Keresés

Részletes keresés

plumigeralis Creative Commons License 19 órája 0 0 17607

Sziasztok!

Én is gratulálok Péternek a morsei-hez!

A Pasiphila-ügyhöz még annyit, hogy az Őrségben már előfordulhat a harmadik, legkevésbé ismert fajuk is: a debiliata. (A Múzeumban nincs őrségi példány, de máshol lehet.) Azok az egyedek gyanúsak, amelyeknél a világos keresztvonal mentén markáns fekete pettyek ülnek az ereken (Lathonia példánya is ilyen), de biztosat csak feszített lepke kézbevétele után lehetne mondani.

Üdv:

Balázs

Előzmény: lathonia (17590)
hieracium Creative Commons License 1 napja 0 0 17606

Sziasztok!

A fontosabbik bejelentéssel kezdem.

Ma beszéltem a barátommal Laszlo Kleinnel, aki most  Aggteleken van. Tegnap, azaz 20.-án látta az első L populit, mégpedig az Aggteleki kemping területén, majd még kettőt a kemping melletti völgyben. A hely a Tohonya völgytől kb 4-5 km távolságban van (légvonalban persze). Szóval a héten menni kell, aki látni akarja a populit! A sajóládi erdőben legalább 50 E maturnát látott, a hímek már kicsit kopottak voltak.

Más:

Én is láttam maturnákat, ott, ahol nem is vártam: Bikácson, Kistápé mellett. Ugyanitt több zöldes gyöngyházlepke (A pandora) is repült, mind a hímek, mind a nőstények (a képen egy nőstény) egészen frissek voltak. Ugyancsak repültek az A iliák és találkoztam egy L celtissel is

Üdv: Péter

-FRIPP- Creative Commons License 3 napja 0 0 17605

Szia.

Biztosan igazad van , valószínűleg nem voltam elég figyelmes eddig bár a Hór-völgyet rendszeresen látogatom.

Mindenesetre nagyon örültem a találkozásnak , ez a lepke számomra sokkal izgalmasabb mint a kisebb testvére.

Sok képet sikerült készítenem róla.

Erről jut eszembe : érdemes az embernek néha végigböngésznie a régebbi (évekkel ezelőtti) felvételeit mert nemrég pl. találtam egy gyengén sikerült fotót , még 2012-ből amin épp egy felröppenő Keleti gyöngyházlepkét fedeztem fel , holott ezt a fajt eddig még hiánylistán szerepeltettem.

Most már erősebb késztetést érzek arra hogy legyen normális fotóm is róla , na majd júliusban becserkészem.

Előzmény: Razor03 (17604)
Razor03 Creative Commons License 3 napja 0 0 17604

Szia!

A Hór-völgyben is sok van... a Suba-lyuk környékén - minden évben.

Én Mátrafüreden láttam eddig a legtöbbet, lakott területen is ott vannak... mert a tápnövényét ültetik ezzel elősegítve a faj szaporodását.

Előzmény: -FRIPP- (17603)
-FRIPP- Creative Commons License 4 napja 0 0 17603

Üdv.

Kosbor vadászatnak indult aztán ilyen meglepetés lett belőle.

Egy mindössze ~ 30x60 méteres területen minimum 20 példány N.rivularis hintázott a levegőben.

Ezzel a fajjal először találkoztam fennállásom óta a Bükkben , ráadásul ennyivel.

Megfigyelhettem a párzásukat is , elég hosszasan.

Mindez tehát a mai napon a Bükkben , Felsőtárkány mellett a Vasbánya-tető közelében.

Bebizonyosodott hogy mennyire lokálisan megtalálható lepke ez , egész nap nem találtam nyomát sem máshol.

ldini Creative Commons License 6 napja 0 0 17602

Sziasztok!

Szeretnék csatlakozni a jó fajok megfigyelőihez :) Azok kedvéért, akik nem fészbúkoznak, ide is felteszem telefonnal készült képeimet. Tegnap Csányoszró mellett ellenőriztünk ragadozófészkeket, hogy a tervezett erdészeti munkákat mikor kezdhetik a gazdálkodók. Legnagyobb meglepetésemre és megelégedésemre - életemben először - összefutottam sápadt szemeslepkékkel, ráadásul nem is egy repült az erdőben és a nyiladékokon. Rajtuk kívül sok díszes tarkalepke is megörvendeztetett.

Üdv: Dini

Xanthomelas Creative Commons License 6 napja 0 0 17601

Kedves Péter!

Gratulálok, most már tényleg meg vagyok győzve a morsei előfordulását illetően! Összevetettem a fotódat a Natura 2000 könyvben publikált, Németh Lajos által készített képekkel és nemcsak a szárny alakja, hanem a szürke behintés elrendezése is stimmel.

Talán egyszer a lycaon is újra előkerül...

Üdv: Tamás

Előzmény: hieracium (17597)
hieracium Creative Commons License 2018.05.16 0 0 17600

Szia Zoli!

Igen abszolúte igazad van. A hím fakó boglárka (C. decolorata) tipikus: világoskék, a sötét szegélyből az erek mentén sötét csík húzódik befelé és ami a palakéken (C. alcetas) biztosan nincs, a sejtvégi sötét folt.

Mindezt csak a többiek okulása végett írtam.

Sajnos az utóbbi időben nem sikerült ilyen szép nyitott szárnyút fotóznom.

Előzmény: Saladiense (17598)
hieracium Creative Commons License 2018.05.16 0 0 17599

A hernyód: Eriogaster lanestris,  a következő moly: Olethreutes arcuella , a harmadik Crambidae moly: nagy valószínűséggel Ecpyrrhorhoe rubiginalis.

Előzmény: K_Kristof (17596)
Saladiense Creative Commons License 2018.05.16 0 0 17598

Szia!

A palakéknek írt boglárkád egy tipikus megjelenésű fakó boglárka.

Előzmény: Thecla (17594)
hieracium Creative Commons License 2018.05.15 0 0 17597

Szia Tamás!

A tölgyfaszenderből nagy képgyüjteményem ven (2005-ig visszamenőleg - igaz, hogy mind lámpára jött, nem úgy mint Neked). A legtöbb kép júniusi, a legkésőbbi 2010 július 10. A legkorábbiak: 2009 V 13, 2005 V 23, 2015 V 20. Az idei: 2018 V. 10.

Tegnap  a barátommal a Teresztenyei fennsíkon bóklásztunk. a két busával együtt 31 nappali lepkefajt észleltünk!!! Ott is rajzott a P dorylas, több szép frissen kelt példányt is láttunk:

A hegyi réteken a P. argus, argyrognomon, P. icarus. C. semiargus. G alexis mellett még 3 boglárka volt érdekes. Elég sok P. thersites volt:

Két hím M ariont lárttunk, de csak az egyikről sikerült egy távoli fotót késztíteni:

Egy helyen meglepően sok C. osiris volt (még így "tömegesen" nem láttam őket):

Sajnos a Melitaea ornaták már mind kopottak voltak (ezen jól látszik a jellegzetes szegélyfoltsor:

Zavarta a megfigyelésüket, hogy M phoebék, M athaliák, M. cinxiák is nagyobb számban röpködtek. Sok friss M didyma volt:

És hát a lényeg. Sok fehérlepke volt, egy-egy P. napi, több. A cardamines, elég sok C. hyale, sok L sinapis. Egy erdőszéli tisztáson a sinapistól eltérő röptű, valamivel nagyobb fehérlepkét pillantottam meg. Nagyon kevéssé akart leülni, egyik "sikeresebb" fotót mellékelem:

Mind az élőhelye, mind a röpte, mind a szárnycsúcsa alapján: L. morsei. Persze nem fogtam meg, nem géneztem, de szerintem ez L. morsei. Nem sokkal később egy másik hasonló méretű és röptű lepke is megjelent, de ez egyáltalán nem akart modellt ülni.

Pár évvel ezelőtt, ettől a helytől kb 3-400 méterre fotóztam egy L. morseit. Tavaly bejárva nagy területet, nem sikerült egyet sem látni.

Szóval a morsei megvan, nem veszett ki!

Hasonló szép kalandokat mindannyiótoknak.

Előzmény: apollinus (17593)
K_Kristof Creative Commons License 2018.05.15 0 0 17596

Üdv,

nemrég találtam ezt a fórumot és szeretnék segítséget kérni némi azonosításban:

A következőket láttam a napokban, Érden:

1.

2.

3.

Sajna ezek az oldalak nem segítettek ki, pedig általában kisakkozom belőlük:

http://www.macrolepidoptera.hu/

http://jasius.hu/lepidopterology/index.html

Razor03 Creative Commons License 2018.05.15 0 0 17595

Egy Pasiphila chloerata vagy rectangulata lesz, biztosat csak genezéssel lehet rá mondani.

Thecla Creative Commons License 2018.05.14 0 0 17594

Sziasztok!

Számunkra nagyon érdekes voltak az utolsó hetek, mert az idén először lehetünk Magyarlukafán májusban.

Ezért láttuk először a kis apollólepkét és meglepő volt nekünk, hogy helyenként sok repül itt a Zselicben. (Gyakori a keltike, sőt áprilisban mindig sok van a kertünkben is.)

Nagy öröm volt is (június) 2014 óta újra díszes tarkólepkét látni két különböző helyen.

Amint látom itt a fórumon az idén jól megy nekik. (Antiopa, hihetetlen szépek a fényképeid, mint mindig.)

Még néhány lepkét, amit láttunk május 8 és 9-én :

aprószemes, ezüstos és palakék boglárka

Nagy tarkalepke, tüzes tarkalepke és kis gyöngházlepke

Kis tűzlepke, barna tűzlepke és vörös szemeslepke

Kis busalepke és cigánylepke

Nagy rókalepke már nem volt, de a hernyója igen:

Az előző nap (7-én) mentünk Pécsre és ott láttunk a belváros kellős közepén... egy csőrös lepkét (a Széchenyi téren).

Április 27-én volt sok kockás lepke és akkor készült ez a két kép ami illusztrál egy különös különbséget a hím és a nőstény között. A nősténynek van 6 „működőképes” lába, a hímnek pedig csak négy.

Már volt sok kisfehérsávos lepke is.

Ui.

Vettük Belgiumban a „Nappali lepkéink” könyvet (rendeltük, nem akartunk várni, hogy Magyarországon lennénk) . Gratulálok mindenkinek, aki hozzájárult. Nagyon, nagyon jó.

apollinus Creative Commons License 2018.05.14 0 0 17593

Szia Péter!

A bolondos májusi nyár margójára néhány adalék, 10.-én Telkiben láttam rivularis-t, aznap Perbál közelében pedig egy ilia-t és dispar-t, utóbbi azóta sokfelé beindult.

Most indul a P. dorylas és a Pyrgus carthami, utóbbi egy átlagos évben is ilyenkor szokott.

Ami viszont szintén az extremitások körébe tartozik az a mai Marumba quercus, rendszerint június 10.-e után szoktam észlelni.

üdv: Tamás

Előzmény: hieracium (17588)
Zolcsi67 Creative Commons License 2018.05.14 0 0 17592

Ugyanilyen szállt be hozzánk is tegnap este, a kép még a memóriakártyán pihen. Én is segítséget szerettem volna kérni a határozásban :-)

Xanthomelas Creative Commons License 2018.05.13 0 0 17591

Sziasztok!

Bakonygyepesen is tömeges a maturna és a mnemosyne, bőven van még jó álapotú aurinia, megjelent a Satyrium pruni és ha jól emlékszem első alkalommal került ma elő a Neptis sappho.

Tamás

Előzmény: antiopa (17589)
lathonia Creative Commons License 2018.05.13 0 0 17590

Sziasztok! Lenne valakinek elképzelése, hogy melyik araszoló lehet a képen? Üdv. Kati

antiopa Creative Commons License 2018.05.13 0 0 17589

Sziasztok!

Néhány éve már,hogy nem vizsgáltuk a Vérteskozmai Fáni-völgy Euphydryas maturna-díszes tarkalepke állományát.Tegnap 2018.05.12. sem túl nagy reményekkel indultunk,bár az idei rajzás információi alapján az egyedszámok tekintetében azért derűlátóak voltunk.Örömmel jelenthetem,hogy szép számú állományt találtunk,jóval harminc egyed felett,melyek egyelőre hímek.Mellékelek néhány fotót a fáni maturnákról,remek napunk volt.

Délután biatorbágyon vizsgálódtunk,valamikor nedves kaszálórét volt,sajnos a mélyebben fekvő,már-már lápos biotópokat rendszeresen betárcsázzák,ezáltal kiszárad.Ez meg is látszik a lepkefauna összetételében is a korábbi nagyszámú tűzlepke fajok mára visszahúzódtak,elhagyták korábbi tenyészhelyüket.

Hosszas keresgélés után előkerültek a nagy tűzlepke egyedei,közvetlen a patakmedert övező nedves részeken repülnek a lepkék.A jó hír,hogy egy számunkra új helyen találtunk nagy tömegben farkasalmát,innen szép egyedszámmal került elő a lepke,melynek,már petéit és lárváit is megtaláltuk. Néhány fótó az itt megtalált fajokról:

Üdv! Antiopa

hieracium Creative Commons License 2018.05.13 0 0 17588

Sziasztok!

Tegnap, azaz szombaton, megjelent a kertünkben az első Neptis rivularis. Korábban inkább június első hetében jelent(ek) meg, de néhány évben már május végén (pl. 2009-ben május 21-én, vagy 2011-ben és 2012-ben méjus 29-én).

Ez mindenképpen korai adat, a bolondos májusi nyárnak köszönhető.

Ximinez Creative Commons License 2018.05.09 0 0 17587

Belső-Somogy, jó vizes égeresek. Negyedik éve botanizálok a közvetlen környéken, de nem akadtam még keltikére a mnemosyne-előfordulás kb. kilométeres körzetében. Mondjuk ilyen szempontból nyereség, mert akkor ez tulajdonképpen keltike-adat is :)

Előzmény: jasius (17586)
jasius Creative Commons License 2018.05.09 0 0 17586

Elég kizártnak tartom, hogy más növényen fejlődne. Miért valószínűtlen, hogy lenne arrafelé keltike? Milyen terület ez? Ha nincs is keltike, akkor is el tudnak jutni elég messzire a kelési helyüktől, főleg ebben az évben, amikor nagyon nagy számban mutatkoznak. Az, hogy frissnek tűnő, hibátlan példány nem sokat jelent, mivel nehezen kopnak meg.

Előzmény: Ximinez (17585)
Ximinez Creative Commons License 2018.05.08 0 0 17585

Óvatosan kérdem meg ... Létezhet-e, hogy a kis apolló nem csupán keltike-fajokon fejlődik ki? Olyan helyen futottam vele össze, ahol eléggé valószínűtlen bármelyik keltike előfordulása. Frissen keltnek tűnő, hibátlan példány volt, nem hiszem, hogy a hétvégi vihar sodorta volna ide messziről.

Corvus corone cornix Creative Commons License 2018.05.07 0 0 17584

Szia Topoly!

A beállításokat próbáljuk ellesni Tamástól, aki sokat segített is a döntésben és nagyon jó képeket készít (https://www.flickr.com/photos/nestom/albums).

Jó, hogy a képeknél megtekintető, milyen blende nyílással, expozíciós idővel és filmérzékenységgel készültek. Egyenlőre a lenti képek úgy készültek, hogy a nejem simán macro üzemmódra tette a gépet. Legközelebb saját beállítással próbálkozik (a fórumon b.szisz).

Én meg megöröklöm a Panasonic bridge gépet.

Amíg ő lepkékre "vadászott", én addig kényelmesen lefotóztam egy beazonosítatlan hernyót.

:-)

Üdv, Szilárd

Előzmény: topoly (17582)
Corvus corone cornix Creative Commons License 2018.05.07 0 0 17583

Szia Balázs!

Köszönjük!

Üdv, Szilvi & Szilárd

Előzmény: plumigeralis (17577)
topoly Creative Commons License 2018.05.07 0 0 17582

Nem szólhatunk semmit, tényleg vettél ojjektívet:) A lepkék egy része nehezen enged közel, azokra jobb egy 70-200, amikor meg közel enged, a fényerős makróoptika kicsi mélységélessége ad helyezkedési feladványt. A képek alapján jól boldogultál:)

Előzmény: Corvus corone cornix (17576)
BálintZsolt Creative Commons License 2018.05.07 0 0 17581

A Pillangóvilág folytatása megjelent!Őszre készen lesz az amerikai kötet is.

http://buki-konyv.hu/hu/webshop/pillangovilag-az-ausztraliai-foldreszen-es-azsia-tropusi-videkein/10438/

Joseph Great Creative Commons License 2018.05.07 0 0 17580

Inkább tűnik rókalepkének.

Előzmény: plumigeralis (17578)
annyi baj legyen Creative Commons License 2018.05.07 0 0 17579

Kis apollóval tegnap a Hajag is tele volt, ennyit még sosem láttam, pedig a délelőtti szélben azt hittem, semmi nem fog repülni.

Előzmény: accipiter brevipes (17569)
plumigeralis Creative Commons License 2018.05.06 0 0 17578

Sziasztok!

A szakadt példány szerintem Issoria lathonia, mert feltűnően sötét a töve.

Balázs

Előzmény: Zolcsi67 (17573)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!