Keresés

Részletes keresés

beetee Creative Commons License 7 órája 0 0 41634

És mi lenne, ha keresnél valakit a környékeden, akinek van gyakorlata az oltásokban?

Vennél egy kommersz szabadgyökerű almafát (lehetőleg kicsi, suhángot) valamelyik kertészetben, elültetnéd. és a hozzáértővel beoltatnád tavasszal? 

Mondjuk az oltóága(ka)t az ő útmutatása alapján kellene megszedni és betárolni...

 

Még mindig biztosabb dolognak tűnik, mint ez a kísérletezgetés... aminek elég kétséges az eredménye, és évente csak egyszer lehet eljátszani...

 

vagy a fene tudja, ha most újra indítasz egy léggyökereztetést, az őszig mire jut...

Előzmény: gss (41632)
CBNora Creative Commons License 7 órája 0 0 41633

No de van gyökere?

Előzmény: gss (41632)
gss Creative Commons License 8 órája 0 0 41632

Köszönöm a tanácsokat, vsz kicsit visszavágom, esetleg a pillepalackos párásítással is próbálkozok.

Oltáshoz teljesen analfabéta vagyok, nem is akarok belemerülni (egyenlőre)

Másfél hónapot mondtak a videóban amit néztem, az megvolt. Legközelebb tovább hagyom.

kavicsos1964 Creative Commons License 12 órája 0 0 41631

Vissza vgnám és a sebet fedném 3-4 levélig . Ha kihajt úgy is jó ha bealszik az is jó ! Lehet augusztusig hagyni kellett volna a fán és csak akkor levágni és vissza vágni 3-4 levélig akkor kb mint az alvó szemzés úgy maradt volna . De ez csak az én gondolat menetem .

Előzmény: beetee (41627)
kavicsos1964 Creative Commons License 12 órája 0 0 41630

Ez érdekes lesz ,mert én itt kb 20 éve harcolok hogy bármilyen körte vagy alma kikeljen és eddig semmi ! Azaz most van valami alma féle kikelőben ,sőt ki van kelve kb 3-4cm-es ,még sose sikerült ! Ez sem az én érdemem hanem lótrágyát hoztam és a ló megette az almát a lócitromból kelt ki ,meglepő !!!!!  Kb 7-8 darab kikelésem van ! Subidubi ((::!! Az alma magot úgy látszik a lócitromba kell keleszteni . Vagy a lóval megeteni és úgy tud kikelni !

Előzmény: öreg_néne_b (41626)
CBNora Creative Commons License 14 órája 0 0 41629

Én is pont ezt akartam kérdezni: volt-e egyáltalán gyökere?

Előzmény: beetee (41627)
zoli1437 Creative Commons License 14 órája 0 0 41628

Légbujtásban nincs tapasztalatom. Én oltani szoktam. Az is klónozás. Bármilyen almára rá lehet tenni és jól erednek. Én is azt csináltam a kipusztuló félben levő Éva almámmal.

Előzmény: gss (41625)
beetee Creative Commons License 16 órája 0 0 41627

Szerintem is túl kevés a gyökere ennyi fás és lombos felülethez. 

Az a baj, hogy extra vizet nem tudsz felszívatni vele, mert ahhoz kevés a gyökere, ha meg tocsogósra locsolod, akkor elrothad.

 

Mivel nem veszthetsz semmit, borítsd le valami 3 ágassal kitámasztott fóliával, éppencsak hagyni pár lyukat levegőzni, legalább a légnedvesség maradjon meg neki. 

Kicsit párásíthatod is, ha nem elég a páratartalom, viszont a talaja inkább szárazabb legyen, mint vizes.

Ha meg le van fóliázva, néha érdemes gombaölőzni is, nehogy onnantól még be is kapjon valamit. 

 

Kicsi az esélye, hogy túlél, de talán...

 

Táp az alig kell neki, az is inkább lombon, nehogy a friss gyökere lesüljön.

 

 

Azt mondjuk én sem értem (nem is hallottam még ilyenről), hogy almát légbújtással szaporítani... Standard módja a vad vagy nemes alanyra oltás, esetleg szemzés.

 

Ha a régi fajta nem néz ki jól, és mindenképpen meg szeretnéd menteni, keresni kellene egy olyan viszonylag fiatalka fát, ami be tud fogadni pár szemzést, és ha megered, akkor az onnan induló hajtásokból még pár évig lehet kísérletezni oltani. 

 

Az lenne a tuti, ha gyökérnyakba oltva nevelnéd fel az új fádat. A bújtás szerintem nem nevel olyan gyökérrendszert, amivel hosszú életű fád lenne, ha egyáltalán túl tud élni.

 

Mikor levágtad volt egyáltalán érdemleges gyökere? Márciusi indítással 2 hónapja volt. Szerintem nagyon kevés. 

Előzmény: gss (41612)
öreg_néne_b Creative Commons License 17 órája 0 0 41626

Almát még nem oltottam, de állítólag jól ered. Ha más alanyod nincs, akkor a saját magoncába.

Előzmény: gss (41625)
gss Creative Commons License 17 órája 0 0 41625

Vmi  kertész videójában láttam, virágzáskor csinálta a zacskós légbujtatást és kb másfél hónapig öntözte mielőtt levágta volna.

Azt mondta hogy kb mindent lehet így klónozni. (ágat leháncsolni picit, gyökereztető port adni neki, fűrészporos-sóderes-termőföld zacskóba rá,+ alufólia,sűrű locsolás)

Így csináltam én is. (kivéve hogy vastagabb ágat kellett volna)

Ha megpusztulnak ősszel újra nekifutok.

...és igen, nekem nem egy almafa kell, hanem EZ.

Az egyik mert már öreg, a másik mert nagyon finom, a harmadik (ami eddig se jutott el) az meg öreg és elálló.

Időm van, drága oltott könnyen kipusztuló random másik alma nem kell és a pénzt is sajnálom rá. (vettem eleget)

Szóval tudom hogy a kérdező csak hülye lehet, de vállalom. :-)

 

Ha van bárkinek halovány tippje mivel lehetne esetleg kis eséllyel talán megmenteni az ne tartsa magában, ha megmarad az első termést neki adom (ha nem lakik messze). :-)

Próbáljam meg hogy visszavágom!? Hol? Mennyire?

 

Előzmény: zoli1437 (41622)
öreg_néne_b Creative Commons License 18 órája 0 1 41624

Hogy került az almához a filoxéra? :o

Előzmény: Balage-81 (41621)
zoli1437 Creative Commons License 18 órája 0 1 41623

Nekem van Mutsu. Jó évjáratban a kedvencem. Csak sajnos van rossz év is, amikor felejthető. Önmagában a fajta nem garantálja, hogy mindig egyforma a minőség.

Előzmény: Balage-81 (41619)
zoli1437 Creative Commons License 19 órája 0 2 41622

Szerintem kevés a gyökér a lombhoz. Én inkább ősszel vágtam volna le és visszavágtam volna egy szemre.

Oltásnál is az a csap ami nem forrt össze egy darabig úgy viselkedik, mint ami megeredt.

Előzmény: gss (41612)
Balage-81 Creative Commons License 19 órája -1 0 41621

De mondjuk az sem mindegy, hogy ha meg is gyökerezik, utána lesz-e valamilyen hátulütője. A dugványozással gyökereztetett szőlő például sokszor (persze nem mindig) rövidebb élettartamú. Ráadásul belemehet a filoxéra is kötött talajon. Az ördög a részletekben rejlik.

Előzmény: öreg_néne_b (41616)
Balage-81 Creative Commons License 19 órája 0 0 41619

Egyszerűbb almát venni, csak rizikós. Tavaly vettem pár kiló Mutsu almát, mert a kedvenc fajtám. Házhoz is hoztán, de csak átvétel után derült ki, hogy nem Mutsu volt, csak egy hasonló kinézetű vacak. Ezer közül is felismerem az ízét.

Előzmény: öreg_néne_b (41616)
öreg_néne_b Creative Commons License 21 órája 0 0 41617

Kellően érzékeny módszerrel bármiből bármit ki lehet mutatni. Ez nem azt jelenti, hogy bármire is hatással lenne.

Előzmény: beetee (41614)
öreg_néne_b Creative Commons License 21 órája 0 1 41616

Nem egyszerűbb oltottat venni?

 

De. Sőt, almát venni még egyszerűbb. Nyilván nem kereskedelemben kapható fajta.

Előzmény: Balage-81 (41615)
Balage-81 Creative Commons License 21 órája 0 0 41615

Az almát lehet légbujtással szaporítani? Hány év múlva fog teremni egy ilyen?

Nem egyszerűbb oltottat venni?

Előzmény: gss (41612)
beetee Creative Commons License 21 órája 0 0 41614

Arról van szó, hogy a hatóanyaga állítólag a nektárba nem jut be. Tehát amiért a méh látogatja a virágot, az számára biztonságos. 

Már ha nem telibe lesz nyomva , vagy kénytelen a még a méregtől nedves fákra leszállni, mert nem tudja, hogy az nem csak esővíz... 

 

Ezért kell a Mospilant is méhkímélő technológiával kijuttatni. 

 

Bár ezt, hogy a Mospilan nem jut be a nektárba, majd biztosan meg fogja cáfolni pár érzékenyebb labor.

Úgy, mint az Actaránál már meg is tették.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (41613)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 22 órája 0 3 41613

A Mospilan egy széles spektrumú rovarölő gyomorméreg. Nem általános rovarölő, kifejlesztésekor valószínűleg ez nem is volt cél és ennek köszönhetjük, hogy még nem tiltották be. Pont ezért nem szabad mindenre (is) használni, mert "majd ez kiirtja"! Pontosan ezért kell elolvasni a növényvédőszerek használati utasítását!

 

Valószínűleg arról van szó, hogy a Mospilan a rovaroknál gyomorméregként működik. Ahhoz, hogy felvegye a mérget a rovarnak szívogatnia kell a növényi nedveket, rágnia a zöld részeket. A méh nem ezt teszi.

 

Előzmény: Balage-81 (41611)
gss Creative Commons License 1 napja 0 0 41612

Nincs véletlenül tippje vkinek milyen kórság lephette meg a légbujtatott, 2 hete levágott alma klónjaimat!?

Locsolom rendesen,kapott egész kicsi műtrágyát is,teraszon tartom hogy ne kapjon túl sok napot, amikor levágtam a fáról egy bő hétig egész jól nézett ki mindkettő, most pár napja kezdenek hervadozni, nagyon sajnálnám ha meghalna. 


Balage-81 Creative Commons License 1 napja 0 0 41611

De a méh is rovar, nem? AKkor azt hogyhogy nem öli meg?

Előzmény: The Dark Side of the Moon (41610)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 1 napja 0 0 41610

Nem méhveszélyes, de jóérzésű kertész úgy kezeli, mintha az lenne és nem permetez vele le virágport gyűjtő méheket.

Előzmény: Balage-81 (41609)
Balage-81 Creative Commons License 1 napja 0 0 41609

A Mospilan rovarölőként önmagában is méhveszélyes, nem?

Előzmény: The Dark Side of the Moon (41607)
Balage-81 Creative Commons License 1 napja 0 0 41608

Köszönöm! Már csak jövőre esedékes. Az egyik meggyfáról már lerohadt a gyümölcs.  A másikon most érik, azt már nem fújom le semmivel.

A cseresznye (B. Burlat) pedig már leérett. Majd a szilva lesz később esedékes, de nem sok van rajtuk. A fák egy része vírusos, sokszor érés előtt lehullik a termés. Kajszin is csak pár szem van.

Majd veszek meggyet, az egyszerűbb. Igaz 1100 ft kilója. De házhoz hozzák, finom és nem kukacos.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (41607)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 1 napja 0 0 41607

Az utolsó felszívódó rovarölős permetezésbe érdemes lehet tenni felszívódó gombaölőt, ami jó moníliára. Ezek ÉVI-je legfeljebb 14 nap, annyi mint a rovarölőé.

 

Nálam ilyen szerek: Topas, Chorus, Folicur Solo.

Utóbbinál (Folicur) figyelni kell, hogy Mospilan-nal együtt méhveszélyes kombinációvá válik a külön-külön nem jelölésköteles szer!

 

Elvben a Score (Alfa Solo) is jó, de az nincs Magyarországon cseresznye és meggy kultúrákban engedélyezve.

 

Ha vihar közeleg (holnapra nagy csim-bumm lesz az előrejelzés alapján) vagy utána közvetlenül érdemes lefújni erős porlasztással kontakt szerrel, aminek az ÉVI-je rövid: Teldor (3 nap).

Előzmény: Balage-81 (41605)
Balage-81 Creative Commons License 1 napja 0 0 41605

Nem, az sosem moníliás nálam.

 

Meggyre, cseresznyére gondoltam elsősorban.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (41603)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 1 napja 0 0 41603

Milyen gyumolcsre? Egresre?

Előzmény: Balage-81 (41602)
Balage-81 Creative Commons License 1 napja 0 0 41602

Gyümölcsmoníliára milyen permetszert ajánlasz? Azok közül, amiket zöld könyv nélkül is meg lehet venni.

 

Pár éve telepítettem egy rakás rezisztens egrest. Nem  kellsemmivel permetezni. Amerikai lisztharmat ellen hetente kéne, de mivel rezisztens, nem kell. Nem kell meghámozni, nem kell kiköpni a magját, nem fagy el, nem moníliás, szóval a locsoláson és gazoláson kívül semmit se kell csinálni vele.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (41601)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 1 napja 0 0 41601

Ha megfelelo idoben permetezunk cseresznyelegy ellen, az -elvben- ritkitja a poloskakat is. Az mar sovany vigasz, hogy az erett, vagy eresmozeli termes nem regeneralodik, hanem azonnal fertozi a monilia.

Felszivodo rovarolo jelenleg csak a Mospilan, aminek nincs engedelye csonthejasokban poloskara. Malnaban, szederben igen, tehat valoszinuleg nem hatastalan.

Amire oda kell figyelni, hogy a poloska kartetele korabban kezdodik. A meg nem kifejlett imago alakok ott vannak mar a fan es akkor kezdik el es mar a zold szemeket ez zold novenyi reszeket is szivogatjak. Amikor az eres megkezdodik, akkor teljesen a termesekre allnak at.

Ezek a korai poloska alakok ugyanugy erzekenyek a kontakt rovarolokre es minden valoszinuseg szerint a Mospilanra is. Nagyon lenyeges, hogy meg nem tudnak repulni, helyben keltek ki. Eletuk teljes kifejlodesig tarto szakaszaban helyben karositanak! Ha pedig jol erzik magukat mert hagyjuk, akkor ott is maradnak!

Ebbol kovetkezik, hogy a cseresznye vagy meggy, vagy barmelyik masik gyumolcs eseteben figyelni kell ez ha megjelennek a kis 4-5 mm-es kis pottyos alakok, akkor permetezni kell! Akkor is, ha amugy cseresznyelegy vagy moly ellen nem kellene!

 

Sajnos a poloska ebbol a szempontbol olyan vagy rosszabb, mint a leveltetu, aminek evente szinten tobb rajzasa van. Figyelni kell es nem tetlenkedni!

Előzmény: Balage-81 (41599)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!