Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 1,5 órája 0 0 76855

1 Miért nem nézted meg a ventilátor adatait vásárlás előtt? Igazán alacsony zajszintet 800-1000 /perc fordulatszám felet ne nagyon várj.

2: Léteznek külső fordulatszám szabályzók ventilátorokhoz és léteznek olyan ventilátorok, amelyek nem mennek tönkre attól, ha túlságosan lelassítod. Hogy a tied kibírja vagy tönkremegy, az majd kiderül :)

Előzmény: Africams8 (76853)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 1,5 órája 0 0 76854

"Azt miért írtad, hogy hamarosan cserélni kell majd a villanyóra dobozt?"

Mert a jövőbe látok. Tudnék rá vagy öt okot, de inkább nem zavarok tovább, hiszen én csak egy hülye vagyok.

Előzmény: Gillebeart (76851)
Africams8 Creative Commons License 2 órája 0 0 76853

Helló!

Most vásároltam ventillátort, három állása van,0,1,2.

A probléma vele az, hogy 1 állásban is forog veszettül, és így viszonylag zajos.

Mit lehetne tenni vele, hogy szépen lassan, szundi fordulatszámmal (csendesen) forogjon?

Tízenhármaska Creative Commons License 2 órája 0 0 76852

Szia

Az a baj, hogy olyan ember írásán ragodsz akinek halvány fingja nincs az egészhez .

Nem az áramszolgáltató fog Nálad mérőt cserélni, hanem annak egyik alvallalkozoja.

Nalunk ezt a Billa Bt. vegzi, akik arra is fel vannak hatalmazva,hogy a régi "színes" gombu kismegszakitokat pl. a 10A-st 16-ra cserélje.

Előzmény: Gillebeart (76851)
Gillebeart Creative Commons License 3 órája 0 0 76851

Köszönöm a válaszokat!

Azt miért írtad, hogy hamarosan cserélni kell majd a villanyóra dobozt? Pár hónapja már téma volt ez és akkor arra a konklúzióra jutottunk, hogy ha nem akarok bővíteni, akkor nem lesz szükség a szabványosításra.

Amúgy meg telekszomszédnál 3 éve cserélték a régi órát új digitálisra, ugyanúgy betették a régi helyére az új órát táblára szerelve a fa óraszekrénybe és ráadásul az óra előtti régi 10 A-es kismegszakító helyett egy 16 A-est tettek fel neki.

Amúgy meg pont a héten érkezett egy ajánlott levél a szolgáltatótól, hogy pár héten belül jönnek ide órát cserélni!
Nagyon remélem, hogy nálunk is simán fog menni a csere. Vagy esetleg az elmúlt 3 évben született valami új előírás, hogy a szolgáltató által kezdeményezett óracsere előtt szabványosítani kellene a mérőhelyet? A levélben semmi ilyesmit nem említenek.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76831)
Tylerbox360 Creative Commons License 4 órája 0 0 76850

Sziasztok, lenne egy olyan kérdésem , hogy mi okozhatja a szobában a fal kivilágosodását a villanykapcsolók vezetékei mentén. Esetleg túlterhelt lehet a hálózat? 

Előre is köszönöm a segítséget. 

Peter atyuska Creative Commons License 7 órája 0 0 76849

Az edény alja dupla szendvics szerkezet amiben van olyan fémrész ami indukciósnál működik.

Vannak olyan fém edények jellemzően a tefal amik igaz hogy acél de indukcióson nem működik.

Mérőhely, régen a magyar ős szabványok is előírták a "családi" házas környezetben a helyi földelést. Amúgy társasházaknál is van és létesíteni is kell ha mérés eredménye nem megfelelő.

Előzmény: horex (76845)
tfe_tng Creative Commons License 7 órája 0 0 76848

plane ha "lekotesek" is vannak benne... 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76847)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 8 órája 0 0 76847

A földvezető nem lehet vékonyabb a fázisvezetőnél.

Előzmény: elgrecco (76846)
elgrecco Creative Commons License 9 órája 0 0 76846

Tiszeletem!

Szakmai segítséget kérnék mivel nem az én területem...

indukciós főzőlaphoz bővítem a jelenlegi 2.5 vezetéket 4mm-re... a fázis és a nulla már át van húzva, de a föld már elég nehétkes lenne...ráadásul abban már lekötések is vannak...

Szükséges hogy a föld is 4mm-es legyen????

előre is köszönöm

horex Creative Commons License 12 órája 0 0 76845

Bizonyára megtudnám csinálni, de mint irtam, vén avgyok hogy az országút is előre köszön. Nem megy már a munka, szarozni hetekig meg nem akarok

Arrol nem beszélve hogy milyen háklisok a szolgáltatók

Telepitettem már életeben 2 uj fogy.mérő szekrényt, de társasházban és nem családi ahol tetőtartó, esetleg földelő szonda , mittomén még mi

Földelőszonda amúgy kell? Nullázás van. Én javitsam a szolgáltató földelését saját pénzért? :)

Egy másik kérdés

Kellene pár konyhai edény

Néztem a serpenyőket, elszállt árak vannak

Aluminium serpenyő indukciósra, nekem ugyan gázra kell majd

Ez meg hogy? Ugy tudom csak vas serpenyő jó oda. 

Igen nem, miért? Aluban is létrejön az indukció.

Előzmény: még1MbR (76833)
horex Creative Commons License 12 órája 0 0 76844

Ahogy olvasom, munka befejezve, csak számlát és tanusitványt nem kapott, azt meg nem fog adni más szerelő

Fogy.védelem, békéltető testület, ipartestület, főleg NAV számla nem adása miatt

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76843)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 12 órája 0 0 76843

Ha a szerelőnek csak anyagra adtál pénzt és azt az anyagot már beépítette nálad, akkor nincs nagy baj.

- a szerelőnek hagyj egy üzenetet (legjobb lenne írásban), hogy ÉRDEKMÚLÁS miatt ezennel lemondasz a további munkájáról

- várj egy-két napot, hátha összekapja magát

- ha nem, akkor hívj egy másik szerelőt, aki befejezi.

Előzmény: Zsolt Vancsik (76842)
Zsolt Vancsik Creative Commons License 27 órája 0 0 76842

Meglepődött mérgelődött probál segiteni de neki sem reagal nem ismerte személyesen egy genarkivitelezö barátja ajánlotta neki akinenek neha dolgozott ,mivel nem vagyok ismerös a környéken hagyatkoztam rá biztam benne nem tudtam hogy nem ismeri személyesen

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76841)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 28 órája 0 0 76841

"kaptam a tervezőtől egy villanyszerelö tel számot"

És mit mondott a tervező, amikor rákérdeztél nála, hogy miért ajánlott olyan villanyszerelőt, aki nem veszi fel a telefont?

Előzmény: Zsolt Vancsik (76838)
Zsolt Vancsik Creative Commons License 29 órája -1 0 76840

Hivatalosan ment kaptam szerzödest benne az elöleg meg minden csak a vege maradt el nem kaptam meg a számlat meg a tanusitványt a munkáról

gepesz Creative Commons License 29 órája 0 0 76839

Jó ötletet itt nem hiszem, hogy tud adni valaki. Baszogasd sűrűn, aki ajánlotta! Hátha eredményre vezet. Van legalább papírod a  szerződésről, pénz átvételről? Vagy okosba ment?

Előzmény: Zsolt Vancsik (76838)
Zsolt Vancsik Creative Commons License 30 órája 0 0 76838

Sziasztok segitseget szeretnek kerni gondom a kovetkezö telkemre  szerettem volna az áramot bevezetni kaptam a tervezőtől egy villanyszerelö tel számot felhivtam eljött szerzödes kötés elöleg az anyagra  ,hétföre igerte hogy jön nem jött szerdára utol ertem csutorton eljott kiasta az árkott pénteken berakta az oszlopot panaszkodott hogy atvertek kerte a maradek  penszt odaatam mondta masnap jön es oszerakja dellelotre igerte vartam nem jott mennem kellett dolgozni delutan hiv odaert öszerakta mondtam elmelmegyek erte de mondta eljött már de hozza a tanusitványt ami kell a beköteshez ez volt egy hete azota egyszer tudtam elerni akor igerte hogy masnap jön de azota a telefont se veszi fel es semmire nem reagal sajnos nem vagyok szakember igy nem tudom hogy szereles jo e a a szekreny fent van mitt tudnék tenni segitsetek

még1MbR Creative Commons License 1 napja 0 0 76837

Szerinted nem lehet ott áramot lopni :) (A kismegszakító a mérő ELŐTT van!)

Más meg fogott egy laposelem hosszú érintkezőt és bedugta a kapcsolókar mellett meg ahol éppen érte. Még óratekerést is lehetett így intézni, ezért kell a zárt óraszekrény szabványosításkor, hogy semmihez ne férhess hozzá.

Büntetéssel jár a piszkálása.

Előzmény: gyrgye (76834)
cucu Creative Commons License 1 napja 0 0 76836

Azért, mert az nem a tied, hanem a szolgáltatóé.

(Úgy mint ahogyan a rendszám sem a tied a kocsidon.)

pupákdézi Creative Commons License 1 napja 0 0 76835

Az vaószínűleg nem olyan egyszerű, hogy csak "kicserélném" :))

gyrgye Creative Commons License 1 napja 0 0 76834

Kérdezni szeretném hogy miért van leblombázva a hőkioldó automata?Szerintem ott nem lehet áramot lopni.10-es van fent és kiszeretném cserélni 16-osra.Megbüntetnek ha kicserélem?Ha igen mennyire?

még1MbR Creative Commons License 2 napja -2 0 76833

A szabványos mérőhely létrehozása szerintem nem nagy munka, az a legkevesebb... legalábbis nálam, mivel nem kellett falba vésnem. (későbbi szigetelés miatt pont síkba fog majd esni)

Csatáry szekrénynek 4 v. 6 tipli kell, aztán a védőcsövet rögzíteni megint egy pár darab. Falihorgot kell még rögzíteni és szinte kész is van. Meg persze belógatni a szabványos 10-es hajlékony vezetékeket.

1 óra alatt megvan, ha nem kell vésni.

Nekem a reg.szerelő egy rekesz sörbe volt, mivel kollégám egy távközlési cégnél és csak a pecsétet kellett adnia, mindent magam csináltam, persze szabványosan, másképp nem adta volna a nevét hozzá.

Előzmény: horex (76828)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2 napja 0 0 76832

Még valami: az érvéghüvely nem helyettesíti a rugózást és azt sem hiszem, hogy a megfolyáson olyan nagyon sokat javítana...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76831)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2 napja 0 0 76831

"Akkor hogy kössem be az alut a kismegszakítóba, mi a bevett gyakorlat erre?Akkor hogy kössem be az alut a kismegszakítóba, mi a bevett gyakorlat erre?"

Nem vagyok gyakorló villanyszereéő, tehát esetemben bevett napi gyakorlatról nincs szó,

mindenesetre én nem kötnék alut rugózástalan bekötési pontra.

Én ilyenkor wago-t használok (saját felelősségemre paszta nélkül), vastagabb vezeték esetén valószínűleg alu->réz anyagváltós préselős sarut alkalmaznék.

"Amúgy neked mi a véleményed a fotókon látható elkészült dobozról, ha megkérdezhetem?"

Az, hogy nemsokára le kell majd cserélni a villanyóra dobozodat egy szabványosra, amikor is bőven lesz hely elosztónak is, ezért most tök feleslegesen erőlködtél azon, hogy mindent összezsúfolj egy zsebkendőnyi területre.

Előzmény: Gillebeart (76830)
Gillebeart Creative Commons License 2 napja 0 0 76830

Akkor hogy kössem be az alut a kismegszakítóba, mi a bevett gyakorlat erre? Szerinted is tegyek rá érvéghüvelyt?

Amúgy neked mi a véleményed a fotókon látható elkészült dobozról, ha megkérdezhetem? :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76779)
horex Creative Commons License 2 napja 0 0 76829

Nem tudom milyen keresztmetszetű a bejövő, majd a regszerelő megnézi és véleményt mond

Kötés úgy tűnik nincs, de azt még meg kell sasolnom

Nyomvonal? Megmérem, kiváncsi leszek

Eléggé mélyen van a telken a tetőtartó és az oszlop az út másik felén

Meglátom.

Közelben hirdeti magát egy reg.szerelő, felhívom, mikor hogy ér rá

Előzmény: Tízenhármaska (76823)
horex Creative Commons License 2 napja 0 0 76828

Mennyi volt a vége munkával együtt? Persze ha reg.szerelő vagy,vagy ha van komálós, akkor kevesebb is lehet

Én már vén vagyok akkora melóhoz hogy egy szabványos mérőhelyet megcsináljak. Nyilván földelés, földelőszonda is hozzájön akkor

Ez utóbbit amúgy is kellene raknom

Elég nekem a belső hálózat lépésröl lépésre felújítani

Előzmény: még1MbR (76826)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 0 76827

"nem feltétlenül véd életet. Sokan abban a téves hitben élnek, hogy ha van ÉV relé (FI relé, RCD), akkor nem rázhatja meg őket az áram."

Ne keverd össze a megrázást a meghalással. NAGYON nem mindegy :)

A FI relé életet véd, de a  megrázás ellen nem véd.

Előzmény: 2Bálint (76811)
még1MbR Creative Commons License 3 napja 0 0 76826

Nekem 26m volt a nyomvonal (ELMÜ) és amikor 32A-t szerettem volna szabványosítás nélkül, bizony ki akart az ELMŰ számlázni vagy 50eFt-ot a vezetékért... most volt pár hónapja.

Aztán kiderült, hogy szabványosítás esetén ingyenes... így inkább vettem Csatáry szekrényt egy huszasért, meg védőcsövet meg egyebeket.

Előzmény: Tízenhármaska (76823)
2Bálint Creative Commons License 3 napja 0 0 76825

és az is max 200ms

Előzmény: ötfelezős (76821)
2Bálint Creative Commons License 3 napja 0 0 76824

És az a max hibaáram (25mA körül) is olyan kellemetlen, hogy csak na!

Előzmény: ötfelezős (76821)
Tízenhármaska Creative Commons License 3 napja 0 0 76823

Ha a legkabeled 2x16mm2 és nincs kötés a csatlakozási pontnál akkor ZP bontás kérése és szabványosítás a regszerelo részéről.

Ha viszont 2x10mm2 vagy van kötés akkor csatlakozo csere kérése és ha a nyomvonal hossza nem több 30 méternél akkor ez is ingyenes.

Tenyleg költséges 😀

Előzmény: horex (76822)
horex Creative Commons License 3 napja 0 0 76822

Nincs elem/akksi a fotómasinámban

Klasszikus családi házas sűlyesztett fadoboz ajtóval, A1 és vezérelt mérővel, gumantábla 3 kismegszakitóval nullbontóval, 2sarkú kapcsoló a vezérelt/villanybojlerhez

Azért gondoltam csak 25A-re mert a szóbeszéd szerint ennyinél még nem kell új mérőhely

Elmű terület. Nem akarom én megspórolni a reg.szerelőt ha már az az előirás

Előzmény: Tízenhármaska (76820)
ötfelezős Creative Commons License 3 napja 0 0 76821

Hisz csak max a hibaáram folyhat át testén, aztán lekapcsol.

Bocs, ez nem így van. A FI-relé nem korlátozza az áramot, a szinusz a csúcsértékig fejlődik fél század másodperc alatt, annál a FI-relé sem gyorsabb. Legfeljebb azt lehet mondani, hogy ha FI-relé van, akkor tartósan max a hibaáram folyhat át testén.

Előzmény: vudergraf (76813)
Tízenhármaska Creative Commons License 3 napja 0 0 76820

Regszerelo mindenféleképpen kell

miert 25 és nem 32A?

Nem kell mindig új merobely és ha dobnak fel 1-2 fotót, talán konkrétabb  apasztja kapnál 

Majd jön pár okostojás amely jól megmondja Neked, hogy a regszerelo rajtad akar meggazdagodni.

Előzmény: horex (76815)
horex Creative Commons License 3 napja 0 0 76819

Igazad van, csak ész nélkül irogattam :)

Előzmény: vudergraf (76818)
vudergraf Creative Commons License 3 napja 0 0 76818

Sajnos, a FI relé működési elve miatt az sem segít...

Azzal nem  foglalkozik a FI relé, ha áram folyik a fázis és nulla között.

Hisz ez az üzemszerű állapot! az elektromos készülékek esetén.

Az meg a nagy pech, ha éppen egy ember a "készülék" :-)

Ezt a FI relé nem tudhatja... az ő képességével.

Előzmény: horex (76816)
vudergraf Creative Commons License 3 napja 0 0 76817

Kérd a szolgáltatótól, hogy emelje meg pár Volttal a feszültséget.

(hátha még tudja/lehetséges)

Előzmény: xszifon (76814)
horex Creative Commons License 3 napja 0 0 76816

egyszerre rámarkol/érinti a fázist és a nullát."

Fi relét kell kötni mindkét kezére :)

Előzmény: vudergraf (76813)
horex Creative Commons License 3 napja 0 0 76815

Jó napot

Hogy működik a teljesítménybővítés, mondjuk 16-rol 25A-re

vagy, ha uj mérőhely kellene,

akkor csak a mért fővezeték cseréje rézre és hosszabbra?

Alapvetően a kültéri fadobozos tetőtartós mérőhely kialakitásbol a kismegszakitókat beforditanám a lakásba

Előfordulhat hogy a 10mm2 Al is elég hosszú lenne ami most van, de gyanus, és ha már rendbeteszem és bővitem a belső hálózatot...

Keressek egy reg.szerelőt és a többit ő intézi? Ki dönti el hogy új mérőhely vagy jó a régi is?

xszifon Creative Commons License 3 napja 0 0 76814

Mesterek!

Szomszédom egy energia faló. Naphosszatt fát fűrészel egy 3,6 kW-os szalagfűrésszel. Utcai oszlopon azonos porcelánra kötöttek a "jóemberek" vele, nekem viszont tartósan 220 V alatti a feszültség. Ha lekapcsolja a monstrum gépét, akkor tartja a 228 V-ot. Ettől villognak a pár darab hagyományos izzó a lakásban? Akkor venni észre amikor ki-be kapcsolgatja a gépét.

Gondolom ez egyéb berendezéseknek sem életöröm, de tévedhetek, nem vagyok csöppet sem hozzáértő.

vudergraf Creative Commons License 3 napja 0 0 76813

Azonban ...

Azok a sokkal GYAKORIBB esetek, amikor a FÁZIST érinti meg  ÉS közben az ember teste FÖLDELŐDÖTT valami módon.

Akár azért, mert 

- megfogta/érintette direktben a fázist pl. mezítláb a fűben

- meghibásodott szigetelés miatt kijutott a készülékházra/bármire pl. repedezett kábel nedves helyen

Ilyenkor a FI relé megvédi :-)

Hisz csak max a hibaáram folyhat át testén, aztán lekapcsol.

A kevésbé gyakori eset, hogy balga módon egyszerre rámarkol/érinti a fázist és a nullát.

Ekkor a FI sajnos nem védi meg :-(

Avagy a gyakorlati esetek zömében véd a FI relé...

Jahno Creative Commons License 4 napja 0 0 76812

Szokták mondani, hogy a véletlen balesetek ellen van és nem a telibe hülyéket védi.

2Bálint Creative Commons License 4 napja 0 1 76811

nem feltétlenül véd életet. Sokan abban a téves hitben élnek, hogy ha van ÉV relé (FI relé, RCD), akkor nem rázhatja meg őket az áram.

Ez nem így van...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76810)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 76810

"a 3 eres MTK kábel mehet-e föld alatt, nedvesség, fagy nem tesz kárt benne?"

Nem.

Viszont kárt tesz benne számos négy-és hatlábú jószág, megrágásilag.

Viszont létezik FÖLDKÁBEL nevű új találmány, amit kimondottan ere a célra készítenek és nem is sokkal drágább. Védőcső sem kell hozzá.

Léteznek föld alá való kötődobozok is, de te nem szeretnéd megfizetni őket, amit helyette alkalmazni szeretnél, az meg úgy életveszélyes lesz. Tessék NEM a föld alatt kötni.

A házet elhagyó kábel számára okos dolog egy külön kismegszakító, de ráadásul egy külön életvédelmi relé még életet is véd.

Előzmény: nexuspolaris (76786)
horex Creative Commons License 4 napja 0 0 76809

Az annyuk mindenit :)

Ennyi erővel mégjobban is spórolhatnak, akkor hova jutunk?

Ez igy is 14%-kal kevesebb a 4mm2-nél

A lényeg hogy az uborka mérete és görbülete az benne legyen valamelyik EU szabványban és a halakat ne szabadjon gömb akváriumban úsztatni :)

Előzmény: Lacivill (76805)
horex Creative Commons License 4 napja 0 0 76808

Persze nem az!

Nyilván a mondanivalómat és a linket is összekevertem :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76806)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 76807

Egyszer 12V-ot kellett elvinnem jómesszire. Szépen kiszámoltam a feszültségesést, ennek megfelelően megvettem a marhadrága kábelt és a végén sehogy sem jött ki a számított feszültség, mert a kábel erei a valóságban lényegesen vékonyabb voltak, ezért muszáj volt venni egy magasabb feszültségű tápegységet is. Úgyhogy az összes kábelgyártó bekaphassa...

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 76806

Ez sajnos nem egy szabvány.

Előzmény: horex (76797)
Lacivill Creative Commons License 4 napja 0 0 76805

Vagy 10 éve kezdték el a gyártók a spórolást. Mind a réz keresztmetszettel, mind a műanyaggal.

Előzmény: horex (76804)
horex Creative Commons License 4 napja 0 0 76804

Itt eg yelvi kérdésröl van szó alajában

Nem alapjában, meg ha valamit 4mm2-re méretezek akkor a 3.4mm2 nem elégiti ki a méretezést

A gyártói leírásban is 2.4mm-t irnak átmérőnek, tehát az én kébelem nem elégiti ki a szabványt. Nem beszélve róla hogy kábel és nem egyeres vezeték, de lehetne kötegelve is szerelni, az esetleges melegedés miatt.

OK. tegyek 6mm2-et? Marhaság!

Előzmény: Zs:) (76803)
Zs:) Creative Commons License 4 napja 0 0 76803

Te kiszámolod a megfelelő keresztmetszetet, felkerekíted az első szabványosra, majd előírod azt. A kivitelező megveszi, beépíti. A gyártó pedig garantálja, hogy annak a keresztmetszetnek megfelelő vezetőképességgel és terhelhetőséggel rendelkezik a terméke. Ennyire egyszerű!

Előzmény: horex (76802)
horex Creative Commons License 4 napja 0 0 76802

Nem csak!

Vistont ha méretezek egy hálózatot , nem fogom lekérni a gyártótol a réz fajlagos ellenállását hanem a közismert  0.017-tel számolok

Ha a számitásnál igy kijön egy szabványos keresztmetszet, amit ki is terhelek a megengedett teljesítményig, max. megengedett hőmérsékletnél, ha később mégis túlmelegszik a kábel, vagy nagyobb a fesz.eseés mint ami nekem megfelelő akkor mi van?

Kezdjek el laborszinten fajlagos ellenállást mérni és háritsam át a kárt a gyártóra?

Előzmény: Zs:) (76801)
Zs:) Creative Commons License 4 napja 0 0 76801

A fajlagos ellenállás nem csak keresztmetszet függő, hanem réz tisztaság függő is. Tehát ha azt mondja a gyártó, hogy ez már pedig teljesíti a feltételeket, akkor te nem nagyon tudsz mit csinálni.

Előzmény: horex (76798)
horex Creative Commons License 4 napja 0 0 76800

Digit. tolómérő nullázva, vezeték átmérő 2.1mm, az 3.46mm2. Kis csalással kielégíti  a 16A-omat 230V-nál

De elvi kérdés, mit veszek, mennyit fizetek, mit adnak

Parizer esetén már rezeg a léc, téliszalámi esetén  csalás :)

Előzmény: horex (76790)
Gyurco78 Creative Commons License 4 napja 0 0 76799

2 mm átmérő az 3,14 mm2

2.1 mm is csak 3,4 mm2

Előzmény: cucu (76793)
horex Creative Commons License 4 napja 0 0 76798

A második linkben az Elektrotechnikai Egyesület Szabványosítási Bizottságának válasza, bla-bla mellébeszélés

Ohm/km, külső átmérő stb

Horváth Zoltán .....közölt kimutatás a fentiekben kifejtett okok miatt ellenállásérték megadása nélkül nem véleményezhető

Vazze, ha önmaga a keresztmetszet nem elégiti a feltételeket, akkor az Ohm/km-t és a külső átmérőt sem

Ha nincs keresztmetszet szabvány, legközelebb 2.5-őst fog adni 4-es helyett

Előzmény: Domi-V63-138 (76794)
horex Creative Commons License 4 napja 0 0 76797
Előzmény: horex (76796)
horex Creative Commons License 4 napja 0 0 76796

Rémlett hogy valahol olvastam hasonlót, de ugyanmár...

Köszi, elolvasom

Előzmény: Domi-V63-138 (76794)
horex Creative Commons License 4 napja 0 0 76795

??

Előzmény: cucu (76793)
Domi-V63-138 Creative Commons License 4 napja 0 0 76794
cucu Creative Commons License 4 napja 0 0 76793

A mm2 az területegység.

Szerintem lesz az 3,8 mm2

horex Creative Commons License 4 napja 0 0 76792

Nem hiszem el hogy valamely szabvány ne foglalkozna a vezetékek mérettűréseivel!

16.71A-rel/3260W-tal terhelhető 20m-en a 3.71mm2 kábel

Ez viszont nem több 3-3.1mm2-nél

De a lényeg, hogy azért kerül többe mint a 2.5mm2-es kábel, mert több, "dupla annyi" a réz benne

Arra hivatkoznak hogy a réz világpiaci ára így-úgy..

Elcsalják!

Előzmény: Zs:) (76791)
Zs:) Creative Commons License 4 napja 0 0 76791

Mivel állítólag a szabvány nem keresztmetszetet ír elő, hanem valami terhelhetőséget, vagy mit, a gyártó szétteszi a kezét, hogy kezitcsókolom, szabványnak megfelel, arra van a sóhivatal.

horex Creative Commons License 4 napja 0 0 76790

3x4mm2 MBCu-t vettem

A fene se tudja, miért mértemmeg az átmérőjét a réz vezetéknek

Erős 2mm, de biztos nem  éri el a 2.1mm

Ezek szerint 3.1mm2 a keresztmetszete a 4mm2-ként árult kábelnek

Most próbálok szerezni egy digitális tolómérőt, vagy előkeriten a mikrométeremet valahonnan

Ha valóban 3mm2, viszem is vissza

Valakinek van hasonló tapasztalata?

ötfelezős Creative Commons License 4 napja 0 0 76789

Összekavart ez mindenkit akkoriban.

Előzmény: még1MbR (76787)
Domi-V63-138 Creative Commons License 4 napja 0 0 76788

Szia!

1. Ha KPE/Symalen csőbe húzod akkor mehet a föld alatt.   Amúgy nem.   Igen kárt tesznek benne.

2. Ha kiöntöd műgyantával akkor lehet. Egyébként nagyon meredek... bejut a víz, ne tedd.

3. Érdemes.

Előzmény: nexuspolaris (76786)
még1MbR Creative Commons License 5 napja 0 0 76787

Tényleg, igazad van, becsapós, hogy ez van nagy ló betűkkel, a 10/220V meg szinte nem is látszik!

Mentségemre szóljon, hogy gyerek voltam még, mikor ezeket használták :)

Előzmény: ötfelezős (76784)
nexuspolaris Creative Commons License 5 napja 0 0 76786

Kerti kisházhoz szeretnék áramot vezetni, de egy-két dologban nem vagyok biztos, ebben szeretném villanyszerelő szakik tanácsát kérni.

1. a 3 eres MTK kábel mehet-e föld alatt, nedvesség, fagy nem tesz kárt benne?

2. kötődobozt ugyanígy lehet föld alá tenni?

3. biztonsági megszakító szükséges a kisházhoz?

Elnézést a laikus kérdésekért, de szeretném megnyugtatni magam, mielőtt nekiállok. 

ötfelezős Creative Commons License 5 napja 0 0 76785
Előzmény: még1MbR (76783)
ötfelezős Creative Commons License 5 napja 0 0 76784

Hát ez az. A 15 az a fokozatszám, a 10 az a névleges áramerősség.

Előzmény: még1MbR (76783)
még1MbR Creative Commons License 5 napja 0 0 76783

Én nem vennék mérget rá, hogy a piros nyelvű Bakony az 10A-es... itt van a kezemben egy piros nyelvű, No.15L BS felirattal... nemrég bányásztam ki szabványosításkor az óraszekrényből.

Előzmény: Gillebeart (76781)
dutrancs Creative Commons License 5 napja 0 0 76782

Igen mindkét végén,ahogy írod!Magasan van fölszerelve ,még nem szántam rá magam,hogy felmásszak és belenézzek! Világítani világít,ha felkapcsolom! Sötétben vettem észre. Úgy a helyes,hogy egy armatúrán belüli két cső végei!!!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76780)
Gillebeart Creative Commons License 5 napja 0 0 76781

Tisztában vagyok vele, hogy a piros nyelvű Bakony az 10 A-es.
Pár hónapja amikor itt először tanácsokat kértem a projectemhez igen alaposan ki lett tárgyalva ez a bővítés téma és a topiktársak többen egyértelműen tudomásomra hozták , hogy bővítésről ne is álmodjak mérőhely szabványosítás nélkül. Nos szabványosításra momentán nincs több százezer forintom, szóval az felejtős. Be kell és be is fogom érni a meglévő 10 A-el, annál nagyobbra 30 év alatt sem volt igény és a jövőben sem lesz. De ezt a témát már tényleg kiveséztük itt.

Másrészt a kismegszakítók jelen esetben igazából csak szakaszolási lehetőséget biztosítanak ami tényleg hiánypótló dolog és nagy szükség volt rá. Ebben az esetben pedig irreleváns, hogy B10 vagy C13 vagy bármi más van-e ráírva, lényeg, hogy az méretlen oldali kismegszakítónál nem kisebbek.

A PEN és N sínekhez szimplán azért használtam WAGO-t, mert szintén itt a topiktársak azt tanácsolták, hogy bontható WAGO-val oldjam meg + alupaszta.
Említésre került még a csavaros sorkapocs sín + érvéghüvely az alu végekre , de azt többen elvetették azzal, hogy ez a megoldás csak végszükség esetén lehet jó, a rugós WAGO + paszta a legjobb és legegyszerűbb.

Szóval úgy érztem mindenben követtem a tőletek kapott tanácsokat, nem értem, hogy így miért adtam volna egy pofont a szarnak... :(

Előzmény: Tízenhármaska (76778)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 76780

"azt vettem észre,hogy 1-2 neoncső vége halványan izzik lekapcsolt állapotban!"

Mind a két vége izzik vöröses-sárgás fénnyel,

vagy az egész cső fénylik halvány szürkés fénnyel?

Ha felkapcsolod a világítást, akkor ezek a csövek is világítanak?

Ha más fénycsövet teszel ugyanoda, az is világít halványan lekapcsolva?

Van FI relé a világítási áramkörn?

A fénxcső armatúrák belső vezetékezése gyári, vagy átkötözgette valami lelkes amatőr?

Előzmény: dutrancs (76766)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 76779

"Az alu vezeték ugye beköthető paszta nélkül is a kismegszakítóba?"

Az alumínium hajlamos a lassú deformálódásra, ezért én nem kötnék alu vezetéket olyan csatlakozóba, amelyben nem rugó biztosítja a szorító erőt.

Előzmény: Gillebeart (76773)
Tízenhármaska Creative Commons License 5 napja 0 0 76778

Szia

Ne haragudj meg.....

De

Adtál a szarnak egy pofont.

Most sajnáltál egy kis pénzt regszerelőtől?

B10A áramszolgáltatói kismegszakítód van.

Átszerelte volna Neked a mérő alatt, kihajigálta volna az alu-t, majd kér teljesítménybővítést és akkor lenne valóságalapja a C13A-nek.

Azt meg végképpen nem értem, hogy a védővezetőket miért nem tetted PEN-sinre.

- Az alu vezeték ugye beköthető paszta nélkül is a kismegszakítóba? Átböngésztem a kismegszakító gyártói adatlapját de erről nem írnak semmit.

Beköthető.

Alu vezetékre tegyél érvéghüvelyt és máris nincs nyitott kérdés.

Előzmény: Gillebeart (76773)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 76777

"van egy olyan kérdés is h a legnagyobb terhelésű fázis árama.Itt a legnagyobb értékű kismegszakító névleges áramára kiváncsiak?"

Van egy ház. A legnagyobb egyidejű terhelés közben a bemenő három fázisvezetőn 18, 8 és 3 amper áram fog folyni, ezért a villanyórához 25 + 10 + 10 amperes névleges áramú kismegszakítókat szeretnél.

Ha valaki megkérdezi tőled, hogy mekkora a legnagyobb terhelésű fázis árama, arra az a válaszod, hogy 25 amper?

Előzmény: Electrob (76756)
Tízenhármaska Creative Commons License 5 napja 0 0 76776

Szia

Átküldtem az "A" és a "B" típusú kitöltési útmutatót.

Igaz ez magánszemélyre szól.

Előzmény: Electrob (76763)
dutrancs Creative Commons License 5 napja 0 0 76775

Neked is köszönöm a választ!!  :-)

Előzmény: Hans70 (76768)
dutrancs Creative Commons License 5 napja 0 0 76774

Köszönöm ,majd megnézem,mint laikus! (Ennyit azért meg tudok csinálni).Gondoltam rá én is, de mivel nem a szakmám, azért akartam megbizonyosodni szakembertől!!  Még egyszer köszönöm!!  

Előzmény: Teaway (76770)
Gillebeart Creative Commons License 5 napja 0 0 76773

Elkészült a nagy mű, kész az első elosztódobozom! :)

Próbáltam valamennyire rendezetten szerelni, de a túlzsúfoltság miatt sajnos nem nagyon lehetett. Elég szenvedős volt a szerelés, de a limitált hely miatt nagyobb doboz nem fért be, ekkora helyen kellett megoldanom:

Az üzletben tudtak adni olyan sorolósínt, ami Legrand és Eaton kompatibilis is. N és PE sínnek WAGO-kat használtam ahogy ti tanácsoltátok. Sínre pattintható tartóba tettem őket, bal oldalt van a PE sín, jobb oldalt a két külön N sín a két FI relék után.

Íme a végeredmény, a "Trabantba szerelt Ferrari motor" :)))

Látszólag szépen működik a dolog. 36 óra üzem óta még nem oldott le egyik FI sem magától. Tesztelgettem is őket: egy kapcsolós földelt dugóba bekötöttem egy 5k-s ellenállást az L és a PE közé. Ezzel végigpróbáltam az összes dugaljat bent, kint, mindenhol, és bekapcsoláskor mindig rendben leoldott az adott külső vagy belső FI relé.

Nagyon köszönöm mégegyszer mindenkinek a segítő tanácsokat, tippeket!

Még két kérdésem lenne:

- Az alu vezeték ugye beköthető paszta nélkül is a kismegszakítóba? Átböngésztem a kismegszakító gyártói adatlapját de erről nem írnak semmit.

- Az órától/szondától jövő 10 illetve 16-os L/N/PE alu vezetékek bekötésére ilyeneket használtam:
Hensel KKL 10 - http://www.schonvill.avasweb.eu/?t=112672

Az üzletben, ahol ezt a sorkapcsol ajánlották és adták erre a célra, azt mondta az eladó, hogy alu vezeték közvetlen beköthető, nem kell hozzá paszta. Viszont utólag a neten rákeresve azt írják, hogy az anyaga réz.
Szerintetek hihetek az eladónak és tényleg nem kell hozzá paszta, vagy azért nem ártana, ha nyomnák egy kis pasztát oda, ahol az alu vezetékek vannak bekötve?

Előzmény: Gillebeart (76683)
cucu Creative Commons License 6 napja 0 0 76772

Amióta elkezdett zúgni a fülem...:)

Előzmény: Teaway (76769)
cucu Creative Commons License 6 napja 0 0 76771

Engem nem zavar...:)

Érthető volt a tévedésed.

Előzmény: Teaway (76770)
Teaway Creative Commons License 6 napja 0 0 76770

dutrancs-nak ment volna, de nem lehet javíttani.

Előzmény: Teaway (76769)
Teaway Creative Commons License 6 napja -1 0 76769

Az fénycső lesz. A neon az más. A fázis van megszakítva a kapcsolóval? Mióta csinálja ezt?

Előzmény: cucu (76767)
Hans70 Creative Commons License 6 napja 0 0 76768

Én nem vagyok szaki!!! Én találkoztam ilyen hibával, ott az volt a gond,hogy nem a fázist,hanem a nullát szakították meg a kapcsolóval.  

Előzmény: dutrancs (76766)
cucu Creative Commons License 6 napja 0 0 76767

Ami neked fölösleges, az másoknak lehet, hogy nem az... Nem lehet mindenki olyan tájékozott, mint te!

Te arra akartál rávilágítani, én meg arra, hogy a hitelesítés és a kalibrálás az nem ugyan az. Sajnálom, hogy neked címeztem, ez valóban kár volt, mert azt hiheted, hogy neked szántam. Pedig csak a témához írtam hozzá.

Nem litánia, csak én fejből írok, nem pedig kopizok, ezért tűnik annak.

Előzmény: ötfelezős (76765)
dutrancs Creative Commons License 6 napja 0 0 76766

Szervusztok!  Azért bátorkodtam ide írni ,mert az éjjel kimentem a műhelybe  és azt vettem észre,hogy 1-2 neoncső vége halványan izzik lekapcsolt állapotban!  Mi okozza ezt a jelenséget?  Válaszotokat előre is köszönöm!

ötfelezős Creative Commons License 6 napja 0 0 76765

Gondoltam, nem linkelem be a Magyar Elektrotechnikai Egyesület Érintésvédelmi Munkabizottságának állásfogalását, mert az neked vagy jelent valamit, vagy nem, de azért a hivatalos álláspont az ugyanaz, ami ez:

http://mkeh.gov.hu/gyik?sajat=igen&id_cat=21&kateg=M%C3%A9r%C3%A9s%C3%BCgy&parent_id=20

Hozzászólásomban, amelyre a fölösleges és pontatlan litániát írtad, arra kívántam átvilágítani, hogy a villamos biztonságtechnikai műszereknél a hitelesítés fogalma nem merül fel.

Előzmény: cucu (76693)
Tízenhármaska Creative Commons License 2017.06.18 0 0 76764

Pl.  vegyük hogy 3 fazisod van.

20-6-6 A.

Itt melyik a legnagyobb terhelesű? 😊

Az 1 fazisnal meg éppen a meglévő vagy az igényelt 😊

Előzmény: Electrob (76763)
Electrob Creative Commons License 2017.06.18 0 0 76763

Igen a B tipúsú műszaki adatlap
Lenne 2 db fogyasztásmérő kialakítás, mindegyik légkábellel. csak ezeken a nyomtatványok nem mindenhol teljesen egyértelműek :D pl: a legnagyobb terhelésű fázis árama: ...  A      
előre is köszönöm!
E-mail: electricialob@freemail.hu

Tízenhármaska Creative Commons License 2017.06.18 0 0 76762

Te most a "B" típusú formanyomtatványhol kérdezel.

Ha holnap lesz idom be scennelek Neked egyet kitöltve.

Persze ha publikus az mailed.

Teaway Creative Commons License 2017.06.18 0 0 76761

Akkor marad a 3x2,5.

Előzmény: horex (76745)
kogabi77 Creative Commons License 2017.06.18 0 0 76760

Köszönöm, sajnos ilyesmi egyáltalán nincs rajta, egy régi elekthermax tűzhely, de ez nagy segítség.

Szerencsére cserélni fogják a tűzhelyet, de ezzel együtt kíváncsi vagyok rá, hogy mi a hiba, majd jelzem.

Gábor

Előzmény: ficere50 (76748)
kogabi77 Creative Commons License 2017.06.18 0 0 76759

Köszi Elek, meg fogom nézni, és jelzem majd, hogy mit sikerült kiderítenem.

Nekem is gyanús, hogy valaki belepiszkált, mert néhány saru - vagy valami ilyesmi nevű rátolós csatlakozó elemen sima PVC szigetelő szalag van. Ez biztosan nem kellene rá.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76742)
vudergraf Creative Commons License 2017.06.18 0 0 76758

teljes/nyomvonal hossz: ....  /.....   m  A / jellel elválasztott részt hogy kell értelmezni?

Két adatot kérdez előtte (teljes hossz és nyomvonal hossz) szintén / jelel elválasztva.

Így két számot vár válasznak is szintén / jellel elválasztva...

a legnagyobb terhelésű fázis árama.Itt a legnagyobb értékű kismegszakító névleges áramára kiváncsiak?

Akkor azt kérdezné... gondolom.

ficere50 Creative Commons License 2017.06.18 0 0 76757

Amikor megtaláltam ezt a szabványosnak mondott kapocslécet, én is rögtön a bekötés hibájára tippeltem...ezért is közöltem. (Y)

Bár ne tettem volna, ugyebár... :-(

Előzmény: vudergraf (76753)
Electrob Creative Commons License 2017.06.18 0 0 76756

Sziasztok!

Egy apró kérdéssel fordulnék hozzátok
Most tervezek regisztrált szerelői tanfolyamot végezni, elsősorban eon területen szeretnék tevékenykedni
a kitöltendő formanyomtatványokat tanulmányozva egykét kérdés merült fel bennem:
Elsősorban ez a csatlakozási műszaki adatlapon:

-Kérdezi hogy a meglévő csatlakozó(ha van), milyen hosszú, ilyen formában:

teljes/nyomvonal hossz: ....  /.....   m  A / jellel elválasztott részt hogy kell értelmezni?

van egy olyan kérdés is h a legnagyobb terhelésű fázis árama.Itt a legnagyobb értékű kismegszakító névleges áramára kiváncsiak?

feszültségesés számítása a meglévő csatlakozóvezetéken..ezt a szokásos E1f=U1f/U*100-al kell számolni egy fázis esetén?

Köszönöm a válaszokat!

ficere50 Creative Commons License 2017.06.18 0 0 76755

Most a szemét stílusodról nem írok, csak annyit, hogy előkerestem a saját tűzhelyünk dokuját, (amire emlékeztem, hogy mit írt) majd kerestem kivételeket...időben is követhető.

Azért vigyázz, nehogy gutaütést kapjál, ha meglátod, hogy írok!

Legközelebb a cosgamma következik, kedves(?) Cosalf!

Előzmény: cosbeta (76752)
vudergraf Creative Commons License 2017.06.18 0 0 76754

A tűzhely 1-es pontjára ment az L2, a 2-3 pontjára az L1, a 4-5 pontjára a nulla, és persze a PE is be volt kötve.

Mondjuk létezik ilyen kiosztású is... úgy látom.

---

Szóval meg kell nézni, hogy mit kíván a konkrét darab :-)

Előzmény: vudergraf (76753)
vudergraf Creative Commons License 2017.06.18 0 0 76753

A tűzhely 1-es pontjára ment az L2, a 2-3 pontjára az L1, a 4-5 pontjára a nulla, és persze a PE is be volt kötve.

Ezzel a bekötéssel lehet a baj, mivel 2 fázis esetén... szerintem.

Vagy: 2+3 az egyik fázis  és  4 a másik fázis  >> teljes teljesítmény

Vagy: 1+2 az egyik fázis  és  4 a másik fázis  >> korlátozott teljesítmény

Előzmény: kogabi77 (76729)
cosbeta Creative Commons License 2017.06.18 -2 0 76752

Nem érek most rá beírásaiddal foglalkozni, de annyit hadd kérdezzek meg: nem érzed magad hülyének?

Bemásolsz ide egy táblázatot, hogy lehet bekötni egy készüléket 1-2-3 fázisra, előtte meg kinyilatkozol, hogy "a tűzhelyeket 3 vagy 1 fázisról szabad csak üzemeltetni".

Te nem kivétel, hanem kivételesen buta vagy. Ez nem is lenne baj, de hogy itt vered a pofádat, az már baj.

Előzmény: ficere50 (76751)
ficere50 Creative Commons License 2017.06.18 0 0 76751

Akkor az enyém, a miénk, kivétel, igaz, nem is itthon vettem...

Már látom, hogy akkor mi vagyunk, voltunk, a kivétel! Köszi!

Kikerestem a leírásomat (Bauknecht) és ott csak az általam említett két bekötési módot adják meg. (ü.kerámia+sütő)

A kérdező nem említett márkát, ezért tippeltem meg.

Előzmény: Lacivill (76750)
Lacivill Creative Commons License 2017.06.18 0 0 76750

Utóbbi időben 10-ből 9 tűzhely 2 fázisú volt.

Előzmény: ficere50 (76747)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.18 0 0 76749

"a tűzhelyeket 3 vagy 1 fázisról szabad csak üzemeltetni"

Számos tűzhely gyárilag két fázisú bekötésre van előkészítve.

Talán olyan is van közöttük, amelyikbe nem is lehet mindhárom fázist bekötni.

Előzmény: ficere50 (76747)
ficere50 Creative Commons License 2017.06.18 0 0 76748

Ha ez az utasítás nincsen látható helyen, akkor még ezt kellene megvalósítani, (ellenőrizni) mivel elvileg ez szabványosított:

ficere50 Creative Commons License 2017.06.18 0 0 76747

Én inkább abban látom a hibát, megoldást, hogy a tűzhelyeket 3 vagy 1 fázisról szabad csak üzemeltetni. Az 1 f-nál pedig áthidaló kell a 3f-es sorkapcsokra és ezzel a veszély/hiba/ megoldódik.

Én így járnék el, igaz, akkor lehet, hogy a "reteszeléses" üzemmódot is be kell vetni a teljesítmény szűke miatt...

(üdvözlet: cosbeta)

horex Creative Commons License 2017.06.18 0 0 76746

A lényeg amiért jöttem

Szerelvény, szerelvényezi tanács kellene

Tavaly vettem a házamat és én kuka villanyás létemre elnéztem az elektromos rendszert

Voltak új konnektorok földelve, megnéztem a fogy.mérő szekrényt, régi fadoboz vezérelttel. OK majd beforditom a lakásba és cserélem az elosztót

Most vinnék 3x4-es MBCu-t a majdani műhely és kapunyitóhoz a padláson keresztül

Ekkor látom hogy az összes villany MÜIII. csövön van vezetve mindenfelé és onnan megy le konnektorokhoz és világításhoz + MMfal, de az  is 2 eres

Leköpöm magam ilyen figyelmetlenség miatt, keményen lealkudtam volna többet az árbol, igaz, már vagy egy éve keresjgettem és menni kellett a lakásbol

Naszoval,

feltételezem egy dzsungel lesz a padláson illetve az elosztó gumantáblához menőcsövek sé vezetékekben

A padlás/tető faszerkezet deszkázva stukatur menyezet. A falakat nem vésném ki belül, de a padláson valami "biztonságos" dobozokba csatlakoztatnám be a MÜIII-as csöveket, közvetlenül ahol feljönnek a padlásra

Hogy, milyen dobozzal, csak illeszzem be egy méretes OBO-ba, vagy valami éghetetlenbe?

Kell tűzálló kötödoboz, ha a csövezés nem az? Nem olcsó az ilyen doboz!

Tömítsem szilikonnal a cső és az OBO csatlakozását?

A dobozokbol már gégecsővel mennék a főelosztó felé, bár nem szeressem a gégét, mert rögzités nélkül nyűgös a vezeték behúzás, viszont nincs kedven csövet hajligatni

Dobjam csak le a földre a gégét vagy kerülgessem és rögzitsem a faszerkezetre?

Ugyanigy az uj MBCu-t is, vagy megfelelő ha a födémen rögzités nélkül kanyarognak?

Olyan rész biztos lesz ahol a földön van a kötödoboz, akkor érdemes a csövezést rögziteni faszerkezetre?

Szoval mit, hogy?

horex Creative Commons License 2017.06.18 -1 0 76745

Nem kellene.

Előzmény: Teaway (76743)
horex Creative Commons License 2017.06.18 0 0 76744

Kiváncsi leszek a hiba okára, már ha a kérdező utánajár és nem elégszik meg a korábbi válasszal, hogy ez OK

Azt nem gondolnám hogy "valaki belenyúlkált a kötéseibe", de esetleg gyárihibás

Teaway Creative Commons License 2017.06.18 0 0 76743

Szeretnék venni elektromos sütőt, 230V/16A kell neki 1 fázison, 3x2,5mm2 rezet gondoltam neki, a távolság a főelosztó szekrénytől 10m. Nem kéne inkább 3x4mm2 ?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.18 0 0 76742

Én úgy tudom, hogy háztartási tűzhelyeket kizárólag "csillag" kapcsolásban gyártanak (tehát két fázis között soha nincs közvetlen fogyasztó), pont az ilyen balesetveszélyes helyzetek elkerülésének érdekében.

Ha mégis átjut az egyik fázis a másik (lekapcsolt) fázisvezetőre a tűzhelyen keresztül (életveszélyes helyzet!), az valószínűleg nullázási problémát jelent: vagy túl gyenge/szakadt a nulla a tűzhely bekötési pontján, vagy rossz helyre van bekötve a tűzhelyen a nulla. 

Még az is lehetséges, hogy valami nagyokos belenyúlt a tűzhelybe és össze-vissza kötözgette a belsejét.

Első feladat: megfelelő óvatosság mellett "normál" állapotban (amikor mindkét fázis fel van kapcsolva) egy műszerrel figyeld a tűzhely bekötési pontjain a feszültséget a tűzhely nulla és két fázis pontja között, miközben ide-oda kapcsolgatod a tűzhelyet. Ha a feszültségek 180-200 V környékén mozognak, akkor baj van, mert nincs nulla a tűzhelyen. Sürgősen hívj villanyszerelőt, hogy keresse meg a nullvezető kötéshibáját.

Ha a tűzhely kapcsolgatása közben a kapcsin MINDIG kb 220-230 V-okat mérsz, akkor nem a nulla hibás, hanem a tűzhely belseje lehet összekócolva valami önjelölt zseni által.

cucu Creative Commons License 2017.06.17 -1 0 76741

Ugyan...

Előzmény: zsolt kis100 (76740)
zsolt kis100 Creative Commons License 2017.06.17 -1 0 76740

Tudod egy már gyerekes, ennyire lesarkítani a dolgot, megköszöntem azoknak aki segített.

Előzmény: Jahno (76739)
Jahno Creative Commons License 2017.06.17 -1 0 76739

Kérdés, hogy miért van még itt, ha úgyis mindenki köcsög és nem segítünk? És majd toppant a lábával, hogy akarom, meg ilyenek.

Előzmény: vudergraf (76737)
zsolt kis100 Creative Commons License 2017.06.17 -1 0 76738

Egyáltalán nem vagyok elszállva, ok okozat, de te ezt nem értheted. Neked meg fáj az igazság, nézd vissza te miket írtál pfff de ahogy írtam már írj privátba ha akarsz valamit.

Előzmény: vudergraf (76737)
vudergraf Creative Commons License 2017.06.17 -1 0 76737

"de azt hittem ez egy fórum ahol segítik egymást az emberek. Nem hiába ez az igazi magyar mentalitás, nem a segítő készség"

Ezért vagy köcsög... ilyet csak egy magától elszállt, kőbunkó ír le egy fórumon.

Ennyike.

Előzmény: zsolt kis100 (76727)
zsolt kis100 Creative Commons License 2017.06.17 -1 0 76736

Jó szerintem hagyjuk abba, semmi értelme ha akarsz még valamit írj privátba.

Jahno Creative Commons License 2017.06.17 -1 0 76735

Azért, mert ez teljesen átlagos egy csomó csoportban és eldöntöttem, hogy aki legközelebb ilyenket írogat, azt felrúgom a holdig:

"de azt hittem ez egy fórum ahol segítik egymást az emberek. Nem hiába ez az igazi magyar mentalitás, nem a segítő készség"

Előzmény: zsolt kis100 (76733)
kogabi77 Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76734

Ok, értem.

Köszönöm a válaszod.

Előzmény: Peter atyuska (76730)
zsolt kis100 Creative Commons License 2017.06.17 -1 0 76733

Tudod, magyarázd már el hogy ha te ilyen ember vagy akkor miért veszed magadra azt amit írok. Most komolyan kinek akarod magad fényezni? látom nem olvastad végig az egészet, és azon kéne nagyon elgondolkoznod hogy megköszöntem azoknak akik segítetek, a kötözködés volt felesleges. Már kétszer is lezártam ezt a témát és te csak folytatod, na ezen kéne elgondolkoznod. Nem engem kell meggyőznöd. Mindenki a tapasztalatokból ítél, te is így vagy ezzel gondolom.

Előzmény: Jahno (76732)
Jahno Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76732

"Te is elgondolkodhatsz a hozzáállásodon"

Elgondolkozzak? Nekiláttál magyarozni, meg nem segítésről ekézni. Beleolvastam pár dolgodba, ahogy látom Te sem sokat segítettél. Itt millió egy embernek adtam kölcsön cuccot, segítettünk, ha nem volt netje akkor letöltöttem, elpostáztam CD-n, még Venezuelába is küldtünk segélyt, vagy Duna TV-ről adást mert ott nem fogható, rendőrségre járok mert neten gyanús lopott cuccot találtam és voltam olyan tökös, hogy ha már valakinek hiányzik akkor bejelentem, és így tovább. Aztán ugrálhatsz tovább, de nézzünk magunkba, hogy esetleg itt netes csoportban az elmúlt héten mit segítettél opciósan tök ismeretlen embereknek.

Ez is beesett, hogy valaki jó fejnek érezte magát, kinézett valakit a világban és ajándékozott egyet. A köcsög magyar nem segít. Szerintem magadból indulsz ki, mert egy élősködő gyökés lehetsz, aki csak kér és kérdez, aztán ha éppen nincs kedvünk vele foglalkozni, akkor fröcsögve megsértődik.

Ez meg nem adja el aukciós oldalon sok 100 Euróért a cuccot, hanem haccójjon:

De itt van aprónetes oldalról, ingyen odaadja. Első jelentkező voltam, még házhoz is hozta a srác. Tudod mit találtam ki? A többi jelentkező közt körbeadjuk játszódni:

Mert ilyen a hozzáállásom. Elgondolkoznék rajt, de szerintem nem szar. Segítesz mit rontok el?

Előzmény: zsolt kis100 (76719)
ötfelezős Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76731

Szerintem, ha "visszaad" feszültséget, akkor nem is úgy működik, mintha az L1 is be lenne kapcsolva. Másképpen, ahhoz a kapcsolóálláshoz is két fázist igényelne.

Peter atyuska Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76730

Ez gyártótól függ, belső kapcsolása. Ez ellen védekezni úgy lehet ha a tűzhely csak az L2-re van kötve.

kogabi77 Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76729

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy egy lakásban 2 fázis van. L1, L2. Az L1-en van a világítás, és az összes konnektor, valamint egy tűzhely sütője, és néhány főző lapja (1-vagy 2). Az L2-őn csak a tűzhely egy zónája van, néhány főzőlap.

Ha a mérőnél lekapcsolom az L1 biztosítékát, akkor természetesen nincs világítás, és a dugaljakban sincs áram. Ha viszont a tűzhelynek egy bizonyos kapcsolója van bekapcsolva, az amelyikre az L2 van kötve, akkor a lámpatestek elkezdenek világítani, kb. 180-190 V visszajut a konnektorokra.

Ne kövezzetek meg, de szerintetek ez normális? Mert a főzőlapon keresztül visszajut az L1 fázis az L2-esen lévő áramkörökre? Vagy a tüzhely hibás?

Köszönöm a válaszokat.

zsolt kis100 Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76728

Ja és aki olyat írt annak még egyszer köszönöm a válaszokat.

zsolt kis100 Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76727

Ohh vudergraf, ha nem láttad volna már írtam hogy zárjuk le de ezzel csak megerősíted ezt a magyar mentalitást,  sőt az egész ezt bizonyítja sajnos. Tudod feltettem egy kérdést és ha csak az arra fordított kötözködésre szánt energiának csak a fele is válaszadásra ment volna el szerintem már az össze kérdésre lenne válasz. Ezt mondhatod akárhogy írhatod akárhogy tök mindegy hogy fogalmazod magyarázod, ez így van és így is marad. Persze az emberi ego nem fogja engedni hogy ezt beismerd, de magadban tudod hogy így van. Persze most megint ezen fogsz agyalni hogy mivel vágj vissza meg hogy mibe lehet belekötni, de most komolyan mi értelme van, semmi. Elfogadom hogy ilyen válaszok érkeztek rá és kész. Most hogy valaki azt hiszi biztos valami multinak dolgozom és nekik kellenek ezek az infók, na ne röhögtessük már egymást, most komolyan ahogy írta is is az illető a multitól ki ülne gép elé fórumozni, ja meg már nem tudom hány éve fent vagyok itt na ez az ami fura. A diplomamunka meg, én nem diplomáztam de szerintem itt senki de biztos nagyon különleges dolgot kérdeztem ezzel, ami tuti hogy nem lehet egy diploma munkába. Szerintem mindenki szálljon magába és gondolkozzon el hogy mire jó ez, leszögezném én csak egy kérdést tettem fel semmi kötözködést nem írtam utána be letten piszkolva, és ebből indult ki az egész. Szóval ismét írnám hogy zárjuk le. Köszi

Előzmény: vudergraf (76725)
Peter atyuska Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76726

Adott ország gazdasági attaséjának írt levél vagy az adott ország honlapjának felkeresése. Az hogy egy lakás mennyibe kerül az ugyan olyan kérdés mindenhol, mit akar és hogy. A nagy kerek, a gyártók honlapjain így ABB, Stb megtalálhatók azon cégek listája akik az adott országban szerződtek velük mint kereskedelmi partner azon cégek honlapján meg 99% van fenn árlista. Ja igaz a végfelhasználói nem a kereskedőknek vagy kivitelezőknek adott árak, mint mindenhol számít hogy mennyit és mekkora összegben veszel tőlük. Vagyis google a barátja.

Előzmény: zsolt kis100 (76705)
vudergraf Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76725

Mit is csináltál...

Ja megvan!

Elkezdtél magyarozni és fórumtagokat ekézni.

Csak mert neked nem tetsző választ adtak/adnak.

Hmmm?

Előzmény: zsolt kis100 (76719)
vudergraf Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76724

Mert azt tuti nem fogja kidobni a gugli hogy mennyiért csinálnak kint egy lakást.

Dehogynem...

Előzmény: zsolt kis100 (76715)
vudergraf Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76723

Nos, ha diplomamunka íróként ezt az infó sort

nem találja meg önállóan pár óra alatt az interneten,

akkor

sajnos nem érett még arra a diplomára...

Hisz képtelen az önálló adatgyűjtésre is.

Ami ez egyik alapkészség kéne, hogy legyen!

Tudod, google és pl. 

electrician salary norway

...és lőn csoda :-)

Előzmény: zsolt kis100 (76712)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76722

"Nem is értem hogy miért ne lehetne diplomamunkához ilyen adatokat gyűjteni,"

Mert NEMLÉTEZHET olyan témájú diplomamunka, amihez MIND AZ ÖT adatcsoportra szükség van

viszont egy, a területre készülő vállalkozásnak pont ezekre az adatokra van szüksége.

"ez az igazi magyar mentalitás,"

Az igazi magyar mentalitás: ravaszkodással ingyen megszerezni információkat, hozzáértő szakember becsületes megfizetése helyett.

ficere50 Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76721

Nálam kétféle kondi létezik: 1. Zárlatos, ahol semmiképpen nincs értelme még a kérdésnek sem. Zárlatra bármit is feltenni                                                     értelmes kérdés? Elektrolitikusoknál nem is igazán jellemző a tök zárlat. Inkább durrannak, ha                                                   tényleg elko.

2. Kapacitásvesztett, ahol nem szakszerű a párhuzamos kötés, az általam írtak miatt. Itt az ESR                                                   megnő, vagyis kiszáradás áll fenn. (Lehet szakadt is.)

Ezt neveztem "rossz kondi"-ként...

Ki az a naív, aki zárlatra bármit is párhuzamosan kötne (?), mert ezt el sem mertem hinni.

Bár cosbeta feltételezte...(rólam) Puszta jóindulatból.

Előzmény: cosbeta (76704)
zsolt kis100 Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76720

Viszont ez egy fórum, szóval szerintem zárjuk is le mert csak elfajulnak a dolgok. Köszönöm azokat a válaszokat akik eddig olyat írtak, ha esetleg tud még valaki valami hasznos infót azt megköszönöm. Ennyi.

zsolt kis100 Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76719

Jhano, mit is csinálok Én? Összegezném hogy átlásd a dolgokat,

- egy villanyszerelési fórumon feltettem egy kérdést

- erre általában olyan választ vár az ember ami a kérdésre vonatkozik

persze hogy így reagálok ha megvádolnak olyannal ami nem igaz, pont ezért is mertem kiírni ide ezt mert eddig nagyon sok mindenben segítettek itt sokan. Tény és való.

Te is elgondolkodhatsz a hozzáállásodon, mert elég alpári, Én csak kiálltam magamért mert ha nem tudnak választ adni a kérdésre akkor nem is kell válaszolni rá, ez ilyen egyszerű. Egy kicsit átléptél egy határt szóval vissza is vehetsz. Kár is hogy kiírtam, mert látom segítséget nem úgy kap az ember ahogy azt elvárja, még ha rosszul is fogalmaztam meg és félreérthető voltam akkor sem így kell reagálni a dolgokra. Persze most az jön hogy Én is rosszul reagáltam stb de ok okozat, na. Amúgy meg szerintem ha visszaolvasod ennyire nem ment el a ilyen rossz irányba mint ahogy te reagáltál.

Előzmény: Jahno (76717)
Jahno Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76718

Ez mondjuk valóban csöppet másnak néz ki, elmúlt 20 évben láttam pár diplomamunkás kérdést, bár utána az elkészült anyagot csak 2 helyről kaptam vissza. Engem az is érdekelni szokott.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76708)
Jahno Creative Commons License 2017.06.17 -1 0 76717

"Nem hiába ez az igazi magyar mentalitás, nem a segítő készség hanem egyből mindenben a rosszal látni, kötözködni stb."

Te ispont ezt csinhálod, szóval engedd már meg így pár itteni jó arc nevében, aki csak kitermelt pár ezer hozzászólást és rakott be magyarázó ábrát, vagy idézett szbaványt, hogy takarodj a bús picsába za ilyen hozzáállással.

horex Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76716

Túlzás hogy összefogtunk, de egy ilyen bonyolúlt témában nekem is hasonló a véleményem

Találni villanyászt aki az északi országok mindegyikében dolgozott mint fővállalkozó? Nagyon kicsire adom az esélyt

Nem szakmabeli, de 

határátkelő svédország

Ugyanez a többi országra és érdeklődni

Angol nyelven nyilván lehet kapcsolatot teremteni bármely északi szakmai céggel és leirni a miértet

Áruld el milyen végzettségre/okbol késziti ezt a diplomamunkát a barátod!

Előzmény: zsolt kis100 (76715)
zsolt kis100 Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76715

Tudod nem értek egyet veled sem :) persze megértem hogy összefogtok ezzel nincs is baj, de ez már legalább segítségnek mondható amit írtál:D amúgy biztos keresgél a guglin, meg máshol is, csak megkérdezett és gondoltam feldobom a témát itt is hátha valaki ismer kint dolgozott. Mert azt tuti nem fogja kidobni a gugli hogy mennyiért csinálnak kint egy lakást. Amúgy nem is gondoltam hogy valaki majd nekiáll önkéntesen és kikeres mindent a nettről. Akkor kihangsúlyoznám hogy a kérdés csak olyanoknak szól akinek esetleg van már infója, nem szeretnék senkit leterhelni ilyen plusz munkával :D

Előzmény: horex (76714)
horex Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76714

itt milyen rendes emberek vannak, nagyot csalódtam..."

Ilyenek ezek, nem segítenek!

Azért beállok én is a soraikba

A haverod ha ilyen diplomamunkát ir, nyilván beszéli, érti legalább az angolt

Nomost van ugye a gugli a másik barátod

Beirtam, hogy swedish electrical wholesalers. Hát nem kidobott egy halom témát ezzel kapcsolatban?!

Ugyanezt svédre forditva beirtam a svéd Yellow page-be, az is adott pár találatot

Aztán azt irtam bele, hogy "sweden hourly wages according to professions"

Innen már csak egy ugrás kibogózni és ugyanezt alkalmazni a többi országra

Azért ez elég nagy segítségkérés ahhoz hogy ingyenesen valaki kikeresgesse az adatokat

Szerencse hogy nem orvosi phd vizsgára készül a barátod és a netröl lesné el a sérvműtét fogásait :)

ficere50 Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76713

Üdvözöllek cosalf...már hiányoztál.

Látom figyelsz és most örömöt szereztem neked, hogy megszólaltam...beteg lélek.

Ez van neki: 

Rser vagy más néven ESR (Equivalent Series Resistance = megfeleltetett soros ellenállás): főként elektrolit kondenzátoroknál jelentős. Az ESR-be beleszámít az elektrolitban levő ionok vándorlásának lomhasága is, amely villamos szempontból tényleg ellenállásként jelentkezik.

Most ehhez vegyük hozzá, hogy tényleg zárlatos lenne?

De ne izgulj megint kilépek, de nem úgy, hogy másik nicknevet használok sunyi módon, mint te...

zsolt kis100 Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76712

Tudod eszembe nem jutna ilyen helyről infót gyűjteni ha mondjuk arra kellene amit te írsz, de azt hittem ez egy fórum ahol segítik egymást az emberek. Nem hiába ez az igazi magyar mentalitás, nem a segítő készség hanem egyből mindenben a rosszal látni, kötözködni stb. Nem csoda hogy itt tartunk. Nem is értem hogy miért ne lehetne diplomamunkához ilyen adatokat gyűjteni, mi olyan különleges ebben? hol kérdezzen akkor szegény, majd megmondom szegénynek hogy, menjen keressen valamilyen céget az infókért mert ezt ajánlották a fórumon. Én meg még büszkén mondtam neki hogy itt milyen rendes emberek vannak, nagyot csalódtam hogy egyből ilyennel jössz.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76711

Vajon milyen diplomamunkához kellhetnek négy, területileg szomszédos (minden másban különböző) ország villanyszerelési anyag nagykereskedéseinek listája?

Királyfi, te még hiszel a mesékben? Éppen egy vállalkozónak dolgozol ingyen (esetleg te vagy a vállalkozó és bennünket nézel baleknak ;)

Az ilyet úgy hívják, hogy kereskedelmi célú adatgyűjtés és nem ingyenesen kellene végeztetni naiv balekokkal, hanem szakembert/céget kellene megbízni vele, pénzért.

Előzmény: zsolt kis100 (76709)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76710

"Ha bekötni bírod, akkor a lábait is el lehet vágni."

A kondi annyira rá lehet ültetve a NYÁK-ra, hogy nem fér oda a lábához a csípőfogóval. Sokáig forrasztani/melegíteni meg talán azért nem mer, mert túl erős a pákája, furatgalvanizált (kétoldalas / több rétegű) a NYÁK, vagy rengeteg érzékeny pici (smd) alkatrész van a közelben. Ilyen esetben ésszerű megoldás lehet a NYÁK alsó oldalán odaforrasztani az új kondenzátort a régi kondi lábaihoz.

Persze ha a régi kondi nem megszakadt/kiszáradt, hanem zárlatos lett, akkor muszáj kiiktatni valahogyan, ennek gány megoldása lehet pl "szétroncsolni" a régi kondit annyira, hogy a zárlat helyén szakadás legyen.

Előzmény: Jahno (76703)
zsolt kis100 Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76709

Már vártam az első ilyet :D komolyan nem nekem kell, szerinted ha nekem kellene minek írnám ki. Csak segíteni akarok Én is. Mondtam neki hogy menjen fel a facebook ra keressen kint dolgozókat. Mondta hogy már próbálkozott de senki, még nem is válaszolt neki. Pedig nem tartana semmiből szerintem.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76708)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76708

Nekem kicsit bűzlik ez a "ismerősöm diplomamunkája" szöveg ;)

gondolod, hogy enélkül nem segítenének?

Teaway Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76707

Olyan, mint a zárlatos szentjánosbogár :)

Teaway Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76706

2016. januárban a 28 uniós tagállamból 22 alkalmazott nemzeti minimálbért (a kivételek: Dánia, Olaszország, Ciprus, Ausztria, Finnország és Svédország).

Norvégia pedig nem EU tag, arról nincs adat. Esetleg az ezekben az országokban lakó fórumtagok, van azok családtagjai, esetleg rokonai tudnának többet mondani, de én egyet sem ismerek közülük.

zsolt kis100 Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76705

Szép jó napot!

Egy kis segítséget kérnék egy ismerősömnek a diplomamunkájához, én nem tudtam neki válaszolni de hátha itt valaki tudna ebben segíteni.

Előre is köszönöm az ő nevében is.

Ezek lennének a kérdések,

- a skandináv térségben pontosabban Svéd, Dánia, Finn, Norvég országokban 
- mennyi a villanyszerelők nettó órabére
- villanyszerelési nagyker hálózatok nevei 
- ezekben az országokban a minimálbér 
- illetve egy kb 60 m2 lakás teljes villanyszerelési költsége mennyi lenne 

előre is köszi

cosbeta Creative Commons License 2017.06.17 -1 0 76704

Aztán még mije van egy "menetzárlatos" kondenzátornak a "veszteségi ellenálláson kívül" ? Lapostetűje?

Te tudod, miket irkálsz?

Előzmény: ficere50 (76700)
Jahno Creative Commons License 2017.06.17 0 0 76703

Ha bekötni bírod, akkor a lábait is el lehet vágni. Szerinted mi jó lehet abból, hogy párhuzamba kötsz egy valamilyen zárlatos rossz cuccot az újjal? Nem is értem az egészet.

Előzmény: remete004 (76690)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.16 0 0 76702

Zárlatos kondenzátor ne maradjon az áramkörben.

Legalább az egyik lábát forraszd ki, vagy vágd el.

ficere50 Creative Commons License 2017.06.16 0 0 76701

Nem tilos, az igaz, csak nem szokványos megoldás...ezt elfelejtettem az előbbihez leírni.

ficere50 Creative Commons License 2017.06.16 0 0 76700

"Menetzárlatos" az nem valószínű, ha tényleg kondiról van szó.

A párhuzamos kötést egy jóval, azért nem javaslom, mert a rossz kondinak is van egy belső "veszteségi" ellenállása, ami rontaná a "jó" kondi hatását.

Ha csak egy mód van rá, cseréld!

cucu Creative Commons License 2017.06.16 0 0 76699

A családnevét mindenki úgy írja, ahogyan akarja...:)

Előzmény: ötfelezős (76698)
ötfelezős Creative Commons License 2017.06.16 0 0 76698

Shakespeare korában az angol helyesírás általában, és különösen a családnevek írása még meglehetősen változatos volt. Az író apja, John, Stratford-upon-Avon iratai szerint, tizenhat különböző módon írta le a nevét, és általában a Shaxpeare változatot használta. William Shakespeare maga is hol Shakspere-nek, hol Shakspeare-nek, hol pedig Shakespeare-nek írta a nevét, de jogi iratokon a ShaxperShakp és Shaks rövidítéseket is használta.[1] A név különben gyakorinak számított, Shakespeare idejében csak Warwickshire grófságban huszonnégy településen éltek ilyen nevű emberek, és közülük hármat Williamnek hívtak.

vudergraf Creative Commons License 2017.06.16 0 1 76697

Kábelcsatorna.

Előzmény: Razi66 (76695)
vudergraf Creative Commons License 2017.06.16 -1 0 76696

A hitelesítésnek semmi köze a pontossághoz...

A "hiteles műszer" tényleg csak jogi fogalom.

Azt jelenti, hogy el kell fogadni vele mért értéket.

Kivéve, ha bizonyítod, hogy a hitelesítés ellenére, mégis rosszul mér.

Razi66 Creative Commons License 2017.06.16 0 0 76695

Ja a kép lemaradt.

Razi66 Creative Commons License 2017.06.16 0 0 76694

Sziasztok!

Egy kis tanácsot szeretnék kérni. A kép alsó részén lévő "áramot" szeretném átvinni felfelé a stablon deszkán át. A falba nem szeretném vinni, mert ott a koszorú és nehéz lenne megfaragni, meg nem szeretnék még pluszban vakolni, meg festeni is. Tehát hogyan tudnám szakszerűen megoldani. Az első gondolatom az volt, hogy kötődoboz hátulját kifaragom, hogy rámenjen oda ahonnan jön a vezeték, így a csőbe már nem tud befolyni a víz. Wago-val összekötöm MBCU kábellal amit gégecsőbe teszek bele és átfúrom a deszkát. A kép tetején is ez a próbálkozásom látható, persze a doboz a kivezetés helyén volt, csak fentebb toltam a kép kedvéért. Szóval ez jó megoldás, csak a dobozom volt kicsi(nem fértem el benne)? Vagy van valami tutibb megoldásotok? 

cucu Creative Commons License 2017.06.16 0 0 76693

Van a hitelesítés és van a kalibrálás.

Kalibrálni lehet az arra feljogosított kalibráló laborban, tárgyi és személyi feltételekkel. Gyáraknak is lehet -házi- kalibráló laborja. Az auditálásnál ezt is vizsgálják. A kalibrálás nem csak mérést jelent, hanem -ha szükséges- a gyári értékekhez való igazítás is bele tartozik. (Gépkönyvi adatokhoz)

A Hitelesítést megint csak az arra akkreditált szervezet végezheti. (Lásd: NAT) Itt csak mérnek, azaz hitelesítenek. Igazolják a megfelelő értékeket. Certifikációt adnak róla.

Ebből már kevesen vannak. Jellemzően az OMH jogosult szinte mindenfajta ilyen eljárást végezni. (XII. Németvölgyi út) (Pl.: Nagyfrekis műszerek, Woblerszkóp, generátorok, tápegységek, optikai berendezések, spektrofotométer, különféle mérlegek, pl. analítikai, ezeket a helyszínen érdemes, aztán kémiai ill. vegyi cuccok.)

Hogy az adott műszerre melyik eljárás vonatkozik, azt a gyártó határozza meg. De azért a felhasználó is beleszól, (a megrendelővel kötött szerződés alapján) viszont feltételezhetjük, hogy a felhasználó olyan műszert szerzett be a tevékenységének végzéséhez, amit a műszer gyártója -a műszerrel gyártandó termék elvárt műszaki specifikáció alapján- ajánlott neki.

E két eljárást évente kell megismételni, de ettől lehet gyakrabban is, ha a megrendelő így kéri.

Vannak műszerek, amelyeket nem kell évente hitelesíteni, mert a gyártó garantálja a hitelesség folytonosságát. Viszont ezeket gyártásban nem lehet használni.

A műszerek pontossága a gyártandó termék előállításának alapvető minőségi feltétele, amely nem tekintendő pusztán jogi szempontnak. (Pontatlan műszerrel nem azt gyártom amit kértek tőlem felfogás alapján...)

Én egyszer egy francia gyártmányú színmérővel bajlódtam. Itt a processzort kellett elküldeni Párizsba a gyártójához, hogy hitelesítse...

Előzmény: ötfelezős (76682)
mzdude Creative Commons License 2017.06.16 0 0 76692

Elosztótábla és mérőszekrény itt egyben van. Gondoltam, ha már hozzányúlok az egészhez, beteszek egy FI relét is. A kérdésem az, hogy a relé és az óra közötti szakaszon kell-e közösíteni. Csak mert olvastam olyat, hogy ne közösítsünk ezen a szakaszon, mert ha meghibásodik az óra, akkor a védőföldelésre rákerülhet a fázis, életveszélyt okozva.

Ha jól értem, nem fogom megúszni, hogy hívjak egy regisztrált szerelőt, és vele rendet rakassak. Ők általában meg tudják csinálni a földelés ellenőrzését is?

Ja, Zalakarosról van szó, ha van környékbeli itt a topicon, akkor várom a jelentkezését. :)

Előzmény: ötfelezős (76691)
ötfelezős Creative Commons License 2017.06.16 0 0 76691

1. Kb 78-tól 10 mm2 Al. Nincs.

2. Vajon mire gondoltál? Mi az, hogy "az óra után"? Az elosztótábla? Azután? Mérőszekrényben egy dobozban? És újra, vagy akkor először?

3. Pózna? Földben elhelyezettre gondolsz? Póznának általában az oszlopot hívják... Jobbak általában úgy szereltek, hogy a vasat a ház falán, legtöbbnyire a mérőszekrény alatt egy dobozban váltják át vezetékre. Van, aki bevitte a mérőszekrénybe a vasat. Van, ami a vasra vezetéket kötött, de ez betemették, vagy elvakolták, és csak a vezeték jön a mérőszekrénybe. Egy ideig nem volt kötelező. Mérni ezzel foglalkozó szakember kéne, mert aki nem szokott ilyent csinálni, abban annyi lesz a bizonytalanság, mintha nem is csinált volna senki semmit.

Előzmény: mzdude (76686)
remete004 Creative Commons License 2017.06.16 0 0 76690

Üdv.! Mindenkit!  Egy kérdésem van a szakikhoz. Egy 12V os  rendszerben van egy rossz kondi.

Menetzárlatos. Mi van akkor, ha bennehagyom a rendszerben és bekötök plusz egy jót. Párhuzamosan. 

mzdude Creative Commons License 2017.06.16 0 0 76689

Ne fokozd a hangulatot. :) Én is attól félek. Most megtaláltuk, a szerződésben 16A áll, nem sok jót sejtet. :(

Előzmény: Jahno (76687)
arenarock Creative Commons License 2017.06.16 0 0 76688
Előzmény: cosbeta (76685)
Jahno Creative Commons License 2017.06.16 0 0 76687

Mondtam fotózd le :-D 4es alut meg merek kockáztatni így fejből nappal.

Előzmény: mzdude (76686)
mzdude Creative Commons License 2017.06.16 0 0 76686

Urak! Arra készülök, hogy aláállok a szarosbilinek és magamra rántom. :)

1.)

Egy jó 30 éves, anno nyaralófélének épült (gányolt?) téglaházban mire számítsak, a szolgáltatótól bejövő vezetéknek vajon mit építettek be? Van esély felmenni 32 amperre? Tudom, meg kell nézni, de mi volt akkoriban a divat?

2.)

Felhasználói szakaszon (vagyis az óra után) szabad/kell közösíteni a földet és a nullát?

3.)

Azt hogyan lehet kideríteni, hogy a háznak hogyan van kiépítve a földelése? Annyit tudok, hogy valami póznafélének kéne lennie valahol, de kötelező volt ez vagy sem, hogyan lehet megtalálni, ellenőrizni, kimérni?

cosbeta Creative Commons License 2017.06.16 0 0 76685

Már harmadik napja nem tudom, milyen a tűzős kötőelem?

cosbeta Creative Commons License 2017.06.16 -1 1 76684

"Nem hitelesített."

Pedig felvehetnéd a kapcsolatot az OMH-val, de ha akarod, akkor én kalibrálom a műszered. (nem volt komoly, amit írtam)

Előzmény: Gillebeart (76683)
Gillebeart Creative Commons License 2017.06.16 0 0 76683

Nem hitelesített. Nem végzek olyan tevékenységet, amihez hitelesített műszerre lenne szükségem.

Igazad van, hogy az izzókat kellett volna kivenni, de igazából lusta voltam kitekergetni őket, inkább csak lekapcsoltam a villanykapcsolóval, mivel a világítás vezetékeiben nem számítottam semmi hibára, azt nem is terveztem igazából méregetni. Elsősorban a kültérre menő vezetékezés állapota érdekelt illetve a nagyobb teljesítményű fogyasztókkal használt benti aljzatok.

Megvizsgáltam jobban az aljzatot, ahol a 4 ohmot mértem, kicsit meg volt égve a csatlakozás az egyik vezetéknél, ezt majd cserélni fogom. Megértettem, hogy multiméterrel mérve nem fogok tökéletes eredményt kapni és nem tudok minden hibát felderíteni, de ezt a megégett csatlakozást pl. szépen megmutatta, ennyi haszna már volt. Nekem ennyi elég, profi hurokellenállás mérést már nem tartom szükségesnek. Többen itt a topikban kifejtették korábban, hogy eleve ez az egész méricskélés felesleges, merthogy a gyakorlatban lakásokban nem is szoktak ilyet csinálni, így máris többet tettem mint a nagyátlag. :)

Előzmény: 2Bálint (76677)
ötfelezős Creative Commons License 2017.06.16 0 1 76682

Az utolsó az előtte volt, a hitelesítés kifejezés alkalmazása, mivel ezek a műszerek nem tartoznak a kötelezően hitelesítendő kategóriába.

Előzmény: cucu (76680)
Jahno Creative Commons License 2017.06.16 0 0 76681

Más témában mondjuk ez teljesen helytálló. Most tanítok vakuzni és világítani képzett fotográfusokat, mert azt sem tudja merre kell bekapcsolni, pedig alapok/szabványok nem bonyásak, el kell olvasni, 4 youtbe workshop és heló. Közben a szomszéd csoportban nekem estek, hogy itten ne kibickedjek, ott még a vállalkozási ismereteket is megtanítják.

Előzmény: cucu (76680)
cucu Creative Commons License 2017.06.16 0 0 76680

Na, ez volt az utolsó csepp...:(

Előzmény: vudergraf (76678)
vudergraf Creative Commons License 2017.06.16 0 2 76679

Ez egy szakma, nem a youtube-on oktatják.

Azért gyakran megesik, hogy jobb oktatás van a youtube-on/interneten, mint a szakmában...

Tanulni pedig egyéniben is sokat és jól lehet.

Előzmény: 2Bálint (76676)
vudergraf Creative Commons License 2017.06.16 0 1 76678

Nem hitelesítéstől lesz egy műszer jó-alkalmas...

A hitelesítés JOGI kérdés, nem műszaki.

Előzmény: 2Bálint (76677)
2Bálint Creative Commons License 2017.06.16 0 0 76677

Hitelesített a műszered?

Előzmény: Gillebeart (76675)
2Bálint Creative Commons License 2017.06.16 -2 0 76676

240V-os hálózatot 500V DC -al kell mérni a szigetelést.

kapcsolókat ugyan miért kapcsoltad le? nagy hiba. Az izzókat kell kivenni, fénycsöveket, stb...

Ez egy szakma, nem a youtube-on oktatják.

4 ohm az rengeteg, alacsony ellenállású ellenállásmérővel kell végezni a mérést. A multiméter nem az.

Előzmény: Gillebeart (76675)
Gillebeart Creative Commons License 2017.06.15 0 0 76675

CorvBoy, Mekk Elek ezermester,
Rendben, akkor azt az aljzatot ahol a 4 ohmot mértem alaposabban megvizsgálom majd.

tfe_tng,
Igazad van. :) Sőt, ha kész bent lesz majd az új elosztódoboz még olyanabb lesz! :)

2Bálint,
OK, akkor csak egyszerű ellenállás mérést végeztem mezei multiméterrel. Súlyosabb hibák ezzel a módszerrel is feltárhatók.
De te miből gondolod, hogy az adott műszer teljesen hamis eredményt mér és hogy ki sem ad 1000 V-ot, mert hogy ez kínai? Esetleg volt már a kezedben ez a típus és tesztelted? Vagy olvastál valahol egy tesztet erről a konkrét típusról? Vagy esetleg csak általánosítassz?

ötfelezős,
Köszönöm a magyarázatot, tévesen használtam a hurokellenállás kifejezést.
Igen, azzal a műszerrel mértem, amit korábban linkeltem itt. De csak a vezetékhálózatot, nem a műszereket!
A mérés előtt az összes fogyasztót kihúztam az aljzatokból, villanykapcsolókat lekapcsoltam, stb. Ahogy a youtube-os oktatóvideókban láttam, meg ahogy itt is tanácsoltátok korábban. Szóval csak az L/N/PE vezetők közötti szigetelési ellenállást mértem, semmi mást. Arra pedig bátran ráengedtem az 1000V-ot.

Előzmény: ötfelezős (76630)
cosbeta Creative Commons License 2017.06.15 0 1 76674

Micsoda?

Most már kezdek annyit tudni a tűzős kötőelemről, mint a Riemann-sejtésről.

Megzavartok rendesen.

Előzmény: arenarock (76673)
arenarock Creative Commons License 2017.06.15 0 0 76673

Az olyan, hogy az érvéghüvelyből kinyúlik egy vastag szár is.

Előzmény: cosbeta (76671)
kogabi77 Creative Commons License 2017.06.15 0 0 76672

Köszönöm a válaszod. Segített.

Előzmény: cfoto (76655)
cosbeta Creative Commons License 2017.06.15 0 0 76671

Nem az volt a kérdés, hogy mi az a kötőelem, hanem az, hogy milyen a tűzős kötőelem?

Előzmény: Szirty__ (76665)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.15 0 0 76670

Alu vezeték kötésénél két dolog fontos

- az alumínium lassú alakváltozása (hidegfolyása) miatt a kötőelem csak rugós lehet (minél hosszabb rugóüttal)

- bizonyos anyagok (pl réz) nem érintkezhetnek alumíniummal levegő jelenlétében

Tudtommal a FI relék csatlakozási pontjai

- nem rugósak

- viszont a csatlakozók sok esetben olyan anyagból vannak, amely nincs haragban az alumíniummal, pl krómozott vagy rozsdamentes acél

Előzmény: cfoto (76654)
CorvBoy Creative Commons License 2017.06.14 -1 0 76669

Aki nem használja, annak nincs! Minden normális gyártónak van, semmi extra nincs benne, nem aranyárú. Rendelek neked holnapra is, ha kell, de a polcról is leveszem!

Egy linket a kollegának (khm) légszives ahol van holnapra. Polcon. Nem aranyáron.

Labda ott.

Ónozott felületre nem kell alupaszta! Nem szokott gond lenni kismegszakítós bekötésnél (legalábbis nem az alupaszta hiánya miatt, hanem a megfolyás miatt!)

Tehát szokott gond lenni, (az mindegy mi miatt) önmagadat cáfolod.

Egyébként bármely alut le tudok ónozni, sőt összeforrasztom a rézzel, na akkor feltaláltam a hidegvizet?

Nem.

Mert a forrasztást eleve nem szeretjük, mert pl hőre lágyul.

A taknyolás az, amit te ajánlgattál, hogy mindegyiket toldja meg rézre, majd kösse be őket! Minél több kötés, annál szarabb az egész.

Figyu, Te hogy szerelsz, minden aljzat külön elmegy a lakáselosztóba? Vagy mégis hogy nincs az utolsó ""konnektoron"" 6-8 kötésed amugyis? hm?!? ja, van,... egy korszerű, millió ft-os hálózaton is, mondjuk egy 10 szobás 3 szintes vadiúj házban...

Az "más" mert ott nemtudom, más ohm törvénye?

De ha egyszer meg van kötve az alu, mert menjen tovább réz, az taknyolás, mert eggyel több(!?) kötés. Aha.Húha.

Ja, és az se megoldás, hogy mindenkinek benyögöd, hogy húzza újra az áramköreit. 

Maradjunk abban, hogy korszerű igényekre és 100% teljes biztonságos kiépítésre, az és CSAK az a megoldás. Lehet azt ,hogy ez a konnektor még maradjon, de ÚGYSEM fogja C6ra meg C10 re biztosítani. Hanem felteszi a C15öt, hogy anyuka mikor porszívóz és megy a mikró (mosógép, stb) "ne verje le". Vagy, ha nem ő, a következő lakó.

Azután már minden áramkör 2x alul van biztosítva, egyszer valakinek eszébe is jut kivenni amit lehet, mert nemtudom épp nincs gáz és villannyal fűt és főz, majd lehet a lakást 2 sugárral oltani.

Nem jó ezekkel játszani, ha lehet, át KELL húzni az elavult, gyenge, mai igényekre nevetségesen silány vezetékezést.

Ez egy JAVASLAT, semmi több.  

Tisztában vagyok vele, hogy kevesen engedhetnek meg maguknak egy lakás szétverést minden szempontból, anyagi, stb, de legalább a kérdező TUDJA, hogy mi az, ami kóser, mi az ami erősen szükségmegoldás...

Ennyi.

Előzmény: Zs:) (76661)
cucu Creative Commons License 2017.06.14 0 0 76668

Lényegtelen a vergődésed, én általánosságban írtam amit írtam.

Előzmény: Tízenhármaska (76663)
cfoto Creative Commons License 2017.06.14 0 0 76667

Köszi a válaszokat (ne essetek egymásnak, tényleg nem akkora a probléma).

Reggel rohannom kellett, sajnos csak felületesen néztem meg, de miután megírtam a hsz-t valahogy sehogy-se találtam ésszerű magyarázatot arra, hogy egy olyan házban ahol minden át lett húzva rézre kivéve órából kijövő vezeték (mert azt rézre cserélni a szolgáltató asszisztálása szükséges) miért van a Fi relé nulla bemeneténél akárcsak 1 ALU vezeték, nemhogy három.

(Egyébként a keresztmetszete 6-os, szóval annyira nem vékony.)

Ugye normál esetben a bejövő PEN rámegy a PE sínre és onnan a Fi relébe már mehet is a réz vezeték.

Nos itt nem így volt.

Gondolom mivel az ALU PEN vezeték rövid volt és aki bekötötte nem akarta toldani helyette a Fi relébe kötötte be (kvázi azt használta toldásnak).

Azt hogy a PE sínt miért ALUval kötötte össze a Fi relével csak tippelni tudok, gondolom nem akart egymás mellé tenni rezet meg ALU-t, azt hogy miért nem tett az ALU-ra inkább érvéghüvelyt nem értem, de mindent nem is érhetek.

Szóval eddig 2 ALU vezeték megvan.

A harmadik Fi relébe bekötött vezeték meg a vicc kategóriája volt, mert a másik vége le volt szigszalagozva (nem használt bojler kapcsolója volt ott anno).

A felesleges vezetéket kiszedtem a maradék kettő ideiglenesen kapott érvéghüvelyt. Holnap csapok 1 hatalmas beruházást és lecserélem az ALU összekötőt rézre. Mivel a PE sínen már 1 szabad hely sincs, jó eséllyel a PE sín is cserés lesz a végleges megoldásnál amikor az órától a PEN a PE sínre megy a Fi relé helyett.

Mindenesetre megörökítettem ezt a gyöngyszemet az utókornak, fényképek formájában.

Előzmény: CorvBoy (76659)
ötfelezős Creative Commons License 2017.06.14 0 0 76666

A taknyolás az, amit te ajánlgattál, hogy mindegyiket toldja meg rézre, majd kösse be őket! Minél több kötés, annál szarabb az egész.

Az Egyesült Államok kormányhivatala meg ezt (is) ajánlja állampolgárainak.

Szirty__ Creative Commons License 2017.06.14 0 0 76665

Hát kötőelem a csavar, szegecs, stb :)

Előzmény: cosbeta (76662)
Tízenhármaska Creative Commons License 2017.06.14 0 0 76664

Karos Wago

Előzmény: cosbeta (76662)
Tízenhármaska Creative Commons License 2017.06.14 0 0 76663

Kerdezo beillesztlett fotót, jelöld már be neki hol találja a gyujtotrafot vagy a gyújtópatront.

Talán akkor rájössz arra is mi a különbség az elektronikus és a vasmagos elotet között.

Előzmény: cucu (76657)
cosbeta Creative Commons License 2017.06.14 0 0 76662

Mit hívnak tűzős kötőelemnek?

Zs:) Creative Commons License 2017.06.14 0 0 76661

Aki nem használja, annak nincs! Minden normális gyártónak van, semmi extra nincs benne, nem aranyárú. Rendelek neked holnapra is, ha kell, de a polcról is leveszem!

Ónozott felületre nem kell alupaszta! Nem szokott gond lenni kismegszakítós bekötésnél (legalábbis nem az alupaszta hiánya miatt, hanem a megfolyás miatt!). De ha te tudsz ilyenről, légyszíves oszd meg velünk!!

Ha vékony alukról van szó (erről nem szólt a fáma), akkor mehet a tűzős kötőelem, alupasztával és egy vezetékkel a FI-be.

Ja, és az se megoldás, hogy mindenkinek benyögöd, hogy húzza újra az áramköreit. 

Előzmény: CorvBoy (76660)
CorvBoy Creative Commons License 2017.06.14 0 0 76660

Nincs vagy inkább  hófehér holló ritkaságú, bazi drága, heroin ár....+több hetes határidőkkel rendelhető  az ilyen "nagy keresztmetszetről sok kis keresztmetszertre" rugós pasztázható kötőelem.

Ez lenne valóban a szakszerű, az etalon, a stb, nem duplán vezetékezni meg gánygánygány, de ilyen kis hálózatoknál, ahol elmegy egy lakáselosztóból összesen 3 szál alu, azért nem a bűncselekény kategória igy összehebrákolni a keresztmetszetet.

Valószinű nem evvel a tákolással, hanem, utóbb, máshol, ahol 2222dolog van egy szál szutyokra felfűzve, ott lesz majd a Baj.

Evvel meg visszaesünk a legelejére, teljes újraszerelés kellene, újrahúzás, több áramikör, modern hálózat kialakítása, stb.

Előzmény: Zs:) (76658)
CorvBoy Creative Commons License 2017.06.14 -1 0 76659

3 vezeték, nagy "wago"-ba bele +alupaszta, két rézvezeték (egy darab olyan vastag, ami csak bemegy a wago-ba "félbehajtva", hajtásnál csupaszolva) be a fi relébe.

Nem baj, ha a paszta befolyik oda is, ahova a rezet kötöd, semmit nem okoz a réznek, se jobb se rosszabb nem lesz a kötés tőle.

Másik opció, az összes alut kettes "wagokkal" (filléres dolog) pasztázva, egyenként megfelelő átmérőjű "rézre konvertálod", innentől hagyományosan szerelsz, nulla sínről viszed a réz végeket, oda vastag rézzel mész a fi reléről, stb.

Egyébként a problémád szerintem nem csak a nullánál van, a kismegszakítókba sem túl biztonságos alut kötni, ott is "konvertálni" kellene egyenként.

Plusz kötés, plusz munka, plusz hibalehetőség, a gyakorlat mégis azt mutatja, sokkal kevésbé problémás, még nagy, túlterhelő áramoknál is, mint a simán bekötött alu.

Pedig csomó kisautomata kapcsai nem tiszta "rezesek", van valami galvánbevonat, elméletben "inkább lehet" alut kötni oda, mégis probléma szokott lenni.

A tuloldalt, az aljzatoknál és a szerelvényeknél ugyanevvel szembesülsz majd egyébként ,azért szoktam én ide azt írkálni, hogy az alu egy tűz és életveszélyes tömény szop*s manapság.

Zs:) Creative Commons License 2017.06.14 0 0 76658

Megfelelő kötőelemmel összefogni a három alut (pl sorkapocs hidalva), majd egy közössel, megfelelő keresztmetszeten a FI-be.

cucu Creative Commons License 2017.06.14 0 0 76657

Nem mindegy?

Előzmény: Tízenhármaska (76656)
Tízenhármaska Creative Commons License 2017.06.14 0 0 76656

Figyelj picit,elektronikus előtét.

Mit vizsgáljon akkor?

Előzmény: cucu (76653)
cfoto Creative Commons License 2017.06.14 0 1 76655

Csak 1 vélemény:

Ha nincs olyan berendezésed ami több fázist kér azaz a fázisok közt is kell áram folyjon akkor kicsit jobb (biztonságosabb ill. nem megy minden le egyszerre hiba esetén) a fázisonkénti AVK, még-ha kicsit drágább is.

A spórolósabb megoldás persze 1db 3 fázisú (4p) AVK ahol ha csak 2 fázisod van az egyik fázis pólust nem kötöd be.

Én magamnak a fázisonkénti AVK megoldást preferálom ahol lehet, de 3 fázisú motorhoz, főzőlaphoz stb. ez nem opció.

Szóval van ahol, ha biztonságra törekszel akkor mindkettőt célszerű használni, a 3 fázisú eszközökhöz 3 fázisú AVK vezeték (védőcső) szinten is leválasztva a többihez meg külön szükség szerint AVK-ák és itt külön körök külön nulla sínekkel.

De ez csak 1 vélemény, nem vagyok szakértője a témának bátran jöhetnek a kritikák...

Előzmény: kogabi77 (76650)
cfoto Creative Commons License 2017.06.14 0 0 76654

3 ALU vezetéket kellene relatíve megbízhatóan bekössek Fi relé nullájába (vezetékcsere most nem opció). 

Ki mit javasol?

cucu Creative Commons License 2017.06.14 0 0 76653

Nem ez a legtutibb módszer, mert szerencse is kell hozzá, márpedig a szerencsére nem alapozhatunk, csak akkor, ha nem tudjuk kizárni.

Ha biztosra akarsz menni, akkor egy jól működő armatúrában próbáld végig a gyanúsított csöveket. Ekkor kiderül, hogy melyik jó. Lehet az is, hogy mindegyik világítani fog, míg a helyén nem világított. Ekkor tedd vissza az eredeti helyükre. Ha most világítanak, akkor kontakthiba okozta a problémát. Ha ezután sem világít némelyik, akkor a gyújtása körül kell keresni a problémát. (Gyújtórafó, gyújtópatron, de ezeknél is lehet kontakthiba, nem feltétlenül kell rossznak lenniük.)

Előzmény: GTI100 (76645)
Dzsorno Creative Commons License 2017.06.14 0 0 76652

Ez megtévesztő lehet ugyanis egyes elektronikus előtétek a betekergetéstől nem, csak a teljes lekapcsolás, és bekapcsolás után gyújtanak.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76648)
kogabi77 Creative Commons License 2017.06.14 0 0 76651

Ja, és azt elfelejtettem kérdezni, hogy milyen típust javasoltok, hogy ha egyébként rendben van minden, minél ritkábban oldjon ki tévesen a Fi relé.

Köszi

Gabi

kogabi77 Creative Commons License 2017.06.14 0 0 76650

Sziasztok!

Új vagyok itt, meg még a szakmában is.

Kérdésem az lenne, hogy két fázis megy be a lakásba, nincs ÉV relé.

Kérnének ÉV-relét. 2 fázisra egy 4 pólusút tegyek, és csak a két fázis (és persze a nulla) lesz bekötve rajta, vagy 2 db 2 pólusút, azaz két darab egy fázisút?

De akkor meg persze hozzájuk tartozó a nullákat is szét kell választani.

Köszi a válaszokat.

Gabi

Jahno Creative Commons License 2017.06.13 0 1 76649

Karácsonykor én már 8 évesen meguntam, végigpróbáltam elemmel és akkor legaláb változatos sorrendben lehetett becsavarni, aztán vettem egy marok új izzót, az ki is tartott a mostani LEDes korszakig és kevesebbet kellett szentségelni. Aki nem akar szopni a fénycsővel, mert már szép szürkék a végei, az egyszer kicseréli mindent, aztán jó lesz csilliárd évig.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76648)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.13 0 0 76648
Felmaszol a letrara egy uj fenycsovel es betekered az armatura elso csove helyere.
Ha az armatura nem kezd vilagitani, akkor a kivett csovet beteszed a masodik helyre.
Ha nem kezd vilagitani, akkor a kivett (masodik) csovet beteszed a harmadik helyre.
Ha meg ekkor sem vilagit, akkor menjen a harmadik cso a negyedik helyre.
Ha meg ekkor sem vilagit, akkor vagy nem egy fenycso egett ki (hanem pl elotet vagy vezetek), vagy az armatura nem negyes, hanem 2 x 2-es soros kapcsolasu.

Ugyanigy lehet gyorsan megtalslni a kiegett izzot pl soros kapcsolasu karacsonyfa egosorban is.
Előzmény: GTI100 (76645)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.13 0 0 76647
Probalj szerezni a lanchoz valamilyen gyartoi nyilatkozatot, amin teherbirasi adat is van. Vagy passzold at a feladatot lakatosnak/statikusnak.
...mert ha leszakad a csillar es van alatta valaki, akkor hirtelen senki sem fog emlekezni arra, hogya szep bronz szin fontosabb volt a minositett lancnal...
Előzmény: Tízenhármaska (76646)
Tízenhármaska Creative Commons License 2017.06.13 0 0 76646

Köszönöm.

Ez jó lesz, elküldöm a linket a megrendelőmnek.

A többi rajta múlik.

Előzmény: King_of_Giants (76644)
GTI100 Creative Commons License 2017.06.13 0 0 76645

Négyes ilyen:

Teljesen jogos a felvetés de eddig ez nem esett le, hogyha egy cső kiég és attól elalszik a többi is akkor, már több nem tud kiégni. Tehát valóban  egy jó csővel kell csak létrára mászni, és azzal sorban próbálgatni. Már ez is nagy segítség volt.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76637)
King_of_Giants Creative Commons License 2017.06.13 0 0 76644
Előzmény: Tízenhármaska (76640)
Jahno Creative Commons License 2017.06.13 0 0 76643

Szögker, szerelvényes boltok, aztán kapsz acélból. Kínából még műanyagot is bármilyen színben.

Garfield007 Creative Commons License 2017.06.13 0 0 76642

Ha acélból lenne, bronz színben?

Azonnal kitagadnának?

Tízenhármaska Creative Commons License 2017.06.13 0 0 76641
Előzmény: Mekk Elek ezermester (76638)
Tízenhármaska Creative Commons License 2017.06.13 0 0 76640

Ez igaz, csak bronzból kellene és 3-s nagyságú.

Ez kicsit bonyolítja.

Előzmény: vudergraf (76639)
vudergraf Creative Commons License 2017.06.13 0 0 76639

vasbolt... multi műszaki osztálya... mezőgazdasági bolt .... internet!!!

Láncot miliónyi helyen árulnak :-)

Előzmény: Tízenhármaska (76633)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.13 0 0 76638
Valamilyen kulonleges szinu lanc kellene?
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.13 0 0 76637
Eppen azt szeretnem kideriteni, hogy valoban negyes kapcsolas van ott, vagy ket db kettes soros.
Mert negyes kapcsolas eseren nem forduihat elo, hogy egynel tobb fenycso eg ki az armaruraban, tehat eleg, ha csak egy tartalek fenycsovet visz magaval a letrara.
Előzmény: Tízenhármaska (76635)
cucu Creative Commons License 2017.06.13 0 0 76636

Találkoztam már olyannal, hogy két fénycső sorba van kötve. Négyet még nem láttam sorba kötve.

Nem csíphet és nem rázhat semmi.

Egyik kezedet tedd zsebre, csak a másikkal dolgozz. A létrán meg állj stabil pozícióban a lábaiddal.

Előzmény: GTI100 (76629)
Tízenhármaska Creative Commons License 2017.06.13 0 0 76635

"Ha egy armaturaban vilagit mind a negy fenycso es az egyiket kitekered, akkor a masik harom is elalszik??"

6 vezetékes elektronikus előtét ezt tudja produkálni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76632)
Zs:) Creative Commons License 2017.06.13 0 0 76634

Lehet láncot venni m-re is.

Tízenhármaska Creative Commons License 2017.06.13 0 0 76633

Sziasztok

Ezeket a csillárokat cserélnénk le,tartórúddal együtt.

Ezekre a csillárokra.

Viszont nem kapunk hozzá lácot, mert csilláronként 8m kellene.

Van valakinek típje?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.13 0 0 76632
Ez igy erosen zavaros.
Ha egy armaturaban vilagit mind a negy fenycso es az egyiket kitekered, akkor a masik harom is elalszik??
A racs akkor is raz, amikor nem ersz semmi mashoz a racson kivul, csak allsz a letran a szigetelo talpu cipodben??
ötfelezős Creative Commons License 2017.06.13 0 0 76631

Akkor csíp tehát, mikor egyik kezeddel a csövet fogod, és ugyanakkor a rácshoz érsz?

ötfelezős Creative Commons License 2017.06.13 0 0 76630

Ha azt a műszert vetted, amit linkeltél, akkor a mérési eredményből következőleg 1000V-al mértél? Azért ahhoz kis bátorság kellett, korosabb berendezésre 500V-nál többet nem nagyon engednek rá.

A szakma a hurokellenállás kifejezést lefoglalta a zárlati áramkör ellenállásának a számára, az meg ugye a transzformátorig megy és jön. A házon belüli részének az ismerete nem sok információval bír, ha a rossz kötésekre gondolsz, az nagyobb áramnál mond csődöt, mint amit a pulti multiméter ráenged. Emellett, a mérőzsinór és a rövidzár ellenállása, stb. Mint ahogy írják.

Előzmény: Gillebeart (76616)
GTI100 Creative Commons License 2017.06.13 0 0 76629

Irodában nálunk ilyenek vannak. Azt sajnálattal tapasztaltam, hogy ha a négyből csak egy cső is kiég akkor a másik három se világít. És nem is biztos hogy csak egy cső rossz, lehet több is vagy akár mind. Egyszerűnek tűnik, de létra tetején állva igen szűk helyen kell mozgatni a csöveket a cseréhez.  Szóval kicsit macerás négyet kivenni biztosan jó négy másikat meg berakni.

1,) A próbálgatáson, mind négy cső kicserélésen kívül van valami jó módszer az egy vagy több hibás cső megkeresésére?

2.) Le van hajtva a rács, rajta van a sárga zöld földelő vezeték (amiről persze nem tudom hogy be van-e kötve rendesen) felkapcsolt állapotban próbálgatom a csöveket és amikor véletlenül hozzáérek a rácshoz, hát az igen csak csípős. Nem itt, máskor már értem hozzá véletlenül 220 V fázishoz, ez a csípés a rácstól nem tűnik olyan erősnek, de elég kellemetlen meg ijesztő is. Ez így normál vagy valami hiba lehet? Javasolt teendők? (Már azon kívül persze, hogy ne érjek hozzá) Köszi.

cucu Creative Commons License 2017.06.12 0 0 76628

Nem mintha azzal sokkal közelebb lennénk a valósághoz.

Előzmény: cucu (76627)
cucu Creative Commons License 2017.06.12 -1 0 76627

Feltételezem ilyenkor, hogy a mérőzsinór ellenállást levonta belőle.

Előzmény: CorvBoy (76623)
cucu Creative Commons License 2017.06.12 0 0 76626

Nem akarok vitát generálni, csak már nem bírtam csendben maradni. Különben sem vagyok erősáramú szakember.

Előzmény: 2Bálint (76625)
2Bálint Creative Commons License 2017.06.12 0 0 76625

Ilyen dolgokat nem lehet multiméterrel mérni...

Meg kínai műszerrel sem. Teljesen hamis eredményeket mutatnak...

Előzmény: CorvBoy (76623)
2Bálint Creative Commons License 2017.06.12 0 0 76624

De hát szakember vagy, mé nem mondtad? :-D

Előzmény: cucu (76621)
CorvBoy Creative Commons License 2017.06.12 0 0 76623

Sok multiméter alapbol akár 1.4et mutat rövidrezárt mérődrótokkal, és inkább csak indikálásra, relativ érték meghatározásra, nem valódi pontos mérésre alkalmas ennyire alacsony értékeknél.

Ide 4 vezetékes hitelesített milliohmmérő, illetve normális hurokellenállás mérő kellene, ha ilyen szipiszupi nagy pontosságot akarunk.

2ohm alatti-körüli kijelzés az feltehetően nem katasztrófa, a nagyrésze egyszerű mérési hiba.

A 4..  na ott már "valami van".

2Bálint Creative Commons License 2017.06.12 0 0 76622

na meg abban a kínai "mászerben" nem nagyon bíznék... Csak pislogtam, mikor G Ohm-okról beszélt szigetelés ellenállás mérésnél. Meg hogy megküldte 1000 V-al...

cucu Creative Commons License 2017.06.12 0 0 76621

Nem akartam mondani...

Előzmény: 2Bálint (76620)
2Bálint Creative Commons License 2017.06.12 0 0 76620

Ellenállást mértél, nem hurokellenállást!

Egy multiméterrel nem fogsz hurokellenállást mérni.

De amúgy rettenetesen magas értékeket mértél ellenállásként is.

CorvBoy Creative Commons License 2017.06.12 0 0 76619

Én azt a 4ohmot megkeresném, ha nem jelentősen sokkal-sokkal-sokkal hosszabb a vezeték ott, rengeteg kötéssel, mint a többi normálisnak tekinthető ellenállású, akkor ez komoly hiba.

Ha a hurokban nagyobb az ellenállás, mert gyenge a drót, meg alu, meg sok a kötés, nem jó, de nem lesz baj, mert a veszteség eloszlik.

Ha van egy határozott pont, ahol kw-os fogyasztóknál sokszáz W megy rá egy pár mm2-re, mert nagy átmeneti ellenállású, hibás egy kötés, az garantáltan problémákat okoz majd.

tfe_tng Creative Commons License 2017.06.12 -1 0 76618

[off]

ugy nez ki az a par wago meg az eaton kismegszakito abban a szekrenyben mintha egy trabantba eroltetnel egy ferrari motort ;)

(de nyilvan nincs ezzel semmi baj, nem trollkodasbol irom)

[/off]

Előzmény: Gillebeart (76615)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.12 0 0 76617

A 0,9 megaohmnál ne aggódj, ez még igen messze van attól az értéktől, ami leverheti a FI relét. De a biztonság kedvért erre a vonalra rámérnék közvetlenül egy nagyobb eső után is, lehet, hogy sokkal lejjebb megy.

A 4 ohm feletti hurokellenállás azonban gyanús érték is lehet (kötéshiba?), persze ha ez egy marha hosszú szakasz vékony vezetékből, akkor lehet normál érték is.

Gillebeart Creative Commons License 2017.06.12 0 0 76616

Hétvégén kész lettem a teljes hálózat mérésével is, amivel olyan nagy vitát váltottam itt ki. :)
Íme az eredmények.

A szigetelési ellenállásokat az L-N, L-PE, N-PE vezetők között mértem mindegyik körön, az óraszekrényben a vezetékek leválasztva, az összes fogyasztó a hálózatból kihúzva. A legtöbb esetben 2 GΩ felett i értéket mértem, pár helyen volt 1,1 GΩ és 2 GΩ közötti érték. Egyetlen kivétellel, a vízpartra kivezető légkábel L-N vezetői között csak 2,3 MΩ volt (ez kisebb mérőfeszültségen változott, 250V-nál már csak 0,9 MΩ-ot mértem.) Gondolom ez a kábel az időjárás hatásai miatt már kezd elöregedni és idővel majd cserélni kell.

A hurokellenállások mérését csak egyszerű multiméterrel végeztem ellenállás mérés módban. A leválasztott köröknél az óraszekrény felöl egyenként rövidre zártam az L-N, az L-PE illetve az N-PE vezetőket és minden egyes aljzatban mértem az adott vezetők hurokellenállását. Az eredmények minden esetben 1-2 Ω között voltak, egyetlen esetben mértem 4,1 Ω-ot.

Mi a véleményetek ezekről az értékekről? Ugye jól gondolom, hogy ezek azért eléggé rendben vannak, és biztonsággal használható lesz majd a villamos hálózat?

Amúgy már sajnálom, hogy nem szántam rá az időt és végeztem el ezeket a méréseket a szétégett kötődobozok felújítása előtt is. Érdekes lett volna összehasonlítani a két mérési jegyzőkönyvet egymással. :)

Előzmény: Gillebeart (76615)
Gillebeart Creative Commons License 2017.06.12 0 0 76615

Köszönöm a tanácsokat!

cucu:
A mért oldalon lévő egyetlen kismegszakítót természetesen cserélem és helyette 4 kört építek ki, kettőt bentre kettőt a kültérre.
Viszont a méretlen oldali régi Bakony kis megszakítót értelemszerűen én magam nem cserélhetem ki, az maradni fog.

vundergraf:
A villanytűzhely mellett más komolyabb fogyasztó nem szokott menni, esetleg a világítás. De gyakorlatban az se szokott soha maxon járni, a 2500W az akkor van, ha mindkét főzőlapja és a sütő is maximumon van, ilyen gyakorlatilag nincs is soha. Csak a sütőjét használjuk, főzni van palackos gáztűzhely.

Szeretném a segítségetek kérni még két kérdésben:

1. Külső falra kellene felszerelnem egy kábelcsatornát. Bírnia kellene a erős napsütést naponta órákon keresztül, a hőt és az UV-t, valamint télen a szokásos fagyokat. Jó lenne, ha pár éven belül nem töredezne darabokra. Vízállóság nem fontos, földkábelt vezetek majd benne egy pár méteres szakaszon.
Ti milyen csatornát ajánlotok ilyen célra? 20x12-es elég lenne, szerintetek pl. a Legrand 638120-as jó lehet? Ez az adatlapja szerint bírja -15 fokig, de az UV állóságról nem írnak semmit. Az se hátrány, ha lehet hozzá kapni könyököket, idomokat.  

2. Az óraszekrénybe készülő elosztódoboznál az itt tőletek kapott tanácsot fogom követni és N és PE sínek helyett WAGO-t használok majd.
Már szétszedtem és kihajítottam a régi táblás "elosztót" is, egyenlőre ideiglenes WAGO-kkal oldottam meg, hogy legyen áram, amíg fel nem kerül a végleges elosztodoboz a FI relékkel és az új kismegszakítókkal. Emlékeztetőül az eredeti állapot, illetve a szétbontás utáni:

A gondom az, hogy az órától jövő mért vezetékek túl vastagok, hogy a WAGO-s "sínre" tegyem őket.
A L/N vezetők 10 mm2-esek, a szondától jövő PE pedig 16 mm2-es, ezek nem mennek bele a WAGO-ba. Ezt hogy oldjam meg, az jó lehet, ha ezekről egy sima mezei sorkapoccsal (lásd a fotón) továbbmegyek egy 4-es réz vezetékdarabbal és az megy bele a WAGO-s sínbe? Vagy van ennél igényesebb, profibb  megoldás is?

Előzmény: vudergraf (76603)
szakmókus Creative Commons License 2017.06.12 0 0 76614

A szaktanárom okította hogy kell. A dobozig gipszelt MM-fal a tövénél nagyon merev átmenet képződik ezért ott könnyen eltörhet. Pont akkor mikor a külső köpenyt lecsupaszítjuk,vagy a kötés mozgatása közben. A csőszakasz mindezt kiküszöböli.

Én ezt az okfejtést helyesnek is látom.

Előzmény: ötfelezős (76604)
vudergraf Creative Commons License 2017.06.11 0 0 76613

Előzmény: Csuklósbusz (76605)
vudergraf Creative Commons License 2017.06.11 0 0 76612

Azért a 60 méter az húzós! ám már 2000-3000 Wattra is.

Oda inkább 6 mm2-es réz kéne gerincnek, mint 2 mm2-es alu :-(

Sőt a a 10 mm2 se túlzás, ha esélyes 2500 Wattnál is több tartósan, azonos időben

---

Plusz kültéren vezetve az UV(napsütés!!) álló kell, amit az MM falkábel esetén kétlek.

Szabadon (mozogni tud a szélben) vezetve pedig a sodrott eres (hajlékony) ...

ötfelezős Creative Commons License 2017.06.11 0 0 76611

Az értő olvasás fontos. Hogy ti hogyan szereltétek, az egy dolog. Én azt mondtam, hogy nem volt kötelező úgy szerelni. A kell és a szokás, meg praktikus között mérföldes a távolság egyenként is.

Előzmény: Lacivill (76610)
Lacivill Creative Commons License 2017.06.11 0 0 76610

MM vezetéket bizony úgy szereltünk, főként szerelvény doboznál, hogy el ne törjön az alu vezeték szerelvény cserénél. Még Omegát is tettünk a vezetékbe.

Előzmény: ötfelezős (76604)
Zoltán a Mesterkém Creative Commons License 2017.06.11 0 0 76609

Szerintem, amire gondolsz, az MT vezeték, bár úgy tudom mostanában átnevezték.

Előzmény: Csuklósbusz (76608)
Csuklósbusz Creative Commons License 2017.06.11 0 0 76608

Köszönöm a tippeket!

Nem MM falkábel lenne, hanem MM vezeték, olyan mint a hosszabbítókábel. Könnyű szerelni, bírja a rángatózást és duplán szigetelt.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76606)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.11 0 0 76607

Ja: és a dobozban a FI relé előtt lene még egy túlfeszültség-levezető is.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76606)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.11 0 0 76606

Ne alkalmazz tömör vezetéket ott, ahol az mozogni fog (pl lengedezni két épület között).

Hosszú vezeték végén erősen lecsökkenhet a 230V, ha nagy teljesítményű fogyasztót kapcsolsz be. Ez ellen a vezeték keresztmetszetének növelésével lehet védekezni. Tehát pl kis távolságban lehet, hogy elegendő a kis hegesztő trafód számára egy 1,5-ös hosszabbító, de 60 méter távolságban már lehet, hogy már a 2,5-ös is túl vékony lesz és még annál is vastagabb vezetéken kell gondolkodnod.

Ha a világítás energiáját külön vezetéken viszed ki a házból, akkor a világítás nem fog csökkeni/villogni nagyobb terhelés (pl hegesztés) közben.

Okos dolog, ha külön biztosítékja van a világításnak, mert ha valamelyik barkácsgéped lecsapja a biztosítékot, akkor legalább nem sötétben kell anyáznod :)

Villámcsapás esetére léteznek túlfeszültég-levezető ketyerék, okos dolog ilyet tenni minden vezetékre, ami (levegőben) elhagyja a házat. Az olcsóbbak csak kisebb balhé esetén hatásosak, a drágábbak erősebb feszültség ellen is jók.

Én tennék egy elektromos dobozt a ház oldalára, benne egy FI relével,

utána lenne két biztosíték, egy kis áramú a világításnak és egy nagy áramú a barkácsoljáshoz. A kis biztiről menne végig egy 3x1,5 MT kábel a lámpákhoz, a nagy áramúról meg egy 3x2,5-ös a gépeknek, ha közeli épületben barkácsolsz, vagy 3x4 mm2-es, ha távoli épületben barkácsolsz.

Ja: és sürgősen elfelejejteném az MM fal vezetéket ilyen helyre.

Csuklósbusz Creative Commons License 2017.06.11 0 0 76605

Egy melléképületet szeretnék villamosítani amiben a garázstól kezdve az istállóig minden van. Pókháló, szalma stb.

Több kis épület, simán csak átaggatnám egyikről a másikra a vezetékeket. 

Arra gondoltam hogy 2mm2-es MM kábelt vezetnék a falon rögzítve a szerelvényekig utánna a világításnak 0,75-öset.

Tehát falonkívüli dobozok amiben wagoval kötném a kábeleket.

A probléma az hogy kb 60 méter táv lenne a legtávolabbi konnektortól.. 

Aztán hegesztő, szalagfűrész, ilyen zabagépek is mennének róla. 

Fi alapból lenne az elején, de viszont az olyan gondokkal mint a villám nem tudom mit kezdjek?

Mert ismerősnél akinél szintén hosszú pókháló volt a melléképületekben egy közeli villámcsapás ki is égette neki.

Nomeg a hossz nem tudom mennyire problémás. 

ötfelezős Creative Commons License 2017.06.11 0 0 76604

Az MM-fal kábelt, (kábelt?) rövid  csőszakaszon kell a dobozba vezetni.

Műveletlen lehetek. Megnéztem a villanyszereléssel foglalkozó könyveimet, kell-ről azokban nem írnak, csak arról, hogy ha a doboz önállóan előre be van gipszelve, akkor célszerű ilyen csődarabkákat elhelyezni, hogy a gipsz ne tömje el a lyukat.

Előzmény: szakmókus (76602)
vudergraf Creative Commons License 2017.06.11 0 0 76603

Jó az úgy, ahogy van.

A 2500 Wattra a 2,5-es alu ugyan határeset, de el kell, hogy bírja.

Csak más ne nagyon legyen vele azonos időben a dróton...

Ha időnként mégis van akkor megfontolandó,

hogy a villanytűzhelyhez behúzol egy külön

közvetlen vezetéket a kismegszakítótól.

Előzmény: Gillebeart (76599)
szakmókus Creative Commons License 2017.06.11 0 0 76602

A csővég a dobozban nagyon is helyes! Az MM-fal kábelt, (kábelt?) rövid  csőszakaszon kell a dobozba vezetni. Viszont a dobozban a köpeny szigetelését el kell távolítani hogy ne legyen annyira merev. Régen a szigetelés annyira eltávolíthatatlan volt az érszigeteléstől, hogy inkább rajtamaradt. Manapság a könnyen eltávolítható a külső szigetelés.

Na meg védőcsőbe csak nem húztak végig MM-falat......     :-)

Előzmény: CorvBoy (76598)
Lacivill Creative Commons License 2017.06.11 0 0 76601

miért is?

Előzmény: cucu (76600)
cucu Creative Commons License 2017.06.11 -1 0 76600

Szerintem azt a 13 A-es kismegszakítót cseréld le, mert nagyon régi lehet.

Előzmény: Gillebeart (76599)
Gillebeart Creative Commons License 2017.06.11 0 0 76599

Sajnos rosszul láttad, én örülnék a legjobban, ha beöntött cső lenne, akkor nem lenne kérdés a csere. Igazából vésett téglafalban vezetett falkábelek vannak mindenhol. :(

De miért írod, hogy "csirkedrótok"? A kismegszakító 13 A-es, erre nem elég a 2,5-es vezeték? Mekkora vezeték kellene ide, te tényleg 4-est tennél 13 A-es kismegszakító után is? Ez egy kis hétvégi ház, a legnagyobb teljesítményű fogyasztó egy villanytűzhely a maga 2500 wattjával, a második egy 1600 W-os villanyradiátor, de már megtanultuk, hogy együtt nem kapcsoljuk be őket, mert egy idő után leold a kismegszakító. Bojler, klíma, stb. nincsen. Nem hiszem, hogy ki kellene cibálni a 2,5-es vezetékeket és 4-est betenni ilyen felhasználás mellett.

A sodrott kötésekkel 30 évig már bírta, ha a WAGO-s felújítás után bírja még 20-30 évig, akkor már több mint jó a helyzet. :)
Szerinted ez most nem bírja ki még pár évtizedig?

Előzmény: CorvBoy (76598)
CorvBoy Creative Commons License 2017.06.10 0 0 76598

Jobb mint volt, de igazán 1000% jó, nagyon hosszú távra igy sem lesz, azt tudd.

Nem azért volt beégve 1-2 kötésed, mert az alu az aluval sodorva annyira rossz(nem is igazán jó persze..), hanem mert ezek a "csirkedrótok" nem viszik el a mai igények szerinti fogyasztókat normálisan.

Itt mindehol beöntött cső végét látom a dobozokban...., ha már ennyit csipogtatál meg szórakoztál vele, vehettél volna pár "rolni" "tyúkbelet", aztán szépen áthuzogattad volna magadnak rézzel, és akkor tényleg volna egy 100% felújított villamos hálózatod, a jövő hetet is ráaggathatnád legkisebb probléma nélkül.

Csillárt meg ilyen bebetonozott francot végesetben hagyhattad volna alunak, evvel a pasztás vagóval baj nélkül meg tudtad volna kötni a rezet az  aluval is.

(Pláne ilyen 0,5A alatti áramokra, amiket ma egy komplett csillár felvesz energiatakarékossal vagy ledekkel..)

Uff.

Előzmény: Gillebeart (76597)
Gillebeart Creative Commons License 2017.06.10 0 0 76597

Sziasztok!

Köszönöm a tippeket sorolósín ügyben, akkor maradok az azonos gyártónál.

Az elmúlt napokban nagyon sokat haladtam a projectemmel. Megosztom veletek a részleteket, mert már eddig is sokat segítettetek tanácsokkal és kíváncsi lennék arra, hogy szerintetek jó irányba haladok-e.

Azzal kezdtem, hogy az összes elosztódobozt "felújítottam".
Katasztrófális állapotok voltak, sodrott kötések, szinte mindegyik dobozban volt egy-egy szenesre égett kötés.

Viszont maguk a vezetékek jó állapotban vannak. 2,5-es alu falkábel megy mindenhova az óraszekrényből, két kör van kialakítva a házon belül. Az elégett, megpörkölödött vezetékvégek levágása után a vezetékek jól bírják a munkálatokat, hajlékonyak, blankolhatóak, egyáltalán nem "töredeznek mint a ropi", szóval úgy döntöttem gond nélkül maradhatnak.

Mindegyik dobozban szépen "kicsipogtattam" az óraszekrény dobozából indulva, hogy melyik vezeték micsoda (L/N/PE) és megjelölgettem szigszalaggal az egyen szürke vezetékeket a szokásos színekkel. A vezetékvégeket visszablankoltam és WAGO csatlakozóval csináltam újra aminden kötést ahogy a képek mutatják. Természeresen alu pasztát használtam.

Mint írtam már, szakmám és hobbim is az elektronika, de konkrétan villanyszerelésben nincs semmi gyakorlatom, csak azok a a tanácsok, amiket eddig tőletek kaptam, valamint ez életem első ilyen jellegű próbálkozása, ezért szeretném megkérdezni, hogy a fotók alapján jó úton járok-e, jók lehetnek-e így a WAGO-val felújított kötődobozok?

cucu Creative Commons License 2017.06.10 0 0 76596

Olyan sarut vegyél, amibe belefér az autód gyári kábele!

Szerintem ez is belefér, csak meg kell alaposan húzni.

Előzmény: László Tóth_*_ (76595)
László Tóth_*_ Creative Commons License 2017.06.10 0 0 76595

Sziasztok,

segítsetek lsz.

Autómban ki kell cserélnem az akkusarut, amibe ugye be van kötve a geberátor is egy 50mm2 keresztmetszetű sodort réz kábelen.

sajnos az új akkusaru 25mm2 kábelt fogad csak. 

A generátor kb 130A-t tölt.

kérdésem, hogy szerintetek elég lehet a 25-ös kábel? Vagy létezik valamilyen keresztmetszet szűkítő? Aminek az egyik oldalába beszerelem az 50-es kábelt, a másik végét meg mint egy érvéghüvelyt, szerelem a saruba? Esetleg más ötletetek van? Köszi előre is.

vudergraf Creative Commons License 2017.06.10 0 0 76594

napelem-(tűzvédelmikapcsoló)-lejövőstring-DCvédelem-inverter-ACvédelem-mérőóra

Előzmény: b4ndyTA (76593)
b4ndyTA Creative Commons License 2017.06.10 0 0 76593

Felteszem itt is:

Nem találok információt, de a napelemes rendszer esetén az inverter hova van kötve? Simán a hálózatba, mint egy fogyasztó, a Fi relék elé, mögé? Illetve ebben az esetben a fogyasztásmérő pozíciója sem mindegy, nem? Betáp a bejövő ágra, inverter az elmenőre. Más esetben hogyan tud kétirányba mérni?

horex Creative Commons License 2017.06.10 0 0 76592

Két mechanikai projektem fut most, mindegyikhez elektromos ellátás is kell a későbbiekben

A harmadik az elosztó beforditása lesz a lakásba az udvari mérőszekrényböl és persze ÉVR is, mert most nincs

Már kérdezni sem merek majd ezek után :)

Előzmény: horex (76591)
horex Creative Commons License 2017.06.10 0 0 76591

Igen!

Tuttam én csak nem gondoltam :)

Majd figyelembe veszi az ovtárs ezt a kiigazitást is

Elek mester!

Én legalább irtam valamit, még ha csöpp tévedés, nem hiba,  is volt benne

Nem a működési elvére, mágneses mezők akármijére volt kiváncsi. Egyszerüen, hogy kell bekötni.

Előzmény: ötfelezős (76587)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.10 0 0 76590

"Nem lett volna egyszerűbb leirni mit, hogy?"

Arra célzol, hogy miért nem írtam le neki a FI relé működési elvét két sorban?

Azért, mert nem lehet két sorban leírni úgy, hogy egy laikus is egyértelműen megértse.

Viszont ha valóban konyít egy kicsit az elektromossághoz, akkor egy perc guglizás után mindent tudni fog nélkülem is, amire szüksége van.

"De a többiek is, a magyarázat helyett a jellemző válaszok"

Ha jól látom, te sem az ő segítésére fordítod az energiiáidat :) én legalább megpróbáltam egy kicsit előbbre mozdítani a világot.

Előzmény: horex (76586)
NagySparky Creative Commons License 2017.06.10 0 0 76589

:) . Jó ötlet !! Most már csak egy tetőt kellenne találni , ;)

Előzmény: Zs:) (76571)
NagySparky Creative Commons License 2017.06.10 0 0 76588

Rendben , köszi az infót.

Jelentkezem hogy ment!!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76573)
ötfelezős Creative Commons License 2017.06.10 0 1 76587

89-ben már a védővezető sínjére kellett kötni a bejövő nullát.

Előzmény: horex (76585)
horex Creative Commons License 2017.06.10 0 0 76586

Elek mester!

Néhányszor beleolvasok a topikba, jellemzően téged ekéznek sokszor

Most jött egy fél szakmabeli, rögtön összeálltál az "öreg szakikkal" az új érdeklődőt ekézni

Nem lett volna egyszerűbb leirni mit, hogy?

De a többiek is, a magyarázat helyett a jellemző válaszok, "neked tudni kell, hívj villanyszerelőt, nézd át a 76ezer kommentet és rájösz" stb.

Ha nem esik ide valaki valamit kérdezni, akkormeg egymást marjátok

Más villanyász fórumon ilyen nincs

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76584)
horex Creative Commons License 2017.06.10 -1 0 76585

a föld és a nullasín össze van kötve! Ez mennyire jó így? Hogyan lehet ide a FI relét bekötni? Illetve miért van összekötve a két sín?"

Úgy van jól.

Azért van összekötve, mert a bejövő nullát vagy földelni kell családi ház esetén, vagy onnan alakitják ki a védőföldelést, az a PE sin, ide jön esetleg még az EPH, egyenpotenciál hálózat, amibe a nagykiterjedésű, nagyméretű fémtárgyakat kötik be, ilyen pl. a vízhálózat , fém fürdőkád, extrém esetben a lefolyócső

A nullasin az a PEN/bejövő nulla

A földsin/PE sinröl megy a földelés mindenfelé, ezt ezután már tilos a nullával összekötni bárhol

3 fázist rákötöd a FI relére L1-L2-L3, a nullát meg a nullasinröl kötöd be és sikeres próba után örülsz.

Előzmény: CsepregiPéter (76575)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.09 0 0 76584
Mihelyt megerted a FI rele mukodesi elvet,
abban a pillanatban logikus lesz minden.
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.09 0 0 76583
De az is lehet, hogy a Samsung szevizek vilagszerte rutinbol cserelnek panelt a mas elektromos zonaba atkoltoztetett termekeikben.
Előzmény: Jahno (76574)
ötfelezős Creative Commons License 2017.06.09 0 0 76582

Nagyobb tűrőképességet! :) Ebben a topicban már villamosmérnök is írt ilyent:

Otthoni (nem ipari) környezetben tudtommal szinte kizárólag védőföldelést használnak, a nullázást csak nagyteljesítményű, fixen telepített, háromfázisú villamosgépeknél (pl. esztergagép, marógép), ipari környezetben.

Előzmény: cucu (76578)
ötfelezős Creative Commons License 2017.06.09 0 0 76581

A Samsungos használati utasítás azt mondja, ez a készülék két változatban létezik, 120/240 V-os vagy 120/208 V-os. Azt is írja, hogy a készülékajtó mögött (?) olvasható az aktuális követelmény.

A 120/208 V az jelent 120 fokos fázistolást a két darab 120-as között.

A 120/240 meg a 180 fokosat.

Előzmény: NagySparky (76570)
vudergraf Creative Commons License 2017.06.09 0 0 76580

Akkor az a némi fogalom közel nulla lehet, ha még ez az összekötés is kérdés számodra ... 

Hívj inkább egy villanyszerelőt :-)

Jahno Creative Commons License 2017.06.09 0 0 76579

" Illetve miért van összekötve a két sín?"

Szeirntem legalább itt negyvenhatszor le lett írva, de sok más helyen is, kicsit szerintem keresgessél. Főleg mert elektrotechnikában is van ilyen megoldás. TN- valami lesz a megoldás.

cucu Creative Commons License 2017.06.09 0 0 76578

Az utolsó mondatodra reagáltam... Ezt váltotta ki belőlem. Bocs.

Előzmény: CsepregiPéter (76577)
CsepregiPéter Creative Commons License 2017.06.09 0 0 76577

Köszönöm szépen a kimerítő válaszod, igazán sokat segítettél!

Előzmény: cucu (76576)
cucu Creative Commons License 2017.06.09 -1 0 76576

Brrrr....

CsepregiPéter Creative Commons License 2017.06.09 0 0 76575

Sziasztok!

Egy elég amatőr kérdéssel fordulok hozzátok, de remélem tudtok segíteni! Frissen vásárolt, 1989-ben épült nyaralóban háromfázisú hálózat van, mindenhol 2,5-ös réz vezetékkel szerelve, tehát a hálózatot felújítani nem kell, maximum a sodrott kötéseket, de mivel azok is kb. 5 centi hosszan vannak sodorva egyenlőre marad. A lakáselosztó a konyhában van (régi FKA tábla 10A-es Bakony kismegszakítókkal) Namost ide szeretnék egy FI relét felszerelni, amihez az FKA táblát cserélni kell, mert nem fér el benne egy háromfázisú FI relé. Amikor leszedtem a tábla burkolatát láttam hogy a föld és a nullasín össze van kötve! Ez mennyire jó így? Hogyan lehet ide a FI relét bekötni? Illetve miért van összekötve a két sín?

Ne haragudjatok ha hülyeséget kérdeztem! A szakmám egyébként elektrotechnikai műszerész, szóval valamilyen fogalmam van a dolgokról...

Jahno Creative Commons License 2017.06.09 0 0 76574

Samunak ha esze van akkor azt fogja írni, hogy itt a lista, menjen be valami kereskedésben és nézzen EUs modellt. Vergődtök itt...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76573)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.09 0 0 76573
Ird le email-ben a problemat a magyarorszagi Samsung szerviznek.
NE telefonalj, en is szeretem lerazni azokat, akik MOST AZONNAL kovrtelnek valaszt egy osszetett problemara.
Raadasul jol meg kell gondolniuk, hogy mit valaszolnak, ha a valasz irott formaban tortenik.
Előzmény: NagySparky (76568)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.09 0 0 76572
Az is lehet, hogy azert ugat a frekvencia miatt, mert eppenhogy NEM inverteres a motorvezerles,
ezert a keszulek nem a hivatalosan megadott fordulatszam-ertekeken fog dolgozni.
Előzmény: Szirty__ (76564)
Zs:) Creative Commons License 2017.06.09 0 0 76571

Veszel egy amcsi inverteres napelem rendszert :).

Mosást/szárítást igazítod napsütéshez :)

Előzmény: NagySparky (76556)
NagySparky Creative Commons License 2017.06.08 0 0 76570

Sziasztok

Sikerült az egyik photóról leszedni a model számokat,

Száritó DV45K6500E(G)

Mosógép WF45K6500AV/A2

Mindkettő Samsung  gyártmány

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76563)
NagySparky Creative Commons License 2017.06.08 0 0 76569

Jogos, 

A hiba üzenetet megnéztük és a kod a frekvencia hibára vonatkozik.

A mosógép egy pillanatra be is indult és ezt követően dobta ki a hiba üzenetet.

Ez nem is jutot eszembe hogy a 2 x 110 V nak 120 fokos eltolásban kellenne lennie. És akkor lenne meg a 220 V. De valóban igy lenne értelme. 

Előzmény: szakmókus (76562)
NagySparky Creative Commons License 2017.06.08 0 0 76568

Samsung gyártja. Majd küldöm a tipus számot a hétvégén.

Még nem hivtam öket de felhivom hátha van ilyen alaplap hozzá. Az lenne a legegyszerübb !!!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76560)
NagySparky Creative Commons License 2017.06.08 0 0 76567

Igen , ez is felmerült. Kicsit zajos de lényegében müködóképes.

Előzmény: cucu (76559)
cucu Creative Commons License 2017.06.08 0 0 76566

Ezért kár volt új nicket regelned...

Előzmény: Viselőő (76565)
Viselőő Creative Commons License 2017.06.08 0 0 76565

Sziasztok!

Egy társasházban lakom, ahol a lakók megbíztak azzal, hogy

1. a társasházhoz tartozó villamos szekrényekről állapítsam meg, hogy szükséges-e a cseréjük (mert volt valamelyikkel meghibásodás és a javításnál felmerült ez a kérdés).

2. Ha igen, akkor pontosan milyen szabály alapján.

3. Illetve kérjek árajánlatot arra, hogy ezek cseréje mivel járna (idő, pénz stb).

Tud nekem segíteni valaki, aki megfelelő embert ajánl? Vagy legalább azt, hogy hol találok ilyen embert és mi lesz a titulusa? Mert gondolom, itt nem "sima" villanyszerelőre van szükség, hanem az egyes és kettes ponthoz egy olyan szakemberre, aki ismeri a szabályokat, szabványokat és ez alapján egy dokumentumot képes összerakni. A dobozok kb 30 évesek és csak a nagyságrend miatt írom, hogy kb 6 darab van és izmos vezetékek mennek beléjük (emlékeim szerint olyan 80-100 amperes biztosítékokkal).  

Szirty__ Creative Commons License 2017.06.08 0 1 76564

Az inverteres a motorvezérlés úgy szokott kezdődni, hogy egyenirányító híd.

Azt meg nem nagyon hatja meg hogy 50 vagy 60 Hz...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76563)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.08 0 0 76563
Talan inverteres a motorvezerles es a nagyteljesimenyu kapcsolouzemu tapegyseg panikolt be a tul alacsony frekvencia miatt.

Egyebkent nekem kicsit furcsa, hogy nem tudhatjuk meg a hibauzenet szoveget (sem a keszulek tipusat).
Előzmény: szakmókus (76562)
szakmókus Creative Commons License 2017.06.07 0 0 76562

Az még rosszabb!

A frekvenciaváltók által előállított hullámalak koránt sem olyan ideális mint a forgó géppel előállított.

Mivel transzformátorod megvan,a névleges feszültséget megkapja. A 10Hz különbség miatt üzemelnie kellene. A panel nem vizsgálja a névleges frekvenciát,pláne nem hogy hibaként kijelezze.(erősen kétlem hogy figyeli)

Viszont ha már a panel egyáltalán kijelez valamit az már üzemképesnek kell hogy legyen. Meg kell nézni konkrétan milyen hibaüzenetet generál.

Viszont ahogy más is írta a 2x110V amit a transzformátorról leveszel az nem ugyanaz amit a tengerentúlon kap. Akármi is a szüksége, ha a panel ezt figyeli,azt már hibaként veheti hisz ugyan azt a fázisszöget nulla,ill egyszer 110V-nak veheti.

De csak elméleti okoskodás ez,és csakis feltételezésekre alapul!

Előzmény: NagySparky (76556)
CorvBoy Creative Commons License 2017.06.07 0 0 76561

Generátor? Ugyan...

Fog két gagyi nagy szinkronmotort, oszt csinál forgóátalakítót.

Hatásfoka pocsék, veszteség hatalmas, helyfoglalása tetemes, zajos (forog, berreg), de elfogadható áron össze lehet gányolni.

Előzmény: cucu (76559)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.07 0 0 76560
Talan lehet kerni a gyartotol/szerviztol 50 Hz-re gyartott vezerlo panelt (sot, talan 230V-os futobetetet is).
Vagy legalabb szaktanacsot ilyen esetre.
Mi a keszulekek pontos tipusa?
Előzmény: NagySparky (76555)
cucu Creative Commons License 2017.06.07 0 0 76559

Miért ne lehetne megoldani? Csak annyira blőd dolog, hogy értelmetlen vele foglalkozni.

Érdemes lenne az "államokból" hozatni hozzá egy generátort, és minden megoldódna. Ha mosni vagy mosogatni akarsz, egyszerűen berántod, 'oszt jónapot...:)

tfe_tng Creative Commons License 2017.06.07 0 0 76558

Ennyibol eleg combos mosogep + szarito kombot lehet mar kapni :)

Előzmény: pgyafi (76557)
pgyafi Creative Commons License 2017.06.07 0 0 76557

Ha pénz nem számít, akkor cél eszköz. Pl.    2 kVA 110V/220V 60Hz/50Hz Frequency Converter

~2000usd (nettó).

NagySparky Creative Commons License 2017.06.07 0 0 76556

Lehet hogy az alaplap tiltja le mivel az 50 hrz et érzékeli. Szerintem is a motornak nem lenne gond az 50 hrz.

Viszont az alaplappal nem tudunk mit kezdeni.

És mi lenne ha egy frekvencia váltót a szekunder oldalra teszünk.

110 Voltos 50-60 hrz re. Ez már csak nem lesz olyan zajos ??

Előzmény: szakmókus (76542)
NagySparky Creative Commons License 2017.06.07 0 0 76555

Sziasztok

Rendben , nem az volt a kérdés hogy sokba vagy kevésbe fog kerülni. Megoldható e??

Ha igen akkor hogy csinálnátok.?? Én megakadtam itt és a többi srac akivel dogozom sem tud rá megoldást, azert dobtük fel ide a forum.

Hátha.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76544)
peti.olah Creative Commons License 2017.06.07 0 0 76554

Meg 40-50 amper teljesen normális egy lakóháznál.

Előzmény: Domi-V63-138 (76553)
Domi-V63-138 Creative Commons License 2017.06.07 0 0 76553

Az USÁ-ban teljesen más a hálózat.

Ott egy átlag házban nemigazán van 3 fázis (mint nálunk), ellenben 110(120)V ill. 2×110(120)V az teljesen megszokott.

Viszont ezt a 2×110V-ot nem úgy kell elképzelni mint felénk, h 120° a fázieltolás, hanem 180°. Azaz a 2×110V(2×120V)= 220V(240V).

Ezen az útvonalon kéne elindulni, nem pedig trafót tekerni, ill frekvenciaváltót venni. Ez az út pénzkidobás.

De a pl 2db 110V os fűtőszálat simán sorba lehet kötni.

Előzmény: NagySparky (76546)
gepesz Creative Commons License 2017.06.07 0 0 76552

:-))))

Előzmény: Raidx (76545)
sylvanus67 Creative Commons License 2017.06.07 0 0 76551

Ne olvasd el az egész fórumot, sosem végzel:-)

Előzmény: Raidx (76545)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.07 0 0 76550
Egyenaram van mindenutt a vilagon :) de a falbol 120V 60 Hz jon...
http://www.controlledpwr.com/help-international-voltages.php
Előzmény: Zöldár (76547)
cucu Creative Commons License 2017.06.07 0 0 76549

Szerintem nem kéne ilyen kérdésekkel foglalkoznunk. Fából vaskarika.

Előzmény: Zöldár (76547)
vudergraf Creative Commons License 2017.06.07 0 0 76548

Ki kéne dobni azt a  gépet... olcsóbb lesz venni egy másikat, EURÓPAIT, mint megoldani ennek az ellátását.

Előzmény: NagySparky (76540)
Zöldár Creative Commons License 2017.06.07 0 0 76547

Érdekes, hogy az  "államokból"  ilyen masinákat áthoznak.  Véletlenül nem egyenáram van arra felé   ?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76544)
NagySparky Creative Commons License 2017.06.07 0 0 76546

A mosógép 1 kw alatti a száritógép egy kicsit nagyobb csak 4.5 KW. :)

Néztem a kapcsolási rajzot a fütő szálak miatt van 2 x 110 V

Igy nagyobb teljesitményre képes 

Raidx Creative Commons License 2017.06.07 0 0 76545

Vizsgáld át a ruhatáradat és kerüld a műszálas dolgokat. De a széked is a gép előtt! Végső estbsn használj földelő bilincset a gépnél és lehetőleg vezető talpú cipőt.

Előzmény: Trin Dorg (304)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.07 0 0 76544
A megoldas nagyon sokba fog kerulni, olcsobb lenne inkabb venni helyettuk egy-egy 50 Hz-es keszuleket.
Lehet, hogy mar most tobbe van...
peti.olah Creative Commons License 2017.06.06 0 0 76543

Mert több kilowattal fűt. Olyan, mint az indukciós főzőlapok 2x230 voltja.

szakmókus Creative Commons License 2017.06.06 0 0 76542

Ha a primer oldalra egyfázisú frekvenciaváltót teszel akkor a szekunder oldalon is a névleges frekvencia várható.

Az elektronikus panel viszont hibás működést eredményezhet,és egy frekvenciaváltó kissé zajos üzeme akár tönkre is teheti azt.

Bár egy motort nem bolondíthat meg ekkora frekvencia különbség, csak a motorra frekvenciaváltót rakni......pláne ami 110V-ról üzemel, (no és hány KW-os) már az ágyúval verébre kategória.

Nekem nem tiszta a 2x110V miértje,szükségessége.

pampalini111 Creative Commons License 2017.06.06 -1 0 76541

A kismegszakitók különbözőek, azoknak változik a méretük! A síneknél a modul távolság adott, cserélhetők egymással.

Előzmény: Zs:) (76537)
NagySparky Creative Commons License 2017.06.06 0 0 76540

Sziasztok,

A következő problémában szeretném a segítségeteket kérni, 

Van egy mosógép és száritógép mely az államokból való.

Ezt kellenne bekötnünk és  ilyet még nem csináltünk.

A mosógép 110 V, a száritógép viszont 2 x 110 V. Trafót már sikerült tekercselni primer oldal 220 v, szekonder oldal 2 x 110 voltos.

Mikor rákötöttük a gépekre majd egy pillanatra megindult ezek után hiba üzenetet irt ki.

Kiderült hogy a frekvencia nem megfelelő. A gépeknek 60 Hrz kellenne és az 50 hrz-től megzavarodott a motor.

Ismertek olyan helyet ahol ilyen frekvencia váltót lehetne kapni vagy bármi más megoldás érdekelne

Köszönöm előre is !

Üdv:

István

Szirty__ Creative Commons License 2017.06.06 0 0 76539

Van az a zárlat amit megszakít...

Igaz nem szép dolog és nem igazán "üzemszerű"... :)

Előzmény: Zs:) (76537)
ksanci Creative Commons License 2017.06.06 0 0 76538

A csapos sínek elvileg bármelyik gyártmánnyal jók, ugyanoda fogatod, ahova a vezetéket is. A villásak már típusfüggők szerintem, nekem a régebbi kismegszakítókon nem is volt helye.

Előzmény: Gillebeart (76534)
Zs:) Creative Commons License 2017.06.06 0 1 76537

Sínnek zárlati megszakítóképessége? :O

Előzmény: pampalini111 (76536)
pampalini111 Creative Commons License 2017.06.06 0 0 76536

Nem a sínen mulik, a csatlakozási méretek gyártónként és zárlati megszakítóképesség szerint is eltérő, hogy ne lehessen öszekeverni őket.

Zs:) Creative Commons License 2017.06.06 0 0 76535

Jobb, ha egy gyártóé, mert picit mindegyik más. Van több is, amit lehet variálni, de előbb azt ki kell próbálni.

Gillebeart Creative Commons License 2017.06.06 0 0 76534

Sziasztok!

Abban kérném még a segítségeteket, hogy a sorolósínek csak a saját gyártmányú eszközökkel kompatibilisek, vagy bármelyikkel?

Tehát válogathatok bátran, hogy pl. Moeller kismegszakítókat és Schneider FI relét egy Legrand sorolósínnel kötök össze? Vagy szigorúan csak egy és ugyanaz a gyártó legyen pl. minden legyen Legrand, hogy passzoljon a sín?

Amúgy kicsit lassan, de haladok a dologgal, megjött Kínából a szigetelési ellenállás mérő, elvileg pár napon belül meg tudom majd csinálni a vezetékek mérését.

taormina001 Creative Commons License 2017.06.05 0 0 76533

Szerintem jo ügyvéd nem létezik. Annál még ügyes villanyszerelöt is könnyebb találni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76527)
taormina001 Creative Commons License 2017.06.05 0 0 76532

Igen, pontosan ekkor fogyott el a bátorsága/ türelme, vagy mije. Már ennél az egy néhány perces kísérletnél is üvöltve rohant elö egy szomszéd, hogy azonnal hagyjuk abba mert nincs villany. Amikor meg nála mért valamit akkor meg napokig zaklatta, hogy azótan nem jó a boiler. Na ebböl lett elege. Meg olyasmit is mondott, hogy ezzel nem kísérletezgethet, mert elöfordulhat, hogy valamelyik lakás valamelyik gépezetében ettöl nagyon magas feszültség/áramerösség keletkezik és tönkremegy, ezért meg nem akar felelös lenni. De lehet, hogy ez is csak olyan kifogás, mint a szinpara.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76526)
taormina001 Creative Commons License 2017.06.05 0 0 76531

@ötfelezös, tízenhármaska, köszönöm!

Előzmény: ötfelezős (76524)
taormina001 Creative Commons License 2017.06.05 0 0 76530

De! Szerintem abszolút ez a nyerö megoldás! Sajnos a lakásomon, és evvel a fennhatóságomon is kívül esik.

Előzmény: Zoltán a Mesterkém (76528)
ötfelezős Creative Commons License 2017.06.05 0 0 76529

Akkor van baj ezekkel, ha nem lehet kovetni a kabelt, mert pl eltunik a falban. Hiaba irja ki, hogy a hiba 9 meterre van, az a pont lehet barhol a hazban (9 meteren belul).

Nagy baj tán nincs. Egy lépcsőházban sok variáció nincs a felételezett nyomvonallal. De persze lehet a nyomvonalat is azonosítani műszerrel.

Amikor Taorminanal kiderult, hogy az egyik fo-fazis lekapcsolasakor megszunik a hiba, akkor lehet, hogy csupan percekre volt a rejtely megoldasa, csakhogy ahhoz mar tokos villanyszerlo kell, hogy sorra le-fel kapcsolgassa a lakasokat a hazban es bedumalja magat minden ajton :)

A legelején én is ezt ajánlottam, hogy kezdje a szomszédok lekapcsolásával.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76526)
Zoltán a Mesterkém Creative Commons License 2017.06.05 0 1 76528

Olyan hosszú már ez a történet, mint a munkásmozgalom története...

Nem volna célravezetőbb, a valamikor, valahogyan, valamilyen színű vezetékeket hagyni a búsba,

És kiépíteni egy új fővezetéket, akár falon kívül?

Előzmény: taormina001 (76523)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.05 0 0 76527
http://www.ebay.com/bhp/cable-locator
En inkabb valami ilyesmivel szerelnem fel magam (meg egy jo ugyveddel ;) a Taormina-miszterium felgongyolitesehez.
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.05 0 0 76526
Akkor van baj ezekkel, ha nem lehet kovetni a kabelt, mert pl eltunik a falban. Hiaba irja ki, hogy a hiba 9 meterre van, az a pont lehet barhol a hazban (9 meteren belul).

Amikor Taorminanal kiderult, hogy az egyik fo-fazis lekapcsolasakor megszunik a hiba, akkor lehet, hogy csupan percekre volt a rejtely megoldasa, csakhogy ahhoz mar tokos villanyszerlo kell, hogy sorra le-fel kapcsolgassa a lakasokat a hazban es bedumalja magat minden ajton :)
Előzmény: ötfelezős (76524)
Tízenhármaska Creative Commons License 2017.06.05 0 0 76525
ötfelezős Creative Commons License 2017.06.05 0 0 76524

Meg lennék lepve, ha nem lenne. Már rég eltávolodtam ettől a témától, de már a 80-asok végén is használtam ilyent, azóta nyilván csak fejlődött a tudomány. Itt van például ez:

https://www.pentairthermal.hu/Images/HU-DigiTraceDET3000-DS-DOC2210_tcm539-27247.pdf

Az ilyeneken régen látszott a leágazás. A kérdés az, hogy vajon annyira okos lett-e, hogy a leágazást felismeri, és figyelmen kívül hagyja. :) Ennek például van egy 10 m-es méréshatára, azon belül 20 cm pontossággal megállapítja az anomáliát.

Az egyik ilyen lehetőség tehát a kábelhibamérés eszköztára, a másik meg, kb 15 éve olvastam, hogy az áramlopás ellen küzdők is hasonlóval rendelkeznek.

taormina001 Creative Commons License 2017.06.05 0 0 76523

Köszönöm a válaszod.

Nem, én sem nagyon hiszek benne, de egyrészt más, ennél hihetöbb elméletek nemigen keletkeztek, másrészt jó lenne ezt kizárni. A sok zavaros elmélet között az egyedüli az, amit saját szememmel láttam:

1. A jelenség a lakás áramkörétöl függetlenül (is) föllép(het), ha épp kedve van föllépni.

2. A ház harmadik fázisát kikapcsolva a jelenség megszünik.

Az általam megbízott szerelö a távollétemben vagy féltucatszor járt a heszínen különféle méréseket végezve, de ezt a sarkalatos fontosságú kísérletet ennek ellenére csak kifejezett "eröszakoskodásom" hatására végezte el az egyetlen olyan alkalommal, amikor személyesen találkoztunk. Nem tudom, ezen a szálon miért nem ment tovább senki, és miért nem tulajdonít neki senki kiemelkedö jelentöséget, mikor pedig szerintem ez az egyedüli kézzelfogható eredmény: a hiba forrása tehát a harmadik fázis fökapcsolója, és a lakásom bejárati ajtaja  fölötti kötödoboz között található.

Két tévhitet ismételten szeretnék eloszlatni:

1. Nem tudom, ez a tévhit hogyan vert gyökeret, és miért, de nagyon igazságtalannak tartom azt, hogy újra és újra célzásokat kapok arra, hogy fizetség nélkül akarok szolgáltatásokat igénybe venni: eddig mindenki munkáját megfizettem, még azét is, aki semmit nem ért el az ügyben, holott ezért is kaptam hideget-meleget, és máig sem tudom, hogy ilyen esetben mi minösül méltányosnak.

2. Nem igaz hogy nem vagyok hajlandó bontani: de nem nyakra före, átgondolatlanul: ha valaki bebizonyítja és lokalizálja a hibaforrást, és meggyöz, hogy az a lakásom felöl legkönnyebben hozzáférhetö azon a ponton természetesen föl- lebontom a falat.

A kérdésem mégegyszer: létezik olyan müszer, mely képes kimutatni egy esetleges ilyen vezeték létét a falban anélkül, hogy fizikailag (és a kezelöje optikailag) érintkezne vele, azaz falon keresztül? Ha igen, mi a neve? Hogyan lehet hozzájutni? Ki rendelkezik esetleg ilyennel?

Előzmény: ötfelezős (76484)
pgyafi Creative Commons License 2017.06.05 0 0 76522

Az adi350-es tápot valszeg kinyírtátok már; rosszabb esetben a ledeket is..  A linkelt conlight tápok nem ide valóak, azzal nem kellene próbálgatni!

Áramgenerátoros (fix kimenti áramú) táp való hozzá. 

Előzmény: Balazs456123 (76517)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.05 0 0 76521
Ha a kocsog gyarto kepes lenne mellekelni egy egyertelmu es kozertheto rajzot,
akkor egy hulye is ossze tudna kotni.
Előzmény: Jahno (76520)
Jahno Creative Commons License 2017.06.04 0 0 76520

mA / watt alapján tényleg kijön, de ez így önmagában azért elég szopó megoldás.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76516)
Jahno Creative Commons License 2017.06.04 0 0 76519

Bár nem í tápon szokott múlni, hogy sorba kell-e kötni.

Előzmény: peti.olah (76518)
peti.olah Creative Commons License 2017.06.04 0 0 76518

Amit belinkeltél első tápot, annak ott a rajza is, hogy sorba kell kötni a ledeket.

Előzmény: Balazs456123 (76517)
Balazs456123 Creative Commons License 2017.06.04 0 0 76517

Sziasztok,

Köszönöm a segítséget! 

A táp amit kicseréltetett a villanyszerelő - mondván hogy gyenge - egy Kanlux ADI 350 megnéztem ez van ráírva, csak ahonnan vettem ott hívták (ki tudja miért) kanlux 1440-nek, amit linkeltem.  

Kipróbálta a konnektorba dugdosást, és úgy bekötést, de csak 1 lámpával, úgy nem volt gond, simán működött.

A tippeken amiket írtatok felbuzdulva nekiálltam én is próbálgatni 2 lámpával hosszabbítóba dugdosni különböző tápokkal.

Az eredmény meglepő lett.:

1. ADI 350 táp + sorbakötve a 2 lámpa, meg sem nyikkant, nem világított.

2. ADI 350 táp + párhuzamosan a 2 lámpa: elkezdett halványan világítani és villogni (mint korábban).

3. 12W-os conlight táp + párhuzamosan a 2 lámpa: ugyan az mint amikor a fények a falban voltak: villog ütemesen kb. 0,5 mpként mint egy stroboszkóp

4. 12W-os conlight táp + sorbakötve a 2 lámpa: prímán világít villogás nélkül ahogyan kell.

Pedig a lámpán nekem is rajta van az a matrica hogy sorba kell kötni. :)

Szólok a szakinak, hogy kösse sorba a lámpákat és kész.

Köszönöm a segítséget!

Üdv:

Balázs 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.04 0 1 76516
Eztet a kepet talaltam:
http://www.anrodiszlec.hu/images/img_maxi/goran-powerled-103.jpg
Eszerint valoban sorba kellene kotni a lampakat egy 350 mA-s tapegysegre.
Előzmény: pgyafi (76515)
pgyafi Creative Commons License 2017.06.04 0 1 76515

Tipp: a mester nem értett hozzá és párhuzamosan kötötte a ledeket ás úgy rá a tápra. Ezekben power ledek vannak amikhez állandó áramú tápegység szükséges (az átlag táp nem ilyen) és sorba kell kötni a lámpákat.

Tehát olyan táp kell hozzá ami 350mA állandó áramot tud adni 3W terhelés mellett.   Pl. Kanlux ADI350.

Előzmény: Balazs456123 (76508)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.04 0 0 76514
Ez a led lampa egy ipari hulladek, mert a gyartoja nem ad hozza hasznalhato dokumentaciot (pl: mirol ismered meg a pozitiv es a negativ vezeteket)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.04 0 1 76513
Probald ki tobb hosszabbitoval is.
Előzmény: Met#45 (76509)
King_of_Giants Creative Commons License 2017.06.04 0 1 76512

szerelőtől mit kérdezzek ami segíthet?"

Semmit. Hívd ki hogy oldja meg a gondot.

Nem akarlak drótozgatásra buzditani, de a korábbi trafó 230-as része egy konektorba, a 12V-os részére meg dugdosni a LED lámpát polaritás helyesen

Mennie kellene ha az alternatív kapcsolók bekötése jó

King_of_Giants Creative Commons License 2017.06.04 0 0 76511

Tűzhelyszerelőt

Ha hosszabbítóval nem veri a FI-t, annak ne örülj, bizonyára nincs a földelés bekötve/gyári kínaiul/

Jahno Creative Commons License 2017.06.04 0 0 76510

" tételezzük fel hogy be is van kötve a föld,"

Hiba esetén nem feltételezni kellene, hanem meglesni.

Met#45 Creative Commons License 2017.06.04 0 0 76509

Sziasztok!

Adott egy lakás + egy új szabadon álló gáztűzhely villanysütővel.
Amikor kiment a szerelő bekötni kipróbálta minden funkcióját működött, miután elment lement a fi relé.
Most ott tartunk hogy amint be van dugva a villásdugó bármelyik konnektorba, lekapcsol a fi relé, hosszabbítóba dugva nem, egyik konnektorban sem, működtetve is lett.
A hosszabbító földelt, tételezzük fel hogy be is van kötve a föld, kép alapján nem házi szereléses.

Villanyszerelőt kell hívni vagy tűzhelyszerelőt?

Balazs456123 Creative Commons License 2017.06.04 0 0 76508

Sziasztok,

Ilyen a padlóvilágító, ebből van 3: KANLUX-7710

Több trafóval próbáltuk, első esetben ezzel: http://www.fenyforras.hu/adi-kanlux-1440-transzformator-p-21991.html

Aztán azt mondta a szerelő, hogy biztos az a baja ezért vettem egy ilyet: http://webledbolt.hu/webshop/termekek/egytermek/28.html

Hogy hogy van kötve azt nem tudom pontosan, 3 helyről kapcsolódik alternatív kapcsolóval, ennyit tudok csak.

A szerelőtől mit kérdezzek ami segíthet?

Köszönöm!

Üdv:

Balázs

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.04 0 0 76507
Add meg a led-ek es a trafo pontos tipusat.
Előzmény: Balazs456123 (76505)
Zs:) Creative Commons License 2017.06.04 0 0 76506

Hogyan van bekötve?

Előzmény: Balazs456123 (76505)
Balazs456123 Creative Commons License 2017.06.04 0 0 76505

Sziasztok,

Egy olyan problémában szeretném a segítségeteket kérni, melyre egyelőre a villanyszerelőm nem találta a választ. 

Van 3 padlóvilágító led fény, egyesével 1W-osak, 12 volton mennek. Ez a 3 led 3 különböző helyről kapcsolható, alternatívba vannak kötve. A 3 fényhez 1db 24w-s trafó tartozik. 

Az a jelenség, hogy ha bármelyik kapcsolón felkapcsoljuk, elkezd ütemezetten villogni mind a 3 led. Ha kipróbáltuk nagyobb teljesítményű trafóval a ledek akkor is villogtak, csak lassabban. 

Egyelőre nem tudjuk mi az oka, van esetleg tippetek? Láttatok már ilyet?

Köszönöm előre is!

Üdv:

Balázs

Teaway Creative Commons License 2017.06.04 0 0 76504

Megfelelő lehet pl. az NYY-J 5x10-es kábel.

Előzmény: gszalagszala (76493)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.04 0 0 76503
Ha aluminiumbol nem gyartanak 5 eres foldkabelt, akkor hasznal 4 eres kabelt,
a nullat es a foldet pedig szetvalasztja a garazsban (pl. TN-C-S).
Előzmény: digium (76500)
Domi-V63-138 Creative Commons License 2017.06.03 0 0 76502

Most azért vagyok hibás mert egy fórumon feltett kérdésre válaszoltam?

A kérdező azt fontol meg amit akar.

Írtam a csak védőcső opciót is.

Az Al önmagában nem szar. Ja hogy a cocializmusban az igénytelenség 99%-on volt arról megint nem én tehetek.

Az első magyar villamos szabvány már tiltotta a vezetők pusztán összetekerésével való kötését.

1914ben

Ezerkilencszáztizennégyben!

103 éve!!!!

A sok ostoba meg még ma is arra esküszik.

A 16 os alut pedig simán bele lehet wago sorkapocselembe tolni pasztával. 35mm2-ig szabályos.

Előzmény: CorvBoy (76496)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.03 0 0 76501
google: copper aluminium cable lug
Előzmény: CorvBoy (76499)
digium Creative Commons License 2017.06.03 0 0 76500

Az alu földkábellel egyetértek, de lécci linkelj be egy szerinted megfelelő alu 5-eres mondjuk 16mm2-es típust. Az 5x10mm2-es alu földkábelre még kíváncsibb lennék, ha már ennyire ajánlod.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76495)
CorvBoy Creative Commons License 2017.06.03 0 0 76499

Ha elkerülhetetlen, csak akkor legyen.

Szerintem itt "drágább a leves mint a hús", hogyan kötöd, hogy tömíted, hogyan csatlakoztatsz megbízhatóan, úgy, hogy nem kell utánahuzgálni, időszakos felülvizsgálni, karbantartani (úgysem fogják), stb,stb.

Én itt felvázoltam egy más megvilágítást, más szempontot, nem muszáj a kérdezőnek ezt megfogadni, de talán eszerint a szempontrendszer szerint is átgondolhatná.

Értem ,hogy előrelátó akar lenni, mit szeretne és miért, csak nem biztos, hogy minden esetben jó ötlet ilyen témában kitalálni valamit és azt erőlteni tüzön vizen át.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (76498)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.03 0 0 76498
Jo szakember jo anyagokkal tokeletesen megbizhaton tud dolgozni aluminiummal is.
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.03 -1 0 76497
Ne a mai szemmel nezd a dolgot.
Kepzelj el egy olyan vilagot, ahol az autok nagy resze elektromos, minden masodik hazban napelemek vannak, sot talan bazinagy Tesla akkumulatorok is. Ha egy haznak eppen 3x63 amper kell egy oran keresztul, mert pl az auto gyorstoltesen van,, akkor megkaphatja a szomszedoktol a szukseges aramot.
CorvBoy Creative Commons License 2017.06.03 0 0 76496

Tehát a kérdezőnek nincs villanyautója, nincs 3*32ampere (3*16 van, és lehet már a 3*25 sem építhető ott ki), de azért "ásson el", máshol akár 100+ amperre használt "bikadrótot" aluból(!), mert tizenév múlva(!), majd,  talán, talán, lesz villanyautó.

Vagysem.

Ugyan a villanyautó sem eszik csúcsban sem 3*32-t jelenleg(230V-ról), hisz ez az átlagos épeszű "lakossági lehetőségek" határa, 0A szabad kapacitást meg nem hagyhat a háztartás többi részére, de azért 10es vezeték rulezik,....tök feleslegesen.

Ráadásu alut, amit pont ilyen megfontolásból tettek annakidején lakásba, panelba, háztartásba is, "ócsón kell elvtársak, működik az, elég az jó az a lakóságnak!!", ma meg csak a baj, a gond, a probléma és a gányolás van vele.

Hogy az országos hálózatban, a rezsicsökevény országában soha, senkinek, sehol nem volt és lesz pénze, szándéka, kitartása lecserélni az alut, az egy más történet,....

középfeszültségtől felfelé pedig teljesen mások a játékszabályok, azt egy háztartási kiépítésnél még távolról sem keverném ide pl. 10kV-on mi a vezető anyaga

Előzmény: Domi-V63-138 (76494)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.06.02 0 0 76495
En a helyedben leasnek 80 centi melyre egy 5x16-os (de legalabb 5x10-es) aluminium FOLDkabelt es bedobnek melle egy -ket UTP foldkabelt is. Ezeknek nincs szukseguk vedocsore.
Domi-V63-138 Creative Commons License 2017.06.02 0 0 76494

(3×)32A-re 25m távon a 6-os (réz) vezeték határon van.

Oda inkább már 10-es kéne. Ha megnézed az árát, elmegy a kedved ettől az előrelátástól, és csak a nagyobb védőcsőre fogsz költeni :-)

Vagy értelmes embernek mondod magad, és azt mondod hogy:

Az egész országos hálózat Al-ből van és nincs naponta/hetente/havonta áramszünet, 

akkor nálam is meg lehet csinálni alumíniumból, min 16-os keresztmetszettel.

Kb a harmad vezeték áron. Persze ehhez minőségi kötőelemek kellenek és nem trehány villanyszerelő. 

Én magamnak 16-os Alut húznék.

gszalagszala Creative Commons License 2017.06.02 0 0 76493

Sziasztok,

Garázst építek, ahová közvetlenül a villanyórától húznám a kábelt ~ 25 m beásva a térkő alá (Az óránál jelenleg 3X16A van).

Amennyiben szeretnék előrelátó lenni (elsősorban villanyautóra gondolva), akkor milyen keresztmetszetet húzzak most be?

A mostani otthoni töltők 22Kw-osak. 5X6, vagy akár még nagyobb?

Tudom, alap hogy védőcsőben lesz, de ki tudja hogy 25m-t ki tudok-e cibálni 10-15 év múlva abból a csőből?

Köszi,

G.

cucu Creative Commons License 2017.06.02 -1 0 76492

Szívesen!

Előzmény: hbbst (76489)
ksanci Creative Commons License 2017.06.02 0 0 76491

Talán azért, mert jobb lett volna egy közvetlen link, nem pusztán a 4shared.com-ra mutató, ugyanis akkor még nem adta ki a keresője, ergo nem volt esély letölteni. Most már kiadja.

De én innen töltöttem le: Legrand Power Guide 04 - Vezetők méretezése és védelmi készülékek kiválasztása 

Előzmény: ötfelezős (76490)
ötfelezős Creative Commons License 2017.06.02 0 0 76490

Mint utána írtam, felraktam egy megosztó oldalra, de látom, a mai napig nem töltötte le senki.

Nem nagyon érdemes túlzásba vinni a segítségnyújtást. :D

Előzmény: ksanci (76262)
hbbst Creative Commons License 2017.06.02 0 0 76489

Huu de jó! Nagyon szépen köszönöm az infót! :)

Köszönöm szépen, hogy utánajártál!

Előzmény: CorvBoy (76488)
CorvBoy Creative Commons License 2017.06.02 0 1 76488

Elolvastam újra amit írtál, a kvarc kis hengere direkt volt leragasztva ,hogy ne csak a "lábai" tartsák, mert esetleg elszakadnak a rázkódástól.

Teljesen indifferens, hogy a kvarc háza hozzáér-e az alaplap földeléséhez vagy nem.

Tényleg jobb nem piszkálnod mostmár, mert előbbutóbb valóban leszakadnak a kivezetései.

Előzmény: CorvBoy (76487)
CorvBoy Creative Commons License 2017.06.02 0 1 76487

https://www.aliexpress.com/store/product/8CH-CCTV-NVR-Board-1080P-HI3520D-Security-NVR-Module-8CH-1080P-12CH-960P-XMEYE-P2P-Mobile/2342136_32812120667.html

Az a cucc egy kis kétlábú órakvarc, ami azért felel, hogy mikor ki van az alaplap kapcsolva, sőt tápot sem kap, akkor is járjon az óra.

Ha az egyik lába leszakadt, akkor jó eséllyel nem jár az óra ilyenkor, tehát nem telik az idő mikor a cucc teljesen ki van kapcsolva.

Előzmény: hbbst (76485)
cucu Creative Commons License 2017.06.02 0 0 76486

Hagyd most már így! 

Figyeljed a működést. Ha valami rendelleneset észlelnél, akkor jusson eszedbe... Amúgy ne gondolj rá.

Előzmény: hbbst (76485)
hbbst Creative Commons License 2017.06.02 0 0 76485

Sziasztok!

Rendeltem Kinából egy NVR alaplapot. Lehet, hogy csináltam egy hülyeséget, mert az egyik alkatrész teljesen le volt feküdve az alaplapra, amit én kiegyenesítettem... Azt hittem, szállításkor lapulhatott le.

De ez az alkatrész mintha le lett volna ragasztva az alaplaphoz. Az alkatrész alatt egyébként vezető van, tehát ennek az alkatrésznek a külseje (háza) és az alaplap egyik kivezetése között most nincs kontakt.

Egyébként működik a lap, tehát nem veszek észre semmi furcsaságot.

Mellékelek egy képet, pirossal bekarikáztam a kérdéses alkatrészt.

Mit kezdjek vele?

ötfelezős Creative Commons License 2017.06.02 0 0 76484

Nem akarok én a zsebedben turkálni, van, akinek filléres gondjai vannak, van, akinek minden fillér készpénzkiadás sok, de a probléma oka ingyen nem fog kiderülni. Ha hiszünk annak, hogy egy fővezetéki szakaszon van egy leágazás készítve, ami a semmibe megy, akkor két pontosítás/bizonyítás lehetséges, egy földhözragadtabb és egy elegánsabb.

A földhözragadtabb az az, hogy ezen a szakaszon fel kell tárni a fővezeték csövét. Ehhez első blikkre nem kell áramszünet se.

Az elegánsabb az, hogy műszerrel láttatni, hogy van leágazás (ez a leágazás körülbelüli helyét is megmondja).

Én mondjuk nem nagyon hiszek ebben a leágazás megy a semmibe állításban, mert nem nagyon tudom elképzelni, hogy egy lépcsőházban készül egy elvakolt dobozos leágazás, vagy az előző lakástulajdonos belülről gépészmérnöki pontossággal befúr a főfalba és megcsapolja, stb.

Előzmény: taormina001 (76483)
taormina001 Creative Commons License 2017.06.02 0 0 76483

A sötétséget átvitt értelemben értettem, az eddigi vállakozók fejében levö sötétségre utalva.

de konkrét értelemben is: a lakás áramkörének kikapcsolása uTÁN végzett mérésre gondoltam, amire szemlátomást nem került sor.

A bejegyzéseidnek különben mi a célja? Az én szakértelmem hiányát nem szükséges ekkora elszántsággal bizonygatnod: bevallom magamtól is.

Előzmény: Jahno (76474)
Dzsorno Creative Commons License 2017.06.01 0 0 76482

Hát igen így nehéz segíteni. Szellemkergetés.

Előzmény: Jahno (76476)
cucu Creative Commons License 2017.06.01 0 1 76481

Elég oda bőven a 2,5-es.

Előzmény: metalhammer (76477)
Zoltán a Mesterkém Creative Commons License 2017.06.01 0 0 76480

Baszná telibe! Ki fogja ezt összeszedni a vaksötétben?! Róóóóóóland, gyere közelebb!!!

:-DDD

vudergraf Creative Commons License 2017.06.01 -1 0 76479

1800/230=~8 Amper

Ehhez  még éppen elég a 2,5-es... a ~22 méterre, inkább a 4-es.

Előzmény: metalhammer (76477)
CorvBoy Creative Commons License 2017.06.01 -1 0 76478

Sötétben mértek? Munkaidőben? Mostanában?!?!?! Hmmm..!!!!

CSAK NEEEEM?!?! valami átalakított pince, légó, szuterén ez a "lakás"?!?! Ami persze telis de televan, "ottfelejtett" vészvilágítás, szellőztetőgép, stb,stb...stb semmiben végződő, elvakolt kábelekkel?!?!?!

Mekkora lenne, ha ez félévek után egy félmondatból derülne ki...!!!!!!!! EPIC :DDD

metalhammer Creative Commons License 2017.06.01 0 0 76477

Olyan kérdésem lenne, hogy 1,8 kW-os bojlernek mekkora keresztmetszetű vezetéket illik behúzni, ha kb 22 m-re lenne a bojler az éjszakai árammérőtől? Elegendő a 3x2,5-es keresztmetszet vagy illik 4-es vezetéket behúzni?

Jahno Creative Commons License 2017.06.01 0 0 76476

Csak hallott valami folyosói pletykát, ami lehet nem is úgy volt.

Előzmény: Dzsorno (76465)
Jahno Creative Commons License 2017.06.01 0 0 76475

Mondjuk embernél elég egyszerű, mert ha fizetünk, akkor jogosan mondhatjuk, hogy "írja le". Akkor is, ha nem hivatalos, meg nem mérési, csak egy életút, hogy merre hanyas a kabát, mi történt.

Előzmény: ksanci (76472)
Jahno Creative Commons License 2017.06.01 0 0 76474

Hanem gondolkozz, hogy egy sötét házban mikor Te a gyertyáért kapkodsz, akkor mostanra szerinted a villanyászok annyira hülyék, hogy a laposelemes zseblámpájukat így a XX. században nem cserélték le modern LEDes fejlámpára, zseblámpára, ha már rendszerese sötétben kell matatni mindenféle elosztókban?

Vagy csak ha kicsit is tájékozottabb lennél műszakilag, oszt nem rosszindulatú buta megmondásokat tennél, hanem megnéznél egy ilyen műszert, akkor tudnád, hogy sokban nem csak háttérvilágítás van, de még a munkaterületet is megvilágítja és ezek mindeféle kombinációi, amitől kényelmes lesz, lehet vele melózni.

Előzmény: taormina001 (76471)
Dzsorno Creative Commons License 2017.06.01 0 0 76473

A kötelező ellenőrzéseknek általában vagyis mindig jegyzőkönyv a vége. Abban csak van valami.....

Előzmény: taormina001 (76469)
ksanci Creative Commons License 2017.06.01 -1 0 76472

de a hiba az én fennhatóságomon ugye nyilvánvalóan túlmutat

Mitől is? Mert valaki azt mondta? És ennyi macera után még mindig nincs egy érintésvédelmi felülvizsgálati jegyzőkönyved...

Előzmény: taormina001 (76467)
taormina001 Creative Commons License 2017.06.01 0 0 76471

Hanem?

Előzmény: Jahno (76462)
taormina001 Creative Commons License 2017.06.01 0 0 76470

Pl. ki? Nálam eddig senki sem jelentkezett, de ha tudsz ilyet, szólj!

Itt könyörgök mintegy egy éve, de nincs élö ember, aki ezt vállalná, mert csak velem tudna szerzödni, de a hiba az én fennhatóságomon ugye nyilvánvalóan túlmutat.

A színparás pl. hivatalos cég, pecsét, amit akarsz, de félúton abbahagyta. Milyen indokkal gondolod, hogy fizetnem kellene neki különben? (fizettem egyébként, csak nem annyit, amennyit ö kitalált, mert számla ugye nem lett.)

A jogi, stb, úthenger már beindult, meglökted és eléfeküdtél.Ez cseppet sem döbbenetes fordulat, sejthető volt ,hogy valami ilyesmi lesz a folytatás.

Nem értem, evvel mire gondolsz.

Előzmény: CorvBoy (76464)
taormina001 Creative Commons License 2017.06.01 0 0 76469

A szakember még csak nem is azért lett kirendelve, hogy az én problémámmal foglalkozzék, vagy azt szakertse; valami állítólag újabban kötelezö ellenörzést végzett el a házban. a többi lakásba állítólag még csak be se ment, holott állítólag azért tartott  ennyi ideig, mire kijött  mert a lakókkal egyeztetni kellett.

taormina001 Creative Commons License 2017.06.01 0 0 76468

Kik döntenek úgy?

én nem kaptam semmiféle papírt, mert nem én vagyok a megrendeleö. A ház ügyeit illetöen ilyen jogosultságom nincs, ez a probléma az általam megrendelt szerelökkel is; a ház beleegyezése nélkül nincs jogosultságuk Sem idegen lakásokban vizsgálódni, Sem pedig cselekedni.

Előzmény: *Steve (76466)
taormina001 Creative Commons License 2017.06.01 0 0 76467

Nincsen

*Steve Creative Commons License 2017.06.01 0 0 76466

ez a normális gyakorlatban úgy működik Te kifizeted a hivatalos papírt azt ha úgy döntenek ,hogy neked van igazad igényt tarthatsz arra hogy a vesztes fél kifizesse neked...

Előzmény: taormina001 (76461)
Dzsorno Creative Commons License 2017.06.01 0 0 76465

Az érintésvédelmi jegyzőkönyv pontosan hogyan fogalmaz? Van-e egyáltalán?

CorvBoy Creative Commons License 2017.06.01 -1 1 76464

Többen ajánlkoztak már, hogy megoldják. Számlával szerződéssel.

Arra a füled botját sem mozgattad.

A szerencsétlen "szinparás" szerelőt nem akarod kifizetni, pedig ő  tényleg csinált és talán talált is valamit....?... de arra kérsz itt tanácsot, hogy milyen indokkal ne fizess.

Ezek után szerinted hányan jeletkeznek ilyen "jutalomra"?

Plussz mire mész valakivel, aki nem cég, pecsét, engedély, hivatalos munka, hivatalos szakvélemény?

"Aztmondta józsika a jutalom fejében, hogy itt és itt a baj?"

Ki hiszi ezt el, kit érdekel?

A jogi, stb, úthenger már beindult, meglökted és eléfeküdtél.Ez cseppet sem döbbenetes fordulat, sejthető volt ,hogy valami ilyesmi lesz a folytatás.

még1MbR Creative Commons License 2017.05.31 0 2 76463

Nem segíthet itt már más, csak a Piócás Ember! :)

Jahno Creative Commons License 2017.05.31 0 0 76462

" Föltételezem, hogy sötében nem végzrett méréseket, mert akkor nem tudta volna leolvasni a müszerét."

Inkább ne kombinálj.

taormina001 Creative Commons License 2017.05.31 0 0 76461

Újabb döbbenetes fordulat történt a vízrázás ügyében. A ház érintésvédelmi szakértöt rendelt ki, -no nem az én problémám vizsgálata céljából, hanem valmi állítólag kötelezö ellenörzés miatt- aki megállapította, hogy a hiba a lakásban van, és szerinte újra kell kábelezni az egészet, mert annak szabálytalansága okozza a jelenséget. Állította ezt azon tények által nem befolyásolt éleslátással, hogy az elektromos hálózat fölújítására (Fi-relé és EpH létesítése) éppen a hiba föllépésének okán került sor, és nem fordítva.

Tudomásom szerint olyan müszeres mérést nem végzett, ami a falban esetleg megbúvó szigeteletlen vezetéket fölfedezte volna, ami ugye az eddigi elmélet volt, és azt sem tudom, hogy arra mit lépett, hogy a jelenség sötétben, tehát áramtalanítás után is fönnáll. Föltételezem, hogy sötében nem végzrett méréseket, mert akkor nem tudta volna leolvasni a müszerét. Sajnos nem volt módom személyesen találkozni az illetövel. Ismeröseim szerint a képviselö nyilván lefizette...

Jelenleg számításaim szerint öt különféle elmélet van érvényben a jelenség okát illetöen.

Továbbra is szabad a pálya; magas jutalmat ajánlok annak, aki a helyszínre kiszállva mérés/vizsgálat (!) alapján kinyomozza a hiba okát, nem pedig azt javasolja, hogy elöszöris bontsunk ki -le- föl mindent, aztán majd meglátjuk, hogy igazunk volt-e.

gabkagabka Creative Commons License 2017.05.31 0 0 76460

Azt már én megoldom, nekem bőven jó ha elviszi az óra fölött lévő 1,5 m-re lévő kötődobozig. Gyakorlatilag onnan már megvan a nyomvonal neki.

Előzmény: még1MbR (76459)
még1MbR Creative Commons License 2017.05.31 0 0 76459

Azért ennél szerintem többe lesz, lévén hivatalosan külön nyomvonalon kell vinni a vezéreltet... külön csövezni, külön kismegszakító, stb.

Jó, ha értesz hozzá, magadnak házon belül megcsinálni nem egy nagy tétel, de ha mindent regisztrált szerelő csinál, beleszalad pár munkaóra plusszban értelemszerűen.

Előzmény: gabkagabka (76458)
gabkagabka Creative Commons License 2017.05.31 0 0 76458

Végül is az még belefér már ha hozzányúlunk a régihez.

Előzmény: még1MbR (76457)
még1MbR Creative Commons License 2017.05.31 -1 0 76457

Normál tarifás mérő, vezérelt tarifás mérő és a HKV/RKV vevő, ami kapcsolgatja... 3 kütyü és a 2db kismegszakító. Kb. 10eFt-tal több az ilyen mérőszekrény.

Előzmény: gabkagabka (76456)
gabkagabka Creative Commons License 2017.05.31 0 0 76456

Közben beszéltem egy regisztrált szerelővel, majd szombaton kijön és megnézi de telefonban azt mondta, hogy csináljuk meg az éjszakai áramot is, mert többe nem kerül csak annyival, hogy olyan dobozt kell venni amibe két óra is elfér. A részleteket majd szombaton elmondja.

Előzmény: Tízenhármaska (76446)
Felfűtő Creative Commons License 2017.05.31 0 0 76455

Köszönöm a válaszokat! Már meg is vettem és ki is cseréltem!

még1MbR Creative Commons License 2017.05.31 0 0 76454

Értem, köszi szépen az infót!

Előzmény: vudergraf (76444)
vudergraf Creative Commons License 2017.05.31 0 0 76453

Az üzemit rakhatod az indító helyére...

Bírni fogja, mert tartósan is bírja a ugyebár, így rövid időre pláne bírja :-)

Az indító azonban nincs tartós üzemre tervezve (cserébe általában kisebb méretű).

Így ez nem feltétlenül bírja a tartós üzemelést is >> elfüstölhet.

Előzmény: Felfűtő (76449)
peti.olah Creative Commons License 2017.05.31 0 0 76452

Nem.

Előzmény: Felfűtő (76449)
Kanashii Reikon Creative Commons License 2017.05.31 0 0 76451

Köszönöm a segítséget mindegyikőtöknek, így már világos minden. 

Előzmény: horex (76448)
jkm Creative Commons License 2017.05.31 0 0 76450

Üdvözlök Mindenkit!

Szeretnék tanácsot kérni a tapasztalt szerelőktől, mert 2 villanyszerelő eddig különböző megoldást javasolt, nekem pedig kételyeim vannak :)  Olvasgattam a fórumon, volt is téma a régi kismegszakító,de nem találtam választ a kérdésemre. Az egyik fázishoz tartozó EB15-250/10A-es kismegszakító megadta magát. A házba 3 fázis lett bevezetve, 3x16A.  Az óra után 3 kismegszakító van, ami a szolgáltatóé: 16C/10000 típusú. Ezek után van  még 3 kismegszakító, amelyek 10A-sak,ezekből jön tovább a házba - természetesen :) alumínium vezetékkel, a keresztmetszete, amit mérek 1.78 mm átmérő, tehát 2.5mm2. Ez az említett kismegszakító a garázsba menő vezetékhez tartozik, ehhez a lakásból csak 2 konnektor és a külső világítás csatlakozik, a garázson kívül. Ezt a kismegszakítót kéne kicserélni, ill. szerintem mindet, de úgy, hogy az új szerzeményem működhessen róla, ami egy ágdaráló, 2500 wattos. A 10 A kevés hozzá. Mivel cserélni kell, így azt gondolom, mindet kéne.

1. A garázshoz tartozó kismegszakítót cserélhetjük esetleg 13C/10000-re, Innen használjuk a barkácsgépeket és a kerti elektromosokat, itt van még egy 20 éves mélyhűtő és a cirkó. A garázsban a bejövő vezetékre tennék egy 13C/4500 km-t, ez hamarabb kapcsolna ki, mint az elosztódobozban lévő?  A mélyhűtő és a cirkó elé betennék egy 10C/4500 km-t.

2. A szekrényben a többi kismegszakítót cserélnénk 10C/10000, vagy inkább a 10C/4500?

Az egyik szaki szerint mindegy a 4500 vagy 10000, betenne mindenhova 16C-t. A másik szerint is mindegy, csak cseréljük le a régit, ha gondolom elég csak a rosszat...de szerinte ha mindet szeretném, akkor akár legyen mind 13C. Egyetlen 2500 wattos gépünk van, a többi elmegy a jelenlegi biztosítékkal. Ennek a gépnek kerekítve 11.4 A szükséges, és a közeljövőben inverteres hegesztőgépet is veszünk (csak barkács középkategória), ennek is üzemelnie kellene majd. Ehhez viszont lehet, h a 16C/4500 kellene? A 4500-as hamarabb kapcsol ki, mint az ugyanolyan csak 10000-s?

Tehát az óra után melyik lenne a jobb, ill melyiket tehetnénk :

1. 2 db 10C/10000 + 1db 13C/10000
  2. 2db 10C/10000 + 1db 16C/4500

Felfűtő Creative Commons License 2017.05.31 0 0 76449

Szép napot!

Kérdésem volna a szakikhoz.

Elsőre bugyuta a kérdés, ami úgy szól, hogy van-e különbség ill. felcserélhető-e egymással egy fűnyíró indító kondenzátora egy mosógép üzemi kondenzátorával? Kapacitásra mindkettő ugyan az.

horex Creative Commons License 2017.05.31 -1 0 76448

Fentebb ötfelezős hozzászólása szerint a felfűzős kialakítás is használható,  

Ezek tükrében melyik megoldás az,..."

3-as sorkapocs föld-nulla-fázis, ez megy végig mindegyik lámpánál, a sorkapcsok másik feléröl egy-egy lámpához a vezetékek

Jól írta ötfelezős olvtárs-szaktárs

Előzmény: Kanashii Reikon (76439)
horex Creative Commons License 2017.05.31 0 0 76447

Nem inkább?"

De inkább :)  Igazad van!

Előzmény: vudergraf (76445)
Tízenhármaska Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76446

..Szia

Tennel fel forokat?

Mert addig csak tenverjoslas tortenik

Előzmény: gabkagabka (76400)
vudergraf Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76445

Motor kap egy direktet/fázist, a nullát meg felváltva kapcsolgatja a motorra iránytol függően

Nem inkább?

A motor direktben kap nulla+védőföld-et és a fázist  felváltva kapcsolgatja a motorra iránytól függően.

A rajz is ezt mutatja... szemre :-)

Előzmény: horex (76435)
vudergraf Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76444

Nem sellő típusú lakók esetén 2 felnőtt+2 gyerekre, úgy 6-7 kWh/nap kell.

Évi 2000-2500 kWh >> ~50 eFt/év a különbség

Egy állandóan ott lakó főre a "norma" 50 liter 40 fokos melegvíz naponta, átlagban.

Ami (43-12)*0,05*1,16/0,96=1,87 kWh/nap fejenként.

Előzmény: még1MbR (76441)
vudergraf Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76443

...és újnál is csak a méretlenre?

Népszerűen.

http://merohely.hu/dokumentumok/fogyasztasmero_szekreny_kialakitasanak_feltetelei.pdf

Szakmai részleteiben... minden részlet benne van, ami itt vitás kérdéses szokott lenni :-)

https://www.meevet.hu/kcfinder/upload/files/MEE-VET-53-182.pdf

E szerint...

A méretlen fővezeték keresztmetszete annak

- több fogyasztási helyet ellátó részein legalább 10 mm2 ,

az egyetlen fogyasztási helyet tápláló részein legalább 6 mm2 legyen.

..és 

A mért fővezeték vezetőinek legkisebb keresztmetszete 6 mm²

Előzmény: vudergraf (76440)
még1MbR Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76442

Nem szokás már a karmokkal szerelni, inkább a kis csavarokkal fogatja meg az ember a sorolódobozban... de létezik sorolódobozhoz kiemelőkeret is, ha túl mélyen lenne.

Előzmény: meszi16 (76438)
még1MbR Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76441

14Ft kilowattonként a spórolás B tarifával... nem tudom, mennyit eszik meg egy 80Literes bojler naponta, talán 2kW-ot...

Előzmény: gabkagabka (76432)
vudergraf Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76440

Az EON oldaláról van...

---

A Cu 10 mm2 az az ÚJ mérőhely kialakítás esete, szerintem....

A  nem éri el a 6 mm2-t pedig a kötelező szabványosításé, ha valami változik.

Előzmény: horex (76434)
Kanashii Reikon Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76439

Üdv. 

Köszönöm a válaszokat.

vudergraf:

A kék illetve a fekete vezetékek a sorkapcsok egyik oldalában vannak a foglalat vezetékei pedig a másik oldalában, és ha jól értelmeztem a válaszodat, akkor így megfelelő. 

horex:

Ha jól értelmezem, akkor a dugvillából kijövő vezeték a sorkapocs egyik oldalába fut be, a másik oldalába pedig a 3 vezetéket tegyem be, ami a keretekhez kapcsolódik? Az nem probléma ilyen esetben, hogy másképp van a vezeték kötve, mint a fázis és nulla vezeték? 

Fentebb ötfelezős hozzászólása szerint a felfűzős kialakítás is használható,  

Ezek tükrében melyik megoldás az, amelyik biztosan működik és biztonságos is (bár aligha hiszem, hogy a keretek áram alatt valaha is meg lennének érintve)?

meszi16 Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76438

Sziasztok!

Most újítjuk a lakásban a villamos hálózatot és az lenne a kérdésem a tapasztaltakhoz, hogy amikor a konyhapult falára tesszük be a sorolódobozokat, akkor tegyük-e kijjebb a dobozt a falsíktól, mert oda jön még rá majd a csempe meg alá a ragasztó és gondoltam rá hogy mivel kijjebb kerül a szerelvény, nem fog rendesen belekapaszkodni a rögzítőfüle a dobozba. Ha kell, akkor mennyire legyen? 1cm, kevesebb, több? Nem tudom a szerelvények mennyire különböznek, valószinűleg Schneider Asfora vagy Sedna lesz betéve.

Köszönöm!

Csuklósbusz Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76437

70A induló áram?

Akkor egy 25A-es kismegszakítóval nem fogok tudni beindítani egy 3Kw-os 240V-os motort?

Előzmény: horex (76406)
horex Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76436

bizonyára 2 kapcsa van."

Jav. 3 kapcsa van!

Előzmény: horex (76435)
horex Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76435

Abbol a kapcsolóbol sok nem olvasható ki, bizonyára 2 kapcsa van. Itt egy rajz, ennek csak a felét nézd, egy motor bekötését

A kapcsoló tipusa most mindegy. L középre, majd a két akármilyen szinű a maradék két kapocsra

Motor kap egy direktet/fázist, a nullát meg felváltva kapcsolgatja a motorra iránytol függően

Előzmény: bally4h (76413)
horex Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76434

mért fővezeték keresztmetszete nem éri el a 6 mm2 -t"

Cu 10mm2-et, én úgy tudom

Előzmény: vudergraf (76428)
gabkagabka Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76433

" Gyakorlatilag külön vezeték kiépítésére nem lenne szükség ha lenne másik óra is."

Csak azon a kb 1,5 méteren az órától, az meg már mindegy lenne.

Előzmény: gabkagabka (76432)
gabkagabka Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76432

A normális alatt azt értettem, hogy elegendő hosszú is legyen az eljövő mért vezeték az óráról a kötődobozhoz, mert ha egyszer lesz valami gebasz akkor azt már még egyszer nemigen lehet szépen szét és utána visszakötni.

"A kérdés az, hogy évente mennyi pénz maradna meg a B tarifa okán?

Na ez jó kérdés, mennyire lenne értelme mivel egy 80 L-es bojler menne róla. Gyakorlatilag külön vezeték kiépítésére nem lenne szükség ha lenne másik óra is.

Előzmény: vudergraf (76428)
vudergraf Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76431

Ráadásul már a csatlakozó vezeték cseréje sem ingyenes immár egy éve.

Ez attól függ .... milyen megrendelés keretében kerül rá sor.

Nicsak: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=143693594&t=9007165

---

Nem az EON dönti el, hogy mi a fizetős és mi nem, hanem a törvény >> VET és vonzatai.

Tehát nincs olyan, hogy: csak "nálunk az EON-nál fizetős" miközben máshol nem fizetős.

Előzmény: Zs:) (76427)
horex Creative Commons License 2017.05.30 0 1 76430

Igazad van!

Kevertem! "Szemem elött" egy rajz, valamely szabványbol, Motor bekötve kábellel, földelősin a rögzitőtalpakon meg sorba a többi motorhoz. Erre irták hogy tilos

Előzmény: ötfelezős (76416)
gabkagabka Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76429

Ez lehet, hogy változott már mert vannak régebbi házak a környéken ahol nem fizették a számlát, így levágták a bejövő légkábelt. De mások megvették és most visszaköttették az áramot is, náluk ugyanúgy berakták a falba a műanyag dobozt, mint ahol a régi volt.

Előzmény: Zs:) (76427)
vudergraf Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76428

Normális az most is...

A bővítés 32 Amperre nem feltétlenül jár óradoboz cserével is (tudtommal).

Sőt még tán a B tarifa bekötés sem.

A következő esetekben a mérőhely szabványosítása szükséges:

- egyetlen felhasználási hely esetén a mérőszekrény az épületen belül található,

- fa mérőszekrény állékonysága, zárhatósága, lángmentesítettsége nem megfelelő

- betápláló fővezeték védőcső belső átmérője nem éri el a 36 mm-t

- méretlen fővezeték keresztmetszete nem éri el a 16 mm2-t

- mért fővezeték keresztmetszete nem éri el a 6 mm2 -t

Ebből, mondjuk az utolsó a szívás az estedben a 2,5-es alu dróttal, ami miatt lesz szabványosítás, mindenképpen :-(

---

A kérdés az, hogy évente mennyi pénz maradna meg a B tarifa okán?

Mert a B tarifára átállás azért elég költséges tud lenni... és "soha meg nem térülés" nem túl jó opció.

pl. a házon belüli külön vezeték+vonzatai utólagos kiépítése okán is

...és a "soha meg nem térülés" nem túl jó opció.

Plusz  a B tarifás melegvíz ellátás is kisebb komfortú (az időszakos felfűtés okán) mint az A tarifás.

A fűtés is tud izgalmas lenni a B tarifával, ha gyenge a hőszigeteltség.

Előzmény: gabkagabka (76420)
Zs:) Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76427

Nálunk az Eon megköveteli a kerítéshez kihelyezést, doboz szabványosítást. Ráadásul már a csatlakozó vezeték cseréje sem ingyenes immár egy éve.

Előzmény: gabkagabka (76424)
gabkagabka Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76426

Értem, köszi a választ.

Előzmény: peti.olah (76425)
peti.olah Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76425

Ha nincs szétrohadva, beázva, van ajtaja, akkor nem szoktak kötekedni. Legalábbis eddig. De a reg.szerelőnek kell megítélni, meg ha csinálsz egy meghatalmazást az ügyintézéshez, akkor megkérdezi. Olyat keress, aki ismeri az eonos kijárókat.

Előzmény: gabkagabka (76424)
gabkagabka Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76424

Ez azt jelenti, hogy akkor minden maradhat ahogy van és nem cseréltetik ki műanyag dobozra a mostani villanyóra dobozt?

Előzmény: peti.olah (76423)
peti.olah Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76423

Ha nem akarsz teljesítményt növelni, akkor meg csak zárópecsét bontást kell kérni MÉRT fővezeték cseréhez.

A tervezett akció előtt legalább 8 nappal be kell jelenteni az eonnak, megjelölve a bontás és a visszazárás időpontját.

Célszerűen bontatni egyik nap délelőtt, visszazáratni másnap délután. Közben is ott az áram, "azt csinálsz, amit akarsz", a szerelőd kicseréli a fővezetéket, beköti a villanyórába, visszacsavarozza a helyére. Másnap jön a morcos szaki, okoskodik kicsit, és visszaplombálja az órát. Negyed óra papírozás, és kész.

Előzmény: gabkagabka (76420)
még1MbR Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76422

Így van...

Előzmény: peti.olah (76421)
peti.olah Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76421

Mérőáthelyezést is kell kérni a teljesítmény bővítésnél, az azonnal van. 

Ha előre kiépítettél (a reg.szerelő) mindent, akkor egyik dobozból kiveszik, másikba beteszik, plombálják. Kb. 1 óra az áramszünet.

Előzmény: gabkagabka (76417)
gabkagabka Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76420

Nyugodtabb lennék, ha meg lenne normálisan csinálva a dolog és ha már hozzá kell nyúlni akkor érdemes lenne 32 A-ra is bővíteni (szerintem) illetve az éjszakai mérőt is lehet nem lenne hülyeség megcsináltatni. Bár manapság már nincs olyan nagy különbség a két tarifa között.

De amúgy nem nagy házról van szó így eddig megtette a 16 A is, na mindegy majd megkeresek egy-két szerelőt, hogy mennyiből jönne ki a dolog.

Előzmény: vudergraf (76419)
vudergraf Creative Commons License 2017.05.30 -1 0 76419

Az "éjszakai áram" a B tarifa.

---

De mi is a bővítés nálad... vagy a 16 Ampert is emelni akarod?

Ilyen rövid szakaszon (szerintem) OKÉ a 2,5-es alu drót darab is a 16 Amperos B megszakítóval.

Amper növelés nélkül majd akkor cserélném, ha egyszer már rövid lesz valóban... 

gabkagabka Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76418

Közben rájöttem, melyik az éjszakai áram.

gabkagabka Creative Commons License 2017.05.30 0 0 76417

Köszi a választ, de az eon-os áraknál most melyik vonatkozik a vezérelt áram díjára? Mert ha jól értem az A1 kategória az amit most fizetünk érte.

De ez az, hogy az egészet azzal kellene kezdeni, hogy az áramszolgáltató leveszi az órát és nyilván addig áram sincsen, majd a régi tartó helyére menne az új és bekerülne a régi villanyóra helyére az új műanyag doboz.

Csak ugye arra mennyi esély van, hogy az áramszolgáltató még aznap vagy másnap visszakösse az oszlopról bejövő kábelt? Mert ugye most egy működő rendszerről van szó.

Én is attól féltem, hogy a regisztrált szerelő díja nem lesz olcsó, sajnos senkit sem ismerek a környéken, bár a faluban van egy szerelő, aki az eon-nál dolgozik csak ő sajnos nem regisztrált szerelő, de talán tud majd valakit ajánlani.

Előzmény: még1MbR (76405)
ötfelezős Creative Commons License 2017.05.30 -1 1 76416

Alább szó esik arról, hogy készülékek felfűzése esetén nem szabad a védővezetőt is felfűzősen kialakítani.

De szabad.

Az Érintésvédelmi Munkabizottság 2012. júniusi emlékeztetője szerint:

"...nem zárja ki azt, hogy a védővezető az egyes készülékek sorkapcsain átvezetve legyen kialakítva, és így legyen folytonossá téve. A korábbi hazai előírások (MSZ 172-1) ezt csupán az esetekben engedték meg, ha a tápvezeték fázisvezetői is ugyanígy vannak vezetve (tehát a közbenső villamos szerkezet kiiktatása egyúttal az áramköri táplálást is megszakította). E szabvány ilyen részletekkel nem foglalkozik, de a műszaki szempontok nyilván most sem változtak meg."

Zs:) Creative Commons License 2017.05.30