Keresés

Részletes keresés

ötfelezős Creative Commons License 4 órája 0 0 71309

Hát, lehet, én csak egy vállalatnál éltem meg a tömeges csatlakozócseréket, de a másik 5 vállalatnál más szempontok érvényesülhettek.

Még a 60-as években is lehetséges volt akár 22 mm átmérőjű tetőtartót szerelni, négyes réz egyfázisú vezetékhez, aztán 70 körül hirtelen jött a minimum 10 mm2 légkábel, és az újonnan szerelt tetőtartók minimum 2 collosak lehettek. 

Előzmény: 0l0 (71308)
0l0 Creative Commons License 5 órája 0 0 71308

Ez még nem feltétlenül a "nem lehet" esete, legfeljebb csak a túl nagy költséggel, gazdaságtalanul megvalósítható kategória. Éppen az tűnt fel, hogy a szabvány szövegében szereplő nem lehet elég kategorikus kijelentés, ami azért némi pontosítást igényelne. Öreganyám egyik kedvenc mondása szerint nincs lehetetlenség csak tehetetlenség... A szándék gondolom az lett volna, hogy legyen lehetőség ilyen kötögetős megoldásra, amikor ésszerűtlen betartani az általános szabályt, de ebben a megfogalmazásban ez korántsem egyértelmű.

Előzmény: ötfelezős (71307)
ötfelezős Creative Commons License 18 órája 0 0 71307

Hát, nem egészen így gondolom. Régebben voltak vékonyabb tetőtartók, vékonyabb védőcsövek. Oda nyilván nem kívánja megpróbálni behúzni azt, ami nem odavaló.

Előzmény: 0l0 (71304)

0l0 Creative Commons License 1 napja -1 0 71306

Hogy életszerű-e nem tudom, de talán kötelező értesíteni.

Előzmény: lala1961 (71305)
lala1961 Creative Commons License 1 napja 0 0 71305

Komolyra fordítva,mennyire életszerű hogy ilyen munkáról nem értesítik az érintett fogyasztókat ?!:-((( 

Előzmény: 0l0 (71304)
0l0 Creative Commons License 1 napja -1 0 71304

Komolyra fordítva a szót a nem lehet valóságban leginkább az az eset, amikor nincsenek otthon a tulajdonosok az előzetes értesítés ellenére sem és nem teszik lehetővé a bejutást. Ha a fogyasztó otthon van esetleg kifejezetten kéri, hogy itt vagyok tessenek bejönni és kicserélni az óráig, akkor ez kibúvót nem nagyon jelent.

Előzmény: 0l0 (71303)
0l0 Creative Commons License 1 napja -1 0 71303

A múltkori témára vonatkozóan megtaláltam az idevágó passzust. Msz 447 3.2.3:

"Közcélú elosztóhálózat felújítása esetén, amennyiben a szigetelt csatlakozóvezeték fázisvezetőit nem lehet megszakítás nélkül elvezetni a csatlakozási pontig, akkor a szigetelt szabadvezeték összeköthető a tetőtartónál, falitartónál létesülő csatlakozási pontnál a betápláló fővezetékkel."

Ez egy érdekes kitétel , bár a nem lehet gondolom azt az esetet jelenti ilyenkor, amikor a tulaj puskával áll az ajtóban, és nem engedi be a felújítókat. :-)

Rita7107 Creative Commons License 2 napja 0 0 71302

Üdvözletem!

Keresek székesfehérvári, vagy környéki szakembert!

Olyan személyt aki az EON felé a főbiztosíték cseréhez a papír kitöltésére jogosult!

paplanfa Creative Commons License 2 napja 0 0 71301

Elejétől kezdve mondjuk neki, hogy kintről jön a hiba. Volt 3 konnektorja is amit a szomszéd fizetett :)

Előzmény: SZ-B50 (71297)
lala1961 Creative Commons License 2 napja 0 0 71300

Üdv ! Ezen  "bérelt helyiségen kívül", a padlásteret érted ? Csak kérdezem ha tetőtartóra jönne a betáp,akkor merre lehet a padlást kikerülni ?:-))) Most se pájinka se "testes vörös"mivel munka van ,és így talán könnyebben megértem !:DDD Nekem a reg..szerelő minden intézett anno,így a szolgáltató irodáját is sikeresen elkerültem ,ezért a régi "állapotról "sincs semmi infom,de nem rég voltak cserélni egy melegedő biztosítékot és minden rendben találtak !:-)) És remélhetőleg oszlop csere sem lesz ,vezetékcserével kombinálva/bonyolítva !:DDD 

Előzmény: ötfelezős (71295)
0l0 Creative Commons License 2 napja -1 0 71299

Azt amúgy megpróbáltátok, amit korábban írtam, a nullázó/földelő rendszerre kötni a csaptelep környékén a fémalkatrészeket?

Előzmény: taormina001 (71296)
taormina001 Creative Commons License 2 napja 0 0 71298

Köszönöm, továbbítom!

Előzmény: SZ-B50 (71297)
SZ-B50 Creative Commons License 3 napja 0 0 71297

Látom feladta a leckét ez a csípős víz.

A hiba szinte biztos, hogy kintről jön.  Először meg kellene mérni a hurok ellenállást a bejövőnél, ez adhat támpontot a hálózat állapotáról. Utána mérni kell a bejövő nulla feszültségét egy semleges földhöz képest, ez általában csupán néhány volt, de én sokszor mértem 10 volt fölött is és ez már tud csípni.  Ugyanis a trafótól induló feszültség nemcsak a fázison hanem a nullán is esik és ez elemeli a nullát a semleges földtől.       

Előzmény: taormina001 (71296)
taormina001 Creative Commons License 3 napja 0 0 71296

Én nem tudom; mindenki mást mond. Én magam is többször beleálltam, aztán beküldtem a fiamat majd az anyámat is. Nem éreztünk soha semmit.

De ennek ellenére több személy egymástól függetlenül rendszeresen panaszkodott a jelenségre.

Előzmény: 0l0 (71291)
ötfelezős Creative Commons License 3 napja 0 0 71295

Hát, nem tudom, én csak kiskoromban ültem szolgáltató irodáján, s utoljára 77-ben mondtam azt a kuncsaftnak, hogy a szabvány szerint a méretlen fővezetéket "bérelt helyiségen kívül" kell vezetni, de már akkor is az volt az álláspont. :)

Előzmény: lala1961 (71292)
momo2828 Creative Commons License 3 napja 0 0 71294

Sziasztok!

Ha már szóba kerültek a betápok, hátha tudnátok segíteni.

Adott egy 50 éves ikerház, légkábellel van megtáplálva mindkét házrész, de egy tetőtartón jön be az áram (ez a mi oldalunkon van felszerelve, a tetőtérben), és most, hogy felújítás van, jó lenne tudni, hogy a szomszédnak hol a fenébe ágazik le az ő része. Sajnos minden falban van, sehol nem látni se kötést se semmit, és egyelőre nem bontottuk szét az egész emeletet, hogy kiderítsük.

Egyelőre az Eon emberei nem jöttek ki (igénybejelentés óta már 3 hónap eltelt mondjuk..), csak az alvállalkozók jöttek a földkábelt berakták a földbe.

Van esetleg valakinek valamilyen sejtése, hogy régen ezt hogyan oldották meg? Egyáltalán ilyen esetben Eon-ék mit tudnak tenni? Ha azt a részt szimplán levágják a szomszédnak nem lesz áram, szóval elég wtf helyzet.

A földszinti részen végig megvan a betáp gégecsöve a villanyóráig, de amíg ez meg nem szűnik, addig ugyebár azon a szakaszon nem tudunk dolgozni sajnos.

Hans70 Creative Commons License 3 napja 0 0 71293

A lényeg,hogy az összes kismegszakító le van kapcsolva ,még a villanyóránál is és úgy is ráz a víz

Előzmény: 0l0 (71291)
lala1961 Creative Commons License 3 napja 0 0 71292

Üdv ! Most pájinka helyett csak "testes vöröst"iszom ,hogy értsem is a leírtakat !:DDD  Ez manapság miért nem járható,mi az indok a tiltásnak ?"Jah,lassan 10eve nem lehet fovezeteket vinni a padlasterben:-))" Joe némasági fogadalmat tett a témába ,vagy várja a szerelőket,vagy elcsipték már a vezetékét !:-)))

Előzmény: Tízenhármaska (71286)
0l0 Creative Commons License 3 napja -1 0 71291

Szerintem összegezni kéne, hogy mely esetekben rázott valójában ez a víz, és mikor nem. Ha elég sok ismérv van hátha közelebb lehet kerülni a hiba forrásához.

Előzmény: taormina001 (71287)
Jahno Creative Commons License 3 napja 0 0 71290

Jó lesz ez, tudsz egy ilyen hibáról, ezért adod el, akkor legalább olcsó lesz, ha a vevőnek felhívod a figyelmét egy esetleges életveszélyre.

paplanfa Creative Commons License 3 napja 0 0 71289

:)))

A múltkor még nem a melegvíz kinyitásakor rázott?

De tökmindegy a fémcső-műanyagcső, ottan elektronyosság kering, na azt kéne kiszedni. Csövek szét voltak húzva? Széthúzottan, közvetlen bojler után rázott amikor kinyitottad? Tuti nem teszteltétek végig.

A csőfolytonossághoz meg a széthúzott cső két végére kéne tenni 1 metexet, és ha csipog akkor fémcső, ha nemcsipog akkor műanyag van a szakaszban. De minimum más ellenállást mutat.

De nyugodj meg, ha eladod, és az új lakót meg.assza az áram, te viszont ezt a jelenlegi hibát nem írtad bele az adásvételibe, vallatóra fognak.

ötfelezős Creative Commons License 3 napja 0 0 71288

Az MSz 447-el kapcsolatban máshonnan kéne megközelíteni a dolgot, ha a szolgáltató kötelezővé tette, akkor kötelező.

Előzmény: 0l0 (71282)
taormina001 Creative Commons License 3 napja -1 0 71287

Folytatódik a rally, ti biztos értitek, hogy miröl van szó:

Minden lakás minden villanyórája tesztelve lett, mindhiába. Nagy szerencsém, hogy a szerelöm még nem hagyott kezeit széttárva cserben, hanem tovább nyomoz. Feltevései nyomán most visszatért a lakáson belüli verzióhoz, leírása szerint ehhez:

"Abban az esetben, ha fürdés közben a hidegvíz zárva van, tehát csak a meleg csap van nyitva, akkor nem ráz, vagy csak egészen minimális értékben. A gyanúm az, hogy a fém cső után műanyag köpenyes (esetlegesen 5 rétegű csövet használtak, ami kívül műanyag, de van benne egy alumínium cső is) került beépítésre és ha ez így van, akkor ez is okozhatja a problémát. Azért gondolok erre, mert csak akkor ráz amikor a hidegvíz folyik. Ennek az az oka, hogy a víz ugyan vezeti az áramot, de nem úgy, mint a fém cső. Vagyis az úgynevezett EPH nem valósul meg teljes mértékben, ha a műanyag cső van beépítve és az a vízcső amiben a hidegvíz jön megszakításra kerül a műanyag csővel és nincs átkötve egy megfelelő vezetékkel az a szakasz ameddig a műanyag cső tart."

Van ennek értelme? Számlát már nagyon rég nem kérek töle...

Nagyon úgy látszik, ennek eladás lesz a vége. Ehhez az én életem már túl rövid, a pénztárcám meg túl sovány...

Előzmény: ötfelezős (70304)
Tízenhármaska Creative Commons License 4 napja 0 0 71286

92ben nosultem,ugye azzal oda lett a nyugalmam,a hetvegi bulizasok,es mehettem maszekolni a kollegakkal. szoval ebbol azt akarom kihozni,hogy mar akkor sem lehetett toldott kotes a meretlen csatlakozon. de ertsel mar meg,en nem uj epitesrol beszelek,nagyon sok olyan csatlakozo volt meg ami csupasz legvezetek volt,elvagta a csatlakozasipontnal,majd addig hozta uj szigeteltett,majd a 2,5-s aluvezeteket szigetelt kotoelemmel rakototte.

Jah,lassan 10eve nem lehet fovezeteket vinni a padlasterben:-))

Előzmény: lala1961 (71285)
lala1961 Creative Commons License 4 napja 0 0 71285

Na,szóval,a pálinkától felbátorodva annyit fűznék a témához,hogy mikor építkeztem 2002-ben ,akkor a tetőtartó helyett az Északi tűzfalra került a betáp kábel, és a szerelő az órától az oszlopig egy vezetékkel húzta végig a padlástéren keresztül a vezetéket !:-)Reg szerelő volt a környéken és maszekba csinálta nálam (plombázott a végén),és Ő mondta hogy nem lehet toldás a vezetékbe,és mintha azt is mondta volna hogy az kimérhető lenne ha toldás ,vagy leágazás volna a vezetékbe/en !:-) Lehet urban legend az egész,de nekem ilyen infom van ezzel kapcsolatban !:-) 

Lacivill Creative Commons License 4 napja 0 0 71284

Vicces, ma hívott Bp. 17 kerületből  ismerős villanyszerelő, hogy a környékükön újítják fel a légvezetékes hálózatot, és a tetőtartónál csipkedik le a rendszert.

Ő megmondta, hogy hozzá akkor jöhetnek be, ha a villanyóráig behúzzák, nagy duzzogva megtették.

Az a gond, hogy később már ha bármi bővítést kér a megrendelő akkor neki kell kifizetnie a teljes új átfeszitést.

Persze a kötés se egészséges ha napsüti , mínusz 20 éri, és a szél is rángatja.

Előzmény: Tízenhármaska (71283)
Tízenhármaska Creative Commons License 4 napja 0 0 71283

Kohogesedre egy pohar palinkat ajanlok Neked:-))

Nagyon is jellemzo volt,hogy regen a tetotartoig adta a csatlakozot a Titasz,mert ugye igy hivtak oket orszagosan.

Ha en lennek az alvallalkozo,en is csak addig cserelnek csatlakozot,ket okbol is.

1. mert le ciganykodjak veluk a koltseget,nyugodt lehetsz abban nem annyit adnak ra,mint amennyit palyazaton nyertek

2. en mar bontattam meg par merohelyet,hat van olyan fovezetek csovezes,hogy kopnek 1-t ha az udvaron irnam ezt a hozzaszolast.

Szoval egeszsegedre azzal a palinkaval :-))

Előzmény: lala1961 (71281)
0l0 Creative Commons License 4 napja -2 0 71282

Ennél bonyolultabb lehet a helyzet. Nézegettem a szabványt és az ide vonatkozó törvényt. A csatlakozási pontot egyfajta tulajdoni határként definiálják. Ha sikerül kitalálni, hogy a tulajdoni határ mit jelent egy csatlakozó vezetéknél, ami közterületről megy az ingatlanra, akkor közelebb kerülhetünk ahhoz, hogy mi jogos és mi nem, mert minden további fogalom a témában a csatlakozási ponttal áll összefüggésben,

Valahogy nekem az olvasottakból első közelítésben úgy tűnik, hogy ha a telekhatáron kötést tesznek egy légvezetékre és a további szakaszt a felhasználó tulajdonának tekintik, akkor az megfelel a jogszabálynak és a szabványnak is, mint csatlakozási pont. Az oszlop és a telekhatár között viszont nem szabványos kötni.

Ha már szóba jött, az MSZ 447 szabványban az szerepel, hogy önkéntes, kivéve ha jogszabály kötelezővé teszi. Azt meg tudja mondani valaki, hogy mikor milyen estekben kötelező és mi teszi azzá?

Előzmény: lala1961 (71281)
lala1961 Creative Commons License 4 napja 0 0 71281

Üdv ! Boccs hogy bele köhögök,de eddig úgy tudtam hogy az vill.. óráig nem lehet toldott vezeték,mivel ott lehetőség van méretlen vezeték leágaztatására !:-) Vagy ahol a toldást bedobozolják ott plombáznia kéne ,hogy ne lehessen hozzáférni !:-) Ez utólag szívás ha az óráig cserélik(ha tudják és megy),és gányolás ha toldozzák foltozzák !:-)

Előzmény: Tízenhármaska (71280)
Tízenhármaska Creative Commons License 4 napja 0 0 71280

Joe.

Ne legyen igazam,de troger,ciganymunkat fog vegezni az alvallakozo,mert nem az elmu fogja csinalni

Es ezek nem huzzak le azuj csatlakozot a meroig,megallnak a tuzfalnal vagy a tetotartonal,tesznek ra szigetelt kotoelemet oszt hello.

Nalhnk az eon alvallalkozoi igy csinaltak akinel rovid volt a csatlakozo,hat nalam nem :-))

Jah es soret sem csinaljak meg,mert zaropecsetet nem bonthatnak.

Előzmény: joevagyok68 (71277)
paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 71279

Teccik, nem teccik, óra előtt ez jár. Ha az irodában fizetsz akkor lassan cserélnek, ha sörben fizetsz helyszínen akkor gyorsan cserélnek toldozatlanra.

Előzmény: C20NE (71278)
C20NE Creative Commons License 4 napja 0 0 71278

Amit én láttam az az, hogy ha rövid az oszlopnál toldották nem cseréltek azok semmit, de lehet, hogy ennek is van terület függése. Én amúgy nem örülnék egy toldott betáp kábelnek!

Előzmény: joevagyok68 (71277)
joevagyok68 Creative Commons License 4 napja 0 0 71277

Érdeklődnék a nagyérdeműtől, hátha...

ELMŰ , cserélik az oszlopokat az utcába/környéken

Nézem, hogy az új oszlop magasabb (és máshol úgy néz ki "magasabbra is rakják rá a vezetéket" mint a régi oszlopon ), tehát az a kérdés merült fel bennem, hogy a mostani "légkábel" hogyan , miként fog elérni oda ahova kéne ?

Mivel tegnap nem voltunk otthon, reggel elkaptam szomszédot és rákérdeztem, hogy tud-e valamit erről..

Azt írom amit ő mondott !

"Jöttek és azt mondták neki, hogy a "falig" kicserélik ,odáig raknak új vezetéket ( ő azt mondta, hogy sodrott alut vagy mit , mert most nem az ), a falhoz raknak kötődobozt, onnan meg megy a régi tovább !"

Ez így elsőre elég hüleségnek hangzik !

Lehet a szomszéd sokat ivott és/vagy félreértett valamit !

Szóval a kérdés...

Ilyenkor milyen lehetőségek vannak ?

Mi az amit nekik "kell" megcsinálni és meddig ?

Előre is köszi.

GeriSoft07 Creative Commons License 4 napja 0 0 71276

Én mondjuk sosem szereltem suli után lakás villanyt, így ez kimaradt. Nekünk a suliban horonymarónak nevezték a két gyémánttárcsás gépet, ami után a hozzá adott vékony lapvésővel kellett kitörni a téglát.

Ez tetszik ez a gép, de akkor se megyek lakást szerelni :D

Előzmény: King_of_Giants (71272)
King_of_Giants Creative Commons License 5 napja 0 0 71275

Ma voltam kölcsönzőben más gépért és ott pihentek az emlitett horonymarók

Igen, a gyémánttácsás már sokkal jobb, könnyebb vele melózni, de drágább. Meg kell venni a tárcsákat is

Egyszer melóztam egy papir porzsákossal, nem is emlékszem mennyi zsákot elhasználtam

A kinézet viszont sokkal szebb mint bármi más géppel

Azt mondják ugysem látszik, mert elvakolják

Mégsem mindegy a "szemnek" amikor kész egy munka, nem beszélve ha egy vékony falba kell hornyot készteni.

Előzmény: 0l0 (71274)
0l0 Creative Commons License 5 napja -1 0 71274

Ezt legalább elintézted 13-as helyett.

A nyelvhasználat sajnos nem mindig logikus, de ha mentegetni akarnám a dolgot, azt mondanám a két tárcsásat fel lehet fogni úgy is, hogy két vékonyabb hornyot mar, amelyeket össze lehet ütni egy nagyobbá....

Előzmény: King_of_Giants (71273)
King_of_Giants Creative Commons License 5 napja 0 0 71273

Látom, ezen van porszivó csatlakozás

Amit a kölcsönzőböl vételeztem azon soha nem volt

Előzmény: King_of_Giants (71272)
King_of_Giants Creative Commons License 5 napja 0 0 71272

Falhoronymaró, a nevéböl is következik, marótárcsával szedi ki a hornyot. A horony szélessége függ a marótárcsa fogainak "ferditésétöl" Sokat melóztam vele, igen nyűgös

A gyámánttárcsásat inkább horonvágónak nevezném

Előzmény: 0l0 (71271)
0l0 Creative Commons License 5 napja -1 0 71271

Szerintem az általános szóhasználatban a falhoronymaró alatt a két vágótárcsás szerkezetet értendő. Olyan falhoronymaró, ami mindenestül kikapja a hornyot elég ritka madár, én még nem is találkoztam vele, de ha elszívócsonk nélkül gyártanák, az nem volna valami okos dolog.

Előzmény: King_of_Giants (71268)
Tízenhármaska Creative Commons License 5 napja 0 0 71270

minap vettem egy Gude-t, ketto darab 150-koronggal adtak.

Most hetvegen meg is keresi az arat.

Jah,21ezerbe kerult.

Előzmény: norbi.sz_80 (71266)
King_of_Giants Creative Commons License 5 napja 0 0 71269

Én is ingatlan vételben vagyok

Ha villany felújitás,bővités lesz, egyszerűen kivésem/kitépem a régi csövezést ahol kel és , ahogy irod,  vésőkalapáccsal bővitem a szükséges hornyokat + dobozfúró. Vésőkalapácsom és dobozfúróm van, nem kell vennem. Ugyanakkor nemrettenek meg a flextöl sem, akármiylen poros munka is

Egy dupla gyámántárcsás vágó + porszivó, ha nem is nagy beruházás egy házhoz árához képest, de szerintem egy felújitáshoz igen.

Előzmény: norbi.sz_80 (71266)
King_of_Giants Creative Commons License 5 napja 0 0 71268

Linkelj már egy falmaró képet! Ha sikerül vagy nem, az arcodbol utána vegyél vissza!

Előzmény: Tízenhármaska (71267)
Tízenhármaska Creative Commons License 5 napja 0 0 71267

Miért nem csatlakoztatható?

Neha olyan hülyeségeket írsz hogy azt meg Te sem hiszed el.

Ilyen írásokkal kar a hozzászólásaid számat növelni.

Előzmény: King_of_Giants (71265)
norbi.sz_80 Creative Commons License 5 napja 0 0 71266

Ezt szerettem volna, de sajnos 50km-es körzetben nincs bérelhető falhoronymaró...

Nevetséges ez a környék (Salgótarján környéke). Van gépkölcsönző, de horonymarójuk nincs...

Már vettem volna egy GÜDE-t 35 ezerért, hogy egy házat kibír (csak saját felújítás lesz), aztán eladom, mivel 2 év garit adnak rá. Viszont ahhoz még vennem kellene akkor egy normális elszívót, az kb. + 40ezer, szóval már 75-nél tartanék...

Még esetleg arra gondoltam, hogy veszek egy fúrókalapácsot, és azzal vésem végig (a gépet aztán tudom használni másra is, mert fürdőszoba felújítás során a csempét/metlakit is fel kell szedni + a későbbiek folytán tudok fúrni a falba is, ami jól jön a fűtésrendszer cseréje során is). Nem lesz szép, de úgyis javítani kell a falakat, mivel komplett felújítás lesz (most vásároltuk a házat), úgyhogy nem gipszel lesz kirakva végig, a kőműves majd javítja/vakolja...

Esetleg ez utóbbi járható megoldás lehet?

Előzmény: King_of_Giants (71265)
King_of_Giants Creative Commons License 5 napja 0 0 71265

Mintha pár napja lett volna szó horonymarórol. Akkor is azt állitottam, hogy porszivó nem csatlakoztatható marótárcsás horonymaróhoz

Az hogy szigetelőszalaggal odaragasztja valahogy , nem egy profi megoldás

Gyámánt tárgyás horonyvágot kell bérelni porszivóval

Nem olcsó és eszi a porzsákot, esetleg vizes porszivót applikálni hozzá

Amikor még melóztam, volt egy társam aki mindig bevállalta a flexes kivágást, kirajzolás után

Ablak ajtó kinyit, a huzat kiviszi a port. Autóval haza, zuhany, melósruha kidob :)

Előzmény: paplanfa (71263)
norbi.sz_80 Creative Commons License 5 napja 0 0 71264

És olyan hamuporszívó, aminek saját motorja van? 1200W körüliek vannak, azokban van szűrőbetét is...

Vagy azok sem sokat érnek?

Előzmény: paplanfa (71263)
paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 71263

1 perc után úgyis abbahagyod, mert semmit se fogsz látni :)

A hamuporszívó jó lenne, csak tegyél elé egy ciklonos porleválasztót és egy jó hosszú gégecsövet.

Összegezve: Tróger meló.

Előzmény: norbi.sz_80 (71262)
norbi.sz_80 Creative Commons License 5 napja 0 0 71262

Falhoronymarót szabad használni porelszívó nélkül? Még teljesen üres a lakás, porálarcom van... Gondolom akkor sem egészséges...

Esetleg olyan megoldás érhet valamit, hogy a hamuporszívót/tartályt használom fel? Akkor nem jut olyan mennyiségű por a porszívóba...

ötfelezős Creative Commons License 6 napja 0 0 71261

Régi? Mi a régi? Ami fent van 25 éve, vagy amit 25 éve gyártottak? A fogyasztásmérő elvileg az alapáram tizedénél már a megadott hibaosztályon belül mér, de az alapáram huszadánál sem mér pontatlanabbul, mint a pontossági osztálya szerinti tűrés mondjuk két-háromszorosa.

Másfelől, nálunk, 12 lakásnál, jól elkéstek a TMK-val, kb 20 évig voltak fent 3 fázisú mérők, csere után mindenkinek "megemelkedett" a villanyszámlája kb 40 %-al.

Az alapdíj, stb gondolata nem a mérő meg nem indulása, hanem az a törekvés, hogy mivel energiát előállítani állandó + változó költség, ez tükröződjön az árszabásban is. Háztartási fogyasztóknál is többször be akarták vezetni a nagyobb összegű készenléti díjat, de mindig visszaléptek (bár a tömbárszabás akár jelentős alapdíjnak is felfogható volt).

Előzmény: Csuklósbusz (71259)
ficere50 Creative Commons License 2016.09.19 0 0 71260

Annyira igaz volt ez a régi elektromechanikus fogyasztásmérőkre, hogy anno, volt az elszámolásban un. "reduktordíj" beépítve. Utána lett az alapdíj, ill. a készenléti díj...nem is mostanában volt!

Előzmény: Csuklósbusz (71259)
Csuklósbusz Creative Commons License 2016.09.18 0 0 71259

Igaz az a pletyka hogy a régi villanyórák el sem indulnak kis fogyasztás ( pl 40W ) alatt?

Sőt az újjabb digitális villanyórák piros folyamatos leddel jelzik ha nincs fogyasztás. De a csengőtrafót stb ami viszont fogyasztás azt észre sem veszi még az sem.

Szóval elvileg igaz lehet. :-)

peti.olah Creative Commons License 2016.09.16 0 0 71258

Én is úgy értettem, hogy a csövet hajtja pár milliméteres ívben.

Előzmény: King_of_Giants (71257)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.09.16 0 0 71257

Szoval te a falsarokra értetted a pár mm-es ívet?

Így jobban értelmezhető már.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (71255)
Sraffter Creative Commons License 2016.09.15 0 0 71256

Szia!

Ma délután sikerült időt szakítanom rá és bekötöttem így a motort. Megy szuperül.

Köszi a segítséget mindenkinek.

Előzmény: King_of_Giants (71171)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.15 0 0 71255

"a komment onnan indult hogy szűk derékszögű kanyar akár pár milliméteres sugárban is elkészithető,  ami alapvetően  nem igaz"

Én ezt írtam szó szerint:

"közvetlenül a felszín alatt futó védőcsővel is be lehet kanyarodni igen éles, akár milliméteres belső sugarú sarkon is."

Előzmény: King_of_Giants (71253)
bexxter Creative Commons License 2016.09.15 0 0 71254

Köszönöm. :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (71237)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.09.15 0 0 71253

Megértettem

0l0 olvtárs magyarázatábol

De a komment onnan indult hogy szűk derékszögű kanyar akár pár milliméteres sugárban is elkészithető,  ami alapvetően  nem igaz

OK, egyel több trükköt  tanultam/de már minek/

Előzmény: Mekk Elek ezermester (71246)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.15 0 0 71252

Azt már említettem, hogy az aksira írt kapacitás nagyjából csak a vásárlás napján igaz (na jó, komolyabb termékek újkorukban akár még többet is tudhatnak), szóval nem azt kell tudnod, hogy az aksid újkorában mire volt képes hanem az, hogy ezen a héten mennyire lehet rá számítani :)

A szünetmentes tép töltő áramköre egy bizonyos aksi-töltöttségnél leáll, nem tölti tovább. Ha ez a töltöttségi szint túl magas, az rövidíti az aksi élettartamát/kapacitását, viszont így áramszünet esetén tovább fogja bírni, hiszen a töltő több energiát gyömöszölt bele.

Áramszünet közben az inverter egy bizonyos akkumulátor-szint alatt le fog állni az áramszolgáltatással, mert a túlmerített akksi élettartama/kapacitása csökken. Van olyan invreter, ami már viszonlyag magas töltöttségi szintnél leáll (hogy óvja az aksit) és van olyan inverter, ami durvábban leszívja, hogy minél tovább tudjon energiát szolgáltatni a gazdinak.

A hálózatól felvet energia mennyiségből nem lehet következtetni az aksi kapacitására, hiszen abban benne van az aksitöltő áramkör saját energiafogyasztása is.

Az aksi feszültsége sem nyújt megbízható információkat.

Az aksid pillanatnyi kapacitását úgy tudnád megmérni, hogy

- a szünetmentes kimenetére ráteszed a wattmérődet kWh mérő állásban (ne felejtsd el lenullázni :)

- kihúzod a szünetmentest a falból

- és addig dolgoztatod aksiról, amíg magától le nem áll az inverter

Ezután leolvashatod, hogy az energiatároló rendszered JELEN PILLANATBAN hány kilowattórát tud produkálni ezzel az aksival.

Ha lenne hasonló adatod új aksival, akkor azzal összevethetnéd,

anélkül megsaccolhatod, hogy újkorában kb mennyi wattórát tudhatott az aksid (38A x 12.7V = 0,482 kWh, mínusz az inverter saját enegiafelhasználása).

Az újkori és a jelenlegi kilowattórák különbségéből megsejtheted azt a dátumot, amikor el kell majd indulni a bótba az új akkumulátorért (persze előtte egy kis anti-szulfát tornáztatás nem árthat, lehet, hogy kapsz egy év haladékot).

Szerintem ha egy ólom-aksi kapacitása kb 3-4 évente feleződik, ez még belefér a "normál öregedés" kategóriába. Ha ennél gyorsabban csökken a kapacitás, ott vagy valami gond van, vagy elmértünk/elszámoltunk valamit :)

Előzmény: Szumoo (71248)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.15 0 0 71251

A kép kicsit homályos, kicsit kicsi, de az alapelv látszik rajta :)

Köszi.

Előzmény: Szumoo (71249)
ötfelezős Creative Commons License 2016.09.15 0 0 71250

Hát kettőtől nem is esik pánikba, kettőt a magyar szabvány is megengedett.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (71245)
Szumoo Creative Commons License 2016.09.15 0 0 71249

Ilyesmire gondolsz?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (71246)
Szumoo Creative Commons License 2016.09.15 0 0 71248

Ha a tesztelés közben mérted volna az aksi ampert meg az órát, akkor most lehetne tudni, hogy ténylegesen hány amperórát tudtál kivenni belőle.

Naszóval ahogy azt korábban is írtam, az akkukra 38Ah van írva és hat darab van belőlük.
Akksi ampert továbbra sem tudom megmondani, viszont ma megmértem fogyasztásmérővel a terhelés a 220-as oldalon 100W volt végig, a szünetmentes saját fogyasztása továbbra is ismeretlen.

Ezzel a 100W terheléssel kb. 20 óra alatt 12.7V-ról, 11,4V-ra merültek az akkuk. 

Nem tudom ez elég pontos-e bármilyen számításhoz.

Korábban azt számoltam hogy elméletileg 8.33Ah kell egy óra áthidalásához 100W terheléssel, ez nyilván elhanyagolja az inverter saját veszteségét, meg amúgy is csak egy elméleti képlet. (V*Ah=Wh)

Eszerint a 6x38-as akkupakknak elméletileg 27 órát kéne tudnia 100W terheléssel, nem tudom hogy meddig engedte volna merülni az akkukat a szünetmentes, de ha ugyanilyen lineárisan 0.065V-ot esik a feszültség óránként akkor 27 óra alatt 11.09 V-ig merülnének.

Nem vagyok villamos szakember, nyilván 1000 helyen sántít a matek, de szerintem nem felét/negyedét tudják az akkuk, annak ami rájuk van írva. Vagy valamit nagyon másképp kell számolni.

A lényeg mindettől függetlenül ugyanaz, normál fűtés idényben nem folyamatosan megy két szivattyú 45-45W-ot fogyasztva, hanem 5-15W fogyasztással, és csak szakaszos üzemben, így akár több napos áramszünet esetén se fagyunk meg.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70751)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.15 0 0 71247

Ez egy villanyszerelő fórum, tehát ha esetleg valakinek akad a keze ügyében két cső-könyök, legyen szíves tolja be egy sarokba és fényképezze le és tegye be ide a fórumba.

Vagy fogjon két egyenes csődararabot, hajlítson a végükre egy-egy 90 fokos kanyart, dugja össze a két kanyart és azt tolja be egy sarokba, a lényeg ugyanaz.

Én is megtenném, de nincs semmi ilyesmi a környezetemben.

Egyébként ugyanezt a "sarokba-duplakanyar" trükköt meg lehet csinálni gégecsővel is.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (71231)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.15 0 0 71246

Ha akad otthon két könyök, próbál ki a valóságban. Szóban elmagyarázni nehéz, de amikor ott van a kezedben, két másodperc alatt megérted.

Előzmény: King_of_Giants (71241)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.15 -1 0 71245

"abba az S alakba húzzál te be bármilyen vezetéket"

Egy jó villanyszerelő nem esik pánikba attól, hogy két kötődoboz között nem egy, hanem két kanyar van.

A komolyabb villanyszerelők még három kanyart is bevállalnak ha nagyon muszáj, persze ilyenkor már okos dolog eggyel nagyobb csőátmérőt és a szokásosnál lágyabb íveket alkalmazni (no meg olkor jönnek a síkosító anyagok ;)

Előzmény: *Steve (71240)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.09.15 0 0 71244

kb egy toziósan 90 fokban meghajtott S alak szerűség de a függőleges görbület nem síkban van."

Köszi, így értem! Adott esetben tényleg kevesebb vésés

Előzmény: 0l0 (71243)
0l0 Creative Commons License 2016.09.15 -1 0 71243

Úgy érti, hogy a két könyök függőlegesbe fordul és úgy találkozik a sarokban. Ez kb egy toziósan 90 fokban meghajtott S alak szerűség de a függőleges görbület nem síkban van. Ha az ívek elég nagyok akkor a behúzást sem akadályozza jelentősen. Azért alapvetően nagyobb mennyiségű anyagot kell kivésni hozzá, de amikor van hely az ívekhez és a vakolat alatti anyag vésése kerülendő, akkor ötletes megoldás.

Előzmény: King_of_Giants (71241)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.09.15 0 0 71242

Ezt akkor is előadja, ha csak 1 fázis van felkapcsolva és arról üzemel mindkét gép. Amíg csak a kis fúró megy, addig előre forog, amint a hegesztő, onnantól visszafelé ?!"

Ha ugyanazon 1 fázis esetén van az a tünet, nem értek egyet vele. Miért fordulna meg a mágneses tér iránya, ha nagyobb terhelés van rajta? Persze megmagyarázni nem tudom

Előzmény: Mekk Elek ezermester (71236)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.09.15 0 0 71241

Nem értem a két könyök S alakuságát hogy érted

Egy sarokba , vagy leálláshoz elég egy könyök

Kész könyök sem pár mm-es sugárban van hajlitva,

még MÜII-es csőnél sem. MÜIII-nál meg még nem láttam kész könyököt

Hagyjuk!

*Steve Creative Commons License 2016.09.15 0 0 71240

abba az S alakba húzzál te be bármilyen vezetéket

ficere50 Creative Commons License 2016.09.15 0 0 71239

Bocs: 3-6-9-re az elmenők!

Előzmény: ficere50 (71238)
ficere50 Creative Commons License 2016.09.15 0 0 71238

Figyelj arra, hogy a "betáp"-ok az 1-4-7 pontokra kerüljenek...az "elmenők" a 3-6-8-ra.

Előzmény: bexxter (71230)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.15 0 0 71237

Áramtalaníts, kösd ki pl a három vékony vezetéket (kösd be őket ideiglenesen egy-egy csokiba/WAGO-ba), kapcsold vissza az energiát és mérd meg, hogy ezután a hatból melyik három ponton van feszültség. Lehet, hogy meg fox lepődni :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (71236)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.15 0 0 71236

Talán az van, hogy a három bemenet-kimenet párosból, az egyik (esetleg kettő is)  fordítva lett bekötve, tehát az energia a kimenetre jön és a bemenetről megy tovább a műhely felé.

Amikor csak a helyesen bekötött ponton van terhelés, akkor jó irányba forog, de amikor a fordítva bekötött ponton nagyobb áram jelenik meg, az már ellenkező irányba tudja forgatni.

M3 HellRot Creative Commons License 2016.09.15 0 0 71235

Bocs, nem vagyok gondolatolvasó :D

Talán a fázissorrend lesz felcserélve, az változtat forgásirányt... 

Előzmény: bexxter (71234)
bexxter Creative Commons License 2016.09.15 0 0 71234

Miért, mi van ha látszik a száma? Almérő, akár ki is köthetem ha akarom, se plomba semmi. De mint írtam, az lenne a lényeg, hogy helyesen mérjen... Tudom, meglepő, hogy valaki nem lopni akar manapság. Hosszú távra tervezek...

Előzmény: M3 HellRot (71233)
M3 HellRot Creative Commons License 2016.09.15 0 0 71233

Majd a szakik megmondják, viszont a "jóvilágot" ott buktad hogy ide gyári számmal fényképet tettél fel az óráról ;-/

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.15 0 0 71232

"Egy kollégám mesélte, hogy egyszer látott gérbe vágott 36-os csövet. :D"

Én meg láttam ilyen bekanyarodást: a "szakember" belehúzta a vezetékeket a csőbe, majd egyszerűen a térdén derékszögben megtörte, benyomta a sarokba és gyorsan odacsapott egy kis gipszet.

Na így lehet igazán gyorsan dolgozni :)

Előzmény: ötfelezős (71225)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.15 0 0 71231

Éles ívben bekanyarodás bármilyen vastag csővel:

- odaállsz a szoba sarkába

- fogsz két db 90 fokos cső-könyököt

- egymásba dugod őket úgy, hogy egy "S" alakot formázzon

- megfogod a kezecskéddel az összedugás pontját és benyomod a sarokba úgy, hogy az összedugott szakasz függőlegesen belesimuljon a sarokba

Ekkor az egyik nyitott csővég az egyik falra simul rá, a másik csővég meg a másik falra.

Ha a cső vékonyabb a vakolatnál, akkor a bekanyarodáshoz egy milliméternyire sem kell belevésni magába a téglába/betonba, utólag mégis viszonylag könnyen át lehet húzni a vezetéket a két 90 fokos lágy íven.

Remélem, érthetőre sikerült a leírásom, nem szeretnék rajzolgatni :)

"Hajtottál már MÜIII-as csövet? Tuttam.... :)"

Igen, hajlítottam. Sőt, 36-os MüI-es csövet is hajlítottam már (homok+gázláng).

Honnan tudtad?

Előzmény: King_of_Giants (71222)
bexxter Creative Commons License 2016.09.15 0 0 71230

Üdv!

Szükségem lenne egy kis segítségre!

Adott egy bérlemény, amibe 3fázis bekötését kértem. Egyelőre nincs olyan gép, ami egyszerre igényelné is.

De valami nem jó (bár nekem kedvező:) ) mert amíg 1 fázis biztosítéka van felkapcsolva és üzemel pl a fúrógép, addig minden rendben, de amint másik fázist felkapcsolok és üzemel egy 1 fázisú CO hegesztő, visszafelé forog az óra ?!,

Ezt akkor is előadja, ha csak 1 fázis van felkapcsolva és arról üzemel mindkét gép. Amíg csak a kis fúró megy, addig előre forog, amint a hegesztő, onnantól visszafelé ?!

Ez mitől lehet?

tfe_tng Creative Commons License 2016.09.14 0 0 71229

Akkor csak szakmai kihivas volt a dolog ? :)

Előzmény: paplanfa (71228)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.14 0 0 71228

Azt senki nem mondta, hogy tettek is bele valamit :)

Előzmény: tfe_tng (71226)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.14 0 0 71227

Ytongba kell a kollégának :) Oda meg egy asztalos körfűrész kiherélt akármilyen vídiás lappal is röhögve megtenné.

Előzmény: King_of_Giants (71223)
tfe_tng Creative Commons License 2016.09.14 0 1 71226

miert van olyan erzesem hogy azt nem utolag fuztek be ? :)

Előzmény: ötfelezős (71225)
ötfelezős Creative Commons License 2016.09.14 0 0 71225

Egy kollégám mesélte, hogy egyszer látott gérbe vágott 36-os csövet. :D

Előzmény: King_of_Giants (71222)
0l0 Creative Commons License 2016.09.14 -1 0 71224

Természetesen az alu rézre cserélése kapcsán írtam az idézetet, és nem fordítva, mint azt utóbb helytelenül leírtam.

Előzmény: 0l0 (71219)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.09.14 0 0 71223

Martál már vörös kemény téglát vele, különösen lefelé amikor nincs fuga?

Arrol nem beszélve, ha kölcsönzős, azok soha, vagy ritkán élezik meg a marótárcsát?

Nem egy leányálom dolgozni vele és bizonyára van, de porelszivóssal még nem találkoztam marótárcsásban

Előzmény: paplanfa (71221)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.09.14 0 0 71222

közvetlenül a felszín alatt futó védőcsővel is be lehet kanyarodni igen éles, akár milliméteres belső sugarú sarkon is."

Nem mértem még soha, de kb 20-40mm-es sugárban?

Hajtottál már MÜIII-as csövet? Tuttam.... :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (71218)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.14 0 0 71221

A horonymaró miért lenne szenvedés? Jó porelszívás és erős bicepsz kell hozzá.

Előzmény: Atys15 (71220)
Atys15 Creative Commons License 2016.09.14 0 0 71220

Köszi mindenkien a válaszokat. Maradok végés+köztesrész kiütésénél, ha valóban szenvedés a horonymaró használata, akkor így egyszerűbb lesz talán :) 

Előzmény: 0l0 (71205)
0l0 Creative Commons License 2016.09.14 -1 0 71219

"Többnyire tényleg ez az ésszerű alternatíva, ugyanakkor bizonyára vannak esetek ritkábban, ahol funkcionális értelemben szinte fölöslegesen történik"

Ezt írtam a réz alura cserélése kapcsán. Az általad leírt eset a többnyire kategóriába tartozik ezért olyankor biztosan nem hangoztatom, hogy nem kell cserélni :-)

A laikus nem is feltétlenül fogja maga bekötni, csak érdekelte, hogy mekkora kábelt kellene lerakni.

Előzmény: Zs:) (71215)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.14 0 0 71218

Tudtommal a kettős szigetelésű kábeleket közvetlenül is szabad falba tenni, tehát védőcső nélkül is be lehet vakolni.

Egyébként közvetlenül a felszín alatt futó védőcsővel is be lehet kanyarodni igen éles, akár milliméteres belső sugarú sarkon is.

Előzmény: Beer Monster (71210)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.14 0 0 71217

mm fali is van. Ennek mintájára akár a koax, hangszórókábel is bevakolható, nem? De az a lepattinthatós kábelcsatorni 1,5cm mélyen történő befaragása a legszimpatikusabb, csak ésszel legyen kiválasztva, olyan kell aminek a fedele "közézáródó", így az U alak beragasztózható pl akril tömítővel. Meg lehet csinálni nagyon frankóra is.

Előzmény: szakmókus (71212)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.14 0 0 71216

Nem is rossz ötlet. Le is lehet tapétázni, vagy papírral letapétázva és lefesteni. Nem áll ki a falsíkból.

Előzmény: Domi-V63-138 (71213)
Zs:) Creative Commons License 2016.09.14 0 1 71215

Azért amikor a már tövig letöredezett (elöregedett) alut kell bekötnöd, akkor is hangoztasd, hogy nem kell azt kicserélni!

Arról nem nagyon esik szó, hogy az alu kötése milyen jó móka, a hozzá való szerelvények sem olcsók, főleg ha rézhez kell kötni (alu-réz saru).

Az évenkénti karbantartásról se feledkezzünk meg.

Csinálunk azért pár vastag alu kábelezést, de megfelelő szerszám és tudás nélkül egy laikusnak ajánlgatni....

Előzmény: 0l0 (71211)
Domi-V63-138 Creative Commons License 2016.09.14 0 0 71214

Szerintem jól látod a dolgokat. Nem az aluval mint fémmel van gond, hanem a kókány kötésekkel. Az egész országos hálózat abból van. Egy annak idején megfelelően méretezett hálózat ma is megállja helyét. Legfeljebb a kötéseket kell kicserélni wago+alu paszta kombóra.

Előzmény: 0l0 (71211)
Domi-V63-138 Creative Commons License 2016.09.14 0 0 71213

Vezetékcsatornát is be lehet vésni a falba, s utána rápatintod a fedelét, gletteled, stb...

szakmókus Creative Commons License 2016.09.14 0 0 71212

Nem.

Semennyire. Ha kell ív,azt idomként kapható.

Mert ugyebár van süllyesztett szerelés,és van falon kívüli szerelés. Azok szerelvényei arra alkalmasak,amelyikre gyártották.

Védőcső a süllyesztett, vékony falu mert védi a vakolat, kívülre bilincsbe nem pattintható.

A falon kívüli vastagfalú, bár vakolat alá is fektethető.

A gégecső elméletileg mindkét helyre megfelel,bár van olyan ami rogyik a bilincsben.

A falban lévő csőbe csak behúzni lehet a vezetéket("néha kábelt"). Már a vakolás miatt is nehéz elképzelni hogy kerülne bele utólag a vezeték(kábel) hasított

nyitott védő csőbe,ráadásul amibe bejut a vakolat,gipsz.

Mert mi a terv? Mit kívánsz megvalósítani?

0l0 Creative Commons License 2016.09.14 -2 0 71211

A réz előnyei (vékonyabb, kevésbé sérülékeny, nemesebb fém, könnyebb biztonsággal kötni...) a lakás vezetékelésekor lényegesek az azonos vezetőképességű aluval szemben, ugyanakkor egy relatíve hosszú lakás betápnak használt földkábelnél, vagy különösen légkábelnél már kevésbé.

Az igaz, hogy egy építkezés költségében a pár tízezer forint, ami itt felléphet különbségként nem jelentős, de alapvetően egy építkezés során minden egyes tételnél hasonló döntéseket kell meghozni. Ha mindenütt a két-háromszor drágább megoldást választja az ember hasonlóan csekély előnyök érdekében, akkor az épület anyagköltsége is két háromszor több lesz. Ez nem azt jelenti, hogy ostobaság volna rézből megoldani, csak bizonyos esetekben kevésbé gazdaságos. Ha az aluval azonos árú rezet választjuk, akkor a veszteség miatt, ha az azonos vezetőképességűt, akkor a bekerülési költség miatt. Egyébként ez nem egy kardinális kérdés, nem is én tettem azzá, hanem a vitapartnerem.

Csendben jegyzem meg, hogy szerintem sok, több évtizede készült alumíniummal szerelt rendszer teljesen kifogástalan volna arra a célra amire készült, csak közben legtöbb esetben a felhasználási igények változtak meg. Azzal együtt, hogy amikor ezek a szerelések történtek ráadásul elég sok kókány megoldás előfordult, és az idők során is érdekes beavatkozások történhettek, az alu vezetékek rézre cserélése egyfajta beidegződés is lett felújítások során. Többnyire tényleg ez az ésszerű alternatíva, ugyanakkor bizonyára vannak esetek ritkábban, ahol funkcionális értelemben szinte fölöslegesen történik. Az embernek akár eszébe sem jut, hogy egy 4-es alumínium vezeték másfeles rézre cserélése a lakás villamos hálózatában vezetőképesség szempontjából visszalépés, pedig ilyen is történt már biztosan felújítások alkalmával. Amikor az évtizedek után is tökéletes állapotú kötésekkel szerelt kétésfeles aluval történik ugyanez, akkor sem javul semmit a vezetőképesség. Egy vezetékcserének ezen felül nem csak költsége van, de ökológiai lábnyoma is. Az annak idején szintén jókora lábnyommal (ld. vörösiszap) legyártott alu vezeték meg, ami bontásra kerül sokszor a szeméttelepen köt ki. Arra illene legalább ilyenkor figyelni, hogy újrahasznosításra kerüljön.

Szerintem, aztán persze lehet, hogy valamit nem jól látok....

Előzmény: tfe_tng (71200)
Beer Monster Creative Commons License 2016.09.13 0 0 71210

Szükség esetén be is lehetne ezt a fajtát vakolni?

Na meg mennyire hajlítható, falsarkoknál pl?

Előzmény: szakmókus (71199)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.13 0 0 71209

Naaa, ne vedd el a kedvét.

Előzmény: Peter atyuska (71206)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.09.13 0 0 71208

Vagy bármivel :) egyszer kellett kézzel vésegetni mert sürgős volt hát 1m szenvedés még úgy is hogy hornyot kapartam :)

Előzmény: C20NE (71207)
C20NE Creative Commons License 2016.09.13 0 0 71207

Kézi horonymaróval pár perc alatt rendes hornyot lehet csinálni, puha mint a vaj!

Előzmény: Peter atyuska (71206)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.09.13 0 0 71206

Ytongot vésni halál.

Előzmény: Atys15 (71203)
0l0 Creative Commons License 2016.09.13 -1 0 71205

Ha egyébként nagyon a felszín közelében megy a cső, akkor a sarkoknál be kell menni egy kicsit mélyebbre, akkor megfelelő lehet a görbület. Az ytong nem fog széttörni attól, hogy végigvágod és kikocogtatod a kivágott részt.

Előzmény: Atys15 (71201)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.13 0 0 71204

Akkor ess neki nyugodtan, csak használj porelszívást.

Előzmény: Atys15 (71203)
Atys15 Creative Commons License 2016.09.13 0 0 71203

Kézifűrésszel nem állok neki vágni, mert 800 forint egy gyémántkorong, ami ytongban nem nagyon kopik. Kézi horonyhúzó 2500, fúróba való 4000 alatt. A kérdés ebben az estben arra vonatozik, hogy tapasztalatok szerint törik-e a falazóelem a flex+vésés párosítástól. 

A szőnyegszegélyes változatnak utánanézek.

Külső csatornát nem teszek fel, mert félmegoldásnak tartom, ami kizárólag akkor elfogadható, ha a fal megsértése nélkül kell megoldani a feladatot. Ha vastagat veszek, hogy a későbbiekben bővíthető legyen, akkor a kezdeti kihasználtságot figyelembe véve aránytalanul sok helyt foglal és nagyon nem szép. Előző hozzászólásomból lemaradt, hogy UTP-n kívül két falra viszek LED díszvilágításnak vezetéket + 4 sarokba hangszórónak kábeleket. Ez már szerintem nagyon nem szép külső csatornával. És mivel úgyis tervezve van festés, most van alkalom kultúrátlan megoldani a feladatot.

A fal gyengülésétől nem tartok, mivel Ytongban egyébként is bevésik/vágják/csiszolják a vezetékeket. Vakolat ugyanis nincs. A falra közvetlen felhordható a geltt+fedőfestés. Többek között ez is az ytong egyik előnye. 

Előzmény: paplanfa (71202)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.13 0 0 71202

Hány méterről van szó? Az ytongot röhögve ki lehet fűrészelni egy asztalos illesztőfűrésszel, és 40-es smirglivel. De fontos meggyengítened az amúgy s bika falat? Dobj fel inkább egy vezetékcsatornát pár tiplivel, vagy eleve öntapadósan, olyat ami könnyen nyitható, és abba dobd a drótodat. Ha süllyesztett dobozt akarsz mindenképpen akkor felvezeted onnan függőlegesen 50cm-re egy 50 centis csőben. Vagy mit szólsz a direkte kábelcsatornás szőnyegszegélyben, amit hátul ugyanígy fel tudsz vezetni?

Előzmény: Atys15 (71201)
Atys15 Creative Commons License 2016.09.13 0 0 71201

Sziasztok!

Ytong falba szeretnek 16mm-es kabelcsovet helyezni amiben UTP fogok behuzni. A falba megfelelo ha teglahoz hasonloan ket egymas melletti bevagast ejtek flexel, majd kiutom a koztes resz, ezzel kialakitva a csonek szukseges hornyot? Vagy az Ytong falazoelemek porozusssaga miatt hasznaljak inkabb kulon erre a celra kaphato kezi vagy furogepbe foghato ytong horonymarot?

+1 kerdes (ha nagyon amatornek tunik, tudjatok be annak, hogy korabban ilyet nem csinaltam):

Ugy szeretnem megcsinalni a csovezetest, hogy kesobbiekben  kabelcsere vagy bovites alkalmaval behuzoszarral megoldhato legyen a feladat a sulyesztett kotodobozok kozott. Tehat a szoba ket falanak talalkozasanal,  a saroban hgy vezessem el ugy a kabelvedo csovet, hogy a behuzoszar ne akadjon el a csovek talalkozasanal?

tfe_tng Creative Commons License 2016.09.13 0 0 71200

Laikuskent kerdezem - szerelnek meg elektromos halozatot alu vezetekekkel ? Eddig akarmit hallottam/lattam ott inkabb csereltek az alu vezetekeket rezre, nyilvan ennek van valami oka. Reszemrol ugy vagyok vele hogy egy betap kabelt nincs kedvem kicserelni 10 ev mulva rezre, terkovet felszedve, udvart felasva - amikor a forum konzervativabb es anyagiasabb fele is mar azt javasolja :) Arrol nem is beszelve hogy +10.000Ft egy tetszoleges epitkezes/felujitas koltsegveteseben gyakorlatilag elveszik... Szoval akkor miert nem rez ?

Előzmény: 0l0 (71189)
szakmókus Creative Commons License 2016.09.13 0 0 71199

Van olyan ami nyitott,(nem hasított) falon kívüli,bilincsbe kell pattintani. Ha a kábelt(-ket) (nem vezetéket) belehelyezted, a nyílást a fal felé fordítod,ill a bilincs felé.

Előzmény: Beer Monster (71190)
bcslaci Creative Commons License 2016.09.13 -6 2 71198

Jól figyelj lassan mondom:

- van egy kínai hosszabbító (kb másfeles rézből) amiről 3 napot hegesztettek

- 3 nap alatt a hosszabbító termelt X Ft veszteséget a rajta eső feszültség és a rajta átfolyó         áram miatt

- ha ugyanezen a hosszabbítón egy villanybojlert üzemeltetünk, 365 napon keresztül akkor a veszteségünk az X Ft sokszorosa lesz (akár ezrek is)

Ez egy példa volt a rosszul méretezett vezetékhálózatra.

Remélem ennek a pár sornak ez elolvasása és értelmezése még nem haladja meg szellemi képességeidet, ha mégis szólj és végigmegyünk rajta újra soronként.

(Bár az is valószínű, hogy már érted te is, csak nincs benned annyi gerinc, hogy egy "bocsánat, igazad van" elhagyja a billentyűzeted.)

És már látjuk mennyi nickkel vagy jelen a topicban. Jöhetnek nyugodtan a mínuszok, nyugodtan tudok tőle aludni. :D 

Előzmény: pajaci (71197)
pajaci Creative Commons License 2016.09.13 -1 2 71197

Úgy látom megkaptad a tapsot a szereplésedre, így már nem is fűznék hozzá semmit.

Előzmény: 0l0 (71189)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.13 0 1 71196

"Van olyan fali védőcső, amibe kész vezetéket is be lehet tenni, tehát fel van hasítva oldalt?"

Minden védőcsőbe csak kész  vezetéket szabad betenni. Félkész vezetéket tilos.

A vezeték berakásához nem szükséges az oldalsó hasíték a csövön, a magyar szabvány előírja, hogy minden védőcső mindkét végén legyen egy-egy lyuk, azon a lyukon át be lehet dugni a vezetéket (hosszában).

A gégecsövek nagyon kis ívben meghajlíthatók, de ha túl kis íveket csinálsz a sarkoknál és utólag valamilyen vezeték behúzásra lesz szükség, akkor garantáltan újra szét kell vésni a házat, mert túl éles cső-kanyarba utólag lehetetlen vezetéket behúzni.

Előzmény: Beer Monster (71190)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.13 0 0 71195

Kerestem képet: ezen nem a te motorod van, de a kondenzátorokat és a motorindító nyomógombot valahogy így kell bekötni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (71193)
Beer Monster Creative Commons License 2016.09.13 0 0 71194

Ez egy kész vezeték, amit utólag kell bevésni.

Előzmény: paplanfa (71192)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.13 0 0 71193

"Az indító kondenzátort ugyanazon pontokra (nyilván sorba kötve a nyomógombbal) kell kötni, mint az üzemit?"

Legtöbbször igen.

Normál üzem közben a motor segéd-tekercse csak egy kis kondenzátoron át dolgozik,

de bekapcsoláskor néhány másodpercre párhuzamosan mellé van kapcsolva egy nagyobb kondenzátor (pl egy időrelé vagy egy nyomógomb segítségével).

Előzmény: Sraffter (71166)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.13 0 0 71192

Kis ívben? Lehetőleg ne hajlíts kis ívben. De ott a gégecső, és ha így állsz, miért nem teszel fel MMfalit? Azt derékszögben, lapjára is "behajlíthatod" csak tudni kell a szétbontását.

Előzmény: Beer Monster (71191)
Beer Monster Creative Commons License 2016.09.13 0 0 71191

Ha nem, akkor melyik védőcső típus, ami kis íven hajlítható a sarkoknál?

Beer Monster Creative Commons License 2016.09.13 0 0 71190

Urak,

Van olyan fali védőcső, amibe kész vezetéket is be lehet tenni, tehát fel van hasítva oldalt?

0l0 Creative Commons License 2016.09.13 -6 1 71189

Az általad preferált 6-os rézzel szemben 16-os alut javasoltam, ami olcsóbb, így biztattam felesleges pénzkidobásra a kérdezőt.

Előzmény: pajaci (71187)
0l0 Creative Commons License 2016.09.13 -6 0 71188

Ez az állítás így önmagában nem is lehet valótlan, mert nem tudjuk meg belőle, hogy mire vonatkozik az ugyanezt. Ha elolvastad volna a kisregényt ezt is megtudhattad volna és láthattad volna, hogy tényleg ezresekben lehet mérni. Ha a számításaimban hibát találsz, javítsd ki nyugodtan!

Előzmény: pajaci (71185)
pajaci Creative Commons License 2016.09.13 0 3 71187

Te is annak örülsz, amikor valaki a "jó tanácsaival" felesleges pénzkidobásra biztatja a hozzá nem értőket?

Előzmény: bcslaci (71186)
bcslaci Creative Commons License 2016.09.13 -5 0 71186

Befejeznéd? Valószínűleg rajtad kívül mindenki tudja értelmezni amit már többször leírt. 
És nem neked van igazad.

Előzmény: pajaci (71185)
pajaci Creative Commons License 2016.09.13 -1 4 71185

Nem olvastam el az újabb kisregényt, csak ismét bemásolom a valótlan állításod.

"Ha ugyanezt egy bojlerrel játsszuk el az év 365 napján, akkor ezresekben lehet mérni a veszteséget, ami előbb utóbb kifizetteti velünk a vastagabb madzagot."

Cáfolva!

Előzmény: 0l0 (71184)
0l0 Creative Commons License 2016.09.13 -4 0 71184

A teljesség kedvéért a 6-os réz 16-os alu viszonylatában a réz 10 ezer forintos bekerülési költség többlete évi pár száz forinttal növekszik, vagyis nem térül meg egyhamar.

Előzmény: pajaci (71178)
0l0 Creative Commons License 2016.09.13 -5 0 71183

Még annyit, hogy egy ilyen másfeles réz kontra 16-os alu esetén az adott feltételek mellett a 60 méteren jelentkező cirka 20 ezer forintos bekerülési költség különbség jó 3 év alatt térül meg...

Előzmény: 0l0 (71182)
0l0 Creative Commons License 2016.09.13 -6 0 71182

Akkor, mivel nem számoltad ki kérésemre, levezetem ezt a lószerszámot arra az esetre, amit ott említettem.

Tegyük fel, hogy egy 10 Amperes bojler van a szóban forgó 60 méteres másfeles hosszabbítón (vagy ugyanilyen falba húzott vezeték végén), és nem csak 3 napig, mint a hegesztő, hanem egész évben. A vezeték ellenállása kb 0,018x120/1,5=1,44 Ohm. 10 Amper esetén ez 10x1,44=14,4 Volt feszültségesést produkál, de úgy is megfogalmazhatjuk, hogy 100x14,4 vagyis kb 140 watt teljesítményt disszipál. Ez a jelen esetben nagyjából 1800 óra üzemidő alatt kb 250 kWh villamos energiával melegíti a környezetet, ami 40 Forintjával számolva 10000 Ft értékben nem melegíti a vizet. Az életszerűbb B tarifával számolva mondjuk ugyanez 7000 Ft.  Utóbbit egy kb. 100 ezres éves vízmelegítési költségből veszíti el a delikvens, de innentől egyszerű arányosítással át lehet számolni egy ilyen teljesítményű bojlerre a veszteséget bármilyen más éves fogyasztás esetére. Ha a vezeték mondjuk 16-os alu, akkor a veszteség kb hetedére esik vissza, vagyis 100 ezer Forintos fogyasztásra 1000 Ft-ot fűt el, ami 6000 Ft-tal kevesebb a másfeleshez képest. Ebből látszik is, hogy úgy 15 ezer Forintos éves fogyasztás alatt fog a pár száz Forintos kategóriába esni a relatív veszteség.

Egyébként ugyaninnen az is leszűrhető, hogy a másfeles helyett hatos vagy négyes vezetéket használva is a több ezres kategóriába eshet az éves megtakarítás.

Azt a jelenséget mellesleg még nem is vettem figyelembe a számítások során, hogy minél többet melegít a kábel annál hosszabb idő kell a felfűtéshez, de az nagyságrendileg nem befolyásol semmit a dolgon...

Mielőtt tízezerszer leírásra kerülne bármi, még egyszer leírom, a több ezer forintot nem a 6-os és a 10-es rézvezeték viszonylatában írtam, mint az figyelmesen elolvasva az adott szöveget egyértelmű is, mint ahogyan az is, hogy nem javasoltam 10-es réz vezetéket, egyszerűen csak kiszámoltam, hogy 1% feszültségeséshez az a keresztmetszet tartozik az adott esetre rézből, ami egy jó viszonyítási alap, hiszen mindkettő szép kerek szám könnyű arányosítani belőle.

Ha valamit elszámoltam e késői órán, természetesen kiigazításnak helye van.

Előzmény: pajaci (71178)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71181

Én kiszednék mindent és csak azt és csak olyat és csak onnan-oda behúzni ami kell. Ahol ilyen blődség van, ott más gebasz is lehet.

Előzmény: sanyee75 (71180)
sanyee75 Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71180

Egyértelműen húzok be egy fekete színűt:)))

paplanfa Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71179

2 kék meg 1 sárga???? ki volt az a marha aki pont ezeket húzta be? Nem tudnád kicserélni tisztességes szinezésűre?

Előzmény: sanyee75 (71175)
pajaci Creative Commons License 2016.09.12 0 1 71178

Leírhatom tízezerszer, ha ez a hepped. Lófaszt nem spórolsz a vastagabb dróttal, nem hogy komoly ezreket.

Előzmény: 0l0 (71167)
C200UF Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71177

35 metert kihuz negyvenre.

Előzmény: cosalf (71099)
sanyee75 Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71176

meg ne kérdezzétek hol a fekete:))))

sanyee75 Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71175

van két kèkszinű meg egy sárga!!!!

majd kimérem a fázist.

kösz a vàlaszt!

Előzmény: 0l0 (71173)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.09.12 -1 0 71174

Óvatosan fogva, két bármely vezetéket összeérintesz,

ha nem ég egyik lámpa sem, akkor a maradék vezetéket érinted ehhez a kettőhöz felváltva, nyilván égni fognak az égők

Akkor ez a vezeték megy az L jelölésre a másik kettő ahol van hely

Előzmény: sanyee75 (71169)
0l0 Creative Commons License 2016.09.12 -1 0 71173

A vezetékekből kettő a lámpákhoz megy, egy a fázis kell legyen. Ha ki tudod találni, vagy mérni melyik a fázis, akkor azt kell kötni a magányos bekötési pontra, a másik kettőt a maradékra. Ha ezt nem tudod megtenni, akkor legfeljebb három próbálkozásból kiderül mi a helyes bekötés. Addig cserélgeted a magányos helyen a vezetéket a másik kettő körül valamelyikkel, amíg nem működik megfelelően a kapcsoló.

Előzmény: sanyee75 (71169)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71172

Igen

Előzmény: Sraffter (71166)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71171

Így lesz talán a bekötése

Előzmény: King_of_Giants (71168)
ficere50 Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71170

Így van!

Előzmény: C20NE (71163)
sanyee75 Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71169

Sziasztok szakemberek!

mentavilles csillárkapcsolót szeretnék felszerelni,amit két külön álló 

lámpát kapcsol majd.

3 vezeték van a kapcsolóhoz lehozva.

3 bekötési lehetőség van a kapcsolón,egy különàlló és 2 egymás melletti kapocs.

hogyan kell bekötni?

A válaszokat előre is köszönöm!

King_of_Giants Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71168

Ha nincs fotó a kapcsolórol, senki meg nem mondja hogy van bekötve

Nyilván a kapcsoló kapcsolja a 230-at ki-be és azonnal meg kell nyomni a nyomógombot ami párhuzamosan ráköti a másik kondit is inditáskor. Amikor felpörgött a motor el lehet engedni a gombot

Előzmény: Sraffter (71165)
0l0 Creative Commons License 2016.09.12 -1 0 71167

Volt már rá példa nem egyszer.

Jelen esetben miben is?

Előzmény: pajaci (71158)
Sraffter Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71166

Az indító kondenzátort ugyanazon pontokra (nyilván sorba kötve a nyomógombbal) kell kötni, mint az üzemit?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (71164)
Sraffter Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71165

Nem kell forgásirányt váltani, egy szivattyút hajtana meg a motor.

Van még egy kondenzátor, gondolom az indító, de arról és a kapcsolóról nincs fényképem. A kapcsoló egy forgó kapcsoló (talán három állású) alatta van egy nyomógomb; egybe vannak építve.

Előzmény: King_of_Giants (71155)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71164

"Tehát adott egy nyomógombos kapcsoló két kondenzátor és a motor."

Ha a két kondenzátor eltérő értékű, akkor lehet, hogy az egyik folyamatosan rajta van a motoron (ez csinálja a motor segéd-tekercse számára az eltolt fázisszögű áramot), a másik kondenzátorra viszont lehet, hogy csak az indítás másodperceiben van szükség (a nagyobb indítási nyomaték végett)

..szóval jó lenne tudni mind a két kondenzátor értékét.

Előzmény: Sraffter (71126)
C20NE Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71163

A csillagpontos a legjobb! A csillapításokat is ott a legkönnyebb egyformára alakítani.

Előzmény: Rihi11 (71144)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71162

Állítólag két kondenzátor van a motorhoz+nyomógomb."

Erröl nem olvastam semmit és csak egy kondit látok. Ha igy van, akkor inditásnál a nyomógomb a barnát az U1-re köti a nyomaték miatt, valahol a kapcsolónál a motoron kívül

De ki tudja?!

Előzmény: szakmókus (71161)
szakmókus Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71161

A fekete és a barna között egy kondenzátor nyomógombbal sorba? Állítólag két kondenzátor van a motorhoz+nyomógomb.

Az utobbi a kapcsoló mellett.Talán. Körfűrészt láttam így kötve,az nagy fordulatú volt.

Ha a skicc szerint kötve nem pörög fel a motor,ki kell próbálni a plusz kondenzátorral.És persze lakatfogóval áramot mérni.

Előzmény: King_of_Giants (71156)
Dreamer Creative Commons License 2016.09.12 0 1 71160

Köszönöm, te egy úr vagy!

Dreamer

Előzmény: ötfelezős (71159)
ötfelezős Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71159

Bocs, a freemail nem ette meg, mert 11 Mb méretű, kettévágtam.

Előzmény: Dreamer (71083)
pajaci Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71158

Nehogy beismerd valaha az életben hogy tévedtél!

Előzmény: 0l0 (71150)
Zs:) Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71157

Tudtommal már megvette a T, de ettől függetlenül nálunk már üveggel vitték a gerincet, csak a leállások koaxok.

Előzmény: Jahno (71154)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71156

Merthogy itt tartok most. Mi a barna vezeték szerepe?

Előzmény: King_of_Giants (71155)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71155

Ez elég zűrös nekem

Az tisztán látszik, hogy a kondenzátor, talán 50mF-os, fixen be van kötve az U1-V2-re, tehát forgásirányt nem lehet váltani

A fázis-nulla, fekete-kék megy a főfázisra U1-U2, mer ugye a V1 lemezzel át van kötve az U2-re

Kell ennek a gépnek forgásirányt váltani üzemközben?

Mi a fenét csinálhat a vastag barna vezeték ami a V2-röl megy valahová és az utolsó képen látható fekete kábel ami a kapocsléc felöl jön, nyilván nem üzemszerüen, mert akkor a kapocsfedőt nem lehetne felrakni

Itt picikét megáll a tudományom, jó lenne ha mások is beleszólnának

Talán segitene pár jó fotó a kapcsoló bekötő csavarjairol, illetve ha van rajta tipus felirat

Előzmény: Sraffter (71153)
Jahno Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71154

Így biza, mert majd a VidaNetet megveszi a *Com vagy BármiNET,  aztán majd hozná az optikát, ha lenne luk.

Előzmény: paplanfa (71152)
Sraffter Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71153

Szia!

Köszi, hogy segítesz. Sajnos már vaksi vagyok így a "felső" betűsorrendet rosszul írtam.

A jó sorrend: W2 U2 V2

Csatolok pár képet. Ha jól emlékszem, akkor ezek még akkor készültek, amikor még nem volt minden szétkötve. Amire már senki nem emlékszik az az, hogy a kapcsolótól mind a négy ér be volt-e kötve (az egyik fekete ér szabadon volt/van).

Előzmény: King_of_Giants (71145)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71152

Ne a vidanetnek építsd a házat, hanem magadnak. A padlásra se 1 nyamvadt koaxra elég csövet tegyél, hanem olyat amibe legalább 3 elfér és én tennék be egy üres függőleges csövet is, bármikor jó lehet.

ficere50 Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71151

OK, akkor ha csillagpontos elosztás került szóba, akkor a legkisebb csillapítású "vég-aljzat"-okat tervezz. Gondolom, a szétválasztás (net-tv) fenn lesz a padláson, majd onnan egy elosztó (+erősítő, ha sok a leágazás) a szobák felé.

0l0 Creative Commons License 2016.09.12 -2 0 71150

Csakhogy úgy volt. :-)

Amit levezettél attól igaz, csak az nem az általam mondottak cáfolata.

Előzmény: pajaci (71140)
0l0 Creative Commons License 2016.09.12 -1 0 71149

Igen, azt jelenti, hogy üzemszerűen ekkora áramra van méretezve, vagyis legfeljebb ekkora kismegszakítóval kell biztosítani a kört, amit véd. Ha csekély, pár száz Forint az árkülönbség azonos minőségben érdemes lehet a nagyobbat venni, még ha egyébként jelenleg nem is lesz rajta több 25 Ampernél, később hátha változik a helyzet.

Előzmény: norbi.sz_80 (71148)
norbi.sz_80 Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71148

Fi relé esetében mit jelent az, hogy 40A 30mA AC?

A 30mA az "érzékenység", de mit jelent a 40A? Max. áram?

Fürdőszobai áramkörhöz jó, vagy inkább 25A 30mA AC kellene?

King_of_Giants Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71147

Majdnem hasonló , mint telefonon megkérdezni miért recseg a rádió :)

Valamit irni, rajzolni kell, aztán az olvtárs reagál rá valamit

Ha az elméleti rajzom nem jó ennyi infó alapján, ki lehet javítani

Előzmény: Zs:) (71146)
Zs:) Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71146

Merész ezt így leírni, lévén hogy a jelölés alapján valami nem ok ott, hacsak nem találták fel az egyik oldalon megtáplált tekercset. Vagy mondjuk a W és V tekercseket valaki sorba buherálta.

Előzmény: King_of_Giants (71145)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71145

Jól belepiszkáltak a motor belső kötésébe

Egy infó kellene, hogy a két kondenzátor végei hova voltak kötve, egymáshoz vég a véghez, vagy az egyik szabadon lóg és a másik a nyomógombhoz és  a motor W2 végéhez?

Mert lehet hogy a a két kondi csak inditja a motort, de az is lehet hogy az egyik állandóan rá van kapcsolva, a másik kondi csak az inditásba segít bele/mint a második képen/

Egy ohm-mérővel/próbalámpával azért meg kellene mérni hogy a W2 kapcsolatban van-e a V1-gyel

Első esetben

második esetben

Ha a forgásirány nem jó, fel kell cserélni az U2-re menő vezetéket az U1-re

Előzmény: Sraffter (71126)
Rihi11 Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71144

most építkezem, úgyhogy még semmi nincs kiépítve!

semmi összetett dolog nem lesz. Kb 4 helyre lenne lehúzva a Tv, internet.

Vidanet lesz a szolgáltató Ő meg koaxon hoz tv-t netet egybe.

többen a csillagpontos rendszer ajánlották, ezt meg is értettem, de ezek a dB-elek már sok nekem :)

Előzmény: ficere50 (71143)
ficere50 Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71143

Röviden nehéz megmagyarázni, hogy mi miért...inkább írd meg, milyen hálózatod, jeled, rendszered van és akkor tudnánk tanácsot adni. 

Előzmény: Rihi11 (71135)
traktoros82 Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71142

....... és persze nem lopja, hanem veszi..... ezért is mondtam, hogy jóárasítva. 

Amúgy ilyen napbarnított svédekkel nem nagyon szeretek szóba állni. 

Előzmény: paplanfa (71139)
traktoros82 Creative Commons License 2016.09.12 0 0 71141

Természetesen nem..... és nem és nem 1éjszakásként dolgozik ott hanem állandóra, az a főállása. Nem arról van szó, hogy kilómétereket tud szerezni, de talán a szükséges mennyiséget meg tudja majd oldani.

Előzmény: paplanfa (71139)
pajaci Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71140

Nem vettem sértésnek, csak levezettem hogy nem úgy van.

Előzmény: 0l0 (71130)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71139

"Tehát akkor a jó választás a 16mm2 alu kábel lenne?

Ezt még a haver lehet tud is szerezni. Ha jól tudom olyan helyen dolgozik ahol ilyen kábeleket cserélnek rézre...... az alu meg ugye megy a méhbe. A szükséges mennyiséget még talán jóárasítva meg is tudnám szerezni."

"Hát lopni biztos nem fogják. Földbe ásva lesz valami csőben (mondjuk KPE), aki onnan kiássa anélkül, hogy elkapnám az viheti. :)"

Khmmm a haver talán napbarnított svéd, és éjszakás maszekként dolgozik "olyan" helyen? :)

Előzmény: traktoros82 (71132)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71138

Eddig azt hittem, csak a tápkábel készül aranyból, de úgy látszik a hangszórócsatlakozó is.
Ezek miből vannak???? Vedd meg a legolcsóbb áteresztőt ami nem csinál semmit, olyan mint egy darab drót, aztán majd eldöntöd mi lesz vele. De olyan gány behúzást-áthúzást mint ahogy szokták a szakik, olyat ne hagyjál. Iszonyatosan mutat a méregdrága csatlakozó kifizetése után.

C20NE Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71137

Ahol a házba bejön a szolgáltató kábele ott húzz egy vonalat és mondd, hogy az a nulla. Innen úgy válassz szerelvényt splittert, aljzatot, hogy ha összeadod a csillapításokat minden végpontra ugyan azt az értéket kapd. Ha egy aljzatnál végződik a kábel és nem vezeted onnan tovább, oda végzáró kell. Ha továbbvezeted akkor áteresztő.

Mindegy milyen profi rendszert építesz a szolgáltató embere nem fogja az aljzataidat használni mert a visszirány fontos és nincs egy listája arról, hogy a Te szerelvényed visszirányos-e és milyenek a paraméterei, ezért kibelezi a dobozt és kihúzza a kábelvéget majd megtoldja.

Mérni nem hajlandó, ha nem engeded szétberhelni a szerelést nem köt rá.

Én megkértem, hogy jöjjön be az épületbe a kábelre hagyjon pár métert és üzemelje be a készüléket a bejövő kábel végén. Majd menjen Isten hírével. Ha baj van, átakasztom a cuccot a kábelvégre és így várom a szerelőt, amúgy meg használom a profi cuccom amit lemérni sem volt hajlandó, persze nem is volt műszere hozzá.

A kábel is fontos, tömör réz középvezetőjű 3x árnyékolt jó minőségű kábelt használj és ha kell rá F csati azt krimpelhetőből tedd rá.

arenarock Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71136

Terhelés és gyártófüggő, 10,8 és 9,6 között bármi lehet.

Szerintem...

Előzmény: Szumoo (71134)
Rihi11 Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71135

valaki segíthetne eligazodni az antenna csatlakozók között!

Mire jó a  1,5dB illetve 10dB ?

illetve van végzáró, és áteresztő?

https://legrandaruhaz.hu/legrand_valena_antenna_es_hangszoro_aljzatok

sok olyat is láttam már hogy ezt a szerevényt kifúrják és  keresztül húzzák és kilógatják a koaxot rajt.

ez utóbbi olyan igénytelennek hat,  de tuti megvan az oka.

köszönöm

Szumoo Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71134

Sima autóakkuval működő szünetmentesnek hány voltnál kéne lekapcsolnia?
A leírás szerint van benne védelem, előbb csipig, aztán kikapcsol, de 11,4 V-nál még vidáman működött.

A forgalmazó sem tudja a választ.

traktoros82 Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71133

Így van. Ugyan most füvet nem nyírtam.....de a sört kibontottam. :)

Előzmény: paplanfa (71131)
traktoros82 Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71132

Értem, tehát akkor ez még nem az a kategória, hogy a veszteség komolyabban jelentkezzen a villanyszámlán. Persze, nem éri 50e-vel többet (most mondtam 1számot) költeni a vezetékre ha az csak évi 1-2e ft minuszt jelent a számlán.

Tehát akkor a jó választás a 16mm2 alu kábel lenne?

Ezt még a haver lehet tud is szerezni. Ha jól tudom olyan helyen dolgozik ahol ilyen kábeleket cserélnek rézre...... az alu meg ugye megy a méhbe. A szükséges mennyiséget még talán jóárasítva meg is tudnám szerezni. 

Mivel ebből csak a nagyon hosszú szakaszok lennének megcsinálva -az elosztóig meg ugye egész hátra- ezért a nagyobb helyszükséglet és a nehezebb kötés talán nem annyira szempont. 

Hát lopni biztos nem fogják. Földbe ásva lesz valami csőben (mondjuk KPE), aki onnan kiássa anélkül, hogy elkapnám az viheti. :)

Előzmény: 0l0 (71129)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71131

Az a bejövő 6-os mindent meghatároz. Ott például egyszerűen továbbhúzod a műhelyig ugyanazt a kalibert és a műhelyben meg 2,5-ösöket teszel rá. Na de számold azt is, hogy nem ott lesz annak a drótnak a lehetséges legvége, hanem a fűnyírattyú 20 méteres lengődrótja végén a motornál! :)

Aztán ha megvan, felejtsd el az egészet, vágd le a füvet és igyál egy sört.

Előzmény: traktoros82 (71127)
0l0 Creative Commons License 2016.09.11 -2 0 71130

Amúgy szerintem ne csináljunk ebből ki-ki vitát! Eleddig olybá tűnik tévedésemre nem derült fény, de a hosszabbítóval kapcsolatos okfejtésem is csak arra irányult, hogy megvilágítsam ami egyes esetben még megfelel a célnak az a másikban nem feltétlenül szerencsés, nem sértésnek szántam.

Előzmény: pajaci (71124)
0l0 Creative Commons License 2016.09.11 -2 0 71129

Ne zavarodj össze, csak olvasd el amit írtam! A legtöbb szerkezeten nem fogod észrevenni még az 5%-os feszültségesést sem. Ettől ez még meglesz és veszteségként jelentkezik, de több is veszett Mohácsnál... Ez kb olyasmi, mintha a jobb vezetőképességű kábellel vásárolnál a szolgáltatónál egy pár százalék, vagy tizedszázalék kedvezményt. Egy bizonyos pontig ez megéri, utána nem. Nálad a 6-os is elég lehet, de már az is drágább a 16-os alunál és valamivel rosszabbul vezet. Cserében van pár előnye is, kisebb helyet foglal, könnyebb kötni, nehezebben korrodál, többet ér a méhben, szívesebben lopják el, ilyesmik.

Előzmény: traktoros82 (71127)
0l0 Creative Commons License 2016.09.11 -2 0 71128

Itt ajánlottam volna a 10-est?

"Rézből már a 10-es is igen költséges, az alu viszont nem olyan drága.

Ha ennél vékonyabbat teszel arányosan nő a feszültségesés, ami nem tragédia, de nagy terhelésnél bizony ennek megfelelő veszteséged lesz a kábelen és a fogyasztók teljesítménye is megfelelően csökkenni fog"

Annyit tettem, hogy kiszámoltam 1%-os esésre a keresztmetszetet, és a 16-os alu kábelt ajánlottam.

Az 1%-os esetből ugye végtelenül egyszerű minden más esetet számítani, mert a keresztmetszet változásának kb. egyenes arányában változik a feszültségesés és egyúttal a veszteség is adott terhelésnél.

Rézből valószínűleg én sem tennék tízest magamnak, ezért a túllihegés kérdéskörét nem is feszegettem nagyon, csak annyit tettem hozzá, hogy felhasználásfüggő mekkora keresztmetszet elegendő.

traktoros82 Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71127

Igen, kicsit összezavarodtam. :))

Akkor most milyen kábel a jó választás?!

Mert ha esetleg 1x építkezés lesz nem szeretnék anyázni. Se azon, hogy nem bírják a dolgok, se azon, hogy a vill.számla az egekben lesz. 

Itthon a háznál most év elején húztuk újra a villanyhálózatot. A betáp kábel 6-os. Eddig látszatra nincs gond, de mondjuk még igazán megterhelve se volt eddig. Az elosztótól a dugaljak és konektorok 1,5, a bojler és sűtő 2,5 kábellel lett megcsinálva. A műhelyben szintén 2,5 kábel van.

Most csak alap dolgok mennek. Tv, hűtő, mikro, mosógép, villanybojler, számítógépek egyebek.......... és hegesztőgép. Eddig nincs még csak pislákolás se. Kíváncsi leszek ha majd most télen többet fog menni a bojler és feltöltöm a fagy.ládákat is...... és mellé még elkezdek kint hegeszteni mi lesz.

Igaz itt a villanyórától (nem az elosztótól mert onnan csak kb.20m) 30-32m a legtávolabbi pont. 

Sraffter Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71126

Sziasztok!

Egy egyfáziusú motor bekötéséhez kérnék segítséget. Sajnos a motornak nincs már adattáblája, de megvannak azok az elemek, amelyekkel korábban működött, amíg szét nem lett bontva. Tehát adott egy nyomógombos kapcsoló két kondenzátor és a motor.

A kapocslécen az alábbi sorrendben látszanak a kivezetések.

V2  U2  W2

|

U1  V1  W1

Az U2 és a V1 össze van kötve egy rézlemezzel. A V2 és a W1 nem élő kivezetés, szemmel láthatóan a tekercsekkel nincsenek összekötve.

Ha valaki volna olyan kedves és felskiccelné ide a kapcsolási rajzot, akkor azt nagyon megköszönném.

Jahno Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71125

Ezek kívül mit lehetne? Ha jól kötöd be, akkor nem lenne baj... Szóval valami műszaki hibára gyanakszunk, azt meg kell keresni.

Előzmény: papesz84 (71118)
pajaci Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71124

Tegyük hozzá az összes beírást, és úgy foglaljuk össze. Én 6-os drótot ajánlottam, te 10-est, és levontad a következtetést, hogy a 10-esssel ezreket spórol évente, amit megcáfoltam.

Előzmény: 0l0 (71123)
0l0 Creative Commons License 2016.09.11 -2 0 71123

Az idézetet tegyük megfelelő szövegkörnyezetbe:

"A felhasznált energia kb 5%-a nem az ívet melegítette, hanem a hosszabbítót. Ilyesmire mondom, hogy nem tragikus, de mondjuk a 3 nap alatt egy százast elmelegíthetett a hosszabbító. Ha ugyanezt egy bojlerrel játsszuk el az év 365 napján, akkor ezresekben lehet mérni a veszteséget, ami előbb utóbb kifizetteti velünk a vastagabb madzagot."

Amire itt utaltam az emlékeim szerint a 3xmásfeles 60 méteres hosszabbító volt. Akkor most számold ki a veszteséget erre az esetre, hogy az esetleges tévedéseket helyrerakd!

Vehetünk egy olyan esetet, amikor a vezetéken a bojler teljesítményének 5%-a esik, mondjuk kb 2 kW-os bojlernél napi 5 órában az egyszerűség kedvéért.

Előzmény: pajaci (71122)
pajaci Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71122

Az egy másik téma, majd kiszámolja aki akarja. Ez a számolás az alábbi tévedést teszi helyre.

"Ha ugyanezt egy bojlerrel játsszuk el az év 365 napján, akkor ezresekben lehet mérni a veszteséget"

Előzmény: 0l0 (71121)
0l0 Creative Commons License 2016.09.11 -2 0 71121

Most hasonlítsd össze a 3x6-os rezet a 4x16-os aluval is!

A réz a drágább és a vesztesége is több, mikor térül meg? :-)

Előzmény: pajaci (71108)
0l0 Creative Commons License 2016.09.11 -2 0 71120

A veszteség nagyon függ a terheléstől. Ha 16 amperen 1% feszültségesésre van méretezve a vezeték, akkor a veszteség teljes terhelésnél is csak 1%, 8 Amperen már csak 0,5%, 1,6 Ampernél 0,1%. (hozzávetőlegesen). Vagyis nagyjából a méretezési árammal arányos a veszteség százalékban. Ha úgy méretezed, hogy 3% lehet a veszteség teljes terhelésnél, akkor ugyanezeknél az áramoknál 1,5% és 0,3% lesz a veszteség nagy vonalakban. Ez pénzben is hasonló az áramdíj százalékában. Egy olyan rendszernél, ahol jellemzően kicsi a teljesítmény és csak esetileg vannak nagy terhelések valóban nem gazdaságos túlzásokba esni emiatt, de elbagatellizálni sem szabad a dolgot teljesen, mert később újabb igények (pl teljesítménybővítés) esetén kellemetlenségek lehetnek belőle.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a vezetékek ellenállása összeadódik a fogyasztóéval, tehát ketten együtt sem fognak felvenni akkora teljesítményt, mint csak a fogyasztó venne fel a vezeték nélkül. Ha így tekintjük, akkor ugyanazon idő alatt ugyanazon fogyasztó működése még valamivel kevesebbe is kerül, de ebből a kevesebb energiából, még kevesebbet kap a fogyasztó vagyis a fűnyíróval mondjuk kissé többet kell bajlódni, hogy elvigye ugyanazt a füvet, a bojler még lassabban melegít, a szivattyú még kevesebb vizet szállít.

Azért durva esetektől eltekintve a veszteség nem lesz több tíz százalék, de egy fél rezsicsökkentést akár elvihet.

Asszem írtam is, hogy a 10-es réz már kissé drága lehet a céljaidra, de a 4x16-os alu viszont kb 400 Ft méterenként, ami elég jó ár vezetőképesség arányát tekintve mert kb egy 4x10-es réznek felel meg. Ezzel csak annyi a baj, hogy 4 vezetős lévén nem lehet rajta elvinni a három fázist a nullát és a nullázót külön külön, ha netán célszerű volna mondjuk egy a kábel előtt elhelyezett FI relé miatt, de egy vagy két fázisnál ezzel nincsen gond, nagy távolság áthidalása esetén egyébként is illik tán újabb földelést leverni és éppen mellé is lehet fektetni egy ötödik eret, ha minden kötél szakad. Ebben a hosszban én azt a 4x16-os alut fektetném le kiegészítve szükség esetére egy ötödik érrel. Gondolom földben lesz vezetve. A kötéseknél figyelembe kell venni, hogy nem szereti a réz társaságát.

Ha valamiben tévednék majd a nagyobb tudásúak kijavítanak...

Előzmény: traktoros82 (71107)
cosalf Creative Commons License 2016.09.11 -1 0 71119

Ugye jól értelmezem, hogy kb. 90m-re akarod az órától elvinni a vezetéket (mert olyan távol lesz a ház az mérőtől).

A pincéig mindenképpen "normálisan" kell megcsinálni mert onnan lesz továbbosztva (ha esetleg ház kerül építésre akkor innen lenne a betápja megcsinálva), és kerülhetnek fel nagyobb fogyasztók is mint pl. szivattyú, hegesztőgép stb....

Persze a hegesztőhöz elég lesz 9db 10m-es 1,5mm2-es kinai hosszabbító is.

Előzmény: traktoros82 (71106)
papesz84 Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71118

hát köszi

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71117

"a villanyszerelönk egy elég öreg bácsika akinek még volna munkája de nem jön ezért megcsinálnám én"

Sürgősen hívd vissza a villanyszerelő bácsikát legalább egy órára,

mert az általad leírt hiba okát egy laikus egy hétig keresheti, egy gyakorlott villanyszerelőnek viszont lehet, hogy csupán öt perc.

De én jövőbelátó vagyok és most azt látom, hogy amíg az a hiba meg nem szűnik, addig a bácsika nem fog ráérni még egy órára sem ;)

Előzmény: papesz84 (71116)
papesz84 Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71116

nos a helyzet az hogy most épitkeztünk és a villanyszerelönk egy elég öreg bácsika akinek még volna munkája de nem jön ezért megcsinálnám én

de elakadtam van egy folyoso lépcsöház ahova alternativ kapcsolo van tervezve de amikor bekötöttem a lámpát levágta a fi relét, a fázis eggyértelmü de a többi az kicsit ködös

lámpatest uj, kábelek ujjak kapcsolok ujjak 

pajaci Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71115

Kérjél!

Előzmény: papesz84 (71114)
papesz84 Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71114

sziasztok segitséget kérnék altarnativ kapcsolással kapcsolatban 

cosalf Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71113

Elek!

Ebbű baj lesz.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (71111)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71112

"ennek a dolognak elméleti valószínűsége valóban létezik, de gyakorlati  valószínűsége nulla"

Előzmény: Mekk Elek ezermester (71111)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71111

"jó lenne már a hülyeségnek gátat szabni valahogy, mert kezdenek a hullámok a plafonig érni. "

Mindig örülök, amikor egy igazi hozzáértő higgadt kioktatásában részesülhetek :)

Már csak egy dolgot kellene tisztáznod előttem:

Mezítláb állok a sósvizes kövön és éppen egy kondenzátoron át csatlakozok a fázisra.

1: a FI relé lecsap, hiszen a fázison folyó áram egy része hiányzik a nullából (mert éppen rajtam folyik keresztül a föld felé)

2: a FI relétől nyugodtan megdögölhetek, mert a kondenzátor eltolta a rajtam átfolyó áram fázisszögét

Légy szíves válaszolj, hogy teljes lehessen a kioktatásom.

Előzmény: CorvBoy (70971)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71110

"Kivancsi lennek, hogy gyakorlatban volt-e ilyen eset, amilyet Te irsz. Szerintem nem, de mindegy."

Állítólag valami régi szakkönyvben írták, hogy vigyázni kell, hogy egy FI relé után menyi vezeték van, mert egy bizonyos hossz felett indokolatlan lecsapkodások fordulhatnak elő. Azt próbálom levezetni, hogy ennek a dolognak elméleti valószínűsége valóban létezik, de gyakorlati  valószínűsége nulla.

Előzmény: peterch (70967)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71109

"Tehát 27ezerFt-ért spórolsz napi 83 fillért, azaz évi 300Ft-ot"

Ezt a fajta gondolkodást hiányolom az emberekből.

Főleg az energiatakarékosság területén lehet találkozni olyan esetekkel, amikor valakit olyan beruházásra beszélnek rá, amiből az ő élete során még nemigen lesz nyereség :)

Előzmény: pajaci (71108)
pajaci Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71108

Tegyük fel, hogy egy havi 5ezer Ft-ot fogyasztó bojler van az 50m 6mm2-es végén. A méretező 3.45V feszültségesést ad meg erre. 230V estén ez 1.5%, ami forintosítva 75Ft. 10-es vezeték esetén ez 1% körül van, ami 50Ft. A különbség havi 25Ft, évi 300Ft.

A 6-os métere 200Ft, a 10-es 380Ft. 3x50m-nél ez 27ezer Ft különbség.

Tehát 27ezerFt-ért spórolsz napi 83 fillért, azaz évi 300Ft-ot :-))))

Előzmény: traktoros82 (71107)
traktoros82 Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71107

Na igen, épp ez lett volna a következő kérdésem. 

Ekkora távolságnál vajon mennyi a "veszteség" ami csak úgy "elugrik" és csak fizetsz érte, de nem használod?

Előzmény: 0l0 (71105)
traktoros82 Creative Commons License 2016.09.11 0 0 71106

Köszönöm. Bár nem teljesen ismeretlen számomra a villamosság, de így kiszámolgatni nem tudom hova mekkora vezeték szükséges. Ezért is kérdeztem. Elég jó adottságokkal rendelkezik a telek, ezért az sem kizárt, hogy 1x építkezésbe kezdek, ergó tákolni nem akarok........ mert adott esetben megbosszulja magát.

A pincéig mindenképpen "normálisan" kell megcsinálni mert onnan lesz továbbosztva (ha esetleg ház kerül építésre akkor innen lenne a betápja megcsinálva), és kerülhetnek fel nagyobb fogyasztók is mint pl. szivattyú, hegesztőgép stb....

Természetesen ezek az elosztótól nem túl messzire. A további 40-50méter amiről beszéltem az már csak világítás, kamera, riasztó stb.... tehát nem 1kw-s fogyasztók.

Igen, valóban a réz vezeték nem olcsó. :( Ilyen keresztmetszetnél ha jól tudom már csak sodrott van annak is métere 200-250 ft körül mozog. A 16mm2 még durvább, tegnap megnéztem 396Ft/m.

Az alut nem tudom......

Véleményed szerint melyik a jobb választás? Alu vagy réz?

Előzmény: 0l0 (71096)
0l0 Creative Commons License 2016.09.10 -2 0 71105

A felhasznált energia kb 5%-a nem az ívet melegítette, hanem a hosszabbítót. Ilyesmire mondom, hogy nem tragikus, de mondjuk a 3 nap alatt egy százast elmelegíthetett a hosszabbító. Ha ugyanezt egy bojlerrel játsszuk el az év 365 napján, akkor ezresekben lehet mérni a veszteséget, ami előbb utóbb kifizetteti velünk a vastagabb madzagot. Nem mindegy ám, hogy egy átmenetileg használt hosszabbítóról van szó, vagy egy olyan betápról, ami évtizedekig szolgál(hat).

Erősen a várható jövőbeni felhasználáson múlik mi az ideális megoldás, ezt megítélni innen nem nagyon lehet.

Előzmény: pajaci (71103)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.10 0 0 71104

Neeeem. A 10-es dróton seperc alatt kész lettetek volna, hisz vastagabb drót, nagyobb áram, nagyobb pálca, netántán több masina egyszerre dolgozva.

Előzmény: pajaci (71103)
pajaci Creative Commons License 2016.09.10 0 1 71103

Ja. Tudományosan megközelítettük volna a dolgot, és 10-es drót híján lesz..tuk volna a melót.

Előzmény: paplanfa (71102)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.10 0 0 71102

De csakk azért mert nem számolgattatok előtte. :)

Előzmény: pajaci (71101)
pajaci Creative Commons License 2016.09.10 0 0 71101

Azzal a 10mm2-el túl van lihegve a dolog. 1.5mm2-es 60m-es hosszabbítóról hegesztettünk napokig, 3,2-es pálcával.

Előzmény: paplanfa (71100)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.10 0 0 71100

Legyen akkor 6mm2  és 2db :)

Előzmény: cosalf (71099)
cosalf Creative Commons License 2016.09.10 0 0 71099

A 6-os vezetékből leesztergáltatsz 1 mm2-t?

Előzmény: paplanfa (71098)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.10 0 0 71098

10mm2 -t lehet két db 5mm2-es szálon is vinni, vagy mindenképpen az a vastag szükségeltetik?

Vajon milyen vastag drótja van a villanyóra előtt?

0l0 Creative Commons License 2016.09.10 -2 0 71097

Az 50 méter természetesen 40, és a második képletben a 100 is 80. Először 50 méterre számoltam, de nem javítottam mindent ki, mikor rájöttem, hogy az a távolság csak 40 körül lesz....

0l0 Creative Commons License 2016.09.10 -1 1 71096

A képlet feszültségesésre:

Szükséges minimális vezeték keresztmetszet=duplán az összekötendő hossz x vezeték anyagának fajlagos ellenállása x megengedett áramerősség / megengedett feszültségesés

A fajlagos ellenállás kb 0,018 réz 0,029 alumínium esetén a mértékegységek a szokásosak.

Ha feltesszük, hogy a távolság 50 méter a legnagyobb megengedett áram 16 Amper és mivel mért fővezetékről van szó, ha jól emlékszem talán 1% körüli feszültségesésre szokás méretezni, ami 2,3 Volt környéke, akkor a képlet behelyettesítve a következő:

Rézvezeték minimális keresztmetszet=80x0,018x16/2,3 mm2

kb 10 mm2

Aluvezeték minimális keresztmetszet=100x0,29x16/2,3 mm2

kb 16 mm2

Rézből már a 10-es is igen költséges, az alu viszont nem olyan drága.

Ha ennél vékonyabbat teszel arányosan nő a feszültségesés, ami nem tragédia, de nagy terhelésnél bizony ennek megfelelő veszteséged lesz a kábelen és a fogyasztók teljesítménye is megfelelően csökkenni fog, durva esetben egyesek esetleg nem is fognak megfelelően működni.

Azt figyelembe kell venni, hogy a főelosztó után további feszültségesés jön hozzá az onnantól telepített keresztmetszetek és hosszak függvényében. Onnantól a kismegszakító értéke és a távolság szabja meg mekkora keresztmetszetekkel érdemes dolgozni, de általában ott már 2-3% körüli feszültségesésre is lehet méretezni, vagyis vékonyabb rézvezetékek elegendők. Ha lesz távoli nagyfogyasztó a vastag alu ott is szóba jöhet.

Remélem jól számoltam, és jól sejtem hogyan illik ezt csinálni.

Előzmény: traktoros82 (71086)
cosalf Creative Commons License 2016.09.10 0 0 71095

Összesen milyen távolra menne a vezeték?

King_of_Giants Creative Commons License 2016.09.10 0 0 71094

Én értelek hogy "csengőpkapcoló" az nálad nyomógomb :)

Egy hozzá nem értőnél ez nem egyértelmú

Kapcsoló kétállású ki-be, a nyomó meg addig ad villanyt amig nyomják

Hamár tanács, akkor pontositsunk

Előzmény: peti.olah (71080)
pajaci Creative Commons License 2016.09.10 0 0 71093
Előzmény: traktoros82 (71090)
tfe_tng Creative Commons License 2016.09.10 0 0 71092

Engem is erdekelne, koszi !

Előzmény: ötfelezős (71079)
Lacivill Creative Commons License 2016.09.10 0 0 71091

Én is megköszönném!

traktoros82 Creative Commons License 2016.09.10 0 0 71090

Így van.....bár a legtöbb helyen még ennyi se mert dugalj nem lesz mindenhol. 

Vagy valamit rosszul állítottam be ezen a kalkulátoron, vagy nem tudom, 16mm2-es kábelt hozott ki. 

Előzmény: paplanfa (71088)
traktoros82 Creative Commons License 2016.09.10 0 0 71089

Köszi....

Előzmény: pajaci (71087)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.10 0 0 71088

A legtávolabbi dugaljad is ugye max.16A-es lesz alapesetben. Innen számolj visszafelé centiket, keresztmetszeteket.

pajaci Creative Commons License 2016.09.10 0 0 71087

Amíg megkapod a választ, itt egy méretező.

http://www.partnercable.hu/hu/szolgaltatasok/kisokos/meretezes

traktoros82 Creative Commons License 2016.09.10 0 0 71086

Üdv. urak!

Ugyan ez csak jövő évi project, de most eszembe jutott. 

Villanyórától kb. 35-40méterre lenne 1pince, ott szeretném elhelyezni az elosztódobozt a kismegszakítókkal, ahonnan majd menne tovább világítás, riasztó, kamera egyéb célokra, de még vagy 40-50métert biztos.

Milyen vastag kábelt használjak majd?

taormina001 Creative Commons License 2016.09.10 0 0 71085

engem is érdekelne.

taormina001 Creative Commons License 2016.09.10 0 1 71084

Bocsánat, hogy "hozzá nem értöként" beleavatkozok, de ez nagyon nem jó hozzáállás, és ha efelé megyünk el, többé nem várhatunk itt senkitöl ötleteket és jótanácsokat, mert épeszü ember nincs, aki ezekért adott esetben sokszáz km távolságból hajlandó lenne felelösséget vállalni.

Szerintem -hasonlóan a gombahatározós topichoz- kb. már a topicleírásban benne kellene lenni alapelvként, hogy a kapott ötletek tanácsok fölhasználásáert mindenki maga felelös.

Én mindenesetre így kezelem a nekem szánt tanácsokat: ötletelésként együttgondolkodásként, de eszem ágába se jutna valakit személyesen felelösségre vonni, ha a tanácsa nem válik be.

Előzmény: Zs:) (71082)
Dreamer Creative Commons License 2016.09.10 0 0 71083

Lekoteleznel! Az email cimem elerheto es publikus!

Elore is nagyon koszonom!

Dreamer

Zs:) Creative Commons License 2016.09.10 0 0 71082

Ha már egyszer belevitted a málnásba, akkor ne hivatkozzál a saját felelősségre!

Innentől a te felelősséged is!

Előzmény: peti.olah (71081)
peti.olah Creative Commons License 2016.09.10 0 0 71081

Ha a 2-4-et összekötöd, akkor a motor bemenetét rövidre zártad. Ha erre az 1-3-on ráadod a villanyt, akkor nagyot pukkan az új kapcsolónál. 

Ha a vezetékre tettél kapcsolót (bár ezek után érdekes lehet), akkor a vezeték két végét a 2-es és 4-es pontokra kell kötni. De előtte minden egyéb elektromos szerelvényt ki kell takarítani a rendszerből, nehogy valami elkötés miatt áramütés veszélyes legyen.

És figyelni a földelésre, ha az eredeti vezetékelésnél volt.

És mindezt csak szigorúan saját felelősségedre.

Előzmény: CSABUSZ (71059)
peti.olah Creative Commons License 2016.09.10 0 0 71080

Lehet, hogy a nyomó kapcsoló egy csengőkapcsoló lesz, ami bont, ha elengedi.

Én a hődrótos nikecellvágóhoz használok csengőnyomót, egy falapra szerelve, lábpedálként.

Lehet, hogy itt is ez a cél.

Előzmény: King_of_Giants (71070)
ötfelezős Creative Commons License 2016.09.09 0 1 71079

Ha addig ráér, jövő héten beszkennelem.

Előzmény: Dreamer (71063)
0l0 Creative Commons License 2016.09.09 -1 0 71078

Esetleg kísérleti megoldásként meg lehetne tenni, hogy egy védőföldelést kihúzni a legközelebbi elérhető pontról a csaptelephez, vagy valamely közvetlen előtte található fémcsőhöz, elzáró szelephez. Ha ez sem segít, akkor gyanús, hogy valami nem stimmel a nullázással.

Előzmény: taormina001 (71073)
taormina001 Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71077

Azokat a villanyszerelö kikötötte. A szomszéd garázsból jöttek át. De a hiba azóta is makacsul ragaszkodik a fürdöszobához.

Előzmény: Hans70 (71076)
Hans70 Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71076

Szaki urak! Volna rá mód, hogy a szóban fórgo 3 konnektor áramát Taormina úr ,hogy is fogalmazzak leveresse,és figyelje,hogy valaki visszakapcsolja-e,vagy ha rá lehet látni a szekrényükre akkor lehetne látni ,hogy kinél verte le?!

Hans70 Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71075

Basszus! 

Előzmény: taormina001 (71073)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71074

Az egy életveszélyesnek tűnő lakás, nem templom. Nem kell itt semmiben hinni, hanem visszabontani, szerelőket hívni, házmestert, szomszédot, stb. A hiba nem nálad van, ha kilőtt villanyóránál is bármilyen nemű áram van a körletben.

Előzmény: taormina001 (71072)
taormina001 Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71073

Ha az egész lakás komplett áramtalanítva van, akkor is ráz. Néha. Gyertyafénynél is.

Előzmény: Hans70 (71071)
taormina001 Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71072

Azt hiszem nem.

Előzmény: Hans70 (71067)
Hans70 Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71071

Ha ráz,akkor attól függetlenül,hogy világít e a bojler piros lámpája le kell kapcsolni a bojler kismegszakítóját és ha úgy is ráz, a bojler kizárva

King_of_Giants Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71070

Ám én egy nyomókapcsolót szeretnék rászerelni, így azzal ez is megoldva."

A nyomókapcsoló benyomva bekapcsol, újbol benyomva kikapcsol. Nem oldja meg a balesetveszélyt feszültség visszatérés esetén

Előzmény: CSABUSZ (71066)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71069

Persze, az olvtárs szakképzett villanyász, vizsgázott érintésvédelemböl, FAM-bol és minden elképzelhetőböl ami a villamossághoz tartozik

Ha hívott villanyszerelőt is, a francnak ekézel egy hozzá nem értőt?

Előzmény: *Steve (71068)
*Steve Creative Commons License 2016.09.09 0 1 71068

konkrét dolgot még nem említett azon kivül hogy akkor van mikor meleg a viz illetve van 3 dugalj amiről azt se tudja honnan van betáp. Lekötném a boylert a viz és villamos hálózatról azt megnézném kérném .ha másnem még mindig marad az astro percek meg uri geller.Nekem azt 8 de ha másnak is evvel a süketeléssel jön ne csodálkozzon ha lehúzzák.A faraday kalitkás ötlet meg a másik evvel az erővel epoxy gyantával kikenhetné a fürdőt

Előzmény: Dreamer (71062)
Hans70 Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71067

A fürdőszoba felújításnál le lett szerelve a bojler?

CSABUSZ Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71066

Egy körfűrész motorja.

Én is fűrésznek fogom használni, csak építek egyet saját igényem szerint.

Ennek a kapcsolónak 'csak' az a szerepe, hogy áram kimaradás esetén ne tudjon elundulni, ha az áram 'visszajön'.

Ám én egy nyomókapcsolót szeretnék rászerelni, így azzal ez is megoldva. Ez a kapcsoló biztosan jó, csak nekem nem. 

Köszi.

Előzmény: Zs:) (71060)
Zs:) Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71065

Aha, nincs melle a nőnek :)

Előzmény: Dreamer (71064)
Dreamer Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71064

Tudom már unalmas vagyok:

Villanylapban találtam.

Dreamer

Előzmény: Dreamer (71063)
Dreamer Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71063

Upsz, megtaláltam:

Ha netalán valakinek meglenne ... mondjuk pdfben... :)

Dreamer

Előzmény: Dreamer (71062)
Dreamer Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71062

Én nem feltétlen cikizném a topictársat. Sok sok évvel ezelőtt gyakorlaton a szakoktató kölcsönadott egy könyvet, amelyben le voltak írva különleges villamos balesetek és azok kivizsgálásuk.

Volt eset, ahol egy konyhán a lefolyóban keletkező zsírréteg vált vezetővé és emiatt következett be a baleset.

Sajnos összerakni, hogy hosszan folyó víz honnan szedhet össze hibaáramot... Na ez a művészet.

Dreamer

Előzmény: *Steve (71058)
taormina001 Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71061

A korszakalkotó ötleteidet egy hónapja várom hiába.

Előzmény: *Steve (71058)
Zs:) Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71060

Valószínűleg biztonságtechnikailag van így kialakítva és nem kapcsolóval. Mit indítasz vele?

Előzmény: CSABUSZ (71059)
CSABUSZ Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71059

Nem lehet, hogy a 2-est a 4-essel összekötöm, az 1-est és 3-ast kapcsolom ki/be?

Előzmény: CSABUSZ (71057)
*Steve Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71058

az a baj hogy ezt az ezotériás mágiás baromságot te magad is elhiszed . Elhiszem ,hogy könnyebb mint kideríteni a hiba okát...

Előzmény: taormina001 (71054)
CSABUSZ Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71057

Köszönöm!

Ha beragasztom az indító (zöld) gombot, akkor folyamatosan menne a gép? Mert ha más megoldás nincs a 220-as kábelre teszek egy kapcsolót.

Nem éppen a legszebb megoldás, de ez a kapcsoló nem maradhat.

Előzmény: peti.olah (71056)
peti.olah Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71056

Nem egyszerű. Mert ebbe a kapcsolóba beépítettel egy mágneskapcsolót, és te azt kapcsolgatod a nyomógombbal. Pont azért, hogy áram nélkül ne lehessen bekapcsolt állapotba hagyni a gépet, és hogy kikapcsolásnál elég megpöccinteni a piros gombot, azonnal elejt a mágnes, leáll a gép.

Előzmény: CSABUSZ (71055)
CSABUSZ Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71055

Sziasztok!

Egy kapcsoló ügyben szeretnék segítséget kérni.

Le szeretném 'sima' falon kívüli kapcsolóra cserélni a fotón látható kacsolót. De fogalmam nincs melyiket kellene össze- illetve kapcsolóra kötni.

Előre is köszönöm!

taormina001 Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71054

Igen, sajnos végsö következményként ez is fölmerült bennem. Asszem elértem a lehetöségeim szélsö határát. Fekete mágiához sajnos semmi affinitásom.

Előzmény: paplanfa (71053)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71053

Létezik.

Add el.

Előzmény: taormina001 (71051)
*Steve Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71052

vajákos Pirit meg a többi halottlátót kihagytad:)

Előzmény: paplanfa (71050)
taormina001 Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71051

Igen, ezt idöközben mi is így látjuk, ezért merült föl egy olyan megoldás ötlete, ami többé nem a hibaforrás, hanem csak a következmények mexüntetésére koncentrál. De létezik ilyen?

Előzmény: paplanfa (71050)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71050

hívj egy vizesembert aki a vizeidet megnézi. Lehet, hogy szétrohadt a csöved, vagy Marinénié, nem a tiéd. Vagy van valami patkányfészked ahonnan a fürdés közbeni melegvízcsőre járnak melegedni és jókedvükben lepisilik a drótokat.

Bármi lehet. Szerintem nem is nálad lesz a hiba, csak olyan a csillagegyüttállás aszcendense, hogy nálad jelentkezik.

Előzmény: taormina001 (71043)
tfe_tng Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71049

az a baj hogy - amennyire en tudom - a faraday kalitka lenyege pontosan az hogy egy minden iranybol zart halot kepez, ezt nagyon nehez lesz csak "lokalisan" applikalni barmire. Szoval ha zuhany, akkor max egy tyukketrec marad a megoldas (illetve az sem teljesen biztos, mert ha maga a befolyo viz raz akkor ezt is kb a hajadta kenheted, mert az ellen nem ved ahogy a jo oreg szalacsi megmondta)

Előzmény: taormina001 (71048)
taormina001 Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71048

Sorry, ez túl hamar elment.

Persze, hogy nem tyúkketrecre gondoltam, csak valami szigetelö anyagra, ami hasonló elven müködik, amennyiben a szerelö föltevése beigazolódna, és nem lehet megtaláni a hiba forrását.

Előzmény: taormina001 (71047)
taormina001 Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71047

Persze, hogy nem tyúkketrecre gondoltam, csak valami szigetelö anyagra, ami hasonló elven müködik, amennyiben a szerelö föltevése beigazolódna.

Előzmény: Szumoo (71046)
Szumoo Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71046

A farraday kalitka emlegetése hülyeség, nem erre való, meg elég hülyén is nézne ki egy tyúkketrec a zuhanyfülke helyén.

Elvileg ha a csapot és a lefolyót összekötöd réz vezetékkel, akkor az áram inkább arra folyik majd, mint a zuhanyzó emberen keresztül.

Erre szolgál az EPH is.

De ha ennyire egyszerő lenne akkor a nálad megfordult 77 villanyász eggyike már csak mondta volna.

Előzmény: taormina001 (71044)
peti.olah Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71045

A bojler lekötést jól érted.

Előzmény: taormina001 (71043)
taormina001 Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71044

Amint mondtam, a szerelö föltevése az, hogy a fal és padló fugái között átszivárgó víz okozza a problémát, amint elért egy bizonyos kritikus mennyiséget, és azt javasolta, érdeklödjem meg, hogy létezik-e valami szigetelöanyag, ami a csempére kenve megakadályozza a vízszivárgást. Erröl jutott eszembe ez a Faraday ketrec-dolog. Tehát a hiba forrását nem szünteti ugyan meg, de megakadályozza, hogy a ketrecben levöt baleset érje.

Hülyeség ez?

Ha a közvetlen szomszédok áramának kikapcsolásakor még mindig fönnáll a hiba, akkor nincs több ötletem. Efelé megtörténtek már az elsö lépések, hosszú és bonyolult egyeztetési folyamat lesz, míg mindenki egyszerre ráér...

Előzmény: taormina001 (71021)
taormina001 Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71043

Értem, köszönöm!

...illetve, hogy biztos legyek benne, hogy értem: jól gondolom, hogy ha a boilert lekötöm az áramkörröl, és még mindig ráz a víz, az egy további bizonyítéka annak, hogy a hiba az áramkörön kívülröl származik?

Hogy egy vízcsövet hogy és hol lehet lekötni, vagy szétcsavarozni, azt nem tudom. Ám ha ez megtörténik, akkor ugye nem folyik a víz, következésképp nincs rázás sem. Mit bizonyít ez?

Előzmény: paplanfa (71035)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.09.09 0 0 71036

Bemész egy OBI vagy Praktiker-be és veszel fához való körkivágót akár készletben. A villanyos dobozvágóknak a jellegzetessége hogy csinál egy pici peremet ami lehetővé teszi hogy a doboz pereme teljesen síkba kerüljön, plusz a profibbak a marót nem tudod "túl tolni" és van a kivágott kartonnak rugós részük mai kilöki a kerek kivágott részt a maróból.

Előzmény: ilias (71033)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.08 0 0 71035

A lakásban nincs, de a házban van. Máshol, másnál.

A brojlernél meg nem a te dolgod lekötni, viszont igen, azt a vastag csövet kell szétcsavarozni, majd így vizsgálódni, iletve átkötni a szakaszt, mintha ott se lenne.

De csak azért, mert már nincs semmilyen épkézláb ötleted, vagy valamit istentelenül benéz mindenki, miközben ott röhög az orrotok előtt és iszonyatosan bagatell dolog.

Előzmény: taormina001 (71032)
taormina001 Creative Commons License 2016.09.08 0 0 71034

Ezt nem egészen értem; a boyler kiiktatásának mi értelme, ha bebizonyosodott, hogy a probléma az áramkörön kívülröl származik?

A vízvezetéket meg nem tudom, hogyan lehet "lekötni", és hol? Ez egy kb másfél collos merev vascsöként lép be a lakásba. Ha meg víz nem folyik, nem fog rázni.

Előzmény: paplanfa (71028)
ilias Creative Commons License 2016.09.08 0 0 71033

Üdv!

Gipszkartonfalhoz való dobozvágót keresek 68 mm átmérőben (narancssárga kapcsolódobozhoz). Eddig csak tizenezrekért találtam, azt egy picit drágálom. Illetve 67 mm-est találtam, de azt nem kell még esetleg picit faragni?

Köszi!

taormina001 Creative Commons License 2016.09.08 0 0 71032

A lakásban nincsen mosógép.

Előzmény: GeriSoft07 (71030)
arenarock Creative Commons License 2016.09.08 0 0 71031

Ez a magyarázat nem kicsit sánta...

A védőföld érintkezőnek halálosan mindegy, hogy megy e a gép vagy nem, a lényeg hogy a zavarszűrő rajta van e a hálózaton, mert akkor ott van a féltápfesz is a védőföld érintkezőn és a vele összehozott dolgokon is. Kivéve ha érintkezik a védőfölddel...

Előzmény: GeriSoft07 (71030)
GeriSoft07 Creative Commons License 2016.09.08 0 0 71030

saját tapasztalat, hasonló esetben, mikor 3 szerelő sem találta, miért ráz a vízcsap a lefolyóval, de csak néha.

Nem, nem a bojler, nem a gázkazán, és nem a csillár :)

az automata mosógép tápja két kondival ugye hidegítve test felé, és kontaktos volt a föld a dobozban, ha nem ment a gép, de be volt dugva, rázott a csap. ha ment a gép, akkor már nem rázott, mert nem lógott a levegőben a közös pont.

0l0 Creative Commons License 2016.09.08 -1 0 71029

Az EPH vagyis egyenpotenciálú hálózat valami olyasmit jelent, amihez az érinthető vezetőképes anyagú eszközök, szerelvények, bútorok elektromos szempontból kellően jó vezetőképességgel csatlakozhatnak, hogy köztük extrém körülményektől eltekintve ne léphessen fel veszélyes feszültség. Van olyan eset, amikor ez a földpotenciál, de van, hogy attól független.

A faraday kalitkán belül is rázhat az áram, csak bizonyos fajta térerősségek nem jutnak be.

Előzmény: taormina001 (71027)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.08 0 0 71028

Ha a lakásod villanyórájának kilövése után is van elektroakupunktúra, ott máshol van a hunyó, nem nálad. De nálad Is lehet gebasz.

Iktassátok ki teljesen azt a brojlert, mármint drótot elvágni, vízvezetéket pedig teljesen lekötni, NEM CSAK ELZÁRNI! Ha így is ráz valamikor, akkor lehet átmenni Marinénihez, Misibácsihoz, Katónénihez, bögyös Julcsához, Máris szomszédhoz, míg meg nem lelitek a drótoskodó Pistikéék lakását.

Előzmény: taormina001 (71027)
taormina001 Creative Commons License 2016.09.08 0 0 71027

Tudom, hogy már elmagyaráztátok, de közben elfelejtettem, mi az EpH hálózat. De úgy emléxem, van ilyenünk, igaz, nem a falon kívül. De belül, az elöszobában össze vannak kötve a csövek.

Előzmény: King_of_Giants (71018)
taormina001 Creative Commons License 2016.09.08 0 0 71026

Nincs éjszakai áram.

A jelenség pedig a lakás saját áramkörétöl definitiv független; teljes áramtalanítás után is fönnáll.

Előzmény: Zs:) (71023)
taormina001 Creative Commons License 2016.09.08 0 0 71025

Igen, amiböl arra következtetünk, hogy nem a melegséggel függ össze, hanem azzal, ha SOK víz folyik. Mindig csak egy bizonyos idö/mennyiség után, bár ebben sem vagyok biztos. Mikor a bérlö fölmondott, ott ültem nála vagy egy órát és folyamatosan folyattam a vizet, de a jelenség nem lépett föl. A víz hideg volt.

Előzmény: ötfelezős (71024)
ötfelezős Creative Commons License 2016.09.08 0 0 71024

Tehát nem akkor, ha a víz meleg a tárolóban, hanem akkor, ha meleg vizet használ valaki?

Zs:) Creative Commons License 2016.09.08 0 0 71023

Nem lehet, hogy a bojler éjszakai áramon van, felfűt, kikapcsol, de éjszakai áram még mindig rendelkezésre áll?

A bojler mindkét póluson áramtalanítva lett, akkor is jelentkezett?

taormina001 Creative Commons License 2016.09.08 0 0 71022

Mi van itt a számozással? 71021-röl visszaugrottunk 71016-ra és megint eljutottunk 71021-ig miáltal ebböl kettö van?

taormina001 Creative Commons License 2016.09.08 0 0 71021

Nem; ha a víz meleg. Akár be van kapcsolva a boyler, akár nem. Talán ez avval függ össze, hogy csak akkor lép föl, ha sok víz folyik, és "átázik" a fal/padló. Ez meg akkor van, ha fürdik valaki, valószínüleg meleg vízben.

Előzmény: ötfelezős (71019)
taormina001 Creative Commons License 2016.09.08 0 0 71020

A faraday kockában meg pont nem ráz az áram. :)

Tudom, ezért szeretnék ilyet létrehozni.

Ezt nem értem: ha az összes gáz-vízvezetéket lekötöm, akkor persze nem fog rázni, de akkor a víz se fog jönni.

Olyan nincs, hogy nem lehet felderíteni.

Persze, nincs, csak le kell hozzá bontani a házat, ha a falban valahol valami "áthúz", ahogy mondják.

Előzmény: paplanfa (71016)
ötfelezős Creative Commons License 2016.09.08 0 0 71019

A probléma mindig akkor jelentkezik, ha a víz meleg,

Ez, bocs, mit jelent? Ha a boyler kikapcsol, mert felfűtött? Vagy?

King_of_Giants Creative Commons License 2016.09.08 0 0 71018

Létezik olyan szigetelési eljárás, melynek során a zuhanyzó/fürdöszoba belsejét valahogy "elzárjuk" a külsejétöl?"

Ez nem megoldás, hisz azt irod hogy a zuhanycsap és a lefolyó kötött lép fel a kóborfeszültség/nem ez a Farady/

Egészen biztos hogy nincs bedugva közben bármi más, tehát ténylegesen kikapcsolt bojler és minden más esetben ha meleg víz van?

Meleg viznek köze nincs hozzá. Csöpöghet a bojler belűl és rácsöpög a hőkapcsolóra, kikapcsolt állapotban is okozhat ilyen hibát

Ha a vizcsap és a lefolyó össze is lenne kötve fémesen, az is csak félmegoldás lenne szerintem

Megesett eset, hogy rázott sőt majdnem áramütés lett egy zuhanyzásbol

Szerelők semmit nem találtak, mig egy lelkiismeretes addig nem ment el amig ki nem kérdezte részletesen a tulajt hogy mi volt korábban

Kitünt hogy korábban hegesztettek és megpatkolták a biztositékot ami úgy is maradt

Zuhanyzás elött meg bedugtak egy hősugárzót a szobában, földelés persze rossz értékű vagy nem is volt

De sérült méretlen fővezeték is okozott már ilyen jelenséget, igaz ott nem volt FI relé

Esetleg falon kivül időlegesen kialakitani egy EPH hálózatot, belekötve mindent, vizcsövet, gázcsövet, nagy fémtárgyakat

Szemét az ilyen hiba

Zs:) Creative Commons License 2016.09.08 0 0 71017

De kíváncsi vagy! :)

Az egy maszkos szekrény, de nincs rajta a maszk sem, itt meg nem nevezhető okok miatt :)

De majd este, ha nem felejtem el...

Hidd el, mindent kipróbáltam, nem vette be a gyomra. Még próbáltam elforgatni másik irányba is, akkor is így tette be. Képnézegetőknél viszont ha akarod, ki lehet kapcsolni az automata beforgatást! Ha kell, elküldöm a képet és próbálkozhatsz :).

Előzmény: paplanfa (71015)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.08 0 0 71016

Olyan nincs, hogy nem lehet felderíteni. Tovább kell kutatni addig amíg pontosan, tudatosan elő nem idézhető a dolog.

Ajánlanám, hogy az összes gáz-vízvezeték szerelvényt kössétek le a lakásról és úgy is kutassatok.

A faraday kockában meg pont nem ráz az áram. :)

taormina001 Creative Commons License 2016.09.08 0 0 71021

Sajnálom, hogy vissza kell térnem evvel a problémával, ami sokakat fölbosszantott közületek.

Találtam egy kedves, türelmes és kompetens szerelöt (meg közben új bérlöt is, mert a régi annyira pánikba esett a problémától), és személyesen a helyszínre utaztam.

Sok-sok kísérlettel és méréssel földerítettük a hiba okát is, de a forrását sajnos majdnem lehetetlen megtalálni, (emlékztek rá; csak szórványosan és összefüggéstelenül lépett föl, ezért nagyon nehéz volt mérhetövé tenni), és ezért még most sem látom pontosan, hogy mit lehet ellene kezdeni. Az áram forrása valahol a lakáson, tehát a biztonsági relé hatáskörén kívül van, de hogy honnan jön, szinte lehetetlen kideríteni. Közben fölkutattam az összes szomszédok elérhetöségét is, és meg fogjuk vizsgálni, hogy az ö lakásuk áramtalanítása után is fönnáll-e a probléma. Ha nem, akkor egyszerü a továbbjutás. Viszont mi lesz, ha igen? Sötétbe borítom az egész házat, a víz meg még mindig ráz, és semmi egyébbel nincs összefüggésben?

A probléma mindig akkor jelentkezik, ha a víz meleg, (de a boyler bekapcsolásával nem függ össze) és már viszonylag sok elfolyott. A feszültség a csap és a lefolyó között lép föl. (Kontrollképpen holnap "száraz" állapotban is el fogja végezni újra a mérést.) A szerelö tehát arra gyanakszik, hogy a zuhanyzó padlója és fala közötti fugákon szivárog át idövel a víz, és ha egy bizonyos mértéket/pontot elért, akkor lép föl a jelenség. De mit lehet tenni, ha a forrását nem lehet fölkutatni? Létezik olyan szigetelési eljárás, melynek során a zuhanyzó/fürdöszoba belsejét valahogy "elzárjuk" a külsejétöl? Nem akarok nagy szamárságot mondani, de nem ezt hívják Faraday-ketrecnek?

Van valami különleges ötletetek, amire földi halandó nem is gondol?

Előzmény: taormina001 (70224)
gepesz Creative Commons License 2016.09.08 0 2 71020

gepesz Creative Commons License 2016.09.08 0 0 71019

Nem hiszem, hogy a gyerek a kapcsoló csettenésére ébred. Gondolom nem "süketszobában" alszik. Van ott más környezeti zaj is. Megszokta azokat is. Ezt is meg fogja.

Inkább a változásra ébred fel.

Nem írod, hogy le vagy felkapcsoláskor kiabál rád?

Előzmény: Sfjodorov (70990)
Jahno Creative Commons License 2016.09.08 0 1 71018

Jahh, akkor nincs több kérdésem. Esetleg gyereket kölcsönadod ide a környékünkre, ahol időnként sportmotorok versenyeznek, aztán ilyen után szerintem magasan szarni fog a kapcsoló hangjára.

Előzmény: Sfjodorov (70997)
Jahno Creative Commons License 2016.09.08 0 0 71017

Szokja meg a gyerek, mert lesz ennél még nagyobb zaj is az életben...

Amúgy érintőkapcsoló. Ha már a fényre nem ébred fel.

paplanfa Creative Commons License 2016.09.08 0 0 71016

De ahhoz esti csendben kéne próbálnia, hogy szimulálja a majdani felhasználást. A zárás utáni sötét boltokban olyankor elemlápával közlekednek a profi szakik, mert tudják, hogy nem létezik igazán halk villanykapcsoló.

Előzmény: Tízenhármaska (71012)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.08 0 0 71015

Jájjjjj :)

A pinceit küldd el légyszi a mailomra :)

A fényképeket pedig a windóz intézőben nézd meg extranagy ikonokként. Amelyik csálé arra jobb gomb és forgat jobbra-balra. Ez ugyanis nem olvassa az exifet úgy mint a képnézegetők, és látod, ha rossz az irányzéka. Beforgatás után tutira úgy fog maradni mindenhol ahogy kell, még a zindexen is, fércbúkon is, nagyonokostévén is.

Előzmény: Zs:) (71011)
Tízenhármaska Creative Commons License 2016.09.08 0 0 71012

Szia.

Látom, kapod az értelmes válaszokat. Nézd el nekik, unatkoznak.

Szóval, egy kis időd van, be mész egy komolyabb villamossági boltba, ott lenni kell bemutató falnak amelyre különböző szerelvény családokat elhelyeznek.

Tessék nyugodtan kapcsolgatni és lehet választani.

Legrandbol nem tudom melyik típus van Neked, de a Niloe mar megbizható,halk.

Viszont arra is figyelni kell, hogy a kapcsoló ne feszül jön.

Előzmény: Sfjodorov (71004)
Zs:) Creative Commons License 2016.09.07 0 0 71011

Legyen elég a dugaljkombináció, a pincei nem szalonképes :)

És persze csak neked, csak most :)

sorry, az index nem képes beilleszteni normálisan, ő mindenképpen ebben az irányban elfordítva szeretné megjeleníteni :(

Előzmény: paplanfa (70996)
Zs:) Creative Commons License 2016.09.07 0 0 71010

Vezeték csere nem volt sehol, csak újak lettek létesítve, javarészt padlónál csatornázva. Régi alukon nagyjából a világítások mennek, meg talán a hűtő.

Előzmény: *Steve (70994)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.07 0 0 71009

Oppá! Fel vagy lekapcsolási zajt vizsgálunk?

Előzmény: pajaci (71008)
pajaci Creative Commons License 2016.09.07 0 0 71008

Én a vasútállomás mellett lakok, egy villanykapcsoló hangja nem éri el az ingerküszöböm.

Most odamentem és meghallgattam mekkora zajt csap kapcsoláskor :-)

Előzmény: paplanfa (71007)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.07 0 0 71007

Nameg mi a hangos... örülj, hogy jó a gyerkőc hallása.

Lacivill Creative Commons License 2016.09.07 0 0 71006

A legtöbb olcsó kapcsoló halk. Menj be egy multiba, és próbálj ki párat.

sylvanus67 Creative Commons License 2016.09.07 0 0 71005

Nálunk is legrand van 12 éve,  tényleg hangos,  de kibirható,  senki sem ébred fel

Sfjodorov Creative Commons License 2016.09.07 0 0 71004

Végülis ez is infó, mert akkor nem keresgetek a piacon, hanem együtt élek a problémámmal! :)

Köszi

Előzmény: paplanfa (71002)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.07 0 0 71003

A laposgépek, telefonok értelmes felhasználási módja:

http://www.instructables.com/id/OscilloPhone-Use-your-Smartphone-as-an-Oscilloscop/

paplanfa Creative Commons License 2016.09.07 0 0 71002

Nincs.

Szereld szobán kívülre a kapcsolót.

Előzmény: Sfjodorov (71001)
Sfjodorov Creative Commons License 2016.09.07 0 0 71001

A zseblámpa is jó, meg amit írtál az is, de én kimondottan egy olyan normál kapcsolóra lennék kíváncsi, amiről van tapasztalat, hogy csendesen kapcsolódik. :)

Előzmény: paplanfa (70998)
titusz99 Creative Commons License 2016.09.07 0 0 71000

Hát ja.

6800Ft-ért láttam legolcsóbban.

paplanfa Creative Commons License 2016.09.07 0 0 70999

De tudom ajánlani a zseblámpát is :)

paplanfa Creative Commons License 2016.09.07 0 0 70998

Forgatós dimmer. Ha led vagy féncső van, azt kihajítod, és teszel oda valami régifajtát, majd "bekapcsolod" de letekerve hagyod.

Sfjodorov Creative Commons License 2016.09.07 0 0 70997

Az érintőkapcsoló szóba jöhetne, ha egy darab nem kerülne annyiba, mint az összes jelenlegi kapcsoló a lakásban... :(

Előzmény: titusz99 (70995)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.07 0 0 70996

Nahát, tényleg megcsinálta. Persze, arról is légyszi. :)

Előzmény: Zs:) (70990)
titusz99 Creative Commons License 2016.09.07 0 0 70995

Érintőkapcsoló?

Ennél nem tudok halkabbat.

*Steve Creative Commons License 2016.09.07 0 0 70994

az az alu mmfal miért nem került cserére?

Előzmény: Zs:) (70990)
Sfjodorov Creative Commons License 2016.09.07 0 0 70993

Pláne :)

Előzmény: Zs:) (70991)
Sfjodorov Creative Commons License 2016.09.07 0 0 70992

A gyertya az nem villanykapcsoló! :)

Én villanykapcsolót keresek.

Előzmény: *Steve (70990)
Zs:) Creative Commons License 2016.09.07 0 0 70991

a gyufa is hangos! :)

Előzmény: *Steve (70990)
*Steve Creative Commons License 2016.09.07 0 0 70990

gyertya?:)

Sfjodorov Creative Commons License 2016.09.07 0 0 70990

Sziasztok!

Olyan villanykapcsolót keresek, amit nagyon halkan lehet alapból, tehát odafigyelés nélkül is, kapcsolni. Jelenleg valamilyen legrand kapcsolónk van otthon, de olyan hangos, hogy éjszaka, ha véletlenül nem figyelek oda, akkor felébresztem a kattanásával a gyereket.

Várok tippeket, hogy melyik márka melyik típusa "tud" csendes lenni.

Köszi

Zs:) Creative Commons License 2016.09.07 0 0 70990

Nem biztos, hogy ide fel kellene tegyem, bizonyos okok miatt, de legyen, bevállalom :).

Pénzért eladva valóban sok lett volna, de relatíve saját részre készült. Lényeg volt, hogy belefért 12 modulba, előny még, hogy minden áramkör L+N szakaszolható, FI relés külön.

Megnyugtatásként mondom, hogy a jelenlegi házamban a pincémben az áramkörök is ilyennel vannak leosztva, meg a lakáson is van 3, plusz dugaljkombinációkban a dugaljak (a 3f is). :)

Arról is kell fotós bizonyíték? :))

Előzmény: paplanfa (70984)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.07 0 0 70989

Még a prosti is attól prosti, hogy van ára, tehát ha odamegy hozzá valaki azt mondja, hogy "áram van"

Előzmény: tfe_tng (70987)
Szumoo Creative Commons License 2016.09.07 0 0 70988

Ha az áramtól való függésre célzol, akkor valójában áram nélkül a gázkazán sem megy, max. a régi átfolyós vízmelegítők.

Mint ahogy a vegyestüzeléshez is kell áram, ritka ma már a tisztán gravitációs rendszer, nem kényelmes, nem gazdaságos.

Előzmény: paplanfa (70985)
tfe_tng Creative Commons License 2016.09.07 0 0 70987

Ize, csak az osszefuggest nem ertem :)

Igen, majdnem mindent az aram mukodtet a hazban, de mar az egyetemen is az volt a mondas hogy "ha aram van minden van" :)

Előzmény: paplanfa (70985)
tangerine Creative Commons License 2016.09.07 0 0 70986

Üdv!

Egy kérdésem lenne kádföldeléssel kapcsolatban.
Egy panellakásról van szó. Keresgéltem a témában, de nem igazán találtam egyértelmű választ. Eddig fémkád volt a lakásban, ami le volt földelve, a strangban levő vízcsőhöz (gerinc). Pontosabban erre a csőre lett hegesztve egy darabka kifúrt laposvas és ehhez volt csavarozva a vezeték, a másik vége a kádra.

Most a kád le lesz cserélve zuhanytálcára. Ez egy akriltálca, de alulról megnézve egy 30-as zártszelvényből hegesztett 5 lábú fémszerkezetre van rádolgozva. Felülről nézve viszont teljesen műanyag, és a szifonja is műanyag.

Hogyan kéne ezt leföldelni szabályosan?

1. Egy külföldi oldalon az olvastam, hogy ilyen esetben a fémszerkezetre (pl. egyik lábára) kell kötni a földelést.

2. Be kell toldani a szifon után egy darab saválló csövet, és azt kell földelni.

3. Nem kell kötni semmit sehova, azaz nem kell földelés.

Melyik lehet a jó megoldás?

paplanfa Creative Commons License 2016.09.07 0 0 70985

Ez így van. És utána a hideg víz kivételével mindent az áram működtet a házban.

Előzmény: tfe_tng (70982)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.07 0 0 70984

Bizonyító erejű fotó van? :)

Az anyagár szép lehetett, és ugye plusz a munkadíj. Legalább 2,5mm2-es sodrott vezetékkel, újfajta csatos wagoval kötöttél be mindent, úgy ahogy illik?

Előzmény: Zs:) (70983)
Zs:) Creative Commons License 2016.09.07 0 1 70983

Akkor had borzoljam a kedélyeket!

Csináltam egy panelt, 6db áramkörre sikerült, mindegyiken egy kombi FI relé csücsül. 12 modulba elfértem.

Előzmény: paplanfa (70975)
tfe_tng Creative Commons License 2016.09.07 0 1 70982

Ez van, igy lett megtervezve. Igazabol nyilvan dragabb igy, de oszinten megmondva egy epitkezes koltsegveteseben annak a nehany plusz FI relenek az ara olyan szinten elveszett hogy meg szamitasi hibanak sem lehetne nevezni ;)

Előzmény: paplanfa (70975)
tfe_tng Creative Commons License 2016.09.07 0 0 70981

Koszi :)

Előzmény: ötfelezős (70976)
tfe_tng Creative Commons License 2016.09.07 0 1 70980

Igen, en sem ma kezdtem a temat, de az olyan helyeken ahol mindenkit leoltanak a szakik a vegen csak a szakik maradnak mert senki nem mer kerdezni, ez pedig finoman szolva sem egeszseges a topic elete szempontjabol.

Előzmény: 0l0 (70977)
tfe_tng Creative Commons License 2016.09.07 0 0 70979

Vilagos, ez lejott nekem is az eddigi szamitgatasaitokbol, koszonom a valaszt. (igazabol mar akkor rajottem hogy nalam valoszinuleg nem ez lesz a problema amikor megtalaltam a hibat es azonnal jo lett minden)

Nyilvan laikuskent amikor olyanokat hallasz a "szakiktol" hogy 500m kabelhossznal mar baj lehet a FI relevel akkor szamitasba veszed ezt is, ezert kerdeztem ugy ahogy. 

Előzmény: 0l0 (70978)
0l0 Creative Commons License 2016.09.07 -1 0 70978

A kérdésre a válasz valószínűleg az, hogy szokásos háztartási körülmények között csak a kábelhosszból kifolyólag nem oldhat ki.

Előzmény: tfe_tng (70974)
0l0 Creative Commons License 2016.09.07 -1 0 70977

Számos topikban vannak megmondóemberek, akik a laikusokat előszeretettel ledorongolják. Sokszor van több-kevesebb alapja a kritikának, de a reakció általában erősen túlzó hangvételű, alkalmasint minősíthetetlen...

ötfelezős Creative Commons License 2016.09.06 0 0 70976

Viszont én változtattam át műszaki kérdéssé az áradatot. :D

paplanfa Creative Commons License 2016.09.06 0 0 70975

Nekem meg szemet szúrt az a piszok sok FI :) majd csendben a sarokban pislogtam utána.

tfe_tng Creative Commons License 2016.09.06 -1 0 70974

en tettem fel az eredeti kerdest es - mint laikus - megkerdeztem hogy esetleg a kabelhossz miatt leoldhat-e a FI rele, bar arra az iszonyat szarcunamira amit kaptam nem szamitottam ;)

Előzmény: 0l0 (70972)
peterch Creative Commons License 2016.09.06 0 0 70973

Azert irtam, hogy a valos eletben szerintem ritka eset, mint a feher hollo, hogy szivargo kapacitiv aram vegett leoldjon egy hazban a FI rele . Elmeletileg lehetseges.  

Előzmény: 0l0 (70972)
0l0 Creative Commons License 2016.09.06 0 0 70972

Valójában onnan indult a dolog, hogy valakinél számos ÁVK lett felrakva a lakáshoz, aminek az értelme megkérdőjelezésre került, majd mint lehetséges indok felmerült, hogy hosszú a vezetékrendszer. Ennek kapcsán valaki megjegyezte, hogy legfeljebb a vezetékek kapacitív vesztesége miatt jöhet ez szóba, majd valaki hozzátette, hogy ez egy elég tisztázatlan kérdés a szakmában és még felkérés is érkezett, hogy valaki számolja ki esetleg milyen mértékű. Mekk Elekkel egymástól függetlenül 0,5 mikrofahradot számoltunk, akivel és másokkal is, ezúttal több más tekintetben is egyezik a véleményem. A jelen elvi állás szerint több kilométer kábel esetén érheti el a kapacitív szivárgó áram a FI relé leoldásához szükséges értéket. Persze ennél kisebb érték esetén is egy tényező lehet, ami másokkal összeadódva serkenti az elműködést. A viták többsége abból látszik fakadni, hogy vannak félreértések és kavarodások az ilyen típusú kapacitív veszteség jellege körül.

Előzmény: peterch (70967)
CorvBoy Creative Commons License 2016.09.06 0 0 70971

" kondenzátoron keresztül ugyanúgy/ugyanolyan áram folyik"

OMG!

Hallottál már valós és látszólagos teljesítményről?

Fázistolásról, fázisjavításról, fázisszögről, komplex reaktanciáról?

Érted miért van azokban a tápokban, mondjuk egy combos ellenállás helyett kondi?

Oké, ez már kőkeményen elektrotechnika, nem holmi "hova kössem a drauuutot" villanyszerelgetés, de ezért na..

..., jó lenne már a hülyeségnek gátat szabni valahogy, mert kezdenek a hullámok a plafonig érni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70963)
cosalf Creative Commons License 2016.09.06 0 0 70970

Victron Energy.

Először nem ártana energia-mérleget készíteni.

Nem tudom, mit csinálna micro esetén.

Előzmény: hubzol (70964)
ficere50 Creative Commons License 2016.09.06 0 0 70969

Akkor rosszul fogalmaztam...bocs!

Előzmény: ötfelezős (70966)
ötfelezős Creative Commons License 2016.09.06 0 0 70968

Szegény szabvány meg csupa hülyeséget ír, az IT rendszereknél említi a kapacitív áramok miatt kioldást...

Előzmény: peterch (70962)
peterch Creative Commons License 2016.09.06 0 0 70967

A legbiztonsagosabb szefet is ki lehet rabolni.:)

Tehat a FI relet is be lehet csapni, de minek ?  Kivancsi lennek, hogy gyakorlatban volt-e ilyen eset, amilyet Te irsz. Szerintem nem, de mindegy.  

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70963)
ötfelezős Creative Commons License 2016.09.06 0 0 70966

Terhelt áramkör esetén a nullavezetőn ugyanakkora (bár ellentétes irányú) pillanatnyi áram folyik mint a fázisvezetőn, nem? (1 fázisú áramkör!) Én ezt állítottam...

Bocs, de nem ezt állítottad,. hanem ezt:

akár a fázisvezetőről, akár a terhelésből visszaáramló nullavezetőről van szivárgás 

Előzmény: ficere50 (70959)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.06 0 0 70965

Talán gondolkozz logikusan. A lakókocsi tetejét napelemezd be, akkut töltsön amikor csak tud.

Indulásként hajítsd ki a halogénlámpát és vegyél Led lámpát, a fogyasztása töredéke lesz.

Ha csak lehet 12V-os cuccokat szerezz, Hűtőből nézegesd az abszorpciósat, hátha jobb alternatíva neked. Tv-ből is kell lennie olyannak ami külső tápos mint a laptopok, így a 12V-ról könnyen szólhat, ha nincs más. Mindig TV antenna, lavór, nem tétel.

A klímát nem kommentálom különösebben, abból raktérhűtősöknél érdeklődj.

Fűtéshez, ha nagyon brutálka akarsz lenni, csinálhatsz valami hőcserélőt is amit a tábortűz alól egy hosszú csővel kötöd a kocsira, és mint a tűzoltóautóknál az üzemmeleg vizet tartó külső melegforrás. :)

Sütő ha lehet pb palackról.

Előzmény: hubzol (70964)
hubzol Creative Commons License 2016.09.06 0 0 70964

Udvozlok mindenkit, a kerdesem elegge komplett, egy lakokocsi 220v es 12v-os halozatanak kiepitese.

Elore megakarok venni szinte minden alkatreszt, csak informaciot nem talalok sem konyvben sem interneten, ezert fordultam a forum olvasokhoz. (inverter, aksi, 220as focsatlakozo mar megvan)
A lakokocsiban lesz egy 120 AH 800A akkumulator.
A vontato kabel egy 13 pines kabel amibol egy vezetek elvileg 12 v-ot biztosit  az autobol mialatt kozlekedek, amin uzemelhet elvileg a huto pl...
Vennek egy 3000W-os invertert ami ugye 12 voltbol csinal 220-at.

1. Megoldhato e hogy a 12v-os vezeteket rakotom a lakokocsi aksira tehat mig vezetek addig is toltodik?
2. 12v az  autobol/ha all akkor csak az aksibol az inverterbe amivel uzemeltetnem a haztartasi hutot(220v) es egyebet mint mikro, tv, ha esetleg vadkempingeznek egy ejszakara...
3. Hogyan hozom ossze ezt a halozatot egy kulso 220as konnektorral amit kempingben csatlakoztatnek a lakohoz?

220V halozat: mekkora biztositekok kellenek ha 4 aramkorrel szamolok, bar lehet kevesebb is eleg:
- huto 28W 0.12A  (1.kor)
- mikro 800W 3.7A  (2.kor)
- futes 270W 1.5A  (1.kor)
- klima 3300W 5,1-15A   (4. kor)
- tv 55W 0.25A+antenna (3.kor)
- mindegyik aramkorben 2-2 konnektor pluszban

Milyen biztositekok es vezetekek kellenek a 12Vos halozathoz:
- halogen spot lampak kb 15 db 50W teljesitmenyuek 6 aramkorrel szamolok
- ventillator 14W
- radio+ 4 hangszoro 3.5A
- vizpumpa 4.5A

Plusz a lakokocsi kulso lampaihoz celszeru e 12voltos biztositekokat beiktatni a 1,5mm-es 21A-es vezetekekhez.
Barmilyen tanacsot elfogadok, csak azt ne irjatok hogy forduljak villanyszerelohoz, mert nem talalok aki ertene ilyenhez es amugy sem allnak szoba velem, mivel ez nem "nagy munka"...
Koszonom

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.06 0 0 70963

"Kapacitiv aramokat nem figyeli."

Váltakozó feszültség esetén kondenzátoron keresztül is ugyanúgy/ugyanolyan áram folyik, mint hagyományos ellenálláson keresztül (egyes kis teljesítményű 230V-os tápegységekben szokás kondit alkalmazni ellenállás helyett).

A fázisból a kondenzátoron keresztül a föld felé meglógó energiamennyiség szerintem hiányozni fog a nulla áramából, tehát ha egy FI relével védett áramkörben a fázis és a föld közé megfelelő méretű kondenzátort teszünk, arra szerintem a relé ugyanúgy le fog csapódni, mintha oda egy ugyanakkora impedanciájú ohmos ellenállást tettünk volna.

230 V és 50 Hz esetén (ha jól számoltam) 0,5 mikrofarad kapacitáson fog 30 milliamper áram folyni, tehát a fázis és a föld közé tett 500 nanofarad-os (vagy nagyobb) kondival elvileg le lehet veretni egy 30-as FI relét.

Előzmény: peterch (70962)
peterch Creative Commons License 2016.09.06 0 0 70962

Szia !

Szerintem is vakvaganyra vezettek a temat, mert a FI rele csak a nulla es a fazisvezeton folyo aramot figyeli. Igy csak akkor old ki, ha a  FI releben levo  ket tekercs kozti aramkulonbseg eleri a 30mA-ert. Kapacitiv aramokat nem figyeli.

Itt:http://megaohm.hu/index.php/vedokapcsolok/aramvedo-kapcsolo

Szerintem. 

Udv , Peter.

Előzmény: ficere50 (70959)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.06 0 0 70961

"a saját írásaidat meg cáfolod: 70955-> 70956 "

A 70955 lényege:

a kapacitív áram mértéke mitől függ (feszültség-különbségtől, szigeteléstől, stb) és mitől nem függ (a vezetéken éppen folyó áramtól)

A 70956 lényege:

szinte nulla az esélye 30 milliampernyi erősségű kapacitív áram kialakulásának

A két dolog nem cáfolja egymást.

Előzmény: ficere50 (70958)
ficere50 Creative Commons License 2016.09.06 0 0 70960

Nagyjából egyetértek, megfogtad a válaszom lényegét! Kösz!

Előzmény: 0l0 (70953)
ficere50 Creative Commons License 2016.09.06 0 0 70959

Terhelt áramkör esetén a nullavezetőn ugyanakkora (bár ellentétes irányú) pillanatnyi áram folyik mint a fázisvezetőn, nem? (1 fázisú áramkör!) Én ezt állítottam...

Tehát a kérdést felvetők ebből indultak ki. Ők a köpenyszigetelés, árnyékolófólia, stb. felé szivárgó áramokkal foglalkoznak.

Én amúgy az egész problematikát értelmetlennek tartom.

Előzmény: ötfelezős (70951)
ficere50 Creative Commons License 2016.09.06 0 0 70958

Azon túl, hogy az én állításomat bizonyítod, a saját írásaidat meg cáfolod: 70955-> 70956

Bár, lehet, hogy cáfolni akartál az elsővel, de meggondoltad?

Csak elméleti szinten érdemes a jelenséggel foglalkozni az erősáramú/épületvillamossági/ technikában. Márpedig az FI reléknek itt van létjogosultságuk, nem az erőátviteli hálózatokon...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70957)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.06 0 0 70957

Egy 1,5-2,5 mm2-es fázsivezető és egy szorosan mellette futó földvezető közötti kapacitás szerintem sacc/kb 10-20 pikofarad/méter. Ebből igencsak marhasok méter kellene, hogy összejöjjön az az 500 nanofarad (500.000 pikofarad) kapacitás, ami már képes lecsapni egy 30 mA-s FI relét ;)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70956)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.06 0 0 70956

Ahhoz, hogy egy 30 mA-s FI relé a kapacitív áram miatt lecsapjon, ahhoz egyfázisú rendszer esetén a fázisvezető és a földvezető között kb 500 nanofarad kapacitásnak kell összejönni (ha jól számolom), ennyire magas érték kialakulásának szinte nulla az esélye (500 nf kapacitáshoz pl UTP érpárból 10 kilométer hosszúság kellene!)

még akkor is, ha van a hálózaton jó néhány zavarszűrő kondenzátoros készülék is.

Három fázis esetén meg kölcsönösen közömbösítik egymást, ilyenkor tényleg nulla a vezetékek közötti eredő kapacitív áram.

És mivel ilyenkor a zavarszűrő kondenzátorok is (többé-kevésbé) egyenletesen oszlanak el a három fázison, ezért azok áramai is közömbösítik egymást, tehát azok eredő árama is a nullához közelít.

Tehát szerintem egy fázisú rendszer esetén van ELMÉLETI lehetősége annak, hogy (baromi hosszú vezetékek és/vagy rengeteg zavarszűrő kondi esetén) a fázis és a földvezető közötti kapacitív áram elérje a 30 milliampert,

három fázisú rendszer esetén ez az esély kb nulla.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.06 0 0 70955

A kapacitív áram nem függ a terheléstől, csak a feszültség különbségtől és a szigetelő anyagtól+vastagságtól (dielektrikumtól). Tehát kapacitív áram akkor is folyik, ha a házban egyetlen fogyasztó sincs bekapcsolva.

Előzmény: ficere50 (70949)
Eklatáns Béla Creative Commons License 2016.09.06 -1 0 70954

0l0 Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70953

Amint Ötfelezős is észrevételezte itt most az indukciós jelenségek nem voltak tárgyai a vizsgálódásnak.

Erre egyébként valóban fennáll az, amit valaki szintén nem egészen a tárgyhoz kapcsolódóan ellenérvként felvetett, hogy a fázis és a nulla ellentétes pillanatnyi irányú, de közel megegyező nagyságú áramai által indukált mezők jelentős mértékben kiolthatják egymást (pont mint a FI relében is teszik), így a FI relét valószínűleg nem képes mozgásba lendíteni ilyesfajta hatásból eredő szivárgás.

Persze lehet olyan eset, amikor a fázis épp a nullázó vagy földelő vagy éppen EPH mellett fut, az üzemi nulla meg valahol attól messzebb, de ennek az indukciós esetnek a kiszámítgatását rád bízom. Én keresek egy-két kis kondit és megnézem mit csinálnak a FI-vel, több kilométer kábelt viszont most nincs kedvem rákötni a hálózatra, elég precíz műszerem sincs, így a számításaim gyakorlati helyességét nem tudom ellenőrizni.

b4ndyTA Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70952

2,5kW jut a 8nm-es szobára. Szerintem jó lesz. :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70950)
ötfelezős Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70951

Bocs, téged valami félrevitt. Kapacitív és ohmos áram a fázisvezető és a nulla, valamint a fázisvezető és a föld között folyik. A nulla és a föld között nem nagyon. 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70950

"Ellenben van klíma!"

Azt azért tartsd szem előtt, hogy ha a klímára bízod a dolgot, akkor a klíma munkája is megnövekszik azzal a pár száz wattal, ami a szekrényedben termelődik. Tehát ha a meleget a folyosó/padlás/pince helyett ugyanabba a szobába engeded ki, akkor

- szerencsés esetben csak valamivel többet fog dolgozni a klímaberendezés (és persze több villanyszámlát csinálni),

- peches esetben viszont nagyon meleg nyári napokon talán már nem fogja tudni kellemesre lehűteni a szobát, mert a külvilágból jövő és a szekrényből jövő extra hő együttesen már esetleg meghaladja a hűtőképességét.

Előzmény: b4ndyTA (70948)
ficere50 Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70949

Bármilyen hosszú és dielektrikumu kábelre is igaz a tételem, mert akár a fázisvezetőről, akár a terhelésből visszaáramló nullavezetőrő van szivárgás (bár nem jellemző) akkor is fennáll a szumma = nulla esete. Ha pedig éppen nincs fogyasztó, akkor indukció sincs áram hiányában.

Előzmény: 0l0 (70946)
b4ndyTA Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70948

Nem nagy a szoba, inkább mondanám kicsinek... :( Ellenben van klíma! Akkor marad a szoba 20-25 fokon tartása, és a szekrényben a levegő keringtetése. Köszönöm! :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70947)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70947

"Az eredeti elképzelés az volt, hogy a szoba levegőjét keringtetem majd a zárt szekrénybe, alulról szívva, felül kifújva,"

Legutóbb ilyet csináltam:

- helyiség bútorzatához illő zárható szekrény (belülről 52 centi széles, 75 centi mély és jó magas)

- alul-elöl kb 400 cm2 felületű szellőző nyílás (szobalevegő beszívás)

- belül olyan polcok vannak, amelyek előtt 10 cm, mögöttük pedig 15 cm széles rések által kialakított függőleges szellőző "aknák" vannak

- a szekrény mennyezeténél hátul egy Vents TT Un 125-ös ventilátor gyűjti össze a meleg levegőt és egy gégecsövön át kitolja a folyosóra

Az nem jó ötlet, ha a felmelegedett leveőt ugyanabba a helyiségbe forgatod vissza, mert egyrészt ettől a nem kívánt fűtéstől  előbb-utóbb rohadt meleg lesz a helyiségben, másrészt a szekrénybe is egyre melegebb hűtőlevegő fog beáramlani, tehát egyre romlik a hűtés hatékonysága. Persze ha a helyiség bazinagy, vagy klimatizálva van, akkor mindegy, hogy hova megy a meleg :)

"Volt régebben peltier CPU hűtő,"

Ne feledd, hogy amennyi elektromos energiát elfogyaszt a számítástechnikád (stb), az gyakorlatilag teljesen hővé alakul. Abban a szekrényben akár ezer wattnyi hő is keletkezhet, neked mind az ezertől folyamatosan meg kell szabadulnod, máskülönben a szekrényed hőmérséklete folyamatosan emelkedni fog. Egy kis peltier hűtő mindössze 50-100 wattmyit tud hűteni, ráadásuk nyomorúságos hatásfokkal, tehát ahhoz, hogy ő 50 wattot hűthessen, ahhoz baromi sok vattot fog felvenni (ráadásul még ezzel is a szobádat fogja fűteni). Magyarul ezer wattnyi szekrény-hűtést peltier modullal megoldani elég nagy butaság :)

Előzmény: b4ndyTA (70912)
0l0 Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70946

Ez mind rendben van, de itt csak a kábel hosszával és kapacitásával kapcsolatos feltételezett elszivárgásról van szó, mely érintheti a FI működését.

A nulláról esetünkben igen kevés szivároghat így, mert a védőföldhöz, vagy talán pontosabban nullázó vezetékhez képest csekély a potenciálkülönbség. Egyedül a fázisvezető felé, vagy felől (váltóáramnál ez egy jó kérdés :)) szivároghat ilyesfajta meddő áram a nulláról (vagy nullára), de hogy köztük mi szivárog az esetünkben mindegy, hiszen a FI-nek az nem tűnik fel.

Előzmény: ficere50 (70902)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70945

"egy nyitott rack keret csaladihazas ovezetben KIVALO jatszoter 3-6 eves gyerekeknek,"

Egy okkal több, hogy inkább a szekrény tetején tartsd az ilyesmit :)

mire a gyerek ott eléri, addigra megkomolyodik.

Előzmény: tfe_tng (70917)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70944

"https://blog.dotcom-monitor.com/dotcom-monitor-news/server-cable-hell-15-of-the-worst-wiring-jobs-ever-2/"

Jók ezek a képek :)

Egyébként ilyen látványárt nem kell külföldre menni: az internet hőskorában a BIX épületének pincéjében is hasonló állapotok uralkodtak itt-ott... egyszer még egy olyan kábelt is láttam ott, ami a helyiség közepén feszült a két szemközti oldal között kb 70 centi magasságban, mint egy korlát vagy sorompó :)

Ilyen rettenetes kábel-pókháló tartotta életben Magyarország internetjét.

Előzmény: pajaci (70907)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70943

Én is így csinálnám. Tárolja a tescoban a dolgokat, kell a hely más befőttnek. Vagy ha van akkor le a pincébe, nem kell annak elöl lennie.

Az oldal és minden nélküli rack polcot leánykori nevén dexion-salgónak hívták amíg ki nem spórolták belőle az anyagot és egy kicsit összement.

Előzmény: Garfield007 (70937)
b4ndyTA Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70942

... meg olyan, aki szétoffolja a topikot. 0:) Utólag is elnézést az offtopik dolgokért, csak megörültem a témának. ;)

Előzmény: tfe_tng (70941)
tfe_tng Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70941

ez altalaban igy van ha forumozni kezdesz, mindig van valaki aki jobban tudja ;)

Előzmény: b4ndyTA (70940)
b4ndyTA Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70940

... látom mindig van olyan, aki jobban tudja, mire gondoltam. :D

GeriSoft07 Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70939

nem zfs, BTRFS szerintem :)

Előzmény: b4ndyTA (70936)
Garfield007 Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70938

Van olyan szekrény, amin ajtó sincs, de most már megtanultam, hogy akkor az rack állvány :-)

Előzmény: Jahno (70923)
Garfield007 Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70937

Szóval, nem otthoni felhasználás. 

Kérd el az asszonytól a spájzot és abba az erőmű és egy olcsó klíma.

Szívesen.

Haladjunk!

:-)

Előzmény: b4ndyTA (70936)
b4ndyTA Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70936

Bár már írták előttem, de transcoding, meg after effects watch folder is van, esetleg render. :) Nem nagyon mentem róla a dolgokat. Ami fontos, az külső merevlemezen is megvan, egyébként meg gondolkozom, hogy idővel titkosított fileként feltöltöm majd valamelyik szolgáltatóhoz. A személyes dolgok számítanak csak, a filmek, zenék pótolhatók. Amikor meg azzal jöttek, hogy miért RAID6, miért nem ZFS, akkor bezártam a böngészőt. (mert jaj a RAID vezérlő is hibáz, és minden x milliomodik byte nem visszaállítható, stb. stb., meg ugye a merevlemez is tele van nem javítható olvasási hibákkal, ezért csak a ZFS a jó. Ráadásul a ZFS-nek elég komoly HW igénye van). Külső merevlemez, profil backup, ennyi.

Előzmény: Jahno (70934)
tfe_tng Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70935

transcoding. nalam a kis xeon egy video streamet bir csak...

Előzmény: Jahno (70934)
Jahno Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70934

Biztos jó, de minek egy ilyen erős proci meg ennyi RAM? Nekem néha mást is csinál, de mivel ott pont ráér, nem érdekel. Amúgy mire mented róla a cuccokat?

Előzmény: b4ndyTA (70928)
b4ndyTA Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70933

Nyilván ez függ a ház kialakításától is, de utólag nálam nem lehetett volna lehúzni. Ezért beraktam 3x6-os, sodrott vezetéket két string-be. :) Az csak jó lesz... Az mindenesetre biztató, hogy az elején 4 milliós ajánlatot kaptam, aztán 2,5 millióst, most lehet már 2 millió alatt is megvolna a rendszer. :) Nagyából 3,6KW-ra, de azóta a panelek is fejlődtek, feltehetően azonos darabszám esetén is nagyobb volna a teljesítmény, abból meg sosem elég. Árammal mindent tudok, hűteni, fűteni, LED-es röntgent üzemeltetni, meg fúziós PC NAS-t működtetni is... :P

Előzmény: tfe_tng (70932)
tfe_tng Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70932

nalam abbol meg csak a gegecso van meg amiben majd lejonnek a vezetekek ;)

Előzmény: b4ndyTA (70931)
b4ndyTA Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70931

... már megint kezded? :) A házban majd kezet foghatnak a LED-es lépcsővilágítással. :D Még szerencse, hogy lekábeleztem a napelemet is a padlásról...

Előzmény: tfe_tng (70930)
tfe_tng Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70930

Hoho, ELMU szerethet teged :)

Előzmény: b4ndyTA (70928)
tfe_tng Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70929

ja, nyilvan, cege valogatja hogy mit akar, ez konkretan egy nagy bank volt, 10+ sajat data centerrel, 50k+ szerverrel globalisan, ott picit mas szempontok voltak. A skalazodas meg management teljesen automatizalva volt, aki szoba merte hozni a "klaudot" azt azonnal tarkoncsaptak, hacsak nem arrol volt szo hogy epitsunk egy sajatot ;)

Előzmény: Jahno (70927)
b4ndyTA Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70928

... 960-as i7, kicsit húzva, 24GB RAM, és egy RAID6-os tömb egy ARECA kártyán. Ezen fut a PLEX, emiatt volt fontos, hogy legyen teljesítménye is, ha kell, illetve egyéb szolgáltatások, no meg a NAS szerepét is ez a gép tölti be már. Sokáig futott párhuzamosan több szerver, és vakartam a fejem, hogy mi legyen Linux, mi Win, végül maradt a 2012 R2. Elég régóta megy, elég stabilan. Aki egyszer rászánja magát egy otthoni NAS-ra, az utána nagyon nem tud másban gondolkodni. :)

Előzmény: Jahno (70926)
Jahno Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70927

Nálam is volt olyan, ahol a szolgáltató nem engedett 3. keretet tenni a rackbe, mert mert csak. Passz, van ahol sorban átálltunk rá, aztán mire visszaálltunk volna arra ment a gonosz bérelt felhőbe csomó minden és kész. Összevissza vannak, ebben csak az a jó, mikor szinte ugyanolyan körülmények közt egyik cég ezt indokolja meg az ellenkezőjének a fordítottjával, ami a másik cég szerint fasság. Nekem meg mindegy, megnyomkodom bármelyiket. Felétek mondjuk lehet hely/árban az volt jobb, ellenben a baldeket managelni és skálázni máshol lehet tényleg könnyebb. Jó ég tudja már, évek óta nem láttam ilyesmit, már a közelébe sem engednek. Lehet előveszem a régi projektem, ahol ki akartam menni Mauira lángost sütni.

Előzmény: tfe_tng (70924)
Jahno Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70926

12 lemez? Mi az alapja? Egyelőre nekem itt a HP kocka is, ha kell kibírja 8 terásakat, meg évek óta elfekvőben van egy külső 4 vinyós házam, mert minek? 30 terát már menteni sem nagyon tudok, de van egy kis 3 lemezes TheCusom is, aztán csókolom. Nem hangos, nem meleg, nem izé. Persze ha 100 terákkal bohóckodunk, akkor nyilván értem. Bár ez sem volt teljesen értelmes beruházás és még a mentéseimmel a mai napig szopolok, de jó úton haladok. Összes szerteszét fetrengő vincsim felmásoltam, aztán elrendezgettem értelmesen, utána már csak a mentés ment róla kb. 8 napig :-D

Előzmény: b4ndyTA (70919)
tfe_tng Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70925

marmint 1 vagy 2U-s szerverek nem fél U-sak csak meg mielott megint valaki belekot ;)

Előzmény: tfe_tng (70924)
tfe_tng Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70924

viccesek ezek, bar elozo melohelyemen nagyjabol 6 eve lealltak veluk mert kiszamoltak hogy a gyartoi cost-effective, space-effective blade megoldas az dragabb es tobb helyet foglal mintha sima 1/2U-s szervereket vennenek. Namost evi 10.000 darabnal az mar nem mindegy ;)

Előzmény: Jahno (70921)
Jahno Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70923

"jelen pillanatban egyik rackünk előtt sincs üvegajtó és mind zárható. Na, most ezt képzeld el."

De akkor most lukacsos az ajtaja, vagy sem?

Előzmény: Garfield007 (70910)
tfe_tng Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70922

Nekem is valami hasonlo volt regen aztan egyszer kiszamoltam hogy mennyi villanyt fogyasztnak osszesen es kivagtam _mindent_ es egy darab szerver maradt azon meg virtualizalok. Mai napig megvan, le kellene mar cserelni mert abban is 4 vinyo porog, amit kettovel is vigan tudnek helyettesiteni (sot, meg tobb helyem is lenne ha azt nezem hogy 3T-s vinyok RAID5-ben vs. 2x10T RAID1-ben)

bocs az offtopic miatt...

Előzmény: b4ndyTA (70919)
Jahno Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70921

"nyilvan tulzo a blade keret"

Ne fáraszd szakmai dumával, mert olyan elméletet fog rá kitalálni, hogy ez mi lehet, amitől a fülünk hatfelé áll. Amúgy rohadjak meg, utolsó cégemnél Csicsók voltak belőle és nekem bejött.

Előzmény: tfe_tng (70917)
Jahno Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70920

Vagy, amúgy nem mindegy? Én már majdnem láttam ilyet, Te meg most nekiállsz kugliból sorolni, hogy az ott szerinted micsoda. Üvegajtó valóban dekoratív, annak is van jogosultsága. Elmondjam? Mondjuk a rack állvány kifejezést még nem hallottam, az pontosan micsoda?

Fel tudsz sorolni legalább 8at a "legtöbb profi hely közül"? Megint mondom, hogy nincs olyan. Vannak különböző szolgáltatási szintek és kész, mélység és sorolhatóság/villany miatt a szolgáltatók általában 1 félét használnak, aztán ha az kell a parasztnak akkor üvegajtóval kéri, vagy piros. Cagen belül meg kb. csinál amit akar. Én tudom mik a különbségek, de van rá egy söröm, hogy nem fogod tudni leírni, de többféle műszaki szempontot is érint.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70906)
b4ndyTA Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70919

... van egy 12 lemezes épített NAS-om, nem csak nehéz, de remek közösségi hely télen. :) A többi PC-t meg nem is említettem, a 25-28 fok a max lett volna, ennyi erővel szabadon is hagyhatnám, de ha ezeket, ami min. három PC, és a többi rack terméket összezárom, hamar befűtenek. Nyilván a 20 fok lenne ideális, de az túl sok energiával járna kivitelezni. A lényeg, hogy hang és hőszigetelt dobozban kellemes legyen a klíma a gépeknek. :)

Előzmény: tfe_tng (70918)
tfe_tng Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70918

Most oszinten - teljesen felesleges. 25-28 fokon boldogan elfutnak ezek a cuccok, nem erdemes energiat pazarolni a hutesre par ventilator kivetelevel.

tfe_tng Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70917

Bocs, de az hogy valami "nem jellemzo" nem minosit egy konkret rendszert. 

A masik hogy egy nyitott rack keret csaladihazas ovezetben KIVALO jatszoter 3-6 eves gyerekeknek, amit adott esetben egy felelos apuka (pl. en) szeretne elkerulni.

> Te kezdted a családi ház polcára pakolós demonstrációt egy sok millió forintos, 32 winchester-es adattároló képének mutogatásával

nem, probaltam erzekeltetni hogy milyen eszkozok vannak egy rack szekrenyben, illetve oda is irtam hogy nyilvan tulzo a blade keret de ez az amire kitalaltak ezeket a kereteket. Egyebkent megegyszer, ez nem egy 32 winchesteres adattarolo hanem egy blade keret. amit winchesternek latsz azok szerverek.

> Könyvespolc helyett tarthatod nyitott rack keretben is: megspórolod a rack szekrény felárát, a szekrény szellőztető ventilátor zaját és villanyszámláját.

Valamit felreertettel, nem venni akarok ilyet, itt van lent a pinceben, mar egy eve megvettem. Ha hiszed ha nem a haz tervezesekor szempont volt hogy el tudjam rakni ugy hogy ne szurodjon ki a zaj (igen, en mar csak ilyen vagyok), szoval ez nem problema, mint mondtam munkaeszkoz nem jatek.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70903)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70916

Hát akkor vegyél egy autós hűtőstáskát, operáld le a fedelét, vágd ki dekopírral a dobozod és akaszd a lyuk helyére a peltier egységet.

De kábé pont ilyet akartam én is csinálni, csak a panelkonyhában a spájzszekrény helyett, amit körbexps-eztem volna és pont úgy hűteném-fűteném ahogy te is. Csak én 20 fokra állítanám be. Ajánlották az ammóniás régi hűtőket, szállodai minihűtőket is amit ugye melegíteni kell, cserébe nincs hangja. Egy ilyen szabadelvű működés neked is jó lenne oda.

tfe_tng Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70915

Egy dolgot nem ertek, miert faj az neked ha valaki vett egy szekrenyt, miert lesz ettol rogton "csillivilli" latvanyelem amivel csak "villogni" lehet ?

ugyanez a kerdes vonatkozik az egynel tobb FI relere is egy elektromos rendszerben. 

Ertem en hogy dragabb, de miert faj az neked ha valaki tobb penzt kolt valamire mint amit te hajlando lennel rakolteni ? Miert nem lehet mas indokokat elfogadni mint az ar ?

DJ Szegecs Creative Commons License 2016.09.05 0 1 70914

még a zárt odallap is csak az állványok merevítését szolgálja.

A zárt oldallap a megfelelő légáramlás miatt van. Felül szokott lenni az elszívó venti, ha leszeded az oldallapokat, akkor a venti lényegében csak a felső eszközöket fogja hűteni.
Komoly tanulmányok vannak ezekről: pl. az APC Tudástárában ingyen letöltheted őket.

tfe_tng Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70913

Ennel azert egy picit osszetettebb ez a dolog, nem csak a pista&fia bt. webhostingjarol beszelgetunk ha szervertermekrol van szo. (sot, elsosorban nem azokrol van szo, el nem tudom kepzelni pl hogy a MATAV a CRM rendszeret kitegye a sajat datacenterbol valami istenhatamogotti VPS szolgaltatohoz ;)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70905)
b4ndyTA Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70912

... hmmm. Kifejtenéd ezt nekem kicsit pontosabban? :) Az eredeti elképzelés az volt, hogy a szoba levegőjét keringtetem majd a zárt szekrénybe, alulról szívva, felül kifújva, de ez a legjobb esetben is csak szobahőmérséklet. Minden megoldás érdekel, ami ésszerű, és kivitelezhető. Volt régebben peltier CPU hűtő, és csak pár fokkal csinál hidegebbet a szekrényben, már jó. A lényeg, hogy 25-28C ne legyen a levegő bent.

Előzmény: paplanfa (70911)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70911

Szerelj bele egy megmókolt páralecsapatót :) A meleg oldala a szobában legyen, a hideg meg a szekrényben. Téged fűt, magát meg hűti.

Előzmény: b4ndyTA (70908)
Garfield007 Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70910

De, komoly véleményem van:

lelkileg és értelmileg is beteg vagy.

Ez már sokszor bebizonyosodott itt, de most megint egy olyan témában kezdtél szakérteni, amihez semmi közöd, csak a gugli a barátod.

Kérlek, írd már le pontosan, hogy számodra mi a rack szekrény és mi a rack állvány.

És akkor utána térjünk vissza a fizikai védelem rémálmodhoz.

ui.: jelen pillanatban egyik rackünk előtt sincs üvegajtó és mind zárható. Na, most ezt képzeld el.

b4ndyTA Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70909

... TRITON

Előzmény: b4ndyTA (70908)
b4ndyTA Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70908

Látom más is gondolkodik RACk szekrénybe otthonra. Nekem megvan a helye, és az a terv, hogy egy önálló, nyitott egységet illesztek majd a bútorba, vagyis kívülről alapvetően iroda bútornak tűnik, de egy rackszekrény adottságaival. Ide fut be a hálózat, és az IP kamerák is, egyszerűbb rackbe szerelhető eszközökkel megoldani a dolgot, meg van pár PC is. A LOXONE Music Server erősítője is rackes. A szellőztetést a LOXONE végzi majd, szimbiózisban a klímával. A probléma abból fakadhat, ha télen én inkább a meleget igényelném, a rendszer pedig inkább a hideget. Nem tudok külön klímát szerelni a rack szekrény légterébe, mert idő közben gyártót váltottam. Régebben volt az LG-nek kis, négyzet alakú klímája.

A TRITON nyitott rack szekrények nem drágák, és jónak tűntek... Nem lesz magas a szekrény, így nem zavaró szerintem.

pajaci Creative Commons License 2016.09.05 -1 0 70907
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70906

Már megint nem írtál semmi kézzel fogható konkrétumot, nincs véleményed, nincs gondolatod, csak brekgsz itt a világba :)

Kattints ide és nézd meg, hogy a legtöbb profi helyen teljesen nyitott rack állványokkal dolgoznak, még a zárt odallap is csak az állványok merevítését szolgálja.

Azon kevés helyen, ahol üvegajtó van a rack előtt, az

- vagy a túl kíváncsi laikusok nyúlkálása elleni védelmet szolgálja (pl látogatókat szoktak beengedni a helyiségbe),

- vagy az adatvédelmet szolgálja (adatlopás, vírustelepítés, stb)

- vagy csupán reprezentációs célú látvány-elem.

..vagy a rack-rendszer anyagbeszerzője kenőpénzt kapott, hogy a valóban szükséges helyett a  legdrágább termékből vásároljon ;)

Előzmény: Garfield007 (70894)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70905

"...bar vannak bizonyos feladatok (alaplapcsere pl) amit igy relative nehez elvegezni ;)"

Lassan már Magyarországon is megfizethetők az olyan szolgáltatások, amikor ott sorakoznak a szerver-szolgáltatónál a polcokon a kész számítógépek, te kiválasztasz egyet a honlapon és egyszerűen használatba veszed a fotelból. Ott nem a te gondod az alaplap-csere sem ;)

Még megbízhatóbb adatbiztonságilag, ha nem egy fizikai számítógépet bérelsz, hanem egy olyan virtuális gépet (VPS), ami több fizikai számítógépen (cloud / cluster) fut egyszerre. Ezeknél még akkor sincs leállás/adatvesztés, ha az egyik számítógép elfüstöl: mivel minden adat egyszerre több gépen is el van tárolva, ezért a többi gép fennakadás nélkül folytatja a munkát. Kívülről az egész meghibásodásból nem látszik semmi, a szerverteremben meg odaballag egy technikus és a hibás gépet lecseréli egy újra. 

Ezek az egy-számítógépként dolgozó számítógépek ráadásul nemhogy eltérő szekrényekben lehetnek, de akár eltérő országokban is, na az az igazi adatbiztonság, amikor a szerver akadálytalan elérését nemhogy egy alaplap-hiba, de még egy atombomba sem akadozhatja :)

De már nagyon elkalandoztam a villanyszereléstől, elnézést kérek.

Előzmény: tfe_tng (70881)
Garfield007 Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70904

Ja. Fő oka a szabványos, kezelhető méret.

Hát, erről kezdtem értekezni, hogy mindenhez értő úr megint megfogta a lényeget és értekezett sok mondatot az elzárásról.

Előzmény: Jahno (70897)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70903

"Barmilyen hihetetlen is de a rack "hidegebb" ha az oldalpanelek rajta vannak megfelelo hutes eseten."

Ha ott pörög rajta elegendő légszálítású ventilátor, akkor valóban a zárt rackSZEKRÉNYben lévő készülékek hűlnek legjobban. De családi házas környezetben nem jellemző a ventilátorral átszellőztetés (részben a zaj, részben az extra áramfogyasztás miatt), márpedig egy ventilátoros szellőztetés nélküli rack-szekrénynél sokkal jobb, ha a készülékek szabadon vannak, pl egy egyszerű nyitott rack keretben (vagy a szekrény tetejére feldobálva)

"Ha lakasokrol van szo akkor miert illesztesz be kepeket 42U, teljesen tele levo rackekrol ?"

Te kezdted a családi ház polcára pakolós demonstrációt egy sok millió forintos, 32 winchester-es adattároló képének mutogatásával (ami ráadásul nem is 150 kilós), csak megmutattam, hogy én is tudok nem-életszerű képekkel demonstrálni :)

"nem fogom sem a foldon sem a konyvespolc tetejen tartani"

Könyvespolc helyett tarthatod nyitott rack keretben is: megspórolod a rack szekrény felárát, a szekrény szellőztető ventilátor zaját és villanyszámláját.

Előzmény: tfe_tng (70855)
ficere50 Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70902

Én ezt úgy is szoktam megfogalmazni, hogy a fázisvezetőn befolyó és a nullavezetőn visszafolyó áramok pillanatnyi értékének összege, nem egyenlő nulla, hanem >30 mA.

Ez azt is jelentheti, hogy a nullavezetőről is elszivároghat hibaáram, ami "megszólaltatja" az FI-t!

Előzmény: 0l0 (70889)
tfe_tng Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70901

Erre reagaltam en is, Jahno vitte el a temat mindenfele egyedi zarak iranyaba. Nalam konkretan egy relative olcso legrand szekreny van, zarba a kulcs, meg van riasztom. Amennyit mondjuk egy HP ker egy szekrenyert mezei halandoktol az kimeriti a rablas kategoriajat, legrandos csavo meg telefonban kb bemutatkozas helyett alkudta le az ar felet rogton :)

tfe_tng Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70900

ja, mondtam hogy nem lesz olcso, pedig a linkelt rendszer eleg olcso a konkurenciahoz kepest (szerintem INELS-nel is hasonlo arakkal lehet kalkulalni)

a mobilra atjelzest egyszeruen meg tudod oldani a raspberry-vel, az nem egy veszedelmes koltseg

Előzmény: paplanfa (70896)
tfe_tng Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70899

Meselj ;)

ahogy nezem a retropie-bol most jott ki a 4-es verzio ket hete, szal hajra

Előzmény: Jahno (70898)
Jahno Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70898

Én először Linux alá próbáltam meg felverni a NES/MAME játékaim, mert mondom célcucc, jó lesz. Aztán jöttek a Málnás disztribek, amit személyreszabsz, next, mnext, grafikus, dekurvajó. Lassan feladom. Ha akarod elmesélhetem, régebben még majdnam kararókás dobozom is volt, azt sem értették mit nem kérdezek, Linuxos csoportokban meg lekúrtak, hogy miért úgy szerelem össze, ahogy a leírás mondja, mert az fasság. Aztán sarokba vágtam az egészet. Majd a RetroPie övetkező verziójána nekiugrok.

Előzmény: tfe_tng (70891)
Jahno Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70897

Ja. Fő oka a szabványos, kezelhető méret. És biza aki látott már komolyabb csilli-villi raket az, hogy basszameg, tologatható lábak, előre elrendezett kábel útvonalak, egyszerűen rögzíthető kiegészítők (és abból van sok is, nem kell a csoda Conteget taknyolni U méretre).

paplanfa Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70896

Jól van, ez meggyőző link volt. Burzsujáknak gyártják.

Marad a telefondrót, amerikaitrafó, telefon pótcsengő kábelcsatornákkal.

Mindössze a csengetőfeszültség meglétekor működő berregőt kellene megoldani, trafóm van, pótcsengőim vannak, de simán utólag is megépíthető, a plafonlámpás villogási igény az árak ismeretében nem is lett olyan fontos. :)

De a málnával lehet, hogy összebarátkozok, olyan érdekes cuccnak tűnik.

Előzmény: tfe_tng (70892)
0l0 Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70895

Ez a számítás 230 Voltra vonatkozik a fázis és a védőföld között.

A nulla és a védőföld között is lehetne számítani, mert ott is felléphet pár Volt feszültség a terhelés függvényében, de az már tényleg elhanyagolhatónak tűnik, hacsak nem több száz kilométer vezetékről van szó.

Előzmény: ötfelezős (70893)
Garfield007 Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70894

Mielőtt megint belelendülnénk a zárak kitárgyalásában, azért az agyilag alulmotorizált kartárs ezt bírta írni a rack szekrényről:

Arra értem, hogy a rack szekrény alkalmazásának fő oka az, hogy illetéktelenek ne babrálhassák a benne lévő eszközöket (vagyonvédelem, adatvédelem) és védve legyenek a mechanikai hatásoktól. Lakásban inkább a másik ok szokott előfordulni: "ide nézzetek emberek, nekem erre is van pénzem", na ez utóbbi a "csilli-villi rackszekrény" :)

Szóval, van baj, lássuk be :-)

Előzmény: Jahno (70884)
ötfelezős Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70893

Nulla és föld között melyik U-t használtad?

Előzmény: 0l0 (70890)
tfe_tng Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70892

Kezdem erteni hogy honnan kell kiindulni, tehat egy automatika is kellene. INELS-t nem ismerem szemelyesen csak hirbol, nezd meg esetleg ezt is mint alternativa:

http://www.loxone.com/enen/products/loxone-air.html

ez a retrofit vonaluk, van kabeles is de gondolom nem akarod szetverni a lakast. Nalam ilyen van kiepitve, a legnagyobb elonye hogy a programozasahoz nem kell szakember feltetlenul, ingyenesen elerheto a program, az API nyitott stb. 

Araikat vagy a sajat webshopjukban tudod nezni vagy akar itt: http://smarthomeshop.hu/vezetek-nelkuli-eszkozok-c476

Igy latatlanban azt mondanam hogy teljesen mindegy hogy INELS, Loxone vagy KNX, nem lesz olcso...

Előzmény: paplanfa (70888)
tfe_tng Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70891

Málnával is lassan úgy leszek, mint az Almással. Jó, jó, de inkább kerüljük el

neked semmi sem eleg jo ;)

lenyeg hogy per pillanat a malna a legtamogatottabb, bekalapalod a gugliba es kiscsillio talalat, egesz szajbaragos leirasok vannak, azt hiszem hogy valakinek aki nem 7/24-ben ezzel foglalkozik ez egy jobb kiindulasi pont mint azzal kezdeni hogy fogj egy ARM-ot aztan kezd el C-ben felprogramozni... 

Előzmény: Jahno (70883)
0l0 Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70890

Elvileg leold, amikor a 2*PI*f*C*U eléri azt a pár tíz milliamperes értéket. Ez szokásos esetben kb 70000*C áram SI alapegységekkel. 30 mA-es FI relénél ez egy 0,5 mikroFahrad-os kondit jelent, ami nem is olyan nagy.

Gyakorlatilag ezt könnyen ki lehet próbálni, majd eljátszom vele.

Előzmény: pajaci (70872)
0l0 Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70889

Értem miből ered a félreértés, de pont arra gondoltam, amit írtam. A fázis és a PE között folyó szivárgó áramra reagál a FI, épp azért mivel az nem folyik keresztül rajta. Ami a fázis nulla között folyik arra meg azért nem reagál, amit írtál. Ha a fázisról a vezetékek kapacitása folytán a nulla felé folyik jelentősebb áram, akkor a FI számára ez egy természetes jelenség, nem tudja, hogy ez most átszivárgott rá, vagy valaki bedugott egy telefontöltőt. Amúgy egyről beszélünk, csak a terminológiám megtévesztett.

Előzmény: tfe_tng (70847)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70888

Nyugi, megtörtént az is. Nem érzem, hogy jó lenne arra és úgy ahogy szeretném. De köszi a tippet.

Az inels vezeték nélküli rendszer katalógusa van most pont előttem, ár nincs mellette, biztos jó drága, mert egy szemrevaló néni van az elején. Ő lehet a Lara.

Előzmény: Jahno (70887)
Jahno Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70887

Sejtettem, hogy pont nem kell, de ez volt első oldalon és gondoltam vagy olyan törpös, hogy ha azt írom, hogy "My DLink home széria társai és egyebei, ebből kiindulhatsz:"

Akkor kiindulsz és meglesed a család többi szarját. Tévedtem na, előfordul, legközelebb nem lesz ilyen gondolatom.

Előzmény: paplanfa (70886)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70886

Sziréna pont nem kell :)

Előbb azt kéne megoldani, hogy a fel vagy lekapcsolt lámpák elkezdjenek villogni (mindegy, hogy fel vagy le volt kapcsolva, villogjon) Mindegyik, még a wc is, a spájz is, olvasólámpa is.

Előzmény: Jahno (70883)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70885

Maradjunk annyiban, hogy az ajtózár csakis a takinénik miatt van. Nem kell azt az ablakot belülről is megsuvickolni, a pókok is jó helyen vannak ott benn.

Előzmény: Jahno (70884)
Jahno Creative Commons License 2016.09.05 0 0 70884

Nem kell, hogy az állítsa meg, sok esélye nincs akárkit tönkretenni (amúgy van hely ahol a szerverek feliratozásait is titkolják, vagy kódolják, van ahol pont nem). Igazából ki kellene próbálni, de én rendes ember vagyo és nem szabotőr, inkább nem teszem. Valszínű akik ezekhez hozzájutnak, azok hasonlóképpen gondolkoznak. Egy alap indiai supportots meg a saját cuccainkat is szétbassza :-D

Meg mondom, ott a B verzió, ha ettől félsz, akkor más szekrény, komolyabb zár, cage. Mindenhol meg van az opció, vérmérséklet és pénztárca szerint. Na jó, DeniNet & Tsa más (ha léteznek még) azon átugorhatunk :-D Mire egy átlagos lakatot lefeszeget, arra meg már elég sokan fognak térdelni a hátán, még tán idehaza egyszerűbb helyen is. Dataneumnál pld. ott áll az ember és kész, ez a dolga. Erre írtam a Sunguardot, azok sem kispályásak és biztonság szerint minősítve többféle szempontból is komolyabb, mint a Dataneum. Oda meg simán beengedtek és csináljam a dolgom magamnak. Mellékes feltételelken azért besírtam, egyik dízelről 30 másk akár 72 órát is bevállalt működésileg, a parkolásnál/rakodásnál külön örzést biztosítanak, vagy éppen beestünk 2 gagyi szerverrel és érdeklődtek milyen támogatás kell parkolásilag, mert ha 18 kerekűvel érezünk, akkor azért jobb, ha időben szólunk :-D Ehhez képest idehaza ha szabotázs, akkor sok helyen szabadon lóg az üveg, mindenféle gerincek, vagy az Inviteles Tv antennák. Csak kicsit felrúgod és sokan nem lesznek boldogok :-D

Előzmény: tfe_tng (70876)
Jahno Creative Commons License 2016.09.04 0 0 70883

Málnával is lassan úgy leszek, mint az Almással. Jó, jó, de inkább kerüljük el. Vezérlésileg van kolléga, elmondom mit akarok, megcsinálja a szoftvert én meg a körítést és boldogok vagyunk. Különböző szabványú vezérlések közt is ezzel közvetítünk, vagy erre van lógatva az érintőképernyő.

DLink meg a többi hosszú és bonyás, My DLink home széria társai és egyebei, ebből kiindulhatsz:

https://edigital.hu/riaszto/d-link-mydlink-home-siren-riaszto-szirena-dch-z510-p403862

Egyéb modulok is rögtön több 10 ezresbe kerültek, ez a buzi DLink meg csak saját magával működik, itt sem akarták érteni, hogy meglévő rendszerből vinnék bele kontaktot és csókolom, azt kezeljük már le.

Előzmény: paplanfa (70875)
Peter atyuska Creative Commons License 2016.09.04 0 0 70882

FAM szabályzat és biztonsági szabályzat, ezekből kérdeznek, a gyakorlaton meg meg kell tudni állapítani hogy az adott eszközök használhatók e, papír szerint (szabvány. jogszabályok bevizsgált és a határideje), és gyakorlatban is (sérülés stb). De most megint kavarás van mert nem indítanak most külön mérőhelyi FAM tanfolyamot, helyette nekem a szakszolgálati fam-ot javasolták.

Előzmény: Vajk90 (70878)
tfe_tng Creative Commons License 2016.09.04 0 0 70881

ez igy van, bar vannak bizonyos feladatok (alaplapcsere pl) amit igy relative nehez elvegezni ;)

Előzmény: paplanfa (70879)
ötfelezős Creative Commons License 2016.09.04 0 0 70880

Nincs már külön mérőhelyi FAM, sajnos - ha OKJ-ről beszélünk.

Ha mégis tenni kívánsz valami vizsgát, írjál nekem egy emailt, látom neked nincs.

Előzmény: Vajk90 (70878)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.04 0 0 70879

Az igazán profi otthonról, karosszékben ücsörögve megy be a szerverterembe :)

Előzmény: tfe_tng (70876)
Vajk90 Creative Commons License 2016.09.04 0 0 70878

Sziasztok!

Tudnátok nekem olyan könyvet/netes oldalt ajánlani, amiről fellehet készülni a kif/mérőhelyi FAM-ra?

tfe_tng Creative Commons License 2016.09.04 0 0 70877

Ezt ertem, egyetlen dolgot nem ertek: "majd ha a kezelő hozzáér, akkor kapcsol majd le a FI-relé"

Nem tudom ez honnan jon, soha nem allitottam ilyet, de ha itt nezem mit irnak: https://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%81ram-v%C3%A9d%C5%91kapcsol%C3%B3 relative vilagos a mukodes:

"Amennyiben a fázisvezető(kö)n bejövő áram összege különbözik a nulla vezetőn át záródó áramtól, akkor valahol szivárgás van, például testzárlatos a fogyasztó vagy megérintettünk egy feszültség alatt álló fémrészt (ami lehet például egy megsérült szigetelésű vezeték)"

tehat a fazis-nulla balanszot nezi, es ilyen szempontbol lenyegtelen hogy a PE-n vagy a sziveden keresztul folyik el a hianyzo aram, lekapcsol, azonnal. szinten wiki idezet:

"Ebből adódóan az érintésvédelmi relé a fázis- és a nulla vezetékekben kialakult aszimmetriát érzékeli. A „különbség miatt feltételezett hiba” elvére épülő megoldás eredményeként, a relé nem „tud” az elfolyás okáról és helyéről, csak annak tényét érzékeli"

Nyilvan ha testzarlat van akkor is, azonnal. Azt is mondja meg a wikipedia hogy:

"Lényeges szempont, hogy a védővezetőt (földelés) nem szabad átvezetni az áramváltón, hiszen akkor az azon visszatérő árammal együtt már nincs különbség. Ezért az igen elterjedt TN-C-S rendszereknél a védővezető és a nullavezető összekötése (föld nullázása) csakis a FI relé előtt megengedett, utána szigorúan tilos, azaz onnantól a fázis (L), nulla (N) és föld (PE) vezetékeket csakis elkülönítve, egyértelműen megjelölve kell vezetni."

Egeszen eddig ezt allitottam, a FI rele nem "tud" a PE vezetekrol, kizarolag azt figyeli hogy a nullan hianyzik-e a fazishoz kepest aram, ha igen az valahol elfolyik -> leold, azonnal.

Szerintem ugyanarrol beszelunk csak fejleszteni kellene a kozos szokincset :)

Előzmény: ötfelezős (70858)
tfe_tng Creative Commons License 2016.09.04 0 0 70876

latod latod, kicsi a vilag. villanyt szerelek itthon, semmi extra ;)

nyilvan vannak szintek, de minositett helyen ahol tenyleg fontos a fizikai biztonsag szinte soha nem a rack sajat zarjara bizzak ezt a dolgot, az maximum egy amatort allit meg, asszem ebben egyetertunk.

Előzmény: Jahno (70868)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.04 0 0 70875

Linkelnéd, vagy valami közelebbit írnál róla?

De az a málnás dolog se rossz, tényleg, bármire is jó lehet, csak nekem innen hirtelen, marhabonyolultnak tűnik.

Előzmény: Jahno (70869)
paplanfa Creative Commons License 2016.09.04 0 0 70874

Elég egy újszülött akinek minden vicc új, és rögtön bepróbálkozik a legelső konnektornál. A gyerekzár nem akadály, hústűt, csavarhúzót, szeget ha csak 1 is volt, simán megtalálja a földön.

Előzmény: C20NE (70841)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.09.04 0 0 70873

Bizonyára leold, kérdés mekkora az a nagyobb kondi

Xc=1/2PI*f*C

Készülékekben vannak nanos/?/kondik testre kötve, nem old le a Fi

Előzmény: pajaci (70872)
pajaci Creative Commons License 2016.09.04 0 0 70872

Ha a nulla és a földelés közé tesz az ember egy nagyobb kondit, akkor leold a fí, vagy nem?

Előzmény: 0l0 (70846)
ötfelezős Creative Commons License 2016.09.04 0 0 70871

PEN a PE sínre.

N a PE sínről a FI-relébe, majd az N sínre.

Földelőszonda a PE sínre.

EPH csomópont és PE sín összekötve.

Előzmény: Peet.. (70823)
King_of_Giants Creative Commons License 2016.09.04 0 0 70870

Igen, az EPH "fővezeték" oda csatlakozik

"a betáp NULL vezetőjét le is akaszthatnám a PE-ről"

Nem! És ha le akasztanád hova tennéd,szépen leszigetelve begyűrnéd valahova?

Akkor mi is adná a kielégitő földelési értéket, a szonda + az EPH? Ne izééj már!

EPH-nak meg védett helyen elég 2,5mm2 réz

Előzmény: Peet.. (70823)
Jahno Creative Commons License 2016.09.04 0 0 70869

Kb. jó fél éve volt utoljára kérdésem, hogy TCP/IP-n kellene riasztást átvinnem, felét ott sem értették, de aztán elég jó modulokat találtam. Idehaza legegyszerűbb tán a DLink egyben megoldása...

Előzmény: paplanfa (70825)
Jahno Creative Commons License 2016.09.04 0 0 70868

Tfebaze honnan kerültél elő és pont ide?

"a legnagyobb adatkozpontokban is a rajta levo altalaban "ultra biztonsagos", kb 10Ft-os zarban szoktak hagyni a kulcsot, vagy rogton telepiteskor kidobjak a francba."

Néha igen, nekem is van kulcsom mindhez sokhoz, de bármelyiknél kérhetsz egyedi zárat, keresztpántot, vagy ahogy szeretnéd. Nincs ilyen általános, hogy "a legnagyobb", mert minden mindenhol ízlés kérdése.

Te lgalább sejted, hogy ez micsoda. Meg Garfield is, szóval ilyemikkel babrálódtam. Most meg hülye telefonos ügyfélszolga vagyok, de az sem sokáig :-D

Mekkelek meg kuglizzon rá:

És igen, vannak olyan helyek, ahova telefont sem vihetek be vagy ez a kép sem készülhetett volna el. Sőt, van két olyan helyem, ahol szerződés szerint GSM és más térerő sem lehet a szobában, de adnak kintről modult, soros/ethernetes kapcsolattal, ha SMS riasztani szeretnék.

Előzmény: tfe_tng (70845)
Jahno Creative Commons License 2016.09.04 0 0 70867

"Eddig viszont rack szekrényről volt szó, ami lemezekkel+ajtóval van körbe zárva, ezáltal jól el van rontva a természetes szellőzése. Ami nemcsak rosszabb megoldás hűtésileg, de ráadásul jóval többe is kerül egy egyszerű rack keretnél, pláne drágább a könyvszekrény tetejére feldobált berendezéseknél :)"

Akkot tájékozódj... Sok szekrénynél pont az a hatékony, mikor zárt és nem kell az egész szobát hűteni, hátulról leveszik a hulladékhőt, elöl és oldalt meg közvetlen becsövezett hűtés van, szekrényre szabva. Itt ha kell és komolyra vesszük, akkor fogyasztás alapján is el lehet számolni.

Van elöl nyitott, oldalról sorolt, fent szellőzős, fent nem szellőzős, meg ezer+1 féle. Mondjuk a legcsúnyább júzerenek a lakásában is van egy 42U-s, de sokfelé rakunk már 26+ falikat, mert legalább minden belefér, elegáns, műxik. És hamar kinövik :-)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (70848)
Jahno Creative Commons License 2016.09.04