Keresés

Részletes keresés

apollinus Creative Commons License 1 napja 0 0 17504

Szia Dini!

1. Acronicta rumicis - sóska-szigonyosbagoly

2. Acronicta alni - éger-szigonyosbagoly

3. Euclidia glyphica - közönséges nappalibagoly

üdv: Tamás

Előzmény: ldini (17503)
ldini Creative Commons License 1 napja 0 0 17503

Sziasztok!

Ismerősöm kérdése, hogy milyen fajok láthatók a képeken, ezekre nem tudtam válaszolni. Segítenétek?

Előre is köszönöm!

Üdv: Dini

BálintZsolt Creative Commons License 2018.01.13 0 0 17502

A szerecsen biztosan nem Alberganus, annak a fekete foltjaiban apró fehér vagy sárgás pupillák díszlenek. És nagyobb is, kb. Medusa, vagy akár Aethiops nagyságú. Szerintem inkább Sudetica, az ilyen kicsi, és kerekszárnyú. A boglárka meg nem Osiris, hanem Semiargus. A szárny felszínén a kék között nagyon sok a fekete pikkely. Meg a fekete szegély is igen határozott, az Osiris szegélyéhez képest túl vastag. A méret nem számít. Idén a Gyimesekben június közepén nagyon sok helyütt láttam Ozirisz boglárkát, és ami feltűnt: a példányok különösen nagyok. Akkorák voltak, mint az ottani Aprószemes boglárkák (Cyaniris semiargus).

Előzmény: Ringlet2 (17482)
hieracium Creative Commons License 2018.01.11 0 0 17501

Sziasztok!

Bizony nemcsak a lepkék ébredeznek, hanem a virágok is. Ime a téltemetők a Normafánál (igaz, hogy most éppen szitál a köd):

Üdv: P.

villosa Creative Commons License 2018.01.10 0 0 17500

Köszönöm szépen!

Előzmény: jasius (17498)
Xanthomelas Creative Commons License 2018.01.09 0 0 17499

Szia Tamás!

Irigyellek, mert hétvégén én is mindkét nap kint voltam, +13-14 fokban januári megfigyeléseket remélve, de hiába, csak legyek és néhány poszméh repült. 

Üdv: Tamás

Előzmény: apollinus (17496)
jasius Creative Commons License 2018.01.09 0 0 17498

Gyapjaslepke (Lymantria dispar).

Előzmény: villosa (17497)
villosa Creative Commons License 2018.01.09 0 0 17497

Sziasztok!
Ez melyik lehet?

apollinus Creative Commons License 2018.01.07 0 0 17496

Sziasztok!

Az utóbbi napok enyhesége és némi napsütés elő is csalt néhány áttelelő lepkét a Budai-hegységben, tegnap egy csőrőslepkét és egy c-betűs lepkét figyeltem meg röptében, ma pedig 4-5 példány Atalanta-lepke került szem elé, utóbbi fajról fotó is készült. 

Üdv: Tamás

Acherontia atropos Creative Commons License 2018.01.06 0 0 17495

Sziasztok! Nagyon rég nem láttam lepkét viszont ma jött az ablakhoz egy (szerintem)vörhenyes télibagoly!!!😃

lepkés Creative Commons License 2018.01.02 0 0 17494
Előzmény: jasius (17490)
jasius Creative Commons License 2017.12.31 0 0 17493

Szia!

Köszönöm szépen.

Üdv: Jasius

Előzmény: Razor03 (17491)
Razor03 Creative Commons License 2017.12.31 0 0 17492

Egyébként BUÉK Minden Kedves Fórumozónak! :-))

Lepkékben, jó fajokban gazdag Új Esztendőt! :-D

Razor03 Creative Commons License 2017.12.31 0 0 17491

Szia Ádám!

Ez egy jó faj, főként felétek... Eilicrinia trinotata (araszoló). A cordiaria testvérfaja. A nyári nemzedék okkersárga (itt is megfigyelhető a szezonális kétalakúság úgy mint a cordiaria esetében).

Felénk minden évben, több példány is mutatkozik, északi elterjedési határa Szlovákia.

Itt bővebben:

http://epa.oszk.hu/01900/01957/00010/pdf/EPA01957_eactanat_2014_7_033-076.pdf

Üdv. Pisti

Előzmény: jasius (17490)
jasius Creative Commons License 2017.12.30 0 0 17490

Sziasztok!

Tudtok segíteni ezzel a fajjal? Még régen Laspeyria flexula-nak határoztam, de látom, hogy nem az. A kép 2011. 05. 21-én készült Biatorbágyon patak mellett.

Ringlet2 Creative Commons License 2017.12.27 0 0 17489

Kedves Péter, Tamás, Ádám!

Köszönöm a hozzászólásaitokat és a segítségeteket.

A Pyrgusról és az Erebia-ról sajnos nincs fonák kép.

A Cupidokhoz még annyit, hogy volt minimus is, csak annak nem tettem fel a képét, mert abból itthon is van sok, és gondoltam nem annyira érdekes.

Üdv.

Gyöngyi

Előzmény: hieracium (17487)
jasius Creative Commons License 2017.12.26 0 0 17488

Sziasztok!

Jobban megnéztem és tényleg C. semiargus, ahogy Péter mondja. És ebből gondolom: a C. osiris hátulsó szárnyának fonákján a pontsor felülről második pontja vagy hiányzik vagy inkább a szárnytő felé helyezkedik el, míg a C. semiargusnál ez vagy a legfelső pont alatt van vagy inkább a szárny szegélye felé helyezkedik el.

Előzmény: hieracium (17487)
hieracium Creative Commons License 2017.12.26 0 0 17487

Sziasztok!

A osiris probléma tényleg érdekes. Én is sokat gondolkodtam ezen.

Nekem egy 1993-as keltezésű 'checklist' van a birtokomban (Huemer, Tharmann: Die Schmetterlinge Österreichs). Ebben tartományokra lebontva adják meg az egyes fajok előfordulását. A C. minimus mindegyikben előfordul, akárcsak az argiades. Az alcetas nem fordul elő (Dél-Tirolban és Felső-Ausztriában vannak bizonytalan adatai), a decoloratus sokfelé előfordul, de éppen Karintiában és Kelet-Tirolban nem. Az osiris szintén nincs ezekben a tartományokban csak Alsó-Ausztriában, Bécs környékén és Burgenlandban.

A fotó alapján azonban csak két faj jöhet szóba a minimus és az osiris. Igaz, hogy pontsorai inkább minimusra utalnak - dehát tudjuk, hogy ezek kevéssé megbízható jelek. Ugyanakkor az hímek kék felszíne biztosan elkülöníti az osirist. Márpedig ennek a lepkének a felszíne kék.

Az osiris egyébként előfordul a magas hegyekben, pl. a Balkánon 2800 m-ig hatol fel (míg a minimus csak 1800-ig - Tshikolovets szerint).

Lehet találgatni. Azt gondolom, hogy a legvalószínűbb, hogy Cyaniris semiargus, ami ugyan valamivel nagyobb, mint az osiris, de engem is megtévesztett egyszer a Tátrában (ezért a határozóban külön kitértem rá!)

Üdv: Péter

Előzmény: Xanthomelas (17486)
Xanthomelas Creative Commons License 2017.12.25 0 0 17486

Sziasztok!

Gyöngyi törpeboglárkájával kapcsolatban egy újabb keletű, Kelet-Tirol lepkéiről írt tanulmányban utánanéztem az osirisnak, de nem szerepel  a listán, ugyanakkor a minimus elterjedt és gyakori. Az is igaz, hogy a Grossglockner keleti oldala és a Hochalpenstrasse már éppen Karintiához tartozik. Szívesen belinkeltem volna, mert nagyon jó kis anyag, de úgy látszik nincs már fent a neten.

Másik: érdekes, hogy az elmúlt kb. 4-5 Karácsony alatt mindig volt minimum 1-2 nap, amikor az ország több pontján elérte a hőmérséklet a +10 fokot. Ezt kihasználva ma a verőfényes időben Csákberény környékén túráztam és egyszercsak egy lepke repült fel előttem! Közelebbről nézve láttam, hogy csőrös, le is fotóztam, de a memóriakártyám úgy tűnik a holtszezonban bedobta a törölközőt és nem mentett el semmit. Ettől függetlenül ez az első december végi megfigyelésem.

Még két enyhe nap várható, úgyhogy aki teheti és unja a holtszezont, keressen áttelelőket, mert jó esély van a velük való találkozásra.

További kellemes Karácsonyt!

Tamás

Előzmény: hieracium (17485)
hieracium Creative Commons License 2017.12.24 0 0 17485

Kedves Gyöngyi!

Nagyon szép lehetett. Magam is évek óta tervezem az utazást, de valahogy eddig nem jött össze.

Csak megerősítem az Ádám által írtakat. Jól figyelted meg, hogy a M asteriának csak egy szegélyvonala van (ez a jellegzetessége). Az Erebia csak saccolható a fonák nélkül - inkább melampus lehet (de így néz ki felülről az epiphron is). Ugyancsak sacc a Pyrgus, vélhetően alveus (de itt is kellene a fonák). Érdekesség, hogy a cynthia nőstényen hiányzik a hátulsó szárnyon a foltsor.

Üdv: Péter

PS. Mindenkinek Boldog Karácsonyt és Újesztendőt kívánok!

Ringlet2 Creative Commons License 2017.12.22 0 0 17484

Szia!

Köszi a megerősítéseket és a határozásokat.

Igen, ez az időpont már lehet, hogy egy kicsit késő volt a cynthia-nak mert már kopottak voltak kicsit, talán előbb jobb lenne pár nappal vagy egy héttel.

Még annyit elfelejtettem írni, hogy a cynthia-k egyértelműen 2000 m fölött voltak, tehát ez a tartomány, de gondolom ez a helyszínből egyértelmű mindenkinek.

Üdv.

Ringlet

Előzmény: jasius (17483)
jasius Creative Commons License 2017.12.21 0 0 17483

Szia!

Szuper anyag! Az E. cynthiát jövőre akár szervezetten valamivel korábban meg lehetne próbálni szép friss példányok reményében.

A Melitaea valóban asteria.

A virágban lévő lárva zengőlégyé.

Az araszoló Psodos quadrifaria.

A gyöngyházlepke Boloria titania.

És a Cupido a méretéből ítélve osiris.

Ringlet2 Creative Commons License 2017.12.21 0 0 17482

Ausztria: folytatás

Láttam szénalepkét is, ezt úgy gondolom Coenonympha gardetta:

1.

és egy tarkalepkét, amit nem tudok biztosra, talán Mellicta asteria?

Volt belőle halványabb és erősebb színű példány is, ha ez egyáltalán egy faj, de szerintem itthon ilyen nem él, mivel a külső szélén a hátsó szárnynak csak 1 fekete szegélycsíkja van, nem 2:

2. 

Ezek a lepkék idáig mind június 26-án voltak, a cynthiak is.

Aztán, városi környezetben, találtam egy hernyót, egy pillangóvirágon. Ez gondolom valami boglárkalepke lehet?

3.Nagyon pici.

És persze akadt olyan is, melyről fogalmam sincs:

4. 

Aztán voltunk még kirándulni a környékben, és találtuk ezt, ami remélem Erebia alberganus:

5.

és ezt pedig nem tudom, leginkább a Boloria dia-hoz hasonlít számomra, de valahogy mégsem az, talán titania?

6. 

És ez pedig egy Cupido szerintem, de nem Cupido minimus, hanem talán osiris?

7.

A növények is szépek voltak, több helyen láttunk kosborokat, volt ahol egy egész mező volt, tárnicsokat, árnikát és turbánliliomot:

Ha van időtök, nézzétek meg, minden helyesbítésnek, kiigazításnak örülök :-)  Főleg ahol kétes, vagy nem tudtam :-)

Üdv. Mindenkinek és Boldog Karácsonyt!

Ringlet (Gyöngyi)

Ringlet2 Creative Commons License 2017.12.21 0 0 17481

Sziasztok!

Egy kis beszámoló: Ausztria

Nyáron egy pár napot Salzburg és a Hohe Tauern környékén töltöttem (nem lepkés célzattal), de mégis volt lehetőség néhány lepkefajt megfigyelni. Íme egy kis beszámoló, az időpont 2017. június 25 - júl.2.

Apolló lepkéknek híre-hamva sem volt, pedig voltunk olyan magasságban, de úgy látszik ebben az időszakban nem repülnek.

Láttam viszont Euphydryas cynthia-t. Fenn a Grossglockner Hochalpenstrasse-n. Ez egy fizetős panoráma út, szerpentin, nagyon hosszú, sok kilátóponttal. Kedvező napos időben nagyon szép a kilátás, ajánlom mindenkinek, habár elég drága, de megéri felmenni (de ne hétvégén, mert nagyon sok a kocsi és a motoros, és nagyon nehéz megállni.) Érdemes reggel menni, akkor egy teljes napot lehet fenn eltölteni. Az első cinthya-t konkrétan a Franz Joseph kilátónál láttam. Ez egy teljesen kiépített kilátó terasz, ahonnan egy sétaösvény (út) vezet a másik teraszhoz a Kőszáli kecskéshez. Ez az egész egy teljesen kiépített hely, és ott az ösvény mellett fél méterre volt egy példány.

Láttunk kőszáli kecskét is ott, és mormotákat is. Aztán átmentünk a szerpentin további részeibe, és tettünk kis sétákat fel a hegyekre (ez elég jól átlátható terep, mivel nincsenek fák). És szintén találtam még egyszerre hármat, egy csokorban.

Elég szelídek voltak, az utolsó képen ez a kettő a hüvelykujjamon van.

A Hochalpenstrasse legelején van egy kis múzeum. Ezt érdemes megnézni, bemutatja az Alpok élővilágát és klimatikus viszonyait. Elég szemléletes. Külön kitérnek a Pieris bryoniae-re, ami itt él, taglalva a szárnya világos-sötét arányát, és hogy ezt hogy hasznosítja.

Láttam busalepkét is, ez vagy Pyrgus serratulae vagy Pyrgus warrenensis. Ezt nem tudom:

Folyt. köv.

Üdv. Ringlet

Katona Gergely Creative Commons License 2017.12.08 0 0 17480

Sziasztok!
2018-ban is lesz Országos Lepkész Találkozó.

Az első hirdetményt itt találjátok:
https://scontent.fbud2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/24852524_1649513645106004_5158664848097907440_n.jpg?oh=d8793283739d958d11c3e63868cef099&oe=5AD2E90C

Üdv:
G.

lathonia Creative Commons License 2017.11.23 0 0 17479

Sziasztok! Nálunk is megfigyelhetők a Ptilophora plumigera- k, a tollas púposszövők.

Nov. 10-én 16 példány, nov. 22-én 7 példány volt este a lepedőn Iváncon.  Üdv. Kati

hieracium Creative Commons License 2017.11.23 0 0 17478

Szia!

Igen, az első  nagy téliaraszoló, a második nagy valószínűséggel kis  téliaraszoló (O brumata), sőt a szárny alakja alapján a harmadik is, de túl kicsi a kép, a színéről nem is beszélve.

Más:

Tegnap a Normafán - a szép idő és a melegfront okán - kiraktam a lámpákat:

jött egy megkésett púposszövő (P plumigera), meg vagy négy A. aceraria. Más nem.

Üdv: P

Előzmény: Zolcsi67 (17476)
Acherontia atropos Creative Commons License 2017.11.21 0 0 17477

Szia! Az első a nagy téliaraszoló.

Zolcsi67 Creative Commons License 2017.11.21 0 0 17476

Mátra alján, falu szélén...három, sajnos nem igazán vérprofi fotó a hétvégéről, Mátraalmásról. Tudnátok segíteni a meghatározásban?

Köszönöm szépen!

Acherontia atropos Creative Commons License 2017.11.19 0 0 17475

Köszönöm!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!