.08.10 0 0 64334

Köszi Neked is!

Előzmény: C20NE (64318)
_kip_ Creative Commons License 2015.08.10 0 0 64333

Ha nemakarsz teljesítmény növelést

Ha nemakarsz 1~ helyett 3~ vagy

Ha nem akarsz vezéreltet

akkor ne piszkáld.

Ha igen akkor új mérőhely kialakítása játszik ami borzasztó sok pénz és ÉMÁSZ területen olyan hely kell ami utcáról is látszik = nálunk pl a frissen terranovázot falatnézték ki szétverésre :-(

Előzmény: Kisfiatal (64332)
Kisfiatal Creative Commons License 2015.08.09 0 0 64332

Üdv !

Adott egy magánház, aminek jelenleg kívül van a villanyórája, egy loggia falán. Később tervezném beépíteni ezt a loggiát, tehát lakótéren belülre kerülne az óra. Kérdésem: át kellene akkor helyeztetni, hogy kívül legyen ?

topikolos Creative Commons License 2015.08.09 0 0 64331

Köszi a választ.

Én úgy értettem, hogy ez csak a doboz ára. De majd kiderül.

Előzmény: Tízenhármaska (64330)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.08.09 0 0 64330

Szia

Biztos,hogy nem azert nem kaptal itt valaszt mert sokszor volt mar ez a kerdes.

Hanem azert nem,mert nem lehet igazabol iranyado osszeget sem irni.

Biztosra veszem,hogy a 150ezerben nem csak a kombinalt meroszekreny van,hanem a kabelfogado is es a szukseges szerelvenyek is.

En a jovoheten vegzek tobb legkabeles kiepitest,abbol az egyikre 248ezres arajalatott adtam.

Elfogadtak,mert tetelesen leirtam mi mennyibe kerul. En nem adok telefonba arat,az nem arra valo.

Előzmény: topikolos (64329)
topikolos Creative Commons License 2015.08.09 0 0 64329

Sziasztok!

Az előzményben lertakra nem reagált ugyan senki, de biztos sokszor volt már, azért...

Köszben hívtam regisztrált szerelőt, jövő héten jön, de előzetesen a telefonon 150 ezres mérőóra dobozról beszélt, ami kicsit megijesztett. Tehát mérőórák (1 fázis, folyamatos és vezérelt áram órája) számára kellene a kerítéshez szekrény. Nyugtassatok meg, hogy nem csak ennyiért lehet beszerezni. Keresgéltem, és találtam 40+áfáért is Démász engedélyeset. Lehet, hogy a szerelő egy adott szekrénnyel dolgozik, és mást nem hajlandó felrakni?

Köszi.

Előzmény: topikolos (64225)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.08.09 0 0 64328

Három rendszer van:

- 1 hálózatra vissza táplálós, ami lekapcsol ha nincs hálózat, szerelésileg ez a legegyszerűbb és nem igényel jelentős mérő - házi elosztó átalakítást.

- vegyes ami vissza táplál de ha nincs hálózat a belső rendszer kap táplálást, ez már más itt a mérő után van egy biztosító onann megy az inverterbe majd az inverterből megy a házi elosztóra, az inverterre kapcsolják a napelemet és itt lehet már jelentős akku parkot is telepíteni.

- sziget ami semmit sem figyel de nem is kötik közcélú hálózatra, nincs hálózati betáp kapocs, mint fent azzal a különbséggel hogy itt nincs hálózati betáp kapocs.

Előzmény: paplanfa (64321)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.08.09 0 0 64327

Ha engem kérdezel igen, ha mint ev-st akkor ha megfelelő lesz az ellenállása és gyárilag megfelel a földelési elemekre vonatkozó szabványoknak :)

Előzmény: sziakivagy (64326)
sziakivagy Creative Commons License 2015.08.09 0 0 64326

Sziasztok.

Szerintetek egy darab, 3 méteres, 16-os horganyzott köracél leütve a 80 centi mély házalap mellé megfelelő földelő szonda lenne?

C20NE Creative Commons License 2015.08.08 0 0 64325

Igen, működik, hiszen figyeli a hálózatot és miután a hálózat visszajön pár perc múlva ( szabványban van rögzítve a hálózat állandósult állapotának eléréséhez szükséges idő ) visszakapcsol.

Előzmény: Jahno (64322)
C20NE Creative Commons License 2015.08.08 0 1 64324

Márpedig a visszatáplálósak kötelezően ilyenek! Vannak olyanok amik képesek szigetüzemre is, de nagyon komolyan veszik a hálózati leválasztást ebben az üzemmódban.

Előzmény: paplanfa (64321)
C20NE Creative Commons License 2015.08.08 0 0 64323

Több technika is van. Az egyiknél kis fázishibával táplálnak vissza ráadásul folyamatosan változó hibával, és ha kimarad a hálózat könnyen detektálható. A másiknál a szinkronjel kimaradását nézik, hiszen a hálózattal szinkronban kell visszatáplálni és ha kimarad a szinkron leáll az inverter. Nagyobb mélységben nem ismerem, hogy konkrét kapcsolástechnikai megoldásaik micsodák.

Előzmény: C200UF (64319)
Jahno Creative Commons License 2015.08.08 0 0 64322

Megy, de nem táplál vissza. Lesz ebből még szívás, ha elromlik, vagy akármi. Nekem is ez volt kb. az egyik első kérdése.

Előzmény: C20NE (64316)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.08 0 0 64321

Betenne, ha a napelemet pont áramszünet idején ne lehetne használni... Mondhatni kalap szart és akkor az egész.

paplanfa Creative Commons License 2015.08.08 0 0 64320

Napelemindító mágneskapcsoló? :)

C200UF Creative Commons License 2015.08.08 0 0 64319

De mit figyel a hálózaton? Hiszen ugyanazt a jelet adja rá ami ott van. Honnan tudja, hogy az az őáltala ráadott jel vagy az erőműből jön a delej?

C20NE Creative Commons License 2015.08.08 0 0 64318

Szerintem így semmi gond nem lesz, de fogadd meg a korábbi tanácsot és olvasd el a gépkönyvet is, mit ír az érintésvédelemről.

Én is a földelőről kötöttem össze egy 16-os rézvezetővel a földelési pontját a generátornak és egy 3f dugalj lett kiépítve egy kapcsolóval. Régebben simán lenyomtam az óra alatti biztosítókat, most már kapcsolót használok, mert nem csak én üzemeltethetem és ha figyelmetlen abból baj lehetne.

Előzmény: peti.olah (64317)
peti.olah Creative Commons License 2015.08.08 0 0 64317

Köszi a segítséget.

3 állású kapcsoló meglesz, háznak van 30mA Fi (nem tudom, a generátoron van-e), meg akkor a ház földelésétől (úgyis ott lesz letéve a generátor) építek ki egy 6-os(10-es?) zöld-sárgát kábelsaruval, hogy rá lehessen csavarozni a generátorra.

Sajnos nem lehet előző nap lepróbálni, mert csak az áramszünet napján hozza el a tulaj a generátort.

Előzmény: ötfelezős (64313)
C20NE Creative Commons License 2015.08.08 0 0 64316

Van benne egy áramkör ami figyeli a hálózatot és leállítja az invertert ha a hálózat feszültségmentesítésre kerül. Így áramszünetkor nem mennek. Azt nem tudom, hogy van-e lehetőség ilyenkor átkapcsolni őket szigetüzemre...

Előzmény: C200UF (64315)
C200UF Creative Commons License 2015.08.08 0 0 64315

Erről a témáról jutott eszembe a régi kérdésem, miszerint egy napelem invertere hogyan veszi észre az áramszünetet? Mivel ugye akkor ő sem táplálhat vissza.

ötfelezős Creative Commons License 2015.08.08 0 0 64314

Ez a tanulságos olvasnivaló:

A kisfeszültségű áramfejlesztőkkel az MSZ 2364-551:1991 szabvány foglalkozik (foglalkozOTT a fogalmazás idején), általános esetben e szabvány előírásait kell figyelembe venni. - A szabvány 551.4.2. szakasza szerint, ha az áramfejlesztő a közcélú, TN-rendszerű hálózat helyettesítő alternatívájaként üzemel, akkor a védelem nem alapulhat a hálózat földelt pontjához való csatlakozáson. Erre a célra egy megfelelő földelőt kell készíteni. - Az 551.4.4. szakasz tartalmazza a nem helyhez kötött áramfejlesztők kiegészítő követelményeit. Ebben az 551.4.4.2. bekezdés előírja: A TN-. TT- és IT- rendszerekben az önműködő lekapcsolásra 30 mA-es vagy érzékenyebb névleges kioldó hibaáramú áramvédőkapcsolót kell alkalmazni. A szabvány előírásain túlmenően minden esetben tanulmányozni kell az adott áramfejlesztő kezelési útmutatóját, gépkönyvét és mindig az ott leírtak szerint kell eljárni! Ez tartalmazhat az illető áramfejlesztőre vonatkozó olyan áramütés elleni védelmi megoldást, amely eltér az itt leírtaktól, de a szabvány biztonsági szintjével azonos megoldást jelent (pl. - 2 - zárlat esetén automatikus leszabályozást stb.). Az adott áramfejlesztőre vonatkozó gépkönyv előírásainak ismerete nélkül nem ajánlatos e gépeket üzemeltetni! Megjegyezzük, hogy az idézett szabvány jelenleg még érvényes, de az MSZT már angol nyelven közzétette az utódszabványát MSZ HD 60364-5-551:2010 jelzettel. Tájékoztatásul: az aggregátorokkal, illetve áramfejlesztőkkel foglalkoznak a fentieken kívül még a következő jelenleg is érvényes szabványok: MSZ K 1061:1994, MSZ K 1057:1993, ezek „katonai" szabványok, MSZ EN 12601:2001, MSZ ISO 8528-1:2001 mindkettő angolul.

Előzmény: ötfelezős (64313)
ötfelezős Creative Commons License 2015.08.08 0 0 64313

Nem tudok nyilatkozni, mert a legfrissebb szabványt sajnos nem ismerem, éppen most van az az átmeneti időszak, hogy lejárt az online előfizetés, és hiába feszgetem, hogy fizessen a cég, a jóakarat megvan, meg az ostobaság hozzá.

Az előző kiadásban az volt benne, hogy a 3 állású kapcsoló jó, 30 vagy kisebb mA-es FI kell, és nem elég a közcélú hálózat földelésére hagyatkozni.

Előzmény: peti.olah (64312)
peti.olah Creative Commons License 2015.08.08 0 0 64312

A házból, a kapcsolótól egy 3 eres vezetékkel, dugvillával állok ki, abban be lesz kötve a ház földelése.

Mi kellhet még? Esetleg a generátornak saját földelő vasat leütni? Bár egy fél méterre leütött vas nem sokat földel.

Előzmény: ötfelezős (64310)
peti.olah Creative Commons License 2015.08.08 0 0 64311

"Gondoskodnod kell róla, hogy a hálózatra ne tudjon visszatáplálni, "

Ezt a 3 állású kapcsoló megoldja szerintem. Ha a generátor felé van kapcsolva, akkor a hálózat felől jövő vezeték "szabadon van", nem kapcsolódik semmivel. Átkapcsolásnál sem kapcsolódik a generátor a hálózattal, mert ott van közte a "0" állás.

Előzmény: C20NE (64309)
ötfelezős Creative Commons License 2015.08.08 0 0 64310

Azért az sem mindegy, hogy az adott aggregátor gépkönyve mit ír érintésvédelemre.

Előzmény: peti.olah (64308)
C20NE Creative Commons License 2015.08.08 0 0 64309

Gondoskodnod kell róla, hogy a hálózatra ne tudjon visszatáplálni, mert a villanyszerelőt az oszlopon ha agyoncsapja a generátorod árama hosszú szabin leszel állami vendéglátásban.

Ha 3x400V-os és Te csak egy fázist terhelsz figyelj rá, hogy a többit sehová ne kösd mert a feszültségszabályzója a terhelt fázisra foga beállítani a korrekt feszültséget a terheletleneken eközben elszállhat a feszültség.

A FI nem hisztizik, neki teljesen mindegy, hogy honnan jön az áram. Ha az órától jövő fővezetéken alakítod ki a becsatlakozást akkor a beépített FI elég nem kell külön relét felszerelni, bár sok generátorban van beépítve hibaáramot figyelő eszköz amúgy is.

3 pólusú 230V-os dugaljzat/villa kombóból még nem láttam 25A-est, de ha találsz akkor akár dugaszolható kivitelben is kialakíthatod a becsatlakozást és amikor szükséges elég csak rádugni az előkészített aljzatba. Csak oldd meg, hogy mást ne tudjanak beledugni! Valami zárható csapófedél vagy hasonló....

Előzmény: peti.olah (64308)
peti.olah Creative Commons License 2015.08.08 0 0 64308

Üdv Urak!

Hogyan lehetne biztonságosan és szabályosan megoldani, hogy egész napos Eon áramszünet idején az egész ház, benne kis üzlettel, pénztárgép, hűtők, klíma egy bérelt aggregátorról üzemeljen?

Valami fix megoldás kellene. Ganz KK 1-0-2 állású kapcsolóra gondoltam, egyik álláshoz bekötve az aggregátor, másik álláshoz az Eon, a kimenő áramot bekötni a Fi-be.

A Fi nem fog hisztizni a generátoros táplálás miatt?

Mi lehet még buktató a dologban? Nagy valószinűséggel nem tudok ott lenni, amikor meghozzák az aggregátort.

Az aggregátor 3x25A-t tud, de van 1x230V-os kimenete is, ami nekünk elég lenne, most is 1x25-ről megy a ház.

ficere50 Creative Commons License 2015.08.08 0 0 64307

Látom "képben" Vagy!!! :-)

Előzmény: cucu (64302)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.07 0 0 64306

Köszönöm, de pont koposkolinkodom, úgyhogy a katalogja telitalálat volt. Az viszont hétszentség hogy sarokizék tuti nincsenek sehol készleten, mert senkinek nem kell. :(

A repülő landol, azaz földet ér. :)

Előzmény: Zs:) (64304)
Zs:) Creative Commons License 2015.08.07 0 0 64305

Tehát a repülő nem leszáll, hanem lelép. :)

Előzmény: paplanfa (64292)
Zs:) Creative Commons License 2015.08.07 0 0 64304

Legrand DLP-nél is körülnézhetsz.

Előzmény: paplanfa (64287)
gergerg Creative Commons License 2015.08.07 0 0 64303

Azt hiszem megoldódott a rejtély. Vettem A osztályos Fí-relét. Erre az már nem ment le, de lement egy másik, ami eddig nem. No ekkor megfogtam a ganzKK-t és áttettem 1 fázisra. Azóta nincs gond. A GanzKK-hoz egy YSLY kábel ment, kb 1m. Valószínű ott szedett össze valamit mindeig valamelyik Fí.  

Köszönöm azoknak akik segítettek!

cucu Creative Commons License 2015.08.07 0 0 64302

Igen.:) Mondom, lehetne ragozni a végtelenségig.

Ugyanakkor tudok olyan példát is felhozni, amikor szükség van az egyenáramú összetevőre, mert információt hordoz. (TV analóg vevőkészülék demodulátor áramköre.)

Előzmény: ficere50 (64301)
ficere50 Creative Commons License 2015.08.07 0 0 64301

...és ezért használunk a bemeneteken csatolókondikat. (többek között)

Előzmény: cucu (64300)
cucu Creative Commons License 2015.08.07 0 0 64300

Na ugye, itt van a kutyus elásva...

Értem én, hogy Ti erősáramosok mire gondoltok, ezt már próbáltam több ízben is pedzegetni, de csak nem akaródzik megérteni. Valójában nekem nem kéne ide kotnyeleskednem, mert máshonnan közelítjük meg a témát, és bizony a kifejezéseket is másképpen értelmezzük.

Ugyanis én teljesen másképpen élem meg ezt.

Írtam példának  a videó vagy hangjelet, mint időben változó elektromos jelet. Amikor ezeket továbbítani akarjuk a B pontba, akkor az erre alkalmas hálózatra rákapcsoljuk. Itt viszont a nullától eltolva is lehet, sőt, van a jel, ráadásul ő maga szabálytalan időbeli lefolyással bír, így az egyenáramú összetevője nehezen kezelhető. Pedig a továbbítás szempontjából arra nincs szükségünk, mert meddő teljesítményként üti fel a fejét, ami -szélsőséges példával élve- melegíti az őt továbbító hálózatot. Ezért fontos az illesztés fogalma is, hogy az illesztési impedancia vagy más néven ütközési impedancia feleméssze a káros komponenst és csak a jel domináljon.

Nem ragoznám tovább, mert a végtelenségig lehetne, de a lényeg, ami az itteni témát illeti, hogy a FI relé a földön vagy nullán keresztül kaphat egy idegen készülékről lüktető egyenáramot, impulzust, a gyenge vagy meghibásodott szűrő áramköre miatt, ami nem azonos az egyenáramú összetevővel, hanem káros jel, amit ki kell szűrni.

-Szerintem-

Előzmény: cosalf (64299)
cosalf Creative Commons License 2015.08.07 0 0 64299

Helyebben négyzetgyökkel együtt igaz, különben nem lenne érdekes az egész.

Azt hiszem, nem értetted, mit írtam.

"hálózatra rákapcsolt bármilyen jel önmagában hordozza az egyenáramú összetevőt". Milyen jelet kapcsolnak rá a hálózatra?

Előzmény: cucu (64297)
cucu Creative Commons License 2015.08.07 0 0 64298

...b2-4ac... helyesen.

Előzmény: cucu (64297)
cucu Creative Commons License 2015.08.07 0 0 64297

Erről beszélek már egy ideje.

A hálózatra rákapcsolt bármilyen jel önmagában hordozza az egyenáramú összetevőt. Ami pedig a tápegységből, vagy egy idegen tápegységből rá kerül a hálózatra, az zavar, ill. impulzus, amit szűrni kell, mert nem része a jelnek. (Videó jelnek vagy egy mikrofon jelének is van egyenáramú összetevője.)

Ha pedig a diszkrimináns nulla, akkor az egyenletnek csak egy megoldása van. (Négyzetgyök alatt b2-2ac)

Előzmény: cosalf (64296)
cosalf Creative Commons License 2015.08.07 0 0 64296

Kár ragozni az egyenáramú összetevőt, nem kell hozzá félvezető, anélkül keletkezik a hálózaton.

A komplex számokkal a másodfokú egyenlet megoldóképletében találkoztunk először, amikor a diszkrimináns negatív. Ezt gimnáziumban tanították, de lehet, hogy már az általánosban is tanítják.

Komplex számok nélkül nincs villamosságtan.

paplanfa Creative Commons License 2015.08.07 0 0 64295

:) A Fi kihagyása még nem a gányolás kategóriája, de a többi.... Itt mindent ki kellene szedni, mindenhonnan, kopaszra. A falakban se lehet sokkal különb.

Előzmény: GeriSoft07 (64294)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.08.07 0 0 64294

((((csak nagyon zárójelben nagyon halkan, ha valaki kapna felkérést egy XVI. kerületi lakás elosztó javításra, mert kicsit csíp a kazán, azért kétszer gondolja meg, kimegy-e?))))

Előzmények Ludsimon koléégára nézve: http://logout.hu/tema/lakasfelujito_szerelo_szakemberkereso_nagy_topic_viz_gaz_villany_futes_festes_burkolas_stb/friss.html#msg42925

egy 200 szólást érdemes olvasni

Elosztó képe: 

Szirty__ Creative Commons License 2015.08.07 0 1 64293

Helló!

"Igen, abban az idézetben én sokkal inkább nevezném impulzusnak azt, amit az egyenirányítók okoznak, mint egyenáramú komponensnek."

Igazad van. De szerintem nem azt nevezik egyenáramú komponensnek amikor az egyenirányító miatt az áram nem szinuszos, hanem azt, amikor pl egy utas egyenirányítás van.

Ilyenkor csak az egyik félhullámot terheli a hálózaton folyó áram átlaga 0-nál nagyobb, vagyis egyenáramú komponense lesz.

Előzmény: cucu (64291)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.07 0 0 64292

Miért mondanak szállást, mikor az űrhajó nem száll csak repül mint a kavics? A holdnak még légköre sincs amiben szállhatna. legyen inkább holdra lépés, az tiszta sor.

Előzmény: cucu (64291)
cucu Creative Commons License 2015.08.07 0 0 64291

Üdv

Igen, abban az idézetben én sokkal inkább nevezném impulzusnak azt, amit az egyenirányítók okoznak, mint egyenáramú komponensnek.

Az én megközelítésemben a kettő ott válik el egymástól, hogy:

egyenáramú összetevője (komponense) a legtöbb jelnek van, ami átvitel szempontjából káros, mert meddő teljesítmény, terheli a hálózatot, de tudunk róla és igyekszünk nullára beállítani.

A diódák okozta lüktető jelenség zavarként fogható fel, ami nem a hálózaton továbbítandó jelből fakad (ellentétben az egyenáramú komponenssel) hanem maga az eszköz tápegysége okozza, nem beszélve, amikor idegen eszköztől származik.

Ezt kifogásoltam meg, aztán már a Holdra szállás is szóba került...:) Igaz, C2ONE erre nem először hivatkozik, és valjuk be, igaza van.:)

Előzmény: pampalini111 (64286)
Centi the real Creative Commons License 2015.08.07 0 0 64290

Ja, a Kopos-Kolin-nak vannak jó megoldásai....

paplanfa Creative Commons License 2015.08.06 0 0 64289

Huhuúúúú :)))) Nagyon köszönöm!!!!! Ha én ezt hamarabb megkérdezem.... Ha lesz rá szabad kapacitásod, hosszabban is leírhatod abból a szemszögből, ami a prospektusból hiányzik :)))

Előzmény: Jahno (64288)
Jahno Creative Commons License 2015.08.06 0 0 64288
paplanfa Creative Commons License 2015.08.06 0 0 64287

Hű, de bedurvultatok.

A szőnyegpadlós boltokban árult kábelcsatornás műanyag szegőléc villanyászos szemszögből mit ér? Ezekhez tényleg nincs olyan cucc amivel függőlegesen fel lehet vinni a drótokat a csatornájukból? Mert így nem sok értelme van. Illetve szabványügyileg hova tartozik? Mire alkalmas?

Ilyesmi: http://teirodad.hu/irodabutor/szegelylec-44/

Illetve van-e olyan direkt villanyos kábelcsatorna amit esztétikusan hozzá lehet illeszteni a szőnyeghez? Vagy faragjak magamnak olyat amilyet akarok, fából?

Jelenleg 32×15-ös sima fehéret tettem fel úgy, hogy egyet letettem a padlóra, élire, magasságbejelöléshez aztán erre rá azt amit fel kell fúrni. Ez volt az a magasság ami a fúrógépnek is feküdt, mégse olyan tolakodóan magas, és a csótik se tudnak alatta elbújni. Ezekből függőlegesen könnyű felvinni a konnektorokhoz a kábelt, "illeszkedik".

Kinek mi a bevált módszere?

pampalini111 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 64286

Jó èjszakát kivánok!

Az idèzet tartalmával valóban nem foglalkoztam, a MERLIN GERIN megbizható gyártónak tartom.

A lènyeg a többfèle áramvèdőn van ,ès nála valószinüleg jelentkezik a hiba, erre kerestem írást.

Nem szólok hozzá ezerszer átrágott kèrdèsekhez, egy konkrèt kèrèsre próbáltam megvalósitható megoldást ajánlani,

de ha tudtok szuperebb megoldást nyugodtan mondjátok.

Előzmény: cucu (64285)
cucu Creative Commons License 2015.08.06 0 0 64285

Kösz, neked is.

(Azért még benézhetek, ha nem tudnék aludni?)

Előzmény: C20NE (64284)
C20NE Creative Commons License 2015.08.06 0 0 64284

Szerintem egyetértünk!

Szép estét!

Előzmény: cucu (64283)
cucu Creative Commons License 2015.08.06 0 0 64283

Igen, ez is igaz, de én konkrétan a szuperponálásra koncentráltam mint kifejezésre, mint amikor egy egyenszintre rászuperponálódik egy hullám. Én nem az elvről írtam. Bár azt is megemlítettem, ki is fejtettem röviden, és valóban egyet értettél vele. 

Szerintem egyről beszélünk, csak nem szabad túlon túl belelendülni, mert parttalanná válik a vita. Bár én is szeretek vitázni, mert sok dolgot ilyenkor rak helyre az ember. Végül is ha napi szinten nem foglalkozik valaki ezen kifejezésekkel, akkor alaposan végig kell gondolni, hogy mit akar pontosan leírni, mert könnyen félreérthetővé válik.

Előzmény: C20NE (64281)
cucu Creative Commons License 2015.08.06 0 0 64282

De, igazad van, csak ki a fene gondolta, (bár gondolhattam volna) hogy egy apró módosítás ilyen következményekkel jár. Ennyire nincs sok szabadidőm...

Amikor azt írtam, hogy csakis egzaktul szabad műszaki dolgokat leírni, nem a tudományos karra értettem elsősorban (nem mintha oda nem lenne igaz) hanem a napi villanyszerelői feladatok elvégzésére. (Pl. FI relé, mert legutóbb erről volt szó.) Vagyis nem állt szándékomban sem a komplex számokat, sem a képzetes számokat ide keverni.

Előzmény: C20NE (64280)
C20NE Creative Commons License 2015.08.06 0 0 64281

És én egyet is értettem veled és leírtam a jelenséget leíró tétel nevét, amit Te megkérdőjeleztél!

Előzmény: cucu (64278)
C20NE Creative Commons License 2015.08.06 0 1 64280

Te mondtad nemrégen:  " Nem, nem, ez így van jól! Szabatosan, egzaktul kell fogalmazni, főleg, amikor írunk. Különben könnyen félreérthetővé válunk, és kezdődnek a véget nem érő viták. "

Amúgy én szeretem a vitákat rengeteget lehet tanulni belőlük, a baj akkor van ha valaki az érvek súlya alatt sem hajlik meg, félrebeszél és egy ideig nem látogatja a topic-ot gondolván, hogy a feledés homálya jótékony fátylat borít a szakmai sületlenségekre....

-szerintem!-

PS.: Én ezzel a -szerintem!- mel szoktam jelezni, hogy vélemény és nem biztos , hogy igazam van!

Előzmény: cucu (64278)
cucu Creative Commons License 2015.08.06 0 0 64279

Ez mind így igaz, de nem gondoltam, hogy ennyire bele fogtok ásni, mert ha tudom, hozzá sem szólok...

Persze, hogy a matematikára épül a villamosság, meg minden műszaki tudomány, de ezt nem most és nem itt gondoltam kitárgyalni. 

Előzmény: C20NE (64277)
cucu Creative Commons License 2015.08.06 0 0 64278

Úgy emlékszem, a hullámok szuperponálásáról volt szó, pontosabban szuperpolálásáról, amit ki mertem javítani szuperponálásra, mert a hullámok valóban szuperponálódnak amikor egyenszintre rákerülnek.

És még Ti mondjátok, hogy Elek okoskodik...:)

Előzmény: C20NE (64275)
C20NE Creative Commons License 2015.08.06 0 0 64277

Csak annyi köze van, hogy a távvezetékek méretezése az LC elemek számítása, antennák tervezése és még kismillió dolog lehetetlen lenne nélküle, a Holdra sem jutottunk volna el. Ennyit a színtiszta matematikáról .

Ha ez egy fikció akkor a gyakorlati számításoknál miért használjuk szerinted?

Előzmény: cucu (64276)
cucu Creative Commons License 2015.08.06 0 0 64276

Persze, de ez már színtiszta matematika, ennek semmi köze a villamossághoz, ezért nem mentem ebbe bele. J2=-1

Előzmény: GeriSoft07 (64273)
C20NE Creative Commons License 2015.08.06 0 0 64275

Az egyenáramú összetevőre írtam a szösszenetet amely szerinted nem létezik.

A tételt szuperpozíciónak hívják ez írja le, hogy a szuperponálódó hullámok milyen eredményt adnak!

A szuperpozíció tétele: többgenerátoros hálózatban az eredő gerjesztés kiszámítható az egyes generátorok által létrehozott részgerjesztések összegeként. Ezt Te is írtad.

Amikor furier sorba bontasz egy periodikus jelet akkor minden harmonikust fogj fel úgy, hogy egy-egy generátor által létrehozott periodikus jel ( megbeszéltük, hogy az egyen-összetevőt is egy absztrakt periodikus komponensként értelmezzük ) és ezeket összegzed, az elv a szuperpozíció a hullámok meg szuperponálódnak.

A másik tévedésed, hogy nem írtad le, hogy mely számok halmazán igaz az az állítás, hogy egy szám négyzete nem lehet negatív! Pont a váltakozó áramú körök számításainál a valós számok halmazán nem megoldható és számolható problémák miatt vezették be a komplex számok használatát, ahol is létezik olyan szám melynek négyzete negatív!

Előzmény: cucu (64272)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 64274
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 64273

"Mint ahogyan egy négyzetre emelt szám is csak pozitív lehet"

akkor te nem végeztél főiskolát... Mert ott megtanultad volna, hogy ez nem igaz.

komplex számok esetén értelmezhető a √-1 (ha kihagyja a jelet, akkor négyzetgyök -1)

cucu Creative Commons License 2015.08.06 0 0 64272

De hát ez mind így igaz, ahogyan leírtad!

Annyiban módosítanám, hogy a harmónikus megnevezésre azért tértünk át, mert a felharmónikus megnevezés néhány emberben olyan érzést keltett, mintha léteznének alharmónikusok is, pedig azok nincsenek. (Mint ahogyan egy négyzetre emelt szám is csak pozitív lehet.) A "fel" előtag arra utal, hogy valamilyen értéknek az egész számú többszöröse.

Továbbá szuperponálásról van szó és nem szuperpolálásról. És nem is szuperpozícióról. (Nyilván elírtad a nagy kapkodásban.) 

A szuperpozíció elve az az, amikor több áramforrás van egy áramkörben, és akkor a szuperpozíció elvével számoljuk ki az eredő áramot.

Ez úgy néz ki, hogy pl. két áramforrás esetében az egyiket rövidzárnak vesszük és így felvesszük előjel helyesen az áramirányokat és áramértékeket. Majd a másikat vesszük rövidzárnak, így is elvégezzük a számításokat, majd az áramértékeket előjel helyesen összegezzük és már meg is vagyunk.:)

Előzmény: C20NE (64271)
C20NE Creative Commons License 2015.08.06 0 0 64271

Hülye mérnökök kedvelik az absztrakciót. Ilyen az is, hogy az egyenes végtelen sugarú körnek tekintik az egyenáramot pedig végtelen hullámhosszú váltóáramnak esetleg olyannak aminek nulla a frekvenciája......és még azt is megtették, hogy a periodikus, de nem szinuszos jeleket felbontják harmonikusokra és a fourier sorban megjelenő konstans pont az egyenáramú összetevőt adja.

Pár éve még olyat is olvastam ezen a fórumon, hogy a harmonikusok nem is léteznek, van a torz áram a maga frekijével és kész....

Amúgy igazad van szuperpozíció a pontos kifejezés!

Előzmény: cucu (64269)
cosalf Creative Commons License 2015.08.06 0 0 64270

Ideje lenne egy új villamosságtan könyvet írnod.

Előzmény: cucu (64269)
cucu Creative Commons License 2015.08.06 -1 0 64269

Esetleg szuperponálnak... ezt így tudnám csak elképzelni. Bár az egyenáramú összetevő eléggé necces, ugyanis olyan szvsz nem létezik. Egyenszint eltolás van, de az nem része az összetevőknek. Na, mindegy, végül is felfogás kérdése...

Előzmény: pampalini111 (64268)
pampalini111 Creative Commons License 2015.08.06 0 0 64268

"A diódákat ès tirisztorokat felhasználó elektronikus kèszülèkek egyenaáramú összetevőket

szuperpolálnak a váltakozó áramú hálózatra. Előfordulhat,hogy ez az áramvèdőkapcsolók

hibás müködèsèhez vezet. Az A osztályú áramvèdő relèk kialakitásuknál fogva mind DC mind

AC komponensekre helyesen müködnek."

A  Merlin Gerin katalógus ezt ajánlja.

Előzmény: gergerg (64259)
Jahno Creative Commons License 2015.08.05 0 0 64267

Az összes kérdésed erről szól és saccperkábé sokan és sokszor megválaszoták ugyanazt. Többihez meg nem értek, de én előre pont nem állnék neki semminek egy olyan háznál, ahol nem rendeződteka tulajdoni viszonyok.

Előzmény: Csuklósbusz (64264)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.08.05 0 0 64266

Ne haragudj meg,de Te mar egy csokorra valot kerdeztel ebben a temabal,szal ragadhatna rad belole kicsit. A cirkuszt, a falunapokat ne vegyed egykalap ala a Te altalad firtatott ideiglenessel. Te betegesen vonzod ezeket a telkeket,romos epitmenyeket amikrol tartozas fejeben levagjak a villanyt. Remelem nincs harag.

Előzmény: Csuklósbusz (64264)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.05 0 0 64265

Szomszéddal hosszabbítózz, mást nem tudsz csinálni. Illetve igen, veszel egy áramfejlesztő generátort, vagy egy halom akkumulátoros cuccot. Betont meg hozatod, nem kevered.

Előzmény: Csuklósbusz (64261)
Csuklósbusz Creative Commons License 2015.08.05 0 0 64264

Bekötni csak a démász köthet, de utánna kell átszerződni pl az e-onhoz?

Most így a szolgáltató váltogatósdi miatt azt hittem ha szólok az e-onnak akkor ők is kijönnek bekötni...

De amúgy nem az én nevemen van a tartozás, de azt hittem az ideiglenes nem címhez hanem pl hozzám kötődik. A vándorcirkuszosokat hogyan kötik rá szinte bárhol?

Előzmény: Peter atyuska (64263)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.08.05 0 0 64263

Egy azon ingatlanra nem adnak ideiglenest ha van leszerelt mérő és tartozás, előbb meg kell állapodni és kérni egy előre fizetős mérőt a leszerelt helyére.

Az adott területen szolgáltató hálózati szolgáltatóval lehet szerződni, energiára meg azzal akivel akarsz.

Előzmény: Csuklósbusz (64261)
ötfelezős Creative Commons License 2015.08.05 0 1 64262

Szerintem kismegszakkantó ügyben a legjobb, ha visszatérünk az alapokhoz. Mit mond a szabvány? A követelmények:

1,13 névleges: 1 órán belül nem old ki

1,45 névleges: 1 órán belül kiold (ezt mondjuk az előző utáni fűtött állapotból kell, a többi hideg állapotból)

2,55 névleges: 1 és 60 másodperc között kiold

3 névleges: 0,1 s alatt nem old le

5 névleges: 0,1 s alatt leold

Ez nyilván B-re vonatkozott, C és D esetén a 3 és 5 számok helyett más van.

Csuklósbusz Creative Commons License 2015.08.05 0 0 64261

Ideiglenes mérőt ha kérek azt bármely szolgáltatótól kérhetek ha pl démász területen vagyok akkor kérhetek az e-ontól is?

Mert adott egy lepukkant, árverés alatt álló ház. Oda szeretnék ideiglenesen áramot köttetni amíg nem rendeződik a tulajdonosi helyzet de addig viszont el szeretnénk kezdeni a felújítást.

Van meglévő, kültéri, szabványos szekrény is, de óra nincs mert ugye tartozás van. Ilyenkor megadják az ideiglenes mérőt ideiglenesen?

Szirty__ Creative Commons License 2015.08.05 0 0 64260

"- ezen rajz szerint a C karakterisztikájú kismegszakító semmivel sem kapcsol később a B-snél."

Ha így lenne, akkor a két görbe teljesen fedné egymást.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64255)
gergerg Creative Commons License 2015.08.05 0 0 64259

Biztos hogy AC. Az A tipus nem pont fordítva fog viselkedi? Vagyis nem hogy nem fog leoldani, hanem méginkább. Annak szélesebb körű az érzékenysége. Vagy rosszul tudom?

Előzmény: pampalini111 (64242)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.05 0 0 64258

Túlterhelésnél tiszta a helyzet, 20A kell az órához, és 10-16 a lakásban. Akkor csak az a kismegszakító kapcsol le amit túlterhelnek (kivéve, ha elérik összesen az óránál levőt, mert akkor az) Zárlatnál ez a kombináció sem fogja csak a zárlatos kört kikapcsolni, hanem ugyanúgy az óránál a 20-ast.

Előzmény: GeriSoft07 (64257)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 64257

- ezen rajz szerint a C karakterisztikájú kismegszakító semmivel sem kapcsol később a B-snél. Akkor miért hívják a C-t késleltetettnek? 

akkor te a Cseh 2 adását nézed, mert ezen ott van a késleltetés

GeriSoft07 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 64256

Mert a villanyszerelők megtanulták, amit hobbista nem tud, hogy 1,5 Inévleges-ig NEM OLDHAT LE a kismegszakító :)

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.08.05 0 0 64255

"B16 és C16 amperes kismegszakító kioldási görbéi egymásra helyezve:"

Ezen a képen én a következő két dolgokat értem:

- ha ezek 16 amperes kismegszakítók, akkor az idő-görbéjük miért 20 ampernél fut fel a végtelenbe?

- ezen rajz szerint a C karakterisztikájú kismegszakító semmivel sem kapcsol később a B-snél. Akkor miért hívják a C-t késleltetettnek? 

Előzmény: Zs:) (64217)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.08.05 0 0 64254

"Van még egy tápegység, ennek már van védője, erről megy 5 db izzó. Szóval max ez lehet ami visszafelé kisülhet, viszont a jelenség akkor is fenn ált, ha ennek a kismegszakítója nem volt felkapcsolva."

Azt jó látod, hogy ami nincs leföldelve annak nem lehet köze a FI relé lecsapásához.

Ami viszont földelve van, az még akkor is kitolhat veled, ha nem kap fázist, csak nullát és földet (sőt, még akkor is,ha nullát sem kap tőled, mert még akkor is begyűjthet valami szemetet máshonnan, amit leküld a földre),

szóval a kismegszakító lehúzása önmagában még nem elég megbízható leválasztás hibakeresésileg,

szerintem kösd le a nulláját és a földjét is, ha egészen biztos akarsz lenni abban, hogy nem ő a hibaforrás.

Előzmény: gergerg (64219)
C20NE Creative Commons License 2015.08.05 0 0 64253

A vezeték keresztmetszete dupla azonban a felület ami a melegedő vezeték hűtésénél fontos sokkal nagyobb mintha egy dupla keresztmetszetű vezetékkel oldanád meg.

Más értelmes indokot lakásoknál nem látok ráadásul nekem veszélyesebbnek tűnik.

Nálunk a körvezetéket nem dupla keresztmetszetre biztosítják így hibatűrőbb mert szakadás esetén működőképes marad minden és túlbiztosítva sem lesz a lecsökkenő keresztmetszet miatt. Lakásokban nem sok értelmét látom.

Előzmény: paplanfa (64251)
Zs:) Creative Commons License 2015.08.05 0 0 64252

Szekrényekben, itthon, ma is alkalmazzák a ringvezetéket. Sőt, csarnokokban több helyen láttam, hogy a dugaljkombinációk így voltak felfűzve.

Előzmény: paplanfa (64251)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64251

Aha, vágom. Folyadéknál, ivóvíznél-melegvíznél még értelme is van a dolognak, de áramnál? Hát igen, annyi, hogy itt nincs fűnyírólassulási effektus, hiszen minden konnektor ugyanolyan messze van a körtől. Na jó, felejtsük el gyorsan, és maradjunk a magyar szokásoknál.

Előzmény: C20NE (64249)
C20NE Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64250

A hőlégfúvóval nem lesz baj mert átalakító vagy UK bekötő vezeték kell hozzá és mindkettőben benne van a biztosító!

Előzmény: paplanfa (64248)
C20NE Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64249

Elindulsz egy "madzaggal" kötöd rá bőszen az aljzatokat nem számolod, csak kb. 100m^2-t ne lépd túl, Ők így számolnak, majd a végén visszaviszed a drót másik végét ugyanabba a kismegszakítóba ahonnan indultál, a nullával ugyanígy jársz el. Ez a körvezeték aminek így dupla lesz a keresztmetszete és nagyobb a hibatűrése egy darabig, ha valahol megszakad minden marad áram alatt tudni nem fogod, hogy a keresztmetszet hirtelen a fele lett.....nekem a szőr áll tőle a karomon de Nekik jó.

A vizesek és a fűtésszerelők is használnak ilyet.

Előzmény: paplanfa (64248)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64248

Mi az a körvezeték? :)

Ha kiviszem a magyar dugós hőlégfúvót és bedugom egy átalakítóval, megette a fene a rendszert.

Előzmény: C20NE (64247)
C20NE Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64247

Ott elfogadott, hogy kiépítenek egy körvezetéket  és ~30A-re biztosítják, viszont a fali aljzat max 13A-re terhelhető ezért építenek egy biztosítót a dugóba és meg is oldották a problémát. Kevesebb áramkört kell kiépíteni, kevesebb biztosítóval és szerintük a biztonság is teljes hiszen a hálózat megfelelő keresztmetszetű és ehhez mérten van biztosítva a csatlakoztatott eszközök kábelében  meg ott a biztosító ami védi a csatlakozó kábelt és az eszközt.

Nekem meredek de az angolok mindig mindent máshogyan csináltak mint a kontinentális európai országok.

-szerintem!-

Előzmény: paplanfa (64246)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64246

Más??? De hát miben?

Előzmény: C20NE (64245)
C20NE Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64245

Az angoloknál ha jól tudom a készülék dugójában van a bizti nem a dugaljban. A dugóban lévő bizti a készüléket védi az elosztóban lévő meg a  hálózatot.

Náluk más a hálózat kialakítása és szükséges a dugóba építeni egy plusz védelmet.

Előzmény: paplanfa (64244)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64244

Oké, a félreáram kivédhető FI-vel, ami a manuszt védi. A kismegszakító a vezetéket védi a túláramtól. A rövidzár ellen mi védene? Egy üvegcső biztosíték?

Angoloknál miért is van minden dugaljba, és talán minden konnektorban is egy bizti? Nálunk miért nincs?

Előzmény: cucu (64240)
C20NE Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64243

Durva esetben a B vagy a B+ áramvédő is megoldást jelenthet bár ebben az esetben a Te megoldásodnak is tökéletesnek kellene lennie az A típusnak.

Előzmény: pampalini111 (64242)
pampalini111 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64242

A hiba valahol ott lesz, a többsègèben egyenirányitót tartalmazó áramköröket A tipusu áramvèdővel kell vèdeni a

tèves kioldások miatt, a tied milyen?

C20NE Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64241

Ebben a segédletben megtalálod a szelektivitás meghatározásához szükséges táblázatokat:

http://www.uni-obuda.hu/users/molnarka/Szakmernoki/Jegyzetek/Epuletvillamossag/mg100.pdf

cucu Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64240

Nálam is mindig a 16-os Elműs megszakító ment le a kismegszakító helyett amikor a porszívót bekapcsoltam. Az Elmű kicserélte C-re, azóta nem old le se ez, se a kismegszakító.

Úgy látom, Téged is a miért érdekel, ami nagyon helyes, de a mindennapi életben sokszor úgy oldunk meg problémát, hogy nem hezitálunk ennyit, csak cserélünk, és megyünk tovább.

Előzmény: paplanfa (64236)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64239

Egy kérdés. A falhorony maróhoz a sima hamuporszívó megfelel elszívónak?

C20NE Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64238

ami is=ami kis

Előzmény: C20NE (64237)
C20NE Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64237

Rengeteget gondolkoztam ezen, pláne, hogy a Bátyáméknál már a kerítésben van a villanyóra 50m-re a háztól. Az a baj, hogy az emberi áron megfizethető csatlakozási teljesítmény, legyen mondjuk 3x25A , ez sem olcsó de még mondjuk belefér, esetében még ha C25A-es kismegszakítót szerel is az áramszolgáltató az nem lesz szelektív sem C10A sem C13A sem C16A megszakítóval amit elterjedten szerelnek és hiába teszel a helyükre "B" karakterisztikájút sok esetben mindkét megszakító kiold és lehet zseblámpával bohóckodni. Ha nagyon hosszú a betáp sokan azt mondják, hogy a kábel induktivitása picit segít és ritkábban old le az óra alatti mint a rövid betápos esetekben én azonban kétkedek. Akarom tesztelni ha lesz időm induktivitások beiktatásával lehet-e javítani a szelektivitást, de az első blöfföm az, hogy nem. A többit majd a mérés után.

Összefoglalva nemigen van jó és szelektív megoldás ezekre az esetekre.

Úgy kell(ene) méretezni a hálózatodat, hogy a hurokellenállás a legtávolabbi zárlat esetében is kioldja a C25A megszakító zárlati kioldóját, ami is hurokellenállást feltételez ami viszont esetedben még tovább rontja a szelektivitást viszont növeli a biztonságot.

-szerintem!-

Előzmény: paplanfa (64236)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64236

Ja igen.

De visszatérve, milyen megoldás lehet arra, hogy zárlat esetén egy előre tudott helyen szakadjon meg az az egy szem áramkör, (magyarul az elosztótáblánál) ne pedig komplettó Inotáig minden. 1 fázis, 16A, sima lakás, semmi extra ne legyen.

Vagy erre nincs megoldás? Hiszen a zárlatkor egy "0" Ohm-os ellenállás végez "munkát". Ez a villanyórán is meg kell, hogy látszódjon, legalábbis elvileg, hiszen akkora hang, fény és hő keletkezik ami nem teremtődhet ingyen.

Előzmény: C20NE (64232)
cucu Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64235

Nem, nem, ez így van jól! Szabatosan, egzaktul kell fogalmazni, főleg, amikor írunk. Különben könnyen félreérthetővé válunk, és kezdődnek a véget nem érő viták. Különösen igaz ez ebben a szakmában, ahol minden részletnek döntő jelentősége van.

Ez így nagyon érthető volt, neked is köszi szépen!

C20NE Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64234

Egyetértek!

Előzmény: Zs:) (64233)
Zs:) Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64233

Amit leírtál, tökéletesen látszik az általam beszúrt jelleggörbe rajzon :)

C20NE Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64232

A bimetálnak zárlat esetén is lehet szerepe, sajnos tipikus példa ha a hurokellenállást nem méretezik, csak amúgy magyarosan " így szoktuk " alapon készítik a hálózatot és a hurokellenállás miatt a kismegszakító zárlatkor sem kerül abba az üzemállapotba ahol a zárlati kioldó működésbe lépne, ilyenkor a zárlati áramot a bimetal fogja megszakítani lényegesen lassabban mint a zárlati megszakító szakítaná meg. Ha jól értettem ötfelezős is erre utalt!

Azonban a kioldási karakterisztikát/jelleggörbét egyes egyedül a zárlati kioldó gyári beállítása alapján határozzuk meg bár a teljes karakterisztikában a bimetál is szerepel, azonban az minden B,C,D kismegszakítónál azonos a kereskedelemben kapható BCD karakterisztikájú kismegszakítók esetében (azonos áramú kismegszakítót feltételezve) és a bimetal görbéjére ráfektetett zárlati kioldó jelleggörbe adja a teljes görbét!

Túlterhelés esetén, ha jól emlékszem Elek azt mondta, hogy a B16A-t és a C16A-t 20-rel terheljük és ha jól rémlik a példája....mindjárt megkeresem.... meg is van: "Azonos áramú kismegszakítók között a B és a C karakterisztika közötti különbség csak úgy mutatható ki, ha létrehozol egy olyan terhelést, ami a kismegszakító árama fölött van (tehát mondjuk 20 amperes) és megfigyeled, hogy mindig a B karakterisztikájú  kismegszakító fog leoldani."

Szóval Elek a dőlt betűs részt állította, ezzel szemben a valóság, hogy 20A-nél mindkettő, a B16A és a C16A is ugyanakkor fog leoldani, mert a bimetal karakterisztikája ugyanaz és nem függ a zárlati kioldó karakterisztikájától (B,C,D) különbség akkor lehet ha az egyik kismegszakítónál már a zárlati megszakító dolgozik a másiknál még csak a bimetal, de ez B16A és C16A nál nem 20A!

Lehet, hogy csak Nekem szúrják ezek a pongyolaságok a szemem, akkor szóljatok és többé nem javítok, de szerintem fontos, hogy pontosan lássuk a kérdést.

Előzmény: cucu (64226)
cucu Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64231

Köszi!

Előzmény: ficere50 (64230)
ficere50 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64230

A bimetál a konstans túláramot kezeli, miután a tartós (rajta átfolyó) túláramra melegszik fel. A kioldási karakterisztikákat ennek az alkatrésznek a méretezésével tudják megvalósítani: tömege, felfűtéséhez szükséges /teljesítményhő/idő, elhajlási szög/út, stb.

A zárlati érzékelés mindig a kioldómágnesek feladata. (persze itt is a méretezés oldja meg, hogy hányszoros zárlati áram adjon megfelelő húzónyomatékot a kilincsmű kioldásához.)

Előzmény: cucu (64226)
gergerg Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64229

Igen, úgy nem megy le.

Előzmény: Tízenhármaska (64227)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64228

Egy hozzad kozeli regszerelore van szukseged,O majd elmondja mi a teendo,majd papiroz az aramszolgaltato fele.

Előzmény: kiváncsis (64224)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64227

Gergerg probaltad ugy is, hogy az osszes aramkori kismegszakitot lakapcsolod?

cucu Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64226

Nem vagyok szakértője a kismegszakítóknak, de azt érzékelem, hogy Elek élesen elhatárolja a zárlati működésbe lépést (azaz a hirtelen előálló áramugrást) a folyamatosan növekvő áramfelvétellel szemben. Te magad is azt mondtad, hogy ne mossuk össze a kettőt.

Igazából én sem tudom melyik az igaz; a bimetálnak van-e ideje zárlatkor működésbe lépni, vagy sem... Ha viszont a bimetál milyensége dönti el, hogy mennyire gyors vagy lomha a leoldás, akkor kell, hogy szerepe legyen zárlatnál is. Szerintem ez csak így lehet, különben minek lenne benne bimetál? Elek jól gondolja, csak rosszul magyarázza.

Előzmény: C20NE (64223)
topikolos Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64225

Sziasztok!

Felmerült bennem a mérőóraszekrény telekhatárra áthelyezésének gondolata egy 32A-re bővítéssel egybekötve. Keresgéltem, és azt találtam, hogy ilyen esetben a meglévő légkábelt földkábelre kell cserélni, amiért 4000Ft+áfa/m díjat kell fizetni. Helytálló ez az információ jelenleg is?

Ha át kell fúrni az út alatt, akkor is ennyi a fizetendő?

Mennyi egyéb költségre számíthatok, ha a csövezés meg van a kerítésig, vagyis elviekben csak a szekrényt kell felszerelni és behúzni a házba a kábelt (tehát nincs további földmunka)?

A földelést ilyenkor érdemes a szekrénynél kialakítani (vagyis a szonda is plusz költség)?

Démász terület, ha számít.

Ha lesz elektromos sütő és elektromos (indukciós) főzőlap, akkor mit javasoltok a bővítést illetően? Elegendő 1x32A, vagy érdemesebb 3 fázisban gondolkodni (3x16, vagy lehet asszimetrikusan is kérni, pl. 2x10A és 1x12)?

Köszi.

kiváncsis Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64224

Sziasztok!

Egy háromfázisú Hensel fogyasztásmérő szekrénybe teljesítmény bővítés kellene 3x32A-ra, a meglévő 1x32A, 2x20A
Mi a bővítés folyamata? Mit kell átalakítani a fogyasztásmérő szekrényben, és mi a teendő a szolgáltató felé? (ÉMÁSZ terület)

Előre is köszönöm!
Üdv.

C20NE Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64223

Ezzel az állításával egyetértesz?

-> A B/C/D jelzés a kismegszakítóban lévő áramfigyelő bimetál késleltetését jelenti

és ezzel?

-> Zárlat esetén meg tökmindegy, hogy B, C vagy D, hiszen zárlat esetén a bimetál nem csinál semmit

Esetleg ezzel?

-> Mindegy, hogy hány amperesek vagy B vagy C karakterisztikájúak, a zárlat-figyelő tekercs mindegyik kismegszakítóban egyforma (nagyjából).

esetleg ezzel?

->És a képen pirossal jelölt terület nem a zárlati tartomány,

a zárlati áram szinte mindig több száz amper körül van

Előzmény: cucu (64218)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64222

Próbáld ki, hogy azt az 1 cuccost egy konnektorbadugós Fi-n keresztül használod. És próbáld ki úgy is, hogy kiszereled és valahol máshol használod.

Előzmény: gergerg (64221)
gergerg Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64221

Én ezt értem, de akkor ha azzal van gond, akkor üzem közben is gond lenne, meg felkapcsoláskor is, nem csak lekapcsoláskor.

Előzmény: paplanfa (64220)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64220

Ennek a nem felkapcsolt kismegszakítósnak kapcsold fel a kismegszakítóját, és húzd ki a konnektorból. Az FI akkor kapcsol, ha a védővezetőn folyik áram, vagy ha nem ott, akkor valahol egészen máshol (gázcsövön). Ha kihúzod azt a védővezetőset, valószínűleg nem lesz több gondod. A nulla és a védő akkor is "be van kapcsolva" ha bedugtad, de lekapcsoltad a fázisát.

gergerg Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64219

Nem hiszem hogy ez lesz a megfejtés. Összesen van 10db gu10-es ledes izzóval működő lámpa, valamint 3 db kompaktfénycsöves, 2 db dugvillás tápegység, ezekről 12v-os ledek mennek. Na eddig nincs is földelés. Illetve van, de a fényforrásoknak és a tápegységeknek nincs védővezetőjük, nincs hova vezetni. Van még egy tápegység, ennek már van védője, erről megy 5 db izzó. Szóval max ez lehet ami visszafelé kisülhet, viszont a jelenség akkor is fenn ált, ha ennek a kismegszakítója nem volt felkapcsolva. És ami a legfontosabb, csak lekapcsoláskor jelentkezik a hiba, akkor sem mindig. Szinte biztos vagyok benne, hogy valami a nullán visszajön némi késéssel (kondenzátor) és ezért érzékeli a Fí. No de ezzel meg az a baj, hogy akkor akkor is vissza kellene valaminek jönnie, mikor a kapcsolókkal kapcsolgatok. Valószínű be fogok tenni valami műterhet, mert akkor a "kondi" ami akár maga a vezeték is lehet, ezen keresztül sül majd ki. Ezért gondoltam egy trafóra. 

Előzmény: pampalini111 (64198)
cucu Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64218

Szerintem Elek nem mosta össze a kettőt.

Előzmény: C20NE (64216)
Zs:) Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64217

B16 és C16 amperes kismegszakító kioldási görbéi egymásra helyezve:

C20NE Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64216

Valoban, de Elek pontatlan megfogalmazasaival es teves allitasaival ez nincs kapcsolatban. Es az allitasaim muszaki tartalmaval sem, sosem mondtam mast. Osszeszedtem lentebb, mikkel van bajom Egy korabbi hozzaszolasban.

Ne mossuk ossze a zarlati kioldast es a tulterheleses kioldast, pontosan tisztazzuk, melyik beavatkozoszerv mukodesere vonatkozik a zarlati kioldasi karakterisztika. Es akkor a kerdesre is korrekt valaszt adunk amibol a polemia kiindult.

Előzmény: ötfelezős (64215)
ötfelezős Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64215

Így túlterhelés esetén amíg nem éri el a zárlati kioldó tartományát nincs különbség a kismegszakítók között a B,C,D esetén

Itt a poén! Amíg nem éri el. De mindegyik típusnál más áramnál éri el!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)

Előzmény: C20NE (64213)
C20NE Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64214

Te ezt írtad:

-A B/C/D jelzés a kismegszakítóban lévő áramfigyelő bimetál késleltetését jelenti,

tehát ugyanakkora túláram esetén a C/D később kapcsol le, de egyszer azért ő is lekapcsol.

Mint tisztáztuk ez téves! A zárlati kioldó névleges áramát határozza meg, nem a bimetál késleltetését, a bimetálnak fogalma sincs, hogy milyen karakterisztikájú kismegszakítóba szerelték. Indirekt persze késleltetés ez is csak nem a bimetalé hanem a kismegszakító zárlati kioldásának az idejét határozza meg.

- Zárlat esetén meg tökmindegy, hogy B, C vagy D, hiszen zárlat esetén a bimetál nem csinál semmit

Ez is téves, pont  zárlat esetén van jelentősége a karakterisztikának, ugyanis a számolt hurokimpedancia függvényében csak olyat választhatsz aminél zárlat esetén létrejön a kioldás a zárlati kioldóban.

- Mindegy, hogy hány amperesek vagy B vagy C karakterisztikájúak, a zárlat-figyelő tekercs mindegyik kismegszakítóban egyforma (nagyjából).

Ez is érdekes állítás.... :-)

elfáradtam tovább keresgélni az állításaidat.

Ha azt érzed, hogy jóra gondoltál azt próbáld műszakilag helytállóan megfogalmazni, hogy mindenki pontosan azt értse amit Te mondani akartál!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64211)
C20NE Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64213

Nem mondtam, hogy ugyanaz a működési tartományuk, de ha a bimetall karakterisztikáját felrajzolod akkor láthatóan teljesen egyforma és a zárlati tartományt tologatod rajta vízszintesen. Így túlterhelés esetén amíg nem éri el a zárlati kioldó tartományát nincs különbség a kismegszakítók között a B,C,D esetén.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64212

Találtam egy táblázatot, hogy a különböző kismegszakítókat milyen zárlati áramok elviselésére készítik fel (a megszakítás pillanatában):

Gyengébbek kedvéért : 1 kiloamper (kA) = 1000 amper :)

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64211

Az általad berakott képen a bimetálok reakció görbéi láthatók.

Harmadszor is leírom: a zárlati áramhoz a bimetálnak semmi köze (olyan rövid idő alatt nincs is ideje melegedni/elmozdulni).

És a képen pirossal jelölt terület nem a zárlati tartomány,

a zárlati áram szinte mindig több száz amper körül van, de olykor a 10.000 ampert is meghaladja És itt most még csak egyszerű lakásokról beszélek, ipari áramok esetén ez még ennél is sokkal több lehet, láttam már 17-es villáskulcs egyik felét plazmafelhővé válni.

Erre a bazinagy áramra NEM a bimetál reagál, hanem a kis tekercs: a nagy átfolyó áramtól hirtelen annyira megugrik a mágneses tere, hogy a kismegszakító abban a pillanatban kismegszakít.

A kismegszakítókon van egy bekeretezett érték, ez a javasolt maximális zárlati áram erősségét jelzi, tehát kb ekkora áramot képes megszakítani jelentős károsodás nélkül. Ebben a kis keretben 4000 / 6000 és hasomló amper értékek vannak írva. Már ebből is sejthető, hogy a zárlati áramok milyen tartományban mozognak.

"Néz utána, olvasgass!"

Én már sokat olvasgattam, most te jössz :)

Előzmény: C20NE (64206)
ötfelezős Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64210

Szó szerint értve neked van igazad, de értelmét tekintve meg Eleknek.

Elvégre

A bimetál ugyanaz bennük 

csak éppen a működési tartományuk nem ugyanaz

és

A zárlati tartományban van különbség

olyan értelemben, hogy meddig engedi a bimetált érvényesülni

Persze, ezek csak akkor érvényesek, ha a hurokellenállás nincs kihegyezve. Ha ki van hegyezve annyira, hogy belelógjon a kismegszakító túlterhelési tartományába, akkor nem. Akkor valóban másképp viselkednek zárlat esetén.

C20NE Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64209

Igazából háztartásban azoknál a dugaljaknál van jelentősége a karakterisztikának ahol nagy indulási áramú cuccok üzemelnek: mikró, nagyteljesítményű takarítógép, nagy flex....stb. Itt az indulási áram indokolatlan kioldást okozna egy B-s megszakítón érdemes C-t használni.  Ezeknek a gépeknek indulás után az üzemi áramuk már bőven belefér egy 16A-es megszakító képességeibe, nem is lehet máshogy hiszen háztartási dugaljban nincs 16A-nál terhelhetőbb.

A klíma pont nem ilyen, ha új fajta inverteres, mert ezek meglepően kis étvágyúak egy 3kW-os klíma elmegy egy 10A-es megszakítóról, mert a megadott teljesítmény nem a hálózatról felvett villamos teljesítményt jelenti, de  a toroidos tápegységem a 16B-t már bekapcsoláskor leveri akkor is ha nincs rajta semmilyen terhelés.....hiába a toroid már csak ilyen.

Előzmény: paplanfa (64208)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64208

Hát, akkor nagyjából tökmindegy. Zárlatot sokkal könnyebb összehozni, mint túlterhelni. lámpák alig fogyasztanak, laptopok alig, tv is kevesebb mint régen. Hűtő is max100W. Ellenben vannak klímák, kávéfőzők, egyéb konyhai ételfőző-takarító hót fölösleges bizbaszok. Egyedül a ruhaszárító az ami nagyon értelmes dolog. FI-nek több dolga van a vizes-olajos dolgok és a különféle védőérintkezős kapcsolóüzemű tápok, és kábelTV-k miatt. Össze lehet hozni egy lakást úgy is, hogy kevés energiát pocsékoljunk, és úgy is, hogy rengeteget. A standby cuccok pedig szépen csendben nyúlják le az "áram-sávszélességet". Van olyan ip tuner aminél a kikapcsolás csak annyit tesz, hogy leveszi a videójelet, de ugyanúgy működik tovább teljes fogyasztáson.

C20NE Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64207

Na a kép élvezhetetlen de ha rákattintasz látható lesz.

C20NE Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64206

Nem, nem, nem!

A bimetál ugyanaz bennük ! A Zárlati tartományban van különbség!

Néz utána, olvasgass!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64204)
C20NE Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64205

Nem, nem, nem!

A bimetál ugyanaz bennük ! A Zárlati tartományban van különbség!

Néz utána, olvasgass!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64204)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64204

"Eloszlatnék egy tévhitet. a C karakterisztikájú kismegszakító nem terhelhetõ jobban, mint a B karakterisztikájú."

A B/C/D jelzés a kismegszakítóban lévő áramfigyelő bimetál késleltetését jelenti,

tehát ugyanakkora túláram esetén a C/D később kapcsol le, de egyszer azért ő is lekapcsol.

Zárlat esetén meg tökmindegy, hogy B, C vagy D, hiszen zárlat esetén a bimetál nem csinál semmit (olyankor csak a tekercs dolgozik).

Előzmény: C20NE (64203)
C20NE Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64203

" Mindegy, hogy hány amperesek vagy B vagy C karakterisztikájúak, a zárlat-figyelő tekercs mindegyik kismegszakítóban egyforma (nagyjából).

Azonos áramú kismegszakítók között a B és a C karakterisztika közötti különbség csak úgy mutatható ki, ha létrehozol egy olyan terhelést, ami a kismegszakító árama fölött van (tehát mondjuk 20 amperes) és megfigyeled, hogy mindig a B karakterisztikájú  kismegszakító fog leoldani. "

Ez nagyon  nem így van!!!

Eloszlatnék egy tévhitet. a C karakterisztikájú kismegszakító nem terhelhetõ jobban, mint a B karakterisztikájú. Túlterhelési tartományban, azonos feltételek mellett mûködnek! Különbség a zárlati tartományban van, a "B" típus mágneses gyors-kioldója a névleges áram 3-5×-e, a "C" karakterisztikának 5-10×-e. Tehát hagyományos értelemben vett tartós túlterhelésnél egyformán viselkednek. Az érintésvédelmi alfa szorzó a gyors kioldás miatt különbözteti meg Õket, tekintve a elõírt kioldási idõket!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64199)
C20NE Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64202

A legtöbb gyártónak a weboldalán találsz táblázatot ahol megadják, hogy milyen biztosító milyennel lesz szelektív. Ott mindent megtalálsz.

Nekem a világításon C6A van és zárlatnál az óra előtti C25A -t is lenyomta. Ellenben a késes 25A-es gL/gG épen maradt.

Sajnos a tapasztalatom, hogy nehéz lakáselosztóban szelektívre csinálni az óránál lévő biztosítókhoz képest.

Előzmény: paplanfa (64201)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64201

Ha 10A-es B van, akkor is a villanyórás 16A-es C oldana le zárlatkor?

Előzmény: C20NE (64197)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64200

"Minden fényforrás valamilyen elektronikával szerelt."

Csak pár gondolat:

Egyre több készülékben vannak zavarszűrő kondenzátorok a föld felé. Ezek az első feltöltődés pillanatában egyenként csak nagyon pici (FI relé számára jelentéktelen) áramot engednek át, de ha a hálózaton van egy rakás ilyen készülék, az együtt már egy rakás kondenzátor és ha ez párosul egy baromi gyors reagálású FI relével, az a párosítás már talán okozhat ilyen gondot.

Egy vacak tervezésű három fázisú zavarszűrő belsejében létezhet egy lebegő csillagpont, ami csak addig van nulla volton, amíg mind a három fázis jelen van. A kapcsoló viszont biztosan nem halál pontosan egy időben kapcsolja a három fázist, ezért ez a lebegő csillagpont akár 230 V-ra is elszaladhat (el akarhat szaladni) valamerre egy-egy pillanatra, így viszont már folyhat áram a föld felé. És ha sok ilyen három fázisú zavarszűrő pici árama összeadódik...

Az összes fenti problémára megoldás lehet egy FI relé csere: kell keresni egy olyat, aminek icipicivel lassabb a reakció ideje: megvárja, míg mind a három fázis megérkezik ÉS még azt is megvárja, míg az összes zavarszűrő kondenzátor árama is lenyugszik.

Persze ha szereted a kihívásokat, akkor előtte átmész Sherlock Holmes üzemmódba:

- írd össze azokat a berendezéseket, amelyek egyáltalán le tudják kapcsolni a FI relét (marha sok készülék, lámpa, stb nincs leföldelve, ezeket ki lehet hagyni)

- próbálj olyan helyzetet teremteni, hogy a FI relé ne véletlenszerűen csapjon le, hanem mindig amikor csak te akarod pl kapcsolgasd a betápot készakarva úgy, hogy ne mind a három fázis legyen kapcsolva (persze előtte állítsd le azokat a fogyasztókat, amelyek csak három fázissal tudnak működni :)

Előzmény: gergerg (64190)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.08.04 0 1 64199

"hogy biztosan a lakásban levő kapcsol-e le és nem az óránál, ha mindkettő 16 A-es és kint C, bent B van. Rövidzár biztos megmondaná,"

A zárlat egy olyan brutális áramlökés, ami az első pillanatban akár sok-sok ezer amper erősségű is lehet.

Minden kismegszakítóban van egy hőkapcsoló bimetál és van egy elektromágnes tekercs. A pontos ampert kizárólag a bimetál figyeli mert a zárlati áram "mérhetetlenül" magasabb. Tehát a 16 ampert nem lehet rövidzárral tesztelni, mert a rövidzárral nem a bimetálokat, hanem csak a két kismegszakító zárlati behúzó tekercseinek lekapcsolási sebességét hasonlítod össze, ilyenkor a két kismegszakítóban a 16 ampert figyelő két bimetálnak feleszmélni sincs idejük. Mindegy, hogy hány amperesek vagy B vagy C karakterisztikájúak, a zárlat-figyelő tekercs mindegyik kismegszakítóban egyforma (nagyjából).

Azonos áramú kismegszakítók között a B és a C karakterisztika közötti különbség csak úgy mutatható ki, ha létrehozol egy olyan terhelést, ami a kismegszakító árama fölött van (tehát mondjuk 20 amperes) és megfigyeled, hogy mindig a B karakterisztikájú  kismegszakító fog leoldani.

Egy zárlat sok ezer amperével csak a beépített pici elektromágnesek sebességét versenyezteted, olyankor nem számít a karakterisztika, de még az amper sem.

Előzmény: paplanfa (64196)
pampalini111 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64198

Mivel a hiba áramszünethez kötött, visszakapcsoláskor túlfeszültsèg keletkezhet amit valamid a föld felè vezet le.

Az elektronikus eszközeid is okozhatnak hibát, A vagy AC tipusu az áramvèdőd?

A túlfesz levezető nem olcsó de az áramvèdő cserèje sem az.

A földelt zavarszürőkre is lehet gyanakodni (mosógèp,micro) ezeket húzd ki amikor áramszünetek vannak, amikor te kapcsolod le a betápot akkor is lekapcsol?

Túlfesz levezetőt adhatok kölcsön, megnèzem milyenem van, hol laksz?

Előzmény: gergerg (64192)
C20NE Creative Commons License 2015.08.04 0 0 64197

Kb. egyszerre, két 16A-es megszakító sosem lesz szelektív, hiába az egyik B a másik C. Ha szerencséd van és csak kismértékű túlterhelésed van, rövid ideig akkor a B előbb fog kioldani, de zárlatnál egyszerre.

Előzmény: paplanfa (64196)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.03 0 0 64196

Hogyan lehet letesztelni a kismegszakítókat, hogy biztosan a lakásban levő kapcsol-e le és nem az óránál, ha mindkettő 16 A-es és kint C, bent B van. Rövidzár biztos megmondaná, de talán van kulturáltabb módja is. (a magától értetődő kapcsoljunk be pár vízforralót módszeren túl)

cucu Creative Commons License 2015.08.03 0 0 64195

Az pont elég a probléma kezeléséhez.

Előzmény: SZ-B50 (64193)
gergerg Creative Commons License 2015.08.03 0 0 64194
Előzmény: gergerg (64192)
SZ-B50 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 64193

Én úgygondolom ez sem segít mert csak üzemi feszültség fölött szólal meg.

Előzmény: pampalini111 (64191)
gergerg Creative Commons License 2015.08.03 0 0 64192

Az meg hogy segít? 

Előzmény: pampalini111 (64191)
pampalini111 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 64191

Egy túlfeszúltsèg levezető ,vagy a csere segiteni fog.

Előzmény: gergerg (64184)
gergerg Creative Commons License 2015.08.03 0 0 64190

Az viszont eszembe jutott, hogy az egész körben, az egész rendszerben nincs egyetlen tisztán ohmos fogyasztó. Minden fényforrás valamilyen elektronikával szerelt. Szóüval valószínű hogy valami ilyesmi állhat a háttérben. Lehet be kellene valamit iktatni ami benyeli ezt a lökést. Pl egy trafót. 

Előzmény: SZ-B50 (64188)
gergerg Creative Commons License 2015.08.03 0 0 64189

Jó gondolat, mert valóban így van, de azt is tudjuk, hogy a KK kamrái sem kapcsolnak tökéletesen egyszerre, szóval lehet hogy még úgysem oldódik meg. Másrészt akkor olyankor is le kellene ugrania, amikor simán kapcsolóval kapcsolom a világítást.

Előzmény: SZ-B50 (64188)
SZ-B50 Creative Commons License 2015.08.03 0 0 64188

Én arra gondolok hogy a kk csak a fázisokat kapcsolja le és valamelyik kondi a nullán keresztül sül ki és ez viheti le a FI relét.

Szirty__ Creative Commons License 2015.08.03 0 0 64187

Miért is?

A terheléstől a sodrás szépen "kipöndörödik" a forrasztásig.

Előzmény: pajaci (64182)
cucu Creative Commons License 2015.08.03 0 0 64186

:)

Előzmény: cucu (64185)
cucu Creative Commons License 2015.08.03 0 0 64185

Gyufával peckeld ki.

gergerg Creative Commons License 2015.08.03 0 0 64184

Valaki mondja már meg, mit csináljak ezzel a moslék fí-relével, ki nem köthetem, de jó lenne ha nem kellene áramszünet után visszakapcsolgatni.

Előzmény: gergerg (64168)
ötfelezős Creative Commons License 2015.08.03 0 0 64183

Valószínűleg nincs (talán még szabadvezetékeknél sincs).

No, azért egy eszembe jutott. A szabadvezetéki toldókötés.

ép eszű villanyszerelő úgy készít sodrott kötést

Hát, az írásban látott tényleg nem hasonlít a "rendes" sodrott kötéshez.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64177)
pajaci Creative Commons License 2015.08.03 0 0 64182

Ha összesodrod a derótot, akkor nem a forrasztást terheled...

Előzmény: Szirty__ (64181)
Szirty__ Creative Commons License 2015.08.03 0 0 64181

"Aztat írja a szakirodalom, hogy forrasztott kötés csak úgy megengedhető, ahol mechanikailag nincs terhelve."

"Van olyan kötés amin megengedhető mechanikai terhelés?"

"Valószínűleg nincs (talán még szabadvezetékeknél sincs)."

Akkor ebből következően a forrasztott kötés mindenhol megengedhető :-)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64180)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.08.03 -1 0 64180

"Van olyan kötés amin megengedhető mechanikai terhelés?"

Valószínűleg nincs (talán még szabadvezetékeknél sincs).

De van olyan mechanikai terhelés, ami annyira enyhe, hogy hivatalosan senki sem tekinti terhelésnek, viszont ahhoz elég, hogy egy vacak forrasztott kötést néhány hét vagy néhány év alatt szép lassan szétnyisson. Olyasmikre gondolok, mint pl egy kapcsolószekrényben egy-két méter hosszú lógó vezeték súlya, vagy egy forgalmas kötődobozban, amikor úgy kell a drótkupacot beerőltetni, hogy rá lehessen tenni a fedőt - az ilyen helyeken létrejövő húzó/feszítő erőket hivatalosan senki nem nevezné mechanikai terhelésnek, pedig hosszú távon képesek akár teljesen szétnyitni olyan kötési pontokat, amelyeket kizárólag a forrasztóón tart össze.

Előzmény: Szirty__ (64154)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.08.03 0 0 64179

"Azért átlátszó hogy lásd miként folyik meg az ón zsugorításkor,ami biztosítja a földelő harisnya folytonosságát, és körkörösségét.Az mi ha nem forrasztott kötés?"

Nem biztos, hogy kötelező ott forrasztani,

lehet, hogy a fűtőkábel gyári leírásában csak annyi van, hogy a toldásnál a két kábelszakasz harisnyái között X hosszúságú átfedést kell biztosítani, ennek utólagos ellenőrzése miatt átlátszó a zsugorcső.

Nincs az interneten valami hivatalos gyári ajánlás a toldás kivitelezésére?

Előzmény: szakmókus (64160)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.08.03 -1 0 64178

"Az egy árnyékoló harisnya sose folyik rajta áram, csak zavarszűrésre való."

A fűtőkábelek igen gyakran kerülnek olyan helyekre, ahol mechanikai sérülés fordulhat elő. Az a harisnya nem az árnyékolás miatt van, hanem azért, hogy bármilyen irányból történik erőszakos behatolás (vágás/nyomás/stb), amikor a behatoló elér a veszélyes vezető érig, már ott cipeli magával a földelést is (mert a behatoló tárgy tolja maga előtt a földelt harisnyát, de legalábbis hozzáér) így a biztosítéknak / FI relének van lehetősége megelőzni a nagyobb bajt.

Előzmény: DkGrinder (64163)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.08.03 -1 0 64177

Ez a humoros írás bearanyozta az estémet :)

Azok a legszebb részek, ahol a mesélő megpróbálja beadni a kedves olvasónak, hogy ép eszű villanyszerelő úgy készít sodrott kötést, hogy 

- megelégszik kb 3-4 sodrattal (a valóságban kb 10 alattit még sehol nem láttam) 

- és a sodrott kötést középen nem  hajlítja vissza önmagára (ilyet mondjuk sajnos már láttam, amit egyenesen felejtettek, de szerencsére ritka).

Persze lehet, hogy az volt a cél, hogy minél szarabb kötéseket produkáljunk, pl annak bebizonyítására, hogy milyen hülyék a villanyszerelők... ;)

Az biztos,hogy aki ezt írta, az még soha életében nem látott még igazi szakember által készített sodrott kötést (legalább 15-20 sodrat, középen önmagára visszahajtva, a törés fogóval megszorítva).

Előzmény: C20NE (64169)
szakmókus Creative Commons License 2015.08.02 0 0 64176

Egy fűtőkábel milyen árnyékolást igénylő zavarokat kelt?

Szerintem az földelés, azért harisnya, vagy fémfonat ,hogy hajlékony maradjon a kábel.

Arra a kábelre gondoltam, ami két vezető közötti "félvezetővel"fejleszt hőt.Ezt borítja egy szigetelő réteg,azt egy fémfonat,majd még egy szigetelő réteg.

Előzmény: DkGrinder (64163)
szakmókus Creative Commons License 2015.08.02 0 0 64175

Osztozom a véleményeddel!

Ha tiltanám,ha tilthatnám, az indok az lenne hogy a forrasztás minőségét a szerelő kézügyessége, hozzáállása,a forraszanyag minősége,a huzal tisztasága,stb határozza meg.

Sok a tényező ami az emberen múlik, ellenben a szerelvények automatikus működésével.

Illetve csak oldhatatlan kötéseket létrehozni egy lakásban nem szerencsés,ha bővítünk,vagy ha meg kell egy ilyen kötést bontani,csak ronthatunk a helyzeten.

Egy Wago-ban akár 5 vezetéket is leágaztathatunk, ugyan ezt sodorva forrasztva............látszik hogy ésszerűtlen lenne, de ha nem tiltjuk, sajnos lenne kolléga aki erre hivatkozva nosza hát.........

Míg hegesztéshez minősített hegesztő kell, lágyforrasztáshoz senki nem kér vizsgát.

Sajnos láttam kolléga alatt növekvő cin tócsát, és az eredmény is siralmas volt pedig állította hogy jól dolgozott.  Az idő bizonyította hogy nem.

Mellesleg az úr dolgozata nagyon tetszett, önmagáért beszél. Azért annyit megjegyeznék, hogy oldhatatlan kötést hasonlított össze, oldható kötésekkel szemben, mármint a forrasztás szempontjából.

Hegesztett kötés még jobb eredményt mutatna,bár az a folytonos huzalnak számít.

Az oldhatatlan kötés mindig jobb, ha szakszerűen készül!

Előzmény: C20NE (64174)
C20NE Creative Commons License 2015.08.02 0 0 64174

Látod én a rizsát el sem olvastam csak a mérési eredményeket néztem amiben visszaköszönt az amit anno saját magam is mértem. Ha a legkisebb átmeneti ellenállást ez produkálja akkor a mindenhová bediffundáló ón ami a keresztmetszetet csökkenti....mint a nemzetbiztonságot az ürgelyukon át beszivárgó diverzánsok (Tanú by Bacsó Péter )...hát hogyismondjam'  ;-)

Az az érzésem, hogy nem a korrekten elkészített kötés minőségével volt a baj, hanem a minőségi munkaerővel ami  a kötést készítette. Az iparban a lobbitevékenység pedig nagyon sok területen tetten érhető lásd pl. a kéményeseket.

Azt el kell ismerjem, hogy haladósabb a WAGO, egyszerűbb módosításokat csinálni rajta....stb.

(Igazából ez csak a mérnök örök kétkedése bennem, ami próbálja a valódi indokokat megtalálni egy döntés mögött....mikor a 120A-es táp kimenetét egy javítás után visszaforrasztom a panelra mindig eszembe jut ez a vita...)

Előzmény: ötfelezős (64173)
ötfelezős Creative Commons License 2015.08.02 -1 0 64173

Hű. Én mindig azon az elítélő véleményen voltam, amit Stanislaw Lem így fogalmazott meg: ha leeshet a biztosítótábla fedele, akkor elrepülhet az űrhajó hátsó része is... Azaz, ha kis dolgokban téved, akkor nagy dolgokban sem bízom benne.

Esetünkben a paszta működési mechanizmusáról ostobaságot ír (dehogy bontják a cinkszemcsék az alumíniumoxidot), az meg, hogy a sodrott kötés 1914 óta tilos, az ilyen kategorikusan egyszerűen nem igaz. Például a hatvanasokban ideiglenes berendezéseknél megengedte a szabvány. A 2 hónap kétségtelenül nem sok, de azért ne takarjuk már le a tényt.

A Novillnál hasonlóan.

Előzmény: C20NE (64169)
Pompiere Creative Commons License 2015.08.02 0 0 64172

Gondolod, hogy nálunk van benne fi relé? Egy kismegszakító, egy zümmer és egy kézi működtető gomb. Ez elfoglal három helyet és kész. Másnak nincs is hely. Pedig itt is jelentős pénzek mozognak a csatornázásban...

Előzmény: Csuklósbusz (64170)
C20NE Creative Commons License 2015.08.02 0 0 64171

Inkább egy FI-vel kombinált kismegszakítónak amivel helyet is lehet spórolni meg egyszerűbb is lesz a szerelés.

Előzmény: Csuklósbusz (64170)
Csuklósbusz Creative Commons License 2015.08.02 0 0 64170

Van mégegy úszókapcsoló is. 

De én sem értem a dolgot hogy minek mégegy megszakító a zümmernek... Elvileg ehhez aki jön már csak annyit csinál hogy ráköti a 230V-ot. 

De két megszakító FI nélkül... ?  És mindezt egy óriási csatornaberuházási projektben művelik... 

Ahogy elnézem külön megszakító van a zümmernek és egy a szivattyúnak. Pedig elvileg egy megszakító, egy FI-relének kéne lennie benne nem??

Előzmény: GeriSoft07 (64153)
C20NE Creative Commons License 2015.08.02 0 0 64169

Van egy fickó aki szakdolgozott és mérte a különböző kötőelemek viselkedését, hőmérsékletét. Természetesen tisztában vagyok azzal, hogy nem szabályos a forrasztás de az értékek elgondolkodtatóak, különös tekintettel a forrasztott kötéseknél.

https://www.google.hu/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&cad=rja&uact=8&ved=0CGwQFjAIahUKEwjmhP6a_YrHAhXBGCwKHcnCBtU&url=http%3A%2F%2Fgyujtoforras.hu%2F%3Fwpdmact%3Dprocess%26did%3DMjYuaG90bGluaw%3D%3D&ei=sVq-VaboIMGxsAHJhZuoDQ&usg=AFQjCNHx8FuAIYZNKalvdOFLIm_kVfH7ug&sig2=4DlVChu6R1qPX-20bV8t3A&bvm=bv.99261572,d.bGg

Annak idején a nagy vita hevében én is mértem laborban az átmeneti ellenállást ami a melegedéssel mint tudjuk egyenesen arányos és a forrasztott-sodrott kötésnek volt a legkisebb az átmeneti ellenállása.

Én régen forrasztottam a lakásomban , most a házam felújításánál már WAGO-t használtam, karos fajtát. A WAGO gyorsabb könnyen javítható ha valami nem kerek. A lakásban a forrasztott kötések 15 éve bizonyítanak elektromos fűtés és kerámia lap is van. 15 év múlva elmesélem majd itt mi a helyzet a WAGO-val.

gergerg Creative Commons License 2015.08.02 0 0 64168

Én is gondoltam ezekre, először a ledek tápjára gyanakodtam, így azokat kihúztam. (persze a 230-as led izzók tápját nem tudtam kiszedni, csak lekapcsolni) Kompakt fénycsővel is megtörtént. Mi a megoldás? Ha a Fí, után kapcsolgatok, akkor nincs gond. 

GeriSoft07 Creative Commons License 2015.08.02 0 0 64167

A ledek tápja

ugyanilyen effekt szokott lenni frekiváltós gépnél is, hogy lekapcsolod a gép főkapcsolot, leveri a fi relét

Előzmény: gergerg (64165)
Lacivill Creative Commons License 2015.08.02 0 0 64166

Kompaktcsöves világítási hálózaton belefutottam hasonlóba. Lámpa probléma nagy valószínűséggel. Feltételezés:  ha a szinusz tetején kapcsolod le akkor nagyobb szivárgó áram változás történik.

Előzmény: gergerg (64165)
gergerg Creative Commons License 2015.08.02 0 0 64165

Mondanék egy találós kérdést, számítok a rutinotokra!

Figyelmesen olvassatok!

Szóval van egy elosztó. Az elosztó betápja egy GanzKK-ba fut, onnan az elosztóba, ahol 3db 230V-os  Fí-relé várja. A 3 Fí, 3 fázison van elosztva. Az első 2 Fí reléről 2 szivattyú üzemel, a harmadikról világítások. A világítások Fí-reléjéről 4 áramkör van, 10A-es kismegszakítókkal. Ezek közül 2 led tápegységes, 1 230-as ledes, 1 kompaktfénycsöves. A kismegszakítók és a fényforrások között van kézi kapcsoló is. Minden remekül működik, lehet le föl kapcsolgatni, semmivel semmi baj, viszont ha a GanzKK-t lekapcsolom, a világítások Fí-reléje le megy. Nem minden esetben, kb minden 10. kapcsolásnál. Próbálgattam hogy csak 1-1 áramkört kapcsolok fel, mindegy melyik volt felkapcsolva, kb 10. lekapcsolás után a Fí lemegy. De van hogy elsőre. 

A kérdést gondolom kitaláltátok, mi lehet a gond?

DkGrinder Creative Commons License 2015.08.02 0 0 64164

Próbálj összeforrasztani két 240-es kábelt csinálj egy rövid zárat és nézd meg, hogy a sorkapocsban, vagy a forrasztásnál ereszt el :-D

Előzmény: Fázisceruza (64161)
DkGrinder Creative Commons License 2015.08.02 0 0 64163

A villanyszerelő lap pár számmal ezelőtti számban pontosan le volt írva melyik szabvány szerint tilios, hülye voltam, hogy nem scanneltem be, pedig eszembe jutott ez az állandóan visszatérő vita csak nem volt rá időm.  Az egy árnyékoló harisnya sose folyik rajta áram, csak zavarszűrésre való. A vezérléstechnikában és kis áramú rendszerekben alkalmazható a forrasztott kötés.

Előzmény: szakmókus (64160)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.08.02 0 0 64162

Kár volt felhoznom.

Megemelem a kalapom a precízséged és a szép munkáid elött, mert nézegettem azokat.

Ugyanakkor ha egy vezeték addig melegszik, hogy megolvad az ón, de akár nem elektromos tűz miatt is, akkor bizonyára a hiba máshol van

Gondolom, ha érvéghüvely van, tűz után nem elég ujra visszakapcsolni a hálózatot, a gardrobszekrény kicserélése után. Illik/kötelező az elektromos hálózat felülvizsgálata, vagy cseréje.

Az hogy a könyv mit ír, nem mérvadó, hacsak nem hivatkozik egy szabvány bekezdésére. Valamely szabványban szerepel, hogy tilos?

Előzmény: DkGrinder (64157)
Fázisceruza Creative Commons License 2015.08.02 -1 0 64161

Hát vannak dolgok amik nem változnak. 

Pl az se változik, hogy 20-30.000 kötésjavítás után, még mindig nem találtam egyetlen hibás sodrott-forrasztott kötést sem. :)

szakmókus Creative Commons License 2015.08.01 0 0 64160

Fűtőkábelhez van toldó szett,amiben van egy átlátszó zsugorcső darab. Azért átlátszó hogy lásd miként folyik meg az ón zsugorításkor,ami biztosítja a földelő harisnya folytonosságát, és körkörösségét.Az mi ha nem forrasztott kötés?

Vajon mivel indokolják a mérnök urak az íróasztal mögött hogy tilos?

Az hogy nem ajánlott, nem azt jelenti hogy  tilos, hanem vannak korszerűbb módok helyette.Pl:érvéghüvely.rugós sorkapcsok,stb.

Háttérbe is szorult a forrasztás, bár van ahol elkerülhetetlen.

DkGrinder Creative Commons License 2015.08.01 0 0 64159

Pedig 20 éve ugyanaz a telefonszámom és kb 15 éve az e-malom se változott :-D

Elvileg igen, csak általában mindig nagyon tele vagyunk.

Előzmény: C20NE (64158)
C20NE Creative Commons License 2015.08.01 0 0 64158

Egy ismerősöm próbált elérni elektronikusan, telefonon de nem sikerült. Vállaltok még családi házakat?

DkGrinder Creative Commons License 2015.08.01 0 1 64157

Jézusom jó ideje nem jártam már itt de még mindig a forrasztott kötés a téma :-D Vegyétek meg ezt a könyvet kerek perec benne van, hogy tilos!!!

cucu Creative Commons License 2015.08.01 0 0 64156

Hát, szerintem ne fáradj a fotókkal, mert azok semmit sem mondanak igazából. De ha ragaszkodsz hozzá... Majd megnézzük.:)

Előzmény: Peet.. (64149)
cucu Creative Commons License 2015.08.01 0 0 64155

Így igaz! Én is ezt tapasztaltam!

20 éve forrasztott vezetékvég a mai napig jó az autómban, ami 30 éves!

Előzmény: King_of_Giants (64150)
Szirty__ Creative Commons License 2015.08.01 0 0 64154

Helló Mekk Elek ezermester!

"Aztat írja a szakirodalom, hogy forrasztott kötés csak úgy megengedhető, ahol mechanikailag nincs terhelve."

Van olyan kötés amin megengedhető mechanikai terhelés?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64147)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.08.01 0 0 64153

OMFG :)

ez horror.

amúgy átltalában zümmer jelzi ha megtelt a csatorna, de nem megy a szivattyú, oda kell egy úszókapcsoló még

Előzmény: Csuklósbusz (64151)
C20NE Creative Commons License 2015.08.01 0 0 64152

FI az nincs pedig elférne, meg minőségi termékek sem. A Zümmer mit jelez? Minek neki külön megszakító?

- Nulla sínen rengeteg szabad hely mégis bedugta egy közös érvég hüvelybe majd együtt szorította be

- A nullának miért a barnát használta és leszigetelte a kék vezetéket?

Nekem nem tetszik.

Előzmény: Csuklósbusz (64151)
Csuklósbusz Creative Commons License 2015.08.01 0 0 64151

Ez a szerelvényt fogják nekem majd készreszerelni a csatornások. Kérdésem hogy egyenlőre jól van-e bekötve illetve miért van két megszakító? Azt hittem az egyik FI-relé, de ahogy látom külön megszakító van a zümmernek és a szivattyúnak is... 
AKkor FI nincs is benne??

King_of_Giants Creative Commons License 2015.08.01 -1 0 64150

Ez olyan EU marhaság mint a kockára termesztett uborka

Tudom, mindenkinek van érvégfogója, de ha éppen nem, inkább leforrasztva mint összesodorva

Egy időben az összesodort vezetéket leforrasztva követelték

Azt irják, hogy járműben azért préselik a sarukat mert a forrasztás eltörik az ónozás tövében

Nem tegnap kezdtem autózni motorozni és nem tapasztaltam egyszer sem.

Előzmény: Peet.. (64148)
Peet.. Creative Commons License 2015.08.01 0 0 64149
Igen tudom köszi. Mivel a műszer is úgy mér ellenállàst hogy egy bizonyos feszültséget ad a vezetőre amin áramot mér és U/I ből már mondja is az ellenállás értékét.
Hétfőn csinálok egy pár fotót a régi rendszerről. Kíváncsi vagyok mit szoltok hozzá.
Előzmény: cucu (64144)
Peet.. Creative Commons License 2015.08.01 0 0 64148
Boccs hogy beleszólok de ónozott kötést nem lehet csokizni szorítani mert a fizikai nyomástól is meglágyul és még melegednie sem kell.
Előzmény: Mekk Elek ezermester (64147)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.08.01 0 1 64147

"viszont tűz esetén a kiolvadó ón miatt meggyengülő kötés okozhat másodlagos károkat"

Aztat írja a szakirodalom, hogy forrasztott kötés csak úgy megengedhető, ahol mechanikailag nincs terhelve.

Szerintem egy kötés akkor nincs mechanikailag terhelve, ha a kötésben szereplő erek a forrasztás kiolvadása után is pont ugyanúgy maradnak. Ha a forrasz-anyag megolvadásakor az erek elmozdulnak egymástól, akkor az a kötés nem volt terheletlen mechanikailag, tehát nem is lett volna szabad úgy leforrasztani.

Másképpen megfogalmazva: kizárólag olyan kötést szabad leforrasztani, amely kötés  forrasztás nélkül is megbízhatónak számít elektromosan. Tehát az a helyes forrasztott kötés, amely nem a forrasztás által válik elektromosan megbízható kötéssé, mert már anélkül is az.

Egy ilyen jó kötés nem okozhat másodlagos kárt csak azért, mert a túlmelegedéstől esetleg kiolvad az ón belőle.

Előzmény: C20NE (64121)
gergerg Creative Commons License 2015.08.01 0 0 64146

No várj, minjárt szólok Kékkembernek meg RoninTT-nek és kezdhetjük! :-D

Előzmény: pajaci (64120)
paplanfa Creative Commons License 2015.08.01 0 0 64145

Néha csodálkoznak az emberek, hogy miért a 20 A-es biztit veri le az óránál, mikor 10-es, 16-os van a lakásban. Arra nem gondolnak, hogy az áramok összeadódnak, és ha valahol van már 10 és 6 A (mosógép, porszívó egyszerre) egy ráindított kompresszor, hőlégfúvó már összegződik is és katt.

cucu Creative Commons License 2015.08.01 0 0 64144

Fontos, hogy ne legyen rajta feszültség, mert:

Bizonyosodj meg róla, hogy amin mérsz, feszültség nélküli. (Miről beszélünk azt csak így tudod meg)

Nehogy megrázzon és nehogy tönkre tegye a műszeredet.

Előzmény: Peet.. (64143)
Peet.. Creative Commons License 2015.08.01 0 0 64143
Értem köszönöm. Hétfőn kezdem a munkát akkor megnézek mindent és úgy csinálok mindent ahogy írtátok. A nulla és a föld között ha nincs fesz akkor mérek ellenállást. valamennyi ellenállásnak azért lennie kell 8 emeletes a ház ha másnem a vezeték fajlagos ellenállásából adódóan.
C2ONE: köszönöm neked is a segítséget.
Előzmény: cucu (64139)
cucu Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64142

Egyetértek. Kiegészítés képpen írtam amit írtam a Te hozzászólásodhoz, csak ez nem ment át...:)

Előzmény: C20NE (64141)
C20NE Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64141

Az a baj, hogy csak ellenállás méréssel nem fogod tudni megállapítani, hogy a szaki aki valaha csinálta rendesen kiépítette vagy csak itt-ott leágaztatta a PEN-ről és azt sem, hogy a keresztmetszetek mindenhol rendben vannak. Én azt gondolom ehhez fel is kell tárni a nyomvonalat.

cucu Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64140

meg elég tőle = mert elég tőle

cucu Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64139

Ahol nem mérsz feszültséget a kettő között, ott mérjél ellenállást. A nulla és a föld között nullának kell lennie, de max. 20 Ohm-nak. Persze, ez csak egy szempont, ennél többről van szó.

Igazából spec. műszerrel szokták kimérni, 1000 V-al. Ha azt bírja, akkor jó a vezeték. A cél az amikor földelünk, hogy a földelő vezeték le bírja vezetni a zárlati áramot arra a kis időre, amíg a megszakító leold. Néhány 10 A-ről van szó. Azért jó, ha a földelő vezeték minél vastagabb, mert egy vékony rézvezeték ugyan potenciál szempontjából megfelel, de nem fogja bírni levezetni a zárlati áramot, meg elég tőle, mielőtt leoldana a bizti.

Előzmény: Peet. (64137)
C20NE Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64138

Először is feltárod, hogy honnan jön a vezeték, ha a szétválasztási pontból, akkor ellenőrzöd a kötéseit és ha mindent rendben találsz készen is vagy.

Csak méréssel nehezen eldönthető, hogy a vezeték amit találtál szabályos védővezető-e.

Előzmény: Peet. (64137)
Peet. Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64137

Akkor hogy lehetek biztos benne hogy a piros az jó védőföldnek?

Ha a nullához képest nem mérek semmit, a fázishoz viszont 230-at akkor az nem azt jelenti hogy rendben van, és beköthetem biztonságosan védővezetőnek?

Az előző lakásban csak annyi volt hogy egy teljesen különálló lyukból jött ki a falból és kész. Itt Csak méréssel lehet megállapítani hogy jó-e vagy nem. Vagy hogy lehet ezt megállapítani?

Előzmény: C20NE (64135)
szakmókus Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64136

A lágyforrasztott kötés, az oldhatatlan kötések közé tartozik.(ónozás) Mi is tiltaná?

Hegesztett kötést általában a Káma szivattyúnál láthatunk, ill orosz berendezésekben.

Általában elmondható, (ha már jogszabály határozottan nem foglal állást) ha a forrasztáshoz szükséges hőmennyiség a vezeték szigetelését megolvasztja,villamos szempontból sem fogja teljesíteni a feladatát a kötés.

Az hogy tűzveszélyes lenne? Mire az ón lecsorogna a kötésről, a vezeték szigetelése régen leolvadt.

Viszont az ónnal befuttatott vezetéket(vagy kötést) nem kötheted sorkapocsba, szerelvénybe, hacsak azon nincs forrasztásra kialakított rész pl nyákfólia, forrszem.

Néha látni villanymotor kapocslécén,hogy sodrott huzalból szem van hajlítva,ami ónnal van befuttatva.

Ez általában akkor törik le, mikor éppen kikötöd.

Előzmény: pajaci (64112)
C20NE Creative Commons License 2015.07.31 0 1 64135

Mérni is lehet a védővezetőt meg szemrevételezéssel ellenőrizni a kötéseit. Attól, hogy a fázishoz képest mérsz rajta 230V-ot nem jelenti azt, hogy minden rendben mint ahogy az sem feltétlenül, hogy a nullához képest nem mérsz semmit.

Előzmény: Peet.. (64134)
Peet.. Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64134
Elhiszem. Én nem mertem kipróbálni de nem is szeretném. Ekkora feszültségnél a 30mA elég komolynak mondható.
Van egy másik lakás is. 1 fázis földelés sehol. Kész életveszèly. 1,5- ös alu mindenhol 1db 20A -al biztosítva. Ez azért egy kicsit durva nem :).
Ezt is áthúzom az egészet 1,5 MCU val körönként 13A val biztosítva. VilágItást két körre osutom és 10A val biztosítom körönként.
Ez így jo lesz?
Nem tudom van e piros vezeték nem láttam az elosztóban. Ha van és nem 120V ot mérek rajta hanem rendesen 230at akkor az remdben van és azt vigyem a földsínre? Ha esetleg nim piros ami valószínű akkor nullázzam ahogy eddig beszéltük?
Előzmény: C20NE (64132)
C20NE Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64133

A legtöbb mérőszekrény alá-fölé fel lehet rakni kiegészítő dobozt ilyen célra amibe belefér a FI+Kismegszakító ami kell.

Előzmény: Pompiere (64131)
C20NE Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64132

Van tapasztalatom ezzel a megfogom nyugodtan, ha baj van úgyis leold a FI kezdetű történettel....napokig zsibbadt a kezem !

Előzmény: Peet.. (64129)
Pompiere Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64131

Tisztelt Urak!

A környékünkön most csatornáznak. Nálunk túlnyomásos rendszer kerül kiépítésre. A mai nap folyamán telepítették a búvárszivattyút és a hozzá tartozó elektromos dobozt is. A telepítést végzők főnöke azt javasolta - mivel nagyon közel van a DÉMÁSZ mérőszekrénye, - hogy érdemes lenne közvetlenül oda bekötni, természetesen a már mért oldalra és akkor nem a lakáselosztótól kellene kihúzni egy kábelt.

Az a kérdés, hogy lehetséges ez? A szolgáltató hozzájárul ahhoz, hogy közvetlenül az ő óraszekrényébe legyen bekötve a szivattyúhoz menő kábel?

Egyáltalán mi a menete ennek az egésznek? Keressek regisztrált szerelőt aki majd felvilágosít?

Egy-két tanács jól jönne.

Előre is köszönöm.

Így néz ki most a helyszín:

Peet.. Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64130
:). Megbolondult a telóm.
Előzmény: C20NE (64128)
Peet.. Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64129
Rendben értem. Ha esetleg megszakadna a nulla lakáson kívűl akkor az igaz hogy kikerűlne a fázis a védendő felülere a nullán keresztűl, de a visszatérő nulla vezető a fírelén megy keresztűl. Így ha valaki megérintene egy ilyen felületet rögtön ott a hiba áram és 30mA után leoldana a fí. Nem?
Előzmény: C20NE (64126)
C20NE Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64128

Olyan deja vu -m van, olvastam én ezt már csak nem UTF-8 kódolással :-)

Előzmény: Peet.. (64127)
Peet.. Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64127
Értelek és köszönöm. Mindig tanulok valami újat.
Ha nem javítják meg akkor kiépíthetek ettõl függetlenûl egy TN-C-S hálózatot a lakásba ahogy megbeszéltük? Nem kötném be a pirosat sehová hanem a bejövõ nullát ágaztatnám le földsínre a fírelé bemente elõtt. Így is jó lesz?
Előzmény: C20NE (64104)
C20NE Creative Commons License 2015.07.31 0 1 64126

Ha a nulla keresztmetszete minimum 10-es akkor elvileg megcsinálhatod, de jobban járnál az eredeti védővezetővel, mert az az épületbe belépő fővezetékről egy földelési pontban lett leágaztatva és a potenciálja sokkal stabilabb mint a nulla vezetőé amin folyik áram és ezért eshet rajta feszültség, valamint ha a házban megszakad a nulla akkor komoly áramütés veszélyével számolhatsz függetlenül attól, hogy nálad szabályos a rendszer.

-szerintem!-

Előzmény: Peet.. (64125)
Peet.. Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64125
Értelek és köszönöm. Mindig tanulok valami újat.
Ha nem javítják meg akkor kiépíthetek ettől függetlenűl egy TN-C-S hálózatot a lakásba ahogy megbeszéltük? Nem kötném be a pirosat sehová hanem a bejövő nullát ágaztatnám le földsínre a fírelé bemente előtt. Így is jó lesz?
Előzmény: C20NE (64104)
C20NE Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64124

A mosogepek 2200-2300W korul vannak, a mosogatogepek 2000W korul vannak.

Előzmény: Varek1 (64123)
Varek1 Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64123

Üdvözlet ! 
 Érdeklődnék, hogy egy  8  ill egy 12 étkészletes mosogatógép teljesítménye mennyi lehet ? Valaki képben van ?

Úgyanígy egy normál felültöltős mosógép milyen teljesítményű :

Köszönet előre is.

Jahno Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64122

Ahoz tűz sem kell, kötés persze melegedhet, igaz arra ott lenne a megszakító.

Előzmény: C20NE (64121)
C20NE Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64121

Igaz, viszont tűz esetén a kiolvadó ón miatt meggyengülő kötés okozhat másodlagos károkat akár életveszélyt is ami hozzáadódva a tűzhöz nem kellemes. Ha a kötés mechanikailag rendben van a kiolvadó ón persze nem érdekes, hiszen az csak rögzít és az oxygéntől zárja el a kötést.

Előzmény: pajaci (64120)
pajaci Creative Commons License 2015.07.31 0 1 64120

Az a kérdés, hogy mit ír pontosan a törvény. (Rendesen forrasztott kötés nem lesz soha tűzfészek, bármilyen más csatlakozás viszont lehet)

Előzmény: Jahno (64118)
pajaci Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64119

Ez az ellentmondás:

"Ajánlatos elkerülni, vagy tilos használni?"

Előzmény: kona.king (64117)
Jahno Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64118

"Szóval egyre jobban nem tudom, hogy szabad e használni."

Kérdés ki írja alá utánad jegyzőkönyvet és később milyen kapcsolatban szeretnél lenni a tűzoltókkal?

Előzmény: pajaci (64113)
kona.king Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64117

eben mi az ellent mondás? a szerelvényt lehet értelmezni wagonak is. vagy én értelmezzem rosszul.

Jahno Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64116

Ez még sok év után is kérdés? Aztán gondolom fél év múlva valaki bedobja a fí relés vonalat, mert rég volt.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64115)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64115

Ha jól tudom nem is olyan régen pl fa szerkezetekben egyenesen kötelező volt a forrasztott kötések alkalmazása. Ehhez képest elég nagy ugrás lenne, ha mára viszont tilos lenne, mechanikailag tehermentesített pontokon valószínűleg még szabályosnak számít.

C20NE Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64114

Örök vita ez. Lassú, nem termelékeny a forrasztott kötés de ha jól van kivitelezve bármelyik kötőelemmel felveszi a versenyt. Ellenben nem szabványos és egy tűzesetnél pl. gondok adódhatnak ha a tűzvizsgáló gyorsan le akarja zárni....

Előzmény: pajaci (64113)
pajaci Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64113

Meg ezt a részt se értem:

"A lágyforrasztások mechanikai igénybevételnek (nemcsak húzásnak és hajlítánasnak, de nyomásnak sem!) Nem ellenállóak, ezért alkalmazásuk kizárólag mechanikai tehermentesítésük mellett megengedett."

Tehát mégis engedve van?

Lágyforrasztást használnak rézcsövek összekötésére vízvezetékelésnél, ott teljesen elfogadott és korszerű. Mechanikailag pedig biztosan nagyobb a terhelés, mint elosztódobozban pihenő vezetéknél.

Szóval egyre jobban nem tudom, hogy szabad e használni.

pajaci Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64112

Egyszer azt írja "ajánlatos elkerülni a forrasztott kötést" utána meg "a nem hegesztett kötéseket továbbra is szerelvénnyel szabad megoldani".

Ajánlatos elkerülni, vagy tilos használni?

Előzmény: DJ Szegecs (64111)
DJ Szegecs Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64111
Előzmény: pajaci (64110)
pajaci Creative Commons License 2015.07.31 0 0 64110

Az asztalos topikban felmerült, hogy a szabvány szerint lehet e forrasztani sodrott vezetéket a falban, vagy tiltja ezt valami. Ha tiltja akkor hol olvasható ez?

stevemegane Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64109

Szóval, akkor mindenképp kell FMV, és enapló

Legális építkezés esetén ezt nem lehet megúszni.

Előzmény: Peter atyuska (64108)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64108

Függetlenül a tervtől. Ha az adott építkezés építési engedély köteles és e-napló köteles vagy megnyitották, a szakterületeknek meg kell nyitniuk a saját naplójukat, de nem kell a trv és egyéb előírások alapján tervet készíteni akkor azt nem kell feltölteni max egy nyilatkozatot hogy nem terv köteles. FMV kell amúgy is kell ha építési vállalkozó, ev nél van az hogy ha nincs segítő alkalmazott vagyis sk dolgozik akkor saját maga az FMV de ez egy kicsit bonyolultabb kérdés, rohadt sok mindentől függ.

Előzmény: stevemegane (64107)
stevemegane Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64107

Ha a jogalkotó nem is így akarta esetleg, de a magyar nyelv szabályai szerint az alábbi helyes értelmezés:

A 3-as bekezdés és a 7kW feletti épület teljesítményfelvétel együttes érvényesülése esetén épületvillamossági kivitelezési dokumentáció.

Ha jó az általad bemásolt szöveg, akkor a 7kW mellett még a többi dolognak is teljesülnie kell.

Eddig én is így tudtam.

Már csak az a kérdés, hogy ha nem kell épületvillamossági kivitelezési dokumentáció, akkor szükséges-e villamossági szakterületű felelős műszaki vezető?

Kell-e tölteni az e-naplót a villanyszerelőnek, vagy csak a végén kiállítja a megfelelőségi nyilatkozatot?

Ezt tudja itt valaki????

Köszi.

Előzmény: ötfelezős (64106)
ötfelezős Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64106

Elég hülyén van fogalmazva, mert így szól:

22. §

(3) A kivitelezési dokumentáció tartalma – a (4) bekezdés kivételével – az építési engedélyezési dokumentációból, költségvetési kiírásból és – jogszabályban meghatározott esetekben – jogszabály szerinti biztonsági és egészségvédelmi tervből áll

a) a legfeljebb

aa) 300 m2 szintterületű,

ab) három építményszinttel rendelkező, vagy

ac) 1000 m3 bruttó térfogatú

építményt, építményrészt érintő építőipari kivitelezési tevékenység vagy

b) a 1,5 m-t meg nem haladó magasságú támfal építése

esetén.

...

(4)

c) épületvillamossági kivitelezési dokumentációt kell készíteni, ha a (3) bekezdés szerinti jellemzők teljesülése mellett 7 kW-nál nagyobb az építmény elektromos áram teljesítményfelvétele,

Előzmény: stevemegane (64092)
Peet.. Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64105
Köszi a segĂ­tsĂ©get. Megfogadom a tanácsod rakok 13A kismegszakĂ­tĂłkat ès 1,5- össel hĂşzok be mindent kivĂ©ve a sĂĽtõt Ă©s a klĂ­mát. Azokat 2,5- el. Max 1 körre 5 dugaljnál többet nem rakok. A világĂ­tást elosztom kĂ©t körre.
A TN rendszert úgy gondoltam hogy nevezzük PEN vezetõnek a kéket mert gondolom a csillagpontnál le van földelve és még a fírelé bekötése elõtt leágaztatnám a földsínre. Van egy ezer éves piros vezeték ami a védõföld lenne, de nem merem bekötni földnek. Ezt biztonságosabbnak találom ahogy leírtad. Kollega talált már 120V-ot a fázis és a piros között. Gondolom a házban valahol testzárlat volt valamelyik emeleten ami nem fogyasztott nagy áramot és ilyenkor kiviszi a feszt az egész házba oda ahol földelésnel kellene lennie.
Előzmény: C20NE (64088)
C20NE Creative Commons License 2015.07.30 0 1 64104

Ha van piros, ( eddig ezt nem említetted ) akkor a házban már szét van választva a TN-C->TN-S -re, méresd és javíttasd ki a védővezetőt, ha nem megfelelő, de ez esetben nem kell a nulla vezetőt PEN-ként kezelned.

Ha 120V-ot mérsz rajta akkor valahol meg van szakadva és a kapcsolóüzemű eszközök bementi zavarszűrőjében lévő kapacitív osztó miatt van feszültség alatt!

Szerintem feltétlenül kellene egy szerelő aki rendbe teszi legalább az órától a lakáselosztóig tartó szakaszt, ha a többit Te is csinálod!

-szerintem!-

Előzmény: Peet.. (64102)
cucu Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64103

Megszakadt a földelés, azért mért rajta 120 V-ot.

Előzmény: Peet.. (64102)
Peet.. Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64102
Köszi a segítséget. Megfogadom a tanácsod rakok 13A kismegszakítókat ès 1,5- össel húzok be mindent kivéve a sütőt és a klímát. Azokat 2,5- el. Max 1 körre 5 dugaljnál többet nem rakok. A világítást elosztom két körre.
A TN rendszert úgy gondoltam hogy nevezzük PEN vezetőnek a kéket mert gondolom a csillagpontnál le van földelve és még a fírelé bekötése előtt leágaztatnám a földsínre. Van egy ezer éves piros vezeték ami a védőföld lenne, de nem merem bekötni földnek. Ezt biztonságosabbnak találom ahogy leírtad. Kollega talált már 120V-ot a fázis és a piros között. Gondolom a házban valahol testzárlat volt valamelyik emeleten ami nem fogyasztott nagy áramot és ilyenkor kiviszi a feszt az egész házba oda ahol földelésnel kellene lennie.
Előzmény: C20NE (64088)
Garfield007 Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64101

Szolgálati közlemény:

Írtam emilt a neved mögött emil címre.

Köszi!

Előzmény: Lacivill (64100)
Lacivill Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64100

Eddig nem kellett, csak kivitelezői nyilatkozat+jegyzőkönyv.

Van egy hatóság aki ellenőrizheti, de nem jutnak el egy átlag családi házhoz.

Előzmény: C20NE (64099)
C20NE Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64099

Ezt soktak ellenorizni? A lakhatasihoz kell?

Előzmény: Lacivill (64098)
Lacivill Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64098

Ezt ki fogja mérési eredménnyel igazolni?

7kW felett kötelező "lenne".

Egy jogszabály irja elő.

Előzmény: stevemegane (64095)
Jahno Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64097

Hanem mit jelenene? Igénybe veheted. Vagy majd bekötsz 3x200 Amprert és azt mondod nem kell terv, hisz csak egy mobiltelefon töltjét szeretnéd róla üzemeltetni?

C20NE Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64096

Ha a házban ezt elvileg igénybe lehet venni akkor kell terv, ha jól gondolom....

stevemegane Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64095

Én úgy tudom, hogy akkor kell, ha a ház áramfelvétele 7 kW feletti.

A telken 3x20A van kiépítve.

De ez szerintem nem azt jelenti, hogy 7 kW feletti a ház áramfelvétele.

Ha nem kell terv, akkor nem kell felelős műszaki vezető sem???

Előzmény: C20NE (64094)
C20NE Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64094

Most találtam infót... 7kW felett kell terv.

Előzmény: C20NE (64093)
C20NE Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64093

Én úgy tudtam, hogy a csatlakozási teljesítmény dönti el kell-e terv vagy sem, de a határra ami fölött kell nem emlékszem.

Előzmény: stevemegane (64092)
stevemegane Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64092

Sziasztok!

Új ház építésénél a villanyszerelés előtt állok.

Természetesen szakember fogja csinálni.

Mondtam neki, hogy én úgy tudom, hogy kell villamos területen jártas felelő műszaki vezető és az e-naplót is tölteni kell.

Ezt ő tudja is csinálni, nem gond.

De szerinte bizonyos összeghatár (itt az építményértékre gondolok) alatt nem kellenek villamos tervek és akkor pedig sem felelős műszaki vezető sem pedig műszaki ellenőr nem szükséges. Természetesen a munka végeztével adni számlát és megfelelőségi nyilatkozatokat is.

Azt ígérte utánanéz mire kezdődik a munka.

Tudtok ebben segíteni? Mi a valós helyzet?

Köszönöm.

Garfield007 Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64091

Elvileg a fizikát neked is tanították, aztán tessék csak egy kicsit kell visszaolvasni...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (64090)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.07.30 0 0 64090

"És ha egy zöld-sárga vezetéket vág el, akkor tudja a lakatos hogy egy földelést szakított meg?"

Úgy tudom, hogy része a tananyaguknak, tehát igen.

Nemcsak vezetéknél, de bármilyen zöld-sárga csíkozással megjelölt akárminél meg kell állnia és külön rá kell kérdeznie a dologra.

Valószínűleg éppen azért ilyen feltűnő a földelés megjelölése (választhattak volna helyette egy egyszerű színt is), hogy még a laikusok se keverjék össze semmi mással.

Előzmény: Szirty__ (64083)