Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

C20NE Creative Commons License 1,5 órája 0 0 62843

Nem hiszem!

Előzmény: paplanfa (62842)
paplanfa Creative Commons License 1,5 órája 0 0 62842

Majd rájössz egyszer te is.

Előzmény: C20NE (62841)
C20NE Creative Commons License 2 órája 0 0 62841

Komolyan nem értem ezt a dögöljön meg a tehened hozzáállást!

Ha valaki sima falat akar nem látszó dobozokkal az azért nem gyermekgyilkos! Ha javítani kell, (de egy jól megcsinált villanyszerelésnél mit is kell javítani egy kötődobozban?) majd kap árajánlatokat és eldönti, kivel csináltatja. Miért a kivitelező akarja megmondani, mi tetszen a megrendelőnek?

Rosszindulat és fordítva lovon ülés!

-szerintem!-

PS.: Nem csak Neked szólt!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62840)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2 órája 0 1 62840

Az estek többségében a kedves megrendelő dönt a kötődobozok eltüntetéséről / láthatatlanná tételéről.

Ilyen embertől utólagos villanyszerelés esetén a munkadíjnak legalább a kétszeresét kell elkérni. Megérdemli.

Előzmény: paplanfa (62837)
Peter atyuska Creative Commons License 5 órája 0 0 62839

Nyugi, ilyen az építőipar amit meg a megrendelő kér azt kell csinálni, vagy meggyőzni. A másik amit ilyen esetre előre kell tisztázni az a garancia vesztés közlése. Az ajánlatban eleve kikötni hogy nem szabványos kialakítás és rajtad kívűl álló okokból bekövetkező bárminemű hibáért kárért nem vagy felelős.

C20NE Creative Commons License 6 órája 0 0 62838

Szerintem nyugodj meg picit!

a megrendelo ker valamit Te meg eldontod, megcsinalod-e, ha elvallalod megmondod mennyiert. Ennyi az egesz. 

A topic stilusat ilyen karomkodasokkal kar tonkre tenni, inkabb beszelgessunk, vitatkozzunk normalis hangnemben!

paplanfa Creative Commons License 14 órája 0 0 62837

Az édes jó k. anyját annak a festőnek/gipszkartonozónak/megrendelőnek aki a kötöződobozokat láthatatlanra bedolgozza. Képesek mindent összetaknyolni, az atyaúristen töke is festékes lesz, de azt a redvás dobozfedőt, konnektort, villanykapcsolót nem képesek leszedni, leszedetni egy villanyossal, majd újságpapírral beburkolni a helyét, és úgy lefesteni a falat, valamint külön, kézben a dobozfedeleket. Amikor kész, villanyász mindent visszarak, dobozfedelet visszatesz, és tökéletesen, kulturáltan néz ki mindent. Barmok. A parasztabbja 5 centi vastagon nyomta fullba gipsszel az összesodort rézvezetéket. A még parasztabbja ezt a plafonon csinálta meg. Non plus ultra, ha ez elé még fullban egy gipszkartont is rágányolnak, majd azt festenek le hányinger módon.

cucu Creative Commons License 17 órája 0 0 62836

Én még várnék a cserével... Most van a legszebb korban.

Előzmény: Dobr.Zs. (62835)
Dobr.Zs. Creative Commons License 18 órája 0 0 62835

sziasztok! Vettem használtan egy fénycsőarmatúrát (Emika 13-24 854) Van már két darab ilyen armatúrám amikben már régebben kicseréltem a fojtókat. ez az armatúra kb 35 éves, a kondenzátorok az eredeti Mechanikai Művek tipusu "olajos" kondenzátorok. A fojtók is az eredetiek benne. azt vettem észre hogy amelyekben kicseréltem a fojtókat azok kevésbé forrósodnak ebben a lámpában viszont mindkét fojtó nagyon forrósodik. az lenne a kérdésem hogy érdemes e kicserélni benne a fojtókat és a kondenzátorokat? minden működik benne csak nagyon melegszik és ezek elég régi alkatrészek.

Jahno Creative Commons License 1 napja 0 0 62834

Végéné kiderül, hogy ezt is meghallani.

Előzmény: Zoltán a Mesterkém (62833)
Zoltán a Mesterkém Creative Commons License 1 napja 0 0 62833

Ha esetleg Te elmélyültél, kifejthetnéd, akár egy-két linkel megtűzdelve,

nem szégyen a képzettebb embertől tanulni.

Előzmény: Pointe - csöves erősítők (62656)
King_of_Giants Creative Commons License 1 napja 0 0 62832

Anno úgy dobozoltam, hogy fedővel együtt nyomtam a gipszbe, sík alá mm-rel

Mire visszamentem a festő eldobálta a doboztetőket és eltapétázta, vagy éppen annyi vakolatot rakott utólag fel, hogy alig lehetett megtalálni

A kész melórol a fotó sokszor segitett

Előzmény: GeriSoft07 (62812)
Peter atyuska Creative Commons License 1 napja 0 0 62831

Vannak belső sima falúak.

Előzmény: topikolos (62827)
Peter atyuska Creative Commons License 1 napja 0 0 62830

Ezért kell felíratni az RGB kódot mert később kikeverni az alapján bárhol megteszik :)

Előzmény: topikolos (62821)
C20NE Creative Commons License 1 napja 0 0 62829

Magamnak igy csináltam, sosem kellett javitanom. megette a fene ha egy új szerelést 10 éven belül javitani kell! Én egy doboztetot kisebbre szoktam vágni és azt betolom a dobozba és arra jön a glett, de csak ott ahol elérhető, a plafon alatt nem szoktam ezzel molyolni.

Izlés dolga is.

Előzmény: Tízenhármaska (62819)
C20NE Creative Commons License 1 napja 0 0 62828

A redőny házában nem lehet kialakitani egy csatlakozást és ott bontani?

Előzmény: topikolos (62826)
topikolos Creative Commons License 1 napja 0 0 62827

A gégecsőbe elég rossz betolni vezetéket, ha kanyarog, nem?

Előzmény: Tízenhármaska (62825)
topikolos Creative Commons License 1 napja 0 0 62826

Nem azért kell, mert nem lehetne megtoldani, ott lényeges a bonthatóság, ha ki kell szedni a redőnyt valami miatt, akkor nem lenne jó falat bontani.

Előzmény: Tízenhármaska (62824)
Tízenhármaska Creative Commons License 1 napja 0 0 62825

Védőcső,itt használd a lépésálló gégecsövet,nem nagytétel lesz.

Előzmény: topikolos (62823)
Tízenhármaska Creative Commons License 1 napja 0 0 62824

pl. annál toldóhüvely és zsugorcső,mindjárt nem kell doboz.

Előzmény: topikolos (62822)
topikolos Creative Commons License 1 napja 0 0 62823

Ja, egy kérdés lemaradt: gipszkarton mögé simán behúzva a vezeték, vagy csövezéssel? Ha tutira túl van biztosítva a vezeték keresztmetszete, hogy ne legyen soha azzal gond, akkor mehet cső nélkül?

topikolos Creative Commons License 1 napja 0 0 62822

Amit tudok, így csinálom, de amit említettem, pl. a redőnymotor vezetéke igen rövid, ott mindenképpen dobozolni kell.

Előzmény: Peter atyuska (62813)
topikolos Creative Commons License 1 napja 0 0 62821

Azt nem szeretném. Ha bontani kell valamiért, utána tényleg macerás javítani. Ha színezett a fal, pláne, hiába van eltéve festék, bedöglik az is idővel.

Előzmény: C20NE (62811)
topikolos Creative Commons License 1 napja 0 0 62820

Ez most tök felesleges volt. Nyilván marad a doboz, ha nincs szebb megoldás, de én honnan tudjam, hogy gipszkartonhoz nincs-e valami spéci süllyeszthető takaró. Ezért kérdezek, mert nem tudom.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62810)
Tízenhármaska Creative Commons License 1 napja 0 0 62819

Addig szép is amíg nincs baj.

De mikor hibát keresel,késő este,picit fáradtan,félhomályban,a gazda ott toporog a létra körül amin már végképpen nem akarsz állni,néha belerúg.

Olyankor azért megremeg a kézben az a szike :-))

Ettől még az a "király" mikor a doboztetőt leveszi a festő (mázoló) és letapétázza,hátha kigyúl :-))

Tízenhármaska Creative Commons License 1 napja 0 1 62818

Nem akartok ezzel a hifi-vel átmenni a vízes topikba?

Csak azért hogy a visszhangot is kidumáljátok.

Köszönjük előre is :-))

C20NE Creative Commons License 1 napja 0 0 62817

Ízlések és pofonok, én egy alapos tesztelés után letapétáztam mindet. Ahol csempe van ott a felette lévő lap szilóval lett berakva és rugalmas fugát kapott. Az előző lakásban is így volt és soha nem kellett semmit javítani.

Amúgy vissza lehet javítás után szépen glettelni azt amit egy szikével kivágott. Semmivel nem rondább mint a kiálló doboztetőt nézni.

Előzmény: GeriSoft07 (62812)
Szirty__ Creative Commons License 1 napja 0 0 62816

Helló stevie-13!

Nyilvánvalóan félreértettél. Egy percig sem gondoltam (most sem) hogy egy hangrendszer nem szólhat szépen.

A megmagyarázhatatlan (ál)tudományos megmagyarázás ellen emeltem fel a hangom.

Ez a terület nagyon ingoványos.

Messziről jött ember azt mond amit akar...

Előzmény: stevie-13 (62803)
C20NE Creative Commons License 1 napja 0 0 62815

Ha szereted a vizes trutymákot a kötések között.....a sűrű hálón nem fog átnyomódni a glett ha ügyes!

Előzmény: Zs:) (62814)
Zs:) Creative Commons License 1 napja 0 0 62814

Egyszerűbb lenne becsapni a dobozt egy kis híg malterrel, nem?

Peter atyuska Creative Commons License 1 napja 0 0 62813

Van mindenhova egyedileg vitt csövezés egy központi helyről. Ekkor nincs doboz. De több anyagot emészt fel.

Előzmény: topikolos (62809)
GeriSoft07 Creative Commons License 1 napja -1 1 62812

... és ha javítani kell, legalább bazi ocsmány lesz, és lehet újra glettelni és festeni

Én megmondtam a festőnek, ha meg meri tenni, leszedetem és kezdheti újra.

A doboztető külön, földön le lett kenve a fali festékkel, majd feltéve. így teljesen beleolvad a környezetbe

C20NE Creative Commons License 1 napja -1 1 62811

Ha kész vannak a kötések, hálózd és gletteld a kötődobozt síkba. Kopogtatással megtalálod ha valami miatt szükséges lenne.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2 napja 0 0 62810

"hogy ne vigyorogjon a szép falon a dobozfedő?"

Teljesen egyetértek, undorító látvány a mennyezet alatt egy milliméteres kör alakú vonal.

annál jobban már csak egy festmény tudja elrondítani a fal fal szépségét.

Állítólag olyan ház is létezik, ahol a gyönyörű falat könyvespolccal takarják el, de ezt már olyan durva lenne, hogy nem hiszem el.

topikolos Creative Commons License 2 napja 0 0 62809

Sziasztok!

Gipszkartonból készülő előtétfalnál szeretnék villanyt szerelni. A kötéseknél ugyanúgy dobozolni kellene, vagy van már modernebb módszer is, hogy ne vigyorogjon a szép falon a dobozfedő? Vagy inkább kerüljem a kötéseket, ami lehet, menjen az álmennyezet fölé?

Az elektromos redőnyhöz mondjuk mindenképpp kell kötés, mert a vezetéke csak 1 méter hosszú.

Köszi.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2 napja 0 0 62808

Én a high-end hifit sokkal érdekesebbnek tartom, mint a luxus éttermeket,

mert a hifiben magam is találkoztam érdekes/megmagyarázhatatlan jelenségekkel,

míg az étterem csak szaktudás kérdése, ott maximum a számla az, ami megmagyarázhatatlan ;)

Megfelelő marketinggel szinte bármit lehet rettenetesen drágán eladni,

azokat pedig csak irigyelni lehet, akik (állítólag) biztonsággal meg tudják különböztetni a mesterségesen túlárazott nagyonjó terméket a a valódi csúcsminőségtől (pl látják a különbséget a legjobb 5 ezer és az 50 ezer forintos borok között), közéjük kerülni csak súlyos milliók elköltése árán lehet - de még akkor sem biztos a dolog.

Előzmény: Jahno (62805)
Jahno Creative Commons License 2 napja 0 0 62807

De ha már hifiszoba és külön áramköröket építünk, akkor minek tápkábel? Kössük be fixre a cuccokat és kész, itt a dugvilla szerintem tök felesleges izének tűni. Vagy jár hozzá hifista elosztó is? Akkor végképp besírok.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62805)
Jahno Creative Commons License 2 napja 0 0 62805

Nekem nem igényem. Főleg mióta a "nagy sör" az hasonló helyen 1.5 deci volt és a 7 fogásos vacsorából 1 fogás a kávé, 1 mellé a keksz, 1 meg a kis pohárka víz volt és még sehol nem tartottunk. Aztán vidéki vagyok, élekhalok a jó kocsonyáért, de még ezt is túl bírták tolni, mikor pálinkáspohárban hozták ki és kávéskanállal egy falat volt. Másik kajáról legszívesebben betenném a képet, ha megtalálom, akkor mindenképen felteszem kérdésnek. Szóval inklább ne ilyenről példálózzunk, mert nálam sem ez, sem a fényképezés nem jön be, holott még majdnem el is hittem az egész sztorit. Gundelben max. jön az idegesítő pingvin és szebben kell viselkedni, mint a Kispipában :-D

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62804)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2 napja 0 0 62805

"Amúgy a készülék nagyon gyorsan A-B tesztelhető, egy kihúzás és átdugás pár másodperc alatt megvan, könnyű kipróbálni a vele/nélküle állapotokat."

Az lenne az igazi, ha az A-B átváltáshoz nem kellene felállni a fotelből, odamenni a cucchoz, leállítani a lejátszót, kikapcsolni az erősítőt, átdugdosni a dugókat, újra bekapcsolni mindent (sőt rákeresni az utoljára hallott zene-részletre), mert ilyen sok idő alatt a fül "elfelejtheti" az előző hangképet (csak az igazán profik képesek napok/évek múlva emlékezni ilyesmire, egy kezdőtől nem várnám el ezt).

Ehelyett készíts egy "anti-elosztót" a tarafó A-B teszteléséhez:

- 230 V-os dugalj dobozon, a dobozból kijön 2 db két méteres (tök egyforma, tehát egymástól megkülönböztethetlen) kábel egy-egy villásdugóval

- a dobozon lévő dugaljba bedugod a hifi cuccot az egyik villásugó megy a csodatrafód kimenetére, a másik a fali dugaljba

- a dobozban két db relé át tudja kapcsolni a hifi cuccot a fali villany és csodatrafós villany között (azért kell kettő relé, hogy az átkapcsolás koppanásmentes legyen: a második relé előbb húzzon be és csak az után nyisson ki az első)

- bekapcsolod a zenét és és a mellékelt rádiós távirányítóval a fejed megmozdítása nélkül akár másodpercenként kapcsolgathatsz a fali és csodatrafós villany között.

Mottó: egy A-B teszt annál hatékonyabb, minél kevesebb idő telik el A és B között,

ebben a relációban ez a két tized másodperc közelít az ideálishoz :)

Bónusz feature: a relés szerkezet üzembe helyezéskor a relék villámgyorsan és véletlenszerű számban (min 15-20) kapcsolódjanak át (pakli megkeverése), hogy a gombot nyomkodó embernek már az első átváltáskor se lehessen fogalma arról, hogy most éppen miről mire kapcsolt át ;)

Előzmény: stevie-13 (62795)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2 napja 0 0 62804

"Azért ez olyan, mintha azt mondanád a Gundelba készülő ismerősödnek, hogy a sarki falatozó egy picivel olcsóbb :-)"

1 kHz-en -30 dB jóságú felharmonikus szűrésről volt szó, ami egy egyszerű, átlátható és mérhető jellemző.

Ez a Gundelnél is 30 dB meg a Kispipa vendéglőben is 30 dB. 

Ha Gundel sokszoros pénzt szeretne kapni a terméékért, akkor valami más területen kell extrát felmutatnia, mert pl ezen jellemzőben semmivel sem jobb a Kispipánál :-)

Előzmény: stevie-13 (62793)
stevie-13 Creative Commons License 2 napja 0 0 62803

Sajnos emiatt ebben a kérdésben korrekt, tárgyilagos vita nem jöhet létre. Flame lesz belőle szinte mindig.

Néha szokott lenni áttörés: amikor valamelyik villamosmérnök mégis eljön egy kis zenehallgatásra.

Először is meghallja, hogy a high-end audio egy izgalmas élmény, az otthoni zenehallgatás pedig lehet szórakoztató hobbi is, másrészt, ha kedve van, részt vehet pár alap kísérletben, aminek a hatása "nem létezhet" - leválasztó trafó ki/be, tápkábel csere sima PC-tápkábelről egy 100 eurós darabra, esetleg a készülékalátétek tesztje.

Volt már ilyenre példa, nagyon hasonló volt a helyzet, mint itt: egy szakmai fórum fikázta az egyik termékünket (meghallgatás nélkül, csak a leírás alapján), én a pointe.hu oldal vezérlőpultján láttam, hogy egy óra alatt több tucat kattintás érkezik egy fórumból, és beírtam.

Végül az egyik rendkívül szkeptikus, de az adott közösségben mégiscsak véleményvezér srác beugrott hozzám egy tesztre. Ez lett az eredménye:

Ha nem lenne olvasható:

"Voltunk ma Pointe kollégánál, és tartott nekem és a páromnak egy kis bemutatót.
Mind amellett, hogy egy nagyon jóindulatú és szimpatikus ember, azt vagyok kénytelen mondani, hogy bár szkeptikusan érkeztem meg hozzá, de hívőként távoztam.
Magam sem hittem benne, és nem is állítom, hogy jó a hallásom, és a poharat én sem igazán hallottam meg, de a golyós talp, meg volt még ott grafit henger is, valóban hallható különbséget produkál. Kövezzetek meg érte, de így hallottam.
A legdrasztikusabb a tápkábel volt. Na annál leesett az állam. Hatalmas a különbség, de tényleg, aki nem hallotta, az el sem hinné.
Én azt tanácsolom mindenkinek, hogy próbálja ki, és habár én sem tudom sem fizikailag, sem máshogy megmagyarázni, de egyértelműen hallható a különbség.
Félre kell tenni szerintem az előítéleteket, és ki kell próbálni.
Én megtettem, és megdöbbentem."

Maga a párbeszéd itt követhető végig, én természetesen Pointe nickkel tolom:

http://www.hangmester.hu/forum.php?topik=39&start=14800

A lehetőség itt is adott mindenkinek, akit érdekel a téma, azt szívesen vendégül látom egy pizzázással egybekötött esti zenehallgatásra. Az elérhetőségem nyilvános.

A topikot ezzel párhuzamosan "kikedvencelem," nem jövök ide többet, a lényeg így is az itteni legelső hozzászólásom volt, amiben elmagyaráztam, miért kerül annyiba egy termék, amennyibe kerül.

Előzmény: Szirty__ (62769)
Peter atyuska Creative Commons License 2 napja 0 0 62802

Akkor teszek hozzá még egy képletet ez a beruházás - kiveszem a hasznot rész, egy stúdióra annyit költenek amennyire arra muszáj, ha a beruházónak a célja az hogy egy 10% szúk piaci szegmenst célozzon meg akkor igen költ nagyon is a berendezésre a szerkezettől épület a technikáig, aki meg a az alatta lévő szegmenst vagy a tömeget célozza meg az annyit költ rá hogy a nettes felületen és a 100 vagy 300 e készülékeken jól szóljon a többit leszarja.

Ez igaz minden szakmára. A villanyszerelésre is, vannak olyan vevők akik aranyozott vagy ólomkristály üveg szerelvényeket akarnak azoknak el kell fogadniuk hogy az adott szerelvény 90e be kerül, aztán van aki nem akar ennyit költeni de minőséget akar és dizájnosat az is megtalálja terméket 20-40e között és van akinek működjön megbízhatóan neki ott a 2-8 e kategória és akinek nincs rá kerete annak marad a 0,5 -1 e kategória. Aztán vannak akik nem szeretnének kapcsolgatni hanem van egy távirányítójuk vagy telefonjuk és arról kapcsolgatnak nekik is a középkategóriás árakkal kell megbarátkozniuk.

De itt is igaz hogy kevesen képviselik a fúl extra kategóriát.

És én részemről zárnám ezt a kérdést ezen a fórumon:) tegyétek át az erről szóló fórumra :)

Még van egy tényező ebben a kategóriában nagyon kevés kivételtől eltekintve aki ilyen megoldásokat rendel és ahova azt berakja építészetileg arra alkalmatlan mert hiába van jó rendszerem ha az akusztika nem hangolt hozzá épületben. Az operában sem mindegy hol ülünk az előadást hallgatva ugyan ez egy koncert teremben is igaz és kicsiben a lakásban is. Így ha van egy olyan embert akinek van egy ubercsúcs rendszere de a helységen látszik hogy a kötelező minimumot rakta bele, na arra csak annyit tudok mondani hogy az már rongyrázás, de ha van olyan ember akinek kezdő rendszere van de a szobára is költött az már elismerésre érdemes. Ami persze egy tovább lépésnek az alapja is.

Ja vissza térve a hanghordozókra. A tömegtermékek nem a csúcsminőségre törekednek.

Előzmény: stevie-13 (62791)
Garfield007 Creative Commons License 2 napja 0 0 62801

A hit az valóban hegyeket mozgathat meg.

De nem nagyon bírhat rá embereket több tízezer forint kiadásra :-)

Ugye, nem marketinggel foglalkozol? :-))))

Előzmény: stevie-13 (62800)
stevie-13 Creative Commons License 2 napja 0 0 62800

Éppen ez az a pont ami már messze nem objektív, hanem szubjektív és igen nagyban befolyásolja ezt a hit.

A hit az valóban hegyeket mozgathat meg.

De nem nagyon bírhat rá embereket több tízezer forint kiadásra :-)

A kétféle (egy kisebb és egy nagyobb) leválasztó trafókat kerek két évtizede gyártjuk, a magyar és az ex-jugoszláv piacon összességében százas nagyságrendben értékesítettük, kivétel nélkül mindegyiket saját rendszerben történt meghallgatás után.

Tibort, a készülék konstruktőrét, és engem, aki a kereskedelemért vagyok felelős, nyugodtan lehet fikázni, de a vásárlóinkat hülyének és süketnek tartani - az nem fair.

De ezt az egészet ne magyarázzuk már misztikus együttállásokkal, ellenőrizhetetlen (nem ritkán hajmeresztő) áltudományos elméletekkel...

Kérlek, emeld már ki, hogy pontosan melyik hozzászólásomban szerepelt "misztikus együttállás" vagy más "hajmeresztő, áltudományos elmélet."

Mi azt állítjuk, hogy

1) a tápellátás nagyon fontos a finom készülékek hangja (képe) szempontjából

2) a lakásokban elérhető 230V áramforrásokban sok esetben zajos, szennyezett az áram

3) az általunk kifejezetten erre a célra tervezett leválasztó trafó a zajos, szennyezett áram megtisztításának az egyik eszköze. A készülék nem elméleti okoskodás, hanem sorozatban gyártott, kipróbálható és megvásárolható termék.

Előzmény: Szirty__ (62799)
Szirty__ Creative Commons License 2 napja 0 0 62799

Helló stevie-13!

"És van egy olyan tényező is, amivel objektívan meg lehet arról győződni, hogy érdemes-e kiadni a pénzt, vagy sem: az otthoni, személyes meghallgatás, kipróbálás."

Éppen ez az a pont ami már messze nem objektív, hanem szubjektív és igen nagyban befolyásolja ezt a hit.

Ezzel sincs gond, én sem írtam mást, mint azt hogy ha neki tetszik, vegye.

De ezt az egészet ne magyarázzuk már misztikus együttállásokkal, ellenőrizhetetlen (nem ritkán hajmeresztő) áltudományos elméletekkel...

Előzmény: stevie-13 (62796)
Garfield007 Creative Commons License 2 napja 0 0 62798

De karcolgatjátok, erősen :-)))

Előzmény: stevie-13 (62797)
stevie-13 Creative Commons License 2 napja 0 0 62797

De magyarázni hogy ez attól van hogy az arany a csatlakozóban másmilyen péntek este mint csütörtökön az már nem annyira jó.

Nagyon remélem, hogy ebben az itteni diskurzusban ilyen szürreális érv nem hangzott el :-)

stevie-13 Creative Commons License 2 napja 0 0 62796

Sejtettem. Ezt ugyanis nem lehet egzakt módon tudományos módon igazolni. Olyan mint a vak hit és a vallás.

Azért ez nem teljesen így van.

Itt ugyanis van egy korlátozó tényező, a készülék vételára.

És van egy olyan tényező is, amivel objektívan meg lehet arról győződni, hogy érdemes-e kiadni a pénzt, vagy sem: az otthoni, személyes meghallgatás, kipróbálás.

Ha valaki nem hallja a különbséget, vagy a különbséget kicsinek hallja, akkor nem veszi meg a készüléket. Ha a különbséget jelentősnek hallja, még mindig elgondolkozhat azon, hogy mi éri meg jobban a hangban: megvenni a leválasztó trafót, vagy inkább a lejátszót, az erősítőt, a hangsugárzót fejleszteni ebből az összegből.

stevie-13 Creative Commons License 2 napja 0 0 62795

Es arra nem gondoltal, hogy pusztan az szamit, ejjel a kornyezeti zajok, autok, szomszedok csokkennek es ettol te nyugodtabb vagy es jobban a zenere koncentralsz?

Körülbelül negyed százada foglalkozom komolyan hifivel, egyrészt otthoni lemezgyűjtőként, másrészt az utóbbi időben kereskedőként is. Ez alatt a negyed század alatt elég sok dolgot volt időm és lehetségem végiggondolni, és esetleg ki is próbálni :-)

Az éjszakai zenehallgatás úgy jön a képbe, hogy a kevesebb zavarjel miatt (meg talán a te okaid miatt is) éjszaka többnyire jobban szól a zene az otthoni rendszeren. Ha valaki nem hall különbséget aközött, hogy délután öt és este 8 között hallgat zenét (ilyenkor a legrosszabb a hangminőség), vagy éjfél és hajnali négy között (ilyenkor a legjobb a hangminőség), annak felesleges foglalkoznia az általunk készített termékkel.

Ha valaki hall különbséget, azaz éjjel tényleg szívesebben hallgat zenét, akkor érdemes kipróbálnia a készülékünket.

Amúgy a készülék nagyon gyorsan A-B tesztelhető, egy kihúzás és átdugás pár másodperc alatt megvan, könnyű kipróbálni a vele/nélküle állapotokat.

Előzmény: GeriSoft07 (62768)
Jahno Creative Commons License 2 napja 0 0 62794

Sarki falatozóban legalább rendeset kapunk enni és jól is lakunk.

Előzmény: stevie-13 (62793)
stevie-13 Creative Commons License 2 napja 0 0 62793

Ugyanezt megcsinálják a jobb hálózati zavarszűrők is, csak egy picivel olcsóbban.

Azért ez olyan, mintha azt mondanád a Gundelba készülő ismerősödnek, hogy a sarki falatozó egy picivel olcsóbb :-)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62770)
stevie-13 Creative Commons License 2 napja 0 0 62792

A VALÓBAN szemétmentes 230 voltot kb így képzelem el:

Már fel van találva :-)

http://www.psaudio.com/products/p10-power-plant/

Mondjuk ezek olyan hétszámjegyű összegnél kezdődnek, és az elején nem is feltétlenül egyes szám áll...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62770)
stevie-13 Creative Commons License 2 napja 0 0 62791

Olvasgatva a hifi beszélgetést csak egyet tetszettek kihagyni a felvétel minőségét, ha az nem spécien vették fel és már a felvételkor nem volt megfelelő egy vájt fülűnek az bármilyen rendszeren lejátssza is "szar" marad

A high-end audio egyik mérőszáma éppen az, hogy hány lemezt tudsz egymás után végighallgatni.

A világ zenészei azért elég menők ám, a stúdiókban többnyire jó cuccokkal dolgoznak, a hangmérnökök túlnyomó része is tudja, mit csinál, és még a lemezgyártó berendezések is alig van selejtet gyártó.

Természetesen nem minden felvétel egyformán jó, de egy jó rendszer azért úgy működik, mint a pizza és a szex: amikor jó, akkor nagyon jó, és amikor nem jó, még akkor is elég jó :-)

Előzmény: Peter atyuska (62785)
Jahno Creative Commons License 2 napja 0 0 62790

Igen, csak amelyikhez egyik sem kell, az pont használhatatlan, mert alacsony mérete ellenére legalább a teljesítménye is kicsi. Aztán jönnek a helyi szabályzatok, mikor az önkormányzat bármekkorát megtilt, mert csak.

Előzmény: Peter atyuska (62787)
pajaci Creative Commons License 2 napja 0 0 62789

Nekem meg olyannak tűnt, mintha Gyurcsók szívátültetéshez kifejlesztett volna egy énekeskönyvet, és annak a hatékonyságát bizonygatná :-)

Előzmény: Peter atyuska (62785)
Zs:) Creative Commons License 2 napja 0 0 62788

Jön a világvége, vagy mi? :)

Előzmény: drs (62771)
Peter atyuska Creative Commons License 2 napja 0 0 62787

Tegyünk különbséget hogy mekkora a mérete, (magasság számít), hálózatra csatlakozik e vagy sem, ezektől mind függ hogy kell e építési engedély vagy hálózatos engedély vagy egyik sem vagy mind kettő.

Előzmény: Jahno (62784)
Jahno Creative Commons License 2 napja 0 0 62786

Ilyenkor csak azon gondolkozom el, hogy mennyire gondolod komolyan és mennyi pénzed van rá, vagy tisztában vagyunk-e vele, hogy a klíma nem nagyon fog egyszerre működni a főzőlappal. Esetileg számolj csak a napelemmel, tartókkal, konzolokkla, hogy szükséged lesz 250 watt/1.5 négyzetméternyi napelemből X darabra. Akku is olyan, vagy este nincs klíma/vasalás/sütés, csak világítás és minimál dolgok, fűtesz fával, amint valami fogyasztó van jön az akkupakk és az inverterek. Vicces dolog jön ki a végére. Ehhez a távvezérlés még lazaság, olyan még itt haveroknak is van önerőből, hogy mire hazaér, arra nyáron is hűvös legyen, vagy telefonról az ágyból mindent le tudjon kapcsolni, esetleg távolról be.

Ja és normál 230 volt :-)

Peter atyuska Creative Commons License 2 napja 0 0 62785

Olvasgatva a hifi beszélgetést csak egyet tetszettek kihagyni a felvétel minőségét, ha az nem spécien vették fel és már a felvételkor nem volt megfelelő egy vájt fülűnek az bármilyen rendszeren lejátssza is "szar" marad, és lehet egy szuper spéci felvétel szuper spéci hordozón, ha azt pld nettre rakják fel egy 8 bites digitalizálással :) de lehet egy hagyományos lemez ott igenis meglehet hallani hogy gyári új vagy már 20 szor rakták fel :)

Jahno Creative Commons License 2 napja 0 0 62784

Valamint ne felejtsük el, hogy engedélyköteles.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62780)
Peter atyuska Creative Commons License 2 napja 0 0 62783

Világítás több lehetséges megoldás van de nem mindegy mennyit szán rá, mert vannak nagyon új megoldások de méregdrágán és vannak a hagyományos megoldások fénycső, és halogén, meg led amik lehetnek olcsók de nem esztétikus és lehet elfogadható már esztétikus és lehet drága nagyon dizájn.

A háztartási gépekkel sok mindent nem lehet kezdeni, max nagyon energia takarékosakat venni, főzőlapban meg indukciósat, sütő az mind egy kaptafa. Ha minden fogyasztó megvan akkor lehet energia igényt meghatározni, ha hajlandó kompromisszumokra, mikor mit használ vagy egymástól függ a használat (reteszelés) lehet lejjebb nyomni a teljesítmény igényt.

Vissza térve a világításra , nem mindegy hol az ablak merre néz (fekvése) milyen jellegű a tér használata, festés bútor színe, erre vannak speciális szoftverek. Lehet tervezni a világítótestek helyét tulajdonságait (matt üveg esetén 40 W izzó fénye kisebb, mint ha semmisen lenne előtte).

Meleg víz kérdése, lehet hogy megfontolandó lenne napkollektor is. Vagy hőszivattyús rendszer ami gondoskodna a fűtés - hűtés ről is. Ami lehet levegő - levegő, levegő - víz, víz - víz, aztán ezt kiegészítve valamilyen kisegítő kazán meleg víznek és fűtésnek.

A lakás világításnál a legtöbbet egy környezett függő vezérléssel lehetne megspórolni, de kérdéses mennyire éri meg a vezérlés beruházási költsége az elérhető megtakarításhoz képest. Pld vezérlés kell a helységbe egy megvilágítás érzékelő a nap miatt, egy jelenlét érzékelő hogy van e valaki ott egyáltalán, ha van tv akkor azt is érdemes figyelni hogy működik vagy sem, az érzékelők adatai alapján egy vezérlés megmondja most a helységbe kell e világítás vagy sem illetve mekkora ha tv-nek nem kell világítás ha nem akkor igen, egy hálóban ezt lehet azzal is bonyolítani hogy hol van a delikvens az ágyban vagy máshol, ha ott akkor engedem neki hogy az ágylámpát kapcsolgassa ha mászkál a normál világítás megy a többi nem.

Ragozni lehet de egy egyszerűbb vezérlés is rendesen pénztárca ürítő.

King_of_Giants Creative Commons License 2 napja 0 0 62782

A villany még elfolydogál egy rosszul elhelyezett vezetékben , de tömegével érdeklődnek betegség gyógyitásrol a neten és gyógyitják magukat varázsszerekkel

Amikor orvoshoz kerülnek, akkor már dupla baj van

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62779)
King_of_Giants Creative Commons License 2 napja 0 0 62781

Hagyjuk a hiend-et a hozzáértőkre :)

230-as doboz?? Mi az?

"A földelést láttam már szobában is, leszúrták a hosszú vaspálcát.."

Hol laksz, családi ház vagy panel 10. emelet?

Mert a földelés az nem ez. Földet az elosztótábla alatt kell kialakitani, a bejövő nullábol, /jó esetben/ és természetesen életvédelmi relé

Nem hogy szabályos, hanem kötelező ma már szigetelt aljzatú szobában is és menyezeti csillár esetén is

Nem várom el hogy pontos szakkérdést tegyél fel, de a kérdésekböl látszik hogy fogalmad sincs a villanyrol, azon kívül hogy 2 drót kell hozzá

Mit akarsz később bőviteni, lámpát kapcsolni?

Meg kell tervezni mit szeretnél és a felújitáskor mindazt megcsinálni. Ami a rajzodon van, ha kényelmesen akarsz vezetékezni, tegyél két 13-as csövet

Nem tudom milyen hosszan jön a net kábel

Doboz nyilván kell, mert a kanyarokban nem tudod áthúzni, dobozzal nem kell spórolni ésszerüség határáig, mert meghálálja

Úgy gondolom, jobb lenne ha ezt hozzáértő villanyszerelőre hagynád, mert bár "ég a körte" a munkád  befejezésével, de egy hibaáram esetében akármi lehet

Tele vannak a hírek a barkács villanyszerelés halálos eredményeivel és én is követtem el baromságot, amit időben észrevettem

Ha a csempét nem jól rakod fel csúnya lesz, max ujrarakod vagy úgy hagyod. A villany nem ez a kategória

Előzmény: kolini (62711)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2 napja 0 0 62780

"Én oda bisztos szerelnék valami szélkergetőművet"

Kis hazánkban az átlagos szélsebesség a felét sem éri el annak, amelynél a legtöbb szélturbina egyáltalán hajlandó megmozdulni, az igazán nyereséges időszak meg egyenesen röhejesen kevés. Aki Magyarországon székereket telepít, azt vagy becsapták, vagy ő csap be másokat.

Előzmény: paplanfa (62778)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2 napja 0 0 62779

"De mennyiben veszélyesebb egy ilyen leragasztott (vagy alucsempevédőben átdugott) kábel, mint a sima hosszabbító?"

Semmiben.

De sok ember, aki megkérdez egy szakembert, hogy őszerinte így vagy úgy meg lehetne-e valamit csinálni, azzal úgy érzi, hogy a döntés felelősségét is áthárította. Senki sem tudhatja, hogy ha egy fórumbéli tanács nyomán a küszöb elé ledobja a hosszabbítót, és ebből baleset lesz, akkor nem fog-e mindenfelé bűnbakot keresni.

Persze a bíróság ki fogja röhögni: telefonon/interneten maximum véleményről lehet szó, aki felelősségvállalást is akar, az hívja oda a szakembert és csináltassa meg vele.

Előzmény: paplanfa (62776)
paplanfa Creative Commons License 2 napja 0 0 62778

Én oda bisztos szerelnék valami szélkergetőművet, de csakis akkor, ha van betáp mosógépnek, vasalónak, porszívónak. Jó a békesség a háznál.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62777)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2 napja 0 0 62777

"A másik része a melegviz, klima-fütés, sütő-fözőlap. Ez normál 220."

Egy kis gondolatébresztő humor:

Ha egy egyszerű lakóházban az összes hagyományos izzót (fillérekből és percek alatt) kicseréljük olcsó energiatakarékos égőkre, azzal a teljes családi költségvetésben a világítás költsége 1-2% alá csökken.

Aki ezt az 1-2 százalékot komoly anyagi beruházással egy icipicit még tovább akarja csökkenteni, miközben a többi 98 százalékkal nem foglalkozik, az nem normális lehetőleg ne akarja ezt a döntését bölcs energetikai beruházásnak beállítani ;)

paplanfa Creative Commons License 3 napja 0 0 62776

:(

Egyelőre marad valami olyan amit a kolléga ajánlott, futok még kört a plafonvezeték kioperálására, hátha sikerül.

De mennyiben veszélyesebb egy ilyen leragasztott (vagy alucsempevédőben átdugott) kábel, mint a sima hosszabbító? A nők imádják összevissza dugdosni, 2-3-at is egybe, tologatni, dobálni. Vasalót a 0,75-ösbe stb. Debella kolléganőm valami iszonyatos trehánysággal üti-vágja dobálja ezeket, és képtelen felfogni, hogy ez nem így működik.

Ja, a cégnél volt balesetvédelmi oktatás. Elmondták, hogy a hosszabbítót taposóba kell dugni, ha a szobán átmegy. 5 perc múlva bejelentik, hogy kapcsolja be mindenki a laptopot. 25en használtunk 6 hosszabbítót, ennek a fele levegőben lógott, fele asztalok között keresztben. Szerinted rajtam kívül eszébe jutott valakinek, hogy miről volt sz 5 perccel korábban? Senkinek.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62760)
King_of_Giants Creative Commons License 3 napja 0 0 62775

Hogy felpezsdült a topik egy szegény toroid trafó mián!

Tízenhármaska Creative Commons License 3 napja 0 0 62774

Ertelmezted is amit irt, vagy meg a hifi "szakmai" vita hatasa alatt vagy ?:-))

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62773)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 0 62773

Szuperspórolós sziget üzem:

az, hogy mindenütt csak gyenge fényű lámpák vannak (élete nagy részében félhomályban él a család), meg tenyérnyi az egyetlen TV, fával fűtöd házat/bojlert, nem lehet vasalni, nyáron kérvényezni kell, hogy a ventilátort bekapcsolhassuk, mert persze klíma az nincs, stb stb.  ez általában csak egyik családtagot nem zavarja, az összes többi előbb-utóbb a pokolba kívánja az egészet és titokban az elköltözést/válást fontolgatja, szóval az túlzott energia spórolás más területet ezerszer komolyabb veszteségeket okozhat.

Ha viszont olyan sziget üzemet szeretnél ahol egy család jelentős kompromisszumok nélkül élhet, az legalább két-három milliós kiadás (csak az akkumulátor belekerülhet közel egy millióba és pár évente újat kell venni)

tehát csak akkor gondolkodj ilyesmin, ha egyáltalán nincs lehetőség oda hálózati áramot vinni.

Hosszú távon még kilométerekről is olcsóbb lehet odavezetni a villanyt, mint egy sziget-üzem.

GeriSoft07 Creative Commons License 3 napja 0 0 62772

"

Sejtettem. Ezt ugyanis nem lehet egzakt módon tudományos módon igazolni. Olyan mint a vak hit és a vallás.

.... 

Sajnos emiatt ebben a kérdésben korrekt, tárgyilagos vita nem jöhet létre. Flame lesz belőle szinte mindig."

Ha van egy képzeletbeli barátom, aki mindenben segít, örült vagyok, ha egy millió embernek ugyanaz a képzeletbeli barátja van, aki mindenben segít, az a vallás

drs Creative Commons License 3 napja 0 0 62771

Kedves Fórumtársak!

Olyan szakembert keresek, aki modern gondolkodásu és tudna nekem egy épitési projektem villanyszerelésében segiteni. Az épület 60 nm, különlegessége, hogy hajókonténerből készül.

Amit szeretnék, az a fogyasztás minimalizálása, vagyis a fény LEDel való megvalósitása olyan módon, hogy azt később kizárólag napelemről lehessen üzemeltetni, szigetüzemben. Sajnos nem sok nap van, mert fák között van az épület, de másik struktúrán megvalósitható a napelem telepitése, olyan méretben, hogy kielégitse a világitást.

A másik része a melegviz, klima-fütés, sütő-fözőlap. Ez normál 220.

Van olyan, aki modern technikával dolgozik, olyan módon meg tudná tervezni a világitást, hogy azt pl. később távvezérelhetővé lehessen alakitani, vagy akár már most tud olyan árat mondani ami elfogadható?

Köszönöm előre is,

drs

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 0 62770

"Például a frekvenciaátvitele 50 Hz felett meredeken esik, 1 kHz-nél már mínusz 30 dB."

Ugyanezt megcsinálják a jobb hálózati zavarszűrők is, csak egy picivel olcsóbban.

Persze van egy rakás olyan zavar, amely átjut a zavarszűrőkön, azok egy része ellen viszont a trafó sem védelem.

A VALÓBAN szemétmentes 230 voltot kb így képzelem el:

- a hálózati 230 volt bekerül egy fémdobozba, ahol több fokozatú 50Hz-es felüláteresztő szűrőn megy át

- innen átmegy egy másik fémdobozba (elválasztott üregbe), ahol közel tökéletes egyenáramot csinálsz (graetz + brutáisan túlméretezett puffer)

- a következő üregben ez az egyenáram szuper alacsony frekvenciára (max 5 Hz) méretezett felüláteresztő szűrőn megy át

- a következő üregben ebből az egyenfeszültségből egy (50 Hz-es színuszgenerátorról meghajtott) "A" osztályú erősítő állítja azt az új, VALÓBAN szemétmentes 230V-os hálózatot, amely méltó akár egy Ongaku energiaellátására is ;)

Előzmény: stevie-13 (62767)
Szirty__ Creative Commons License 3 napja 0 0 62769

Helló stevie-13!

"Ez utóbbi."

A zenehallgatás szubjektív (egyesek számára szinte már spirituális) élmény, nagyban függ az ember fiziológiai állapotától.

Ezzel nekem nincs bajom, aki szerint egy aranyozott félmilliós 230V-os tápkábeltől jobban szól, az hallgassa úgy ha teheti (bár mértéktelen pazarlás, viszont ez egy másik kérdéskörbe tartozik).

De magyarázni hogy ez attól van hogy az arany a csatlakozóban másmilyen péntek este mint csütörtökön az már nem annyira jó.

Sajnos emiatt ebben a kérdésben korrekt, tárgyilagos vita nem jöhet létre. Flame lesz belőle szinte mindig.

Előzmény: stevie-13 (62765)
GeriSoft07 Creative Commons License 3 napja 0 0 62768

Es arra nem gondoltal, hogy pusztan az szamit, ejjel a kornyezeti zajok, autok, szomszedok csokkennek es ettol te nyugodtabb vagy es jobban a zenere koncentralsz?

Előzmény: stevie-13 (62765)
stevie-13 Creative Commons License 3 napja 0 0 62767

tovabbra is varom valaszod a muszere meres valaha megtortentere

Például a frekvenciaátvitele 50 Hz felett meredeken esik, 1 kHz-nél már mínusz 30 dB.

Továbbá különböző elnyomásokat lehet mérni.

Előzmény: GeriSoft07 (62763)
Vargham Creative Commons License 3 napja 0 0 62766

> akkora bullshit, mintha azt mondanám, alkáli elemről szebb képet készít a kamera mint ni-cd akkuról

Pedig sokan hisznek ilyesmikben. Én egyszer olyat hallottam, hogy a DIGITÁLIS videokamera szebb képet rögzít SONY szalagra, mint JVC-re. Kérdeztem a sráctól, hogy a videó adatfolyam ugyanennyire kényes-e a merevlemezek márkájára, de nem értette a kérdést...

Előzmény: GeriSoft07 (62703)
stevie-13 Creative Commons License 3 napja 0 0 62765

Engem az érdekelne, hogy ha a hifi berendezéseden a szennyezett időszakban csak a süket csendet hallgatod, akkor konkréten hallod ezeket a zavarjeleket, amik a zene mellett is jelen vannak?

Vagy a zavarást konkrétan nem hallod, csak azt hogy máshogy, rosszabbul szól a zene a jelenlétükben?

Ez utóbbi.

Előzmény: Szirty__ (62764)
Szirty__ Creative Commons License 3 napja 0 0 62764

Helló stevie-13!

Nem vitás, hogy a fogyasztók termelnek "zajt" amik a hálózaton visszajutva más készülékekhez is eljut. Főleg az elektronikus kapcsoló üzemű tápegységek, frekvenciaváltók elterjedése óta szaporodtak el.

Ezt hálózat szennyezésnek hívják. A lényege az, hogy a szennyezett hálózatban sem a feszültség lefolyása sem az áram lefolyása (időben) nem szinuszos, felharmonikusokkal terhelt. A torzulás főleg az áramban jelentkezik, a 60-70%-ot is elérheti, tehát rendkívül nagy mértékű is lehet.

Az olcsó fúrógép és a TV nem biztos hogy jó példa volt, mert szerintem ott az elektromágneses úton terjedő zavarást látod.

Engem az érdekelne, hogy ha a hifi berendezéseden a szennyezett időszakban csak a süket csendet hallgatod, akkor konkréten hallod ezeket a zavarjeleket, amik a zene mellett is jelen vannak?

Vagy a zavarást konkrétan nem hallod, csak azt hogy máshogy, rosszabbul szól a zene a jelenlétükben?

Előzmény: stevie-13 (62762)
GeriSoft07 Creative Commons License 3 napja 0 0 62763

Miutan a tapegysegben kiszurom az osszes tusket, brummot, nem zavarhat semmi

ellenben az 1:1 trafo kimeneten meg ugyanazok a tuskek atjonnek, sot, az onindukcio okozta lecsengo felharmonikusokkal dusitva

tovabbra is varom valaszod a muszere meres valaha megtortentere

Előzmény: stevie-13 (62762)
stevie-13 Creative Commons License 3 napja 0 0 62762

Mit jelent a "piszkos" áram, hogyan tudom, és milyen mérőeszközökkel kimérni? Mik a tiszta áram jellemzői?

A "piszkos" áram azt jelenti, hogy az azonos hálózatban lévő készülékek zavarjeleket sugároznak vissza a hálózatba, és ezek a zavarjelek interferenciaként megjelennek az érzékeny audio/video készüléked tápegységében.

Ha a szomszéd lakásban egy olcsó fúrógéppel fúrnak, akkor magad is látod a zavarjeleket a tévéden, de az érzékeny AV készülékek ennél sokkal kisebb zavarokat is megéreznek. Egy egyszerű számítógép monitor vagy akár egy telefon töltő is csúnya dolgokat tud művelni, ha a szomszéd szobában van. Ha pedig három háztömbnyire van egy pékség, ahol egy bazinagy tésztakeverő berendezést kötöttek a hálózatra, akkor azt is meghallod a Beethoven alatt....

Egy sűrűn lakott városrészben egyszerűen elkerülhetetlen, hogy ne szivárogjon vissza a hálózatba egyszerre több tucatnyi elektromos alkalmazás zavaró jele. Legalábbis napközben.

A legjobb műszer az emberi fül. Ha valaki rendelkezik egy hifi rendszerrel, és az éjszakai órákban (amikor kevesebb zavar táplálódik vissza a hálózatba) "jobban szól" a zene, mint mondjuk késő délután, akkor érdemes kipróbálnia egy leválasztó transzformátort, és a nap tetszőleges szakaszában megkapja ugyanazt az "éjfél utáni" hangminőséget.

Itt egy érdekes írás erről a témáról angolul:

http://www.psaudio.com/pauls-posts/length-matters-not/

Előzmény: Coldspot (62756)
Jahno Creative Commons License 3 napja 0 0 62761

Taposőcsatornákat nekem irodai környezetben elég jól ki bírták lapítani. Egy darabig bírja, de aztán cserés. Biztos vannak jobb terherbírásúak, de passz, nem szeretem, csak a szopás van ilyesmikkel.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62760)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 0 62760

"Lakásban, ajtóküszöb előtt a szoba felőli oldalon hogyan kell helyesen átvezetni a vezetékeket?"

1: Sehogy, mert rendes mechanikai védelem híján életveszélyes (pl cipekedés közben ráteszed az akvárium vas lábát, ami kivágja a kábelt, hozzáér fázishoz, te meg elterülsz), az ilyesmit az ajtó FELETT tessék átvezetni.

2: Vas védőcsőben (vízcsőben) mehet.

3: Vannak gyári, padlóra lerakható kábelcsatornák, ezeknél a gyártó vállalja a felelősséget a megfelelő mechanikai védelemért.

4: Kábelt padlóba mélyen bevésni, biztonságos vastagságban betonnal fedni.

Lehet választani.

Előzmény: paplanfa (62710)
stevie-13 Creative Commons License 3 napja 0 0 62759

kissé mintha kerülnéd az általam felvetett témát: szerinted egyértelműen felismernék-e a kiállítás audiofil látogatói, hogy a pár százezres erősítő házába rejtett milliós Ongaku valójában egy sokkal magasabb kategória? Vagy fordítva: lebukna-e egyértelműen egy összehasonlító teszten egy Ongaku házába épített, eggyel alacsonyabb kategóriás erősítő?

Igen, a tapasztalt zenehallgatók 10-ből 10 esetben egyértelműen meg tudnak különböztetni egymástól két készüléket.

Vakteszten is.

Amúgy a készülékház rettenetesen fontos konstrukciós elem, a csöves erősítőknél meg pláne, így egyszerűen nem létezik olyan, hogy egy Ongakut "beépítünk" egy másik készülék dobozába.

Az Ongakuról nyilatkozzon Kondo mester vagy Peter Qvortrup, de a Pointe erősítők készülékháza meglehetősen spéci, legyen szó az anyagválasztásról (mi alumíniumot használunk, a drága AN erősítők tiszta rezet), a ventilláció megoldásáról, az áramköri lapok rögzítéséről, a merevítésekről, vagy akár a készüléklábakról (vagy a készüléklábak rögzítéséről).

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62758)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 0 62758

"Alapvetően méltósággal szoktam tűrni, hogy a hobbimat a róla mit sem tudó emberek lenéző mosollyal és kézlegyintéssel intézzék el,"

Egy időben én is foglalkoztam hifivel, persze mivel nem vagyok sem bűnöző sem politikus, ezért arany árú készülékek vásárolgatása helyett inkább magam kísérleteztem (főleg erősítő és hangfal területeken).

", de arra azért érzékeny vagyok, ha a hobbim képviselőit azzal vádolják, hogy hülyék vagy - horribile dictu - süketek."

Már volt szó árak pontosításáról és volt megsértődés is... kissé mintha kerülnéd az általam felvetett témát: szerinted egyértelműen felismernék-e a kiállítás audiofil látogatói, hogy a pár százezres erősítő házába rejtett milliós Ongaku valójában egy sokkal magasabb kategória? Vagy fordítva: lebukna-e egyértelműen egy összehasonlító teszten egy Ongaku házába épített, eggyel alacsonyabb kategóriás erősítő?

Előzmény: stevie-13 (62744)
Jahno Creative Commons License 3 napja 0 0 62757

Ha egyszer nagyon sok pénzem lesz, akkor azért fogok 16 egyforma rendszer venni, hogy valakivel kipróbáltassam, valóban meghallja-e a különbséget a bejáratott és a nem bejáratott rendszer közt.

Előzmény: stevie-13 (62754)
Coldspot Creative Commons License 3 napja 0 0 62756

A leválasztó trafó zseniális megoldás lehet, ahol az áram “piszkos,” máshol azonban egyszerűen nincsen rá szükség. 

Mit jelent a "piszkos" áram, hogyan tudom, és milyen mérőeszközökkel kimérni? Mik a tiszta áram jellemzői?

Válaszod előre is köszönöm.

Előzmény: stevie-13 (62754)
C20NE Creative Commons License 3 napja 0 0 62755

Ha mashol nem fer el en bizony atvezetnem csak kotnek utanna egy varazsdobozt ami az athallasat a rossz aramnak megszunteti...📺

Előzmény: paplanfa (62753)
stevie-13 Creative Commons License 3 napja 0 0 62754

Meg a hifi "szakértők" is.

Nem nagyon tudok mást mondani: akit az itt elhangzottak alapján esetleg érdekelne, mégis mire jó ("hogyan szól") egy high-end audio rendszer, miben másabb/jobb annál, mint amit általában otthon hallgat, azt szívesen látjuk egy demóra a bemutató szobánkban, illetve a feltehetően szeptemberben megtartandó nyílt napunkon.

Komoly tápkábelt, leválasztó trafót bárkinek szívesen adok kölcsön egy otthoni próbára. Mind a kábel, mind a leválasztó trafó "működik" tévék és kivetítőrendszerek esetében is.

Az elérhetőségem publikus.

Előzmény: pajaci (62750)
paplanfa Creative Commons License 3 napja 0 0 62753

Hűűűű, ez tényleg nem jutott eszembe, de istenkirály ötlet! A Tv koaxkábelt is áthúzhatom ugyanott?

Előzmény: C20NE (62752)
C20NE Creative Commons License 3 napja 0 0 62752

Egy fem csempe elvedo amiben elvezeted a drotot es szigoruan arany kabellel meg EPH-ba is kotod.

🔌

Előzmény: paplanfa (62749)
pajaci Creative Commons License 3 napja 0 0 62751

:-))))

Előzmény: paplanfa (62749)
pajaci Creative Commons License 3 napja 0 0 62750

Meg a hifi "szakértők" is.

Előzmény: C20NE (62746)
paplanfa Creative Commons License 3 napja 0 0 62749

Van egy ongaku erősítőm amit szeretnék használni, viszont a szobában az ajtóküszöb előtt, a szoba felőli oldalon kell átvezetnem a 80e Ft-os tápkábelt. Hogyan kell helyesen átvezetni a  vezetékeket? Egyelőre szaniterszilikonnal a pvc padlóhoz van  csipkedve. Létezik olyan küszöboldalba rakható izé ami taposófedélként működik?

pajaci Creative Commons License 3 napja 0 0 62748

Paff!

Előzmény: stevie-13 (62745)
C20NE Creative Commons License 3 napja 0 0 62747
Előzmény: C20NE (62746)
C20NE Creative Commons License 3 napja 0 0 62746

A borszakertok speciel igen gyakran megbuknak a vakteszteken....

Előzmény: stevie-13 (62744)
stevie-13 Creative Commons License 3 napja 0 0 62745

Egy hangrendszernek különben is a hangfal a fő meghatározó alkotó eleme, úgyhogy erősítőből jó az "olcsó" is vasalózsinórral, meg mm kábellel a hangfalakhoz.

Akitől ezt hallottad, annak a véleményére ne adj túl sokat, amikor magadnak akarsz zenelejátszó rendszert összeállítani.

Előzmény: pajaci (62743)
stevie-13 Creative Commons License 3 napja 0 0 62744

A híres Ongaku meg lehet, hogy a valóságban nem tud többet,mint amit a műszerek is mutatnak, csak éppen a sznob hisztéria hozzáadódott az árához.

Alapvetően méltósággal szoktam tűrni, hogy a hobbimat a róla mit sem tudó emberek lenéző mosollyal és kézlegyintéssel intézzék el, esetleg a villamosipari szakközepet végzettek mindenféle keresztkérdéseket tegyenek fel a mérésekkel kapcsolatban, de arra azért érzékeny vagyok, ha a hobbim képviselőit azzal vádolják, hogy hülyék vagy - horribile dictu - süketek.

Ahogy a borszakértők nem fognak összekeverni egy Kopár dűlőről származó villányi portugiesert egy alföldivel, a bringások is tudják, miért érdemes többet adni egy Shimano Deore XT hátsó váltóért, mint egy Alivióért, és a futók is megtanulják, miért jobb egy 50 ezres "high-end" Nike futócipő egy teszkósnál, úgy az audiofilek is - nagy általánosságban - elég ügyesen meg tudják különböztetni a fülükkel hallható dolgokat. Tudod, gyakorlat (és persze érdeklődés) teszi a mestert.

Ellentétben sok más területtel (például a futócipőkkel vagy a kerékpár váltókkal), a high-end audióban nincs vásárlás próba nélkül. Az első találkozás a készülékkel a kereskedőnél történik egy meghallgatásos teszt során, és ha tetszik a hangzás, akkor a vevőjelölt elviheti az otthonába, a saját rendszerébe kipróbálni a készüléket.

Nagyon rosszindulatú dolog azt gondolni, hogy valaki úgy választ high-end készüléket magának, hogy csak és kizárólag a sznobizmus vezérli. Ebben az esetben nekünk, hangsúlyozottan Made in Hungary cégként nem is nagyon lenne esélyünk készüléket eladni.

Büszkén mondhatom, hogy az általunk tervezett és gyártott erősítőket éppen elégszer hallják jobbnak a "márkás," "nyugati" konkurenciánál ahhoz, hogy a Pointe márkanév immár a 22-ik születésnapját ünnepelje :-)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62737)
pajaci Creative Commons License 3 napja 0 0 62743

Egy hangrendszernek különben is a hangfal a fő meghatározó alkotó eleme, úgyhogy erősítőből jó az "olcsó" is vasalózsinórral, meg mm kábellel a hangfalakhoz.

Garfield007 Creative Commons License 3 napja 0 0 62742

Sztivi azt hiszem megragadtad a lényeget :-)))

Előzmény: stevie-13 (62741)
stevie-13 Creative Commons License 3 napja 0 0 62741

Kíváncsi lennék, hogy ha egy két milliós Ongakut áttennénk egy másmilyen dobozba és egy hifi kiállításon odatennénk tizediknek a többi kipróbálható (szintén csöves) 200 ezer forintos erősítő közé, akkor akadna-e olyan vájtfülű látogató, aki felkiáltana, hogy "hohó, ez sokkal jobb az összes többinél!"

Az Ongaku nem kétmilliós, hanem 20 milliós.

200 ezerért nemigen kapsz semmilyen komplett csöves erősítőt.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 0 62740

...és ugyanott a kiállításon egy Ongaku dobozába egy valamivel olcsóbb erősítőt belerakva,

merné-e kiáltani valaki, hogy a király meztelen? ;)

Teaway Creative Commons License 3 napja 0 0 62739

Ami ebben a hozzászólásban van ► link

Előzmény: pajaci (62697)
C20NE Creative Commons License 3 napja 0 0 62738

Szerintem nincs!

Előzmény: GeriSoft07 (62736)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 0 62737

Én valahol ott húznám meg a zenei sznobéria határait, amikor a kifinomultság olyan magasságokba csap, hogy egy vakteszten a zsűri a a függöny mögötti hangfalakból szóló audiofil CD-t egyértelműen élethűbbnek hozzák ki, mint a hangfalak mellett megbújva játszó hús-vér zenészek játékát :)

A híres Ongaku meg lehet, hogy a valóságban nem tud többet,mint amit a műszerek is mutatnak, csak éppen a sznob hisztéria hozzáadódott az árához.

Kíváncsi lennék, hogy ha egy két milliós Ongakut áttennénk egy másmilyen dobozba és egy hifi kiállításon odatennénk tizediknek a többi kipróbálható (szintén csöves) 200 ezer forintos erősítő közé, akkor akadna-e olyan vájtfülű látogató, aki felkiáltana, hogy "hohó, ez sokkal jobb az összes többinél!"

;)

Na EZ az igazi pártatlan vakteszt, nem amikor jó előre azt hipnotizálják duruzsolják a füledbe, hogy most majd milyen páratlan élményben lesz részed, mert ez itt egy valódi Ongaku...

Előzmény: stevie-13 (62731)
GeriSoft07 Creative Commons License 3 napja 0 0 62736

Ittmeg csak nem is arrol beszelek, szubjektiv hallasra lehet e jobb egy muszakilag gyengebb szerkezet, mert a ful mar csak ilyen, nem biztos hogy jobb a jobb

en arrol faggatom, hogy van e merheto hatasa egy ilyen trafonak. Tehat valos kulonbseg, ami barmilyen jelenlegi meromuszerrel kimutathato

es nem csak marketingmaszlag

Előzmény: C20NE (62733)
C20NE Creative Commons License 3 napja 0 0 62735

Igen!

Előzmény: stevie-13 (62734)
stevie-13 Creative Commons License 3 napja 0 0 62734

de ez nem mernoki kerdes

Biztos? :-)

Előzmény: C20NE (62733)
C20NE Creative Commons License 3 napja 0 0 62733

Ertem en, mirol beszelsz! Ez a marketing! Kell persze hozza par sznob is de ez nem mernoki kerdes, ezert is nem talalsz erto fulekre ilyen helyeken 🎺

Jahno Creative Commons License 3 napja 0 0 62732

"és egyáltalán nem ritka, hogy a szubjektív meghallgatás a gyengébbre mért erősítőket hozza ki jobbnak."

Éppen mondani akartam, de lelőtted a poént.

stevie-13 Creative Commons License 3 napja 0 0 62731

Torzitasmero egzaktabb lenne ott a szemedre sem kell hagyatkozni, de az az erzesem, hogy nem lenne merheto a kulonbseg.

Az attól függ, pontosan milyen torzítást akarsz/tudsz mérni :-)

A hifi egyik nagy problémája, hogy nem nagyon ismertek a "jó hang" paraméterei. Nyilván vannak alap mérések, frekvenciaátvitel, jel-zaj viszony, amik egy bizonyos szint alatt biztosan rontják az élményt.

Viszont azt nem lehet kijelenteni, hogy az az erősítő fog "jobban" szólni, aminek szélesebb a frekvenciaátvitele vagy jobb a jel-zaj viszonya (nyilván egy bizonyos minimum felett). Ugyanez vonatkozik az összes alap paraméterre, amit a katalógusokban meg szoktak adni.

Amíg a hifi elterjedt hobbinak számított, mindenféle új paraméter került be a mérések közé, például az intermodulációs torzítás, ami viszonylag új dolog, és a sima harmonikus torzításnál valóban jobban modellezi a zene szövetét - de persze ez is csak egy modell, és sajnos az sem jelenthető ki nagy biztonsággal, hogy mindig az alacsonyabb IM torzítást produkáló erősítő hangja a "jobb."

A kétfrekvenciás IM torzítás után pontosabb lett a modell, elkezdték mérni a sokfrekvenciás IM torzítást, aztán bejött paraméternek a különbségi torzítás.

De hangsúlyozni kell, hogy ezek is mind modellezésen alapszanak - meghatározzák, milyen jelszinten, milyen frekvenciákkal történik, az értékeléshez milyen szűrőket használnak.

Így aztán, ha összemérünk tíz, hasonlóan árazott erősítőt, minden mérés más sorrendet eredményez, és egyáltalán nem ritka, hogy a szubjektív meghallgatás a gyengébbre mért erősítőket hozza ki jobbnak.

Minden erősítők űbererősítője, a huszonmilliós Audio Note Ongaku például a hagyományos mérési eljárások során nem alakít nagyot, sőt, a felső átviteli frekvenciája például éppen csak eléri az emberi fül által még hallható 20 kHz-t, a jel-zaj viszonya pedig a 100 ezer forintos kategória szintjét tudja, a torzítás értékei is átlagosak. Nem mintha az 5% THD mellett elért 2 x 27W teljesítmény olyan bátor lenne :-)

Aztán, mit ad isten, mégis sokan a fél karjukat odaadnák, hogy Ongakujuk legyen. (Magyarországon két példányt adtak el belőle.)

Tehát sok mindent meg tudunk mérni, többnyire modellezéssel - de a "hangzást" azt nem.

Csak az agyunkba épített műszerekkel.

Előzmény: C20NE (62719)
GeriSoft07 Creative Commons License 3 napja 0 0 62730

Pusztán annyit bizonyítana, hogy van e bármi különbség a két megoldás közt

mivel az, hogy "én hallom" az nem bizonyít semmit, ha nincs különbség

Előzmény: stevie-13 (62726)
Garfield007 Creative Commons License 3 napja 0 0 62729

Azt amit minden hifista hallani vél :-)

C20NE Creative Commons License 3 napja 0 0 62728

Azt a 80.000 ft -ot ami miatt erdemes megvenni a cuccot. A hatast...🃏

C20NE Creative Commons License 3 napja 0 0 62727

Ha a doboz nelkul csinalod ketszer akkor sem lesz teljesen egyforma, nemhogy dobozzal. 🎶

Előzmény: GeriSoft07 (62724)
stevie-13 Creative Commons License 3 napja 0 0 62726

Pc-re kötött szkóp fogod a cuccot, lenyomsz vslami jó teszt cd-t vagy Diane Krall-t :) elmentjük berakod a trafód, lejátszuk, elmentjük a két görbét mint grafikon szinkron után kivonjuk egymásból ami marad, az a különbség amit a doboz okoz

Még mindig nem világos, milyen paramétert akarsz mérni ezzel az eljárással.

Előzmény: GeriSoft07 (62724)
pajaci Creative Commons License 3 napja 0 0 62725

Olyan az mint az 1millió dolláros karóra. Gyakorlatilag nem pontosabb egy száz dollárosnál, viszont fel lehet vágni vele.

Előzmény: pajaci (62722)
GeriSoft07 Creative Commons License 3 napja 0 0 62724

Pc-re kötött szkóp

fogod a cuccot, lenyomsz vslami jó teszt cd-t vagy Diane Krall-t :)

elmentjük

berakod a trafód, lejátszuk, elmentjük

a két görbét mint grafikon szinkron után kivonjuk egymásból

ami marad, az a különbség amit a doboz okoz

ha több hullám van rajta mint egy kóma osztály eeg-je, szólj

Előzmény: stevie-13 (62716)
Garfield007 Creative Commons License 3 napja 0 0 62723

Már megint a 80e forintos tápkábelnél tartunk? :-))))

Előzmény: Jahno (62717)
pajaci Creative Commons License 3 napja 0 0 62722

Az nekem se mert irreálisan drága, és általában nem jobb egy ügyesen összerakott diy cuccnál.

Előzmény: C20NE (62721)
C20NE Creative Commons License 3 napja 0 0 62721

Én tobbet sem! A highend nem nekem van kitalalva 😀

Előzmény: pajaci (62720)
pajaci Creative Commons License 3 napja 0 0 62720

1% torzítást nem hallasz meg füllel.

Előzmény: C20NE (62719)
C20NE Creative Commons License 3 napja 0 0 62719

Torzitasmero egzaktabb lenne ott a szemedre sem kell hagyatkozni, de az az erzesem, hogy nem lenne merheto a kulonbseg.

cucu Creative Commons License 3 napja 0 0 62718

Röntgen jelet? Mert az X azt jelenti!

Jahno Creative Commons License 3 napja 0 0 62717

Erősítőmmel azt csinálták, hogy beküldtek az elején X jelet, végén kijött Y jel. Aztán ebből kiindulva ugyanezzel a módszerrel megnézzük, majd cserélünk tápkábelt, megnézzük, hogy mennyire változott.

Előzmény: stevie-13 (62716)
stevie-13 Creative Commons License 3 napja 0 0 62716

Na itt szólna a dologba az oszcilloszkóp képe, de ugye Egely is mentálisan forgatja energiakerekét

És te mit mérnél pontosan egy oszcilloszkóppal?

Előzmény: King_of_Giants (62708)
stevie-13 Creative Commons License 3 napja 0 0 62715

A harmadig +oldás, olyan szavakat összekeverni a reklámban, amit egy l/user nem mer megkérdezni, mertmég lenéznék a menők, hogy az mi.

Ha nem adunk műszaki leírást, akkor az a probléma, hogy miért nincs műszaki leírás.

Ha van műszaki leírás, akkor meg éppen az a gond, hogy nahát milyen bonyolult, meg nem lehet érteni.

Nehéz kenyér ez :-)

stevie-13 Creative Commons License 3 napja 0 0 62714

Még mindig maradt egy kérdésem, emlitve hogy nem értek hozz hiEnd szinten/sem/ Mi a hangforrása azoknak a szuper cuccoknak? Bakelit lemez vagy CD?

Ezek mellett újabban (és egyre gyakrabban) nagy felbontású digitális felvétel is.

A CD hangja önmagában, ha lehet igy kérdezni, az a felűlmúlhatatlan szuper hang, egy etalon és az már csak romolhat?

A CD hangja papíron valóban kompromisszumos, a gyakorlatban viszont sok rendszer nem tudja azt sem kihozni belőle, ami benne van.

Minden hiányossága ellenére CD-ről igen jó hangot lehet csinálni.

Előzmény: King_of_Giants (62705)
cucu Creative Commons License 3 napja 0 0 62713

toroid

cucu Creative Commons License 3 napja 0 0 62712

Nem tudni...

Előzmény: paplanfa (62710)
kolini Creative Commons License 3 napja 0 0 62711

köszönöm a válaszod!

A vízszintes csövezés az lesz, eddig kátránycsöves, kátrányszagú szövettel borított alu vezeték volt.

Nem jobb a két soros csövezés?,

A későbbi bővítésre gondolva, a lámpákat külön is akarom kapcsolni, az külön vezetékkel oldható csak meg, jól gondolom?

A földelést láttam már szobában is, leszúrták a hosszú vaspálcát az egyik konnektor csoport alá, úgy tudom utána le kell mérni hogy jól sikerült-e!

Nem tudom hogy ez a szobában szabályos e?

230-as dobozt hova kell rakni?

Ha jól értem az internetnek nem kell doboz, csak végigfut a padlásról a cső az alsó dobozig?

Előzmény: King_of_Giants (62672)
paplanfa Creative Commons License 3 napja 0 0 62710

Lakásban, ajtóküszöb előtt a szoba felőli oldalon hogyan kell helyesen átvezetni a vezetékeket? Az a szürke egybeöntött 2+f-es 1,5-ös rézkábel van ott, egyelőre szaniterszilikonnal a pvc-hez  csipkedve. Létezik olyan küszöboldalba rakható izé ami taposófedélként működik?

Jahno Creative Commons License 3 napja 0 0 62709

De a két fényképezőmet is a kezedbe adhatom, attól függ mennyire értesz hozzá, igazából azt mondom, hogy itt egy bejárati ajtó, töltse ki a képet, legyen függőleges/vízszintes. Egyikkel nem fog sikerülni. Másikkal jobban, talán elsőre is.

Állványom ugyanez, 10ezer pénz körül nem tudja megtartani vízszintesen a gépet és beállítani sem bírod, holott 3Ds gömbfejes:

https://www.flickr.com/photos/mjahno/16328345572/

Pont ezért csináltam, jobbra dől. A kb. 60ezres állványommal már megcsinálom. És akkor van 400ezres is, ami megint másra jó, remélem még van piaca, mert minden felesleget kicsapok a házból.

Előzmény: stevie-13 (62683)
King_of_Giants Creative Commons License 3 napja 0 0 62708

Nem Zulu varázslat kell egy szar cucchoz hanem egy jo cucc varázslat nelkul."

A harmadig +oldás, olyan szavakat összekeverni a reklámban, amit egy l/user nem mer megkérdezni, mertmég lenéznék a menők, hogy az mi.

"A speciális torroid kapacitivszegényen tekerve szárnyakat ad"

A korábbi linken az audiofil kérte a villanyszerelőket hogy porcelán biztositékokat rakjanak neki fel

Beintettek neki

A másik HiEnd user biztositékot rak be a készülékébe, nagyobb áramút persze mert annak vastagabb a vezetéke, nem törödve, vagy csak kicsit, azzal hogy ha egy 15A-es van egy 5A-es helyett tönkre mehet a készüléke

Érezhetően jobb lett a hang

Na itt szólna a dologba az oszcilloszkóp képe, de ugye Egely is mentálisan forgatja energiakerekét

Előzmény: C20NE (62702)
pajaci Creative Commons License 3 napja 0 0 62707

Ez például eltávolít sok zavart, be is van építve minden kapcsoló üzemű táp elejére.

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=133686610&t=9178110&openwith=1

Előzmény: King_of_Giants (62698)
Jahno Creative Commons License 3 napja 0 0 62706

Ez legalább könnyebben mérhető, mert nem mindegy, hogy 6 kép/másodperc a sorozat, vagy enyémnél már 40 másodperc, esetleg beépített ND szűrő, vagy a galambot 15 méterről már nem tudod rendesen leképezni és lassú a fókusz, vagy lefényképezed 200 méterről. Esetleg amikor a kisebb gépnek elfogy a fény, addig egy komolyabb cucc még röhögve rendeset csinál. Elég egyszerű szemléltetni. Bár kipróbálhatnánk, hogy ilyen cuccnál 10 alkalommal véletlenszerűen kicseréljül az utolsó méter kábelt, aztán meg kellene vizslatni, hogy szkóppal mérhető-e vagy meghallod-e. Nekeme gy szintig sikerült, utána erőteljes parasztvakítás. Mint a jó drága HDMI kábel, az különösen tetszik :-) Meg az is, hogy én vizuálban olyan márkát használok, ami a hifistáknak nem szokott bejönni, cserébe nekem az a minőség, ha elvihetem 30-80 méterre, stabil a csatija, nem dobja el az eszköz. Amikor a fél méteresek 10ezresekbe kerülnek, ott kezdődik a vicc kategória, de digitális jelnél biztos valóban jobb lesz.

King_of_Giants Creative Commons License 3 napja 0 0 62705

Még mindig maradt egy kérdésem, emlitve hogy nem értek hozz hiEnd szinten/sem/

Mi a hangforrása azoknak a szuper cuccoknak? Bakelit lemez vagy CD?

A CD hangja önmagában, ha lehet igy kérdezni, az a felűlmúlhatatlan szuper hang, egy etalon és az már csak romolhat?

Előzmény: King_of_Giants (62700)
Jahno Creative Commons License 3 napja 0 0 62704

Nyugalom, ezt én sem értem. Igaz a vízszintezőt sem, mert ami a gépben van, az elég pontos bír lenni, amúgy segédvonalakat használok. Ami állávnyon volt buborékos, az olyan izé, nem egy precíz darab. Össze kellene építeni valami fél méteressel. Ilyen gömbfejből és gimbalból ezer+1 fajta van, ezt meg kell néznem rendesen, hogy kiritizáljam. Nagyobb állványom meg szerintem meghirdetem, évek óta nincs használva, vége a biznisznek, aztán lehet lövök valami ilyesmit:

http://www.adorama.com/BG468MGQ6.html

Ez legalább már működik és nem prototípus :-D

Előzmény: King_of_Giants (62687)
GeriSoft07 Creative Commons License 3 napja 0 0 62703

A példa rossz

a kamerák közti különbség nem csak látható, mérhető is

ami meg a trafót és a karbon-arany betápkábelt illeti, akkora bullshit, mintha azt mondanám, alkáli elemről szebb képet készít a kamera mint ni-cd akkuról

a trafó meg hogy más a hang ha másik kismegszakitó van fent, na hagyjuk

ha egyetlen valós méréssel (értsd hiteles oszcilloszkóp görbékkel) ki tudod mutatni, várlak szeretettel

addig csak vicc, hogy ha az erősítőmben lévő toroid elé teszek még egyet, akkor szebb lessz a DC símasága a diódahíd és a 20.000uF kondipakk után

C20NE Creative Commons License 3 napja 0 0 62702

A rossz áram egy marketing fogalom. A zavarok helyesen tervezett es kivitelezett tapegysegekkel tűnnek el pontosabban csökkennek le a szjkseges mértékben. Nem Zulu varázslat kell egy szar cucchoz hanem egy jo cucc varázslat nelkul.

Előzmény: King_of_Giants (62698)
Jahno Creative Commons License 3 napja 0 0 62701

Én olyat láttam, aki nem épített ki, de túlbonyolította. Meg spéci kenőccsel kellett kenegetni megszakítónál a csatlakozásokat. Mondom, legyen egyenletes akkus cucc, abban tán hiszek, Te meg nyugodtan cserélj kábelt a trafóházig. Esetleg trafóház után is lehet próbálkozni.

Előzmény: stevie-13 (62696)
King_of_Giants Creative Commons License 3 napja 0 0 62700

Az első sokk, avagy a lakásfelújítás hatása az emberi szervezetre"

Ja, a villanyóra volt addig a ludas. Egy kommentelő meg váltig állitja, hogy

" sima porcelán biztosítót" szabad berakni, mert a kismegsz. is rontja az egészet

Ez igy van, nálam Genertel van biztosítónak berakva

Lám a villanyszerelők az audiofon rendszerhez is értenek!

Mennyi mindenre kell  figyelni ami zenél körülöttünk. Az én FX-1050-em is szebben szólna

Előzmény: stevie-13 (62696)
King_of_Giants Creative Commons License 3 napja 0 0 62699

Eistein már elavult

Ez jobban közeliti a valót "A Föld IQ-ja állandó, a népesség meg nő"

:)

Előzmény: pajaci (62690)
King_of_Giants Creative Commons License 3 napja 0 0 62698

Persze hogy tudtam, csak nem sejtettem :)

De hogy tünnek el a felharmonikusok, pontosabban mi a rossz áram?

Merugye az egész hangrendszerben hálózati brum biztos nincs, ez alapvető

Erre nem kaptam még választ

Előzmény: C20NE (62689)
pajaci Creative Commons License 3 napja 0 0 62697

Melyiket?

Előzmény: Teaway (62693)
stevie-13 Creative Commons License 3 napja 0 0 62696

jön a kiselosztótól a villany a sima 1.5-esen, ilyenolyan dugaljból

Te csak azt hiszed :-)

Sok hifista épített ki külön tápösvényt a rendszeréhez (én is), és bizony a kismegszakítók között is vannak audiofil, "jó hangú" darabok, meg vacakok, amik csak a mosogatógéphez valók ;-)

A

Itt egy interjú a magyar high-end élet egyik legnagyobb tiszteletnek örvendő megmondóemberével, Darvas Lászlóval. Érdemes elolvasni:

http://www.sztereomagazin.hu/interjuk/darvas+laszlo++a+mester+es+tanitvanyai.html

Aztán egy hifi blogger beszámolója a lakásfelújításáról:

http://audiolife.blog.hu/2013/09/07/jart_utat_jaratlanert_kalandok_a_villanyarammal

Előzmény: Jahno (62684)
C20NE Creative Commons License 3 napja 0 0 62695

amikor felbehajtod a drótot es elkezded tekerni hany szal van a kezedben? A bifillaris általános fogalom két tekercset eredmenyez amit ugy kapcsolsz ahoy akarsz es nem csak arra használják pl. Ellenállás gyártásban hogy indukcioszegeny legyen.

Előzmény: cucu (62694)
cucu Creative Commons License 3 napja 0 0 62694

Persze hogy mást! Teljesen!

Előzmény: C20NE (62692)
Teaway Creative Commons License 3 napja 0 0 62693

Látom, megnézted a linket :)

Előzmény: pajaci (62690)
C20NE Creative Commons License 3 napja 0 0 62692

Szerinted én mast irtam ? ;-)

Előzmény: cucu (62691)
cucu Creative Commons License 3 napja 0 0 62691

A bifiláris az az, hogy a vezetéket közepénél félbe hajtod és így tekercseled fel a csévetestre.

Előzmény: C20NE (62689)
pajaci Creative Commons License 3 napja 0 0 62690

"A világon két dolog végtelen: a világegyetem és az emberi hülyeség. Bár az elsőben nem vagyok biztos.

Albert Einstein"

C20NE Creative Commons License 3 napja 0 0 62689

A kapacitás szegény csak annyi hogy térben ekl van szigetelve egymástól a primer es a szekunder es csak mágneses csatolás van kozottuk.

A bifillaris csak annyi hogy osszefogsz két szal drotot es igy tekercseled ezaltal a két tekercs gyakorlatilag azonos lesz am jelentős kapacitív csatolás lesz kozottuk.

Előzmény: King_of_Giants (62682)
stevie-13 Creative Commons License 3 napja 0 0 62688

Oda nem jó tápkábel kell, hanem akkor már akupakk és kész.

Valóban az az ultimate megoldás. Nem kevés high-end audio készülék van, ami kifejezetten valamilyen akkumulátorról működik. Csak egy rendes teljesítményű csöves végfokhoz azért már kevés, amit a mai akksik tudnak.

Azt ne mondd, hogy jön a kiselosztótól a villany a sima 1.5-esen, ilyenolyan dugaljból és majd pont az utolsó 1.5 méter tápkábel teszi rendbe, vagy rontja el.

Pedig de. Az az "utolsó 1.5 méter" az nem csak összeköt, hanem le is választ.

Előzmény: Jahno (62684)
King_of_Giants Creative Commons License 3 napja 0 0 62687

Ugyanakkor ezek a példáid igazak

Most nyert egy magyar fotós valami gömbcsuklós nyak kialakitásért különdijat

tehát a f.gép arra döl amerre akarja és még vizszintező is van benne

http://pixinfo.com/cikkek/uniqball_ballhead

Ezelött 40 évvel olyanra volt felrakva a Kvarc5-ös felvevőm, persze az orosz volt és aluminium :)

cucu Creative Commons License 3 napja 0 0 62686

Persze, de ha több készüléket működtetsz róla, akkor már megérheti!

Valahogy úgy gondolom, mint az ÉV relét beépíteni a biztosíték táblán. Ezt is lehetne általánossá tenni. 

Nézd, az emberek annyi fölösleges dologra kiadnak pénzt, akkor erre -aminek haszna is lenne- miért sajnálnának 70 ezret?

Pl.: isszák a házilag szűrt vizet, közben nem is tesz jót.

Előzmény: C20NE (62681)
King_of_Giants Creative Commons License 3 napja 0 0 62685

Dehogynem!

Annyiban, hogy ha valaki aranyoztatja azt az alkatrészt akkor a motorban bizonyára minden a legprecizebb és már másra nincs gondja

Ugyanezt sugallja ez a trafó is. HiQuality minden, már csak ez kell a boldogsághoz, lehet magyarázni a partin hogyhát "én ilyen kifinomult izlésű vagyok"

De részemröl, a kicsi műszaki érdeklődés mellett, a proli irigység jáccik bele

Előzmény: cucu (62679)
Jahno Creative Commons License 3 napja 0 0 62684

Oda nem jó tápkábel kell, hanem akkor már akupakk és kész. Azt ne mondd, hogy jön a kiselosztótól a villany a sima 1.5-esen, ilyenolyan dugaljból és majd pont az utolsó 1.5 méter tápkábel teszi rendbe, vagy rontja el.

Előzmény: stevie-13 (62674)
stevie-13 Creative Commons License 3 napja 0 0 62683

Ezt még egyetlen nem audiofil topicban sem ette meg a műszaki közösség :-)

És ez így van rendjén. Én sem értem, miért kellene valakinek jobb fényképezőgép annál, amit egy modern okostelefon tud, aztán mégis vannak a fotós topikok, ahol a sokszázezres vázakról és optikákról vitáznak.

Meg a biopiac is egy marhaság, paradicsomot lehet kapni a teszkóban is, meg előre csomagolt filézett csirkemellet.

Előzmény: C20NE (62677)
King_of_Giants Creative Commons License 3 napja 0 0 62682

A reklám mint olyan korrekt

Mert ki fog ilyet  rendelni? Csak akinek nagyon kifinomult hallása van és üldögélve a füles fotelben elmélyülten hallgatja a zenét

"Vannak olyan helyek, ahol különösen pocsék az áram"

Akkor nem trafó hanem fázisjavítás, kondenzátor kellene :)

De hogy szigeteli el a trafó a mindenféle felharmonikusokat a "speciális" szigetelő anyaggal?

"kapacitívszegényen tekercselt"

??

Nem indukciómentes, illetve indukció szegény az, magyarul bifiláris?

Ha nem ipari szabadalmi titok, erröl irhatnál kissé bővebben

C20NE Creative Commons License 3 napja 0 0 62681

Megjavitod a tápot ha tervezési hibás megpatkolod de nem raksz elé egy kütyüt színaranyból emiatt!

Előzmény: cucu (62678)
gergerg Creative Commons License 3 napja 0 0 62680

Kékember!

Adtál el múlt héten felújított bojlert?

cucu Creative Commons License 3 napja 0 0 62679

Azért itt nem erről van szó. Nem lehet összehasonlítani egy retro őrületet egy elektronikai tényleges problémával.

Előzmény: King_of_Giants (62676)
cucu Creative Commons License 3 napja 0 0 62678

Ez így igaz!

Mostanában egyre több TV-ben kell elkókat cserélnem a tápnál, mert törik a sor, dőlnek a feliratok, ami az 50 Hz "törését" jelenti. (Fekete-fehér szint közötti átmenetet nem bírja a táp ellátni megfelelően.) De aki ezt nem látja, vagy látja ugyan, de nem gondolja hibának, annak hiába mondja az ember, hogy nem kéne ilyennek lennie.

C20NE Creative Commons License 3 napja 0 0 62677

Ezt még egyetlen nem audiofil topicban sem ette meg a műszaki közösség :-)

King_of_Giants Creative Commons License 3 napja 0 0 62676

Höhö! Jó duma azoktol akik veszik

Tény hogy nem egy zeneőrült vagyok, de vicc hogy esküsznek az extrém vezetékméretekre/anyagokra  és az aranyozásra, minek következtében "csillogóbb" hang és még a csöves végfok is szebben szól

OK ez is egy őrület

Én nagyon motorbuzi voltam, anno valaki a veteránjának a berugókarját "haveri alapon" bearanyoztatta

Húha, csodáltuk és irigykedtünk

Előzmény: GeriSoft07 (62673)
stevie-13 Creative Commons License 3 napja 0 0 62675

nézd, ha olyan hülye vagyok, hogy 70ezret kiadok egy  trafóra, inkább mondom zt, hallom a különbséget, minthogy nem működik :)

Előbb meghallgatod, és ha hallod a különbséget, csak utána fizeted ki a 70 ezer forintot. Korrekt?

Előzmény: GeriSoft07 (62673)
stevie-13 Creative Commons License 3 napja 0 0 62674

Hacsak nem a hobbielektroniak oldalt nézzük, ezeket a trafókat ontják a gyárak és a torroid vas tekercselése rég megoldott sorozatgyártásban

Én sem értem, miért kerül egy menüsor a Costesben 20 ezer forintba, amikor a lassúsebesi Vadvirág kempingben jól lehet lakni egy ezresből! Francba a biopiaccal, ott van a teszkó, ott is lehet kapni paradicsomot meg uborkát, hát nem?

Mindegy is, aki annyira elvakult audiofil az vegye meg

Általában ez az a pont, ahol nincs értelme tovább vitázni. Olyat, aki nem hallotta/látta* mire képes egy jó leválasztótrafó vagy egy jó tápkábel, úgysem lehet meggyőzni.

Mint a beidézett weblapunkról kiderülhet, mi ezeket a készülékeket kizárólag úgy adjuk el, hogy előtte a vevő a saját otthonában kipróbálhatta. Ha tetszik, kifizeti, ha nem tetszik, visszaadja.

*a tv-készülékek, pláne a kivetítők képén is látni, ha a tápellátásuk rendbe van téve.

Előzmény: King_of_Giants (62670)
GeriSoft07 Creative Commons License 3 napja 0 0 62673

nézd, ha olyan hülye vagyok, hogy 70ezret kiadok egy  trafóra, inkább mondom zt, hallom a különbséget, minthogy nem működik :)

Előzmény: King_of_Giants (62670)
King_of_Giants Creative Commons License 3 napja 0 0 62672

Elég lesz a két sor vízszintes csövezés"

Lesz, vagy annyi van most? Elégséges egy 16-os cső is

Földelést tehetsz, sőt kötelező, kérdés honnan szerzel mint olyat.

Ez egy "életbevágó kérdés"

Az internet vezetékei nem mehetnek át a 230-as dobozokon, hacsak nem raksz spec elválasztottakat, de nem éri meg árban

A rajzon a "2 fázis bejövő " az helyesen 1fázis +nulla/feltételezem, merthogy irod "a szobába csak 2 szál jön"

A konnektorokat nem kell egymástol független  dobozba rakni, hanem úgynevezett sorolós dobozba

és nem kell külön cső darabonként

Kötődoboz meg 80-as, még ha lusta is lennél nagyobbat fúrni/vésni

A többi stimmel :)

Előzmény: kolini (62671)
kolini Creative Commons License 3 napja 0 0 62671

Sziasztok!

A szobában  szeretném újra szerelni a hálózatot.

Mellékelek egy képet amit rajzoltam, hogy mit szeretnék.

a kérdésem az hogy a szobába csak 2 szál jön, máshol sincs földelés, rakhatok a szobába földelést?

Ha igen, akkor ahhoz kell plusz csövezés vagy elég ami a rajzon van?

Elég lesz a két sor vízszintes csövezés, az egyikben ménének a világítás vezetékek a másikban a dugaljakhoz a vezetékek?

King_of_Giants Creative Commons License 3 napja 0 0 62670

Ugye sem árkalkulátor sem anyagbeszerző nem vagy?

Reméltem!

Hacsak nem a hobbielektroniak oldalt nézzük, ezeket a trafókat ontják a gyárak és a torroid vas tekercselése rég megoldott sorozatgyártásban

A csatlakozók darabja a 150Ft-ot nyaldossa felülröl, most csak egy rubel árat számoltam át és nem a jüant

A lemezdobozt már leirták itt korábban, nem sablon és kézi hajlitó + aszatli fúróval dolgozzák meg

"A négy krómozott díszcsavar az előlapon uszkve egy ötszázas."

Ha a Conrádnál veszed, esetleg

"Magára a trafóra így marad 33-35 ezer forint."

Ami kisker áron is 18ezer körül van

A "speciális elválasztó anyagot" és a többi hülyeséget hogy "az áram nem egyforma éjjel nappal"  hagyjuk már a hülyéknek!

Egyben van igazad, hogy nem kell darabonként szaladgálni a vevőnek.

Mindegy is, aki annyira elvakult audiofil az vegye meg

Előzmény: Pointe - csöves erősítők (62655)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 3 napja 0 0 62669

"És gyedi darabokál olcsón üzemeltetik a gépet?"

Jó kérdés, de nem tudom, hogy mekkora lehet a kis széria - nagy széria hányados.

Általában

- van egy "tervezési" költség, amin többnyire úgy lehet alkudni, ha móricka rajz helyett egyből pl CAD formátumot kapnak (ekkor tulajdonképpen az lesz meghatározva, hogy hányszor kell letenni a lézert új pozícióba és onnan hány centit kell mozognia, meg a "szabásminta", hogy egy táblából hány ilyet lehet kivágni), ez a tervezési költség ugyanannyi egy db és egy millió db esetén is.

- aztán az sem mindegy, hogy van-e a raktárban megfelelő maradék anyag (ha a kuncsaft rugalmas az anyagválasztás terén, akkor egyedi/kis széria esetén lehet erre esély),

- stb. stb. pl megbízható (azonnali) fizetés

Ha az egész dolgot (még az árképzés előtt!!) jól láthatóan fájdalommentessé tesszük számukra, akkor az ilyen cégek (remélhetőleg ;) hálásak lesznek az árban is.

Előzmény: Jahno (62665)
cucu Creative Commons License 4 napja 0 0 62668

Amennyit csak lehet! Minél messzebb, annál jobb!

Előzmény: arpiska82 (62666)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 62667

Nem hivatalos feszültség átütés szempontjából nem kell semmilyen távolság közöttük: 230 voltot mindegyik bírja, a villám meg mindegyiken átüt :)

Zavarszűrés szempontjából a zavartól függően nulla és egy méter között :)

Hivatalosan meg nem futhatnak együtt, tehát vagy külön csőben kell vezetni őket (de a két cső futhat közvetlenül egymás mellett), vagy külön vezetékcsatornában (esetleg elválasztó falas osztott vezetékcsatornában).

Előzmény: arpiska82 (62666)
arpiska82 Creative Commons License 4 napja 0 0 62666

Sziasztok!

Kisebb feszültségű vezetékek mint pl. hálózati kábel, riasztó kábel, ... és a 220V-os kábelok között milyen távolságot ajánlatos minimum tartani?

Jahno Creative Commons License 4 napja 0 0 62665

És gyedi darabokál olcsón üzemeltetik a gépet? Azon kívül, hogy a 20ezer pénzes tápkábelt nagyon nem értem, az ilyen kicsi szériás cuccok azért már érdekesebbek...

Klasszikus darabot mindenki ismeri:

https://www.youtube.com/watch?v=Rkm8nVmcmQE

Másik csoportban éppen fényképezőgép objektívre anyáztak, hogy miért több 10ezer pénz, mikor egy gagyi műanyag, meg némi lencse, meg pár occsó mikromotor. Igen, és egy 20-30ezer fős cég van mögötte, aztán ezt évek alatt ki is kellett találni. Nahh, ez is pénz, amit meg kell keresni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62664)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 62664

"A készülékház előállítása is alulról nyaldossa a 20 ezret. Ha jobban megnézed, mind a három eleme (alváz, előlap, tetőlemez) elég komplex: hajlításokkal, merevítésekkel, tizedmilliméterre fúrt lyukakkal,"

Mindez egyszerű rutinfeladat egy lézervágónak és egy számítógép vezérelt hajlítógépnek

(és tudok olyan helyet, ahol ez a két gép egymástól csupán 3 méterre van, így a szállítási költség is jelentősen csökken :)

Szirty__ Creative Commons License 4 napja 0 1 62663

Üdv cucu!

"Ugyanakkor az érdekelne, hogy mit kell pontosan érteni azon, hogy rossz minőségű az áram? Impulzus tüskéket, eltérő frekvenciát, ingadozó feszültséget?

Mert ezeket a tápegységek ki tudják egyenlíteni, ill. szűrni."

Igen. Főleg hogy a készülékek tápegységeiben eleve van transzformátor :-)

(minden tudománynak van elfajzott oldala)

Előzmény: cucu (62662)
cucu Creative Commons License 4 napja 0 0 62662

Egyetértek!

És akkor még a szellemi munkát nem is említetted.

Ugyanakkor az érdekelne, hogy mit kell pontosan érteni azon, hogy rossz minőségű az áram? Impulzus tüskéket, eltérő frekvenciát, ingadozó feszültséget?

Mert ezeket a tápegységek ki tudják egyenlíteni, ill. szűrni.

Ugyanakkor volt egy oszcilloszkóp, egymás után többször is tönkre ment. A szervizes azt ajánlotta, hogy ne abba a konnektorba dugjuk, próbáljuk meg másikban. És valóban, utána megszűnt a probléma. (Ez egy gyártó üzemben volt, ahol sokféle eszköz működött a hálózatról.)

Kösz előre is!

Teaway Creative Commons License 4 napja 0 0 62661

Filléres, bazári vacaknak fog tűnni, ha melléteszel mondjuk egy 3,5 milliós Nordost Odin Supreme kábelt :))

Előzmény: pajaci (62644)
DJ Szegecs Creative Commons License 4 napja 0 0 62660

5-7%-os éves kamat is régen volt már: jó az 0,5-1-nek is, mínusz kamatadó (bankra gondolok, nem utazási irodás Micikére!)

Előzmény: Tízenhármaska (62658)
GeriSoft07 Creative Commons License 4 napja 0 0 62659

Rossz minőségű áram.....

Tízenhármaska Creative Commons License 4 napja 0 0 62658

Jah ezt az 5-7% kamatra  :-))

Előzmény: Tízenhármaska (62657)
Tízenhármaska Creative Commons License 4 napja 0 0 62657

Bezzeg ha ismerted volna Marikanenit Karcagon....:-))

Szep iras,elfert ide mar!

Pointe - csöves erősítők Creative Commons License 4 napja 0 0 62656

Érdekes téma ez a hifi, mert például a hangfalkábel bejáratásának vagy irány érzékenységének sincs műszaki alapja.

...ameddig valaki el nem mélyül a témában :-)

Előzmény: Zoltán a Mesterkém (62653)
Pointe - csöves erősítők Creative Commons License 4 napja -1 0 62655

Ezeh mi a pékfaxa kerül ennyibe?

http://pointe.hu/levalaszto-trafo/pointe-tpc-600-levalasztotrafo

Nem helyes az otthon, a konyhaasztalon összerakott, szabadidőben, hobbiból tekercselt megfejtések anyagárához mérni egy sorozatgyártott, kereskedelmi forgalomba hozott készüléket.

De rendben, nézzük csak, a nettó ár 63 ezer forint. Ebben benne van a trafó, a készülékház és a 2+1 csatlakozó. Ez utóbbiakat mi is ugyanott vesszük, ahonnan te is be tudnád szerezni, darabjuk olyan 3.000 forint.

A készülékház előállítása is alulról nyaldossa a 20 ezret. Ha jobban megnézed, mind a három eleme (alváz, előlap, tetőlemez) elég komplex: hajlításokkal, merevítésekkel, tizedmilliméterre fúrt lyukakkal, ráadásul elég bőkezűen számolt anyagvastagsággal. A fényezés és a feliratok szitanyomása sem két fillér. A négy krómozott díszcsavar az előlapon uszkve egy ötszázas. A négy készülékláb meg egy másik. 

Magára a trafóra így marad 33-35 ezer forint.

Itt egy elég komoly vasmagra van kézileg feltekercselve olyan 3 kiló négykilences tisztaságú kriogenizált LC-OFC réz vezeték. 

Ha tudsz ennél olcsóbban ilyen trafót tekercselni, akkor feltétlenül keress meg magánban :-)

Ja, és persze ha megbocsátasz, lenne egy pici árrés is a készüléken. Kicsit szégyellem is magam érte, de cserében nem neked kell egyesével beszerezned a vasmagot, a rézvezetéket, a készülékházhoz szükséges fémlemezeket, csavarokat, a csatlakozókat (ezek valahogy ritkán elérhetőek egy 50 km-es körön belül); nem neked kell rohangálni a megmunkálóhoz, fényezőhöz, szitanyomóhoz; nem neked kell tekercselni a trafót és összecsavarozni a komplett készüléket.

És a végén még elhíresztelni az embereknek, hogy egyáltalán létezik ilyen cucc. Saját website (ez a minimum - te is az oldalunkat linkelted be), Facebook csoport most már fizetett megjelenésekkel, tesztek megszervezése, hirdetések, az előre legyártott és még el nem adott készülékek finanszírozása... Bezony, csak ez az egyetlen utolsó tétel is meglepően drága: ha 30% árréssel számolunk, két tucat készülék legyártása akkor is 44.100 x 24 = több mint egymillió forintba kerül, míg ha ezt a pénzt simán lekötöm a bankomban, egy év alatt minden munka és kockázat nélkül 5-7 százalékot fial....

És akkor még nem említettem, hogy a készüléket szívesen kölcsönadjuk otthoni tesztre (és ha véletlenül levered a sarkát, akkor az a mi veszteségünk), az eladás után garanciát vállalunk rá, aztán ha valaki nagyobbra cserélné, akkor a vételi áron beszámítjuk.... Közben mindenféle adókat és járulékokat fizetünk, amikből a végén az állam a gyereked iskoláztatását, a nagymamád kórházi kezelését és a színházjegyed támogatását fizeti...

Na, hát valahogy így :-)

Előzmény: paplanfa (62641)
pajaci Creative Commons License 4 napja 0 0 62654

..meg értelme, vagy eredménye.

Előzmény: Zoltán a Mesterkém (62653)
Zoltán a Mesterkém Creative Commons License 4 napja 0 0 62653

Kb. ugyanaz, mint a kurkuma kapszulla 8-ezerbe, egy zacskó kurkuma meg 70-forintba.

Az újgazdag paraszt ne unatkozzon.

Érdekes téma ez a hifi, mert például a hangfalkábel bejáratásának vagy irány

érzékenységének sincs műszaki alapja.

cucu Creative Commons License 4 napja 0 0 62652

Az "sz" hangot a magyarban használjuk, ezért az ESD rövidítésben az S valóban static-nak olvasandó. 

Akkoriban amikor ez az alapmű íródott, akkoriban dívott az s lágyítása a magyarban. (tepsi és tepszi...):)

A statika szó inkább valaminek az álló, nyugvó állapotára utal. Ellentéte a dinamika.

Pl.: amikor egy erősítő áramkör nincs vezérelve akkor beszélünk statikus állapotról, (a munkapontja statikus, nem mozog) amikor pedig vezérlést kap, akkor dinamikus üzemmódról beszélünk, (mert a munkapontja a munkaegyenesen vándorol a vezérlés szerint.)

Ugyanígy értelmezendő a fűtés hálózatban az, amikor nem kering a víz, mert áll a szivattyú, és amikor áramlik a víz. Az egyik statikus állapot, a másik dinamikus. Ezért nem ugyanaz, hogy hová szereljük a torlót. :) Mert statikus állapotban valóban mindegy, de amikor áramlás van, már nem ugyanaz a helyzet. Azért bátorkodtam felhozni ezt is példának, mert sokan vagyunk akik abban a topicban is megfordulunk.

A sztatika az a töltések közötti kölcsönhatást jelenti.

Előzmény: ötfelezős (62650)
cosalf Creative Commons License 4 napja 0 0 62651

A feltöltődés statikus, ha összetett szóként használjuk, akkor elektroszatikus, vagy hidrosztatikus.

ötfelezős Creative Commons License 4 napja 0 0 62650

Bocsánat, de erre azért ne vegyél mérget.

Például Budó Ágoston Kísérleti fizikájában, ami egy alapmű, a mechanika megfelelő szavai mind sz-el vannak írva.

Előzmény: cucu (62640)
pajaci Creative Commons License 4 napja 0 0 62649

Biztos régi elfekvő készlet, azért ilyen nyomott az ára is :-)

Előzmény: paplanfa (62645)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 62648

Azért olyan drága, mert sokoldalú: külön utasítás nélkül, automatikusan felismeri a régi, 220 voltos hálózatokat is.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 62647

Teljesen igazad van, a magyar helyesírás szerint helytelenül írtam a sztatikust.

"A statikus mint fogalom valaminek a stabilitását jelenti"

Egyébként maga a szó külfődi nyelvekben több értelmű, melyek közül némelyik értelmezés kb így hangzik "ott megmaradó / folyamatosan fennálló", ami a sztatikusan létrejött töltés-különbségre is vonatkozik.

Előzmény: cucu (62640)
NeomatiK Creative Commons License 4 napja 0 0 62646

Akkor a 230-ra nem is jó.

paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 62645

Hűha, és még 220V-os is!

Előzmény: pajaci (62644)
pajaci Creative Commons License 4 napja 0 0 62644
pajaci Creative Commons License 4 napja 0 0 62643
paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 62642

A Pointe TPC 600 passzív berendezés, a készülékházban mindössze egy 1:1 áttételű transzformátor található. A trafó Sindrics Tibor fejlesztése: “kapacitívszegényen tekercselt tórusztrafó,” speciális áthalláscsillapító anyaggal a primer és szekunder tekercsek között. A trafón kívül jó minőségű hálózati csatlakozók vannak , mindez egy stabil, merev, rezgésmentes acéldobozban.

paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 62641
cucu Creative Commons License 4 napja 0 0 62640

A statikus mint fogalom valaminek a stabilitását jelenti, vagyis építőmérnökök használják.

A sztatikus pedig elektromos fogalom. Sztatikus feltöltődés, sztatikus kisülés.. Vagy elektrosztatikus. Mint ahogyan te is próbáltad írni.:)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62638)
paplanfa Creative Commons License 4 napja 0 0 62639

Lakásban, ajtóküszöb előtt a szoba felőli oldalon hogyan kell helyesen átvezetni a vezetékeket? Az a szürke egybeöntött 2+f-es 1,5-ös rézkábel van ott, egyelőre szaniterszilikonnal a pvc-hez  csipkedve. Létezik olyan küszöboldalba rakható izé ami taposófedélként működik?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja -1 0 62638

Elektrostatisztikus - igy kel hejesen irni.

Előzmény: cucu (62636)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 62637

A statikus feltöltődés és a zavarszűrő által létrehozott felületi feszültség két teljesen más jelenség, a bejegyzésedből úgy láttam, hogy ott valaki ezt a kettőt keveri/egybemossa egymással.

Mindenekelőtt azt kellene megállapítani, hogy ebben az esetben melyikkel van dolgunk:

A statikus feltöltődés pl egyszeri jelenség: a szikra pillanatában meg is szűnik, mivel kiegyenlítődött a feltöltődéskor létrejött potenciálkülönbség. hiába ér hozzá egymás után tízszer a porszívóhoz, csak az elsőnél fogja megrázni. Ezzel szemben ha a porszívó zavarszűrője produkálja a feszültséget, az tízből tízszer meg fogja csípni.

Zavarszűrő ellen biztosan jó egy földfüggetlen hálózati leválasztás (leválasztó trafó),

a statikus feszültség már érdekesebb dolog, de el tudok képzelni olyan kombinációt, amikor a leválasztó trafó miatt a porszívó teste a takarítóéval azonos (magasabb feszültségű) potenciálon lehet és talán éppen emiatt nem rázza meg őt amikor megérinti munka közben.

Sajnos a leírásból nem tudtam elképzelni, hogy miféle fémrács van és pontosan hol, de azt egész biztosan be kellene kötni az eph-ba és ettől valószínűleg meg is szűnne a probléma (ha statikus feltöltődésről van szó).

"És megtudod nekik indokolni miért és hova építsék be?"

Nem írtam beépítést. Léteznek hordozható leválasztó trafók is, füllel,

elegáns ridikül kialakításban:

De nem muszáj egyből bevásárolni (pofátlan áruk van): először kölcsön kell kérni egyet és kipróbálni élesben.

Egyébként akinek (egész biztosan) statikus feltöltődéssel van gondja, annak javaslom az ESD témakör körüljárását (Electro Static Discharge) és ESD szakemberek megkeresését. Villamos szakemberek számára egy külön érdekes világ: az EPH magasiskolája, szigetelő anyagok vezetőképessé tétele, stb.

Előzmény: Peter atyuska (62635)
cucu Creative Commons License 4 napja 0 0 62636

Nem statikus, hanem sztatikus!

Előzmény: Peter atyuska (62635)
Peter atyuska Creative Commons License 4 napja 0 0 62635

És megtudod nekik indokolni miért és hova építsék be? Mert szerintem ez nem oldana meg semmit, a statikus feltöltődés megmarad.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62634)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 62634

"Most úgy takarít hogy nem ott lévő dugaljakat használja hanem a folyosóét így kevésbé rázza meg néha."

Egy cég már meg tud fizetni egy jó leválasztó trafót is.

Előzmény: Peter atyuska (62626)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 62633

"A porszívó valóban nem földelt, de amíg a saját lakásunkban használtuk, soha nem rázott. Most meg valamiért ráz. Mi lehet akkor a probléma?"

Az a pici feszültség mindig is ott volt a porszívó házán, csak éppen a másik lakásban ezt nem érezted, mégpedig valószínűleg a padló anyaga miatt.

A közhiedelemmel ellentétben az ember nem a feszültségre érzékeny, hanem az elektromosság által a szervezetében végzett "munkára" (energiamennyiség). Amikor elektrosztatikusan feltöltődik a ruházatod és megráz a szék támlája vagy a kocsi kilincse, az akár tíz ezer volt is lehet, mégsem vagy veszélyben, mert nagyon pici az áram, ezért a villamos energia nem végez sok munkát a szervezeteben. És a jelenség másik végletét is megtapasztalhatja, aki hajlandó megnyalni egy 9 voltos elem érintkezőit :) eben az esetben az áram olyan nagy, hogy abba bele lehetne halni, ha a feszültség mondjuk 230 volt lenne, de mindössze 9 voltos feszültséggel párosulna ártalmatlan (habár kellemetlen).

A régi lakásban valószínűleg jó elektromos szigetelésű volt a padló anyaga (vastag száraz parketta és/vagy vastag szőnyeg), így észre sem vetted a porszívód felületén lévő feszültséget, az új lakásban viszont vagy hidegpadló van, vagy csak vékony szőnyegpadló, vagy vékony laminált padló, emiatt már akkora energia tud átáramlani a szervezeteden, amit már észreveszel.

Ha zavar, akkor porszívózz vastag talpú gumi papucsban, az így megnövelt padló-ellenállás újra érezhetetlenné fogja csökkenteni a szervezeteden áthaladó áramot :)

Előzmény: Catman (62623)
Catman Creative Commons License 5 napja 0 0 62632

Köszi mindenkinek, lehet, hogy itt is ilyesmi lesz az ok.

Előzmény: paplanfa (62628)
cucu Creative Commons License 5 napja 0 0 62631

A trolibusz ezért húz maga alatt egy láncot, ami leér az aszfaltra. Sőt, régebben sima buszokon is fel volt szerelve. Nem tudom, most van-e rajtuk.

cucu Creative Commons License 5 napja 0 0 62630

Glicerint tegyél a felmosóvízbe, mert a glicerin antisztatizál. Akkor nem fog megcsípni a PVC padló.

Bizonyos esetekben még az sem mindegy, milyen anyagból van a függöny, nem csak a padlózat. Sőt, össze lehet úgy hozni a kettőt, hogy állandóan csípni fognak.

paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 62629

Na, ennek feltétlenül utánanézek.

Előzmény: Peter atyuska (62627)
paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 62628

Pont ezt akartam írni. A kocsi is megráz, ha műszálas gúnyában ücsörgök benne, és kiszálláskor megfogom az ajtót. Náluk sztem PVC padló lehet a ludas, ami szintén frankón fel tud töltődni, vagy egy bödönporszívójuk van amiben műanyagtartály van és abban kering a levegő ami feltölti a tokot. A ciklonporszívók is forgatják a levegőt.

Előzmény: Peter atyuska (62626)
Peter atyuska Creative Commons License 5 napja 0 0 62627

Spré nagyon régen van már igaz inkább az autószerelők ismerik :) mert sok helyen ezzel fújják le a lemezt mert jobb a korrózió védelem mintha simán csak a korrózió védő kátrányos trutyimákot kennék rá, az én szerelőm is ezt csinálja és tőle tudtam meg anno amikor még skoda 120-asom volt jó 15 éve :)

Előzmény: paplanfa (62620)
Peter atyuska Creative Commons License 5 napja 0 0 62626

Hivatalos szervnél megtörtént eset ugyan csak rázó porszívó de csak egy helységben.

Kértek teljes EVE és EBF felülvizsgálatot mind a helységre mind a gépre. Minden ok. Két dolog változott:

- a régi helység átalakításra került az egybe helység padlózata valamilyen műszálas padlószőnyeg.

- az új elválasztás alumíniumrács szerkezet ami a padlóra lett rakva

Az eredmény statikailag igen jól töltődött fel a padló és a porszívó is és azért csípte a takarítót. Megoldás a mai napig nincs, pedig direkt külön minden alu elem be lett kötve védővezető hálózatba. Most úgy takarít hogy nem ott lévő dugaljakat használja hanem a folyosóét így kevésbé rázza meg néha. Hogy miért arra senki sem tudja a választ. Ja igen és költeni sem akarnak arra hogy a padlót felszedjék :) csak e miatt.

Peter atyuska Creative Commons License 5 napja 0 0 62625

Már volt egy kurva hosszú vita erről a kérdésről, de röviden, ha baj van és eljárás lesz belőle a hatóság a szabványokat veszi elő és a szerint hozza meg a határozatot, a bíró az ítéletet, a rendőrség a bírságot ha szabálysértési eljárás alá tartozik még, a katasztrófa védelem is a szerint fog szankcionálni, az összes igazságügyi szakértő is azok alapján mond valamit, a felülvizsgálók is. Abban az esetben nem ha van olyan dokumentáció ami bizonyítja hogy az adott kialakítás megfelel vagy sokkal jobb mint a létesítéskori szabványokban előírtak.

De ajánlom figyelmében mindenkinek az új OTSZ és TVMI ket :) simán leírják a szabvány számát pld TVMI 7.1 2.2.9 pont 2.2.16 pont 6.2.1.1. inen a 6.2.2.1 pontig, 9. szakasz (villámvédelem).

Tehát nem érdemes eltérni a szabványoktól. De lehet csak ne legyen gond és ne legyen hivatalos ellenőrzés, ami egyedül a magán ingatlanok esetén fordul elő, mert nekik nem kötelező a villamos felülvizsgálatok elkészítése.

Előzmény: NeomatiK (62604)
cucu Creative Commons License 5 napja 0 0 62624

Azt mondják, hogy az a cipő nyikorog, ami még nincs kifizetve...

A porszívód ki van? 

Vagy tudja, hogy nem a saját lakásotokban használod...

Vagy csak más lett a bőröd összetétele az évek során...

Vagy a zavarszűrő elöregedett benne...

Vagy a padlózat más... (Rázott volna korábban is, csak nem vetted észre, mert olyan volt a lakás padlózata.)

Catman Creative Commons License 5 napja 0 0 62623

Eredetileg földeletlen dugaljak voltak, az egész házban nincs gyakorlatilag földelés. Talán utólag végighúztak a strangon egy földelő vezetéket, és arra lehetne rákötni a lakás földelését. Csak az a kérdés, rá lett-e végül kötve...

A porszívó valóban nem földelt, de amíg a saját lakásunkban használtuk, soha nem rázott. Most meg valamiért ráz. Mi lehet akkor a probléma?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62621)
paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 62622

Eddig csak kettős szigetelésű (védőérintkező nélküli) porszívót láttam, kivéve a központikat, azoknál a ház be van kötve, mert fémből vannak a sztatikus feltöltődés levezetése miatt is. A kérdéses esetben tudni kéne pontosan milyen porszívóról is van szó, mert a maiakban már kondenzátor sincs, csak a kopasz motor, esetleg egy triakos leszabályozóegység (esetleg ledes-nyomkodós IC-s regulátor)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62621)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 62621

"nemrég lett felújítva egy lakás villamos hálózata, és azt vettük észre, mintha kicsit rázna a porszívó"

Ha az elektromos hálózatot szakember cserélte, akkor elképzelhetetlen, hogy előtte volt földelés a dugaljakban, most meg már nincs. Tehát az a porszívó már a felújítás előtt is rázott.

Különben is egyre több az olyan fémházas porszívó, amelynek a konnektorán nincs is földelő érintkező (tehát mindössze két eres a vezetéke), ezeknek tökmindegy, hogy le van-e földelve a dugalj.

Ezt a fajta gyenge rázást a legtöbb esetben a készülék zavarszűrőjében lévő kondenzátorok okozzák: ezek olykor nagyon-nagyon gyenge (veszélytelen) áramú  115 voltos feszültséget engednek ki a berendezés külső felületére. Ha ez a felület jól le van földelve, akkor ez egyből el is tűnik, tehát olyankor nem ráz.

Előzmény: Catman (62614)
paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 62620

A csövek vezetőképes festése és korrózióvédelme még nyitott. Cinkfestékről még nem is hallottam.

Előzmény: ötfelezős (62619)
ötfelezős Creative Commons License 5 napja 0 0 62619

A zöld/sárga a védővezető színe.

A védő egyenpotenciálra hozó vezető pedig védővezető.

Gondolom, ez a kör itt zárul be.

A szabvány nem kötelező - de a biztonság kötelező.

Gondolom, ez a másik kör is bezárult.

Előzmény: NeomatiK (62602)
Tízenhármaska Creative Commons License 5 napja 0 0 62618

Most nagyitottam a kepen,a szemhajlitas vissza vonva :-))

Előzmény: Tízenhármaska (62617)
Tízenhármaska Creative Commons License 5 napja 0 0 62617

Tenyleg regi lehet,aluminium vezetek szemhajlitassal.

Előzmény: NeomatiK (62616)
NeomatiK Creative Commons License 5 napja 0 0 62616

Az még egy későbbi dolog lesz, egyelőre nem lesz mihez kötni az EPH vezetéket.

Egyébként a cinkspré keresése közben találtam egy ilyet:

http://www.weicon.hu/hirek/weicon-fembevonatok

Nem tűnik réginek sem a vezeték , sem az egész fal+cső kombó. Mégis piros atz EPH színe. Igaz, hogy ez valószínűleg Németországban/Ausztriában lehet.

Előzmény: Tízenhármaska (62615)
Tízenhármaska Creative Commons License 5 napja 0 0 62615

Eph bilincsre gondol.

A 10-s felesleges.

Előzmény: NeomatiK (62613)
Catman Creative Commons License 5 napja 0 0 62614

Sziasztok, nemrég lett felújítva egy lakás villamos hálózata, és azt vettük észre, mintha kicsit rázna a porszívó (kettő is, tehát valószínűleg nem a porszívó a rossz). Mi okozhat ilyet? Földelés hiánya?

NeomatiK Creative Commons License 5 napja 0 0 62613

Milyen csőbilincsekre gondolsz?

Kérdésedre: cinkfesték nem jó-e oda?

pl:

http://www.kohazy.hu/?id=termekek&product=hanno-horgany-aeroszol-400-ml&art_id=15867&hj=0&nyelv=hun

Előzmény: paplanfa (62612)
paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 62612

Tökéletes. A megfelelő csőbilincseket se felejtsd le.

Na most itt van egy kérdésem a többiekhez is. Festékes cső ugye nem jó, szigetel. Ha lesmirglizzük az meg rozsdásodik idővel. (feltételezve, hogy nem új a cső, pár festő már összetaknyolta mésszel diszperzittel, és most lesz eph megcsinálva, utólag.) A csőbilincsek alá nem kellene valami hogy megmaradjon a kontakt?

Előzmény: NeomatiK (62611)
NeomatiK Creative Commons License 5 napja 0 0 62611

Rendesen lesz megcsinálva, zöld-sárgával, ha ez az egyedüli alkalmazható. Majd felcímkézem, hogy EPH. Kazánhoz, konyhába, meg pár helyre lesz elvezetve, 10-es rézzel, csillagba 5-6 méter áganként a kismegszakítószekrénytől.

Előzmény: paplanfa (62605)
Tízenhármaska Creative Commons License 5 napja 0 0 62610

1970-s evekben epult hazaknal foleg piros vezeteket hasznaltak.

Hogy miert?

Mert ezt kaptak a vasboltban :-))

Előzmény: King_of_Giants (62608)
Tízenhármaska Creative Commons License 5 napja 0 0 62609

Es szinezni fogja a kotodobozoknal is ?:-))

Nem ertem miert kerdez,hisz latszik az irasabol,hogy eldontotte barmit irtok/irunk Z-S az nem lesz.

Szoval en a feherre voksolok :-)) Tisztasag,artatlansag,EPH szine :-))

Előzmény: ha4nz (62607)
King_of_Giants Creative Commons License 5 napja 0 0 62608

a régi magyar szabvány még megengedte a piros színt."

Én is úgy gondoltam egy régi vezetékezésnél és ellenőrzés nélkül, illetve rossz ellenőrzéssel bekötöttem földnek. A feketéhez képest volt feszültség, mi lehetne más mint föld :(

Fázis volt, a fekete meg nulla! Szerencsémre itt vagyok és nincs börtönbüntetésem :)

Előzmény: Peter atyuska (62603)
ha4nz Creative Commons License 5 napja 0 0 62607

Szerintem drágább lesz a két végére a zöld-sárga zsugorcső...

Előzmény: NeomatiK (62596)
Jahno Creative Commons License 5 napja 0 0 62606

Ki is mondja, csak győzd kibogozni.

Előzmény: NeomatiK (62604)
paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 62605

Az átmérő se mindegy. Egyébként milyen hosszú lenne? Egymás mellett van a gázcső, vízcső, és ezeket akarod összekötni? Ha csak ennyi akkor tényleg tökmindegy lenne a szín, mert a vak is látja mi a helyzet, de tessék csak rendesen megcsinálni zöldsárgával és szokd is meg.

Előzmény: NeomatiK (62602)
NeomatiK Creative Commons License 5 napja 0 0 62604

A szabványok betartása nem kötelező erejű. Ne értsd félre, nem veled kötekszem. Rendeletnek, törvénynek van előíró ereje.

Ha a rendelet/törvény mondja ki, hogy X szabvány a kötelező, az már oké.

Előzmény: Peter atyuska (62603)
Peter atyuska Creative Commons License 5 napja 0 0 62603

Nem. A jelenlegi szabványok csak a zöld/sárgát engedik, a régi magyar szabvány még megengedte a piros színt.

NeomatiK Creative Commons License 5 napja 0 0 62602

A zöld-sárga már foglalt a földelésnek. Ezért lenne értelmesebb más színnel.

Ahogy 3F esetén is általában 2 vezeték fekete - ha jól emlékszem. Ezt sem tartom értelmes megoldásnak.

Előzmény: paplanfa (62601)
paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 62601

Meg pirossal se. Meg egyáltalán minek akarsz értelmetlenséget csinálni? Azért van az egyezményes színjelölés, hogy bárki bármikor (te is 2 év múlva) tudja, hogy az a nem színtelen drót milyen vezeték akar lenni.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 62600

"Mi lenne abban a spórolás?"

Valamekkora összeget valószínűleg meg szeretnél takarítani

azzal, hogy az EPH kialakításához nem vásárolsz a bótban szabványos zöld-sárga vezetéket,

ehelyett máshonnan megmaradt, más színű vezetéket szeretnél alkalmazni.

Az a kérdés, hogy mennyibe kerülne a zöldsárga vezeték??

Előzmény: NeomatiK (62598)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 62599

...vagy befesti zöldsárga színű festékkel :)

Előzmény: paplanfa (62597)
NeomatiK Creative Commons License 5 napja 0 0 62598

Mi lenne abban a spórolás?

Előzmény: paplanfa (62597)
paplanfa Creative Commons License 5 napja 0 0 62597

Ezen ne spóroljál már.

NeomatiK Creative Commons License 5 napja 0 0 62596

Sziasztok.

EPH vezetékezéséhez lehet sárga-zöld réz vezeték helyett más színjelzésű vezetéket használni? Természetesen a kék, fekete, barna kivételével.

szakmókus Creative Commons License 6 napja 0 0 62595

Üdv!

Én csak telepítem őket, ritkábban paraméterezem is.

Többféle típust láttam már,illetve ezek hazai képviseletével tartjuk a kapcsolatot.

Nos az ottani szakik nem javasolták a gyakori ki-be kapcsolást.

(az éledési idő is amellett szól ,hogy egy műszak alatt inkább állandóan kapjon tápot)

Régen a kimenetre sem javallották a mágneskapcsolót, újabban előnyösnek állítják.

Előzőt azért mert ha a terhelés megszakad, a teljesítmény áramkörében megugorhat a feszültség ami káros lehet. Utobbinál arra hivatkoznak, hogy a start jel elvétele után nagy fordulatú (tömegű) gép visszatáplálhat,

ami szintén káros lehet.

Szóval azért mondom hogy "állítólag" mert hinnem kell nekik, én meg hiszem is, meg nem is.

Előzmény: Szirty__ (62581)
Peter atyuska Creative Commons License 6 napja 0 0 62594

Helyileg hol? Mert nem mindegy a helyi hálózatosok mit követelnek meg. De általában telekhatár vagy ingatlan külső fala és új szekrény + minden új.

Előzmény: greghun (62586)
greghun Creative Commons License 6 napja 0 0 62593

Köszi, köszi,köszi!

Előzmény: Jahno (62592)
Jahno Creative Commons License 2015.04.29 0 0 62592

Tess, 40millió oldalas lista:

http://www.argep.hu/main.aspx?suche=kiseloszt%C3%B3

Előzmény: greghun (62590)
Jahno Creative Commons License 2015.04.29 0 0 62591

Mekkorát? 6-8 modulosak vannak pár ezresért, igaz ezeknek néha a minőségéről is megvan a véleményünk.

Előzmény: greghun (62590)
greghun Creative Commons License 2015.04.29 0 0 62590

A legolcsóbb doboz 10.000ft amit találtam, ez reális vagy rossz helyen keresgélteMMindenesetre ennyit nem ér meg nekem most.

Előzmény: DJ Szegecs (62589)
DJ Szegecs Creative Commons License 2015.04.29 0 0 62589

Veszel egy ún. guman táblát, meg méretre vágható C-sínt, és arra is szerelheted, de egyáltalán nem lesz esztétikus.

Én nem ezen spórolnék.

Előzmény: greghun (62588)
greghun Creative Commons License 2015.04.29 0 0 62588

Egyújabb kérdés, a kismegszakítókat és a Fi reléket csak kismegszakító szekrénybe lehet szerelni, nincs valami olcsóbb megoldás pl valamilyen sín?

Előzmény: greghun (62586)
ha4nz Creative Commons License 2015.04.29 0 0 62587

Ja, csak ne a feszváltó kapcsolóval :)

Előzmény: paplanfa (62585)
greghun Creative Commons License 2015.04.29 0 0 62586

Egy kis felhomájosítást kérnék:

Korszerűsíteni kellene nálam a vill. hálózatot jeleneleg 16A 1F. A cél 32A 1F+ éjszakai.

A kérdésem ilyenkor mi a menet? Az új órát nekem kell kifizetni? Új helyre kerül az óra a házon kívülre, ide csinálhatok én dobozt fából? Vagy vennem kell valami gyárit?

paplanfa Creative Commons License 2015.04.29 0 0 62585

Ez jó ötlet. Power on-off a kapcsolójával.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62583)
kekov Creative Commons License 2015.04.29 0 0 62584

Prefetto

hat megszámozott pontra képes vagyok bekötni hat kábelt ... megtörtént és a motor megfelelően működik

kösz mégegyszer Mekk Elek

Előzmény: Prefetto (62562)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.04.29 0 0 62583

Annak idején (Vargáné és társa korában) úgy teszteltem a vadiúj Enermax tápegységem jóságát (hogy a fejlesztők mennyire vették komolyan a kondenzátorok méretezését), hogy működő számítógép mellett kihúztam a konnektort az elosztóból kb fél másodpercre és a gép folyamatosan működött tovább. Tehát annyi kapacitás volt a tápegységben, ami fél másodperces áthidalási idejű UPS-ként működött! Na ezt a trükköt Vargáné és (kategória)társai biztosan nem tudták volna reprodukálni :)

A legtöbb ilyen városi legendát (pl hogy a tápok nem bírják a kapcsolgatást, stb) azok terjesztik, akik még nem találkoztak tisztességesen megcsinált tápegységgel/inverterrel. Ők hiszik azt, hogy az általuk (akár többször is) tapasztalt jelenség az összes hasonló ketyerére igaz.

Aki meg csak jó minőségű (nem olcsóságra, hanem megbízhatóságra méretezett) alkatrészekkel dolgozik, az meg hitetlenkedve néz, hogy miket állítanak egyesek :)

greghun Creative Commons License 2015.04.29 0 0 62582

Sziasztok,

1f villanyóra beépítésére keresek regisztrált szakit, csak a házba kellene behozni és felszerelni az új órát, 1-2 Fi relét plusz a kismegszakítót. Gipszem van, dobozt bevésem, Délpest melletti kis településen lenne a munka. 60.000ft munkadíjasok megkeresésést köszönöm nem kérem! Az alkatrészek beszerzését majd megbeszéljük, de ezt is a lehető legolcsóbban szeretném.

Akit érdekel a munka, ide nyugodtan írjon!

Szirty__ Creative Commons License 2015.04.29 0 0 62581

Helló szakmókus!

"Frekvenciaváltónál például már nem ilyen egyértelmű a helyzet. Állítólag a betáp ki-be kapcsolása rövidíti az élettartamát."

Minden rövidíti végső soron ha használod. Az állandó bekapcsolás is rövidíti.

A gyakori ki-be kapcsolásra való érzékenységet nem tudom tapasztalattal alátámasztani, csak az ellenkezőjét.

Nálunk a cégnél több száz frekvenciaváltó és szervóhajtás üzemel (0.1kW-500kW telj. tartományt átfogva).

Ezek közül sok (több mint 100 darab) úgy van megalkotva, hogy a biztonsági leállítás során egy mágneskapcsoló lekapcsolja róla az erősáramú betáplálást.

Ez a lekapcsolás normál üzem közben naponta 10-20 alkalommal is megtörténhet. Az eddigi 6 év üzemelés alatt némelyik már túl van a sok ezredik power up-on meghibásodás nélkül.

Előzmény: szakmókus (62572)
paplanfa Creative Commons License 2015.04.29 0 0 62580

Nekem sokhoz, volt ami büdösen került elém, és volt ami pont nálam robbant fel. Szinte mindben ugyanaz a kis kondi az 5Vstandby  ágon.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62579)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.04.29 0 0 62579

Egyes "Vargáné és társa" típusú tápok valószínűleg már az első bekapcsolás előtt is szarok voltak,

de ez csak a bekapcsolás pillanatában derült ki róluk :)

Én soha nem alkalmaztam ilyen tápokat, de a haverok részéről közül számos anyázást hallottam ezekkel kapcsolatban (eleinte el sem hittem nekik, hogy valóban létezik ilyen nevű termék), az alsó árkategóriából nekem csak néhány, túlfeszültség hatására "öngyilkos" Codegen táphoz volt szerencsém.

Előzmény: paplanfa (62578)
paplanfa Creative Commons License 2015.04.28 0 0 62578

Ezért durrantak el anno a Vargáné féle számtech tápok, kivétel nélkül bekapcsoláskor?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62575)
szakmókus Creative Commons License 2015.04.28 0 0 62577

Ötfelezősnek írt válaszod a válasz. Az elektrolit kondenzátor a leggyengébb láncszem a készülékben.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62574)
paplanfa Creative Commons License 2015.04.28 0 0 62576

:)))

Köszönöm a válaszokat!

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.04.28 0 0 62575

Elsőre olyasmire tippelnék, hogy

mivel az áramszünet bekövetkeztekor éppen teljes erővel üzemelt a berendezés (nem szabályosan lett lekapcsolva)

ezért egy (vagy több) nagyobb kondi nullára kisült (mely normál üzem esetén még kikapcsolt állapotban sem üres teljesen)

és ez szívta meg magát túl nagy árammal amikor visszajött a delej

és ez az áram hazavágott valami (bölcsen alulméretezett) alkatrészt.

Előzmény: ötfelezős (62573)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.04.28 0 0 62574

"Állítólag a betáp ki-be kapcsolása rövidíti az élettartamát."

Nyitott vagyok bármilyen (érthető) műszaki indoklás megbeszélésére.

mert a korszerű frekvenciaváltók tulajdonképpen olyan kapcsoló üzemű tápegységek,

amelyeknek (a szokásos egyenfeszültség helyett) váltófeszültségű a kimenete,

tehát a hálózat felőli oldaluk semmiben sem különbözik más kapcsoló üzemű tápegységektől.

Előzmény: szakmókus (62572)
ötfelezős Creative Commons License 2015.04.28 0 0 62573

Én mást tudok.

Ezelőtt bizonyos idővel érdekelt az áramszünetek után már tönkremenést mutató kapcsolóüzemű tápok lelkivilága.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62570)
szakmókus Creative Commons License 2015.04.28 0 0 62572

Frekvenciaváltónál például már nem ilyen egyértelmű a helyzet. Állítólag a betáp ki-be kapcsolása rövidíti az élettartamát.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62570)
szakmókus Creative Commons License 2015.04.28 0 0 62571

Alapmű!!!          :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62569)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.04.28 0 0 62570

"Ezeknek a trafóknak a villanykapcsolós hálózati ki-be kapcsolgatás a jobb, vagy ha folyamatosan mennek, és a 12V-ot kapcsolgatom?"

Minden rendszernek kisebb lesz az energiafogyasztása és nagyobb lesz az élettartama, ha a kapcsolóval a 230V-os részt szakítod meg.

Valóban számos olyan termék van, amelynél a tápegység folyamatosan feszültség alatt van és a kapcsoló csak a kimenetét szakítja meg, de ezek többségénél ez nem azért van, mert így a legjobb, hanem azért, mert ebben sz esetben a gyártó alkalmazhat olcsó kisfeszültségű kapcsolót és az életvédelemre is sokkal kevesebbet kell költenie. Tehát nagyobb lesz a gyártó haszna, miközben a termék rövidebb élettartamát és a te magasabb villanyszámládat egyaránt nagy ívben leszarja.

Előzmény: paplanfa (62565)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.04.28 0 0 62569

"ez mit jelent?"

Ez egy kis tréfa: nem egyértelmű válasz egy nem egyértelmű kérdésre.

Ha beírod Googliba, hogy: "42" az első találatok között ott lesz a jelenség részletes magyarázata is (egyébként a "Galaxis útikalauz stopposoknak" c. regény szerintem kötelező olvasmány mindenki számára :)

A lényeg, hogy egy tápegység "mennyire szereti a kapcsolgatást"  nem értelmezhető kérdés, ezért erre nincs jó válasz.

Írhattam volna azt is, hogy a Mean-Well LPH-18-12 a kapcsolgatást a spenótfőzeléknél jobban szereti, de a balatoni vitorlázásnál már nem :)

Prefetto Creative Commons License 2015.04.28 0 0 62568

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62564)
DJ Szegecs Creative Commons License 2015.04.28 0 0 62567

Kapcsüzemű táp a gyári pdf szerint.

Előzmény: pajaci (62566)
pajaci Creative Commons License 2015.04.28 0 0 62566

Ez trafó, vagy kapcsoló üzemű tápegység?

paplanfa Creative Commons License 2015.04.28 0 0 62565

ömm, lehet ,hogy tudatlan vagyok, de ez mit jelent?

Ezeknek a trafóknak a villanykapcsolós hálózati ki-be kapcsolgatás a jobb, vagy ha folyamatosan mennek, és a 12V-ot kapcsolgatom?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62564)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.04.28 0 0 62564

"Ezek a trafók mennyire szeretik a kapcsolgatást?"

A válasz: 42

Előzmény: paplanfa (62561)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.04.28 0 0 62563

Általában jól.

Előzmény: paplanfa (62561)
Prefetto Creative Commons License 2015.04.28 0 0 62562

Villanyszerelő segítségével.

Előzmény: kekov (62556)
paplanfa Creative Commons License 2015.04.27 0 0 62561

Sziasztok!

Van egy Mean-Well LPH-18-12 -es IP67-es trafóm, ami 1 méter ledszalagot fog táplálni a fürdőszobában. Ezek a trafók mennyire szeretik a kapcsolgatást? Láttam már ilyesmit mennyezeti lámpában is beszerelve.

cucu Creative Commons License 2015.04.27 0 0 62560

Horvát és nem Bulgár. És usztasák voltak. Tudod, amerre a vaddisznók járnak...

Mi ott vagyunk minden kilométerkőnél, és akkor is győz.... (és itt jött a sorozat...)

Előzmény: pajaci (62559)
pajaci Creative Commons License 2015.04.27 0 0 62559

Olyan mint a bulgár partizán :-)

Előzmény: kekov (62558)
kekov Creative Commons License 2015.04.27 0 0 62558

köszönöm szépen !

( .... Mekk Elek, te mindenhol ott vagy ?! )

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62557)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.04.27 0 0 62557

A bejövő energia három fázisát kösd a kapcsoló 2-6-10-es pontjaira, ezen belül mindegy, hogy melyik vezetéket melyik pontra kötöd.

A motor három vezetékét kösd a kapcsoló 5-8-9-es pontjaira, ezen belül mindegy, hogy melyik vezetéket melyik pontra kötöd.

Ezután kipróbálod, hogy a kapcsoló melyik állásában merre forog a motor.

Ha nem megfelelő, akkor vagy a bejövő vezetékek közül felcseréled bármelyik kettőt egymással,vagy a motor vezetékei közül felcseréled bármelyik kettőt egymással (akár magán a motoron).

Érintésvédelemre, balesetvédelemre (motor váratlan elindulása) odafigyelni!

Előzmény: kekov (62556)
kekov Creative Commons License 2015.04.27 0 0 62556

segítenétek, hogy a 3 fázisú irányváltó kapcsolómat hogyan kössem be ? a kék-fekete-barna fázisokat  melyik, milyen számú kapcsokhoz kössem be ?

köszönöm ha segítetek.

paplanfa Creative Commons License 2015.04.26 0 0 62555

Akkor jó lesz a Lidlis hőmérő is, aminek van egy külső-belső hőmérője :) Az akkuk egymáshoz viszonyítása ezzel fokpontos lesz, a tényleges pontosságát meg előtte le lehet ellenőrizni. Szerintem a célnak ez is megfelelhet.

Előzmény: Jahno (62553)
Jahno Creative Commons License 2015.04.26 0 0 62554

Önálló UPS ezt még meg is mondja magától, ha csipog és piros, akkor csere, vagy ha túl keveset megy a szokásoshoz képest.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62550)
Jahno Creative Commons License 2015.04.26 0 0 62553

És akkor eljutottunk oda, hogy X évente érdemes hasraütve is cserélni, mert ez ilyen méregetés elég drága mulatság lesz.

Előzmény: paplanfa (62551)
paplanfa Creative Commons License 2015.04.26 0 0 62552
paplanfa Creative Commons License 2015.04.26 0 0 62551

A hőmérsékletét egy infrás hőmérővel gyorsan le tudod csekkolni mindnek. Ha meg a teljesítménye érdekel, akkor kiszeded és ott ahol használod (külső hőmérséklet miatt) ráteszel egy terhelést amivel x ideig kellene működnie. Metex rajta, terhelés rajta, stopper indít.

Előzmény: ha4nz (62546)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.04.26 0 0 62550

"Nekem a rossz akuk kiszűrésére kellene valami mód"

Arra gondolok, hogy ha mindenütt egyforma aksikat használó UPS-ek lennének (a kicsik többségében ugyanolyan aksi van), akkor valaki sorra látogathatná őket:

- az első tíz UPS-ben kicserélné az aksikat újra,

- az innen kivett tíz aksit letesztelné nyugodt körülmények között mondjuk egy automata feltöltő->kisütő->feltöltő készülékkel (tényleges amperóra érték, ha nem létezik ilyen teszter, akkor ezennel feltaláltam :)

- ezek közül a még jó aksikat betenné a (gurulós) táskájába,  a készletet új aksikkal kipótolva 10 darabra,

- ezzel a 10 db aksival meglátogatná a következő 10 UPS-t

...innentől lásd az első pontot :)

Valami olyasmire emlékszem, hogy a profi akkuteszterek valami rövid idejű (tized/századmásodperces?) terhelő-töltő impulzussal (pontosabban: impulzus-sorozattal) operálnak és arra adott válaszból saccolnak aktuális kapacitást. Hogy ez valóban így van-e és hogy ez menyire megbízható, aztat nem tudom.

ötfelezős Creative Commons License 2015.04.26 0 0 62549

Azért a nagy terhelés elég jó indikáció (és egy csomó akku még ezzel is átveri az embert), de az igen szakszerű megoldás a kadmiumelektródás mérés regisztrálóval. De ez persze csak akkor működik, ha bele lehet lógatni. Ez annyira szakszerű, hogy a magyar neten nyoma sincs. :) Egy letűnt precíz világ része volt. :)

arenarock Creative Commons License 2015.04.26 0 0 62548

Vannak a nagyon drága akkuteszterek, és van a saját teszt, lemerítés a végéig. (1.8V/cella)
Az ilyen röpke rámérések sajna semmit sem érnek. Esetleg a max. kisütőáram utalhat a belső ellenállás növekedésre...

C20NE Creative Commons License 2015.04.26 0 0 62547

Meg kell mérni a belső ellenállásukat. Kaphatóak gyorsteszterek amik viszonylag rövid méréssel kimutatják ha a végét járja az akku. De a tuti teszt ami pontos eredményt ad az sok óráig tart.

ha4nz Creative Commons License 2015.04.26 0 0 62546

Nekem a rossz akuk kiszűrésére kellene valami mód, bár lehet, hogy egyszerűbb lenne kiméregetni őket meg beterhelni. A központi ups telep kizárt, tele vannak a kábelalagutaink, egy irodaház és egy kohászati vertikum között nagyon nagy különbségek vannak.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62538)
Parci Creative Commons License 2015.04.24 0 0 62545

okok, köszi!

Előzmény: C20NE (62544)
C20NE Creative Commons License 2015.04.24 0 0 62544

Házilag nem helyezheted át. Szerintem nem toldják hanem cserélik. Ami toldásokat eddig láttam az inkább hibaelhárítás okán keletkeztek.

Keress egy regisztrált szerelőt és az mindenről fel fog világosítani.

Előzmény: Parci (62542)
C20NE Creative Commons License 2015.04.24 0 0 62543

Okos töltő inkább áramgenerátoros üzemmódban tölt a kezdeti szakaszban és a kapocsfeszültség figyeléséből határozza meg az akkumulátor paramétereit. Ha a kapocsfeszültség nagyon alacsony akkor pedig csepptöltéssel finoman kezd amíg el nem éri a normál kisütött akkuhoz tartozó feszültséget és onnan kezd rendesen tölteni.

Az UPS felügyelete inkább az akkumulátor töltési ideje miatt fogja "kiszúrni" a nagyobb akkumulátort.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62541)
Parci Creative Commons License 2015.04.24 0 0 62542

ahoi tudorok! a utcai villanyoszlopról bejövő kábeleket áthelyeztethetem (most egy fém póznára csatlakoznak, azon jönnek be a házba) a tető másik oldalára "házilag" is vagy ez elmű engedélyköteles, hivatalosan terveztetni kell stb.? egyáltalán lehet "toldani" a bejövő kábelt vagy cserélni kell az oszloptól az egészet?

napelemre árnyékol ez a kis pózna a tetőn, ezért merült fel a kérdés :(

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.04.24 0 0 62541

"A töltőnek mindegy mekkora akkut lát."

Okos töltő egy bizonyos áramfelvétel felett "zárlatos akku!" felkiáltással megtagadhatja a munkát

és hibát jelez. Márpedig ha egy a szokásosnál sokszorta nagyobb aksit kötük az UPS-re, annak a normál töltési áramfelvételét már nézheti a töltő hibás aksinak.

Előzmény: arenarock (62540)
arenarock Creative Commons License 2015.04.24 0 0 62540

A töltőnek mindegy mekkora akkut lát.

Az akkunak nem mindegy mekkora a töltő...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62538)
ötfelezős Creative Commons License 2015.04.24 0 0 62539

Annak előzetes leszögezésével, hogy a földelés az nem az érintésvédelem módja, hanem az érintésvédelem egyik intézkedése (mert valahogy az eddigi megfogalmazás arról szólt, hogy a földelés, a földelés, a földelés, de hát vannak még ott a figyelemért versengő intézkedések):

Csak egységes és közös megoldásban szabad gondolkodni. Ha mindenkinek van külön földelése, az vagy fölös pazarlás - mert a fémhálózatok által úgyis össze vannak kötve, és ha közel vannak egymáshoz, akkor meg úgyis rontják egymást; vagy kifejezetten veszély - mert különböző potenciálok jönnek be, amik akár egy ember által egyszerre érinthetőek.

Persze, értem én, hogy ha a közöst szépen megcsináltatod, az másoknak is jó, és természetesen azt fogják mondani, hogy ők meg voltak elégedve eddig, tehát nem fizetik ki a részüket, mert a magyar ember ilyen. De ha egyedi megoldást csinálsz, az sem lenne lényegesen olcsóbb, gondolom én.

Szerintem.

Előzmény: timre67 (62527)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.04.24 0 0 62538

"de vannak saját (át)építésűek is"

Nekem is van egy régi 750 wattos ups-em, amit egyszer, ha lesz időm rá, akkor le szeretném tesztelni, hogy hajlandó-e együttműködni egy jónagy külső akkubankkal (tehát hogy pánikba-e esik a töltője, ha meglát egy bazinagy aksit a megszokott helyett).

...ha lesz időm rá... hehe...

"a többi pc és szerver ups, ezeket nem lehet központosítani, mert a távolság több száz méter is lehet"

Egész irodaházak/cégek vannak egy közös UPS-re bedrótozva (szünetmentes dugaljak mindenütt).

Persze egy több száz méterre lévő nagyobb gép-csoport esetén már megérheti oda külön egy másik közös ups-t létesíteni,

kevés gépből álló gépcsoport esetén meg maradnak a hagyományos kisebb (1-4 gépes) UPS-ek, túl drága minden egyéb megoldás.

Előzmény: ha4nz (62537)
ha4nz Creative Commons License 2015.04.23 0 0 62537

Köszi a segítséget. Igazából a baj ott kezdődik, hogy sok ups-ra van alvállalkozói szerződés, de vannak saját (át)építésűek is, amikhez az akksikat mi vesszük. Ezeket kellene valahogy karban tartani. A vezérlőbe a hülyék még egy S7-et is raktak, ilyen hetente egyszer önteszt, stb... de hogy mivel terheljük az egy más kérdés.  Az hogy x ideig felkapcsolom róla azt a 10 hajólámpát meg 10 fénycsőarmatúrát, az szerintem nem fedi a megfelelő terhelés fogalmát. A három fázisa fázisonként van összerakva 12V-os akkukból. ilyenből van 5 db-unk, a többi pc és szerver ups, ezeket nem lehet központosítani, mert a távolság több száz méter is lehet. Így ott maradtak az apc termékei kihelyezve, akár 2kVA méretben.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62533)
Lacivill Creative Commons License 2015.04.23 0 0 62536

Tied

Előzmény: Lackó0107 (62534)
DJ Szegecs Creative Commons License 2015.04.23 0 0 62535

Köszönöm a rezsós tippeket mindkettőtöknek!

Előzmény: peterch (62531)
Lackó0107 Creative Commons License 2015.04.23 0 0 62534

Sziasztok szeretnék érdeklődni! E.on  magánhálózatom van a villanyóra és a ház közt kb 600m  jogilag ez a hálózat kié?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.04.23 0 0 62533

"A gondozásmentes akksikat mivel lehetne karbantartani?"

Amelyik teljesen zárt, azt csak cserélni lehet.

Régebben láttam olyan gondozásmentes aksit, aminek levehető volt a teteje, de az egy bazinagy profi aksi volt. Kisebb UPS-ekben szerintem ilyen nem fordulhat elő, mert azokban az aksi sokszor gyárilag sem   függőlegesen áll és kifolyna a lé belüle.

"Van jópár ups a cégemnél, akár alállomások világításra, akár pc-k, szerverszekrények ellátására."

Egy bizonyos mennyiség felett szerintem már sokkal jobb üzlet a cégnek, ha a sok kis UPS helyett egy jónagyba invesztál és a szünetmentes energiát egy pontból küldi szét a szükséges pontokra. Az egy helyen lévő és egységes akkumulátor-bankot ezerszer könnyebb figyelemmel kísérni, mint a száz kis UPS-ben lévő akksit. Ha a cég komolyan veszi az adatbiztonségot, akor kénytelen odafigyelni az aksik kapacitására (nehogy csak áramszünetkor derüljön ki, hogy az UPS már tíz másodpercig se bírja), ha a cégnél marhasok ilyen van, akkor egy ember bére (az ember kerül igazán sokba) elmehet az aksik folyamatos amperóra-tesztelésére meg cserélgetésére, de ha egy db központi akkubank van, azt könnyű (tehát olcsó) figyelemmel kísérni.

"Ezeknél mit érdemes figyelni, monitorozni, esetleg itt is érdemes az akksikat termovízióval lefotózni?"

A hőkamera ott igazán hatékony, ahol soksok aksi közül lehet (hőmérséklet-összehasonlítással) kiszúrni a betegeket. Ha mindenütt csak egy darab aksi van, ott nincs mivel összehasonlítani, az abszolút hőmérséklete meg a környezettől függ, pl egy rack-szekrény X-edik emeletére betolt UPS belsejében simán lehet 40-50 fokos is a normál időjárás. 

Én inkább egy rendes aksi-tesztelő műszerben bíznék, ami megsaccolja az aktuális amperórát/wattórát, a hőkamera maximum segíthet neki gyanúsítottakat kiválasztani (de ha egy db aksi van mindenütt, annak a hőmérsékletét akár egy filléres infra hőmérővel is meg lehet mérni). 

Előzmény: ha4nz (62532)
ha4nz Creative Commons License 2015.04.23 0 0 62532

Érdekes gondolatokat adtál ezzel a termovíziós képpel és ezzel a hioki műszerrel. A gondozásmentes akksikat mivel lehetne karbantartani? Van jópár ups a cégemnél, akár alállomások világításra, akár pc-k, szerverszekrények ellátására. Ezeknél mit érdemes figyelni, monitorozni, esetleg itt is érdemes az akksikat termovízióval lefotózni?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62528)
peterch Creative Commons License 2015.04.22 0 0 62531

Szia !

Indukciosban letezik peldaul ez:https://www.mall.hu/hordozhato-fozolapok/hauser-ic-2012-elektromos-fozolap-ii-osztaly

Udv , Peter.

Előzmény: DJ Szegecs (62529)
Jahno Creative Commons License 2015.04.22 0 0 62530

Zsámolynak hívják, bár kevésbé hordozhatóbb:

http://home.grapixx.com/www.gastrocentrum.hu/termekeink.cgi?sub=304#2566

Előzmény: DJ Szegecs (62529)
DJ Szegecs Creative Commons License 2015.04.22 0 0 62529

Hordozható villamos főzőlapból (alias villanyrezsó) van olyan, ami 1,5 kW-nál nagyobb teljesítményű?

Én nem találtam ilyet a netes árlistákban.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.04.22 0 0 62528

"Most az lebeg a szemem előtt, hogy egy több száz akkuból álló telepnél (posta, kórház, katonaság) naponta mérik minden egyes akku feszültségét, és amelyiknek alacsonyabb a feszültsége, az helyett tesznek egy újat. Hoppá az se jó, mert az újnak meg túl nagy lesz a többihez képest. Teljes csőd az egész :-)))))))))))"

Egyrészt én azt írtam, hogy sorba kötés esetén a kisebb kapacitású aksira szerintem NAGYOBB feszültség jut,

másrészt pedig az egy időben vásárolt és egyformán használt akkumulátor-csoportokban nagyon sokáig nincs jelentős eltérés az egyes elemek között, aztán egy idő után megjelennek a különbségek (eltérő öregedés), ilyenkor szokás csak a gyengébbeket újra kicserélni és a mikor ez a gyengülés már tömeges jelenséggé kezd válni, akkor kicserélik az összeset újra. De van, ahol nem foglalkoznak a csereberével (vagy nem tudják, hogy lehet ilyet is) és az első gyengébb egység megjelenésekor mindet lecserélik.

És van, ahol nem is vizsgálgatják menet közben a dolgot, hanem fix időszakonként automatikusan mindet lecserélik, akkor is, ha esetleg még két évig bírná a rendszer és akkor is, ha már évek óta a tizedét se tudja a gyári kapacitásnak ;)

...de az is lehet, hogy amit itt leírtam, az mind hülyeség.

Itt egy olyan aksi mérő kéziműszer, amely 4800 db aksi adatait tudja tárolni,

egyébként nem minden mérést muszáj egyenként minden aksin külön elvégezni:

Előzmény: pajaci (62523)
timre67 Creative Commons License 2015.04.21 0 0 62527

Ötfelezős, mi a javaslatod?

Előzmény: ötfelezős (62516)
a némedi Creative Commons License 2015.04.21 0 0 62526

Targoncáknál 12 cella van sorba kötve (vagy több ill. kevesebb) ha az egyik cella tönkremegy nem kell több százezerért komplett akkuszettet cserélni! A leggyengébb cella töltő ill. kisütő árama korlátozza a többit, de semmi esetre sem teszi tönkre! Párhuzamos töltésnél vannak a gondok, mert a zárlatos cellájú akku magára rántja a töltőáram 100%, sőt az egészséges akku is a zárlatos akkun fog kisülni több száz amperrel. Na ilyenkor kell a diódakuplung!!!

Előzmény: peterch (62525)
peterch Creative Commons License 2015.04.21 0 0 62525

A mobilhalozatokban levo akkupakkoknal harom dolog ami merve van es riasztast idez elo: tul alacsony kapocsfeszultseg, tul magas kapocsfeszultseg es a homerseklet.  Csak tavfelugyelet van es a pakkok kibirnak 10 egynehany evet . A gyarto tiz evet ad ra, ha bevan tartva a homerseklet es a feszultsegek.  Mikor meg javitottam az akkukat sem volt gond javitottat visszatenni a jarmube ment az rendesen a regi parjaval.  Vagy cserelni par 2V-os akkut a 24 darabos szettben. Nem tiltakozott a gyarto. Dehat az akkumulatorok is fejlodnek, az elektronika is, igy logikus, hogy vannak preciz lehetosegek es ajanlasok, csak a felhasznalonak legyen ra penze.:) Olvastam egy masik forumon a hozzaszolasokat, ott is van pro es kontra, tehat ki igy ki ugy tolti az akkumulatort.

Előzmény: pajaci (62523)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.04.21 0 0 62524

Ott a gyártó weboldala és típus száma googli meg a gyártó oldala :) megnézed és biztos levan írva hogy mire jó.

Előzmény: V.T.ZS (62506)
pajaci Creative Commons License 2015.04.21 0 0 62523

Most az lebeg a szemem előtt, hogy egy több száz akkuból álló telepnél (posta, kórház, katonaság) naponta mérik minden egyes akku feszültségét, és amelyiknek alacsonyabb a feszültsége, az helyett tesznek egy újat.

Hoppá az se jó, mert az újnak meg túl nagy lesz a többihez képest. Teljes csőd az egész :-)))))))))))

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62520)
cucu Creative Commons License 2015.04.21 -1 0 62522

A tranzisztor valójában két szembe fordított dióda. Viszont mégsem kapunk tranzisztort, ha két diódát szembe fordítunk.

Ahhoz azt úgy kell gyártani.

Akksinál is ugyanez a helyzet csak pepitában.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.04.21 0 0 62521

Szóval én rátenném a töltőre a két aksit és (legalább az első töltéskor) egy műszerrel többször is megnézném, hogy a feszültségek pont egyformák-e a két aksin a feltöltés során. A töltés végén a max különbség a két aksi között legyen mondjuk 0,3-0,4 volt,

ha ennél több, akkor szép lassan lehet elgondolkodni egy új 12 voltos aksi megvásárlásán (fúrógépbe lehet hogy elég egy 6 Ah-s aksi, ami kisker áron kb 4e Ft körül lehet).

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62520)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.04.21 0 0 62520

"csak legyenek egyforma Ah-ak"

Hiába egyforma kapacitású két akkumulátor papíron, az aksira ráírt kapacitás csak a vásárlás napján igaz (ha igaz ;) a tároló kapacitás az idővel egyre csökken. Meg a barom gazdik trükkjeitől is (pl mélykisütés/túltöltés). Meg az olcsó (nem automatikus) aksitöltőktől is. Satöbbi.

Tehát ha sorba kötött két, papíron egyforma aksiból a valóságban az egyik lényegesen kisebb kapacitású (mert pl sokkal öregebb vagy mélykisülést kapott, stb stb), abból bizony szerintem gond lehet.

A képen látható aksitöltő valószínűleg 14,4V-ig tölt és az felett  átkapcsol csepptöltésre (középső led kialszik és alsó led kigyullad). Namármost ha az egyik aksi lényegesen kisebb kapacitású, annak nagyobb a belső ellenállása, ezért soros kapcsolásnál arra nagyobb feszültség fog jutni, mint a másikra. Tehát mondjuk a töltő akkor fog leállni a töltéssel (14,4V), amikor a nagyobb kapacitású aksi mondjuk még csak 6,4 voltra van feltöltve (félig se), miközben a gyengébbik aksi már elérte a 8 voltot (káros túlfeszültség). Tehát az aszimmetrikus feszültség eloszlás miatt egyrészt az erősebb aksi tárolókapacitása soha nem lesz kihasználva (plusz a rendszeres alultöltöttség miatt szulfátosodás veszélye!), másrészt meg a rendszeres túlfeszültség/túltöltés miatt a gyengébbik aksi meg egyre még-gyengébb lesz.

Persze ha a két aksi egyszerre lett véve és egyformán lett használva, akkor feltételezhetően nincs közöttük érezhető kapacitás különbség, eben az esetben teljesen igazad van.

Előzmény: peterch (62509)
peterch Creative Commons License 2015.04.20 0 0 62519

Nagyon sok jarmuben javitottam akkumulatort ,volt ahol tobb cellat is kellett cserelni. Soha sem volt gond belole. Miutan fel lett toltve ,kisutve es ujratoltve, akkor teszterre lett teve. Amennyiben birta az eloirt terhelest az eloirt ideig, akkor ment minden a regiben.  Ugyszinten a mobilhallozatban is csereltem tobb 2V-os aksit egyszerre a 24-bol es a gyarto nem irta elo, hogy mindet csereljem. Ha egyszerre vannak hasznalva nagy kulonbseg nem lesz koztuk. Azbiztos, hogy mindig a leggyongebb cella fogja limitalni a tobbit.   Ez az en velemenyem. A Tied mas.  Ez van. :)

Előzmény: arenarock (62518)
arenarock Creative Commons License 2015.04.20 0 0 62518

Ne keverjük a szezont a fazonnal.

Egész más ügy egy 24 darabos pakkból egy cellát cserélni, mint egy hat cellásnál hármat...

A tehergépjárműveknél is igaz amit az előbb írtam, ha cserélni kell akkor bizony mind a két akksit kell, még akkor is ha limiter van.

Ja és rátapintottál, 1200Ah és 1600Ah sonnenscheinekkel dolgozom, meg powersafe-el, meg marathonnal (azok csak max 190Ah-ak) és többek között a távközlésben...

De egyébként a probléma mindíg a töltés végén jelentkezik, amikor az egyik akku már 15 volt felett van miközben a másik meg sehol...

Előzmény: peterch (62517)
peterch Creative Commons License 2015.04.20 0 0 62517

Szia !

Szerinted a tehergepjarmuvekben hogyan vannak az akkuk kotve? Vagy 48 Voltos rendszerekben, vagy a mobilhallozatban hasznalt 2V-os cellak amik 400A orasak es ugyszinten 48V az osszfeszultseguk? Nem egy esetben volt, hogy csak cellat, tehat egy akkumulatort csereltunk, mert az ment tonkre. Akkor szerinted mind a 24-et cserelni kell? Voltal mar egy picit nagyobb adatkozpontban ahol tobb ezer kiloWatt van beepitve ilyen akkukbol? Ott szerinted cserelni kell egy darab meghibasodasa vegett mindet? Ha van egy oreg aksid, amiben 1 cella zarlatossa valik, vagy hamarabb kioldodik az olomoxid a plusz polusbol es a szervizben kicserelik egy ujra, akkor azt hogyan toltod?  

Udv , Peter.

Előzmény: arenarock (62515)
ötfelezős Creative Commons License 2015.04.20 0 0 62516

Hogyan lehetne ezt jól - és szabályosan - megcsinálni? 

No, hát úgy biztosan nem, ahogy leírva láttam.

Előzmény: timre67 (62501)
arenarock Creative Commons License 2015.04.20 0 0 62515

Azért kissé idealizált amit írtál.

Tehát, ha az akkuk egy évjáratúak, egyforma kapacitásúak, egyforma üzemmódban voltak, egyformán voltak kisütve, - akkor lehet nagyjából nyugodtan sorba kötni. Ellenkező esetben ajánlott limitert használni, ami megakadályozza, hogy az egyik akku túltöltődjön... Szerintem.

A gyárilag sorba kötött cellákat meg nehogy már összehasonlítsuk két külön akku sorbakötésével...

Előzmény: peterch (62511)
peterch Creative Commons License 2015.04.20 0 0 62514

Szia !

Abszolutt nem ertek veled sem egyet. Amennyiben nem zarlatosak, csak mondjuk az egyik  akku mar tobb toltesi cikluson ment at,  de nem szulfatosak, tehat nem alltak sokaig melykisutes allapotaban, vagy nem voltak teljes zarlattal terhelve, akkor nincs gond. Maximum annyi, hogy a leggyongebb kapacitasu cella fogja limitalni a felhasznalhato aram mennyiseget es elettartamat. Valaha leteztek szelenes toltoallomasok, ahol 4 darab akkumulatort kothettel sorba es ugy toltotted. Egyforma kapacitasunak kellett lenniuk a toltoaram vegett. Amennyiben tettel volna egy kisebb kapacitasut, akkor annak a nevleges toltoaramat kellett beallitani.

Udv , Peter.

Előzmény: Szirty__ (62512)
C20NE Creative Commons License 2015.04.20 0 0 62513

Így van, illetve töltéskiegyenlítővel lehet sorba kötve is tölteni.

Még egy-két dologban eltérhetnek az alkalmazott sav koncentrációja és az akkumulátor hőmérséklete.

Előzmény: Szirty__ (62512)
Szirty__ Creative Commons License 2015.04.20 0 0 62512

Üdv peterch!

"ket darab 6V-os olomakkut egyforma kapacitasut siman kothet sorba es toltheti. Semmiben sem kulonbozik ket haromcellas akku az egy testben levo 6 cellastol."

Szerintem a két külön egyforma 6V-os akku abban különbözik az egy testbe épített 6 cellástól, hogy az utóbbiak cellái sokkal nagyobb eséllyel vannak egyforma állapotban. Mind elhasználódás, mind töltöttség tekintetében.

Emiatt szerintem még két teljesen egyforma 6V-os akkut is csak akkor szabad sorba kötve tölteni ha egy helyen, sorba kötve vannak használva.

Előzmény: peterch (62511)
peterch Creative Commons License 2015.04.20 0 0 62511

Szia !

Mire alapozod a velemenyedet? En akkumulatorokkal foglalkoztam regebben. Igy nyugodtan merem ajanlani, hogy ket darab 6V-os olomakkut egyforma kapacitasut siman kothet sorba es toltheti. Semmiben sem kulonbozik ket haromcellas akku az egy testben levo 6 cellastol. A lenyeg, hogy ne legyen egyik cella sem zarlatos! Ugyanabban a gepben hasznalja, tehat a kisutes is elmeletileg egyforma.

Udv , Peter. 

Előzmény: C20NE (62510)
C20NE Creative Commons License 2015.04.20 0 0 62510

A sorba kötött akkumulátorokat rövid úton kinyírja!

Előzmény: peterch (62509)
peterch Creative Commons License 2015.04.20 0 0 62509

Szia !

Tolthetsz vele olmos akkumulatorokat akar 6V-osakat kettot sorbakotve is, csak legyenek egyforma Ah-ak ,vagy minden 12V-os olmos akkut . Akar az autodba valot is, csak gyozd kivarni.:)

Szerintem.

Udv , Peter.

Előzmény: V.T.ZS (62508)
V.T.ZS Creative Commons License 2015.04.20 0 0 62508

A helyzet az, hogy tönkrement az akkus fúrógépem akkuja és pont van kettő 6V 4ah akkum amivel tökéletesen működik, ezért tölteném.

Az zavart meg, hogy mindkettő világít lidl.s akku töltőmön akkor világít az ami ezen a felső mikor valami hibát jelez.

Amúgy ezzel a töltővel akkor mit lehet tölteni?

Előzmény: C20NE (62507)
C20NE Creative Commons License 2015.04.20 0 0 62507

Jelzi, hogy tolti. Ha az also vilagit fel lesz toltve. Sorba kotott akkut ne tolts!

Előzmény: V.T.ZS (62506)
V.T.ZS Creative Commons License 2015.04.20 0 0 62506

Tudom nem kifejezetten ide tartozik, de talán nem hajtatok el vele.

Ezzel a töltővel mit tölthetek? Milyen akkut?

Van kettő db. sorba kötött 6V 4ah.zárt akkum azokat tettem fel, de világít mindkét led.

timre67 Creative Commons License 2015.04.20 0 0 62505

Köszönöm mindenkinek a segítséget

Előzmény: a némedi (62502)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.04.19 0 0 62504

Nem jár, ez az érték a határvonal a fizetésre e felett amperenként kell fizetni a hálózat fejlesztést. Hiába kérsz egy mérőhelyre 32A-ha a tőled független hálózat max 25A tud biztosítani. De persze a saját költségeden minden gond nélkül akár a szolgáltatói hálózatot is kicserélik :) de gondolom több százezres költséget nem igen vállalna be senki. A társasházaknál meg a betáp teljesítménye és a közös vezetékezés terhelhetősége is befolyásolja mennyi a maximum.

Előzmény: pajaci (62499)
paplanfa Creative Commons License 2015.04.19 0 0 62503

Csak ne te csináld, hanem csináltasd regisztrált szakival, számlával. Legyél feddhetetlen, ha valahol más gányolása miatt gebasz lenne.

a némedi Creative Commons License 2015.04.19 0 0 62502

Leírtam! Szerintem az esetedben a saját külön földelés  a megoldás. Azt írtad van rá lehetőséged! A gázcsövet ne hagyd ki az EPH-ból semmi esetre sem. Ha csinálsz egy "jó" földelést nem lesz vele baj! Ha a fűtés közös akkor azt is kösd az EPH-ba. Ha most van közös földpont akkor külön vezetővel csatlakozz rá a szondától.

3m tüzihorganyzott földelő szonda elég lehet, de 100%-ban csak méréssel mehetsz biztosra. Tökéletes megoldás csak a három lakás felülvizsgálata lenne. Ja és 30mA-es É.V. relét ne hagyd ki!! Jobb tanácsot nem tudok adni.

timre67 Creative Commons License 2015.04.19 0 0 62501

No, épp ez az, amitől tartok! A csuda tudja, hogy a másik 3 lakásban milyen volt eredetileg a földelés + milyen "kötözgetések" voltak az elmúlt 40 év alatt...

Ezért szeretnék teljesen külön rendszert, az egyetlen közös pont a gázvezeték lenne... vagyis már arra is gondoltam, hogy az EPH csomópontba nem kötöm be a gázvezetéket (a vízvezeték egy része már ki lett cserélve műanyagra).

Hogyan lehetne ezt jól - és szabályosan - megcsinálni? Arra nem sok esélyem van, hogy a másik 3 lakót rá tudom venni egy villamos korszerűsítésre... :(

Előzmény: a némedi (62500)
a némedi Creative Commons License 2015.04.19 0 0 62500

Ma már a társasházakban nem is szabványos a közös "földelősín" hacsak nincs az egész ház alatt földelöháló (én még ilyennel 1 esetben találkoztam). Min. 6-os rézvezetékkel kell mérőnként csatlakozni egyedileg a földelő szondához, vagy szondákhoz. A kiépített földelő szondának, vagy földelő kútnak (beépített teljesítménytől függ) a földelési ellenállása 4 Ohm alatt kell legyen. Az egész társasház felülvizsgálatakor a mérő alatti, vizsgálható földelési pontok közötti potenciál különbség 2 Voltot nem haladhatja meg. Sajnos ez a társasházak többségében nem így van. Mértem már 50 Ohm feletti földelési ellenállást a földelő szonda és az általam 6m-re "lelőtt" patronos földelő stick között. Egy zárlatos gázmágnes szelep miatt az egész ház kb. 54V potenciálon lebegett. Az É.V. relé a szomszédból "áthozott" potenciállal nem tud mit kezdeni. Egy kis gyermekre, akinek vékonyabb a bőre az 54V végzetes lehet. Hiába van a saját lakásodban minden rendben!

Előzmény: cucu (62486)
pajaci Creative Commons License 2015.04.19 0 0 62499

32A jár tudomásommal alapból.

Előzmény: Tízenhármaska (62493)
paplanfa Creative Commons License 2015.04.19 0 0 62498

Elméleti a dolog, de megoldható az is, hogy a lakásban kikötik a betápot, óra marad ahol van, 150/hót fizetik. A benti hálózatot meg összekötik a másikkal, így az bármikor visszaalakítható ha úgy adódik.

Viszont valóban, jobb ha két külön oldalról is megmarad a delej, így ha egyiken kimegy az áram, a másikon nem valószínű.

Peter atyuska Creative Commons License 2015.04.19 0 0 62497

És azt hogy összevonni mérési pontokat csak akkor tudsz ha mind két mérési ponton fizettek valamikor hálózat fejlesztést tehát 32A feletti a mérés. Tudom próbáltunk már ilyet csinálni. Megszüntetni és egyiket felbővíteni simán meglehet csinálni.

cucu Creative Commons License 2015.04.19 0 0 62496

Igen, ezt így szokták, hogy ajtót nyitnak, ha össze akarják nyitni a kettőt...:)

Én is abból indulok ki, hogy értelmetlen volna megszüntetni és egy órára áttérni, mert amikor felnőnek a gyerekek, lehet visszacsinálni mindent jó sok pénzért. Márpedig hamar felnőnek, akinek van, az tudja.

Előzmény: Lacivill (62494)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.04.19 0 0 62495

Elbeszeltunk egymas mellett.

Ha valoban csak egy ajto nyilik akkor a Te ervelesed is megall.

Előzmény: Lacivill (62494)
Lacivill Creative Commons License 2015.04.19 0 0 62494

Ha 2 lakást valaki teljesen átalakítja 1 lakássá akkor igazad van. Nekem az egyik ismerősömnél csak 1 ajtót nyitottak a 2 lakás közé, és ebből indultam ki.

Tízenhármaska Creative Commons License 2015.04.19 0 0 62493

Mivel ma vasarnap van ezert csak finoman fogalmazok:-))

Tehat nem vagyunk egyformak.

De szakmailag is helyesnek tartod,hogy egy lakasba ketiranyu betaplalas legyen?

Mikor atalakit kettobol egyet igy is ugyis kell villszer,aki mondjuk regszerelo is egyben.

Van olyan jo arc hogy eljar a szolgaltatonal,hogy a ket 16A-bol csinal egyz,er 32A-t,es ezt ingyert.

De ez meg csak mindig az en vasarnapi velemenyem.

Előzmény: Lacivill (62492)
Lacivill Creative Commons License 2015.04.19 0 0 62492

Dupla hozzájárulás, vagyis 2*150Ft az alapdíj. Mennyi is ha kell pár amper mert kevés az 1 óra? Mennyi is ha később újra 2 lakás lesz?

Előzmény: Tízenhármaska (62491)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.04.19 0 0 62491

Es ki az a hangyas aki ket lakasbol egyet csinal,es foloslegesen fizet dupla hozzajarulast a szolgaltatonak?

Persze nem gondolkodunk egyforman.

Előzmény: cucu (62489)
paplanfa Creative Commons License 2015.04.19 0 0 62490

Nem tudom, de létezhet ilyen is.

Előzmény: cucu (62489)
cucu Creative Commons License 2015.04.18 0 0 62489

Ki az a ..rom, aki megszüntet egy kiépített villanyórát? Mi haszna van belőle? Bármikor kellhet megint.

Előzmény: paplanfa (62488)
paplanfa Creative Commons License 2015.04.18 0 0 62488

Ha összenyitják, és az egyik lakásból leszereltetik a vilanyórát, azaz csak 1 helyről kap betápot, erre ezetékelnek át, akkor az 1 hálózat lesz, és lakáson belül nem lesz potenciálkülönbség. Nem? A vascsöveket esetleg illene összekötni, de az ugye elvileg már megtörtént.

cucu Creative Commons License 2015.04.18 0 0 62487

Ja, és a külső burkolaton mindenféle átalakítást csakis az összes tulajdonos hozzájárulásával szabad végezni.

cucu Creative Commons License 2015.04.18 0 0 62486

Igen, lehet veszélye, ha pl. a másik lakásban zárlatos lesz valami és a gyenge föld nem tudja lerántani az érintési feszültség alá.

De vannak szabályok, és e szerint egységesen kell kezelni a társasházak védelmét. 

Pl. Ha egyszer eladnak egy lakást amit a szomszéd vesz meg és összenyitja őket, máris különböző védőfölddel lesz dolgunk.

Ez nem olyan, mint valamikor a tetőantenna, hogy mindenkinek külön fel volt szerelve.:)

Fel kell újítani az egész házat egységesen! Jól néznénk ki, ha mindenki leverne magának egy nyársat...

Amúgy sem lennék nyugodt, mert a házon kívüli nyomvonalat állandóan ellenőrizni kéne, nehogy valaki megrongálja.

Előzmény: a némedi (62484)
paplanfa Creative Commons License 2015.04.18 0 0 62485

Na, abban a házban te semmit ne csinálj. Közöskedvencet környékezd meg az elektromos felújítás elkerülhetetlenségéről, minimum a közös dolgokig, legfőképp a földelés és egyenpotenciálra hozás miatt. Azért ne csinálj semmit, mert ha valaki már elgányolta a rendszert, akkor a gázcső már okozhat áramütést, ha a fürdőben valaki zuhanyzik, és neki például bekötötték. Ha egy szaki végigvizsgálja, megjavítja, átszereli, és erről pöcsétes aláírt papírt is ad, akkor nem fognak téged előráncigálni végzetes áramütés esetén.

Előzmény: timre67 (62483)
a némedi Creative Commons License 2015.04.18 0 0 62484

Az attól függ, hogy hol van szétválasztva a nulla a földelő vezetőtől! Még veszélyes is lehet ilyen öreg házakban a közös földelés!

Nagyon sok lakásban még é.v.relé sincs! A földelő szonda, meg idővel oxidálódik, a földelési ellenállás megnő, így az egész házban testzárlat esetén bekövetkezhet a potenciál emelkedés a védővezetőn! Saját tapasztalatból mondom a legjobb a külön földelés!!!

Még ha  az emeleten lakna is, én lehúznám a védő vezetőt a pincébe ha kell!!

Előzmény: cucu (62480)
timre67 Creative Commons License 2015.04.18 0 0 62483

@paplanfa,

igen, mielőbb bármibe belefognék, ki akarom méretni, hogy jelenleg milyen állapotban van a ház (közös) földelése. EPH biztos nincs, azt viszont szeretnék.

@cucu,

nem a földszinten, az emeleten fogok lakni. A földelőszondát a ház fala mellett le tudom verni, a vezetéket pedig a külső vakolatot megvésve tudom bevinni a lakásba. E tekintetben szerencse, hogy talajvizes a környék :)

@ha4nz,

őszinte leszek, fogalmam sincs, hogy milyen rendszer van a házban, de utánajárok. A lakásban jelenleg semmilyen elosztó nincs, egy megszakító van lent a mérő után a földszinten. A vezetékelés kaotikus, kábelek néhol csak benn a falban, ferdén, a legrövidebb úton két pont között. Kissé vicces, hogy ha áramtalanítok az egyetlen kismegszakítóval, a csengő továbbra is szól... Így talán érthető, hogy miért döntöttem az újraépítés mellett (a mérőtől). Ja és persze az 1x16A nem túl sok mindenre lesz elég...

@Mekk Elek,

természetesen nem spórolom ki a 30 mA-os fi relét :)

Előzmény: paplanfa (62479)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.04.18 0 0 62482

Ha számít egy hülye véleménye:

a társasháztól kapott földelővezetőről tudtommal le nem válhatsz, bármilyen jó saját földelést is csinálsz magadnak.

Tehát

- vagy egy közös ponton rákötve feljavítod/megerősíted az egész ház jelenlegi földelését (mert pl a jelenlegiben nem bízol)

- vagy saját földelést vezetsz a lakásba (ekkor tulajdonképpen onnan visszafelé erősíted meg az egész ház földelését :)

De remélem nem azért szeretnél mindenáron földelést tuningolni, mert szerinted a jó földelés helyettesíti az érintésvédelmi relét ;)

Előzmény: timre67 (62478)
ha4nz Creative Commons License 2015.04.18 0 0 62481

Mi a mért fővezeték rendszere? TN-S vagy TN-C? Ha TN-S akkor azt kell használni. Ha a lakáselosztóban van összekötve a védő és nullasín, akkor meg marad ugyanez, ha nem lesz cserélve a mért fővezetéked. (akkor a mérőn ugyan pen jön át, de ez már a szolgáltató dolga...)

cucu Creative Commons License 2015.04.18 0 0 62480

Szerintem a társasházaknál használatos földet kell használnia mindenkinek.

Nincs olyan, hogy én saját földet építek ki.

Különben is hogyan építed ki? Földszinten laksz?

paplanfa Creative Commons License 2015.04.18 0 0 62479

A gázcső miatt mindenképpen azonos potenciálon kell lennie. Inkább azt nézessétek meg, hogy az rendben van-e.

timre67 Creative Commons License 2015.04.18 0 0 62478

Sziasztok, a véleményeteket kérném.

Adott egy kb. 40 éves társasház, ahol megvettük az egyik lakást. Költözés előtt felújítjuk a villamos hálózatot is, egészen pontosan újat építünk ki.

Mivel nem tudom, hogy milyen állapotban van a ház földelési rendszere, ezért a lakáshoz egy újat szeretnék kiépíteni, ami független a többi lakástól.

Tudom, hogy a földelő és nulla vezetéket az óra előtt illik összekötni, de mennyire lenne eretnek gondolat az, hogy az új földelőszondától a vezetéket a mérő után, a lakás elosztódobozába viszem, és itt kötöm össze a nullával. Ebbe a pontba kötném a vízvezetékről, gázvezetékről, kádról, fűtéscsövekről, stb. érkező vezetékeket is. A ház közös földelését nem használnám (igaz, a gázvezeték közös).

Kösz előre is

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.04.16 0 0 62477

"Ezzel az izzos probával semire nem mégy."

Az izzó hőmérséklet-függő ellenállása valóban bekeverhet,

sokkal jobb megoldás a váltakozó (törpe)feszültségen mért áramok összehasonlítása.

Ha a motor valóban kb 2 kW-os, akkor pl egy 12 voltos trafóra kötve maximum kb 0,5 amper folyna a főfázis tekercsén (már ha jól saccolom),

de ha az olcsó műszernek nincs fél ampert tudó méréshatára, akkor kell keresni egy még kisebb kimenő feszültségű trafót

(talán egy pillanatforrasztó pákát is lehetne mérőtrafónak használni: a pákahegy helyére rákötni a motor tekercsét és úgy mérni az áramot).

Előzmény: SZ-B50 (62476)
SZ-B50 Creative Commons License 2015.04.15 0 0 62476

Ezzel az izzos probával semire nem mégy.

Mekkora motor ez, nincs adat tábla?

Jó lenne többet tudni róla,  tengelymagasság, forgórész átmérő, vastest hossza, állórész horonyszáma?  Szerintem az ellenálásbol itélve max 0,75-1,1 Kw lehet.

Ellenálásméréssel sőtt induktivitás méréssel se sokra megyünk mert eggyel kevesebb horonyba kb ugyan anyi menet van a segédfázisban is picit vékonyabb huzalból.

Az biztos hogy a több horony a fő fázis.

Probáld akkutötőröl megtáplálni és egy csavarhuzóval megnézni hogy melyik gerjed, az áramra figyelj ne legyen több 2-3 ampernál

Előzmény: pampalini111 (62475)
pampalini111 Creative Commons License 2015.04.15 0 0 62475

Köszönöm a segitséget, kipróbálom egy 5W-os izzóval megmérni, annyit egy 2kW-os motornak ki

kell birnia. A kételyem abból adódott, hogy a kevesebb horonyban rövidebb vezeték lehet ami 

kisebb ellenállást jelent a ránézésre azonos tekercs és vezetėk keresztmetszetnél.

King_of_Giants Creative Commons License 2015.04.15 0 0 62474

vagy 2 db sorba kötött izzós

Ez létezett korábban, valami impregnált keménypapír// burkolattal is

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62473)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.04.15 0 0 62473

Bizonyos teljesítmény-határok között meg lehet állapítani akár egy sorba kötött izzóval is: amelyiknél az izzó gyengébben világít, az a segédfázis.

De ezt már csak saját felelősségre, mert a túl nagy wattszámú izzó esetleg tönkrevághatja a segédfázis tekercsét (plusz érintésvédelem!).

Öreg villanyos rókák tartanak úgynevezett próbalámpát is, ez többnyire egy (vagy 2 db sorba kötött) nagyon kis teljesítményű (5-10 wattos) izzó. Na az pl kiválóan alkalmas ilyesmire (feltéve, ha nem túl pici teljesítményű a villanymotor, mert azt még a próbalámpa is tönkrevághatja :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62472)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.04.15 0 0 62472

Kicsi (néhány volt) 50 Hz-es váltakozó feszültségre kapcsolva hasonlítsd össze a két tekercs áramát.

A kisebb áramú (= nagyobb impedanciájú) lesz a segédfázis.

Előzmény: pampalini111 (62470)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.04.15 0 0 62471

Jellemzően a kisebb ellenállású a főtekercs

Előzmény: pampalini111 (62470)
pampalini111 Creative Commons License 2015.04.13 0 0 62470

Sziasztok! Egyfázisu motornál hogy állapitom meg melyik a segédfázis? 

A fekete kivezetés 3,8ohm, a piros 4ohm ,a pirosra gondolok de elég kicsi a különbség. A motor tekercsvastagsága elég egyforma, a szineltérés szerint 5 és 4 hornyonként váltakozik a két tekercs,

kétpólusu motor lehet ,kb. 2kw-os, jelenleg szét van szedve.

szakmókus Creative Commons License 2015.04.13 0 0 62469

Az 5A áramfelvételnél tud leadni 750W mechanikai teljesítményt. A többi "veszteség".

Azzal hogy kisebb kondit raktál rá, csökkentetted a segédfázis gerjesztését,így az áramát is.

Ha a névleges kondival melegszik én egy kezdődő menetzárlatra gyanakodnák.

Ezzel pedig a kivehető teljesítmény is csökken. Ez nálad relatív, mert nem szivattyúként használod,hanem mást hajtasz vele. Így terheléses mérésről sem beszélhetünk, igazán.

Szívesen belemagyaráznám hogy szivattyúként az áramoltatott víz is hűti a motort, de nincs vele konkrét tapasztalatom.

Előzmény: Chevy01 (62468)
Chevy01 Creative Commons License 2015.04.12 0 0 62468

Na megmértem az áramfelvételt is.  2,2A üresjáratban.  Az jó.  Az adattáblán 5A szerepel valószínű az a max amit fölvehet terhelve.  

Előzmény: Chevy01 (62467)
Chevy01 Creative Commons License 2015.04.10 0 0 62467

Kipróbáltam kondi nélkül (kézi megforgatással indítva) járt egy 15 percet épp hogy langyos lett.

30mikrós üzemi kondi van rajta azt utána helyettesítettem  egy 10 mikróssal, azzal sem melegedett csak épp langyos volt.  Van neki ezzal is indítónyomatéka, mert egy ékszíjjal lefogtam a tengelyt tárcsán keresztül és elindult szépen.

Áramot sajna nem sikerült mérni mert nem működik a régi műszerem.  De a túláram védő relé nem kapcsolt ki 3-4 amperre állítva, tehát nem nagy az áramfelvétel.

Marad a 10-es kondi.   (A 30-assal szabályosan sütött üresjáratban 15 perc elteltével.)  Az a vicc hogy a gyári kondija is ennyi azzal is melegszik.    Egy EVIG motorrol van szó ami egy szivattyúé volt én átalakítottam motorrá, a tengelye leesztergálva szabványosra, az első vastag pajzs kicserélve vékonyra, pepec kis motor lett csak sajna ez a melegedés.   De úgy néz ki ez is megoldódott. 

Előzmény: szakmókus (62378)
ha4nz Creative Commons License 2015.04.09 0 0 62466

Szerintem az már fél siker, hogy felcsenget, de nézd meg a bejövő drót túloldalát is a lépcsőházban. Ott is elég takony lehet a bekötés. pl szigszalag alatt sodrott kötések, stb... :)

Előzmény: Catman (62465)
Catman Creative Commons License 2015.04.09 0 0 62465

Köszi, megnézem.

Előzmény: King_of_Giants (62464)
King_of_Giants Creative Commons License 2015.04.09 0 0 62464

Kagyló billentyűnél két érintkezőpár, ohmmérővel megvizsgálni  vált-e

http://www.d-hid.hu/link/hibakereses.html

Előzmény: Catman (62463)
Catman Creative Commons License 2015.04.09 0 0 62463

Sziasztok,

Ha már úgyis kaputelefon a téma, én is kérdeznék. Lakásfelújítás után visszaszereltem egy proel pc-255 kaputelefont. Amikor lentről felcsengetek, kicseng a készülék, de ha felveszem a kagylót, ugyanúgy tovább cseng, illetve a kapunyitó gombra sem reagál. Van esetleg tippetek, hogy mi lehet a baja? A kagyló által lenyomott kapcsoló mehetett tönkre? Vagy más is okozhat ilyet? Azt egyébként nem tudom, hogy eredetileg működött-e, vagy már az előző tulajnál romlott el...

Zs:) Creative Commons License 2015.04.09 0 0 62462

Van alaphelyzetbe állítás is esetleg:

Jobb oldali gombok közül a bal alsó kulcsot lenyomva tartani, mellette jobbra lévőt megnyomni. Kettőt pittyen. Jobb alsó megint megnyom, piros led villog.

A . és : gombokat kell egyszerre 3 secig nyomni, amíg nem hallatszik valami törlés jelzés ??.

Kétszer jobb alsót nyomni, pittyenés jelzi a kilépést.

valami ilyesmi :)

Előzmény: ha4nz (62461)
ha4nz Creative Commons License 2015.04.09 0 0 62461

Próbálkozzunk:

Van a bal oldalán a beltérinek valami visszajelző lámpácska. Ő akkor villog/világít, ha le van némítva a csengetés hangereje. Ő világít? Ennek megoldása ha némítva van: Ugyanezen az oldalon az alján van egy csúszka. Ha jobbra elhúzod akkor adod rá a hangerőt. Lehet hogy nem csúszka, hanem három állású kapcsoló. Akkor kapcsold el teljesen jobbra. Utána csengess be és nézd meg, hogy megjavult-e a kijelző. Ha nincs kép, de cseng, akkor már alakulunk.

Most csináljunk képet is a beltérire: Elsőnek mit csinál, ha megnyomod a jobb alsó négyesből a bal felsőt (egy pont van rajta)?  Amennyiben semmit, és ha hosszan nyomod? Elvileg ezzel lehet automatikusan bekapcsolni a beltérit ha valaki becsenget, tehát lesz kép, hogy van kint valaki. Utána tudtátok beengedni a jobb alsó négy gomb közül a kulcs jelűvel. (zöld, ha becsengetett valaki, pirosra vált ha megnyomtad és kinyitott a zár, pirosan villog, ha csengetés után automatikusan nyitott a zár és nem nektek kellett beengedni).

Ha az egy pöttyös gombra nem reagált semmit, akkor kellene a beltéri fényerejét felemelni. Ehhez be kell csengetni, majd megnyomni a joystick közepét. Itt megjelenik a menü. Balra lépegetéssel (az őt körülvevő gyűrű bal oldalát nyomogatva el kell jutni a brightness feliratig. Megint a középsővel belépünk a fényerő menübe. Itt jobbra gombbal jól felhúzzuk, majd középső gombbal kilépünk. Újból bal gombbal elmegyünk az exit osd menüig. Itt megint középső gomb és elvileg feléledt.

Ez csak a fordítás, de ha lépésenként írod, hogy mit csináltál és mi történt, akkor már többen is tudunk majd segíteni. Azért a leírás legyen ott előtted, a pdf 8 és 10.-ik oldaláról szedtem.

Előzmény: germering (62456)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.04.08 0 0 62460

Szia

Visszafele.

De.

Inkabb szerelot hivj,jobb lenne atnszni az eges,et,mivel mar volt ilyen hibad.

Az a ket aramkor mar regen elavult szamodra,ugye Alu?

Előzmény: Dunit (62459)
Dunit Creative Commons License 2015.04.08 0 0 62459

Hali

Van egy lakás  2 áram körrel. Az egyik áramkör bizonyos szakaszai nem működnek. Megnézte fázis ceruzával és van feszültség, tehát csak a visszatérő ágban lehet a bibi.

Jelenleg egy flexi hosszabbítóval oldom meg itt  fogyasztást.  Hogy lehetne megtalálni a szakadást- Vissszafelé menjek,  vagy  az elágazástól előre ?

Vagy 4 éve volt ilyen null szakadásom, akkor egy szerelő 3 perc alatt kilőtte a hit. A mérőtől indult és az első kötődobozban megvolt a hiba, szakadás.

Üdv.  D.

King_of_Giants Creative Commons License 2015.04.08 0 0 62458

Itt van a technikai leírása az Urmet Utopia 2Go több változatának,  az első sorban

A 8.oldaltol, fejtse meg valaki , van ott valami képernyő elsötétités is, hátha lesz távgyógyitás

pajaci Creative Commons License 2015.04.08 0 0 62457
germering Creative Commons License 2015.04.08 0 0 62456

Azt mindenképpen megcsináltatom a férjemmel, ő biztosan tudja, hogy melyik minek a kapcsolója.

cucu Creative Commons License 2015.04.08 0 0 62455

OK, de én azért még tennék egy hosszabb idejű kikapcsolást. Olyat, ami nem érinti a lakás összes berendezését.

Csak van olyan biztosíték a lakásban, amiről a kaputelefon megy, és így elég lenne csak azt lekapcsolni. 

Na... csak fél órára!!:)

cucu (kisbetűkkel)

Előzmény: germering (62454)
germering Creative Commons License 2015.04.08 0 0 62454

Sajnos valószínűleg ennyi volt. A borítót nem merem leszedni. Nehogy letörjem. Majd a férjemet megkérem, ha hazajön. Biztosan nagyon örülni fog neki.

Még annyi kérdésem lenne, hogy villanyszerelőt is elég hívni, vagy mindenképp olyan valakit, aki a kaputelefonokhoz is ért.

Köszönöm mindenkinek a segítséget és persze türelmet, különösen CUCUnak. Ha meg lehet javítani, és én is megértem, hogy mi volt a baj, akkor megosztom veletek, hátha legközelebb vkinek lehet segíteni!

Üdv.:

Kati

cucu Creative Commons License 2015.04.08 0 0 62453

Akkor elérkeztünk teljesítő képességünk határához...

Nyomkodás nem használt?

Előzmény: germering (62451)
Zs:) Creative Commons License 2015.04.08 0 0 62452

Hívj szerelőt, majd az leszereli :).

Vagy esetleg próbáld meg őket:

URMET Domus
Hungaria Kft.

1094 Budapest
Liliom u. 39.

Tel/Fax:
+36 1 2166230
+36 1 4760876
+36 1 4760877

Előzmény: germering (62451)
germering Creative Commons License 2015.04.08 0 0 62451

Ahhoz le kéne vennem a borítást. Minden a falban van.

cucu Creative Commons License 2015.04.08 0 0 62450

Jó lenne megtalálnod a tápegységét. Bár lehet, benne van a készülékben. 

Szóval most csak a beltérit kéne lekapcsolnod, de most amíg csak lehet.

Nekem is volt hasonló, hogy egy jó fél óra után állt helyre a működés.

Szóval valamilyen tápvezeték csak megy hozzá. Azt kéne megszakítani, kihúzni vagy kikapcsolni. Fényképet nem tudsz róla feltenni? Nem bonyolult. Segítünk! Csak legyen benne a környezete is annyira, hogy látható legyen mi megy hozzá.

Előzmény: germering (62449)
germering Creative Commons License 2015.04.08 0 0 62449

Kb. 1 percig, nem több.

cucu Creative Commons License 2015.04.08 0 0 62448

Mennyi ideig volt lekapcsolva? Lehet, többre kell.

Előzmény: germering (62445)
cucu Creative Commons License 2015.04.08 0 0 62447

Gondolom nem notebookról írsz...:)

Akkor ezen is túl vagyunk!

A beltéri egységen nézegesd a gombokat, és nyomjad is meg őket, hogy valami történjen már végre. Esetleg lehet kettőt is egyszerre. De nézd meg, hátha a felirat vagy piktogram mond valamit.

Szerintem egyszerűen ki lett kapcsolva, vagy le lett halkítva a működése, a képernyőt is beleértve. De ez csak feltételezés!

Előzmény: germering (62445)
Jahno Creative Commons License 2015.04.08 0 0 62446

Tegnap nekem klíma csipogott hibakódot, annál 10 perc szünet kellett. Lehet itt sem árt a hosszabb. Bár ez nem volt elég tudományos, végig kell nézni a leírást, ha abban nincs okosság, akkor szerelő megoldja.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62443)
germering Creative Commons License 2015.04.08 0 0 62445

Nos, áramtalanítottam a rendszert. De semmi változás!

cucu Creative Commons License 2015.04.08 0 0 62444

Egyedül én írtam, de igaz, többször.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (62443)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.04.08 0 0 62443

Már többen írták, hogy áramtalanítsd a berendezést 5-10 másodpercre, hátha ettől úrjaéled.

Ha más módon nem megy, akkor a villanyóránál kapcsolj le minden biztosítékot, számolj el tíz elefántig, majd kapcsolj vissza mindent.

Előzmény: germering (62441)
cucu Creative Commons License 2015.04.08 0 0 62442

Hát nyomd meg Te azt a gombot!

Egyébként nem hiszem, ill. kizártnak tartom, hogy véletlenül el lehessen rontani. Talán más üzemmódba állt át, amit viszont mint felhasználó, Te magad is észre kell vegyél.

Olvasgasd a papírjait!

De az áramtalanítás még mindig aktuális, főleg így, hogy -elmondásod szerint- kap tápfeszültséget, mert világítanak rajta a ledek és pittyeg is.

Előzmény: germering (62441)
germering Creative Commons License 2015.04.08 0 0 62441

Sziasztok!

Tegnap segítséget kértem a kaputelefonunkkal kapcsolatban. Kaptam sok-sok tippet és ötletet, hogy előrébb jussak. Köszönöm. Most összegezném, hogy mi a helyzet: Tehát a kislányom nyomkodta bentről a kaputelefont, és azóta nem működik. Azaz ha megnyomom a gombokat, mindegyik ad pittyegő hangot, két színű kék és zöld ledlámpák is világítanak, a kültéri egység is világít, mintha működne, de a beltéri monitorján nincs kép, a kinti hangokat már nem halljuk, és a csengetést sem lehet hallani, tehát használhatatlanná vált másodpercek alatt. Sikeresen megtaláltam a papírjait, ez egy Urmet Utopia 2Go!

Minden segítséget elfogadok, ha vki azonban azt mondja, hogy hívjak szerelőt, mert komoly a gond, akkor rendben, csak nem akarom, hogy a szerelő megnyomjon egy gombot - amit én is tudnék - és elkérjen X összeget.

cucu Creative Commons License 2015.04.07 0 0 62440

OK!

Akkor úgy nézem, hogy a bentiben lévő -saját- biztije szakadt meg. 

Nem is búg, nem sistereg, se kép, se hang...

Előzmény: germering (62439)
germering Creative Commons License 2015.04.07 0 0 62439

Az biztosítékot most nem tudom lekapcsolni, de holnap megcsinálom. A mi kaputelefonunk nem kagylós. Ez egy külső és egy beltéri egységből áll. A beltérin képernyő néhány gombbal. A kinti világít, olyan mintha semmi baja nem lenne. A benti azonban semmit sem csinál. A csengetést nem hallani, nincs kép, a kinti hangot nem hallom...

peterch Creative Commons License 2015.04.07 0 0 62438

Szia !

Csak egy kerdes. Abszolutt semmit nem lehet vele csinalni? Kapuzar nyitas, lentrol nem cseng, ha belehalgatsz a kagyloba semmi sugas? Mert ha valoban minden kiesett, akkor a tapban mehetett el a biztositek.

Szerintem.

Udv , Peter.

Előzmény: germering (62436)
cucu Creative Commons License 2015.04.07 0 0 62437

Kell lennie egy tápegységének. 

Nem vagyok konkrétan ennek a specialistája, de talán ha a lakás összes biztositékjait lekapcsolod egy rövidke időre, akkor valószínűleg ez is ki fog kapcsolni, ha csak nincs akksija is, de ezt nem tudom. 

Most mit csinál? Hallani valamit, vagy látni valamit? Csak azért, hogy meg tudd különböztetni a jelenséget amikor lekapcsolod a biztiket.

Előzmény: germering (62436)
germering Creative Commons License 2015.04.07 0 0 62436

Tudom nagyon analfabéta vagyok, de hogy szüntetem meg a tápellátást??? Ne tessék nevetni a kérdésemen!!!

cucu Creative Commons License 2015.04.07 0 0 62435

http://www.urmet.hu/upload/download/Diagrams_ENG.pdf

Nézegesd... Hátha találsz benne service kode számot.

Előzmény: cucu (62433)
cucu Creative Commons License 2015.04.07 0 0 62434

Szüntesd meg a tápellátását egy-két percre, aztán kapcsold vissza.

Előzmény: germering (62432)
cucu Creative Commons License 2015.04.07 0 0 62433

google nem dobja ki a típust? Hátha ott írják a szervizkódot. Vagy valakit, aki ismeri.

Előzmény: germering (62432)
germering Creative Commons License 2015.04.07 0 0 62432

Sajnos nem laza egyik gomb sem.

cucu Creative Commons License 2015.04.07 0 0 62431

Nem laza egyik sem? 

Ez akkor szokott lenni, ha csak a "gomb" ugrik vissza, a bele nem.

Szerintem nem a gyerek tehet róla.

Előzmény: germering (62430)
germering Creative Commons License 2015.04.07 0 0 62430

Az a baj, hogy apu még annyira sem ért hozzá, mint én. A nyomógombokat megnéztem, de mögé nem látok. A helyzet változatlan. Se kép, se hang.

cucu Creative Commons License 2015.04.07 0 0 62429

Hát, nem is tudom...

Mennyi ennek a valószínűsége?

Előzmény: paplanfa (62428)
paplanfa Creative Commons License 2015.04.07 0 0 62428

kizárt. Sikeresen beadta szervizkódot, és elbabrálta.

Előzmény: cucu (62427)
cucu Creative Commons License 2015.04.07 0 0 62427

Nem szorult be egy nyomógomb?

Mármint a gomb vissza ugrik, de maga a kapcsoló része bent marad.

Előzmény: germering (62424)
cucu Creative Commons License 2015.04.07 0 0 62426

Ez nem kifogás!:)

paplanfa Creative Commons License 2015.04.07 0 0 62425

Neked már megcsinálta a programot :) amikor apu hazamegy, őt küld a telefonhoz, és visszafejti.

germering Creative Commons License 2015.04.07 0 0 62424

Az nem lenne rossz, de addig nem várhatok a kaputelefonnal! Még csak 6 lesz!

Előzmény: paplanfa (62422)
germering Creative Commons License 2015.04.07 0 0 62423

Peter atyuska: Ezt a számot találtam: DIS 1703-D009. Előre is köszönöm, hogy foglalkozol vele!

paplanfa Creative Commons License 2015.04.07 0 0 62422

programozó lesz a szentem :)

Előzmény: germering (62418)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.04.07 0 0 62421

Magának a Wago-nak 222 sorozat csak 4 mm2 vezetékig van bonthatója.

Előzmény: Jazzkedvelő (62405)
Peter atyuska Creative Commons License 2015.04.07 0 0 62420

Van egy két változat és típus belőle, van típus szám valahol feltüntetve a készüléken?

Előzmény: germering (62418)
ötfelezős Creative Commons License 2015.04.07 0 0 62419

valamiért csak a konyhában és a fürdőben van földelt konnektor, a többi helyiségben mind két eres van földelés nélkül

Nem valamiért, hanem azért, mert 30 éves lakás :)

Akkor az szabályos volt.

Előzmény: -Smiley- (62407)
germering Creative Commons License 2015.04.07 0 0 62418

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni. Urmet Utopia kaputelefonunk van. A gyerekeim reggelente a beltéri egységet megnyomva még kikiabáltak az apukájuknak, amikor ő kiállt a garázsból. Így ment ez elég sokáig, mígnem a kislányom vmit még megnyomhatott, azóta nem működik. Szerintetek én teljesen laikus nő meg tudom csinálni, vagy hívjak szerelőt.?

-Smiley- Creative Commons License 2015.04.06 0 0 62417

Köszi megberhelem a héten, addig átraktam máshova

Előzmény: cucu (62415)
Zs:) Creative Commons License 2015.04.06 0 0 62416

Beschreibung Artikel - 2756923 Verbindungsdosenklemme 3-Leiter-Klemme 2,5 - 6 mm² transparent

Előzmény: Jazzkedvelő (62409)
cucu Creative Commons License 2015.04.06 0 0 62415

Nézd, a legjobb az lenne, ha ezt a konnektort addig nem használod, míg meg nincs javítva. És főleg ne hagyj benne semmit sem bedugva, ha otthon vagy, ha nem!

De inkább úgy mondanám, hogy mostantól TILOS használnod!

Addig dugd máshová azt a TV-t...

Előzmény: -Smiley- (62414)
-Smiley- Creative Commons License 2015.04.06 0 0 62414

Köszi, sajnos az egész lakást át kéne kábelezni, mert mindenhol alu-t használtak a 80-as évek elején. 

Szóval ha nem használom nem kell félnem, nem tud kigyulladni, amíg melózok. 
(gondolom a TV standby jelzése nem fogyaszt annyit, hogy szikrázzon)

Előzmény: cucu (62412)
cucu Creative Commons License 2015.04.06 0 0 62413

...szikrázni fog meg füstölgetni...

De csak amikor használod!

Előzmény: cucu (62412)
cucu Creative Commons License 2015.04.06 0 0 62412

Laza a vezeték kötés a csavar alatt. 

Húzd meg rendesen. De próbáld kicserélni rézvezetékre, mert az AL-ra jellemző a hidegfolyás, ami azt jelenti, hogy bár meg tudod rendesen húzni a csavart, de csak ideig-óráig tart, mert "enged" vagy kilapul alatta a vezeték és ez eredményezi az elégtelen kontaktust, ami miatt szikrázni fog meg füstölgetni.

paplanfa Creative Commons License 2015.04.06 0 0 62411

És nem csak azt, hanem az összes konnektort, összes bekötődobozt is át kell nézni, meghúzni. Igen, amit a festő fullra bedolgozott, ki kell bontani a tapétázott, síkbaglettelt és lefestett helyeken is. Azt az elfüstölt kéket meg jobb lenne kicserélni konnektorostul.

Előzmény: Palási (62410)
Palási Creative Commons License 2015.04.06 0 0 62410

Valósznű nagy teljesítményű az a porszívó. Pl. 1 kW a tv-k pedig talán 300 W -osak.

Lehet kötéshiba is.

ha jóval a porszívózás után történ, akkor kötéshiba miatt pl. a sok rángatás miatt.

Minden megtörténhet.

Meg kell javíttatni.

Jazzkedvelő Creative Commons License 2015.04.06 0 0 62409

Ezt köszi. Bár pár helyen azt írják, csak 4mm2-ig jó, valahol meg 6mm2-ig.

Talán a wago 773-173 lehet a jó.

Előzmény: Tízenhármaska (62408)
Tízenhármaska Creative Commons License 2015.04.06 0 0 62408

773as megfelel ehez

-Smiley- Creative Commons License 2015.04.06 0 0 62407

Sziasztok!

30 éves lakásban élek, alumínium villanyvezeték van a lakásban. 

Olyan problémám lenne, hogy pár napja porszívóztam az egyik "nem földelt" tévé által használt konnektorból (valamiért csak a konyhában és a fürdőben van földelt konnektor, a többi helyiségben mind két eres van földelés nélkül)

Porszívózás után bedugtam a tévét a konnektorba, majd leültem tévét nézni és kb 1 óra múlva furcsa zizegő hang jött a konnektorból majd amperszag és füst áradt belőle.

Gyorsan kirántottam a tévét, ezzel megszünt a jelenség, majd szétszedtem a konnektort és a kék színű drót szigetelése le volt olvadva.

Ez  a jelenség mitől lehet? Ha nem vagyok otthon kigyulladhatott volna az egész lakás? 

Vagy ha nem megy a tévé akkor nem füstölhet el?

paplanfa Creative Commons License 2015.04.06 0 0 62406

Kell lennie, de addig is... használj sorkapcsot :)

Jazzkedvelő Creative Commons License 2015.04.06 0 0 62405

Kedces szakik,

Wago jellegű bontható gyors csatlakozó elemet keresnék, amibe belemegy a 6mm2-es vezeték is. Van ilyen? áram nem kritikus max 16 A, de ilyen keresztmetszetnek bele kéne férnie.

Tudom, használjak sorkapcsot, vagy valamilyen toldóhüvely szerűt - de most ez lenne ideális az adott feladathoz.

Köszönöm előre is.

ha4nz Creative Commons License 2015.04.03 0 0 62404

Én bakancs párti vagyok, a félcipő nyáron kényelmes a szellőzés miatt, de sokszor volt már, hogy a félmagas szára segített megúszni egy boka kifordulást. Én a mezőtúri tisza bakancsot használom, a munkahelyen tudom cserélni :) Voltam már benne túrázni is, ott is volt több mint egy év után még bőven tudtam benne nyomni egy 50km-es távot. Volt beta is, abban csak azt nem szerettem, hogy amikor elérte az életkorát pár nap alatt elporladt a talpa. Szerintem ez még nincs benne a tisza bakancsok talpában.

Jahno Creative Commons License 2015.04.02 0 0 62403

Ez a Swat ez szimpatikus. Csak nehogy úgy legyek bakancsokkal, mint orosz objektívvel. annó Katonadologban vettem valamit, ami állítólag tartós, a fém csatja szar volt, fűzőt folyamatosan ette, aztán szétkopott a bele is. Ez azért jobbnak néz ki. Amúgy mondom, ott a kamino-n vagy valami hasonló helyen keresőbe be kell írni és választani egy szimpatikusat, abból nagy baj nem lehet.

Előzmé