Nem igazán hasonlít az általam látott darázs egyikre sem amit itt mutattatok.
A nők lábait szoktam megnézni, de speciel a darazsak lábát nem kimondottan bámulom, főleg röptükben... :-)
Éppen boltba iparkodtam és a biciklimért mentem a fészerbe mikor előttem a deszkáknál "lebegett", mint ahogy a nagy kék dongók szoktak lyukat keresni a fagerendán. Nagyon nem volt időm nézegetni mert siettem, csak feltűnt, hogy ez nagyon más...
Aránylag nagy feje volt erős rágókkal, nagyobbnak tűnt mint a "hagyományos" lódarázsé. (Minden évben van a birtok környékén lódarázs fészek és száznál többet fognak a gyümölcsfákra rakott darázscsapdák, így abból láttam már párat.) Szinte biztos, hogy ennek amit most láttam a feje volt sárga és a tor, potroh része fekete, A sárga feltűnően élénkebb, narancsosabb volt mint a hazai darazsak "sárgája".
Legközelebb ha meglátom így vagy úgy megfogom, hogy le tudjam fényképezni. Lehet valami új faj támad délről (Csongrád megyében vagyok.)
A napokban a deszka borítású fészer előtt fél-1 méterről láttam egy nagy (legalább 3 cm-es) sárga-fekete darazsat ide-oda "lebegve", mint ami keres valamit. Fészket nem találtam.
Nem a szokásos lódarázs volt, tehát nem keresztsávos, hanem a feje sárga és a potroha fekete (vagy lehet fordítva?)
Kérdésem, hogy nem ez az ázsiai lódarázs? Kell ezt valahová jelenteni?
Én mézbort is készítek belőle. És van, amelyik nagyon jó🙂
Egyébként nagyon érdekes. 10 kmrel arrébb, kilókat mérnek csak nagy méhészek. Nálunk most valami nagyon összeállt. A viharból csak eső jött, 42 mm, sok most kezd el nyílni, komoly pára, csillapodott a szél és van 28-30 fok. 1 hét ilyen idő, és minden tele lesz.
Terv szerint ezen, meg némi aranyvesszőn telelnek. Annyi szirupot kapnak, amin a hivealivot beviszem.
Repce jó volt, akác szinte semmi, annak a nagy része is olajfűz, hárs fantasztikusan finom, de összesen 50 kilót sikerült összeböngészni.
Ez most egy kicsit helyre rakja a költségvetést. Csomó anya cserélve, 6 új család is lett. Téli veszteség kikupálva, atkát is sikerült helyrerakni. Úgyhogy a vége egy pozitív mérleg lesz talán.
Felénk ilyen számokról azok se álmodhatnak, akik egy tábla közepén vannak, de ez mindig is így volt, legtöbb évben nem is pörgetünk napraforgót már csak a kutatás miatt se, de idén valami azért fog csurranni (szerencsére van már szöktetöm hozzá), az idei téli kajájuk is megvan már nekik. Már nem is tudom, mikor etettem utoljára, olyan régen volt, talán 4 éve?
Sajnos, a napraforgóméznek elég rossz a híre, pedig nagyon finom, teába az a legjobb (forralt borba meg a legkevßesbé való a savassága miatt). Sok méhész azt hiszi, hogy nem lehet vele teleltetni, pedug lehet, én évek óta azon teleltetek, az idei az elsö, amikor a mézes fiókjukba jutott repce és akác, facélia, meg talán hárs is.
Amikor minden összeáll, idén először. 30 fok, brutál pára, jó fázisban lévő virág. 2 nap 9 kiló. Előtte másfél het alatt 16 kiló volt. És szerencsére teljesen összevissza vetették a napraforgót, mert van, ami most kezd el nyílni. Két hete azt hittem, hogy ma kezdem a pörgetést. Most meg azt gondolom, h két hét múlva és hordóba is fog kerülni, mert ennyit nem lesz értelme üvegezni. Nem élnék ebből, de hobbinak azért eléggé megterül idén is.
Szevasztok, viaszt mivel lehet hatásosan oldani? Pár régebbi ketyerében a csavarmeneteket viasszal tömítették/rögzítették, és a tisztogatás egy rémálom...
Én ilyen rövid repcevirágzást még nem láttam. Normál esetben legalább három hét, de tavaly pl. 5 hét volt, idén meg kb 10-11 nap volt. Legjobb lesz minél elöbb elfelejteni ezt az évet.
Nálam megmaradt a sárgabarack, ha minden igaz. Az akácot sem temetném egyelőre. Majd minden kiderül, ha virágzik a dió. Ha az viragzik, akkor az akác is.
Nagy az országos veszteség. Barátom szerint idén nagyon komoly méhlopások lesznek.
Én is becsuktam egy párat, sajnos nem voltam sikeres. Egyelőre 16 családdal megyek tovább. De lehet, h 15 marad.
Sorozatban a harmadik év, hogy egy deka cukrot se etettem a méhekkel, kizárólag azt ették/eszik egész évben, amit megtermeltek maguknak. Ez egyfelöl jó, mert élettani szempontból semmi se pótolhatja a valódi mézet a méhek számára, és a keretekben lévö virágporból is megy pörgetés közben veszendöbe, másfelöl rossz, mert azt is mutatja, hogy nem éri meg kipörgetni a mézet, és helyette cukrot eteni, mert drágább a cukor, mint a méz, ha azt nézzük, hogy ugyanannyi beérlelt telelöeleséghez 2x annyi kiló cukor kell, mint méz.
Megjelent Európában az ázsiai eredetű vörös törpeméh, az Apis florea. A faj első európai kolóniáját Máltán fedezték fel a közelmúltban.
„Aggasztó, hogy az Apis floreát Máltán találták meg”
– mondta Dave Goulson, a Sussexi Egyetem biológusprofesszora, aki szerint a vörös törpeméh versenyezni fog az őshonos fajjal a virágpor és a nektár megszerzéséért. Hozzátette, hogy az európai méhpopuláció száma rohamosan csökken, amit felgyorsíthat, hogy az Ázsiában őshonos Apis florea olyan betegségeket is hordozhat, melyekkel szemben nem ellenállóak az európai méhek.
sokat nem segít, ha továbbra is szabadon hozhatják be a rizsszirupból hamisított kínai "méz"-et, amihez aztán 10% európai mézet adnak, hogy így legalizálják EU-s mézként.
Nemrég láttam "porszívós" rajbefogást, ha a környékeden ismersz olyan méhészt, aki ismeri ezt a módszert, akkor őt kéne megkeresned minél előbb, még mielőtt nagyon belaknák az odút. Ha nincs ilyen méhész, akkor marad a türelem, tavaszra valószínűleg kipusztulnak, legalábbis nem hinném, hogy túl tudják élni a telet ekkora ágban.
Sziasztok! Befészkelte magát egy méhcsalád a tető alá, a konyha lambériája felé. Reggel meg semmi nem volt, délben már 1-2 méh az ablakon belül, mert megtalálták a legkisebb rést is. Utána látom, hogy kint hömpölyögnek a tető szélénél. Gyorsan leszilóztam a reseket, de hallom a dübörgésüket. El lehet őket mondjuk kopgással zavarni? Innen egy mehesz sem szedi ki őket, csak tetőbontással. Vagy ki lehet mashogy csalogatni őket?
A repce végét rendesen elvitte a hideg. Két fiók helyett kerek 20 kg volt a gyarapodás mérleg szerint, aminek a felét tudtam kipörgetni. Az akácnak van 5 napja(ebből talán 3 jó is lesz), csütörtökön itt a következő lehülés. Idén sajnos nincsen szerencsénk.
Emlékeim szerint a Kossuth Rádió reggeli gazda műsorában. A mézes bolt, akinek eladok, mondta egyből hogy az jó lesz neki is, mert olcsóbb lesz akkor, ugye?
Nem tudja véletlen valaki, hogy pontosan hol nyilatkozott mostanában a Bross és a miniszter a várható "évszázad legjobb akácméztermésé"-röl? (ideális esetben: linket is pls.) Csak mert amerre én mozgok, ott mindenhol tiszta zöld akácfákat látok, esetleg a tetejükön fehér pamaccsal, nagy ritkán egy-egy szóló fehér fával. Ráadásul, hogy még sz.rabb legyen a helyzet, légvonalban 6-800 m-re tölünk most kezdett virágozni egy 10 ha-os bíbortábla is...