Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

Zoltán a Mesterkém 4 napja Creative Commons License 18836

Köszi, akkor gondolom, nem volt gond vele.

Előzmény: yotti (18831)
hamvasat 5 napja Creative Commons License 18835

Alfi13!

Én is köszönöm, ez hasznos volt!

Előzmény: alfi13 (18833)
szicsu1007 6 napja Creative Commons License 18834
Előzmény: alfi13 (18833)
alfi13 okt. 23. Creative Commons License 18833

Egyszer már föltettem ezt az írást de nem találom most beteszem újra. Az őszi lemosó permetezést azok a kórokozók ellen irányítsd amelyik a legnagyobb kárt okozta az idei évben.

Tavaszi lemosó permetezés: legjobb ha először februárban egy fagymentes napon végezzük majd rügyfakadás előtt megismételjük. Ez némely növénynél hatásosabb mint az egész évi összes permetezés. Enyhe tél esetén különösen fontos. Ha lehet minden növényt olyan szerel permetezünk amely a rá jellemző betegségek ellen a leghatékonyabb. Ha csak kevés fánk van és nem célszerű külön- külön permetezni akkor valamilyen kombinált szert alkalmazzunk ilyenek a VEGESOL eReS vagy Olajos rézkén.

MIVEL PERMETEZZÜNK

Két fajta gombabetegség csoport van ami ellen más- más permetszer szükséges.

RÉZTARTALMU szerekkel  A fertőzések megelőzésének első lépése lehet minden növénynél Csak a piros bimbós állapotig használhatók mert perzselést  okozhat

RÉZTARTALMÚ SZEREK: Bordóilé – Rézoxidklorid- Cuprosat – Champion

Alma, körte birs     Tűzelhalás ellen

Őszibarack             Tafrinás levélfodrosodás ellen

Meggy cseresznye  Monília, blumeriella

Kajszi dió               Gnomia

KÉNTARTALMÚ szerekkel    A lisztharmatra érzékeny növényeknél szükséges

KÉNTARTALMÚ SZEREK:  Agrikén Nevikén

Alma                   Lisztharmat ellen

Szilva                  Vörösfoltosság

Köszméte ribizli  Lisztharmat

ROVARKÁRTEVŐK ATKÁK ellen:  Agrol plusz Nevikén Agrikén

Körte                   Levélbolha

Alma Szilva        Takácsatka  Pajzstetvek

Szőlő                   Atkák ellen   Szőlőmoly

Ezek a szerek általában nem keverhetők egymással ezért ha olyan  növényt akarunk megvédeni melyiknél kétfajta szer is szükséges akkor néhány óra vagy nap elteltével permetezzünk a másik szerrel. Vagy csináljunk egy kis mennyiségben próbakeverést és ha az simán keveredik nem csomósodik össze akkor permetezhetünk együtt is.

Előzmény: taormina001 (18827)
szicsu1007 okt. 23. Creative Commons License 18832

Legyen Vegesol eReS. Abban olaj is van, hadd fulladjanak a kártevők.

(Egy percig se hidd, hogy én fogom megmondani a "tutit". Azért ezt választottam, mert én így csinálnám, ha már csak egyszer permeteznék:-)

Előzmény: taormina001 (18829)
yotti okt. 22. Creative Commons License 18831
Én igen.
Előzmény: Zoltán a Mesterkém (18830)
Zoltán a Mesterkém okt. 22. Creative Commons License 18830

Üdv! Amistart házasította valaki keserűsóval?

taormina001 okt. 22. Creative Commons License 18829

Erre mondtok még valamit?

Előzmény: taormina001 (18827)
hamvasat okt. 21. Creative Commons License 18828

Antisystem!

Köszönöm! Oké, nem bonyolítom:-)

Előzmény: Antisystem (18826)
taormina001 okt. 20. Creative Commons License 18827

Vegesol eReS, valamint kénes és kéntelen Bordói lé van itthon.

A BauMaxban jelenleg  nagyon sokféle permetszer féláron kapható. A Gazdaboltokhoz képest egyébként is meglepöen moderate az árszínvonal.

Előzmény: szicsu1007 (18817)
Antisystem okt. 20. Creative Commons License 18826

Nem, nem lehet keverni a Neviként a Bordóival, simán kicsapódhat fúvókát tömő rögökké...

Akkor csináld azt, hogy most lombhullás után végigküldöd őket Nevikénnel, tavasszal meg Bordóival vagy Vegesol eReSsel, azt jónapot:) Nem kell túlbonyolítani a dolgot szerintem.

ÜdV

Előzmény: hamvasat (18822)
Antisystem okt. 20. Creative Commons License 18825

Ja, egyszer lemosás most kénes-olajos cuccal, egyszer ugyanez rügyfakadás előtt, és virágzás környékén valami atkaölő, Sanmite, Flumite, akármi...

(ha mégis kell nyáron, akkor meg mehet a Nissouron, az Ortus)

ÜdV

Előzmény: granov (18821)
Nikica77 okt. 20. Creative Commons License 18824

Segítenétek, hogy milyen betegség ez? A növény hibiszkusz. 

taormina001 okt. 20. Creative Commons License 18823

Találkozott már valaki ezzel a csiga-jelenséggel?

Előzmény: taormina001 (18815)
hamvasat okt. 19. Creative Commons License 18822

Antisystem!

Próbálom összerakni a képet lemosó ügyben, de még nem tartok ott "tudásbázisban", hogy értsem. Elkezdtem olvasni a fórumot tavaly ősztől, de most megálltam vele, mert kerítésépítés van nappal tettel, éjjel fejben :-)

Nálam van 1-1 alma, őszi- és sárgabarack, meggy, dió és szilva fa és málna.

Ha jól rakom össze a képet, akkor az almának kén kellene, de a sima kén az hidegben nem fejt ki kellő hatási, ezért a poliszulfid kén lenne a nyerő. A többi fa inkább a réz és olaj kombinációt igényelné.

Átgondoltam én is dxe-nek tett tanácsod alapján, hogy milyen kártételem volt. Készítettem makró képeket a fáinkról, ahol valami gyanúsat találtam, hogy beszúrjam, csak még rossz az otthoni gépem, telefonról nem tudom berakni, úgyhogy ez várat még. Szóval csak tippeim vannak, hogy milyen kártételem volt. A meggyfát kivitte a monília, mint korábban írtam.

A fák mind tetvesek voltak, de rettenetesen, alig győztem irtani őket.

Az őszibarack és sárgabarack fák levelei nagyjából egészségesek voltak, de találtam rajtuk kis 2-3 mm átmérőjű lyukacskákat, ami először csak egy kis folt, aminek a közepe elszürkül és később kiesik. Úgy sejtem ez levéllikasztó gomba lehet.

Szóval levéllikasztó gomba és tetü (kékesfekete és fehér színű) volt a fő kártevő. Atkát szabadszemmel nem láttam, szóval akár lehet is. Pajzstetü nincs.

A kérdés az az, hogy összesen 1-1 fa van mindegyikből. Az almát kellene mondjuk nevikénnel, a többire elég lehet a bordóilé, vagy Vegesol ERES. Lehet-e keverni a Neviként és a bordóilét (vagy Vegesolt), hogy egy keverékem legyen és azzal fújhassam le mindet? Csak az alma kedvéért nem "vonulnék fel" fel kétszer, gondolom a többinek sem árt a kén. Van összesen 6 fánk és egy sor málna, ezt gondolom 10 literrel simán lemosózom.

Köszi, üdv: hamvasat

Előzmény: Antisystem (18813)
granov okt. 19. Creative Commons License 18821

Ez a virágzás vége környéki időszak?

Előzmény: Antisystem (18820)
Antisystem okt. 19. Creative Commons License 18820

Szerintem atka ellen lehetőleg mindent, ami kilóg a földből... ősszel is, tavasszal is... az atkát a legtutibb a tavaszi-koranyári felszaporodás előtt megfogni.

ÜdV

Előzmény: granov (18819)
granov okt. 19. Creative Commons License 18819

Köszönöm. A peronosz jelentkezett ugyan augusztus vége szeptember eleje körül a még gyenge leveleken, de év közben talán virágzáskor találtam egy levélen telepet.

A botrytis a rossz kötődés és a lisztharmat okozta fürtritkaság miatt szinte nem is okozott már számottevő kárt, csak a pár tőke  csemegeszőlőmet tette tönkre, meg a pár tő muskotályt. 

Nálam szerintem a Topas-ra már kialakult a liszt rezisztenciája, Cabrio-Top amivel sikerült megfogni, de ott is úgy, hogy nagyadag Thiovit ment mellé.

Sajnos a termésem 90%-a odalett, de a kevés maradék 20 mustfokkal került a helyére.

Még egy kérdés: a tőkét meddig érdemes lemosni lefelé? Atka ellen ha jól sejtem még az oszlopot is szórni kellene.

Előzmény: Antisystem (18818)
Antisystem okt. 19. Creative Commons License 18818

Ha lisztharmat meg atka, akkor szerintem Agrokén vagy Nevikén a szeren szereplő dózisban. De szőlőn azért a réz sem árt soha, tehát használhatsz nyugodtan Olajos rézként is...

(bár a szőlőperonoszpóra az egyik legjobban megoldott védelmű betegség, rég nem az okozza a legnagyobb károkat a szőlő-ültetvényeken szerintem, idén pl. az augusztusi esők generálta szürkepenész vitte a termést  - nekem is, nekem se volt annyi eszem, hogy leküldjem mondjuk egy 2 hetes Topassal, mert hát "augusztus végén a szőlőt már nem szoktam permetezni")

ÜdV

Előzmény: granov (18816)
szicsu1007 okt. 18. Creative Commons License 18817

Vegesol van itthon

Hm. A Vegesol R rezes olaj, a Vegesol RS (avagy eReS) azon felül ként is tartalmaz. No akkor neked melyik van? (A "simát" nem ismerem:-)) Tessék pontos információt adni:-)

(Lehet, hogy az általad említett Bordói lé valójában Bordói lé + kén NANO SC?)

Üdv

Előzmény: taormina001 (18815)
granov okt. 18. Creative Commons License 18816

Az írásotok pont aktuális nálam is sajnos. Szőlőben brutális liszt és jelentős atka fertőzésem volt idén.

Ha jól sejtem lombhullás után lenne ildomos az őszi lemosó, de milyen erősségűt, milyen dózissal? 

Előzmény: Antisystem (18813)
taormina001 okt. 18. Creative Commons License 18815

Köszönöm a részletes tájékoztatást, minthogy senki sem támadt rád, gondolom a szagértök egyetértésevel találkozott.

Sajnos nekem sem szakaszos, sem késöbbi permetezésre nincs lehetöségem, mert a kertemtöl kissé távol élek; szívesen elintéztem volna ezen a héten. Ezért ha most nem érdemes, és a levelek miatt úgy tünik, ez a helyzet, jóval késöbbre marad az egész. Akkor úgy tenném föl inkább a kérdést, meddig nem késö az elvégzés, és milyen höfokig nem túl hideg az idö?

Sajnos az ezt követö, szerek nevével folyó összecsapást szakértelem híján nem egészen tudom követni, úgyhogy mégegyszer a kérdés, mivel permetezzek? Egyszer lesz permetezve, mert kicsi a kert, és mindenböl csak kevés van. Bordói lé és Vegesol van itthon, és szeretném megúszni további szerek beszerzését.

Birs, körte, alma, cseresznye,szilva, szölö, öszi- és sárgabarack fák, ribizli, egres és málna bokrok vannak.

Moniliát, körterozsdát, (mérsékelten) lisztharmatot, almamolyt, ugólepkét tapasztaltam, és többféle nagy poloskát meg csíkos, kockás és pöttyös bogarakat, amik azonban leginkább a paradicsomot tették élvezhetetlenné.

Még egy kérdés: az eddigi tapasztalattól eltéröen az idén rettenetes mértékben elszaporodtak a különféle házas és házatlan csigák. Ez kevésbé kedvezö idöjárás esetén magától mexünik, vagy kell valami megelözö intézkedés?

Nekem elég jó a gyomrom és semmilyen élölénytöl nem szoktam undorodni, de egy  -az utóbbi idökben elszaporodott- jelenség még ezen is túltesz: valamilyen, a meztelen csigákat támadó parazitáról van szó ennek a nagyon apró, tüszúrásnyi fehér lénynek a személyében, amik százasával szállják meg a csigát, és hihetetlen sebességgel szaladgálnak rajta. Ismeri valaki? védöoltást adjak a csigáknak, vagy örüljek neki, hogy egy probléma ilymódon esetleg magától megoldódik?

Előzmény: szicsu1007 (18802)
alfi13 okt. 17. Creative Commons License 18814

A boltos nem az igazságot beszélte vagy teljesen tudatlan. A szőlő alma körte rügypikkelyekben telel át a lisztharmat ezért ha erős fertőzésed volt akkor mindenképpen ajánlanám a Neviként vagy az Agriként ahogy azt Antisystem is már leírta.

Ha ilyen hülyeséget beszél a boltos akkor többet nem kérek tőle tanácsot.

Előzmény: dxe (18812)
Antisystem okt. 17. Creative Commons License 18813

Az alma-körte ha nincs Nevikén, akkor Agrokén, mondjuk. (gondolom, azért nincs, mert felvásárolták) A másik 3 fára végülis jó a Vegesol, de használhatsz Bordóit is, a Szőlőre meg Bordói.

A kénnel meg az van, hogy a gőztenziója hőfok-függő, az elemi kén tényleg nem különösebben hat hidegben. De a poliszulfid-kén igen.

ÜdV

Előzmény: dxe (18812)
dxe okt. 17. Creative Commons License 18812

Akkor milyen szereket ajánlanál? Almában, körtében jelentkeztek levéltetvek, almamoly és takácsatka is. Az őszibarackot, cseresznyét és szilvát levéllikasztó betegség fertőzte a legerősebben. A szőlőt peronoszpóra. Én tulajdonképpen eleve Neviként kerestem, de mivel nem volt megkérdezték mire kell, és erre mondták aztán, hogy ősszel nem szokás kénes szerrel lemosó permetezést csinálni, mert nincs értelme.

Előzmény: Antisystem (18810)
Zoltán a Mesterkém okt. 17. Creative Commons License 18811

A permetezés előtt nem sárgult?

Azért kérdezem, mert esetleg maga a Bi58 is okozhatja.

Tapadószer volt a koktélban?

Előzmény: ujbubo (18789)
Antisystem okt. 17. Creative Commons License 18810

Nézd, szerintem ha jól akarsz járni, akkor nem sémákban gondolkodsz, hanem azt gondolod végig, hogy nyáron milyen kártételed volt, milyen kártevőn szívtál - ugyanis az akar majd áttelelni. Ha peronoszpórákon, rozsdákon, akkor a gálic a döntő, ha lisztharmat-féléken, levélbajokon, akkor a kén, ha atkákon, tetveken, akkor meg az olaj fullasztja meg őket. A Vegesol egy jó cucc szerintem, csak épp inkább pont vegetációban, amikor érzékenyebbek a növények is meg a kártevők is, lemosásra inkább csak azoknak a hobbystáknak, akiknek van 2-3 növényük, és nem akarnak sokat szórakozni vele... kifejezett lemosó permetezésre késő ősszel meg kora tavasszal inkább az ásványolajat, poliszulfid-ként tartalmazó dolgok valók, mint  Nevikén és társai.

ÜdV

Előzmény: dxe (18809)
dxe okt. 17. Creative Commons License 18809

Ma voltam permetszereket beszerezni és a mezőgazdasági boltban azt mondták ősszel nem szoktak kénnel lemosózni, mert nincs hatása. A rovarok nagy része pedig a téli hidegben elpusztul így, ezek ellen sem éredemes ilyenkor védekezni. Itt a fórumon és más internetes forrásokban viszont mindenhol ajánlják a kénes illetve olajos szereket is. Végül egy Vegesolt hoztam, tél végén mindenképpen kelleni fog. Használjam ezt most is, vagy elég bordóilével permetezni, ahgy a boltban ajánlották?

kaposznyak okt. 17. Creative Commons License 18808

Sziasztok.

Lóféreg ellen van igazán hatékony eljárás?

alfi13 okt. 17. Creative Commons License 18807

Itt csak az a baj hogy ez amit leírnak az első hígításkor 1% bordói lé készül ezt vagy még ettől töményebben használjuk lemosó permetezésnek. Ha ezt tovább hígítod ahogy le van írva akkor már 0.1% oldat lesz belőle.

Tavaly már kiszámoltuk itt a fórumon hogy árban nincs nagy külömbség a bolti szerek meg a házi készítésű szerek között. Ha jól emlékszem a Vegesol-al volt összehasonlítva.

Előzmény: zsorsz (18805)