Keresés

Részletes keresés

Kulicz Creative Commons License 1 napja 0 0 21242

Köszönöm a válaszokat, ki fogom idén próbálni.

alfi13 Creative Commons License 2 napja 0 0 21241

Igen nagyon jó szer és hatásos a szőlőmolyokra is. Én inkább az almamolyok ellen szoktam használni és ha eltalálom a permetezés időpontját nagyon hatásos. Tavaly sikerült.

Előzmény: Kulicz (21239)
TINTUS Creative Commons License 2 napja 0 0 21240

Ez hernyókra van , ha jól emlékszem.

Előzmény: Kulicz (21239)
Kulicz Creative Commons License 3 napja 0 0 21239

Dipel bio rovarölővel kapcsolatban van valakinek tapasztalata? Csemegeszőlőben szeretném kipróbálni, főleg molyok ellen. Az ára elég húzós, de vajon hatásos szer?

szicsu1007 Creative Commons License 4 napja 0 0 21238

Értem, köszönöm...

Előzmény: Antisystem (21236)
Silvan Creative Commons License 4 napja 0 0 21237

Nagyon vártam a válaszodat,de én hülyeség jelzővel illettem a Pirimorról leírtakat.Biztos voltam benne, hogy nem hagyod szó nélkül és mindenki számára érthetően elmagyarázod!

Köszönöm!

Előzmény: Antisystem (21236)
Antisystem Creative Commons License 4 napja 0 0 21236

Ez vicces megállapítás, mert ugyanabba a hatástani csoportba tartozik a Pirimor, ahova a Biötvennyóc... (kolinészteráz-gátló karbamát). Az meg mindkettőre igaz, hogy _miután felszívódott a növénybe, utána már_ csak a növényen élősködőket károsítja, a ragadozó rovarokat nem. (de ez igaz pl. a Mospilanra vagy a Calypsora is.)

A diófákon egy időben a Chess 50 WG-t használtam ilyen célból, csak ugye mióta a méhveszélyessége bizonyítást nyert, megszüntették az 5 grammost, és átsorolták II. kat- ba.

A Movento lenne még jó: http://www.farmit.hu/bayer/rovarolo/movento - amivel annyi előrelépés van, hogy már van belőle 100 ml-es is a literesen kívül, de még mindig I. a kategória.

Szóval itt az a baj, hogy a "szelektív" meg az "olcsó" egymást kölcsönösen kizáró fogalmaknak tűnnek. (a Pirimor se olcsó különben) Ami még megpróbálható, az a narancsolaj vagy más növényi(!) olajok, amelyek jobban károsítják a puha kitinvázas tetveket, mint a kemény kitinvázas ragadózóikat.

ÜdV

Előzmény: szicsu1007 (21233)
Flanell Creative Commons License 4 napja 0 0 21235

Hát, én nem értek egyet Alfival.

Nekem az a tapasztalatom, hogy nem nehéz őket eltávolítani felszívódó szerrel.

Actara, aztán 2 hét múlva ismétlés, ennek le kell vinni. Ha nem tudsz hozzájutni, Mospilan is jó.

Egy hozzá nem értő rokon a pajzstetűvel lepett leanderét valami réztartalmú gombaölővel szórta le, mondván, hogy permetet keresett otthon, és csak ezt találta, biztos jó lesz.

Aztán kiderült, hogy én vagyok a hozzá nem értő, mert kiröhögtem, de a pajzstetvek bizony a gombaölőtől is elpusztultak...

Előzmény: levang (21229)
Totya0024 Creative Commons License 4 napja 0 0 21234

Üdv!

Már 2éve alkalmazom a ragacsot a fák törzsén, egérragacs önmagában megmarja a kérget, ezt nem ajánlanám. Lehet kapni 2-5m hosszúságú mindkét felén ragacsos szalagot, ebből szoktam feltekerni a fák törzsére.
Azóta nem kell tetű ellen permeteznem!! Tavaly a cseresznyén láttam júni vége felé pár szemet, de azt a katicák vígan megeszik :))
Arra figyelj, hogy ne tedd túl alacsonyra, mert akkor a szél a földes poros levegőt ráfújja, és használhatatlan lesz idővel.
Felhelyezésnél próbáld sima kéregfelületre helyezni, mert a kis okos hanygák simán felmásznak ha kicsit is van rá esélyük ! :)
Sőt a karókra és egyéb eszközökre is figyelj, mert simán azokon felmászva kikerülik a törzsön lévő "akadályt" :D

Előzmény: hamvasat (21232)
szicsu1007 Creative Commons License 4 napja 0 0 21233

Levéltetű ellen:

Esetleg Pirimor 50 WG (pirimikarb).

but does not affect useful predators such as ladybirds that eat them.

Kissé "pongyola" fordításban:

... de nincs hatással a hasznos ragadozókra, mint pl. katicabogarak, amelyek megeszik őket.

Előzmény: hamvasat (21232)
hamvasat Creative Commons License 5 napja 0 0 21232

Sziasztok!

Meséltem Nektek nyáron, hogy minden évben gondot okoz a kertünkben a levéltetü, de olyan mértékben, hogy nagyon résen kell lennem, 1-2 hét alatt úgy el tudják lepni a növényeket, hogy ki sem látszanak belőle. 2015-ben is gyakorlatilag folyamatos rovarölőzés ment. Ennek az oka, hogy közvetlenül mellettem van két gondozatlan építési telek, ahol olyan gaztenger van, amit imád a tetü, ott is ellepj a gazt. Nyáron azt tanácsoltátok, hogy permetezzem le a területet valami olcsó rovarölővel, pl. cyperkillel. Ezt terveztem, de végül elmaradt sajnos.

Olvasgattam télen mindenfélét összevissza, köztük arról, hogy miért is kell célirányosan a kártevőre támadni és miért nem szabad a hasznos rovarokat is kiirtó folyamatos "vegyi támadásokkal" ostromolni a kertet. 

Oda akarok kilyukadni, hogyha ezt a 2500 m2-es gaztenger otthont ad milliónyi levéltetünek, akkor otthont ad számos hasznos kis jószágnak is. Ha lenne szer, amivel zömmel csak a tetüket irthatnám, akkor a megmaradó hasznos rovarok, amik a tetükkel táplálkoznak, jó szolgálatot tennének a környék gondozott kertjeiben a tetük elleni harcban.

Ha jó a gondolat, akkor kérdezném, hogy van-e lehetőség kifejezetten a levéltetüt támadni? No nem az egyenkénti összeszedegetésre gondoltam :-)

Köszi, üdv: hamvasat

levang Creative Commons License 5 napja 0 0 21231

Köszönöm a választ,

Előzmény: alfi13 (21230)
alfi13 Creative Commons License 5 napja 0 0 21230

Pajzstetü. Nagyon nehéz tőle  megszabadulni. Gondolom lakásban van akkor azt javasolnám próbáld meg lemosni szapanos vízzel. Mivel ilyen kedvező az időjárás ki is teheted a szabadba és ott permetezd le Actara és Vektafid keverékével és ezt kb 10 nap múlva ismételd meg. ha nem tudod kitenni a szabadba akkor a Vektafidal permetezd meg az Actarával meg öntözd be a gyökereket lassan de így is fölszívódik.

Előzmény: levang (21229)
levang Creative Commons License 5 napja 0 0 21229

Üdv, a képen látható élősködők támadták meg a kb 1 éve beoltott citromfánkat, nem tudjuk, hogy ennek hatására-e de egy-két mellékága teljesen leszáradt. Tudtok javasolni ellenszert?

Flanell Creative Commons License 6 napja 0 0 21228

Ilyen pár fokos fagy nem számít, csak mondjuk -7-nél hidegebb. Ez szokta károsítani a rossz nedvkeringésű helyeket.

A Fagél be szokta vonni a felületet, még két év múlva is egy nejlonszerű réteg van ott.

Előzmény: soskajozsef (21227)
soskajozsef Creative Commons License 6 napja 0 0 21227

köszönöm!

Fagéllel kezeltem, de fagy az lehetett simán tavaly még márciusban is, ha jól emlékszem...

Előzmény: Flanell (21222)
szicsu1007 Creative Commons License 2016.02.06 0 0 21226

Egy másik érdekesség, de most Bordóilé+Kén NEO SC. A virágzó kultúrában való alkalmazhatóság tényleg azt jelenti, hogy magára a virágzó gyümölcsfára is permetezhetek (éjszaka:-) ?

szicsu1007 Creative Commons License 2016.02.06 0 0 21225
Előzmény: szicsu1007 (21224)
szicsu1007 Creative Commons License 2016.02.06 0 0 21224

elírták..

No jól nézek ki! Amikor ráleltem a NÉBIH Növényvédő szerek adatbázisára, örültem, hogy végre van egy "biztos" forrásom. Csalódott vagyok.

Közben olvasom a Bordóilé NEO SC-t (ugyanott), és egyik sorában azt írja, hogy csonthéjasoknál teljes vegetációban használható, levélrügypattanástól (BBCH 7) 3 héttel betakarítás előtti állapotig
(BBCH 83).

Majd kissé lentebb csonthéjasra ÉVI=10. Ez nem ellentmondás?

Előzmény: Antisystem (21219)
Balage-81 Creative Commons License 2016.02.06 0 0 21223

Köszönöm!

És a csigatojásokra mi hat és mikor kell kiszórni?

Előzmény: Antisystem (21221)
Flanell Creative Commons License 2016.02.06 0 0 21222

Az elhalt részeket támadta meg a gomba, onnan keni össze a környezetét, nem kell vele törődni, az elevent nem bántja.

Nálam is előfordul, néhol egy látható méretű vékony fekete réteg is van az elhalt csonkon.

Van nekem egy elvágott flakonban kikeverve százéves piros gépzsír hajtóműolajjal, olyan jó híg baracklekvárnak néz ki, mikor olyanom van, a száraz részekre kenek belőle jó vastagon egy kis egycolos ecsetkével. A száraz fa kiszedi belőle az olajat, ott aztán pár évig esélye sincs semmilyen farontó gombának vagy rovarnak. De sima fáradt olaj is megteszi, csak azzal pár évig évente le kell kenni egyszer, hogy eleget feligyon.

(Feltételezés 1. Ha ez tavaly lett lekenve sebkezelővel, mégis így néz ki, akkor a sebkezelő Biocera volt.

Feltételezés 2. Túl korán metszettél, utána még rájött egy nagyobb fagy, azért halt el a háncs ennyire.)

Előzmény: soskajozsef (21217)
Antisystem Creative Commons License 2016.02.05 0 0 21221

Lótetűre elvileg, csigapetére gyakorlatilag semennyire.

ÜdV

Előzmény: Balage-81 (21215)
Antisystem Creative Commons License 2016.02.05 0 0 21220

Mosd le káliszappanos vízzel, ha korompenész, akkor lejön. 

ÜdV

Előzmény: sanda balázs (21216)
Antisystem Creative Commons License 2016.02.05 0 0 21219

Szerintem elírták, a WP/WG közt a tárolhatóság-kezelhetőség a különbség, nem az "oldás" utáni szemcseméret... ugye a por hajlamos tárolás közben rögökké összeállni, meg használat közben mindenhova szétporlani, a granulátum meg nem.

Akkor már inkább a Bordóilé Neo SC - a Cuproxat szerinti adagban - mert az elvileg hasonló nanotechnologiával készül...

ÜdV

Előzmény: szicsu1007 (21218)
szicsu1007 Creative Commons License 2016.02.05 0 0 21218

Most már biztos, hogy itt a tavasz - kérdezgetünk:-))

A Növényvédő szerek adatbázisában (NÉBIH) olvasom az alábbi "örömhírt" Champion WG-ről:

csonthéjasok:
őszibarack, kajszibarack, cseresznye, meggy, szilva

Az utolsó kezelés időpontja: virágzás vége

Az elmúlt években mindig ügyeltem arra, hogy a kajszi maximum piros bimbóig kapjon réztartalmú permetszert. Lehetséges-e az, hogy ez a rézhidroxid kíméletesebb az elődeinél, és akár a virágzó kajszira is fújhatom (természetesen az un. méhkímélő technológiával)?

soskajozsef Creative Commons License 2016.02.05 0 0 21217

bocsánat  a kép nem látszik...

ja és csak a tavalyi metszési, nagyobb áglevágási részeknél jött elő...pedig kapott sebkezelőt anno...

Előzmény: sanda balázs (21216)
sanda balázs Creative Commons License 2016.02.05 0 0 21216

Sziasztok,

Almafáim metszésénél vettem észre ezeket a fekete részeket. Gyanítom korompenész, de tavaly nem volt sok tetű, se levél, se almalevél pirosító, se atkás nem volt annyira a fám...ezért nem értem.

Mit tudok vele kezdeni amúgy ebben a stádiumban? Egy alapos drótkefélés és persze lemosó, jól gondolom?

Köszönöm

sb

Balage-81 Creative Commons License 2016.02.04 0 0 21215

A Force és a hasonló talajfertőtlenítők hatnak lóbogárra és csigatojásra is?

(Az Arvalint ne is említsétek légyszíves. Akkor már inkább a szenteltvíz.)

Flanell Creative Commons License 2016.02.04 0 0 21214

A rajzás menetéből szerintem azt fogod látni, amit én: hogy csak egy rajzás van. Ami áprilistól szeptemberig, a harmadik generációig nem szakad meg.  :)

Az almamoly, a legtöbb molylepkéhez hasonlóan, nem egy repülőbajnok. Ezért nem szívesen repül 50 m-nél távolabb, ha nem muszáj, vagy nem viszi el a nagy szél. Több fa esetén gyakran a szomszéd fánál nem megy távolabbra. Tehát ha 100 m-en belül nincs védetlen fa, akkor a többi generációra is erősen hatással van a permetezés. Szerencsére, nálam a fák többsége olyan helyen van, ahol a szomszédok néhány almamoly-fája 100 m-re van.

A linkelt oldalt én is jónak és hasznosnak tartom, csak rá kell jönni,  hogy a saját telek időjárása hogy viszonyul a leírt megfigyelések telkének időjárásához. De az kétségtelen, hogy legjobb a főbb rajzáscsúcsokat elkapni.

Még a másik gyümölcsösömben akarok idén odafigyelni, mert ott meg a birsek között volt viszonylag sok kukacos. Ott csak nyári almák és körték vannak, így a szezon végén már nem permeteztem semmit, pedig a birset még kellett volna. (Így is lett azért két fán 5 mázsa, és a kukacosak jól elfértek a cefrében.)

Nálam is ilyen szép virágosak szoktak lenni az almák, csak tavaly volt gyengébb valamiért a virágzás, talán az előző évi nagy termés miatt. A Jonagoldon is hatalmas lett az az 50 szem, ami termett.

Előzmény: Jani71 (21212)
Flanell Creative Commons License 2016.02.04 0 0 21213

Direkt a túl sok azonos hatóanyag felszívódásának elkerülése végett, az említett sok permetezésből talán 3 volt azonos, a többiből meg 1-2 használat. És a végén, ahogy írtam is, leálltam, hogy már a korán lehullók megevésével se vigyek be jelentős mennyiségű szert a szervezetembe.

Mivel a dió is csupa kukacos volt 100 m-rel odébb, annál meg tavaly alkalmaztam ezt a módszert, hogy amikor csak arra jártam, mindig fújtam... :)

Az ilyesminek az a haszna, hogy ha egy évben rendbe teszem, utána a következő évben már lazábban lehet kezelni.

Előzmény: Balage-81 (21211)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!