Keresés

Részletes keresés

pacsepa Creative Commons License 30 órája 0 0 23864

Mechanikai védekezés nem lehetséges. Persze próbálkozni lehet, csak reménytelen. El sem tudod kapni, ugrik, repül és sok van belőle.

Egyébként onnan ismered meg, hogy fehér vattaszerű képleteket látsz a levelek szárán, alján és amikor oda nyúlsz lassan, ez a képlet egy része elkezd oldalazni, távolodni igyekszik... :-) A kifejlett példányok meg lelécelnek. Google-n keress rá a lepkekabócára, ha nem tettél fel képet akkor ott be tudod azonosítani ugyanarról beszélünk-e?

A kiirtása azért nehéz, mert ha a környéken van honnan, akkor jön az utánpótlás. Amúgy a jelenleg használt, használható szabadforgalmú kontakt szerek is irtják, érzékeny rájuk.

Előzmény: Montessori (23861)
Jani71 Creative Commons License 1 napja 0 0 23863

Nocsak! Az általam linkelt guglis találatok között ebben a cikkben épp a szer és lepkekabóca

'viszonyáról' olvashatunk. :-) Persze ettől nem lesz olcsóbb...

Előzmény: Jani71 (23862)
Jani71 Creative Commons License 1 napja 0 0 23862

Őszintén szólva nem tudom. Jómagam még sose védekeztem ez ellen a faj ellen.

Alapvetően kémiai megoldásról olvastam még idáig (Actara, stb.).

Van ugyan a NeemAzal, de az nincs engedélyezve erre a fajra, mellesleg jó olcsó...

Nem tudom, hogy elpusztítaná-e, de nem lenne nagy tragédia, ha végre a kezünkben lenne valami

rendes, hatékony, biológiai, szelektív cucc... Ami sok kártevőre eredményesen alkalmazható.

Az se lenne gond, ha nem kellene a másodperceket számolgatni a kiszórás időpontját illetően...

Álom, édes álom...

(Ja, még eszembe jutott a szappan, amivel idén elég szép eredményeket értem el bizonyos

területeken, de a kabócára nem próbáltam. Az imágók elpattognak, azt tuti nem lehetne elérni,

viszont esetleg a lárvákat... Ha a viaszréteget át lehet törni a szappannal. Ki kell próbálni!

Amennyiben beválna, akkor jövőre már csak figyelni kell a lárvák megjelenését és hadd szóljon!

Merre laksz?)

Előzmény: Montessori (23861)
Montessori Creative Commons License 1 napja 0 0 23861

Belenéztem más oldalakba is, valóban erről a kártevőről van szó, A mechanikai védekezés mellett próbálnék nem vegyszerrel védekezni. Lehet-e?

Montessori Creative Commons License 1 napja 0 0 23860

Pedig, az örökzöld sövényt is belepte, de arról lehet szó amit írsz. Mit tehetek?

Jani71 Creative Commons License 1 napja 0 0 23859

Öööö, várjál csak! Lehet, hogy két külön dologról van szó, aminek ráadásul nincs köze egymáshoz.

A rovarod véletlenül nem az Amerikai lepkekabóca? A mindenfelé látható levélsárgulás pedig inkább

az idén elhatalmasodó gombás betegség következménye? A kabóca egy-két éve nagyon terjed,

ma már szinte mindent ellep. Vastagon... A gombával kapcsolatban csak a 'sövény' nem illik a

képbe, amennyiben örökzöldről van szó. Ha lombhullató, akkor viszont simán lehet az is.

Milyen sövényed van? Mi a faj?

Előzmény: Montessori (23858)
Montessori Creative Commons License 1 napja 0 0 23858

Valaki azt mondta, amerikai kabóca, soha nem hallottam róla. A levelek fonákjára teszi valószínű a petéit, minden levél elsárgul, lehullik. A kikelt lények belepik az egész növényt.

Jani71 Creative Commons License 1 napja 0 0 23857

Gondolom, szeretted volna megmutatni fényképen is, csak valamiért nem tudtad.

Ennek ellenére mégis valamelyes támpontot adna, ha megmutatnád valahogy.

Legalábbis nekem lövésem nincs (egyelőre), hogy mi lehet. :-(

Egyébként miféle módon pusztít? Hogy néz ki a kártétel?

Előzmény: Montessori (23856)
Montessori Creative Commons License 1 napja 0 0 23856

Szürkés fehér apró lepke pusztítja a kertet. gyümölcsfát, rózsát, sövényt, stb. Mi lehet ez? Hogy védekezzek ellene, lehetőleg nem túl sok kemikáliával? Köszönöm a választ

alfi13 Creative Commons License 1 napja 0 0 23855

Ha volt lisztharmat fertőzésed akkor mindenképpen ajánlom a Nevikénes lemosó permetezést. A lisztharmat spórák a rügypikkelyekben telelnek át ezért érdemes valamilyen kéntartalmú szerrel lemosózni, persze majd lobhullás után.

Előzmény: Bogárdi Pista (23854)
Bogárdi Pista Creative Commons License 1 napja 0 0 23854

Sziasztok!   Szüret után vagyok a szőlőben, tervezek egy őszi lemosó permetezést, az idei évre való tekintettel.  Érdemes? Kell?   Felesleges?

Szép napot: Pista

lapar Creative Commons License 1 napja 0 0 23853

Nyertél! Valóban szilva :-)

A korábbi képen valóban arra a belső barna részre gondotam, azért kérdeztem, mert kukacot valóban nem láttam benne (de van, amelyikben igen, azokban viszont ilyen barna, szemcsés jellegű egyértelműbb kukacrágás is van) A magok egyébként nem voltak lemosva.

Én még arra gondoltam, hogy a kukac (nem tudom míé) elkezdte a kártátelt, aztán egy felszívódó szer hatására megpusztult, és  (mint a cseresznyében) és ennyi maradt a kártételéből.

Előzmény: beetee (23852)
beetee Creative Commons License 1 napja 0 0 23852

???

Szilva.

Konkrétan mire gondolsz?

Hogy barnult, szottyos a belseje a mag körül?

Lehet fajtajelleg is a túléretteknél, de a lemosott magjaidnál nem egyen látszik még a "kukac" rágása.

A bal oldal felé kilógón (is) még az ürüléke is ott van.

Ez a szilvamoly lárvájának kártétele. Lehet észre sem veszed magát a kukacot, ha egy késői peterakásból talált a gyümölcsbe, mert akkor még elég apró.

Keress rá a szilvamoly és kártétele alapján mondjuk gugli bácsival.

Előzmény: lapar (23851)
lapar Creative Commons License 1 napja 0 0 23851

Akkor ezen szilvamagok alapján nem vírusos a fám.

(öröm, bódottá)

De, akkor mégis mi látható a 23832 hsz képen? (más is kérdezte)

Előzmény: Antisystem (23833)
Jani71 Creative Commons License 2 napja 0 0 23850

Köszönöm! Így még egy kicsit többet tudok erről a fajról.

Annyit azért mégis a dologhoz, hogy rendben van, hogy nem tud áttelelni, de ha a beólálkodó

állomány gallyra vágja a gyümölcsöt, amiért lényegében az egészet csinálom, akkor talán

mindegy is (számomra, közvetlenül a 'haszon' szempontjából), hogy áttelel vagy sem.

Azért meg kell hagyni, most a kártételtől teljesen függetlenül: szép rovar!

Ha elvonatkoztatok a kártételtől, amit okoz, kifejezetten tetszik. Persze sok szép hat lábú van.

Előzmény: arpad-lajos (23848)
CBNora Creative Commons License 2 napja 0 0 23849

A pettyesszárnyú muslica most tarol, az biztos. Nekünk alig van ehető málnánk, mindben ott a nyű. A Rovarok, bogarak, pókokba magáról a muslicáról is tettem föl képet.

Szóval ki kell nevelni, akkor kiderül, mi az.

Előzmény: Jani71 (23847)
arpad-lajos Creative Commons License 2 napja 0 0 23848

Egy kis kiegészítés. Nem kell pánikba esni, már évek óta itt ólálkodik.

Nem teljesen új kártevő. Időről-időre bejön Magyarországra, a hideg teleken elpusztul.

http://novenyvedelem.agroinformkiado.hu/cikkek/rovid_kozlemeny/a_foldkozi_tengeri_gyumolcslegy_ceratitis_capitata_wiedemann_1824_ujra_magyar

http://www.csalomoncsapdak.hu/3ujtermekek/ujtermekek.htm

Földközi-tengeri gyümölcslégy (= narancslégy) Ceratitis capitata) (Diptera, Tephritidae). Hazánkban rendszeresen megjelenő, de ezidáig áttelelni nem tudó, veszedelmes gyümölcskártevő faj, amely egyes zöldségféléket (pl. paradicsom) is megtámadhat. Csapdánk csalétke csak hímeket fog. Javasolt csapdatípus: VARs+ (Rendelhető: 2006-tól).

Földközi-tengeri gyümölcslégyA fúrólégyfélék (Tephritidae) családjá-ba tartozó mutatós rovar, a földközi-tengeri gyümölcslégy (Ceratitis capitata) a déligyümölcsökkel – főleg manda-rinnal és naranccsal – szinte folyamato-san érkezik Magyarországra. A mi fa-gyos teleinket nem éli túl, ezért nálunk még nem honosodott meg, noha az 1960-as években a Buda környéki őszi-barackosokban majdnem megvetette a lábát. Akkor sikerült kiirtani, de a ve-szély nem múlt el, mert Ausztriában, Szlovéniában, Horvátországban, Szer-biában és Albániában már kialakult a hidegtűrő változata is.Bár e gyümölcslégy lárvái főleg a cit-rusféléket kedvelik, egyáltalán nem vá-logatós: 260-nál is több növényfajon fi-gyelték már meg a kártételét. Szinte az összes gyümölcsöt veszélyezteti, de a paprika, a paradicsom és a padlizsán sincs biztonságban tőle. Éppen a nekünk is legfinomabb, lédús gyümölcsöket ked-veli, noha peterakáshoz a még éretlen terméseket választja, ugyanis a teljesen érett termések levébe a petéi és fiatal lár-vái belefulladnának. Mire azonban a gyümölcs beérik, a lárvák is megnőnek, majd egy estén kirágják magukat a gyü-mölcsből, befurakodnak a talajba, és ott bebábozódnak A gyümölcsön a petera-kás és a kikelés helyein baktériumok és gombák telepszenek meg, amelyek vég-leg tönkreteszik az árut.A kifejlett legyek meleg napok reg-gelén csapatosan kelnek ki, és sürgősen találniuk kell valamilyen cukortartal-mú eledelt (gyümölcslevet, nektárt, mézharmatot), különben hamarosan elpusztulnak. Négynapi táplálkozás után azonban verőfényes időben páro-sodni kezdenek, majd a nőstények pe-tét raknak – életük során akár nyolc-százat is. A szabadban kettő, laboratóri-umban hat hónapot is megérnek, ami szép teljesítmény egy alig fél centimé-teres rovartól.Szöveg:

MERKL OTTÓ

Előzmény: Jani71 (23847)
Jani71 Creative Commons License 2 napja 0 0 23847

Ja, és ennek fényében már nem is csodálkozom olyan nagyon, hogy ennyire pocsék lett minden...

Ha megnézitek a külföldi szakirodalomban a légy szaporodásbiológiáját, akkor láthatjátok,

hogy elég reménytelen az ügy (pl. a gyümölcshéj alá teszi a petét... - mehet az Actara és társai,

ráadásul nem kicsit rajzik... amikor csak kedve van... meg 260 tápláléknövény: szinte bármi...).

Most már kezdem érteni, hogy a szőlőnél is miért fajult el és lett kezelhetetlen ilyen hirtelen

egyik évről a másikra a folyamat.

Valahogy hirtelen megy tönkre minden... Addig viszonylag rendben van, amíg zöld, aztán zsendülés

környékén kezdődik a folyamat és gyakorlatilag elrohad, elfonnyad, elpocsékolódik minden.

Látványosan, hirtelen, feltűnően gyorsan!

Ráadásul amikor szétbontom a bogyót, egy apró, fehér nyűvet szedek ki belőle. Láttam, néztem...

Először a Foltosszárnyú muslicára gondoltam, de most már nem vagyok benne teljesen biztos...

Ez a szőlős ügy eddig nem így volt! Persze voltak problémák, de mindig kis mértékű és kezelhető.

Rovarölőt a szőlőben gyakorlatilag sose használtam, mégis rendben volt.

Ez az egész tönkremenéses játék egy-két éve megy. Lehet, hogy ez(ek) van(ak) a háttérben?

Ha ez így megy még egy-két évig, kivágok mindent és bevetem fűvel... Semmi értelme nem lesz.

Ja, az eredeti gondolat: elmehetek én itt a szappanommal........ (max. tetűt irtok - de minek?)

Kellett nekünk klímaváltozás... :-(

Előzmény: Jani71 (23840)
Jani71 Creative Commons License 2 napja 0 0 23846

Közben kaptam választ a rovaros topicon... Hát ez marha jó...!!! :-(((

Előzmény: Jani71 (23843)
alfi13 Creative Commons License 2 napja 0 0 23845

A tarack írtásának pont ez az idő az ideális mivel a nedvkeringés túlnyomóan lefele a gyökerek irányába hat.

Előzmény: shaggy86 (23844)
shaggy86 Creative Commons License 2 napja 0 0 23844

Tarackot szeretnék írtani szőlőben a kérdésem az lenne ha a héten szeretném kijutattni szerintetek az késő már vagy nyugodtan csinálhatom?

Panterát szeretnék adni neki. Nekem alul is van zöld hajtás és azért nem mehetek rá akármivel.

Jani71 Creative Commons License 2 napja 0 0 23843

A szilvahullás egy jelentős részéért nálam ilyen lárva a felelős. Esetleg tudja valaki, hogy mi lehet?

hamvasat Creative Commons License 6 napja 0 0 23842

Pikubá!

Tapasztalatom szerint a felszívódó szerek semmit sem ártanak a gubacsszúnyog lárváknak, gondolom amiatt, mert a fás száron nem szívódik fel a szer. Elvileg az összes gubacsosat ki kell vágni és el kell égetni. Nekem gondot okoz a frissen levágott zöld hajtás égetése, ezért gázpisztollyal szoktam helyileg kezelni a gubacsot. Idèn meg a zöldhulladèk elszállításhoz igazítottam a ritkítást és elvitettem.

Tavaly előtt jártam úgy, hogy túlbuzgón, augusztusban megcsinàltam a letermett tövek kivàgásàt és új hajtások ritkítását, beleértve a gubacsosakat is és csak az ajánlott méterenként 10-12 vesszőt hagytam meg. Aztán szeptemberben vettem èszre, hogy nőttek gubacsok még csomóra, de alig maradt volna vessző. Mivel nem volt vesztenivalóm, egy éles kacorral ejtettem egy akkorka bemetszést a gubacsokon, amin keresztül ki tudtam piszkálni a kukacokat. Tökèletesen jól sikerült, a sebet beforrta a vessző és következő évben szépen termett mind.

Előzmény: pikubá (23801)
arpad-lajos Creative Commons License 6 napja 0 0 23841

Úgy tűnik, hogy neked elég sok szílvafád van. Lehet, hogy megérné a permetezések időzítésére egy-két feromoncsapdát beállítanod. Az MTA Növényvédelmi Kutatóintézetében  kb 2 E Ft-ért lehet kapni.

Nézz utána, hátha megszabadulsz a molykártételtől.

http://www.csalomoncsapdak.hu/5kartevoklatinnevszerint/pdffajonkentik/grapholitafunebranaszilvamoly.pdf

Előzmény: Jani71 (23840)
Jani71 Creative Commons License 6 napja 0 0 23840

OK. De akkor micsoda? Eddig ezzel voltak gondjaim, idén mindent vitt a moly, rovarrágás, monília.

Idén szórogattam rájuk mindent. Bár ugyanúgy le- és tönkre ment az egész termés, de most

nagyjából a monília és moly 'szedte le'... Valahogy nem megy nekem ez a szilva-dolog...

Talán többet kellene permeteznem... Mondjuk rovarölővel. A megfelelő időszakban.

Bár süthetem az egészet, ha aztán a darazsak falják fel az érő, egészséges gyümölcsöt,

ahogy épp tegnap is volt szerencsém látni. :-( Miért is dolgozom (és költekezek)??

(Idén sokszor volt olyan, hogy permeteztem volna - általában - de vagy fújt vagy esett...)

Nagyon kiművelődtem a Szilvamoly c. könyvből, azt tervezem, hogy jövőre megpróbálok találni

'tojást' a gyümölcsön, aztán a többi már két irányba megy. Megnézem, hogy a káliszappan

leszárítja/bevakítja/elpusztítja-e a tojást, ha nem, akkor rovarölő a megfelelő pillanatban.

Ez kontroll fán. Ha működne a szappan, akkor a kontrollfán csak azzal és gombaölővel nyomulok

egész éven át, a többi kapná a hagyományos rovarölőzést. Persze ez a terv, a többi meg kiderül.

Masszív hangya elleni védelmet is tervezek. És bár tudom, hogy némileg elkésve, de azért tegnap

felraktam az első hullámpapír öveket is a törzsekre, hátha valamelyest gyéríteni tudom a telelni

készülő állományt. Kb. hetente csere lesz, főleg ha azt látom, hogy eredményes a dolog.

Tegnap szedtem le a Stanley még megmaradt, egészséges terméseit, hááát, szánalom...

Ahhoz képest, hogy mi volt rajta még a színesedés idején... Aztán jöttek a bajok. :-(

Az Elenán és Presentán még viszonylag szép termés van, már csak be kellene érnie! A többi kuka..

Visszatérve a barnulásra: próbáltam szedni még a maradék egy-két szemből a Topenden az imént,

barnulást most nem látok. Nem tudom, hogy a kiszórt mikroelemeknek köszönhetem,

vagy a sokkal jobb vízellátásnak, amit a tavalyi évhez képest kapott, mindenesetre nincsen.

Most már csak a gyümölcsnek kellene egészségesen a fán kibírnia érésig...

Na, majd meglátjuk jövőre, hogy lesznek a dolgok, mindenesetre eddig elég pocsék az egész ügy..

(Sorba indulnak be a fák, már lenne értékelhető mennyiségű gyümölcs, mégse eszek belőle...)

lapar Creative Commons License 2016.09.21 0 0 23839

köszönöm a választ, megnézem majd azokat is.

Egyébként akkor mi lehet? Kukac nincs benne, moniliával fertőzött ugyan kicsit a fa, de az idén legalább már tudtunk enni belőle, meg osztogatni is kicsit. Igaz sokkal többet volt permetezve. ilyenkor irigykedve gondolok a szatmári szilvafákra az ártérben.

budai2 Creative Commons License 2016.09.21 0 0 23838

Az is lehet, hogy zoli esetében a Nap segített a lebontásban,  nálam meg amikor a slaggal felhigítottam a fölre került mosóvizet, akkor meg bemostam a takajba a glifozátot. Lehet, hogy a mélyebb rétegbe kerülve nehezebben bomlik.

Amúgy meg kifejezetten meszes (építkezési sittől) az a hely, ahol ez történt.

Egyáltalán nem vagyok büszke az esetre, de megtörtént, és leírtam, hogy mások is tudják, hogy ilyen is  előfordulhat.

Előzmény: Antisystem (23837)
Antisystem Creative Commons License 2016.09.21 0 0 23837

Persze, ezért hamisak szükségképp a kategorikus megállapítások - a különböző talajok kémiája, és ezzel mikrobiológiája is jelentősen eltérhet, ergo 1-1 vegyianyag teljesen másként viselkedhet az egyik és a másik talajban. Ez ugye még az olyan egyszerű példán is jól látszik, hogy a vas jól felszívódik a növénybe a savas talajokban, a meszesekben ellenben rossz a felszívódása, hiába van jelen akár ugyanolyan mennyiségben...

ÜdV

Előzmény: zoli1437 (23836)
zoli1437 Creative Commons License 2016.09.21 0 0 23836

Ezzel szemben tarlót kezeltem idén max. dózissal. Két héten belül jött egy eső és szépen kihajlott a zab árva kelés.

Előzmény: budai2 (23834)
Antisystem Creative Commons License 2016.09.21 0 0 23835

A talajbaciknak kell lebontaniuk... ha valamiért nincsenek épp ott a megfelelőek, akkor elképzelhető, hogy nem bomlik el.

ÜdV

Előzmény: budai2 (23834)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!