Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

-ikszipszilonze- 2014.04.20 09:13:34 © 16879

koszi, megneztem az antracolt, az eddig kimaradt az eletembol.

score -t en is szoktam adni, meg mospilant is. azt hiszem sanmitet is, de anno Antisystem mondott itt egy jo kombot talan 2 eve, azt hasznalom, eddig bevalt. kicsit most ugy erzem, hogy valamilyen elettani problema van inkabb.

mindenesetre most osszegyujtok minden lehetoseget amit itt kitalalunk, es jovoheten kap a legproblemasabb egy ilyen koktelt es meglatjuk...

Előzmény: alfi13 (16878)
alfi13 2014.04.20 09:07:38 © 16878

Én igy kezelem a fenyőket tujákat.

Ezüstfenyő levéltetű. Márciustól május végéig és Októberben Mospilan

Lucfenyő gubacstetű: Ágak tövénél zöld gubacsok jelennek meg.

Május- júniusban fizikailag semmisítsük meg,

Később a gubacsok  kinyílnak és a tetvek kirepülnek.

Didimaszcella és a Kabatinás gombabetegségek ellen :Antracol 70DG

Megelőző permetezés: Mospilan +Score +Antracol  ez helyett jó a Bravó500 vagy Dithane.

Első permetezés: Áprilisban  Második: Augusztus vége.

Mindkét alkalommal két hét elteltével ismételjük meg

Magnéziumoxid (keserűsó) jó lombtrágya erősíti a növényt.

Előzmény: -ikszipszilonze- (16875)
-ikszipszilonze- 2014.04.20 09:05:20 © 16877

szerencse hogy kitalaltak a copy/paste -t, mert mire megjegyeztem volna helyesen ezt a szot.... :) szoval rakerestem, es ez majdnem jo lenne, de en ket dolog miatt kizarnam:

- a tujaim minden tavasszal es osszel kapnak gomba ellen - bar persze lehet ez sem mindenhato

- bar nagyon hasonlit az en tujaim barnulasalara, a didimaszcellas fertozesnel veletlenszeruen jelenik meg a barnulas (leiras szerint), mig a tujaimon kovetkezetesen terjed a level legvegetol a sza'r fele, lassan, de mindig biztosan....

ellenben, mit veszhetek alapon, kapni fog rezet, mert siman lehet, hogy nincs igazam.

koszi a tippet!

Előzmény: zsorsz (16876)
zsorsz 2014.04.20 08:37:16 © 16876

Talán a didimaszcellás betegség?.....arra rezet írnak.

Előzmény: -ikszipszilonze- (16875)
-ikszipszilonze- 2014.04.20 01:47:14 © 16875

koszi, minden segitsegre szukseg van, ki tudja kiben lakozik a megoldas. :)

megprobalok mindenre valaszolni!

hasznalok nonitot. nehany hete amikor jo ido volt, raktam a permetbe eloirasnak megfelelo mennyisegu amistart is, ami szerintem kelloen szeles spektrumu. a levelet megvizsgalva nekem nem tunik sem parazita altal okozott problemanak, sem gombanak.

laikuskent ezt talan meg tudom allapitani, mert errol olvasgattam korabban sokat, mondjuk remeltem, hogy nem kell hasznalni ezt a tudast...

a csepegteto egy eleg jo mondas lehetne, de a helyzet az, hogy iden osszesen 1x ha hasznaltam, talan 2-3 hete, mert porzott mar a fold - de azert nem volt kiszaradva a gyokerzona, utanpotlas kellett csak neki. azota meg nem kellett hasznalni, mert esett eleget es meleg sem volt. azt meg tudni kell, hogy nalam a tujak ugy vannak, hogy geotextilia van alattuk, azon pedig fakereg van szetszorva. 4 eve vannak nalam, eddig a vizzel sosem volt gond. persze semmi sem kizart. arra ugyelni szoktam, hogy kevesebbszer, de tobbet adjak nekik vizbol, pont amiatt, hogy a gyokerzete lefele fejlodjon.

nem neztem meg at tuzetesen, de eloszor csak a sor elso es utolso tujajan jelentkezett ez. ha jol meggondolom, az utolson meg tavaly, de nem gondoltam neki jelentoseget, gondoltam jon a tavasz es kivirul. aztan jott a tavasz es nem virult ki ahogy en gondoltam + elkezdte az elso tuja is. a ketto kozott van kb 10 tuja, nemelyiken latom a kezdodo jeleket: barnulnak a levelvegek, egyelore keresni kell az ilyen leveleket, de mar talalni. szerintem van teljesen egeszseges kozte, de valoszinuleg csak ido kerdese.

az is lehet, hogy az utolso tujan kiserletezni fogok, mert az nez ki a legrosszabbul, bar megjegyzem, az is hajt mint az orult.

bennem egyre jobban el a kalcium hiany gyanuja egyebkent. jo lenne ha megcafolna valaki. :) meg az is lehet, hogy mas kapcsan mint a viz, de rossz allapotban van a gyokerzetuk es nem tudjak felvenni azt a minimalis kalciumot, ami a homokos talajon van. igy vagy ugy, ha kapnanak egy kalciumos permetezest es beontozest, latszodnia kene valamilyen iranynak. aztan lehet kiserletezni, hogy egyik tuja gyokerzonaba kapja, masik meg levelre, es akkor kiderulhetne a gyoker problema is, akkor meg mehetne egy kis foszfor. de lehet tulgondoltam mar megint magam...

Előzmény: boldog Bulldog (16874)
boldog Bulldog 2014.04.20 01:19:47 Creative Commons License 16874

Próbálok Veled gondolkodni: (Mint örökzöld barát:-))

Atkának nem tűnik, mert akkor belülről száradna.

Gomba akár lehet, én nem vagyok Dithane párti, de itt a topikban sokan esküsznek

rá. Izlések, és toszások :-)

Használsz-e "nedvesítőszert"? (Nonit, Sylwet, Keratív)

-Mert anélkül az örökzöldön vajmi kevés szer marad.

-Akár a csepegtető öntözés is okozhatja, mert túlzottan földközelbe fejlődnek a gyökerek. Tehát mindig nedves a felszín, viszont száraz marad a mélyebb réteg.

Nem egyértelmű a leírásból, hogy egy tuját érint, vagy mennyit, van-e amelyiknek

semmi baja?

Előzmény: -ikszipszilonze- (16873)
-ikszipszilonze- 2014.04.20 00:52:26 © 16873

gondolkodtam kicsit en is.

az nem lehet, hogy kalcium hianyosak a tujaim? ha vegiggondolom, hogy miket kapott tapot, egyik sem tartalmazott szerintem kalciumot, raadasul homokrol beszelunk, aminek ha jol tudom minimalis kalcium tartalma van. eleg sokat olvastam most errol, es bar konkretan nincs ez igy leirva, de a kalcium hianya okozhatja a levelvegi barnulasokat (szaradasokat), ha jol ertem a szerepet.

raadasul meg az is lehet, hogy a keserusoval plane felboritottam az egyensulyt, nott a relativ kalcium hiany.

szakertsetek meg ti is szegeny tujaimat, vagy jovoheten elore megfontolt kalcium oldatot fog kapni permet es beontozes formajaban! :) + levagdosom a barna reszeket, hogy lassan megall -e vagy folytatodik a folyamat...

Előzmény: -ikszipszilonze- (16855)
pacsepa 2014.04.19 22:45:06 © 16872

Igen csak felerészben volt igazam. A kénnel.

Wuxalt nem szoktam használni és a Cuproxat-ra asszociáltam...

Elnézést!

Visszatérve a Thiovit-re, a leírásban almára egyértelműen rügyfakadáskor ajánlja és virágzásTÓL.

Előzmény: faesztergályos (16854)
Antisystem 2014.04.19 21:18:24 Creative Commons License 16871

Nézd, a biztos az, ha megnézed erős nagyítóval azt a fonákot.

Egyébként meg ártani biztosan nem árt, legfeljebb nem használ, ha mégse atka.

ÜdV

Előzmény: Timie_ (16870)
Timie_ 2014.04.19 21:15:07 © 16870

Amúgy csak egy kérdésem lenne még:

ha teszem azt lepermetezem a málnát, és mondjuk mégse az a baja, mint amire gondolunk akkor azzal ártok neki?

Vagy nem ártok, de nem is használ arra a betegségre?

Timie_ 2014.04.19 21:13:07 © 16869

Köszönöm,pont most néztem át ezt az oldalt én is :)

De sajnos abban semmi olyat nem találtam ami a fényképen is látszik :(

Akkor szerinted ez a Flumite jó lesz rá? Vagy majd kiderül :)

Előzmény: Antisystem (16868)
Antisystem 2014.04.19 21:07:39 Creative Commons License 16868

Mindenképp erős nagyító kell hozzá, legalább 10-20x-os...

És ugyanazt a Flumite-t használhatod málnára is, ami a szőlőre is jó - mindkettő "bogyósok"

Egyébként meg szerintem ezt nézd át:

http://www.zsigogyorgy.hu/tanfolyamok/gyumolcs/bogyosok.pdf

ÜdV

Előzmény: Timie_ (16867)
Timie_ 2014.04.19 20:57:09 © 16867

Köszönöm válaszodat, holnap megnézem, hogy mi van rajta.

A leszáradt leveleken amiket leszedtem azokon nem volt semmi, vagyis nem láttam, csak hogy teljesen összepöndörödött és fekete volt a belseje.

Holnap megnézem, ha valami féle atka akkor arra tudnál írni, hogy milyen permetszert vegyek rá, vagy mit kellene vele csinálnom? Egyelőre 10 Polka tőből 1 tőn látom, hogy ilyen, de a többi málnát is lefújnám.

Előzmény: Antisystem (16860)
Antisystem 2014.04.19 20:52:03 Creative Commons License 16866

Egyébként honnan szedted a filoxérát? (mellesleg a levéllakó alaknak nincs köze ahhoz, hogy oltvány-e vagy nem és milyen a talaj, az csak a gyökérlakó alaknál jácc)

ÜdV

Előzmény: Amazing Grace (16864)
Antisystem 2014.04.19 20:50:55 Creative Commons License 16865

Helyes következtetés:)

Egyébként mindenhol, és nagyjából mindenféle növényen számítani kell lassan az atka-kártételre szerintem, ahol nem kapott tavasszal atkaölőt - mert lassan felszaporodtak az áttelelő egyedek utódai.

ÜdV

Előzmény: Amazing Grace (16864)
Amazing Grace 2014.04.19 20:48:38 © 16864

Nálam akkor gubacsatka van.

Előzmény: Antisystem (16862)
Amazing Grace 2014.04.19 20:47:48 © 16863

Vessződugványozással szaporított európai gyökeres szőlő, tehát a filocéra nincs kizárva. De amúgy meg erős, bőtermő tövek.

Antisystem 2014.04.19 20:46:32 Creative Commons License 16862

A gubacsatka az gubacsakta a filoxéra meg szőlőgyökér-TETŰ, az első pókszabású, a második rovar. 

A filoxéra levéllakó alakjánál a levélfonákon apró buzogány-szerűségek vannak:

a gubacsatkánál meg a színén olyan dudorok, mint a tiéden:

Könnyű megkülönböztetni, nem?

ÜdV

Előzmény: Amazing Grace (16859)
Amazing Grace 2014.04.19 20:46:25 © 16861

Szió!

De mi köze a filoxérának a gubacsatkához? Úgy gondolod, hogy a filoxéra által legyengített növényt jobban megtámadja az atka?

Előzmény: Antisystem (16860)
Antisystem 2014.04.19 20:41:32 Creative Commons License 16860

Szia!

Gyanús hogy ehhez is köze lehet a felszaporodó atkáknak. Meg kellene nézni egy erős nagyítóval, hogy a beteg levél fonákján nem látsz-e áttetszó petéket vagy apró pókszerű lényeket...

ÜdV

Előzmény: Timie_ (16853)
Amazing Grace 2014.04.19 20:36:47 © 16859

Köszi!

Tehát filoxérás?

Előzmény: Antisystem (16858)
Antisystem 2014.04.19 20:35:23 Creative Commons License 16858

Úgy tűnik, gubacsatka, és valami atkaölőt, pl. a transzlamináris hatással bíró Flumite-t.

ÜdV

Előzmény: Amazing Grace (16857)
Amazing Grace 2014.04.19 20:31:44 © 16857

Sziasztok!

Ez miféle szőlőbetegség és milyen szert fújjak rá?

A levél színe ragyás, a hátoldala meg lilás.

Atyus 77 2014.04.19 20:16:52 © 16856

Üdv. urak.

Nekem a Bereczki birs levelei így néznek ki a Championos kezelés ..és egy kis eső után. :

A Konstantinápolyin nem látom ezt a tünetet. 

A tünetek megjelenése előtt kb. 1-2 héttel én is Thiovittal permeteztem ,..de szerintem nincs hozzá köze.

Vélemények ?

Előzmény: faesztergályos (16854)
-ikszipszilonze- 2014.04.19 18:57:52 © 16855

sziasztok!

remelem nem lovok melle ha ide rakok be tuja problemat.

gyors hatter info: adott egy 4 eves smaragd tuja allomany, szep kifejlett 2 meter magas sor. minden evben gomba ellen dithanet, moly stb ellen mospilant, tapnak pedig orokzold bogyokat kap + keserusot. ez eddig teljesen jol bevalt, mini tujabol szep nagy bokros, magas tujak lettek. ontozes is megoldott csepegteto gombakkal, a legnagyobb melegben sem volt gond, mig a szomszede kiszaradt, az enyem nott mint a bolondgomba, meg legbelul is alig volt elbarnult level.

az utobbi idoben a tovabbi latvanyos novekedes mellett a regi leveleken barnulas tapasztalhato majdnem mindegyik tujan, sajnos van 1 ami igazan rosszul nez ki. rakok be errol kepet, a helyzet nem ennyire rossz, a tuja tobbi resze egeszseges, de ez ahol ilyen, eleg ramatyul nez ki es nagyon lassan, de terjed.

van valakinek otlete, hogy mi lehet ez?

a kepen szerintem jol latszodik, hogy alulrol felfele tamad ez a valami. alul mar a levelek vege egeszen rossz allapotban, mig felette meg csak most kezdodik.

egyebkent a legproblemasabb tuja is tovabbra is fejlodik, no, hozza az uj hajtasokat felul.

koszi!

faesztergályos 2014.04.19 18:38:54 © 16854

Szia Pacsepa!

Köszi a választ. Én örülnék annak, ha miattam lettek volna a tünetek, mert azt elnövi a fa, de a birsmoniliát, vagy a tűzelhalást azt nem.

Egyébként azóta nem látom további terjedését a tüneteknek és ami a legfontosabb a virágok közét éppnek látom. Még azokét is amit megpörköltem valószínüleg a thiovit jettel. Ezt azért mertem ráfújni a fákra, mert azt olvastam róla, hogy ebben a formátumban, nem perzsel a thiovit kéntartalma.

Egyvalamit nem értek. Írtad, hogy te rezet virágzásban nem fújtál volna. De hát azt én sem fújtam. Scorét fújtam, ditanet, thiovitot, meg wuxalt, ami lombtrágya, tehát vegetációban kell alkalmaznia réztartalma ellenére is.

Üdv

Előzmény: pacsepa (16838)
Timie_ 2014.04.19 18:15:52 © 16853

Sziasztok!

Sajnos ma ahogy kiértem a málnáimhoz ez a látvány fogadott.

Polka málnánál a levél befeketedett, összekunkorodott, leszáradt, valamint a levelek kilukadtak.

Mellékelek képet, akinek van ötlete hogy mivel permetezzem ha beteg akkor megköszönném.

Antisystem 2014.04.19 16:06:12 Creative Commons License 16852

Nem, nem kellett még javítani, csak az általad épp említett szűrőt tisztítani - szóval hatékony dolog, szűr ki szennyeződést.

A Cuproxatot lehet használni erre, de szerintem átlagos évben ekkor már felesleges.

ÜdV 

Előzmény: spapda (16851)
spapda 2014.04.19 13:08:22 Creative Commons License 16851

Még két kérdésem lenne a permetező kapcsán:

- Eddig kellett már bütykölni, vagy hiba nélkül teljesítette az éveket?

- Mennyire tartod hasznosnak/hatékonynak a markolatba és szár végébe integrált előszűrő rendszert?

+1 növényvédelmi kérdés: barackban, virágzás után szabad-e és érdemes-e tafrina ellen rézhidroxiddal rásegíteni a felszívódó szerre (pl. Score), vagy ilyenkor már nem érdemes semmit mellé keverni?

Előzmény: Antisystem (16848)
szicsu1007 2014.04.19 13:02:54 © 16850

Bravo!

Köszönöm (ha nem fúj és nem esik - nézem az időképet).

Előzmény: Antisystem (16844)