Keresés

Részletes keresés

King_of_Giants Creative Commons License 4 órája 0 0 63157

Itt van melyik érintkezőt milyen állásban köti össze a YD kapcsoló

Majd valaki átnézi a rajzzal együtt, mert én már belefáraqdtam :)

Előzmény: King_of_Giants (63155)
tombolo Creative Commons License 6 órája 0 0 63156

ok. köszi az eddigieket is.Jó éjt!

Előzmény: King_of_Giants (63155)
King_of_Giants Creative Commons License 6 órája 0 0 63155

Majd remélhetőleg más is beleszól

Mer4t pl. az 1-3 kapocsra megy a V-U, de oda semmi más, az csillag kezdésnek jó lenne, de össze kellene kötődnie a W-vel is

Meg kellene néznem valahol a belső tárcsák érintkezősorát, mit mikor kapcsol hova

Várjuk meg az okosabbakat!

Előzmény: tombolo (63153)
tombolo Creative Commons License 6 órája 0 0 63154

De most már a helyes kapocs betűkkel javítva a rajzon. 

Z-X-Y,---U-V-W.

Előzmény: tombolo (63153)
tombolo Creative Commons License 6 órája 0 0 63153

Hát igen, nem könnyű kihívás! Ha megvan a megoldás, rádobnád erre a 63131 hsz. ben lévő rajzra megint, a véglegest? Most már minden adat szerintem megvan hozzá, csak az a fránya bekötés !?! Az előző rajz akkor meg storno?

Előzmény: King_of_Giants (63151)
King_of_Giants Creative Commons License 7 órája 0 0 63152

A Ganz katalógusa szerint igy kell bekötni

Igy van a leirásban és a rajzon is

Nem értem

Előzmény: King_of_Giants (63151)
King_of_Giants Creative Commons License 7 órája 0 0 63151

OK, az delta kötés

Viszont ezeket a variációkat a kapcsolónak kellene megoldani, mert Y esetben az U_V_W kell összekötni, vagy az Y_X_Z-t és az üres három kapocsra a fázisokat

Na majd még dilizek rajta, de tehetné más is

Előzmény: tombolo (63149)
tombolo Creative Commons License 7 órája 0 0 63150

A Y-D kapcsoló vadi új, rajta minden átkötés gyári ahogyan a rajzomon látni.

Előzmény: King_of_Giants (63148)
tombolo Creative Commons License 7 órája 0 0 63149

Most a frekiváltóról úgy megy, hogy 

Z-U val, X-V vel, Y-W vel van áthidalva.

Előzmény: King_of_Giants (63146)
King_of_Giants Creative Commons License 7 órája 0 0 63148

megvan minden átkötő, ezen rajz szerint

Belekeveredtem mint vasorrú bába a mágnesviharba

Előzmény: King_of_Giants (63146)
tombolo Creative Commons License 7 órája 0 0 63147

63119 számú  hsz. el kezdődik. Innen nézd, hogy mit szeretnék megoldani.

Előzmény: tombolo (63145)
King_of_Giants Creative Commons License 7 órája 0 0 63146

OK kivezetéseket majd átbetüzöm

Viszont most néztem, szerintem nem jó valami

Talán at olvtárs nem rajzolt bele minden átkötőt

Mert ha lekövetem hogy Y-ban összeköti-e az u-v-w-t akkor biza nem

A delta kapcsolás se lehet jó mert ott meg az U-X-et kellene összekötni kezdésként

Ha már ezt se akkor valahol bug van a rajzban

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63138)
tombolo Creative Commons License 7 órája 0 0 63145

Miért, nem ezek a tekercs végek? Hiszen a motorból jönnek ki! De a kérdést az elejétől nézd lcci,mert ott a kérdés lényege.

Előzmény: ha4nz (63143)
Szirty__ Creative Commons License 7 órája 0 0 63144

Helló!

"Ez most mindegy is lenne, csak a frekihez ugye csillagban a normál 3f hoz meg deltában kell legyen a motor."

Ennek mi az oka egyébként? 3x230V-os az aggregátor 3x400 helyett?

Fordítva még érthető lenne ha delta kéne a f.váltóhoz, ha az 1 fázisú táplálással bír.

Előzmény: tombolo (63119)
ha4nz Creative Commons License 7 órája 0 0 63143

És ebből már tudod is a tekercsek végeit:)

Előzmény: tombolo (63142)
tombolo Creative Commons License 7 órája 0 0 63142

A motor kapocslécen ez a sorrend, nagy nehezen,de hozzáfértem. 

Z X Y

U V W ezek a bejövők

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63139)
tombolo Creative Commons License 7 órája 0 0 63141

A csatlakoztatásokkal nem lesz gond, mert mindkét dugó állandóan kihúzottan lesz, és csak az üzemmód megválasztásával lesz csatlakozva annak megfelelő dugóval.

Előzmény: King_of_Giants (63136)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 7 órája 0 0 63140

Találtam rajzot is (katt ide),

ezen is az van, amit én mondtam (tekercsek: u-x, v-x, w-z),

tehát vagy jót mondtam, vagy már ketten vagyunk hülyék :)

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 7 órája 0 0 63139

Ezért százszor okosabb az a fajta megjelölés a motor kapcsain, amikor pl "U" és "X" helyett a tekercs egyik vége U1 a másik vége meg U2 - ez legalább egyértelmű :)

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 8 órája 0 0 63138

Szerintem nem jól rajzoltad, mert hajó emléxek akkor az ABC utolsó 6 betűje (uvwxyz) a következőképen lett kiosztva a tekercsek végződéseihez: 1-4, 2-5, 3-6, Tehát a U párja az X, a V tekercs túlsó vége az Y, a W meg a Z-vel páros: U-X, V-Y, W-Z.

De ha esetleg rosszul tudom, úgyis boldogan lebax valaki mingyá :)

Előzmény: King_of_Giants (63136)
das Regal Creative Commons License 8 órája 0 0 63137

OK, köszönöm!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63130)
King_of_Giants Creative Commons License 8 órája 0 0 63136

Az meg lett emlitve korábban hogy m.kapcsolóval és reteszelve

Az olvtárs azt állitja, majd ő huzogatja a villásdugót a frekiváltónál és figyelni fog

Erre irtam hogy az emberi figyelmetlenség sok baj okozója volt

Ő igy akarja

A motor betüjelzései és a tekercs jelzések, jól vannak szerinted? Mert az nagyon nem mindegy

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63134)
tombolo Creative Commons License 8 órája 0 0 63135

Bocsi a rossz fogalmazásomért, de az egész volt nekem magas.Így viszont már minden világos. Még egyszer bocsi, és nagyon köszönöm a precíz teljesen használható rajzot. Ez alapján már biztos sikerülni fog. A kapcsoló tábla annyiban tér el a rajzon lévőtől, hogy Z-X-Y.  Majd amin kapja a naftát, azok meg U-V-W. Ha mindegy a rajzi bekötésen nem változtat, akkor maradok a rajzon lévő bekötéseken. Ez egy elég régi, de nagyon masszív csápos emelő. ZIPPO gyártmány.

Előzmény: King_of_Giants (63133)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 9 órája 0 0 63134

Ezen rajz szerint ha véletlenül bekapcsolja a be-ki kapcsolót amikor éppen megy az inverter és az aggregátor is, abból nagy csittcsatt lehet,

ezért a sima három fázisú be-ki kapcsoló helyére szerintem jobb lenne egy három fázisú váltó kapcsoló (pl 1-0-2 feliratos) amellyel kiválaszthatná a feszültségforrást.

Vagy a helyére tenni egy három váltó érintkezős mágneskapcsolót, aminek a behúzó tekercse az aggregátorról kapja a feszültséget, így amikor elindul az aggregátor, automatikusan ő lesz a feszültségforrás, amikor meg leáll, akkor meg automatikusan visszaadja a táplálást az inverternek.

És persze a csillag-delta átkapcsolást is lehetne automatizálni,

ezután az egész rendszernek csupán egyetlen darab (1-0-2 irányváltó) kapcsolója lesz

(és az aggregátor megy/nemmegy üzemmódjai határozzák meg az aktuális energiaforrást).

Előzmény: King_of_Giants (63133)
King_of_Giants Creative Commons License 10 órája 0 0 63133

Nem elég konkrét?

Ha azt irják, kösd össze az 1es pontot a 2essel, elég konkrét

De legyen :)

Viszont a korábbi kommentedben forditva volt jelölve a Y és a ∆ jelzés. Persze mindegy, mert ugyis Y-ban indul mindkét esetben

A motornál a vékonyabb vonalak, nem átkötések, ne is vedd figyelembe, csak elméleti jelölése a tekercseknek. Nem cifráztam szabványos tekercs jelöléssel

Egy ami nem tiszta elöttem most, hogy a motor kivezetései hogy vannak párositva X-Y-Z felirat esetén. Merthogy U1-2,  V1-2,  W1-2 szokásos

Azért sasolja meg más is, mert tévedhettem!

Előzmény: tombolo (63131)
csodabogarka Creative Commons License 12 órája 0 0 63132
Valakinek esetleg van informacioja? Koszi
Előzmény: csodabogarka (63095)
tombolo Creative Commons License 12 órája 0 0 63131

Köszi a válaszod, de nekem nem elég konkrét, mert így nem igazodok még el eléggé a bekötési sémán. Ha megtennéd, vagy bárki hogy a mellékelt vázlatomat leírva, vagy rárajzolva erre a bekötést,azt tudnám igazán kivitelezni. Az amit én szeretnék, az előzőekben bőven kifejtettem, így a tömör részlet ez lenne. Tehát 1 motor 2 féle üzemmódban. A rajzot kellene a bekötésekkel folytatni!

Előzmény: King_of_Giants (63128)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 12 órája 0 0 63130

Azt nem írtad, hogy ez kaputelefon is, ebben az esetben persze jóval nagyobb lehet a fogyasztása.

A ketyere valószínűleg kiválóan működni fog 5 voltról is,

ha nem találsz ilyen profi tápegységet, akkor olyasmit keress hogy  "5V 1A USB töltő".

Előzmény: das Regal (63120)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 12 órája 0 0 63129

Ez egy olyan vízkőoldó, ami alkalmas rozsdamarásra is.

Mivel ritkaság az ilyen, ezért meg kell fizetni az árát.

Ráadásul expressz, ami még tovább emeli az értékét :)

Előzmény: pajaci (63122)
King_of_Giants Creative Commons License 14 órája 0 0 63128

Hm!

Azért, mert az emberi figyelmetlenség gondot okozhat. Most nem megyek bele miért.

Ha azt kérded melyiket

akkor

a fotón levő jobboldalit kell választani.

A motornak a kapocslécén megvannak a betüjelzések/nyilván/

A rajzodon, a motorra menő bejövő 3 fázist le kell kötni a motorrol és

a "szétkapcsolótol" jövővel együtt kell bekötni a cs/d kapcsoló 8-2-15 kapcsaira

a motor W2-7-re W1-16, V2-14, V1-1, U2-9, U1-3.

Kissé zavaros azért, de majd mások is megerősitenek vagy kijavitanak

De ezzel mindig csillagban fog indulni, aztán persze átkapcsolható deltába

Előzmény: tombolo (63127)
tombolo Creative Commons License 15 órája 0 0 63127

ezek közül kellene választani,és mit hová kötni rá.

Előzmény: tombolo (63126)
tombolo Creative Commons License 15 órája 0 0 63126

A frekiváltó 220 ról 380 3kw. amiről most műxik. A motor kb.2-2.5 kw. Egy csápos emelőt hajt,és az utánfutókhoz, amihez majd minden nap kell, így elég. De ha autót kell (ritkán) emelni, ahhoz már letilt,nem bírja. Ezért kellene megoldanom, hogy akkor agregátról menjen, viszont az esetben a frekiváltót le kellene választani a motorról,amit egyszerűen kihúzok a motorra kötött dugaljából. Mint a rajzon látni, két külön kábelen kapná a naftát, hol erről,hol arról. Csak a csillag-delta átkapcsolással van a gondom, hogy nem tudom a bekötését,és hogy melyik kapcsolót használjam hozzá,és mit hová kell rajta kötni, mert nekem bonyolult a kapcsolókon lévő bekötési rajz. Tehát amit kérek, hogy a rajzomon lévő bekötést melyik kapcsolóval tudom megoldani, és azon mit melyik számú csavar alá kössek.

Előzmény: Zs:) (63123)
C200UF Creative Commons License 15 órája 0 0 63125

Az ára? :)

Előzmény: pajaci (63122)
Zs:) Creative Commons License 16 órája 0 0 63124

"csak a frekihez ugye csillagban a normál 3f hoz meg deltában kell legyen a motor"

Miért is? Motor adattábla?

Zs:) Creative Commons License 16 órája 0 0 63123

Ezt mágneskapcsolókkal szokás megoldani, megfelelő reteszelésekkel. Hamar a másvilágra küldheted a frekiváltót így.

pajaci Creative Commons License 16 órája 0 0 63122

Vettem ro55 rozsdamarót, meg expressz vízkőoldót. Elolvasva a címkét, nem értem mi a különbség a kettő között a csomagoláson kívül. Ugyanaz a cég gyártja mindkettőt.

Lacivill Creative Commons License 17 órája 0 0 63121

Leirták a megoldást 5V-os tápegység egy dobozba.

Előzmény: das Regal (63120)
das Regal Creative Commons License 17 órája 0 0 63120

Nem gagyi elemeket veszek, hanem drága extra tartós elemeket a legolcsóbban, mivel villamossági nagykerben dolgozom... de ez nem is lényeg.

Sajnos nincs lehetőségem a vezetékes kiépítésére ezért kellett a vezeték nélküli megoldás.

Olyan a csengő, hogy a nem csak csengő hanem kaputelefon is. A kinti egység elemekkel működik, a benti vevő (telefon) pedig csücsül egy töltőn amiről le lehet venni, ha szükség van rá.

Annak leszek hálás, aki segít ezt megoldani valamilyen megoldással...

Akár cserébe intézek neki olcsón vill. szerelési cuccot :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63116)
tombolo Creative Commons License 18 órája -1 0 63119

Sziasztok. Még kezdő vagyok ebben a témakörben, úgyhogy kérném is a segítségét attól aki tudna segíteni egy kapcsolónak a pontos tipusát megválasztani amit használhatnék a képen látható kapcsoláshoz. Szeretnék 1 db 3 fázisú motort használni 2 áramforrásról, de az egyik frekiváltó, a másik sima 3 fázis, vagy agregát. Ez most mindegy is lenne, csak a frekihez ugye csillagban a normál 3f hoz meg deltában kell legyen a motor. Nos ehhez a váltáshoz keresnék kapcsolót. Ha a rajzom alapján ellehet igazodni, akkor az beszélne is tovább helyettem. Köszi a választ, akitől kapok megfelelőt.Persze a kiválasztott kapcsolónak a bekötését is kérném, Van egy irányváltó,és egy csillag-delta kapcsolóm. Melyik lenne erre alkalmas, és mik a bekötési számok,mit melyik számú csavar alá kellene bekötni, mert én a rajtuk lévő bekötési rajzon nem tudom követni. Az irányváltó VGKB-16, a Delta KKM0 (6009) A képre kattintva látszik az egész.

Alkaline Battery Creative Commons License 28 órája 0 0 63118

Én nem tartom kimagaslónak a duracellt. Sokkal jobbak vannak nála.

Jahno Creative Commons License 28 órája 0 0 63117

Én is gondolkoztam, mert cégnél speciel jönnek-mennek a futárok, szóval napi átlagban több csengetéssel kell megküzdenie, mint az egy átlag családi ház követelménye lenne és így is éves nagyságrendekben cseréljük az elemeket.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 28 órája 0 0 63116

Okosan megcsinált áramkör esetén ha nem nyomják a gombot, akkor nem fogyaszt SEMMI energiát. Ésmivel nem nyomkodják naponta százszor, ezért  esetedben a működés leggyengébb láncszeme valószínűleg az elemek ön-kisülése. Egy igazán jó elem vagy ceruza aksi önkisülése nagyon alacsony, pl jó Duracell elem simán kibír három évet, egyes jobb ceruzaaksik akár a kétszeresét is.

Ha te unod a gyakori elemcseréket, akkor az a leg-valószínűbb, hogy az occó kínai kamu-tartóselemeket szereted vásárolni.

Szerintem egyszer ruházz be három marhadrága Duracell elemre

és három-négy év múlva gyere vissza ide hálálkodni :)

Előzmény: das Regal (63111)
Jahno Creative Commons License 29 órája 0 0 63115

"akku + kis napelem"

Kis napelem egész nap annyi töltés tolt amúgy is, hogy már azzak hónapokat elmenne a cucc.

Előzmény: peti.olah (63113)
paplanfa Creative Commons License 29 órája 0 0 63114

Min gondolkodsz? Csináld.

Előzmény: peti.olah (63113)
peti.olah Creative Commons License 29 órája 0 0 63113

Dehát éjszaka nem süt a nap (ezt országunkat vezető hozzáértő ember mondta), és akkor az esti vendég nem tudna becsengetni.

Régi telefontöltő (a nehéz fajta, amiben még vas meg réz van) kb olyan feszültséget ad.

Előzmény: Jahno (63112)
Jahno Creative Commons License 29 órája 0 0 63112

Kb. 4.5 volt egyenáram. Bár lehet akku + kis napelem is nagy trükk lenne.

Előzmény: das Regal (63111)
das Regal Creative Commons License 29 órája 0 0 63111

Sziasztok,

van egy vezeték nélküli csengőm a kapu oszlopán ami 3 db AAA elemmel működik. Meguntam az elem cseréket ezért szeretném ha hálózatról kapná az áramot.

A 220V a kapu lábazatáig el van vezetve egy dobozba (kapunyitónak kellett).

Meglehet oldani? Mi kell hozzá?

tormap Creative Commons License 30 órája 0 0 63110

Szia!

A DÉMÁSZ nem fogad el semmilyen vezetéket csak 10mm2 réz vagy 16mm2 alu.

A 6osat meg se próbáld.

Előzmény: Granadapass (63108)
norbeat Creative Commons License 1 napja 0 0 63109

A kismegszakító nem férne el? LOL

Előzmény: Lacivill (63105)
Granadapass Creative Commons License 1 napja 0 0 63108

Üdv! Jelenleg mekkora keresztmetszetet kér a szolgáltató (DÉMÁSZ) teljesítménybővítéskor ha jelenleg 20A van szeretnék 32A-t. Érdekes módon az elmenő 2,5mm2 aluminium!!! Ezen lógott az egész ház, noha nem nagy. Lehet hogy hibáztam de gondoltam a ha erre ráengedték a 20A-t gondoltam jó lesz ha helyette 3x6mm2 MT vel megyünk az új lakáselosztóhoz mivel belül is teljesen fel lett újítva a vezetékelés tömör rézre. Mennyire engedékenyek a szerelők ha jönnének bővíteni lehet hogy csak 25-re engedik, vagy mehet a 32A? mert azt hallottam kevés lesz hozzá a jelenlegi 6mm2 a távolság 15 méter jelenleg az új lakáselosztóban van szétválasztva. Mit javasoltok?

Lacivill Creative Commons License 1 napja 0 0 63107

A makiták most nagyon jó árban vannak, pláne szettben. Én már alig használom a 230-as fúrómat.

Előzmény: ha4nz (63106)
ha4nz Creative Commons License 2 napja 0 0 63106

Jó ötlet, köszi!

Nincs akkus ütvefúróm, csak ütvecsavarozóm, de azzal a panelban nem tudok fúrni csak téglában.

Előzmény: Lacivill (63105)
Lacivill Creative Commons License 2 napja 0 0 63105

Van egy olyan böszme sorkapocs aminek 2 egység távolsága pont egy villásdugó

Előzmény: ha4nz (63102)
paplanfa Creative Commons License 2 napja 0 0 63104

Akkumulátoros cuccosod nincs?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2 napja 0 0 63103

Nem lehetett egy hosszabbítóval villanyt hozni egy betáp-független pontról?

Hasznos dolog lehet ilyenkor egy (mindentől elkülönítve biztosított fix vagy ideiglenes) dugalj a villanyóra szekrényben, de akár a szomszédba is érdemes lehet átdobni a hosszabbító villásdugóját (ilyenkor illik a villásdugóhoz hozzá-szikkszallagozni egy üveg bort, hogy jobb legyen az átdobás lendülete ;)

ha4nz Creative Commons License 2 napja 0 0 63102

A túrázásom oka az volt, hogy a lakelosztó seggén lett bevezetve a mért fővezeték, erre lett sorkapocsba rákötve az ideiglenes dugaljam, hogy tudjak fúrni. Kismegszakító földszinten lehúz, dugalj leszed, bejelöl, kismegszakító visszakapcsol, kifúr, lekapcs. újabb kör a földszintre, tipli, csavar, szintez, csatorna feljelöl, áram megint vissza, flexhez, stb... Többit mentem mint egy maratoni lépcsőfutó...

Igen ilyen kötőelem után érdeklődtem. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63097)
ficere50 Creative Commons License 2 napja 0 0 63101

Amikor még tanítottam, akkor én még, ehhez az összefüggéshez, a folyókat is használtam hasonlatnak: folyó esése/szintkülönbsége/ = feszültség, sodrása = áram és szűkülete = ellenállás...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63100)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2 napja 0 0 63100

Ez talán jobb is mint az én pálinkafőzős hasonlatom....

:)))

Előzmény: ficere50 (63098)
NO HAB Creative Commons License 2 napja 0 0 63099

ezdenagy!

Előzmény: ficere50 (63098)
ficere50 Creative Commons License 2 napja 0 2 63098

Lazításképpen egy kis elektrotechnika:

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2 napja 0 0 63097

Valami WAGO-gyorsaságú kötőelemet keresel 10-es keresztmetszetre?

Olyan kevés helyen kell kötni ennyire vastag vezetéket, hogy valószínűleg nem érné meg erre kifejleszteni egy külön terméket és ráállítani egy gyártósort.

"és a mért fővezeték ki-befúzése miatt már a sokadik köröm volt a fogymérőig"

Nem egészen értem a túrázás okát (és azt, hogy mi köze ennek a csokihoz).

Előzmény: ha4nz (63096)
ha4nz Creative Commons License 3 napja 0 0 63096

Szerintetek létezik valamilyen gyorskötő vagy csatlakozóelem 6-nál nagyobb keresztmetszetű vezetékre? Minap gondolkodtam, mert tettük fel a lakáselosztót és a mért fővezeték ki-befúzése miatt már a sokadik köröm volt a fogymérőig. Eddig sorkapcsot használtunk és abból lógott a provizor dugalj, de van esetleg gyorsabb megoldás is erre? Mondjuk 10-es alu vezetékekhez? Ti hogyan szoktátok ezt csinálni?

csodabogarka Creative Commons License 3 napja 0 0 63095
Sziasztok. LOGUS szerelvényekről van tapasztalata vkinek? Az ár szimpatikusabb mint a valena....köszi
ötfelezős Creative Commons License 3 napja 0 0 63094

Én ezt a kötődobozt inkább kihagynám.

Lehet villanyt szerelni anélkül is. Ugyan több vezeték kell hozzá, de amiket idáig leírtak, utólagos horrortörténéseket, azoknál biztosan olcsóbb.

Előzmény: andras87 (63067)
W_B Creative Commons License 3 napja 0 0 63093

A rozsda nem egységesen Fe2O3, hanem zömmel FeO(OH), és -az alsóbb rétegekben- Fe(OH)2.

Nedves közegben (bojler) az oxid-hidrátok vannak túlsúlyban.

Ráadásul ezeknek több allotrop módosulatuk is van, magának az FeO(OH)-nak is három. (alfa, béta, gamma).

Ezek savban oldhatósága sokkal-sokkal jobb a kihevített, száraz Fe2O3 oldhatóságának, ráadásul ilyen porózus keverékeknél a legjobban oldódó rész számít a legtöbbet; azaz ha a sav oldat kioldja a felületi Fe2O3 alól az oxid-hidrátokat, akkor az egész felső rozsdaréteg leválik.

Az iparban rozsdaoldásra tudtommal foszforsavat, és sósavat használnak, de nem néztem utána.

Ráadásul a "vas" (acél) sem egy egységes dolog.

Én feltétlenül az empíriát (próbát) javaslom; valami savval óvatosan nekimenni, aztán amikor már jó, eltávolítani a savat, hogy ne maradjanak vissza a későbbi korróziót elősegítő savnyomok.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63091)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 0 63092

"nem tetszett nekem, visszamaradt egy fehéres/szürkés réteg ami "morzsolódott" a fémlemezröl"

Az a foszforsavból visszamaradó foszfát réteg.

Előzmény: King_of_Giants (63090)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 0 63091

Ha ezzel a bejegyzéssel az volt a célod, hogy megértsem a dolgot: a cél teljesítése NEM sikerült :)

Mindenesetre köszönöm, hogy megpróbáltad.

Olyasmiben reménykedtem, hogy valaki mutat egy olyan gyári rozsdaoldó szert (vagy ipari rozsdaoldó eljárást), amelynek citromsav a hatóanyaga - azt még én is fel tudnám fogni a kis buta fejemmel.

"A vas-III-oxid oldódik olyan savakban"

Én annyira nem értek a vegyészethez, hogy még abban sem vagyok biztos, hogy a bojlerben éppen hármas típusú vasoxid keletkezik (amire ezt írja a lexikon: "savakban is csak alig oldódik") és nem valami másik típusú vasoxid.

Az öreg bojlerek életre keltése (rozsdaoldás, csavarlazítás) nem offtopic téma egy villanyszerelő fórumban,

de a vegyészetbe ennél jobban szerintem ne menjünk bele :)

Előzmény: W_B (63089)
King_of_Giants Creative Commons License 4 napja 0 0 63090

Nem igy van

A vegyész  bebizonyithatja papiron hogy rozsdát "készit" a citromsav, mégis szép rozsdamentes lesz egy benzintank belseje

ro55 NEM TETSZETT NEKEM, VISSZAMARADT EGY FEHÉRES/SZÜRKÉS RÉTEG AMI "MORZSOLÓDOTT" A FÉMLEMEZRÖL/kapsz-lok/

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63077)
W_B Creative Commons License 4 napja 0 0 63089

"Hol olvashatnék további részleteket a vasoxid -> vas-citrát átalakulásról?"

??

Milyen további részletekre gondolsz ?

A vas-III-oxid oldódik olyan savakban, amelyek anionja nem képez rögtön oldhatatlan csapadékot a vas(III) kationnal.

Tehát oldódik sósavban, salétromsavban, ecetsavban, citromsavban, stb.

Az oldatban vas(III) kationok lesznek (Fe3+), és a sav anionjai.

Ha bepárolod az oldatot, kiválik belőle a vas(III)-klorid, nitrát, acetát, citrát, stb., illetve esetenként ezek hidrátjai.

Az a savtól (töménységtől, hőmérséklettől) függ, hogy milyen gyorsan oldja a rozsdát.

(Ami nem feltétlenül csak Fe2O3, van benne oxid-hidroxid is.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63081)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 63088

Ha ellentétes irányból mennek be gégecsövek a doboz oldalain, akkor nem igazán  lehet rombolás nélkül visszatenni a dobozt.

Persze léteznek szerencsés cső-irány kombinációk is,

vagy a doboz kiszedése után a csöve(ke)t meghosszabbítjuk annyira, hogy a visszatevésnél már ne ellentétes oldalon menjenek be a dobozba (csak az extra kanyar miatt nem árt, ha abban csőszakaszban már a doboz visszarakása előtt benne vannak a vezetékek).

Előzmény: C200UF (63087)
C200UF Creative Commons License 4 napja 0 0 63087

Egyszerubb kivenni a gipszkartondobozt.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63080)
Garfield007 Creative Commons License 4 napja 0 0 63086

https://prezi.com/1rop0pplaiwd/chemistry-project/

Garfield007 Creative Commons License 4 napja 0 0 63085
pajaci Creative Commons License 4 napja 0 0 63084

Mondtam hogy nem értek a vegyi dolgokhoz, de sokfelé írják a citromsavas rozsdátlanítást.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63083)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 63083

A RO55-öt nem kell bemutatni,

a foszforsav valóban kiváló rozsdaoldó

és egyúttal a vízkövet is oldja, mint minden sav.

Az pedig nem egy hivatalos vegyi levezetés/magyarázat, hogy Gipsz Jakab leírja egy fórumban, hogy ő citromsavas vízzel rozsdátlanítja a motorbicikli tankját :)

Előzmény: pajaci (63082)
pajaci Creative Commons License 4 napja 0 0 63082

Nem vagyok egy nagy vegyész, de ő például citromsavval rozsdátlanított:

http://www.simson.hu/index.php?mit1=cikkek&mit2=kivalaszt&mit3=cikkek&id=387&fokat=5&alkat=

Ez meg a RO55:

RO-55 Rozsdaoldó és átalakító foszforsav alapú kationos felületaktiv anyagokat tartalmazó készítmény, amely alkalmas rozsdás felületek kezelésére.
Rozsdátlanít, zsírtalanít, tísztit. Alkalmassá teszi a kezelt felület különböző védő rétegekkel (gyanták, festékekek, stb.) történő bevonására.
Kiválóan alkalmas vizkőoldásra, metlachi lapok, csempék vízkőtelenítésére, tísztitására. Zománcozott felületek kezelésére nem alkalmas.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 63081

"A rozsdát oldja a citromsav, vas-citrát keletkezik."

Hol olvashatnék további részleteket a vasoxid -> vas-citrát átalakulásról?

Előzmény: W_B (63072)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 63080

A mennyezeten kissé furcsán néz ki egy doboztető, habár sarokban valószínűleg nem zavaró.

Ha szereted a villanyszerelőket, akkor nem dolgoztatod a mennyezeten+sarokban lévő dobozban, ezért inkább a falra teszed.

Ha  szereted megszívatni / gyűlölöd a villanyszerelőket, akkor jó ötlet a doboz fedelének leglettelése/eltüntetése.

Gipszkarton mögött a dobozba bedugott gégecsövek a vezeték behúzásakor nagy szeretettel esnek ki a dobozból. Ilyen esetekben vidám családi esemény a gipszkarton szétverése a doboz környékén.

Előzmény: andras87 (63071)
andras87 Creative Commons License 4 napja 0 0 63079

"Mi volt az ami indokolja ezt a leszedést ?  Ronda ?"

Nem olyan vészes de kicsit repedezik (valószínű még megállna 10-15 évig), viszont elég görbe, a mennyezetbe szeretnék szellőzőnek elszívást építeni, az egy db középen levő lámpa helyett több lesz , az ezzel járó fúrás faragás valószínű meggyengítené az egészet. A másik ok, hogy örökké úgysem fog tartani akkor inkább most csináljuk meg a többi dologgal együtt.

Előzmény: Émile (63073)
cucu Creative Commons License 4 napja 0 0 63078

Azt se hagyjuk ki, ha már ennyire belemerültetek, hogy az idő sem mindegy. Lehet, az első 20 perben fellazítja a vízkövet, de utána ki kell belőle venni, mert csak ront a helyzeten.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 63077

"Most meg már rozsdaoldónak se jó?"

Az az anyag, amely oxidál (= rozsdát csinál), az nem igazán jó rozsdaoldónak.

A citromsav/ecetsav a vízkövet oldja, a rozsdát meg eközben gyártja.

Előzmény: pajaci (63065)
cucu Creative Commons License 4 napja 0 0 63076

OFF

Ha biztosra akarsz menni, érdemes megválni a régi mennyezettől, mert ha most nem is, de később elválhat a helyéről és lenyomja a gipszkartont. Legalább is megterheli. Viszont hézagot sem érdemes hagyni családi háznál, nehogy az egerek beköltözzenek. Minden esetre én tennék valamilyen fóliát a födém deszkázata és a gipszkarton közé. De az is megfordult a fejemben, hogy vékonyabb, 3-4 cm-es izolit vagy thervolin lapokkal fedném le a deszkázatot, mielőtt a gipszkartont felraknám.

C20NE Creative Commons License 4 napja 0 0 63075

Ja, én OSB-vel és dekor hungarocell-lel csináltam, a gipszkartont nem nagyon szeretem.

Előzmény: C20NE (63074)
C20NE Creative Commons License 4 napja 0 0 63074

Én azért szedtem le mert repedezett volt, itt-ott elvált már és nem akartam, hogy a fejemre zuhanjon. És sokkal szebb is lett mint a girbe-gurba vakolt plafon.

Émile Creative Commons License 4 napja 0 0 63073

Ok megértettem.

Tehát a lecsupaszított fafődén és a gipszkarton között van jókora hely.

viszont ezt nem értem : 

" Fafödémről leszedjük a stukatúr mennyezetet és gipszkarton kerül a helyére. "

Mi volt az ami indokolja ezt a leszedést ?  Ronda ?

Kérdezem mert én is konyha felújítás előtt állok.

Előzmény: andras87 (63071)
W_B Creative Commons License 4 napja 0 0 63072

"ha a citromsav megtámadja a vasat, akkor azt feltételezzük, oxidálja, vagyis vasoxid(rozsda) keletkezik"

Rossz a feltételezés. :-)

A rozsdát oldja a citromsav, vas-citrát keletkezik.

Savakban amúgy is oldódik a vas, hidrogén keletkezése közben.

A kulcs az idő; annyi ideig érje a (citrom)sav a vasat, hogy a rozsdát leoldja (ez gyorsabb folyamat), de az alatta lévő vasat még ne támadja meg.  :-)

Ha a felületen visszamard sav, az később rozsdásodást okoz.

Előzmény: GeriSoft07 (63066)
andras87 Creative Commons License 4 napja 0 0 63071

" fa födémhez rakod azt a kötöző dobozt, majd a gipszkartonnal eltakarod"

Nem akarom eltakarni a dobozt, és nem is a közvetlenül a fafödémhez csavaroznám.

Kb. ilyen dobozra gondoltam:http://www.haluxvill.hu/gipszkarton-doboz/gipszkarton-kotodoboz.html

A doboz kb. 15 cm-re lenne a deszkáktól nem is érintkezne a fa födémmel. 

Előzmény: Émile (63068)
C20NE Creative Commons License 4 napja 0 0 63070

Van aki szereti ha nem látszik. Néhány fénykép a festé előtt és pontosan tudni fogod, mi hol van.

Előzmény: Émile (63069)
Émile Creative Commons License 4 napja 0 0 63069

Helló valamit nem értek, de lehet tájékozatlan vagyok.

"akkor szepen le lehet tapetazni vagy fedelet tenni ra es telibe halozni, glettelni. Kisebb bontassal javithato igy. "

Ennek és bármilyen doboznak fedelének nem kéne látszani ? Ha csak halványan is, de azért jó ha látszik.

Akkor alatta, felette, két oldalt nem furkál az ember.

Mondjuk én a rejtett dobozt is megtalálom, de lehet sokan nem.

Előzmény: C20NE (63063)
Émile Creative Commons License 4 napja 0 0 63068

" mert csak függőlegesen kellene vésnem, jóval kevesebbet és kisebb a veszélye hogy később belefúrjak a vezetékbe."

Azért hogy az a kötődoboz a plafonon van  a vezetékbe fúrás esélye/veszélye ugyan annyi.

Viszont a tűz esélye lényegesen nagyobb.

Mert levered azt a plafon vakolatot, közvetlenül a fa födémhez rakod azt a kötöző dobozt, majd a gipszkartonnal eltakarod. ha később mégis melegszik, nem is látod, nem érzékeled.

Úgyhogy én is amondó lennék, rakd csak azt a dobozt az oldalfalba és onnan függőlegesen fel a vezeték és nem furkálunk a doboz felett, sőt se alatta se vízszintesen jobbra ill. balra.

Nálam anno  volt egy doboz , jól is látszott, mégis egy csőszerelő legény  a doboztól 20 cm-re vízszintesen elfúrta a villanyvezetéket.

És még neki állt feljebb.

Előzmény: andras87 (63067)
andras87 Creative Commons License 5 napja 0 0 63067

Lehet hogy nem volt egyértelmű a kérdésem. A mennyezetbe is 1 db nagy kötődobozt raknék odáig kötés nélkül mennének a vezetékek gégecsőben. Így sem jó? Azért gondoltam így, mert csak függőlegesen kellene vésnem, jóval kevesebbet és kisebb a veszélye hogy később belefúrjak a vezetékbe.

Előzmény: C20NE (63063)
GeriSoft07 Creative Commons License 5 napja 0 0 63066

amit írsz, az maga az ellentmondás.

ha a citromsav megtámadja a vasat, akkor azt feltételezzük, oxidálja, vagyis vasoxid(rozsda) keletkezik

Ez esetben hogyan oldaná a vasoxidot?

Előzmény: pajaci (63065)
pajaci Creative Commons License 5 napja 0 0 63065

Az előbb még azt írtad, hogy "...a citromsav is gonoszul megtámadja a vasat."

Most meg már rozsdaoldónak se jó? Döntsd el melyikre voksolsz.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63054)
Mad Murdoc Creative Commons License 5 napja 0 0 63064

Köszönöm az ötleteket.

Sajnos ma elfogyott minden. Idő, türelem és ötlet.

Egy új fűtőszál tömítéssel összeraktam a bojlert. Az anód viszont a régi maradt benne.

Már ami maradt belőle.

Egy kicsit agyalok rajta és később majd újra megpróbálom.

Egyébként egy ilyet kéne kiszedni:

C20NE Creative Commons License 5 napja 0 0 63063

Inkabb a falon csinalj egy jo nagy mondjuk 150x150-es dobozt mindent abban koss meg es a plafonban ne legyen kotes, majd ha mindent ezerszer leprobaltatok akkor szepen le lehet tapetazni vagy fedelet tenni ra es telibe halozni, glettelni. Kisebb bontassal javithato igy.

Előzmény: andras87 (63062)
andras87 Creative Commons License 5 napja 0 0 63062

Konyha felújítás előtt állunk, teljes újra vezetékeléssel jó pár új konnektorral kapcsolóval. Fafödémről leszedjük a stukatúr mennyezetet és gipszkarton kerül a helyére. Jó megoldás ha a konnektoroktól a falban függőlegesen felvezetem gégecsőben a vezetékeket a gipszkarton mennyezet fölé és egy a mennyezetbe rakott nagyobb kötődobozban csinálom a kötéseket? Így nem lennének fali kötődobozok. Fafödém miatt valamire jobban ügyelni (tűzvédelem miatt)? Elég a 20-as gégecsőben mcu vezeték?

CTheRock Creative Commons License 5 napja 0 0 63061

oksa, köszi, lehet, hogy akkor csak rápróbálok és kikapcsolom :)

Előzmény: Lacivill (63060)
Lacivill Creative Commons License 5 napja 0 0 63060

YESS

Előzmény: CTheRock (63059)
CTheRock Creative Commons License 5 napja 0 0 63059

Hát ilyen lehet, mert van villanybojler külön éjszakai áramkörön. Akkor ez annak lehet a főkapcsolója? 

Előzmény: Lacivill (63058)
Lacivill Creative Commons License 5 napja 0 0 63058

Tipp: Villanybojler, vagy hőtároló kályha az " éjszakai" áramkörön.

Előzmény: CTheRock (63055)
CTheRock Creative Commons License 5 napja 0 0 63057

:D

Előzmény: Vargham (63056)
Vargham Creative Commons License 5 napja 0 0 63056
Előzmény: CTheRock (63055)
CTheRock Creative Commons License 5 napja 0 0 63055

Sziasztok!

Van a villanyóraszekrényemben egy nagy kapcsoló (ha minden igaz "ipari billenőkapcsoló"), de nyuszi vagyok, nem merem kipróbálni :) Mi lehet az?

Köszi

c

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 63054

"A háztartási gépek számára gyártott vízkőoldók java citromsavból van..."

Tudtommal valamennyi sav oldja a vízkövet.

Rozsdaoldónak viszont talán csak a foszforsav jó.

A bojlerben a megszorult menetet valószínűleg a korrózió és nem a vízkő miatt nem lehet megindítani,

a vízben nagyon-nagyon kevés a kő-alapanyag, tehát egy kevéske vízkő is csak marhasok vízből tud összejönni ezért vízkő csak olyan helyeken tud felgyülemleni, ahol a víz gyakran cserélődik.

A menetek közé ha esetleg be is tud jutni egy picike víz, az ott csak nagyon-nagyon lassan cserélődik frissre,

ezért inkább korrózióra tippelnék azon a helyen.

...de a kinyithatatlan menetek oka lehet az is, hogy a legerősebb mozdulatot rossz forgásirányba tettük meg, ezáltal éppenhogy meghúztuk annyira, hogy aztán nem tudjuk soha többé kilazítani :)

Előzmény: pajaci (63051)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 63053

"Átgondoltam a dolgot és inkább a kólát választottam. :-)"

A kólát én is csak viccből írtam,

a kólában ezrelék nagyságrendű a foszforsav tartalom.

A RO55-ben viszont 15 % a sav.

Előzmény: Mad Murdoc (63044)
King_of_Giants Creative Commons License 5 napja 0 0 63052

Hadd szóljak közbe.

Ha jól gondolom az anódnak egy válla van ami belül fekszik fel és kivülröl rögzited anyával

Mi akadályoz meg abban hogy fűrésszel/flexxel levágd azt a csavart, akár 1-2mm-rel a tartály tömítő felülete felett?

De akár egy svédfogó, vagy vágóval is szét lehet verni. Persze ha sikerélményre vágysz és kell az anya...:)

Előzmény: Mad Murdoc (63042)
pajaci Creative Commons License 6 napja 0 0 63051
Előzmény: Mekk Elek ezermester (63040)
cucu Creative Commons License 6 napja -2 0 63050

Ilyen beírásra miért reagálsz? Se köszönés, se udvarias bekezdés, csak simán egy okádás, aminek egyébként se füle, se farka.

Vagy lehet, félbemaradt valamiért a mondat...?

Előzmény: Peter atyuska (63049)
Peter atyuska Creative Commons License 6 napja 0 0 63049

Mármint milyen áram bekötésre gondolsz? Óránál vagy a hálózatra?

Előzmény: draguska1223 (63047)
cucu Creative Commons License 6 napja 0 1 63048

Azt hiszem elérkezett az idő, amikor kiveszem a kedvencek közül ezt a topicot...

draguska1223 Creative Commons License 6 napja 0 0 63047

áram bekötésénél kit kell hívni

Bélusbácsi Creative Commons License 6 napja 0 0 63046

Köszönöm. Nem lesz kötés rajta, csak átmegy. 

Előzmény: Peter atyuska (63045)
Peter atyuska Creative Commons License 6 napja 0 0 63045

Igen ha tudod jól rögzíteni a falra. Kötések nem lehetnek vagy megfelelő IP védettséggel.

Előzmény: Bélusbácsi (63043)
Mad Murdoc Creative Commons License 6 napja 0 0 63044

Átgondoltam a dolgot és inkább a kólát választottam. :-)

Bélusbácsi Creative Commons License 6 napja 0 0 63043

Sziasztok! Èrdeklődnèk.,hogy panel lakás wc mögötti gèpèszeti rèszen, ahol a vìzóra van, el lehet-e húzni dupla szigetelèsű vezetèket?

Mad Murdoc Creative Commons License 6 napja 0 0 63042

Lehet hogy hülyeséget kérdezek, de rozsdaoldóba (RO 55) áztathatom a bojler belsejét ?

Csak a menet körüli részt ?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63040)
Mad Murdoc Creative Commons License 6 napja 0 0 63041

Egy klingerit tömítésen hogyan tudom átjuttatni a wd40-et ?

A fecskendő tűje elgörbül.

Köszönöm a segítségedet !

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 6 napja 0 0 63040

"de az ecetes próbálkozás után úgy gondoltam, a citrom is megteszi...:)"

Az ecetsav és a citromsav is gonoszul megtámadja a vasat.

Vas-rozsda oldókban foszforsavat alkalmaznak,

ez a sav nagy menyiségben a "RO 55" nevű készítményben,

icipici mennyiségben pedig a Coca-Cola nevű készítményben található.

Ebből is látható, hogy akinek vasból van a gyomra,

az tartózkodjon az ecetes uborkától és a citromos teától,

kólát viszont korlátlan menyiségben ihat :)

Előzmény: cucu (63037)
cucu Creative Commons License 6 napja 0 0 63039

Éppen az a lényege, hogy a WD és mindenféle csavarlazító kutyulék behatol a réseken a menethez.

Mondjuk óránként besprézed WD-vel, ezt -a helyzettől függően- teszed egy darabig, (mindig megkísérled leszedni a csavart, így tudod eldönteni, hogy jön vagy sem) vagy akár másnapig vársz, akkor már menni szokott.

Ott nincs vízkő, mert az kívül van, de a vízkő amúgy is lepattan, ha nagyon feszegetik. A WD azt is fellazítja amúgy.

Én úgy szoktam, hogy ne pazaroljam a WD-t, hogy kinyomok a kupakjába egy adagot, azt felszívom fecskendőbe és azzal már jól lehet adagolni. Nem kell sok, 2-3 csepp untig elég. Ja, tű nem feltétlenül kell a fecskendőre! Kivéve, amikor porvédő gumin kell átjuttatni a WD-t.

Előzmény: Mad Murdoc (63038)
Mad Murdoc Creative Commons License 6 napja 0 0 63038

Az ecetet nyilván a vízkő, nem pedig a rozsda ellen gondoltam.

A csavarlazítót/WD40-et hol kellene bejuttatnom a menetbe ?

Kívül tömítés van, belül meg nem lehet hozzáférni.

Előzmény: cucu (63037)
cucu Creative Commons License 6 napja 0 0 63037

Nem gondoltam komolyan, de az ecetes próbálkozás után úgy gondoltam, a citrom is megteszi...:) (XXI. század...)

Talán még a szódabikarbóna is szóba jöhet...:)

A WD 40 petróleum származék, így csavar lazításra is alkalmas.

A petróleum viszonylag drága, nem érdemes venni. A gázolajjal is az a gond, hogy pl. ebben az esetben hogyan áztatod be? Nem lehetetlen, de akkor már inkább WD, mert praktikus megoldást nyújt.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63035)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 6 napja 0 0 63036

A gyári csavarlazító anyagok (WD40) fő hatóanyaga is valószínűleg valamiféle olaj, ami annyira hígfolyós, hogy kapillárisan képes elszivárogni a legkisebb rések legcsücskébe is.

Meg gondolom van bennük valamiféle rozsdaoldó adalék is.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (63035)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 6 napja 0 0 63035

"Citromlével öntözgetted? Érdemes azzal is megpróbálni."

Én nem vagyok egy nagy vegyész, de nem gondolnám, hogy a savval történő maratás (tehát oxidálás, tehát rozsdásítás) csavarlazító hatású volna. Sőt, éppen ellenkezőleg: szerintem a sav még azokat a felületeket is össze-korrodálja, amik eddig még jók voltak :)

Én inkább valamiféle nagyon hígfolyós olajfélével próbálkoznék (pl gázolaj): ha van lehetősége (és hagyunk neki időt) arra, hogy kapillárisan beszivárogjon a menetek mélyére, az tényleg segíthet.

Persze ha a menetek köze már fel van töltve valami mással (pl vízzel/savval), akkor oda most nem tud az olaj beszivárogni, mert az a hely pillanatnyilag foglalt.

Előzmény: cucu (63027)
Szirty__ Creative Commons License 6 napja 0 1 63034

Tegyél a foglalatba párhuzamosan egy kb 100nF 400V kondenzátort.

Előzmény: mrbarbrady (63026)
cucu Creative Commons License 2015.05.22 0 0 63033

De előtte melegítsd fel forrasztó gázmelegítővel. Kiég a ragasztó, utána menni fog.

Előzmény: cucu (63032)
cucu Creative Commons License 2015.05.22 0 0 63032

Talán nem törik ki belőle...

Vagy ütögesd a csavarkulcsot. Egyszer csak enged.

Előzmény: cucu (63031)
cucu Creative Commons License 2015.05.22 0 0 63031

Vidd el egy gumishoz, ott leszedik neked légkulccsal.

Előzmény: Mad Murdoc (63028)
Mad Murdoc Creative Commons License 2015.05.22 0 0 63030

Bocsánat, ezt nem tudtam !

Előzmény: cucu (63029)
cucu Creative Commons License 2015.05.22 0 0 63029

Nem kéne a fűtésszereléses topicba is ugyanezt betenned, mert az floodolás és tilos.

Különben is szinte mindenki olvassa ezt a két topicot. Ugyanazok.

Előzmény: Mad Murdoc (63028)
Mad Murdoc Creative Commons License 2015.05.22 0 0 63028

Köszönöm a válaszokat !

Csatolok pár képet, amit most lőttem. Így könnyebb látni a problémás csavart, mint leírva.

cucu Creative Commons License 2015.05.22 0 0 63027

Citromlével öntözgetted? Érdemes azzal is megpróbálni.

Előzmény: Mad Murdoc (63020)
mrbarbrady Creative Commons License 2015.05.22 0 0 63026

Üdv!

Az lenne a kérdésem, hogy hogyan tudom megszüntetni a kompakt fénycső villogását lekapcsolt állapotban alternatív kapcsoló esetén?

ötfelezős Creative Commons License 2015.05.22 0 0 63025

Nem ismerem a ZA 10-et, de ha zárólapos, akkor inkább azt is vegyél újat.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.22 0 0 63024

Bármekkora anód jó bele, csak férjen el a tartályban

(persze maradjon mellette egy kis hely a víznek is :)

Előzmény: DJ Szegecs (63010)
arenarock Creative Commons License 2015.05.22 0 0 63023

Bármekkora jó addig míg van benne, legfeljebb korábban -vagy később fogy el.

Előzmény: DJ Szegecs (63021)
arenarock Creative Commons License 2015.05.22 0 0 63022

Normál menetes, próbáld oda- vissza megindítani, vagy erő vagy türelem kell hozzá.

DJ Szegecs Creative Commons License 2015.05.22 0 0 63021

Hajdu Z50E villanybojlerhez mekkora anód szükséges?

100 mm. Most kaptam választ a gyártótól.

Előzmény: DJ Szegecs (63010)
Mad Murdoc Creative Commons License 2015.05.21 0 0 63020

Sziasztok !    

Szeretnék segítséget kérni !
Egy Hajdu ZA 10 alsó elhelyezésű kisbojlert szeretnék karbantartani. A fűtőszálat már kivettem, de az anód csavar nem akar kijönni a helyéről. Jól gondolom, hogy az is jobb menetes ? ( az óramutató járásával megegyezően megy be)
Ha igen akkor nagyon be lehet rohadva, mert a hatlapfejű részét befogva a satuba, nem tudom kicsavarni. Már két napot ázott az ecetben, mert gondoltam a menet spiráljában is lehet vízkő.

A válaszokat előre is köszönöm !

GeriSoft07 Creative Commons License 2015.05.21 0 0 63019

úgy, hogy nem kéne a reggeli kávé előtt számolnom :)

Előzmény: pajaci (63012)
pajaci Creative Commons License 2015.05.21 0 0 63018

Aki megtudja különböztetni, annak a 120sec az két perc, nem órák.

Előzmény: Zs:) (63017)
Zs:) Creative Commons License 2015.05.21 0 0 63017

Na ja, aki nem tudja megkülönböztetni a másodpercet a perctől.... :)

De 2x-es túláramnál akkor is bírja 120 secig :D

Előzmény: pajaci (63016)
pajaci Creative Commons License 2015.05.21 0 1 63016

Ez alapján csak néhány percet.

Előzmény: Zs:) (63015)
Zs:) Creative Commons License 2015.05.21 0 0 63015

Amúgy 13kW-ot átküldve a 32A-es biztin, órákig nem fog leoldani. Annak esélye, hogy órákig ekkora legyen az egyidejűd....

Előzmény: Mezőföldi 2 (63007)
Zs:) Creative Commons License 2015.05.21 0 0 63014

Ezek inkább 3f-on lévő teljesítmények, nem?

Előzmény: GeriSoft07 (63008)
Zs:) Creative Commons License 2015.05.21 0 0 63013

Az érvéghüvely méretéről már ne is beszéljünk! :)

Előzmény: szakmókus (63001)
pajaci Creative Commons License 2015.05.21 0 0 63012

25A 230v az 5.75kw. Hogy lesz abból 11kw egyidejű?

Mezőföldi 2 Creative Commons License 2015.05.21 0 0 63011

Köszönöm.

DJ Szegecs Creative Commons License 2015.05.21 0 0 63010

Hajdu Z50E villanybojlerhez mekkora anód szükséges?
Letöltöttem a gyári gépkönyv pdf verzióját, de abban nem közlik, ill. az árlistákban is csak a hossz szerepel.

paplanfa Creative Commons License 2015.05.21 0 0 63009

Bármikor odakerülhet egy fehérnép, és ha nem megy a "mosogatás" és a mosás alatt a porszívó, ki lesz akadva "szar az egész" címszóval. Valamiért mindig mindent egyszerre akarnak csinálni. Az elektromos sütőért is oda vannak, a páraelszívóért is, de a falon ne legyen sehol semmilyen látható kötődoboz.... (örökzöld téma, tudom)

GeriSoft07 Creative Commons License 2015.05.21 0 0 63008

25A -> 11-13kW (11 egyidejű, 13 ha beleszámolod a nem egyezőséget)

32A -> 15-17kW

Mezőföldi 2 Creative Commons License 2015.05.21 0 0 63007

Sziasztok !

A kb. 33 Amp-es biztosíték mekkora egyidejű teljesítményt bír el ?

Jelenleg 25 Amp van és most van lehetőség a bővítésre a társas házban.

Jelenleg a nagyfogyasztók :

mosógép    kb. 1,5  kw,

átfolyós vízmelegítő   3kW, 

vízforraló, kb. 800 W,

porszívó  1kW,

vasaló 1,2kW,

olajradiátor 1,5 kW,

kenyér pirító

világítás, elektronika stb ismeretlen teljesítmény.

Tény hogy ezek egyidejűsége nincs meg, mert  1 fő használja a lakást és amikor mosogat  / 3 kW  / akkor nem vasal, porszívózik, stb. De ha van lehetőség miért ne éljen ezzel.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.21 0 0 63006

A biztonságosan hosszúra hagyott (túlméretezett) kábelek utólagos levagdosása több száz forint veszteség is lehet,

a túl rövid vezetékek okozta szívással kombinált idegroham viszont megfizethetetlen :)

Előzmény: C20NE (63002)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.21 0 0 63005

A mai kábelárak mellet nem fog elpazarolni háromszor 10 centi fázisvezetőt csak azért,

hogy a felülről érkező földvezető is elérjen a bal alsó sarokig :)

Az a vicc, hogy akár még szabályos is lehetett volna az a földelés-összekötés,

ha ott érvéghüvely helyett érvégsarut használ toldóelemként.

Tízenhármaska Creative Commons License 2015.05.20 0 0 63004

Meg ugye elcseszte,mert a kapcsolódoboz bal alsó sarkában ott lenne a védővezetőnek a csatlakozási pontja :-))

Előzmény: DJ Szegecs (63003)
DJ Szegecs Creative Commons License 2015.05.20 0 0 63003

De gondolt a vezeték tehermentesítésére: gyorskötözővel készített "gyűrű" akadályozza meg a vezeték kicsúszását! :)))

C20NE Creative Commons License 2015.05.20 0 1 63002

Rövid volt a madzagja...meg az esze  :-P

Sokaknál látom, hogy rövidre hagynak mindent aztán szenvedés szerelni. Persze így nincs veszteség mint amikor mindenhol le kell csípni 1-2cm-t. De én inkább csipkedek.

szakmókus Creative Commons License 2015.05.19 0 0 63001

Az érvég hüvely mint kötő elem!!!

Nos a sarokban lévő csavar alá lehetetlen lett volna bekötni akár csupaszon is.

És tömszelence sem kell, mert beltérben van a kapcsoló!   :-))

GeriSoft07 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 63000

Te nem politikus vagy meteorológus vagy?

azok képesek ennyit beszélni és ezzel úgy csinálni mint a profik, miközben lövése sincs a dologról

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62999)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.19 0 0 62999

"javasolt ismeretek: kör terület kiszámítása (vezeték keresztemetszete)"

Ennek kiszámítására szerencsére nincs szükség, mert ez az adat benne van a vezeték nevében: pl ha az éppen alkalmazott vezeték másfeles, az azt jelenti, hogy a kör területe 1,5 mm2

"hengerpalást felületének kiszámítása (kerület x magasság)"

Ez így van. Ha a következő válaszod is helyes lesz, akkor megadom az ötöst :)

"hengerpalást és sík felület érintő terület kiszámítása (matematika 7-8. osztály elvileg)"

Ilyen számítás nem létezik.

Az elméleti matematikában/geometriában egy henger és egy sík felület csak egy vonalon érinti egymást. Ennek a vonalnak nulla a szélessége (végtelenül vékony) tehát nulla az érintkező terület is

(tehát elméletileg egy fém henger és egy fém sík felület érintkezésénél matematikailag soha nem folyhat áram, hiszen nulla a felület :)

A való életben persze a két fém felület nem tökéletesen sima és nem is tökéletesen kemény, ezért a való életben az érintkezési felület valamivel mindig több nullánál (és minél jobban összeszorítjuk őket, annál nagyobb lesz).

Ha egy wago-s kötést jól megnéznénk mikroszkóp alatt, lehet, hogy az derülne ki, hogy a teljes érintkezési felület nem éri el a fél négyzetmillimétert sem.

"És egyből rájössz, egy 1,5mm2 vagy 2,5mm2 keresztmetszetű vezeték esetében kell-e, hogy a csokiban 8mm2 felületen érintkezzen a vezeték"

Pont arról írok már egy ideje, hogy a jelek szerint nem szükséges nagy felület,

hiszen a wago-ban a vezeték keresztmetszeténél sokszorta kisebb érintkezési felület is meglepően megbízhatónak bizonyul.

A hagyományos csokikban azért kell lehetőleg nagy felületet elérni, mert

- egyrészt a csokik többsége nem rugalmas (nem tudja követni a fém lassú alakulását) és a későbbi lecsökkent szorítóerő / érintkezési felület is biztosan elég legyen

- másrészt a szokásos túlbiztosítás miatt.

Előzmény: GeriSoft07 (62998)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 62998

javasolt ismeretek: kör terület kiszámítása (vezeték keresztemetszete)

hengerpalást felületének kiszámítása (kerület x magasság)

hengerpalást és sík felület érintő terület kiszámítása

(matematika 7-8. osztály elvileg)

És egyből rájössz, egy 1,5mm2 vagy 2,5mm2 keresztmetszetű vezeték esetében kell-e, hogy a csokiban 8mm2 felületen érintkezzen a vezeték, vagy elég a wago elemben létrejövő kétszeres keresztmetszet méretű felület

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62997)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.19 0 0 62997

Úgy van.

Az az a sík felület, amivel egy (nem-szétlapított) henger csak egy vékony vonalon érintkezik.

A csokiban jól meghúzzuk a csavart, amitől a réz görbülete egy ipicit szétlapul, ezáltal ez az érintkezési felület a többszörösére növekszik,

a wago rugója ehhez képest alig fejt ki szorítóerőt (a réz henger gyakorlatilag nem deformálódik). És mégis milyen megbízhatóan működik.

Előzmény: GeriSoft07 (62996)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.05.19 0 0 62996

a rugó ellenoldalon elég nagy felület van, ha jobban megnézed. közel párhuzamosra van hajlítva az elem

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62995)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.19 0 0 62995

Ha közelebbről megnézzük a legegyszerűbb wago híres érintkezési mechanizmusát, akkor azt látjuk, hogy a réz henger (a vezeték ere) az egyik oldalán csak egy vékony vonalban érintkezik egy sík felülettel, a másik oldalon meg egyetlen pici ponton támaszkodik neki az acél rugó. Figyelembe véve, hogy a rugó ereje túl gyenge ahhoz,  hogy egy picit is szétlapítsa az eret, ezért a tényleges érintkező-áramvezető felület talán még fél négyzetmilliméter sincs összesen.

Egy jó érzésű villanyszerelőt egy mindössze fél négyzetmiliméteres érintkezésű kötés láttán elkap a röhögőgörcs, hiszen egy csokiban tízszer ekkora érintkezési felületet szokott létrehozni és még ekkor is elgondolkodik néha, hogy elég jó lesz-e így.

Az az érdekes a wagóban, hogy mégis megbízhatóan működik a dolog (lásd a fimet: még 100 ampernél sem a wago a leggyengébb láncszem), valószínűleg a folyamatosan jelenlévő rugóerő miatt, ami követi az esetleges alakváltozásokat, mondjuk amikor a  túláram hőjénak hatására a réz vezető kezd meglágyulni  (a rugóerő hasznosságát én is említettem néhány lehülyézéssel ezelőtt napja itt, a flexi erek leónozása kapcsán)

Lehet, hogy az orosz filmnek is van valami tanulsága, de nem volt türelmem kinyomozni.

Előzmény: pajaci (62992)
Lacivill Creative Commons License 2015.05.19 0 0 62994

Azért kíváncsi lennék olyan tesztre, hogy mi történik 1 év múlva. vajon hány milliOhm lesz a sodrott ellenállása.

Előzmény: Dreamer (62989)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.19 0 0 62993

"Erre gondolsz, tisztelt Mester?"

Pont ezt a filmet még nem ismertem, de ez a lényeg.

Köszönöm.

Előzmény: Dreamer (62988)
pajaci Creative Commons License 2015.05.19 0 0 62992

Összefoglalnád pár szóban a két videó eredményét? Köszi előre is!

Előzmény: Dreamer (62991)
Dreamer Creative Commons License 2015.05.18 0 0 62991

Különböző kötések hőmérséklet tesztje, szintén orosz...

Előzmény: Dreamer (62989)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.05.18 0 0 62990

Tud valaki egy ideiglenes faoszlopot a xvii ker kucorgo környékére kiszállítással?

Dreamer Creative Commons License 2015.05.18 0 0 62989

Érdekes orosz kísérlet wago vs tekergetés ügyben...

Dreamer Creative Commons License 2015.05.18 0 0 62988

Erre gondolsz, tisztelt Mester?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62983)
ha4nz Creative Commons License 2015.05.18 0 0 62987

Szerintem jó dolog a gyári előírás a nyomatékra. Nagy eséllyel egy nagy keresztmetszetű vezetéket becsülettel meg kell húzni a sorkapocsban hogy rendes kontaktot is adjon a megfelelő mechanikai szilárdság mellett. Főleg flexi (vagyis inkább pászma szerű) vezetéknél, ha nem teljesen jó a kialakítás, akkor az ér saját magát akarja kiszabadítani a sorkapocsból. A másik amit nemrég használtam, a kiszedhető kengyeles sorkapocs, így először a kengyelbe berakod a vezetéket, minden szál ott lesz ahol kell és utána visszailleszted a műanyagba. Sokkal jobb és könnyebb volt szerelni. És utána kipróbáltam a kézzel meghúzós módszert. Tartott rendesen, de amikor nyomatékkulccsal utánahúztam az előírásosra, meglepő volt az a fél fordulat még. 

Előzmény: King_of_Giants (62984)
ficere50 Creative Commons License 2015.05.18 0 0 62986

Végre...! ;-)

Előzmény: GeriSoft07 (62985)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.05.18 0 0 62985

aki ért hozzá, tudja, hogy melyik kapcsot milyen erővel kell meghúzni, hogy ne essen ki a derót, meg ne is törjön le a csavar feje.

aki meg nem ért hozzá, az mekk elek   úgysem fogja tudni bekötni yól :)

Előzmény: King_of_Giants (62984)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.18 -1 0 62984

Mennyi az előírt meghúzási nyomatéka a sorkapocsnak, figyelemmmel, hogy lemezes, préselt sarut, tömör, vagy flexi drótot, egy vagy több vezetéket szorit?

Átesünk a lovon, lassan már nyomatékkulcssal lehet a sorkapocshoz is nyúlni?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.18 0 0 62983

Nem biztos, hogy az a jó, amikor a réz már átlépi a hidegfolyási határt. Az egyes elemi szálak deformációja (henger forma elvesztése) még beleférhet, de hidegfolyásnál már elképzelhető a keresztmetszet csökkenés és az ér mechanikai meggyengülése (persze a sima deformáció is nevezhető hidegfolyásnak, de remélem érthető, hogy mit szeretnék mondani)

Számos esetben láttam (gondolom "túlságosan lelkiismeretes" szerelő által) túl erősen megpréselt vezetéket, ami pont a saru/érvéghüvely tövénél tört el. 

Olyan helyeken, ahol erős lesz a kötés mechanikai igénybevétele (pl rezgés járműben vagy egyéb gépben) vagy ahol magas lesz a hőmérséklet (pl kicentizett áramerősség + rossz hűtés), még jobban kellene ügyelni, hogy az érvéghüvelyek ne legyenek túl erősen megpréselve.

Az érintkezési felületek többnyire sokszorosan túl vannak méretezve, ezért a préselés erősségét túlzásba vinni éppolyan hiba lehet, mint a túl gyenge préselés.

Gondoljunk a híres "vezeték olvasztásos" kísérletére, amikor a gyakorlatilag pont+vonal-szerűen érintkező WAGO csak röhögött a 100 amper feletti áramon (most persze nem találom sehol az interneten).

Előzmény: Prefetto (62979)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.18 -1 0 62982

"Van olyan retekül megnyomó prés"

- Olyan prés, ami nem racsnis, csak nagyon lelkiismeretes ember kezébe való, aki ezer préselésből ezerszer is megfelelő erősséggel fogja használni a fogót.

- Az olyan préseknél, amelyeknél minden egyes préselésnél több lyuk közül kell kiválasztani a megfelelőt, fennáll a hibalehetőség, hogy véletlenül eggyel kisebb vagy nagyobb helyre tesszük (főleg nagy érvég-mennyiség esetén válhat figyelmetlenné az ember, a századik felett már kissé elkalandozik a figyelem). A túl nagy lyuk esetén érintkezési hiba lehet, és/vagy kieshet a vezeték a csokiból mihelyt hátat fordítunk, a túl szűk lyukban préselés meg annyira meggyengítheti a kábel eret (szinte elvágja), hogy az elszakad (ez természetesen ez sem azonnal fog megtörténni, hanem másnap ;) vagy az elvékonyodás pontját az áram olvasztja meg egy szép napon.

- A túllaza/túlszoros probléma előfordulhat akár egy-lyukú (állítható erősségű) prés esetén is, ha túl gyengére vagy túl erősre állítjuk be (pl sok szakember szereti túlságosan erősen préselni, nem gondolnak az ér elvékonyodására meggyengülésére).

- És persze vannak olyan prések is, amelyik a legnagyobb odafigyelés mellett is szar munkát végeznek, meg olyan érvéghüvelyek/saruk, amelyek egyik gyári szorítási fokozatba sem illeszkednek jól (láthatóan kettő között lenne az optimális, mert az egyik fokozat nem szorít rá elég jól, a következő fokozat meg már kezdi elnyírni a vezeték ér elemi szálait).

DJ Szegecs Creative Commons License 2015.05.18 0 0 62981

Meg amikor alkoholista arcok szerelnek strandpapucsban, és présfogó helyett sima kombinált fogóval készítik a kötést:

csusssz Creative Commons License 2015.05.17 0 0 62980

Köszi!

Előzmény: paplanfa (62977)
Prefetto Creative Commons License 2015.05.17 0 0 62979

Van olyan retekül megnyomó prés, amit így vagy úgy beszorítva kiejtheti a drótot. Kínai szarságokban látni mindenfélét. De nem hinném, hogy az szabványos, mert 4 vagy 6 oldalról a hüvelyt minden oldalról összerogyásig vagy a hidegfolyásig  megpréselve ez kizárt. Szedtem már szét ilyen kötést, és le kellett tépkedni az elemi szálakat a csövecske felületéről.

Előzmény: arenarock (62976)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.05.17 0 0 62978

Ez jó :))

Előzmény: arenarock (62976)
paplanfa Creative Commons License 2015.05.17 0 0 62977

Ha csak 1 fázisod van, akkor oda vegyél új 1 fázisú ÁVK-t, és legyen tiszta, precíz szerelésed. A lakás kismegszakítói utána következnek.

Előzmény: csusssz (62967)
arenarock Creative Commons License 2015.05.17 0 1 62976

Van itt olyan aki már látott élőben csokit, érvéghüvelyt, és préselőfogóból legalább egyet?

(Mert az biztos nem mond olyan hülyeséget, hogy a csokiban meghúzott érvéghüvelyből kijön a vezeték)

GeriSoft07 Creative Commons License 2015.05.17 0 0 62975

"Tehát rápréseled a hüvelyt, bekötöd a csokiba, majd ezután simán ki tudod rántani a hüvelyből a vezetéket."

Meg kell tanulni használni a szerszámot, és a belevaló elemet. Ezen nincs mit mentegetőzni

"Tehát elmondhatjuk, hogy egyes jó minőségű (lapos+lapos szorító felületű) csokiknál a (szigorúan értelmezett) érvéghüvely alkalmazása nemcsak felesleges, de még veszélyes is lehet, ha nem tépjük meg a csavarokat izomból."

Nem jelenthetjük ki, te kijelentheted magadban, ha ettől boldogabb vagy

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62969)
nap50 Creative Commons License 2015.05.17 0 0 62974

Hidd el mindenki jobban  járna ha nem nyúlkálnál a villanyhoz.

Előzmény: csusssz (62973)
csusssz Creative Commons License 2015.05.17 0 0 62973

Köszi Mekk Elek, az utolsó mondat volt a kulcs. Egyébként ez is egyfajta csapda. Ha a kismegszakítók elé akarom rakni az 1 darab fi relémet, akkor elmű ki, plomba megbont, bekötöd, majd vissza plomba 30 ezer, vagy veszek mondjuk 3 fi relét 15 ezer forintért, és kismegszakítónként egyet bekötök :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62970)
bcslaci Creative Commons License 2015.05.17 0 0 62972

Szerintem hagyni kellene a dolgot, ezen a fórumon (nyilvánosan) már jó régen csak EGY embernek lehet igaza, mindenki más mindent rosszul tud.

cucu Creative Commons License 2015.05.17 0 0 62971

"Én nagyon-nagyon ritkán használok érvéghüvelyt, de olyankor kötés után mindig megrángatom az ereket egyenként, jóerősssen."

Aztán kezded elölről a szerelést...:)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62969)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.17 0 1 62970

Három fázisú érintésvédelmi relét (ha már ilyen van) simán lehet használni egy fázisúként is: átvezeted rajta a nullát meg az egy darab fázisodat, a maradék kettő fázis csatlakozó pontjaival meg nem foglalkozol.

Ha viszont még nincs megvásárolva, akkor viszont csak egy fázisút vegyél (olcsóbb), mert semmivel sem lesz jobb a védelmed attól, ha a biztosítékokat elé teszed.

Ha viszont az a cél, hogy amikor az egyik ágon baj van, attól még a többi továbbra is működjön, akkor viszont mindegyik ágra külön FI relé kell, de eben az esetben a nullvezetőket is külön-külön kell vezetni.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.17 0 0 62969

"Ahha, értem, hogy ránézésre nem tudsz megkülönböztetni egy érvéghüvelyt egy érvégsarutól :)"

Kattints rá ere a két linkre:

[érvéghüvely] - [érvégsaru]

és ha azt látod, hogy az egyiken csak érvéghüvelyek láthatók érvégsaruk viszont nem,

míg a másikon meg kizárólag érvégsaruk láthatók és érvéghüvely viszont egy sem,

akkor igazad van.

De ha ugyanazt látod amit én, az az jelenti, hogy az "érvéghüvely" szó a gyakorlatban mindkét termékcsoportot lefedi. Lehet, hogy a nyelvészek és a gyártók soha nem keverik egymással ezt a két termékcsoportot, én a maradék 99,999 százalékba tartozom :)

Egyébként a szigorúbb értelmezésű érvéghüvelyeknél is előfordul, hogy a hüvelyből utólag ki lehet húzni a vezetéket, mert pont a hüvely merevsége akadályozta meg a  csoki csavarját a jó szorításban. Tehát rápréseled a hüvelyt, bekötöd a csokiba, majd ezután simán ki tudod rántani a hüvelyből a vezetéket. Ez hüvely nélkül nem fordulhatna elő.

Vannak olyan csokik (pont a jó minőségűek között a gyakori), amelyeknél a csavar a kábel erét nem egy pontban nyomja meg, hanem az eret minkét oldalról szép sima felületek szorítják össze (a jó elektromos kontaktus érdekében és hogy az ér biztosan ne szenvedjem mechanikus sérülést). Na pont az ilyen egyenletes nyomás az, ami néha nem roppantja meg (lapítja szét) az érvéghüvelyt eléggé és ilyenkor ki lehet húzni a vezetéket  hüvelyből.

Tehát elmondhatjuk, hogy egyes jó minőségű (lapos+lapos szorító felületű) csokiknál a (szigorúan értelmezett) érvéghüvely alkalmazása nemcsak felesleges, de még veszélyes is lehet, ha nem tépjük meg a csavarokat izomból.

Én nagyon-nagyon ritkán használok érvéghüvelyt, de olyankor kötés után mindig megrángatom az ereket egyenként, jóerősssen.

Előzmény: GeriSoft07 (62966)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.05.17 0 0 62968

Robi!

Ha 1 fázisod van akkor 2P-sú ÁVK-t használj,majd innen leágazol a kismegszakítókra,ott persze áthidalásnak használj 1 fázisú fésűs sint.

csusssz Creative Commons License 2015.05.17 0 0 62967

Üdv.

Tud valaki segíteni? 3 fázisú fi relé beköthető 1 fázisú lakás 3 leágazásába, vagy minden leágazásba kell a külön 1 fázisú fi relé? (3 kismegszakító, de utcáról csak sima fázis-nulla). Köszi a válaszokat előre is.

Robi

GeriSoft07 Creative Commons License 2015.05.17 0 1 62966

Ahha, értem, hogy ránézésre nem tudsz megkülönböztetni egy érvéghüvelyt egy érvégsarutól :)

ez az érvég saru, igazából mindig is csak szemes/lapos/villás/sarus kivitelben létezett, ez egy utólag belekényszerített valami, érvéghüvely préssel NEM LEHET és nem is szabad préselni, ehhez saruzó fogó kell

Ha csak olvasni hajlandó lennél, ahonnan kivetted a képet, világosan le van írva: csapos-saru a neve!

Ez az érvéghüvely, szigetelt és szigeteletlen:

Remélem legalább képről tudsz különbséget tenni.

Ez egy érvéghüvely prés fogó:

http://webshop.elektroprofi.hu/dynamic/products/HAUPA%20210820.jpg

ez egy racsnis saruzó fogó:

http://webshop.elektroprofi.hu/dynamic/products/HAUPA%20210765.jpg

ez egy profi érvéghüvely prés, négy pofás

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62963)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.05.17 0 1 62965

Elvileg semmi. Három fajta prés szerszám van

- egy u alakú oldal és egy v alakú oldal (nagyjából)

- négyzetesre préselő automata

- hatszögre préselő automata

jellemzően normál érvégekhez. A speciális csatlakozású szerelvényekhez azokat gyártó cég általában saját szerszámot is készít és egy táblázatban adja meg hogy az adott típus - méret melyik típusú eszközzel kell préselni.

Előzmény: ha4nz (62956)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.05.17 0 2 62964

Még mielőtt egymásnak esnétek. Tisztázzuk hogy a gyártók a normálisa az általa készített csatlakozóval rendelkező villamos berendezéseinél leírja hogy mivel és hogyan lehet vezetéket csatlakoztatni. Pld van olyan gyártó akinek a teljesítménymérő (villanyóra) csatlakozása olyan hogy leírják 16 os elemi szálas kábelig alkalmazzanak érvéget míg e fölött ne. pld nekem volt már ilyen hibám hogy a szerelő 25 os mkh kábelt érvéggel kötötte be és úgy húzta meg (az érvég préselve volt négyszöges) na olyan szépen szétégett mint a pinty. Miért mert nem lehetett rendesen meghúzni érvéggel egyszerűen az mkh-t kilehetett húzni az érvégből. A leírásban benne volt hogy anélkül kell bekötni.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.17 0 0 62963

"egy újabb "atyaúristenmiafaszom" írás tőled"

Nem a vérprofiknak írtam, akik már mindent tudnak,

hanem a hozzám hasonló amatőröknek, akiknek még van tanulnivalójuk.

"az érvéghüvely hasznosságáról gondolom 20 év szakmai tapasztalattal írsz?"

Nem tudtam, hogy az évek számától válik egy nemigazság igazsággá (vagy fordítva)

én eddig úgy tudtam, hogy ha értelmes dolgot mondok, az már abban az évben is okos dolog :)

"Egy érvéghüvely olyan puha, hogy két ujjal összenyomod, tehát a sorkapocs, ha rendesen meghúzzák, röhögve rögzíti a vezetéket a hüvelyben."

Valóban van ilyen is. Meg van olyan is, ahol a vezeték be sem kerül a csoki belsejébe, tehát a kontaktért kizárólag a préselés a felelős.

"A képen látható kapocs elem ebben az állapotában, ahogy a képen van, pont félig nyitott, pont annyira tudod alá dugni, mint mellé. Ezért köszönet a képért. Ha nem lazítod ki 100%-ra, akkor hüvely nélkül garantált az elqrás."

A profi csokiknál van egy kis függőleges lemez, ami meghúzott állapotban teljesen elzárja a bemeneti nyílást, tehát csak két lehetőséged van:

- vagy pont a megfelelő helyre csúszik be vezeték (mert éppen nyitva van a csoki),

- vagy nem tudod bedugni a vezetéket sehova, mert lemezke épp lezárja a nyílást.

Egy igazán jó csokinál fizikailag lehetetlen rossz helyre dugni a vezetéket.

Előzmény: GeriSoft07 (62962)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.05.17 0 1 62962

egy újabb "atyaúristenmiafaszom" írás tőled

az érvéghüvely hasznosságáról gondolom 20 év szakmai tapasztalattal írsz?

"Ráadásul egy nem tökéletesen rányomott érvéghüvellyel egy újabb extra hibalehetőséget viszünk be a rendszerbe, mert a csoki csavarjának meghúzásakor az érvéghüvelyt rögzítjük és nem magát a vezető eret, tehát gyenge préselés esetén hiába húztuk meg a csavart, ettől még a hüvely belsejében lévő vezeték simán lötyöghet."

Egy érvéghüvely olyan puha, hogy két ujjal összenyomod, tehát a sorkapocs, ha rendesen meghúzzák, röhögve rögzíti a vezetéket a hüvelyben.

A képen látható kapocs elem ebben az állapotában, ahogy a képen van, pont félig nyitott, pont annyira tudod alá dugni, mint mellé. Ezért köszönet a képért. Ha nem lazítod ki 100%-ra, akkor hüvely nélkül garantált az elqrás.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62960)
szakmókus Creative Commons License 2015.05.16 0 0 62961

"- a csoki bemenete szép fokozatosan szűkülő (tölcsér-szerű)

akkor ott nem sok értelme van érvéghüvelyt alkalmazni."

OK! Első alkalommal!

De  csupasz vezeték eret ha kikötöd, majd vissza, nem biztos hogy a kengyel teljesen le lesz engedve.Ekkor előfordulhat hogy a pászma egy része a kengyel alá kerül, így nem vesz részt az áramvezetésben. Látni nem látni, a vezeték sem csúszik ki, mégsem jó.

Ha az elemi szál visszafordul az sem jó, sőt áramütést is okozhat. Vagy megszúrja az ember úját : )

Mindezt kiküszöböli az érvéghüvely, sőt az iker érvég hasznosságát ne is kérdőjelezzük meg.

Szerintem nem parasztvakítás, sőt az iparban elvárás!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62960)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.16 0 0 62960

Ha a csoki úgy van megcsinálva, hogy

- a vezeték érrel csak réz-semleges anyagok érintkezhetnek (pl réz, ón vagy rozsdamentes acél)

- a csoki bemenete szép fokozatosan szűkülő (tölcsér-szerű)

akkor ott nem sok értelme van érvéghüvelyt alkalmazni.

Persze ha a megrendelő nem hozzáértő profi, akkor valószínűleg el fog ájulni attól, hogy még érvéghüvely is van a vezetékeken (nem tudja, hogy tök felesleges munka/kiadás volt), ezzel a látványossággal ki lehet szedni egy kis plusz pénzt belőle ;)

Ráadásul egy nem tökéletesen rányomott érvéghüvellyel egy újabb extra hibalehetőséget viszünk be a rendszerbe, mert a csoki csavarjának meghúzásakor az érvéghüvelyt rögzítjük és nem magát a vezető eret, tehát gyenge préselés esetén hiába húztuk meg a csavart, ettől még a hüvely belsejében lévő vezeték simán lötyöghet.

Persze olyan csokinál, ahol pl vas (pl a csavar) közvetlenül érintkezhet a réz vezetővel, ott valóban lehet értelme az érvéghüvely alkalmazásának, de ilyenkor tegyük fel a kérdést: nem lett-e volna bölcsebb, ha idő+pénzrabló érvéghüvelyezés helyett inkább jobb fajta csokit alkalmazunk?

Előzmény: szakmókus (62955)
szakmókus Creative Commons License 2015.05.16 0 0 62959

Azért vannak szélsőséges helyzetek is. Olajos környezet,pl:szerszámgép,olajégő,stb. Az ón feketére oxidálódik,vagy elmállik.

Másik eset a páradús helyek mint hidrofor akna. Jellemzően fehér kicsapódás jelentkezik a kötéseken további korróziót okozva.

Megjegyzendő hogy az érvéghüvely is ónozva van,de másképp kerül reá mint a vezeték végre.

Előzmény: cucu (62957)
szakmókus Creative Commons License 2015.05.16 0 0 62958

Valóban,ahány présszerszám, annyiféle alakú a préselvény. 10-es keresztmetszetig nem okoz problémát.A csatlakozó pont, ami lehet kengyel,(legjobb eset)vagy csavar alátét, alakítja a megpréselt alakot a megfelelő alakra, ami nem is hasonlít az eredeti préselésre.

A rugós szorítású pl:WAGO sorkapocsnál talán ezért nem javasolják az érvéghüvelyt, mivel az így pontszerűen érintkezne.

16-os présszerszám trapéz szerű alakját már nem biztos hogy minden csatlakozás eleve beveszi.

Kábelpréselésnél még inkább megkérdőjelezhető,hogy a névleges bélyeg valóban megfelelően sajtolta-e rá a kábelsarut a kábelvégre.

Előzmény: ha4nz (62956)
cucu Creative Commons License 2015.05.16 0 0 62957

Én úgy szoktam csinálni, és szerintem ez a legjobb, mert 20 éves cuccok is rendben működnek azóta is, szóval, én elforrasztom a sodrott vezeték végét. Az egész véget elforrasztom, aztán jól meghúzom a csavart, hogy beleérjen a rézbe, ill. hogy az ón "ne engedjen utána" később.

Igazából a csokikban szokott lenni egy áthidaló kis fémcsík, ez hivatott szolgálni a teljes felületi érintkezést. Ennél csak az érvéget forrasztom meg, hogy ne tudjon megnyílni, azaz a galvanikus kapcsolatban az ón nem vesz részt.

Úgyhogy amit ezzel kapcsolatban Mekk Elek kolléga úr írt, azzal egyetértek.:)

ha4nz Creative Commons License 2015.05.16 0 0 62956

Érdekes dolog ez az érvéghüvely. A hidegsajtolásos technika rendben is van, de mi határozza meg hogy milyen alakú legyen a présszerszám bélyege? Lassan már mindenféle formára préseljük, de mindegyik forma azonos keresztmetszeten fog érintkezni ugyanabban a sorkapocsba?

szakmókus Creative Commons License 2015.05.16 0 0 62955

Ónozott vezetékvéget csak forrasztott kötésnél szeretnék látni.

Minden másra ott az érvég hüvely. Régen is csak azért ónoztuk hogy az elemi szálak ne kódorogjanak el.

A csokiba kötésnél a sárgaréz-vörösréz-acél(csavar-lemez)-ón kombó egy kis nedvesség hatására, elektrokémiai változások tehetik tönkre a kötést.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62954)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.16 0 0 62954

Flexibilis vezeték:

A nem rugalmas fémek kristályszerkezete erős igénybevétel hatására hajlamos roncsolódni, ismételt igénybevétel esetén eltörni. Ha egy fém rudat csak enyhe ívben hajlítunk meg, akkor az ív külső ívén lévő kristályok csak csekély mértékben nyúlnak meg és a belső ívre került kristályok is csak egy kicsit nyomódnak össze, ezért a fémrúd igen sok ilyen meghajlítást képes elviselni tartós károsodás nélkül.

Ha egy 1 mm átmérőjű tömör réz rudat 1 cm sugarú ívben meghajlítunk, akkor az ív sugár/átmérő aránya: 10:1. Ha viszont ez nem egy tömör réz rúd, hanem sok 0,2 mm átmérőjű elemi szálból áll, akkor az egy-egy szálra eső sugár/átmérő arány 50:1 tehát ötször jobb, mint tömör réz esetén. A flexibilis vezetékek ezért bírják jobban a hajlítgatást/mozgatást még akkor is, ha pont ugyanolyan ötvözetből készülnek, mint a tömör vezetékek.

Csoki:

Eredetileg kakaóból készült édesség, korszerű változataiban kakaót már csak jelképes mennyiségben tartalmaz, a kakaó helyét olcsó töltelék-anyagok vették át. Az étkezési célokon túl elektromos vezetékek bekötésére is használják, ebben az esetben a kakaó aránya nem lényeges.

Miért/mikor nem szabad(na) leónozott flexi vezetéket akármilyen csokiba tölteni:

A csokik nagy részében a menet/csavar/vezeték mechanikai rendszernek gyakorlatilag nincs semmi rugalmassága. Mindenki találkozott már a jelenséggel, amikor a régebben böcsületesen meghúzott csavarokon még sikerült húzni egy picit. Ez azért van, mert a réz viszonylag lágy anyag és a csavar nekifeszülése után néha még formálódik egy picit. De az ón még a réznél sokszorta lágyabb anyag és amikor egy flexibilis vezeték erét leónozzuk, abból egy olyan valami lesz, ahol a réz ereket egy nagyon lágy anyag tartja össze henger formában és amikor meghúzzuk a csoki csavarját, akkor mi ezen ón+réz henger mechanikai ellenállását érezzük. De az ón sokszorta lágyabb a réznél és a csavar meghúzásának pillanatában hiába érzetük úgy, hogy ez egy tuti kötés lesz, ha a nyomás hatására a következő napokban az ón szép lassan szétfolyik (eközben a mozdulatlan csavar szorítóereje csökken) peches esetben egészen annyira, hogy az érintkező felület is csökkenni kezd. És ha ezen a kötési ponton jelentős áram folyik át, a lecsökkent keresztmetszet még melegedést is okozhat, amitől megolvad az ón és kilágyul a réz... stöbbi.

Leónozott flexi vezetékvég picike áram esetén nem érdekes: annyi érintkezés az elfolyás után is biztosan marad, hogy pár millamper gond nélkül átmenjen. De nagyobb áramok esetén vagy ne alkalmazzuk az erek össze-ónozását, vagy tépjük meg a csavart annyira, hogy az ón már abban a pillanatban follyon szét teljesen (tehát mindenütt réz érintkezzen acéllal, az ón csak töltőnyag legyen), vagy alkalmazzunk olyan csokit, aminek  az érintkező felülete rugózik, ezért követni fogja a lassú alakváltozást. (Pl szerintem a tömör erekhez készült WAGO kiválóan alkalmas leónozott végű flexi vezetékek kötésére is - persze gondolom ez is szakbarbárság ;)

Aki azt hiszi, hogy az ón nem egy döbbenetesen lágy/folyós anyag, az végezze el a következő kísérletet:

lógassunk ki vízszintesen  az asztal/polc széléről  egy darab forrasztóónt olyan hosszúságban, hogy az szerintünk egész biztosan korlátlan hosszú ideig meg fogja bírni saját súlyát (tehát vízszintes marad). Hagyjuk ott és nézzünk rá néhány hetenként ;)

Előzmény: GTI100 (62952)
Szirty__ Creative Commons License 2015.05.16 0 1 62953

Helló GTI100!

"Mi az a flexi?"

Flexi -> flexibilis -> jelentése: hajlékony, hajlítható

Vezeték esetében sodrott, egy helyett sok elemi szálból álló vezetéket jelent.

"És ezzel az egésszel mi a baj?"

Az, hogy a leforrasztott vezeték a sorkapocsban idővel fellazul (az ón puha, "megfolyik"), érintkezési hibát, megnövekedett átmeneti ellenállást okoz, jelentősebb áram esetében ez melegedéssel, égéssel és tűzzel járhat.

Előzmény: GTI100 (62952)
GTI100 Creative Commons License 2015.05.16 0 0 62952

leónozott flexi érvéget köt csokiba,

Mi az a flexi? És ezzel az egésszel mi a baj?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62933)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.15 0 0 62951

"Létezik olyan "bigyó" riasztástechnikában ami a telefonvonal csengetőfeszültségére jelez?"

Ezt úgy hívják, hogy telefon pótcsengő

"Illetve olyan relés valami ami a lámpa elé szerelve ki-be kapcsolgatja?"

Készen tudtommal nincs, de bármelyik értelmesebb TV szerelő percek alatt összeüt egy tápegység+relé kombinációt, amelyben a relé (pl egy tranzisztor segítségével) behúz a telefonvonal csengető feszültségérre.

"Harmadik kérdésem, hogy mindezt rá lehet-e valahogy pl. wifin keresztül a mobiltelefonra csörgettetni?"

Készen ilyen tudtommal nem létezik,

persze meg lehet oldani, de meglehetősen bonyolult egyedi megoldás lenne.

De pl. normál GSM hívásként viszont simán meg lehet oldani, készen vannak ilyen telefonhívó dobozkák (nem muszáj felvenni a hívást, a kiírt tel.szám alapján látod, hogy nem az anyós telefonál, hanem a bejárati ajtón csengetnek).

Előzmény: paplanfa (62948)
paplanfa Creative Commons License 2015.05.15 0 0 62950

Valami egyszerűbb megoldásnak is kéne lennie. Valahogy csak össze lehet hozni. A vezetéknélküli csengőkből jól ki lehetne indulni, ha megtalálnám azt a típust amit meg lehet hekkelni relékkel. Egyedül a telefoncsengés a bajos, de azt meg a telefon pótcsegőkből kiindulva lehetne valahogy kivezetni.

Előzmény: Peter atyuska (62949)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.05.15 0 0 62949

VoIP os telefonközpontok tudnak olyat (nem mindegyik) hogy van kapucsengő része és lehet bele rakni GSM modult is. Lehet olyat programozni hogy ha jön egy hívás vagy csengetnek a gsm vagy lan porton keresztül saját szoftver (mobilosról nem tudok) ami jelzi hogy csengettek, hívtak GSM lehet SMS-t küldetni. De ez kb 200e Ft kategória.

Előzmény: paplanfa (62948)
paplanfa Creative Commons License 2015.05.15 0 0 62948

Sziasztok!

Még mindig az ajtócsengő-telefoncsörgés dologra keresek megoldást. Létezik olyan "bigyó" riasztástechnikában ami a telefonvonal csengetőfeszültségére jelez? Illetve olyan relés valami ami a lámpa elé szerelve ki-be kapcsolgatja? Ezeket nem lenne baj ha vezeték nélkül lehetne összekötni. Harmadik kérdésem, hogy mindezt rá lehet-e valahogy pl. wifin keresztül a mobiltelefonra csörgettetni?

_kip_ Creative Commons License 2015.05.15 0 0 62947

"Én vittem már számítógép hálózatot TV koax kábelen, antenna jelet UTP kábelen, kamera jelet mzs vezetéken és riasztó kábelen, csináltam parabola antennát csirkehálóból, urh adó-vevő antennát csomagtartó aljából összeguberált hulladék drótdarabokból, stb stb"

Gratulálok

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62946)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.15 0 0 62946

"Ha jobban utánnanézel, akkor a sorozat készítői kínosan ügyeltek arra, hogy csak életképes működő ötleteket mutassanak be,"

Jobban utánanéztem és ez kínosan nem igaz.

Aki pedig 12 éves kor felett elhiszi, hogy egy autó akkumulátorra kötött bikakábellel és két db aprópénzzel össze lehet hegeszteni egy eltörött dugattyú hajtókart, az sürgősen vegye elő újra az iskolai könyveit... :)

Előzmény: _kip_ (62941)
Dreamer Creative Commons License 2015.05.14 0 0 62945

Tenyleg jo ez a BSKN, csak kar hogy olyan egyszeru a kivitele. :(

Fázisceruza Creative Commons License 2015.05.14 0 0 62944

Engem nem, de azért köszi. :)

Előzmény: Tízenhármaska (62943)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.05.14 0 0 62943

Napot!

Budapest, XI. kerület Tétényi út, második emelet, 50m2-s lakás villanyszerelés érdekel valakit?

Ha igen,akkor név és elérhetőséget privátba kérek.

_kip_ Creative Commons License 2015.05.14 0 0 62942

"Az, hogy az általad említett három terméknél nincs ilyen extra felár, annak akár az is lehet az oka, hogy valahogyan el kell adni a gyengébbre sikerült (pl szakemberek által messziről elkerült) érzékelőket is - ha máshogy nem, akkor durva árcsökkentéssel ;)"

Pl a paradox DG457 azért ilyen olcsó mert megszűnt a gyártása a relés változatnak ami pár ezressel olcsóbb volt. Azzal sem volt semmi gond, szakemberek szerették is, de elavult.

Gondolom lapos TV-t is azért gyártanak, mert a képcsöves sz@r :-D

_kip_ Creative Commons License 2015.05.14 0 0 62941

"Az ő legtöbb megoldása csak a képernyőn működik, a valóságban baromság."

Pont nem olyan régen volt ez téma.

Ha jobban utánnanézel, akkor a sorozat készítői kínosan ügyeltek arra, hogy csak életképes működő ötleteket mutassanak be, ez volt a sorozat sikerének titka.

Azonban veszélyes mutatatványoknál annyit csaltak, hogy egy fontos összetevő/alapanyag/körülmény hiányozzon a képernyőről, ami nélkül már nemműködött a mutatvány. Ezzel megelőzve az otthoni bombakészítéseket.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62939)
Szirty__ Creative Commons License 2015.05.14 0 0 62940

Ez véleményem szerint általános ostobaság.

Még úgy is, hogy lehet kapni 741-et 55 Ft-ért és relét 4500Ft-ért.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62938)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.14 0 0 62939

A TV-ből ismert Mekk Gájver csak a nevet lopta tőlem, a szaktudást nem.

Az ő legtöbb megoldása csak a képernyőn működik, a valóságban baromság.

Előzmény: paplanfa (62936)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.14 0 0 62938

Általában legdrágábbak a több különálló alkatrészből álló és mechanikus (mozgó) dolgok, ezért a busz vezérlő ic valószínűleg tényleg olcsóbb, mint egy relé (az Alibabán még 1 centért is látok hasonlókat, persze lehet, hogy ezek nem címezhetők),

de a busz vezérlő áramkör akár bele lehet integrálva egy amúgy is ott lévő chipbe, ebben az esetben meg tényleg semmibe sem kerül.

Előzmény: Szirty__ (62935)
bcslaci Creative Commons License 2015.05.14 0 0 62937

Ezt már eddig is tudtuk, főleg azok akik itt hagyták a fórumot és inkább nem szólnak már bele.

Meg akik inkább privátban segítenek a kérdezőknek, hogy valaki aki mindenkinél jobban ért mindenhez ne kössön bele mindenbe és "hülyeségekkel" ne bonyolítsa túl a kérdező problémáját.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62934)
paplanfa Creative Commons License 2015.05.14 0 0 62936

És McGyver mi? :) Meggányer? :)))

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62934)
Szirty__ Creative Commons License 2015.05.14 0 0 62935

Üdv!

"Én a buszos érzékelők extra felárát pofátlan mértékűnek tartom, hiszen tulajdonképpen nem tudnak semmivel sem többet, mint a hagyományos érzékelők, ráadásul elvileg még olcsóbbak is lehetnének a reléseknél, mert nem kell beléjük pár drágább alkatrész."

A busz vezérlését megvalósító elektronika pedig ingyen van, vagy olcsóbb mint egy relé?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62930)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.14 0 0 62934

Én vittem már számítógép hálózatot TV koax kábelen, antenna jelet UTP kábelen, kamera jelet mzs vezetéken és riasztó kábelen, csináltam parabola antennát csirkehálóból, urh adó-vevő antennát csomagtartó aljából összeguberált hulladék drótdarabokból, stb stb - egyesek szemében én lehetek a szakbarbárok királya :)

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.14 0 0 62933

"a Paradox mennyezeti infrája, üvegtörés érzékelője, kültéri infrái pont ugyan annyiba kerül buszosban mint relésben,"

Érdekes, más buszos/címezhető Paradox érzékelők meg akár 2-3-szor is többe kerülnek, mint hagyományos (nem-buszos) ikertestvéreik.

Az, hogy az általad említett három terméknél nincs ilyen extra felár, annak akár az is lehet az oka, hogy valahogyan el kell adni a gyengébbre sikerült (pl szakemberek által messziről elkerült) érzékelőket is - ha máshogy nem, akkor durva árcsökkentéssel ;)

"Árnyékolást nem árnyékolásra használni pedig a legnagyobb szakbarbárság."

Számtalan "szakbarbárság" van, amit még profi szakember is elkövet olykor.

Beltéri (pl fehér MT) kábelt vezet olyan helyen, ahol közvetlen napfény érheti,

az istálló és a disznóól közötti egy méteres távolságon csak úgy átlógatja a kábelt, ahelyett, hogy szabályos teherhordó feszítőszálat építene ki mellé, 

gégecsőbe húzott beltéri kábelt vezet a földben a kapuhoz,

leónozott flexi érvéget köt csokiba,

satöbbi szorozva ezerrel.

Ne vegyük egy kalap alá a magabiztos tudású profit a szakma alapjait épphogy csak megértő emberrel. Az első olykor hajmeresztő dolgokat csinál, mégsem lesz soha baj belőle, a második körömszakadtáig ragaszkodik a könyv betűihez (amire abban nincs kész megoldás leírva, azt szerinte lehetetlen megcsinálni) és néha még büszke is erre.

Előzmény: bcslaci (62932)
bcslaci Creative Commons License 2015.05.13 0 0 62932

El kell keserítselek, például a Paradox mennyezeti infrája, üvegtörés érzékelője, kültéri infrái pont ugyan annyiba kerül buszosban mint relésben, mert jumperrel állítható az üzemmód. És még biztos van ilyen, de nincs kedvem tovább mazsolázni.

Árnyékolást nem árnyékolásra használni pedig a legnagyobb szakbarbárság.

paplanfa Creative Commons License 2015.05.13 0 0 62931

Ezek a pofátlan áron mit tudnak? Mi ez a buszos izé?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.13 0 0 62930

Én a buszos érzékelők extra felárát pofátlan mértékűnek tartom, hiszen tulajdonképpen nem tudnak semmivel sem többet, mint a hagyományos érzékelők, ráadásul elvileg még olcsóbbak is lehetnének a reléseknél, mert nem kell beléjük pár drágább alkatrész.

Persze biztosan van olyan szerelő, aki inkább kifizettet a kuncsafttal pár extra tízerest, hogy cserébe neki ne kelljen az ér-színeken, kötéseken meg ellenállásokon gondolkodni ;)

Előzmény: Peter atyuska (62927)
paplanfa Creative Commons License 2015.05.13 0 0 62929

Ukrán szabotázsakció. Bezzeg, ha ruszki lett volna!

Előzmény: ha4nz (62928)
ha4nz Creative Commons License 2015.05.13 0 0 62928

Köszönöm mindenkinek a búváros hozzászólásokat. A típusa: Rodnik volna (csattogós ukrán licensz). Meggerrel mértem 250 és 500V-al. A megoldás: megrepedt a ház, ott volt a bibi.

Peter atyuska Creative Commons License 2015.05.13 0 0 62927

Ebben mind igazad van ha azokat mind tudja az adott központ. Ja és buszosnál az ügyfél hajlandó többet fizetni a drágább érzékelőért :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62925)
Zoltán a Mesterkém Creative Commons License 2015.05.13 0 0 62926

Meg, hogy mivel mérte. A multiméter másfél voltos mérőfeszültsége nem fogja mérni a szivárgó

áramot. Nekem hidrofor csinálta ugyanezt. Néha nég ment is pár mp.-ig, mielőt oldott az ÁVK,

megbontva egy tekercsrész szarrá volt égve. Multiméterrel semmi hiba.

Előzmény: pajaci (62918)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.13 0 0 62925

Másképpen fogalmazva: erőssen kanyaros szakaszon a becsült vastagságnál egy mérettel vastagabb cső alkalmazása filléres plusz költség, deviszontha a behúzáskor két ember ott szív egy órán át egyetlen kanyar miatt, akkor viszont súlyos ezer forintok mennek pocsékba.

Eső után köpönyeg (ha már kész a csövezés de vékonynak bizonyul):

a legtöbb riasztóközpont megengedi a jelzővonalak közös földpontjainak közösítését, sőt ez a pont sokhelyütt azonos a táp negatívjával is. Ilyen közös-földelős trükkel a 6 eres kábelek helyett simán jó a sokkal vékonyabb (tehát a csőbe lazán behúzható) 4 eres is, de ha a riasztó kábel árnyékolását használod közös/negatívnak, akkor még egy (még vékonyabb) 2 eres riasztó kábel is kiszolgál egy érzékelőt.

Egyes riasztó központoknál lehetséges a zóna duplázás is, amikor egyetlen jelzővonalra két zóna jeleit lehet felfűzni. Ha ezt összerakjuk a fent említett közösített földeléssel, akkor pl egyetlen 6 eres kábel 10 db érzékelőt képes kiszolgálni (egy 12 eres kábel 20-22 db érzékelőt).

A buszos rendszerekről meg ne is beszéljünk, ott egy 4 eres kábelre gyakorlatilag korlátlan számú érzékelő felfűzhető.

Márpedig egy db riasztó kábel még egy igen vékony csőben is elfér, tehát elmondhatjuk, hogy túl vékony riasztó csövezés gyakorlatilag nem létezik, legfeljebb mi vagyunk túl lusták közösítéssekkel/elágazásokkal foglalkozni ;)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62923)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.13 0 0 62924

"Murphy szerint mindig 1-el kevesebb mint amennyi kellene."

Okos villanyszerelő ezt mindig számításba veszi, ezért mindig eggyel kevesebb kábellel számol.

Aztán elcsodálkozik erőssen, mert a Murphy törvény ebben az esetben is érvényes,

tehát BÁRMENNYIVEL számolsz kevesebbet, az MINDIG eggyel több lesz.

Előzmény: paplanfa (62922)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.13 0 0 62923

"Megtudná valaki mondani, hogy 16-os és 23-as csőben hány 6 eres, árnyékolt, biztonságtechnikai kábel fér el úgy, hogy azért két kanyarbanel tudnám húzni?"

Elméletben ugyanannyit, mint amennyit egy egyenes szakaszban, de a gyakorlatban ez többnyire lehetetlen.

Nagyon-nagyon nem mindegy, hogy ki gyártotta azokat a kanyarokat (az ideális kanyarban semennyit sem csökken a keresztmetszet).

Mivel a kanyarok miatt számítani kell egy-két csavarodásra is (a vezetékek "helyet cserélnek" menet közben), ezért szerintem kb fele annyi kábel biztosan át fog menni két kanyaron is, mint amennyi egy egyenes csőben kényelmesen elfér.

Előzmény: Vakegérke (62919)
paplanfa Creative Commons License 2015.05.12 0 0 62922

Murphy szerint mindig 1-el kevesebb mint amennyi kellene.

Előzmény: Vakegérke (62919)
peti.olah Creative Commons License 2015.05.12 0 0 62921

Panelban nem csinálok semmit. :)

Meg amúgy sem. Ismerősökhöz megyek ha hívnak, főként csak hobbiból.

Maradok a hulláknál. ( :) )

Előzmény: Dreamer (62920)
Dreamer Creative Commons License 2015.05.12 0 0 62920

Fáziscerka "agitálása" nyomán az egyik emberkénél lecserélem panelban a kiselosztót BSKN 12-re esett a választás.

Ezzel nincs gond.

Viszont el kell rejtenem a világítás vezetékét, mennyi esély van, hogy a mennyezet fal találkozásánál találok majd vezetékeket?

Illetve a villanytűzhely kábelét is be kell tennem kábelcsatornába. Érdekes kérdés, hogy ha a vezeték nyomvonalában fúrok, nincs-e veszélyben valamilyen vezeték? Nem kéne szétfúrni semmit.

Igazándiból Debrecenről (Újkert) van szó, ebben Oláh Peti lenne az ász. :)

Szóval minden jó tanácsot szívesen fogadok!

Dreamer

Vakegérke Creative Commons License 2015.05.12 0 0 62919

Sziasztok! 

Megtudná valaki mondani, hogy 16-os és 23-as csőben hány 6 eres, árnyékolt, biztonságtechnikai kábel fér el úgy, hogy azért két kanyarbanel tudnám húzni?

pajaci Creative Commons License 2015.05.12 0 0 62918

Vízbe merítve mérted? Biztos nem.

Előzmény: ha4nz (62911)
cucu Creative Commons License 2015.05.12 0 0 62917

Istenem...

Előzmény: Tízenhármaska (62916)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.05.12 0 0 62916

Hajnalok hajnalan'.....

Hosszu teli esteken, unalmaban fel cserelodott a vezetek magatol.

Nema,Istenem.

A dugaljzatott nezted mar amibe dugod?

Vagy hosszabbito nem-e serult,persze ha hasznalsz.

Vagy ha toldva van a kabele a szivattyunak nem-e serult meg.

Hoax,irtad hogy muszeres meressel ellenorizted.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.11 0 0 62915

Ha fix bekötésű, akkor lehet akár vezeték-összekeveredés is, pl nulla-föld felcserélődés (némelyik gumikábelen igen nehéz megkülönböztetni a színjelöléseket).

Ha meg öreg/occsó a kábelje, akkor meg lehet szigetelés megrepedés, ami ha vizes lesz... ki kell próbálni, hogy tök szárazon egy pillanatra beindítva is le-e veri-e egyből a FI relét,

habár hiába szárítgatjuk kívülről, mert ettől még akár a a kábel belsejében a víz  összekötheti a földvezetőt egy másik érrel (erre csak életveszélyes megoldás jut eszembe, pl a víz "kiforralása" a kábel repedéséből egy FI-relé nélküli hálózaton, vagy leválasztó trafó után kötve).

Dreamer Creative Commons License 2015.05.11 0 0 62914

Csattogos orosz licenc?

paplanfa Creative Commons License 2015.05.11 0 0 62913

Be.aszna, ha a búvárszivattyú behal a párától. Nézd meg a vezetékét nincs-e szétrepedve, és keress csavarlazítót, majd operáld szét a sör mellett. Dzsuvázás után új kábellel össze, és mehet a vízbe.

paplanfa Creative Commons License 2015.05.11 0 0 62912

1 üveg sörrel.

ha4nz Creative Commons License 2015.05.11 0 0 62911

Kollégák!

Télire pincébe elrakott búvárszivattyú veri az ávk-t. Hogyan érdemes nekiállni, ha méréssel rendben van a szigetelése? Be tud párásodni ez a fajta szivattyú?

ötfelezős Creative Commons License 2015.05.11 0 0 62910

Illetve nem húz be a féket kiengedő... :)

Előzmény: Dreamer (62908)
ötfelezős Creative Commons License 2015.05.11 0 1 62909

Neked van igazad.

De mondjuk csodálkozom, hogy fel sem merül másokban, hogy mondják:

...de hiszen a doboznak (fedelének is) ki kell állnia a 650 fokos izzóhuzalos vizsgálatot...

(MSZ EN 60670-1 - de azért ez a téma az MSZ 1600-ban is ismert volt; az MSZ 454 utolsó, 87-es kiadása is a követelményeket az IEC szabványból vette át)

Előzmény: _kip_ (62848)
Dreamer Creative Commons License 2015.05.11 0 0 62908

Igen, köszi!

Dreamer

Előzmény: cucu (62907)
cucu Creative Commons License 2015.05.11 0 0 62907

Illetve nem enged ki a fék...:)

Előzmény: Dreamer (62906)
Dreamer Creative Commons License 2015.05.11 0 0 62906

Én se sokat nem iparilag szerelem őket. A forgórészen van, és rugó nyomja egy tárcsához, amint a forgórészt áram járja át, ezt a féket magához rántja és elindul a motor. Tipikusan, ha a segédfázis kondija rossz, szakadt, stb, akkor nem húz be a fék, nehéz megforgatni (főfázis magában képtelen).

Dreamer

Előzmény: paplanfa (62905)
paplanfa Creative Commons License 2015.05.11 0 0 62905

Fűnyíró én még nem láttam féket.

Előzmény: Dreamer (62904)
Dreamer Creative Commons License 2015.05.11 0 0 62904

Arról ne is beszélve, hogy a forgórészen ott a fék, amitől szintén nehéz megforgatni, és kondenzátor, csapágy hiba esetén ugyanezt a problémát okozza.

Én biztosan szétszedném...

Dreamer

Előzmény: SZ-B50 (62896)
Fityek(109HA076) Creative Commons License 2015.05.11 0 0 62903

Ezeknek a motoroknak a palástja a feladatukhoz képest igen vékony anyagból van.Túlmelegedés ill. a tengelyt megütve eldeformálódhat és eltolódik a tengely középvonala,ilyenkor a forgórész és az állórész összetapad és ezt a jelenséget produkálja.Esetleg még csapágy probléma is lehet.Találkoztam még azzal a problémával is hogy a huzalok saruba vannak préselve hanyag módon,egy idő után nincs rendes kontakt valamelyiknél aminek látható nyoma is szokott lenni.

Ha javítattni akarod,mindenféleképp hozáértővel!:)

Előzmény: Mentol frász (62888)
SZ-B50 Creative Commons License 2015.05.10 0 0 62902

Holnap az ujat is viheti!

Tegnap tekertün egy ujat, aluval volt tekerve.

Másik kuncsaft hozott egy 15 éves fémházas ALKÓT valószinü vizetkapott, de nem kérdés hogy meg kell e csinálni.

Előzmény: paplanfa (62900)
Lacivill Creative Commons License 2015.05.10 0 0 62901

Nem toltad neki egy nagy kőnek?

paplanfa Creative Commons License 2015.05.10 0 0 62900

Nem éri meg. Sok időt el fog cseszni vele, a ventillátort le kell flexelni, újat venni. Ami így beállt annak a tokja is kezd szétesni, a kapcsolóról nem is beszélve. Jobban jár egy újjal, ezt meg nyugodt szívvel vigye a vastelepre.

Előzmény: SZ-B50 (62896)
Vargham Creative Commons License 2015.05.10 -1 0 62899

Szerintem cseréld ki a kismegszakítókat 20 C-re, és akkor nem lesz velük gond. Régebbi ipari épületek bontásakor, felújításkor lehet túrni olyanokat teljesen ingyen. Jók lesznek még! Ha kell több konnektor, akkor pedig javaslom a régi telefonkábeleket. Szinte már sehol nincs vezetékes telefon, úgyhogy bontva szintén ingyen van. Sok helyen kidobálják a megunt kapcsolókat, konnektorokat is. Elég egy kicsit megcsiszolgatni, és összenyomogatni az érintkezőiket, elmennek még újabb 40-50 évet. Lehet még spórolásból a ház fém szerkezeti elemein vezetni a fázist, hiszen a fűtés(gáz, víz)cső festése úgyis szigetel. A terménydaráló járhat koax antennakábelen, patkolt biztosítékról, akkor biztosan nem vágja le. Amennyiben ez egy lakás, és nem családi ház, akkor sajnos a búvárszivattyú tömszelencéjéből kicsúszott kábel szigszalagozásáról le kell mondanod.

Vannak még ötleteim!

:-D

(A kommentem nem minősül hivatalos ajánlattételnek. Én magam sohasem csinálnék ilyet, ellenben már többször láttam ilyen megoldásokat élőben, működés közben, kisgyermekes családokban.)

Előzmény: DJ Szegecs (62898)
DJ Szegecs Creative Commons License 2015.05.10 0 0 62898

A most következő kép a nyugalom megzavarására alkalmas!

Van itt minden, ami kell: a zöld-sárga fázisvezetőtől a réz-alu kötésen át...

cucu Creative Commons License 2015.05.10 0 0 62897

Mielőtt hozzáfogunk egy régi fűnyíró javításához, érdemes körülnézni, hogy mennyiért kapnánk egy ilyen paraméterűt a boltban. 

Házilag nem könnyű szétszedni sérülés nélkül. Szinte biztos, hogy eltörik, letörik a műanyag részekből valami, akkor azt is meg kell venni. 

A csapágy nem egy nagy összeg, kb. egy ezres, a többiért meg lehet kutyagolni. Én a Fűrész utcában lévő szervizben szereztem be a szükséges cuccokat amikor hasonló cipőben jártam. 

Akkoriban, ha hozzá tettem volna 3 ezret, egy új fűnyírót vehettem volna. (Sajnos a műanyag ház is elöregszik, ezért könnyen bereped, eltörik.)

SZ-B50 Creative Commons License 2015.05.10 0 0 62896

Csapágyazd meg, a por megette a csapágyat és mágnesmező nekihuzza a forgórészt az állónak.

Előzmény: Mentol frász (62893)
cucu Creative Commons License 2015.05.10 0 0 62895

Ja, és próba előtt a kést szereld le róla!!!

cucu Creative Commons License 2015.05.10 0 0 62894

Próbáld meg függőleges helyzetben, de magadtól elfordítva és más ne legyen a közelben.

Esetleg fölfelé fordítva is, de csak óvatosan húzd meg a kart, rövid időre. Ha valami bele került, az így kieshet belőle.

Mentol frász Creative Commons License 2015.05.10 0 0 62893

Ja, azt elfelejtettem mondani, hogy elektromos, műanyagházas fűnyíróról van szó.

Amikor próbálom indítani, hallom, hogy mintha nekifeszülne (halkan zúg - szóval áram megy bele), de nem forog a kés.

Annyira meg van szorulva, hogy még kalapáccsal ráütve sem tudom megmozdítani egyik irányba sem (csak próbáltam, hátha tényleg beakadt valami...).

cucu Creative Commons License 2015.05.10 0 0 62892

Szét ne szedd, mert azt törés nélkül szinte lehetetlen! Aztán vehetsz hozzá egy csomó mindent, és a végén ott tartasz, hogy ennyiért újat is vehettél volna!

Benyalni meg nem tud semmit, szóval kizárt, hogy ilyen egyszerű probléma lenne.

Ha tényleg nem tudod forgatni, akkor a motorban lehet valami rendellenesség, amit nem érdemes javítani.

Azért próbáld megforgatni kézzel, hátha szerencséd lesz.

cucu Creative Commons License 2015.05.10 0 0 62891

Elektromos amúgy?

paplanfa Creative Commons License 2015.05.10 0 0 62890

Benyalt valamit, szedd szét.

Dunit Creative Commons License 2015.05.10 0 0 62889

két hibája feltételezhető :

1 . érintkezési hiba,

2. kondenzátor tönkremenés

Mentol frász Creative Commons License 2015.05.10 0 0 62888

Sziasztok,

Teljesen laikusként kérdezem, hátha van gyors ötletetek:

Mi lehet a baja annak a fűnyírónak, ami indítás után kb. 2 másodpercig frankón működött, aztán megállt, és most nem bírom forgatni? Se előre, se vissza nem forog, meg van szorulva, mint az istennyila.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.10 0 0 62887

A Gugliban gyorsan utánanézve én is találtam kettőt ami műanyagnak néz ki, de a belseje talán ezeknek is porcelánból van.

...mindenesetre 250 wattos halogént biztosan nem tekernék műanyag foglalatba.

Előzmény: ha4nz (62885)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.10 0 0 62886

"Ez a két abszolút véglet ezermester elvtárs?"

Igen. Ezen a kettőn kívül más gyártó nem is létezik a világon.

Ez volt a hozzászólásom lényege.

Előzmény: Szirty__ (62884)
ha4nz Creative Commons License 2015.05.10 0 0 62885

Én emlékszem még valami 100w-os kontavill vagy kontalux foglalatra. Fekete műanyag volt és kb egy éve járt a kezemben.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62879)
Szirty__ Creative Commons License 2015.05.10 0 0 62884

Helló Mekk Elek ezermester!

"Érdekelne, hogy a németországi WAGO Kontaktechnik GmbH csinálta,

vagy a shenzeni Wacsing Gocsung Művek."

Ez a két abszolút véglet ezermester elvtárs?

Mi lehetne más? Nem igaz?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62882)
a némedi Creative Commons License 2015.05.10 0 0 62883

Nem fog menni! 7 db volt egy dobozban (persze a fedelét szigetelés után b..ták visszatenni) és mind a 7 széttört apróra! (nem én szereltem, csak az ÉV relé leoldott ezért hívtak.)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62882)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.10 0 0 62882

Amelyik még ép, arról próbáld meg leolvasni a gyártóját.

Érdekelne, hogy a németországi WAGO Kontaktechnik GmbH csinálta,

vagy a shenzeni Wacsing Gocsung Művek.

Előzmény: a némedi (62881)
a némedi Creative Commons License 2015.05.10 0 0 62881

Vigyázzatok a piszkos fehér és a fekete színű Vagót leszámítva a többi nem UV álló! Friss tapasztalat, hogy ahol nap éri a kék színűt 5 év után az apró fém alkatrészekről lelehet morzsolni kézzel! 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.10 0 0 62880

Egy kis pontosítás:

"Az olcsó hőálló műanyagból készülő"

helyett

"Az olcsó hőre keményedő műanyagból készülő"

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62879)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.10 0 0 62879

Gondolkoggyunk eggyütt:

Az olcsó hőálló műanyagból készülő E27-es foglalatok gyártói nemigen vállalnak be 60-75 wattnál nagyobb hőterhelést, legalábbis most hirtelen nem emlékszem hivatalosan 100 vagy annál magasabb wattos műanyag foglalatra (kínai/orosz szabvány nem ér)

A halogén izzók fényhasznosító hatásfokából kiszámolhatjuk, hogy a felvett energiából kb mennyit adnak le hő formájában, ennek egy részét a foglalat kapja (ha tükrös a halogén, akkor persze kisebb részét).

Ezért 250 wattos halogént én pl csakis porcelán foglalatban dolgoztatnék.

Azt is végig kell gondolni, hogy a jelenlegi foglalat kb hány amper terhelésig vehető komolyan energiaforrásként (belső fém alkatrészek, kötési/érintkezési pontok, biztosíték)

Előzmény: Jahno (62878)
Jahno Creative Commons License 2015.05.10 0 0 62878

Csak rá kellett keresnem:

http://butor-lakberendezes.vatera.hu/lampa_vilagitas/alkatresz_kiegeszito/adapter_e27_2xe27_foglalat_eloszto_konverter_2075153693.html

Bár ez is műanyag, állítása szerint hőálló, azért egy 250 wattos halogénnek nem tudom örülne-e. Csupa mókás cucca van az eladónak, holott már kis akkus ventin is gondolkoztam az izzó mellé, de az már végképp sufnituning:

http://butor-lakberendezes.vatera.hu/lampa_vilagitas/alkatresz_kiegeszito/e27_foglalat_hosszabbito_adapter_2015673785.html

Előzmény: Zoltán a Mesterkém (62877)
Zoltán a Mesterkém Creative Commons License 2015.05.09 0 0 62877

Én a konyhai szagelszívóból szeretnék díszvilágítást csinálni, E14-E27 átalakító, +bazidrága

LED ufólámpa. Kíváncsi leszek az eredményre :)

Előzmény: Jahno (62876)
Jahno Creative Commons License 2015.05.09 0 0 62876

Én is most keresek kínai tuningos, vagy egyéb megoldást. E27 foglalatom van, videós világításnak használnánk csak néha elég gyenge. Van egy marok E27es erőteljes halogénem, viszont ki kellene próbálni, hogy mit bír a foglalat, mennyire melegszik. Ha nagyon, akkor oda kellene valami hőállóbb toldás, csak mivel az E27-E27 kiemelésnek nincs értelme, E14-E24-et láttam, még ki tudja mi lesz belőle. 1-2 napja álmondtam meg, első körben bízom a tesztben, hogy bírni fogja a foglalat :-D Második körben ez érintésvédelmileg nem lesz veszélyes...

Előzmény: Zoltán a Mesterkém (62872)
tormap Creative Commons License 2015.05.09 0 0 62875

Nem a tervezőnek lenne feladta ezt megtenni és egyeztetni a tulajjal?

(általában a konyhabútorról és fürdőszobáról mindig tudnak látványtervet készíttetni)

Félreértés ne essék meg szoktam tenni és segítek is csak van, hogy több az egy a kettőnél........

Előzmény: cucu (62870)
Zoltán a Mesterkém Creative Commons License 2015.05.09 0 0 62874

Én is tudom, hogy egy bolti(!) fúrógép elvben kettős szigetelésű.

Előzmény: Szirty__ (62873)
Szirty__ Creative Commons License 2015.05.09 0 0 62873

Helló!

"Kínai tuningban létezik, a megoldás életveszélyes!"

Ha a kéziszerszámnak eleve nincs földelt csatlakozója (gyárilag, mert kettős szigetelésű) akkor semmivel nem veszélyesebb mint egy földelt aljzatba dugni.

Itt inkább azért merül fel veszélyes üzem,mert ha már egy aljzat lóg le ahol a közelben nincs más akkor oda mindent be lehet és előbb-utóbb be is fognak dugni.

Előzmény: Zoltán a Mesterkém (62872)
Zoltán a Mesterkém Creative Commons License 2015.05.09 0 0 62872

Kínai tuningban létezik, a megoldás életveszélyes!

(Többek közt, nincs a konnektornak védőföldelése.)

Előzmény: Varek1 (62871)
Varek1 Creative Commons License 2015.05.09 -1 0 62871

Üdv az itt lévőknek ! A kérdésem  :

" A leggyakoribb Edison menethüvelyes izzók három méretű típusa ismeretes. Az ilyen izzók E jelzése a menetes kivitelre utal, míg az ezt követő 14, 27, vagy 40-es szám a menetes rész átmérőjének méretét jelöli. A legnagyobbat ipari világítótestekben vagy közvilágítási lámpákban szokás alkalmaz.... "

tehát az általános méretű edizon menezes foglalatokhoz létezik e a kereskedelemben olyan adapter amit becsavarunk a foglalatba és arról egy dugaszalj is kiáll. Lehet így égőt és pl. egy dugaszos más készüléket csatlakoztatni. Egy pincében csapolnám így meg a hálózatot : Fúróhoz, rezgőfűrészhez.

Keressem e a kereskedelemben ?

cucu Creative Commons License 2015.05.09 0 0 62870

Igen, és a szakiknak éppen ez a feladatuk, hogy megfelelő műszaki megoldást ajánljanak. Mert ők ettől szakemberek.

Előzmény: tormap (62869)
tormap Creative Commons License 2015.05.09 0 0 62869

Én inkább azt tapasztalom, hogy sokszor a megrendelő se tudja mit akar.

Nekem rengetegszer mondják: "maga szerint, hogy"  "maga, hogy csinálná" "ahogy szokták" " csak jó legyen"

Előzmény: C20NE (62847)
paplanfa Creative Commons License 2015.05.09 0 0 62868

Sztem van annyi kreativitásod, hogy megoldod ügyesen. Ha nem jó a gyári, akkor hegessz/hajlíts olyat ami pont jó a te tetődre.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62867)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.09 0 0 62867

"Vashorog kinyúlik a cserép alatt"

Látható ilyen horog valahol az interneten?

A legtöbb ilyen izé egyszerű lapos vas, amely felkúszik a cserép alatt és rátámaszkodik a cseréplécre. De itt ferde irányú húzás lenne, amitől szerintem az alja elmozdul oldalra (+ megemelheti a felette lévő cserepet + meg is csavarodhat).

Előzmény: paplanfa (62865)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.09 0 0 62866

Köszönöm a szellőzőcserepes tippet,

annyira jó, hogy nekem is eszembe juthatott volna :)

Ha az átfeszítés pont merőleges lenne, akkor ezzel meg is lenne oldva a problémám,

de sajnos kb 45 fokos, tehát ki kell találnom még valami fém izét is, mert a ferde szög miatt a feszítő szálat nem lehet közvetlenül a szarufához rögzíteni, a forgáspontnak (lengés-pont) muszáj kint lenni a szellőzőcserép szájnyílásában.

Szomorú, hogy nem létezik kész megoldás ilyesmire, annak ellenére, hogy valószínűleg tízezres nagyságrendben van ilyen kábel bevezetés.

paplanfa Creative Commons License 2015.05.09 0 0 62865

Létezik. Vashorog kinyúlik a cserép alatt, arra akasztod a drótot, majd a szellőzőcserépen, mellette bedugod a kábelt.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62864)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.09 0 0 62864

"Létezik olyan koaxkábel ami eleve tartalmaz drótot is."

Nem az volt a kérdés, hogy, hallottam-e a kültéri/feszítőszálas koax kábelekről :)

hanem azt. hogy létezik-e normális "gyári" megoldás cserépen át történő bevezetésre.

"a sima csak lakásban jó, megeszi a nap."

Ezzel kapcsolatos érdekességek:

Az ipari korom jó tulajdonsága, hogy rendkívül jól bírja az UV sugárzást

és mivel az UV roncsolja (rideggé/törékennyé teszi) bizonyos műanyagokat, ezért a legtöbb kültéri (=napsütésnek kitett) kábel köpenyébe kormot kevernek (tehát a kültéri kábelek nem azért feketék, mert divatos és slankít, hanem azért, mert a korom a legolcsóbb UV elleni védőanyag).

És mivel az ipari korom a legolcsóbb fekete színező anyag is,

ezért legtöbbször még azokat a kábel köpenyeket is korom alapú anyaggal színezik, amelyeket nem kültéri célra szánnak, ezért a nem kültérre készült kábelek közül is a feketék bírják jobban a napsütést. Tehát ha valakinek kinti felhasználásra nincs pénze drága kültéri kábelre, akkor legalább próbáljon meg fekete beltérit alkalmazni - szerencsés esetben sokkal tovább fogja bírni, mielőtt elkezd kirepedezni a köpenye a naptól.

Előzmény: paplanfa (62863)
paplanfa Creative Commons License 2015.05.08 0 0 62863

Létezik olyan koaxkábel ami eleve tartalmaz drótot is. Ilyenekkel húzzák be az oszlopokról a jelet, a sima csak lakásban jó, megeszi a nap.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62860)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.05.08 0 0 62862

Lengőhorog a kupásba az átfeszítés miatt,majd csempe lyukfúróval egy lyuk a cserépbe,a lyukba pedig beragasztani egy 11-s tömszelencét.

C20NE Creative Commons License 2015.05.08 0 0 62861

Be kell tenni egy szellőző cserepet és azon át bevinni, vagy az elektromosok fém tetőtartója is jó az is átvezeti.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.08 0 0 62860

kb 10 méternyi koax kábel átfeszítést kellene bevinni cseréppel fedett tetőn át.

Létezik-e erre valami normális megoldás,

vagy csak a

- túlbonyolított megoldások (pl álcserép + vas tetőtartó)

- gagyi megoldások (pl kábel + feszítőszál szélben a cserép széléhez dörzsölődik)

közül lehet választani?

paplanfa Creative Commons License 2015.05.06 0 0 62859

16 centis panelválaszfalban is működik, ahol 2 vezetékezés van a falban és a szomszéd felől lehet a kötődoboz nyílása? 10 centi vastag gipsz, és tapéta alatt, felőled meg betonréteg fedi.

Az a baj, hogy a legipszelt, betapétázott esetek legtöbbje eleve gányolást takar el, és pont ezekkel van a probléma. Ha kulturáltan csinálják meg, és a festőnek is van egy csöpp esze sok minden egyszerűbb lenne. A legjobb még mindig az, ha külön lefestik a falat, és külön a fedelet, majd a helyére teszik.

De van 1 tuti módszer a panelben a dobozok megtalálására. Ha a felső szomszéd szarrá áztatja a padlóját, tuti előkerül minden bekötődoboz, ha csatornázott a szerelés. Plafonon is, oldalfalon is. Nagy öröm.

Egyébként mivel lehetne a vezetékcsatornákat úgy megdugózni, hogy az könnyen kibontható legyen, de a csótányok ne közlekedjenek abban. A festői dobozlegipszels nem megoldás, mert simán kimászhat a kapcsolóknál, konnektoroknál.

Előzmény: C20NE (62858)
C20NE Creative Commons License 2015.05.06 0 0 62858

Egy Fluke muszert hasznalok. Eredetileg szamitogepes halozatok es telefondrotok azonositasara talaltak ki de erre is tokeletes.

http://www.flukenetworks.com/datacom-cabling/copper-testing/IntelliTone-Pro-Toner-and-Probe

Előzmény: dara78 (62857)
dara78 Creative Commons License 2015.05.06 0 0 62857

Ha tényleg megbizhatóan megtalálja a vezetékeket, akkor leírhatnád a típusát (árfekvéssel), mert egy ideje már keresek valamit erre. Kösz D

Előzmény: C20NE (62856)
C20NE Creative Commons License 2015.05.06 0 0 62856

Az en vezetekkeresom a vakolaton at is kovethetove teszi a vezeteket, egy perc es megvan a doboz.

Előzmény: cucu (62854)
Zs:) Creative Commons License 2015.05.06 0 0 62855

Esetleg GPS jeladó, vagy valami wifis cucc, ami egyből diagnosztikálni is tudja a kötéseket. Esetleg egy kamera... :)

Micsoda biznic lenne a villszerelés :)

Előzmény: cucu (62854)
cucu Creative Commons License 2015.05.06 0 1 62854

Olyan fedőket kéne gyártani, amibe bele van sajtolva egy vaslemez -kb. akkora mint a fedő, csak vékony- és amikor keresgélni kell, mágnessel könnyen meg lehet találni.

King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.06 0 0 62853

A gázvezetéket tilos eltakarni, a legtöbb esetben

Bizonyos kivétel van, g.karton álmenyezet esetén de szellőzőnyilást kell kialakitani

Nem a tűzveszély hanem az esetleges  szivárgás észlelése miatt

Nem olvastál papirszigetelésröl?

Ami nem tiltott azt szabad :)

Igazad van a doboztető esetében, mégis jellemzően eldobálják a festők. Persze találkoztam én is olyannal aki a falsíkban levő tetőket lefestette és szilikonnal visszaragasztotta

Becsültem is érte

A mai doboztetőket könnyú szépen "eldolgozni", de a régi kemény műanyag tetőket, nem beszélve a bergman dobozokrol , már nem

Bergman is kilógott a kis fogantyújával , oszt nem zavarta a nagypolgárok szemét :)

Előzmény: _kip_ (62848)
C20NE Creative Commons License 2015.05.06 0 0 62852

Egyik sem hiba és a megoldásuk nem javítás.

Ez kérem megrendelés!

Amire a körülmények ismeretében adsz egy árajánlatot és ha a megrendelőnek tetszik megcsináltatja veled, majd jön a festő és helyreállítja az eredeti állapotokat.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62851)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.06 0 1 62851

"de egy jól megcsinált villanyszerelésnél mit is kell javítani egy kötődobozban?"

Amivel csak az utóbbi időben találkoztam és most hirtelen eszembe jut (ezek miatt kell utólag számtalanszor utólag kinyitni doboztetőket szerte a házban):

- még egy kinti lámpa a ház másik sarkára is

- udvart és parkolót figyelő kamerák kábelezése

- mégiscsak kéne egy riasztó

- hálószobákban az ágy melletti dugaljakból az egyik legyen inkább kapcsoló

- a teraszon az alsó kapcsoló helyén inkább legyen dugalj

- régi két eres kapucsengő vezetékét kicserélni 6 eres vezetékre (video kaputelefon)- házban több helyre párhuzamosítva végigvitt telefon újra-vezetékezése telefonközponthoz,

- telefonok összehozása kapu mágneszárral

- fali telefon aljzatokba UTP kábelek eljuttatása

- meglévő kábelTV koax mellé műholdvevő antenna elvezetése a nappaliba és a hálószobába

satöbbi,

satöbbi

satöbbi.....

Előzmény: C20NE (62841)
C20NE Creative Commons License 2015.05.06 0 0 62850

Látom megfogtad a lényeget ! :-)

Gratulálok!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62849)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.06 0 0 62849

"Komolyan nem értem ezt a dögöljön meg a tehened hozzáállást!"

Rossz helyen alkalmazod a mondást.

A "dögöljön meg a szomszéd tehene is" - ezt arra mondják, hogy "ha nekem nem jó, akkor másnak se legyen jó".

Az, amikor az ügyfél/szobafestő nyomtalanul eltünteti a kötődobozokat, azt valahogy így lehetne megfogalmazni: "leszarom, hogy mi jó a villanyszerelőnek, itt én vagyok az Isten"

;)

_kip_ Creative Commons License 2015.05.06 0 0 62848

"szerintem tűzveszélyes

Szerintem meg nem,"

Üzemszerű működésnél igazad van.

De ugye mind a gyártásnál, mind a kivitelezésnél úgy készül minden, hogy üzemzavar esetén is a lehető legkisebb kárt okozzon.

Mi van, ha egy gyári hibás wago kerül a dobozba, vagy a gazda úgy gondolja, hogy "elbír az még ... majd teszünk 20A megszakítót fel"

Kis melegedés, szikra, bármi és nem a műanyag doboztető olvad a kötésre, hanem kigyullad a papír????

Én nem szeretnék bíróságra járni, mert kiég egy szoba / lakás mégha nem is én vagyok a végén a felelős.

Mit ír elő a szabvány? A papír szigetelést nem olvastam sehol!

Ahogy írtad, a gázról.

szerintem tűzveszélyes"

Szerintem meg nem,iciglibelsővel kössük be a konvektort? Abban is tud süvíteni a gáz, nem csak a fém flexi nyújthatóban!

Előzmény: King_of_Giants (62846)
C20NE Creative Commons License 2015.05.06 0 0 62847

Lehetnek hibák hiszen emberek vagyunk, de a javításra vannak technológiák amik jók. ( Tapasztalatom szerint a nem kapkodós , normális kivitelezéseknél elenyésző az utólagos hibák száma!

Amit én gondolok erről, hogy ha a megrendelővel letisztázod az előnyöket/hátrányokat és Ő ezt szeretné akkor ezt kell csinálni. Ha javítani kell akkor meg kell mondani, hogy ez ennyibe kerül, drágább mert...

De ettől nem köcsög szemét aki dögöljön meg a k-...anyjába!

Normális országban Te megmondod mit akarsz a szaki meg megmondja mibe kerül és ott örülnek az extráknak mert jobban lehet keresni vele.

Hogy itt nálunk semmit nem papíroznak? Mindenki meg akarja mondani a megrendelőnek, hogy mit akarjon..... ezek nem műszaki kérdések.

Előzmény: King_of_Giants (62845)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.06 -1 0 62846

szerintem tűzveszélyes"

Szerintem meg nem, illetve nem veszélyesebb mintha makulaturát tesznek

De az már régen rossz ha a tapétának kell birni a hőt és később gyullad ki

Igen, jellemző hogy a megrendelők még az elosztót is bedobozolják, vagy kis szekrénykét , rakodót készittetnek eléje

Belefutottam egybe, egy fényszóró bekötésnél. Az egész melóban az vitte el az időt hogy félig háttal befeküdtem a sötét lyukba

Szoktam mondani, a gázcsövet, gázórát miért nem burkoltatják el

Mert azt tilos

Ja, azt kibirja a szeme hogy nézni kell, egy jól elhelyezett dobozfedőt azt nem

De igaz, a megrendelő kivánsága, amig nem ütközik valami előirással

Előzmény: _kip_ (62844)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.06 0 0 62845

de egy jól megcsinált villanyszerelésnél mit is kell javítani egy kötődobozban?)"

A befejezés után talán egy hónappal jött a telefonos hogy bekötné a vonalat és nincs telefondrót a lakáson kívűl

Én tutira kidugtam, de ugye ki emlékszik már

Fotó alapján kikopogtattam a dobozt, vastag vakolat plusz tapéta és persze ki volt dugva a drót, csak nem oda ahol a telefonos kereste

Mondhatni hogy a hülye én/is/ voltam. Utána már nagy lett a pofám, de ki fogja kijavitani a falat? A telefonos biztos nem

Mindegy, jó  ismerős volt, tapétát ráhúztam, másnap lefestettem, semmi nem látszott meg/merthogy cakkosra kell a fűrészporos tapéta szélét tépni/

Ne mondd hogy nem lehetnek utólagos hibák, bárhogy is figyelsz, bárhogy is ellenőrződ a munkát

Visszamentem szerelvényezni egyszer. Konnektor 3-as fedél nem ment a helyére. Segítő nem nyomta rendesen össze a soroló dobozt

_kip_ Creative Commons License 2015.05.06 0 0 62844

Kötödoboz eltüntetés:

-festők hülye öttletüket "erőltették" az ügyfélre és népszokás lett belőle

-lehet normálisan is csinálni

a) doboztetőt külön lefesteni, tapétázni stb

b) doboztetőt kisebbre vágni, passzoljon a dobozba és vékony glett, festés / tapéta

-lehet idiótán csinálni

a) fandli gipsz/glett anyag a dobozba ( a kémia teszi a dolgát)

b) tapéta alatt, alátétpapírral lezárni. (szerintem tűzveszélyes)

Véleményem szerint fel kell készülni rá, hogy egy esetleges üzemzavarnál - ami lehet anyaghiba, fáradás, nem megfelelő méretezés és/vagy megnövekedett terhelés - legyen lehetőség szakszerűen javítani minnél kisebb károkozással.

Ha kiskalapáccsal kell végigkopogtatni a falat (fandli gipsz) a doboz miatt ez nem valósul meg. Vezeték keresővel meg lehet próbálkozni csirkehálóval erősített vakolatnál :-)

Anyósom kitalálta, hogy álmenyó lenne, természetesen a dobozokat ő is eltüntette. Kénytelen voltam megkeresni, mivel gyanusan az álmenyó fölé esett egy -kettő (szakosan nem is egy magasságban voltak). Egy teljes helyiség festés lett belőle mire meglett minden doboz.

Nem mindíg a javítás miatt kell dobozt keresni. Nemrég egy riasztó tápellátása miatt vakartam le 1cm-glettet a dobozról. Szerencsém volt, szépen ki tudtam bontani.

C20NE Creative Commons License 2015.05.06 0 0 62843

Nem hiszem!

Előzmény: paplanfa (62842)
paplanfa Creative Commons License 2015.05.06 0 0 62842

Majd rájössz egyszer te is.

C20NE Creative Commons License 2015.05.06 0 0 62841

Komolyan nem értem ezt a dögöljön meg a tehened hozzáállást!

Ha valaki sima falat akar nem látszó dobozokkal az azért nem gyermekgyilkos! Ha javítani kell, (de egy jól megcsinált villanyszerelésnél mit is kell javítani egy kötődobozban?) majd kap árajánlatokat és eldönti, kivel csináltatja. Miért a kivitelező akarja megmondani, mi tetszen a megrendelőnek?

Rosszindulat és fordítva lovon ülés!

-szerintem!-

PS.: Nem csak Neked szólt!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62840)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.06 0 1 62840

Az estek többségében a kedves megrendelő dönt a kötődobozok eltüntetéséről / láthatatlanná tételéről.

Ilyen embertől utólagos villanyszerelés esetén a munkadíjnak legalább a kétszeresét kell elkérni. Megérdemli.

Előzmény: paplanfa (62837)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.05.06 0 0 62839

Nyugi, ilyen az építőipar amit meg a megrendelő kér azt kell csinálni, vagy meggyőzni. A másik amit ilyen esetre előre kell tisztázni az a garancia vesztés közlése. Az ajánlatban eleve kikötni hogy nem szabványos kialakítás és rajtad kívűl álló okokból bekövetkező bárminemű hibáért kárért nem vagy felelős.

C20NE Creative Commons License 2015.05.06 0 0 62838

Szerintem nyugodj meg picit!

a megrendelo ker valamit Te meg eldontod, megcsinalod-e, ha elvallalod megmondod mennyiert. Ennyi az egesz. 

A topic stilusat ilyen karomkodasokkal kar tonkre tenni, inkabb beszelgessunk, vitatkozzunk normalis hangnemben!

paplanfa Creative Commons License 2015.05.05 0 0 62837

Az édes jó k. anyját annak a festőnek/gipszkartonozónak/megrendelőnek aki a kötöződobozokat láthatatlanra bedolgozza. Képesek mindent összetaknyolni, az atyaúristen töke is festékes lesz, de azt a redvás dobozfedőt, konnektort, villanykapcsolót nem képesek leszedni, leszedetni egy villanyossal, majd újságpapírral beburkolni a helyét, és úgy lefesteni a falat, valamint külön, kézben a dobozfedeleket. Amikor kész, villanyász mindent visszarak, dobozfedelet visszatesz, és tökéletesen, kulturáltan néz ki mindent. Barmok. A parasztabbja 5 centi vastagon nyomta fullba gipsszel az összesodort rézvezetéket. A még parasztabbja ezt a plafonon csinálta meg. Non plus ultra, ha ez elé még fullban egy gipszkartont is rágányolnak, majd azt festenek le hányinger módon.

cucu Creative Commons License 2015.05.05 0 1 62836

Én még várnék a cserével... Most van a legszebb korban.

Előzmény: Dobr.Zs. (62835)
Dobr.Zs. Creative Commons License 2015.05.05 0 0 62835

sziasztok! Vettem használtan egy fénycsőarmatúrát (Emika 13-24 854) Van már két darab ilyen armatúrám amikben már régebben kicseréltem a fojtókat. ez az armatúra kb 35 éves, a kondenzátorok az eredeti Mechanikai Művek tipusu "olajos" kondenzátorok. A fojtók is az eredetiek benne. azt vettem észre hogy amelyekben kicseréltem a fojtókat azok kevésbé forrósodnak ebben a lámpában viszont mindkét fojtó nagyon forrósodik. az lenne a kérdésem hogy érdemes e kicserélni benne a fojtókat és a kondenzátorokat? minden működik benne csak nagyon melegszik és ezek elég régi alkatrészek.

Jahno Creative Commons License 2015.05.04 0 0 62834

Végéné kiderül, hogy ezt is meghallani.

Előzmény: Zoltán a Mesterkém (62833)
Zoltán a Mesterkém Creative Commons License 2015.05.04 0 0 62833

Ha esetleg Te elmélyültél, kifejthetnéd, akár egy-két linkel megtűzdelve,

nem szégyen a képzettebb embertől tanulni.

Előzmény: Pointe - csöves erősítők (62656)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.04 0 0 62832

Anno úgy dobozoltam, hogy fedővel együtt nyomtam a gipszbe, sík alá mm-rel

Mire visszamentem a festő eldobálta a doboztetőket és eltapétázta, vagy éppen annyi vakolatot rakott utólag fel, hogy alig lehetett megtalálni

A kész melórol a fotó sokszor segitett

Előzmény: GeriSoft07 (62812)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.05.04 0 0 62831

Vannak belső sima falúak.

Előzmény: topikolos (62827)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.05.04 0 0 62830

Ezért kell felíratni az RGB kódot mert később kikeverni az alapján bárhol megteszik :)

Előzmény: topikolos (62821)
C20NE Creative Commons License 2015.05.04 0 0 62829

Magamnak igy csináltam, sosem kellett javitanom. megette a fene ha egy új szerelést 10 éven belül javitani kell! Én egy doboztetot kisebbre szoktam vágni és azt betolom a dobozba és arra jön a glett, de csak ott ahol elérhető, a plafon alatt nem szoktam ezzel molyolni.

Izlés dolga is.

Előzmény: Tízenhármaska (62819)
C20NE Creative Commons License 2015.05.04 0 0 62828

A redőny házában nem lehet kialakitani egy csatlakozást és ott bontani?

Előzmény: topikolos (62826)
topikolos Creative Commons License 2015.05.04 0 0 62827

A gégecsőbe elég rossz betolni vezetéket, ha kanyarog, nem?

Előzmény: Tízenhármaska (62825)
topikolos Creative Commons License 2015.05.04 0 0 62826

Nem azért kell, mert nem lehetne megtoldani, ott lényeges a bonthatóság, ha ki kell szedni a redőnyt valami miatt, akkor nem lenne jó falat bontani.

Előzmény: Tízenhármaska (62824)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.05.04 0 0 62825

Védőcső,itt használd a lépésálló gégecsövet,nem nagytétel lesz.

Előzmény: topikolos (62823)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.05.04 0 0 62824

pl. annál toldóhüvely és zsugorcső,mindjárt nem kell doboz.

Előzmény: topikolos (62822)
topikolos Creative Commons License 2015.05.04 0 0 62823

Ja, egy kérdés lemaradt: gipszkarton mögé simán behúzva a vezeték, vagy csövezéssel? Ha tutira túl van biztosítva a vezeték keresztmetszete, hogy ne legyen soha azzal gond, akkor mehet cső nélkül?

topikolos Creative Commons License 2015.05.04 0 0 62822

Amit tudok, így csinálom, de amit említettem, pl. a redőnymotor vezetéke igen rövid, ott mindenképpen dobozolni kell.

Előzmény: Peter atyuska (62813)
topikolos Creative Commons License 2015.05.04 0 0 62821

Azt nem szeretném. Ha bontani kell valamiért, utána tényleg macerás javítani. Ha színezett a fal, pláne, hiába van eltéve festék, bedöglik az is idővel.

Előzmény: C20NE (62811)
topikolos Creative Commons License 2015.05.04 0 0 62820

Ez most tök felesleges volt. Nyilván marad a doboz, ha nincs szebb megoldás, de én honnan tudjam, hogy gipszkartonhoz nincs-e valami spéci süllyeszthető takaró. Ezért kérdezek, mert nem tudom.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62810)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.05.04 0 1 62819

Addig szép is amíg nincs baj.

De mikor hibát keresel,késő este,picit fáradtan,félhomályban,a gazda ott toporog a létra körül amin már végképpen nem akarsz állni,néha belerúg.

Olyankor azért megremeg a kézben az a szike :-))

Ettől még az a "király" mikor a doboztetőt leveszi a festő (mázoló) és letapétázza,hátha kigyúl :-))

Tízenhármaska Creative Commons License 2015.05.04 -1 1 62818

Nem akartok ezzel a hifi-vel átmenni a vízes topikba?

Csak azért hogy a visszhangot is kidumáljátok.

Köszönjük előre is :-))

C20NE Creative Commons License 2015.05.04 0 0 62817

Ízlések és pofonok, én egy alapos tesztelés után letapétáztam mindet. Ahol csempe van ott a felette lévő lap szilóval lett berakva és rugalmas fugát kapott. Az előző lakásban is így volt és soha nem kellett semmit javítani.

Amúgy vissza lehet javítás után szépen glettelni azt amit egy szikével kivágott. Semmivel nem rondább mint a kiálló doboztetőt nézni.

Előzmény: GeriSoft07 (62812)
Szirty__ Creative Commons License 2015.05.04 0 0 62816

Helló stevie-13!

Nyilvánvalóan félreértettél. Egy percig sem gondoltam (most sem) hogy egy hangrendszer nem szólhat szépen.

A megmagyarázhatatlan (ál)tudományos megmagyarázás ellen emeltem fel a hangom.

Ez a terület nagyon ingoványos.

Messziről jött ember azt mond amit akar...

Előzmény: stevie-13 (62803)
C20NE Creative Commons License 2015.05.04 0 0 62815

Ha szereted a vizes trutymákot a kötések között.....a sűrű hálón nem fog átnyomódni a glett ha ügyes!

Előzmény: Zs:) (62814)
Zs:) Creative Commons License 2015.05.04 0 0 62814

Egyszerűbb lenne becsapni a dobozt egy kis híg malterrel, nem?

Peter atyuska Creative Commons License 2015.05.04 0 0 62813

Van mindenhova egyedileg vitt csövezés egy központi helyről. Ekkor nincs doboz. De több anyagot emészt fel.

Előzmény: topikolos (62809)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.05.04 -1 1 62812

... és ha javítani kell, legalább bazi ocsmány lesz, és lehet újra glettelni és festeni

Én megmondtam a festőnek, ha meg meri tenni, leszedetem és kezdheti újra.

A doboztető külön, földön le lett kenve a fali festékkel, majd feltéve. így teljesen beleolvad a környezetbe

C20NE Creative Commons License 2015.05.04 -1 1 62811

Ha kész vannak a kötések, hálózd és gletteld a kötődobozt síkba. Kopogtatással megtalálod ha valami miatt szükséges lenne.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.04 0 0 62810

"hogy ne vigyorogjon a szép falon a dobozfedő?"

Teljesen egyetértek, undorító látvány a mennyezet alatt egy milliméteres kör alakú vonal.

annál jobban már csak egy festmény tudja elrondítani a fal fal szépségét.

Állítólag olyan ház is létezik, ahol a gyönyörű falat könyvespolccal takarják el, de ezt már olyan durva lenne, hogy nem hiszem el.

topikolos Creative Commons License 2015.05.04 0 0 62809

Sziasztok!

Gipszkartonból készülő előtétfalnál szeretnék villanyt szerelni. A kötéseknél ugyanúgy dobozolni kellene, vagy van már modernebb módszer is, hogy ne vigyorogjon a szép falon a dobozfedő? Vagy inkább kerüljem a kötéseket, ami lehet, menjen az álmennyezet fölé?

Az elektromos redőnyhöz mondjuk mindenképpp kell kötés, mert a vezetéke csak 1 méter hosszú.

Köszi.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.04 0 0 62808

Én a high-end hifit sokkal érdekesebbnek tartom, mint a luxus éttermeket,

mert a hifiben magam is találkoztam érdekes/megmagyarázhatatlan jelenségekkel,

míg az étterem csak szaktudás kérdése, ott maximum a számla az, ami megmagyarázhatatlan ;)

Megfelelő marketinggel szinte bármit lehet rettenetesen drágán eladni,

azokat pedig csak irigyelni lehet, akik (állítólag) biztonsággal meg tudják különböztetni a mesterségesen túlárazott nagyonjó terméket a a valódi csúcsminőségtől (pl látják a különbséget a legjobb 5 ezer és az 50 ezer forintos borok között), közéjük kerülni csak súlyos milliók elköltése árán lehet - de még akkor sem biztos a dolog.

Előzmény: Jahno (62805)
Jahno Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62807

De ha már hifiszoba és külön áramköröket építünk, akkor minek tápkábel? Kössük be fixre a cuccokat és kész, itt a dugvilla szerintem tök felesleges izének tűni. Vagy jár hozzá hifista elosztó is? Akkor végképp besírok.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62805)
Jahno Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62805

Nekem nem igényem. Főleg mióta a "nagy sör" az hasonló helyen 1.5 deci volt és a 7 fogásos vacsorából 1 fogás a kávé, 1 mellé a keksz, 1 meg a kis pohárka víz volt és még sehol nem tartottunk. Aztán vidéki vagyok, élekhalok a jó kocsonyáért, de még ezt is túl bírták tolni, mikor pálinkáspohárban hozták ki és kávéskanállal egy falat volt. Másik kajáról legszívesebben betenném a képet, ha megtalálom, akkor mindenképen felteszem kérdésnek. Szóval inklább ne ilyenről példálózzunk, mert nálam sem ez, sem a fényképezés nem jön be, holott még majdnem el is hittem az egész sztorit. Gundelben max. jön az idegesítő pingvin és szebben kell viselkedni, mint a Kispipában :-D

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62804)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62805

"Amúgy a készülék nagyon gyorsan A-B tesztelhető, egy kihúzás és átdugás pár másodperc alatt megvan, könnyű kipróbálni a vele/nélküle állapotokat."

Az lenne az igazi, ha az A-B átváltáshoz nem kellene felállni a fotelből, odamenni a cucchoz, leállítani a lejátszót, kikapcsolni az erősítőt, átdugdosni a dugókat, újra bekapcsolni mindent (sőt rákeresni az utoljára hallott zene-részletre), mert ilyen sok idő alatt a fül "elfelejtheti" az előző hangképet (csak az igazán profik képesek napok/évek múlva emlékezni ilyesmire, egy kezdőtől nem várnám el ezt).

Ehelyett készíts egy "anti-elosztót" a tarafó A-B teszteléséhez:

- 230 V-os dugalj dobozon, a dobozból kijön 2 db két méteres (tök egyforma, tehát egymástól megkülönböztethetlen) kábel egy-egy villásdugóval

- a dobozon lévő dugaljba bedugod a hifi cuccot az egyik villásugó megy a csodatrafód kimenetére, a másik a fali dugaljba

- a dobozban két db relé át tudja kapcsolni a hifi cuccot a fali villany és csodatrafós villany között (azért kell kettő relé, hogy az átkapcsolás koppanásmentes legyen: a második relé előbb húzzon be és csak az után nyisson ki az első)

- bekapcsolod a zenét és és a mellékelt rádiós távirányítóval a fejed megmozdítása nélkül akár másodpercenként kapcsolgathatsz a fali és csodatrafós villany között.

Mottó: egy A-B teszt annál hatékonyabb, minél kevesebb idő telik el A és B között,

ebben a relációban ez a két tized másodperc közelít az ideálishoz :)

Bónusz feature: a relés szerkezet üzembe helyezéskor a relék villámgyorsan és véletlenszerű számban (min 15-20) kapcsolódjanak át (pakli megkeverése), hogy a gombot nyomkodó embernek már az első átváltáskor se lehessen fogalma arról, hogy most éppen miről mire kapcsolt át ;)

Előzmény: stevie-13 (62795)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62804

"Azért ez olyan, mintha azt mondanád a Gundelba készülő ismerősödnek, hogy a sarki falatozó egy picivel olcsóbb :-)"

1 kHz-en -30 dB jóságú felharmonikus szűrésről volt szó, ami egy egyszerű, átlátható és mérhető jellemző.

Ez a Gundelnél is 30 dB meg a Kispipa vendéglőben is 30 dB. 

Ha Gundel sokszoros pénzt szeretne kapni a terméékért, akkor valami más területen kell extrát felmutatnia, mert pl ezen jellemzőben semmivel sem jobb a Kispipánál :-)

Előzmény: stevie-13 (62793)
stevie-13 Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62803

Sajnos emiatt ebben a kérdésben korrekt, tárgyilagos vita nem jöhet létre. Flame lesz belőle szinte mindig.

Néha szokott lenni áttörés: amikor valamelyik villamosmérnök mégis eljön egy kis zenehallgatásra.

Először is meghallja, hogy a high-end audio egy izgalmas élmény, az otthoni zenehallgatás pedig lehet szórakoztató hobbi is, másrészt, ha kedve van, részt vehet pár alap kísérletben, aminek a hatása "nem létezhet" - leválasztó trafó ki/be, tápkábel csere sima PC-tápkábelről egy 100 eurós darabra, esetleg a készülékalátétek tesztje.

Volt már ilyenre példa, nagyon hasonló volt a helyzet, mint itt: egy szakmai fórum fikázta az egyik termékünket (meghallgatás nélkül, csak a leírás alapján), én a pointe.hu oldal vezérlőpultján láttam, hogy egy óra alatt több tucat kattintás érkezik egy fórumból, és beírtam.

Végül az egyik rendkívül szkeptikus, de az adott közösségben mégiscsak véleményvezér srác beugrott hozzám egy tesztre. Ez lett az eredménye:

Ha nem lenne olvasható:

"Voltunk ma Pointe kollégánál, és tartott nekem és a páromnak egy kis bemutatót.
Mind amellett, hogy egy nagyon jóindulatú és szimpatikus ember, azt vagyok kénytelen mondani, hogy bár szkeptikusan érkeztem meg hozzá, de hívőként távoztam.
Magam sem hittem benne, és nem is állítom, hogy jó a hallásom, és a poharat én sem igazán hallottam meg, de a golyós talp, meg volt még ott grafit henger is, valóban hallható különbséget produkál. Kövezzetek meg érte, de így hallottam.
A legdrasztikusabb a tápkábel volt. Na annál leesett az állam. Hatalmas a különbség, de tényleg, aki nem hallotta, az el sem hinné.
Én azt tanácsolom mindenkinek, hogy próbálja ki, és habár én sem tudom sem fizikailag, sem máshogy megmagyarázni, de egyértelműen hallható a különbség.
Félre kell tenni szerintem az előítéleteket, és ki kell próbálni.
Én megtettem, és megdöbbentem."

Maga a párbeszéd itt követhető végig, én természetesen Pointe nickkel tolom:

http://www.hangmester.hu/forum.php?topik=39&start=14800

A lehetőség itt is adott mindenkinek, akit érdekel a téma, azt szívesen vendégül látom egy pizzázással egybekötött esti zenehallgatásra. Az elérhetőségem nyilvános.

A topikot ezzel párhuzamosan "kikedvencelem," nem jövök ide többet, a lényeg így is az itteni legelső hozzászólásom volt, amiben elmagyaráztam, miért kerül annyiba egy termék, amennyibe kerül.

Előzmény: Szirty__ (62769)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62802

Akkor teszek hozzá még egy képletet ez a beruházás - kiveszem a hasznot rész, egy stúdióra annyit költenek amennyire arra muszáj, ha a beruházónak a célja az hogy egy 10% szúk piaci szegmenst célozzon meg akkor igen költ nagyon is a berendezésre a szerkezettől épület a technikáig, aki meg a az alatta lévő szegmenst vagy a tömeget célozza meg az annyit költ rá hogy a nettes felületen és a 100 vagy 300 e készülékeken jól szóljon a többit leszarja.

Ez igaz minden szakmára. A villanyszerelésre is, vannak olyan vevők akik aranyozott vagy ólomkristály üveg szerelvényeket akarnak azoknak el kell fogadniuk hogy az adott szerelvény 90e be kerül, aztán van aki nem akar ennyit költeni de minőséget akar és dizájnosat az is megtalálja terméket 20-40e között és van akinek működjön megbízhatóan neki ott a 2-8 e kategória és akinek nincs rá kerete annak marad a 0,5 -1 e kategória. Aztán vannak akik nem szeretnének kapcsolgatni hanem van egy távirányítójuk vagy telefonjuk és arról kapcsolgatnak nekik is a középkategóriás árakkal kell megbarátkozniuk.

De itt is igaz hogy kevesen képviselik a fúl extra kategóriát.

És én részemről zárnám ezt a kérdést ezen a fórumon:) tegyétek át az erről szóló fórumra :)

Még van egy tényező ebben a kategóriában nagyon kevés kivételtől eltekintve aki ilyen megoldásokat rendel és ahova azt berakja építészetileg arra alkalmatlan mert hiába van jó rendszerem ha az akusztika nem hangolt hozzá épületben. Az operában sem mindegy hol ülünk az előadást hallgatva ugyan ez egy koncert teremben is igaz és kicsiben a lakásban is. Így ha van egy olyan embert akinek van egy ubercsúcs rendszere de a helységen látszik hogy a kötelező minimumot rakta bele, na arra csak annyit tudok mondani hogy az már rongyrázás, de ha van olyan ember akinek kezdő rendszere van de a szobára is költött az már elismerésre érdemes. Ami persze egy tovább lépésnek az alapja is.

Ja vissza térve a hanghordozókra. A tömegtermékek nem a csúcsminőségre törekednek.

Előzmény: stevie-13 (62791)
Garfield007 Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62801

A hit az valóban hegyeket mozgathat meg.

De nem nagyon bírhat rá embereket több tízezer forint kiadásra :-)

Ugye, nem marketinggel foglalkozol? :-))))

Előzmény: stevie-13 (62800)
stevie-13 Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62800

Éppen ez az a pont ami már messze nem objektív, hanem szubjektív és igen nagyban befolyásolja ezt a hit.

A hit az valóban hegyeket mozgathat meg.

De nem nagyon bírhat rá embereket több tízezer forint kiadásra :-)

A kétféle (egy kisebb és egy nagyobb) leválasztó trafókat kerek két évtizede gyártjuk, a magyar és az ex-jugoszláv piacon összességében százas nagyságrendben értékesítettük, kivétel nélkül mindegyiket saját rendszerben történt meghallgatás után.

Tibort, a készülék konstruktőrét, és engem, aki a kereskedelemért vagyok felelős, nyugodtan lehet fikázni, de a vásárlóinkat hülyének és süketnek tartani - az nem fair.

De ezt az egészet ne magyarázzuk már misztikus együttállásokkal, ellenőrizhetetlen (nem ritkán hajmeresztő) áltudományos elméletekkel...

Kérlek, emeld már ki, hogy pontosan melyik hozzászólásomban szerepelt "misztikus együttállás" vagy más "hajmeresztő, áltudományos elmélet."

Mi azt állítjuk, hogy

1) a tápellátás nagyon fontos a finom készülékek hangja (képe) szempontjából

2) a lakásokban elérhető 230V áramforrásokban sok esetben zajos, szennyezett az áram

3) az általunk kifejezetten erre a célra tervezett leválasztó trafó a zajos, szennyezett áram megtisztításának az egyik eszköze. A készülék nem elméleti okoskodás, hanem sorozatban gyártott, kipróbálható és megvásárolható termék.

Előzmény: Szirty__ (62799)
Szirty__ Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62799

Helló stevie-13!

"És van egy olyan tényező is, amivel objektívan meg lehet arról győződni, hogy érdemes-e kiadni a pénzt, vagy sem: az otthoni, személyes meghallgatás, kipróbálás."

Éppen ez az a pont ami már messze nem objektív, hanem szubjektív és igen nagyban befolyásolja ezt a hit.

Ezzel sincs gond, én sem írtam mást, mint azt hogy ha neki tetszik, vegye.

De ezt az egészet ne magyarázzuk már misztikus együttállásokkal, ellenőrizhetetlen (nem ritkán hajmeresztő) áltudományos elméletekkel...

Előzmény: stevie-13 (62796)
Garfield007 Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62798

De karcolgatjátok, erősen :-)))

Előzmény: stevie-13 (62797)
stevie-13 Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62797

De magyarázni hogy ez attól van hogy az arany a csatlakozóban másmilyen péntek este mint csütörtökön az már nem annyira jó.

Nagyon remélem, hogy ebben az itteni diskurzusban ilyen szürreális érv nem hangzott el :-)

stevie-13 Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62796

Sejtettem. Ezt ugyanis nem lehet egzakt módon tudományos módon igazolni. Olyan mint a vak hit és a vallás.

Azért ez nem teljesen így van.

Itt ugyanis van egy korlátozó tényező, a készülék vételára.

És van egy olyan tényező is, amivel objektívan meg lehet arról győződni, hogy érdemes-e kiadni a pénzt, vagy sem: az otthoni, személyes meghallgatás, kipróbálás.

Ha valaki nem hallja a különbséget, vagy a különbséget kicsinek hallja, akkor nem veszi meg a készüléket. Ha a különbséget jelentősnek hallja, még mindig elgondolkozhat azon, hogy mi éri meg jobban a hangban: megvenni a leválasztó trafót, vagy inkább a lejátszót, az erősítőt, a hangsugárzót fejleszteni ebből az összegből.

stevie-13 Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62795

Es arra nem gondoltal, hogy pusztan az szamit, ejjel a kornyezeti zajok, autok, szomszedok csokkennek es ettol te nyugodtabb vagy es jobban a zenere koncentralsz?

Körülbelül negyed százada foglalkozom komolyan hifivel, egyrészt otthoni lemezgyűjtőként, másrészt az utóbbi időben kereskedőként is. Ez alatt a negyed század alatt elég sok dolgot volt időm és lehetségem végiggondolni, és esetleg ki is próbálni :-)

Az éjszakai zenehallgatás úgy jön a képbe, hogy a kevesebb zavarjel miatt (meg talán a te okaid miatt is) éjszaka többnyire jobban szól a zene az otthoni rendszeren. Ha valaki nem hall különbséget aközött, hogy délután öt és este 8 között hallgat zenét (ilyenkor a legrosszabb a hangminőség), vagy éjfél és hajnali négy között (ilyenkor a legjobb a hangminőség), annak felesleges foglalkoznia az általunk készített termékkel.

Ha valaki hall különbséget, azaz éjjel tényleg szívesebben hallgat zenét, akkor érdemes kipróbálnia a készülékünket.

Amúgy a készülék nagyon gyorsan A-B tesztelhető, egy kihúzás és átdugás pár másodperc alatt megvan, könnyű kipróbálni a vele/nélküle állapotokat.

Előzmény: GeriSoft07 (62768)
Jahno Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62794

Sarki falatozóban legalább rendeset kapunk enni és jól is lakunk.

Előzmény: stevie-13 (62793)
stevie-13 Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62793

Ugyanezt megcsinálják a jobb hálózati zavarszűrők is, csak egy picivel olcsóbban.

Azért ez olyan, mintha azt mondanád a Gundelba készülő ismerősödnek, hogy a sarki falatozó egy picivel olcsóbb :-)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62770)
stevie-13 Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62792

A VALÓBAN szemétmentes 230 voltot kb így képzelem el:

Már fel van találva :-)

http://www.psaudio.com/products/p10-power-plant/

Mondjuk ezek olyan hétszámjegyű összegnél kezdődnek, és az elején nem is feltétlenül egyes szám áll...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62770)
stevie-13 Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62791

Olvasgatva a hifi beszélgetést csak egyet tetszettek kihagyni a felvétel minőségét, ha az nem spécien vették fel és már a felvételkor nem volt megfelelő egy vájt fülűnek az bármilyen rendszeren lejátssza is "szar" marad

A high-end audio egyik mérőszáma éppen az, hogy hány lemezt tudsz egymás után végighallgatni.

A világ zenészei azért elég menők ám, a stúdiókban többnyire jó cuccokkal dolgoznak, a hangmérnökök túlnyomó része is tudja, mit csinál, és még a lemezgyártó berendezések is alig van selejtet gyártó.

Természetesen nem minden felvétel egyformán jó, de egy jó rendszer azért úgy működik, mint a pizza és a szex: amikor jó, akkor nagyon jó, és amikor nem jó, még akkor is elég jó :-)

Előzmény: Peter atyuska (62785)
Jahno Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62790

Igen, csak amelyikhez egyik sem kell, az pont használhatatlan, mert alacsony mérete ellenére legalább a teljesítménye is kicsi. Aztán jönnek a helyi szabályzatok, mikor az önkormányzat bármekkorát megtilt, mert csak.

Előzmény: Peter atyuska (62787)
pajaci Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62789

Nekem meg olyannak tűnt, mintha Gyurcsók szívátültetéshez kifejlesztett volna egy énekeskönyvet, és annak a hatékonyságát bizonygatná :-)

Előzmény: Peter atyuska (62785)
Zs:) Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62788

Jön a világvége, vagy mi? :)

Előzmény: drs (62771)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62787

Tegyünk különbséget hogy mekkora a mérete, (magasság számít), hálózatra csatlakozik e vagy sem, ezektől mind függ hogy kell e építési engedély vagy hálózatos engedély vagy egyik sem vagy mind kettő.

Előzmény: Jahno (62784)
Jahno Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62786

Ilyenkor csak azon gondolkozom el, hogy mennyire gondolod komolyan és mennyi pénzed van rá, vagy tisztában vagyunk-e vele, hogy a klíma nem nagyon fog egyszerre működni a főzőlappal. Esetileg számolj csak a napelemmel, tartókkal, konzolokkla, hogy szükséged lesz 250 watt/1.5 négyzetméternyi napelemből X darabra. Akku is olyan, vagy este nincs klíma/vasalás/sütés, csak világítás és minimál dolgok, fűtesz fával, amint valami fogyasztó van jön az akkupakk és az inverterek. Vicces dolog jön ki a végére. Ehhez a távvezérlés még lazaság, olyan még itt haveroknak is van önerőből, hogy mire hazaér, arra nyáron is hűvös legyen, vagy telefonról az ágyból mindent le tudjon kapcsolni, esetleg távolról be.

Ja és normál 230 volt :-)

Peter atyuska Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62785

Olvasgatva a hifi beszélgetést csak egyet tetszettek kihagyni a felvétel minőségét, ha az nem spécien vették fel és már a felvételkor nem volt megfelelő egy vájt fülűnek az bármilyen rendszeren lejátssza is "szar" marad, és lehet egy szuper spéci felvétel szuper spéci hordozón, ha azt pld nettre rakják fel egy 8 bites digitalizálással :) de lehet egy hagyományos lemez ott igenis meglehet hallani hogy gyári új vagy már 20 szor rakták fel :)

Jahno Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62784

Valamint ne felejtsük el, hogy engedélyköteles.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62780)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62783

Világítás több lehetséges megoldás van de nem mindegy mennyit szán rá, mert vannak nagyon új megoldások de méregdrágán és vannak a hagyományos megoldások fénycső, és halogén, meg led amik lehetnek olcsók de nem esztétikus és lehet elfogadható már esztétikus és lehet drága nagyon dizájn.

A háztartási gépekkel sok mindent nem lehet kezdeni, max nagyon energia takarékosakat venni, főzőlapban meg indukciósat, sütő az mind egy kaptafa. Ha minden fogyasztó megvan akkor lehet energia igényt meghatározni, ha hajlandó kompromisszumokra, mikor mit használ vagy egymástól függ a használat (reteszelés) lehet lejjebb nyomni a teljesítmény igényt.

Vissza térve a világításra , nem mindegy hol az ablak merre néz (fekvése) milyen jellegű a tér használata, festés bútor színe, erre vannak speciális szoftverek. Lehet tervezni a világítótestek helyét tulajdonságait (matt üveg esetén 40 W izzó fénye kisebb, mint ha semmisen lenne előtte).

Meleg víz kérdése, lehet hogy megfontolandó lenne napkollektor is. Vagy hőszivattyús rendszer ami gondoskodna a fűtés - hűtés ről is. Ami lehet levegő - levegő, levegő - víz, víz - víz, aztán ezt kiegészítve valamilyen kisegítő kazán meleg víznek és fűtésnek.

A lakás világításnál a legtöbbet egy környezett függő vezérléssel lehetne megspórolni, de kérdéses mennyire éri meg a vezérlés beruházási költsége az elérhető megtakarításhoz képest. Pld vezérlés kell a helységbe egy megvilágítás érzékelő a nap miatt, egy jelenlét érzékelő hogy van e valaki ott egyáltalán, ha van tv akkor azt is érdemes figyelni hogy működik vagy sem, az érzékelők adatai alapján egy vezérlés megmondja most a helységbe kell e világítás vagy sem illetve mekkora ha tv-nek nem kell világítás ha nem akkor igen, egy hálóban ezt lehet azzal is bonyolítani hogy hol van a delikvens az ágyban vagy máshol, ha ott akkor engedem neki hogy az ágylámpát kapcsolgassa ha mászkál a normál világítás megy a többi nem.

Ragozni lehet de egy egyszerűbb vezérlés is rendesen pénztárca ürítő.

King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62782

A villany még elfolydogál egy rosszul elhelyezett vezetékben , de tömegével érdeklődnek betegség gyógyitásrol a neten és gyógyitják magukat varázsszerekkel

Amikor orvoshoz kerülnek, akkor már dupla baj van

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62779)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62781

Hagyjuk a hiend-et a hozzáértőkre :)

230-as doboz?? Mi az?

"A földelést láttam már szobában is, leszúrták a hosszú vaspálcát.."

Hol laksz, családi ház vagy panel 10. emelet?

Mert a földelés az nem ez. Földet az elosztótábla alatt kell kialakitani, a bejövő nullábol, /jó esetben/ és természetesen életvédelmi relé

Nem hogy szabályos, hanem kötelező ma már szigetelt aljzatú szobában is és menyezeti csillár esetén is

Nem várom el hogy pontos szakkérdést tegyél fel, de a kérdésekböl látszik hogy fogalmad sincs a villanyrol, azon kívül hogy 2 drót kell hozzá

Mit akarsz később bőviteni, lámpát kapcsolni?

Meg kell tervezni mit szeretnél és a felújitáskor mindazt megcsinálni. Ami a rajzodon van, ha kényelmesen akarsz vezetékezni, tegyél két 13-as csövet

Nem tudom milyen hosszan jön a net kábel

Doboz nyilván kell, mert a kanyarokban nem tudod áthúzni, dobozzal nem kell spórolni ésszerüség határáig, mert meghálálja

Úgy gondolom, jobb lenne ha ezt hozzáértő villanyszerelőre hagynád, mert bár "ég a körte" a munkád  befejezésével, de egy hibaáram esetében akármi lehet

Tele vannak a hírek a barkács villanyszerelés halálos eredményeivel és én is követtem el baromságot, amit időben észrevettem

Ha a csempét nem jól rakod fel csúnya lesz, max ujrarakod vagy úgy hagyod. A villany nem ez a kategória

Előzmény: kolini (62711)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62780

"Én oda bisztos szerelnék valami szélkergetőművet"

Kis hazánkban az átlagos szélsebesség a felét sem éri el annak, amelynél a legtöbb szélturbina egyáltalán hajlandó megmozdulni, az igazán nyereséges időszak meg egyenesen röhejesen kevés. Aki Magyarországon székereket telepít, azt vagy becsapták, vagy ő csap be másokat.

Előzmény: paplanfa (62778)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62779

"De mennyiben veszélyesebb egy ilyen leragasztott (vagy alucsempevédőben átdugott) kábel, mint a sima hosszabbító?"

Semmiben.

De sok ember, aki megkérdez egy szakembert, hogy őszerinte így vagy úgy meg lehetne-e valamit csinálni, azzal úgy érzi, hogy a döntés felelősségét is áthárította. Senki sem tudhatja, hogy ha egy fórumbéli tanács nyomán a küszöb elé ledobja a hosszabbítót, és ebből baleset lesz, akkor nem fog-e mindenfelé bűnbakot keresni.

Persze a bíróság ki fogja röhögni: telefonon/interneten maximum véleményről lehet szó, aki felelősségvállalást is akar, az hívja oda a szakembert és csináltassa meg vele.

Előzmény: paplanfa (62776)
paplanfa Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62778

Én oda bisztos szerelnék valami szélkergetőművet, de csakis akkor, ha van betáp mosógépnek, vasalónak, porszívónak. Jó a békesség a háznál.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62777)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62777

"A másik része a melegviz, klima-fütés, sütő-fözőlap. Ez normál 220."

Egy kis gondolatébresztő humor:

Ha egy egyszerű lakóházban az összes hagyományos izzót (fillérekből és percek alatt) kicseréljük olcsó energiatakarékos égőkre, azzal a teljes családi költségvetésben a világítás költsége 1-2% alá csökken.

Aki ezt az 1-2 százalékot komoly anyagi beruházással egy icipicit még tovább akarja csökkenteni, miközben a többi 98 százalékkal nem foglalkozik, az nem normális lehetőleg ne akarja ezt a döntését bölcs energetikai beruházásnak beállítani ;)

paplanfa Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62776

:(

Egyelőre marad valami olyan amit a kolléga ajánlott, futok még kört a plafonvezeték kioperálására, hátha sikerül.

De mennyiben veszélyesebb egy ilyen leragasztott (vagy alucsempevédőben átdugott) kábel, mint a sima hosszabbító? A nők imádják összevissza dugdosni, 2-3-at is egybe, tologatni, dobálni. Vasalót a 0,75-ösbe stb. Debella kolléganőm valami iszonyatos trehánysággal üti-vágja dobálja ezeket, és képtelen felfogni, hogy ez nem így működik.

Ja, a cégnél volt balesetvédelmi oktatás. Elmondták, hogy a hosszabbítót taposóba kell dugni, ha a szobán átmegy. 5 perc múlva bejelentik, hogy kapcsolja be mindenki a laptopot. 25en használtunk 6 hosszabbítót, ennek a fele levegőben lógott, fele asztalok között keresztben. Szerinted rajtam kívül eszébe jutott valakinek, hogy miről volt sz 5 perccel korábban? Senkinek.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62760)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62775

Hogy felpezsdült a topik egy szegény toroid trafó mián!

Tízenhármaska Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62774

Ertelmezted is amit irt, vagy meg a hifi "szakmai" vita hatasa alatt vagy ?:-))

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62773)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62773

Szuperspórolós sziget üzem:

az, hogy mindenütt csak gyenge fényű lámpák vannak (élete nagy részében félhomályban él a család), meg tenyérnyi az egyetlen TV, fával fűtöd házat/bojlert, nem lehet vasalni, nyáron kérvényezni kell, hogy a ventilátort bekapcsolhassuk, mert persze klíma az nincs, stb stb.  ez általában csak egyik családtagot nem zavarja, az összes többi előbb-utóbb a pokolba kívánja az egészet és titokban az elköltözést/válást fontolgatja, szóval az túlzott energia spórolás más területet ezerszer komolyabb veszteségeket okozhat.

Ha viszont olyan sziget üzemet szeretnél ahol egy család jelentős kompromisszumok nélkül élhet, az legalább két-három milliós kiadás (csak az akkumulátor belekerülhet közel egy millióba és pár évente újat kell venni)

tehát csak akkor gondolkodj ilyesmin, ha egyáltalán nincs lehetőség oda hálózati áramot vinni.

Hosszú távon még kilométerekről is olcsóbb lehet odavezetni a villanyt, mint egy sziget-üzem.

GeriSoft07 Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62772

"

Sejtettem. Ezt ugyanis nem lehet egzakt módon tudományos módon igazolni. Olyan mint a vak hit és a vallás.

.... 

Sajnos emiatt ebben a kérdésben korrekt, tárgyilagos vita nem jöhet létre. Flame lesz belőle szinte mindig."

Ha van egy képzeletbeli barátom, aki mindenben segít, örült vagyok, ha egy millió embernek ugyanaz a képzeletbeli barátja van, aki mindenben segít, az a vallás

drs Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62771

Kedves Fórumtársak!

Olyan szakembert keresek, aki modern gondolkodásu és tudna nekem egy épitési projektem villanyszerelésében segiteni. Az épület 60 nm, különlegessége, hogy hajókonténerből készül.

Amit szeretnék, az a fogyasztás minimalizálása, vagyis a fény LEDel való megvalósitása olyan módon, hogy azt később kizárólag napelemről lehessen üzemeltetni, szigetüzemben. Sajnos nem sok nap van, mert fák között van az épület, de másik struktúrán megvalósitható a napelem telepitése, olyan méretben, hogy kielégitse a világitást.

A másik része a melegviz, klima-fütés, sütő-fözőlap. Ez normál 220.

Van olyan, aki modern technikával dolgozik, olyan módon meg tudná tervezni a világitást, hogy azt pl. később távvezérelhetővé lehessen alakitani, vagy akár már most tud olyan árat mondani ami elfogadható?

Köszönöm előre is,

drs

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62770

"Például a frekvenciaátvitele 50 Hz felett meredeken esik, 1 kHz-nél már mínusz 30 dB."

Ugyanezt megcsinálják a jobb hálózati zavarszűrők is, csak egy picivel olcsóbban.

Persze van egy rakás olyan zavar, amely átjut a zavarszűrőkön, azok egy része ellen viszont a trafó sem védelem.

A VALÓBAN szemétmentes 230 voltot kb így képzelem el:

- a hálózati 230 volt bekerül egy fémdobozba, ahol több fokozatú 50Hz-es felüláteresztő szűrőn megy át

- innen átmegy egy másik fémdobozba (elválasztott üregbe), ahol közel tökéletes egyenáramot csinálsz (graetz + brutáisan túlméretezett puffer)

- a következő üregben ez az egyenáram szuper alacsony frekvenciára (max 5 Hz) méretezett felüláteresztő szűrőn megy át

- a következő üregben ebből az egyenfeszültségből egy (50 Hz-es színuszgenerátorról meghajtott) "A" osztályú erősítő állítja azt az új, VALÓBAN szemétmentes 230V-os hálózatot, amely méltó akár egy Ongaku energiaellátására is ;)

Előzmény: stevie-13 (62767)
Szirty__ Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62769

Helló stevie-13!

"Ez utóbbi."

A zenehallgatás szubjektív (egyesek számára szinte már spirituális) élmény, nagyban függ az ember fiziológiai állapotától.

Ezzel nekem nincs bajom, aki szerint egy aranyozott félmilliós 230V-os tápkábeltől jobban szól, az hallgassa úgy ha teheti (bár mértéktelen pazarlás, viszont ez egy másik kérdéskörbe tartozik).

De magyarázni hogy ez attól van hogy az arany a csatlakozóban másmilyen péntek este mint csütörtökön az már nem annyira jó.

Sajnos emiatt ebben a kérdésben korrekt, tárgyilagos vita nem jöhet létre. Flame lesz belőle szinte mindig.

Előzmény: stevie-13 (62765)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62768

Es arra nem gondoltal, hogy pusztan az szamit, ejjel a kornyezeti zajok, autok, szomszedok csokkennek es ettol te nyugodtabb vagy es jobban a zenere koncentralsz?

Előzmény: stevie-13 (62765)
stevie-13 Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62767

tovabbra is varom valaszod a muszere meres valaha megtortentere

Például a frekvenciaátvitele 50 Hz felett meredeken esik, 1 kHz-nél már mínusz 30 dB.

Továbbá különböző elnyomásokat lehet mérni.

Előzmény: GeriSoft07 (62763)
Vargham Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62766

> akkora bullshit, mintha azt mondanám, alkáli elemről szebb képet készít a kamera mint ni-cd akkuról

Pedig sokan hisznek ilyesmikben. Én egyszer olyat hallottam, hogy a DIGITÁLIS videokamera szebb képet rögzít SONY szalagra, mint JVC-re. Kérdeztem a sráctól, hogy a videó adatfolyam ugyanennyire kényes-e a merevlemezek márkájára, de nem értette a kérdést...

Előzmény: GeriSoft07 (62703)
stevie-13 Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62765

Engem az érdekelne, hogy ha a hifi berendezéseden a szennyezett időszakban csak a süket csendet hallgatod, akkor konkréten hallod ezeket a zavarjeleket, amik a zene mellett is jelen vannak?

Vagy a zavarást konkrétan nem hallod, csak azt hogy máshogy, rosszabbul szól a zene a jelenlétükben?

Ez utóbbi.

Előzmény: Szirty__ (62764)
Szirty__ Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62764

Helló stevie-13!

Nem vitás, hogy a fogyasztók termelnek "zajt" amik a hálózaton visszajutva más készülékekhez is eljut. Főleg az elektronikus kapcsoló üzemű tápegységek, frekvenciaváltók elterjedése óta szaporodtak el.

Ezt hálózat szennyezésnek hívják. A lényege az, hogy a szennyezett hálózatban sem a feszültség lefolyása sem az áram lefolyása (időben) nem szinuszos, felharmonikusokkal terhelt. A torzulás főleg az áramban jelentkezik, a 60-70%-ot is elérheti, tehát rendkívül nagy mértékű is lehet.

Az olcsó fúrógép és a TV nem biztos hogy jó példa volt, mert szerintem ott az elektromágneses úton terjedő zavarást látod.

Engem az érdekelne, hogy ha a hifi berendezéseden a szennyezett időszakban csak a süket csendet hallgatod, akkor konkréten hallod ezeket a zavarjeleket, amik a zene mellett is jelen vannak?

Vagy a zavarást konkrétan nem hallod, csak azt hogy máshogy, rosszabbul szól a zene a jelenlétükben?

Előzmény: stevie-13 (62762)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62763

Miutan a tapegysegben kiszurom az osszes tusket, brummot, nem zavarhat semmi

ellenben az 1:1 trafo kimeneten meg ugyanazok a tuskek atjonnek, sot, az onindukcio okozta lecsengo felharmonikusokkal dusitva

tovabbra is varom valaszod a muszere meres valaha megtortentere

Előzmény: stevie-13 (62762)
stevie-13 Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62762

Mit jelent a "piszkos" áram, hogyan tudom, és milyen mérőeszközökkel kimérni? Mik a tiszta áram jellemzői?

A "piszkos" áram azt jelenti, hogy az azonos hálózatban lévő készülékek zavarjeleket sugároznak vissza a hálózatba, és ezek a zavarjelek interferenciaként megjelennek az érzékeny audio/video készüléked tápegységében.

Ha a szomszéd lakásban egy olcsó fúrógéppel fúrnak, akkor magad is látod a zavarjeleket a tévéden, de az érzékeny AV készülékek ennél sokkal kisebb zavarokat is megéreznek. Egy egyszerű számítógép monitor vagy akár egy telefon töltő is csúnya dolgokat tud művelni, ha a szomszéd szobában van. Ha pedig három háztömbnyire van egy pékség, ahol egy bazinagy tésztakeverő berendezést kötöttek a hálózatra, akkor azt is meghallod a Beethoven alatt....

Egy sűrűn lakott városrészben egyszerűen elkerülhetetlen, hogy ne szivárogjon vissza a hálózatba egyszerre több tucatnyi elektromos alkalmazás zavaró jele. Legalábbis napközben.

A legjobb műszer az emberi fül. Ha valaki rendelkezik egy hifi rendszerrel, és az éjszakai órákban (amikor kevesebb zavar táplálódik vissza a hálózatba) "jobban szól" a zene, mint mondjuk késő délután, akkor érdemes kipróbálnia egy leválasztó transzformátort, és a nap tetszőleges szakaszában megkapja ugyanazt az "éjfél utáni" hangminőséget.

Itt egy érdekes írás erről a témáról angolul:

http://www.psaudio.com/pauls-posts/length-matters-not/

Előzmény: Coldspot (62756)
Jahno Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62761

Taposőcsatornákat nekem irodai környezetben elég jól ki bírták lapítani. Egy darabig bírja, de aztán cserés. Biztos vannak jobb terherbírásúak, de passz, nem szeretem, csak a szopás van ilyesmikkel.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62760)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62760

"Lakásban, ajtóküszöb előtt a szoba felőli oldalon hogyan kell helyesen átvezetni a vezetékeket?"

1: Sehogy, mert rendes mechanikai védelem híján életveszélyes (pl cipekedés közben ráteszed az akvárium vas lábát, ami kivágja a kábelt, hozzáér fázishoz, te meg elterülsz), az ilyesmit az ajtó FELETT tessék átvezetni.

2: Vas védőcsőben (vízcsőben) mehet.

3: Vannak gyári, padlóra lerakható kábelcsatornák, ezeknél a gyártó vállalja a felelősséget a megfelelő mechanikai védelemért.

4: Kábelt padlóba mélyen bevésni, biztonságos vastagságban betonnal fedni.

Lehet választani.

Előzmény: paplanfa (62710)
stevie-13 Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62759

kissé mintha kerülnéd az általam felvetett témát: szerinted egyértelműen felismernék-e a kiállítás audiofil látogatói, hogy a pár százezres erősítő házába rejtett milliós Ongaku valójában egy sokkal magasabb kategória? Vagy fordítva: lebukna-e egyértelműen egy összehasonlító teszten egy Ongaku házába épített, eggyel alacsonyabb kategóriás erősítő?

Igen, a tapasztalt zenehallgatók 10-ből 10 esetben egyértelműen meg tudnak különböztetni egymástól két készüléket.

Vakteszten is.

Amúgy a készülékház rettenetesen fontos konstrukciós elem, a csöves erősítőknél meg pláne, így egyszerűen nem létezik olyan, hogy egy Ongakut "beépítünk" egy másik készülék dobozába.

Az Ongakuról nyilatkozzon Kondo mester vagy Peter Qvortrup, de a Pointe erősítők készülékháza meglehetősen spéci, legyen szó az anyagválasztásról (mi alumíniumot használunk, a drága AN erősítők tiszta rezet), a ventilláció megoldásáról, az áramköri lapok rögzítéséről, a merevítésekről, vagy akár a készüléklábakról (vagy a készüléklábak rögzítéséről).

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62758)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62758

"Alapvetően méltósággal szoktam tűrni, hogy a hobbimat a róla mit sem tudó emberek lenéző mosollyal és kézlegyintéssel intézzék el,"

Egy időben én is foglalkoztam hifivel, persze mivel nem vagyok sem bűnöző sem politikus, ezért arany árú készülékek vásárolgatása helyett inkább magam kísérleteztem (főleg erősítő és hangfal területeken).

", de arra azért érzékeny vagyok, ha a hobbim képviselőit azzal vádolják, hogy hülyék vagy - horribile dictu - süketek."

Már volt szó árak pontosításáról és volt megsértődés is... kissé mintha kerülnéd az általam felvetett témát: szerinted egyértelműen felismernék-e a kiállítás audiofil látogatói, hogy a pár százezres erősítő házába rejtett milliós Ongaku valójában egy sokkal magasabb kategória? Vagy fordítva: lebukna-e egyértelműen egy összehasonlító teszten egy Ongaku házába épített, eggyel alacsonyabb kategóriás erősítő?

Előzmény: stevie-13 (62744)
Jahno Creative Commons License 2015.05.03 0 0 62757

Ha egyszer nagyon sok pénzem lesz, akkor azért fogok 16 egyforma rendszer venni, hogy valakivel kipróbáltassam, valóban meghallja-e a különbséget a bejáratott és a nem bejáratott rendszer közt.

Előzmény: stevie-13 (62754)
Coldspot Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62756

A leválasztó trafó zseniális megoldás lehet, ahol az áram “piszkos,” máshol azonban egyszerűen nincsen rá szükség. 

Mit jelent a "piszkos" áram, hogyan tudom, és milyen mérőeszközökkel kimérni? Mik a tiszta áram jellemzői?

Válaszod előre is köszönöm.

Előzmény: stevie-13 (62754)
C20NE Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62755

Ha mashol nem fer el en bizony atvezetnem csak kotnek utanna egy varazsdobozt ami az athallasat a rossz aramnak megszunteti...📺

Előzmény: paplanfa (62753)
stevie-13 Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62754

Meg a hifi "szakértők" is.

Nem nagyon tudok mást mondani: akit az itt elhangzottak alapján esetleg érdekelne, mégis mire jó ("hogyan szól") egy high-end audio rendszer, miben másabb/jobb annál, mint amit általában otthon hallgat, azt szívesen látjuk egy demóra a bemutató szobánkban, illetve a feltehetően szeptemberben megtartandó nyílt napunkon.

Komoly tápkábelt, leválasztó trafót bárkinek szívesen adok kölcsön egy otthoni próbára. Mind a kábel, mind a leválasztó trafó "működik" tévék és kivetítőrendszerek esetében is.

Az elérhetőségem publikus.

Előzmény: pajaci (62750)
paplanfa Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62753

Hűűűű, ez tényleg nem jutott eszembe, de istenkirály ötlet! A Tv koaxkábelt is áthúzhatom ugyanott?

Előzmény: C20NE (62752)
C20NE Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62752

Egy fem csempe elvedo amiben elvezeted a drotot es szigoruan arany kabellel meg EPH-ba is kotod.

🔌

Előzmény: paplanfa (62749)
pajaci Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62751

:-))))

Előzmény: paplanfa (62749)
pajaci Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62750

Meg a hifi "szakértők" is.

Előzmény: C20NE (62746)
paplanfa Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62749

Van egy ongaku erősítőm amit szeretnék használni, viszont a szobában az ajtóküszöb előtt, a szoba felőli oldalon kell átvezetnem a 80e Ft-os tápkábelt. Hogyan kell helyesen átvezetni a  vezetékeket? Egyelőre szaniterszilikonnal a pvc padlóhoz van  csipkedve. Létezik olyan küszöboldalba rakható izé ami taposófedélként működik?

pajaci Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62748

Paff!

Előzmény: stevie-13 (62745)
C20NE Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62747
Előzmény: C20NE (62746)
C20NE Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62746

A borszakertok speciel igen gyakran megbuknak a vakteszteken....

Előzmény: stevie-13 (62744)
stevie-13 Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62745

Egy hangrendszernek különben is a hangfal a fő meghatározó alkotó eleme, úgyhogy erősítőből jó az "olcsó" is vasalózsinórral, meg mm kábellel a hangfalakhoz.

Akitől ezt hallottad, annak a véleményére ne adj túl sokat, amikor magadnak akarsz zenelejátszó rendszert összeállítani.

Előzmény: pajaci (62743)
stevie-13 Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62744

A híres Ongaku meg lehet, hogy a valóságban nem tud többet,mint amit a műszerek is mutatnak, csak éppen a sznob hisztéria hozzáadódott az árához.

Alapvetően méltósággal szoktam tűrni, hogy a hobbimat a róla mit sem tudó emberek lenéző mosollyal és kézlegyintéssel intézzék el, esetleg a villamosipari szakközepet végzettek mindenféle keresztkérdéseket tegyenek fel a mérésekkel kapcsolatban, de arra azért érzékeny vagyok, ha a hobbim képviselőit azzal vádolják, hogy hülyék vagy - horribile dictu - süketek.

Ahogy a borszakértők nem fognak összekeverni egy Kopár dűlőről származó villányi portugiesert egy alföldivel, a bringások is tudják, miért érdemes többet adni egy Shimano Deore XT hátsó váltóért, mint egy Alivióért, és a futók is megtanulják, miért jobb egy 50 ezres "high-end" Nike futócipő egy teszkósnál, úgy az audiofilek is - nagy általánosságban - elég ügyesen meg tudják különböztetni a fülükkel hallható dolgokat. Tudod, gyakorlat (és persze érdeklődés) teszi a mestert.

Ellentétben sok más területtel (például a futócipőkkel vagy a kerékpár váltókkal), a high-end audióban nincs vásárlás próba nélkül. Az első találkozás a készülékkel a kereskedőnél történik egy meghallgatásos teszt során, és ha tetszik a hangzás, akkor a vevőjelölt elviheti az otthonába, a saját rendszerébe kipróbálni a készüléket.

Nagyon rosszindulatú dolog azt gondolni, hogy valaki úgy választ high-end készüléket magának, hogy csak és kizárólag a sznobizmus vezérli. Ebben az esetben nekünk, hangsúlyozottan Made in Hungary cégként nem is nagyon lenne esélyünk készüléket eladni.

Büszkén mondhatom, hogy az általunk tervezett és gyártott erősítőket éppen elégszer hallják jobbnak a "márkás," "nyugati" konkurenciánál ahhoz, hogy a Pointe márkanév immár a 22-ik születésnapját ünnepelje :-)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62737)
pajaci Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62743

Egy hangrendszernek különben is a hangfal a fő meghatározó alkotó eleme, úgyhogy erősítőből jó az "olcsó" is vasalózsinórral, meg mm kábellel a hangfalakhoz.

Garfield007 Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62742

Sztivi azt hiszem megragadtad a lényeget :-)))

Előzmény: stevie-13 (62741)
stevie-13 Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62741

Kíváncsi lennék, hogy ha egy két milliós Ongakut áttennénk egy másmilyen dobozba és egy hifi kiállításon odatennénk tizediknek a többi kipróbálható (szintén csöves) 200 ezer forintos erősítő közé, akkor akadna-e olyan vájtfülű látogató, aki felkiáltana, hogy "hohó, ez sokkal jobb az összes többinél!"

Az Ongaku nem kétmilliós, hanem 20 milliós.

200 ezerért nemigen kapsz semmilyen komplett csöves erősítőt.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62740

...és ugyanott a kiállításon egy Ongaku dobozába egy valamivel olcsóbb erősítőt belerakva,

merné-e kiáltani valaki, hogy a király meztelen? ;)

Teaway Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62739

Ami ebben a hozzászólásban van ► link

Előzmény: pajaci (62697)
C20NE Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62738

Szerintem nincs!

Előzmény: GeriSoft07 (62736)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62737

Én valahol ott húznám meg a zenei sznobéria határait, amikor a kifinomultság olyan magasságokba csap, hogy egy vakteszten a zsűri a a függöny mögötti hangfalakból szóló audiofil CD-t egyértelműen élethűbbnek hozzák ki, mint a hangfalak mellett megbújva játszó hús-vér zenészek játékát :)

A híres Ongaku meg lehet, hogy a valóságban nem tud többet,mint amit a műszerek is mutatnak, csak éppen a sznob hisztéria hozzáadódott az árához.

Kíváncsi lennék, hogy ha egy két milliós Ongakut áttennénk egy másmilyen dobozba és egy hifi kiállításon odatennénk tizediknek a többi kipróbálható (szintén csöves) 200 ezer forintos erősítő közé, akkor akadna-e olyan vájtfülű látogató, aki felkiáltana, hogy "hohó, ez sokkal jobb az összes többinél!"

;)

Na EZ az igazi pártatlan vakteszt, nem amikor jó előre azt hipnotizálják duruzsolják a füledbe, hogy most majd milyen páratlan élményben lesz részed, mert ez itt egy valódi Ongaku...

Előzmény: stevie-13 (62731)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62736

Ittmeg csak nem is arrol beszelek, szubjektiv hallasra lehet e jobb egy muszakilag gyengebb szerkezet, mert a ful mar csak ilyen, nem biztos hogy jobb a jobb

en arrol faggatom, hogy van e merheto hatasa egy ilyen trafonak. Tehat valos kulonbseg, ami barmilyen jelenlegi meromuszerrel kimutathato

es nem csak marketingmaszlag

Előzmény: C20NE (62733)
C20NE Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62735

Igen!

Előzmény: stevie-13 (62734)
stevie-13 Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62734

de ez nem mernoki kerdes

Biztos? :-)

Előzmény: C20NE (62733)
C20NE Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62733

Ertem en, mirol beszelsz! Ez a marketing! Kell persze hozza par sznob is de ez nem mernoki kerdes, ezert is nem talalsz erto fulekre ilyen helyeken 🎺

Jahno Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62732

"és egyáltalán nem ritka, hogy a szubjektív meghallgatás a gyengébbre mért erősítőket hozza ki jobbnak."

Éppen mondani akartam, de lelőtted a poént.

stevie-13 Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62731

Torzitasmero egzaktabb lenne ott a szemedre sem kell hagyatkozni, de az az erzesem, hogy nem lenne merheto a kulonbseg.

Az attól függ, pontosan milyen torzítást akarsz/tudsz mérni :-)

A hifi egyik nagy problémája, hogy nem nagyon ismertek a "jó hang" paraméterei. Nyilván vannak alap mérések, frekvenciaátvitel, jel-zaj viszony, amik egy bizonyos szint alatt biztosan rontják az élményt.

Viszont azt nem lehet kijelenteni, hogy az az erősítő fog "jobban" szólni, aminek szélesebb a frekvenciaátvitele vagy jobb a jel-zaj viszonya (nyilván egy bizonyos minimum felett). Ugyanez vonatkozik az összes alap paraméterre, amit a katalógusokban meg szoktak adni.

Amíg a hifi elterjedt hobbinak számított, mindenféle új paraméter került be a mérések közé, például az intermodulációs torzítás, ami viszonylag új dolog, és a sima harmonikus torzításnál valóban jobban modellezi a zene szövetét - de persze ez is csak egy modell, és sajnos az sem jelenthető ki nagy biztonsággal, hogy mindig az alacsonyabb IM torzítást produkáló erősítő hangja a "jobb."

A kétfrekvenciás IM torzítás után pontosabb lett a modell, elkezdték mérni a sokfrekvenciás IM torzítást, aztán bejött paraméternek a különbségi torzítás.

De hangsúlyozni kell, hogy ezek is mind modellezésen alapszanak - meghatározzák, milyen jelszinten, milyen frekvenciákkal történik, az értékeléshez milyen szűrőket használnak.

Így aztán, ha összemérünk tíz, hasonlóan árazott erősítőt, minden mérés más sorrendet eredményez, és egyáltalán nem ritka, hogy a szubjektív meghallgatás a gyengébbre mért erősítőket hozza ki jobbnak.

Minden erősítők űbererősítője, a huszonmilliós Audio Note Ongaku például a hagyományos mérési eljárások során nem alakít nagyot, sőt, a felső átviteli frekvenciája például éppen csak eléri az emberi fül által még hallható 20 kHz-t, a jel-zaj viszonya pedig a 100 ezer forintos kategória szintjét tudja, a torzítás értékei is átlagosak. Nem mintha az 5% THD mellett elért 2 x 27W teljesítmény olyan bátor lenne :-)

Aztán, mit ad isten, mégis sokan a fél karjukat odaadnák, hogy Ongakujuk legyen. (Magyarországon két példányt adtak el belőle.)

Tehát sok mindent meg tudunk mérni, többnyire modellezéssel - de a "hangzást" azt nem.

Csak az agyunkba épített műszerekkel.

Előzmény: C20NE (62719)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62730

Pusztán annyit bizonyítana, hogy van e bármi különbség a két megoldás közt

mivel az, hogy "én hallom" az nem bizonyít semmit, ha nincs különbség

Előzmény: stevie-13 (62726)
Garfield007 Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62729

Azt amit minden hifista hallani vél :-)

C20NE Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62728

Azt a 80.000 ft -ot ami miatt erdemes megvenni a cuccot. A hatast...🃏

C20NE Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62727

Ha a doboz nelkul csinalod ketszer akkor sem lesz teljesen egyforma, nemhogy dobozzal. 🎶

Előzmény: GeriSoft07 (62724)
stevie-13 Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62726

Pc-re kötött szkóp fogod a cuccot, lenyomsz vslami jó teszt cd-t vagy Diane Krall-t :) elmentjük berakod a trafód, lejátszuk, elmentjük a két görbét mint grafikon szinkron után kivonjuk egymásból ami marad, az a különbség amit a doboz okoz

Még mindig nem világos, milyen paramétert akarsz mérni ezzel az eljárással.

Előzmény: GeriSoft07 (62724)
pajaci Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62725

Olyan az mint az 1millió dolláros karóra. Gyakorlatilag nem pontosabb egy száz dollárosnál, viszont fel lehet vágni vele.

Előzmény: pajaci (62722)
GeriSoft07 Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62724

Pc-re kötött szkóp

fogod a cuccot, lenyomsz vslami jó teszt cd-t vagy Diane Krall-t :)

elmentjük

berakod a trafód, lejátszuk, elmentjük

a két görbét mint grafikon szinkron után kivonjuk egymásból

ami marad, az a különbség amit a doboz okoz

ha több hullám van rajta mint egy kóma osztály eeg-je, szólj

Előzmény: stevie-13 (62716)
Garfield007 Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62723

Már megint a 80e forintos tápkábelnél tartunk? :-))))

Előzmény: Jahno (62717)
pajaci Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62722

Az nekem se mert irreálisan drága, és általában nem jobb egy ügyesen összerakott diy cuccnál.

Előzmény: C20NE (62721)
C20NE Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62721

Én tobbet sem! A highend nem nekem van kitalalva 😀

Előzmény: pajaci (62720)
pajaci Creative Commons License 2015.05.02 0 0 62720

1% torzítást nem hallasz meg füllel.