Keresés

Részletes keresés

stevemegane Creative Commons License 1 órája 0 0 74333

Vettem 3x1,5-es gumirozott kábelt és jó minőségű lengődugaljat. Csupán másfél méter hosszt kell kábeleznem.

Otthon megnéztem, hogy a gépek gyári kábele is 1,5-ös, így tök felesleges ennél nagyobb keresztmetszet.

Előzmény: 0l0 (74332)
0l0 Creative Commons License 2 órája 0 0 74332

Elég a másfeles is jó 10 Amperre rövidebb szakaszon. A lényeg, hogy a lengő dugalj legyen jó minőségű, mert az átmeneti ellenállás miatt ott lehetnek leginkább problémák.

Előzmény: stevemegane (74320)
marineee Creative Commons License 4 órája 0 0 74331

Berelj egy horonymarot porszívóval akkor,úgyis jól ki jössz,csak előbb jelöld ki a nyomvonalakat és egy nap alatt bőven kivagsz mindent. Én attorom a falat, sokkal rövidebbek a szakaszok, ez az előnye lényegében, és kevesebbet kell vésni. :)

Előzmény: mrtotya (74316)

ötfelezős Creative Commons License 4 órája 0 0 74330

Ha biztos akarsz lenni a dologban, akkor kipróbáltatod egy szakival.

Ennek hiányában kénytelen vagy elhinni, hogy jó. Miért is ne lenne jó? A próbagombra működés is jelent valamit.

Előzmény: westeros (74317)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 órája 0 0 74329

Autóba csináltam "zenélő kalaptartót" (két hangszóró meg egy erősítő 4centi vastag rétegelt lemezen), ami szivargyújtó csatlakozón keresztül kapja az energiát hogy kivehető legyen. Három év alatt még egyszer sem esett ki a dugó.

Előzmény: Tico-Tico (74328)
Tico-Tico Creative Commons License 5 órája 0 0 74328

Te Elek... Adott egy szivargyújtós bizbasz, ami egy hozzávaló aljzatról üzemel. Ez okés. Ez egy rugós vacak ami hő hatására kiold. Mivel nem vagyok bagós, ezt a nyavaját a legfölöslegesebb luxusnak tartom amit ráerőszakolnak mindenkire.
Namost, ha ebbe beledugsz egy olyan csatlakozót amit linkeltél, ami a hűtők végén is van, na ez úgy ki fog onnan fordulni, vagy kitépődik, vagy akár össze is zárlatol, hogy öröm nézni. Lötyög bennük, bizonytalan, nem lehet észrevenni, ha menet közben meggondolja magát. Egyszerűen nem biztonságos. Röviden: Egy kalap szar. A kis beledugható USB átalakítók 1 fokkal jobbak, mert nincs kiálló "erőkarjuk", de attól még úgy lehetnek beépítve, hogy a beledugott vezeték balesetveszélyt tud okozni, hisz a szivargyújtó aljzat az nem drótozáshoz készült eredendően.

Jobbaknál van több ilyen aljzat is, de azokat cselesen csak elektromos csatlakozásnak becézik. Ám minő meglepő, abból is simán ki tud fordulni, hisz az a beledugós rész lötyög abban is. Laptopinvertert is ilyesmibe szokás bedugni, na az tud még szépen kimozdulni, és lesz később csodálkozás, hisz semmit se töltött.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74314)
Primary92 Creative Commons License 7 órája 0 0 74327

A fázissínt hogyan illik normálisan bekötni? 1 fázisról van szó. Van több kismegszakító, ahol az összesbe ugyanazt a fázist szeretném bekötni, MT kábelen jön betáplálás, aminek a másik végén van egy kismegszakító és FI relé.

A bejövő fázisom hogy kerül fel a fázissínre?

stevemegane Creative Commons License 8 órája 0 0 74326

Köszi.

Előzmény: cucu (74325)
cucu Creative Commons License 8 órája 0 0 74325

Hülyeséget írtam, nem pláne, hanem ha külön-külön 2,5 KW, akkor nem lesz elég a másfeles hosszabbító.

De mivel a mindegyiknek külön-külön vinnéd a hosszabbítót, ezért elég lesz a másfeles vezeték. Csak ne legyen indokolatlanul hosszú.

Előzmény: cucu (74323)
stevemegane Creative Commons License 8 órája 0 0 74324

A konnektor valójában egy kötődoboz, ahova 4-es vezeték lett annak idején húzva pont a gépek rákötése miatt.

A sütő is 2,5kW a mosogatógép is 2,5 kW és külön-külön leágaznék mindegyiknek a 4-es vezetékről.

Előzmény: cucu (74323)
cucu Creative Commons License 8 órája 0 0 74323

Lehet, hogy tudnom kéne, de azért áruld el, hogy az a 2,5 KW max fogyasztás együtt értendő?

Ha igen, jó lesz az a 1,5-es hosszabbító. Ha nem, akkor meg pláne.

Konnektor fogja bírni?

Előzmény: stevemegane (74322)
stevemegane Creative Commons License 8 órája 0 0 74322

Külön-külön szeretnék mindegyiknek egy-egy lengődugaljat vinni.

Előzmény: cucu (74321)
cucu Creative Commons License 8 órája 0 0 74321

Egyenként vagy együtt?

Előzmény: stevemegane (74320)
stevemegane Creative Commons License 8 órája 0 0 74320

Sziasztok!

A konyhában a meglévő dugaljaktól kissé messze kerültek a beépített elektromos sütő és a mosogatógép.

a konnektorból szeretnék hozzájuk a bútor mögötti részen külön-külön egy-egy lengő dugaljat vinni.

Ehhez milyen típusú és kresztmetszetű vezetéket vegyek?

Jól tudom, hogy valamiféle gumirozottat szoktak használni?

A 1,5mm2-es elég lehet? (kb. 2,5kw a max teljesítményük)

Köszi.

cucu Creative Commons License 9 órája 0 0 74319

Örök dilemma...

Előzmény: westeros (74317)
*Steve Creative Commons License 10 órája 0 0 74318

te se vágtál még egy méret se flexxel falba porszivó nélkül   ...

Előzmény: mrtotya (74316)
westeros Creative Commons License 11 órája 0 0 74317

Üdv mindenkinek!

Lehet, hogy nagyon amatőr lesz a kérdésem, de kellene egy kis segítség.

Lassan költözünk, és az "új" (valójában régi) házban a következő megoldással találkoztam: a mosogatógép és a mosógép a konyhában úgy csatlakozik a hálózatra, hogy a fali dugaljban ven egy mobil fi relé, abba be van dugva egy ip44-es elosztó és abba a két gép. Természetesen átnézetem az egész hálózatot és mindenképp fel is újítjuk, ha kell, de leghamarabb az csak nyáron jön össze. A kérdésem annyi lenne, hogy ez a mobil fi relés megoldás ér-e valamit (régi tulaj azt mondta, ha kell itthagyja nekem), vagy csak hamis biztonságérzetet ad és inkább hagyjam a fenébe.

Előre is köszi a segítséget!

mrtotya Creative Commons License 11 órája 0 0 74316

Kedves Szabolcs!

Tudom hogy relatív, de nekem a 300k sok! Én olyan 100k alattra gondoltam. Volt aki azt mondta, hogy sarokcsiszolóval megcsinálta az egész házat. Nem volt kellemes a téglaport szívni, de ennyit rákölteni, hogy aztán ne használjam ki... Azért köszönöm.

Lehet abszurd kérdés, de a padlóban vitt vezetékek esetében faláttörést szoktatok csinálni,vagy az ajtóknál viszitek minden eseteben el?

Előzmény: marineee (74216)
ficere50 Creative Commons License 14 órája 0 0 74315

Kínából, ha jól emlékezem...aliexpress.

Előzmény: Tico-Tico (74313)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 24 órája 0 0 74314

"Nálunk a hűtők szoktak az el.aszott csatlakozás miatt kigúvadni."

Ha a szivargyújtó dugója

- rövid (rezgéskor a súlypontja az aljzat belsejében van),

- és a vég-érintkező rugója nem túl erős,

akkor valószínűleg nem fog kirázódni.

http://img.dxcdn.com/productimages/sku_230098_1.jpg

http://www.image-tmart.com/images/Q/Q01005/Universal-Mini-Car-Cigarette-Lighter-Power-Adapter-with-USB-Black-04.jpg

http://shop.rabtron.co.za/catalog/images/JX3193.jpg

Előzmény: Tico-Tico (74313)
Tico-Tico Creative Commons License 24 órája 0 0 74313

Fúú ezt hol lőtted? Ez még jobb mint amit én találtam. Lehet ebajozni usb csatlakozó nélküli tápot is, azt ledekhez árulják, de egy ilyen bepattintósat közvetlenül, egyszerűen rá lehet dolgozni. Főleg a kerek lenne nekem jó, pont van egy kidobott fényszóróállító-lyukam amibe passzolna. A kalaptartós megoldást nem vicznek írtam, de ha oda nem is, a kardánbox hátuljához érdemes lehet egy töltődugdosós helyet beépíteni. Elek részletesen leírta azt amit mindenki tapasztalhat. Nálunk a hűtők szoktak az el.aszott csatlakozás miatt kigúvadni. Meg mégis, nem is értem hogy lehet úgy vezetni, ha mindenszir-szar ott lóg összevissza, s a szélvédőre tapaszthatókat még nem is említettem.

Előzmény: ficere50 (74306)
ötfelezős Creative Commons License 28 órája 0 0 74312

Bármi lehet, de én csak az ő által írottakra támaszkodtam:

Tudom hogy ez többlet vezetékkel jár és vastagabb csövekkel

Előzmény: Lacivill (74311)
Lacivill Creative Commons License 28 órája 0 0 74311

Szerintem mellé lőttél. A kolléga olyan megoldást akar, hogy minden egyes fogyasztótól külön csővel az elosztótáblába csatlakozzon.

Magyarul csillagpontos rendszer. Ez okos otthonokhoz a legjobb alapkiépítés. Bár a kapcsolókhoz akkor nem ártana másfajta vezetéket is húzni.

Előzmény: ötfelezős (74310)
ötfelezős Creative Commons License 28 órája 0 0 74310

Minden megoldásnak vannak előnyei és hátrányai is. Te szemlátomást ott akarsz áramvonalasítani, hogy bedobálod az összes egyfelé induló madzagot egy csőbe. Én, mint szakember, a különböző áramkörök egy vastag csőben vezetését utálom. :) Régen ez nem is nagyon volt megengedve. De ezen magán-szemponttól eltekintve, szerintem rengeteg dobozod lesz, mert ezer helyen kell kijönni a vastag csőből egy-egy ponthoz, nem? Vagy ha kevesebb doboz, akkor esetleg visszafelé kell menni, ami még növeli az anyagköltséget. Meg a feszültségesést, meg a veszteséget, de ezeket is csak picit. :)

Szerintem hátrányok nélkül ez az elképzelés kimondottan a köpenyes vezetékek cső nélküli alkalmazása felé mutat.

Előzmény: Bakator01 (74286)
barkacsolo11 Creative Commons License 29 órája 0 0 74309

húzol be UTP, riasztó kábeleket is, + a fűtéshez + elektromos redőnyökhöz is hálózatot?

Előzmény: Bakator01 (74303)
peti.olah Creative Commons License 29 órája 0 0 74308

Ami képeket betettél, az mind 12V-ról megy, és benne van az elektronika. A második kép becsapós. Amikor megrendeltem, elkezdtem a kocsiban helyet keresni neki, mit fúrhatok meg egy 30-as fúróval...

Aztán amikor megjött, megvolt a megoldás: az egy külön aljzat, benne egy egész pici külön átalakító, ami elég szorosan áll az autó szivargyújtójában.

Előzmény: ficere50 (74306)
ötfelezős Creative Commons License 1 napja 0 0 74307

De futhatnak, ha mindegyik a legnagyobb feszültségre szigetelt.

Előzmény: 2ozzmexy (74299)
ficere50 Creative Commons License 1 napja 0 0 74306

74298-as bejegyzés ezért íródott...

Kaphatók USB aljzatok, műszerfalba, középkonzolba építhetőek. Oda kell kivezetni az elrejtett 5 V-os stabi-tápokat, (ha nincs benne)...esztétikus, praktikus, biztonságos megoldás!

(nálam már régen ez van) 

A legtöbb kocsiban vannak kapcsolóhelyek (műszerfal alján, kardánboxban középen) amelyek nincsenek felhasználva és oda bepattintható egy-egy ilyen kis szerkezet:  

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74302)
Bakator01 Creative Commons License 1 napja 0 0 74305

A költségvetést még nem teljes se konektor se kapcsoló mögött nem akarok kötni csak szekrénybe ahol leszenk a kismegszakitók is. Csak anyagában lenne mert sajátmagam csinálom

Előzmény: marineee (74295)
Bakator01 Creative Commons License 1 napja 0 0 74304

A világitási áramkörök is külön lennének pontosan még nemtudom hogy mennyi megszakitó kell de folyamatban van az össze számolás

Előzmény: Tízenhármaska (74288)
Bakator01 Creative Commons License 1 napja 0 0 74303

Sorolt konektornál csak egy megszakitó lenne azért akarom igy elkésziteni mivel késöbbiekeben szeretném vezérelni a konektorokat külön (smart home ) igaz nagy szekrény lesz 

Előzmény: tfe_tng (74294)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 1 napja 0 0 74302

"Nekem a szivargyújtókkal csak a bajom van, örökké kifordul belőlük minden, egyedül a szivargyújtó nem."

A szivargyújtó dugók végén levő érintkezőt sok esetben egy rugó nyomja kifelé. Ha ez a rugó túlságosan erős a dugó oldalsó érintkezőinek feszítéséhez/tapadásához képest, akkor az autó rázkódása közben a rugó folyamatosan tolja kifelé a dugót az aljzatból.

Maga a gaári szivargyújtó egy rövid és könnyű dolog, viszont némelyik elektromos szivargyújtó dugó egy bazinagy és nehéz valami, aminek a súlypontja jóval az aljzaton kívülre esik. Az autó folyamatosan rázza ezt a súlypontot, miközben a fent említett rugó tolja kifelé a dugót az aljzatból. Függőlegesen álló szivargyújtó aljzat esetén ez a hatás jelentéktelen, viszont minél távolabb esik a függőlegestől szivargyújtó aljzat beépítési szöge, annál gyorsabb ez a folyamat.

Előzmény: Tico-Tico (74297)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 1 napja 0 0 74301

Én megoldanám, hogy a keresztezés helyén eggyel több szigetelő réteg legyen az erősáramú és a gyengeáramú vezetékek között. Tehát  pl egy extra szigetelő anyagú csövet (zsugorcső, szilikoncső, stb) vagy vezetékcsatornát tennék a keresztező vezetékre (vagy szigetelő anyagú elválasztó lapot tennék közéjük).

Lacivill Creative Commons License 1 napja 0 0 74300

Meg kell ( kéne) oldani, hogy ne érhessenek egymáshoz. Kötegelő, stb, gégecső.

2ozzmexy Creative Commons License 1 napja 0 0 74299

Sziasztok!

Az erős- és gyengeáramú kábelek nem futhatnak közös csőben/csatornában, ez rendben is van, de nem is keresztezhetik egymást?

A következő kérdést kaptam pénteken: ".. ha nem keresztezhetik egymást, akkor az osztott padlószegély csatornából hogyan állsz ki vele az aljzatok felé!?" 

El kell hogy ismerjem, a kérdés jogos,  valakinek van ötlete? 

Vagy keresztezhetik egymást, de csak feltételekkel? 

ficere50 Creative Commons License 1 napja 0 0 74298

Igen ez a legjobb megoldás!

Fixen beépítve...

Előzmény: Tico-Tico (74297)
Tico-Tico Creative Commons License 1 napja 0 0 74297

Nekem a szivargyújtókkal csak a bajom van, örökké kifordul belőlük minden, egyedül a szivargyújtó nem. Megrendeltem azt a 3A-es usb adaptert de 2 csatlakozósban és rákötöm a szivargyújtó áramkörére, az egészet pedig eldugom a műszerfal mögött. Lehetne akár még egy egységet felszerelni a csomagtartóba is a kalaptartó-tartó két oldalához, ami nem mozog.

Előzmény: Szipolykaa (74291)
Szipolykaa Creative Commons License 1 napja 0 0 74296

Hm, igazad lehet.

Előzmény: Teaway (74292)
marineee Creative Commons License 2 napja 0 0 74295

Szerelj betonba, szobankent egy- két (vagy akàr több)áramkör, mély dobozzal szerelj,konnektor mögött wagoval megkotod és kész, fölösleges dugaljankent biztosítani, idő és pénz pazarlás, jobb nem lesz semmivel. Lampanak is viheted kapcsolotol 0-földet ott is tudsz kötni kapcsoló mogott.vagy semmiféleképpen nem akarsz sehol kötni?Én 99%-ban ha lehet oldalfalon nem csinálok kötődobozt. Húzó doboz sem kel.....Költsègvetést csináltál már? Kívàncsi lennék mennyi az annyi:) 

peace

tfe_tng Creative Commons License 2 napja 0 0 74294

Sorolt konnektorok eseten tulzasnak erzem (2-3-as konnektor csoport siman lehet egy vezetek / kismegszakito), de az otlet alapvetoen nem rossz, elso lepes az automatizalas fele. Jo nagy szekrenyt vegyel. 

ötfelezős Creative Commons License 2 napja 0 0 74293

Nem egészen csak az enyém, gondolom én. Amerikában alumíniumra semmit nem tartanak jónak két dolgon kívül.

Az egyik a COPALUM préselős, de ez egy motoros prés, 5 tonnával nyom, és tanfolyam sikeres elvégzése után lízingeli a cég a szerelőknek.

A másik az ALUMICONN csavaros.

Ezeket egyébként a szerelvényre bekötésnél úgy kell használni, hogy gyakorlatilag rézre toldják az alumíniumot, és a rezet kötik be a szerelvénybe.

A hatóság a brosúrájában kimondottan ellenjavallja a rézre készült érvéghüvelyek és az összeszorítom és rátekerem típusú izék alkalmazását, és megjegyzi, hogy azok a szerelvények, amelyek elvileg alu és réz csatlakozásra is jók, és COALR jelzéssel rendelkeznek, na, azok sem állták ki  teszteket.

Tehát Amerikában ma alumínium vezetéket szerelvénybe kötni nem tartják megfelelőnek hosszabb időre.

Az alumínium egyik problémája érvéghüvelynél az, hogy ugye eleve roskad, de a másik meg, hogy az elektromos terhelés miatt nagyobb a hőtágulása, mint a réznek, így saját magát toloncolja kifelé, aztán, ha a melegedés elmúlik, akkor rosszabb máris az érintkezés, a következő melegedés kifejezettebb lesz, ésígytovább.

Előzmény: Tízenhármaska (74289)
Teaway Creative Commons License 2 napja 0 0 74292

Akkor neked egy szivargyújtó-hosszabbító kell ► kép

Előzmény: Szipolykaa (74291)
Szipolykaa Creative Commons License 2 napja 0 0 74291

> Amit útközben vettél, az is szerkezetes. Használd azzal a navigátort. Nem kell semmit sem semmire cserélni.

De, mert az nem elég hosszú (ez egy másik autó, messze van az ablak a szivargyújtótól).

És nagyon szépen köszönöm mindenkinek a segítséget!

Előzmény: Teaway (74275)
Szipolykaa Creative Commons License 2 napja 0 0 74290

Köszi :)

Előzmény: Jahno (74281)
Tízenhármaska Creative Commons License 2 napja -1 0 74289

Akkor ez csak a Te velemenyed.

Gyarto nem tiltja az Alu-t hanem a rezet ajánlja igaz ezt nem nehéz betartani.mert már csak a réz kapható a kereskedelembe.

Erveghuvelytol nem kel felni csak normális erveghuvelyezo szükséges.

Előzmény: ötfelezős (74287)
Tízenhármaska Creative Commons License 2 napja 0 0 74288

Hány modulok lesz az elosztód?

128? mert ugye a világítási áramköröket nem emlitetted.

ötfelezős Creative Commons License 2 napja 0 0 74287

és azt is írja, hogy az Alu-ra hiába teszel érvéghüvelyt akkor sem kötheted be?

Amugy leforditanád hol tiltja az Alu bekötését?

Az nem volt kérdés eddig, hogy érvéghüvelyes Al-t be lehet vagy nem lehet kötni, de erről az a véleményem, hogy ez nem tud működni. Valaha a hat vagy hány tonnás présnél nézték ezt, és 24 óra múlva mérhetően nagyobb lett az átmeneti ellenállás, aminek vélhetőleg egyik összetevője az Al vezető roskadása volt. De sem azt nem írja, mint ahogy azt sem írtja, hogy hol tiltja az Al bekötését (és még ezer más dolgot nem ír), viszont azt írja, hogy rézzel kell bekötni.

(Type of wire: . Copper cables)

Előzmény: Tízenhármaska (74279)
Bakator01 Creative Commons License 2 napja 0 0 74286

Olyan kérdésem lenne hogy kinek mi a véleménye arról hogy terveztem egy villamos hálózatot a lakásba (egyenlőre csak tervrajzon létezi)  úgy nézne ki a hálózat hogy minden egyes konnektort közvetlenül elvinném a kismegszakító tábláig  a három színnel együtt, egyszóval minden konnektor külön kismegszakítót kapna magyarán minden konnektort külön tudnák kapcsolni kismegszakítóval, minden kötést egy pontba szeretnék összehozni oldalfalakon nem szeretnék kötést csak húzó dobozokat a kapcsoló és lámpa szálait is egy pontba szeretném összehozni

Tudom hogy ez többlet vezetékkel jár és vastagabb csövekkel

de nem szeretnék kötéseket

kinek mi a véleménye

Tico-Tico Creative Commons License 2 napja 0 0 74285
Előzmény: Jahno (74281)
.:NRW:. Creative Commons License 2 napja 0 0 74284

Igen, ilyet nézetem ki.

Köszi a gyors választ.

Előzmény: C20NE (74283)
C20NE Creative Commons License 2 napja 0 0 74283

Igen! Jó lesz hozzá! "A" típust vegyél 30mA-es hibaáramút.

Előzmény: .:NRW:. (74282)
.:NRW:. Creative Commons License 2 napja 0 0 74282

sziasztok,

a villanyóránál van 3db B20-as kismegszakító.

4 pólusú FI-reléből a 25A-es ehhez megfelelő? Itt a max.25A-t fázisonként kell érteni?

előre is köszi

Jahno Creative Commons License 2 napja 0 0 74281

Ahogy fent írták, Neked kb. egy USB-s szivargyújtó töltőre lenne szükséged. De ha kiugrál és elfér, akkor szivargyújtó toldó és elosztó is jó.

Előzmény: Szipolykaa (74268)
szakmókus Creative Commons License 2 napja 0 0 74280

A nulla sín az nem eredeti,hanem ki lett cserélve hosszabbra,és más típusra. Csak feltételezhetem hogy az olyan rossz minőségű ami egy ideig a kereskedelmi forgalomba kapható volt.Nem lehetett meghúzni rendesen mert könnyen megszakadt a menet.

De mint a többiek is írták,az alumíniumot előfeszítés alatt kell tartani,amit a "hernyósín" nem tesz meg. De ha a kötés nem melegszik, nem okozhat gondot a feszítés hiánya,elég ha meg van húzva a csavar.

Csak a vörösréz,sárgaréz és az alumínium nem eszi egymást,elektrolit hiányában.

Előzmény: barkacsolo11 (74243)
Tízenhármaska Creative Commons License 2 napja 0 0 74279

és azt is írja, hogy az Alu-ra hiába teszel érvéghüvelyt akkor sem kötheted be?

Amugy leforditanád hol tiltja az Alu bekötését?

Előzmény: ötfelezős (74276)
Dreamer Creative Commons License 2 napja 0 0 74278

Ezzel az izzoval konkretan nem, de nekem udvari vilagitasban zart hajolampaban kompaktok is es a ledek is szeretik kimelegiteni magukat, szakaszos uzemmodban fel- egy evet birnak.

Előzmény: BAMANN (74260)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2 napja 0 0 74277

A képen látható alsó csatlakozóból 12V jön ki,

az USB csatlakozón viszont csak 5V szokik lenni.

Tehát ha az alsó csatlakozóra egyszerűen rákötöd az USB-t, akkor az attól kedve valószínűleg tönkre fog tenni mindent, amibe csak bedugod egy pillanatra.,

Csakis olyat használj, amiben van beépített 12V->5V átalakító.

https://www.google.hu/search?q=autós+usb&source=lnms&tbm=isch&sa=X

ötfelezős Creative Commons License 2 napja 0 0 74276

Utalnék a 73208. sz. hozzászólásra.

Előzmény: Tízenhármaska (74269)
Teaway Creative Commons License 2 napja 0 0 74275

Amit útközben vettél, az is szerkezetes. Használd azzal a navigátort. Nem kell semmit sem semmire cserélni.

Előzmény: Szipolykaa (74274)
Szipolykaa Creative Commons License 2 napja 0 0 74274

Áááh franc

Akkor abban a picikében is van szerkezet, amit egyszer útközben vettem, gondolom. Talán inkább arra kellene kicserélni?

Előzmény: Teaway (74273)
Teaway Creative Commons License 2 napja 0 0 74273

Igen, ez a szó nem jutott eszembe!

A felsőben 12V►5V(USB) szerkezet van!

Nem csereszabatos az alsóval, ami csak egy sima dugó.

Előzmény: Szipolykaa (74271)
Szipolykaa Creative Commons License 2 napja 0 0 74272

No de... egyszer elromlott menetközben, és vettem egy benzinkútnál egy tök átlagos 12V - USB átmenetet, és azzal működött a navigátor...

Szipolykaa Creative Commons License 2 napja 0 0 74271

Azt hogyan tudnám megállapítani? A másik vége egy mini USB. Lehet, hogy a felsőben szerkezet is van, és akkor egyáltalán nem jó ötlet kicserélni?

Előzmény: Teaway (74270)
Teaway Creative Commons License 2 napja 0 0 74270

A felső az nem egy tápegységgel egybeépített komplett cucc? Nem látom az oldalán az írást.

Az alsó az csak egy sima dugó.

Tízenhármaska Creative Commons License 2 napja 0 0 74269

Megneveznél kereskedelembe kapható szerelvény családot melybe nem szabad alu vezetéket kötni?

Előzmény: 2ozzmexy (74266)
Szipolykaa Creative Commons License 2 napja 0 0 74268

Sziasztok!

Van egy problémám...

Autós 12V csatlakozót szeretnék átszerelni: a navigátor csatlakozója nem teljesen kompatibilis a 12V aljjal, kiugrál. Ezért fogtam egy elfekvőt, és gondoltam, kicserélem. A levágásig el is jutottam...

A felső az eredeti, az alsóra akarnám lecserélni. Na, az alsón (azt építeném be) sikerült is ellenállásméréssel megállapítani, hogy melyik szár mihez tartozik: a szürke szigszalaggal jelölt szár ad 0 Ohm-ot a végével, a másik pedig azokkal a rugókkal az oldalán. Tiszta sor.

Viszont a másik nagyon nem egyértelmű! Mindkét szár tud nullát adni a végével is meg az oldalával is, aztán meg ugrálnak az értékek. Így nem tudom eldönteni, mit mivel forrasszak össze!

Ha van ötletetek, örömmel fogadnám...

Tízenhármaska Creative Commons License 2 napja 0 0 74267

Az óránál biztosan érvéghüvelyezve van az Alu vezeték.

Laci arra hívta fel a figyelmedet, hogy mivel 10mm2 Alu fővezeték jön a mérőtől ezért felesleges regszerelőt hívnod és egyéb macera vele és a szolgáltatóval.

Nullasín visszaégés: erre csak annyit,ha használtad volna az érvéghüvelyt akkor "talán" nem így nézne ki.

Kismegszakítóknál majd fázissint használj, ne hurkolj.

Van mire nézned.

Előzmény: barkacsolo11 (74247)
2ozzmexy Creative Commons License 2 napja 0 0 74266

Az FKA elosztó tábla szóba sem jöhet? Nem túl dekoratív, viszont a sínjei olyan bevonatot kaptak, ami nem "bántja" az alut,ezért használták sok panellakasban... 

A szerelvényeket cserélned kell olyanra, amihez jó az alu vezeték...  sok sikert a beszerzéséhez, ha találsz szólj nekem is.  :) 

Előzmény: barkacsolo11 (74265)
barkacsolo11 Creative Commons License 2 napja 0 0 74265

igen, ezen én is agyaltam...

most még azon vacillálok, hogy a nagy fogyasztóknak húzok ki csak külön 0-t, és mondjuk a világítás köröket nem piszkálom, viszont amit írtál, hogy megkeresni, átfűzni (ha lehetséges) sokkal nagyobb melónak tűnik, mint 0-ról újracsinálni...

főfal áthidalónál hogy lehet elegánsan elvinni a vezetéket?

Előzmény: CorvBoy (74258)
barkacsolo11 Creative Commons License 2 napja 0 0 74264

értem... a 0 vezetőt mibe hozod össze, ha nem egy ótvar tábla réz sínjében?

és akkor ha jól értem, te csak visszavágnád a vezetéket, rátennéd azt a csatit, és onnan rézzel mennél tovább a közös pont felé?

Előzmény: Lacivill (74259)
Tico-Tico Creative Commons License 2 napja 0 0 74263

Nincs ott semmi csak 1 db mozgásérzékelő. Az ajtószomszéd néninek még felrakáskor szóltam, de ki is jelentette, neki mindegy, ő nem jár esténként ki. Utána kulcslyukon át lecsekkoltam, hogy lekapcsol, felkapcsol. A dolog természeténél fogva ha néha-néha felvillan azt senki nem veszi észre, mert amint kilépnek a liftből, vagy az ajtón azonnal felkapcsol. Csakis a túl sok fényt, mint pazarlást sejtem emögött, erre utal, hogy az ajtó mellé letették. Valószínű régebben kicserélgethették 60-as izzókra, a közös képviselő néni pedig szokott éjszaka járkálni és azt hitte ez is olyan lámpa.

Előzmény: Zs:) (74262)
Zs:) Creative Commons License 2 napja 0 0 74262

Lépcsőházi automatával, kapcsoló világítással, stb is együtt tud működni?

Előzmény: Tico-Tico (74255)
Jahno Creative Commons License 2 napja 0 0 74261

Csak jó lehet, én is éppen hasonlót keresek egy bárpultba, szóval éppen jókor linkelted, mert kellene a 10+ watt, viszont az mind nagy fejű és nem fér bele.

Előzmény: BAMANN (74260)
BAMANN Creative Commons License 3 napja 0 0 74260

Szép Napot szakik!

Van valakinek tapasztalata a GE Brightstik LED izzóval? (link)

Olyan helyre kell ahol nem csak napi 1-2 órát világít, hanem előfordul hogy 24 órát is. Hajólámpában lenne használva, méretben nagyon kicsi a kínálat ami megfelel. (ez minden bizonnyal pont elfér benne)

Köszönöm!

Lacivill Creative Commons License 3 napja 0 0 74259

Tőlem nyugodtan költsél regszerelőre, de a 10mm2 alu vezetékek évtizedekig elmenne ha utána van húzva néha a csavaroknak, és nem egy ótvar tábla réz sínébe van kötve a null vezető.

Keresztmetszet növelős megoldás nem az igazi.

Előzmény: barkacsolo11 (74257)
CorvBoy Creative Commons License 3 napja 0 0 74258

A baj evvel nem az ,hogy egy vezeték van. A baj ott van ,hogyan ágazol le, hogyan mész tovább.

Minden kötöelembe be kell tuszkolni a vastagabb drótot és a vékony leágazót, majd a vastagot vinni tovább.

Minden kötés átemeneti ellenállásán átfolyik az addigi mindenség, amit papiron persze "bírnia kell", de ne legyünk naivak, a potenciális hiba az hiba, egy rossz érintkezés, egy selejtes kötőelem bármikor előfordulhat, sokkal megnyugtatóbb, ha a külön körök, normálisan külön nullázottak, nem is tisztán elektromos hanem mechanikai és megbízhatósági szempontból.

Neked kell a konkrét helyismerettel megtervezni, most mi merre megy, és az alapján majd mi az a helyiség, külön kör, akármi, ahova (sajnos lehetőleg minnél "távolabb" ugyebár) további nullával tudsz elmenni, kiállni.

Sokszor egy ilyen lakás visszarajzolása, a gányok felderítése, felszámolása, anomáliák feltárása tovább tart, mint a tényleges munka, kihúzni, melléhúzni, megkötni, lecserélni.

Előzmény: barkacsolo11 (74257)
barkacsolo11 Creative Commons License 3 napja 0 0 74257

szerintem nálam is ez van, borítékolhatóan...

hogy lenne ez az ideális? (mármint ha rászánom magam és néhány kört újrahúzok, pl konyha..)

Ha "vastagabb" 0-t húzok/húzatok be, az mennyire megoldás?

ez lenne az egyik végpont meg ugye van a másik, hogy az összes fogyasztóig kiviszem a 2-3 vezetéket, ezt meg biztos nem akarom csinálni...

mi a köztes arany középút?

Előzmény: Lacivill (74252)
barkacsolo11 Creative Commons License 3 napja 0 0 74256

köszi, igazából azt néztem, hogy jan1-tól ez a "ki nyúlhat az órámhoz" szerelői lista is updételődött az elmü honlapján.

Nálam a szitu érdekes lesz, mert a szolgáltatóm elmü területen nem az elmü, hanem a T, de a szerelés így is az elmühöz tartozik, mármint a hálózati kft-jükhöz.

Ezt az "igazoljam, hogy enyém a kecó 3 hónapnál nem régebbi tulajdoni lappal" mennyire komoly?

Elfogadnak egy tavaly nyári jelzálogjogtörlési földhivatali határozatot? kell meghatalmazás szerinted, ha a kecó közös az asszonnyal?

Előzmény: Peter atyuska (74253)
Tico-Tico Creative Commons License 3 napja 0 1 74255

A múltkor kicseréltem a lépcsőházi ajtóm fölött a 25w-os izzót egy 5,8w-as LED-re. Mondtátok, hogy ne, mert kilopják. Bakker, ma délben mit látok? Az ajtó mellett hever a LED izzóm amire filccel ráírtam jól láthatóan, hogy 5,8W, és visszaraktak egy 25w-ost... Pfffff....

Most magyarázhatom a karbantartó bácsinak, ez egy negyedannyit fogyasztó 800Ft-os opálbúrás káprázásmentes, igen szép fényű lámpa, negyedannyi fogyasztással 4x akkora fénye van, a régi pedig nem égett ki, itt van. Nem kell kifizetnie sem a háznak. Magamnak raktam fel, nem látok sötétben.

Tico-Tico Creative Commons License 3 napja 0 0 74254

Királyság.
Első körben azt a két réz sínt kidobni, és a drótokat azzal a csavaros aludrót-összekötővel, vagy valami korszerűbb, de mindenképpen aluhoz valóval átmenetileg összekötni. Remélhetőleg nem törnek szét egy érintéstől.

Utána szépen átbeszéled az asszonnyal hova kell konnektor, hova nem kell, villanykapcsoló, stb, utp, riasztó, központi porszívó :)  és az egész házat újravezetékelitek pöpecre korszerűen, rézdróttal, a kötöződobozokat nem beglettelve. Felrepül minimum 1 FI, de inkább több, persze normális dobozban. A sütő is kapjon külön áramkört. Szomszéddal ne foglalkozz, de megdumálhatjátok a dolgot, mert ha ugyanaz a májsztró alkotta, ott is ez lesz.

500eFt-ot ne kocsmázz el, vagy húsvétkor menj el minden jól jövedelmező házhoz 2x, és festéssel együtt minden meglehet.

Előzmény: barkacsolo11 (74249)
Peter atyuska Creative Commons License 3 napja 0 0 74253

A hensel szekrények mind UV állók, de magában az anyagban öregedéskor szépem bemattúlnak a sok kis mikró repedéstől. Ezt orvosolni csak a "bura" cseréjével lehet.

Két esetben kell vezetéket cserélni:

- ha 25A nál nagyobb az igény

- vagy 1F ról 3F tér át

Kitenni az órát:

- ha nem szabványos a mérőhely régi gumantáblás és teljes vezeték csere lesz

- ha 1F-ról 3F bővítés, vagy nappali mellé kérnek másik mérést

- kikapcsolták a mérőhelyet 1 éven túl

Szerelés:

- kijön a nem sima reg szerelő hanem az ajánlott szerelő mert ő bonthat plombát

- felhív egy telefonszámot megadja az óra számát a felhasználó nevét és címét valamint saját azonosítóit majd miért bont

- meg kapja az áment

- elkezdi a munkát először saját magának adminisztrál gyári szám, plombák száma, mikor telefonált, stb

- majd fizikai munkát is elkezdi

- befejezte

- vissza zár mindent sk plombával lezár

- papírt megírja neked meg a számlát

Ügyintézés:

- be mész az ügyfélszolgálatra előtte a weboldaláról letöltöd az igénybejelentőt ezt kitöltöd és beadod a műszaki ügyintézésnek

- kérnek papírokat ha valami nem stimmel náluk

- elkészül a gazdasági és műszaki tájékoztató amit kérhetsz e-mailben (gyors 1-2 nap) levélben 6-12 nap vagy több

- ez után csinálják meg a mérőnél a munkát

- a szerelőtől kapott papírral együtt kinyomtatva a tájékoztatót (két külön irat) bemész és közlöd kész

- egyezettetek időpontot amikor mennek a szerelők az órával és biztosítóval ez kb 1 hétre délelőtt 8-12 ig és délután 12-16 ig adnak meg időpontot, fel kell íratni a telefonszámodat és hogy érkezés előtt jelezzék neked hogy jönnek

- azon a napon várakozó állásba helyezkedsz

- megjönnek vagy szerelnek vagy nem akkor készül egy hibajegy (ha ott a szerelő aki csinálta 90% azonnal tudja orvosolni a problémát).

- ha átveszik őrül ha nem az igény bejelentés utáni készre jelentés a következő ügyintézés a hiba jeggyel. innen ugyan az a menet.

Előzmény: barkacsolo11 (74240)
Lacivill Creative Commons License 3 napja 0 0 74252

Tényleg kevés a kék vezeték. Sok helyen megcsinálták, pláne 3 fázisnál, hogy elvittek 3 fázishoz 1 kéket, és osztogatták kedvükre 1 fázisonként.

Előzmény: marineee (74250)
barkacsolo11 Creative Commons License 3 napja 0 0 74251

köszönöm + mindenki másnak is az építő jellegű hozzászólásokat is (:))

Előzmény: Dreamer (74248)
marineee Creative Commons License 3 napja 0 0 74250

Festés előtt mindenképpen csinaltasd meg, ha van egy kis lóvéd húzasd át a vezetékeket, rakass be egy nagyobb osztot én személy szerint lakásokhoz viko-t használok,új biztik egy fi-relé és készen is van.

Ui. Csak én keveslem a képről a 0 Vezetőket? 

barkacsolo11 Creative Commons License 3 napja 0 0 74249

ahogy írtam, a házat nem én építettem, de rosszabbat mondok: a tulaj állítólag villanyszerelők mellett volt (főfő)segédmunkás...az hogy ez jó vagy rossz, nem tudom..

nem értem én sem, hogy valójában miért és mennyit spórolt ezzel az aluval, csodálkoznék, ha bentről nem tudott volna 3-4m megfelelő rézkábelt hozni.. (lopni)

A házban máshol nem találtam (még) sehol sem alut, a kötődobozokban helyenként összesodorta a rézvezetékeket majd leforrasztotta.. ezen is lehet vitatkozni (mi, mikor volt szabványos/elfogadott és mikortól tiltott), szerintem ez forrasztós pepecselősdi 5x annyi időbe került, mint egy sima wago...

mivel a 0 és a sín nem meleg, a kötések nem lazák így közvetlen veszély szerintem nincs, és látod, azon vagyok, hogy ez a helyzet megszűnjön :)

Nem értek mélyen a villanyszerelési szabványhoz meg a gyakorlati napi szerelési munkákhoz sem, de ezeken a dolgokon (1998-ban nem UV álló szekrényt szerelnek fel kültérre, engedik (?) az ALU vezeték továbbvitelét az elosztó táblához) az építő/kivitelező ipar többi érdekességét figyelembe véve (gázóra a pincében a belépési ponttól 5 m-re faláttörés után másik falra felszerelve min 5 m méretlen szakasszal, vagy a terven x db egyenletesen (80-90cm-rel) kiosztott szarufa helyett, 1m fesztávval x-1 szarufa kiosztva, majd az utolsó 1,2m távolságba betéve "a spórolt", stb, stb) már egyáltalán nem csodálkozom..

a belső rendszert is mindenképp át kell néznem, ez evidens, a problémásnak a csempe, konyhabútor mögötti részeket érzem (a sütő és a mosogatógép külön fázisra került, de annyi eszem viszont akkor nem volt, hogy egy vastagabb vezetéket húzzak be 0-nak) ezekhez utólag hozzáférni elég macerás..

egybe kell ezt venni a riasztó újrakábelezéssel + UTP háló kiépítéssel, szóval van feladat meg elképzelés.. :)

Előzmény: CorvBoy (74245)
Dreamer Creative Commons License 3 napja 0 0 74248

Teljesen csavaros, nincs benne rugós elem:

http://elosztoszekreny.hu/index.php?route=product/product&product_id=470

Dreamer

barkacsolo11 Creative Commons License 3 napja 0 0 74247

és akkor nem is cserélnél vezetéket? :)

nyáron vagy később idén biztos festünk, jó régóta nem volt, így ezt a dolgot még mindenképp azelőtt szeretném lefuttatni.

A fővezetéki sorkapocs rugós, vagy csavaros?

Voltam 1-2 helyszínen, ahol láttam, hogy a centiméteres vastag vezetékeknek milyen szép technológiája van..

Valaki azt mondta (bikaáramos karbantartó bent a cégnél), hogy ha tartósan kapja az alu az "ívet", akkor olyan szerkezeti változások is elindul(hat)nak benne, hogy teljesen felesleges kísérletezgetni később visszametszésekkel, ki kell cserélni a p-ba az egészet..

Nekem az átmenettel van egyébként a bajom, a bejövő vezeték az órához szintén alu, nem?

Ott mi biztosítja, hogy nem játszódik le uez a folyamat? van valami galvanikus elválasztást lehetővé tevő kütyü?

(Vagy csak szimplán az átmérő?)

Előzmény: Lacivill (74246)
Lacivill Creative Commons License 3 napja 0 0 74246

Akkor ha jól látom ez 10mm2 alu. Azzal sincs nagy gond. Tennék be a nullvezetőnek egy fővezetéki sorkapcsot (keress rá a neten). Abban korrektül meg lehet fogatni az alut, mert most is csak a kötési pont miatt van ez a gond pár méter alu elbírja a rendszert.

CorvBoy Creative Commons License 3 napja -1 0 74245

1. Én ugy látom, itt szinte minden alu, ami "halál",  építéskor spóroltak pár 10ezret egy akkor ++tizenmilliós házon-építkezésen, te vettél magadnak egy örök problémát.

2. Itt nem elég (bár alapvetően szükséges) a bejövő alu cseréje, ezt még meg lehetne kultúráltan csinálni, úgy is ,hogy az alu bennmarad, de a probléma nem CSAK sőt főleg nem ez.

3. Ha most így néz ki, és így használod, jelenleg, ebben am ásodpercben is, akkor nem vagy normális,... ez ahogy kinéz rosszabb mint éles töltött kibiztosított fegyverrel a fejed melett aludni, az ugyanis nem sül el magától, ez viszont szinte bármikor kigyulladhat, és olyan 2 perc mire akkora az elektromos tűz, hogy már profi oltóval sem tudod oltani, leég a házad a csupasz falakig.

4. Amit pár okos itt ajánlgat, hogy csak bővitsél szépen 30 meg soksok amperre, az amig ez igy van megcsinálva, és a ház egésze alu vezeték (gyanítom a fali aljzatok is réz viszont)  _eszedbe ne jusson_ igy is nettó tűzveszély az egész.

Elmondom mért ég szét az egész folyton.."mitől van": Minden szerelvényed és minden kötésed, sined, csatlakozásod réz. A rámenő vezeték alu.

Ami nem érintkezik rendesen, mert ezek nem adnak rugalmas kötést, illetve a szerelvények (kismegszakítók) csavarjai még "valamennyire", azért nem ég ott is minden, de én már látom a fokozott megengedhetetlen mértékű  melegedés jeleit ezen a képen.

Egy szerelvény bekötése sokkal nagyobb valami, nagy felület, így egy ideig disszipálja a hőt, az összesen átfolyó áram is csak annak az egy megszakítónak az árama, és nem az egész mindenség teljes áramfelvétele.

A nullázó sín viszont, evvel szemben minden hibát felmutat: Rugalmatlan kötés, vagyis lehetetlen "megszorítani", mert az alu a nyomás alatt elfolyik ,elreped, "elkúszik" a nyomás elől, pár nap, és már megint laza, hőtágulás, zsugorodás, szószerint "kimozgatja".

A sinen nagyon kicsike hőleadó felület, rengeteg rossz csatlakozás, nanáhogy lefolyik az egész.

A sok rossz nagy átmeneti ellenállású alu-réz kötésed több száz fokosra nyomja fel azt a rézdarabot. Minden áram ott folyik át, ami itt nem kirchoff törvényét követi, mert a melegedés ujra és ujra fellép, tehát ha a bemenő ponton van 20ampered, akkor a leágazások együtt ismét 20, vagyis már 40A "virtuális" átfolyó áram melegít egyetlen picike felületű sínt.

Az eredmény ,olvadás, égés, lakástűz. Ezek lavina folyamtok, ne a "nagy fogyasztást" okold, keresd, az egyetlen összetevő a sokból. Mint egy picike 1mm-es szikra egy óriási erdűtűznél.

Méghozzá nem pillanatnyi, hanem átlag nagy fogyasztás, többet főzöl a villanyon, többet világítassz, akármi. A másik, a szomszédnak, ha jobban hül, jobban szellőzik, nem minden drótja alu, akármi más, máris tarthat ez a dolog sokkal inkább az elején.

Ha ugyenez a tábla és ugyanigy alu vezetékek, szétszedve tudnám mutatni Neked már ott is a probléma kialakulását, a halálos betegség már megvan, kialakult, csak még nem akut.

Ez biztos, ezekbe a táblákba így TILOS és tűzveszélyes alumínium vezetéket kötni.

Ha "mindenhol csinálják" (nem igaz), akkor is, ha ezer ilyen helyen "nincs probléma" (még, +nem igaz), akkor is.

Aki villanyszerelő ilyet csinál, fogalmatlanul feltesz, beköt, otthagy,az konkrétan bűnöző ,egy rejtett halálos tűzfészket hagyott a lakásban. Vagy fogalmatlanul, mert kontár, vagy egy flegma f*szkalap.

Abszolút megnyugtató megoldás lenne az egészet ávezetékezni áthúzni rézre, ez persze igen nagy pénz, de nekem úgy tűnik, ez modern építés, csövek lesznek a falban, tehát vésés nélkül, kisebb engedményekkel (pl világítás egyefene marad alu arra a szobánként 100mA-re ami ma jellemző)...aránylag "olcsón" megúszható lenne. (A ház leégéséhez képest mindenképpen)

Ha ez nem megy, nem fér bele, nem lehetséges..., akkor is szakszerűen, akár "minden körön paszta+wago" toldással, végesetben "csak" érvéghüvellyel, vagy aluhoz is megfelelő szerelvényekkel, legalább(!) a legnagyobb áramú körökön elejét kellene venni a tűzveszélynek.

A mérőtől jövő drót cseréje _sem_ felesleges, de ÖNMAGÁBAN nem fogja a problémát megoldani, egyáltalán.

UFF

2Bálint Creative Commons License 3 napja 0 0 74244

Jó nagy hülyeség...

Előzmény: Poc2 (74233)
barkacsolo11 Creative Commons License 3 napja 0 0 74243

Szekrény, egyetértek veled, bár nem nagyon tudok vele mit kezdeni: '98 körül épül(hetet)t a ház (mint később kiderült eladásra) én a második tulaj vagyok.

Egyszer már majdnem leégett a 0-m, látod, hogy 0 és a védőföld tartó műa, egyszerűen megolvadt..

Ez volt kb 2-3 éve, visszavágtam a 0-t, új 0 kötő. Arra emlékszem még, hogy amikor ez történt, az összes kismegszakító összes csavarján tudtam húzni 1-1,5 menetet alul, felül (ekkor voltak azok a 40 fokos nyarak, nem tudom hogy annak volt-e köze hozzá)

Nem olyan régen ismét levettem a fedelet, hogy megnézzem a csavarokat, és ezt láttam. A 0 vezeték nem meleg vagy ilyesmi, szép lassan eszi valami az alut.

Ha van tipped, hogy mit csináljak, és megosztod velem, megköszönöm.

Igazából az idegesít, hogy nem tudom: mitől van. 5-6 évig nem történt semmi extra a fogyasztásban, kb akkor vettünk konyhai sütőt + mosogatógépet amit rendszeresen használunk is, remélem, hogy ez volt az oka, és egy 0 vezető cserével ez a rész megoldódik.

Ami furcsa, hogy a szomszédban uez a kombó van - réz, alu közös csatin + fogyasztás is hasonló - ott meg nincs semmi..

Teaway Creative Commons License 3 napja 0 0 74242

15 éve megy egy hűtő és egy fagyasztó a FI után, és még nem volt gond.

Lacivill Creative Commons License 3 napja 0 0 74241

Szia, lehet rá venni új fedlapot biztosan tud hozni regszerelő is. ( A szekrényt a szolgáltató irja elő, mért ír elő olyat ami nem teljesen UV álló) Nem kell régi szerelésnél kirakni attól ne félj. Amit nem értek, hogy ha Hensel szekrény van akkor nem túl régi a szerelésed, minek kell vezetéket cserélni? Valószinű 6-os réz van alatta.

Előzmény: barkacsolo11 (74240)
barkacsolo11 Creative Commons License 3 napja 0 0 74240

Szia Laci,

Köszönöm!

Eddig 2 ELMÜ-s regisztrált emberrel beszéltem, mind a kettő mondta ezt a 10-s vezetéke dolgot - az egyik még sírt is a telefonba, hogy mennyi jó 6-s kábele van még a pincében - és még árban is hasonlót mondtak: 35-40k.

Néztem az elosztótáblát a tábla peremének kül mérete 280 x 315 (31,5 cm széles) itt még van 27cm helyen a bejárai ajtó befordulójáig.

Azt gondolom, hogy akkor egy 15-18 cm-t még lehet menni biztonságosan, így olyasmi táblát kell nézni, ami kb 50 cm széles (20 modul?).

Kijön a szerelő, megbontja az órát, áthúzza a kábelt, majd ad egy számlát és egy munkalapot (?).

Ezután hívnom kell az ELMÜ-t, hogy jöjjenek plombálni? Kb ez a menetrend?

Előfordulhat az, hogy az ELMÜ nem plombál, hanem azt mondja hogy vigyem ki a kerítéshez (5m) az órát?

A szekrény egy Hensel 1 mérős, 3 fázissal (3x16) a szekrény fedele nem UV álló, elég nehéz már rajta átlátni, volt ebből rinya is a leolvasásokkor.

Mekkora az esély, hogy kapok még valahol uilyen típusú szekrényt, vagy rá passzoló szekrényfedlapot?

(tudom, hogy nem az én dolgom lenne, de ha megbontják az órát, akkor lehet, hogy megcsináltatnám ezt is, ha nem egy horror pénz + lehetne nem UV álló is mert raktam köré egy szekrényt)

Kösz b

Előzmény: Lacivill (74239)
Lacivill Creative Commons License 3 napja 0 0 74239

MKH 10es rézzel húzasd át ( regisztrált szerelőt keress a közelben) , és ha nincs 32A akkor fel is bővíthetnéd. A tábla cseréje is most aktuális lehet a lehető legnagyobbat tedd bele. Hagerban létezik 1*22 modulos tábla ha csak vízszintesen van helyed.

Előzmény: barkacsolo11 (74238)
barkacsolo11 Creative Commons License 3 napja 0 0 74238

köszi! lenne még kérdésem: tegyük fel, hogy kijön valaki, aki áthúzná a madzagot.

Az elosztótábla 12 kismegszakítót tartalmaz. Ha úgyis lekerül a tábla, akkor a kismegszakítókon kívül van még amit célszerű beleapplikálni a belső hálózatba?

Fi relé, fogyasztásmérő, akármi?

Azt nézem, hogy van még 20-30 cm hely a tábla mellett, fel tudnék tenni egy nagyobbat is..

Ha most hozzá kell nyúlni, akkor legalább a tábláig megcsináltatnám normálisan még festés előtt..

Előzmény: marineee (74231)
cucu Creative Commons License 3 napja 0 0 74237

Ez bizony így van. Sőt! Nem csak leolvadhat, de le is olvad!

C20NE Creative Commons License 3 napja 0 0 74236

Ezért van nekem dedikált FI a hűtőknek! Amúgy hülyeséget beszélt a kollega, ha leold annak oka van...

Jahno Creative Commons License 3 napja 0 0 74235

Mérlegelni kell, mennyit nem vagy odahaza, vagy mennyire szeretnél meghalni.

Tico-Tico Creative Commons License 3 napja 0 0 74234

Hülyeség. Vizes dolog, legyen FI-re kötve.

Viszont, ha el akarod kerülni a szívást, akkor csináljon több FI-s szerelést, és a hűtőt is, a konyhát is, a fürdőt is, meg a lakás többi részét is tegye külön-külön FI-re. Így ha beszarik a nintendó, nem 1 hónap megtalálni, hanem 1 nap, illetve a hűtőnek semmi baja nem lesz, mert nem kapcsolja le a szobai FI, de még a konyhai se. (Bár a konyhát jobb lenne cakpakk 1 db-ra kötni.) Választhatsz, pénzt, vagy életet.

Különben ok nélkül nem kapcsol le a relé.

Poc2 Creative Commons License 3 napja -2 0 74233

Üdv!

Hallottatok olyat hogy a hűtőszekrényt nem szabad fi relé után kötni?Van egy munkatársam aki állítja hogy soha nem kötik fi után,mert ha levág a fi leolvadhat a hűtő ha nincs otthon az ember.Ő vill.szerelő végzettségű egyébként.

Wilbur2 Creative Commons License 4 napja 0 0 74232

Pestimre.. kb hasonlóra gondoltam, már csak az a kérdés, hogy ki csinálja meg.. :)

Előzmény: marineee (74231)
marineee Creative Commons License 4 napja 0 0 74231

Cirka 20-25k. Az is számít hol laksz 😁

Előzmény: barkacsolo11 (74230)
barkacsolo11 Creative Commons License 4 napja 0 0 74230

sziasztok,

Olyanban tudnátok segíteni, hogy mennyi a reális ára kb egy órától elosztó tábláig való (3 fázisú) vezeték áthúzásnak? (alu - CU)

(tegyük fel, hogy elsőre sikerül :) az óra és a tábla uazon a főfalon van - csak a másik oldalon - a függőleges síkok egymástól kb 2-2,5 távolságra vannak.)

Köszönöm,

ötfelezős Creative Commons License 4 napja 0 0 74229

A földelésnél egy szempont van, hogy ne egye meg az idő vasfoga teljesen. Így aztán a keresztvas piszokul előnytelen a köracélhoz képest.

A felület villamos szempontból alig számít. A hossz viszont igen.

Előzmény: Lazán csak... (74209)
marineee Creative Commons License 4 napja 0 0 74228

Szia! DHTS 125.

Előzmény: Lacivill (74217)
Dreamer Creative Commons License 4 napja 0 0 74227

http://www.einhell.hu/hu_hu/szerviz.html

Itt kezdeném.

Dreamer

Előzmény: Téli nap (74224)
peti.olah Creative Commons License 4 napja 0 0 74226

Én ilyet szoktam venni, bár kicsit macerás a falra felhajlítani a 10-es köracélt, de ezt nem vágja el a kőmírges, amikor a járdaalapot ássa.

https://daniella.hu/villamvedelem-kis-es-nagykereskedes/foldelo-szondak/daniella-stilo-keresztfoldelo-2-m-koracellal-horganyzot-sti1184-8842

peti.olah Creative Commons License 4 napja 0 0 74225

Én a 10W-os refi házába bele tudtam tuszkolni 2 pici (2,5-es?) sorkapocs elemet (persze külön-külön, hogy el lehessen hajtogatni a vezetéket) a z-sárgára meg nyomtam szemes sarut, az úgyis egy csavar feje alá megy.

Előzmény: cucu (74222)
Téli nap Creative Commons License 4 napja 0 0 74224

Üdv !

van egy Eichel láncfűrészem, elektromos. Mostanában hol bekapcsol hol nem : Ez olyan kapcsoló aminél   két gombot egyszerre kell nyomni, mint pl. a fűnyíróknál. Igaz az egyik gomb a másik csak egy billentyű szerűség. Nyilván biztonságtechnika okok miatt .

Kérdésem javítható e ? Ha valakinek van tapasztalata és megosztaná, köszönöm előre is.

T.

Zs:) Creative Commons License 4 napja 0 0 74223

Máshogy nem is érdemes csinálni. Én még tömszelencét is raktam rá, mert a bevezető gyűrű egy kalap sz.r. Akár dugvillásra is meg lehet csinálni, ha mobilra kell.

Előzmény: Tízenhármaska (74220)
cucu Creative Commons License 4 napja 0 0 74222

Sajnos rosszabb a helyzet! Ugyanis az a 20 cm-es kábel az elektronikába megy bele, ami ki van öntve műgyantával. Így cserélni nem tudod, hely meg nincs a dobozban, hogy toldást csinálj...

Én is vettem ilyet, kb,másfél éve, azóta sincs felszerelve...

Előzmény: Ladislas2008 (74212)
Tízenhármaska Creative Commons License 4 napja 0 0 74221

Sajnos volt olyan is,mikor a Z-s vezeték nem volt csatlakoztatva a lámpa femtestehez, ezt majd ellenőrizd bekoteskor.

Előzmény: Tízenhármaska (74220)
Tízenhármaska Creative Commons License 4 napja 0 0 74220

Ezt olvastad a papírján?

En a lampa elején levő négy csavart kicsavarom, majd leveszem az elejét,

ezutan a kábelt ki kötöm a sorkapocsbol, majd bekötöm a méretre vágott új kábelt és így tovább.

Par éve még toldottuk,zsugorcsoveztuk a kábelt mert nem volt hozzáférhető.

De nyugodtan tegyél kötődő ott ha Neked így egyszerűbb,

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 74219

A kötődobosba CSAKIS ALULRÓL (tehát a föld középpontja irányából) menjen be a reflektor kábele és a betáp kábel IS.

Előzmény: Ladislas2008 (74207)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 4 napja 0 0 74218

"Mert a reflektorból kilóg egy kb. 20cm-es kábel"

A szomszédomnak ilyen LED reflektor ment tönkre a garancia lejárta után kb 1 hónappal.

Lacivill Creative Commons License 5 napja 0 0 74217

Szia, a milwaukee pontos típusát megadnád?

Előzmény: marineee (74216)
marineee Creative Commons License 5 napja 0 0 74216

Szia mrtotya! Én egy éve ruháztam be új horonymaróra, az AEG mf1500 mellett döntöttem, (viszonylag )olcsó,könnyű,húzni kell,gyorsan,precízen lehet dolgozni vele. két db 1mm-es Milwaukee koroggal használom, kilométereket lehet vágni vele(teglàba),de kb 20000 Ft csak a két vágó korong :) Porszívó melle szinten AEG,az is tökéletes. Kb 300k a szett,nem csalódnál ha megvennéd. Üdv: Szabolcs 

ui. Hilti horonymaro egy kalap.....

Előzmény: mrtotya (74148)
ficere50 Creative Commons License 5 napja 0 0 74215
Előzmény: ficere50 (74214)
ficere50 Creative Commons License 5 napja 0 0 74214

HÚúú...bocs látom, ezen már túl Vagy. A be-ki-vezetést próbáld meg úgy kialakítani, hogy a gravitáció segítsen a víz távoltartásában. A hurok nagyon jó ötlet, a belépő pontokon legyen egy pici lyuk c sal, amin a kábel rugalmasan megszorulva tömít. Ha nagyon veszélyes a vízbehatás, használj tömszelencés megoldást... IP65.

Előzmény: ficere50 (74213)
ficere50 Creative Commons License 5 napja 0 0 74213
Ladislas2008 Creative Commons License 5 napja 0 0 74212

Mert a reflektorból kilóg egy kb. 20cm-es kábel. Azt szeretném rákötni az elektromos hálózatra. A reflektor megbontásával a garancia is elvész :-(

Előzmény: Tízenhármaska (74208)
Lazán csak... Creative Commons License 5 napja 0 0 74211

Huh!

Közben megtaláltam ezt az oldalt, hát ok, h ez nem egy családi ház, de nem azt látom, h csak leütök egy vasat...

Hans70 Creative Commons License 5 napja 0 0 74210

Elveszíti a garanciáját ha a farokkábelt kikötik 

Előzmény: Tízenhármaska (74208)
Lazán csak... Creative Commons License 5 napja 0 0 74209

Földelőszondának melyiket ajánljátok?

A zászlóst vagy a köracélost, az alap vasalására melyiket, h kötöm rá??

Előzmény: ötfelezős (74145)
Tízenhármaska Creative Commons License 5 napja 0 0 74208

Miért nem kötöd be egyből a reflektorba a kábelt?

Előzmény: Ladislas2008 (74207)
Ladislas2008 Creative Commons License 5 napja 0 0 74207

Sziasztok! LED reflektort szeretnék az eresz alatti dobozolásra rögzíteni (vízszintes felület, lambéria). A dobozolásból (a vízszintes felületen) egy kábelcsatornán át jön ki a 3 vezeték. Vettem egy kötődobozt  (hasonlóan néz ki) + 3db Wago 2 vezetékes összekötőt.

A kérdésem, hogy a kötődoboz oldalán vagy alján érdemes bevezetni a kábeleket? Esetleg az alját (lambéria felőli rész) fúrjam meg és a csatorna egy részét is vezessem be a kötődobozba?

Ha oldalt vezetem be, valami hurkot hagyjak a kábelen, hogy a víz/pára lecseppenjen róla és ne a dobozba kerüljön?

Köszi a tippeket!

Tico-Tico Creative Commons License 5 napja 0 0 74206

Az direkt lett úgy írva.

Előzmény: cucu (74204)
tfe_tng Creative Commons License 5 napja 0 0 74205

ehhh, megesik a legjobb csaladban is. igazad van.

Előzmény: cosalf (74202)
cucu Creative Commons License 5 napja -1 0 74204

Teljesen egyetértek, csak már nem látom értelmét a szólásnak... Mindig jönnek újabbak, akiknél lehetne elölről kezdeni. Az alapokat nem feltétlenül itt kéne megszerezni...

Vagy itt van pl. a nem-e ráz-e... viccnek még elmegy valahogyan, bár én már magasabb röptű vicceken sem szoktam hahotázni.

Előzmény: cosalf (74202)
Garfield007 Creative Commons License 5 napja 0 0 74203

Ennyire tényleg nem lehetsz hülye, de komolyan.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74171)
cosalf Creative Commons License 5 napja -1 0 74202

Nem akarok nyelvészkedni, de baromira zavar. Én sem írok helyesen, mindenki hibázik, de az egyenlőre szót következetesen rosszul használjátok.

Egyelőre = most, jelen pillanatban vagy valami hasonlót jelent

Egyenlőre = egyenlő darabokra, részekre

Előzmény: tfe_tng (74198)
tfe_tng Creative Commons License 5 napja 0 0 74201

nem vagyok jogasz (nem is kulonosebben erdekel), nem igazan ertem hogy ezzel mire akarsz celozni, egyebkent picit offtopicnak erzem. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74193)
tfe_tng Creative Commons License 5 napja 0 0 74200

atvertek

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74192)
tfe_tng Creative Commons License 5 napja 0 0 74199

Nem ;)

a modem nalam is szar volt, visszavittem nekik hogy adjanak egy rendeset, adtak, annak meg a tapja durrant el. Vettem egy LED tapot, bekotottem es azota minden franko ;)

Előzmény: Jahno (74191)
tfe_tng Creative Commons License 5 napja 0 0 74198

15-20km-en dombos videken, aranyarban ? :)

elvagyok inkabb a 60Mbit-el egyenlore

Előzmény: Tico-Tico (74189)
2ozzmexy Creative Commons License 5 napja 0 0 74197

De a DIGI tiltakozik és a Tés urak sem húznak bele kábelt még kábelcsatornába sem BP belvárosában, képesek az üres csatornához hozzákötegelni, a frissen tapétázott falhoz meg hozzá tűzni...

DIGIről annyit, hogy amint a szerelő "olvtárs" távozott a laksából, szétszedtem az egészet vissza a bejárati ajtóig és újracsináltam az egészet, mivel az UTP-n a zöld-fehér a kékkel volt párban stb.

Előzmény: Jahno (74194)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 74196

"amilyen szar réz nélküli cuccok vannak a piacon és bármilyen kis hiba esetén s zolgáltatót basztatja a hülye húzer,"

A helyükben én sem használnék fel ismeretlen kábelt.

Már azzal is rizikót vállaltak, hogy nálam elfogadták a (pontosan ugyanolyan típusú) koax kábelt, hiszen elméletileg vezethettem én azt akár olyan hülyén is, hogy közben a belső ér eltört valahol és csak véletlenül érintkezik, aztán meg őket rángatom majd garanciában amikor nem érintkezik.

"nyilván ha kapnak egy üres csövet, akkor sem tiltakoznak."

Egy üres cső önmagában még rizikós lehet, mert lehet benne annyi kanyar a föld alatt, hogy órákig tart beleimádkozni a kábelüket. Én a helyükben az olyan csövet fogadnám el szó nélkül, amiben előre bele van húzva egy behúzó szál is (gondoljunk arra is, hogy légvezeték-szerelők táskájában nem biztos hogy van behúzószalag), ami ráadásul könnyedén mozog.

Persze még ekkor is lehet gubanc, mert ha valamelyik csőkanyar megroppant, azon a behúzó esetleg még könnyedén átcsúszhat, de a kábel már nem fog átmenni, akárhogy rángattyuk.

Előzmény: Jahno (74194)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 74195

árutaló ráutaló magatartással = ráutaló magatartással

elnézést

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74193)
Jahno Creative Commons License 5 napja 0 0 74194

Nekem el szokták árulni, de el is olvashatod rajt ésvagy kombinációk. Amúgy amilyen szar réz nélküli cuccok vannak a piacon és bármilyen kis hiba esetén s zolgáltatót basztatja a hülye húzer, én semmin nem csodálkozom és teljesen igazuk van, ha a végpontig kell átadni és garantálni, akkor ezt csak így lehet megtenni. Aztán vitatkozhatunk, tök mindegy. Mindezek ellenére egész jól lehet egyezkedni, nyilván ha kapnak egy üres csövet, akkor sem tiltakoznak.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74162)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 1 74193

"Szerzodest a szerelo hozza es azutan kell alairni"

Minden nap 5-10-szer kötsz szabályos jogi szerződést, csak éppen nem aláírással, hanem szóban vagy áutaló magatartással (boltban, postán, parkoló automatánál, villamoson, stb stb. és kábelTV bekötés megrendelésénél is).

Ha te nem teljesíted (megváltoztatod) a szerződés rád eső részét, abban a pillanatban érvénytelen a szerződés, tehát ha pl nem fizetsz a kenyérért, akkor a pék nem köteles odaadni neked a kenyeret, annak ellenére, hogy öt másodperccel azelőtt még ő nyújtotta feléd.

Ugyanez vonatkozik a kábelTV bekötésre is: a szolgáltató szóbeli SZERZŐDÉSBEN vállalta egy munka elvégzését ingyen, kiküldte az embereket, de ha te akkor már egy ötször akkora munkát szeretnél elvégeztetni velük, az már nem ugyanaz a szerződés, hanem újat kell kötni már a bekötésre is.

Előzmény: tfe_tng (74181)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 5 napja 0 0 74192

"Ez ilyen koax kabel amit foldbe lehet fektetni, aranyarban van metere, biborosi aldas van rajta es kubai szuzlanyok combjan sodortak. "

Én legutóbb mindössze kb 130 forintért vettem méterét. Igaz, hogy azt mondták, hogy a kubai szűzlány nincs benne az árban.

Előzmény: tfe_tng (74180)
Jahno Creative Commons License 5 napja 0 0 74191

Nézzük meg, cserélhetünk egy csepeli panelre, ahol 30 megabittel jött az áldás, de basztatott a szolgáltató, hogy adna nagyobbat mert nekem van a legszarabb modemem az egész országban. 60 megabitet még felfelé akarták alkudni, de lelőttem. Érdekel?

Előzmény: tfe_tng (74183)
Tico-Tico Creative Commons License 5 napja -1 0 74190

Legrand Cariva. De mielőtt kiadod, tapogasd meg a fürdőszobapadlót nem-e ráz-e. :P

Előzmény: Nesty (74188)
Tico-Tico Creative Commons License 5 napja 0 0 74189

És két faluból nem tudod mikrohullámon magadnak átlövetni?

Előzmény: tfe_tng (74183)
Nesty Creative Commons License 6 napja 0 0 74188

Kiadandó lakás felújítása kapcsán az a kérdésem, hogy melyek az olcsóbb és még ajánlott márkák kapcsolóra, konnektorra?

Dreamer Creative Commons License 6 napja 0 0 74187

Már írni akartam, hogy power gyerek vagy, hogy az optikát kapcsiból szereled, aztán olvastam még egyszer, hogy koaxról volt szó! :)

:)

Előzmény: még1MbR (74185)
Teaway Creative Commons License 6 napja 0 0 74186

Tea mellé inkább kötözött sonka; a kötözött kutyát nem mindenki szereti.

Előzmény: Tico-Tico (74176)
még1MbR Creative Commons License 6 napja 0 0 74185

Én ünnepnapot okoztam a Digiseknek, mivel az előző tulajnak is Digi volt.

Annál elegánsabb nincs, amikor az ott lógó optikai csatlakozót csak be kell dugni a hozott HGW-be, 2 perc alatt végzett.

Meg még anno a Horpácsis gyereknek is, mondtam neki, hogy ha ott hagyja az 50m koax dobot ajándékba, mindent bekábelezek magam, neki elég lesz átlósan átdobni a szobán a koaxot a routerig lasszósan.

Egyből belement! :D

Előzmény: CorvBoy (74178)
még1MbR Creative Commons License 6 napja 0 1 74184

Egy volt kollégámmal levetették a cipőt a kutyás lakásban (csupa szőr lett a zoknija), majd mire végzett, a kutya az előtérben titokban megette az egyik cipőjét ! :)

Előzmény: Tico-Tico (74182)
tfe_tng Creative Commons License 6 napja 0 0 74183

erre mifelenk falun orulok hogy a koaxot ismerik, a matav konkretan azt mondta hogy _talan_ tudnak egy egesz megabitet adni adsl-en, mondtam hogy remek, 15 evvel ezelott volt utoljara ilyen hihetetlen sebessegu internetem. (infos vagyok, finoman szolva is munkaeszkoz a net). van egy helyi kis ISP, azok szolgaltatnak kabelen, egyenlore 60Mbit-en maximalizalva, bar ket faluval arrebb optikaznak es gigabitet adnak. 

Előzmény: Tico-Tico (74182)
Tico-Tico Creative Commons License 6 napja 0 0 74182

Koax a földben? Optikait húznak már azok, annak meg hótmindegy, nemdebár? Valami 50-es vagy vékonyabb csövet leásni egy kapanyél-szélességű elfogadható mélységű vájatban (asszonnyal egyeztetni, hogy ne akarjon ott 3 nap múlva fenyőfát ültetni) aztán hadd szóljon.

Kutyát meg kell kötni, ez fontos! Különben sose fog végezni a szerelő, mert folyamatosan a teniszlabdát kell dobálnia. :)

Előzmény: tfe_tng (74180)
tfe_tng Creative Commons License 6 napja 0 0 74181

Szerzodest a szerelo hozza es azutan kell alairni hogy bekotottek es mukodik. addig esetleg egy nyilatkozatot teszel hogy erdekel a dolog. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74168)
tfe_tng Creative Commons License 6 napja 0 0 74180

Ez ilyen koax kabel amit foldbe lehet fektetni, aranyarban van metere, biborosi aldas van rajta es kubai szuzlanyok combjan sodortak. 

kijott a kabelteves csavo, kerdeztem hogy jo lesz-e (kezemugyeben az aso ha esetleg negativ valaszt kapok), mire azt mondta hogy "patika" aztan rakotott :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74162)
cityba Creative Commons License 6 napja 0 0 74179

Tényleg a legjobb előkészítve várni őket, a villanyszerelővel előtte kitalálni, behúzni, stb. Jönnek és csak rákötnek , beüzemelnek és kész. Különben lengőkábelezéssel csinálják meg, az meg tudjuk milyen :)

CorvBoy Creative Commons License 6 napja 0 0 74178

Hogy tudsz ennyi hülyeséget összeírni, jóisten..kémek, meg a többi zőcség...

Az UPC és a DIGI is független szerelőkkel dolgoztat, akik csak örülnek, ha előbb végeznek.

Egy kész csőbe berántani föld alá, kb előbb megvan, mint tetőtartón tornázni meg stb.

Ha még kapnak valami zsebpénzt is, úgy, hogy a szolg. hely. működik, és előbb végeztek egy háznál, mint egy kis lakással, az nekik az ünnepnap.

Az meg roppantul nem érdekli, hogy 5év vagy 8év mulva mi lesz a talajban a kábellel, ő addigra már nem igen lesz elővehető mint beszerelő.... 

Egyetlen dologra kell figyelni, kis sugarú kanyar az elásott csőben nagyon ne legyen, mert -ilyen hidegben pláne- ezek a kábelek iszonyú merevek.

Illetve ha erővel megtörik, akkor megsérül a belső szerkezete, és leromlanak a nagyfrekvenciás  paraméterek.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74171)
b4ndyTA Creative Commons License 6 napja 0 0 74177

:DDD

Előzmény: Tico-Tico (74176)
Tico-Tico Creative Commons License 6 napja 0 0 74176

Pontosan, ahogy mondod! Az optikai kábellel sem smucigoskodtak nálunk. Kávé, tea, megkötözött kutya azért legyen.

Előzmény: még1MbR (74173)
Tico-Tico Creative Commons License 6 napja 0 0 74175

Légkábelen bemennek a kerítés belső oldalára, ott rak magának a topictárs egy dór/korinthoszi/ion oszlopot, majd abban lemegy a vakondokhoz, és felmegy a házfalon. Így mindenki jól jár.

A digisekkel lehet tárgyalni, ha mást nem, leintesz az utcán egy szerelősrácot, és meginterjúvolod informális tájékozódás-jelleggel.

Előzmény: japofan (74158)
b4ndyTA Creative Commons License 6 napja 0 0 74174

Köszönöm! Én is erre gondoltam, de ehhez tudnom kellene, hogy ők mire gondoltak pontosan, és hétfőig napközben dolgozom, így esélyem sincs kérdezni tőlük személyesen, vagy beszerezni azt, amit szeretnének. Telefonon annyit mondtak, hogy csak helyszíni szemlét követően tudnak nyilatkozni. :)

Előzmény: még1MbR (74173)
még1MbR Creative Commons License 6 napja 0 0 74173

Én előkészíteném úgy az egész kábelezést, hogy aki jön bekötni a szolgáltatást, ne kelljen neki cumiznia. Akkor mindenbe belemennek, hidd el :)

Becsövezném, behúznám a megfelelő kábelt/optikát, hogy csak rá kelljen kötni 10 perc alatt.

Örülni fognak, hogy hamar végeznek, mit érdekli őket, merre megy a vezeték :)

Előzmény: b4ndyTA (74172)
b4ndyTA Creative Commons License 6 napja -2 0 74172

Én nem tudom, hogy te ki vagy, vagy miből élsz, de mégis mit képzelsz magadról?

Adott volt egy kérdés, de már több hozzászólásodban válaszolsz lekezelően, és alapvetően rossz színben feltüntetve engem, akinek konkrét elképzelése és igénye van egy kábel elvezetését illetően. Én ne lennék korrekt? Miért is? Aki vesz egy zongorát, de nem jó neki az előszobában, az nem korrekt vásárló? Én elfogadom, hogy sok embernek az esetek túlnyomó részében az sem baj, ha falon kívül jön be a kábeltévé, de ne legyek már alja, azért, mert ennek a kábelnek is megvan a helye!

Az érdembeli hozzászólásaidat köszönöm.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 6 napja 0 0 74171

"Szerelők gyorsan továbbállnak egy korrekt ügyfélhez,"

A szerelőknek MEG VAN TILTVA bármiféle eltérés a legolcsóbb módszertől, azért, hogy egy nap minél több házat be tudjanak kötni a cég számára. Tehát ne fenyegesd őket, miközben megpróbálod rávenni őket, hogy szívességet tegyenek neked :)

Valószínűleg pénzt sem mernek elfogadni, mert lehetsz te akár a szolgáltató kéme is.

még1MbR Creative Commons License 6 napja 0 0 74170

Sok cég alvállalkozóval végezteti az ügyfelek bekötését, akik a minél gyorsabb "legyen letudva" munkában érdekeltek, mondanak rá valamit majd, hogy erre kiküldik egy emberüket holnap, mert megszokottól eltérő bekötés, blabla... lényeg, hogy aznap NE kelljen vele foglalkozniuk, mehessenek a többi címre. Másnap már esetleg másik kollégának jut a szaros munka ugyebár :)

Ki vannak hajtva, rohannak, mert le kell tudniuk azt a 6-8 címet még aznap.

Ezért van az, hogy pl. az ED3 kábeles átvitelnél hiába csak a 3 shield-es koax kábellel volna szabad bekötniük az ügyfelet, ha találnak egy meglévő tyúkbél koaxot a házban, gyorsan rákötnek... itt írja alá és kész.

Aztán amikor 2 hét múlva pixelesedik az iptv, mehet ki a Telekom saját műszerésze szopni a rossz koax-al :)

Előzmény: b4ndyTA (74166)
Tízenhármaska Creative Commons License 6 napja 0 0 74169

És az EPH-ra fel sem hívják a figyelmedet.

majd mikor csip a víz meg egyebek.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 6 napja 0 0 74168

"azért egyenlőre még én vagyok a vevő"

Olyan "vevő" vagy, aki éppen utólag megváltoztatja (felrúgja) a szerződési feltételeket (amiben a legolcsóbb légvezetékes bekötés szerepelt),

ezáltal az a szerződés nem szerződés többé.

Szerelők gyorsan továbbállnak egy korrekt ügyfélhez,

te pedig mehetsz be az ügyfélszolgálatra új szerződést kötni.

bcslaci Creative Commons License 6 napja 0 0 74167

Nyugodt lehetsz, hogy van olyan. 

b4ndyTA Creative Commons License 6 napja -1 0 74166

Ettől kicsit bonyolultabb a cső nyomvonala, fém behúzóm van.

Olyan nincs, hogy csak úgy otthagynak, azért egyenlőre még én vagyok a vevő...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74165)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 6 napja 0 0 74165

Szerintem áss be a fődbe egy (nemtúlvékony) KPE csövet a kerítés és az előszoba között,

tegyél bele nekik egy jó erős behúzó drótot (pl karosszéria lakatos havertól kunyerálsz CO hegesztő huzalt)

...és reménykedj abban, hogy amikor kijönnek a TV szerelők, akkor sikerül nekik öt perc alatt könnyedén behúzni a kábelüket a csövedbe, mert máskülönben otthagynak a fenébe a speciális kéréseddel együtt (vagy bekötik a levegőn át a házad, az eredeti terv szerint).

De ha sikerül előre beszélned közvetlenül a szerelőkel (nem fog sikerülni), akkor elmesélheted nekik a problémádat és lehet, hogy ők mondanak egy nekik megfelelő megoldást (pl megcsinálnak neked mindent, de csak munkaidőn kívül, vagy előre beteszik a kábelt a kertben szép egyenesen lefektetett csövedbe, amit aztán később kábelestül eláshatsz magadnak, ha zavar hogy mindig elbotlasz benne)

Előzmény: b4ndyTA (74164)
b4ndyTA Creative Commons License 6 napja 0 0 74164

Varázslatos mód az oszlop a kerítés egyik oldalától nagyjából egy méterre van, sima föld van körülötte. Ez a flikk-flakk abból adódik, hogy az én telkemnél van egy kiugrás, így a járdában egy elhúzás, és ebben a fikk-flakkban van az oszlop, vagyis oldalról beköthető földben, nem az utcafronttól. Csak a kerítésalap betonját kellene megfúrni, de amíg nem jönnek ki, addig nem tudom biztosan, hogy ők hogyan hoznák a kábeleket.

Érdekes módon az UPC ezt a problémát egyből beruházásra vette, igaz nekik egyébként is földbe ment a kábel...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74161)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 6 napja 0 0 74163

"A probléma a következő:van egy 1/4 légköbméteres dobozom.Anyagát tekintve xps polisztirol(tehát egész jó a hőszigetelése) 45 celsius fokos hőmérsékletre kellene felfűtenem"

A pontos hőszükséglet kiszámításához jó lenne tudni a hőszigetelés vastagságát is, a doboz formáját, a külső környezet hőmérsékletét. A fűtés típusához meg azt kellene tudni, hogy mi lesz benne.

Részletes információk híján egy szuperolcsó megoldás: pl lógass le a tetejéről két 60 wattos villanykörtét sorba kötve, az oldalára meg szerelj egy 45 fokos termosztátot.

Előzmény: TomTóth (74154)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 6 napja 0 0 74162

"En kihuztam az oszlopig egy kabelt nekik, mondtam a csavonak hogy arra kosse, nem volt gond. Szolgaltatotol fuggo hogy mennyire erzekenyek ra hogy milyen a kabel, megkerdeztem oket elotte, olyat huztam ami kellett nekik."

Nekem azt mondták hivatalosan, hogy csak az ő kábelükben bíznak és nem is árulják el nekem, hogy milyen kábelt használnak. Amikor viszont kijöttek a szerelők kábelezni, akkor TELJESEN VÉLETLENÜL ;) pont ugyanolyan típusú kábel lógott feltekerve a telekhatáron, amilyet ők is hoztak magukkal, ezért igen könnyű volt rábeszélni őket, hogy azt a kábelt tulajdonképpen ők húzták be, így ők megspóroltak egy rakás munkát, nekem meg arra megy a kábel, ahol én akartam és nem ott, ahol nekik a legegyszerűbb lett volna belógatni.

Előzmény: tfe_tng (74155)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 6 napja 0 0 74161

A kábelTV szolgáltató nem a két millió millió forintos közterület-útfeltörős-forgalomelterelős-engedélyeztetős bekötést vállalja neked ingyen, hanem a húsz ezer forintos légvezetékes bekötést. Ha ez neked nem tetszik, akkor tessék a zsebedbe nyúlni: vagy elintézel a házadtól a villanyoszlopig egy csövet, vagy csak a telekhatárig vezeted a csövet, ahol felállítsz egy saját oszlopot, amire ők át tudnak lógatni a villanyoszlopról.

Előzmény: b4ndyTA (74151)
japofan Creative Commons License 6 napja 0 0 74160

infrapanel, fűtőfilm, fűtőkábel...

japofan Creative Commons License 6 napja 0 0 74159

A közterületen ez a variálás nem sima ügy.... legálisan.

(okosban megoldva az más kérdés)

Előzmény: b4ndyTA (74156)
japofan Creative Commons License 6 napja 0 0 74158

Nekem a minap a matáv kiásta az optikának az árkot:-)

Sőt átfúrta falat, behúzta kábelt is.

IGEN!

Mert, üzembe kell helyezniük.

Az persze alku tárgya, hogy milyen módon kábelezel...

Az ő "ingyenes" bekötési ajánlatuk a légkábel a te esetedben.

HA mást szeretnél az nyűgös lesz, mert érinti a közterütet is! (

(gondolom)

Innentől lassú lesz (akár egy év is lehet >> terv, engedély,stb.) az ügymenet.

... és költséges, amit neked kell vállalni, hisz te kéred.

Előzmény: cucu (74153)
ötfelezős Creative Commons License 6 napja 0 0 74157

Kérdés, mit értesz pontosan a nem cekász alatt. Lehet, hogy csak annyit, hogy ne legyen egy szabadon lengő, vörösen izzó drót a szekrényben. Mert árammal fűteni csak egészen elvarázsolt módokon lehet anélkül, hogy az áram hőhatását vennénk számításba.

Az már csak egy mellékes kérdés, hogy vajon a külső hőmérsékletszéles határok között változhat-e, álmodsz-e melléje szabályzást, mekkora tűrés, stb.

A legegyszerűbb, ami még majdnem olyan, mint egy szabadon álló drót, az izzó. Azt igazán egyszerű beszerezni, pótolni, teljesítményt csökkenteni, növelni, szabályozni, stb. Aztán lehet fűtőkábel, fűtőszőnyeg, sígytovább.

b4ndyTA Creative Commons License 6 napja 0 0 74156

Köszönöm a válaszokat, nyilván nem az volt a legfontosabb, hogy telken belül nekem kell-e ásni, hanem, hogy ha nem megfelelő a légkábel, akkor van-e arra mód, hogy földkábel legyen.

Feltehetően akkor elsőre nem lesz semmi aktiválva, míg nincs meg a megfelelő infrastruktúra.

Köszönöm!

Előzmény: tfe_tng (74155)
tfe_tng Creative Commons License 6 napja 0 0 74155

En kihuztam az oszlopig egy kabelt nekik, mondtam a csavonak hogy arra kosse, nem volt gond. Szolgaltatotol fuggo hogy mennyire erzekenyek ra hogy milyen a kabel, megkerdeztem oket elotte, olyat huztam ami kellett nekik.

TomTóth Creative Commons License 6 napja 0 0 74154

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni.Megakadtam itthon egy kis sufnibütykölésel.A probléma a következő:van egy 1/4 légköbméteres dobozom.Anyagát tekintve xps polisztirol(tehát egész jó a hőszigetelése) 45 celsius fokos hőmérsékletre kellene felfűtenem(nem cekászszal) árammal.Tudnátok rá valami ötletet adni hogyan oldjam meg?

Köszönöm a segítséget.

Tom

cucu Creative Commons License 6 napja 0 0 74153

A szolgáltatást a helyszínen üzembe kell helyezniük, tehát ez nem úgy van, mint a csatorna bekötésnél, hogy beállnak a telekre oszt a többi a te dolgod.

De kiásni nem fogják neked.

cucu Creative Commons License 6 napja 0 0 74152

Miért, talán nekik?

b4ndyTA Creative Commons License 6 napja 0 0 74151

Kicsit offtopik lehet, de azért felteszem a kérdést.

A DIGI bekötné a TV/Internet/Telefon szolgáltatását, de számomra nem elfogadható a légkábeles módszerük. Nyilván ez nekik egyszerűbb, de ezt nálam nem fogják tudni véghezvinni. Meddig terjed az ő hatáskörük, mi a kötelezettségük ebben az esetben?

Oszlopról KPE csőbe lehozzák a kerítésig? Telken belül pedig nekem kell kiásni? Köszönöm a segítséget!

cucu Creative Commons License 6 napja 0 0 74150

Nem érdemes ezen spórolni, legyen a háznál közvetlenül is földelés. Nem egy nagy tétel manapság.

A nagyfrekvenciás zavarok ma már nem sűrűn fordulnak elő, lévén nem analóg a sugárzás java.

Előzmény: mrtotya (74140)
Lacivill Creative Commons License 6 napja 0 0 74149

Jó porszívó nélkül semmire nem mész, olyan kell aminek a szűrője "elektromosan" tisztítható.

( 30kW a gépészetre volt korábban meghatározva azt is eltörölték)

mrtotya Creative Commons License 6 napja 0 0 74148

Köszönöm mindenkenk az eddigi segítséget!

Horonymaróval milyen tapasztalatotok van?

Én körülnéztem a piacon és az alábbiakat  lehetőségeket tapasztaltam:

• olcsó, ami hamar tönkremegy,
  • drága, ami jó is,
  • bérlés, ami nem biztos, hogy megéri,
  • hasznát, zsákbamacska.

Viszont találtam egy alternatív megoldást - nem akarok reklámot csináln - a M*kita gyártmány, ahol is a sarokcsiszolójukhoz vehető egy feltét, ami horonymaróvá alakítja azt. A kettő együtt olyan 45EFt. A flexet mégcsak gyakrabban használja az ember...  Ismeri ezt valaki, vagy hallott már róla?

ötfelezős Creative Commons License 6 napja 0 0 74147

Leföldelheted sokszor és sok helyütt a védővezetőt, sőt, még ajánlatos is.

ötfelezős Creative Commons License 6 napja 0 0 74146

A gömbvas az olyan, mint a villanyóra. :) Előbbi lakatos szakik szóhasználata, utóbbi a nyugdíjas főbérlő néniké. De ha akarjuk, tudjuk, miről beszélnek. :)

Előzmény: tfe_tng (74136)
ötfelezős Creative Commons License 6 napja 0 0 74145

Apró teendők azért volnának.

A folytonosságot biztosító hegesztést, vagy csavaros kötést ajánlatos korrózió ellen védeni, mert az más anyag. Hegesztés hosszú legyen (10 cm legalább).
Fel kell hozni egy (hozzákötött) csatlakozásra alkalmas vasat róla valahová a mérőszekrény alá, s majd ha ott fal lesz, akkor egy dobozba beleplotty, a dobozban meg átvált réz vezetékre. Az összekötő hegesztések hosszúak legyenek, és azokat ajánlatos bekenni bitumennel.

A feljövő vas legalább 8-as legyen, de ha csupaszon marad, akkor rozsdamentes 10-es átmérőjű legyen. Ha nem rozsdamentes anyagú, vagy 8-as, akkor azt is védeni kell korrózió ellen.

Előzmény: Tomo75 (74133)
Domi-V63-138 Creative Commons License 6 napja -1 0 74144

CorvBoy  74134

???

Most ezzel azt akarod mondani, hogy ha leülök a papír elé és kifundálom h mi a helyzet és az alapján tervezem meg a földelőt ill. a megvenni kívánt vas mennyiségét akkor azt az időt szorozzam fel a munkadíjammal és számoljam el magamnak? Vagy a valaha megvett könyveim árát számoljam bele, esetleg a fősulim költségét?

A beton (sáv) alap a ház miatt kell. Az ásás is leginkább a ház miatt kell. Mielőtt kiöntik a gödröt betonnal, bele kell rakni a vasat. Mondjuk 1m ként alátámasztva kővel, ami szintén a betonba kell és rendelkezésre áll.

Tomo75 74133

"Ahogy olvastam ezt a "keretet" az alap körül össze kell kötni az alapban lévő vasakkal. Más teendő nincs?"

Alap körül??? Amár kiásott, és még betonnal ki nem öntött alapgödörbe kell belehelyezni a megtervezett földelőt.

mrtotya 74140

Bocs, eddig nem említetted, hogy hol a mérő, ill. hol a ház. (de még a települést sem) Magamtól ezt nem tudom kitalálni.

C20NE jókat írt, tanácsát érdemes megfontolni. Ha valaha leold a FI, akkor tutira sötét ónosesős szar idő lesz te meg majd botorkálhatsz ki, mikor bentre is rakhattad volna.

Előzmény: CorvBoy (74134)
mrtotya Creative Commons License 6 napja 0 0 74143

Már nem is tudom miért hittem azt, hogy a FI-t nem helyezhetem át az óra szekrényből, az épületbe...

Tudtommal a PEN szétválasztását az óra szekrényben kell elvégezni a földelőszonda miatt, amit előír a szolgáltató az óra szekrénynél. Így ha jól értem, akkor már nem egyesíthetem a PE és az N sínt, viszont a háznál is meg kell csinálnom a földelést, minimum földelőszondával, vagy a korábban említett beton alap földelő megoldással.

Előzmény: C20NE (74141)
mrtotya Creative Commons License 6 napja 0 0 74142

Akkor ez  alapján kellene, hogy legyen, mert ugyan még tavaly kezdtük el az építkezést, de kilógunk a 7kW-ból, mert kértem bővítést. Valahol azt írták, hogy nem szokták kérni, de az építészt még megkérdezem erről... 

Előzmény: Lacivill (74139)
C20NE Creative Commons License 6 napja 0 0 74141

- Miért teszel FI-t a szekrénybe? Hogy áram és világítás nélkül a sötétben kelljen kibotorkálni a kertbe és visszanyomni?

- Ha az óra szekrényében van a PEN szétválasztva és szabályosan szereled fel a FI-t nem fog leoldani csak akkor ha kell.

- A szétválasztási ponthoz tegyél egy földelőt, amit ha a ház nagyon messze van a ház főelosztójában megismételhetsz, az ottani földelő sínre is beköthetsz földelőt.

- Ha az óránál megtörténik a PEN szétválasztása akkor onnan nem választható opció a külön vezetett N és PE hanem másként nem viheted.

-szerintem!-

mrtotya Creative Commons License 6 napja 0 0 74140

Elnézést kérek a tudatlanságomért, de nálunk a villanyóra szekrény a szolgáltató által előírt 1méter távolságra van a kerítéstől. Ott van leszúrva egy földelő szonda. Én úgy gondoltam, hogy a villanyóra szekrényben lévő PEN síntől viszem el a földelővezetéket a házba és akkor nem kell oda földelő...

Ha ott is leföldelem, akkor nem fog a FI relé leoldani, ami a villanyóra szekrényben van?

Előzmény: Domi-V63-138 (74130)
Lacivill Creative Commons License 6 napja 0 0 74139

Januárig 7 kW volt a határ, idén kitörölték ezt a határt. Vagyis elvileg kötelező minden új építésnél.

Előzmény: mrtotya (74138)
mrtotya Creative Commons License 6 napja 0 0 74138

Bocs a késői válaszért, de nagyon pörög a fórum :)

• Terv: tudtommal - és a tervező szerint is - ha jól emlékszem 30kW alatt nem kell.
  • FMV: kötök szerződést egy villanyszerelővel, akinek van FMV-je és aki majd vezeti nekem az e-naplót - legalábbis ez a terv :)

Előzmény: Lacivill (74129)
King_of_Giants Creative Commons License 2017.02.14 0 0 74137

Az olvtárs "laikus" nincs mérőműszere csak egy próbalámpája

Nem értem az elvedet!

Mit ér vele ha megállapitja hogy egy konnektorban a föld vagy a nulla érintkezőre kötve ugyanaz a vezeték mint a másik konnektorban?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74132)
tfe_tng Creative Commons License 2017.02.14 0 0 74136

A gombvas az nem a csapagygolyo ? :)

Előzmény: Domi-V63-138 (74124)
Zs:) Creative Commons License 2017.02.14 0 1 74135

Na ja, én is hányszor járattam feleslegesen, hogy építkezésen a villanyszerelés alapozás előtt kezdődik.

Előzmény: ötfelezős (74126)
CorvBoy Creative Commons License 2017.02.14 0 0 74134
Előzmény: Domi-V63-138 (74131)
Tomo75 Creative Commons License 2017.02.14 0 0 74133

Ahogy olvastam ezt a "keretet" az alap körül össze kell kötni az alapban lévő vasakkal. Más teendő nincs?

Előzmény: Domi-V63-138 (74131)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.14 0 0 74132

"Az elképzelés nem rossz, csak ehhez a nullbontót ki kell venni,"

Nem kell kivenni semmit, még akkor sem ha nincs FI relé.

Ma már a leggagyibb mérőműszer is képes olyan alacsony ellenállások megkülönböztetésére, amivel megbízhatóan meg lehet állapítani, hogy az éppen mért két vezeték a szomszédos konnektorban vagy a távoli villanyórában van közösítve.

Előzmény: 2ozzmexy (74112)
Domi-V63-138 Creative Commons License 2017.02.14 0 0 74131

Megveszed a vasat, és összehegeszted. Ennyibe kerül.

Vagy ha nincs hegesztőd, akkor megbízol egy lakatost.

Előzmény: Tomo75 (74128)
Domi-V63-138 Creative Commons License 2017.02.14 -1 0 74130

Semmilyen ásás nem lesz már? Vízvezeték / öntözőrendszer / kerítésalap?

Minimum 1m mélyen, ill min 15m hosszon lefektetett földelő már ér talán valamit.

De néhány keresztföldelőt lekalapálni sem nagy kunszt.

Vegyél olcsó dobozfúrót kb 5000Ft a D65+D80-as, (az ezt az egy házat kiszolgálja) drágább nem kell. Viszont jó gép az szükséges hozzá.

Csövekkel mélyített dobozokkal ne spórolj, csak egyszer kell megcsinálni, meghálálja magát.

Ha van olyan helyiséged aminek a lámpáját több helyről szeretnéd kapcsolni, akkor gondolkozz el az impulzusreléken, hátha tetszik ( http://www.finder-relays.net/en/finder-relays-series-20.pdf ).

Ha lesz nagyértékű készüléked (Indukciós főzőlap... stb) akkor tervezz túlfeszvédelmet.

Előzmény: mrtotya (74127)
Lacivill Creative Commons License 2017.02.14 0 0 74129

Terv, FMV, E-napló vezetése hogyan lesz?

Előzmény: mrtotya (74122)
Tomo75 Creative Commons License 2017.02.14 0 0 74128

Érdemes ilyet kialakítani új, földszintes ház építésénél?  Mennyibe kerülhet?

Előzmény: ötfelezős (74126)
mrtotya Creative Commons License 2017.02.14 0 0 74127

Kedves sorstárs! :)

Sajnos már szerkezetkész a ház, így az alapra földelés ugrott, de nagyon köszönöm a tippeket!

ötfelezős Creative Commons License 2017.02.14 0 1 74126

Új építés esetén a sávalap esetén ingyen megvan a földelésed ásása. 10-es gömbvas körben, 100mm-es hegesztéssel (beton alap földelő így keress rá)

Ezt hányszor ajánlottam, mikor az ideiglenes mérőt intéztem... Aztán mindenki azzal jött, hogy: elfelejtettem, gyorsan jött a beton, csúszós volt a pálya, ellenszél volt...

De ezek szerint legalább egy építtető van a bolygón, aki ezt a fogalmat ismeri. :)

2ozzmexy Creative Commons License 2017.02.14 0 0 74125

"A felszerelés volt kb 1h, a null föld cserék megtalálása még 5..."

Igen, erre céloztam már többször, amikor említettem, hogy "mire felkapcsolva marad, az néha napok...", na pont ezért nem rajongok a "fel kellene dobni egy FI-relét, mennyi lenne árban?" kezdetű telefonbeszélgetésekért.

Természetesen ez lakásméret és kötéspont függő, és amikor az ott lakók már második napja vannak sötétben, akkor a harmadik nap reggelén már nem kínálnak kávéval és üdítővel. :)

Előzmény: Domi-V63-138 (74123)
Domi-V63-138 Creative Commons License 2017.02.14 0 0 74124

Szia!

Hasonló cipőben járunk... :-)

Új építés? Felújítás?

"alsó szinten a padlószigetelésben" symalen cső, (16-nál kisebbet ne használj)

"az emeleten (...) a gipszkarton mögött szeretném elvinni a vezetékeket" Mü 2 csövek idomokkal, mert tudom hogy később még úgyis eszedbe jut valami...

"Én a sodrott vezeték használatát..." én is. WAGO 221-412 (-413 -415) sorozattal 4mm2-ig tudsz kötni, az elosztónál ahol 10-es 16-os vezeték van, ott Wago 2010-1201, 2010-1301 -et hsználtam.

"Mennyezeten" én úgy voltam vele h a csillár terhelését a 1,5mm2 vezeték a következő atomtámadásig elbírja ezért én mm falat használtam.

" Vizes helyiségekben a konnektort" én 1,6m-re raktam, éééés a világítás kapcsolója kétpólusú ! A nullát is bontja!

Új építés esetén a sávalap esetén ingyen megvan a földelésed ásása. 10-es gömbvas körben, 100mm-es hegesztéssel (beton alap földelő így keress rá).

Előzmény: mrtotya (74122)
Domi-V63-138 Creative Commons License 2017.02.14 -1 0 74123

"...elhiszem hogy a zöld sárga a védőföld".  :) "

Hát nem. Soha nem bízom a szinkódolásban, miután a szomszédom lakásában az összes z/s a FÁZIS. Néha a kék is. 

A nulla legtöbbször kék, néha piros, a Védőföld többnyire piros, néha kék.

Fölajánlottam neki, h ingyen felszerelek egy FI-t mielőtt agyonvág valakit az áram.

A felszerelés volt kb 1h, a null föld cserék megtalálása még 5...

mrtotya Creative Commons License 2017.02.14 0 0 74122

Kedves fórumozók!

Új építésű házamban a villanyszerelést magam szeretném elvégezni. Ugyan nem vagyok villanyszerelő, csak egy villamosmérnök :), így nem sok tapasztalatom van a szerelésről. 

Az alsó szinten a padlószigetelésben, az emeleten - ami tetőtér beépítéses - pedig a tetősíkban, a gipszkarton mögött szeretném elvinni a vezetékeket. Ezzel kapcsolatban felvetődött néhány kérdés:

- Fönt, ill. lent milyen védőcsőben vigyem a vezetékeket? Melyik ideálís az esetemben, a gazdasági és tartóssági szempontokat szem előtt tartva?

- Én a sodrott vezeték használatát tartom szimpatikusnak. Van ennek valamilyen gyakorlati hátulütője az érvéghüvelyezésen kívül?

- Mennyezeten - E gerendás födém - a világításhoz milyen vezetékkel, milyen védőcsőben édremes odavinni a villanyt?

- Vizes helyiségekben a konnektort milyen magasságba szokás rakni?

Minden további jó tanácsot elfogadok!

2ozzmexy Creative Commons License 2017.02.14 0 1 74121

Igen, csak azt hiszem a mondat második fele sem elfelejtendő... ", senkinek sem ajánlom!"

Félreértések elkerülése végett, én senkit sem buzdítok ilyesmire. ;)

Előzmény: ötfelezős (74120)
ötfelezős Creative Commons License 2017.02.14 0 0 74120

Ha már eljutunk odáig, hogy feltételezzük, hogy egy elosztótáblán a nullabontó leengedése ajánlható - mármint a teljes biztonság alapos gyanújával, akkor már ezer más szakmás módszert is ajánlhatnánk a védővezető és a nullavezető megkülönböztetésére.

2ozzmexy Creative Commons License 2017.02.14 0 0 74119

Mármint amikor a hsz-t írtam, amire CorvBoy reagált :)

De jogos az észrevétel.

Előzmény: tfe_tng (74118)
tfe_tng Creative Commons License 2017.02.14 0 0 74118

De nem nyilatkozott a FI-reléről ezidáig...

8 oraval elotted irta hogy nincs FI rele...

Előzmény: 2ozzmexy (74116)
King_of_Giants Creative Commons License 2017.02.14 0 0 74117

Feltételezve hogy nem gumantábla és porcelán biztositékok vannak , a tábla alatt sodort kötésekkel,

lekötném a nulla átkötést a nulla sinröl

A  fázis már megvan, ebben az esetben ahol ég a próbalámpa az a földelés

Előzmény: ezanicknevmarfogglalt (74115)
2ozzmexy Creative Commons License 2017.02.14 0 0 74116

De nem nyilatkozott a FI-reléről ezidáig...

Arról nem is beszélve, hogyha ez már kérdésként merül fel az otthonodban (nem biztos hogy nincsen keresztbekötve a z/s-kék "kombó"), akkor megéri tényleg megnézni, mit talál még az ember.

Tételezzük fel, hogy van FI-relé:

"ha meg majd egyszer valaha lenne FI relé (ha most nincs) és mégis fodítva lenne tévedés miatt (nagyon valoszinűtlen) akkor az a konnektor onnantol verdesné -már egy telefontöltőre is- a FI-t tehát azonnal kibukna mi van."

Tehát a kérdést sem így tette volna fel, ebből következtettem én balga módon a három lehetséges kimenetelre: A kimenetel: Nincs FI, van nullbontó (amíg bent van, addig a két vezeték "összesípol") -> nem tudod megállapítani "dobozfedél eltávolítás" nélkül. B kimenetel:Van FI, és el van kötve -> lecsapkodja bármit is dugsz bele, tehát a kérdés sem így hangozna, hacsak nem barkópázni szeretne velünk/vizsgáztatni minket.

C kimenetel: Van FI, nincsen elkötve -> everybodyishappy, ő meg nem kérdez  ilyeneket. ;)

UI: Ha már ez a kérdés megfogalmazódik egy "laikus" emberben a saját otthona elektromos hálózatával kapcsolatban, akkor a baj már nem kicsi. (Ha egy laikus is észreveszi hogy valami nem teljesen kerek, akkor általában nagyon nagy kaksit szoktunk találni... hangsúlyozom: általában) :)

Előzmény: CorvBoy (74114)
ezanicknevmarfogglalt Creative Commons License 2017.02.13 0 0 74115

Huha, emberek, koszi a sok segito hozzaszolast. A "ha a folddel zarom, majd levag a FI rele" megoldas nekem is eszembe jutott... csakhogy nincs (egyelore) FI rele a hazban.

Valoszinuleg a "megbizom a szinkodolasban" modszerevel fogok elni. Ugyis akarok FI relet hamar, ha nem volt jo, majd lecsapkod.

CorvBoy Creative Commons License 2017.02.13 0 0 74114

Miféle nullbontó ha _VAN_ FI relé?

Ne írjunk már összevissza olvasás nélkül.

Ha nincs fi relé, de bent a lakáselosztóban nullázó kötés van csinálva, akkor tényleg csak a hurokellenállás tized-századohm pontos mérésével lenne megállapítható _elektromosan_ mi micsoda.

Én ezesetben, ha a három szabványos szin látszik határozottan, --esetleg egy másik dugaljnál a bekötés alapján a szinek helyes alkalmazása megerősítést nyer--, nem szórakoznék vele, hogy keresgessem a nullát és a vődőföldet.

Nagy bajt-veszélyt ez igy nem okoz, ha meg majd egyszer valaha lenne FI relé (ha most nincs) és mégis fodítva lenne tévedés miatt (nagyon valoszinűtlen) akkor az a konnektor onnantol verdesné -már egy telefontöltőre is- a FI-t tehát azonnal kibukna mi van.

Tico-Tico Creative Commons License 2017.02.13 0 0 74113

Ezért kell munkavégzés közben óvszert IS viselni. Nem elég a gumitalpú cipő. Ki tudja hányan jártak már abban a sötét lyukban ott lent.

2ozzmexy Creative Commons License 2017.02.13 0 0 74112

Az elképzelés nem rossz, csak ehhez a nullbontót ki kell venni, senkinek sem ajánlom!

A megoldás ami tuti, az a létra pincéből felhozatalaval kezdődik és nagy sok "az úristen...  meg" - el folytatódik, a vége pedig a klasszikus "a...  belverem,  elhiszem hogy a zöld sárga a védőföld".  :) 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74111)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.13 0 0 74111

"A fazist konnyen megtalalom: megb... ha megfogom :)"

Na a fázis sikeres beazonosítása után sincs túl nehéz dolgod:

Mindenekelőtt a villanyórában (és 10 méteres körzetében :) lekapcsolsz minden kismegszakítót és FI relét.

Ezután a lyukból kilógó háromdróthoz odavezetsz egy közeli dugaljba bedugott földelt hosszabbítót. Ezután egy ellenállás mérő műszerrel megállapíthatod, hogy a három drótból melyik a nulla és melyik a föld. Szerencsés esetben a FI relé lekapcsolásától a nulla és a föld közötti ellenállás végtelen lett, de kevésbé szerencsés esetben is remélheted, hogy a nulla-nulla és a föld-föld közötti ellenállás mérhetően kisebb lesz, mint nulla-föld ellenállás.

Előzmény: ezanicknevmarfogglalt (74104)
tfe_tng Creative Commons License 2017.02.13 0 0 74110

biztosan nem, mert ott nincs FI rele ;)

Előzmény: Tico-Tico (74109)
Tico-Tico Creative Commons License 2017.02.13 0 0 74109

+ Ha nem Taormina falszomszédja. :)

Előzmény: japofan (74108)
japofan Creative Commons License 2017.02.13 0 0 74108

es az volt a vedofold.

HA! működő képes.

HA nem csap le,  akkor pedig gond van... nagy gond.

Előzmény: tfe_tng (74107)
tfe_tng Creative Commons License 2017.02.13 0 0 74107

(meg mielott ki leszek atkozva a forumrol)

Nyilvan poen volt, a kabeleket nem erinted egymashoz, ha a nullahoz erinted azonnal lecsap a kismegszakito, ha a foldhoz akkor meg a FI rele. 

Kell egy szerelolampa, fazist illetve az egyik ismeretlen vezeteket rakotod. Ha vilagit akkor az ismeretlen vezetek a nulla. Ha nem vilagit akkor nyomd vissza a FI relet es az volt a vedofold.

Előzmény: tfe_tng (74106)
tfe_tng Creative Commons License 2017.02.13 -1 0 74106

Van FI rele ?

Ha igen akkor azt a madzagot ami raz hozzaerinted a 

- nullahoz -> FI nem mozdul

- foldhoz -> FI lemegy

Ha nincs FI rele akkor passzolom, majd hozzaertobb kollegak megmondjak a tutit.

ezanicknevmarfogglalt Creative Commons License 2017.02.13 0 0 74105

Sot, lehet, hogy korbejarnek kiprobalni az osszes konnektort

ezanicknevmarfogglalt Creative Commons License 2017.02.13 0 0 74104

Tisztelt Forum,

bekotnek egy konnektort oda, ahol jelenleg csak a 3 kabelveg nezeget a lyukban. A szereles resszel nincs kulonosebb problemam, de nem bizom a szinkodolasban - hatha el van trehanykodva.

A fazist konnyen megtalalom: megb... ha megfogom :)

De van hazi praktika arra, hogy a fold kabelt megkulonboztessem a nullatol? Szinkodolasban nem bizom.

Koszonom

cosalf Creative Commons License 2017.02.13 0 0 74103

Ügyes vagy. Nem bírtam volna ezt a szót megalkotni. Nekem a 10-9 jutott eszembe, de nem akartam ide leírni.

Előzmény: 0l0 (74100)
ötfelezős Creative Commons License 2017.02.13 0 0 74102

Kösz, az.

Előzmény: 0l0 (74100)
Tico-Tico Creative Commons License 2017.02.13 -1 0 74101

Valaki nagyon vicces kedvében volt.

Csináltak egy halom világítós kapcsolóból üzenőfalat... De ha ezt  hátulról piszkálják...

http://ruhry.at/en/work/items/untitled-hello-world.html

0l0 Creative Commons License 2017.02.13 0 0 74100
Milliárdomod...
Előzmény: ötfelezős (74097)
taormina001 Creative Commons License 2017.02.12 0 0 74099

Ezt senki se állítja; söt, szerintem van ilyen. De egyelöre semelyik végét se találta meg senki.

Előzmény: cucu (74096)
ötfelezős Creative Commons License 2017.02.12 0 0 74098

(Lépésfeszültséget én is számításba vettem, azért kérdeztem régen a villamost, stb.)

ötfelezős Creative Commons License 2017.02.12 0 0 74097

Lehetséges.

Néha még igyekszem pontosan fogalmazni, azért volt ott a szerintem, ami annyit tesz, hogy ez a földlakók egy-hétésfélmilliomod részének véleménye. :)

cucu Creative Commons License 2017.02.12 0 0 74096

Nézd, olyasmire gondoltam, mint a lépésfeszültség létezése. Az is eléggé hihetetlen, mégis van.

Vagyis, létezhet-e a taormina-féle jelenség úgy, hogy nincs egyik falban sem kóbor, ottfelejtett vezetékszál.

Az álláspont kikérése nyilván pénzbe fog kerülni.

Előzmény: ötfelezős (74094)
ötfelezős Creative Commons License 2017.02.12 0 0 74095

A kész típusszövegek rendelkezésre állnak, mint: a hiba kidolgozza magát. De konkrétumok hiányában ez csak amolyan üres frázispufogtatás.

Kérdeztem alább, hogy vajon mivel lett mérve? Hozzátéve, hogy ez alatt a műszer okozta terhelés mértékét értve. Bár nem hiszem, hogy utólag ez kiderül.

Legalább, ha legközelebb jön valaki mérni, ezt is dokumentáltassad vele.

Előzmény: taormina001 (74085)
ötfelezős Creative Commons License 2017.02.12 0 0 74094

Nagy fejek vannak az egyetemen, de ide szerintem a gyakorlat és elmélet szerencsés ötvözése kéne. Ott meg inkább az elmélettel bánnak könnyedén. Arról nem is beszélve, hogy mióta a nyomor nem univerzális, azóta nyilván ők is csak pénzért hajlandóak megmozdulni. 1970-ben még előfordulhatott, hogy a saját vagy a tanszék idejét egy izgalmas problémára pazarolja, ma már szerintem a kényszerek megakadályozzák az ilyent. Ez ugye nem kárhoztatás, csak ténymegállapítás.

Már, ha egyáltalán valaki ezt egyetemi nézőpontból izgalmas problémának veszi.

Persze, Taormina azt csinál, amit óhajt.

Előzmény: cucu (74086)
cosalf Creative Commons License 2017.02.12 0 0 74093

Tudatosan írtam így. Az más kérdés, hogy igaz e?

Előzmény: arenarock (74092)
arenarock Creative Commons License 2017.02.12 0 0 74092

Ezt biztos nem így akartad írni...

Előzmény: cosalf (74091)
cosalf Creative Commons License 2017.02.12 -1 0 74091

Feszültségmentes állapotnak tekintjük, ha két vezető közt mért potenciálkülönbség 230V.

Előzmény: ötfelezős (74079)
Lacivill Creative Commons License 2017.02.11 0 0 74090

Gyere át ide:  http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9214750

Röviden annyit, hogy elvileg bármelyik szerelvény nyomója alkalmas rá. De van más megoldás is.

Előzmény: Lazán csak... (74089)
Lazán csak... Creative Commons License 2017.02.11 0 0 74089

Srácok,

Csinált már valaki Loxone rendszerhez alapszerelést? E.fűtés, klíma, redőny, lámpák... Milyen szerelvények alkalmasak ehhez? Vagy minden fogyasztóhoz plusz szálat kell vezetékezni és tökmindegy pl. a kapcsoló, h Valena vagy (volt)Prodax Classic...?

Egy csöppet idegen terep lett, h néhány éve (15) elengedtem az ipart.

thx

Tico-Tico Creative Commons License 2017.02.11 -1 0 74088

Figyu mán, egy újabb ötlet!

Mi lenne, ha minden lakónak írnál tértivevényes épeszű levelet, amiben szépen leírod azt amit tapasztaltál, azt amit szeretnél elérni, azt, hogy minden erőfeszítésed ellenére nem partner minden lakó az életveszélyes hiba elhárításában, és mellékelve jó pár elrettentő példát is blikkből, áramszolgáltatós oldalról, meg ami még eszedbe jut. Szóval a megfélemlítést alaposan hintsd el. Azt is, hogy ezt nem lehet elbagatellizálni, felelőtlenül átnézni rajta, és messze nem biztos, hogy ez egy beavatkozástól ténylegesen megszűnik. ilyessz rá a többiekre, hogy közös érdek, mert a villanyórád lekapcsolása után is feszültség mérhető ott ahol eleve nem is kéne, hogy legyen. De ha ezt egy svarcos áramlopó gányolta össze akkor jó eséllyel kikapcsolja a készülékét amikor szerelnének, utána meg vissza.

DE még azt is feltételezem, hogy egy 80 éves szomszédnéni, meg az anyja halálos nyugalomban dugdossa az ezeréves cuccait, mit sem sejtve, hogy biza náluk van a null-föld-cserés konnektor, és a hót rozsdás békebeli centrifuga, energomat, szaratov.

Arra is térj ki, hogy téged, mint hibaészlelőt erről az állítólagos javításról amit eszközölnének a kutya meg nem interjúvolt, annak az eleddig ismeretlen költségét így felelőtlen pénzszórásnak érzed.

Lényeg, hogy a bűntudatot keltsd fel a lakókban, ne te legyél a bűnbak.

Előzmény: taormina001 (74084)
CorvBoy Creative Commons License 2017.02.11 0 0 74087

Utaltam megtörtént balesetekre, amiket máig rossz példaként is szoktak felhozni....egy teljesen más kérdéskör kapcsán említettem őket egyébként...

...te ideokádsz 3bekezdésnyi utasítást,(amit valóban nem tartottak be) és akkor én vagyok a hülye?  Fel sem fogtad mire lett volna ez példa.

X

Előzmény: Tízenhármaska (74080)
cucu Creative Commons License 2017.02.11 0 0 74086

Azt nem tudom, de abban igazat adok neked, hogy ebben az országban bármit meg lehet tenni az emberek biztonságával, büntetlenül. Mindenki csak fenyegetődzik, meg másra mutogat és mossa kezeit.

Én azt sem tartom elvetendő ötletnek, hogy a Műszaki Egyetemet kéne levélben megkeresned, mondván, hogy a problémára nem találsz szakembert és foglaljanak állást ez ügyben, hogy tényleg ilyen komplikált volna ezt kideríteni, ill. hogy létezhet-e ez a jelenség minden józan észt félre téve is. (Arra utalok, hogy rengeteg ellentmondás halmozódott fel ebben a témában, és létezhet-e az, hogy valójában minden rendben van, nincs sehol kósza vezeték, mégis ráz a zuhanyozó.)

Előzmény: taormina001 (74085)
taormina001 Creative Commons License 2017.02.11 0 0 74085

Ez engem is érdekelne; szerintetek mi okozza a feszültség szignifikáns emelkedését, és a fellépések szaporodását?

taormina001 Creative Commons License 2017.02.11 0 0 74084

Újabb meglepö és fölháboritó fordulat.

(Az ELMÜhöz eddig azért nem fordultam, mert az én villanyszerelöm is pontosan ugyanezt mondta, hogy fölösleges, csak fölszólítást küldenek a balesetveszélyes helyzet elhárítására; többet nem tesznek, a rendörség meg még annyit se.)

A lakásban lakó ezúttal saját maga fordult a közös képviselöhöz, és csodák csodájára választ is kapott.

Azt írta, hogy a munkálatokra az árajánlat elkészült és értesíti a házat a javítás összegéről. Engem nem értesített. Csakhogy a lakásban a szerelö soha többé nem járt, olyan kísérletet, aminek a során a hiba megszünt volna, garantáltan nem végzett. Elöre látom, hogy ennek mi lesz a vége; mint az összes többi ötletelésnek és akciózásnak: biztos talált odakint valamit, hibás és/vagy elöregedett szigetelést vagy ilyesmit. Azt majd a ház fémilliós költségen kijavíttatja, a hiba meg röhög egyet és kísért tovább. Bármiben lefogadom, hogy köze nincs a jelenség okához.

Előzmény: taormina001 (74082)
Tico-Tico Creative Commons License 2017.02.11 0 0 74083

NEM!
Arra gondoltam, hogy ha ilyen tempóban emelkedik a mért hogyishívják, akkor ott hamarosan fesztivál lesz valahol, valahogyan. Áramrázás, lakástűz, leszakadó menyezet, mégiscsak van elfalazott pince német katonákkal ami aládszakad a talajvíztől stb... :)  Jó ha van lakásbiztosítás, valami orvosi biztosítás, stb. Valszeg nem is kéne sokat befizetned, és már jön is vissza a pénz. :)

Előzmény: taormina001 (74082)
taormina001 Creative Commons License 2017.02.11 0 0 74082

Gondolod, hogy gyógykezelésre szorulok?

Igazad lehet...

Előzmény: Tico-Tico (74052)
Tízenhármaska Creative Commons License 2017.02.11 0 0 74081

Jah, még tartozom Neked egy "regisztrált" szerelőket lejárató írásodra reagálni.

Természetesen ami késik nem múlik.

Előzmény: Tízenhármaska (74080)
Tízenhármaska Creative Commons License 2017.02.11 0 0 74080

"Vasuti felsővezetéket (~30kV) 1 fázisú, váltakozóáramú, 25kV-os, 50Hz hálózat esetleg nem akarod személyesen kipróbálni stranpapucsban?"

"Ott egy vasuti dolgozó ez a dolgozó E101 MÁV Utasításból időszakos vizsgával rendelkezet, teljesen mindegy milyen beosztású, máskülönben nem lett volna ott keresnivalója, és tisztában kellett volna azzal lenni hogy mennyi a megközelítési távolság a kioktatott személynek és felsővezeték szerelőnek életét követelte egy űrszelvénybe lelógó drót nem hiszem, hogy munkaköri leírásában benne volt, hogy munkavezetéket fogdosson, még hozzá úgy hogy arról értesítést kapot volna a feszmentességről, hogy a feszültségmentesítéshez 4 feltételnek kell teljesülnie egy időben, pedig bakancsban  ez a munkavédelmicipő csak mechanikai sérülés ellen védene állt a földelt mozdonyon ezt leírnád vagy lerajzolnád nekem?"

Sajnálom, hogy meghalt,de a halálának az oka az utasítás be nem tartása és be nem tartattása.

"de amikor (szintén vasút) a szabályosan letalpalt daruskocsi gémje  (tehát talajjal érintkező

fémtárgy), hozzáért a ki nem kapcsolt felsővezetékhez, a daruskocsit fogó kezelő ott is meghalt, -ha jól tudom-, pedig szintén bakancsban overallban sisakban, stb, előírásszerű öltözetben dolgozott."

Sajnálom,de itt is nagy baromságokat írsz, tévesen következtetsz.

Az idegen személyzetet, a külső vállalkozót is kioktatják az E101 MÁV utasításból.

E101 személyi hatálya a következő: Az utasítás személyi hatálya kiterjed mindazon személyekre, akik villamosított vasútvonalakon a biztonsági övezeten belül rendszeresen, vagy átmenetileg munkát végeznek.

Illetve, felsővezetékes szakközeg van jelen aki nem más: Feljogosítás alapján a megközelítési távolságon belül munkát végzők biztonságos munkavégzési körülményeinek kialakításával és a munka során a felsővezetéki berendezések állapotának ellenőrzésével kapcsolatos tevékenységet ellátó személy.

Tehát, ahol a daruzás történt abban az övezetben lévő hosszláncot feszültségmentesíteni kellett volna.

A villamos felsővezetéki berendezés feszültségmentes állapotban van,ha:

1. kikapcsolták, illetve minden lehetséges tápláló forrásról leválasztották;

2. a visszakapcsolást letiltották és meggátolták,

3. az üzemszerűen feszültség alatt álló részeket kikapcsolás és leválasztás után földelték;

4. a feszültségmentes rész határait az érdekeltek tudomására hozták.

A 4 feltételnek kell teljesülnie egy időben

Tehát itt is a fő baj az E101 utasítás be nem tartása és tartatása.

"Gondolkodni kellene, mielőtt bármit leírsz, ha már komoly, edukatív hangvételű, szakmai hozzászólást szeretnél írni egy laikusnak."

Ezt jobban le sem írhattad volna,csak a címzéssel van a baj :-))

Előzmény: CorvBoy (74006)
ötfelezős Creative Commons License 2017.02.11 0 0 74079

Ugyan már.

A precízkedést te kezdted... Emlékszel? A következőkkel:

- nem vákuum, levegő

- páratartalom

Én csak hozzátettem kettőt.

Előzmény: cosalf (74039)
ötfelezős Creative Commons License 2017.02.11 0 0 74078

Akkor te többet tudsz, mint én. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74064)
Tico-Tico Creative Commons License 2017.02.10 0 0 74077

Fluidizációs ágy... :)

Előzmény: Tico-Tico (74076)
Tico-Tico Creative Commons License 2017.02.10 0 0 74076

Érdekes lehet. A felfekvésre úgy tudtam, hogy levegős tömlős ágybetét van ami 5 percenként felfúj-leereszt minden második tömlőt. A homokágy másként működhet, és tuti nem nyikorog.

Előzmény: 2ozzmexy (74074)
2ozzmexy Creative Commons License 2017.02.10 0 0 74075

Az ilyen esetekről mindig az egyik régi tanárom meséje jut eszembe:

A DÉDÁSZ szerelők vicceltek folyton vele,  hogy "DÉDÁSZ áram ismer minket, nem ráz meg... "

Aztán lett néhány hősi halott és befejezték a viccelődést. 

Ez persze egy morbid megfogalmazása a szakma veszélyeinek, de ettől még idevalónak éreztem.

A történet valóság tartalmát máig vitatom, mivel képzett szakemberek ilyet ki sem ejtenek a szájukon, még viccből sem. 

Előzmény: CorvBoy (74073)
2ozzmexy Creative Commons License 2017.02.10 0 0 74074

Igazság szerint a megnevezése megtévesztő, egy homok betétes àgy, olyan betegeknek, akiknél a felfekvés esélye nagy,  például súlyos égési sérültek. 

Keress rá a neten, tuti van hozzá jobb leírás mint az enyém. :) 

Előzmény: Tico-Tico (74067)
CorvBoy Creative Commons License 2017.02.10 0 0 74073

homokágyban fekvő szénné éget embereket, akiket áramlopás közben csapott meg a "delej"

Ugyan, Elek "talajtól 4 centire", "strandpapucsban" megfogja az 5kV-ot, mert őt az "nem rázza meg"...ehh...

Fotelvillanyász "kollegánk" nem az égésire, egyenesen a tepsibe kerülne egy héten belül, már ha az életben is ezt az arrogáns "ez igy van elméletben, tehát mibajom lehet" stilust nyomná munka közben.

Akadt ugye olyan is, (ez megtörtént eset) aki azthitte, a kikapcsolt felsővezeték az veszélytelen, tehát leszedte az oszlopról a földelést...majd belekerült abba az áramkörbe, ami Elek szerint nem is létezik ,hisz a két munkavezeték közti 3-4 métert a 28kV aligha "üti át"...

:(

Kár vitatkozni vele, biztassa csak a másik holdkórost (taormina), hivogassa az elmű üffélszolgálatot ,hogy jaj kérem, jöjjenek, mielőbb kapcsoljanak le,  ráz a padlóm,....

Mondjuk szivesen elkérném azt a rögzített beszélgetést, a mikroszkóp szinpadon egy erősebb estén besenyőpiastabácsi és a nyálon lőtt lány balladája közt biztos nagy sikere lenne..:/

Előzmény: 2ozzmexy (74061)
Dreamer Creative Commons License 2017.02.10 0 0 74072

Eonnal kulon orat is kerhetsz a tolteshez, nem kell az otthoni halozatot terhelni, az emlunel ra kellene kerdezned 

http://e-autozas.hu/#!/termekek-szolgaltatasok/ugyfelkapcsolat

mert az informacios oldal ezt sugalja.

Előzmény: Rundstricknadel (74071)
Rundstricknadel Creative Commons License 2017.02.10 0 0 74071

Budapest

Előzmény: Dreamer (74070)
Dreamer Creative Commons License 2017.02.10 0 0 74070

Milyen teruleten van?

Előzmény: Rundstricknadel (74069)
Rundstricknadel Creative Commons License 2017.02.10 0 0 74069

Sziasztok!

Az elektromos autók otthoni (családi házas) töltésére milyen megoldások vannak? Hogyan kell kiépíteni, hogy mindig a lehető legnagyobb áramot "adjam" az autónak, de elsőbbség a háztartásé legyen. 

Lacivill Creative Commons License 2017.02.10 0 0 74068

Családi háznál nem kell ilyet csináltatni,

Már hogy a viharba ne kéne, az egy másik dolog, hogy a pár éve épült lakások kivételével nincs senkinek.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74065)
Tico-Tico Creative Commons License 2017.02.10 0 0 74067

Mi az a homokágy? Ez új nekem.

Előzmény: 2ozzmexy (74061)
Dreamer Creative Commons License 2017.02.10 0 0 74066

De, életveszélyes belső hálózat esetén kikapcsolja a fogyasztót. Igen, de most kit kapcsoljon ki?

Dreamer

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74062)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.10 0 0 74065

"követelve érvényes felülvizsgálati jegyzőkönyveket"

Családi háznál nem kell ilyet csináltatni, társasháznál meg nem a lakás tulajdonosánál van a jegyzőkönyv.

Előzmény: ötfelezős (74063)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.10 0 0 74064

Sejtem, hogy mit akartál ezzel a hozzászólásoddal,

de az nem válasz a kérdéseimre.

Előzmény: ötfelezős (74063)
ötfelezős Creative Commons License 2017.02.10 0 0 74063

Miként december 13-án ebben a fórumban írtam:

Mellesleg: A szolgáltatónak a villamosenergia-törvény 36. § (2) c) szerint akkor van joga intézkedni, ha élet- és vagyonbiztonság... 

Nézd már meg a 36 paragrafust, csupa jogokról szól, feltételes módban.

Természetesen nem fogja azt mondani a semmihez nem értő bemondóember, ha Juszt Laci kekeckedik vele a mikrofon mögött, hogy nem érdekel bennünket. Csak éppen, utólaq, ha összegeznéd a történteket, ez lenne a rövid summa. Leírtam, mi történne, nem? Taormina kapna egy szóbeli figyelmeztetést, vagy aláírja a kiszállási papíron, vagy nem, aztán még kapna egy dokumentet, hogy a két szerelő tanúskodására ne lehessen ráfogni, hogy összejátszanak.

Ha lenne rendőr és szolgáltató ismerősöm, istenbizony kideríttetném, hol laksz, és megjelenne nálad az áramszolgáltató, követelve érvényes felülvizsgálati jegyzőkönyveket, különben kikapcsol, kivi lennék, mennyire szeretnéd.

Előveszi a szolgálati multimétert? :)

Mit is mondjak az olvasni tudás hiányáról... leírtam azt is, hogy a rendőr a hatóság (persze, a jegyző is jobban hatóság, mint az áramszolgáltató), és az együttműködési megállapodások alapján a szolgáltatót hívja szakértőnek, mivel arról tudja, hogy jelen van a nap bármely időszakában. Ugrás két bekezdéssel feljebb...

Az áramszolgáltatókat nem kötelezi valami jogszabály az életveszély-elhárításra?

Mint téged. Rákosi alatt ilyen alapon börtönbe is lehetett jutni. Semmi közöd nincs hozzá, de arra jártál, képes voltál felismerni, oszt nem intézkedtél.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74062)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.10 0 0 74062

Tehát ha pl a társasházi lakásom egyik falán (lekapcsolt villanyórák mellett is) életveszélyes feszültséget tapasztalok és erről értesítem az áramszolgáltatót, akkor ő simán megtagadhatja a segítséget? Jobbik esetben közli, hogy a problémámmal hívjam a rendőrséget? Mit tud csinálni a rendőr? Előveszi a szolgálati multimétert? :)

Az áramszolgáltatókat nem kötelezi valami jogszabály az életveszély-elhárításra?

Előzmény: ötfelezős (74055)
2ozzmexy Creative Commons License 2017.02.10 0 0 74061

Ez tény idáig, de kétlem (bár nem zárom ki), hogy a hiba forrása efféle dolog lenne.

Én inkább arra tippelnék, hogy (mivel egy eléggé régi házról beszélünk), a falban van valahol egy "szigszalagos kötés"/bevakolt kötődoboz benne KF1-el, és a vizes fal (mert az ő oldalán hiába száraz a túloldalon még lehet mosogató szivacs jellege...) kvázi vezetékként viselkedve viszi mindenhova. A különbség a régen ott lakók és taormina között annyi, hogy taormina még rugózik rajta. :)

A KVK-s hallgatók írták bele egy dalba pár éve: "...nagyfeszlabban minden kicsit ráz..."

Sajnos ahol nincsen rendes EPH és földelés FI-vel, ott előfordulnak ilyen hibák, de igazad is lehet, mivel nincsen minden elektromos kötés "plombálva", így bármelyik "hobbivillanyszerelhet" otthon.

A baj csupán az, hogy utána senki sem vállalja a felelősséget, csak széttárja a karját, mondván, ő mindent megtett... igen, csak ez lehet hogy egy ember, vagy éppen egy kisgyerek életébe került.

Bizonyára én vagyok már túl "old-school", de én a gyerekemet is arra tanítom, hogyha butaságot is csinál, vállalja érte a felelősséget, mert előtte senki sem kényszerített a járt út elhagyására.

Számomra az áramlopás is ugyanebbe a kategóriába esik, mivel képtelen vagyok felfogni, hogy valaki miért vesz el többet, mint amennyire feltétlenül szüksége van (pl: minek cseréltessem ki "schwarz-ban" a kismegszakítót 32A-esre, ha 25A is bőven elég lenne némi gondolkodással(mondjuk a bojler vezéreltre kötésével)...inkább kockáztatom életem munkáját és a családom testi épségét?).

Az "okosban villanyszereléshez" pedig annyit tudok hozzáfűzni, hogy be lehet menni a balesetire, meg lehet tekinteni a homokágyban fekvő szénné éget embereket, akiket áramlopás közben csapott meg a "delej" (mindig van néhány versenyző :) )...

Előzmény: Tico-Tico (74058)
Dreamer Creative Commons License 2017.02.09 0 0 74060

Ja, elévült...

Dreamer

Előzmény: Dreamer (74059)
Dreamer Creative Commons License 2017.02.09 0 0 74059

Bár a köpeny nem fogja szeretni, de egy darabon megpróbálhatnád nitrohigítóval megdörzsölni a szigetelést. Ha szerencséd van nem bántja a szemed többet a felirat (bár lehet, hogy előbb fog megsárgulni a kábel).

Dreamer

Előzmény: sanyi27 (74016)
Tico-Tico Creative Commons License 2017.02.09 0 1 74058

Van még egy verzió.
Ha mégiscsak valami szomszéd operál, ha meglátja a villanyosokat gyorsan kikapcsolja magát a lakásban, és kusol mintha otthon se lenne. Persze, hogy nem mér senki semmit.

Előzmény: 2ozzmexy (74056)
ötfelezős Creative Commons License 2017.02.09 0 0 74057

No, ezt amúgy mivel, azt tudod?

A kérdés háttere a terhelés mértéke lenne.

Előzmény: taormina001 (74050)
2ozzmexy Creative Commons License 2017.02.09 0 0 74056

Nem egészen, hiszen a 100 az még talán pont határeset (50V AC és 120V DC talán? a kocsiból írom telefonról, nem tudom kiguglizni...), erre még nem biztos hogy elindulnak szirénázva ELMŰ-ék, főleg hogy lakáson belül van a "rázás" és véletlenszerűen előforduló hiba, tehát mire kiérnek lehet még mérhető lesz, de lehet hogy már nem.

Ha nem az ciki... (kis kakas és farkas esete)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74053)
ötfelezős Creative Commons License 2017.02.09 0 0 74055

Miért nem tudunk már leszakadni az áramszolgáltatóról? :) Neki egy belső berendezéshez semmi köze.

Ha tudomására jut, hogy valami életveszélyes, természetesen intézkednie kell - mint ahogy neked is kellene. Erre elegendő, hogy a helyszínen, mivel ketten vannak, saját maguknak dokumentálják, hogy közölték, ne nyúljon oda senki, majd tértivevénnyel kiküldenek egy levelet, hogy szüntessék meg az életveszélyt.

De ez abszolute, totálisan és amúgy meg teljesen felesleges egrecíroztatás, van azoknak más dolguk, és ha a saját dolgukat nem csinálják, akkor most már legalább van hivatkozási alapjuk, hogy mással foglalkoztatják őket.

Mondjuk én azt is kétlem, hogy kimennek erre a bejelentésre, hogy lakáson belül csipkedés van.

Bár teljesen értelmetlennek tartom őket bevonni, de a biztos út az lenne, hogy a rendőrségnek bejelenteni, azok meg rutinból (meg megállapodások alapján) a szolgáltatót hívják, mint szakembert, na, akkor kimennek állást foglalni.

Vidéken lehet, hogy az áramszolgáltatónak még mindig van kedve hatóságot játszani, a fővárosban erről a szerepről boldogan lemondtak már vagy 40 éve.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.09 0 0 74054

Lehet hogy jó megoldás, ha az áramszolgáltató embereit kéred meg, hogy munkaidő után jöjjenek ki és nyomozzák ki a hibát. Ha erről kell számla is (pl hogy a közös képviselő elszámolhassa), azt MINDENKÉPPEN ELŐRE közöld velük.

Ez azért jó, mert mihelyt kész a munka abban a pillanatban vissza tudják kapcsolni a villanyt a házban.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.09 0 0 74053

"Mostanában már 100-on fölül is mértek."

Akkor minden gondod meg van oldva. Ha a lakásodban életveszélyes feszültség mérhető (a 30V még nem volt az), akkor hivatalosan sürgősségi bejelentést tehetsz az áramszolgáltatónál.

Valószínűleg valami ilyesmi fog történni:

az áramszolgáltató azonnal (lehet, hogy perceken belül) kiküld két profit, akik pillanatok alatt megállapítják, hogy a ház energiaellátó rendszeréből melyik biztosítékon lévő áramkör az, ami az életveszélyes helyzetet okozza. Ezt a biztosítékot lekapcsolják és leplombálják (lehet, hogy a fél/egész házban nem lesz villany napokig!) majd hivatalosan közlik, hogy a ház szüntesse meg az életveszélyt és akkor ők visszajönnek és leszedik a plombát.

Ekkor a lakók elkezdenek balhézni a közös képviselővel, hogy sürgősen intézkedjen. Ő a ház közös pénzéből villámgyorsan megjavíttatja a hibát és ha esetleg kiderül, hogy az egyik lakó volt a ludas, akkor valószínűleg vele kifizetteti utólag az egész balhét.

Legjobb, ha mindezt előre közlöd a közös képviselővel, hogy mire készüljön. Lehet, hogy lesz egy egyszerűbb megoldása a problémára (ne kérdezd tőle, hogy mi, ha akarja, akkor elmondja).

Ha viszont amikor kijön hozzád az áramszolgáltató embere, akkor nem mérhető életveszélyes feszültség, akkor te fizeted a kiszállásukat. Ha van feszkó és az nem tőled származik, akkor a házzal fizettetnek ki mindent.

Tico-Tico Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74052

Te, köss már gyorsan egy biztosítást. Lakásra, gyógykezelésre...

taormina001 Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74051

Erre szívesen vállalkozom.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74018)
taormina001 Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74050

Mostanában már 100-on fölül is mértek.

EPH van.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74013)
taormina001 Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74049

Nem tudok többet kihívni. Eddig mindnyájan kapituláltak; a lakáson kívüli vizsgálatokat nem tudják így elvégezni.

Előzmény: 2ozzmexy (74011)
0l0 Creative Commons License 2017.02.08 -1 0 74048

A tökéletesen száraz, vagy az 50%-os páratartalmú levegőhöz tartozik akkor végül is a 30 kV/cm?

Persze ez valahol részletkérdés, ráadásul szinte lexikális adat, így akár tévedni sem szégyen vele kapcsolatban. :-)

Szintén az említett jegyzetben lehetett olvasni azt is, hogy az átütés részben véletlenszerű tényezőktől is függ. A leírt kísérletben kb +-10% volt az eltérés azonos körülmények között az átütési feszültség nagyságában ennek köszönhetően. Innen már sejthető, hogy a jelen kontextusban nem érdemes 1 kV pontossággal meghatározni ezt az értéket.

Az a párafüggési grafikon viszont valóban érdekes lenne, a különböző szennyező anyagok, por és egyebek hatásainak mértéke szintén.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74041)
0l0 Creative Commons License 2017.02.08 -1 0 74047

Az azért nagy túlzás, hogy handabandázna. Alapvetően teljesen értelmes állításokat fogalmazott meg. Igaz először mintha úgy gondolta volna, hogy a 30 kV a tökéletesen száraz levegőhöz tartozik, míg a 21 kV a normál (implicite párás) értéke, de aztán igazat adott neked, hogy a páratartalom növekedése növeli az átütési feszültséget. Ezt  persze úgy tette, hogy ne kelljen arra utalnia sem, hogy ez ügyben a korábbi hozzászólása alapján sejthető módon, talán nem volt egészen képben. Ettől függetlenül, ahogy figyelem, a viták jelentős részében alapvetően igaza van. Az egyetlen gond talán, hogy nem nagyon tudja beismerni, ha még sincs (tévedhetetlenségi szindróma).

Szerintem nem szabad leértékelni, meglehetősen hasznos fórumozó.

Előzmény: cosalf (74035)
Tico-Tico Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74046

Az jó. Ha fekete kellene, és nincs, akkor azzal a golyós lakkfilccel lehet eltüntetni a fehéret róla.

Előzmény: sanyi27 (74040)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74045

"Elek! Te a mai világban eltudod képzelni, hogy nem tudnak tökéletes vákuumot létrehozni?"

Vákuum és vákuum között komoly különbség van. Attól, hogy egy térből kiveszed a levegő 99,99999999 százalékát attól még marad ott pár (száz?) millió kósza molekula.

Én TÖKÉLETES vákuumról beszéltem, amikor a két mérőpont között egyetlen összefüggő molekula-sor sincsen. Ilyet nem hinném, hogy tudnak csinálni, ha mégis, akkor azon két pont között szerintem végtelen lesz az átütési szilárdság.

Előzmény: cosalf (74029)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74044

"A vákuum átütési szilárdsága 22kV/cm, gondolom ebből az értékből számolta a 4mm-t Elek"

A LEVEGŐ átütési szilárdsága 21 kV/cm, EBBŐL SZÁMOLTA Elek a 3,4 mm-t (előtte a 4 mm-t csak saccoltam).

Előzmény: 2ozzmexy (74031)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74043

"a párás levegőnek nagyobb az átütési szilárdsága."

Ez igaz.

Valahol láttam görbét is, de most sehol nem találom.

Előzmény: cosalf (74032)
0l0 Creative Commons License 2017.02.08 -1 0 74042

Bizony belekötnek.

A Cosalf által belinkelt irományban van egy bizonyos Paschen görbe levegőre.

Abból kiderül, hogy az átütési szilárdság 100 Pa nyomás környékén éri el a minimumát nagyjából 300 Volt/cm értékkel.

Ezen nyomásérték fölött lineáris jelleggel növekszik, normál légköri nyomáson kb az emlegetett 30 kV/cm értéket éri el, fölötte tovább nő.

A minimum alatt meg csak egy rövid szakasz van ábrázolva, de más ábrákat is megnézve durva tempóban növekedni kezd az átütési szilárdság, bár ezt a részt már kevésbé szeretik precízen ábrázolni.

Vagyis a tökéletes vákuumot valamelyest megközelítő légritikított tér (ritkított levegő) átütési szilárdsága rendkívül nagy, mert benne az elektronok nem találnak olyan anyagrészecskéket, amit ionizálni tudnának.

Vagyis az emlegetett érték a normál légköri nyomású levegőre vonatkozik, vákuumra semmiképpen.

A pára tekintetében is jogos lehet a kritika. Gondolom arról van szó, hogy a vízmolekulák ionizálásához jóval több energia kell, mint a levegőt alkotó gázmolekulákéhoz. A vízhez azért kapcsolódik a vezetőképesség fogalma, mert jellemzően vannak benne a vízmolekuláktól eltérő ionok. A pára éppen abban jeleskedik, hogy az ilyen ionos vizet hagyja ott az ionokkal együtt, mikor keletkezik.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74041

A 21 kV/cm tudtommal az úgynevezett "laboratóriumi levegőben" tehát valamennyi páratartalom és légszennyezettség mellett értendő. Magyarul ez a valódi levegőben mérhető adat

(a másik, 30 kV-os értéket fejből írtam, érdekességképpen, úgy emlékszem, hogy ennyi lenne az értéke az ideális, steril, 50%-os páratartalmú levegőnek, de lehet, hogy tévredtem https://en.wikipedia.org/wiki/Dielectric_strength )

Előzmény: ötfelezős (74038)
sanyi27 Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74040

Az egyik helyi villanyszerelőnél sikerült beszerezni. Van ezen is felirat, de nem fekete festékkel, hanem bemarva a kábel műanyag burkolatába. Csak közelről észrevehető, szuper!

Előzmény: Peter atyuska (74022)
cosalf Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74039

Vannak egyszerűbb meghatározások, amelyek pontosságáról érdemes lenne vitát indítani.

Ne bonyolítsuk a dolgokat, kezdjük az alapmennyiségekkel.

Áramerősség:

Az amper olyan állandó villamos áram erőssége, amely két egyenes, párhuzamos, végtelen hosszúságú, elhanyagolhatóan kicsiny kör-keresztmetszetű és egymástól 1 méter távolságban, vákuumban elhelyezkedő vezetőben fenntartva, e két vezető között méterenként 2·10ˉ7 newton erőt hozna létre.

Kandela:

A fényerősség mértékegysége a kandela; jele: cd.

A kandela az olyan fényforrás fényerőssége adott irányban, amely 540·1012 hertz frekvenciájú monokromatikus fényt bocsát ki és sugárerőssége ebben az irányban 1/683 watt per szteradián.

Szerinted pontosan lehet megadva?

Előzmény: ötfelezős (74038)
ötfelezős Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74038

A levegő átütési szilárdságára nézvén a 30 kV/cm az szigorúan nézve csak 2 cm esetén érvényes (20 fok C és 1 atmoszféra vagy mi).

A 21 kV/cm az effektív érték, ami Taormina papucsánál éppenséggel jól alkalmazható, de mondjuk egy autó gyújtótrafónál vagy sokkolónál, öngyújtónál, stb, alaposan félrevezeti az embert.

Kisebb távolságoknál jelentősen növekszik az átütési szilárdság (a 4 mm-nél már 35 kV/cm körül van), ellenkező irányba meg ellenkezőleg (de arrafelé nem olyan drasztikus a változás).

cosalf Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74037

kurva nagy tévedés van =kurva nagy tévedések vannak

Csak az egyiket emeltem ki.

cosalf Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74036

Nem akarlak megbántani, de nagyon gyakori, hogy utólag magyarázkodásra kényszerülsz.

Itt, ebben a magyarázkodó hozzászólásodban is kurva nagy tévedés van.

Nem a vákuum átütési szilárdsága 21kV/cm, hanem a levegőé. Remélem egyértelmű, amit írtam.

Lenne egy kérdésem. Mikor lettél mérnök? Hányban?

cosalf Creative Commons License 2017.02.08 0 2 74035

Elek mester nem számolt semmit. Elek mester handabandázott a szokásos módon.

Volt egy munkatársam, mindig azt mondta: a lényeg az, hogy határozottan mondd a hülyeséget is, mindenki el fogja hinni!

cosalf Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74034

ól = jól

Előzmény: cosalf (74033)
cosalf Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74033

Nem hagyott nyugodni, hogy ól emlékszem-e, de ez a kérdés bizonyítja, hogy igen, Nem olvastam el, csak ezt a mondatot találtam:

"Miért nő az átütési szilárdság a páratartalom növelésével?"

http://www.vgt.bme.hu/okt/bsc_ele/n_fesz2.pdf

Szóval csak óvatosan a kinyilatkoztatásokkal.

cosalf Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74032

Nincs időm utána nézni, de ha emlékeim nem csalnak, olyant is tanultam nagyon régen, hogy a párás levegőnek nagyobb az átütési szilárdsága.

Ezt ne vegyed készpénznek, emlékszem a magyarázatra is, de nem akarok óriási baromságot írni.

2ozzmexy Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74031

Hmmm, úgy tűnik kapkodtam jobban mint akartam. :)

A vákuum átütési szilárdsága 22kV/cm, gondolom ebből az értékből számolta a 4mm-t Elek (bocsánat korábban kisbetűvel írtam, elnézést kérek érte).

Ha nem vákuum, hanem párás, poros, szmogos (mert újabban ez divat téma) levegőről beszélünk, annak ugye kevesebb, mivel vannak benne ionok, stb., azok pedig könnyebben el tudnak mozdulni, tehát nő az anyag vezetőképessége.

Nem tudom érthető e, de majd bele köt valaki ha hülyeséget írtam. :)

Előzmény: cosalf (74028)
cosalf Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74030

eltudod képzelni = el tudod képzelni

Előzmény: cosalf (74029)
cosalf Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74029

Szerinted lehet a vákuumban ívkisülés?

Elek! Te a mai világban eltudod képzelni, hogy nem tudnak tökéletes vákuumot létrehozni?

Tudod, mit láttam valamelyik nap a tévében? A fényt filmezték le, ahogy halad?

Tudod hány felvételt készítettek másodpercenként? Leírom Elek: 1012-en db-ot.

Ilyen mennyiségű képet készítenek kémiai folyamatok filmezésére is.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74023)
cosalf Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74028

A vákuumban hogy lehet a levegő átütési szilárdsága 21kV/cm?

Előzmény: 2ozzmexy (74020)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.08 0 1 74027

Úgy rémlk, hogy ha a kombájn mellett állsz és pl visszapillantót cserélsz, akkor nem kell törpefeszültségű steklámpa, de a pl bebújtál a magtérbe, ott egyértelműen kötelező a törpefeszültségű lámpa,

sőt szerintem akkor is ilyen kell, ha befeküdtél alá, vagy behajoltál a motortérbe.

Sőt elméletileg ilyen munkáknál minden 230V-os készüléknek (pl fúró/flex) leválasztó trafóról kellene mennie. Hacsak nincs valami új szabály, miszerint a FI relé felmentést ad a leválasztó trafó alól.

Előzmény: kombájnos (74025)
ötfelezős Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74026

MSZ HD 60364-7-706

Ami ugyan olyan vezetőanyagú szűk helyekre vonatkozik, ahol a munkavégző testének jelentős részével állandóan hozzáér a vezetőanyagú határoló részekkel.

De ha akarom, ez mindenféle gépszerelési munkákra ráhúzható feltétel.

Előzmény: kombájnos (74025)
kombájnos Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74025

Hello!

Milyen jogszabály írja le a szerelőműhelyben alkalmazható eszközök feszültségét? Konkrétan milyen feszültségű szerelőlámpa (steklámpa) használható? MInden esetben kell a törpe feszültség vagy vannak kivételek?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74024

Tudom, hogy ezek az anyagok a hivatalosan megengedett munkafeszültségnél durván többet kibírnak  (pl 5000 volt ellen valószínűleg elég lenne mindössze fél-egy milliméter vastagság is) de nem akartam még ezzel is bonyolítani a dolgot (felesleges vitát generálni).

Előzmény: ötfelezős (74021)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74023

"csak a 4mm az vákuum ( vákuum átürési szilárdásga 22kV/cm )"

Rosszul tudod.

A TÖKÉLETES vákuum átütési szilárdsága szerintem végtelen (lenne, már ha létezne a valóságban tökéletes vákuum).

A normál LEVEGŐ átütési szilárdsága 21 kV/cm (a tökéletesen száraz levegőé 30kV/cm), tehát 5000 volt ellen már elég lehet mindössze 3,4 milliméter légrés is (ha az a levegő nem túl párás).

Előzmény: 2ozzmexy (74020)
Peter atyuska Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74022

Sehol max közvetlenül a gyártótól rendelve, mert kötelező feltüntetni a villamos jellemzőket. Ha gyártó legyártja az meg igen húzós lesz. Amit lehet tenni még hogy ha nincs nagyon mozgatva lefújni fehér műanyag rugalmas festékkel.

Előzmény: sanyi27 (74012)
ötfelezős Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74021

Igazából kesztyűnél dupla a helyzet, mert egyrészt ugyan van egy elég nagy próbafeszültség, de másfelől meg kisebb feszültségre csak maximális áram van megadva, például az 1 kV-os kesztyűnél az első az 10 kV, a második az 5 kV-on 12 mA, de ez csak érdekesség.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74017)
2ozzmexy Creative Commons License 2017.02.08 0 0 74020

Ebben igazad van elek, csak a 4mm az vákuum ( vákuum átürési szilárdásga 22kV/cm ), de a párás, szmogos, poros levegő, ezt csökkentheti.

A villanyszerelő bakancs pedig "csupán" 1kV-ig szigetelt (hivatalos mérőintézet által hitelesítve), tehát a 25kV röhögve szalad át rajta, de még az 5kV is.

Ez igaz minden szerszámra is, hivatalosan feszültség alatti munkavégzéshez ilyen bakancs és szerszámok kellenek, na meg képesítés. :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74017)
Tico-Tico Creative Commons License 2017.02.07 0 1 74019

Ezt úgy értettem, hogy azóta. :)

Előzmény: 2ozzmexy (74010)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.07 0 1 74018

Talán az lenne a jó stratégia, ha feldobna egy sikerdíjat, de akkorát, amennyiért értelmesebb szakember is hajlandó megmozdulni (rizikót vállalni) ez mondjuk legyen 30e Ft számla nélkül vagy 50eFt számlával. Ez a pénz akkor is járna, ha a szakember öt perc alatt megtalálta és megszüntette a hibát, dehaviszont egy hét keresgélés után sincs semmi eredmény, akkor viszont egy fillér sem jár.

Aztán az összeget lehet havonta emelni,

előbb utóbb akkora lesz az összeg, amennyiért már megéri a mini ABC bolt tulajdonosának megjavíttatni a zárlatos fényreklámot, ami miatt ráz a fürdőszoba ;)

Előzmény: CorvBoy (74015)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.07 0 0 74017

"Már megint elragadtattad magad Elek,"

5 kilovoltos feszültség már nem ráz meg, ha talpam és a talaj között van 4 mm levegő, de pl 5 kV-os feszültségű gumi kesztyű vastagsága mindössze másfél milliméter.

Szóval te vagy az, aki elragadtattad magad :) mert egyáltalán nem ritka az olyan papucs, ami akár 5 KV-os áramütéstől is megvédene.

A munkás bakancsok talpának anyagának kikeverésénél nem cél az, hogy elektromosan is  szigetelő legyen, kivéve a kimondottan villanyszerelő bakancsokat. De még azok sem 25.000 voltos feszültségre készülnek.

"A drótrács meg a világ hülyesége, ráadásul ponteciálisan roppant veszélyes is."

Ezt az állítást megtámogathatnád egy-két életszerű példával is.

sanyi27 Creative Commons License 2017.02.07 0 0 74016

Pár csillár gyári kábelét kellene lecserélni hosszabbra (8 méteresre). Textil borításút már találtam, csak sokallom a 800Ft-ot méteréért. Jó lenne az egyszerű műanyag is, ha nem lenne rajta fél méterenként 20cm felirat.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74014)
CorvBoy Creative Commons License 2017.02.07 0 0 74015

Törpefeszültség alatt nem érzel nagy drámát. Még vizesen sem igen veszed észre.

Épp ez a félelmetes, nincs itt semmiféle törpefesz, az emberen esik (még, hálaégnek) vizesen  is "csak" pártiz V, mert van ellenállás sorban rendesen.

De ahogy kialakult, majd elmondás szerint rosszabbodott ez, akármikor eszkalálódhat a történet.

Ezek nem egzakt konstans villamos értékek, legfeljebb pillanatnyilag mérhetőek külöféle állandónak tűnő számok...., hogy milyen a vizes csempe vezetőképessége, az alatta levő beton, belezárt fugánál leszivárgó víz épp milyen ásványtartalmú,  mennyire ionos,...

... mekkora feszültség alá kerül ettől, épp majd aznap, aki naponta beleáll zuhanyozni ebbe az áramkörbe...

...belegondolni is rossz, na.

Szakember, falszkenneer? Az pénzbe kerülne. Sokba. Neki.

A házközzösség meg sajnos olyan, na jó, rendelje meg a közösképvisellő a bármit...legyen.

Kis vilmos 77éves villanyszerelő büdösmester vállalási díja 12830ft, eredmény nem nagyon lesz, de lesz mivel takarózni baj esetén, mi kérem sza(g)kembert hívtunk ide..innentől "az ő felelőssége" ez, mi laikusok "megtettük amit lehet"...ugyebár..agyarország én így szeretlek.

A ...profi elektrik kft falszkenneres, stb vállalási díja ellenben 172.000ft+áfa melyik legyen?

Na, melyiket fogják választani? Navajjjjon.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.07 0 0 74014

"amelynek a köpenyén nincs semmilyen felirat"

Szerintem kezdd el telefonon sorra hívogatni a közeledben lévő villanyos boltokat, de NAGYON udvarias legyél az eladókkal, mert ilyen kérdésre igen hamar kaphatsz csúnya szavakat válasz helyett.

Előzmény: sanyi27 (74012)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.07 0 0 74013

"ez nem a radiátorhoz földelt PC esete?"

Jelen esetben a zuhanyfülke padlójában van 30V kóbor feszültség, ami a (földpotenciálon lévő) csap megérintésekor kellemetlen egyes fürdőzők számára (ugyanott más fürdőzők meg sem érzik ezt). Ha ezt a két pontot összekötjük, akkor megszűnik a két pont közötti  feszültség különbség.  Tehát ezzel a hiba okát nem szüntettük meg, viszont többé nem ráz a fal a zuhanyfülében. A PC háza sem rázza azt, aki a radiátoron ül (vagy fordítva :)

Persze ha a lakás a felújításkor elektromosan nem lett rendbe téve (a vízcső nincs EPH-zva), ebben az esetben az összekötéssel van némi esély arra is, hogy ezzel 30 voltos feszültség alá kerül az egész lakás vízvezetéke, ami egy rendes EPH-val orvosolható. Vagy soha az életben nem veszi észre senkii, mert vizes mezítláb kizárólag a zuhanyfülkében fogdossák a csapot, ott viszont megszűnt ez a jelenség.

"Érintésvédelmi törpefeszültség alatt vagyunk? Nem lehet hogy pont ezért adja fel minden szerelő?"

A szerelő ne válogasson a feszültségek között, csinálja meg, amiért odahívták.

Viszont a picike feszültség miatt lehet, hogy az életveszélyre hivatkozás komolytalan (nevetséges) a lakógyűlés / közös képviselő / hatóságok szemében.

sanyi27 Creative Commons License 2017.02.07 0 0 74012

Sziasztok!

Van tippetek, hogy hol lehet olyan 2*0.75-ös fehér, kerek köpenyű MTK kábelt venni amelynek a köpenyén nincs semmilyen felirat, csak szimplán fehér?

Un. kellene feketében is.

2ozzmexy Creative Commons License 2017.02.07 0 0 74011

Ne haragudj, alapvetően tudlak követni csak valahogy ez most nekem nem jött át:

Van egy kóboráram, amit az EPHba vezetnél le, akkor ez nem a radiátorhoz földelt PC esete? De szólj ha rosszul értem.  :) 

Többieknek:

Érintésvédelmi törpefeszültség alatt vagyunk? Nem lehet hogy pont ezért adja fel minden szerelő?

taormina:

Hívj már ki egy szakembert, mondjuk olyat aki nem busszal vagy bicajjal érkezik hanem olyat akinek az óradíja meghaladja a két petákot... és legalább egy működőképes falszkenerrel rendelkezik. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74002)
2ozzmexy Creative Commons License 2017.02.07 0 0 74010

Most akkor be(le) szólok én is, láttál már érintésvédelmi felülvizsgálatot???  Vagy gugli segített?  Nem köteles megkeresni minden zöldsárga vezeték mindkét végét a mérés során... 

Előzmény: Tico-Tico (74008)
cosalf Creative Commons License 2017.02.07 0 0 74009

"Vasúti felsővezetéket (~30kV)"

Jó az 25kV-nak is, a végeredmény ugyan az.

Tico-Tico Creative Commons License 2017.02.07 0 0 74008

Akkor egy felülvizsgálat nálad tutira körültekintőbb lehet.

Előzmény: ötfelezős (74007)
ötfelezős Creative Commons License 2017.02.07 0 0 74007

A rázásról eszembe jutott egy sztori - tanulság a végén.

Ez esetben fürdés közben rázott a csaphoz, stb nyúlás. A helyszínen némi búvárkodás után kiderült, hogy a kádat úgy kötötték be az EPH-ba, hogy az automata mosógéphez szolgáló dugaljban a védőérintkező csavarja alá besoroltak még egy zöld/sárgát, azt vitték el a kádhoz. A 2-3 év alatt (új épület volt) az a pár dugóhúzkodás elég volt ahhoz, hogy a bejövő védővezető madzagja kipattanjon a csavar alól. Így, ha mostak, a zavarszűrő kondik ugye megpróbálták kiküldeni a feszültség felét a kádra.

Hogy kerültem én oda? Úgy, hogy egyik barátom volt a kivitelező, és mikor szokás szerint az átadás előtti napon megkérdezték tőle, hol van a jegyzőkönyv, akkor felhívott, és én végeztem el érintésvédelmi felülvizsgálatot. Amikor a két-három év múlva elkezdett rázni a kád, a lakástulajdonos felhívta a beruházót, az a kivitelezőt, na, ő meg megadta az én számomat, hogy engem keressenek, hiszen én mértem.

Tanulság: amikor a rázás kezdődik, ott a barátság rögtön véget ér. :D

CorvBoy Creative Commons License 2017.02.07 0 0 74006

Már megint elragadtattad magad Elek, fogjad meg egy kisgatyában, gumipapucsban csak az 5 kilovoltos középfeszültségű  felsővezetékről mondjuk lelógó drótot, aztán megbeszéljük, mit éreztél.

Pár éve halt meg egy ismerős srác így, melós cuccban toltak egy fém állványt a faluban, egyik munkahelyről a

másikra. Nem gondoltak rá, hogy mi van, mi lehet felettük.

Munkás bakancsban, nem tangapapucsban volt. Mégis...

Ő már nincs.

Vasuti felsővezetéket (~30kV) esetleg nem akarod személyesen kipróbálni stranpapucsban?

Ott egy vasuti dolgozó életét követelte egy űrszelvénybe lelógó drót, pedig bakancsban állt a földelt mozdonyon, de amikor (szintén vasút) a szabályosan letalpalt daruskocsi gémje  (tehát talajjal érintkező

fémtárgy), hozzáért a ki nem kapcsolt felsővezetékhez, a daruskocsit fogó kezelő ott is meghalt, -ha jól tudom-, pedig szintén bakancsban overallban sisakban, stb, előírásszerű öltözetben dolgozott.

Gondolkodni kellene, mielőtt bármit leírsz, ha már komoly, edukatív hangvételű, szakmai hozzászólást szeretnél írni egy laikusnak.

(((A drótrács meg a világ hülyesége, ráadásul ponteciálisan roppant veszélyes is...

..végül csak addig balfaxkodnak evvel, amig +hal ott is valaki)))

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74004)
Tico-Tico Creative Commons License 2017.02.07 0 0 74005

A megoldás még mindig a hiba pontos megtalálása, s nem a lehetséges újabb malőrök eszkalálása lenne.
Szar ügy, tudjuk, de ne térj le a megkezdett útról, már nagyon közel vagy a megoldáshoz.

Ha rá bírtok ilyeszteni a lakókra azzal, hogy elmagyarázzátok igen jó eséllyel simán ki is nyiffanhat bárki bármelyik lakásban, akkor felgyorsulnának az események. Ha a közöskedvenc ebben nem partner, akkor jelentsd fel valami illetékes helyen... Akadályoztat, életveszély-elhárítás nem lehetséges miatta, stb stb. (tudom, ez is volt már porondon)

Előzmény: taormina001 (74003)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.07 0 0 74004

"a teljes fürdöszobára gondolsz?"

30 voltos feszültséget kizárólag ott érzel meg, ahol MEZÍTLÁB + VIZES LÁBBAL állsz a rázós padlón (vagy vizes kézzel érinted a rázós falat). Ahol száraz gumipapucsban állsz, ott talán még a 10.000 voltot sem éreznéd meg. Ebből kiszámolhatod, hogy milyen felületeket kell leföldelni.

Különben is lehet, hogy a fürdőszoba másik felében ninc is semmi feszültség a padlóban (mert a villanyszerelőd szorgalmasan végig-ellenőrizte az egész lakást, padlót+falakat UGYE?)

Azt tudnod kell, hogy tökéletes megoldás a gyakorlatban nem létezik, persze minél sűrűbb a rács annál kisebb lesz a feszültségkülönbség.  Még az is lehet, hogy egy filléres drótrácstól a 30 V lecsökken 5-8 voltra, ami talán már nem zavar senkit. Persze biztosat nem merek mondani.

Előzmény: taormina001 (74003)
taormina001 Creative Commons License 2017.02.07 0 0 74003

Igen, soxor kérdeztelek benneteket, hogy van- e olyan megoldás, amivel elkerülhetö lenne a további nyomozás, akkor írtam erröl a Faraday ketrec elméletröl is, de nem arattam osztatlan sikert.

Meg azért annak se örülnék, ha le kellene szedni az egész új csempét. Nyilván nem csak a zuhanyzóban, hanem a teljes fürdöszobára gondolsz?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (74002)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.07 0 0 74002

Vagy a csempe alá betesz egy leföldelt fém hálót

és leszarja a kóboráram forrásának további nyomozását.

(amikor meg éppen nem fürdik senki, olyankor a fém háló és a csap közötti potenciál-különbség energiájával világít a lakásban :)

Előzmény: 2ozzmexy (74000)
Tico-Tico Creative Commons License 2017.02.07 0 0 74001

Ha ötfelezős felvetését nem feledjük, a hiba származhat még valamelyik elektomos sütőből is, mármint olyanból IS amiben csak szikráztató van a konnektorra kötve, de sima gázsütő. A csöve be van kötve a fémszerelvényekbe. :)

Ha a ház régi, akkor frankó original békebeli bergman csövek is lehetnek benne ami a falvizesedéssel léphet működésbe. (de már biztos ezt is említette valaki.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (73999)
2ozzmexy Creative Commons License 2017.02.07 0 0 74000

"A szomszéd meg hetek óta hideg vízben fürdik, mert nem mer villanyszerelőt hívni a lopott áramról működő bojleréhez :)

De ha van máshonnan meleg vize (pl gázkazánból), akkor akár évekig is fennmaradhat a jelenlegi állapot."

Így van, ez szerintem sem egy tartható állapot és félvállról venni sem szabad, főleg mert a lakásban laknak (fürdenek) a "rázós zuhanyban".

Bár akadnak akik szeretik az extrém sportokat... :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (73999)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.07 0 0 73999

"Most már régebb óta mindig föllép"

Lehet, hogy a szomszéd zárlatos bojlere már annyira gyengén (vagy egyáltalán nem) melegít (pl elszakadt a fűtőszál), hogy már megállás nélkül fűteni akar. A szomszéd meg hetek óta hideg vízben fürdik, mert nem mer villanyszerelőt hívni a lopott áramról működő bojleréhez :)

De ha van máshonnan meleg vize (pl gázkazánból), akkor akár évekig is fennmaradhat a jelenlegi állapot.

Előzmény: taormina001 (73991)
ötfelezős Creative Commons License 2017.02.07 0 0 73998

Ne essünk neki a letört körömnek egy 400-as ráspollyal. :) Amennyiben a szakember megállapította, hogy a hiba nem a mért szakaszokra esik, valamint azt is megállapította, hogy a méretlen fővezeték első szakaszára esik (most már lusta vagyok megnézni, hogy mit jelent az első), pláne azt is megállapította, hogy melyik fázisra esik, akkor igen. Akkor úgyis az következik, hogy igazolni kell a hibát egy méréssel, majd azt a fázist legalább kicserélni - de ha nem igazolódik, akkor is ki kell cserélni azt a darab madzagot, mert az viszont igazolódott (ha igazolódott), hogy az a szakasz a hibás.

Van olyan hiba, amit nem egyszerű mérni, pár hónappal előbb szó esett az X megtörtént baleset című könyvről, ha jól emlékszem, abban volt az, hogy hajszálrepedés volt a szigetelésen, amit bizonyítani a baleset után csak vízbe merítéses méréssel tudtak. It is előfordulhat, hogy már az áthidalás készítése miatti mozgatás eleget odébbrak a vezetéken ahhoz, hogy megger csődöt mondjon.

De ugye a fenti bevezető állítások/feltételek igazságtartalmáról kéne valami garancia. Egyszer régen egy gyakorló villamos szakember nekem szegezte a kérdést, hogy lehet, hogy a zárlatos kábelnél az NKI-k nem olvadnak ki. Aztán két hét múlva bevallotta, hogy visszament, vizsgálódott, az ott heverő két NKI mindegyikéről, amiket belepróbált, kiderült, hogy a szemek a helyükön maradtak, de azért kiolvadtan hevertek ott. Sőt, a harmadik, ami a másik fázisban volt bent, természetesen az is kiolvadt, és a szem annál sem ugrott ki, azt meg kivette, és berakta a zárlatosnak ítélt fázisba, szóval még cserélgetett is, így hite szerint teljes mértékben megbizonyosodva arról, hogy ennyi NKI rossz nem lehet. :)

Előzmény: Tico-Tico (73996)
0l0 Creative Commons License 2017.02.06 -1 0 73997

230 Voltos rendszernél kb. 6 Voltos feszültségesést jelent csúcsterhelésen. Ez még éppen elfogadható. Melegedésre simán megfelel ebben a formában. Persze ha szinte folyamatos üzemben, illetve nagyon sokat megy rajta ekkora áram, akkor nem ártott volna vastagabb vezeték sem.

Az alu réz kontakt egy külön téma. Oda jó eséllyel nedvesség/pára vagy más elektrolit is kell ahhoz, hogy emberesen beinduljon az elektrokémiai korrózió. Önmagában a jelentős intenzitású váltóáram nem fejt ki ilyen hatást. Szerintem.

Előzmény: t.achim (73989)
Tico-Tico Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73996

Tehát szerinted a ház elosztójától az órájáig ki kéne váltani a vezetéket?

Előzmény: ötfelezős (73988)
Tico-Tico Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73995

Hopp, hopp, mit jelent a "régebb óta"? Belvíz, talajvíz hogy áll?

Naplózni kellene a dolgot. Pontosan.

Előzmény: taormina001 (73991)
t.achim Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73994

3fázis, N és PE

Előzmény: Zs:) (73992)
t.achim Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73993

16-os mü-ben vakolat alatt.

Előzmény: Zs:) (73992)
Zs:) Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73992

"Ugyan ide kérdés, hogy c25 amperes kismegszakító után mennyire szívesen raktok 4-es mkh-t, kb.30 méteren? (én tuti min. 6-os húztam volna)"

Teljesen jó. Persze kérdés, hogyan van vezetve.

Előzmény: t.achim (73989)
taormina001 Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73991

Most már régebb óta mindig föllép; minden mástól függetlenül.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (73973)
C20NE Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73990

Szerintem az eddigiekből az a konklúzió, hogy semmi sem biztos és az egészet újra kellene mérni!

Előzmény: ötfelezős (73988)
t.achim Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73989

Láttam egy elosztótáblát, ahol xbs gyűjtősínbe volt bekötve a 6-os alu, állítólag 8-9éve volt cserélve az elosztó és az alut rögzítő csavar még mindig annyira feszes volt, hogy nem tudtam húzni rajta. Hogy is van ez az alu, réz kapcsolat? :) Kémia elméleti számítás szerint már el kellett volna reagálnia az alunak, főleg, hogy 20-25amperek szaladgálnak, mert ez egy hűtőház betápja. Elképzelhető, hogy a sínnek, csak a kinézete réz?

Ugyan ide kérdés, hogy c25 amperes kismegszakító után mennyire szívesen raktok 4-es mkh-t, kb.30 méteren? (én tuti min. 6-os húztam volna)

ötfelezős Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73988

De szerinte már ezen túl vagyunk, nem tudom, miért térnek vissza a többiek is arra, hogy a mások mért hálózata, én azt olvasom, hogy már világos, hogy a méretlen szakaszon van, sőt, hogy melyik fázis.

Ha így van, akkor már csak kell a kapualjtól a (valamelyik) dobozig egy madzag az adott fázis áthidalására (rendes szakembernél ehhez áramszünet sem kell), azt a vezetéket meg megnyomatni.

Előzmény: Tico-Tico (73987)
Tico-Tico Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73987

Jéééééé :))) Na akkor Taorminán el kell olvasni azt a listát, és úgy cselekedni ahogy oda is le van írva.

Ha elmennél hozzá megcsinálni, biztos 2 rekesz sört kapnál a fizetségen felül.

Előzmény: ötfelezős (73986)
ötfelezős Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73986

De ezt már ebben a fórumban is leírtam, legalább egyszer, Taormina megjelenése óta.

Előzmény: Tico-Tico (73985)
Tico-Tico Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73985

Az egyik hobbielektronikás hsz-nél, valami "ötfelezős" írta 2008 jún. 13-án:

"Mint többen elmesélték, ezek a problémák más készülékek zárlatával, félrekötéssel vagy kijelölt áramutak szakadásával jönnek létre, és több ilyen eset van nagyobb házban. Én is úgy jártam, hogy kínomban elkezdtük lekapcsolgatni a nyócker bérházban a szomszédok mérőinél a kismegszakítókat, és az alatta levő lakásban kötöttek be rosszul egy lámpát - ami akkor épp be volt kapcsolva...
Pontos szabályokat nem adok, mert a legújabb előírásokat nem ismerem biztonságosan, most tupírozom magamat vissza a felülvizsgálatokba"

Illetve korábban a kérdésfelvető írta, hogy valójában nem zuhanytálcája van, hanem csempés-kirakós (strandverzió) és ha annak a lefolyójához ért amikor rázott a csempe, akkor ott még jobban rázott.

Előzmény: Tico-Tico (73984)
Tico-Tico Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73984

Hopp, leltem egy Taorminához hasonló sztorit!

A plot-rész elolvasása legalábbis nagyon hasonlót mutat. Talán érdemes lenne átolvasni, többen is megrázó élményeket éltek át.
"Feszültség a zuhanyban"

https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_6161.html?pg=0

És még két sztori, igaz blikkes.

http://www.blikk.hu/aktualis/krimi/halalra-sujtotta-az-aram-a-furdokadban/ks55wy9

http://www.blikk.hu/aktualis/agyonutotte-az-aram-az-alberletben-a-fiamat/m0rm8t9

Előzmény: Mekk Elek ezermester (73983)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73983

Ha ember számára kellemetlen, akkor az lehet akár 1 mA is. És ha a szivárgás eredeti forrása több méterre van a falban, akkor ott szivároghat ennek akár szászorosa is.

Előzmény: C20NE (73982)
C20NE Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73982

Vannak ettől lényegesen érzékenyebb műszerek is! És mivel csak a szivárgást méred így simán meg lehet találni a problémát. Ha az a padló ráz akkor ott kell lennie mérhető szivárgási áramnak ami nem uA tartományában lesz.

-szerintem!-

Előzmény: ötfelezős (73981)
ötfelezős Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73981

Ja, egy olyan műszerrel, aminek a pontossága mondjuk 3% + az utolsó számjegy.

Én nem hiszek abban, hogy ezt a rázást 10-20-30 A-ek szabad lófrálása okozza.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73980

"Abban én erősen kételkednék, hogy fővezetékre helyezett lakatfogóval eredményre lehetne jutni Taormina házában."

A kóbor feszültség okozója lehet egyszerű feszültség szivárgás (közel nulla árammal), de lehet nagy áramú jelenség is (pl bojler nulla helyére földvezetőt kötött egy nagyeszű). A kettő különbségét egyszerűen meg lehet állapítani: ugyanazon két pont között feszültséget kell mérni eltérő sönt-ellenállások mellett. Ha közel végtelen belső ellenállású műszer és  mondjuk 10 kiloohm ellenállás esetén szinte ugyanakkora feszültség mérhető, akkor valószínűleg nagy áramú szivárgás van amire egy FI relé is lecsapna (ha vóna). Ezt az illegális áramot szépen kijelezne egy FI-reléként alkalmazott lakatfogó is. Tehát egy lakatfogóval valószínűleg (áramszünetek nélkül is) meg lehetne találni azt a strangot, amelyiken nincsenek egyensúlyban a vetetőkön futó áramok.

"elég nagy erőfeszítés lehet mindenkit rábeszélni arra, hogy tökéletesen egyenlően terheljék a 3 fázist. :D"

A FI relének is mindegy, hogy egyenlete-e a terhelés a fázisokon, vagy egy vagy három fázis fut át rajta. Ahol a lakatfogóval nulla EREDŐ áramot mérsz, akkor nem az a strang bűnös.

Előzmény: ötfelezős (73978)
C20NE Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73979

Lakásonként kell nézni és nem kell egyenlően terhelni a fázisokat ha az összes fázis és a nulla is át van fűzve a lakatfogón!

Amiről én beszélek az a mért fővezetéken történő ilyen mérés amikor fennáll a probléma, minden lakásnál!

Előzmény: ötfelezős (73978)
ötfelezős Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73978

Abban én erősen kételkednék, hogy fővezetékre helyezett lakatfogóval eredményre lehetne jutni Taormina házában.

Már eleve elég nagy erőfeszítés lehet mindenkit rábeszélni arra, hogy tökéletesen egyenlően terheljék a 3 fázist. :D

ötfelezős Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73977

Budapesten a régi házaknál a földelés hiánytalanul megvolt. Annak idején az áramszolgáltató és az ingatlankezelő ügyelt az ilyen apróságokra. Eleve a villamosítás nemrég jött, ugye, aztán az áttérés 3x220/380-ra, aztán a hűtőszekrény- és 20 év múlva az automata mosógép-szocializmus, közben a nullázás... Régen nem volt annyi rendelet, és bármikor lehetett egy hivatalnál 2 íróasztalt elővenni, és két szakembert alkalmazni. Hogy a rendszerváltás után eladták a lakásokat, és minden tulajdonos, képviselő, üzemeltető ezt a fogalmat még csak nem is ismeri, az egy más kérdés.

Előzmény: 2ozzmexy (73966)
C20NE Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73976

Egy kiszuperált FI reléből is remek kis műszert lehet csinálni szivárgó áram mérésére. Nem kell, hogy kalibrált legyen csak lássuk a nagyságrendeket...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (73975)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73975

Meglepően kevés villanyszerelő használ lakatfogót, pedig még egy filléres vacak is nagyon sokat segíthet bizonyos helyzetekben.

Előzmény: C20NE (73972)
ötfelezős Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73974

Ez a közvélekedés. Voltam egy megbeszélésen régen, ahol a KLÉSZ megújítása volt a téma, és a FI-relé kötelezővé tételéről. Minden budapesti ingatlankezelős (a 80-asok második felét írjuk) határozottan állást foglalt, hogy "még a WC lehúzásakor is lecsapna az áram-védőkapcsoló".

Én mondjuk nem hiszem, de ez az én bajom. :)

De nemrégen volt ez már itt téma, csak a szivárgóáram jelszó alatt. :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (73970)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73973

Annak idején említetted, hogy a falrázós jelenség nem folyamatosan tapasztalható.

Még a legelső hozzádszólásaim egyikében megjegyeztem, hogy ez rendkívül fontos információ lehet és egy ideig figyelni/jegyzetelni kellene, hogy milyen időszakokban/meddig ráz/nemráz a fal.

Persze ezt is hülyeségek közé soroltad be, pedig egy okos nyomozó csak ebből az egy információból rengeteg hasznos következtetést tudna levonni.

Pl:

- a ráz/nemráz időszakok aránya hasonlít-e pl egy villanybojler fűt/nemfűt idő-arányaihoz (vagy inkább az ablak előtt az utcán lévő közlekedési lámpa "zöld" állapotát követi ;)

- a "ráz" időszakok kizárólag akkor tapasztalhatók-e amikor éppen van éjszakai áram?

Mert pl ha valószínűsíthető egy (zárlatos) bojler, viszont nem illeszkedik az éjszakai áram periódusaihoz, akkor

- feltételezhetjük, hogy az a bojler lopott áramról üzemel

- feltételezhetjük, hogy erről tud a bojler gazdája is

- aki feltételezhetően meg fog mindent tenni azért, hogy az ő lakásába be ne lépjen a te villanyszerelőd, sőt a te összes hibakeresési kísérletedet megpróbálja gáncsolni (még az is lehet, hogy régóta tud a zárlatról, de neki többet ér az ingyen melegvíz, mintsem "lebuktassa" egy villanyszerelő, akit a zárlat elhárítására hívott).

Előzmény: taormina001 (73961)
C20NE Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73972

Amikor ráz fogni kell egy rendes lakatfogót és úgy tenni rá a mért fővezetékre, hogy a nulla és a fázis is benne legyen a mérőgyűrűben. Ami áramot mutat az ami szivárog valamerre! Ezt minden lakásra megcsinálni...

2 perc alatt rövidre lehet zárni a problémát :-)

-szerintem!-

ötfelezős Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73971

Ez esetben a környéken összes vízcső rázna, azt meg igen hamar ki lehetne mérni.

Amit én derítettem fel, ott csak egy lakásban érződött a jelenség.

Előzmény: CorvBoy (73964)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73970

"mivel mire felkapcsolva maradna egy ilyen ódon épületben, addigra nem maradna haja senkinek sem és milliárdokba kerülne,"

Valóban léteznek egész környékek, ahol minden lakásban állandóan lecsapkodnának ismeretlen okból a FI-relék? És az ok kiderítése tényleg rengeteg munkaórába kerül?

2ozzmexy Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73969

Naja, csak tudod, ilyenkor mindig beugrik a panelosdi... "házközponti" védővezető (piros 10-es alu) meg a nulla között van 45-50V AC... hm, valaki "hobbivillanyszerelt" otthon...

És ez "tapizással már érezhető" potenciál különbség.

Igen, azt hiszem nem voltam egyértelmű:

Ha van is FI, már régen ki van kötve/meg van "hackolva"/meg van kerülve/ stb. /stb. /stb., sajnos -bár ritka mint a fehér holló- láttam már (konkrétan be sem volt kötve, csak átment a sín alatt a két vezeték, fel volt kapcsolva és mindenki nyugodt volt, amíg le nem vettem a fedelet...), mert felszereléskor fel sem tudja már kapcsolni (mint a régi Bakonyt), aztán lehet létrával meg kézi vésővel keresni a hibás kötést... akár napokig/hetekig... na ezt nem fogják vállalni, legalábbis én nem szoktam, vagy ha elvállalom, akkor egy hét után közlik, hogy "itt a lé, aztán húzzál, mert napok óta nincsen áram a lakásban..." miközben kevesebb szívással ugyanazt a pénzt meg lehet keresni, és még ki is fizeti, no meg ugye gazdagodsz egy elégedett ügyféllel.

SZVSZ nekem nem éri meg, bár ez magánvélemény. ;)

Előzmény: CorvBoy (73967)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.06 0 1 73968

"de egyszer is felmerült, hogy nincs az egész elfuserált társasházben egyetlen FI, ami megszólalna???"

Nemhogy régi társasházak, de egész utcák vannak, ahol talán nincs egyetlen FI relé sem.

De ahol van is FI relé, az éjszakai áram villanyórájára ott sem mindenütt szokás külön tenni egy másikat is.

Előzmény: ficere50 (73965)
CorvBoy Creative Commons License 2017.02.06 0 1 73967

Pedig simán lehet, pl taormina lakásának külső falánál megy le egy karó, és pont amiatt ráz a "föld"... (meg persze mert a gányzuhany már 30méter mélyen a talajvízig lucskosra szétáztatott mindent)

2ozzmexy Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73966

Nincsen, mert ember nincsen aki elvállalja (legalábbis én tuti nem), hogy felszereli, mivel mire felkapcsolva maradna egy ilyen ódon épületben, addigra nem maradna haja senkinek sem és milliárdokba kerülne, lásd Vekerle... (Ha budapesti vagy ;) )

Én azon is meglepődnék, ha földelőszondája lenne a háznak...

Előzmény: ficere50 (73965)
ficere50 Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73965

Hetek óta rágjuk ezt a "falrázós" sztorit, de egyszer is felmerült, hogy nincs az egész elfuserált társasházben egyetlen FI, ami megszólalna???

Valahol kell lennie differencia-áramnak, nem? Na mindegy, ez már regénybe illő...

Előzmény: CorvBoy (73964)
CorvBoy Creative Commons License 2017.02.06 0 1 73964

Ezesetben a környéken összes vízcső rázna, azt meg igen hamar ki lehetne mérni.

Ja és csak tipikus fürdési időben lenne hosszasan kimutatható a jelenség, amikor a bojler bekapcsol.

Hacsak nincs vezérelten a bojler, bár akkor meg szintén kibukna, hogy hopp, csúcsidők körül -amikor nincs vezérelt- sosincs rázás, ez bizony a vezéreltről jön.

Ilyenkor szokta taormina beírni ,hogy mittudomén, távfűtéses az egész tömb, csak ő arról levált és ezért van bojlere, vagy valami ilyesmit, ami teljesen rombadönti az addigi elképzeléseket ;)

Előzmény: ötfelezős (73962)
CorvBoy Creative Commons License 2017.02.06 -1 0 73963

De, bárki rajzolhat, ha van aki aláírja.

Sőt ezek lényegében tipustervek, plusz kurva nagy értelme van a papirokkal 222féle cirkusznak, ha a végeredményt, a tervnek megfelelést tulajdonképpen nem ellenőrzi senki. Márpedig nem.

Előzmény: Dreamer (73952)
ötfelezős Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73962

Ez nagyon érdekes ötlet, nem emléxem rá, hogy már említetted volna.

Arra emlékezhetnél, hogy én említettem. :D Nem pont bojlerrel, bármi mással is jól működik az ötlet, ahol az üzemi áram egy része a védővezetőn/bármi máson át záródna.

Csak ugye ez kiderül (derült volna) a szomszédok mérőinek lekapcsolásával, te meg azt mondtad, attól nem szűnik meg.

Előzmény: taormina001 (73959)
taormina001 Creative Commons License 2017.02.06 0 0 73961

Az utolsó mohikán villanyszerelö azért kapitulált, mert végülis a lakáson kívül semmilyen komolyabb vizsgálatot nem tudott elvégezni a lakók és/vagy a közös képviselö együtt-nem -müködése miatt. Annyit megállapított, hogy a környezö lakások áramkörének éppoly kevés köze van a hiba fönnállásához, mint az enyémnek. Az ö teoriája szerint tehát valahol a falban egy elvarratlan, sehova se tartozó vezeték lehet.

A vizesedés a nyolcvanas évek végén volt. A mostani fürdöszobaátalakításnál tudomásom szerint nem észleltek ilyet.

Előzmény: Tico-Tico (73960)
Tico-Tico Creative Commons License 2017.02.05 0 0 73960

Feltérképeztétek, hogy kinél van villanybojler, bármilyen elektromos vízmelegítő, beleértve a mosógépet, mosogatógépeket is?

Nekem az a "megjavított" falvizesedés a gyanús... Másnál is ugyan olyan lehetett a fal.

Előzmény: taormina001 (73958)
taormina001 Creative Commons License 2017.02.05 0 0 73959

Ez nagyon érdekes ötlet, nem emléxem rá, hogy már említetted volna.

Csak az utolsó sorból nem értek semmit, az olyan, mint az "aki nem tud úszni, ne másszon fára"

Előzmény: SZ-B50 (73954)
taormina001 Creative Commons License 2017.02.05 0 1 73958

De! A szerelöt, aki épp ezt a mellettem-mögöttem sarokfölöttem ügyet szerette volna tisztázni, már meg is rágalmazta az egyik, hogy mióta ott mért, nincs elég melegvíz. Na ezen a ponton köszönte meg szépen a lehetöséget...

Előzmény: I. Ábris (73949)
taormina001 Creative Commons License 2017.02.05 0 0 73957

Nem

Előzmény: Tico-Tico (73950)
Peter atyuska Creative Commons License 2017.02.05 0 0 73956

Tervet villamos mérnők (szakági) csinálhat illetve írhat alá, kivitelezni meg szakképzett személy villanyszerelő.

Előzmény: japofan (73951)
Csuklósbusz Creative Commons License 2017.02.05 0 0 73955

Jól látom, ez érintős villanykapcsoló lenne? 40-400W, ez van ráírva.
http://img1.indafoto.hu/9/3/2603_98bd65207ee83bfd17ebb0db971eddf9/24857352_7726432a042d6c6ca3c54a5105ddbe9f_xl.jpg

Tehát dimmer meg villanykapcsoló is. Érdemes ezt még beszerelni, biztonságos?

SZ-B50 Creative Commons License 2017.02.05 0 0 73954

Én még tartom a korábbi tippemet, szerintem egy földzárlat van valamelyik szomszédban 10-15 méteren belül. Leg valószínübb egy vezérelt bojlernek szétrepedt a fűtőbetétje, ez elég gyakori hiba. Ha korábban letört vagy lerohadt a védővezető bekötése az áram a fém csövön a földbe folyik és a nulla vezető földelésén és az EPH- ba kötött természetes földelőkön keresztül szeretne visszatérni a hálózatba. Ezt úgy kell elképzelni mint mikor földelési ellenállást mérünk a hálózat fázisárol és az ellen föld a nulla földelése. A földelés körül egy un. potenciál tölcsér alakul ki, ez 10-20m átmérőjű is lehet, ezért kell a feszültség szondát min. 20m re rakni hogy semleges mezőbe kerüljön. Nálad a feszülségszonda a tusolód ha jol fel locsolod, de ez sajnos még belül van a potenciál tölcsérbe.

Azért gondolok bojlerra mert a hiba elég gyakori, általában nincs FI relé és nem üzemel állandóan.    

Előzmény: Tico-Tico (73950)
japofan Creative Commons License 2017.02.05 0 0 73953

Akár a nagybátyám is?

Aki már nyugdíjas, de valamikor egy cégnél volt villanyszerelő.

(gépek, belső hálózat, stb.)

De nincs adó száma...

Dreamer Creative Commons License 2017.02.05 0 0 73952

Terv alapján bárki aki ért hozzá.

A tervet viszont nem készítheti el bárki! (http://www.eon.hu/hmke/pdf/kivitelezokfigyelmebe.pdf)

Mert a csatlakozási dokumentációt a tervezőnek alá kell írni: (http://www.eon.hu/hmke/pdf/csatlakozasi_dokumentacio_kivonat.pdf)

Dreamer

Előzmény: japofan (73951)
japofan Creative Commons License 2017.02.05 0 0 73951

Üdv!

Van arról infó, hogy a napelemes cuccokat (DC kábelezés, DC védelem, inverter, AC védelem) ki szerelheti és kötheti be jogszerűen?

Mezei villanyszerelő szakmunkás is megteheti?

Aki mellékállásban szokott "vállalkozóként" ezt-azt szerelni...

Tico-Tico Creative Commons License 2017.02.05 0 0 73950

A melletted-fölötted-sarokfölötted lakó szomszédoknál nem lehet előidézni a hibát?

Előzmény: taormina001 (73948)
I. Ábris Creative Commons License 2017.02.05 0 0 73949

Valószínű, akkor a többi is lakásban van. Ez nehezebb eset.

Nehéz megvalósítani, hogy minden lakásban otthon legyen valaki. Én ennek ellenére úgy gondolom, egy házon belül megoldható. 10 lakás nem olyan sok. 

Az emberek nem olyan rosszak, mint amilyennek látszanak.

Előzmény: taormina001 (73948)
taormina001 Creative Commons License 2017.02.05 0 0 73948

Kb. 10-en. Az én órám a lakásban van.

Előzmény: I. Ábris (73947)
I. Ábris Creative Commons License 2017.02.05 -1 0 73947

Hányan laknak a házban? Mi az, hogy valamelyik lakó nem engedi rövid időre lekapcsolni az adott lakást.

Lépcsőházban van az óra?

Az e-on sem jelenti be előre, ha meghibásodás történik. Csak nincs villany.

A lépcsőházban megjelenik a munkaruhába öltözött villanyszerelő és javításra hivatkozva kikapcsolja az adott lakást, a lakó meg tátott szájjal áll, örül, hogy nincs nagyobb baj nála.

Előzmény: taormina001 (73946)
taormina001 Creative Commons License 2017.02.05 0 0 73946

Egy idióta; a prokrasztináció világbajnoka. Én fizetem.

A hiba a lakásátalakítás után lépett föl, máig nem tisztázott, hogy avval kapcsolatban-e, vagy véletlen idöbeli egybeesés folytán.

A javítást kénytelen vagyok a többi lakó közremüködésével és hozzájárulásával végeztetni, mert a lakáson belül már minden lehetöséget kimerítettünk és kifizettünk. A sokszor említett szakaszolásos hibakeresés pedig csak akkor lehetséges, ha a lakók hozzájárulnak, és tudomásul veszik, hogy egy ideig idöröl-idöre áramkimaradás lesz. Ez pedig a képviselö közremüködése nélkül nem megy.

Előzmény: I. Ábris (73944)
F.E.K. Creative Commons License 2017.02.05 -1 0 73945

Csak hogy kicsit legyen más téma is...:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=142717295&t=9095829

I. Ábris Creative Commons License 2017.02.05 0 0 73944

Ki az a közös képviselő? 

Ki fizeti? 

Mi az, hogy egy közös képviselő arra törekszik, hogy az én problémám megoldását megakadályozza?

Gond akkor lehet, ha a többi lakó terhére szeretném a javíttatást elvégeztetni.

Ha jól emlékszem, addig nem volt baj, amíg a lakásban nem történt átalakítás.

taormina001 Creative Commons License 2017.02.05 0 0 73943

Kismegszakító; igen; ez elég rég egyértelmüen kiderült: a lakás áramköréhez nincs köze: sötétben is kísért.

Lámpa: forrasztós kollegát úgy tünik épp akkora valószínüséggel lehet találni, mint olyan villanyszerelöt, aki teljesíti Elek 3 föltételét.

A közös képviselö nélkül nem lehet továbblépni, az meg büdös villanyszerelöt küldött, de még avval se tudni, hogy most mi a terve.

Előzmény: 2ozzmexy (73939)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2017.02.05 0 0 73942

A hiba feltárása nem bonyolult, ha teljesül három feltétel:

1- a hibát kereső ember nem csak "rutinból" tud dolgozni, hanem képes a házat úgy látni, mint különböző vezetőképességű (és különböző feszültségszinten lévő)  anyagok három dimenziós halmazát

2- a hibát kereső szakember megtesz mindent azért (technikailag fel van szerelve kütyükkel), hogy a hibakeresés a többi lakó számár minél fájdalommenteseb legyen, pl a szakaszolási áramszünetek 99%-ának hossza ne legyen több 1-2 másodpercnél

3- a hibát kereső szakember jogilag és idegileg is fel van készülve a többi lakó ellen.

Ha ebből a háromból valamelyik hiányzik, akkor jobb bele sem kezdeni.

Előzmény: King_of_Giants (73940)
Tico-Tico Creative Commons License 2017.02.05 -1 0 73941

Szerintem mindenki egyetért abban, hogy nagy valószínűséggel a rázós fal is egy 100Huf + 1 sör, vagy egy csavar meghúzása lehet, mint a szimmeringgyűrű-csere a váltónál. De hogy ez hol van... :) A sör biztosan rekeszes fajta lesz, Taormina már felajánlotta sikerdíjnak a fizetségen felül.

Előzmény: 2ozzmexy (73939)
King_of_Giants Creative Commons License 2017.02.05 0 0 73940

Bizonyára felbecsülhetetlen az ideje annak a hibafelderitésnek

Nem is ez a lényeg, hanem ahogy "berontott" ide. Ha meg nem megy arra a bp-i tanfolyamra, akkor utazhatott volna fel, mert a munkát amúgy is iskolán kivül oldotta volna meg

Nem kétlem hogy megoldotta volna, de bizony a leirtakbol következtetve nem egyszerű a hibafeltárás

Azt is feltételezem, hogy az itt irogató olvtársak között van bp-i is, mégse vállalja be senki

Akkor mégiscsak van nehézség

Előzmény: cosalf (73937)
2ozzmexy Creative Commons License 2017.02.05 -1 0 73939

Az biztos, hogy az évszázad üzlete lenne, főleg annak aki szeret óngőzt szippantani. ;-)

Mellesleg a kismegszakítók lekapcsolásának mi lett a végeredménye, azt lehet már tudni hogy a "rázós-fal" a te villanyórádból kap e tápot vagy sem?

Egy jó tanács így végére:

A lámpához: Szerintem csak az a két nagy elkó pukkant el rajta, a kicserélésük kb 100HUF+ egy sör valamelyik forrasztós kollégának. (Sajna az én kezem már remeg... :( )

A fürdőhöz: Hívj ki egy céget (ha egyedül jön, be se engedd), mi ha ilyen helyzethez vonulunk, akkor két Vito-val szoktunk a helyszínre érkezni falszkennerrel és egyéb "kütyükkel". A tanácsom pedig, hogy hívj ki egy SZAKembert, nem SZAGembert. ;)

Jah és ha egy albérlő is lakik benne, na az más kotta, remélem tisztában vagy vele hogy emberi életet veszélyeztetsz, tehát ha felnyom az albérlő, akkor vár a kóter...

Előzmény: taormina001 (73935)
cosalf Creative Commons License 2017.02.05 -1 1 73938

Ki vagyok én?

Aki mindenért fizet, szégyellné, ha a más órájáról működne a dugalja. Összességében nem olyan szar alak, mint te.

Előzmény: taormina001 (73933)
cosalf Creative Commons License 2017.02.05 0 0 73937

Ugye nem azt akarod mondani, hogy több napos tevékenység megállapítani, hogy a ház főkapcsolója előtt, vagy után van a hiba forrása. Ha a főkapcsoló (vagy biztosíték) után van a hiba, akkor szakaszolással meg lehet állapítani a hiba forrását.

Én hiszek benn, hogy a "szabolcsi" minden nehézség nélkül megoldaná. Azt is írta, hogy januárban nem megy Bp-re.

Előzmény: King_of_Giants (73932)
még1MbR Creative Commons License 2017.02.05 0 0 73936

Ez a led vibrálás attól is lehet, hogy PWM-mel van meghajtva :)

Előzmény: Tico-Tico (73925)
taormina001 Creative Commons License 2017.02.05 0 0 73935

Köszönöm az ötletet; ez tényleg az évszázad businese lenne; valakinek fölajánlani a döglött lámpát a lakásjavításért cserébe;-)

Előzmény: Tico-Tico (73924)
taormina001 Creative Commons License 2017.02.05 0 0 73934

Köszönöm, utánanézek!

Előzmény: Jahno (73921)
taormina001 Creative Commons License 2017.02.05 -1 0 73933

Te meg ki a f. vagy?

Mr. se olvas, se ír?

Előzmény: cosalf (73930)
King_of_Giants Creative Commons License 2017.02.05 -1 0 73932

Lehet hülyébb vagyok nála, de nem jöttem ide nagy pofával leugatni mindenkit, aztán semmi nem történt

Volt neked egy beszólásod hetekkel/hónapokkal korábban is irányomban, valami olyasmi hogy "részeg vagy?"

Mindezekre írok neked egy

***erősen moderált kommentet***

Előzmény: cosalf (73931)
cosalf Creative Commons License 2017.02.05 -1 1 73931

Te!

Vannak problémák a "nagyszájú szabolcsi kollégával", de így távolból ki merem jelenteni, te messze hülyébb vagy nála.

Előzmény: King_of_Giants (73926)
cosalf Creative Commons License 2017.02.05 -2 2 73930

Én azon csodálkozom, hogy eddig még senki nem zavart el a picsába.

Ködösítesz folyamatosan, ingyen akarsz mindent. Amikor ide bejelentkeztél akkor kellett volna elzavarni. Nem követtem minden beírásodat.

De az elején, amikor kb. ilyet írtál, az nem lényeges, hogy a szomszédos garázsból megtáplált dugaljról fogyasztasz (azt más fizeti, ezt én írom), az nem probléma, akkor kellett volna elgondolkodnia az itt tanácsokat adóknak. 

Ingyen akarsz megcsináltatni mindent, de másnál bontsanak, mást zaklassanak.  

Előzmény: taormina001 (73915)
C20NE Creative Commons License 2017.02.04 0 0 73929

Van egy topic ahol pont ilyenekkel foglalkoznak és az ott lakók tudják ezekre a választ!

http://forum.index.hu/Topic/showTopicList?t=9217754&la=142709384

Előzmény: taormina001 (73914)
Tico-Tico Creative Commons License 2017.02.04 0 0 73928

:)

Ismerem a módit, anno mi is eljátszottuk...

Előzmény: Dreamer (73927)
Dreamer Creative Commons License 2017.02.04 0 1 73927

Mondok neked egy "mocskos" peldat. 13 evig mobilokat javitottam. Tobb esetben volt olyan, hogy az ugyfel bemutatott egy "velt" problemat. Bevittem a mobilt a muhelybe, megettem egy almat (nem latszott a muvelet), fujtam kettot harmat a kompresszorral, es kb 6-8 perc utan visszavittem az "erintetlen" mobilt. 98%- ban a tulajok maguk is elismertek hogy javitas utan jo lett a mobil. Az emberi elme mar csak ilyen...

Előzmény: Tico-Tico (73925)
King_of_Giants Creative Commons License 2017.02.04 0 0 73926

Korábban ajánlkozott egy nagyszájú szabolcsi kolléga. Nem  jött össze a +egyezés?

Előzmény: taormina001 (73915)
Tico-Tico Creative Commons License 2017.02.04 0 0 73925

Egyszerűen érzem, hogy valami nem stimmel az adott lámpával, de nem tudom mi. Ránézek fényképezővel, webkamerával stb, és látszik tisztán, hogy vibrál. A másik lámpa alatt nincs ilyen érzésem, ránézek ugyanazzal az eszközzel, és nincs meg az az effekt a kijelzőn. Megvan a visszaigazolás.

A lámpa jellemzően fent van magasban, és nem szokás szétszedni, a boltban is csak be lehet kapcsolni -talán-  de szétszedni nem.

Majd felteszem a vibrálósat elrettentő példának, s ha gondolod nekieshetünk upgrédelni.

Előzmény: Dreamer (73900)
Tico-Tico Creative Commons License 2017.02.04 0 0 73924

Köszi, hogy visszalinkelted :) Épp írni akartam, a pár nappal korábbi hsz-em pont témábavágó.

Amúfy Taormina helyében én vennék egy vadi új lámpát ezt meg felajánlanám annak aki megoldja a lakássztorit. Ha most ennek a projektnek IS belekezdene... :)))

Jahno Creative Commons License 2017.02.04 0 0 73923

Szemnek határeset, erre az egyre azért kíváncsi lennék, hogy ha már az állatok látják egy részét, akkor minket hány száz vagy ezer év alatt igazít ehhez az evolúció? Az, hogy a spektrumnak nincs alja? Nabumm, nem barnulni akarok, hanem látni :-)

Előzmény: cucu (73922)
cucu Creative Commons License 2017.02.04 0 0 73922

Érdekes lehet, mert növénynek kell olyan fajta fény, amit olcsón nem állítanak elő LEDes technológiával.

Olyannyira, hogy ez a mostani még az emberi szemnek sem jó...

Jahno Creative Commons License 2017.02.04 0 0 73921

A szín az egy dolog, de akármitől vagy bármitől is függ. Gondolom többek közt a növénytől :-D Lásd specifikusan a dokumentációját, de akkor azért 2 fajta LED, mert kevert fény. Érdekes lehet, mert növénynek kell olyan fajta fény, amit olcsón nem állítanak elő LEDes technológiával.

Ebben itt egy rövid összefoglaló, hogy mi a fény, mire jó, milyen hullámhossz és a növény miért pont azt hasznosítja:

http://www.exkalapalatt.com/2015/06/26/lampak-kender-termeszteshez/

cucu Creative Commons License 2017.02.04 0 0 73920

Szóval -szerintem- ezt itt kéne valahol feltenned:

http://forum.index.hu/Topic/showTopicList?t=9222753

Előzmény: taormina001 (73918)
cucu Creative Commons License 2017.02.04 0 0 73919

Nem! Pont fordítva!

Amit kérdeztél a növényekkel kapcsolatban, az egy nagyon bonyolult kérdés!

Előzmény: taormina001 (73918)
taormina001 Creative Commons License 2017.02.04 0 0 73918

És? Mi ebböl a tanulság?

Hogy a hülye is tudja, hogyan kell használni egy növénylámpáT?

Előzmény: cucu (73916)
cucu Creative Commons License 2017.02.04 0 0 73917

Mindig a ráfordított idő számít, (nálam) mert az alkatrészt így-vagy úgy, de pótolni lehet.

Előzmény: C20NE (73911)
cucu Creative Commons License 2017.02.04 0 0 73916

Mindenféle szine meg fényereje van, de én eddig nem használtam növénylámpát. Hogy van ez? Mitöl függ, hogy milyen növénynek milyen színü, milyen erös és hány óra fényre van szüksége?

A múltkor azt kérdezte tőlem egy anyuka az iskolában, hogy melyik a 74-es terem...

Mit lehet erre válaszolni? Hát amelyiken egy hetes és egy négyes van...

taormina001 Creative Commons License 2017.02.04 0 0 73915

Nem oldódott meg egyébként a delejes fürdöszobakö esete sem, csak már szégyelltelek szerencséltetni benneteket ezzel a psychothrillerrel. De továbbra is szeretettel várom kiváló szakértök jelentkezését.

Közben sikerült mobilizálni ugyan a közös képviselöt, aki azonban szemlátomást a nyakunkba zúdított valami félnótás, fogalmatlan hajléktalant. Harmadik nekifutásra sikerült is kiszállnia a helyszínre, azonban az ott lakó igen türelmes, rugalmas, együttmüködö bérlö, (aki egyébként nyár óta türi, a bármikor felléphetö áramütést), arról számolt be, hogy annyira büdös volt az illetö, hogy képtelen volt a közelében maradni. De nem csak ez a probléma vele, hanem nagyon úgy tünik, ö sem találja igazán a probléma okát. Vaktában találgat és hülyeségeket mond, amit senki se ért igazán:

A lakó ezt írta:

"Amit felfogtam, hogy a külső strangnál mindkét irányban műanyag csövek vannak, és meg kell találnia, hogy honnantól fém a vezeték. Bent a kapcsolótáblánál talált rossz kötést, és nem értette (én sem), hogy miért a bojlerből jön ki a fürdőszobai konnektor."

Meginterviewoltam azt a villanyszerelöt, aki kiépítette a Fi relét, meg a EPH-t, ezt válaszolta:

"A boylerhez külön vezeték lett víve kábelcsatornában. A konektronak is külön vezeték lett vezetve, ez hülyeség!"

Az EPH-ról is megkérdeztem, arra azt mondta, hogy mindent mindennel összekötött: villany, víz, gázcsöveket.

taormina001 Creative Commons License 2017.02.04 0 0 73914

Micsoda korszakalkotó ötlet! Eddig nem gondoltam rá, hogy arra használjam, de ezesetben mindenképp szeretném megjavítani! Tudsz valakit? Már csak el kell juttatnom valahogy Magyarországra.

Mindenféle szine meg fényereje van, de én eddig nem használtam növénylámpát. Hogy van ez? Mitöl függ, hogy milyen növénynek milyen színü, milyen erös és hány óra fényre van szüksége?

Előzmény: C20NE (73910)
taormina001 Creative Commons License 2017.02.04 0 0 73913

Biztos emlékszel rá, hogy tele vagyok müszerész ismerösökkel...:-(

Előzmény: C20NE (73905)
taormina001 Creative Commons License 2017.02.04 0 0 73912

Ezen kívül már csak ez a kép van:

C20NE Creative Commons License 2017.02.04 0 1 73911

Biztos velem van a baj, de ezeket simán javítom bontott PC-táp alkatrészekből, alaplapokról lebányászott FET-ekkel, kondikkal. Igen ritkán adok érte pénzt, de valahogy sajnálom őket. És igen ritkán megy tönkre minden, max kondikat és a lekonyult kapcsolóelemet szokott kelleni cserélni, a vezérlő nagyon ritkán megy tönkre.

Nem vitatom, hogy amúgy ha a munkám is beleszámolom igazatok van, de ha jó áron akarod 60 nap mire megjön Kínából és addigra már ki kell ültetni a palántákat :-)

Előzmény: cucu (73907)
C20NE Creative Commons License 2017.02.04 0 0 73910

Valószínűleg növénynevelő lámpa ahol kevert spektrum kell!

Előzmény: Teaway (73906)
tfe_tng Creative Commons License 2017.02.04 0 0 73909

gondolom ketfele szinhomersekletet tud a lampa.

Előzmény: Teaway (73906)
Jahno Creative Commons License 2017.02.04 0 1 73908

Igen, csak ezek azok, hogy 1.5 óra meló után jön rá az ember, hogy még más baja is akad, ésvagy. Lehet sírni, hogy termeljük a szemetet, meg fogyasztói társadalom, de tipikusan nem éri meg szopni vele, hanem 5ezresért venni kell egyet a közértben, ami még lehet jobb is lesz.

cucu Creative Commons License 2017.02.04 0 0 73907

Értéktől függően dönteném el, hogy érdemes-e foglalkozni vele.

Így elsőre nem érdemes. A fojtótekercsekre pedig vigyázni kell, nehogy letörjön a teteje.

Teaway Creative Commons License 2017.02.04 0 0